Қарашығанақ жобасының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 13 желтоқсандағы № 1525 Қаулысы.
Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани ("Тексако") компаниялары, "ЛУКойл мұнай компаниясы" ашық акционерлік қоғамы ("ЛУКойл"), "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы" жабық үлгідегі акционерлік қоғамы ("Қазақойл") және Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1997 жылғы 18 қарашадағы Қарашығанақ мұнай-газ-конденсаты кен орнының мердігерлік учаскесінің Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімін іске асыру барысында туындаған даулы мәселелерді реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Өкілетті орган және Аджип Карачаганак Б.В.("Аджип"), ЭНИ С.П.А ("ЭНИ"), БиДжи Карачаганак Лтд ("БиДжи"), БиДжи Групп Плс ("БиДжи Групп"), Шеврон Интернэшнл Петролеум Компани ("Шеврон"), Тексако Инк. ("Тексако"), ЛУКОЙЛ Оверсиз Карачаганак Б.В. ("ЛУКойл"), "ЛУКОЙЛ" ААҚ ("ЛУКОЙЛ" ААҚ), Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В. ("КПО") компаниялары арасындағы реттеу туралы келісім (бұдан әрі - Реттеу туралы келісім) барлық қосымшаларымен бірге мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Болат Бидахметұлы Жәмішевке және Қазақстан Республикасының Мұнай және газ министрі Сауат Мұхаметбайұлы Мыңбаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Реттеу туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Қоса беріліп отырған Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани ("Тексако") компаниялары, "ЛУКойл" мұнай компаниясы" ашық акционерлік қоғамы ("ЛУКойл"), "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы" жабық үлгідегі акционерлік қоғамы ("Қазақойл") мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1997 жылғы 18 қарашадағы Қарашығанақ мұнай-газ конденсаты кен орнының мердігерлік учаскесінің Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімнің салық режимі туралы нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.04.2015 № 194 қаулысымен.
4. Осы қаулы Реттеу туралы келісім аяқталған күннен бастап қолданысқа енгізілетін 3-тармақты қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 1525 қаулысымен
бекітілген
"Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн
Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани
("Тексако") компаниялары, "ЛУКойл" Мұнай Компаниясы" ашық
акционерлік қоғамы ("ЛУКойл"), "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ
компаниясы" жабық үлгідегі акционерлік қоғамы ("Қазақойл")
мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1997 жылғы
18 қарашадағы Қарашығанақ мұнай-газ конденсаты кен орнының
мердігерлік учаскесінің Өнімді бөлу туралы түпкілікті
келісімнің салық режимі туралы нұсқаулық*

О некоторых вопросах Карачаганакского проекта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2011 года № 1525.
В целях урегулирования спорных вопросов, возникших в ходе реализации Окончательного Соглашения о разделе продукции Подрядного участка Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения от 18 ноября 1997 года между компаниями Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани ("Тексако"), Открытым Акционерным Обществом "Нефтяная компания "ЛУКойл" ("ЛУКойл"), Акционерным Обществом Закрытого Типа "Национальная Нефтегазовая Компания "Казахойл" ("Казахойл") и Правительством Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить Соглашение об урегулировании между Правительством Республики Казахстан, Полномочным органом и компаниями Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), ЭНИ С.П.А. ("ЭНИ"), БиДжи Карачаганак Лтд ("БиДжи"), БиДжи Групп Плс ("БиДжи Групп"), Шеврон Интернэшнл Петролеум Компани ("Шеврон"), Тексако Инк. ("Тексако"), ЛУКОЙЛ Оверсиз Карачаганак Б.В. ("ЛУКОЙЛ"), ОАО "ЛУКОЙЛ" ("ОАО "ЛУКОЙЛ"), Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В. ("КПО") со всеми приложениями (далее - Соглашение об урегулировании).
2. Уполномочить Министра финансов Республики Казахстан Жамишева Болата Бидахметовича и Министра нефти и газа Республики Казахстан Мынбаева Сауата Мухаметбаевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение об урегулировании.
3. Утвердить прилагаемую Инструкцию о Налоговом режиме Окончательного Соглашения о Разделе Продукции подрядного участка Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения от 18 ноября 1997 года между компаниями Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани ("Тексако"), Открытым Акционерным Обществом "Нефтяная Компания "ЛУКойл" ("Лукойл"), Акционерным Обществом Закрытого Типа "Национальная Нефтегазовая Компания "Казахойл" ("Казахойл") и Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 03.04.2015 № 194.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением пункта 3, который вводится в действие с даты завершения по Соглашению об урегулировании.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2011 года № 1525
Инструкция
о Налоговом режиме Окончательного Соглашения о Разделе Продукции
подрядного участка Карачаганакского нефтегазоконденсатного
месторождения от 18 ноября 1997 года между компаниями Аджип
Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед
("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани ("Тексако"),
Открытым Акционерным Обществом "Нефтяная Компания "ЛУКойл"
("Лукойл"), Акционерным Обществом Закрытого Типа "Национальная
Нефтегазовая Компания "Казахойл" ("Казахойл") и Правительством
Республики Казахстан*

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.04.2015 № 194 қаулысымен.
1-бөлім. Нұсқаулық бойынша жалпы ережелер
1-тарау. Анықтамалар
1. Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшін бас әріптерден басталатын терминдер мынадай мәндерге ие:
1) "Республика бюджеті" - республикалық және жергілікті бюджеттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджеттен тыс қорларын білдіреді;
2)"ҚҚС өтеу" - есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының ҚҚС-ның есептелген сомасынан артқан жағдайда, Мердігер компаниялар алдында Республика бюджетінің берешектерін қайтаруды және азайтудың басқа нысандарын білдіреді;
3) "Өндіру" - і) ендіру немесе тоғыту ұңғымаларын пайдалануды (тиісті қызмет көрсетуді қоса алғанда), іі) Мұнайгаз шикізатын Жеткізу пунктіне дейін алуды, сақтап қалуды, тазалауды, өңдеуді, аударуды, сақтауды, тапсыруды, тасымалдауды және жеткізуді және ііі) коллектордағы қысымды ұстауды, қойнау қыртыстарына газ айдау және қайта өңдеудің басқа да бағдарламаларын білдіреді;
4) "Нұсқаулық" - Келісімнің Салық режимін қолдану туралы осы құжатты білдіреді;
5) "Жер асты құрылыстарына арналған келісімшарт" - Қазақстан Республикасының Батыс Қазақстан облысы, Бөрлі ауданының аумағында жер қойнауына Қарашығанақ мұнайгаз-конденсаты кен орнының ағын суларын (сұйық қалдықтарды) айдау - жер асты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Құзыретті орган) мен "Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В. - Қазақстандық филиал"компаниясы(Мердігер) арасында жасалған 2006 жылғы 14 маусымдағы № 046 келісімшартты білдіреді;
6) "Тұлға" - заңды немесе жеке тұлға;
7) "Халықаралық Салық Келісімі" - конвенцияда көрсетілген күннен бастап күшіне енетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен басқа ел Үкіметінің арасында жасалған, қосарланған салық салуды болдырмау және табыс пен капиталға салынатын салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенцияны білдіреді;
8) "Салық инспекциясы" - салық қызметінің органдарын және оның ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органды және оның аумақтық бөлімшелерін білдіреді;
9) "Салық заңнамасы" - өзгерістер және толықтырулармен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар 1995 жылғы 24 сәуірдегі № 2235 Жарлығын, сондай-ақ заңдар мен жарлықтарды, қаулыларды және Қазақстан Республикасындағы салықтар мен төлемдерді төлеу тәртібін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді білдіреді;

Сноска. Заголовок Инструкции в редакции постановления Правительства РК от 03.04.2015 № 194.
Раздел 1. Общие положения по настоящей Инструкции
Глава 1. Определения
1. Для целей настоящей Инструкции термины, начинающиеся с заглавных букв, имеют следующие значения:
1) "Бюджет Республики" - означает республиканский и местный бюджеты, а также внебюджетные фонды Республики Казахстан;
2) "Возмещение НДС" - означает возврат или другие формы уменьшения задолженности Бюджета Республики перед Подрядными компаниями в случае превышения суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного НДС;
3) "Добыча" - означает i) эксплуатацию (включая соответствующее обслуживание) добывающих или нагнетательных скважин, ii) получение, сохранение, очистку, обработку, хранение, перевалку, транспортировку и доставку Нефтегазового сырья вплоть до Пункта доставки, и iii) поддержание давления в коллекторе, закачку газа в пласты и другие программы вторичной обработки;
4) "Инструкция" - означает настоящий документ о применении Налогового режима Соглашения;
5) "Контракт на подземные сооружения" означает Контракт на строительство и эксплуатацию подземных сооружений - Закачка сточных вод (жидких отходов) Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения в недра на территории Бурлинского района Западно-Казахстанской области Республики Казахстан, заключенный между Комитетом геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Компетентный орган), и Компанией "Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В. - Казахстанский филиал" (Подрядчик) 14 июня 2006 года № 046;
6) "Лицо" - юридическое или физическое лицо;
7) "Международное Налоговое Соглашение" - означает конвенцию, заключенную между Правительством Республики Казахстан и Правительством другой страны, об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и на капитал, которая вступила в силу с даты, указанной в конвенции;
8) "Налоговая инспекция" - означает органы налоговой службы, состоящие из государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и его территориальных подразделений;
9) "Налоговое законодательство" означает Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, № 2235 от 24 апреля 1995 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" с изменениями и дополнениями, а также законы и указы, постановления и другие нормативные правовые акты, регулирующие порядок уплаты налогов и платежей в Республике Казахстан;

10) "Салық кодексі" - 1997 жылғы 1 қазанына күші бар, өзгерістер және толықтырулар берілген редакциядағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар 1995 жылғы 24 сәуірдегі № 2235 Жарлығын білдіреді;
11) "Салық режимі" Келісіммен айқындалған салық салу шарттары мен кедендік ережелерді білдіреді;
12) "Оператор" Келісімнің 5.1-бөлімінде осы терминге берілген мәнге не және осы нұсқаулықтың мақсаты үшін Келісімнің және Ілеспе құжаттардың мақсатын іске асыру үшін құрылған операциялық құрылым (Келісім үшін қолданылатын ұйымдық нысанда) ретінде қолданылады. Оператор Мердігердің атынан агент ретінде іс-қимылдарды орындайды және Мердігердің құқығын, өкілеттіктер мен міндеттемелерді іске асырады, Оператордың функциялары Операциялық компанияларға берілуі мүмкін;
13) "Операциялық компания" Келісім бойынша Оператордың функцияларын орындау үшін Оператор құрған заңды тұлға, Келісімнің 5.1 (b)бөлімінде көзделгенге сәйкес Мердігер компаниялар онымен корпоративтік байланыста болуы мүмкін, бұл ретте мұндай тұлға толығымен бір немесе одан көп Мердігер компанияның иелігінде болады және мұндай тұлға Келісіммен және Ілеспе құжаттармен көзделген Мұнайгаз операциялары мен Мердігердің басқа да қызмет түрлерінен бөлек қандай да бір өзге қызметпен айналыспайды;
14) "Мердігер компания" - "Аджип Қарашығанақ Б.В.", "Би Джи Қарашығанақ Лимитед", "Шеврон Интернешнл Петролеум Компани" және "Лукойл Оверсиз Қарашығанақ Б.В." немесе мәтінге байланысты осы компаниялардың кез келгенін, сондай-ақ ішінара немесе толығымен, бөлектеп немесе өзара бөлектемей құқық берілген олардың құқық мирасқорларын білдіреді;
15) "Жеткізу пункті" - Келісімнің 1.1-бөлімінде осы терминге берілген мәнге ие болады;
16) "Өткізу пункті" - Келісімнің 1.1-бөлімінде осы терминге берілген мәнге ие болады;
17) "Жер асты құрылыстарына арналған рұқсат" бұрын Жер асты құрылыстарына арналған келісімшартпен көзделген қызметті жүзеге асыру үшін Мердігерге берілген рұқсатты білдіреді;
18) "Жиынтық есеп" - әрбір Мердігер компанияның шоғырландырылған жеке салық декларациялары түріндегі жергілікті салық органына берілетін есебін білдіреді;
19) "Келісім" - "Аджип Қарашығанақ Б.В. ("Аджип"), БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролиум Компани ("Тексако") компаниялары, ЛУКойл Мұнай Компаниясы Ашық Үлгідегі Акционерлік Қоғамы ("Лукойл"), Қазақойл Ұлттық Мұнайгаз Компаниясы жабық үлгідегі акционерлік қоғамы ("Қазақойл") мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалған 1997 жылғы 18 қарашадағы Қарашығанақ мұнай-газ-конденсаты кен орнының мердігер учаскесінің өнімін бөлу туралы нақты келісімді білдіреді;

10) "Налоговый кодекс" - означает Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, № 2235 от 24 апреля 1995 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" с изменениями и дополнениями в редакции, действующей на 1 октября 1997 года;
11) "Налоговый режим" означает условия налогообложения и таможенные положения, определенные Соглашением;
12) "Оператор" имеет значение, приданное этому термину в Разделе 5.1 Соглашения, и для целей настоящей Инструкции применяется как операционная структура (в организационной форме, применимой для Соглашения), созданная для реализации целей Соглашения и Сопутствующих документов. Оператор выполняет действия в качестве агента от имени Подрядчика и реализовывает права, привилегии, полномочия и обязательства Подрядчика. Функции Оператора могут быть переданы Операционным компаниям;
13) "Операционная компания" означает юридическое лицо, созданное Оператором для выполнения функций Оператора по Соглашению, с которым Подрядные компании могут быть корпоративно связаны, согласно предусмотренному в Разделе 5.1(b) Соглашение, при этом подразумевается, что такое лицо полностью принадлежит одной или более Подрядной компании, и такое лицо не занимается какой бы то ни было иной деятельностью, отличной от Нефтегазовых операций и других видов деятельности Подрядчика, предусмотренные Соглашением и Сопутствующими документами;
14) "Подрядная компания" означает "Аджип Карачаганак Б.В.", "Би Джи Карачаганак Лимитед", "Шеврон Интернешнл Петролеум Компани" и "Лукойл Оверсиз Карачаганак Б.В." или же любую из этих компаний, в зависимости от контекста, а также их правопреемники, которым права переданы частично или полностью, раздельно или нераздельно между собой;
15) "Пункт доставки" - имеет значение, приданное этому термину в разделе 1.1 Соглашения;
16) "Пункт сбыта" - имеет значение, приданное этому термину в разделе 1.1 Соглашения;
17) "Разрешение на подземные сооружения" означает разрешение, выданное Подрядчику для осуществления деятельности, ранее предусмотренной Контрактом на подземные сооружения;
18) "Сводный отчет" - означает отчет местным налоговым органам в виде консолидированных отдельных налоговых деклараций каждой Подрядной компании;
19) "Соглашение" - означает Окончательное Соглашение о Разделе Продукции вместе со всеми приложениями к нему от 18 ноября 1997 года, заключенное между компаниями Аджип Карачаганак Б.В. ("Аджип"), БГ Экс-плорейшн энд Продакшн Лимитед ("Бритиш Газ"), Тексако Интернэшнл Петролеум Компани ("Тексако"), Акционерным Обществом открытого типа Нефтяная Компания Лукойл ("Лукойл"), Акционерным Обществом закрытого типа Национальная Нефтегазовая Компания Казахойл ("Казахойл") и Правительством Республики Казахстан;

20) "Қосалқы мердігер" - Келісімге байланысты қызмет бойынша Мердігердің тауарләр мен қызметтерді алу бойынша қатынасы бар жеке немесе басқа тұлғаны білдіреді;
21) "Кедендік органдар" - кедендік Іс саласындағы уәкілетті орган, кедендік іс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша), кедендер, кеден бекеттері; және
22) "Технологиялық жабдық" - мұнай мен Ілеспе заттарды барлау, Өндіру, өңдеу және тасымалдау процесінде пайдаланылатын жабдықтарды, бірақ онымен шектелмей: құбыр жабдығы, магистралдық құбыр жабдығы, тасталымдың құбыр жабдығы, өндірістік қондырғылар жабдығы, өңдеу қондырғыларының жабдығы, өңдеу жабдығы, сағалық жабдық, жер асты жабдығы, интенсификациялаудың әртүрлі әдістерін қолданумен мұнай өндіру жүйелерінің жабдығы, терминалдардың жабдығы, сондай-ақ тиісті өндірістік қондырғылар жабдығы.
2. Анықтамалар: Осы Нұсқаулықта белгіленген терминдер Келісімде пайдаланылған анықтамалардың мәнін нақтылау немесе мәнін неғұрлым егжей-тегжейлі сипаттау ретінде қабылданады. Егер терминдер осы Нұсқаулықта түсіндірілсе, сондай-ақ Келісімде сипатталса, онда осы Нұсқаулықтың мақсатында осы Нұсқаулықта пайдаланылатын терминдерді анықтау басым мәнге ие болады.
2-таpaу. Осы Нұсқаулықтың мақсаты және реттелетін мәселелер
3. Осы Нұсқаулық Келісім негізінде, 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша қолданыстағы Қазақстан Республикасының Салық заңнамасын есепке алумен әзірленді.
4. "Қарашығанақ мұнай-газ-конденсаты кен орнының Мердігер учаскесі бойынша Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12 қаңтардағы № 5 қаулысымен бекітілген Келісім Қазақстан Республикасында тиісті түрде тіркелген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт болып табылады.
5. Келісім қол қойылғанға дейін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде міндетті салық сараптамасынан өтті.
6. Осы Нұсқаулық тиісті Салық инспекциясы мен Кедендік органдар үшін Келісім бойынша қызметке байланысты Мердігердін қызметіне қолданылуы тиіс, сондай-ақ Республика алдындағы міндеттемелерді орындау және Салықтар мен төлемдерді төлеуге қатысты өзінің құқықтарын пайдалану тәртібі бойынша Мердігер үшін ережелерді белгілейді.

20) "Субподрядчик" - означает физическое или другое лицо, с которым Подрядчик имеет отношения по получению товаров и услуг по деятельности, связанной с Соглашением;
21) "Таможенные органы" - уполномоченный орган в сфере таможенного дела, территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела (по областям, городам республиканского значения, столице), таможни, таможенные посты; и
22) "Технологическое оборудование" - оборудование, которое используется в процессе разведки, Добычи, обработки и транспортировки нефтяных и попутных веществ, включая, но, не ограничиваясь следующим: оборудование трубопроводов, оборудование магистральных трубопроводов, оборудование выкидных трубопроводов, оборудование производственных установок, оборудование перерабатывающих установок, оборудование по обработке, устьевое оборудование, подземное оборудование, оборудование систем добычи нефти с применением различных методов интенсификации, оборудование терминалов, а также оборудование соответствующих производственных установок.
2. Определения: термины, определенные в настоящей Инструкции, принимаются как более подробное описание смысла или уточнение тех определений, которые были использованы в Соглашении. В случае, если термины, которые расшифровываются в настоящей Инструкции, также описываются в Соглашении, тогда, в целях настоящей Инструкции, определения терминов, используемых в настоящей Инструкции, будут иметь превалирующее значение.
___________________________
* Инструкция утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2011 года № 1525, и постановление опубликовано в сборнике "Собрание актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан" (САПП) № 8, 2012 г., статья 154.
Глава 2. Цель настоящей Инструкции и регулируемые вопросы
3. Настоящая Инструкция разработана на основании Соглашения, с учетом Налогового законодательства Республики Казахстан, действующего по состоянию на 1 октября 1997 года.
4. Соглашение, утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 января 1998 года № 5 "Об утверждении Окончательного Соглашения о Разделе Продукции по Карачаганакскому нефтегазоконденсатному месторождению", является контрактом на недропользование, надлежащим образом зарегистрированным в Республике Казахстан.
5. До подписания Соглашение прошло обязательную налоговую экспертизу в Министерстве финансов Республики Казахстан.
6. Настоящая Инструкция устанавливает правила для соответствующих Налоговой инспекции и Таможенных органов, которые должны применяться к деятельности Подрядчика в связи с деятельностью по Соглашению, а также для Подрядчика по порядку исполнения обязательств перед Республикой и использования своих прав в части уплаты Налогов и платежей.

7. Осы Нұсқаулық Келісімнің салық салу мен кедендік төлемдерді қолдану шарттарын (Салық режимін) сипаттайды.
8. Осы Нұсқаулықтың ережелері Салық инспекциясы мен Кедендік органдарды қоса алғанда, Мемлекеттік кіріс министрлігінің құқық мирасқоры болып табылатын Қаржы министрлігі мен Мердігер арасында келісілген және Келісімнің шарттарына қайшы келмегендіктен, оны Үкімет бекітеді. Егер Келісімнің құрамындағы ережелердің түсінілуі біреуден артық болса және бұл мәселелер осы Нұсқаулықта айтылса, осы Нұсқаулық Республиканың Үкіметі мен Мердігер бірлесіп қабылдаған түсіндірме ретінде қабылданады.
9. Осы Нұсқаулық Келісімнің 2.2-тармағында белгіленген Келісімнің барлық қолданылу мерзіміне таралады.
2-бөлім. Келісімнің Салық режимі бойынша жалпы ережелер
3-тарау. Салық міндеттемелерін орындау
10. Мердігер 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша қолданылатын Салық заңнамасында белгіленген ставкалар бойынша Келісімде көрсетілген Салықтар мен міндетті төлемдерді төлейді.
11. Осы Нұсқаулықтың 12-тармағында айтылған жағдайларды қоспағанда, Мердігер:
1) міндеттемелер туындаған сәтке қолданылатын Салық заңнамасында белгіленген тәртіпте және мерзімде салық нысандарын дайындайды және тапсырады;
2) міндеттемелер туындаған сәтке оларды төлеу бойынша Қазақстан Республикасында қолданылатын Салық заңнамасында белгіленген тәртіпке және мерзімге сәйкес Келісімде көрсетілген салықтар мен міндетті төлемдерді төлейді; және
3) міндеттемелер туындаған сәтке қолданылатын Салық заңнамасында белгіленген тәртіпке және мерзімге сәйкес салықтар мен міндетті төлемдерді қайтарып алуға және оларды талап етуге және/немесе есепке жатқызуға құқығы бар.
12. Егер Мердігердің пікірінше 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша қолданылатын Салық заңнамасында белгіленген нысандардың, тәртіп және/немесе мерзімнің орнына осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көзделген нысандарды, тәртіп және/немесе мерзімді қабылдау Салық кодексіне және/немесе Келісімге сәйкес Мердігердің жағдайын нашарлатуға әкеп соқса, онда Мердігер 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша Салық заңнамасында белгіленген нысандарды, тәртіп және/немесе мерзімді қолдануға құқылы.
13. Келісімнің III бабында Мердігерге берілген құқық қандай жағдайда болмасын Келісімнің VIII және XIX баптарында белгіленген Мердігердің Салық міндеттерінің деңгейіне әсер етпейді.
13-1. ӨБТК 12.1 және 12.2-бөлімдеріне сәйкес мүлікті беру қандай да бір пайда алуды немесе шығынды көздемейді, осыған байланысты осындай беру кезінде салық салу мақсатында іске асыру бойынша кіріс және/немесе айналым туындамайды. Бұл ретте осы тармақтың ережелері ӨБТК 12.1 және 12.2-бөлімдеріне сәйкес іс жүзінде берілген мүлікке қатысты ғана қолданылады.
Ескерту. 3-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.04.2015 № 194 қаулысымен.

7. Настоящая Инструкция описывает условия налогообложения и применения таможенных платежей (Налоговый режим) Соглашения.
8. Положения настоящей Инструкции согласованы между Министерством финансов, которое является правопреемником Министерства государственных доходов, включая Налоговую инспекцию и Таможенные органы, и Подрядчиком и утверждаются Правительством, так как не противоречат условиям Соглашения. В случае, если существует более чем одна интерпретация положений, содержащихся в Соглашении, и данные вопросы освещены в настоящей Инструкции, настоящая Инструкция принимается, как интерпретация, взаимно принятая Правительством Республики и Подрядчиком.
9. Настоящая Инструкция распространяется на весь срок действия Соглашения, установленный пунктом 2.2 Соглашения.
Раздел 2. Общие положения по Налоговому режиму Соглашения
Глава 3. Исполнение налоговых обязательств
10. Подрядчик уплачивает Налоги и обязательные платежи, указанные в Соглашении, по ставкам, которые установлены Налоговым законодательством, действующим по состоянию на 1 октября 1997 года.
11. Подрядчик:
1) составляет и представляет налоговые формы в порядке и сроки, установленные Налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств;
2) уплачивает налоги и обязательные платежи, предусмотренные Соглашением, в соответствии с порядком и сроками, установленными Налоговым законодательством, действующим в Республике Казахстан на момент возникновения обязательств по их уплате; и
3) имеет право требовать и получать возврат и/или зачет налогов и обязательных платежей в соответствии с порядком и сроками, установленными Налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств, за исключением случаев, изложенных в пункте 12 настоящей Инструкции.
12. Если принятие форм, порядка и/или сроков, предусмотренных в пункте 11 настоящей Инструкции, вместо форм, порядка и/или сроков, установленных Налоговым законодательством по состоянию на 1 октября 1997 года, по мнению Подрядчика, влечет за собой ухудшение позиции Подрядчика согласно Налоговому кодексу и/или Соглашению, тогда Подрядчик имеет право применять формы, порядок и/или сроки, установленные Налоговым законодательством по состоянию на 1 октября 1997 года.
13. Предоставление прав Подрядчику в Статье III Соглашения ни при каких обстоятельствах не влияет на уровень Налоговых обязательств Подрядчика, установленных Статьями VIII и XIX Соглашения.
13-1. Передача имущества в соответствии с Разделами 12.1 и 12.2 ОСРП не предполагает получения какой-либо прибыли или убытка, в этой связи при такой передаче не возникает дохода и/или оборота по реализации в целях налогообложения. При этом положения данного пункта применяются только в отношении фактически переданного имущества в соответствии с Разделами 12.1 и 12.2 ОСРП.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.04.2015 № 194.

4-тарау. Мердігер төлейтін салықтар мен төлемдер
14. Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшін Мердігердің салықтар мен төлемдерді төлеуі мына түсінікке ие болады - Мердігер компаниялар Келісімде көзделген Салықтар мен міндетті төлемдерді төлеу бойынша жауапты болады. Мұндай төлемдерді оның тапсыруы бойынша және оның атынан Оператор мен Операциялық компаниялар жүргізе алады.
15. Оператор мен Операциялық компаниялар Мердігер компаниялар атынан операцияларды жасайтын Агент болып табылатындықтан олардың Келісімге байланысты қызметтері Келісім мен осы Нұсқаулықпен белгіленген Салық режимімен қамтылады.
16. Мердігер мынадай Салықтар мен төлемдерді төлейді:
1) бонусты қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушылардың арнайы салықтары мен төлемдері;
2) өнімді бөлу бойынша Республиканың үлесі;
3) табыс салығы, оның ішінде:
заңды тұлғалардан табыс салығы;
төлем көзінен ұсталатын заңды тұлғалардан табыс салығы; төлем кезінен ұсталатын жеке тұлғалардан табыс салығы;
4) қосылған құн салығы;
5) шикі мұнайға. конденсат пен электр энергиясының өндірісіне арналған акциздерді қоспағанда, акциздер;
6) заңды тұлғаларды тіркеу үшін алым;
7) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым;
8) Мұнай-газ шикізатына арналған экспорттық кеден баждарын қоспағанда, кедендік төлемдер;
9) жерді жалға алғаны үшін төлемдер;
10) су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;
11) орманды пайдаланғаны үшін төлем;
12) Қоршаған ортаны қорғау қорына төлемдер;
13) Жол қорына төлемдер;
14) Еңбекпен қамту мемлекеттік қорына төлемдер;
15) Зейнетақы қорына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына және Міндетті медициналық сақтандыру қорына төлемдер; және
16) мемлекеттік баж.
17. Мердігер есептеу әдісі негізінде салық есебін жүргізеді.
18. Мердігер Келісімнің ережелерінде көзделгеннен басқа ешқандай Салық міндеттемелеріне ие болмайды. Мердігер төменде көрсетілген, бірақ олармен шектелмейтін Салықтарды есептеу мен төлеуді жүргізбейді:
1) шикі мұнайға, конденсатқа, сондай-ақ электр энергиясының өндірісіне арналған акциздер;
2) бағалы қағаздар эмиссиясын тіркеу үшін алым;
3) роялти;
4) үстеме пайда салығы;
5) жер салығы;
6) заңды және жеке тұлғалардың мүлік салығы;
7) көлік құралдарының салығы;
8) аукциондық сатулардан алым;
9) Мұнай-газ шикізатына арналған экспорттық кедендік баждар.
5-тарау. Салықтарды есепке алу мен төлеу үшін пайдаланылатын валюта
19. Мердігердің салық есебі АҚШ долларымен жүргізіледі.
20. Мердігер салықтар мен төлемдерді есептеу және төлеу тәртібін бұзған жағдайда, өсімдер мен айыппұлдар салық есебі негізінде АҚШ долларымен есептеледі.

Глава 4. Налоги и платежи, уплачиваемые Подрядчиком
14. Для целей настоящей Инструкции, уплата Налогов и платежей Подрядчиком имеет понятие, при котором указывается на то, что Подрядные компании несут ответственность по уплате Налогов и других платежей, предусмотренных Соглашением. Такие платежи могут проводиться по его поручению и от его имени Оператором и Операционными компаниями.
15. Так как Оператор и Операционные компании являются Агентами, совершающими операции от имени Подрядных компаний, на их деятельность, связанную с Соглашением, распространяется Налоговый режим, установленный Соглашением и настоящей Инструкцией.
16. Подрядчик уплачивает следующие Налоги и платежи:
1) специальные налоги и платежи недропользователей, включая бонусы;
2) доля Республики по разделу продукции;
3) подоходный налог, в том числе: подоходный налог с юридических лиц;
4) подоходный налог с юридических лиц, удерживаемый у источника выплаты;
5) подоходный налог с физических лиц, удерживаемый у источника выплаты;
4) налог на добавленную стоимость;
5) акцизы, за исключением акцизов на сырую нефть, конденсат и производство электроэнергии;
6) сбор за регистрацию юридических лиц;
7) сборы за право занятия отдельными видами деятельности;
8) таможенные платежи, за исключением экспортных таможенных пошлин на Нефтегазовое сырье;
9) платежи за аренду земли;
10) плата за использование водных ресурсов;
11) плата за лесопользование;
12) платежи в Фонд охраны окружающей среды;
13) платежи в Дорожный фонд;
14) платежи в Государственный фонд занятости;
15) платежи в Пенсионный фонд, Фонд государственного социального страхования и Фонд обязательного медицинского страхования; и
16) государственная пошлина.
17. Подрядчик ведет налоговый учет на основании метода начислений.
18. Подрядчик не будет иметь никаких других Налоговых обязательств, кроме тех, которые предусмотрены положениями Соглашения. Подрядчик не производит исчисление и уплату следующих Налогов, но, не ограничиваясь ими:
1) акцизы на сырую нефть, конденсат, а также производство электроэнергии;
2) сбор за регистрацию эмиссии ценных бумаг;
3) роялти;
4) налог на сверхприбыль;
5) земельный налог;
6) налог на имущество юридических и физических лиц;
7) налог на транспортные средства;
8) сбор с аукционных продаж;
9) экспортные таможенные пошлины на Нефтегазовое сырье.
Глава 5. Валюта, используемая для учета и выплаты налогов
19. Налоговый учет Подрядчика ведется в долларах США.
20. В случае нарушения Подрядчиком порядка исчисления и уплаты налогов и платежей, пени и штрафы начисляются на основании налогового учета в долларах США.

21. Төмендегі ұсыныста көзделгенді есепке ала отырып, Республика Бюджетіне төленуге немесе Республика Бюджетінен қайтарып алынуға жататын Салықтар мен төлемдер сомасы АҚШ долларымен немесе төлем күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми айырбас бағамы бойынша теңгемен төленеді. ҚҚС төлеу мен қайтарып алу теңгемен жүргізіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.25 N 834 Қаулысымен.
22. Салық есебі мақсатында АҚШ долларынан өзгеше валюталарды айырбастау бағамы және валюталарды аудару Келісімнің № 6-қосымшасының 1.3.(b) тармағында көзделген тәртіппен тиісінше қолданылады және жүргізіледі ("Бухгалтерлік есеп тәртібі").
6-тарау. Салық режимінің тұрақтылығы
23. Келісімнің Салық режимі 1997 жылғы 1 қазанына қолданылатын Салық заңнамасының негізінде белгіленген және Салық режиміне Келісім тараптарының келісімі бойынша өзгерістер енгізілген және олар бастапқы экономикалық мүдделердің ара-қатынасының өзгеруіне әкелмеген жағдайды қоспағанда, Келісімнің барлық қолданылу кезеңіне тұрақты болып қалады.
7-тарау, Трансферттік баға белгілеу (Бағаларды түзету)
24. Мердігер бухгалтерлік және салық есебі мақсатында Мұнайгаз шикізатын сату бағаларын және пайданы анықтау кезінде Келісімнің 9-бабының ережелерін басшылыққа алады.
25. Егер байланысты тараппен жасалған коммерциялық және басқа операцияларда пайдаланылатын бағалар тәуелсіз кәсіпорындар арасында пайдаланылатын бағалардан ерекшеленсе және бұл Республика бюджетіне жалпы салық төлемдерінің азаюына әкелсе, онда салық салу мақсатында Салық инспекциясы мұны, Мердігер істемесе, осындай операциялар бойынша бағалардың айырмасына сүйене отырып Мердігердің табысын түзете алады.
26. Нақтылық мақсатында, Мердігер Келісімнің IX бабына сәйкес (немесе Келісімнің 9.2 (b)(v)-(vi) тармақшаларында белгіленген, Даулы мәмілелер бойынша рәсімдерге сәйкес ұйымдастырған және Сарапшы бағалаған мәмілелер) Өткізу бойынша Бірлескен Комитет бекіткен мәмілелер бойынша сатылатын Мұнай-газ шикізатын бағалау үшін пайдаланылатын әдістеме "қол созу" қағидасы бойынша анықталған нарықтық бағаны білдіреді.
27. Келісімнің 6-қосымшасының 2.1 және 2.4 (b) тармақтарының ережелеріне сай келетін Мердігер компаниялар арасындағы, Операциялық компаниялар арасындағы және Мердігер компаниялар мен Операциялық компаниялар арасындағы операциялар трансферттік баға белгілеу кезінде түзетуге жатпайды,
28. Мердігердің мәмілелері бойынша түзету жүргізілмейді, егер бұл мәмілелер осы Нұсқаулықтың 26-тармағына сәйкес нарықтық бағалар бойынша жасалса немесе Мердігердің салық міндеттемелерінің жалпы сомасын азайтпаса.
1-мысал.
F Мердігер компаниясы Нидерландта тіркелген және мұнай мен газ ендіру лицензиясында және жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшартта үлесі бар.

21. С учетом предусмотренного следующим предложением сумма налогов и платежей, подлежащих к уплате в бюджет Республики Казахстан или возврату из бюджета республики, выплачивается в долларах США или в тенге по официальному обменному курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан на дату оплаты. Оплата и возврат НДС производятся в тенге.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 25.06.2012 № 834.
22. Курс обмена валют и перевод валют, отличных от Долларов США, в целях налогового учета применяется и производится, соответственно, в порядке, предусмотренном пунктом 1.3. (b) Приложения № 6 Соглашения ("Порядок бухгалтерского учета").
Глава 6. Стабильность Налогового Режима
23. Налоговый режим Соглашения установлен на основании Налогового законодательства, действующего на 1 октября 1997 года, и будет оставаться стабильным в течение всего периода действия Соглашения, за исключением случаев, когда изменения в Налоговый режим вносятся по соглашению сторон Соглашения и не приводят к изменению соотношения первоначальных экономических интересов.
Глава 7. Трансфертное ценообразование (Корректировка цен)
24. При определении цены реализации нефтегазового сырья и доходов в целях бухгалтерского и налогового учета, Подрядчик руководствуется положениями Статьи 9 Соглашения.
25. Если цены, используемые в коммерческих и других операциях со связанными сторонами, отличаются от цен, используемых между независимыми предприятиями, и это приводит к уменьшению общих налоговых платежей в бюджет Республики, то в целях налогообложения Налоговая инспекция может откорректировать доход Подрядчика, ссылаясь на разницу в ценах по таким операциям, в случае, если это не было сделано Подрядчиком.
26. Во избежание сомнений, методология, используемая Подрядчиком для оценки Нефтегазового сырья, реализуемого по сделкам, утвержденным Совместным Комитетом по Сбыту в соответствии со статей IX Соглашения (или сделки, которые иначе организованы и оценены Экспертом в соответствии с процедурами по Оспариваемым сделкам, установленным в подпункте 9.2(b)(v)-(vi) Соглашения), обеспечивает получение рыночной цены, определяемой по принципу "вытянутой руки".
27. Операции между Подрядными Компаниями, между Операционными Компаниями, и между Подрядными Компаниями и Операционными Компаниями, соответствующие положениям пунктов 2.1 и 2.4 (b) Приложения 6 Соглашения, не будут подлежать корректировкам при трансфертном ценообразовании.
28. Корректировки не производятся по сделкам Подрядчика, если эти сделки заключаются по рыночным ценам, в соответствии с п. 26 настоящей Инструкции или не уменьшают общую сумму налоговых обязательств Подрядчика.
Пример 1.
Подрядная компания F зарегистрирована в Нидерландах и имеет долю в лицензии на добычу нефти и газа и в соответствующем контракте на недропользование.

1998 жылғы желтоқсанда ол жалпы сомасы $ 3 000 000 АҚШ долларына өнім сатты.
Бұл сату байланысты болып табылмайтын үшінші тарап пен F компаниясының 50% еншілес компаниясына тең мөлшерде газ сатудан құрылды. Мәміле сол күні, сол нарықта жасалды.
Мың АҚШ $
Үшінші тарапқа сатудан түскен табыс
2 000
Байланысты компанияға сатудан түскен табыс
1 000
Екі мәміле бір күнде, бір нарықта және тең көлемдегі газға жасалғандықтан, екі операцияларға бірдей бағалар қолданылуы тиіс. Үшінші тарапқа сатуы үшін қол жеткізілген баға - осы күнгі орта бағасы болды.
Сондықтан, жылдық жиынтық табысқа кіруі тиіс сома АҚШ $ 4 000 000 тең.
2-мысал.
Мынадай айда Ғ Мердігер компаниясы өзінің газ көлемдерінің жартысын G Мердігер компаниясына (бұл да Нидерландта тіркелген) сатты.
Қалған газ көлемі үшінші тарапқа сатылды.
G компаниясы лицензияда тең үлеске ие, бірақ оның неғұрлым пайдалы нарыққа жетуге мүмкіндігі бар. Осы компаниялардың жылдық жиынтық, табысы төмендегідей болып отыр:
Мың АҚШ $
F компаниясы
Үшінші тарапқа сатудан түскен табыс
2 000
G компаниясына сатудан түскен табыс
2 000
Жылдық жиынтық табыс
4 000
G компаниясы
Жеке өнімінің көлемдік үшінші тарапқа сатудан түскен табыс
4 800
F компаниясынан сатып алынған өнімнің көлемін үшінші тарапқа сатудан түскен табыс
2 400
Жылдық жиынтық табыс
7 200
F компаниясының және G компаниясының бағаларын түзету талап етілмейді, себебі бюджетке төленетін салық төлемдерінің сомасы азайған жоқ.
8-тарау. Мердігердің персоналына салық салу
29. Мердігердің персоналы Салық міндеттемелері пайда болған сәтте қолданылатын Салық заңнамасына сәйкес кемсітпеушілік негізінде салықтар мен төлемдерді төлейді.
9-тарау. Айыппұл санкциялары мен өсімақылар
30. Келісімде көзделген Салықтарды уақытылы төлемеген үшін айыппұл санкциялары мен өсімақылар бұзушылық жол берілген сәтте қолданылған Салық заңнамасына сәйкес қолданылады.
10-тарау. Қосалқы мердігерлерге салық салу
31. Мердігер өзіне қызмет көрсететін немесе тауарларды сататын өзінің Қосалқы мердігерлеріне мұндай Қосалқы мердігерлердің және олардың қызметкерлерінің Салық заңнамасына сәйкес салық төлеуге тиіс екенін хабарлауға тиіс.
11-тарау. Құқықтарды беру
32. Құқықтарды үшінші тарапқа беру:
1) қолданыстағы Мердігер компания лицензия мен келісім шарттағы үлесін үшінші тарапқа берген кезде, құқықты беретін адамның (будан әрі -Сатушы) тиісті кірісі берілген қатысу үлестеріне сәйкес бонустардың амортизацияланбаған сальдосының және негізгі құралдардың амортизацияланбаған сальдосының сомасына азайтылған құқықтарды беруден түскен кірістен тұрады. Егер кіріс сомасы бонустардың амортизацияланбаған сальдосының және негізгі құралдардың амортизацияланбаған сальдосының құнынан аз болса, Сатушы бұл кірісті осы сальдоны өз қалауымен түзету үшін пайдалана алады;

В декабре 1998 года она реализовала продукцию на общую сумму $ 3 000 000 США.
Эта реализация состояла из продажи равных объемов газа покупателю третьей стороны, являющейся не связанной стороной, и продажи газа компании на 50 % принадлежащей компании F. Сделка заключена в один и тот же день на том же рынке.
Тыс. $ США
Доход от реализации третьей стороне
2 000
Доход от реализации совладеющей компании
1 000
Так как обе сделки были заключены в один день, на том же рынке и на равные объемы газа, то следовательно, к обеим операциям должны применяться одни и те же цены. Цена, достигнутая для продажи третьей стороне, была средней ценой за этот день.
Следовательно, сумма, которая должна войти в совокупный годовой доход, равна $ 4 000 000 США.
Пример 2.
В следующий месяц Подрядная Компания F продала половину своих объемов газа Подрядной Компании G (также зарегистрированной в Нидерландах).
Оставшийся объем газа был продан третьей стороне. Компания G имеет равную долю в лицензии, но у нее есть доступ к более выгодному рынку. Cовокупный годовой доход этих компаний выглядит следующим образом:
Тыс. $ США
Компания F
Доход от реализации третьей стороне
2 000
Доход от реализации Компании G
2 000
Cовокупный годовой доход
4 000
Компания G
Доход от реализации третьей стороне объемов собственной продукции
4 800
Доход от реализации третьей стороне объемов, приобретенных у компании F
2 400
Cовокупный годовой доход
7 200
Корректировки в ценах Компании F и Компании G не требуются, так как суммы налоговых платежей в бюджет не уменьшаются.
Глава 8. Налогообложение персонала Подрядчика
29. Персонал Подрядчика уплачивает Налоги и платежи на недискриминационной основе в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент появления Налоговых обязательств.
Глава 9. Штрафные санкции и пени
30. Штрафные санкции и пени за несвоевременную уплату Налогов, предусмотренных Соглашением, применяются в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент допущения нарушений.
Глава 10. Налогообложение Субподрядчиков
31. Подрядчик должен информировать своих Субподрядчиков, предоставляющих ему услуги или продающих товары, что такие Субподрядчики и их работники должны платить налоги в соответствии с Налоговым законодательством.
Глава 11. Переуступка прав
32. Переуступка прав третьей стороне:
1) при переуступке прав существующей Подрядной компании на долю в лицензии и контракте третьей стороне, соответствующий доход лица, переуступающего права (далее - Продавец), состоит из выручки от переуступки, уменьшенной на сумму неамортизированного сальдо бонусов и неамортизированного сальдо основных средств в соответствии с переданной долей участия. Если сумма выручки меньше стоимости неамортизированного сальдо бонусов и неамортизированного сальдо основных средств, Продавец может использовать эту выручку таким образом, чтобы скорректировать эти сальдо по своему усмотрению;

2) құқықтарды беру нәтижесінде құқық алатын тұлға (бұдан әрі - Сатып алушы) құқықтарды беру бойынша шығындарды Салық кодексінің 23-бабының 2-тармағына сәйкес құқықтарды алуға шығындар ретінде қарайды және мұндай шығындарды 1997 жылғы 1 қазанда белгіленген 1-топтың барынша үлкен ставка жиырма бес процент (25%) бойынша амортизациялай алады.Төлем ішінара немесе толығымен активтер енгізу арқылы жүзеге асырылатын жағдайда, төлем сомасын анықтау кезінде активтердің нарықтық құны пайдаланылады. Нарықтық баға құқықтарды беру туралы келісімшартта көрсетіледі; және
3) құқықтарды үшінші тұлғаға беру ҚҚС-тан босатылады.
3-мысал.
Италияда тіркелген Е Мердігердік компаниясының мұнай мен газ өндіруге берілген лицензияда 50% үлесі бар. Ол үшінші тарапқа, АҚШ-та тіркелген F Мердігер компаниясына лицензияның 20% сатады. Мәміле жағдайларына ақшалай түрде 50 000 мың АҚШ долларын телеу және бағасы 10 000 мың АҚШ доллары тұратын Египетте барлау учаскесін беру кіреді. F компаниясына лицензия беріледі деген жағдайда, Сатуға жасалған келісімшартқа 1998 жылы маусым айында қол қойылды. F компаниясына 1999 жылғы 31 қаңтарында лицензия берілген кезде Е компаниясы барлауға учаскемен бірге ақша түрінде 50 000 мың АҚШ доллары сомасын алады.
Е компаниясы 1999 жылғы 31 қаңтарда сату бойынша мәмілені тіркейді, бұл күні сату туралы келісімшарт сөзсіз сипатқа ие болады.
1999 жылғы 1 қаңтарға Е компаниясы табыс салығын салу үшін мынадай салық пулына ие болады:
Мың АҚШ $
Негізгі капитал бойынша амортизацияланбаған сальдо: (амортизацияның шекті нормасы 100%)
20 000
Бонустардын амортизацияланбаған сальдосы: (амортизацияның шекті нормасы 25%)
10 000
Өткен жылдардан ауыстырылған залал
30 000
1999 жылы көмірсутектерді сатудан түскен жылдық жиынтық табыс лицензияның 50% үшін 24 000 000 АҚШ долларын, немесе айына 2 000 000 АҚШ долларын құрады (орташа).
Лицензияның 50%-на иелік құқығы бар Е компаниясының амортизациялауға дейінгі шегерулері 1999 жылы 2 400 000 АҚШ долларын, немесе айына 200 000 АҚШ долларын құрады.
Жыл аяғына (1999 жылғы 31 желтоқсан) таза табысты есептеу Е компаниясы үшін төмендегідей болды:
Мың АҚШ $
Құқықтарды беруден түсетін түсім (50 000 + 10 000)
60 000
Бонустар бойынша амортизациланбаған сальдо (10 000*20/50);
(4 000)
Негізгі капитал бойынша амортизацияланбаған сальдо (20 000*20/50):
(8 000)
Құқықтарды беруден түскен табыс
48 000
Көмірсутектерді сатудан түскен табыс (2 000 +22 000*30/50)
15 200
Шегерулер (200 + 2 200 х 30/50)
(1 520)
Барлығы
61 680
Өткен жылдардан ауыстырылған залал
(30 000)
Таза табыс
31 680
Ғ компаниясы үшін 1999 жылғы 1 ақпаннан 31 желтоқсанға дейін 11 айдағы таза табысты есептеу:
Мың АҚШ $

2) лицо, приобретающее права в результате переуступки (далее - Покупатель) рассматривает расходы по переуступке прав как расходы на приобретение прав в соответствии с пунктом 2 Статьи 23 Налогового кодекса, и может амортизировать такие расходы по максимальной ставке группы 1 двадцать пять процентов (25 %), установленной на 1 октября 1997. Когда оплата частично или полностью осуществляется путем внесения активов, используется рыночная стоимость данных активов при определении суммы оплаты. Рыночная цена указывается в контракте о передаче прав;
3) и переуступка прав третьей стороне освобождается от НДС.
Пример 3.
Подрядная компания Е, зарегистрированная в Италии, имеет долю 50 % в лицензии на добычу нефти и газа. Она продает 20 % лицензии третьей стороне, Подрядной компании F, зарегистрированной в США. Условия сделки включают выплату 50 000 тыс. долларов США в денежной форме и передачу разведочного участка в Египте стоимостью в 10 000 тыс. долларов США. Контракт на продажу подписан в июне 1998 г. при условии, что компании F будет выдана лицензия. При выдаче компании F лицензии 31 января 1999 г. компания Е получает сумму 50 000 тыс. долларов США в денежной форме вместе с участком на разведку.
Компания Е регистрирует сделку по продаже 31 января 1999 г., в день, когда контракт о продаже становится безоговорочным.
На 1 января 1999 г. компания Е имеет следующие налоговые пулы для обложения подоходным налогом:
Тыс. $ США
Неамортизированное сальдо по основному капиталу: (предельная норма амортизации 100 %)
20 000
Неамортизированное сальдо бонусов: (предельная норма амортизации 25 %)
10 000
Перенесенные убытки прошлых лет
30 000
Совокупный годовой доход от реализации углеводородов за 1999 год для 50 % лицензии составил 24 000 000 долларов США, или 2 000 000 долларов США в месяц (в среднем).
Вычеты до амортизации, на которые компания Е имеет право как владелец 50 % лицензии, на 1999 год составили 2 400 000 долларов США или 200 000 долларов США в месяц.
Расчет чистого дохода на конец года (31 декабря 1999 г.) для компании Е представлен в следующем виде:
Тыс. $ США
Выручка от переуступки (50 000 + 10 000)
60 000
Неамортизированное сальдо по бонусам (10 000*20/50):
(4 000)
Неамортизированное сальдо по основному капиталу
(20 000*20/50):
(8 000)
Доход от переуступки прав
48 000
Доход от реализации углеводородов (2 000+22 000*30/50)
15 200
Вычеты (200 + 2 200x30/50)
(1 520)
Всего
61 680
Перенесенные убытки прошлых лет
(30 000)
Чистый доход
31 680
Расчет чистого дохода за 11 месяцев с 1 февраля по 31 декабря 1999 для компании F:
Тыс. $ США

Көмірсутектерді сатудан түскен табыс (22 000 х 20/50)
8 800
Шегерулер (2 200 х 20/50)
880
Мәміле құнының амортизациясы (25% х 60 000)
15 000
Жылдың аяғына ауыстырылған таза табыс
(7 080)
Ескерту: Құқықтарды беру кезінде тараптарға ҚҚС салынбайды.
33. Аффилиирленген тұлғаларға құқықтарды беру
Әрбір Мердігер компания аффилиирленген тұлғаларға құқықтарды толығымен немесе ішінара, өзара бөлектен немесе бөлектемей бере алады.
Мұндай мәміле ҚҚС-тан босатылады және оған заңды тұлғалардан табыс салығы алынбайды.
4-мысал.
Мұнай мен газ өндіру лицензиясына төрт Мердігер компания ие:
Италияда тіркелген А компаниясы 30%
АҚШ-та тіркелген В компаниясы 30%
Нидерландта тіркелген С компаниясы 20%
Ресейде тіркелген D компаниясы, 20%

Доход от реализации углеводородов (22 000 х 20/50)
8 800
Вычеты (2 200 х 20/50)
880
Амортизация стоимости сделки (25 % х 60 000)
15 000
Перенесенный чистый доход на конец года
(7 080)
Примечание: При переуступке прав стороны не облагаются НДС.
33. Переуступка прав аффилиированным лицам
Каждая Подрядная компания может передать права аффилиированным лицам полностью или частично, неразделенные или разделенные между собой. Такая сделка освобождается от НДС и не облагается подоходным налогом с юридических лиц.
Пример 4.
Лицензией на добычу нефти и газа владеют четыре Подрядные Компании:
Компания А, зарегистрированная в Италии 30 %
Компания В, зарегистрированная в США 30 %
Компания С, зарегистрированная в Нидерландах 20 %
Компания D, зарегистрированная в России 20 %

40 000
Негізгі капитал бойынша амортизацияланбаған сальдо
1 30 000
1998 жылдың 1 қаңтарына ауыстырылған залалдар
20 000
Құқықтарды беруге салық, салынбайды. J компаниясы А компаниясындағыдай позицияға ие.
1998 жылғы I қаңтарда В және С компаниялары акцияларының үлесі олардың лицензиядағы үлесіне пропорционал акционерлік компанияны (АК) құрады. В компаниясы 60% акцияларға, ал С компаниясы - АК-тағы 40% акцияларға ие. Екі компания да АК-тағы лицензия үлесіндегі өзінің құқығын 1998 жылғы 1 қаңтарында береді. АК-тің құқықтарды беру сәтінен бастап салық позициясы төмендегідей:
Есепке жазылған ҚҚС
23 000 (10000+ 13 000)
Бонустар бойынша амортизацияланбаған сальдо
60 000 (40 000 + 20 000)
Негізгі капитал бойынша амортизацияланбаған сальдо
50 000 (30 000 + 20 000)
Жылдың басына ауыстырылған залалдар
12 000 (10 000 + 2 000)
Құқықтарды беруге салық салынбайды. АК В және С компанияларының құрамдастырылған салық позициясына ие.

40 000
Неамортизированное сальдо основного капитала
30 000
Убытки, перенесенные на 1 января 1998 года
20 000
Переуступка прав не облагается налогами. Компания J продолжает иметь те же позиции, что и компания А.
1 января 1998 г. компании В и С создают акционерную компанию (АК) с долями акций, пропорциональными их долям в лицензии. Компания В владеет 60 % акций, а компания С - 40 % акций в АК. Обе компании передают свои права в доле лицензии АК. Налоговая позиция АК с момента переуступки права следующая:
Зачет НДС
23 000
(10 000+13 000)
Неамортизированное сальдо по бонусам
60 000
(40 000 + 20 000)
Неамортизированное сальдо основного капитала
50 000
(30 000 + 20 000)
Перенесенные чистые убытки на начало года
12 000
(10 000 + 2 000)
Переуступка прав не облагается налогами. АК имеет комбинированную налоговую позицию компаний В и С.

Ресейде тіркелген және Қазақстанда тіркелмеген X компаниясы D компаниясының 100% иесі болып табылады. X компаниясы қазақстандық компания болып табылатын Ү компаниясының акцияларын 100%-ға ие. 1998 жылғы 1 қаңтарда D компаниясы өзінің өткізу құқығын D және Y компаниялары арасындағы нарық делдалы туралы келісімнің бөлігі ретінде Ү компаниясына өткізуге береді. D компаниясының салық позициясы құқықтарды беруден кейін іс жүзінде өзгерген жоқ, себебі D компаниясы әлі де лицензиядағы үлесіне ие:
Есепке жазылған ҚҚС

Компания X, зарегистрированная в России и незарегистрированная в Казахстане, является 100 % владельцем компании D. Компания X владеет 100 % акций компании Y, которая является казахстанской компанией. 1 января 1998 г. компания D передает свои права на сбыт компании Y в качестве части соглашения о рыночном посредничестве между компаниями D и Y. Налоговая позиция компании D практически не изменилась после передачи прав, так как компания D все еще владеет долей лицензии:
Зачет НДС

9 000
Бонустар бойынша амортизацияланбаған сальдо
10 000
Негізгі капитал бойынша амортизацияланбаған сальдо
20 000
Өткен жылдардың ауыстырылған залалдары
10 000
Құқықтарды беруге салық салынбайды. D компаниясы Ү компаниясына делдалдық үшін нарықтық алым сомасына азайтылған салық позициясына ие болуды жалғастырады. Ү компаниясына нарықтық алымдар бойынша салық салынады.
34. Үлесті беру (сату). Осы Келісімге қосылған тарап Келісімнен шыққан тараптың шығынын Үлесті беру (сату) туралы келісімде көзделген шектерде Мердігерге өтейді. Қосылатын компания осындай шығындарды қаншалықты өтесе, сондай мөлшерде ол шегеру құқығына, оның ішінде шығыстардың сипатына байланысты амортизация құқығына ие. Егер бұл шығыстарды қосылған тарап төлейтін болса, Келісімнен шығатын тарап шегеру құқығына ие болмайды. Күмән болмас үшін ҚҚС, заңды тұлғалардан табыс салығы және басқа салықтар мен міндетті төлемдер бойынша берудің болжамды құны болмайды.
5-мысал.
Ресейде тіркелген J компаниясы мұнай мен газ өндіруге арналған лицензияның 50%-на ие. 1998 жылғы 1 қаңтарда J компаниясы 10% лицензияны қабылдайтын және кен орны бойынша $ 16 миллион көлемінде шығыстарды көтеретін К компаниясымен шартқа қол қояды. Бұл міндеттемелерді К компаниясы 1999 жылдың наурызының аяғына қарай орындайды. Төменде лицензияның 50% иеленуде кейінгі 2 жылға корпоративтік табыс салығы бойынша есептердің нәтижелері келтіріледі.
1999 жылғы 31 желтоқсанның аяғындағы жағдай бойынша
Мың АҚШ $
Барлығы
J компаниясы
К компаниясы
Сатудан түсетін кіріс

9 000
Неамортизированное сальдо по бонусам
10 000
Неамортизированное сальдо основного капитала
20 000
Убытки, перенесенные с прошлых лет
10 000
Переуступка прав не облагается налогами. Компания D продолжает иметь ту же налоговую позицию уменьшенную на сумму за рыночные сборы за посредничество компании Y. Компания Y облагается налогом по рыночным сборам.
34. Передача (продажа) доли. Сторона, присоединяющаяся к данному Соглашению, возмещает Подрядчику затраты стороны, вышедшей из Соглашения в пределах, предусмотренных Соглашением о передаче (продаже) доли. В той мере, в которой присоединяющаяся компания возмещает такие затраты, она имеет право на вычеты, в том числе амортизацию в зависимости от характера расходов. Сторона, выходящая из Соглашения, не имеет право на вычеты в том случае, если эти расходы выплачиваются присоединяющейся стороне. Во избежание сомнений, не будет предполагаемой стоимости передачи по НДС, подоходному налогу с юридических лиц и другим налогам и обязательным платежам.
Пример 5.
Компания J, зарегистрированная в России, владеет 50 % лицензии на добычу нефти и газа. 1 января 1998 г. компания J подписывает договор с компанией К, которая принимает 10 % лицензии и несет расходы по месторождению в размере $ 16 миллионов. Эти обязательства компания К выполняет к концу марта 1999 г. Ниже приводятся результаты расчета по корпоративному подоходному налогу на следующие 2 года владения 50 % доли лицензии.
По состоянию на конец 31 декабря 1998 года
Тыс. $ США
Всего
Компания J
Компания К
Доход от реализации

3 000
6 000
Күрделі шығындар
800
3 200 9 200
Амортизация (25%)
(950)
(2 300)
1999 жылғы 31 желтоқсанына амортизацияланбаған сальдо
(2 850)
6 900
1998-1999 жылғы J және К компаниясының табыс салығының есебі төмендегідей жүргізіледі:
Жылдың соңына 1998 жылғы 31 желтоқсан
Мың АҚШ $
J компаниясы
К компаниясы
Табыс
24 000
6 000
Шегерімтер (амортизацияны қоспағанда)
(120)
(4 200)
Амортизация
(1 000)
(2 000)
Ауыстырылған залалдар
(28 000)
Салық салынатын табыстар/(ауыстырылған залалдар)
(5 120)
(200)
Жылдың соңына 1999 жылғы 31 желтоқсан
Табыс
27 200
6 800
Шегерімтер (амортизацияны қоспағанда)
(2 520)
(1 800)
Амортизация
(950)
(2 300)
Ауыстырылған залалдар
(5 120)
(200)
Салық салынатын табыстар
18610
2 500
Табыс салығы (30%)
5 583
750
12-тарау. Салық шекарасы
35. Салықтарды есептеу мақсаттары үшін Мердігер, Жер асты құрылыстарына арналған рұқсат және Жер асты құрылыстарына арналған Келісім-шарт негізінде жүзеге асырылатын қызметті қоса алғанда Келісімнен туындайтын немесе соған байланысты барлық қызмет бойынша кірістер мен шығыстарды біріктіре алады, мұндай қызмет кәсіпкерлік қызмет болып есептеледі. Мердігер компаниялар Келісім бойынша шегерген шығыстарды қоспағанда, осы Нұсқаулықтың күшіне енгеніне дейін келтірілген қалдық суларды айдауға байланысты шығыстар Жер асты құрылыстарына арналған рұқсат алынған кезеңдерде шегерілуге жатады. Бұл ретте Мердігер Келісімге жататын қызмет және Келісімге жатпайтын қызметі бойынша кірістер мен шығыстарды біріктіре алмайды.
Мердігер учаскеге байланысты қызметпен айналысып жүрген Мердігер компаниялар Келісімде көзделген қызмет бойынша өз салық жағдайын сақтайды.
Мердігер Келісімде көзделмеген қызметті жүзеге асырған жағдайда, ол осындай қызмет бойынша міндеттемелер туындаған сәттегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасының Салық заңнамасында белгіленген салықтар мен төлемдерді төлеуге міндетті. Салықтар мен төлемдерді есептеудің нақтылығын қамтамасыз ету үшін, Мердігер осындай қызмет бойынша дара салық есебін жүргізуге міндетті.
13-тарау. Ақпаратқа қол жетімділік
38. Мердігер Салық инспекциясы өз құзыреті шегінде Мердігердің Республика алдындағы міндеттемелерін орындауға байланысты кез келген ақпаратқа, оның ішінде Қазақстаннан тыс банктерді қоса алғанда банк құпиясы болып табылатын ақпаратқа қол жеткізе алатынын мойындайды.
14-тарау. Оператор бойынша ереже
39. Оператор бойынша ереже
1) Оператор Мердігер компаниялардың тапсырмасы бойынша агент ретінде іс-қимылды орындайды және олардың құқықтарын, артықшылықтарын, өкілеттіктері мен міндеттемелерін іске асырады. Оператордың функциялары Операциялық компанияларға беріле алады.

3 000
6 000
Капитальные затраты
800
3 200
9 200
Амортизация (25 %)
(950)
(2 300)
Неамортизированное сальдо на 31 декабря
1999 г.
(2 850)
6 900
Расчет подоходного налога компаний J и К на 1998-1999 гг. производится следующим образом:
На конец года 31 декабря 1998 г.
Тыс. $ США
Компания J
Компания К
Доход
24 000
6 000
Вычеты (исключая амортизацию)
(120)
(4 200)
Амортизация
(1 000)
(2 000)
Перенесенные убытки
(28 000)
Налогооблагаемый
доход/перенесенные убытки)
(5 120)
(200)
На конец года 31 декабря 1999 г.
Доход
27 200
6 800
Вычеты (исключая амортизацию)
(2 520)
(1 800)
Амортизация
(950)
(2 300)
Перенесенные убытки
(5 120)
(200)
Налогооблагаемый доход
18 610
2 500
Подоходный налог (30 %)
5 583
750
Глава 12. Налоговая граница
35. Для целей исчисления налогов Подрядчик может объединять доходы и расходы по всей деятельности, вытекающей из или в связи с Соглашением, включая деятельность, осуществляемую на основании Разрешения на подземные сооружения и Контракта на подземные сооружения, причем такая деятельность будет считаться предпринимательской деятельностью. Расходы, связанные с закачкой промстоков в рамках Контракта на подземные сооружения, понесенные до введения в действие настоящей Инструкции, подлежат отнесению на вычеты, начиная с того налогового периода, в котором было выдано Разрешение на подземные сооружения, за исключением расходов, по которым Подрядные Компании произвели вычеты в соответствии с Соглашением. При этом Подрядчик не может объединять доходы и затраты по деятельности, которая относится к Соглашению и деятельности, которая не относится к Соглашению.
36. Подрядные Компании, которые уже занимаются деятельностью, связанной с Подрядным участком, сохраняют свою налоговую позицию по деятельности, предусмотренной Соглашением.
37. В случае осуществления Подрядчиком деятельности, не предусмотренной Соглашением, он обязан выплачивать по такой деятельности налоги и платежи, установленные Налоговым законодательством Республики Казахстан на момент возникновения обязательств по их уплате. Для обеспечения точности в исчислении налогов и платежей, Подрядчик обязан вести по данной деятельности раздельный налоговый учет.
Глава 13. Доступ к информации
38. Подрядчик признает, что Налоговая инспекция в пределах своей компетенции имеет доступ к любой информации, связанной с выполнением Подрядчиком обязательств перед Республикой, в том числе к информации, являющейся банковской тайной, включая банки за пределами Казахстана.
Глава 15. Положение по Оператору
39. Положение по Оператору:
1) оператор выполняет действия в качестве агента по поручению Подрядных Компаний и реализовывает их права, привилегии, полномочия и обязательства. Функции Оператора могут быть переданы Операционным компаниям;

2) Оператор, Операциялық компаниялар мен Мердігер компаниялар осы Нұсқаулықтың ережелерін орындау үшін қажетті ақпаратты бір-біріне береді.
3) Тек Мердігер компаниялар Келісімде көзделген салықтар мен басқа да төлемдерді төлеу бойынша жауапты болады. Алайда, мұндай төлемдерді Оператор мен Операциялық компаниялар Мердігер компаниялардың атынан және олардың тапсырмасы бойынша жүргізуі мүмкін және мұндай жағдайда салық есептілігін берудің уақыттылығы үшін және Мердігер компаниялардың атынан салық төлемдерін төлеуге Оператор мен Операциялық компаниялар жауапты болады. Келісім бойынша салық есебінің біртұтастығын қамтамасыз ету мақсатында, салық жауапкершілігі осы Нұсқаулықтың ережелеріне сәйкес тек Мердігер компаниялар. Оператор мен Операциялық компаниялар арасында таратылады.
4) Оператор мен/немесе Операциялық компаниялар, Мердігер компаниялардың атынан шыға отырып ешқандай табыс алмайды және ешқандай шығыстарды көтермейді және әрқашан заңды тұлғалар үшін табыс салығы бойынша нөлдік нәтижесі болуы тиіс. Демек, не Оператордың, не Операциялық компаниялардың заңды тұлғалар табысына салынатын салығын, резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесі таза пайдасына салық бойынша, басқа да салық төлемдері бойынша міндеттемелері болмайды, бұл ретте Оператор немесе Операциялық компаниялар агент ретінде әр Мердігер компанияның атынан төленетін есептілікті тапсыруы және сол салықтар мен басқа да төлемдерді төлеуі мүмкін.
5) Келісімге байланысты Операциялық компаниялардың барлық қызметіне, Оператордың Салық міндеттемелерінің болмауы туралы осындай әдіс қолданылады.
6) Мердігер компаниялардың және Оператор мен/немесе Операциялық компаниялардың арасында, немесе Операциялық компаниялардың арасында пайдасыз негізде қызметтерді беру нәтижесінде туындайтындарды қоса алғанда, Келісімде көзделген ақша қаражаттарын аудару бойынша барлық операциялар салық салу мақсаттары үшін табыс болып табылмайды.
6-мысал.
Нидерландта тіркелген А компаниясы мен Б компаниясы, арақатынасы 60%:40% көмірсутектерін өндіруге арналған лицензияға қатысу үлесі бар: А компаниясы Оператор болып табылады. Келісім бойынша осы учаскедегі Оператордың міндетіне Жеткізу пунктінен тыс көмірсутектерін өткізуді ұйымдастыру кірмейді. Мердігер (А + Б компанияларынан тұратын) осы өткізуді ұйымдастыру бойынша міндетті Операторға (А компаниясы) табыстайды. А компаниясы, Оператор бола отырып, 100% дистрибуция агенті (ДА) рөлінде әрекет етуге нұсқау алған қазақстандық заңды тұлғаны құрады. ДА Операциялық компания болып саналады және Операторға жататын Келісімнің тиісті бөлімдері толық ДА қолданылатын болады.

2) оператор, Операционные Компании и Подрядные Компании представляют друг другу необходимую информацию для исполнения положений настоящей Инструкции;
3) только Подрядные Компании несут ответственность по уплате налогов и других платежей, предусмотренных Соглашением. Однако, проведение таких платежей может производиться Оператором и Операционными компаниями от имени и по поручению Подрядных Компаний и в таком случае ответственность за своевременность предоставления налоговой отчетности и уплаты налоговых платежей от имени Подрядных Компаний несет Оператор и Операционные компании. В целях обеспечения целостности налогового учета по Соглашению, налоговая ответственность распределяется только между Подрядными Компаниями, Оператором и Операционными компаниями в соответствии с положениями настоящей Инструкции;
4) оператор, и/или Операционные компании, выступая от лица Подрядных Компаний, не получают никакого дохода и не несут никаких расходов, и всегда должны иметь нулевой результат по подоходному налогу для юридических лиц. Следовательно, ни Оператор ни Операционные компании не имеют обязательств по уплате подоходного налога с юридических лиц, налога на чистую прибыль постоянного учреждения нерезидента, ни по другим налоговым платежам, при этом Оператор или Операционные компании могут, в качестве агента, предоставлять отчетность и уплачивать те налоги и прочие платежи, которые уплачиваются от имени каждой Подрядной компании;
5) ко всей деятельности Операционных компаний, связанной с Соглашением, применяется такой же подход в части отсутствия Налоговых обязательств Оператора;
6) все операции по перечислению денежных средств, предусмотренные Соглашением, включая такие, которые возникают в результате предоставления услуг на бесприбыльной основе между Подрядными компаниями и Оператором или Операционными компаниями, или между Операционными компаниями, не являются доходом для целей налогообложения.
Пример 6.
Компания А и компания Б, которые зарегистрированы в Нидерландах, имеют долевое участие в лицензии на добычу углеводородов в соотношении 60 %:40 %: Компания А является Оператором. В обязанности Оператора на данном участке в соответствии с Соглашением не включается организация сбыта углеводородов за пределами Пункта Доставки. Подрядчик (состоящий из компаний А + Б) делегирует эту обязанность по организации сбыта за пределы Пункта Доставки Оператору (Компании А). Компания А, будучи Оператором, создаст новое казахстанское юридическое лицо, которому поручается на 100 % выступать в роли дистрибутивного агента (ДА). ДА будет считаться Операционной компанией и соответствующие разделы Соглашения, относящиеся к Оператору, будут применяться к ДА полностью.

ДА өткізу қызметіне байланысты А компаниясына $ 60 000 және Б компаниясына $ 40 000 сыйақы белгілейді. ДА А мен Б компанияларының атынан тікелей көмірсутектерін сатып алушылармен байланысады. ДА, А мен Б компанияларының агенті бола отырып, А компаниясы және Б компаниясы атынан жүргізілген операциялар бойынша табыс салығына және ҚҚС жауап бермейді, ҚҚС және ДА төлеген табыс салығы, А мен Б компанияларының салықтары ретінде есептеледі. ДА-ға қызметтерді беру бойынша А мен Б компаниялары операцияларына ҚҚС салынбайды.
3-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушылардың
арнайы салықтары мен төлемдері
15-тарау. Бонустар
40. Мердігер Келісімнің 2.1-бөлімінде белгіленген бонустар мен басқа e ұқсас төлемдерді ғана төлейді. Төленген және төлеуге жататын бонустар, мен төлемдердің жалпы сомасы 500 000 000 АҚШ долларына тең шектерді құрайтын болады. Осы сома Келісімнің және осы Нұсқаулықтың ережелеріне сәйкес амортизациялауға жатады.
16-тарау. Роялти
41. Келісімнің талаптары бойынша Мердігер роялти төлемейді, өйткені оның осы салықты есептеу және төлеу бойынша қандай да бір міндеттемелері жоқ
4-бөлім. Табыс салығы 17-тарау.
Заңды тұлғалардың табыс салығы
42. Әр Мердігер компания өзінің салық салынатын табысынан 30%
мөлшерде табыс салығын төлеуі тиіс. Салық салынатын табыс жылдық
жиынтық табыс пен шегерімдер арасындағы айырманы білдіреді. Жылдық
жиынтық табысты және шегерулерді есептеу Салық кодексіне, Келісімге
және осы Нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
18-тарау. Жылдық жиынтық табыс
43. Жылдық жиынтық табысқа Қазақстан Республикасы шекарасының ішінде және одан тыс жерде көмірсутектерін өткізу нәтижесінде алынған табыс, Келісім бойынша қызметке сәйкес алынған басқа да (біржолғы) табыстар, сондай-ақ Келісім бойынша құқықтарды үшінші тарапқа беру нәтижесінде алынған табыс кіреді.
44. Көмірсутектерін өткізуден түскен табыс Мұнай-газ шикізатының құнын белгілеу бойынша келісімге сәйкес анықталатын болады және Салық кодексі 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес есепке жазу әдісі бойынша жылдық жиынтық табыс ретінде танылатын болады. Келісімнің 19.3 (с) бабына сәйкес өткізуден түскен табысты тану мақсатында жөнелту сәті болып сатып алушының тауарға жеке меншік құқығының көшу сәті қабылданады.
45. Көмірсутектерін айырбастау бойынша операциялар осы Нұсқаулықтың 18-тарауының 44-тармағына сәйкес осындай айырбастау операциялары нәтижесінде алынған көмірсутектерін өткізу сәтіне дейін жылдық жиынтық табысты есептеу мақсаттары үшін табыстың пайда болуына әкелмейді.
7-мысал.

ДА устанавливает гонорар $ 60 000 компании А и $ 40 000 компании Б за выполнение услуг по распределению. ДА напрямую контактирует с покупателями углеводородов от имени Компании А и Б. ДА, будучи агентом компаний А и Б, не несет ответственности за подоходный налог и НДС по операциям по продаже, проведенным от имени компании А и компании Б, НДС и подоходный налог, уплачиваемые ДА, засчитываются как налоги компаний А и Б. Операции по предоставлению услуг ДА компаниями А и Б не облагаются НДС.
Раздел 3. Специальные налоги и платежи недропользователей
Глава 15. Бонусы
40. Подрядчик уплачивает только те бонусы и другие аналогичные платежи, которые установлены Разделом 2.1 Соглашения. Общая сумма бонусов и платежей, выплаченных и подлежащих к уплате, будет составлять предел, равный 500 000 000 долларов США. Данная сумма подлежит амортизации в соответствии с положениями Соглашения и настоящей Инструкции.
Глава 16. Роялти
41. По условиям Соглашения Подрядчик не уплачивает роялти, так как не имеет каких-либо обязательств по исчислению и уплате данного налога.
Раздел 4. Подоходный налог
Глава 17. Подоходный налог с юридических лиц
42. Каждая Подрядная компания должна выплачивать Подоходный налог в размере 30 % от своего налогооблагаемого дохода. Налогооблагаемый доход определяется как совокупный годовой доход за минусом вычетов. Исчисление совокупного годового дохода и вычетов производится в соответствии с Налоговым кодексом, Соглашением и настоящей Инструкцией.
Глава 18. Совокупный годовой доход
43. Совокупный годовой доход включает доход, полученный в результате реализации углеводородов внутри и за пределами Республики Казахстан, прочие доходы (разовые), полученные в соответствии с деятельностью по Соглашению, а также полученный доход в результате переуступки прав по Соглашению третьей стороне.
44. Доход от реализации углеводородов будет определяться в соответствии с Соглашением по определению стоимости Нефтегазового сырья и будет признан как совокупный годовой доход по методу начислений в соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Налогового кодекса. Моментом отгрузки в целях признания дохода от реализации в соответствии со статьей 19.3 (с) Соглашения принимается момент перехода права собственности на товары покупателю.
45. Операции по обмену углеводородов не приводят к образованию доходов для целей исчисления совокупного годового дохода до момента реализации полученных углеводородов в результате таких обменных операций в соответствии с пунктом 44 Главы 18 настоящей Инструкции.
Пример 7.

Қазақстандағы филиалымен Нидерландта құрылған, мұнай өндіруге арналған лицензияны алған Мердігер А компаниясы, 1998 жылдың ішінде мынадай операцияларды жүргізді. 1998 жылдың ішінде Ресей шекарасында сомасы 1 000 000 АҚШ $ 50% тауарлық өнім сатылды. Өнімнің қалған 50% Ресейге қайта өңдеуге жіберілді, қайта өңдеуден кейін ол Ресейде өндірілген қайта өңделген газға айырбасталды. Бұл айырбастау операциясының сомасы 1 500 000 АҚШ $ бағаланып отыр. Одан кейін газ Ресей және Польша арқылы Германияға тасымалданады және S 2 000 000 АҚШ сатылады.
Өнімді сатудан түскен жылдық табыстың есебі мынадай жолмен жүргізіледі:
АҚШ $ 1 000000
Ресей шекарасында сатудан түскен табыс
Германияда газ сатудан түскен табыс
2 000 000
Барлығы
3 000 000
Осы жағдайда, $ 1 500 000 мөлшерінде бағаланатын көмірсутектерін айырбастау бойынша операция, жылдық жиынтық табысты есептеу кезінде ескерілмейді. Жиынтық табыс сомасына Германияға газ сатудан түскен табыс қосылды.
46. Жылдық жиынтық табысқа Қазақстан Республикасының Пайдалы
мұнайгаз шикізатындағы үлесі болып табылатын көмірсутектерінің құны
кірмейді. Мердігер жылдық жиынтық табысты белгілеу мақсаттары үшін
Қазақстан Республикасының Пайдалы мұнайгаз шикізатындағы үлесі бойынша есеп немесе қандай да бір есептеуді жүргізбейді.
19-тарау. Шегерімдер
47. Әр Мердігер компания Келісімнен және Өнім бөлу принциптері туралы (ҮБПС) келісімнен туындайтын немесе соларға байланысты барлық қызмет бойынша көтерген барлық шығыстарды мұндай шығыстардың Қазақстан Республикасы аумағында немесе Салық кодексінің II бөлімінің 4-тарауына сәйкес оның шекарасынан тыс жерде көтерілгеніне қарамастан ағымдағы шығыстар ретінде немесе амортизациялық аударымдар арқылы және/немесе Қазақстан заңнамасын пайдалана отырып олардың құжаттамалық расталуы жағдайында шегере алады оның ішінде, бірақ олармен шектелмей мынадай шығыстар:
1) Өндіруге және көмірсутектері шикізатын өткізуге байланысты барлық тікелей өндірістік шығыстар, оның ішінде, нақтылау мақсатында, мыналарға қатысты барлық шығындарды:
(а) Өндіру үшін пайдаланылатын барлық ұңғымаларды, жолдарды, көпірлерді, бөгеттерді және басқа да активтерді пайдалану, жөндеу және/немесе ұстау (мұндай активтер пайдалануға берілген жағдайларда), Республика оны бергеніне немесе бермегеніне қарамастан, оның ішінде:
(і) қолданыстағы өндіруші ұңғымалар (олар пайдалануда ма немесе уақытша тоқтатылған ба, осыған байланыссыз);
(іі) пайдалануға берілмеген өндіруші ұңғымалар (күрделі жөндеу күтілетін немесе технологиялық шектеулерге байланысты және техникалық себептер бойынша тоқтатылған; олар бұрғылаудан және күрделі жөндеуден кейін босату желісін қосудың күтілуіне байланысты);
(ііі) қолданыстағы тоғысушы ұңғымалар (олар пайдалануда ма немесе уақытша тоқтатылған ба, осыған байланыссыз);
(iv) пайдалануға берілмеген тоғысушы ұңғымалар (күрделі жөндеуді жүргізу күтілетін немесе күрделі жөндеудегі; бұршлаудан және күрделі жөндеуден кейін босату желісін қосу күтілетін);
(v) жойылған ұңғымалар (толық жойылған, жойылған барлау ұңғымалары немесе жойылуы күтілетін, әр жағдайда олар пайдалануға берілді ме немесе жоқ па, бұған байланысты емес);
(vi) уақытша консервацияланған ұңғымалар;
(vii) қадағалау ұңғымалары;
(viii) арнайы белгіленген ұңғымалар (оның ішінде, бірақ онымен шектелмей, толық жойылған ұңғымаларды, газға жалғасатын терең емес учаскелердегі ұңғымалар, тастау ұңғымалары (бақылау мен мониторинг үшін пайдаланылатын немесе консервациялау күтілетін), консервацияланған ұңғымалар, Жерасты құрылыстарына арналған келісімшартта көзделгендей ағын суларын айдау үшін ұңғымалар, жерасты қойма ұңғымалары, "ЛИРА"объектісінің ұңғымасы және газ миграциялау мониторингі үшін ұңғымалар); және
(іх) бұрғылау және/немесе күрделі жөндеу сатысындағы ұңғымалар;
Осы 1-тармақшаның (a) (iі), (iv), (vi) және (іх) параграфтарында көрсетілген ұңғымалар бойынша шығындарды шегеру мақсатында Салық инспекциясы көмірсутектерін өндіру саласында Келісім шеңберінде кәсіпкерлік қызметке мұндай активтер тікелей және жанама қатысатындығы (қатысқандығы) туралы көмірсутек өндіру бойынша құзыретті мемлекеттік органның қорытындысын алуы мүмкін.
(b)мұнай-газ шикізатын Жеткізу пунктіне дейін алу, сақтап қалу, тазарту, өңдеу, сақтау, тасымалдау, тапсыру және жеткізу (оның ішінде, күмәннан қашу үшін, Өндірудің қалыпты процесінде орны бар Мұнай-газ шикізатының кез келген шығынын); және
(с)коллектордағы қысымды ұстау, газды қойнауқатқа айдау және басқа да қайта өңдеу бағдарламалары;
(d)Өндіру үшін пайдаланылатын кез келген құралдарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
8-мысал.

Подрядная компания А, созданная в Нидерландах, с филиалом в Казахстане, получившая лицензию на добычу нефти, провела следующие операции в течение 1998 года. 50 % товарной продукции в течение 1998 года продано на границе с Россией на сумму $ 1 000 000 США. Остальные 50 % продукции отправлены на переработку в Россию, после чего она обменена на переработанный газ, произведенный в России. Эта обменная операция оценивается на сумму $ 1 500 000 США. Затем Газ транспортируется через Россию и Польшу в Германию и продается за $ 2 000 000 США.
Расчет годового дохода от реализации продукции производится следующим образом:
$ США
Доход от реализации на Российской границе
1 000 000.
Доход от реализации газа в Германии
2 000 000.
Всего
3 000 000.
В данном случае, операция по обмену углеводородами, оцененная в размере $ 1 500 000, не учитывается при расчете совокупного годового дохода. В сумму годового дохода включен доход от реализации газа в Германию.
46. В совокупный годовой доход не входит стоимость углеводородов, которые являются долей Республики Казахстан в Прибыльном нефтегазовом сырье. Подрядчик не ведет учета или каких-либо расчетов по Доле Республики Казахстан в прибыльном нефтегазовом сырье для целей определения совокупного годового дохода.
Глава 19. Вычеты
47. Каждая Подрядная Компания может вычесть все расходы, либо в качестве текущих расходов, либо посредством амортизационных отчислений, понесенные по всей деятельности, вытекающей из или в связи с Соглашением, и Соглашению о принципах раздела добычи (СПРД) и/или в связи с требованиями законодательства Казахстана к таким обязательствам Подрядчика, независимо от того, произведены ли эти расходы на территории Республики Казахстан или за пределами в соответствии с Главой 4 Раздела II Налогового кодекса, при условии их документального подтверждения, включая, без ограничения, следующее:
1) все прямые производственные расходы, связанные с Добычей и реализацией углеводородного сырья, включая, во избежание сомнений, все затраты, касающиеся следующего:
(а) эксплуатация, ремонт и/или содержание всех скважин, дорог, мостов, дамб и других активов, используемых для Добычи (при условии, что такие активы были введены в эксплуатацию), вне зависимости от того переданы они Республикой или нет, включая, но не ограничиваясь:
(i) действующие добывающие скважины (независимо от того, находятся ли они в эксплуатации или во временном простое);
(ii) неэксплуатируемые добывающие скважины (независимо от того, ожидают ли они подключения выкидных линий после бурения и капитального ремонта, ожидающие капитального ремонта или остановленные в силу технологических ограничений или по техническим причинам);
(iii) действующие нагнетательные скважины (независимо от того, находятся ли они в эксплуатации или во временном простое);
(iv) неэксплуатирующиеся нагнетательные скважины (ожидающие подключения выкидных линий после бурения и капитального ремонта, ожидающие проведения капитального ремонта или находящиеся на капремонте);
(v) ликвидированные скважины (полностью ликвидированные, ликвидированные разведочные скважины или ожидающие ликвидации, в каждом случае вне зависимости от того, вводились ли они в эксплуатацию или нет);
(vi) временно законсервированные скважины;
(vii) наблюдательные скважины;
(viii) скважины специального назначения (включая полностью ликвидированные скважины, скважины на участках неглубоко залегающего газа, сбросные скважины (используемые для контроля и мониторинга или ожидающие консервации), законсервированные скважины, скважины для закачки промстоков в соответствии с тем, как предусмотрено в Контракте на Подземные Сооружения, подземные скважины-хранилища, скважины объекта "ЛИРА" и скважины для мониторинга миграции газа); и
(ix) скважины на стадии бурения и /или на капремонте.
Во избежание сомнений, в целях вычетов затрат по скважинам, указанным в параграфах (a)(ii), (iv), (vi) и (ix) подпункта 1, Налоговая инспекция может получить заключение компетентного государственного органа в области добычи углеводородов о том, что такие активы прямо или косвенно участвуют (участвовали) в предпринимательской деятельности в рамках Соглашения;
(b) получение, сохранение, очистку, обработку, хранение, перевалку, транспортировку и доставку Нефтегазового сырья вплоть до Пункта Нефтегазового Сырья (в том числе, во избежание сомнений, любых потерь Нефтегазового Сырья, которое имеет место в нормальном процессе Производства) до Пункта Доставки; и
(c) поддержание давления в коллекторе, закачку газа в пласты и другие программы вторичной обработки;
(d) ремонт и техническое обслуживание основных средств, используемых для Добычи.
Пример 8.

Қазақстандағы филиалымен АҚШ-та құрылған, мұнай өндірудің 70% лицензиясын алған Мердігер А компаниясы. Төменде, жылдың аяғында жоба бойынша орын алған Өндірістік шығындар сомалары келтірілген (1998 жылғы 31 желтоқсан).
Мың АҚШ $
Еңбекақы төлеу қоры
1 000
Шығыс материалдары
2 500
Жабдықтарды жалға алу
1600
Басқа да
400
Кен орынының Өндірістік шығыстары
5500
А компаниясының шегеруге жататын тікелей өндірістік шығыстары:
Кен орындарының өндірістік шығыстары (70%)

Подрядная компания А, созданная в США с филиалом в Казахстане, получила лицензию на 70 % добычи нефти. Ниже приведена сумма понесенных в проекте Производственных затрат на конец года (31 декабря 1998 г.).
Тыс. $ США
Фонд оплаты труда
1 000
Расходные материалы
2 500
Аренда оборудования
1 600
Прочее
400
Производственные затраты на месторождения
5 500
Прямые производственные расходы компании А, подлежащие вычету:
Производственные затраты месторождения (70 %)

3 850
2) Басқа да Өндірістік шығыстар, консультациялық қызметтерге арналған шығыстар, басқаруға арналған шығыстар, бухгалтерлер мен аудиторларға арналған шығыстар, кәсіби консультанттардың төлемдері, Қосалқы мердігерлерге төлемдер, сақтандыруға арналған шығыстар, маркетингтік шығыстар, жалға алу төлемдері, жалға алынған құралдарды жөндеу мен қызмет көрсетуге арналған шығыстар, еңбекақы төлеу бойынша және оларға қатысты төлемдер, сондай-ақ Өндіруге байланысты, әзірлеуге және өткізу пунктіне дейін өткізумен шығыстар, көмірсутегін айырбастау бойынша операцияларға арналған шығындар және басқалары, Қазақстан Республикасының аумағында немесе оның шектерінен тыс келтірілген Өндірістік шығыстар.
Іссапарға арналған шығыстар осындай шығыстар орын алған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша есептеледі.
9-мысал.
Әр Мердігер компания А, В және С мұнайгаз кен орнына арналған лицензия үлесіне ие. Бұдан басқа, А компаниясы сауда компаниясының (СК) абсолюттік иесі болып табылады, ол Ресейге көмірсутегін өткізу үшін пайдаланады. Төменде әр компанияның егжей-тегжейлі сипаттамасы берілген.
Компаниялар
Заңды тұлға құрылған ел
Лицензиядағы үлесі
А
Нидерланды да
50%
В
Ұлыбританияда
25%
С
Ресей Федерациясында
25%
СК
Қазақстанда
-

3 850
2) прочие Производственные расходы, расходы на консультационные услуги, расходы на управление, расходы на услуги бухгалтеров и аудиторов, платежи профессиональным консультантам, платежи Субподрядчикам, расходы на страхование, маркетинговые расходы, арендные платежи, расходы на ремонт и обслуживание арендованных основных средств, расходы по оплате труда и связанные с ними выплаты, а также расходы, связанные с Добычей, разработкой и сбытом до пункта сбыта, затраты на операции по обмену углеводородов и другие прочие Производственные расходы, понесенные как внутри, так и за пределами Республики Казахстан.
Расходы на командировки вычитаются по нормам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан на момент, когда такие расходы были понесены.
Пример 9.
Каждая из Подрядных компаний А, В и С владеет долей лицензии на нефтегазовое месторождение. Более того, компания А является абсолютным собственником торговой компании (ТК), которую она использует для сбыта углеводородов в Россию. Ниже представлены детальные характеристики каждой компании.
Компания
Страна, где создано юридическое лицо
Доля в лицензии
А
Нидерланды
50 %
В
Великобритания
25 %
С
Российская федерация
25 %
ТК
Казахстан
-

А компаниясы кен орнында Оператор болып табылады. А компаниясының СК өткізгені үшін 200 000 АҚШ доллары көлемінде сыйақы алады. А компаниясының барлық көмірсутегіне меншік құқығы Ресей-Қазақстан шекарасында беріледі- В компаниясы көмірсутекті өңдеу үшін Ресейге жеткізеді. Өңдеу үшін сыйақы 200 000 АҚШ долларын құрайды. Содан кейін өңделген өнім Ресейде еркін айналымға түседі. С компаниясы ұқсас қызметті В компаниясына көрсетеді, бірақ өңделген өнімді Қазақстанға импорттайды және меншік құқығын беріп оларды сатады. Төменде шегеруге жататын басқа операциялық шығындар мысалында 4 компанияның төлемдері көрсетіледі:
Мың АҚШ $
А
B
С
СК
Өткізгені үшін сыйақы

Компания А является Оператором на месторождении. ТК от компании А получает гонорар за сбыт в размере $ 200 000 США. Право собственности на все углеводороды компании А передается на Российско-Казахстанской границе. Компания В ввозит углеводороды в Россию для переработки. Гонорар за переработку составляет $ 200 000 США. Затем продукты переработки свободно обращаются в России. Компания С оказывает аналогичные услуги компании В, но продукты переработки ввозит в Казахстан и затем продает их с передачей права собственности. Ниже приводятся отчисления 4-х компаний на примере прочих операционных расходов, подлежащих вычету:
Тыс. $ США
А
В
С
ТК
Гонорар за сбыт

3 638
10 700
(14 338)
Ауысқан қалдық
10 912
-
2003 жылғы талап етілген сома - ең жоғарғы амортизация.
1997-2002 жылғы салық салуға жататын жиынтық таза табыс жоқ, себебі инвестиция бойынша шығындар амортизациясы, өндіру жүргізіліп отырған кен орындарынан алынған таза табысты жабуға жеткілікті. 2003 жылғы амортизация жеткіліксіз және жиынтық таза табыс мынадай болып көрсетілген:
Мың АҚШ $
Өндіру жүргізіліп отырған кен орнынан таза табыс

3 638
10 700
(14 338)
Перенесенный остаток
10 912
-
Сумма, востребованная в 2003 г., - максимальная амортизация.
В 1997-2002 гг. нет совокупного чистого дохода, подлежащего налогообложению, так как амортизация затрат по инвестициям достаточна для покрытия чистого дохода, полученного по месторождению, на котором ведется добыча. В 2003 г. амортизация недостаточна и совокупный чистый доход представлен следующим образом:
Тыс. $ США
Чистый доход с месторождения, на котором ведется добыча

20 000
Амортизация
(14 338)
30% ставка бойынша салық салуға жататын жалпы таза табыс
5 662
Табыс салығы
1 699
5) негізгі құрал-жабдық құны:
(а) негізгі құрал-жабдықтардың құны амортизациялық аударымдарды есептеу жолымен шегерімге жатқызылады. Негізгі құрал-жабдықтар осы Нұсқаулықтың № 1 қосымшасына сәйкес амортизацияның белгіленген шекті нормалары бар топтарға бөлінеді, осы 47-тармақтың (9) және (11) тармақшаларына сәйкес 100 % амортизацияға жататын шығыстар қосылмайды, олар әрбір Мердігер компанияның қалауы бойынша қолданылатын амортизация нормасы 100 %-ға дейінгі жеке салық тобын құрайды. Салықтық есептілікті беру мақсаттары үшін амортизация нормасы 100 %-ға дейінгі осындай жеке салық тобы бөлінуге жатпайды;
(b)әр Мердігер компания кез келген ставка бойынша амортизацияны жыл сайын есептеуі мүмкін, егер ол ең жоғарғы ставкаға тең немесе одан төмен болса;

20 000
Амортизация
(14 338)
Общий чистый доход, подлежащий налогообложению по ставке 30 %
5 662
Подоходный налог
1 699
5) стоимость основных средств:
(а) стоимость основных средств относится на вычет путем начисления амортизационных отчислений. Основные средства подразделяются на группы с установленными предельными нормами амортизации в соответствии с Приложением № 1 настоящей Инструкции, за исключением расходов, подлежащих 100% амортизации в соответствии с пунктами (9) и (11) настоящего пункта 47, которые образуют отдельную налоговую группу с нормой амортизации до 100 %, применяемой по усмотрению каждой Подрядной компании. Для целей представления налоговой отчетности такая отдельная налоговая группа с нормой амортизации до 100% не подлежит разделению.
(b) каждая Подрядная компания может ежегодно начислять амортизацию по любой ставке, если она равна или меньше максимальной ставки;

(с)СПРД 3 және 5.2-баптарына сәйкес 1992-1995 жылдары төленген бонустар Келісім бойынша бонус есебіне төленген аванс төлемдерін білдіреді. Келісімнің 19.3 (IV) Бөліміне сәйкес салық салу мақсатында осы бонустар амортизациялық аударымдар түрінде 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап есептен шығарылуы тиіс;
(d) СРПД бойынша қызметке байланысты шығынға ұшырау Келісімнің
19.3 (д) (IV) бабына сәйкес амортизация арқылы шегеруге жатқызылады;
6) амортизацияға жататын жоба бойынша меншікті және ортақ топтарға байланысты Мердігер компанияларды есепке алу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
(а)жоба бойынша ортақ топтардың құндық балансы бойынша есепке алу-ды 1997 жылғы I қазандағы жағдай бойынша қолданыстағы Келісім және Салық заңнамасының шартына сәйкес Оператор жүргізеді. Оператор белгіленген мерзімде осы Нұсқаулықтың 19-тарауы 47-тармағының 5 (а) тармақшасын есепке алып, амортизацияға жататын топтар, жүргізілген капитал жұмсалымы, жөндеуге жұмсалған шығыстар бойынша есепті Мердігер компанияларға жібереді;
(b)Мердігер Компаниялар осы есепті жиынтық жылдық табыс және жүргізілген шегеру туралы декларацияны жасағанда пайдаланады, содан кейін олар салық жылының соңындағы жағдай бойынша топтардың құндық балансы туралы ақпаратты Операторға ұсынады;
(с)амортизацияға жататын олардың меншікті топтары бойынша Мердігер Компанияларды есепке алу осы Нұсқаулықтың 19-тарауы 47-тармағының 5(а)-тармақшасын есепке алып, өздігінен жүзеге асырылады. Амортизацияға жататын, жоба бойынша меншікті және ортақ топтар бойынша амортизациялық аударымдар жинақталады және әр Мердігер Компанияның жылдық жиынтық табысы және жүргізілген шегерулер туралы декларацияда тиісті түрде көрсетіледі;
7) егер жаңа жабдық орнатылса, осындай жабдық пайдалану мерзімі үш жылдан астам Технологиялық жабдық болып табылмаған жағдайда, осы 19-тараудың 47-тармағы 9) тармақшасына немесе 5(a) тармақшасына сәйкес оған амортизация есептеледі;
8) Егер Бухгалтерлік есеп тәртібі бойынша сатып алынатын тауарлардың құны капиталдандыруға жатпаса, осындай тәртіп табыс салығын есептеу үшін қолданылады және мұндай тауарлардың құны шегерілуге жатады;
9) Келісімге сәйкес және оған байланысты өзінің құрылысы бойынша шығындар, сатып алынған пайдалану мерзімі үш жылдан астам технологиялық жабдықтың құны Келісім күшіне енген сәтінен бастап әр Мердігер компанияның шешімі бойынша 100 %-ға дейінгі мөлшерлеме бойынша амортизация арқылы шегеруге жатады.
Келісімнің 19.3 (d) (VIII) бөлімінің ережелерін ескере отырып, мұндай шығыстар тиісті активті пайдалану басталғаннан бастап 100 %-ға дейінгі амортизация нормасы бар бірыңғай жеке салық тобын құрайды;

(c) в соответствии со статьями 3 и 5.2 СПРД бонусы, выплаченные в 1992-1995 годах, представляют собой авансовые платежи в счет бонусов по Соглашению. В соответствии с Разделом 19.3 (IV) Соглашения в целях налогообложения данные бонусы могут быть списаны в виде амортизационных отчислений начиная с 1 января 1998 года;
(d) расходы, понесенные в связи с деятельностью по СПРД относятся на вычеты посредством амортизации согласно статьи 19.3 (д)(IV) Соглашения;
6) учет Подрядных компаний по собственным и общим по проекту группам, подлежащим амортизации, производится следующим образом:
(а) учет по стоимостным балансам групп, общих по проекту, ведется Оператором в соответствии с условиями Соглашения и Налоговым законодательством, действующим по состоянию на 1 октября 1997 года. Оператор в определенный срок направляет Подрядным Компаниям отчет по группам, подлежащим амортизации, произведенным капитальным вложениям, расходам на ремонт, с учетом подпункта 5(a) пункта 47 Главы 19 настоящей Инструкции;
(b) Подрядные Компании используют данный отчет при составлении декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах, после чего представляют Оператору информацию о стоимостном балансе групп на конец налогового года;
(c) учет Подрядных Компаний по их собственным группам, подлежащим амортизации, осуществляется самостоятельно, с учетом подпункта 5(a) пункта 47 Главы 19 настоящей Инструкции. Амортизационные отчисления по собственным и общим группам по проекту, подлежащим амортизации, суммируются и соответствующим образом отражаются в декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах каждой Подрядной Компании;
7) если установлено новое оборудование, на него начисляется амортизация в соответствии с подпунктом 9) пункта 47 настоящей Главы 19, или подпунктом 5(a) в случае, когда такое оборудование не является Технологическим оборудованием со сроком эксплуатации более чем три года;
8) когда по Порядку бухгалтерского учета стоимость приобретаемых товаров не подлежит капитализации, такие же правила применяются для целей исчисления подоходного налога и стоимость таких товаров подлежит вычету;
9) расходы по собственному строительству, понесенные в соответствии и в связи с Соглашением, стоимость приобретенного Технологического оборудования со сроком эксплуатации более чем три года подлежат вычету посредством амортизации по ставке до 100 % по усмотрению каждой Подрядной компании с момента вступления Соглашения в силу.
С учетом положений Раздела 19.3 (d) (VIII) Соглашения такие расходы образуют единую отдельную налоговую группу с нормой амортизации до 100 % с начала эксплуатации соответствующего актива;

10) жаңа жабдықты орнатуды көздемейтін жөндеуге, тексеруге және мерзімді техникалық қызмет көрсетуге шығындар Салық кодексінің 21-бабына сәйкес шегеруге жатады.
11) Республиканың Мердігерге пайдалануға берген активтері мен құрылыстарын ұстауға, жөндеуге және жаңартуға шығындар ағымдағы кезеңде не "Бухгалтерлік есеп тәртібінің" VI Қосымшасының және Келісімнің 19.3 (d) (VIII) бөлімінің ережелеріне сәйкес амортизациялық аударымдар арқылы Келісім күшіне енген сәттен бастап шегерімдерге жатқызылуға тиіс, сондай-ақ көрсетілген шығыстар, егер осы шығыстар жұмсалған сәтте олар ағымдағы шегерімдерге жатқызылмаса, тиісті активтер мен құрылыстарды пайдалану басталғаннан бастап 100 %-ға дейінгі амортизация нормасымен бірыңғай жеке салық тобына да енгізіледі;
12) жергілікті персоналды оқыту, инфрақұрылымды дамыту шығыстары, қоршаған ортаны қорғау шығыстары, әлеуметтік сала шығыстары, Ақсай қаласына және маңындағы елді мекендерге электр энергиясын өндіру және жеткізу шығыстары, сондай-ақ өндірістік гигиена мен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету шығыстары және Келісімде белгіленген Қазақстан Республикасының ішінде, сондай-ақ оның аумағынан тыс жерлерде кез келген басқа да шығыстарға салық шегерімі, амортизациясы немесе тозуы есептелуге тиіс.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін қоршаған ортаны қорғауға арналған шығыстар, оның ішінде:
(i) Мердігер компаниялардың Қарашығанақ кен орнының санитариялық-қорғаныш аймағын кеңейтуге байланысты шеккен шығыстары (қаржыландырылуы "Қарашығанақ мұнай-газ конденсаты кен орнының есептік санитариялық-қорғау аймағында орналасқан елді мекендердің тұрғындарын көшіруді қаржыландыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 шілдедегі № 595 қаулысымен бекітілген жаңадан анықталған/жоспарланып отырған санитариялық-қорғаныш аймағының шекаралары шегіндегі елді мекендердің тұрғындарын көшіру және жайластыру жөніндегі шығыстарды қоса алғанда);
(ii) Келісімнің 17-бөліміне сәйкес жүргізілетін ШКС зерттеу және мониторинг бағдарламасына байланысты Мердігер орындайтын жұмыстарға жататын шығыстар;
13) заңнамаға сәйкес кәсіпкерлік қызметке байланысты емес шығыстар салық мақсатындағы шегерістер болып табылмайды. Мердігер Компаниялар Салық кодексіне сәйкес шегеруге жатпайтын шығыстарды шегеруге жатқызбайды;
14) Қазақстан Республикасының пайдалы мұнай-газ шикізатымен берілген немесе төленген үлесінің құны заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы үшін салық салынатын кірісті айқындау кезінде шегерім болып табылмайды.
Келісімнің 9-бабына сәйкес мұнай-газ шикізатын бірлесіп өткізуге байланысты барлық шығындар Келісім күшіне енген сәттен бастап Мердігер мен Республика арасында барабар негізде бөлінуге тиіс.

10) затраты на ремонт, проверку и периодическое техническое обслуживание, не предусматривающие установку нового оборудования, подлежат вычету в соответствии со Статьей 21 Налогового кодекса;
11) затраты на содержание, ремонт и обновление активов и сооружений, переданных Республикой в пользование Подрядчику, подлежат отнесению на вычеты в текущем периоде, либо посредством амортизационных отчислений в соответствии с положениями Приложения VI "Порядок бухгалтерского учета" и Раздела 19.3 (d) (VIII) Соглашения с момента вступления Соглашения в силу, также включаются в единую отдельную налоговую группу с нормой амортизации до 100 % с начала эксплуатации соответствующих активов и сооружений, в случае, если данные расходы не были отнесены на текущие вычеты в момент их понесения;
12) расходы на обучение местного персонала, на развитие инфраструктуры, расходы на охрану окружающей среды, расходы на социальную сферу, расходы на производство и доставку электроэнергии в г. Аксай и окружающие населенные пункты, а также расходы на обеспечение производственной гигиены и охраны труда и все прочие расходы, установленные Соглашением, понесенные как внутри, так и за пределами Республики Казахстан, подлежат налоговому вычету, амортизации или начислению износа.
Для целей настоящего подпункта расходы на охрану окружающей среды включают, в том числе:
(i) расходы Подрядных компаний, понесенные в связи с расширением санитарно-защитной зоны Карачаганакского месторождения (включая расходы по переселению и обустройству жителей населенных пунктов, попавших в пределы границ вновь определенной/планируемой санитарно-защитной зоны, финансирование которых утверждено постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 595 "О финансировании переселения жителей населенных пунктов, находящихся в расчетной санитарно-защитной зоне Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения");
(ii) расходы, относящиеся к работам, выполняемым Подрядчиком в связи с Программой исследования и мониторинга ХКШ, производимые в соответствии с Разделом 17 Соглашения;
13) расходы, не связанные с предпринимательской деятельностью, в соответствии с законодательством, не являются вычетом в налоговых целях. Подрядные Компании не относят на вычеты расходы, которые не подлежат вычету в соответствии с Налоговым кодексом;
14) стоимость переданной или уплаченной Доли Республики Казахстан в прибыльном нефтегазовом сырье не является вычетом при определении налогооблагаемого дохода для подоходного налога с юридических лиц.
В соответствии со Статьей 9 Соглашения все затраты, связанные с совместной реализацией Нефтегазового сырья, должны распределяться между Подрядчиком и Республикой на пропорциональной основе с момента вступления в силу Соглашения.

Мұнай-газ шикізатын бірлесіп өткізуге байланысты шығындарды қоспағанда, Мердігердің Жол қорына төлемдерін қоса алғанда, Келісімге сәйкес Мердігер шеккен барлық шығыстар Мердігер мен Республика арасында бөлінбейді және Салық кодексінің 14-бабы мен осы Нұсқаулықтың ережелері ескеріле отырып, толық көлемде шегерімге жатқызылуға тиіс. Бұл ретте Қазақстан Республикасының Пайдалы мұнай-газ шикізатындағы үлесі болып табылатын көмірсутектер құнының Мердігердің жылдық жиынтық кірісіне қосылмауы осы Нұсқаулықтың 46-тармағының ережелеріне сәйкес мұндай шегерімдерді айқындауға әсер етпейді.

Все расходы, понесенные Подрядчиком в соответствии с Соглашением, включая платежи Подрядчика в Дорожный фонд, за исключением затрат, связанных с совместной реализацией Нефтегазового сырья, не распределяются между Подрядчиком и Республикой и подлежат отнесению на вычеты в полном объеме с учетом положений статьи 14 Налогового кодекса и настоящей Инструкции. При этом невключение стоимости углеводородов, которые являются долей Республики Казахстан в Прибыльном нефтегазовом сырье, в совокупный годовой доход Подрядчика в соответствии с положениями пункта 46 настоящей Инструкции не влияет на определение таких вычетов.

10-1 мысал.
Салық кезеңі (күнтізбелік жыл) үшін Келісім бойынша шеккен шығыстар:
(i) Қазақстан Республикасына қатысты Мұнай-газ шикізатын бірлесіп өткізуге байланысты шығыстар –2 000 000 АҚШ $ (барабар бөлінген);
(ii) Мердігерге қатысты Мұнай-газ шикізатын бірлесіп өткізуге байланысты шығыстар – 8 000 000 АҚШ $ (барабар бөлінген);
(iii) жол қорына төлемдер – 1 000 000 АҚШ $;
(iv) барлық өзге шығыстар – 30 000 000 АҚШ $.
Салық кезеңі (күнтізбелік жыл) үшін заңды тұлғалардан алынатын табыс салығының мақсаттары үшін шегерімге жататын Мердігердің шығыстары:
Атауы
Барлық келтірілген шығыстар
Мың АҚШ $
Шегерімдер
Түсіндірмелер
Мердігер
Республика
Барлығы
Мердігер
Мұнай-газ шикізатын бірлесіп өткізуге байланысты шығыстар

Пример 10-1.
Расходы, понесенные по Соглашению за налоговый период (календарный год):
(i) расходы, связанные с совместной реализацией Нефтегазового сырья, относящиеся к Республике Казахстан, – $2 000 000 США (распределено пропорционально);
(ii) расходы, связанные с совместной реализацией Нефтегазового сырья, относящиеся к Подрядчику, – $8 000 000 США (распределено пропорционально);
(iii) платежи в дорожный фонд – $1 000 000 США;
(iv) все иные расходы – $30 000 000 США.
Расходы Подрядчика, подлежащие вычету для целей подоходного налога с юридических лиц за налоговый период (календарный год):
Наименование
Всего понесено расходов
Тыс. $ США
Пояснения
Вычеты
Подрядчик
Республика
Итого
Подрядчик
Расходы, связанные с совместной реализацией Нефтегазового сырья

39,000
2,000
41,000
39,000
15) Мердігер Компаниялармен төленген мына Салықтар мен төлемдер, оның ішінде Оператор және Операциялық компаниялардың әр Мердігер Компаниясына үшін төлеген Салық пен төлемнің тиісті үлесі:
(а) заңды тұлғаларды тіркеу үшін алым;
(b) қызметтің жекелеген түрімен айналысу құқығына алымдар;
(c) кедендік төлемдер;
(d) жерді жалға алу үшін төлемдер;
(e) су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;
(f) орманды пайдаланғаны үшін төлем;
(g) Қоршаған ортаны қорғау қорына төлемдер;
(h) Жол қорына төлемдер;
(і) Мемлекеттік жұмыспен қамту қорына төлемдер;
(j) Зейнетақы қорына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына және міндетті медициналық сақтандыру қорына төлемдер;
(к) мемлекеттік баж салығы;
16) Республика бюджетіне төлеуге жататынды қоспағанда, айыппұлдар, оның ішінде тұрақсыздық айыппұлы мен есімақы.
17) Келісімнің VI Қосымшасының 2.10-бабына сәйкес Келісімнің әр жылы есептелетін жиынтық Қайтарылатын шығыстардың 2,14% көлеміндегі әкімшілік үстеме шығыстар шегеруге жатқызылады. Шегеруге жатқызу үшін растайтын құжат болып Операторға қойылған Мердігер компаниясының шоты табылады, Осы ереже Келісімнің күшіне енген сәтінен бастап қолданылады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2021 № 959 қаулысымен.
48. Әр Мердігер компанияның шегеруге жатқызатын шығыстары, осындай шығыстарды растайтын кез келген бір бастапқы құжатты, оның ішінде, бірақ онымен шектелмей, шарты, шот-фактураны, хат алысу материалдарын немесе қабылдау актілерін ұсыну жолымен негізделу керек. Бұл ретте, Салық инспекциясы Келісімнің 19.9-бөлімінің (і) тармақшасына сәйкес кез келген ақпаратты сұратуға құқылы.
49. Қарашығанақ кен орнының шегінде (яғни Санитарлық-қорғау аймағында) орналасқан бөгеттер, жолдар, көпірлер, вахталық кенттер, бақылау өткізу пунктгері Қарашығанақ кен орнының технологиялық кешенінің бөлігі болып есептеледі және осыған байланысты шығындар ағымдағы кезеңде шегерулерге жатқызылуы мүмкін немесе технологиялық кешенге қолданылатын осындай рәсім бойынша амортизациялау жолымен, егер қажет болса, оның ішінде, осы Нұсқаулықтың 47 (9) және (11) тармақтарына сәйкес және Қарашығанақ кен орнының шегінде (яғни Санитарлық-қорғау аймағында) орналасқан және Қарашығанақ кен орнының технологиялық кешенінің бөлігін қалыптастыратын басқа да осындай активтерді қоса алғанда, осындай рәсім бойынша шегеруге жатқызылуы мүмкін.
20-тарау. Залалдар
50. Егер қандай да бір жылы Мердігер компанияда (Мердігер компанияларда) залал пайда болса, бұл залал жеті жылға ауыстырылады және салық салынған табысты төмендету үшін пайдаланылады. Егер залал бір жылдан артық мерзімде орын алған жағдайда, ертеректегі шыққан залал бірінші кезекте ауыстырылады.

39,000
2,000
41,000
39,000
15) следующие Налоги и платежи, выплаченные Подрядными Компаниями, в том числе соответствующая доля каждой Подрядной Компании в Налогах и платежах, выплаченных Оператором и Операционными компаниями:
(а) сбор за регистрацию юридических лиц;
(b) сборы за право занятия отдельными видами деятельности;
(c) таможенные платежи;
(d) платежи за аренду земли;
(e) плата за использование водных ресурсов;
(f) плата за лесопользование;
(g) платежи в Фонд охраны окружающей среды;
(h) платежи в Дорожный фонд;
(i) платежи в Государственный фонд занятости;
(j) платежи в Пенсионный фонд, Фонд государственного социального страхования и Фонд обязательного медицинского страхования;
(k) государственная пошлина;
16) неустойки, включая штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению в Бюджет Республики;
17) административные накладные расходы в размере 2,14 % от совокупных Возмещаемых затрат, начисляемые в каждом Подрядном году согласно статье 2.10 Приложения VI Соглашения, относятся на вычеты. Подтверждающим документом для отнесения на вычеты является счет Подрядной компании, выставленный Оператору. Данное положение действует с момента вступления Соглашения в силу.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2021 № 959.
48. Расходы, относимые на вычеты каждой Подрядной компанией, должны быть обоснованы путем представления одного из любого первичного документа, подтверждающего такие расходы, включая, но, не ограничиваясь, договор, счет-фактура, материалы переписки или акты приемки. При этом, Налоговая инспекция вправе требовать любую информацию в соответствии с подпунктом (i) раздела 19.9 Соглашения.
49. Дамбы, дороги, мосты, вахтовые поселки, контрольно-пропускные пункты, находящиеся в пределах (т.е. в Санитарно-защитной зоне) Карачаганакского месторождения считаются частью технологического комплекса Карачаганакского месторождения, и затраты, связанные с ними, могут относиться на вычеты в текущем периоде или путем амортизации по такой же процедуре, которая применима к технологическому комплексу, включая, если необходимо, в соответствии с пунктом 47(9) и (11) настоящей Инструкции, и другие подобные активы, находящиеся в пределах (т.е. в Санитарно-защитной зоне) Карачаганакского месторождения и формирующие часть технологического комплекса Карачаганакского месторождения, могут быть отнесены на вычеты по подобной процедуре.
Глава 20. Убытки
50. Если в какой-либо год у Подрядной Компании (Подрядных Компаний) образовался убыток, этот убыток переносится на семь лет и используется для уменьшения облагаемого дохода. Если убыток возникает в течение более чем одного года, убыток, понесенный ранее, переносится в первую очередь.

51. 1997 жылдың 18 қарашасындағы Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімге (Келісім) қол қойылғанға дейін, Мердігер учаскесінде қызмет еткен Мердігер Компаниялар 1995 жылдың наурызында қол қойылған Өнімді бөлу принциптері туралы келісім (СПРД) тарапы болды. Бұл, Мердігер Компаниялардың залалдарды болашақ және өткен кезеңдерге шектеусіз ауыстыруға қол жеткізулеріне мүмкіндік берді. Келісімге сәйкес, әр Мердігер Компаниялармен 1995 жылдың наурыз айынан 1997 жылдың желтоқсан айы арасындағы кезеңде келтірілген залалдар, 1997 жылдың 31 желтоқсанына дейін жалпы сомада есептеліп, 1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап жеті жылға ауыстырылады.
52.1995 жылдың наурыз айынан 1997 жылдың желтоқсан айы арасындағы кезеңде келтірілген залалдар сомасын анықтау үшін, Келісімге қол қойылғанға дейін қызмет атқарған Мердігер Компаниялар, Келісімге сәйкес, қызмет бойынша осыған дейінгі кезеңде шыққан залалдарды қоса алғанда, таза табысы немесе залалы көрсетілген, 1997 жылға жеке салықтық декларация ұсынулары қажет. Аталған салықтық декларацияларда, СПРД бойынша салықтық аудару тәсілінен Келісіммен бекітілген тәсілге өтумен байланысты пайда болған түзетулер ескерілген көрсеткіштер болуы қажет.
11-мысал.

51. Подрядные Компании, которые осуществляли деятельность на подрядном участке до подписания Окончательного соглашения о разделе продукции (Соглашение) 18 ноября 1997 г., были сторонами СПРД, подписанного в марте 1995 г. Это позволило Подрядным Компаниям добиться неограниченного переноса убытков на будущие и прошлые периоды. В соответствии с Соглашением, убытки, понесенные в период с марта 1995 г. по декабрь 1997 г. каждой Подрядной Компанией, рассчитываются в общей сумме на 31 декабря 1997 г. и переносятся только на семь лет вперед, начиная с 1 января 1998 года.
52. Для определения суммы убытков за период с марта 1995 года по декабрь 1997 года, Подрядные Компании, которые осуществляли деятельность до подписания Соглашения, должны представить отдельные налоговые декларации за 1997 год, с указанием чистого дохода или убытка за этот год, включая убытки, понесенные за предыдущие периоды по деятельности, связанной с Соглашением. Такие налоговые декларации должны включать показатели с учетом поправок, произведенных в связи с переходом с метода начисления налогов по СПРД на метод, установленный Соглашением.
Пример 11.

А Мердігер компаниясы Өнімді бөлу принциптері туралы келісімге (СПРД) 1995 жылдың наурыз айында, ал Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімге (Келісім) 1997 жылдың қараша айында қол қойды. А компаниясының ӨБПК-сы бойынша залалдарды болашақ және өткен кезеңдерге шектеусіз ауыстыру құқығы берілген. Алайда, СПРД Келісіммен алмастырылды және мен 1995 жылдың наурыз айынан 1997 жылдың қараша айы арасындағы кезеңде келтірілген залал қазіргі кезде Келісімге сәйкес есептеледі және қарастырылады және 7 жыл ішінде "бірінші алынған - бірінші ауыстырылған" негізінде ауыстырылады. Төменде А компаниясының 1995 жылдан 2004 жылға дейінгі мынадай көрсеткіштері келтірілген.
Жыл
Мың. АҚШ S
Ескертулер
Таза табыс (Таза залал)
Аталған залалдар
7 жыл барысындағы залалдар
Ауыстырылған залалдар

Подрядная компания А подписала Соглашение о принципах раздела добычи (СПРД) в марте 1995 г., а в ноябре 1997 г. подписала Окончательное Соглашение о Разделе Добычи (Соглашение). По СПРД компании А предоставлено право неограниченного переноса убытков на будущие и прошедшие периоды. Но Соглашение заменяет СПРД и убытки, понесенные в период с марта 1995 по ноябрь 1997, в настоящее время рассчитываются и рассматриваются в соответствии с Соглашением и переносятся в течение 7 лет на основе "первым получен - первым выдан". Ниже приводятся следующие результаты компании А с 1995 по 2004 гг.
Год
Тыс. $ США
Замечания
чистая
прибыль
(чистый
убыток)
убытки
зачтенные
убытки за 7 лет
перенесенные
убытки

Мұнай және газ өндірісіне лицензия алған А Мердігер компаниясы, Мұнайгаз кен орнынан шыққан жаңа құбыр бөлімін өндіріске енгізді. Ол көмірсутектерді, кен орнынан қабырға тасымалдайды, бірақ оның өткізу нарығы жоқ. Құбырдағы көмірсутек құны $ 1 000 000 АҚШ. Бұл сома жылдық жиынтық табысқа жатқызылмайды және оған салық салынбайды.
22-тарау. Салықтық декларациялар
54. Күдік туғызбау мақсатында, 22-тарау шарттары осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының шарттарын ескерумен қолданылады.
55. Әр Мердігер компания, жылдық жиынтық табыс және жасалған шығыстар туралы декларацияны жергілікті салықтық тіркеу бойынша есептік жылдан кейінгі жылдың 31 наурызына дейін тапсырады. Декларация қосымшаларымен бірге осы Нұсқаулықтың № 2 Қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалып, тапсырылуы тиіс.
56. Оператор және Операциялық компаниялар, Келісімге қатысты қызметтер бойынша декларациялар тапсырмайды, себебі бұл қызмет бойынша декларациями Мердігер Компаниялар ұсынады.
57. Салық төлеуші, салықтық декларациясын тапсыру мерзімін ұзарту туралы, сол мерзімге дейін өтініш білдірген жағдайда, Салық инспекциясының жетекшісі декларация тапсыру мерзімін ұзарта алады. Осы тармаққа сәйкес декларация тапсыру мерзімін ұзарту салық төлеу мерзімін өзгертпейді.
58. Мердігер Компанияның Келісім бойынша қызметі аяқталғаннан кейін, Салық инспекциясы, себебін және мерзімін, қашан және қай кезеңге декларация тапсыруы қажет екені көрсетілген хабарландыру хатын ұсыну жолымен, 12 айдан аз кезең үшін табыс туралы декларация тапсыруды талап ете алады.
59. Келісім аясынан тысқары қызметтер бойынша, Мердігер және Операциялық компаниялар бөлек салықтық есеп жүргізеді және жылдық жиынтық табыс туралы декларацияны және міндеттілік туындаған кезеңдегі Қазақстан Республикасы заңнамаларында орнатылған тәртіп және нысан бойынша жасалған шегерулермен декларация тапсырады.
60. Оператор Мердігердің мәліметтерін шоғырландыратын Мердігер компаниялардың тіркелу орны бойынша жылдық Жинақтық есеп тапсырады. Бұл есеп ақпараттық мақсаттарда ғана ұсынылады және пайдаланылады. Оператор Мердігер Компаниялардың салықтық декларацияларын толтыруларына және сол декларациялардағы тараулардың түсіндірілулері үшін жауапкершілікке тартылмайды, сонымен қатар Мердігер компаниялардың заңды тұлғалар табысына салынатын салықтың уақытылы және толық телеулері үшін жауапты емес.
61. Тапсырылатын Жинақтық есептерде Мердігер Компаниялардың жеке салықтық декларацияларында жазылған ақпараттар ескеріліп көрсетілуі тиіс. Жинақтық есеп осы Нұсқаулықтың № 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады.

Подрядная компания А, получившая лицензию на добычу нефти и газа, только что ввела в эксплуатацию новый пункт трубопровод, идущий с нефтегазового месторождения. Она прокачивает углеводороды с месторождения в трубопровод, но у нее нет рынка сбыта. Стоимость углеводородов в трубопроводе $ 1 000 000 США. Эта сумма не включается в совокупный годовой доход и не облагается налогом.
Глава 22. Налоговые декларации
54. Во избежание сомнений условия настоящей Главы 22 применяются с учетом условий пунктами 11 и 12 настоящей Инструкции.
55. Каждая Подрядная компания представляет декларацию о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах по месту налоговой регистрации до 31 марта года, следующего за отчетным. Декларация с приложениями должна быть составлена и представлена по форме в соответствии с Приложением № 2 настоящей Инструкции.
56. Оператор и Операционные компании не представляют декларации по деятельности, относящейся к Соглашению, т.к. Декларации по данной деятельности представляют Подрядные Компании.
57. Руководитель Налоговой инспекции может продлить срок представления налоговой декларации на период не более одного года, если налогоплательщик подает просьбу о продлении до наступления такого срока. Продление сроков представления декларации в соответствии с настоящим пунктом не изменяет срок уплаты налога.
58. При завершении Подрядной Компанией деятельности по Соглашению, Налоговая инспекция может потребовать представить декларацию о доходах за период меньший, чем 12 месяцев, путем вручения письменного уведомления, в котором указываются причина и дата, когда и за какой период должна быть представлена декларация.
59. По деятельности, выходящей за рамки Соглашения, Подрядные и Операционные компании ведут отдельный налоговый учет и представляют декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах по форме и в порядке, установленных законодательством Республики Казахстан на момент возникновения такого обязательства.
60. Оператором представляется ежегодный Сводный отчет по месту регистрации Подрядных Компаний, консолидирующий данные Подрядчика. Данный отчет предоставляется и используется только для информационных целей. Оператор не несет ответственности за заполнение налоговых деклараций Подрядных Компаний и трактовку статей в этих декларациях, а также не несет ответственности за своевременность и полноту уплаты подоходного налога с юридических лиц Подрядных Компаний.
61. Предоставляемые Сводные отчеты должны предусматривать отражение информации, которая содержится в отдельных налоговых декларациях Подрядных Компаний. Сводный отчет составляется по форме в соответствии с Приложением № 3 настоящей Инструкции.

62. Аталған Жинақтық есептің рәсімделу тәртібі мынадай:
1) Мердігер компаниялар, Оператор және Операциялық компаниялардан алынған есептер негізінде жеке декларациялар құрастырады. Декларациялар алдын-ала, Жинақтық есеп тапсыру бойынша міндетті Операторға жолданады;
2) егерде Мердігер компанияларда, декларацияларына кірген, жеке операциялары бойынша қосымша ақпарат болса онда олар, сол бойынша Операторға есеп тапсыруы тиіс. Оператор бұндай есептерді, осы операциялардың Келісім тараптарының мүдделеріне қатыстылығын анықтау мақсатында қарастырады, бұдан кейін аталған есептерде, сәйкесінше декларацияларда, Мердігер компаниялармен келісілген түзетулер енгізуге болады.
63. Оператор Мердігер Компаниялар және Операциялық компаниялар, Мердігер Компаниялардың және Мердігер бойынша Оператордың Жинақтық есебі салықтық декларацияларын уақытылы тапсыру мақсатында, жоғарыда аталған рәсімдеу тәртібін жүргізу мерзімін өзара келіседі.
64. Жинақтық есеп Мердігер Компаниялардың декларация тапсыру мерзімінде ұсынылады.
13-мысал.
Берілетін Жинақтық есептің шарттары бойынша.
А, В, С және D Мердігер компанияларының көмірсутек өнімі лицензиясындағы үлесі, сәйкесінше 30%, 30%, 20% және 20% құрайды. А және В компаниялары Операторлар болып табылады.
А компаниясы - филиалы Қазақстанда орналасқан Нидерландта құрылған заңды тұлға.
В компаниясы - филиалы Қазақстанда орналасқан Ұлыбританияда құрылған заңды тұлға.
С компаниясы - филиалы Қазақстанда орналасқан АҚШ-та құрылған заңды тұлға.
D компаниясы - филиалы Қазақстанда орналасқан Ресейдегі заңды тұлға.
А және В компаниялары, Қазақстанда филиалы орналасқан Италияда құрылған заңды тұлға Шығындар бойынша Операциялық компанияны (ШОК) құру туралы шешімге келді.
А, В, С және D компаниялары өткізу жұмыстарымен өз алдына жұмыс істеу туралы шешімге келіп, өткізу бойынша құқығын, Дистрибьютор акционерлік компаниялары (ДАК) деп аталатын, қазақстандық заңды тұлға болуы мүмкін өздерінің жеке аффилирленген компанияларына береді және олар дистрибуция бойынша агент ретінде әрекет етеді.
А, В, С және D компанияларына заңды тұлғаларынан табыстық салық бойынша жекелеген салықтық декларациялар тапсыру қажет болады.
Бұдан басқа, Оператор (А және В компаниялары) ақпараттық мақсаттар үшін Жинақтық есеп дайындауға жауапты.
1998 жылғы 31 желтоқсан мерзіміндегі нәтижелері:
Компаниялар, өздерінің агенттері арқылы, яғни ДАК көмірсутектерді мынадай шамада сатты:
А компаниясы
$ 1 500 000 АҚШ
В компаниясы
$ 1 800 000 АҚШ
С компаниясы
$ 1200 000 АҚШ
D компаниясы
$ 1 2000000 АҚШ
ДАК сыйақы ретінде $ 20 000 АҚШ алды. Бұдан басқа, D компаниясы өзінің ДАК арқылы, Ресейде көмірсутекті қайта өңдеу үшін $ 100 000 АҚШ теледі.

62. Процедура составления такого сводного отчета следующая:
1) Подрядные компании на основании полученных отчетов от Оператора и Операционных компаний составляют индивидуальные декларации. Декларации предварительно направляются Оператору, который имеет обязательства по представлению сводного отчета;
2) если у Подрядных компаний имеется дополнительная информация по их собственным операциям, вошедшим в их декларации, то они должны представить Оператору отчет по такой дополнительной информации. Оператор рассматривает такой отчет с целью определения того, что по таким операциям не затрагиваются интересы сторон Соглашения, после чего могут быть произведены согласованные с Подрядными компаниями корректировки в таких отчетах и, соответственно, в их декларациях.
63. Оператор, Подрядные компании и Операционные компании согласовывают между собой сроки проведения вышеизложенной процедуры с целью своевременного представления налоговых деклараций Подрядных Компаний и Сводного отчета Оператора по Подрядчику.
64. Сводный отчет представляется в срок, установленный для представления декларации Подрядных Компаний.
Пример 13.
По положениям представляемого сводного отчета.
Подрядные компании А, В, С и Д имеют долевое участие в лицензии на добычу углеводородов соответственно 30 %, 30 %, 20 % и 20 %. Компании А и В являются Операторами.
Компания А - юридическое лицо в Нидерландах с филиалом в Казахстане.
Компания В - юридическое лицо в Великобритании с филиалом в Казахстане.
Компания С - юридическое лицо в США с филиалом в Казахстане.
Компания Д - юридическое лицо в России с филиалом в Казахстане.
Компании А и В решили создать Компанию Оператора по Затратам (КОЗ), обладающую правом юридического лица в Италии с филиалом в Казахстане.
Компании А, В, С и Д решили заниматься сбытом самостоятельно и передали права по реализации своим собственным аффилиированным компаниям, именуемым как Акционерные компании дистрибьюторы (АКД), которые могут являться казахстанскими юридическими лицами и будут действовать как агенты по дистрибуции.
Необходимо будет сдавать отдельные налоговые декларации по подоходному налогу с юридических лиц по компаниям А, В, С и Д.
Кроме того, Оператор (компании А и В) несет ответственность за подготовку Сводного отчета только для информационных целей.
Результаты на конец года 31 декабря 1998 г.:
Компании, через своих агентов, т.е. АКД продали углеводороды в следующих размерах:
Компания А
$ 1 500 000 США
Компания В
$ 1 800 000 США
Компания С
$ 1 200 000 США
Компания Д
$ 1 200 000 США
АКД получил от компаний $ 20 000 США в качестве гонорара. Кроме того, компания Д через собственную АКД заплатила $ 100 000 США за переработку углеводородов в России.

Кен орны бойынша жалпы өндіріс шығыстары бір жылда $ 1 500 000 АҚШ құрады.
Кен орнының жалпы капиталдық шығыстары $ 1 000 000 АҚШ құрады. Бұл жылға, барлық капиталдық шығындарды 100% амортизациялау ставка бойынша амортизациялауға болады. А, С және Д компаниялары амортизацияның ең жоғары ставкасын пайдалану туралы шешімге келді. В компаниясы мүлдем амортизацияламауды ұйғарды. $ 400 000 АҚШ сомасында ауыстырылған амортизацияланбаған қалдығы бар С компаниясын ескермегенде, өткен жылдардағы сальдо ауыстырылмаған. $ 400 000 АҚШ қалдықты, максималды мүмкін 25% төмендетілген қалдық ставкамен амортизациялауға болады.
Мердігер компаниялар лицензиямен байланысты мынадай бас офис шығындарын көрді:
А компаниясы
$ 20 000 АҚШ
В компаниясы
$ 25 000 АҚШ
С компаниясы
$ 10 000 АҚШ
D компаниясы
$ 20 000 АҚШ
Оператор ұсынатын Жиынтық есеп мыналардан тұруы қажет (сомалар мың АҚШ доллары шамасында көрсетілген):
А
В
С
D
Түзетулер
Барлығы
Көмірсутек сату

Общие эксплуатационные расходы по месторождению за год составили S 1 500 000 США.
Общие капитальные расходы месторождения составили $ 1 000 000 США. Все капитальные расходы на этот год можно амортизировать по ставке амортизации 100 %. Компании А, С и Д решили использовать максимальную ставку амортизации. Компания В решила вообще не амортизировать. За исключением компании С, у которой оказался неамортизированный остаток перенесенный в сумме $ 400 000 США, сальдо прошлых лет не переносилось. Остаток $ 400 000 США можно амортизировать с допустимой максимальной ставкой понижающегося остатка 25 %.
Подрядные Компании понесли следующие расходы головного офиса, которые связаны с лицензией:
Компания А
$ 20 000 США
Компания В
$ 25 000 США
Компания С
$ 10 000 США
Компания D
$ 20 000 США
Сводный отчет, предоставляемый Оператором, должен содержать следующее (суммы приведены в тысячах долларов США):
А
В
С
D
Поправки
Всего
Продажа углеводородов

66. Мердігер және Операциялық компанияларға қолданылатын төлем көзіне, резидент емес табыстарына салық салу тәртібіне қатысты рәсімдер жұмыс тәртібін құру мақсатында, осы Нұсқаулықтың 65 тармағы Мердігер мен және Республикамен келісілді және де бұндай тәртіп Мердігер және Операциялық компаниялардың, Келісімнің шарттарына және осы Нұсқаулықтың 68 ден 75 тармақтарына жүгіну құқығына шектеу жасамайды.
67. Егер 2011 жылдың 16 желтоқсанынан кейін Резидент емес тарап табысына салық салу бойынша қазіргі заңнамаға өзгерістер енгізілсе немесе төлем көзіне салық салу бойынша кез-келген жаңа заңнамалық және нормативтік актілер (Резидент емес тарап табысына салық салу бойынша жаңа заңнама) күшіне енсе, Мердігер және Операциялық компаниялардың Резидент емес тарап табысына салық салу бойынша қазіргі заңнамаға сәйкес резидент емес тараптардың табысына салықты ұстап қалу мәселелерін реттейтін рәсімдерді жасап енгізу, Мердігер және Операциялық компаниялардың, Келісімнің шарттарында және осы Нұсқаулықтық 68 ден 75 тармақтарында қарастырылған құқықтары негізінде, оларға немесе олардың қызметіне Резидент емес тарап табысына салық салу бойынша және заңнамаға наразылықтарын білдіру құқығын қандай жағдайда болмасын шектемейді.
68. Егер табыс көзі Қазақстанда орналасса (қазақстандық табыс көздері), Мердігер, шегерімдерсіз тұтас табыс бойынша төлем көзінде, тұрақты мекемемен байланысы жоқ, резидент еместің табысына салық салуға жауапты. Төлем көзіндегі резидент еместің табыстарына салық салу, Салық кодексінің 33-бабында көрсетілген ставкалар бойынша іске асады, ал қазақстандық кезден резидент еместің табысы, Келісімге қол қойылған күндегі жағдайы бойынша, Салық кодексінің 5-бабы 6-тармағына сәйкес анықталады (Келісімнің 19.3 (а) және 19.9 (б) бөлімдеріне сәйкес). Аталған тәртіп, сыртқы тауарлық келісім шарттар бойынша республика аумағына кіргізілген импорттық тауарларға төлеу кезінде қолданылмайды.
69. Тұрақты мекемемен байланысы жоқ резидент еместің табысы, тұрақты мекеменің құрылуынсыз, немесе тұрақты мекеме арқылы іске асырылатын қызметтен өзгеше қызмет түрінен табыс табу деп анықталады. Төлем, Қазақстан Республикасы аумағында немесе аумағынан тысқары жасалса да төлем көзіндегі салық қолданылады.
70. "Қазақстандық табыс көздері"мынадай ұғынылады:

66. Положения пункта 65 настоящей Инструкции были согласованы Подрядчиком и Республикой с целью создания новой рабочей процедуры в отношении режима удержания налога на доходы нерезидента, применимой к Подрядным компаниям и Операционным компаниям, и такие положения и процедуры не ущемляют права Подрядных компаний и Операционных компаний прибегнуть к положениям Соглашения и пунктов от 68 по 75настоящей Инструкции.
67. В случае, если любые поправки в Действующее законодательство по налогам на доходы нерезидента или любые новые законодательные или нормативные акты по налогам на доходы нерезидента будут введены в действие после 16 декабря 2011 года (Новое законодательство по налогам на доходы нерезидента) применение и внедрение Подрядными компаниями и Операционными компаниями процедур, предназначенных для удержания налога с поставщиков, являющихся третьими сторонами в соответствии с положениями Действующего законодательства по налогам на доходы нерезидента, облегчающих рабочую процедуру в отношении удержания налога на доходы нерезидента, не должно ни коим образом ущемлять право Подрядных компаний и Операционных компаний протестовать, на основе их прав, предусмотренных положениям Соглашения касательно удержания налога у источника и пунктов от 68 по 75 настоящей Инструкции, против применения к ним или их деятельности Нового законодательства по налогам на доходы нерезидента.
68. Подрядчик несет ответственность за удержание налога на доходы нерезидента, не связанного с постоянным учреждением, у источника выплаты по совокупному доходу без осуществления вычетов, если источник дохода находится в Республике Казахстан (доход из казахстанских источников).
Удержание налога на доходы нерезидентов у источника выплаты производится по ставкам, предусмотренным статьей 33 Налогового кодекса, а доход нерезидента из казахстанского источника определяется, согласно пункту 6 статьи 5 Налогового кодекса, по состоянию на дату подписания Соглашения (в соответствии с разделами 19.3 (а) и 19.9 (б) Соглашения). Данный порядок не применяется в случаях оплаты импортных товаров, ввозимых на территорию республики по внешнеторговым контрактам.
69. Под доходом нерезидента, несвязанным с постоянным учреждением, понимается доход, полученный без образования постоянного учреждения, или доход от деятельности, отличной от деятельности, осуществляемой через постоянное учреждение. Налог у источника применяется независимо от того, произведен платеж внутри или за пределами Республики Казахстан.
70. Под "доходом из казахстанских источников" понимается:

1) Қазақстан Республикасы аумағында тауар сатудан түскен табыс. Табыстың бұл түрі қазақстандық көздерден деп саналады, егерде келісімді рәсімдеу немесе қол қою кезінде тауар Қазақстан Республикасы аумағында болса.
2) басқару, қаржылық және сақтандыру қызметтерінен түсетін табыс, егер ол тұрақты мекеме немесе Қазақстан Республикасы резиденті табысынан шегерілетін болса.
3) резидент болып табылатын заңды тұлғадан түскен дивиденд және де, инфляция түзетулерін ескергендегі ашық акционерлік қоғамының бағалы қағаздарын өткізу кезінде баға есімінен түскен табысты ескермегенде, осындай заңды тұлғаға қатысу үлесін өткізуден түскен табыс.
4) Резиденттен немесе Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесі немесе мүлкі бар тұлғадан алынған процент түріндегі табыс, егер де аталған тұлғаның қарызы оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса;
5) Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыс, аталған мүлікке қатысу үлесін өткізуден түсетін табысты қоса алғанда:
6) зейнетақы, егер де ол резидентпен төленетін болса;
7) Қазақстан Республикасындағы тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру келісім шарттары бойынша төленетін сақтандыру төлемдері түріндегі табыс;
8) Қазақстан Республикасы және өзге де мемлекеттер арасындағы телекоммуникация немесе транспорттық қызметтерден түсетін табыс;
9) Қазақстан Республикасындағы қызметі негізінде пайда болатын, алдыңғы тармақшалармен қамтылмаған басқа табыстар.
14-мысал.
Қазақстандық көздерден алынатын табыстарға, осы тармақта көрсетілген қызмет түрлерін ескермегенде, Мердігерге және оның Аффилирленген тұлғасына Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары жасалған техникалық қызметтер көрсеткеннен түсетін табыстар жатпайды.
71. Растайтын құжаттарының болуы жағдайында, тараптармен бекітілген рәсімдерге сәйкес, әр Мердігер компанияның Қазақстан Республикасы аумағында немесе одан тысқарыда резидент еместерге төленетін жалпы төлемдер,салық салынатын табысын анықтау үшін шегеріледі.
15-мысал.
Қазақстан Республикасынан тысқарыда көмірсутегін өткізуге қатысты Ресейде көрсетілген маркетингілік кеңес беру қызметіне сыйақы шегеріледі, себебі бұндай қызметтер Келісім аясындағы қызметтерге жатады. Алайда, қызметтер Ресейде көрсетілгендіктен көзіне салық алынбайды.
72. Резидент еместің тұрақты мекемесіне байланысты емес қазақстандық көзден келетін кірісі төлем көзінде мынадай ставкалар бойынша салық салуға жатады:
дивидендтер мен проценттер (сыйақы)
15 пайыз
тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру төлемдері
5 пайыз
халықаралық байланыстағы немесе Қазақстан Республикасы мен басқа да мемлекеттер арасындағы тасымалдардағы қызметтер
5 пайыз
роялти, басқару бойынша қызметтерді, консультациялық қызметтерді қоса алғанда, қызметтер көрсетуден түсетін кірістер, жалдау бойынша кірістер және басқа да кірістер (еңбекақы түрінде алынатын кірістерден басқа)
20 пайыз

1) доход, возникающий от продажи товаров на территории Республики Казахстан. Такой доход будет считаться доходом из казахстанских источников, если в момент оформления сделки или заключения контракта товар находился на территории Республики Казахстан;
2) доход, получаемый от управленческих, финансовых и страховых услуг, если он вычитается из доходов постоянного учреждения или резидента Республики Казахстан;
3) доход в форме дивидендов, поступающий от юридического лица, являющегося резидентом, и от реализации доли участия в таком юридическом лице, за исключением дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг открытых акционерных обществ с учетом корректировки на инфляцию;
4) доход в форме процентов, полученный от резидентов либо лица, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное на территории Республики Казахстан, если задолженность этого лица относится к его постоянному учреждению или имуществу;
5) доход, получаемый от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доход от реализации доли участия в таком имуществе;
6) пенсия, если она выплачивается резидентом;
7) доход в форме страховых платежей, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков в Республике Казахстан;
8) доход от телекоммуникационных или транспортных услуг в международной связи или перевозках между Республикой Казахстан и другими государствами; и
9) другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан.
Пример 14.
В доход из казахстанского источника не включаются доходы, получаемые за оказание технических услуг, за исключением видов услуг, перечисленных в настоящем пункте, Подрядчику и его Аффилиированным лицам, если такие услуги оказываются вне пределов Республики Казахстан.
71. Общие выплаты нерезидентам являются вычетами для определения налогооблагаемого дохода каждой Подрядной Компании независимо от того, понесены они за пределами или на территории Республики Казахстан, при наличии подтверждающих документов, в соответствии с процедурой, установленной сторонами.
Пример 15.
Гонорар за консультации по маркетингу, предоставленные в России в отношении реализации углеводородов за пределами Республики Казахстан, вычитается, так как такие услуги относятся к деятельности в рамках Соглашения. Однако, поскольку услуги были оказаны в России, налог у источника не взимается.
72. Доход нерезидента из казахстанского источника, несвязанный с постоянным учреждением, подлежит налогообложению у источника выплаты по следующим ставкам:
дивиденды и проценты (вознаграждение)
15 процентов
страховые платежи, выплачиваемые по договорам страхования или перестрахования рисков
5 процентов
услуги в международной связи или перевозках между Республикой Казахстан и другими государствами
5 процентов
роялти, доходы от оказания услуг, включая услуги по управлению, консультационные услуги, доходы по аренде и другие доходы (кроме доходов, получаемых в виде оплаты труда)
20 процентов

73. Төлем кезіне салық Республика бюджетінің тиісті есепшотына төлем жүргізілген айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей енгізіледі.
74. Осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының шарттарын ескере отырып, Мердігер тоқсан сайын Салық инспекциясына төлем көзінен ұсталған салық сомалары туралы анықтама береді. Мұндай анықтама есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей табыс етіледі.
24(а)-тарау. Дивидендтерге немесе таза пайдаға салынатын салықтар
75. Әрбір Мердігер компания мынадай талаптардың біріне бағынады:
1) Қазақстан Республикасында заңды тұлғаларға төленетін дивидендтерге қолданылатын Салық кодексінің 31-бабына сәйкес төлем кезіне дивидендтерге арналған салықты ең жоғары он бес процент (15%) ставка бойынша ұстау. Салық ұстау дивидендтерді төлеу сәтінде жүзеге асырылады.
2) шетелдік заңды тұлға тұрақты мекемесінің таза кірісіне Салық, кодексінің 37-бабына сәйкес осындай таза кірістің ең жоғары он бес процент (15%) ставка бойынша салық салу. Бұл салық есептік жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей төленуі тиіс.
16-мысал.
Үш Мердігер компания: А, В және С-ның кен орнына арналған лицензияға тиісінше 50%, 25%, 25% үлестік қатысуы бар. А, В және С компаниялары сауда операцияларын өз агенттері арқылы дербес жүргізгілері келеді. Соған байланысты, кен орны бойынша өздерінің құқықтары негізінде әрбір Компания қазақстандық заңды тұлға болып табылатын және Дистрибуция жөніндегі і акционерлік компания (ДАК) деп аталатын өзінің жеке аффилиирленген компаниясын құрады. ДАК осы Компанияларға арналған өнімді дистрибуциялау, жөніндегі агенттер ретінде іс-қимыл жасайтын болады. В және С компаниялары тиісінше Америка Құрама Штаттарында және Ұлыбританияда құрылған. Осы екі ел Қазақстанмен қосарлы салық салуды болдырмау жөніндегі шарттарды жасасты, яғни В және С компанияларына, сондай-ақ олардың жеке; агенттеріне (ДАК) осы шарттардың ережелері таралады.
В және С компаниялары өздерінің дистрибуциялау жөніндегі агенттері (ДАК) арқылы 1998 жыл ішінде әрқайсысы 50 000 000 АҚШ доллары сомасына көмірсутек сатады. Әрбір компанияның аударымдары 10 000 000 АҚШ долларын құрайды. Қосымша, екі Мердігер Компания да өздерінің жеке агенттеріне 25 000 АҚШ доллары мөлшерінде сыйақы төлейді. В және С компаниялары сондай-ақ өздерінің бас компанияларына әрқайсысы 15 000 000 АҚШ доллары мөлшерінде дивидендтер төлейді. ДАК В және С компанияларына (әрқайсысына) сол жылы 10 000 АҚШ доллары мөлшерінде жалпы дивидендтер төлейді.

73. Налог у источника зачисляется на соответствующий счет Бюджета Республики не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем, в котором была произведена выплата.
74. С учетом условий пунктов 11 и 12 настоящей Инструкции, Подрядчик ежеквартально представляет Налоговой инспекции справку об удержанных суммах налога у источника. Такая справка представляется не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 24(a). Налоги на дивиденды или чистую прибыль
75. Каждая Подрядная Компания подчиняется одному из следующих условий:
1) удерживать налог на дивиденды у источника выплаты в соответствии со статьей 31 Налогового кодекса, применяемого к дивидендам, выплачиваемым юридическим лицам Республики Казахстан по максимальной ставке пятнадцать процентов (15 %). Удержание налога осуществляется в момент выплаты дивидендов;
2) налогообложение чистого дохода постоянного учреждения иностранного юридического лица в соответствии со статьей 37 Налогового кодекса по максимальной ставке пятнадцать процентов (15 %) такого чистого дохода. Данный налог должен выплачиваться не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Пример 16.
Три Подрядные Компании А, В и С имеют долевое участие в лицензии на месторождение соответственно 50 %, 25 %, 25 %. Компании А, В и С хотят самостоятельно проводить торговые операции через своих агентов. В связи с чем, на основании своих прав по месторождению, каждая Компания создает свою собственную аффилиированную компанию, являющуюся казахстанским юридическим лицом, и именуемую как Акционерная компания по дистрибуции (АКД). АКД будут действовать как агенты по дистрибуции продукции для данных Компаний. Компании В и С сформированы в Соединенных Штатах и в Великобритании, соответственно. Обе эти страны заключили договора по избежанию двойного налогообложения с Казахстаном, т.е. на компании В и С, а также на их собственных агентов (АКД) распространяются положения данных договоров.
Компании В и С в отдельности через своих агентов по дистрибуции (АКД) продают углеводороды на сумму по 50 000 000 долларов США каждая в течение 1998 года. Отчисления каждой компании составляют 10 000 000 долларов США. В дополнение, обе Подрядные Компании В и С отчисляют гонорар своим собственным агентам в размере по 25 000 долларов США. Компании В и С также выплачивают дивиденды в размере 15 000 000 долларов США каждая своим головным компаниям. АКД выплачивают валовые дивиденды в размере по 10,000 долларов США компаниям В и С (каждой) в том же году.
Подрядная компания А создана в стране, которая в настоящий момент не имеет договора об избежании двойного налогообложения с Казахстаном.

А мердігер компаниясы қазіргі уақытта Қазақстанмен қосарлы салық салуды болдырмау туралы шарты жоқ елде құрылған. А компаниясы өзінің дистрибуциялау жөніндегі агенті (ДАК) арқылы 1998 жыл ішінде 100 000 000 АҚШ доллары сомасына өнім сатып, 20 000 000 АҚШ доллары мөлшерінде аударымдар жүргізеді. А компаниясы өзінің бас компаниясына 30 000 000 АҚШ доллары мөлшерінде дивидендтер төлейді.
А компаниясы үшін мынадай салық міндеттемелері келтірілген:
АҚШ $
Жылдық жиынтық табыс 100 000 000
Конвенция бойынша 500
Дивидендтерден ұсталатын салық дивидендтер төлеу кезінде төленеді.
24(b)-тарау. Халықаралық Салықтық Келісімдерді қолдану
76. Күмән туғызбау үшін осы 24(b) тараудың шарттары осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының талаптарын ескере отырып қолданылады.
77. Халықаралық Салықтық Келісімдердің ережелерінен туындайтын неғұрлым төмен салықтық ставкалар болған кезде осындай ставкалар қолданылады.
78. Егер Келісімге сәйкес Халықаралық Салықтық Келісімдерге сай ставкаларды төмендетуге өтініш беру қажет болса, Мердігер мен Салық инспекциясы осы Нұсқаулықтың 79 және 81-тармақтарында көрсетілгендей осындай Халықаралық Салықтық Келісімдердің ережелерін қолдану тәртібін пайдаланады.
79. Егер Халықаралық Салықтық Келісімдерге сәйкес Операциялық және Мердігер компаниялар мен Қосалқы мердігерлер арасындағы операциялар Қазақстан Республикасында салық салу объектісі болып табылмаса немесе төлем көзі Салығының төмен ставкалары қолданылса, онда Операциялық және Мердігер компаниялар, сондай-ақ олардың Қосалқы мердігерлері, егер осы Нұсқаулықтың 80-тармағында өзгеше көзделмесе, осындай босату алу үшін қандай да бір әрекеттер жасауға міндетті емес.
80. Халықаралық Салықтық Келісімдер кіріс алушы оның резиденттігін растайтын, осындай Халықаралық Салықтық Келісімнің шарттары бойынша кіріс алушы резидент болып табылатын елдің салық органдары берген сертификат ұсынған жағдайда қолданылады.
81. Айыппұл және уақытылы төлемегені үшін өсімақы төлеу бойынша міндеттемелер туындаған жағдайда, мұндай айыппұл мен өсімақы алушы резиденті болып табылатын елмен жасалған Халықаралық Салықтық Келісімдердің ережелеріне сәйкес төленуге жататын нақты салық сомасы негізінде есептелуі тиіс.
5-бөлім. Қосылған Құн Салығы
25-тарау. ҚҚС
82. Электр энергиясын өндіру және Ақсай қаласына және жақын жатқан елді мекендерге оны сату Келісімнің 7.1-бөліміне және "II Кезең бойынша Мердігердің Міндеттемелері" деген анықтамаға сәйкес ҚҚС есептеу мақсатында салық салынатын айналым ретінде қаралмайды.
26-тарау. ҚҚС ставкасы
83. Мердігер ҚҚС-ты Салық кодексінің III бөліміне сәйкес төлейді. ҚҚС ставкасы Келісімнің барлық мерзімінде жиырма проценттен (20%) аспауы тиіс.

Компания А продает через своего собственного агента (АКД) продукцию на сумму 100 000 000 долларов США в течение 1998 года, и производит отчисления в размере 20 000 000 долларов США. Компания А выплачивает дивиденды в размере 30 000 000 долларов США своей головной компании.
Для компании А приведены следующие налоговые обязательства:
$ США
Совокупный годовой доход
100 000 000
по Конвенции
500
Удерживаемый с дивидендов налог выплачивается при выплате дивидендов.
Глава 24(b). Применение Международных Налоговых Соглашений
76. Во избежание сомнений условия настоящей Главы 24(b) применяются с учетом условий пунктов 11 и 12 настоящей Инструкции.
77. При наличии более низких налоговых ставок, вытекающих из положений Международных Налоговых Соглашений, применяются такие ставки.
78. Если в соответствии с Соглашением необходимо подать заявление на снижение ставок в соответствии с Международными Налоговыми Соглашениями, Подрядчик и Налоговая инспекция применяют порядок применения положений таких Международных Налоговых Соглашений, как указано в пунктах с 79 по 81 настоящей Инструкции.
79. Если в соответствии с Международными Налоговыми Соглашениями, операции между Операционными и Подрядными Компаниями и Субподрядчиками не являются объектом налогообложения в Республике Казахстан или применяются более низкие ставки по Налогу у источника, тогда Операционные и Подрядные Компании, а также их Субподрядчики не обязаны предпринимать какие-либо действия для получения такого освобождения, если иное не установлено пунктом 80 настоящей Инструкции.
80. Международные Налоговые Соглашения применяются в том случае, если получатель дохода представляет сертификат, подтверждающий его резидентство, выданный налоговыми органами страны, в которой получатель является резидентом по условиям такого Международного Налогового Соглашения.
81. В случае возникновения обязательств по уплате штрафов и пени за несвоевременную уплату, такие штрафы и пени должны исчисляться на основе фактической суммы налога, подлежащей уплате в соответствии с положениями Международных Налоговых Соглашений, заключенных со страной, в которой получатель является резидентом.
Раздел 5. Налог на Добавленную Стоимость
Глава 25. НДС
82. Производство и реализация электроэнергии в г. Аксай и близлежащие населенные пункты в соответствии с Разделом 7.1 Соглашения и определением "Обязательства Подрядчика по Фазе II" не рассматривается в качестве облагаемого оборота для целей исчисления НДС.
Глава 26. Ставка НДС
83. Подрядчик уплачивает НДС в соответствии с Разделом III Налогового кодекса. Ставка НДС не должна превышать двадцати процентов (20 %) на срок всего Соглашения.

84. Республикада тіркелген ҚҚС төлеушілер болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында Мердігерге қызметтер көрсететін немесе тауарлар жеткізетін Қосалқы мердігерлер қызметтер мен тауарлардың құнына ҚҚС-ты Салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және ставкалар бойынша қосады.
27-тарау. Импортқа салынатын ҚҚС
85. Күмән туғызбау үшін осы 27-тараудың шарттары осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының талаптарын ескере отырып қолданылады.
86. Келісімнің бүкіл қолданылу мерзімі ішінде Мердігер мен оның Қосалқы мердігерлері ҚР Үкіметінің 1997 жылғы 12 маусымдағы № 959 қаулысымен және Бас салық инспекциясының 12-12-01-8/3212 және Кеден комитетінің № 034-67/477 хаттарымен бекітілген, осы тізбені кеңейтетін мынадай өзгерістер ескерілген, тізілімі қамтылған осы Нұсқаулықтың № 5 қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарлар импортына ҚҚС-ты (бюджетке ҚҚС-ты іс жүзінде төлемей) есепке жатқызуға құқылы.
87. Егер әкелінетін тауарлар осы тараудың 86-тармағына сәйкес тізілімге енгізілген болса, Оператор және оның Қосалқы мердігерлері тауарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелген сәттегі Бюджетке импортқа ҚҚС-ты, бюджетке ҚҚС-ты іс жүзінде төлемей, тиісті есепке жатқызу жүргізеді.
17-мысал.
Екі Мердігер компания тең үлесте Мұнайгаз кен орнына лицензия алады. Олар Қазақстанда филиалы бар, өнімді импорттау мақсатында Оператор шығындары бойынша (КОШ) жұмыс істейтін итальяндық компания құрады. 1998 жылғы желтоқсанда құнына ҚҚС есептелетін мынадай жабдықтар әкелінді:
$ АҚШ
Құбырлар (есепке жатқызу әдісімен ҚҚС-дан босатылды)
7 000 000
Тағам өнімдері мен сусындары
10 000
Бұрғылау жабдығы (есепке алу әдісімен ҚҚС-дан босатылды)
130 000
"Land Rover" автомобилі
12 000
1993 жылғы желтоқсанда бюджетке төленуі тиіс ҚҚС:
Тағам өнімдері мен сусындары (20% х 10 000)
2 000
"Land Rover" автомобилі (20% х 12 000)
2 400
Барлығы
4 400

84. Субподрядчики, являющиеся зарегистрированными плательщиками НДС в Республике, оказывающие услуги или поставку товаров Подрядчику на территории Республики Казахстан включают в стоимость услуг и товаров НДС в порядке и по ставкам, установленным Налоговым законодательством.
Глава 27. НДС на импорт
85. Во избежание сомнений условия настоящей Главы 27 применяются с учетом условий пунктов 11 и 12 настоящей Инструкции.
86. На весь срок действия Соглашения Подрядчик и его Субподрядчики имеют право на проведение зачета по НДС на импорт (без фактической уплаты НДС в бюджет) на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с Приложением № 5 настоящей Инструкции, которое приводит перечень, утвержденный постановлением Правительства № 959 от 12 июня 1997 года, и письмами 12-12-01-8/3212 Главной налоговой инспекции и № 034-67/477 Таможенного Комитета, с учетом последующих изменений, расширяющих данный перечень.
87. Если ввозимые товары включены в перечень в соответствии с пунктом 86 настоящей главы, Оператор и его Субподрядчики производят соответствующий зачет без фактической уплаты НДС на импорт в Бюджет на момент ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
Пример 17.
Две Подрядные Компании, получили в равных долях лицензию на нефтегазовое месторождение. Они создали Итальянскую компанию с филиалом в Казахстане, работающим в качестве компании Оператора по затратам (КОЗ) в целях импорта продукции. В декабре 1998 г. было ввезено следующее оборудование, на стоимость которого начислялся НДС:
$США
Трубопроводы (освобожден от НДС по методу зачета)
7 000 000
Пищевые продукты и напитки
10 000
Буровое оборудование (освобожден от НДС по методу зачета)
130 000
Автомобиль "LandRover"
12 000
НДС, подлежащий уплате в бюджет за декабрь 1993 года:
Пищевые продукты и напитки (20 % х 10 000)
2 000
Автомобиль "LandRover" (20 % х 12 000)
2 400
Всего
4 400

ҚР Үкіметінің 1997 жылғы 12 маусымдағы № 959 қаулысымен және Бас салық инспекциясының 12-12-01-8/3212 және Кеден комитетінің № 034-67/477 хаттарымен бекітілген тізілімге сәйкес құбырлар мен бұрғылау жабдығына бюджетке ҚҚС-ты іс жүзінде төлемей есепке жатқызу тәртібі қолданылады.
88. Импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасы Республика бюджетіне жарналарды айқындаған кезде есепке жатқызылатын сома болып табылады.
28-тарау. Экспортқа салынатын ҚҚС
89. Мұнайгаз шикізатын экспортқа сату жөніндегі айналымға ҚҚС нөлдік ставка қолданылады. Күмән тудырмау үшін, Қазақстан Республикасы аумағынан Кеден одағына қатысушы елдердің аумағына жеткізілген тұрақсыз конденсатты сатуға ҚҚС нөлдік ставка мынадай құжаттардың негізінде қолданылады:
1) сату келісімшарты;
2) құбырлар жүйесі бойынша сатылған тұрақсыз конденсат санын есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу актісі;
3) Қазақстан Республикасы аумағынан Кеден одағына қатысушы елдердің аумағына құбырлар жүйесі арқылы жөнелтілген тұрақсыз конденсатты қабылдау-тапсыру актісі.
29-тарау. Декларациялар ұсыну және ҚҚС төлеу
90. Күмән тудырмау үшін, осы 29-тараудың ережелері осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының ережелерін ескере отырып қолданылады.
91. Әрбір Мердігер компания ай сайын осы Нұсқаулықтың № 6 А қосымшасындағы нысан бойынша Декларация жасайды және оны Операторға жолдайды.
92. Әрбір Мердігер компанияның ҚҚС бойынша декларациясына Оператор және Операциялық компаниялар осындай Мердігер компанияға жатқызған, Мердігер компанияның атынан Оператор және Операциялық компаниялар жасаған операцияларға, сондай-ақ Келісімге сәйкес қызметі бойынша өз есебінен Мердігер компания жүргізген операцияларға қатысты кірістер мен шығыстар тараулары кіру керек.
93. Мердігер компаниялардың ҚҚС бойынша декларацияларын уәкілетті Операциялық компания Салық инспекциясына ұсынуы тиіс.
94. Мердігер компанияның декларациясымен бір мезгілде Оператор және/немесе Операциялық компаниялар Салық инспекциясына ҚҚС жөніндегі Жиынтық есепті ұсынады.
95. ҚҚС бойынша декларацияны ұсыну және ҚҚС-ны төлеу, есепті айдан кейінгі айдың 15-сінен кешіктірілмей жүргізіледі.
30-тарау. Республика бюджетіне жарнаны айқындаған кезде есепке жатқызылатын ҚҚС
96. Нақты әкелінген тауарлар, соның ішінде нөлдік ставка айналымын қоса алғанда, салық салынатын айналым мақсатында пайдаланып жатқан немесе пайдаланатын негізгі құралдарды (ғимараттар мен жеңіл машиналарды қоспағанда), есепті кезең ішінде орындалған жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді қосқанда, импортталатын тауарлар бойынша шығарылған салық шот-фактурасы бойынша төленетін салық сомасы есепке жатқызылатын қосымша құн салығының сомасы болып табылады.

На трубопроводы и буровое оборудование применяется порядок зачета НДС без фактической уплаты в бюджет, согласно перечню Правительства Казахстан, утвержденному постановлением от 12 июня 1997 г. № 959 и письмами № 12.12.01-8/3212 Главной Налоговой Инспекции и № 034-67/477 Таможенного комитета.
88. Сумма НДС по импортируемым товарам является суммой, которая относится в зачет при определении взносов в Бюджет Республики.
Глава 28. НДС при экспорте
89. Обороты по реализации Нефтегазового сырья на экспорт, облагаются НДС по нулевой ставке. Во избежание сомнений, реализация нестабильного конденсата с территории Республики Казахстан, доставленного на территорию других стран участниц Таможенного Союза, облагается НДС по нулевой ставке на основании следующих документов:
1) контракт на реализацию;
2) акт снятия показаний приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов;
3) акт приема-сдачи нестабильного конденсата, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов Таможенного Союза по системе трубопроводов.
Глава 29. Представление деклараций и уплата НДС
90. Во избежание сомнений положения настоящей Главы 29 применяются с учетом положений пунктов 11 и 12 настоящей Инструкции.
91. Каждая Подрядная компания составляет ежемесячно декларацию по НДС по форме Приложения № 6А настоящей Инструкции и направляет ее Оператору.
92. Декларация по НДС каждой Подрядной Компании должна включать главы доходов и затрат, относимых Оператором и Операционными компаниями к такой Подрядной Компании в отношении операций, произведенных Оператором и Операционными компаниями от лица Подрядных Компаний, а также операций, которые Подрядная Компания производит за свой счет по деятельности в соответствии с Соглашением.
93. Декларации по НДС Подрядных Компаний должны представляться в Налоговую инспекцию уполномоченной Операционной компанией.
94. Одновременно с декларациями Подрядных Компаний, Оператор и/или Операционные компании представляют в Налоговую инспекцию Сводный отчет по НДС.
95. Представление декларации по НДС и уплата НДС за каждый отчетный период производится не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 30. НДС, относимый в зачет при определении взносов
в Бюджет Республики
96. Суммой налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, является сумма налога, подлежащего уплате по выставленным налоговым счетам-фактурам по фактически поступившим товарам, в том числе по импортируемым, включая основные средства (за исключением зданий и легковых автомобилей), выполненным работам или оказанным услугам в течение отчетного периода, которые используются или будут использоваться для целей облагаемого оборота, включая оборот по нулевой ставке.

97. Мердігер Салық заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес қосалқы мердігер шығарған шот-фактуралар бойынша алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтер үшін төленуі тиіс ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға құқылы.
98. Келісім күшіне енген күнге дейін СПРД қолданған кезең ішінде есепке алуға жатқызылған ҚҚС сомалары. Осы Нұсқаулықтың 96-тармағының ережелері СПРД қолданылған кезең ішінде туындаған іс-қимылдарға да қолданылады.
99. Салық кодексінің 61-бабына сәйкес Мердігерде салық салынатын айналымдар мен қосымша құн салығын салудан босатылған айналымдар болған жағдайда, айналымның жалпы сомасындағы салық салынатын айналымның үлестік салмағы бойынша айқындалған құн ҚҚС бойынша есепке жатқызылады.
100. Егер тиелген тауарларға, орындалған жұмыстарға немесе көрсетілген қызметтерге төлем мөлшерінің бір бөлігі немесе барлығы күмәнді берешек болып табылса, Мердігер күмәнді берешектің туындауымен байланысты қосымша құнға салық ескерілген есепті кезең аяқталғаннан кейін екі жылдан соң бюджетке енгізілуі тиіс соманы азайтуға құқылы.
101. Есепке жатқызылмайтын ғимараттар және жеңіл автомобильдер бойынша төленуі тиіс ҚҚС Мердігердің негізгі құралдары құнына енгізіледі және аммортизациялау сомалары арқылы шегеріледі.
102. Тіркелмеген резидент емес үшін ҚҚС сомасы есептеліп, бюджетке төленіп, кейіннен осы соманы есепке жатқызуы тиіс. Бұл тәртіп 2004 жылдың 1 қаңтарынан бастап енгізіледі.
31-тарау. ҚҚС қайтару
103. Күмән тудырмау үшін, осы 31 -тараудың ережелері осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының ережелерін ескере отырып қолданылады.
104. Осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарында айтылған ережелерді ескере отырып, әрбір Мердігер компания есепке алынатын салық сомасы төменде келтірілген тәртіпте есепті кезең ішінде есептелген салық сомасынан асып кеткен жағдайда, ҚҚС-ны Республика бюджетінен қайтаруға құқылы:
1) осы Нұсқаулықтың 30-тарауына сәйкес әрбір Мердігер компания Салық инспекциясына ҚҚС бойынша жеке декларациясын және Оператор ұсынатын ҚҚС бойынша Жиынтық есепті ұсынады.
2) Республика бюджетіне ҚҚС төлеу бойынша және Республика бюджетінен ҚҚС қайтару жөніндегі Оператор қарым-қатынастары Жиынтық есеп негізінде жүргізіледі.
3) Егер бір немесе одан көп Мердігер компанияда Республика бюджетіне төленетін ҚҚС сомалары болса, ал басқа бір немесе одан көп Мердігер компанияда Республика бюджетінен қайтарылатын сомалары болса, онда осындай Мердігер компаниялар осындай сомалар бойынша өзара есепке жатқызуды жүргізеді. Жүргізілген есепке алудың қорытынды сомалары Оператордың ҚҚС бойынша Жиынтық есебінде көрсетіледі.

97. Подрядчик вправе относить в зачет суммы НДС, подлежащие уплате за полученные товары, работы и услуги по счетам-фактурам, выставленным субподрядчиками в соответствии с требованиями, установленными Налоговым законодательством.
98. Суммы НДС, относимые в зачет за период действия СПРД до даты вступления Соглашения в силу. Положение пункта 96 настоящей Инструкции применяется также к действиям, возникшим за период действия СПРД.
99. В случае, когда Подрядчик имеет облагаемые обороты и обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 61 Налогового кодекса, в зачет по налогу на добавленную стоимость принимается сумма налога на добавленную стоимость, определенная по удельному весу облагаемого оборота в общей сумме оборота.
100. Если часть или весь размер уплаты за отгруженные товары, выполненные работы или оказанные услуги является сомнительным долгом, Подрядчик имеет право уменьшить сумму, подлежащую взносу в бюджет, только по истечении двух лет после завершения отчетного периода, в котором был учтен налог на добавленную стоимость, связанный с возникновением сомнительного долга.
101. НДС, подлежащий уплате по зданиям и легковым автомобилям, который не подлежит отнесению в зачет, включается в стоимость основных средств Подрядчика и относится на вычеты через суммы амортизации.
102. Сумма НДС за незарегистрированного нерезидента должна быть начислена и уплачена в бюджет с последующим отнесением данной суммы в зачет. Данный порядок вводится с 1 января 2004 года.
Глава 31. Возмещение НДС
103. Во избежание сомнений положения настоящей Главы 31 применяются с учетом положений пунктов 11 и 12 настоящей Инструкции.
104. С учетом положений, изложенных в пункте 11 и 12 настоящей Инструкции, каждая Подрядная Компания имеет право на Возмещение НДС из Бюджета Республики, в случае превышения суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный период в порядке, предусмотренном ниже:
1) В соответствии с Главой 30 настоящей Инструкции в Налоговую инспекцию представляются от каждой Подрядной Компании индивидуальные декларации по НДС и Сводный отчет по НДС, представляемый Оператором.
2) Взаимоотношение Оператора по уплате НДС в Бюджет Республики и Возмещению НДС из Бюджета Республики производится на основании Сводного отчета.
3) В случае, если одна Подрядная Компания или более имеют суммы НДС к уплате в Бюджет Республики, а другая Подрядная Компания или более имеют суммы НДС к возмещению из Бюджета Республики, тогда данные Подрядные Компании производят взаимный зачет по таким суммам. Итоговые суммы произведенного зачета отражаются по соответствующей строке Сводного отчета по НДС Оператора.

4) Егер алдындағы есепті кезең ішінде есепке алуға жататын салық сомасының есептелген салық сомасынан артуы орын алған жағдайда, және егер Оператор ҚҚС өтеу мәселесімен Салық инспекциясына жүгінбесе, онда аталған артық сома есепті кезеңнен кейінгі кезеңде есепке алынады.
5) Әрбір Мердігер компанияға Республика бюджетінен ҚҚС қайтару басқа салықтарды, соның ішінде заңды тұлғалардан табыс салығы, шетелдік заңды тұлғалардың тұрақты мекемелерінің таза кірісіне салық, акциздер, табыс әкелетін Мұнайгаз шикізатындағы Республика үлесін және осы Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес басқа салықтар мен төлемдерді төлеу есебінен орындала алады.
6) ҚҚС қайтару мынадай тәртіптер мен мерзімдерде жүргізіледі:
(а) Оператор осы Нұсқаулықтың № 7 қосымшасына сәйкес нысанда Республика бюджетінен ҚҚС сомаларын өтеу жөніндегі арызды Салық инспекциясына ұсынады;
(b) Салық инспекциясы Операторлық арызында көрсетілген тиісті ҚҚС сомаларын он күннің ішінде қайтарады;
(с) егер Мердігерде Республика бюджетіне салықтар мен төлемдер аудару міндеттемесі болса, Мердігер салық түрлері мен сомалар бойынша есепке жатқызу басымдықтарын көрсете отырып, осындай салықтарды төлеу есебінен есепке жатқызу жүргізуге құқылы. Осыған байланысты Оператор осы Нұсқаулықтың № 8 қосымшасына сәйкес нысанда Салық инспекциясына арыз береді;
(d)отыз күннің ішінде Салық инспекциясы арызда көрсетілген салықтар мен төлемдер бойынша есепке жатқызу жүргізуге келісуі немесе келіспеуі туралы Операторды жазбаша хабардар етуі тиіс. Оператордың арызы бойынша есепке жатқызу келісім болып есептеледі.
6-бөлім. Акциздер
32-тарау. Акциздер
105. Мердігер 1997 жылғы 1 қазанда қолданылған тәртіпке, ставкалар бойынша және тізілімге сәйкес импортталатын және Қазақстан Республикасында шығарылған акцизделетін тауарларға акциз төлейтін болады. Мердігер және Салық инспекциясы 1997 жылғы 1 қазанда қолданылған редакцияда " Акциздерді есептеу және төлеу тәртібі туралы" № 36 Нұсқаулықты басшылыққа алады.
106. Келісім бойынша Мердігердің қызметіне жатпайтын акцизделетін импорт тауарлары бойынша акциздер, алдындағы ережені ескере отырып, төлеу міндеттемесі туындаған сәтте қолданыста болған заңнамаға сәйкес төленеді.
107. Мердігер шикі мұнайға, конденсатқа немесе электр энергиясы өндірісіне акциз төлеуші болып табылмайды.
108. Акциздерді оларды төлеу бойынша міндеттемелер туындайтын Мердігер төлейді.
7-бөлім. Жергілікті салықтар
33-тарау. Заңды тұлғаларды тіркеу үшін алым

4) Если за предыдущий отчетный период образовалось превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога и если Оператор не обратился в Налоговую инспекцию по вопросу Возмещения НДС, то указанное превышение зачитывается в периоде, следующем за отчетным.
5) Возмещение НДС каждой Подрядной компании из Бюджета Республики может осуществляться путем зачета в счет уплаты других налогов включая подоходный налог с юридических лиц, налог на чистый доход постоянных учреждений иностранных юридических лиц, акцизов, доли Республики в прибыльном нефтегазовом сырье и других налогов и платежей в соответствии с главой 4 настоящей Инструкции.
6) Возмещение НДС производится в следующем порядке и сроки:
а) оператор представляет в Налоговую инспекцию заявление на Возмещение сумм НДС из Бюджета Республики по форме в соответствии с Приложением № 7 настоящей Инструкции;
b) налоговая инспекция в течение десяти дней производит возврат соответствующих сумм НДС, указанных в заявлении Оператора;
c) если Подрядчик имеет обязательства по перечислению в Бюджет Республики налогов и платежей, Подрядчик имеет право на проведение зачета в счет уплаты таких налогов с указанием приоритетов зачета по видам налогов и сумм. В связи с этим, Оператор подает заявление в Налоговую инспекцию по форме в соответствии с Приложением № 8 настоящей Инструкции;
d) в течение тридцати дней Налоговая инспекция должна письменно уведомить Оператора о согласии или несогласии по проведению зачета по налогам и платежам, указанным в заявлении. Согласием является проведение зачета в соответствии с заявлением Оператора.
Раздел 6. Акцизы
Глава 32. Акцизы
105. Подрядчик будет уплачивать акцизы по импортируемым и произведенным в Республике Казахстан подакцизным товарам в порядке, по ставкам и в соответствии с перечнем, действовавшим 1 октября 1997 года. Подрядчик и Налоговая инспекция руководствуются Инструкцией № 36 "О порядке исчисления и уплаты акцизов" в редакции, действовавшей на 1 октября 1997 года.
106. По импортируемым подакцизным товарам, которые не относятся к деятельности Подрядчика по Соглашению, с учетом предыдущего положения, акцизы будут уплачиваться в соответствии с законодательством, действующим на момент появления обязательств по уплате.
107. Подрядчик не является плательщиком акциза на сырую нефть, конденсат или на производство электроэнергии.
108. Акцизы уплачиваются Подрядчиком, у которого возникают обязательства по уплате акцизов.
Раздел 7. Местные налоги
Глава 33. Сбор за регистрацию юридических лиц

109. Мердігер Салық заңнамасына сәйкес заңды тұлғаларды тіркеу үшін алым төлейді. Алым, оны төлеу сәтінде 20 ең аз есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді. Ең аз есептік көрсеткіш немесе болашақта оның орнына қолданылатын ұғым есепті жылға Қазақстан Республикасының Бюджеттік заңнамасына сәйкес белгіленеді.
110. Заңды тұлғаларды тіркеу үшін алымды, оларда осы алымды төлеу бойынша міндеттемелер туындайтын Мердігерді құрайтын тұлғалар төлейді.
34-тарау. Қызметтің жекелеген түрлерімен
айналысу құқығы үшін алымдар
111. Мердігер Салық заңнамасында көзделген қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін алым төлейді. Алым, оны төлеу сәтінде 20 ең аз есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді. Ең аз есептік көрсеткіш немесе болашақта оның орнына қолданылатын ұғым есепті жылға Қазақстан Республикасының Бюджеттік заңнамасына сәйкес белгіленеді.
112. Алым Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша өзгерістермен және толықтырулары бар "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі № 2000 Жарлығына сәйкес лицензиялауға жататын қызметтің сол түрлері немесе белгілі бір іс-қимылдар бойынша ғана төленеді.
113. Егер лицензияның қолданылу мерзімі бір жылдан астам болса, онда алым осындай лицензияның қолданылу кезеңі бойы жыл сайын төленеді. Бұл жағдайда алым лицензия берілген күннен кейін он екі айлық кезең өткен соң төленеді.
114. Қызметтің лицензияланатын түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия алған тұлғалар қызметтің белгілі бір түрімен айналысу құқығы үшін алым төлеушілер болып табылады.
8-бөлім. Басқа да салықтар
35-тарау. Кеден баждары
115. Мердігер мен оның Қосалқы мердігерлері Қазақстан Республикасы Президентінің, 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша өзгерістері мен толықтырулары бар "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегі Заң күші бар № 2368 Жарлығына сәйкес және осы нұсқаулыққа № 9 қосымшада келтірілген тізбе бойынша кедендік баждар төлейді.
116. "Шетелдік инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы 266-ХІІІ Заңына сәйкес 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша редакцияда, шетелдік инвесторлар болып табылатын компанияларға кедендік салық салу бөлігінде мына ережелер қолданылады:
1) шетелдік қатысуы бар кәсіпорынның жарғылық қорына шетелдік инвестордың салымы ретінде Қазақстан Республикасына әкелінетін жабдықтар мен олардың жиынтықтаушы қосалқы бөлшектері кеден бажын төлеуден босатылады.

109. Подрядчик выплачивает сбор за регистрацию юридических лиц в соответствии с Налоговым законодательством. Уплата сбора производится в размере 20 минимальных расчетных показателей на момент уплаты сбора. Минимальный расчетный показатель или понятие, используемое в будущем вместо него, определяется в соответствии с Бюджетным законодательством Республики Казахстан на очередной год.
110. Сбор за регистрацию юридических лиц уплачивается лицами, составляющими Подрядчика, у которых возникают обязательства по уплате данного сбора.
Глава 34. Сборы за право занятия отдельными видами деятельности
111. Подрядчик выплачивает сбор за право занятия отдельными видами деятельности, предусмотренный Налоговым законодательством. Уплата сбора производится в размере 20 минимальных расчетных показателей, на момент уплаты сбора. Минимальный расчетный показатель или понятие, используемое в будущем вместо него, определяется в соответствии с Бюджетным законодательством Республики Казахстан на очередной год.
112. Уплата сбора производится только по тем видам деятельности или определенным действиям, которые подлежат лицензированию в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона "О лицензировании" от 17 апреля 1995 года № 2200, с изменениями и дополнениями на 1 октября 1997 года.
113. В случае, если срок действия лицензии более одного года, то уплата сбора производится ежегодно, в течение периода действия такой лицензии. В данном случае, сбор уплачивается по истечении двенадцатимесячного периода после даты выдачи лицензии.
114. Плательщиками сбора за право занятия отдельными видами деятельности являются лица, получившие лицензию на осуществление лицензируемых видов деятельности.
Раздел 8. Прочие налоги
Глава 35. Таможенные пошлины
115. Подрядчик и его Субподрядчики уплачивают таможенные пошлины в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 20 июля 1995 года № 2368 с изменениями и дополнениями на 1 октября 1997 года и по перечню, который приводится в Приложении № 9 к настоящей Инструкции.
116. В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об иностранных инвестициях" № 266-ХIII от 27 декабря 1994 года, в редакции на 1 октября 1997 года, на компании, являющиеся иностранными инвесторами, распространяется действие следующих положений, в части таможенного обложения:
1) оборудование и комплектующие запасные части к нему, ввозимые в Республику Казахстан в качестве иностранного вклада иностранного инвестора в уставный фонд предприятия с иностранным участием, освобождаются от уплаты таможенных пошлин;

2) Мердігер және оның Қосалқы мердігерлері шет елдік қызметкерлерінің жеке мүлкі кеден бажын төлеуден босатылады.
117. Импорттық және экспорттық операцияларды жүзеге асырған кезде Мердігер мен оның Қосалқы мердігерлері Келісімге сәйкес кедендік құннан 0,2% мөлшерінде кедендік ресімдеу үшін алым төлеуді жүргізеді.
118. Атырау арқылы құбыр көлігімен экспорттаған жағдайда осы Нұсқаулықтың 116-тармағында көрсетілген 0,2% мөлшеріндегі ставка Батыс Қазақстан облысында кедендік тазалаудан өткен Мұнайгаз шикізатына қолданылады.
119. Кеден баждары бойынша әкімшілік ережелер
1) Қазақстан Республикасының аумағында тауар импортын кедендік ресімдеу мақсатында Кеден органдарына мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
(а) ол бойынша Қазақстан Республикасының резиденті импорттайтын келісімшарт. Егер келісімшартқа қол қойылмаса, келісімшарт жасасу туралы ниет-хат жеткілікті болады. Осындай Келісімшарт тауарларды Қазақстан Республикасының резидент емес тұлғасы импорттаса ұсынылмайды;
(b) импортталатын тауарлар бойынша, оның ішінде осындай тауардың құнын, оның атауын, санын және салмағын көрсетіп шот-фактуралар;
(с) тауарлардың Қазақстанға тасымалданатынын растайтын құжаттар;
(d) егер жоғарыда көрсетілген құжаттар бойынша анықтау мүмкін болмаса тауардың шығуы жайлы сертификаты;
(е) Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау агенттігінің Стандарттау, метрология, сертификаттау комитеті берген сәйкестік сертификаты (егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында импортталатын тауарларға қатысты көзделсе);
(f) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының лицензиясы және рұқсаты (егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында импортталатын тауарларға қатысты көзделсе);
(g) егер тауарды Қазақстан Республикасының резиденті сатып алу-сату келісімшарттары бойынша импорттаған жағдайда мәміле паспорты. Егер тауарларды Қазақстан Республикасының резидент емес тұлғасы импорттаса, мәміле паспортын ұсыну талап етілмейді;

2) личное имущество иностранного персонала Подрядчика и его Субподрядчиков освобождаются от уплаты таможенных пошлин.
117. При осуществлении импортных и экспортных операций, Подрядчик и его Субподрядчики производят уплату сбора за таможенное оформление в размере 0,2 % от таможенной стоимости в соответствии с Соглашением.
118. В случае экспорта трубопроводным транспортом через Атырау ставка в размере 0,2 %, указанная в пункте 116 настоящей Инструкции, будет применяться к Нефтегазовому сырью, прошедшему таможенную очистку в Западно-Казахстанской области.
119. Административные положения по таможенным пошлинам:
1) В целях таможенного оформления импорта товаров на территорию Республики Казахстан, необходимо представить Таможенным органам следующие документы:
(а) контракт, по которому импортируются товары резидентом Республики Казахстан. Если контракт не подписан, то достаточно письмо-намерение о заключении контракта. Контракт не представляется в случае, если товары импортируются нерезидентом Республики Казахстан;
(b) счета-фактуры по импортируемым товарам, в том числе с указанием стоимости такого товара, его наименования, количества и веса;
(c) документы, подтверждающие транспортировку товаров в Казахстан;
(e) сертификат происхождения товара, в случае, если невозможно выяснить из вышеперечисленных документов;
(d) сертификат соответствия, выданный Комитетом по стандартизации, метрологии, сертификации Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (если, это предусмотрено законодательством Республики Казахстан в отношении импортируемых товаров);
(e) лицензия и разрешение государственных органов Республики Казахстан (если это предусмотрено законодательством Республики Казахстан в отношении импортируемых товаров);
(g) паспорт сделки в случаях, если товары импортируются резидентом Республики Казахстан по контрактам купли-продажи. Представление паспорта сделки не требуется в случаях, если товары импортируются нерезидентом Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 1995 жылғы 20 маусымдағы Жарлығына сәйкес Кеден органдары кеден декларациясын, құжаттарды және тауарларды тексеруді жүзеге асырады. Тауарлардың импорты мен экспортын жылдам кедендік ресімдеу мақсаттары және жобаны іске асыруда негізсіз кедергілердің алдын алу үшін бұл тексеріс кедендік декларацияны қабылдаған және кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер ұсынылған күннен бастап 3 күннен аспауы, жедел жеткізуге қатысты бір тәуліктен кешіктірілмеуі тиіс;

2) в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 20 июня 1995 года № 2368 "О таможенном деле в Республике Казахстан", Таможенные органы осуществляют проверку таможенной декларации, документов и досмотр товаров. Для целей ускоренного таможенного оформления импорта и экспорта товаров, и во избежание безосновательных задержек в реализации проекта, данная проверка не должна превышать 3-х дней с момента принятия таможенной декларации и представления всех необходимых для таможенных целей документов и сведений в отношении срочных поставок - не позднее одних суток;

3) жедел жеткізу, ол жөнінде Мердігер кедендік органдарды жазбаша хабардар еткен жеткізуді білдіреді;
4) кедендік төлемдері мен салықтар бойынша жеңілдіктер берілген тауарлар осындай жеңілдіктер берілген мақсаттарға сәйкес пайдаланылуы тиіс. Кеден органдары көрсетілген тауарларды басқа мақсаттарда пайдалануға, кедендік төлемдер мен салықтарды төлеген және заңнамада осы жағдайларға көзделген басқа да талаптар орындалған жағдайда рұқсат етуі мүмкін;

3) срочные поставки означают те поставки, по которым таможенные органы, письменно информированы Подрядчиком;
4) выпущенные товары, в отношении которых предоставлены льготы по таможенным платежам и налогам, могут использоваться только в целях, в связи с которыми предоставлены такие льготы. Таможенные органы могут разрешить использование указанных товаров в иных целях при условии уплаты таможенных платежей, налогов и выполнения других требований, предусмотренных законодательством в этих случаях;

5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының негізгі ережесіне сәйкес көп компонентті бұйымдар (әр түрлі құрама бөліктерден тұратын) оларға негізгі сипат беретін материалдар немесе құрама бөліктер бойынша жіктеледі;
6) СЭҚ Тауар номенклатурасына сәйкес әртүрлі жіктеу кодтарына тиесілі және Қазақстан Республикасының кедендік аумағында импортталатын тауарлар, кеден баждарын салу мақсатында егер осындай тауарлар жеке әкелінген ретінде қаралады.
18-мысал.
Қазақстанда филиалы бар, Голландияда құрылған А операциялық компаниясы бір Мұнай-газ кен орнынан шығарылған өнімді барлық Мердігер компаниялар атынан импорттайды. А операциялық компаниясы Қазақстан Республикасынан тысқары жиналған мынадай жабдықты импорттайды.
Сипаттамасы
СЭҚ ТН коды
Тасымалдауды қоса алғандағы құны, АҚШ долл.
Кедендік баж ставка
Кедендік баж шамасы
Салқындай тартылған құбырлар, тот баспайтын болат

5) в соответствии с основным правилом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности многокомпонентные изделия (состоящие из различных компонентов), классифицируется по тем материалам или составным частям, которые придают им основные признаки;
6) товары, собранные из частей, принадлежащих к разным классификационным кодам согласно Товарной номенклатуре ВЭД и импортируемые на таможенную территорию Республики Казахстан, для целей обложения таможенными пошлинами, рассматриваются как, если бы такие товары ввозились в отдельности.
Пример 18.
Операционная компания А, созданная в Голландии с филиалом в Казахстане, импортирует продукцию от имени всех Подрядных Компаний с одного нефтегазового месторождения. Операционная компания А импортирует следующее оборудование, которое было собрано за пределами Республики Казахстан.
Описание
Код
ТН ВЭД
Стоимость,
вкл. фрахт, тыс. долл. США
Ставка
таможенной
пошлины
Величина
таможенной
пошлины
Холоднотянутые трубы,

7306, 40910
1000
0%
0.
Бақылау-өлшеу аспаптары
9026.
300.
10%
30.
Компрессорлар (мех.насостар)
840 000 000
500.
0%
0.
Барлығы
30
Сонымен, бүкіл келісімшарт бойынша төлеуге жататын кедендік баж сомасы 30 000 АҚШ долларын құрайды.
120. "Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу" режимінде тауарларды кедендік ресімдеу ерекшеліктері:
1) Мердігер мен Қосалқы мердігер "Уақытша әкелу" режимінде әкелетін тауар Кедендік жүк декларациясын толтыру нұсқаулығына сәйкес Кеден органында декларациялауға жатады. Бұл ретте кедендік декларация декларанттың Қазақстан Республикасына уақытша әкелінген тауарды кері шығару туралы немесе Қазақстан Республикасынан уақытша шығарылған тауарды кері әкелу туралы міндеттемесі болып табылады;

7306,40910
1000.
0 %
0.
нержавеющая сталь
Контрольно-измерительные
приборы
9026.
300.
10 %
30.
Компрессоры (мех. насосы)
840 000 000
500.
0 %
0.
Всего
30.
Таким образом, сумма таможенных пошлин, подлежащих оплате по всему контракту, составит 30 000 долларов США.
120. Особенности таможенного оформления товаров в режиме "Временный ввоз на территорию Республики Казахстан":
1) товары, ввозимые Подрядчиком и его Субподрядчиками в режиме "Временный ввоз" подлежат декларированию в Таможенном органе в соответствии с Инструкцией по заполнению, грузовой таможенной декларации. При этом, таможенная декларация является обязательством декларанта об обратном вывозе товара, временно ввезенного в Республику Казахстан, или об обратном ввозе товара, временно вывезенного из Республики Казахстан;

2) тауарды уақытша әкелу және уақытша әкету мерзімдерін Кеден органдары белгілейді, бірақ олар уақытша әкелу режимі ұзартылған жағдайларды есептемегенде екі жылдан аспауы тиіс;
3) табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден басқа тауарлар өзгеріссіз күйде кері шығарылуға тиісті;
4) шекті мерзімдер аяқталғанға дейін уақытша әкелінген тауарлар өзге кедендік режимде (экспорт режимі, еркін айналымға шығару режимі және т.б.) мәлімденуі не уақытша сақтау қоймасына орналастырылуы тиіс. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына уақытша әкелуге рұқсат берген кеден органы іс жүзінде шығарылуын бақылайды;
5) уақытша енгізудің кедендік режиміне сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткен тауарларды уақытша әкелу мерзімдеріне ұзарту туралы импорттаушының негізделген мәлімдемесі алынған кезде Кеден органдары уақытша әкелу мерзімін ұзартады;
6) осы мақсаттарда тауарды уақытша әкелген импорттаушы тауарларды уақытша әкелудің (әкетудің) шекті мерзімдері аяқталғанға дейін 30 күннен кешіктірмей Кеден органдарына мерзімдерді ұзарту туралы еркін нысанда өтініш беруі тиіс;
7) Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарлар кедендік баждар мен салықтардан экономикалық шаралар қолданбай, толық немесе ішінара босатуға жатады. Осындай босату жағдайлары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленеді.
36-тарау. Су ақысын төлеу
(Су ресурстарын пайдалану үшін төлемдер)
121. Күмәнді болдырмау мақсатында осы 36 тараудың ережелері осы
нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарының ережелерін ескере отырып қолданылады.
122. Мердігер су шаруашылығы жүйелерінен немесе жерасты көздерінен алынатын суға 1997 жылғы 1 қазанда қолданыста болған ставка (тариф) бойынша ақы төлейді. Шахталар мен карьерлерден іліспе өндірілген және қайта пайдаланылған су үшін ақы төленбейді.
123. Су ақысын бюджетке төлеу ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20 күнінен кешіктірмей, іс жүзінде пайдаланылған су үшін жүргізіледі.
124. Су ақысын суға ақы төлеу жөнінде міндеттемелері туындайтын, Мердігерді құрайтын тұлғалар төлейді.
37-тарау. Жерді жалға алу ақысы
125. Жерді жалға алу төлемдерін Мердігер жергілікті билік органы белгілеген мөлшерде төлейді, осындай мөлшер Келісімге қол қойылған күні Республиканың салық заңнамасына сәйкес Орал қаласындағы жер үшін есептелетін жер салығы мөлшерінен артық болмауы шарт.
126. Жерді жалға алу төлемдерін меншігінде немесе пайдалануында жер учаскелері бар, Мердігерді құрайтын тұлғалар төлейді.

2) сроки временного ввоза и временного вывоза товаров устанавливаются Таможенными органами, но не должны превышать двух лет, за исключением случаев, когда режим временного ввоза продлен;
3) товары подлежат обратному вывозу в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа;
4) до истечения предельных сроков, временно ввезенные товары должны быть заявлены к иному таможенному режиму (режим экспорта, режим выпуска в свободное обращение и т.д.), либо помещены на склад временного хранения. Таможенный орган, предоставивший разрешение на временный ввоз товаров на таможенную территорию Республики Казахстан, контролирует фактический вывоз;
5) при получении обоснованного заявления импортера на продление сроков временного ввоза товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом временного ввоза, Таможенные органы продлевают срок временного ввоза;
6) в этих целях импортер, временно ввозивший товары, должен подать в Таможенные органы заявление в произвольной форме о продлении сроков не позднее, чем за 30 дней до истечения предельных сроков временного ввоза (вывоза) товаров;
7) товары, временно ввозимые на территорию Республики Казахстан, подлежат полному или частичному освобождению от таможенных пошлин, и налогов и без применения мер экономической политики. Случаи такого освобождения определяются законодательством Республики Казахстан.
Глава 36. Плата за воду
(Платежи за использование водных ресурсов)
121. Во избежание сомнений положения настоящей Главы 36 применяются с учетом положений пунктов 11 и 12 настоящей Инструкции.
122. Подрядчик уплачивает плату за воду, забираемую из водохозяйственных систем или из подземных источников, по ставке (тарифу), действующей на 1 октября 1997 года. Плата за воду, добываемую попутно из шахт и карьеров и используемую повторно, не вносится.
123. Взнос в бюджет платы за воду производится ежемесячно, по фактическому забору воды, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным.
124. Плата за воду уплачивается лицами, составляющими Подрядчика, у которых возникают обязательства по плате за воду.
Глава 37. Платежи за аренду земли
125. Платежи за аренду земли уплачиваются Подрядчиком в размере, установленном местным органом власти, при условии, что такой размер не будет превышать размера земельного налога, исчисляемого в соответствии с Налоговым законодательством Республики для земель г. Уральска на дату подписания Соглашения.
126. Платежи за аренду земли уплачиваются лицами, составляющими Подрядчика, имеющими во владении или пользовании земельные участки.

9-бөлім. Қорларға төленетін төлемдер
38-тарау. Табиғатты қорғау қорларына төлемдер
127. Мердігер Келісімнің XVII бабына сәйкес Қоршаған ортаны қорғау қорына төлемдер (Табиғатты қорғау төлемдері) төлейді.
39-тарау. Мемлекеттік еңбекпен қамтуға жәрдемдесу қорына
сақтандыру жарналары
128. Салық заңнамасына сәйкес Мердігер Мемлекеттік еңбекпен қамтуға жәрдемдесу қорына қазақстандық қызметкерлер бойынша, жалақы төлеу жүргізілген әрбір қызметкер үшін жалақы қорының екі проценті (2%) мөлшерінде сақтандыру жарнасын төлейді.
40-тарау. Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығына міндетті
зейнетақы жарналары, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қорына және Міндетті медициналық сақтандыру қорына
сақтандыру жарналары (Зейнетақы қорына міндетті
жарналар, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына,
Міндетті медициналық сақтандыру қорына жарналар)

Раздел 9. Платежи в Фонды
Глава 38. Платежи в Фонды охраны природы
127. Подрядчик уплачивает платежи в Фонд охраны окружающей среды (Природоохранные платежи) в соответствии со Статьей XVII Соглашения.
Глава 39. Страховые взносы в Государственный фонд
содействия занятости
128. По казахстанскому персоналу, Подрядчик уплачивает страховые взносы в Государственный фонд содействия занятости в соответствии с Налоговым законодательством, в размере двух процентов (2 %) от фонда заработной платы за каждого работника, которому производилась выплата заработной платы.
Глава 40. Обязательные пенсионные взносы в Государственный
центр по выплате пенсий, страховые взносы в Фонд
государственного социального страхования и Фонд обязательного
медицинского страхования (Обязательные взносы в Пенсионный
фонд, взносы в Фонд государственного социального страхования,
Фонд обязательного медицинского страхования)

129. Салық заңнамасына сәйкес Мердігер қазақстандық қызметкерлер бойынша зейнетақы қорына міндетті жарналарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына және Міндетті медициналық сақтандыру қорына Келісім күшіне енген күннен бастап жалақы төлеу жүргізілген әрбір қызметкер үшін жалақы қорынан жиырма тоғыз бүтін оннан бес процент (29,5%) мөлшерінде міндетті жарна төлейді.
130. 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап зейнетақы қорына міндетті жарналар төлеу "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы № 136-1 ҚРЗ Заңына және Салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

129. По казахстанскому персоналу Подрядчик уплачивает обязательные взносы в пенсионный фонд, страховые взносы в Фонд государственного социального страхования и Фонд обязательного медицинского страхования в соответствии с Налоговым законодательством, в размере двадцать девять с половиной процентов (29,5 %) от фонда заработной платы на каждого работника, которому производилась выплата заработной платы с момента вступления Соглашения в силу.
130. Начиная с первого января 1998 года, уплата обязательных взносов в пенсионный фонд производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" № 136-I ЗРК от 20 июня 1997 года и Налоговым законодательством.

41-тарау. Жол қоры
131. Мердігер Компаниялар Қазақстан Республикасы Президентінің "Жол қоры туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы № 2701 Заң күші бар Жарлығының 1997 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша редакциясына сәйкес және осы Нұсқаулыққа № 10 қосымшаға сәйкес Жол қорына төлемдер төлейді.
132. Келісім күшіне енген күннен бастап ставка ҚҚС бойынша Декларацияда көрсетілген сату нәтижесінде әрбір Мердігер компания алған кіріс бойынша айналымнан жарты (0,5) процентті құрайды. Жол қорына төлемдер есептеу мақсаттары үшін Мердігердің кірісі Қазақстан Республикасының үлесін қамтымайтын болады.

Глава 41. Дорожный фонд
131. Подрядные Компании производят платежи в Дорожный фонд в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О Дорожном фонде" № 2701 от 21 декабря 1995 года в редакции по состоянии на 1 октября 1997 года и Приложением № 10 к настоящей инструкции.
132. Ставка составляет половину процента (0,5) от оборота по доходам, полученным каждой Подрядной компанией в результате сбыта с момента вступления Соглашения в силу, отраженного в Декларации по НДС. Для целей исчисления платежей в Дорожный Фонд доход Подрядчика не будет включать долю Республики Казахстан.

42-тарау. Әлеуметтік жобалар бойынша ҚҚС
133. Келісім қызметінің басынан бастап әлеуметтік жобаларды қаржыландыру жөніндегі сома ҚҚС қамтиды. Осы ереже Келісім күшіне енген күннен бастап қолданылады.
Осы Нұсқаулыққа
№ 1 қосымша
Амортизациялауға жататын активтер амортизациялаудың мынадай шекті нормаларымен топтар бойынша бөлінеді:
Топ нөмірі
Мүлік атауы
Амортизациялау дың шектік нормасы, %
1
2
3
1.
Құбырлар; мұнай және газ құбырлары; пайдалы қазбаларды өндіру және өңдеу үшін пайдаланылатын жабдықтар, машиналар және механизмдер; компьютерлер, деректерді өңдеу бойынша периферийлік құрылғылар және жабдық
25
2.
Жолдарда пайдалануға арналған автотракторлық техника, арнайы құралдар, мүкәммал және керек-жарақтар
20
3.
Жеңіл автомобильдер, такси Автомобиль көлігінің жылжымалы құрамы: Жүк автомобильдері, автобустар, арнайы автомобильдер және автотіркемелер Машиналар және жабдық:
Өнеркәсіптің барлық салалары, құю өндірісі үшін;
ұста-престеу жабдығы;
электрондық жабдық; құрылыс жабдығы;
ауыл шаруашылық машиналары мен жабдық. Кеңсеге арналған жиһаз
15
4.
Басқа топтарға қосылмаған амортизацияланатын активтер
10
5.
Теміржол, теңіз және өзен көлік құралдары
Күш машиналары және жабдық:
жылу техникалық жабдық
турбиндік жабдық
электр қозғалтқыштар және дизель-генераторлар.
Электр беру және байланыс құрылғылары
8
6.
Ғимараттар, құрылыстар
7
Салық төлеуші өз қалауы бойынша кез келген қаржы жылында амортизациялаудын бірақ шектіден жоғары емес өзге нормаларын қолдануға құқылы
Осы Нұсқаулыққа
№ 2 қосымша
Мердігерлік компанияның атауы СТН__________________________
______________________________ Банк_________________________
Мекен-жайы Банк шоты____________________
Аудан
Қала/облыс
Жинақталған жылдық кіріс және "Қарашығанақ Мұнай-газ-конденсатты кен орны мердігерлік учаскесінің Өнімін Бөлу туралы Түпкілікті Келісім" шарттарына сәйкес
_________________Мердігерлік компаниясының 199____бойынша
жүргізілген шегерулер туралы
ДЕКЛАРАЦИЯСЫ
р/с
Көрсеткіштер
Код
Мердігерлік компанияның деректері бойынша
Салық инспекциясының деректері бойынша
Жинақталған жылдық кіріс
1.
Көмірсутегілерін сатудан кіріс
1.
2.
Келісім бойынша қызметке сәйкес алынған өзге де кірістер
2.
3.
Құқықтардан шегінуден кіріс
3.
4.
Жинақталған жылдық кіріс, 1-3 жолдары бойынша сома
4.
5.
Жинақталған жылдық кірісті түзету Келісім бойынша қызметке сәйкес алынған он бағам айырмасы;

Глава 42. НДС по социальным проектам
133. Сумма обязательств по финансированию социальных проектов с начала деятельности Соглашения, включает в себя НДС. Данное положение применяется с момента вступления в силу Соглашения.
Приложение № 1
к настоящей Инструкции
Активы, подлежащие амортизации, распределяются по группам со следующими предельными нормами амортизации:
Номер группы
Наименование имущества
Предельная
норма
амортизации
в %
1
2
3
1.
Трубопроводы; нефтегазопроводы;
оборудование, машины и механизмы, используемые для добычи и переработки полезных ископаемых, компьютеры, периферийные устройства и оборудование по обработке данных
25
2.
Автотракторная техника для использования на дорогах; специальные инструменты, инвентарь и принадлежности
20
3.
Легковые автомобили, такси
Подвижной состав автомобильного транспорта:
грузовые автомобили, автобусы, специальные автомобили и автоприцепы
Машины и оборудование:
для всех отраслей промышленности, литейного
производства;
кузнечно-прессовое оборудование;
электронное оборудование;
строительное оборудование;
сельскохозяйственные машины и оборудование.
Мебель для офиса
15
4.
Амортизируемые активы, не включенные в другие группы
10
5.
Железнодорожные, морские и речные транспортные средства
Силовые машины и оборудование:
теплотехническое оборудование;
турбинное оборудование;
электродвигатели и дизель-генераторы.
Устройства электропередачи и связи
8
6.
Здания, сооружения, строения
7
Налогоплательщик вправе по своему усмотрению применять иные нормы амортизации в любой налоговый год, но не выше предельных.
Приложение № 2
к настоящей Инструкции
Наименование Подрядной компании
______________________ РНН ____________________
Адрес Банк ___________________
Район Банковские счета _______
Город/область ______ _____
Декларация |______| очередной |_____| первоначальный
______
|______| Ликвидационная _____ _________
Метод учета |__X__| начисление |_________| [Статья 41.]
Долгосрочные контракты
ДЕКЛАРАЦИЯ
о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах
Подрядной Компании __________ за 199__ год
в соответствии с положениями "Окончательного
Соглашения о Разделе Продукции подрядного участка
нефтегазоконденсатного Карачаганакского месторождения"
п/п
Показатели
Код
По данным
Подрядной
Компании
По данным
Налоговой
инспекции
Совокупный годовой доход
1.
Доход от реализации углеводородов
1.
2.
Прочие доходы, полученные в
соответствии с деятельностью
по Соглашению
2.
3.
Доход от переуступки прав
3.
4.
Совокупный годовой доход, сумма строк с 1 по 3
4.
5.
Корректировка совокупного годового дохода
1) положительная курсовая разница, полученная в соответствии с деятельностью по Соглашению;

1)
Дивидендтер мен проценттер
15%
2)
Тәуекелдерді сақтандыру және қайта сақтандыру, шарттар бойынша төленетін салық төлемдері
5%
3)
Халықаралық байланыстағы немесе Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттер арасындағы тасымалдардағы телекоммуникациялық немесе көліктік қызметтер
5%
4)
Басқару жөніндегі қызметтерді, консультациялық қызметтерді, жалға алу және басқа да (29-бапқа сәйкес салық салынатын еңбекке ақы төлеу түрінде жүргізілетін төлемдерден басқа) қызметтерді қоса алғандағы қызметтерден роялти бойынша түсетін кіріс
20%
Салық төлем жүргізілген ай аяқталғаннан кейін 5 күн ішінде бюджетке аударылады.
Уәкілетті тұлға Салық инспекциясы атынан
_____________________ _______________________
(қолы) (қолы)
Осы Нұсқаулыққа
№ 5 қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 14 сәуірдегі
№ 558 қаулысына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1997 жылғы 12 маусымдағы № 959 қаулысына
СІЛТЕМЕ
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ТМД Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасы туралы үкіметаралық Келісімдерін жүзеге асыру және тауарлардың кодтары мен сипаттамаларын оның жаңа редакциясына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қосылған құнға салығы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеден комитетінің келісімімен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі белгілеген тәртіппен төленетін ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын импортталған жабдықтардың, шикізаттардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, дәрі-дәрмектердің және тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 14 сәуірдегі № 558 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қосылған құнға салық осы қаулымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеден комитетінің келісімімен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі белгілеген тәртіппен төленетін, ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын импортталатын жабдықтардың, шикізаттың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, дәрі-дәрмектер мен тауарлардың тізбесі қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда берілсін.
2. Осы қаулы 1997 жылдың 15 маусымынан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1997 жылғы 12 маусымдағы
№ 959 қаулысына
қосымша
Қосылған құнға салынатын салығы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеден комитетінің келісімімен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртіппен төленетін, ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын импортталған жабдықтардың, шикізаттардың, материалдардың, қосалқы бөлшкетердің, дәрі-дермектердің және тауарлардың
ТІЗБЕСІ
р/с
Атауы
ТН СЭҚ коды
1
2
3
1.
Құрғақ сүт (оның ішінде майы алынған); құрғақ кілегей (оның ішінде майы алынған)*

1)
дивиденды и проценты
15 %
2)
страхования и перестрахования рисков страховые платежи, выплачиваемые по договорам
5 %
3)
за телекоммуникационные или транспортные услуги в международной связи или перевозках между Республикой Казахстан и другими государствами
5 %
4)
по роялти, доходы от оказания услуг, включая услуги по управлению, консультационные услуги, по аренде и другие (кроме выплат, производимых в виде оплаты труда, облагаемых по ставкам в соответствии со статьей 29)
20 %
Налог перечисляется в бюджет в течение 5 дней после окончания месяца, в котором была произведена выплата.
Уполномоченное лицо От имени Налоговой инспекции
___________________ ____________________________
(подпись) (подпись)
Приложение № 5
к настоящей Инструкции
Ссылка на постановление Правительства Республики Казахстан
№ 959 от 12 июня 1997 года
О внесении изменений в постановление Правительства
Республики Казахстан № 558 от 14 апреля 1997 года
В целях реализации межправительственного Соглашения государств-участников Содружества Независимых Государств о единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности СНГ и приведения кодов и описания товаров в соответствие с ее новой редакцией Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года № 558 "Об утверждении перечня импортируемого оборудования, сырья, материалов, запасных частей, медикаментов и товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается в порядке, устанавливаемом Министерством финансов по согласованию с Государственным таможенным комитетом Республики Казахстан" следующее изменение:
(1) перечень импортируемого оборудования, сырья, материалов, запасных частей, медикаментов и товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается в порядке, устанавливаемом Министерством финансов по согласованию с Государственным таможенным комитетом Республики Казахстан, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции, согласно приложению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 15 июня 1997 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 1997 года № 959
ПЕРЕЧЕНЬ
импортируемого оборудования, сырья, материалов, запасных
частей, медикаментов и товаров, используемых в
сельскохозяйственном производстве, по которым налог на
добавленную стоимость уплачивается в порядке, устанавливаемом
Министерством финансов по согласованию с Государственным
таможенным комитетом Республики Казахстан
п/п
Описание
Код ТН ВЭД
1
2
3
1.
Сухое молоко (в т.ч. обезжиренное); сухие сливки (в т.ч. обезжиренные)*

2941
40.
Органотерапевтік қолдануға арналған кептірілген, ұсатылған немесе ұнтақтан ұсатылмаған бездер және басқа органдар, органикалық терапияға арналған бездердің және олардың секреттерінің өзге органдарының сірінділері, гепарин және оның тұздары; адам немесе жануар тектестердің басқа жерлерде аттары аталмаған, терапевтік немесе профилактикалық мақсаттарға арналған өзге де заттары
3001
41.
Адамның қаны, терапевтік, профилактикалық және диагностикалық мақсаттарға пайдалану үшін дайындалған жануарлар қаны; адамдар мен жануарлардың қанынан алынған иммундық сарысулар (қарсысарысулар); өзге қан фракциялары; жетілдірілген иммундық өнімдер, биотехнологиялық жолмен алынғанын қоса вакциналар токсиндер, микроорганизмдер дақылдары (ашытқылардан басқасы) және соған ұқсас өнімдер
3002
42.
Терапиялық және алдын-алу мақсаттарында пайдалануға арналған, бірақ өлшемді дәрі нысанында немесе бөлшек сауда үшін өлшеп оралмаған, екі немесе одан да көп құрамдас бөлшектерден тұратын дәрі құралдары (дәрі) {3002, 3005 немесе 3006 тауарлық позицияларда көрсетілгендерден басқа)
3003
43.
Терапиялық және алдын-алу мақсаттарында пайдалануға арналған, өлшемді дәрі нысанында немесе бөлшек сауда үшін өлшеп оралған, аралас немесе араласпаған өнімдерден тұратын дәрі құралдары (дәрі) (3002, 3005 немесе 3006 тауарлық позицияларда көрсетілген дәрі құралдарынан басқа)
3004
44.
Фармацевтикалық заттар сіңірілген немесе қапталған, нысандарға немесе бөлшек сауда үшін орамдарға өлшеп оралған, терапевтік, хирургияда, стоматологияда немесе ветеринарияда пайдалануға арналған мақта, дәкі, бинт және осыған ұқсас бұйымдар (мысалы, таңу материалдары, лейкопластерлер, қыздырғыштар)
3005
45.
Осы топқа 4-ескертуде аталған фармацевтикалық өнім
3006
46.
Азотты минералдық тыңайтқыштар*
3102-ден
47.
Фосфорлы минералдық тыңайтқыштар*
3103-тен
48.
Калий тыңайтқыштары*
3104-тен
49.
Карналлит, сильвин және калийдің өзге де табиғи тұздары
3104 10 000
50.
Екі немесе үш - азот, фосфор және калий, қоректік заттардан тұратын минералдық немесе химиялық тыңайтқыштар*
3105-тен
51.
Тамаққа арналған бояғыштар*
3203 00-ден, 3204-тен
52.
Бояулар (эмальды қоса алғанда) өндірісінде қолданылатын үлгідегі сұйық немесе паста тәрізді, сулы емес ортада диспергирленген пигменттер (металл ұнтақтары мен үлпектерін қоса алғанда); басылған фольга, бөлшек сауда үшін өлшеп оралған бояғыштар мен өзге де бояйтын заттар
3212
53.
Иісті заттар қоспасы және өнеркәсіптік шикізат ретінде пайдаланылатын осындай бір немесе одан да көп заттардың негізінде алынатын қоспалар (спирт ерітінділерін қоса алғанда)

2941.
40.
Железы и прочие органы, предназначенные для органотерапии, высушенные, измельченные или неизмельченные в порошок;
экстракты желез или прочих органов или их секретов,
предназначенные для органотерапии; гепарин и его соли; прочие вещества человеческого или животного происхождения, предназначенные для терапевтических или профилактических целей, и другом месте непоименованные
3001.
41.
Кровь человеческая; кровь животных, приготовленная для использования в терапевтических, профилактических и диагностических целях; сыворотки иммунные (антисыворотки) и фракции крови прочие и модифицированные иммунологические продукты, в том числе полученные биотехнологическим путем;
вакцины, токсины, культуры микроорганизмов (кроме дрожжей) и аналогичные продукты
3002.
42.
Лекарственные средства (лекарства) (кроме указанных в товарных позициях 3002, 3005 или 3006), состоящие из смеси двух или более компонентов, для использования в терапевтических или профилактических целях, но не расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в упаковки для розничной продажи
3003.
43.
Лекарственные средства (лекарства) (кроме лекарственных средств товарных позиций 3002, 3005 или 3006), состоящие из смешанных или несмешанных продуктов для использования в терапевтических
или профилактических целях, расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в упаковки для розничной продажи
3004.
44.
Вата, марля, бинты и аналогичные изделия (например,
перевязочный материал, лейкопластыри, припарки) пропитанные или покрытые фармацевтическими веществами, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи, предназначенные для использования в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии
3005.
45.
Фармацевтическая продукция, упомянутая в примечании 4 к данной группе
3006.
46.
Азотные минеральные удобрения *
из 3102
47.
Фосфорные минеральные удобрения *
из 3103
48.
Калийные удобрения *
из 3104
49.
Карналлит, сильвин и прочие природные соли калия
3104 10 000
50.
Удобрения минеральные или химические, содержащие два или три питательных элемента - азот, фосфор и калий *
из 3105
51.
Красители пищевые *
из 3203 00, из 3204
52.
Пигменты (включая металлические порошки и хлопья),
диспергированные в неводных средах, жидкие или пастообразные, типа используемых при производстве красок (включая жали);
фольга для тиснения; красители и прочие красящие вещества, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи
3212.
53.
Смеси душистых веществ и смеси (включая спиртовые растворы), получаемые на основе одного или более таких веществ, используемые в качестве промышленного сырья

4403 10 100
85.
Қылқанды ағаштан жасалған өзге де бөренелер*
4403 10 900-нан
86.
Күбілік ағаштар; қабығы аршылып жарылған ағаштар, үшкірленген, бірақ бойлап кесілмеген қазықтар мен жонылған, бірақ тегістелмеген, иілмеген және тростар, солқылдақ шыбықтар, қолшатырларға арналған саптар, құрал-саймандар және осындай бұйымдар үшін пайдаланылатын басқа да тәсілдермен өңделмеген ағаш материалдары, қылқан жапырақтылар тұқымдарынан себеттік және басқа бұйымдар жасау үшін аршылған және сүргіленген ағаштар
440410 000
87.
Ұзынынан кесілген немесе жарылған, сүргіленген немесе аршылған, жонылған немесе жонылмаған, тегістелген немесе тегістелмеген, тиекпен қосылған немесе қосылмаған, қалыңдығы 6 мм артық ағаш материалдары
4407
88.
Бір қабатты фанерлердің және желімделетін фанерлерге арналған шпонның (желімделген немесе желімделмеген) қиындылары және ұзынынан тілінген сүргіленген немесе аршылған, сүргіленген немесе сүргіленбеген беті қырналған немесе қырналмаған, қалыңдығы 6 мм-ден артық емес кертік жалғамалары бар немесе ондайлары жоқ қылқан жапырақтылар тұқымдас өзге де ағаштары
4408 10
89.
Тиекпен қосылған, сүргіленген немесе сүргіленбеген, тегістелген немесе тегістелмеген
4408 10 100
90.
Блоктар, табақшалар, кеспе бөренелер немесе бейінді нысандар (бұйымдар) түрінде сығымдалған ағаш
4413 000
91.
Орам материалдары*
48-ден
92.
Фрикциялық материалдар немесе олардан істелген бұйымдар (мысалы, табақтар, рулондар, ленталар, сегменттер, дискілер, шайбалар, прокладкалар), тежегіштерге, тіркегіштерге немесе сондай құрылғыларға пайдаланылатын, асбест, басқа да минералды заттар немесе целлюлозалар, негізінде, тоқыма немесе басқа материалдармен бірігіп не оларсыз пайдаланылатын құрастырылмаған материалдар
6813
93.
Берік (шынықтырылған) немесе көп қабатты әйнекті қоса алғандағы қауіпсіз әйнек
7007
94.
0,6 мас. % немесе одан да артық көміртегінен тұратын көмірсутекті болаттан жасалған сым
7217 90 900
95.
Мұнай және газ құбырлары
7304 10
96.
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылауға арналған орама құбырлар, компрессорлық насос және бұрғылау құбырлары
7304 21 000
97.
Санитарлық-техникалық жабдық және қара металдан жасалған оның бөліктері
7324
98.
Кемінде 99,8 мас. % магнийден тұратын өңделмеген магний
8104 11000
99.
Ядролық реакторлар
8401 10 000
100.
Изотоптарды бөлуге арналған жабдық, құрылғы және олардың бөліктері
8401 20 000
101.
Бу қазандықтары немесе басқа да бу шығаратын қазандықтар (төменгі қысым буларын өндіруге қабілетті орталық су жылыту қазандықтарынан басқа); бу қыздырғыштары бар су қазандықтары (840290000 басқа)
8402
102.
8402 тауарлық позициядағы қазандықтардан басқа орталық жылыту қазандықтары

4403 10 100
85.
Прочие бревна из хвойных пород *
из 4403, 10,910
86.
Древесина бондарная; бревна расколотые; сваи и колья из дерева, заостренные, но не распиленные вдоль; лесоматериалы обтесанные, но необточенные, неизогнутые и необработанные другим способом, используемые для производства тростей, зонтов, ручек для инструментов или аналогичных изделий, древесина лущеная и аналогичная, из хвойных пород
4404 10 000
87.
Лесоматериалы, распиленные вдоль или расколотые, строганные или лущеные, обтесанные или необтесанные, шлифованные или нешлифованные, имеющие или неимеющие соединение и шип, толщиной более 6 мм
4407.
88.
Листы однослойной фанеры и шпона для клеенной фанеры (склеенные или несклеенные) и прочая древесина, распиленная вдоль, разрезанная на части или лущеная, строганая или нестроганая, шлифованная или нешлифованная, имеющая или неимеющая соединения
в шип, толщиной не более 6 мм из хвойных пород
4408 10
89.
Соединенные в шип, строганые или нестроганые, шлифованные или нешлифованные
4408 10 100
90.
Древесина прессованная в виде блоков, плит, брусьев или профилированных (изделий) форм
4413 000
91.
Упаковочные материалы *
из 48
92.
Фрикционные материалы и изделия из них (например, листы, рулоны, ленты, сегменты, диски, шайбы, прокладки) несмонтированные, используемые для тормозов, сцеплений или аналогичных устройств на основе асбеста, других минеральных веществ или целлюлозы, совместно с текстилем или другими
материалами либо без них
6813.
93.
Стекло безопасное, включая стекло упрочненное (закаленное) или многослойное
7007.
94.
Проволока из углеродистой стали прочая, содержащая 0,6 мас. % или более углерода
7217 90 900
95.
Трубы для нефте- и газопроводов
7304 10
96.
Трубы обсадные, насосно-компрессорные и бурильные для бурения нефтяных или газовых скважин
7304 21000
97.
Оборудование санитарно-техническое и его части, из черных металлов
7324.
98.
Магний необработанный, содержащий не менее 99,8 мас. % магния
8104 11 000
99.
Реакторы ядерные
8401 10 000
100.
Оборудование, устройства и их части для разделения изотопов
8401 20 000
101.
Котлы паровые или другие паропроизводящие котлы (кроме водяных котлов центрального отопления, способных также производить пар низкого давления); водяные котлы с пароперегревателем (кроме 8402 90 000)
8402.
102.
Котлы центрального отопления, кроме котлов товарной позиции 8402

8403
103.
8402 немесе 8403 тауарлық позициядағы қазандықтарымен бірге пайдалануға арналған қосалқы жабдық (мысалы, экономайзерлер, жылытқыштар, күйе жойғыштар, газ рекуператорлары), булы-сулы немесе басқа да бу күш қондырғыларына арналған конденсаторлар
8404
104.
Тазарту қондырғылары бар немесе жоқ газ генераторлары немесе бу генераторлары; ацетиленді генераторлар және тазарту қондырғылары бар немесе жоқ ұқсас газ генераторлары
8405
105.
Су буында жұмыс істейтін турбиналар немесе булы турбиналар және өзгелер
8406
106.
Ұшқындап тұтанатын, поршені айналып немесе қайтып оралатын, іштен жану қозғалтқыштары
8407
107.
Қысымнан тұтанатын поршенді іштен жану қозғалтқыштары (дизельдер немесе жартылай дизельдер)
8408
108.
Айрықша немесе негізінен авиациялық қозғалтқыштардың ұшқындап тұтанатын іштен жану поршенді қозғалтқыштарына арналған бөлшектер*
8409 91 000-нан
109.
Гидротурбиналар, су дөңгелектері және олардың реттегіштері (841090 басқа)
8410
110.
Шығын өлшегіштері бар немесе жоқ сұйықтық насостар; сұйықтықтарды көтергіштер
8413
111.
Роторлық поршенді насостар, сырғанайтын қалақшалары бар роторлық насостар, молекулярлық насостар (вакуумды) және Рутс үлгісіндегі насостар
8414 10 300
112.
Шығыны минутына 2 текше.м асатын жылжымалы, дөңгелекті шоссидегі ауа компрессорлары
8414 40 900
113.
Біліктік желдеткіштер
8414 59 300
114.
Ортадан тепкіш желдеткіштер
8414 59 500
115.
Ең үлкен көлденең өлшемі 120 см аспайтын тартпалы шкафтар
8414 60 000
116.
Бір сатылы тартпалы шкафтар*
8414 80 210-нан
117.
Вакуумдық және бір валды ауа насостары*
8414 80 600-дан
118.
Қозғалтқышы бар желдеткішпен және ауа температурасы мен ылғалдығын өлшеуге арналған құралмен жабдықталған ауаны салқындатуға арналған қондырғылар; ылғалдық бөлек реттелмейтін ауа салқындатқыштар*
8415 81 900-нан
119.
Сұйық отынға арналған, ыдыратылған қатты отынға немесе газға арналған шілтерлер; отындар, механикалық торлар, жел тартқыштар, күл алғыштар, тағы басқа осындай құралдар
8416
120.
Қоқыс жағатын, электр емес пештерді қоса алғанда өнеркәсіптік немесе зертханалық пештер мен камералар
8417
121.
Сыртқы есіктері бөлек құрастырылған тоңазытқыштар-мұздатқыштар
8418 10
122.
Өзгелер
8418 10 990
123.
Сыйымдылығы 900 литрден аспайтын тік үлгідегі мұздатқыш шкафтар
8418 40
124.
Тоңазытқыш көрмелер мен сөрелер (мұздатқыш агрегаты немесе буландырғышы бар)
8418 50
125.
Тоңазытқыш және мұздатқыш өзге жабдық; жылу насостары; жылу алмастырғыш ретінде конденсаторы бар компрессиондық үлгідегі
8418 61
126.
Өзгелер
8418 69
127.
Температураны өзгерту, жылыту, пісіру, тазарту, тазалау, тазалап өңдеу, пастеризациялау, буландыру, кептіру, бумен өңдеу, кондексациялау немесе салқындату арқылы материалдарды өңдеуге арналған электрмен жылытатын және электрмен жылытылмайтын өнеркәсіптік және лабораториялық жабдықтар, тұрмыстық мақсатқа пайдаланылатын машиналар мен жабдықтардан басқа; электрсіз жұмыс істейтін су жылытатын қондырғылар;

8403.
103.
Вспомогательное оборудование для использования с котлами товарной позиции 8402 или 8403 (например, экономайзеры, перегреватели, сажеудалители, газовые рекуператоры), конденсаторы для пароводяных или других паровых силовых установок
8404.
104.
Газогенераторы или генераторы водяного газа с очистительными установками или без них; генераторы ацетиленовые и аналогичные газогенераторы с очистительными установками или без них
8405.
105.
Турбины на водяном паре и турбины паровые прочие
8406.
106.
Двигатели внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с вращающимся или возвратно-поступательным движением поршня
8407.
107.
Двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели)
8408.
108.
Части, предназначенные исключительно или главным образом для поршневых двигателей внутреннего сгорания с искровым зажиганием авиационных двигателей *
из 8409, 91, 000
109.
Гидротурбины, колеса водяные и регуляторы к ним (кроме 841090)
8410.
110.
Насосы жидкостные с расходомерами или без них; подъемники жидкостей
8413.
111.
Насосы роторные поршневые, насосы роторные со скользящими лопастями, насосы молекулярные (вакуумные) и насосы типа Рутс
8414 10 300
112.
Компрессоры воздушные на колесных шасси, передвижные с расходом более 2 куб.м3 в мин.
8414 40 900
113.
Вентиляторы осевые
8414 59 300
114.
Вентиляторы центробежные
8414 59 500
115.
Шкафы вытяжные, наибольший горизонтальный размер которых не более 120 см
8414 60 000
116.
Шкафы вытяжные одноступенчатые *
из 8414 80 210
117.
Насосы вакуумные и воздушные одновальные *
из 8414 80 600
118.
Установки для кондиционирования воздуха, оборудованные вентилятором с двигателем и приборами для изменения температуры и влажности воздуха; кондиционеры, в которых влажность не регулируется отдельно *
из 8415 81 900
119.
Горелки топочные для жидкого топлива, распыленного твердого топлива или для газа; топки механические, включая их механические колосниковые решетки, механические золотоудалители и аналогичные устройства
8416.
120.
Печи и камеры, промышленные или лабораторные, включая мусоросжигательные печи, неэлектрические
8417.
121.
Комбинированные холодильники-морозильники с раздельными наружными дверьми
8418 10
122.
Прочее
8418 10 990
123.
Морозильные шкафы вертикального типа емкостью не более 900 литров
8418 40
124.
Холодильные витрины и прилавки (с холодильным агрегатом или испарителем)
8418 50
125.
Оборудование холодильное и морозильное прочее; тепловые насосы;
компрессионного типа с конденсатором в качестве теплообменника
8418 61
126.
Прочее
8418 69
127.
Машины, оборудование промышленное и лабораторное с
электрическим и неэлектрическим нагревом для обработки материалов процессами, использующими изменение температуры, такими, как нагрев, варка, дистилляция, ректификация, стерилизация, пастеризация, пропаривание, сушка, выпаривание, конденсирование или охлаждение, за исключением машин и оборудования, используемых в бытовых целях; водонагревательные безинерционные, неэлектрические

8419
128.
Каландрлар және басқа да дестелеуіш (роликті) машиналар {металл немесе шыны өңдеуге арналған машиналардан басқа)
8420 10
129.
Ортадан тепкіш кептіргіштерді қоса алғандағы центрифугалар; сұйықтықтарды немесе газды сүзгілеуге немесе тазалауға арналған агрегаттар
8421
130.
Ыдыс жуатын машиналар; бөтелкелер мен немесе басқа да ыдыстар жууға және кептіруге арналған жабдықтар; бөтелкелер, шыны сауыттар толтыруға және қақпағын жабуға, жәшіктердің, қаптардың және басқа да ыдыстардың аузын жабуға, сондай-ақ жапсырма қағазын желімдеуге арналған жабдықтар, зат салуға немесе орауға арналған {жылу ұстағыш материалдармен тауар орайтын жабдықтарды қоса) басқа да жабдықтар; сусындарды газ араластыруға арналған жабдықтар
8422
131.
Толтырылған немесе толтырылмаған өрт сөндіргіштер
8424 10
132.
Пульверизаторлар және ұқсас құрылғылар
8424 20 000
133.
Құм немесе бу себелейтін машиналар және ұқсас шашыратқыш аппараттар
8424 30
134.
Ауыл шаруашылығы немесе бақшаға арналған өзге шашырату және бүрку құрылғылары
8424 81
135.
Өзгелер
8424 89
136.
Скипті көтергіштерден басқа көтеру тальдері және көтергіштер; шығырлар мен кабестандар; домкраттар
8425
137.
Кеме деррик-крандары; кабель-крандарын қоса алғанда әртүрлі үлгідегі көтеру крандары; көтеретін жылжымалы формалар, бір орнында тұратын транспортерлер мен көтергіш краны бар автомобиль шеберханалар
8426
138.
Арнайы қысқышы бар автотиеуіштер; көтергіш немесе тиеу-түсіру жабдықтарымен жарақтандырылған басқа да автожүктиегіштер
8427
139.
Көтеруге, орын ауыстыруға, тиеуге немесе түсіруге арналған машиналар мен құрылғылар (мысалы, лифттер, эскалаторлар, конвейерлер, қанат жолдар), өзгелер
8428
140.
Айналмайтын және айналмалы қайырмасы бар өздігінен жүретін бульдозерлер, автогрейдерлер мен жол жоспарлағыштар, скреперлер, механикалық қалақтар, экскаваторлар, бір шөмішті тиегіштер, тегістеу машиналары, жол катоктары
8429
141.
Топырақты, сондай-ақ пайдалы қазбалар мен рудаларды орнын ауыстыруға, жоспарлауға, араластыруға, қазуға, игеруге, нығыздауға, таптауға, қазып алуға және бұрғылауға арналған машиналар мен өзге де механизмдер; тіреуіштер қағуға және суырып алуға арналған жабдықтар, соқалы және роторлы қар тазартқыштар
8430\
142.
Шөміштер, грейферлер, басып алатын және қазатын құрылғылар
8431 41 000
143.
Бульдозерлердің бұрылмайтын және бұрылатын күректері
8431 42 000
144.
Топырақты әзірлеуге және өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы, бау-бақша, орман шаруашылығы машиналары, көгалдар мен спорт алаңдарына арналған таптауыштар
8432
145.
Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға немесе бастыруға арналған машиналар мен механизмдер; сабанға немесе пішенді байлап-буғыштар, нығыздауыштар; шөп шалғылары мен көгал шалғылары; 8437 тауар позициясы өнімдерінен басқа, жұмыртқа, жеміс және басқа да ауыл шаруашылық өнімдерін тазалауға, сұрыптауға және сұрыптауға арналған машиналар

8419.
128.
Каландры и другие валковые (роликовые) машины (кроме машин для обработки металла или стекла)
8420 10
129.
Центрифуги, включая центробежные сушилки; агрегаты для фильтрования или очистки жидкостей или газов
8421.
130.
Машины посудомоечные, оборудование для мойки или сушки бутылок или других емкостей; оборудование для заполнения, закупорки бутылок, банок, закрывания ящиков, мешков или других емкостей, для опечатывания их или этикетирования; оборудование для герметичной укупорки колпачками (крышками) бутылок, банок, туб (тюбиков) и аналогичных емкостей; оборудование для упаковки или обертки (включая оборудование, обертывающее товар с
термоусадкой упаковочного материала) прочее; оборудование для газирования напитков
8422.
131.
Огнетушители заряженные и незаряженные
8424 10
132.
Пульверизаторы и аналогичные устройства
8424 20 000
133.
Машины пескоструйные или пароструйные и аналогичные
разбрызгивающие аппараты
8424 30
134.
Устройства для разбрызгивания и распыления прочие, для сельского хозяйства или садоводства
8424 81
135.
Прочее
8424 89
136.
Тали подъемные и подъемники, кроме скиповых подъемников;
лебедки и кабестаны; домкраты
8425.
137.
Судовые деррик-краны; краны подъемные разных типов, включая кабель - краны; фермы подъемные подвижные, погрузчики портальные и автомобили - мастерские, оснащенные подъемным краном
8426.
138.
Автопогрузчики с вилочным захватом; прочие автопогрузчики, оснащенные подъемным или погрузочно-разгрузочным оборудованием
8427.
139.
Машины и устройства для подъема, перемещения, погрузки или разгрузки (например, лифты, эскалаторы, конвейеры, канатные дороги), прочие
8428.
140.
Бульдозеры самоходные с неповоротным и поворотным отвалом, автогрейдеры и планировщики, скреперы, механические лопаты, экскаваторы, одноковшовые погрузчики, трамбовочные машины, дорожные катки
8429.
141.
Машины и механизмы прочие для перемещения, планировки, профилирования, разработки, трамбования, уплотнения, выемки или бурения грунта, полезных ископаемых или руд; оборудование
для забивки и извлечения свай; снегоочистители плужные и роторные
8430.
142.
Ковши, грейферы, захваты и черпаки
8431 41 000
143.
Отвалы бульдозеров неповоротные или поворотные
8431 42 000
144.
Машины сельскохозяйственные, садовые или лесохозяйственные для подготовки и обработки почвы; катки для газонов или спортплощадок
8432.
145.
Машины и механизмы для уборки или обмолота
сельскохозяйственных культур, включая пресс-подборщики, прессы для соломы или сена; сенокосилки и газонокосилки;
машины для очистки, сортировки или выбраковки яиц, плодов или других сельскохозяйственных продуктов, кроме продуктов товарной позиции 8437

8433
146.
Сауын қондырғылары мен аппараттары, сүт өңдеуге және қайта өңдеуге арналған жабдық
8434
147.
Шарап, сидр, жеміс шырыны немесе ұқсас сусындар жасауға арналған престер, ұсақтау және ұқсас машиналар
8435
148.
Механикалық немесе жылыту құрылғылары бар тұқым өсіруге арналған жабдықты қоса алғанда ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, құс өсіру немесе ара ұстауға арналған өзге жабдық, құс өсіруге арналған инкубаторлар мен брудерлер
8436
149.
Тұқымды, астықты немесе құрғақ бұршақ дақылдарын тазалауға, іріктеуге немесе сұрыптауға арналған машиналар; ұн тарту өнеркәсібіне арналған жабдық немесе ауыл шаруашылығы фермаларында пайдаланылатын машиналардан басқа астық және құрғақ бұршақ дақылдарын өңдеуге арналған басқа да жабдық
8437
150.
Май немесе қатты өсімдік майын экстрагирлеуге немесе дайындауға арналған жабдықтан басқа, өзге жерде аталмаған, тамақ өнімдері мен сусындары өнеркәсібіне арналған жабдық
8438
151.
Қағаз массасын, талшықты целлюлоза материалдар шығаруға немесе қағаз бен қатырма қағаз өндіруге және өңдеуге арналған жабдықтар
8439
152.
Брошюра машиналарын қоса алғанда, түптеуге арналған жабдық
8440
153.
Барлық үлгідегі кесу машиналарын қоса алғанда қағаз массадан, қағаздан немесе картоннан бұйым жасауға арналған өзге жабдық
8441
154.
Шрифт құюға немесе шрифт теруге, баспа блоктарын, пластиналарын, цилиндрлерін немесе басқа да баспаханалық бөлшектер дайындауға немесе жасауға арналған машиналар, аппаратура мен құрал-сайман (8456-8465 тауарлық позициялардан басқа); баспахана шрифттері, блоктары, пластиналары, цилиңдрлері және баспахана бөлшектері; баспа мақсаттарында дайындалған блоктар, пластиналар, цилиндрлер және литографиялық тастар (мысалы, ұшталған, тегістелген немесе жылтыратылған)
8442
155.
Бумалы офсеттік баспаға арналған машиналар
8443 11 000
156.
Қағаздарды беріп тұру арқылы басуға арналған, көлемі 29.7x42 см-ден артық қағаздарды қабылдайтын офсеттік басуға арналған машиналар*
8443 19
157.
Офсеттік баспаға арналған машиналар
8443 19 900
158.
Жасанды мата материалдарды экструдирлеуге, созуға, текстурасын өзгертуге немесе кесуге арналған машиналар
8444
159.
Тоқыма материалдар мен талшықтарды өңдеуге арналған машиналар; жіп иіру, тоқу, орау, және басқа да, тоқыма жібін жасауға арналған жабдықтар; орау немесе иіру машиналары (соның Ішінде арнайы иіру машиналары) және 8446 және 8447 тауар позицияларында көрсетілген, жіпті машиналарда пайдалану үшін әзірлейтін машиналар
8445
160.
Тоқыма станоктар
8446
161.
Трикотаж, тоқу-тігу, торғын, шілтер, кесте үшін қолданылатын тоқыма, кеттель машиналар, жапсырма жасау, тор тоқу, зат жапсарларын әдіптеу үшін пайдаланылатын машиналар

8433.
146.
Установки и аппараты доильные, оборудование для обработки и переработки молока
8434.
147.
Прессы, дробилки и аналогичные машины для виноделия, производства сидра, фруктовых соков или аналогичных напитков
8435.
148.
Оборудование для сельского хозяйства, садоводства, лесного хозяйства, птицеводства или пчеловодства, включая оборудование для проращивания семян с механическими или нагревательными устройствами, прочее, инкубаторы для птицеводства и брудеры
8436.
149.
Машины для очистки, сортировки или калибровки семян, зерна или сухих бобовых культур;
оборудование для мукомольной промышленности или другое оборудование для обработки зерновых и сухих бобовых культур, кроме машин, используемых на сельскохозяйственных фермах
8437.
150.
Оборудование для промышленного приготовления или производства пищевых продуктов или напитков, в другом месте непоименованное, кроме оборудования для экстрагирования или приготовления жировых или твердых растительных жиров или масел
8438.
151.
Оборудование для производства массы из волокнистых
целлюлозных материалов или для изготовления или отделки бумаги или картона
8439.
152.
Оборудование переплетное, включая брошюровочные машины
8440.
153.
Оборудование для производства изделий из бумажной массы, бумаги или картона, включая резательные машины всех типов, прочее
8441.
154.
Машины, аппаратура и оснастка (кроме станков товарных позиций 8456 - 8465), для шрифтоотливки или набора шрифта, для подготовки или изготовления печатных блоков, пластин, цилиндров или других типографских элементов; типографские шрифты, блоки, пластины, цилиндры и другие типографские элементы; блоки, пластины, цилиндры и литографские камни,
подготовленные для печатных целей (например, обточенные, шлифованные или полированные)
8442.
155.
Машины для офсетной печати рулонные
8443 11000
156.
Машины для офсетной печати с листовой подачей новые, принимающие листы размером более 29,7 х 40,2 см
из 8443 19
157.
Машины для офсетной печати
8443 19 900
158.
Машины для экструдирования, вытягивания, текстурирования или резания искусственных текстильных материалов
8444.
159.
Машины для подготовки текстильных волокон;
прядильные, тростильные или крутильные и другое оборудование для изготовления текстильной пряжи;
кокономотальные или мотальные (включая уточно-мотальные) машины, подготавливающие пряжу для использования ее на машинах, товарной позиции 8446 или 8447
8445.
160.
Станки ткацкие
8446.
161.
Машины трикотажные, вязально-пошивные, для получения позументной нити, тюля, кружев, вышивания, плетения тесьмы или сетей и тафтинговые машины

8447
162.
Фетр қалпақтар, қалпақ дайындауға арналған қалып өндіруге арналған жабдықты қоса алғанда қиынды немесе нысан бойынша киіз және фетр немесе тоқылмаған материалдар өндіруге немесе өңдеуге арналған жабдық
8449 00 000
163.
Сығатын құрылғымен жарақталған кір жуу немесе тұрмыстық машиналар (тұрмыстық кір жуу машиналарынан басқа)*
8450
164.
Кір жууға, тазалауға, сығуға, кептіруге, үтіктеуге, нығыздауға (материалдарды қыздыруға арналған престерді қоса), ағартуға, бояуға, аппретура жасауға, әрлеуге, жамылғы көмкеруге және жіп, тоқыма материалдар, дайын тоқыма бұйымдар бояуға арналған жабдықтар (8450 тауар позициясында көрсетілген машиналардан басқа) немесе линолеум секілді еден жамылғыларын өндіруге пайдаланылатын тоқыма немесе басқа да негізі паста жағатын машиналар; тоқыма материалдарын орайтын, тарқататын, иетін, қиятын және немесе тесетін машиналар тұрмыстық үтіктеу машиналарынан басқа)
8451
165.
8440 тауарлық позициядағы түптеу, брошюра жасау машиналарынан басқа өзге де автоматты тігін машиналары
8452 21 000 8452 29 000
166.
Теріні және былғарыны дайындауға, илеуге немесе өңдеуге арналған немесе былғары аяқ-киімді және өзге де теріден немесе былғарыдан жасалған өнімдерді дайындау немесе жөндеу үшін қолданылатын жабдық, тігін машиналарынан басқа
8453
167.
Металлургияда және құю өндірісінде қолданылатын конвертерлер, құю шөміштері, құймақалып және құю машиналары
8454
168.
Илеу стандары және оларға арналған дестелегіштер
8455
169.
Лазерлік немесе басқа да жарықтық немесе фотондық сәуле, ультрадыбыс, электроразряд, электрохимия, электронды сәулелі, ионды сәулелі немесе плазмалық доғалық процестер көмегімен материалды жою арқылы кез-келген материалды өңдеуге арналған станоктар
8456
170.
Металлды өңдеуге арналған бір позициялы және көп позициялы өңдеу орталықтары, агрегатты станоктар
8457
171.
Металл кесетін токарлық станоктар (көп мақсатты станоктарды қоса алғанда)
8458
172.
8458 тауарлық позициядағы токарлық станоктардан басқа (көп мақсатты станоктарды қоса алғанда) тесуге, егеуге, фрезерлеуге, металды жою арқылы сыртқы немесе ішкі оймаларды кесуге арналған металл кесу станоктары (желілік құрылымдағы агрегаттық станоктарды қоса алғанда)
8459
173.
8461 тауар позициясында көрсетілген тіс ою, тіс тегістеу және тіс өңдеу станоктарынан басқа, сыдыру-тегістеу, қайрау, тегістеу, хонингтеу, ысқылау, жылтырату станоктары және металдар мен металл-қыш материалдарды абразивтер және жылтыратушы құралдарының көмегімен шеңберлеп тегістеу, басқа да тазалап өңдеу операцияларын жасауға арналған станоктар
8460

8447.
162.
Оборудование для производства или отделки войлока и фетра или нетканых материалов в куске или по форме, включая оборудование для производства фетровых шляп, болванки для изготовления шляп
8449 00 000
163.
Машины стиральные, бытовые или для прачечных, включая машины, оснащенные отжимным устройством (кроме машин стиральных бытовых)*
из 8450
164.
Оборудование (кроме машин товарной позиции 8450) для промывки, чистки, отжима, сушки, глажения, прессования (включая прессы для термофиксации материалов), беления, крашения, аппретирования, отделки, нанесения покрытия или пропитки текстильной пряжи, материалов или готовых текстильных изделий и машины для нанесения пасты на
текстильную или другую основу, используемые в производстве напольных покрытий, таких, как линолеум; машины для наматывания, разматывания, складывания, разрезания или прокалывания текстильных материалов (кроме машин гладильных бытовых)
8451.
165.
Машины швейные, кроме переплетных, брошюровочных, товарной позиции 8440 автоматические прочие
8452 21 000
8452 29 000
166.
Оборудование для подготовки, дубления или обработки шкур или кож или для изготовления или ремонта кожаной обуви или прочих изделий из шкур или кож, кроме швейных машин
8453.
167.
Конвертеры, литейные ковши, изложницы и машины литейные, используемые в металлургии или литейном производстве
8454.
168.
Станы прокатные и валки для них
8455.
169.
Станки для обработки любых материалов путем удаления материала с помощью лазерного или другого светового или фотонного луча, ультразвуковых, электроразрядных, электрохимических, электроннолучевых, ионнолучевых или плазменнодуговых процессов
8456.
170.
Центры обрабатывающие, станки агрегатные однопозиционные и многопозиционные, для обработки металла
8457.
171.
Станки токарные (включая станки токарные многоцелевые) металлорежущие
8458.
172.
Станки металлорежущие (включая агрегатные станки линейного построения) для сверления, растачивания, фрезерования, нарезания наружной или внутренней резьбы путем удаления металла, кроме токарных станков (включая токарные многоцелевые станки) товарной позиции 8458
8459.
173.
Станки обдирочно-шлифовальные, заточные, шлифовальные, хонинговальные, притирочные, полировальные и для выполнения других операций чистовой обработки металлов или металлокерамики при помощи абразивных кругов, абразивов и полирующих средств, кроме зуборезных, зубошлифовальных или зубоотделочных станков товарной позиции 8461
8460.

174.
Бойлап-сүргілеу, көлденең сүргілеу, уату, созу, тіс ою, тіс тегістеу және тіс өңдеу, аралау, кесу станоктары және басқа да металды және қыш-металдарды өңдеуге арналған, басқа жерлерде аталмаған станоктар
8461
175.
Металды көлемді штампылап, соғып немесе штампылап өңдеуге арналған машиналар {престі қоса алғанда); иетін, жиегін иетін дұрыс, кесетін, тесік оятын немесе шауып тастайтын металл өңдеуге арналған машиналар (престі қоса алғанда); жоғарыда аталмаған металл немесе металл карбидтерін өңдеуге арналған пресс
8462
176.
Материалды жоймай (пластикалық деформация әдістерімен өңдеуге арналған) металды немесе метал керамикалық өңдеуге арналған өзге станоктар (машиналар)
8463
177.
Тасты, керамиканы, бетонды, асбоцементті немесе ұқсас материалдарды өңдеуге немесе шыныны салқын өңдеуге арналған станоктар
8464
178.
Ағашты, тоз ағашты, сүйекті, эбонитті, қатты пластмасс оларды немесе ұқсас қатты материалдарды өңдеуге арналған станоктар (шеге қағуға, түйреуге, желімдеуге немесе құрастырудың басқа түрлеріне арналған станоктарды қоса алғанда)
8465
179.
Дәнекерлеуге, соның ішінде баяу балқитын дәнекерлеуге арналған жабдық және аппарат, немесе 8515 тауарлық позицияға енгізілмеген кесуге жарамды немесе жарамсыз; газбен жұмыс істейтін үстірт термо өңдеуге арналған машиналар мен аппараттар
8468
180.
Касса аппараттары
8470 50 000
181.
Аналогтық немесе гибридтік, өзге де есептеу машиналары
8471 10 900
182.
Үйлестірілген немесе жеке блоктарда орнатылған, бір корпуста кем дегенде орталық процессор және енгізу мен басып шығару құрылғысын қамтитын цифрлық есептеу машиналары
8471 41
183.
Жеке немесе бірге жеткізетін, бір корпуста сақтау құрылғысын қамтитын немесе қамтымайтын өзге де енгізу немесе шығару құрылғылары*
8471 60-тан
184.
Дискілердегі есте сақтау құрылғылары*
8471 70-тен
185.
Дискілерді өзге де есте сақтау құрылғылары
8471 70 900
186.
Конверттерге іріктеу, салу немесе қалауға, немесе пошта хат хабарларын орап байлауға арналған, пошта хат хабарларын ашуға, жабуға немесе мөрлеуге арналған машиналар және пошта маркаларын желімдеуге немесе өшіруге
8472 30 000
187.
Өзгелер
8472 90
188.
8471 тауарлық позициядан бөліктер және машинаның бұйымдары
8473 30
189.
Топырақты, тасты, руданы немесе қатты күйдегі (соның ішінде ұнтақ тәрізді немесе паста тәрізді) басқа да минералдық пайдалы қазбаларды іріктеуге, жууға, сақтауға, тартуға немесе араластыруға арналған жабдық; ұнтақ тәрізді немесе паста тәрізді күйдегі қатты минералдық отынды, керамикалық құрамдарды, қатпаған цементті, гипс материалдарын немесе басқа да минералдық заттарды агломерациялауға, қалыптауға немесе құюға арналған жабдық; құмнан құю қалыптарын жасауға арналған қалыптау машиналары

174.
Станки продольнострогальные, поперечнострогальные, долбежные, протяжные, зуборезные, зубошлифовальные или зубоотделочные, пильные, отрезные и другие станки для обработки металлов или металлокерамики посредством удаления материала режущим инструментом, в других местах непоименованные
8461.
175.
Машины (включая прессы) для обработки металлов объемной штамповкой, ковкой или штамповкой; машины для обработки металлов (включая прессы) гибочные, кромкогибочные, правильные, отрезные, дыропробивные или вырубные; прессы для обработки металлов или карбидов металлов, непоименованные выше
8462.
176.
Станки (машины) для обработки металлов или металлокерамики без удаления материала (для обработки методами пластической деформации) прочие
8463.
177.
Станки для обработки камня, керамики, бетона, асбоцемента или аналогичных материалов или для холодной обработки стекла
8464.
178.
Станки (включая станки для забивания гвоздей, скрепок, склеивания или других видов сборки) для обработки дерева, пробки, кости, эбонита, твердых пластмасс или аналогичных твердых материалов
8465.
179.
Оборудование и аппараты для пайки, в том числе тугоплавким припоем, или сварки, пригодные или непригодные для резки, невключенные в товарную позицию 8515; машины и аппараты для поверхностной термообработки, работающие на газе
8468.
180.
Аппараты кассовые
8470 50 000
181.
Машины вычислительные аналоговые или гибридные, прочие
8471 10 900
182.
Машины вычислительные цифровые, содержащие в одном корпусе, по крайней мере, центральный процессор и устройство ввода и вывода, комбинированные или размещенные в отдельных блоках
8471 41
183.
Устройства ввода или вывода, содержащие или несодержащие в одном корпусе запоминающие устройства, поставляемые отдельно или вместе прочие *
из 8471 60
184.
Устройства, запоминающие на дисках *
из 8471 70
185.
Прочие запоминающие устройства на дисках *
8471 70 900
186.
Машины для сортировки, складывания, или укладки в конверты, или перевязывания почтовой корреспонденции, машины для вскрытия, закрывания или запечатывания почтовой корреспонденции и машины для наклеивания или гашения почтовых марок
8472 30 000
187.
Прочее
8472 90
188.
Части и принадлежности машин товарной позиции 8471
8473 30
189.
Оборудование для сортировки, промывки, измельчения, размалывания, смешивания или перемешивания грунта, камня, руд или других минеральных ископаемых в твердом (в том числе порошкообразном или пастообразном) состоянии; оборудование для агломерации, формовки или отливки твердого минерального топлива, керамических составов, незатвердевшего цемента, гипсовых материалов или других минеральных веществ в порошкообразном или пастообразном состоянии; машины
формовочные для изготовления литейных форм из песка

8474
190.
Электр немесе злектрондық лампаларды, шыны колбалардағы түтікшелерді немесе электронды-сәулелі түтікшелерді немесе газды разрядты лампаларды құрастыруға арналған машиналар; шыны немесе шыны бұйымдарын дайындауға немесе ыстықтай өңдеуге арналған машиналар
8475
191.
Резеңкені немесе пластмассаны өңдеуге немесе осы материалдардан өнім өндіруге арналған, басқа жерде аталмаған жабдық
8477
192.
Темекі дайындауға немесе жасауға арналған, басқа жерде аталмаған жабдық.
8478 10 000
193.
Басқа жерде аталмаған арнайы мақсаттағы машиналар және механикалық құрылғылар
8479
194.
Опока және құймақалыптар; құйма поддондары; құйма модельдері; металды, металл карбидтерді, шыныны, минералдық материалдарды, резеңкені немесе пластмассаны құюға арналған қалыптар (құйма қалыптан басқа)
8480
195.
Конус сыналары бар роликті подшипниктер, роликті және сепараторлы ішкі конус құрсауларды қоса алғанда
8482 20 000
196.
Сфера тәрізді роликті подшипник
8482 30 000
197.
Ине тәрізді роликті подшипник
8482 40 000
198.
Өзге де цилиндр роликті подшипник
8482 50 000
199.
Біріктірілген шарикті-роликті подшипник, өзгелер
8482 80 000
200.
Шариктер, ине тәрізді роликтер және роликтер
8482 91
201.
Бірнеше элементтерден құрастырылған иінді біліктер (құрамдастырылған)
8483 10 300
202.
Трансмиссия біліктері (жұдырық біліктер мен иінді біліктерді қоса алғанда) және басқа кривошиптер
8483 10 900
203.
Ішіне шарикті және роликті подшипниктср орнатылған подшипниктер корпустары
8483 20
204.
Шарикті және роликті подшипниктерге арналған подшипниктер корпустары
8483 30 310
205.
Біліктер мен бірге құрастырылған тісті берілістер және тісті дөңгелектер
8483 40 910
206.
Беріліс қорабы және басқа да беріліс тетіктері
8483 40 930
207.
Полиспастарды қоса алғанда сермерлер мен шкивтер
8483 50
208.
Муфталар және топсалы муфталар (әмбебап Гук топсаларын, кардандарды қоса алғанда)
8483 60
209.
Электр қозғалтқыштары мен генераторлары (электр генератор қондырғыларынан басқа)
8501.
210.
Электр генератор қондырғылары және айналмалы электр түрлендіргіштер
8502.
211.
Айрықша немесе негізінен 8501 немесе 8502 тауарлық позициядағы машиналарға арналған бөлшектер
8503 00
212.
Индукциялық катушкалар және дроссельдер*
8504-тен
213.
Ұшқыннан немесе жанатын қоспадан тұтанатын (мысалы магнето, тұтану катушкасы, тұтану білтесі, қызу білтесі, стартер) ішкі жану қозғалтқыштарын жағу немесе іске қосуға арналған электр жабдығы; осы қозғалткыштармен бірге пайдаланылатын үлгідегі генераторлар (мысалы тұрақты немесе айналмалы тоқ генераторлары) және үзгіштер
8511
214.
Велосипедтерде немесе автомобильдерде пайдаланылатын электр жарық беру немесе сигнал беру жабдығы, шыны тазартқыштар, мұз қатырмайтын және буландырмайтын жабдық (8539 тауарлық позициядағы бұйымдардан басқа)

8474.
190.
Машины для сборки электрических или электронных ламп, трубок или электроннолучевых трубок или газоразрядных ламп в стеклянных колбах; машины для изготовления или горячей обработки стекла или стеклянных изделий
8475.
191.
Оборудование для обработки резины или пластмасс или для производства продукции из этих материалов, в другом месте непоименованное
8477.
192.
Оборудование для подготовки или приготовления табака, в другом месте непоименованное
8478 10 000
193.
Машины и механические устройства специального назначения, в другом месте непоименованные
8479.
194.
Опоки и изложницы; литейные поддоны; литейные модели; формы (кроме изложниц) для литья металлов, металлических карбидов, стекла, минеральных материалов, резины или пластмасс
8480.
195.
Подшипники роликовые конические, включая внутренние
конические кольца с сепаратором и роликами в сборе
8482 20 000
196.
Подшипники роликовые сферические
8482 30 000
197.
Подшипники роликовые игольчатые
8482 40 000
198.
Подшипники с цилиндрическими роликами прочие
8482 50 000
199.
Подшипники, включая комбинированные шарико-роликовые, прочие
8482 80 000
200.
Шарики, игольчатые ролики и ролики
8482 91
201.
Валы коленчатые, собранные из нескольких элементов
(составные)
8483 10 300
202.
Валы трансмиссионные (включая кулачковые и коленчатые) и кривошипы прочие
8483 10 900
203.
Корпуса подшипников со встроенными шариковыми или рожковыми подшипниками
8483 20
204.
Корпуса подшипников для шариковых и роликовых подшипников
8483 30 310
205.
Губчатые передачи и зубчатые колеса в сборе с валами
8483 40 910
206.
Коробки передач и другие передаточные механизмы
8483 40 930
207.
Маховики и шкивы, включая полиспасты
8483 50
208.
Муфты и шарнирные муфты (включая универсальные шарниры Гука, карданы)
8483 60
209.
Двигатели и генераторы электрические (кроме
электрогенераторных установок)
8501.
210.
Электрогенераторные установки и вращающиеся электрические преобразователи
8502.
211.
Части, предназначенные исключительно или в основном для машин товарной позиции 8501 или 8502
8503 00
212.
Катушки индуктивности и дроссели *
из 8504
213.
Электрооборудование для зажигания или пуска двигателей внутреннего сгорания с воспламенением от искры или от сжатия горючей смеси (например, магнето, катушки зажигания, свечи зажигания, свечи накаливания, стартеры); генераторы (например, постоянного и переменного тока) и прерыватели, типа используемых вместе с такими двигателями
8511.
214.
Оборудование электроосветительное или сигнализационное (кроме изделий товарной позиции 8539), стеклоочистители, антиобледенители и противозапотеватели, используемые на велосипедах или автомобилях

8512.
215.
Өнеркәсіптік немесе зертханалық Электр пештері мен камералары (индукциялық немесе диэлектрлік қызу пештерін қоса алғанда); термиялық өңдеуге арналған индукциялық немесе диэлектрлік өнеркәсіптік немесе зертханалық жабдық
8514
216.
Лазерлік немесе басқа да жарықтық немесе фотондық сәуле, ультрадыбыс, электр сәуле, магниттік импульстік немесе плазмалық доғалық және басқа да баяу балқитын дәнекерлеуге немесе олардың кесу орындай алуына немесе орындай алмауына қарамастан дәнекерлеуге арналған машиналар немесе электр аппараттары (оның ішінде газды электрмен қыздыру); металды немесе металл карбидтерін ыстықтай бүркуге арналған машиналар және электр аппараттары
8515
217.
Сымсыз трубкалы телефон аппараттарын және салмақ түсетін жиіліктегі сымды байланыс жүйелеріне арналған аппараттарды қоса алғанда сымды байланысқа арналған немесе цифрлық сымды жүйелерге арналған электр телефон және телеграф аппараттары; бейне фондар
8517
218.
Радиолокациялық, радионавигациялық аппаратура және қашықтықтан басқару радиоаппаратурасы
8526
219.
Айрықша немесе негізінен 525-8528 тауарлық позициялардағы аппаратураға арналған бөліктер, өзгелер
8529 10 390
220.
Жадылы бағдарланатын тексергіштер
8537 10 910
221.
Басқа жерде аталмаған, жеке функциялары бар электр машиналары мен аппаратурасы
8543
222.
Коаксиальдық кабельдер және басқа да коаксиальдық электр өткізгіштері
8544 20 000
223.
Талшықты оптикалық кабельдер
8544 70 000
224.
Пештерде пайдаланылатын электродтар Электролит қондырғыларына арналған электродтар
8545 11 000 8545 19 100
225.
Темір жол немесе трамвай жолдарын жөндеуге немесе техникалық қызмет көрсетуге арналған өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін көлік құралдары (мысалы, вагон-шеберханалар, крандар, шпал тасу машиналары, жол білігін түзету машиналары, бақылау-өлшеу вагондары және жолды тексеруіне арналған көлік құралдары)
8604 000
226.
Бір немесе бірнеше көлік түрлерімен тасымалдауға арналған және жабдықталған контейнерлер (сұйық жүктерді тасымалдауға арналған сыйымдылықтарды қоса алғанда)
8609 000
227.
Тракторлар (8709 тауарлық позициядағы тракторлардан басқа)
8701
228.
Жүк автомобильдері
8704
229.
Жолаушыларды немесе жүкті тасымалдауға арналған автомобильдерден басқа арнайы мақсаттағы автомобильдер (мысалы авариялық жөндеу жүргізуге арналған жүк автомобильдері, автокрандар, өрт сөндіру автомобильдері, техникалық көмек автомобильдері, автобетон араластырғыштар, жол тазалауға арналған автомобильдер, автосуару-жуу машиналары, автошеберханалар, рентген қондырғылары бар автомобильдер)
8705
230.
8701-8705 тауарлық позициялардағы автомобильдерге арналған орнатылған қозғалтқыштары бар шасси

8512.
215.
Печи и камеры промышленные или лабораторные электрические (включая индукционные или печи диэлектрического нагрева);
промышленное или лабораторное оборудование для термической обработки индукционное или диэлектрическое
8514.
216.
Машины и аппараты для электрической (в том числе с
электрическим нагревом газа), лазерной или другой световой или фотонной, ультразвуковой, электроннолучевой, магнитно-импульсной или плазменно-дуговой и другой пайки тугоплавким припоем или сварки независимо от того, могут ли они выполнять операции резания или нет; машины и аппараты электрические для горячего напыления металлов или металлокарбидов
8515.
217.
Аппараты электрические телефонные или телеграфные для проводной связи, включая телефонные аппараты с беспроводной трубкой и аппараты для систем проводной связи на несущей частоте или для цифровых проводных систем; видеофоны
8517.
218.
Аппаратура радиолокационная, радионавигационная и радиоаппаратура дистанционного управления
8526.
219.
Части, предназначенные исключительно или в основном для аппаратуры товарных позиций 8525-8528 прочие
8529 10 390
220.
Программируемые контролеры с памятью
8537 10 910
221.
Машины электрические и аппаратура, имеющие индивидуальные функции, в другом месте непоименованные
8543.
222.
Кабели коаксиальные и другие коаксиальные электрические проводники
8544 20 000
223.
Кабели волоконно-оптические
8544 70 000
224.
Электроды, используемые в печах
Электроды для электролитических установок
8545 11000
8545 19 100
225.
Транспортные средства самоходные или несамоходные,
предназначенные для ремонта или технического обслуживания железнодорожных или трамвайных путей (например, вагоны-мастерские, краны, шпалоподбивочные машины, путерихтовочные машины, контрольно-измерительные вагоны и транспортные средства для осмотра пути)...
8604 000
226.
Контеймеры (включая емкости для перевозки жидких грузов), специально предназначенные и оборудованные для перевозки одним или несколькими видами транспорта
8609 000
227.
Тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709)
8701.
228.
Автомобили грузовые
8704.
229.
Автомобили специального назначения, кроме используемых для перевозки пассажиров или грузов (например, автомобили грузовые для аварийного ремонта, автокраны, пожарные автомобили, технической помощи, автокраны, пожарные автомобили, автобетономешалки, автомобили для уборки дорог,
антополивомоечные машины, автомастерские, автомобили с рентгеновскими установками)
8705.
230.
Шасси с установленными двигателями для автомобилей товарных позиций 8701-8705

8706
231.
8704 тауарлық позициядағы автомобильдерге арналған шанақтар (кабиналарды қоса алғанда)
8707
232.
8704 тауарлық позицияда жіктелетін автомобильдердің бөлшектері мен жабдығы
8708
233.
Өздігінен жүретін жүк көлік құралдары
8709
234.
8711-8713 тауарлық позициялардағы көлік құралдарына бөлшектер мен жабдық
8714
235.
Тіркемелер және жартылай тіркемелер; өздігінен жүрмейтін басқа да көлік құралдары; олардың бөлшектері
8716
236.
Су асты, аэро-фототүсірулер немесе іш құрылысы органдарын медициналық немесе хирургиялық тексеру үшін түсірулерге арнайы арналған фотокамералар; сот немесе криминалистика мақсаттарында салыстыру жүргізуге мүмкіндік беретін камералар
9006 30 000
237.
Фотозертханаларға (кинозертханаларды қоса алғанда) арналған өзге аппаратура және жабдық; негатоскоптар
9010 50
238.
Фототаспаларды (кинотаспаларды) немесе орамдағы қағаздарды автоматты түрде шығаруға немесе орамдағы фотоқағазға автоматты түрде басып шығаруға арналған аппаратура және жабдық*
9010 10 000-ден
239.
Микрофототүсірулерге, микрокино түсірулерге немесе микропроекциялауға арналған микроскоптарды қоса алғандағы оптикалық күрделі микроскоптар
9011
240.
Оптикалықтан басқа микроскоптар; дефракциялық аппараттар
9012
241.
Бағытты анықтауға арналған компастар
901410
242.
Аэронавигация немесе ғарыштық навигацияға арналған аспаптар мен құралдар (компастан өзге)
9014 20
243.
Өзге де аспаптар мен құралдар
9014 80 000
244.
Компастан басқа топографиялық (фотограмметриялық аспаптарды қоса алғанда), гидрографиялық, мұхитграфиялық, гидрологиялық, метеорологиялық немесе геофизикалық аспаптар мен құралдар; қашықтықты өлшегіштер
9015
245.
Әр түрлі гірлері бар немесе жоқ сезгіштігі 0,05 г немесе одан артық таразы
9016 00 100
246.
Сцинтиграфикалық аппаратураны қоса алғанда, медицинада, хирургияда, стоматологияда немесе ветеринарияда қолданылатын аспаптар мен құрылғылар, өзге де электромедициналық аппаратура және көру қабілетін тексеруге арналған аспаптар
9018
247.
Механотерапияға арналған аппаратура; массаж жасау аппараттары, кәсіби жарамдылығын тексеруге арналған психологиялық тест жүргізу аппараттары; озондық, оттегілік және аэрозольдық терапия жүргізуге, қолдан дем алдыруға арналған аппаратура немесе өзге де терапевтикалық дем алдыру аппаратурасы
9019
248.
Өзге де дем алдыру аппаратурасы және механикалық бөлшектері мен ауыспалы сүзгілері жоқ қорғану маскаларынан басқа, газ маскалары
9020 00
249.
Дыбыс аппараттары, бөлшектер мен құрал-саймандардан басқа
9021 40
250.
Өзгелер
9021 90 900
251.
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық аппаратура

8706.
231.
Кузова (включая кабины) для автомобилей товарных позиций 8704
8707.
232.
Части и оборудование автомобилей, классифицируемых в товарных позициях 8704
8708.
233.
Транспортные средства грузовые, самоходные
8709.
234.
Части и оборудование к транспортным средствам товарных позиций 8711-8713
8714.
235.
Прицепы и полуприцепы; другие несамоходные транспортные средства; их части
8716.
236.
Фотокамеры, специально предназначенные для подводной съемки, аэрофотосъемки или для медицинского или хирургического обследования внутренних органов; камеры, позволяющие проводить сличение, для судебных или криминалистических целей
9006 30 000
237.
Аппаратура и оборудование для фотолабораторий (включая кинолаборатории), прочие; негатоскопы
9010 50
238.
Аппаратура и оборудование для автоматического проявления фотопленок (кинопленки) или бумаги в рулонах или для автоматической печати на фотобумагу в рулонах *
из 9010, 10,000
239.
Микроскопы оптические сложные, включая микроскопы для микрофотосъемки, микрокиносъемки или микропроецирования
9011.
240.
Микроскопы, кроме оптических; аппараты дифракционные
9012.
241.
Компасы для определения направления
9014 10
242.
Приборы и инструменты для аэронавигации или космической навигации (отличные от компасов)
9014 20
243.
Приборы и инструменты прочие
9014 80 000
244.
Приборы и инструменты топографические (включая
фотограмметрические), гидрографические, океанографические, гидрологические, метеорологические или геофизические, кроме компасов; дальномеры
9015.
245.
Весы чувствительностью 0,05 г или более, с разновесами или без них
9016 00 100
246.
Приборы и устройства, применяемые в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии, включая сцинтиграфическую аппаратуру, аппаратура электромедицинская прочая и приборы для исследования зрения
9018.
247.
Аппаратура для механотерапии; аппараты массажные, аппаратура для психологических тестов на профессиональную пригодность;
аппаратура для озоновой, кислородной и аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочая терапевтическая дыхательная аппаратура
9019.
248.
Аппаратура дыхательная прочая и газовые маски, кроме защитник масок, без механических деталей и сменных фильтров
9020 00
249.
Аппараты слуховые, кроме частей и принадлежностей
9021 40
250.
Прочее
9021 90 900
251.
Аппаратура медицинская, хирургическая, стоматологическая или ветеринарная

9022 21 000
252.
Рентгенографиялық немесе радиотерапиялық аппаратураны қоса алғанда альфа-, бета- немесе гамма сәулелерін пайдалануға негізделген, соның ішінде медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық аппаратура
9022 19 000
253.
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық аппаратура
9022 21 000
254.
Өзгелер
9022 29 000
255.
Бөлшектер мен құрал-саймандарды қоса алғанда өзгелер
9022 90
256.
Материалдардың (металдың, ағаштың, тоқыма материалдардың, қағаздың, пластмассаның) қаттылығын, беріктігін, созылғыштығын және сығымдалуын, иілімділігін немесе басқа да механикалық қасиеттерін сынауға арналған машиналар мен аспаптар
9024
257.
Жазу құрылғысы бар немесе құрылғысы жоқ сұйықтыққа батқан кезде жұмыс істейтін ареометрлер және ұқсас аспаптар, термометрлер, пирометрлер, барометрлер, гигрометрлер, психрометрлер, осы аспаптардың кез-келген үйлесімі
9025
258.
9014, 9015, 9028 немесе 9032 тауарлық позициядағы аспаптар мен аппаратураны қоспағанда сұйықтықтардың немесе газдардың жұмсалуын, деңгейін, қысымын, және басқа да айналмалы сипаттарын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспап немесе аппаратура (мысалы шығынды өлшегіштер, деңгей көрсеткіштер, манометрлер, жылу өлшегіштер)
9026
259.
Физикалық немесе химиялық талдау жүргізуге арналған аспаптар және аппаратура (мысалы поляриметрлер, рефрактометрлер, спектрометрлер, газ немесе түтін талдағыштар); тұтқырлықты, кеуектілікті, кеңеюді, үстірт созылуды өлшеуге немесе бақылауға арналған немесе ұқсас аспаптар мен аппаратура; және т.с.с. жылу, дыбыс немесе жарық санын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура (экспонометрлерді қоса алғанда); микротомдар
9027
260.
Газды, сұйықтықты және электр энергиясын беру немесе өндіру есептегіштері, сұрыптайтын есептегіштерді қоса алғанда
9028

9022 21 000
252.
Аппаратура, основанная на использовании альфа-, бета- или гамма- излучений, в том числе медицинская, хирургическая, стоматологическая или ветеринарная, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую
9022 19 000
253.
Аппаратура медицинская, хирургическая, стоматологическая или ветеринарная
9022 21 000
254.
Прочее
9022 29 000
255.
Прочая, включая части и принадлежности
9022 90
256.
Машины и приборы для испытаний на твердость, прочность, растяжение и сжатие, эластичность или другие механические свойства материалов (например, металлов, древесины, текстильных материалов, бумаги, пластмасс)
9024.
257.
Ареометры и аналогичные приборы, действующие при погружении в жидкость, термометры, пирометры, барометры, гигрометры и психрометры, с записывающим устройством или без записывающего устройства, любые комбинации этих приборов
9025.
258.
Приборы или аппаратура для измерения или контроля расхода, уровня, давления, и других переменных характеристик жидкостей или газов (например, расходометры, указатели уровня, манометры, тепломеры), кроме приборов и аппаратуры товарной позиции 9014, 9015, 9028 или 9032
9026.
259.
Приборы и аппаратура для физического или химического анализа (например, поляриметры, рефрактометры, спектрометры, газо- или дымоанализаторы); приборы и аппаратура для измерения или контроля вязкости, пористости, расширения, поверхностного натяжения или аналогичные; приборы и аппараты для измерения или контроля количества тепла, звука или света (включая экспонометры); микротомы
9027.
260.
Счетчики подачи или производства газа, жидкости и
электроэнергии, включая калибрующие
9028.

261.
9028 тауарлық позициядағы өлшеу аспаптарынан басқа электр шамаларын өлшеуге және бақылауға арналған осциллоскоптар, спектр талдағыштар, өзге де аспаптар және аппаратура; альфа-, бета-, гамма-, рентген, ғарыш немесе өзге де иондау сәулелерін анықтауға немесе өлшеуге арналған аспаптар немесе аппаратура
9030
262.
Осы топтың басқа жерінде аталмаған өлшеу немесе бақылау аспаптары, құрылғылары және машиналары; бейінді жобалар

261.
Осциллоскопы, анализаторы спектра, прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля электрических величин, кроме измерительных приборов товарной позиции 9028; приборы и аппаратура для обнаружения или измерения альфа-, бета-, гамма-, рентгеновского, космического или прочих ионизирующих излучений
9030.
262.
Измерительные или контрольные приборы, устройства и машины, в другом месте данной группы непоименованные; проекторы профильные

9031
263.
Автоматты реттеу немесе басқаруға арналған аспаптар және аппаратура
9032
264.
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық жиһаз (мысалы операция жасау үстелдері, қарауға арналған үстелдер, механикалық құрылғылары бар аурухана кереуеттері, стоматологиялық күрсі), айналуға, бұрылуға, көтеруге және қисайтуға арналған құрылғылары бар шаштараздық және ұқсас күрсілер; жоғарыда аталған бұйымдардың бөлшектері

9031.
263.
Приборы и аппаратура для автоматического регулирования или управления
9032.
264.
Мебель медицинская, хирургическая, стоматологическая или ветеринарная (например, операционные столы, столы для осмотра, больничные койки с механическими приспособлениями, стоматологические кресла), парикмахерские и аналогичные кресла с приспособлениями для вращения, поворота, подъема и
наклона; части вышеупомянутых изделий

Нақты ағымдағы төлемдер жиыны (1-жолдан 3-жолға дейінгі жылдар қосындысы)
5.
Алдыңғы есепті кезеңнен ауыстырылған есепке жатқызу сомасы (өтеу жүргізілмегенде көрсетіледі)
6.
Ағымдағы төлемдердің және алдыңғы кезеңнен ауыстырылған есепке жатқызудың жалпы сомасы (4 және 5-жолдардың сомасы 1-парақтағы 24-жолға енгізіледі)
X
Ескерту: "X" белгісімен белгіленген бағандар сызықтап тасталған (қағаз нұсқаны қара).
•Б Қосымшасы 70.3 бабы бойынша тауар импортынан ҚҚС
Импорт күні
Импортқа КҚС
Төлемді кейінге қалдырудың аяқталған күні
Өтелген ҚҚС сомасы
Бюджетке төленген ҚҚС сомасы (1-парақтағы 19б жолда көрсетілсін)
Төлеуге жататын ҚҚС сомасы
•В Қосымшасы 1-парақтағы 1 және 2-жолдарды түсіндіру
1-парақтағы А бағанындағы 1-жол
1.1. 1-парақтағы А бағанындағы 2-жол
1.2. ҚҚС ескерілмеген тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сату бойынша айналым (Салық кодексінің 58.1 - 58.3-баптары)
2,1. ҚҚС қоспағандағы сату бағасы мен есепке алынған құн арасындағы айырмашылық (инфляцияны ескере отырып) (Салық кодексінің 58.5-бабы): есепті таза айналым үшін айырманы 1.2 бөліңіз
3.1. 20% ставка бойынша барлық салық салынатын айналым (1.1 және 2.1-жолдардың қосындысы 1-парақтағы 1-жолға енгізіледі)
1-парақтағы А бағанындағы 2-жол
1.2 1-парақтағы А бағанындағы 2-жол
1.2 ҚҚС ескерілмеген тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сату бойынша айналым (Салық кодексінің 58.1-58.3-баптары)
2.2. ҚҚС қоспағандағы сату бағасы мен есепке алынған құн арасындағы айырмашылық (инфляцияны ескере отырып) (Салық кодексінің 58.5-бабы): есепті таза айналым үшін айырманы 1.2 бөліңіз
3.2. 20% ставка бойынша барлық салық салынатын айналым (2.1 және 2.2-жолдардың қосындысы 1-парақтағы 2-жолға енгізіледі)
•Г Қосымшасы 11 және 12-жолдарды түсіндіру
ҚҚС шегерілген құн
Төленген (төлеуге жататын) ҚҚС
ҚҚС бойынша рұқсат етілген есепке жатқызу
1-парақтағы 11-жол
Ішкі нарықта және ТМД елдерінің нарығында сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызметтер
11 а. Салықтық шот-фактурада ҚҚС көрсетілген
11 б. Шот-фактурада "ҚҚС-сыз" деген белгі бар
X
X
X
X
11 в. Салық шот-фактурасында ҚҚС жоқ және "ҚҚС-сыз" деген белгі де жоқ
11 г. ТМД елдерінде сатып алынды
11 д. Тіркелмеген бейрезидентке есептелген ҚҚС
11-жол бойынша жиыны (11 а, 11 б, 11в, 11 г және 11 д-жолдарының қосындысы)
1-парақтағы 12-жол
Жергілікті нарықта және ТМД елдерінде сатып алынған негізгі қаражат (автомобильдер мен ғимараттарды қоса алғанда)
12 а. Салықтық шот-фактурада ҚҚС көрсетілген
12 б. Шот-фактурада "ҚҚС-сыз" деген белгі бар
X
X
12 в. Салық шот-фактурасында ҚҚС жоқ және "ҚҚС-сыз" деген белгі де жоқ
X
X
12 г. ТМД елдерінде сатып алынды
12 д. Автомобильдерді/ ғимараттарды сатып алу
12 е. Тіркелмеген бейрезидентке есептелген ҚҚС (1-парақтағы 9-ұяшықтағыдай)
12-жол бойынша жиыны (12 а, 12 б, 12 в, 12 г, 12 д және 12-е жолдарының қосындысы)
Ескерту: "X" белгісімен белгіленген бағандар сызықтап тасталған (қағаз нұсқаны қара).
•Д Қосымшасы ҚҚС бойынша рұқсат етілмеген есепті тарату
1.

(сумма строк с 1 по 3)
5.
Сумма зачетов, перенесенных из
предыдущего отчетного периода
(указывается, если возмещение не
было произведено)
6.
Общая сумма текущих платежей и
перенесенных из предыдущего периода
зачетов (сумма строк 4 и 5 вносится
в строку 24 на странице 1)
X
Примечание. Графы, отмеченные знаком "X" - заштрихованы (см.
бум. вариант).
Приложение Б НДС с импорта товаров по статье 70.3
Дата
импорта
НДС на
импорт
Дата
истечения
отсрочки
платежа
Погашенная
сумма НДС
Сумма НДС, уплаченная
в бюджет (указать в
строке 196 на
странице 1)
Сумма НДС,
подлежащая
уплате
Приложение В Пояснения строк 1 и 2 на странице 1
Строка 1.
Колонка А
на Странице 1
1.1. Строка 2, Колонка А на Странице 1 1.2.
Оборот по реализации товаров (работ и услуг)
без учета НДС (статья Налогового кодекса 58.1
- 58.3)
2.1. Разница между ценой реализации и учетной
стоимостью (с учетом инфляции)(статья 58.5
Налогового кодекса), за исключением НДС: для
расчетного чистого оборота разделите разницу
на 1.2
3.1. Всего облагаемый оборот по ставке 20 %
(сумма строк 1.1 и 2.1 вносится в строку 1 на
странице 1)
Строка 2.
Колонка А на
Странице 1
1.2. Строка 2, Колонка А на Странице 1 1.2.
Оборот по реализации товаров (работ и услуг)
без учета НДС (статья Налогового кодекса 58.1
- 58.3)
2.2. Разница между ценой реализации и учетной
стоимостью (с учетом инфляции)(статья 58.5
Налогового кодекса), за исключением НДС: для
расчетного чистого оборота разделите разницу
на 1.2
3.2. Всего облагаемый оборот по ставке 20 %
(сумма строк 2.1 и 2.2 вносится в строку 2 на
странице 1)
Приложение Г Пояснение строк 11 и 12
Стоимость
за вычетом
НДС
Уплаченный
(подлежащий
уплате НДС)
Разрешенный
зачет по НДС
Строка 11
на странице 1
Товары, работы и услуги,
приобретенные на
внутреннем рынке и
странах СНГ
11а. В налоговом
счете-фактуре НДС указан
11б. В счете-фактуре
имеется пометка "Без НДС"
X
X
X
X
11в. В налоговом
счете-фактуре НДС
отсутствует и нет пометки
"Без НДС"
11 г. Приобретено в
странах СНГ
11д. НДС, начисленный на
незарегистрированного
нерезидента
Итого по строке 11 (сумма
строк 11а, 11б, 11в, 11г
и 11д.)
Строка 12
на странице 1
Основные средства,
приобретенные на местном
рынке и странах СНГ
(включая автомобили и
здания)
12а. В налоговом
счете-фактуре НДС указан
12б. В счете-фактуре
имеется пометка "Без НДС"
X
X
12в. В налоговом
счете-фактуре НДС
отсутствует и нет пометки
"Без НДС"
X
X
12г. Приобретено в
странах СНГ
12д. Приобретение
автомобилей/зданий
12е. НДС, начисленный за
незарегистрированного
нерезидента (то же, что в
ячейке 9 на стр. 1)
Итого по строке 12 (сумма
строк 12а, 126, 12в, 12г,
12д и 12е.)
Примечание. Графы, отмеченные знаком "X" - заштрихованы (см. бум. вариант).
Приложение Д Распределение неразрешенного зачета по НДС
1.
НДС, уплаченный (подлежащей уплате) по товарам,
работами услугам, использованным не в целях
деятельности по Соглашению покрывается за счет

Келісім бойынша қызмет мақсаттарында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша төленген (төлеуге жататын) ҚҚС таза кіріс есебінен жабылады (Салық кодексінің 73.3-бабы)
2.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша төленген {төлеуге жататын) және салық төлеушіде босатылған айналымның (Салық кодексінің 73.2-бабы) бар болуы нәтижесінде шығындарға жатқызылған ҚҚС табыс салығын есептеу кезінде шегеруге жатады
3.
Сатып алынған негізгі қаражат (ғимараттар мен жеңіл автомобильдер) бойынша ҚҚС амортизациялық аударымдар арқылы шығындар Құрамына енгізіледі (Салық кодексінің 74.4-бабы, 20-бабы)
4.
ТМД елдерінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша төленген (төлеуге жататын) ҚҚС шығындарға жатқызылуы тиіс (Салық кодексінің 68.5-бабы)
•Е Қосымшасы ҚҚС есептеуге қатысты өзгерістер
1-парақтағы 5-жол
Түзету енгізілетін есепті кезең көрсетілсін
Айналымды түзету (+/-)
ҚҚС сомасы (+/-)
1.
2.
3.
4.
5.
Жиыны (1-жолдан бастап 4-жолға дейінгі жолдар қосындысы; осы жолдың деректері 1 -парақтағы 5-жолға енгізіледі; бұл ретте 4-жол қоса беріліп отырған ведомоске сәйкес ашып жазылуы мүмкін)
•Ж Қосымшасы есепке жатқызылатын ҚҚС сомасына қатысты өзгерістер
1-парақта 19а-жол
Түзету енгізілетін есепті кезең көрсетілсін
ҚҚС сомасы
(+/-)
1.
2.
3.
4.
5.
19-а жол бойынша жиыны (1-жолдан бастап 4-жолға дейінгі жолдар қосындысы; бұл ретте 4-жол қоса беріліп отырған ведомоске сәйкес ашып жазылуы мүмкін)
•З Қосымшасы тіркелмеген бейрезидентке есептелетін ҚҚС бойынша ақпарат
Күні
Бейрезидент атауы
Бейрезидент мекен-жайы
Бейрезидент СТН (бар болған жағдайда)
Мәміле көлемі
ҚҚС сомасы
9б-жол бойынша жиыны (жиын сома қоса беріліп отырған ведомоске сәйкес ашып жазылуы мүмкін)
199___ "____" _______________________
__________________________ ______________________
Уәкілетті тұлға қолы
_____________________________________________________________________
Осы декларацияны толтыру үшін жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
_______________________________________ _____________________________
Салық инспекциясы атынан қолы
Декларацияда ұсынылған ақпарат толық және шынайы екендігін мәлімдеймін. Мен Салық кодексін бұзу бюджет алдында жауапкершілікке әкеліп соқтыратынын білемін.
Осы Нұсқаулыққа
№ 6 В қосымша
"Қарашығанақ мұнай-газ-конденсатты кен орнының
мердігерлік учаскесінің өнімін бөлу туралы түпкілікті
келісімнің" ережелеріне сәйкес қосылған құн салығы бойынша
ЖИЫНТЫҚ ЕСЕП
Операциялық құрылымның атауы:
Жиынтық Есепті толтыратын тұлғаның аты-жөні
СТН
Мекен-жайы
Аудан
Облыс
Телефоны
Есепті кезең: күнтізбелік ай:
тоқсан ___________
1.
ҚҚС 20%-дық ставка бойынша салынатын айналым (1-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның А бағаны)
1.
2.
20%-дық ставка бойынша ҚҚС (1 -жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның Б бағаны)
2.
3.
ҚҚС 20%-дық ставка бойынша салынатын экспорт бойынша айналым (2-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның А бағаны)
3.
4.
Экспорт бойынша ҚҚС 20%-тік ставка бойынша (2-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның Б бағаны)
4.
5.
0%-дық ставка бойынша салынатын экспорт бойынша айналым (3-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның А бағаны)
5.
6.
0%-дық ставка бойынша салынатын экспорттан басқа айналым (4-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның А бағаны)
6.
7.
Өткен кезеңдердің айналымы бойынша түзетулер (+/-) (5-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның А бағаны)
7.
8.
Өткен кезеңдердің айналымы бойынша түзетулер (+/-) (5-жол, ҚҚС жөніндегі декларацияның Б бағаны)
8.
9.
ҚҚС төлеуден босатылған айналым (6-жол. ҚҚС жөніндегі декларацияның А бағаны)
9.
10.

чистого дохода (статья 73.3 Налогового кодекса)
2.
НДС, уплаченный (подлежащий уплате) по товарам,
работам, услугам, и подлежащий отнесению в затраты,
в результате наличия у налогоплательщика
освобожденных оборотов (ст.73.2 Налогового кодекса)
подлежит вычету при исчислении подоходного налога
3.
НДС по приобретенным основным средствам (зданиям и
легковым автомобилям) включается в состав затрат
через амортизационные отчисления (ст. 74.4, ст. 20
Налогового кодекса)
4.
НДС, уплаченный (подлежащий уплате) по товарам,
работам, услугам, приобретенным в странах СНГ,
подлежит отнесению на затраты (ст. 68.5 Налогового
кодекса)
Приложение Е Изменения, касающиеся начисления НДС
Строка 5
на странице 1
Указать отчетный период, по
которому вносится поправка
Корректировка
оборота (+/-)
Сумма НДС
(+/-)
1.
2.
3.
4.
5.
Итого (сумма строк с 1 по 4;
данные этой строки вносятся
в строку 5 на странице 1;
при этом строка 4 может
иметь расшифровку в
соответствии с прилагаемой
ведомостью)
Приложение Ж Изменения, касающиеся суммы НДС,
относимой в зачет
Строка
19а на
странице 1
Указать отчетный период, по которому
вносится поправка
Сумма
НДС(+/-)
1.
2.
3.
4.
5.
Итого по 0 строке 19а (сумма строк с 1 по
4; при этом строка 4 может иметь
расшифровку в соответствии с прилагаемой
ведомостью)
Приложение 3 Информация о НДС, исчисляемого за
незарегистрированного нерезидента
Дата
Название
нерезидента
Адрес
нерезидента
РНН нерезидента
(если есть)
Объем
сделки
Сумма НДС
Итого по строке 96 (итоговая сумма может
иметь расшифровку в соответствии
прилагаемой ведомостью)
"__"____________ 199___
_______________________ _____________
Уполномоченное лицо Подпись
___________________________________________________________
Ф.И.О. лица, ответственного за заполнение данной декларации
_________________________________________ ______________
от имени Налоговой инспекции Подпись
заявляю, что представленная в ней информация является полной и
достоверной. Я знаю, что нарушение Налогового кодекса ведет к
ответственности перед бюджетом.
Приложение № 6 В
к настоящей Инструкции
СВОДНЫЙ ОТЧЕТ
ПО НАЛОГУ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ
В СООТВЕТСТВИИ С ПОЛОЖЕНИЯМИ "ОКОНЧАТЕЛЬНОГО
СОГЛАШЕНИЯ О РАЗДЕЛЕ ПРОДУКЦИИ ПОДРЯДНОГО
УЧАСТКА КАРАЧАГАНАКСКОГО НЕФТЕГАЗОКОНДЕНСАТНОГО
МЕСТОРОЖДЕНИЯ"
Наименование операционной
структуры:
Ф.И.О. лица, заполняющего Сводный Отчет
РНН
Адрес
Район/Область
Телефон
Отчетный период: календарный месяц:
квартал _______________________
1.
Оборот, облагаемый по 20 % ставке НДС (строка 1,
колонка А декларации по НДС)
1.
2.
НДС по ставке 20 % (строка 1, колонка Б декларации по
НДС)
2.
3.
Оборот по экспорту, облагаемый по 20 % ставке (строка
2, колонка А декларации по НДС)
3.
4.
НДС по экспорту по ставке 20 % (строка 2, колонка Б
декларации по НДС)
4.
5.
Оборот по экспорту, облагаемый по 0 % ставке (строка
3, колонка А декларации по НДС)
5.
6.
Оборот помимо экспорта, облагаемый по 0 % ставке
(строка 4, колонка А декларации по НДС)
6.
7.
Поправки по обороту (+/-) на прежние периоды (строка
5, колонка А декларации по НДС)
7.
8.
Поправки по обороту (+/-) на прежние периоды (строка
5, колонка Б декларации по НДС)
8.
9.
Оборот, освобожденный от уплаты НДС (строка 6,
колонка А декларации по НДС)
9.
10.

Төленетін ҚҚС-тың барлығы (бюджеттен өтелуі тиіс) (17-жол - 18-жол -19-жол)
20.
Аджип Қарашығанақ Б.В.
БГ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед
Тексако Интернэшнл Петролеум Компани
Ашық түрдегі Мұнай компаниясы АҚ
Барлығы
199___ "____" ____________
_________________________________ _____________
Уәкілетті тұлға қолы
_____________________________________________________________________
Осы декларацияны толтыру үшін жауапты тұлғаның аты-жөні
_____________________________
қолы
__________________________________
__________________________________
Салық инспекциясының атынан ___________________________
қолы
Осы Нұсқаулыққа
№ 7к қосымша
199___ "____" __________ үшін ҚҚС қайтаруға
(ай)
ӨТІНІШ
1. __________________________________________________________________
(Операциялық құрылымның атауы)
2. __________________________________________________________________
(СТН)
3. ____________________________________________________________ атына
(Салық инспекциясының атауы)
Сізді 1997 жылғы 18 қарашадағы Қарашығанақ Мұнай-газ-конденсатты кен орнының мердігерлік учаскесінің N ____ ӨБТК
нұсқаулығына сәйкес мемлекеттік бюджеттен қайтарылуы тиіс _______ АҚШ
доллары мөлшеріндегі ҚҚС сомасын _____________ аударуыңызды сұраймыз.
банк деректемелерін көрсету
Уәкілетті тұлға: ______________ қолы мен мөрі
Осы өтінішті 199___ "_____" ___________ алды
Салық инспекциясының атынан қолы мен мөрі
Осы Нұсқаулыққа
№ 8к қосымша
Бюджеттен қайтарылуы тиіс ҚҚС есебінен бюджетке төленуі
тиіс салықтар мен төлемдерді есепке алуды жүргізу туралы
ӨТІНІШ
1. Атауы ____________________________________________________________
(Мердігерлік Компанияның)
2. __________________________________________________________________
(Мердігерлік Компанияның СТН)
3. Есепке алу жүргізілетін ай: ______________________________________
Салықтар мен төлемдерді төлеу есебінен Республиканың Бюджетінен
қайтарылуы тиіс ҚҚС есепке алуды мынадай тәртіппен жүргізуді
сұраймыз:
Салық сомасы
Есепке алынатын сома
Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы; 1.
ӨБТК-ге сәйкес төленетін бонустар 2.
Қазақстан Республикасының ӨБТК бойынша 3.
өнімді бөлудегі үлесі
ӨБТК-ге сәйкес төленуі тиіс басқа да салық пен 4.
төлем
5.
6.
7.
8.
Салықтар мен төлемдердің барлығы 9. X
Салық инспекциясының атынан қолы мен мөрі
Осы өтінішті 199____ "___" ____________ алды
Салық инспекциясының атынан қолы мен мөрі
Осы Нұсқаулыққа
№ 9к қосымша
ӨБТК-нің 19.7-бөліміне сілтеме
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 14 қарашадағы
№ 1389 қаулысына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы
1997 жылғы 12 маусымдағы № 960 қаулысына сілтеме
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ТМД-ның сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауарлық номенклатурасы туралы үкіметаралық Келісімдерін жүзеге асыру және тауарлардың кодтары мен сипаттамаларын оның жаңа редакциясына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

(строка 17 - строка 18 - строка 19)
20.
АджипКарача-
ганак Б.В.
БГ
Эксплорейшн
энд Продакшн
Лимитед
Тексако
Интернэшнл
Петролеум
Компани
ОА Открытого
типа Нефтяная
Компания
Всего
"___"________ 199__
_______________________________ _____________
Уполномоченное лицо подпись
___________________________________________________________
Ф.И.О. лица, ответственного за заполнение данной декларации
_____________
подпись
_________________________________________ ______________
От имени Налоговой инспекции подпись подпись
Приложение № 7
к настоящей Инструкции
ЗАЯВЛЕНИЕ
на возврат НДС за ________ 199__
(месяц)
1. ______________________________________________
(наименование операционной структуры)
2. ______________________________________________
(РНН)
3. Нa имя _______________________________________
(наименование Налоговой инспекции)
В соответствии с Инструкцией № ________ ОСРП подрядного участка Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения от 18 ноября 1997 и мл, просим Вас перечислить сумму НДС, подлежащую возврату из государственного бюджета в размере ____________ долларов США на ____________________________________________________________.
указать банковские реквизиты
Уполномоченное лицо: _______________ подпись и печать
Данное заявление получил "__"__________ 199___
От имени Налоговой инспекции подпись и печать
Приложение № 8
к настоящей Инструкции
ЗАЯВЛЕНИЕ
о проведении зачета налогов и платежей, подлежащих к уплате в
бюджет в счет НДС, который подлежит возврату из бюджета
1. Наименование __________________________________________________
(Подрядной Компании)
2. _______________________________________________________________
(РНН Подрядной Компании)
3. Месяц, по которому производится зачет: ________________________
Просим произвести зачет НДС, подлежащего возврату из Бюджета
Республики, в счет уплаты налогов и платежей в следующем порядке:
Сумма
налога
Сумма
к зачету
Подоходный налог с юридических лиц;
1.
Бонусы, выплачиваемые, согласно ОСРП
2.
Доля Республики Казахстан в разделе
продукции по ОСРП
3.
Другой налог и платеж, подлежащий к
уплате, согласно ОСРП
4.
5.
6.
7.
8.
Всего налогов и платежей
9.
Х
От имени Налоговой инспекции ____________________ подпись и печать
Данное заявление получил "___"_______ 199__
От имени Налоговой инспекции ____________________ подпись и печать
Приложение № 9
к настоящей Инструкции
Ссылка на ОСРП Раздел 19.7
Ссылка на постановление Правительства Республики Казахстан
№ 960 от 12 июня 1997 года "О внесении изменений
в постановление Правительства Республики Казахстан" № 1389 от
14 ноября 1996 года
В целях реализации межправительственного Соглашения государств-участников Содружества Независимых Государств о единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности СНГ и приведения кодов и описания товаров в соответствие с ее новой редакцией Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. "Әкелінетін тауарларға кеден баж қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 46, 450-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген қаулыға "Әкелінетін тауарларға кеден бажының ставкалары" деген 1-қосымша 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2) көрсетілетін қаулыға "Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген кезде преференциялдық режим қолданылмайтын тауарлардың тізбесі" деген 4-қосымша 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:

1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 1996 года № 1389 "О ставках таможенных пошлин на ввозимые товары" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 46, ст. 450) следующие изменения:
(1) приложение 1 к указанному постановлению "Ставки таможенных пошлин на ввозимые товары" изложить в новой редакции, согласно приложению 1;
(2) приложение 4 к указанному постановлению "Перечень товаров, на которые не распространяется преференциальный режим при ввозе на территорию Республики Казахстан" изложить в новой редакции, согласно приложению 2.

040221-
040229.
Ұнтақты, түйіршікті немесе басқа да қатты заттар түріндегі, құрамында кемінде 1.5 мас.% майы бар коюлатылған немесе қант немесе басқа да тәттілейтін заттар қосылған сүт және кілегей
10.
0403.
Майсу, ұйыған сүт және кілегей, йогурт, айран және өзге де ферменттелген немесе ашытылған сүт және кілегей, қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттілеуші заттар қосылған немесе қосылмаған, дәмдік-хош иісті қоспалармен немесе оларсыз, жемістер, жаңғақтар немесе какао қосылған немесе қосылмаған
10.
0405.
Кілегейлі май және сүттен дайындалатын өзге де майлар; сүт пасталары
20, бірақ 1 кг үшін кемінде 0,3 ЭКЮ
040700-ден
Инкубацияға арналған құстардың жұмыртқасы*
бажсыз
040811.
Кептірілген жұмыртқаның сары уыздары
10.
05.
Басқа жерде аталмаған жануарлардан алынатын өнімдер
10.
Төмендегілерден басқалары:
051000.
Сұр амбра, камшаттың тобылғысы, циветте мен мускус; шпанкалар; өт, оның ішінде құрғағы; фармацевтік өнімдерді өндіруде қолданылатын бездер мен жануар тектестердің өзге де өнімдері, жас, салқындатылған, тоңазытылған немесе қысқа мерзімге сақтау үшін өзге де әдіспен өңделген
5.
051110000.
Бұқаның шәуеті
5.
06.
Тірі ағаштар және басқа да өсімдіктер; пияздар, тамырлар және өсімдіктердің өзге де ұқсас бөліктері; кесіп алынған гүлдер және сәндік өсімдіктер
5.
0603.
Гүлшоқтар жасау үшін немесе сәндік мақсаттар үшін жарамды, жас, кептірілген, боялған, ағартылған, сіндірілген немесе басқа да тәсілдермен дайындалып кесіп алынған гүлдер және гүлшанақтар
25, бірақ 1 дана үшін кемінде 0.08 ЭКЮ
07.
Көкіністер және кейбір жеуге жарайтын тамыр тұқымдары мен түйнек жемістер
5.
Төмендегілерден басқалары:
070110000.
Жаңадан піскен және тоңазытылған тұқымдық картоп
бажсыз
070190.
Өзге де жаңадан піскен және тоңазытылған картоп
25.
08.
Жеуге жарайтын жемістер мен жаңғақтар; цитрустылардың немесе бахча дақылдарының қабықтары мен қыртыстары
10.
Төмендегілерден басқалары:
0801.
Жаңа піскен немесе кептірілген, қауызынан аршылған немесе аршылмаған, қабығымен немесе қабықсыз бразилиялық кокос жаңғақтары және кешью
5.
0802.
Жаңа піскен немесе кептірілген, қауызынан аршылған немесе аршылмаған, қабығымен немесе қабықсыз өзге де жанғақтар
5.
080300.
Плантайындарды қоса алғанда, жаңа піскен немесе кептірілген банандар
5,бірақ 1 кг үшін кемінде 0.02 ЭКЮ
0804.
Жаңа піскен немесе кептірілген құрмалар, інжір, ананастар, авокадо, гуайява, манго және мангоста (гарциния)
5.
0805.
Жаңа піскен немесе кептірілген цитрустыларының жеміс ұрықтары
5.
Төмендегілерден басқалары:
080510.
Апельсиндер
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 0.02 ЭКЮ
080520.
Мандариндер, танжериндарды және уншиуді (сатсума) қосқанда; клементиналар, вил-кингтер және цитрустыларға ұқсас будандар
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 0.03 ЭКЮ

040221-
040229.
Молоко и сливки сгущенные или с добавлением сахара или других подслащивающих веществ, в порошке, гранулах или в других твердых формах, с содержанием жира более 1.5 мас. %
10.
0403.
Пaxтa, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир и прочие ферментированные или сквашенные молоко и сливки, сгущенные или несгущенные, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, ароматизированные или неароматизированные, с добавлением или без добавления фруктов, орехов или какао
10.
0405
Сливочное масло и молочные жиры прочие; молочные пасты
20, но не менее
0,3 ЭКЮ за 1 кг
из 040700
Яйца птиц для инкубирования
беспошлинно
040811.
Яичные желтки сушеные
10.
05.
Продукты животного происхождения, в другом месте непоименованные
10.
Кроме:
051000.
Амбра серая, струя бобровая, циветта и мускус;
шпанки; желчь, в том числе сухая; железы и прочие продукты животного происхождения, используемые в производстве фармацевтических продуктов, свежие, охлажденные, мороженые или обработанные иным способом для кратковременного хранения
5.
051110000.
Сперма бычья
5.
06.
Живые деревья и другие растения; луковицы, корни и прочие аналогичные части растений;
срезанные цветы и декоративная зелень
5.
0603.
Срезанные цветы и бутоны, пригодные для составления букетов или для декоративных целей, свежие, засушенные, окрашенные, отбеленные, пропитанные или подготовленные другими способами
25, но не менее
0,08 ЭКЮ за 1 шт.
0.7.
Овощи и некоторые съедобные корнеплоды и клубнеплоды
15.
Кроме:
070110000.
Картофель, свежий или охлажденный, семенной
беспошлинно
070190.
Картофель, свежий или охлажденный, прочий
25.
08.
Съедобные плоды (фрукты) и орехи; кожура и корки цитрусовых или бахчевых культур
10.
Кроме:
0801.
Орехи кокосовые, бразильские и кешью, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры
5.
0802.
Прочие орехи, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или не очищенные, с кожурой или без кожуры
5.
080300.
Бананы, включая плантайны, свежие или сушеные
5, но не менее
0,02 ЭКЮ за 1
кг
0804.
Финики, инжир, ананасы, авокадо, гуайява, манго и мангостан (гарциния), свежие или сушеные
5.
0805.
Цитрусовые плоды, свежие или сушеные
5.
Кроме:
080510.
Апельсины
5, но не менее
0,02 ЭКЮ за 1
кг
080520.
Мандарины, включая танжерины и уншиу (сатсума), клементины, вилкинги и аналогичные гибриды цитрусовых
5, но не менее
0,03 ЭКЮ за 1
кг

3302.
Өнеркәсіптік шикізат ретінде қолданылатын, хош иісті заттардың қоспалары және сондай бір немесе одан көп заттардың негізіндегі Қоспалар (спирт ерітінділерін қоса алғанда); сусындар өндірісі үшін қолданылатын хош иісті заттардың негізіндегі басқа препараттар
5.
330300.
Әтір және туалеттік су
25.
3304.
Косметикалық құралдар және макияжға арналған құралдар, тері күтіміне арналған құралдар (дәріліктерден басқа), күнге күю және күнге күюге қарсы құралдарды, маникюр мен педикюр құралдарын қоса алғанда
20.
3305.
Шаш құралдары
15.
3306.
Tic протездерін бекітетін ұнтақтар мен пасталарды қоса алғанда, ауыз қуысы немесе тістердің тазалығына арналған құралдар; бөлшек сауда үшін жеке орамдағы тістердің аралығын тазалау үшін пайдаланылатын жіптер (тіс шыты)
5.
3307.
Қырынардан бұрын, қырыну кезінде немесе кырынғаннан кейін пайдаланылатын құралдар, жеке мақсаттағы дезодоранттар, ванна қабылдауға арналған құрамдар, шаш алатын құралдар және басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген басқа да парфюмерлік, косметикалық және иіс құралдары; ароматтандырылған немесе ароматтандырылмаған, дезинфекциялық қасиеттері бар немесе жоқ бөлмеге арналған дезодоранттар
15.
34.
Сабын, беттік белсенді органикалық заттар, жуу заттары, майлау материалдары, жасанды не дайын балауыздар, тазалауға немесе жылтыратуға арналған құрамдар, балауыз шамдар және ұқсас бұйымдар, жапсыруға арналған пасталар, пластелин, "тіс дәрігерлік балауыз" және гипс негізіндегі тіс дәрігерлік құрамдар
15.
Төмендегілерден басқалары:
3402.
Беттік-белсенді органикалық заттар (сабыннан басқа); беттік-белсенді құралдар, жуғыш заттар (қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және тазалайтын, құрамында сабын болатын немесе болмайтын құралдар (3401 тауар позициясының құралдарынан басқа)
бажсыз
3403.
Жақпа материалдары (кескіш жабдықтар үшін жақпа-салқындатқыш эмульсияларды, болттар мен гайкаларды бұрауды жеңілдететін құралдарды, датты кетіруге арналған құралдар мен жақпалар негізіндегі бұйымдарды қалыптан алып шығуды женілдететін датқа қарсы құралдар препараттарды қоса алғанда) және битуминоздық жыныстардан алынған негізгі құрамдас бөліктер ретінде 70 мас.% не одан көп мұнай не мұнай өнімдері бар құралдардан басқа, тоқыма материалдарын, теріні, жүнді жаққымаймен және маймен өңдеу үшін пайдаланылатын құралдар
бажсыз
340700000.
Балаларға арналған пластилинді қоса алғанда, жабыстыру пасталары; "тіс дәрігерлік балауыз" немесе орамдарға, жиынтықтарға өлшенш салынған, тістің көшірме бедерін алуға арналған құрамдар, плитка түрінде, таға нысанында, кесектердегі немесе ұқсас нысандардағы; гипс (кальциленген гипс не кальций сульфаты) негізіндегі өзге де тіс дәрігерлік мақсаттарға арналған құрамдар
бажсыз
35.
Белоктық заттар; өзгертілген крахмалдар; желімдер; ферменттер
5.
36.
Жарылғыш заттар; пиротехникалық бұйымдар; сіріңкелер; пирофорлық қорытпалар; кейбір жанғыш заттар
30.
37.
Фото және кино тауарлары
10.
Төмендегілерден басқалары:

3302.
Смеси душистых веществ и смеси (включая спиртовые растворы), получаемые на основе одного или более таких веществ, используемые в качестве промышленного сырья; прочие препараты на основе душистых веществ, используемые для производства напитков
5.
330300.
Духи и туалетная вода
25.
3304.
Косметические средства или средства для макияжа и средства для ухода за кожей (кроме лекарственных), включая средства против загара или для загара; средства для маникюра или педикюра
20.
3305.
Средства для волос
15.
3306.
Средства для гигиены полости рта или зубов, включая фиксирующие порошки и пасты для зубных протезов; нитки, используемые для очистки межзубных пространств (зубной шелк), в индивидуальной упаковке для розничной продажи
5.
3307
Средства, используемые до, во время и после бритья, дезодоранты индивидуального назначения, составы для принятия ванн, средства для удаления волос и прочие парфюмерные, косметические или туалетные средства, в другом месте не поименованные; дезодоранты для помещений, ароматизированные или неароматизированные, обладающие или не обладающие дезинфицирующими свойствами
15.
34.
Мыло, поверхностно-активные органические вещества, моющие средства, смазочные материалы, искусственные и готовые воски, свечи и аналогичные изделия, пасты для лепки, пластилин, "зубоврачебный воск" и составы на основе гипса для зубоврачебных целей
15.
3402.
Вещества поверхностно-активные органические (кроме мыла);
поверхностно-активные средства, моющие средства (включая вспомогательные моющие средства) и средства чистящие, содержащие или не содержащие мыло (кроме средств товарной позиции 3401)
беспошлинно
3403.
Материалы смазочные (включая беспошлинно смазочно-охлаждающие эмульсии для режущих инструментов средства для смазки резьбы болтов и гаек, средства для удаления ржавчины или антикоррозийные вещества и препараты для смазывания форм и облегчения выемки изделий из форм, изготовленные на основе смазок) и средства, используемые для жировой обработки текстильных материалов, кожи, меха или прочих материалов, кроме средств, содержащих в
качестве основных компонентов 70 мас. % или более нефтяных масел или нефтепродуктов, полученных из битуминозных материалов. % или более нефтяных масел или нефтепродуктов, полученных из битуминозных материалов)
беспошлинно
340700000.
Пасты для лепки, включая пластилин для беспошлинно детской лепки; "зубоврачебный воск" или составы для получения слепков зубов, расфасованные в наборы, в упаковки для розничной продажи или в виде плиток, в форме подков, в брусках или аналогичных формах; средства для зубоврачебных целей прочие, изготовленные на основе гипса (кальцинированного гипса или сульфата кальция)
беспошлинно
35.
Белковые вещества; модифицированные крахмалы; клей; ферменты
5.
36.
Взрывчатые вещества; пиротехнические изделия; спички; пирофорные сплавы;
некоторые горючие вещества
30.
37.
Фото- и кинотовары
10.
Кроме:

370110.
Кез келген материалдардан (қағаз, картон немесе тоқымадан басқа) жасалған рентгендік жазық, сезгіштігі арттырылған, жарықтатылмаған (экспонирленбеген) фотопластинкалар және фотопленкалар
бажсыз
370210000.
Сезгіштігі арттырылған, жарықтатылмаған (экспонирленбеген) қағаз, картон немесе тоқымалық кез-келген материалдардан жасалған рулондағы фотопленкалар
бажсыз
370232900, 370255000, 370256900.
Жарықтатылмаған (экспонирленбеген) фотопленка
5.
3706.
Жарықтандырылған және шығарылған, дыбыстық жолшасы бар немесе жоқ, немесе тек дыбыстық жолшасы бар кинопленка
30.
38.
Өзге де химиялық өнімдер
10.
Төмендегілерден басқалары:
3808.
Инсектицидтер, родентицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, өскіндерге қарсы құралдар және өсімдіктің өсуін реттеушілер, дайын препараттар немесе бұйымдар түрінде ұсынылған немесе бөлшек саудаға арналып нысандарға немесе орамдарға өлшеніп салынған зарарсыздандыратын құралдар мәні және оларға ұқсастар (мысалы, күкіртпен өнделген лента, фитильдер мен балауыз шамдар, шыбынға қарсы жабысқақ қағаз)
бажсыз
3809.
Басқа жерде аталмаған әрлеу құралдары, бояуды жеделдетуге немесе бояғыштарды бекітуге арналған құралдар мен өзге де өнімдер және тоқымашылық қағаз, тері өнеркәсібінде немесе ұқсас салаларда қолданылатын дайын препараттар (мысалы, өңдеуге немесе улауға арналған заттар
бажсыз
3811-ден
Деэмульгаторлар*
бажсыз
39.
Полимерлік материалдар, пластмассалар және олардан жасалған бұйымдар
3901-3914
Бастапқы нысандағы полимерлер
10.
Төмендегілерден басқалары:
3903.
Бастапқы нысандардағы стирол полимерлері
5.
390410000- ден
Көбікті қабатты химиялық басылған және беріктігі жоғары мөлдір қабаты бар көбіктендірілген линолеум (мысалы: "Инавил ЕП-724", "Инавил ЕП-705", "Сольвик 367 НЦ" маркалы) жасауға арналған паста құрайтын поливинилхлоридтік эмульсиондық шайыр (ылғалдың массалық үлесі - 0,2%; эмульгатордың (алифатикалық және карбондық қышқылдар тұзының) массалық үлесі - 0,1%; сілтенің массалық үлесі - 0,1%; винилхлоридтың массалық үлесі - 0,6%)*
5.
390422000.
Пластифицирленген поливинилхлорид
5.
390430000.
Винилхлорид пен винилацстат бірлескен полимерлері
5.
390512000.
Суда диспергерленген поливинилацетат
5.
3906.
Бастапқы нысандардағы акрилдік полимерлер
5.
3907.
Бастапқы нысандардан полиацеталилер, қарапайым басқа полиэфирлер және эпоксидтік шайырлар; бастапқы нысандардағы поликарбонаттар, алкидті шайырлар, күрделі полиаллильді эфирлер және басқа күрделі полиэфирлер
5.
3909.
Бастапқы нысандардағы амино-шайырлар, фенолдық шайырлар және полиуретандар
бажсыз
391212000.
Целлюлоза ацетатар пластифицирленбеген
5.

370110.
Фотопластинки и фотопленки рентгеновские плоские, сенсибилизированные,
неэкспонированные, из любых материалов (кроме бумаги, картона или текстильных)
беспошлинно
370210000.
Фотопленки рентгеновские в рулонах,
сенсибилизированные, неэкспонированные, из любых материалов (кроме бумаги, картона или текстильных)
беспошлинно
370232900,
370255000,
370256900.
Фотопленка неэкспонированная
5.
3706.
Кинопленка, экспонированная и проявленная, со звуковой дорожкой или без звуковой дорожки, или состоящая только из звуковой дорожки
30.
38.
Прочие химические продукты
10.
Кроме:
3808.
Инсектициды, родентициды, фунгициды, гербициды, противовсходовые средства и регуляторы роста растений, средства, дезинфицирующие и аналогичные им, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи или представленные в виде готовых препаратов или изделий, например, ленты, обработанные серой, фитили и свечи и бумага липкая от мух)
беспошлинно
3809.
Средства отделочные, средства для ускорения крашения или фиксации красителей и продукты прочие и готовые препараты (например, вещества для обработки и протравы), применяемые в текстильной, бумажной, кожевенной промышленности или аналогичных отраслях, в другом месте не поименованные
беспошлинно
из 3811
Деэмульгаторы*
беспошлинно
39.
Полимерные материалы, пластмассы и изделия из них
3901-3914
Полимеры в первичных формах
10.
Кроме:
3903.
Полимеры стирола, в первичных формах
5.
из 390410000
Пастообразующая поливинилхлоридная эмульсионная смола (массовая доля влаги - 0,2 %; массовая доля эмульгатора (соли алифатических и карбоновых кислот) - 0,1 %; массовая доля щелочи - 0,1 %; массовая доля винилхлорида - 0,6 %) для изготовления вспененного линолеума с химическим тиснением пенистого слоя и прозрачным слоем повышенной прочности (типа марок: "Инавил ЕП-724", "Инавил ЕП-705", "Сольвик 367 НЦ")
5.
390422000.
Поливинилхлорид пластифицированный
5.
390430000.
Сополимеры винилхлорида и винилацетата
5.
390512000.
Поливинилацетат, диспергированный в воде
5.
3906.
Акриловые полимеры, в первичных формах
5.
3907.
Полиацетали, полиэфиры простые прочие и смолы эпоксидные, в первичных формах; поликарбонаты, смолы алкидные, сложные полиаллильные эфиры и прочие сложные полиэфиры, в первичных формах
5.
3909.
Аминосмолы, фенольные смолы и полиуретаны, в первичных формах
беспошлинно
391212000.
Ацетаты целлюлозы пластифицированные
5.

391290100.
Күрделі целлюлоза эфирлері
5.
3915.
Пластмассалар қалдықтары, кесінділер және сынықтар
15.
3916.
Полимерлік материалдардан жасалған көлденең қимасының мөлшері 1 мм аспайтын беті өңделген немесе өңделмеген, бірақ өзгеше өңдеуге түспеген моножіп, шыбықтар, өзектер және фасондық профильдер
15.
3917.
Пластмассадан жасалған құбырлар, түтіктер және құбыршектер, олардың фитингтері (мысалы қосылыстар,фланцтер)
10.
Төмендегілерден басқалары:
391710.
Қатырылған протеиндер немесе целлюлоздық материалдардан жасанды қабықшалар (шұжық өнімдері үшін)
5.
391732310.
Армирленбеген немесе басқа материалдармен қосылмаған, фитингтерсіз, этилен полимерден жасалған өзге де құбырлар, түтіктер және құбыршектер
бажсыз
391732910.
Өзге де полимерлік материалдардан жасалған шұжық өнімдері үшін синтетикалық қабықшалар
5.
391740.
Фитингтер
бажсыз
3918.
Полимерден жасалған едендерге арналатын рулондардағы немесе пластиналардағы жабындар, өздігінен жабысатындар немесе өздігінен жабыспайтындар; осы топқа 9-ескертуде көрсетілген пластмассадан жасалған қабырғалар немесе төбелерге арналған жабындар
25.
3919.
Полимерден жасалған тақтайлар, табақтар, пленка, фольга және белдіктер немесе рулондардағы немесе рулондарға оралмаған басқа да өздігінен жабысатын жазық нысандар
10.
3920.
Кеуекті емес және арқауланбаған, қабат-қабат емес, төсенішсіз және басқа материалдармен ұқсас әдіспен қосылған полимерден жасалған тақтайлар, табақтар, пленкалар, белдіктер немесе ленталар, өзгелері
10.
Төмендегілерден басқалары:
392010-ден 392020.
Басқа да полимерлік материалдармен қосылған полиолефиндерден жасалған қабықшалар*
15.
392041110-ден
Қатты, пластифицирленбеген, қабаты көп дегенде 1 мм викилхлорид полимерлерінен жасалған пленкалар*
25.
3921.
Полимерлік материалдардан жасалған плиталар, беттер, жолақтар, фольга мен жолақтар (немесе ленталар)
10.
922-3926
Пластмассадан жасалған бұйымдар
25.
Төмендегілерден басқалары:
392330100.
Сыйымдылығы 2 литрден аспайтын шөлмектер, шишалар, флакондар және ұқсас бұйымдар
5.
392350.
Пластмассадан жасалған басқа да тығындар, қақпақтар, қалпақшалар және тығындауға арналған басқа да бұйымдар
5.
40.
Көксағыз, резеңке және олардан жасалған бұйымдар
5.
Төмендегілерден басқалары:
4001.
Бастапқы нысандардағы немесе пластиналар, табақтар немесе белдіктер (немесе ленталар) түріндегі табиғи көксағыз, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және ұқсас табиғи шайырлар
бажсыз
400241000.
Латекс
бажсыз
400249000.
Өзге де хлоропрендік (хлорбутадиондік) (CR) каучук
бажсыз
401110000.
Жеңіл автомобильдер үшін (көп орынды жолаушылық автомобиль және спорттық автомобильдерді қоса алғанда) жаңа пневматикалық резеңке шиналар (қақпақшалар)
10, бірақ 1 дана үшін кемінде 4 ЭКЮ

391290100.
Эфиры целлюлозы сложные
5.
3915.
Отходы, обрезки и скрап из пластмасс
15.
3916.
Мононить с размером поперечного сечения более 1 мм, прутки, стержни и профили фасонные, с обработанной или необработанной поверхностью, но не подвергшиеся иной обработке, из полимерных материалов
15.
3917.
Трубы, трубки, шланги и фитинги (например, соединения, колена, фланцы), из пластмасс
10.
Кроме:
391710.
Оболочки искусственные (для колбасных изделий) из отвержденных протеинов или целлюлозных материалов
5.
391732310.
Трубы, трубки, шланги прочие, неармированные или не комбинированные с другими материалами, без фитингов, из полимеров этилена
беспошлинно
391732910.
Оболочки синтетические для колбасных изделий из прочих полимерных материалов
5.
391740.
Фитинги
беспошлинно
3918.
Покрытия для пола из полимерных материалов, самоклеящиеся или несамоклеящиеся, в рулонах или пластинах; покрытия полимерные для стен или потолков, указанные в примечании 9 к данной группе
25.
3919
Плиты, листы, пленка, фольга, лента, полоса и прочие плоские формы, из полимерных материалов самоклеящиеся, в рулонах или не в рулонах
10.
3920
Плиты, листы, пленка, фольга и полоса (или лента) прочие, из полимерных материалов, непористые и неармированные, неслоистые, с
подложкой и не соединенные аналогичным способом с другими материалами
10.
Кроме:
из 392010-
392020.
Пленки из полиолефинов, соединенные с другими полимерными материалами*
15.
из 392041110
Пленки из полимеров винилхлорида жесткие, непластифицированные, толщиной не более 1 мм*
25.
3921.
Плиты, листы, пленка, фольга и полоса (или лента) из полимерных материалов
10.
3922-3926
Изделия пластмассовые
25.
Кроме:
392330100.
Бутыли, бутылки, флаконы и аналогичные
пластмассовые изделия, емкостью не более 2 литров
5.
392350.
Пробки, крышки, колпаки и другие изделия из пластмассы для закупорки
5.
40.
Каучук, резина и изделия из них
5.
Кроме:
4001.
Каучук натуральный, балата, гуттаперча, гваюла, чикл и аналогичные природные смолы, в первичных формах или в виде пластин, листов или полос (или лент)
беспошлинно
400241000.
Латекс
беспошлинно
400249000.
Каучук хлоропреновый (хлорбутадионовый) (CR), прочий
беспошлинно
401110000.
Шины (покрышки) пневматические резиновые новые для легковых автомобилей (включая многоместные легковые автомобили и спортивные автомобили)
10, но не менее
4 ЭКЮ за 1 шт.

401120.
Жүктерді тасымалдау үшін автобустар және моторлық көлік құралдары үшін жаңа пневматикалық резеңке шиналар (қақпақшалар)
10.
4012,
Жаңа пневматикалық шиналар (қақпақшалар), қалпына келтірілгендер немесе қолданыста болғандар; тегіс немесе жартылай пневматикалық шиналар (қақпақшалар), шиналық протекторлар және резеңкелік тоғынша ленталар:
15.
4013.
Резеңкелік камералар
15.
4014.
Қатты резеңкеден басқа, вулканданған резеңкеден алынған, қатты резеңкеден жасалған фитингтері бар немесе оларсыз гигиеналық немесе фармацевтикалық бұйымдар (емізіктерді қоса алғанда)
бажсыз
4015.
Әртүрлі мақсаттарға арналған, қатты резеңкені қоспағанда ысытылған резеңкеден жасалған өнім және оның керек-жарақтары (қол қапты қоса алғанда)
20.
Төмендегіден басқа:
401511000.
Хирургиялық қол қаптар
бажсыз
4016.
Ысытылған резеңкеден жасалған бұйымдар (қатты резеңкені қоспағанда) басқалары
15.
401700.
Қалдықтарды және скрапты қоса алғанда барлық нысандағы қатты резеңке (мысалы, эбонит); қатты резеңкеден жасалған бұйымдар
15.
41.
Өңделмеген тері мен былғары (былғары шикізат) (табиғи теріден басқа)
10.
Төмендегіден басқа:
4101-4103
Ірі қара және ұсақ мал немесе жылқы тұқымдас жануарлардың терілері және былғары шикізатының басқа да түрлері (буландырылған, тұздалған, кептірілген, күлді, жұрымдалған немесе басқа да түрде консервіленген, бірақ иленбеген, пергамент түрінде өңделмеген немесе одан әрі өңделмеген)
30.
42.
Былғарыдан жасалған бұйымдар; қайыс-ер-тоқым бұйымдары және ер-тұрман; жол керек-жарақтары, әйелдер сөмкесі және оларға ұқсас тауарлар; жануарларды
шектерінен жасалған бұйымдар (таза жібектен жасалған кетгутты қоспағанда)
420100000.
Кез келген жануарларға арналған кез келген материалдан жасалған қайыс-ер-тоқым бұйымдары және ер-турман (жекпе қайысты, ноқталарды, тізеқаптарды, бұрындықтарды, жабуды, орама сумаларды, ит жабынын және осыларға ұқсас бұйымдарды қоса алғанда)
20.
4202.
Саквояждар, чемодандар
25.
4203.
Таза былғарыдан немесе композицииялық былғарыдан жасалған киім және оның керек-жарақтары
20.
Бұдан басқа:
420310000-ден
Таза былғарыдан жасалған киім*
30, бірақ 1 кг үшін 14 ЭКЮ-ден кем емес
420400.
Мәшинелерде, механикалық қондырғыларда немесе басқа да техникалық мақсаттарға арналған таза немесе композициялық былғарыдан жасалған бұйымдар
5.
420500000.
Таза былғарыдан немесе композициялық былғарыдан жасалған басқа да бұйымдар
30.
4206.
Жануарлардың шектерінен (таза жібектен жасалған кенгуттан басқа), көшегүлден, көпіршіктерден немесе сіңірлерден жасалған бұйымдар
5.
43.
Таза және жасанды тері; олардан жасалған бұйымдар
4301.
4101, 4102 немесе 4103 тауар позицияларының тері шикізаты мен терілерінен басқа аң терісі шикізаттары (басын, құйрығын, тұяқтарын және тері бұйымдарын жасауға арналған басқа да бөліктерін немесе қиқымдарды қоса алғанда)
5.

401120.
Шины (покрышки) пневматические резиновые новые для автобусов или грузовых автомобилей
10.
4012.
Шины (покрышки) пневматические резиновые, восстановленные или использованные; шины сплошные или полупневматические;
взаимозаменяемые шинные протекторы и ободные ленты, резиновые
15.
4013.
Камеры резиновые
15.
4014.
Изделия гигиенические или фармацевтические (включая соски) из вулканизированной резины, кроме твердой резины (с фитингами из твердой резины или без них)
беспошлинно
4015.
Одежда и ее принадлежности (включая перчатки) из вулканизированной резины, кроме твердой резины, для различных целей
20.
Кроме:
401511000.
Перчатки хирургические
беспошлинно
4016.
Изделия из вулканизированной резины (кроме твердой резины) прочие
15.
401700
Резина твердая (например, эбонит) во всех формах, включая отходы и скрап; изделия из твердой резины
15.
41.
Необработанные шкуры и кожа (кожевенное сырье) (кроме натурального меха) и кожа
10.
Кроме:
4101-4103
Шкуры крупного и мелкого рогатого скота или животных семейства лошадиных и прочие виды кожевенного сырья (парные или соленые, сушеные, зольные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке)
30.
42.
Изделия из кожи; шорно-седельные изделия и упряжь; дорожные принадлежности, дамские сумки и аналогичные им товары; изделия из кишок животных (кроме кетгута из
натурального шелка)
420100000.
Изделия шорно-седельные и упряжь для любых животных (включая постромки, поводья, наколенники, намордники, попоны, переметные сумы, собачьи попоны и аналогичные изделия), изготовленные из любого материала
20.
4202.
Саквояжи, чемоданы
25.
4203.
Одежда и ее принадлежности из натуральной кожи или композиционной кожи
20.
Кроме:
из 420310000
Одежда из натуральной кожи*
30, но не менее
14 ЭКЮ за 1 кг
420400.
Изделия из натуральной или композиционной кожи, используемые в машинах, механических устройствах или для прочих технических целей
5.
420500000.
Прочие изделия из натуральной кожи или
композиционной кожи
30.
4206.
Изделия из кишок животных (кроме кетгута из натурального шелка), синюги, пузырей или сухожилий
5.
43.
Натуральный и искусственный мех; изделия из него
4301.
Сырье пушно-меховое (включая головы, хвосты, лапы и прочие части или обрезки, пригодные для изготовления меховых изделий), кроме кожевенного сырья и шкур товарных позиций 4101, 4102 или 4103
5.

4302.
4303 тауарлық позицияда көрсетілгеннен басқа жиналмаған немесе жиналған иленген терілер (басын, құйрығын, тұяқтарын және басқа да бөліктері немесе тері қиқымдарды қоса алғанда)
5.
Бұдан басқа:
430211000.
Басымен, құйрығымен немесе аяқтарымен бірге немесе оларсыз иленген, жиналмаған құндық терілер
20.
430230100.
Тері пластиналар
15.
4303.
Тері киімдер және оның керек-жарақтары және басқа да аң терісінен жасалған бұйымдар
15.
Бұдан басқа:

4302.
Дубленые или выделанные меховые шкурки
(включая головы, хвосты, лапы и прочие части или обрезки меховых шкурок), несобранные или собранные (без дополнения других материалов), кроме указанных в товарной позиции 4303
5.
Кроме:
430211000.
Шкурки норки целые с головой, хвостом или лапами или без них, дубленые или выделанные, несобранные
20.
430230100.
Пластины меховые
15.
4303.
Одежда меховая и ее принадлежности и прочие пушно-меховые изделия
15.
Кроме:

430310.
Тері киім және оның керек-жарақтары
30.
Бұдан басқа:
430310100
"Тиіндердің" және басқа да балиғатқа толмаған гренландиялық итбалықтардың және "айдарлылардың" (нильгау) терілерінен жасалған киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 90 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден
Құндыздан жасалған тері киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 150 ЭКЮ ден кем емес
430310900-ден
Саздықұндыздан жасалған тері киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 90 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден
Ақтүлкіден жасалған тері киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 90 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден
Түлкіден жасалған тері киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 90 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден
Қояннан жасалған тері киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 40 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден
Қой терісінен жасалған киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 40 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден

430310.
Одежда меховая и ее принадлежности
30.
Кроме:
из 430310
100
Одежда из шкурок "бельков" и других
неполовозрелых гренландских тюленей и "хохлоча" (нильгау)*
30, но не менее
90 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900
Одежда меховая из норки*
30, но не менее
150 ЭКЮ за 1
шт.
из 430310900
Одежда меховая из нутрии*
30, но не менее
90 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900
Одежда меховая из песца*
30, но не менее
90 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900
Одежда меховая из лисицы*
30, но не менее
90 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900
Одежда меховая из кролика или зайца*
30, но не менее
40 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900
Одежда меховая овчинная*
30, но не менее
40 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900

Қой, қоян терілерінен жасалған балалар киімі; бойы 164 см дейін, кеуде құлашы 84 см дейін*
15, бірақ 1 данасы үшін 15 ЭКЮ-ден кем емес
430310900-ден
Теріден жасалған басқа да киім*
30, бірақ 1 данасы үшін 60 ЭКЮ-ден кем емес
430400000.
Жасанды тері және одан жасалған бұйымдар
5.
44.
Ағаш және одан жасалған бұйымдар; ағаш көмір
20.
Бұдан басқа;
440341000-
440349.
Өңделмеген ағаш материалдары, тропикалық түрдегі ағаштардан жасалған басқалары
5.
440724-
440729.
Тропикалық түрдегі ағаштардан, көлденең араланған ағаш материалдары
5.
440831-
440839.
Бір қабатты фанера табақтары және тропикалық түрдегі ағаштан жасалған желімделген фанераға арналған шпон
5.
Бұдан басқа:
440890350.
Қарындаштар жасауға арналған жіңішке тақтайшалар
15.
441019100.
Смола немесе басқа да органикалық байланыстырғыш заттар сіңірілген немесе сіңірілмеген, өңделген немесе тек тегістелген ағаш плиталары және ағаштан және басқа да ағаш материалдардан жасалған плиталар
30.
441830-тен
Үш қабатты құбылмалы, көркем паркет*
30.
442190910. 442190990.
Басқа ағаш бұйымдар: талшықты, басқа да плиталардан жасалған
20, бірақ 1 кг үшін 0,5 ЭКЮ-ден кем емес
45.
Тығын және одан жасалған бұйымдар
5.
46.
Тоқуға арналған сабаннан, альфадан және басқа да материалдардан жасалған бұйымдар; кәрзеңке бұйымдары және басқа да тоқылған бұйымдар
25.
47.
Ағаштан немесе басқа да талшықты целлюлозалы материалдардан жасалған масса; қағаз және картон, қалдықтардан регенирацияланған және макулатуралар
15.
48.
Қағаз және картон; қағаздан және картоннан жасалған бұйымдар
15.
Бұдан басқа:
480240.
Қағаз - түсқағаз негізі
10.
480431510.
Крафт - электротехникалық оқшаулау қағазы
5.
480510000.
Жартылай целлюлозадан жасалған гофрирленген қағаз (бір қалыпты кедір-бұдыр)
5.
480530.
Сульфитті орайтын қағаз
5.
4806.
Оралған немесе парақ түріндегі өсімдік пергаменті, май өткізбейтін қағаз, калька, пергамин және басқа да жылтыратылған немесе мөлдірлеу қағаз
5.
4807.
Жоғары жабыны немесе ештеңе сіңірілмеген, амирленген немесе амирленбеген, орамдағы немесе парақ түріндегі қағаз немесе көп қабатты картон (бірнеше қабат қағазды немесе картонды желімдеу арқылы жасалған)
5.
4808.
4803 тауарлық позициядан басқа гофрирленген (тегіс сыртқы парақтармен желімденген немесе желімденбеген), креприрленген, бедерленген, перфорирленген, орамдалған немесе парақ түрінде қағаз бен картон
20.
4810.
Қосқыш заттарды пайдаланып немесе пайдаланбай, қандай да болмасын басқа жабынсыз, оның ішінде боялған декорацияланған бері немесе басқа суреттері бар бір немесе екі жағынан каолинмен (қытай балшығы) немесе басқа да органикалық емес заттармен жылтыратылған қағаз немесе картон, орамдағы немесе парақ түріндегі
5.
481131000, 481139000.
Жабыны бар, бір нәрсе сіңірілген немесе полимерлік материалдармен (желімді қоспағанда) ламинатталған қағаз немесе картон
5.

Одежда меховая овчинная, из кролика или зайца, детская; рост до 164 см, обхват груди до 84 см*
15, но не менее
15 ЭКЮ за 1 шт.
из 430310900
Одежда меховая прочая*
30, но не менее
60 ЭКЮ за 1 шт.
430400000.
Мех искусственный и изделия из него
5.
44.
Древесина и изделия из нее; древесный уголь
20.
Кроме:
440341000-
440349.
Лесоматериалы необработанные, прочие из древесины тропических пород
5.
440724-
440729.
Лесоматериалы, распиленные вдоль, из
древесины тропических пород
5.
440831-
440839.
Листы однослойной фанеры и шпона для клееной фанеры из древесины тропических пород
5.
Кроме:
440890350.
Узкие дощечки для изготовления карандашей
15.
441019100.
Плиты древесностружечные и аналогичные плиты из древесины или других одревесневших материалов, пропитанные или не пропитанные
смолами или другими органическими связующими веществами, необработанные или только отшлифованные
30.
из 441830
Паркетная доска трехслойная плавающая, художественный паркет*
30.
442190910.
442190990.
Изделия деревянные прочие: из волокнистых плит, прочие
20, но не менее
0,5 ЭКЮ за 1 кг
45.
Пробка и изделия из нее
5.
46.
Изделия из соломы, альфы и прочих
материалов для плетения; корзиночные изделия и другие плетеные изделия
25.
47.
Масса из древесины или из других
волокнистых целлюлозных материалов;
бумага и картон, регенирированные из отходов и макулатуры
15.
48.
Бумага и картон; изделия из бумажной массы, бумаги или картона
15.
Кроме:
480240.
Бумага - основа для обоев
10.
480431510.
Крафт - бумага электротехническая
изоляционная
5.
480510000.
Бумага гофрированная из полуцеллюлозы
(умеренно рифленая)
5.
480530.
Бумага оберточная сульфитная
5.
4806.
Пергамент растительный, бумага жиронепроницаемая, калька, пергамин и прочая лощеная прозрачная или полупрозрачная бумага, в рулонах или листах
5.
4807.
Бумага и картон многослойные (изготовленные путем склеивания нескольких плоских слоев бумаги или картона) без поверхностного покрытия или пропитки, армированные или
неармированные, в рулонах или листах
5.
4808.
Бумага и картон гофрированные (оклеенные или не оклеенные гладкими наружными листами), крепированные, тисненные перфорированные, в рулонах или листах, кроме указанных в товарной позиции 4803
20.
4810.
Бумага и картон мелованные с одной или обеих сторон каолином (китайской глиной) или другими неорганическими веществами, с использованием связующих веществ или без связующих веществ, без какого-либо другого
покрытия, в том числе с окрашенной,
декорированной поверхностью или с печатными изображениями, в рулонах или листах
5.
481131000,
481139000.
Бумага и картон с покрытием, пропиткой или ламинированные полимерными материалами (за исключением клеев)
5.

481190900.
Кесілмеген баспа нысандарынан басқа қағаз, картон, целлюлозалы мақсатта және целлюлозалы талшықтан жасалған кездеме
5.
4813.
Кітапшалар немесе құбыршалар нысанында кесілген немесе кесілмеген темекі қағазы
5.
481810.
Дәретхана қағазы
20.
481840.
Санитарлық-гигиеналық орамалдар мен тампондар, балалар жаялығы және подгузниктер және ұқсас санитарлық-гигиеналық бұйымдар
бажсыз
481890100, 481890900.
Хирургиялық, медициналық немесе гигиеналық мақсаттарда пайдаланылатын қағаздан жасалған бұйымдар
бажсыз
4819.
Қағаздан, картоннан, целлюлозалық мақтадан жасалған жәшіктер, қораптар, сөмкелер және басқа да ыдыстар; мекемелерде, дүкендерде немесе осы секілді мақсаттарда пайдаланылатын қағаздан немесе картоннан жасалған папкілер, хаттарға арналған лотоктар және осы секілді бұйымдар
10.
4821.
Басқа мәтіні немесе суреті бар немесе мәтінсіз немесе суретсіз қағаздан немесе картоннан жасалған барлық түрдегі құлақшалар мен этикеткалар
5.
4822.
Перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, армирленген немесе армирленбеген қағаздан немесе картоннан жасалған бобиндер, орағыштар, шпулькілер және осы секілді қағаздан жасалған ұстағыштар
5.
482320000.
Сүзгіш қағаз және картон
5.
482340000.
Орамдағы, парақ түріндегі немесе дискілердегі тіркеу приборларына арналған сызықты қағаз
5.
482390150.
Жолақ немесе басқа да түрдегі перфораторларға арналған тесілмеген карталар
5.
482390200.
Жаккардты және осы секілді мәшинелерге арналған тесілген қағаз және картон
5.
482390500-ден, 482390900-ден.
Конденсаторлық қағаз*
5.
482390900.
Целлюлозалық талшықтан басылған қағаз, картон, мата, басқалары
5.
49.
Баспа кітаптары, репродукциялар және полиграфии өнеркәсібінің басқа да өнімдері; қолжазбалар, машинада басылған мәтіндер мен жоспарлар
15.
Бұдан басқа:
4901.
Баспа кітаптары, брошюралар, парақшалар және брошюраланған немесе жекелеген парақ түріндегі ұқсас баспа материалдары
бажсыз
4902.
Суретті немесе суретті емес, жарнамалық материал қамтылған немесе қамтылмаған газеттер, журналдар және басқа да мерзімді баспасөз өнімдері
бажсыз
490300000.
Балаларға арналған кітаптар-картиналар, сурет салуға немесе бояуға арналған кітаптар
бажсыз
490400000.
Мұқабасы бар немесе мұқабасы жоқ, суретті немесе суретсіз ноталар, баспасөз немесе қолжазба
бажсыз
4905.
Атластарды, қабырға карталарын, топографиялық жоспарларды және ғаламшарды қоспағанда басылған географиялық, гидрограциялық карталар және кез келген басқа да карталар
бажсыз
490600000.
Қолдан жасалған түпнұсқа болып табылатын сәулет, инженерлік, өнеркәсіптік коммерциялық, топографиялық және басқа да осы секілді мақсаттарға арналған жоспарлар мен сызбалар; қолжазба мәтіндері; түрлі сәулелермен әсерленген қағаздағы фоторепродукциялар және жоғарыда аталған тауарлардың көшірілген даналары
бажсыз

481190900.
Бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозного волокна, кроме ненарезанных печатных форм
5.
4813.
Бумага папиросная, нарезанная или ненарезанная по размеру или в форме книжечек или трубок
5.
481810.
Бумага туалетная
20.
481840.
Санитарно-гигиенические полотенца и тампоны, детские пеленки и подгузники и аналогичные санитарно-гигиенические изделия
беспошлинно
481890100, 481890900.
Изделия из бумажной массы, применяемые в хирургических, медицинских или гигиенических целях
беспошлинно
4819.
Ящики, коробки, мешки, сумки и другая тара из бумаги, картона, целлюлозной ваты и полотна из целлюлозного волокна; папки, лотки для писем и аналогичные изделия из бумаги или картона, используемые в учреждениях, магазинах или в аналогичных целях
10.
4821.
Ярлыки и этикетки всех видов из бумаги или картона, с печатным текстом или изображением или без печатного текста или изображения
5.
4822.
Бабины, катушки, шпули и аналогичные
держатели из бумажной массы, бумаги или картона, перфорированные или
неперфорированные, армированные или
неармированные
5.
482320000.
Бумага и картон фильтровальные
5.
482340000.
Бумага разграфленная для регистрирующих приборов, в рулонах, листах или дисках
5.
482390150.
Карты неперфорированные для перфораторов в виде полос или в иной форме
5.
482390200.
Перфорированные бумага и картон для
жаккардовых и аналогичных машин
5.
из
482390500,
из
482340900.
Бумага конденсаторная*
5.
482390900.
Бумага, картон, полотно из целлюлозного волокна, прочие
5.
49.
Печатные книги, газеты, репродукции и другие изделия полиграфической промышленности; рукописи, машинописные тексты и планы
15.
Кроме:
4901.
Печатные книги, брошюры, листовки и
аналогичные печатные материалы,
сброшюрованные или в виде отдельных листов
беспошлинно
4902.
Газеты, журналы и прочие периодические издания, иллюстрированные или неиллюстрированные, содержащие или не
содержащие рекламный материал
беспошлинно
490300000.
Книги-картинки, книги для рисования или для раскрашивания, детские
беспошлинно
490400000.
Ноты, печатные или рукописные, в переплете или непереплетенные, иллюстрированные или неиллюстрированные
беспошлинно
4905.
Карты географические, гидрографические и любые другие карты, включая атласы, настенные карты, топографические планы и глобусы, отпечатанные
беспошлинно
490600000.
Планы и чертежи для архитектурных,
инженерных, промышленных коммерческих, топографических и других аналогичных целей, представляющие собой оригиналы, выполненные от руки; тексты рукописные; фоторепродукции на сенсибилизированной бумаге и подкопирочные экземпляры вышепоименованных товаров
беспошлинно

5904.
Нысан бойынша пішілген немесе пішілмеген линолеум; нысан бойынша пішілген немесе пішілмеген тоқыма негізі бар жер төсемдеріне арналған материалдар
15.
590500.
Тоқыма материалдарынан жасалған тұсқағаздар
15.
60.
Мәшинемен және қолдан тоқылған трикотаж мата
10.
Бұдан басқа:
600230100.
Ені 30 см артық немесе құрамында 5 мас.% және одан да көп эластомерлік жіптер бар, резеңке жіптері жоқ машинамен немесе қолдан тоқылған басқа трикотаж мата
5.
600243190.
Тоқылған шілтері
5
61.
Мәшинемен немесе қолдан тоқылған трикотаж киім және киім керек-жарақтары
30.
Бұдан басқа:
6101.
6103 тауарлық позиция өнімдерін қоспағанда ерлерге және ер балаларға арналған мәшинемен немесе қолдан тоқылған капюшоны бар плащтар, пальто, плащ, жылы күртеше (шаңғы тебуге арналған күртешені қосқанда), жел және дауылда киетін киімдер және осы секілді трикотаж бұйымдар
30, бірақ 1 кг үшін 10 ЭКЮ-ден кем емес
6102.
6104 тауарлық позиция өнімдерін қоспағанда әйелдерге және қыз балаларға арналған машинамен немесе қолдан тоқылған капюшоны бар плащтар, плащ, пальто, жылы күртеше (шаңғы тебуге арналған күртешеден басқа), жел және дауылда киетін киімдер және осы секілді трикотаж бұйымдар
30, бірақ 1кг үшін 10 ЭКЮ-ден кем емес
6103.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған ерлерге немесе ер балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, пиджактар, блайзерлер, шалбарлар, кеудешелері және баулары бар комбинезондар, бриджилер мен шолақ шалбарлар (суға түсетін киімнен басқа)
30, бірақ 1 кг үшін 7 ЭКЮ-ден кем емес
6104.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған, әйелдерге немесе қыздарға арналған костюмдер, жинақтар, жакеттер, блайзерлер, етектер, етек-шалбарлар, кеудешесі және баулары бар комбинезондар, бриджилер және шолақ шалбарлар (суға түсетін киімнен басқа),
30, бірақ 1 кг үшін 7 ЭКЮ-ден кем емес
6105.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған ерлерге немесе ер балаларға арналған жейделер
30, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6106.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған, әйелдерге немесе қыздарға арналған блузкалар, жейделер және батниктер
30, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6107.
Дамбалдарды, кальсондарды, түңгі көйлектерді, пижамаларды, шомылатын киімдерді және үй халаттарын және осы тектес бұйымдарды қоса алғанда ерлердің және ер балалардың іш киімдері
25, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
Бұдан басқа:
6108.
Комбинацияларды, ішкі етектерді, дамбалдарды, панталондарды, түнгі көйлектерді, пижамаларды, пеньюарларды, шомылатын киімдерді және үй халаттарын және осы тектес бұйымдарды қоса алғанда трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған әйелдерге немесе қыз балаларға арналған іш киім
25, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
Бұдан басқа:

5904.
Линолеум, выкроенный или не выкроенный по форме; материалы для напольных покрытий на текстильной основе, выкроенные или не выкроенные по форме
15.
590500.
Обои из текстильных материалов
15.
60.
Трикотажное полотно машинного или
ручного вязания
10.
Кроме:
600230100.
Прочее трикотажное полотно машинного или ручного вязания шириной более 30 см и содержащее 5 мас.% или более эластомерных нитей, не содержащее резиновой нити
5.
600243190.
Кружево основовязаное
5.
61.
Одежда и принадлежности одеждытрикотажные, машинного или ручного
вязания
30.
Кроме:
6101.
Пальто, плащи, плащи с капюшоном, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия, трикотажные, машинного или ручного вязания, мужские или мальчиковые, кроме изделий товарной позиции 6103
30, но не менее
10 ЭКЮ за 1 кг
6102.
Пальто, плащи, плащи с капюшоном, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия, трикотажные, машинного или ручного вязания, женские или для девочек, кроме изделий товарной позиции 6104
30, но не менее
10 ЭКЮ за 1 кг
6103.
Костюмы, комплекты, пиджаки, блайзеры, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) трикотажные, машинного или ручного вязания, мужские или мальчиковые
30, но не менее
7 ЭКЮ за 1 кг
6104.
Костюмы, комплекты, жакеты, блайзеры, платья, юбки, юбки-брюки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальников) трикотажные, машинного или ручного вязания, женские или для девочек
30, но не менее
7 ЭКЮ за 1 кг
6105.
Сорочки и рубашки трикотажные, машинного или ручного вязания, мужские или мальчиковые
30, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6106.
Блузки, рубашки и батники, трикотажные, машинного или ручного вязания, женские или для девочек
30, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6107.
Белье нижнее мужское или мальчиковое,
трикотажное, машинного или ручного вязания, включая трусы, кальсоны, ночные сорочки, пижамы, купальные и домашние халаты и аналогичные изделия
25, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
Кроме:
6108.
Белье нижнее, женское или для девочек, трикотажное, машинного или ручного вязания, включая комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные и домашние халаты и аналогичные изделия
25, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
Кроме:

6109.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған майкілер, фуфайкалар және басқа да бұйымдар
25, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6110.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған свитерлер, күртелер, джемперлер, көкірекшелер және осы тектес бұйымдар
25, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6111.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған балалар киімі мен олардың керек-жарақтары
25, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6112.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған спорттық, шаңғы тебуге және суға түсуге арналған костюмдер
25, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6115.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған тамырларының варикозы кеңейген ауруларға арналған эластикалық, шұлықтарды қоса алғанда колготкілер, шөлкелер, гольфілер, шұлықтар және басқа да шұлық бұйымдары және табаны жоқ аяқ киім
15.
Бұдан басқа:
611593100.
Тамырларының варикозы кеңейген ауруларға арналған шұлықтар
бажсыз
6116.
Трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылған қолқаптар және биялайлар және митенкілер
15.
62.
Тоқыма киім және киім керек-жарақтары (трикотаж, мәшинемен немесе қолдан тоқылғаннан басқа)
30.
Бұдан басқа:
6201.
6203 тауарлық позиция бұйымдарынан басқа ерлер мен ер балаларға арналған пальто, плащтар, капюшоны бар плащтар, жылы күртешелер (шаңғы тебуге арналғанды қоса алғанда), желде, дауылда киетін күртешелер
30, бірақ 1 кг үшін 10 ЭКЮ-ден кем емес
6202.
6204 тауарлық позиция бұйымдарынан басқа әйелдер мен қыз балаларға арналған пальто, плащтар, капюшоны бар плащтар, жылы күртешелер (шаңғы тебуге арналғанды қоса алғанда), желде, дауылда киетін күртешелер
30, бірақ, 1 кг үшін 10 ЭКЮ-ден кем емес
6203.
Ерлер мен ер балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, пиджактар, блайзерлер, шалбарлар, кеудешелері мен баулары бар комбинезондар, бридждер және шолақ шалбарлар (суға түсетін киімдерді қоспағанда)
30, бірақ 1 кг үшін 7 ЭКЮ-ден кем емес
6204.
Әйелдер мен қыз балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, жакеттер, көйлектер, етектер, етек-шалбарлар, кеудешелері мен баулары бар комбинезондар, бридждер және шолақ шалбарлар (суға түсетін киімдерді қоспағанда)
30, бірақ 1 кг үшін 7 ЭКЮ-ден кем емес
6205.
Ерлер мен ер балаларға арналған жейделер
30, бірақ 1 кг үшін 7 ЭКЮ-ден кем емес
6206.
Әйелдер мен қыз балаларға арналған блузкалар, жейделер және батниктер
30, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6207.
Ерлер мен ер балаларға арналған майкілер және іштен киетін фуфайкілер, басқалары, дамбалдар, кальсондар, түнгі көйлектер, пижамалар, суға түсуге арналған киімдер және үй халаттары және осы тектес бұйымдар
20, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес

6109.
Майки, фуфайки и изделия прочие, трикотажные, машинного или ручного вязания
25, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6110.
Свитеры, пуловеры, джемперы, жилеты и
аналогичные изделия, трикотажные, машинного или ручного вязания
25, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6111.
Детская одежда и принадлежности к ней, трикотажные, машинного или ручного вязания
25, но не менее
3 ЭКЮ за 1 кг
6112.
Костюмы спортивные, лыжные и купальные, трикотажные, машинного или ручного вязания
30, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6115.
Колготы, чулки, гольфы, носки и подследники и прочие чулочно-носочные изделия, включая эластичные чулки для больных варикозным расширением вен, и обувь без подошв, трикотажные, машинного или ручного вязания
15.
Кроме:
611593100.
Чулки для страдающих варикозным расширением вен
беспошлинно
6116.
Перчатки, варежки и минетки трикотажные, машинного или ручного вязания
15.
62.
Одежда и принадлежности одежды
текстильные (кроме трикотажных,
машинного или ручного вязания)
30.
Кроме:
6201
Пальто, плащи, плащи с капюшоном, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия, мужские или мальчиковые, кроме изделий товарной позиции 6203
30, но не менее
10 ЭКЮ за 1 кг
6202.
Пальто, плащи, плащи с капюшоном, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия, женские или для девочек, кроме изделий товарной позиции 6204
30, но не менее
10 ЭКЮ за 1 кг
6203.
Костюмы, комплекты, пиджаки, блайзеры, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальников), мужские или мальчиковые
30, но не менее
7 ЭКЮ за 1 кг
6204.
Костюмы, комплекты, жакеты, платья, юбки, юбки-брюки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальников), женские или для девочек
30, но не менее
7 ЭКЮ за 1 кг
6205.
Рубашки мужские или мальчиковые
30, но не менее
7 ЭКЮ за 1 кг
6206.
Блузки, рубашки и батники женские или для девочек
30, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6207.
Майки и нательные фуфайки прочие, трусы, кальсоны, ночные сорочки, пижамы, купальные и домашние халаты и аналогичные изделия мужские или мальчиковые
20, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг

6208.
Әйелдер мен қыз балаларға арналған майкілер және басқа да іштен киетін фуфайкілер, комбинациялар, астынан киетін етектер, дамбалдар, панталондар, түнгі көйлектер, пижамалар, пеньюарлар, суға түсуге киетін киімдер және үй халаттары және осы тектес бұйымдар
20, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6209.
Балалардың трикотаж киімі және оларға керек-жарақтар
20, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
6211.
Спорт костюмдері, шаңғы тебуге арналған және суға түскенде киетін; басқа да киім
30, бірақ 1 кг үшін 5 ЭКЮ-ден кем емес
Бұдан басқа:
621132100. 621133100.
Ерлерге және ер балаларға арналған мақта-мата жіптен немесе химиялық жіптерден жасалған өндірістік және кәсіби киім
5.
621142100. 621143100.
Әйелдер мен қыз балаларға арналған мақта-мата жіптен немесе химиялық жіптерден жасалған алжапқыштар, комбинизондар, арнайы киімдер және басқа да өндірістік және кәсіби киім (үйде қолдануға жарамды және жарамсыз)
5.
63.
Бұрын пайдаланылған, ескі-құсқы басқа да дайын тоқыма бұйымдары; жинақтар; киім және тоқыма бұйымдары
30.
Бұдан басқа:
6305.
Орайға арналған қаптар мен пакеттер
5.
630720000.
Құтқару көкірекшелері мен белдіктері
5.
64.
Аяқ киім, шұлғаулар және осы тектес бұйымдар; олардың бөліктері
20.
Бұдан басқа:
6401.
Ұлтаны су өткізбейтін және табанына бекітілмейтін және онымен не жіппен, не шпилькімен, не шегемен, не білікпен, не басқа да осы тектес тәсілмен қосылмайтын жоғары жағы резеңке және полимерлі аяқ киім
1 жұп үшін 20+1 ЭКЮ
6402.
Ұлтанды және жоғарғы жағы резеңке және полимерлі аяқ киімнің басқа да түрлері
1 үшін 20+1 ЭКЮ
6403.
Жоғарғы жағы резенкеден, полимерлік материалдан, таза және аралас былғарыдан жасалған аяқ киім
1 жұп үшін 20+1 ЭКЮ
6404.
Ұлтаны резеңкеден, полимерлік материалдан, таза және аралас былғарыдан және жоғары жағы тоқыма материалдардан жасалған аяқ киім
1 жұп үшін 20+1 ЭКЮ
6405.
Өзге аяқ киім
1 жұп үшін 20+1 ЭКЮ
6406.
Ішкі ұлтаны бекітілген немесе бекітілмеген ақ киімнің жоғары жақын қоса алғандағы аяқ киімнің бір бөлігі; салынатын ұлтарақтар, өкшеге салынатын жастықшалар және осы тектес алынатын бұйымдар; шұлғаулар, гамаштар және осы тектес заттар және олардың бөліктері
5.
65.
Бас киімдер мен олардың бөліктері
20.
Бұдан басқа:
650692000.
Таза теріден жасалған бас киімдер
1 дана үшін 30, бірақ 5 ЭКЮ кем емес
66.
Қолшатырлар, күннен қорғағыш қолшатырлар, таяқшалар, орындықтар, атқа мінуге арналған шыбықтар, қамшылар және олардың бөліктері
20.
67.
Өңделген қауырсындар мен олардан жасалған мамықтар; жасанды гүлдер; адам шашынан жасалған бұйымдар
20.
68.
Тастан, гипстен, цементтен, асбесттен, шақпақ тастан жасалған бұйымдар немесе осы тектес материалдар
15.
69.
Керамикалық бұйымдар
25.
Бұдан басқа:

6208.
Майки и нательные фуфайки прочие, комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные рубашки, пижамы, пеньюары, купальные и домашние халаты и аналогичные изделия женские или для девочек
20, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6209.
Детская одежда трикотажная и принадлежности к ней
20, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
6211.
Костюмы спортивные, лыжные и купальные; одежда прочая
30, но не менее
5 ЭКЮ за 1 кг
Кроме:
621132100.
621133100.
Производственная и профессиональная одежда, мужская или мальчиковая, из хлопчатобумажной пряжи или химических нитей
5.
621142100. 621143100.
Фартуки, комбинезоны, спецодежда и другая производственная и профессиональная одежда (пригодная или непригодная для домашнего
применения), женская или для девочек из хлопчатобумажной пряжи или химических нитей
5.
63.
Прочие готовые текстильные изделия;
наборы; одежда и текстильные изделия, бывшие в употреблении; тряпье
30.
Кроме:
6305.
Мешки и пакеты упаковочные
5.
630720000.
Жилеты и пояса спасательные
5.
64.
Обувь, гетры и аналогичные изделия; их части
20.
Кроме:
6401.
Водонепроницаемая обувь на подошве и с резиновым или полимерным верхом, который не крепится к подошве и не соединяется с ней ни ниточным, ни шпилечным, ни гвоздевым, ни
винтовым, ни каким-либо другим аналогичным способом
20+1 ЭКЮ за 1
пару
6402.
Другие виды обуви на подошве и с верхом из резины или полимерного материала
20+1 ЭКЮ за 1
пару
6403.
Обувь на подошве из резины, полимерного материала, натуральной или композиционной кожи с верхом из кожи
20+1 ЭКЮ за 1
пару
6404.
Обувь на подошве из резины, полимерного материала, натуральной или композиционной кожи и с верхом из текстильных материалов
20+1 ЭКЮ за 1
пару
6405.
Обувь прочая
20+1 ЭКЮ за 1
пару
6406.
Части обуви, включая верх обуви с прикрепленной или неприкрепленной внутренней подошвой; вкладные стельки, подушечки под пятку и аналогичные съемные предметы; гетры, гамаши и аналогичные предметы и их части
5.
65.
Головные уборы и их части
20.
Кроме:
650692000.
Головные уборы из натурального меха
30, но не менее
5 ЭКЮ за 1 шт.
66.
Зонты, солнцезащитные зонты, трости, трости-сиденья, хлысты, кнуты для верховой езды и их части
20.
67.
Обработанные перья и пух и изделия из них; искусственные цветы, изделия из человеческого волоса
20.
68.
Изделия из камня, гипса, цемента, асбеста, слюды или аналогичных материалов
15.
69.
Керамические изделия
25.
Кроме:

721020-
721090900, 721220-
721260990
Қара металдар прокаты
бажсыз
7204.
Қара металл қалдықтары мен сынықтары; қайта қорытуға арналған құймалар (шихталық құймалар) бажсыз
20.
73.
Қара металдан жасалған бұйымдар
20.
Бұдан басқа:
730410100-ден
Сыртқы диаметрі 168,3 мм көп емес, күкірт сутекті (H2S) ортада жұмыс істеуге арналған мұнай және газ құбырларына арналған тігіссіз құбырлар1*
бажсыз
730410100-ден
Газ құбырларының қосқыш детальдерін дайындауға арналған сыртқы диаметрі 168,3 мм көп емес, 4000С және одан төмен температура кезінде қатты тұтқырлығы 2.5 кгс. м/см2 және одан да көп мұнай және газ құбырларына арналған тігіссіз құбырлар1*
бажсыз
730410300-ден
Газ құбырларының қосқыш детальдерін дайындауға арналған сыртқы диаметрі 168,3 мм артық, бірақ 406,4 мм-ден көп емес 4000С және одан төмен температура кезінде қатты тұтқырлығы 2.5 кгс. м/см2 және одан да көп мұнай және газ кұбырларына арналған тігіссіз құбырлар1*
бажсыз
730410300-ден
Күкірт сутекті (H2S) ортада жұмыс істеуге арналған сыртқы диаметрі 168,3 мм артық, бірақ 406,4 мм-ден көп емес мұнай және газ құбырларына арналған тігіссіз құбырлар1*
бажсыз
730410900-ден
Газ құбырларының қосқыш детальдерін дайындауға арналған сыртқы диаметрі 168,3 мм артық, бірақ 406,4 мм-ден көп емес -4000С және одан төмен температура кезінде қатты тұтқырлығы 2.5 кгс. м/см2 және одан да көп мұнай және газ құбырларына арналған тігіссіз құбырлар1*
бажсыз
730410900-ден
Күкірт сутекті (H2S) ортада жұмыс істеуге арналған сыртқы диаметрі 406,4 мм-ден асатын мұнай және газ желілерінің тігіссіз құбырлары 1*
бажсыз
730421000-ден
Беріктік тобы 105 және одан жоғары болаттан жасалған мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау үшін жасалған дәнекерленбеген құбырлар
бажсыз
730421000-ден
Күкірт сутекті (H2S) ортада жұмыс істеуге арналған мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға арналған, беріктілігі 95 не одан асатын болаттан жасалған, тығындалуы өте мықты газ резьбалары, біріктірілетін құлыптары бар тігіссіз құбырлар 1*
бажсыз
730429110-ден
Сыртқы диаметрі 406,4 мм-ден аспайтын, көп емес беріктігі 110 және одан жоғары болаттан жасалған мұнай және газ құбырларын бұрғылау үшін айналма және сораптық-компресеорлық тігіссіз құбырлар 1*
бажсыз
730429110-ден
Күкірт сутекті (Н28) ортада жұмыс істеуге арналған, сыртқы диаметрі 406,4 мм-ден көп емес, беріктік тобы 75 және одан жоғары болаттан жасалған, тығындалуы өте мықты газ резьбалары, біріктірілетін құлыптары бар, айналдыра салынатын және компрессормен сорапталатын тігіссіз құбырлар1*
бажсыз
730429-ден
Муфтасыз біріктірілетін, мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға арналған айналмалы тігіссіз құбырлар*
бажсыз
730429110-ден

721020-
721090900,
721221-
721260990
Прокат черных металлов
беспошлинно
7204.
Отходы и лом черных металлов; слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки) беспошлинно
20.
73.
Изделия из черных металлов
20.
Кроме:
из 730410100
Трубы бесшовные для нефте- и газопроводов наружным диаметром не более 168,3 мм, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H,S) 1 *
беспошлинно
из 730410100
Трубы бесшовные для нефте- и газопроводов наружным диаметром не более 168,3 мм, из стали с ударной вязкостью 2,5 кгс. м/см2 и более при температуре испытания 400оС и ниже, для изготовления соединительных деталей газопроводов 1*
беспошлинно
из 730410300
Трубы бесшовные для нефте- и газопроводов наружным диаметром более 168,3 мм, но не более 406,4 мм, из стали с ударной вязкостью 2,5 кгс м/см2 и более при температуре испытания 4000С и ниже, для изготовления соединительных деталей газопроводов 1*
беспошлинно
из 730410300
Трубы бесшовные для нефте- и газопроводов наружным диаметром более 168,3 мм, но не более 406,4 мм, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H,S) 1*
беспошлинно
из 730410900
Трубы бесшовные для нефте- и газопроводов наружным диаметром более 406,4 мм, из стали с ударной вязкостью 2,5 кгс м/см2 и более при температуре испытания -40оС и ниже, для изготовления соединительных деталей газопроводов 1*
беспошлинно
из 730410900
Трубы бесшовные для нефте- и газопроводов наружным диаметром более 406,4 мм, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S) 1*
беспошлинно
из 730421000
Трубы бесшовные бурильные для бурения
нефтяных и газовых скважин из стали групп прочности 105 и выше 1*
беспошлинно
из 730421000
Трубы бесшовные бурильные для бурения
нефтяных и газовых скважин, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород
(H2S), из стали групп прочности 95 и выше, с высокогерметичными газовыми резьбовыми замковыми соединениями 1*
беспошлинно
из 730429110
Трубы бесшовные обсадные и насоснокомпрессорные для бурения нефтяных и газовых скважин из стали групп прочности 110 и выше, наружным диаметром не более 406,4 мм 1*
беспошлинно
из 730429110
Трубы бесшовные обсадные и насоснокомпрессорные для бурения нефтяных и газовых скважин, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S), наружным диаметром не более 406,4 мм, из стали групп прочности 75 и выше, с высокогерметичными газовыми резьбовыми замковыми соединениями 1*
беспошлинно
из 730429
Трубы бесшовные обсадные для бурения нефтяных и газовых скважин, с безмуфтовыми соединениями*
беспошлинно
из 730429110

Сыртқы диаметрі 339,7 мм мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға арналған айналмалы тігіссіз құбырлар*
бажсыз
730429190-ден
Сыртқы диаметрі 508 мм және одан жоғары мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға арналған айналмалы тігіссіз құбырлар*
бажсыз
730451-ден
Суық түрде тартылған және суықтай оралған (суық күйінде қысылған) ұзындығы 4,5 м-ден артық емес қоспалау болаттан жасалған құбырлар*
бажсыз
730511000- ден
Тік жікті, флюспен, доғалы дәнекерлеу әдісімен жасалған, сыртқы диаметрі 530 мм және одан астам, үзілуге уақытша кедергісі 565 МПа және одан астам болаттан (бұл 57,6 кгс/мм -ге сәйкес келеді) жасалған мұнай және газ құбырларына арналған құбырлар1*
бажсыз
730511000-ден
Тік жікті, флюспен, доғалы дәнекерлеу әдісімен жасалған, сыртқы диаметрі 530 мм және одан астам, үзілуге уақытша кедергісі 530 Мпа және одан төмен болаттан және сынау температурасы 3400С және одан төмен болған кезде соғу тұтқырлығы 2,5 кгс/мм және одан жоғары металдан (бұл 54 кгс/мм -ге сәйкес келеді) жасалған мұнай және газ құбырларына арналған құбырлар 1*
бажсыз
730511000-ден

Трубы бесшовные обсадные для бурения нефтяных и газовых скважин, наружным диаметром 339,7 мм*
беспошлинно
из 730429190
Трубы бесшовные обсадные для бурения нефтяных и газовых скважин, наружным диаметром 508 мм и более*
беспошлинно
из 730451
Трубы холоднотянутые и холоднокатаные
(обжатые в холодном состоянии) прямые из легированной стали длиной не более 4,5 м *
беспошлинно
из 730511000
Трубы для нефте- и газопроводов прямошовные, изготовленные методом дуговой сварки под флюсом, внешним диаметром 530 мм и более, из стали с временным сопротивлением разрыву (пределом прочности) 565 МПа (что соответствует 57,6 кгс/мм2) и более 1*
беспошлинно
из 730511000
Трубы для нефте- и газопроводов прямошовные, изготовленные методом дуговой сварки под флюсом, внешним диаметром 530 мм и более, из стали с временным сопротивлением разрыву (пределом прочности) 530 МПа (что соответствует 54 кгс/мм2) и более и ударной вязкостью металла 2,5 кгс/мм2 и более при температуре испытания 340оС и ниже 1*
беспошлинно
из 730511000

Тік жікті, флюспен, доғалы дәнекерлеу әдісімен жасалған, сыртқы диаметрі 530 мм және одан астам, аққыштық шегі 290 МПа және одан астам, (бұл 29,6 кгс/мм2-ге сәйкес келеді) жасалған, күкірт сутекті (H2S) ортада жұмыс істейтін мұнай және газ құбырларына арналған құбырлар 1*
бажсыз
730512000-ден
Тік жікті, жоғары жиілікті тоқпен электртүйіспелі дәнекерлеу әдісімен жасалған, сыртқы диаметрі 406,4 мм, бірақ 530 мм артық емес, үзіліп кетуіне (беріктік шегі) уақытша қарсылығы 530 МПа және одан астам (бұл 54 кгс/мм-ге сәйкес келеді) болаттан жасалған, күкірт сутекті (H2S) ортада жұмыс істейтін мұнай және газ құбырларына арналған құбырлар 1*
бажсыз
730520100-ден
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға арналған тік жікті шегенделген, сыртқы диаметрі 508 және одан жоғары құбырлар
бажсыз

Трубы для нефте- и газопроводов прямошовные, изготовленные методом дуговой сварки под флюсом, внешним диаметром 530 мм и более, из стали с пределом текучести 290 МПа (что соответствует 29,6 кгс/мм2) и выше, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S) 1*
беспошлинно
из 730512000
Трубы для нефте- и газопроводов прямошовные, изготовленные методом электроконтактной сварки токами высокой частоты (ТВЧ) внешним диаметром более 406,4 мм, но не более 530 мм, из стали с временным сопротивлением разрыву (пределом прочности) 530 МПа (что соответствует 54 кгс/мм2) и более 1*
беспошлинно
из 730520100
Трубы сварные прямошовные обсадные для бурения нефтяных и газовых скважин, наружным диаметром 508 мм и более
беспошлинно

730640910.
Суық түрде тартылған және суықтай оралған (суық күйінде қысылған) дәнекерленген, таттанбайтын болаттан жасалған құбырлар
бажсыз
731230820,
731210840, 731210860. 731210880.
Жабылмаған қанаттар мен тростар
5.
731600000.
Қара металдан жасалған зәкірлер, имек темірлер және олардың бөліктері
5.
74.
Мыс және одан жасалған бұйымдар
5.
Бұдан басқа:
7403-ден
Тазартылған мыс*
25.
75.
Никель және одан жасалған бұйымдар
бажсыз
76.
Алюминий және одан жасалған бұйымдар
бажсыз
78.
Қорғасын және одан жасалған бұйымдар
5.
Бұдан басқа:
780110000.
Тазартылған қорғасын
25.
79.
Цинк және одан жасалған бұйымдар
5.
Бұдан басқа:
7901.
Өңделген қорғасын
25.
80.
Қалайы және одан жасалған бұйымдар
5.
81.
Басқа да асыл емес металдар; металлокерамика; олардан жасалған бұйымдар
15.
Бұдан басқа:
811100.
Марганец және одан жасалған бұйымдар, қалдықтар мен сынықтар
бажсыз
82.
Асыл емес металдан жасалған құрал-саймандар, пышақ бұйымдары, қасықтар мен шанышқылар; асыл емес заттардан жасалған олардың бөліктері
8201.
Қол құралдары: үшкір қалақ және күрекше қалақ, кетпендер, қайлалар, шапқылар, айырлар және тырнауыштар; балталар, секачтар, шөп шабуға арналған шалғылар, орақтар және пышақтар, бақша қайшысы, ағаш жаруға арналған сыналар және ауыл шаруашылығында, бау-бақшада немесе орман шаруашылығында пайдаланылатын өзге де құрал сайман
20.
8202.
Қол ара (аралар); барлық үлгідегі араларға арналған табақшалар (ұзынынан кесуге, қуыс оюға арналған немесе тіссіз табақшалар)
5.
8203.
Егеулер, қылауықтар, рашпильдер, қысқыштар (тістеуіктерді қоса алғанда), кемпірауыз, пассатиждер, пинцеттер, шымшуырлар, металл кесуге арналған қайшы, құбыр кесетін құрылғы, бұранда кесетін қайшы, ұрып тесетін және осы тектес құрал-сайман
20.
8204.
Гайкалы қол кілттері (вороткілерді қоспағанда торсиометрлері бар гайкалы кілттер); тұтқасы бар немесе тұтқасы жоқ гайкалы кілттерге арналған aуыспалы бастары
5.
8205.
Басқа жерде аталмаған қол құрал-саймандары (алмазды шыны кескішті қоса алғанда); дәнекерлеу лампалары; станоктардың керек-жарақтары мен бөліктерінен басқа қысқыштар және осы тектес бұйымдар; темір соғатын төс, жылжымалы горндар, тіректі рамалары бар қол немесе және аяқ жетегі бар тегістеу дөңгелектері
5.
820600000.
8202-ден 8205-ке дейінгі тауарлар айқындамаларында сыныпталатын екі немесе одан да көп атаулар бойынша бөлшек саудаға арналған топтамалардағы құрал-саймандар
5.
8207.
Механикалық жетегі бар немесе жоқ қол аспаптарына арналған немесе металды созып шыңдау немесе сығып шығару фильерлерін жартасты жыныстарды немесе топырақты бұрғылау аспаптарын қоса алғанда, станоктарға арналған (мысалы, престеу, мөртабан соғу, бұранда кесу, бұрғылау, кеңейту, тігу, фрезерлеу, тоқарьлық өңдеу немесе бұрап кіргізу үшін) ауыспалы құрал-саймандар.
5.
8207199000-ден
Бұрғылау қашаулары*
5.

730640910.
Трубы холоднотянутые или холоднокатаные (обжатые в холодном состоянии) сварные из коррозионностойкой (нержавеющей) стали
беспошлинно
731210820, 731210840, 731210860, 731210880.
Канаты и тросы без покрытия
5.
731600000.
Якоря, кошки и их части из черных металлов
5.
74.
Медь и изделия из нее
5.
Кроме:
из 7403
Медь рафинированная*
25.
75.
Никель и изделия из него
беспошлинно
76.
Алюминий и изделия из него
беспошлинно
78.
Свинец и изделия из него
5.
Кроме:
780110000.
Свинец рафинированный
25.
79.
Цинк и изделия из него
5.
Кроме:
7901.
Цинк необработанный
25.
80.
Олово и изделия из него
5.
81.
Прочие недрагоценные металлы;
металлокерамика; изделия из них
15.
Кроме:
811100.
Марганец и изделия из него, включая отходы и лом
беспошлинно
82.
Инструменты, ножевые изделия, ложки и вилки из недрагоценных металлов; их части из недрагоценных металлов
8201.
Инструмент ручной: лопаты штыковые и
совковые, мотыги, кирки, тяпки, вилы и грабли; топоры, секачи и аналогичный рубящий инструмент; секаторы всех видов; косы, серпы, ножи для сенокосилок, ножницы садовые, клинья для раскалывания древесины и прочий инструмент, используемый в сельском хозяйстве, садоводстве или лесном хозяйстве
20.
8202.
Пилы ручные (ножовки); полотна для пил всех типов (включая полотна для продольной резки, для прорезывания пазов или беззубые)
5.
8203.
Напильники, надфили, рашпили, клещи (включая кусачки), плоскогубцы, пассатижи, пинцеты, щипчики, ножницы для резки металла, устройства трубоотрезные, ножницы болторезные, пробойники и аналогичный ручной инструмент
20.
8204.
Ключи гаечные ручные (включая гаечные
ключи с торсиометрами, но исключая воротки);
сменные головки для гаечных ключей, с ручками или без них
5.
8205.
Инструмент ручной (включая алмазные
стеклорезы), в другом месте не поименованный;
лампы паяльные; тиски, зажимы и аналогичные изделия, кроме принадлежностей и частей станков; наковальни, горны переносные,
абразивные круги с опорными рамами или ножным приводом
5.
820600000.
Инструмент из двух или более товарных позиций 8202-8205, в наборах, предназначенных для розничной продажи
5.
8207.
Инструмент сменный ручной, с механическим приводом или без него или для станков (например, для прессования, штамповки, нарезания резьбы, сверления, расточки, прошивки, фрезерования, токарной обработки или завинчивания), включая инструмент для волочения или экструдирования металла, инструмент для бурения скальных пород или грунтов
5.
из
8207199000
Буровые долота*
5.

8208.
Машиналарға немесе механикалық аспаптарға арналған пышақтар және кесетін алмастар
5.
820900.
Құрал-сайманға орнатылмаған, оған арналған металл керамикадан жасалған табақшалар, кесектер, ұштар және осы секілді бұйымдар
5.
821000000.
Тамақты және сусынды дайындауға, өңдеуге немесе беруге арналған массасы 10 кг немесе одан кем механикалық қол құрылғылары
25.
8211.
8208 тауарлық позициясында жіктелетін пышақтардан басқа кесетін алмастары бар ара тәрізді немесе басқа (ағаштарды кесуге арналған пышақтарды қоса алғанда) пышақтар және оларға арналған алмастар
20.
8212.
Оларға арналған ұстара және алмас (алмас жасауға арналған пішіндерді қоса алғанда)
25.
821300000.
Тігінші қайшылары және осы секілді қайшылар және оларға арналған алмас
25.
8214.
Өзге де кесетін бұйымдар (мысалы, шаш қиюға арналған машинкалар, қасапшылардың арнайы пышақтары немесе асханалық пышақтар мен кескіштер, қағазға арналған пышақтар); маникюр және педикюр жасауға арналған жинақтар мен құрал-саймандар (тырнақ егегіштерді қоса алғанда)
25.
8215.
Қасықтар, шанышқылар, ожаулар, кепкірлер, тортқа арналған қалақшалар, балыққа, майға арналған пышақтар, қантқа арналған қысқыштар және осы секілді асханалық аспаптар
25.
83.
Асыл емес металлардан жасалған өзге де бұйымдар
25.
84.
Ядролық реакторлар, қазандықтар, жабдық және механикалық құрылғылар; олардың бөлшектері;
бажсыз
Бұдан басқа:
8432-ден
Ауыл шаруашылығы машиналары*
5.
845019000.
Сығу құрылғысымен жарақталған машиналарды қоса алғанда кір жуу, тұрмыстық машиналар, өзгелер
20.
845811200.
Металл кесетін көп мақсатты токарлық станоктар
20.
848180.
Өзге де металл арматурасы
10.
85.
Электр машиналары және жабдықтар, олардың бөлшектері; дыбыс жазатын және дыбыс шығаратын аппаратура, теледидар бейнесін және дыбысты жазуға және шығаруға арналған аппаратура, олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
бажсыз
Бұдан басқа:
850710810.
Поршенді қозғалткыштарды іске қосуға пайдаланылатын массасы 5 кг артық сұйық электрлитпен жұмыс істейтін қорғасын аккумуляторлар
15.
851650000.
Микро толқынды пештер
20.
851719900.
Телефон аппараттары, басқалары
10.
8528.
Радиотарату қабылдағышымен немесе аппаратурамен біріктірілген, дыбысты немесе бейнені жазатын немесе дауысын шығаратын теледидар байланысына арналған қабылдау аппаратурасы; бейнемониторлар және бейнежобалар
10.
86.
Теміржол немесе трамвай локомотивтері, жылжымалы құрам және олардың бөлшектері; теміржол немесе трамвай желілеріне арналған жол жабдығы және қондырғылар және олардың бөлшектері; барлық түрлеріне арналған дабылнама жабдығы (электромеханикалықты қоса алғанда)
бажсыз
Бұдан басқа:

8208.
Ножи и режущие лезвия для машин или
механических приспособлений
5.
820900.
Пластины, бруски, наконечники и аналогичные изделия для инструмента, не установленные на нем, из металлокерамики
5.
821000000.
Устройства ручные механические массой 10 кг или менее для приготовления, обработки или подачи пищи и напитков
25.
8211.
Ножи с режущими лезвиями, пилообразными или нет (включая ножи для обрезки деревьев), кроме ножей, классифицируемых в товарной позиции 8208, и лезвия для них
20.
8212.
Бритвы и лезвия для них (включая заготовки для лезвий)
25.
821300000.
Ножницы портновские и аналогичные ножницы и лезвия для них
25.
8214.
Изделия режущие прочие (например, машинки для стрижки волос, специальные ножи для мясников или специальные кухонные ножи и сечки, ножи для бумаги); маникюрные и педикюрные наборы и инструменты (включая пилки для ногтей)
25.
8215.
Ложки, вилки, половники, шумовки, лопаточки для тортов, ножи для рыбы, масла, щипцы для сахара и аналогичные кухонные или столовые приборы
25.
83.
Прочие изделия из недрагоценных металлов
25.
84.
Реакторы ядерные, котлы, оборудование и механические устройства; их части
беспошлинно
Кроме:
из 8432
Машины сельскохозяйственные*
5.
845019000.
Машины стиральные, бытовые, включая машины, оснащенные отжимным устройством, прочие
20.
845811200.
Станки токарные металлорежущие многоцелевые
20.
848180.
Арматура прочая металлическая
10.
85.
Электрические машины и оборудование, их части; звукозаписывающая и звуковоспроизводящая аппаратура; аппаратура для записи и воспроизведения телевизионного изображения и звука, их части и принадлежности
беспошлинно
Кроме:
Аккумуляторы свинцовые, используемые для запуска поршневых двигателей, массой более 5 кг, работающие с жидким электролитом
15.
851650000.
Печи микроволновые
20.
851719900.
Аппараты телефонные, прочие
10.
8528.
Аппаратура приемная для телевизионной связи, совмещенная или не совмещенная с радиовещательным приемником или аппаратурой, записывающей или воспроизводящей звук или изображение;
видеомониторы и видеопроекторы
10.
86.
Железнодорожные или трамвайные
локомотивы, подвижной состав и их части;
путевое оборудование и устройства для железнодорожной или трамвайной сети и их части; механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование всех видов
беспошлинно
Кроме:

860900.
Көліктің бір немесе бірнеше түрімен тасымалдауға арналған және жабдықталған контейнерлер (сұйық жүктерді тасымалдауға арналған сыйымдылықты қоса алғанда),
5.
87.
Теміржол немесе трамвай жылжымалы құрамынан басқа жерүсті көлік құралдары және олардың бөліктері мен жабдығы
8701.
Тракторлар (8709 тауарлық позиция тракторларын қоспағанда)
5.
Бұдан басқа:
870130000.
Шынжыр табанды тракторлар
15.
870190900.
Басқа да тракторлар
бажсыз
8702.
10 адамға (жүргізушіні қоса алғанда) дейін тасымалдауға арналған автобустар 2
бажсыз
8702-ден
Медициналық мақсаттарға арналған автомобильдер 2,3*
бажсыз
8702-ден
20 адамға (жүргізушіні қоса алғанда) дейін тасымалдауға арналған автобустар 2*
бажсыз
8703.
Жеңіл автомобильдер және басқа да моторлы көлік құралдары (медициналық мақсаттарға арналған автомобильдерден басқа) 2
2, бірақ қозғалтқыш көлемі 1 текше метрі үшін 0,1 ЭКЮ кем емес
8703-ден
Медициналық мақсаттарға арналған автомобилдер, 2,3*
бажсыз
8704.
Жүк автомобильдері
25.
8705.
Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау үшін қолданылатыннан басқа арнайы мақсаттағы автомобильдер (мысалы, авариялық жөндеуге арналған жүк автомобильдері, автокрандар, өрт автомобильдері, автобетонараластырғыштар, жолдарды жинауға арналған автомобильдер, суару-жуу машинелері, автошеберханалар, рентген қондырғылары бар автомобильдер)
20.
Бұдан басқа:
870510000.
Автокрандар
5.
870530000.
Өрт автомобильдері
бажсыз
870590900.
Арнайы мақсаттары автомобильдер, басқалары
бажсыз
870500.
8701-8705 тауарлық позициялары автомобильдерге арналған қозғалтқыш қондырылған шасси
5.
8707.
8701-8705 тауарлық позициялар автомобилъдері шанақ (кабиналарды қоса алғанда)
15.
8708.
8701-8705 тауарлық позициялар автомобильдерінің бөлшектері мен жабдығы
бажсыз
8709.
Жүк, өздігінен жүретін, көтерілетін немесе батырылатын қондырғылармен жабдықталмаған, зауыттарда, қоймаларда, порттарда немесе әуежайларда қысқа қашықтыққа жүкті тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары; темір жол платформаларында пайдаланылатын тартқыштар; жоғарыда аталған көлік құралдарының бөлшектері:
20.
Бұдан басқа:
870919900.
Жүк көлік құралдары, басқалары
10.
871000000.
Қаруландырылған немесе қаруландырылмаған танктер және басқа да әскери өздігінен жүретін бронды машиналар және олардың бөлшектері
30.
8711.
Қондырылған қосалқы қозғалтқышы бар, арбасы бар немесе жоқ мотоциклдер (мопедтерді қоса алғанда) және велосипедтер; арбалар
25.
871200.
Қозғалтқыштары жоқ екі дөңгелекті велосипедтер және велосипедтердің басқа да түрлері (үш дөңгелекті көлікті қоса алғанда)
20.
8713.
Жүру үшін қозғалтқышпен немесе басқа да механизмдермен жарақталған немесе жарақталмаған мүгедектерге арналған арба
бажсыз

860900.
Контейнеры (включая емкости для перевозки жидких грузов), специально предназначенные и оборудованные для перевозки одним или несколькими видами транспорта
5.
87.
Средства наземного транспорта, кроме железнодорожного или трамвайного подвижного состава, и их части и оборудование
8701.
Тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709)
5.
Кроме:
870130000.
Тракторы гусеничные
15.
870190900.
Тракторы прочие
беспошлинно
8702.
Автомобили, предназначенные для перевозки 10 человек или более (включая водителя) 2
беспошлинно
из 8702
Автомобили, специально предназначенные беспошлинно для медицинских целей 2,3*
беспошлинно
из 8702
Автобусы, предназначенные для перевозки более 20 человек (включая водителя) 2*
беспошлинно
8703.
Автомобили легковые и прочие моторные
транспортные средства (кроме автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей)2
2, но не менее
0.1 ЭКЮ за 1
куб.см объема
двигателя
из 8703
Автомобили, специально предназначенные для медицинских целей 2,3*
беспошлинно
8704.
Автомобили грузовые
25.
8705.
Автомобили специального назначения, кроме используемых для перевозки пассажиров или грузов (например, автомобили грузовые для аварийного ремонта, автокраны, пожарные автомобили, автобетономешалки, автомобили для уборки дорог, поливомоечные машины, автомастерские, автомобили с рентгеновскими установками)
20.
Кроме:
870510000.
Автокраны
5.
870530000.
Автомобили пожарные
беспошлинно
870590900.
Автомобили специального назначения, прочие
беспошлинно
870500.
Шасси с установленными двигателями для автомобилей товарных позиций 8701-8705
5.
8707.
Кузова (включая кабины) для автомобилей, товарных позиций 8701-8705
15.
8708.
Части и оборудование автомобилей, товарных позиций 8701-8705
беспошлинно
8709.
Транспортные средства грузовые, самоходные, не оборудованные подъемными или погрузочными устройствами, используемые на заводах, складах, в портах или аэропортах для перевозки грузов на короткие расстояния;
тягачи, используемые на железнодорожных платформах; части вышеназванных транспортных средств кроме:
20.
Кроме:
870919900.
Транспортные средства грузовые, прочие
10.
871000000.
Танки и прочие боевые самоходные
бронемашины, с вооружением или без
вооружения и их части
30.
8711.
Мотоциклы (включая мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, с колясками или без них; коляски
25.
871200.
Велосипеды двухколесные и прочие виды
велосипедов (включая трехколесные
транспортные), без двигателя
20.
8713.
Коляски инвалидные, оснащенные или не
оснащенные двигателем или другими
механизмами для передвижения
беспошлинно

900150490.
Екі жағынан өңделген көруді түзетуге арналған басқа да материалдардан жасалған көзілдірікке арналған линзалар, басқалары
бажсыз
9003.
Көзілдірікке, қорғағыш көзілдірікке немесе осыған ұқсас оптикалық приборларға арналған жиектер және арматура және олардың бөлшектері
бажсыз
Бұдан басқа:
900319100.
Асыл металдан немесе қатанды асыл металдан жасалған жиектер және арматура
35.
9004.
Түзетуші, қорғағыш және басқа да көзілдіріктер, қорғағыш көзілдіріктер және осы секілді оптикалық аспаптар
бажсыз
9005.
Бинокльдер, монокулярлар, басқа да оптикалық құбырлар және оларға арналған тіректер; басқа да астрономиялық аспаптар және оларға арналған тіректер, радиоастрономиялық аспаптарды қоспағанда
20.
9006.
Фотокамералар (кинокамералардан басқа); фотожарқыншақ және шам-жарқыншақ, 8539 тауарлық позициясының газ разрядты шамдарынан басқа
20.
Бұдан басқа:
900620000.
Краттардың бейнесін микрофильмдерге, микрофиштерге немесе микротасығыштарға түсіру үшін пайдаланылатын фотокамералар
5.
900630000.
Су асты түсіруге, аэротүсіруге немесе ішкі органдарды хирургиялық зерттеуге арналған фотокамералар; сот және криминалдық мақсаттарға арналған салыстырып қарауға мүмкіндік беретін камералар
бажсыз
900691000.
Фотокамераларға арналған бөлшектер мен керек-жарақтар
5.
9007.
Дыбыс жазу немесе дыбыс шығару қондырғылары бар немесе жоқ киноаппараттар мен киножобалар
20.
Бұдан басқа:
900791000-
900792000.
Киноаппараттар мен киножобаларға арналған бөлшектер мен керек-жарақтар
5.
9008.
Кинематографиялықтан басқа бейнелеу жобалары; бейнелеуді азайтып көрсететін проекциялауға арналған фотоұлғайтқыштар мен жабдық (кинематографиялықтан басқа)
20.
Бұдан басқа:
900890000.
Бөлшектер мен керек-жарақтар
5.
9009.
Оптикалық жүйесі бар немесе контактілі түрдегі фотокөшіру машиналары және термокөшіру машиналары
5.
9010.
Фото және кинозертханаларға арналған аппаратура және жабдық (сенсибилизирленген жартылай өткізгішті материалдарға схемаларды проекциялау немесе суреттерін түсіруге арналған аппаратураны қоса алғанда, осы топтың басқа жерінде атауы көрсетілмеген негатоскоптар; проекциялық экрандар
5.
9011.
Микрофототүсіруге, микрокинотүсіруге немесе микропроекциялауға арналған микроскоптарды қоса алғанда күрделі оптикалық микроскоптар
бажсыз
9012.
Микроскоптар, оптикалықтан басқа; дифракциялық аппараттар
бажсыз
9013.
Сұйық кристалдан жасалған қондырғылар, басқа да тауарлық позицияларда неғұрлым дәл сипатталған бұйымдардан басқа; лазерлік диодтардан басқа лазерлер; басқа да оптикалық аспаптар мен құрал-саймандар, басқа жерде осы топ бойынша атауы көрсетілмеген
5.

900150490.
Линзы для очков из прочих материалов для коррекции зрения, обработанные с обеих сторон, прочие
беспошлинно
9003.
Оправы и арматура для очков, защитных очков или аналогичных оптических приборов и их части
беспошлинно
Кроме:
900319100.
Оправы и арматура из драгоценного металла или катаного драгоценного металла
35.
9004.
Очки, защитные очки и аналогичные
оптические приборы, корректирующие, защитные или прочие
беспошлинно
9005.
Бинокли, монокуляры, прочие оптические трубы и их арматура; прочие астрономические приборы и опоры для них, кроме радиоастрономических приборов
20.
9006.
Фотокамеры (кроме кинокамер); фотовспышки и лампы-вспышки, кроме газоразрядных ламп товарной позиции 8539
20.
Кроме:
900620000.
Фотокамеры типа используемых для переноса изображения документов намикрофильмы, микрофиши или другие микроносители
5.
900630000.
Фотокамеры, специально предназначенные для подводной съемки, аэрофотосъемки или для медицинского или хирургического обследования внутренних органов; камеры, позволяющие проводить сличение, для судебных или криминалистических целей
беспошлинно
900691000.
Части и принадлежности для фотокамер
5.
9007.
Киноаппараты и кинопроекторы, содержащие или не содержащие звукозаписывающие или
звуковоспроизводящие устройства
20.
Кроме:
900791000-
900792000.
Части и принадлежности для киноаппаратов и для кинопроекторов
5.
9008.
Проекторы изображений, кроме
кинематографических; фотоувеличители и оборудование для проецирования изображений с уменьшением (кроме кинематографического)
20.
Кроме:
900890000.
Части и принадлежности
5.
9009.
Фотокопировальные машины с оптической
системой или контактного типа и
термокопировальные машины
5.
9010.
Аппаратура и оборудование для фото- и
кинолабораторий (включая аппаратуру для проецирования или нанесения изображений схем на сенсибилизированные полупроводниковые материалы), в другом месте данной группы не поименованные негатоскопы; экраны проекционные
5.
9011.
Микроскопы оптические сложные, включая микроскопы для микрофотосъемки, микрокиносъемки или микропроецирования
беспошлинно
9012.
Микроскопы, кроме оптических; аппараты дифракционные
беспошлинно
9013.
Устройства на жидких кристаллах, кроме изделий, более точно описанных в других товарных позициях; лазеры, кроме лазерных диодов; приборы и инструменты оптические прочие, в другом месте данной группы не поименованные
5.

9014.
Бағытты анықтауға арналған компастар; навигациялық аспаптар және басқа да құрал-саймандар
5.
9015.
Топографиялық (фотограметрикалықты қоса алғанда), гидрографиялық, мұхитграфиялық, гидрологиялық, метеорологиялық немесе геофизикалық (компастардан басқа) аспаптар мен құрал-саймандар; алыс өлшерлер
5.
901600.
Әртүрлі салмақты немесе оларсыз сезімталдығы 0,05 г және одан да көп таразылар
20.
9018.
Медицинада, хирургия да, стоматология да немесе ветеринарияда қолданылатын (сцинтиграфиялық аппаратураны қоса алғанда) аспаптар мен қондырғылар, электромедициналық басқа да аппаратура және көзді зерттеуге арналған аспаптар
бажсыз
Бұдан басқа:
901820000-ден
Солярилер*
10.
9019.
Механотерапия үшін құрылғылар; массаж аппараттары; кәсіби жарамдылықты психологиялық жағынан тексеретін аппаратура; озонды, оттегі мен аэрозольды терапия, жасанды демалдыруға арналған аппаратура және демалу бұзылуын емдейтін басқа да терапевтикалық аппаратурасы
бажсыз
901910900-ден
Гидромассаж ванналары мен душ кабиналары*
10
9021.
Ортопедиялық құралдар, костыльдерді, хирургиялық белдіктер мен бандаждарды қоса алғанда; дене сынықтарын емдеуге арналған шиналар мен өзге де құралдар; дененің жасанды бөліктері, еститін аппараттар мен адамның өзімен бірге алып жүретін немесе денеге салынатын, дамымаған ағзаны немесе оның жоғалғанын өтеу мақсатындағы өзге де құралдар
бажсыз
9022.
Рентген, альфа-, бета- немесе гамма сәулелерін пайдалануға негізделген, медициналық, хирургиялық, стомотологиялық немесе пайдалануға арналған немесе арналмаған аппаратура, соның ішінде рентгенографиялық немесе радиотерапевтикалық аппаратура, рентген кұбыршалары және өзге де рентген сәулесінің генераторлары, жоғары кернеу генераторлары, басқару қалқаны мен пульттар, экрандар, тексеру немесе емдеу үстелдері, креслолар мен сол сияқты бұйымдар
бажсыз
902300.
Басқаша пайдалануға жарамайтын, демонстрациялық мақсаттарға (мысалы, оқыту немесе көрсету үшін) арналған аспаптар, аппаратура мен модельдер
5.
9024.
Материалдарды (мысалы, металлдың, ағаштың, мата материалдарды, қағаз, пластмасса) қатты, берік, созылу және жиналу, икемдік немесе өзге де механикалық қасиеттерін сынауға арналған машиналар мен аспаптар
5.
9025.
Сұйыққа батырылған кезде әрекет ететін ареометрлер және сол тектес аспаптар, жазатын құрылғысы бар немесе жазатын құрылғысы жоқ термометр, пирометр, барометр, гигрометр мен психрометрлер, осы аспаптардың кез келген комбинациялары
5.
9026.

9014.
Компасы для определения направления;
навигационные приборы и инструменты прочие
5.
9015.
Приборы и инструменты топографические
(включая фотограмметрические),
гидрографические, океанографические,
гидрологические, метеорологические или геофизические (кроме компасов); дальномеры
5.
901600.
Весы чувствительностью 0,05 г и более, с разновесами или без них
20.
9018.
Приборы и устройства, применяемые в
медицине, хирургии, стоматологии или
ветеринарии (включая сцинтиграфическую аппаратуру), аппаратура электромедицинская прочая и приборы для исследования зрения
беспошлинно
Кроме:
из 901820000
Солярии*
10.
9019.
Аппаратура для механотерапии; аппараты массажные, аппаратура для психологических тестов на профессиональную пригодность;
аппаратура для озоновой, кислородной и аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочая терапевтическая дыхательная аппаратура
беспошлинно
из 901910900
Гидромассажные ванны и душевые кабины*
10.
902000.
Аппаратура дыхательная прочая и газовые маски, кроме защитник масок, без механических деталей и сменных фильтров
беспошлинно
9021.
Приспособления ортопедические, включая костыли, хирургические ремни и бандажи;
шины и прочие приспособления для лечения переломов; части тела искусственные;
аппараты слуховые и прочие приспособления, которые носятся на себе, с собой или имплантируются в тело для компенсации недоразвития органа или его утери
беспошлинно
9022.
Аппаратура, основанная на использовании рентгеновского, альфа-, бета-, или гамма-излучений, предназначенная или не предназначенная для медицинского,
хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую, рентгеновские трубки и прочие генераторы рентгеновского излучения, генераторы высокого напряжения, щиты и пульты управления, экраны, столы для обследования или лечения, кресла и
аналогичные изделия
беспошлинно
902300.
Приборы, аппаратура и модели, предназначенные для демонстрационных целей (например, при обучении или экспонировании), непригодные для другого использования
5.
9024.
Машины и приборы для испытаний на
твердость, прочность, растяжение и сжатие, эластичность или другие механические свойства материалов (например, металлов,
древесины, текстильных материалов, бумаги, пластмасс)
5.
9025.
Ареометры и аналогичные приборы, действующие при погружении в жидкость, термометры, пирометры, барометры, гигрометры и психрометры, с записывающим устройством или без записывающего устройства, любые комбинации этих приборов
5.
9026.
Приборы или аппаратура для измерения или контроля расхода, уровня, давления, и других переменных характеристик жидкостей
или газов (например, расходометры,

9014, 9015, 9028 немесе 9032 тауарлы позициясының аспаптары мен аппаратурасын қоспағанда, сұйықтардың немесе газдардың шығысын, деңгейін, қысымын және басқа да ауыспалы сипаттарын өлшеу немесе бақылау үшін арналған аспаптар мен аппаратура (мысалы, шығыс өлшеуіштер, деңгей көрсеткіштер, манометр, жылу өлшеуіштер)
10.
902610-ден
Күкірт сутегілері бар ортада (H2S) 1* жұмыс істеуге арналған сұйықтардың шығысы мен деңгейін өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура
5.
9027.
Физикалық немесе химиялық талдауға арналған аспаптар мен аппаратура (мысалы, поляриметр, рефрактометр, спектрометр, газ- және түтін талдаушылар); тұтқырлықты, борқылдақтықты, кеңеюді, шалағай созылуды өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура немесе осы тектес; жылу, дыбыс немесе жарық өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура (соның ішінде экспонометрлер, микротомдар)
10.
9028.
Газ, сұйық немесе электр энергиясын беру немесе өндіру (соның ішінде калибрлеуші) есептегіштері
5.
Мынадан басқа:
902830110.
Бір фазалық ауыспалы тоққа арналған есептегіштер
10.
902890.
Бөлшектер мен саймандар
5.
Мынадан басқа:
902890100.
Электр энергиясы есептегіштерге арналған бөлшектер мен саймандар
30.
9030.
9028 тауарлы позицияның өлшеу аспаптарын қоспағанда, осциллоскоптар, спектр талдауыштар, электр шамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған өзге де аспаптар мен аппаратура, альфа-, бета-, гамма-, рентген, ғарыштық немесе өзге де иондаушы сәулелерді табуға немесе өлшеуге арналған аспаптар мен аппаратура
бажсыз
Төмендегілерден басқалары:
903020.
Осцилоллоскоптар мен электронды-сәулелі осциллографтар
бажсыз
903031.
Жазатын құралдары жоқ әмбебап өлшеу аспаптары
бажсыз
903039.
Тоқ кернеуін, күшін, кедергісін немесе қуатын өлшеуге немесе бақылауға арналған жазатын қондырғылары жоқ аспаптар мен аппаратуралар, өзгесі
бажсыз
Мынадан басқа:
903039300-ден
Теледидарды баптауға арналған электрондық мамандандырылған аспаптар*
5.
903090.
Бөлшектер мен саймандар
5.
903180310-ден
Қуаты 200 кВт-тан астам дизель өндіруге пайдаланатын геометриялық шамаларды өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар, құрылғылар мен машиналар*
бажсыз
9032.
Автоматты түрде реттеу және басқару саймандары мен аппаратурасы
5.
903300000.
Осы топтың басқа жерінде аталмаған, 90 тобындағы машиналарға, аспаптарға, құралдарға немесе аппаратураға бөлшектер мен саймандар*
5.
903300000-ден
Медициналық жабдыққа бөлшектер мен саймандар
бажсыз
91.
Сағаттың барлық түрлері және олардың бөлшектері
20.
Төмендегілерден басқалары:
9101.
Қол, қалта және өзге де өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттар, соның ішінде асыл металдан жасалған немесе асыл металмен жалатылған корпусымен секундомерлер
30, бірақ 1 данаға 6 ЭКЮ-ден кем емес

указатели уровня, манометры, тепломеры), кроме приборов и аппаратуры товарной позиции 9014, 9015, 9028 или 9032
10.
из 902610
Приборы и аппаратура для измерения или контроля расхода и уровня жидкостей, предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S)1*
5.
9027.
Приборы и аппаратура для физического или химического анализа (например, поляриметры, рефрактометры, спектрометры, газо- и дымоанализаторы); приборы и аппаратура для измерения или контроля вязкости, пористости, расширения, поверхностного натяжения или аналогичные; приборы и аппараты для измерения или контроля количества тепла, звука или света (включая экспонометры, микротомы)
10.
9028.
Счетчики подачи или производства газа, жидкости и электроэнергии (включая калибрующие)
5.
Кроме:
902830110.
Счетчики электроэнергии для переменного тока однофазные
10.
902890.
Части и принадлежности
5.
Кроме:
902890100
Части и принадлежности для счетчиков
электроэнергии
30.
9030.
Осциллоскопы, анализаторы спектра, прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля электрических величин, кроме измерительных приборов товарной позиции 9028; приборы и аппаратура для обнаружения или измерения альфа-, бета-, гамма-,
рентгеновского, космического или прочих ионизирующих и излучений
беспошлинно
Кроме:
903020.
Осцилоллоскопы и осциллографы
беспошлинно
903031.
Приборы измерительные универсальные,
беспошлинно без записывающего устройства
беспошлинно
903039.
Приборы и аппаратура для измерения
беспошлинно или контроля напряжения, силы тока, сопротивления или мощности, без записывающего устройства, прочие
беспошлинно
Кроме:
из 903039300
Приборы специализированные электронные для настройки телевизоров
5.
903090.
Части и принадлежности
5.
из 903180310
Приборы, приспособления и машины для
измерения или контроля геометрических
величин, используемые для производства дизелей мощностью свыше 200 кВт
беспошлинно
9032.
Приборы и аппаратура для автоматического регулирования и управления
5.
903300000.
Части и принадлежности к машинам, приборам, инструментам или аппаратуре группы 90, в другом месте данной группы не поименованные
5.
из 903300000
Части и принадлежности к медицинскому
оборудованию
беспошлинно
91.
Часы всех видов и их части
20.
Кроме:
9101.
Часы наручные, карманные и прочие,
предназначенные для ношения на себе или с собой, включая секундомеры, с корпусом, изготовленным из драгоценных металлов или
из металлов, плакированных драгоценными металлами
30, но не менее
6 ЭКЮ зa 1 шт.

9102.
Қол, қалта және өзге де өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттар соның ішінде басқа секундомерлер, 9101 тауарлы позицияда көрсетілгендерден басқа
20, бірақ 1 данаға 3 ЭКЮ-ден кем емес
9103.
9104 тауарлы позициясындағы сағаттарды қоспағанда, өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналмаған, өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағат тетіктерімен сағаттар
20, бірақ 1 данаға 3 ЭКЮ-ден кем емес
9105.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналмаған сағаттар
20, бірақ 1 данаға 3 ЭКЮ-ден кем емес
9111.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттардың корпустары және оның бөлшектері
10.
Төмендегілерден басқалары:
911110000.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған, асыл металдан жасалған немесе асыл метал мен жалатылған сағаттарға арналған корпус
25.
9112.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналмаған сағаттардың корпустары және осы тектес осы топтың өзге бұйымдарына арналған корпустар және олардың бөлшектері
15.
911310100.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттардың асыл металдан жасалған баулары, ленталары немесе білезіктері және олардың бөлшектері
30.
9114.
Сағаттардың барлық түрлерінің бөлшектері, өзгесі
20.
92.
Музыкалық аспаптар; олардың бөлшектері мен саймандар
5.
Төмендегілерден басқалары:
920110.
Пианино
15.
9207.
Дыбысы электр арқылы шығарылатын немесе күшейтілетін музыкалық аспаптар [электр музыкалық аспаптар](мысалы, органдар, гитаралар, аккордеондар)
15.
93.
Қару мен оқ-дәрілер; олардың бөлшектері мен саймандары
30.
94.
Жиһаз; төсек бұйымдары, матрацтар, матрац тұғырлар, диван жастықтары мен осы тектес жиһаздың толтырылған бұйымдары; басқа жерде аталмаған шамдар мен жарық жабдықтары; жарық сілтемелер, табло және осы тектес бұйымдар; жиналатын құрылыс конструкциялары
30.
Төмендегілерден басқалары.
9401.
Отыруға арналған жиһаз (9402 тауарлы позициясында көрсетілгендерден басқа), соның ішінде кереует болып жиналатын; және оның бөлшектері
35.
9402.
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық жиһаз (мысалы, операциялық үстелдер, тексеруге арналған үстелдер, механикалық құрылғылары бар аурухана керуеттері, стоматологиялық креслолар), айналу, бұрылу, көтерілу, еңкею құрылғылары бар шаштараз және сол тектес креслолар
бажсыз
940190300
940190800,
940390,
940390100,
940390300-ден.
Жиһаздың фасад бөліктері*
5.
95.
Ойыншықтар; ойындар мен спорт мүкәммалы; олардың бөлшектері мен саймандары
15.
Төмендегілерден басқалары:
9504.
Ойын-сауық тауарлар, үстел немесе бөлме ойындары, соның ішінде бильярд ойынына арналған үстелдер, казиноға арналған арнайы үстелдер және боулингке арналған автоматтандырылған жабдық
30.
Төмендегілерден басқалары:

9102.
Часы наручные, карманные и прочие,
предназначенные для ношения на себе или с собой, включая секундомеры, кроме указанных в товарной позиции 9101
20, но не менее
3 ЭКЮ 1 шт.
9103.
Часы, не предназначенные для ношения с
собой или на себе, с часовыми механизмами для часов, предназначенных с собой или на себе, кроме часов товарной позиции 9104
20, но не менее
3 ЭКЮ за 1 шт.
9105.
Часы, не предназначенные для ношения на себе или с собой, прочие
20, но не менее
3 ЭКЮ за 1 шт.
9111.
Корпуса для часов, предназначенных для
ношения с собой или на себе, и их части
10.
Кроме:
911110000.
Корпуса для часов, предназначенных для
ношения с собой или на себе, из
драгоценного металла или металла,
плакированного драгоценным металлом
25.
9112.
Корпуса для часов, не предназначенных для ношения на себе или с собой, и аналогичные корпуса для прочих изделий данной группы и их части
15.
911310100.
Ремешки, ленты и браслеты для часов,
предназначенных для ношения на себе или с собой, и их части, из драгоценного металла
30.
9114.
Детали часов всех видов, прочие
20.
92.
Музыкальные инструменты; их части и принадлежности
5.
Кроме:
920110.
Пианино
15.
9207.
Музыкальные инструменты, у которых звук производится или должен быть усилен с помощью электричества [электромузыкальные инструменты](например, органы, гитары,
аккордеоны)
15.
93.
Оружие и боеприпасы; их части и
принадлежности
30.
94.
Мебель; постельные принадлежности,
матрацы, матрацные основы, диванные подушки и аналогичные набивные принадлежности мебели; лампы и осветительное оборудование в другом месте не поименованные; световые указатели, табло и аналогичные изделия; сборные строительные конструкции
30.
Кроме:
9401.
Мебель для сидения (кроме указанной в
товарной позиции 9402), включая
трансформируемую в кровати; и ее части
35.
9402.
Мебель медицинская, хирургическая,
стоматологическая или ветеринарная
(например, операционные столы, столы для осмотра, больничные койки с механическими приспособлениями, стоматологические кресла), парикмахерские и аналогичные кресла с приспособлениями для вращения,
поворота, подъема и наклона; части
вышеупомянутых изделий
беспошлинно
из
940190300
940190800,
940390,
940390100,
940390300.
Фасадные части мебели*
5.
95.
Игрушки; игры и спортивный инвентарь;
их части и принадлежности
15.
Кроме:
9504.
Товары для развлекательных игр, настольные или комнатные игры, включая столы для игры в бильярд, специальные столы для казино и автоматическое оборудование для боулинга
30.
Кроме:

950440000.
Ойын карталары
80.
950490.
Ойын-сауыққа арналған бұйымдар, өзгесі
5.
950490900-ден
Казиноға арналған арнайы үстелдер мен бұйымдар*
80.
950490900-ден
Электрондық ойындар*
20.
9507.
Балық аулау қармақтары, баумен балық аулауға арналған қармақтар мен өзге де саймандар; балық аулау ауы, масақұрт ауы және сол тектес аулар; құс муляжы ретіндегі далба (9208 немесе 9705 тауарлы позицияларында көрсетілгендерден басқа) және өзге де аулау немесе ату саймандары
10.
950800000.
Карусель, әткеншек, тир мен өзге де аттракциондар; көшпелі цирктер, көшпелі айуанхана мен көшпелі театрлар
10.
96.
Түрлі дайын бұйымдар
20.
Төмендегілерден басқалары:
960810300.
Шарикті қаламсаптар, өзге корпусы немесе қақпағы асыл металдан жасалған немесе асыл металл жалатылған
35.
960839100.
Сиялы автоқаламсаптар, стилографтар және өзге де корпусы немесе қақпағы асыл металдан жасалған немесе асыл металл жалатылған қаламсаптар (тушпен сызба қаламсаптарын қоспағанда)
35.
9612.
Басу машинкаларына арналған ленталар немесе сол тектес сиямен басатын немесе өзге әдіспен өнделген, із қалдыруға арналған ленталар, катушкада, кассетада немесе онсыз; штемпельді жастықшалар, сиямен шылқытылған немесе сиямен шылқытылмаған, қорапта немесе корапсыз
5.
97.
Өнер шығармалары. Коллекция заттары және антиквариат
бажсыз
*Тауардың номенклатурасы кодпен және тауардың атауымен айқындалады.
1. Белгіленген температурада және күкірт сутегілері бар (H2S) ортада жұмыс істеуге арналған техникалық өлшемдер мен бағыты тиісті жазбамен расталуы керек: машиналар мен жабдықтар үшін - паспортта, құбырлар үшін - зауыттық сынақ сертификатында.
2. Шығарылған сәттен бастап 10 жылдан астам уақыт еткен көлік құралдары кіргізген кезде, айдау шамасына қарамастан, көлік құралының кедендік құнының 15 пайызы мөлшерінде кеден бажы төленеді.
3. Медициналық мақсаттарға арналған арнайы автомобиль науқасты тасымалдауға арналған тасығышпен, медициналық аппаратурамен, оларды жалғап қоюға арналған саймандармен жарақталуы тиіс, арнайы айыру белгілері және тиісті дыбыстық және жарықтық дабылы болуы керек, сондай-ақ ондағы медициналық тасығыштарда тасымалдау мүмкіндігі болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1997 жылғы 12 маусымдағы
№ 960 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағына кіргізілген кезде оларға
преференциалды тәртіп тарамайтын тауарлардың
ТІЗБЕСІ
ТН ВЭД бойынша тауар коды
Тауардың атауы
1.
2.
0301,

950440000.
Карты игральные
80.
950490.
Изделия для развлекательных игр, прочие
5.
из
950490900
Специальные столы и изделия для казино*
80.
из
950490900
Игры электронные*
20.
9507.
Удочки рыболовные, крючки и прочие снасти для рыбной ловли с использованием лески;
сети рыболовные, сети для мотылей и
аналогичные сетки; приманки в виде муляжей птиц (кроме указанных в товарной позиции 9208 или 9705) и прочие принадлежности для охоты или стрельбы
10.
950800000.
Карусели, качели, тиры и прочие
аттракционы; цирки передвижные, зверинцы передвижные и театры передвижные
10.
96.
Различные готовые изделия
20.
Кроме:
960810300
Ручки шариковые, прочие с корпусом или колпачком из драгоценного металла или катаного драгоценного металла
35.
960839100.
Авторучки чернильные, стилографы и ручки прочие (кроме ручек чертежных для туши) с корпусом или колпачком из драгоценного металла или катаного драгоценного металла
35.
9612.
Ленты для пишущих машинок или аналогичные ленты, пропитанные чернилами или обработанные иным способом, предназначенные для получения отпечатков, в катушках, кассетах или без них; подушки
штемпельные, пропитанные или не
пропитанные чернилами, в коробках или без коробок
5.
97.
Произведения искусства, предметы
коллекционирования и антиквариат
беспошлинно
* Номенклатура товаров определяется как кодом, так и наименованием товаров.
1. Технические параметры и назначение для работы при установленных температурах и среде, содержащей сероводород (H2S), должны быть подтверждены соответствующей записью: для машин и оборудования - в паспорте, для труб - в сертификате заводских испытаний.
2. При ввозе транспортных средств, с момента изготовления которых прошло более 10 лет, независимо от величины пробега, уплачивается таможенная пошлина в размере 15 процентов от таможенной стоимости транспортного средства.
3. Автомобиль, специально предназначенный для медицинских целей, должен быть оснащен носилками для транспортировки больного, медицинской аппаратурой, приспособлениями для ее крепления, иметь специальные опознавательные знаки и соответствующую звуковую и световую сигнализацию, а также иметь возможность транспортировать больного на устанавливаемых в нем медицинских носилках.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 1997 года № 960
ПЕРЕЧЕНЬ
товаров, на которые не распространяется преференциальный режим
при их ввозе на территорию Республики Казахстан
Код товара
по ТН ВЭД
Наименование товара
1
2
из 0301

0302,
0304,
0305,
1604-тен.
Бекіре және арқан балық, бекіре және арқан балықтарының уылдырығы, бекіре және арқан балықтан және уылдырықтан жасалған деликатес*
2009.
Ашымаған және спирт қоспасы жоқ, қант немесе өзге тәтті ететін заттар қосылған немесе қосылмаған жеміс-жидек шырындары және көкөніс шырындары
2202.
Сулар, соның ішінде минералды және газдалған, қант қоспасы немесе басқа да тәтті ететін немесе дәмдеуіш заттар қосылған және өзге де алкогольсіз сусындар, 2009 тауарлы позициясындағы жеміс-жидек немесе көкөніс шырындарын қоспағанда

0302,
0304,
0305,
1604.
Осетровая и лососевая рыбы, икра осетровых и
лососевых рыб, деликатесы, приготовленные из
осетровых и лососевых рыб и икры*
2009.
Соки фруктовые и соки овощные, несброженные и не
содержащие добавок спирта, с добавлением или без
добавления сахара или других подслащивающих
веществ
2202.
Воды, включая минеральные и газированные,
содержащие добавки сахара или других
подслащивающих или ароматических веществ, и
прочие безалкогольные напитки, за исключением
фруктовых или овощных соков товарной позиции 2009

2203 00
Сыра
2204-тен (220430 басқа), 2205, 2206 00
Шарап, шампан шарабы, шарап материалдары*
2207, 2208-ден
Спирттің барлық түрлері, күшейтілген сусындар, күшейтілген шырындар мен бальзамдар, арақ, ликер-арақ бұйымдары, коньяк*
2402. (2402 90 000 басқа)
Темекі бұйымдары, темекі бар өзге де бұйымдар
271000270, 271000360-ден
Автомобиль бензині
271000610, 271000690-ден
Дизель отыны
30.
Фармацевтикалық өнім
420310000-ден
Былғарыдан жасалған киім*
4301, 4302, 4303, 650692000-ден
Өңделген және өңделмеген тері (көртышқан, қоян, ит, бұғы, қой терісін қоспағанда), таза теріден жасалған бұйымдар, оның ішінде пальто, қысқа пальто, жакеттер, терімен әрленген жамылғы (көртышқан, қоян, ит, бұғы, қой терісін қоспағанда)*
620113,620193000, 620213,620293000, 620312000,620319300, 620323,620329110, 620329180,620333, 620339110,620339190, 620343,630349110, 620349190,620349310, 620349390, 620349500, 620413000,62041900, 620423,640429110, 620429180,620433, 620439110,630439190, 620443000, 620444000, 620453000, 620459100, 620463,620469110, 620469180,620469310, 620469390, 620469500, 620530000, 620640000
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған мата киімдер мен киім бөліктері
620719000, 620722000-ден 620792000.620811000-ден, 620822000, 620892, 620930000
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған дамбалдар мен кальсондар
620990000-ден
Жасанды талшықтардан жасалған балалар киімі және оларға қатысты заттар*
6210-ден
5602, 5603, 5906 немесе 5907 тауарлы позицияларда топтастырылған тек жасанды және синтетикалық материалдардан жасалған киім*
621111000-ден
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған суға түсу костюмдері мен ерлер мен балаларға арналған плавкилер*
621112000-ден 621133.
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған суға түсу костюмдері мен әйелдер мен қыз балаларға арналған плавкилер*
6212-ден
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған трикотаж немесе трикотаж емес бюстгальтерлер, белдіктер, корсеттер, иыққа тартқыштар, тартып байлағыштар және сондай бұйымдар
621390000,621430000, 621440000, 621520000-ден
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған беторамалдар*
621600000-ден
Тек жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған қолғаптар, биалайлар, митенкалар*
6217-ден
Жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған киім бұйымдары; 6212 тауарлы позицияларда топтастырылғандардан басқа, жасанды және синтетикалық талшықтардан жасалған киім детальдар немесе киім бұйымдары*
6491, 6402
Резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған аяқкиім, шұлғау және сол тектес бұйымдар; резеңке, және синтетикалық полимер материалдардан жасалған олардың бөліктері.
640411000-ден
Резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған спорт аяқкиімі; тенниске, баскетболға, гимнастикаға арналған аяқкиім, толық резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған жаттығу және сол тектес аяқкиім*
640419-ден
Берік, толық резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған аяқкиім*
640520910-ден
Толық резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған бөлме және өзге үй аяқкиімі*
640520990-ден
Толық резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған берік аяқкиім*
640590100-ден
Толық резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған берік аяқкиім*
640610900,640620100, 640620900-ден
Аяқкиімнің жоғарғы жағы және резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған олардың бөліктері, арт жағы мен қатты бөліктерін қоспағанда*
640699-ден
Аяқкиімнің жоғарғы жағының пішіндері, ұлтарақтар және басқа ауыстырмалы бөліктері, шұлғау, гамаштар сол тектес бұйымдар мен резеңке және синтетикалық полимер материалдардан жасалған олардың бөлшектері*
701321,701331,701391, 940510500-ден
Хрустальдан жасалған бұйымдар, хрустальдан жасалған жарық беру аспаптары*
7113,710239000,7114, 7116-ден
Алтын, платина немесе күмістен жасалған зергерлік бұйымдар*

2203 00
Пиво
из 2204
(кроме 220430),
2205, 2206 00
Вина, шампанские вина, виноматериалы*
из 2207, 2208
Все виды спирта, крепленые напитки, крепленые
соки и бальзамы, водка, ликеро-водочные изделия,
коньяк*
2402.
(кроме 2402 90
000)
Табачные изделия, прочие изделия, содержащие
табак
из 271000270,
271000360
Бензин автомобильный
из 271000610,
271000690
Дизельное топливо
30.
Фармацевтическая продукция
из 420310000
Одежда из натуральной кожи*
из 4301, 4302,
4303, 650692000
Выделанные и невыделанные меховые шкурки (кроме
шкурок крота, кролика, собаки, оленя, овчины),
изделия из натурального меха, включая пальто,
полупальто, жакеты, накидки с применением отделки
из меха (за исключением меха крота, кролика,
собаки, оленя, овчины)*
620113,
620193000,
620213,
620293000,
620312000,
620319300,
620323,
620329110,
620329180,
620333,
620339110,
620339190,
620343,
630349110,
620349190,
620349310,
620349390,
620349500,
620413000,
62041900,
620423,
640429110,
620429180,
620433,
620439110,
630439190,
620443000,
620444000,
620453000,
620459100,
620463,
620469110,
620469180,
620469310,
620469390,
620469500,
620530000,
620640000
Одежда и принадлежности одежды текстильные, изготовленные только из искусственных и синтетических волокон
из 620719000,
620722000
из 620792000,
620811000,
620822000,
620892,
620930000
Трусы и кальсоны, изготовленные только из
искусственных и синтетических волокон
из 620990000
Детская одежда и принадлежности к ней, из
искусственных волокон*
из 6210
Одежда, изготовленная только из искусственных или
синтетических материалов, классифицируемых в
товарных позициях 5602, 5603, 5906 или 5907*
из 621111000
Купальные костюмы и плавки мужские и мальчиковые,
изготовленные только из искусственных или
синтетических волокон*
из 621112000
621133.
Купальные костюмы и плавки женские и для девочек,
изготовленные только из искусственных или
синтетических волокон*
из 6212
Бюстгальтеры, пояса, корсеты, подтяжки, подвязки
и аналогичные изделия и их части, трикотажные или
не трикотажные, изготовленные только из
искусственных или синтетических волокон*
из 621390000,
621430000,
621440000,
621520000
Платки носовые, изготовленные только из
искусственных или синтетических волокон*
из 621600000
Перчатки, варежки, митенки, изготовленные только
из искусственных или синтетических волокон*
из 6217
Принадлежности одежды прочие из искусственных или
синтетических волокон; детали одежды или
принадлежности одежды из искусственных или
синтетических волокон, кроме классифицируемых в
товарной позиции 6212*
6491,
6402
Обувь, гетры и аналогичные изделия, полностью
изготовленные из резины и синтетических
полимерных материалов; их части, полностью
изготовленные из резины и синтетических
полимерных материалов
из 640411000
Спортивная обувь из резины и синтетических
полимерных материалов; обувь для тенниса,
баскетбола, гимнастики, тренировочная и
аналогичная обувь, полностью изготовленная из
резины и синтетических полимерных материалов*
из 640419
Обувь прочая, полностью изготовленная из резины и
синтетических полимерных материалов*
из 640520910
Комнатные туфли и прочая домашняя обувь,
полностью изготовленные из резины и синтетических
полимерных материалов*
из 640520990
Обувь прочая, полностью изготовленная из резины и
синтетических полимерных материалов*
из 640590100
Обувь прочая, полностью изготовленная из резины и
синтетических полимерных материалов*
из 640610900,
640620100,
640620900
Верх обуви и его части, изготовленные из резины и
синтетических полимерных материалов, за
исключением задников и жестких деталей*
из 640699
Заготовки верха обуви, вкладные стельки и другие
сменные детали, гетры, гамаши и аналогичные
изделия и их части, изготовленные полностью из
резины и синтетических полимерных материалов*
из 701321,
701331,
701391,
940510500
Изделия из хрусталя, осветительные приборы,
изготовленные из хрусталя*
из 7113,
710239000,
7114,
7116
Ювелирные изделия из золота, платины или серебра*

7117.
Бижутерия
84.
Ядролық реакторлар, қазандар, жабдықтар мен механикалық құрылғылар; олардың бөліктері
85.
Электр машиналары мен жабдықтар, олардың бөлшектері; дыбыс жазу, дыбыс шығару аппаратурасы; теледидарлық бейне мен дыбысты жазу және көрсетуге арналған аппаратура, олардың бөліктері мен саймандары
8703.
Адам тасымалдауға арналған (8702 тауарлық позициядағы автомобильдерден басқа) жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдары, соның ішінде жүк-жолаушы фургон-автомобильдер мен жарысу автомобильдері
9101.
Корпусы асыл металдан жасалған немесе асыл металмен жалатылған қол, қалта және өзге де өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттар (секундомерлерді қосқанда)
9102.
9101 тауарлық позицияда көрсетілгендерден басқа, қол, қалта және өзге де өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттар (секундомерлерді қосқанда)
9103.
(9104 тауарлық позицияда көрсетілгендерден басқа) қол, қалта және өзге де өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналмаған, сағат тетіктері бар сағаттар
910400.
Аспаптар тақтасына орнатылатын сағаттан және автомобильдерге, ұшақтарға, ғарыш аппараттарына немесе кемелерге арналған осындай сағаттар
9105.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналмаған сағаттар, өзгелер
9106.
Тәулік уақытын тіркеу аппаратурасы, уақыт интервалдарын өлшеу, тіркеу, және/немесе қандай да болмасын тәсілмен индикациялау аппаратурасы, кез келген сағат тетігімен немесе синхронды қозғалтқышпен (мысалы, уақыт тіркеушілер, уақыт жазу құрылғыларымен)

7117.
Бижутерия
84.
Реакторы ядерные, котлы, оборудование и
механические устройства; их части
85.
Электрические машины и оборудование, их части;
звукозаписывающая и звуковоспроизводящая
аппаратура; аппаратура для записи и
воспроизведения телевизионного изображения и
звука, их части и принадлежности
8703.
Автомобили легковые и прочие моторные
транспортные средства, предназначенные для
перевозки людей (кроме автомобилей товарной
позиции 8702), включая грузопассажирские
автомобили-фургоны и гоночные автомобили
9101.
Часы наручные, карманные и прочие,
предназначенные для ношения на себе или с собой
(включая секундомеры), с корпусом, изготовленным
из драгоценных металлов или из металлов,
плакированных драгоценными металлами
9102.
Часы наручные, карманные и прочие,
предназначенные для ношения на себе или с собой
(включая секундомеры), кроме указанных в товарной
позиции 9101
9103.
Часы, не предназначенные для ношения с собой или
на себе, с часовыми механизмами для часов,
предназначенных для ношения с собой или на себе
(кроме часов товарной позиции 9104)
910400.
Часы, устанавливаемые на приборных досках, и
аналогичные часы для автомобилей, самолетов,
космических аппаратов или судов
9105.
Часы, не предназначенные для ношения на себе или
с собой, прочие
9106.
Аппаратура для регистрации времени суток,
аппаратура для изменения, регистрации и/или
индикации каким-либо способом интервалов времени,
с любым часовым механизмом или синхронным
двигателем (например, регистраторы времени,
устройства записи времени)

910700000.
Кез келген сағат тетігімен немесе синхронды қозғалткышы бар уақыт аударғыштар
9108.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттардың сағат тетіктері, жиынтықталған және жиналған
9109.
Өзіне тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттардың тетіктері, жиынтықталған және жиналған
9110.
Сағат тетіктері, жиынтықталған, жиналмаған немесе ішінара жиналған (сағат тетіктерінің жинақтары); Сағат тетіктері, жиынтықталмаған, жиналған; сағат тетіктері, алдын ала тұрпайы жиналған

910700000.
Временные переключатели с часовым механизмом
любого вида или с синхронным двигателем
9108.
Механизмы часовые для часов, предназначенных для
ношения с собой или на себе, укомплектованные и
собранные
9109.
Механизмы для часов, не предназначенные для
ношения на себе или с собой, укомплектованные и
собранные
9110.
Механизмы часовые, укомплектованные, несобранные
или частично собранные (комплекты часовых
механизмов); механизмы часовые неукомплектованные, собранные; механизмы часовые,
предварительно грубособранные; механизмы часовые,
предварительно грубособранные