"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2011 жылғы жылдық қаржылық (шоғырландырылған және жеке) есептілігін, таза кірісін бөлу, жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу тәртібін және бір жай акциясына шаққандағы дивидендтің мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 850 Қаулысы
«Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы Заңының 7-бабы 2-тармағының 2) және 10) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) қоса беріліп отырған «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) 2011 жылғы жылдық қаржылық (шоғырландырылған және жеке) есептілігі;
2) Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 23 мекенжайында орналасқан, деректемелері: салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) 620200333937, жеке сәйкестендіру коды (ЖСК) KZ456010111000026976, Астана қаласы, «Қазақстанның халық банкі» акционерлік қоғамындағы банктік сәйкестендіру коды (БСК) HSBKKZKX, Қордың қаржылық есептілігіне сәйкес 330035160000 (үш жүз отыз миллиард отыз бес миллион бір жүз алпыс мың) теңгені құрайтын Қордың 2011 жылғы таза кірісін бөлу тәртібі:
дивидендтерді төлеуге – 159112559000 (бір жүз елу тоғыз миллиард бір жүз он екі миллион бес жүз елу тоғыз мың) теңге жіберілсін;
инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру, борыштық міндеттемелерді өтеу және активтер сатып алу үшін 170922601000 (бір жүз жетпіс миллиард тоғыз жүз жиырма екі миллион алты жүз бір мың) теңге Қордың және оның компанияларының иелегінде қалдырылсын;
3) Қордың бір жай акциясына шаққандағы 2011 жылғы дивидендтің мөлшері 45 (қырық бес) теңге 71 (жетпіс бір) тиын болып бекітілсін.
2. Осы қаулыға қол қойылған күн - дивидендтерді төлеудің басталған күні деп белгіленсін.
3. Дивидендтер төлеу 10 (он) жұмыс күні ішінде «201301» бюджеттік жіктеу коды бойынша республикалық бюджетке қолма-қол ақшасыз аудару жолымен ақшалай нысанда жүргізілсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 26 маусымдағы
№ 850 қаулысымен
бекітілген
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ
Жеке қаржылық есептілік
Тәуелсіз аудиторлардың есебімен 2011 жылғы
31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ     Жеке қаржылық есептілік
МАЗМҰНЫ
Тәуелсіз аудиторлардың есебі
Жеке қаржылық есептілік
Жеке бухгалтерлік теңгерім
Жиынтық кіріс туралы жеке есеп
Ақша қаражатының қозғалысы туралы жеке есеп
Капиталдағы өзгерістер туралы жеке есеп
Жеке қаржылық есептілікке ескертпелер
ЖЕКЕ БУХГАЛТЕРЛІК ТЕҢГЕРІМ
Миллион теңгемен
Ескер.

Об утверждении годовой финансовой отчетности (консолидированной и отдельной), порядка распределения чистого дохода, выплаты дивидендов по простым акциям и размера дивиденда в расчете на одну простую акцию акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" за 2011 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 850
В соответствии с подпунктами 2) и 10) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года «О Фонде национального благосостояния» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) прилагаемую годовую финансовую отчетность (консолидированную и отдельную) акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына» (далее – Фонд) за 2011 год;
2) порядок распределения чистого дохода Фонда за 2011 год, составляющего 330035160000 (триста тридцать миллиардов тридцать пять миллионов сто шестьдесят тысяч) тенге согласно финансовой отчетности Фонда, расположенного по адресу: Республика Казахстан, 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра, 23; реквизиты: регистрационный номер налогоплательщика (РНН) - 620200333937, индивидуальный идентификационный код (ИИК) - KZ456010111000026976, банковский идентификационный код (БИК) - HSBKKZKX в акционерном обществе «Народный банк Казахстана», город Астана:
направить на выплату дивидендов – 159112559000 (сто пятьдесят девять миллиардов сто двенадцать миллионов пятьсот пятьдесят девять тысяч) тенге;
оставить в распоряжении Фонда и его компаний для финансирования инвестиционных программ, погашения долговых обязательств и приобретения активов – 170922601000 (сто семьдесят миллиардов девятьсот двадцать два миллиона шестьсот одна тысяча) тенге;
3) размер дивиденда за 2011 год в расчете на одну простую акцию Фонда – 45 (сорок пять) тенге 71 (семьдесят один) тиын.
2. Установить дату начала выплаты дивидендов – дату подписания настоящего постановления.
3. Выплату дивидендов произвести в течение 10 (десяти) рабочих дней в денежной форме путем безналичного перечисления в республиканский бюджет по коду бюджетной классификации «201301».
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2012 года № 850
АО «Фонд Национального Благосостояния «Самрук-Қазына»
Отдельная финансовая отчетность

(306.607)
6-44 беттегі есеп саясаты мен ескертпелер осы жеке қаржылық есептіліктің ажырамас бөлігі болып табылады.
Басқарушы директор - Басқарма мүшесі            _____________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер                                   _____________________
Алмаз Әбдірахманова
АҚША ҚАРАЖАТЫНЫҢ ҚОЗҒАЛЫСЫ ТУРАЛЫ ЖЕКЕ ЕСЕП
31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
Миллион теңгемен
Ескер.
2011
2010
Операциялық қызметтен ақша ағымдары:
Табыс салығы есептелгенге дейінгі пайда/(шығын)

(306.607)
Учетная политика и примечания на страницах с 6 по 45 являются неотъемлемой частью данной отдельной финансовой отчетности.
Управляющий директор - Член Правления      _____________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер                          _____________________
Алмаз Абдрахманова
ОТДЕЛЬНЫЙ ОТЧЕТ О ДВИЖЕНИИ ДЕНЕЖНЫХ СРЕДСТВ
За год, закончившийся 31 декабря
В миллионах тенге
Прим.
2011
2010
Денежные потоки от операционной
деятельности:
Убыток до учета подоходного налога

1. Еншілес ұйымдарға берілген қарыздар бойынша дисконты тану (5-ескертпе).
2. Акционермен операциялар (13-ескертпе).
3. Үкімет қаражаты бойынша дисконты тану (15-ескертпе).
6-44 беттегі есеп саясаты мен ескертпелер осы жеке қаржылық есептіліктің ажырамас бөлігі болып табылады.
Басқарушы директор - Басқарма мүшесі            _____________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер                                   _____________________
Алмаз Әбдірахманова
КАПИТАЛДАҒЫ ӨЗГЕРІСТЕР ТУРАЛЫ ЖЕКЕ ЕСЕП
31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
Миллион теңгемен
Жарғылық капитал
Сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау резерві
Жинақталған шығын
Жиыны

1. Признание дисконта по займам, выданным дочерним организациям (Примечание 5).
2. Операции с Акционером (Примечание 13).
3. Признание дисконта по средствам Правительства (Примечание 15).
Учетная политика и примечания на страницах с 6 по 45 являются неотъемлемой частью данной отдельной финансовой отчетности.
Управляющий директор - Член Правления      _____________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер                          _____________________
Алмаз Абдрахманова
Отдельный отчет об изменениях в капитале
За год, закончившийся 31 декабря 2011
В миллионах тенге
Уставный
капитал
Резерв по
переоценке
инвестиций,
имеющихся в
наличии для
продажи
Накопленный убыток
Итого

2011 жылғы 31 желтоқсан
4.050.383
(126.333)
(1.116.293)
2.807.757
6-4 беттегі есеп саясаты мен ескертпелер осы жеке қаржылық есептіліктің ажырамас бөлігі болып табылады
Басқарушы директор - Басқарма мүшесі            _____________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер                                   _____________________
Алмаз Әбдірахманова
ЖЕКЕ ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІККЕ ЕСКЕРТПЕЛЕР
2011 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
1. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Қор» немесе «Самұрык-Қазына») Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы № 962 қаулысына сәйкес құрылды. Құрылу «Қазына» орнықты даму қоры» акционерлік қоғамы («Қазына») мен «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» акционерлік қоғамын («Самұрық») біріктіру және Мемлекеттік қорға Қазақстан Республикасы Үкіметіне («Мемлекет» немесе «Үкімет») тиесілі кейбір кәсіпорындардағы өз меншік құқығын қосымша беру жолымен жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті білдіретін Үкімет Қордың жалғыз акционері (бұдан әрі мәтін бойынша «Акционер»).
Үкіметтің қайта ұйымдастыру кезіндегі негізгі мақсаты Үкіметтің тиісті бағдарламалары мен даму жоспарларында белгіленген осы компаниялардың стратегиялық міндеттерді табысты орындауы мақсатында олардың менеджменті тиімділігін арттыру және ұйымдық құрылымын оңтайландыру болып табылады. Самұрық пен Қазынаның қосылуы және қосымша беру кәсіпорындарды жалпы бақылауға біріктіруді білдіреді, оны Қор үлестерді біріктіру ретінде ескереді.
Қордың қызметі 2012 жылғы 1 ақпанға дейін «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы № 134-4 Заңымен реттелді және ел экономикасының тұрақты дамуын қамтамасыз етуге жәрдемдесуге; экономиканы жаңғыртуға және әртараптандыруға; Ton компаниялары қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталды. 2012 жылғы 1 ақпанда «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы № 550-IV Заңы қабылданды, оған сәйкес Қордың қызметі Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайту және Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқару арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыруға бағытталды.
Қор 5 және 6-ескертпеде санамаланған бірқатар мемлекеттік кәсіпорындарды біріктіретін холдинг болып табылады. 2008 жылғы 3 қараша - 2009 жылғы 13 ақпан аралығында Қор Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің ұлттық және шетелдік валютада банк операцияларын жүргізуге 2008 жылғы 27 қарашадағы 5.2.66 № 0001231 лицензиясының негізінде қаржы операцияларының кейбір түрлерін жүзеге асырады.
Компанияның тіркелген офисі Қазақстан Республикасы, Астана, ҚабанбаЙ батыр даңғылы, 19 мекенжайында орналасқан.

На 31 декабря 2011 года
4.050.383
(126.333)
(1.116.293)
2.807.757
Учетная политика и примечания на страницах с 6 по 45 является неотъемлемой частью данной отдельной финансовой отчетности
Управляющий директор - Член Правления      _____________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер                          _____________________
Алмаз Абдрахманова
ПРИМЕЧАНИЯ К ОТДЕЛЬНОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
За год, закончившийся 31 декабря 2011 года
1. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
АО «Фонд Национального Благосостояния «Самрук-Казына» (далее по тексту «Фонд» или «Самрук-Казына») было образовано 3 ноября 2008 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года. Фонд был создан посредством слияния АО «Фонд Устойчивого Развития «Казына» (далее по тексту «Казына») и АО «Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами «Самрук» (далее по тексту «Самрук») и. дополнительной передачи Государством Фонду своего права собственности в некоторых предприятиях, принадлежащих Правительству Республики Казахстан (далее по тексту «Государство» или «Правительство»). Правительство, представленное Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, является единственным акционером Фонда (далее во тексту «Акционер»).
Основной целью Правительства при реорганизации является повышение эффективности менеджмента и оптимизация организационных структур в дочерних компаниях Фонда, с целью успешного выполнения их стратегических задач, установленных в соответствующих программах Правительства и планах развития компаний.
Деятельность Фонда до 1-го февраля 2012 года регулировалась Законом Республики Казахстан «О Фонде национального благосостояния» № 134-4 от 13 февраля 2009 года и была направлена на содействие в обеспечении устойчивого развития экономики страны; модернизации и диверсификации экономики; повышение эффективности деятельности компаний Группы. 1 февраля 2012 года был принят Закон Республики Казахстан «О Фонде национального благосостояния» № 550-4, в соответствии с которым деятельность Фонда должна быть сфокусирована на повышении национального благосостояния Республики Казахстан посредством увеличения долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в группу Фонда и эффективного управления активами, входящими в группу Фонда.
Фонд является холдингом, владеющим инвестициями в ряде государственных предприятий, перечисленных в Примечаниях 5 и 6. В период с 3 ноября 2008 года по 13 февраля 2009 года Фонд осуществлял некоторые виды финансовых операций на основании лицензии на проведение банковских операций в национальной и иностранной валюте Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2008 года, номер лицензии 5.2.66 № 0001231.
Зарегистрированный офис Фонда находится по адресу: г. Астана, пр. Кабанбай батыра, 19, Республика Казахстан.

Осы жеке қаржылық есептілікті шығаруға 2012 жылғы 23 мамырда Қордың Басқарушы директор - Басқарма мүшесі төрағасы мен Бас бухгалтері бекітті.
Экономикалық жағдайлар
Қазақстан Республикасы нарықтық экономика шарттары талап ететіндей экономикалық реформаларды жүзеге асыруды және өзінің заңнамалық, салық және нормативтік базасын әзірлеуді жалғастыруда. Осы реформалар мен әзірленімдер және Үкімет қабылдаған экономикалық, қаржылық және монетарлық шаралардың тиімділігі Қазақстан экономикасының болашақтағы тұрақтылығын ұстауды мақсат етеді.
Қазақстан экономикасы іскерлік белсенділіктің бәсеңдеуіне және әлемдегі экономикалық даму қарқындарының төмендеуіне сезімтал. Әлемдік қаржы дағдарысы капитал нарығының тұрақсыздығына, банк секторындағы өтімділіктің елеулі нашарлауына және Қазақстанның ішінде кредит берудің неғұрлым қатаң шарттарына әкелді. Үкімет Тұрақтандыру жоспарының шеңберінде қазақстандық банктер мен компаниялардың шетелдік қарыздардың өтімділігі мен оларды қайта қаржыландыруды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдады, Қазақстанда экономикалық жағдайдың жақсаруы соның нәтижесі болды. Алайда Үкімет қабылдаған тұрақтандыру шараларының оң нәтижелеріне қарамастан капитал көздеріне қол жеткізу мүмкіндігіне, сондай-ақ Toп пен оның контрагенттері үшін капитал құнына қатысты белгісіздік бар, бұл Топтың қаржылық жағдайына, Топтың операциялары мен экономикалық перспективаларының нәтижелеріне әсер етуі мүмкін. Топтың басшылығы ол Топтың осы жағдайлардағы экономикалық орнықтылығын қолдау жөніндегі барлық қажетті жағдайларды қабылдайды деп санайды. Алайда жоғарыда көрсетілген салалардағы жағдайдың одан әрі нашарлауы Топтың нәтижелері мен қаржылық жағдайына теріс әсер етуі мүмкін. Қазіргі кезде бұл әсердің қандай болатынын айқындау қиын.
Тұрақтандыру жоспары
Әлемдік қаржы дағдарысы жағдайында елдің экономикасы мен қаржы жүйесін тұрақтандыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономикасы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі мәтін бойынша «Тұрақтандыру жоспары») бекітілді. Тұрақтандыру жоспары мынадай мақсаттарға бағытталған бірқатар іс-шараларды көздейді:
- Қаржы секторын тұрақтандыру
- Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
- Шағын және орта бизнесті қолдау
- Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
- Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
Қор Үкіметтен Тұрақтандыру жоспарын іске асыру жөніндегі негізгі оператор болып түседі.

Данная отдельная финансовая отчетность была утверждена к выпуску Управляющим директором — Членом Правления и Главным Бухгалтером Фонда 23 мая 2012 года.
Экономические условия
Республика Казахстан продолжает осуществлять экономические реформы и разработку своей законодательной, налоговой и нормативной базы, как того требуют условия рыночной экономики. Эти реформы и разработки и эффективность экономических, финансовых и монетарных мер, предпринятых правительством, ставят целью поддержание будущей стабильности казахстанской экономики.
Казахстанская экономика подвержена влиянию рыночных колебаний и снижения темпов экономического развития в мировой экономике. Мировой финансовый кризис привел к нестабильности на рынках капитала, существенному ухудшению ликвидности в банковском секторе и ужесточению условий кредитования внутри Казахстана. В рамках Плана Стабилизаций, Правительство предприняло меры по обеспечению ликвидности и рефинансирования зарубежных займов Казахстанских банков и компаний, результатом которых стало улучшение экономической ситуации в Казахстане. Однако, несмотря на положительные результаты стабилизационных мер, предпринимаемых Правительством, существует неопределенность относительно возможности доступа к источникам капитала, а также стоимости капитала для Фонда и его контрагентов, что может повлиять на финансовое положение, результаты операций и экономические перспективы Фонда. Руководство Фонда считает, что оно предпринимает все необходимые меры по поддержанию экономической устойчивости фонда в данных условиях. Однако ухудшение ситуации в описанных выше областях может негативно повлиять на результаты и финансовое положение Фонда. В настоящее время невозможно определить, каким именно может быть это влияние.
План Стабилизации
В целях обеспечения стабильности экономики и финансовой системы страны в условиях мирового финансового кризиса постановлением Правительства № 1085 от 25 ноября 2008 года был утвержден План совместных действий Правительства, Национального Банка и Агентства по регулированию о надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (далее по тексту «План стабилизации»). План стабилизации предусматривает ряд мероприятий, направленных на следующие цели:
- Стабилизация финансового сектора
- Решение проблем на рынке недвижимости
- Поддержка малого и среднего бизнеса
- Развитие агропромышленного комплекса
- Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов
Фонд выступает основным оператором Правительства по реализации Плана Стабилизации.

2. ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗІ
Осы жеке қаржылық есептілік есеп саясатында және осы жеке қаржылық есептілікке ескертпелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда, бастапқы құн қағидаты негізінде дайындалды. Қор бухгалтерлік есептілікті теңгемен ұсынған. Арнайы шарттасқан жағдайларды қоспағанда, осы жеке қаржылық есептіліктегі барлық мәндер миллионға дейін дөңгелектелген.
Осы жеке қаржылық есептілік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес дайындалды.
Осы жеке қаржылық есептілік 2011 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін шоғырландырылған қаржылық есептілікке қосымша ретінде дайындалды. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығаруға 2012 жылғы 23 мамырда Қордың Басқарушы директор - Басқарма мүшесі төрағасы мен Бас бухгалтері бекітті. Шоғырландырылған қаржылық есептілік данасы Қордың бас кеңсесінен алуға болады (1-ескертпе).
Сәйкестігі туралы мәлімдеме
Қордың осы жеке қаржылық есептілігі Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары жөніндегі кеңес («ҚЕХС жөніндегі кеңес») бекіткен Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына («ҚЕХС») сәйкес дайындалды.
Жеке қаржылық есептілікті ҚЕХС-қа сәйкес дайындау маңызды бухгалтерлік бағалауды талап етеді. Жеке қаржылық есептілікті дайындау сондай-ақ басшылықтан Қордың есеп саясатын қолдану барысында жол берулер бойынша пікірлер қолдануда талап етеді. Жоғары күрделілік деңгейі мен жол берулерді қолдануды қамтитын қолданылу саласы, сондай-ақ бағалау мен жол берулерді қолдану шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін елеулі болып табылатын салалар 4-ескертпеде ашылған.
Шетелдік валютаны қайта есептеу
Функционалдық валюта және ұсыну валютасы
Осы жеке қаржылық есептілік функционалдық валюта және Қордың есептілігін ұсыну валютасы болып табылатын теңгемен ұсынылды.
Операциялар және шоттар сальдосы
Шетелдік валютадағы операциялар операциялар жүзеге асырылған күнгі валюта бағамы бойынша функционалдық валютаға қайта есептеледі. Шетелдік валютада берілген монетарлық активтер мен міндеттемелер есепті күні қолданылатын функционалдық валютаның ресми нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі. Барлық бағамдық айырмалар жиынтық кіріс туралы жеке есепке қосылады. Тарихи құнның негізінде шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар бастапқы мәмілелер жасалған күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі. Әділ құн бойынша шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар әділ құн белгіленген күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі.
Валюта айырбастау бағамдары
Қазақстандық қор биржасы («ҚҚБ») белгілеген валюта айырбастаудың орташа салмақталған бағамдары Қазақстанда шетелдік валютаны айырбастаудың ресми айырбастау бағамдары ретінде пайдаланылады.

2. ОСНОВА ПОДГОТОВКИ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Данная отдельная финансовая отчетность была подготовлена на основе первоначальной стоимости, за исключением раскрытого в учетной политике и примечаниях к данной отдельной финансовой отчетности. Фонд ведет бухгалтерский учет в казахстанских тенге. Все значения в данной отдельной финансовой отчетности округлены до миллиона, за исключением специально оговоренных случаев.
Данная отдельная финансовая отчетность подготовлена согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Данная отдельная финансовая отчетность была подготовлена в дополнение к консолидированной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2011 года. Консолидированная финансовая отчетность была утверждена к выпуску Управляющим директором - Членом Правления и Главным Бухгалтером Фонда 23 мая 2012 года. Экземпляр консолидированной финансовой отчетности может быть получен в зарегистрированном офисе Фонда (Примечание 1).
Заявление о соответствии
Данная отдельная финансовая отчетность Фонда подготовлена в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (далее по тексту «МСФО») в редакции, утвержденной Советом по Международным стандартам финансовой отчетности (далее по тексту «Совет по МСФО»).
Подготовка отдельной финансовой отчетности в соответствии с МСФО требует использования определенных важных учетных оценок. Подготовка отдельной финансовой отчетности также требует от руководства выражения мнения по допущениям в ходе применения учетной политики Фонда. Сферы применения, включающие в себя повышенный уровень сложности или применение допущений, а также области, в которых применение оценок и допущений является существенным для отдельной финансовой отчетности, раскрыты в Примечании 4.
Пересчет иностранной валюты
Функциональная валюта и валюта представления
Данная отдельная финансовая отчетность представлена в тенге, который является функциональной валютой и валютой представления отчетности Фонда.
Операции и сальдо счетов
Операции в иностранной валюте первоначально учитываются в функциональной валюте по курсу, действующему на дату операции. Монетарные активы и обязательства, выраженные в иностранной валюте, пересчитываются по официальному рыночному курсу функциональной валюты, действующему на отчетную дату. Все курсовые разницы включаются в отдельный отчет о совокупном доходе. Немонетарные статьи, которые оцениваются на основе исторической стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату совершения первоначальных сделок. Немонетарные статьи, которые оцениваются по справедливой стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам на дату определения справедливой стоимости.
Курсы обмена валют
Средневзвешенные курсы обмена, установленные на Казахстанской фондовой бирже (далее по тексту «КФБ»), используются в Казахстане в качестве официальных рыночных курсов обмена иностранной валюты.

2011 және 2010 жылдардағы 31 желтоқсанда теңгенің АҚШ долларына ҚҚБ айырбастау бағамы тиісінше 1 долларға 148,4 және 147,5 теңгені құрады. Бұл бағамдар 2011 жылғы және 2010 жылғы 31 желтоқсанда АҚШ долларымен берілген монетарлық активтер мен міндеттемелерді қайта есептеу үшін пайдаланылады. 2012 жылғы 23 мамырда ҚҚБ айырбастау бағамы 1 АҚШ доллары үшін 147,70 теңге болды.
3. ЕСЕП САЯСАТЫНЫҢ ЕЛЕУЛІ АСПЕКТІЛЕРІНЕ ШОЛУ
Есеп саясатындағы және ақпаратты ашу қағидаттарындағы өзгерістер
Төменде көрсетілген жаңа және қайта қаралып, 2011 жылғы 1 қаңтарда күшіне енген Стандарттар мен Интерпретацияларды қоспағанда, осы шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау кезінде қолданылатын есеп саясаты 2010 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілікті дайындау кезінде пайдаланылғанға сәйкес келеді.
БЕХС 24 «Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу» түзету
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 24 түзету жариялады, ол байланысты тараптың айқындамасын түсіндіреді. Жаңа айқындамалар байланысты тараптарға қатысты бөліктегі тепе-теңдікке ерекше назар аударады. Түзету сондай-ақ жеке тұлға немесе негізгі басқарушы персонал компанияның байланысты тараппен қатынасына әсер ететін жағдайларды түсіндіреді. Бұдан басқа, түзету мемлекетпен немесе бақыланатын, есептілік жасайтын компания сияқты сол мемлекетпен бірлесіп бақыланатын немесе осы мемлекет елеулі ықпал ететін компаниялармен жасалатын мәмілелер үшін ақпаратты ашу жөніндегі талаптардан алып тастауды көздейді. Түзетуді қолдану Қордың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер еткен жоқ.
БЕХС 32 «Қаржы құралдары: ақпарат беру»
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 32 қаржы міндеттемесінің айқындамасын компанияларға акцияларға, опциондар мен варранттарға құқықтардың белгілі бір шығарылымдарын үлестік құралдар ретінде жіктеуге мүмкіндік беретіндей түрде өзгертеді. Бұл түзету, егер осындай құқықтар кез келген валютамен тіркелген сома үшін компанияның меншікті үлестік құралдарының тіркелген санын сатып алу мақсатында нақ сол сыныптағы барлық меншік иелеріне компанияның туынды емес үлестік құралдарын теңбе-тең берілген жағдайда қолданылады. Түзету Қордың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер еткен жоқ, өйткені Қорда осындай құралдар жоқ.
Интерпретация 14 «Ең аз мөлшерде қаржыландыру туралы талаптарға қатысты алдын ала төлемдер»
Түзету компанияға қатысты ең аз мөлшерде қаржылаңдыру туралы талап қолданылған және компания осы талаптарды орындау мақсатында алдын ала төлем жасаған кезде болатын қажетсіз салдарларды жояды. Түзету компанияға болашақтағы қызметтердің құнына қатысты алдын ала төлемді зейнетақылық актив ретінде тануға рұқсат береді. Ең аз мөлшерде қаржыландыру туралы талаптар Қазақстан Республикасында қолданылмайды, сондықтан интерпретацияға түзету Қордың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер еткен жоқ.
ҚЕХС жетілдіру (2010 жылғы мамыр)
2010 жылғы мамырда ҚЕХС жөніндегі кеңес негізінен ішкі сәйкессіздіктерді жою және тұжырымдарды нақтылау мақсатында өз стандарттарына түзетулер шығарды. Әрбір стандартқа қатысты жеке өтпелі ереже бар. Төменде санамаланған стандарттарды қолдану (өзгерістерімен) есеп саясатына өзгерістерге әкелді, алайда Қордың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне әсер еткен жоқ.
- «Бизнесті біріктіру» ҚЕХС 3 түзету бақыланбайтын қатысу үлесін бағалау тәсілдеріне өзгерістер енгізді. Бақыланбайтын қатысу үлестерінің өзінің иесіне компания таратылған жағдайда оның таза активтеріндегі теңбе-тең үлес құқығын беретін құрамдас бөліктері не әділ құн бойынша, не сатып алынатын компанияның сәйкестендірілетін таза активтеріндегі теңбе-тең үлес бойынша бағалануға тиіс. Өзге де барлық құрамдас бөліктер сатып алу күнінде әділ құн бойынша бағалануға тиіс.
- «Қаржылық құралдар: ақпаратты ашу» ҚЕХС 7 түзету ұсталынатын қамтамасыз ету туралы ашылатын ақпараттың көлемін азайту, және сипаттамалардың мән-мәтінінде сандық ақпаратты пайдалану туралы талаптың арқасында ақпараттың ашылуын жетілдіру есебінен ақпаратты ашуға қойылатын талаптарды оңайлату мақсатында енгізілді.
- «Қаржылық есептілік беру» БЕХС 1 түзету компанияның не өзгерістер туралы есепте, не қаржылық есептілікке ескертпелерде өзге де жиынтық кірістің әрбір құрамдас бөлігіне талдау бере алатындығын түсіндіреді.
Төменде санамаланған, «ҚЕХС жетілдіру» жобасының нәтижесінде қабылданған стандарттарға өзге де түзетулер Топтың есептік саясатына, қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне айтарлықтай әсер еткен жоқ:

На 31 декабря 2011 и 2010 годов обменный курс КФБ тенге к доллару США составлял 148,4 и 147,5 тенге за 1 доллар США, соответственно. Эти курсы использовались для пересчета монетарных активов и обязательств, выраженных в долларах США на 31 декабря 2011 и 2010 годов. Обменный курс КФБ на 23 мая 2012 года составлял 147,70 тенге за 1 доллар США.
3. ОБЗОР СУЩЕСТВЕННЫХ АСПЕКТОВ УЧЕТНОЙ ПОЛИТИКИ
Изменения в учетной политике и принципах раскрытия
информации
Учетная политика, применяемая при подготовке данной отдельной финансовой отчетности, соответствует той, которая использовалась при подготовке годовой отдельной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2010 года, за исключением принятия приведенных ниже новых и пересмотренных Стандартов и Интерпретаций, вступивших в силу с 1 января 2011 года.
Поправка к МСБУ 24 «Раскрытие информации о связанных сторонах»
Совет по МСФО опубликовал поправку к МСБУ 24, которая разъясняет определение связанной стороны. Новые определения уделяют особое внимание симметричности в части отношений связанных сторон. Поправка также разъясняет обстоятельства, в которых физическое лицо или ключевой управляющий персонал влияют на отношения компании со связанной стороной. Кроме того, поправка предусматривает исключение из требований по раскрытию информации для сделок с государством или компаниями, которые контролируются, совместно контролируются тем же государством, что и компания-составитель отчетности, или на которые это государство оказывает значительное влияние. Применение поправки не оказало влияния на финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда.
Поправка к МСБУ 32 «Финансовые инструменты: представление информации»
Совет по МСФО опубликовал поправку, которая изменяет определение финансового обязательства в МСБУ 32, таким образом, чтобы дать возможность компаниям классифицировать определенные выпуски прав на акции, опционы и варранты в качестве долевых инструментов. Эта поправка применяется в случае, если такие права предоставляются на пропорциональной основе всем владельцам одного и того же класса непроизводных долевых инструментов компании с целью приобретения фиксированного количества собственных долевых инструментов компании за фиксированную сумму в любой валюте. Поправка не оказала влияния на финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда, поскольку у Фонда нет таких инструментов.
Поправка к Интерпретации 14 «Предоплаты в отношении требований о минимальном финансировании»
Поправка устраняет нежелательное последствие, когда в отношении компании применяются требования о минимальном финансировании и компания делает предоплату с целью выполнения этих требований. Поправка разрешает компании признавать предоплату в отношении стоимости будущих услуг в качестве пенсионного актива. Требования о минимальном финансировании не применяются в Республике Казахстан, поэтому поправка к интерпретации не оказала влияния на финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда.
Усовершенствования МСФО (май 2010 года)
В мае 2010 года Совет по МСФО выпустил третий комплект поправок к своим стандартам, главным образом, а целью устранения внутренних несоответствий и уточнения формулировок. В отношении каждого стандарта существуют отдельные переходные положения. Применение стандартов (с изменениями), перечисленных ниже, привело к изменению учетной политики, но не оказало влияния на финансовое положение или результаты деятельности Фонда.
- Поправка к МСФО 3 «Объединение бизнеса» внесла изменения в способы оценки неконтрольной доли участия. Компоненты неконтрольных долей участия, которые предоставляют своему владельцу право на пропорциональную долю в чистых активах компании в случае ликвидации, должны оцениваться либо по справедливой стоимости, либо по пропорциональной доле в идентифицируемых чистых активах приобретаемой компании. Все прочие компоненты должны оцениваться по справедливой стоимости на дату приобретения.
- Поправка к МСФО 7 "Финансовые инструменты: раскрытие информации" была внесена с целью упрощения требований к раскрытию информации за счет уменьшения объема информации, раскрываемой об удерживаемом обеспечении, и усовершенствования раскрытия информации благодаря требованию об использовании количественной информации в контексте описаний.
- Поправка к МСБУ 1 «Представление финансовой отчетности» разъясняет, что компания может представлять анализ каждого компонента прочего совокупного дохода либо в отчете об изменениях в капитале, либо в примечаниях к финансовой отчетности.
- Прочие поправки к нижеперечисленным стандартам, принятые в результате проекта «Усовершенствования МСФО», не оказали влияния на учетную полигику, финансовое положение или результаты деятельности Фонда:

- ҚЕХС 3 «Бизнесті біріктіру» (ҚЕХС 3 қабылданғанға дейін жасалған бизнесті біріктіру жөніндегі мәмілелермен келісілген шартты сыйақы (2008 жылғы редакция).
- ҚЕХС 3 «Бизнесті біріктіру» (акцияларға негізделген төлемдері бар орналастырылмаған және ерікті негізде орналастырылған сыйақылар).
- БЕХС 27 «Шоғырландырылған және жеке қаржылық есептілік».
- БЕХС 34 «Аралық қаржылық есептілік».
Төменде санамаланған интерпретациялар мен интерпретацияларға түзетулер қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне әсер еткен жоқ:
- Интерпретация 13 «Клиенттердің адалдығын ұстауға бағытталған бағдарламалар» (бонустық бірліктердің әділ құнын айқындау).
- Интерпретация 19 «Үлестік құралдарды беру арқылы қаржылық міндеттемелерді өтеу».
Шығарылған, бірақ әлі күшіне енбеген стандарттар мен интерпретациялар
Қор шығарылған, бірақ әлі күшіне енбеген мынадай стандарттарды қолданған жоқ. Тізімге Қордың көзқарасы тұрғысынан, болашақта қолданған жағдайда ақпаратты ашуға, қаржылық жағдайына немесе қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер ететін шығарылған стандарттар мен интерпретациялар енгізілді. Қор ҚЕХС 9 қоспағанда, осы стандарттарды олар күшіне енген күнінен бастап қолдану ниетінде.
БЕХС 1 «Қаржылық есептілік: ақпарат беру» - «Өзге де жиынтық кірістің баптарын беру»
БЕХС-ге түзетулер өзге де жиынтык кірістің құрамында ұсынылатын баптардың топтамасын өзгертеді. Болашақтағы белгілі бір сәтте пайданың немесе шығынның құрамына қайта жіктелуі мүмкін баптар (мысалы, тану немесе өтеу тоқтатылған жағдайда), ешқашан қайта жіктелінбейтін баптардан бөлек ұсынылуға тиіс. Түзету беруге ғана әсер етеді және Toп қызметінің қаржылық жағдайын немесе қаржылық нәтижелерін қозғамайды. Түзету 2012 жылғы 1 шілдеден кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
БЕХС 19-ға түзетулер «Қызметкерлерге сыйақы беру»
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 19-ға бірнеше түзетулер жариялады, Олар іргелі өзгерістерден (мысалы, дәліз тетігін және жоспар активтерінің күтілетін кірістілігі түсінігін шығару) тұжырымдаманың қарапайым түсіндірмелеріне және өзгерістеріне дейін құбылып отырады. Түзетулер 2013 жылғы 1 қаңтарда басталатын жылдық есептік кезеңдерден кейін күшіне енеді.
БЕХС 12 «Пайдаға салынатын салық» — «Кейінге қалдырылған салықтардың негізіне жататын активтерді өтеу»
Түзетуде әділ құн бойынша қайта бағаланатын инвестициялық жылжымайтын мүлікке қатысты кейінге қалдырылған салықты айқындау тетігі түсіндіріледі. Түзетудің шеңберінде оны бағалау үшін БЕХС 40-қа сәйкес әділ құнның моделі пайдаланылатын жылжымайтын мүлікке арналып кейінге қалдырылған салықтың оның баланстық құнының сату арқылы өтелетіндігі туралы жол берілімдігі негізінде айқындалуға тиістігі туралы дәлелді жол берілім енгізіледі. Бұдан басқа, түзетуде активті сату туралы жол берілімнің негізінде ғана БЕХС 16-дағы қайта бағалау моделіне сәйкес бағаланатын амортизацияланбайтын активтер бойынша кейінге қалдырылған салықты есептеу қажеттілігі туралы талап енгізіледі. Түзету 2012 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.

- МСФО 3 «Объединение бизнеса» (Условное вознаграждение, обусловленное сделками по объединению бизнеса, совершенными до принятия МСФО 3 (в редакции 2008 года)).
- МСФО 3 «Объединение бизнеса» (Незамещенные и замещенные на добровольной основе вознаграждения с выплатами, основанными на акциях).
- МСБУ 27 «Консолидированная и отдельная финансовая отчетность».
- МСБУ 34 «Промежуточная финансовая отчетность».
Нижеперечисленные интерпретации и поправки к интерпретациям не оказали влияния на финансовое положение или результаты деятельности Фонда:
- Интерпретация 13 «Программы, направленные на поддержание лояльности клиентов» (определение справедливой стоимости бонусных единиц).
- Интерпретация 19 «Погашение финансовых обязательств посредством предоставления долевых инструментов».
Выпущенные, но еще не вступившие в силу стандарты и интерпретации
Фонд не применял следующие стандарты, которые были выпущены, но еще не в ступили в силу. В список включены выпущенные стандарты и интерпретации, которые, с точки зрения Фонда, окажут влияние на
раскрытие информации, финансовое положение или финансовые результаты деятельности в случае применения в будущем. Фонд намерен применить эти стандарты с даты их вступления в силу за исключением МСФО 9.
МСБУ 1 «Финансовая отчетность: представление информации» - «Представление статей прочего совокупного дохода»
Поправки к МСБУ 1 изменяют группировку статей, представляемых в составе прочего совокупного дохода. Статьи, которые могут быть переклассифицированы в состав прибыли или убытка в определенный момент в будущем (например, в случае прекращения признания или погашения), должны представляться отдельно от статей, которые никогда не будут переклассифицированы. Поправка оказывает влияние исключительно на представление и не затрагивает финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 июля 2012 года или после этой даты.
Поправки к МСБУ 19 «Вознаграждения работникам»
Совет по МСФО опубликовал несколько поправок к МСБУ 19. Они варьируются от фундаментальных изменений (например, исключение механизма коридора и понятия ожидаемой доходности активов плана) до простых разъяснений и изменений формулировки. Поправки вступают в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года.
МСБУ 12 «Налог на прибыль» — «Возмещение активов, лежащих в основе отложенных налогов»
В поправке разъясняется механизм определения отложенного налога в отношении инвестиционной недвижимости, переоцениваемой по справедливой стоимости. В рамках поправки вводится опровержимое допущение о том, что отложенный налог на инвестиционную недвижимость, для оценки которой используется модель справедливой стоимости согласно МСБУ 40, должен определяться на основании допущения о том, что ее балансовая стоимость будет возмещена посредством продажи. Кроме того, в поправке, введено требование о необходимости расчета отложенного налога по неамортизируемым активам, оцениваемым согласно модели переоценки в МСБУ 16, только на основании допущения о продаже актива. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, которые начинаются 1 января 2012 года или после этой даты.

БЕХС 27 «Жеке қаржылық есептілік» (2011 жылғы редакцияда)
Жаңа стандарттардың жариялануының нәтижесінде жаңа редакциядағы ҚЕХС 10 және ҚЕХС 12, БЕХС 27 еншілес, бірлесіп бақыланатын және қауымдасқан компаниялар ескеріле отырып, жеке қаржылық есептілікте шектеледі. Түзету 2013 жылғы 1 каңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
БЕХС 28 «Қауымдасқан компанияларға және бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестициялар» (2011 жылғы редакцияда)
ҚЕХС 11 және ҚЕХС 12, БЕХС 28 жаңа стандарттардың жариялануының нәтижесінде БЕХС 28 «Қауымдасқан компанияларға және бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестициялар» деген жаңа атау алды және қауымдасқан компанияларға салынатын инвестицияларға қатысты ғана емес, сонымен бірге бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестицияларға қатысты да үлестік қатысу әдісінің қолданылуын сипаттайды. Түзету 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
ҚЕХС 7 «Қаржы құралдары: ақпаратты ашу» — «тануды тоқтату туралы ақпаратты ашуға қатысты талаптарды жетілдіру»
Түзету оларды тану тоқтатылмаған активтердің және тиісті міндеттемелердің өзара байланысының сипатын Қордың қаржылық есептілігін пайдаланушыларға түсіну мүмкіндігін беру үшін берілген, бірақ оларды тану тоқтатылмаған қаржылық активтер туралы қосымша ақпаратты ашуды талап етеді. Бұдан басқа, түзету қаржылық есептілікті пайдаланушыларға оларды тану тоқтатылған аталған активтердегі компанияның жалғасып отырған қатысуының сипатын және онымен байланысты тәуекелдерді бағалау мүмкіндігін беру үшін активтерге жалғасып отырған қатысу туралы ақпаратты ашуды талап етеді. Түзету 2011 жылғы 1 шілдеден кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді. Түзету ақпаратты ашуға ғана қатысты болады және Қордың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне әсер етпейді.
ҚЕХС 9 «Қаржы құралдары: жіктеу және бағалау»
ҚЕХС жөніндегі кеңестің БЕХС 39 ауыстыру жөніндегі жобасының бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша шығарылған ҚЕХС 9 БЕХС 39 белгіленгендей, қаржылық активтер мен қаржылық міндеттемелерді жіктеуге қатысты қолданылады. Стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді. Кейінгі кезеңдердің барысында ҚЕХС жөніндегі кеңес хеджирлеу есебін және қаржы активтерінің құнсыздануын қарайды. ҚЕХС 9 бірінші кезеңін қолдану Toп қаржы активтерінің жіктелуіне және бағалануына әсер етеді, бірақ қаржылық міндеттемелердің жіктелуіне және бағалануына әсер етпейді. Аяқталған көріністі көрсету үшін Қор олар жарияланғаннан кейін жобаның басқа кезеңдерімен байланыста қаржылық есептіліктегі тиісті сомаға осы стандарттың әсерін бағалайды.
ҚЕХС 10 «Шоғырландырылған қаржылық есептілік»

МСБУ 27 «Отдельная финансовая отчетность» (в редакции 2011 года)
В результате публикации новых стандартов МСФО 10 и МСФО 12, МСБУ 27 в новой редакции ограничивается учетом дочерних, совместно контролируемых и ассоциированных компаний в отдельной финансовой отчетности. Поправку вступает в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты.
МСБУ 28 «Инвестиции в ассоциированные компании и совместные предприятия» (в редакции 2011 года)
В результате публикации новых стандартов МСФО 11 и МСФО 12, МСБУ 28 получил новое название МСБУ 28 «Инвестиции в ассоциированные компании и совместные предприятия» и описывает применение метода долевого участия не только в отношении инвестиций в ассоциированные компании, но также в отношении инвестиций в совместные предприятия. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года.
МСФО 7 «Финансовые инструменты: раскрытие информации» — «Усовершенствованные требования в отношении раскрытия информации о прекращении признания»
Поправка требует раскрытия дополнительной информации о финансовых активах, которые были переданы, но признание которых не было прекращено, чтобы дать возможность пользователям финансовой отчетности Фонда понять характер взаимосвязи тех активов, признание которых не было прекращено, и соответствующих обязательств. Кроме того, поправка требует раскрытия информации о продолжающемся участии в активах, признание которых было прекращено, чтобы дать пользователям финансовой отчетности возможность оценить характер продолжающегося участия компании в данных активах, признание которых было прекращено, и риски, связанные с этим. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, которые начинаются 1 июля 2011 года или после этой даты. Поправка касается только раскрытия информации и не оказывает влияния на финансовое положение или результаты деятельности Фонда.
МСФО 9 «Финансовые инструменты: классификация и оценка»
МСФО 9, выпущенный по результатам первого этапа проекта Совета по МСФО по замене МСБУ 39, применяется в отношении классификации и оценки финансовых активов и финансовых обязательств, как они определены в МСБУ 39. Стандарт вступает в силу в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты. В ходе последующих этапов Совет по МСФО рассмотрит учет хеджирования и обесценение финансовых активов. Применение первого этапа МСФО 9 окажет влияние на классификацию и оценку финансовых активов Фонда, но не окажет влияния на классификацию и оценку финансовых обязательств. Для представления завершенной картины Фонд оценит влияние этого стандарта на соответствующие суммы в финансовой отчетности в увязке с другими этапами проекта после их публикации.
МСФО 10 «Консолидированная финансовая отчетность»

Оң әділ құны бар туынды құрал қаржы активі ретінде танылады, ал теріс әділ құны бар туынды құрал - қаржылық міндеттеме ретінде танылады. Егер құралды қолданудың қалған мерзімі 12 айдан асса және оны сату немесе өтеу таяудағы 12 айда болжанбаған жағдайда туынды құрал ұзақ мерзімді актив немесе ұзақ мерзімді міндеттеме ретінде көрсетіледі.
Кірісті тану
Кірістер Қор операциямен байланысты экономикалық пайдаларды алатын ықтималдық бар болған кезде танылады және кіріс сомасы дұрыс белгіленуі мүмкін.
Пайыздық және ұқсас кірістер мен шығыстар
Амортизациялық құн бойынша барлық қаржылық құралдар және сату үшін қолда бар инвестициялар ретінде топтастырылған пайыздық қаржылық құралдар бойынша пайыздық кірістер немесе шығыстар тиімді пайыздық ставка бойынша көрсетіледі, ол бойынша күтілетін болашақтағы ақшалай төлемдер немесе түсімдерді дисконттау кезінде қаржылық құралды пайдаланудың ұсынылатын мерзімі ұзақтығында немесе өте қысқа уақыт кезеңі ішінде, мұнда бұл қаржылық активтің немесе қаржылық міндеттеменің таза теңгерімдік құнына дәлме-дәл келтіріледі. Есептеу кезінде қаржылық құрал бойынша барлық шартты талаптар (мысалы, мерзімінен бұрын өтеу құқығы) және комиссиялық немесе тиімді пайыздық ставканың ажырамайтын бөлігі болып табылатын құралмен тікелей байланысты қосымша шығыстар ескеріледі, бірақ та кредиттер бойынша шығындар есептелінбейді.
Қаржылық активтің немесе қаржылық міндеттеменің теңгерімдік құны Қор төлемдер немесе түсімдер бағаларын қайта қараған жағдайда түзетіледі. Түзетілген теңгерімдік құн бастапқы тиімді пайыздық ставка негізінде есептелінеді, ал теңгерімнің құнының өзгеруі пайыздық кіріс немесе шығыс түрінде көрсетіледі.
Құнсыздану салдарынан қаржылық есептілікте көрсетілген қаржылық активтің немесе ұқсас қаржылық активтердің топтарының құны төмендеген жағдайда пайыздық кірістер жаңа теңгерімдік құн негізінде бастапқы тиімді пайыздық ставка бойынша танылуы жалғасуда.
Дивидендтер
Дивидендтер бойынша кіріс Қордың төлемді алу құқығы белгіленгенде танылады.
Шығыстарды тану
Шығыстар пайда болу сәтінде есептелінеді және есептеу әдісі негізінде оларға жататын кезеңде жеке қаржылық есептілікте көрсетіледі.
Табыс салығы
Жыл ішіндегі табыс салығы ағымдағы және кейінге қалдырылған салықты қамтиды. Табыс салығы ол меншікті капиталға тікелей жатқызылған баптардағы көлемді қоспағанда жиынтық кіріс туралы жеке есепте көрсетіледі және бұл жағдайда ол капиталда танылады.
Салық бойынша ағымдағы шығыстар жыл ішінде салынатын салық кірісі бойынша төлеуге күтілетін салықты және алдағы жылдар қатынасында төленетін салық қатынасында кез келген түзетулерді білдіреді.
Кейінге қалдырылған салықтық активтер мен міндеттемелер теңгерімдік әдісті пайдалана отырып барлық уақытша айырмашылықтар қатынасында есептеледі. Кейінге қалдырылған салықтар компаниялардың біріктірушісі болып табылмайтын және оны жасау сәтінде бухгалтерлік кіріске немесе салық салынатан кіріс пен шығынға әсерін тигізбейтін мәміле бойынша гудвилдің, активтің немесе міндеттеменің бастапқы танылу нәтижесінде кейінге қалдырылған табыс салығы туындайтын жағдайды қоспағанда, активтер мен міндеттемелердің салық базасы және қаржылық есептіліктегі олардың теңгерімдік құны арасындағы барлық уақытша айырмалар бойынша анықталады.
Кейінге қалдырылған салық шегерілетін уақытша айырмалар сомасына төмендетілетін салық салынатын кірісті алудың елеулі ықтималдығы бар қандай да бір дәрежеде ғана танылады. Кейінге қалдырылған салық есепті күнде қолданыстағы немесе жарияланған (іс жүзінде қабылданған) салық ставкалары негізінде оларды қолдану активті іске асыру немесе міндеттемелерді өтеу кезеңінде күтілетін активтері мен міндеттемелері салық ставкалары бойынша есептеледі.
Капитал
Жарғылық капитал
Жай акциялар капитал ретінде жіктеледі. Үшінші тараптарға жаңа акциялар шығарылымымен тікелей байланысты қызметтерді төлеуге арналған шығындар, кәсіпорындарды біріктіру жағдайларын қоспағанда, осы эмиссия нәтижесінде алынған соманы төмендету ретінде капитал құрамында көрсетіледі. Шығарылған акциялардың номиналды құны үстінен алынған қаражаттың әділ құнының шегінен шығу сомасы үлестірілмеген пайдаға жатады.
Дивидендтер
Дивидендтер міндеттемелер ретінде танылады және егер олар есепті күнге дейінгі күнді қоса алғанда жарияланған жағдайда ғана есепті күнге капиталдың сомасынан есептелінеді. Дивидендтер туралы ақпарат егер ол есепті күнге дейін ұсынылса, сондай-ақ есепті күннен кейін, бірақ шығарылымға жеке қаржылық есептілікті бекіткен күнге дейін ұсынылған немесе жарияланған болса, есептілікте ашылады.
Шартты міндеттемелер және шартты активтер
Шартты міндеттемелер жеке қаржылық есептілікте ескерілмейді. Олар егер ресурстардың ағыны мен экономикалық пайдалар мүмкіндігі шамалы ықтимал болып табылмағанда ғана ашылады.
Шартты активтер жеке қаржылық есептілікте ескерілмейді. Олар экономикалық пайдалардың түсімі ықтимал болғанда ашылады.
Өзара есепке алу
Активтер мен міндеттемелер өзара жоққа шығарады, және нетто сомасы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген соманы есептеу құқығы заңды қорғалғанда және нетто-негізде немесе активті бір уақытта сату және міндеттемені өтеуді реттеу ниеті болғанда көрсетіледі.
Кейінгі оқиғалар
Есепті күнге Қордың жағдайы туралы қосымша ақпаратты ұсынатын есепті кезең аяқталғаннан кейін болған оқиғалар (түзету оқиғалары) жеке қаржылық есептілікте көрсетіледі. Түзетуші оқиғалар болып табылмайтын есепті кезең аяқталғаннан кейінгі болған оқиғалар олардың маңыздылығы болған кезде ескертпелерде ашылады.

Производный инструмент с положительной справедливой стоимостью признается в качестве финансового актива, а производный инструмент с отрицательной справедливой стоимостью - в качестве финансового обязательства. Производный инструмент отражается как долгосрочный актив или долгосрочное обязательство в случае, если оставшийся срок действия инструмента превышает 12 месяцев и его продажа или погашение не предполагается в течение ближайших 12 месяцев. Прочие производные инструменты включаются в краткосрочные активы или краткосрочные обязательства.
Признание дохода
Доходы признаются тогда, когда существует вероятность того, что Фонд будет получать экономические выгоды, связанные с операцией, и сумма дохода может быть достоверна определена.
Процентные и аналогичные доходы и расходы
По всем финансовым инструментам, оцениваемым по амортизированной стоимости, и процентным финансовым инструментам, классифицированным в качестве инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, процентные доходы или расходы отражаются по эффективной процентной ставке, при дисконтировании по которой ожидаемые будущие денежные платежи или поступления на протяжении предполагаемого срока использования финансового инструмента или в течение более короткого периода времени, где это применимо, в точности приводятся к чистой балансовой стоимости финансового актива или финансового обязательства. При расчете учитываются все договорные условия по финансовому инструменту (например, право на досрочное погашение) и комиссионные или дополнительные расходы, непосредственно связанные с инструментом, которые являются неотъемлемой частью эффективной процентной ставки, но не учитываются будущие убытки по кредитам.
Балансовая стоимость финансового актива или финансового обязательства корректируется в случае пересмотра Фондом оценок платежей или поступлений. Скорректированная балансовая стоимость рассчитывается на основании первоначальной эффективной процентной ставки, а изменение балансовой стоимости отражается как процентные доходы или расходы.
В случае снижения отраженной в финансовой отчетности стоимости финансового актива или группы аналогичных финансовых активов вследствие обесценения, процентные доходы продолжают признаваться по первоначальной эффективной процентной ставке на основе новой балансовой стоимости.
Дивиденды
Доход до дивидендам признается, когда установлено право Фонда на получение платежа.
Признание расходов
Расходы учитываются в момент возникновения и отражаются в отдельной финансовой отчетности в периоде, к которому они относятся, на основе метода начисления.
Подоходный налог
Подоходный налог за год включает текущий и отсроченный налог. Подоходный налог отражается в отдельном отчете о совокупном доходе, за исключением того объема, в котором он относится к статьям, непосредственно отнесенным на собственный капитал, и в этом случае он признается в капитале.
Текущие расходы по налогу представляют собой ожидаемые налоги к уплате по налогооблагаемому доходу за год и любые корректировки в отношении налога к уплате в отношении предыдущих лет.
Отсроченные налоговые активы и обязательства рассчитываются в отношений всех временных разниц с использованием балансового метода. Отсроченные налоги определяются по всем временным разницам между налоговой базой активов и обязательств и их балансовой стоимостью в финансовой отчетности, за исключением возникновения отсроченного подоходного налога в результате первоначального признания гудвила, актива или обязательства по сделке, которая не является объединением компаний и которая, в момент ее совершения, не оказывает влияния на бухгалтерский доход или на налогооблагаемый доход и убыток.
Отсроченный налоговый актив признается только в той степени, в какой существует значительная вероятность получения налогооблагаемого дохода, который может быть уменьшен на сумму вычитаемых временных разниц. Отсроченные налоговые активы и обязательства рассчитываются по налоговым ставкам, применение которых ожидается в период реализации актива или погашения обязательства, на основе действующих или объявленных (и практически принятых) на отчетную дату налоговых ставок.
Капитал
Уставный капитал
Простые акции классифицируются как капитал. Затраты на оплату услуг третьим сторонам, непосредственно связанные с выпуском новых акций, за исключением случаев объединения предприятий, отражаются в составе капитала как уменьшение суммы, полученной в результате данной эмиссии. Сумма превышения справедливой стоимости полученных средств над номинальной стоимостью выпущенных акций относится на нераспределенную прибыль.
Дивиденды
Дивиденды признаются как обязательства и вычитаются из суммы капитала на отчетную дату только в том случае, если они были объявлены до отчетной даты включительно. Информация о дивидендах раскрывается в отчетности, если они были рекомендованы до отчетной даты, а также рекомендованы или объявлены после отчетной даты, но до даты утверждения отдельной финансовой отчетности к выпуску.
Условные обязательства и условные активы
Условные обязательства не учитываются в отдельной финансовой отчетности. Они раскрываются, если только возможность оттока ресурсов и экономических выгод не является маловероятной.
Условные активы не учитываются в отдельной финансовой отчетности. Они раскрываются когда поступление экономических выгод является вероятным.
Взаимозачет
Активы и обязательства взаимоисключаются, и сумма нетто показывается в бухгалтерском балансе тогда, когда существует юридически защищенное право зачесть учтенные суммы и имеется намерение урегулирования на нетто-основе или одновременной реализации актива и погашения обязательства.
Последующие события
События, произошедшие после окончания отчетного периода, которые предоставляют дополнительную информацию о положении Фонда на отчетную дату (корректирующие события), отражаются в отдельной финансовой отчетности. События, произошедшие после окончания отчетного периода, которые не являются корректирующими событиями, раскрываются в примечаниях при их существенности.

4. ЕЛЕУЛІ БУХГАЛТЕРЛІК ПІКІРЛЕР, БАҒАЛАУЛАР МЕН ЖОЛ БЕРУЛЕР
Қордың жеке қаржылық есептілігін дайындау оның басшылығына пікірлерді шығаруды, бағалау мәндері мен пайда, шығыстар, активтер мен міндеттемелер сомасы есептілігінде көрсетілетіндерге әсер ететін жол берулерді айқындауды, сондай-ақ есепті күнге шартты міндеттемелер туралы ақпаратты ашуды талап етеді. Алайда осы жол берулер мен бағалау мәндеріне қатысты белгісіздік болашақта жасалынатын осыған ұқсас жол берулер мен бағалаулар қатынасында активтің немесе міндеттемелердің теңгерімдік құнына қатысты елеулі түзетулерді талап ететін нәтижелерге алып келуі мүмкін.
Есепті күнге арналған бағалаулардағы болашақ туралы негізгі жол берулер және белгісіздіктің басқа да негізгі көздері келесі қаржылық жыл ішіндегі активтер мен міндеттемелердің теңгерімдік құнының елеулі түзетулерінің себебі ретінде қызмет етеді, төменде қарастырылады:
Қаржылық құралдардың әділ құны
Жеке бухгалтерлік теңгерімде танылған қаржылық құралдар мен қаржылық міндеттемелердің әділ құны болған жағдайларда осы активті нарықтардың негізінде айқындау мүмкін емес, ол дисконтталған ақшалай ағындардың моделін қоса алғанда, бағалау әдістерін пайдалана отырып айқындалады. Мүмкіндігіне қарай осы модельдер үшін бастапқы деректер ретінде алайда, бұл іс жүзінде жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайларда, бақылаушы нарықтардан түсетін ақпарат пайдаланылады, әділ құнды белгілеу үшін пікірдің белгілі бір үлесі талап етіледі. Пікірлер өтімділік тәуекелі, кредиттік тәуекел және өзгермелілік сияқты осындай бастапқы деректерді есепке алынуын қамтиды. Осы факторларға салыстырмалы жол берулердегі өзгерістер жеке қаржылық есептілікте көрсетілген қаржылық құралдардың әділ құнына әсерін тигізуі мүмкін.
Кредиттік мекемелердегі берілген қарыздар мен қаражаттың құнсыздануға арналған резерві
Әрбір есепті күнге Қор кредиттік мекемелерде өздерінің елеулі қарыздарына талдау жүргізеді, оны бағалау үшін құнсызданудан залал болатынын пайдалар мен шығындарда ескеруі керек. Атап айтқанда, басшылықтың пікірлері құнсызданудан болған шығынды анықтау кезінде болашақ ақшалай ағындардың сомалары мен мерзімдерін бағалауда талап етіледі. Осындай ақшалай ағындарды бағалау кезінде Қор қарыз алушының қаржылық жай-күйі және қамтамасыз етуді сатудың таза құны туралы пікір шығарады. Бұл бағалаулар бірқатар факторлар бойынша жол берулерге негізделген және іс жүзінде нәтижелер өзгеше болуы мүмкін, бұл резервте болашақта өзгерістерге әкеледі.

4. СУЩЕСТВЕННЫЕ БУХГАЛТЕРСКИЕ СУЖДЕНИЯ, ОЦЕНКИ И ДОПУЩЕНИЯ
Подготовка отдельной финансовой отчетности Фонда требует от его руководства вынесения суждений, определения оценочных значений и допущений, которые влияют на указываемые в отчетности суммы выручки, расходов, активов и обязательств, а также на раскрытие информации об условных обязательствах на отчетную дату. Однако неопределенность в отношении этих допущений и оценочных значений может привести к результатам, которые могут потребовать существенных корректировок к балансовой стоимости актива или обязательства, в отношении которых делаются подобные допущения и оценки, в будущем.
Основные допущения о будущем и прочие основные источники, неопределенности в оценках на отчетную дату, которые могут послужить причиной существенных корректировок балансовой стоимости активов и обязательств в течение следующего финансового года, рассматриваются ниже:
Справедливая стоимость финансовых инструментов
В случаях, когда справедливая стоимость финансовых инструментов и финансовых обязательств, признанных в отдельном бухгалтерском балансе не может быть определена на основании данных активных рынков, она определяется с использованием методов оценки, включая модель дисконтированных денежных потоков. В качестве исходных данных для этих моделей по возможности используется информация с наблюдаемых рынков, однако в тех случаях, когда это не представляется практически осуществимым, требуется определенная доля суждения для установления справедливой стоимости. Суждения включают учет таких исходных данных как риск ликвидности, кредитный риск и волатильность. Изменения в допущениях относительно данных факторов могут оказать влияние на справедливую стоимость финансовых инструментов, отраженную в отдельной финансовой отчетности.
Резерв на обесценение займов выданных, средств в кредитных учреждениях и депозитов
На каждую отчетную дату Фонд проводит анализ своих существенных займов выданных, средств в кредитных учреждениях и депозитов, для того, чтобы оценить должен ли убыток от обесценения быть учтен в прибылях и убытках. В частности, суждения руководства требуются в оценке суммы и сроков, будущих денежных потоков при определении убытка от обесценения. При оценке таких денежных потоков, Фонд выносит суждения о финансовом положении заемщика и чистой стоимости-реализации обеспечения, если таковое имеется. Эти оценки основаны на допущениях по ряду факторов, и фактические результаты могут быть иными, что приведет к будущим изменениям в резерве.

2011 жылы Қор кредит мекемелерінде және банктік депозиттерде 36.999 миллион теңге және тиісінше 245.068 миллион теңге мөлшеріндегі қаражаттың құнсыздануынан болған шығынды таныды (8 және 10-ескертпелер).
Салық салу
Салық салынатын кіріс 2009 жылы 1 қаңтарда күшіне енген салық заңнамасына сәйкес есептелінеді. Қор 2011 жылы салық салынатын кірістен 20% ставка бойынша КТС есептейді және төлейді. Салық тәуекелдерін бағалау кезінде, басшылық Қор даулай алмайтын немесе есептей алмайтын салық заңнамасын сақтамауды мүмкін болатын саласы ретінде қарайды, ол егер қосымша салықтар салық органдарында есептелінетін болса табысты түрде шағымдана алады. Осындай анықтама елеулі пікірлер шығаруды талап етеді және салықтық тексерулерде күтілетін өз шешімі бойынша күтілетін нәтижелерді және салық органдары жүзеге асыратын сәйкестікке тексеру нәтижесін анықтау салық заңнамасындағы өзгерістер мен нормативтік-құқықтық актілер нәтижесінде өзгертілуі мүмкін.
Мерзімі ұзартылған салық бойынша активтер
Мерзімі ұзартылған салық бойынша активтер күмәнді берешектері және мынадай ықтималдық дәрежесінде басқа міндеттемелері бойынша барлық резервтерге сәйкес танылады, бұл салық салынатын уақытша айырмашылықтар мен осындай шығыстардың коммерциялық сипатына, сондай-ақ салықтық жоспарлау стратегиясын табысты қолдануға негізделетін болады. 2011 жылғы 31 желтоқсандағы мерзімі ұзартылған салық бойынша танылған активтердің сомасы 2.700 миллион теңгені құрады (2010: 1.464 миллион теңгені) (21-ескертпе).
Еншілес ұйымдардағы инвестициялардың құнсыздануы

В 2011 Фонд признал убыток от обесценения средств в кредитных учреждениях и банковских депозитов в размере 36.999 миллионов тенге и 245.068 миллионов тенге, соответственно (Примечания 8 и 10).
Налогообложение
Налогооблагаемый доход исчисляется в соответствии с налоговым законодательством, вступившем в силу с 1 января 2009 года. Фонд начисляет и платит КПН по ставке 20 % от налогооблагаемого дохода в 2011 году. При оценке налоговых рисков, руководство рассматривает в качестве возможных сфер несоблюдения налогового законодательства, которые Фонд не может оспорить или не считает, что сможет успешно обжаловать, если дополнительные налоги будут начислены налоговыми органами. Такое определение требует вынесения существенных суждений и может изменяться в результате изменений в налоговом законодательстве и нормативно-правовых актах, определения ожидаемых результатов по ожидающим своего решения налоговым разбирательствам результата осуществляемой налоговыми органами проверок на соответствие.
Активы по отсроченному налогу
Активы по отсроченному налогу были признаны по всем резервам по сомнительной задолженности и прочим обязательствам в той степени, в которой существует вероятность того, что будут обоснованы налогооблагаемые временные разницы и коммерческий характер таких расходов, а также успешное применение стратегий налогового планирования. Сумма признанных активов по отсроченному налогу на 31 декабря 2011 года составила 2.700 миллионов тенге (2010: 1.464 миллиона тенге) (Примечание 21).
Обесценение инвестиций в дочерние организации

Құнсыздану егер еншілес ұйымдағы инвестициялардың теңгерімдік құны оның өтелететін құнынан асып кеткен жағдайда, ол мынадай шамалардың барынша үлкені болып табылады: caтуға арналған шығынды шегергендегі әділ құн және пайдаланудан құндылық. Сатуға арналған шығындарды шегергендегі әділ құнды есептеу кірістерді капиталдандыру әдісіне негізделген. 2011 жылы Қор 306.589 миллион теңге (2010: 701.493 миллион теңге) жалпы сомасында еншілес ұйымдардағы инвестициялардың құнсыздануын таныды (5-ескертпе).

Обесценение имеет место, если балансовая стоимость инвестиции в дочернюю организацию превышает его возмещаемую стоимость, которая является наибольшей из следующих величин: справедливая стоимость за вычетом затрат на продажу и ценность от использования. Расчет справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу основан на методе капитализации доходов. В 2011 году Фонд признал обесценение инвестиций в дочерние организации на общую сумму 306.589 миллионов тенге (2010: 701.493 миллиона тенге) (Примечание 5).

Үкіметтің 2011 жылғы 30 наурыздағы № 295 қаулысына сәйкес Қор және Акционер айырбас шартын жасады. Айырбас шартына сәйкес 2011 жылғы 12 сәуірде Қор Акционерге «Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі» АҚ, «Ипотекалық кредиттерді кепілдендірудің қазақстандық қоры» АҚ акцияларын мүлікке айырбасқа берді (13-ескертпе).
Еншілес ұйымдардың инвестицияларындағы басқа да өзгерістер
«2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2010 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына және ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 939 қаулысына сәйкес Қорға «Қазгеология» ұлттық геологиялық барлау компаниясы» АҚ-ның (100%) 75,6 миллион теңге мөлшеріндегі акцияларының мемлекеттік пакеті берілді (13-ескертпе). Кейіннен, Қор «Қазгеология» ұлттық геологиялық барлау компаниясы» АҚ-ның жарғылық капиталына 3.100 миллион теңге мөлшерінде қосымша жарнаны жүзеге асырды.
ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 19 қарашадағы № 1356 қаулысына сәйкес Қорға «Қазақстан Инжиниринг» ұлтттық компаниясы» АҚ-ның (39,01%) 6.388 миллион теңге мөлшеріндегі акцияларының мемлекеттік пакеті берілді (13-ескертпе).
2011 жылы Қор Республикалық бюджеттен алған қаражат есебінен еншілес ұйымдардың жарғылық капиталына мынадай жарналарды жүзеге асырды:
- «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ-ның жарғылық капиталына 14.958 миллион теңге мөлшерінде. Салым тиісінше 12.135 миллион теңге және 2.823 миллион теңге мөлшерінде ақшалай және мүліктік жарна нысанында жүзеге асырылды. 12.135 миллион теңге мөлшеріндегі ақшалай жарна «Бейнеу-Бозой» газ құбыры құрылысын қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылды;
- «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ-ның жарғылық капиталы 123.440 миллион теңге мөлшерінде. Салым тиісінше 90.822 миллион теңге және 32.618 миллион теңге мөлшерінде ақшалай және мүліктік жарна нысанында жүзеге асырылды. Мүлік «Қамқор» жөндеу корпорациясы» ЖШС-дағы 932 миллион теңге мөлшеріндегі 100% қатысу үлесімен және 31.686 миллион теңге мөлшеріндегі өзге де мүлікпен көрсетілген. Ақшалай нысандағы жарналар «Қорғас-Жетіген» және «Өзен - Түркіменстанның мемлекеттік шекарасы» темір жол желілерін салу бойынша жобаларды тиісінше 64.015 миллион теңге және 26.807 миллион теңге мелшерінде қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылды;
- «Самұрық-Энерго» АҚ-ның 43.580 миллион теңге мөлшеріндегі ақша қаражатындағы жарғылық капиталы бар. Жарналар Алматы энергетикалық кешенінің объектілерін салу бойынша және Балқаш ЖЭС құрылысын салу бойынша 29.583 миллион теңге және тиісінше 13.997 миллион теңгеге жобаларды қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылды;

В соответствии с постановлением Правительства № 295 от 30 марта 2011 года, Фонд и Акционер заключили договор мены. Согласно договора мены, 12 апреля 2011 года, Фонд передал Акционеру акции АО «Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана», АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов» в обмен на имущество (Примечание 13).
Прочие изменения в инвестициях в дочерние организации
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2011-2013 года» от 29 ноября 2010 года и Постановлением Правительства РК № 939 от 14 сентября 2011 года Фонду был передан государственный пакет акций АО «Национальная геологоразведочная компания «Казгеология» (100%) в размере 75,6 миллионов тенге (Примечание 13). Впоследствии, Фонд осуществил дополнительные взносы в уставный капитал АО «Национальная геологоразведочная компания «Казгеология» в размере 3.100 миллионов тенге.
В соответствии с Постановлением Правительства РК № 1356 от 19 ноября 2011 года Фонду был передан государственный пакет акций АО «Национальная Компания «Казахстан Инжиниринг» (39,01%) в размере 6.388 миллионов тенге (Примечание 13).
В 2011 году Фонд за счет средств, полученных из Республиканского бюджета, осуществил следующие взносы в уставные капиталы дочерних организаций:
- в уставный капитал АО «Национальная Компания «КазМунайГаз» в размере 14.958 миллионов тенге. Вклад был осуществлен в форме денежного и имущественного взноса, в размере 12.135 миллионов тенге и 2.823 миллиона тенге, соответственно. Денежный взнос в размере 12.135 миллионов тенге осуществлен с целью финансирования строительства газопровода «Бейнеу-Бозой»;
- в уставный капитал АО «Национальная Компания «Казахстан Teмip Жолы» в размере 123.440 миллионов тенге. Вклад был осуществлен в форме денежного и имущественного взноса, в размере 90.822 миллиона тенге и 32.618 миллионов тенге, соответственно. Имущество представлено 100% долей участия в ТОО «Ремонтная корпорация «Камкор» в размере 932 миллиона тенге и прочим имуществом в размере 31.686 миллионов тенге. Взносы в денежной форме осуществлены с целью финансирования проектов по строительству железнодорожных линий «Хоргос-Жетыген» и «Узень-Государственная граница Туркменистана» в размере 64.015 миллионов тенге и 26.807 миллионов тенге, соответственно;
- в уставный капитал АО «Самрук-Энерго» в размере 43.580 миллионов тенге денежными средствами. Взносы осуществлены с целью финансирования проектов по строительству объектов Алматинского энергетического комплекса и строительства Балхашской ТЭС в размере 29.583 миллиона тенге и 13.997 миллионов тенге, соответственно;

- «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ, «Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания» АҚ («KEGOC»), «ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ, «Біріккен химия компаниясы» ЖШС, «Аэропорт Павлодар әуежайы» АҚ жарғылық капиталдарына жалпы сомасы 10.352 миллион теңгеге. Салымдар ақшалай және мүліктік жарналар нысанында тиісінше 4.805 миллион теңге және 5.547 миллион теңге мөлшерінде жүзеге асырылды.
2011 жылы Қор еншілес ұйымдарға пайыздық ставкалары нарықтағыдан төмен қарыздар (7 және 8-ескертпелер) берді, осы қарыздардың әділ құны мен олардың номиналды құны арасындағы айырмашылық ретінде есептелген дисконт 37.689 миллион теңге мөлшеріндегі дисконт еншілес ұйымдарға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды.
2011 жылы Қор «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-ның және «Самұрық-Энерго» АҚ-ның кредиторларының пайдасына қаржылық кепілдіктер ұсынды. Қаржылық кепілдіктердің әділ құны тиісінше 3.552 миллион теңгені және 250 миллион теңгені құрады және осы еншілес ұйымдарға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды.
Құнсыздану
2011 жылы Қор «БТА Банкі» АҚ, «Альянс Банкі» АҚ және «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-дағы инвестициялардың құнсыздануынан түскен 196 миллиард теңге, 32 миллиард теңге және тиісінше 79 миллиард теңге (2010: 611 миллиард теңге, 90 миллиард теңге және тиісінше нөл теңге) мөлшерінде шығынды таныды. «БТА Банкі» АҚ, «Альянс Банкі» АҚ және «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-дағы инвестициялардың өтелетін құны сату бойынша шығыстарды шегергенде әділ құнның негізінде айқындалған. Санамаланған банктердің акциялары бойынша активті нарықтың жоқтығына байланысты сатудың бағалау құны Банктің Бизнес жоспары негізінде есептелген банктің таза активтерінің күтілетін сомасы негізінде анықталған.
6. ҚАУЫМДАСҚАН КОМПАНИЯЛАР МЕН БІРЛЕСКЕН КӘСІПОРЫНДАҒЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР
31 желтоқсанда қауымдасқан компаниялар мен бірлескен кәсіпорындағы инвестициялар мынадай түрде берілді:
Миллион теңгемен
2011 жылғы 31 желтоқсан
2010 жылғы 31 желтоқсан
Бірлескен кәсіпорын:
«Екібастұз МАЭС-1» ЖШС
101.502
101.502
Қауымдасқан компаниялар:
«Астана-Финанс» АҚ
6.516
6.516
«Майқайыңалтын» АҚ
281
281
Минус: Құнсыздану
(6.516)
(6.516)
101.783
101.783
Қауымдасқан компаниялар мен бірлескен кәсіпорынның қызметі, олардың орналасқан елі және 31 желтоқсандағы осы ұйымдардағы Қордың үлесі мынадай үлгіде берілген:
Жарғылық капиталдағы %-бен
Компания
Қызмет түрі
Ел
2011 жылғы 31 желтоқсан
2010 жылғы 31 желтоқсан
Бірлескен кәсіпорын:
«Екібастұз МАЭС-1» ЖШС
Жылу және электр энергиясын өндіру және тасымалдау
Қазақстан
50,00%
50,00%
Қауымдасқан компаниялар:
«Астана-Финанс» АҚ
Қаржылық ұйым
Қазақстан
5,52%
5,52%
«Майқайыңалтын» АҚ
Алтын өндіру
Қазақстан
25,00%
25,00%

- в уставный капитал АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына», АО «Казахстанская компания по управлению электрическими сетями» («KEGOC»), АО «Экспортно-кредитная страховая корпорация «КазЭкспортГарант», ТОО «Объединенная химическая компания», АО «Аэропорт Павлодар» на общую сумму 10.352 миллиона тенге. Вклады были осуществлены в форме денежных и имущественных взносов, в размере 4.805 миллионов тенге и 5.547 миллионов тенге, соответственно.
В 2011 году, Фонд предоставил дочерним организациям займы с процентными ставками ниже рыночных (Примечания 7 и 8), дисконт по которым в размере 37.689 миллионов тенге, рассчитанный как разница между справедливой стоимостью данных займов и их номинальной стоимостью, был признан как увеличение инвестиций в дочерние организации.
В 2011 году Фонд предоставил финансовые гарантии в пользу кредиторов АО «Банк Развития Казахстана" и АО «Самрук-Энерго». Справедливая стоимость финансовых гарантий составила 3.552 миллиона тенге и 250  миллионов тенге соответственно, и была признана как увеличение инвестиций в эти дочерние организации.
Обесценение
В 2011 году Фонд признал убыток от обесценения инвестиций в АО «БТА Банк», АО «Альянс Банк» и АО «Банк Развития Казахстана» в размере 196 миллиардов тенге, 32 миллиарда тенге и 79 миллиардов тенге соответственно (2010: 611 миллиардов тенге, 90 миллиардов тенге, и ноль тенге, соответственно). Возмещаемая стоимость инвестиции в АО «БТА Банк», АО «Альянс Банк» и АО «Банк Развития Казахстана» была определена на основании справедливой стоимости за минусом расходов по продаже. Ввиду отсутствия активного рынка по акциям, перечисленных банков, оценочная стоимость реализации была определена на основании ожидаемой суммы чистых активов банков, рассчитанной на основе Бизнес Плана.
6. ИНВЕСТИЦИИ В АССОЦИИРОВАННЫЕ КОМПАНИИ И СОВМЕСТНОЕ
ПРЕДПРИЯТИЕ
На 31 декабря инвестиции в ассоциированные компании и совместное предприятие представлены следующим образом:
В миллионах тенге
31 декабря 2011 года
31
декабря
2010 года
Совместное предприятие:
ТОО «Экибастузская ГРЭС-1»
101.502
101.502
Ассоциированные компании:
АО «Астана-Финанс»
6.516
6.516
АО «Майкаинзолото»
281
281
Минус: Обесценение
(6.516)
(6.516)
101.783
101.783
Деятельность ассоциированных компаний и совместного предприятия, страна их местонахождения и доля Фонда в этих организациях на 31 декабря представлены следующим образом:
% в уставном капитале
Компания
Тип Деятельности
Страна
31 декабря
2011 года
31
декабря
2010
года
Совместное
предприятие:
ТОО «Экибастузская
ГРЭС-1»
Производство и
транспортировка
тепла и
электроэнергии
Казахстан
50,00%
50,00%
Ассоциированные
компании:
АО «Астана-Финанс»
Финансовая
организация
Казахстан
5,52%
5,52%
АО «Майкаинзолото»
Добыча золота
Казахстан
25,00%
25,00%

2.000
1.670
- 360 күннен астам мерзімі өткен
590
-
Мерзімі өткен қарыздардың жиынтығы
2.590
1.670
Берілген қарыздардың жиынтығы
540.334
312.721
Тараптас және байланысты тараптарға берілген қарыздар
Kazakhmys Finance PLC
2011 жылы Kazakhmys Finance PLC-қа Қор 15 жыл өтеу мерзімдерімен 600 миллион доллар мөлшерінде (2011 жылғы 31 желтоқсандағы теңгенің бағамы бойынша 89.040 миллион теңгеге барабар) транш берді. Қарыздар бойынша жылдық пайыздық ставка LIBOR 6-айлық сомасына және 4,80% мөлшеріндегі маржға тең базалық ставкадан болды. Осы қарыз Бозшакөл мыс кен орнын өндіру үшін берілді. Осы қарызды қаржыландыру Қытайдың Мемлекеттік Даму Банкінің кредиттік желісі шеңберінде алынған қаражаттан жүзеге асырылды (14-ескертпе).
"Kazakhstan Petrochemical Industries Inc." ЖШС

2.000
1.670
- просроченные свыше 360 дней
590
-
Итого просроченные займы
2.590
1.670
Итого займы выданные
540.334
312.721
Займы, выданные сторонним и связанным сторонам
Kazakhmys Finance PLC
В 2011 году Фонд предоставил транши Kazakhmys Finance PLC в размере 600 миллионов долларов (эквивалент 89.040 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2011 года) со сроками погашения 15 лет. Годовая процентная ставка по займу состоит из базовой ставки, равной шестимесячной ставке LIBOR, и маржи в размере 4,80%. Данный заем был предоставлен для разработки медного месторождения Бозшаколь. Финансирование данного займа было осуществлено из средств, полученных в рамках кредитной линии Государственного Банка Развития Китая (Примечание 14).
ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc."

2011 жылдың 19 шілдесінде Қор "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc." ЖШС-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2024 жылдың 25 қаңтарына дейін және сыйақы ставкасының нарықтағыдан төмен болуымен Атырау облысында газ-химия кешені инфрақұрылымының құрылысын қаржыландыруға 7.500 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.
Бастапқы тану кезінде осы қарыз сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдаланумен 5.668 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құнымен және оның әділ құны арасындағы 1.832 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық жиынтық кіріс туралы жеке есептегі нарықтағыдан төмен ставкалар бойынша активтерді бастапқы танудан шығын ретінде танылды.
Еншілес ұйымдарға берген қарыздар
«ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ
2011 жылғы 17 қаңтарда Қор «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2024 жылдың 25 қаңтарына дейін және «Бейнеу-Бозой» газ құбырының құрылысын қаржыландыруға сыйақы ставкасының нарықтағыдан төмен болуымен 23.337 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.
Бастапқы тану кезінде осы қарыз сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдаланумен 12.170 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құнымен және оның әділ құны арасындағы 11.167 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ-ға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
«Қазтеміртранс» АҚ
2011 жылғы 13 сәуірде Қор «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ-ның еншілес ұйымы» «Қазтеміртранс» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2017 жылдың 15 қыркүйегіне дейін және жылдық 7,2% сыйақы ставкасымен темір жол жүк вагондарын сатып алуға 60.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.
«Локомотив» АҚ
2011 жылғы 13 сәуірде Қор Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ-ның еншілес ұйымы» «Локомотив» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2017 жылдың 15 қыркүйегіне дейін және жылдық 7,2% сыйақы ставкасымен локомотивтерді сатып алуға 15.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.
«Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ
Тұрақтандыру жоспары бойынша шаралар шеңберінде 2011 жылы Қор нарықтағыдан төмен сыйақы ставкасымен тұрғын үй құрылысы аяқталған және салынып жатқан объектілерде тұрғын үйлерді және тұрғын емес үй-жайларды сатып алу үшін 22.238 миллион теңге мөлшерінде «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ-ға қосымша транш берді.

19 июля 2011 года Фонд заключил договор займа с ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.", в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 7.500 миллионов тенге, со сроком погашения до 25 января 2024 года и ставкой вознаграждения ниже рыночной на финансирование строительства инфраструктуры газохимического комплекса в Атырауской области.
При первоначальном признании данный заем был оценен по справедливой стоимости, составляющей 5.668 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения. Разница, между номинальной стоимостью займа и его справедливой стоимостью в размере 1.832 миллиона тенте была признана как убыток от первоначального признания активов по ставкам ниже рыночных в отдельном отчете о совокупном доходе.
Займы, выданные дочерним организациям
АО «Национальная Компания «КазМунайГаз»
17 января 2011 года Фонд заключил договор займа с АО «Национальная Компания «КазМунайГаз», в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 23.337 миллионов тенге, со сроком погашения до 25 января 2024 года и ставкой вознаграждения ниже рыночной на финансирование строительства газопровода «Бейнеу - Бозой».
При первоначальном признании данный заем был оценен по справедливой стоимости, составляющей 12.170 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займа и его справедливой стоимостью в размере 11.167 миллионов тенге была признана как увеличение инвестиций в АО «Национальная Компания «КазМунайГаз» (Примечание 5).
АО «Казтеміртранс»
13 апреля 2011 года Фонд заключил договор займа с АО «Казтеміртранс», дочерней организации АО «Национальная Компания «Казакстан Темір Жолы», в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 60.000 миллионов тенге, со сроком погашения до 15 сентября 2017 года и ставкой вознаграждения 7,2% годовых, на приобретение железнодорожных грузовых вагонов.
АО «Локомотив»
13 апреля 2011 года Фонд заключил договор займа с АО «Локомотив», дочерней организации АО «Национальная Компания «Казахстан Темір Жолы», в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 15.000 миллионов тенге, со сроком погашения до 15 сентября 2017 года и ставкой вознаграждения 7,2% годовых, на приобретение локомотивов.
АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»
В рамках мер по Плану Стабилизации в первом полугодии 2011 года Фонд дополнительно предоставил транши АО «Фонд недвижимости «Самрук-Қазына» в размере 22.238 миллионов тенге для приобретения жилых и нежилых помещений в завершенных или в строящихся объектах жилищного строительства со ставкой вознаграждения ниже рыночной.

2010 жылғы 13 желтоқсандағы қарыз алу талаптарының өзгеруіне сәйкес Қордың әр жылдың желтоқсанында «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ-дан қарыз сомасын немесе оның бір бөлігін мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығы бар, ал қарыз алушы Қор талап еткен жағдайда өтеуді жүргізуге міндеттенеді. Қарыз алу талаптарының осы өзгерістеріне байланысты Қор осы қарыздарды қысқа мерзімді ретінде жіктейді.
«Самұрық-Энерго» АҚ
2011 жылғы 14 қаңтарда Қор «Самұрық-Энерго» АҚ-мен қарыз шартын жасады, осыған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2024 жылдың 25 қаңтарына дейін және сыйақы ставкасы нарықтағыдан төмен болуымен «Самұрық-Энерго» АҚ-ның еншілес ұйымы «Алатау Жарық компаниясы» компаниясына кіші станция құрылысын қаржыландыруға 7.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.

В соответствии с изменениями в условиях займов, от 13 декабря 2010 года, Фонд имеет право в декабре каждого года требовать от АО «Фонд недвижимости «Самрук-Қазына» досрочного погашения суммы займа или ее части, а заемщик обязуется произвести погашение в случае требования Фонда. В связи с этими изменениями в условиях займов, Фонд классифицирует данные займы как краткосрочные.
АО «Самрук-Энерго»
14 января 2011 года Фонд заключил договор займа с АО «Самрук-Энерго», в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 7.000 миллионов тенге, со сроком погашения до 25 января 2024 года и ставкой вознаграждения ниже рыночной, на финансирование строительства подстанций компании «Алатау Жарык Компаниясы», дочерней организации АО «Самрук-Энерго».

Осы қарыз бастапқы танылған кезде сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып, 3.651 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құны және оның 3.349 миллион теңге мөлшеріндегі әділ құны арасындағы айырмашылық «Самұрық-Энерго» АҚ-дағы инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
«Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ
2011 жылы Қор «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2036 жылға дейін және сыйақы ставкаларының нарықтағыдан төмен болуымен теміржол жолаушылар вагондары жылжымалы құрамы паркін жаңалауды қаржыландыру үшін 19.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.

При первоначальном признании данный заем был оценен по справедливой стоимости, составляющей 3.651 миллион тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займа и его справедливой стоимостью в размере 3.349 миллионов тенге была признана как увеличение инвестиций в АО «Самрук-Энерго» (Примечание 5).
АО «Национальная Компания «Казахстан Темір Жолы»
В 2011 году Фонд заключил договоры займа с АО «Национальная Компания «Казахстан Teмip Жолы», в соответствии с которым Фонд предоставил займы в размере 19.000 миллионов тенге, со сроком погашения до 2036 и ставками вознаграждения ниже рыночных для финансирования обновления парка подвижного состава железнодорожных пассажирских вагонов.

Осы қарыз бастапқы танылған кезде сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып, 8.728 миллион теңге құрайтын әділ құн бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құны және оның 10.272 миллион теңге мөлшеріндегі әділ құны арасындағы айырмашылық «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҰ-дағы инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
«ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ

При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 8.728 миллионов тенге, с использованием соответствующих рыночных ставок вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 10.272 миллиона тенге была признана как увеличение инвестиций в АО «Национальная Компания «Казахстан Teмip Жолы» (Примечание 5).
АО «Экспортно-кредитная страховая корпорация «КазЭкспортГарант»

2011 жылы 22 желтоқсанда Қор «ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 10 жыл және сыйақы ставкасының нарықтағыдан төмен болуымен «Локомотив құрастыру зауыты» АҚ-ға сауда қаржыландыру және экспорттық жеткізілімдерін сақтандыру жолымен қазақстандық локомотивтер экспортын ынталандыру мақсатында 6.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.

22 декабря 2011 года Фонд заключил договор займа с АО «Экспортно-кредитная страховая корпорация «КазЭкспортГарант», в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 6.000 миллионов тенге, со сроком погашения 10 лет и ставкой вознаграждения ниже рыночных, с целью стимулирования экспорта казахстанских локомотивов путем торгового финансирования и страхования экспортных поставок АО «Локомотив курастыру зауыты».

Бастапқы тану кезінде осы қарыз сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып, 4.261 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құны және оның 1.739 миллион теңге мөлшеріндегі әділ құны арасындағы айырмашылық «ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ-ға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
«Досжан темір жолы» АҚ
2011 жылы Қор «Досжан темір жолы» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2030-2031 жылдармен және сыйақы ставкаларының нарықтағыдан төмен болуымен «Шар-Өскемен» темір жол желісінің құрылысын қаржыландыруға жалпы сомасы 10.240 миллион теңгеге қарыз берді.

При первоначальном признании данный заем был оценен по справедливой стоимости, составляющей 4.261 миллион тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения. Разница номинальной стоимостью займа и его справедливой стоимостью в размере 1.739 миллионов признана как увеличение инвестиций в АО «Экспортно-кредитная коропорация «КазЭкспортГарант» (Примечание 5).
АО «Досжан темір жолы»
В 2011 году Фонд заключил договоры займа с АО «Досжан темір жолы», в соответствии с которым Фонд предоставил займы на общую сумму 10.240 миллионов тенге, со сроками погашения в 2030-2031 годах н ставками вознаграждения ниже рыночной на финансирование строительства железнодорожной линии «Шар-Усть-Каменогорск».

Бастапқы тану кезінде осы қарыз сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып, 4.656 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құны және оның 5.584 миллион теңге мөлшеріндегі әділ құны арасындағы айырмашылық «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ және «Қазақстанның инвестициялық қоры» АҚ-ға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
8. КРЕДИТТІК МЕКЕМЕЛЕРДЕГІ ҚАРАЖАТ
31 желтоқсандағы кредит мекемелеріндегі қаражат мынаны қамтыды:
Миллион теңгемен

При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 4.656 миллионов тенге, с использованием соответствующих рыночных ставок вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 5.584 миллиона тенге была признана как увеличение инвестиций в АО «Национальная Компания «Казакстан Teмip Жолы» и АО «Инвестиционный Фонд Казахстана» (Примечание 5).
8. СРЕДСТВА В КРЕДИТНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ
На 31 декабря средства в кредитных учреждениях включали:
В миллионах тенге

2011 жылғы 31 желтоқсанда кредиттік мекемелердегі қаражат негізінен мынадай қаржы ұйымдарына қарыздармен көрсетілген:
- Қордың еншілес ұйымы «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ («Даму») шағын және орта бизнес субъектілерін қаржыландыру мақсаты үшін 114.439 миллион теңге (2010: 162.856 миллион теңге), олардың ішінде 58.246 миллион теңге (2010: 77.559 миллион теңге) Тұрақтандыру жоспары шеңберінде орналастырылған қаражатты білдірді (1-ескертпе). Осы қарыздар бойынша пайыздар жылдық 5,5%-дан 7%-ға дейін есептелді;

На 31 декабря 2011 года средства в кредитных учреждениях в основном представлены займами следующим финансовым организациям:
- АО «Фонд развития предпринимательства «Даму» («Даму»), дочерняя организация Фонда, на сумму 114.439 миллионов тенге (2010: 162.856 миллионов тенге) для целей финансирования субъектов малого и среднего бизнеса, из которых 58.246 миллионов тенге (2010: 77.559 миллионов тенге) представляли средства, размещенные в рамках Плана Стабилизации (Примечание 1). Проценты по данным займам начислялись в размере от. 5,5% до 7% годовых;

- Екінші деңгейдегі банктер ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыруға, Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй объектілерінің құрылысына және аралық тұрғын үй қарыздарын беруге тиісінше 123.119 миллион теңге (2010: 123.171 миллион теңге), 53.936 миллион теңге (2010: 46.538 миллион теңге), және 24.465 миллион теңге (2010: 9.954 миллион теңге) берді. Екінші деңгейдегі банктерге ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыруға, Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй объектілерінің құрылысына берілген қаражаттың 176.794 миллион теңге (2010: 163.027 миллион теңге) мөлшеріндегі бөлігі Тұрақтандыру жоспары шеңберінде орналастырылған қаражат болып табылады. Осы қарыздар бойынша сыйақы жылдық 3,74%-дан 7,85%-ға дейінгі мөлшерде есептелді.

- Банкам второго уровня на рефинансирование ипотечных займов, строительство жилых объектов в городах Астана и Алматы и предоставление промежуточных жилищных займов в размере 123.119 миллионов тенге (2010: 123.171 миллион тенге), 53.936 миллионов тенге (2010: 46.538 миллионов тенге), и 24.465 миллионов тенге (2010: 9.954 миллиона тенге), соответственно. Часть средств, предоставленных банкам второго уровня на рефинансирование ипотечных займов и строительство жилых объектов в городах Астана и Алматы в размере 176.794 миллиона тенге (2010: 163.027 миллионов тенге) являются средствами, размещенными в рамках Плана Стабилизации. Вознаграждение по данным займам начислялось в размере от 3,74% до 7,85% годовых.

2011 жылы Даму 17.480 миллион теңгені мерзімінен бұрын қайтаруды жүзеге асырды.
2011 жылы «Қазкоммерцбанк» АҚ Қор 2009 жылы қаңтарда 3 жыл мерзімге нақты сектордың жобаларына кредит беру үшін орналастырған 37.500 миллион теңгені мерзімінен бұрын қайтаруды жүзеге асырды.
«Қазақстанның Даму Банкі» АҚ
2011 жылы 15 тамызда Қор «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-мен қарыз шартын жасады, оған сәйкес Қор өтеу мерзімі 2021 жылдың 20 маусымына дейін және сыйақы ставкасының нарықтағыдан төмен болуымен қаржы лизингіне қор жасау құнын төмендетуге 15.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.

В 2011 году Даму досрочно осуществил возврат 17.480 миллионов тенге.
В 2011 году АО «Казкоммерцбанк» досрочно осуществил возврат 37.500 миллионов тенге, размещенных Фондом в январе 2009 года для кредитования проектов реального сектора сроком на 3 года.
АО «Банк Развития Казахстана»
15 августа 2011 года Фонд заключил договор займа с АО «Банк Развития Казахстана», в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 15.000 миллионов тенге, со сроком погашения до 20 июня 2021 года и ставкой вознаграждения ниже рыночной, на снижение стоимости фондирования финансового лизинга.

Бастапқы тану кезінде осы қарыз сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып, 10.185 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды. Қарыздың номиналды құны және оның 4.815 миллион теңге мөлшеріндегі әділ құны арасындағы айырмашылық «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-ға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
Кредит мекемелеріндегі қаражаттың құнсыздануы
2011 жылы Қор кредиттік мекемелердің қаражаты бойынша «БТА Банк» АҚ-ның қаржылық жай-күйінің нашарлауына, сондай-ақ банктің міндеттемелеріне екінші қайта құрылымдау жүргізу мүмкіндігіне қатысты белгісіздіктердің орын алуына байланысты 36.999 миллион теңге мөлшерінде құнсыздануды есебіне жазды.

При первоначальном признании данный заем был оценен по справедливой стоимости, составляющей 10.185 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займа и его справедливой стоимостью в размере 4.815 миллионов тенге была признана как увеличение инвестиций в АО «Банк Развития Казахстана» (Примечание 5).
Обесценение средств в кредитных учреждениях
В 2011 году Фонд начислил обесценение по средствам в кредитных учреждениях в размере 36.999 миллионов тенге ввиду ухудшившегося финансового состояния АО «БТА Банк», а также неопределенности в отношении возможности проведения второй реструктуризации обязательств банка.

9. ӨЗГЕ ҚАРЖЫЛЫҚ АКТИВТЕР
31 желтоқсандағы өзге қаржылық активтер мынаны қамтыды:
Миллион теңгемен
2011 жылғы 31 желтоқсан
2010 жылғы 31 желтоқсан
Сату үшін қолда бар қаржылық активтер:
Kazakhmys PLC үлестік бағалы қағаздары
124.876
216.937
«Қазкоммерцбанк» АҚ үлестік бағалы қағаздары
36.306
73.159
«Халық Банкі» АҚ үлестік бағалы қағаздары
30.149
132.194
Борыштық бағалы қағаздар
8.223
831
Өтеу үшін ұсталатын қаржылық активтер:
Борыштық бағалы қағаздар
-
2.000
Өзге қаржылық активтердің жалпы сомасы
199.554
425.121
Минус: ағымдағы бөлігі
(66.833)
(205.302)
Ұзақ мерзімді бөлігі
132.721
219.819
«Қазкоммерцбанк» АҚ-ның (бұдан әрі мәтін бойынша «Қазкоммерцбанк») және «Қазақстанның халық банкі» АҚ-ның (бұдан әрі мәтін бойынша «Халық банкі») елеулі ықпалын жоғалтуы
Қордың және Қазкоммерцбанктің және Халық банкінің негізгі акционерлері арасында жасалған опциондық келісімдерге сәйкес 2009 жылы акцияларды сатып алу кезінде негізгі акционерлер осы банктердің (колл опциондары) Қор сатып алған акцияларының опциондарын алды, олар Қордың банк акцияларын сатып алған алғашқы жылдан бастап бесінші жылы аяқталатын кезең ішінде кез келген уақытта орындалуы мүмкін. Осы опциондар бойынша орындалу мерзімі 2010 жылдың бірінші жартыжылдығында басталады, бұл Қордың банктерге елеулі ықпалын жоғалтуға алып келді. БЕХС 28 талаптарына сәйкес Қор осы қауымдасқан компанияларға елеулі ықпалын жоғалтты және инвестицияларды сату үшін қолда бар қаржы активтері санатына қайта жіктеді. Елеулі ықпалын жоғалтудан кіріс 86.850 миллион теңгені құрады және пайдалар мен шығындарда осы инвестициялардың теңгерімдік құны және әділ құны арасындағы айырмашылық ретінде танылды.
2011 жылдың наурызында «АЛМЭКС» холдинг тобы» АҚ және «Қазақстанның халық банкі» АҚ «Қазақстанның халық банкі» АҚ-ның жай акциялары бойынша опционды ішінара орындауға талап ету құқығына жол беру туралы келісім жасады.
Осы келісімге сәйкес 2011 жылғы 30 наурызда «Қазақстанның халық банкі» АҚ өзінің опционды ішінара орындау құқығын іске асырды және 213.000.000 өзінің жай акцияларын сатып алуды жүзеге асырды. Бұдан басқа, «АЛМЭКС» холдинг тобы» АҚ өзінің опционды орындау құқығын іске асырды және «Қазақстанның халық банкі» АҚ-ның 46.064.909 жай акцияларын сатып алуды жүзеге асырды. Сатып алынған акциялардың сатудың жалпы құны 32.849 миллион теңгені құрады.
«Қазақстанның халық банкі» АҚ жай акцияларын сатқаннан кейін әділ құны бойынша шығу күніне 93.263 миллион теңге мөлшерінде Қор жай акцияларды сатып алуға арналған опцион бойынша тиісті міндеттемелерді тануды тоқтатты, оның әділ құны сату күніне 60.021 миллион теңгені құрады. «Қазақстанның халық банкі» АҚ-ның жай акциялары бойынша сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау бойынша 6.474 миллион теңге мөлшеріндегі резерв пайдалар мен шығындарда қайта жіктелді. Қаржылық активтердің шығуынан алынған таза шығын жиынтық кіріс туралы жеке есепте 6.867 миллион теңге мөлшерінде көрсетілді.

9. ПРОЧИЕ ФИНАНСОВЫЕ АКТИВЫ
На 31 декабря прочие финансовые активы включали:
В миллионах тенге
31 декабря
2011 года
31 декабря
2010 года
Финансовые активы в наличии для продажи:
Долевые ценные бумаги Kazakhmys PLC
124.876
216.937
Долевые ценные бумаги АО "Казкоммерцбанк"
36.306
73.159
Долевые ценные бумаги АО
«Народный Банк Казахстана»
30.149
132.194
Долговые ценные бумаги
8.223
831
Финансовые активы, удерживаемые до
погашения:
Долговые ценные бумаги
-
2.000
Общая сумма прочих финансовых активов
199.554
425.121
Минус: текущаяч асть
(66.833)
(205.302)
Долгосрочная часть
132.721
219.819
Потеря существенного влияния на АО «Казкоммерцбанк» (далее по тексту «Казкоммерцбанк») и АО «Народный Банк Казахстана» (далее по тексту «Народный банк»)
В соответствии с опционными соглашениями, заключенными между Фондом и основными акционерами Казкоммерцбанка и Народного банка при приобретении акций в 2009 году, основные акционеры получили опционы на приобретение выкупленных Фондом акций данных банков (опционы колл), которые могут быть исполнены в любое время в течение периода, начинающегося в первую годовщину с даты приобретения Фондом акций банков и заканчивающегося в пятую годовщину. Срок исполнения по данным опционам начинается в первом полугодии 2010 года, что привело к потере Фондом существенного влияния на банки. В соответствии с требованиями МСБУ 28, Фонд потерял существенное влияние на данные ассоциированные компании и реклассифицировал инвестиции в категорию финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи. Доход от потери существенного влияния составил 86.850 миллионов тенге и был признан в прибылях и убытках как разница между балансовой стоимостью и справедливой стоимостью этих инвестиций.
В марте 2011 года АО «Холдинговая группа «АЛМЭКС» и АО «Народный Банк Казахстана» заключили соглашение об уступке права требования на частичное исполнение опциона по простым акциям АО «Народный Банк Казахстана».
В соответствии с данным соглашением, 30 марта 2011 года АО «Народный Банк Казахстана» реализовал свое право на частичное исполнение опциона и осуществил выкуп 213.000.000 своих простых акций. Кроме того АО «Холдинговая группа «АЛМЭКС» реализовало свое право на исполнение опциона и осуществило выкуп 46.064.909 простых акций АО «Народный Банк Казахстана». Общая стоимость реализации выкупленных акций составила 32.849 миллионов тенге.
После реализации простых акций АО «Народный Банк Казахстана» со справедливой стоимостью на дату выбытия в размере 93.263 миллиона тенге, Фонд прекратил признание соответствующего обязательства по опциону на выкуп простых акций, справедливая стоимость которого на дату реализации составила 60.021 миллион тенге. Резерв в размере 6.474 миллиона тенге по переоценке инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, по простым акциям АО «Народный Банк Казахстана», был реклассифицирован в прибыли и убытки. Полученный чистый убыток от выбытия финансовых активов был отражен в отдельном отчете о совокупном доходе в размере 6.867 миллионов тенге.

2011 және 2010 жылдардың 31 желтоқсанында Kazakhmys PLC, «Қазақстанның халық банкі» АҚ және «Қазкоммерцбанк» АҚ үлестік бағалы кағаздардың әділ құны белсенді нарықта жарияланған баға белгілеудің негізінде айқындалған.
10. БАНКТІК ДЕПОЗИТТЕР
31 желтоқсанда банктік депозиттер мынаны қамтыды:
Миллион теңгемен
2011 жылғы 31 желтоқсан
2010 жылғы 31 желтоқсан
10 ірі жергілікті банктер
413.348
439.947
Өзге жергілікті кредиттік мекемелер

Справедливая стоимость долевых ценных бумаг Kazakhmys PLC, АО «Народный Банк Казахстана» и АО «Казкоммерцбанк» на 31 декабря 2011 и 2010 года была определена на основе опубликованных котировок на активном рынке.
10. БАНКОВСКИЕ ДЕПОЗИТЫ
На 31 декабря банковские депозиты включали:
В миллионах тенге
31 декабря
2011 года
31
декабря
2010 года
10 крупнейших местных банков
413.348
439.947
Прочие местные кредитные учреждения

2010 жылғы 13 мамырда Қор «БТА Банкі» АҚ-ға сыйақыны жыл сайын капиталдандыра отырып, жылдық 11% пайыздық ставкамен 2024 жылғы 30 желтоқсанға дейінгі мерзіммен 175.000 миллион теңге сомаға депозит орналастырды. Депозит «БТА Банкі» АҚ иелігінде тұрған номиналды құны 645.000 миллион теңге Қордың облигацияларын кейіннен өтеу үшін ақша қаражатын шоғырландыру мақсатында орналастырылған (14-ескертпе). 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша депозиттің сомасы 200.565 миллион теңгені құрады.
«Альянс Банкі» АҚ-да нысаналы депозит орналастыру

13 мая 2010 года Фонд разместил депозит в АО «БТА Банк» на сумму 175.000 миллионов тенге сроком до 30 декабря 2024 года с процентной ставкой 11% годовых, с ежегодной капитализацией вознаграждения. Депозит был размещен с целью аккумулирования денежных средств для последующего погашения облигаций Фонда, находящихся во владении АО «БТА Банк» номинальной стоимостью 645.000 миллионов тенге (Примечание 14). По состоянию на 31 декабря 2011 года сумма депозита составила 200.565 миллионов тенге.
Размещение целевого депозита в АО «Альянс Банк»

2010 жылғы 18 маусымда Қор «Альянс Банкі» АҚ-ға сыйақыны жыл сайын капиталдандыра отырып, жылдық 10,5% пайыздық ставкамен 2024 жылғы 30 желтоқсанға дейінгі мерзіммен 29.000 миллион теңге сомаға депозит орналастырды. Депозит «Альянс Банкі» АҚ иелігінде тұрған номиналды құны 105.000 миллион теңге Қордың облигацияларын кейіннен өтеу үшін ақша қаражатын шоғырландыру мақсатында орналастырылған (14-ескертпе). 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша депозиттің сомасы 33.310 миллион теңгені құрады.
«БТА Банкі» АҚ-да және «Темірбанкі» АҚ-да нысаналы депозиттер орналастыру

18 июня 2010 года Фонд разместил депозит в АО «Альянс Банк» на сумму 29.000 миллионов тенге сроком до 30 декабря 2024 года с процентной ставкой 10,5% годовых, с ежемесячной капитализацией вознаграждения. Депозит был размещен с целью аккумулирования денежных средств для последующего погашения облигаций Фонда, находящихся во владении АО «Альянс Банк» номинальной стоимостью 105.000 миллионов тенге (Примечание 14). По состоянию на 31 декабря 2011 года сумма депозита составила 33.310 миллионов тенге.
Размещение целевых депозитов в АО «БТА Банк» и АО «Темірбанк»

2010 жылдың желтоқсанында Қор «БТА Банкі» АҚ-ға және «Темірбанк» АҚ-ға 2020 жылға дейінгі мерзімдермен 29.300 миллион теңге және тиісінше 57.700 миллион теңге мөлшерінде депозиттер орналастырды. Депозиттер бойынша пайыздық ставка 9% және тиісінше жылдық 8%-ды құрады. Депозиттер осы депозиттер бойынша сыйақыдан түскен кіріс есебінен «БТА Банкі» АҚ иеленуінде тұрған Қордың облигациялары бойынша сыйақыны өтеу мақсатында (14-ескертпе) орналастырылды.
Уақытша бос ақша қаражатын орналастыру
Уақытша бос ақша қаражатын басқару жөніндегі саясат шеңберінде Қор ірі қазақстандық екінші деңгейдегі банктерде депозиттерді орналастырады.

В декабре 2010 года Фонд разместил депозиты, в АО «БТА Банк» и АО «Темірбанк» сроком до 2020 года в размере 29.300 миллионов тенге и 57.700 миллионов тенге, соответственно. Процентные ставки по депозитам составили 9% и 8% годовых, соответственно. Депозиты были размещены с целью погашения вознаграждения по облигациям Фонда (Примечание 14), находящимся во владении АО «БТА Банк».
Размещение временно свободных денежных средств
В рамках политики по управлению временно свободными денежными средствами, Фонд размещает депозиты в крупных казахстанских банках второго уровня.

2011 жылғы 31 желтоқсанда ұзақ мерзімді банктік депозиттер бойынша сыйақының орташа өлшенген ставкасы 9,52% (2010: 9,89%), қысқа мерзімді банктік депозиттер бойынша сыйақының орташа өлшенген ставкасы 9,22% (2010: 8,38%) құрады.
«БТА Банк» АҚ-дағы депозиттердің құнсыздануы
2011 жылы Қор «БТА Банк» АҚ нашарлаған қаржылық жай-күйіне, сондай-ақ банктің міндеттемелеріне екінші қайта құрылымдау жүргізу мүмкіндігіне қатысты белгісіздікке байланысты 245.068 миллион теңге мөлшерінде «БТА Банк» АҚ-да орналастырылған депозиттердің құнсыздануына шығынды таныды.

На 31 декабря 2011 года средневзвешенная ставка вознаграждения по долгосрочным банковским депозитам составила 9,52% (2010: 9,89%), средневзвешенная ставка вознаграждения по краткосрочным банковским депозитам составила 9,22% (2010:8,38%).
Обесценение депозитов в АО «БТА Банк»
В 2011 году Фонд признал убыток от обесценения депозитов, размещенных в АО «БТА Банк» в размере 245.068 миллионов тенге ввиду ухудшившегося финансового состояния АО «БТА Банк», а также неопределенности в отношении возможности проведения второй реструктуризации обязательств банка.

4.458
Акциялардың мемлекеттік пакеттерімен жарналары
64.638
100.000, 34.647, 1.353
6.464
2011 жылғы 31 желтоқсанға
3.480.637.455
4.050.383
2011 жылғы 31 желтоқсанда 3.480.637.455 акция толығымен төленді (2010: 3.479.076.667 акция).
Акционермен операциялар
Акционер мен Қор арасындағы 2010 жылғы 1 наурыздағы айырбастау шартына сәйкес Қор Акционерге әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың (ӘКК) және «Ұлттық инновациялық қор» АҚ акцияларын «Павлодар мұнай-химия зауыты» АҚ (42%, бұдан әрі - «ПМХЗ»), «Қазақстан-Британ техникалық университеті» АҚ (1,67%, бұдан әрі - «ҚБТУ»), «Қарағандыгипрошахт және К» ЖШС (90%) мемлекеттік акциялар пакетіне, жылжымайтын және өзге де мүлікке айырбастауға береді.

4.458
Взносы государственными
пакетами акций
64.638
100.000, 34.647, 1.353
6.464
На 31 декабря 2011 гола
3.480.637.455
4.050.383
На 31 декабря 2011 года 3.480.637.455 акций были полностью оплачены (2010:3.479.076.667) акций.
Операции с Акционером
В соответствии с договором мены заключенным между Акционером и Фондом 1 марта 2010 года, Фонд передает Акционеру акций социально-предпринимательских корпораций (СПК) и АО «Национальный инновационный фонд» в обмен на государственные пакеты акций АО «Павлодарский нефтехимический завод» (42%, далее - «ПНХЗ»), АО «Казахстанско-Британский технический университет» (1,67%, далее - «КБТУ»), ТОО «Карагандагипрошахт и К» (90%), недвижимое и прочее имущество.

2010 жылы Қор еншілес ұйымдардың акцияларын мемлекеттік меншікке берді және ПМХЗ, ҚБТУ және «Қарағандыгипрошахт және К» ЖШС мүлкін және акцияларын алды. 2011 жылғы 11 сәуірде Қор және Акционер жаңа айырбас шартын жасасты. Осы айырбас шартына сәйкес Қор Акционерге еншілес ұйымдардың, «Қазақстанның тұрғын үй құрылыс банкі» АҚ және «Ипотекалық кредиттерді кепілдендірудің қазақстандық қоры». АҚ акцияларын мемлекетке тиесілі мүлікке айырбасқа береді.
2011 жылы айырбас операцияларының нәтижесінде Қор капиталдағы өзгерістер туралы жеке есептегі тікелей 11.511 миллион теңге (берілген инвестициялардың ағымдағы құны және алынған мүліктің әділ құны арасындағы айырмашылық) мөлшеріндегі таза кірісті таныды.
Дивидендтер
2010 жылы 26 қарашада Қордың Директорлар кеңесінің 2010 жылғы 18 қыркүйектегі № 52 шешіміне сәйкес Қор жалпы сомасы 7.056 миллион теңге болатын бір жай акцияға 2 теңге 3 тиын мөлшерінде дивидендтерді алдын ала төледі (11-ескертпе). 2011 жылғы 4 сәуірде Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 354 қаулысымен 2009 жылғы Қордың таза кірісін бөлу тәртібі түпкілікті бекітілді, оған сәйкес осы сома 2010 жылға жүргізілген алдын ала төлем шотында есептелді.
Акциялардың теңгерім құны

В 2010 году Фонд передал акции дочерних организаций в государственную собственность и получил имущество и акции ПНХЗ, КБТУ и ТОО "Карагандагипрошахт К". 11 апреля 2011 года Фонд и Акционер заключили новый договор мены. В соответствии с данным договором мены, Фонд передает Акционеру акции дочерних организаций, АО «Жилищный строительный банк Казахстана» и АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов», в обмен на имущество, принадлежащее государству.
В 2011 году в результате операций мены Фонд признал чистый доход в размере 11.511 миллионов тенге (разница между текущей стоимостью переданных инвестиций и справедливой стоимостью полученного имущества) непосредственно в отдельном отчете об изменениях в капитале.
Дивиденды
26 ноября 2010 года, согласно решению Совета Директоров Фонда № 52 от 18 сентября 2010 года, Фонд совершил предоплату дивидендов в размере 2 тенге 3 тиын на одну простую акцию на общую сумму 7.056 миллионов тенге (Примечание 11). 4 апреля 2011 года постановлением Правительства Республики Казахстан № 354 был окончательно утвержден порядок распределения чистого дохода Фонда за 2009 год, в соответствии о которым данная сумма была зачтена в счет предоплаты, произведенной в 2010 году.
Балансовая стоимость акций

«Қазақстандық қор биржасы» АҚ («ҚҚБ») Биржа кеңесінің 2010 жылғы 4 қазандағы шешіміне сәйкес қаржылық есептілік ҚҚБ бекіткен қағидаларға сәйкес есептелген есепті күнгі бір акцияның (жай және артықшылықты) теңгерім құны туралы деректері болуы қажет.
Миллион теңгемен
2011 жылғы 31 желтоқсан
2010 жылғы 31 желтоқсан
Активтердің жиыны
4.395.122
4.734.423
Материалдық емес активтер
(199)
(221)
Міндеттемелердің жиыны

В соответствии с решением Биржевого совета АО «Казахстанская фондовая биржа» («КФБ») от 4 октября 2010 года, финансовая отчетность должна содержать данные о балансовой стоимости одной акции (простой и привилегированной) на отчетную дату, рассчитанной в соответствии с утвержденными КФБ правилами.
В миллионах тенге
31 декабря 2011 года
31 декабря 2010 года
Итого активов
4.395.122
4.734.423
Нематериальные активы
(199)
(221)
Итого обязательств

(117.664)
(91.871)
12 айдан кейін өтеуге тиісті сома
1.032.791
919.761
31 желтоқсандағы қарыздар, оның ішінде есептелген сыйақы мынадай валюталарда көрсетілген:
Миллион теңгемен
2010 жылғы 31 желтоқсан
2009 жылғы 31 желтоқсан
Теңгемен берілген қарыздар
916.244
863.490
АҚШ долларымен берілген қарыздар
234.211
148.142
1.150.455
1.011.632
Шығарылған облигациялар
2011 жылы «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ жалпы сомасы 2.084 миллион теңге (2010: 37.926 миллион теңге) болатын Қордың облигацияларын сатып алды. Облигациялардың жылдық 0,1% купон ставкасымен 50 жыл өтеу мерзімі бар. Бастапқы тану кезінде облигациялар тиісті нарықтық пайыз ставкасын пайдалана отырып, 34 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды. Сату Қор сатып алған облигациялардың міндетті емес купоны бар екені туралы сол фактіні қоспағанда, ұқсас жағдайларда ұқсас өтеу үшін «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ облигацияларды сатып алумен бір уақытта болды, міндетті емес купон төлегеннен «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ біржақты және оның тарапынан бұдан әрі міндеттемелер туындатпастан шартсыз тәртіппен бас тартуға болады. 2011 жылы міндетті емес купон 6.493 миллион теңгені (2010: 4.439 миллион теңге) құрады және дивидендтерден кіріс құрамында танылды. 2011 жылғы 31 желтоқсанда «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ сатып алған Қордың облигацияларының жалпы құны 882 миллион теңгені (2010: 780 миллион теңге) құрады.

(117.664)
(91.871)
Суммы, подлежащие погашению после 12 месяцев
1.032.791
919.761
На 31 декабря, займы, в том числе начисленное вознаграждение, были выражены
в следующих валютах:
В миллионах тенге
31 декабря
2011 года
31 декабря
2010 года
Займы, выраженные в тенге
916.244
863.490
Займы, выраженные в долларах США
234.211
148.142
1.150.455
1.011.632
Облигации выпущенные
В 2011 году АО «Банк Развития Казахстана» приобрел облигации Фонда на общую сумму 2.084 миллиона тенге (2010: 37.926 миллионов тенге). Облигации имеют срок погашения 50 лет со ставкой купона 0,01% годовых. При первоначальном признании облигации были оценены по справедливой стоимости, составляющей 34 миллиона тенге, с использованием соответствующей рыночной процентной ставки. Продажа произошла одновременно с приобретением облигаций АО «Банк Развития Казахстана» за аналогичное возмещение на аналогичных условиях за исключением того факта, что облигации приобретенные Фондом имеют необязательный купон, от выплаты которого АО «Банк Развития Казахстана» может отказаться в одностороннем и безусловном порядке без возникновения дальнейших обязательств с его стороны. Необязательный купон за 2011 год составил 6.493 миллиона тенге (2010: 4.439 миллионов тенге) и был признан в составе доходов от дивидендов. На 31 декабря 2011 года общая стоимость облигаций Фонда, приобретенных АО «Банк Развития Казахстана», составила 882 миллиона тенге (2010:780 миллионов тенге).

Екінші облигациялық бағдарлама шеңберінде 2010 жылғы қыркүйекте Қор жалпы сомасы 75.000 миллион теңгеге облигацияларды еркін нарықта орналастырды. Облигациялардың жылдық 6,5% купон ставкасымен 10 жыл өтеу мерзімі бар. 2011 жылғы сәуірде Қор жалпы сомасы 75.000 миллион теңгеге облигацияларды еркін нарықта қосымша орналастырды. Облигациялардың жылдық 5,89% купон ставкасымен 7 жыл өтеу мерзімі бар. Осы бағдарлама шеңберінде Қордың еншілес ұйымдары «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ, «Темірбанк» АҚ және «ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ Қордың облигацияларын сатып алды. Қалған облигациялар үшінші тараптармен сатып алынды.
Алынған қарыздар
Қытай Мемлекеттік Даму Банкінің кредит желісі
2009 жылғы 22 маусымда операторды білдірген Қазақстанның Даму Банкі, Қор және Қытай Мемлекеттік Даму Банкі арасында 3 миллиард АҚШ доллары сомасына кредит желісін ашуға негіздемелік қаржылық келісімге қол қойылды. Осы келісімге сәйкес Қытай Мемлекеттік Даму Банкі Қорға 6 айлық ЛИБОР-ға тең пайыздық ставка плюс 4,3% бойынша жалпы сомасы 3 миллиард АҚШ долларына дейін АҚШ долларымен ұзақ мерзімді қарыз береді. Қарыздар Қытай мен Қазақстан арасында өнеркәсіп өндірісі мен экономиканың өзге салаларын қолдауға және дамытуға жіберіледі. Осы кредит желісі шеңберінде 2011 жылы Қор жалпы сомасы 600 миллион АҚШ долларына (2010: 400 миллион АҚШ доллары және тиісінше 59.044 миллион теңге) транш алды, бұл алу күніндегі 87.073 миллион теңгеге барабар.
2011 жылы алынған транштар Бозшакөл мыс кен орнын өндіру үшін «Kazakhmys Finance PLC» қарыз беруге арналған (7-ескертпе).
«ҚазМұнайГаз» АҚ қарызы
2011 жылғы 8 шілдеде Қор «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ-дан қарыз бойынша мерзімінен бұрын ішінара өтеуді 41.381 миллион теңге мөлшерінде жүзеге асырды.
15. ҮКІМЕТТІҢ ҚАРАЖАТЫ
31 желтоқсанға Үкімет қаражаты мынаны қамтыды:
Миллион теңгемен
2010 жылғы 31 желтоқсан
2009 жылғы 31 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі орналастырған облигациялар

В рамках второй облигационной программы, в, сентябре 2010 года, Фонд разместил на свободном рынке облигации на общую сумму 75.000 миллионов тенге. Облигации имеют срок погашения 10 лет со ставкой купона 6,5% годовых. В апреле 2011 года, Фонд дополнительно разместил на свободном рынке облигации на общую сумму 75.000 миллионов тенге. Облигации меют срок погашения 7 лет со ставкой купона 5,89% годовых. В рамках данной программы дочерние организации Фонда, АО «Банк Развития Казахстана», АО «Темірбанк» и АО «Экспортно-кредитная страховая корпорация «КазЭкспортГарант» приобрели облигации Фонда. Оставшиеся облигации были выкуплены третьими сторонами.
Займы полученные
Кредитная линия Государственного Банка Развития Китая
22 июня 2009 года было подписано Рамочное финансовое соглашение на открытие кредитной линии на сумму 3 миллиарда долларов США между Фондом, Государственным Банком Развития Китая и Банком Развития Казахстана, выступающим в качестве оператора. В соответствии с данным соглашением Государственый Банк Развития Китая предоставляет Фонду долгосрочные займы в долларах США на общую сумму до 3 миллиардов долларов США с процентной ставкой равной шестимесячному ЛИБОР плюс 4,3%. Займы направляются на поддержку и развитие промышленного производства и прочих отраслей экономики между Китаем и Казахстаном. В рамках данной кредитной линии в 2011 году Фонд получил транши на общую сумму 600 миллионов долларов США, что эквивалентно 87.073 миллионам тенге на дату получения (2010: 400 миллионов долларов США и 59.044 миллиона тенге, соответственно). Транши, полученные в 2011 году, предназначены для предоставления займа «Kazakhmys Finance PLC» для разработки медного месторождения Бозшаколь (Примечание 7).
Заем АО «НК КазМунайГаз»
8 июля 2011 года Фонд осуществил досрочное частичное погашение по займу от АО «Национальная Компания «КазМунайГаз» в размере 41.381 миллион тенге.
15. СРЕДСТВА ПРАВИТЕЛЬСТВА
На 31 декабря средства Правительства включали:
В миллионах тенге
31 декабря
2011 года
31 декабря
2010 года
Облигации, размещенные Национальным Банком
Республики Казахстан

352.523
328.632
Үкіметтен алынған қарыздар
52.483
26.025
405.006
354.657
2011 жыл
«2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2010 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2011 жылы Қор Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінен қарыздар алды. Қарыздардың жалпы сомасы 0,1%-дан 0,5%-ға дейін пайыздық ставкалармен 46.600 миллион теңгені құрайды. Қарыздар 10 жылдан 25 жылға дейінгі мерзімге алынды және мынадай нысаналы мақсаты бар:

352.523
328.632
Прочие займы, полученные от Правительства
52.483
26.025
405.006
354.657
2011 год
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О ресубликанском бюджете на 2011-2013 годы» от 29 ноября 2010 года, в 2011 году Фонд получил займы от Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан. Общая сумма займов составляет 46.600 миллионов тенге с процентными ставками от 0,1% до 0,5%. Займы были получены на срок от 10 до 25 лет и имеют следующие целевые назначения:

- «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ-ға 19.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз беру (7-ескертпе). Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,75%-дан аспауы тиіс;
- «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-ға 15.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз беру (7-ескертпе). Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,2%-дан аспауы тиіс;
- «Досжан темір жолы» АҚ-дан «Шар-Өскемен» темір жол желісін салуды қаржыландыруға 6.600 миллион теңге мөлшерінде қарыз беру. Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,5%-дан аспауы;

- предоставление займа АО «Национальная Компания «Қазакстан Teмip Жолы» в размере 19.000 миллионов тенге (Примечание 7). Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,75% годовых;
- предоставление займа АО «Банк Развития Казахстана» в размере 15.000 миллионов тенге (Примечание 7). Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,2% годовых;
- предоставление займа с АО «Досжан темір жолы» в размере 6.600 миллионов тенге на финансирование строительства железнодорожной линии «Шар-Усть-Каменогорск». Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,5% годовых;

- «ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ-ға 6.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз беру (7-ескертпе). Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,2%-дан аспауы тиіс.
Бастапқы танылу кезінде осы қарыздар сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып және амортизациялық құн бойынша ескерілетін салдардан 24.801 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланған. Қарыздардың номиналды құны және олардың әділ құны арасындағы 21.799 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте танылған.
2010 жыл

- предоставление займа АО «Экспортно-кредитная страховая корпорация «КазЭкспортГарант» в размере 6.000 миллионов тенге (Примечание 7). Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,2% годовых.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 24.801 миллиона тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения ивпоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 21.799 миллионов тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.
2010 год

2010 жылы Қор жалпы сомасы 220.000 миллион теңге болатын бір облигацияның номинал құны 1.000 теңгеге 220.000.000 купондық облигациялар орналастырды. Облигацияның айналым мерзімі 15 жылды құрайды, жылдық 0,4% мөлшерінде купондық сыйақы әрбір жарты жылда төленеді. Барлық облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Осы облигациялар облигацияларды шығару күні Қор үшін қолданылатын нарықтық пайыз ставкасын пайдалана отырып есептелген әділ құн бойынша бастапқыда көрсетілді және салдарында амортизациялық құн бойынша ескеріледі. 102.733 миллион теңге мөлшеріндегі қарыздардың номинал құны мен олардың әділ құны арасындағы айырма капиталға өзгерістер туралы жеке есепте танылған.
Осы облигацияларды өткізуден алынған қаражат ұйымдасқан нарықта, сондай-ақ акциялар пакетін сатып алуға байланысты шығыстарға Kazakhmys PLC компаниясының акциялар пакетін сатып алу үшін пайдаланылды.

В 2010 году Фонд разместил 220.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 220.000 миллионов тенге. Срок обращения облигаций составляет 15 лет, купонное вознаграждение в размере 0,4% годовых выплачивается каждые полгода. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Данные облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на даты выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 102.733 миллиона тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.
Средства, полученные от реализации данных облигаций, использованы для приобретения пакета акций компании Kazakhmys PLC на организованном рынке, а также на расходы, связанные с приобретением пакета акций.

«2010-2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңына сәйкес 2010 жылғы желтоқсанда Қор Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінен 2 қарыз алды. Қарыздардың жалпы сомасы 0,25%-дан 0,5%-ға дейінгі пайыздық ставкасымен 18.803 миллион теңгені құрады. Қарыз 11 жылдан 20 жылға дейінгі мерзімге алынды және мынадай мақсатты нысанасы бар:
- Азаматтардың белгілі бір санаттарына тұрғын үй кредиттерін беру үшін 15.163 миллион теңге мөлшерінде «Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі» АҚ-ға қарыз беру. Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 1%-дан аспауы қажет;

В соответствий с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2010-2012 годы» от 7 декабря 2009 года, в декабре 2010 года Фонд получил 2 займа от Министерства Индустрии и Новых Технологий Республики Казахстан. Общая сумма займов составляет 18.803 миллиона тенге с процентными ставками от 0,25% до 0,5%. Займы были получены на срок от 11 до 20 лет и имеют следующие целевые назначения:
- предоставление займа АО «Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана» в размере 15.163 миллиона тенге для выдачи жилищных кредитов определенным категориям граждан. Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 1% годовых;

- «Шар - Өскемен станциясы» жаңа теміржол желісін салу және пайдалану» жобасы үшін 3.640 миллион теңге мөлшерінде «Досжан темір жолы» АҚ-ға қарыз беру. Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,5%-дан аспауы қажет.
Бастапқы тану кезінде осы қарыздар тиісті нарықтық сыйақы ставкасын пайдалана отырып, 10.391 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды және салдары амортизациялық құн бойынша ескеріледі. 8.412 миллион теңге мөлшеріндегі қарыздардың номинал құны мен олардың әділ құны арасындағы айырма капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте танылған.

- предоставление займа АО «Досжан Темір Жолы» в размере 3.640 миллионов тенге для проекта «Строительство и эксплуатация новой железнодорожной линии «Станция Шар-Усть-Каменогорск». Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,5% годовых.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 10.391 миллион тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 8.412 миллионов тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.

3.259
2.713
Өзге де ағымдағы міндеттемелер
131
31
Кейінге қалдырылған салық бойынша активтер
3.390
2.744
Кейінге қалдырылған салық бойынша міндеттемелер
Негізгі қаражат
(44)
(866)
Алынған қарыздар
(646)
(41)
Кейінге қалдырылған салық бойынша міндеттемелер
(690)
(1.280)
Кейінге қалдырылған салық бойынша таза активтер/(міндеттемелер)
2.700
1.464
Кейінге қалдырылған салық активі болашақта салық салынатын кірістің болу ықтималдығы бар сол деңгейде ғана танылады, оған қарай актив пайдаланылуы мүмкін. Кейінге қалдырылған салық активтері олармен байланысты салық жеңілдіктері іске асырылатын ықтималдық бұдан әрі болмайтын сол деңгейде азайтылады.
22. БАЙЛАНЫСТЫ ТАРАПТАРМЕН МӘМІЛЕЛЕР
Байланысты тараптар Қордың компанияларын және Үкімет бақылайтын өзге де компанияларды қамтиды; Қордың негізгі басқарушы персоналы; өзге де байланысты тараптар. Байланысты тараптармен мәмілелер тараптар арасында келісілген талаптарда жүргізілді, ол кейбір реттелетін қызметтерді қоспағанда, нарықтық ставкалар бойынша міндетті түрде жүзеге асырылған жоқ, ол байланысты және үшінші тараптарға қолданылатын тарифтер талаптарында беріледі.
Мына кестелерде 2011 және 2010 жылдар ішінде байланысты тараптармен жасалған мәмілелердің жалпы сомасы және 2011 және 2010 жылдардың 31 желтоқсанындағы тиісті сальдо келтірілген:
Миллион теңгемен
Байланысты тараптардың берешегі
Байланысты тараптарға берешек
Байланысты тараптарда орналастырылған ақша қаражаты және депозиттер
Мемлекет бақылайтын өзге де кәсіпорын
2011 жылғы 31 желтоқсан

3.259
2.713
Прочие текущие обязательства
131
31
Активы по отсроченному налогу
3.390
2.744
Обязательства по отсроченному налогу
Основные средства
(44)
(866)
Займы полученные
(646)
(414)
Обязательства по отсроченному налогу
(690)
(1.280)
Чистые активы / (обязательства) по отсроченному
налогу
2.700
1.464
Актив по отсроченному налогу признается только в той степени, в которой существует вероятность наличия в будущем налогооблагаемого дохода, относительно которого актив может быть использован. Активы по отсроченному налогу уменьшаются в той степени, в которой больше не существует вероятности того, что связанные с ними залоговые льготы будут реализованы.
22. СДЕЛКИ СО СВЯЗАННЫМИ СТОРОНАМИ
Связанные стороны включают в себя компании группы Фонда и прочие компании, контролируемые Правительством, ключевой управленческий персонал Фонда, прочие связанные стороны. Сделки со связанными сторонами были проведены на условиях, согласованных между сторонами, которые не обязательно осуществлялись по рыночным ставкам, за исключением некоторых регулируемых услуг, которые предоставляются на условиях тарифов, применимых к связанным и третьим сторонам.
В следующих таблицах приведены общие суммы сделок, заключенных со связанными сторонами в течение 2011 и 2010 годов, и соответствующее сальдо на 31 декабря 2011 и 2010 годов:
В миллионах тенге
Задолженность
связанных
сторон
Задолженность
Связанным
сторонам
Денежные
средства и
депозиты,
размещенные у
связанных
сторон
Прочие
предприятия,
контролируемые
государством
31 декабря
2011 года

1.917
-
2011 және 2010 жылдар ішінде байланысты тараптармен жасалған мәмілелердің табиғаты қаржылық есептілікке тиісті ескертпелерде көрсетілген.
Қоса берілген жиытық кіріс туралы жеке есептегі жалпы және әкімшілік шығыстар қосылған негізгі басқарушы персоналға төленген жалпы сыйақы сомасы тиісінше 2011 және 2010 жылдары 31 желтоқсанда аяқталған жылға 491 миллион теңгені және 298 миллион теңгені құрайды. Негізгі басқарушы персоналға төленген сыйақы келісімшарттарда белгіленген жалақы бойынша шығыстардан тұрады.

1.917
4.308
-
Природа сделок, заключенных со связанными сторонами в течение 2011 и 2010 годов, отражена в соответствующих примечаниях к финансовой отчетности.
Общая сумма вознаграждения, выплаченная ключевому управленческому персоналу, включенная в общие и административные расходы в прилагаемом отдельном отчете о совокупном доходе, составляет 491 миллион тенге и 298 миллионов тенге за годы, закончившиеся 31 декабря 2011 и 2010, соответственно. Вознаграждение, выплаченное ключевому управленческому персоналу, состоит из расходов по заработной плате, установленной контрактами.

23. ҚАРЖЫ ТӘУЕКЕЛДЕРІН БАСҚАРУ МАҚСАТЫ ЖӘНЕ САЯСАТЫ
Қордың негізгі қаржылық міндеттемелерінің құрамына кредит мекемелерінен және Үкіметтен алынған қарыздар, шығарылған облигациялар және өзге де кредиторлық берешек кіреді. Көрсетілген қаржылық инструменттер, негізінен, Қордың операцияларын қаржыландыруға тарту үшін пайдаланылады. Қордың қаржылық активтерінің құрамына еншілес ұйымдар мен кредит мекемелері берген қарыздар, қысқа мерзімді банктік салымдар, өзге де дебиторлық берешек, сатып алынған облигациялар мен мемлекеттік бағалы қағаздар, оның тікелей операциялық қызметі нәтижесінде пайда болатын ақша және олардың баламалары кіреді.
Қор нарық тәуекеліне, пайыздық ставкаларға байланысты тәуекелге, кредит тәуекеліне, валюта тәуекеліне және өтімділік тәуекеліне ұшырады.
Пайыздық ставкаларға байланысты тәуекел
Сыйақы ставкаларына байланысты тәуекел нарықта сыйақы ставкаларының өзгеруі нәтижесінде қаржылық инструмент құнының ауытқу тәуекелін білдіреді. Қор валюталар бойынша сыйақы ставкаларының өзгерістерін бақылауды жүзеге асыру арқылы сыйақы ставкаларына байланысты тәуекелді шектейді, ол оның меншік және қарыз қаражатымен, сондай-ақ оның инвестицияларымен берілген.
Қордың сыйақы ставкаларына байланысты тәуекелге ұшырауы негізінен өзгермелі пайыз ставкаларымен Қордың ұзақ мерзімді қарыздарына жатқызылады (14-ескертпе).
Келесі кестеде пайыз ставкаларындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығына дейін Қор кірісінің сезімталдығы (қарыздар бойынша өзгермелі пайыз ставкасына ықпал арқылы) берілген, бұл ретте барлық басқа параметрлер тұрақтының шамасымен қабылданған, Қордың капиталына әсері жоқ.
Миллион теңгемен
Базисті тармақтарда ұлғайту/кеміту
Салық салғанға дейін пайдаға ықпал ету
2011 жыл
+15
(66)
-15
66
2010 жыл

23. ЦЕЛИ И ПОЛИТИКА УПРАВЛЕНИЯ ФИНАНСОВЫМИ РИСКАМИ
В состав основных финансовых обязательств Фонда входят займы, полученные от кредитных учреждений и Правительства, облигации, выпущенные финансовые гарантии и прочая кредиторская задолженность. Указанные финансовые инструменты главным образом используются для привлечения финансирования операций Фонда. В состав финансовых активов Фонда входят займы, выданные дочерним организациям и кредитным учреждениям, банковские депозиты, прочие финансовые активы, прочая дебиторская задолженность, приобретенные облигации и государственные ценные бумаги, деньги и денежные эквиваленты, возникающие непосредственно в результате его операционной деятельности.
Фонд подвержен рыночному риску, риску, связанному с процентными ставками, кредитному риску, валютному риску и риску ликвидности.
Риск, связанный с процентными ставками
Риск, связанный со ставками вознаграждения, представляет собой риск колебания стоимости финансового инструмента в результате изменения ставок вознаграждения на рынке. Фонд ограничивает риск, связанный со ставками вознаграждения, посредством осуществления контроля изменений ставок вознаграждения по валютам, в которых выражены его денежные средства, инвестиции и заемные средства.
Подверженность Фонда риску, связанному со ставками вознаграждения в основном относится к краткосрочному займу Фонда с плавающей процентной ставкой (Примечание 14).
В следующей таблица представлена чувствительность дохода Фонда до подоходного налога (через влияние на плавающую процентную ставку до займу) к возможным изменениям в процентных ставках, при этом все другие параметры приняты величинами постоянными. Влияние на капитал Фонда отсутствует.
В миллионах тенге
Увеличение /
уменьшение в
базисных пунктах
Влияние на
прибыль до
налогообложения
2011 год
+15
-15
(66)
66
2010 год

+100
(1.481)
-25
370
Кредит тәуекелі
Қордың қаржылық инструменттерімен болған шарттардың талаптарын контрагенттердің орындамауы нәтижесінде пайда болған кредит тәуекелі, әдетте, контрагенттер міндеттемелерінің шамасы осы контрагенттердің алдындғы Қордың міндеттемелеріне асып кеткен осындай жағдайлар болған кезде, сомамен шектеледі. Қордың саясаты кредитке қабілетті контрагенттермен қатар қаржы инструменттерімен болатын операцияларды жасауды көздейді. Кредит тәуекеліне ұшыраудың ең жоғары шамасы әрбір қаржы активінің теңгерім құнына тең. Қор өзінің ең жоғары тәуекел шамасын есепті күні көрсетілген құнсыздануға резервтер шегерілген клиенттерге қарыздар сомасында (7-ескертпе), кредит институттарының берешек сомасында (8-ескертпе), өзге де қаржы активтерінде (9-ескертпе), банктік салымдарда (10-ескертпе) және өзге де ағымдағы активтерде (11-ескертпе), және ақша қаражаты және оның эквиваленттері (12-ескертпе), құнсыздануға арналған резервті шегергенде көрсетіледі деп санайды.
Кредит тәуекелінің шоғырлануы бір қарыз алушыдан немесе қызмет талаптары ұқсас қарыз алушылардың тобынан берешектің бірнеше сомасы болған кезде пайда болуы мүмкін, оған қатысты экономикалық талаптарды өзгерту немесе өзге мән-жайлар олардың өздерінің міндеттемелерін орындауға қабілетіне бірдей ықпал етуі мүмкін екенін күтуге негіздеме бар.
Өтімділік тәуекелі
Өтімділік тәуекелі Қордың өзінің қаржылық міндеттемелерін орындау үшін қаражат тарту кезіндегі қиындықтарға жолығу мүмкіндігіне байланысты. Өтімділік тәуекелі оның әділ құнына жуық құны бойынша қаржы активін шұғыл өткізу мүмкіндігінің болмауы нәтижесінде пайда болуы мүмкін.
Өтімділікке қойылатын талаптар тұрақты түрде бақыланып отырады және басшылық олардың пайда болу шамасына қарай міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалап отырады.
Келесі кестеде 2011 және 2010 жылдардағы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы міндеттемелерді өтеу мерзімдері бөлінісінде Қордың қаржылық міндеттемелері бойынша шартты дисконтталмаған төлемдер туралы ақпарат берілген.
Миллион теңгемен
Талап бойынша
1 айдан 3 айға дейін
3 айдан 1 жылға дейін
1 жылдан 5 жылға дейін
>5 жыл
Жиыны
2011 жылғы 31 желтоқсанға
Қарыздар

+100
-25
(1.481)
370
Кредитный риск
Кредитный риск, возникающий в результате невыполнения контрагентами условий договоров с финансовыми инструментами Фонда, обычно ограничивается суммами, при наличии таковых, на которые величина обязательств контрагентов превышает обязательства Фонда перед этими контрагентами. Политика Фонда предусматривает совершение операций с финансовыми инструментами с рядом кредитоспособных контрагентов. Максимальная величина подверженности кредитному риску равна балансовой стоимости каждого финансового актива. Фонд считает, что максимальная величина ее риска отражается суммой займов выданных (Примечание 7), средств в кредитных учреждениях (Примечание 8), прочих финансовых активов. (Примечание 9), банковских депозитов (Примечание 10), прочих текущих активов (Примечание 11), и денежными средствами и их эквивалентами (Примечание 12), за вычетом резервов на обесценение, отраженных на отчетную дату.
Концентрация кредитного риска может возникать при наличии нескольких сумм задолженности от одного заемщика или от группы заемщиков со сходными условиями деятельности, в отношении которых есть основания ожидать, что изменения экономических условий или иных обстоятельств могут одинаково повлиять на их способность выполнять свои обязательства.
Риск ликвидности
Риск ликвидности связан с возможностью того, что Фонд столкнется с трудностями при привлечении средств для выполнения своих финансовых обязательств. Риск ликвидности может возникнуть в результате невозможности оперативно реализовать финансовый актив по  стоимости, приближающейся к его справедливой стоимости.
Требования к ликвидности регулярно контролируются, и руководство следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения.
В следующей таблице представлена информация по состоянию на 31 декабря 2011 и 2010 годов о договорных недисконтированных платежах по финансовым обязательствам Фонда в разрезе сроков погашения этих обязательств.
В миллионах
тенге
По
требованию
От 1
до 3
месяцев
От 3
месяцев до
1 года
От 1 до
5 лет
>5 лет
Итого
На 31 декабря
2011 года
Займы

10.857
19.205
10.857
19.155
Қаржылық міндеттемелер
Алынған қарыздар
(1.150.455)
(1.011.632)
(1.265.481)
(1.068.481)
Үкіметтің қарыздары
(405.006)
(354.657)
(509.464)
(409.770)
Қаржы кепілдіктері бойынша міндеттемелер
(28.936)
(27.707)
(25.652)
(36.882)
Опциондар бойынша міндеттемелер
(717)
(69.435)
(717)
(69.435)
Өзге де ағымдағы міндеттемелер
(2.251)
(915)
(2.251)
(1.154)
Берілген қарыздардың, алынған қарыздардың, Үкімет қаражатының және қаржылық кепілдіктер бойынша міндеттемелердің әділ құны басым пайыздық ставкалары бойынша ақша қаражатының күтілетін болашақтағы ағындарын дисконттау арқылы есептелді.
Өзге де активтер мен міндеттемелердің теңгерімдік құны шамамен осы қаржылық құралдардың қысқа мерзімді болуына байланысты олардың әділ құнына тең болады.
24. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖӘНЕ ШАРТТЫ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Сот үдерістері
Басшылықтың пікірі бойынша Қордың қызмет нәтижелеріне немесе қаржылық жағдайына біршама жағымсыз әсер етуі мүмкін және осы жеке қаржылық есептілікке есептелмеген немесе ашылмаған ағымдағы сот талқылаулары немесе шешілмеген тәуекелдер жоқ.
Шартты міндеттемелер
Қор елеулі міндеттемелердің пайда болу ықтималдығының деңгейін бағалайды және міндеттемелердің пайда болуына әкелетін оқиғалар болатын жеткілікті ықтималдық болған, ал тиісті міндеттемелердің сомасы дұрыс анықталуы мүмкін жағдайда ғана өзінің бөлек қаржылық есептілігінде тиісті резервті көрсетеді. Осы жеке қаржылық есептілікте жоғарыда көрсетілген қандай-да бір шартты міндеттемелер бойынша резерв құрылмаған.
Сақтандыру мәселелері
Қазақстан Республикасында сақтандыру саласы даму жағдайында; басқа елдерде қолданылатын көрсетілген сақтандыру түрлері, тұтастай, Қазақстан Республикасында әзірге қол жеткіліксіз. Қор өндірістік құрылыстарға қатысты, өндірістік үдерістің тоқтап қалуынан болған шығындарды, сондай-ақ Компания объектілерінде немесе оның қызметі барысында болған апаттардың нәтижесінде мүлікке немесе қоршаған ортаға келтірілген шығынға байланысты үшінші тұлғалар алдында жауапкершілікті толық сақтандырумен жаба алмайды, Қор баламалы сақтандырумен жабу алғанға дейін кейбір активтердің бұзуынан және жоғалуынан шығындардың тәуекелі болады, ол Қордың қызметіне және оның қаржылық жағдайына біршама жағымсыз әсер етуі мүмкін.
Салық салу
Қазақстандық салық заңнамасы және нормативтік-құқықтық актілер тұрақты өзгерістер мен әртүрлі түсіндірулер мәні болып табылады. Жергілікті, өңірлік және республикалық салық органдары арасында алшақтық жағдайлары жиі кездеседі. Қазақстан қолданыстағы заңдардың негізінде анықталған құқықтық бұзушылықтар үшін айыппұлдар мен өсімақылар біршама болуы мүмкін. Айыппұл санкциялары айыппұлдарды қамтиды, әдетте, 2,5-ке көбейтілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есептелген өсімақылар мен қосымша есептелген салықтардың сомасынан 50% мөлшерінде. Нәтижесінде, айыппұл санкциялары мен өсімақылардың сомасы қосып есептеуге тиесілі салықтар сомасынан бірнеше есе артуы мүмкін. Қаржылық кезеңдер тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы бес күнтізбелік жыл ішінде салық органдары тексеру үшін ашық болып қалады. Белгілі бір мән-жайларда тексеру біршама ұзақ кезеңдерді қамтуы мүмкін. Жоғарыда айтылғандардың нәтижесінде, егер мұндайлар болса, салықтардың, айыппұлдардың және өсімақылардың түпкілікті сомасы қазіргі уақыт бойынша шығыстарға жатқызылған және 2011 жылғы 31 желтоқсанда есептелген сомадан асып кетуі мүмкін. Басшылық 2011 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнамадағы оның түсіндірілуі сәйкес келетін болып табылады әрі Қордың салық бойынша ұстанымы расталатын ықтималдық болады деп санайды.
«БТА Банк» АҚ-ға орналастырылған активтерге қатысты провизиялар

10.857
19.205
10.857
19.155
Финансовые обязательства
Займы полученные
(1.150.455)
(1.011.632)
(1.265.481)
(1.068.481)
Средства Правительства
(405.006)
(354.657)
(509.464)
(409.770)
Обязательства по
финансовым гарантиям
(28.936)
(27.707)
(25 652)
(36.882)
Обязательства по
опционам
(717)
(69.435)
(717)
(69.435)
Прочие текущие
обязательства
(2.251)
(915)
(2.251)
(1.154)
Справедливая стоимость займов выданных займов полученных, средств Правительства и обязательств по финансовым гарантиям была рассчитана посредством дисконтирования ожидаемых будущих потоков денежных средств по преобладающим процентным ставкам.
Балансовая стоимость прочих активов и обязательств приблизительно равна их справедливой стоимости ввиду краткосрочности данных финансовых инструментов.
24. ФИНАНСОВЫЕ И УСЛОВНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Судебные процессы
По мнению руководства, не существует текущих судебных разбирательств или неразрешенных исков, которые могли бы оказать существенное отрицательное влияние на результаты деятельности или финансовое положение Фонда и которые не были бы начислены или раскрыты в данной отдельной финансовой отчетности.
Условные обязательства
Фонд оценивает степень вероятности возникновения существенных обязательств и отражает соответствующий резерв в своей отдельной финансовой отчетности только тогда, когда существует достаточная вероятность того, что события, ведущие к возникновению обязательства, произойдут, а сумма соответствующего обязательства может быть достоверно определена. В данной отдельной финансовой отчетности не было создано резерва по каким-либо условным обязательствам.
Вопросы страхования
Отрасль страхования в Республике Казахстан находится в состоянии развития; многие виды страхования, распространенные в других странах, в целом пока недоступны в Республике Казахстан. полного страхового покрытия в отношении производственных сооружений, убытков производственного процесса, а также ответственности перед третьими лицами в связи с ущербом нанесенном имуществу или окружающей среде в результате аварий, произошедших на объектах в ходе его деятельности. До тех пор, пока Фонд не получит адекватное страховое покрытие, будет существовать риск убытков от разрушения и потери некоторых активов, что может оказать существенное отрицательное влияние на деятельность Фонда и его финансовое положение.
Налогообложение
Казахстанское налоговое законодательство и нормативно-правовые акты являются предметом постоянных изменений и различных толкований. Нередки случаи расхождения во мнениях между местными, региональным и республиканскими налоговыми органами. Штрафы и пени за выявленные правонарушения на основании действующих в Казахстане законов могут быть существенными. Штрафные санкции включают в себя штрафы, как правило, в размере 50% от суммы дополнительно начисленных налогов, и пеню начисленную по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, умноженной на 2,5. В результате, сумма штрафных санкций и пени может в несколько раз превышать суммы подлежащих доначислению налогов. Финансовые периоды остаются открытыми для проверки налоговыми органами в течение пяти календарных лет, предшествующих году, в котором проводится проверка. При определенных обстоятельствах проверки могут охватывать более длительные периоды. Ввиду неопределенностей, связанных с Казахстанской налоговой системой, окончательная сумма налогов, штрафных санкций и пени, если таковые имеются, может превысить сумму, отнесенную на расходы по настоящее время и начисленную на 31 декабря 2011 года. Руководство считает, что на 31 декабря 2011 года его толкование применимого законодательства является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Фонда по налогам будет подтверждена.
Провизии в отношении активов, размещенных в АО «БТА Банк»

2010 жылғы қыркүйекте Астана қ. бойынша ҚР Салық комитеті 2009 жылғы Қордың қызметіне кешенді салық тексеруін жүргізуге бастамашылық жасады. Салық тексеруі барысында салық органдары 2009 жылғы корпоративтік табыс салығының есептеу мақсатында Провизияларды шегеру құқықтылығы туралы мәселені көтерді. Осы қаржылық есептілік шыққан күнгі жағдай бойынша салық тексеруінің нәтижелері туралы акті Қорға берілген жоқ.
Үкіметтің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 қаулысымен «Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу» ережесі(«Ереже») бекітілді.
Ережеге сәйкес Қор 846,748 миллион теңге сомаға «БТА Банк» АҚ-ға орналастырылған активтерге қатысты провизияларды (бұдан әрі - («Провизиялар») құрып, корпоративтік табыс салығының есебі мақсатында шегерімге жатқызды.
Қордың басшылығы 2010 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнамада (Ережені қоса алғанда) оны түсіндіру сәйкес келетін болып табылады және осы провизияларды шегерімге жатқызуға қатысты Қордың ұстанымы расталатын болады деп санайды. Тиісінше, Қорға осы қаржылық есептілікте салық органдарының тарапынан ықтимал үстеме есептеулерге байланысты қандай-да бір провизияларды таныған жоқ.
Тұрақтандыру жоспары бойынша міндеттеме
Қор Үкімет 2008 жылы бекіткен Тұрақтандыру жоспарын жүзеге асыруда Үкіметтің негізгі операторы болып белгіленді (1-ескертпе). 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қаржы секторын тұрақтандыру және шағын және орта бизнесті қолдау бойынша міндеттемелер орындалды.
Жылжымайтын мүлік нарығындағы жағдайды тұрақтандыру
Үкімет жылжымайтын мүлік нарығындағы жағдайды тұрақтандыру үшін қаражат беру шешімін қабылдады, Үкімет Қорға екінші деңгейдегі банктерге депозиттер орналастыруды және құрылыс компанияларын тікелей қаржыландыруды тапсырды. 2011 жылғы 31 желтоқсанда салынып жатқан құрылыстарды аяқтау және Қор мен оның еншілес ұйымдары арқылы дайын тұрғын үй сатып алу үшін қаржыландыруды қамтамасыз ету бойынша міндеттеме 1.442 миллион теңгені (2010: 33.784 миллион теңгені) құрады.
Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру

В сентябре 2010 года Налоговый Комитет РК по г. Астане инициировал комплексную налоговую проверку деятельности Фонда за 2009 год. В ходе налоговой проверки налоговые органы подняли вопрос о правомочности вычитания Провизии для целей расчета корпоративного подоходного налога за 2009 год. По состоянию на дату выпуска данной финансовой отчетности акт о результатах налоговой проверки не был предоставлен Фонду.
Постановлением Правительства № 2275 от 30 декабря 2009 года были утверждены Правила «отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) («Правила»).
В соответствии с Правилами, Фонд создал и отнес на вычеты для целей расчета корпоративного подоходного налога провизии в отношении активов размещенных в АО «БТА Банк» на сумму 846.748 миллионов тенге (далее «Провизии»).
Руководство Фонда считает, что на 31 декабря 2011 года его толкование применимого законодательства (включая Правила) является соответствующим и позиция Фонда в отношении отнесения на вычеты данных провизии будет подтверждена. Соответственно, в Фонд в данной отдельной финансовой отчетности не признал какие-либо провизии, связанные с возможными доначислениями со стороны налоговых органов,
Обязательства по Плану Стабилизации
Фонд назначен основным оператором Правительства в осуществлении Плана Стабилизации, утвержденного Правительством в 2008 году (Примечание 1). По состоянию на 31 декабря 2011 года обязательства по стабилизации финансового сектора и поддержке малого и среднего бизнеса были выполнены.
Стабилизация ситуации на рынке недвижимости
Правительство приняло решение предоставить средства для стабилизации ситуации на рынке недвижимости. Правительство поручило Фонду разместить депозиты в банках второго уровня предоставить прямое финансирование строительным компаниям. На 31 декабря 2011 года обязательства по обеспечению финансирования для завершения продолжающегося строительства и приобретения нового жилья
жилья через Фонд и его дочерние организации составили 1.442 миллиона тенге (2010: 33.784 миллиона тенге).
Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов

(5.432)
-
Негізгі құралдарды сатып алу
(930.468)
(747.814)
Материалдық емес активтерді сатып алу
(24.893)
(9.631)
Өзге қаржылық активтерді сатып алу
(69.163)
(118.773)
Негізгі құралдарды сатудан түсетін түсімдер
35.013
30.854
Ұзақ мерзімді активтер үшін төленген аванстар
13
(33.428)
(82.640)
Бірлесіп бақыланатын және қауымдасқан компаниялардан алынған дивидендтер
9
460.224
321.476
Қауымдасңан компанияларды сатудан түскен түсімдер

(5.432)
-
Приобретение основных средств
(930.468)
(747.814)
Приобретение нематериальных активов
(24.893)
(9.631)
Приобретение прочих финансовых активов
(69.163)
(118.773)
Поступления от продажи основных средств
35.013
30.854
Авансы, выплаченные за долгосрочные активы
13
(33.428)
(82.640)
Дивиденды, полученные от совместно
контролируемых и ассоциированных компаний
9
460.224
321.476
Поступления от продажи ассоциированных
компаний

711
-
Еншілес ұйымдарды сатудан түскен түсімдер
-
10.959
Акцияларды сатып алуға опционды орындау
-
6
Инвестициялық қызметтегі ақша қаражатының таза
жұмсалуы
(448.078)
(668.765)
Қаржылық қызметтен ақша ағындары:
Қарыздар бойынша түсімдер
390.038
1.307.372
Қарыздарды өтеу
(484.283)
(986.816)
Қаржылық жалдау бойынша міндеттемелерді өтеу
(8.160)
(7.862)
Еншілес ұйымдармен өз акцияларын сатып алу
(15.746)
(25.034)
Акционермен операциялар
(63.869)

711
-
Поступления от продажи дочерних
организаций
-
10.959
Исполнение опциона на покупку акций
-
6
Чистое расходование денежных средств в
инвестиционной деятельности
(448.078)
(668.765)
Денежные потоки от финансовой
деятельности:
Поступления по займам
390.038
1.307.372
Погашение займов
(484.283)
(986.816)
Погашение обязательств по финансовой
аренде
(8.160)
(7.862)
Выкуп дочерними организациями собственных
акций
(15.746)
(25.034)
Операции с Акционером
(63.869)

(14.478)
Еншілес ұйымдардың бақыланбайтын үлестеріне төленген дивидендтер
(26.709)
(24.188)
Бақыланбайтын үлестермен жарғылық капиталдағы жарналар
15.117
8.347
Акционерге төленген дивидендтер
(9.077)
(7.056)
Бақыланбайтын үлесті сатып алу
5
(6.697)
(17.450)
Жарғылық капиталдағы жарналар
147.552
141.447
Қаржылық қызметтегі ақша қаражатының таза (жұмсалуы)/түсімі
(61.834)
374.282
Айырбас бағамдарының ақша қаражатына және олардың баламаларына өзгерістерінің әсері
3.454

(14.478)
Дивиденды, выплаченные неконтролирующим
долям дочерних организаций
(26.709)
(24.188)
Взносы в уставный капитал
неконтролирующими долями
15.117
8.347
Дивиденды, выплаченные Акционеру
(9.077)
(7.056)
Приобретение неконтрольной доли
5
(6.697)
(17.450)
Взносы в уставный капитал
147.552
141.447
Чистое (расходование)/поступление денежных
средств в финансовой деятельности
(61.834)
374.282
Влияние изменений обменных курсов на
денежные средства и их эквиваленты
3.454

(2.638)
Ақша қаражаты және олардың баламаларын таза ұлғайту
1.240
328.328
Жыл басындағы ақша қаражаты және олардың баламалары
1.639.460
1.311.132
Жыл аяғындағы ақша қаражаты және олардың баламалары
16
1.640.700
1.639.460
* Осында келтірілген кейбір цифрлар 2010 жылғы шоғырландырылған қаржылық есептіліктегі цифрларға сәйкес келмейді және 3-қосымшада нақтыланып енгізілген түзетулерді көрсетеді.
9-112 беттегі есеп саясаты мен ескертпелер осы шоғырландырылған қаржылық есептіліктің ажырамас бөлігі болып табылады.
Басқарушы директор - Басқарма мүшесі       __________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер                              ___________________
Алмаз Әбдірахманова
ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІККЕ
ЕСКЕРТПЕЛЕР(жалғасы)

(2.638)
Чистое увеличение денежных средств и их
эквивалентов
1.240
328.328
Денежные средства и их эквиваленты на
начало года
1.639.460
1.311.132
Денежные средства и их эквиваленты на
конец года
16
1.640.700
1.639.460
* Некоторые цифры, приведенные здесь, не соответствуют цифрам в
консолидированной финансовой отчетности за 2010 год и отражают
внесенные корректировки, детализированные в Примечании 3.
Управляющий директор - Член Правления    ___________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер                        ___________________
Алмаз Абдрахманова
ПРИМЕЧАНИЯ К КОНСОЛИДИРОВАННОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
За год, закончившийся 31 декабря 2011 года

1. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Корпоративтік ақпарат
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Қор» немесе «Самұрық-Қазына») Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы № 962 қаулысына сәйкес құрылды. Құрылу «Қазына» орнықты даму қоры» акционерлік қоғамы («Қазына») мен «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» акционерлік қоғамын («Самұрык») біріктіру және Мемлекеттік қорға Қазақстан Республикасы Үкіметіне («Мемлекет» немесе «Үкімет») тиесілі кейбір кәсіпорындардағы өз меншік құқығын қосымша беру жолымен жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті білдіретін Үкімет Қордың жалғыз акционері (бұдан әрі мәтін бойынша «Акционер»).
Үкіметтің қайта ұйымдастыру кезіндегі негізгі мақсаты Үкіметтің тиісті бағдарламалары мен даму жоспарларында белгіленген осы компаниялардың стратегиялық міндеттерді табысты орындауы мақсатында олардың менеджменті тиімділігін арттыру және ұйымдық құрылымдық оңтайландыру болып табылады. Самұрық пен Қазынаның қосылуы және қосымша беру кәсіпорындарды жалпы бақылауға біріктіруді білдіреді, оны Қор үлестерді біріктіру ретінде ескереді.
Қордың қызметі 2012 жылғы 1 ақпанға дейін «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы № 134-4 Заңымен реттелді және ел экономикасының тұрақты дамуын қамтамасыз етуге жәрдемдесуге; экономиканы жаңғыртуға және әртараптандыруға; Toп компаниялары қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталды. 2012 жылғы 1 ақпанда «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы № 550-IV Заңы қабылданды, оған сәйкес Қордың қызметі Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайту және Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқару арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыруға бағытталды.
Қор 37-ескертпеде санамаланған бірқатар мемлекеттік кәсіпорындарды (бұдан әрі мәтін бойынша «Toп») біріктіретін холдинг болып табылады. Басқарушылық мақсаттар үшін Топтың қызметі өндірілетін өнімнің түріне және көрсетілетін қызметтің түріне сәйкес алты операциялық сегментке бөлінеді (42-ескертпе):
Мұнай-газ сегменті мұнай мен газды барлау және өндіру, мұнай мен газды тасымалдау, шикі мұнай мен өңдеу өнімдерін қайта өңдеу және сату жөніндегі операцияларды қамтиды.
Тасымалдау сегменті жүктер мен жолаушыларды темір жол және әуе тасымалы жөніндегі операцияларды қамтиды.
Телекоммуникациялар сегменті жергілікті, қалааралық және халықаралық (ТМД-ға кіретін және кірмейтін елдерді қоса алғанда) байланысты қоса алғанда, тіркелген байланыс қызметтері жөніндегі операцияларды, сондай-ақ байланыс арналарын жалға беру және деректер мен сымсыз байланыспен беруді қамтиды.
Энергетикалық сегмент электр энергиясын өндіру және беру жөніндегі, электр энергиясын электр энергетикасы жүйесіне босатуды техникалық диспетчерлеу және импортталатын электр энергиясын тұтыну жөніндегі операцияларды, Қазақстан Республикасы бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің, орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқару объектілерінің функцияларын қамтиды.
Тау-кен өндіру сегменті минералдық ресурстарды барлау, өндіру, өңдеу және сату жөніндегі операцияларды, қорғаныс кешені мен азаматтық машина жасау кәсіпорындарын, химия саласы мен геологиялық барлауды дамыту жөніндегі жобаларды қамтиды.
Қаржы институттары мен Даму институттары сегменті Қазақстан Республикасының барлық сегменттеріндегі инвестициялық қызметті дамыту және ынталандыру жөніндегі операцияларды қамтиды. Сондай-ақ бұл сегмент 2009 жылы Қор сатып алған банктерді де қамтиды.
Корпоративтік орталық сегменті және жобалар Қордың инвестициялық және қаржы операцияларын қамтиды.
Компанияның тіркелген офисі Қазақстан Республикасы, Астана, Қабанбай батыр даңғылы, 19 мекенжайында орналасқан.

1. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Корпоративная информация
АО «Фонд Национального Благосостояния «Самрук-Қазына» (далее по тексту «Фонд» или «Самрук-Қазына») было образовано 3 ноября 2008 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года. Образование было осуществлено посредством слияния АО «Фонд Устойчивого Развития «Казына» (далее по тексту «Казына») и АО «Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами «Самрук» (далее по тексту «Самрук») и дополнительной передачи Государством Фонду своего права собственности в некоторых предприятиях, принадлежащих Правительству Республики Казахстан (далее по тексту «Государство» или «Правительство»). Правительство, представленное Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, является единственным акционером Фонда (далее по тексту «Акционер»).
Основной целью Правительства при реорганизации является повышение эффективности менеджмента и оптимизация организационных структур в этих компаниях, с целью успешного выполнения их стратегических задач, установленных в соответствующих программах Правительства и планах развития. Слияние Самрук и Казына и дополнительная передача представляют собой объединение предприятий под общим контролем, которое учитывается Фондом как объединение долей.
Деятельность Фонда до 1-го февраля 2012 года регулировалась ЗакономРеспублики Казахстан «О Фонде национального благосостояния» № 134-4 от 13 февраля 2009 года и была направлена на содействие в обеспечении устойчивого развития экономики страны; модернизации и диверсификации экономики; повышение эффективности деятельности компаний Группы. 1 февраля 2012 года был принят Закон Республики Казахстан «О Фонде национального благосостояния» № 550-4, в соответствии с которым деятельность Фонда должна быть сфокусирована на повышении национального благосостояния Республики Казахстан посредством увеличения долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в группу Фонда и эффективного управления активами, входящими в группу Фонда.
Фонд является холдингом, объединяющим ряд государственных предприятий, перечисленных в Примечании 37 (далее по тексту «Группа»). Для управленческих целей деятельность Группы подразделяется в соответствии с видом производимой продукции и типом оказываемых услуг на семь операционных сегментов (Примечание 42):
- Нефтегазовый сегмент включает операции по разведке и добыче нефти и газа, транспортировке нефти и газа, переработке и продаже сырой нефти и продуктов переработки.
- Сегмент транспортировки включает операции по железнодорожной и воздушной перевозке грузов и пассажиров.
- Сегмент телекоммуникаций включает операции по услугам фиксированной связи, включая местную, междугороднюю и международную связь (включая страны, входящие и не входящие в СНГ), а также услуги аренды каналов связи, передачи данных и беспроводной связи.
- Энергетический сегмент включает операции по производству и передаче электрической энергии, по технической диспетчеризации отпуска электроэнергии в электроэнергетическую систему и потребления импортируемой электроэнергии, функции централизованного оперативно-диспетчерского управления объектами Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
- Горнопромышленный сегмент включает операции по разведке, добыче, переработке и продаже минеральных ресурсов, предприятия оборонного комплекса и гражданского машиностроения, проекты по развитию химической отрасли и геологоразведки.
- Сегмент Финансовых Институтов и Институтов Развития включает операции по развитию и стимулированию инвестиционной и инновационной деятельности во всех сегментах экономики Казахстана. Также данный сегмент включает банки, приобретенные Фондом в 2009 году.
- Сегмент Корпоративный центр и проекты включает инвестиционные и финансовые операции Фонда.
Зарегистрированный офис Фонда расположен по адресу: Астана, пр. Кабанбай батыра 19, Республика Казахстан.

Осы қаржылық есептілікті шығаруға 2012 жылғы 23 мамырда Қордың Басқарушы директоры, - Басқарма мүшесі төрағасы мен Бас бухгалтері бекітті.
Экономикалық жағдайлар
Қазақстан Республикасы нарықтық экономика шарттары талап ететіндей экономикалық реформаларды жүзеге асыруды және өзінің заңнамалық, салық және нормативтік базасын әзірлеуді жалғастыруда. Осы реформалар мен әзірленімдер және Үкімет қабылдаған экономикалық, қаржылық және монетарлық шаралардың тиімділігі Қазақстан экономикасының болашақтағы тұрақтылығын ұстауды мақсат етеді.
Қазақстан экономикасы іскерлік белсенділіктің бәсеңдеуіне және әлемдегі экономикалық даму қарқындарының төмендеуіне сезімтал. Әлемдік қаржы дағдарысы капитал нарығының тұрақсыздығына, банк секторындағы өсімділіктің елеулі нашарлауына және Қазақстанның, ішінде кредит берудің неғұрлым қатаң шарттарына әкелді. Үкімет тұрақтандыру жоспарының шеңберінде қазақстандық банктер мен компаниялардың шетелдік қарыздардың өтімділігі мен оларды қайта қаржыландыруды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдады, Қазақстанда экономикалық жағдайдың жақсаруы соның нәтижесі болды. Алайда Үкімет қабылдаған тұрақтандыру шараларының оң нәтижелеріне қарамастан капитал көздеріне қол жеткізу мүмкіндігіне, сондай-ақ Toп пен оның контрагенттері үшін капитал құнына қатысты белгісіздік бар, бұл Топтың қаржылық жағдайына, Топтың операциялары мен экономикалық перспективаларының нәтижелеріне әсер етуі мүмкін. Топтың басшылығы ол Топтың осы жағдайлардағы экономикалық орнықтылығын қолдау жөніндегі барлық қажетті жағдайларды қабылдайды деп санайды. Алайда жоғарыда көрсетілген салалардағы жағдайдың одан әрі нашарлауы Топтың нәтижелері мен қаржылық жағдайына теріс әсер етуі мүмкін, Қазіргі кезде бұл әсердің қандай болатынын айқындау қиын.
Экономика мен қаржы жүйесін тұрақтандыру жоспары
Әлемдік қаржы дағдарысы жағдайында елдің экономикасы мен қаржы жүйесін тұрақтандыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономикасы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі мәтін бойынша «Тұрақтандыру жоспары») бекітілді. Тұрақтандыру жоспары мынадай мақсаттарға бағытталған бірқатар іс-шараларды көздейді:
- Қаржы секторын тұрақтандыру
- Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
- Шағын және орта бизнесті қолдау
- Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
- Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды  іске асыру
Қор Үкіметтен Тұрақтандыру жоспарын іске асыру жөніндегі негізгі оператор болып түседі.
Қаржы секторын тұрақтандыру жөніндегі шаралар (Тұрақтандыру жоспары) шеңберінде Қор 2009 жылы БТА Банк және Альянс Банк акцияларының бақылау пакетін және «Қазақстанның Халық банкі» АҚ мен «Қазкоммерцбанк» АҚ елеулі үлестерін сатып алды. Бұл шаралар банктерге қосымша өтімділік беруге және олардың төлем қабілетін қамтамасыз етуге бағытталды.
2010 жылғы наурызда бекітілген БТА Банкі міндеттемелерін қайта құрылымдау жоспарының шеңберінде Қор БТА Банкінің еншілес ұйымы «Темірбанк» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Темірбанк») қайта шығарылған жай акцияларын сатып алды.
Қор БТА Банк, Альянс Банк, «Темірбанк» АҚ,«Қазақстанның Халық банкі» АҚ мен «Қазкоммерцбанк» АҚ үлестерін ұзақ мерзімді перспективада ұстап тұруды жоспарламайды. 2010 жылы Альянс Банк, БТА Банк және «Темірбанк» АҚ өз борыштарын қайта құрылымдау үдерісін аяқтады. Альянс Банк пен Темірбанктің үздіксіз қызмет қағидатын ұстауы қабілеті Алматы қаласы Мамандандырылған қаржы сотының шешіміне  сәйкес 2012 жылғы 8 мамырда күшіне енген міндеттемелерді қорытындысына елеулі дәрежеде байланысты болады (43-ескертпе). 2011 жылғы 31 желтоқсанда БТА Банк, Темірбанк және Альянс Банктің осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ескерілген біріктірілген таза міндеттемелері 494.522 миллион (теңге) теңгені құрайды.

Данная консолидированная финансовая отчетность была утверждена к выпуску 23 мая 2012 года Управляющим директором-Членом Правления и Главным бухгалтером Фонда.
Экономические условия
Республика Казахстан продолжает осуществлять экономические реформы и разработку своей законодательной, налоговой и нормативной базы, как того требуют условия рыночной экономики. Эти реформы и разработки и эффективность экономических, финансовых и монетарных мер, предпринятых Правительством, ставят целью поддержание будущей стабильности казахстанской экономики.
Казахстанская экономика подвержена влиянию рыночных колебаний и снижения темпов экономического развития в мировой экономике. Мировой финансовый кризис привел к нестабильности на рынках капитала, существенному ухудшению ликвидности в банковском секторе и ужесточению условий кредитования внутри Казахстана. В рамках Плана Стабилизации, Правительство предприняло меры по обеспечению ликвидности и рефинансирования зарубежных займов Казахстанских банков и компаний, результатом которых стало улучшение экономической ситуации в Казахстане. Однако, несмотря на положительные результаты стабилизационных мер, предпринимаемых Правительством, существует неопределенность относительно возможности доступа к источникам капитала, а также стоимости капитала для Группы и ее контрагентов, что может повлиять на финансовое положение, результаты операций и экономические перспективы Группы. Руководство Группы считает, что оно предпринимает все необходимые меры по поддержанию экономической устойчивости Группы в данных условиях. Однако ухудшение ситуации в описанных выше областях может негативно повлиять на результаты и финансовое положение Группы. В настоящее время невозможно определить, каким именно может быть это влияние.
План стабилизации экономики и финансовой системы
В целях обеспечения стабильности экономики и финансовой системы страны в условиях мирового финансового кризиса постановлением Правительства № 1085 от 25 ноября 2008 года был утвержден План совместных действий Правительства, Национального Банка и Агентства по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (далее по тексту «План стабилизации»). План стабилизации предусматривает ряд мероприятий, направленных на следующие цели:
- Стабилизация финансового сектора
- Решение проблем на рынке недвижимости
- Поддержка малого и среднего бизнеса
- Развитие агропромышленного комплекса
- Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов
Фонд выступает основным оператором от Правительства по реализации Плана Стабилизации.
В рамках мер (Плана Стабилизации) по стабилизации финансового сектора Фонд в 2009 году приобрел контрольные пакеты акций БТА Банка и Альянс Банка и значительные доли в АО «Народный Банк Казахстана» и АО «Казкоммерцбанк». Данные меры были направлены на предоставление банкам дополнительной ликвидности и обеспечение их платежеспособности.
В 2010 году в рамках плана реструктуризации обязательств БТА Банка, утвержденного в марте 2010 года, Фонд приобрел вновь выпущенные простые акции АО «Темірбанк» (далее по тексту «Темірбанк»), дочерней организации БТА Банка.
Фонд не планирует удерживать доли в БТА Банке, Альянс Банке, АО «Темірбанк», АО «Народный Банк Казахстана» и АО «Казкоммерцбанк» в долгосрочной перспективе. В 2010 году Альянс Банк, БТА Банк и АО «Темірбанк» завершили процесс реструктуризации своих долгов. Способность Альянс Банка и Темирбанка продолжать придерживаться принципа непрерывной деятельности в значительной степени зависит от успешной реализации новых бизнес-моделей в соответствии с условиями реструктуризации. Cпособность БTA Банка продолжать придерживаться принципа непрерывной деятельности зависит в значительной степени от исхода реструктуризации обязательств, вступившей в силу с 8 мая 2012 года, в соответствии с решением Специализированного финансового суда города Алматы (Примечание 43). На 31 декабря 2011 года объединенные чистые обязательства БТА Банка, Темирбанка и Альянс Банка, учтенные в данной консолидированной финансовой отчетности, составляют 494.522 миллиона тенге (2010: 170.621 миллион тенге).

2. ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗІ
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік есеп саясатында және осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке ескертпелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда, бастапқы құн қағидаты негізінде дайындалды.
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік теңгемен ұсынылған және арнайы шарттасқан жағдайларды қоспағанда, ақша сомалары миллион теңгеге дейін дөңгелектелген.
Сәйкестігі туралы мәлімдеме
Топтың осы шоғырландырылған қаржылық есептілігі Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары жөніндегі комитеттің басқармасы (бұдан әрі мәтін бойынша «ХСКБ») шығарған Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына («ҚЕХС») сәйкес дайындалды.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті ҚЕХС-қа сәйкес дайындау белгілі бір сыни есептемелік бағалауды. талап етеді, сондай-ақ басшылықтан есеп саясатын қолдану барысында жол берулер бойынша пікірлер қолдануда талап етеді. Жоғары күрделілік деңгейі мен жол берулерді қолдануды қамтитын қолданылу саласы, сондай-ақ бағалау мен жол берулерді қолдану шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін елеулі болып табылатын салалар 4-ескертпеде ашылған.
Шетелдік валютаны қайта есептеу
Функционалдық валюта және ұсыну валютасы
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілген Toп кәсіпорындары әрқайсысының қаржылық есептілігінің элементтері кәсіпорын өз қызметін жүзеге асыратын негізгі экономикалық ортаның валютасы пайдаланыла отырып, бағаланады («функционалдық валюта»). Шоғырландырылған қаржылық есептілік Toп есептілігін ұсыну валютасы болып табылатын теңгемен ұсынылды.
Операциялар және шоттар сальдосы
Шетелдік валютадағы операциялар операциялар жүзеге асырылған күнгі валюта бағамы пайдаланыла отырып, функционалдық валютаға қайта есептеледі. Осындай операциялар бойынша есептеулер нәтижесінде және жыл аяғындағы бағамдар бойынша шетелдік валютада берілген монетарлық активтер мен міндеттемелерді қайта есептеуден туындағаны бағамдық айырмадан болатын кірістер мен шығындар пайда мен шығындарда танылады.
Тарихи құнның негізінде шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар бастапқы мәмілелер жасалған күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі. Әділ құн бойынша шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар әділ құн белгіленген күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі.
Топтың кәсіпорындары
Функционалдық валютасы ұсыну валютасынан ерекшеленетін Топтың барлық еншілес ұйымдарының, бірлескен кәсіпорындары мен қауымдасқан компанияларының (олардың бір де бірі гиперинфляциялы экономикалардың валютасында операция жасамайды) кірістері, шығындары және қаржылық позициясы ұсыну валютасына мынадай түрде қайта есептеледі:
- ұсынылған бухгалтерлік теңгерімдердің әрқайсысы бойынша активтер мен міндеттемелер қаржылық жағдай туралы осындай есептер күні жабылған бағамдар бойынша қайта есептеледі;
- жиынтық кіріс туралы есептердің әрқайсысы бойынша кірістер мен шығыстар орташа бағамдар бойынша қайта есептеледі (орташа бағам бағамдардың жиынтық әсерінің операция жүзеге асырылған күнгі бағамға ақылға қонымды жақындауы болып табылмайтын жағдайлардан басқа; бұл жағдайда кірістер мен шығыстар операциялар жүзеге асырылған күнгі бағам бойынша қайта есептеледі); және
- барлық бағамдық айырмалар өзге жиынтық кірісте жеке компонент ретінде танылады.
2.ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗГІ(жалғасы)
Шетелдік валютаны қайта есептеу
Валюта айырбастау бағамдары
Қазақстандық қор биржасы (бұдан әрі мәтін бойынша «ҚҚБ») белгілеген валюта айырбастаудың орташа салмақталған бағамдары Қазақстан Республикасында ресми айырбастау бағамдары ретінде пайдаланылады.
Мына кестеде 31 желтоқсандағы шетелдік валютаның теңгеге айырбастау бағамы ұсынылған:
2011               2010
АҚШ доллары

2. ОСНОВА ПОДГОТОВКИ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Данная консолидированная финансовая отчетность подготовлена на основе принципа первоначальной стоимости, за исключением случаев, описанных в учетной политике и примечаниях к данной консолидированной финансовой отчетности.
Данная консолидированная финансовая отчетность представлена в тенге, и все денежные суммы округлены до миллионов тенге, за исключением специально оговоренных случаев.
Заявление о соответствии
Прилагаемая консолидированная финансовая отчетность была подготовлена в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (далее по тексту «МСФО») в редакции, утвержденной Советом по Международным стандартам финансовой отчетности (далее по тексту «Совет по МСФО»).
Подготовка консолидированной финансовой отчетности в соответствии с МСФО требует применения определенных критичных учетных оценок, а также требует от руководства применения суждений по допущениям в ходе применения учетной политики. Сферы применения, включающие в себя повышенный уровень сложности или применения допущений, а также области, в которых применение оценок и допущений является существенным для консолидированной финансовой отчетности, раскрыты в Примечании 4.
Пересчет иностранной валюты
Функциональная валюта и валюта представления
Элементы финансовой отчетности каждого из предприятий Группы, включенные в данную консолидированную финансовую отчетность, оцениваются с использованием валюты основной экономической среды, в которой предприятия осуществляют свою деятельность («функциональная валюта»). Консолидированная финансовая отчетность представлена в тенге, который является валютой представления отчетности Группы.
Операции и сальдо счетов
Операции в иностранной валюте пересчитываются в функциональную валюту с использованием валютных курсов на дату осуществления операции. Доходы и убытки от курсовой разницы, возникающие в результате расчетов по таким операциям, и от пересчета монетарных активов и обязательств, выраженных в иностранной валюте, по курсам на конец года, признаются в прибылях и убытках.
Немонетарные статьи, которые оцениваются на основе исторической стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату совершения первоначальных сделок. Немонетарные статьи, которые оцениваются по справедливой стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату определения справедливой стоимости.
Предприятия Группы
Доходы, убытки и финансовая позиция всех дочерних организаций, совместных предприятий и ассоциированных компаний Группы (ни одна из которых не оперирует в валютах гиперинфляционных экономик), функциональная валюта которых отличается от валюты представления, пересчитываются в валюту представления следующим образом:
- активы и обязательства по каждому из представленных бухгалтерских балансов пересчитываются по курсам закрытия на даты таких бухгалтерских балансов;
- доходы и расходы по каждому из отчетов о совокупном доходе пересчитываются по средним курсам (кроме случаев, когда средний курс не является разумным приближением совокупного эффекта курсов на дату осуществления операции; в этом случае доходы и расходы пересчитываются по курсу на дату осуществления операции), и
- все курсовые разницы признаются в качестве отдельного компонента в прочем совокупном доходе.
Курсы обмена валют
Средневзвешенные курсы обмена валют, установленные на Казахстанской Фондовой Бирже (далее по тексту «КФБ»), используются в качестве официальных курсов обмена валют в Республике Казахстан.
В следующей таблице представлен обменный курс иностранной валюты к тенге на 31 декабря:
2011
2010
Доллар США

148.40
147,50
Евро
191,72
196,88
Швейцар франкі
157,65
157,40
Ресей рублі
4,61
4.83
Жапон Йенасы
1,91
1,81
2012 жылғы 23 мамырда ҚҚБ айырбастау бағамы 1 АҚШ доллары үшін 147.70 теңге болды.
3. ЕСЕП САЯСАТЫНЫҢ ЕЛЕУЛІ АСПЕКТІЛЕРІНЕ ШОЛУ
Есеп саясатындағы және ақпаратты ашу қағидаттарындағы өзгерістер
Төменде көрсетілген жаңа және қайта қаралып, 2011 жылғы 1 қаңтарда күшіне енген Стандарттар мен Интерпретацияларды қоспағанда, осы шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау кезінде қолданылатын есеп саясаты 2010 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілікті дайындау кезінде пайдаланылғанға сәйкес келеді.
БЕХС 24 «Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу» түзету
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 24 түзету жариялады, ол байланысты тараптың айқындамасын түсіндіреді. Жаңа айқындамалар байланысты тараптарға қатысты бөліктегі тепе-теңдікке ерекше назар аударады. Түзету сондай-ақ жеке тұлға немесе негізгі басқарушы персонал компанияның байланысты тараппен қатынасына әсер ететін жағдайларды түсіндіреді. Бұдан басқа, түзету мемлекетпен немесе бақыланатын, есептілік жасайтын компания сияқты сол мемлекетпен бірлесіп бақыланатын немесе осы мемлекет елеулі ықпал ететін компаниялармен жасалатын мәмілелер үшін ақпаратты ашу жөніндегі талаптардан алып тастауды көздейді. Түзетуді қолдану Топтың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер еткен жоқ.
БЕХС 32 «Қаржы құралдары:ақпарат беру»
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 32 қаржы міндеттемесінің айқындамасын компанияларға акцияларға, опциондар мен варианттарға құқықтардың белгілі бір шығарылымдарын үлестік құралдар ретінде жіктеуге мүмкіндік беретіндей түрде өзгертеді. Бұл түзету, егер осындай құқықтар кез келген валютамен тіркелген сома үшін компанияның меншікті үлестік құралдарының тіркелген санын сатып алу мақсатында нақ сол сыныптағы барлық меншік иелеріне компанияның туынды емес үлестік құралдарын теңбе-тең берілген жағдайда қолданылады. Түзету Топтың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер еткен жоқ, өйткені Топта осындай құралдар жоқ.
Интерпретация 14 «Ең аз мөлшерде қаржыландыру туралы талаптарға қатысты алдын ала төлемдер»
Түзету компанияға қатысты ең аз мөлшерде қаржыландыру туралы талап қолданылған және компания осы талаптарды орындау мақсатында алдын ала төлем жасаған кезде болатын қажетсіз салдарларды жояды. Түзету компанияға болашақтағы қызметтердің құнына қатысты алдын ала төлемді зейнетақылық актив ретінде тануға рұқсат береді. Ең аз мөлшерде қаржыландыру туралы талаптар Қазақстан Республикасында қолданылмайды, сондықтан интерпретацияға түзету Топтың қаржылық жағдайына немесе оның нәтижелеріне әсер еткен жоқ
Есеп саясатындағы және ақпаратты ашу қағидаттарындағы өзгерістер (жалғасы)
ҚЕХС жетілдіру (2010 жылғы мамыр)
2010 жылғы мамырда ҚЕХС жөніндегі кеңес негізінен ішкі сәйкессіздіктерді жою және тұжырымдарды нақтылау мақсатында өз стандарттарына түзетулер шығарды. Әрбір стандартқа қатысты жеке өтпелі ереже бар. Төменде санамаланған стандарттарды қолдану (өзгерістерімен) есеп саясатына өзгерістерге әкелді, алайда Топтың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне әсер еткен жоқ.
- «Бизнесті біріктіру» ҚЕХС 3 түзету бақыланбайтын қатысу үлесін бағалау тәсілдеріне өзгерістер енгізеді. Бақыланбайтын қатысу үлестерінің өзінің иесіне компания таратылған жағдайда оның таза активтеріндегі теңбе-тең үлес құқығын беретін құрамдас бөліктері не әділ құн бойынша, не сатып алынатын компанияның сәйкестеңдірілетін таза активтеріндегі теңбе-тең үлес бойынша бағалануға тиіс. Өзге де барлық құрамдас бөліктер сатып алу күнінде әділ құн бойынша бағалануға тиіс.
- «Қаржылық құралдар:ақпаратты ашу» ҚЕХС 7 түзету ұсталынатын қамтамасыз ету туралы ашылатын ақпараттың көлемін азайту, және сипаттамалардың мән-мәтінінде сандық ақпаратты пайдалану туралы талаптың арқасында ақпараттың ашылуын жетілдіру есебінен ақпаратты ашуға қойылатын талаптарды онайлату мақсатында енгізілді.
- «Қаржылық есептілік беру» БЕХС 1 түзету компанияның не өзгерістер туралы есепте, не қаржылық есептілікке ескертпелерде өзге де жиынтық кірістің әрбір құрамдас бөлігіне талдау бере алатындығын түсіндіреді.
- Төменде санамаланған, «КЕХС жетілдіру» жобасының нәтижесінде қабылданған стандарттарға өзге де түзетулер Топтың есептік саясатына, қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне айтарлықтай әсер еткен жоқ:

148,40
147,50
Евро
191,72
196,88
Швейцарский франк
157,65
157,40
Российский рубль
4,61
4,83
Японская Йена
1,91
1,81
Обменный курс КФБ на 23 мая 2012 года составлял 147,70 тенге за 1 доллар США.
3. ОБЗОР СУЩЕСТВЕННЫХ АСПЕКТОВ УЧЕТНОЙ ПОЛИТИКИ
Изменения в учетной политике и принципах раскрытия информации
Учетная политика, применяемая при подготовке данной консолидированной финансовой отчетности, соответствует той, которая использовалась при подготовке годовой консолидированной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2010 года, за исключением принятия приведенных ниже новых и пересмотренных Стандартов и Интерпретаций, вступивших в силу с 1 января 2011 года.
Поправка к МСБУ 24 «Раскрытие информации о связанных сторонах»
Совет по МСФО опубликовал поправку к МСБУ 24, которая разъясняет определение связанной стороны. Новые определения уделяют особое внимание симметричности в части отношений связанных сторон. Поправка также разъясняет обстоятельства, в которых физическое лицо или ключевой управляющий персонал влияют на отношения компании со связанной стороной. Кроме того, поправка предусматривает исключение из требований по раскрытию информации для сделок с государством или компаниями, которые контролируются, совместно контролируются тем же государством, что и компания-составитель отчетности, или на которые это государство оказывает значительное влияние. Применение поправки не оказало влияния на финансовое положение или финансовые результаты деятельности Группы.
Поправка к МСБУ 32 «Финансовые инструменты: представление информации»
Совет по МСФО опубликовал поправку, которая изменяет определение финансового обязательства в МСБУ 32, таким образом, чтобы дать возможность компаниям классифицировать определенные выпуски прав на акции, опционы и варранты в качестве долевых инструментов. Эта поправка применяется в случае, если такие права предоставляются на пропорциональной основе всем владельцам одного и того же класса непроизводных долевых инструментов компании с целью приобретения фиксированного количества собственных долевых инструментов компании за фиксированную сумму в любой валюте. Поправка не оказала влияния на финансовое положение или финансовые результаты деятельности Группы, поскольку у Группы нет таких инструментов.
Поправка к Интерпретации 14 «Предоплаты в отношении требований о минимальном финансировании»
Поправка устраняет нежелательное последствие, когда в отношении компании применяются требования о минимальном финансировании и компания делает предоплату с целью выполнения этих требований. Поправка разрешает компании признавать предоплату в отношении стоимости будущих услуг в качестве пенсионного актива. Требования о минимальном финансировании не применяются в Республике Казахстан поэтому поправка к интерпретации не оказала влияния на финансовое положение или финансовые результаты деятельности Группы.
Усовершенствования МСФО (май 2010 года)
В мае 2010 году Совет по МСФО выпустил третий комплект поправок к своим стандартам, главным образом, с целью устранения внутренних несоответствий и уточнения формулировок. В отношении каждого стандарта существуют отдельные переходные положения. Применение стандартов (с изменениями), перечисленных ниже, привело к изменению учетной политики, но не оказало влияния на финансовое положение или результаты деятельности Группы.
- Поправка к МСФО 3 «Объединение бизнеса» внесла изменения в способы оценки неконтрольной доли участия. Компоненты неконтрольных долей участия, которые предоставляют своему владельцу право на пропорциональную долю в чистых активах компании в случае ликвидации, должны оцениваться либо по справедливой стоимости, либо по пропорциональной доле в идентифицируемых чистых активах приобретаемой компании. Все прочие компоненты должны оцениваться по справедливой стоимости на дату приобретения.
- Поправка к МСФО 7 «Финансовые инструменты: раскрытие информации» была внесена с целью упрощения требований к раскрытию информацию за счет уменьшения объема информации, раскрываемой об удерживаемом обеспечении, и усовершенствования раскрытия информации благодаря требованию об использовании количественной информации в контексте описаний.
- Поправка к МСБУ 1 «Представление финансовой отчетности» разъясняет, что компания может представлять анализ каждого компонента прочего совокупного дохода либо в отчете об изменениях в капитале, либо в примечаниях к финансовой отчетности.
Прочие поправки к нижеперечисленным стандартам, принятые в результате проекта «Усовершенствования МСФО», не оказали влияния на учетную политику, финансовое положение или результаты деятельности Группы:

- ҚЕХС 3 «Бизнесті біріктіру» (ҚЕХС 3 қабылданғанға дейін жасалған бизнесті біріктіру жөніндегі мәмілелермен келісілген шартта сыйақы (2008 жылғы редакция).
- ҚЕХС 3 «Бизнесті біріктіру» (акцияларға негізделген төлемдері бар орналастырылмаған және ерікті негізде орналастырылған сыйақылар).
- БЕХС 27 «Шоғырландырылған және жеке қаржылық есептілік».
- БЕХС 34 «Аралық қаржылық есептілік».
Төменде санамаланған интерпретациялар мен интерпретацияларға түзетулер қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне әсер еткен жоқ:
- Интерпретация 13 «Клиенттердің адалдығын ұстауға бағытталған бағдарламалар» (бонустық бірліктердің әділ құнын айқындау).
- Интерпретация 19 «Үлестік құралдарды беру арқылы қаржылық міндеттемелерді өтеу».
Шығарылған, бірақ әлі күшіне енбеген стандарттар мен интерпретациялар
Toп шығарылған, бірақ әлі күшіне енбеген мынадай стандарттарды қолданған жоқ. Тізімге Топтың көзқарасы тұрғысынан, болашақта қолданған жағдайда ақпаратты ашуға, қаржылық жағдайына немесе қызметінің қаржылық нәтижелеріне әсер ететін шығарылған стандарттар мен интерпретациялар енгізілді. Toп ҚЕХС 9 қоспағанда, осы стандарттарды олар күшіне енген күнінен бастап қолдану ниетінде.
БЕХС 1 «Қаржылық есептілік: ақпарат беру» - «Өзге де жиынтық кірістің баптарын беру»
БЕХС -ге түзетулер өзге де жиынтық кірісгің құрамында ұсынылатын баптардың топтамасын өзгертеді. Болашақтағы белгілі бір сәтте пайданың немесе шығынның құрамына қайта жіктелуі мүмкін баптар (мысалы, тану немесе өтеу тоқтатылған жағдайда), ешқашан қайта жіктелінбейтін баптардан бөлек ұсынылуға тиіс. Түзету беруге ғана әсер етеді және Ton қызметінің қаржылық жағдайын немесе қаржылық нәтижелерін қозғамайды. Түзету 2012 жылғы 1 шілдеден кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
ББХС 19-ға түзетулер «Қызметкерлерге сыйақы беру»
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 19-ға бірнеше түзетулер жариялады. Олар іргелі өзгерістерден (мысалы, дәліз тетігін және жоспар активтерінің күтілетін кірістілігі түсінігін шығару) тұжырымдаманың қарапайым түсіндірмелеріне және өзгерістеріне дейін құбылып отырады. Түзетулер 2013 жылғы 1 қаңтарда басталатын жылдық есептік кезеңдерден кейін күшіне енеді,
БЕХС 12 «Пайдаға салынатын салық» — «Кейінге қалдырылған салықтардың негізіне жататын активтерді өтеу»
Түзетуде әділ күн бойынша қайта бағаланатын инвестициялық жылжымайтын мүлікке қатысты кейінге қалдырылған салықты айқындау тетігі түсіндіріледі. Түзетудің шеңберінде оны бағалау ұшін БЕХС 40-қа сәйкес әділ құнның моделі пайдаланылатын жылжымайтын мүлікке арналып кейінге қалдырылған салықтың оның баланыстық құнының сату арқылы өтелетіндігі туралы жол берілімдігі негізінде айқындалуға тиістігі туралы дәлелді жол берілім енгізіледі. Бұдан басқа, түзетуде активті сату туралы жол берілімнің негізінде ғана БЕХС 16-дағы қайта бағалау моделіне сәйкес бағаланатын амортизацияланбайтын активтер бойынша кейінге қалдырылған салықты есептеу қажеттілігі туралы талап енгізіледі. Түзету 2012 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.

- МСФО 3 «Объединение бизнеса» (Условное вознаграждение, обусловленное сделками по объединению бизнеса, совершенными до принятия МСФО 3 (в редакции 2008 года).
- МСФО 3 «Объединение бизнеса» (Незамещенные и замещенные на добровольной основе вознаграждения с выплатами, основанными на акциях).
- МСБУ 27 «Консолидированная и отдельная финансовая отчетность».
- МСБУ 34 «Промежуточная финансовая отчетность».
Нижеперечисленные интерпретации и поправки к интерпретациям не оказали влияния на финансовое положение или результаты деятельности Группы;
- Интерпретация 13 «Программы, направленные на поддержание лояльности клиентов» (определение справедливой стоимости бонусных единиц).
- Интерпретация 19 «Погашение финансовых обязательств посредством предоставления долевых инструментов».
Выпущенные, но еще не вступившие в силу стандарты и
интерпретации
Группа не применяла следующие стандарты, которые были выпущены, но еще не вступили в силу. В список включены выпущенные стандарты и интерпретации, которые, с точки зрения Группы, окажут влияние на раскрытие информации, финансовое положение или финансовые результаты деятельности в случае применения в будущем. Группа намерена применить эти стандарты с даты их вступления в силу, за исключением МСФО 9.
МСБУ 1 "Финансовая отчетность: представление информации" - "Представление статей прочего совокупного дохода"
Поправки к МСБУ 1 изменяют группировку статей, представляемых в составе прочего совокупного дохода. Статьи, которые могут быть переклассифицированы в состав прибыли или убытка в определенный момент в будущем (например, в случае прекращения признания или погашения), должны представляться отдельно от статей, которые никогда не будут переклассифицированы. Поправка оказывает влияние исключительно на представление и не затрагивает финансовое положение или финансовые результаты деятельности Группы. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 июля 2012 года или после этой даты.
Поправки к МСБУ 19 «Вознаграждения работникам»
Совет по МСФО опубликован несколько поправок к МСБУ 19. Они варьируются от фундаментальных изменений (например, исключение механизма коридора и понятия ожидаемой доходности активов плана) до простых разъяснений и изменений формулировки. Поправки вступают в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года.
МСБУ 12 «Налог на прибыль» «Возмещение активов, лежащих в основе отложенных налогов»
В поправке разъясняется механизм определения отложенного налога в отношении инвестиционной недвижимости, переоцениваемой по справедливой стоимости. В рамках поправки вводится опровержимое допущение о том, что отложенный налог на инвестиционную недвижимость, для оценки которой используется модель справедливой стоимости согласно МСБУ 40, должен определяться на основании допущения о том, что ее балансовая стоимость будет возмещена посредством продажи. Кроме того, в поправке введено требование о необходимости расчета отложенного налога по неамортизируемым активам, оцениваемым согласно модели переоценки в МСБУ 16, только на основании допущения о продаже актива. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, которые начинаются 1 января 2012 года или после этой даты.

БЕХС 27 «Жеке қаржылық есептілік» (2011 жылғы редакцияда)
Жаңа стандарттардың жариялануының нәтижесінде жаңа редакциядағы ҚЕХС 10 және ҚЕХС 12, БЕХС 27 еншілес, бірлесіп бақыланатын және қауымдасқан компаниялар ескеріле отырып, жеке қаржылық есептілікте шектеледі. Түзету 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күшпен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
БЕХС 28 «Қауымдасқан компанияларға және бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестициялар» (2011 жылғы редакцияда)
ҚБХС 11 және ҚЕХС 12, БЕХС 28 жаңа стандарттардың жариялануының нәтижесінде БЕХС 28 «Қауымдасқан компанияларға және бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестициялар» деген жаңа атау алды және қауымдасқан компанияларға салынатын инвестицияларға қатысты ғана емес, сонымен бірге бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестицияларға қатысты да үлестік қатысу әдісінің қолданылуын сипаттайды. Түзету 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
ҚЕХС 7 «Қаржы құралдары: ақпаратты ашу» — «тануды тоқтату туралы ақпаратты ашуға қатысты талаптарды жетілдіру»
Түзету оларды тану тоқтатылмаған активтердің және тиісті міндеттемелердің өзара байланысының сипатын Топтың қаржылық есептілігін пайдаланушыларға түсіну мүмкіндігін беру үшін берілген, бірақ оларды тану тоқтатылмаған қаржылық активтер туралы қосымша ақпаратты ашуды талап етеді. Бұдан басқа, түзету қаржылық есептілікті пайдаланушыларға оларды тану тоқтатылған аталған активтердегі компанияның жалғасып отырған қатысуының сипатын және онымен байланысты тәуекелдерді бағалау мүлікті беру үшін активтерге жалғасып отырған қатысу туралы ақпаратты ашуды талап етеді.
ҚЕХС 7 «Қаржы құралдары: ақпаратты aшу» — «тануды тоқтату туралы ақпаратты ашуға қатысты талаптарды жетілдіру» (жалғасы)
Түзету 2011 жылғы 1 шілдеден кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді. Түзету ақпаратты ашуға ғана қатысты болады және Топтың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне әсер етпейді.
ҚЕХС 9 «Қаржы құралдары: жіктеу және бағалау»

МСБУ 27 «Отдельная финансовая отчетность» (в редакции 2011 года)
В результате публикации новых стандартов МСФО 10 и МСФО 12, МСБУ 27 в новой редакции ограничивается учетом дочерних, совместно контролируемых и ассоциированных компаний в отдельной финансовой отчетности. Поправка вступает-в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты.
МСБУ 28 «Инвестиции в ассоциированные компании и совместные предприятия» (в редакции 2011 года)
В результате публикации новых стандартов МСФО 11 и МСФО 12, МСБУ 28 получил новое название МСБУ 28 «Инвестиции в ассоциированные компании и совместные предприятия» и описывает применение метода долевого участия не только в отношении инвестиций в ассоциированные компании, но также в отношении инвестиций в совместные предприятия. Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года.
МСФО 7 «Финансовые инструменты: раскрытие информации» «Усовершенствованные требования в отношении раскрытия информации о прекращении признания»
Поправка требует раскрытия дополнительной информации о финансовых активах, которые были переданы, но признание которых не было прекращено, чтобы дать возможность пользователям финансовой отчетности Группы понять характер взаимосвязи тех активов, признание которых не было прекращено, и соответствующих обязательств. Кроме того, поправка требует раскрытия информации о продолжающемся участии в активах, признание которых было прекращено, чтобы дать пользователям финансовой отчетности возможность оценить характер продолжающегося участия компании в данных активах, признание которых было прекращено и риски, связанные с этим.
Поправка вступает в силу для годовых отчетных периодов, которые начинаются 1 июля 2011 года или после этой даты. Поправка касается только раскрытия информации и не оказывает влияния на финансовое положение или результаты деятельности Группы.
МСФО 9 «Финансовые инструменты: классификация и оценка»

ҚЕХС жөніндегі кеңестің БЕХС 39 ауыстыру жөніндегі жобасының бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша шығарылған ҚБХС 9 БЕХС 39 белгіленгендей,  қаржылық активтер мен қаржылық міндеттемелерді жіктеуге қатысты қолданылады. Стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді- Кейінгі кезеңдердін барысында ҚЕХС жөніндегі кеңес хеджирлеу есебін және қаржы активтерінің құнсыздануын қарайды. ҚЕХС 9 бірінші кезеңін қолдану Ton қаржы активтерінің жіктелуіне және бағалануына әсер етеді, бірақ қаржылық міндеттемелердің жіктелуіне және бағалануына әсер етпейді. Аяқталған көріністі көрсету үшін Toп олар жарияланғаннан кейін жобаның басқа кезеңдерімен байланыста қаржылық есептіліктегі тиісті сомаға осы стандарттың әсерін бағалайды.
ҚЕХС 10 «Шоғырландырылған қаржылық есептілік»

МСФО 9, выпущенный по результатам первого этапа проекта Совета по МСФО но замене МСБУ 39, применяется в отношении классификации и оценки финансовых активов и финансовых обязательств, как они определены в МСБУ 39. Стандарт вступает в силу в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты. В ходе последующих этапов Совет по МСФО рассмотрит учет хеджирования и обесценение финансовых активов. Применение первого этапа МСФО 9 окажет влияние на классификацию и оценку финансовых активов Группы, но не окажет влияния на классификацию и оценку финансовых обязательств. Для представления завершенной картины Группа оценит влияние этого стандарта на соответствующие суммы в финансовой отчетности в увязке с другими этапами проекта после их публикации.
МСФО 10 «Консолидированная финансовая отчетность»

ҚБХС 10 БЕХС 27 «Шоғырландырылған және жеке қаржылық есептіліктің» шоғырландырылған қаржылық есептілікте есебі қарастырылатын бөлігін ауыстырады. Стандарт сондай-ақ «Шоғырландыру - арнайы мақсаттағы компаниялар» ПКИ-12 Интерпретациясында қаралатын мәселелерді қозғайды. ҚЕХС 10 арнайы мақсаттағы компанияларды қоса алғанда, барлық компанияларға қатысты қолданылатын бірыңғай бақылау моделін көздейді. ҚЕХС 10 стандарты енгізетін өзгерістер басшылықтан компаниялардың қайсысының бақыланатындығын, және демек, БЕХС 27 талаптарын қолдану кезіндегіге қарағанда негізгі компаниямен шоғырландыруға тиістігін анықтау кезінде пайымдаулардың барынша ауқымды көлемін талап етеді. Стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
ҚЕХС 11 «Бірлескен қызмет туралы келісім»
ҚЕХС 11 БЕХС 31 «Бірлескен қызметке қатысу» және «Бірлесіп бақыланатын компаниялар - қатысушылардың монетарлық емес салымдары» ПКИ-13 Интерпретациясын ауыстырады. ҚЕХС П бірлесіп бақыланатын компанияларды теңбе-тең шоғырландыру әдісімен есепке алу мүмкіндігін жоққа шығарады. Оның орнына бірлескен кәсіпорындардың анықтамасын қанағаттандыратын бірлесіп бақыланатын компаниялар үлестік қатысу әдісі бойынша ескеріледі. Стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
ҚЕХС12 «Басқа компанияларға қатысу үлестері туралы ақпаратты aшу»

МСФО 10 заменяет ту часть МСБУ 27 «Консолидированная и отдельная финансовая отчетность», в которой рассматривался учет в консолидированной финансовой отчетности. Стандарт также затрагивает вопросы, которые рассматривались в Интерпретации ПКИ-12 «Консолидация - компании специального назначения». МСФО 10 предусматривает единую модель контроля, которая применяется в отношении всех компаний, включая компании специального назначения. Изменения, вносимые стандартом МСФО 10, потребуют от руководства значительно большего объема суждений при определении того, какие из компаний контролируются и, следовательно, должны консолидироваться материнской компанией, чем при применении требований МСБУ 27. Стандарт применяется в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты.
МСФО 11 «Соглашения о совместной деятельности»
МСФО 11 заменяет МСБУ 31 «Участие в совместной деятельности» и Интерпретацию ПКИ-13 «Совместно контролируемые компании немонетарные вклады участников». МСФО 11 исключает возможность учета совместно контролируемых компаний методом пропорциональной консолидации. Вместо этого совместно контролируемые компании, удовлетворяющие определению совместных предприятий, учитываются по методу долевого участия. Стандарт применяется в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты.
МСФО 12 «Раскрытие информации о долях участия в других компаниях»

ҚЕХС 12 бұрын БЕХС 27-де шоғырландырылған қаржылық есептілік бөлігінде көзделген ақпаратты ашуға қойылатын барлық талаптарды, сондай-ақ бұрын БҢХС 31 және БЕХС 28-де көзделген ақпаратты ашуға қойылатын барлық талаптарды қамтиды. Ақпаратты ашуға қойылатын осы талаптар компаниялардың, еншілес компанияларға, бірлескен қызметке, қауымдасқан және құрылымдалған компанияларға қатысу үлестеріне жатады. Сондай-ақ ақпаратты ашуға қойылатын жекелеген жаңа талаптар да енгізілген. Стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
ҚЕХС 13 «Әділ құнды бағалау»

МСФО 12 содержит все требования к раскрытию информации, которые ранее предусматривались МСБУ 27 в части консолидированной финансовой отчетности, а также все требования к раскрытию информации, которые ранее предусматривались МСБУ 31 и МСБУ 28. Эти требования к раскрытию информации относятся к долям участия компании в дочерних компаниях, совместной деятельности, ассоциированных и структурированных компаниях. Введены также определенные новые требования к раскрытию информации. Стандарт применяется в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты.
МСФО 13 «Оценка справедливой стоимости»

ҚЕХС 13 бір стандартта ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты барлық нұсқауларды біріктіреді. ҚЕХС 13 компаниялар әділ құнды пайдалануға міндетті болғанда өзгерістер енгізбейді, ал әділ құнды етілгенде немесе рұқсат етілгенде ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты нұсқауларды кезде Toп осы стандартын қолданудың қаржылық жағдайына немесе оның қызметінің әсерін бағалауда. Стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық кезеңдер үшін күшіне енеді.
Қайта топтаулар

МСФО 13 объединяет в одном стандарте все указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО. МСФО 13 не вносит изменений в то, когда компании обязаны использовать справедливую стоимость, а предоставляет указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО, когда использование справедливой стоимости требуется или разрешается. В настоящее время Группа оценивает влияние применения данного стандарта на финансовое положение и результаты финансовой деятельности. Стандарт применяется в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты.
Перегруппировки

2010 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Топтың шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімінде 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімді ұсыну форматымен сәйкестендіру мақсатында кейбір қайта топтаулар жүргізілді. Төменде көрсетілген сомаларды жіктеудегі өзгерістер 2010 жылғы 31 желтоқсандағы ағымдағы міндеттемелердің баптарын қайта топтауға әкелді және 2009 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімге айтарлықтай әсер еткен жоқ.
2009 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімге қайта топтаудың әсері:
Миллион теңгемен
Қалай ұсынылғаны
Қайта топтау
Ұсынылғаны
Резервтер

В консолидированном бухгалтерском балансе Группы по состоянию на 31 декабря 2010 года были произведены некоторые перегруппировки с целью соответствия с форматом предоставления консолидированного бухгалтерского баланса по состоянию на 31 декабря 2011 года. Изменения в классификации указанных ниже сумм привели к перегруппировкам статей текущих обязательств на 31 декабря 2010 года и не оказали существенного влияния на консолидированный бухгалтерский баланс по состоянию на 31 декабря 2009 года.
Влияние перегруппировок на консолидированный бухгалтерский баланс по состоянию на 31 декабря 2010 года:
В. миллионах
тенге
Как было
представлено
Перегруппировки
Как представлено
Резервы

Барлауға және өндіруге жұмсалатын шығындар бұрын капиталдандырылған және игерудің басында қайта жіктелген жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алу шығындарын және барлау және бағалау шығындарын; бұрғылау нәтижелеріне қарамастан пайдалану ұңғымаларын бұрғылауға; полигондар салуға; кен орындарындағы минералдық ресурстарды өндіру, жинау және дайындау үшін қажетті жер үстілік технологиялық құрылыстар салуға арналған шығыстарды; кен орындарында коммерциялық өндіру ұйымдастыру барысында жұмсалған өзге де шығындарды; ұңғымаларды консервациялауға және учаскелерді қалпына келтіруге арналған капиталдандырылған дисконтталған шығындарды қамтиды. Барлау және өндіру шығындары негізгі құралдардың (мұнай-газ және тау-кен активтері) құрамында капиталдандырылады, есеп кен орындары бөлінісінде жүргізіледі. Барлау және өндіру шығындары өндірістік әдіспен мынадай тәртіппен жүргізіледі: (1) кен орындарын пайдаланудан шығаруға жұмсалған дисконтталған шығындарды қосатын жер қойнауын пайдалану құқығын алу шығындары, дәлелденген қорлардың жалпы сомасы бойынша амортизацияланады, (2) кен орындарын игеруге жұмсалған қалған шығындар дәлелденген игерілген қорлардың есебінен амортизацияланады. Мұнай-газ және тау-кен активтерінің кен орындарының пайдалы қызмет мерзімінен айтарлықтай ерекшеленетін пайдалы қызмет мерзімі бар кейбір объектілері (жер үстілік технологиалық құрылыстар мен жабдықтар) тура сызықты әдіс пайдаланыла отырып, пайдалы пайдалану мерзімі ішінде амортизацияланады.
Негізгі құралдар
Бастапқы тану кезінде негізгі құралдар бастапқы құны немесе бұрын ҚЕХС алғашқы болып қабылдаған Топтың кейбір ұйымдарына қатысты бастапқы құн бойынша бағаланады. Кейіннен негізгі құралдар жинақталған тозу, ескіру және құнсыздану алынған құны бойынша ескеріледі. Шаруашылық тәсілмен құрылған активтердің құны материалдардың құнын, тікелей еңбек шығындарын және өндірістік жүктеме шығыстарының тиісті үлесін қамтиды. Мұнай-газ активтерінен басқа негізгі құралдар негізінен мынадан негізгі құралдардың кластарын қамтиды, олар мына пайдалы қызмет мерзімі ішінде тіке желілік әдіспен амортизацияланады:
Құбыр жолдар мен қайта өңдеу активтері
4-100 жыл
Ғимараттар мен құрылыстар
5-100 жыл
Темір жолдар мен инфрақұрылым
10-80 жыл
Тау-кен активтері активы
40 жыл
Машиналар мен жабдықтар және көлік құралдары

Затраты на разработку и добычу включают ранее капитализированные (и реклассифицированные в начале разработки) затраты по приобретению прав на недропользование и затраты по разведке и оценке; бурение эксплуатационных скважин вне зависимости от результатов бурения; строительство полигонов; создание наземных технологических сооружений, необходимых для добычи, сбора и подготовки минеральных ресурсов на месторождениях; прочие затраты, понесенные в ходе организации коммерческой добычи на месторождениях; капитализированные дисконтированные затраты на консервацию скважин и восстановление участков. Затраты на разработку и добычу капитализируются в составе основных средств (нефтегазовых и горнорудных активов), учет ведется в разрезе месторождений. Затраты на разработку и добычу амортизируются производственным методом в следующем порядке: (1) затраты на приобретение прав на недропользование, включающие дисконтированные затраты на вывод месторождений из эксплуатации, амортизируются по общей сумме доказанных запасов, (2) остальные затраты на разработку месторождений амортизируются из расчета доказанных разработанных запасов. Некоторые объекты нефтегазовых и горнорудных активов (наземные технологические сооружения и оборудование) со сроком полезной службы, который существенно отличается от срока полезной службы месторождений, амортизируются в течение срока полезного использования с использованием прямолинейного метода.
Износ нефтегазовых и горнорудных активов (в составе основных средств и нематериальных активов)
Нефтегазовые и горнорудные активы амортизируются с использованием производственного метода начисления износа по фактической добыче с начала коммерческой добычи на месторождениях. Некоторые объекты нефтегазовых активов (наземные технологические сооружения и оборудование) со сроком полезной службы, который существенно отличается от срока полезной службы месторождений, амортизируются с использованием прямолинейного метода, в течение срока полезного использования. Затраты на приобретение прав на недропользование, включающие дисконтированные затраты на вывод месторождений из эксплуатации, амортизируются по общей сумме доказанных запасов. Остальные затраты на разработку месторождений амортизируются из расчета доказанных разработанных запасов.
Основные средства
При первоначальном признании основные средства оцениваются по первоначальной стоимости. Впоследствии, основные средства учитываются по стоимости, за минусом накопленного износа, истощения и обесценения. Стоимость активов, созданных хозяйственным способом, включает стоимость материалов, прямых трудовых затрат и соответствующей доли производственных накладных расходов. Основные средства, помимо нефтегазовых активов, в основном включают следующие классы основных средств, которые амортизируются прямолинейным методом в течение следующих сроков полезной службы:
Трубопроводы и активы НПЗ
4-100 лет
Здания и сооружения
5-100 лет
Железнодорожные пути и
инфраструктура
10-80 лет
Горнорудные активы
40 лет
Машины, оборудование и
транспортные средства

2-50 жыл
Өзгелері
3-40 жыл
Негізгі құралдардың объектілері ірі ауқымды техникалық тексерудің мәні болып табылғанда, шығындар 16 БЕХС-да белгіленген тану өлшемдерін сақтау талабы кезінде ауыстыру ретінде негізгі құралдардың теңгерім құнында танылады.
Негізгі құралдардың объектісін тану ол істен шыққаннан кейін немесе оны пайдаланудан не істен шығуынан болашақ экономикалық пайда алу күтілмейтін болса, тоқтатылады. Активті тану тоқтатылуы кезде болған кез келген кірістер немесе шығыстар (істен шығу мен активтің қалдық құнынан түскен таза түсімдер арасындағы айырма ретінде есептелген) активті тану тоқтатылған есепті кезеңдегі кірістер мен шығыстар туралы есепке енгізіледі.
Активтің қалдық құны, пайдалы қызмет мерзімі және амортизациаялау әдісі әрбір қаржы жылының аяғында қажеттілік болғанда қайта қаралады және түзетіледі.
Материалдық емес активтер
Бөлек сатып алынған материалдық емес активтерді бастапқы тану кезінде сатып алу құны бойынша ескеріледі. Ұйымдарды біріктіру бойынша операциялар шеңберінде сатып алынған материалдық емес активтердің құны сатып алу күнгі әділ құнды білдіреді. Материалдық емес активтерді бастапқы танығаннан кейін кез келген жинақталған амортизацияны және құнсызданудан болатын кез келген жинақталған шығынды шегере отырып, сатып алу құны бойынша ескеріледі. Кен көзін игеруге капиталдандырылған шығындарды қоспағанда, өз күштерімен құрылған материалдық емес активтер капиталдандырылмайды және тиісті шығыстар шығыстар пайда болған сол кезеңде кірістер мен шығыстар туралы шоғырландырылған есепте танылады. Материалдық емес активтердің пайдалы қызмет мерзімі шектеулі немесе шектеусіз ретінде анықталады. Пайдалы қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтер қызметтің осы мерзімі ішінде амортизацияланады және материалдық емес актив құнсыздануы мүмкін көрсеткіш болғанда құнсыздану мәніне бағаланады. Амортизациялау кезеңі және пайдалы қызметтің мерзімі шектелген материалдық емес активтер үшін амортизация әдісі кем дегенде әрбір есепті жылдың аяғында қайта қаралады. Пайдалы қызметтің күтілетін мерзіміне немесе материалдық емес активтен түсетін алдағы экономикалық пайданың күтілетін көлеміне өзгерістер амортизация кезеңіне өзгерістер немесе мән-жайлар бойынша амортизация әдісі арқылы ескеріледі және бухгалтерлік бағалауға өзгерістер ретінде қаралады. Қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар материалдық емес активті белгілеуге сәйкес шығыстар құрамында кірістер мен шығыстар туралы есепте танылады. Пайдалы қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтер негізінен пайдалы қызметтің мынадай мерзімі ішінде тікелей әдісімен амортизацияланатын активтердің мынадай сыныптарын қамтиды:
Лицензиялар

2-50 лет
Прочее
3-40 лет
Тогда, когда объекты основных средств являются предметом крупномасштабного технического осмотра, затраты признаются в балансовой стоимости основных средств как замещение, при условии соблюдения критериев признания, установленных в МСБУ 16.
Признание объекта основных средств прекращается после его выбытия или в том случае, когда получение будущих экономических выгод от его использования или выбытия больше не ожидается. Любые доходы или расходы, возникающие при прекращении признания актива (рассчитанные как разница между чистыми поступлениями от выбытия и остаточной стоимостью актива), включаются в прибыли и убытки в том отчетном периоде, в котором наступило прекращение признания актива.
Остаточная стоимость актива, срок полезной службы и методы амортизации пересматриваются и корректируются при необходимости на конец каждого финансового года.
Нематериальные активы
При первоначальном признании, нематериальные активы, приобретенные отдельно, учитываются по стоимости приобретения. Стоимость нематериальных активов, приобретенных в рамках операций по объединению организаций, представляет собой справедливую стоимость на дату приобретения. После первоначального признания нематериальные активы учитываются по стоимости приобретения, за вычетом любой накопленной амортизации и любого накопленного убытка от обесценения. Нематериальные активы, созданные своими силами, за исключением капитализированных затрат на разработку, не капитализируются, и соответствующие расходы признаются в прибылях и убытках в том периоде, в котором расходы возникли. Срок полезной службы нематериальных активов определяется как ограниченный или неограниченный. Нематериальные активы с ограниченным сроком полезной службы амортизируются в течение данного срока службы и оцениваются на предмет обесценения тогда, когда существует показатель того, что нематериальный актив может быть обесценен. Период амортизации и метод амортизации для нематериальных активов с ограниченным сроком полезной службы пересматриваются, по крайней мере, на конец каждого отчетного года. Изменения в ожидаемом сроке полезной службы или ожидаемом объеме будущих экономических выгод от нематериального актива учитываются посредством изменения периода амортизации или метода амортизации по обстоятельствам и рассматриваются как изменения в бухгалтерских оценках. Расходы по амортизации нематериальных активов с ограниченным сроком службы признаются в консолидированном отчете о совокупном доходе в составе расходов согласно назначению нематериального актива. Нематериальные активы с ограниченными сроками полезной службы, в основном, включают следующие классы активов, которые амортизируются прямолинейным методом в течение следующих сроков полезной службы:
Лицензии

4. МАҢЫЗДЫ БУХГАЛТЕРЛІК БАҒАЛАУ ЖӘНЕ ПАЙЫМДАУ
ҚЕХС-ға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау көрсетілген актив есептілігіне, міндеттемелер мен шартты активтерге және шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған күнгі міндеттемелерге әсер ететін бағалар мен жол берулерді, сондай-ақ есептілікте көрсетілген активтерді, міндеттемелерді, кірістерді, шығыстарды және шартты активтер мен есепті кезең ішіндегі міндеттемелерді пайдалануды Топ басшылығының пайдалануын талап етеді. Нақты нәтижелер осы субъективті бағалаулардан ерекшеленуі мүмкін.
Есепті күнге бағаның айқындалмауының болашаққа және өзге де негізгі көздерге қатысты және келесі есепті жыл ішіндегі активтер мен міндеттемелердің теңгерім құнына біршама түзету енгізу қажеттігінен пайда болған елеулі тәуекелді көтеретін негізгі болжамдары төменде қарастырылады:
Мұнай кен газдың қорлары
Мұнай мен газдың қорларын бағалау тозу, ескіру және амортизация бойынша Топтың есеп айырысуында маңызды фактор болып табылады. Топ Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесіне сәйкес өзінің мұнай мен газ қорларын бағалайды. Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесі бойынша қорларды бағалау кезінде Тол кен орындарын өңдеуге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін басшылық та қолданатын ұзақ мерзімді жоспарлық бағаны пайдаланады. Далелденген қорларды бағалау үшін жоспарлық бағаларды пайдалану жыл аяғына іркілу бағасын пайдалануға тән тұрақсыздықтың әсерін жояды. Басшылық ұзақ мерзімді жоспарлы бағалар бойынша болжам өнім өндіру бойынша қызметтің ұзақ мерзімді сипатына көбірек сәйкес келеді және мұнай мен газ қорларын бағалау үшін неғұрлым қолайлы негізді береді деп санайды.
Қорлардың барлық бағалау айқындалмаудың кейбір деңгейін білдіреді. Айқындалмаушылық негізінен мұнай деректерді бағалау және түсіндіру сәтінде қол жетімді сенімді геологиялық және инженерлік деректердің көлеміне байланысты.
Айқындалмаушылықтың салыстырмалы деңгейі екі негізгі санаттың біріне қорларды жатқызу арқылы көрсетілуі мүмкін: дәлелденген немесе дәлелденбеген қорлар. Дәлелденбеген қорлармен салыстырғанда дәлелденген қорларды тартуға үлкен айқындылық бар және дәлелденген қорлар оларды тарту мүмкіндігіне қатысты прогрессивті түрде өсіп келе жатқан айқындылықтың болмауын көрсету үшін өңделген және өңделмеген қорларға бұдан әрі бөлінуі мүмкін. Жыл сайын баға талданады және түзетіледі. Түзетулер қолда бар геологиялық деректерді, кәсіпшілік өлшемдерін немесе өнім туралы деректерді; жаңа деректердің болуын; немесе бағалар бойынша болжамдарға өзгерістерді бағалау немесе қайта бағалау салдарынан пайда болады. Қорларды бағалау қайтарымды арттыруға арналған жобалардың қолданылу, пласттың өнімділігіне өзгерістер немесе өңдеу стратегиясына өзгерістер салдарынан қайта қаралуы мүмкін, Дәлелденген қорлар тозуды, ескіруді және амортизацияны есептеу үшін орындалған жұмыстың көлеміне үйлесімді амортизация ставкасын есептеуге пайдаланылады. Топ бастапқы лицензиялық кезең ішінде өндірілетін болады деп күтілетін ретінде осындай көлемді ғана дәлелденген қорларға қосты.
Бұл ұзарту бойынша рәсім нәтижесіне жатқызылатын айқындылықтың болмауынан пайда болды, өйткені лицензияларды ұзарту ең соңында Үкіметтің қарауы бойынша жүзеге асырылады. Топтың лицензиялық кезеңдерін ұзарту және қорлардың көрсетілген қорларын тиісінше ұлғайту, әдетте, тозу бойынша неғұрлым төменгі шығысқа әкеледі және кірістерге біршама әсер етуі мүмкін. Дәлелденген өңделген қорлардағы кему тозуға, ескіруге және амортизацияға (өндірудің тұрақты деңгейі кезінде) аударымдардың ұлғаюына, кірістің кемуіне әкеледі және мүліктің теңгерім құнында тікелей кемуге де әкелуі мүмкін. Салыстырмалы түрде пайдаланылатын кен орындарының саны болған кезде өткен жылмен салыстырғанда қорларды бағалауға кез келген өзгерістер тозуға, ескіруге және амортизацияға аударымдарға біршама әсер етуі мүмкіндігі болады.
Уран қорлары
Уран қорлары активтердің өтелетін құнын бағалау үшін және тозу және амортизация бойынша аударымдарды айқындау үшін пайдаланылатын Қор ақша каражатының болжанатын қозғалысын бағалаудың негізгі құрамдас бөлігі болып табылады. Уран қорларының сомасын бағалау кезінде геологиялық және барлау деректерін интерпретациялау және барланған (дәлелденген) қорлар мен бағаланған (ықтимал) қорларды айқындау үшін Қазақстан Республикасының минералдық қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссиясы анықтаған (ҚМК) есептеу әдістемесінің негізінде қорларды бағалауды жүргізетін геолог-мамандардан Toп есептер алады. Қорларды бағалау сараптамалық бағалауларға және тәжірибеге негізделген. Қорларды бағалау кейбір белгісіздік дәрежесін қамтиды. Белгісіздік негізінен сенімді геологиялық және техникалық ақпараттың толықтығымен байланысты. Бұдан басқа, қорлардың болуы барлық қорлар экономикалық тұрғыдан тиімді негізде алынуы мүмкін дегенді білдірмейді. Қорлардың бағалары жыл сайынғы негізде талданады және түзетіледі. Өндірілуі жоспарланатын уранның мөлшері өндіруді ұлғайту жөніндегі жобаларды жүзеге асыру, өндірістік куаттағы өзгерістер немесе әзірлеу стратегиясындағы өзгерістер нәтижесінде қайта қаралуы мүмкін.
Активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер
Белгілі бір келісім-шарттардың талаптары бойынша заңнамаға және нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес Топтың негізгі құралдарды демонтаждау және жою және кез келген кен орындарындағы жер учаскелерін қалпына келтіру бойынша заңды міндеттемелері болады. Атап айтқанда, Топтың міндеттемелері барлық өнімді ұңғымаларды біртіндеп жабуға және құбыр арналарын, ғимараттарды демонтаждау және келісім-шарт аумағын қалпына келтіру сияқты түпкілікті жабу бойынша қызметке жатады. Лицензияның қолданылу мерзімі Топтың қарауы бойынша ұзартылмайтындықтан, түпкілікті жабу бойынша міндеттемелерді өтеудің есеп мерзімі әрбір лицензиялық кезең аяқталған күн болып табылады.
Егер активтерді жою бойынша міндеттемелер кен орындарын экономикалық жағынан негіздемелі түрде пайдалануды аяқтау өткенде өтелуі қажет болса, онда көрсетілтен міндеттемені ұңғымаларды жою бойынша қосымша шығыстарды және жабу бойынша соңғы шығыстардың біршама өсіруі мүмкін. Ұңғымаларды жоюды қаржыландыру бойынша Топтың міндеттемелерінің және түпкілікті жабу бойынша шығыстардың көлемі тиісті келісім-шарттардың және қолданыстағы заңнаманың талаптарына байланысты. Ешқандай да міндеттемелер лицензиялық кезең соңында түпкілікті жою және түпкілікті жабу бойынша мұндай шығыстарды қаржыландыру бойынша келісім-шарт та, заңнама да белгілі бір міндеттемені түсіндірмеген сол жағдайларда танылмайды. Мұндай шешімді қабылдау кейбір айқындылықтың болмауымен және біршама байымдаулармен түсіндіріледі. Басшылықтың мұндай міндеттемелердің болуына немесе болмауына қатысты бағасы Үкіметтің саясаты мен тәжірибесіндегі немесе жергілікті салалық тәжірибеге өзгерістермен бірге өзгеруі мүмкін.
Toп активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелерді әрбір келісім-шарт бойынша бөлек есептейді. Міндеттемелердің сомасы инфляцияның күтілетін деңгейіне түзетілген және қазақстандық нарыққа тән тәуекелдерге түзетілген өтпелі экономикамен елдің мемлекеттік борышы бойынша орташа тәуекелсіз пайыздық ставканы пайдалана отырып дисконтталған міндеттемелерді өтеу үшін күтілетін, талап етілетін ретіндегі бағаланған шығындардың ағымдағы құны болып табылады. Активтердің істен шығуы бойынша міндеттеме әрбір есепті күнге қайта қаралады және «Негізгі құралдардың объектісін пайдаланудан шығару, олар орналасқан учаскедегі табиғи ресурстарды қалпына келтіру бойынша міндеттемелерге және осыған ұқсас міндетмемелерге өзгерістер» 1 Интерпретацияға сәйкес ең үздік бағаны көрсету үшін түзіледі.
Жабуға болашақтағы шығындарды бағалау кезінде мәнді бағалар мен басшылық жасаған байымдаулар пайдаланылды. Бұл міндеттемелердің көпшілігі алыс болашаққа жатқызылады және заңнама талаптарындағы түсініксіздікген басқа, Топтың бағасына активтерді жою технологиясындағы, шығындардағы және салалық тәжірибедегі өзгерістер әсер етуі мүмкін. Түпкілікті жабуға шығындарға жатқызылатын айындықтың болмауы күтілетін ақша ағындарын дисконттау әсерінен кемітіледі. Топ ағымдағы жылдың бағасын және ұзақ мерзімді инфляция деңгейінің орташа мәнін пайдалана отырып, ұңғымаларды болашақ жою құнын бағалайды.
Экологиялық оңалту
Toп бағалау да жасайды және экологиялық тазарту жұмыстары мен оңалтуға міндеттемелер бойынша резервтер қалыптастыру бойынша пайымдау шығарады. Қоршаған ортаны қорғауға шығындар капиталдандырылады немесе олардың болашақ экономикалық пайдасына қарай шығыстарға жатқызылады. Өткен қызметте пайда болған қазіргі жағдайға жатқызылатын және болашақ экономикалық пайдасы жоқ шығындар шығыстарға жатқызылады.

4. СУЩЕСТВЕННЫЕ БУХГАЛТЕРСКИЕ ОЦЕНКИ И СУЖДЕНИЯ
Подготовка консолидированной финансовой отчетности в соответствие с МСФО требует от руководства использования оценок и допущений, которые влияют на отраженные в отчетности активы, обязательства и условные активы и обязательства на дату подготовки консолидированной финансовой отчетности, а также отраженные в отчетности активы, обязательства, доходы, расходы и условные активы и обязательства за отчетный период. Фактические результаты могут отличаться от этих оценок.
Основные допущения о будущем и прочие основные источники неопределенности в оценках на отчетную дату, которые могут послужить причиной существенных корректировок балансовой стоимости активов и обязательств в течение следующего финансового года, рассматриваются ниже:
Запасы нефти и газа
Запасы нефти и газа являются существенным фактором в расчетах Группы по износу, истощению и амортизации. Группа оценивает свои запасы нефти и газа в соответствии с методикой Общества нефтегазовых инженеров. При оценке запасов по методике Общества нефтегазовых инженеров, Группа использует долгосрочные плановые цены, которые также используются руководством для принятия инвестиционных решений относительно разработки месторождения. Использование плановых цен для оценки доказанных запасов устраняет влияние нестабильности, присущей использованию цен спот на конец года. Руководство считает, что допущения по долгосрочным плановым ценам больше соответствуют долгосрочному характеру деятельности по добыче и предоставляют наиболее подходящую основу для оценки запасов нефти и газа.
Все оценки запасов подразумевают некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном зависит от объема надежных геологических и инженерных данных, доступных на момент оценки и интерпретации таких данных.
Относительная степень неопределенности может быть выражена посредством отнесения запасов в одну из двух основных категорий: доказанные или недоказанные запасы. Существует большая определенность в извлечении доказанных запасов в сравнении с недоказанными запасами и доказанные запасы могут быть далее подразделены на разработанные и неразработанные запасы для обозначения прогрессивно возрастающей неопределенности в отношении возможности их извлечения. Ежегодно оценки анализируются и корректируются. Корректировки возникают вследствие оценки или переоценки уже имеющихся геологических данных, промысловых параметров или данных о добыче; наличии новых данных; или изменениях в допущениях по ценам. Оценки запасов также могут быть пересмотрены вследствие действия проектов для повышения отдачи, изменений в производительности пласта или изменений в стратегии разработки. Доказанные разработанные запасы используются для расчета ставок амортизации пропорционально объему выполненной работы для начисления износа, истощения и амортизации. Группа включила в доказанные запасы только такие объемы, которые, как ожидается, будут добыты в течение первоначального лицензионного периода.
Это вызвано неопределенностью, относящейся к результату процедуры по продлению, так как продление лицензий, в конечном счете, осуществляется по усмотрению Правительства. Увеличение в лицензионных периодах Группы и соответствующее увеличение в указанных размерах запасов обычно приводит к более низким расходам по износу и может оказать существенное влияние на доходы. Снижение в доказанных разработанных запасах приведет к увеличению отчислений на износ, истощение и амортизацию (при постоянном уровне добычи), к снижению дохода и также может привести к прямому снижению балансовой стоимости имущества. При относительно небольшом количестве эксплуатируемых месторождений, существует возможность того, что любые изменения в оценке запасов по сравнению с предыдущим годом, могут оказать существенное влияние на отчисления на износ, истощение и амортизацию.
Запасы урана
Запасы урана являются основным компонентом оценок прогнозируемого движения денежных средств Группы, которые используются для оценки возмещаемой стоимости активов и для определения отчислений по износу и амортизации. При оценке суммы запасов урана Группа получает отчеты от специалистов геологов, которые проводят оценку запасов на основе методики подсчетов, определенной Государственной Комиссией Республики Казахстан по минеральным запасам (ГКЗ), для интерпретации геологических и разведочных данных и определения разведанных запасов (доказанных) и оцененных запасов (вероятных). Оценка запасов основана на экспертных оценках и опыте. Оценка запасов включает некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном связана с полнотой достоверной геологической и технической информации. Кроме того, наличие запасов не означает, что все запасы могут быть извлечены на экономически эффективной основе. Оценки запасов анализируются и корректируются на ежегодной основе. Количество урана, планируемого к добыче, может пересматриваться в результате осуществления проектов по увеличению добычи, изменений в производственных мощностях или изменений в стратегии разработки.
Обязательства по выбытию активов
По условиям определенных контрактов, в соответствии с законодательством и нормативно-правовыми актами, Группа несет юридические обязательства по демонтажу и ликвидации основных средств и восстановлению земельных участков на каждом из месторождений. В частности, обязательства Группы относятся к постепенному закрытию всех непродуктивных скважин и деятельности по окончательному закрытию, такой как демонтаж трубопроводов, зданий и рекультивация контрактной территории. Так как срок действия лицензий не может быть продлен по усмотрению Группы, допускается, что расчетным сроком погашения обязательств по окончательному закрытию является дата окончания каждого лицензионного периода.
Если бы обязательства по ликвидации активов должны были бы погашаться по истечении экономически обоснованного окончания эксплуатации месторождений, то отраженное обязательство, может значительно возрасти вследствие дополнительных расходов по ликвидации скважин и конечных расходов по закрытию. Объем обязательств Группы по финансированию ликвидации скважин и затрат по окончательному закрытию зависит от условий соответствующих контрактов и действующего законодательства. Никаких обязательств не было признано в тех случаях, когда ни контракт, ни законодательство не подразумевают определенного обязательства по финансированию таких расходов по окончательной ликвидации и окончательному закрытию в конце лицензионного периода. Принятие такого решения сопровождается некоторой неопределенностью и существенными суждениями. Оценки руководства касательно наличия или отсутствия таких обязательств могут измениться вместе с изменениями в политике и практике Правительства или в местной отраслевой практике.
Группа рассчитывает обязательства по выбытию активов отдельно по каждому контракту. Сумма обязательства является текущей стоимостью оцененных затрат, которые как ожидаются, потребуются для погашения обязательства, скорректированных на ожидаемый уровень инфляции и дисконтированных с использованием средних безрисковых процентных ставок по государственному долгу стран с переходной экономикой, скорректированных на риски, присущие казахстанскому рынку. Обязательство по выбытию активов пересматривается на каждую отчетную дату и корректируется для отражения наилучшей оценки, согласно Интерпретации 1 «Изменения в обязательствах по выводу из эксплуатации объекта основных средств, восстаноалению природных ресурсов на занимаемом им участке и иных аналогичных обязательствах»
При оценке будущих затрат на закрытие использовались существенные оценки и суждения, сделанные руководством. Большинство этих обязательств относятся к отдаленному будущему и помимо неясности в законодательных требованиях, на оценки Группы могут оказать влияние изменения в технологии удаления активов, затратах и отраслевой практике. Неопределенности, относящиеся к затратам на окончательное закрытие уменьшаются влиянием дисконтирования ожидаемых денежных потоков. Группа оценивает стоимость будущей ликвидации скважин, используя цены текущего года и среднее значение долгосрочного уровня инфляции.
Экологическая реабилитация
Группа также делает оценки и выносит суждения по формированию резервов по обязательствам на экологические очистительные работы и реабилитацию. Затраты на охрану окружающей среды капитализируются или относятся на расходы в зависимости от их будущей экономической выгоды. Затраты, которые относятся к существующему состоянию, вызванному прошлой деятельностью и не имеющие будущей экономической выгоды, относятся на расходы.

Міндеттемелер шығындар туралы ағымдағы ақпарат және қалпына келтіру жөніндегі күтілетін жоспарлар негізінде анықталады және егер рәсімдер мерзімі тиісті органдармен келісілмесе, дисконтталмаған негізде ескеріледі. Топтың экологиялық оңалту резерві Toп қолданыстағы қазақстандық нормативтік базаның талаптарын сақтауға қажетті күтілетін шығындарды тәуелсіз бағалауға негізделген басшылықтың үздік бағасын білдіреді. ҚМГ ҰК-ның еншілес ұйымы «ҚазМұнайГаз» Барлау Өндіру» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «ҚМГ БӨ») Қоршаған ортаны қорғау министрлігімен 2005 жылғы шілдеде қол қойған өзара түсіністік туралы меморандумға сәйкес Toп өндіруді бастауға қатысты мұнай өндірудің нәтижесі болып табылған су мен топырақтың кейбір ластануына жауапкершілікті өзіне алуға келісті. Осы каржылық есептілік шыққан күнгі қалпына келтіру жөніндегі жоспардың көлемі және мерзімі Үкіметпен келісілмеді. Тиісінше міндеттеме дисконтталмады. Өйткені, міндеттемелердің бастапқы мерзімі әлі белгіленген жоқ және басшылық он жылға дейінгі кезең ішінде қалпына келтіру жөніндегі жоспарды орындауды негіздемелі түрде күтуде. Toп 2012 жылы көтерілуі тиісті шығындардың бөлігін қоспағанда, ұзақ мерзімді ретінде осы міндеттемені жіктеді. Экологиялық жағынан оңалту бойынша резервтерге қатысты іс жүзіндегі шығындар заңнамаға және нормативтік-құкықтық актілерге, қоғамдық күтуден, аумақтық жағдайларды қолға түсіру мен талдауға езгерістер және тазалау технологияларына өзгерістер салдарын бағалаудан ерекшеленуі мүмкін. Экологиялық жағынан оңалтуға қатысты қосымша айқындықтың болмауы 41-ескертпеде ашылған. Экологиялық жағынан оңалтуға міндеттемелер бойынша резервке өзгерістер 21-ескертпеде ашылған.
Әлеуметтік активтер салуға арналған резервтер
2011 жылғы 31 желтоқсанға өзге де резервтер Үкіметтің тапсырмасы бойынша еншілес ұйымдардың мынадай Астана қаласында «Қазақстан тарихының мұражайы» (ҚМГ), «Телерадиокешені ғимараты» (ҚТЖ ҰК), «Мектеп оқушылары шығармашылығы сарайы» (ҚАӨ ҰАҚ) сияқты объектілер салу және Мәскеу қаласында "Дүниежүзілік көрме орталығы" объектісін қайта жөндеу жөніндегі жалпы сомасы 109.064 миллион теңге (2010 жылы: 71.582 миллион теңге)резервтерін қамтиды. Құрылысын салу және қайта жөндеу аяқталғаннан кейін осы объектілер Үкіметке өтеусіз берілетін болады, нәтижесінде Топ болашақта ол бойынша ақша қаражатының жылыстауы сенімді бағалануы мүмкін сындарлы міндеттемені таныды. Көрсетілген объектілерді салуға жұмсалған шығындардың бағалау сомасы тиісінше 26.631 миллион теңге, 55.744 миллион теңге, 22.730 миллион теңге және 3.959 миллион теңгені құрады (2010 жылы: тиісінше 25.560 миллион теңге, 27.130 миллион теңге, 18.892 миллион теңге және нөл теңге). Құрылыстың жалпы бағалау құны капиталда Акционерге бөлу ретінде танылды (17-ескертпе). 2011 жыл ішіндегі резервтегі ұлғаю 37.481 миллион теңгені құрады және ол негізінен «Телерадио кешенінің ғимараты» үшін жабдықтар сатып алу (28.614 миллион теңге) және «Дүниежүзілік көрме орталығын» қайта жөндеу жөніндегі Үкіметтің қосымша тапсырмаларынан, сондай-ақ басқа объектілерді салуға арналған резервтерді бастапқы бағалаудағы өзгерістерден туындады. 2010-2011 жылдары шегілген 62.268 миллион теңге сомасындағы шығындар және жеткізушілерге аударылған 12.537 миллион теңге сомасындағы аванстар өзге де ағымдағы активтер құрамында көрсетілді. Құрылыс салуға жұмсалған шығындарды бастапқы бағалаудағы өзгерістер резервтер сомасына әсер етуі мүмкін және мұндай өзгерістердің жиынтық әсері елеулі болуы мүмкін. Toп құнға тигізілетін уақытша әсер елеулі болып табылады деп санайды.
Қаржылық емес активтердің құнсыздануы

Обязательства определяются на основании текущей информации о затратах и ожидаемых планах по рекультивации и учитываются на недисконтированной основе, если сроки процедур не согласованы с соответствующими органами. Резерв Группы на экологическую реабилитацию представляет собой наилучшие оценки руководства, основанные на независимой оценке ожидаемых затрат, необходимых для того, чтобы Группа соблюдала требования существующей казахстанской нормативной базы. В соответствии с Меморандумом о взаимопонимании, подписанным АО «Разведка Добыча «КазМунайГаз» (далее по тексту «РД КМГ»), дочернее предприятие НК КМГ, с Министерством по охране окружающей среды в июле 2005 года, РД КМГ согласилось взять на себя ответственность по восстановлению загрязненной почвы и устранению отходов нефти, которое явилось результатом добычи нефти, относящейся к началу добычи. На дату выпуска данной финансовой отчетности объем и сроки плана по рекультивации не были согласованы с Правительством. Соответственно, обязательство не было дисконтировано. Так как первоначальные сроки обязательства еще не установлены, и руководство обоснованно ожидает выполнить план по рекультивации в течение периода до десяти лет, Группа классифицировала данное обязательство как долгосрочное, за исключением части затрат, которые должны быть понесены в 2012 году. В отношении резервов по экологической реабилитации, фактические затраты могут отличаться от оценок вследствие изменений в законодательстве и нормативно-правовых актах, общественных ожиданий, обнаружения и анализа территориальных условий и изменений в технологиях очистки. Дополнительные неопределенности, относящиеся к экологической реабилитации, раскрыты в Примечании 41. Изменения в резерве по обязательствам на экологическую реабилитацию раскрыты в Примечании 21.
Резервы на строительство социальных активов
На 31 декабря 2011 года прочие резервы включают резервы дочерних организаций по строительству по поручению Правительства следующих объектов «Музей истории Казахстана» (НК КМГ), «Здание телерадиокомплекса» (НК КТЖ), «Дворец творчества школьников» (НАК КАП) в г.Астана и реконструкции объекта «Всемирный выставочный центр» в г.Москва на общую сумму 109.064 миллиона тенге (2010 год: 71.582 миллиона тенге). По окончании строительства и реконструкции данные объекты будут безвозмездно переданы Правительству, в результате Группа признала конструктивное обязательство, по которому отток денежных средств в будущем может быть достоверно оценен. Сумма оценочных затрат на строительство указанных объектов составила 26.631 миллион тенге, 55.744 миллиона тенге, 22.730 миллионов тенге и 3.959 миллионов тенге, соответственно (2010 год: 25.560 миллионов тенге, 27.130 миллионов тенге, 18.892 миллиона тенге и ноль тенге, соответственно). Общая оценочная стоимость строительства была признана в капитале в качестве распределения Акционеру (Примечание 17). Увеличение в резерве за 2011 год составило 37.481 миллион тенге и вызвано, в основном, дополнительными поручениями Правительства по приобретению оборудования для «Здания телерадиокомплекса» (28.614 миллионов тенге) и реконструкции «Всемирного выставочного центра», а также изменениями в первоначальной оценке резервов на строительство других объектов. Понесенные в 2010-2011 годах затраты на сумму 62.268 миллионов тенге и перечисленные поставщикам авансы на сумму 12.537 миллионов тенге были отражены, в составе прочих текущих активов. Изменения в первоначальной оценке затрат на строительство могут повлиять на сумму резервов и сумарный эффект таких изменений может быть существенным. Группа считает, что временной эффект на стоимость является незначительным.
Обесценение нефинансовых активов

Егер ақша ағындарын шоғырландыратын активтің немесе бөлімшенің теңгерімдік құны мынадай шамалардың: сатуға арналған шығындар шегерілген әділ құнның және пайдаланудан болатын құндылықтың бірінің ең көбі болып табылатын оның өтелетін құнынан асса құнсыздану орын алады. Сатуға жұмсалған шығындарды шегергендегі әділ құнның есебі ұқсас активтерді сатудың міндетті күші бар коммерциялық мәмілелері бойынша қолда бар ақпаратқа немесе активтің шығарылуына байланысты шегілген косымша шығындарды шегергенде қадағаланатын нарықтық бағаға негізделеді. Пайдаланудан болатын құндылықтың есебі дисконтталған ақша ағындарының үлгілеріне негізделген. Ақша ағындары бюджеттен келесі бес жылға алынады және өзіне ақша ағындарын шоғырландыратын құнсыздану мәніне тексерілетін бөлімше активтерінің нәтижелерін жақсартатын оны жүргізу бойынша Топта әлі міндеттеме немесе болашақтағы елеулі инвестициялар жоқ қайта құрылымдау жөніндегі қызметті қамтиды. Өтелетін құн дисконтталған ақша ағындарының үлгілеріне пайдаланылатын дисконттау ставкасына, сондай-ақ ақша қаражатының күтілетін ағындарына және экстраполяция мақсатында пайдаланылған өсу қарқындарына барынша сезімтал. Сезімталдықты талдауды қоса алғанда, ақша ағындарын шоғырландыратын әртүрлі бөлімшелердің өтелетін құнын анықтау кезінде пайдаланылған түйінді жол берілімдер туралы неғұрлым нақты ақпарат 7 және 8 ескертпелерде келтіріледі.
2011 жылы Toп негізгі құралдардың құнсыздануынан болған шығынды жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте 49.063 миллион теңге сомасында (2010:11.522 миллион теңге) таныды.
2011 жылы Toп гудвилдің құнсыздануынан болған шығынды жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте 2.371 миллион теңге(2010 жылы: нөл) сомасында таныды (8 ескертпе).
Барлау және бағалау жөніндегі активтер қайта өңдеу жөніндегі материалдық және материалдық емес активтерді аудару сәтінде немесе құнсыздану индикаторлары болған кезде құнсызданудың болуы мәніне тестіленеді.
Кейбір кен орындарында барлау және бағалау жөніндегі қызметтің тоқтатыла тұруына байланысты Toп 2011 жылы барлау және бағалау жөніндегі активтерді 20.859 миллион теңге сомасына құнсыздандырды (2010 жылы: 931 миллион теңге) (7 және 8-ескертпелер), Toп сондай-ақ осы кен орындарының біріндегі барлау және бағалау жұмыстарын қаржыландыруға байланысты 7.812 миллион теңге сомасындағы қарызды есептен шығарды. Қаржыландыру туралы келісімге сәйкес коммерциялық табу болмаған жағдайда Toп жобаны қаржыландырудағы өз үлесін өтеу жөніндегі міндеттемелерден босатылады.
Негізгі құралдар объектілерінің пайдалы қызмет мерзімі
Toп әрбір есепті күнгі негізгі құралдардың пайдалы қызметінің қалған мерзімін қайта қарайды және егер күту өткен бағалаудан ерекшеленген жағдайда, өзгерістер 8 «Есеп саясаты, есеп бағаларындағы өзгерістер және қателер» БЕХС-ке сәйкес есеп бағалауларындағы өзгерістер ретінде ескеріледі.
Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер

Обесценение имеет место, если балансовая стоимость актива или подразделения, генерирующего денежные потоки, превышает его возмещаемую стоимость, которая является наибольшей из следующих величин: справедливая стоимость за вычетом затрат на продажу и ценность от использования. Расчет справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу основан на имеющейся информации по имеющим обязательную силу коммерческим сделкам продажи аналогичных активов или на наблюдаемых рыночных ценах за вычетом дополнительных затрат, понесенных в связи с выбытием актива. Расчет ценности от использования основан на модели дисконтированных денежных потоков. Денежные потоки извлекаются из бюджета на следующие пять лет и не включают в себя деятельность по реструктуризации, по проведению которой у Группы еще не имеется обязательств, или существенные инвестиции в будущем, которые улучшат результаты активов проверяемого на предмет обесценения подразделения, генерирующего денежные потоки. Возмещаемая стоимость наиболее чувствительна к ставке дисконтирования, используемой в модели дисконтированных денежных потоков, а также к ожидаемым притокам денежных средств и темпам роста, использованным в целях экстраполяции. Более подробная информация о ключевых допущениях, использованных при определении возмещаемой стоимости различных подразделений, генерирующих денежные потоки, включая анализ чувствительности, приводится в Примечаниях 7 и 8.
В 2011 году Группа признала убыток от обесценения основных средств на сумму 49.063 миллиона тенге (2010: 11.522 миллиона тенге) в консолидированном отчете о совокупном доходе (Примечание 7).
В 2011 году Группа признала убыток от обесценения гудвила на сумму 2.371 миллион тенге (2010 год: ноль) в консолидированном отчете о совокупном доходе (Примечание 8).
Активы по разведке и оценке тестируются на предмет наличия обесценения в момент перевода в материальные и нематериальные активы по переработке или при наличии индикаторов обесценения.
В связи с приостановлением деятельности по разведке и оценке на некоторых месторождениях Группой были обесценены активы по разведке и оценке на сумму 20.859 миллионов тенге в 2011 году (в 2010 году: 931 миллион тенге) (Примечание 7 и 8). Группа также списала заем в сумме 7.812 миллионов тенге, связанный с финансированием работ по разведке и оценке на одном из этих месторождений. В соответствии с соглашением о финансировании, в случае отсутствия коммерческого обнаружения, Группа освобождается от обязательств по возмещению своей доли в финансировании проекта.
Срок полезной службы объектов основных средств
Группа пересматривает оставшийся срок полезной службы основных средств на каждую отчетную дату и, в случае если ожидания отличаются от предыдущей оценки, изменения учитываются как изменения в учетных оценках в соответствии с МСБУ 8 «Учетная политика, изменения в расчетных оценках и ошибки».
Активы по отсроченному налогу

Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер салық салынатын уақытша айырмалар мен осындай шығыстардың коммерциялық сипатының негізделетіндігі мүмкіндігі бар дәрежеде барлық резервтер мен ауыстырылған салық шығындары бойынша танылады. Басшылықтың елеулі пайымдаулары жоспарланатын деңгей мен кірістілік уақытының негізінде, сондай-ақ салықтық жоспарлау стратегиясының табысты қолданылуының негізінде танылуы мүмкін кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтерді бағалау үшін талап етіледі. Кейінге қалдырылған салық жөніндегі танылған активтердің сомасы 2011 жылғы 31 желтоқсанда 56.813 миллион теңгені құрады (2010: 194.713 миллион теңге). Неғұрлым нақты ақпарат 36-ескертпеде қамтылған.
Салық салу
Күрделі салық заңнамасын интерпретациялауға, салық заңнамасындағы өзгерістерге, сондай-ақ болашақтағы салық салу кірісін алу сомалары мен мерзімдеріне қатысты белгісіздік бар. Toп халықаралық операцияларының елеулі әр алуандығын, сондай-ақ ұзақ мерзімді сипатын және қолда бар шарттық қатынастардың күрделілігін
ескергенде, іс жүзіндегі нәтижелер мен қабылданған жол берілімдердің болашақтағы өзгерістері табыс салығы бойынша шығыстардың және кірістердің көрсетілген есептілігіне болашақта түзетулерге әкелуі мүмкін. Негізді жол берілімдерді негізге ала отырып Топ ол өз қызметін жүзеге асыратын елдің салық органдары жүргізетін салық аудитінің ықтимал салдарларына резервтер жасайды.
Осындай резервтердің шамасы әртүрлі факторларға, мысалы, бұрынғы аудиттердің нәтижелеріне және салық төлеуші компанияның және тиісті салық органының салық заңнамасының әртүрлі интерпретацияларына байланысты. Интерпретациядағы осындай әр түрліліктер Топтың тиісті компаниясы тіркелген елде басым болатын жағдайларға байланысты мәселелердің көп саны бойынша туындауы мүмкін.
Салық тәуекелдерін бағалау кезінде басшылық, егер қосымша салықтарды салық органдары есептейтін болса, ол сәтті шағымдана алады деп Топ дауласпайтын немесе санамайтын салық заңнамасын сақтамаудың белгілі салаларының ықтимал міндеттемелері ретінде қарайды. Мұндай анықтау мәнді пайымдауларды шығаруды талап етеді және салық заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер, жер қойнауын пайдалануға Топтың келісім-шарттарында салық салу талабына түзету, салық талқылауларынан өзі күтетін шешімдер бойынша күтілетін нәтижелерді және сәйкестікті тексеруге салық органдары жүзеге асыратын нәтижені анықтау нәтижесінде өзгеруі мүмкін. 21-ескертпеде ашылған салық тәуекелдері бойынша резерв, негізінен, 2002 жылдан бастап 2006 жылды қоса алғандағы кезеңге шикі мұнайды экспорта сатуға қатысты трансферттік баға белгілеу туралы қазақстандық заңнаманы Топтың қолдануына жатқызылады. Салық салуға жатқызылған қалған айқындылықтың болмауы 41-ескертпеде ашылған.
Қаржы инструменттерінің әділ құны
Қаржы жағдайы туралы шоғырландырылған есепте танылған қаржы инструменттерінің және қаржы міндеттемелерінің әділ құны осы активті нарықтар негізінде анықталмайтын жағдайларда, ол дисконтталған ақша ағындарының моделін қоса алғанда, бағалау әдістерін пайдалана отырып, анықталады. Осы модельдердің бастапқы деректері ретінде мүмкіндігінше бақыланатын нарықтардан ақпарат пайдаланылады, алайда бұл іс жүзінде жүзеге асырылмайтын болған сол жағдайларда, әділ құнды белгілеу үшін пайымдаудың белгілі бір үлесі талап етіледі. Пайымдау өтімділік тәуекелі, кредит тәуекелі және құбылмалылық ретінде осындай бастапқы деректердің есебін қамтиды. Осы факторларға қатысты болжамдарға өзгерістер шоғырландырылған қаржы есептілігінде көрсетілген қаржы инструменттерінің әділ құнына әсер етуі мүмкін.
Қызметкерлерге төлем бойынша міндеттеме
Топ зейнетке шыққаннан кейінгі белгіленген төлемдер және осыған байланысты ағымдағы қызметтердің құны бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын анықтау үшін бағалаудың актуарлық әдісін пайдаланады (22-ескертпе). Бұл сыйақы болжанылған жұмыс істеп жатқан және жұмыстан кеткен қызметкерлердің болашақтағы мінездемелеріне қатысты демографиялық жорамалдарды (жұмыста немесе одан кейін қайтыс болу, персонал санының өзгеруі бойынша статистика және басқалар), сондай-ақ қаржылық жорамалдарды (дисконттау ставкасы, болашақтағы жылдық материалдық көмек, болашақтағы жылдық ең төменгі жалақы, темір жол билетінің болашақтағы орташа құны) пайдалануды талап етеді.
Клиенттерге және қаржы мекемелеріне қарыздар бойынша құнсызданудан болған шығындар
Әрбір есепті күнге Топ құнсызданудан болатын шығындар пайдалар мен шығындар туралы есепте ескерілуі қажеттілігін бағалау үшін клиенттер мен кредит мекемелеріне қарыздардың әрқайсысы бойынша өздерінің маңыздылығына талдау жүргізеді. Атап айтқанда, басшылықтың пайымдауы құнсызданудан болатын шығынды анықтау кезінде болашақ ақша ағынының сомасы мен мерзімін бағалауда талап етіледі. Мұндай ақша ағынын бағалау кезінде Топ қарыз алушының қаржы жағдайы мен құнсыздануды іске асырудың таза құны туралы пайымдаулар шығарады. Бұл бағалар факторлар қатарында жорамалдарға негізделген жеке нақты нәтижелері болашақта резервке өзгерістер әкелетін өзгелер болуы мүмкін.
Содан соң, бөлек-бөлек бағаланған және құнсызданбаған қарыздар және барлық жекеше маңызы жоқ қарыздар жиынтықта, оған қатысты объективті куәлік бар, бірақ әсері анық болып табылмайтын шығын жағдайы болуының салдарында резерв құру қажеттілігін анықтау үшін ұқсас тәуекел сипаттамалары бар активтер тобында бағаланады.

Активы по отсроченному налогу признаются по всем резервам и перенесенным налоговым убыткам в той степени, в которой существует вероятность того, что будут обоснованы налогооблагаемые временные разницы и коммерческий характер таких расходов. Существенные суждения руководства требуются для оценки активов по отсроченному налогу, которые могут быть признаны на основе планируемого уровня и времени доходности, а также успешного применения стратегии налогового планирования. Сумма признанных активов по отсроченному налогу на 31 декабря 2011 года составляла 56.813 миллионов тенге (2010: 194.713 миллионов тенге). Более подробная информация содержится в Примечании 36.
Налогообложение
В отношении интерпретации сложного налогового законодательства, изменений в налоговом законодательстве, а также сумм и сроков получения будущего налогооблагаемого дохода существует неопределенность. С учетом значительного разнообразия международных операций Группы, а также долгосрочного характера сложности имеющихся договорных отношений, разница, возникающая между фактическими результатами и принятыми допущениями, или будущие изменения таких допущений могут повлечь за собой будущие корректировки уже отраженных в отчетности сумм расходов или доходов по подоходному налогу. Основываясь на обоснованных допущениях, Группа создает резервы под возможные последствия налогового аудита проводимого налоговыми органами стран, в которых она осуществляет свою деятельность.
Величина подобных резервов зависит от различных факторов, например, от результатов предыдущих аудитов и различных интерпретаций налогового законодательства компанией-налогоплательщиком и соответствующим налоговым органом. Подобные различия в интерпретации могут возникнуть по большому количеству вопросов в зависимости от условий, преобладающих в стране, в которой зарегистрирована соответствующая компания Группы.
При оценке налоговых рисков, руководство Группы рассматривает в качестве возможных обязательств известные сферы несоблюдения налогового законодательства, которые Группа не может оспорить или не считает, что она сможет успешно обжаловать, если дополнительные налоги будут начислены налоговыми органами. Такое определение требует вынесения существенных суждений и может изменятья в результате изменений в налоговом законодательстве и нормативно-правовых актах, поправок в условия налогообложения в контрактах Группы на недропользование, определения ожидаемых результатов по ожидающим своего решения налоговым разбирательствам и результата осуществляемой налоговыми органами проверки на соответствие. Резерв по налогам, раскрытый в Примечании 21, в основном, относится к применению Группой казахстанского законодательства о трансфертном ценообразовании в отношении экспортной реализации сырой нефти на период с 2002 по 2006 годы. Остальные неопределенности, относящиеся к налогообложению, раскрыты в Примечании 41.
Справедливая стоимость финансовых инструментов
В случаях, когда справедливая стоимость финансовых инструментов и финансовых обязательств, признанных в консолидированном бухгалтерском балансе, не может быть определена на основании данных активных рынков, она определяется с использованием методов оценки, включая модель дисконтированных денежных потоков. В качестве исходных данных для этих моделей по возможности используется информация с наблюдаемых рынков, однако в тех случаях, когда это не представляется практически осуществимым, требуется определенная доля суждения для установления справедливой стоимости. Суждения включают учет таких исходных данных как риск ликвидности, кредитный риск и волатильность. Изменения в допущениях относительно данных факторов могут оказать влияние на справедливую стоимость финансовых инструментов, отраженную в консолидированной финансовой отчетности.
Обязательство по вознаграждениям работникам
Группа использует актуарный метод оценки для определения текущей стоимости обязательств по установленным выплатам после выхода на пенсию и связанную с этим текущую стоимость услуг (Примечание 22). Это требует использования демографических предположений в отношении будущих характеристик действительных и ушедших работников, которым полагаются вознаграждения (смертность в течение работы и после, статистика по изменению численности персонала, и прочее), а также финансовые предположения (ставка дисконтирования, будущая годовая материальная помощь, будущая годовая минимальная заработная плата, будущая средняя цена железнодорожного билета).
Убытки от обесценения займов клиентам и финансовым учреждениям
На каждую отчетную дату Группа проводит анализ своих существенных по отдельности займов клиентам и кредитным учреждениям, для того, чтобы оценить, должен ли убыток от обесценения быть учтен в отчете о совокупном доходе. В частности, суждения руководства требуются в оценке суммы и сроков, будущих денежных потоков при определении убытка от обесценения. При оценке таких денежных потоков, Группа выносит суждения о финансовом положении заемщика и чистой стоимости реализации обеспечения. Эти оценки основаны на допущениях по ряду факторов, и фактические результаты могут быть иными, что приведет к будущим изменениям в резерве.
Затем, займы, которые были оценены по отдельности, и которые не обесценились и все несущественные по отдельности займы, оцениваются в совокупности, в группах активов с аналогичными характеристиками риска, для определения того, необходимо ли формировать резерв вследствие наступления случаев убытка, в отношении которых имеется объективное свидетельство, но влияние не является очевидным.

Жиынтық бағалау кредиттік қоржын деректерін (кредит сапасы, мерзімін ұзарту деңгейі, кредитті пайдалану, қамтамасыз етуге қарыздың қарым-қатынасы және т.б. сындылар), тәуекелдер мен экономикалық көрсеткіштер шоғырлануын (оның ішінде жұмыссыздық деңгейі, жылжымайтын мүлікке бағалар индекстері, ел тәуекелі және әртүрлі бөлек топтардың жұмыс көрсеткіштері) назарға алады. Клиенттер және кредит мемекемелеріне қарыздарды құнсыздандыру бойынша шығындар 10-ескертпеде және 11-ескертпеде біршама егжей-тегжейлі ашылған.
Күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер
Топ күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв құрады. Біршама пайымдаулар күмәнді борыштарды анықтау кезіңде пайдаланылады. Күмәнді борыштарды анықтау кезінде клиенттердің тарихи әрі күтілетін мінез-құлқы қаралады. Экономикадағы өзгерістер немесе клиенттің жеке шарты осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте күмәнді берешек бойынша резервті түзетуді талап етуі мүмкін. 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша күмәнді борыштар бойынша резервтер 74.923 миллион теңге (2010:78.582 миллион теңге) мөлшерінде құрылды {13 және 15-ескертпелер).
5. САТЫП АЛУ
2011 жылғы сатып алу
Ural Group Limited BVI (бұдан әрі мәтін бойынша - «UGL») қатысу үлесін сатып алу
2011 жылғы 15 сәуірде ҚМГ БӨ Exploration Venture Limited-тен (бұдан әрі мәтін бойынша - «EVL») UGL жай акцияларының 50%-дык. үлесін сатып алды, UGL Батыс Қазақстан облысындағы Федоров блогында көмірсутегіге барлау жүргізуге құқығы бар «Ural Oil and Gas» (бұдан әрі мәтін бойынша - «UOG») 100%-дық қатысу үлесінің меншік несі болып табылады. 2010 жылғы мамырда барлауға арналған лицензия 2014 жылғы мамырдың маяғына дейін ұзартылды.
UGL 50%-дық үлес төлем көзіндегі табыс салығымен жиынтықта 164.497 мың АҚШ доллары (23.907 миллион теңге) мөлшеріндегі ақша қаражатына сатып алыңды. Сатып алу құнына енгізілген 46.687 мың АҚШ доллары (6.784 миллион теңге) мөлшеріндегі сома бірлескен кәсіпорыннан алынатын қарызға жатқызылды және бастапқыда әділ құн бойынша танылды және одан әрі тиімді пайыздық ставка әдісі бойынша амортизациялық күн бойынша бағаланады.
UGL-дегі инвестициялар Топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бірлескен кәсіпорынға инвестициялар ретінде танылады.
Сатып алу кезінде танылған әділ құн бойынша сатып any күніндегі UGL активтері мен міндеттемелеріндегі Топтың үлесі төменде көрсетілген:
Миллион теңгемен
Сатып алу күніндегі әділ құн
Ұзақ мерзімді қорлар
Ағымдағы активтер
Ақша қаражаты

Совокупная оценка принимает во внимание данные по кредитному портфелю, (такие как кредитное качество, уровни просрочки, использование кредита, соотношение займа к обеспечению и пр.), концентрацию риска и экономические показатели (в том числе уровень безработицы, индексы цен на недвижимость, страновой риск и показатели работы различных отдельных групп). Убыток по обесценению займов клиентам и кредитным учреждениям более детально раскрыт в Примечании 10 и Примечании 11.
Резервы по сомнительной дебиторской задолженности
Группа формирует резервы по сомнительной дебиторской задолженности. Значительные суждения используются при определении сомнительных долгов. При определении сомнительных долгов рассматривается историческое и ожидаемое поведение клиентов. Изменения в экономике или индивидуальные условия клиента могут потребовать корректировок резерва по сомнительной задолженности в данной консолидированной финансовой отчетности. По состоянию на 31 декабря 2011 года резервы по сомнительным долгам были сформированы в размере 74.923 миллиона тенге (2010: 78.582 миллиона тенге) (Примечания 13 и 15).
5. ПРИОБРЕТЕНИЯ
Приобретения в 2011 году
Приобретение доли участия в Ural Group Limited ВVI (далее по тексту
- «UGL»)
15 апреля 2011 года РД КМГ приобрела у Exploration Venture Limited (далее по тексту - «EVL») 50%-ную долю простых акций UGL. UGL является собственником 100%-ной доли участия в ТОО «Ural Oil and Gas» (далее по тексту - «UOG»), обладающего правом на проведение разведки углеводородов на Федоровском блоке в Западно-Казахстанской области. В мае 2010 года лицензия на разведку была продлена до конца мая 2014 года.
50%-ная доля в UGL была приобретена за денежные средства в размере 164.497 тысяч долларов США (23.907 миллионов тенге) в совокупности с подоходным налогом у источника выплаты. Сумма в размере 46.687 тысяч долларов США (6.784 миллиона тенге), включенная в стоимость приобретения, была отнесена к займам к получению от совместного предприятия и первоначально признана по справедливой стоимости, и в дальнейшем оценивается по амортизированной стоимости по методу эффективной процентной ставки.
Инвестиции в UGL признаются как инвестиции в совместное предприятие в консолидированной финансовой отчетности Группы.
Доля Группы в активах и обязательствах UGL на дату приобретения по справедливой стоимости, признанной при приобретении, представлена далее:
В миллионах тенге
Справедливая
стоимость на дату
приобретения
Долгосрочные запасы

28.536
104
232
Активтер жиыны
28.872
Ұзақ мерзімді міндеттемелер Ағымдағы міндеттемелер
11.464
285
Міндеттемелер жиыны
11.749
Таза активтер
17.123
Ural Group Limited BVI (бұдан әрі мәтін бойынша - «UGL») қатысу үлесін сатып aлу (жалғасы)
Ұзақ мерзімді активтердің әділ құны 17.460 миллион теңге мөлшерінде UOG барлауға арналған лицензиясын қамтиды.
«АқтауМұнайСервис» ЖШС және «Карповский Северный» АҚ сатып алуы
2011 жылғы 10 маусымда ҚМГ ҰК 334 миллион АКШ доллары (мәміле жасау күніндегі бағам бойынша 48.590 миллион теңге) мөлшерінде ақша қаражаты үшін АктауМұнайСервис (будан әрі мәтін бойынша -«АМС») ЖШС-дағы қатысу үлесінің 100%-ын сатып алды. Бес еншілес ұйымы бар АМС негізгі қызметі Батыс Қазақстандағы мұнай өндіретін компанияларға қызмет көрсету (бұрғылау, жөндеу, тасымалдау және басқалар) болып табылады. АМС негізгі клиенті ҚМГ ӨК 50% бірлескен кәсіпорны «Манғыстаумұнайгаз» АҚ болып табылады.
2011 жылғы 23 желтоқсанда ҚМГ БӨ «Карповский Солтүстік» АҚ-дағы (бұдан әрі мәтін бойынша - «КС») 100%-дық үлесін сатып алды. КС Батыс Қазақстан облысында орналасқан Карповский Солтүстік газ конденсатты кен орнын барлауға лицензиясы бар мұнай-газ компаниясы болып табылады. КС-дағы үлес 8.486 миллион теңге мөлшеріндегі ақшалай сыйақыға сатып алынды. ҚМГ БӨ 8.076 миллион теңгені төледі және 410 миллион теңге сомасында кредиторлық берешекті таныды. 2011 жылдың аяғында белгілі бір талаптарды орындағаннан кейін барлауға арналған лицензия 2012 жылдың желтоқсаннан бастап 2014 жылғы желтоқсанға дейін ұзартылды. Ұзақ мерзімді активтердің әділ құны 6.899 миллион теңге мөлшерінде КС барлауға арналған лицензияны және 3.151 миллион теңге мөлшерінде барлау мен бағалау жөніндегі өзге де активтерді қамтиды.
АМС және КС сәйкестендірілетін активтерінің, міндеттемелерінің және шарттық міндеттемелерінің әділ құны мынадай түрде ұсынылады:
миллион теңгемен
«АктауМунайСервис»ЖШС
«Карповский Северный»AҚ
Негізгі құралдар және материалдық емес активтер
33.456
-
Өзге де ұзақ мерзімді активтер
-
10.100
Қорлар
9.988
-
Дебиторлық берешек және өзге де ағымдағы активтер
8.847
6
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1.660
-
Активтердің жиыны
53.951
10.106
Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер
7.002
296
Кейінге қалдырылған салық бойынша міңдеттеме
3.813
1.321
Қарыздар және өзге де ағымдағы міндеттемелер
6.468
3
Міндеттемелердің жиыны
17.283
1.620
Таза активтер
36.668
8.486
Сатып алу кезінде туындайтын гудвил (8-ескертпе)
11.922
-
Сатып алудың жалпы құны
48.590
8.486
Төленген ақша қаражаты
(48.590)
(8.486)
Еншілес ұйымнан сатып алынған ақша қаражатының таза сомасы

28.536
Текущие активы
104
Денежные средства
232
Итого активы
28.872
Долгосрочные обязательства
11.464
Текущие обязательства
285
Итого обязательства
11.749
Чистые активы
17.123
Справедливая стоимость долгосрочных активов включает в себя лицензии
на разведку UOG в размере 17.460 миллионов тенге.
Приобретение ТОО «АктауНефтеСервис» и АО «Карповский Северный»
10 июня 2011 года НК КМГ приобрела 100%-ную долю участия в ТОО АктауНефтеСервис (далее по тексту - «АНС») за денежные средства в размере 334 миллиона долларов США (48.590 миллионов тенге по курсу на дату сделки). Основной деятельностью АНС, имеющей пять дочерних организаций, является оказание услуг (бурение, ремонт, транспортировка и прочие) нефтедобывающим компаниям в Западном Казахстане. Основным клиентом АНС является АО «Мангистаумунайгаз», 50% совместное предприятие НК КМГ.
23 декабря 2011 года РД КМГ приобрело 100%-ную долю в АО «Карповский Северный» (далее по тексту - «КС») КС является нефтегазовой компанией, у которой есть лицензия на разведку газоконденсатного месторождения Карповский Северный, расположенного в Западно-Казахстанской области. Доля в КС была приобретена за денежное вознаграждение в размере 8.486 миллионов тенге. РД КМГ уплатила 8.076 миллионов тенге и признала кредиторскую задолженность на сумму 410 миллионов тенге. Лицензия на разведку, после выполнения определенных условий в конце 2011 года, была продлена с декабря 2012 года до декабря 2014 года. Справедливая стоимость долгосрочных активов включает лицензию на разведку КС в размере 6.899 миллионов тенге и прочие активы по разведке и оценке в размере 3.151 миллион тенге.
Справедливая стоимость идентифицируемых активов, обязательств и условных обязательств АНС и КС представлена следующим образом:
в миллионах тенге
ТОО «АктауНефтеСервис»
АО
«Карповский
Северный»
Основные средства и
нематериальные активы
33.456
-
Прочие долгосрочные активы
-
10.100
Запасы
9.988
-
Дебиторская задолженность и
прочие текущие активы
8.847
6
Денежные средства и их
эквиваленты
1.660
-
Итого активы
53.951 10.106
Прочие долгосрочные
обязательства
7.002
296
Обязательство по отсроченному
налогу
3.813
1.321
Займы и прочие текущие
обязательства
6.468
3
Итого обязательства
17.283 1.620
Чистые активы
36.668 8.486
Гудвил, возникающий при
приобретении (Примечание 8)
11.922
_
Общая стоимость
приобретения
48.590 8.486
Денежные средства уплаченные
(48.590)
(8.486)
Чистая сумма денежных
средств, приобретенная с
дочерней организацией

1.660
-
Ақша қаражатының таза ағыны
46.930
8.486
«АқтауМұнайСервис» ЖШС және «Карповский Северный» АҚ сатып алуы (жалғасы)
Егер сатып алу 2011 жылғы 1 қаңтарда орын алған болса, бұл Топтың 2011 жыл ішінде түсімі мен таза пайдасына елеулі әсерін тигізген жоқ.
Гудвилл в размере 11.922 миллион теңге мөлшерінде Гудвилл сатып алудан күтілетін бірлескен қызметке жатады, өйткені АМС «Маңңғыстаумұнангаз» АҚ өз қызметтерінің елеулі бөлігін ҚМГ ӨК-нің бірлескен кәсіпорнының еншілес ұйымы - «Маңғыстау Инвестментс Б.В.» көрсетуде. Гудвилл «Мұнай газ сегменті» (8-ескертпе) енгілген және Маңғыстау Инвестментс Б.В.-да Топ инвестицияларымен бірлесіп құнсыздануға тестіленеді.
«Кварц» ЖШС, «KazSilicon» ЖШС МК және «Орталық» ЕК» ЖШС (бұдан әрі мәтін бойынша - «Кварц», «KazSilicon», «Орталық») сатып алуы
2011 жылғы қарашада ҚАӨ ҰAK Кварц-тағы қатысу үлесінің 100%-ын және KazSilicon-дағы қатысу үлесінің 100%-ын сатып алды. Кварцтың Қазақстан Республикасының Алматы облысында орналасқан Сарыкөл кен орнында талшықты кварцты өндіруге жер қойнауын пайдалануға арналған келісім шарты бар.
Кварц қызметінің негізгі түрлері талшықты кварцты өндіру және қайта өңдеу, минералды шикізатты бастапқы қайта өңдеу болып табылады. KazSilicon қызметінің негізгі түрлері металлургиялық және поликристалды кремний өндіру және өткізу, кремний өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу болып табылады. Кварц өндіретін және қайта өңдейтін талшықты кварцтың KazSilicon металлургиялық кремний өндіру үшін шикізат болып табылатындығын ескере отырып, осы компаниялар бір туындайтын бірлікті құрайды. Осы компаниялардағы үлес 4.751 миллион теңге мөлшерінде ақша қаражаты үшін сатып алынды.
2011 жылғы желтоқсанда ҚАӨ ҰАК Орталықтағы қатысу үлесінің 100 %-ын сатып алды. Орталық қызметінің негізгі түрлері Қазақстан Республикасы Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан Мыңқұдық кен орнының Орталық учаскесінде уран ендіру, уранның химиялық концентрантына дейін қайта өңдеу жөніндегі қызметтерді және тау-кен-дайындау жұмыстары бойынша қызметтер көрсету болып табылады. 2010 жылы ҚАӨ ҰАК Мыңқұдық кен орнының Орталық учаскесінде уранды барлау және өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алды. Орталықтағы үлес 21.125 миллион теңге мөлшерінде ақша қаражаты үшін сатып алды.
Сатып алу күнінде осы ұйымдардың сәйкестендірілетін активтерінің, міндеттемелерінің және шарттық міндеттемелерінің әділ құны мынадай түрде ұсынылған:
Миллион теңгемен
KazSilicon және
Кварц
Орталық
Негізгі құралдар және материалдық емес активтер

1.660
_
Чистый отток денежных
средств
46.930 8.486
Если бы приобретения имели место 1 января 2011 года, это не оказало бы существенного эффекта на выручку и чистую прибыль Группы за 2011 год.
Гудвилл в размере 11.922 миллиона тенге относится к ожидаемой совместной деятельности от приобретения, так как АНС оказывает значительную часть своих услуг АО «Мангистаумунайгаз», дочерней организации совместного предприятия НК КМГ - «Мангистау Инвестментс Б.В.». Гудвилл включен в «Нефтегазовый сегмент» (Примечание 8) и тестируется на обесценение совместно с инвестициями Группы в Мангистау Инвестментс Б.В.
Приобретения ТОО «Кварц», ТОО МК «KazSilicon» и ТОО «ДП «Орталык» (далее по тексту - «Кварц», «KazSilicon», «Орталык»)
В ноябре 2011 года НАК КАП приобрела 100% долю участия в Кварц и 100% долю участия в KazSilicon. Кварц имеет контракт на недропользование на добычу жильного кварца на Сарыкульском месторождении, расположенном в Алматинской области Республики Казахстан.
Основными видами деятельности Кварца являются добыча и переработка жильного кварца, первичная переработка минерального сырья. Основными видами деятельности KazSilicon являются производство и реализация металлургического и поликристаллического кремния, переработка отходов кремниевого производства. Учитывая, что жильный кварц, добываемый и перерабатываемый Кварц, является сырьем для производства металлургического кремния KazSilicon данные компании образуют одну генерирующую единицу. Доли в данных компаниях были приобретены за денежные средства в размере 4.751 миллион тенге.
В декабре 2011 года НАК КАП приобрела 100 % долю участия в Орталык. Основными видами деятельности Орталык являются оказание услуг по добыче урана, переработке до химического концентрата урана и услуг по горно-подготовительным работам на участке Центральный месторождения Мынкудук, расположенного в Южно-Казахстанской области Республики Казахстан. В 2010 году НАК КАП приобрела право недропользования на проведение разведки и добычи урана на участке Центральный месторождения Мынкудук. Доля в Орталык была приобретена за денежные средства в размере 21.125 миллионов тенге.
Справедливая стоимость идентифицируемых активов, обязательств и условных обязательств данных организаций на дату приобретения представлена следующим образом:
в миллионах тенге
KazSilicon и Кварц
Орталык
Основные средства и
нематериальные активы

(4.751)
Еншілес ұйым сатып алған ақша қаражатының таза сомасы
5
Ақша қаражатының таза ағыны
4.746
19.777
«Кварц» ЖШС, ТОО МК «KazSilicon» МКЖШС және «Орталық» ЕК» ЖШС (бұдан әрі мәтін бойынша-«Кварц», «KazSilicon», «Орталық») сатып алуы (жалғасы)
Егер сатып алу 2011 жылғы 1 қаңтарда орын алған жағдайда, бұл Топтың 2011 жылғы түсімі мен таза пайдасы елеулі түрде өзгермеген болар еді.
10.696 миллион теңге мөлшеріндегі гудвил сатып алудан күтілетін бірлескен қызметке жатқызылады, өйткені сатып алынған компаниялар тау-кен өндіру саласының өндірістік кешендерін иеленген. Гудвилл «Тау-кек өнеркәсібі сегментіне (уран өндіру)» енгізілген.
Өзге де сатып aлу

(4.751)
(21.125)
Чистая сумма денежных
средств, приобретенная с
дочерней организацией
5
1.348
Чистый отток денежных
средств
4.746 19.777
Если бы приобретения имели место 1 января 2011 года, выручка и чистая прибыль Группы за 2011 год не изменились бы значительно.
Гудвил в размере 10.696 миллионов тенге относится к ожидаемой совместной деятельности от приобретения, так как приобретенные компании владеют производственными комплексами горнодобывающей отрасли. Гудвилл включен в «Горнопромышленный сегмент (добыча урана)».
Прочие приобретения

2011 жылы «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша - «ҚТЖ ӨК») «Востокмашзавод» АҚ-дағы және тиісінше «Алматы ВКМ Сервис» ЖШС-тағы акциялардың 50,82%-ын және қатысу үлестерінің 100%-ын сатып алды. Жалпы төленген ақша қаражаты 511 миллион теңгені құрады; Осы сатып алудың нәтижесінде Ton пайдалар мен залалдарда көрсетілген 949 миллион теңге мөлшеріндегі тиімді сатып алудан түсетін кірісті, 322 миллион теңге мөлшеріндегі гудвилді және қатысудың бақыланбайтын үлесінде 1.035 миллион теңге мөлшерінде ұлғайтуды таныды.
2011 жылғы 3 қазанда БТА Банк «БТА Банк» АҚ-ның еншілес ұйымы» ЖШС-тағы «Әлемкард» (бұдан әрі мәтін бойынша- «Әлемкард») 150.000 теңге мөлшерінде ақша қаражаты үшін қатысу үлесінің 100%-ын сатып алды. Осы сатып алудың нәтижесінде Ton тиімді сатып алудан түскен 519 миллион теңге мөлшеріндегі кірісті пайдалар мен залалдарда таныды
17-ескертпеде көрсетілгендей, 2011 жылы Қор «Қазгеология» ұлттық геологиялық компанияның акцияларының 100%-ын құны 76 миллион теңге өзінің акцияларына айырбастауға сатып алды. Сатып алынған компанияның таза активтері ақша қаражатының 76 миллион теңге мөлшерінде тұрды.
Қордың еншілес ұйымдарындағы қатысудың бақыланбайтын үлесін сатып алу

В 2011 году, АО «Национальная компания «Казахстан Темир Жолы» (далее по тексту - «НК КТЖ») приобрело 50,82% акций и 100% долю участия в АО «Востокмашзавод» и ТОО «Алматы ВКМ Сервис», соответственно. Общие уплаченные денежные средства составили 511 миллионов тенге. В результате данных приобретений Группа признала доход от выгодной покупки в размере 949 миллионов тенге, отраженный в прибылях и убытках, гудвилл в размере 322 миллиона тенге и увеличение в неконтрольной доли участия в размере 1.035 миллионов тенге.
3 октября 2011 года БТА Банк приобрел 100% долю участия в ТОО «Дочерняя организация АО «БТА Банк» «Алемкард» (далее по тексту - «Алемкард») за денежные средства в размере 150.000 тенге. В результате этого приобретения Группа признала в прибылях и убытках доход от выгодной покупки в размере 519 миллионов тенге.
Как указано в Примечании 17, в 2011 году Фонд приобрел 100% акций Национальной Геологической Компании «Казгеология» в обмен на собственные акции стоимостью 76 миллионов тенге. Чистые активы приобретенной компании состояли из денежных средств в размере 76 миллионов тенге.
Приобретение неконтролирующей доли участия в дочерней организации Фонда

17-ескертпеде көрсетілгендей, 2011 жылы Қор «Қазақстан Инжиниринг» ұлттық компаниясы» АҚ акцияларының 39%-ын құны 6.388 миллион теңгеге өз акцияларына айырбастауға сатып алды. Қатысу үлесіндегі өзгерістер нәтижесінде 5.708 миллион теңге мөлшеріндегі еншілес компаниями сатып алған қатысу үлесіне жатқызылған таза активтердің теңгерімдік құнымен және 6.388 миллион теңге мөлшеріндегі төленген сыйақы арасындағы 680 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық 2011 жылы бөлінбеген пайдада көрсетіледі.
ҚМГ ҰК еншілес ұйымдарындағы қатысудың бақыланбайтын үлесін сатып алу

Как указано в Примечании 17, в 2011 году Фонд приобрел 39% акций АО «Национальная Компания Казахстан Инжиниринг» в обмен на собственные акции стоимостью 6.388 миллионов тенге. В результате изменения в доле участия разница в размере 680 миллионов тенге между балансовой стоимостью чистых активов, относящихся на приобретенную долю участия в дочерней компании, в размере 5.708 миллионов тенге и уплаченного вознаграждения в размере 6.388 миллионов тенге, была отражена в нераспределенной прибыли в 2011 году.
Приобретение неконтрольной доли участия в дочерней организации НК КМГ

2011 жылдың қарашасында ҚМГ ҰК Rompetrol Georgia-дағы өзінің иелік ететін үлесін 1%-дан 99%-ға дейін ұлғайтты. Қатысу үлесіндегі өзгерістер нәтижесінде 1.778 миллион теңге мөлшеріндегі еншілес компанияның сатып алған қатысу үлесіне жатқызылған таза активтердің теңгерімдік құнымен және 80 миллион теңге мөлшеріндегі төленген сыйақы арасындағы 1.858 миллион тенге мөлшеріндегі айырмашылық 2011 жылы бөлінбеген пайдада көрсетілді.
2010 жылғы сатып алу
Қаржы ұйымдарының сатып алуы

В ноябре 2011 года НК КМГ увеличила свою долю владения в Rompetrol Georgia на 1 % до 99%. В результате изменения в доле владения, разница в размере 1.858 миллионов тенге между балансовой стоимостью чистых активов, относящихся на приобретенную долю участия в дочерней компании, в размере 1.778 миллионов тенге и уплаченного вознаграждения в размере 80 миллионов тенге, была отражена в нераспределенной прибыли в 2011 году.
Приобретения в 2010 году
Приобретения финансовых организаций

БТА Банк-тің кейбір клиенттерінің міндеттемелерінің тоқтатылу есебінен жол беруді ұсыну туралы келісімдер бойынша 2010 жылдың қаңтарында БТА Банк «Ұлар-Үміт» жинақтаушы зейнетақы қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша - «Ұлар-Үміт») капиталында қатысу үлесінің 75%-ын, сондай-ақ «Жетісу» зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша - «Жетісу капиталында үлестің 75%-ын сатып алды. Ұлар-Үміттің негізгі қызметі зейнетақы жарналарын салымшыларына зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру болып табылады. Жетісудың негізгі активтерін инвестициялық басқару болып табылады.
Қаржы ұйымдарының сатып алуы (жалғасы)

В январе 2010 года БТА Банк приобрел 75% долю участия в капитале АО «Накопительный пенсионный фонд «Улар-Уміт» (далее по тексту - «Улар-Уміт»), а также 75% долю в капитале АО «Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами «Жетысу» (далее по тексту «Жетысу») по соглашениям о предоставлении отступного в счет прекращения обязательств некоторых клиентов БТА Банка. Основной деятельностью Улар-Уміт является привлечение пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат своим вкладчикам. Основной деятельностью Жетысу является инвестиционное правление пенсионными активами.

2010 жылдың қаңтарында БТА Банк «Титан-Инкассация» (бұдан әрі мәтін бойынша- «Титан-Инкассация») ЖШС-дағы қатысу үлесінің 100%-ын сатып алуды аяқтады. Титан-Инкассацияның негізгі қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялар және тасымалдау болып табылады.
2010 жылғы 25 наурызда БТА Банк Алматы қаласы Мамандандырылған ауданаралық сотының шешімі бойынша «НСК-Капитал» ЖШС міндеттемелерін ішінара өтеу есебіне «Атланта-Полис» сақтандыру компаниясы» АҚ-ның (бұдан әрі мәтін бойынша - «Атланта-Полис») капиталындағы 75,28% мөлшеріндегі қатысу үлесін сатып алды. Атланта-Полистің негізгі қызметі сақтандыру қызметін жүзеге асыру болып табылады.

В январе 2010 года БТА Банк завершил приобретение 100% доли участия в ТОО «Титан-Инкассация» (далее по тексту - «Титан-Инкассация»). Основной деятельностью Титан-Инкассация является инкассация и перевозка банкнот, монет и ценностей.
25 марта 2010 года БТА Банк приобрел долю участия в размере 75,28% в капитале АО «Страховая Компания «Атланта-Полис» (далее по тексту - «Атланта-Полис») по решению Специализированного межрайонного суда города Алматы в счет частичного погашения обязательств ТОО «НСК-Капитал». Основной деятельностью Атланта-Полис является осуществление страховой деятельности.

2010 жылдың ішінде БТА Банк бір қарыз алушы бойынша кепілдік мүлікті өндіріп алу айналымы нәтижесінде «Логопарк Хаджибей» ЖШҚ (бұдан әрі мәтін бойынша- «Логопарк Хаджибей») капиталындағы қатысу үлесінің 100%-ын сатып алды. Логопарк Хаджибейдің негізгі қызметі логистикалық кешен бизнесін жүргізу болып табылады.
2010 жылғы 6 қарашада ҚҚА «БТА Сақтандыру» «БТА Банктің еншілес компаниясы» АҚ-га (будан әрі мәтін бойынша- «БТА Сақтандыру») Атланта-Полис және «БТА Забота» БТА Баюстің еншілес сақтандыру компаниясы» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша- «БТА Забота») біріктіру жолымен БТА Банктің еншілес сақтандыру компанияларын ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы қаулы қабылдады. 2010 жылғы 10 желтоқсанда БТА Сақтандыру БТА-ның сақтандыру бизнесін қайта құрылымдау шеңберінде беру актісі негізінде Атланта-Полис және БТА Забота мүлкін, құқықтары мен міндеттерін өзіне қабылдады.

В течение 2010 года БТА Банк приобрел 100% долю участия в капитале ООО «Логопарк Хаджибей» (далее по тексту - «Логопарк Хаджибей») в результате обращения взыскания залогового имущества по одному заемщику. Основной деятельностью Логопарк Хаджибей является ведение бизнеса логистического комплекса.
6 ноября 2010 года АФН было принято постановление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию дочерних страховых компаний БТА Банка, путем присоединения Атланта-Полис и АО «Дочерняя страховая компания БТА Банка «БТА Забота» (далее по тексту - «БТА Забота») к АО «Дочерняя компания БТА Банка «БТА Страхование» (далее по тексту - «БТА Страхование»). 10 декабря 2010 года БТА Страхование, в рамках реструктуризации страхового бизнеса БТА, на основании передаточного акта приняло на себя имущество, права и обязанности Атланта-Полис и БТА Забота.

БТА Банк Секьюритилендіру бойынша Бірінші Қазақстан компаниясының және Секьюритилендіру бойынша Екінші Қазақстан компаниясының 2010 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша және көрсетілген күнде аяқталған жыл ішіндегі акцияларын иеленбегеніне қарамастан, олар ПҚИ-12 «Шоғырландыру - арнайы мақсаттағы компаниялар» сәйкес еншілес ұйымдар ретінде қарастырылады, өйткені осы күнге БТА Банк олардың операцияларын бақылады және олардың қызметінен тікелей пайда алды.
Ұлар-Уміт, Жетісу, Атланта-Полис, Титан-Инкассация және Логопарк Хаджибей компанияларының сатып алу күніне сәйкестендірілген активтері мен міндеттемелерінің әділ құны туралы ақпарат төменде көрсетілген:
Улар-Уміт
Жетісу
Атланта Полис
Титан Инкассация
Логопарк Хаджибей
Активтер
Ақша қаражаты және олардың баламалары

Несмотря на то, что БТА Банк не владел акциями Первой Казахстанской Компании по Секьюритизации и Второй Казахстанской Компании по Секьюритизации по состоянию на 31 декабря 2010 года и за год, закончившийся на указанную дату, они рассматриваются как дочерние организации в соответствии с ПКИ-12 «Консолидация - компании специального назначения», так как на эту дату БТА Банк контролировал их операции и получал прямую выгоду от их деятельности.
Информация о справедливой стоимости идентифицируемых активов и обязательств компаний Улар-Умiт, Жетысу, Атланта-Полис, Титан-Инкассация и Логопарк Хаджибей на дату приобретения представлена ниже:
Улар-
Уміт
Жетысу
Атланта-
Полис
Титан Инкассация
Логопарк Хаджибей
Активы
Денежные средства и их
эквиваленты

(5.222)
(4.052)
(452)
443
Төленген сыйақы
-
-
280
-
-
Қаржы ұйымдарының сатып алуы (жалғасы)
БТА Банк белгіленген берешекті өтеу есебінен Ұлар-Үміт және Жетісу капиталындағы өзінің үлесін алды. Сатып алынған компаниялардың сәйкестендірілетін активтері мен міндеттемелерінің әділ құнын тәуелсіз бағалау қажет болған жоқ, өйткені БТА Банк басшылығы өтімді болып табылатын немесе өтеудің қысқа мерзімі бар сәйкестендірілетін активтер мен міндеттемелердің теңгерімдік құны шамамен олардың әділ құнына теңдеп санайды.
БТА Банк Ұлар-Үміт, Жетісу және Атланта Полистің олардың таза активтерінпе сәйкесттендірілетін бақыланбайтын акционерлердің пропорционалды үлесі бойынша қатысудың бақыланбайтын үлесі туралы шешім қабылдады.
Сатып алудың жалпы құны 280 миллион теңге мөлшерінде ақшалай төлемді қамтиды.
Сатып алу кезіндегі ақша қаражатының ағыны:
Еншілес ұйымда сатып алынған таза ақша қаражаты
285
Төленген ақша қаражаты
(280)
Ақша қаражатының таза түсімі
5
Егер сатып алу 2010 жылғы 1 қаңтарында орын алған жағдайда, Топтың 2010 жыл ішіндегі түсімі мен таза пайдасы елеулі түрде өзгермеген болар еді.
2011 жылдың шілдесінде БТА Банктің «Логопарк Хаджибей» ЖШҚ капиталындағы қатысу үлесі толық көлемінде сатылды. «Логопарк Хаджибей» ЖШҚ істен шығуынан кіріс 2.619 миллион теңгені құрады және жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте танылды.
«НБК» (бұдан әрі мәтін бойынша - «НБК») ЖШС сатып алуы
2010 жылғы 24 қырқүйекте ҚМГ БӨ НБК-дағы 100%-дық үлесін сатып алды. НБК Қазақстан Республикасы Атырау облысында орналасқан Батыс Новобогатинск кен орнында мұнайды барлау мен өндіруге арналған лицензиясы бар мұнай-газ компаниясы болып табылады. Сатып алынған компания барлау сатысында тұрды және барлау кезеңі ішінде төрт табысты барлау ұңғымаларында сынамалы өндіру кезінде алынған көмірсутектерін сату құқығына ие болды. НБК-дағы үлесті 35.000 мың АҚШ доллары (5.163 миллион теңге) мөлшеріндегі ақшалай сыйақыға сатып алды. ҚМГ БӨ 90% сыйақыны төледі және қалған 10%-ы осы сатып алуға келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін сатып алушы аяқтағаннан кейін төлеуге жатады. НБК барлауға арналған лицензиясын сатып алғаннан кейін 2010 жылғы қыркүйектен бастап 2012 жылғы қыркүйек аралығында ұзартылған.
«Сапа Барлау Сервис» ЖШС (бұдан әрі мәтін бойынша- «СБС») сатып алуы
2010 жылғы 24 қыркүйекте ҚМГ БӨ СБС-тағы 100% үлесті сатып алды. СБС Қазақстан Республикасы Ақтөбе облысында орналасқан Шығыс Жарқамыс I кен орнында көмірсутектерін барлауға лицензиясы бар мұнай-газ компаниясы болып табылады. СБС-тағы үлес 4.410 миллион теңге мөлшеріндегі ақшалай сыйақыға сатып алынды. ҚМГ БӨ 90% сыйақыны төледі және қалған 10%-ы осы сатып алуға келісімшарт бойынша ез міндеттемелерін сатып алушы аяқтағаннан кейін төлеуге жатады. СБС-тың барлауға арналған лицензиясын сатып алғаннан кейін 2010 жылғы қарашадан бастап 2012 жылғы қараша аралығында ұзартылған.

(5.222)
(4.052)
(452)
(443)
-
Вознаграждение
выплаченное
-
-
280
-
-
БТА Банк получил долю собственности в капитале Улар-Уміт и Жетысу в счет погашения определенной задолженности. Независимая оценка справедливой стоимости идентифицируемых активов и обязательств приобретенных компаний не была необходима, так как руководство БТА Банк считает, что балансовая стоимость идентифицируемых активов и обязательств, которые являются ликвидными или имеют короткий срок погашения, приблизительно равна их справедливой стоимости.
БТА Банк принял решение об оценке неконтрольной доли участия в Улар-Уміт, Жетысу и Атланта Полис по пропорциональной доле неконтролирующих акционеров в их идентифицируемых чистых активах.
Общая стоимость приобретения включает денежный платеж в размере 280 миллионов тенге.
Отток денежных средств при приобретении:
Чистые денежные средства,
приобретенные в дочерней компании
285
Уплаченные денежные средства
(280)
Чистое поступление денежных
средств
5
Если бы приобретение имело место 1 января 2010 года, выручка и чистая прибыль Группы за 2010 год не изменились бы значительно.
В июле 2011 года доля участия БТА Банка в капитале ООО «Логопарк Хаджибей» была продана в полном объеме. Доход от выбытия ООО «Логопарк Хаджибей» составил 2.619 миллионов тенге и был признан в консолидированном отчете о совокупном доходе.
Приобретение ТОО «НБК» (далее по тексту - «НБК»)
24 сентября 2010 года РД КМГ приобрела 100%-ую долю в НБК. НБК является нефтегазовой компанией, которая имеет лицензию на разведку и добычу нефти на месторождении Западное Новобогатинское, расположенном в Атырауской области Республики Казахстан. Приобретенная компания находилась на стадии разведки и имеет право на реализацию углеводородов, полученных при пробной добыче на четырех успешных разведочных скважинах в течение периода разведки. Доля в НБК была приобретена за денежное вознаграждение в размере 35.000 тысяч долларов США (5.163 миллиона тенге). РД КМГ уплатила 90% вознаграждения и оставшиеся 10%, подлежат уплате после завершения продавцом своих обязательств по контракту на это приобретение. После приобретения лицензия НБК на разведку была продлена с сентября 2010 года по сентябрь 2012 года.
Приобретение ТОО «Сапа Барлау Сервис» (далее по тексту - «СБС»)
24 сентября 2010 года РД КМГ приобрела 100% долю в СБС. СБС является нефтегазовой компанией, которая имеет лицензию на разведку углеводородов на месторождении Восточный Жаркармыс I, расположеном в Актюбинской области Республики Казахстан. Доля в СБС была приобретена за денежное вознаграждение в размере 4.410 миллионов тенге. РД КМГ уплатила 90% вознаграждения и оставшиеся 10%, подлежат уплате после завершения продавцом своих обязательств по контракту на это приобретение. После приобретения, лицензия СБС на разведку была продлена с ноября 2010 года по ноябрь 2012 года.

2010 жылғы 27 қаңтарда ҚМГ ҰК бір акциясы үшін 0.43 румын лейі бағасы бойынша қор биржасында орналастырылған Rompetrol Well Services S.A. компаниясының акционерлердің бақыланбайтын үлесінен 132,77 миллион акцияларын сатып алу бойынша міндетті ашық ұсынысқа бастамашылық жасады. 2010 жылғы 23 ақпанда ҚМГ ӨК 24,8 миллион румын лейі жалпы сомасында (2010 жыл ішіндегі орташа өлшенген бағам бойынша 1.212 миллион теңгеге барабар) Rompetrol Well Services S.A. акционерлік капиталының 20,74%-бен қосымша үлесті сатып алды. Міндетті ашық ұсынысты жүргізу нәтижесінде Ton Rompetrol Well Services S.A. компаниясының 73,01%-ын бақылайды.
2010 жылғы 8 ақпанда ҚМГ ҰК бір акциясы үшін 0,0751 румын лейі бағасы бойынша қор биржасында орналастырылған Rompetrol Rafіnare S.A. компаниясының акционерлерінің бақыланбайтын үлесінен 5.062,17 миллион акцияларды сатып алу бойынша міндетті ашық ұсынысқа бастамашылық жасады. 2010 жылғы 26 наурызда міндетті ашық ұсыныс бойынша кезеңді жапқаннан кейін Ton 358 миллион румын лейлері жалпы сомасында (2010 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде орташа өлшенген бағам бойынша 16.740 миллион теңге) Rompetrol Rafіnare S.A. қосымша 22,6% акцияларын сатып алды.
Жоғарыда санамаланған сатып алу нәтижесінде:

27 января 2010 года НК КМГ инициировала обязательное открытое предложение по приобретению у неконтрольной доли акционеров 132,77 миллионов акций компании Rompetrol Well Services S.A., размещенных на фондовой бирже, по цене 0,43 румынских лей за одну акцию. 23 февраля 2010 года НК КМГ приобрела дополнительную долю в 20,74% акционерного капитала Rompetrol Well Services S.A. на общую сумму 24,8 миллионов румынских лея (эквивалентно 1.212 миллионам тенге по средневзвешенному курсу за 2010 год). В результате проведения обязательного открытого предложения Группа контролирует 73,01% компании Rompetrol Well Services S.A.
8 февраля 2010 года НК КМГ инициировала обязательное открытое предложение по приобретению у неконтрольной доли акционеров 5.062,17 миллионов акций компании Rompetrol Rafinare S.A., размещенных на фондовой бирже, по цене 0,0751 румынских лей за одну акцию. 26 марта 2010 года, после закрытия периода по обязательному открытому предложению, Группа приобрела дополнительно 22,6% акций Rompetrol Rafinare S.A. на общую сумму 358 миллионов румынских леев (16.740 миллионам тенге по средневзвешенному курсу за год, закончившийся 31 декабря 2010 года).
В результате вышеперечисленных приобретений:

бақыланбайтын қатысу үлесі 65.335 миллион теңгеге азайды; және
осы еншілес ұйымдардың сатып алған үлестеріне арналған таза активтерінің ағымдағы құны және осы ұлғаюлардың төленген сомасының арасындағы айырмашылыққа жатқызылатын 47.302 миллион теңге бөлінбеген пайдаға жатқызылды.
Міндетті ашық ұсыныстарды жүргізу нәтижесінде Ton Rompetrol Rafіnare S.A.-ның 98,6% -ын бақылады. 2010 жылғы 30 қыркүйекте Rompetrol Rafinare S.A.-ның иелену үлесі айырбасталатын борыштық құралды айырбастау нәтижесінде 54,62%-ға дейін азайды (17-ескертпе).

- Неконтрольная доля участия уменьшилась на 65.335 миллионов тенге; и
- 47.302 миллиона тенге, относящиеся к разнице между текущей стоимостью чистых активов на приобретенные доли в этих дочерних организациях и уплаченной суммой за эти увеличения, были отнесены на нераспределенную прибыль.
В результате проведения обязательного открытого предложения Группа контролировала 98,6% Rompetrol Rafinare S.A. 30 сентября 2010 года доля владения в Rompetrol Rafinare S.A. уменьшилась до 54,62% в результате конвертации конвертируемого долгового инструмента (Примечание 17).

6. ТОҚТАТЫЛҒАН ҚЫЗМЕТ ЖӘНЕ САТУҒА АРНАЛҒАН РЕТІНДЕ ЖІКТЕЛЕТІН АКТИВТЕР
Тоқтатылған қызмет
«Тұрғынүйқұрылысжинақбанкі» АҚ және «Ипотекалық кредиттерге кепілдік берудің қазақстандық қоры» АҚ (2011)
2011 жылдық 11 сәуірінде Қор және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Айырбас шартын (бұдан әрі мәтін бойынша - «Айырбас шарты») жасады. Айырбас шартына сәйкес Қор «Тұрғынүйқұрылысжинақбанкі» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша - «ТҚЖБ») және «Ипотекалық кредиттерге кепілдік берудің қазақстандық қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша - «ИККҚҚ») 100% акцияларын мемлекеттің темір жол желісінің үлесіне, сондай-ақ өзге де мүліктерге айырбастауға берді.

6. ПРЕКРАЩЕННАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ И АКТИВЫ, КЛАССИФИЦИРУЕМЫЕ КАК
ПРЕДНАЗНАЧЕННЫЕ ДЛЯ ПРОДАЖИ
Прекращенная деятельность
АО «Жилстройсбербанк» и АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов» (2011)
11 апреля 2011 года Фонд и Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан заключили Договор Мены (далее по тексту «Договор Мены»). В соответствии с Договором Мены, Фонд передает 100% акций АО «Жилстройсбербанк» (далее по тексту «ЖССБ») и АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов» (далее по тексту «КФГИК») в обмен на долю государства в железнодорожной линии, а также прочее имущество.

АЙырбастау бойынша операция аяқталғаннан кейін 2011 жылы 12 сәуірде Қор бұрынғы ұйымдардың таза активтерінің ағымдағы құнымен және алынған активтердің әділ құны арасындағы айырмашылық болып табылатын 25.827 миллион теңге мөлшеріндегі тікелей капиталдағы (17-ескертпе) шығынды таныды. Төмендегі кестеде беру күніндегі бұрынғы ұйымдардың активтері мен міндеттемелерінің негізгі санаттары ұсынылған:
Миллион теңгемен
Беру күніндегі активтер
мен міндеттемелер
Негізгі құралдар және материалдық емес активтер

После завершения операции по обмену 12 апреля 2011 года Фонд признал убыток в размере 25.827 миллионов тенге непосредственно в капитале (Примечание 17), который представляет собой разницу между текущей стоимостью чистых активов выбывших организаций и справедливой стоимостью полученных активов. Ниже в таблице представлены основные категории активов и обязательств выбывших организаций на дату передачи:
В миллионах тенге
Активы и обязательства на
дату передачи
Основные средства и нематериальные активы

1.759
Клиенттерге қарыздар
67.222
Қаржы активтері
34.763
Кредит мекемелердегі қаражат
4.269
Өзге ұзақ мерзімді активтер
181
Өзге ағымдағы активтер
1.504
Ақша қаражаты және олардың баламалары
5.432
Активтердің жиыны
115.130
Қарыздар
12.000
ҚР Үкіметінің қаражаты
23.580
Клиенттердің тартылған қаражаты
47.041
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
554
Өзге ағымдағы міндеттемелер
1.258
Міндеттемелердің жиыны
84.433
Таза активтер
30.697
ТКЖБ және ИККҚҚ 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап тапсырған күнге дейінгі қызметінен болған шығындар 533 миллион теңгені (2010 жылы: шығын 200 миллион теңге мөлшерінде) құрады.
ТҚЖБ және ИККҚҚ компанияларының таза ақша ағындары:
Миллион теңгемен
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап
2010 жыл үшін
Операциялық
1.483
(217)
Инвестициялық
(8.847)
(5.104)
Қаржылық
3.201
3.400
Ақша қаражатының таза ағыны
(4.163)
(1.921)
GSM Қазақстан (2011)
2011 жылғы 21 желтоқсанда Қазақтелеком шведтің ұтқыр Telia Sonera АВ ұтқыр операторының еншілес компаниясы Sonera Holdings B.V. компаниясының GSM ( 9-ескертпе) қатысу үлесінің 49%-ын сату туралы келісім жасады. Басшылық GSM-ның 2011 жылғы 31 желтоқсанында сатуға арналған актив ретіндегі тану өлшемдеріне мынадай себептер бойынша сәйкес келеді деп санады:
- 2011 жылғы 21 желтоқсанда 1.519 миллион АҚШ доллары бағасымен сатып алу-сату шартын жасасты.
- 2012 жылғы 1 ақпанда Қазақтелеком 1.519 миллион АҚШ доллары мөлшерінде сыйақы үшін сатуды аяқтады.
Қауымдасқан компаниядағы инвестициялар шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімде 2011 жылғы 31 желтоқсанда сатуға арналған актив ретінде жіктелді және қауымдасқан компаниядағы пайданың үлесі 2011 және 2010 жылдардағы жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте тоқтатылған қызметтен пайда ретінде жіктелді.
Миллион теңгемен
2011

1.759
Займы клиентам
67.222
Финансовые активы
34.763
Средства в кредитных учреждениях
4.269
Прочие долгосрочные активы
181
Прочие текущие активы
1.504
Денежные средства и их эквиваленты
5.432
Итого активы
115.130
Займы
12.000
Средства Правительства РК
23.580
Привлеченные средства клиентов
47.041
Прочие долгосрочные обязательства
554
Прочие текущие обязательства
1.258
Итого обязательства
84.433
Чистые активы
30.697
Убыток от деятельности ЖССБ И КФГИК за период с 1 января 2011 года до
даты передачи составил 533 миллиона тенге (в 2010 году: убыток в
размере 200 миллионов тенге).
Чистые денежные потоки компаний ЖССБ и КФГИК:
в миллионах тенге
С 1 января 2011 года до
даты передачи
За 2010 год
Операционная
1.483
(217)
Инвестиционная
(8.847)
(5.104)
Финансовая
3.201
3.400
Чистый отток денежных
средств
(4.163)
(1.921)
GSM Казахстан (2011)
21 декабря 2011 года Казахтелеком заключил соглашение о продаже 49% доли участия GSM (Примечание 9) компании Sonera Holdings B.V., дочерней компании шведского мобильного оператора Telia Sonera AB. Руководство посчитало, что GSM соответствует критериям признания как актив, предназначенный для продажи на 31 декабря 2011 года по следующим причинам:
- 21 декабря 2011 года был заключен договор купли-продажи с ценой 1.519 миллионов долларов США.
- 1 февраля 2012 года Казахтелеком завершил продажу за вознаграждение в размере 1.519 миллионов долларов США.
Инвестиции в ассоциированную компанию были классифицированы как активы, предназначенные для продажи на 31 декабря 2011 года в консолидированном бухгалтерском балансе, и доля прибыли в ассоциированную компанию была классифицирована как прибыль от прекращенной деятельности в консолидированном отчете о совокупном доходе за 2011 и 2010 годы.
В миллионах тенге
2011

2010
Сатуға шығарылған актив ретінде жіктелетін қауымдасқан
компаниядағы инвестициялардың қалдық құны
58.389
-
Есепті кезең ішінде тоқтатылған қызмет ретінде жіктелетін
қауымдасқан компаниядағы пайданың үлесі (9-ескертпе)
33.024
26.039
«Мобайл Телеком Сервис» ЖШС (бұдан әрі мәтін бойынша- «МТС»)(2010)
2009 жылғы 14 желтоқсанда Қазақтелеком ұтқыр байланыстың швед операторы МТС Tele2 Sverige АВ-дағы өзінің үлесін сатуға келісім жасады.

2010
Остаточная стоимость инвестиций в ассоциированную
компанию классифицированная как актив,
выставленный на продажу
58.389
-
Доля прибыли в ассоциированную компанию
классифицированная как прекращенная деятельность
за отчетный период {Примечание 9)
33.024
26.039
ТОО «Мобайл Телеком Сервис» (далее по тексту - «МТС»)(2010)
14 декабря 2009 года Казахтелеком заключил соглашение на продажу своей доли в МТС Tele2 Sverige AB, шведскому оператору мобильной связи.

2010 жылғы 17 наурызда Топ 76.000 мың АҚШ доллары (11.175 миллион теңгеге барабар) мөлшердегі сыйақы үшін МТС сатуды аяқтады. Мәміленің нәтижесінде сатудан түскен пайда 178 миллион теңгені құрады.
Жыл ішіндегі МТС қаржылық нәтижелері мынадай түрде ұсынылған:
Миллион теңгемен
2010
Кірістер
670
Өзіндік құны
(614)
Жалпы кіріс
56
Жалпы және әкімшілік шығыстар
(70)
Сату жөніндегі шығыстар
(74)
Операциялық шығындар
(88)
Қаржылаңдыру бойынша шығындар
(127)
Қаржылық кіріс
1
Оң бағамдық. айырма, нетто
926
Өзге шығындар
(46)
Тоқтатылған қызметтен салық салынғанға дейінгі кіріс
866
Тоқтатылған қызметті сатудан түскен пайда
Есепті кезең ішінде тоқтатылған қызметтен салық салғаннан кейінгі пайда
844
Мобайл Телеком Сервис»ЖШС (бұдан әрі мәтін бойынша - «МТС») (2010) (жалғасы)
Тоқтатылған қызметті сатудан түскен пайда мынадай түрде ұсынылады:
Миллион теңгемен
2010
Tele2 АВ-дан алынған ақша қаражаты 11.176
11.176
Сатуға арналған таза активтер
(1.891)
МТС-тан берешекті қайта құрылымдаудан шығындарға арналған провизия
(9.107)
Сатудан пайда
178
МТС 2010 жылғы 31 желтоқсанға дейін сатылғандықтан, 2009 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сатуға арналған ретінде жіктелетін істен-шығу тобының активтері мен міндеттемелері бұдан былай шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімде көрсетілмейді.
Сату кезіндегі ақша қаражатының ағыны:
Миллион теңгемен
2010
Алынған сыйақы
Тоқтатылған қызметті сату кезінде жойылған таза ақша қаражаты
11.176 (218)
Ақша қаражатының таза ағыны
10.958
МТС компаннясының таза ақша ағындары:
Миллион теңгемен

17 марта 2010 года Группа завершила продажу МТС, за вознаграждение в размере 76.000 тысяч долларов США (эквивалентно 11.175 миллионов тенге). В результате сделки прибыль от продажи составила 178 миллионов тенге.
Финансовые результаты МТС за год представлены следующим образом:
В миллионах тенге
2010
Доходы
670
Себестоимость
(614)
Валовый доход
56
Общие и административные расходы
(70)
Расходы по реализации
(74)
Операционный убыток
(88)
Затраты по финансированию
(127)
Финансовый доход
1
Положительная курсовая разница, нетто
926
Прочие убытки
(46)
Доход до налогообложения от
прекращенной деятельности
666
Прибыль от продажи прекращенной
деятельности
178
Льгота по корпоративному подоходному
налогу
-
Прибыль после налогообложения от
прекращенной деятельности за отчетный
период
844
Прибыль от продажи прекращенной деятельности представлена следующим
образом:
В миллионах тенге
2010
Денежные средства, полученные от
Tele2 AB
11.176
Чистые активы, предназначенные для
продажи
(1.891)
Провизия на убытки от
реструктуризации задолженности от
МТС
(9.107)
Прибыль от продажи
178
Поскольку МТС было продано до 31 декабря 2010 года, активы и обязательства группы выбытия, классифицированной как предназначенная для продажи по состоянию на 31 декабря 2009 года, более не отражаются в консолидированном бухгалтерском балансе.
Приток денежных средств при продаже:
В миллионах тенге
2010
Полученное вознаграждение
11.176
Чистые денежные средства,
утраченные при продаже
прекращенной деятельности
(218)
Чистый приток денежных средств
10.958
Чистые денежные потоки компании МТС:
В миллионах тенге

2010
Операциялық
(271)
Инвестициялық
(68)
Қаржылық
71
Ақша қаражатының таза ағыны
(268)
Тоқтатылған қызметтен акцияға арналған базалық және таратылған пайда, теңге
75
Сатуға арналған ретінде жіктелетін активтер
Балқаш ЖЭС таза активтері (2011)
2009 жылы 4 қыркүйекте Ton Korea Electric Power Corporation (бұдан әрі мәтін бойынша «КЕРСо») және Samsung С&Т Corporation (бұдан әрі мәтін бойынша «Samsung С&Т Co») акцияларды сатып алу-сату шартын жасасты, осыған сәйкес Топ 75% минус Балқаш ЖЭС бір акциясын сатуы тиіс. Топ басшылығы көрсетілген үлесті сату Балқаш ЖЭС үстінен бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырады деген тұжырымға келді. 2010 және 2011 жылдар бойы көрсетілген үлесті сату мәмілені аяқтаудың белгілі бір талаптарының орындалмауына байланысты аяқталған жоқ. Осы талаптар Топ бақылауынан тыс болды, алайда Топ басшылығы олар активтерді олардың ағымдағы жағдайында дереу сатуға дайындығына әсер етпейтініне келісті. Балқаш ЖЭС көрсетілген үлесті сату 2012 жылғы сәуірде аяқталды (43-ескертпе). Тиісінше, Топтың 2010 және 2011 жылдардың 31 желтоқсанына арналған шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімінде Балқаш ЖЭС міндеттемелері істен шығу тобы ретінде жіктелген.
Балқаш ЖЭС таза активтері (2011) (жалғасы)
Төмендегі кестеде сатуға арналған ретінде жіктелетін активтер мен міндеттемелердің негізгі санаттары берілген:
Миллион теңгемен

2010
Операционная
(271)
Инвестиционная
(68)
Финансовая
71
Чистый отток денежных средств
(268)
Базовая и разводненная прибыль на
акцию, от прекращенной
деятельности, Тенге
75
Активы, классифицируемые как предназначенные для продажи
Чистые активы Балхашской ТЭС (2011)
4 сентября 2009 года Группа заключила договор купли-продажи акций с Korea Electric Power Corporation (далее по тексту «КЕРСо») и Samsung С&Т Corporation (далее по тексту «Samsung С&Т Со»), согласно которому Группа должна продать 75% минус одна акция Балхашской ТЭС. Руководство Группы пришло к выводу, что продажа указанной доли приведет к потере контроля над Балхашской ТЭС. В течение 2010 и 2011 годов продажа указанной доли не была завершена ввиду того, что не были выполнены определенные условия завершения сделки. Данные условия находились вне контроля Группы, однако руководство Группы заключило, что они не влияли на готовность активов к немедленной продаже в их текущем состоянии. Продажа указанной доли в Балхашской ТЭС была завершена в апреле 2012 года (Примечание 43). Соответственно, в консолидированном бухгалтерском балансе Группы на 31 декабря 2010 и 2011 годов активы и обязательства Балхашской ТЭС были классифицированы как группа выбытия.
В таблице ниже представлены основные категории активов и обязательств классифицированных как предназначенные для продажи:
В миллионах тенге

135.783
5.936
141.719
Жинақталған құнсыздану
(931)
(332)
(1.263)
2010 жылғы 31 желтоқсандағы қалдық құны
134.852
5.604
140.458
2011 жылғы 31 желтоқсанда таза теңгерім құны 1.015.904 миллион теңге сомасында (2010: 630.315 миллион теңге) негізгі құралдардың кейбір объектілері Топтың кейбір қарыздары бойынша қамтамасыз ету ретінде салынған.
2011 жылғы 31 желтоқсанда қаржылық жалдау туралы келісімдер бойынша алынған негізгі құралдардың теңгерімдік құны 33.993 миллион теңгені (2010:27.253 миллион теңге) құрады.

135.783
5.936
141.719
Накопленное обесценение
(931)
(332)
(1.263)
Остаточная стоимость на 31 декабря 2010 года
134.852
5.604
140.456
На 31 декабря 2011 года некоторые объекты основных средств, чистой балансовой стоимостью в сумме 1.015.904 миллионов тенге (2010: 630.315 миллиона тенге), были заложены в качестве обеспечения по некоторым займам Группы.
На 31 декабря 2011 года балансовая стоимость основных средств, полученных по соглашениям о финансовой аренде, составляла 33.993 миллиона тенге (2010: 27.253 миллионов тенге).

2011 жылғы 31 желтоқсанда Топтың толығымен амортизацияланған негізгі құралдарының бастапқы құны 371.633 миллион теңгені (2010:208.443 миллион теңге) құрады.
2011 жылы Топ 8.814 миллион теңге (2010: 4,75% ставкасы бойынша 4.200 миллион теңге сомасында) сомасында 6,89% мөлшерде капиталдандырудың орташа өлшенген ставкасы бойынша қарыздар бойынша шығындарды капиталдандырды.
Негізгі құралдардың құнсыздануы
2011 жылы Топ құнсыздану бойынша 49.063 миллион теңге мөлшеріндегі таза шығынды таныды, ол негізінен, ҚМГ ҰК еншілес ұйымдарының, атап айтқанда, «ҚазТрансОЙл» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша -«ҚТО») 13.470 миллион теңге сомасындағы, TRG 10.344 миллион теңге сомасындағы және «ҚМГ-Сервнс» ЖШС 5.220 миллион теңге сомасындағы (2010: 14.736 миллион теңге, сондай-ак, негізінен ҚМГ ҰК еншілес ұйымдарына жатқызылады және «Kazakhstan Petrochemical Industries» АҚ 7.690 миллион теңге сомасындағы және «ҚазМұнайГаз Қайта өңдеу және Маркетинг» АҚ (бұдан әрi мәтін бойынша- «ҚМГ ҚМ») 2.095 миллион теңге сомасындағы негізгі құралдардың құнсыздануын камтиды негізгі құралдарының құнсыздануына тура келеді. Сондай-ақ 2011 жылы ҚМГ ҰК Құрманғазы, кен орындары бойынша 7.812 миллион теңге мөлшеріндегі есептен шығарылған жалпы сомасы 20.859 миллион теңгеге барлау және бағалау бойынша активтердің залалды таныды (4-ескертпе)
Негізгі құралдардың құнсыздануы (жалғасы)
2011 жылы ҚТО Батуми Мұнай құю терминалы және Батуми Теңіз портының активтері бойынша 13.470 миллион теңге мөлшерінде құнсызданудан болған залалды таныды. Осы активтердің туындайтын бірліктерінің өтелетін сомалары басшылықпен он жылдық кезеңге мақұлданған қаржылық жоспарлардан күтілетін ақша ағындарын қолдана отырып пайдаланудағы құндылық негізінде айқындалды. Он жылдық кезеңнен кейін ақша ағындары 1,77% мөлшерінде өсу нормаларын колдана отырып сыртқа таратылады. Топ ақша ағындарын дисконттау үшін капиталдың орташа өлшенген құнының 16,19% ставкасын пайдаланды. Қосымша ақпарат 8-ескертпеде ұсынылған.
2011 жылы TRG осындай активтер үшін құрылыс бойынша жоспарлардың тоқтатылуына және нарықтың жоқтығына байланысты аяқталмаған құрылыс және қоймалар бойынша 10.576 миллион теңге мөлшерінде құнсызданудан болатын залалды таныды. Басшылық осы активтер кәдімгі операциялық қызметте оларды пайдалану немесе сату арқылы өтелмейді деп санайды.

На 31 декабря 2011 года первоначальная стоимость полностью самортизированных основных средств Группы составила 371.633 миллиона тенге (2010: 208.443 миллионов тенге).
В 2011 году Группа капитализировала затраты по займам, по средневзвешенной ставке капитализации в размере 6,89% на сумму 8.814 миллионов тенге (2010: поставке 4,75% на сумму 4.200 миллионов тенге).
Обесценение основных средств
В 2011 году Группа признала чистый убыток по обесценению в размере 49.063 миллиона тенге, который приходится, в основном, на обесценение основных средств дочерних организаций НК КМГ, в частности, АО «КазТрансОйл» (далее по тексту «КТО») на сумму 13.470 миллионов тенге, TRG на сумму 10.344 миллиона тенге и ТОО «КМГ-Сервис» на сумму 5.220 миллионов тенге (2010: 14.736 миллионов тенге, который также, в основном, относится к дочерним организациям НК КМГ, и включает обесценение основных средств АО «Kazakhstan Petrochemical Industries» на сумму в 7.690 миллионов и АО «КазМунайГаз Переработка и Маркетинг» (далее по тексту - «КМГ ПМ» на сумму 2.095 миллионов тенге). Taкже в 2011 году НК КМГ признала убыток от обесценения активов по разведке и оценке по Курмангазы, Тюб-Караган и другим месторождениям на общую сумму 20.859 миллионов тенге, который был уменьшен на сумму списанного займа в размере 7.812 миллионов тенге (Примечание 4).
В 2011 году КТО признал убыток от обесценения в размере 13.470 миллионов тенге по активам Нефтеналивного Терминала Батуми и Морского Порта Батуми. Возмещаемые суммы генерирующих единиц этих активов были определены на основе ценности в использовании с применением ожидаемых денежных потоков от финансовых планов, одобренных руководством на десятилетний период. Денежные потоки после десятилетнего периода были экстраполированы с применением нормы роста в размере 1,77%. Группа использовала ставку средневзвешенной стоимости капитала 16,19% для дисконтирования денежных потоков. Дополнительная информация представлена в Примечании 8.
В 2011 году TRG признала убыток от обесценения в размере 10.576 миллионов тенге по незавершенному строительству и складам в связи с приостановлением планов по строительству и отсутствием рынка для таких активов. Руководство считает, что эти активы не будут возмещены посредством их использования в обычной операционной деятельности или продажи.

1,5%-3,3%
-
-
Кезең жыл
5
5
10
10
Мұнай-газ сегменті бойынша өтелетін құнды есептеу кезінде қолданылатын негізгі жол берулер мынадай түрде берілген:
- Жалпы пайда;
- Тарифтер;
- Тасымалдау көлемдері;
- Дисконттау ставкасы;
- Жоспарлы кезең ішінде ақша ағындарын сыртқа тарату үшін пайдаланылатын өсудің болжамды қарқындары;
2012 - 2015 жылдардағы күрделі шығындар.
Жалпы пайда
Бюджеттік кезеңнің алдыңғы басында екі жыл бойы алынған орташа мәндерге негізделетін жалпы пайда. Осы мәндер тиімділіктің күтілетін арттыруында бюджеттік кезең ішінде ұлғайтылады.
Тарифтер
Тарифтер - Батуми теңіз айлағы және Батуми мұнай құю терминалы жүк және мұнай тасымалы үшін тасымалдау көлемі, клиенттермен өзара қарым-қатынас және тасымалдау қызметтерінің келісім шарттарын жасау күніндегі нарықтың үрдістері негізінде әрбір клиент үшін тарифтерді жеке белгілейді.
Мұнай мен жүкті тасымалдау көлемдері
Мұнай мен жүктің тасымалдау көлемдері - өнеркәсіптік сектордың деректеріне негізделген тасымалдау көлемдері.
Дисконттау ставкасы
Ақша ағындарын туындататын әрбір бірлікке тән тәуекелдердің ағымдағы нарықтық бағалауын көрсететін дисконттау ставкалары. Дисконттау ставкасы капиталдың орташа өлшенген құнын есепке алу негізінде есептеп шығарылды. Будан әрі, осы ставка олар үшін болашақ болжамдар түзетілмеген ақша ағынын туындататын бірлікке жатқызылатын қандай да бір нақты тәуекелді нарықта бағалауды көрсету үшін түзетілген.
Болжамды өсу қарқыны
Өсу қарқыны осы өнеркәсіп бойынша жарияланған ақпаратқа негізделген.
Күрделі шығындар
Күрделі шығындар активтің ағымдағы жай-күйі үшін қажетті шығындар болып табылады, активті қайта жаңғырту немесе қайта құрылымдау назарға алынбаған.
Жол берулердегі өзгерістерге сезімталдық

1,5%-3,3%
-
-
Период, лет
5
5
10
10
Основные допущения, применявшиеся при расчете возмещаемой стоимости по нефтегазовому сегменту, представлены следующим образом:
- Валовая прибыль;
- Тарифы;
- Объемы перевозок;
- Ставка дисконтирования;
- Прогнозируемые темпы роста, использованные для экстраполирования
денежных потоков в течение планового периода;
- Капитальные затраты в 2012 - 2015 годах.
Валовая прибыль
Валовая прибыль, которая основывается на средних значениях, полученных в течение двух лет, предшествующих началу бюджетного периода. Эти значения увеличиваются в течение бюджетного периода на ожидаемое повышение эффективности.
Тарифы
Тарифы - морской порт Батуми и нефтеналивной терминал Батуми устанавливают тарифы для перевозки груза и нефти индивидуально для каждого клиента на основе объема перевозок, взаимоотношениях с клиентом и тенденций рынка на дату заключения контракта услуг перевозок.
Объемы перевозок нефти и груза
Объемы перевозок нефти и груза - объемы перевозок, основанные на данных промышленного сектора.
Ставка дисконтирования
Ставки дисконтирования, которые отражают текущие рыночные оценки рисков, характерных для каждой единицы, генерирующей денежные потоки. Ставка дисконтирования была вычислена на основании расчета средневзвешенной стоимости капитала. В дальнейшем, данная ставка была откорректирована для отражения оценки рынка на какой-либо конкретный риск, относящийся к единице, генерирующей денежные потоки, для которой будущие прогнозы не были откорректированы.
Прогнозируемые темпы роста
Темпы роста основаны на опубликованной информации по данной промышленности.
Капитальные затраты
Капитальные затраты представляют собой затраты, необходимые для текущего состояния актива, модернизация или реструктуризация актива не была принята во внимание.
Чувствительность к изменениям в допущениях

Басшылықтың пікірі бойынша, ақша ағындарын туындататын бірліктер үшін мұнай-химия және мұнай өңдеудің және мұнай құю терминалы мен теңіз айлағының өтелетін есепті бірлігінің құнынан басқа, өтелетін құнды бағалауға қатысты жоғарыда көрсетілген негізгі жол берулердің кез келгенінде жарамды өзгерісі бірліктің теңгерімді құнының оның өтелетін құнының бірлігінен елеулі түрде артуын туындатпайды. 2010 жылғы 31 желтоқсанда өтелетін құн олардың теңгерімді құнына жақындады, ал бұл негізгі жол берулердегі кез келген керексіз өзгерістер бұдан әрі осы бірліктер бойынша танылатын құнсызданудан шығындарды туындатуы мүмкін.

По мнению руководства, в отношении оценки возмещаемой стоимости для единиц, генерирующих денежные потоки, никакое приемлемое изменение в любом из указанных выше основных допущений не вызовет значительного превышения балансовой стоимости единицы над ее возмещаемой стоимостью, кроме расчетной возмещаемой стоимости единиц Нефтехимия и нефтепереработка и Нефтеналивной терминал и морской порт. На 31 декабря 2010 года возмещаемая стоимость приближалась к их балансовой стоимости, а значит, любые нежелательные изменения в основных допущениях могут вызвать в дальнейшем убытки от обесценения, которые будут признаваться по данным единицам.

2011 жылдың 31 желтоқсанында ағымдағы модель үшін рентабельділік шегі операциялық кірістерді 65%-ға және Мұнай өңдеу және Мұнай-химия ЕГДП үшін бұдан да астам азайту кезінде қол жеткізіледі.
9. БІРЛЕСКЕН КӘСІПОРЫНДАР МӘН ҚАУЫМДАСҚАН КОМПАНИЯЛАРҒА ИНВЕСТИЦИЯЛАР
31 желтоқсанда бірлескен кәсіпорындардағы және қауымдасқан компаниялардағы инвестициялар мынадай түрде ұсынылған:
Миллион теңгемен
2011
2010
Бірлескен кәсіпорындар
«ТеңізшеврОйл» ЖШС

На 31 декабря 2011 года порог рентабельности для текущей модели достигается при уменьшении операционных доходов на 65% и более для ЕГДП Нефтепереработка и Нефтехимия.
9. ИНВЕСТИЦИИ В СОВМЕСТНЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ И АССОЦИИРОВАННЫЕ
КОМПАНИИ
На 31 декабря инвестиции в совместные предприятия и ассоциированные компании представлены следующим образом:
В миллионах тенге
2011
2010
Совместные предприятия:
ТОО «ТенгизшеврОйл»

2011 жылы Топ 17.123 миллион теңгеге UGL (5-ескертпе) жай акцияларының 50%-ын сатып алды.
2010 жыл
ЕМАЭС-1 сатып алуы
2009 жылы 9 желтоқсанда Қор «Ekibastuz Hоldtings B.V.» және «Kazakhmys PLC»-neH «Екібастұз МАЭС-1» ЖШС-дағы қатысу үлесінің 50%-ын сатып алу туралы шарт жасады. 2009 жылы 11 желтоқсанда Қор осы акциялар үшін 680.854 мың АҚШ доллары (төлем күніндегі бағам бойынша 101.502 миллион теңгеге барабар) сомасында аванс төледі.

В 2011 году Группа приобрела 50% простых акций UGL (Примечание 5) за 17.123 миллиона тенге.
2010 год
Приобретение ЭГРЭС-1
9 декабря 2009 года Фонд заключил договор с «Ekibastuz Holdings B.V.» и «Kazakhmys PLC» о приобретении 50% доли участия в ТОО «Экибастузкая ГРЭС-1». 11 декабря 2009 года Фонд выплатил аванс на сумму 680.854 тысячи долларов США (эквивалентно 101.502 миллионов тенге по курсу на дату платежа) за данные акции.

8.370
Есептелгені
3.482
4.567
Резерв есебінен есептен шығарылған
(3.105)
(4.120)
Тоқтатылған операциялар
(693)
-
Шетелдік валюталарды қайта есептеу
858
-
Қалпына келтірілгені
(534)
(668)
31 желтоқсанға резерв
8.157
8.149
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржылық активтер) - «Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc.» және «Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd.» акциялары
2007 жылы ҚАӨ ҰAK «Toshiba Nuclear Energy Investments US Іnс.»-дан 400.000 мың АҚШ долларына «Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc.» компаниясының (бұдан әрі мәтін бойынша - «TNEH-US») A класының 400 жай акцияларын сатып алды. Бұдан басқа ҚАӨ ҰАК «Toshiba Nuclear Energy Investments UK Ltd»-дан 140.000 мың АҚШ долларына «Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd.» (бұдан әрі мәтін бойынша - «TNEH-UK») компаниясының А класының 140 жай акцияларын сатып алды. TNEH-US-дегі A класының 400 жай акцияларын және TNEH-UK-тегі А класының 140 жай акцияларын сатып алу нәтижесінде ҚАӨ ҰАК көрсетілген компаниялардағы иелену үлесінің 10%-ын сатып алды. TNEH-US және TNEH-UK «Westinghouse Group» -тағы (бұдан әрі мәтін бойынша «Westmghouse») акциялардың 100%-ына ие.
Осыған және TNEH-US-тегі және TNEH-UK-тегі қатысу үлестерін бір мезгілде сатып алумен байланысты ҚАӨ ҰАК «пут» (бұдан әрі мәтін бойынша - «пут» опционы) опционына арналған келісімді жасасты. Westinghouse жүргізетін сертификаттауға байланысты «Үлбі металлургиялық зауыты» АҚ» компаниясының (ҚАӨ ҰАҚ еншілес кәсіпорны) еншілес кәсіпорындарында отын құрастырмаларын өндіру «пут» опционы ҚАӨ ҰАК-ке опционды «Toshiba» корпорацисының өз акцияларын бірінші 67% акцияларын 540 мың АҚШ долларына тең сатып алудың бастапқы бағасының 100 % үшін және қалған 33 % акциясын сатып алу бастапқы құнының 90 % үшін сатуды ұсынады, осының нәтижесінде «пут» опционын орындау бағасы 522.180 мың АҚШ долларына теңестіріледі. ҚАӨ ҰАК егер көрсетілген сертификаттау жүргізу немесе,2010 жылғы 31 наурыздан бастап 2013 жылғы 28 ақпан аралығында кезең ішінде «пут» опционың пайдалануы мүмкін.
Осыған және сонымен бір мезгілде TNEH-US және TNEH-UK-тегі иелену үлесін сатып алумен байланысты ҚАӨ ҰАК «колл» опционына арналған (бұдан әрі мәтін бойынша - «колл» опционы) келісім жасады. «Колл» опционы егер АҚШ-тың шетелдік инвестициялар комитеті ҚАӨ ҰАК енді стратегиялық әріптес болып табылмайды деп есептесе, TNEH-US және TNEH-UK-тегі оның акцияларын сату құқығын береді. Бұл жағдайда ҚАӨ ҰАК акцияларының әділ құны тәуелсіз халықаралық бағалау компаниясымен айқындалатын болады.
Tоп сату үшін қолда бар осы инвестицияларды жіктеді, өйткені ұзақ мерзімді перспективада инвестицияларды ұстауда Топтың ниеті мен қабілетін көрсету ең таңдаулы тәсіл. TNEH-US және TNEH-UK-тегі инвестициялар өзіндік құн бойынша ескеріледі, өйткені олар жеке меншік компанияның әділ құны болып табылады, олардың әділ құны шынайы айқындалуы мүмкін емес.

8.370
Начислено
3.482
4.567
Списано за счет резерва
(3.105)
(4.120)
Прекращенные операции
(693)
-
Пересчет иностранных валют
858
-
Восстановлено
(534)
(668)
Резерв на 31 декабря
8.157
8.149
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) — акции «Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc.» и «Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd.»
В 2007 году НАК КАП приобрела у «Toshiba Nuclear Energy Investments US Inc.» 400 обыкновенных акций класса А компании «Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc.» (далее по тексту «TNEH-US»), за 400.000 тысяч долларов США. Помимо этого НАК КАП приобрела у «Toshiba Nuclear Energy Investments UK Ltd» 140 обыкновенных акций класса А компании «Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd.» (далее по тексту «TNEH-UK»), за 140.000 тысяч долларов США. В результате покупки 400 обыкновенных акций класса А в TNEH-US и 140 обыкновенных акций класса А в TNEH-UK, НАК КАП приобрела 10% доли владения в указанных компаниях. TNEH-US и TNEH-UK владеют 100% акций в «Westinghouse Group» (далее по тексту «Westinghouse»).
В связи и одновременно с приобретением доли участия в TNEH-US и TNEH-UK, НАК КАП заключила соглашение на опцион «пут» (далее по тексту опцион «пут»). В зависимости от сертификации, производимой Westinghouse, производства топливных сборок на дочернем предприятии Компании «АО «Ульбинский металлургический завод» (дочернее предприятие НАК КАП), опцион «пут» предоставляет НАК КАП опцион продать свои акции Корпорации «Toshiba» за 100% первоначальной цены покупки равной 540.000 тысяч долларов США за первые 67% акций, и за 90% первоначальной стоимости приобретения за оставшиеся 33% акций, в результате чего цена исполнения опциона «пут» равняется 522.180 тысяч долларов США. НАК КАП может использовать опцион «пут» в течение периода с 31 марта 2010 года по 28 февраля 2013 года, если указанная сертификация не будет произведена.
В связи и одновременно с приобретением доли владения в TNEH-US и TNEH-UK, НАК КАП заключила соглашение на опцион «колл» (далее по тексту опцион «колл»). Опцион «колл» дает право Корпорации «Toshiba» требовать от НАК КАП продажи ее акций в TNEH-US и TNEH-UK, если Комитет по иностранным инвестициям США сочтет, что НАК КАП более не является стратегическим партнером. В этом случае справедливая стоимость акций НАК КАП будет определена независимой международной оценочной компанией.
Группа классифицировала эти инвестиции, как имеющиеся в наличии для продажи, поскольку это наилучший способ отразить намерение и способность Группы держать инвестиции в долгосрочной перспективе. Инвестиции в TNEH-US и TNEH-UK учитываются по себестоимости, так как они являются капиталом частной компании, чья справедливой стоимость не может быть достоверно определена.

2011 жылғы 31 желтоқсанда инвестициялардың теңгерімдік құны 66.005 миллион теңгені құрады (2010: 66.005 миллион теңге).
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржылық активтер) - Kazakhmys PLC акциялары
2010 жылғы 5 қазанда Ton Kazakhmys PLC-тың жай акцияларының 11%-ын сатып алды. Сатып алудың құны 198.028 миллион теңгені құрады. Kazakhmys PLC мыстың ірі өндірушісі, сондай-ақ Қазақстанда көмір шахталары мен электр станцияларының иесі болып табылады.

На 31 декабря 2011 года балансовая стоимость инвестиций составила 66.005 миллионов тенге (2010: 66.005 миллионов тенге).
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) - акции Kazakhmys PLC
5 октября 2010 года Группа приобрела 11% простых акций Kazakhmys PLC. Стоимость приобретения составила 198.028 миллионов тенге. Kazakhmys PLC является крупнейшим производителем меди, а также владельцем угольных шахт и электростанций в Казахстане.

2011 жылғы 31 желтоқсанда Kazakhmys PLC үлестік бағалы қағаздарының әділ құны белсенді нарықта бағалардың жарияланған баға белгіленімдері негізінде айқындалды және 124.876 миллион теңгені (2010: 216.937 миллион теңге) құрады.
«Қазақстанның халық банкі» АҚ және «Қазкоммерцбанк» АҚ үлестік бағалы қағаздары (сату үшін қолда бар қаржылық активтер)
«Қазкоммерцбанк» АҚ (бұдан әpi мәтін бойынша - «Қазкоммерцбанк»)және «Қазақстанның халық банкі» АҚ (будан әрі мәтін бойынша - «Халық банк») елеулі ықпалын жоғалтуы

Справедливая стоимость долевых ценных бумаг Kazakhmys PLC на 31 декабря 2011 года была определена на основе опубликованных котировок цен на активном рынке и составила 124.876 миллионов тенге (2010: 216.937 миллионов тенге).
Долевые ценные бумаги АО «Народный Банк Казахстана» и АО «Казкоммерцбанк» (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи)
Потеря существенного влияния на АО «Казкоммерцбанк» (далее по тексту «Казкоммерцбанк») и АО «Народный Банк Казахстана» (далее по тексту «Народный Банк»)

Қордың және Қазкоммерцбанк пен Халық банкінің негізгі акционерлері арасындағы 2009 жылы акцияларды сатып алу кезінде жасалған опциялық келісімдерге сәйкес негізгі акционерлер осы банктің Қор сатып алған акцияларын иеленуге арналған опциондарды (колл опциондары) алды, олар Қордың банк акцияларын сатып алу күнінің бірінші жылынан басталатын және бесінші жылы аяқталатын кезең ішінде атқарылуы мүмкін. Осы опциондар бойынша орындалу мерзімі 2010 жылдың бірінші жарты жылдығында басталады, бұл Қордың банктерге елеулі ықпалының жойылуына әкелді. Тиісінше Қор осы қауымдасқан компанияларға елеулі ықпалын жоғалтты және сату үшін қолда бар қаржылық активтердің санатына инвестицияларды қайта жіктеді. елеулі ықпалды жоғалтудан кіріс 2010 жылы 19.881 миллион теңгені құрады және пайдалар мен шығындарда танылды. 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы банктердегі иелену үлесі өзгерген жоқ. 2011 жылғы 31 желтоқсанда «Қазақстанның халық Банкі» АҚ бағалы қағаздарының әділ құны 30.149 миллион теңгені (2010: 132.204 миллион теңге) құрады, «Қазкоммерцбанк» АҚ-ның әділ құны 36.306 миллион теңгені (2010: 73.159 миллион теңге) құрады.
2011 жылғы наурызда «АЛМЭКС» холдингілік тобы» АҚ және «Қазақстанның халық банкі» АҚ опционды ішінара орындауға «Қазақстанның халық банкі» АҚ-ның жай акциялары бойынша талаптар құқығына жол беру туралы келісім жасасты.
Осы келісімге сәйкес 2011 жылғы 30 наурызда «Қазақстанның халық банкі» АҚ опционды орындауға өз құқығын іске асырды және 213.000.000 өзінің жай акцияларын сатып алуды жүзеге асырады.
Бұдан басқа, «АЛМЭКС» холдингілік тобы» АҚ опционды орындауға өз құқығын іске асыру және «Қазақстанның халық банкі» АҚ 46.064.909 жай акцияларын сатып алуды жүзеге асырды.Сатып акцияларды сатудың жалпы құны 32.849 миллион теңгені құрады.

В соответствии с опционными соглашениями, заключенными между Фондом и основными акционерами Казкоммерцбанка и Народного Банка при приобретении акций в 2009 году, основные акционеры получили опционы на приобретение выкупленных Фондом акций данных банков (опционы колл), которые могут быть исполнены в течение периода, начинающегося в первую годовщину с даты приобретения Фондом акций банков и заканчивающегося в пятую годовщину. Срок исполнения по данным опционам начинается в первом полугодии 2010 года, что привело к потере Фондом существенного влияния на банки. Соответственно, Фонд потерял существенное влияние на данные ассоциированные компании и реклассифицировал инвестиции в категорию финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи. Доход от потери существенного влияния в 2010 году составил 19.881 миллион тенге и был признан в прибылях и убытках. По состоянию на 31 декабря 2011 года доля владения в данных банках не изменилась. На 31 декабря 2011 года справедливая стоимость ценных бумаг АО «Народный Банк Казахстана» составила 30.149 миллионов тенге (2010: 132.204 миллиона тенге), справедливая стоимость АО «Казкоммерцбанк» составила 36.306 миллионов тенге (2010: 73.159 миллионов тенге).
В марте 2011 года АО «Холдинговая группа «АЛМЭКС» и АО «Народный Банк Казахстана» заключили соглашение об уступке права требования на частичное исполнение опциона по простым акциям АО «Народный Банк Казахстана».
В соответствии с данным соглашением, 30 марта 2011 года АО «Народный Банк Казахстана» реализовал свое право на частичное исполнение опциона и осуществил выкуп 213.000.000 своих простых акций кроме того АО «Холдинговая группа «АЛМЭКС» реализовало свое право на исполнение опциона и осуществило выкуп 46.064.909 простых акций АО «Народный Банк Казахстана». Общая стоимость реализации выкупленных акций составила 32.849 миллионов тенге.

«Қазақстанның халык банкі» АҚ-ның жай акцияларын әділ құнымен сатқаннан кейін істен шығу күніндегі 93.263 миллион теңгені Қор жай акцияларды сатып алуға арналған опцион бойынша тиісті міндеттемелер ретінде тануды тоқтатты, оның сату күніндегі әділ құны 60.021 миллион теңгені құрады.«Қазақстанның халық банкі» АҚ-ның жай акциялар бойынша сату үшін қолда бар инвестицияларын қайта бағалау бойынша 6.474 миллион теңге мөлшеріндегі резерв пайдалар мен шығындарға жіктелді. Қаржылық активтердің істен шығуынан алынған таза шығын пайдалар мен шығындарда 6.867 миллион теңге мөлшерінде көрсетілген.

После реализации простых акций АО «Народный Банк Казахстана» со справедливой стоимостью на дату выбытия в размере 93.263 миллиона тенге Фонд прекратил признание соответствующего обязательства по опциону на выкуп простых акций, справедливая стоимость которого на дату реализации составила 60.021 миллион тенге. Резерв в размере 6.474 миллиона тенге по переоценке инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, по простым акциям АО «Народный Банк Казахстана», был реклассифицирован в прибыли и убытки. Полученный чистый убыток от выбытия финансовых активов был отражен в прибылях и убытках в размере 6.867 миллионов тенге.

2011 жылғы 31 желтоқсандағы Kazakhmys PLC, «Қазақстанның халық банкі» АҚ және «Қазкоммерц банк» АҚ-ның үлестік бағалы қағаздарының әділ құны белсенді нарықта жарияланған баға белгіленімдерінің негізінде айқындалды.
13. ӨЗГЕ ДЕ ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ АКТИВТЕР
31 желтоқсанда өзге ұзақ мерзімді активтер мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2010
2009
Ұзақ мерзімді активтер үшін төленген аванстар
184.242
150.814
Өтеуге ұзақ мерзімді ҚҚС
71.760
64.849
Ұзақ мерзімді қорлар
11.160
8.989
Мемлекетке сатуға арналған активтер
9.011
-
Қаржылық жалдау шарттары бойынша аударуға тиесілі активтер
8.380
3.139
Пайдалануда шектелген ақша қаражаты
7.699
1.678
Өзгелері
24.339
19.542
Минус:құнсыздануға арнаған резерв
(15.874)
(23.326)
300.717
222.685
Құнсыздануға арналған резервтегі өзгерістер мынадай түрде ұсынылған:
Миллион теңгемен
2011
2010
1 қаңтарға арналған резерв
26.326
18.930
Жыл ішінде есептелгені
744
7.396
Резерв есебінен шығарылғаны
(512)
-
Қалпына келтірілгені
(10.684)
-
31 желтоқсанға арналған резерв
15.874
26.326
2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ұзақ мерзімді активтер үшін төленген аванстар негізінен мынадай алдын ала төлемдермен берілді:
«Атырау мұнай өңдеу зауыты» ЖШС (ҚМГ ҰК еншілес ұйымы) «Sinopec Engineering» үшін 44,254 миллион теңге (2010: 48.920 миллион теңге) сомасында хош иісті көмірсутектерін өндіру бойынша кешенді салуға арналған;
ҚМГ БӨ 17.992 миллион теңге (2010: 12.992 миллион теңге) сомасында пайдалану ұңғымаларын салуға арналған;
«Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ құрылыс мердігерлеріне 3.547 миллион теңге мөлшерінде (бұл жалға берілетін салынып жатқан объектілердің авансы) (2010: 23.135 миллион теңге құрылыс компанияларымен (бұдан әрі мәтін бойынша «Құрылыс салушы) Алматы және Астана тұрғын үй кешендерін, пәтерлерді, коммерциялық үй-жайларды және тұрақ орындарын сатып алуға шарттар жасайды. Шарттардың ережелеріне сәйкес Toп Құрылыс салушыларға аванстық төлемдерді жүзеге асыруға міндетті,ал құрылыс салушылар белгіленген мерзімде құрылысты аяқтауға міндеттенді.
Toп Құрылыс салушылар құрылысты аяқтағаннан және оларды тиісті түрде ресімдегеннен кейін тиісті объектілердің иесі болады. Ғимараттардың алдын ала төленген құрылысы аяқтау 2011 жылдан бастап 2012 жыл аралығындағы кезеңде күтіледі;
ҚТЖ ҰК 4.261 миллион теңге сомасында (2010: 9.654 миллиона теңге) «Өзен - Түркіменстанмен мемлекеттік шекара» және «Қорғас-Жетіген» темір жолдарын салуға, 23.337 миллион теңге (2010: нөл) вагондар мен локомотивтерді жеткізуге, сондай-ақ 10.719 миллион теңге (2010: 12.789 миллион теңге) локомотивтер құрастыру үшін босалқы бөлшектер сатып алуға;

Справедливая стоимость долевых ценных бумаг Kazakhmys PLC, АО «Народный Банк Казахстана» и АО «Казкоммерцбанк» на 31 декабря 2011 года была определена на основе опубликованных котировок цен на активном рынке.
13. ПРОЧИЕ ДОЛГОСРОЧНЫЕ АКТИВЫ
На 31 декабря прочие долгосрочные активы включали:
В миллионах тенге
2011
2010
Авансы, уплаченные за долгосрочные
активы
184.242
150.814
Долгосрочный НДС к возмещению
71.760
64.849
Долгосрочные запасы
11.160
8.989
Активы для реализации государству
9.011
-
Активы, подлежащие переводу по договорам
финансовой аренды
8.380
3.139
Денежные средства, ограниченные в
использовании
7.699
1.678
Прочее
24.339
19.542
Минус: резерв на обесценение
(15.874)
(26.326)
300.717
222.685
Изменения в резерве на обесценение представлены следующим образом:
В миллионах тенге
2011
2010
Резерв на 1 января
26.326
18.930
Начисление за год
744
7.396
Списано за счет резерва
(512)
-
Восстановлено
(10.684)
-
Резерв на 31 декабря
15.874
26.326
По состоянию на 31 декабря 2011 года авансы, уплаченные за долгосрочные активы в основном представлены следующими предоплатами:
ТОО «Атырауский нефтеперерабатывающий завод» (дочерняя организация НК КМГ) для «Sinopec Engineering» на строительство комплекса по производству ароматических углеводородов в сумме 44.254 миллиона тенге (2010: 48.920 миллионов тенге);
РД КМГ на строительство эксплуатационных скважин в сумме 17.992 миллиона тенге (2010: 12.992 миллиона тенге);
АО «Фонд недвижимости «Самрук-Қазына» строительным подрядчикам в размере 3.547 миллионов тенге (это авансы за строящиеся объекты, которые будут сданы в аренду) (2010: 23.135 миллионов тенге). Группа заключает договора со строительными компаниями (далее по тексту «Застройщик») на приобретение в жилых комплексах Алматы и Астаны квартир, коммерческих помещений и парковочных мест. В соответствии с положениями договоров, Группа обязалась осуществлять авансовые платежи Застройщикам, а Застройщики обязались закончить строительство в установленные сроки.
Группа становится владельцем соответствующих объектов после завершения строительства Застройщиками и оформления их соответствующим образом. Завершение предоплаченного строительства зданий ожидается в период с 2011 года по 2012 год;
НК КТЖ на строительство железных дорог «Узень - государственная граница с Туркменистаном» и «Хоргос-Жетыген» в сумме 4.261 миллион тенге (2010: 9.654 миллиона тенге), за поставку вагонов и локомотивов  23.337 миллионов тенге (2010: ноль), а также 10.719 миллионов тенге (2010: 12.789 миллионов тенге) на покупку запасных частей для сборки локомотивов;

«KEGOC» АҚ кіші станциялар мен электр беру желілерін салу және электр желісін жаңғырту жөніндегі жобалар бойынша жұмыс үшін 26.389 миллион теңге мөлшерінде (2010:4.573 миллион теңге);
Қалған 53.743 миллион теңге мөлшеріндегі (2010: 38.751 миллион теңге) аванс негізінен негізгі құралдарды жеткізгені және өзге құрылыс жұмыстарын орындағаны үшін алдын ала төлем болады.
2011 жылы түпкілікті Акционер ҚТЖ ҰК-га шешімді ұсынды, осыған сәйкес Қор темір жол желілерін салу жөніндегі жобалар шеңберінде салынған кейбір активтерді құрылыс аяғында мұны алда келісетін баға бойынша сатуы тиіс. Сату 2013 жылы болады деп күтілуде және сонымен бірге сату бағасы да әлі келісілген жоқ, ол кем дегенде көрсетілген активтердің теңгерімдік құнын көрсетеді деп күтілуде. Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте осындай активтер өзге ұзақ мерзімді активтер құрамында ұсынылған.

АО «KEGOC» за работы по проектам по строительству подстанций и линий электропередач и модернизации электрической сети в сумме 26.389 миллионов тенге (2010: 4.573 миллиона тенге);
Остальные авансы в размере 53.743 миллиона тенге (2010: 38.751 миллион тенге) в основном представляют собой предоплату за поставку основных средств и выполнение прочих строительных работ.
В 2011 году конечный Акционер предоставил НК КТЖ решение, согласно которому Фонд должен продать некоторые активы, построенные в рамках проектов по строительству железнодорожных линий, по цене, которую еще предстоит согласовать в конце строительства. Продажа, как ожидается, произойдет в 2013 году, и в то время как цена продажи еще не согласована, ожидается, что она составит, как минимум, балансовую стоимость указанных активов. В данной консолидированной финансовой отчетности такие активы были представлены в составе прочих долгосрочных активов.

2011 жылы Қордың 64.638 акциялары «Қазгеология» ұлттық геологиялық барлау компаниясы» АҚ (100%) және «Қазақстан Инжиниринг» ұлттық компаниясы» АҚ (39%) акцияларының мемлекеттік пакеттерін беру жолымен төленді. Салымның жалпы әділ құны 2011 жылы 6.464 миллион теңгені (2010 жылы: нөл) құралы.
17.2 Үкіметтен қарыздар бойынша және Үкіметтен (Ұлттық Банк) сатып алынған облигациялар бойынша дисконт
2011 жылы Қор Үкіметтен сыйақы нарықтағыдан төмен (19-ескертпе) ставкалары бойынша қарыз қаражатын алды. Осы міндеттемелерді бастапқы тану кезіндегі 21.793 миллион теңге сомасындағы дисконт капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте көрсетілді (2010:111.144 миллион теңге).
17.3 Дивидендтер
2011 жыл
2011 жылғы 4 сәуірде Үкімет Қордың 2009 жыл ішіндегі таза кірісін 7.056 миллион теңге сомасында бөлу тәртібін бекітті. Көрсетілген сома Қордың Директорлар кеңесінің 2010 жылғы 18 қыркүйектегі шешіміне сәйкес 2010 жылғы 26 қарашада төленді.
2010 жыл
2010 жылғы 26 наурызда Үкімет Қордың 2008 жыл ішіндегі таза кірісін 8.646 миллион теңге сомасында бөлу тәртібін бекітті. Көрсетілген сома Қордың Директорлар кеңесінің 2009 жылғы 30 қыркүйектегі шешіміне сәйкес 2009 жылғы 15 желтоқсанда төленді.
17.4 Акционермен өзге де операциялар
Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті (бұдан әрі мәтін бойынша - «Комитет») және Қор арасында 2010 жылы жасалған айырбас шартына сәйкес Қор Комитетке Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың (бұдан әрі мәтін бойынша - «ӘКК») және «Ұлттық инновациялық қор» АҚ-ның (бұдан әрі - «ҰИҚ») акцияларын Павлодар мұнай-химия зауыты (бұдан әрі мәтін бойынша - «ПМХЗ») (4,5%), Қазақстан-Бриган Техникалық университеті (бұдан әрі мәтін бойынша - «ҚБТУ») (1.6 %), «Қарағандыгипрошахт» ЖШС (90%) акцияларының мемлекеттік пакеттеріне және басқа да мүлікке айырбастауға береді.
2010 жылы Қор ӘКК және ҰИҚ акцияларын мемлекеттік меншікке берді және ПМХЗ, ҚБТУ, «Қарағандыгипрошахт» ЖШС акцияларын және өзге де мүлікті алды. Басшылық осы транзакцияларды Акционердің салымы және Акционерге бөлу ретінде қарастырады. Тиісінше, ӘКК және ҰИҚ-қа беру және ПМХЗ, ҚБТУ, Қарағандыгипрошахт акцияларының пакеттерін және өзге де мүлікті алу 55.569 миллион теңгеге тең сомада бөлінбеген пайданы бөлу және 22.584 миллион теңге сомасында бақыланбайтын үлестің шығуы ретінде көрсетілді, бұл сомада ӘКК жәяе ҰИҚ істен шыққан таза активтерінің әділ құнымен және ПМХЗ, ҚБТУ, «Қарағандыгипрошахт» ЖШС акцияларыны пакеттерін және өзге де мүлікті алу арасындағы айырмашылық болып табылады.

В 2011 году 64.638 акций Фонда были оплачены путем передачи государственных пакетов акций АО «Национальная Геологоразведочная Компания «Казгеология» (100%) и АО «Национальная Компания «Казахстан Инжиниринг» (39%). Общая справедливая стоимость вклада составила 6.464 миллиона тенге в 2011 году (2010 год: ноль).
17.2 Дисконт по займам от Правительства и по облигациям, выкупленных Правительством (Национальным Банком)
В 2011 году Фонд получил от Правительства заемные средства по ставкам вознаграждения, ниже рыночных (Примечание 19). Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 21.793 миллиона тенге был отражен в консолидированном отчете об изменениях в капитале (2010: 111.144 миллиона тенге).
17.3 Дивиденды
2011 год
4 апреля 2011 года Правительство утвердило порядок распределения чистого дохода Фонда за 2009 год на сумму 7.056 миллионов тенге. Указанная сумма была выплачена 26 ноября 2010 года согласно Решения Совета Директоров Фонда от 18 сентября 2010 года.
2010 год
26 марта 2010 года Правительство утвердило порядок распределения чистого дохода Фонда за 2008 год на сумму 8.646 миллионов тенге. Указанная сумма была выплачена 15 декабря 2009 года согласно Решения Совета Директоров Фонда от 30 сентября 2009 года.
17.4 Прочие операции с Акционером
В соответствии с договором мены, заключенным в 2010 году, между Комитетом государственного имущества и приватизации (далее по тексту «Комитет») и Фондом, Фонд передает Комитету акции Социально-предпринимательские корпорации (далее по тексту «СПК») и АО «Национальный инновационный фонд» (далее - «НИФ») в обмен на государственные пакеты акций Павлодарского Нефтехимического Завода (далее по тексту «ПНХЗ») (42%), Казахстанско-Британского Технического Университета (далее по тексту «КБТУ»)(1,67%), ТОО «Карагандагипрошахт» (90%) и прочее имущество.
В 2010 году Фонд передал акции СПК и НИФ в государственную собственность и получил акции ПНХЗ, КБТУ, ТОО «Карагандагипрошахт» и прочее имущество. Руководство рассматривает данные транзакции как вклады Акционера и распределения Акционеру. Соответственно, передача СПК и НИФ и получение пакетов акций ПНХЗ, КБТУ, Карагандагипрошахт и прочего имущества, была отражена как распределение нераспределенной прибыли на сумму равную 55.569 миллионов тенге и выбытие неконтролируемой доли на сумму 22.584 миллиона тенге, что в сумме представляют собой разницу между справедливой стоимостью выбывших чистых активов СПК и НИФ и полученных пакетов акций ПНХЗ, КБТУ, ТОО «Карагандагипрошахт» и прочего имущества.

ПМХЗ Акционері 42% акцияларын бергенге дейін Toп өзінің ҚМГ ҰК еншілес ұйымдары арқылы ПМХЗ 58% акцияларын сатып алды (5-ескертпе).5.253 миллион теңге мөлшеріндегі қатысу бақыланбайтын үлесі бөлінбеген пайдаға жатқызылған.
2011 жылғы 11 сәуірде Қор және Акционер тағы да бір айырбастау шартын жасады. Осы айырбастау шартына сәйкес Қор Акционерге «Қазақстанның тұрғын үй құрылыс банкі» АҚ және «Ипотекалық кредиттерге кепілдік берудің қазақстандық қоры» АҚ еншілес ұйымдарының акцияларын мемлекетке тиесілі мүлікке айырбасқа береді. 2011 жылы Қор еншілес ұйымдардың акцияларын берді және 2011 және 2010 жылдарда жасалған айырбастау шарттары бойынша мемлекет мүлкін алды. Тиісінше, «Қазақстанның тұрғын үй құрылыс банкі» АҚ-ны және «Ипотекалық кредиттерге кепілдік берудің қазақстандық қоры» АҚ-ны беру және мемлекеттен мүлік алу 20.692 миллион теңгеге тең сомаға Акционерге бөлу ретінде көрсетілді, бұл сомада еншілес ұйымдардың бұрынғы таза активтерінің әділ құнымен және алынған мүліктің арасындағы айырмашылық болып табылады.
17.5 Еншілес ұйымдардағы қатысу үлестерінің өзгеруі - бақыланбайтын үлестермен үлестерді сатып алу
2011 жыл
«Альянс Банк» АҚ
2011 жылы 25 тамызда Альянс Банктің акционерлері артықшылықты акциялар бойынша дивидендтердің ең төменгі кепілдендірілген сомасын бір акция үшін 2.680 теңгеден бастап бір акция үшін 100 теңгеге дейін төмендету бекітті.
Тиісінше, міндеттемелердің құрамдауышы құралдың тиімді пайыздық ставкасы бойынша бір акция үшін 100 теңге мөлшерінде дивидендтердің ең төменгі кепілдендірілген сомасымен қайта қаралған дисконтталған таза келтірілген құн бойынша қайта бағаланды. Міндеттемелер құрамдауышының өзгерісі 19.461 миллион теңгені құрады және қатысудың бақыланбайтын үлесін ұлғайту ретінде танылды.
«Қазатомөнеркәсіп» ұлттық атом компаниясы» АҚ
«Семізбай-U» ЖШС-ға 49% қатысу үлесін сату талаптарына сәйкес(20-ескертпе) бастапқы тану кезінде өзіне үлестік құрамдауышты қамтитын құрастырылған құрал және борыштық құрамдауыш ретінде танылды. Уран өнімдеріне нарықтық бағаның төмендеуімен туындаған «Семізбай-U» ЖШС стратегиялық жоспарын қайта қарауға байланысты осы құрал таза келтірілген құн бойынша қайта бағаланды, оның нәтижесінде үлестік құрамдауышқа бөлінген сома нөлге теңестіріледі. Үлестік құрамдауыштың өзгеруі 5.833 миллион теңге сомасында бөлінбеген пайданы ұлғайтуға және бақыланбайтын қатысу үлесінің тиісті төмендеуіне әкеп соқтырды.
Еншілес ұйымдардың қатысу үлестеріндегі басқа өзгерістер
2011 жылдың ішінде бақыланбайтын үлестермен үлестерді сатып алу нәтижесінде еншілес ұйымдардың қатысу үлестеріндегі басқа өзгерістер 104 миллион теңге сомасында бөлінбеген пайданы ұлғайтуға және 1.488 миллион теңге сомасында бақыланбайтын қатысу үлесін ұлғайтуға әкеп соқтырды.
2010 жыл
«Ұлттық инновациялық қор» АҚ

До передачи 42% акций ПНХЗ Акционером, Группа уже через свою дочернюю организацию НК КМГ приобрела 58% акций ПНХЗ (Примечание 5). Неконтрольная доля участия в размере 5.253 миллиона тенге была отнесена на нераспределенную прибыль.
11 апреля 2011 года Фонд и Акционер заключили еще один договор мены. В соответствии с данным договором мены, Фонд передает Акционеру акции дочерних организаций АО «Жилищный строительный банк Казахстана» и АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов», в обмен на имущество, принадлежащее государству. В 2011 году Фонд передал акции дочерних организаций и получил имущество от государства по договорам мены, заключенным в 2011 и 2010 годах. Соответственно, передача АО «Жилищный строительный банк Казахстана» и АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов» и получение имущества от государства, были отражены как распределения Акционеру на сумму равную 20.692 миллиона тенге, что в сумме представляют собой разницу между справедливой стоимостью выбывших чистых активов дочерних организаций и полученного имущества.
17.5 Изменение долей участия в дочерних организациях - приобретение долей неконтролирующими долями
2011 год
АО «Альянс Банк»
25 августа 2011 года, акционеры Альянс Банка утвердили снижение минимальной гарантированной суммы дивидендов по привилегированным акциям с 2.680 тенге за акцию до 100 тенге за акцию.
Соответственно, компонент обязательств был переоценен по дисконтированной чистой приведенной стоимости пересмотренной минимальной гарантированной суммы дивидендов в размере 100 тенге за акцию по эффективной процентной ставке инструмента. Изменение компонента обязательств составило 19.461 миллион тенге и было признано как увеличение неконтрольной доли участия.
АО «Национальная атомная компания «Казатомпром»
В соответствии с условиями продажи 49% доли участия в ТОО «Семизбай-U» (Примечание 20) при первоначальном признании был признан комбинированный инструмент, который содержал в себе долевой компонент и долговой компонент. В связи с пересмотром стратегического плана ТОО «Семизбай-U», вызванного понижением рыночной цены на урановую продукцию, данный инструмент был переоценен по чистой приведенной стоимости, в результате которого сумма распределяемая на долевой компонент равняется нулю. Изменение долевого компонента повлекло за собой увеличение нераспределенной прибыли в сумме 5.833 миллиона тенге и соответствующее уменьшение неконтрольной доли участия.
Прочие изменения долей участия в дочерних организациях
В течение 2011 года прочие изменения долей участия в дочерних организациях в результате приобретения долей неконтролирующими долями повлекли за собой увеличение нераспределенной прибыли в сумме 104 миллиона тенге и увеличение неконтрольной доли участия в сумме 1.488 миллионов тенге.
2010 год
АО «Национальный инновационный фонд»

2010 жылы Үкімет Қордың иелену үлесін 100%-дан бастап 51,98%-ға дейін азайтуға алып келетін ҰИҚ жарғылық капиталындағы қосымша жарнаны жүзеге асырды. Нәтижесінде бақыланбайтын үлес 12.324 миллион теңгеге және бақыланбайтын қатысу үлесі және істен шыққан таза активтердің ағымдағы құны арасындағы айырмашылыққа жатқызылған 9.488 миллион теңге бөлінбеген пайдаға жатқызылды.
Альянс Банк
Альянс Банкінің міндеттемелерін қайта құрылымдау жоспары шеңберінде 2010 жылғы наурызда Қор банк қосымша шығарған жай және артықшылықты акцияларды сатып алды. Осымен бір мезгілде, Қор банктің кредиторларына банктің 33% жай және артықшылықты акцияларын берді, осындан кейін Қордың үлесі банктің жай және артықшылықты акцияларының 67%-ын құрады. Осы мәміленің нәтижесінде Қор осы шоғырландырылған қаржылық, есептілікте кредиторларға Альянс банкінің таза міндеттемелерінде 59.717 миллион теңге сомасындағы тиісті үлесін беру және бақыланбайтын қатысу үлесін тиісінше азайту салдарынан бөлінбеген пайданы ұлғайтуды таныды.
«Темірбанк» АҚ («Темірбанк»)
2010 жылғы наурызда бекітілген БТА Банкі қайта құрылымдау жоспарының шеңберінде Қор БТА Банктің еншілес ұйымы «Темірбанк» АҚ қайта шығарылған жай акцияларын сатып алды. Осымен бір мезгілде Қор Банктің кредиторларына Темірбанктің 20,12% акцияларын берді, осының нәтижесінде Қордың Банктің капиталындағы үлесі 79,88%-ды құрады. Осы мәміленің нәтижесінде Қор осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте 27.596 миллион теңге сомасында бөлінбеген пайданы төмендетуді және бақыланбайтын қатысу үлесін тиісінше ұлғайтуды таныды.
БТА Банк
2010 жылғы наурызда бекітілген БТА Банкі міндеттемелерін қайта құрылымдау жоспары шеңберінде Қор БТА Банкінің қайта шығарылған жай акцияларын сатып алды. Осымен бір мезгілде Қор БТА Банкінің кредиторларына БТА Банкінің 17,80% акцияларын берді, осының нәтижесінде Қордың БТА Банкінің капиталындағы үлесі 82,20%-ды құрады. Осы мәміленің нәтижесінде Қор осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте 111.579 миллион теңге сомасында бөлінбеген пайданы төмендетуді және бақыланбайтын қатысу үлесін тиісінше ұлғайтуды таныды.
«Қазақстан Инжиниринг» ұлттық компаниясы» АҚ
2010 жылы Үкімет Қордың иелену үлесін 100%-дан 61%-ға дейін азайтуға алып келген «Қазақстан Инжиниринг» ұлттык компаннясы АҚ жарғылық капиталында қосымша жарнаны жүзеге асырды. Нәтижесінде бақыланбайтын үлес 5.432 миллион теңгеге ұлғайтылған және 712 миллион теңге бақыланбайтын қатысу үлесі және істен шыққан таза активтердің ағымдағы құны арасындағы айырмашылыққа жатқызылған бөлінбеген пайдаға жатқызылды.
Айырбасталатын борыштық құрал және олармен байланысты ҚМГ ҰК-ның coт талқылаулары

В 2010 году Правительство осуществило дополнительный взнос в уставный капитал НИФ, который привел к уменьшению доли владения Фонда со 100% до 51,98%. В результате неконтрольная доля увеличилась на 12.324 миллиона тенге и 9.488 миллионов тенге, относящиеся к разнице между возникшей неконтрольной доли участия и текущей стоимостью выбывших чистых активов, были отнесены на нераспределенную прибыль.
Альянс Банк
В рамках плана реструктуризации обязательств Альянс Банка, в марте 2010 года Фонд приобрел дополнительно выпущенные банком простые и привилегированные акции. Одновременно с этим, Фонд предоставил кредиторам банка 33% простых и привилегированных акций банка, после чего доля Фонда составила 67% от простых и привилегированных акций банка. В результате данной сделки Фонд признал в данной консолидированной финансовой отчетности увеличение нераспределенной прибыли вследствие передачи кредиторам соответствующей доли в чистых обязательствах Альянс Банка на сумму 59.747 миллионов тенге и соответствующее уменьшение неконтрольной доли участия.
АО «Темірбанк» («Темірбанк»)
В рамках плана реструктуризации обязательств БТА Банка утвержденного в марте 2010 года, Фонд приобрел вновь выпущенные простые акции АО «Темірбанк», дочерней организации БТА Банка. Одновременно с этим Фонд  передал кредиторам Банка 20,12% акций Темірбанка, в результате чего доля Фонда в капитале Банка составила 79,88%. В результате данной сделки Фонд признал в данной консолидированной финансовой отчетности снижение нераспределенной прибыли на сумму 27.596 миллионов тенге и соответствующее увеличение неконтрольной доли участия.
БТА Банк
В рамках плана реструктуризации обязательств БТА Банка утвержденного в марте 2010 года, Фонд приобрел вновь выпущенные простые акции БТА Банка. Одновременно с этим Фонд передал кредиторам БТА Банка 17,80% акций БТА Банка, в результате чего доля Фонда в капитале БТА Банка составила 82,20%. 8 результате данной сделки Фонд признал в данной консолидированной финансовой отчетности снижение нераспределенной прибыли на сумму 111.579 миллионов тенге и соответствующее увеличение неконтрольной доли участия.
АО «Национальная Компания Казахстан Инжиниринг»
В 2010 году Правительство осуществило дополнительный взнос в уставный капитал АО «Национальная Компания Казахстан Инжиниринг», который привел к уменьшению доли владения Фонда с 100% до 61%. В результате неконтрольная доля увеличилась на 5.432 миллиона тенге и 712 миллионов тенге, относящиеся к разнице между возникшей неконтрольной доли участия и текущей стоимостью выбывших чистых активов, были отнесены на нераспределенную прибыль.
Конвертируемый долговой инструмент и связанные с ним судебные разбирательства НК КМГ

2009 жылғы 31 желтоқсанда ҚМГ ҰК TRG ірі еншілес ұйымының - Румыния пайдасына Rompetrol Rafinare S.A. шығарылған айырбасталатын борыштық құралының 3.353 миллион теңгеге өтелмеген сальдосы болды. Міндеттемелердің, номиналды құны 570,3 миллион еуроны (112.280 миллион теңге) құрайды. Құралдың айналым мерзімі 7 жылды құрайды және 2010 жылғы 30 қыркүйекте аяқталды. Бастапқы тану сәтінде міндеттемелер құрамдауышының әділ құны құрал бойынша дисконтталған болашақ ақшалай шарттық төлемдер ретінде айқындалады. 2009 жылғы 31 желтоқсандағы акцияларды иелену үлестеріне сәйкес ҚМГ ҰК егер 2010 жылғы 30 қыркүйекте барлық борыштық құрал TRG және/немесе Rompetrol Rafinare S.A. тарапынан кейіннен болатын әрекетсіз Румынияның пайдасына жаңа акциялар шығарылымын төлеген болса, Rompetrol Rafinare S.А.үстінен бақылауды жоғалтар еді.
2010 жылдың бірінші жартыжылдығы ішінде Rompetrol Rafinare S.A-дағы өз үлесін ұлғайту мақсатында ҚМГ ҰК барлық акционерлерден үлестерді сатып алу бойынша ашық ұсынысты жүзеге асырды. 2010 жылғы тамызда Rompetrol Rafinare S.A. 329.492.067 румын лейі сомасында (акцияларға жазылу күніне 78 миллион еуроға баланады). TRG жаңа акцияларды шығаруға қол қойды және осы шығарылымды толық төледі, осылайша Rompetrol Rafinare S.A.-дағы өзінің үлесін ұлғайтты. 2010 жылғы тамыздың ішінде Rompetrol Rafinare S.A. акцияларды шығарудан алған қаражатты пайдалана отырып, Румынияның пайдасына айырбасталатын борыштық құрал бойынша 570,3 миллион еуро жалпы сомасьшдағы берешектен 54 миллион еуроны (10.464 миллион теңгеге барабар) өтеді. 2010 жылдың қыркүйегінде Rompetrol Rafinare S.A7 17 миллион еуро (3.315 миллион теңгеге барабар) мөлшеріндегі соңғы купонды төледі, бұл айырбасталатын борыштық құрал бойынша борыштық құрамдауыш берешегінің нөлдік сальдосына әкелді. 2010 жылғы 30 қыркүйекте Rompetrol Rafinare S.A акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысы айырбасталатын борыштық құралды акцияларға төленбеген бөлігін айырбастау, сондай-ақ айырбастау күніне қолданыстағы айырбастау бағамы негізінде есептелген жарғылық капиталды тиісінше ұлғайту және айырбастау борышы бойынша Румынияға тиесілі акциялардың нақты саны, сондай-ақ 2010 жылдың 30 қыркүйегінде қолданыста болған айырбас бағамдары және 2003 жылғы 30 қыркүйектегі айырбасталатын борыштық құралды шығару күні арасындағы айырмашылық ретінде есептелген эмиссиялық кіріс туралы шешім қабылдады. Нәтижесінде, Румынияның бақыланбайтын қатысу үлесі 44,70%-ды құрады. Осы операциялардың нәтижесінде бөлінбеген пайда 113.467 миллион теңгеге азайды, ал бақыланбайтын қатысу үлесі 103.003 миллион теңгеге ұлғайды.
2010 жылғы тамызда Румынияның Қаржы министрлігі атынан Румын Үкіметі Rompetrol Rafinare S.A-ның жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешіміне және айырбасталатын борыштық құралды Ішінара ақшамен, ішінара акцияларды шығарумен өтеу туралы шешімге қарсы сот талап-арызына бастамашылық жасады.
Констанцаның трибуналы Румын Үкіметінің өтінішінен бас тартты: (а) осындай актілердің қабылдануы орын алуына қарамастан, Румын Үкіметі акционер мүмкіндігін иеленбегендігін бекіте отырып, Румын Үкіметінің сот алдына келу мүмкіндігінің жоқ болуын ескере отырып, жоққа шығарудың кейбір себептеріне байланысты, (б) олардың негізсіз екендігін ескере отырып жоққа шығарудың кейбір себептеріне байланысты. Румынияның Қаржы министрлігі Констанцияның апелляциялық сотында қарауда жатқан түпкілікті шешімін ұсынды, тындау 2012 жылдың 14 мамырына белгіленген. Румыниядағы Үкіметтің ауысуына байланысты 2012 жылғы сәуірдің аяғында іс б ай мерзімге дейін тоқтатылды. Егер Румын Үкіметі жеңіп шықса және жарғылық капиталдың ұлғаюынан сотта бас тартылған болса, Toп Rompetrol Rafinare SA үстінен бақылауды жоғалтады.

На 31 декабря 2009 года у НК КМГ имелось непогашенное сальдо в 3.353 миллиона тенге конвертируемого долгового инструмента, выпущенного крупной дочерней организацией TRG - Rompetrol Rafinare S.A. в пользу Румынии. Номинальная стоимость обязательств составляет 570,3 миллионов евро (112.280 миллионов тенге). Срок обращения инструмента составлял 7 лет и истек 30 сентября 2010 года. Справедливая стоимость компонента обязательства на момент первоначального признания была определена как дисконтированные будущие денежные договорные платежи по инструменту. В соответствии с долей владения акциями на 31 декабря 2009 года, НК КМГ потеряла бы контроль над Rompetrol Rafinare S.A., если бы весь долговой инструмент 30 сентября 2010 года был оплачен выпуском новых акций в пользу Румынии, без последующих действий со стороны TRG и/или Rompetrol Rafinare S.A.
В течение первого полугодия 2010 года, в целях увеличения своей доли в Rompetrol Rafinare S.A. НК КМГ осуществила открытое предложение по приобретению долей у всех акционеров. В августе 2010 года Rompetrol Rafinare S.A. увеличила свой уставный капитал путем выпуска новых акций на сумму 329.492.067 румынских леев (эквивалентно 78 миллионов евро на дату подписки на акции). TRG подписалось на выпуск новых акций и полностью оплатила данный выпуск, таким образом увеличив свою долю в Rompetrol Rafinare S.A. В течение августа 2010 года, Rompetrol Rafinare S.A., используя средства, полученные от выпуска акций, погасило 54 миллиона евро (эквивалентно 10.464 миллиона тенге) от общей суммы задолженности в 570,3 миллионов евро по конвертируемому долговому инструменту в пользу Румынии. В сентябре 2010 года Rompetrol Rafinare S.A. выплатило последний купон в размере 17 миллионов евро (эквивалентно 3.315 миллионов тенге), что привело к нулевому сальдо задолженности долгового компонента по конвертируемому долговому инструменту.
30 сентября 2010 года внеочередное общее собрание акционеров Rompetrol Rafinare S.A утвердило решение о конвертации неоплаченной части конвертируемого долгового инструмента в акции, а также соответствующие увеличение уставного капитала и точное количество акций причитающихся Румынии по конвертируемому долгу, рассчитанных на основании обменного курса, действующего на дату конвертации, а  также эмиссионный доход, рассчитанный как разница между обменными курсами действительными на 30 сентября 2010 года и на дату выпуска конвертируемого долгового инструмента - 30 сентября 2003 года. В результате, неконтрольная доля участия Румынии составила 44,70%.
В результате данных операций нераспределенная прибыль уменьшилась на 113.467 миллионов тенге, а неконтрольная доля участия увеличилась на 103.003 миллиона тенге.
В августе 2010 года Румынское Правительство, в лице Министерства финансов Румынии инициировало судебный иск против решения Rompetrol Rafinare S.A. об увеличении уставного капитала и решения о погашении конвертируемого долгового инструмента частично деньгами, частично выпуском акций.
Трибунал Констанцы отклонил просьбу Румынского Правительства: (а) ввиду некоторых из причин аннулирования, учитывая, что Румынское Правительство не имеет возможности предстать перед судом, утверждая, что Румынское Правительство не имело возможности акционера, когда такие акты были приняты, (б) ввиду некоторых из причин аннулирования, учитывая, что они были не обоснованы. Министерство Финансов Румынии представило окончательный призыв, который находится на рассмотрении в апелляционном суде Констанцы, слушание назначено на 14 мая 2012 года. В связи со сменой Правительства в Румынии в конце апреля 2012 года, дело было приостановлено сроком до 6 месяцев. Если Румынское Правительство выиграет, и увеличение уставного капитала будет отклонено в суде, Группа потеряет контроль над Rompetrol Rafinare SA.

Бұған қоса, 2010 жылғы 17 қарашада Румынияның Қаржы министрлігі Румын билігінің ҚМГ ҰК-нің акцияларды шығарумен құралдарды ішінара өтеу шешіміне келіспеу нәтижесі ретінде издало указ на сумму 2.205.592.436 румын лейлері сомасында (таныстыру мақсаттары үшін 516,3 миллион еуро, 2010 жылғы 31 желтоқсандағы теңге бағамы бойынша - 100.797 миллион теңге) жарлық шығарды. Rompetrol Rafinare S.A. осы жарлықтың күшін жою туралы шағым берді. 2011 жылғы 14 қаңтарда Констанца қаласының соты жарлықтың күшіне енуін тоқтатты, осы жарлықтың күшін жою туралы келесі тыңдаулар 2012 жылдық сәуіріне белгіленді. Румыниядағы Үкіметтің ауысуына байланысты 2012 жылғы сәуірдің соңында іс 6 ай мерзімге дейін тоқтатылды.
Сондай-ақ, 2010 жылғы 10 қыркүйекте Румынияның Қаржы министрлігі және Салықтық әкімшілендіру жөніндегі ұлттық агенттігі (бұдан әрі мәтін бойынша «ANAF») атынан Румын билігі Rompetrol Rafinare S.A. тәуелді ұйымдарындағы барлық қатысу үлестеріне тыйым салуды ескерту туралы, сондай-ақ қорларды есепке алмағанда, Rompetrol Rafinare S.A-ның жылжитын және жылжымайтын мүлкіне тыйым салу туралы жарлық шығарды. Осы жарлық әзірше күшінде және ҚМГ ҰК осы жарлықтың заңға сәйкестігін ұмтылуда. Қаржылық есептілік күшіне Rompetrol Rafinare S.A. мүліктеріне тыйым caлy жүзеге асырылған жоқ, өйткені Румыния өндіріп алу бойынша мәжбүрлеу рәсімдеріне бастамашылық жасаған жоқ. Басшылық Румын өкіметінің тыйым салу туралы жарлығын орындауды жүзеге асыру мүмкін емес деп санайды. Басшылық ҚМГ ҰК-ге қарсы сот талап-арыздарының заңды негіздері жоқ және ҚМГ ҰК ұстанымын дәлелдеп шыға алады деп санайды.
17.6 Еншілес ұйымдардағы қатысу үлестерінің өзгеруі - бақыланбайтын үлесті сатып алу
2011 жыл
БТА Банк
2011 жылғы сәуірде БТА Банк «Ұлар-Үміт» жинақтаушы зейнетақы қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Ұлар-Үміт») және «Жетісу» зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Жетісу») осы ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы өз үлесін 75,00%-дан 100,00%-ға дейін ұлғайтып, қосымша акцияларды сатып алды.
Жоғарыда санамаланған сатып алу нәтижесінде:
- Бақыланбайтын қатысу үлесі 3.506 миллион теңгеге азайды; және
- осы еншілес ұйымдардың сатып алған үлестеріне арналған таза активтерінің ағымдағы құны және осы ұлғаюлардың төленген сомасының арасындағы айырмашылыққа жатқызылатын 3.079 миллион теңге белінбеген пайдаға жатқызылды.
2011 жылғы 29 сәуірде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі мәтін бойынша «ҚҚК») БТА Қазақстанды Ұлар-Үмітке қосу жолымен Ұлар-Үміт және «БТА Банк» АҚ-ның еншілес ұйымы «БТА-Қазақстан» ЖЗҚ АҚ-ны (бұдан әрі мәтін бойынша «БТА Қазақстан») ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы қаулы қабылдады. Беру актісінің негізінде Ұлар-Үміт БТА Қазақстанның мүлкін, құқықтары мен міндеттемелерін өзіне қабылдады. Зейнетақы қорларын қосу үдерісі қазіргі акционерлерге БТА Қазақстан акцияларын сату бағасының пропорционалды арақатынаста Ұлар-Үміт акцияларын орналастыру бағасына акцияларды орналастыру жолымен жүзеге асырылды. Акциялармен алмасу рәсімі мамырда басталып, 2011 жылдың қыркүйегінде аяқталды. Нәтижесінде БТА Банктің Ұлар-Үміттің жарғылық капиталындағы үлесі 100,00%-дан 92,38%-ға дейін төмендеді.
ҚМГ ҰК

Более того, 17 ноября 2010 года Министерство финансов Румынии издало указ на сумму 2.205.592.436 румынских леев (для целей презентации 516,3 миллионов евро, в тенге по курсу на 31 декабря 2010 года - 100.797 миллионов тенге), как результат несогласия Румынских властей с решением НК КМГ о частичном погашении инструмента выпуском акций. Rompetrol Rafinare S.A. подало жалобу с прошением об отмене данного указа. 14 января 2011 года суд города Констанца приостановил вступление в действие указа. Следующие слушания об аннулировании данного указа назначены на апрель 2012 года. В связи со сменой Правительства в Румынии в конце апреля 2012 года, дело было приостановлено сроком до 6 месяцев.
Также, 10 сентября 2010 года Румынские власти, в лице Министерства финансов Румынии и Национального Агентства по Налоговому Администрированию (далее по тексту «ANAF») издали указ о предупредительном наложении ареста на все доли участия Rompetrol Rafinare S.A. в зависимых организациях, а также о наложении ареста на движимое и недвижимое имущество Rompetrol Rafinare S.A., за исключением запасов. Данный указ находится в действии, и НК КМГ пытается оспорить правомерность данного указа. На дату финансовой отчетности арест имущества Rompetrol Rafinare S.A. не был осуществлен, так как Румыния не инициировала принудительных процедур по взысканию. Руководство считает, что исполнение указа о наложении ареста Румынскими властями не является осуществимым.
Руководство считает, что судебные иски против НК КМГ не имеют юридических оснований и НК КМГ сможет отстоять свою позицию в суде.
17.6 Изменение долей участия в дочерних организациях - приобретение неконтролирующей доли.
2011 год
БТА Банк
В апреле 2011 года БТА Банк приобрел дополнительные акции АО «Накопительный пенсионный фонд «Ұлар-Уміт» (далее по тексту «Ұлар-Уміт») и АО «Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами «Жетысу» (далее по тексту «Жетысу»), увеличив свою долю в уставных капиталах данных организаций с 75,00% до 100,00%.
В результате вышеперечисленных приобретений:
- Неконтрольная доля участия уменьшилась на 3.506 миллионов тенге; и
- 3.079 миллионов тенге, относящиеся к разнице между текущей стоимостью чистых активов на приобретенные доли в этих дочерних организациях и уплаченной суммой, были отнесены на нераспределенную прибыль.
29 апреля 2011 года Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее по тексту «КФН») принято постановление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию Ұлар-Үміт и АО НПФ «БТА Казахстан» Дочерняя организация АО «БТА Банк» (далее по тексту «БТА Казахстан»), путем присоединения БТА Казахстан к Ұлар-Үміт. На основании передаточного акта Ұлар-Үміт принял на себя имущество, права и обязанности БТА Казахстан. Процесс присоединения пенсионных фондов был осуществлен путем размещения акций существующим акционерам пропорционально соотношению цены продажи акций БТА Казахстан к цене размещения акций Ұлар-Үміт. Процедура обмена акциями была начата в мае и завершена в сентябре 2011 года. В результате доля БТА Банка в уставном капитале Ұлар-Үміт снизилась со 100,00% до 92,38%.
НК КМГ

2011 жылғы қарашада ҚМГ ҰК иелену үлесін 99%-ға дейін жеткізіп, Rompetrol Georgia-дағы өзінің иелену үлесін 1%-ға ұлғайтты. Иелену үлесін өзгерту нәтижесінде еншілес ұйымдардағы 1.778 миллион теңге мөлшеріндегі сатып алынған үлеске жатқызылған таза активтердің ағымдағы құны және 80 миллион теңге мөлшерінде төленген сома арасындағы 1.858 миллион теңге сомасындағы айырмашылық 2011 жылы бөлінбеген пайдаға танылды.
«Қазақстан Инжиниринг» ұлттық компаниясы» АҚ
ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 19 қарашадағы № 1356 қаулысына сәйкес Қорға 61%-дан 100%-ға дейін Қордың иелену үлесін ұлғайтуға алып келетін «Қазақстан Инжиниринг» ұлттық компаниясы» АҚ (17.1-ескертпе) акцияларының мемлекеттік пакеті берілді. Нәтижесінде бақыланбайтын үлесі 5.708 миллион теңгеге төмендеді және қатысудың бақыланбайтын үлесі және таза активтердің ағымдағы құны арасындағы айырмашылыққа жатқызылған 680 миллионов теңге бөлінбеген пайдаға жатқызылды.
2010 жыл
ҚМГ ҰК
2010 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде ҚМГ ҰК Rompetrol Rafinare S.A., Rompetrol Well Services S.A., Rompetrol Bulgaria және Rompetrol Georgia-дағы қосымша қатысу үлестерін сатып алды. Елеулі сатып алудың бөлшектері төменде ұсынылған.
2010 жылғы 27 қаңтарда ҚМГ ҰК қор биржасына бір акциясы үшін 0,43 румын лейі бағасы бойынша орналастырылған Rompetrol Well Services S.A. компаниясының акционерлердің бақыланбайтын үлесінен 132,77 миллион акциясын сатып алу жөнінде міндетті ашық ұсынысқа бастамашылық жасады 2010 жылғы 23 ақпанда ҚМГ ҰК 24,8 миллион румын лейлері жалпы сомасында (2010 жыл ішінде төленген бағам бойынша 1.212 миллион теңгеге барабар) Rompetrol Well Services S.A. жарғылық капиталындағы 20,74%-бен қосымша үлесті сатып алды. Міндетті ашық ұсынысты өткізу нәтижесінде ҚМГ ҰК Rompetrol Well Services S.A компаниясының 73,01%-ын бақылайды.
2010 жылғы 8 ақпанда ҚМГ ҰК қор биржасына бір акциясы үшін 0,0751 румын лейі бағасы бойынша орналастырылған Rompetrol Rafinare S.A. компаниясының акционерлердің бақыланбайтын үлесінен 5.062,17миллион акциясын сатып алу жөніндегі міндетті ашық ұсынысқа бастамашылық жасады. 2010 жылғы 26 наурызда міндетті ашық ұсыныс бойынша кезеңді жапқаннан кейін ҚМГ ҰК Rompetrol Rafinare S.A. 358 миллион румын лейі жалпы сомасына (2010 жыл ішінде орташа өлшенген бойынша 16.740 миллион теңгеге барабар) 22,14% қосымша акция сатып алды. Міндетті ашық ұсынысты өткізу нәтижесінде ҚМГ ҰК Rompetrol Rafinare S.A 98,6% бақылады. 2010 жылғы 30 қыркүйек Rompetrol Rafinare S.A-дағы иелену үлесі айырбасталатын борыштық құралды айырбастау нәтижесінде 54,62%-ға дейін төмендеді
Жоғарыда санамаланған сатып алу нәтижесінде:

В ноябре 2011 года НК КМГ увеличила свою долю владения в Rotnpetrol Georgia на 1% доведя тем самым долю владения до 99%. В результате изменения доли владения разница в сумме 1.858 миллионов тенге между текущей стоимостью чистых активов, относящихся на приобретенную долю в дочерней организации в размере 1.778 миллионов тенге и уплаченной суммой в размере 80 миллионов тенге, была признана в нераспределенной прибыли в 2011 году.
АО «Национальная Компания Казахстан Инжиниринг»
В соответствии с Постановлением Правительства РК № 1356 от 19 ноября 2011 года Фонду был передан государственный пакет акций АО «Национальная Компания Казахстан Инжиниринг» (Примечание 17.1), который привел к увеличению доли владения Фонда с 61% до 100%. В результате неконтрольная доля уменьшилась на 5.708 миллионов тенге и 680 миллионов тенге, относящиеся к разнице между неконтрольной долей участия и текущей стоимостью чистых активов, были отнесены на нераспределенную прибыль.
2010 год
НК КМГ
В течение года, закончившегося 31 декабря 2010 года, НК КМГ приобрела дополнительные доли участия в Rompetrol Rafmare S.A., Rompetrol Well Services S.A., Rompetrol Bulgaria и Rompetrol Georgia. Детали значительных приобретений представлены ниже.
27 января 2010 года НК КМГ инициировала обязательное открытое предложение по приобретению у неконтрольной доли акционеров 132,77 миллионов акций компании Rompetrol Well Services S.A., размещенных на фондовой бирже, по цене 0,43 румынских лея за одну акцию. 23 февраля 2010 года НК КМГ приобрела дополнительную долю в 20,74% акционерного капитала Rompetrol Well Services S.A., общую сумму 24,8 миллионов румынских лея (эквивалентно 1.212 миллионам тенге по средневзвешенному курсу за 2010 год). В результате проведения обязательного открытого предложения НК КМГ контролирует 73,01% компании Rompetrol Well Services S.A.
8 февраля 2010 года НК КМГ инициировала обязательное открытое предложение по приобретению у неконтрольной доли акционеров 5.062,17 миллионов акций компании Rompetrol Rafinare S.A., размещенных на фондовой бирже, по цене 0,0751 румынских лея за одну акцию. 26 марта 2010 года, после закрытия периода по обязательному открытому предложению, НК КМГ приобрела дополнительно 22,14% акций Rompetrol Rafinare S.A. на общую сумму 358 миллионов румынских лея (эквивалентно 16.740 миллионам тенге по средневзвешенному курсу за 2010 год). В результате проведения обязательного открытого предложения НК КМГ контролировала 98,6% Rompetrol Rafinare S.A. 30 сентября 2010 года доля владения в Rompetrol Rafinare S.A. уменьшилась до 54,62% в результате конвертации конвертируемого долгового инструмента.
В результате вышеперечисленных приобретений:

- Қатысудың бақыланбайтын үлесі 65.335 миллион теңгеге азайды; және
- осы еншілес ұйымдардың сатып алған үлестеріне арналған таза активтерінің ағымдағы құны және осы ұлғаюлардың төленген сомасының арасындағы айырмашылыққа жатқызылатын 47.302 миллион теңге бөлінбеген пайдаға жатқызылды.
17.7 Еншілес ұйымдардың нарықтан ез акцияларын сатып алуы
ҚМГ БӨ
2011 жылы ҚМГ БӨ 15.746 миллион теңге сомасында (2010 жылы; 24.532 миллион теңге сомасында 1.346.213 артықшылықты акциялар) өзінің 938.479 артықшылықты акцияларын сатып алу нәтижесіндеайналымнан алынған акциялардың санын ұлғайтты. Сатып алынған бақыланбайтын үлес 2011 жылғы 31 желтоқсанда 14.892 миллион теңгені (2010 жылы: 20.535 миллион теңгені) құрады. 2011 жылы 854 миллион теңге мөлшерінде төленген сома және сатып алынған бақыланбайтын үлестің ағымдағы құны арасындағы айырмашылық бөлінбеген пайдада танылды (2010:3.997 миллион теңге).

- Неконтрольная доля участия уменьшилась на 65.335 миллионов тенге; и
- 47.302 миллиона тенге, относящиеся к разнице между текущей стоимостью чистых активов на приобретенные доли в этих дочерних организациях и уплаченной суммой за эти увеличения, были отнесены на нераспределенную прибыль.
17.7 Выкуп дочерними организациями собственных акций с рынка
РД КМГ
В 2011 году РД КМГ увеличила количество изъятых акций из обращения в результате выкупа собственных 938.479 привилегированных акций на сумму 15.746 миллионов тенге (в 2010 году: 1.346.213 привилегированных акций на сумму 24.532 миллиона тенге). Текущая стоимость выкупленной неконтрольной доли составила 14.892 миллиона тенге на 31 декабря 2011 года (в 2010 году: 20.535 миллионов тенге). В 2011 году разница между уплаченной суммой и текущей стоимостью выкупленной неконтрольной доли в размере 854 миллионов тенге была признана в нераспределенной прибыли (2010: 3.997 миллионов тенге).

17.8 Акционерге өзге де бөлулер
Әлеуметтік объектілер құрылысы
2011 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде Акционерге өзге де бөлулер Астана қаласында мынадай объектілерді Үкіметтің тапсырмасы бойынша құрылыс салу жөніндегі міндеттемелерді қамтиды: «Қазакстанның тарих мұражайы», «Телерадиокешен ғимараты», «Оқушылар шығармашылығы сарайы», сондай-ақ Мәскеу қаласындағы «Бүкіләлемдік көрме орталығын» қайта жөндеу (бұдан әрі мәтін бойынша «Көрме орталығы»). Toп болашақта ол бойынша ақша қаражатының ағыны дұрыс бағаланатын құралымды міндеттемені таныды (4-ескертпе). 2011 жылы Toп Көрме орталытан қайта жөндеуге 3.959 миллион теңге сомасында резерв құрды және Астана қаласында объектілерді салуға арналған резервті Акционерге бөлу ретінде капиталда көрсетілген 33.568 миллион теңгені (2010:71.582 миллион теңге) құрады.
Акционердің тапсырмасы бойынша қайырымдылық көмек көрсету

17.8 Прочие распределения Акционеру
Строительство социальных объектов
В течение года, закончившегося 31 декабря 2011 года, прочие распределения Акционеру включают обязательства по строительству по поручению Правительства следующих объектов в городе Астана: «Музей истории Казахстана», «Здание телерадиокомплекса», «Дворец творчества школьников», а также реконструкцию «Всемирный выставочный центр» (далее по тексту «Выставочный Центр») в городе Москва. Группа признала конструктивное обязательство, по которому отток денежных средств в будущем может быть достоверно оценен (Примечание 4). В 2011 году Группа создала резерв в сумме 3.959 миллионов тенге на реконструкцию Выставочного Центра и увеличила резерв на строительство объектов в городе Астана на сумму 33.568 миллионов тенге (2010: 71.582 миллиона тенге), которые были отражены в капитале в качестве распределения Акционеру.
Оказание благотворительной помощи по поручению Акционера

Үкіметтің өкімі бойынша Ton Батыс Қазақстан облысында 2011 жылы көктемгі су тасқындары салдарынан бұзылған тұрғын үйлерді, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру үшін 5.000 миллион теңге мөлшерінде демеушілік көмек бөлді. Осы операцияның нәтижесінде Toп Акционерге 5.000 миллион теңге мөлшерінде өзге де бөлулерді таныды.
17.9 Валюталарды қайта есептеу бойынша резерв
Валюталарды қайта есептеу бойынша резерв функционалдық валютасы теңге болып табылмайтын еншілес ұйымдардың қаржылық есетілігін қайта есептеуден пайда болатын бағамдық айырмашылықтарды есепке алу үшін пайдаланылады және олардың қаржылық есептілігі 3-ескертпеде жазылған есептік саясатқа сәйкес осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілген.

По распоряжению Правительства Группа выделила спонсорскую помощь в размере 5.000 миллионов тенге для финансирования мероприятий по восстановлению жилья, инженерной и социальной инфраструктуры, разрушенных вследствие весенних паводков 2011 года в Западно-Казахстанской области. В результате данной операции Группа признала прочие распределения Акционеру в размере 5.000 миллионов тенге.
17.9 Резерв по пересчету валют
Резерв по пересчету валюты используется для учета курсовых разниц, возникающих от пересчета финансовой отчетности дочерних организаций, функциональной валютой которых не является тенге, и финансовая отчетность которых включена в данную консолидированную финансовую отчетность в соответствии с учетной политикой, описанной в Примечании 3.

17.10 Өзге де күрделі резервтер
Өзге де күрделі резервтер капитал шеңберінде хеджирлеу жөніндегі резервтегі белгілі бір туынды қаржылық құрал қатынасында әділ құн бойынша кез келген пайдалар немесе шығындарды есепке aлу үшін ақша қаражаты ағындарын хеджирлеу есебінің ықпал етуін қамтиды. Осы пайдалар мен шығындардың салдарынан тікелей операцияларды жүргізу кезіндегі пайдалармен мен шығындарда танылады.
Өзге де күрделі резервтер олар жұмыс істейтін еншілес ұйымдардың борыштық құралдарымен қызметкерлерге төленетін көрсетілген қызметтері үшін сыйақылар сомасын да қамтиды. Төлемдер жөніндегі шығыстар борыштық құралдар негізінде қызмет нәтижелеріне қол жеткізу талаптары және/немесе белгілі бір мерзімде қызмет атқарған талаптары орындалатын және қызметкерлер сыйақыға толық құқық алған күнде аяқталатын кезең ішінде өзге де күрделі резервтерде бір мезгілде тиісті ұлғаюымен танылады.

17.10 Прочие капитальные резервы
Прочие капитальные резервы включают в себя влияние учета хеджирования потоков денежных средств для учета любых прибылей или убытков по справедливой стоимости в отношении определенного производного финансового инструмента в резерве по хеджированию в рамках капитала. Эти прибыли и убытки впоследствии непосредственно признаются в прибылях и убытках при проведении операции.
Прочие капитальные резервы включают в себя также суммы вознаграждений за предоставленные услуги, выплачиваемых работникам долевыми инструментами дочерней организации, в которой они работают. Расходы по выплатам на основе долевых инструментов признаются одновременно с соответствующим увеличением в прочих капитальных резервах в течение периода, в котором выполняются условия достижения результатов деятельности и/или условия выслуга определенного срока, и заканчивающегося на дату, когда работники получают полное право на вознаграждение.

17.11 Акцияға арналған пайда
Акцияға арналған базалық пайданың сомасы жыл бойы айналымдағы жай акциялардың орташа өлшенген санында негізгі компанияның жай акцияларын ұстаушыларға келетін жыл ішіндегі таза пайданы бөлу жолымен есептелген.
Акцияға ажыратылған пайда сомасы бір жыл ішіндегі айналымдағы жай акциялардың орташа өлшенген санына плюс барлық ықтимал жай акцияларды ажырату әсерімен айырбастау жағдайында шығарылатын қарапайым акциялардың орташа салмақталған сынаны негізгі компанияның жай акцияларын ұстаушыларға келетін таза пайданы бөлу арқылы есептелді (айырбасталатын артықшылықты акциялар бойынша пайызға түзетуден кейін).
Төменде акцияға базалық және бөлінген пайда есептерінде пайдаланған пайда және акциялар саны туралы ақпарат келтірілген:
миллион теңгемен

17.11 Прибыль на акцию
Суммы базовой прибыли на акцию рассчитаны путем деления чистой прибыли за год, приходящейся на держателей обыкновенных акций материнской компании, на средневзвешенное количество обыкновенных акций в обращении в течение года.
Суммы разводненной прибыли на акцию рассчитаны путем деления чистой прибыли, приходящейся на держателей обыкновенных акций материнской компании (после корректировки на проценты по конвертируемым привилегированным акциям), на средневзвешенное количество обыкновенных акций в обращении в течение года плюс средневзвешенное количество обыкновенных акций, которые будут выпущены в случае конвертации всех потенциальных обыкновенных акций с разводняющим эффектом.
Ниже приводится информация о прибыли и количестве акций, которые использованы в расчетах базовой и разводненной прибыли на акцию:
В миллионах тенге

Топтың еншілес компанияларына тиісті белгілі бір келісімдер, шарттар, қарыздардың талаптары бойынша белгілі бір ковенанттарды сақтауға міндетті. Toп басшылығы 2011 және 2010 жылдардың 31 желтоқсанындағы жағдайлар бойынша Топтың еншілес компаниялары осы ковенанттарды сақтайды деп санайды.
19. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮКІМЕТІНІҢ ҚАРЫЗДАРЫ
31 желтоқсанға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2011
2010
Қазақстан Республикасының Үкіметінен қарыздар
869.715
878.957
869.715
878.957
12 ай ішінде өтеуге жатызылған сома шегергенде

По условиям определенных соглашений договоров займов соответствующие дочерние компании Группы обязаны соблюдать определенные ковенанты. Руководство Группы считает, что по состоянию на 31 декабря 2011 и 2010 годов дочерние компании Группы соблюдают эти ковенанты.
19. ЗАЙМЫ ПРАВИТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
На 31 декабря Займы Правительства Республики Казахстан включали:
В миллионах тенге
2011
2010
Займы от Правительства Республика
Казахстан
869.715
878.957
869.715
878.957
За вычетом суммы, подлежащей погашению в
течение 12 месяцев

(438.968)
(473.195)
12 айдан кейін өтеуге жатызылған сома
430.747
485.762
2011 жыл
2011 жылдың желтоқсанына БТА Банктің Қордың борыштық бағалы қағаздары бойынша қайтадан сатып алу туралы келісім шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алған қарызы Қазақстан Республикасы Үкіметінен 430.928 миллион теңге мөлшеріндегі қарызды қамтыды (2010: 465.746 миллион теңге). 2011 жылдың 31 желтоқсанына осы борыштық бағалы қағаздардың амортизаторлық құны 424.638 миллион теңгені құрады (2010:349.721 миллион теңге).
«2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 29 қарашадағы Заңына сәйкес, Қор 2011 жылы Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінен қарыз алды. Қарыздың жалпы сомасы 46.600 миллион теңгені құрайды, пайыздық ставкалары 0,1%-дан 0,5%-ға дейін. Қарыздар 10-нан 25-ға дейінгі мерзімге алынды.
Бастапқы тану кезінде осы қарыздар тиісті нарықтық сыйақы ставкасын пайдалана отырып, 24.807 миллион теңгені құрайтын әділ құны бойынша бағаланды және кейіннен амортизациялық құны бойынша ескеріледі. Қарыздардың номиналдық құны мен олардың әділ құны арасындағы 21.793 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған болатын. 2011 жылдың 31 желтоқсанына қарыздардың амортизациялық құны 25.135 миллион теңгені құрады (2010: нөл).
2010 жыл
2010 жылы Қор бір облигация үшін номиналдық құны 1.000 теңге болатын жалпы сомасы 220.000 миллион теңгенің 220.000.000 купондық облигацияларын орналастырды. Облигациялардың айналым мерзімі 15 жылды құрайды, 0,4% мөлшеріндегі жылдық купондық сыйақы әр жарты жыл сайын төленеді. Барлық облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Осы облигацияларды сатудан алынған қаражат ұйымдасқан нарықта Kazakhmys PLC компаниясының акциялар пакетін сатып алу үшін пайдаланылды. Қарыздардың номиналдық құны мен олардың әділ құны арасындағы 102.732 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте Акционердің қосымша жарнасы ретінде танылған болатын. 2011 жылдың 31 желтоқсанына қарыздардың теңгерімдік құны 123.409 миллион теңгені құрады (2010:118.596 миллион теңге).
«2010-2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңына сәйкес Қор 2010 жылы желтоқсанда Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінен пайыздық ставкалары 0,25%-дан 0,5%-ға дейін 2 қарыз алды. Қарыздар 11-ден 20 жылға дейінгі мерзімге еншілес ұйымдарға тиісінше 1%-дан және 0,5%-дан көп емес ставкалар бойынша азаматтардың белгілі бір санаттарына тұрғын үй кредиттерін қаржыландыру үшін қарыздар беруге (15.163 миллион теңге) және «Шар станциясы-Өскемен» жаңа теміржол желісінің құрылысы және пайдалану» жобасы үшін (3.640 миллион теңге) берілді.

(438.968)
(473.195)
Суммы, подлежащие погашению после 12
месяцев
430.747
405.762
2011 год
На 31 декабря 2011 года займы от Правительства Республики Казахстан включали займ в размере 430.928 миллионов тенге (2010: 465.746 миллионов тенге), полученный БТА Банком от Национального Банка Республики Казахстан, в рамках соглашений об обратной покупке по залогу долговых ценных бумаг Фонда. На 31 декабря 2011 года амортизированная стоимость данных долговых ценных бумаг составляла 424.638 миллионов тенге (2010: 349.721 миллион тенге).
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2011-2013 годы» от 29 ноября 2010 года, в 2011 году Фонд получил займы от Министерства Индустрии и Новых Технологий Республики Казахстан. Общая сумма займов составляет 46.600 миллионов тенге с процентными ставками от 0,1% до 0,5%. Займы были получены на срок от 10 до 25 лет.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 24.807 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 21.793 миллионов тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале. На 31 декабря 2011 года амортизированная стоимость займов составила 25.135 миллионов тенге (2010: ноль).
2010 год
В 2010 году Фонд разместил 220.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 220.000 миллионов тенге. Срок обращения облигаций составляет 15 лет, купонное вознаграждение в размере 0,4% годовых выплачивается каждые полгода. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Средства, полученные от реализации данных облигаций, использованы для приобретения пакета акций компании Kazakhtnys PLC на организованном рынке. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 102.732 миллиона тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале как дополнительный взнос Акционера. На 31 декабря 2011 года балансовая стоимость займов составила 123.409 миллионов тенге (2010: 118.596 миллионов тенге).
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2010-2012 годы» от 7 декабря 2009 года, в декабре 2010 года Фонд получил 2 займа от Министерства Индустрии и Новых Технологий Республики Казахстан с процентными ставками от 0,25% до 0,5%. Займы были получены на срок от 11 до 20 лет для выдачи займов дочерним организациями для финансирования жилищных кредитов определенным категориям граждан (15.163 миллиона тенге) и для проекта «Строительство и эксплуатация новой железнодорожной линии «Станция Шар-Усть-Каменогорск» (3.640 миллиона тенге) по ставкам не более 1% и 0,5% соответственно.

Бастапқы тану кезінде осы қарыздар тиісті нарықтық сыйақы ставкасын пайдалана отырып 10.391 миллион теңгені құрайтын капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте Акционердің қосымша жарнасы ретінде 8.412 миллион теңге сомасындағы дисконтты тани отырып әділ құны бойынша бағаланған болатын. 2011 жылдың 31 желтоқсанына қарыздардың теңгерімдік құны 10.924 миллион теңгені құрады (2010:10.391 миллион теңге).
Бұдан басқа, 2010 жылғы 31 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Үкіметінен, сондай-ақ бөлінбеген пайдаға арналған бастапқы тану кезінде дисконтқа жатқызылған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған ставкалары 0,02% және 1% қарыздар жалпы сомасы 629.900 миллнон теңге болатын 480.000 және 149.900.000 купондық облигацияларды қамтыды. Осы облигацияларды сатудан алынған қаражат Тұрақтандыру жоспарының шеңберінде іс-шараларды іске асыруға, «Екібастұз ГРЭС-1» ЖШС қатысу үлесінің 50%-ын сатып алуға және «Богатырь Көмір» ЖШС-нің 50% үлесін сатып алуды қайта қаржыландыруға арналған.2010жылдың 31 желтоқсанына қарыздардың теңгерімдік құны 209.796 миллион теңгені құрады (2009:191.991 миллион теңге).
Сондай-ақ 2011 жылдың 31 желтоқсанына Қазақстан Республикасы Үкіметінен қарыздар мемлекеттік бюджеттен берілген және өнеркәсіптің белгілі бір салаларын, оның ішінде тоқыма,сазды қайта өңдеу салаларын және химия саласын қолдауға арналған ұзақ мерзімді қарыздарды қамтыды.Қарыздар бойынша пайыздық ставкалар жылына 0,1%-дан 8,4%-ға дейін құрайды, тапсырыс берушілердің есебіне жазылатын пайыздық ставка қарыздың мақсатын көрсетеді.
20. ӨЗГЕ ДЕ ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Есепті күнге өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер өзінде мыналарды қамтыды:
Жобадағы үлесті сатып алғаны үшін кредиторлық берешек
2008 жылы 31 қазанда СКЖ жобасына барлық қатысушылар келісімге қол қойды, оған сәйкес «ҚМГ Қашаған Б.В.»-дан баска жобаға қатысушылардың барлығы, осылайша «ҚМГ Қашаған Б.В.»-нің СКЖ-дегі үлесін пропорционалды негізде 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап 8,33%-дан 16,81%-ға дейін ретроспективті ұлғайту үшін жобадағы өз үлестерінің бір бөлігін ішінара беруге келісті. Сатып алу бағасы 1,78 миллиард АҚШ доллары мөлшеріндегі (263 миллиард теңге) тіркелген соманы және жыл сайын негізгі борыштың сомасына капиталдандырылатың LIBOR плюс 3 пайыз мөлшеріедегі жылдық сыйақыны қамтиды. Осы берешек 8,48% мөлшеріндегі қосымша сатып алынған үлеспен қамтамасыз етілген. 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша салынған активтердің теңгерімдік құны (негізгі құралдар және барлау мен бағалау бойынша активтер) 622.925 миллион теңгені құрады (2010:530.100 миллион теңге).

При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 10.391 миллион тенге, с признанием дисконта в сумме 8.412 миллионов тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале как дополнительный взнос Акционера. На 31 декабря 2011 года балансовая стоимость займов составила 10.924 миллиона тенге (2010: 10.391 миллион тенге).
Кроме того, на 31 декабря 2010 года займы от Правительства Республики Казахстан включали 480.000 и 149.900.000 купонных облигаций на общую сумму 629.900 миллионов тенге со ставками 0,02% и 1%, также выкупленные Национальным Банком Республики Казахстан с отнесением дисконта при первоначальном признании на нераспределенную прибыль. Средства, полученные от реализации данных облигаций предназначены для реализации мероприятий в рамках Плана стабилизации, приобретения 50% доли участия в ТОО «Экибастузкая ГРЭС-1» и рефинансирования приобретения 50% доли участия в ТОО «Богатырь Комир». На 31 декабря 2011 года балансовая стоимость займов составила 209.796 миллионов тенге (2009: 191.991 миллиона тенге).
Также на 31 декабря 2011 года займы от Правительства Республики Казахстан включали долгосрочные займы, выданные из государственного бюджета и предназначенные для поддержания определенных отраслей промышленности, в том числе текстильной, отрасли по переработке газа и химической отрасли. Процентные ставки по займам составляют от 0,1% до 8,4% в год, и процентная ставка, начисляемая заказчикам, отражает цель займа.
20. ПРОЧИЕ ДОЛГОСРОЧНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
На отчетную дату прочие долгосрочные обязательства включали в себя следующее:
Кредиторская задолженность за приобретение доли в проекте
31 октября 2008 года все участники проекта СКП подписали соглашение, согласно которому все участники проекта, за исключением «КМГ Кашаган Б.В.», согласились частично передать часть своих долей в проекте, на пропорциональной основе, таким образом, чтобы увеличить долю «КМГ Кашаган Б.В.» в СКП с 8,33% до 16,81% ретроспективно с 1 января 2008 года. Цена приобретения включает фиксированную сумму в размере 1,78 миллиардов долларов США (263 миллиарда тенге) и годовое вознаграждение в размере LIBOR плюс 3 процента, который ежегодно капитализируется в сумму основного долга. Данная задолженность обеспечена дополнительной приобретенной долей в размере 8,48%. По состоянию на 31 декабря 2011 года балансовая стоимость заложенных активов (основные средства и активы по разведке и оценке) составляла 622.925 миллионов тенге (2010: 530.100 миллионов тенге).

2011 жылдың 31 желтоқсанына осы міндеттеменің амортизациялық құны 320.927 миллион теңгені құрады (2010:314.566 миллион теңге).
«Семізбай-U» ЖШС-дағы 49% қатысу үлесін сату
2008 жылы ҚАӨ YAK Beijing Sino-Kaz Uranium Resources Investment Company Limited-пен (бұдан әрі мәтін бойынша "Sino-Kaz Company") «Семізбай-U» ЖШС-ндегі 49% қатысу үлесін ақша қаражатъшың болашақта кетуінің ағымдағы құны болып табылатын 234 миллион АҚШ доллары (немесе 28.274 миллион теңге) мөлшеріндегі сыйақы ақшасына сатуға шарт (бұдан әрі - мәтін бойынша «Шарт») жасады. Ton «СемізбаЙ-U» ЖШС-дағы 51% қатысу үлесін сақтайды.
Шартқа сәйкес Sino-Kaz компаниясы осы мәміледе көрсетілген қаржы міндеттемелерін өтеу болып табылатын 2010 жылдан бастап 2033 жылға дейін ең аз таза кіріске қатысуына пропорционалды бөлуге құқығы бар. Осы бөлу шарт сомаларын ең аз төлеу бойынша қажет. Осы төлемдерге ҚАӨ ҰАК кепілдік берген. Осы қаржылық міндеттеме оны бастапқы тану күніне әділ құны бойынша бағаланды.
Сондай-ақ ҚАӨ ӨАК өзінін «Семізбай-U» 49% қатысу үлесін Sino-Kaz Company-ге бөлінетін таза кірістің ағымдағы құнын шегергендегі Sino-Kaz Company-гe төленген сыйақыға тең баға бойынша Sino-Kaz Company-re сату құқығы болатын пут-опцион жасады. Осы пут-опционды іске асыру мынадай оқиғаларға байланысты болады: (а) Қазақстан Республикасының Үкіметі «СемізбаЙ-U»-ға тиесілі уран кен орындарының кез келгеніне жер қойнауын пайдалану келісімшартын бұзса; (б) «Семізбай-U» уранын экспорттауға тыйым салынса немесе оған эмбарго салынса; (в) тараптардың уағдаластықтарына сәйкес «Семізбай-U»-ның басқа да келісімдерді орындамауынан туындаған кез келген басқа да себептер.

На 31 декабря 2011 года амортизированная стоимость данного обязательства составила 320.927 миллионов тенге (2010: 314.566 миллионов тенге).
Продажа 49% доли участия в ТОО «Семизбай-U»
В 2008 году НАК КАП заключила договор (далее по тексту «Договор») с Beijing Sino-Kaz Uranium Resources Investment Company Limited (далее по тексту "Sino-Kaz Company") на продажу 49% доли участия в ТОО «Семизбай-U» за денежное вознаграждение в размере 234 миллиона долларов США (или 28.274 миллиона тенге), представляющее собой текущую стоимость будущего выбытия денежных средств. Группа сохраняет 51% долю участия в ТОО «Семизбай-U».
Согласно Договору, компания Sino-Kaz имеет право на распределение пропорционально долевому участию минимального чистого дохода с 2010 года до 2033 года, который представляет собой погашение финансового обязательства, отраженного в данной сделке. Данное распределение необходимо для минимальных выплат договорных сумм. Данные выплаты гарантированы НАК КАП. Данное финансовое обязательство оценивалось по справедливой стоимости на дату его первоначального признания.
НАК КАП также заключила пут-опцион, предоставляющий Sino-Kaz Company право продать свою 49% долю участия в «Семизбай-U» НАК КАП по цене, равной вознаграждению, выплаченному Sino-Kaz Company, за вычетом текущей стоимости чистого дохода, распределяемого Sino-Kaz Company. Реализация данного пут-опциона зависит от следующих событий: (а) Правительство Казахстана расторгает недропользовательский контракт на любое из урановых месторождений, принадлежащих «Семизбай-U»; (б) экспорт урана «Семизбай-U» либо запрещен, либо на него наложено эмбарго; (в) любые другие причины, возникающие в связи с невыполнением «Семизбай-U» других соглашений в соответствии с договоренностями сторон.

Шарттың талаптары қытай атом электр станцияларында пайдалану үшін «Үлбі металлургия комбинаты» АҚ-да (ҰАК ҚАӨ еншілес кәсіпорны) уранның қос тотығына өңделетін (ұнтақ және таблеткалар) «Семізбай-U»-да өндірілетін барлық уранды Sino-Kaz Company-гe сатып алуды міндеттейді. China Guandong Nuclear Power Corporation Sino-Kaz Company-дің аялы компаниясы «Үлбі металлургия комбинаты» АҚ-да қытай атом электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойған күннен бастап екі жыл бойы уранның ұнтақ және таблеткадағы қос тотығын өндіру үшін қолданылатын технологияларды сертификаттауды өз міндетіне алды. 2010 жылы осы сертификаттау табысты жүргізілді. 2011 жылы қазанда «Үлбі металлургия комбинаты» АҚ-да өндірілген отын таблеткалардың алғашқы партиясы ҚХР-ға жөнелтілді. Сондай-ақ 2011 жылы отын таблеткаларын 2012-2014 жылдары Қытайға жеткізу жөнінде Келісімшарт жасалды. 2011 жылдың 31 желтоқсанында осы міндеттеменің амортизацияланған құны40.746 миллион теңгені құрады (2010:40.292 миллион теңге).
Альянс Банктің артықшылықты акциялары бойынша міндеттемелер

Условия Договора обязывают Sino-Kaz Company покупать весь уран, производимый ТОО «Семизбай-U», перерабатываемый в двуокись урана (в порошке и таблетках) АО «Ульбинский металлургический комбинат» (дочернее предприятие НАК КАП), для использования на китайских атомных электростанциях. China Guandong Nuclear Power Corporation, материнская компания Sino-Kaz Company, взяла на себя обязательство сертифицировать технологии, применяемые на АО «Ульбинский металлургический комбинат» для производства двуокиси урана в порошках и таблетках для китайских атомных электростанций, в течение двух лет со дня подписания данного Договора. В 2010 году данная сертификация успешно произведена. В октябре 2011 года отгружена для КНР первая партия топливных таблеток произведенных на АО «Ульбинский металлургический комбинат». Также в 2011 году заключен Контракт по поставкам топливных таблеток в Китай на 2012-2014 годы. На 31 декабря 2011 года амортизированная стоимость данного обязательства составила 40.746 миллион тенге (2010: 40.292 миллиона тенге).
Обязательства по привилегированным акциям Альянс Банка

2009 жылы 15 желтоқсанда банктің мөлшеріндегі қаржылық берешегінің жалпы көлемінің 95,1% міндеттемелерін иеленетін Альянс Банктің кредиторлары банктің берешегін қайта құрылымдау жоспарын мақұлдады. Қайта құрылымдау 2010 жылы 26 наурызда табысты аяқталды, қайта құрылымдалған міндеттемелердің орнына Банк жаңа борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ борыштық құрамдауышының әділ құны 20.135 миллион теңге болатын артықшылықты акциялар шығарды және кредиторларға ұсынды. Осы құрамдауыш әділ бағасымен танылды және артықшылықты акциялардың бір акция үшін 2.680 теңге мөлшеріндегі акцияларына ең аз кепілді дивиденді болуына байланысты туындады. 2011 жылы 25 тамызда акционерлер артықшылықты акциялар бойынша дивидендтердің ең аз кепілді сомаларының бір акция үшін 2.680 теңгеден бастап бір акция үшін 100 теңгеге дейін ең аз төмендеуін бекітті, Міндеттемелер құрамдауышы дивндендтердің қайта қаралған ен аз дисконтталған кепілдендірілген таза келтірілген құны бойынша қайта бағаланды. Мідеттемелер құрамдауышынын өзгеруі 19.464 миллион теңгені құрады және, капиталдын ұлғаюы ретінде танылды. 2011 жылдың 31 желтоқсанында міндеттемелердің амортизацияланған құны 762 миллион теңгені құрады (2010:22.230 миллион теңге).

15 декабря 2009 года кредиторами Альянс Банка, владеющими обязательствами банка в размере 95,1% от общего объема финансовой задолженности, был одобрен план реструктуризации задолженности банка. Реструктуризация успешно завершена 26 марта 2010 года, взамен реструктурируемых обязательств Банк выпустил и предоставил кредиторам новые долговые ценные бумаги, а также привилегированные акции со справедливой стоимостью долгового компонента 20.135 миллионов тенге. Данный компонент был признан по справедливой стоимости и возник в связи с тем, что привилегированные акции имеют минимальный гарантированный дивиденд на акции в размере 2.680 тенге за акцию. 25 августа 2011 года акционеры утвердили снижение минимальной гарантированной суммы дивидендов по привилегированным акциям с 2.680 тенге за акцию до 100 тенге за акцию. Компонент обязательств был переоценен по дисконтированной чистой приведенной стоимости пересмотренной минимальной гарантированной суммы дивидендов. Изменение компонента обязательств составило 19.464 миллиона тенге и было признано как увеличение капитала. На 31 декабря 2011 года амортизированная стоимость обязательств составила 762 миллиона тенге (2010: 22.230 миллионов тенге).

1.967
22.344
3.699
122.850
151.608
Ұзақ мерзімді бөлігі
35.294
26.471
592
2.437
5.770
70.564
2011 жылғы 31 желтоқсанға арналған резерв
36.042
28.438
22.936
6.136
128.620
222.172
Ағымдағы бөлігі
745
3.170
23.886
30
87.574
115.405
Ұзақ мерзімді бөлігі
33.236
26.399
1.047
510
5.364
66.556
2010 жылғы 31 желтоқсанға арналған резерв
33.981
29.569
24.933
540
92.938
181.961
22. ҚЫЗМЕТКЕРЛАРГЕ СЫЙАҚЫ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Мемлекеттік зейнетақымен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер
Toп Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес әлеуметтік салық төлейді. Әлеуметтік салық және жалақы бойынша шығыстар олар туындаған сәттегі шығыстарға жатқызылады. Бұдан басқа, Toп қызметкерлердің жинақтаушы зейнетақы қорларына жарнасы ретінде төленетін қызметкерлердің жалақысынан 10% ұстап қалады. Осындай шығыстар олар орын алған кезеңде көрсетіледі.
Белгіленген төлемдері бар зейнет жоспары
Осы жүйе бойынша қызметкерлерге төлеу бойынша міндеттемелер Топтың кейбір еншілес ұйымдарының («ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ, «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ, «Қазақтелеком» АҚ, «Самұрық-Энерго» АҚ және «Қамқор» ЖШС) және осы еншілес ұйымдар қызметкерлерінің кәсіподақтар арасында жасалған шарттарға сәйкес төлеуге жатқызылады. 31 желтоқсанға Топтың зейнет жоспары бойынша жалпы міндеттемелері белгіленген төлемдермен қоса мыналарды қамтыды:
2011
2010
Белгіленген төлем мөлшерлерімен бірге зейнет жоспары бойынша міндеттемелердің ағымдағы құны
41.539
32.233
31 желтоқсанға төлемдердің және тіркелген төлемдердің белгіленген мөлшерімен зейнет жоспары бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын салыстырып тексеру былайша ұсынылып отыр:
Миллион теңгемен
2011
2010
Міндеттемелердің жыл басындағы жалпы сомасы
32.233
26.708
Ағымдағы қызметтердің құны
2.296
4.158
Бұрынғы қызметтердің құны
2.145
2.598
Сыйақыға шығындар
2.880
2.615
Жыл ішінде жүргізілген төлемдер
(4.136)
(4.756)
Бұрынғы қызметтердің танылмаған құны
80
132
Жыл ішінде танылған актуарлы залал
6.041
778
Жыл аяғындағы міндеттемелердің жалпы сомасы
41.539
32.233
Өтеу мерзімі жыл ішінде келетін міндеттеме
(3.631)
(3.735)
Өтеу мерзімі жылдан кейін болатын міндеттеме
37.908
28.498
2011 және 2010 жылдардың 31 желтоқсанында аяқталған жыл ішінде танылған актуарлы залал негізінен болашақта жалақыны арттыруға қатысты жол берулерге өзгерістер нәтижесінде туындады.
Жалпы сомасы 13.442 миллион теңге болатын қызметтердің ағымдағы құны, сыйақы құны, бұрынғы қызметтер құны және актуарлы залал жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте персоналға арналған шығыстар құрамында ескерілді (2010:10.281 миллион теңге).
Топтың міндеттемелерінің есептері өлім-жітім деңгейі бойынша жарияланған статистикалық деректер, сондай-ақ Toп қызметкерлерінің саны, жасы, жынысы мен өтілі бойынша нақты деректер негізінде дайындалды. Есепті күнге барлық жоспарлар үшін орта өлшемді ретінде есептелген өзге де негізгі жол берулер төменде келтірілген:

1.967
22.344
3.699
122.850
151.608
Долгосрочная
часть
35.294
26.471
592
2.437
5.770
70.564
Резерв на 31
декабря 2011
года
36.042
28.438
22.936
6.136
128.620
222.172
Текущая часть
745
3.170
23.886
30
87.574
115.405
Долгосрочная
часть
33.236
26.399
1.047
510
5.364
66.556
Резерв на 31
декабря 2010
года
33.981
29.569
24.933
540
92.938
181.961
Описание этих резервов, включая существенные оценки и допущения, включено в Примечание 4.
22. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ВОЗНАГРАЖДЕНИЯМ РАБОТНИКАМ
Обязательства по государственному пенсионному обеспечению
Группа выплачивает социальный налог в соответствии с действующими законодательными требованиями Республики Казахстан. Расходы по социальному налогу и зарплате относятся на расходы в момент их возникновения.
Кроме того, Группа удерживает 10% от зарплаты сотрудников, выплачиваемые в качестве взносов сотрудников в накопительные пенсионные фонды. Такие расходы отражаются в том периоде, в котором они имели место.
Пенсионный план с установленными выплатами
Обязательства по выплатам работникам по этой системе подлежат оплате в соответствии с договорами профсоюзов, заключенными между некоторыми дочерними организациями Группы (АО «Национальная Компания «КазМунайГаз», АО «Национальная Компания «Қазақстан Teмip Жолы», АО «Казахтелеком», АО «Самрук-Энерго» и ТОО «Камкор») и работниками этих дочерних организаций.
На 31 декабря общие обязательства Группы по пенсионному плану с установленными выплатами включали:
2011
2010
Текущая стоимость обязательств по
пенсионному плану с установленными
размерами выплат
41.539
32.233
На 31 декабря сверка текущей стоимости обязательств по пенсионному плану с установленными размерами выплат и фиксированных выплат представлена следующим образом:
В миллионах тенге
2011
2010
Общая сумма обязательств на начало года
32.233
26.708
Стоимость текущих услуг
2.296
4.158
Стоимость прошлых услуг
2.145
2.598
Затраты на вознаграждение
2.880
2.615
Выплаты, произведенные за год
(4.136)
(4.756)
Непризнанная стоимость прошлых услуг
80
132
Актуарный убыток, признанный за год
6.041
778
Общая сумма обязательств на конец года
41.539
32.233
Обязательство, срок погашения которого
наступает в течение года
(3.631)
(3.735)
Обязательство, срок погашения которого
наступает после года
37.908
28.498
Актуарный убыток, признанный за год, закончившийся 31 декабря 2011 и 2010 годов, возник, в основном, в результате изменений в допущениях, относящихся к повышению зарплаты в будущем.
Текущая стоимость услуг, стоимость вознаграждения, стоимость прошлых услуг и актуарный убыток в общей сумме 13.442 миллиона тенге были учтены в консолидированном отчете о совокупном доходе в составе затрат на персонал (2010: 10.281 миллионов тенге).
Расчеты обязательств Группы были подготовлены на основе публикуемых статистических данных по уровню смертности, а также фактических данных Группы по количеству, возрасту, полу и стажу работников. Прочие основные допущения на отчетную дату, рассчитанные как средневзвешенные значения для всех планов, представлены ниже:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 17 тамыздағы № 915 қаулысына сәйкес Үкіметі Астанадан Қазақстанның басқа қалаларына рентабельді емес бағыттар бойынша жолаушылар әуе тасымалы бойынша қызметтерді жүзеге асыратын компанияларға субсидиялар ұсынады. Субсидия рейске жұмсалатын шығынның алынған кірістен артып кетуіне негізделген. 2011 жылдың 31 желтоқсанында аяқталған субсидияның жыл бойғы сомасы 377 миллион теңгені құрады (2010:678 миллион теңге).

В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 915 от 17 августа 2002 года, Правительство предоставляет субсидии компаниям, осуществляющим услуги по пассажирским авиаперевозкам по нерентабельным маршрутам из Астаны в другие города Казахстана. Субсидия основана на превышении затрат на рейс над полученным доходом. Сумма субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2011 года, составила 377 миллионов тенге (2010: 678 миллионов тенге).

3.056
Гудвилдің құнсыздануы
2.371
-
Кредит мекемелеріндегі қаражаттың құнсыздануы
599
14.811
Өзге де
(2.047)
9.908
232.035
49.353
31. ӨЗГЕ ДЕ ОПЕРАЦИЯЛЫҚ КІРІС
2011 жылдың 31 желтоқсанында аяқталған өзге де операциялық кіріс негізінен кірістер немесе 32.337 миллион теңге сомасындағы кірістер немесе шығындар арқылы әділ құны бойынша есептелетін қаржы құралдарымен операциялардан түсетін таза кірісті (2010: кіріс 52.517 миллион теңге), БТА Банкті қалпына келтіруге арналған облигация құнының өзгеруінен кіріс 12.265 миллион теңге (2010: нөл), шетел валютасымен ауыртпалық салынған операциялардан таза кіріс 1.422 миллион теңге (2010: 12.874 миллион теңге), сондай-ақ айыппұлдар, өсімпұлдар, бересілер бойынша сияқты өзге де операциялық емес кірістер және өзге де ұзақ мерзімді активтердің кетуінен болған кірістер.
32. ӨЗГЕ ДЕ ОПЕРАЦИЯЛЫҚ ШЫҒЫН
Өзге де операциялық шығын 5.852 миллион теңге сомасындағы банк аккредитивтері мен кепілдіктер бойынша резервтер құруға арналған шығыстарды қоса алғанда негізінен екінші деңгейдегі банктердің өзге де операциялық шығындарынан болған (2010: 61.748 миллион теңге сомасына резервті сторнирлеуден болған кіріс).
БТА Банктің және Альянс Банктің міндеттемелерінің әділ құныны бағалау кезінде сатып алу күніне банктерді қайта құрылымдаудың есепті болашақ нәтижелері ескерілді. 2010 жылдың өзге де операциялық шығыны банктердің берешегін қайта құрылымдаудан іс жүзіндегі кірістермен және банктердің сатып алу күніне оларды бағалау арасындағы айырмашылық болып табылатын жалпы сомасы 285.339 миллион теңгеге қайта құрылымдау нәтижелерін нақтылау әсерін қамтиды, оның ішінде БТА Банкін қайта құрылымдау нәтижелерін нақтылау әсері - 273.826 миллион теңге және Альянс Банкін қайта құрылымдау нәтижелерін нақтылау әсері -11.513 миллион теңге.
Көрсетілген сомадағы 116.144 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық БТА Банк облигацияларының жаңа міндеттемелер құрамында қалпына келтіруге арналған әділ құны болып табылады. Осы қағаздар оларды ұстаушыларға қалпына келтіруге арналған құнсызданған, сот тәртібімен қалпына келтірілген активтерден және салық активтерінен тұратын іс жүзінде қолма-қол түрде жүзеге асырылғаннан 50%-ын алу мүмкіндігін береді. БТА Банктің сатып aлу күніне (2009 жыл 2 ақпан) қалпына келтіруге арналған облигациялардың әділ құны әділ бағалануы мүмкін емес еді және тиісінше осы облигациялар нөлдік құнымен көрсетілді. 169.195 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық негізінен банктердің сатып алу күніне және іс жүзіндегі қайта құрылымдау күніне жаңа міндеттемелердің әділ құнын бағалау кезінде қолданылған дисконттау ставкасының айырмашылығынан, сондай-ақ кредиторлар арасында таңдалатын опциялардың болжамды және нақты бөлінуі арасындағы айрмашылықтардан туындады.
Бұдан әрі еншілес банктердің берешектерін қайта құрылымдаудың нақты нәтижелері ұсынылған.
БТА Банк

3.056
Обесценение гудвила
2.371
-
Обесценение средств в кредитных учреждениях
599
14.811
Прочее
(2.047)
9.908
232.035
49.353
31. ПРОЧИЙ ОПЕРАЦИОННЫЙ ДОХОД
Прочий операционный доход за год, закончившийся 31 декабря 2011 года, включает, в основном, чистый доход от операций с финансовыми инструментами, учитываемыми по справедливой стоимости через прибыли или убыток в сумме 32.337 миллионов тенге (2010: доход 52.517 миллионов тенге), доход от изменения стоимости облигаций на восстановление БТА Банка 12.265 миллионов тенге (2010: ноль), чистый доход от обменных операций с иностранной валютой 1.422 миллиона тенге (2010: 12.874 миллиона тенге), а также прочие неоперационные доходы, такие как доходы по штрафам, пени, недоимкам и доходы от выбытия прочих долгосрочных активов.
32. ПРОЧИЙ ОПЕРАЦИОННЫЙ УБЫТОК
Прочие операционные убытки в основном представлены прочими операционными убытками банков второго уровня, включая расходы на создание резервов по банковским аккредитивам и гарантиям в сумме 5.852 миллионов тенге (2010: доход от сторнирования резерва на сумму 61.748 миллионов тенге).
При оценке справедливой стоимости обязательств БТА Банка и Альянс Банка на дату приобретения были учтены расчетные будущие результаты реструктуризации банков. Прочий операционный убыток за 2010 год включает эффект уточнения результатов реструктуризации на общую сумму 285.339 миллионов тенге, представляющий собой разницу между фактическими доходами от реструктуризации задолженности банков и их оценкой на дату приобретения банков, в том числе эффект уточнения результатов реструктуризации БТА Банка - 273.826 миллионов тенге, и эффект уточнения результатов реструктуризации Альянс Банка -11.513 миллионов тенге.
В указанной сумме разница в размере 116.144 миллионов тенге представляет собой справедливую стоимость облигаций БТА Банка на восстановление в составе новых обязательств. Данные бумаги предоставляют их держателям возможность получения 50% от фактически осуществленного возврата в наличной форме от активов на восстановление, состоящих из обесцененных активов на восстановление, восстановлений в судебном порядке и налоговых активов. На дату приобретения БТА Банка (2 февраля 2009 года) справедливая стоимость облигаций на восстановление не могла быть справедливо оценена, и, соответственно, данные облигации были отражены по нулевой стоимости. Разница в размере 169.195 миллионов тенге возникла, в основном, в связи с различием ставок дисконтирования, примененных при оценке справедливой стоимости новых обязательств на дату приобретения банков и на дату фактической реструктуризации, а также расхождениями в прогнозном и фактическом распределении выбираемых опций между кредиторами.
Далее представлены фактические результаты реструктуризации задолженности дочерних банков:
БТА Банк

2010 жылы 28 мамырда «БТА Банк» АҚ-нын банктің қаржылық берешегінің жалпы көлемінің 92,03% мөлшеріндегі міндеттемелерін иеленетін кредиторлары банктің берешегін қайта құрылымдау жоспарын мақұлдады. 2010 жылы 1 қыркүйекте Банк өзінің қаржылық міндеттемелерін қайта құрылымдау үдерісін табысты аяқтады. Банк өзінің бұған дейін шығарған барлық облигациялары мен өзге де міндеттемелерінің күшін жойды және оның орнына әділ құны 722.374 миллиона теңге болатын жаңа борыштық құнды қағаздар шығарды, сондай-ақ 945 миллион АҚШ доллары нысанында кредиторларға төледі, бұл 139.010 миллион теңгеге барабар. Берілген қорытынды сома 861.384 миллион теңгені, ал БТА Банктің қайта құрылымдаудан кірісі - 853.914 миллион теңгені құрады.

28 мая 2010 года кредиторами АО «БТА Банк», владеющими обязательствами банка в размере 92,03% от общего объема финансовой задолженности, был одобрен план реструктуризации задолженности банка. 1 сентября 2010 года Банк успешно завершил процесс реструктуризации своих финансовых обязательств. Банк аннулировал все свои ранее выпущенные облигации и иные обязательства, и взамен выпустил новые долговые ценные бумаги, справедливой стоимостью 722.374 миллиона тенге, а также выплатил кредиторам в денежной форме 945 миллионов долларов США, что эквивалентно 139.010 миллионам тенге. Итоговая сумма выдачи составила 861.384 миллиона тенге, а доход БТА Банка от реструктуризации - 853.914 миллионов тенге.

Сондай-ақ қайта құрылымдау жоспары шеңберінде Қор 2010 жылдың тамызында БТА Банкттің Қорға тиесілі бірінші және екінші облигациялық бағдарламалары шеңберінде оларда шығарылған барлық облигацияларды конвертациялау есебінен БТА Банк қосымша шығарған 44.175.794.956 жай акцияларды сатып алды. Конвертацияланған облигациялардың әділ бағасы 671.472 миллион теңгені құрады. 2010 жылы 20 тамызда БТА Банк Қордан жалпы сомасы 1 теңгеге саны 8.179.148.436 дана жай акцияларын сатып алды, олар 2010 жылы 26 тамызда қайта құрылымдау бойынша кредиторларға өтеусіз бөлінді, нәтижесінде Қордың үлесі 81,48% жай акцияларды құрады.
Альянс Банк

Также в рамках плана реструктуризации, в августе 2010 года Фонд приобрел 44.175.794.956 дополнительно выпущенных простых акций БТА Банка за счет конвертации в них облигаций всех выпусков в пределах первой и второй облигационных программ БТА Банка, принадлежавших Фонду. Справедливая стоимость конвертированных облигаций составила 671.472 миллиона тенге. 20 августа 2010 года БТА Банк произвел выкуп простых акций у Фонда в количестве 8.179.148.436 штук на общую сумму 1 тенге, которые были распределены 26 августа 2010 года кредиторам по реструктуризации без возмещения, в результате чего доля Фонда составила 81,48% простых акций.
Альянс Банк

2009 жылы 15 желтоқсанда «Альянс Банк» АҚ-ның банктің қаржылық берешегінің жалпы көлемінің 95,1% мөлшеріндегі міндеттемелерін иеленетін кредиторлары банктің берешегін қайта құрылымдау жоспарын мақұлдады. Қайта құрылымдау 2010 жылы 26 наурызда табысты аяқталды, Банк қайта құрылымдалатын міндеттемелердің орнына шығару күніне әділ бағасы 170.078 миллион теңгені құраған жаңа борыштық құнды қағаздар, сондай-ақ борыштық құрамдауышының әділ құны 20.135 миллион теңге болатын артықшылықты акциялар шығарды және кредиторларға ұсынды. Кредиторларға 73.558 миллион теңге сомасында қосымша ақша қаражаты төленді. Берудің қорытынды сомасы 263.771 миллион теңгені, ал Альянс Банктің қайта құрылымдаудан кірісі- 324.745 миллион теңгені құрады.

15 декабря 2009 года кредиторами АО «Альянс Банк», владеющими обязательствами банка в размере 95,1% от общего объема финансовой задолженности, был одобрен план реструктуризации задолженности банка. Реструктуризация успешно завершена 26 марта 2010 года, взамен реструктурируемых обязательств Банк выпустил и предоставил кредиторам новые долговые ценные бумаги, справедливая стоимость которых на дату выпуска составила 170.078 миллионов тенге, а также привилегированные акции со справедливой стоимостью долгового компонента 20.135 миллионов тенге. Дополнительно кредиторам были выплачены денежные средства в сумме 73.558 миллионов тенге. Итоговая сумма выдачи составила 263.771 миллион тенге, а доход Альянс Банка от реструктуризации - 324.745 миллионов тенге.

Сондай-ақ қайта құрылымдау жоспары шеңберінде Қор 2010 жылдың наурызында жалпы сомасы 129 миллиард теңгеге қосымша шығарған «Альянс Банк» АҚ-ның 4.000.000 жай акцияларын және 1.567.164 артықшылықты акцияларын сатып алды. Сатып алу Қордың 24 миллиард теңге ақша қаражатымен төлеу және Қор жалпы сомасы 105 миллиард теңгеге «Альянс Банк» АҚ-дан сатып алған облигацияларын конвертациялау арқылы жүзеге асырылды. Қайта құрылымдау талаптарына сәйкес Қор Банк кредиторларына банктің 33% жай және артықшылықты акцияларын ұсынды, нәтижесінде Қордың үлесі жай және артықшылықты акциялардың 67%-ын құрады.
Темірбанк

Также в рамках плана реструктуризации, в марте 2010 года Фонд приобрел 4.000.000 простых акций и 1.567.164 привилегированных акций АО «Альянс Банк», дополнительно выпущенных банком, на общую сумму 129 миллиардов тенге. Приобретение было осуществлено через оплату Фондом 24 миллиарда тенге денежными средствами и конвертацию облигаций АО «Альянс Банк», выкупленных Фондом на общую сумму 105 миллиардов тенге. В соответствии с условиями реструктуризации, Фонд предоставил кредиторам Банка 33% простых и привилегированных акций банка, в результате доля Фонда составила 67% от простых и привилегированных акций.
Темірбанк

2010 жылдың наурызында «Темірбанк» АҚ-ның банктің қаржылық берешегінің жалпы көлемінің 93,7% мөлшеріндегі міднеттемелерін иеленетін кредиторлары банктің берешегін қайта құрылымдау жоспарын мақұлдады. 2010 жылы 30 маусымда Банк өзінің қаржылық міндеттемелерін қайта құрылымдау үдерісін табысты аяқтады. Қайта құрылымдау жоспарының талаптарына сәйкес Банктің қайта құрылымдауға жатқызылатын банктің міндеттемелерінің жалпы сомасынан алынған еурооблигациялар жалпы әділ құны 98.228 миллион теңге болатын жаңа еурооблигациялармен ауыстырылды, сондай-ақ ақшалай нысанда 22.651 миллион теңге сомасына ішінара өтелді, банктік қайта құрылымдаудан кірісі 93.768 миллион теңгені құрады.
Қайта құрылымдау шеңберінде Қор «Темірбанк» АҚ-ның бұрын орналастырылмаған жалпы сомасы 107.825 мың теңгенің 75.933.000 дана жай акцияларын және жалпы сомасы 23.380 миллион теңгенің 15.905.000.000 дана банктің қосымша шығарылған акцияларын сатып алды. Темірбанк қосымша шығарған жай акциялардың 19,57% пайызы сыртқы кредиторларға берілді, осыдан кен Қордың үлесі 79,900-ды құрады.

В марте 2010 года кредиторами АО «Темірбанк», владеющими обязательствами банка в размере 93,7% от общего объема финансовой задолженности, был одобрен план реструктуризации задолженности банка. 30 июня 2010 года Банк успешно завершил процесс реструктуризации своих финансовых обязательств. Согласно условиям Плана реструктуризации, еврооблигации из общей суммы обязательств Банка, подлежащих реструктуризации, были заменены новыми еврооблигациями, общей справедливой стоимостью 98.228 миллионов тенге, а также частично погашены в денежной форме на сумму 22.651 миллион тенге, доход банка от реструктуризации составил 93.768 миллионов тенге.
В рамках реструктуризации Фонд приобрел 75.933.000 штук простых ранее неразмещенных акций АО «Темірбанк». на общую сумму 107.825 тысяч тенге, и 15.905.000.000 штук дополнительно выпущенных акций банка на общую сумму 23.380 миллионов тенге. Внешним кредиторам были переданы 19,57% дополнительно выпущенных простых акций Темірбанка, после чего доля Фонда составила 79,90%.

60.99%
«Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ
100.00%
100.00%
«ҚазЭкспоГарант экспорт-кредит сақтандыру корпорациясы» АҚ (Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөніндегі МСК)
100.00%
100.00%
«Ипотекалық кредиттерді кепілдендірудің Қазақстан қоры» АҚ
-
100.00%
«Ақтөбе» халықаралық әуежайы» АҚ
100.00%
100.00%
«Самұрық-Қазына Келісімшарт» ЖШС
100.00%
100.00%
«СК-Фармация» ЖШС
100.00%
100.00%
«Тау-кен Самұрық» ұлттық тау-кен компаниясы» АҚ және еншілес ұйымдар
100.00%
100.00%
«Академик Ш.Ш. Шөкин атындағы энергетика ҚазҒЗИ» АҚ
50%+1
50%+1
«Біріккен химиялық компания» ЖШС және еншілес ұйымдар
100.00%
100.00%
«Самұрық-Қазына Инвест» ЖШС
100.00%
100.00%
«КОРЭМ» АҚ
100.00%
100.00%
«Атырау» халықаралық әуежайы» АҚ
100.00%
100.00%
«Павлодар әуежайы» АҚ
100.00%
100.00%
«ҚазИнвест» инвестицияларға жәрдемдесу Қазақстан орталығы» ЖШС
-
100.00%
«Қарағандыгипрошахт және К» ЖШС
90.00%
90.00%
«Темірбанк» АҚ
79.90%
79.00%
KGF SLP
100.00%
100.00%
KGF IM
100.00%
100.00%
KGF Management
100.00%
100.00%
«Қазгеология» ҰГК» АҚ
100.00%
-
«СҚ Финанс» ЖШС
100.00%
-
38. АҚШАЛАЙ ЕМЕС ЕЛЕУЛІ МӘМІЛЕЛЕР
2011 және 2010 жылдары Toп Акционерге еншілес ұйымдардың акцияларын берді және айырбас шарты бойынша акционерден акциялар және өзге де мүлік алды (17.4-ескертпе). Осы операциялар ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен алынып тасталды.
2011 жылдың 31 желтоқсанына негізгі құралдарды сатып алғаны үшін кредиторлық берешек 25.921 миллион теңгеге ұлғайды (2010:34.681 миллион теңге). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен алынып тасталды.
2011 жылы Toп қаржылық жалға алу шарты бойынша құны 8.839 миллион теңге негізгі құралдар алды (2010: 4.190 миллион теңге). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен алынып тасталды.
2011 жылы Toп клиенттердің қарызын өтеу есебінен қамтамасыз етуді алды. Осы қамтамасыз етудің әділ құны 9.802 миллион теңгені құрайды (2010: 41.403 миллион теңге). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен алынып тасталды.
2011 жылы Қор Үкіметтен нарықтағыдан сыйақы төмен ставкалары бойынша қарыз қаражатын алды (19-ескертпе). Осы міндеттемелерді бастапқы тану кезіндегі 21.793 миллион теңге сомасындағы дисконт капиталдың өзгеруі туралы шоғырландырылған есепте көрсетілді (2010: 111.144 миллион теңге). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен алынып тасталды.
2011 жылы Toп негізгі құралдардың құнына 7.626 миллион теңге мөлшеріндегі қарыздар бойынша шығындарды капиталдандырды (2010: 571 миллион теңге). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы осы шоғырландырылған есептен алынып тасталды.

60,99%
АО «Фонд недвижимости Самрук-Казына»
100,00%
100,00%
АО «Экспортно-кредитная страховая корпорация
КазЭкспоГарант» (ГСК по страхованию экспортных
кредитов и инвестиций)
100,00%
100,00%
АО «Казахстанский фонд гарантирования ипотечных
кредитов»
-
100,00%
АО «Международный аэропорт Актобе»
100,00%
100,00%
ТОО «Самрук-Казына Контракт»
100,00%
100,00%
ТОО «СК-Фармация»
100,00%
100,00%
АО «Национальная Горнорудная Компания «Тау-Кен Самрук»
и дочерние организации
100,00%
100,00%
АО «КазНИИ энергетики имени академика Ш.Ч. Чокина»
50%+1
50%+1
ТОО «Объединенная химическая компания» и дочерние
организации
100,00%
100,00%
ТОО «Самрук-Казына Инвест»
100,00%
100,00%
АО «КОРЭМ»
100,00%
100,00%
АО «Международный аэропорт Атырау»
100,00%
100,00%
АО «Аэропорт Павлодар»
100,00%
100,00%
ТОО «Казахстанский центр содействия инвестициям
«КазИнвест»
-
100,00%
ТОО «Карагандагипрошахт и К»
90,00%
90,00%
АО «Темірбанк»
79,90%
79,90%
KGF SLP
100,00%
100,00%
KGFIM
100,00%
100,00%
KGF Management
100,00%
100,00%
АО «НГК «Казгеология»
100,00%
-
ТОО «СК Финанс»
100,00%
-
38. СУЩЕСТВЕННЫЕ НЕДЕНЕЖНЫЕ СДЕЛКИ
В 2011 и 2010 годах Группа передала Акционеру акции дочерних организаций и получила от Акционера акции и прочее имущество по договорам мены (Примечание 17.4). Данные операции были исключены из консолидированного отчета о движении денежных средств.
На 31 декабря 2011 года, кредиторская задолженность за приобретенные основные средства увеличилась на 25.921 миллион тенге (2010: 34.681 миллион тенге). Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2011 году Группа получила основные средства по договорам финансовой аренды стоимостью 8.839 миллионов тенге (2010: 4.190 миллионов тенге). Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2011 году Группа получила обеспечение в счет погашения займов клиентам. Справедливая стоимость данного обеспечения составляет 9.802 миллиона тенге (2010: 41.403 миллиона тенге). Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2011 году Фонд получил от Правительства заемные средства по ставкам вознаграждения, ниже рыночных (Примечание 19). Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 21.793 миллиона тенге был отражен в консолидированном отчете об изменениях в капитале (2010: 111.144 миллиона тенге). Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2011 году Группа капитализировала в стоимость основных средств затраты по займам в размере 7.626 миллионов тенге (2010: 571 миллион тенге). Данная операция была исключена из настоящего консолидированного отчета о движении денежных средств.

2010 жылы Қор «Екібастұз МАЭС-1» ЖШС-ның 50% қатысу үлесін сатып алу бойынша мәмілені аяқтады (9-ескертпе).
39. БАЙЛАНЫСТЫ ТАРАПТАР ТУРАЛЫ АҚПАРАТТЫ АШУ
24 «Байланысты тараптар туралы ақпаратты алу» БЕХС-ке сәйкес тараптар егер бір тарап екінші тарапты бақылау мүмкіндігі болса немесе оның қаржылық және операциялық шешім қабылдауы кезінде екінші тарапқа елеулі ықпалын жүзеге асыру мүмкіндігі болса, тараптар байланысты болып саналады. Әрбір байланысты тараппен қатынастардың болу мүмкіндігін бағалау кезінде назар заңды ресімделуіне ғана емес өзара қатынастардың мәніне аударылады.
Байланысты тараптар өзінде оларда Топтың шешуші басқарушы персоналына қатысудың елеулі үлесі, сондай-ақ Үкімет бақылайтын өзге де кәсіпорындар тікелей немесе жанама түрде тесілі Топтың, ұйымның шешуші басқарушы персоналын қамтиды. Байланысты тараптармен мәмілелер байланысты үшінші тарапқа ұсынылатын тарифтер негізінде берілген кейбір реттелетін қызметтерді қоспағанда, нарық ставкаларына сәйкес келуі міндетті емес тараптар арасындағы келіслген талаптар бойынша жүзеге асырылды.
Келесі кесте байланысты тараптар 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жасалған мәмілелердің жалпы сомасын көрсетеді:
Миллион теңгемен
Қауымдасқан компаниялар
Оларды Топ қатысушысы болып табылатын бірлескен кәсіпорындар
Мемлекет бақылайтын өзге де кәсіпорындар
Өзге де байланысты тараптар
Байланысты тараптардың берешегі

В 2010 году Фонд завершил сделку по покупке 50% доли участия в ТОО «Экибастузская ГРЭС-1» (Примечание 9).
39. РАСКРЫТИЕ ИНФОРМАЦИИ О СВЯЗАННЫХ СТОРОНАХ
В соответствии с МСБУ 24 «Раскрытия информации о связанных сторонах» стороны считаются связанными, если одна сторона имеет возможность контролировать другую сторону или осуществлять значительное влияние на другую сторону при принятии ею финансовых или операционных решений. При оценке возможного наличия отношений с каждой связанной стороной внимание уделяется сути взаимоотношений, а не только их юридическому оформлению.
Связанные стороны включают в себя ключевой управляющий персонал Группы, организации, в которых ключевому управляющему персоналу Группы прямо или косвенно принадлежит существенная доля участия, а также прочие предприятия, контролируемые Правительством. Сделки со связанными сторонами осуществлялись на условиях, согласованных между сторонами, которые не обязательно соответствуют рыночным ставкам, за исключением некоторых регулируемых услуг, которые предоставлены на основании тарифов, предлагаемых для связанных и третьих сторон.
Следующая таблица показывает общую сумму сделок, которые были совершены со связанными сторонами по состоянию на 31 декабря:
В миллионах тенге
Ассоциированные
компании
Совместные
предприятия,
в которых
Группа
является
участником
Прочие
предприятия,
контролируемые
государством
Прочие
связанные
стороны
Задолженность связанных сторон

55.912
9.897
2010
1
-
2.801
992
2011 жылы 31 желтоқсанға 535.117 миллион теңге мөлшеріндегі ағымдағы шоттар мен банктік депозиттер Топтың байланысты тарапы ретінде қарастырылатын «Қазақстан халық банкі» АҚ-да орналастырылды (2010:561.921 миллион теңге).
2011 жылдың 31 желтоқсандағы жағдай бойынша байланысты қарыздар бойынша берешек «Қазақстан халық банкі» АҚ алдындағы 147.336 миллион теңге мөлшеріндегі берешекті қамтыды (2010: 40.464 миллион теңге), ал 2011 жылы 31 желтоқсанға «Қазақстан халық банкі» АҚ берген қарыздар - 21.000 миллион теңге (2010:21.000 миллион теңге).

55.912
2.801
9.897
992
На 31 декабря 2011 года текущие счета и банковские депозиты в размере 535.117 миллионов тенге были размещены в АО «Народный Банк Казахстана», который рассматривается как связанная сторона Группы (2010: 561.921 миллион тенге).
По состоянию на 31 декабря 2011 года, задолженность по займам связанным сторонам включала задолженность перед АО «Народный Банк Казахстана» в размере 147.336 миллионов тенге (2010: 40.464 миллиона тенге), а займы, выданные АО «Народный Банк Казахстана» на 31 декабря 2011 года - 21.000 миллион тенге (2010: 21.000 миллион тенге).

«Қазақстан халық банкі» АҚ-дан 2011 жылы артықшылықты акциялар бойынша алынған дивидентдтердің жалпы сомасы 2.763 миллион теңгені құрады (2010:2.261 миллион теңге).
2011 жылдың 31 желтоқсанына Топтың 65.969 миллионов теңге сомасындағы бір қатар қарыздарды да Қазақстан Республикасының Үкімет кепілдік берді (2010:39.451 миллион теңге).
Қоса беріліп отырған жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте персоналға арналған шығындарға қосылған шешуші басқару персоналына төленген сыйақының жалпы сомасы 2011 жылы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде 8.596 миллион теңгені құрады (2010: 6.705 миллион теңге). Шешуші басқару персоналына төленген сыйақылар басым түрде келісімшарттарда белгіленген жалақы бойынша шығыстардан операциялар нәтижелеріне негізделген сыйлықақылардан тұрады.
26-ескертпеде атап көрсетілгендей, Үкімет Топтың еншілес ұйымдарына кейбір субсидиялар ұсынады.
2011 жылы Қор нарықтағыдан төмен сыйақы ставкалары бойынша Үкіметтен қарыз қаражатын алды 21.793 миллион теңге сомасындағы Дисконт капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте көрсетілді (2010:111.144 миллион теңге) (17 және 19- ескертпелер).
40. ҚАРЖЫ ҚҰРАЛДАРЫ, ҚАРЖЫ ТӘУЕКЕЛДЕРІН БАСҚАРУ МАҚСАТТАРЫ ЖӘНЕ САЯСАТЫ
Топтық негізгі қаржы құралдары банк қарыздарын, ақша қаражатын, қысқа мерзімді салымдарды, сондай-ақ дебиторлық және кредиторлық берешекті қамтиды. Топтың қаржы құралдары бойынша туындайтын негізі тәуекелдер - бұлар сыйақы ставкасына байланысты тәуекел, валюталық тәуекел және кредиттік тәуекел. Ton сондай-ақ барлық қаржы құралдары бойынша туындайтын өтімділікке байланысты тәуекелді де қадағалайды.
Сыйақы ставкаларына байланысты тәуекел
Пайыздық ставкалармен байланысты тәуекел нарықтағы сыйақы сатвкасының өзгеруі нәтижесінде қаржы құралы құнының ауытқу тәуекелі болып табылады. Toп оларда өзінің және қарыз қаражаты, сондай-ақ оның инвестициялары көрсетілген сыйақы ставкаларының өзгерістеріне бақылауды жүзеге асыру арқылы сыйақы ставкаларына байланысты тәуекелді шектейді.
Топтың сыйақы ставкаларына байланысты тәуекелге бейімділігі негізінен ауытқымалы пайыздық ставкалармен Топтың ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді борыштық міндеттемелеріне қатысты болады (18- ескертпе).
Келесі кестеде Топтың табыс салығына (өзгермелі сыйақы ставкаларымен қарыздарының болуының салдарынан) және капиталға дейін (сату үшін қолда бар инвестициялардың әділ құнының өзгеруі салдарынан) пайдасының LIBOR өзгермелі пайыздық ставкаларының болуы мүмкін өзгерістеріне барлық өлшемдер тұрақты шама ретінде қабылданған жағдайдағы сезімталдығы көрсетілген.
Миллион теңгемен
Базистік тармақтарындағы ұлғаю/(азаю)*
Пайда мен шығындарға ықпалы
Капиталға өзге де ықпал
2011 АҚШ доллары

Общая сумма дивидендов по привилегированным акциям, полученным от АО «Народный Банк Казахстана» в 2011 году составила 2.763 миллиона тенге (2010: 2.261 миллион тенге).
На 31 декабря 2011 года ряд займов Группы на сумму 65.969 миллионов тенге был гарантирован Правительством Республики Казахстан (2010: 39.451 миллион тенге).
Общая сумма вознаграждений, выплаченных ключевому управленческому персоналу, включенная в затраты на персонал в прилагаемом консолидированном отчете о совокупном доходе, составила 8.596 миллионов тенге за год, закончившийся 31 декабря 2011 года (2010: 6.705 миллионов тенге). Вознаграждение, выплаченное ключевому управленческому персоналу, преимущественно состоит из расходов по заработной плате, установленной контрактами, и премиями, основанными на операционных результатах.
Как отмечено в Примечании 26, Правительство предоставляет некоторые субсидии дочерним организациям Группы.
В 2011 году Фонд получил от Правительства заемные средства по ставкам вознаграждения ниже рыночных Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 21.793 миллиона тенге был отражен в консолидированном отчете об изменениях в капитале (2010: 111.144 миллионов тенге) (Примечания 17 и 19).
40. ФИНАНСОВЫЕ ИНСТРУМЕНТЫ, ЦЕЛИ И ПОЛИТИКА УПРАВЛЕНИЯ
ФИНАНСОВЫМИ РИСКАМИ
Основные финансовые инструменты Группы включают банковские займы, денежные средства, краткосрочные вклады, а также дебиторскую и кредиторскую задолженность. Основные риски, возникающие по финансовым инструментам Группы - это риск, связанный со ставками вознаграждения, валютный риск и кредитный риск. Группа также отслеживает риск, связанный с ликвидностью, который возникает по всем финансовым инструментам.
Риск, связанный со ставками вознаграждения
Риск, связанный с процентными ставками, представляет собой риск колебания стоимости финансового инструмента в результате изменения ставок вознаграждения на рынке. Группа ограничивает риск, связанный со ставками вознаграждения, посредством осуществления контроля изменений ставок вознаграждения по валютам, в которых выражены ее собственные и заемные средства, а также ее инвестиции.
Подверженность Группы риску, связанному со ставками вознаграждения в основном относится к долгосрочным и краткосрочным долговым обязательствам Группы с плавающими процентными ставками (Примечание 18).
В следующей таблице представлена чувствительность прибыли Группы до подоходного налога (вследствие наличия займов с плавающими ставками вознаграждения) и капитала (вследствие изменения в справедливой стоимости инвестиций, имеющихся в наличии для продажи), к возможным изменениям в плавающих процентных ставках LIBOR при том условии, что все остальные параметры приняты величинами постоянными.
В миллионах тенге
Увеличение/
(уменьшение)
в базисных
пунктах*
Влияние на прибыли
и убытки
Прочее влияние
на капитал
2011
Доллары США

15/-15
(885)/885
(347)/395
Теңге
15/-15
251/(251)
(641)/644
2010 АҚШ доллары
+100/-25
(9.633)/2.408
(13)/3
Теңге
+100/-25
1.077/(269)
(4.113)/598
* 1 базистік тармақ=0,01%
Валюталық тәуекел
Қаржылық жалға алу және сауда кредиторлық берешектің және олардың баламаларының және дебиторлық берешектің АҚШ долларында көрсетілген қарыздар сумаларының елеулі болуы нәтижесінде Топтың шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімге АҚШ долларында теңгеге айырбас бағамының өзгеруі елеулі әсер етуі мүмкін.
Келесі кестеде Toп пайдасының табыс салығына дейін АҚШ доллары және еуро айырбас бағамындағы болуы мүмкін өзгерістерге, қалған барлық өлшемдер тұрақты шама ретінде қабылданған жағдайдағы, сезімталдығы көрсетілген.
Миллион теңгемен
Айырбастау бағамдарына ұлғайту/(азайту)
Пайдаға және шығынға әсері
2011
АҚШ доллары
10.72%/(10.72%)
(149.189)/(149.189)
Еуро
16.63%/(16.63%)
(11.293)/11.293
2010
АҚШ доллары
+11.56%/(11.56%)
(149.652)/149.652
Еуро

15/-15
(885)/885
(347)/395
Тенге
15/-15
251/(251)
(641)/644
2010
Доллары США
+100/-25
(9.633)/2.408
(13)/73
Тенге
+100/-25
1.077/(269)
(4.113)/598
* 1 базисный пункт=0,01%
Валютный риск
В результате значительных сумм займов, обязательств по финансовой аренде и торговой кредиторской задолженности, денежных средств и их эквивалентов и дебиторской задолженности, выраженных в долларах США, на консолидированный бухгалтерский баланс Группы может оказать значительное влияние изменения в обменных курсах доллара США к тенге.
В следующей таблице представлена чувствительность прибыли Группы до подоходного налога к возможным изменениям в обменном курсе доллара США и евро при том условии, что все остальные параметры приняты величинами постоянными.
В миллионах тенге
Увеличение /
(уменьшение) в
обменных курсах
Влияние на прибыли и
убытки
2011
Доллары США
Евро
10,72%/(10,72%)
16,63%/(16,63%)
(149.189)/149.189
(11.293)/11.293
2010
Доллары США
Евро
+11,56%/(11,56%)

+16.65%/(16.65%)
(9.319)/9.319
Кредиттік тәуекел
Контрагенттердің Топтың қаржы инструменттерімен жасалған шарттардың талаптарын орындамауы нәтижесінде туындаған кредиттік тәуекел, әдетте, контрагенттер міндеттемелерінің шамасы Топтың осы контрагенттердің алдындағы міндеттемелерінен асатын, мұндайлар болған кезде, сомамен шектеледі. Toп саясаты кредитке қабілетті конртагенттермен бірге қаржы инструмештерімен операциялар жасауды көздейді. Кредиттік тәуекелге бейімділіктің ең жоғарғы шамасы әрбір қаржы активінің теңгерім құнына тең. Toп өз тәуекелінің ең жоғары шамасы есепті күні көрсетілген құнсыздану резервтерін шегергенде, клиенттер қарыздарының сомасында (10-ескертпе), кредит мекемелеріндегі қаражат сомасында (11-ескертпе), сауда-дебиторлық берешек пен өзге де ағымдағы активтерде (15-ескертпе), өзге де қаржы активтерінде (12-ескертпе) және өтеуге ҚҚС көрініс табады деп санайды.
Кредиттік тәуекелдің жинақталуы оларға қатысты экономикалық жағдайлардың немесе өзге де жағдайлардың өзгеруі олардың өз міндетгемелерін орындау қабілетіне бірдей әсер етеді деп күтуге негіз бар бір қарыз алушының немесе бірдей қызмет шарттарымен қарыз алушылар тобының берешегінің бірнеше сомасы болған кезде туындауы мүмкін.
Топта баламалы кредиттік тарихы бар тапсырысшылармен мәмілелер жасасуға және белгіленген кредит беру лимиттерінен асырмауға тұрақты бақылауды көздейтін саясат әрекет етеді. Toп өз клиенттерінің көпшілігімен алдын ала төлем негізінде жұмыс істеуінің арқасында кредиттік тәуекел азаяды.
Өтімділік тәуекелі
Өтімділік тәуекелі Toп өзінің қаржылық міндеттемелерін орындау үшін қаражат тартқан кезде қиындықтарға кездесуі мүмкіндігімен байланысты. Өтімділік тәуекелі қаржы активін оның әділ құнына жақын құн бойынша жедел сатудың мүмкін еместігі нәтижесінде туындауы мүмкін.
Өтімділікке қойылатын талаптар ұдайы бақыланады және басшылық міндеттемелерді қарай орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалайды.
Мынадай кестеде осы міндеттемелерді өтеудің мерзімі бөлігінде Топтың қаржылық міндеттемелері бойынша келісілген дисконтталмаған төлемдер туралы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат берілген.
Миллион теңгемен
Талап етілгенге дейін
1 айдан артық, бірақ 3 айдан аспайтын
3 айдан артық, бірақ 1 жылдан аспайтын
1 жылдан артық, бірақ 5 жылдан аспайтын
5 жылдан артық
Жиыны

+16,65%/(16,65%)
(149,652)/149,652
(9.319)/9.319
Кредитный риск
Кредитный риск, возникающий в результате невыполнения контрагентами условий договоров с финансовыми инструментами Группы, обычно ограничивается суммами, при наличии таковых, на которые величина обязательств контрагентов превышает обязательства Группы перед этими контрагентами. Политика Группы предусматривает совершение операций с финансовыми инструментами с рядом кредитоспособных контрагентов. Максимальная величина подверженности кредитному риску равна балансовой стоимости каждого финансового актива. Группа считает, что максимальная величина ее риска отражается суммой займов клиентам (Примечание 10), суммой средств в кредитных учреждениях (Примечание 11), торговой дебиторской задолженности и прочих текущих активов (Примечание 15), прочих финансовых активов (Примечание 12) и НДС к возмещению, за вычетом резервов на обесценение, отраженных на отчетную дату.
Концентрация кредитного риска может возникать при наличии нескольких сумм задолженности от одного заемщика или от группы заемщиков со сходными условиями деятельности, в отношении которых есть основания ожидать, что изменения экономических условий или иных обстоятельств могут одинаково повлиять на их способность выполнять свои обязательства.
В Группе действует политика, предусматривающая постоянный контроль за тем, чтобы сделки заключались с заказчиками, имеющими адекватную кредитную историю, и не превышали установленных лимитов кредитования. Кредитный риск снижается благодаря тому факту, что Группа работает с большинством своих клиентов на основе предоплаты.
Риск ликвидности
Риск ликвидности связан с возможностью того, что Группа столкнется с трудностями при привлечении средств для выполнения своих финансовых обязательств. Риск ликвидности может возникнуть в результате невозможности оперативно реализовать финансовый актив по стоимости, приближающейся к его справедливой стоимости.
Требования к ликвидности регулярно контролируются и руководство следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения.
В следующей таблице представлена информация по состоянию на 31 декабря о договорных недисконтированных платежах по финансовым обязательствам Группы в разрезе сроков погашения этих обязательств.
В миллионах тенге
До
востребования
Свыше 1
месяца,
но не
более 3
месяцев
Свыше
3 месяцев,
но не
более
1 года
Свыше
1 года,
но не
более
5 лет
Свыше 5 лет
Итого

2009 жылғы 5 қарашада БТА банкі Қырғызстанның заңды тұлғалары мен мемлекеттік органдарының. заңсыз әрекеттері нәтижесінде келтірілген зиян үшін 30.418.143 фунт стерлинг және 38.891.000 АҚШ доллары болатын өтемақы төлеу туралы Қырғызстанның Үкіметіне талап жіберілді. Кейіннен Қырғызстан Республикасының Уақытша Үкіметіне келтірілген зиянды өтеу қажеттілігі туралы бірқатар талап та жіберді.
Қазіргі уақытта Қырғызстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік қызметі БТА Банкке тиесілі Қырғызстан БТА Банкі акцияларын заңсыз шеттету фактісі бойынша қылмыстық істі сотқа берілді.
БТА Банк келтірілген зиянды өтеу фактісі бойынша Қырғызстан Республикасының Үкіметіне қарсы бастамашылық жасалған төрелік талқылауды сүйемелдеу үшін заң компаниясы - консультатты тартты.
Қырғыз Республикасы Үкіметінің Банктің заңды құқықтарын қалпына келтіру жөніндегі барлық күш— жігерін салғанын ескере отырып, БТА Банк заңды консультантпен бірлесіп восстановлении көрсетілген халықаралық төрелік талқылауды тоқтату жөніндегі іс-шараларды алдын ала қабылдады. халықаралық талқылау 2012 жылғы 30 маусымға дейін тоқтатылды.
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік күні БТА Банк басшылығы осы сот үдерісінің ықтимал бастапқы сомасына немесе осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке ықтимал әсері деңгейіне негіздемелі бағалау жасай алмайды.
Грузия Республикасының аумағындағы талап арыздар
2007-2009 жылдары БТА Банк Грузия Республикасы аумағында бірнеше компанияларға жылжымайтын мүлік және инфрақұрылым объектілерін салуға жалпы сомасы 73.000.000 АҚШ доллары болатын кредиттер берді. Осы компаниялар бойынша қаржыландыруға бекітілген жалпы сома 262.000.000 АҚШ долларын
Грузия Республикасы аумағындағы БТА Банк қарыз алушыларының бірі БТА Банкке қатысты бизнес-беделіне келтірген зияны үшін 500.000.000 АҚШ доллары мөлшерінде шығындарды өтеу туралы талаптармен талап арыз берді. Осы талап арыз Тбилиси қалалық сотының бірінші инстанциядағы сотының қарауында жатыр, іс мәні бойынша қаралған жоқ. БТА Банк талап арыз жеткілікті негізделмеген және әділ сот талқылаулары қамтамасыз етілген жағдайда қанғаттандырылуы тиіс емес деп санайды. Азаматтық Даулар бойынша Тұрақты Төрелік Сотқа да (бұдан әрі - АДТТС) БТА Банк пайдасына салынған жылжымайтын мүліктен ауыртпалықты алып тастау туралы екі өтініш берілді. Талапкерлер тиісті кепіл шартының күшін жоюды, сондай-ақ басқа заңды тұлғаларға тиесілі жылжымайтын мүлікке бұрын берілген кепілді ауыстыруды сұрады.

5 ноября 2009 года БТА Банк направил требование к Правительству Кыргызстана о компенсации 30.418.143 фунтов стерлингов и 38.891.000 долларов США за ущерб, причиненный в результате незаконных действий юридических лиц и государственных органов Кыргызстана. В последующем Временному Правительству Кыргызской Республики также направлено ряд требований о необходимости возмещения причиненного ущерба.
В настоящее время Службой национальной безопасности Республики Кыргызстан передано в суд уголовное дело по факту незаконного отчуждения акций БТА Банк Кыргызстан, принадлежащих БТА Банку.
Также БТА Банком привлечена юридическая компания - консультант для сопровождения арбитражного разбирательства, инициируемого против Правительства Кыргызской Республики по возмещению причиненного ущерба.
Учитывая намерение Правительства Кыргызской Республики приложить все усилия по восстановлению законных прав Банка, БТА Банком совместно с юридическим консультантом предприняты мероприятия по приостановлению, указанного международного арбитражного разбирательства. Международное разбирательство приостановлено до 30 июня 2012 года.
На дату данной консолидированной финансовой отчетности не представляется возможным сделать обоснованную оценку исхода этого судебного процесса или суммы потенциального восстановления.
Иски на территории Республики Грузия
В 2007 - 2009 годах БТА Банк выдал кредиты нескольким компаниям в Республике Грузия на строительство объектов недвижимости и инфраструктуры на общую сумму 173.000.000 долларов США. Общая сумма, утвержденная к финансированию данным компаниям составляла 262.000.000 долларов США.
Одним из заемщиков БТА Банка на территории Республики Грузия в отношении БТА Банка было подано исковое заявление с требованиями о компенсации убытков в размере 500.000.000 долларов США за причинение ущерба бизнес-репутации. Данное исковое заявление находится на рассмотрении в суде первой инстанции Тбилисского городского суда, дело по существу не рассматривалось. БТА Банк считает, что основания исковых требований не достаточно обоснованны, и при обеспечении справедливого судебного разбирательства судом не должны подлежать удовлетворению. В Постоянный Суд Арбитража по Гражданским Спорам (далее по тексту «ПСАГД») также были предъявлены два заявления о снятии обременении с недвижимого имущества, заложенного в пользу БТА Банка. Истцы запросили аннулировать соответствующие договора залога, а также заменить предоставленный ранее залог на недвижимость принадлежащую другим юридическим лицам.

АДТТС екі талап арызды да қанағаттандырды. Соттардың шешімдері қарыз алушылардың БТА Банкпен бұған дейін келісілген сомаларды толық алмауымен байланысты қарыз алушылар шеккен шығындармен уәжделді. БТА Банк Грузияның тиісті сот органдарына (Тбилиси Қалалық Соты, Тбилиси апелляциялық соты) ведомстволық бағыныс және соотылық АДТТС құзыреттілігіне дау айтып (заң бойынша наразылық), сондай-ақ талапкердің даудың мәні бойынша мәлімдеген фактілеріне қатысты, шығарылған арбитраждық шешімдерге наразылық өтінішін берді. БТА Банктің өтінішінен Грузияның тиісті барлық сот инстанциялары бас тарты. Арбитраждық шешімдер заңды күшіне енді және БТА Банктің 31.592.400 АҚШ доллар сомасына бірқатар кепілдік қамтамасыз етуінің жоғалуына алып келді.
Rompetrol Rafinare S.A. (ҚМГ ҰК еншілес ұйымы)
2010 жылы Румыния Қаржы министрлігінің тұлғасында Румыния Үкіметі мен ANAF 2010 жылы айырбасталатын борыштық инструментті Rompetrol Rafinare S-A. өтеуіне байланысты сот талқылауларына ынтагерлік білдірді. 17.5-ескертпеде ашып көрсетілгендей, басшылық Топқа қарсы сот талап-арызының заңды негіздемелері жоқ және Toп оларды жеңеді деп санайды.
Экологиялық міндеттемелер
Қазақстанда қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама даму үдерісінде тұр, сондықтан да тұрақты өзгерістерге ұшырады. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар ете қатаң болуы мүмкін. Заңнамада қолданылып жүрген ережелер, азаматтық талаптар немесе өзгерістерді ете қатаң түсіндіру нәтижесінде туындауы мүмкін әлеуетті міндеттемелер дұрыс бағалануы мүмкін емес. Резервтер қалыптастырылған сомадан басқа(21-ескертпе), басшылық Топтың қаржылық жағдайына, жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есебі мен ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есебіне біршама елеулі әсер етуі мүмкін ықтимал не мүмкін экологиялық міндеттемелер жоқ деп санайды.
ҚАӨ ҰАК-нің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі міндеттемелері
1999 жылғы 19 желтоқсандағы «Америка Құрама Штаттары Энергетика министрлігі және Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігі арасындағы жұмыс келісіміне» сәйкес Америка Құрама Штаттары және Қазақстанның үкіметтері Қазатомөнеркәсіптің иелігінде тұрған БН-350 реакторын пайдаланудан шығарғаны және реактордың ядролық отын өзегін сақтағаны үшін өздеріне жауапкершілік алды. Осы келісімге сәйкес АҚШ үкіметі Еуропалық Одақтың, «Пресиозо» (Франция), Канберра (Бельгия), «АЛСТОМ» (Франция) ТМД (ТПСНГ) елдеріне, сондай-ақ отандық коммерциялық емес ұйымдарға: «БЯЦ» ғылыми өндірістік орталық және «КАТЭП» АҚ техникалық көмек бағдарламасын қоса алғанда, халықаралық ұйымдарға қаржылық көмегі үшін хабарласуға өзіне міндеттеме алды. БН-350 атомдық реакторды пайдаланудан және толық жөндеуден шығару үшін қаржылық міндеттемелердің ұсынылып отырған сомасы 35.000 миллиард теңгені құрайды. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазатомөнеркәсібіне көрсетілген соманы бермейді, сондықтан БН-350 пайдаланудан шығару бағдарламасын одан әрі қаржыландыру туралы мәселе шешімін тапқан жоқ.
Тауарларға арналған бағаларды өзгерту тәуекелі
Топтың кірістерінің елеулі бөлігі тауарларды, негізінен, шикі мұнай мен мұнай өнімдерін сатудан жинақталады. Тарихи тұрғыдан алғанда, осы өнімге бағалар тұрақты болып көрген емес және ұсыныс пен сұраныстың өзгеруіне, нарықтық белгісіздіктерге, әлемдік және өңірлік экономиканың қызметіне және индустриядағы циклдылыққа байланысты елеулі түрде өзгеріп отырды.
Бағалар, сондай-ақ тарифтерді және импорттық баждарды енгізуді, биржалық алыпсатарлысты, негізгі нарықтарға Топтың өнімдерімен жабдықтау мүмкіндігімен немесе асыра қамтамасыз етуге байланысты да әсеріне бейім болады. Осы сыртқы факторлар және нарықтардағы өзгерістер болашақ бағаларды бағалауды қиындатады.
Тауарларға бағалардың маңызды түрде немесе созылмалы төмендеуі Топтың қызметіне, қаржылық нәтижелерге және операциялардан ақша ағындарына елеулі түрде немесе теріс әсер етуі мүмкін. Toп тауарларға бағалардың өзгеру тәуекеліне өзінің бейімділігін елеулі түрде хеджирлемейді.
Сақтандыру мәселелері
Қазақстан Республикасындағы сақтандыру саласы даму сатысында түр және әлемнің басқа өңірлерінде кең тараған сақтандыру қорғанысының көптеген нысандары тұтастай алғанда әзірше қол жетімді емес. Топтың өзінің өндірістік объектілері немесе мүлкіне немесе қоршаған Toп объектілеріндегі апаттардың немесе оның қызметіне қатысты туындаған нәтижелер бойынша үшінші тұлғаның алдындағы жауапкершілігін сақтандырудың өтеуі жоқ. Ton жеткілікті сақтандыру өтеуіне ие болғанға дейін залал немесе белгілі бір активтердің бұзылуы Топтың қызметіне және оның қаржылық жай-күйіне елеулі теріс ықпалық тигізу тәуекелі орын алады. Toп коммерциялық сақтандыру компанияларымен жасалған шарттарға сәйкес міндетті сақтандыру өтуге ие.
Салық салу

ПСАГД удовлетворил оба исковых заявления. Решения судов были мотивированы убытками, понесенными заемщиками в связи с недополученными суммами, согласованными заемщиками с БТА Банком ранее. БТА Банком поданы заявления в соответствующие судебные органы Грузии (Тбилисский Городской Суд, Тбилисский апелляционный суд) по подведомственности и подсудности с опротестованием компетенции ПСАГД (возражение по юрисдикции), а также возражением относительно фактов, заявленных истцом по существу спора, отменой вынесенных арбитражных решений. Все заявления БТА Банка соответствующими судебными инстанциями Грузии отклонены. Арбитражные решения вступили в законную силу и привели к потере БТА Банком ряда залогового обеспечения на сумму 31.592.400 долларов США.
Rompetrol Rafinare S.A. (дочерняя организация НК КМГ)
В 2010 году Румынским Правительством, в лице Министерства финансов Румынии и ANAF, были инициированы судебные разбирательства в связи погашением Rompetrol Rafinare S.A. в 2010 году конвертируемого долгового инструмента. Как раскрыто в Примечании 17.5, руководство считает, что судебные иски против Группы не имеют юридических оснований, и Группа их выиграет.
Экологические обязательства
Законодательство по защите окружающей среды в Казахстане находится в процессе развития и поэтому подвержено постоянным изменениям. Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды могут быть весьма суровы. Потенциальные обязательства, которые могут возникнуть в результате более строгой интерпретации существующих положений, гражданских исков или изменений в законодательстве не могут быть достоверно оценены. Помимо тех сумм, по которым были сформированы резервы (Примечание 21), руководство считает, что не существует вероятных либо возможных экологических обязательств, которые могут оказать существенное отрицательное влияние на финансовое положение Группы, консолидированный отчет о совокупном доходе и консолидированный отчет о движении денежных средств.
Обязательства по охране окружающей среды НАК КАП
В соответствии с «Рабочим соглашением между Министерством энергетики Соединенных Штатов Америки и Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан» от 19 декабря 1999 года, правительства Соединенных Штатов Америки и Казахстана приняли на себя ответственность за вывод из эксплуатации реактора БН - 350, который находится во владении КАП, и хранение ядерных топливных стержней реактора. Согласно данному Соглашению, Правительство США приняло на себя обязательство обратиться за финансовой помощью в международные организации, включая Программу технической помощи странам СНГ (ТПСНГ) Европейского Союза, «Пресиозо» (Франция), Канберра (Бельгия), «АЛСТОМ» (Франция), а также в отечественные некоммерческие организации: Научный производственный центр «БЯЦ» и АО «КАТЭП». Предполагаемая сумма финансовых обязательств для вывода из эксплуатации и полного демонтажа атомного реактора БН-350 составляет 35 миллиардов тенге. Правительство Республики Казахстан не предоставляет указанную сумму, поэтому вопрос о дальнейшем финансировании программы вывода БН-350 из эксплуатации окончательно не решен.
Риск изменения цен на товары
Значительная часть доходов Группы генерируется от продажи товаров, в основном, сырой нефти и нефтепродуктов. Исторически, цены на данные продукты были непостоянными и значительно менялись в ответ на изменения в предложении и спрос, рыночную неопределенность, деятельность мировой и региональной экономики и цикличности в индустриях.
Цены также подвержены влиянию действий правительства, включая наложение тарифов и импортных пошлин, биржевой спекуляции, увеличении в возможности или избыточного снабжения продуктов Группы на основные рынки. Эти внешние факторы и изменения на рынках осложняют оценку будущих цен.
Существенное или затянувшееся снижение в ценах на товары могут значительно или отрицательно повлиять на деятельность Группы, финансовые результаты и денежные потоки от операций. Группа не хеджирует значительно свою подверженность риску изменения цен на товары.
Вопросы страхования
Страховая отрасль в Республике Казахстан находится на стадии развития, и многие формы страховой защиты, распространенные в других регионах мира, еще не являются доступными в целом. Группа не имеет покрытия по своим промышленным объектам или страхования ответственности перед третьими лицами в отношении ущерба имуществу или окружающей среде, возникшего в результате аварий на объектах Группы или относящихся к ее деятельности. До тех пор, пока Группа не будет иметь достаточного страхового покрытия, существует риск того, что убыток или разрушение определенных активов могут оказать существенное отрицательное влияние на деятельность Группы и ее финансовое состояние. Группа имеет обязательное страховое покрытие согласно договорам, заключенным с коммерческими страховыми компаниями.
Налогообложение

Қазақстандық салық заңнамасы және нормативтік-құқықтық актілер тұрақты өзгерістер мен әртүрлі түсіңдірулердің мәні болып табылады. Жергілікті, өңірлік және республикалық салық органдары арасында пікір сәйкессіздігі жиі болады. Қазақстанда қолданылатын заңдар негізінде анықталған құқық бұзушылықтар үшін айыппұлдар мен өсімақылар жүйесі елеулі болуы мүмкін. Айыппұл санкциялары, әдетте, қосымша есептелген салық сомасының 50%-ы мөлшеріндегі айыппұлды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есептелген 2,5-ке көбейтілген өсімақыны қамтиды. Нәтижесінде айыппұл санкциясы мен өсімақының сомасы қосымша есептеуге жататын салықтың сомасынан бірнеше есе асады, Қаржы кезеңдері тексеру жүргізілетін жыл алдындағы бес күнтізбелік жыл ішінде салық органдары тексеру үшін ашық. Белгілі бір жағдайларда тексеру неғұрлым ұзақ мерзімді қамтуы мүмкін. Жоғарыда жазылғандардың нәтижесінде, егер мұндай жағдай болса, салықтардың, айыппұл санкцияларының және өсімақының түпкілікті сомасы осы уақытта шығыстарға жатқызылған және 2011 жылғы 31 желтоқсанда есептелген сомадан асуы мүмкін.
Басшылық 2011 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнаманы түсіндіру сәйкес болады және резервтер есептелген немесе осы қаржылық есептілікте басқа түрде ашылған жағдайлардан басқа, Топтың салық жөніндегі ұстанымы расталатын мүмкіндік бар деп санайды (4 және 22-ескертпелер).
«БТА Банк» АҚ-да орналастырылған активтерге қатысты провизиялар
2010 жылдың қыркүйегінде ҚР Астана қаласы бойынша Салық комитеті Қордың 2009 жылғы қызметіне кешенді салықтық тексеруге бастамашылық жасады. Салықтық тексеру барысында салық органдары 2009 жыл ішіндегі корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаты үшін Провизияларды шегерудің заңдылығы туралы мәселе көтерді. Осы қаржылық есептіліктің шығару күніндегі жағдай бойынша салықтық тексерудің нәтижелері туралы акт Қорға ұсынылған жоқ.

Казахстанское налоговое законодательство и нормативно-правовые акты являются предметом постоянных изменений и различных толкований. Нередки случаи расхождения во мнениях между местными, региональными и республиканскими налоговыми органами. Применяемая в настоящее время система штрафов и пени за выявленные правонарушения на основании действующих в Казахстане законов, весьма сурова. Штрафные санкции включают в себя штрафы, как правило, в размере 50% от суммы дополнительно начисленных налогов, и пеню, начисленную по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, умноженной на 2,5. В результате, сумма штрафных санкций и пени может в несколько раз превышать суммы подлежащих доначислению налогов. Финансовые периоды остаются открытыми для проверки налоговыми органами в течение пяти календарных лет, предшествующих году, в котором проводится проверка. При определенных обстоятельствах налоговые проверки могут охватывать более длительные периоды. Ввиду вышеизложенного, окончательная сумма налогов, штрафных санкций и пени, если таковые имеются, может превысить сумму, отнесенную на расходы по настоящее время и начисленную на 31 декабря 2011 года.
Руководство считает, что на 31 декабря 2011 года его толкование применимого законодательства является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Группы по налогам будет подтверждена, кроме случаев, когда резервы начислены в настоящей консолидированной финансовой отчетности. (Примечания 4 и 22).
Провизии в отношении активов, размещенных в АО «БТА Банк»
В сентябре 2010 года Налоговый Комитет РК по г. Астане инициировал комплексную налоговую проверку деятельности Фонда за 2009 год. В ходе налоговой проверки налоговые органы подняли вопрос о правомочности вычитания Провизии для целей расчета корпоративного подоходного налога за 2009 год. По состоянию на дату выпуска данной финансовой отчетности акт о результатах налоговой проверки не был предоставлен Фонду.

Үкіметтің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 қаулысымен «Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру ережесін және активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу қағидасы» (бұдан әрі мәтін бойынша «Қағида») бекітілді.

Постановлением Правительства № 2275 от 30 декабря 2009 года были утверждены Правила «отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее по тексту «Правила»).

Қағидаларға сәйкес, Қор корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаты үшін «БТА Банк» АҚ-да орналастырылған 846.748 миллион теңге сомасындағы активтерге қатысты провизиялар жасады және шегерімге жатқызды.
Қордың басшылығы 2011 жылғы 31 желтоқсанда оны түсіндіру үшін заңнаманы (Қағидаларды қоса алғанда) қолдануға жарамды және Қордың осы провизияларды шегерімге жатқызуға қатысты ұстанымы расталған деп санайды. Тиісінше, Қор осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте салық органдары тарапынан қоса есептеу мүмкіндігімен байланысты қандай да бір провизияларды таныған жоқ.
Трансфертті баға түзу бойынша бақылау
Қазақстанда трансфертті баға түзу бойынша бақылау кең спектрге ие және байланысты мәмілелер тарапы болып табыла ма немесе жоқ па екеніне қарамастан, халықаралық мәмілелермен тікелей немесе жанама байланысты көптеген операцияларда қолданылады. Трансфертті баға түзу туралы заң операцияларға қолданылатын барлық салықтар үшін талап етіледі, қол ұшын беру қағидаты бойынша белгіленген нарықтық бағалар негізінде есептелінеді.

В соответствии с Правилами, Фонд создал и отнес на вычеты для целей расчета корпоративного подоходного налога провизии в отношении активов размещенных в АО «БТА Банк» на сумму 846.748 миллионов тенге.
Руководство Фонда считает, что на 31 декабря 2011 года его толкование применимого законодательства (включая Правила) является соответствующим и позиция Фонда в отношении отнесения на вычеты данных провизий будет подтверждена. Соответственно, в Фонд в данной консолидированной финансовой отчетности не признал какие-либо провизии, связанные с возможными доначислениями со стороны налоговых органов.
Контроль по трансфертному ценообразованию
Контроль по трансфертному ценообразованию в Казахстане имеет очень широкий спектр и применяется ко многим операциям, которые напрямую или косвенно связаны с международными сделками, независимо от того, являются ли стороны сделок связанными или нет. Закон о трансфертном ценообразовании требует, чтобы все налоги, применимые к операциям, были рассчитаны на основании рыночных цен определенных по принципу вытянутой руки.

Қазақстанда трансфертті баға түзу туралы жаңа заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енді. Жаңа заң анық көрсетілмеген болып табылмайды, және оның ережелерінің кейбіреуі қолданудың шағын тәжірибесіне ие. Оның үстіне, заң әзірлеу сатысында тұрған егжей-тегжейлі нұсқаулықтарды ұсынбайды. Нәтижесінде, операциялардың әр алуан түрлеріне трансфертті баға түзу туралы заңды қолдану нақты көрсетілген болып табылмайды.
Трансфертті баға түзу туралы қазақстандық заңмен байланысты белгісіздіктен салық органдарының ұстанымы Топтың ұстанымынан ерекшеленуі мүмкін деген тәуекел бар, бұл 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша салықтар, айыппұлдар мен өсімақылардың қосымша сомаларына әкелуі мүмкін.
Басшылық 2011 жылы 31 желтоқсанда трансфертті баға түзу бойынша қолданылатын заңнамада оны түсіндіру сәйкестендірілген болып табылады және Топтың трансфертті баға түзу жөніндегі ұстанымы расталады деген ықтиалдықтың қолданылады деп санайды.
Грузиядағы кәсіпорындардың салықтық міндеттемелері (КТО)
Грузияның салық кодексіне сәйкес салық органдарының, егер мәміле байланысты тараптар арасында жүзеге асырылатын болған жағдайда, салық салу мақсаты үшін нақты бағаларды пайдалану туралы шешім қабылдауға құқығы бар. Әйтсе де, ГСК тауарлар мен қызметтердің нарықтық бағаларын анықтау жөніндегі белгілі бір басшылық бар, кемшілікті анықтау тетігінің өзі әзірленген және Грузияда трансферттік баға түзу бойынша жекелеген заңнама жоқ. Осыған ұқсас түсініксіздік ұстаным бөлігінде тұрлаусыздық жасайды, ол байланысты талаптар арасында мәмілелердің салық салуын қарау кезінде салық органдарына орын алуы мүмкін.
ҚМГ ҰК Грузин еншілес ұйымдары ҚМГ ҰК шетелдік еншілес ұйымдарымен, сондай-ақ өзара жасалатын мәмілелердің біршама көлемі бар. Бұл мәмілелер байланысты тараптар арасында мәмілелерді анықтауға түседі және Грузия салық органдары келіспеуі мүмкін.
Басшылық онда ҚМГ ҰК ұйымдары арасында жасалатын мәмілелердегі баға тузу нарықтық жағдайларда жүзеге асырылатын негіздеме үшін біршама дәлелдер бар деп санайды, алайда нарықтық бағаларды анықтау бойынша заңнамалық базаның болмауының салдарынан салық органдары осы мәселеде ҚМГ ҰК алған ұстанымнан ерекшеленетін ұстанымды алуы мүмкін.
Монополияға қарсы заңнама
Toп Қазақстан Республикасының және Еуропалық одақтың монополияға қарсы заңнамасының бақылауында болуы мүмкін қайта өңдеу саласында және сада сегменттерінде операциялар жүргізеді.

Новый закон о трансфертном ценообразовании в Казахстане вступил в силу с 1 января 2009 года. Новый закон не является четко выраженным и некоторые из его положений имеют малый опыт применения. Более того, закон не предоставляет детальных инструкций, которые находятся на стадии разработки. В результате, применение закона о трансфертном ценообразовании к различным видам операций не является четко выраженным.
Из-за неопределенностей, связанных с Казахстанским законом о трансфертном ценообразовании, существует риск того, что позиция налоговых органов может отличаться от позиции Группы, что может привести к дополнительным суммам налогов, штрафов и пени по состоянию на 31 декабря 2011 года.
Руководство считает, что на 31 декабря 2011 года его толкование применимого законодательства по трансфертному ценообразованию является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Группы по трансфертному ценообразованию будет подтверждена.
Налоговые обязательства предприятий в Грузии (КТО)
В соответствии с налоговым кодексом Грузии, налоговые органы имеют право принять решение об использовании рыночных цен для целей налогообложения в случае, если сделка осуществляется между связанными сторонами. Хотя НКГ содержит определенное руководство по определению рыночных цен товаров и услуг, сам механизм определения недостаточно разработан и в Грузии отсутствует отдельное законодательство по трансфертному ценообразованию. Наличие подобной неясности создает неопределенности в части позиции, которую могут занять налоговые органы при рассмотрении налогообложения сделок между связанными сторонами.
Грузинские дочерние организации НК КМГ имеют существенный объем сделок с иностранными дочерними организациями НК КМГ, а также между собой. Эти сделки попадают под определение сделок между связанными сторонами и могут быть оспорены налоговыми органами Грузии.
Руководство считает, что у него имеются существенные аргументы для обоснования того, что ценообразования в сделках между организациями НК КМГ осуществляется на рыночных условиях, однако, вследствие отсутствия законодательной базы по определению рыночных цен, налоговые органы могут занять в этом вопросе позицию, которая отличается от позиции, занятой НК КМГ.
Антимонопольное законодательство
Группа проводит операции в сфере переработки и торгового сегментов, которые могут быть под контролем антимонопольного законодательства Республики Казахстан и Европейского Союза.

2011 жылы Toп Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын сақтамау бойынша ықтимал тәуекелдермен байланысты 7.794 миллион теңге сомасына резервтерді таныды (2010 жыл: нөл).
2011 жылы желтоқсанда қарағаннан кейін Бәсекелестікті қорғау жөніндегі Румын Кеңесі 2012 жылы 9 қаңтарда TRG еншілес кәсіпорны Rompetrol Downstream S.R.L. Бәсекелестікті қорғау туралы Заңның 5-бабын және Еуропалық Одақтаң жұмыс істеуі туралы шарттың 101-бабын бұзған деп шешті және 159.553.612 румын лейі сомасында айыппұл салды (46,8 миллион АҚШ долларына немесе жыл аяғындағы бағам бойынша 6.945 миллион теңгеге барабар). Ton барлық айыппұлдардың заңды негіздемесі жоқ деп санайды, өйткені Rompetrol Downstream S.R.L. осы мәселе талқыланған кездесулерге қатысқан жоқ, осы мәселе бойынша басқа тараптың шешімі туралы хабарланған хат-хабарларды алған жоқ, өзінің іс-қылығы туралы сұрақтарға жауап берген жоқ және нарықта іc-қимыл еркіндігі бар - ендеше, бірлескен жоспар арқылы бәсекелестік тәуекелдерін болғызбау бойынша заңды ынтымақтастық болған жоқ.
Жер қойнауын пайдалануға лицензиялар мен келісімшарттар бойынша міндеттемелер

В 2011 году Группа признала резервы на сумму 7.794 миллиона тенге (2010 год: ноль) в связи с вероятными рисками по несоблюдению антимонопольного законодательства Республики Казахстан.
9 января 2012 года, после рассмотрения в декабре 2011 года, Румынский Совет по защите конкуренции решил, что Rompetrol Downstream S.R.L., дочерняя организация TRG, нарушила статью 5 Закона о защите конкуренции и статью 101 Договора о функционировании Европейского Союза, и наложил штраф в сумме 159.553.612 румынских леев (эквивалентно 46,8 миллионам долларов США или 6.945 миллионам тенге по курсам на конец года). Группа считает, что все наложения не имеют юридического обоснования, так как Rompetrol Downstream S.R.L. не участвовало во встречах, на которых обсуждался данный вопрос, не получало корреспонденции, в которой объявлялось о решении других сторон по этому вопросу, не отвечало на вопросы по поводу своего поведения и имеет свободу действий на рынке - следовательно, отсутствовало юридическое сотрудничество по исключению рисков конкуренции через принятие совместного плана.
Обязательства по лицензиям и контрактам на недропользование

369.338
363.221
Ішкі нарыққа арналған жеткізілімдер бойынша міндеттемелер
Қазақстан үкіметі шикі мұнайды өндірумен және мұнай өнімдерін сатумен айналысатын компаниялардан, негізінен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерін компанияның көктемгі және күзгі егіс дала жұмыстары уақытында қолдау үшін, жыл сайынғы негізде ішкі нарықтың энергетикалық қажеттілікті қамтамасыз ету үшін өнімнің бір бөлігін жеткізуді талап етеді. Жергілікті нарықтағы мұнайдың бағасы экспортты бағалардан, тіпті тәуелсіз тараптар арасындағы мәмілелерде белгіленетін ішкі нарықтан қарапайым бағадан да айтарлықтай төмен. Егер Үкімет Toп қазіргі уақытта жеткізетін көлемнен асатын шикі мұнайдың қосымша көлемін жеткізуге міндеттеген жағдайда, мұндай жеткізілімдер нарықтық бағалар бойынша жеткізілімдерден басым болады және шикі мұнайды сатудан түсетін түсімнен әлде қайда аз түсімді өндіретін болады, бұл өз кезегінде Топтың қызметіне, перспективасына, қаржылық жағдайына және қызмет нәтижелеріне елеулі және теріс әсерін тигізуі мүмкін.

369.338
363.221
Обязательства по поставкам на внутренний рынок
Правительство Казахстана требует от компаний, занимающихся производством сырой нефти и продажей нефтепродуктов, на ежегодной основе поставлять часть продукции для удовлетворения энергетической потребности внутреннего рынка, в основном для поддержания баланса поставок нефтепродуктов на внутреннем рынке и для поддержки производителей сельскохозяйственной продукции в ходе весенней и осенней посевных кампаний. Цены на нефть на местном рынке значительно ниже экспортных цен и даже ниже обычных цен на внутреннем рынке, установленных в сделках между независимыми сторонами. В случае если Правительство обяжет поставить дополнительный объем сырой нефти, превышающий объем, поставляемый Группой в настоящее время, такие поставки будут иметь приоритет перед поставками по рыночным ценам, и будут генерировать значительно меньше выручки от продажи сырой нефти на экспорт, что в свою очередь может существенно и отрицательно повлиять на деятельность, перспективы, финансовое состояние и результаты деятельности Группы.

2011 жылы Toп өзінің міндеттемелеріне сәйкес ішкі нарыққа 2.811.271 тонна шикі мұнай жеткізді (2010: 3.159.150 тонна).
Өзге де келісімшарттық міндеттемелер
2011 жылдың 31 желтоқсанына Топтың негізгі құралдарды сатып алу бойынша өзге де келісімшарттық міндеттемелері шамамен 46.567 миллион теңгені (2010: 61.397 миллион теңге) құрады.
Инвестициялық сипаттағы міндеттемелер
ҚТЖ ҰК
2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚТЖ ҰК-нің «Өзен - Түркіменстанмен мемлекеттік шекара» және «Қорғас-Жетіген» темір жол желісінің құрылысы, Астана қаласында емдеу-оңалту орталығының, байланыстың бастапқы магистралды көліктік желісін, Астана қаласында жолаушылар вагондарын шығару зауытың, темір жол төсемін күрделі жөндеу құрылыстары бойынша, «Достық» станциясын дамытуға бағытталған жалпы сомасы 467.859 миллион теңгеге (2010: 182.808 миллион теңге) жолаушылар вагондарын сатып алу бойынша іс-шаралардың шарттық міндеттемелер болды, Осы сома бірлескен бақылаудағы «Электровоз құрастыру зауытты» ЖШС кәсіпорнында 2020 жылдың 31 желтоқсанына дейін 296.299 миллион теңге сомасында жеткізуге жолаушылар вагондарын сатып алуға міндеттемелерді, сондай-ақ бірлескен бақылаудағы «Тұлпар-Тальго» ЖШС кәсіпорнында 55.726 миллион теңге сомасында 2014 жылдың 31 желтоқсанына дейін жеткізумен жолаушылар вагондарын сатып алуға арналған міндеттемелерді қамтиды.
ҚМГ ПМ және TRG
2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мұнайды қайта өңдеу бойынша жобаларға күрделі салымдары бойынша міндеттемелер 419.530 миллион теңгені (2010: 146.102 миллион теңге) құрады. Осы келісімшарттар негізінен хош иісті көмірсутектерін өндіру жөніндегі кешеннің құрылысына және өндірістік қуаттарды ұлғайту және мұнай өңдейтін зауытты еуропалық стандарттарға сәйкес келтіру жөніндегі жобаларға жатады.
Қашаған

В 2011 году в соответствии со своими обязательствами Группа поставила 2.811.271 тонну сырой нефти (2010: 3.159.150 тонн) на внутренний рынок.
Прочие контрактные обязательства
На 31 декабря 2011 года прочие контрактные обязательства Группы по приобретению основных средств составляли примерно 46.567 миллионов тенге (2010: 61.397 миллионов тенге)
Обязательства инвестиционного характера
НК КТЖ
По состоянию на 31 декабря 2011 года у НК КТЖ имелись условные обязательства по строительству железнодорожных линий «Узень - государственная граница с Туркменистаном» и «Хоргос - Жетыген», лечебно-реабилитационного центра в городе Астане, первичной магистральной транспортной сети связи, завода по выпуску пассажирских вагонов в городе Астана, капитальному ремонту железнодорожного полотна, мероприятиям, направленным на развитие станции «Достык», приобретению пассажирских вагонов на общую сумму 467.859 миллионов тенге (2010: 182.808 миллионов тенге). Данная сумма включает обязательства на приобретение пассажирских вагонов у совместно-контролируемого предприятия ТОО «Электровоз Кұрастыру зауыты» на сумму 296.299 миллионов тенге с поставкой до 31 декабря 2020 года, а также обязательства на приобретение пассажирских вагонов у совместно-контролируемого предприятия ТОО «Тұлпар-Тальго» на сумму 55.726 миллионов тенге с поставкой до 31 декабря 2014 года.
КМГ ПМ и TRG
По состоянию на 31 декабря 2011 года обязательства по капитальным вложениям в проекты по переработке нефти составляли 419.530 миллионов тенге (2010: 146.102 миллиона тенге). В основном данные контракты относятся к строительству комплекса по производству ароматических углеводородов и к проектам по увеличению производственных мощностей и приведению нефтеперерабатывающего завода для соответствия евростандартам.
Кашаган

2011 жылғы 31 желтоқсанында Қашағанның барлау және бағалау бойынша активтерде және әзірлеу сатысындағы жалпы сомасы 1.070.559 мың АҚШ доллары немесе 158.871 миллион теңге (2010: 1.295.711 мың АҚШ доллары немесе 190.981 миллион теңге) мұнай-газ активтерінде иеленудің бөлінбейтін үлесін сатып алуға, құрылысына немесе әзірлеуге күрделі шығындар бойынша міндеттемелер болды.
KEGOC
2011 жылғы 31 желтоқсандағы «KEGOC» АҚ 56.140 миллион теңге (2010:19.347 миллион теңге) сомасында кіші станциялар мен электр беру желілерін салу және электр желісін жаңғырту жөніндегі жобалар бойынша инвестициялық міндеттемелері болды.
Эйр-Астана

На 31 декабря 2011 года Кашаган имел обязательства по капитальным затратам на приобретение, строительство или разработку неделимой доли владения в активах по разведке и оценке и в нефтегазовых активах на стадии разработки на общую сумму 1.070.559 тысяч долларов США или 158.871 миллион тенге (2010: 1.295,711 тысяч долларов США или 190.981 миллион тенге).
KEGOC
На 31 декабря 2011 года АО «KEGOC» имело инвестиционные обязательства по проектам по строительству подстанций и линий электропередач и модернизации электрической сети в сумме 56.140 миллионов тенге (2010:19.347 миллионов тенге).
Эйр-Астана

2008-2010 жылдар ішінде Эйр-Астана келісімге қол қойды Airbus және Embraer-мен алты және екі тар фюзельді әуе кемелерін сатып алуға арналған келісімге қол қойды және төлеу мерзімдері 2013 жылға дейін және тиісінше 2012 жыл. Toп төлемнің айтылған кестесіне сәйкес алдына ала төлемді төлейді. Келісімшарттың талаптары сатып алу құнын aлу мүмкіндігіне жол бермейді.
«Kazyna Capital Management» АҚ
2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша инвестициялық қорлардың алдындағы инвестициялық міндеттемелер 66.114 миллион теңгені (2010:66.488 миллион теңге) құрады. Осы міндеттемелер үш жылдан бес жылға дейінгі инвестициялық кезең ішінде инвестициялық қорлардың талаптары бойынша орындалатын болады.
«Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Жылжымайтын мүлік қоры»)

В течение 2008-2010 годах, Эйр-Астана подписала соглашения с Airbus и Embraer на приобретение шести и двух узкофюзеляжных воздушных судов и сроками оплаты до 2013 года и 2012 года, соответственно. Группа выплачивает предоплату в соответствии с оговоренной таблицей платежа. Условия контракта исключают возможность раскрытия стоимости приобретения.
АО «Kazyna Capital Management»
По состоянию на 31 декабря 2011 года инвестиционные обязательства перед инвестиционными фондами составляли 66.114 миллионов тенге (2010: 66.488 миллионов тенге). Данные обязательства будут выполнены по требованию инвестиционных фондов в течение инвестиционного периода, от трех до пяти лет.
АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» (далее по тексту «Фонд недвижимости»)

2011 жылғы 31 желтоқсанда Жылжымайтын мүлік қорында құрылыс компанияларымен шарттар бойынша 2.532 миллион теңге (2010:31.910 миллион теңге) сомаға шарттық міндеттемесі болды.
«Қазтрансгаз» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «ҚГГ», ҚМГ ҰК еншілес ұйымы)
Концессия шартының талаптары бойынша ҚТГ берілген газ-көлік активтерін жақсарту мен жөндеуге және жаңа газ-көлік активтеріне инвестицияларға 30 миллион АҚШ долларын жыл сайын инвестициялау міндеттемесі бар. Концессия шартының талаптарына сәйкес жоғарыда көрсетілген инвестициялардың ағымдағы құны концессия шартының мерзімі аяқталғаннан кейін ҚТГ өтелетін болады. 2010 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚТГ шамамен 34.102 миллион теңге (2010:47.371 миллион теңге) сомаға осы инвестициялық міндеттемеге жатқызылатын келісімшарт міндеттемесі болды.
Қырғыз айналымы (ҚTГ)

На 31 декабря 2011 года у Фонда недвижимости имелись договорные обязательства в сумме 2.532 миллиона тенге (2010: 31.910 миллионов тенге) по договорам со строительными компаниями.
АО «Казтрансгаз» (далее по тексту «КТГ», дочерняя организация НК КМГ)
По условиям договора концессии КТГ имеет обязательство ежегодно инвестировать 30 миллионов долларов США на улучшение и ремонт переданных газотранспортных активов и на инвестиции в новые газотранспортные активы. В соответствии с условиями договора концессии текущая стоимость вышеуказанных инвестиций будет возмещена КТГ после окончания срока договора концессии. По состоянию на 31 декабря 2011 года КТГ имело контрактные обязательства, относящиеся к данному инвестиционному обязательству, на сумму приблизительно 34.102 миллиона тенге (2010: 47.371 миллион тенге).
Кыргызский обвод (КТГ)

ҚТГ тарифтерді өтеуді қамтитын белгілі бір шарттарды сақтау кезінде шамамен 90-100 миллион АҚШ доллары (13.275 - 14.750 миллион теңге) мөлшерінде концессия шартында анықталған құн бойынша қырғыз айналымын әзірлеуге және салуға міндетті. Алайда, концессия шартының талаптары бойынша қырғыз айналымын салудың негізгі шарты болып табылатын жаңа ішкі тарифтер 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әлі жарияланған жоқ.
Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер

КТГ обязано, при соблюдении определенных условий, которые включают возмещение тарифа, разработать и построить кыргызский обвод по стоимости, которая была определена в договоре концессии в размере, примерно, 90-100 миллионов долларов США (13.275 - 14.750 миллионов тенге). Однако новые внутренние тарифы, которые по условиям договора концессии являются непременным условием начала строительства кыргызского обвода, еще не опубликованы по состоянию на 31 декабря 2011 года.
Обязательства по операционной аренде

Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер негізінен 5 жылдан 10 жылға дейінгі жалдау мерзімдері бар ұшақтарды жалдауға байланысты. Операциялық лизингтің барлық келісімшарттары, егер Эйр Астана оларды ұзарту мүмкіндігін пайдаланған жағдайда, нарықтық бағаларды жаңарту жөніндегі бөлімдерді қамтиды. Эйр Астана жалдау мерзімі аяқталғаннан кейін жолданған активтерді сатып алу мүмкіндігіне ие бола алмайды.
31 желтоқсанға операциялық жалдау бойынша міндеттемелер былайша берілген:
Миллион теңгемен

Обязательства по операционной аренде в основном связаны с арендой самолетов со сроками аренды от 5 до 10 лет. Все контракты операционного лизинга содержат разделы по обновлению рыночных цен в случае, если Эйр Астана воспользуется возможностью их продления. Эйр Астана не имеет возможности приобретения арендованных активов по окончании срока аренды.
На 31 декабря обязательства по операционной аренде представлены следующим образом:
В миллионах тенге

2011
2010
Бір жыл ішінде
20.043
18.865
1 жылдан 5 жылға дейін
28.122
37.192
Бес жылдан жоғары
12.493
8.187
Жиыны
60.658
64.244
Операциялық жалдау бойынша міндетті төлемдер тіркелген жалдау төлемдерін, сондай-ақ ұшу сағаттарына байланысты түрлендірілетін техникалық қызмет көрсету бойынша төлемдердің белгілі бір бөлігін қамтиды.
Тіркелген және айнымалы жалдау төлемдері көрсетілген және АҚШ долларында телеуге жатады. Осы валюта күнделікті әуе кемелерін жалдау кезіндегі халықаралық есептерде пайдаланылады.
Қазақтелекомның лицензиялық міндеттемелері
Сымсыз байланыс қызметтерін көрсетуге арналған бірқатар лицензия шарттарына сәйкес Қазақтелекомның өз желісін жабу аймағына қатысты белгілі бір міндеттемелері бар. Қазақтелеком Қазақстан Республикасының негізгі магистралдарының, шағын қалалар мен қала үлгісіндегі кенттердің бойындағы аудандарды қамти отырып, ұтқыр желіні жабуды кеңейтуге міндетті. Топтың басшылығы Қазақтелеком лицензиялардың шарттарын сақтайды деп санайды.
Кредиттер, кепілдіктер, аккредитивтер беру жөніндегі міндеттемелер және есеп операцияларына жатқызылған басқа да міндеттемелер
Кез келген уақытта Топтың кредиттерді беру жөніндегі өтелмеген міндеттемелері болады. Осы міндеттемелер кредиттік карточкалар және овердрафтар бойынша бекітілген қарыздар мен лимиттер нысанын қабылдайды және белгілі бір жағдайлар болған кезде күші жойылатын болып табылады. Toп үшінші тараптардың алдында клиенттердің міндеттемелерін орындау кепілдігін беру мақсатында қаржылық кепілдіктер мен аккредитивтерді ұсынады. Осы келісімнің тіркелген лимиттері болады және әдетте бес жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Міндеттемелердің келісімшарттық сомалары санат бойынша мына кестеде көрсетілген. Кестеде көрсетілген міндеттемелер бойынша сомалар бұл соманың толығымен орындалғанын болжайды. Аккредитивтер бойынша кестеде көрсетілген сомалар егер контрагенттер келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін толығымен орындамаса, есепті күні танылатын ең жоғарғы бухгалтерлік шығынды білдіреді.
Миллион теңгемен

2011
2010
В течение одного года
20.043
18.865
От одного года до пяти лет
28.122
37.192
Свыше пяти лет
12.493
8.187
Итого
60.658
64.244
Обязательные платежи по операционной аренде включают в себя как фиксированные арендные платежи, так и определенную часть платежей по техническому обслуживанию, которая варьируется в зависимости от налета часов.
Фиксированные и переменные арендные платежи деноминированы и подлежат оплате в долларах США. Данная валюта повседневно используется в международных расчетах при аренде воздушных судов.
Лицензионные обязательства Казахтелеком
В соответствии с условиями ряда лицензий на оказание услуг беспроводной связи Казахтелеком имеет определенные обязательства в отношении зоны покрытия своей сети. Казахтелеком обязан расширять покрытие мобильной сети, охватывая районы вдоль основных магистралей, мелких городов и поселков городского типа Республики Казахстан. Руководство Группы считает, что Казахтелеком соблюдает условия лицензий.
Обязательства по выдаче кредита, гарантий, аккредитивов и прочие обязательства, относящиеся к расчетным операциям
Группа, в любое время, имеет непогашенные обязательства по выдаче кредитов. Эти обязательства принимают форму утвержденных займов и лимитов по кредитным карточкам и овердрафтам и являются аннулируемыми при определенных условиях.
Группа предоставляет финансовые гарантии и аккредитивы с целью гарантирования выполнения клиентами обязательств перед третьими сторонами. Эти соглашения имеют фиксированные лимиты и обычно выдаются на срок до пяти лет.
Контрактные суммы обязательств указаны в следующей таблице по категории. Суммы по обязательствам, показанные в таблице, предполагают, что суммы будут полностью исполнены. Суммы, показанные в таблице, по аккредитивам представляют максимальный бухгалтерский убыток, который был бы признан на отчетную дату, если контрагенты полностью не выполнят своих обязательств по контракту.
В миллионах тенге

2011
2010
Шарттық сома
Қарыз. кредиттік желі және қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
342.751
359.192
Кепілдіктер
89.302
97.700
Есеп айырылсу операцияларына жатқызылатын аккредитивтер және өзге де міндеттемелер
110.038
112.781
Минус: Шектеу талаптары бар кепілдіктер мен салымдар
(9.559)
(7.895)
Минус: Банктік аккредитивтер мен кепілдіктерге резерв (21-ескертпе)
(6.136)
(540)
Toп кредиттік бақылау мен басқарудың осындай саясатын теңгерімдік операцияларды жүзеге асырған кезде пайдаланылатын теңгерімделген әлеуетті міндеттемелерді өзіне қабылдаған кезде қолданады.
Жоғарыда көрсетілген кредит беру жөніндегі шартты міндеттемелердің қолда бар жалпы сомасы ақшалай қаражаттағы болашақта қажеттіліктің өзін міндетті емес білдіреді, өйткені осы міндеттемелер олар қаржыландырылғанға дейін мерзімі өтуі немесе жабылуы мүмкін, сондай-ақ Toп кредиттік қаржылық құралдар бойынша қамтамасыз етуді сұрауы мүмкін.
Сенімгерлік басқару (трастілік қызмет)
Топтың кейбір еншілес қаржылық ұйымдары жеке тұлғаларға, трастілік компанияларға, зейнетақы қорларына және басқа да ұйымдарға сенімгерлік басқару бойынша қызметтер көрсетеді, атап айтқанда, клиенттің нұсқауларына сәйкес активтерді басқарады немесе әртүрлі қаржылық құралдарға алынған қаражатты инвестициялайды. Toп осы қызметтерді көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы алады. Сенімгерлік басқаруда алынған активтер Топтың активтері болып табылмайды және тиісінше оның қаржылық жағдайы туралы шоғырландырылған есепте көрсетілмейді. Toп көрсетілген салымдарды жүзеге асырған кезде кредиттік тәуекелге ұшырамайды, өйткені ол көрсетілген инвестицияларға кепілдіктер бермейді.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының қылмыстық тергеуі (Қашаған)

2011
2010
Договорная сумма
Заем, кредитная линия и
обязательства по финансовой
аренде
342.751
359.192
Гарантии
86.302
97.700
Аккредитивы и прочие
обязательства, относящиеся к
расчетным операциям
110.038
112.781
Минус: гарантии и вклады с
ограничительными условиями
(9.559)
(7.895)
Минус: резерв под банковские
аккредитивы и гарантии
(Примечание 21)
(6.136)
(540)
Группа использует такую же политику кредитного контроля и управления при принятии на себя забалансовых потенциальных обязательств, которую она использует при осуществлении балансовых операций.
Общая сумма имеющихся договорных обязательств по выдаче кредита, указанная выше, необязательно представляет собой будущую потребность в денежных средствах, так как эти обязательства могут истечь или быть закрыты до того, как они будут профинансированы, также Группа может запросить обеспечение по кредитным финансовым инструментам.
Доверительное управление (трастовая деятельность)
Некоторые дочерние финансовые организации Группы оказывают услуги по доверительному управлению физическим лицам, трастовым компаниям, пенсионным фондам и прочим организациям, а именно, управляют активами либо инвестируют полученные средства в различные финансовые инструменты в соответствии с указаниями клиента. Группа получает комиссионное вознаграждение за оказание данных услуг. Активы, полученные в доверительное управление, не являются активами Группы и, соответственно, не отражаются в ее консолидированном бухгалтерском балансе. Группа не подвергается кредитному риску при осуществлении указанных вложений, так как она не выдает гарантии под указанные инвестиции.
Уголовное расследование Генеральной прокуратуры Республики
Казахстан (Кашаган)

2007 жылғы 9 қарашада Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (бұдан әрі «БП») негізгі қарызсыз құрылыс бойынша келісімшарттар беруге қатысты ағымдағы қылмыстық тергеу туралы бұрынғы операторды хабарландырды: № 2004-0504 Норт Каспиан Констракшн Н.В. келісімшарты (бұдан әpi «НКК») және № 2004-0584 Оверсиз Интернэшнл Констракшн ГмбХ келісімшарты (бұдан әрі «ОИК»). Қылмыстық тергеу персоналдың бұрынғы оператордың құрылыс жөніндегі жұмыстарының құнынан асуының негіздемелігін тексеру мақсатында және 336 миллион АҚШ доллары немесе 49.526 миллион теңге сомасына мұнай-газ өңдеуші қондырғыны орнату және Аджип ККо персоналының құрылыс жөніндегі жұмыстарының құнынан асуының және Мердігердің алаяқтық активтері нәтижесінде ОИК жалған келісімшарт жасау үшін өкілеттіктерден асудың негіздемелігін тексеруге AT қозғалды. Атап айтқанда, БП Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 177-бабы бойынша бұрынғы оператордың қызметкерлеріне қарсы қылмыстық іс қозғады.
2008 жыл ішінде БП келісімшарттардың көлемінің көптігіне байланысты сараптамалық заңды шолуды белгілеу туралы хаттама шығарды. 2008 жылы қарашада бұрынғы оператор осы хаттаманың күшін жоюға шағым берді. Жауап 2009 жылғы қаңтардың басында алынды, онда осы заңды тұлғалар үшін қажетті жұмыстар мен ресурстардың көлемін бағалау жүріп жатқаны туралы айтылған. 2009 жылғы 13 шілдеде сарапшы заңды шолу аяқталды және ахуалды шешу үшін шешім қабылдау үшін жеткілікті қашан да бір ақпаратты Қаржы полициясына бере алмады. Қаржы полициясы қайталама сараптаманы талап етті.Қазіргі сәтте бұрынғы оператор барлық сұратылған құжаттарды берді және билік органдарымен ынтымақтастықты жалғастыруда.
Toп басшылығы БП бекітуін негізсіз деп санайды. Ағымдағы тексерумен байланысты басшылық бағалары бойынша қылмыстық істі растаудың ықималдығы аз жағдайда, әлеуетті тәуекел шамамен 112 миллион АҚШ долларын немесе 16.509 миллион теңгені (Қашағананың үлесі шамамен 18.8 миллион АҚШ долларына немесе 2.771 миллион теңгеге тең) құрайтын ОИК-пен келісімшартқа қатысты жүргізілген шығыстарды және КТС мақсатында осындай шығыстарды шегерулерді өтеуге қатысты.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тергеуі
2009 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Бас прокурордың қадағалауымен ҚазАтомӨнеркәсіптің бұрынғы бірінші басшысы және ҚазАтомӨнеркәсіптің және оның еншілес кәспорындарының бұрынғы қызметкерлеріне қатынасты тергеуді бастады. Осы тергеу негізінен активтерді ұрлау және аффилинрленген оффшорлы компанияларға белгілі бір уран кен орындарың заңсыз сату айыптауларына қатысты болды. 2010 жылғы 12 наурызда сот бұрынғы бірінші басшыны 14 жылға түрмеге жабуға үкім шығарды. Сондай-ақ, 2010 жылғы наурызда прокуратура ақшаны жылыстау айыптауларымен бұрынғы бірінші басшыға қатысты жаңа тергеу туралы хабарлады. Бұдан әрі жаңа тергеулер басталуы мүмкін. Басшылық осы тергеулер мен айыптаулар ҚазАтомӨнеркәсіптің қаржылық есептілігіне әсерін тигізбейді, өйткені олар ҚазАтомӨнеркәсіпке емес, бұрынғы басшылыққа қатысты басталды деп санайды.
Тұрақтандыру жоспары бойынша міндеттемелер

9 ноября 2007 года Генеральная прокуратура Республики Казахстан (далее по тексту «ГП») уведомила предыдущего оператора о текущем уголовном расследовании в отношении предоставления контрактов по основному наземному строительству: контракт № 2004-0504 Норт Каспиан Констракшн Н.В. (далее по тексту «НКК») и контракт № 2004-0584 Оверсиз Интернэшнл Констракшн ГмбХ (далее по тексту «ОИК»). Уголовное расследование было возбуждено ГП в целях проверки обоснованности завышения персоналом предыдущего оператора стоимости работ по строительству и установке нефтегазовой перерабатывающей установки на сумму 336 миллионов долларов США или 49.526 миллионов тенге, и превышения полномочий для заключения фиктивного контракта с ОИК, присвоив в результате мошенничества активы Подрядчика. В частности, ГП решила возбудить уголовное дело против сотрудников предыдущего оператора по Статье 177 Уголовного Кодекса Республики Казахстан.
В течение 2008 года ГП выпустила протокол о назначении экспертного юридического обзора в связи с большим объемом контрактов. В ноябре 2008 года предыдущий оператор подал жалобу на отмену данного протокола. Ответ был получен в начале января 2009 года о том, что идет оценка объема работ и ресурсов, необходимые для этого юридического обзора. 13 июля 2009 года экспертный юридический обзор был завершен и не смог предоставить Финансовой Полиции какой-либо информации достаточной для принятия решения для разрешения ситуации. Финансовая Полиция потребовала повтора экспертизы. В настоящий момент предыдущий оператор предоставил все запрошенные документы и продолжает сотрудничать с властями.
Руководство Группы считает утверждения ГП необоснованными. В маловероятном случае подтверждения уголовного дела, по оценкам руководства, связанный с текущим расследованием потенциальный риск касается возмещения расходов, произведенных в отношении контракта с ОИК, составляющих примерно 112 миллионов долларов США или 16.621 миллионов тенге (доля Кашагана примерно равна 18.8 миллионов долларов США или 2.790 миллионов тенге) и вычетов таких расходов в целях корпоративного подоходного налога.
Расследование Комитета национальной безопасности
В 2009 году Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, под надзором Генерального Прокурора, начал расследование в отношении бывшего первого руководителя НАК КАП и бывших сотрудников НАК КАП и его дочерних предприятий. Данное расследование в основном касалось обвинений в хищении активов и неправомерной реализации определенных урановых месторождений аффилиированным оффшорным компаниям. 12 марта 2010 года суд приговорил бывшего первого руководителя к 14 годам тюремного заключения. Также, в марте 2010 года прокуратура объявила о новом расследовании в отношении бывшего первого руководителя с обвинениями в отмывании денег. В дальнейшем могут быть начаты новые расследования. Руководство считает, что данные расследования и обвинения не имеют влияние на финансовую отчетность НАК КАП, так как они инициированы в отношении бывшего руководства, а не НАК КАП.
Обязательства по Плану Стабилизации

Қор Үкімет 2008 жылы бекіткен Тұрақтандыру жоспарын жүзеге асыруда Үкіметтің негізгі операторы болып тағайындалды (1-ескертпе). 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қаржылық секторды тұрақтандыру және шағын және орта бизнесті қолдау жөніндегі міндеттемелер орындалды.
Жылжымайтын мүлік нарығындағы ахуалды тұрақтандыру бойынша міндеттеме
Үкімет жылжымайтын мүлік нарығындағы ахуалды тұрақтандыру үшін қаражат беруді шешті. Үкімет Қорға екінші деңгейдегі банктерде депозиттер орналастыруды және құрылыс компанияларына тікелей қаржыландыруды беруді тапсырды. 2011 жылғы 31 желтоқсанда Қор және оның еншілес ұйымдары арқылы жалғастырылатын құрылысты аяқтау және дайын тұрғын үйді сатып aлу үшін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер 1.442 миллион теңгені (2010:33.784 миллион теңгені) құрады.
Инновациялық, индустриялық және инфрақұрлымдық жобаларды іске асыру
2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 115.000 миллион теңге инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру үшін «Қазақстанның Даму банкі» АҚ жарғылық капиталына берілді. 2011 жылғы 31 желтоқсанда инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемелері 5.000 миллион теңгені құрады. Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін мақұлданған жобалар 55.980 миллион теңгені құрады. 2011 жылғы 31 желтоқсанда «Қазақстанның Даму банкі» АҚ-ның инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелері 59.020 миллион теңгені құрады.

Фонд назначен основным оператором Правительства в осуществлении Плана Стабилизации, утвержденного Правительством в 2008 году (Примечание 1). По состоянию на 31 декабря 2011 года обязательства по стабилизации финансового сектора и поддержке малого и среднего бизнеса были выполнены.
Обязательство по стабилизации ситуации на рынке недвижимости
Правительство приняло решение предоставить средства для стабилизации ситуации на рынке недвижимости. Правительство поручило Фонду разместить депозиты в банках второго уровня и предоставить прямое финансирование строительным компаниям. На 31 декабря 2011 года обязательства по обеспечению финансирования для завершения продолжающегося строительства и приобретения готового жилья через Фонд и его дочерние организации составили 1.442 миллиона тенге (2010: 33.784 миллиона тенге).
Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов
По состоянию на 31 декабря 2011 года 115.000 миллионов тенге были переданы в уставный капитал АО «Банк Развития Казахстана» для финансирования инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов. На 31 декабря 2011 года обязательства Фонда по финансированию инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов составили 5.000 миллионов тенге.
Одобренные проекты для реализации инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов составили 55.980 миллионов тенге. На 31 декабря 2011 года обязательства АО «Банк Развития Казахстана» по финансированию инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов составили 59.020 миллионов тенге.

42. САРАЛАНЫМ ЕСЕПТІЛІГІ
Басқару мақсаты үшін Топтың қызметі өндіретін өнім түріне және көрсетілетін қызметтің тұрпатына сәйкес мынадай жеті операциялық сараланымға бөлінеді:
Мұнай-газ сараланымы мұнай мен газды барлау және өндіру, мұнай мен газды тасымалдау, мұнай мен газды, шикі мұнайды және қайта өңделетін өнімдерді қайта өңдеу және сату бойынша операцияларды қамтиды
Тау-кен өндіру сегменті минералдық ресурстарды барлау, өндіру, өңдеу және сату жөніндегі операцияларды, қорғаныс кешені мен азаматтық машина жасау кәсіпорындарын, химия саласы мен геологиялық барлауды дамыту жөніндегі жобаларды қамтиды.
Тасымалдау сараланымы жүктер мен жолаушыларды темір жолмен және әуе көлігімен тасымалдау жөніндегі операцияларды қамтиды.
Телекоммуникация сараланымы жергілікті, қалааралық және халықаралық байланысты қоса алғанда (ТМД-ға кіретін және кірмейтін елдерді қоса алғанда), тіркелген байланыс қызметтері; сондай-ақ байланыс арналарын жалдау, деректерді беру және сымсыз байланыс қызметтері бойынша операцияларды қамтиды.
Энергетикалық сараланым электр энергиясын өндіру және беру жөніндегі, электр энергетикалық жүйеге электр энергиясын жіберуді техникалық диспетчерлеу және импортталатын электр энергиясын пайдалану жөніндегі операцияларды, Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің объектілерін орталықтандырылған шұғыл-диспетчерлік басқару функцияларын қамтиды.
Қаржы институттар және даму институттары сараланымы Қазақстан экономикасының барлық сараланымдарында инвестициялық және инновациялық қызметті ұлғайту және ынталандыру жөніндегі операцияларды қамтиды.
Самұрық-Қазына операциялары Корпоративтік орталық және жобалар сараланымына енгізілді.
Жоғарыда аталған есептік сараланымдардың кейбіреулері Топтың ұйымдық құрылымына сәйкес неғұрлым ұсақ есептік сараланымдарды біріктіру арқылы қалыптастырылды. Әрбір есептік сараланым ҚЕХС-қа сәйкес бухгалтерлік есепті жүзеге асырады. ҚЕХС-қа сәйкес дайындалған әрбір сараланым қызметінің қаржылық нәтижелері сараланымға ресурстарды бөлу және оның қызмет нәтижелерін бағалау туралы шешімдерді қабылдау мақсаты үшін Бас басқарушыға және шешімдер қабылдауға жауаптыға беріледі.
Төменде 2011 жыл ішіндегі Топтың операциялық сараланымдарының пайдалары мен шығындары, активтер! мен міндеттемелері туралы ақпарат келтірілген:
Миллион теңгемен
Мұнай-газ
Тау-кен
Тасымалдау
Сыртқы клиенттерге сатудан кіріс

42. Сегментная отчетность
Для управленческих целей деятельность Группы подразделяется в соответствии с видом производимой продукции и типом оказываемых услуг на следующие семь операционных сегментов:
Нефтегазовый сегмент включает операции по разведке и добыче нефти и газа, транспортировке нефти и газа, переработке и продаже сырой нефти и продуктов переработки.
Горнопромышленный сегмент включает операции по разведке, добыче, переработке и продаже минеральных ресурсов, предприятия оборонного комплекса и гражданского машиностроения, проекты по развитию химической отрасли и геологоразведки.
Сегмент транспортировки включает операции по железнодорожной и воздушной перевозке грузов и пассажиров.
Сегмент телекоммуникаций включает операции по услугам фиксированной связи, включая местную, междугороднюю и международную связь (включая страны, входящие и не входящие в СНГ); а также услуги аренды каналов связи, передачи данных и беспроводной связи.
Энергетический сегмент включает операции по производству и передаче электрической энергии, по технической диспетчеризации отпуска электроэнергии в электроэнергетическую систему и потребления импортируемой электроэнергии, функции централизованного оперативно-диспетчерского управления объектами Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
Сегмент финансовых институтов и институтов развития включает операции по увеличению и стимулированию инвестиционной и инновационной деятельности во всех сегментах экономики Казахстана.
Операции Самрук-Казына были включены в сегмент Корпоративный центр и проекты.
Некоторые из вышеуказанных отчетных сегментов сформированы путем агрегирования более мелких отчетных сегментов в соответствии с организационной структурой Группы. Каждый отчетный сегмент осуществляет бухгалтерский учет в соответствии с МСФО. Финансовые результаты деятельности каждого сегмента, подготовленные в соответствии с МСФО, представляются главному управляющему и ответственному за принятие решений для целей принятия решений о распределении ресурсов сегменту и оценки результатов его деятельности.
Ниже представлена информация о прибылях и убытках, активах и обязательствах операционных сегментов Группы за 2011 год:
В миллионах тенге
Нефте-
газовый
Горнопро-
мышленный
Транспор-
тировка
Телеком-
муникации
Энергетика
Финансовые
институты и
институты
развития
Корпора-
тивный
центр и
проекты
Элиминации
Всего
Доход от реализации
внешним клиентам

1.096.077
42.846
59.792
14.137
5.010
(469)
798.869
43. ЕСЕПТІ КҮННЕН КЕЙІНГІ ОҚИҒАЛАР
Қордың жарғылық капиталына жарналар
2012 жылғы бірінші жарты жылдықта Үкімет 36.154 миллион теңге сомасында Қордың жарғылық капиталына жарналарды жүзеге асырды. Жарналар ақша қаражаты және мүлікті жарнасы нысанында жүзеге асырылды.
Операциялық қызмет
2012 жылдың ақпанында «Эйр Астана» АҚ үш Boeing-787 және төрт Boeing-767 ұшақты сатып алуға Boeing компаниясымен шартқа қол қойды. Төртінші ұшақ Boeing-767 төртінші ұшақ «Эйр Астана» АҚ 2012 жылғы қыркүйекте сатып алуға бекітілетін болады. «Эйр Астана» АҚ төлемдердің келісілген кестесіне сәйкес алдын ала төлемді жүзеге асырады.

1.096.077
Капитальные
затраты
444.932
27.013
205.608
42.846
59.792
14.137
5.010
(469)
798.869
43. СОБЫТИЯ ПОСЛЕ ОТЧЕТНОЙ ДАТЫ
Взносы в уставный капитал Фонда
В первой половине 2012 года Правительство осуществило взносы в уставный капитал Фонда в сумме 36.154 миллиона тенге. Взносы были осуществлены в имущественной и денежной форме.
Операционная деятельность
В феврале 2012 года АО «Эйр Астана» подписала договор с компанией Boeing на покупку трех самолетов Boeing-787 и четырех Boeing-767. Четвертый самолет Boeing-767 будет утвержден на покупку АО «Эйр Астана» в сентябре 2012 года АО «Эйр Астана» осуществляет предварительную оплату в соответствии с согласованным графиком платежей.

2012 жылғы 20 ақпанда Kazakhstan Growth Fund (KGF) қызметін тоқтату туралы шешім қабылдады. Қазіргі уақытта KGF-тың басқа қорға инвестициялық қоржынды және міндеттемелерді беру туралы мәселе қарастырылуда. Осыған байланысты тоқтата тұру күніне KGF Тобы қорға инвестициялардың әділ құнын активтердің таза құны әдісі бойынша бағалады және осы қорға 472 миллион теңге мөлшеріндегі инвестициялардың әділ құнынан өзгерулерден болатын шығынды көрсетті.
2012 жылғы 1 сәуірінен бастап ҚР АРЕМ Топқа жүк темір жол тасымалдарына орташа алғанда тарифтерді 15% көтеруді келісті және бекітті.
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап «Эйр Астана» АҚ халықаралық рейстерде отын алымдарын авиациялық керосинге бағалардың күрт көтерілуімен байланысты 40%-ға дейін арттыруды жүргізді. 2012 жылғы 5 сәуірден бастап авиациялық керосинге бағалардың өсуін өтеу мақсатында «Эйр Астана» авиакомпаниясының ішкі рейстерінде авиабилеттердің бағасын орташа алғанда 16%-ға арттыруға әкелетін отын алымы енгізілді.
Топ құрылымындағы өзгерістер
2012 жылдың 25 қаңтарында GSM Қазақстан қауымдасқан компаниясы бұған дейінгі кезеңдер үшін жалпы сомасы 34.723 миллион теңгенің «Қазақтелеком» АҚ-дағы Toп дивидендтерінің үлесін жариялады. Бұл сома 2012 жылдың ішінде алынады, олардан 2012 жылдың наурызында 8.681 миллион теңге алынды.
2012 жылғы 1 ақпанда «Қазақтелеком» АҚ тобы 1.519 миллион АҚШ доллары (225.739 миллион теңгеге барабар) мөлшеріндегі сыйақы үшін GSM Қазақстан қауымдасқан компаниясын сатуды аяқтады.
2012 жылдың сәуірінде 7.557 миллион теңге сыйақы үшін Балқаш ЖЭС 75% акцияларын сату жөніндегі мәміле аяқталды.
Берілген қарыздар
2012 жылғы 19 қаңтарда Қор «Kazakhmys Finance РLС»-ке Қазақстанның Бозшакөл мыс кен орындарын ендіру жөніндегі жобаны қаржыландыруға 200 миллион АҚШ доллары мөлшерінде қарыз берді. Қаржыландыру Қытайдын Мемлекеттік Даму Банкінің 2012 жылғы қаңтардағы кредиттік желісі шеңберінде алынған қаражат есебінен жүзеге асырылды.
Алынған қарыздар
2012 жылғы ақпанда Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ, «Қазатомөнеркәсіп» ұлттық атом компаниясы» АҚ және «Astana Solar» ЖШС (қоса қарыз алушылар) арасында стратегиялық инвестициялық жоба шеңберінде жабдықтарды сатып алуды қаржыландыру мақсатында 12 жыл мерзімге 80.4 млн.еуроға дейінгі сомада (15.962 миллион теңгеге барабар) кредиттік келісім жасалды.
«ПМХЗ» АҚ (ҚМГ-ның еншілес ұйымы) «Қазақстанның халық банкі» АҚ-мен жалпы сомасы 20.969 миллион теңгеге қарыз шартын жасады.
2012 жылғы ақпанда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңесі (бұдан әрі - Кеңес) Қор компаниялары тобының қаржылық орнықтылығын арттыру мақсатында Қордың Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынған және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде орналастырылған облигацияларды орналастыру талаптарын өзгерту туралы шешім қабылдады (19-ескертпе). Осы шешімге сәйкес облигацияларды өтеу мерзімі купон ставкасын 0,01%-ға дейін төмендете отырып 2062 жылға дейін ұзартылатын болады.
Сондай-ақ, Кеңес ҚМГ ҰК-ге Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан 2013 жылы 2,5 миллиард АҚШ доллары сомасында өтеу мерзімі 2028 жылы және 2012 жылы 1,5 миллиард АҚШ доллары сомасында өтеу мерзімі 2035 жылы купон ставкасының 3%-ымен облигациялық қарыздар бөлу туралы шешім қабылдады.
БТА Банктің қаржылық жай-күйі

20 февраля 2012 года было принято решение о приостановлении деятельности Kazakhstan Growth Fund (KGF). В настоящее время рассматривается вопрос о передаче инвестиционного портфеля и обязательств KGF в другой фонд. В связи с этим на дату приостановления Группа KGF оценила справедливую стоимость инвестиций в фонд по методу чистой стоимости активов и отразила убыток от изменения справедливой стоимости инвестиций в данный фонд в размере 472 миллиона тенге.
С 1 апреля 2012 года АРЕМ РК согласовал и утвердил Группе повышение тарифов на грузовые железнодорожные перевозки в среднем на 15%.
С 1 января 2012 АО «Эйр Астана» произведено повышение топливного сбора на международных рейсах до 40% в связи с резким повышением цен на авиационный керосин. С 5 апреля 2012 года в целях компенсации роста цен на авиационный керосин вводится топливный сбор, который приведет к повышению цены на авиабилеты на внутренних рейсах авиакомпании «Эйр Астана» в среднем на 16%.
Изменения в структуре Группы
25 января 2012 года ассоциированная компания GSM Казахстан объявила долю дивидендов Группы АО "Казахтелеком" за предыдущие периоды в общей сумме 34.723 миллиона тенге к получению в течение 2012 года, из которых в марте 2012 года было получено 8.681 миллионов тенге.
1 февраля 2012 года Группа АО "Казахтелеком" завершила продажу ассоциированной компании, GSM Казахстан, за вознаграждение в размере 1.519 миллионов долларов США (эквивалентно 225.739 миллионов тенге).
В апреле 2012 года была завершена сделка по продаже 75% акций Балхашской ТЭС за вознаграждение 7.557 миллионов тенге.
Займы выданные
19 января 2012 года Фонд предоставил заем «Kazakhmys Finance PLC» в размере 200 миллионов долларов США на финансирование проекта по разработке медного месторождения Бозшаколь, Казахстан. Финансирование было осуществлено из средств, полученных в рамках кредитной линии с Государственным Банком Развития Китая в январе 2012 года.
Займы полученные
В феврале 2012 года, заключено кредитное соглашение между Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ, АО «Национальная атомная компания «Казатомпром» и ТОО «Astana Solar» (со-заемщики) на сумму до 80,4 млн.евро (эквивалентно 15.962 миллиона тенге), сроком на 12 лет, в целях финансирования покупки оборудования в рамках стратегического инвестиционного проекта.
АО «ПНХЗ» (дочерняя организация КМГ) заключены договора займа с АО «Народный банк Казахстана» на общую сумму 20.969 миллионов тенге.
В феврале 2012 года Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, (далее - Совет), в целях повышения финансовой устойчивости Группы компаний Фонда, принято решение об изменении условий размещения облигаций, полученных Фондом из Национального фонда Республики Казахстан и размещенных Национальному банку Республики Казахстан (Примечание 19). Согласно данного решения, сроки погашения облигаций будут продлены до 2062 года со снижением купонной ставки до 0,01%.
Также, Советом принято решение о выделении облигационных займов НК КМГ из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 2,5 миллиарда долларов США в 2013 году со сроком погашения в 2028 году и в сумме 1,5 миллиарда долларов США в 2015 году со сроком погашения в 2035 году, со ставкой купона 3%.
Финансовое состояние БТА Банка

2012 жылғы 18 қаңтарда БТА Банк бас облигациялар, дисконты бар облигациялар және субординирленген облигациялар бойынша БТА Банк 2012 жылы 3 қаңтарда есептелген сыйақы сомасын төлемегені үшін дефолтқа жол берді.
2012 жылғы 6 ақпанда БТА Банк кредиторлар комитетін қалыптастырады. Комитетке Ashmore Investment Management Limited, Asian Development Bank. 0.E. Shaw Oculus International Inc., D.E. Shaw Laminar International Inc., Gramercy Funds Management LLC, J.P. Morgan Securities Ltd., Nomura International pic, Swedish Export Credits Guarantee Board - EKN, The Royal Bank of Scotland pic (RCTFF қатысушыларының өкілі), және VR Capital Group Ltd енді.
2012 жылғы 23 сәуірде БТА Банк қалпына келтіруге арналған облигацияларға қатысты барлық төлемдерді тоқтата тұру туралы жариялады, бұл осы облигациялар бойынша дефолт оқиғасы болып табылады. Нәтижесінде, 2012 жылдың 28 сәуірінде Банк Bank of New York Mellon Corporate Trustee Services Limited-тен қалпына келтіруге арналған облигацияларды ұстаушылардың сезімді меншік иесі ретінде бастапқы жиынтық базалық сомасы 5.221.494.216 АҚШ долларын құрайтын қалпына келтіруге арналған облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу туралы хабарлама алды.
2012 жылғы 2 мамырда БТА Банк Алматы қаласының Мамандандырылған қаржылық сотына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық берешекті қайта құрылымдауды бастау туралы өтінішпен жүгінді. 2012 жылғы 8 мамырда Алматы қаласының Мамандандырылған қаржылық соты БТА Банктің қаржылық берешегін қайта құрылымдау туралы өтінішін қанағаттандырды. БТА Банк Қазақстан Республикасының аумағында қайта құрылымдау үдерісі шеңберінде заңды қорғауға ие болды.
Өзге де оқиғалар
Өз акцияларын және ЖДҚ қайта сатып алу бағдарламасы шеңберінде 2012 жылдың 1 қаңтары мен 2012 жылдың 26 наурызы арасында ҚМГ БӨ 2.197.086 ЖДҚ және жалпы құны 5.499 миллион теңгенің 2.028 жай акцияларын сатып алды.
2012 жылдың бірінші тоқсанында Темір банк жалпы ағымдағы құны 1.000 миллион теңге мөлшеріндегі өзінің 1.002,062 артықшылықты акцияларын 772 миллион теңгеге сатып алды
2012 жылдың қаңтарынан бастап «Қазақстанның халық банкі» АҚ және оның «Halyk Groups-қа кіретін еншілес ұйымдары Ton үшін байланысты тараптар болып табылмайды.
2012 жылғы 19 қаңтарда Үкіметтің № 139 қаулысымен Қордың 2010 жылғы 9.077 миллион теңге мөлшеріндегі таза кірісін бөлудің түпкілікті тәртібі бекітілді, оған сәйкес осы сома дивидендтер бойынша алдын ала төлеу шотына есептеледі (15-ескертпе).

18 января 2012 года БТА Банк допустил дефолт по старшим облигациям, облигациям с дисконтом и субординированным облигациям, в связи с тем, что БТА Банк не выплатил сумму начисленного вознаграждения 3 января 2012 года.
6 февраля 2012 года БТА Банк сформировал комитет кредиторов. В комитет вошли Ashmore Investment Management Limited, Asian Development Bank. D.E. Shaw Oculus International Inc., D.E. Shaw Laminar International Inc., Gramercy Funds Management LLC, J.P. Morgan Securities Ltd., Nomura International plc, Swedish Export Credits Guarantee Board - EKN, The Royal Bank of Scotland plc (представитель участников RCTFF), и VR Capital Group Ltd.
23 апреля 2012 года БТА Банк объявил о приостановлении всех выплат в отношении облигаций на восстановление, что является событием дефолта по данным облигациям. В результате, 28 апреля 2012 года Банк получил уведомление о досрочном погашении облигаций на восстановление, первоначальная совокупная базовая сумма которых составляет 5.221.494.216 долларов США, от Bank of New York Mellon Corporate Trustee Services Limited в качестве доверительного собственника держателей облигаций на восстановление.
2 мая 2012 года БТА Банк обратился в Специализированный финансовый суд города Алматы с заявлением о начале реструктуризации финансовой задолженности в соответствии с законодательством Республики Казахстан. 8 мая 2012 года Специализированный финансовый суд города Алматы удовлетворил заявление БТА Банка о реструктуризации финансовой задолженности. БТА Банк получил юридическую защиту в рамках процесса реструктуризации на территории Республики Казахстан.
Прочие события
В рамках программы обратного выкупа собственных акций и ГДР, между 1 января 2012 года и 26 марта 2012, КМГ РД приобрело 2.197.086 ГДР и 2.028 простых акций на общую стоимость 5.499 миллионов тенге.
В первом квартале 2012 года Темирбанк выкупил 1.002.062 собственные привилегированные акции с общей текущей стоимостью в размере 1.000 миллионов тенге за 772 миллиона тенге.
С начала января 2012 года АО «Народный Банк Казахстана» и его дочерние организации, входящие в «Halyk Group» не являются связанными сторонами для Группы.
19 января 2012 года постановлением Правительства № 139 был окончательно утвержден порядок распределения чистого дохода Фонда за 2010 год в размере 9.077 миллионов тенге, в соответствии с которым данная сумма была зачтена в счет предоплаты по дивидендам (Примечание 15).