Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қыркүйектегі № 1213 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.08.2023 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.08.2023 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.08.2023 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 1213 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.08.2023 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес әзірленді және ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің (бұдан әрі – қызметкер) денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ қызметкердің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу тәртібі мен шарттарын айқындайды.

Об утверждении Правил возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности в связи с выполнением ими служебных обязанностей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2012 года № 1213.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2023 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2023 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности в связи с выполнением ими служебных обязанностей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2023 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 сентября 2012 года № 1213
Правила возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности в связи с выполнением ими служебных обязанностей
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2023 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности в связи с выполнением ими служебных обязанностей (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" и определяют порядок и условия возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности (далее – сотрудник), а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника в связи с выполнением им служебных обязанностей.

2. Қызметкердің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ қызметкердің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты олардың отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу қызметкер қызметін өткеріп жүрген ұлттық қауіпсіздік органын ұстауға көзделген қаражат есебінен жүргізіледі.
3. Осы Қағидаларға сәйкес залалды өтеу түрінде төленген сома кейіннен залал келтірген адамнан өндіріп алынып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражатынан толық көлемде өтелуге тиіс.
4. Қызметкердің баянаты, қызметкердің отбасы мүшесінің немесе жақын туысының өтініші қызметкердің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ қызметкердің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты оның отбасы мүшелерінің және жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залалды өтеу үшін негіз болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Залалды өтеу үшін қызметкер тікелей бастығына ұлттық қауіпсіздік органының бірінші басшысының қаржы және (немесе) экономикалық қызметке жетекшілік ететін орынбасарының атына жазылған залалды өтеу туралы баянат ұсынады.
Бұл ретте қызметкердің отбасы мүшесінің немесе жақын туысының залалды өтеу туралы өтініші ұлттық қауіпсіздік органына жіберіледі.
Баянатқа (өтінішке) қызметкердің денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды, сондай-ақ қызметкердің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты оның отбасы мүшесі мен жақын туысының денсаулығына және мүлкіне келтірілген залалды өтеу туралы сот шешімінің көшірмесі не одан соттың мөрімен куәландырылған үзінді (судьяның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сот актісінің көшірмесі не одан үзiндi) және (немесе) келтірілген залал туралы маманның (сарапшының) қорытындысы қоса беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Өтелетін залалдың мөлшері сот арқылы белгіленеді.
7. Қызметкер, қызметкердің отбасы мүшесі немесе жақын туысы осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұлттық қауіпсіздік органының уәкілетті басшысы өтелетін залал сомасын көрсетіп, залалды өтеу туралы бұйрықты (бұдан әрі – бұйрық) бекітеді, оны қызметкер қызмет өткеріп жатқан жердегі кадр бөлімшесі дайындайды.

2. Возмещение ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника в связи с выполнением им служебных обязанностей, производится за счет средств, предусмотренных на содержание органа национальной безопасности, в котором сотрудник проходит службу.
3. Суммы, выплаченные в виде возмещения ущерба согласно настоящим Правилам, подлежат возмещению в полном объеме из бюджетных средств с последующим взысканием этой суммы с лица, причинившего ущерб, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Основаниями для возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника в связи с выполнением им служебных обязанностей, являются рапорт сотрудника, заявление члена семьи или близкого родственника сотрудника.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для возмещения ущерба сотрудник представляет непосредственному начальнику рапорт о возмещении ущерба, адресованный на имя заместителя первого руководителя органа национальной безопасности, курирующего финансовую и (или) экономическую деятельность.
При этом заявление члена семьи или близкого родственника сотрудника о возмещении ущерба направляется в орган национальной безопасности.
К рапорту (заявлению) прилагаются копия судебного решения о возмещении ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу члена семьи или близкого родственника сотрудника в связи с выполнением им служебных обязанностей, либо выписка из него, заверенная печатью суда (копия судебного акта либо выписка из него в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью судьи) и (или) заключение специалиста (эксперта) о причиненном ущербе.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Размер ущерба, подлежащего возмещению, определяется в судебном порядке.
7. В течение 10 (десять) рабочих дней со дня представления сотрудником, членом семьи или близким родственником сотрудника документов, указанных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, утверждается приказ уполномоченного руководителя органа национальной безопасности о возмещении ущерба с указанием суммы ущерба, подлежащего возмещению (далее – приказ), который подготавливается кадровым подразделением по месту службы сотрудника.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Кадр бөлімшесі залалды өтеу туралы бұйрық шыққан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде одан үзіндіні төлемдерді қамтамасыз ету үшін ұлттық қауіпсіздік органының қаржы бөлімшесіне жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Залалды өтеу бұйрық негізінде алушының ағымдағы шотына:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында қаражат болған кезде – ұлттық қауіпсіздік органының қаржы бөлімшесіне бұйрық түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында қаражат болмаған кезде – міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін аудару арқылы жүзеге асырылады.
Залалды екі рет (мемлекеттің және кінәлі тұлғаның есебінен) өтеуге жол бермеу мақсатында кадр бөлімшесі қызметкерге, қызметкердің отбасы мүшесіне немесе жақын туысына ақшалай қаражат аударылғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде шешім шығарған судьяға залалдың мемлекет есебінен өтелгені туралы ақпарат жібереді, ал заң бөлімшесі аударылған соманы заңсыз іс-әрекетінің нәтижесінде қызметкерге, қызметкердің отбасы мүшесіне немесе жақын туысына залал келтірген тұлғадан өндіріп алу бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2023 № 1154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Залал келтірген кінәлі тұлғаның есебінен залал өтелген жағдайларда қызметкер қызмет өткеріп жүрген ұлттық қауіпсіздік органы аталған төлемді жүзеге асырмайды.
11. Төлемдерді заңсыз алуға бағытталған әрекеттер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соқтырады.

Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кадровым подразделением выписка из приказа о возмещении ущерба в течение 5 (пять) рабочих дней со дня его издания направляется в финансовое подразделение органа национальной безопасности для обеспечения выплат.
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Возмещение ущерба осуществляется на основании приказа путем перечисления на текущий счет получателя:
1) при наличии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам – в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления в финансовое подразделение органа национальной безопасности приказа;
2) при отсутствии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам – после внесения соответствующих изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам.
В целях недопущения двойного возмещения ущерба (за счет государства и виновного лица) кадровое подразделение в течение 10 (десять) рабочих дней после перечисления денежных средств сотруднику, члену семьи или близкому родственнику сотрудника направляет судье, вынесшему решение, информацию о возмещении ущерба за счет государства, а юридическое подразделение принимает меры к возмещению перечисленной суммы с лица, в результате неправомерных действий которого был причинен ущерб сотруднику, члену семьи или близкому родственнику сотрудника.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2023 № 1154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случаях, когда возмещение ущерба произведено за счет причинившего его виновного лица, органом национальной безопасности, в котором сотрудник проходит службу, указанная выплата не осуществляется.
11. Действия, направленные на незаконное получение выплат, влекут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.