Бағалау қызметі мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1585 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 620 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 620 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Әділет министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 245 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1585 қаулысымен
бекітілген
«Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық
емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі қызметті жүзеге
асыру құқығына біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы немесе www.elicense.kz «Е-лицензиялау» веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
біліктілік емтиханынан өткені туралы материалдарды қарау кезінде – 10 (он) жұмыс күні;
біліктілік емтиханынан өткені туралы шешім шығару кезінде – емтихан өткізілгеннен кейін келесі күннен кешіктірмей жібере отырып, 3 (үш) жұмыс күні;
лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде – 15 (он бес) жұмыс күні;
лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде – 15 (он бес) жұмыс күні;
лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқасын беру кезінде – 2 (екі) жұмыс күні;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).

Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам оценочной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1585. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 620
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 620 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра юстиции РК от 28.04.2015 г. № 245.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Проведение квалификационного экзамена и выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на право осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)»;
2) стандарт государственной услуги «Проведение квалификационного экзамена и выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на право осуществления деятельности по оценке интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1585
Стандарт государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и выдача лицензии,
переоформление, выдача дубликатов лицензии на право
осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Проведение квалификационного экзамена и выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на право осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.egov.kz или веб-портал «Е-лицензирование» www.elicense.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при рассмотрении материалов о прохождении квалификационного экзамена – 10 (десять) рабочих дней;
при вынесении решения о прохождении квалификационного экзамена – не позднее, чем на следующий день после проведения экзамена с направлением 3 (три) рабочих дня;
при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии и (или) приложения к лицензии – 2 (два) рабочих дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).

6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі:
1) біліктілік емтиханынан өткені туралы Комиссияның шешімі не емтиханнан өтпегені туралы Комиссияның хаттамасынан үзіндінің көшірмесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия, лицензияны қайта ресімдеу, оның телнұсқасы не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы қағаз жеткізгіште лицензияны алу үшін жүгінген жағдайда, лицензия электрондық форматта ресімделіп, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен және басшысының қолымен расталады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы және (немесе) тегін түрде көрсетіледі:
1) біліктілік емтиханның өткізілуі – тегін;
2) мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді:
1) осы қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезінде 6  айлық есептік көрсеткішті(бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 % құрайды, бірақ 4 АЕК-тен аспайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 % құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы алу үшін электрондық сұрау салынған кезде ақы төлеу «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырыла алады.

6. Результат оказания государственной услуги:
1) решение Комиссии о прохождении квалификационного экзамена либо копия выписки из протокола Комиссии о не прохождении экзамена либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги;
2) лицензия, переоформление, дубликат лицензии на право осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя.
При обращении услугополучателя через портал результат государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя (далее – ЭЦП).
7. Государственная услуга оказывается платно и (или) бесплатно:
1) проведение квалификационного экзамена – бесплатно;
2) выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на право осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) осуществляется на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель). При оказании государственной услуги в бюджет по месту нахождения услугополучателя уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 6 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 % от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 100 % от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз, кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) порталдың – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарды жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
біліктілік емтиханынан өту үшін:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес қызметтің түріне біліктілік талаптары туралы ақпарат қамтылған мәліметтердің нысаны;
3) жеке тұлға үшін (немесе оның уәкілетті өкілі үшін) – көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
4) өкілдің өкілеттігін растайтын құжат;
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжат нысандағы сұрау салу;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес қызметтің түріне біліктілік талаптары туралы ақпарат қамтылған мәліметтердің нысаны.
Жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы немесе мемлекеттік қызмет көрсетудің ақпараттық мониторинг жүйесі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжаттар нысанында дербес алады;
лицензия алу үшін:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі өтініш;
2) жеке тұлға үшін – көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат;
3) «электрондық үкімет» төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша мәліметтерді көрсете отырып, наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша берілген медициналық анықтамалар;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес қызметтің түріне біліктілік талаптары туралы ақпарат қамтылған мәліметтердің нысаны;
6) мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі тағылымдамадан өту туралы қорытындының көшірмесі;
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжат нысандағы сұрау салу;
2) ЭҮТШ арқылы бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленгенін растайтын ақпарат, түбіртек қағаз жеткізгіште болған жағдайда, сұрау салуға құжаттың электрондық көшірмесі түрінде қоса беріледі;
3) мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі тағылымдамадан өту туралы қорытындының көшірмесі (сұрау салуға құжаттың электрондық көшірмесі түрінде қоса беріледі);
4) бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша мәліметтерді көрсете отырып, наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша берілген медициналық анықтамалар (сұрау салуға құжаттың электрондық көшірмесі түрінде қоса беріледі);
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес қызметтің түріне қойылатын біліктілік талаптары туралы ақпарат қамтылған мәліметтердің нысаны.
Жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленгенін растайтын, сотталмағаны туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы немесе мемлекеттік қызмет көрсетудің ақпараттық мониторинг жүйесі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжаттар нысанында дербес алады;
телнұсқа алу үшін:
лицензия және (немесе) лицензияға қосымша жоғалған, бүлінген кезде көрсетілетін қызметті алушы порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметті алуға мүмкіндік болмаған кезде ғана мынадай құжаттарды ұсына отырып, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжат нысандағы сұрау салу;
2) ЭҮТШ арқылы бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алым төленгенін растайтын ақпарат, түбіртек қағаз жеткізгіште болған жағдайда, сұрау салуға құжаттың электрондық көшірмесі түрінде қоса беріледі.
Жеке басын куәландыратын, бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленгенін растайтын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы немесе мемлекеттік қызмет көрсетудің ақпараттық мониторинг жүйесі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжаттар нысанында дербес алады;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) «электрондық үкімет» төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) тегін, атын және әкесінің атын ауыстыруды тіркеу туралы мәліметтер 2008 жылға дейін жүргізілген жағдайда, тегін, атын және әкесінің атын ауыстыру туралы куәліктің көшірмесі (түпнұсқасын ұсынбаған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірмесі);
5) қағаз жеткізгіште берілген жағдайда лицензияның түпнұсқасы (көрсетілетін қызметті алушы қайта ресімделген лицензияны алғанға дейін бұрын берілген лицензияны қайтарады);
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжат нысандағы сұрау салу;
2) электрондық сұрау салуға сканерленген түрде қоса берілетін тегін, атын және әкесінің атын ауыстыру туралы куәліктің көшірмесі (тегін, атын және әкесінің атын ауыстыруды тіркеу туралы мәліметтер 2008 жылға дейін жүргізілген жағдайда);
3) ЭҮТШ арқылы бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алым төленгенін растайтын ақпарат, түбіртек қағаз жеткізгіште болған жағдайда, сұрау салуға құжаттың электрондық көшірмесі түрінде қоса беріледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы немесе мемлекеттік қызмет көрсетудің ақпараттық мониторинг жүйесі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылып куәландырылған электрондық құжаттар нысанында дербес алады.
Порталда электрондық сұрау салуды қабылдау көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» жүзеге асырылады. Құжаттар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылып куәландырылған құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушының ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды сұратуға жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі және олардың талаптары бойынша жеңілдіктер көзделмеген.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – қағаз жеткізгіште өтініштің қабылданғанын растау көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оның көшірмесінде құжаттар топтамасын қабылданған күні мен уақыты көрсетіле отырып, тіркеу туралы белгі қойылғаны болып табылады;
портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы белгі көрсетіледі.

8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
для прохождения квалификационного экзамена:
к услугодателю:
1) заявление установленного образца согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) форму сведений, содержащих информацию о квалификационных требованиях к виду деятельности согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для идентификации личности), – для физического лица (или его уполномоченного представителя);
4) документ, подтверждающий полномочия представителя;
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) форму сведений, содержащих информацию о квалификационных требованиях к виду деятельности согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сведения документа, удостоверяющего личность, услугодатель самостоятельно получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала или через информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП услугодателя;
для получения лицензии:
к услугодателю:
1) заявление установленного образца согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя, – для физического лица;
3) копию документа, подтверждающего оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз «электронного правительства»;
4) медицинские справки из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по месту жительства услугополучателя, с указанием сведений по всей Республике Казахстан;
5) форму сведений, содержащих информацию о квалификационных требованиях к виду деятельности согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
6) копию заключения о прохождении стажировки по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов);
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя;
2) информацию, подтверждающую оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности через ПШЭП, в случае наличия квитанции на бумажном носителе прикрепляется к запросу  в виде электронной копии документа;
3) копию заключения о прохождении стажировки по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) (прикрепляется к запросу в виде электронной копии документа);
4) медицинские справки из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по местожительству услугополучателя с указанием сведений по всей Республике Казахстан (прикрепляется к запросу в виде электронной копии документа);
5) форму сведений, содержащих информацию о квалификационных требованиях к виду деятельности согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, подтверждающих оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, об отсутствии судимости услугодатель самостоятельно получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала или через информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП услугодателя;
для получения дубликата:
при утере, порче лицензии и (или) приложения к лицензии услугополучатель обращается к услугодателю для получения дубликата лицензии лишь при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале с предоставлением следующих документов:
к услугодателю:
1) заявление установленного образца согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для идентификации личности);
3) копию документа, подтверждающего оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз «электронного правительства»;
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя;
2) информацию, подтверждающую оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности через ПШЭП, в случае наличия квитанции на бумажном носителе прикрепляется к запросу  в виде электронной копии документа.
Сведения документов, удостоверяющих личность, подтверждающих оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности услугодатель самостоятельно получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала или через информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП услугодателя;
для переоформления лицензии:
к услугодателю:
1) заявление установленного образца согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для идентификации личности);
3) копию документа, подтверждающего оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз «электронного правительства»;
4) копию свидетельства о перемене фамилии, имени и отчества (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала) в случае если сведения о регистрации перемены фамилии, имени и отчества были произведены до 2008 года;
5) оригинал лицензии (услугополучатель до получения переоформленной лицензии возвращает ранее выданную лицензию) в случае выдачи на бумажном носителе;
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя;
2) копию свидетельства о перемене фамилии, имени и отчества – в сканированном виде прикрепляется к электронному запросу (в случае если сведения о регистрации перемены фамилии, имени и отчества были произведены до 2008 года);
3) информацию, подтверждающую оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности через ПШЭП, в случае наличия квитанции на бумажном носителе прикрепляется к запросу  в виде электронной копии документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугодатель самостоятельно получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала или через информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП услугодателя.
На портале прием электронного запроса осуществляется в «личном кабинете» услугополучателя. Документы представляются в виде электронных копий документов, удостоверенных ЭЦП услугополучателя.
Услугодатель получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных систем, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
По перечню документов и требований к ним, необходимых для получения государственной услуги при обращении услугополучателя, льготы не предусмотрены.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал – в «личном кабинете» услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.

10. Егер:
1) қызмет түрімен айналысуға субъектілердің осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынса;
2) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрімен айналысу құқығына лицензиялық алым енгізілмесе;
3) көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
4) көрсетілетін қызметті алушыға лицензия беру келісім беретін көрсетілетін қызметті берушімен келісілмесе;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімі болса;
6) сот орындаушысының ұсынымы негізінде соттың көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуына тыйым салса, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың
лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері
бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
тәртібі
11. Орталық мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не Министрлік басшысының атына 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8 үй, «Министрліктер үйі» ғимараты, 13-кіреберіс, № 1021 және (немесе) № 925 кабинеттер мекенжайы бойынша, сондай-ақ 8 (7172) 74-07-68, 74-07-97 телефондары бойынша беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда пошта бойынша не жұмыс күндері көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол қабылданады.
Шағымды көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алатын мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) оның қабылдануын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны белгілеу және тиісті шаралар қолдану үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс – орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинеттен» жіберген кезде көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын (жеткізу туралы белгі, тіркеу, орындау, қаралуы туралы жауап немесе қараудан бас тарту) өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен шағым ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

10. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является, если:
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) не внесен лицензионный сбор на право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
4) не согласована выдача лицензии услугополучателю согласующим государственным органом;
5) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
6) судом на основании представления судебного исполнителя запрещено получать лицензии.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателей и (или) их должностных лиц
по вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) центрального государственного органа, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственных услуг:
жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Орынбор, дом № 8, здание «Дом министерств», 13 подъезд, кабинеты № 1021 и (или) № 925, также по телефонам: 8 (7172) 74-07-68, 74-07-97.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственности исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгіну құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін, оның ішінде электрондық нысанда
көрсетілетін қызмет ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де
талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.adilet.gov.kz интернет-ресурсында «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде орналасқан.
14. Көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы ЭЦҚ-ның болу шартымен электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызмет алу мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 58-00-58 және Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: (1414).
«Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін,
материалдық емес активтердің құнын қоспағанда)
жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына
біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Қайда ___________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
кімнен __________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметті
_________________________________________
алушының толық атауы)
ӨТІНІШ
Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық
емес активтердің құнын қоспағанда) жөніндегі біліктілік емтиханын
тапсыруға жіберуді сұраймын.
Қоса берілетін құжаттар: ______________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________
(қолы)
20__ ж. «___» _______________
Өтініш қарауға қабылданды               20__ ж. «___» _______________
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
___________ 20__ ж. «___» _________
___________________________________
(қолы)
«Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін,
материалдық емес активтердің құнын қоспағанда)
жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына
біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Қызметтің түріне қойылатын біліктілік талаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер
нысаны
1. Диплом туралы мәліметтер:
«бағалау» мамандығы бойынша ___________________________________
жоғары экономикалық ___________________________________________
жоғары техникалық _____________________________________________
1. жоғары оқу орнының атауы ___________________________________
2. мамандықтың атауы __________________________________________
3. мамандықтың шифрі __________________________________________
4. дипломның нөмірі ___________________________________________
5. дипломның берілген күні ____________________________________
«Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін,
материалдық емес активтердің құнын қоспағанда)
жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына
біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны
алуға заңды тұлғаның
ө т і н і ш і
Қайда _____________________________
(лицензиардың толық атауы)
кімнен ____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
___________________________________
бизнес–сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
(қызметтің түрін және (немесе) қызметтің кіші түрін (түрлерін)
көрсету)
айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қағаз
жеткізгіште __________ (лицензияны қағаз жеткізгіште алу қажет болған
жағдайда, Х белгісін қою) беруіңізді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы ____________________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен,
_____________________________________________________________________
көшенің атауы, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі)
Электрондық пошта ___________________________________________________
Телефондар __________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Банктік есепшот _____________________________________________________
(есепшоттың нөмірі, банктің атауы мен орналасқан жері)
Қызметті жүзеге асыру мекенжайы (лары) ______________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен,
_____________________________________________________________________
көшенің атауы, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі)
_______________ парақ қоса беріледі
Осы арқылы:
көрсетілген деректердің бәрі ресми байланыс болып табылатыны
және оларға лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе
беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге
болатыны;
өтініш иесіне лицензияланатын қызметтің түрімен және (немесе)
қызметтің кіші түрімен айналысуға соттың тыйым салмағаны;
қоса берілген барлық құжаттар шындыққа сәйкес келетіні және
жарамды болып табылатыны расталады.
Басшы ____________    _______________________________________________
(қолы)          (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны           Толтырылған күні: 20__ ж. «___» _______________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
___________ 20__ ж. «___» ____________
______________________________________
(қолы)
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны
алу үшін жеке тұлғаның
ө т і н і ш і
Қайда _______________________________________
(лицензиардың толық атауы)
кімнен ______________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
_____________________________________________
(болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
(қызметтің түрін және (немесе) қызметтің кіші түрін (түрлерін)
көрсету)
айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қағаз
жеткізгіште _________________ (лицензияны қағаз жеткізгіште алу қажет
болған жағдайда, Х белгісін қою) беруіңізді сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты мекенжайы __________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен,
_____________________________________________________________________
көшенің атауы, үйдің/ғимараттың нөмірі)
Электрондық пошта ___________________________________________________
Телефондары _________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Банктік есепшот _____________________________________________________
(есепшоттың нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері)
Қызметті жүзеге асыру мекенжайы (лары) ______________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен,
_____________________________________________________________________
көшенің атауы, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі)
_______________ парақ қоса беріледі
Осы арқылы:
көрсетілген деректердің бәрі ресми байланыс болып табылатыны
және оларға лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе
беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге
болатыны;
өтініш иесіне лицензияланатын қызметтің түрімен және (немесе)
қызметтің кіші түрімен айналысуға соттың тыйым салмағаны;
қоса берілген барлық құжаттар шындыққа сәйкес келетіні және
жарамды болып табылатыны расталады.
Жеке тұлға _______________________________
(қолы)
__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (бар болса)
Толтырылған күні: 20__ ж. «___» __________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
__________ 20__ ж. «___» _________________
__________________________________________
(қолы)
«Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін,
материалдық емес активтердің құнын қоспағанда)
жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына
біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
4-қосымша
Қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары туралы ақпаратты
қамтитын мәліметтер нысаны
жеке тұлғалар үшін
1. Жоғарғы білімінің болуы:
«бағалау» мамандығы бойынша __________________________________;
жоғарғы экономикалық _________________________________________;
жоғарғы техникалық ___________________________________________.
1. жоғарғы оқу орнының атауы _________________________________;
2. мамандықтың атауы _________________________________________;
3. мамандықтың шифрі _________________________________________;
4. дипломның нөмірі __________________________________________;
5. дипломның берілген күні ____________________________________
2. Бағалау қызметі бойынша біліктілік комиссиясында біліктілік
емтиханынан өту:
1. күні ______________________________________________________;
2. қала ______________________________________________________;
3. Бағалау қызметі бойынша біліктілік комиссиясында біліктілік
емтиханынан өтуі туралы шешім ______________________________________;
заңды тұлғалар үшін
1. Штатта тұрған лицензиялары бар қызметкерлердің тізімі,
лицензиялары туралы және бұйрықтар не еңбек келісімдері туралы
мәліметтер:
1. Штатта тұрған жеке тұлғалардың тізімі:
ЖШС директоры лицензиясының нөмірі ___________________________;
Т.А.Ә. _______________________________________________________;
ЖШС қызметкері лицензиясының нөмірі __________________________;
Т.А.Ә. _______________________________________________________;
2. Бұйрықтың не еңбек келісімінің нөмірі және күні ____________
_____________________________________________________________________
«Мүлікті бағалау (зияткерлік меншік объектілерін,
материалдық емес активтердің құнын қоспағанда)
жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына
біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
5-қосымша
Қайда _________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
кімнен ________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
(қызметтің түрін көрсету)
айналысуға лицензияны қайта ресімдеуді, телнұсқасын беруді сұраймын.
Қоса берілетін құжаттар: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________
(қолы)
20__ ж. «___» _______________
Өтініші қарауға қабылданды              20__ ж. «___» _______________
_____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
___________ 20__ ж. «___» ________
__________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1585 қаулысымен
бекітілген
«Зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын
бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына біліктілік
емтиханын өткізу және лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына біліктілік емтиханын өткізу және лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы немесе www.elicense.kz «Е-лицензиялау» веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
біліктілік емтиханынан өткені туралы материалдарды қарау кезінде – 10 (он) жұмыс күні;
біліктілік емтиханынан өткені туралы шешім шығару кезінде – емтихан өткізілгеннен кейін келесі күннен кешіктірмей жібере отырып, 3 (үш) жұмыс күні;
лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде – 15 (он бес) жұмыс күні;
лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде – 15 (он бес) жұмыс күні;
лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқасын беру кезінде – 2 (екі) жұмыс күні;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған).

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги».
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58-00-58 и единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и
выдача лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
В ________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _______________________________________
(полное наименование услугополучателя
государственных услуг)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
Прилагаемые документы: _______________________________________
____________________________________________________________________
Услугополучатель государственной услуги ______________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________
(подпись)
«___» _________ 20__ г.
Заявление принято к рассмотрению        «___» _________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество ответственного лица)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_______________ «___» ________ 20__ г.
_____________________
(подпись)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и
выдача лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
Форма сведений
содержащих информацию о квалификационных требованиях
к виду деятельности
1. Сведения о дипломе:
по специальности «оценка» ____________________________________;
высшее экономическое _________________________________________;
высшее техническое ___________________________________________.
1) наименование высшего учебного заведения ___________________;
2) наименование специальности ________________________________;
3) шифр специальности ________________________________________;
4) номер диплома _____________________________________________;
5) дата выдачи диплома _______________________________________.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и
выдача лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
Заявление
юридического лица для получения лицензии
и (или) приложения к лицензии
В _______________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ______________________________________
(полное наименование юридического лица,
_________________________________________
бизнес-идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии на осуществление
_____________________________________________________________________
(указать вид деятельности и (или) подвид(ы) деятельности)
на бумажном носителе _______ (поставить знак X в случае, если необходимо получить лицензию на бумажном носителе).
Адрес юридического лица _______________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
_____________________________________________________________________
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта _____________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет _______________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес(а) осуществления деятельности __________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
_____________________________________________________________________
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается ____________ листов
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами, и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Руководитель _____________ __________________________________________
(подпись)   (фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
Место печати      Дата заполнения: «___» _________ 20__ года
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_______________ «___» ________ 20__ г.
_____________________
(подпись)
Заявление
физического лица для получения лицензии
и (или) приложения к лицензии
В ___________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
физического лица,
_____________________________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии на осуществление
_____________________________________________________________________
(указать вид деятельности и (или) подвид(ы) деятельности)
на бумажном носителе ________________________________________________
(поставить знак X в случае, если необходимо
_____________________________________________________________________
получить лицензию на бумажном носителе)
Адрес местожительства физического лица ________________________
(почтовый индекс, область,
_____________________________________________________________________
город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания)
Электронная почта _____________________________________________
Телефоны _________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет _______________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес(а) осуществления деятельности ___________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
_____________________________________________________________________
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается ____________ листов
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами, и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Физическое лицо ____________
(подпись)
__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
Место печати (в случае наличия)
Дата заполнения: «___» _________ 20__ года
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_______________ «___» ________20__ г.
_____________________
(подпись)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и
выдача лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
Форма сведений,
содержащих информацию о квалификационных требованиях
к виду деятельности
для физических лиц
1. Наличие высшего образования:
по специальности «оценка» ____________________________________;
высшее экономическое _________________________________________;
высшее техническое ___________________________________________.
1) наименование высшего учебного заведения ___________________;
2) наименование специальности ________________________________;
3) шифр специальности ________________________________________;
4) номер диплома _____________________________________________;
5) дата выдачи диплома _______________________________________;
2. Прохождение квалификационного экзамена в Квалификационной комиссии по оценочной деятельности:
1) дата ______________________________________________________;
2) город _____________________________________________________;
3) решение о прохождении квалификационного экзамена в Квалификационной комиссии оценочной деятельностью __________________;
для юридических лиц
1. Список лицензированных физических лиц, состоящих в штате, сведений о лицензиях и о приказах либо трудовых соглашениях:
1. Список физических лиц, состоящих в штате:
Номер лицензии директора ТОО _________________________________;
Ф.И.О. _______________________________________________________;
Номер лицензии сотрудника ТОО ________________________________;
Ф.И.О. _______________________________________________________;
2. № и дата приказа либо трудового соглашения ________________.
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и
выдача лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
В __________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _________________________________________
(полное наименование получателя
государственных услуг)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу переоформить, выдать дубликат лицензии на осуществление
____________________________________________________________________
(указать вид деятельности)
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Получатель государственной услуги _____________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________
(подпись)
«___» ___________20__ г.
Заявление принято к рассмотрению  «___» ___________20__ г.
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество ответственного лица)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_______________ «___» ________ 20__ г.
_____________________
(подпись)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1585
Стандарт государственной услуги
«Проведение квалификационного экзамена и выдача лицензии,
переоформление, выдача дубликатов лицензии на право
осуществления деятельности по оценке интеллектуальной
собственности, стоимости нематериальных активов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Проведение квалификационного экзамена и выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на право осуществления деятельности по оценке интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.egov.kz или веб-портал «Е-лицензирование» www.elicense.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при рассмотрении материалов о прохождении квалификационного экзамена – 10 (десять) рабочих дней;
при вынесении решения о прохождении квалификационного экзамена – не позднее, чем на следующий день после проведения экзамена с направлением 3 (три) рабочих дня;
при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
при выдаче дубликата лицензии и (или) приложения к лицензии – 2 (два) рабочих дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).

6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі:
1) біліктілік емтиханынан өткені туралы Комиссияның шешімі не емтиханнан өтпегені туралы Комиссияның хаттамасынан үзіндінің көшірмесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия, лицензияны қайта ресімдеу, оның телнұсқасы не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы қағаз жеткізгіште лицензияны алу үшін жүгінген жағдайда, лицензия электрондық форматта ресімделіп, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен және басшысының қолымен расталады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы және (немесе) тегін түрде көрсетіледі:
1) біліктілік емтиханның өткізілуі – тегін;
2) зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді:
1) осы қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезінде 6  айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 % құрайды, бірақ 4 АЕК-тен аспайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 % құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы алу үшін электрондық сұрау салынған кезде ақы төлеу «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.

6. Результат оказания государственной услуги:
1) решение Комиссии о прохождении квалификационного экзамена либо копия выписки из протокола Комиссии о не прохождении экзамена либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги;
2) лицензия, переоформление, дубликат лицензии на право осуществления деятельности по оценке интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя.
При обращении услугополучателя через портал результат государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя (далее – ЭЦП).
7. Государственная услуга оказывается платно и (или) бесплатно:
1) проведение квалификационного экзамена – бесплатно;
2) выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на право осуществления деятельности по оценке интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов осуществляется на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель). При оказании государственной услуги в бюджет по месту нахождения услугополучателя оплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 6 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) за переоформление лицензии составляет 10 % от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) за выдачу дубликата лицензии составляет 100 % от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.