"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 шілдедегі № 597 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 620 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 620 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидалары;
2) "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының номинациялары бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгіленген тәртiппен республикалық бюджеттен "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаттарына ақшалай сыйлық төлеуге қаражат көздесін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 13.07.2017 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 597 қаулысымен
бекітілген
"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 13.07.2017 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1. Осы "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығы (бұдан әрі – сыйлық) жемiстi ғылыми, шығармашылық, қоғамдық қызметі, сондай-ақ жоғары спорттық жетістіктері үшін дарынды жастарды мемлекеттік қолдау мақсатында жыл сайын осы қаулымен бекітілген номинациялар бойынша беріледі.

О некоторых вопросах Государственной молодежной премии "Дарын"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 597. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 620.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 620 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 02.03.2022 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила присуждения Государственной молодежной премии "Дарын";
2) номинации Государственной молодежной премии "Дарын".
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть в установленном порядке в республиканском бюджете средства на выплату денежных вознаграждений лауреатам Государственной молодежной премии "Дарын".
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 13.07.2017 № 427 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 597
Правила присуждения Государственной молодежной премии "Дарын"
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 13.07.2017 № 427 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
1. Настоящие Правила присуждения Государственной молодежной премии "Дарын" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и определяют порядок присуждения Государственной молодежной премии "Дарын".
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 02.03.2022 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственная молодежная премия "Дарын" (далее - премия) присуждается ежегодно по номинациям, утвержденным настоящим постановлением, в целях государственной поддержки талантливой молодежи за плодотворную научную, творческую, общественную деятельность, а также за высокие спортивные достижения.

3. Сыйлықтың ақшалай мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын белгiлейдi.
4. Сыйлық алуға өтінімдер қабылдау аяқталған кезде 35 жасқа толмаған, халықаралық және республикалық конкурстардың, фестивальдер мен көрмелердің лауреаттары, республикалық және халықаралық деңгейлердегі спорттық жарыстардың жүлдегерлері мен жеңімпаздары болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ қызметі инновациялық болып табылатын және тиісті сала мен тұтастай қоғамды дамытуға ықпал ететін кандидаттар үміткер болады.
Сыйлықты бір уақытта әр номинация бойынша екіден аспайтын ізденушіге беруге болады, бұл жағдайда оның ақшалай бөлігі олардың арасында тең бөлінеді. Сыйлықты қайта беруге жол берілмейді. Бiр кандидатураны бiр номинациядан артық сыйлық алуға ұсынуға болмайды.
Сыйлық авторлар ұжымына берiлсе, оның ақшалай бөлiгi олардың мүшелері арасында тең бөлiнедi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2023 № 183 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Сыйлық алуға кандидатуралар ұсынуды орталық, жергiлiктi және өзге де мемлекеттiк органдар, қоғамдық бiрлестiктер мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген өзге де заңды тұлғалар жүргiзедi.
6. Сыйлық мемлекеттік жастар саясаты саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) жанынан арнайы құрылған "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен беріледі.
Комиссия уәкілетті органның, орталық мемлекеттік органдардың өкілдерінен, ғалымдардан, шығармашыл қызметкерлерден, қоғам қайраткерлерінен, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар саясаты жөніндегі кеңес мүшелерінен, Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдардан құрылады.
Комиссия құрамы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және он бес адамнан кем болмауға тиіс. Комиссия мүшелерi Комиссия қызметiне алмастыру құқығынсыз қатысады.
Комиссияны төраға, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
Егер Комиссия мүшесінің сыйлық алуға өтінімдерді қарау кезінде тікелей немесе жанама мүдделілік (мүдделер қақтығысы) болса, Комиссия мүшесі сыйлық алуға өтінімдерді қарауға қатыспайды.
Комиссия мүшесі туындаған мүдделер қақтығысы немесе оның туындау мүмкіндігі туралы Комиссияға еркін жазбаша нысанда хабарлайды.

3. Размер денежного вознаграждения премии устанавливается Правительством Республики Казахстан ежегодно.
4. На соискание премии претендуют граждане Республики Казахстан в возрасте до 35 лет на момент окончания приема заявок, являющиеся лауреатами международных и республиканских конкурсов, фестивалей и выставок, призерами и победителями спортивных соревнований республиканского и международного уровней, а также кандидаты, деятельность которых является инновационной и способствует развитию соответствующей отрасли и общества в целом.
Премия может присуждаться одновременно не более чем двум соискателям по каждой номинации, в этом случае ее денежная часть делится поровну между ними. Повторное присуждение премии не допускается. Одна и та же кандидатура не может выдвигаться на соискание премии более чем по одной номинации.
При присуждении премии коллективу авторов ее денежная часть делится поровну между его членами.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2023 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Представление кандидатур на соискание премии производится центральными, местными и иными государственными органами, общественными объединениями и иными юридическими лицами, зарегистрированными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Премия присуждается постановлением Правительства Республики Казахстан на основании решения Комиссии по присуждению Государственной молодежной премии "Дарын" (далее – Комиссия), специально созданной при уполномоченном органе в области государственной молодежной политики (далее – уполномоченный орган).
Комиссия формируется из числа представителей уполномоченного органа, центральных государственных органов, ученых, творческих работников, общественных деятелей, членов Совета по молодежной политике при Президенте Республики Казахстан, лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Состав Комиссии утверждается приказом уполномоченного органа.
Общее количество членов Комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пятнадцати человек. Члены Комиссии принимают участие в деятельности Комиссии без права замены.
Комиссию возглавляет председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
Член Комиссии не участвует в рассмотрении заявок на соискание премии, если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность (конфликт интересов) при рассмотрении заявок на соискание премии.
Член Комиссии в произвольной письменной форме уведомляет Комиссию о возникшем конфликте интересов или возможности его возникновения.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.12.2022 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Сыйлық алуға өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру өтінімдерді қабылдау мерзімі басталғанға дейін кемінде төрт ай бұрын уәкiлеттi органның интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Сыйлық алуға өтінімдерді қабылдау бұл туралы хабарландыру жасалған кезден басталады және сыйлықтар салтанатты жағдайда тапсырылғанға дейін төрт ай бұрын тоқтатылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2018 № 103 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
9. Орталық, жергiлiктi және өзге де мемлекеттік органдар, қоғамдық бiрлестiктер және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген өзге де заңды тұлғалар (бұдан әрі – ұсынатын ұйымдар) уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды қағаз және электрондық түрде жібереді:
1) кандидаттың жеке куәлігінің көшірмесі;
2) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын алуға арналған тіркеу өтінімі;
3) қолдаухат пен сыйлық алуға ізденушінің жетістіктері туралы анықтама;
4) марапаттау дипломдарының, грамоталардың, алғыс хаттардың көшірмелері (бар болса);
5) кандидаттың немесе кандидат туралы мақалалардың, жарияланымдардың көшірмелері (бар болса);
6) банктік шоттың болуы туралы анықтаманың көшірмесі;
7) кандидаттың жетістіктері туралы өзге де растаушы материалдар (бар болса).
Уәкiлеттi орган сыйлық алуға ізденуші бойынша келіп түскен құжаттарды қабылдап, бір күн мерзімде тіркейді.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынатын ұйымдарға өтінімді осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келтіру қажеттігі туралы хабарламаны оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе олардың электрондық мекенжайларына жібереді.
Ұсынатын ұйымдар хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні болмаған құжаттарды уәкілетті органға қағаз және электрондық түрде ұсынады.
Уәкілетті орган хабарламада көрсетілген ескертулерді ескере отырып пысықталған өтінімдерді Комиссияның қарауына ұсынады.
Өтінім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келтірілмеген жағдайда, хабарламада көрсетілген мерзімде уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын алуға өтінімді қайтарады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 15.12.2022 № 1007 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Объявление о приеме заявок на соискание премии размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее, чем за четыре месяца до завершения срока приема заявок.
8. Прием заявок на соискание премии начинается с момента объявления о приеме заявок и заканчивается за четыре месяца до вручения премии в торжественной обстановке.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2018 № 103 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Центральные, местные и иные государственные органы, общественные объединения и иные юридические лица, зарегистрированные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (далее – выдвигающие организации), направляют в уполномоченный орган следующие документы в бумажном и электронном виде:
1) копию удостоверения личности кандидата;
2) регистрационную заявку на соискание Государственной молодежной премии "Дарын" по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
3) ходатайство и справку о достижениях соискателя премии;
4) копии наградных дипломов, грамот, благодарностей (при наличии);
5) копии статей, публикаций кандидата или о кандидате (при наличии);
6) копию справки о наличии банковского счета;
7) иные подтверждающие материалы о достижениях кандидата (при наличии).
Уполномоченный орган принимает, регистрирует в однодневный срок поступившие документы на соискателя премии.
В случае представления неполного пакета документов, в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения заявки уполномоченный орган направляет уведомление о необходимости приведения заявки в соответствие с требованиями, указанными в части первой настоящего пункта, заказным письмом с уведомлением о его вручении или на электронные адреса выдвигающих организаций.
Выдвигающие организации в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения уведомления представляют отсутствующие документы в уполномоченный орган в бумажном и электронном виде.
Уполномоченный орган представляет на рассмотрение Комиссии доработанные с учетом замечаний, указанных в уведомлении, заявки.
В случае неприведения заявки в соответствие с требованиями, указанными в части первой настоящего пункта, в срок, указанный в уведомлении, уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней возвращает заявку на соискание Государственной молодежной премии "Дарын".
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 02.03.2022 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Комиссияның спектакльдерді, кино және телефильмдерді, көрмелерді қарауын, концерттік бағдарламалар, сондай-ақ музыкалық және әдеби шығармаларды тыңдауын, ізденушінің қызметімен танысуын ұйымдастыру ұсынушы ұйымдарға жүктеледі.
11. Сыйлық алуға ұсынылған кандидатураларды Комиссия екi кезеңде қарайды.
Бірінші кезеңде жан-жақты қарау мақсатында Комиссия мүшелерінен мынадай бағыттар бойынша 6 секция құрылады: "Эстрада, классикалық музыка, халық шығармашылығы", "Әдебиет, театр және кино", "Журналистика және қоғамдық қызмет", "Спорт", "Дизайн және бейнелеу өнері", "Ғылым".
Секция қызметін Комиссия мүшелерінің ішінен Комиссия төрағасы тағайындаған жетекші басқарады.
Секция отырысы хаттамамен рәсімделеді, қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды және Комиссияның қорытынды отырысына қарауға беріледі.
Екiншi кезеңде – Комиссия сыйлық беру туралы шешiм қабылдайды.
12. Комиссияның сыйлық берілетін кандидатураны бекіту туралы шешiмi Комиссия отырысында қарапайым көпшiлiк дауыспен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Қажетті дауыс саны болмаған жағдайда, сыйлық берілмейді. Егер отырысқа Комиссия мүшелерiнiң үштен екiсiнен астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
13. Хаттама жобасы мен негіздемесі бар хабарлама хаттамаға қол қойылғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынатын ұйымдарға оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе олардың электрондық мекенжайларына жіберіледі.
Ұсынатын ұйымдар хаттама жобасы бар хабарлама алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хаттама жобасына қарсылықтар беруі мүмкін.
Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
Хаттамада сыйлық беруге кандидатуралар және себептерін көрсете отырып, сыйлық берілмейтін кандидатуралар көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13-1. Уәкілетті орган Комиссия шешімінің негізінде сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ол берілетін жылдың 1 қыркүйегіне дейін енгізеді.
Ескерту. Қағидалар 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 03.03.2018 № 103 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2023 № 183 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10. Организация просмотров Комиссией спектаклей, кино- и телефильмов, выставок, прослушивание концертных программ, а также музыкальных и литературных произведений, ознакомление с деятельностью соискателя возлагаются на выдвигающие организации.
11. Кандидатуры, выдвинутые на соискание премии, рассматриваются Комиссией в два этапа.
На первом этапе в целях всестороннего рассмотрения создаются 6 секций из числа членов Комиссии по направлениям: "Эстрада, классическая музыка, народное творчество", "Литература, театр и кино", "Журналистика и общественная деятельность", "Спорт", "Дизайн и изобразительное искусство", "Наука".
Работу секции возглавляет руководитель, утверждаемый председателем Комиссии из числа членов Комиссии.
Заседания секций оформляются протоколом, подписываются присутствующими членами Комиссии и передаются на рассмотрение на итоговое заседание Комиссии.
На втором этапе – Комиссия принимает решение о присуждении премии.
12. Решение Комиссии об утверждении кандидатуры на присуждение премии принимается на заседании Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель. В случае отсутствия необходимого количества голосов, премия не присуждается. Заседание считается правомочным, если на нем присутствует более двух третей членов Комиссии.
13. Уведомление с проектом протокола и обоснованием направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении или на электронные адреса выдвигающих организаций в срок не позднее 3 (три) рабочих дней до подписания протокола.
Выдвигающими организациями могут быть предоставлены возражения к проекту протокола в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения уведомления с проектом протокола.
Решение Комиссии оформляется протоколом и подписывается присутствующими членами Комиссии.
В протоколе указываются кандидатуры на присуждение премии и кандидатуры, которым премия не присуждается, с указанием причин.
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правительства РК от 02.03.2022 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. Уполномоченный орган на основании решения Комиссии вносит в Аппарат Правительства Республики Казахстан до 1 сентября года ее присуждения проект постановления Правительства Республики Казахстан о присуждении премии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.03.2018 № 103 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2023 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

14. Сыйлық беру туралы шешім Қазақстан Республикасының Үкіметі оны қабылдаған кезден бастап күшіне енеді. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыйлық беру туралы қаулысы бұқаралық ақпарат құралдарында Республика күніне орай жарияланады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2023 № 183 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Сыйлыққа ие болған адамдарға "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты" атағы беріледі, диплом, төсбелгі және ақшалай сыйақы тапсырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.05.2021 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Сыйлықтар салтанатты жағдайда беріледі, марапаттау рәсiмi Республика күнiне орайластырылады.
Уәкілетті орган тиісті жылдың отызыншы қазанынан кешіктірілмейтін мерзімде ақшалай сыйлықақыны сыйлық лауреатының банктік шотына аударады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2023 № 183 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Лауреаттың төсбелгiсi мен дипломының сипаттамасын Комиссияның төрағасы бекiтедi.
"Дарын" мемлекеттік жастар
сыйлығын беру қағидаларына
қосымша
Нысан
"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын алуға арналған тіркеу өтінімі
Ескерту. Тіркеу өтінімі жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.05.2021 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Тегі ___________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)____________________________________________
2. Туған күні______________________________________________________
3. Ұсынушы ұйымдардың толық атауы _______________________________
_________________________________________________________________
4. Номинация _____________________________________________________
5. Білімі __________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (бар болса) _________________________
7. Ағымдағы қызметі (кандидаттың жұмыс орны, лауазымы/оқу орны)______
__________________________________________________________________
___________________________________________________
8. Жұмыс өтілі (жұмыс істейтін азаматтарға) ____________________________

14. Решение о присуждении премии вступает в силу с момента принятия его Правительством Республики Казахстан. Постановление Правительства Республики Казахстан о присуждении премии публикуется в средствах массовой информации ко Дню Республики.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2023 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
15. Лицам, удостоенным премии, присваивается звание "Лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", вручаются диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 22.05.2021 № 340 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. Премии вручаются в торжественной обстановке, церемония награждения приурочивается ко Дню Республики.
Уполномоченный орган в срок не позднее тридцатого октября соответствующего года перечисляет денежное вознаграждение на банковский счет лауреата премии.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2023 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
17. Описание нагрудного знака и диплома лауреата утверждается председателем Комиссии.
Приложение
к Правилам присуждения
Государственной молодежной
премии "Дарын"
Форма
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 22.05.2021 № 340 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Регистрационная заявка на соискание Государственной молодежной премии "Дарын"
1. Фамилия ________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ___________________________________________
2. Дата рождения ___________________________________________________
3. Полное наименование выдвигающей организации _____________________
__________________________________________________________________
4. Номинация ______________________________________________________
5. Образование _____________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Ученая степень, ученое звание (при наличии) ___________________________
7. Текущая деятельность (место работы, должность/место учебы кандидата)
_________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Стаж работы (для работающих граждан) ________________________________

9. Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________
10. Байланыс телефоны ______________________________________________
11. Электрондық пошта ______________________________________________
"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидаларының 9-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1.
2.
Ұйым басшысы __________________ _____________________________
(қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр қою орны (бар болса)
20__ жылғы "___"_________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 597 қаулысымен
бекітілген
"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының номинациялары
"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығы мынадай номинациялар бойынша беріледі:
1. Әдебиет.
2. Ғылым.
3. Дизайн және бейнелеу өнері.
4. Журналистика.
5. Классикалық музыка.
6. Қоғамдық қызмет.
7. Спорт.
8. Театр және кино.
9. Эстрада.
10. Халық шығармашылығы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 597 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Дарын" мемлекеттiк жастар сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы
7 тамыздағы № 983 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 33, 311-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 20 қыркүйектегі № 1038 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 30, 335-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 тамыздағы № 897 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 30, 418-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгізу және Қазақ КCP Министрлер Кабинетiнiң, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметінің кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 29 қыркүйектегі № 964 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 36, 500-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 тамыздағы № 797 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 32, 341-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 1318 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 80, 695-құжат).

9. Адрес проживания ________________________________________________
10. Контактный телефон _____________________________________________
11. Электронная почта _______________________________________________
Перечень документов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 9 Правил присуждения
Государственной молодежной премии "Дарын":
1.
2.
Руководитель организации ______________________       ________________________
(подпись)             Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место печати (при наличии)
"___" _________20__ года.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 597
Номинации
Государственной молодежной премии "Дарын"
Государственная молодежная премия "Дарын" присуждается по следующим номинациям:
1. Литература.
2. Наука.
3. Дизайн и изобразительное искусство.
4. Журналистика.
5. Классическая музыка.
6. Общественная деятельность.
7. Спорт.
8. Театр и кино.
9. Эстрада.
10. Народное творчество.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 597
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1996 года № 983 "О Государственной молодежной премии "Дарын" Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 33, ст. 311).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2002 года № 1038 "Некоторые вопросы Государственной молодежной премии "Дарын" Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 30, ст. 335).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2004 года № 897 "Некоторые вопросы Государственной молодежной премии "Дарын" Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 30, ст. 418).
4. Пункт 3 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2005 года № 964 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Кабинета Министров Казахской ССР, Кабинета Министров Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 36, ст. 500).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2006 года № 797 "Некоторые вопросы Государственной молодежной премии "Дарын" Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 32, ст. 341).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 1318 "Об утверждении состава Комиссии по присуждению Государственной молодежной премии "Дарын" Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 80, ст. 695).