"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 699 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр
энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 64-құжат; № 14, 87-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат):
1) 5 баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«олар қатарлас жұмыс режимдерін басқару және олардың орнықтылығын қамтамасыз ету бойынша шектес мемлекеттердің энергия жүйелерімен өзара іс-қимыл жөніндегі функцияларды жүзеге асырған жағдайдағы.»;
2) 18-1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасында белгіленген қызметті қоспағанда, табиғи монополия субъектiсiнiң осы Заңда рұқсат етiлген өзге де қызметтi жүзеге асыруына.
Осы тармақшаның талаптары Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектісінің қатарлас жұмыс режимдерін басқару және олардың орнықтылығын қамтамасыз ету бойынша шектес мемлекеттердің энергия жүйелерімен өзара іс-қимыл жөніндегі функцияларды жүзеге асыруына байланысты олар өзге қызметті жүзеге асырған жағдайларға қолданылмайды;»;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 699
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                           К. Масимов
Проект
З А К О Н
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142;2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23;2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 9, 15; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 11, ст. 80; № 12, ст. 85; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 64; № 14, ст. 87; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46):
1) подпункт 1) пункта 1 статьи 5 дополнить абзацем следующего содержания:
«в случае осуществления им функций по взаимодействию с энергосистемами сопредельных государств по управлению и обеспечению устойчивости режимов параллельной работы.»;
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 18-1 изложить в следующей редакции:
«3) осуществлением субъектом естественной монополии иной деятельности, разрешенной настоящим Законом, за исключением деятельности, установленной законодательством Республики Казахстан о магистральном трубопроводе.
Требования настоящего подпункта не распространяются на случаи осуществления субъектом естественной монополии иной деятельности, связанной с осуществлением им функций по взаимодействию с энергосистемами сопредельных государств по управлению и обеспечению устойчивости режимов параллельной работы в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;»;

3) 18-4 бапта:
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Табиғи монополия субъектiсi:
1) электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган растаған, тиiстi тауар нарығында электр энергиясының тапшылығы болған;
2) тұтынушыларға ұсынылатын электр энергиясының көтерме нарығына қатысудың шарттарына табиғи монополиялар субъектісі сай келмеген;
3) электр энергиясын беру және бөлу салаларындағы табиғи монополиялар субъектілерінің шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясын, шектес мемлекеттер энергия жүйелері шекарасындағы электр энергиясының жоспарлы сальдо-ток ағымдарының мемлекетаралық нақты ауытқуларының орнын толтыру мақсатында электр энергиясын сатып алған;
4) Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасына сәйкес газ таратушы ұйымнан газ сатып алған;
5) Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясын сатып алған жағдайларды қоспағанда, стратегиялық тауарларды сатып алуды тiкелей стратегиялық тауар өндiрушiлерден жүзеге асырады.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Осы бапта көзделген талаптар теңгерiмдеушi электр энергиясын, орталықтандырылған сауда-саттықтардағы, спорт рыногындағы электр энергиясын Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес сатып алуды жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектiлерiне, сондай-ақ қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектiлерiне және өңірлік электр желілері компанияларына қолданылмайды.».
2. «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 21-құжат; № 12, 85-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, № 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 17 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен жабдықтау және су бұру, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты кредиттеу және субсидиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

3) в статье 18-4:
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Закупки стратегических товаров субъект естественной монополии осуществляет непосредственно у производителей стратегических товаров, за исключением случаев:
1) наличия подтвержденного государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики, дефицита электрической энергии на соответствующем товарном рынке;
2) несоответствия субъекта естественной монополии условиям для участия в оптовом рынке электрической энергии, предъявляемым к потребителям;
3) закупки электрической энергии на хозяйственные нужды субъектов естественных монополий в сферах передачи и распределения электрической энергии, электрической энергии с целью компенсации отклонений фактического межгосударственного сальдо-перетока электрической энергии от планового на границе с энергосистемами сопредельных государств;
4) закупки газа у газораспределительных организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении;
5) закупки электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Требования, предусмотренные настоящей статьей, не распространяются насубъектов естественных монополий, осуществляющих закупки балансирующей электрической энергии, электрической энергии на централизованных торгах, спот-рынке в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, а также на субъекты естественных монополий малой мощности и региональные электросетевые компании.».
2. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 21; № 12, ст. 85; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75;№ 15, ст. 79; 2014 г., № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам водоснабжения и водоотведения, кредитования и субсидирования жилищно-коммунального хозяйства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 17.06.2015 г.):

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 15-2) тармақшамен толықтырылсын:
«15-2) күзгі-қысқы кезең – басталуы мен аяқталуын жергілікті атқарушы орган белгілейтін жылыту маусымы;»;
18-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«18-1) мемлекеттік техникалық инспектор – мемлекеттік қадағалауды және бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам;»;
мынадай мазмұндағы 22-2) тармақшамен толықтырылсын:
«22-2) сарапшы ұйым – Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тиісті санат бойынша энергетикалық сараптама өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым;»;
31-1), 31-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«31-1) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет – энергия өндіруші ұйымдардың белгіленген тәртіппен аттестатталған генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін ұстап тұру бойынша бірыңғай сатып алушыға көрсететін қызметі;
31-2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған шекті тариф – жұмыс істеп тұрған барлық энергия өндіруші ұйымдар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке уәкілетті орган жеті жылға тең мерзімге бекіткен тарифтің (бағаның) ең жоғары шамасы (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемін қоспағанда, ол қызмет көрсетілген жағдайда, жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар және жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу тендерінің жеңімпаздары электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке уәкілетті орган бекіткен жеке тарифті пайдаланады);»;
31-3) тармақша алып тасталсын;
31-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
«31-4) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет – белгіленген тәртіппен аттестатталған, генерациялайтын қондырғылар электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде бірыңғай сатып алушы көрсететін қызмет;»;
31-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
«31-6) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы – электрондық сауда жүйесінде энергия өндіруші ұйымдар мен бірыңғай сатып алушы арасында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсету туралы шарттар жасасуға бағытталған процесс;»;
31-7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 31-8) тармақшамен толықтырылсын:
«31-8) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф – жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісім жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салуға арналған тендердің жеңімпаздары үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке уәкілетті орган белгілеген жеке тариф;»;
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
«33) электр энергиясы көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы, жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы, ұлттық оператор;»;
33-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
«33-1) электр энергиясына арналған шекті тариф – уәкілетті орган белгілеген әдістеме бойынша анықталатын электр энергиясын өндіруге арналған шығындарды, жаңартылатын энергия көздерін және тіркелген пайда жөніндегі есеп айырысу-қаржы орталығынан электр энергиясын сатып алуға арналған шығындарды ескеретін электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтары үшін уәкілетті орган жеті жылға тең мерзімге бекіткен босату тарифінің (бағасының) ең жоғары шамасы;»;

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 15-2) следующего содержания:
«15-2) осенне-зимний период - отопительный сезон, начало и завершение которого устанавливаются местным исполнительным органом;»;
подпункт 18-1) изложить в следующей редакции:
«18-1) государственный технический инспектор – должностное лицо, осуществляющее государственный надзор и контроль;»;
дополнить подпунктом 22-2) следующего содержания:
«22-2) экспертная организация - организация, осуществляющая деятельность по проведению энергетической экспертизы по соответствующей категории в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
подпункты 31-1), 31-2) изложить в следующей редакции:
«31-1) услуга по поддержанию готовности электрической мощности - услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями единому закупщику, по поддержанию готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок к несению нагрузки;
31-2) предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности – утвержденная уполномоченным органом на срок, равный семи годам, максимальная величина тарифа (цены) на услугу по поддержанию готовности электрической мощности для всех действующих энергопроизводящих организаций (за исключением объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, при оказании которых действующие энергопроизводящие организации и победители тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, используют индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, установленный уполномоченным органом);»;
подпункт 31-3) исключить;
подпункт 31-4) изложить в следующей редакции:
«31-4) услуга по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки - услуга, оказываемая единым закупщиком по обеспечению готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан к несению нагрузки;»;
подпункт 31-6) изложить в следующей редакции:
«31-6) централизованные торги электрической мощностью - процесс, направленный на заключение договоров об оказании услуг по поддержанию готовности электрической мощности между энергопроизводящими организациями и единым закупщиком в электронной системе торговли;»;
подпункт 31-7) исключить;
дополнить подпунктом 31-8) следующего содержания:
«31-8) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности – установленный уполномоченным органом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности для действующих энергопроизводящих организаций, заключивших инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление, а также для победителей тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;»;
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
«33) субъекты оптового рынка электрической энергии - энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, потребители электрической энергии, системный оператор, оператор рынка централизованной торговли, расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии, национальный оператор;»;
подпункт 33-1) изложить в следующей редакции:
«33-1) предельный тариф на электрическую энергию - утвержденная уполномоченным органом на срок, равный семи годам, максимальная величина отпускного тарифа (цены) для группы энергопроизводящих организаций,реализующих электрическую энергию, учитывающая затраты на производство электрической энергии, затраты на покупку электроэнергии у расчетно-финансового центра по поддержке возобновляемых источников энергии и фиксированную прибыль, определяемую по методике, установленной уполномоченным органом;»;

мынадай мазмұндағы 33-2) тармақшамен толықтырылсын:
«33-2) теңгерімдеуші электр энергиясына арналған шекті тариф – электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобы үшін уәкілетті орган электр энериясының теңгерімдеуші нарығында өткізілетін электр энергиясына жеті жылға тең мерзімге бекітетін, электр энергиясын өндіруге, электр энергиясын жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі есеп айырысу-қаржы орталығынан сатып алуға жұмсалатын шығындар және уәкілетті орган белгілеген әдістеме бойынша айқындалатын теңгерімдеуге арналған тіркелген пайда ескерілетін босату тарифінің (бағасының) ең жоғары шамасы;»;
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«40) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы шарттар негізінде жұмыс істейтін, электр энергиясын, оның ішінде электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында сатып алу-сатуға, жүйелі және қосалқы қызметтер, электр қуаты нарығында қызметтер көрсетуге байланысты қатынастар жүйесі;»
42) тармақша алып тасталсын;
47) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«47) энергетикалық сараптама – жұмыс істеп тұрған объектілер, реконструкцияланатын, жаңғыртылатын және жаңадан салынып жатқан объектілердің жобалары бойынша, сондай-ақ олардағы технологиялық бұзылулар мен өндірістік жарақат алу жағдайларында уәкілетті орган бекіткен тәртіппен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестілігіне жүргізілетін электр энергетикасы саласындағы сараптама;»;
мынадай мазмұндағы 52), 53), 54) және 55) тармақшалармен толықтырылсын:
«52) электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобы – мынадай өлшемшарттар: энергия өндіруші ұйымдардың типтері, белгіленген қуаты, пайдаланылатын отын түрі, отын орналастырылған жерден қашықтығы, Қазақстан Республикасы бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің электр энергиясын беруге техникалық сипаттағы шектеулер болмайтын бір бөлігінде орналасуы бойынша қалыптасқан энергия өндіруші ұйымдар жиынтығы;
53) ұлттық оператор – электр энергиясының орталықтандырылған импорты мен экспортын, сондай-ақ осы Заңда көзделген функцияларды (Жүйелік оператор жүзеге асыратын электр энергиясын сату-сатып алуды қоспағанда) жүзеге асыратын ұйым;
54) нарық кеңесі – электр энергиясы және қуаты нарығының жұмыс істеуін мониторингтеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ осы Заңда көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
55) бірыңғай сатып алушы – осы Заңда көзделген тәртіппен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді орталықтандырылған сатып алу және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің орталықтандырылып көрсетілуін жүзеге асыру үшін уәкілетті орган айқындайтын электр энергетикасы саласындағы заңды тұлға;»;

дополнить подпунктом 33-2) следующего содержания:
«33-2) предельный тариф на балансирующую электроэнергию - утвержденная уполномоченным органом для группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию,на срок, равный семи годам, максимальная величина отпускного тарифа (цены) на электроэнергию, реализуемую на балансирующем рынке электрической энергии, учитывающая затраты на производство электрической энергии, на покупку электроэнергии у расчетно-финансового центра по поддержке возобновляемых источников энергии и фиксированную прибыль за балансирование, определяемую по методике, установленной уполномоченным органом;»;
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
«40) оптовый рынок электрической энергии - система отношений, связанных с куплей-продажей электрической энергии, в том числе на централизованных торгах электрической энергией, оказанием системных и вспомогательных услуг, услуг на рынке электрической мощности, функционирующая на основе договоров между субъектами оптового рынка электрической энергии;»;
подпункт 42) исключить;
подпункт 47) изложить в следующей редакции:
«47) энергетическая экспертиза – экспертиза, проводимая в сфере электроэнергетики на соответствие нормативным правовым актам Республики Казахстан по действующим объектам, проектам реконструируемых, модернизируемых и вновь строящихся объектов в области электроэнергетики, а также при расследовании технологических нарушений и производственного травматизма на них в порядке, утвержденном уполномоченным органом;»;
дополнить подпунктами 52), 53), 54) и 55) следующего содержания:
«52) группа энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, - совокупность энергопроизводящих организаций, сформированная по критериям: тип энергопроизводящих организаций, установленная мощность, вид используемого топлива, удаленность от места нахождения топлива, расположение в одной части единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера на передачу электрической энергии;
53) национальный оператор – организация, осуществляющая централизованный импорт и экспорт электроэнергии, а также функции, предусмотренные настоящим Законом (за исключением купли-продажи электрической энергии, осуществляемой Системным оператором);
54) совет рынка – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность по мониторингу функционирования рынка электрической энергии и мощности, а также другие функции, предусмотренные настоящим Законом;
55) единый закупщик - юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом в сфере электроэнергетики для осуществления централизованной покупки услуг по поддержанию готовности электрической мощности и централизованного оказания услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, предусмотренном настоящим Законом.»;

2) 5-бапта:
7) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартты әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған үлгілік шартты әзірлейді және бекітеді;»;
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«23) жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелі және көрсетілетін қосалқы қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергиясын сауда-саттықтарда (аукциондарда) өткізілетін сатып алынатын мүлік (активтер) тізбесіне қосу туралы шешім қабылдайды;»;
мынадай мазмұндағы 30-1) және 30-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«30-1) электр және жылу желілері объектілерінің күзет аймақтарын белгілеу қағидаларын, сондай-ақ осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын әзірлейді және бекітеді;
30-2) электр беру әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
33), 37), 40), 59), 60), 67) және 69) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«33) техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
«37) жылу электр станцияларының электр қуатын шектеуді және оларды қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
«40) электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
«59) энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электр зертханаларын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
«60) энергетикалық ұйымдардың басшылары мен мамандарын аттестаттау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
«67) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы онымен келісім жасау үшін бірыңғай сатып алушыға жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу тендерінің жеңімпазын айқындайды;»;
«69) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы жағдайда жұмысқа әзірлігі паспорттарын алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
70-4) тармақша алып тасталсын;
70-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«70-5) электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды;»;

2) в статье 5:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) разрабатывает и утверждает типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности;»;
дополнить подпунктом 7-1)следующего содержания:
«7-1) разрабатывает и утверждает типовой договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;»;
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:
«23) разрабатывает и утверждает правила оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг;
24) принимает решение о включении электрической энергии в перечень приобретаемого имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 30-1) и 30-2) следующего содержания:
«30-1) разрабатывает и утверждает правила установления охранных зон объектов электрических и тепловых сетей, а также особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон;
30-2) разрабатывает и утверждает правила определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи;»;
подпункты 33), 37), 40), 59), 60), 67) и 69) изложить в следующей редакции:
«33) разрабатывает и утверждает правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации;»;
«37) разрабатывает и утверждает правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по их сокращению;»;
«40) разрабатывает и утверждает правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок;»;
«59) разрабатывает и утверждает правила аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий;»;
«60) разрабатывает и утверждает правила аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций;»;
«67) определяет единому закупщику победителя тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, для заключения с ним договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности;»;
«69) разрабатывает и утверждает правила получения паспорта готовности энергопроизводящими, энергопередающими организациями к работе в осенне-зимних условиях;»;
подпункт 70-4) исключить;
подпункт 70-5) изложить в следующей редакции:
«70-5) определяет порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;»;

мынадай мазмұндағы 70-8), 70-9), 70-10), 70-11), 70-12), 70-13), 70-14), 70-15), 70-16), 70-17), 70-18), 70-19), 70-20), 70-21) және 70-22) тармақшалармен толықтырылсын:
«70-8) уәкілетті орган белгілеген өлшемшарттар бойынша Ұлттық операторды айқындайды, сондай-ақ Ұлттық оператордың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70-9) электр энергиясына шекті тарифті бекіту кезінде ескерілетін тіркелген пайданы, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті бекіту кезінде ескерілетін теңгерімдеуге тіркелген пайданы айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
70-10) уәкілетті орган белгілеген өлшемшарттар бойынша Нарық кеңесін айқындайды, сондай-ақ Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70-11) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемін және жаңадан пайдалануға берілетін генерациялаушы қондырғыларды салуға арналған тендерлердің жеңімпаздарымен бірыңғай сатып алушы жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттар үшін оны сатып алу мерзімдерін белгілейді;
70-12) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған жеке инвестициялық келісімдер жасасады;
70-13) электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімін әзірлеу тәртібін бекітеді;
70-14) электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;
70-15) бірыңғай сатып алушыны айқындайды;
70-16) теңгерімдеуші электр энергиясының шекті тарифтерін бекітеді;
70-17) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70-18) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемін және бірыңғай сатып алушы уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған жеке инвестициялық келісім жасасқан жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттар үшін оны сатып алу мерзімдерін белгілейді;
70-19) бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасайтын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

дополнить подпунктами 70-8), 70-9), 70-10), 70-11), 70-12), 70-13), 70-14), 70-15), 70-16), 70-17), 70-18), 70-19), 70-20),70-21) и 70-22) следующего содержания:
«70-8) определяет Национального оператора по критериям, установленным уполномоченным органом, а также разрабатывает и утверждает Правила функционирования Национального оператора;
70-9) разрабатывает и утверждает методику определения фиксированной прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, а также фиксированной прибыли за балансирование, учитываемой при утверждении предельных тарифов на балансирующую электроэнергию;
70-10) определяет Совет рынка по критериям, установленным уполномоченным органом, а также разрабатывает и утверждает правила функционирования Совета рынка;
70-11) устанавливает индивидуальные тарифы на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности и сроки ее покупки для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
70-12) заключает инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление с действующими энергопроизводящими организациями;
70-13) утверждает порядок разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности;
70-14) разрабатывает и утверждает нормативные технические документы в области электроэнергетики;
70-15)определяет единого закупщика;
70-16) утверждает предельные тарифы на балансирующую электроэнергию;
70-17) разрабатывает и утверждает правила проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок;
70-18) устанавливает индивидуальные тарифы на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности и сроки ее покупки для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление с уполномоченным органом;
70-19) разрабатывает и утверждает правила определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощностидля договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали;

70-20) электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке бағаны бірыңғай сатып алушы жариялайды және есептеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70-21) жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған жеке инвестициялық келісімдер жасау, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттар жасауды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін белгілеуді қарастыруға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70-22) міндетті ведомстволық есептілік нысандарын және тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлейді және бекітеді;»;
3) 6-бапта:
2, 2-1, 3 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi орган:
1) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң техникалық талаптарының орындалуын;
2) электр станциялары, электр желілері энергетикалық жабдығының, тұтынушылардың электр қондырғыларының пайдаланылуы мен олардың техникалық жай-күйін;
3) электр энергиясын өндіру, беру, жабдықтау және тұтыну сенімділігі мен қауіпсіздігін;
4) электр энергетикасы саласында техникалық пайдалану қағидаларын білу жағдайын тексеруден өтпеген персоналды электр қондырғыларына жіберілмеуін немесе жұмыстан шеттетілуін бақылауды жүзеге асырады.
2-1. Жергілікті атқарушы органдар:
1) қазандықтарды, жылу желілерін және тұтынушылардың жылу пайдалану қондырғыларының пайдаланылуына және олардың техникалық жай-күйін;
2) қазандықтар, жылу желілері бойынша жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын дайындауға және жүзеге асыруға және олардың күзгі-қысқы кезеңде жұмыс істеуін бақылауды жүзеге асырады.
3. Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік энергетикалық бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Тексерулер және мемлекеттік энергетикалық бақылаудың өзге нысандары, осы Заңның 6-1-бабында көзделген тексерулерді қоспағанда, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.»;
«8. Электр энергетикасы объектiсiнiң басшысына анықталған бұзушылықтарды жою үшiн орындау мерзiмдерi мен орындалуына жауапты адамдар көрсетiлген, оның ішінде электр қондырғыларын пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыруға тиісті рұқсаты жоқ және электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден өтпеген адамдарды жұмыстан шеттету туралы белгiленген үлгiдегi нұсқама берiледi немесе акт жасалады, оның негізінде объект басшылығы анықталған бұзушылықтарды жою жөнiндегi iс-шаралар жоспарын әзірлейді, ол мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға немесе жергілікті атқарушы органға ұсынылады.»;

70-20) разрабатывает и утверждает правила расчета и опубликования единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
70-21) разрабатывает и утверждает правила допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
70-22) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности и полугодовые графики проведения проверок;»;
3) в статье 6:
пункты 2, 2-1, 3 и 8 изложить в следующей редакции:
«2. Орган по государственному энергетическому надзору и контролю осуществляет контроль за:
1) соблюдением требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области электроэнергетики;
2) эксплуатацией и техническим состоянием энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей, электрических установок потребителей;
3) надежностью и безопасностью производства, передачи, снабжения и потребления электрической энергии;
4) недопуском или отстранением от работы на электрических установках персонала, не прошедшего проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики.
2-1. Местные исполнительные органы осуществляют контроль за:
1) эксплуатацией и техническим состоянием котельных, тепловых сетей и теплоиспользующих установок потребителей;
2) подготовкой и осуществлением ремонтно-восстановительных работ по котельным, тепловым сетям и их функционированием в осенне-зимний период.
3. Государственный энергетический контроль в области электроэнергетики осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверки и иные формы государственного энергетического контроля, за исключением проверок, предусмотренных статьей 6-1 настоящего Закона, осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
«8. Для устранения выявленных нарушений руководителю объекта электроэнергетики выдается предписание установленного образца с указанием сроков и лиц, ответственных за исполнение, в том числе об отстранении от работы лиц, не имеющих соответствующего доступа к осуществлению деятельности по эксплуатации электрических установок и не прошедших квалификационные проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики, или составляется акт, на основе которого руководством объекта разрабатывается план мероприятий по устранению выявленных нарушений, который представляется в орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местному исполнительному органу.»;

9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) өз құзыреті шегінде электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің сақталуына;»;
10, 10-1 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган:
1) электр энергетикасы кәсiпорындарының объектiлер мен жабдықтардың қысқы жағдайдағы жұмысқа әзірлігін бағалау жөнiндегі комиссияларының жұмысына қатысады;
2) электр станцияларының, электр желiлерiнiң жұмысындағы Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикасы жүйесiнің бiрнеше бөлiктерге бөлінуіне, тұтынушылардың электр энергиясы бойынша жаппай шектелуіне, iрi электр жабдығының бүлінуіне әкеп соққан iрi технологиялық бұзушылықтарды тексеру есебiн жүргiзедi;
3) ұйымдарды энергетикалық сараптама жүргізу құқығына және электр зертханаларын аккредиттеуді жүзеге асырады;
4) электр станцияларының, электр желiлерi жабдығының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдығының техникалық жай-күйін мерзімді тексеруді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасынының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес электр энергетикасы саласындағы әкімшілік істер бойынша материалдарды өз құзыреті шегінде қарауды жүзеге асырады;
6) сотқа жүгінеді және соттың Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын бұзу бойынша істерді қарауы кезінде қатысады.
10-1. Жергілікті атқарушы органдар:
1) қазандықтар мен жылу желілеріндегі (магистральдық, орамішілік) технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексерулер жүргізеді;
2) қазандықтар мен жылу желілерін (магистральдық, орамішілік) жоспарлы жөндеуді келіседі;
3) барлық қуаттағы жылыту қазандықтары мен жылу желілерінің (магистральдық, орамішілік) күзгі-қысқы жағдайдағы жұмысқа әзірлігі паспорттарын береді;
4) қосалқы (шунтталатын) электр беру желілері мен шағын станцияларды жобалауды және салуды келіседі;
5) 110 кВ және одан төмен, 220 кВ және одан жоғары объектілер үшін қосалқы (шунтталатын) электр беру желілері мен шағын станциялар салудың техникалық орындылығы туралы қорытынды береді;
6) жылу энергиясы бойынша тұтынушылардың шектелуіне, қазандықтардың энергетикалық жабдығының бұзылуына әкеп соққан жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеруді есепке алуды жүргізеді;
7) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес электр энергетикасы саласындағы әкімшілік істер бойынша материалдарды өз құзыреті шегінде қарауды жүзеге асырады;
8) сотқа жүгінеді және соттың Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын бұзу бойынша істерді қарауы кезінде қатысады (өз құзыреті шегінде).

подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
«2) соблюдением нормативных правовых актов в сфере электроэнергетики в пределах своей компетенции;»;
пункты 10, 10-1 и 11 изложить в следующей редакции:
«10. Орган по государственному энергетическому надзору и контролю:
1) участвует в работе комиссий электроэнергетических предприятий по оценке готовности объектов и оборудования к работе в зимних условиях;
2) ведет учет расследований крупных технологических нарушений в работе электростанций, электрических сетей, приведших к разделению единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей, массовому ограничению потребителей по электрической энергии, повреждению крупного энергетического оборудования;
3) осуществляет аккредитацию организаций на право проведения энергетической экспертизы и электролабораторий;
4) осуществляет периодическое обследование технического состояния энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей, а также энергетического оборудования потребителей;
5) осуществляет рассмотрение материалов по административным делам в сфере электроэнергетики в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
6) обращается в суд и участвует при рассмотрении судом дел по нарушениям законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике.
10-1. Местные исполнительные органы:
1) проводят расследования технологических нарушений на котельных и тепловых сетях (магистральных, внутриквартальных);
2) согласовывают плановый ремонт котельных и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);
3) выдают паспорта готовности отопительных котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных) к работе в осенне-зимних условиях;
4) согласовывают проектирование и строительство дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций;
5) выдают заключения о технической целесообразности строительства дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций для объектов 110 кВ и ниже, 220 кВ и выше;
6) ведут учет расследований технологических нарушений в работе тепловых сетей, приведших к ограничению потребителей тепловой энергией, повреждению энергетического оборудования котельных;
7) осуществляют рассмотрение материалов по административным делам в сфере электроэнергетики в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) обращаются в суд и участвуют при рассмотрении судом дел по нарушениям законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике (в пределах своей компетенции).

11. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) электр және энергия қондырғыларына кедергісіз қол жеткізуге;
2) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар дайындауды жүзеге асыруға;
3) бақылауындағы энергетикалық жабдыққа зерттеу жүргiзу, энергетикалық ұйымдарды кешендi тексеру және электр станцияларының, электр желiлерiнiң энергетикалық жабдығының жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарды тексеру кезiнде сарапшыларды тартуға;
4) әзірлік паспортын алу үшін көлемі Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттар мен талаптардың орындалуын растайтын құжаттарға қосымша түсіндірмелерді, материалдар мен негіздемелерді ұсыну қажеттілігі жағдайында әзірлік паспортын ескертулермен немесе сәйкес келген жағдайда оларсыз беруге, сондай-ақ әзірлік паспортын алу үшін Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген шарттар мен талаптардың орындалуын растайтын ұсынылған құжаттардың көлемі, мазмұны сәйкес келмеген жағдайда әзірлік паспортын беруден бас тартуға құқылы.»;
4) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
«6-1 бап. Жекелеген тексерулерді және мемлекеттік бақылаудың
өзге де нысандарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
1. Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесі электр станцияларының, кернеуі 0,4 кВ жоғары магистральдық электр желілерінің және белгіленген қуаты 100 Гкал/сағаттан асатын қазандықтардың энергетикалық жабдығын пайдалану және олардың техникалық жай-күйі бойынша тексерулерді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі осы бапта айқындалады.
2. Тексерілетін субъектіні тексеру – мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау органдары:
1) мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның лауазымды адамының тексерілетін субъектіге баруы;
2) бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу кезінде қажетті ақпаратты талап етуді қоспағанда, тексеру нысанасына қатысты қажетті ақпаратты сұрату;
3) тексерілетін субъектіні осы Заңның 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды оның сақтауы туралы ақпаратты алу мақсатымен тексерілетін субъектіні шақырту әрекеттерінің бірін жасау арқылы жүргізетін бақылау нысандарының бірі.
3. Тексерулер іріктеп тексеру және жоспардан тыс тексеру болып бөлінеді.
Іріктеп тексеру – уәкілетті орган бекіткен іріктеп тексеру кестесі негізінде жүргізілетін, нақты тексерілетін субъектіге қатысты мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган тағайындайтын Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуы мәселелерінің кешені бойынша тексеру.
Жоспардан тыс тексеру – нақты тексерілетін субъектіге қатысты мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган тағайындайтын тексеру.
Жоспардан тыс тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тексеру нысанасына қойылатын талаптарды сақтаудың жекелеген мәселелері бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте тексерулер құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда міндетті тіркелуге жатады.

11. Орган по государственному энергетическому надзору и контролю в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, вправе:
1) иметь беспрепятственный доступ к электро- и энергоустановкам;
2) осуществлять подготовку предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики;
3) привлекать экспертов при проведении обследования подконтрольного энергетического оборудования, комплексных проверок энергетических организаций и расследовании технологических нарушений в работе энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей;
4) выдавать паспорт готовности с замечаниями в случае необходимости представления дополнительных пояснений, материалов и обоснований к документам, подтверждающим выполнение условий и требований, установленных законодательством Республики Казахстан, для получения паспорта готовности, объем которых соответствует требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики, или без них в случае соответствия, а также отказывать в выдаче паспорта готовности в случае несоответствия объема, содержания представленных документов, подтверждающих выполнение условий и требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики, для получения паспорта готовности.»;
4) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
«Статья 6-1. Порядок организации и проведения отдельных
проверок и иных форм государственного контроля
1. Порядок организации и проведения проверок требований по эксплуатации и техническому состоянию энергетического оборудования электрических станций единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, электрических сетей напряжением свыше 0,4 кВ, магистральных тепловых сетей и котельных с установленной мощностью более 100 Гкал/час определяется настоящей статьей.
2. Проверка проверяемого субъекта - одна из форм контроля, который проводят органы государственного энергетического надзора и контроля, путем совершения одного из следующих действий:
1) посещения проверяемого субъекта должностным лицом органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
2) запроса необходимой информации, касающейся предмета проверки, за исключением истребования необходимой информации при проведении иных форм контроля и надзора;
3) вызова проверяемого субъекта с целью получения информации о соблюдении им требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 6 настоящего Закона.
3. Проверки подразделяются на выборочные и внеплановые.
Выборочная проверка – проверка, назначаемая органом по государственному энергетическому надзору и контролю в отношении конкретного проверяемого субъекта, проводимая на основании графика выборочных проверок, утвержденного уполномоченным органом, по комплексу вопросов соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики.
Внеплановая проверка – проверка, назначаемая органом по государственному энергетическому надзору и контролю в отношении конкретного проверяемого субъекта.
Внеплановая проверка проводится по отдельным вопросам соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан, к предмету проверки.
При этом проверки подлежат обязательной регистрации в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам.

4. Іріктеп тексеруді жүргізу кезінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның аумақтық бөлімшелерінің тізбесі, тексерілетін субъектілердің объектілері және тексеруді жүргізу кезеңдері қамтылатын күнтізбелік жылға арналған іріктеп тексеру кестесі жасалады.
Іріктеп тексеру кестесіне Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесі электр станцияларының, кернеуі 0,4 киловольттан жоғары электр желілерінің, магистральдық жылу желілерімен белгіленген қуаты 100 Гкал/сағаттан астам қазандықтардың энергетикалық жабдығын пайдалануды жүзеге асыратын тексерілетін субъектілер енгізіледі.
Іріктеп тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде іріктеп тексеру кестесі мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның ресми интернет-ресурсында жариялануға жатады.
5. Тексеру тексерілетін субъектінің ішкі еңбек тәртібінің қағидаларында белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру жүргізуге бұзушылықтардың жолын кесу және (немесе) оларды жасаудың мән-жайларын анықтау қажет болған жағдайларда, жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері) жол беріледі.
6. Тексеруді тағайындау және тексеру нәтижелері туралы актілер, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасы талаптарының бұзылуын жою туралы нұсқамалар, тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, оны жүргізу мерзімін ұзарту, тексеруге қатысушылар құрамының өзгеруі туралы хабарламалар уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша жасалады.
Көрсетілген актілер мен хабарламалар, сондай-ақ тексерілетін субъектіге тексеру жүргізудің басталуы туралы хабарлама тексерілетін субъектіге тексеруді тағайындаған мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган басшысының цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық құжат нысанында не өзге тәсілмен жіберіледі. Тексеруді тағайындау туралы акт жіберілген күннен кейінгі жұмыс күні тексеру жүргізудің басталуы болып есептеледі.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезден бастап жиырма төрт сағат iшiнде тексерілетін субъекті оларды алғаны туралы хабарламаны электрондық нысанда немесе өзге тәсілмен тексеруді тағайындаған мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға жіберуге міндетті.
Хабарламаларды беру электрондық түрде жүзеге асырылатын ақпараттық жүйе өзгертілген жағдайда, тексерілетін субъектілер мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға бұл туралы дереу хабарлайды.
8. Тексеру, тексеруді тағайындау туралы акт негізінде жүргізіледі.
Объектіге тексеру үшін келген мемлекеттік техникалық инспекторлар тексеруді тағайындау туралы актіні және қызметтік куәлігін көрсетуге міндетті. Өзге құжаттарды көрсету туралы талап қоюға жол берілмейді.
Тексерілетін объектіге кіруге кедергі келтірілген жағдайда, мемлекеттік техникалық инспектор хаттама жасайды. Тексерілетін объектіге кіргізуден бас тарту тексеру жүргізбеу үшін негіз болып табылмайды.
Тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген мемлекеттік техникалық инспектор ғана тексеру жүргізеді. Тексеруді жүргізетін мемлекеттік техникалық инспекторлардың құрамы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның шешімі бойынша өзгертілуі мүмкін, бұл туралы тексерілетін субъектіге тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін хабарлама жіберіледі.

4. При проведении выборочных проверок составляется график выборочных проверок на календарный год, который содержит перечень территориальных подразделений органа по государственному энергетическому надзору и контролю, объекты проверяемых субъектов и периоды проведения проверок.
В график выборочных проверок включаются проверяемые субъекты, осуществляющие эксплуатацию энергетического оборудования электрических станций единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, электрических сетей напряжением свыше 0,4 киловольта магистральных тепловых сетей и котельных с установленной мощностью более 100 Гкал/час.
В срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения выборочных проверок, график выборочных проверок подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
5. Проверки осуществляются в рабочее время проверяемого субъекта, установленное правилами внутреннего трудового распорядка.
Внеплановую проверку допускается проводить во внеурочное время (ночное время, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений и (или) установления обстоятельств их совершения.
6. Акты о назначении проверки и результатах проверки, предписания об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике, уведомления о приостановлении, возобновлении, продлении срока проведения проверки, изменении состава участников проверки составляются по утвержденным уполномоченным органом формам.
Указанные акты и уведомления, а также извещение проверяемого субъекта о начале проведения проверки направляются проверяемому субъекту в форме электронного документа, заверенного цифровой подписью руководителя, назначившего проверку органа по государственному энергетическому надзору и контролю, либо иным способом. Началом проведения проверки считается рабочий день, следующий за днем направления акта о назначении проверки.
7. В течение двадцати четырех часов с момента получения документов, указанных в пункте 6 настоящей статьи, проверяемый субъект обязан направить назначившему проверку органу по государственному энергетическому надзору и контролю в форме электронного документа или иным способом уведомление об их получении.
В случае изменения информационной системы, посредством которой осуществляется передача уведомлений в электронном виде, проверяемые субъекты немедленно информируют об этом орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
8. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки.
Государственные технические инспекторы, прибывшие для проверки на объект, обязаны предъявить акт о назначении проверки и служебное удостоверение. Требования о предъявлении иных документов не допускаются.
В случае воспрепятствования доступу на проверяемый объект, государственным техническим инспектором составляется протокол. Отказ в доступе на проверяемый объект не является основанием для отмены проверки.
Проверка проводится только указанными в акте о назначении проверки государственными техническими инспекторами. Состав государственных технических инспекторов, проводящих проверку, может изменяться по решению органа по государственному энергетическому надзору и контролю, о чем проверяемому субъекту до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, направляется уведомление.

9. Тексеруді жүргізу мерзімі алдағы атқарылатын жұмыстардың көлемі ескеріле отырып белгіленеді және ол отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеруді жүргізу мерзімін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау органының басшысы отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін, бұл ретте мемлекеттік орган міндетті түрде тексеруді тағайындау және ұзарту себебі туралы алдыңғы актінің тіркеу нөмірі мен күні көрсетілетін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу арқылы тексеруді ұзарту туралы қосымша актіні ресімдейді.
Тексеруді жүргізу мерзімі ұзартылған жағдайда, тексеруді жүргізу мерзімі аяқталғанға дейін тексерілетін субъектіге тексеруді ұзарту туралы хабарлама жіберіледі.
Тексеру бір айдан аспайтын мерзімге бір рет тоқтатыла тұруы мүмкін. Арнайы зерттеулерді, сынақтарды, сараптамаларды күнтізбелік отыз күннен асатын мерзімде жүргізу қажет болған жағдайда, тексеру жүргізудің мерзімі олар алынғанға не орындалғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Тексеру тоқтатыла тұрған не қайта басталған жағдайларда, тексерілетін субъектіге тексеру тоқтатыла тұрғанға не қайта басталғанға дейін кемінде бір жұмыс күнінен бұрын тиісті хабарлама жіберіледі.
Тоқтатыла тұрған тексеруді жүргізу мерзімін есептеу қайта басталған күнінен бастап жалғасады.
Тексерілетін субъектіні тексеру тоқтатыла тұрған және осы бапта белгіленген мерзімдерде қайта басталмаған жағдайда, оған тексеру жүргізуге жол берілмейді.
10. Мемлекеттік техникалық инспекторлар тексеру нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
Тексерілетін субъектінің тексеру нәтижелері бойынша қарсылықтары жазбаша түрде баяндалады және тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, онда тиісті белгі жасалады.
Тексеру нысанасына қойылатын белгіленген талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
Тексерілетін субъектіде түпнұсқасы бар құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, тексеру нәтижелері туралы актінің бір данасы қосымшаларының көшірмелерімен тексерілетін субъектіге жіберіледі.
11. Тексеру нәтижелері бойынша тексеру нысанасына қойылатын белгіленген талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайда, мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган тексерілетін субъектіге бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жібереді.
Тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қарсылықтар болмаған кезде тексерілетін субъекті тексеру нәтижелері туралы актіні алғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тексеруді жүргізген мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшысымен келісілетін мерзімдерді көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар туралы ақпарат беруге міндетті.
Тексерілетін субъекті нұсқаманы алған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде нұсқаманы берген мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға өзінің қарсылықтарын енгізуге құқылы, олар бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Тексерілетін субъекті нұсқамаға қарсылықтарын қарау нәтижелерін алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде жоғары тұрған мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға немесе сотқа нұсқамаға шағымдануға құқылы.
Өтініш берушінің өтінішхаты бойынша нұсқаманы орындау жоғары тұрған мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның шағымды қарауы кезеңіне тоқтатыла тұрған жағдайларды қоспағанда, шағым беру нұсқаманың орындалуын тоқтата тұрмайды, бұл туралы өтініш берушіге өтінішхат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
Жоғары тұрған мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган нұсқамаға шағымды он жұмыс күні ішінде қарайды және нұсқаманың күшін толық немесе ішінара жою не шағымды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім шығарады.

9. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ и не должен превышать тридцать рабочих дней.
Срок проведения проверки может быть продлен один раз руководителем органа по государственному энергетическому надзору и контролю на срок не более тридцати рабочих дней, при этом государственный орган в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
В случае продления срока проведения проверки, проверяемому субъекту до истечения срока проведения проверки направляется уведомление о продлении срока проверки.
Проверка может быть приостановлена один раз на срок не более тридцати календарных дней. В случае необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз на срок свыше тридцати календарных дней, срок проведения проверки приостанавливается до их получения либо выполнения.
В случаях приостановления либо возобновления проверки, проверяемому субъекту не менее чем за один рабочий день до приостановления либо возобновления проверки направляется соответствующее уведомление.
Исчисление срока проведения приостановленной проверки продолжается со дня ее возобновления.
Проведение проверки субъекта, по которому проверка была приостановлена и не возобновлена в установленные в настоящей статье сроки, не допускается.
10. По результатам проверки государственными техническими инспекторами составляется акт о результатах проверки.
Возражения проверяемого субъекта по результатам проверки излагаются в письменном виде и прилагаются к акту о результатах проверки, в котором производится соответствующая отметка.
В случае отсутствия нарушений установленных требований к предмету проверки, в акте о результатах проверки производится соответствующая запись.
Один экземпляр акта о результатах проверки с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у проверяемого субъекта, направляется проверяемому субъекту.
11. В случае выявления по результатам проверки нарушений установленных требований к предмету проверки, орган по государственному энергетическому надзору и контролю направляет проверяемому субъекту предписание об устранении нарушений.
По выявленным в результате проверки нарушениям проверяемый субъект при отсутствии возражений обязан не позднее трех рабочих дней после получения акта о результатах проверки представить информацию о мерах по устранению выявленных нарушений с указанием сроков, которые согласовываются с руководителем проводившего проверку органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Проверяемый субъект вправе в течение трех рабочих дней с момента получения предписания внести в выдавший предписание орган по государственному энергетическому надзору и контролю свои возражения, которые подлежат рассмотрению в течение пяти рабочих дней.
Проверяемый субъект в течение пяти рабочих дней с момента получения результатов рассмотрения возражений на предписание вправе обжаловать предписание в вышестоящий орган по государственному энергетическому надзору и контролю или суд.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение предписания, за исключением случаев, когда по ходатайству заявителя исполнение предписания приостановлено на период рассмотрения жалобы вышестоящим органом по государственному энергетическому надзору и контролю, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня поступления ходатайства.
Вышестоящий орган по государственному энергетическому надзору и контролю рассматривает жалобу на предписание в течение десяти рабочих дней и выносит решение о полной или частичной отмене предписания либо отказе в удовлетворении жалобы.

12. Тексеруді жүргізу кезінде мемлекеттік техникалық инспекторлардың:
1) тексерілетін субъектінің аумағына және үй-жайларына осы баптың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде кедергісіз кіруге;
2) тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде алуға, сондай-ақ тексеру міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
3) мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқығы бар.
13. Тексеруді жүргізу кезінде мемлекеттік техникалық инспекторлар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, тексерілетін субъектілердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) тексерулерді осы бапта және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген негізде және қатаң тәртіпке сәйкес жүргізуге;
3) тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін субъектілердің белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
4) осы Заңның 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзудың алдын алу, оны анықтау және оның жолын кесу жөніндегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық мөлшерде орындауға;
5) тексеруді жүргізу кезінде тексерілетін субъектінің қатысуына кедергі келтірмеуге, тексеру нысанасына қатысты мәселелер бойынша түсініктемелер беруге;
6) тексеруді жүргізу кезінде тексерілетін субъектіге оның нысанасына қатысты қажетті ақпарат беруге;
7) тексерілетін субъектіге жүргізілген тексеру нәтижелері туралы актіні ол аяқталған күні тапсыруға;
8) алынған құжаттардың және тексеру жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
14. Тексерілетін субъектілер:
1) объектіге тексеру жүргізу үшін келген мемлекеттік техникалық инспекторларды:
іріктеп тексеру тағайындалған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның іріктеп тексеру кестесінде тексерілетін объекті болмаған;
тексеруді тағайындау туралы актіде мемлекеттік техникалық инспектор туралы деректер болмаған;
тексеруді жүргізу мерзімі тексеруді тағайындау туралы актіде не тексеру жүргізуді қайта бастау, мерзімін ұзарту туралы хабарламаларда көрсетілген мерзімге сәйкес келмеген;
іріктеп тексеруді жүргізу үшін негіздер немесе жоспардан тыс тексеруді тағайындау туралы акті болмаған жағдайларда, тексеруге жібермеуге;
2) егер мәліметтер жүргізілетін тексеру нысанасына немесе тексеруді тағайындау туралы актіде, тексеру жүргізуді қайта бастау, мерзімін ұзарту туралы хабарламаларда көрсетілген кезеңдерге жатпаса, оларды ұсынбауға;

12. Государственные технические инспектора при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого субъекта при предъявлении документов, указанных в пункте 8 настоящей статьи;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом проверки;
3) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций.
13. Государственные технические инспектора при проведении проверки обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы проверяемых субъектов;
2) проводить проверки на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящей статьей и (или) иными законами Республики Казахстан;
3) не препятствовать установленному режиму работы проверяемых субъектов в период проведения проверки;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 6 настоящего Закона;
5) не препятствовать проверяемому субъекту присутствовать при проведении проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки;
6) представлять проверяемому субъекту необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки при ее проведении;
7) вручить проверяемому субъекту акт о результатах проведенной проверки в день ее окончания;
8) обеспечить сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки.
14. Проверяемые субъекты вправе:
1) не допускать к проверке государственных технических инспекторов, прибывших для проведения проверки на объект, в случаях:
отсутствия проверяемого объекта в графике выборочных проверок органа по государственному энергетическому надзору и контролю при назначении выборочной проверки;
отсутствия данных о государственном техническом инспекторе в акте о назначении проверки;
несоответствия срока проведения проверки сроку, указанному в акте о назначении проверки либо в уведомлениях о возобновлении, продлении срока проведения проверки;
отсутствия оснований для проведения выборочной проверки или акта о назначении внеплановой проверки;
2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки или к периодам, указанным в акте о назначении проверки, уведомлениях о возобновлении, продлении срока проведения проверки;

3) тексеру тағайындау туралы актіге, тексерудің нәтижелері туралы актіге және мемлекеттік техникалық инспекторлардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.
15. Тексерілетін субъектілер:
1) тексеру жүргізу үшін өз аумағына және үй-жайларына мемлекеттік техникалық инспекторлардың кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттік техникалық инспекторларға тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде беруге, сондай-ақ тексерудің міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуіне мүмкіндік беруге;
3) объектіге тексеру жүргізу үшін келген мемлекеттік техникалық инспекторлардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік факторлар әсерінен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.
16. Мыналар:
1) жоспарлы тексеру жүргізуге негіздердің болмауы;
2) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы тексеруді жарамсыз деп тануға негіз болып табылады.
Тексерудің жарамсыз деп танылуы осы тексеру нәтижелері туралы актінің және бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жоюға негіз болып табылады.
Тексерілетін субъектінің тексерудің жарамсыздығына байланысты тексеру нәтижелері туралы актінің күшін жою туралы өтінішін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның қарауы өтініш берілген кезден бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге
асырылады.
Өтінішті қараудың заңда белгіленген мерзімінің бұзылуы тексерілетін субъектінің пайдасына шешіледі.
17. Қадағалау және бақылау органы субъектіге (объектіге) бару арқылы мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандары:
1) егер бару «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерумен байланысты болған;
2) тексерілетін субъекті рұқсат беру құжаттарын алумен байланысты емес өз қызметінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды (ақпарат) алу үшін бастамашылықпен жүгінген жағдайларда жүргізіледі.
18. Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарын жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарын бару арқылы жүргізу кезінде қадағалау және бақылау органдары оларды жүргізгенге дейін тексерілетін субъектінің орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органдарды хабардар етеді.

3) обжаловать акт о назначении проверки, акт о результатах проверки и действия (бездействия) государственных технических инспекторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Проверяемые субъекты обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ государственных технических инспекторов для проведения проверки на свою территорию и в помещения;
2) предоставлять государственным техническим инспекторам документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом проверки;
3) обеспечить безопасность государственных технических инспекторов, прибывших для проведения проверки на объект, от воздействия вредных и опасных производственных факторов в соответствии с установленными для данного объекта нормативами.
16. Основаниями признания проверки недействительной являются:
1) отсутствие оснований проведения плановой проверки;
2) отсутствие акта о назначении проверки.
Признание проверки недействительной является основанием для отмены акта о результатах данной проверки и предписания об устранении нарушений.
Рассмотрение органом по государственному энергетическому надзору и контролю заявления проверяемого субъекта об отмене акта о результатах проверки в связи с недействительностью проверки осуществляется в течение десяти рабочих дней с момента подачи заявления.
Нарушение установленного законом Республики Казахстан срока рассмотрения заявления решается в пользу проверяемого субъекта.
17. Иные формы государственного контроля с посещением субъекта (объекта) органом надзора и контроля проводятся в случаях:
1) если посещение связано с проверкой соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях»;
2) инициативного обращения проверяемого субъекта за получением заключения (информации) о соответствии его деятельности требованиям законодательства Республики Казахстан, не связанной с получением разрешительных документов.
18. При проведении иных форм государственного контроля с посещением органы надзора и контроля уведомляют органы по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения проверяемого субъекта до их проведения, за исключением случаев осуществления иных форм государственного контроля в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.

19. Мемлекеттік бақылаудың өзге нысандарын жүргізу кезінде:
1) осы баптың 17-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) баруға тыйым салынады;
2) құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органда тіркелу және тексерілетін субъектіні алдын ала хабардар ету талап етілмейді;
3) бұзушылық анықталған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай, бірақ тексерілетін субъектіге оны жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, мемлекеттік бақылаудың өзге нысандарының қорытындылары бойынша олардың түріне қарай қорытынды құжаттар (анықтама, нұсқама, қорытынды және басқалары) жасалады.
20. Мемлекеттік бақылаудың өзге нысандарын талдау нәтижелері іріктеп тексеру жүргізу үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеуге негіз болып табылады.
21. Жергілікті атқарушы органдар тексерулерді «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына және Заңның осы бабына сәйкес өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.»;
5) мынадай мазмұндағы 7-3-баппен толықтырылсын:
«7-3-бап. Ұйымдарды энергетикалық сараптама жүргізуге және
электр зертханаларды аккредиттеу
1. Ұйымдарды энергетикалық сараптама жүргізуге және электр зертханаларын аккредиттеуді мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган жүзеге асырады.
2. Заңды тұлғалардың аккредиттеу туралы құжаттарын қарау және олар бойынша шешім қабылдау үшін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган ұйымдарды энергетикалық сараптама жүргізуге аккредиттеу жөніндегі комиссияны құрады.
Комиссия аккредиттеу туралы құжаттар қарауды мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға немесе оның аумақтық департаментіне түскен кезінен бастап есептелетін отыз жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган оң шешім қабылдаған жағдайда өтініш берушіге аккредиттеу туралы куәлік беріледі.
Аккредиттеуден бас тартылған кезде өтініш берушіге осындай бас тартудың себептері көрсетілетін дәлелді жазбаша жауап беріледі.
Мыналар:
1) ұсынылған ақпараттың Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) қызметтің өтініш берілген түрімен айналысуға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы аккредиттеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
4. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган немесе оның аумақтық органдары берген аккредиттеу туралы куәлік Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жарамды.

19. При проведении иных форм государственного контроля:
1) за исключением случаев, предусмотренных пунктом 17 настоящей статьи, органу по государственному энергетическому надзору и контролю запрещается посещать субъекты (объекты) контроля и надзора;
2) не требуются регистрация в органе по правовой статистике и специальным учетам и предварительное уведомление проверяемого субъекта;
3) по итогам иных форм государственного контроля в зависимости от их вида составляются итоговые документы (справка, предписание, заключение и другое) без возбуждения дела об административном правонарушении в случае выявления нарушения, но с обязательным разъяснением проверяемому субъекту порядка его устранения.
20. Результаты анализа иных форм государственного контроля являются основанием для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора для проведения выборочных проверок.
21. Местные исполнительные органы в пределах компетенции осуществляют проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и настоящей статьей Закона.»;
5) дополнить статьей 7-3 следующего содержания:
«Статья 7-3. Аккредитация организаций на проведение
энергетической экспертизы и электролабораторий
1. Аккредитация на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий осуществляется органом по государственному энергетическому надзору и контролю.
2. Для рассмотрения документов юридических лиц об аккредитации и принятия решения по ним органом по государственному энергетическому надзору и контролю создается комиссия по аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы.
Рассмотрение документов об аккредитации осуществляется комиссией в течение тридцати рабочих дней, исчисляемых с момента их поступления в орган по государственному энергетическому надзору и контролю или его территориальный орган.
3. В случае принятия положительного решения органом по государственному энергетическому надзору и контролю, заявителю выдается свидетельство об аккредитации.
При отказе в аккредитации заявителю направляется мотивированный письменный ответ с указанием причин такого отказа.
Основанием для отказа в аккредитации являются:
1) несоответствие представленной информации требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
2) наличие решения суда, вступившего в законную силу, о запрете на занятие деятельностью по заявленному виду.
4. Свидетельство об аккредитации, выданное органом по государственному энергетическому надзору и контролю и его территориальными органами, действительно на всей территории Республики Казахстан.

5. Мыналар:
1) аккредиттелген субъектінің жазбаша өтініші;
2) аккредиттелген субъектінің таратылуы;
3) заңды күшіне енген сот шешімі аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтату үшін негіз болып табылады.
6. Заңды тұлғаларға энергетикалық сараптама жүргізуге және электр зертханаларына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында бекітіледі.»;
6) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Электр энергиясы мен қуаты нарығындағы жүйелік
оператор және энергияны өндіру, беру және тұтыну
қатынастарының қатысушылары»;
7) 10-бапта:
1-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) қатар жұмыс режимдерiн басқару және олардың тұрақтылығын қамтамасыз ету және электр қуатын реттеу бойынша iргелес мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен өзара iс-қимыл жасайды;»;
19) және 22) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
«22-1) келісілген қуатты беру схемасы туралы ақпаратты уәкілетті органға тоқсан сайын ұсынады;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жүйелiк оператордың электр энергиясын энергия өндіруші ұйымнан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында электр энергиясын тікелей шетелдік өндірушінің атынан сататын электр энергиясын берушілерден сатып алу-сатуды жүзеге асыруға мынадай жағдайларда;
1) технологиялық және өндiрiстiк мұқтаждықтарға;
2) iргелес мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен электр энергиясы ағымдарының шарттық шамаларын қамтамасыз ету үшін;
3) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында;
4) жасасқан шарттар шеңберінде іргелес мемлекеттердің энергия жүйелерімен авариялық көмек көрсету үшін құқығы бар.»;
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырсын:
«2-1. Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымдарға қуаттар авариялық істен шыққан жағдайда, олардың басқа энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу мүмкіндігі болмаған кезде электр энергиясын жеткізуді жүзеге асырады. Жүйелік операторда іргелес мемлекеттердің энергия жүйелерімен авариялық көмек көрсету туралы біреуден артық шарт болған жағдайда, жүйелік оператор техникалық сипатының шектелуін ескере отырып электр энергиясының ең төмен бағасын ұсынған жеткізушіні таңдайды.»;
8) мынадай мазмұндағы 10-1, 10-2 және 10-3 баптармен толықтырылсын:
«10-1-бап. Ұлттық оператор
1. Ұлттық оператор мынадай:
1) электр энергиясының орталықтандырылған импорты мен экспортын жүзеге асыру (жүйелік оператор жүзеге асыратын электр энергиясын сатып алу-сатуды қоспағанда);

5. Основаниями прекращения действия свидетельства об аккредитации являются:
1) письменное обращение аккредитованного субъекта;
2) ликвидация аккредитованного субъекта;
3) решение суда, вступившее в законную силу.
6. Требования, предъявляемые к юридическим лицам для проведения энергетической экспертизы и электролабораториям, устанавливаются законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики.»;
6)заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Системный оператор и участники отношений производства, передачи и потребления на рынке электрической энергии и мощности»;
7) в статье 10:
в пункте 1:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) взаимодействует с энергосистемами сопредельных государств по управлению и обеспечению устойчивости режимов параллельной работы и регулированию электрической мощности;»;
подпункты 19) и 22) исключить;
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
«22-1) ежеквартально представляет в уполномоченный орган информацию о согласованных схемах выдачи мощности;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Системный оператор имеет право осуществлять куплю-продажу электрической энергии у энергопроизводящей организации, а также у поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя, в следующих случаях:
1) на технологические и производственные нужды;
2) для обеспечения договорных величин перетоков электрической энергии с энергосистемами сопредельных государств;
3) на балансирующем рынке электрической энергии;
4) для оказания аварийной помощи с энергосистемами сопредельных государств в рамках заключенных договоров.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Системный оператор осуществляет поставку электрической энергии энергопроизводящим организациям в случае аварийного выбытия мощностей, при отсутствии у них возможности покупки электрической энергии у других энергопроизводящих организаций. В случае наличия у системного оператора более одного договора об оказании аварийной помощи с энергосистемами сопредельных государств, системный оператор выбирает поставщика электрической энергии, предложившего наименьшую цену электрической энергии с учетом ограничений технического характера.»;
8) дополнить статьями 10-1, 10-2, 10-3 следующего содержания:
«Статья 10-1. Национальный оператор
1. Национальный оператор выполняет следующие функции:
1) осуществление централизованного импорта и экспорта электроэнергии (за исключением купли-продажи электрической энергии, осуществляемой системным оператором);

2) тендерлер өтпей қалған жағдайда, жылу және электр энергиясын аралас өндіруді жүзеге асыратын әлеуметтік маңызды электр станцияларын салу;
3) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде электр энергетикасы объектілерін салуға қатысу функцияларын атқарады.»;
10-2-бап. Нарық кеңесі
1. Нарық кеңесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) электр энергиясы мен қуат нарығының жұмыс істеуіне мониторингті жүзеге асырады;
2) энергия өндіруші ұйымдардың жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және/немесе жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын уәкілетті орган бекіткен тәртіпте қарайды;
3) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған функцияларды жүзеге асырады.
2. Нарық кеңесінің шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
10-3-бап. Бірыңғай сатып алушы
1. Бірыңғай сатып алушыны уәкілетті орган айқындайды.
2. Бірыңғай сатып алушы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы келісім жасасады;
2) электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарт жасасады;
3) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартқа сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алады;
4) электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартқа сәйкес электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетеді;
5) электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің алдағы жылға бағаларының есебін және оның өз интернет-ресурсында жариялануын жүзеге асырады;
6) электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге жасалған шарттардың тізбесін қалыптастырады және электр энергиясының сауда нарығы субъектісін көрсете отырып, өз интернет-ресурсында орналастырады;»;
9) 12-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Электр энергиясын өндiруге және беруге қатысушылар:
1) жүйелiк операторға Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикалық жүйесiн орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпарат және электр станциялары жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткiштерi жөнiнде іс жүзіндегі ақпарат (өндiру, шиналардан жiберу, өзiндiк мұқтаждықтар, шиналардан электр энергиясын жiберуге жұмсалатын үлестiк шығыстар) беруге;

2) строительство социально важных электростанций, осуществляющих комбинированную выработку тепла и электроэнергии, в случае несостоявшихся тендеров;
3) участие в строительстве объектов электроэнергетики за пределами Республики Казахстан.
Статья 10-2. Совет рынка
1. Совет рынка осуществляет следующие функции:
1) осуществляет мониторинг функционирования рынка электрической энергии и мощности;
2) рассматривает инвестиционные программы модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления энергопроизводящих организаций в порядке, установленном уполномоченным органом;
3) вносит предложения уполномоченному органу по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики;
4) а также функции, определенные уполномоченным органом.
2. Решения совета рынка носят рекомендательный характер.
Статья 10-3. Единый закупщик
Единый закупщик определяется уполномоченным органом.
Единый закупщик осуществляет следующие функции:
1) заключает договора о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности;
2) заключает договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
3) приобретает услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с договором о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности;
4) оказывает услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в соответствии с договором на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
5) осуществляет расчет цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки на предстоящий год и ее публикацию своем интернет-ресурсе;
6) формирует и размещает на своем интернет-ресурсе перечень заключенных договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с указанием субъекта оптового рынка электрической энергии.»;
9) в статье 12:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Участники производства и передачи электрической энергии обязаны:
1) представлять системному оператору информацию, необходимую для осуществления централизованного оперативно-диспетчерского управления единой электроэнергетической системой Республики Казахстан, и фактическую информацию по технико-экономическим показателям работы электростанций (выработку, отпуск с шин, собственные нужды, удельные расходы на отпуск с шин электроэнергии);

2) жүйелiк оператордың коммерциялық есепке алу аспаптарына қол жеткізуіне рұқсат беруге;
3) техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға сәйкес электр энергиясының сапасы мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге;
4) Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикалық жүйесiндегi стандартты жиiлiктi реттеуді және ұстап тұруды жасалған шарттар негiзiнде жүйелiк оператормен бiрлесе отырып жүзеге асыруға;
5) негiзгi және қосалқы жабдықты, аварияға қарсы және режимдiк автоматика, релелiк қорғау, диспетчерлiк технологиялық басқару құралдарын электр энергетикасы саласындағы техникалық регламенттердiң және нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жұмыс жағдайында ұстауға;
6) өз объектiлерiнде уәкiлеттi орган айқындаған көлемде жаңа релелiк қорғау және аварияға қарсы автоматика құрылғыларын орнатуға және қолданушыларын жетiлдiруге;
7) энергетикалық жабдықты пайдалануға байланысты технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға заңнамада белгіленген тәртіппен хабарлауға;
8) Қазақстан Республикасы біртұтас электр энергетикалық жүйесін орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде жүйелік оператордың өкімдеріне сәйкес электр энергиясын өндіруді тәулікішілік реттеуді жүзеге асыруға міндетті.»;
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) спот-сауда-саттықта (олар өндірген электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын) өткізу жағдайларын қоспағанда, электр энергиясына шекті тарифтен және теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтен тиісінше аспайтын тарифтер бойынша электр энергиясын өткізуді жүзеге асыруға;»;
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
«10) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифтен аспайтын баға бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің іске асырылуын жүзеге асыруға (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемін қоспағанда, жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар және жаңадан пайдалануға енгізілетін генерацияланатын қондырғыларды салуға тендердің жеңімпаздары оларды көрсету кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге уәкілетті орган белгілеген жеке тарифті пайдаланады);
11) Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесін орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде жүйелік оператордың өкімдеріне сәйкес электр энергиясын өндіруді тәулікішілік реттеуді жүзеге асыруға міндетті.»;

2) предоставлять системному оператору доступ к приборам коммерческого учета;
3) обеспечить качество и безопасность электрической энергии в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами;
4) осуществлять совместно с системным оператором регулирование и поддержание стандартной частоты в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан на основе заключенных договоров;
5) содержать в рабочем состоянии основное и вспомогательное оборудование, средства противоаварийной и режимной автоматики, релейной защиты, диспетчерского технологического управления в соответствии с требованиями технических регламентов и нормативных правовых актов в сфере электроэнергетики;
6) устанавливать новые и производить усовершенствование эксплуатируемых устройств релейной защиты и противоаварийной автоматики на своих объектах в объемах, определяемых уполномоченным органом;
7) информировать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке орган по государственному энергетическому надзору и контролю о возникших технологических нарушениях и несчастных случаях, связанных с эксплуатацией энергетического оборудования;
8) осуществлять внутрисуточное регулирование выработки электрической энергии в соответствии с распоряжениями системного оператора при осуществлении централизованного оперативно – диспетчерского управления единой электроэнергетической системой Республики Казахстан;»;
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) осуществлять реализацию электрической энергии по тарифам, не превышающим соответственно предельный тариф на электрическую энергию и предельный тариф на балансирующую электроэнергию, за исключением случаев реализации на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии);»;
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
«10) осуществлять реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности по цене, не превышающей предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности (за исключением объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, при оказании которых действующие энергопроизводящие организации и победители тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, используют индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, установленный уполномоченным органом);
11) осуществлять внутрисуточное регулирование выработки электрической энергии в соответствии с распоряжениями системного оператора при осуществлении централизованного оперативно – диспетчерского управления единой электроэнергетической системой Республики Казахстан.»;

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Тұтынушыларды энергиямен жабдықтау сенімділігін қамтамасыз ету үшін энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын жеткізудің тәуліктік кестелерін орындауды қамтамасыз етуге қажетті көлемдерде сатып алу арқылы авариялық шығып қалған қуаттарды алмастыруды жүзеге асыруға міндетті. Энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын авариялық шығып қалған қуаттар көлемінде сатып алуы өзге энергия өндіруші ұйымдарда да, жүйелік операторда да соңғысының іргелес мемлекеттердің энергия жүйелерімен авариялық өзара көмекке арналған шарттар жасасуы шеңберінде жүзеге асырылады.»;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Электр энергиясының шекті тарифінен және (немесе) теңгерімдеуші электр энергиясының шекті тарифінен асыра отырып, электр энергиясын өткізген жағдайда, энергия өндіруші ұйым спот-сауда-саттықта (олар өндірген электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын) электр энергиясын өткізу нәтижесінде алынған соманы қоспағанда, асып кеткен соманы көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығындағы субъектілерге қайтарып беруге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Электр энергиясының көтерме нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар, бірыңғай сатып алушымен электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шарт жасасуға және осы шарттар негізінде электр қуатының нарығында қатысуға міндетті.»;
10) 12-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«12-1 бап. Электр энергиясына шекті тарифтерді, теңгерімдеуші
электр энергиясының шекті тарифтерді, электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін
қызметтерге шекті тарифтерді айқындау тәртібі»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Энергия өндіруші ұйым электр энергиясын өткізу бағасын өз бетінше, бірақ электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобының электр энергиясына шекті тарифтен аспайтындай белгілейді.
Энергия өндіруші ұйым теңгерімдеуші электр энергиясын өткізу бағасын өз бетінше, бірақ электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобының теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтен аспайтындай белгілейді.
Электр энергиясына шекті тариф және теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тариф электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтары бойынша жылдарға бөліне отырып, жеті жылға тең болатын мерзімге белгіленеді және қажет болғанда түзетіледі.
Электр энергиясына шекті тарифті және теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті енгізу жылының алдындағы бір жыл ішінде электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобында қалыптасқан электр энергиясын өндірудің ең жоғары шығындар қолданысының алғашқы жеті жылына электр энергиясына шекті тарифті және теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті айқындау үшін база болып табылады.»;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Для обеспечения надежности энергоснабжения потребителей энергопроизводящие организации обязаны осуществлять замещение аварийно выбывающих мощностей посредством покупки электроэнергии в объемах, необходимых для обеспечения выполнения суточных графиков поставки. Покупка электроэнергии в объемах аварийно выбывших мощностей энергопроизводящими организациями осуществляется как у иных энергопроизводящих организаций, так и у системного оператора в рамках заключаемых последним договоров на аварийную взаимопомощь с энергосистемами смежных государств.»;
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. В случае реализации электрической энергии с превышением предельного тарифа на электрическую энергию и (или) предельного тарифа на балансирующую электроэнергию,энергопроизводящая организация обязана возвратить субъектам оптового и (или) розничного рынка сумму превышения, за исключением сумм, полученных в результате реализации электрической энергии на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии).»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, обязаны заключать с единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки и участвовать в рынке электрической мощности на основании данных договоров.»;
10) в статье 12-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 12-1. Порядок определения предельных тарифов на
электрическую энергию, предельных тарифов на
балансирующую электроэнергию, предельных тарифов
на услугу по поддержанию готовности
электрической мощности»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2.Энергопроизводящая организация самостоятельно устанавливает отпускную цену на электрическую энергию, но не выше предельного тарифа на электрическую энергию соответствующей группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию.
Энергопроизводящая организация самостоятельно устанавливает отпускную цену на балансирующую электроэнергию, но не выше предельного тарифа на балансирующую электроэнергию соответствующей группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию.
Предельный тариф на электрическую энергию и предельный тариф на балансирующую электроэнергиюутверждаются по группам энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, на срок, равный семи годам, с разбивкой по годам и при необходимости корректируются.
Базой для определения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на балансирующую электроэнергию на первые семь летих действия являются максимальные затраты на производство электрической энергии, сложившиеся в соответствующей группе энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, в течение года, предшествовавшего году введения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на балансирующую электроэнергию.»;

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Энергия өндіруші ұйым электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге шекті тарифті өз бетінше, бірақ электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шекті тарифінен аспайтындай белгілейді.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге шекті тарифті уәкілетті орган жылдарға бөле отырып, жеті жылға тең мерзімге бекітеді және саланың инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып түзетеді. Егер мәмілелер 3 жылдық мерзімге жасалса, онда шекті тарифтерді түзету кезінде жасалған мәмілелердің шарттары өзгертілмей қалдырылады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге шекті тарифтерді енгізу жылының алдындағы бір жыл ішінде уәкілетті органмен инвестициялық келісімдер шеңберінде энергия өндіруші ұйымдар салған инвестициялардың жиынтық мөлшері қолданысының алғашқы жеті жылына электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге шекті тарифті айқындау үшін база болып
табылады.»;
11) 13-бапта:
3-1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, энергия беруші ұйымдарға, тұтынушыларға (электр энергиясының өз желілеріндегі және шаруашылық мұқтаждықтарына нормативтік шығындарын жабу үшін) және Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының талаптарына сәйкес электр энергиясын орталықтандырылмаған сатып алу-сату нарығында жасалатын шарттар негізінде Ұлттық операторға;»;
3-2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) бірыңғай сатып алушымен электр қуатының ауыртпалық көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарты электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға және тұтынушыларға электр энергиясын өткізуге (сатуға);»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Ұйымның Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесі электр станцияларының, тұтынушылардың электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдығын пайдалануды, жөндеуді, жөнге келтіруді және монтаждауды жүзеге асыратын адамдары, сондай-ақ сарапшылары біліктілігі тексеруден өтуге және пайдалану, жөндеу, жөнге келтіру және монтаждау бойынша тиісті қызметті жүзеге асыруға тиісті рұқсаты болуға, сондай-ақ тұтынушылардың электр қондырғыларымен энергетикалық құрылғыларды тексеруге міндетті.»;
12) 15-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы «қызметтер нарығынан тұрады.» деген сөздер «қызметтер нарығынан;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Энергопроизводящая организация самостоятельно устанавливает тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, но не выше предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности утверждается уполномоченным органом на срок, равный семи годам, с разбивкой по годам и при необходимости корректируется с учетом необходимости обеспечения инвестиционной привлекательности отрасли. Если сделки были заключены на срок три года, то при корректировке предельных тарифов условия уже заключенных сделок остаются неизменными.
Базой для определения предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности на первые семь лет его действия является суммарный объем инвестиций, вложенных энергопроизводящими организациями в рамках инвестиционных соглашений с уполномоченным органом, в течение года, предшествовавшего году введения предельных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.»;
11) в статье 13:
в пункте 3-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1)потребителям, энергоснабжающим организациям, энергопередающим организациям (для покрытия нормативных потерь электрической энергии в собственных сетях и на хозяйственные нужды) и Национальному оператору на основе договоров, заключаемых на рынке децентрализованной купли-продажи электрической энергии в соответствии с требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан;»;
пункт 3-2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) реализация (продажа) электрической энергии энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, являющимся субъектами оптового рынка электрической энергии, не имеющим договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;»;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Лица организаций, осуществляющих эксплуатацию, ремонт, наладку и монтаж энергетического оборудования электрических станций единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, электрических и тепловых сетей, электроустановок потребителей, а также эксперты обязаны пройти проверку знаний и иметь соответствующий доступ к осуществлению деятельности по эксплуатации, ремонту, наладке и монтажу, а также обследованию энергетического оборудования и электроустановок потребителей.»;
12) в статье 15:
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

«5) электр қуатының нарығынан тұрады.»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын;
«2. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) электр энергиясының орталықтандырылған саудасын орта мерзімді (апта, ай) және ұзақ мерзімді (тоқсан, жыл) сондай-ақ электр қуатының орталықтандырылған саудасын бір жылға ұымдастыруды және өткізуді жүзеге асырады;»;
13) 15-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«15-1-бап. Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған тендер өткізу тәртібі»
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жүйелік оператор уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жыл сайын он бесінші қазанға дейінгі мерзімде алдағы жеті жылдық кезеңге электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімін әзірлейді.
Алдағы жеті жылдық кезеңге электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімінде Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде жылдық ең жоғары электр ауыртпалығы күніне әзірленетін электр қуаты теңгерімі бөлігінде мыналар:
1) салу үшін уәкілетті орган тендер жеңімпазымен жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған шарт жасаған, тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың қолда бар электр қуатының көлемі;
2) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға жасалған инвестициялық келісімдер шеңберінде пайдалануға берілетін, жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың генерациялайтын қондырғыларының қолда бар электр қуатының көлемі;
3) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың бар генерациялайтын қондырғыларының қолда бар электр қуатының көлемі (осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген қолда бар электр қуатын қоспағанда);
4) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісімді жасамай, осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген қолда бар электр қуатының көлеміне қосымша енгізуге жоспарлайтын қолда бар электр қуатының көлемі (Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес бекітілген жобалау-сметалық құжаттама бар болған кезде);
5) уәкілетті органның жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер өткізуі тетігін қолданбай пайдалануға беру жоспарланатын жаңа электр станцияларының қолда бар электр қуатының көлемі (Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес бекітілген жобалау-сметалық құжаттама бар болған кезде) есепке алынады.
Алдағы жеті жылдық кезеңге электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімінде жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің тек олар шығаратын электр энергиясы ескеріледі.

«5) рынка электрической мощности.»;
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции;
«2. Оператор рынка централизованной торговли:»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) осуществляет организацию и проведение централизованной торговли электрической энергией на среднесрочный (неделя, месяц) и долгосрочный (квартал, год) периоды, а также централизованных торгов электрической мощностью на один год;»;
13) в статье 15-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 15-1. Порядок проведения тендера на строительство
генерирующих установок, вновь вводимых в
эксплуатацию»;
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
«1. Системный оператор ежегодно в срок до пятнадцатого октября разрабатывает прогнозный баланс электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
В прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период в части баланса электрической мощности, разрабатываемого на день годового максимума электрической нагрузки в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан,учитывается:
1) объем располагаемойэлектрическоймощностигенерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, на строительство которых уполномоченный орган заключил с победителем тендера договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
2) объем располагаемой электрической мощности генерирующих установок действующих энергопроизводящих организаций,вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление, заключенных с уполномоченным органом;
3) объем располагаемой электрической мощности существующих генерирующих установок действующих энергопроизводящих организаций (за исключением располагаемой электрической мощности, указанной в подпункте 2) настоящего пункта);
4)объем располагаемой электрической мощности, планируемый к введению действующими энергопроизводящими организациями дополнительно к объему располагаемой электрической мощности, указанному в подпункте 3) настоящего пункта, без заключения с уполномоченным органом инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление (при наличии проектно-сметной документации,утвержденной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности);
5) объем располагаемой электрической мощностиновых электростанций, введение в эксплуатацию которых планируется без применения механизма проведения уполномоченным органом тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (при наличии проектно-сметной документации, утвержденной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности).
Объекты по использованию возобновляемых источников энергии учитываются в прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период только производимой ими электрической энергией.

2. Уәкілетті орган алдағы жеті жылдық кезеңге электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімін ол келіп түскен күннен бастап үш ай ішінде бекітеді.
3. Алдағы жеті жылдық кезеңге бекітілген электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімі ол бекітілген кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей уәкілетті органның және жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Егер алдағы жеті жылдық кезеңге бекітілген электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімінде Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде болжамның алғашқы бес жыл ішінде электр қуатының болжамды тапшылығы 100 МВт-дан астам болса, уәкілетті орган болжамды тапшылықты жабу үшін жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер өткізеді.
3-2. Тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар үшін орналастыру орны (алаңы), типі және түрі уәкілетті органның тапсырысы бойынша жүргізілген техникалық-экономикалық негіздеменің нәтижесі бойынша айқындалады.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған шартты жасасқан күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметіне жеке тариф бойынша уәкілетті орган белгілеген көлемде және мерзімге тендердің жеңімпазымен жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасады.
Тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты ол пайдалануға берілген кезден бастап жүйелік оператордың жыл сайынғы аттестаттауына жатады.
Егер электр қуатын кезекті аттестаттаудың нәтижесінде тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болса, онда электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің көлемі кезекті аттестаттауды өткізгенге дейін аттестатталған мәніне дейін азайтылады.»;
14) 15-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Энергия өндіруші ұйым генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты аттестаттаудан өткізілгеннен кейін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметттерді өткізуді жүзеге асырады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Уполномоченный орган утверждает прогнозный баланс электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период в течение трех месяцев со дня его поступления.
3. Утвержденный прогнозный баланс электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа и системного оператора не позднее десяти рабочих дней с момента его утверждения.»;
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
«3-1. В случае, если в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период прогнозируемый дефицит электрической мощности в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан в течение первых пяти лет прогноза превышает 100 МВт, уполномоченный орган проводит тендер на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, для покрытия прогнозируемого дефицита.
3-2. Место размещения (площадка), тип и вид топлива длягенерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе,определяются по результатам технико-экономического обоснования, проведенного по заказу уполномоченного органа.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. В течение тридцати календарных дней со дня заключения договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, единый закупщик заключает договор о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности с победителем тендера по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в объеме и на сроки, установленные уполномоченным органом.
Электрическая мощность генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, с момента пуска в эксплуатацию подлежит ежегодной аттестации системным оператором.
В случае, если в результате проведения очередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения вплоть до проведения очередной аттестации.»;
14) в статье 15-2:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Энергопроизводящая организация осуществляет реализацию услуг по поддержанию готовности электрической мощности после проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттауды уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.»;
15) 15-3-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Электр қуатының нарығы электр қуатына сұранысты жабу үшін Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесіндегі қолда бар электр қуатын ұстап тұру және жаңа электр қуатын енгізу үшін инвестициялар тарту мақсатында жұмыс істейді.
Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
2. Көтерме сауда нарығы субъектілері болып табылатын энергия жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар тұтынуға арналған болжамды өтінімдерді жасайды, онда олардың құрамында меншік, жалдау құқығында немесе өзге де заттай құқығында болатын генерациялайтын көздердің электр қуатының есебінен жабылмайтын, алдағы және келесі жылдардың әр айы үшін электр қуатының ең жоғары мәнін көрсетеді және оларды есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей жүйелік операторға жібереді.
Жүйелік оператор есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші қазанынан кешіктірілмейтін мерзімде электр қуаты резервінің қажетті шамасын және технологиялық шығынды өтеу үшін, Ұлттық электр желісінің өзінің және шаруашылық мұқтаждарына тұтынудың орташа жылдық электр қуатын ескере отырып, көтерме сауда нарығы субъектілерінің болжамды өтінімдері негізінде алдағы және келесі жылдарға электр қуатына болжамды сұранысты әзірлейді.»;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Электр қуатына болжамды сұранысты жабу үшін бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартты мыналармен (басымдылық тәртібімен):
1) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерлердің жеңімпаздарымен жасайды. Бұл ретте, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді.
2) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісімді жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасайды. Бұл ретте, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді.

«2. Системный оператор осуществляет аттестацию электрической мощности генерирующих установок энергопроизводящей организации в порядке, установленном уполномоченным органом.»;
15) в статье 15-3:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Рынок электрической мощности функционирует в целях привлечения инвестиций для поддержания существующих и ввода новых электрических мощностей в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан для покрытия спроса на электрическую мощность.
Порядок организации и функционирования рынка электрической мощности устанавливается уполномоченным органом.
2. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, формируют прогнозные заявки на потребление, в которых указывают максимальные значения электрической мощности потребления для каждого месяца предстоящего и последующего годов, не покрываемые за счет электрической мощности имеющимися в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников, и направляют системному оператору не позднее первого августа года, предшествующего расчетному году.
Системный оператор в срок не позднее первого октября года, предшествующего расчетному, разрабатывает прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий годы на основе прогнозных заявок субъектов оптового рынка с учетом необходимой величины резерва электрической мощности и среднегодовой электрической мощности потребления для компенсации технологического расхода, на собственные и хозяйственные нужды Национальной электрической сети.»;
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
«3-1. Для покрытия прогнозного спроса на электрическую мощность единый закупщик осуществляет заключение договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в порядке приоритетности):
1) с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями,устанавливаются уполномоченным органом;
2) с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление с уполномоченным органом. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;

3) құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтерге шекті тариф бойынша жыл сайын, бір жыл мерзімге (алдағы) жасайды. Осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалады және энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу ауыртпалығының деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының жыл ішіндегі ең жоғары жоспарлы мәнінің және осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінің айырмашылығын білдіреді, бұл ретте:
осы көлемде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу ауыртпалығының деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуаты ескерілмейді;
егер энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу ауыртпалығының деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының жыл ішіндегі ең жоғары жоспарлы мәні осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінен аспаса, осы көлем нөлге тең деп қабылданады.
4) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен - электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарының нәтижелері бойынша, осы сауда-саттықтардың нәтижесі бойынша қалыптасқан бағалар бойынша және көлемде жыл сайын 25 желтоқсанға дейін, бір күнтізбелік жыл (алдағы) мерзіміне жасайды. Бұл ретте, осы тармақшаға сәйкес осы энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын алдағы жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың көлемінің және осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес айқындалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызмет көлемінің айырмашылығына тең.
Энергия өндіруші ұйым сауда-саттығына жіберілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы тармақшаға сәйкес айқындалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен төмен болған жағдайда бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарының нәтижелері бойынша осы тармақшаға сәйкес айқындалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз жиынтық көлемінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды жасайды.
3.2. Бірыңғай сатып алушы осы баптың 3-тармағына сәйкес жасалатын шарттар бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтер үшін ай сайын, осы қызметтер көрсетілген ай аяқталғаннан кейін қырық бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлейді.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Энергия өндіруші ұйымдар мыналарды:

3) с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали,- ежегодно сроком на один год (предстоящий)по предельному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности. Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями,определяется в порядке, установленном уполномоченным органом, и представляет из себя разность планового максимального за год значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, и максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации, при этом:
в данном объеме не учитывается минимальная электрическая мощность генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление;
данный объемпринимается равным нулю в случае, если плановое максимальное за год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации,не превышает максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации;
с действующими энергопроизводящими организациями-ежегодно до 25 декабря сроком на один календарный год (предстоящий) по результатам централизованных торгов электрической мощностью, по ценам и в объемах, сложившихся по результатам данных торгов. При этом,суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых с данными энергопроизводящими организациями в соответствии с настоящим подпунктом, равен разности объема прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий год, определяемого в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, и объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
Единый закупщик заключает договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями по результатам централизованных торгов электрической мощностью в суммарном объеме, меньшем суммарного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определенного в соответствии с настоящим подпунктом, в случаях, когда суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности допущенных к торгам энергопроизводящих организаций ниже суммарного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определенного в соответствии с настоящим подпунктом.
3-2. Единый закупщик оплачивает услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договорам, заключаемым в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, ежемесячно, не позднее сорока пяти рабочих дней после завершения месяца поставки данных услуг.»;
пункт 4 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«Энергопроизводящие организации осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах электрической мощностью в объеме, не превышающем аттестованную электрическую мощность, за вычетом:

1) тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын;
2) жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын;
3) экспорттың есепті жылдағы ең жоғары электр қуатын;
4) бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізілімнің есепті жылдағы ең жоғары электр қуатын;
5) электр қуатының мынадай неғұрлым көп екі мәнінен:
өзі тұтынатын электр қуатының есепті жылдағы ең жоғары мәнінен;
энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу ауыртпалығының деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының есепті жылдағы ең жоғары мәнінен асатын электр қуатын шегеріп, бірыңғай сатып алушыға электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарында аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті өткізуді жүзеге
асырады.
Егер электр қуатын кезектен тыс аттестаттауды өткізу нәтижесінде энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарының нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болса, онда электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтің көрсетілген шарттық көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.»;
5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы жыл сайын қараша айының екінші онкүндігінде уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен күнтізбелік бір жылға (алдағы) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастырады және өткiзедi.»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Орталықтандырылған сауда нарығының операторы бірыңғай сатып алушыға және нарық субъектілеріне электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру мен өткізу бойынша шарттық негізде қызмет көрсетеді.»;
мынадай мазмұндағы 7, 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
«7. Бірыңғай сатып алушы көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға және тұтынушыларға электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуге арналған шарттың негізінде электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуді жүзеге асырады.

1) электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе;
2) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление;
3) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
4) максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка;
5)наибольшего из следующих двухзначений электрической мощности:
максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
максимального в расчетном году значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций.
В случае, еслив результате проведения внеочередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью,указанный договорной объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации снижается до аттестованного значения.»;
в пункте 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
«5. Оператор рынка централизованной торговли ежегодно во второй декаде ноября месяца организует и проводит централизованные торги электрической мощностью на один календарный год (предстоящий) в порядке, установленном уполномоченным органом.»;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Оператор рынка централизованной торговли оказывает услуги по организации и проведению централизованных торгов электрической мощностью единому закупщику и субъектам рынка на договорной основе.»;
дополнить пунктами 7, 8 и 9 следующего содержания:
«7. Единый закупщик осуществляет предоставление услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, являющимся субъектами оптового рынка, на основании заключенного договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.

8. Көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар бірыңғай сатып алушы электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсететін қызметіне ай сайын, осы қызметтер көрсетілген айы ақталғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей бірыңғай сатып алушы есептейтін күнтізбелік жыл ішіндегі тұрақты баға бойынша ақы төлеуге міндетті.
Электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметке бағаны бірыңғай сатып алушы жыл сайын бір жылға (алдағы) есептейді.
Бірыңғай сатып алушы алдағы жылға арналған электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметке бағаны есептеуді мыналардың:
1) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтары нәтижелері бойынша қалыптасқан электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметке орташа өлшемді бағаның;
2) бірыңғай сатып алушы жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерлердің жеңімпаздарымен, уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған инвестициялық келісімді жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен, құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен жасаған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметке орташа өлшемді бағаның;
3) көтерме сауда нарығы субъектілері болып табылатын энергия жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдардың және тұтынушылардың тұтынуға арналған болжамды өтінімдерінің;
4) алдағы және келесі жылдарға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың негізінде жүзеге асырады.
Бірыңғай сатып алушы өзінің ресми интернет-ресурсында жыл сайын 1 желтоқсанға дейін электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметке бағаны негіздейтін есептермен бірге жариялайды.
Бірыңғай сатып алушының электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі мен жариялауының тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
Тұтынуға арналған тиісті болжамды өтінімде көрсетілген және болжамды сұранысқа енгізілген тұтынудың тиісті жылдағы электр қуатының ауыртпалықты ең жоғары электр қуатының көтеруіне әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуге арналған шартта есепті жылға белгіленетін және көтерме сауда нарығы субъектілері болып табылатын энергия жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар төлейтін электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметтің көлемі болып табылады.
Электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуге арналған шартта есепті жылға белгіленетін электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін қызметтің көлемін төмендету жағына қарай өзгертуге жол берілмейді.

8. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, обязаны оплачивать услугу единого закупщика по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки ежемесячно, не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца поставки данных услуг, по фиксированной в течение календарного года цене, рассчитываемой единым закупщиком.
Цена на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки рассчитывается единым закупщиком ежегодно на один год (предстоящий).
Расчет цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки на предстоящий год осуществляется единым закупщиком на основании:
1) средневзвешенной цены на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, сложившейся по результатам централизованных торгов электрической мощности;
2) средневзвешенной цены на услугу по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление с уполномоченным органом, с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали;
3) прогнозных заявок на потребление энергоснабжающих, энергопередающих организаций и потребителей, являющихся субъектами оптового рынка;
4) прогнозного спросана электрическую мощность на предстоящий и последующий годы.
Единый закупщик ежегодно до 1 декабря публикует на своем официальном интернет-ресурсецену на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки на предстоящий год вместе с обосновывающими расчетами.
Порядок расчета и опубликования единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки устанавливается уполномоченным органом.
Объемом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, устанавливаемым на расчетный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузкии оплачиваемым энергоснабжающими, энергопередающими организациями и потребителями, являющимися субъектами оптового рынка, является максимальная за соответствующий год электрическая мощность потребления, указанная в соответствующей прогнозной заявке на потребление и включенная в прогнозный спрос.
Изменение объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленного на расчетный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, в сторону уменьшения не допускается.

9. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт және электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуге арналған шарт уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін үлгілік шарттардың негізінде жасалады.»;
16) мынадай мазмұндағы 15-4-баппен толықтырылсын:
«15-4-бап. Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісімдер
1. Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісім тек жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс істеп тұрған (бар) электр станцияларының негізгі генерациялайтын жабдығына қатысты жасалады.
2. Жаңғыртуды, кеңейтуді, реконструкциялауды және жаңартуды жүзеге асыру үшін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар тиісті инвестициялық бағдарламаларды әзірлейді, оларды әзірлеу кезінде тәуелсіз техникалық және қаржы аудиті жүргізіледі.
3. Техникалық және қаржы аудиттерінің нәтижелері: жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың оңтайлы схемасын анықтау, негізгі генерациялайтын жабдықтың жұмыс істеу мерзіміне инвестициялық бағдарламаның әсер етуін, инвестициялық бағдарламаның орындылығын және инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың талап етілген ауқымын айқындау болып табылады.
4. Техникалық, қаржы аудиттерінің нәтижелері және жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасы Нарық кеңесінің қарауына жатады.
5. Уәкілетті орган Нарық кеңесінің ұсынымы негізінде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісімді жасасу/жасаспау туралы шешім қабылдайды.
6. Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісімдерде әр жылға мына көрсеткіштер: электр және (немесе) отын энергиясын шығаруға шартты отынның үлес шығыстары, қамтылатын электр қуаты, негізгі генерациялайтын жабдықтың жұмыс істеу мерзімі, негізгі генерациялайтын жабдықтың тозу дәрежесі, экологиялық көрсеткіштер бойынша нысаналы индикаторлар белгіленеді.
7. Уәкілетті орган жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісім жасасқаннан кейін бірыңғай сатып алушы осы энергия өндіруші ұйыммен уәкілетті орган белгілеген ауқымда және мерзімдерге электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасады.
Пайдалануға берілген кезден бастап жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты жүйелік оператордың жыл сайынғы аттестаттауына жатады.
Егер электр қуатына кезекті аттестаттау жүргізу нәтижесінде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуаты әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызмет ауқымынан аз болатын болса, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызмет ауқымы кезекті аттестаттау жүргізгенді қоса алғанда, аттестатталған мәнге дейін төмендейді.

9. Договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки заключаются на основании типовых договоров, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом.»;
16) дополнить статьей 15-4 следующего содержания:
«Статья 15-4. Инвестиционные соглашения на модернизацию,
расширение, реконструкцию и обновление
1. Инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление заключаются только в отношенииосновного генерирующего оборудования действующих (существующих) электрических станций действующих энергопроизводящих организаций.
2. Для осуществления модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления действующие энергопроизводящие организации разрабатывают соответствующие инвестиционные программы, при разработке которых проводятся независимые технический и финансовый аудиты.
3. Результатами технического и финансового аудитов являются: выявление оптимальной схемы модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, определение влияния инвестиционной программы на срок службы основного генерирующего оборудования, целесообразности инвестиционной программы и требуемого объема финансирования инвестиционной программы.
4. Результаты технического, финансового аудитов и инвестиционная программа модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления подлежат рассмотрению Советом рынка.
5. На основании рекомендации Совета рынка уполномоченный орган принимает решение о заключении/незаключении инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление.
6. В инвестиционных соглашениях на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление на каждый год устанавливаются целевые индикаторы по следующим показателям: удельные расходы условного топлива на отпуск электрической и (или) тепловой энергии, располагаемая электрическая мощность,срок службы основного генерирующего оборудования, степень износа основного генерирующего оборудования, экологические показатели.
7. После заключения уполномоченным органом инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с действующей энергопроизводящей организацией единый закупщик заключает договор о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности с данной энергопроизводящей организацией по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в объеме и на сроки, установленные уполномоченным органом.
Электрическая мощность генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, с момента пуска в эксплуатацию подлежит ежегодной аттестации системным оператором.
В случае, если в результате проведения очередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и обновление, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности,установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности,снижается до аттестованного значения вплоть до проведения очередной аттестации.

8. Уәкілетті органмен инвестициялық келісімдер жасасқан жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар есептік жылдан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірілмейтін мерзімде жыл сайын уәкілетті органға тәуелсіз энергетикалық сараптамамен расталған, осы келісімдерде белгіленген көрсеткіштерге (индикаторларға) қол жеткізу туралы есепті ұсынуға міндетті.
Инвестициялық келісімде белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізілмеген жағдайда уәкілетті орган инвестициялық келісімді бұзуға не электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу ауқымы мен мерзімдерін жүйе операторын хабардар ете отырып өзгертуге құқылы.
9. Шекті тарифтің инвестициялық құрамдастарынан басқа шығын көзі айрықша қосымша сыртқы қаржыландыру (кредиттер, қарыздар) болып табылған электр энергиясына шекті тарифтер бағдарламасының қолданылу кезеңінде 2009 – 2015 жылдар аралығында жабдықты жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға ауқымды инвестициялық келісімдерді уәкілетті органмен жасасқан және оларды іске асырған энергия өндіруші ұйымдар уәкілетті органмен оңайлатылған тәртіппен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жеке инвестициялық келісімдер жасасады.
10. Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісті жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде көрсетілетін қызметті сатып алу ауқымдары мен мерзімдерін белгілеу укілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
17) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Электр энергиясын сатып алу-сату, электр энергиясын беру, техникалық диспетчерлендiру, электр қуатын реттеу, электр энергиясын өндiру-тұтынуды теңгерiмдеу, электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр қуаты әзірлігін ұстап тұру, электр энергиясының орталықтандырылған саудасына қатысу, электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығына қатысу жөнінде қызметтер көрсету Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне, осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жасалатын шарттар негiзiнде жүзеге асырылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8. Действующие энергопроизводящие организации, заключившие инвестиционные соглашения с уполномоченным органом, обязаны ежегодно, в срок не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, представлять в уполномоченный орган отчет о достижении показателей (индикаторов), установленных в данных соглашениях, подтвержденный независимой энергетической экспертизой.
В случае недостижения установленных в инвестиционном соглашении целевых индикаторов, уполномоченный орган вправе расторгнуть инвестиционное соглашение либо изменить индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуг по поддержанию готовности электрической мощности с уведомлением системного оператора.
9. Энергопроизводяшие организации, заключившие с уполномоченным органом и реализовавшие масштабные инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление оборудования с 2009 по 2015 годы в период действия программы предельных тарифов на электроэнергию, источником затрат на которые, помимо инвестиционной составляющей предельного тарифа, явилось значительное дополнительное внешнее финансирование (кредиты, займы), заключают с уполномоченным органом индивидуальные инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и(или) обновление в упрощенном порядке.
10. Допуск на рассмотрение, рассмотрение и отбор инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключение инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующее заключение договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установление для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности осуществляются в порядке, установленном уполномоченным органом.»;
17) в статье 17:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Купля-продажа электрической энергии, оказание услуг по передаче электрической энергии, технической диспетчеризации, регулированию электрической мощности, балансированию производства-потребления электрической энергии, обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, поддержанию готовности электрической мощности, участию в централизованной торговле электрической энергией, участию в централизованных торгах электрической мощностью осуществляются на основании договоров, заключаемых в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Электр энергиясын сатып алу-сату шарттарында, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын беру, техникалық диспетчерлендiру, электр қуатын реттеу, электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр қуаты әзірлігін ұстап тұру, өндiру-тұтынуды теңгерiмдеу жөнiнде қызметтер көрсету шарттарында, орталықтандырылған сауда нарығына қатысу шарттарында шарт бойынша уақтылы ақы төленбеген жағдайда тиiстi қызметтер көрсетудi тоқтату шарттары мен тәртiбi қамтылуға тиiс.»;
18) 19-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Электр және жылу энергиясын тұтынушылар:
1) тұтынушылардың меншiгiндегi электр және энергия қондырғылары мен коммерциялық есепке алу аспаптарын тиiсiнше техникалық жағдайда ұстап тұруға, электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес олардың техникалық жағдайына қойылатын талаптарды орындауға;
2) электр және жылу энергиясын сатып алу-сату шартында айқындалған энергия тұтыну режимдерiн сақтауға;
3) Қазақстан Республикасының бiрыңғай электр энергетикасы жүйесiндегi электр энергиясының стандарттық жиiлiгiн ұстап тұруға бағытталған нормативтiк талаптарды орындауға;
4) жасалған шарттарға сәйкес босатылған, берiлген және тұтынылған электр және (немесе) жылу энергиясының ақысын уақтылы төлеуге;
5) энергиямен жабдықтаушы және энергия берушi ұйымдардың қызметкерлерiн коммерциялық есепке алу аспаптарына, сондай-ақ мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттік органның қызметкерлерiн, жергілікті атқарушы органдардың уәкілеттік берілген өкілдерін электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйiн және пайдалану қауiпсiздiгiн бақылауды жүзеге асыру үшiн жiберуге міндетті.»;
3-тармақ алып тасталсын;
19) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Электр және жылу желiлерi объектілерін күзету аймақтарын белгілеу қағидаларын, сондай-ақ осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше талаптарын уәкілетті орган бекiтедi.».
3. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің инвестициялық қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 12, 85-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; 2014 ж., № 23, 143-құжат):
1) 1-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақта:
1) тармақшаның отызыншы және отыз үшінші абзацтары алып тасталсын;
6) тармақшаның алтыншы, тоғызыншы және оныншы абзацтары алып тасталсын;
7) тармақшаның үшінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, жиырма бірінші абзацтары алып тасталсын;
8) тармақшаның екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтары алып тасталсын;
9) тармақшаның тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
10) тармақша алып тасталсын;
11) тармақшаның жиырма бесінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші және елу бірінші абзацтары алып тасталсын;
12) тармақша алып тасталсын;

«3. Договоры купли-продажи электрической энергии, договоры на оказание услуг по передаче электрической энергии, технической диспетчеризации, регулированию электрической мощности, обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, поддержанию готовности электрической мощности, балансированию производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, договоры участия на рынке централизованной торговли должны содержать условия и порядок прекращения оказания соответствующих услуг в случае несвоевременной оплаты по договору.»;
18) в статье 19:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Потребители электрической и тепловой энергии обязаны:
1) поддерживать надлежащее техническое состояние электро- и энергоустановок и приборов коммерческого учета, находящихся в собственности потребителей, выполнять требования к их техническому состоянию в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере электроэнергетики;
2) соблюдать режимы энергопотребления, определенные договором купли-продажи электрической и тепловой энергии;
3) выполнять нормативные требования, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан;
4) своевременно оплачивать отпущенную, переданную и потребленную электрическую и (или) тепловую энергию согласно заключенным договорам;
5) допускать работников энергоснабжающих и энергопередающих организаций к приборам коммерческого учета, а также работников органа по государственному энергетическому надзору и контролю, уполномоченных представителей местных исполнительных органов для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок.»;
пункт 3 исключить;
19) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«2. Правила установления охранных зон объектов электрических и тепловых сетей, а также особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон, утверждаются уполномоченным органом.».
3. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, инвестиционной деятельности субъектов естественных монополий и регулируемого рынка» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 12, ст. 85; 2013 г., № 4, ст. 21; 2014 г., № 23, cт. 143):
1) в статье 1:
подпункт 2) пункта 3 исключить;
в пункте 4:
абзацы тридцатый и тридцать третий подпункта 1) исключить;
абзацы шестой, девятый и десятый подпункта 6) исключить;
абзацы третий, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, двадцать первый подпункта 7) исключить;
абзацы второй, третий, пятый, шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый и двенадцатый подпункта 8) исключить;
абзац девятый подпункта 9) исключить;
подпункт 10) исключить;
абзацы двадцать пятый,тридцать девятый, сороковой, сорок первый, сорок третий, сорок четвертый, сорок пятый, сорок шестой, сорок седьмой и пятьдесят первый подпункта 11) исключить;
подпункт 12) исключить;

2) 2-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацын, 3) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші және жиырмасыншы абзацтарын, 4-тармағының 1) тармақшасының бесінші, он үшінші, отыз төртінші және отыз алтыншы абзацтарын, 4) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 7) тармақшасының төртінші абзацын, 8) тармақшасының жиырма сегізінші абзацын, 9) тармақшасының он төртінші абзацын;».
4. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 23,
143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат):
1) 1-баптың 64-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) электр қуатының ауыртпалықты көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуден түскен бірыңғай сатып алушы кірістерінің тек қана осы көрсетілетін қызметті ұсынуы кезінде шеккен өзінің шығыстарын өтеуге жетіспеуінің салдарынан бірыңғай сатып алушының энергия өндіруші ұйымдар алдындағы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған жағдайда бірыңғай сатып алушыға мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асырады;».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) в статье 2:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«2) абзаца четвертого подпункта 1), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого,шестого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого и двадцатого подпункта 3) пункта 2, абзацев пятого, тринадцатого, тридцать четвертого и тридцать шестого подпункта 1), абзацев второго и третьего подпункта 4), абзаца четвертого подпункта 7), абзаца двадцать восьмого подпункта 8), абзаца четырнадцатого подпункта 9) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;».
4. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2014 г., № 23, cт. 143; 2015 г., № 8, ст. 42):
1) абзац второй подпункта 1) пункта 64 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1-1) осуществляет государственную финансовую поддержку единому закупщику в случае невозможности выполнения им обязательств перед энергопроизводящими организациями по поддержанию готовности электрической мощности вследствие недостаточности доходов единого закупщика от оказания услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации его расходов, понесенных исключительно при предоставлении данной услуги;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан