"Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 маусымдағы № 349 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына
мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы Жарлық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағын, 2-тармағын, 3-тармағының екінші, үшінші, төртінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. «Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия және облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиялары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 520 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 19, 319-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережеде:
3-тармақта:
2-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2-2) жұмыс істеп жүрген судьялардың, өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін тоқтатқан, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған, белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін Парламент депутаттарының, тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихат депутаттарының, мемлекеттік саяси қызметшілердің, халықаралық қызметшілердің, судьялардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға кадр резервіне іріктеу және конкурстық іріктеу өткізілместен орналасуы мәселелерін қарау;»;
мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен толықтырылсын:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2016 года № 349
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в некоторые указы
Президента Республики Казахстан по вопросам государственной
службы и противодействия коррупции
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции (далее – изменения и дополнения).
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1, пункта 2, абзацев второго, третьего, четвертого, восьмого, девятого, десятого пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от «  » 2016 года
№
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента
Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 520 «О Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан и кадровых комиссиях областей, столицы, города республиканского значения» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 19, ст. 319):
в Положении о Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 3:
подпункт 2-2) изложить в следующей редакции:
«2-2) рассмотрение вопросов занятия административных государственных должностей без проведения отбора в кадровый резерв и конкурсного отбора действующими судьями, депутатами Парламента, депутатами маслихатов, работающими на постоянной основе, политическими государственными служащими, международными служащими, судьями, прекратившими свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, выполнявшими свои полномочия не менее шести месяцев, соответствующими установленным квалификационным требованиям;»;
дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:

«2-3) белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен орналасуы мәселелерін қарау және келісу;»;
4-тармақта:
2-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2-2) жұмыс істеп жүрген судьялардың, өз өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін тоқтатқан, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған, белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін Парламент депутаттарының, тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихат депутаттарының, мемлекеттік саяси қызметшілердің, халықаралық қызметшілердің, судьялардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға кадр резервіне іріктеу және конкурстық іріктеу өткізілместен орналасуы мәселелері бойынша шешімдер қабылдау;»;
мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен толықтырылсын:
«2-3) белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен орналасуын келісу;».
2. «Азаматтардың «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне кіруінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 151 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 70-71, 521-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеу қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жұмыс істеп жүрген судьялар, өз өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін тоқтатқан, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған Парламент депутаттары, тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихат депутаттары, мемлекеттік саяси қызметшілер, халықаралық қызметшілер, судьялар «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес кадр резервіне іріктеу және конкурс өткізілмей Ұлттық комиссияның шешімімен орналаса алады.».
3. «Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 75-76,
553-құжат):
1-тармақта:
6-тармақшадағы «орналасу қағидалары бекітілсін.» деген сөздер «орналасу қағидалары;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу қағидалары;»;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

«2-3) рассмотрение и согласование вопросов занятия административных государственных должностей корпуса «Б» без проведения конкурса административными государственными служащими корпуса «А», соответствующими установленным квалификационным требованиям;»;
в пункте 4:
подпункт 2-2) изложить в следующей редакции:
«2-2) принятие решений по вопросам занятия административных государственных должностей без проведения отбора в кадровый резерв и конкурсного отбора действующими судьями, депутатами Парламента, депутатами маслихатов, работающими на постоянной основе, политическими государственными служащими, международными служащими, судьями, прекратившими свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, выполнявшими свои полномочия не менее шести месяцев, соответствующими установленным квалификационным требованиям;»;
дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
«2-3) согласование занятия административных государственных должностей корпуса «Б» без проведения конкурса административными государственными служащими корпуса «А», соответствующими установленным квалификационным требованиям;».
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 151 «О некоторых вопросах поступления граждан на административную государственную службу корпуса «А» (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 70-71, ст. 521):
в Правилах отбора в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А», утвержденных вышеназванным Указом:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Действующие судьи, депутаты Парламента, депутаты маслихатов, работающие на постоянной основе, политические государственные служащие, международные служащие, судьи, прекратившие свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев, могут занять административные государственные должности корпуса «А» в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы без проведения отбора в кадровый резерв и конкурса по решению Национальной комиссии.».
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 «О некоторых вопросах прохождения государственной службы» (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 75-76, ст. 553):
пункт 1:
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) Правила исчисления стажа работы государственных служащих, дающего право на установление должностного оклада;»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

«8) «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үшін мансаптық жоспарлау қағидалары бекітілсін.»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 31-тармақпен толықтырылсын:
«31. Тестілеу рәсімдерін және «е-қызмет» интеграцияланған ақпараттық жүйесінің үздіксіз жұмыс істеуін техникалық қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер «Мемлекеттiк сатып алу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 3-тармағының 27) тармақшасына сәйкес «Мемлекеттік қызметтің персоналын басқару ұлттық орталығы» акционерлік қоғамынан сатып алынады.»;
жоғарыда аталған Жарлық осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу қағидаларымен толықтырылсын;
жоғарыда аталған Жарлық осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үшін мансаптық жоспарлау қағидаларымен толықтырылсын.
4. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы ұлттық баяндаманы дайындау, Қазақстан Республикасының Президентіне енгізу және оны жариялау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 154 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 75-76, 553-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы ұлттық баяндаманы дайындау, Қазақстан Республикасының Президентіне енгізу және оны жариялау қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Ұлттық баяндаманы:
1) уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне – есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей ұсынады, ол міндетті түрде Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында қаралады;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Президентіне – есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызынан кешіктірмей ұсынады.».
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 152 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын белгілеуге
құқық беретін жұмыс өтілін есептеу
қағидалары
1. Осы Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу қағидалары
(бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 53-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу тәртібін айқындайды.

«8) Правила карьерного планирования для административных государственных служащих корпуса «А».»;
Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, утвержденные вышеназванным Указом:
дополнить пунктом 31 следующего содержания:
«31. Услуги по техническому обеспечению процедур тестирования и бесперебойного функционирования интегрированной информационной системы «е-қызмет» приобретаются у акционерного общества «Национальный центр по управлению персоналом государственной службы» в соответствии с подпунктом 27) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан «О государственных закупках».»;
дополнить вышеназванный Указ Правилами исчисления стажа работы государственных служащих, дающего право на установление должностного оклада, согласно приложению 1 к настоящему Указу;
дополнить вышеназванный Указ Правилами карьерного планирования для административных государственных служащих корпуса «А» согласно приложению 2 к настоящему Указу.
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 154 «Об утверждении Правил подготовки, внесения Национального доклада о противодействии коррупции Президенту Республики Казахстан и его опубликования» (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 75-76, ст. 553):
в Правилах подготовки, внесения Национального доклада о противодействии коррупции Президенту Республики Казахстан и его опубликования, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Национальный доклад представляется:
1) уполномоченным органом в Правительство Республики Казахстан не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным, с обязательным рассмотрением на заседании Правительства Республики Казахстан;
2) Правительством Республики Казахстан Президенту Республики Казахстан не позднее 25 марта года, следующего за отчетным.».
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «   » 2016 года
№
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 152
Правила
исчисления стажа работы государственных служащих,
дающего право на установление должностного оклада
1. Настоящие Правила исчисления стажа работы государственных служащих, дающего право на установление должностного оклада (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 53 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок исчисления стажа работы государственных служащих, дающего право на установление должностного оклада.

2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 ҚБПҮ Жарлығымен бекітілген мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын және сауықтыру жәрдемақыларын есептеу үшін коэффициенттерге сәйкес лауазымдық жалақыны белгілеуге құқық беретін өтілге мемлекеттік қызметте болған барлық уақыт енгізіледі.
3. Лауазымдық жалақыны белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу үшін сондай-ақ:
1) Қазақстан Республикасының, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСРО) Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткерген, сондай-ақ арнайы оқу орындарында оқу және арнайы бастапқы оқыту кезеңі;
2) құқық қорғау органдарында, оның ішінде мемлекеттік фельдъегерлік қызметте, қаржы полициясында (салық полициясында (милиция), мемлекеттік өртке қарсы қызметте, қылмыстық-атқару жүйесінде, оның ішінде бұрынғы КСРО-ның, бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитетінде лауазымға тағайындалған күннен бастап (оның ішінде стажерлер лауазымында) қызмет өткерген, сондай-ақ арнайы оқу орындарында оқу және арнайы бастапқы оқыту кезеңі;
3) арнаулы мемлекеттік органдарда, оның ішінде арнаулы әскери оқу орындарында оқу кезеңі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдар туралы заңнамасына сәйкес қызметкерлердің еңбек қызметі өтілі еңбек сіңірген жылдарына есептелген;
4) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСРО-ның судья лауазымында және сот аппараттарында (кеңселерінде) жауапты лауазымдарда жұмыс істеген;
5) мемлекеттік қызметте тұрған адамдардың бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыс, сондай-ақ жалақысы сақталмайтын әлеуметтік демалыстың басқа да түрлерінің уақыты;
6) бұрынғы КСРО Мемлекеттік банкі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүйесінде жұмыс істеген;
7) егер шетелге жіберердің алдында қызметші мемлекеттік қызметте болса және шетелден қайтып келген күннен бастап екі ай ішінде, көшіп келу уақытын есептемегенде, мемлекеттік қызметке кірсе, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік ұйымдардың жолдауы бойынша шетелде жұмыс істеген;
8) 1992 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасының және Қазақстан Республикасының партия, кәсіподақ және комсомол органдарында сайланбалы және басқа да жауапты лауазымдарда жұмыс істеген;
9) соңғы мемлекеттік ұйымда басшы лауазымдарында немесе мемлекеттік қызмет мамандықтарымен бірдей мамандықтар бойынша лауазымдарда жұмыс істеген;

2. В стаж, дающий право на установление должностного оклада в соответствии с коэффициентами для исчисления должностных окладов и пособий для оздоровления государственных служащих, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 ДСП, включается все время пребывания на государственной службе.
3. Для исчисления стажа работы, дающего право на установление должностного оклада, также включается время:
1) прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР), а также период учебы в специальных учебных заведениях и специального первоначального обучения;
2) прохождения службы со дня назначения на должность (в том числе в должностях стажеров) в правоохранительных органах, в том числе государственной фельдъегерской службе, финансовой полиции (налоговой полиции (милиции), государственной противопожарной службе, уголовно-исполнительной системе, в том числе бывшего СССР, бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, а также период учебы в специальных учебных заведениях и специального первоначального обучения;
3) прохождения службы в специальных государственных органах, в том числе период учебы в специальных (военных) учебных заведениях, а также засчитанный в выслугу лет стаж трудовой деятельности сотрудников в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных государственных органах;
4) работы на должности судьи и ответственных должностях в аппаратах (канцеляриях) судов Республики Казахстан и бывшего СССР;
5) отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, а также других видов социальных отпусков без сохранения заработной платы лицам, состоящим на государственной службе;
6) работы в системе Государственного банка бывшего СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
7) работы за границей по направлению государственных органов и государственных организаций, если перед направлением за границу служащий пребывал на государственной службе и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на государственную службу;
8) работы на выборных и других ответственных должностях в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Казахской Советской Социалистической Республики и Республики Казахстан до 1 января 1992 года;
9) работы в последней государственной организации на руководящих должностях или должностях по специальностям, идентичным специальностям государственной службы;

10) егер осы лауазымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметшілер лауазымдарына жатқызылған болса, мемлекеттік органдар мен олардың аппараттарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қызметкерлер лауазымдарында жұмыс істеген;
11) егер қызметші тікелей тағайындауға дейін мемлекеттік қызметте болса, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік ұйымдардың жолдауы бойынша халықаралық ұйымдарда немесе басқа мемлекеттерде жұмыс істеген;
12) Еуразиялық экономикалық комиссияда және Еуразиялық экономикалық одақтың сотында жұмыс істеген;
13) кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі курстарда жұмыстан қол үзіп оқыған, сондай-ақ қызметші оқуға түскенге дейін мемлекеттік қызметте болса және бітірген соң мемлекеттік қызметке қайтып келсе, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жолдауы бойынша шетелде оқыған;
14) Қазақстан Республикасының Парламенті депутатының, сондай-ақ тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихат депутатының өкілеттігін жүзеге асырған;
15) мемлекеттік органның құрылуы кезеңінде, сондай-ақ арнайы тексеру нәтижелерін алғанға дейін бос мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымда көзделген мiндеттердi уақытша атқарған адамдардың жұмыс істеген уақыты;
16) мемлекеттік қызметшілерді заңсыз қызметтен шығару кезінен бастап олар мемлекеттік қызметке қайта орналастырылғанға дейінгі кезең;
17) мемлекеттік және құқық қорғау қызметіне кіру кезіндегі сынақ мерзімінен өту кезеңі кіреді.
4. Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне лауазымдық жалақыны белгілеуге құқық беретін жұмыс өтіліне құқық қорғау органдарында қызмет өткерген және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткерген уақыты кіреді.
5. Лауазымдық жалақы белгілеуге құқық беретін өтілді еңбек өтілін белгілеу жөніндегі комиссия айқындайды, оның құрамын мемлекеттік органның қызметкерлерін лауазымдарға тағайындауға және лауазымдардан босатуға құқығы бар тұлға бекітеді.
Лауазымдық жалақы белгілеуге құқық беретін өтілді белгілеу мәселесін қарау үшін:
1) мемлекеттік қызметшінің өтініші;
2) алғаш рет қабылданған мемлекеттік қызметшіні мемлекеттік органдағы мемлекеттік лауазымға тағайындау негіздер болып табылады.
Лауазымдық жалақы белгілеуге құқық беретін өтілді белгілеу жөніндегі комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, көшірмесі бухгалтерияға беріледі.
Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік қызметшінің талап етуі бойынша үш жұмыс күні ішінде оған комиссия шешімінен үзінді береді және оны растайды.

10) работы на должностях работников, осуществлявших техническое обслуживание и обеспечивавших функционирование государственных органов и их аппаратов, если эти должности отнесены к должностям государственных служащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) работы в международных организациях или других государствах по направлению государственных органов и государственных организаций, если служащий непосредственно до назначения пребывал на государственной службе;
12) работы в Евразийской экономической комиссии и Суде Евразийского экономического союза;
13) обучения на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, а также учебы за границей по направлению государственных органов и организаций, если служащий до поступления пребывал на государственной службе и после окончания вернулся на государственную службу;
14) осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, а также депутата маслихата, работающего на постоянной основе;
15) работы лиц, временно исполнявших обязанности, предусмотренные вакантной административной государственной должностью, в период создания государственного органа, а также до получения результатов специальной проверки;
16) с момента незаконного увольнения государственных служащих до восстановления их на государственной службе;
17) прохождения испытательного срока при поступлении на государственную и правоохранительную службу.
4. Сотрудникам правоохранительных органов в стаж, дающий право на установление должностного оклада, включается время прохождения службы в правоохранительных органах и воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях государств-участников Содружества Независимых Государств.
5. Стаж, дающий право на установление должностного оклада, определяется комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается уполномоченным лицом, имеющим право назначения на должности и освобождения от должности работников государственного органа.
Основаниями для рассмотрения вопроса установления стажа, дающего право на установление должностного оклада, являются:
1) заявление государственного служащего;
2) назначение вновь принятого государственного служащего на государственную должность в государственном органе.
Решение комиссии об установлении стажа, дающего право на установление должностного оклада, оформляется протоколом, копия которого передается в бухгалтерию.
Служба управления персоналом (кадровая служба) по требованию государственного служащего в течение трех рабочих дней выдает ему выписку из решения комиссии и заверяет ее.

6. Лауазымдық жалақы белгілеуге құқық беретін өтілді айқындау үшін еңбек кітапшасы немесе қызметтік тізім негізгі құжаттар болып табылады.
Еңбек кітапшасы, қызметтік тізім болмаған кезде, сондай-ақ қажетті жазба болмаған не жұмыс кезеңдері туралы қате немесе дәл емес жазбалар болған жағдайда еңбек өтілін растауға еңбек шарты, жұмыс берушінің актілерінен үзінділер, қызметкерлерге жалақы төлеу ведомосынан үзінділер, аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінділер, жүргізілген әлеуметтік аударымдар туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер, қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған жұмыс орнынан анықтама немесе архивтік анықтама қабылданады. Мемлекеттік қызмет өтілін куәлардың айғақтарымен растау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Күнтізбелік бір ай ішінде лауазымдық жалақысын арттыруға құқығы пайда болған қызметшілерге лауазымдық айлықақыны өтілін есепке алумен есептеу осындай құқық пайда болған күннен бастап жүзеге асырылады.
8. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға сәйкес лауазымдық жалақыны белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілі күнтізбелік есептеумен есепке алынады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 152 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік
қызметшілері үшін мансаптық жоспарлау
қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үшін мансаптық жоспарлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 24-1-бабына сәйкес әзірленді және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің (бұдан әрі – «А» корпусының қызметшісі) мансаптық жоспарлау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мансаптық жоспарлау – «А» корпусы қызметшісінің лауазымдық орын ауыстыру және кәсіптік даму кезеңдерін айқындауға бағытталған процесс;
2) мансаптық жоспар – «А» корпусы қызметшісінің кәсіптік даму және лауазымдық орын ауыстыру жолдары көрсетілген, қызметшінің әлеуетті мүмкіндіктерінің, қабілеттері мен мақсаттарының арақатынасы белгіленген жеке жоспар;
3) кәсіптік мүдделер – «А» корпусы қызметшісінің мансаптық жоғарылауға бағытталған кәсіптік қызметінің мақсаттары, сондай-ақ қажетті құзыреттерді игеру және дамыту.

6. Основными документами для определения стажа, дающего право на установление должностного оклада, являются трудовая книжка или послужной список.
При отсутствии трудовой книжки, послужного списка, а также в случаях, когда нет необходимой записи либо содержатся неправильные или неточные записи о периодах работы, в подтверждение трудового стажа принимаются трудовой договор, выписки из актов работодателя, выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам, выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах, сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях, справки с места работы или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника. Подтверждение стажа государственной службы свидетельскими показаниями осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Служащим, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа осуществляется со дня возникновения такого права.
8. Стаж работы, дающий право на установление должностного оклада в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 2016 года
№
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 152
Правила
карьерного планирования административных
государственных служащих корпуса «А» 1. Общие положения
1. Настоящие Правила карьерного планирования административных государственных служащих корпуса «А» (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 24-1 Закона Республики Казахстан «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок карьерного планирования административных государственных служащих корпуса «А» (далее – служащий корпуса «А»).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) карьерное планирование – процесс, ориентированный на определение этапов должностного перемещения и профессионального развития служащего корпуса «А»;
2) карьерный план – индивидуальный план, в котором представлены пути профессионального развития и должностного перемещения служащего корпуса «А», где соотнесены потенциальные возможности, способности и цели служащего;
3) профессиональные интересы – цели профессиональной деятельности служащего корпуса «А», направленные на карьерное продвижение, а также приобретение и развитие необходимых компетенций.

3. Мансаптық жоспарды мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) «А» корпусының қызметшісімен бірге тікелей басшысымен келісу бойынша осы Қағидаларға қосымша нысан бойынша әзірлейді.
4. Мансаптық жоспарды «А» корпусының қызметшісін лауазымға тағайындау және лауазымнан босату құқығы берілген тұлға не ол уәкілеттік берген адам (бұдан әрі – уәкілетті адам) бекітеді.
5. «А» корпусы қызметшісінің мансаптық жоспарына тараптардың келісімі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
2. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің мансаптық жоспарлау тәртібі
6. «А» корпусы қызметшісінің мансаптық жоспарлауы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кәсіптік мүдделерді айқындау;
2) қызметті бағалау;
3) кәсіптік білімдерді және дағдыларды дамыту;
4) лауазымдық орын ауыстыру (ротация).
7. «А» корпусының қызметшісі персоналды басқару қызметімен (кадр қызметі) бірге өзінің кәсіптік мүдделерін (мансаптық саты бойынша өсу және/немесе белгілі бір білімдерді, біліктерді, дағдыларды игеру) және оларды іске асыру бойынша қажетті шараларды (лауазымдық орын ауыстыру, оқу, өз бетімен оқу, тағылымдама) айқындайды.
8. «А» корпусы қызметшісінің әлеуетті мүмкіндіктерінің, қабілеттері мен мақсаттарының арақатынасын белгілеу мақсатында персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) «А» корпусы қызметшісінің мүдделі лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуін айқындайды, «А» корпусының кадр резервіне іріктеу кезінде оның тестілеу (заңнаманы білуге, логикалық тест, құзыреттер деңгейіне және тілдерді білуге) нәтижелерінің кәсіптік мүдделерімен арақатынасын белгілейді.
9. «А» корпусы қызметшісі жұмысының тиімділігін және сапасын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалауды өткізу қағидалары мен мерзіміне сәйкес оның қызметіне бағалау жүргізіледі.
10. «А» корпусы қызметшісінің қызметін бағалау нәтижелері бойынша мансаптық жоспарға лауазымдық орын ауыстыру және/немесе кәсіптік білімдер мен дағдыларды дамыту бөлігінде тиісті өзгерістер енгізілуі мүмкін.
11. Оқу мен тағылымдаманы ұйымдастыру тәртібі Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 17 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдама қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Карьерный план разрабатывается службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа совместно со служащим корпуса «А» по согласованию с непосредственным руководителем по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Карьерный план утверждается лицом, наделенным правом назначения на должность и освобождения от должности служащего корпуса «А», либо уполномоченным им лицом (далее – уполномоченное лицо).
5. В карьерный план служащего корпуса «А» могут вноситься изменения и дополнения по согласованию сторон.
2. Порядок карьерного планирования административных
государственных служащих корпуса «А»
6. Карьерное планирование служащего корпуса «А» осуществляется в следующем порядке:
1) определение профессиональных интересов;
2) оценка деятельности;
3) развитие профессиональных знаний и навыков;
4) должностное перемещение (ротация).
7. Служащий корпуса «А» совместно со службой управления персоналом (кадровой службой) определяет свои профессиональные интересы (рост по карьерной лестнице и/или приобретение определенных знаний, умений, навыков) и необходимые мероприятия по их реализации (должностное перемещение, обучение, самостоятельное обучение, стажировка).
8. В целях соотнесения потенциальных возможностей, способностей и целей служащего корпуса «А» служба управления персоналом (кадровая служба) определяет соответствие квалификационным требованиям служащего корпуса «А» к интересующей должности, соотносит его результаты тестирования при отборе в кадровый резерв корпуса «А» (на знание законодательства, логический тест, уровень компетенций и знание языков) с профессиональными интересами.
9. С целью определения эффективности и качества работы служащего корпуса «А» проводится оценка его деятельности в соответствии с Правилами и сроками проведения оценки деятельности государственных служащих, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152.
10. По результатам оценки деятельности служащего корпуса «А» в карьерный план могут вноситься соответствующие изменения в части должностного перемещения и/или развития профессиональных знаний и навыков.
11. Порядок организации обучения и стажировок осуществляется в соответствии с Правилами подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152, и Правилами стажировки административных государственных служащих, утвержденными приказом Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 17.

12. Мансаптық жоспарлау шеңберінде «А» корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік лауазымдарына немесе «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері арасында лауазымдық орын ауыстыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімі, ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдарына сәйкес жүзеге асырылады.
«А» корпусының мемлекеттік
әкімшілік қызметшілері үшін
мансаптық жоспарлау
қағидаларына
қосымша
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің
мансаптық жоспары 1. Қызметкердің жеке деректері
Т.А.Ә.________________________________________________________
Лауазымы______________________________________________________
Туған күні мен жылы___________________________________________
Білімі________________________________________________________
Мемлекеттік қызмет өтілі _____________________________________
Саладағы жұмыс өтілі _________________________________________
Жоспар мерзімі 20___ж. «___» _____бастап 20___ж. «___» _______дейін
2. Кәсіптік мүдделерді белгілеу
Р/с №
Лауазымдық орын ауыстыру Қажетті біліктілік талаптар Осы мүдделерді іске асыруға қажетті білімдер мен құзыреттер Қызметкердің ескертпесі Басшының ескертпесі
3. Кәсіптік білімдер мен дағдыларды дамыту
Р/с № Басымдықтарды тиімді орындау үшін одан әрі дамытуды талап ететін білімдер мен дағдылар (басымдықтың нөмірін көрсету) Қажетті шаралар Іске асыру мерзімі Күтілетін нәтиже
қайта даярлау,
біліктілігін арттыру,
дербес оқыту,
тағылымдамадан өту,
ротациялау
Әзірлеген (Т.А.Ә.) __________________
Лауазымы___________________________
(ПБҚ қызметкері)
Күні _______ Қолы _________
Әзірлеген (Т.А.Ә.) ____________
Лауазымы_____________________
(«А» корпусының қызметшісі)
Күні _______ Қолы _________
Бекіткен (Т.А.Ә.) ___________________
Лауазымы ___________________________
(мемлекеттік органның басшысы)
Күні _______ Қолы _________

12. Должностные перемещения в рамках карьерного планирования на вакантные или временно вакантные государственные должности корпуса «А» либо между административными государственными служащими корпуса «А» осуществляются в соответствии с Правилами и сроками проведения ротации административных государственных служащих, должностями административных государственных служащих, подлежащими ротации, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152.
Приложение
к Правилам карьерного планирования
административных государственных
служащих корпуса «А»
Карьерный план
административного государственного служащего корпуса «А»
1. Личные данные сотрудника
Ф.И.О _______________________________________________________________
Должность ___________________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Стаж государственной службы _________________________________________
Стаж работы в отрасли _______________________________________________
План на период с «___» ___________ 20_ г. по «____» __________ 20__г.
2. Определение профессиональных интересов
п/п
Должностные перемещения
Необходимые квалификационные требования
Знания и компетенции, необходимые для реализации данных интересов
Примечание сотрудника
Примечание руководителя
3. Развитие профессиональных знаний и навыков
№ п/п
Знания и навыки, требующие дальнейшего развития для эффективного выполнения приоритетов (указать номер приоритета)
Необходимые меры
Срок реализации
Ожидаемый результат
переподготовка, повышение квалификации, самостоятельное обучение, стажировка, ротация
Разработан (Ф.И.О.) ____________
Должность ________________________
(сотрудник СУП)
Дата_______ Подпись _________
Разработан (Ф.И.О.)___________
Должность_____________________
служащий корпуса «А»)
Дата__________ Подпись_______
Утвержден (Ф.И.О.) ___________________
Должность ____________________________
(руководитель государственного органа)
Дата _________ Подпись ____________