"Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарламаны бекіту және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 22 тамыздағы № 498 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 15 шiлдедегi № 482 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Үкіметінің 15.07.2022 № 482 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарлама (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидаларына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігіне жүктелсін.
5. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 03.06.2019 № 361 қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 22 тамыздағы
№ 498 қаулысымен
бекітілген
"Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарлама

Об утверждении Программы по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия" и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2017 года № 498. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2022 года № 482.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.07.2022 № 482.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия" (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам представлять информацию согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 03.06.2019 № 361.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2017 года № 498
Программа по привлечению инвестиций
"Национальная инвестиционная стратегия"

Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2019 № 215; 29.07.2019 № 546 қаулыларымен.
Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайды талдау
4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
4.1.
Бағдарламаның мақсаты
4.2.
Нысаналы индикаторлар
4.3.
Міндеттер
Бірінші бағыт: Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту
Екінші бағыт: тиімді операциялық шараларды іске асыру және инвестицияларды тартудың жаңа тәсілдерін әзірлеу
Үшінші бағыт: жекешелендіру жоспары мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерінің шетелдік инвестицияларды тартудың басымдықтарымен сәйкестігі

Сноска. Программа с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2019 № 215; от 29.07.2019 № 546.
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы
4.1.
Цели Программы
4.2.
Целевые индикаторы
4.3.
Задачи
Первое направление: улучшение инвестиционного климата Республики Казахстан
Второе направление: реализация эффективных операционных мер и разработка новых подходов привлечения инвестиций
Третье направление: Соответствие плана приватизации и механизмов государственно-частного партнерства с приоритетами привлечения иностранных инвестиций

5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу олдары, тиісті шаралар
5.1.
Бірінші бағыт: Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту
5.1.1.
Инвестицияларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау
Инвестициялық қызметті реттеу айқындығын арттыру
Ел нарығына шығуды және шетелдік инвестицияларды орналастыру тәртібін жеңілдету
5.1.2.
Инвесторлар құқықтарын қорғау деңгейін арттыру
Дауларды шешу тетігін жетілдіру
Инвесторлар үшін салықтық әкімшілендірудің айқындылығы мен болжамдығын арттыру
5.1.3.
Шетелдік инвесторлар мен жергілікті компаниялар арасындағы сауда логистикасын жақсарту мен өндіру-өткізу байланыстарын дамыту
5.2.
Екінші бағыт: тиімді операциялық шараларды іске асыру және инвестицияларды тартудың жаңа тәсілдерін әзірлеу

5. Основные направления, пути достижения целей и задач Программы, соответствующие меры
5.1.
Первое направление: Улучшение инвестиционного климата Республики Казахстан
5.1.1.
Создание благоприятных условий для привлечения инвестиций
Повышение прозрачности регулирования инвестиционной деятельности
Упрощение порядка выхода на рынок страны и размещения иностранных инвестиций
5.1.2.
Повышение уровня защиты прав инвесторов
Совершенствование механизма разрешения споров
Повышение прозрачности и предсказуемости налогового администрирования для инвесторов
5.1.3.
Улучшение торговой логистики и развитие производственно-сбытовых связей между иностранными инвесторами и местными компаниями
5.2.
Второе направление: реализация эффективных операционных мер и разработка новых подходов привлечения инвестиций

5.2.1.
Инвесторларды тарту, сүйемелдеу және қолдау бойынша институционалдық тетіктерді жетілдіру
5.2.2.
Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту жүйесін дамыту
5.2.3.
Инвестицияларды тартудың және ұстап қалудың алдын ала белсенді тәсілдерін қалыптастыру
5.3.
Үшінші бағыт: жекешелендіру жоспары мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін шетелдік инвестицияларды тарту басымдықтарымен сәйкестігі

5.2.1.
Совершенствование институциональных механизмов по привлечению, сопровождению и поддержке инвесторов
5.2.2.
Развитие системы привлечения инвестиций в Республике Казахстан
5.2.3
Формирование проактивных подходов к привлечению и удержанию инвестиций
5.3.
Третье направление: соответствие плана приватизации и механизмов государственно-частного партнерства с приоритетами привлечения иностранных инвестиций.

5.3.1.
Жекешелендіруге шетелдік инвестицияларды тарту
5.3.2.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына инвестицияларды тарту
6. Қажетті ресурстар
Бағдарламаға қосымша. "Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары.
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы
"Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарлама
Әзірлеу үшін негіздеме
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
Қазақстан Республикасының Президенті - Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан – 2050" Стратегиясы" қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты 2012 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауы;
"Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығы;
"Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасын бекіту және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 1030 Жарлығы;
"Ұлт Жоспары - 100 нақты қадам" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы бағдарламасы;
Мемлекет басшысы Н.Назарбаевтың "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты 2017 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауы;
"Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 420 Жарлығы.
Үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсету
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
Мақсаты
Қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру және тиімділікті арттыруға бағытталған инвестицияларды тарту
Міндеттері
Бірінші бағыт. Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту:
1. Инвестицияларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау
2. Инвесторлардың құқықтарын қорғау деңгейін арттыру

5.3.1.
Привлечение иностранных инвестиций к приватизации
5.3.2.
Привлечение инвестиций в проекты государственно-частного партнерства
6. Необходимые ресурсы
Приложение к Программе. План мероприятий по реализации Программы по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия".
1. Паспорт Программы
Наименование
Программа по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия"
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года";
Послание Президента Республики Казахстан Лидера Нации Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства";
Указ Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874 "Об утверждении Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 годы и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ";
Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 1030 "Об утверждении Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ"
Программа Президента Республики Казахстан от 20 мая 2015 года "План нации - 100 конкретных шагов";
Послание Президента Республики Казахстан Лидера Нации Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность";
Указ Президента Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 420, "Об утверждении Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017-2021 годы и внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ"
Указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию правительственной программы
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Цель
Создание благоприятного инвестиционного климата и привлечение инвестиций, ориентированные на повышение эффективности
Задачи
Первое направление. Улучшение инвестиционного климата Казахстана:
1. Создание благоприятных условий для привлечения инвестиций
2. Повышение уровня защиты прав инвесторов

3. Сауда логистикасын жақсарту және шетелдік инвесторлар мен жергілікті компаниялар арасындағы өндіру-өткізу байланыстарын дамыту
Екінші бағыт. Тиімді операциялық шараларды іске асыру және инвестицияларды тартудың жаңа тәсілдерін әзірлеу:
4. Инвесторларды тарту, сүйемелдеу және қолдау бойынша институционалдық тетіктерді жетілдіру
5. Инвестицияларды тартудың және ұстап қалудың алдын ала белсенді тәсілдерін қалыптастыру
Үшінші бағыт. Жекешелендіру жоспары мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерінің шетелдік инвестицияларды тарту басымдықтарымен сәйкестігі:
6. Жекешелендіру процесіне шетелдік инвесторлардың қатысуын қамтамасыз ету.
7. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына инвестицияларды тарту
Іске асыру мерзімі
2018 – 2022 жылдар
Нысаналы индикаторлар
2022 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізіледі:
1. Тікелей шетелдік инвестициялардың (бұдан әрі – ТШИ) жалпы ағыны 1,26 есе ұлғаяды (2016 жылғы деңгейге қарағанда);
2. ТШИ-дің жалпы көлемінің жалпы ішкі өнімге арақатынасы;
3. ТШИ-дің өңдеу өнеркәсібіне ағыны 1,5 есе ұлғаяды (2016 жылғы деңгейге қарағанда);
4. Экономиканың шикізаттық емес секторының негізгі капиталына жасалатын инвестициялардың көлемі 1,46 есе ұлғаяды (2016 жылғы деңгейге қарағанда);
5. Экономиканың шикізаттық емес секторының негізгі капиталына жасалатын сыртқы инвестициялардың көлемі 1,5 есе ұлғаяды (2016 жылғы деңгейге қарағанда).
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына қайшы келмейтін бюджеттен тыс қаражат есебінен Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігіне көзделген қаражат есебінен және соның шегінде
2. Кіріспе
"Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарлама (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты 2017 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауында берген тапсырмасына сәйкес әзірленді.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамыту мен жаңғырту мақсаттарына қол жеткізуге ықпал етуге арналған бағдарлама инвестицияларды арттыру мен әртараптандыруға бағытталған елдің инвестициялық пайымын қалыптастырады. Тиімділікті көп мөлшерде арттыруға бағытталған инвестицияларды тартуды қамтамасыз ететін елдің инвестициялық бәсекеге қабілеттілігін арттыру Бағдарламаға негіз болды.
Бұл Бағдарлама әлемдік экономика жаһандық қаржы дағдарысынан енді-елді оңала бастаған кезде іске асырылмақшы. Тауар нарығындағы әлемдік бағалардың түсуі жекелеген кәсіпорындардың қаржы-экономикалық күйі үшін де, біріктірілген макрокөрсеткіштер үшін де жағдайды қиындатты.
Сонымен бірге Қазақстан Республикасы елдің бай табиғи ресурстарына қол жеткізуге бағытталған инвестициялар үшін тартымды жер болып қала береді.Бұған қоса елде Қазақстан Республикасының өсіп келе жатқан ішкі нарығына қызығушылық танытатын инвесторларды тартуды жалғастырылып отыр.
Қазақстан Республикасын дамыту мақсаттарына қол жеткізудегі, экономиканы әртараптандыру деңгейін арттырудағы, өнімділікті, экспортты өсірудегі және жұмыс орындарын ашудағы инвестициялардың маңыздылығы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірқатар құжаттарында (Қазақстан 2050, Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары, Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары, Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, "Жаңғырту 3.0.") атап өтілген.
Тиімділікті арттыруға бағытталған инвестицияларды көбірек тарту Қазақстан Республикасы үшін өзекті міндет болып табылады. Инвестициялардың осы түрі Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалының бәсекелестік артықшылықтарын пайдалану арқылы халықаралық нарықтар мен қосылған құнның жаһандық тізбектерінде қаржыландырылатын өндірістің бәсекелестік қабілетін арттырады, алушы ел үшін экономикалық әртараптандыруға қол жеткізу үшін салаларды жаңғыртуға және өндірістік мүмкіндіктерді кеңейтуге ықпал ететін капитал, ноу-хау және технологиялар жиынтығын ұсынады.
Мемлекет басшысы Н.Назарбаевтың "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" 2017 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауы
Инвестициялардың бұл түрі ішкі нарыққа бағытталған инвестициялар сияқты елімізге "келіп түспейді". Оларды тарту және ұстап қалу Қазақстан Республикасының халықаралық бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, сондай-ақ инвестициялық ахуалды жақсартуды талап етеді.
Бағдарлама тиімділікті арттыруға бағдарланған инвестицияларды ынталандыруға бағытталған белсенді мемлекеттік және инвестициялық саясат жүргізуді болжайды. Бағдарламаны іске асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі еліміздің инвестициялық ахуалының бәсекеге қабілеттілігін және тартымдылығын Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (бұдан әрі – ЭЫДҰ) стандарттарына сәйкес жақсартуды жалғастыратын болады.
Осы Бағдарламаны табысты іске асыру елдің тұрақты экономикалық өсуіне ықпал етуі тиіс. Жекелеген ұсыныстар мен іс-шараларды негіздеу үшін ел бойынша және өңірлік талдау жүргізіледі, сондай-ақ инвестициялық саясатты іске асыру бойынша шетелдердің тәжірибесі, сондай-ақ елдің артықшылықтарына жетуге ықпал ететін факторлар талданатын болады.

3. Улучшение торговой логистики и развитие производственно-сбытовых связей между иностранными инвесторами и местными компаниями
Второе направление. Реализация эффективных операционных мер и разработка новых подходов привлечения инвестиций:
4. Совершенствование институциональных механизмов по привлечению, сопровождению и поддержке инвесторов
5. Формирование проактивных подходов к привлечению и удержанию инвестиций
Третье направление. Соответствие плана приватизации и механизмов государственно-частного партнерства приоритетам привлечения иностранных инвестиций:
6. Обеспечение участия иностранных инвесторов в процессе приватизации
7. Привлечение инвестиций в проекты государственно-частного партнерства
Сроки реализации
2018 - 2022 годы
Целевые индикаторы
К 2022 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1. Валовый приток прямых иностранных инвестиций (далее – ПИИ) увеличится в 1,26 раза (к уровню 2016 года).
2. Соотношение объема валового ПИИ к валовому внутреннему продукту.
3. Приток ПИИ в обрабатывающую промышленность в 1,5 раза (к уровню 2016 года).
4. Объем инвестиций в основной капитал несырьевого сектора экономики (за исключением государственного бюджета) увеличится в 1,46 раза (к уровню 2016 года).
5. Объем внешних инвестиций в основной капитал несырьевого сектора экономики увеличится в 1,5 раза (к уровню 2016 года).
Источники и объемы финансирования
За счет и в пределах средств, предусмотренных Министерству по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, а также за счет внебюджетных средств, не противоречащих бюджетному законодательству Республики Казахстан
2. Введение
Программа по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия" (далее – Программа) разработана в соответствии с поручением Президента Республики Казахстан, данным в Послании народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность1".
Программа, призванная способствовать достижению целей развития и модернизации экономики Республики Казахстан, формирует инвестиционное видение страны, направленное на увеличение и диверсификацию инвестиций. В основе данной Программы лежит повышение инвестиционной конкурентоспособности страны, обеспечивающее привлечение инвестиций, ориентированных на повышение эффективности в больших объемах.
Данная Программа запускается в то время, когда мировая экономика все еще оправляется от глобального финансового кризиса. Падение мировых цен на товарных рынках осложнило ситуацию как для финансово-экономического состояния отдельных предприятий, так и для агрегированных макропоказателей.
Вместе с тем, Республика Казахстан продолжает быть привлекательным местом для инвестиций, ориентированных на получение доступа к богатым природным ресурсам страны. Помимо этого, страна продолжает привлекать инвесторов, заинтересованных в растущем внутреннем рынке Республики Казахстан.
Важность инвестиций в достижении целей развития Республики Казахстан, повышении уровня диверсификации экономики, росте производительности, экспорта и создании рабочих мест отмечена в ряде документов Системы государственного планирования (Казахстан 2050, Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы, План нации "100 конкретных шагов", Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015–2019 годы, Государственная программа развития агропромышленного комплекса, "Модернизация 3.0.").
Актуальным вызовом для Республики Казахстан является привлечение в больших объемах инвестиций, ориентированных на повышение эффективности. Данный вид инвестиций повышает конкурентоспособность финансируемого производства на международных рынках и в глобальных цепочках добавленной стоимости путем использования конкурентных преимуществ инвестиционного климата Республики Казахстан, предлагает для страны-получателя совокупность капитала, ноу-хау и технологий, которые способствуют модернизации отраслей и расширению производственных возможностей для достижения экономической диверсификации.
Данный вид инвестиций не "поступает" в страну так же, как инвестиции, ориентированные на внутренний рынок. Привлечение и удержание их потребуют повышения международной конкурентоспособности Республики Казахстан, а также улучшения инвестиционного климата.
Программа предполагает проведение активной государственной и инвестиционной политики, направленной на стимулирование инвестиций, ориентированных на повышение эффективности. В реализацию Программы Правительство Республики Казахстан продолжит улучшать конкурентоспособность и привлекательность инвестиционного климата страны соответствующим стандартам Организации Экономического Сотрудничества и Развития (далее - ОЭСР)2
Успешная реализация данной Программы должна способствовать устойчивому экономическому росту страны. Для обоснования отдельных предложений и мероприятий проводится страновой и региональный анализ, а также анализируется опыт зарубежных стран по реализации инвестиционной политики, а также факторов, которые будут способствовать достижению преимуществ страны.

Бағдарлама мен оның іс-шаралары инвестицияларды тарту үшін институционалдық және нормативтік-реттеуші ортаны егжей-тегжейлі бағалауға негізделген. Бағалауды Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Дүниежүзілік банк тобының техникалық қолдауымен іске асырды. Бұған басқа Бағдарламаны әзірлеу кезінде Қазақстан Республикасының 2016 және 2017 жылдардағы инвестициялық ахуалын егжей-тегжейлі шолуда баяндалған ЕЭДҰ-ның талдамалық қорытындылары, сондай-ақ басқа да халықаралық және ұлттық ұйымдардың, талдау орталықтарының зерттеушілік және талдамалық жұмыстары ескерілді.
Негізгі терминдер мен анықтамалар
Осы Бағдарламада мынадай жаңа терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тиімділікті арттыруға бағдарланған инвестициялар – басқа елдерге немесе өңірлерге экспорт мүмкіндігін қамтамасыз ететін, оның бәсекеге қабілеттілігі факторларын пайдалану мақсатында белгілі бір елде өндірісті ұйымдастыруға бағытталған инвестициялар түрі. Бәсекеге қабілеттіліктің мұндай факторлары құн, білім немесе мамандану, шетелдік нарықтарға жеңіл қолжетімділік, сапалы инфрақұрылым және т.б. жағынан тиімді жұмыс күшін қамтуы мүмкін. Инвесторға қандай да бір ел ұсынатын халықаралық нарықтардағы бәсеке қабілеттіліктің деңгейі, атап айтқанда, құнды жасаудың жаһандық тізбегіне бірігу қабілеттілігі инвестициялардың осы түрін тартудағы ынталандырушы факторлар болып табылады;
2) ішкі нарыққа бағытталған инвестициялар – қабылдаушы елдің ішкі нарығын дамытуға бағытталған инвестициялар түрі. Осылайша ішкі нарықтың өсу қарқыны мен мөлшері инвестициялардың бұл түрінің басты факторы болып табылады;
3) ІRM (follow-up) ақпараттық-мониторингтік жүйесі – инвесторлар, инвестициялық жобалар, өндірістік алаңдар мен әлеуетті инвесторлардың ақпараттық сұрау салулары туралы толық, сенімді және өзекті ақпаратты қамтитын қазақстандық, шетелдік инвесторлар мен кәсіпкерлерге арналған бірыңғай ақпараттық алаң;
4) штаттан тыс кеңесшілер – орталық және жергілікті атқарушы органдармен, өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл арқылы проблемалық мәселелерді шешу бойынша инвесторлармен атаулы жұмыс, инвестициялық жобалардың іске асырылуын толық сүйемелдеу мен мониторингті жүзеге асыратын облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің штаттан тыс кеңесшілері қызметін қоса атқаратын "Kazakh Invest" ҰК" АҚ өңірлік директорлары және олардың орынбасарлары;

Программа и составляющие ее мероприятия основаны на детальной оценке институциональной и нормативно-регуляторной среды для привлечения инвестиций. Оценка реализована Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан при технической поддержке группы Всемирного банка. Кроме того, при разработке Программы были учтены аналитические выводы ОЭСР, изложенные в детальном обзоре инвестиционного климата Республики Казахстан за 2016 и 2017 годы, а также исследовательские и аналитические работы других международных и национальных организаций, аналитических центров.
__________________________
1 Послание Президента Республики Казахстан Лидера Нации Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность"
2Организация экономического сотрудничества и развития (сокр. ОЭСР, англ. Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD) - международная экономическая организация развитых стран, признающих принципы представительной демократии и свободной рыночной экономики
Основные термины и определения
В настоящей Программе используются следующие новые термины и определения:
1) инвестиции, ориентированные на повышение эффективности, - тип инвестиций, направленных на организацию производства в определенной стране с целью использования ее факторов конкурентоспособности, которые обеспечат возможность экспорта в другие страны или регионы. Такие факторы конкурентоспособности могут включать эффективную рабочую силу в плане стоимости, образования или специализации, легкий доступ к иностранным рынкам, качественную инфраструктуру и т.д. Мотивирующими факторами в привлечении данного типа инвестиций являются уровень конкурентоспособности на международных рынках, предлагаемый той или иной страной инвестору, а в особенности способность интеграции в глобальные цепочки создания стоимости;
2) инвестиции, ориентированные на внутренний рынок, – тип инвестиций, направленных на развитие внутреннего рынка страны-получателя. Таким образом, главными факторами такого типа инвестиций являются размер и темпы роста внутреннего рынка.
3) информационно-мониторинговая система IRM (follow-up) - единая информационная площадка для казахстанских, иностранных инвесторов и предпринимателей, которая содержит полную, достоверную и актуальную информацию об инвесторах, инвестиционных проектах, производственных площадках и информационных запросах потенциальных инвесторов;
4) внештатные советники – региональные директора совместительству внештатными советниками акимов областей и городов Астаны, Алматы, осуществляющие мониторинг и полное сопровождение реализации инвестиционных проектов, адресную работу с инвесторами по решению проблемных вопросов путем взаимодействия с центральными и местными исполнительными органами, иными организациями;

5) инвестициялық преференциялар – инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына және инвестициялық жобаны іске асыру аясында инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшін қаржы лизингі келісімшарты негізінде технологиялық жабдықты импорттайтын лизингілік компанияларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берiлетiн атаулы сипаттағы артықшылықтар;
6) инвестициялық омбудсмен – Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын (айқындайтын), инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға жәрдемдесу жөніндегі функциялар жүктелетін лауазымды тұлға;
7) "бір терезе" ("бірыңғай терезе") – құжаттарды жинау мен дайындауда инвесторлардың қатысуын азайтуды және олардың мемлекеттік органдармен тікелей байланыс жасауын шектеуді көздейтін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуда инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган тарапынан инвесторларға жәрдемдесудің орталықтандырылған түрі.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Жаһандық экономикалық жағдайды жақсарту
Ішкі қаржылық ресурстардың шектеулілігі жағдайында экономиканы әртараптандыру мен оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру негізінде Қазақстан Республикасының тұрақты және теңдестірілген экономикалық өсуін қамтамасыз ету міндетін инвестицияларды тартудың ынталандырушы саясатын іске асырмай жүзеге асыру мүмкін емес.
Инвестициялар елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі ықпал етеді:
макродеңгейде кеңейтілген ұдайы өндіріс саясатын, өндірістік секторды құрылымдық қайта құру және экономиканың барлық салаларын теңдестіріп дамыту, инновацияларды енгізу, ел экономикасының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін негіз болып табылады;
микродеңгейде өндірісті кеңейту мен дамыту, оның техникалық және технологиялық деңгейін арттыру, негізгі қорлардың моральдық және физикалық тозуын төмендету, өнімдердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру, сондай-ақ қоршаған ортаға зиянды экологиялық әсерін төмендету үшін қажет.
Қазақстан Республикасы инвестицияларды тарту бойынша жаңа Бағдарламаны әлемдік экономика жаһандық қаржы дағдарысынан кейін қалыпқа келе бастаған уақытта іске асыратын болады. Әлсіз әлемдік экономикалық өсу, әсіресе, дамушы елдер мен экономикасы өтпелі елдердегі әлемдік сауда көлемі серпінінің әлсіздігіне байланысты 2016 жылы ТШИ-дің әлемдік ағынының 13 %-ға азаюына қарамастан, 2017 және 2018 жылдары экономикалық белсенділіктің ұлғаюы күтілуде.
Еліміздің экономикасына сыртқы инвестициялауды қарау барысында әдетте ТШИ тартылған көлем бойынша қаралатынын ерекше атап өту керек, осыған орай шетелдік инвесторлармен жұмыстың тиімділігі сынға түседі.

5) инвестиционные преференции - преимущества адресного характера, предоставляемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическим лицам Республики Казахстан, осуществляющим реализацию инвестиционного проекта, и лизинговым компаниям, импортирующим в рамках реализации инвестиционного проекта технологическое оборудование на основании договора финансового лизинга для юридического лица Республики Казахстан, реализующего инвестиционный проект;
6) инвестиционный омбудсмен - должностное лицо, назначаемое (определяемое) Правительством Республики Казахстан, на которое возлагаются функции по содействию в защите прав и законных интересов инвесторов;
7) "одно окно" ("единое окно") - централизованная форма содействия инвесторам со стороны уполномоченного органа по инвестициям в предоставлении государственных услуг, предусматривающая минимизацию участия инвесторов в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с государственными органами.
3. Анализ текущей ситуации
Улучшение глобальных экономических условий
Задачу обеспечения устойчивого и сбалансированного экономического роста Республики Казахстан на основе диверсификации экономики и повышения ее конкурентоспособности в условиях ограниченности внутренних финансовых ресурсов невозможно осуществить без реализации стимулирующей политики привлечения инвестиций.
Инвестиции оказывают существенное влияние на социально-экономическое развитие страны:
на макроуровне являются основой для осуществления политики расширенного воспроизводства, структурной перестройки производственного сектора и сбалансированного развития всех отраслей экономики, внедрения инноваций, обеспечения конкурентоспособности экономики страны;
на микроуровне необходимы для расширения и развития производства, повышения его технического и технологического уровней, снижения морального и физического износа основных фондов, повышения качества и конкурентоспособности продукции, а также уменьшения вредного экологического воздействия на окружающую среду.
Республика Казахстан запускает новую Программу по привлечению инвестиций в то время, когда мировая экономика продолжает восстановление после глобального финансового кризиса. Ожидается, что в 2017 и 2018 годы экономическая активность увеличится, несмотря на сокращение мировых потоков ПИИ в 2016 году на 13 % в связи со слабым мировым экономическим ростом и низкой динамикой объемов мировой торговли3, особенно в развивающихся странах и странах с переходной экономикой.4
Следует особо отметить, что при рассмотрении внешнего инвестирования в экономику страны традиционно рассматриваются ПИИ по привлеченному объему, по которому судят об эффективности работы с иностранными инвесторами.

Жаһандық геосаяси және экономикалық тұрлаусыздыққа қарамастан, ТШИ дағдарыстан кейінгі оңалудың алдыңғы кезеңінде тұр. ЮНКТАД (ЮНКТАД – Біріккен Ұлттар Ұйымының сауда және даму конференциясы) деректеріне сәйкес әлемдік инвестициялық ағынның ең үлкен деңгейі дағдарыс алдында 2007 жылы белгіленген, ол 1,9 трлн. АҚШ долл. құрады. Бұл ретте 2015 және 2016 жылдары ТШИ жалпы кіріс ағыны 1,8 трлн. АҚШ долл. дейін ұлғайды (1-сурет), бұл 2008 жылдан бері ең үлкен көрсеткіш болып табылады.
ТШИ-дің соңғы екі жылда ұлғаюына дамушы нарықтардың өсу қарқынының азаюы және шикізат тауарларына бағалардың күрт төмендеуі басым болған әлемдік макроэкономикалық жағдай себеп болды. Сонымен қатар мұндай өсімге трансұлттық деңгейдегі компаниялардың қосылу және сіңісу (бұдан әрі – ҚжС) процесі әсер етті.
1-сурет
Жаһандық деңгейде және мемлекеттердің жекелеген топтары бойынша ТШИ ағынының көрсеткіштері
(млрд. АҚШ доллары)
Дереккөз: UNCTAD
ЮНКТАД деректері бойынша дамушы елдерде, оның ішінде экономикасы өтпелі елдерде тіркелген ірі инвестициялардың жалпы көрсеткіштерінің өсімі күтілуде. Сонымен қатар 2017 жылы әлемдік тауарлар және көрсетілетін қызметтер саудасының көлемі 3,8%-ға ұлғаяды деп күтілуде, бұл 2016 жылға қарағанда көбірек (2,3%).
ТШИ ағындары әлемдік экономикалық үрдістер ықпалымен және жаһандық ойыншылардың ішкі экономикалық саясатының факторлық әсерінен өзгеретіндігін атап өткен жөн.
Елдерді даму деңгейі бойынша жіктеуге байланысты ТШИ ағындарының басым бөлігі басқа елдер топтарымен салыстырғанда дамыған елдерге бағытталады. Оның үстіне бұл сегмент біршама құбылмалылығымен ерекшеленеді, бұл белгілі бір уақыт кезеңінде нақты трендттерді айқындауға кедергі жасайды.
Айталық, 2016 жылы баяу қарқынмен болса да дамушы елдерге ТШИ ағыны қайтадан оң серпінді көрсетті, ол 1,03 трлн. АҚШ долл. дейін жетті (2015 жылы – 0,98 трлн. АҚШ долл.).
Орта мерзімді перспективада болжамдар бойынша жаһандық ТШИ ағындары 2017 жылы қайта өсе бастайды және 2018 жылы 1,8 трлн. АҚШ долл. асады, бұл әлемдік экономикада күтілетін өсімді көрсетеді.
Сонымен қатар дамушы елдерге ТШИ ағыны 2008 жылғы дағдарыстан кейін қайта басталып, 2016 жылға қарай сәл төмендегенімен үдемелі үрдісті көрсетіп отыр.
Басқа елдер топтарымен салыстырғанда экономикасы өтпелі елдер топтары, оның ішінде Қазақстан Республикасы да ТШИ-дің аз көлемімен ерекшеленеді. 2016 жылы бұл топқа ТШИ ағыны 2015 жылғы көрсеткіштермен салыстырғанда 81%-ға ұлғайып, 68 млрд. АҚШ долл. құрады, бұл да біршама құбылмалықтың бар екенін көрсетеді.

Несмотря на глобальную геополитическую и экономическую неопределенность, ПИИ находятся в предварительной стадии восстановления после кризиса. Согласно данным ЮНКТАД (UNCTAD - Конференция Организации Объединенных Наций по торговле и развитию) (далее - ЮНКТАД) наиболее высокий уровень мировых инвестиционных потоков был отмечен в докризисный 2007 год, составив 1,9 трлн. долл. США. При этом, общие входящие потоки ПИИ в 2015 и 2016 годы увеличились до 1,8 трлн. долл. США (рисунок 1), что является наибольшим показателем с 2008 года.
Увеличение ПИИ в последние два года было вызвано состоянием мировой макроэкономической среды, в которой преобладали сокращение темпов роста развивающихся рынков и резкое снижение цен на сырьевые товары. Также на данный рост оказал влияние процесс слияний и поглощений (далее - СиП) компаний на транснациональном уровне.
________________________________
3Мониторинг глобальных инвестиционных тенденций, UNCTAD, февраль 2017 года
4Доклад о состоянии и перспективах мировой экономики, МВФ, январь 2017 года
Рисунок 1
Показатели притока ПИИ на глобальном уровне и по отдельным группам стран
(млрд. долл. США)
Источник: UNCTAD
По данным ЮНКТАД ожидается рост валового показателя фиксированных капитальных инвестиций в развивающихся странах, в том числе странах с переходной экономикой. Вместе с тем, ожидается, что объем мировой торговли товарами и услугами в 2017 году увеличится на 3,8%, что больше чем в 2016 году (2,3%).
Следует отметить, что поток ПИИ меняется под влиянием мировых экономических тенденций и факторного влияния внутренней экономической политики глобальных игроков.
В зависимости от классификации стран по уровню развития большая часть потоков ПИИ направляется в развитые страны по сравнению с остальными группами стран. Кроме того, данный сегмент отличается относительной волатильностью, что мешает определить конкретные тренды за определенные периоды времени.
Так, приток ПИИ в развитые страны в 2016 году вновь показал положительную динамику, хотя и более медленными темпами, достигнув 1,03 трлн. долларов США (в 2015 году - 0,98 трлн. долл. США).
В среднесрочной перспективе глобальные потоки ПИИ по прогнозам возобновят рост в 2017 году и превысят 1,8 трлн. долл. США в 2018 году, что отражает ожидаемый рост в мировой экономике.
В это же время, приток ПИИ в развивающиеся экономики демонстрирует восходящую тенденцию, которая возобновилась после кризиса 2008 года и немного снизилась к 2016 году.
В сравнении с другими группами стран страны с переходной экономикой, к которым относится и Республика Казахстан, отличаются малыми объемами ПИИ. В 2016 году приток ПИИ в данную группу составил 68 млрд. долл. США, увеличившись на 81 % по сравнению с показателем 2015 года, что также свидетельствует о наличии некоторой волатильности.

Экономикасы өтпелі елдерде таза ТШИ-дің оң көрсеткіші төмен, алайда бұған Ресейден инвестициялардың көптен кетуі әсер етуі мүмкін. ТШИ-дің үлесі мен көлемі аталмыш елдерде (үрдіс ретінде) 2008 жылдан бері төмендеуде. Айталық, бұл елдерге келетін ТШИ ағыны 2013 жылдан бастап 2015 жылға дейін 85 млрд. АҚШ долларынан 35 млрд. АҚШ долларына дейін жартысынан астам азайып, әлемдік ТШИ-дің жылыстау ағыны 6%-дан 2%-ға дейін қысқарды.
Әлемдік экономиканы сауықтырудың оң перспективасына қарамастан, жаңа геосаяси ахуал және үдеп келе жатқан шиеленістің ықтимал салдары болуы мүмкін. Экономикасы өтпелі елдерде ТШИ ағыны 10 жыл бұрын болған деңгейлерге дейін түсті. Бұл шикізат тауарларына төмен бағалардың, ішкі нарықтардың әлсізденуі сияқты факторлардың әсері мен геосаяси шиеленіске байланысты шектеу шараларының салдарынан орын алды.
2014 жылғы мұнай бағасының күрт төмендеуі Африкадағы, Оңтүстік Америкадағы мұнай экспорттаушы елдер мен экономикасы өтпелі елдерде ТШИ ағынына қатты әсер етті. ТШИ-дің өңірден кетуі халықаралық капитал нарығына қолжетімділіктің азаю салдарынан қысқарды.
Қазіргі кезде жаһандық ТШИ ағындарына ықпал ететін үш негізгі ойыншыны бөліп көрсетуге болады, олар: АҚШ, Еуропаның дамыған елдері мен Қытай. Бұл ретте 2016 жылы 385 млрд. АҚШ долларын тартып, АҚШ бұрынғыдай ТШИ-дің аса ірі алушысы болып табылады.
Сонымен бірге таза ТШИ-дің көрсеткіштері Шығыс және Оңтүстік Азия өңірі (көлемі бойынша екінші экономика – Қытайды қоса алғанда) ТШИ-дің алушысы болғанын және болып қала беретінін көрсетіп отыр. Тек дамыған Еуропа ТШИ-дің таза реципиенттері елдерінің тобынан ТШИ-дің донор-көздері елдерінің тобына өтіп, рөлін өзгертті.
Әлемдік инвестициялық капитал нарықтарында болатын өзгерістерді назарға ала отырып, Қазақстан Республикасына және ТШИ тарту перспективасына тікелей әсер ететін бірнеше трендтерді бөліп көрсету қажет:
1) шикізаттық тауар топтарына ең алдымен мұнай мен газға конъюнктураның өзгеруі бүкіл әлемде ТШИ көлемінің азаюына және инвестициялық ағындардың қайта бағдарлануына негізгі себеп болды;
2) бірқатар елдер қолданыстағы заңнамасына жаңа инвестициялық стимулдың пайда болуын, сондай-ақ практикалық инвестициялық шараларды жеңілдетуді көздейтін бірқатар елеулі өзгерістер енгізді, бұл ретте инвестициялық преференцияларға қатысты мемлекеттің реттеуші және қадағалау функциялары елеулі оңайлатуға ұшырады;
3) дамушы елдердің бірқатары бұрын шетелдік инвестициялауға қолжетімді болмаған, экономика секторларына, оның ішінде жекешелендіру және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) құралдары арқылы мүмкіндік ашты, сонымен қатар инвестициялық шектеулер қорғаныс өнеркәсібі, энергетика және көлік сияқты стратегиялық маңызды салалар шеңберінде енгізілді;

Страны с переходной экономикой обладают небольшим положительным показателем чистых ПИИ, однако на него может повлиять огромный отток из России. Доля, а также объем ПИИ в данных странах (как тенденция) снижаются с 2008 года. Так, приток ПИИ в эти страны сократился более чем наполовину с 2013 по 2015 годы с 85 млрд. долл. США до 35 млрд. долл. США, снизившись с почти 6 % мирового оттока ПИИ до всего лишь 2 %.
Несмотря на положительные перспективы оздоровления мировой экономики, новые геополитические реалии и растущая напряженность могут иметь потенциальные последствия. Приток ПИИ в странах с переходной экономикой снизился до уровней почти 10-летней давности. Это произошло из-за таких факторов, как низкие цены на сырьевые товары, ослабление внутренних рынков и влияние ограничительных мер ввиду геополитической напряженности.
Быстрое падение цен на нефть, которое произошло в 2014 году, сильно повлияло на приток ПИИ в страны-экспортеры нефти в Африке, Южной Америке и странах с переходной экономикой. Отток ПИИ из региона также сократился из-за сокращения доступа к международным рынкам капитала.
В настоящее время можно выделить трех основных игроков, влияющих на потоки глобальных ПИИ, а именно: США, развитые страны Европы и Китай. При этом, США по-прежнему остаются крупнейшим получателем ПИИ, привлекая приблизительно 385 млрд. долл. США в 2016 году.
Параллельно с этим показатели чистого ПИИ указывают на то, что регион Восточной и Южной Азии (включая вторую по величине экономику - Китай) был и остается получателем ПИИ. Только развитая Европа сменила роль, перейдя из группы стран чистых реципиентов ПИИ в группу стран источников-доноров ПИИ.
Принимая во внимание изменения, происходящие на мировых рынках инвестиционного капитала, следует выделить несколько трендов, которые будут иметь непосредственное влияние на Республику Казахстан и перспективы привлечения ПИИ:
1) изменения конъюнктуры на сырьевые товарные группы, прежде всего нефть и газ, послужили основной причиной уменьшения объемов ПИИ по всему миру и переориентации инвестиционных потоков;
2) некоторое количество стран реализовало ряд существенных изменений в действующее законодательство, предусматривающих появление новых инвестиционных стимулов, а также упрощение практических инвестиционных мер, при этом значительному упрощению подверглись регуляторные и надзорные функции государства в отношении инвестиционных преференций;
3) ряд развивающихся стран открыл доступ к экономическим секторам, прежде недоступным для иностранного инвестирования, в том числе через инструменты приватизации и государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), вместе с тем инвестиционные ограничения были введены в рамках наиболее стратегически важных отраслей, таких, как оборонная промышленность, энергетика и транспорт;

4) жылжымайтын мүлік нарығы үдемелі трендті көрсете бастады, егер дамыған елдерде әрдайым сапалы жылжымайтын мүлік және инфрақұрылым объектілеріне сұраныс сезілсе, ал дамушы елдерде сұраныс қазір ғана жандана бастады;
5) көрсетілетін қызметтер секторы жаһандық инвестициялық ағындарда шешуші рөл атқара бастады. Абсолютті мәндерде ол әлі де болса өндірістік сектордан қалыс қалғанымен, бірақ өсу қарқыны мен жалпы көлемдегі үлесі бойынша айтарлықтай күшеюде. Әсіресе көрсетілетін қызметтер секторындағы компаниялардың трансұлттық қосылу және сіңісу саласындағы өзгерістер айқын байқалады;
6) Оңтүстік-Шығыс Азия мемлекеттері қауымдастығының (бұдан әрі – АСЕАН) елдерінде, сондай-ақ Қытай мен Үндістанда өңірлік құн құру тізбектерінің ішінде байланыстар күшейтілуде. Өңір ішіндегі өндірістік байланыстардың нығаюы арқылы инвестициялық ағындар үшін жаңа тартымдылық бағыттары ашылды;
7) Қытай компаниялары өндіруді тереңдету және қосылған құны жоғары өнімдерді өндіру бағытында қарыштап өсуде. Бұл, әсіресе, жоғары технологиялық химиялық өнімдер, электроника өндірісі, автомашиналар мен авиақұрылыс секторларында байқалады. Жаңа қытай брендтері, меншікті инновациялық әзірлемелер және жаһандық өткізу желілері пайда болуда;
8) көптеген компаниялар өзінің сыртқы инвестицияларын орналастыруға қатысты күту әдісін ұстануда әрі қолданыстағы өндірістік қуаттылыққа қайта инвестициялауды жөн деп санайды;
9) қалалар инвестиция жасалатын негізгі орын болады. Бұл тұрғындар санын қолдан көбейту есебінен емес, қалалар аумағында және айналасында белгілі бір экономикалық қызмет түрлерінің шоғырлануы нәтижесінде болып отыр. Бүгінде ірі қалалар – әсіресе, сервис секторларында капитал мен білікті жұмыс күшінің шоғырланған орталығы болып табылады.
Аталған трендтердің жиынтығы осы өзгерістерден пайда болатын тәуекелдерді жай ғана еңсеру емес, керісінше, инвестициялық әлеуетті арттыру үшін пайдалануға болатын тетіктерді әзірлеу қажеттігін айқындайды. Сондықтан экономикалық тұрлаусыздық және жаһандық ТШИ құрамының өзгеруі Қазақстан Республикасы үшін қиындықтармен қатар мүмкіндіктер де әкеледі.
Қазақстан Республикасына инвестициялар ағынына қатысты жағдайдың да өз серпіні мен бірқатар ерекшеліктері бар.
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасының ТШИ тартуы төмендеу үрдісін көрсетті, ал кейбір жақын көршілеріміз әрі бәсекелестеріміз құлдыраудан кейін тез қалпына келді.
Қазақстан Республикасындағы ТШИ таза ағынының көрсеткіштері ЮНКТАД деректеріне сәйкес 2016 жылы шамамен 4 млрд. АҚШ долларын құраған экономикасы өтпелі елдердің орташа мәнінен асты.

4) рынок недвижимости начинает показывать восходящий тренд, если в развитых странах регулярно ощущался спрос на качественные объекты недвижимости и инфраструктуры, то в развивающихся странах спрос только сейчас вновь начал набирать обороты;
5) сектор услуг начинает играть ключевую роль в глобальных инвестиционных потоках. В абсолютных величинах он все еще уступает производственному сектору, однако по темпам роста и доли в общем объеме значительно укрепляется. Особенно заметны изменения в области транснациональных слияний и поглощений компаний сектора услуг.
6) связи внутри региональных цепочек создания стоимости в странах ассоциации государств Юго-Восточной Азии (далее – АСЕАН), а также Китае и Индии усиливаются. Через усиление внутрирегиональных производственных связей вырисовывается новый контур привлекательности для инвестиционных потоков.
7) китайские компании стремительно растут в сторону углубления переработки и производства продукции с высокой добавленной стоимостью. Особенно это заметно в секторах производства высокотехнологичных химических продуктов, производства электроники, автомашин и авиастроении. Появляются новые китайские бренды, собственные инновационные разработки и глобальные сбытовые сети.
8) многие компании занимают выжидательную позицию относительно размещения своих внешних инвестиций, предпочитая реинвестировать в действующие производственные мощности;
9) города становятся ключевым пунктом для вложения инвестиций. Это происходит не за счет механического увеличения количества жителей, а из-за концентрации определенных видов экономической деятельности на территории и вокруг городов. Сегодня крупные города - это резервуары капитала и квалифицированной рабочей силы, особенно в сервисных секторах.
Совокупность перечисленных трендов определяет необходимость в выработке механизмов, которые позволят не просто преодолевать риски, создаваемые данными изменениями, а наоборот, использовать для наращивания инвестиционного потенциала. Поэтому, экономическая неопределенность и изменение глобальной структуры ПИИ влекут за собой как трудности, так и возможности для Республики Казахстан.
Ситуация с притоком инвестиций в Республику Казахстан также имеет свою динамику и ряд особенностей.
Привлечение ПИИ Республикой Казахстан в последние годы демонстрировало тенденцию к снижению, тогда как некоторые из ближайших соседей, и при этом конкурентов, быстрее восстановились после спада.
Показатели чистого притока ПИИ в Республике Казахстан превышают средний показатель стран с переходной экономикой, который составляет около 4 млрд. долл. США на 2016 год согласно данным ЮНКТАД.

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша 2005 – 2016 жылдары Қазақстан Республикасына жалпы ТШИ ағынының көлемі 243 млрд. АҚШ долл. құрады, оның ішінде 2016 жылы – 20,6 млрд. АҚШ долл., бұл 2015 жылмен салыстырғанда 39,9%-ға көп. Сонымен қатар 2005 – 2016 жылдары Қазақстан Республикасына таза ТШИ ағыны 115,1 млрд. АҚШ долларын, оның ішінде 2016 жылы – 9,1 млрд. АҚШ долл. құрады.
Жалпы көрсетілген кезеңде ең үлкен көлем кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет (35,8 % немесе 86,9 млрд. АҚШ долл.), тау-кен өндіру өнеркәсібі (27,1 % немесе 65,9 млрд. АҚШ доллары), өңдеу өнеркәсібі (12, 3% немесе 30 млрд. АҚШ долл.), сауда (8, 9% немесе 21,6 млрд. АҚШ долл.), қаржы және сақтандыру қызметі (5 % немесе 12,2 млрд. АҚШ долл.), құрылыс (3,5 % немесе 8,5 млрд. АҚШ долл.) сияқты салаларға тиесілі болды.
2-сурет
2005 – 2016 жылдардағы Қазақстан Республикасындағы ТШИ серпіні
(млрд. АҚШ долл.)
Дереккөз: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, 2017 жыл
2-суретте көрсетілгендей жалпы ағынның ең үлкен көлемі 2012 жылы 28,9 млрд. АҚШ доллары болды. Алайда келесі 3 жылда бірқатар ішкі және сыртқы факторларға байланысты инвестициялардың азаюы (28,9 млрд. АҚШ долларынан 14,8 млрд. АҚШ долларына дейін) байқалады. Жаһандық экономикалық конъюнктураның нашарлауына және энергия ресурстары мен металға әлемдік бағаның төмендеуіне байланысты инвестициялардың ағыны 2015 жылы 37 %-ға (2015 жылы 23,7 млрд. АҚШ долл. 2014 жылы 14,8 млрд. АҚШ долл. дейін) төмендегені байқалды. ТШИ теріс серпінінің негізгі себебі шикі мұнай мен табиғи газ өндіруге инвестициялардың 62% -ға төмендеуі (2014 жылға қарағанда 4,5 млрд. АҚШ долл. кем) болып табылады.
Бірақ 2013 жылдан бастап инвестициялардың бірқалыпты төмендеуінен кейін 2016 жылы теріс тренді өзгертуге мүмкіндік туды. Айталық 2016 жылы инвестициялардың тағы да өскені байқалады – ТШИ-дің жалпы ағыны шамамен 40% -ға өсті.
Қазақстан Республикасы тәуелсіздік жылдары ішінде Орталық-Азия өңіріндегі экономикаға инвестицияларды тарту бойынша көшбасшыға айналғанын атап өту қажет.
20 жыл ішінде жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімінің (бұдан әрі – ЖІӨ) 17,4 есеге, 1994 жылы 735,9 АҚШ долларынан 2014 жылы 12806,7 АҚШ долларына дейін өсті. Әрине, шетелдік инвестициялар елдің экономикасын қалпына келтіру мен қайта бағдарлауда маңызды рөл атқарды.
Алынған шетелдік капиталдың арқасында Қазақстан Республикасы қуатты энергетикалық ресурстарға ие, келешекке амбициялық әрі орнықты жоспары бар ел ретіндегі ұстанымын күшейтті.
Бесжылдық кезең (2005 – 2009 жылдар) ішінде Қазақстан Республикасын Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру басталғанға дейін 82,1 млрд. АҚШ долл. тартылған болатын, ал 2010 – 2014 жылдары 149,5 млрд. АҚШ долл. тартылды (1,5 есе өсім), бұл шетелдік инвесторлардың ел экономикасына қызығушылығының жоғарылауын растайды.

По данным Национального Банка Республики Казахстан за 2005-2016 годы объем валового притока ПИИ в Республику Казахстан составил 243 млрд. долл. США, из них в 2016 году – 20,6 млрд. долл. США, что больше по сравнению с 2015 годом на 39,9 %. Вместе с тем, за 2005-2016 годы объем чистого притока ПИИ в Республику Казахстан составил 115,1 млрд. долл. США, из них в 2016 году – 9,1 млрд. долл. США.
В целом за указанный период наибольший объем пришелся на такие отрасли, как профессиональная, научная и техническая деятельность (35,8 % или 86,9 млрд. долл. США), горнодобывающая промышленность (27,1 % или 65,9 млрд. долл. США), обрабатывающая промышленность (12,3 % или 30 млрд. долл. США), торговля (8,9 % или 21,6 млрд. долл. США), финансовая и страховая деятельность (5 % или 12,2 млрд. долл. США), строительство (3,5 % или 8,5 млрд. долл. США).
Рисунок 2
Динамика ПИИ в Республике Казахстан за 2005-2016 гг.
(млрд. долл. США)
Источник: Национальный Банк Республики Казахстан, 2017 г.
Как видно из рисунка 2 наибольший объем валового притока был в 2012 году, который составил 28,9 млрд. долл. США. Однако затем последующие 3 года в связи с рядом внутренних и внешних факторов наблюдается спад инвестиций (снижение с 28,9 млрд. долл. США до 14,8 млрд. долл. США). В связи с ухудшением глобальной экономической конъюнктуры и снижением мировых цен на энергоресурсы и металлы заметен спад потока инвестиций в 2015 году на 37% (снижение с 23,7 млрд. долл. США в 2014 году до 14,8 млрд. долларов США в 2015 году). Основной причиной отрицательной динамики ПИИ является спад инвестиций в добычу сырой нефти и природного газа на 62% (на 4,5 млрд. долл. США меньше, чем в 2014 году).
Но после постепенного спада инвестиций с 2013 года в 2016 году удалось переломить негативные тренды. Так, в 2016 году вновь виден рост инвестиций - валовый приток ПИИ вырос почти на 40%.
Следует отметить, что Республика Казахстан за годы независимости стала лидером в Центрально-Азиатском регионе по привлечению инвестиций в экономику.
За 20 лет показатель валового внутреннего продукта (далее – ВВП) на душу населения увеличился в 17,4 раза - с 735,9 долл. США в 1994 году до 12806,7 долл. США в 2014 году. Несомненно, иностранные инвестиции сыграли важную роль в восстановлении и переориентации экономики страны.
Благодаря полученному иностранному капиталу Республика Казахстан укрепила свои позиции в качестве страны, обладающей мощными энергоресурсами и имеющей амбициозные, но в то же время устойчивые планы на будущее.
За пятилетний период (2005-2009 гг.) до начала реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 гг. было привлечено всего 82,1 млрд. долл. США, а за период 2010-2014 гг, было привлечено 149,5 млрд. долл. США (рост в 1,5 раза), что подтверждает повышение интереса зарубежных инвесторов к экономике страны.

Сонымен қатар 2005 жылдан 2016 жылға дейінгі тікелей инвестициялардың Қазақстан Республикасынан шетелге кеткен жалпы ағыны 60,2 млрд. АҚШ долл. құрады. Отандық капиталдың ең үлкен ағыны Нидерланды (37,2 млрд. АҚШ доллары), Ұлыбритания (5,5 млрд. АҚШ долл.), Ресей Федерациясы (2,9 млрд. АҚШ долл.) және Ирландия (1,8 млрд. АҚШ долл.) бағыттарында байқалды.
Қазақстан Республикасында ТШИ ағындары шикізаттық тауарлардың әлемдік бағаларының өзгеруіне сезімтал.
Қазақстанның экономикасы өндіруші салалардағы (мұнай-газ, тау-кен, металлургия және ілеспелі қызмет салалары) ресурстарға бағдарланған инвестициялармен тығыз байланысты болғандықтан, ел әртараптандырудың жетіспеушілігіне байланысты жоғары қауіптерге ие болды.
Жалпы барлық кен өндіру саласы мен карьерлерді өңдеу 58%-ға, көтерме және бөлшек сауда 46,7% (1,3 млрд. АҚШ долл. аз) және геологиялық барлау және іздеу шаралары 5,1%-ға (295 млн долларға аз) азайды. Бұл ретте ТШИ жалпы ағынында өңдеу өнеркәсібінің көрсеткіштері өскенімен, әлі де болса аз болып қалуда (3-сурет).
Экономиканы әртараптандыру – елді дамыту басымдықтарының бірі.
Экономиканы әртараптандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі көптеген Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (Қазақстан 2050, Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары, "Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары, Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы) құжаттарын қабылдады.
3-сурет
2005 – 2016 жылдары Қазақстан Республикасындағы ТШИ көлемі
(млрд. АҚШ долл.)
Дереккөз: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, 2017 ж.
Бұдан басқа Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі даму стратегиясында бәсекеге қабілетті әрі әртараптандырылған экономиканы дамыту бағдарламаларын іске асыру одан әрі жалғастыруды талап етеді деп көрсетілген.
3-суретте көрсетілгендей, ТШИ-дің жалпы ағынындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі өскенімен, әлі де болса шамалы болып қалуда. Айталық, өңдеу өнеркәсібінің үлес салмағы 2005 жылғы 4,4% -дан 2016 жылы 18,4% -ға дейін өсті.
Қазақстан Республикасында қайта инвестициялаудың үлкен құбылмалығы байқалады. Бұл ретте инвесторлар түскен кірісті шикізат секторының жаңа жобаларына инвестициялауды қалайды.
Келесі суретте көрсетілгендей ТШИ жалпы ағынының негізгі бөлігін борыштық құралдар құрайды, олардың үлесі 2005 жылғы 80,6%-дан 2016 жылы 51,4%-ға дейін азайды. Сонымен бірге, капиталдағы қатысу құралдарының үлес салмағы мен қайта инвестициялаудың жылдан жылға өсуі байқалады. Осылайша, капиталға қатысу құралдарының үлесі 2005 жылғы 16,8%-дан 2016 жылы 24,8%-ға дейін өсті. Сонымен бірге 2005 – 2016 жылдары қайта инвестицияланған кірістер үлесі 2,6%-дан 23,8%-ға дейін артты (4-сурет).
4-сурет
ТШИ-дің үлестік ағынының компоненттер бойынша құрамы
Дереккөз: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, 2017 ж.

Вместе с тем, за период с 2005 по 2016 годы валовой отток прямых инвестиций из Республики Казахстан за рубеж составил 60,2 млрд. долларов США. Наибольший отток отечественного капитала наблюдается в направлении Нидерландов (37,2 млрд. долл. США), Великобритании (5,5 млрд. долл. США), Российской Федерации (2,9 млрд. долларов США) и Ирландии (1,8 млрд. долл. США).
Потоки ПИИ в Республику Казахстан чувствительны к изменению мировых цен на сырьевые товары.
Поскольку экономика Республики Казахстан тесно связана с инвестициями, ориентированными на ресурсы, то есть в добывающих отраслях (нефтегазовая, горнодобывающая, металлургическая и сопутствующие отрасли услуг) страна подвержена высоким рискам, связанным с недостаточной диверсификацией.
В целом ПИИ в горнодобывающую отрасль и разработку карьеров сократились на 58 %, в оптовую и розничную торговлю на 46,7 % (меньше на 1,3 млрд. долл. США) и деятельность по проведению геологической разведки и изысканий на 5,1 % (меньше на 295 млн. долл. США). При этом показатель обрабатывающей промышленности в общем потоке ПИИ растет, но остается все еще малым (рисунок 3).
Диверсификация экономики – один из приоритетов развития страны.
В целях диверсификации экономики Правительством Республики Казахстан принимаются меры, среди которых и различные документы Системы государственного планирования, такие как: Казахстан 2050, Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы, План нации "100 конкретных шагов", Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 годы, Государственная программа развития агропромышленного комплекса.
Рисунок 3
Объем ПИИ в Республике Казахстан с 2005 по 2016 годы
(млрд. долл. США)
Источник: Национальный Банк Республики Казахстан, 2017 г.
Кроме того, в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года отмечается, что реализация программ развития конкурентоспособной и диверсифицированной экономики требует дальнейшего продолжения.
Как видно из рис. 3 доля обрабатывающей промышленности в общем притоке ПИИ растет, но остается все еще небольшой. Так, удельный вес обрабатывающей промышленности вырос с 4,4 % в 2005 году до 18,4 % в 2016 году.
В Республике Казахстан отмечается большая волатильность реинвестирования. При этом инвесторы предпочитают инвестировать полученные доходы в новые проекты сырьевого сектора.
Как видно из следующего рисунка основную часть валового притока ПИИ составляют долговые инструменты, доля которых уменьшилась с 80,6 % в 2005 году до 51,4 % в 2016 году. Вместе с тем, заметно, что удельный вес инструментов участия в капитале и реинвестиций растет из года в год. Так, доля инструментов участия в капитале выросла с 16,8 % в 2005 году до 24,8 % в 2016 году. Вместе с тем за 2005-2016 гг. выросла и доля реинвестированных доходов с 2,6 % до 23,8 % (рисунок 4).
Рисунок 4
Состав валового притока ПИИ, в разбивке по компонентам
Источник: Национальный Банк Республики Казахстан, 2017 г.

Қазақстан Республикасында қайта инвестициялаудың құбылмалылығы байқалады: ТШИ ағынындағы қайта инвестицияланған кірістер үлесінің бірде өсіп, бірде күрт құлдырайтынын атап өткен жөн. Мысалы, егер 2014 жылы бұл көрсеткіш 21%-ды құраса, 2015 (-1,8%) және 2016 жылдары 23,8%-ға дейін қайтадан өсті. Жалпы, 2005 – 2016 жылдары аталған көрсеткіш бойынша орташа мәні 10,4%-ды құраса, әлем бойынша орташа 30-35%-ды құрайды.
Елдегі аталған көрсеткіштің төменгі деңгейі инвесторлардың салалық-шикізаттық мүдделерімен түсіндіріледі.
Бұдан басқа қайта инвестицияланған кірістердің төменгі үлесі жұмыс істеп жатқан шетелдік инвесторларды ұстап қалумен байланысты проблемалардың бар екенін көрсетеді, бұл олардың елдегі өзінің қызметін жалғастыру және кеңейту қабілетіне теріс әсер етеді.
Қазақстан Республикасы экономикасының нақты секторындағы инвестициялардың ауқымды ағыны дамуды анықтайтын шарттардың бірі болып табылады.
Жалпы экономиканы әртараптандыру үшін тиімділікті арттыруға бағдарланған инвестицияларды тартуға көп күш жұмсау қажет. Инвестициялардың осы түрі капитал көзі болып табылады, технологиялар мен білімнің белсенді трансфертіне, сондай-ақ экспортты әртараптандыруға, қабылдаушы экономиканың жаһандық бәсекеге қабілеттілігін арттыруға және елде жаңа сапалы жұмыс орындарын құруға ықпал етеді.
Қазақстан Республикасында тиімділікті арттыруға бағдарланған ТШИ үлесі төмен болып қалуда.
Соңғы онжылдықта Қазақстан Республикасындағы ТШИ ағынының құрылымы елеулі өзгерістерге ұшыраған жоқ. Айталық, Дүниежүзілік банктің әдіснамасына сәйкес (5-сурет):
55 %-дан 78 %-ға дейінгі ТШИ – геологиялық барлау сияқты ілеспелі қызметтерді қоса алғанда, өндіруші салаларға;
19 %-дан 36 %-ға дейінгі ТШИ – қаржы, сақтандыру немесе бөлшек сауда секторлары сияқты нарыққа бағдарланған салаларға;
тек 2 %-дан 17 %-ға дейінгі ТШИ жоғары қосылған құнды тудыратын салаларға, оның ішінде металл өңдеу саласына бағдарланады.
5-сурет
Қазақстан Республикасындағы инвесторларды ынталандыруға қатысты ТШИ-дің түрлері
* (салыстырмалы үлестер)
*тиімділікті арттыруға бағдарланған, нарыққа бағдарланған, табиғи ресурстарға бағдарланған ( жалпыдан үлесі %)
Дереккөз: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, 2017, Дүниежүзілік банк тобының есептері
Инвестициялар көлемінің азаюы, оның ішінде мемлекеттің елеулі қатысы бар салаларда орын алғандығын айта кету қажет.
Экономикадағы мемлекеттік сектордың үлесі жоғары болып қалуда.
Мемлекет бақылайтын және жанама түрде бақылайтын ұйымдардың жалпы қосылған құнының ЖІӨ қатынасы 2014 жылы 21,1 %-ды, 2015 жылы 19,1 %-ды құрады.
ЭЫДҰ-ның көптеген елдерінде мемлекеттің ұлттық экономикаға қатысу деңгейі орташа есеппен ЖІӨ-нің 15 % құрайды.

Следует отметить, что реинвестиции в Республике Казахстан демонстрируют большую волатильность: то доля реинвестированных доходов в притоке ПИИ растет, то резко падает. К примеру, если в 2014 году данный показатель составил 21 %, то в 2015 году (-1,8 %) и в 2016 году вновь вырос до 23,8 %. В целом, за 2005-2016 годы среднее значение по данному показателю составляет 10,4%, тогда как в среднем по миру оно составляет 30-35 %.
Низкий уровень данного показателя в стране объясняется отраслевыми - сырьевыми предпочтениями инвесторов.
Кроме того, низкая доля реинвестированных доходов может свидетельствовать о проблемах с удержанием действующих иностранных инвесторов, что отрицательно влияет на их способность продолжать и расширять свою деятельность в стране.
Масштабный приток инвестиций в реальный сектор экономики Республики Казахстан является одним из определяющих условий развития.
В целом необходимо направить большие усилия на привлечение инвестиций, ориентированных на повышение эффективности для диверсификации экономики. Данный вид инвестиций является источником капитала, способствует активному трансферту технологий и знаний, а также диверсификации экспорта, повышению глобальной конкурентоспособности принимающей экономики и созданию новых качественных рабочих мест в стране.
Доля ПИИ, ориентированных на повышение эффективности в Республике Казахстан, остается низкой.
За последнее десятилетие структура потоков ПИИ в Республике Казахстан не претерпела существенных изменений. Так, согласно методологии Всемирного Банка (рисунок 5):
от 55 % до 78 % ПИИ ориентируются в добывающие отрасли, включая сопутствующие услуги, такие как геологоразведка;
от 19 % до 36% ПИИ ориентируются в отрасли, ориентированные на рынок, такие как финансовый, страховой или розничный секторы;
лишь от 2 % до 17% ПИИ ориентируются в отрасли, генерирующие высокую добавленную стоимость, в частности, в отрасль металлообработки.
Рисунок 5
Виды ПИИ относительно мотивации инвесторов в Республике Казахстан (относительные доли)
*ориентир. на повышение эффективности, ориентир. на рынок, ориентир. на природные ресурсы (% доля от общего)
Источник: Национальный Банк Республики Казахстан, 2017, расчеты группы Всемирного банка
Следует отметить, что уменьшение объемов инвестиций произошло, в том числе в отраслях, где имеется значительное государственное участие.
Доля государственного сектора в экономике остается высокой.
Соотношение валовой добавленной стоимости, контролируемых и косвенно контролируемых государством организаций, к ВВП за 2014 год составило 21,1 %, а за 2015 год - 19,1 %.
Отметим, что в большинстве стран ОЭСР уровень государственного участия в национальной экономике в среднем составляет 15 % от ВВП.

Осы мәселені шешу үшін 2014 жылы Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет және олардың үлестес тұлғалары қатысатын заңды тұлғаларды ауқымды жекешелендіру туралы жариялады. Жалпы алғанда 2016 – 2020 жылдар аралығында 4-тен 7 млрд. АҚШ долл. сомасына дейін мемлекет және ұлттық холдингтердің еншілес компаниялары қатысатын 878 заңды тұлға сатылуы тиіс, оның ішінде:
1) 68 ірі компания (ТОП-68), олардың ішінде 14 республикалық меншіктегі ұйым, 1 коммуналдық меншіктегі ұйым және 53 ұлттық басқарушы холдингтердің ұйымдары;
2) ТОП-68 құрамына кірмеген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ 168 ұйымы;
3) 50 республикалық және 440 коммуналдық меншіктегі ұйымдар;
4) 152 ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың ұйымдары, оның ішінде әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар бар.
Тиімділікті арттыруға бағытталған жаңа инвестицияларды тарту үшін неғұрлым тиімді болып табылатын бірқатар салаларды бөлуге болады.
Жалпы Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетін іске асыратын инвестицияларды белсенді тарту үшін салалар екі топқа бөлінеді.
I топ "Әлеуеті қолданыстағы салалар": азық-түлік өнеркәсібі, мұнай мен газды, пайдалы қазбаларды терең қайта өңдеу (металлургия, химия, мұнай-химия), сондай-ақ машина жасау. I топ қысқа мерзімді немесе орта мерзімді перспективада тиімділікті арттыруға бағытталған ТШИ ілгерілетуге болатын салалардан тұрады. Бұл салалар Қазақстан Республикасының бәсекелі басымдылықтарының көзі болып табылады және Қазақстанды экспорт үшін өндірістік база ретінде пайдаланатын ТШИ тартатын болады. Ақпараттық жұмыс осы салаларға, сондай-ақ жергілікті жеткізушілердің саны мен сапасын арттыруға белсенді түрде бағытталатын болады.
II топ "Перспективалы салалар": ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ), туризм және қаржы. Бұл топ инвесторлар ұзақ мерзімді перспективада қызығушылық танытуы мүмкін салалардан тұрады. Елдің бәсекелестік артықшылықтары күшейген және нарықтың ауқымы ұлғайған жағдайда осы салалар инвестицияларды тарту үшін жақсы әлеует көрсете алады және экспорттық әлеуетті арттыратын болады (мысалы, туризм үшін - келетін туристердің санын арттыру; қаржы секторы үшін – "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) табысты жұмыс істеуі, АКТ үшін – аталған салада елдегі мамандардың санын көбейту). Сондай-ақ бұл салалар жаңа инвестицияларға тұрақты жаһандық сұранысты көрсетеді және ел үшін әлеуетті жоғары кірісті қамтамасыз етуі мүмкін. Бірақ қазіргі уақытта олар шетелдік инвесторларға жеткілікті артықшылықтарды ұсынбайды:
АКТ- ға инвестицияларды тарту бойынша басты кедергі білікті кадрлардың жетіспеушілігі, инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы, заңнаманың жетілмегендігі болып табылады, оның ішінде МЖӘ және өзге салаларда;
туризм саласындағы нарық елеулі өсуге қол жеткізбей отыр, себебі сектордың дамуына кедергі келтіретін негізгі проблемалар туризм инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы, халықаралық бағыттағы авиатасымалдар құнының жоғары болуы және жергілікті компаниялар көрсететін кызмет деңгейінің төмендігі болып табылады;
АХҚО өңірлік қаржылық хаб ретінде сәтті дамыған жағдайда шетелдік инвестициялар үшін елдің қаржы секторының тартымдылығы артады. Жетекші стандарттар, ағылшын құқығы, халықаралық кадрларды тарту жетілдірілген стандарттар мен технологияларды көшіру арқылы қаржы секторына оң әсер етеді.
І және ІІ топтағы салаларға қатысты тиімділікті арттыруға бағытталған инвестициялар бойынша Қазақстан Республикасының ұсынатын басымдылықтарын (құн бойынша ұсыныс) жарнамалау маңызды болып табылады.
Басқа өңірлік бәсекелестермен салыстырғанда бәсекелестік артықшылықтарды анықтау қажет.
Бұл ретте қазіргі кезде кездесетін инвестициялық кедергілерді жою мақсатында салалық саясатты және нормативтік құқықтық базаны түзету мен жетілдіру жөніндегі шараларды іске асыру қажет. Салалық саясатты әзірлеуді Қазақстан Республикасы әлеуетті инвесторларға ұсынуға дайын салалық артықшылықтарды тұрақты түрде жақсарту мақсатында негізгі мүдделі тараптардың келісілген күштерімен жүргізу қажет.
Белгіленген салалар топтарына инвестицияларды тарту үшін басым елдердің тізімін анықтау, сонымен қатар қайта инвестициялау көлемін ұлғайту нысаналы шетелдік инвесторларды анықтау процесінің бірінші қадамы болып табылады.
Олардың Қазақстан Республикасымен ынтымақтастығының геосаяси және экономикалық шарттарына сүйене отырып мынадай блоктар айқындалды:
ЕАЭО-ға мүше елдер, бұл ретте Қазақстан Республикасында ірі инвесторлар;
әлемдегі капитал мен технологиялардың иесі болып табылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында ірі активтерге ие Азия елдері;
ЭЫДҰ мүше елдер мен әріптес мемлекеттер - капитал мен технологиялардың иелері.
Таяу Шығыс елдері - капитал иелері.
Нәтижесінде ТШИ үшін нысаналы салалардағы өлшемшарттарға неғұрлым сәйкес келетін елдердің нысаналы тізімі құрылды. Ынтымақтастықтың мынадай тарихи алғышарттары өлшемшарттар ретінде қабылданды:
ТШИ бойынша халықаралық инвестициялық позиция;
Қазақстан Республикасындағы шетелдер қатысатын заңды тұлғалардың саны;
тауар айналымы;
бұрын таңдалған салалық басымдықтарға сәйкестік.

Для решения данного вопроса в 2014 году Правительство Республики Казахстан объявило о масштабной приватизации юридических лиц с участием государства и их аффилированных лиц. В общей сложности в период с 2016 по 2020 годы продаже подлежат 878 юридических лиц с участием государства и дочерних компаний национальных холдингов на сумм от 4 до 7 млрд. долл. США, в том числе:
1) 68 крупных компаний (ТОП-68), из них 14 организаций республиканской собственности, 1 организация коммунальной собственности и 53 организации национальных управляющих холдингов;
2) 168 организаций акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", которые не вошли в ТОП-68;
3) 50 организаций республиканской и 440 коммунальной собственности;
4) 152 организации национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, в т.ч. социально-предпринимательские корпорации.
Выделяется ряд отраслей, в которые наиболее выгодно привлекать новые инвестиции, направленные на повышение эффективности.
В целом выделяются две группы отраслей для проактивного привлечения инвестиций, реализующих экспортный потенциал Республики Казахстан.
Группа I "отрасли с действующим потенциалом": пищевая промышленность, глубокая переработка нефти, газа и полезных ископаемых (металлургия, химия и нефтехимия), а также машиностроение. Группа I состоит из отраслей, в которых возможно продвигать ПИИ, ориентированные на повышение эффективности, в краткосрочной или среднесрочной перспективе. Данные отрасли являются источниками конкурентных преимуществ Республики Казахстан и привлекут ПИИ, которые будут использовать Казахстан как производственную базу для экспорта. Информационная работа будет проактивно нацелена на данные отрасли, а также повышение количества и качества местных поставщиков.
Группа II "перспективные отрасли": информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ), туризм и финансы. Данная группа состоит из отраслей, в которых инвесторы могут быть заинтересованы в долгосрочной перспективе. В случаях усиления конкурентных преимуществ страны и увеличения масштаба рынка, данные отрасли могут продемонстрировать хороший потенциал для привлечения инвестиций и повысить экспортный потенциал (например, для туризма - повышение количества приезжающих туристов; для финансового сектора – успешное функционирование Международного финансового центра "Астана" (далее - МФЦА), для ИКТ – создание в стране критической массы специалистов в данной сфере). Также, эти отрасли показывают устойчивый глобальный спрос на новые инвестиции и могут потенциально обеспечить высокую прибыль для страны. Однако в настоящее время они не предлагают достаточных преимуществ иностранным инвесторам:
основными препятствиями привлечения инвестиций в ИКТ являются недостаток квалифицированных кадров, недостаточная развитость инфраструктуры, несовершенство законодательства, в том числе в сфере ГЧП и другие;
туристическая отрасль не демонстрирует достаточно сильный рост, так как основными проблемами, препятствующими развитию сектора, являются неразвитость туристической инфраструктуры, высокая стоимость авиаперевозок по международным направлениям и низкий уровень оказываемых сервисов местными компаниями;
в случае успешного развития МФЦА как регионального финансового хаба повысится привлекательность финансового сектора страны для иностранных инвестиций. Передовые стандарты, английское право, привлечение международных кадров окажут эффект перелива на финансовый сектор путем ретрансляции улучшенных стандартов и технологий.
В отношении отраслей групп I и II важно эффективно рекламировать предлагаемые Республикой Казахстан преимущества по инвестициям (ценностное предложение), направленные на повышение эффективности.
Необходимо определить конкурентные преимущества в сравнении с другими региональными конкурентами.
В этой связи необходимо реализовать меры по корректировке и совершенствованию отраслевых политик и нормативно-правовой базы с целью исключения существующих инвестиционных барьеров. Разработку отраслевых политик необходимо производить согласованными усилиями основных заинтересованных сторон с целью постоянного улучшения предлагаемых отраслевых преимуществ, которые Республика Казахстан готова предложить потенциальным инвесторам.
Определение списка приоритетных стран для привлечения инвестиций в выделенные группы отраслей, а также увеличения объемов реинвестирования является первым шагом процесса идентификации целевых иностранных инвесторов.
Исходя их геополитических и экономических условий сотрудничества с Республикой Казахстан были выделены следующие блоки:
страны-члены ЕАЭС, при этом крупные инвесторы в Республике Казахстан;
азиатские страны, являющиеся владельцами капитала и технологий в мире, также обладающие крупными активами в Республике Казахстан;
страны-члены и страны-партнеры ОЭСР – владельцы капитала и технологий;
страны Ближнего Востока - владельцы капитала.
В результате сформирован целевой список стран, наиболее соответствующих критериям в целевых для ПИИ отраслях. В качестве критериев приняты следующие исторические предпосылки сотрудничества:
международная инвестиционная позиция по ПИИ;
количество юридических лиц в Республике Казахстан с иностранным участием;
товарооборот;
соответствие ранее выбранным отраслевым приоритетам.

29 – орын (0,1 млрд. $ немесе жалпы санынан 0,1 %)
64– орын (38 немесе жалпы санынан 0 %)
51 – орын (0,04 млрд. $ немесе жалпы санынан 0,1 %)
1
Түркия (ЭЫДҰ мүшесі)
16 – орын (0,5 млрд. $ немесе жалпы санынан 0,4 %)
2 – орын (4 076 немесе жалпы санынан 10 %)
11 – орын (1,5 млрд. $ немесе жалпы санынан 2 %)
3
* - есепке алынбайды, себебі Нидерланды офшорлы юрисдикция бола отырып, салықтық құрылымдану кезінде кең қолданады.
Басым елдерді айқындау нысаналы шетел инвесторларын идентификациялау барысында бірінші қадам болып табылады. Әзірленген инвестициялық ұсыныстар ұсынылатын, сондай-ақ келіссөздер тетігі іске қосылатын әлеуетті инвесторларды, компанияларды таңдау түпкілікті мақсат болып табылады.
Бұл ретте шетел инвестицияларын тартудың осы кезеңінде инвестициялық және инновациялық жобалардың отандық экономикамен байланысын нығайтатын іріктеп алынған нысаналы елдер үшін аталған өлшемшарттарды ескере отырып, "сапалы" инвестицияларды тарту маңызды аспект болып табылатынын атап өту керек.

29 – место (0,1 млрд. $ или 0,1 % от общего числа)
64– место (38 или 0 % от общего числа
51 – место (0,04 млрд. $ или 0,1 % от общего числа)
1
Турция (член ОЭСР)
16 – место (0,5 млрд. $ или 0,4 % от общего числа)
2 – место (4 076 или 10 % от общего числа)
11 – место (1,5 млрд. $ или 2 % от общего числа)
3
* - не учитывается в связи с тем, что Нидерланды, являясь офшорной юрисдикцией, широко используются при налоговом структурировании.
Определение приоритетных стран представляет собой первый шаг в процессе идентификации целевых иностранных инвесторов. Конечная цель состоит в том, чтобы выбрать компании, потенциальных инвесторов, которым будут предложены подготовленные инвестиционные предложения, а также запущен переговорный механизм.
При этом, необходимо отметить, что на данном этапе привлечения иностранных инвестиций важным аспектом стоит привлечение "качественных" инвестиций с учетом перечисленных критериев для отобранных целевых стран, которые будут укреплять связь инвестиционных и инновационных проектов с отечественной экономикой.

7. МЖӘ жобаларына инвестицияларды тарту.
7-кесте. Нәтижелер көрсеткіштері
№Р/с№
Нәтиже көрсеткішінің атауы
Өлш. бірлігі
Ақпарат көзі
Базалық жыл
Жоспарланған жыл
Іске асыру жылдары
Жауапты орындаушылар
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
1
ТШИ-дің қатысуымен МЖӘ жобалары
бірл.
ҰЭМ деректері
-
2
3
5
15
20
30
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ҰЭМ, БҒМ, ДСМ
млрд.
АҚШ долл.
-
0,2
0,5
0,7
1
1,5
1,8
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Бағдарламаны іске асырудың түйінді органдары – Инвесторларды тарту мәселелері жөніндегі үкіметтік кеңес (Инвестициялық штаб) (бұдан әрі – Кеңес) және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі.
Бұл ретте Кеңестің құрамы мен функциялары кеңейтілетін болады.
Осыған байланысты Кеңестің құрамына түйінді мемлекеттік органдардың, мемлекеттік ұйымдардың, бизнес-қоғамдастықтардың, бизнес-қауымдастықтардың өкілдерін қосу ұсынылады.
Кеңес өзінің қызметін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің төрағалығымен жүзеге асыруды жалғастырады, өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және өзге де құқықтық актілерін, сондай-ақ өзінің ережесін басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Кеңестің жұмыс органы болады.
Кеңес мына бағыттар бойынша ұсыныстар әзірлеуді жүзеге асыратын болады:
Бағдарламаны іске асырудың жалпы мониторингі мен жетістіктерді тұрақты есепке алу;
шетелдік инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, инвестициялық саясатқа қатысты Қазақстан Республикасының құқықтық базасын жетілдіру;
инвесторлардың салық, кеден, көші-қон заңнамасы саласындағы жүйелік мәселелері;
Инвестициялық омбудсменмен өзара іс-қимыл кезіндегі инвестициялық жобалардың проблемалық мәселелері;
халықаралық тәжірибені ескере отырып инвесторлардың мүдделерін қозғайтын құқықтық актілерді әзірлеуге шетелдік инвесторларды тарту;
басым инвестор елдерге қатысты тиімді келіссөз жүргізу әдісін таңдау;
өңірлерге инвестицияларды тартуға кедергі келтіретін шектеулерді алып тастау және т.б.
Осы Бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылатын мониторинг пен бағалау жүйесі Бағдарламаны басқару мен нәтижелерді бақылаудың негізін қалыптастыратын болады.
Бағдарламаның негіз қалаушы қағидаттарын сақтау
Бағдарлама инвестицияларды тарту, қолдау мен ұстап қалу бойынша жұмыстың барлық кезеңдерінде оны сәтті іске асыру үшін шешуші болып табылатын негізгі төрт қағидатқа сүйенеді.

7. Привлечение инвестиций в проекты ГЧП.
Таблица 7. Показатели результатов
№№ п/п
Наименование показателя результата
Ед.изм.
Источник информации
Базовый год
Плановый год
Годы реализации
Ответственные за исполнение
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
1
Проекты ГЧП с участием ПИИ
Ед.
данные МНЭ
-
2
3
5
15
20
30
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МНЭ, МОН, МЗ
млрд.долл. США
-
0,2
0,5
0,7
1
1,5
1,8
5. Основные направления, пути достижения целей и задач Программы, соответствующие меры
Ключевые органы реализации Программы - Правительственный совет по вопросам привлечения инвесторов (Инвестиционный штаб) (далее - Совет) и Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
При этом, состав и функции Совета будут расширены.
В этой связи предлагается включить в состав Совета представителей ключевых государственных органов, государственных организаций, бизнес-сообществ, бизнес-ассоциаций.
При этом, Совет продолжит осуществлять свою деятельность под председательством Премьер-Министра Республики Казахстан, в своей деятельности будет руководствоваться Конституцией Республики Казахстан, законами и иными правовыми актами Республики Казахстан, а также его положением.
Рабочим органом Совета будет Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Более того Совет будет осуществлять выработку предложений по следующим направлениям:
общий мониторинг реализации Программы и регулярный учет достижений;
защита прав и интересов иностранных инвесторов, совершенствование правовой базы Республики Казахстан касательно инвестиционной политики;
системные вопросы инвесторов в сфере налогового, таможенного, миграционного законодательства;
проблемные вопросы инвестиционных проектов во взаимодействии с Инвестиционным омбудсменом;
вовлечение иностранных инвесторов в разработку правовых актов, затрагивающих интересы инвесторов с учетом международного опыта;
выбор эффективной переговорной тактики в отношении приоритетных стран-инвесторов;
снятие ограничений, препятствующих привлечению инвестиций в регионы и др.
Система мониторинга и оценки, являющаяся неотъемлемой частью данной Программы, будет формировать основу управления Программой и контроля результатов.
Соблюдение основополагающих принципов Программы
Программа опирается на четыре основополагающих принципа, являющиеся решающими для ее успешной реализации на всех этапах работы по привлечению, поддержке и удержанию инвестиций.

1. Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімдерінің айқындығы мен негізділігі. Мемлекеттік органдар қызметінің айқындығын, әсіресе, инвесторлармен қарым-қатынас кезінде арттыру қажет. Қазақстан Республикасы Үкіметінің әрекеті эмпириялық бақылаулармен және деректермен негізделетін болады – мысалы, инвестицияларды тарту бойынша шешімдер мен әрекеттер жоғары сапалы салалық талдауға сүйенсе, реттеуші құралдарға реттеушілік әсерді мамандандырылған бағалау жүргізілетін болады.
2. Жеке секторды тарту. Жеке сектор инвестициялар саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысатын болады. Ол үшін мемлекет-жеке диалогтық алаң ретінде салалық қауымдастықтардың рөлі күшейтіледі (бүкіл экономиканың және/немесе жекелеген салалардың ауқымында), сонымен бірге жекеменшік сектормен сұхбат құрудың және бірігіп шешім қабылдаудың жаңа мәдениеті енгізілетін болады. Мысалы, Қазақстан Республикасының Үкіметі ұсынылатын заңдар мен нормативтік актілер туралы ақпаратты жариялап қана қоймай, жеке сектордан қарастырылатын бастамалар бойынша сындарлы бағалауды белсенді түрде сұрататын болады. Инвестициялық ахуалды жақсарту жұмысына қажеттілігіне қарай өзге де мүдделі тараптар тартылатын болады.
3. Нәтижеге бағдарлану. Бағдарламаны іске асыру мониторингі мен бағалау тиісті түрде қамтамасыз етілетін болады. Жүргізілетін шаралар мен реформалардың экономикалық әсерін бағалау үшін, сонымен бірге Бағдарламаны іске асыруда маңызды мәні бар мониторинг пен бағалаудың тиімді орындалуын қамтамасыз ету үшін тиімділіктің түйінді көрсеткіштерінің (бұдан әрі – ТТК) жинағын әзірлеу мен енгізу жоспарлануда. Мемлекеттік саясат, бағдарламалар мен реформалар кейін іске асырылуы кезіндегі кемшіліктерге байланысты жиі тиісті нәтиже бермейді. Реформалар бойынша өзекті бастамалармен байланысты іс-шараларды сапалы түрде іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында инвесторлардан енгізілетін шаралардың ағымдағы жағдайы мен сапасы туралы уақтылы сигнал алуға мүмкіндік беретін кері байланыстың тиімді тетіктері әзірленетін болады. Алынған ақпарат негізінде қажеттілігіне қарай түзету әрекеттері жүргізілетін болады. Бағдарламаны іске асыру шараларының тиімділігін арттыру мақсатында қатаң және эмпириялық тұрғыдан негізделген бағалауға басты назар аударылады.
4. Орталық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – ОМО) мен жергілікті атқарушы органдарды (бұдан әрі – ЖАО) тиімді үйлестіру. ОМО мен ЖАО арасындағы үйлестіру мен ақпарат алмасудың жеткіліксіздігі жиі мемлекеттік реттеу саясатының тиімсіз жүзеге асырылуының себебі болып табылады. Мемлекеттік реттеу саясатының дәйексіздігі мен келіспеушілігі инвесторлар үшін инвестициялық ахуалдың болжамсыздығының негізгі қайнар көзі. Осыған байланысты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің, "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының
(бұдан әрі – Kazakh Invest) нақты регламенті мен жауапкершілік аймақтары анықталып, барлық ОМО және ЖАО іс-қимыл тәртібі әзірленеді және бекітілетін болады.

1. Прозрачность и обоснованность решений Правительства Республики Казахстан. Необходимо повысить прозрачность деятельности государственных органов особенно при взаимодействии с инвесторами. Действия Правительства Республики Казахстан будут обоснованы эмпирическими наблюдениями и данными - например, решения и действия по привлечению инвестиций будут опираться на высококачественную отраслевую аналитику, а регуляторные инструменты будут подвергаться специализированной оценке регуляторного воздействия.
2. Вовлечение частного сектора. Частный сектор будет вовлечен в разработку и реализацию государственной политики в сфере инвестиций. Для этого будет усилена роль отраслевых ассоциаций в качестве государственно-частных диалоговых платформ (в масштабе всей экономики и/или отдельных отраслей), наряду с чем будет прививаться новая культура диалога с частным сектором и совместного принятия решений. Например, Правительство Республики Казахстан будет не только публиковать информацию о предлагаемых законах и нормативных актах, но и будет активно запрашивать конструктивную оценку рассматриваемых инициатив от частного сектора. По мере необходимости в работу над улучшением инвестиционного климата будут вовлекаться и другие заинтересованные стороны.
3. Ориентированность на результат. Мониторинг и оценка реализации Программы будут обеспечены надлежащим образом. Планируются разработка и внедрение набора ключевых показателей эффективности (далее - КПЭ) для оценки экономического эффекта от проводимых мер и реформ, а также обеспечения эффективного исполнения мониторинга и оценки, что будет иметь решающее значение для реализации Программы. Государственная политика, программы и реформы часто не имеют желаемого эффекта из-за недостатков в последующей реализации. В целях обеспечения качественной реализации мероприятий, связанных с ключевыми инициативами по реформам, будут разработаны эффективные механизмы обратной связи, позволяющие получать своевременные сигналы от инвесторов о текущей ситуации и качестве исполнения внедряемых мер. На основании полученной информации, по мере необходимости будут проводиться корректирующие действия. Особое внимание будет уделяться строгой и эмпирически обоснованной оценке мер реализации Программы в целях повышения их эффективности.
4. Эффективная координация центральных государственных органов (далее – ЦГО) и местных исполнительных органов (далее – МИО). Недостаточная координация и обмен информацией между ЦГО и МИО часто являются причиной неэффективной реализации государственной регуляторной политики. Непоследовательность и несогласованность государственной регуляторной политики являются основным источником непредсказуемости инвестиционного климата для инвесторов. В этой связи будет разработан и утвержден порядок взаимодействия Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Invest" (далее – Kazakh Invest) со всеми ЦГО и МИО с четко определенным регламентом и зонами ответственности.

5.1. Бірінші бағыт: Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту
Осы Бағдарламаның негізгі міндеті Қазақстан Республикасының экономикалық белсенділігін арттыруға және өңдеу өнеркәсібін дамытуға ықпал ететін инвестицияларды тарту және ұстап қалу үшін Қазақстан Республикасында қолайлы инвестициялық ахуал құру болып табылады.
2050 жылға қарай Қазақстан Республикасы әлемнің дамыған 30 мемлекетінің қатарына қосылуы үшін бизнес-ортаны жақсартуға және инвестициялардан түскен экономикалық әсерді экспорт пен әртараптандыру бағытына қарай күшейтуге бағытталған ауқымды реформалар жүргізілуде. 2014 жылғы 17 қаңтардағы "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Жолдауында Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев инвестициялардың көлемін қамтамасыз ету үшін ЭЫДҰ бірқатар қағидаттары мен стандарттарын енгізу міндетін қойды.
Тиісінше, Бағдарламаның Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту бойынша шаралары 2012 мен 2016 жылдары ЭЫДҰ инвестициялық саясаттың бірінші және екінші шолулары аясында берген ұсыныстардан тұрады.
Тиімділікті арттыруға бағдарланған ТШИ-ден толық экономикалық әсер алу үшін Инвестициялық саясат құрылымын инвестициялардың өмірлік циклдарының барлық кезеңдерінде ТШИ-дің осы түрінің нақты талаптарына сәйкестендіру қажет. ТШИ-ді ел Үкіметі мен жекелеген шетелдік компаниялар арасындағы бір реттік мәміле ретінде емес, елдегі шетелдік инвестордың белсенділігінің әр кезеңінде түрлі мүдделі тараптар арасындағы ұзақ мерзімді өндірістік-экономикалық байланыстарды дамыту аясында қарастыру қажет. ТШИ-дің өмірлік циклы елдің жалпы инвестициялық тұжырымдамасы мен басымдықтарын айқындаудан басталады. Бұдан әрі инвестицияларды қорғаудың тиімді шаралары арқылы инвестицияларды тарту, енгізу мен орналастыру, сондай-ақ ұстап қалу кезеңдері орын алады. Инвестормен іс-әрекет жүргізудің дұрыс тәсілі болған жағдайда экономика үшін қосымша әсер беретін жергілікті өнім берушілермен және тапсырыс берушілермен тұрақты өндірістік байланысты орнатудың мүмкіндіктері пайда болады.
6-сурет
Инвестициялардың өмірлік циклінің құрылымы
Дереккөзі: Дүниежүзілік банк тобы
5.1.1. Инвестицияларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау
Инвестициялық қызметті реттеудің айқындығын арттыру
Мемлекеттің институционалды ортасын жетілдіру, инвестициялық саясаттың айқындығы мен болжамдылығын арттыру инвесторлардың сенімін нығайтудың маңызды факторлары болып табылады. Бұл бөлікте заңнаманы және оны әкімшілендіруді одан әрі жақсарту, сондай-ақ инвестициялық қоғамдастықпен өзара іс-қимыл жасау тетіктерін нығайту бойынша жұмыстар жалғасын табады.
Сонымен қатар, мемлекеттің инвестициялық саясатын реттейтін нормативтік құқықтық базаны ағылшын тіліне ауқымды аудару ұйымдастырылады және жүзеге асырылатын болады. Сонымен бірге жүйелі және ашық негізде инвестициялық қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер әзірлеуге жеке секторды неғұрлым кеңінен тарту қамтамасыз етіледі. Заң жобаларын, оның ішінде ағылшын тілінде жариялау ашық тыңдаулар өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Инвестициялық қызметті ынталандырудың айқын және тиімді режимі
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында инвестициялық жобаны іске асырушы инвесторға кедендік баж және импортқа қосылған құн салығын салудан босату түрінде инвестициялық преференциялар, мемлекеттік заттай гранттар, салықтар бойынша преференциялар ұсынылуы мүмкін.
Сонымен бірге ынталандырулардың жаңа топтамасын ескере отырып
2016 жылы жүргізілген талдау инвестициялық келісімшарттардың экономиканың басым секторларына инвестицияларды тартуда нақты құралға айналмағанын көрсетті. Елде инвестициялар тарту мен оларды ұстап қалуға кедергі келтіретін бірқатар реттеуші және әкімшілік кедергілер анықталды.
Инвестициялық ахуалды жақсарту бойынша проблемалық мәселелерді жою үшін кәсіпкерлік қызмет, оның ішінде салық саласындағы заңнаманы жетілдіру бойынша мәселе қаралатын болады.
Ұлттық және өңірлік деңгейлерде ұсынылатын барлық инвестициялық преференциялардың тізбесін тұрақты түрде жариялау арқылы инвесторларға арналған қолданыстағы преференциялар туралы ағылшын тіліндегі тиісті ақпаратқа қолжетімділік жақсартылатын болады. Бұл ресми интернет-ресурста толық және түбегейлі өзекті ақпаратты жариялаудан тұрады. Барлық инвестициялық преференцияларды ұсыну рәсімдері мен талаптары айқын және қолжетімді түрде жарияланады. Бұдан басқа, ағылшын тілінде "үлгілік инвестициялық келісімшарт" әзірленіп, орналастырылады.
Инвестициялық преференцияларды ұсыну және іске асыру процесі ОМО мен ЖАО рөлі көрсетіле отырып жазылатын болады. Ол үшін преференциялар ұсынуға тартылған мемлекеттік органдар функцияларының қайталануын қысқарту мен жою мақсатында заңнамаға тексеру жүргізіледі.
Ел нарығына шығуды жеңілдету және шетелдік инвестицияларды орналастыру
Ел нарығына шығу мен шетелдік инвестицияларды орналастыруды жеңілдету және қолдау, сондай-ақ Қазақстан Республикасында жоғары білікті жұмыс күшінің болуы инвестицияларды тарту үшін маңызды факторлар болып табылады.
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі жанындағы шетелдік инвесторларға арналған "бір терезені" құру сияқты маңызды бастамалар қабылданды. Шетелдік мамандар үшін визалар мен рұқсаттарды беру тәртібін жеңілдету, Қазақстан Республикасына визасыз кіретін елдердің тізімін кеңейту, басым инвестициялық жобаларды іске асыру үшін инвестициялық келісімшарт жасасқан кәсіпорындарда жұмыс істейтін шетелдік жеке тұлғаларды жұмыс істеу үшін квоталар мен рұқсаттарды алу бойынша талаптардан босату жұмыстары жалғасуда.
Елімізге келетін шетелдік инвестициялардың, технологиялар мен инновациялардың ағынын ұлғайту үшін кедергілер мен шектеулерді жою бойынша жұмыстар жалғасын табатын болады.
Визалық режим және жұмыс істеуге рұқсат беру
Визалық режимге шектеу қолайлы инвестициялық орта құру үшін қажетті еңбек ресурстарын тартуда Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуіне алып келуі мүмкін.
Технологиялық жаңғыру мен экономиканы дамытудың міндеттерін ескере отырып құзыретті және талап етілетін адам ресурстары, бизнес өкілдері мен инвесторлар үшін визалық режимді одан әрі жеңілдету жөнінде шаралар қабылдау талап етіледі. Жалдау бойынша шектеулерді босаңсыту жөнінде шаралар қабылданып, жоғары білікті басқарушы және ғылыми-техникалық персоналды тарту мақсатында көші-қон рәсімдерін жеңілдету бойынша шаралар қабылданады.
ТШИ үшін экономиканың нысаналы секторларындағы шетелдік азаматтар үшін жұмыс істеуге рұқсаттар беру рәсімдері мен қағидаларына кешенді бағалау жүргізу бойынша мәселе қаралатын болады. Жүргізілген бағалаудың қорытындысы бойынша визалық және көші-қон режимін жетілдіру бойынша жұмыстар жүргізіледі.
Сонымен қатар шетелдік мамандардың корпоративішілік ауысуларына қатысты ауыртпалық талаптар жойылып, іс жүзінде өзінің кәсіби саласында жеткілікті жұмыс тәжірибесі бар техникалық мамандар үшін біліктілік талаптары (дипломдарды, сертификаттарды және т.с.с. ұсыну) жеңілдетілетін болады және осы факті аталған маманды тартушы кәсіпорынның ресми хатымен расталуы мүмкін.
Визалық режимді жетілдіру және шетелдік азаматтарға жұмыс істеуге рұқсаттар беру бойынша қабылданған шаралар сыртқы әлеммен ынтымақтастықты жолға қою үшін елдің бизнес-қоғамдастығына қосымша мүмкіндіктер беріп, біздің азаматтарымыздың әртүрлі қызмет салаларындағы шетелдік әріптестермен байланыстарын жеңілдетеді.
Арнайы экономикалық аймақтарды дамыту
Дамыған және дамушы елдердің тәжірибесі арнайы экономикалық аймақтарды (бұдан әрі – АЭА) құру өңірдің инвестициялық белсенділігін ынталандырудың тиімді нысандарының бірі болып табылатынын көрсетеді.
Бүгінгі таңда Қазақстанда өңдеу өнеркәсібі саласында 10 АЭА құрылған.

5.1. Первое направление: улучшение инвестиционного климата Республики Казахстан
Основной задачей данной Программы является создание благоприятных условий для привлечения и удержания инвестиций, способствующее повышению экономической активности и развитию обрабатывающего сектора в Республике Казахстан.
Для вхождения Республики Казахстан в число 30 наиболее конкурентоспособных стран мира к 2050 году проводятся масштабные реформы, направленные на улучшение бизнес-среды и усиление экономического эффекта от инвестиций в направлении экспорта и диверсификации. В своем Послании от 17 января 2014 года "Казахстанский путь – 2050: единая цель, единые интересы, единое будущее" Президент Республики Казахстан Нурсултан Абишевич Назарбаев поставил задачу внедрить в Республике Казахстан ряд принципов и стандартов ОЭСР для обеспечения объема инвестиций.
Соответственно, меры Программы по улучшению инвестиционного климата Республики Казахстан включают рекомендации, которые были даны в контексте первого и второго обзоров инвестиционной политики ОЭСР в 2012 и 2016 году.
Для получения наиболее полного экономического эффекта от ПИИ, ориентированных на повышение эффективности, необходимо привести структуру Инвестиционной политики в соответствие с конкретными требованиями данного вида ПИИ на всех этапах жизненного цикла инвестиций. ПИИ необходимо рассматривать не в качестве разовой сделки между Правительством страны и отдельными иностранными компаниями, а в контексте развития долгосрочных производственно-экономических связей между различными заинтересованными сторонами на разных этапах активности иностранного инвестора в стране. Жизненный цикл ПИИ начинается с определения общей инвестиционной концепции и приоритетов страны. Далее следуют этапы привлечения, входа и размещения, а также удержания инвестиций посредством эффективных мер защиты инвестиций. При правильном подходе к взаимодействию с инвестором появляется возможность установления устойчивых производственных связей с местными поставщиками и заказчиками, что дает дополнительный эффект для экономики.
Рисунок 6
Структура жизненного цикла инвестиций
Источник: Группа Всемирного банка
5.1.1. Создание благоприятных условий для привлечения инвестиций
Повышение прозрачности регулирования инвестиционной деятельности
Совершенствование институциональной среды, повышение прозрачности предсказуемости инвестиционной политики государства являются важными факторами укрепления доверия инвесторов. В этой части будет продолжена работа по дальнейшему улучшению законодательства и его администрирования, а также укрепление механизмов взаимодействия с инвестиционным сообществом.
Вместе с тем, будет организован и осуществлен масштабный перевод нормативно-правовой базы, регулирующий инвестиционную политику государства на английский язык. Также, на системной и прозрачной основе будет обеспечено более широкое вовлечение частного сектора в разработку нормативно-правовых актов, регламентирующих инвестиционную деятельность. Публикация законопроектов, в том числе на английском языке, будет осуществляться с проведением открытых слушаний.
Прозрачный и эффективный режим стимулирования инвестиционной деятельности
В настоящее время инвестору, реализующему инвестиционный проект в Республике Казахстан, могут быть предоставлены инвестиционные преференции в виде освобождения от обложения таможенными пошлинами и от налога на добавленную стоимость на импорт, государственные натурные гранты, преференции по налогам.
Вместе с тем проведенный анализ за 2016 год6 с учетом нового пакета стимулов показал, что инвестиционные контракты не стали реальным инструментом в привлечении инвестиций в приоритетные сектора экономики. Был выявлен ряд регуляторных и административных барьеров, препятствующих привлечению и удержанию инвестиций в стране.
Для устранения проблемных вопросов по улучшению инвестиционного климата будет проработан вопрос по совершенствованию законодательства в сфере предпринимательской деятельности, в том числе в налоговой сфере.
Будет улучшен доступ к соответствующей информации на английском языке о действующих преференциях для инвесторов путем регулярной публикации перечня всех предлагаемых инвестиционных преференций, предлагаемых на национальном и региональном уровнях. Это включает публикацию полной и детальной актуальной информации на официальном интернет-ресурсе. Процедуры и условия предоставления всех инвестиционных преференций будут прозрачными и изложены в общедоступной форме. Помимо этого, будет разработан и размещен "типовой инвестиционный контракт" на английском языке.
Процесс предоставления и реализации инвестиционных преференций будет расписан с указанием роли ЦГО и МИО. Для этого будет проведена работа по ревизии законодательства на предмет дублирования функций государственных органов, вовлеченных в предоставление преференций с целью их сокращения и устранения.
_________________________
6Анализ Всемирного банка в рамках ПСЭИ
Упрощение выхода на рынок страны
и размещение иностранных инвестиций
Упрощение и поддержка выхода на рынок страны и размещения иностранных инвестиций, а также наличие в Республике Казахстан высококвалифицированной рабочей силы являются важными факторами для привлечения инвестиций.
Был предпринят ряд важных инициатив, таких как создание "одного окна" для иностранных инвесторов при Министерстве по инвестициям и развитию Республики Казахстан. Продолжается работа по упрощению режима выдачи виз и разрешений на работу для иностранных специалистов, расширению списка стран для безвизового въезда в Республику Казахстан, освобождению от требований по получению квот и разрешений на работу для иностранных физических лиц, работающих на предприятиях, заключивших инвестиционный контракт на реализацию приоритетных инвестиционных проектов.
Для увеличения притока иностранных инвестиций, технологий и инноваций в страну будет продолжена работа по устранению барьеров и ограничений.
Визовый режим и разрешение на работу
Ограничения визового режима могут привести к снижению конкурентоспособности Республики Казахстан в привлечении трудовых ресурсов, необходимых для создания благоприятной инвестиционной среды.
Учитывая задачи технологической модернизации и развития экономики, требуется принятие мер по дальнейшему совершенствованию визового режима для компетентных и востребованных человеческих ресурсов, представителей бизнеса и инвесторов. Будут приняты меры по ослаблению ограничений по найму, упрощены миграционные процедуры с целью привлечения высоко-квалифицированного управленческого и научно-технического персонала7.
Будет проработан вопрос по проведению комплексной оценки процедур и правил выдачи разрешений на работу иностранным гражданам в целевых для ПИИ секторах экономики. По итогам проведенной оценки будет проводится работа по совершенствованию визового и миграционного режима.
Вместе с тем, будут устранены обременительные требования к внутрикорпоративным переводам иностранных специалистов, смягчены квалификационные требования (предоставление дипломов, сертификатов и т.п.) для технических специалистов, которые по факту имеют достаточный опыт работы в своей профессиональной сфере, и данный факт может быть подтвержден официальным письмом от предприятия, привлекающего данного специалиста.
Принятые меры по совершенствованию визового режима и выдачи разрешений на работу иностранным гражданам откроют дополнительные возможности бизнес-сообществу страны для налаживания сотрудничества с внешним миром и облегчат контакты наших граждан с иностранными партнерами в различных сферах деятельности.
_______________________
7ГПИИР
Развитие специальных экономических зон
Опыт развитых и развивающихся стран показывает, что создание специальных экономических зон (далее - СЭЗ) является одной из эффективных форм стимулирования инвестиционной активности региона.
На сегодняшний день в Казахстане создано 10 СЭЗ в сфере обрабатывающей промышленности.

10 АЭА инфрақұрылымына шамамен 275 млрд. теңге салынса, 5 АЭА (Оңтүстік, Бурабай, Сарыарқа, ИТП, Қорғас) инфрақұрылымы толығымен аяқталып, қалған АЭА-да инфрақұрылым дамудың әртүрлі кезеңдерінен өтуде.
АЭА аумағында 157 жоба (оның ішінде шетелдіктердің қатысуымен 32 жоба) іске қосылып, 651 млрд. теңге инвестиция салынды, осы жылы тағы да 100 млрд. теңгеге 24 жобаны іске қосу жоспарланып отыр:
1) "Астана – жаңа қала" АЭА (2002–2027) бағыты – аралас құрылыс;
2) "Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА (2011–2036) бағыты – аралас логистика;
3) "Оңтүстік" АЭА (2005–2030) бағыты – тоқыма;
4) "Тараз химия паркі" АЭА (2012–2037) бағыты – химия;
5) "Инновациялық технологиялар паркі" АЭА (2003–2028) бағыты – АКТ мен ҒЗТКЖ;
6) "Сарыарқа" АЭА (2011–2036) бағыты – металлургия және ауыр машина жасау;
7) "Павлодар" АЭА (2011–2036) бағыты – химия және мұнай-химия;
8) "Бурабай" АЭА (2007–2017) бағыты – туризм;
9) "Ақтау теңіз порты" АЭА (2003–2028) бағыты – мұнай-химия және мұнай жабдықтары, логистика;
10) "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" АЭА (2007–2032) бағыты – химия және мұнай-химия.
Қазақстан Республикасындағы АЭА-ның ерекше құқықтық режимі кедендік босаңсуларды, салықтар бойынша түрлі жеңілдіктерді, АЭА аумағындағы жер учаскелеріне жеңілдетілген түрде қол жеткізу тәртібін, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартудың жеңілдетілген тәртібін қарастырады.
Барлық АЭА қатысушыларына мынадай преференциялар қарастырылған:
корпоративтік табыс салығынан босату;
жер салығынан босату;
мүлік салығынан босату;
өндіріс процесінде толығымен тұтынылатын АЭА аумағындағы тауарларды іске асыру кезінде қосылған құн салығынан босату.
"Инновациялық технологиялар паркі" АЭА қатысушылары үшін әлеуметтік салықтан босату сияқты қосымша салықтық жеңілдіктер мен эксаумақтық қағидат қарастырылған.
Соған қарамастан АЭА – дағы құқық қолдану практикасын талдау АЭА әлеуетін ашуға кедергі келтіретін бірқатар жүйелік кедергілерді анықтады.
Бүгінгі таңда АЭА аумағындағы инвесторлар шешуді және жоюды талап ететін мынадай кедергілерге тап болуда:
1) АЭА инфрақұрылымын дамыту айтарлықтай баяу жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасындағы инфрақұрылым құрылысының орташа мерзімі 5 жылдан асады. Ал әлемдік практикада 2-3 жыл (БАӘ, Польша, Қытай). Инфрақұрылымды дамытудың "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасында көрсетілгендей, индустриялық инфрақұрылымның дамығандығы АЭА, индустриялық аймақтардың тиімді қызметінің қажетті шарты болып табылады;

В инфраструктуру 10 СЭЗ вложено около 275 млрд. тенге, в 5 СЭЗ (Оңтүстік, Бурабай, Сарыарқа, ПИТ, Хоргос), инфраструктура полностью завершена, в остальных СЭЗ инфраструктура находится на разных этапах развития.
На территории СЭЗ запущено 157 проектов (32 из них с иностранным участием), вложено 651 млрд. тенге инвестиций, в этом году планируется запуск еще 24 проектов на 100 млрд. тенге:
1) СЭЗ "Астана – новый город" (2002-2027) направленность - строительство, смешанная;
2) СЭЗ "Хоргос – восточные ворота" (2011-2036) направленность – логистика, смешанная;
3) СЭЗ "Онтүстік" (2005-2030) направленность – текстиль;
4) СЭЗ "Химический парк Тараз" (2012-2037) направленность – химия;
5) СЭЗ "Парк инновационных технологий" (2003-2028): направленность – ИКТ и НИОКР;
6) СЭЗ "Сарыарка" (2011-2036) направленность – металлургия и тяжелое машиностроение;
7) СЭЗ "Павлодар" (2011-2036) направленность – химия и нефтехимия;
8) СЭЗ "Бурабай" (2007-2017) направленность – туризм;
9) СЭЗ "Морпорт Актау" (2003-2028) направленность – нефтехимия и нефтяное оборудование, логистика;
10) СЭЗ "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" (2007-2032) направленность – химия и нефтехимия.
Особый правовой режим СЭЗ в Республике Казахстан предусматривает таможенные послабления, различные льготы по налогам, упрощенный порядок доступа к земельным участкам на территории СЭЗ, а также упрощенный порядок привлечения иностранной рабочей силы.
Для участников всех СЭЗ предусмотрены следующие преференции:
освобождение от корпоративного подоходного налога;
освобождение от земельного налога;
освобождение от налога на имущество;
освобождение от налога на добавленную стоимость при реализации на территорию СЭЗ товаров, полностью потребляемых в процессе производства.
Существуют также дополнительные налоговые льготы для участников СЭЗ "Парк инновационных технологий", как освобождение от социального налога и предусмотрен принцип экстерриториальности.
Тем не менее, анализ правоприменительной практики в СЭЗ выявил ряд системных барьеров, препятствующих раскрытию потенциала СЭЗ.
На сегодняшний день инвесторы на территории СЭЗ сталкиваются со следующими барьерами, требующими решения и устранения:
1) развитие инфраструктуры СЭЗ осуществляется достаточно медленно. В Республике Казахстан средний срок строительства инфраструктуры превышает 5 лет. В мировой практике 2-3 года (ОАЭ, Польша, Китай). Как отмечено в Государственной программе инфраструктурного развития "Нұрлы жол", развитость индустриальной инфраструктуры является необходимым условием эффективной деятельности СЭЗ, индустриальных зон.

2) басқару органдарының (басқарушы компаниялардың) баяу толықтырылуы мен жұмыс тиімділігінің төмендігі. Қазіргі таңда барлық АЭА аумағында дайын инфрақұрылымы бар 1417 гектар қолжетімді жер учаскелері бар.
3) күрделі әкімшілендіру себебіне байланысты АЭА жеңілдіктерін қолдануға қатысты проблемалар;
4) АЭА-дағы салалық шектеулер. Қызметтің басым түрлерін кеңейту тәртібі күрделі және айтарлықтай ұзақ процесс (орта есеппен 6 айдан бастап 1 жылға дейін жалғасады) болып келеді;
5) өңірлердегі жер учаскелерін ресімдеудің ұзақ мерзімді алуы. Жалпы қағидалар бойынша рұқсат беру құжаттарын алу жобаларды іске асыру мерзімдерін ұзарта түседі, ал әлемдік тәжірибеге сәйкес АЭА режимі арнайы жеңілдетілген режимді қарастыруы тиіс;
6) "Инновациялық технологиялар паркі" АЭА ("ИТП" АЭА) үшін әлеуметтік салық бойынша жеңілдік орындалмайтын талаптарға байланысты тиімді жұмыс атқармайды;
7) жаңа қатысушылар үшін инфрақұрылымды құру сатысында АЭА-да қолжетімділікті шектеу.
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі заңнаманы жетілдіру арқылы оларды жою бойынша жұмыстарды жүргізетін болады.
Индустриялық аймақтарды дамыту
Шағын және орта бизнесті тиімді түрде дамытудың, сондай-ақ өндірісті ынталандырудың тиімді құралдарының бірі индустриялық аймақтарды (бұдан әрі – ИА) құру және дамыту болып табылады.
ИА кәсіпорындарға да, мемлекетке де инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шығыстарын едәуір қысқартуға мүмкіндік береді.
Бүгінгі таңда ИА-ны құру, оның жұмыс істеуінің халықаралық тәжірибесіне талдау жүргізілді, ол ИА әдетте, индустриялық және өнеркәсіптік парктерді білдіретінін көрсетті.
Әлемдік практикада өнеркәсіптік ИА-мен қатар, логистика, туризм, сауда және IT-индустрия (технопарктер) саласындағы ИА белсенді түрде даму үстінде. Одан басқа мемлекет шығындары азайтылған жекеменшік ИА-лар табысты жұмыс істейді.
Қазір Қазақстан Республикасының аумағында дайын инфрақұрылымы бар 20-дан астам индустриялық аймақ жұмыс істейді, олардың 4-еуі жекеменшік болып табылады. Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Қостанай облыстары мен Алматы қаласында 9 ИА құрылысы жүргізілуде. Тағы 13 аймақ жобалау кезеңінде.
Жалпы республикалық бюджеттен ИА құру үшін 53,1 млрд. теңге бөлінді. ИА аумағында инвестицияларының көлемі шамамен 100 млрд. теңге болатын 113 өндіріс іске қосылды. Шашамен 7 мыңға жуық тұрақты жұмыс орындары құрылды.
Салынып жатқан және жоспарланғандарды ескере отырып ИА-ның жоғары әлеуетін атап өту қажет. Болашақта шамамен 20 мың жаңа жұмыс орнын құру үшін өз жобаларын орналастыруға дайын шамамен 218 инвестор бар.
Отандық ИА одан әрі дамуына кедергі келтіретін проблемалық мәселелерді анықтау бойынша өңірлерге барып олардың қызметіне талдау жүргізілді (Оңтүстік Қазақстан, Алматы, Қызылорда, Атырау, Ақтөбе облыстары), оның ішінде:

2) медленная наполняемость и слабая эффективность работы органов управления (управляющих компаний). Сегодня, на территории всех СЭЗ имеются 1417 гектаров доступных земельных участков с готовой инфраструктурой.
3) проблемы с применением льгот СЭЗ по причине сложного администрирования;
4) отраслевое ограничение в СЭЗ-ах. На сегодня порядок расширения приоритетных видов деятельности представляет собой сложный и достаточно долгий процесс (в среднем занимает от 6 месяцев до 1 года).
5) оформление земельных участков в регионах занимает длительные сроки. Получение разрешительных документов по общим правилам также увеличивает сроки реализации проектов, тогда как согласно мировой практике режим СЭЗ должен предусматривать специальный облегченный режим;
6) льгота по социальному налогу для СЭЗ "Парк инновационных технологий" (СЭЗ "ПИТ") работает неэффективно, ввиду невыполнимых требований;
7) ограничения доступности в СЭЗ на стадии создания инфраструктуры для новых участников.
Учитывая вышеизложенное, Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан будет осуществлена работа по их устранению путем совершенствования законодательства.
Развитие индустриальных зон
Одними из эффективных инструментов развития малого и среднего бизнеса, а также стимулирования производства являются создание и развитие индустриальных зон (далее - ИЗ).
ИЗ позволяют как предприятиям, так и государству значительно сократить расходы на подведение инженерной инфраструктуры.
На сегодняшний день проведен анализ международного опыта создания, функционирования ИЗ, который показал, что ИЗ, как правило, представляют собой индустриальные и промышленные парки.
Наряду с промышленными ИЗ в мировой практике активно развиваются ИЗ в сфере логистики, туризма, торговли и IT-индустрии (технопарки). Кроме того, успешно функционируют частные ИЗ, где затраты государства минимизированы.
Сегодня на территории Республики Казахстан функционирует более 20 индустриальных зон с готовой инфраструктурой, 4 из которых являются частными. Строительство 9-ти ИЗ ведется в Южно-Казахстанской, Восточно-Казахстанской, Костанайской области и г. Алматы. На стадии проектирования находится еще 13 зон.
В целом из республиканского бюджета на создание ИЗ выделено 53,1 млрд. тенге. На территориях ИЗ запущено 113 производств с объемом инвестиций порядка 100 млрд. тенге. Создано около 7 тысяч постоянных рабочих мест.
Необходимо отметить высокий потенциал ИЗ с учетом строящихся и планируемых. Имеются порядка 218 инвесторов, которые готовы разместить свои проекты с перспективой создания порядка 20 тыс. новых рабочих мест.
Проведен анализ деятельности отечественных ИЗ с выездом в регионы по выявлению проблемных вопросов, препятствующих их дальнейшему развитию (Южно-Казахстанская, Алматинская, Кызылординская, Атырауская, Актюбинская области), в частности:

1) АИ үшін бөлінген жер учаскесін алып қою және бөлу шарттары заңнамалық деңгейде реттелмейді;
2) АИ қатысушылары мен сервистік компаниялардың АИ инфрақұрылымына қызмет көрсететін, осындай инвестор компанияларға деген, оның ішінде коммуналдық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру кезіндегі тәуекелдікті азайтатын өзара іс-қимыл тетіктері.
Халықаралық тәжірибе мен Қазақстан Республикасының тәжірибесін ескере отырып жүргізілген талдау негізінде, сондай-ақ ИА құру мен дамытудың жүйелі проблемаларын шешу мақсатында "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленді.
Заң жобасында:
1) ИА құру мен олардың жұмыс істеуі жөніндегі мемлекеттік саясат мәселелері бойынша бірыңғай уәкілетті мемлекеттік орган ретінде Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігін анықтау. Қазіргі таңда Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің функцияларына индустрияландыру және инвестицияларды тарту бағдарламасын іске асыру кіреді;
2) ЖАО-ның, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталатын, Бірыңғай үйлестіру орталығының іске асыру функцияларын айқындау, ол АИ-ны талдайды, мониторинг жүргізеді, жоспарлайды және жобаларға сараптама жүргізетін болады;
3) мемлекеттік және жекеменшік ИА инфрақұрылымын салуды қаржыландырудың тиімді тетігін құру;
4) жер учаскелерін беру, алып қою және қайтарудың жеңілдетілген тетігін белгілеу (АЭА бойынша алдағы қателіктерге жол бермеу үшін ұтымды пайдаланылмаған жер учаскелерін алып қою мәселесін қарау ұсынылады);
5) жер учаскелерін басқару, таңдау және бөлу, олардың құжаттамасын ресімдеу мен беру және инфрақұрылымды басқару бөлігіндегі ИА басқарушы компанияларының функцияларын айқындау;
6) жекеменшік ИА құру мен олардың жұмыс істеуі бойынша мәселелерді заңнамалық деңгейде регламенттеу көзделген.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, сондай-ақ жаңа индустрияландыру кезеңіне өтудің маңызды екендігін назарға ала отырып, практикада жіберілген барлық "қателіктер мен олқылықтарды" ескерген жөн. Бұл ИА-ның тиімділігін арттыруға және елді индустриялық-инновациялық дамыту, шағын және орта бизнесті дамыту, инвестицияларды тарту және ИИДМБ-да көрсетілген халықты жұмыспен қамту деңгейін арттыру бойынша белгіленген бірқатар міндеттерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
5.1.2. Инвесторлар құқығын қорғау деңгейін арттыру
Инвестицияларды қорғау инвестицияларды ұлғайту және ұстап қалу бойынша жұмыстың негізгі аспектісі болып табылады. Атап айтқанда, инвесторлардың құқығын қорғаудың негізгі кепілдіктерін тиісінше орындау басымдық болып саналады. Бұл экспроприациядан қорғауды, инвесторлармен іс-әрекет кезіндегі әділеттілік пен тең құқықтық қағидаттарының орындалуын қамтамасыз етуді, неғұрлым қолайлы жағдай туғызуды, валютаны/капиталды еркін айырбастау және аудару кепілдіктерін және дауларды шешу тетіктеріне қол жеткізуді қамтиды.
Инвестицияларды ұстап қалу үшін инвесторлардың сауалдарына тиімді және жедел ден қою тетігі
Инвесторлардың құқықтарын қорғау жөніндегі міндеттемелердің орындалмауының салдары ретінде инвесторлардың сенімін одан әрі арттыру және инвесторлар мен мемлекет арасындағы даулардың туындау тәуекелін азайту үшін мынадай шаралар қабылданатын болады.
Туындаған проблемаларды, оның ішінде халықаралық инвестициялық келісімдер (бұдан әрі – ХИК) ережелерінің бұзылуымен байланысты туындаған проблемаларды сот талқылауына жіберілгенге дейін шешудің тиімді тетігі әзірленді.
Келіспеушіліктер туындаған сәтте оларды шешуге мүмкіндік беретін инвесторлармен кері байланыс орнату құралы әзірленетін болады. Бұдан басқа дауларды шешу инвестордың инвестициялық омбудсменге және/немесе Жоғары кеңеске жүгіну арқылы Kazakh Invest-пен өзара іс-қимыл жасауы деңгейінде шешілуі мүмкін.
Kazakh Invest инвесторлардың шағымдарын жүйелі түрде анықтайтын, олардың пайда болу көздерін бағалайтын, сондай-ақ тәуекел аймағына түскен инвестициялардың санын, шағымдарға байланысты инвесторлардың шығындарын айқындауға мүмкіндік беретін инвесторлардың проблемаларын қадағалайтын құрал әзірлейтін болады. Сонымен бірге инвесторлармен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі электрондық жүйеге инвестициялық жобаларды есепке алу, аталған жобалардың жай-күйін, даму мәртебесін және иелерін есепке алу жүйесі кіреді. Есепке алу жазбалары жеке инвестициялық жобаларды жабудан болатын тәуекелдер мен ықтимал шығындарды бағалауға мүмкіндік береді.
Үздік халықаралық практиканы ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің ең жоғары деңгейінде тиісті техникалық және құқық қолдану әлеуетімен бекітілген инвесторлардың шағымдарын басқару тетігі мен проблемаларды тиімді шешу әдістері енгізілетін болады. Сонымен бірге шағымдарды шешуге қатысатын басқа да ОМО мен ЖАО үйлестіру тетігі әзірленіп, енгізілетін болады.
Инвестицияларды енгізу және орналастырудан (инвесторды тіркеу) басталып, инвестициялардың бүкіл өту кезеңінде қайталанатын инвестицияларды (қайта инвестицияларды) орналастыру кезеңіне дейін осы тетіктің қолданылатындығы туралы инвесторлардың хабардар болуын арттыратын іс-шаралар іске асырылады.
Аталған бастамаларды іске асыру үшін бірқатар заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді өзгерту талап етіледі.
Ұлттық заңнаманың халықаралық инвестициялық құқықтармен келісімділігі
Мемлекеттік органдардың барлық деңгейлерінде Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
Бұдан басқа осы мақсатпен мемлекеттік органдар қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыреттілігін арттыру бойынша бағдарламалар ұйымдастырылатын болады.
ХИК пен инвестицияларды көтермелеу мен өзара қорғау туралы халықаралық келісімдерді жасасудың жаңа регламенті арасындағы келісімділік
Қазіргі уақытта мемлекеттік органдардың, сондай-ақ келіссөздер мен ХИК жасасуға қатысатын түрлі мемлекеттік органдар арасында өзара іс-қимыл желісі бойынша үйлестіру тетігін енгізу талап етіледі. Мұндай тетіктің болмауы Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін дұрыс түсінбеу мен ашықтықтың болмауына алып келуі мүмкін.
Инвестицияларды көтермелеу және өзара қорғау туралы халықаралық келісімдерді жасасудың ерекшеліктері мен өлшемшарттарын анықтайтын "Инвестицияларды көтермелеу мен өзара қорғау туралы халықаралық келісімдерді жасасудың жалпы тәсілдерін" әзірлеу ұсынылуда.
Бұл ретте жалпы әдістерде Қазақстан Республикасы ХИК-інің негізгі ережелері, атап айтқанда:
ХИК-ті жасасу мақсаттары;
ХИК-ті қолдану саласы;
инвестицияларды және инвесторлардың қызметін жүзеге асыру шарттары;
инвестордың инвестицияларын қорғауды қарастыру;
ХИК тараптары арасындағы дауларды шешу тәртібі;
жалпы ерекшеліктер;
өзге де міндеттемелер мен басқа да ережелер қайта қаралатын болады.
ХИК-ті жасасу кезеңінде кешенді талдау жүргізу ТШИ-ді тартудың орынды екендігін қарастыруға және ықтимал тәуекелдерді жою үшін қажетті шараларды қабылдауға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар Кеңес жанында қызмет ететін келіссөз жүргізу тобының тұрақты құрамын бекіту қарастырылуда.
Тиімді мемлекеттік инвестициялық саясат әзірлеу мақсатында ХИК нысанындағы халықаралық міндеттемелер, преференциялық сауда келісімдері, қосарланған салық салуды болдырмау туралы келісімдер (бұдан әрі – ҚСК), Дүниежүзілік сауда ұйымының (бұдан әрі – ДСҰ) келісімдері мен ішкі заңнама арасындағы өзара байланысты талдамалық сүйемелдеу және тиімді пайдалану бойынша мемлекеттік орган қызметкерлерінің кәсіби құзыретін арттыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Дауларды шешу тетігін жетілдіру
Даулар туындаған жағдайда, рәсімдердің айқындығы, сот шешімдері мен дауларды реттеу тетіктерінің бір-біріне қайшы келмеуі жалпы әрекет ететін және жаңа инвесторлар үшін болжамдылықтың жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.
Қазіргі уақытқа дейін сот жүйесінде бірқатар заңды және институционалдық реформалар іске асырылды. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі кәсіпорындарға қазақстандық соттың көмегіне жүгіну құқығын беріп, төрелік сот пен медиацияны қоса алғанда, дауларды шешудегі баламалы тетіктердің кең ауқымын қарастырады.
Сондай-ақ 2016 жылдан бастап арнайы инвестициялық сот ісін жүргізу құрылып, жұмыс істейді. Жоғарғы Сотта инвестициялық дауларды шешу үшін Астана қаласының сотында мамандандырылған сот алқасы – мамандандырылған сот құрамы құрылды. Бұдан басқа АХҚО алаңында ағылшын құқығы базасында дербес сот жүйесі бар инвестициялық дауларды шешудің арнайы тәртібін құру қарастырылған. Аталған шешімдер инвесторлар үшін Қазақстан Республикасының тартымдылығын күшейту жолындағы маңызды қадамдар болып табылады.
Сот, сондай-ақ дауларды реттеудің соттан тыс жүйелерін жетілдіру бойынша жұмыстар жалғасын табады.
Реформалау бойынша күш инвесторлардың инвестициялық қызметімен байланысты инвестициялық және өзге де даулар бойынша сот практикасын жетілдіруге, атап айтқанда:

1) условия выделения и изъятия земельного участка под ИЗ не регулируются на законодательном уровне;
2) механизмов взаимодействия участников ИЗ и обслуживающих инфраструктуру ИЗ сервисных компаний, которые бы минимизировали зависимость от таких компаний инвесторов, в т.ч. при формировании тарифов на коммунальные услуги.
На основании данного анализа, проведенного с учетом международного опыта и опыта Республики Казахстан, а также с целью решения системных проблем развития и создания ИЗ разработан проект Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".
законопроект предусматривает:
1) определение единого уполномоченного государственного органа – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан по вопросам государственной политики создания и функционирования ИЗ. Сегодня, в функции Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан входит реализация программы индустриализации и привлечения инвестиций.
2) определение реализационных функций за МИО, а также единым координационным центром (далее – ЕКЦ), определяемым решением Правительства Республики Казахстан, который будет проводить анализ, мониторинг, планирование ИЗ и экспертизу проектов;
3) создание эффективного механизма финансирования строительства инфраструктуры государственных и частных ИЗ;
4) установление упрощенного механизма предоставления, изъятия и возврата земельных участков (во избежание предыдущих ошибок по СЭЗ предлагается рассмотреть вопрос изъятия нерационально используемых земельных участков);
5) определение функций управляющих компаний ИЗ в части управления, выбора и распределения, оформления и выдачи документации земельных участков и управления инфраструктурой;
6) регламентацию на законодательном уровне вопросов по созданию и функционированию частных ИЗ.
Учитывая вышеизложенное, а также принимая во внимание важность перехода на новый этап индустриализации, целесообразно учесть все "ошибки и недоработки", допущенные на практике. Это позволит повысить эффективность ИЗ и достичь ряд намеченных задач по индустриально-инновационному развитию страны, развитию малого и среднего бизнеса, привлечению инвестиций и повышению уровня занятости населения, отмеченных в ГПИИР8.
________________________
8 Указ Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874
5.1.2. Повышение уровня защиты прав инвесторов
Защита инвестиций является ключевым аспектом в работе по увеличению и удержанию инвестиций. В частности, приоритетом считается надлежащее выполнение основных гарантий защиты прав инвесторов. Это включает защиту от экспроприации, обеспечение выполнения принципов справедливости и равноправия при взаимодействии с инвесторами, режим наибольшего благоприятствования, гарантии свободного конвертирования и перевода валюты/капитала и доступ к механизмам разрешения споров.
Механизм эффективного и оперативного реагирования на запросы от инвесторов для удержания инвестиций
Для дальнейшего повышения доверия инвесторов и сведения к минимуму риска возникновения споров между инвесторами и государством, как следствие неисполнения обязательств по защите прав инвесторов, будут предприняты следующие меры.
Разработан эффективный механизм решения возникающих проблем, в частности, связанных с нарушением положений международных инвестиционных соглашений (далее - МИС) до перехода к судебному разбирательству.
Будет разработан инструмент обратной связи с инвесторами, который позволит разрешать возникающие разногласия в момент их появления. Помимо этого, разрешения споров могут произойти на уровне взаимодействия инвестора с Kazakh Invest, через обращение к инвестиционному омбудсмену и/или Совету.
Kazakh Invest будет разработан инструмент отслеживания проблем инвесторов, который позволит систематически выявлять жалобы инвесторов, оценивать их источники, а также количественно определять инвестиции, попавшие в зону риска, также как и затраты, понесенные инвесторами в связи с жалобами. Кроме того, электронная система взаимодействия с инвесторами9 будет включать в себя систему учета инвестиционных проектов, состояния, статуса развития и владельцев данных проектов. Учетные записи позволят оценивать риски и возможные потери от закрытия отдельных инвестиционных проектов.
С учетом лучшей международной практики будут внедрены механизмы управления жалобами инвесторов и эффективные методы решения проблем, подкрепленные соответствующим техническим и правоприменительным потенциалом на самом высоком уровне Правительства Республики Казахстан. Также будет разработан и внедрен механизм координации с другими ЦГО и МИО, участвующими в разрешении жалоб.
Будут реализованы мероприятия по повышению осведомленности инвесторов о существовании этого механизма, начинающиеся с момента входа и размещения инвестиций (регистрации инвестора), вдоль жизненного цикла инвестиций, до периода размещения повторных инвестиций (реинвестиций).
Для реализации указанных инициатив потребуется изменение ряда законодательных и подзаконных нормативных правовых актов.
___________________________
9IRM – investor relationship management system
Согласованность национального законодательства с международным инвестиционным правом
Будет проводиться работа по обеспечению исполнения международных обязательств Республики Казахстан на всех уровнях государственных органов.
Кроме того, с этой целью будут организованы программы по повышению квалификации и компетенции сотрудников государственных органов.
Согласованность между МИС и новым регламентом заключения международных соглашений о поощрении и взаимной защите инвестиций
В настоящее время требуется внедрение координационного механизма по линии взаимодействия государственных органов, а также среди различных государственных органов, участвующих в переговорах и заключении МИС. Отсутствие такого механизма может привести к потере ясности и должного понимания международных обязательств Республики Казахстан.
Предлагается разработать "Общие подходы к заключению международных соглашений о поощрении и взаимной защите инвестиций", которые будут определять особенности и критерии заключения международных соглашений о поощрении и взаимной защите инвестиций.
При этом, в общих подходах будут предусмотрены основные положения МИС Республики Казахстан, в частности:
цели заключения МИС;
сферу применения МИС;
условия осуществления инвестиций и деятельности инвесторов;
предусматриваемую защиту инвестиций инвестора;
порядок разрешения споров между сторонами МИС;
общие исключения;
прочие обязательства и иные положения.
Проведение комплексного анализа на этапе заключения МИС позволит предусмотреть целесообразность привлечения ПИИ и принятие необходимых мер для устранения возможных рисков.
Кроме того, предусматривается утверждение постоянного состава участников переговорной группы, которая будет действовать при Совете.
В целях выработки эффективной государственной инвестиционной политики будут приняты меры по повышению профессиональной компетенции сотрудников государственных органов по аналитическому сопровождению и эффективному использованию взаимосвязи между международными обязательствами в форме МИС, преференциальных торговых соглашений, соглашений об избежании двойного налогообложения (далее - СДН), соглашений Всемирной торговой организации (далее – ВТО) и внутренним законодательством.
Совершенствование механизма разрешения споров
В случае возникновения споров, прозрачность процедур, непротиворечивость судебных решений и механизмов урегулирования споров в целом обеспечивают высокий уровень предсказуемости для действующих и новых инвесторов.
К настоящему моменту был реализован ряд юридических и институциональных реформ в судебной системе. Предпринимательский кодекс Республики Казахстан дает предприятиям право обращаться за помощью в казахстанские суды и предусматривает широкий спектр альтернативных механизмов разрешения споров, включая арбитраж и медиацию.
Также, начиная с 2016 года, создано и функционирует специальное инвестиционное судопроизводство. Для разрешения инвестиционных споров в Верховном Суде образована специализированная судебная коллегия, в суде г. Астана – специализированный состав судей. Кроме того, на площадке МФЦА предусмотрено создание специального режима для решения инвестиционных споров с автономной судебной системой на базе английского права. Данные решения являются важными шагами на пути повышения привлекательности Республики Казахстан для инвесторов.
Будет продолжена работа по совершенствованию судебной, а также внесудебной систем урегулирования споров.
Усилия по реформированию будут направлены на совершенствование судебной практики по инвестиционным спорам и иным спорам, связанным с инвестиционной деятельностью инвесторов, в частности, будут:

1) инвестициялық даулар бойынша бірегей тәжірибені белгілеу бойынша шараларды қабылдауға;
2) мамандандырылған экономикалық және инвестициялық мәселелер бойынша судьяларды қосымша оқыту арқылы кәсіпкерлік қызметпен байланысты мәселелер бойынша судьялардың біліктілігін арттыруға бағытталатын болады.
Инвесторлар үшін салықтық әкімшілендірудің айқындылығы мен болжамдығын арттыру
Қазақстанның салық режимі инвестициялық шешімдерге әсер ететін саясаттың негізгі құралдарының бірі болып табылады, осыған байланысты Қазақстан Республикасы Үкіметі өзгелерден бөлек негізгі сауда және инвестициялық әріптестермен 52 ҚСК жасасқан болатын. Мұндай келісімдер инвестицияларды тарту және ұстап қалу процесінде елеулі рөл атқарады.
Салық заңнамасындағы көптеген өзгерістер елдің инвестициялық тартымдылығына оң әсер етуі тиіс. Сонымен қатар, инвесторлар үшін қағидалардың айқындығы мен болжамдығын арттыру мақсатында одан әрі жақсарту талап етіледі.
Бірінші кезектегі іс-әрекеттер ретінде инвесторлар атап көрсеткен салық заңнамасының айқындылығы мен болжамдығына қатысты мәселелер шешілетін болады.
Ағылшын тіліндегі ҚСК-нің нұсқалары қолжетімді болады. Қазіргі уақытта тек қазақ немесе орыс тіліндегі кейбір келісімдер ғана қолжетімді және оларға рұқсат алу өте қиын.
Орталық және өңірлік салық органдарының арасында салық заңнамасын бірегей қолданудың болмауы түйінді проблема болып табылады. Бұдан басқа, салық мәселелерімен байланысты шешімдерді қабылдауда салық саясатын қолдану мен шешім қабылдауға бақылауды күшейтуді болжау мүмкін емес. Аталған проблемалардың болуы ішкі, сондай-ақ халықаралық салық салуға, кәсіпорындардың кірісіне және ел мен одан тыс аумақтардағы капитал қозғалысына әсер етеді.
Осыған байланысты, шетелдік инвесторлармен консультация өткізу қорытындысы бойынша мемлекеттік лауазымды тұлғалар заңнаманы қолданудағы бірыңғай тәсілдер жөніндегі бірқатар шаралар әзірлеп, іске асырады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі салық төлеушілер мен салық органдары арасында салық қағидаларының сақталуын жеңілдету мен қажетсіз дауды болдырмау мақсатында нақты және дәйекті түрде анықталып, түсіндірілетін тиімді салық қағидаларын әзірлеуде маңызды рөл атқаратын болады. Бұдан басқа салықтық әкімшілендіру жақсартылып, олардың мәнін субъективті түрде түсіндіруге мүмкіндік беретін артық қағидалар мен күрделі өлшемшарттар жойылады. Олар инвесторлардың салық ортасын жақсы түсінуіне мүмкіндік беретін және тең талаптардың болмауымен байланысты олардың алаңдаушылығын төмендетуге мүмкіндік беретін жүйемен алмастырылады.

1) приняты меры по установлению единообразной практики по инвестиционным спорам;
2) повышена квалификация судей по вопросам, связанным с предпринимательской деятельностью, – путем дополнительного обучения судей по специализированным экономическим и инвестиционным вопросам.
Повышение прозрачности и предсказуемости налогового администрирования для инвесторов
Налоговый режим Казахстана является одним из ключевых инструментов политики, влияющих на инвестиционные решения, в связи с этим Правительством Республики Казахстан, среди прочего, было заключено 52 СДН с основными торговыми и инвестиционными партнерами. Такие соглашения играют существенную роль в процессе привлечения и удержания инвестиций.
Многочисленные изменения в налоговом законодательстве должны положительно повлиять на инвестиционную привлекательность страны. Вместе с тем, требуются дальнейшие улучшения для повышения прозрачности и предсказуемости правил для инвесторов.
В качестве первоочередных действий будут решены проблемы в отношении прозрачности и предсказуемости налогового законодательства, озвученные инвесторами.
Станут доступными версии СДН на английском языке. В настоящее время некоторые соглашения доступны только на казахском или русском языке, и к ним трудно получить доступ.
Ключевой проблемой является отсутствие единообразного применения налогового законодательства среди центральных и региональных налоговых органов. Кроме того, отсутствует предсказуемость применения налоговой политики и усиления контроля за принятием решений, связанных с налоговыми вопросами. Наличие упомянутых проблем влияет на внутреннее, а также международное налогообложение, доходы предприятий и движение капитала в стране и за ее пределами.
В этой связи, по итогам проведения консультаций с иностранными инвесторами будет разработан и реализован ряд мер по единому подходу в применении законодательства государственными должностными лицами.
Правительство Республики Казахстан будет выполнять важную роль в разработке эффективных налоговых правил, которые будут четко и объективно определены, разъяснены в целях упрощения их соблюдения и предотвращения лишних споров между налогоплательщиками и налоговыми органами. Помимо этого, будет улучшено налоговое администрирование, устранены излишние правила и сложные критерии, позволяющие субъективно интерпретировать их значение. Они будут заменены системой, позволяющей инвесторам лучше понимать налоговую среду и снизить их обеспокоенность, связанную с отсутствием равных условий.

5.1.3. Шетелдік инвесторлар мен жергілікті компаниялар арасындағы сауда логистикасын жақсарту мен өндіру-өткізу байланыстарын дамыту
Сауда логистикасын жақсарту "Белдеу және жол" атты Қытайдың жаңа бастамасы, Еуразиялық экономикалық одақ, Орталық Азия өңірлік экономикалық ынтымақтастығы (бұдан әрі – ОАӨЭЫ) және ДСҰ-ға кіру арқылы өңірлік экономикалық ықпалдасуды күшейту өңірлік және дүниежүзілік ауқымда Қазақстан Республикасының табысты экономикалық ықпалдасуы, сондай-ақ елдің Азия, Еуропа және Таяу Шығыс арасында негізгі сауда және транзит дәлізі ретінде орнығуы үшін жаңа мүмкіндіктерді ашады.
Инвесторларға сауда шығынын азайтып, кедендік рәсімдерге жұмсалатын уақытты қысқарту қажет болғандықтан, шекарадан өтудегі әкімшілік рәсімдерді жетілдіру және оңайлату Қазақстан Республикасы үшін инвесторларды тартуда тиімділікті арттыруға бағытталған маңызды шара болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі халықаралық сауда саласында бірқатар реформалар тізбегін жүргізеді. ДСҰ бойынша міндеттемелердің шеңберінде Қазақстан тауарлардың кедендік шығарылымын жеңілдету мен жылдамдату және тауар шығындарын азайту мақсатында сауда рәсімдерін оңайлату бойынша жұмыстар жүргізуде. ДСҰ-ның сауда рәсімдерін оңайлату бойынша келісімді Қазақстан Республикасы 2015 жылғы қазанда ратификациялады, ол 2017 жылғы ақпанда күшіне енді.
Тиімділікті арттыру және елімізді өңірлік транзит, бизнес және логистика орталығына айналдыруға үшін бағытталған инвестицияларды тарту және ұстап қалу міндеттерін шешу үшін мынадай негізгі үш салада шаралар қабылданатын болады:
1) халықаралық сауда шарттары сыртқы экономикалық қызметтің қатысушыларына сараланған тәсілді қолдану мен кедендік рәсімдерді жеделдету, айқындылығын арттыру, тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану тиімділігін арттыру, транзит еркіндігін жақсарту және Еуразиялық экономикалық одақ деңгейінде кедендік рәсімдерді одан әрі үйлестіру арқылы жақсартылатын болады;
2) шығыстарды қысқарту және Қазақстанның өңірлерін өңірлік және халықаралық нарықтармен біріктіру мақсатында логистикалық сектордың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға көңіл бөле отырып, сауда-логистикалық инфрақұрылымға жаңғырту жүргізілетін болады. Инвесторлар бағдар алатын халықаралық көрсеткіштердің мысалдары: Дүниежүзілік банк логистикасының тиімділік индексі, Дүниежүзілік банк кәсіпорындарының зерттеуі немесе көлік инфрақұрылымының сапасы бойынша 2015 – 2016 жылдардағы Дүниежүзілік экономикалық форумның жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі;
3) интермодальды инфрақұрылымды және логистикалық орталықтарды құру, логистикаға қатысты заманауи тәсілдерді енгізуге ынталандыру және озық халықаралық практиканы енгізу, мультимодальды тасымал саласын дамыту және АКТ мен деректерді электрондық алмасу жүйелерін барынша кең ауқымда пайдалануды ілгерілету бойынша шаралар қабылданатын болады.
Ұлттық экономика үшін өндірістік байланыстар мен қайта құйылу әсерін (спилловер-әсерлер) дамыту
ТШИ тарту және ұстап қалу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің міндеті осындай инвестициялармен байланысты аса жоғары деңгейдегі оң экономикалық пайдаға қол жеткізу болып табылады. ТШИ және жергілікті компаниялар арасындағы өндіру-өткізу байланыстарын кеңейту мен тереңдету жергілікті компаниялар арасында жаңа технологиялардың, инновациялардың және озық практикалардың маңызды тетігі болып табылады, сондай-ақ ұзақ мерзімді тұрақты экономикалық дамуға ықпал етеді.
Қазақстан Республикасында жаңа инвесторлар мен елде ұзақ уақыт болуды көздеген инвесторлар үшін тартымдылықты арттыру үшін жергілікті өнім берушілердің сапалы, әлемдік стандарттарға сәйкес келетін бірыңғай базасын құру қажет.
Әдетте, шетелдік инвесторлар мен жергілікті компаниялар арасындағы өндіру-өткізу байланыстары инвесторлардың келуімен бірден пайда болмайды. Өзара тиімді ынтымақтастықтың пайда болуы мен дамуына инвестор, жергілікті бизнес-қоғамдастық және қабылдаушы елдің Үкіметі бетпе-бет келетін көптеген шектеулер мен нарықтың жетілмеуі әсер етеді. Осы факторлардың барлығы өңірлер, өнеркәсіп салалары және құн жасау тізбектерінің бөлінісінде өндіру-өткізу байланыстарының экономикалық әлеуетін қалыптастырады.
Осыған орай үздік халықаралық практика негізінде шетелдік инвесторлар мен жергілікті компаниялар арасында осындай өндіру-өткізу байланыстарын дамыту бойынша бағдарлама әзірленіп, іске асырылатын болады. Енгізілетін тәсілдер осы Бағдарлама аясында айқындалған нарық заңдарына бағынып, басым секторлардағы экономикалық және технологиялық мүмкіндіктерге бағдарланатын болады.
Өндіру-өткізу байланыстарына әсер ететін жергілікті қамтуға қойылатын талаптар
Осы Бағдарламада көрсетілген жоғарғы экспорттық әлеуеті бар, ДСҰ басым секторларының талаптарына сәйкес келетін жергілікті өнім берушілерді қорғаудың қолданыстағы тетіктерінің әзірленуіне қарай Қазақстан Республикасы аумағындағы тауарларды, көрсетілетін қызметтерді, персоналды жеткізушілерді немесе қаржыландыру көздерін іріктеуге қатысты кез келген нысаналы көрсеткіштерді немесе ең төменгі шекті деңгейін қоса алғанда, жергілікті қамту бойынша міндетті талаптардың болмауы саясатына қолдау көрсету қамтамасыз етілетін болады. Тиімділікті арттыруға бағытталған инвестициялар олардың бәсекеге қабілеттілігін төмендетуге ықпал ететін қосымша реттеушілік талаптарға өте сезімтал болып келеді. Сондықтан халықаралық сауда және инвестициялық келісімдер аясында Қазақстан Республикасының қолданыстағы міндеттемелеріне реттеушілік тәжірибенің сәйкестігін қамтамасыз ету қажет.
Шет тілін, ең алдымен ағылшын тілін білу саласында жұмыскерлердің біліктілігін арттыру үшін жағдай жасау мен ынталандыру басымдыққа айналады. Тиімділікті көздейтін инвесторлардың жаһандық нарықтарына бағдарлануын ескере отырып жергілікті нарықты ағылшын тілін білетін білікті жұмысшы персоналмен қамтамасыз ету стратегиялық мақсатқа айналуы тиіс.
Сонымен бірге ТШИ үшін басым секторларда өнім берушілерді дамыту бағдарламасын әзірлеу мен енгізу ТШИ-дің жергілікті өнім берушілермен өндіру-өткізу байланыстарын дамытуға жәрдем ететін болады. Өнім берушілерді дамыту бағдарламасы өндіру-өткізу байланыстарын дамытудың негізі мемлекеттік саясатты болады.
Өнім берушілердің деректер базасы әріптестерді іздеу бойынша қызметтерді ұсынудың, сондай-ақ қолайлы әрі экономикалық тұрғыдан ұтымды шарттарды іздеу шығындарын азайтудың маңызды құралына айналады.
ТШИ үшін нысаналы секторларда өндірісті жаңғыртуға ішкі инвестицияларды ынталандыру шараларды әзірлеу, басқарудың жаңа модельдерін енгізу және кадрлардың біліктілігін арттыру, халықаралық стандарттар мен сертификаттарды сақтау тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілердің халықаралық деңгейге шығу процесін жеделдетуге мүмкіндік береді. Жергілікті өнім берушілерден тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға шетел инвесторларының ынталы болуы мен осы өнім берушілерді, оның ішінде жергілікті компанияларды оқыту және құзыреттерін арттыру арқылы дамыту міндетті шарттардың бірі болып табылады.
Кездесетін заңды немесе әкімшілік кедергілерді жою және мақсатты қолдауды ұсыну арқылы нарыққа шығу тәсілдерін қоса алғанда, нарыққа шығуды жеңілдету және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің халықаралық нарығындағы бәсекеге қабілетті өнім берушілердің инвестицияларын жүзеге асыратын шаралар қабылданатын болады.
Барлық қабылданып жатқан шараларда есеп беру, кемсітпеу, ашықтық және тиімділік саласындағы үздік халықаралық тәжірибе қағидаттары қолданылатын болады. Қолдау неғұрлым бәсекеге қабілетті жергілікті компанияларға бағытталып, компаниялардың көлеміне немесе белгілі бір елге тиесілілігіне тәуелді болмайды. Шетелдік инвесторлар бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыруда консультациялық көмек бере отырып, сондай-ақ өндірілетін өнімге қажетті нарықтық сұранысты қамтамасыз ету арқылы өндіру-өткізу тізбектерін құру мен оларды дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуде негізгі мүдделі тараптар болады.
Kazakh Invest инвесторлар үшін инвестициядан кейінгі қызмет көрсету мен бизнес әріптестерін іздеу функциясын орындай отырып, жергілікті компаниялар мен шетелдік инвесторлар арасындағы өндіру-өткізу байланыстарын дамытуда маңызды рөл атқаратын болады. Осындай шаралардың мысалдары, В2В байланыстарын орнату, трансұлттық корпорациялар (бұдан әрі – ТҰК) мен жергілікті өнім берушілердің деректер базасын әзірлеу, өнім берушілерді дамыту бағдарламасын бірлесіп іске асыру, сондай-ақ өзге де үкіметтік мекемелермен жиі ынтымақтастықта неғұрлым ауқымды реформаларды өткізу бойынша іс-шараларды қамтиды.

5.1.3. Улучшение торговой логистики и развитие производственно-сбытовых связей между иностранными инвесторами и местными компаниями
Улучшение торговой логистики
Новая инициатива Китая "Пояс и путь", усиление региональной экономической интеграции через Евразийский экономический союз, Центрально-азиатское региональное экономическое сотрудничество (далее – ЦАРЭС) и вступление в ВТО открывают новые перспективы для более успешной экономической интеграции Республики Казахстан в региональном и мировом масштабах, а также позиционирования страны в качестве ключевого торгового и транзитного коридора между Азией, Европой и Ближним Востоком.
Поскольку инвесторам необходимо снижать торговые издержки и сокращать время, затрачиваемое на таможенные процедуры10, совершенствование и упрощение административных процедур перехода границы являются важнейшей мерой для Республики Казахстан в привлечении инвестиций, ориентированных на повышение эффективности.
Правительство Республики Казахстан проводит серию реформ в сфере международной торговли. В рамках обязательств по ВТО Казахстан ведет работу по упрощению процедур торговли в целях облегчения и ускорения таможенного выпуска товаров и снижения торговых издержек. Соглашение по упрощению процедур торговли ВТО ратифицировано Республикой Казахстан в октябре 2015 года и вступило в силу в феврале 2017 года.
Для решения задач по привлечению и удержанию инвестиций, ориентированных на повышение эффективности, и трансформации страны в центр регионального транзита, бизнеса и логистики будут предприняты меры в следующих трех ключевых областях:
1) условия международной торговли будут улучшены путем применения дифференцированного подхода к участникам внешнеэкономической деятельности и ускорения таможенных процедур, повышения прозрачности, повышения эффективности применения системы управления рисками, улучшения свободы транзита и дальнейшей гармонизации таможенных процедур на уровне Евразийского экономического союза.
2) будет проведена модернизация торгово-логистической инфраструктуры с упором на повышение конкурентоспособности логистического сектора с целью сокращения расходов и соединения регионов Казахстана с региональными и международными рынками. Примеры международных показателей, на которые ориентируются инвесторы: индекс эффективности логистики Всемирного банка, исследование предприятий Всемирного банка или индекс глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума 2015-2016 годов по качеству транспортной инфраструктуры.
3) будут приняты меры по созданию интермодальной инфраструктуры и логистических центров, стимулированию внедрения современных подходов к логистике и внедрению передовой международной практики, развитию отрасли мультимодальных перевозок и продвижению более широкого использования ИКТ и систем электронного обмена данными.
_____________________________
10 Казахстан - 2050
Развитие производственных связей и эффекта перелива (спилловер-эффектов) для национальной экономики
Задача Правительства Республики Казахстан по привлечению и удержанию ПИИ заключается в достижении более высокого уровня положительных экономических выгод, связанных с такими инвестициями. Расширение и углубление производственно-сбытовых связей между ПИИ и местными компаниями являются ключевым механизмом трансферта новых технологий, инноваций и лучшей практики среди местных компаний, а также способствуют устойчивому долгосрочному экономическому развитию.
В Республике Казахстан необходимо создать качественную, соответствующую мировым стандартам единую базу местных поставщиков, чтобы повысить привлекательность для новых инвесторов и инвесторов, нацеленных на долгосрочное присутствие в стране.
Как правило, производственно-сбытовые связи между иностранными инвесторами и местными компаниями не появляются сразу с приходом инвестора. Появление и развитие взаимовыгодного сотрудничества подвержены влиянию широкого спектра существующих ограничений и несовершенств рынка, с которыми сталкиваются инвестор, местное бизнес-сообщество и Правительство принимающей страны. Все эти факторы формируют экономический потенциал производственно-сбытовых связей в разрезе регионов, отраслей промышленности и цепочек создания стоимости.
В этой связи будет разработана и реализована программа по развитию подобных производственно-сбытовых связей между иностранными инвесторами и местными компаниями на основе лучшей международной практики. Внедряемые подходы будут подчиняться законам рынка и ориентироваться на экономические и технологические возможности в приоритетных секторах, определенных в рамках настоящей Программы.
Требования к местному содержанию, влияющие на производственно-сбытовые связи
По мере выработки действенных механизмов защиты местных поставщиков, соответствующих требованиям ВТО в приоритетных секторах с высоким экспортным потенциалом, отраженных в настоящей Программе, будет обеспечено поддержание политики отсутствия обязательных требований по местному содержанию, включая любые целевые показатели или минимальные пороговые уровни в отношении подбора поставщиков товаров, услуг, персонала или источников финансирования на территории Республики Казахстан. Инвестиции, ориентированные на повышение эффективности, крайне чувствительны к дополнительным регуляторным требованиям, способным снизить их конкурентоспособность. Поэтому необходимо обеспечить соответствие регуляторной практики с существующими обязательствами Республики Казахстан в рамках международных торговых и инвестиционных соглашений.
Приоритетом станет создание условий и стимулов для повышения квалификации работников, особенно в области знания иностранных языков, прежде всего английского. Учитывая ориентированность на глобальные рынки инвесторов, находящиеся в поиске эффективности, стратегической целью должно стать обеспечение местного рынка квалифицированным рабочим персоналом со знанием английского языка.
Между тем, разработка и внедрение программы развития поставщиков в приоритетных для ПИИ секторах будут содействовать развитию производственно-сбытовых связей ПИИ с местными поставщиками. Программа развития поставщиков станет основой государственной политики развития производственно-сбытовых связей.
База данных поставщиков станет важным инструментом для предоставления услуг по поиску партнеров, а также сокращения затрат на поиск приемлемых и экономически выгодных условий.
Разработка мер поддержки в целевых для ПИИ секторах, стимулирующих внутренние инвестиции в модернизацию производства, внедрение новых моделей управления и повышение квалификации кадров, соблюдение международных стандартов и сертификации позволят ускорить процесс выхода казахстанских производителей товаров, работ и услуг на международный уровень. Обязательными условиями для этого будут наличие мотивации у иностранных инвесторов к закупу товаров, работ и услуг у местных поставщиков и развитие этих поставщиков, в том числе через обучение и повышение компетенций местных компаний.
Будут предприниматься меры по упрощению входа на рынок и осуществлению инвестиций поставщиками конкурентоспособных на международном рынке товаров и услуг, включая способы входа на рынок, путем устранения существующих юридических или административных барьеров и предоставления целенаправленной поддержки.
Во всех предпринимаемых мерах будут применяться принципы лучшей международной практики в области подотчетности, недискриминации, прозрачности и эффективности. Поддержка будет сосредоточена на более конкурентоспособных местных компаниях и не будет зависеть от размера или страновой принадлежности компаний. Иностранные инвесторы будут ключевыми заинтересованными сторонами в проведении мероприятий по созданию и развитию производственно-сбытовых цепочек, предоставляя консультационную помощь в разработке и реализации программ, а также обеспечивая необходимый рыночный спрос на производимую продукцию.
Kazakh Invest будет играть важную роль в развитии производственно-сбытовых связей между местными компаниями и иностранными инвесторами, выполняя функции постинвестиционного обслуживания и поиска бизнес партнеров для инвесторов. Примеры таких мер будут включать в себя мероприятия по выстраиванию В2В11 контактов, разработку баз данных транснациональных корпораций (далее - ТНК) и местных поставщиков, совместную реализацию программ развития поставщиков, а также продвижение более широких реформ часто в сотрудничестве с другими правительственными учреждениями.

Қабылданып жатқан шаралар жетекші шетелдік инвесторлармен қарым-қатынастарды жолға қою есебінен жаһандық және өңірлік өндіру-өткізу тізбектеріне қазақстандық өндірушілер мен экспорттаушыларды неғұрлым тұрақты және ұзақ мерзімді қосуды қамтамасыз ету үшін 2015 – 2019 жылдарға арналған ИИДМБ-ге (индустриялық және кластерлік даму бағытында) және әзірленіп жатқан экспорттық стратегияға сәйкес келетін болады.
5.2. Екінші бағыт: тиімді операциялық шараларды іске асыру және инвестицияларды тартудың жаңа тәсілдерін әзірлеу
Ағымдағы инвестицияларды ұстап қалу және кеңейту арқылы тиімділікке бағдарланған жаңа инвестицияларды тарту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестицияларды тарту бойынша қабылдайтын шаралардың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыруды жалғастырады.
Тиімділікке бағытталған инвесторлар үшін негізгі басымдылық әлемдік нарықта өндірілетін өнімдер бағасының бәсекеге қабілеттілігі болып табылады. Осыған орай олар экспорт кезіндегі өнімнің ең төменгі түпкілікті құнын қамтамасыз ететін инвестициялар үшін өндірістік алаңдарды таңдайды. Осы бағаны қалыптастырудағы маңызды факторлар инвестициялық ахуалдың сапасы мен сауда операцияларын жүргізудің жеңілдігі болып табылады, ал ресурсқа және нарыққа бағытталған инвесторлар үшін оң инвестициялық шешімді қабылдау кезінде жалпы елеулі ресурстық базаның болуы немесе өндірілген өнімді өткізу үшін ішкі нарыққа қол жеткізуді қамтамасыз ету жеткілікті.
Елдер арасында инвестициялар үшін жаһандық бәсекелестіктің күшеюін ескере отырып, Қазақстан Республикасы осындай инвесторларды табысты тарту тәсілдерінде белсенді әрекет етуі қажет.
Тиімділікті арттыруға бағытталған инвестицияларды тарту жалпы елдің инвестициялық ахуалын жақсарту аясында да, инвестицияларды тарту жүйесінің операциялық процестеріндегі нақты өзгерістер аясында да реформалар жүргізу қажет.
Осы процестің маңызды бағыттары ең алдымен экспортқа бағытталған инвестициялар үшін қазақстандық экономиканың бәсекелік артықшылықтары туралы ақпаратты анықтау және әлемдік инвестициялық қоғамдастыққа ұсыну болып табылады.
Жаңа инвестицияларды тартудан басқа Қазақстан Республикасының инвестицияларды тарту жүйесі ағымдағы инвесторларды ұстап қалуға және олардың инвестициялық қызметінің қосымша әсерін кеңейтуге бағытталуы тиіс.
5.2.1. Инвесторларды тарту, сүйемелдеу және қолдау бойынша институционалдық тетіктерді жетілдіру
Инвестиция тарту бойынша ұлттық операторды дамыту
Инвестицияларды тарту бойынша алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі шетелдік өкілдер мен өңірлік филиалдар желісі бар, инвестицияларды тарту бойынша ұлттық оператордың ауқымды өкілеттігі берілген "Kazakh Invest" инвестициялар жөніндегі мамандандырылған ұлттық компаниясын құрды. "Kazakh Invest" қызметін бақылауды Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі басқаратын Директорлар кеңесі жүзеге асыратын болады.
"Kazakh Invest" қызметі инвестициялық жобаларға қолдау көрсетуге, қабылдаушы елде бастапқы келіссөздер жүргізуден бастап барлық кезеңдерінде мемлекеттік қызмет көрсетуге және жобаларды іске асырғанға және одан әрі қызмет көрсетуге дейін инвестициялық шешімдер қабылдау үшін инвесторға қажетті барлық ақпаратты ұсынуға бағытталған.
Осы тұрғыдан "Kazakh Invest" мынадай функцияларды атқаратын болады:

Предпринимаемые меры будут соответствовать ГПИИР на 2015-2019 годы (в направлении индустриального и кластерного развития) и разрабатываемой экспортной стратегии для обеспечения более устойчивого и долгосрочного включения казахстанских производителей и экспортеров в глобальные и региональные производственно-сбытовые цепочки за счет налаженных отношений с ведущими иностранными инвесторами.
_______________________________
11 Вид информационного и экономического взаимодействия, классифицированного по типу взаимодействующих субъектов.
5.2. Второе направление: реализация эффективных операционных
мер и разработка новых подходов привлечения инвестиций
Для привлечения новых инвестиций, ориентированных на эффективность, вкупе с удержанием и расширением текущих инвестиций Правительство Республики Казахстан продолжит повышать эффективность и результативность предпринимаемых мер по привлечению инвестиций.
Для инвесторов, ориентированных на эффективность, основным приоритетом является конкурентоспособность цены производимой продукции на мировых рынках. Вследствие этого они выбирают те производственные площадки для инвестирования, которые обеспечивают наименьшую конечную стоимость продукции при экспорте. Важными факторами формирования этой цены являются качество инвестиционного климата и легкость проведения торговых операций, то время как для ресурсно- и рыночно-ориентированных инвесторов при принятии положительного инвестиционного решения в целом достаточно наличие существенной ресурсной базы или обеспечение доступа к внутреннему рынку для сбыта производимой продукции.
Ввиду усиливающейся глобальной конкуренции за инвестиции между странами Республике Казахстан необходимо активно действовать на опережение в своих подходах к успешному привлечению таких инвесторов.
Привлечение инвестиций, ориентированных на повышение эффективности, потребует проведения реформ, как в рамках улучшения инвестиционного климата страны в целом, так и в конкретных изменениях операционных процессов системы по привлечению инвестиций.
Важными направлениями данного процесса являются определение и передача мировому инвестиционному сообществу информации о конкурентных преимуществах казахстанской экономики, прежде всего, для экспортоориентированных инвестиций.
Помимо привлечения новых инвестиций система привлечения инвестиций Республики Казахстан должна быть ориентирована на удержание текущих инвесторов и расширение дополнительных эффектов от их инвестиционной деятельности.
5.2.1. Совершенствование институциональных механизмов по привлечению, сопровождению и поддержке инвесторов
Развитие национального оператора по привлечению инвестиций
В целях достижения поставленных целей по привлечению инвестиций, Правительством Республики Казахстан создана специализированная национальная компания по инвестициям "Kazakh Invest" с широкими полномочиями национального оператора по привлечению инвестиций с сетью зарубежных представителей и региональных филиалов. Контроль деятельности "Kazakh Invest" будет осуществляться Советом директоров, возглавляемым Премьер-Министром Республики Казахстан.
Деятельность "Kazakh Invest" направлена на оказание содействия инвестиционным проектам, включая оказание государственных услуг на всех стадиях жизненного цикла, от проведения первоначальных переговоров в принимающей стране и предоставления всей информации, необходимой инвестору для принятия инвестиционных решений, до реализации проектов и последующего обслуживания.
В данном контексте "Kazakh Invest" будет выполнять следующие функции:

1) инвестициялық жобалардың перспективалары мен оларды іске асыру шарттарын талқылаған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүддесін білдіретін бірыңғай келіссөз жүргізуші;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жүйесіне қол жеткізудің бірыңғай арнасы, ол инвесторларға инвестициялық преференциялар нысанында мемлекеттік қолдау көрсетуді және инвестициялық жобаларды одан әрі іске асыру үшін қажетті түрлі рұқсаттар мен келісулерді беруді қамтиды.
Бұл ретте жауапты мемлекеттік органдар мемлекеттік қызметтер көрсету немесе бас тарту себептерін көрсету бойынша шешімдер қабылдайтын болады. "Kazakh Invest" бір терезе қағидаты бойынша инвестор үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау қажеттілігін болдырмау немесе барынша азайту функцияларын жүзеге асыратын болады, мысалы, қажетті құжаттарды жинау, кездесулерде инвестордың мүддесін білдіру, рұқсат беру құжаттарын беру және т.с.с.
ТШИ тарту бойынша әлемдік практикаға сәйкес қызметті жүзеге асыру үшін "Kazakh Invest" мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
нақты белгіленген мандат пен басқару құрылымы, ынталы және жақсы оқытылған персонал;
Директорлар кеңесінің мүшелері жекеменшік сектордан да, мемлекеттік сектордан да құралады (Кеңес "Kazakh Invest" қызметіне операциялық қадағалауды ғана қамтамасыз етіп қоймай, сонымен қатар инвесторларға қызмет көрсетуде, сондай-ақ әлемдік инвестициялық қоғамдастықты инвестициялық ахуалдың жақсаруы туралы хабардар етуге де қолдау көрсетуге тиіс);
ішкі процестер инвесторлардың бизнестегі қажеттіліктеріне сәйкес қалыптасқан;
өз қызметін басқаруда "Kazakh Invest" Кеңес бекіткен инвестицияларды ілгерілету жөніндегі орта мерзімді жоспарды, сондай-ақ нәтижеге бағдарланған бірқатар нақты және қадағаланатын ТТК бар жыл сайынғы жедел жоспарларды қолданады;
әлемдік стандарттарға сәйкес келетін сервистік қызметтер көрсету арқылы клиенттермен тұрақты өзара қарым-қатынас орнату;
қызметкерлер салаларды/нарықты өте жақсы біледі және инвестицияларды ілгерілету бойынша міндеттерді айқын түсінеді;
"Kazakh Invest" Қазақстан Республикасында бизнесті жүргізу шарттары туралы барлық қажетті ақпаратты қамтыған тартымды веб-сайты бар;
"бір терезе" қағидаты бойынша түрлі мемлекеттік мекемелерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін инвесторларға қызмет көрсетуге арналған жобаларды басқару жүйесі бар.
"IRM" клиенттермен өзара қарым-қатынастарды басқару жүйесі
Инвесторлар, инвестициялық жобалар, өндірістік алаңдар мен әлеуетті инвесторлардың ақпараттық сұрау салулары туралы толық, нақты және өзекті ақпаратты қамтитын инвесторлар мен кәсіпкерлерге арналған бірыңғай ақпараттық инвестициялық алаң – "IRM" (бұдан әрі – IRM) клиенттермен өзара қарым-қатынасты басқару жүйесі әзірленіп, іске қосылады, сонымен қатар "Kazakh Invest" базасында "бір терезе" қағидаты автоматтандырылады
Анықтамалық материалдар ұсыну, инвестициялық жобалардың іске асырылу мониторингін қамтамасыз ету, ресми тұлғалардың уағдаластықтарын кейіннен орындау (follow-up) және іске асыру сәті басталғанға дейін қандай да болмасын жобаларды сапалы және толыққанды пысықталмай қалуын мүлдем болғызбау түпкілікті нәтиже болып табылады. Сонымен қатар біздің жүйедегі проблемалы учаскелерді көрсете отырып, оларды тиімді жоюға мүмкіндік беретін инвесторларға мемлекеттік қызметтерді ұсынудағы кедергілердің себептерін мониторгтеудің құралы болады.
Инвесторлармен жұмысқа жауапты барлық тараптар үшін онлайн-режимде әрбір инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы өзекті ақпараты бар арнайы виртуалды кабинеттер құрылатын болады.
Инвесторлар сеніміне сауалнама жүргізу
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде проблемалық мәселелерге ықпал ететін жүйелік алғышарттарды анықтау мақсатында Қазақстан Республикасындағы инвесторлық қоғамдастықтың сеніміне және бизнестегі қажеттіліктеріне тұрақты негізде сауалнама жүргізілетін болады. Өрісті зерттеулер мен инвесторлардың сеніміне сауалнама жүргізу, инвесторларды қадағалау жүйесі қажеттіліктерді анықтаудың құралдары болып табылады.
Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қоғамдастықтың проблемалары туралы шынайы ақпарат алу үшін Инвестициялық омбудсмен, әкімдіктер жанындағы инвесторларға қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – ИҚКО), Шетелдік инвесторлар кеңесі және Инвестициялық саясат жөніндегі кеңес, Қазақстан Республикасындағы шетелдік мекемелер мен шет елдердің қауымдастықтары сияқты Қазақстан Республикасындағы инвесторлардың ағымдағы проблемалары туралы ақпаратқа ие институттармен ынтымақтастық жолға қойылатын болады.
Инвесторлармен өзара іс-қимыл жасаудың барлық құрамдастары (инвесторлардың сеніміне сауалнама жүргізудің кіші жүйесі, жобалардың іске асырылуының мониторингі, инвесторлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз ету және т.б.) инвесторлармен өзара іс-қимыл жасаудың бірыңғай электрондық жүйесіне біріктірілетін болады.
Проблемалы учаскелер мен инвесторлардың қажеттіліктерін түсінуді бағалау нәтижелері базасында Кеңестің қарауына инвестициялар саласындағы заңнаманы жетілдіру жөніндегі ұсыныстар жүйелі түрде шығарылатын болады.

1) единый переговорщик, представляющий интересы Правительства Республики Казахстан при обсуждении перспектив и условий реализации инвестиционных проектов;
2) единый канал доступа к системе государственных услуг, что включает как государственную поддержку инвесторов в форме инвестиционных преференций, так и выдачу различных разрешений и согласований, необходимых для дальнейшей реализации инвестиционных проектов.
При этом ответственные государственные органы будут принимать решения по оказанию государственных услуг или выставлению причин для отказа. "Kazakh Invest" по принципу одного окна будет осуществлять функции, исключающие или минимизирующие необходимость для инвестора во взаимодействии с представителями государственных органов Республики Казахстан, например, собирать необходимые документы, представлять интересы инвестора на встречах, выдавать разрешительные документы и т.д.
Для осуществления деятельности в соответствии с мировой практикой по привлечению ПИИ "Kazakh Invest" руководствуется следующими принципами:
четко определенный мандат и структура управления, компетентный, мотивированный и хорошо обученный персонал;
члены Совета директоров представляют как частный, так и государственный сектор (Совет должен не только обеспечить операционный надзор за деятельностью "Kazakh Invest", но и оказывать поддержку, как в обслуживании инвесторов, так и информировании мирового инвестиционного сообщества об улучшениях инвестиционного климата);
внутренние процессы выстроены в соответствии с бизнес потребностями инвесторов;
"Kazakh Invest" в управлении своей деятельностью использует среднесрочный план по продвижению инвестиций, утвержденный Советом, а также ежегодные оперативные планы с рядом конкретных и отслеживаемых КПЭ, ориентированных на результат;
устойчивые взаимоотношения с клиентами путем оказания сервисных услуг, соответствующих мировым стандартам;
сотрудники обладают глубоким знанием отраслей/рынка и четким пониманием задач по продвижению инвестиций;
"Kazakh Invest" обладает привлекательным вебсайтом, содержащим всю необходимую информацию об условиях ведения бизнеса в Республике Казахстан;
имеется система управления проектами для обслуживания инвесторов, позволяющая инвесторам получить доступ к различным государственным учреждениям по принципу "одного окна".
Система управления взаимоотношениями с клиентами "IRM"
Будет разработана и запущена система управления взаимоотношениями с клиентами "IRM" (далее - IRM) - единая информационная площадка для инвесторов и предпринимателей, содержащая полную, достоверную и актуальную информацию об инвесторах, инвестиционных проектах, производственных площадках и информационных запросах потенциальных инвесторов, наряду с чем будет автоматизирован принцип "единого окна" на базе "Kazakh Invest".
Конечными результатами являются возможность предоставления справочных материалов, обеспечение мониторинга реализации инвестиционных проектов, последующее исполнение договоренностей (follow-up) официальных лиц и полное исключение "выпадения" каких-либо проектов без качественной и полноценной проработки до момента начала реализации. Кроме того, данная система станет инструментом мониторинга причин задержки выдачи предоставления государственных услуг инвесторам, показывая проблемные участки нашей системы, и предоставит возможность их эффективно устранять.
Для всех сторон, ответственных за работу с инвесторами, будут созданы специальные виртуальные кабинеты с актуальной информацией о ходе реализации каждого инвестиционного проекта в онлайн-режиме.
Опрос доверия инвесторов
В целях выявления системных предпосылок, оказывающих влияние на проблемные вопросы при реализации инвестиционных проектов, на постоянной основе будет проводится опрос доверия и бизнес потребностей инвесторского сообщества в Республике Казахстане. Инструментами выявления потребностей являются полевые исследования и опросы доверия инвесторов, система отслеживания инвесторов.
Для получения объективной информации о проблемах инвестиционного сообщества в Республике Казахстан будет налажено сотрудничество с институтами, имеющими информацию о текущих проблемах инвесторов в Республике Казахстан, такими как Инвестиционный омбудсмен, центры обслуживания инвесторов (далее – ЦОИ) при акиматах, Совет иностранных инвесторов и Совет по инвестиционной политике, загранучреждения и ассоциации зарубежных стран в Республике Казахстан.
Все компоненты взаимодействия с инвесторами (подсистема опроса доверия инвесторов, мониторинг реализации проектов, информационное обеспечение деятельности инвесторов и прочее) будут объединены в единую электронную систему взаимодействия с инвесторами.
На базе результатов оценки проблемных участков и понимания потребностей инвесторов на рассмотрение Совета систематически будут выносится предложения по совершенствованию законодательства в области инвестиций.

5.2.2. Қазақстанға инвестицияларды тарту жүйесін дамыту
Қазіргі уақытта инвестицияларды басқарудың аралас моделін енгізу жүргізілуде, мұнда бұл саладағы үйлестіруші органның рөлі Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігіне, ал ТШИ-дің практикалық мәселелерін шешу өкілеттіктері "Kazakh Invest"-ке беріледі.
Сонымен бірге өзге министрліктер мен ведомстволар Қазақстан Республикасына инвестициялар тарту процесіне белсенді түрде қатысуда. Жалпы Қазақстан Республикасына инвестицияларды тарту жүйесін 3 деңгейге бөлуге болады:
1. Сыртқы деңгейде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстанның шетелдегі мекемелері жанындағы инвестициялар жөніндегі кеңесшілері мен "Kazakh Invest" өкілдері Қазақстан Республикасындағы инвестициялық мүмкіндіктер туралы имидждік ақпаратты тарату, нысаналы инвесторларды сәйкестендіру, әлеуетті инвесторлармен келіссөздер жүргізу, инвесторлардың Қазақстан Республикасына сапарларын ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізетін болады.
Шетелдік инвестицияларды тарту бойынша тиімді жұмыс жүргізу үшін әлеуетті инвестициялармен олар орналасқан елдерде жұмыс жүргізген орынды. Осыған байланысты Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің ресурсын пайдаланудан басқа шетелде "Kazakh Invest" өкілдіктері құрылатын болады.
Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі кеңесшілері мен "Kazakh Invest"-тің шетелдік өкілдерінің міндеттері инвестицияларды тарту тұрғысынан мына міндеттері қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының түрлі экономика салаларына әлеуетті шетелдік инвесторларды сәйкестендіру;
2) елде/жетекшілік ететін өңірде үкіметтік, үкіметтік емес және корпоративтік секторлардың компанияларымен кездесулер өткізу;
3) Қазақстан Республикасына әлеуетті инвесторлардың сапарларын ұйымдастыру;
4) инвесторлармен атаулы ақпараттық жұмысты жүзеге асыру және әртүрлі іс-шараларды ұйымдастыру.
2. Орталық деңгейде инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган ретінде Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі ТШИ тарту саясатын, стратегиясын айқындап, осы саладағы заңнамалық базаны қалыптастырып, салалық мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестірумен қатар инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингін жүзеге асырады.
"Kazakh Invest" инвестицияларды тарту, сондай-ақ қазақстандық визаларды ресімдеу үшін уәкілетті органдарға құжаттарды дайындаудан бастап рұқсат құжаттарына дейін "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторларға қызмет көрсету мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан жалғыз келіссөз жүргізуші ретінде өкілдік етеді, сол арқылы инвестициялық жобаларды іске асыруды және туындайтын проблемалық мәселелерді жедел шешуді қамтамасыз етеді.
Салалық мемлекеттік органдар мен ұйымдар шетелдік инвестицияларды тарту үшін басым бағыттарды/салаларды айқындап, инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығы туралы салалық қорытындылар шығарады, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға шетелдік инвестицияларды тартуды талап ететін инвестициялық жобалар туралы, ағымдағы уағдаластықтар мен инвестициялық жобалар жөніндегі шетелдік инвесторлармен келіссөздер жүргізу нәтижелері туралы ақпаратты жолдайтын болады.
Тиімділікті арттыруға бағытталған инвестициялар үшін тұтынушылық нарықтарға қол жеткізуді, қолайлы көлік қатынасын, ауыртпалықсыз кедендік рәсімдер мен барлық нысаналы салаларда сенімді логистиканы қамтамасыз ету маңызды.
Осыған байланысты экономика салаларындағы қолданыстағы кедергілерді жою мақсатында салалық дамуды реттейтін заңнамалық актілерді жетілдіру бойынша шаралар қабылданатын болады. Аталған жұмыс Қазақстан Республикасының ұсынылып отырған салалық артықшылықтарын (құнды ұсынысын) тұрақты түрде жақсарту мақсатында негізгі мүдделі тараптардың келісілген күшімен жүргізілетін болады. Нысаналы салалардың әрқайсысы үшін орталық және жергілікті мемлекеттік органдар, салалық қауымдастықтар, жекеменшік бизнес өкілдерінің, кәсіби консультанттардың, білім беру мекемелерінің қатысуымен инвестициялық саясаттың шектеулері мен кедергілерін анықтау тетігі құрылатын болады. Оның мақсаты нысаналы салалардың халықаралық бәсекеге қабілеттілігіне тұрақты түрде талдау жүргізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасына тартымды инвестициялық бағыт болып қалуға көмектесетін шаралар мен саясат қабылдау болып табылады. Салалық басымдықтарды жақсарту елдің бәсекеге қабілеттілігі қазіргі уақытта кейбір шектеулерге кезігетін II салалық топқа қатысты ерекше зор мәнге ие.

5.2.2. Развитие системы привлечения инвестиций в Казахстане
В настоящее время ведется внедрение смешанной модели управления инвестициями, когда роль координирующего органа в данной сфере закреплена за Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан, а полномочия по решению практических вопросов ПИИ передаются созданному "Kazakh Invest".
Вместе с тем, другие министерства и ведомства также принимают активное участие в процессе привлечения инвестиций в Республику Казахстан. В целом система привлечения инвестиций в Республике Казахстане может быть разделена на 3 уровня:
1. На внешнем уровне Министерство иностранных дел Республики Казахстан, советники по инвестициям при загранучреждениях Казахстана и представители "Kazakh Invest" будут проводить работу по распространению имиджевой информации об инвестиционных возможностях в Республике Казахстан, идентификацию целевых инвесторов, переговоры с потенциальными инвесторами, организацию визитов инвесторов в Республику Казахстан.
Для эффективной работы по привлечению иностранных инвестиций целесообразно проводить работу с потенциальными инвесторами в странах их присутствия. В этой связи, помимо использования ресурса загранучреждений Республики Казахстан, будут созданы представительства "Kazakh Invest" за рубежом.
Задачи советников по инвестициям Республики Казахстан и зарубежных представителей "Kazakh Invest" в контексте привлечения инвестиций включают в себя:
1) идентификацию потенциальных иностранных инвесторов в различные отрасли экономики Республики Казахстан;
2) проведение встреч в курируемом регионе/стране с компаниями правительственного, неправительственного и корпоративного секторов;
3) организацию визитов потенциальных инвесторов в Республику Казахстан;
4) осуществление адресной информационной работы с инвесторами и организацию различных мероприятий.
2. На центральном уровне Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, как уполномоченный орган по инвестициям, будет определять политику, стратегию привлечения ПИИ, формировать законодательную базу в данной сфере, осуществлять координацию работы отраслевых государственных органов и организаций вкупе с мониторингом реализации инвестиционных проектов.
"Kazakh Invest" будет выступать в качестве единого переговорщика от Правительства Республики Казахстан по вопросам привлечения инвестиций, а также обслуживания инвесторов по принципу "одного окна", начиная от подготовки документов для оформления казахстанских виз в уполномоченные органы до разрешительных документов, тем самым обеспечив реализацию инвестиционных проектов и оперативное решение возникающих проблемных вопросов.
Отраслевые государственные органы и организации будут определять приоритетные направления/отрасли для привлечения иностранных инвестиций, выносить отраслевые заключения о целесообразности реализации инвестиционных проектов, направлять в уполномоченный орган по инвестициям информацию об инвестиционных проектах, требующих привлечения иностранных инвестиций, информацию о текущих договоренностях и результатах переговоров с иностранными инвесторами по инвестиционным проектам.
Для инвестиций, ориентированных на повышение эффективности, важно обеспечить доступ к потребительским рынкам, удобное транспортное сообщение, необременительные таможенные процедуры и надежную логистику во всех целевых отраслях.
В этой связи с целью исключения существующих барьеров в отраслях экономики будут предприняты меры по совершенствованию законодательных актов, регулирующих отраслевое развитие. Данная работа будет проводиться согласованными усилиями основных заинтересованных сторон с целью постоянного улучшения предлагаемых отраслевых преимуществ (ценностного предложения) Республики Казахстан. Для каждой из целевых отраслей будет создан механизм определения ограничений и барьеров инвестиционной политики с участием представителей центральных и местных государственных органов, отраслевых ассоциаций, частного бизнеса, профессиональных консультантов, образовательных учреждений. Целями являются проведение регулярного анализа международной конкурентоспособности целевых отраслей, а также принятие мер и политик, которые помогут Республике Казахстан оставаться привлекательным инвестиционным направлением. Улучшение отраслевых преимуществ имеет особенно большое значение в отношении отраслей Группы II, в которых конкурентоспособность страны сейчас наталкивается на некоторые ограничения.

3. Өңірлік деңгейде ЖАО "Kazakh Invest"-тің өңірлік өкілдерінің желісімен бірлесіп өңірдің инвестициялық тұжырымдамасын әзірлеп, онда шетелдік инвестицияларды тарту үшін басым бағыттарды айқындайды, сондай-ақ өңірдің басым артықшылықтарын ескере отырып, өңірде инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығы туралы қорытындылар шығарады, өңірлік инвестициялық жоспарларды, инвестициялық жобаларды іске асыруда "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеу көрсетуді, инвестициялар тартуды талап ететін инвестициялық жобалар тізбесін бекітеді.
Бұл ретте жергілікті жердегі инвестициялық жобаларды сүйемелдеу процесіне басты назар аудару қажет, себебі жалпы бүкіл жүйе қызметінің түпкілікті нәтижесі елде нақты жергілікті инвестициялық алаңдарда өндірістер ашу және дамыту болып табылады. Жергілікті атқарушы органдардың инвестициялар тартуға қатысуы мен одан әрі қызмет көрсетуі маңызы мәнге ие.
Әкімдіктер өңірлік ИҚКО арқылы өңірлер аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік инвесторларға қолдау көрсетеді. Бұл қолдау инвестициялық ынталандыруларды іске асыруды және өндірістік алаңдарға, оның ішінде меншік құқығымен байланысты проблемаларды шешу арқылы қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.
Қазақстан Республикасында инвестициялар тарту жүйесінің реформасы әкімдіктердің тиімділікті арттыруға бағытталған инвестициялар ағыны мен оларды ұстап қалуға ықпал ететін салалық саясаттарды әзірлеуге және іске асыруға етене араласуын талап етеді.
Инвестициялар тарту бойынша алған қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін әрбір өңірдің әлеуеті мен инвестициялық ахуалын талдау, ЖАО тиімділігін бағалау үнемі жүргізіледі әрі инвестициялар тарту және инвесторларға қолдау көрсету бойынша базалық дағдыларды нығайту бойынша шаралар қолданылатын болады.
Осыған байланысты ТШИ тарту саласындағы мемлекеттік саясаттың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар енгізумен ТШИ саласындағы функциялар мен міндеттерді нақты айқындай отырып, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жаңа жұмыс істеу жүйесін енгізу қажет.
Инвестициялар бойынша уәкілетті орган инвестициялар тарту бойынша өзара іс-қимылды регламенттейтін және Қазақстан Республикасына инвестициялар тарту жүйесінің барлық қатысушыларының функциялары мен міндеттерін нақты айқындайтын құжат әзірлейтін болады.
Салалық мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялардың және ЖАО-ның инвестицияларды тарту бойынша жоспарларды тиімді іске асыруы үшін жыл сайын Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігімен келісу бойынша нақты индикаторлары мен тартылатын және мониторингтелетін жобалары бар инвестицияларды тарту жөніндегі салалық және өңірлік жоспарлар бекітілетін болады.
Олардың болжамды әлеуметтік-экономикалық әсерін ескере отырып, экономиканың секторлары бойынша тартылатын шетелдік инвестициялардың ықтимал тәуекелдеріне талдау жүргізу қажет.
Осы жұмыстың қорытындысы бойынша инвестицияларды тарту саласына тартылған мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар үшін нұсқаулық әзірлеу қажет.
Инвестициялық жобалар картасы
Инвесторлармен тиімді жұмыс жүргізу және "Kazakh Invest"-тің инвестициялық жобаларын іске асыру мониторингі үшін Инвестициялық жобалар картасы (бұдан әрі – Карта) әзірленеді, ол перспективалы инвестициялық жобалар және іске асырылатын жобалар деп екі топқа бөлінеді.
Перспективалы инвестициялық жобалар "Kazakh Invest" жүргізетін талдау, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялар мен жеке бизнестің ұсыныстары негізінде жыл сайын қалыптастырылатын болады. "Kazakh Invest" келіп түскен ұсыныстар бойынша жобаларға сараптама жүргізеді және салалар мен өңірлер бөлінісінде перспективалық инвестициялық жобалардың тізбесін құрастырып, одан әрі халықаралық стандарттарға сәйкес құжаттар топтамасын қалыптастырады.
Іске асырылатын жобалар ірі инвесторлар мен ТҰК ұсыныстары есебінен қалыптастырылады.
Карта инвестициялық жобалардың сапалық және сандық көрсеткіштерін қамтиды және проблемалар туралы сигнал беру мүмкіндігін қамтамасыз ететін заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, жобалар бойынша ақпарат жинау мен өңдеудің интерактивті процесін қамтамасыз етеді.
Жоба бойынша проблемалық мәселелер туындаған жағдайда жобаны іске асыруға жауаптылар жоба бастамашыларымен бірге проблемалық мәселелерді шешу бойынша келісілген іс-шаралар жоспарын қабылдайды.
Карта жобаларының мониторингін жобаларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар, сондай-ақ инвестициялық жоба аумағында іске асырылып жатқан немесе іске асырылатын жергілікті атқарушы органдар ұсынатын ақпарат негізінде Kazakh Invest"-пен бірлесіп Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі жүзеге асырады.
Инвестициялық жобалар картасын жүргізу қағидалары мен тетіктері перспективалық жобаларды енгізу тіркелген күннен басқа, жобаларды дайын болуына қарай енгізу мүмкіндігін айқындайтын жеке құжатпен айқындалады.
Мемлекеттік қолдау көрсету мәселелерін қарау кезінде Карта жобалары басым тәртіппен қаралатын болады.
Жетекші халықаралық қаржы орталығын қалыптастыру
АХҚО құру Қазақстан Республикасы Президентінің ұзақ мерзімді дамытуға бағытталған бес институционалдық реформаны іске асыру жөніндегі "100 нақты қадам" Ұлт жоспарының бөлігі болып табылады. "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына жолдауында Президент шетелдік инвестицияларды тарту бойынша көшбасшылықты сақтау мақсатын қойды, бұл ретте АХҚО ел экономикасына қаржы ресурстарын тартуда маңызды рөл ойнауы тиіс.
Еліміздің ең елеулі және маңызды жобаларының бірі ретінде халықаралық қаржы орталығын табысты дамыту үшін АХҚО-ға ерекше құқықтық мәртебе берілді және ЭКСПО - 2017 жоғары технологиялық инфрақұрылымын қамтитын жеке аумақ бөлінді.
АХҚО-ның арнайы мәртебесі заң жүзінде Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен бекітілген. Осылайша АХҚО алаңында инвестицияларды тарту бойынша қолайлы жағдай жасау үшін бірқатар артықшылықтар қарастырылған:

3. На региональном уровне МИО совместно с сетью региональных представителей "Kazakh Invest" разработают инвестиционную концепцию региона, где определят приоритетные направления для привлечения иностранных инвестиций, а также с учетом конкурентных преимуществ региона будут выносить заключения о целесообразности реализации инвестиционных проектов в регионе, утверждать региональные инвестиционные планы, перечень инвестиционных проектов, требующих привлечения инвестиций, оказывать сопровождение в реализации инвестиционных проектов по принципу "одного окна".
При этом особое внимание необходимо уделить процессу сопровождения инвестиционных проектов на местах, так как конечными результатами деятельности всей системы в целом являются открытие и развитие производства на конкретных местных инвестиционных площадках в стране. Вовлеченность местных исполнительных органов в привлечение инвестиций и последующее обслуживание имеют крайне важное значение.
Акиматы оказывают поддержку иностранным инвесторам, осуществляющим деятельность на территории регионов, через региональные ЦОИ. Данная поддержка заключается в реализации инвестиционных стимулов и обеспечении доступа к производственным площадкам, в том числе путем решений проблем, связанных с правом собственности.
Реформа системы привлечения инвестиций в Республике Казахстан требует тесного вовлечения акиматов в разработку и реализацию отраслевых политик, влияющих на приток и удержание инвестиций, ориентированных на повышение эффективности.
Для достижения поставленных целей по привлечению инвестиций будут регулярно проводится анализ инвестиционного климата и потенциала каждого региона, оценка эффективности МИО и приниматься меры по укреплению базовых навыков по привлечению инвестиций и оказанию содействия инвесторам.
В этой связи, в целях повышения эффективности государственной политики в сфере привлечения ПИИ, необходимо внедрение новой системы работы государственных органов и организаций с четким определением функций и задач в сфере ПИИ, внесением предложений в Правительство Республики Казахстан.
Уполномоченным органом по инвестициям будет разработан документ, регламентирующий взаимодействие по привлечению инвестиций и четко определяющий функции и задачи всех участников системы привлечения инвестиций в Республике Казахстан.
Также, для эффективной реализации планов по привлечению инвестиций отраслевыми государственными органами, национальными компаниями и МИО ежегодно по согласованию с Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан будут утверждаться отраслевые и региональные планы по привлечению инвестиций с четкими индикаторами и проектами для привлечения и мониторинга.
Необходимо провести анализ возможных рисков привлекаемых иностранных инвестиций по секторам экономики с учетом предполагаемого их социально-экономического эффекта.
По итогам данной работы следует разработать руководство для задействованных в сфере привлечения инвестиций государственных и местных исполнительных органов и организаций.
Карта инвестиционных проектов
Для эффективной работы с инвесторами и мониторинга реализации инвестиционных проектов "Kazakh Invest" будет разработана Карта инвестиционных проектов (далее – Карта), которая будет разделена на две группы: перспективные инвестиционные проекты и реализуемые проекты.
Перспективные инвестиционные проекты ежегодно будут формироваться на основе анализа, проводимого "Kazakh Invest", а также предложений заинтересованных государственных органов, национальных компаний и частного бизнеса. "Kazakh Invest" по представленным предложениям будет проводить экспертизу проектов и формировать перечень перспективных инвестиционных проектов в разрезе отраслей и регионов с дальнейшей формированием пакета документов согласно международным стандартам.
Реализуемые проекты будут формироваться из числа предложений крупных инвесторов и ТНК.
Карта будет содержать качественные и количественные показатели инвестиционных проектов и обеспечит интерактивный процесс сбора и обработки информации по проектам с использованием современных информационных технологий, обеспечением возможности сигнализировать о возникающих проблемах.
В случаях возникновения по проекту проблемных вопросов, ответственные за реализацию проекта совместно с инициаторами проекта принимают согласованный план мероприятий по разрешению проблемных вопросов.
Мониторинг проектов Карты осуществляется Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан совместно с "Kazakh Invest" на основании информации, представляемой государственными органами и организациями, ответственными за реализацию проектов, а также местными исполнительными органами, на территории которых реализуется или будет реализован инвестиционный проект.
Правила и механизм ведения Карты инвестиционных проектов будут определяться отдельным документом, который помимо фиксированной даты включения перспективных проектов определит возможность включения проектов по мере готовности.
При рассмотрении вопросов предоставления государственной поддержки проекты Карты будут рассматриваться в приоритетном порядке.
Формирование ведущего международного финансового центра
Создание МФЦА является частью Плана Нации "100 конкретных шагов" по реализации пяти институциональных реформ Президента Республики Казахстан, нацеленных на долгосрочное развитие. В своем Послании народу Казахстана "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" Президент поставил задачу сохранить лидерство по привлечению иностранных инвестиций, при этом, важную роль в привлечении финансовых ресурсов в экономику страны должен играть МФЦА.
Для успешного развития международного финансового центра, как одного из самых значимых и важных проектов страны, МФЦА был придан особый правовой статус и выделена отдельная территория, включающая высокотехнологичную инфраструктуру ЭКСПО - 2017.
Специальный статус МФЦА законодательно закреплен Конституционным законом Республики Казахстан. Так, на площадке МФЦА предусмотрен ряд привилегий для создания благоприятных условий по привлечению инвестиций:

1) ерекше құқықтық режим. АХҚО-да ағылшын құқығы қағидаттарына негізделген, меншікті коммерциялық және азаматтық құқығы бар арнайы юрисдикция жұмыс істейтін болады. АХҚО қатысушыларының арасындағы дауларды шешетін негізгі институт АХҚО соты болады ол ағылшын құқығы юрисдикциясы бар елдерде практикалық тәжірибесі бар жоғары білікті судьялармен қамтамасыз етіледі. АХҚО-да дауларды шешудің баламалы тәсілін ұсынатын Халықаралық төрелік орталығы да жұмыс істейтін болады;
2) тәуелсіз реттеуші режим. АХҚО аумағында қаржы нарығының әділдігін, ашықтығы мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін тәуелсіз реттеуші қызмет етеді және әлемде танылған стандарттарға сай келетін нормативтік-құқықтық база әзірленеді;
3) арнайы салық режимі. АХҚО-да 2065 жылдың соңына дейін АХҚО қатысушыларын корпоративтік және жеке табыс салығын төлеуден босату түрінде салықтық жеңілдіктер көзделген;
4) қолайлы іскерлік ортаны құру. Озық халықаралық тәжірибеге ұқсас АХҚО бір терезе жүйесін, виза берудің, тіркеудің, жұмысқа рұқсат алудың және басқа да тіркеу рәсімдерінің оңайлатылған режимін енгізеді. Көші-қон және әкімшілік полиция, мемлекеттік кірістер органдарының, халыққа қызмет көрсету орталығының және инвесторлардың қызметтерін шоғырландыру арқылы АХҚО-ның шетелдік қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің кіруі мен орналасуына қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету үшін мамандандырылған орталық – "АХҚО Экспат орталығын" құру жоспарланып отыр;
5) ресми тіл. АХҚО-ның аумағында ағылшын тілі ресми тіл болып табылады (АХҚО-ның актілері, құжаттама, сот ісі, мәмілелер, сондай-ақ АХҚО реттейтін барлық қоғамдық қатынастар саласында).
Портфельдік шетелдік инвестициялар ТШИ-мен қатар елге инвестицияларды тартудың маңызды тәсілі болып табылады. Елдегі капитал нарығының табысты жұмыс істеуі және портфельдік инвестициялардың өсімі үшін қажетті экожүйе құру, сапалы инфрақұрылымды дамыту және инвесторлар мен нарық қатысушылары үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету бойынша жұмыс жүргізілуде. Жоғары технологиялық биржалық инфрақұрылымы бар, жетекші әлемдік биржалармен ынтымақтастықта құрылған АХҚО Биржасы бизнес пен инвестициялар үшін үлкен функционалдық мүмкіндіктер береді. Сонымен қатар АХҚО Биржасы отандық нарық бағыттарына "жасыл" қаржыландыру, исламдық қаржы, қаржы технологиялары сияқты жаңа құралдарды шығару үшін негізгі платформа болады.
Табысты қаржы орталығының ажырамас бөлігі ретінде АХҚО үшін басым бағыттардың бірі активтерді басқару нарығын дамыту болып табылады. Реттеуші-нормативтік ортаны қалыптастыру және қолайлы инвестициялық ахуалды құру жергілікті активтерді басқару нарығын мен капитал нарығын дамытуға пәрменді түрткі болады және нәтижесінде нарыққа ірі институционалдық және жеке инвесторлардың келуіне ықпал етеді.
Осылайша АХҚО-ны дамыту шетелдік инвестициялардың өсіміне, елдің экономикасына шетелдік қаржы институттары мен жоғары білікті кадрларды тартуға оң әсерін тигізеді.

1) особый правовой режим. В МФЦА будет функционировать специальная юрисдикция с собственным коммерческим и гражданским правом, основанным на принципах английского права. Основным институтом разрешения споров между участниками МФЦА станет суд МФЦА, обеспеченный высококвалифицированными судьями, с опытом практической деятельности в странах с юрисдикцией английского права. В МФЦА будет также функционировать Международный арбитражный центр, предоставляющий альтернативный способ разрешения споров.
2) независимый регулятивный режим. Для обеспечения справедливости, прозрачности и эффективности финансового рынка на территории МФЦА будет действовать независимый регулятор и разработана нормативно-правовая база, соответствующая признанным мировым стандартам.
3) специальный налоговый режим. В МФЦА предусмотрены налоговые льготы в виде освобождения участников МФЦА от уплаты корпоративного и индивидуального подоходного налогов до конца 2065 года.
4) создание благоприятной деловой среды. По аналогии с передовым зарубежным опытом МФЦА внедряет систему единого окна, упрощенный режим выдачи виз, регистрации, получения разрешений на работу и других регистрационных процедур. Планируется создание специализированного центра - "Экспат Центр МФЦА" для обеспечения благоприятных условий въезда и локализации иностранных сотрудников МФЦА и членов их семей путем консолидации услуг органов миграционной и административной полиции, государственных доходов, ЦОИ и инвесторов.
5) официальный язык. Английский язык является официальным языком МФЦА на его территории (акты МФЦА, документация, судопроизводство, сделки, а также во всех регулируемых МФЦА сферах общественных отношений).
Портфельные иностранные инвестиции наряду с ПИИ являются важным способом привлечения инвестиций в страну. Для успешного функционирования рынка капитала в стране и роста портфельных инвестиций ведется работа по созданию необходимой экосистемы, развитию качественной инфраструктуры и обеспечению благоприятных условий для инвесторов и участников рынка. Биржа МФЦА с высокотехнологичной биржевой инфраструктурой, созданной при сотрудничестве с ведущими мировыми биржами, предоставит широкие функциональные возможности для бизнеса и инвестиций. Более того, Биржа МФЦА станет основной платформой для выпуска инструментов новых для отечественного рынка направлений, таких как "зеленое" финансирование, исламские финансы, финансовые технологии.
Одним из приоритетных направлений для МФЦА, как неотъемлемого компонента успешного финансового центра, является развитие рынка управления активами. Формулирование регулятивно-нормативной среды и создание благоприятного инвестиционного климата дадут действенный толчок развитию локального рынка управления активами и рынка капитала и впоследствие будут способствовать приходу на рынок крупных институциональных и частных инвесторов.
Таким образом, развитие МФЦА позволит позитивно повлиять на рост иностранных инвестиций, привлечение зарубежных финансовых институтов и высококвалифицированных кадров в экономику страны.

5.2.3. Инвестицияларды тартудың және ұстап қалудың алдын ала белсенді тәсілдерін қалыптастыру
Инвестицияларды атаулы түрде елдер және салалар бойынша тарту
Инвестицияларды атаулы түрде тарту Қазақстан Республикасына тиімділікті арттыруға бағдарланған инвестициялардың үлкен ағынын тартуға бағытталатын болады. Алдын ала белсенді инвестициялық таргеттеу жаңа инвестицияларды тарту анағұрлым ұтымды болатын бәсекеге қабілетті салаларды айқындауды талап етеді.
Осыған байланысты талдау негізінде Қазақстан Республикасы экономикасының инвесторлар үшін қызығушылық тудыратын және елдердің даму мүддесіне жауап беретін салалары айқындалды.
Инвестициялар тартудың алдын ала белсенді тәсілі ТШИ үшін нысаналы салаларда, елдер мен компанияларда "Kazakh Invest"-тің операциялық қызметінің негізіне айналады. Әрбір басым сала үшін жеке тәсіл таңдалады, ол әрбір инвестормен атаулы жұмыс жүргізуді қамтамасыз етеді.
Басым салаларға қатысты Қазақстан Республикасы инвестициялары үшін ұсынып отырған артықшылықтарын айқындау және олар туралы әлемдік инвестициялық қоғамдастыққа хабарлау маңызды болмақ. Бұл ретте Қазақстан Республикасы ЕАЭО шеңберінде нарықтарға жеңілдікпен қол жеткізуді бөлісетін басқа өңірлік бәсекелестермен салыстырғанда Қазақстан Республикасының бәсекелі басымдықтарын айқындау ерекше маңызға ие.
"Kazakh Invest" әлемдік экономикалық конъюнктураның құбылмалылығына және қосылған құндар тізбектерінің салалық құрылымын өзгертетін зиянкестік технологиялардың пайда болуына, оған қоса бизнес жүргізу шарттарын жақсарту бойынша Қазақстан Республикасында жүргізіліп жатқан реформаларға байланысты экономиканың нысаналы секторларына мерзімді талдау жүргізеді, әлеуетті тартымды салаларға арналған инвестициялық ұсыныстарды анықтап, құрастыратын болады.
Тиімділікке бағдарланған инвестицияларды атаулы түрде тартуда инвесторларды тарту тұрғысынан да, сол сияқты өндірілетін өнім экспорты шеңберінде де нақты елдерді айқындау зор маңызға ие.
Ағымдағы инвесторларды ұстап қалу және олардың қызметін кеңейту
Инвестициялар әртүрлі кезеңдік сатыларында көптеген мүдделі тараптармен тұрақты қарым-қатынас жасауға алып келеді. Осыған байланысты инвесторларға қолдау, оларды Қазақстан Республикасына өндіріс ашу үшін тарту сатысында ғана емес, сондай-ақ инвесторлардың құқықтарын қорғаудың тиісті деңгейі есебінен инвестицияларды ұстап қалу және жергілікті экономикамен тұрақты байланыстарды дамытуда көмек көрсету мақсатында инвестициялық жобаны дамытудың кейінгі кезеңдерінде де қолдау көрсетілетін болады.
Соңғы мақсат инвестордың елде қалып, Қазақстан Республикасында өндірісін күшейтіп, кеңейтуді жалғастыруына, сондай-ақ өз өндірісін қосылған құнның анағұрлым жоғары деңгейіне дейін жаңғыртуына келіп саяды. Шетелдік инвесторлардың өндірісі мен бизнесі үшін стратегиялық құндылық болып табылатын, қосылған құны анағұрлым жоғары жаңа, жаңғыртылған өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді игеру, әзірлеу және енгізу үнемі көтермеленіп, қолдау көрсетілетін болады. Жергілікті кәсіпкерлерге шетелдік инвесторлардың сертификатталған жеткізушілері болуы үшін өндірістік және технологиялық қуаттылықтарды және басқарушылық әлеуетті халықаралық стандарттарға дейін дамыту бойынша қолдау көрсетіледі.
Қазақстан Республикасына негізінен ресурстық және нарықтық бағыттағы (мұнай және газ, өндіру салаларымен байланысты көрсетілетін қызметтер, бөлшек сауда) бірқатар ірі халықаралық компаниялар әлдеқашан тартылған. Елде шетелдік компаниялардың болуынан экономикалық пайданы ұлғайту, олардың қызметін кеңейту және жергілікті экономикамен терең ықпалдастыққа қол жеткізу басым міндет болып табылады. Оған негізінен инвестициялық циклдің барлық сатыларында инвесторларға әлемдік стандарттарға сәйкес келетін сервистік қызметтер ұсыну есебінен қол жеткізілетін болады, бұл инвестициялар тарту саласында елімізге маңызды бәсекелесу басымдығын береді. "Kazakh Invest" әлеуетті инвесторларға ғана емес, сонымен қатар қазіргі инвесторларға да стратегиялық міндеттерді іске асыруда қолдау көрсететін болады. Инвесторлардың Қазақстан Республикасында бизнес жүргізу тәжірибесі жөнінде олардан жүйелі кері байланыс алу жұмыстың тұрақты құрамына айналады.
"Kazakh Invest" елдегі инвесторларға қолдау көрсету бойынша өз міндеттемесі аясында постинвестициялық қызмет көрсететін жаңа сервисті іске қосады, ол шетелдік инвесторларға өңірлік ИҚКО-мен тығыз ынтымақтастықта қызметтердің кең ауқымын көрсететін болады:

5.2.3. Формирование проактивных подходов к привлечению и удержанию инвестиций
Адресное страновое и отраслевое привлечение инвестиций
Адресное привлечение инвестиций будет направлено на привлечение в Республику Казахстан большего потока инвестиций, ориентированных на повышение эффективности. Проактивное12 инвестиционное таргетирование требует определения конкурентоспособных отраслей, в которые наиболее выгодно привлекать новые инвестиции.
В этой связи на основе анализа определены отрасли экономики Республики Казахстан, представляющие интерес для инвесторов и отвечающие интересам развития стран.
Проактивный подход к привлечению инвестиций станет основой операционной деятельности "Kazakh Invest" в целевых для ПИИ отраслях, странах и компаниях. Для каждой приоритетной отрасли будет выбран индивидуальный подход, что обеспечит адресную работу с каждым инвестором.
В отношении приоритетных отраслей важно как определить предлагаемые Республикой Казахстан преимущества для инвестиций, так и сообщить о них мировому инвестиционному сообществу. При этом особое значение имеет определение конкурентных преимуществ Республики Казахстан в сравнении с другими региональными конкурентами, с которыми Республика Казахстан делит льготный доступ к рынкам в рамках ЕАЭС.
"Kazakh Invest" в виду волатильности мировой экономической конъюнктуры и появления подрывных технологий, меняющих отраслевую структуру цепочек добавленных стоимостей, вкупе с проводимыми в Республике Казахстан реформами по улучшению условий ведения бизнеса периодически будет проводить анализ целевых секторов экономики, выявлять и создавать инвестиционные предложения для потенциально привлекательных отраслей.
Большое значение в адресном привлечении инвестиций, ориентированных на эффективность, имеет определение конкретных стран, как в контексте привлечения инвесторов, так и в рамках экспорта производимой продукции.
__________________________
12 Работающая на опережение
Удержание текущих инвесторов и расширение их деятельности
Инвестиции влекут за собой постоянные отношения со многими заинтересованными сторонами на разных стадиях жизненного цикла инвестиций. В этой связи поддержка инвесторам будет оказываться не только на стадии их привлечения в Республику Казахстан для открытия производства, а также и на последующих фазах развития инвестиционного проекта с целью удержания инвестиций за счет соответствующего уровня защиты прав инвесторов и оказания помощи в развитии устойчивых связей с местной экономикой.
Конечная цель заключается в том, чтобы инвестор оставался в стране и продолжал наращивать и расширять производство в Республике Казахстане, а также модернизировал свое производство до более высокого уровня добавленной стоимости. Будут постоянно поощряться и поддерживаться освоение, разработка и внедрение новых, модернизированных продуктов и услуг с более высокой добавленной стоимостью, представляющих стратегическую ценность для производства и бизнеса иностранных инвесторов. Местным предпринимателям будет оказываться поддержка по развитию производственных и технологических мощностей, управленческого потенциала до международных стандартов, чтобы они стали сертифицированными поставщиками иностранных инвесторов.
В Республику Казахстан уже привлечен ряд крупных международных компаний в основном ресурсного и рыночного направлений (нефть и газ, услуги, связанные с добывающими отраслями, розничная торговля). Приоритетными задачами являются увеличение экономических выгод от присутствия иностранных компаний в стране, расширение их деятельности и достижение глубокой интеграции с местной экономикой. Это будет достигнуто в основном за счет предоставления инвесторам сервисных услуг, соответствующих мировым стандартам, на всех стадиях инвестиционного цикла, что даст серьезное конкурентное преимущество стране в сфере привлечения инвестиций. "Kazakh Invest" будет оказывать поддержку не только потенциальным, но и действующим инвесторам в реализации их стратегических задач. Получение регулярной обратной связи от инвесторов об их опыте ведения бизнеса в Республике Казахстан станет постоянным компонентом работы.
В рамках своего обязательства оказывать поддержку инвесторам в стране "Kazakh Invest" запустит новый сервис постинвестиционного обслуживания, который будет оказывать широкий спектр услуг иностранным инвесторам в тесном сотрудничестве с региональными ЦОИ:

1) компаниялардың Қазақстанда жұмыс істеуіне ықпал ететін әкімшілік қызметтер;
2) шетелдік инвесторлардың тиімді әрі жедел қызметін қолдайтын операциялық қызметтер;
3) инвестициялардың Қазақстан Республикасында одан әрі дамуына, жаңа қуаттылықтарды енгізуге және өндірістік процестерді кеңейтуге ықпал ететін стратегиялық қызметтер.
5.3. Үшінші бағыт: жекешелендіру жоспары мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерінің шетелдік инвестицияларды тарту басымдықтарымен сәйкестігі
МЖӘ тетігі арқылы ТШИ тарту Қазақстан Республикасының экономикасын әртараптандыру бағдарламасы үшін елеулі мүмкіндіктерді қамтиды. ТШИ ұлттық экономикада жекеменшік секторды нығайтып, оның рөлін күшейту үшін оң әсер қалыптастыра алады.
Көптеген елдердің тәжірибесі көрсеткендей, бәсекелі салаларда және реттелетін нарықтарда стратегиялық шетелдік инвесторларды тарта отырып жекешелендіру қазіргі стратегиялық және жаңа инвесторлардан қосымша инвестицияларға алып келуі мүмкін. Осыған ұқсас МЖӘ-нің ойдағыдай іске асырылуы көлік, энергетика, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (бұдан әрі – ТКШ) қызметтері және әлеуметтік инфрақұрылым сияқты салалардағы стратегиялық жобаларды іске асыру үшін қажетті қаржылық ынталандыру бола алады. Алдағы уақытта сапалы телекоммуникациялық инфрақұрылымның болуы, әсіресе, Қазақстан Республикасының қызмет көрсету секторына тиімділікті арттыруға бағдарланған ТШИ тартудың негізгі шарттарының бірі болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ТШИ-дің сервистік (телекоммуникацияларды қоса алғанда) және инфрақұрылымдық жобаларға қатысуын ұлғайту бойынша шаралар қабылдайтын болады, өйткені олар экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал етеді сондай-ақ орта мерзімді перспективада тиімділікті арттыруға бағдарланған ТШИ үшін Қазақстан Республикасының тартымдылығын арттыра алады. Тиімділікті арттыруға бағдарланған инвестициялар ағыны әлемдік денгейдегі қызметтерге, сондай-ақ өңірлік және әлеуетті, жаһандық жеткізу тізбектеріне тиімді ықпалдасуға ықпал ететін инфрақұрылымға қол жеткізу мүмкіндігінің болуына тәуелді. Нысаналы жекешелендіру және МЖӘ-нің тиімді тетігі осындай инвестицияларды тарту процесін жеделдете алады.
5.3.1. Жекешелендіруге шетелдік инвестицияларды тарту
Қазақстан экономикасында жекеменшік сектордың рөлін арттыру үшін жоспарланған жекешелендіру жалғастырылады, ол 1991 жылы еліміз тәуелсіздік алғаннан бергі ең ірі жекешелендіру болады.
Бағалау бойынша 2016 – 2020 жылдар аралығында мемлекеттік және квазимемлекеттік сектордан 800-ден астам актив жекешендірілетін болады, олардың 215-і "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-ға (бұдан әрі – "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ) тиесілі. Жекешелендіру өзге де салалармен қатар мұнай-газ секторы, көлік және логистика, өнеркәсіп тауарларын өндіру секторында, коммуникациялар, пошта, электр энергиясын өндіру секторында жұмыс істейтін объектілерді қамтиды.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның ірі активтерінің IPO өтетін АХҚО Биржасы елімізге Қазақстан Республикасының бүкіл қор нарығын Астана қаласында шоғырландыруға мүмкіндік береді. АХҚО Биржасында акцияларды орналастыру өтімділіктің өсуіне және елімізде өтімді капитал нарығын құруға әкеледі. Активтердің жоғары сапасы және іргелі сипаттамалары, шетелдік және отандық инвесторлар тарапынан аса қызығушылықты тудыратыны сөзсіз. Бұл ретте осы жекешелендіру бағдарламасының аясында шетелдік инвесторлардың тартылуы еліміздің іргелес салаларына қосымша әсер беруге және Қазақстан Республикасының инвестициялық әлеуетін одан әрі зерттеуге әлемдік қоғамдастықтың қызығушылығын тудыруға мүмкіндік береді.
Мұндай ірі көлемді жекешелендірудің әлеуетті оң әсерін барынша көбейту үшін бірқатар іс-шаралар жүзеге асырылады.

1) административные услуги, способствующие работе компаний в Казахстане;
2) операционные услуги, поддерживающие эффективную и оперативную деятельность иностранных инвесторов;
3) стратегические услуги, влияющие на дальнейшее развитие инвестиций в Республике Казахстане, внедрение новых мощностей и расширение производственных процессов.
5.3. Третье направление: соответствие плана приватизации и механизмов государственно-частного партнерства приоритетами привлечения иностранных инвестиций
Привлечение ПИИ через механизм ГЧП содержит в себе значительные возможности для программы диверсификации экономики Республики Казахстан. ПИИ способны формировать положительный эффект для укрепления и усиления роли частного сектора в национальной экономике.
Как показывает опыт многих стран, приватизация с привлечением стратегических иностранных инвесторов как в конкурентных отраслях, так и на регулируемых рынках может повлечь за собой дополнительные инвестиции от действующих стратегических и новых инвесторов. Аналогичным образом успешная реализация ГЧП может придать необходимый финансовый стимул для реализации стратегических проектов в таких отраслях, как транспорт, энергетика, услуги жилищно-коммунального хозяйства (далее - ЖКХ) и социальная инфраструктура. В дальнейшем наличие качественной телекоммуникационной инфраструктуры будет одним из основных условий привлечения ПИИ, ориентированных на повышение эффективности, в частности, в сектор услуг Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан будет принимать меры по увеличению участия ПИИ в сервисных (включая телекоммуникации) и инфраструктурных проектах, так как они могут способствовать повышению конкурентоспособности экономики, но также повысить привлекательность Республики Казахстан для ПИИ, ориентированных на повышение эффективности, в среднесрочной перспективе. Приток инвестиций, ориентированных на повышение эффективности, зависит от наличия доступа к услугам мирового класса, а также инфраструктуре, способствующей эффективной интеграции в региональные и потенциальные, глобальные цепочки поставок. Целевая приватизация и эффективный механизм ГЧП могут ускорить процесс привлечения таких инвестиций.
5.3.1. Привлечение иностранных инвестиций к приватизации
Для повышения роли частного сектора в казахстанской экономике будет продолжена запланированная приватизация, которая станет крупнейшей после получения страной независимости в 1991 году.
По оценкам более 800 активов, 215 из которых принадлежат АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее – АО "ФНБ "Самрук-Казына), будут приватизированы из государственного и квазигосударственного секторов в период между 2016 и 2020 гг. Приватизация будет включать объекты, занятые в нефтегазовом секторе, транспорте и логистике, производстве промышленных товаров, секторе коммуникаций, почты, генерации электроэнергии, среди прочих отраслей.
Биржа МФЦА, на которой пройдет IPO13 крупных активов АО "ФНБ "Самрук-Казына", позволит стране сконцентрировать весь фондовый рынок Республики Казахстан в городе Астане. Размещение акций на бирже МФЦА приведет к росту ликвидности и позволит создать ликвидный рынок капитала в стране. Высокое качество и фундаментальные характеристики активов, безусловно, вызовут большой интерес со стороны отечественных и иностранных инвесторов. При этом, вовлеченность иностранных инвесторов в рамках данной программы приватизации позволит создать сопутствующий эффект на смежные отрасли страны и вызвать заинтересованность мирового сообщества к дальнейшему изучению инвестиционного потенциала Республики Казахстан.
Для максимизации потенциальных положительных эффектов такой крупномасштабной приватизации будут реализован ряд мероприятий.

2015 жылғы желтоқсанда Қазақстан Республикасының Үкіметі Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кешенді жоспарын қабылдау туралы қаулы қабылдады, оның негізінде аталмыш Бағдарламаның басымдықтарымен үндестірілген жекешелендіру процесінің міндеттері мен қағидаттарын түсіндіруге бағытталған, жекешелендіруге жататын компанияларды ілгерілету бойынша іс-шаралар жоспары әзірленетін болады. Атап айтқанда, елдің ұлттық әлеуметтік-экономикалық даму міндеттерімен (оның ішінде өнімділікті арттыру, инвестицияларды тарту, жоғары білікті жұмыс орындарын көбейту, экономиканы сервистендіру және т.б.) өзара байланыс көрсетілетін болады.
Мемлекеттік объектілерді жекешелендірудегі шетелдік капиталдың қатысу рөлі де анықталды, оның ішінде шетелдік капитал үшін қандай салалар мен жобалардың ашық екендігі және жекешелендіру процесіне шетелдік инвестицияларды қосуда "Kazakh Invest"-тің қандай рөл атқаратындығы туралы ақпарат ашық түрде көрсетіледі. Бұдан басқа бәсекеге қабілетті ұсынысқа негізделген шетелдік және жергілікті фирмалар үшін жекешелендіруге тең қол жеткізу қағидаты қамтамасыз етіледі.
5.3.2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына инвестицияларды тарту
МЖӘ мемлекеттік кәсіпорындар әлі күнге дейін басым салаларда ТШИ-ді қоса алғанда, жекеменшік сектордың қатысуы үшін көп мүмкіндіктер бере алады. Қазақстан Республикасы тиімділікті арттыруға бағдарланған инвестициялар әкелетін МЖӘ жобалары арқылы қомақты қаржылық түсімдер алар еді. Бұдан басқа, көлік, энергетика және әлеуметтік инфрақұрылым, сондай-ақ ТКШ қызметтері салалары шетелдік қатысумен МЖӘ-ні дамытудың бастамасы болар еді.
Осы себепке байланысты бірқатар реформалар іске асырылды, атап айтқанда, МЖӘ жобаларын іске асыру кезінде мемлекеттік және бизнес ұйымдардың арасындағы ынтымақтастыққа арналған заңнамалық базаны құру үшін 2015 жылғы 31 қазанда "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. 2008 жылғы шілдеде құрылған Қазақстандық МЖӘ орталығы МЖӘ-ні дамыту жұмысын үйлестіреді.
Бірқатар елдердегі жекеменшік кәсіпорындар мен халықаралық қаржы ұйымдары МЖӘ жобаларына қызығушылық білдіргеніне қарамастан, кейбір кедергілер әлі де болса олардың табысты іске асырылуына бөгет болып отыр.
Инфрақұрылымдық инвестицияларды талап ететін МЖӘ жобалары тиімділікті арттыруға бағдарланған ТШИ-ді тарту мақсатында пысықталатын болады. Ол үшін жобаларға сапалы халықаралық инвесторларды тарту үшін қажетті үлгілік заңды ережелерді көздейтін заңнамалық база жетілдіріледі.
Жобалардың салыстырмалы түрде шағын көлеміне оларды әзірлеу сатысында күш-жігер салу аса маңызды болып табылады. Осыған байланысты МЖӘ жобаларын қолдау үшін көзделген мемлекеттік қаражаттың жұмсалу тиімділігін арттыру қажет.
Бұл күрделі тендерлік ұсыныстар мен тәуекелдерді басқара алатын әрі жобаларды іске асыруда тосқауылдарды алып тастап, әсіресе ірі ауқымды инфрақұрылымдық жобаларды сүйемелдеу процесін жақсарта алатын жоғары білікті кәсіпқой мамандарды жалдауды қоса алғанда, тиісті агенттіктер шеңберінде МЖӘ-нің неғұрлым мықты әлеуетін қалыптастыруды қажет етеді. Бұл өз кезегінде МЖӘ жобаларын іріктеу, дайындау және басқару процестерін институционалдық қолдаудың жаңа жүйесін құруды талап етеді.
МЖӘ-ні сүйемелдеудің өзге де функционалдық қажеттіліктерінің арасында жобаларды басқару және әзірлеу үшін арнайы құзыреттерді дамытуды қоса алғанда, мәмілелер ағынына қолдау көрсету, МЖӘ жобаларын өңдеуді жеңілдету және стандарттау үшін нақты қатысу қағидалары қабылданады.
"Kazakh Invest"-ке МЖӘ жобаларын қолдау жөніндегі функциялар беріледі және ол "бір терезе" базасында инвесторларды сүйемелдейтін болады.
Ұзақ мерзімді қаржыландыру инфрақұрылымы құрылып, МЖӘ-ні қолдау үшін бюджеттік процесс тетігі жетілдіріледі, себебі ол әлеуетті инвесторлар мен қаржыландырушы ұйымдар арасында мұндай жобалардың табысты болуы үшін қажетті жағдай жасайды.
Халықаралық қаржы ұйымдарын МЖӘ жобаларын қаржыландыруға тарту табысты шаралардың бірі болуы мүмкін.
Іс-шаралар жоспарын әзірлеу үшін 2016 жылы Дүниежүзілік банк жүргізген "МЖӘ-нің саяси және институционалдық тетіктерін дамыту және өмірге бейімді МЖӘ жобаларын іріктеу арқылы экономикаға инвестициялар тарту" атты зерттеудің нәтижелері бойынша ұсынымдарды назарға алу қажет.
Инвесторлар сенімі деңгейінің мониторингі
Инвесторлардың құқықтарын қорғау кепілдіктерінің және басқа да реформалардың орындалуын жақсарту нәтижесінде инвестордың сенімін үнемі арттыруды қамтамасыз ету үшін жаһандық инвестициялық және саяси тәуекелдерді талдау бойынша Инвестициялық кепілдіктер жөніндегі көпжақты агенттік әдістемесінің негізінде инвесторлар арасында ұдайы сауалнама жүргізілетін болады. Аталған әдіснама Қазақстан Республикасы үшін сыналып, кейіннен тұрақты негізде пайдаланылады.
Реттеушілік әсерді бағалау
Қазақстан Республикасындағы реттеушілік әсерді талдау институты 2015 жылдан бері енгізіліп келеді және қазіргі уақытта осы құралды өңірлерде енгізу жүргізіліп жатыр. Алайда шетелдік инвесторлар үшін жағдайдың нашарлауына жол бермеу мақсатында мемлекеттік реттеудің ТШИ-ге әсерін бағалау бойынша тиісті тетік жоқ.
Мемлекеттік реттеудің ТШИ-ге әсерін бағалауды жүргізу әдістемесін әзірлеу қажет.

В декабре 2015 года Правительство Республики Казахстан приняло постановление о принятии Комплексного плана приватизации на 2016-2020 годы, на основе которого будет выработан план мероприятий по продвижению компаний, подлежащих приватизации, направленный на разъяснение задач и принципов процесса приватизации, гармонизированный с приоритетами данной Программы. В частности, будет представлена взаимосвязь с задачами национального социально-экономического развития страны (в том числе повышение производительности, привлечение инвестиций, рост высококвалифицированных рабочих мест, сервисификация экономики и т.д.).
Роль участия иностранного капитала в приватизации государственных объектов будет также раскрыта, в том числе информация о том, какие отрасли и проекты будут открыты для иностранного капитала и какова роль "Kazakh Invest" во включении иностранных инвестиций в процесс приватизации. Кроме того, будет обеспечен принцип равного доступа к приватизации для иностранных и местных фирм, базирующийся на конкурентоспособном предложении.
______________________________
13 IPO (Initial Public Offering) – первоначальная публичная продажа акций акционерного общества среди неограниченного круга лиц.
5.3.2. Привлечение инвестиций в проекты государственно-частного партнерства
ГЧП могут предоставить больше возможностей для участия частного сектора, включая ПИИ, в отраслях, в которых государственные предприятия все еще доминируют. Республика Казахстан, в частности, получила бы существенные финансовые поступления через проекты ГЧП, через которые придут инвестиции, ориентированные на повышение эффективности. Кроме того, отрасли транспортной, энергетической, и социальной инфраструктуры, а также услуг ЖКХ могли бы положить начало развитию ГЧП с иностранным участием.
По этой причине реализовано несколько реформ и, в частности, Закон Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" был принят 31 октября 2015 года для создания законодательной базы для сотрудничества между государственными и бизнес организациями при реализации проектов ГЧП. Казахстанский центр ГЧП, созданный в июле 2008 года, координирует работу по развитию ГЧП.
Несмотря на то, что частные предприятия и международные финансовые организации из целого ряда стран проявили заинтересованность в проектах ГЧП, некоторые существенные барьеры все еще мешают их успешной реализации.
Проекты ГЧП, требующие инфраструктурных инвестиций, будут проработаны с целью привлечения ПИИ, ориентированных на повышение эффективности. Для этого будет усовершенствована законодательная база, которая будет предусматривать типовые юридические положения, необходимые для привлечения качественных международных инвесторов в проекты.
Концентрация усилий на относительно малом количестве проектов на стадии разработки будет иметь критически важное значение. В этой связи, необходимо повысить эффективность расходования государственных средств, предусмотренных для поддержки проектов ГЧП.
Это требует создание более сильного потенциала ГЧП в рамках соответствующих агентств, включая найм высококвалифицированных профессионалов, способных управлять сложными тендерными предложениями и рисками, при этом снимать барьеры в реализации проектов и улучшать процесс сопровождения, особенно крупномасштабных инфраструктурных проектов. Это в свою очередь потребует создания новой системы институциональной поддержки процессов отбора, подготовки и управления проектами ГЧП.
Будут приняты четкие правила участия для поддержки потока сделок, включая развитие специальных компетенций для управления и разработки проектов, упрощения и стандартизации обработки проектов ГЧП, среди прочих функциональных потребностей сопровождения ГЧП.
"Kazakh Invest" будет наделен функциями по продвижению проектов ГЧП и будет сопровождать инвесторов на базе "одного окна".
Будут мобилизована инфраструктура долгосрочного финансирования, усовершенствован механизм бюджетного процесса для поддержки ГЧП, так как они представляют собой необходимое условие для успеха таких проектов среди потенциальных инвесторов и финансирующих организаций.
Одной из успешных мер может стать вовлечение международных финансовых организаций в финансирование проектов ГЧП.
Для разработки Плана мероприятий необходимо принять во внимание рекомендации по результатам исследования, проведенного Всемирным банком в 2016 году "Привлечение инвестиций в экономику посредством развития политических и институциональных механизмов ГЧП и подбора жизнеспособных проектов ГЧП".
Мониторинг уровня доверия инвесторов
Для обеспечения постоянного повышения доверия инвесторов в результате улучшения исполнения гарантий защиты инвесторов и других реформ будет регулярно проводиться опрос инвесторов на основе методики Многостороннего агентства по инвестиционным гарантиям по анализу глобальных инвестиционных и политических рисков. Данная методология будет апробирована для Республики Казахстан и использована в последующем на постоянной основе.
Оценка регуляторного воздействия
Институт анализа регуляторного воздействия в Республике Казахстан внедряется с 2015 года и в настоящее время проводится внедрение этого инструмента в регионах. Тем не менее, отсутствует аналогичный механизм по оценке влияния государственного регулирования на ПИИ в целях недопущения ухудшения условий для иностранных инвесторов.
Необходимо выработать методику проведения оценки влияния государственного регулирования на ПИИ.

6. Қажетті ресурстар
Бағдарлама 2018 – 2022 жылдары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына қайшы келмейтін бюджеттен тыс қаражат есебінен Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігіне көзделген қаражат есебінен және соның шегінде іске асырылатын болады.
Бағдарламаға қосымша
"Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары

6. Необходимые ресурсы.
Программа в 2018 – 2022 годах будет реализована за счет и в пределах средств, предусмотренных Министерству по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, а также за счет внебюджетных средств, не противоречащих бюджетному законодательству Республики Казахстан.
Приложение к Программе
План мероприятий
по реализации Программы по привлечению инвестиций
"Национальная инвестиционная стратегия"

0,195
0,180
0,160
0,150
Іс-шаралар
1
Инвесторларды тарту мәселелері бойынша Үкіметтік кеңеске (Инвестициялық штаб) "Ұлттық инвестициялық стратегия" бағдарламасын іске асыру бойынша қосымша функциялар мен өкілеттіктер беру
Қазақс тан Респуб ликасы Премьер-Минист рінің өкімі
2018 жылғы ақпан
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, ҚАӨМ, СІМ, Әділетмині, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
2
Дүниежүзілік банктің "Doing Business" бизнес жүргізудің жеңілдігі рейтингінде Қазақстанның позициясын жақсарту жөніндегі кешенді іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Премьер-Минист рінің өкімі
2018 жылғы шілде
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, Қаржымині, Әділетмині, ҰБ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
3
Инвестициялар тарту және инвесторлармен жұмыс істеу саласындағы тартылған мемлекеттік органдар мен ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыретін арттыру бойынша оқу бағдарламаларын ұйымдастыру мәселесін пысықтау
(инвестициялық жобаларды дайындау, "IRM" жүйесіндегі жұмыс, іскерлік ағылшын тілі, халықаралық және сыртқы экономикалық байланыстар, келіссөздер жүргізу: халықаралық инвестициялық келісімдер, шарттар, келісімшарттар жасасу)
оқу бағдарламасы
2017 жылғы желтоқ сан
ИДМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
4
Кәсіпкерлік пен инвестициялық қызмет мәселелерін (инвестицияларды ынталандыру, АЭА мен ИА қызметі, салық заңнамасы, кедендік рәсімдер, еңбек заңнамасы, рұқсат беру рәсімдері, өзгелері) қозғайтын негізгі заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді ағылшын тіліне аудару үшін тізбе құрастыру
ИДМ-ге ақпарат
2017 жылғы желтоқ сан
мүдделі мемлекеттік органдар, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
5
Бекітілген тізбеге сәйкес заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілерді аударуды ұйымдастыру мәселесін пысықтау, оны кейіннен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялау
Қазақс тан Респуб ликасы ның ақпарат тық-құқық тық жүйеле рінде жария лау
2018 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), Әділетмині, ИДМ, Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
6
Инвестициялар саласында үш тілді (қазақ, орыс және ағылшын) норма шығару қызметіне көшу жөніндегі мәселені пысықтау
Кеңес шешімі
2018 жылғы қыркүй ек
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, ЭМ, ҚАӨМ, СІМ, Әділетмині, БҒМ, МСМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
7
Жаңа НҚА әзірлеу процесіне нақты жақсартуларды енгізу бойынша, оның ішінде:
-кәсіпкерлік субъектілері, салалық қауымдастықтар, негізгі стейкхолдерлер субъектілері арасында сауалнама жүргізу арқылы жаңа НҚА әзірлеуге жеке секторды кеңінен тартуды және жария талқылау процесін жүйелендіруді;
-жаңа НҚА әзірлеу бойынша барлық бастамаларды олар қабылданғанға дейін жариялауды көздейтін іс-шаралар жоспарын әзірлеу
кеңес шешімі
2018 жылғы мамыр
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
8
ЭЫДҰ ұсынымдарын ескере отырып, көші-қон режимін жетілдіру, шетелдік жұмыс күшін (жоғары білікті басқарушылық және техникалық кадрлар) тарту жағдайларын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
ИДМ-ге ұсыныс
2018 жылғы қаңтар
Еңбекмині, СІМ, Әділетмині, ДСМ, ІІМ, БП (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
9
Салық және кеден заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ИДМ-ге ұсыныс
2018 жылғы қаңтар
ҰЭМ, Қаржымині, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
10
Визалық режимді, көші-қон режимін, ШЖК тарту шарттарын, салық және кеден заңнамасын жетілдіруді көздейтін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инвестициялық ахуалды жақсарту бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң тұжырымдамасының жобасын әзірлеу және ВАК-тың қарауына енгізу
заң тұжырымдамасы ның жобасы және ВАК хаттамасы
2018 жылғы наурыз
ИДМ, СІМ, Еңбекмині, ІІМ, ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, Әділетмині, АШМ, ЭМ, ҰБ (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
11
Әрбір АЭА-ны одан әрі дамыту стратегияларын әзірлеу
облыстар дың, Астана және Алматы қалалары әкімдікте рінің қаулы лары, АЭА басқару шы компания лардың директор лар кеңесінің шешім дері
2017 жылғы желтоқ сан
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҰКП "Атамекен" (келісім бойынша)
талап етілмейді
12
МЖӘ тетігін қолдану мүмкіндігімен, сондай-ақ стратегиялық инвесторлар ретінде АЭА-ны басқару бойынша халықаралық стратегиялық әріптестерді тарту
ИДМ-ге ақпарат
2018 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҰКП "Атамекен" (келісім бойынша)
талап етілмейді
13
Жер учаскелері бойынша электрондық порталды іске қосу мәселесін пысықтау (АЭА және ИА қоса алғанда, инвесторлар үшін бос учаскелердің орналасқан жерінің көрнекі картасымен және басқа да ақпаратпен қамтамасыз ету және әкімдіктердің құрылысты бұзу, сондай-ақ елді мекен шекараларының кеңеюі нәтижесінде пайдаланылмаған иесіз учаскелерді алу есебінен тұрақты негізде ақпаратты жаңартуды қамтамасыз етуі)
ИДМ-ге ақпарат
2018 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
14
Бірыңғай үйлестіру орталығының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстарды пысықтау
Кеңестің шешімі
2018 жылғы ақпан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
15
АЭА және ИА тиімділігін бағалаудың негізгі өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту (негізгі индикаторлар)
ИДМ бұйрығы
2017 жылғы қараша
ИДМ, ҰЭМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
16
Инвестициялар тарту үшін халықаралық тәжірибені және басым салаларды ескере отырып, қолданыстағы инвестициялық преференцияларды және мемлекеттік қолдаудың басқа да түрлерінің тиімділігін салыстырмалы талдау
Үкіметке ақпарат

0,195
0,180
0,160
0,150
Мероприятия
1.
Наделение Правительственного совета по вопросам привлечения инвесторов (Инвестиционный штаб) дополнительными функциями и полномочиями по реализации Программы "Национальная инвестиционная стратегия"
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
Февраль 2018 г.
МИР, МНЭ, МФ, МСХ, МОАП, МИД, МЮ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
2.
Разработка комплексного плана мероприятий по улучшению позиций Казахстана в рейтинге легкости ведения бизнеса Всемирного банка "Doing Business"
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
Июль 2018 г.
МНЭ, МИР, МЭ, МФ, МЮ, НБ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
3.
Проработка вопроса организации обучающих программ по повышению квалификации и компетенции сотрудников государственных органов и организаций, задействованных в сфере привлечения инвестиций и работе с инвесторами (подготовка инвестиционных проектов, работа в системе "IRM", английский деловой язык, международные и внешнеэкономические связи, ведение переговоров: заключение международных инвестиционных соглашений, договоров, контрактов)
программа обучения
декабрь 2017 г.
МИР, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
не требуются
4.
Составление перечня для перевода на английский язык основных законов и нормативных правовых актов, затрагивающих вопросы предпринимательской и инвестиционной деятельности (стимулирование инвестиций, деятельность СЭЗ и ИЗ, налоговое законодательство, таможенные процедуры, трудовое законодательство, разрешительные процедуры, прочее)
информация в МИР
декабрь 2017 г.
заинтересованные государственные органы, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
5.
Проработка вопроса организации перевода законов и иных нормативных правовых актов согласно утвержденному перечню, с последующей публикацией на информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан
публикация на информационно-правовых системах Республики Казахстан
декабрь 2018 года
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МЮ, МИР, МФ, МНЭ
не требуются
6.
Проработка вопроса по переходу к трехъязычной (казахский, русский, английский) нормотворческой деятельности в сфере инвестиций
решение Совета
сентябрь 2018 г.
МИР, МНЭ, МФ, МСХ, МЭ, МОАП, МИД, МЮ, МОН, МКС, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
7.
Разработка плана мероприятий по внедрению конкретных улучшений в процесс разработки новых НПА, в том числе предусматривающих:
- более широкое вовлечение частного сектора в разработку новых НПА через проведение опроса среди субъектов предпринимательства, отраслевых ассоциаций, ключевых стейкхолдеров и систематизации процесса публичных обсуждений;
- опубликование всех инициатив по разработке новых НПА до их принятия
решение Совета
Май 2018 г.
МИР, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
8.
Выработка предложений по совершенствованию миграционного режима, улучшению условий привлечения иностранной рабочей силы, (высококвалифицированных управленческих и технических кадров) с учетом рекомендаций ОЭСР
предложение в МИР
январь 2018 г.
МТСЗН, МИД, МЮ, МЗ, МВД, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
9.
Выработка предложений по совершенствованию налогового и таможенного законодательства
предложение в МИР
январь 2018 г.
МНЭ, МФ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
10.
Разработка и внесение на рассмотрение МВК проекта концепции Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по улучшению инвестиционного климата", предусматривающего совершенствование визового, миграционного режима, условий привлечения ИРС, налогового и таможенного законодательства и др.
проект концепции Закона и протокол МВК
Март 2018 г.
МИР, МИД, МТСЗН, МВД, МНЭ, МФ, МЗ, МЮ, МЗ, МСХ, МЭ, НБ (по согласованию), КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
11.
Разработка стратегий дальнейшего развития каждой СЭЗ
постановления акиматов областей, гг Астаны и Алматы, решения Совета директоров управляющих компаний СЭЗ
декабрь 2017 г.
МИР, МНЭ, МФ, МЭ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), акиматы областей, городов Астана и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
12.
Привлечение стратегических международных партнеров по управлению СЭЗ с возможным применением механизма ГЧП, а также в качестве стратегических инвесторов
информация в МИР
декабрь 2018 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МНЭ, МФ, МЭ, акиматы областей, городов Астана и Алматы
не требуются
13.
Проработка вопроса запуска электронного портала по земельным участкам (включая СЭЗ и ИЗ, с визуальной картой расположения свободных участков и другой информацией для инвесторов и обеспечение акиматами на постоянной основе обновления информации за счет изъятия не использованных бесхозных участков, освободившихся в результате сноса строения, а также расширения границы населенного пункта)
информация в МИР
декабрь 2018 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
14.
Выработка предложений по совершенствованию деятельности Единого координационного центра
решение Совета
февраль 2018
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МСХ, акиматы областей, городов Астана и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
15.
Разработка и утверждение основных критериев оценки эффективности СЭЗ и ИЗ (ключевые индикаторы)
приказ МИР
ноябрь 2017 г.
МИР, МНЭ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), акиматы областей, городов Астана и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
16.
Сравнительный анализ эффективности действующих инвестиционных преференций и других видов государственной поддержки с учетом международного опыта и приоритетных отраслей для привлечения инвестиций
информация в Правительство

2018 жылғы және 2021 жылғы қыркүйек
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
29
Шетелдік және жергілікті компаниялар арасында өндіру-өткізу байланыстарын дамыту бойынша шаралар кешенін әзірлеу
кеңес шешімі
2018 жылғы қазан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, АШМ "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
30
Жоғары сапалы өнімдер мен қызметтерді өндіру мен жеткізуді жүзеге асыратын отандық жабдықтаушылардың жалпыға қолжетімді тізбесін құру және жүргізу, оны "IRM" жүйесіне кіріктіру
ИДМ-ге ақпарат
маусым, жыл сайын
"QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісім бойынша)", "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
31
Жергілікті компаниялармен өндіру-өткізу байланыстарын құру бойынша шетелдік инвесторларды сервистік қолдау туралы келісімдер жасасу
ИДМ-ге ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
32
Инвесторлар үшін отандық компаниялардың, әлеуетті әріптестердің жалпыға қолжетімді тізбесін құрастыру және жүргізу, оны "IRM" жүйесіне кіріктіру
ИДМ-ге ақпарат
2018 жылғы маусымнан бастап тоқсан сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
Екінші бағыт. Тиімді операциялық шараларды іске асыру және инвестицияларды тартудың жаңа тәсілдерін әзірлеу
1-міндет. Инвесторларды тарту, сүйемелдеу және қолдау бойынша институционалдық тетіктерді жетілдіру
Нәтижелер көрсеткіштері
1
Әлеуетті инвесторларға арналған дайын инвестициялық ұсыныстар
жобалардың саны
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
50
70

сентябрь 2018 г. и 2021 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
29.
Разработка комплекса мер по развитию производственно-сбытовых связей между иностранными и местными компаниями
решение Совета
октябрь 2018 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МНЭ, МИР, МЭ, МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
30.
Создание и ведение общедоступного перечня отечественных поставщиков, осуществляющих производство и поставку высококачественной продукции и услуг с интеграцией в систему "IRM"
информация в МИР
июнь, ежегодно
КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
31.
Заключение соглашений о сервисной поддержке иностранных инвесторов по выстраиванию производственно-сбытовых связей с местными компаниями
информация в МИР
декабрь, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
32.
Создание и ведение общедоступного перечня отечественных компаний, потенциальных партнеров для инвесторов с интеграцией в систему "IRM"
информация в МИР
ежеквартально с июня 2018 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
Второе направление. Реализация эффективных операционных мер и разработка новых подходов привлечения инвестиций
Задача 1. Совершенствование институциональных механизмов по привлечению, сопровождению и поддержке инвесторов
Показатели результатов
1
Готовые инвестиционные предложения для потенциальных инвесторов
кол-во проектов
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
50
70

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы №1133 қаулысымен бекітілген Инвесторлар үшін "бір терезе" қызметін ұйымдастыру туралы қағидаларға өзгерістер енгізу
Қазақстан Республи касы Үкіметі қаулысы ның жобасы
2018 жылғы ақпан
ИДМ, АШМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "АТКО" ЖШС (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
36
Мемлекеттік қызмет көрсету аясында "Kazakh Invest" ҰК" АҚ өзара іс-қимыл жасау үшін жауапты тұлғаларды анықтау үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты мемлекеттік органдармен бірлескен бұйрықтарды әзірлеу және қабылдау
бірлескен бұйрықтар
2018 жылғы сәуір
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "АТКО" ЖШС (келісім бойынша)
талап етілмейді
37
ИДМ, СІМ, шетелдік мекемелер, орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар және "Kazakh Invest"ҰҚ" АҚ арасында инвестицияларды тарту бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібін регламенттейтін тетікті пысықтау
бірлескен бұйрық
2017 жылғы желтоқ
сан
ИДМ, СІМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ЖАО
талап етілмейді
38
ИДМ-мен келісу бойынша инвестицияларды тарту бойынша салалық және өңірлік жоспарларды әзірлеу және бекіту
мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының бұйрықтары; облыстардың, Алматы және Астана қалалары әкімдіктерінің қаулылары; ұлттық компаниялардың бірінші басшыларының бұйрықтары
жыл сайын, желтоқ
сан
ИДМ, АШМ, ЭМ, ҚАӨМ, АКМ, МСМ, БҒМ, "Самұрык-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ, (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
39
Қазақстан өңірлерінің инвестициялық ахуалын және әлеуетін бағалау мен арттыру бойынша кешенді зерттеу жүргізу мәселесін пысықтау
ИДМ-ге ақпарат
2018 жылғы ақпан
Қаржымині, ЭМ, АШМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
40
Қостанай облысы бойынша Дүниежүзілік банктің ұсынымдарын есепке ала отырып, өңірлік деңгейде инвестицияларды тарту тетіктерін жетілдіру бойынша ұсыныстарды талдау және әзірлеу
Кеңестің қарауына шығару
2018 жылғы наурыз
ИДМ, ҰЭМ, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша) "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
41
Өңірде инвестицияларды тарту тетігін енгізу бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу (кемінде 2 пилоттық өңір)
облыстар дың, Астана және Алматы қалалары әкімдікте рінің қаулыла ры
2018 жылғы наурыз
облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері, ИДМ, ҰЭМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
42
Жақсы нәтиже көрсеткен пилоттық өңірлердің тәжірибесінде өңірлерде инвестицияларды тарту тетігін жетілдіру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу (кемінде 2 пилоттық өңір)
облыстар дың, Астана және Алматы қалалары әкімдікте рінің қаулыла ры
2018 жылғы наурыз
ИДМ, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша) "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
43
Инвестициялық жобалар картасын жүргізу қағидаларын, рәсімдерін және тетіктерін әзірлеу, "IRM" жүйесіне кіріктіру
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ Басқарма сының шешімі
2017 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
44
Халықаралық стандарттарға сәйкес перспективалық инвестициялық жобалар құжаттарының топтамасын қалыптастыру
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ Басқарма сының шешімі
маусым, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, АШМ, ЭМ, АКМ, ДСМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша ), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
45
Перспективалық инвестициялық жобалар құжаттарының қалыптастырылған топтамасын сараптау
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ директор лары кеңесінің шешімі
тамыз, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, АШМ, ЭМ, АКМ, ДСМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық -Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша ), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
46
Инвестициялық жобалар картасына перспективалық инвестициялық жобалар құжаттарының қалыптастырылған топтамасын енгізу
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ директорлар кеңесінің шешімі
қараша, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, АШМ, ЭМ, АКМ, ДСМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша ), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
47
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру құралдары мен қаржыландыру тетіктерін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ИДМ-ге ұсыныс
2017 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша ), АХҚО (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
48
Инвесторларды қаржылай қолдау құралдарын жетілдіру мәселесін пысықтау
ИДМ-ге ұсыныс
2018 жылғы тамыз
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша ), АХҚО (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
49
Басым елдермен инвестициялық қызмет саласындағы екіжақты ынтымақтастықты дамыту мүмкіндіктерін талдау және практикалық ұсынымдарды әзірлеу
ИДМ-ге ақпарат
желтоқ сан, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), СІМ
талап етілмейді
50
Әлеуетті елдермен ынтымақтастық бойынша анықтамалық құжаттарды (ақ кітаптарды) әзірлеу
ИДМ-ге ақпарат
желтоқ сан, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), СІМ
талап етілмейді
51
Экономика секторлары бойынша тартылатын шетелдік инвестициялардың ықтимал тәуекелдерін, олардың болжамды әлеуметтік экономикалық әсерін ескере отырып талдау
ИДМ-ге ақпарат
2018 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, АШМ, ДСМ, БҒМ, СІМ, Әділетмині, ЖАО
талап етілмейді
52
Елде және шетелде инвестициялық іс-шаралар өткізуді және оларға қатысуды оңтайландыру жөніндегі мәселені пысықтау
ИДМ-ге ұсыныс тар
2017 жылғы қазан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
53
Елдегі барлық инвестициялық іс-шаралар кестесін бекіту
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ директор лар кеңесінің шешімі
2017 жылғы қараша
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
54
Астанада "Invest in Kazakhstan" инвестициялық форумын өткізу мәселесін пысықтау
ИДМ-ге ақпарат
наурыз, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, ҰБ (келісім бойынша), облыстардың, Алматы және Астана қалаларының. әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), АХҚО (келісім бойынша), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
55
Бағдарламаның басымдықтарын және халықаралық тәжірибені есепке ала отырып, ҰЭМ СК-нің статистикалық есеп жүргізу әдістемесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ бұйрығы
2017 жылғы желтоқ сан
ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ
талап етілмейді
56
Мүдделі мемлекеттік органдармен келісім бойынша басым салалар мен өңірлер бөлінісінде Бағдарламаның нысаналы индикаторларының декомпозициясын жүргізу
ИДМ бұйрығы
2018 жылғы ақпан
ИДМ, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
2-міндет. Инвестицияларды тартудың және ұстап қалудың алдын ала белсенді тәсілдерін қалыптастыру
Нәтижелер көрсеткіштері
1
Қайта өңдеуші секторға тартылған ТҰК саны
жиынтық саны
ИДМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының. әкімдіктері, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
12
17
22
28
35
2
Басым секторларда "тұғырлы инвесторлармен" бірге құрылған бірлескен кәсіпорындардың саны
жиынтық саны
ИДМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
4
6
9
12
15
3
Инвестициялық ахуалдың қолайсыз жағдайларына байланысты Қазақстан нарығынан кетіп қалған шетелдік инвесторлар
бірлік
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, АШМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
5
3
1
0
0
4
Жұмыс істеп жатқан шетелдік инвесторлардың Қазақстанның экономикасына қайта салған инвестицияларының көлемі
2016 жылғы деңгейге %
ИДМ, ҰБ (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)

Внесение изменения в Правила об организации деятельности "одного окна" для инвесторов, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1133
проект постановления Правительства Республики Казахстан
февраль 2018 г.
МИР, МСХ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), ТОО "ЦТКА" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
не требуются
36.
Разработка и принятие совместных приказов с государственными органами, ответственными за оказание государственных услуг, по определению ответственных лиц для взаимодействия с АО "НК "Kazakh Invest" в рамках оказания государственных услуг
совместные приказы
апрель 2018 г.
МИР, заинтересованные государственные органы и местные исполнительные органы, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), ТОО "ЦТКА" (по согласованию)
не требуются
37.
Проработка механизма, регламентирующего порядок взаимодействия по привлечению инвестиций между МИР, МИД, загранучреждениями, центральными и местными исполнительными органами, нацкомпаниями и АО "НК "Kazakh Invest"
совместный приказ
декабрь 2017 г.
МИР, МИД, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИО
не требуются
38.
Разработка и утверждение отраслевых и региональных планов по привлечению инвестиций по согласованию с МИР
приказы первых руководителей государственных органов;
постановления акиматов областей, городов Астана и Алматы;
приказы первых руководителей национальных компании
ежегодно Декабрь
МИР, МСХ, МЭ, МОАП, МИК, МКС, МОН, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро", (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
39.
Проработка вопроса проведения комплексного исследования по оценке и повышению инвестиционного климата и потенциала регионов Казахстана
информация в МИР
декабрь 2018 г.
МФ, МЭ, МСХ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), акиматы областей, городов Астана и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
40.
Анализ и выработка предложений по совершенствованию механизмов привлечения инвестиций на региональном уровне с учетом рекомендаций Всемирного банка по Костанайской области
вынесение на рассмотрение Совета
Март 2018 г.
МИР, МНЭ, акиматы областей, городов Алматы и Астаны, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
41.
Разработка плана мероприятий по внедрению механизма привлечения инвестиций в регионе (не менее 2 пилотных регионов)
постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы
Март 2018 г.
акиматы областей, городов Алматы и Астаны, МИР, МНЭ, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
42.
Разработка плана мероприятий по совершенствованию механизма привлечения инвестиций в регионах на опыте положительно зарекомендовавших пилотных регионов (не менее 2 пилотных регионов)
постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2018 г.
МИР, акиматы областей, городов Алматы и Астаны, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
43.
Разработка правил, процедур и механизмов ведения Карты инвестиционных проектов с интеграцией в систему "IRM"
решение Правления АО "НК "Kazakh Invest"
декабрь 2017 г
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
44.
Формирование пакета документов перспективных инвестиционных проектов согласно международным стандартам
решение Правления АО "НК "Kazakh Invest"
июнь, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МСХ, МЭ, МИК, МЗ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
45.
Экспертиза сформированного пакета документов перспективных инвестиционных проектов
решение Совета директоров АО "НК "Kazakh Invest"
август, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МСХ, МЭ, МИК, МЗ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
46.
Включение сформированного пакета документов перспективных инвестиционных проектов в Карту инвестиционных проектов
решение Совета директоров АО "НК "Kazakh Invest"
ноябрь, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МСХ, МЭ, МИК, МЗ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
47.
Выработка предложений по совершенствованию финансовых инструментов и механизмов финансирования инвестиционных проектов
предложение в МИР
декабрь 2017 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
48.
Проработка вопроса совершенствования инструментов финансовой поддержки инвесторов
предложение в МИР
август 2018 г.
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
49.
Анализ возможности развития двухстороннего сотрудничества в сфере инвестиционной деятельности с приоритетными странами и выработка практических рекомендаций
информация в МИР
декабрь, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИД
не требуются
50.
Разработка справочных документов (белые книги) по сотрудничеству с приоритетными странами
информация в МИР
декабрь, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИД
не требуются
51.
Анализ возможных рисков привлекаемых иностранных инвестиций по секторам экономики с учетом предполагаемого их социально-экономического эффекта
информация в МИР
декабрь 2018
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МНЭ, МФ, МЭ, МСХ, МЗ, МОН, МИД, МЮ, МИО
не требуются
52.
Проработка вопроса по оптимизации проведения и участия в инвестиционных мероприятиях в стране и за рубежом
предложения в МИР
октябрь 2017
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), акиматы областей, городов Алматы и Астаны
не требуются
53.
Утверждение графика всех инвестиционных мероприятий в стране
решение Совета директоров АО "НК "Kazakh Invest"
ноябрь 2017
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
54.
Проработка вопроса проведения инвестиционного форума в Астане "Invest in Kazakhstan"
информация в МИР
март, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), заинтересованные государственные органы, НБ (по согласованию), акиматы областей, городов Алматы и Астаны, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
55.
Выработка предложений по совершенствованию методики ведения статистического учета КС МНЭ с учетом приоритетов Программы и международного опыта
приказ МНЭ
декабрь 2017 г.
МНЭ, МФ, МИР
не требуются
56.
Проведение декомпозиции целевых индикаторов Программы в разрезе приоритетных отраслей и регионов по согласованию с заинтересованными государственными органами
приказ МИР
февраль 2018 г.
МИР, МНЭ, заинтересованные государственные органы, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
не требуются
Задача 2. Формирование проактивных подходов к привлечению и удержанию инвестиций
Показатели результатов
1
Количество привлеченных ТНК в перерабатывающий сектор
совокупное количество
МИР, МЭ, МСХ, МЗ, МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
14
22
31
41
52
2
Количество созданных совместных предприятий с "якорными инвесторами" в приоритетных секторах
совокупное количество
МИР, МЭ, МСХ, МЗ, МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
4
6
9
12
15
3
Иностранные инвесторы, покинувшие казахстанский рынок в связи с неблагоприятными обстоятельствами инвестиционного климата
ед.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МНЭ, МФ, МЭ, МСХ, МКС, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
5
3
1
0
0
4
Объем реинвестиции в экономику Казахстана действующими иностранными инвесторами
% к уровню 2016 года
МИР, НБ (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)

103
107
110
115
120
Іс-шара
57
Инвесторлардың қанағаттану дәрежесін мониторингтеу және инвестициялық қызмет барысында туындайтын проблемалық мәселелерді анықтау үшін инвесторларға кешенді сауалнама жүргізу мәселесін пысықтау
ИДМ-ге ақпарат
тамыз, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), СІМ, Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
58
Инвестицияларды тарту үшін басым секторларда өңірлік және салалық шектеулерді талдау
ИДМ-ге ақпарат
тамыз, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
59
Қазақстан нарығынан кеткен және IRM тіркелген әрбір шетелдік компанияның кету себептерін талдау және анықталған проблемалық мәселелерді жою бойынша ұсынымдар әзірлеу
Үкіметке ақпарат
ақпан, 2019 жылдан бастап жыл сайын
ИДМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ЭМ, АШМ, СІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
60
Жүргізілген сауалнама, өңірлік және салалық шектеулерді талдау, Қазақстан нарығынан инвесторлардың кетуін талдау қорытындысы бойынша есепті әзірлеу және жариялау
ИДМ-ге ақпарат
сәуір, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), СІМ, Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
61
Өңірлік және салалық шектеулерді, Қазақстан нарығынан инвесторлардың кету себептерін анықтау бойынша инвесторларға жүргізілген сауалнаманың, талдаулардың барысында анықталған тосқауылдар мен шектеулерді жою бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Кеңес шешімі
мамыр, жыл сайын
"Kazakh Invest" ҰК"АҚ (келісім бойынша), ИДМ, СІМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП
талап етілмейді
62
ТШИ-ге мемлекеттік реттеудің әсеріне бағалау жүргізу тетігі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Кеңес шешімі
2018 жылғы сәуір
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
63
Әлеуетті және қолданыстағы экспорттаушыларды сервистік қолдау
ИДМ-ге ақпарат
тоқсан сайын
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ЭМ, АШМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
64
Инвесторларға пост-инвестициялық қызмет көрсету сервисін енгізу
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ директор лар кеңесінің шешімі
2017 жылғы қараша
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ЭМ, АШМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
Үшінші бағыт. Жекешелендіру жоспары мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін шетелдік инвестицияларды тарту басымдықтарымен сәйкестендіру
1-міндет. Жекешелендіруге шетелдік инвестицияларды тарту
Нәтижелер көрсеткіштері
1
Шетелдік инвесторларға өткізілген жекешелендіру объектілерінің саны
жекеше лендіріл ген объектілердің жалпы санында ғы %
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
15
33
33
-
-
Іс-шаралар
65
Шетелдік инвесторлар үшін жекешелендіруге жататын компанияларды ілгерілету бойынша шаралар жоспарын әзірлеу
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ директорлар кеңесінің шешімі
2017 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
66
Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде privatization.gov.kz ақпараттық-анықтамалық интернет-ресурсын іске қосу
интернет-ресурсты іске қосу
2017 жылғы желтоқ сан
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
2-міндет. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына инвестицияларды тарту
Нәтижелер көрсеткіштері
1
ТШИ қатысуымен МЖӘ жобалары
бірлік
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ҰЭМ, БҒМ, ДСМ
3
5
15
20
30
млрд.
АҚШ долл.
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, БҒМ, ДСМ
0,5
0,7
1
1,5
1,8
Іс-шаралар
67
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге ұсыныс
2018 жылғы маусым
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ИДМ
талап етілмейді
68
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыруда халықаралық қаржы ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау тетігін әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Кеңес шешімі
2019 жылғы наурыз
ИДМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
69
Инвесторлар үшін "Бір терезе" негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша инвесторларды ақпараттық сүйемелдеу бойынша қызмет көрсету мәселесін пысықтау
ИДМ-ге ұсыныс
тар
2018 жылғы наурыз
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
70
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ-ға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын ілгерілету жөніндегі функцияны беру бойынша ұсыныстар әзірлеу (қолданыстағы штат шеңберінде)
Кеңес шешімі
2018 жылғы наурыз
ИДМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
71
Жартыжылдық қорытындысы бойынша "Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарын мониторингтеу
Үкіметке есеп

103
107
110
115
120
Мероприятие
57.
Проработка вопроса проведения комплексного опроса инвесторов для мониторинга степени удовлетворенности инвесторов и выявления проблемных вопросов, возникающих в ходе инвестиционной деятельности
информация в МИР
август, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИД, МФ, МНЭ
не требуются
58.
Анализ региональных и отраслевых ограничений в приоритетных для привлечения инвестиций секторах
информация в МИР
август, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МФ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
59.
Анализ причин ухода каждой иностранной компании, зарегистрированной в IRM, и покинувших казахстанский рынок и выработка рекомендаций по устранению выявленных проблемных вопросов
информация в Правительство
февраль, ежегодно, с 2019 г.
МИР, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МЭ, МСХ, МИД, акиматы областей и городов Астаны и Алматы
не требуются
60.
Разработка и публикация отчета по итогам проведенного опроса, анализа региональных и отраслевых ограничений и анализа ухода инвесторов с казахстанского рынка
информация в МИР
апрель, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИД, МФ, МНЭ
не требуются
61.
Разработка комплекса мер по устранению барьеров и ограничений, выявленных в ходе опроса инвесторов, проведенных анализов по выявлению региональных и отраслевых ограничений, причин ухода инвесторов с казахстанского рынка
решение Совета
май, ежегодно
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МИД, МФ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
62.
Выработка предложений по механизму проведения оценки влияния государственного регулирования на ПИИ
решение Совета
апрель 2018 г.
МИР, МНЭ, МФ
не требуются
63.
Сервисная поддержка потенциальных и действующих экспортеров
информация в МИР
ежеквартально
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МЭ, МСХ, МКС, акиматы областей и городов Астаны и Алматы
не требуются
64.
Внедрение сервиса пост-инвестиционного обслуживания инвесторов
решение Совета директоров АО "НК "Kazakh Invest"
ноябрь 2017 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МЭ, МСХ, МКС, акиматы областей и городов Астаны и Алматы
не требуются
Третье направление. Соответствие плана приватизации и механизмов государственно-частного партнерства приоритетам привлечения иностранных инвестиций
Задача 1. Привлечение иностранных инвестиций к приватизации
Показатели результатов
1
Количество объектов приватизации, реализованных иностранным инвесторам
% от общего количества приватизированных объектов
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
15
33
33
-
-
Мероприятие
65.
Разработка плана мер по продвижению компаний, подлежащих приватизации, для иностранных инвесторов
решение Совета директоров АО "НК "Kazakh Invest"
декабрь 2017 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
не требуются
66.
Запуск информационно-справочного интернет-ресурса privatization.gov.kz на казахском, русском и английском языках
запуск интернет-ресурса
декабрь 2017 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
не требуются
Задача 2. Привлечение инвестиций в проекты государственно-частного партнерства
Показатели результатов
1
Проекты ГЧП с участием ПИИ
ед.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МОН, МЗ
3
5
15
20
30
млрд. долл. США
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), МИР, МОН, МЗ
0,5
0,7
1
1,5
1,8
Мероприятия
67.
Выработка предложений по совершенствованию законодательства в сфере государственно-частного партнерства
предложения в МНЭ
июнь 2018 г.
АО "НК "Kazakh Invest", МИР
не требуются
68.
Выработка предложений по разработке механизма по взаимодействию с международными финансовыми организациям в финансировании проектов государственно-частного партнерства
решение Совета
Март 2019 г.
МИР, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
69.
Проработка вопроса оказания услуг по информационному сопровождению инвесторов по вопросам государственно-частного партнерства на базе "Одного окна" для инвесторов
предложения в МИР
март 2018 г.
АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
70.
Выработка предложений по наделению АО "НК "Kazakh Invest" функцией по продвижению проектов государственно-частного партнерства (в рамках действующего штата)
решение Совета
март 2018 г.
МИР, АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
не требуются
71.
Мониторинг Плана мероприятий по реализации Программы по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия" по итогам полугодия
отчет в Правительство

жарты жылдық қорытындысы бойын ша жылына екі рет 20 наурызға және 20 қыр күйекке қарай
ИДМ,ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, АШМ,СІМ, ІІМ, ЭМ, ДСМ, Еңбекмині, АКМ, БҒМ, ҚАӨМ, ЖС (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша), "QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісім бойынша)", АХҚО (келісім бойынша), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша), "АТКО" ЖШС
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИДМ – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
АКМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ҚАӨМ – Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ – "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"QazIndustry" ҚИЭО" АҚ – "QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы".
АХҚО – Астана халықаралық қаржы орталығы
"Зерде" ҰИХ" АҚ – "Зерде" ұлттық инфокоммуникация холдингі" акционерлік қоғамы
"АТКО" ЖШС – "Агротехнологияларды трансферттеу және коммерцияландыру орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестік

два раза в год к 20 марту и к 20 сентябрю по итогам полугодия
МИР, МНЭ, МФ, МЮ, МСХ, МИД, МВД, МЭ, МЗ, МТЗН, МИК, МОН, МОАП, ВС (по согласованию), акиматы областей и городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), ТОО "ЦТКА"
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТЗСН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МОАП – Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
АО "НК "Kazakh Invest" – акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
АО "ФНБ "Самрук-Казына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
АО "НУХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "КЦИЭ "QazIndustry" - акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
МФЦА – Международный финансовый центр "Астана"
АО "НИХ "Зерде" – акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"
ТОО "ЦТКА" – товарищество с ограниченной ответственностью "Центр трансферта и коммерциализации агротехнологий"