"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің 2019 жылғы қызметі жөніндегі есебін қарау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 7 қазандағы № 646 қаулысы
"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабы 2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің 2019 жылғы қызметі жөніндегі есебі назарға алынсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 7 қазандағы
№ 646 қаулысына
қосымша
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің 2019 жылғы қызметі туралы есебі
1. Директорлар кеңесі туралы жалпы ақпарат
Директорлар кеңесі Қазақстан Республикасының заңнамасына, "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1418 қаулысымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысына (бұдан әрі – Жарғы), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қарашадағы № 1403 қаулысымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару кодексіне, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының директорлар кеңесінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 35 шешімімен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының Директорлар кеңесі туралы ережеге сәйкес "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыратын басқару органы болып табылады.
Директорлар кеңесінің қызметі тиімділік пен жауапкершілік, жалғыз акционер мен Қордың мүдделерін барынша сақтау мен іске асыру, сондай-ақ жалғыз акционердің құқықтарын қорғау, Қордың қызметі үшін жауапкершілік қағидаттарына негізделеді.
Директорлар кеңесінің мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сайланады. Директорлар кеңесінің өкілеттік мерзімі жалғыз акционер директорлар кеңесінің жаңа құрамын сайлау туралы шешім қабылдаған кезде аяқталады.
2. Директорлар кеңесінің құзыреті
Директорлар кеңесінің құзыретіне "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң), Заң мен Жарғыда көзделген мәселелер жатады.
Директорлар кеңесінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және Жарғыға сәйкес жалғыз акционердің (егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше белгіленбесе) және Қордың атқарушы органының айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға, сондай-ақ жалғыз акционердің шешімдеріне қайшы келетін шешімдер қабылдауға құқығы жоқ.
Сонымен қатар Директорлар кеңесі өз жұмысында барлық мүдделі тұлғалармен, оның ішінде Қордың жалғыз акционерімен және өз кезегінде портфельдік компанияларға қатысты акционер болып табылатын Қор басқармасымен тиімді өзара іс-қимыл жасауға ұмтылады.

О рассмотрении отчета о деятельности Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" за 2019 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № 646
В соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять к сведению прилагаемый отчет о деятельности Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" за 2019 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2020 года № 646
Отчет
о деятельности Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" за 2019 год
1. Общая информация о Совете директоров
Совет директоров является органом управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), осуществляющим общее руководство его деятельностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния" (далее – Закон), Уставом акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1418 (далее – Устав), Кодексом корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2012 года № 1403, Положением о Совете директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденным решением Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" от 14 декабря 2009 года № 35.
Деятельность Совета директоров основывается на принципах эффективности и ответственности, максимального соблюдения и реализации интересов Единственного акционера и Фонда, а также защиты прав Единственного акционера, ответственности за деятельность Фонда.
Члены Совета директоров избираются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Срок полномочий Совета директоров истекает на момент принятия единственным акционером решения об избрании нового состава Совета директоров.
2. Компетенция Совета директоров
К компетенции Совета директоров относятся вопросы, предусмотренные законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (далее – Закон об акционерных обществах), Законом и Уставом.
Совет директоров не вправе принимать решения по вопросам, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и Уставом отнесены к исключительной компетенции единственного акционера (если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан) и исполнительного органа Фонда, а также принимать решения, противоречащие решениям единственного акционера.
В то же время Совет директоров стремится эффективно взаимодействовать в своей работе со всеми заинтересованными лицами, в том числе с единственным акционером и Правлением Фонда, которое в свою очередь является акционером по отношению к портфельным компаниям.

3. Қордың директорлар кеңесінің 2019 жылғы құрамы
Заңға, Жарғыға және жалғыз акционердің (Қазақстан Республикасының Үкіметі) шешіміне сәйкес 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қордың директорлар кеңесінің құрамына мына тұлғалар кірген болатын:
Б.Ә. Сағынтаев – Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі – Директорлар кеңесінің төрағасы;
Е.К. Жамаубаев – Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі;
Т.М. Сүлейменов – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі;
Р. Эванс – тәуелсіз директор;
В. Бендер – тәуелсіз директор;
А. Акдениз – тәуелсіз директор;
А.С. Есімов – Қордың басқарма төрағасы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 7 наурыздағы № 91 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі А.Ұ. Мамин Қордың директорлар кеңесінің төрағасы болып сайланды. Сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі Р.Е. Дәленов Қордың директорлар кеңесінің құрамына сайланды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 сәуірдегі № 156 қаулысына сәйкес басқа жұмысқа ауысуына байланысты Е.К. Жамаубаев Қордың директорлар кеңесінің құрамынан шығарылды, ал Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі Т.М. Сүлейменов Қордың директорлар кеңесінің құрамына сайланды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 желтоқсандағы № 907 қаулысына сәйкес тәуелсіз директорлар Р. Эванс пен В. Бендер Қордың директорлар кеңесінің құрамынан шығарылды, олардың орнына Қордың тәуелсіз директорлары ретінде Д. Дудас, Б.Х. Онг және Қ.Қ. Мәжібаев сайланды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1058 қаулысына сәйкес директорлар кеңесінің мүшелері А.Ұ. Мамин мен Т.М. Сүлейменов оның құрамынан шығарылды, ал Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі Қ.А. Бозымбаев Қордың директорлар кеңесіне сайланды.
Қордың директорлар кеңесінің барлық мүшелерінің мінсіз іскерлік беделі мен тиісті салаларда ауқымды тәжірибесі бар.
Осылайша, 2019 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қордың директорлар кеңесінің құрамына мына тұлғалар кірді:
Қ.А. Бозымбаев – Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі;
Р.Е. Дәленов – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі;
Д. Дудас – тәуелсіз директор;
А. Акдениз – тәуелсіз директор;
Қ.Қ. Мәжібаев – тәуелсіз директор;
Б.Х. Онг – тәуелсіз директор;
А.С. Есімов – Қордың басқарма төрағасы.
4. Директорлар кеңесінің 2019 жылғы қызметінің қорытындылары
4.1. Директорлар кеңесінің отырыстары туралы ақпарат
Қордың директорлар кеңесі стратегиялық мақсаттар призмасы арқылы өз құзыретіне кіретін мәселелерді қарай отырып, ағымдағы міндеттерді шешуге жұмылды. Мәселелер тізбесі және олар бойынша шешімдер Директорлар кеңесі отырыстарының тиісті хаттамаларында және шешімдерінде көрсетілген. Директорлар кеңесінің отырыстары 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № 156 Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес өткізілді. Директорлар кеңесінің және оның комитеттерінің отырыстарын өткізу бетпе-бет немесе сырттай дауыс беру нысандары арқылы жүзеге асырылды.

3. Состав Совета директоров Фонда в 2019 году
В соответствии с Законом, Уставом и решением единственного акционера (Правительство Республики Казахстан) по состоянию на 1 января 2019 года в состав Совета директоров Фонда входили следующие лица:
Сагинтаев Б.А. – Премьер-Министр Республики Казахстан – Председатель Совета директоров;
Жамаубаев Е.К. – помощник Президента Республики Казахстан;
Сулейменов Т.М. – Министр национальной экономики Республики Казахстан;
Эванс Р. – независимый директор;
Бендер В. – независимый директор;
Акдениз А. – независимый директор;
Есимов А.С. – председатель правления Фонда.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2019 года № 91 Премьер-Министр Республики Казахстан Мамин А.У. избран Председателем Совета директоров Фонда. Также Министр национальной экономики Республики Казахстан Даленов Р.Е. избран в состав Совета директоров Фонда.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года № 156, в связи с переходом на другую работу Жамаубаев Е.К. выведен из состава Совета директоров Фонда, а помощник Президента Республики Казахстан Сулейменов Т.М. избран в состав Совета директоров Фонда.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2019 года № 907 из состава Совета директоров Фонда выведены независимые директора Эванс Р. и Бендер В., вместо которых избраны в качестве независимых директоров Фонда Дудас Д., Онг Б.Х. и Мажибаев К.К.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1058 члены Совета директоров Мамин А.У. и Сулейменов Т.М. выведены из его состава, а помощник Президента Республики Казахстан Бозумбаев К.А. избран в Совет директоров Фонда.
Все члены Совета директоров Фонда имеют безупречную деловую репутацию и значительный опыт в соответствующих отраслях.
Таким образом, в Состав Совета директоров Фонда по состоянию на 31 декабря 2019 года вошли следующие лица:
Бозумбаев К.А. – помощник Президента Республики Казахстан;
Даленов Р.Е. – Министр национальной экономики Республики Казахстан;
Дудас Д. – независимый директор;
Акдениз А. – независимый директор;
Мажибаев К.К. – независимый директор;
Онг Б.Х. – независимый директор;
Есимов А.С. – Председатель Правления Фонда.
4. Итоги деятельности Совета директоров за 2019 год
4.1. Информация о заседаниях Совета директоров
Совет директоров Фонда был сфокусирован на решении текущих задач, рассматривая вопросы, входящие в его компетенцию через призму стратегических целей. Перечень вопросов и решения по ним отражены в соответствующих протоколах и решениях заседаний Совета директоров. Заседания Совета директоров проводились в соответствии с Планом работы Совета директоров Фонда, утвержденным решением Совета директоров от 13 декабря 2018 года № 156. Проведение заседаний Совета директоров и его комитетов осуществлялось посредством очной или заочной форм голосования.

Директорлар кеңесі ұйымның ұзақ мерзімді құнын өсіруге және орнықты дамуына қатысты алдын ала қабылдаған шаралар аясында 2019 жылы Қордың директорлар кеңесінің 10 отырысы, оның 6-ы бетпе-бет және 4-і сырттай өткізілді. Барлығы 88 мәселе қаралды, олар бойынша 132 шешім қабылданып, 45 тапсырма берілді.
4.2. Қордың директорлар кеңесінің отырыстарына қатысу туралы ақпарат
Р/с
Директорлар кеңесінің мүшесі, лауазымы Қатысу/ 2019 жылғы ДК отырыстарының жалпы саны
1.
Б.Ә. Сағынтаев – Директорлар кеңесінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі

В рамках мер, предпринятых Советом директоров по росту долгосрочной стоимости и устойчивому развитию организации, в 2019 году было проведено 10 заседаний Совета директоров Фонда, из которых 6 очных и 4 заочных заседания. Всего было рассмотрено 88 вопросов, по которым принято 132 решения, дано 45 поручений.
4.2. Информация об участии в заседаниях Совета директоров Фонда
п/п №
Член Совета директоров, должность
Участие/ Общее кол-во заседаний СД в 2019 году
1.
Сагинтаев Б.А. – Председатель Совета директоров, Премьер-Министр Республик Казахстан

2/10
2.
А.Ұ. Мамин – Директорлар кеңесінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
8/10
3.
Е.К. Жамаубаев – Директорлар кеңесінің мүшесі, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі
2/10
4.
Т.М. Сүлейменов – Директорлар кеңесінің мүшесі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі
7/10
5.
Қ.А. Бозымбаев – Директорлар кеңесінің мүшесі, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі
(ДК құрамына 2019 жылғы 31 желтоқсанда тағайындалды)

2/10
2.
Мамин А.У. – Председатель Совета директоров, Премьер-Министр Республики Казахстан
8/10
3.
Жамаубаев Е.К. – член Совета директоров, помощник Президента Республики Казахстан
2/10
4.
Сулейменов Т.М. – член Совета директоров, Министр национальной экономики Республики Казахстан, помощник Президента Республики Казахстан
7/10
5.
Бозумбаев К.А. – член Совета директоров, помощник Президента Республики Казахстан (назначен в состав СД 31 декабря 2019 года)

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 17 қазандағы № 656 қаулысымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2018 - 2028 жылдарға арналған даму стратегиясына (бұдан әрі – Даму стратегиясы) сәйкес қызметтің түйінді көрсеткіштеріне (бұдан әрі – ҚТК) үш стратегиялық мақсат жатқызылған:
1) компаниялардың тиімділігі;
2) портфельді басқару;
3) орнықты даму.
Сондай-ақ даму саласында:
1) компаниялардың рентабельдігін арттыру;
2) портфель құрылымын оңтайландыру;
3) кірістерді әртараптандыру;
4) корпоративтік басқару және орнықты даму сияқты түйінді төрт бастама бекітілді.
"Қордың Директорлар кеңесінің 2019 жылға арналған жұмыс жоспарына сәйкес Қордың және портфельдік компаниялардың қызметін реттейтін ағымдағы мәселелерді қарау бойынша белсенді жұмыс жүргізілді, оларды мынадай үш стратегиялық мақсат пен төрт бастамаға жатқызуға болады.
4.3.1. "Компаниялардың тиімділігі" 1-ші стратегиялық мақсатының және "компаниялардың рентабельдігін арттыру" бастамасының шеңберінде мынадай мәселелер қаралды (елеулі оқиғалар):
1) Қордың аудиттелген шоғырландырылған қаржылық есептілігін ескере отырып, Қордың 2018 – 2022 жылдарға арналған даму жоспары қаралды;
2) Қордың 2018 жылғы жылдық қаржылық есептілігі, таза кірісті бөлу тәртібі бекітілді, қарапайым акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылданды және бір қарапайым акцияға шаққандағы дивиденд мөлшері бекітілді;
3) Қордың 2020 жылға арналған жылдық бюджеті бекітілді;
4) Қордың жылдық бюджетін әзірлеу, бекіту, атқару және мониторингтеу ережелеріне өзгерістер енгізілді;
5) Қордың корпоративтік есеп саясаты жаңа редакцияда бекітілді;
6) жасалуына Қор мүдделілік білдірген мәмілелер жасалды.
4.3.2. "Портфельді басқару" деп аталатын 2-ші стратегиялық мақсаттың және "портфельдің құрылымын оңтайландыру" және "кірістерді әртараптандыруда" бастамалары шеңберінде мынадай мәселелер (елеулі оқиғалар) қаралды:
1) Қордың жаңа инвестициялық саясаты бекітілді;
2) мыналар:
2019 жылғы 1-ші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша "Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1141 қаулысымен бекітілген Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кешенді жоспарын (бұдан әрі – Жекешелендіру жоспары) орындау аясында Қордың және оның еншілес ұйымдарының активтерін сатуға шығару барысы туралы ақпарат;
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Қазатомөнеркәсіп" АҚ) акцияларын иеліктен шығару бағасы, саны, құрылымы туралы ақпарат;
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы мен "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының қызметіне жүргізілген кешенді талдаудың және олардың ұлттық экономика мен оның жекелеген салаларын дамытуға ықпалын бағалау нәтижелері;
Қордың Трансформациялау бағдарламасының іске асырылу барысы туралы ақпарат;

Согласно Стратегии развития акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на 2018 – 2028 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2018 года № 656 (далее – Стратегия развития), к ключевым показателям деятельности (далее – КПД) отнесены три стратегические цели:
1) эффективность компаний;
2) управление портфелем;
3) устойчивое развитие.
Также утверждены четыре ключевые инициативы в области развития такие как:
1) повышение рентабельности компаний;
2) оптимизация структуры портфеля;
3) диверсификация доходов;
4) корпоративное управление и устойчивое развитие.
В соответствии с Планом работы Совета директоров Фонда на 2019 год проведена активная работа по рассмотрению текущих вопросов, регулирующих деятельность Фонда и портфельных компаний, которые можно отнести к следующим трем стратегическим целям и четырем инициативам.
4.3.1. В рамках 1-ой стратегической цели "эффективность компаний" и инициативы "повышение рентабельности компаний" рассмотрены следующие вопросы (существенные события):
1) рассмотрен План развития Фонда на 2018 – 2022 годы за 2018 год с учетом аудированной консолидированной финансовой отчетности Фонда;
2) утверждены годовая финансовая отчетность Фонда за 2018 год, порядок распределения чистого дохода, принято решение о выплате дивидендов по простым акциям и утвержден размер дивиденда в расчете на одну простую акцию;
3) утвержден годовой бюджет Фонда на 2020 год;
4) внесены изменения в Правила разработки, утверждения, исполнения и мониторинга годового бюджета Фонда;
5) утверждена Корпоративная учетная политика Фонда в новой редакции;
6) заключены сделки, в совершении которых Фонд имеет заинтересованность.
4.3.2. В рамках 2-ой стратегической цели "управление портфелем" и инициатив "оптимизация структуры портфеля" и "диверсификация доходов" рассмотрены следующие вопросы (существенные события):
1) утверждена новая Инвестиционная политика Фонда;
2) рассмотрены:
информация о ходе вывода на реализацию активов Фонда и его дочерних организаций в рамках исполнения Комплексного плана приватизации на 2016 - 2020 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1141 "О некоторых вопросах приватизации на 2016 – 2020 годы" (далее – План приватизации), по результатам 1-го полугодия 2019 года;
информация о цене, количестве, структуре отчуждения акций акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром" (далее – АО "Казатомпром");
рассмотрены результаты комплексного анализа деятельности и оценки влияния на развитие национальной экономики и отдельных ее отраслей акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" и акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темiр жолы";
информация о ходе реализации Программы трансформации Фонда;

"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына тиесілі "Ақтөбе халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының 100 % акциялар пакетін, "Павлодар әуежайы" акционерлік қоғамының 100 % акциялар пакетін және "Атырау халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының 100 % акциялар пакетін белгіленген тәртіппен мемлекеттік меншікке өтеусіз беру (сыйға тарту) арқылы иеліктен шығару туралы ақпарат қаралды.
4.3.3. "Орнықты даму" деп аталатын 3-ші стратегиялық мақсат және "корпоративтік басқару және орнықты даму" бастамасы шеңберінде мынадай мәселелер (елеулі оқиғалар) қаралды:
1) мыналар:
Қордың 2018 жылғы жылдық есебі;
Қордың АҚ 2018 жылғы орнықты даму саласындағы есептілігі;
Қордың Корпоративтік басқару кодексіне енгізілетін өзгерістер;
Қордың 2019 жылға арналған корпоративтік қызметтің негізгі көрсеткіштері;
жаңа редакцияда Қордың және барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына тиесілі заңды тұлғалардың ақшаны басқарудағы бірыңғай саясаты;
жаңа редакцияда Қор тобының ішкі кредит саясаты;
жаңа редакцияда Қордың индустриялық-инновациялық саясаты;
Қордың ішкі аудит қызметінің 2019 жылға арналған жылдық аудиторлық жоспары;
тоқсан сайынғы негізде Қордың ішкі аудит қызметінің есептері бекітілді;
2) мыналар:
Қордың 2019 – 2021 жылдардағы аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйым;
Қордың ішкі аудит қызметінің жаңадан тағайындалған қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және сыйақы беру, әлеуметтік қолдау шарттары айқындалды;
3) мыналарға:
Қордың Директорлар кеңесі туралы ережеге;
Қордың ақпаратты ашу саясатына;
Қордың қайырымдылық бағдарламасына;
Қордың Директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне жататын Қордың ішкі қызметін реттейтін құжаттар тізбесіне;
Қордың және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде меншік немесе сенімгерлікпен басқару құқығында Қорға тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына;
Қор және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде меншік немесе сенімгерлікпен басқару құқығында Қорға тиесілі ұйымдардың сатып алуды жүзеге асыру тәртібіне өзгерістер енгізілді.
Директорлар кеңесі қараған тәуекелдердің негізгі факторлары
1) Қордың тәуекелдер жөніндегі есептері, тәуекелдер карталары/тіркелімі, Қор және портфельдік компаниялардың сыни тәуекелдері туралы ақпарат, тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылаудың корпоративтік жүйесін одан әрі жетілдіру шаралары тоқсан сайынғы негізде қаралды;

информация об отчуждении путем безвозмездной передачи (дарения) в установленном порядке в государственную собственность принадлежащих акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" 100 % пакета акций акционерного общества "Международный аэропорт Актобе", 100 % пакета акций акционерного общества "Аэропорт Павлодар", 100 % пакета акций акционерного общества "Международный аэропорт Атырау".
4.3.3. В рамках 3-й стратегической цели "устойчивое развитие" и инициативы "корпоративное управление и устойчивое развитие" рассмотрены следующие вопросы (существенные события):
1) утверждены:
годовой отчет Фонда за 2018 год;
отчетность в области устойчивого развития Фонда за 2018 год;
изменения в Кодекс корпоративного управления Фонда;
корпоративные ключевые показатели деятельности Фонда на 2019 год;
единая политика по управлению деньгами Фонда и юридических лиц, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" в новой редакции;
внутренняя кредитная политика группы Фонда в новой редакции;
индустриально-инновационная политика Фонда в новой редакции;
годовой аудиторский план службы внутреннего аудита Фонда на 2019 год;
отчеты службы внутреннего аудита Фонда на ежеквартальной основе;
2) определены:
аудиторская организация, осуществляющая аудит Фонда за 2019 – 2021 годы;
условия оплаты труда и премирования, социальной поддержки вновь назначенных работников службы внутреннего аудита Фонда;
3) внесены изменения:
в положение о Совете директоров Фонда;
в политику раскрытия информации Фонда;
в благотворительную программу Фонда;
в перечень документов, регулирующих внутреннюю деятельность Фонда, утверждение которых относится к исключительной компетенции Совета директоров Фонда;
в правила закупок товаров, работ и услуг Фонда и организациями, с пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду на праве собственности или доверительного управления;
в порядок осуществления закупок Фонда и организациями пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду на праве собственности или доверительного управления.
Основные факторы рисков, рассмотренные Советом директоров:
1) на ежеквартальной основе рассматривались отчеты по рискам Фонда, карты/регистр рисков, информация о критических рисках Фонда и портфельных компаний, меры по дальнейшему совершенствованию корпоративной системы управления рисками и внутреннего контроля;

2) мыналар:
Қордың тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау саясаты жаңа редакцияда;
Қордың кепілдік саясаты;
Қордың кредиттік тәуекелдерді басқару саясаты бекітілді.
Бұл ретте жазатайым оқиғалардың негізгі тәуекелдері, маңызды инвестициялық жобалардың тәуекелдері, әлеуметтік тұрақсыздық тәуекелі, өтімділік тәуекелі және ковенант/листингтік талаптардың бұзылуы, кредиттік, валюталық тәуекелдер, сот талқылауларының тәуекелдері, санкциялық заңнаманың ықпал ету тәуекелі және жекешелендіру бағдарламасының тәуекелі үнемі Қордың директорлар кеңесінің бақылауында болғанын атап өту қажет. Тоқсан сайынғы есептер шеңберінде Басқарма Қордың шоғырландырылған тәуекел картасы жөнінде толық ақпарат беріп отырды, оның негізінде оларды митигациялау бойынша шешімдер қабылданды.
4.4. Қордың директорлар кеңесі комитеттерінің 2019 жылғы қызметі
Қорда аса маңызды мәселелерді қарап, Директорлар кеңесіне ұсынымдар дайындау үшін Қордың директорлар кеңесінің жанында комитеттер жұмыс істейді.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының директорлар кеңесінің комитеттері Қордың директорлар кеңесінің мүшелерінен және нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіптік білімі бар сарапшылардан құралады.
Акционерлік қоғамдар туралы заңға және Заңға сәйкес Қорда 2019 жылғы жағдай бойынша Директорлар кеңесінің жанында мынадай комитеттер жұмыс істеді:
Стратегия комитеті;
Тағайындау және сыйақы комитеті;
Аудит комитеті;
Мамандандырылған комитет;
Трансформациялау бағдарламасының іске асырылуын бақылау комитеті.
Қордың директорлар кеңесі үшін комитеттердің барлық шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
Есепті кезеңде Қордың директорлар кеңесі Аудит комитетінің 21 бетпе-бет отырысы, Қордың директорлар кеңесі Тағайындау және сыйақы комитетінің 3 бетпе-бет отырысы, Қордың Трансформациялау бағдарламасының іске асырылуын бақылау комитетінің 1 бетпе-бет отырысы және Қордың Стратегия комитетінің 3 отырысы (2 бетпе-бет және 1 сырттай отырысы), Қордың директорлар кеңесі Мамандандырылған комитетінің 1 бетпе-бет отырысы өткізілді.
Комитеттердің барлық ұсынымдарын Қордың директорлар кеңесі өзгеріссіз қабылдады.
4.5. Қордың қорытынды нәтижелері
Экономиканы нығайту және ұлттық әл-ауқатты арттыру бойынша, оның ішінде Даму стратегиясы шеңберінде Мемлекет басшысы мен Қазақстан Республикасының Үкіметі қойған міндеттерді орындау жалпы 2019 жылы Қор тобы үшін қызметте оң нәтиже берді. Бұл ретте Қордың директорлар кеңесі Қордың стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу призмасы арқылы қажетті шешімдер мен шараларды қабылдау кезінде ағымдағы мәселелерді қарады.
Директорлар кеңесінің барлық мүдделі тұлғалармен, оның ішінде Қордың жалғыз акционерімен және Басқармасымен тиімді өзара іс-қимыл жасауы нәтижесінде 2019 жылғы қызметтің қорытындысы бойынша мынадай қорытынды шығаруға болады.

2) утверждены:
политика Фонда по управлению рисками и внутреннему контролю в новой редакции;
залоговая политика Фонда;
политика Фонда по управлению кредитными рисками.
При этом необходимо отметить, что основные риски несчастных случаев, риски значимых инвестиционных проектов, риск социальной нестабильности, риски ликвидности и нарушения ковенант/листинговых требований, кредитный, валютный риски, риски судебных разбирательств, риск влияния санкционного законодательства и риск программы приватизации были постоянно в фокусе контроля Совета директоров Фонда. В рамках ежеквартальных отчетов Правлением представлялась полная информация по консолидированной карте рисков Фонда на основе которой принимались решения по их митигации.
4.4. Деятельность Комитетов Совета директоров Фонда в 2019 году
Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций Совету директоров в Фонде действуют комитеты при Совете директоров Фонда.
Комитеты Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" состоят из членов Совета директоров Фонда и экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в конкретном комитете.
В соответствии с Законом об акционерных обществах и Законом в Фонде по состоянию на 2019 год функционировали следующие комитеты при Совете директоров:
Комитет по стратегии;
Комитет по назначениям и вознаграждениям;
Комитет по аудиту;
Специализированный комитет;
Комитет по контролю за реализацией Программы трансформации.
Все решения комитетов для Совета директоров Фонда носят рекомендательный характер.
За отчетный период было проведено 21 очное заседание Комитета по аудиту Совета директоров Фонда, 3 очных заседания Комитета по назначениям и вознаграждениям Совета директоров Фонда, 1 очное заседание Комитета по контролю за реализацией Программы трансформации Фонда и 3 заседания Комитета по стратегии Фонда (2 очных и 1 заочное), 1 очное заседание Специализированного комитета Совета директоров Фонда.
Все рекомендации комитетов Советом директоров Фонда были приняты без отклонений.
4.5. Итоговые результаты Фонда
Исполнение задач, поставленных Главой государства и Правительством Республики Казахстан, по укреплению экономики и повышению национального благосостояния, в том числе в рамках Стратегии развития, принесли в целом позитивные результаты деятельности для группы Фонда в 2019 году. При этом Совет директоров Фонда рассматривал текущие вопросы при принятии необходимых решений и мер, сквозь призму достижения стратегических целей Фонда.
Вследствие этого эффективного взаимодействия Совета директоров со всеми заинтересованными лицами, в том числе с единственным акционером и Правлением Фонда, по итогам деятельности за 2019 год можно подвести следующие итоги.

Жоғарыда көрсетілген кешенді шаралардың нәтижесінде еншілес ірі компаниялар жоспардың асыра орындалуына қол жеткізді. 2019 жылы шоғырландырылған таза кіріс 1 243 млрд теңгені құрады, бұл жоспарлы деңгейден 36,7 %-ке және өткен жылғы фактіден 4,3 %-ке артық. 2019 жылдың қорытындысы бойынша Қор компанияларының тобы бюджетке 1 1027 млрд теңге сомасына салықтар мен төлемдер төледі, бұл 2018 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 9,3 млрд теңгеге артық.
2019 жылы жалғыз акционердің атына төленген дивидендтердің мөлшері 2018 жылмен салыстырғанда 5 есеге өсіп, 63,7 млрд теңгені құрады. Заңның 7-бабы 2-тармағының 15-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қаржылық есептілікте қаржыландыру сомасын көрсете отырып, Қордың жобаларды қаржыландыруы туралы шешім қабылданып, 131,5 млрд теңге көлемінде төлем төленді.
Осылайша, Қордың жалғыз акционеріне 2019 жылы 195,2 млрд теңге бағытталды.
Қаржылық орнықтылықты жақсарту шаралары шеңберінде Қор сыртқы борышты қысқарту жұмысын жалғастырды. 2019 жыл ішінде сыртқы борыш 1,1 млрд АҚШ долларына қысқарып, аванс беру міндеттемелері 2,9 млрд АҚШ долларына дейін төмендеді. 2018 жылы сыртқы борышты өтеуді ескере отырып, төмендеу шамамен 8,0 млрд АҚШ долларын құрады.
Жекешелендіру жоспарын іске асыру шеңберінде 2019 жылы Қор 49 млрд теңгеге "Қазатомөнеркәсіп" АҚ акцияларының 3,8%-ын қосымша орналастырды, сондай-ақ 4 активті таратты.
Экономикалық және инвестициялық ынтымақтастықты дамыту, сондай-ақ тікелей шетелдік инвестицияларды тартуға жәрдемдесу мақсатында 2019 жылы Қор желісі бойынша портфельдік компаниялар 1,7 млрд АҚШ долларына келісімдер жасады.
2019 жылы Қор Трансформациялау бағдарламасын іске асыруға қатысты әдіс-тәсілдерін қайта қарады. Пайда әлеуеті ең көп маңызды өндірістік процестердің тиімділігін арттыруға басты назар аударылды. Бұл жоспарланған 59 млрд теңгенің орнына 69 млрд теңге мөлшерінде пайда табуға мүмкіндік берді.
Қор тобы қайырымдылық қызметке ерекше мән берді. 2019 жылы 7,5 млрд теңгеге 39 әлеуметтік жоба іске асырылды, оның шеңберінде 392 мыңнан астам адамға көмек көрсетілді.
Жалпы Қордың директорлар кеңесінің 2019 жылғы жұмысы жүйелі негізде жүргізіліп, жоғарыда көрсетілген позитивті нәтижелерге әкелді.

В результате вышеуказанных комплексных мер достигнуто перевыполнение плана крупными дочерними компаниями. Консолидированный чистый доход в 2019 году составил 1 243 млрд тенге, что превышает плановый уровень на 36,7 % и факт прошлого года на 4,3 %. По итогам 2019 года группой компаний Фонда всего было уплачено в бюджет налогов и платежей на сумму 1 1027 млрд тенге, что на 9,3 млрд тенге больше по сравнению с 2018 годом.
В 2019 году размер выплаченных дивидендов в адрес единственного акционера по сравнению с 2018 годом вырос в 5 раз и составил 63,7 млрд тенге Кроме того, в соответствии с подпунктом 15-2) пункта 2 статьи 7 Закона приняты решения о финансировании Фондом проектов по поручению Президента Республики Казахстан с отражением суммы финансирования в финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международными стандартами финансовой отчетности, осуществлены выплаты в размере 131,5 млрд тенге.
Таким образом, в адрес Единственного акционера Фонда в 2019 году направлено 195,2 млрд. тенге.
В рамках мер по улучшению финансовой устойчивости Фонд продолжил работу по сокращению внешнего долга. В течение 2019 года внешний долг был сокращен на 1,1 млрд долларов США, снижены обязательства по авансированию на сумму до 2,9 млрд долларов США. С учетом погашения внешнего долга в 2018 году снижение составило порядка 8,0 млрд долларов США.
В рамках реализации Плана приватизации в 2019 году Фондом проведено дополнительное размещение 3,8% акций АО "Казатомпром" на сумму 49 млрд тенге, а также ликвидированы 4 актива.
В целях развития экономического и инвестиционного сотрудничества, а также содействия привлечению прямых иностранных инвестиций в 2019 году по линии Фонда портфельными компаниями заключены соглашения на сумму 1,7 млрд долларов США.
В 2019 году Фонд пересмотрел свои подходы к реализации Программы трансформации. Основной фокус был направлен на повышение эффективности ключевых производственных процессов с наибольшим потенциалом выгод. Это позволило получить выгоду в размере 69 млрд тенге при плане 59 млрд тенге.
Группа Фонда уделила большое внимание благотворительной деятельности. В 2019 году было реализовано 39 социальных проектов на сумму более 7,5 млрд тенге, в рамках которых получателями помощи стали более 392 тысяч человек.
В целом работа Совета директоров Фонда в 2019 году строилась на системной основе и привела к вышеуказанным позитивным результатам.