Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдар үшін медициналық көмектің қосымша көлемін бюджет қаражаты есебінен және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 375 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 731 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 4 маусымдағы
№ 375 қаулысымен
бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары

Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 375. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 731.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 2021 года № 375
Правила организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг

Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.05.2022 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-бөлім. Негізгі ережелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, арнайы емдік өнімдерді, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді есепке алу ақпараттық жүйесі – амбулаториялық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде рецепттер жазып беруді, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің өнім берушісінің дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды босатуын есепке алуды автоматтандыру үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ақпараттық жүйе;
2) ауыспалы қалдық – бірыңғай дистрибьютор қоймаларындағы бұрын, оның ішінде төмендемейтін қор шеңберінде сатып алынған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қалдығы;
3) әлеуетті өнім беруші – осы Қағидаларға сәйкес шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, егер олар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе);

Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 11.05.2022 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Основные положения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно- исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система учета амбулаторного лекарственного обеспечения – информационная система, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения, для автоматизации учета выписки рецептов, отпуска лекарственных средств и медицинских изделий поставщиком фармацевтической услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на амбулаторном уровне;
2) переходящий остаток – остаток на складах единого дистрибьютора лекарственных средств и медицинских изделий, ранее закупленных, в том числе в рамках неснижаемого запаса;
3) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), претендующее на заключение договора согласно настоящим Правилам;

4) әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасы – әлеуетті өнім берушiнiң шешiмдерiн тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешімдерге, оның iшiнде шартқа немесе өзге де мәмiлеге байланысты ықпал етуге құқығы бар жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзіне қатысты осы әлеуетті өнім берушiнiң осындай құқығы болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері көрсететін қызметтерді сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
6) бекітілген баға – дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның сатып алу нәтижелері бойынша айқындалған бағасы, өнім беруші дәрілік затты немесе медициналық бұйымды бірыңғай дистрибьюторға сол бойынша беруге міндеттенеді;
7) бірлесіп орындаушы – өнім беруші фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шартты бірлесіп орындау үшін тартатын денсаулық сақтау субъектілері;
8) бірыңғай дистрибьютор – қызметін Кодекстің 247-бабына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың тізбесі (бұдан әрі – бірыңғай дистрибьютордың тізбесі) – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін, мыналар:
дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауы және қысқаша сипаттамасы;
медициналық бұйымдардың атауы (құрамы) және қысқаша сипаттамасы;
медициналық техниканың атауы, техникалық ерекшелігі және жиынтығы қамтылатын, бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың тізбесі;
10) бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі – бірыңғай дистрибьютор айқындайтын, бірыңғай дистрибьютордың қызметін автоматтандыратын және дистрибуция процесінің барлық мүдделі тараптарымен электрондық құжат алмасу жүргізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйе;
11) бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағы – бірыңғай дистрибьютор бекітетін, сипаттамалары, өлшем бірліктері, өлшеп-оралуы, өндірушінің атауы, өндірілген елі, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын, бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы ескерілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағадан және саудалық атауына шекті бағадан аспайтын бағалары көрсетілген бірыңғай дистрибьютор сатып алған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі қамтылған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға баға ұсынысы;

4) аффилированное лицо потенциального поставщика – физическое или юридическое лицо, которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу договора или иной сделки, а также физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;
5) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
6) фиксированная цена – цена лекарственного средства или медицинского изделия, определенная по результатам закупа, по которой поставщик обязуется поставить лекарственное средство или медицинское изделие единому дистрибьютору;
7) соисполнитель – субъекты здравоохранения, привлекаемые поставщиком для совместного исполнения договора об оказании фармацевтических услуг;
8) единый дистрибьютор – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования в соответствии со статьей 247 Кодекса;
9) перечень лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых у единого дистрибьютора (далее – перечень единого дистрибьютора), – разрабатываемый и утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения перечень лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых у единого дистрибьютора, содержащий:
международные непатентованные наименования и краткую характеристику лекарственных средств;
наименования (состав) и краткую характеристику медицинских изделий;
наименование, техническую спецификацию и комплектацию медицинской техники;
10) информационная система единого дистрибьютора – определяемая единым дистрибьютором информационная система, автоматизирующая деятельность единого дистрибьютора и позволяющая вести обмен электронными документами со всеми заинтересованными сторонами процесса дистрибуции;
11) прайс-лист единого дистрибьютора – ценовое предложение на лекарственные средства и медицинские изделия, утверждаемое единым дистрибьютором, содержащее перечень закупленных единым дистрибьютором лекарственных средств и медицинских изделий с указанием их характеристики, единицы измерения, фасовки, наименования производителя, страны производителя, цены, не превышающей предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование лекарственных средств и медицинских изделий, определяемых в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения, с учетом наценки единого дистрибьютора;

12) бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы – бірыңғай дистрибьютор сатып алатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың беру шартында көрсетілген бағасына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін үстеме;
13) дәрілік зат – затты не заттардың комбинациясын білдіретін немесе қамтитын, адам организмімен байланысқа түсетін, адамның ауруларын емдеуге, олардың профилактикасына немесе оның физиологиялық функцияларын фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйінің диагностикасына арналған зат;
14) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарты – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бірыңғай дистрибьютор Қазақстан Республикасының дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндірушісімен немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушімен дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына және қолданудың ықтимал тәуекелінің 1 және 2а қауіпсіздік сыныбының медициналық бұйымдарын (стерильдіден басқа) қоспағанда, медициналық бұйымдар үшін сапаны басқару жүйесінің халықаралық стандартының (ISO 13485) талаптарына сәйкес өндірілген дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беруге; не Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дәрілік заттарды өндірушімен дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына, ал қолданудың ықтимал тәуекелінің 1 және 2а қауіпсіздік сыныбының медициналық бұйымдарын (стерильдіден басқа) қоспағанда, медициналық бұйымдар үшін сапаны басқару жүйесінің халықаралық стандартының (ISO 13485) талаптарына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың өндірісін немесе дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың келісімшарттық өндірісін құруға және (немесе) жаңғыртуға ниеті бар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектімен он жылға дейінгі мерзімге жасасатын азаматтық-құқықтық шарт;
15) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды келісімшарттық өндіріс (бұдан әрі – келісімшарттық өндіріс) – дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) және медициналық бұйымдарды өндірушілер үшін сапаны басқару жүйесінің халықаралық стандарты (ISO 13485) талаптарының толық сақталуын қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндірушілердің өндірістік қуаттарында келісімшарттық негізде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру;

12) наценка единого дистрибьютора – надбавка, утверждаемая уполномоченным органом в области здравоохранения, к цене лекарственных средств, медицинских изделий, закупаемых единым дистрибьютором, указанной в договоре поставки;
13) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояния человека;
14) долгосрочный договор поставки лекарственных средств и медицинских изделий – гражданско-правовой договор, заключаемый единым дистрибьютором сроком до десяти лет с производителем лекарственных средств и (или) медицинских изделий Республики Казахстан или заказчиком контрактного производства лекарственных средств и медицинских изделий, расположенным на территории Республики Казахстан, на поставку лекарственных средств и (или) медицинских изделий, произведенных в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств и требованиями международного стандарта системы управления качеством (ISO 13485) для медицинских изделий, за исключением медицинских изделий класса безопасности потенциального риска применения 1 и 2а (кроме стерильных); либо с субъектом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющим намерение создать и (или) модернизировать производство лекарственных средств и (или) медицинских изделий или контрактное производство лекарственных средств и (или) медицинских изделий с производителем лекарственных средств, расположенным на территории Республики Казахстан, в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств, а для медицинских изделий – в соответствии с требованиями международного стандарта системы управления качеством (ISO 13485), за исключением медицинских изделий класса безопасности потенциального риска применения 1 и 2а (кроме стерильных), в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
15) контрактное производство лекарственных средств и медицинских изделий (далее – контрактное производство) – производство лекарственных средств и медицинских изделий на контрактной основе на производственных мощностях производителей лекарственных средств и медицинских изделий, расположенных на территории Республики Казахстан, которые обеспечивают полное соблюдение требований надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств и международного стандарта системы управления качеством (ISO 13485) для производителей медицинских изделий;

16) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың электрондық қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай көзін беретін ақпараттық жүйе;
17) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайтын заңды тұлға;
18) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы (бұдан әрі – сараптама ұйымы) – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын қамтамасыз ету бойынша денсаулық сақтау саласындағы өндірістік-шаруашылық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік монополия субъектісі;
19) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың төмендемейтін қоры –іркіліссіз дәрімен қамтамасыз ету үшін қажетті дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тиісті қаржы жылына арналған бірыңғай дистрибьютордың тізбесі бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің алдын ала есеп-қисаптарынан дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың жалпы көлемінің жиырма бес пайызына дейінгі көлемде бірыңғай дистрибьютор белгілейтін және жоспарлы түрде өз қаражаты есебінен толықтыратын қоры;
20) дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы – дәрілік заттың Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған атауы;
21) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
22) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
23) жылжымалы медициналық кешен – ауылдық жерлердің және шалғайдағы елді мекендердің халқына көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және тізбесін кеңейту үшін не қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мүддесінде пайдаланылатын, қажетті медициналық жабдықпен жарақтандырылған автомобиль көлігі базасындағы мобильді клиникалар (кабинеттер);

16) веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий, услуг у субъектов здравоохранения (далее – веб-портал) – информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам закупа лекарственных средств и медицинских изделий, услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
17) единый оператор в сфере закупа лекарственных средств и медицинских изделий, услуг у субъектов здравоохранения (далее – единый оператор) – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок;
18) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – экспертная организация) – субъект государственной монополии, осуществляющий производственно-хозяйственную деятельность в области здравоохранения по обеспечению безопасности, эффективности и качества лекарственных средств и медицинских изделий;
19) неснижаемый запас лекарственных средств и медицинских изделий – запас лекарственных средств и медицинских изделий, необходимых для бесперебойного лекарственного обеспечения, устанавливаемый и планомерно пополняемый единым дистрибьютором за счет собственных средств в объеме до двадцати пяти процентов от общего объема лекарственных средств и (или) медицинских изделий из предварительных расчетов субъектов здравоохранения по перечню единого дистрибьютора на соответствующий финансовый год;
20) международное непатентованное название лекарственного средства – название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения;
21) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
22) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
23) передвижной медицинский комплекс – мобильные клиники (кабинеты) на базе автомобильного транспорта, оснащенные необходимым медицинским оборудованием, которые используются для обеспечения доступности и расширения перечня оказываемых медицинских услуг населению сельской местности и отдаленных населенных пунктов либо в интересах обороны и национальной безопасности;

24) инвестициялық жоба – тиісті өндірістік практика (GMP) стандарттарына сәйкес дәрілік заттардың және ISO сапаны басқару жүйесінің стандарттарына сәйкес медициналық бұйымдардың жаңа өндірістерін құруға және (немесе) жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуға инвестицияларды көздейтін іс-шаралар кешені;
25) келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндірісі бар және онымен дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымның келісімшарттық өндірісіне шарт жасасқан (егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) заңды тұлға;
26) клиникалық-техникалық негіздеме – сұратылған медициналық техникаға мұқтаждық пен денсаулық сақтау ұйымының оны қолдануға әзірлігі туралы ақпарат қамтылған құжат;
27) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімі – халықаралық конвенциялар негізінде нөмірленген және тиісті кестелер мен тізімге біріктірілген, Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізбесі;
28) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника;
29) медициналық мақсаттағы бұйымдар – функционалдық мақсатына және өндірушінің нұсқаулығына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын материалдар, бұйымдар, ерітінділер, реагенттер, жиынтықтар, жинақтар;
30) медициналық техника – функционалдық мақсатына және өндіруші белгілеген пайдалану сипаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін жеке немесе өзара үйлесімде қолданылатын аппараттар, аспаптар, жабдық, кешендер, жүйелер;
31) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары – денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ететін және Кодекстің 13-бабына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
32) орфандық (сирек) дәрілік препарат (бұдан әрі – орфандық препарат) – жиілігі Қазақстан Республикасында ресми белгіленген деңгейден аспайтын орфандық (сирек) ауруларды диагностикалауға, этиопатогенетикалық немесе патогенетикалық емдеуге арналған дәрілік препарат;
33) отандық тауар өндіруші – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға, олар Қазақстан Республикасының резиденті болып табылады және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
Қазақстан Республикасының аумағында дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі фармацевтикалық қызмет "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Заң) сәйкес алынған фармацевтикалық қызметке тиісті лицензияның негізінде жүзеге асырылады;
тұтынуға (қолдануға) дайын дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар олардың Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркелуіне (тіркеу куәлігіне) сәйкес Қазақстан Республикасында орналасқан өндірістік алаңдарда өндіріледі;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген немесе жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес жеткілікті қайта өңделген және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – "Сауда қызметін реттеу туралы" Заң) сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі айналысқа арналған;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар "Сауда қызметін реттеу туралы" Заңға сәйкес жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтарының аумағында жеткілікті қайта өңделген және Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне әкетіледі;

24) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции на создание новых и (или) модернизацию действующих производств лекарственных средств в соответствии со стандартами надлежащей производственной практики (GMP) и медицинских изделий, со стандартами системы управления качеством ISO;
25) заказчик контрактного производства – юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), имеющее контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан, и заключившее с ним договор на контрактное производство лекарственного средства и (или) медицинского изделия;
26) клинико-техническое обоснование – документ, содержащий информацию о потребности в запрашиваемой медицинской технике и готовности организации здравоохранения его применять;
27) список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, – перечень подлежащих контролю в Республике Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, пронумерованных и объединенных в соответствующие таблицы и список на основе международных конвенций;
28) медицинские изделия – изделия медицинского назначения и медицинская техника;
29) изделия медицинского назначения – материалы, изделия, растворы, реагенты, комплекты, наборы, используемые для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и инструкцией производителя;
30) медицинская техника – аппараты, приборы, оборудование, комплексы, системы, применяемые отдельно или в сочетании между собой для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и эксплуатационными характеристиками, установленными производителем;
31) местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы – государственные органы, реализующие государственную политику в области здравоохранения, обеспечивающие исполнение законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения и иные функции в соответствии со статьей 13 Кодекса;
32) орфанный (редкий) лекарственный препарат (далее – орфанный препарат) – лекарственный препарат, предназначенный для диагностики, этиопатогенетического или патогенетического лечения орфанных (редких) заболеваний, частота которых не превышает официально определенного уровня в Республике Казахстан;
33) отечественный товаропроизводитель – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, или юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан, соответствующие следующим критериям:
фармацевтическая деятельность по производству лекарственных средств и (или) медицинских изделий на территории Республики Казахстан осуществляется на основании соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность, полученной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон "О разрешениях и уведомлениях");
лекарственные средства и (или) медицинские изделия, готовые к употреблению (применению), производятся в соответствии с их государственной регистрацией в Республике Казахстан (регистрационное удостоверение) на производственных площадках, расположенных в Республике Казахстан;
лекарственные средства и (или) медицинские изделия произведены или подвергнуты достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки на территории Республики Казахстан и предназначены для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон "О регулировании торговой деятельности");
лекарственные средства и (или) медицинские изделия подвергнуты достаточной переработке на территории специальных экономических зон Республики Казахстан в соответствии с критериями достаточной переработки, в соответствии с Законом "О регулировании торговой деятельности" вывозятся на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;

34) өндірістік алаң – дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірушінің аумақтық оқшауланған, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірудің барлық процесін немесе бір бөлігін немесе оның белгілі бір сатыларын орындауға арналған кешені;
35) өнім беруші – осы Қағидаларға сәйкес сатып алуды ұйымдастырушымен, тапсырыс берушімен немесе бірыңғай дистрибьютормен нысанасы дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру, фармацевтикалық қызметтер көрсету болып табылатын шарт (ұзақ мерзімді шарт, келісім, меморандум, өзге мәміле) жасасқан, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда);
36) өнім беру шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бір тараптан бірыңғай дистрибьютор, сатып алуды ұйымдастырушы немесе тапсырыс беруші және екінші тараптан өнім беруші арасында дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуға жасалған, тараптар веб-порталда немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қол қойған және тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған шарт (ұзақ мерзімді шарт, келісім, меморандум, өзге мәміле);
37) фармацевтикалық көрсетілетін қызметке ақы төлеу – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілерге тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде фармацевтикалық көрсетілген қызметтер үшін іс жүзіндегі шығындарын өтеу;
38) өтінім – сатып алу туралы хабарландыру немесе шақыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес өнім беруші болып танылу мақсатында сатып алуға қатысуға ұсыныс;
39) сараптамалық бағалау – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесін сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесіне сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы жүзеге асыратын бағалау;
40) сарапшы – әлеуетті өнім беруші ұсынатын дәрілік заттар және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдар сипаттамасының немесе медициналық техниканың техникалық ерекшелігінің хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы сараптамалық қорытынды беру үшін тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы не бірыңғай дистрибьютор өтеусіз негізде тартатын, сатып алу өткізілетін саладағы арнаулы және (немесе) техникалық білімі, тәжірибесі мен біліктілігі тиісті құжаттармен (дипломдармен, сертификаттармен, куәліктермен және басқа да құжаттармен) расталған жеке тұлға;

34) производственная площадка – территориально обособленный комплекс производителя лекарственных средств и (или) медицинских изделий, предназначенный для выполнения всего и (или) части процесса производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий или его определенных стадий;
35) поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), заключившие в соответствии с настоящими Правилами с организатором закупа, заказчиком или единым дистрибьютором договор (долгосрочный договор, соглашение, меморандум, иную сделку), предметом которого являются поставка лекарственных средств и (или) медицинских изделий, оказание фармацевтических услуг;
36) договор поставки – договор (долгосрочный договор, соглашение, меморандум, иная сделка), заключенный между единым дистрибьютором, организатором закупа или заказчиком с одной стороны и поставщиком с другой стороны на закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами на веб-портале или в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон;
37) оплата стоимости фармацевтической услуги – возмещение субъектам в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий фактических затрат за оказанные фармацевтические услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
38) заявка – предложение на участие в закупе с целью быть признанным поставщиком в соответствии с условиями объявления или приглашения о закупе и требованиями настоящих Правил;
39) экспертная оценка – оценка, осуществляемая государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с методикой осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинских изделий, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
40) эксперт – физическое лицо, обладающее специальными и (или) техническими познаниями, опытом и квалификацией в области проводимых закупок, подтверждаемыми соответствующими документами (дипломами, сертификатами, свидетельствами и другими документами), привлекаемое заказчиком, организатором закупок либо единым дистрибьютором на безвозмездной основе для дачи экспертного заключения о соответствии или несоответствии характеристики лекарственных средств и (или) изделий медицинского назначения или технической спецификации медицинской техники, предлагаемых потенциальным поставщиком, условиям объявления или приглашения на закуп и требованиям, установленным настоящими Правилами;

41) сатып алу – тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының және бірыңғай дистрибьютордың осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және тәсілдермен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
42) сатып алу шарты – осы Қағидаларға және дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуға бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс беруші арасында жасалған, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тараптар қол қойған немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған шарт;
43) сатып алу шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуға тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында жасалған, тараптар қол қойған немесе тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған шарт;
44) сатып алуды ұйымдастырушы – тапсырыс беруші айқындаған, осы Қағидаларда көзделген тәсілдермен сатып алуды ұйымдастыратын және сатып алу қорытындысын тапсырыс берушіге сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге шарт жасасу үшін жіберетін тұлға;
45) сатып алудың үшжақты шарты – медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде бірыңғай дистрибьютор, тапсырыс беруші және өнім беруші арасында жасалатын шарт;
46) тапсырыс берушілер – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер, медициналық қызметтер көрсететін ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар), сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау субъектілері;
47) тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың үлестес тұлғасы – тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютордың шешімдерін тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) олар қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде шартқа байланысты ықпал етуге мүмкіндігі бар тұлға (берілген өкілдіктер шеңберінде оның қызметін реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда), сондай-ақ өзіне қатысты тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың осындай құқығы болатын кез келген тұлға;

41) закуп – приобретение заказчиком, организатором закупа и единым дистрибьютором лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно- исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования в порядке и способами, установленными настоящими Правилами;
42) договор закупки – договор, заключенный между единым дистрибьютором и заказчиком на закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами или сформированный в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон;
43) договор закупа – договор, заключенный между заказчиком и поставщиком на закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами или удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон;
44) организатор закупа – лицо, определенное заказчиком, которое организовывает закуп способами, предусмотренными настоящими Правилами, и направляет итоги закупа заказчику для заключения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
45) трехсторонний договор закупа – договор, заключаемый между единым дистрибьютором, заказчиком и поставщиком в рамках долгосрочного договора поставки медицинской техники;
46) заказчики – местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), оказывающие медицинские услуги, а также субъекты здравоохранения, оказывающие медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
47) аффилированное лицо заказчика, организатора закупа или единого дистрибьютора – лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование его деятельности в рамках предоставленных полномочий), которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые заказчиком, организатором закупа или единым дистрибьютором решения, в том числе в силу договора, а также любое лицо, в отношении которого заказчик или организатор закупа или единый дистрибьютор имеют такое право;

48) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына арналған шекті баға (бұдан әрі – саудалық атауға шекті баға) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде сатып алуды одан жоғары бағамен жүргізуге болмайтын, Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына арналған баға;
49) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті баға (бұдан әрі – халықаралық патенттелмеген атауға шекті баға) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде сатып алуды одан жоғары бағамен жүргізуге болмайтын, Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына арналған баға;
50) тендер – әлеуетті өнім берушілер арасындағы сатып алудың осы Қағидаларға сәйкес жеңімпазды анықтауға бағытталған тәсілі;
51) автоматтандырылған тендер – әлеуетті өнім берушілер арасындағы сатып алудың осы Қағидаларға сәйкес жеңімпазды айқындауға бағытталған, сатып алу процесінде қағаз құжат айналымын жоққа шығаратын тәсілі;
52) фармацевтикалық көрсетілетін қызмет – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуды, тасымалдауды, сақтауды, есепке алу мен өткізуді қоса алғанда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің халықты амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етумен байланысты қызметі;
53) фармацевтикалық көрсетілетін қызметті беруші – осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және тәсілдермен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органымен немесе бірыңғай дистрибьютормен шарт негізінде халықты рецепттер бойынша дәрілік заттармен және (немесе) медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау субъектісі;
54) фармацевтикалық қызмет – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) дайындау және (немесе) көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу бойынша денсаулық сақтау саласында жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алумен (иеленумен), сақтаумен, әкелумен, әкетумен, тасымалдаумен, сапасын бақылаумен, ресімдеумен, бөлумен, пайдаланумен және жоюмен, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етумен байланысты қызмет;

48) предельная цена на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – предельная цена на торговое наименование) – цена на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия, зарегистрированного в Республике Казахстан, выше которой не может быть произведен закуп в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
49) предельная цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – предельная цена на международное непатентованное наименование) – цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия, зарегистрированного в Республике Казахстан, выше которой не может быть произведен закуп в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
50) тендер – способ закупа среди потенциальных поставщиков, направленный на определение победителя в соответствии с настоящими Правилами;
51) автоматизированный тендер – способ закупа среди потенциальных поставщиков, направленный на определение победителя в соответствии с настоящими Правилами, исключающий в процессе закупа бумажный документооборот;
52) фармацевтическая услуга – деятельность субъектов в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, связанная с амбулаторным лекарственным обеспечением населения, включая закуп, транспортировку, хранение, учет и реализацию лекарственных средств и медицинских изделий, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
53) поставщик фармацевтической услуги – субъект здравоохранения, оказывающий услуги по обеспечению населения по рецептам лекарственными средствами и (или) медицинскими изделиями на основании договора с местным органом государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы или единым дистрибьютором в порядке и способами, определенными настоящими Правилами;
54) фармацевтическая деятельность – деятельность, осуществляемая в области здравоохранения по производству и (или) изготовлению, и (или) оптовой и (или) розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом, вывозом, транспортировкой, контролем качества, оформлением, распределением, использованием и уничтожением лекарственных средств и медицинских изделий, а также обеспечением их безопасности, качества и эффективности;

55) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер туралы шарт – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тапсырыс беруші мен фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді берушілер арасында жасалған, тараптар қол қойған немесе тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған шарт;
56) шетелдік тауар өндіруші – шет мемлекеттің аумағында құрылған және Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын, тұтынуға (қолдануға) дайын дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде өндіруді немесе қайта өңдеуді жүзеге асыратын және оларды экспорттаушы елдегі құзыретті органдар берген шығу тегі туралы сертификаттармен растайтын шетелдік заңды тұлға;
57) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
58) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
59) DDP ИНКОТЕРМС 2020 – тауар тапсырыс берушіге шартта көрсетілген межелі жерге барлық кеден баждары мен тәуекелдерінен тазартылып жеткізетін, Халықаралық сауда палатасы әзірлеген және айқындаған халықаралық сатып алу-сату шарттарының стандартты талаптарының халықаралық сауда термині;
60) болжамды баға – инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу, сондай-ақ төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою мақсатында дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу үшін бөлінетін шамалас баға;
61) аналогты медициналық техника – сипаттамалары мен жиынтығының ұқсас болуы бірдей функцияларды орындауға және бірін-бірі алмастыруға мүмкіндік беретін медициналық техника.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Сатып алуға байланысты қағидаттар мен тәсілдер
3. Сатып алу мынадай қағидаттар сақтала отырып өткізіледі:
1) әлеуетті өнім берушілерге сатып алуды өткізу рәсіміне қатысу үшін тең мүмкіндіктер беру;
2) әлеуетті өнім берушілер арасындағы адал бәсекелестік;
3) сатып алу процесінің жариялылығы мен ашықтығы;
4) отандық тауар өндірушілерді қолдау.
4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру құралдарын сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасының аумағына уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінген, тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын бағамен сатып алынады.

55) договор об оказании фармацевтических услуг – договор, заключенный между заказчиком и поставщиком фармацевтических услуг в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами или удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон;
56) иностранный товаропроизводитель – иностранное юридическое лицо, созданное на территории иностранного государства и являющееся нерезидентом Республики Казахстан, осуществляющее производство или переработку готовых к употреблению (применению) лекарственных средств и (или) медицинских изделий за пределами Республики Казахстан и подтверждающее их сертификатами о происхождении, выданными компетентными органами в стране экспортера;
57) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
58) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
59) DDP ИНКОТЕРМС 2020 – международный торговый термин стандартных условий договоров международной купли-продажи, которые разработаны и определены Международной торговой палатой, когда товар доставляется заказчику в место назначения, указанное в договоре, очищенном от всех таможенных пошлин и рисков;
60) прогнозная цена – приблизительная цена, выделяемая для закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, а также предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций;
61) аналоговая медицинская техника – медицинская техника, имеющая сходные характеристики и комплектацию, что позволяет ей выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемой.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
Глава 2. Принципы и способы, связанные с закупом
3. Закуп производится с соблюдением следующих принципов:
1) предоставление потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в процедуре проведения закупок;
2) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков;
3) гласность и прозрачность процесса закупок;
4) поддержка отечественных товаропроизводителей.
4. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств, выделяемых для закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, и средств обязательного социального медицинского страхования лекарственные средства и медицинские изделия закупаются по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением незарегистрированных лекарственных средств и медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырады:
1) веб-портал арқылы тендер;
2) веб-портал арқылы автоматтандырылған тендер;
3) веб-портал арқылы баға ұсыныстарын сұрату;
4) веб-портал арқылы бір көзден алу;
5) бірыңғай дистрибьютордан оның тізімі бойынша сатып алу;
6) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда бірыңғай дистрибьютор арқылы.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген сатып алуды өткізу тәсілі сараптамалық қорытынды алу қажет болмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
Сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың сипаттамалары тіркелген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесіндегі сипаттамасына сәйкес келген жағдайда сараптамалық қорытынды талап етілмейді.
Фармацевтикалық қызметтерді көрсету үшін әлеуетті өнім берушінің бірлесіп орындаушыны тартуына жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші бірлесіп орындаушының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты техникалық ерекшелікте көрсетеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-1-тармақ 01.01.2024 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Сатып алуды веб-порталды қолданбай дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы мынадай:
1) тендер;
2) баға ұсынысын сұрату;
3) бір көзден алу тәсілдерінің бірімен жүзеге асырады.
Фармацевтикалық қызметтерді көрсету үшін әлеуетті өнім берушінің бірлесіп орындаушыны тартуына жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші бірлесіп орындаушының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты техникалық ерекшелікте көрсетеді.
Ескерту. 2-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Арнайы емдік өнімдерді сатып алуды тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
7. Бірыңғай дистрибьютор сатып алуды мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырады:
1) веб-портал арқылы тендер;
2) веб-портал арқылы автоматтандырылған тендер;

Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Закуп лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг осуществляется заказчиком или организатором закупа одним из следующих способов:
1) тендер посредством веб-портала;
2) автоматизированный тендер посредством веб-портала;
3) запрос ценовых предложений посредством веб-портала;
4) из одного источника посредством веб-портала;
5) закуп у единого дистрибьютора по его списку;
6) через единого дистрибьютора в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.
Способ проведения закупа, предусмотренный подпунктом 2) настоящего пункта, осуществляется в случаях отсутствия необходимости получения экспертного заключения.
Экспертное заключение не требуется в случае соответствия характеристики закупаемого лекарственного средства и (или) медицинского изделия характеристике зарегистрированных лекарственных средств и (или) медицинских изделий в информационной системе "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий".
Допускается привлечение соисполнителя потенциальным поставщиком для оказания фармацевтических услуг. Информация о соответствии соисполнителя квалификационным требованиям приводится потенциальным поставщиком в технической спецификации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5-1 действует до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5-1. Закуп лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг заказчиком или организатором закупа без применения веб-портала закупок осуществляется одним из следующих способов:
1) тендер;
2) запрос ценовых предложений;
3) из одного источника.
Допускается привлечение соисполнителя потенциальным поставщиком для оказания фармацевтических услуг. Информация о соответствии соисполнителя квалификационным требованиям приводится потенциальным поставщиком в технической спецификации.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Закуп специализированных лечебных продуктов осуществляется заказчиком или организатором закупа в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
7. Единым дистрибьютором закуп осуществляется одним из следующих способов:
1) тендер посредством веб-портала;
2) автоматизированный тендер посредством веб-портала;

3) веб-портал арқылы бір көзден алу;
4) бір көзден алу;
5) веб-портал арқылы ұзақ мерзімді жеткізу шарттары бойынша.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген сатып алуды өткізу тәсілі сараптамалық қорытынды алу қажет болмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
Сараптамалық қорытынды сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың сипаттамалары "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесінде тіркелген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың сипаттамасына сәйкес келген жағдайда талап етілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптары
8. Егер:
1) әлеуетті өнім берушінің бірінші басшыларының және (немесе) әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары өнім берушіні таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не өткізілетін сатып алуда тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың өкілі болып табылса;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына не Қазақстан Республикасының бейрезиденті – әлеуетті өнім беруші мемлекетінің заңнамасына сәйкес әлеуетті өнім берушінің немесе өнім берушінің қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатыла тұрса, әлеуетті өнім беруші сатып алуға қатыспайды.
9. Сатып алуға қатысатын әлеуетті өнім беруші мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келеді:
1) құқық қабілеттілігі (заңды тұлғалар үшін), азаматтық әрекетке қабілеттілігі (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);
2) тиісті фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға құқық қабілеттілігі;
3) комиссияның (комиссиялардың) мүшелерімен және хатшысымен, сондай-ақ тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың тікелей және (немесе) жанама түрде шешім қабылдауға және (немесе) комиссия (комиссиялар) қабылдайтын шешімдерге ықпал етуге құқығы бар өкілдерімен үлестес болмауы;
4) бюджетке, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің болмауы;
5) банкроттық не таратылу рәсіміне жатпауы;
6) өзінің үлестес тұлғасымен бір лот бойынша тендерге қатысушы болып табылмауы.
Осы тармақтың талаптары шетелдік тауар өндірушілерден және Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдар арқылы сатып алуды жүзеге асыру кезінде қолданылмайды.

3) из одного источника посредством веб-портала;
4) из одного источника;
5) по долгосрочным договорам поставки посредством веб-портала.
Способ проведения закупа, предусмотренный подпунктом 2) настоящего пункта, осуществляется в случаях отсутствия необходимости получения экспертного заключения.
Экспертное заключение не требуется в случае соответствия характеристики закупаемого лекарственного средства и (или) медицинского изделия характеристике зарегистрированных лекарственных средств и (или) медицинских изделий в информационной системе "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному поставщику
8. Потенциальный поставщик не участвует в закупе, если:
1) близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) первых руководителей потенциального поставщика и (или) уполномоченного представителя потенциального поставщика обладают правом принимать решение о выборе поставщика либо являются представителем заказчика, организатора закупа или единого дистрибьютора в проводимом закупе;
2) финансово-хозяйственная деятельность потенциального поставщика или поставщика приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо законодательством государства потенциального поставщика-нерезидента Республики Казахстан.
9. Потенциальный поставщик, участвующий в закупе, соответствует следующим квалификационным требованиям:
1) правоспособность (для юридических лиц), гражданская дееспособность (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность);
2) правоспособность на осуществление соответствующей фармацевтической деятельности;
3) не аффилирован с членами и секретарем комиссии (комиссии), а также представителями заказчика, организатора закупа или единого дистрибьютора, которые имеют право прямо и (или) косвенно принимать решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения комиссией (комиссии);
4) отсутствие задолженности в бюджет, в том числе по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
5) не подлежит процедуре банкротства либо ликвидации;
6) не является участником тендера по одному лоту со своим аффилированным лицом.
Требования настоящего пункта не применяются при осуществлении закупа у иностранных товаропроизводителей и через международные организации, учрежденные Организацией Объединенных Наций.

10. Әлеуетті өнім беруші хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттары бойынша жиынтықта болуы талап етілетін жағдайды қоспағанда, бір лот бойынша сатып алу шеңберінде дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның бір саудалық атауын ұсынады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды:
1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде белгілі бір аурулары бар (күйдегі) халықты амбулаториялық деңгейде тегін қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне кіретін, бірақ бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне кірмейтін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар үшін;
2) медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығында балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдер туралы нұсқамасы бар дәрілік зат сатып алынған жағдайда балаларды қамтамасыз ету мақсатында;
3) пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайда дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімінің негізінде жүзеге асырады.
4-тарау. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қойылатын талаптар
11. Сатып алынатын және босатылатын, оның ішінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер сатып алынған кезде, дәрілік заттарға және медициналық бұйымдарға мынадай талаптар қойылады:
1) дәріханаларда дайындалған дәрілік препараттарды, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен орфандық препараттардың тізбесіне енгізілген орфандық препараттарды, Қазақстан Республикасының аумағына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінген, тіркелмеген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар құрамына кіретін және дербес бұйым немесе құрылғы ретінде пайдаланылмайтын жиынтықтаушыларды қоспағанда, Кодекстің ережелеріне және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеудің; арнайы көлік құралындағы медициналық техника сатып алынған жағдайда – Қазақстан Республикасында бірыңғай жылжымалы медициналық кешен ретінде мемлекеттік тіркеуінің болуы.
Жиынтықтаушы медициналық техниканы (өнім беру жиынтығын) тіркеудің қажет болмауы сараптама ұйымының немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хатымен расталады;

10. Потенциальный поставщик в рамках закупа по одному лоту представляет одно торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия, за исключением случая, когда по условиям объявления или приглашения на закуп требуется его комплектность.
Местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляется закуп фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи:
1) для лекарственных средств и медицинских изделий, входящих в перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, но не входящих в перечень единого дистрибьютора;
2) в целях обеспечения детей, в случаях закупа лекарственного средства, в инструкции по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
3) в случае индивидуальной непереносимости пациента на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.
Глава 4. Требования к лекарственным средствам и медицинским изделиям
11. К закупаемым и отпускаемым, в том числе при закупе фармацевтических услуг, лекарственным средствам и медицинским изделиям предъявляются следующие требования:
1) наличие государственной регистрации в Республике Казахстан в соответствии с положениями Кодекса и порядком, определенным уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением лекарственных препаратов, изготовленных в аптеках, орфанных препаратов, включенных в перечень орфанных препаратов, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, незарегистрированных лекарственных средств, медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения, комплектующих, входящих в состав изделия медицинского назначения и не используемых в качестве самостоятельного изделия или устройства; в случае закупа медицинской техники в специальном транспортном средстве – наличие государственной регистрации в Республике Казахстан в качестве единого передвижного медицинского комплекса.
Отсутствие необходимости регистрации комплектующего медицинской техники (комплекта поставки) подтверждается письмом экспертной организации или уполномоченного органа в области здравоохранения;

2) сипаттаманың немесе техникалық ерекшеліктің хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына сәйкестігі.
Бұл ретте медициналық техниканың ұсынылатын функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының техникалық ерекшелік талаптарынан асып кетуіне жол беріледі;
3) Қазақстан Республикасының аумағына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінген, тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасын (бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда), хабарландырудағы немесе сатып алуға шақыртудағы бағаны ескеріп, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен халықаралық патенттелмеген атауы және саудалық атауы (бар болса) бойынша шекті бағадан аспауы;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына сәйкес олардың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын сақтауды қамтамасыз ететін жағдайларда сақтау және тасымалдау;
5) Қазақстан Республикасына тіркелмеген дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды әкелу жағдайларын қоспағанда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың таңбалануын, тұтыну қаптамасының және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкестігі;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі өнім беруші тапсырыс берушіге берген күні:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде елу пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он екі айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
7) өнім беруші бірыңғай дистрибьюторға берген күні сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар сатып алу жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың қараша, желтоқсан және басталған қаржы жылының қаңтар кезеңінде жеткізілген кезде қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде алпыс пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса) және қаржы жылы ішінде келесі жеткізілген кездерде кемінде елу пайызды;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар сатып алу жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың қараша, желтоқсан және басталған қаржы жылының қаңтар кезеңінде жеткізілген кезде қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он төрт айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) және қаржы жылы ішінде келесі жеткізілген кездерде кемінде он екі айды құрайды;

2) соответствие характеристики или технической спецификации условиям объявления или приглашения на закуп.
При этом допускается превышение предлагаемых функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик медицинской техники требованиям технической спецификации;
3) непревышение утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения предельных цен по международному непатентованному названию и торговому наименованию (при наличии) с учетом наценки единого дистрибьютора (в случае закупа единым дистрибьютором), цены в объявлении или приглашении на закуп, за исключением незарегистрированных лекарственных средств и медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) хранение и транспортировка в условиях, обеспечивающих сохранение их безопасности, эффективности и качества, в соответствии с Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) соответствие маркировки, потребительской упаковки и инструкции по применению лекарственных средств и медицинских изделий требованиям законодательства Республики Казахстан и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением случаев ввоза в Республику Казахстан незарегистрированных лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
6) срок годности лекарственных средств и медицинских изделий на дату поставки поставщиком заказчику составляет:
не менее пятидесяти процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее двенадцати месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
7) срок годности лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых на дату поставки поставщиком единому дистрибьютору, составляет:
не менее шестидесяти процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет) при поставке лекарственных средств и медицинских изделий в период ноябрь, декабрь года, предшествующего году, для которого производится закуп, январь наступившего финансового года и не менее пятидесяти процентов при последующих поставках в течение финансового года;
не менее четырнадцати месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более) при поставке лекарственных средств и медицинских изделий в период ноябрь, декабрь года, предшествующего году, для которого производится закуп, январь наступившего финансового года и не менее двенадцати месяцев при последующих поставках в течение финансового года;

8) бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушіге берген күні дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде отыз пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде сегіз айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
9) бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушіге берген күні вакциналардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде қырық пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
10) бірыңғай дистрибьютордың тапсырыс берушіге жарамдылық мерзімі өткенге дейін мақсаты бойынша пайдалану үшін берілетін дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарының ауыспалы қалдықтары үшін осы тармақтың 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген жарамдылық мерзімінен аз;
11) медициналық техниканың жаңалығы, оның пайдаланылмауы және жеткізу сәтінің алдындағы жиырма төрт ай кезеңінде өндірілуі;
12) өлшеу құралдарына жататын медициналық техниканың Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілуі.
Медициналық техниканы Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізудің қажет болмауы Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес расталады;
13) шарт талаптары бойынша өнім беру немесе фармацевтикалық қызмет көрсету санын, сапасын және мерзімдерін сақтау;
14) өндіруші не өндірушінің ресми өкілі мәртебесі бар әлеуетті өнім берушінің бергенін растайтын құжаттың болуы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) 13) және 14) тармақшаларында көзделген талаптарды өнім беруші өнім беру немесе сатып алу шартын орындау кезінде растайды.
13. Тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы, бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға осы Қағидаларда көзделмеген талаптарды белгілемейді.
5-тарау. Отандық тауар өндірушілерді және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушілерін қолдау
14. Егер лот бойынша сатып алуға отандық тауар өндіруші және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің өндірушісі болып табылатын, хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін өтінім берген бір әлеуетті өнім беруші қатысқан жағдайда мұндай әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады, ал басқа әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері автоматты түрде қабылданбайды.

8) срок годности лекарственных средств и медицинских изделий на дату поставки единым дистрибьютором заказчику составляет:
не менее тридцати процентов от срока годности, указанного на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее восьми месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
9) срок годности вакцин на дату поставки единым дистрибьютором заказчику составляет:
не менее сорока процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее десяти месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
10) менее сроков годности, указанных в подпунктах 8) и 9) настоящего пункта, для переходящих остатков лекарственных средств и медицинских изделий единого дистрибьютора, которые поставляются заказчику для использования по назначению до истечения срока их годности;
11) новизна медицинской техники, ее неиспользованность и производство в период двадцати четырех месяцев, предшествующих моменту поставки;
12) внесение медицинской техники, относящейся к средствам измерения, в реестр государственной системы единства измерений Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о единстве измерений.
Отсутствие необходимости внесения медицинской техники в реестр государственной системы единства измерений Республики Казахстан подтверждается в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
13) соблюдение количества, качества и сроков поставки или оказания фармацевтической услуги по условиям договора;
14) наличие документа, подтверждающего поставку потенциальным поставщиком, имеющим статус производителя либо официального представителя производителя.
Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12. Требования, предусмотренные подпунктами 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) пункта 11 настоящих Правил, подтверждаются поставщиком при исполнении договора поставки или закупа.
13. Заказчик, организатор закупа, единый дистрибьютор не устанавливают к лекарственным средствам и медицинским изделиям требования, не предусмотренные настоящими Правилами.
Глава 5. Поддержка отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов Евразийского экономического союза
14. В случае, если в закупе по лоту участвует один потенциальный поставщик, являющийся отечественным товаропроизводителем и (или) производителем государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), представивший заявку, соответствующую условиям объявления или приглашения на закуп и требованиям настоящих Правил, такой потенциальный поставщик признается победителем, а заявки других потенциальных поставщиков автоматически отклоняются.

15. Егер лот бойынша сатып алуға өтінімдері хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін отандық тауар өндірушілер және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын екі және одан көп әлеуетті өнім беруші қатысқан жағдайда, онда олардың арасындағы жеңімпаз ең төмен баға бойынша айқындалады, ал басқа әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері автоматты түрде қабылданбайды.
16. Сатып алуды өткізу кезінде әлеуетті өнім берушінің отандық тауар өндіруші мәртебесі мынадай құжаттармен расталады:
1) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру бойынша фармацевтикалық қызметке лицензия;
2) Кодекстің ережелеріне және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес берілген, өндіруші ретінде отандық тауар өндіруші көрсетілген дәрілік затқа немесе медициналық бұйымға арналған тіркеу куәлігі.
Шарт немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шартына қосымша келісім жасалған кезде отандық тауар өндіруші берілетін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға ішкі айналысқа арналған дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың шығу тегі туралы "СТ KZ" сертификатын ұсынады.
17. Әлеуетті өнім беруші – ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер өндірушісінің мәртебесі мынадай құжаттармен расталады:
1) дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру бойынша фармацевтикалық қызметтер көрсетуге лицензия;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптама қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәлігі (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес).
6-тарау. Кәсіпкерлік бастаманы қолдау
18. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес объектінің:
1) дәрілік заттарды сатып алу және дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу кезінде тиісті өндірістік практика (GMP);
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тиісті дистрибьюторлық практика (GDP);
3) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тиісті дәріханалық практика (GPP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификат алған әлеуетті өнім берушілер шарттар жасау артықшылығына ие болады.
19. Сатып алу шартын немесе өнім беру шартын жасасуға артықшылық алу үшін өтінімге:

15. В случае, если в закупе по лоту участвуют два и более потенциальных поставщика, являющихся отечественными товаропроизводителями и (или) производителями государств-членов ЕАЭС, заявки которых соответствуют условиям объявления или приглашения на закуп и требованиям настоящих Правил, то победитель среди них определяется по наименьшей цене, а заявки других потенциальных поставщиков автоматически отклоняются.
16. Статус отечественного товаропроизводителя потенциального поставщика при проведении закупа подтверждается следующими документами:
1) лицензией на фармацевтическую деятельность по производству лекарственных средств и (или) медицинских изделий, полученной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
2) регистрационным удостоверением на лекарственное средство или медицинское изделие, выданным в соответствии с положениями Кодекса и порядком, определенным уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием отечественного товаропроизводителя в качестве производителя.
При заключении договора или дополнительного соглашения к долгосрочному договору поставки отечественный товаропроизводитель на поставляемые лекарственные средства и медицинские изделия предоставляет сертификат о происхождении лекарственных средств, медицинских изделий для внутреннего обращения "СТ KZ".
17. Статус потенциального поставщика-производителя государств-членов ЕАЭС подтверждается следующими документами:
1) лицензией на фармацевтическую деятельность по производству лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
2) регистрационным удостоверением, соответствующим Правилам регистрации и экспертизы ЕАЭС (согласно решениям Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78 и от 12 февраля 2016 года № 46).
Глава 6. Поддержка предпринимательской инициативы
18. Преимущество на заключение договоров имеют потенциальные поставщики, получившие в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан сертификат о соответствии объекта требованиям:
1) надлежащей производственной практики (GMP) при закупе лекарственных средств и заключении долгосрочных договоров поставки лекарственных средств;
2) надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) при закупе лекарственных средств и фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) надлежащей аптечной практики (GPP) при закупе фармацевтических услуг.
19. Для получения преимущества на заключение договора закупа или договора поставки к заявке:

1) отандық тауар өндірушілер дәрілік заттарды сатып алу және дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасау кезінде объект пен өндірістің Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты қоса береді;
2) әлеуетті өнім берушілер дәрілік заттарды сатып алу кезінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған объектінің тиісті дистрибьюторлық практикаға (GDP) сәйкестігі туралы сертификатты қоса береді;
3) әлеуетті өнім берушілер және (немесе) олардың бірлесіп орындаушылары фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде объектінің Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған тиісті дәріханалық практикаға сәйкестігі (GPP) туралы сертификатты қоса береді.
20. Егер лот бойынша сатып алуға хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін өтінім мен объектінің тиісті өндірістік практика (GMР) немесе тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты берген бір әлеуетті өнім беруші ғана қатысса, мұндай әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады, ал басқа әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері автоматты түрде қабылданбайды.
21. Егер лот бойынша сатып алуға хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін тендерлік өтінім және объектілердің тиісті өндірістік практика (GMР) немесе тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттарды берген екі және одан көп әлеуетті өнім беруші қатысса, олардың арасында жеңімпаз ең төменгі баға бойынша айқындалады, ал басқа әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері автоматты түрде қабылданбайды.
Егер лот бойынша сатып алуға дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінің деректеріне толық әрі дәл сәйкес келетін тіркеу куәлігін немесе дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган рұқсатының (қорытындысының) нөмірін ұсынған екі және одан көп әлеуетті өнім беруші қатысса, басым құқық тіркеу куәлігін ұсынған әлеуетті өнім берушілерге беріледі, бұл ретте олардың арасындағы жеңімпаз ең төмен баға бойынша айқындалады, ал басқа әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері автоматты түрде қабылданбайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-бөлімнің қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) отечественные товаропроизводители при закупе лекарственных средств и заключении долгосрочных договоров поставки лекарственных средств прикладывают сертификат о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP), полученный в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан;
2) потенциальные поставщики при закупе лекарственных средств прикладывают сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), полученный в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан;
3) потенциальные поставщики и (или) их соисполнители при закупе фармацевтических услуг прикладывают сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP), полученный в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан.
20. Если в закупе по лоту участвует только один потенциальный поставщик, представивший заявку, соответствующую условиям объявления или приглашения на закуп и требованиям настоящих Правил, и сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP) или надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), такой потенциальный поставщик признается победителем, а заявки других потенциальных поставщиков автоматически отклоняются.
21. Если в закупе по лоту участвуют два и более потенциальных поставщика, представивших тендерные заявки, соответствующие условиям объявления или приглашения на закуп и требованиям настоящих Правил, и сертификаты о соответствии объектов требованиям надлежащей производственной практики (GMP) или надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), то победитель среди них определяется по наименьшей цене, а заявки других потенциальных поставщиков автоматически отклоняются.
Если в закупе по лоту участвуют два и более потенциальных поставщика, представивших регистрационное удостоверение, полностью и в точности соответствующее данным государственного реестра лекарственных средств и (или) медицинских изделий, или номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан, преимущественное право предоставляется потенциальным поставщикам, представившим регистрационное удостоверение, при этом победитель среди них определяется по наименьшей цене, а заявки других потенциальных поставщиков автоматически отклоняются.
Примечание ИЗПИ!
Действие раздела 2 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.

2-бөлім. Тендерді бірыңғай дистрибьютордың веб-портал арқылы жүзеге асыру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тараудың қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-тарау. Бірыңғай дистрибьютор веб-портал арқылы жүзеге асыратын тендер
1-параграф. Тендерді жүзеге асыру тәртібі
22. Тендерге осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілер қатысады.
23. Тендер мынадай жүйелі кезеңдерден тұрады:
1) тендерлік комиссияның әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарауы және кворум негізінде өтінімдерді қабылдамау немесе бәсекелес емес лоттар бойынша тендер жеңімпаздарын айқындау және бәсекелес лоттар бойынша аукционға жіберу туралы шешімдер қабылдауы, сондай-ақ егер лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілетін болса, комиссия қабылдаудан бас тартпаған әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін веб-порталдың автоматты түрде қабылдамауы;
2) комиссия аукционға жіберген әлеуетті өнім берушілер арасындағы аукцион, веб-портал тендер жеңімпаздарын және екінші орын алған өнім берушілерді автоматты түрде айқындауы және қорытындылар шығаруы, ал барлық өтінімдер қабылданбаған немесе лоттар бойынша бәсекелестік болмаған жағдайда веб-порталдың автоматты түрде қорытынды шығаруы.
24. Бірыңғай дистрибьютордың шешімімен комиссия құрамына, басшыны немесе оның міндетін атқарушы адамды қоса алғанда, саны тақ кемінде үш адамнан тұратын жұмыскерлері енгізіледі.
Тендерлік комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап әрекет етеді және шарт жасалған күні өз қызметін тоқтатады.
25. Бірыңғай дистрибьютордың штаттық жұмыскері тендерлік комиссияның хатшысы болып айқындалады, ол:
1) веб-порталда тендер өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) тендерлік комиссия мүшесінің қандай да бір лот бойынша сараптамалық қорытынды беру туралы талабы бойынша тиісті сарапшыға сараптамалық қорытынды беру қажеттігі туралы хабарлама жіберуді;
3) тендерлік комиссияның дауыс беруінің қорытындысы бойынша танысу үшін дауыс беру хаттамасының жобасын қалыптастыруды, ал комиссия мүшелерінің бірінің талап етуі бойынша веб-порталда дауыс беруді қайта бастауды;
4) дауыс беру хаттамасын веб-порталда жариялауды;
5) тендерді тоқтату немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда, көшірмесін қоса тіркей отырып, веб-порталда оны тұтастай немесе қандай да бір лот бойынша тоқтатуды;

Раздел 2. Порядок осуществления тендера посредством веб-портала единым дистрибьютором
Примечание ИЗПИ!
Действие главы 7 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Глава 7. Тендер, осуществляемый посредством веб-портала единым дистрибьютором
Параграф 1. Порядок осуществления тендера
22. В тендере участвуют потенциальные поставщики, соответствующие квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил.
23. Тендер состоит из последовательных этапов, представляющих собой:
1) рассмотрение тендерной комиссией заявок потенциальных поставщиков на предмет соответствия условиям объявления и требованиям настоящих Правил и принятие на основе кворума решений об отклонении заявок или определении победителей тендера по неконкурентным лотам и допуске к аукциону – по конкурентным, а также автоматическое отклонение веб-порталом не отклоненных комиссией заявок потенциальных поставщиков, если их конкурентам по лоту оказывается поддержка отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
2) аукцион среди потенциальных поставщиков, допущенных комиссией к аукциону, автоматическое определение веб-порталом победителей тендера и поставщиков, занявших второе место, и подведение итогов, а в случаях отклонения всех заявок или отсутствия конкуренции по лотам, – автоматическое подведение веб-порталом итогов.
24. Решением единого дистрибьютора в состав комиссии включаются его работники в нечетном количестве не менее трех человек, включая руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
Тендерная комиссия действует со дня вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день заключения договора.
25. Секретарем тендерной комиссии определяется штатный работник единого дистрибьютора, который своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении тендера;
2) по требованию члена тендерной комиссии о представлении экспертного заключения по какому-либо лоту направление соответствующему эксперту уведомления о необходимости дачи экспертного заключения;
3) формирование по итогам голосования тендерной комиссии проекта протокола голосования для ознакомления, а по требованию кого-либо из членов комиссии – возобновление голосования на веб-портале;
4) публикацию на веб-портале протокола голосования;
5) отмену на веб-портале тендера в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признании недействительным с приобщением его копии;

6) шарттар жасасу үшін тендердің қорытындысы туралы хабардар етуді уақтылы қамтамасыз етеді.
26. Тендер өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталда мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады және веб-порталда тіркелген барлық әлеуетті өнім берушілерге хабарлама тартылады, онда:
1) хабарландырудың атауы, нөмірі және орналастыру уақыты;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру коды, банктік шоты;
3) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның нөмірі, атауы, медициналық техниканың техникалық ерекшелігімен қоса, оның сипаттамасы, өлшем бірлігі, саны, бөлінген бағасы және жалпы сомасы көрсетілген лоттар;
4) фармацевтикалық көрсетілетін қызметті жеткізу немесе көрсету орны;
5) фармацевтикалық көрсетілетін қызметті жеткізу немесе көрсету мерзімдері;
6) қалған уақыттың кері есептей отырып, өтінімдерді қабылдаудың басталу және аяқталу уақыты;
7) комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы;
8) комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны мен электрондық поштасы қамтылатын ақпарат болады.
27. Өтінімдерді қабылдау тендер туралы хабарландыру жарияланған күннен кейінгі бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 9.00-де басталады және:
1) елу және одан көп лот сатып алынған кезде – жеті жұмыс күні;
2) елу лоттан аз сатып алынған кезде – үштен беске дейін жұмыс күні;
3) осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген сатып алу өткізілген кезде – бірден беске дейін жұмыс күні;
4) медициналық техника сатып алған кезде он жұмыс күні өткен соң бірыңғай оператордың өтінім қабылдау уақыты сағат 10.00-де аяқталады.
Өтінімдер болмаған кезде веб-портал ашу және қорытынды хаттамаларын автоматты түрде және бір мезгілде жариялайды.
28. Өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін веб-портал оларды қарау үшін қолжетімді етеді және ашу хаттамасын оның нөмірін, жариялану уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде жариялайды, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландырудағы лоттардың тізбесі;
4) әлеуетті өнім берушілердің атауы, БСН (ЖСН), ССН, ТЕН, заңды мекенжайлары, өтінімдерді ұсыну уақыты мен күні;
5) өтінімдері ұсынылмаған лоттар;
6) баға ұсыныстарының деректері көрсетілген лоттар және өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
29. Комиссия әлеуетті өнім берушілердің елу лотқа дейінгі тендердегі өтінімдерін бес жұмыс күні ішінде, елу және одан көп лотты он жұмыс күні ішінде қарайды.
Медициналық техниканы сатып алу өткізілген кезде әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін тендерлік комиссия лоттардың санына қарамастан, он жұмыс күні ішінде қарайды.

6) информирование об итогах тендера для заключения договоров.
26. Объявление о проведении тендера публикуется на государственном и русском языках на веб-портале в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором с рассылкой веб-порталом уведомления всем зарегистрированным потенциальным поставщикам и представляет собой информацию, содержащую:
1) наименование, номер и время размещения объявления;
2) наименование, юридический адрес, бизнес-идентификационный код, банковский счет единого дистрибьютора;
3) лоты с указанием номера, наименования лекарственного средства и (или) медицинского изделия, его характеристики с приложением технической спецификации медицинской техники, единицы измерения, количества, выделенных цены и общей суммы;
4) место поставки или оказания фармацевтической услуги;
5) сроки поставки или оказания фармацевтической услуги;
6) время начала и окончания приема заявок с обратным отсчетом оставшегося времени;
7) фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность членов комиссии;
8) фамилию, имя, отчество (при наличии), должность секретаря комиссии, телефон и электронную почту.
27. Прием заявок начинается в 9.00 часов рабочего дня единого оператора, следующего за днем публикации объявления о тендере, и заканчивается в 10.00 часов рабочего дня единого оператора по истечении:
1) семи рабочих дней при закупе пятидесяти и более лотов;
2) от трех до пяти рабочих дней при закупе менее пятидесяти лотов;
3) от одного до пяти рабочих дней при проведении закупа, предусмотренного главой 19 настоящих Правил;
4) десяти рабочих дней при закупе медицинской техники.
При отсутствии заявок веб-портал автоматически и одновременно публикует протоколы вскрытия и итогов.
28. По истечении срока приема заявок веб-портал делает их доступными для рассмотрения и автоматически публикует протокол вскрытия с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов в объявлении;
4) наименования потенциальных поставщиков, БИН (ИИН), ИНН, УНП, юридические адреса, время и даты представления заявок;
5) лоты, на которые заявки не представлены;
6) лоты и наименования потенциальных поставщиков, представивших заявки, с указанием данных ценовых предложений.
29. Заявки потенциальных поставщиков в тендере до пятидесяти лотов рассматриваются комиссией в течение пяти рабочих дней, пятидесяти и более лотов – десяти рабочих дней.
Заявки потенциальных поставщиков при проведении закупа медицинской техники рассматриваются тендерной комиссией в течение десяти рабочих дней вне зависимости от количества лотов.

30. Өтінімдерді қарау мерзімі аяқталатын уақытқа қарай тендерлік комиссия хатшысы веб-порталда тендерлік комиссия мүшелерінің дауыс беруі негізінде дауыс беру хаттамасының жобасын қалыптастырады, тендерлік комиссия дәлелді себептермен дауыс бермегендерді қоспағанда, танысқаннан кейін оған қол қояды.
31. Тендерлік комиссияның хатшысы веб-порталда нөмірін, жариялану уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, дауыс беру хаттамасын жариялайды, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) тендерлік комиссияның әрбір мүшесінің өтінімді тұтастай немесе лот бойынша қабылдау немесе қабылдамау, отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсету туралы шешімдері көрсетіле отырып, тендерлік комиссияның лоттар бойынша дауыс беру нәтижелері;
4) тендерлік комиссия хабарландырудың шарттарына немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты өтінімдерін қабылдамаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен лоттар;
5) лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне және кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілуіне байланысты өтінімдерін веб-портал автоматты түрде қабылдамаған лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
6) баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетіле отырып, бәсекелесі жоқ лоттар және отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
7) тендерлік комиссия өтінімдерін хабарландырудың шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған, баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген, бәсекелесі жоқ лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
32. Ескертулерді жою уақыты дауыс беру хаттамасы жарияланған күннен кейінгі бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 9.00-де басталады және:
1) елу және одан көп лот сатып алынған кезде – үш жұмыс күні;
2) елуден кем лот сатып алынған кезде – екі жұмыс күні;
3) медициналық техника сатып алынған кезде лоттардың санына қарамастан бес жұмыс күні өткеннен кейін бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 10.00-де аяқталады.
33. Тендерде әлеуетті өнім берушілердің өтінімдеріне толықтыруларды бірыңғай дистрибьютордың комиссиясы:
елу лотқа дейін – үш жұмыс күні ішінде,
елу және одан көп лотқа – бес жұмыс күні ішінде;
медициналық техника сатып алынған кезде лоттардың санына қарамастан, бес жұмыс күні ішінде қарайды.
34. Осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген сатып алу бойынша тендер өткізілген кезде өтінімдерге толықтырулар ұсынылмайды.

30. Ко времени истечения срока рассмотрения заявок секретарь тендерной комиссии формирует проект протокола голосования на веб-портале на основании голосования членов комиссии, после ознакомления с которым тендерная комиссия подписывает его, за исключением не голосовавших по уважительным причинам.
31. Секретарь тендерной комиссии публикует на веб-портале протокол голосования с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты голосования тендерной комиссии в разрезе лотов с указанием решений каждого члена тендерной комиссии о допуске или отклонении заявки в целом или по лоту, оказании поддержки отечественным товаропроизводителям и (или) производителям государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
4) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых отклонены тендерной комиссией ввиду несоответствия условиям объявления или требованиям настоящих Правил;
5) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом ввиду оказания их конкурентам по лоту поддержки отечественным товаропроизводителям и (или) производителям государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
6) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых признаны тендерной комиссией соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, с подробным указанием данных ценовых предложений.
32. Время на устранение замечаний начинается в 9.00 часов рабочего дня единого оператора, следующего за днем публикации протокола голосования, и заканчивается в 10.00 часов рабочего дня единого оператора по истечении:
1) трех рабочих дней при закупе пятидесяти и более лотов;
2) двух рабочих дней при закупе менее пятидесяти лотов;
3) пяти рабочих дней при закупе медицинской техники вне зависимости от количества лотов.
33. Дополнения к заявкам потенциальных поставщиков в тендере рассматриваются комиссией единого дистрибьютора:
до пятидесяти лотов – в течение трех рабочих дней,
пятидесяти и более лотов – в течение пяти рабочих дней,
при закупе медицинской техники вне зависимости от количества лотов – в течение десяти рабочих дней.
34. При проведении тендера по закупу, предусмотренному главой 19 настоящих Правил, не предоставляются дополнения к заявкам.

35. Әлеуетті өнім берушілердің өтінімдеріне тендерлік комиссияның ескертулері болмаған, сондай-ақ дауыс беру хаттамасында көрсетілген әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін осы Қағидалардың талаптарына толық сәйкес келтірілуі және ескертулердің жойылуы тұрғысынан қайта қараған жағдайда рұқсат беру хаттамасы жасалады, ол веб-порталда оның нөмірі, жариялану уақыты мен мәртебесі көрсетіле отырып, жарияланады, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) тендерлік комиссияның әрбір мүшесінің өтінімді тұтастай немесе лот бойынша қабылдау немесе қабылдамау, отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсету туралы шешімдері көрсетіле отырып, тендерлік комиссияның лоттар бойынша дауыс беру нәтижелері;
4) тендерлік комиссия хабарландырудың шарттарына немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты өтінімдерін қабылдамаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен лоттар;
5) лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне және кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілуіне байланысты өтінімдерін веб-портал автоматты түрде қабылдамаған лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
6) баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген бәсекелесі жоқ лоттар және отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
7) комиссия өтінімдерін хабарландырудың шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған, баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген, бәсекелесі жоқ лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
8) бәсекелес лоттар және аукционның бастапқы бағалары көрсетіле отырып, өтінімдерін тендерлік комиссия аукционға жіберген әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
36. Рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өтінімдерде ұсынылған бағаларды төмендетуге аукцион өткізіледі.
37. Өтінімдер болмаған, тендерлік комиссия барлық өтінімдерді қабылдамаған, лоттар бойынша немесе аукцион қорытындылары бойынша бәсеке болмаған кезде веб-портал автоматты түрде нөмірін, жарияланған уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, қорытындылар хаттамасын қалыптастырады және жариялайды, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) лоттар, аукционға қатысушылардың атаулары, беру уақыты мен аукцион қадамдарының мөлшері көрсетілген аукцион нәтижелері;

35. В случаях отсутствия у тендерной комиссии замечаний к заявкам потенциальных поставщиков, а также повторного рассмотрения тендерных заявок потенциальных поставщиков, указанных в протоколе голосования, на предмет полноты приведения их в соответствие с требованиями настоящих Правил и устранения замечаний, составляется протокол допуска, который публикуется на веб-портале с указанием его номера, времени публикации, статуса и содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты голосования тендерной комиссии в разрезе лотов с указанием решений каждого члена тендерной комиссии о допуске или отклонении заявки в целом или по лоту, оказании поддержки отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
4) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых отклонены тендерной комиссией ввиду несоответствия условиям объявления или требованиям настоящих Правил;
5) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом ввиду оказания их конкурентам по лоту поддержки отечественным товаропроизводителям и (или) производителям государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
6) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых признаны комиссией соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, с подробным указанием данных ценовых предложений;
8) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых допущены тендерной комиссией к аукциону, с указанием стартовых цен аукциона.
36. Не позднее двух рабочих дней после публикации протокола допуска проводится аукцион на снижение предложенных в заявках цен.
37. При отсутствии заявок, отклонении комиссией всех заявок, отсутствии конкуренции по лотам или по итогам аукциона веб-портал автоматически формирует и публикует протокол итогов с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты аукциона с указанием лотов, наименований участников аукциона, времени подачи и размеров шагов аукциона;

4) бәсекелес лоттар және аукцион нәтижесінде веб-порталда өтінімдері автоматты түрде қабылданбаған екінші орын алғандарды қоспағанда, әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукциондағы тендер жеңімпаздары;
6) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукционда екінші орын алған әлеуетті өнім берушілер;
7) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын тендер жеңімпаздарының атаулары қамтылады.
38. Веб-порталды пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе хаттамаларды дұрыс қалыптастырмайтын техникалық ақаулар туындаған кезде бірыңғай оператор бұл туралы веб-порталдың тиісті бөлімінде дереу хабарландыру жариялайды, онда тендерге қатысушылардың бәріне автоматты түрде тиісті хабарламалар жіберіледі.
Бұл ретте тендер мерзімдері техникалық ақауларды жою үшін қажетті уақытқа тең мерзімге жылжиды.
Жарияланған қате хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталдан алып тастамай, оған "жарамсыз" деген мәртебе береді. Жаңадан қалыптастырылған дұрыс хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталда "жарамды" деген мәртебемен жариялайды.
Хаттама ауыстырылған жағдайда тендерге қатысушыларға веб-портал автоматты түрде тиісті хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
39-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Медициналық техниканы сатып алу жүзеге асырылған кезде бірыңғай дистрибьютор тендер қорытындысының хаттамасын және жеңімпаздардың техникалық ерекшелігін тендер қорытындысы шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендер жеңімпаздарымен сатып алу шарттарын жасасу үшін тапсырыс берушілерге (өтініш берушілерге) жібереді.
2-параграф. Әлеуетті өнім берушінің тендерге қатысуы
40. Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысу үшін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі және мынадай құжаттарды:
1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған фармацевтикалық қызметке және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға тиісті лицензияның және (немесе) медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның көшірмелерін;
2) болса:
объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттардың көшірмелерін орналастырады.
Осы тармақта көзделген құжаттар қажетіне қарай өзектілендіріліп тұрады.
Веб-портал әлеуетті өнім берушінің осы тармақта көзделген құжаттарды орналастырған уақыты мен күнін хронологиялық тәртіппен көрсетеді және оларды, оның ішінде өзектілендірілгеннен кейін де алып тастауға мүмкіндік бермейді.

4) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, за исключением занявших второе место, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом в результате аукциона;
5) конкурентные лоты и победителей тендера в аукционе с подробным указанием данных ценовых предложений;
6) конкурентные лоты и потенциальных поставщиков, занявших второе место в аукционе, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) конкурентные лоты и наименования победителей тендера, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений.
38. При возникновении технических неисправностей, не позволяющих использовать веб-портал или формирующих некорректный протокол, единый оператор незамедлительно публикует об этом объявление в соответствующем разделе веб-портала, который автоматически рассылает всем участникам тендера соответствующие уведомления.
Сроки тендера при этом сдвигаются соразмерно времени, потребовавшемуся для устранения технических неисправностей.
Опубликованный некорректный протокол единый оператор не удаляет с веб-портала и присваивает им статус "недействительный". Вновь сформированный корректный протокол публикуется единым оператором на веб-портале со статусом "действительный".
В случае замены протокола веб-портал автоматически направляет участникам тендера соответствующие уведомления.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 39 предусмотрен в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
39. При осуществлении закупа медицинской техники протокол итогов тендера и технические спецификации победителей в течение двух рабочих дней со дня подведения итогов тендера направляются единым дистрибьютором заказчикам (заявителям) для заключения с победителями тендера договоров закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Параграф 2. Участие потенциального поставщика в тендере
40. Потенциальный поставщик для участия в тендере регистрируется на веб-портале в качестве его пользователя и размещает следующие документы:
1) копии соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и (или) уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях";
2) при наличии копии сертификатов:
о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP).
Документы, предусмотренные настоящим пунктом, актуализируются по мере необходимости.
Веб-портал в хронологическом порядке отражает время и дату размещения потенциальным поставщиком документов, предусмотренных настоящим пунктом, и не позволяет их удалять, в том числе после актуализации.

41. Тендер шеңберінде әлеуетті өнім беруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша бір тендерлік өтінім береді, ол хабарландыру шарттарына сәйкес келуге және онда:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысы;
2) банк кепілдігі немесе төлем тапсырмасы түріндегі кепілдікті қамтамасыз ету;
3) медициналық техника немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызмет сатып алынған жағдайда, техникалық ерекшелік (фармацевтикалық қызмет көрсетуге бірлесіп орындаушыларды тарту туралы бүкіл ақпарат техникалық ерекшелікте көрсетіледі);
4) тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен жағдайда – егер тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстанға әкелінсе немесе оның аумағында өндірілген болса, дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның хабарландыруға сәйкес көлемде әкелінгенін немесе өндірілгенін растайтын құжат;
5) медициналық техниканы жеткізу жиынтығының құрамында мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жиынтықтаушы болған жағдайда сараптама ұйымының немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тіркеу қажеттігі жоқ екенін растайтын хаты;
6) өлшем құралдарына жататын медициналық техника берілген жағдайда техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган берген сертификаттың көшірмесі, егер медициналық техника өлшем құралдарына жатпайтын болса, Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиесілігі белгіленгенін растайтын құжат қамтылуға тиіс.
42. Әлеуетті өнім беруші дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды жеткізуге баға ұсынысында:
1) тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсатының (қорытындысының) www.elicense.kz "электрондық үкімет" ақпараттық жүйесінің деректерімен толық әрі дәл сәйкес келетін нөмірін;
2) саудалық атауын;
3) қысқаша сипаттамасын (медициналық техника сатып алынған жағдайда қысқаша сипаттаманың орнына "қоса беріліп отырған техникалық ерекшелікке сәйкес" деген жазба қойылады);
4) өлшем бірлігін;
5) өндірушіні;
6) өндірілген елін;
7) бірлігі үшін бағаны көрсетеді.
43. Жиынтықтағы дәрілік зат және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйым сатып алынған жағдайда әлеуетті өнім беруші қосымша дәрілік затқа және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымға баға ұсынысында:

41. В рамках тендера потенциальный поставщик представляет одну тендерную заявку по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, которая должна соответствовать условиям объявления и содержать:
1) ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органов в области здравоохранения;
2) гарантийное обеспечение в виде банковской гарантии или платежного поручения;
3) техническую спецификацию в случае закупа медицинской техники или фармацевтической услуги (вся информация о привлечении соисполнителей к оказанию фармацевтической услуги отражается в технической спецификации);
4) в случае истечения срока действия регистрационного удостоверения – документ, подтверждающий ввоз или производство лекарственного средства и (или) медицинского изделия, в количестве согласно объявлению, если оно ввезено в Казахстан или произведено на его территории до истечения срока действия регистрационного удостоверения;
5) в случае наличия в составе комплекта поставки медицинской техники комплектующего, не подлежащего государственной регистрации, представляется письмо экспертной организации или уполномоченного органа в области здравоохранения, подтверждающее отсутствие необходимости регистрации;
6) в случае поставки медицинской техники, относящейся к средствам измерения, – копию сертификата, выданного уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии, в случае, если медицинская техника не относится к средствам измерения, – подтверждающий документ об установлении принадлежности технических средств к средствам измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
42. Потенциальный поставщик в ценовом предложении на поставку лекарственного средства и (или) медицинского изделия указывает:
1) номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан, полностью и в точности соответствующий данным информационной системы "электронное правительство" www.elicense.kz;
2) торговое наименование;
3) краткую характеристику (в случае закупа медицинской техники, вместо краткой характеристики проставляется запись "согласно прилагаемой технической спецификации");
4) единицу измерения;
5) производителя;
6) страну производства;
7) цену за единицу.
43. В случае закупа комплектного лекарственного средства и (или) изделия медицинского назначения, потенциальный поставщик указывает в ценовом предложении на дополнительное лекарственное средство и (или) изделие медицинского назначения:

1) дәрілік заттың және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымның мемлекеттік тізілімінің деректеріне сәйкес келетін тіркеу куәлігінің нөмірін немесе дәрілік затты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган рұқсатының (қорытындысының) www.elicense.kz "электрондық үкімет" ақпараттық жүйесінің деректеріне сәйкес келетін нөмірін;
2) саудалық атауын;
3) қысқаша сипаттамасын;
4) өлшем бірлігін;
5) өндірушіні;
6) өндірілген елін көрсетеді.
44. Дәрілік зат және (немесе) медициналық бұйым оның белгілі бір мөлшері тегін негізде жеткізу шартымен сатып алынған жағдайда әлеуетті өнім беруші баға ұсынысы деген жолда осындай жеткізу туралы қысқаша сипаттамасымен тиісті жазба жасайды.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызмет сатып алынған жағдайда оның құны дәрілік заттың бағасына қатысты пайызбен және теңгемен бөлек жолдарда көрсетіледі.
45. Баға ұсынысының деректері веб-порталда ашу қорытынды хаттамаларында және жасалатын шарттарда автоматты түрде көрсетіледі.
46. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге автоматты түрде:
1) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның бір бірлігі үшін хабарландырудағы лоттың бағасынан жоғары баға ұсынуға;
2) баға ұсынысында дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың санын өзгертуге;
3) өтінім ашылғаннан кейін оны қайтарып алуға;
4) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге мүмкіндік бермейді.
47. Өтінім әлеуетті өнім берушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі және оны әлеуетті өнім беруші ол ашылған сәтке дейін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
3-параграф. Кепілдікті қамтамасыз ету
48. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету әрбір лотқа жеке енгізіледі және хабарландырудағы лот сомасының кемінде бір пайызын құрайды.
49. Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді мынадай нысандардың бірімен ұсынады:
1) өтінімге төлем тапсырмасының көшірмесі қоса берілген және төлем мақсатында тиісті лоттың нөмірін көрсетілген бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен тікелей веб-порталда банк беретін электрондық банк кепілдігі.
50. Бұл ретте банк кепілдігінің көшірмесі веб-порталдағы өтінімге қоса тіркеледі.
51. Осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген сатып алу кезінде өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету енгізілмейді.
52. Әлеуетті өнім берушінің өтінімін кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі қорытындылар хаттамасына сәйкес ол қабылданбаған не сатып алу жеңімпазы жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған кезде аяқталады.

1) номер регистрационного удостоверения, соответствующий данным государственного реестра лекарственных средств и (или) изделия медицинского назначения, или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) изделия медицинского назначения в Республику Казахстан, соответствующий данным информационной системы "электронное правительство" www.elicense.kz;
2) торговое наименование;
3) краткую характеристику;
4) единицу измерения;
5) производителя;
6) страну производства.
44. В случае закупа лекарственного средства и (или) медицинского изделия с условием поставки определенного его количества на бесплатной основе, потенциальный поставщик делает соответствующую запись о такой поставке в строке ценового предложения с краткой характеристикой.
В случае закупа фармацевтической услуги ее стоимость отражается в процентах и тенге в отдельных строках по отношению к цене лекарственного средства.
45. Данные ценового предложения автоматически отражаются веб-порталом в протоколах вскрытия, итогов и заключаемых договорах.
46. Веб-портал автоматически не позволяет потенциальному поставщику:
1) предложить цену за единицу лекарственного средства и (или) медицинского изделия выше цены лота в объявлении;
2) изменить в ценовом предложении количество лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
3) отозвать заявку после ее вскрытия;
4) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока.
47. Заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления потенциальному поставщику и изменяется или отзывается потенциальным поставщиком до момента ее вскрытия.
Параграф 3. Гарантийное обеспечение
48. Гарантийное обеспечение тендерной заявки вносится на каждый лот в отдельности и составляет не менее одного процента от суммы лота в объявлении.
49. Потенциальный поставщик представляет гарантийное обеспечение заявки на участие в тендере в одной из следующих форм:
1) денежный взнос на банковский счет единого дистрибьютора с приобщением к заявке копии платежного поручения и указанием в назначении платежа номера соответствующего лота;
2) электронная банковская гарантия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, выдаваемая банком непосредственно на веб-портале с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц банка.
50. При этом копия банковской гарантии приобщается к заявке на веб-портале.
51. Гарантийное обеспечение заявки не вносится при закупе, предусмотренном главой 19 настоящих Правил.
52. Срок действия гарантийного обеспечения заявки потенциального поставщика истекает в момент ее отклонения согласно протоколу итогов либо своевременного представления победителем закупа меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному договору.

53. Кепілдікті қамтамасыз ету:
1) әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған;
2) жеңімпаз тендердің қорытындысы бойынша жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған;
3) тендер немесе жеке лотты сатып алу тоқтатылған;
4) тендер немесе жеке лотты сатып алу жарамсыз деп танылған;
5) кепілдік енгізілген, бірақ тұлға тендерге қатыспаған жағдайларда қайтарылады.
54. Әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған жағдайда:
1) веб-портал әлеуетті өнім берушіге және бірыңғай дистрибьюторға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша веб-портал арқылы ақшаны қайтару туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді, ал бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушінің банктік шотына ақша аудару арқылы бес жұмыс күні ішінде ақшалай жарнаны қайтаруды жүргізеді;
2) веб-портал электрондық банк кепілдігін берген банкке және әлеуетті өнім берушіге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оның қолданылуын тоқтату туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді.
55. Әлеуетті өнім беруші өтінімінің қабылданбауы себебінен кепілдікті қамтамасыз етуді қайтару мерзімі тиісті лот бойынша өтінімді қабылдамау туралы шешім көзделетін қорытындылар хаттамасы жарияланған күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
56. Тендер жеңімпазы осы Қағидаларда көзделген мерзімдерді бұза отырып:
1) шарт жасасудан бас тартқан немесе жалтарған;
2) шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шарасын ұсынбаған жағдайларда өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсталады.
57. Бірыңғай дистрибьютор:
1) ақшалай жарна түріндегі кепілдікті қамтамасыз етуді ұстап қалған жағдайда веб-портал арқылы тендер жеңімпазына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ақшаның ұсталғаны туралы хабарлама жібереді;
2) электрондық банктік кепілдік түріндегі кепілдікті қамтамасыз етуді ұстап қалған жағдайда веб-портал арқылы банкке және тендер жеңімпазына (мәлімет үшін) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оны төлеу туралы талап жібереді.
58. Банк кепілдігін төлеу туралы талап банкке оны төлеу үшін негіз басталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қойылады.
4-параграф. Сараптама
59. Бірыңғай дистрибьютор үшін жеке қаржы жылына арналған бейінді мамандықтар бойынша сарапшылардың тізімдерін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Дәрілік заттарға берілетін өтінімдерді сараптау үшін қосымша клиникалық фармакология саласындағы сарапшылар тартылады.
60. Сарапшылар өтінімдер ашылғанға дейін веб-порталда оны пайдаланушылар ретінде тіркеледі.

53. Гарантийное обеспечение возвращается в случаях:
1) отклонения заявки потенциального поставщика;
2) своевременного представления победителем меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному по итогам тендера договору;
3) отмены тендера или закупа отдельного лота;
4) признания тендера или закупа отдельного лота недействительным;
5) внесения, но не участия лица в тендере.
54. В случае отклонения заявки потенциального поставщика:
1) веб-портал автоматически направляет потенциальному поставщику и единому дистрибьютору посредством веб-портала уведомление о возврате денег по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, а единый дистрибьютор производит возврат денежного взноса путем перечисления денег на банковский счет потенциального поставщика в течение пяти рабочих дней;
2) веб-портал автоматически направляет банку, выдавшему электронную банковскую гарантию, и потенциальному поставщику уведомление о прекращении ее действия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
55. Срок возврата гарантийного обеспечения по причине отклонения заявки потенциального поставщика исчисляется со дня, следующего за днем публикации протокола итогов, в котором предусматривается решение об отклонении заявки по соответствующему лоту.
56. Гарантийное обеспечение заявки удерживается в случаях, если в нарушение сроков, предусмотренных настоящими Правилами, победитель тендера:
1) отказался или уклонился от заключения договора;
2) не представил меру обеспечения исполнения обязательств по договору.
57. Единый дистрибьютор в случае удержания гарантийного обеспечения в виде:
1) денежного взноса – направляет победителю тендера посредством веб-портала уведомление об удержании денег по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) электронной банковской гарантии – направляет банку и победителю тендера (для сведения) посредством веб-портала требование о ее оплате по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
58. Требование об оплате банковской гарантии предъявляется банку в течение двадцати рабочих дней со дня наступления основания ее оплаты.
Параграф 4. Экспертиза
59. Для единого дистрибьютора списки экспертов по профильным специальностям на отдельный финансовый год определяются уполномоченным органом в области здравоохранения.
Для экспертизы заявок на лекарственные средства дополнительно привлекаются эксперты в области клинической фармакологии.
60. Эксперты регистрируются на веб-портале в качестве его пользователей до вскрытия заявок.

61. Мыналар:
1) сатып алу рәсімдерінің нәтижесіне мүдделі (бірыңғай дистрибьютордың, әлеуетті өнім берушінің өкілдері);
2) бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшыларының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылатын адам сарапшы бола алмайды.
62. Әлеуетті өнім беруші ұсынатын дәрілік заттың, медициналық бұйымның немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің хабарландырудағы сипаттамаға немесе техникалық ерекшелікке сәйкестігін анықтау үшін тендерлік комиссия мүшесі веб-портал арқылы хатшыға дауыс беру хаттамасын жариялау мерзімі өткенге дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын тиісті лот бойынша сараптамалық қорытынды алу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
63. Тендерлік комиссияның хатшысы сараптамалық қорытынды алу қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін веб-портал арқылы дереу тиісті сарапшыға лот бойынша сараптамалық қорытынды беру қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Тендерлік комиссияның басқа мүшесінен сол бір лот бойынша сарапшы қорытындысының қажеттігі туралы хабарлама келіп түскен жағдайда сарапшыға қайталап хабарлама жіберілмейді.
64. Веб-портал сарапшы қол қойғаннан кейін ұсынымдық сипаттағы сараптамалық қорытындыны тендерлік комиссияның мүшелеріне автоматты түрде жібереді.
65. Тендерлік комиссияның мүшесі сараптамалық қорытындымен келіспеген жағдайда оны назарға алмайды.
66. Егер сараптамалық қорытынды әлеуетті өнім берушінің өтінімін қабылдамауға негіз болса, оны тендерлік комиссияның хатшысы дауыс беру хаттамасымен бір мезгілде жариялайды.
67. Тендерлік комиссия сараптамалық қорытындыны келесі тендерлерді өткізу кезінде күнтізбелік он екі ай ішінде пайдалануға құқылы.
5-параграф. Тендерлік комиссияның дауыс беру және шешім қабылдау тәртібі
68. Тендерлік комиссияның мүшелері тендер жарияланған сәтте өтінімді қарау үшін веб-порталда оны пайдаланушылар ретінде тіркеледі, шешімді веб-порталға қою арқылы әлеуетті өнім берушінің өтінімін қабылдау немесе қабылдамау үшін дауыс береді, өтінім қабылданбаған жағдайда оны электрондық цифрлық қолтаңбалардың көмегімен осы Қағидалардың нормаларымен негіздейді.
69. Тендерлік комиссия мүшелері отандық тауар өндірушілерді және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілерін немесе кәсіпкерлік бастаманы қолдау туралы шешімдер қабылдаған кезде әлеуетті өнім берушінің веб-порталдағы парақшасындағы және Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі құжаттарды, ал өтінімнің хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға қойылатын талаптарына сәйкестігі тұрғысынан әлеуетті өнім беруші өтінімде ұсынған құжаттарды қарайды.
Веб-портал осы Қағидаларға сәйкес негіздемемен өтінімге берілетін ескертулерді таңдауды қамтиды.
Қажет болған жағдайда тендерлік комиссияның мүшесі өзіне веб-портал ұсынатын нұсқаларды пайдаланбай, өтінімге өзінің ескертуін негіздейді.

61. Экспертом не может являться лицо:
1) заинтересованное в результатах процедур закупа (представители единого дистрибьютора, потенциального поставщика);
2) являющееся близким родственником, супругом (супругой) или свойственником первых руководителей единого дистрибьютора.
62. Для определения соответствия предлагаемого потенциальным поставщиком лекарственного средства, медицинского изделия или фармацевтической услуги характеристике или технической спецификации в объявлении член тендерной комиссии посредством веб-портала направляет секретарю уведомление о необходимости получения экспертного заключения по соответствующему лоту не позднее чем за два рабочих дня до истечения срока публикации протокола голосования.
63. Секретарь тендерной комиссии после получения уведомления о необходимости получения экспертного заключения посредством веб-портала незамедлительно направляет соответствующему эксперту уведомление о необходимости представления экспертного заключения по лоту.
В случае поступления по тому же лоту уведомления о необходимости заключения эксперта от другого члена тендерной комиссии, повторное уведомление эксперту не направляется.
64. Веб-портал автоматически рассылает членам тендерной комиссии экспертное заключение после его подписания экспертом, которое носит рекомендательный характер.
65. Член тендерной комиссии в случае несогласия с экспертным заключением не принимает его во внимание.
66. В случае, если экспертное заключение служит основанием отклонения заявки потенциального поставщика, оно публикуется секретарем тендерной комиссии одновременно с протоколом голосования.
67. Тендерная комиссия вправе использовать экспертное заключение в течение двенадцати календарных месяцев при проведении последующих тендеров.
Параграф 5. Порядок голосования и принятия решения тендерной комиссией
68. Члены тендерной комиссии к моменту объявления тендера регистрируются на веб-портале в качестве его пользователей для рассмотрения заявки, голосуют за допуск или отклонение заявки потенциального поставщика путем проставления решения на веб-портале, обосновывая его в случае отклонения заявки нормами настоящих Правил, с помощью электронных цифровых подписей.
69. Члены тендерной комиссии при принятии решений о поддержке отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы рассматривают документы на странице потенциального поставщика на веб-портале и из информационных систем государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации, а в части соответствия заявки условиям объявления и требованиям настоящих Правил к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям – документы, представленные потенциальным поставщиком в заявке.
Веб-портал содержит выбор замечаний к заявке с обоснованием согласно настоящим Правилам.
При необходимости член тендерной комиссии обосновывает свое замечание к заявке, не используя варианты, предлагаемые ему веб-порталом.

70. Тендерлік комиссия мүшелерінің дауыстары өзара тең.
Тендерлік комиссияның шешімі комиссияның дауыс берген мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда тендерлік комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
71. Дауыс беру хаттамасына қол қою дәлелді себептермен дауыс бермеген тендерлік комиссия мүшелері есепке алынбай жүргізіледі.
Дәлелді себеппен дауыс бермеген тендерлік комиссия мүшесі комиссияның хатшысына дауыс беруге қатысудың мүмкін еместігін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
72. Комиссия мүшелерінің бірі оның шешімімен келіспеген жағдайда, оның ерекше пікірі қорытындылар хаттамасына қоса тіркеледі.
73. Веб-портал дауыс беру хаттамасында тендерлік комиссияның әрбір мүшесінің әр лот бойынша дауыс беру нәтижелерін веб-порталдағы шешімге сәйкес себебін негіздей отырып, автоматты түрде:
1) "дауыс берген жоқ";
2) "қабылданды";
3) "қабылданбады" деген мәртебелердің бірімен көрсетеді.
74. Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары бар медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, комиссия өтінімін хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші лот бойынша бәсекелестік болмаған кезде жеңімпаз деп танылады, ал өткізілмеген лоттар бойынша медициналық техниканы сатып алу қайта жүргізілген жағдайда комиссия өтінімін хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
75. Тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздердің бірі бойынша:
1) тендерлік өтінімдердің болмауы;
2) әлеуетті өнім берушілердің барлық тендерлік өтінімдерінің қабылданбауы;
3) Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, егер тапсырыс берушінің техникалық ерекшелігі әлеуетті өнім берушілер лот бойынша ұсынғандардың ішінен бір өндірушінің бір моделіне ғана сәйкес келсе, өткізілген жоқ деп танылады.
6-параграф. Өтінімді қабылдамау негіздері
76. Егер әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың шеңберінде сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсынса, әлеуетті өнім берушінің өтінімі толық қайтарылады.
77. Мына жағдайларда:
1) баға ұсынысы ұсынылмаса немесе онда:
баға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган саудалық атауға бекіткен, ал бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда әлеуетті өнім берушінің бағасына бірыңғай дистрибьютордың бекітілген үстеме бағасы қосылатынын ескергенде шекті бағадан асса;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге немесе өндіруге, оның ішінде жиынтықтағы дәрілік затқа және (немесе) медициналық бұйымға рұқсатының (қорытындысының) нөмірі көрсетілмесе;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге немесе өндіруге берген рұқсатының (қорытындысының) хабарландыру шарттарына сәйкес келмейтін нөмірі көрсетілсе;
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізіліміне сәйкес келмейтін немесе онда жоқ тіркеу куәлігінің нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әкелуге немесе өндіруге берген рұқсаттың (қорытындының) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде жоқ нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хабарландырудағы санға жеткіліксіз көлемде әкелуге немесе өндіруге берген рұқсаты (қорытындысы) көрсетілсе;
саудалық атауы, сипаттамасы немесе өлшем бірлігі хабарландыру шарттарына, оның ішінде сараптамалық қорытынды бойынша сәйкес келмесе;
саудалық атауы, қысқаша сипаттамасы, өлшем бірлігі, өндірушісі немесе өндірілген елі көрсетілмесе немесе дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінің деректеріне сәйкес келмесе;
медициналық техниканың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің техникалық ерекшелігі ұсынылмаса немесе хабарландырудағы техникалық ерекшелікке, оның ішінде сараптамалық қорытындыға сәйкес келмесе;
Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, тапсырыс берушінің техникалық ерекшелігі әлеуетті өнім берушілер лот бойынша ұсынғандардың ішінен бір өндірушінің бір моделіне ғана сәйкес келсе;
фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің құны пайызбен немесе теңгемен көрсетілмесе;

70. Голоса членов тендерной комиссии равны между собой.
Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов от проголосовавших членов тендерной комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовали председатель тендерной комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
71. Подписание протокола голосования производится без учета членов тендерной комиссии, не голосовавших по уважительным причинам.
Член тендерной комиссии, не голосовавший по уважительной причине, представляет секретарю комиссии копию документа, подтверждающего невозможность участия в голосовании.
72. В случае несогласия кого-либо из членов тендерной комиссии с ее решением к протоколу итогов приобщается его особое мнение.
73. В протоколе голосования веб-портал автоматически отражает результаты голосования каждого члена тендерной комиссии по каждому лоту с одним из возможных статусов:
1) "не голосовал";
2) "допущен";
3) "отклонен" с обоснованием причины согласно решению на веб-портале.
74. Потенциальный поставщик, заявка которого признается комиссией соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в отсутствие конкуренции по лоту признается победителем, за исключением закупа медицинской техники, имеющей зарегистрированные аналоги в Республике Казахстан, а в случае проведения повторного закупа медицинской техники по несостоявшимся лотам, победителем признается потенциальный поставщик, заявка которого признается комиссией соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил.
75. Закуп способом тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие тендерных заявок;
2) отклонение всех тендерных заявок потенциальных поставщиков;
3) если техническая спецификация заказчика соответствует только одной модели одного производителя из предлагаемых потенциальными поставщиками по лоту, за исключением закупа медицинской техники, не имеющей зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан.
Параграф 6. Основания отклонения заявки
76. Заявка потенциального поставщика отклоняется полностью, если потенциальный поставщик представил недостоверную информацию по требованиям к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям, приобретаемым в рамках настоящих Правил.
77. Заявка потенциального поставщика отклоняется по лоту в случаях, если:
1) не представлено ценовое предложение или в нем:
цена превышает утвержденную уполномоченным органом в области здравоохранения предельную цену на торговое наименование, а в случае закупа единым дистрибьютором – с учетом прибавления к цене потенциального поставщика утвержденной наценки единого дистрибьютора;
не указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, в том числе на комплектное лекарственное средство и (или) медицинское изделие;
указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, не соответствующего условиям объявления;
указан номер регистрационного удостоверения, не соответствующий или отсутствующий в государственном реестре лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
указан номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, отсутствующий в информационной системе государственных органов;
указано разрешение (заключение) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство в количестве, не достаточном количеству в объявлении;
торговое наименование, характеристика или единица измерения не соответствуют условиям объявления, в том числе согласно экспертному заключению;
торговое наименование, краткая характеристика, единица измерения, производитель или страна производства не указаны или не соответствуют данным государственного реестра лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
техническая спецификация медицинской техники или фармацевтической услуги не представлена или не соответствует технической спецификации в объявлении, в том числе согласно экспертному заключению;
техническая спецификация заказчика соответствует только одной модели одного производителя из предлагаемых потенциальными поставщиками по лоту, за исключением закупа медицинской техники, не имеющей зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан;
не указана стоимость фармацевтической услуги в процентах или тенге;

2) өтінімнің кепілдікті қамтамасыз етуі ұсынылмаса немесе:
егер төлем тапсырмасында сома лот сомасының бір пайызынан кем болса немесе төлем мақсатында лоттың нөмірі көрсетілмесе;
төлем тапсырмасы бойынша ақшалай жарна дауыс беру хаттамасы қалыптастырылатын кезде бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына түспесе;
электрондық банктік кепілдік денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша берілмесе.
7-параграф. Аукцион
78. Аукционға рұқсат беру хаттамасына сәйкес комиссия рұқсат берген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
79. Аукцион рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін бір жұмыс күнінен кейін бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 10.00-де басталады және веб-порталда нақты уақыт режимінде қашықтан өткізіледі.
80. Веб-портал аукционға қатысушыларға, комиссияның мүшелері мен хатшысына аукционның басталғаны туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді және веб-порталда әрбір лот бойынша аукцион уақытының басталғаны туралы ақпаратты "Аукцион" бөлімінде көрсетеді.
81. Аукцион оған қатысушылардың лот бойынша бағаны әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен бастапқы бағадан бастап біртіндеп төмендетуі жолымен өткізіледі.
Ең төмен өтінімінен әлеуетті өнім берушінің бағасы, ал аукционға жіберілген бірнеше бәсекелестің ең төмен бағасы сәйкес келген кезде – басқаларынан бұрын берілген өтінімнен алынған баға ұсынысы аукционның бастапқы бағасы болып табылады.
Лот бойынша бәсекелестің аукцион уақыты басталған немесе бәсекелесі кезекті баға ұсынысын берген сәттен бастап отыз минут ішінде бастапқы немесе ең төменгі бағаны бір рет төмендету мүмкіндігі аукцион қадамы болып табылады.
82. Аукцион қадамының уақытын есептеу бір лот бойынша аукционға рұқсат берілген бәсекелестердің біреуі баға ұсынысын берген сәттен басталады.
Веб-портал аукцион қадамы аяқталғанға дейін қалған отыз минуттық уақытты минуттармен және секундтармен санауды көрсетеді.
83. Аукцион баға туралы ағымдағы ұсынысты аукцион қадамының ең төменгі бастапқы бағасынан бастап ең төменгі бастапқы бағасының жарты (0,5) пайызынан бес пайызына дейін құрайтын төмендету жолымен өткізіледі. Аукционда лот бойынша қадамдар саны шектелмейді.
Веб-портал аукционға қатысушыларға бағаны сәйкес келмейтін шамаға төмендетуге автоматты түрде мүмкіндік бермейді және бағаны төмендету үшін аукцион қадамының мөлшерін пайызбен немесе теңгемен таңдауды көздейді.
Аукционға қатысушы лот бойынша бәсекелестердің бірі баға ұсынысын бермес бұрын кезекті баға ұсынысын бере алмайды.
84. Аукционды өткізу басталғаннан кейін отыз минут ішінде аукционға қатысушылардың бірде-біреуі бастапқы бағаны төмендетуге баға ұсынысын бермесе, осы лот бойынша аукцион аяқталады және баға ұсынысы лот бойынша аукционның бастапқы бағасы ретінде қабылданған әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы болып танылады.
Егер бірнеше әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы бастапқы баға үшін бірдей болса, өтінімі веб-портал арқылы бұрын берілген өнім беруші жеңімпаз болып айқындалады.
Веб-портал аукционның қорытындысы бойынша ең төмен баға ұсынысын берген аукцион жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Аукцион жеңімпазы тендер жеңімпазы болып табылады.

2) не представлено гарантийное обеспечение заявки или если:
в платежном поручении сумма менее одного процента от суммы лота или в назначении платежа не указан номер лота;
денежный взнос по платежному поручению не поступил на банковский счет единого дистрибьютора к моменту формирования протокола голосования;
электронная банковская гарантия представлена не по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Параграф 7. Аукцион
78. В аукционе участвуют потенциальные поставщики, допущенные к нему комиссией согласно протоколу допуска.
79. Аукцион начинается через один рабочий день в 10.00 часов рабочего дня единого оператора после публикации протокола допуска и проводится на веб-портале дистанционно в режиме реального времени.
80. Веб-портал автоматически рассылает участникам аукциона, членам и секретарю комиссии уведомления о начале аукциона и отражает информацию о начале времени аукциона по каждому лоту на веб-портале в разделе "Аукцион".
81. Аукцион проводится путем последовательного снижения цены по лоту участниками аукциона, начиная со стартовой цены, с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц потенциальных поставщиков.
Стартовой ценой аукциона является ценовое предложение потенциального поставщика из заявки с наименьшей ценой, а при совпадении наименьшей цены у нескольких допущенных к аукциону конкурентов – из заявки, поданной раньше остальных.
Шаг аукциона представляет собой возможность конкурента по лоту один раз уменьшить стартовую или наименьшую цену в течение тридцати минут с момента начала времени аукциона или подачи очередного ценового предложения конкурента.
82. Отсчет времени на шаг аукциона начинается с момента подачи ценового предложения одним из конкурентов, допущенных к аукциону по одному лоту.
Веб-портал показывает обратный отсчет тридцатиминутного времени в минутах и секундах, оставшегося до завершения шага аукциона.
83. Аукцион проводится путем снижения текущего предложения о цене, начиная с наименьшей стартовой цены на шаг аукциона, который составляет от половины процента (0,5) до пяти процентов от наименьшей стартовой цены. Количество шагов по лоту в аукционе не ограничивается.
Веб-портал автоматически не позволяет участникам аукциона снижать цену на несоответствующую величину и для снижения цены предусматривает выбор размера шага аукциона в процентах или тенге.
Участник аукциона не может подать очередное ценовое предложение прежде, чем будет подано ценовое предложение одним из конкурентов по лоту.
84. В случае, если в течение тридцати минут после начала проведения аукциона ни один из участников аукциона не подал ценового предложения на понижение стартовой цены, аукцион по данному лоту завершается и победителем аукциона признается потенциальный поставщик, чье ценовое предложение было принято за стартовую цену аукциона по лоту.
Если ценовое предложение нескольких потенциальных поставщиков для стартовой цены было одинаковым, победителем определяется тот, чья заявка была подана посредством веб-портала раньше.
Веб-портал по итогам аукциона автоматически определяет победителя аукциона, предложившего наименьшее ценовое предложение.
Победитель аукциона является победителем тендера.

85. Веб-портал екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні жеңімпаздың аукционға қатысқан бәсекелестерінің арасынан ғана жеңімпаздың бағасынан кейінгі ең төмен баға бойынша автоматты түрде айқындайды.
86. Егер жеңімпаздың бағасынан кейінгі баға лот бойынша бірнеше бәсекелестің бағасына сәйкес келсе, бағаны бәсекелестерінен бұрын төмендеткен әлеуетті өнім беруші екінші орын алған болып айқындалады.
8-параграф. Тендерді өтпеді деп тану
87. Тендер немесе оның қандай да бір лоты өтпеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор тендердің мазмұны мен шарттарын өзгертуге және сатып алуды осы Қағидалардың 7, 8 және 17-тарауларына сәйкес өткізуге құқылы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тараудың қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-тарау. Бірыңғай дистрибьютордың веб-портал арқылы автоматтандырылған тендерді жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Автоматтандырылған тендерді жүзеге асыру тәртібі
88. Автоматтандырылған тендерге осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілер қатысады.
89. Автоматтандырылған тендер мынадай жүйелі кезеңдерден тұрады, олар:
1) сатып алуды өткізу және хатшыны айқындау туралы шешім;
2) веб-порталда автоматтандырылған тендер өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
3) әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға тендерлік өтінімдерді веб-портал арқылы электрондық құжат нысанында ұсынуы және оларды веб-порталда автоматты түрде тіркеуді;
4) тендерлік өтінімдерді автоматты түрде ашу және веб-порталда тиісті ашу хаттамасын орналастыруды;
5) әлеуетті өнім берушілердің хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін тендерлік өтінімдерін веб-порталдың автоматты түрде іріктеу;
6) бәсекелес емес лоттар бойынша тендер жеңімпаздарын айқындауды және бәсекелес лоттар бойынша аукционға автоматты түрде рұқсат беру, сондай-ақ егер әлеуетті өнім берушілердің лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілердің және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер өндірушілерінің немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдауы көрсетіліп жатса, олардың өтінімдерін веб-порталдың автоматты түрде қабылдамау;
7) веб-портал аукционға рұқсат берген әлеуетті өнім берушілер арасындағы аукционды және тендер жеңімпаздары мен екінші орын алған өнім берушілерді веб-порталдың автоматты түрде айқындауы, қорытынды шығаруы, ал барлық өтінімдер қабылданбаған немесе лоттар бойынша бәсекелес болмаған жағдайда веб-порталдың автоматты түрде қорытынды шығаруы;

85. Веб-портал автоматически определяет потенциального поставщика, занявшего второе место, только среди принявших участие в аукционе конкурентов победителя по наименьшей цене, следующей за ценой победителя.
86. Если цена, следующая за ценой победителя, совпадает у нескольких конкурентов по лоту, потенциальным поставщиком, занявшим второе место, определяется снизивший цену раньше конкурентов.
Параграф 8. Признание тендера несостоявшимся
87. В случае признания тендера или какого-либо его лота несостоявшимися, единый дистрибьютор вправе изменить содержание и условия тендера и провести закуп в соответствии с главами 7, 8, и 17 настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!
Действие главы 8 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Глава 8. Порядок осуществления автоматизированного тендера посредством веб-портала единым дистрибьютором
Параграф 1. Порядок осуществления автоматизированного тендера
88. В автоматизированном тендере участвуют потенциальные поставщики, соответствующие квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил.
89. Автоматизированный тендер состоит из следующих последовательных этапов, представляющих собой:
1) решение о проведении закупа и определение секретаря;
2) размещение на веб-портале объявления о проведении автоматизированного тендера;
3) представление потенциальными поставщиками тендерных заявок на участие в тендере в форме электронного документа посредством веб-портала и их автоматическую регистрацию на веб-портале;
4) автоматическое вскрытие тендерных заявок и размещение на веб-портале соответствующего протокола вскрытия;
5) автоматизированный отбор веб-порталом тендерных заявок потенциальных поставщиков, соответствующих условиям объявления и требованиям настоящих Правил;
6) определение победителей тендера по неконкурентным лотам и автоматический допуск к аукциону – по конкурентным, а также автоматическое отклонение веб-порталом заявок потенциальных поставщиков, если их конкурентам по лоту оказывается поддержка отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
7) аукцион среди потенциальных поставщиков, допущенных веб-порталом к аукциону, и автоматическое определение веб-порталом победителей тендера и поставщиков, занявших второе место, подведение итогов, а в случаях отклонения всех заявок или отсутствия конкуренции по лотам, – автоматическое подведение веб-порталом итогов;

8) веб-портал арқылы өнім беру шартының бағасын төмендету жөнінде келіссөздер жүргізуі;
9) автоматтандырылған тендердің қорытындысы туралы хаттаманың негізінде жеңімпазбен өнім беру шартын жасасу кезеңдерінен тұрады.
90. Бірыңғай дистрибьютордың:
1) веб-порталда автоматтандырылған тендер өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) тоқтату немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда оның көшірмесін қоса тіркей отырып, веб-порталда тендерді тұтастай немесе қандай да бір лоты бойынша тоқтатуды уақтылы қамтамасыз ететін штаттық жұмыскері Бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті өкілі болып айқындалады.
91. Автоматтандырылған тендерді өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тендерлік өтінімдер ашылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын веб-порталда мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жарияланады, онда:
1) хабарландырудың атауы, нөмірі және орналастыру уақыты;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру коды, банктік шоты;
3) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның нөмірі, атауы, оның сипаттамалары, өлшем бірлігі, саны, бөлінген бағасы және жалпы сомасы көрсетілген лоттар;
4) жеткізу орны;
5) жеткізу мерзімдері;
6) бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны мен электрондық поштасы қамтылған ақпарат болады.
92. Өтінімдерді қабылдау автоматтандырылған тендер туралы хабарландыру жарияланған күннен кейінгі бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 9.00-де басталады.
Өтінімдер болмаған кезде веб-портал автоматты түрде және бір мезгілде ашу және қорытынды хаттамаларын жариялайды.
93. Өтінімдер қабылдау мерзімі өткеннен кейін веб-портал нөмірін, жарияланған уақытын және мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде ашу хаттамасын жариялайды, онда:
1) автоматтандырылған тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландырудағы лоттардың тізбесі;
4) әлеуетті өнім берушілердің атауы, БСН (ЖСН), ССН, ТЕН, заңды мекенжайлары, өтінімдер берген уақыты мен күні;
5) өтінімдер ұсынылмаған лоттар;
6) баға ұсыныстарының деректері көрсетілген лоттар мен өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
94. Веб-портал хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін бір жұмыс күні ішінде автоматты түрде іріктеуді жүргізеді.
95. Веб-портал шешімдерді веб-порталға қою арқылы әлеуетті өнім берушінің өтінімдерін автоматты түрде қабылдайды немесе қабылдамайды Өтінімдер қабылданбаған жағдайда оны осы Қағидалардың нормаларымен негіздейді.

8) проведение переговоров по уменьшению цены договора поставки посредством веб-портала;
9) заключение договора поставки с победителем на основании протокола об итогах автоматизированного тендера.
90. Уполномоченным представителем единого дистрибьютора определяется штатный работник единого дистрибьютора, который своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении автоматизированного тендера;
2) отмену на веб-портале тендера в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признании недействительным с приобщением его копии.
91. Объявление о проведении автоматизированного тендера публикуется на государственном и (или) русском языках на веб-портале в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором не менее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня вскрытия тендерных заявок и представляет собой информацию, содержащую:
1) наименование, номер и время размещения объявления;
2) наименование, юридический адрес, бизнес-идентификационный код, банковский счет единого дистрибьютора;
3) лоты с указанием номера, наименования лекарственного средства и (или) медицинского изделия, его характеристики, единицы измерения, количества, выделенных цены и общей суммы;
4) место поставки;
5) сроки поставки;
6) фамилию, имя, отчество (при наличии), должность уполномоченного представителя единого дистрибьютора, телефон и электронную почту.
92. Прием заявок начинается в 9.00 часов рабочего дня единого оператора, следующего за днем публикации объявления об автоматизированном тендере.
При отсутствии заявок веб-портал автоматически и одновременно публикует протоколы вскрытия и итогов.
93. По истечении срока приема заявок веб-портал автоматически публикует протокол вскрытия с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование автоматизированного тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов в объявлении;
4) наименования потенциальных поставщиков, БИН (ИИН), ИНН, УНП, юридические адреса, время и даты представления заявок;
5) лоты, на которые заявки не представлены;
6) лоты и наименования потенциальных поставщиков, представивших заявки, с указанием данных ценовых предложений.
94. Веб-портал автоматически производит отбор тендерных заявок потенциальных поставщиков, соответствующих условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в течение одного рабочего дня.
95. Веб-портал автоматически допускает или отклоняет заявки потенциальных поставщиков путем проставления решения на веб-портале, обосновывая его в случае отклонения заявки нормами настоящих Правил.

96. Өтінімін веб-портал хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші лот бойынша бәсекелестік болмаған кезде жеңімпаз болып танылады.
97. Әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерінің сәйкестігін анықтауды веб-портал әлеуетті өнім берушінің веб-порталдағы парақшасындағы, сондай-ақ "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесінен және www.elicense.kz алынған деректерді пайдалана отырып, мына параметрлер бойынша автоматты түрде жүргізеді:
1) дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды тіркеудің болуы;
2) егер дәрілік зат және (немесе) медициналық бұйым тіркелмеген болса, оны хабарландыруға сәйкес келетін мөлшерде Қазақстан Республикасына әкелуге уәкілетті органның рұқсатының (қорытындысының) болуы;
3) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның сипаттамалары, өлшем бірліктері;
4) бірыңғай дистрибьютордың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген үстеме бағасын ескергенде (бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда) халықаралық патенттелмеген атаудың шекті бағасынан және саудалық атаудың шекті бағасынан асырмау;
5) объектінің тиісті өндірістік практиканың (GMP), тиісті дистрибьюторлық практиканың (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттардың болуы;
6) отандық тауар өндірушілер және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері мәртебесінің болуы.
98. Веб-портал рұқсат беру хаттамасын оның нөмірін, жарияланған уақытын, мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде жариялайды және онда:
1) автоматтандырылған тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) өтінімге рұқсат беру немесе оны тұтас немесе лот бойынша қабылдамау, отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсету туралы шешімдерді көрсете отырып, лоттар бойынша автоматты іріктеудің нәтижесі;
4) хабарландыру шарттарына немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты веб-портал өтінімдерін қабылдамаған лоттар мен әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілердің және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер өндірушілерінің немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілуге байланысты веб-портал өтінімдерін автоматты түрде қабылдамаған лоттар мен әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
6) баға ұсыныстарының деректерін егжей-тегжейлі көрсете отырып, бәсекелесі жоқ лоттар және отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;

96. Потенциальный поставщик, заявка которого признается веб-порталом соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в отсутствие конкуренции по лоту признается победителем.
97. Определение соответствия тендерных заявок потенциальных поставщиков веб-портал производит автоматически, используя данные на странице потенциального поставщика на веб-портале, а также полученные из информационной системы "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий" и www.elicense.kz, по следующим параметрам:
1) наличие регистрации лекарственного средства и (или) медицинского изделия;
2) наличие разрешения (заключения) уполномоченного органа на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан, если оно не зарегистрировано, в количестве, соответствующем объявлению;
3) характеристики, единицы измерения лекарственного средства и (или) медицинского изделия;
4) непревышение предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование с учетом наценки единого дистрибьютора (в случае закупа единым дистрибьютором), установленных уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) наличие сертификатов о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP), надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
6) наличие статуса отечественного товаропроизводителя и (или) производителя государств-членов ЕАЭС.
98. Веб-портал автоматически публикует протокол допуска с указанием его номера, времени публикации, статуса и содержит:
1) номер и наименование автоматизированного тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты автоматического отбора в разрезе лотов с указанием решений о допуске или отклонении заявки в целом или по лоту, оказании поддержки отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
4) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых отклонены веб-порталом ввиду несоответствия условиям объявления или требованиям настоящих Правил;
5) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом ввиду оказания их конкурентам по лоту поддержки отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
6) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений;

7) баға ұсыныстарының деректерін егжей-тегжейлі көрсете отырып, веб-портал өтінімдері хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған бәсекелесі жоқ лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
8) аукционның бастапқы бағасын көрсете отырып, веб-портал өтінімдерін аукционға қабылдаған бәсекелес лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
99. Рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өтінімдерде ұсынылған бағаны төмендетуге аукцион өткізіледі.
100. Өтінімдер болмаған, веб-портал барлық өтінімдерді қабылдамаған, лоттар бойынша немесе аукционның қорытындысы бойынша бәсекелес болмаған кезде веб-портал автоматты түрде қорытындылар хаттамасын қалыптастырады және оның нөмірін, жарияланған уақыты мен мәртебесін көрсете отырып жариялайды, онда:
1) автоматтандырылған тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) лоттар, аукционға қатысушылардың атаулары, аукцион беру уақыты мен қадамдардың мөлшері көрсетілген аукцион нәтижелері;
4) бәсекелес лоттар және аукцион нәтижесінде веб-порталда өтінімдері автоматты түрде қабылданбаған екінші орын алғандарды қоспағанда, әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукциондағы тендер жеңімпаздары;
6) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукционда екінші орын алған әлеуетті өнім берушілер;
7) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын тендер жеңімпаздарының атаулары қамтылады.
101. Веб-порталды пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе хаттамаларды дұрыс қалыптастырмайтын техникалық ақаулар туындаған кезде бірыңғай оператор тендерге қатысушылардың бәріне автоматты түрде тиісті хабарламалар жіберетін веб-порталдың тиісті бөлімінде бұл туралы дереу хабарландыру жариялайды.
Бұл ретте автоматтандырылған тендер мерзімі техникалық ақауларды жою үшін қажетті уақытқа жылжиды.
Жарияланған қате хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталдан алып тастамай, оған "жарамсыз" деген мәртебе береді. Жаңадан қалыптастырылған дұрыс хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталда "жарамды" деген мәртебемен жариялайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
102-тармақты алып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
102. Хаттама ауыстырылған жағдайда веб-портал тендерге қатысушыларға автоматты түрде тиісті хабарлама жібереді.

7) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых признаны веб-порталом соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, с подробным указанием данных ценовых предложений;
8) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых допущены веб-порталом к аукциону, с указанием стартовых цен аукциона.
99. Не позднее двух рабочих дней после публикации протокола допуска проводится аукцион на снижение предложенных в заявках цен.
100. При отсутствии заявок, отклонении веб-порталом всех заявок, отсутствии конкуренции по лотам или по итогам аукциона веб-портал автоматически формирует и публикует протокол итогов с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование автоматизированного тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты аукциона с указанием лотов, наименований участников аукциона, времени подачи и размеров шагов аукциона;
4) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, за исключением занявших второе место, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом в результате аукциона;
5) конкурентные лоты и наименования победителей тендера в аукционе с указанием данных ценовых предложений;
6) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, занявших второе место в аукционе, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) конкурентные лоты и наименования победителей автоматизированного тендера, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений.
101. При возникновении технических неисправностей, не позволяющих использовать веб-портал или формирующих некорректный протокол, единый оператор незамедлительно публикует об этом объявление в соответствующем разделе веб-портала, который автоматически рассылает всем участникам автоматизированного тендера соответствующие уведомления.
Сроки автоматизированного тендера при этом сдвигаются соразмерно времени, потребовавшемуся для устранения технических неисправностей.
Опубликованный некорректный протокол единый оператор не удаляет с веб-портала и присваивает ему статус "недействительный". Вновь сформированный корректный протокол публикуется единым оператором на веб-портале со статусом "действительный".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 102 предусмотрено исключить постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
102. В случае замены протокола веб-портал автоматически направляет участникам автоматизированного тендера соответствующие уведомления.

103. Автоматтандырылған тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздердің бірі бойынша өткізілмеді деп танылады:
1) тендерлік өтінімдердің болмауы;
2) әлеуетті өнім берушілердің барлық тендерлік өтінімдерінің қабылданбауы.
2-параграф. Әлеуетті өнім берушінің автоматтандырылған тендерге қатысуы
104. Әлеуетті өнім беруші автоматтандырылған тендерге қатысу үшін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі және мынадай құжаттарды орналастырады:
1) веб-порталда көзделген нысан бойынша қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы туралы ақпарат;
2) болса:
объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттардың көшірмелері.
Осы тармақта көзделген құжаттар қажетіне қарай өзектілендіріліп тұрады.
Веб-портал әлеуетті өнім берушінің осы тармақта көзделген құжаттарды орналастырған уақыты мен күнін хронологиялық тәртіппен көрсетеді және оларды, оның ішінде өзектілендірілгеннен кейін алып тастауға мүмкіндік бермейді.
105. Автоматтандырылған тендер шеңберінде әлеуетті өнім беруші хабарландыру шарттарына сәйкес келетін және:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысы;
2) банк кепілдігі түріндегі кепілдікті қамтамасыз ету қамтылуы тиіс бір тендерлік өтінім береді.
106. Әлеуетті өнім беруші дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды жеткізуге арналған баға ұсынысында:
1) "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесінің деректеріне сәйкес келетін тіркеу куәлігінің нөмірін;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсатының (қорытындысының) нөмірін;
3) саудалық атауын;
4) қысқаша сипаттамасын;
5) өлшем бірлігін;
6) өндірушіні;
7) өндірілген елін;
8) бірлігі үшін бағаны көрсетеді.
107. Баға ұсынысының деректері веб-порталда ашу және қорытындылар хаттамаларында, жасалатын шарттарда автоматты түрде көрсетіледі.
108. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге автоматты түрде:
1) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның бір бірлігі үшін хабарландырудағы лоттың бағасынан жоғары баға ұсынуға;
2) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың баға ұсынысындағы санын өзгертуге;
3) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге;
4) өтінім ашылғаннан кейін оны қайтарып алуға мүмкіндік бермейді.

103. Закуп способом автоматизированного тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие тендерных заявок;
2) отклонение всех тендерных заявок потенциальных поставщиков.
Параграф 2. Участие потенциального поставщика в автоматизированном тендере
104. Потенциальный поставщик для участия в автоматизированном тендере регистрируется на веб-портале в качестве его пользователя и размещает следующие документы:
1) информацию о составе участников или акционеров по форме, предусмотренной веб-порталом;
2) при наличии копию сертификатов:
о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP).
Документы, предусмотренные настоящим пунктом, актуализируются по мере необходимости.
Веб-портал в хронологическом порядке отражает время и дату размещения потенциальным поставщиком документов, предусмотренных настоящим пунктом, и не позволяет их удалять, в том числе после актуализации.
105. В рамках автоматизированного тендера потенциальный поставщик представляет одну тендерную заявку, которая должна соответствовать условиям объявления и содержать:
1) ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) гарантийное обеспечение в виде электронной банковской гарантии.
106. Потенциальный поставщик в ценовом предложении на поставку лекарственного средства и (или) медицинского изделия указывает:
1) номер регистрационного удостоверения, соответствующий данным информационной системы "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий";
2) номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан;
3) торговое наименование;
4) краткую характеристику;
5) единицу измерения;
6) производителя;
7) страну производства;
8) цену за единицу.
107. Данные ценового предложения автоматически отражаются веб-порталом в протоколах вскрытия и итогов, заключаемых договорах.
108. Веб-портал не позволяет потенциальному поставщику:
1) предложить цену за единицу лекарственного средства и (или) медицинского изделия выше цены лота в объявлении;
2) изменить в ценовом предложении количество лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
3) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока;
4) отозвать заявку после ее вскрытия.

109. Өтінім әлеуетті өнім берушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі және оны әлеуетті өнім беруші ол ашылған сәтке дейін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
3-параграф. Кепілдікті қамтамасыз ету
110. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету әрбір лотқа жеке енгізіледі және хабарландырудағы лот сомасының кемінде бір пайызын құрайды.
111. Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен тікелей веб-порталда банк беретін электрондық банк кепілдігі нысанында ұсынады.
112. Әлеуетті өнім берушінің өтінімін кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі қорытындылар хаттамасына сәйкес ол қабылданбаған не сатып алу жеңімпазы жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған кезде аяқталады.
113. Кепілдікті қамтамасыз ету:
1) әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған;
2) жеңімпаз тендер қорытындысы бойынша жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған;
3) тендер немесе жеке лотты сатып алу қабылданған;
4) тендер немесе жеке лотты сатып алу жарамсыз деп танылған;
5) енгізілген, бірақ тұлға тендерге қатыспаған жағдайларда қайтарылады.
114. Әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған жағдайда веб-портал электрондық банк кепілдігін берген банкке және әлеуетті өнім берушіге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оның қолданылуын тоқтату туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді.
115. Әлеуетті өнім беруші өтінімінің қабылданбауы себебінен кепілдікті қамтамасыз етуді қайтару мерзімі тиісті лот бойынша өтінімді қабылдамау туралы шешім көзделетін қорытындылар хаттамасы жарияланған күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
116. Осы Қағидаларда көзделген мерзімдер бұзылып:
1) тендер жеңімпазы шарт жасасудан бас тартқан немесе жалтарған;
2) тендер жеңімпазы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шарасын ұсынбаған жағдайларда өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсталады.
117. Электрондық банктік кепілдік түріндегі кепілдікті қамтамасыз ету ұсталған жағдайда бірыңғай дистрибьютор веб-портал арқылы банкке және тендер жеңімпазына (мәлімет үшін) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оны төлеу туралы талап жібереді.
118. Банк кепілдігін төлеу туралы талап банкке оны төлеу үшін негіз басталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қойылады.

109. Заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления потенциальному поставщику и изменяется или отзывается потенциальным поставщиком до момента ее вскрытия.
Параграф 3. Гарантийное обеспечение
110. Гарантийное обеспечение тендерной заявки вносится на каждый лот в отдельности и составляет не менее одного процента от суммы лота в объявлении.
111. Потенциальный поставщик представляет гарантийное обеспечение заявки на участие в тендере в форме электронной банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, выдаваемой банком непосредственно на веб-портале с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц банка.
112. Срок действия гарантийного обеспечения заявки потенциального поставщика истекает в момент ее отклонения согласно протоколу итогов либо своевременного представления победителем закупа меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному договору.
113. Гарантийное обеспечение возвращается в случаях:
1) отклонения заявки потенциального поставщика;
2) своевременного представления победителем меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному по итогам тендера договору;
3) отмены тендера или закупа отдельного лота;
4) признания тендера или закупа отдельного лота недействительными;
5) внесения, но не участия лица в тендере.
114. В случае отклонения заявки потенциального поставщика, веб-портал автоматически направляет банку, выдавшему электронную банковскую гарантию, и потенциальному поставщику уведомление о прекращении ее действия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
115. Срок возврата гарантийного обеспечения по причине отклонения заявки потенциального поставщика исчисляется со дня, следующего за днем публикации протокола итогов, в котором предусматривается решение об отклонении заявки по соответствующему лоту.
116. Гарантийное обеспечение заявки удерживается в случаях, если в нарушение сроков, предусмотренных настоящими Правилами:
1) победитель тендера отказался или уклонился от заключения договора;
2) победитель не представил меру обеспечения исполнения обязательств по договору.
117. Единый дистрибьютор в случае удержания гарантийного обеспечения в виде электронной банковской гарантии направляет банку и победителю тендера (для сведения) посредством веб-портала требование о ее оплате по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
118. Требование об оплате банковской гарантии предъявляется банку в течение двадцати рабочих дней со дня наступления основания ее оплаты.

4-параграф. Өтінімді қабылдамау негіздері
119. Мына жағдайларда:
1) баға ұсынысы ұсынылмаса немесе онда:
баға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен саудалық атауға, ал бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда әлеуетті өнім берушінің бағасына бірыңғай дистрибьютордың бекітілген үстеме бағасы қосылатынын ескере отырып, шекті бағадан асса;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге берген рұқсатының (қорытындысының) нөмірі көрсетілмесе;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әкелуге немесе өндіруге берген рұқсатының (қорытындысының) хабарландыру шарттарына сәйкес келмейтін нөмірі көрсетілсе;
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізіліміне сәйкес келмейтін немесе онда жоқ тіркеу куәлігінің нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге немесе өндіруге берген рұқсатының (қорытындысының) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде жоқ нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хабарландырудағы санға жеткіліксіз көлемде әкелуге немесе өндіруге берген рұқсаты (қорытындысы) көрсетілсе;
саудалық атауы, сипаттамасы немесе өлшем бірлігі хабарландыру шарттарына сәйкес келмесе;
саудалық атауы, қысқаша сипаттамасы, өлшем бірлігі, өндірушісі немесе өндірілген елі көрсетілмесе немесе дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінің деректеріне сәйкес келмесе;
2) тендерлік өтінімнің кепілдікті қамтамасыз етуі ұсынылмаса.
5-параграф. Аукцион
120. Аукционға тендерлік өтінімдерді іріктеудің қорытындысы бойынша рұқсат беру хаттамасына сәйкес оған жіберілген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
121. Аукцион рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін бір жұмыс күнінен кейін бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 10.00-де басталады және веб-порталда нақты уақыт режимінде қашықтан өткізіледі.
122. Веб-портал аукционға қатысушыларға, комиссияның мүшелері мен хатшысына аукционның басталғаны туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді және веб-порталда әрбір лот бойынша аукцион уақытының басталғаны туралы ақпаратты "Аукцион" бөлімінде көрсетеді.
123. Аукцион оған қатысушылардың лот бойынша бағаны әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен бастапқы бағадан бастап біртіндеп төмендету жолымен өткізіледі.
Әлеуетті өнім берушінің ең төмен өтініміндегі бағасы, ал аукционға жіберілген бірнеше бәсекелестің ең төмен бағасы сәйкес келген кезде басқаларынан бұрын берілген өтінімдегі баға ұсынысы аукционның бастапқы бағасы болып табылады.
Лот бойынша бәсекелестің аукцион уақыты басталған немесе бәсекелесі кезекті баға ұсынысын берген сәттен бастап отыз минут ішінде бастапқы немесе ең төменгі бағаны бір рет төмендету мүмкіндігі аукцион қадамы болады.

Параграф 4. Основания отклонения заявки
119. Заявка потенциального поставщика отклоняется по лоту в случаях, если:
1) не представлено ценовое предложение или в нем:
цена превышает утвержденную уполномоченным органом в области здравоохранения предельную цену на торговое наименование, а в случае закупа единым дистрибьютором – с учетом прибавления к цене потенциального поставщика утвержденной наценки единого дистрибьютора;
не указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз;
указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, не соответствующий условиям объявления;
указан номер регистрационного удостоверения, не соответствующий или отсутствующий в государственном реестре лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
указан номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, отсутствующий в информационной системе государственных органов;
указано разрешение (заключение) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство в количестве, не достаточном количеству в объявлении;
торговое наименование, характеристика или единица измерения не соответствуют условиям объявления;
торговое наименование, краткая характеристика, единица измерения, производитель или страна производства не указаны или не соответствуют данным государственного реестра лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
2) не представлено гарантийное обеспечение тендерной заявки.
Параграф 5. Аукцион
120. В аукционе участвуют потенциальные поставщики, допущенные к нему согласно протоколу допуска по итогам отбора тендерных заявок.
121. Аукцион начинается через один рабочий день в 10.00 часов рабочего дня единого оператора после публикации протокола допуска и проводится на веб-портале дистанционно в режиме реального времени.
122. Веб-портал автоматически рассылает участникам аукциона, членам и секретарю комиссии уведомления о начале аукциона и отражает информацию о начале времени аукциона по каждому лоту на веб-портале в разделе "Аукцион".
123. Аукцион проводится путем последовательного снижения цены по лоту участниками аукциона, начиная со стартовой цены, с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц потенциальных поставщиков.
Стартовой ценой аукциона является ценовое предложение потенциального поставщика из заявки с наименьшей ценой, а при совпадении наименьшей цены у нескольких допущенных к аукциону конкурентов – из заявки, поданной раньше остальных.
Шаг аукциона представляет собой возможность конкурента по лоту один раз уменьшить стартовую или наименьшую цену в течение тридцати минут с момента начала времени аукциона или подачи очередного ценового предложения конкурента.

124. Аукцион қадамының уақытын кері сонау бір лот бойынша аукционға рұқсат берілген бәсекелестердің біреуі баға ұсынысын берген сәттен басталады.
Веб-портал аукцион қадамы аяқталғанға дейін қалған отыз минуттық уақытты минутпен және секундпен кері санауды көрсетеді.
125. Аукцион баға туралы ағымдағы ұсынысты ең төменгі бастапқы бағадан бастап ең төменгі бастапқы бағаның жарты (0,5) пайызынан бес пайызына дейін құрайтын аукцион қадамына төмендету арқылы өткізіледі. Аукциондағы лот бойынша қадамдар саны шектелмейді.
Веб-портал аукционға қатысушыларға бағаны сәйкес келмейтін шамаға төмендетуге автоматты түрде мүмкіндік бермейді және бағаны төмендету үшін аукцион қадамының мөлшерін пайызбен немесе теңгемен таңдауды көздейді.
Аукционға қатысушы лот бойынша бәсекелестердің бірі баға ұсынысын бермес бұрын кезекті баға ұсынысын бере алмайды.
126. Аукционды өткізу басталғаннан кейін отыз минут ішінде аукционға қатысушылардың бірде-біреуі бастапқы бағаны төмендетуге баға ұсынысын бермесе, осы лот бойынша аукцион аяқталады және баға ұсынысы лот бойынша аукционның бастапқы бағасы ретінде қабылданған әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы болып танылады.
Егер бірнеше әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы бастапқы баға үшін бірдей болса, өтінімді веб-портал арқылы бұрын бергені жеңімпаз болып айқындалады.
Веб-портал аукцион қорытындысы бойынша ең төмен баға ұсынысын берген аукцион жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Аукцион жеңімпазы тендер жеңімпазы болып табылады.
127. Веб-портал екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні жеңімпаздың аукционға қатысқан бәсекелестерінің арасынан ғана жеңімпаздың бағасынан кейінгі ең төмен баға бойынша автоматты түрде айқындайды.
128. Егер жеңімпаздың бағасынан кейін лот бойынша бірнеше бәсекелестің бағасы сәйкес келсе, бағаны бәсекелестерінен бұрын төмендеткен әлеуетті өнім беруші екінші орын алған болып айқындалады.
3-бөлім. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
9-тарау. Сатып алуды ұйымдастырушыны айқындау тәртібі
129. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау үшін тапсырыс беруші шешім қабылдау жолымен сатып алуды ұйымдастырушыны, сондай-ақ сатып алуды ұйымдастырушы және тапсырыс беруші бір тұлға болған жағдайларды қоспағанда, алдағы болатын сатып алуда өздерінің мүдделерін білдіретін тапсырыс берушінің лауазымды тұлғасын айқындайды.
130. Дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорын өзімен үлестес тұлғалар үшін сатып алуды ұйымдастырушы ретінде әрекет ете алады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

124. Отсчет времени на шаг аукциона начинается с момента подачи ценового предложения одним из конкурентов, допущенных к аукциону по одному лоту.
Веб-портал показывает обратный отсчет тридцатиминутного времени в минутах и секундах, оставшегося до завершения шага аукциона.
125. Аукцион проводится путем снижения текущего предложения о цене, начиная с наименьшей стартовой цены, на шаг аукциона, который составляет от половины процента (0,5) до пяти процентов от наименьшей стартовой цены. Количество шагов по лоту в аукционе не ограничивается.
Веб-портал автоматически не позволяет участникам аукциона снижать цену на несоответствующую величину и для снижения цены предусматривает выбор размера шага аукциона в процентах или тенге.
Участник аукциона не может подать очередное ценовое предложение прежде, чем будет подано ценовое предложение одним из конкурентов по лоту.
126. В случае, если в течение тридцати минут после начала проведения аукциона ни один из участников аукциона не подал ценового предложения на понижение стартовой цены, аукцион по данному лоту завершается и победителем аукциона признается потенциальный поставщик, чье ценовое предложение было принято за стартовую цену аукциона по лоту.
Если ценовое предложение нескольких потенциальных поставщиков для стартовой цены было одинаковым, победителем определяется тот, чья заявка была подана посредством веб-портала раньше.
Веб-портал автоматически определяет победителя аукциона, предложившего наименьшее ценовое предложение по итогам аукциона.
Победитель аукциона является победителем тендера.
127. Веб-портал автоматически определяет потенциального поставщика, занявшего второе место, только среди принявших участие в аукционе конкурентов победителя, по наименьшей цене, следующей за ценой победителя.
128. Если цена, следующая за ценой победителя, совпадает у нескольких конкурентов по лоту, потенциальным поставщиком, занявшим второе место, определяется снизивший цену раньше конкурентов.
Раздел 3. Порядок осуществления закупа заказчиком или организатором закупа
Глава 9. Порядок определения организатора закупа
129. Для выполнения процедур организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг заказчик путем принятия решения определяет организатора закупа, а также должностное лицо заказчика, представляющее интересы последних в предстоящем закупе, за исключением случаев, когда организатор закупа и заказчик выступают в одном лице.
130. Юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству, а также государственное предприятие могут выступать организатором закупа для аффилированных с ним лиц.
Примечание ИЗПИ!

9-1-тарау 01.01.2024 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-1-тарау. Тендер өткізу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-бөлім 9-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Тендерді ұйымдастыру
130-1. Тапсырыс берушілер немесе сатып алуды ұйымдастырушылар тендерді осы Қағидалардың осы тарауының нормаларына сәйкес өткізеді.
Тендер өткізу тәсілімен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік өтінімдерді қабылдау аяқталатын күннен кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын, қайталама тендер кезінде кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына хабарландыру орналастыру арқылы әлеуетті өнім берушілерді хабардар етеді.
130-2. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалған тендер өткізу тәсілімен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу туралы хабарландыру тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) тапсырыс берушінің немесе ұйымдастырушының атауы мен мекенжайы;
2) сатып алынатын фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің атауы, сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атаулары, саудалық атауы – пациент ерекшелігіне байланысты жеке көтере алмаған жағдайда сатып алу көлемі, жеткізу орны, әрбір лот бойынша сатып алу үшін бөлінген сома;
3) жеткізу мерзімі мен талаптары;
4) тендерлік құжаттаманы беру тәртібі мен көзі;
5) құжаттарды ұсыну (қабылдау) орны мен тендерлік өтінімдерді соңғы беру мерзімі;
6) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күні, уақыты мен орны.
130-3. Тендер өткізу үшін тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік комиссия құрады. Әрбір тендерге бөлек комиссия құрамы бекітіледі.
130-4. Тендерлік комиссия құрамына тендерлік комиссия төрағасы, төраға орынбасары мен мүшелері кіреді. Тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды және кемінде үш адамды құрайды.
130-5. Тендерлік комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап жұмыс істейді және өз қызметін сатып алу шарты жасалған не тендер өткізілмеген деп танылған күні не сатып алу шарты жасалғанға дейін сатып алу өткізу кезінде бұзушылық анықталған жағдайда қорытындыларының күші жойылғанда тоқтатады.

Глава 9-1 действует до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 9-1. Порядок осуществления закупа способом проведения тендера
Сноска. Постановление дополнено главой 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Организация тендера
130-1. Заказчики или организаторы закупа проводят тендеры в соответствии с нормами настоящей главы настоящих Правил.
О закупе лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг способом проведения тендера заказчик или организатор закупа извещают потенциальных поставщиков не менее чем за двадцать календарных дней, при повторном тендере – не менее чем за пятнадцать календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок путем размещения объявления на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
130-2. Объявление о проведении закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг способом проведения тендера, составленное по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа и включает следующую информацию:
1) наименование и адрес заказчика или организатора;
2) наименование закупаемых фармацевтических услуг, международных непатентованных наименований закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, торговых наименований – в случае индивидуальной непереносимости пациента, об объеме закупа, месте поставок, суммах, выделенных для закупа по каждому лоту;
3) сроки и условия поставки;
4) порядок и источник передачи тендерной документации;
5) место представления (приема) документов и окончательный срок подачи тендерных заявок;
6) дату, время и место вскрытия конвертов с тендерными заявками.
130-3. Для проведения тендера заказчиком или организатором закупа образуется тендерная комиссия. На каждый тендер утверждается отдельный состав комиссии.
130-4. В состав тендерной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены тендерной комиссии. Общая численность членов тендерной комиссии составляет нечетное число и не менее трех человек.
130-5. Тендерная комиссия действует со дня вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день заключения договора закупа либо признания тендера несостоявшимся, либо отмены итогов в случаях выявления нарушений при проведении закупа до заключения договора закупа.

130-6. Тендерлік комиссия құрамына тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшылары немесе олардың орынбасарлары, сондай-ақ бейінді құрылымдық бөлімшелер басшылары мен мамандары кіреді.
130-7. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшысы немесе басшының орынбасары комиссия қызметіне басшылық ететін, жұмысын жоспарлайтын және оның шешімдерін іске асыру үшін жалпы бақылауды жүзеге асыратын тендерлік комиссияның төрағасы болып айқындалады. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын комиссия төрағасының орынбасары жүзеге асырады.
130-8. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы басшысының бұйрығымен тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының қызметкерлері қатарынан тендерлік комиссия хатшысы тағайындалады, ол комиссия құрамына кірмейді және дауыс беру құқығы болмайды.
130-9. Тендерлік комиссия хатшысы әлеуетті өнім берушілерге тендерлік құжаттаманы ұсынады, олардан тендерлік өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды, тендерлік комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды және басқа да қажетті материалдарды дайындайды, тендерлік комиссия отырысының хаттамасын жасайды, тендерлік өтінімдерді тіркеу журналын жүргізеді, онда оларды ұсыну күні мен уақыты, тендерлік өтінім салынған конвертті ұсынған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Журнал тігіледі, беттері нөмірленеді, соңғы беті тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының уәкілетті адамының қолтаңбасымен куәландырылады.
130-10. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы арнайы білімді және (немесе) техникалық танымды талап ететін мәселелер бойынша бейінді мамандықтардан сарапшыны немесе сарапшыларды тартады.
Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы жеке қаржы жылына дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың хабарландырудағы сипаттамаларға немесе техникалық ерекшеліктерге сәйкестігі тұрғысынан өтінімдерді сараптау үшін бейінді мамандықтар бойынша сарапшыларды айқындайды.
130-11. Сарапшы комиссия шешім қабылдағанға дейін әлеуетті өнім берушілер ұсынып отырған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптарға, тендерлік құжаттаманың ережелеріне сәйкестігіне дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың техникалық ерекшелігі (сипаттамасы) бойынша сараптамалық қорытынды береді.
130-12. Сарапшы тендерлік комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге қатыспайды. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сарапшы қол қояды және комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.

130-6. В состав тендерной комиссии включаются первые руководители заказчика или организатора закупа или их заместители, а также руководители профильных структурных подразделений и специалисты.
130-7. Председателем тендерной комиссии определяются первый руководитель или заместитель руководителя заказчика или организатора закупа, которые руководят деятельностью комиссии, планируют работу и осуществляют общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя его функции осуществляет заместитель председателя комиссии.
130-8. Приказом руководителя заказчика или организатора закупа из числа работников заказчика или организатора закупа назначается секретарь тендерной комиссии, который не входит в состав комиссии и не имеет права голоса.
130-9. Секретарь тендерной комиссии представляет потенциальным поставщикам тендерную документацию, принимает от них конверты с тендерными заявками, готовит предложения и другие необходимые материалы по повестке дня заседания тендерной комиссии, составляет протоколы заседания тендерной комиссии, ведет журнал регистрации тендерных заявок, в котором указываются дата и время их представления, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, представившего конверт с тендерной заявкой. Журнал прошивается, страницы пронумеровываются, последняя страница заверяется подписью уполномоченного лица заказчика или организатора закупа.
130-10. Заказчик или организатор закупа привлекают эксперта или экспертов профильных специальностей по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.
На отдельный финансовый год заказчиком или организатором закупа определяются эксперты по профильным специальностям для экспертизы заявок на предмет соответствия лекарственных средств и (или) медицинских изделий характеристикам или техническим спецификациям в объявлении.
130-11. Эксперт дает экспертное заключение по технической спецификации (характеристике) лекарственных средств и (или) медицинских изделий на соответствие предлагаемых потенциальными поставщиками лекарственных средств и (или) медицинских изделий и фармацевтических услуг требованиям к закупаемым лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям и фармацевтическим услугам, положениям тендерной документации до принятия решения комиссией.
130-12. Эксперт не участвует в голосовании при принятии тендерной комиссией решения. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и прилагается к протоколу заседания комиссии.

130-13. Сараптамалық қорытындыны комиссия тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстырып тексеру, жеңімпазды айқындау кезінде қарайды.
130-14. Тендерлік комиссия отырысы оның жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі. Тендерлік комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санынан қарапайым көпшілік дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, тендерлік комиссия төрағасы, ал ол болмаған кезде тендерлік комиссия төрағасының орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
130-15. Тендерлік комиссияның қандай да бір мүшесі болмаған жағдайда отырыс хаттамасында оның болмау себебі және осы фактіні растайтын актіге сілтеме көрсетіледі.
130-16. Егер тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі тендерлік комиссияның отырысы кворумның болмауы себебінен белгіленген күні және уақытта өткізілмесе, тендерлік комиссияның хатшысы тендерге ұсынылған тендерлік өтінімдер салынған конверттердің сақталуын қамтамасыз етеді және тендерлік комиссияның өткізілмеген отырысы күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде белгіленетін конверттерді ашудың жаңа күні мен уақыты туралы хабарлайды.
Бұл ретте қайта берілген тендерлік өтінімдер салынған конверттер қабылданбайды.
130-17. Егер белгіленген уақытта тендерлік комиссия мүшелерінің қажетті саны қамтамасыз етілмесе, онда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік комиссияның өткізілмеген отырысы күнінен кейінгі үш жұмыс күні ішінде тендерлік комиссия құрамына өзгерістер енгізеді.
130-18. Тендерлік комиссия отырысының хаттамасына оның барлық мүшелері, тендерлік комиссия төрағасы, оның орынбасары мен комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына қолбелгі қояды.
130-19. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы Қағидаларға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған тендерлік құжаттаманы бекітеді, ол оның интернет-ресурсына орналастырылады және мыналарды (сатып алу нысанасына қарай):
1) әлеуетті өнім беруші өзінің осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарына және сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкестігін растау үшін ұсынуға тиіс тендерлік құжаттаманың құрамын, құжаттар тізбесін;
2) техникалық ерекшелікті қоса алғанда, сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің техникалық және сапалық сипаттамаларын;

130-13. Экспертное заключение рассматривается комиссией при оценке и сопоставлении тендерных заявок, определении победителя.
130-14. Заседание тендерной комиссии проводится при условии участия не менее двух третей от общего числа. Решение тендерной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано простое большинство голосов от общей численности участвующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал и председатель тендерной комиссии, а при его отсутствии – заместитель председателя тендерной комиссии.
130-15. В случае отсутствия кого-либо из членов тендерной комиссии, в протоколе заседания указываются причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
130-16. Если в назначенные день и время заседание тендерной комиссии по вскрытию конвертов с тендерными заявками не состоялось по причине отсутствия кворума, секретарь тендерной комиссии обеспечивает сохранность представленных на тендер конвертов с тендерными заявками и объявляет о новых дате и времени вскрытия конвертов, которые устанавливаются в срок не позднее одного рабочего дня после дня несостоявшегося заседания тендерной комиссии.
При этом вновь поданные конверты с тендерными заявками не принимаются.
130-17. Если в назначенное время необходимая численность членов тендерной комиссии не обеспечивается, то заказчик или организатор закупа вносят изменения в состав тендерной комиссии в течение трех рабочих дней после дня несостоявшегося заседания тендерной комиссии.
130-18. Протокол заседания тендерной комиссии подписывается и полистно парафируется всеми ее членами, председателем тендерной комиссии, его заместителем и секретарем комиссии.
130-19. Заказчик или организатор закупа утверждают тендерную документацию на закуп лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг в соответствии с настоящими Правилами, которая размещается на их интернет-ресурсе и содержит (в зависимости от предмета закупа):
1) состав тендерной документации, перечень документов, подлежащих представлению потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия требованиям главы 3 настоящих Правил и закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий – главе 4 настоящих Правил;
2) технические и качественные характеристики закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг, включая технические спецификации;

3) сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің көлемі және әрбір лот бойынша оларды сатып алу үшін бөлінген соманы;
4) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды жеткізу немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсету орны, мерзімі мен басқа да шарттарын;
5) төлем шарттарын және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың жобасын;
6) тендерлік өтінімнің, сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың тіліне қойылатын талаптарды;
7) тендерлік өтінімді ресімдеуге қойылатын талаптарды;
8) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу тәртібін, нысаны мен мерзімдерін;
9) тендерлік өтінімді кері қайтарып алу мүмкіндігі мен тәртібіне нұсқауды;
10) тендерлік өтінімдерді қабылдау орны мен соңғы мерзімі мен олардың қолданылу мерзімін;
11) әлеуетті өнім берушілердің тендерлік құжаттаманың мазмұны, қажет болған кезде олармен кездесу өткізу тәртібі бойынша түсініктеме алу үшін жүгіну нысандарын;
12) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу орны, күні, уақыты мен рәсімін;
13) тендерлік өтінімдерді қарау рәсімін;
14) әлеуетті өнім берушілерге – отандық тауар өндірушілерге Қағидаларда айқындалған қолдау көрсету шарттарын;
15) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу шарттарын, нысанын, көлемі мен тәсілін;
16) дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық сипаттамалары және халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасы және саудалық атауының шекті бағасы көрсетілген тегін және (немесе) жеңілдікті негізде босатылатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесі және санын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде).
Пациенттің жеке өзіне жақпауы жағдайда тапсырыс берушінің дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы негізінде саудалық атауы, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық сипаттамасы мен халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасы және (немесе) саудалық атауының шекті бағасы көрсетілген тегін және (немесе) жеңілдікті негізде босатылатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесін және санын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде);
17) медициналық техниканың тізбесі мен санын;
18) әрбір лот бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары айқындаған фармацевтикалық қызмет көрсетілуге тиіс елді мекендер тізбесін (фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде);

3) объем закупаемых лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг и суммы, выделенные для их закупа по каждому лоту;
4) место, сроки и другие условия поставки лекарственных средств, медицинских изделий или оказания фармацевтических услуг;
5) условия платежей и проект договора закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий или договора на оказание фармацевтических услуг по формам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения;
6) требования к языкам тендерной заявки, договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
7) требования к оформлению тендерной заявки;
8) порядок, форму и сроки внесения гарантийного обеспечения тендерной заявки;
9) указание на возможность и порядок отзыва тендерной заявки;
10) место и окончательный срок приема тендерных заявок и срок их действия;
11) формы обращения потенциальных поставщиков за разъяснениями по содержанию тендерной документации при необходимости порядка проведения встречи с ними;
12) место, дату, время и процедуру вскрытия конвертов с тендерными заявками;
13) процедуру рассмотрения тендерных заявок;
14) условия предоставления потенциальным поставщикам-отечественным товаропроизводителям поддержки, определенные Правилами;
15) условия внесения, форму, объем и способ гарантийного обеспечения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
16) перечень и количество лекарственных средств, медицинских изделий, отпускаемых на бесплатной и (или) льготной основе, с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, а также технической характеристики и предельных цен на международное непатентованное наименование и (или) предельных цен на торговое наименование по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг).
В случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии заказчика перечень и количество лекарственных средств, медицинских изделий, отпускаемых на бесплатной и (или) льготной основе, с указанием торгового названия, а также технической характеристики и предельных цен на международное непатентованное наименование и (или) предельных цен на торговое наименование по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг);
17) перечень и количество медицинской техники;
18) перечень населенных пунктов, в которых надлежит оказывать фармацевтическую услугу, определенный местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг);

19) осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілеріне, сондай-ақ олардың бірлесіп орындаушыларына қойылатын біліктілік талаптарын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде) қамтиды.
130-20. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының біртекті дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды оларды жеткізу орны бойынша лоттарға, ал біртекті дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бірнеше түрін сатып алуды жүзеге асыру кезінде олардың біртекті түрлері және (немесе) жеткізу орны бойынша лоттарға бөлуіне жол беріледі.
Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сатып алуды оларды көрсету орны бойынша лоттарға бөледі.
130-21. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға тендерлік құжаттама бойынша түсініктеме беруге жүгінеді, оларға тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей сұрау салу авторын көрсетпей түсініктеме береді, ол сұрату келіп түскен күнде тендерлік құжаттама алған барлық әлеуетті өнім берушілерге жіберіледі.
130-22. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы қажет болған кезде өз бастамасымен немесе әлеуетті өнім берушілердің сұратуына жауап ретінде тендерлік құжаттамаға өзгерістер енгізеді, бұл туралы тендерлік өтінімдер ұсынған немесе тендерлік құжаттаманы алған барлық әлеуетті өнім берушілерге дереу хабарланады. Бұл ретте тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі кемінде күнтізбелік бес күнге ұзартылады.
130-23. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы қажет болған кезде тендерлік құжаттамада айқындалған жерде және уақытта тендер шарттарын түсіндіру үшін әлеуетті өнім берушілермен кездесу өткізеді, бұл туралы кездесудің барысы және мазмұны туралы мәліметтер қамтылатын хаттама жасалады, ол тендерлік өтінімдер ұсынған немесе тендерлік құжаттама алған барлық әлеуетті өнім берушілерге жіберіледі.
2-параграф. Тендерлік өтінімдердің қолданылу мерзімі, мазмұны, оларды ұсыну және кері қайтарып алу
130-24. Тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін тендерлік құжаттама ережелеріне сәйкес жасалған тендерлік өтінімді жабық күйінде тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынады.

19) квалификационные требования к потенциальным поставщикам фармацевтических услуг, а также их соисполнителям, установленные главой 3 настоящих Правил (при закупе фармацевтических услуг).
130-20. Заказчиком или организатором закупа допускается разделение однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий на лоты по месту их поставки, а при осуществлении закупа нескольких видов однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий – на лоты по их однородным видам и (или) месту поставки.
Заказчиком или организатором закупа при закупе фармацевтических услуг закуп разделяется на лоты по месту их оказания.
130-21. Не позднее чем за десять календарных дней до истечения окончательного срока приема тендерных заявок при необходимости потенциальный поставщик обращается к заказчику, организатору закупа за разъяснениями по тендерной документации, на которые заказчик или организатор закупа не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса дают разъяснение, направляемое всем потенциальным поставщикам, получившим тендерную документацию, на дату поступления запроса без указания автора запроса.
130-22. Не позднее семи календарных дней до истечения окончательного срока приема тендерных заявок заказчик или организатор закупа при необходимости по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков вносят изменения в тендерную документацию, о чем незамедлительно сообщается всем потенциальным поставщикам, представившим тендерные заявки или получившим тендерную документацию. При этом окончательный срок приема тендерных заявок продлевается на срок не менее пяти календарных дней.
130-23. Заказчик или организатор закупа при необходимости проводит встречу с потенциальными поставщиками для разъяснения условий тендера в месте и время, определенные тендерной документацией, о чем составляется протокол, включающий сведения о ходе и содержании встречи, который направляется всем потенциальным поставщикам, представившим тендерные заявки или получившим тендерную документацию.
Параграф 2. Срок действия, содержание, представление и отзыв тендерных заявок
130-24. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в тендере, до истечения окончательного срока приема тендерных заявок представляет заказчику или организатору закупа в запечатанном виде тендерную заявку, составленную в соответствии с положениями тендерной документации.

130-25. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін келіп түскен тендерлік өтінім ашылмайды және әлеуетті өнім берушіге қайтарылады.
130-26. Тендерлік өтінім негізгі бөліктен, техникалық бөліктен және кепілдікті қамтамасыз етуден тұрады.
Бірлесіп орындаушы тартылған жағдайда әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімге, сондай-ақ осы Қағидалардың 130-27-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса береді.
130-27. Тендерлік өтінімнің негізгі бөлігі:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендерге қатысуға өтінімді. Электрондық жеткізгіште денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінімге қоса берілетін құжаттар тізімдемесі ұсынылады;
2) заңды тұлға үшін жарғы көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылар немесе акционерлер құрамы көрсетілмесе, құрылтайшылар, қатысушылар құрамы туралы үзінді немесе құрылтай шартының көшірмесі немесе хабарландыру күнінен кейінгі қолданыстағы акция ұстаушылардың тізілімінен үзінді ұсынылады);
3) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесі;
4) медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензия көшірмелерін не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес электрондық құжат түрінде алынған көшірмелерін, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады (жіберіледі). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес алынған фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензияның, медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
5) мыналар:
объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатының көшірмелерін;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысын;

130-25. Тендерная заявка, поступившая по истечении окончательного срока приема тендерных заявок, не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
130-26. Тендерная заявка состоит из основной части, технической части и гарантийного обеспечения.
В случае привлечения соисполнителя, потенциальный поставщик также прилагает к тендерной заявке документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 130-27 настоящих Правил.
130-27. Основная часть тендерной заявки содержит:
1) заявку на участие в тендере по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, (на электронном носителе представляется опись прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения);
2) копию устава для юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляется выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора, или выписка из реестра действующих держателей акций после даты объявления);
3) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом;
4) копии соответствующих лицензий на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий либо в виде электронного документа, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях";
5) копии сертификатов (при наличии):
о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP);
6) ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;

7) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжаттың түпнұсқасын қамтиды.
130-28. Тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі:
1) мәлімделген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің нақты техникалық сипаттамасы көрсетілген қағаз жеткізгіштегі техникалық ерекшелікті (медициналық техниканы, сондай-ақ "docх" форматында электрондық жеткізгіште мәлімдеген кезде);
2) дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу туралы құжаттың немесе Қазақстан Республикасына әкелуге және қолдануға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қорытындысының (рұқсатының) көшірмесін.
Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және өндірілген дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы әкелінгенін, оны әлеуетті өнім берушінің кіріске алғанын растайтын құжаттың көшірмелері; отандық тауар өндірушінің өндіруі, "Қазақстан Республикасында тіркелген және тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелуге (әкетуге) келісім және (немесе) қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызметін көрсету және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидаларына сәйкес берілген қауіпсіздік туралы қорытынды ұсынылады;
3) егер әлеуетті өнім беруші тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) немесе тиісті өндірістік практика (GMP) немесе тиісті дәріханалық практика (GPP) сертификатын ұсынбаса, өтінімдер салынған конверттерді ашу күніне дейін бір және одан аз жыл бұрын берілген "салқындату тізбегінің" бар болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін қамтиды.
130-29. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтініммен бірге дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген соманың бір пайызы мөлшерінде кепілдікті қамтамасыз етуді енгізеді.
130-30. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету):
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының банктік шотына не мемлекеттік органдар және мемлекеттік мекемелер болып табылатын сатып алуды ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген шотқа енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банк кепілдігі түрінде ұсынылады.
130-31. Кепілдікті қамтамасыз ету әлеуетті өнім берушіге бес жұмыс күні ішінде:

7) оригинал документа, подтверждающего внесение гарантийного обеспечения тендерной заявки.
130-28. Техническая часть тендерной заявки содержит:
1) технические спецификации с указанием точных технических характеристик заявленных лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтической услуги на бумажном носителе (при заявлении медицинской техники, также на электронном носителе в формате "docx");
2) копию документа о государственной регистрации лекарственного средства и (или) медицинского изделия либо заключения (разрешения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз и применение в Республике Казахстан.
На ввезенные и произведенные на территории Республики Казахстан до истечения срока действия регистрационного удостоверения лекарственные средства и (или) медицинские изделия представляются: копии документа, подтверждающего их ввоз через государственную границу Республики Казахстан, их оприходование потенциальным поставщиком; производство отечественным товаропроизводителем, заключение о безопасности, выданное в соответствии с Правилами ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий и оказания государственной услуги "Выдача согласования и (или) заключения (разрешительного документа) на ввоз (вывоз) зарегистрированных и не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий";
3) акт санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи" с датой выдачи за один и менее год до даты вскрытия конвертов с заявками, если потенциальным поставщиком не представлен сертификат надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) или надлежащей производственной практики (GМP), или надлежащей аптечной практики (GPP).
130-29. Вместе с тендерной заявкой потенциальный поставщик вносит гарантийное обеспечение в размере одного процента от суммы, выделенной для закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг.
130-30. Гарантийное обеспечение тендерной заявки (далее – гарантийное обеспечение) представляется в виде:
1) гарантийного денежного взноса, который вносится на банковский счет заказчика или организатора закупа либо на счет, предусмотренный Бюджетным кодексом Республики Казахстан для организаторов закупа, являющихся государственными органами и государственными учреждениями;
2) банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
130-31. Гарантийное обеспечение возвращается потенциальному поставщику в течение пяти рабочих дней в случаях:

1) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін әлеуетті өнім беруші оны кері қайтарып алған;
2) тендерлік құжаттама ережелеріне сәйкес келмеу негіздемесі бойынша тендерлік өтінім қабылданбаған;
3) басқа әлеуетті өнім беруші тендер жеңімпазы деп танылған;
4) сатып алу рәсімі тендер жеңімпазын айқындамай тоқтатылған;
5) сатып алу шарты күшіне енген және тендер жеңімпазы сатып алу шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді енгізген жағдайда қайтарылады.
130-32. Кепілдікті қамтамасыз ету әлеуетті өнім берушіге, егер:
1) ол тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алса немесе өзгертсе;
2) тендер жеңімпазы деп танылғаннан кейін жеңімпаз сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт жасаудан жалтарса;
3) жеңімпаз деп танылса және сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартты кепілдікті қамтамасыз етуді енгізбесе не уақтылы енгізбесе, қайтарылмайды.
130-33. Әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін оны жазбаша нысанда кері қайтарып алады.
130-34. Тендерлік өтінімдерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімдерге өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
130-35. Тендерлік өтінім басылып шығарылады не өшірілмейтін сиямен жазылады, тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады, соңғы беті әлеуетті өнім беруші өкілінің қолтаңбасымен бекітіледі.
Грамматикалық немесе арифметикалық қатені түзету қажет болған жағдайды қоспағанда, тендерлік өтінімнің мәтініне жолдар арасына қосымша жазулар жазуға, сөздерді өшіруге немесе толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Техникалық ерекшелік тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады, соңғы беті әлеуетті өнім беруші өкілінің қолтаңбасымен бекітіледі.
Тендерлік өтінімнің техникалық ерекшелігі және сатып алуды кепілдікті қамтамасыз етудің түпнұсқасы тендерлік өтінімге бөлек қоса беріледі және тендерлік өтініммен бір конвертке салынып жабылады.
Конвертте әлеуетті өнім берушінің атауы мен заңды мекенжайы қамтылады, ол тендерлік құжаттамада көрсетілген мекенжай бойынша тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға жіберілуге тиіс және "_______ (тендердің атауы көрсетіледі) сатып алу жөніндегі тендер" және "_______ (тендерлік құжаттамада көрсетілген конверттерді ашу күні мен уақыты көрсетіледі) дейін ашпаңыз" деген сөздер қамтылады.
3-параграф. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу
130-36. Тендерлік өтінімдерді қабылдауды аяқтау мен тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашудың басталуы арасындағы уақыттың ұзақтығы екі сағаттан аспайды.

1) отзыва тендерной заявки потенциальным поставщиком до истечения окончательного срока ее приема;
2) отклонения тендерной заявки по основанию несоответствия положениям тендерной документации;
3) признания победителем тендера другого потенциального поставщика;
4) прекращения процедур закупа без определения победителя тендера;
5) вступления в силу договора закупа и внесения победителем тендера гарантийного обеспечения исполнения договора закупа.
130-32. Гарантийное обеспечение не возвращается потенциальному поставщику, если:
1) он отозвал или изменил тендерную заявку после истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) победитель уклонился от заключения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг после признания победителем тендера;
3) он признан победителем и не внес либо несвоевременно внес гарантийное обеспечение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг.
130-33. Потенциальный поставщик при необходимости отзывает заявку в письменной форме до истечения окончательного срока ее приема.
130-34. Не допускается внесение изменений в тендерные заявки после истечения срока представления тендерных заявок.
130-35. Тендерная заявка печатается либо пишется несмываемыми чернилами, представляется в прошитом и пронумерованном виде, последняя страница скрепляется подписью представителя потенциального поставщика.
Не допускается внесение в текст тендерной заявки вставок между строками, подтирок или приписок, за исключением случаев необходимости исправления грамматических или арифметических ошибок.
Техническая спецификация представляется в прошитом и пронумерованном виде, последняя страница скрепляется подписью представителя потенциального поставщика.
Техническая спецификация тендерной заявки и оригинал гарантийного обеспечения закупа прикладываются к тендерной заявке отдельно и запечатываются с тендерной заявкой в один конверт.
Конверт содержит наименование и юридический адрес потенциального поставщика, подлежит адресации заказчику или организатору закупа по адресу, указанному в тендерной документации, и содержит слова "Тендер по закупу________ (указывается название тендера)" и "Не вскрывать до_______ (указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в тендерной документации)".
Параграф 3. Вскрытие конвертов с тендерными заявками
130-36. Продолжительность времени между завершением приема тендерных заявок и началом вскрытия конвертов с тендерными заявками не превышает двух часов.

130-37. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді тендерлік комиссия тендерлік құжаттамада айқындалған уақытта және орында аудио және видео тіркеуді қолданып ашады.
Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсіміне әлеуетті өнім берушілер не олардың уәкілетті өкілдері қатыса алады.
Тендерлік комиссия хатшысы конверттерді ашып, тендерлік өтінімдер келіп түскен әлеуетті өнім берушілердің атауы мен мекенжайын, әрбір лот бойынша мәлімделген бағаны, жеткізу мен ақы төлеу шарттарын, тендерлік өтінімдерді кері қайтарып алу тәртібін, тендерлік өтінімді құрайтын құжаттар туралы ақпаратты хабарлайды және осы мәліметтерді конверттерді ашу хаттамасына енгізеді.
4-параграф. Тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстыру
130-38. Тендерлік комиссия тендерлік өтінімдерді бағалау мен салыстыруды жүзеге асырады.
Әлеуетті өнім берушілердің банкроттық не тарату рәсіміне қатыстылығы бөлігінде олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін нақтылау мақсатында конкурстық комиссия банкроттық немесе тарату рәсімінің жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты қарайды.
130-39. Тендерлік комиссия:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсынылмаған;
2) жарғы көшірмесі немесе құрылтайшылар, қатысушылар құрамы туралы үзінді немесе акцияларды ұстаушылар тізілімінен үзінді немесе осы Қағидаларда көзделген жағдайда құрылтай шартының көшірмесі ұсынылмаған;
3) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген (кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға үшін) құжаттың көшірмесі ұсынылмаған;
4) медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензия көшірмелерін не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес электрондық құжат түрінде алынған көшірмелерін, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады (жіберіледі). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес алынған фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензияның, медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

130-37. Конверты с тендерными заявками вскрываются тендерной комиссией по времени и в месте, определенных тендерной документацией, с применением аудио- и видеофиксации.
В процедуре вскрытия конвертов с тендерными заявками могут присутствовать потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители.
Вскрывая конверты, секретарь тендерной комиссии объявляет наименование и адрес потенциальных поставщиков, от которых поступили тендерные заявки, заявленные цены по каждому лоту, условия поставки и оплаты, порядок отзыва тендерных заявок, информацию о документах, составляющих тендерную заявку, и вносит данные сведения в протокол вскрытия конвертов.
Параграф 4. Оценка и сопоставление тендерных заявок
130-38. Тендерная комиссия осуществляет оценку и сопоставление тендерных заявок.
В целях уточнения соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям в части их непричастности к процедуре банкротства либо ликвидации тендерная комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства либо ликвидации.
130-39. Тендерная комиссия отклоняет тендерную заявку в целом или по лоту в случаях:
1) непредставления гарантийного обеспечения тендерной заявки в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) непредставления копии устава или выписки о составе учредителей, участников или выписки из реестра держателей акций, или копии учредительного договора в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
3) непредставления копии документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
4) непредставления копий соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий либо в виде электронного документа, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, либо непредставления нотариально удостоверенных копий соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", в случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов;

5) тиісті мемлекеттік кірістер органының мәліметтерінде бюджетке берешегі, міндетті зейнетақы жарнасы, міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары және (немесе) жарналары бойынша берешек (олар бойынша төлем мерзімдері өзгертілген, берешектің жалпы сомасында көрсетілмеген соманы қоспағанда) туралы ақпарат болған;
6) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес техникалық ерекшелік ұсынылмаған;
7) әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттаманың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынған;
8) біліктілік талаптары және осы Қағидалар шеңберінде сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдар мен көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсыну фактісі анықталған;
9) банкроттық не тарату рәсіміне қатыстылығы болған;
10) ұсынылған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар ұсынылмаған;
11) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде әлеуетті өнім беруші – тиісті дистрибьюторлық практика сертификатын (GDP), отандық тауар өндіруші – объектінің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты, тиісті дәріханалық практика сертификатын (GPP) ұсынған жағдайды қоспағанда, қажет болған кезде "салқындату тізбегінің" болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісінің көшірмесі ұсынылмаған;
12) егер мәлімделген медициналық техниканың техникалық сипаттамасы тіркеу куәлігінде және (немесе) тіркеу деректерінде айқындалған техникалық сипаттамаға және (немесе) жинағына сәйкес келмеген;
13) осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
14) осы Қағидалардың 15, 21-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
15) егер тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі тендерлік құжаттама шарттарында көрсетілгеннен неғұрлым қысқа болған;
16) баға ұсынысы ұсынылмаған не баға ұсынысы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанда ұсынылмаған;
17) әлеуетті өнім беруші дәрілік зат және (немесе) медициналық бұйым бағасын тиісті лот бойынша сатып алу үшін бөлінген бағасынан және (немесе) халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасынан және саудалық атауы бойынша шекті бағадан жоғары ұсынған;
18) тендерлік өтінім тігілмеген түрде, беттері нөмірленбей, қолтаңбамен бекітілмей, конвертте әлеуетті өнім берушінің, тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының атауы немесе заңды мекенжайы көрсетілмей ұсынылған;

5) наличия в сведениях соответствующего органа государственных доходов информации о задолженности в бюджет, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование (за исключением сумм, по которым изменены сроки уплаты, не отраженных в общей сумме задолженности);
6) непредставления технической спецификации в соответствии с требованиями настоящих Правил;
7) представления потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям тендерной документации и настоящих Правил;
8) установления факта представления недостоверной информации по квалификационным требованиям и требованиям к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям и услугам, приобретаемым в рамках настоящих Правил;
9) причастности к процедуре банкротства либо ликвидации;
10) непредставления документов, подтверждающих соответствие предлагаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг требованиям, предусмотренным главой 4 настоящих Правил;
11) непредставления копии акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи", за исключением случаев представления потенциальным поставщиком сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), отечественным товаропроизводителем – сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP), сертификата надлежащей аптечной практики (GPP) при закупе фармацевтических услуг;
12) если техническая характеристика заявленной медицинской техники не соответствует технической характеристике и (или) комплектации, определенной регистрационным удостоверением и (или) регистрационным досье;
13) несоответствия требованиям пункта 10 настоящих Правил;
14) установленных пунктами 15, 21 настоящих Правил;
15) если тендерная заявка имеет более короткий срок действия, чем указано в условиях тендерной документации;
16) непредставления ценового предложения либо представления ценового предложения не по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
17) представления потенциальным поставщиком цены на лекарственное средство и (или) медицинское изделие, превышающей цену, выделенную для закупа по соответствующему лоту, и (или) предельную цену на международное непатентованное наименование и предельную цену на торговое наименование;
18) представления тендерной заявки в непрошитом виде с непронумерованными страницами, не скрепленной подписью, без указания на конверте наименования или юридического адреса потенциального поставщика, заказчика или организатора закупа;

19) әлеуетті өнім беруші және (немесе) бірлесіп орындаушы қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
20) осы Қағидалардың талаптарын бұзып үлестес болу фактісі анықталған жағдайда тендерлік өтінімді тұтастай немесе лот бойынша қабылдамайды.
130-40. Егер тендер тұтастай немесе оның қандай да бір лоты өткен жоқ деп танылса, тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендердің мазмұны мен шарттарын өзгертеді және осы Қағидалардың 9-1-тарауына сәйкес қайта тендер өткізеді.
130-41. Егер тендер тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келетін бір ғана өтінімнің берілуі негізінде тұтастай немесе оның қандай да бір лоты бойынша өткізілмеген деп танылса, онда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы өтінімді берген әлеуетті өнім берушіден сатып алуды бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырады.
130-42. Тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздемелердің бірі бойынша:
1) тендерлік өтінімдер болмаса;
2) әлеуетті өнім берушілердің барлық тендерлік өтінімдері қабылданбаса, өткізілмеді деп танылады.
130-43. Тендер жеңімпазы тендерлік өтінімдері тендерлік комиссия ең төмен баға ұсынысы негізінде хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес деп танылған әлеуетті өнім берушілер арасынан айқындалады.
Лот бойынша бәсекелестік болмаған немесе лот бойынша бәсекелестің тендерлік өтінімдері қабылданбаған кезде тендерлік өтінімін тендерлік комиссия хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін жалғыз өтінім деп таныған әлеуетті өнім беруші тендер жеңімпазы болып танылады.
5-параграф. Тендердің қорытындысын шығару
130-44. Тендер қорытындысы тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде шығарылады, ол туралы хаттама жасалады, оған:
1) дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің атауы мен қысқаша сипаттамасы;
2) сатып алу сомасы;
3) тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атауы, орналасқан жері және біліктілік деректері;
4) тендерлік құжаттамаға сәйкес әрбір тендерлік өтінімнің бағасы және басқа да шарттары;
5) бағалауды жазу және тендерлік өтінімдерді салыстыру;
6) тендерлік өтінімдерді қабылдамау негіздемесі;
7) саудалық атауын көрсетіп, тендердің әрбір лоты бойынша жеңімпаз(дар)дың атауы мен орналасқан жері және олар бойынша жеңімпаз айқындалған талаптар;
8) саудалық атауын көрсетіп, әрбір тендер лотының ұсынысы жеңімпаз ұсынысынан кейінгі екінші болып табылатын қатысушының атауы мен орналасқан жері;
9) егер тендер жеңімпазы айқындалмаса, негіздемесі;

19) несоответствия потенциального поставщика и (или) соисполнителя предъявляемым квалификационным требованиям;
20) установления факта аффилированности в нарушение требований настоящих Правил.
130-40. Если тендер в целом или какой-либо его лот признаны несостоявшимися, заказчик или организатор закупа меняют содержание и условия тендера и проводят повторный тендер в соответствии с главой 9-1 настоящих Правил.
130-41. Если тендер в целом или какой-либо лот признаны несостоявшимися по основанию подачи только одной заявки, соответствующей требованиям тендерной документации, то заказчиком или организатором закупа осуществляется закуп способом из одного источника у потенциального поставщика, подавшего данную заявку.
130-42. Закуп способом тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие тендерных заявок;
2) отклонение всех тендерных заявок потенциальных поставщиков.
130-43. Победитель тендера определяется среди потенциальных поставщиков, тендерные заявки которых признаны тендерной комиссией соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, на основе наименьшего ценового предложения.
В отсутствие конкуренции по лоту или при отклонении тендерных заявок конкурентов по лоту победителем тендера признается потенциальный поставщик, чья тендерная заявка признана тендерной комиссией единственной соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил.
Параграф 5. Подведение итогов тендера
130-44. Итоги тендера подводятся в течение десяти календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками, о чем составляется протокол, в который включаются:
1) наименования и краткое описание лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг;
2) сумма закупа;
3) наименования, местонахождение и квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
4) цена и другие условия каждой тендерной заявки в соответствии с тендерной документацией;
5) изложение оценки и сопоставления тендерных заявок;
6) основания отклонения тендерных заявок;
7) наименования и местонахождение победителя (ей) по каждому лоту тендера и условия, по которым определен победитель, с указанием торгового наименования;
8) наименования и местонахождение участника каждого лота тендера, предложение которого является вторым после предложения победителя, с указанием торгового наименования;
9) основания, если победитель тендера не определен;

10) сатып алу шарты жасалуға тиіс мерзім;
11) сараптама комиссиясын тарту туралы ақпарат енгізіледі.
130-45. Тендер қорытындысы шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерге қатысқан әлеуетті өнім берушілерге тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына қорытынды хаттамасын орналастыру арқылы тендердің нәтижесі туралы хабарлайды.
130-46. Тендердің қорытындысы туралы хаттама тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады. Сатып алуды ұйымдастырушы қорытынды шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде тапсырыс берушіге сатып алу қорытындысы хаттамасының куәландырылған көшірмесін және жеңімпаздың дәрілік заттарының және (немесе) медициналық бұйымдарының техникалық ерекшелігін жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-бөлімнің 10-тарауының қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-тарау. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу
131. Егер біртекті дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алудың жылдық көлемі баға тұрғысынан заңнамада тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, сондай-ақ осы Қағидалардың 133-тармағында көзделген жағдайларда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды (бұдан әрі – бағалық сатып алу) қолдануға жол беріледі.
132. Бағалық сатып алуды қолдану мақсатында бірыңғай дистрибьюторда дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың болмауы жағдайын қоспағанда, қаржы жылы ішінде біртекті дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алудың жылдық көлемін бөлшектеуге жол берілмейді.
133. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын баға бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (осы тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда) алпыс күндік қажеттілікке дейін, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді тоқсан күндік қажеттілікке дейін сатып алуға:
1) бірыңғай дистрибьютордан:
бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс беруші арасында жасалған сатып алу шарты бойынша жеткізу мерзімінің бұзылуына;
Бірыңғай дистрибьютор осы Қағидаларда айқындалған тәсілдермен жүргізетін дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алудың болмауына байланысты алынған хабарлама негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті уақтылы көрсету үшін тапсырыс берушіде немесе денсаулық сақтау субъектілерінде (амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қалдығы болмаған;

10) срок, в течение которого надлежит заключить договор закупа;
11) информация о привлечении экспертной комиссии.
130-45. В течение трех календарных дней со дня подведения итогов тендера заказчик или организатор закупа уведомляют потенциальных поставщиков, принявших участие в тендере, о результатах тендера путем размещения протокола итогов на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
130-46. Протокол об итогах тендера размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа. Организатор закупа в течение трех календарных дней со дня подведения итогов направляет заказчику заверенные копии протокола итогов закупа и техническую спецификацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий победителя.
Примечание ИЗПИ!
Действие главы 10 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Глава 10. Закуп способом запроса ценовых предложений
131. Применение закупа способом запроса ценовых предложений (далее – ценовой закуп) допускается, если годовой объем закупа однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий или фармацевтической услуги в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством на соответствующий финансовый год, а также в случаях, предусмотренных пунктом 133 настоящих Правил.
132. В целях применения ценового закупа не допускается дробление в течение финансового года годового объема закупа однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий, за исключением случая отсутствия лекарственных средств и (или) медицинских изделий у единого дистрибьютора.
133. Закуп до шестидесятидневной потребности (за исключением подпункта 2) настоящего пункта) лекарственных средств и медицинских изделий по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, а также до девяностодневной потребности фармацевтических услуг допускается в случаях:
1) отсутствия у заказчиков или субъектов здравоохранения (в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения) остатков лекарственных средств и медицинских изделий для своевременного оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основании уведомления, полученного от единого дистрибьютора в связи с:
нарушением единым дистрибьютором сроков поставки по договору закупки, заключенному между единым дистрибьютором и заказчиком;
несостоявшимися закупами лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтической услуги, проводимыми единым дистрибьютором способами, определенными настоящими Правилами;

2) бірыңғай дистрибьютор медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілім бар дәрілік затты сатып алған;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімдері негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қажет болған;
4) тендер өткізілмеді деп танылған және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қажет болған жағдайда жол беріледі.
134. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жеткізу көлемін, орнын және графигін көрсетіп, кемінде екі үлестес емес әлеуетті өнім берушіден баға ұсынысына сұратуды жүзеге асырады.
135. Сұрату баға ұсынысын қабылдаудың соңғы күніне дейін күнтізбелік жеті күн бұрын тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына хабарландыру орналастыру арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс берушіде интернет-ресурс болмаған жағдайда хабарландыру облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының интернет-ресурсына орналастырылады. Баға ұсынысына сұрату тәсілімен сатып алу өткізу туралы хабарландыру:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының атауы мен мекенжайын;
2) сатып алынатын дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауын (жеке көтере алмау жағдайында саудалық атауы), медициналық бұйымның тауарлық маркасы мен өндірушіні көрсетпей, олардың қысқаша сипаттамасын, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер сипаттамасын, сатып алу көлемін, жеткізу орнын, әрбір дәрілік зат пен медициналық бұйым бойынша сатып алу үшін бөлінген соманы;
3) жеткізу мерзімдері мен шарттарын;
4) құжаттарды ұсыну (қабылдау) орны мен баға ұсынысын берудің соңғы мерзімін;
5) баға ұсынысы салынған конверттерді ашу күнін, уақыты мен орнын қамтиды.
136. Әлеуетті өнім беруші баға ұсынысын берудің соңғы мерзімі өткенге дейін жабық күйде тек бір ғана баға ұсынысын береді. Конверт денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысын, тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы белгілеген мерзімде лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімі арқылы рұқсат беру органдары жүзеге асыратын қызметті немесе әрекеттерді (операцияны) жүзеге асыруға жеке немесе заңды тұлғаның құқығын растайтын рұқсатты, сондай-ақ ұсынылатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың осы Қағидалардың 4-тарауында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы мен көлемін қамтиды.

2) закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
3) когда имеется потребность в осуществлении закупа фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, городов республиканского значения и столицы;
4) когда тендеры признаны несостоявшимися и имеется потребность в осуществлении закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг для амбулаторного лекарственного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.
134. Заказчик или организатор закупа осуществляют запрос ценовых предложений не менее чем у двух неаффилированных потенциальных поставщиков с указанием объема, места и графика поставок по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
135. Запрос осуществляется путем размещения объявления на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа за семь календарных дней до дня окончательного приема ценовых предложений. В случае отсутствия у заказчика интернет-ресурса, объявление размещается на интернет-ресурсе местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Объявление о проведении закупа способом запроса ценовых предложений содержит:
1) наименование и адрес заказчика или организатора закупа;
2) международные непатентованные наименования закупаемых лекарственных средств (торговое наименование – в случае индивидуальной непереносимости), наименования медицинских изделий без указания торговой марки и производителя и их краткую характеристику, описание фармацевтических услуг, объем закупа, место поставки, сумму, выделенную для закупа по каждому лекарственному средству и (или) медицинскому изделию;
3) сроки и условия поставки;
4) место представления (приема) документов и окончательный срок подачи ценовых предложений;
5) дату, время и место вскрытия конвертов с ценовыми предложениями.
136. Потенциальный поставщик до истечения окончательного срока представления ценовых предложений представляет только одно ценовое предложение в запечатанном виде. Конверт содержит ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, разрешение, подтверждающее права физического или юридического лица на осуществление деятельности или действий (операций), осуществляемое разрешительными органами посредством лицензирования или разрешительной процедуры, в сроки, установленные заказчиком или организатором закупа, а также документы, подтверждающие соответствие предлагаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий требованиям, установленным главой 4 настоящих Правил, а также описание и объем фармацевтических услуг.

137. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын беруі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сұрату мен үлгілік сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартының талаптары сақталып, дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды жеткізуді жүзеге асыруға немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге оның келісімін білдіретін нысан болып табылады.
138. Баға ұсынысын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы баға ұсынысын қабылдау аяқталған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қорытынды хаттамасын жасайды, оған:
1) сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы мен бағасы, олардың саудалық атауы;
2) баға ұсынысын беру күні мен уақыты;
3) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу болжанатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы;
4) баға ұсынысы салынған конверттерді ашу рәсімі кезінде қатысқан әлеуетті өнім берушілердің атауы енгізіледі.
Хаттама тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады.
139. Ең төмен баға ұсынысын берген әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
Бірдей баға ұсынысы берілген жағдайда баға ұсынысын бірінші болып ұсынған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
Баға ұсынысын сұрату тәсілімен сатып алуға баға ұсынысы мен құжаттарын осы Қағидалардың 141-тармағына сәйкес ұсынған бір әлеуетті өнім беруші қатысқан жағдайда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы мұндай әлеуетті өнім берушіні сатып алу жеңімпазы деп тану туралы шешім қабылдайды.
140. Баға ұсынысы болмаған жағдайда баға ұсынысына сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жоқ деп танылады.
141. Жеңімпаз тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға жеңімпаз деп танылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензия көшірмелерін не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес электрондық құжат түрінде алынған көшірмелерін, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады (жіберіледі). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес алынған фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензияның, медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

137. Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку лекарственных средств и (или) медицинских изделий или оказать фармацевтические услуги с соблюдением условий запроса и типового договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
138. При осуществлении закупа способом запроса ценовых предложений заказчик или организатор закупа составляют протокол итогов в течение десяти календарных дней с даты завершения приема ценовых предложений, в который включаются:
1) краткое описание и цена закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг, их торговое наименование;
2) дата и время представления ценового предложения;
3) наименование и местонахождение потенциального поставщика, с которым предполагается заключить договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, и цена такого договора;
4) наименование потенциальных поставщиков, присутствовавших при процедуре вскрытия конвертов с ценовыми предложениями.
Протокол размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
139. Победителем признается потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение.
В случаях представления одинаковых ценовых предложений, победителем признается потенциальный поставщик, первым представивший ценовое предложение.
В случае, когда в закупе способом запроса ценовых предложений принимает участие один потенциальный поставщик, ценовое предложение и документы которого представлены в соответствии с пунктом 141 настоящих Правил, заказчик или организатор закупа принимают решение о признании такого потенциального поставщика победителем закупа.
140. При отсутствии ценовых предложений закуп способом запроса ценовых предложений признается несостоявшимся.
141. Победитель представляет заказчику или организатору закупа в течение десяти календарных дней со дня признания победителем следующие документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям:
1) копии соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий либо в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях";

2) заңды тұлғаны құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжат көшірмесін (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке куәлік немесе паспорт көшірмесін (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
4) заңды тұлға жарғысының көшірмесін (егер жарғыда құрылтайшылар, қатысушылар немесе акционерлер құрамы көрсетілмесе, онда акция ұстаушылар тізілімінен үзінді немесе құрылтайшылар, қатысушылар құрамы туралы үзінді немесе сатып алуды хабарлау күнінен кейін берілген құрылтай шартының көшірмесі де ұсынылады);
5) "электрондық үкімет" веб-порталы немесе "салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасы арқылы алынған берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді, олар есепке алу мемлекеттік кірістер органдарында жүргізіледі;
6) Қазақстан Республикасы салық органының осы әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтыны туралы анықтамасының түпнұсқасын (егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмесе).
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде әлеуетті өнім беруші бірлесіп орындаушыға осы тармақта көзделген құжаттарды ұсынады.
Жеңімпаз біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда баға ұсынысы тәсілімен сатып алу өткізілген жоқ деп танылады.
142. Сатып алуды ұйымдастырушы тапсырыс берушіге қорытынды шығарылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде қорытындылау хаттамасын жібереді.
Тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге біліктілік талаптарына сәйкес келетін жеңімпаз айқындалған немесе қорытындылау хаттамасын алған күннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалатын қол қойылған сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты жібереді.
143. Жеңімпаз сатып алу шартын, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты оларға алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қол қояды не тапсырыс берушіні немесе сатып алуды ұйымдастырушыны оның шарттарымен келіспейтіні немесе қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабардар етеді.
Қол қойылған сатып алу шартын, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты көрсетілген мерзімде ұсынбау оны жасасудан бас тарту (шарт жасасудан жалтару) болып саналады. Бас тартуды қарау мерзімі екі жұмыс күнінен аспайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-бөлімнің 11-тарауының қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
3) справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, копию удостоверения личности или паспорта (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
4) копию устава юридического лица (если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, то также представляются выписка из реестра держателей акций или выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора после даты объявления закупа);
5) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученные посредством веб-портала "электронного правительства" или веб-приложения "кабинет налогоплательщика";
6) оригинал справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан (если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан).
При закупе фармацевтических услуг потенциальный поставщик представляет на соисполнителя документы, предусмотренные настоящим пунктом.
В случае несоответствия победителя квалификационным требованиям, закуп способом ценовых предложений признается несостоявшимся.
142. Организатор закупа направляет протокол итогов заказчику в течение трех рабочих дней с момента подведения итогов.
Заказчик в течение трех календарных дней после дня определения победителя соответствующим квалификационным требованиям или получения протокола итогов направляет потенциальному поставщику подписанный договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, составляемый по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
143. В течение пяти рабочих дней со дня получения победитель подписывает договор закупа, договор на оказание фармацевтических услуг либо письменно уведомляет заказчика или организатора закупа о несогласии с его условиями или отказе от подписания.
Непредставление в указанный срок подписанного договора закупа, договора на оказание фармацевтических услуг считается отказом от его заключения (уклонение от заключения договора). Срок рассмотрения отказа не превышает двух рабочих дней.
Примечание ИЗПИ!
Действие главы 11 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.

11-тарау. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
144. Тапсырыс берушілер немесе сатып алуды ұйымдастырушылар сатып алуды осы тараудың нормаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен немесе осы Қағидалардың 18-тарауының 2-параграфына сәйкес веб-портал арқылы жүзеге асырады.
Бір көзден алу тәсілімен сатып алу:
1) баға ұсынысына сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жоқ деп танылғанда;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төтенше жағдайдың жариялануы салдарынан тендер өткізу мүмкіндігін болдырмайтын осы дәрілік заттарға және медициналық бұйымдарға жедел қажеттілік туындағанда;
3) тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор тендер қорытындысын шығарғанға дейінгі кезеңде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болғанда;
4) сол қаржы жылы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлеміне қажеттілік болғанда.
Бұл ретте дәрілік заттың, медициналық бұйымның немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасы сол қаржы жылы сатып алынған дәрілік заттың, медициналық бұйымның не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасынан аспайды. Сол қаржы жылы сатып алу немесе фармацевтикалық қызметті көрсетуге шарт жасасқан сол бір өнім берушіден сатып алу жүзеге асырылған жағдайда жасалған шартқа тиісті өзгерістер енгізіледі және осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына сәйкестігін растау талап етілмейді.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемі деп фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартта көзделген фармацевтикалық қызмет қосымша көрсетілетін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың санын ұлғайту түсініледі (бағасы, саудалық атауы, дозасы және сапасы өзгермеген кезде);
5) халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде алпыс күнге дейін қажет дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша тендер бірыңғай дистрибьютордан алынған хабарлама негізінде өткізілген жоқ деп танылғанда;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде:
медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілімі бар дәрілік затты бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда балаларды қамтамасыз ету мақсатында;
дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімі негізінде пациент ерекшелігіне байланысты жеке көтере алмаған жағдайда фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болғанда;

Глава 11. Порядок осуществления закупа способом из одного источника
144. Заказчики или организаторы закупа осуществляют закуп способом из одного источника в соответствии с нормами настоящей главы или через веб-портал в соответствии с параграфом 2 главы 18 настоящих Правил.
Способ закупа из одного источника применяется когда:
1) закуп способом запроса ценовых предложений признан несостоявшимся;
2) вследствие объявления чрезвычайных ситуаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, возникает срочная потребность в данных лекарственных средствах и медицинских изделиях, что исключает возможность проведения тендеров;
3) имеется потребность в осуществлении закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг на период до подведения итогов тендера заказчиком, организатором закупок или единым дистрибьютором;
4) имеется потребность в дополнительном объеме лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг в том же финансовом году.
При этом цена на лекарственное средство, медицинское изделие или фармацевтическую услугу не превышает цены, по которой приобретены лекарственное средство, медицинское изделие либо фармацевтическая услуга в том же финансовом году. В случае осуществления закупа у того же поставщика, с которым заключены договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг в том же финансовом году, в заключенный договор вносятся соответствующие изменения и подтверждение соответствия требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил не требуется.
Под дополнительным объемом фармацевтических услуг понимается увеличение количества лекарственных средств и (или) медицинских изделий, предусмотренных в договоре на оказание фармацевтических услуг, которые сопровождаются фармацевтической услугой (при неизменности цены, торгового наименования, дозировки и качества);
5) тендер по закупу услуг по учету и реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий до шестидесятидневной потребности в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования для амбулаторного лекарственного обеспечения населения признан несостоявшимся на основании уведомления, полученного от единого дистрибьютора;
6) имеется потребность в осуществлении закупа фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования:
в целях обеспечения детей, в случаях закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
в случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, городов республиканского значения и столицы;

7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын баға бойынша алпыс күнге дейін қажет дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу бойынша қызметті (осы тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда) сатып алуды жүзеге асыру қажет болғанда, сондай-ақ дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды есепке алу мен өткізу бойынша қызметтерді сатып алу бойынша тендерлер өткізілмеді деп танылған жағдайда, сондай-ақ тоқсан күнге дейін қажет дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жол беріледі;
8) Қазақстан Республикасында, сондай-ақ одан тысқары жерде толық өндірілген немесе өңделген, тұтынуға (қолдануға) дайын дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіретін өнім берушінің немесе оның үлестес тұлғаларының дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды жеткізуі көзделіп, жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты болғанда қолданылады.
145. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті өнім берушіден:
1) баға ұсынысын;
2) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды;
3) мәлімделген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың осы Қағидалардың 4-тарауының ережелеріне сәйкестігін растайтын құжаттарды сұратады.
146. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде хаттама жасалады, оған:
1) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, олардың саудалық атауының немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
3) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу болжанып отырған өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы;
4) осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларында белгіленген талаптарға сәйкестігі енгізіледі.
147. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шарты осы Қағидалардың 13-тарауы негізінде жасалады.
148. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу мынадай жүйелі іc-шаралардың орындалуын көздейді:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының осы тәсілді қолдануын негіздей отырып, бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізу туралы шешім қабылдауы;
2) тапсырыс берушіні немесе сатып алуды ұйымдастырушыны айқындау және бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу рәсімін өткізу;

7) имеется необходимость в осуществлении закупа до шестидесятидневной потребности (за исключением подпункта 2) настоящего пункта) лекарственных средств и (или) медицинских изделий по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, услуг по учету и реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий, а также до девяностодневной потребности фармацевтических услуг допускается в случаях, когда тендеры по закупу лекарственных средств и (или) медицинских изделий, а также услуг по учету и реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий признаны несостоявшимися;
8) имеется заключенный договор государственно-частного партнерства, в котором предусмотрена поставка лекарственных средств и (или) медицинских изделий поставщиком, производящим готовые к употреблению (применению) лекарственные средства и (или) медицинские изделия, полностью произведенные или переработанные как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, или его аффилированными лицами.
145. При осуществлении закупа способом из одного источника заказчик или организатор закупа запрашивают у потенциального поставщика:
1) ценовое предложение;
2) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика квалификационным требованиям, установленным главой 3 настоящих Правил;
3) документы, подтверждающие соответствие положениям главы 4 настоящих Правил заявленных лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
146. При осуществлении закупа способом из одного источника составляется протокол, в который включаются:
1) обоснование применения способа закупа из одного источника;
2) краткое описание закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий или фармацевтических услуг, их торговое наименование;
3) наименование и местонахождение потенциального поставщика, с которым предполагается заключить договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, и цена такого договора;
4) соответствие требованиям, установленным главами 3 и 4 настоящих Правил.
147. Договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг способом из одного источника заключаются на основании главы 13 настоящих Правил.
148. Организация и проведение закупа способом из одного источника предусматривают выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) принятие решения заказчиком или организатором закупа о проведении закупа способом из одного источника с обоснованием применения данного способа;
2) определение заказчика или организатора закупа и проведение процедур закупа способом из одного источника;

3) әлеуетті өнім берушіге сатып алуға қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесін көрсетіп, бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақырту жіберу;
4) әлеуетті өнім берушінің шақыртуда көзделген құжаттарды қоса беріп, бір көзден алуға қатысу туралы келісімді жіберуі;
5) әлеуетті өнім беруші ұсынған осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды қарау;
6) бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттаманы тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсында орналастыру;
7) әлеуетті өнім берушімен бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттама негізінде сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу.
149. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды өткізу туралы шешімді тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы Қағидаларда көзделген негіздер бойынша сатып алу өткізілмеді деп танылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
150. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті өнім беруші сұратылған құжаттарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттама жасайды және интернет-ресурста орналастырады.
151. Осы тарауға сәйкес жіберілген тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының шақыртуына әлеуетті өнім беруші оны алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға шақыртуда көзделген құжаттарды қоса беріп, сатып алуға қатысатыны туралы өзінің келісімін жібереді. Бұл ретте осы тармақта белгіленген мерзімде жауаптың болмауы сатып алуға қатысудан бас тарту ретінде бағаланады.
12-тарау. Медициналық техниканы сатып алуды жоспарлау және ұйымдастыру
1-параграф. Медициналық техниканы сатып алуды жоспарлау
153. Тапсырыс берушілер медициналық техниканы сатып алуды жүзеге асыру үшін сараптама ұйымы растайтын Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, медициналық техниканың саудалық атауына шекті бағаларды және техникалық сипаттамасын, клиникалық-техникалық негіздемені талдауды және медициналық техниканы сатып алуға арналған техникалық ерекшелік сипаттамаларының әртүрлі өндірушілердің кемінде екі моделіне сәйкестігіне сараптама ұйымы берген сараптамалық қорытындыны алуы қажет.
Сараптамалық қорытындыны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен сараптама ұйымы береді.
154. Тапсырыс берушілер құны 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден аспайтын медициналық техниканы сатып алуды осы Қағидалардың 2-бөліміне сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісу бойынша жүзеге асырады.

3) направление потенциальному поставщику приглашения об участии в закупе способом из одного источника с указанием перечня необходимых документов для участия в закупе;
4) направление потенциальным поставщиком согласия об участии в закупе из одного источника с приложением документов, предусмотренных в приглашении;
5) рассмотрение представленных потенциальным поставщиком документов, подтверждающих их соответствие требованиям настоящих Правил;
6) размещение на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа протокола об итогах закупа способом из одного источника;
7) заключение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг с потенциальным поставщиком на основании протокола об итогах закупа способом из одного источника.
149. Решение о проведении закупа способом из одного источника принимается заказчиком или организатором закупа в течение пяти рабочих дней со дня признания закупа несостоявшимся по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами.
150. Заказчик или организатор закупа в течение пяти рабочих дней со дня представления потенциальным поставщиком запрашиваемых документов формируют и размещают на интернет-ресурсе протокол об итогах закупа способом из одного источника.
151. На приглашение заказчика или организатора закупа, направленное согласно настоящей главе, потенциальный поставщик в течение пяти рабочих дней с момента его получения направляет заказчику, организатору закупа свое согласие об участии в закупе с приложением документов, предусмотренных в приглашении, либо письмо об отказе в участии в закупе с указанием причин. При этом отсутствие ответа в установленный настоящим пунктом срок расценивается как отказ от участия в закупе.
Глава 12. Планирование и организация закупа медицинской техники
Параграф 1. Планирование закупа медицинской техники
153. Заказчикам для осуществления закупа медицинской техники необходимо получение анализа предельных цен на торговое наименование и техническую характеристику медицинской техники, клинико-технического обоснования и экспертное заключение на соответствие характеристик технической спецификации на закуп медицинской техники не менее двум моделям разных производителей, выданное экспертной организацией, за исключением закупа медицинской техники, не имеющей зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан, которое подтверждается экспертной организацией.
Экспертное заключение выдается экспертной организацией, в порядке, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения.
154. Заказчики осуществляют закуп медицинской техники, стоимость которой не превышает 20 000 000 (двадцать миллионов) тенге, в соответствии с разделом 2 настоящих Правил по согласованию с администратором бюджетной программы.

155. Тапсырыс беруші құны 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден жоғары медициналық техниканы бірыңғай дистрибьютор арқылы сатып алады.
2-параграф. Медициналық техниканы сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
156. Тапсырыс берушілер бір бірлігінің құны 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден жоғары медициналық техниканы бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы бірыңғай дистрибьюторға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінім беру арқылы сатып алуды жүзеге асырады, онда:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сатып алынатын медициналық техниканың тізбесі;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша техникалық ерекшелік (техникалық ерекшелікті дайындаған кезде тапсырыс беруші оған медициналық техниканың функционалдық мақсатына әсер ететін, жоқ болуы оны мақсатына қарай қолданудың мүмкін болмауына алып келетін параметрлерді қосады);
3) медициналық техниканы сатып алуға арналған техникалық ерекшелік сипаттамаларының әртүрлі өндірушілердің кемінде екі моделіне сәйкестігі немесе Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтардың жоқ екені туралы сараптама ұйымы берген сараптамалық қорытынды қамтылуға тиіс.
Бұл ретте облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының қарамағындағы тапсырыс берушілер өтінімді бекіту және одан әрі бірыңғай дистрибьюторға ақпараттық жүйе арқылы жіберу үшін өз аумақтылығы жағынан денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына береді.
157. Тапсырыс берушілер (өтінім берушілер) өтінімдегі мәліметтердің дұрыстығы үшін жауапты болады.
158. Бірыңғай дистрибьютор бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы өтінімді алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімді ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен медициналық техниканың мәлімделген сипаттамасына сараптамалық қорытындының сәйкестігін қарайды.
Ескертулер болған кезде бірыңғай дистрибьютор өтінімді тапсырыс берушіге қайтарады.
Тапсырыс беруші оны 10 (он) жұмыс күні ішінде сәйкес келтіруге және бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы бірыңғай дистрибьюторға қайта енгізуге құқылы.
159. Тапсырыс берушінің қайта енгізілген техникалық ерекшелігі 10 (он) жұмыс күнінен асырмай қаралады.
160. Ескертулердің жойылмауы не толық жойылмауы тапсырыс берушінің өтінімі мен техникалық ерекшелігін қабылдамауға негіз болып табылады.

155. Медицинская техника стоимостью свыше 20000000 (двадцать миллионов) тенге приобретается заказчиком через единого дистрибьютора.
Параграф 2. Порядок осуществления закупа медицинской техники
156. Заказчики осуществляют закуп медицинской техники стоимостью свыше 20000000 (двадцать миллионов) тенге за единицу путем подачи единому дистрибьютору посредством информационной системы единого дистрибьютора заявки по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, которая должна содержать:
1) перечень приобретаемой медицинской техники по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) техническую спецификацию по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (при подготовке технической спецификации заказчик включает в нее параметры, влияющие на функциональное назначение медицинской техники, отсутствие которых ведет к невозможности применения по назначению);
3) экспертное заключение о соответствии характеристик технической спецификации на закуп медицинской техники не менее двум моделям разных производителей или отсутствии зарегистрированных в Республике Казахстан аналогов, выданное экспертной организацией.
При этом заказчики, находящиеся в ведении местных органов государственного управления областей, городов республиканского значения, столицы, подают заявки в местные органы государственного управления здравоохранения по своей территориальности для утверждения и дальнейшего направления посредством информационной системы единого дистрибьютору.
157. Заказчики (заявители) несут ответственность за достоверность сведений, содержащихся в заявке.
158. Единый дистрибьютор в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения заявки посредством информационной системы единого дистрибьютора рассматривает заявку на полноту представленных сведений и соответствие экспертного заключения на заявленную характеристику медицинской техники.
При наличии замечаний заявка единым дистрибьютором возвращается заказчику.
Заказчик вправе привести ее в соответствие в течение 10 (десять) рабочих дней и повторно внести единому дистрибьютору посредством информационной системы единого дистрибьютора.
159. Повторно внесенная техническая спецификация заказчика рассматривается не более 10 (десять) рабочих дней.
Неустранение либо неполное устранение замечаний являются основаниям для отклонения заявки и технической спецификации заказчика.
160. Неустранение либо неполное устранение замечаний являются основаниями для отклонения заявки и технической спецификации заказчика.

161. Медициналық техниканы сатып алуды ұйымдастыруды осы Қағидалардың 2 және (немесе) 4-бөлімдеріне сәйкес бірыңғай дистрибьютор жүзеге асырады.
162. Ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде тапсырыс берушілер (өтініш берушілер) бірыңғай дистрибьюторға құны 20000000 (жиырма миллион) теңгеден жоғары медициналық техниканы беру шарттарын жасасу, өнім берушілердің шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізуі туралы ақпарат береді, сондай-ақ сатып алынатын медициналық техниканы беру фактісі бойынша жабдықты қабылдау-беру актісінің көшірмесін ұсынады.
Бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушілер (өтініш берушілер) ақпарат ұсынғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде медициналық техниканың сатып алынуына мониторинг жүргізеді және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есеп береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-бөлімнің 13-тарауының қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13-тарау. Сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсету шартын жасасу
163. Тапсырыс беруші тендер қорытындысы шығарылған күннен не сатып алуды ұйымдастырушыдан сатып алу қорытындысын алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде әлеуетті өнім берушіге қол қойылған сатып алу шартын немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша жасалатын фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты жібереді.
164. Шартты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тендер жеңімпазы оған қол қояды не тапсырыс берушіні оның талаптарымен келіспейтіні немесе қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабардар етеді.
165. Көрсетілген мерзімде қол қойылған шартты немесе талаптармен келіспеу туралы хабарламаны ұсынбау шарт жасасудан бас тарту болып саналады. Келіспеушілікті қарау мерзімі шарт жасасудан бас тартуды ұсынған күннен бастап екі жұмыс күнінен аспайды.
166. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
167. Егер тендердің жеңімпазы белгіленген мерзімде сатып алу шартына немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартқа қол қоюдан жалтарса немесе тапсырыс берушіге оның талаптарымен келіспейтіні туралы хабарламаса, онда тапсырыс беруші осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін және баға ұсынысы жеңімпаздың ұсынысынан кейін екінші болып табылатын тендерге қатысушымен шарт жасасады.

161. Организация закупа медицинской техники осуществляется единым дистрибьютором согласно разделам 2 и (или) 4 настоящих Правил.
162. Ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, заказчики (заявители) представляют единому дистрибьютору информацию о заключении договоров поставки медицинской техники стоимостью свыше 20 000 000 (двадцать миллионов) тенге, внесении поставщиками обеспечения исполнения договора, а также по факту поставки закупаемой медицинской техники представляют копию акта приема-передачи оборудования.
Единый дистрибьютор в течение 5 рабочих дней после представления информации от заказчиков (заявителей) производит мониторинг закупа медицинской техники и представляет уполномоченному органу в области здравоохранения отчет по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Примечание ИЗПИ!
Действие главы 13 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Глава 13. Заключение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг
163. Заказчик в течение пяти календарных дней со дня подведения итогов тендера либо получения итогов закупа от организатора закупа направляет потенциальному поставщику подписанный договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, составляемый по формам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения.
164. В течение десяти рабочих дней со дня получения договора победитель тендера подписывает его либо письменно уведомляет заказчика о несогласии с его условиями или отказе от подписания.
165. Непредставление в указанный срок подписанного договора или уведомления о несогласии с условиями считается отказом от его заключения. Срок рассмотрения отказа не превышает двух рабочих дней со дня представления отказа от заключения договора.
166. Договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг вступают в силу со дня подписания его уполномоченными представителями сторон, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
167. Если победитель тендера уклонился от подписания договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг в установленный срок или не уведомил заказчика о несогласии с его условиями, то заказчик заключает договор с участником тендера, соответствующим требованиям настоящих Правил, и ценовое предложение которого является вторым после предложения победителя.

168. Шартқа өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған ұсыныстың мазмұнын өзгертетін қандай да бір өзгерістерді және (немесе) жаңа талаптарды енгізуге (дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағасын, көлемін азайтуды қоспағанда), оның ішінде шартта көрсетілген саудалық атауды басқа саудалық атаумен ауыстыруға жол берілмейді.
169. Өнім берушіні таңдауға негіз болған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымның құрамы немесе сипаттамасы өзгермеген жағдайда жасалған шартқа:
1) тараптардың өзара келісімі бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағасын және тиісінше шарттың бағасын азайту бөлігінде;
2) тараптардың өзара келісімі бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің көлемін азайту бөлігінде өзгерістер енгізуге жол беріледі.
170. Тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының аудио және бейне тіркеуді қолданып, сатып алу шартына және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа қол қойғанға дейін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайту мақсатында тендер жеңімпазы деп танылған әлеуетті өнім берушімен келіссөз жүргізуге жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші өз қалауы бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайтуға келісетіні немесе келіспейтіні туралы шешім қабылдайды, бұл тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының тендер жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушімен шартқа қол қоюдан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-бөлімнің 14-тарауының қолданылуы 01.01.2024 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-тарау. Шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз ету
171. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың мазмұнын, нысанын және оны кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу талаптарын (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету) осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы айқындайды және тендерлік құжаттамаға, сатып алу шартына және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа енгізілуге тиіс.
172. Кепілдікті қамтамасыз ету сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың бағасынан үш пайызды құрайды және:
1) тапсырыс берушіге қызмет көрсетілетін банкке орналастырылатын ақшалай қаражат түріндегі кепілдік жарна;

168. Не допускаются внесение каких-либо изменений и (или) новых условий в договор (за исключением уменьшения цены лекарственных средств и (или) медицинских изделий, объема), которые изменяют содержание предложения, явившегося основой для выбора поставщика, в том числе замена торгового наименования, указанного в договоре, другим торговым наименованием.
169. Внесение изменения в заключенный договор при условии неизменности состава или характеристики лекарственного средства и (или) медицинского изделия, явившихся основой для выбора поставщика, допускается:
1) по взаимному согласию сторон в части уменьшения цены на лекарственные средства и (или) медицинские изделия и, соответственно, цены договора;
2) по взаимному согласию сторон в части уменьшения объема лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг.
170. Допускается проведение переговоров заказчиком либо организатором закупа с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера, с целью уменьшения цены лекарственных средств и (или) медицинских изделий либо фармацевтической услуги до подписания договора закупа и договора на оказание фармацевтических услуг с применением аудио- и видеофиксации. Потенциальный поставщик принимает решение по своему усмотрению о согласии или несогласии на уменьшение цены лекарственных средств и (или) медицинских изделий или фармацевтической услуги, что не является основанием для отказа заказчиком либо организатором закупа в подписании договора с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера.
Примечание ИЗПИ!
Действие главы 14 приостановлено до 01.01.2024 постановлением Правительства РК от 08.09.2022 № 667 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции.
Глава 14. Гарантийное обеспечение исполнения договора
171. Содержание, форма и условия внесения гарантийного обеспечения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг (далее – гарантийное обеспечение) определяются заказчиком или организатором закупа в соответствии с положениями настоящих Правил и подлежат включению в тендерную документацию, договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг.
172. Гарантийное обеспечение составляет три процента от цены договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг и представляется в виде:
1) гарантийного взноса в виде денежных средств, размещаемых в банке, обслуживающем заказчика;

2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес берілген банк кепілдігі түрінде ұсынылады.
Ақшалай қаражатты кепілдік жарна түріндегі кепілдікті қамтамасыз етуді әлеуетті өнім беруші тапсырыс берушінің тиісті шотына енгізеді.
173. Егер сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың бағасы тиісті қаржы жылына арналған айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, кепілдікті қамтамасыз ету енгізілмейді.
174. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз етуді өнім беруші, егер өзі өзгешені көздемесе, шарт күшіне енген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді.
175. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз етуді тапсырыс беруші өнім берушіге:
1) өнім берушінің шарттық міндеттемелерді орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт бұзылған;
2) өнім беру шарты бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған (беру мерзімінің бұзылуы және шарттың басқа да талаптарының бұзылуы);
3) орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін сатып алу шартында немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартта көзделген айыппұл санкциясын төлемеген жағдайда қайтармайды.
15-тарау. Бірыңғай дистрибьютордан сатып алу
1-параграф. Бірыңғай дистрибьютордың тізбесі
176. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьютордың тізбесін бекітеді, онда дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар қамтылады.
177. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьютордың бекітілген тізбесіне қажетіне қарай өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
178. Тапсырыс берушілер осы Қағидалардың 133-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне кіретін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуды бірыңғай дистрибьютор арқылы жүзеге асырады.
179. Бірыңғай дистрибьютор сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру бағасын көрсете отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша сатып алу нәтижелері туралы есеп береді.
Сатып алу жүзеге асырылмаған жағдайда бірыңғай дистрибьютор 10 (он) жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға сатып алудың өткізілмеген рәсімдері бойынша себептерді көрсете отырып, ақпарат ұсынады.

2) банковской гарантии, выданной в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Гарантийное обеспечение в виде гарантийного взноса денежных средств вносится потенциальным поставщиком на соответствующий счет заказчика.
173. Гарантийное обеспечение не вносится, если цена договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя на соответствующий финансовый год.
174. Гарантийное обеспечение исполнения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг вносится поставщиком не позднее десяти рабочих дней со дня его вступления в силу, если им не предусмотрено иное.
175. Гарантийное обеспечение исполнения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг не возвращается заказчиком поставщику в случаях:
1) расторжения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением поставщиком договорных обязательств;
2) неисполнения или исполнения ненадлежащим образом своих обязательств по договору поставки (нарушение сроков поставки и нарушение других условий договора);
3) неуплаты штрафных санкций за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий, предусмотренных договором закупа или договором на оказание фармацевтических услуг.
Глава 15. Закуп у единого дистрибьютора
Параграф 1. Перечень единого дистрибьютора
176. Уполномоченный орган в области здравоохранения утверждает перечень единого дистрибьютора, который включает в себя лекарственные средства и (или) медицинские изделия.
177. Уполномоченный орган в области здравоохранения вносит изменения и дополнения в утвержденный перечень единого дистрибьютора по мере необходимости.
178. Заказчики осуществляют закуп лекарственных средств и медицинских изделий, входящих в перечень единого дистрибьютора, через единого дистрибьютора, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 133 настоящих Правил.
179. Единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня подведения итогов закупа представляет в уполномоченный орган в области здравоохранения отчет о результатах закупа по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием цены поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
В случае неосуществления закупа единый дистрибьютор в течение 10 (десять) рабочих дней представляет в уполномоченный орган в области здравоохранения информацию с указанием причин по несостоявшимся процедурам закупа.

2-параграф. Жедел, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету және аурулардың профилактикасы үшін дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу
180. Бірыңғай дистрибьютордың тізбесі бойынша сатып алуды жүзеге асыру үшін тапсырыс берушілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру тәртібі мен әдістемесіне сәйкес тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде электрондық құжат түрінде қалыптастырылған өтінімдерді бірыңғай дистрибьюторға береді.
Тапсырыс берушілердің өтінімдері сатып алу шарты жасалатын сәтке дейін олардың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сатып алудың үлгілік шартында көзделген талаптарды сақтай отырып, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыруға келісім білдіруінің нысаны болып табылады.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
181. Тапсырыс берушілерде дәл сол қаржы жылы қосымша қажеттілік туындаған кезде тапсырыс берушілер бірыңғай дистрибьюторға бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат түрінде қалыптастырылған сатып алуға қосымша өтінімдер ұсынады.
182. Бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушілерден бастапқы өтінімді алғаннан кейін дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуды осы Қағидалардың 2 және (немесе) 4-бөлімдеріне сәйкес төмендемейтін қор көлемін есепке ала отырып жүзеге асырады.
183. Сатып алуды өткізгеннен кейін бірыңғай дистрибьютор прайс-парақты бекітеді және прайс-парақ бекітілгеннен кейін оны үш күн ішінде тапсырыс берушілерге тиісті қаржы жылына арналған бюджетті қалыптастыру (түзету) үшін жібереді.
184. Сатып алу шартының жобасын ресімдеу үшін тапсырыс берушілер жыл сайын бірыңғай дистрибьютордан прайс-парақты алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей қаржыландыру көлеміне сәйкес бірыңғай дистрибьюторға бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат түрінде қалыптастырылған бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағына сәйкес түзетілген өтінімді жібереді.

Параграф 2. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий для оказания скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи и профилактики заболеваний
180. Заказчики для осуществления закупа по перечню единого дистрибьютора представляют единому дистрибьютору заявки, сформированные в информационной системе единого дистрибьютора в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью заказчика в соответствии с порядком и методикой формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.
Заявки заказчиков до момента заключения договора закупки являются формой выражения их согласия осуществить закуп лекарственных средств, медицинских изделий с соблюдением условий, предусмотренных типовым договором закупки, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 180 - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
181. При возникновении у заказчиков в том же финансовом году дополнительной потребности заказчики представляют единому дистрибьютору дополнительные заявки на закуп, сформированные в информационной системе единого дистрибьютора в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью заказчика.
182. Единый дистрибьютор после получения первичной заявки от заказчиков осуществляет закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий с учетом объема неснижаемого запаса согласно разделу 2 и (или) 4 настоящих Правил.
183. После проведения закупа единый дистрибьютор утверждает и направляет заказчикам для формирования (корректировки) бюджета на соответствующий финансовый год прайс-лист в течение трех дней после его утверждения.
184. Для оформления проекта договора закупки заказчики ежегодно не позднее десяти рабочих дней после получения прайс-листа от единого дистрибьютора в соответствии с объемом финансирования направляют единому дистрибьютору скорректированную заявку в соответствии с прайс-листом единого дистрибьютора, сформированную в информационной системе единого дистрибьютора в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью заказчика.

185. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдер болған, қайта ұйымдастырылған, таратылған және қаржыландыру қысқартылған жағдайларда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органымен, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен немесе қормен келісілген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың санын бастапқы өтінімде көрсетілген санынан он пайыздан жоғары азайтуға жол беріледі.
186. Тапсырыс берушілер бірыңғай дистрибьютордан дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс беруші арасында дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алудың үлгілік шартына сәйкес құрылған және жасалған сатып алу шарттарының негізінде жүзеге асырады.
187. Тапсырыс берушілер шарт жасасу үшін бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесіне тапсырыс беруші басшысының (оны алмастыратын адамның) атқаратын лауазымын растайтын құжаттың нөмірі мен күні; шеңберінде сатып алу жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның нөмірі мен атауы; төлем деректемелері, дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру орны (мекенжайы) көрсетілген ақпаратты енгізеді. Бірыңғай дистрибьютордың сұрау салуы бойынша жарғының немесе ереженің көшірмесі ұсынылады.
188. Бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушілерден түзетілген өтінімді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тапсырыс берушілерге қабылдау-беру актісі бойынша не бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат түрінде сатып алу шарттарын қол қоюға жібереді.
189. Тапсырыс берушілер бірыңғай дистрибьютордан сатып алу шарттарын алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей оларға қол қояды, мөрмен бекітеді және бірыңғай дистрибьюторға қабылдау-беру актісі бойынша не бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат түрінде береді.
3-параграф. Амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу
190. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті есептеуді тапсырыс берушілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру тәртібі мен әдістемесіне сәйкес жүргізеді.
Бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға арналған өтінімдерді тапсырыс берушілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру тәртібі мен әдістемесіне сәйкес қалыптастырады.

185. Допускается уменьшение количества лекарственных средств и (или) медицинских изделий свыше десяти процентов от количества, указанного в первичной заявке, в случаях наличия противопоказаний к применению у детей согласно инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, реорганизации, ликвидации и сокращения финансирования, согласованные с местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченным органом в области здравоохранения или фондом.
186. Заказчики осуществляют закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий у единого дистрибьютора на основании договоров закупки, составленных и заключенных в соответствии с типовым договором закупки лекарственных средств и (или) медицинских изделий между единым дистрибьютором и заказчиком, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
187. Для заключения договора заказчики в информационной системе единого дистрибьютора вносят информацию: с указанием номера и даты документа, подтверждающего занимаемую должность руководителя заказчика (лица, его замещающего); номера и наименования бюджетной программы, в рамках которой осуществляется закуп; платежных реквизитов, места поставки (адрес) лекарственных средств и (или) медицинских изделий. По запросу единого дистрибьютора представляется копия устава или положения.
188. Единый дистрибьютор в течение десяти рабочих дней со дня получения скорректированной заявки от заказчиков направляет на подписание заказчикам договоры закупки по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа.
189. Заказчики не позднее десяти рабочих дней со дня получения договоров закупки от единого дистрибьютора подписывают, скрепляют печатью и передают их единому дистрибьютору по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа.
Параграф 3. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий для амбулаторного лекарственного обеспечения
190. Расчет потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях производится заказчиками в соответствии с порядком и методикой формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.
Заявки на лекарственные средства и медицинские изделия, сформированные в информационной системе единого дистрибьютора, формируются заказчиками в соответствии с порядком и методикой формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.

Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
191. Қор бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған республика бойынша қажеттілік есептерінің жиынтығын сатып алу үшін бірыңғай дистрибьюторға (өтінімдер мәртебесі бар) жібереді.
192. Бірыңғай дистрибьютор қордан алынған қажеттіліктің алдын ала есептерінің негізінде оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидалардың 2 және (немесе) 4-бөлімдеріне сәйкес дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу рәсіміне кіріседі.
Сатып алуды өткізгеннен кейін бірыңғай дистрибьютор тиісті қаржы жылына арналған прайс-парақты бекітеді және қорға, тапсырыс берушілерге жібереді, онда халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, саудалық атауы, дәрілік нысаны (сипаттамасы), өлшем бірлігі, өлшеп-оралуы, дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың өлшем бірлігінің бағасы, өндірушінің атауы, елдің атауы көрсетілген бірыңғай дистрибьютор сатып алған дәрілік заттардың тізбесі; құрамы (техникалық сипаттамасы), саудалық атауы, өлшем бірлігі, өлшеп-орауы, өндірушінің атауы, елдің атауы көрсетілген медициналық бұйымдардың тізбесі қамтылады.
193. Бірыңғай дистрибьютор мен қордың арасында Кодекстің 69-бабының 3-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана) бөлінісінде сатып алу үшін бірыңғай дистрибьюторға қор ұсынған денсаулық сақтау субъектілерінің жиынтық түзетілген қажеттілігі сомасының шегінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің құнына ақы төлеу шарты жасалады.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер құнын төлеу шарты шеңберінде қор фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер құнын төлеу шарты сомасының 100 (жүз) пайызына дейінгі мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемді жүзеге асырады, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер құнын төлеу шартына сәйкес аванстық (алдын ала) төленген төлем сомасын кейіннен:
1) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында төтенше жағдайдың қолданысы кезеңіне;
2) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының жаңа коронавирус инфекциясын жариялауына байланысты дағдарысты жағдай кезеңіне;
3) халықтың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін немесе төндіруі мүмкін дағдарысты жағдайлар кезеңінде елдің әлеуметтік экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қабылданған денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның құқықтық актілерінің ережелеріне сәйкес ұстап қалады.

Сноска. Пункт 190 - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
191. Свод расчетов потребности по республике, сформированный в информационной системе единого дистрибьютора, фондом направляется единому дистрибьютору для закупа (имеют статус заявок).
192. Единый дистрибьютор на основании полученных предварительных расчетов потребности от фонда не позднее пятнадцати рабочих дней после их получения приступает к процедуре закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий согласно разделам 2 и (или) 4 настоящих Правил.
После проведения закупа единый дистрибьютор утверждает и направляет фонду, заказчикам прайс-лист на соответствующий финансовый год, содержащий перечень закупленных единым дистрибьютором лекарственных средств, с указанием: международного непатентованного наименования или состава, торгового наименования, лекарственной формы (характеристики), единицы измерения, фасовки, цены за единицу измерения лекарственных средств и (или) медицинских изделий, наименования производителя, наименования страны; перечень медицинских изделий с указанием: состава (технической характеристики), торгового наименования, единицы измерения, фасовки, наименования производителя, наименования страны.
193. Между единым дистрибьютором и фондом заключается договор оплаты стоимости фармацевтических услуг в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения, согласно пункту 3 статьи 69 Кодекса, в пределах суммы сводной скорректированной потребности субъектов здравоохранения, представленной фондом единому дистрибьютору для закупа, в разрезе административно-территориальной единицы (области, городов республиканского значения, столицы).
В рамках договора оплаты стоимости фармацевтических услуг фонд осуществляет авансовую (предварительную) оплату в размере до 100 (ста) процентов от суммы договора оплаты стоимости фармацевтических услуг с последующим удержанием суммы выплаченной авансовой (предварительной) оплаты согласно договору оплаты стоимости фармацевтических услуг:
1) на период действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан;
2) на период кризисной ситуации, связанной с объявлением Всемирной организацией здравоохранения новой коронавирусной инфекции;
3) в соответствии с положениями правовых актов уполномоченного органа в области здравоохранения, принятых для обеспечения социальной экономической безопасности страны в период кризисных ситуаций, создающих или могущих создать угрозу жизни и здоровью населения.

194. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын және (немесе) қор активтерін оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында бірыңғай дистрибьютордың қор ақы төлейтін фармацевтикалық көрсетілетін қызметі шеңберінде дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағалары денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген халықаралық патенттелмеген атауға шекті бағалардан және саудалық атауға шекті бағалардан аспауға тиіс.
195. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды келесі қаржы жылына сатып алуды жүзеге асыру мақсатында тапсырыс берушілердің өтінімдері мен қордан қажеттіліктің алдын ала есеп-қисаптары бірыңғай дистрибьюторға жыл сайын 1 маусымнан кешіктірілмей ұсынылады.
Бірыңғай дистрибьютор алынған тапсырыс берушілердің өтінімдері және қордан қажеттіліктің алдын ала есеп-қисаптары негізінде осы Қағидалардың 2 және (немесе) 4-бөлімдеріне сәйкес сатып алу рәсіміне кіріседі.
Бұл ретте бірыңғай дистрибьюторға мынадай жағдайларда:
1) дәл сол қаржы жылында тиісті қаржы жылына дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуды жүргізу кезінде тапсырыс берушілер мәлімдеген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың көлемін пропорционалды азайту қажеттігі туындағанда;
2) тапсырыс берушілер мәлімдеген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың көлемін беруге әлеуетті өнім берушілерден ұсыныстар болмағанда ішінара сатып алуды жүзеге асыруға жол беріледі.
196. Бюджет қаражатын және (немесе) қордың активтерін оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, медициналық қызметтерді көрсететін ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар) медициналық ұйымдар мәлімдеген дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың көлеміне мониторингті жүзеге асырады.
197. Туберкулезге қарсы мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдары немесе АИТВ инфекциясының профилактикасы мен оны емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары немесе амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдары мен бірыңғай дистрибьютордың арасында жыл сайын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша бекітілген халықты қордың активтері есебінен амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін дәрілік заттарды берудің өтеусіз шарттары жасалады.
198. Денсаулық сақтау субъектілері амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде халыққа дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды тегін босату мақсатында бірыңғай дистрибьютормен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қордың активтері есебінен сатып алынатын дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру шартын жасайды.

194. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств и (или) активов фонда, выделяемых для закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, цены на лекарственные средства и (или) медицинские изделия в рамках оплачиваемой фондом фармацевтической услуги единого дистрибьютора не должны превышать предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения.
195. В целях осуществления закупа на следующий финансовый год лекарственных средств и (или) медицинских изделий заявки заказчиков и предварительные расчеты потребности от фонда представляются единому дистрибьютору ежегодно не позднее 1 июня.
Единый дистрибьютор на основании полученных заявок заказчиков и предварительных расчетов потребности от фонда приступает к процедуре закупа в соответствии с разделами 2 и (или) 4 настоящих Правил.
При этом единым дистрибьютором допускается осуществление частичного закупа в случаях:
1) возникновения необходимости пропорционального уменьшения объема заявленных заказчиками лекарственных средств и (или) медицинских изделий при проведении закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий на соответствующий финансовый год в том же финансовом году;
2) отсутствия предложений от потенциальных поставщиков на поставку объема, заявленного заказчиками лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
196. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств и (или) активов фонда местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, ведомственные подразделения (организации), оказывающие медицинские услуги, осуществляют мониторинг за заявляемыми медицинскими организациями объемами лекарственных средств и медицинских изделий.
197. Между специализированными противотуберкулезными организациями здравоохранения или организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ-инфекции, или организациями здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения, и единым дистрибьютором ежегодно заключаются безвозмездные договоры поставки лекарственных средств для амбулаторного лекарственного обеспечения прикрепленного населения за счет активов фонда по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
198. В целях бесплатного отпуска населению лекарственных средств и (или) медицинских изделий в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения субъекты здравоохранения заключают с единым дистрибьютором договор поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий, закупаемых за счет активов фонда, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.

199. Бірыңғай дистрибьютор қажеттіліктің түзетілген жиынтығын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде туберкулезге қарсы мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдарына және АИТВ инфекциясының профилактикасы мен оны емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдарына, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілеріне қабылдау-беру актісі бойынша не осындай денсаулық сақтау ұйымдарының электрондық поштасына бір уақытта хабарлама тарата отырып, бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат түрінде қордың активтері есебінен дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің өтеусіз шарттарын қол қоюға жібереді.
200. Туберкулезге қарсы мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдары мен АИТВ инфекциясының профилактикасы және оны емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілері бірыңғай дистрибьютордан дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің өтеусіз шарттарын алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей оларға қол қояды, мөрмен бекітеді және оларды қабылдау-беру актісі бойынша не бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат түрінде бірыңғай дистрибьюторға береді.
201. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ағымдағы жылғы он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей қорға, бірыңғай дистрибьюторға, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, медициналық қызметтер көрсететін ведомстволық бөлімшелерге (ұйымдарға) келесі қаржы жылы әкімшілік-аумақтық бірлік (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана) бөлінісінде амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде қаржыландырудың нақтыланған көлемін жібереді.
202. Тапсырыс берушілерде дәл сол қаржы жылы бөлінген қаражат шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қосымша қажеттілік туындаған кезде ағымдағы қаржы жылы ішінде қосымша өтінімдер жинау денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру тәртібі мен әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бірыңғай дистрибьютор ағымдағы қаржы жылы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың қосымша көлемін сатып алуды тапсырыс берушілердің қосымша қажеттілік есептерінің негізінде тоқсанына бір реттен сиретпей жүзеге асырады.

199. Единый дистрибьютор в течение десяти рабочих дней со дня получения скорректированного свода потребности направляет на подписание специализированным противотуберкулезным организациям здравоохранения и организациям здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ-инфекции, организациям здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения, а также субъектам здравоохранения, безвозмездные договоры поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий за счет активов фонда по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа с одновременной рассылкой уведомлений на электронную почту таких организаций здравоохранения.
200. Специализированные противотуберкулезные организации здравоохранения и организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ-инфекции, организации здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения, а также субъекты здравоохранения не позднее десяти рабочих дней со дня получения безвозмездных договоров поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий от единого дистрибьютора подписывают, скрепляют печатью и передают их единому дистрибьютору по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа.
201. Уполномоченный орган в области здравоохранения не позднее пятнадцатого декабря текущего года направляет в фонд, единому дистрибьютору, местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, ведомственным подразделениям (организациям), оказывающим медицинские услуги, уточненный объем финансирования в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения в разрезе административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы) в следующем финансовом году.
202. При возникновении у заказчиков в том же финансовом году дополнительной потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках выделенных средств сбор дополнительных заявок в течение текущего финансового года осуществляется в соответствии с порядком и методикой формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.
Единым дистрибьютором закуп дополнительного объема лекарственных средств, медицинских изделий в текущем финансовом году осуществляется не реже одного раза в квартал на основании дополнительных расчетов потребности заказчиков.

Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
203. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын және (немесе) қор активтерін оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуге бөлінген қаржы қаражатының пайдаланылуына (игерілуіне), рецептілердің жазылуына (дәрілік заттардың тағайындалуына), дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың халыққа қолжетімділігіне мониторингті, қажет болған кезде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс, республикалық маңызы бар қала мен астана) шегінде бөлуді (қайта бөлуді) жүзеге асырады.
Ескерту. 203-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.07.2022 № 499 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16-тарау. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді берушілерге шығындарды өтеу тәртібі
204. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шартта белгіленген дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың құнын және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шартта белгіленген, пайыздық арақатынаста көрсетілген сыйақы мөлшерін фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді берушілерге ай сайын өтейді.
Бұл ретте дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың құны халықаралық патенттелмеген атауға шекті бағалардан және саудалық атауға шекті бағалардан аспайды.
205. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді берушілерге іс жүзінде көрсетілген қызметтер үшін шығындарды қамтамасыз етілген тізілімдер (рецепттер тізілімі) туралы ұсынылған деректерді бөлінген қаражат шегінде амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді есепке алу жүйесіндегі деректермен салыстырып тексеру негізінде орындалған жұмыстардың актілеріне сәйкес өтейді. Шарт сомасы қызметтердің іс жүзінде көрсетілетін көлемі есепке алынып түзетіледі.

Сноска. Пункт 202 - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
203. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств и (или) активов фонда, выделяемых для закупа лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляют мониторинг использования (освоения) выделенных финансовых средств на амбулаторное лекарственное обеспечение, выписки (назначения лекарственных средств) рецептов, доступность лекарственных средств и медицинских изделий населению, распределение (перераспределение) лекарственных средств и медицинских изделий при необходимости в пределах административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения и столицы).
Сноска. Пункт 203 - в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2022 № 499 (вводится в действие с 01.07.2022).
Глава 16. Порядок возмещения затрат поставщикам фармацевтических услуг
204. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы ежемесячно возмещают поставщикам фармацевтических услуг стоимость лекарственных средств, медицинских изделий, установленную договором об оказании фармацевтических услуг, и размер вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий, выраженный в процентном соотношении, установленный договором об оказании фармацевтических услуг.
При этом стоимость лекарственных средств, медицинских изделий не превышает предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование.
205. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы возмещают затраты поставщикам фармацевтических услуг за фактически оказанные услуги в соответствии с актами выполненных работ на основании сверки представленных данных об обеспеченных реестрах (реестр рецептов) с данными в информационной системе учета амбулаторного лекарственного обеспечения в пределах выделенных средств. Сумма договора корректируется с учетом фактически оказанного объема услуг.

4-бөлім. Бірыңғай дистрибьютордың сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
17-тарау. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушілерден, Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдардан бір көзден алу тәсілімен сатып алу
1-параграф. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушілерден, Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдардан бір көзден алу тәсілімен сатып алуды өткізу негіздемесі
206. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды:
1) отандық тауар өндірушіден немесе шетелдік тауар өндірушіден сатып алу:
халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және (немесе) сипаттамасы бойынша Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар сатып алынған;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында сатып алынған;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою мақсатында сатып алынған жағдайларда;
Кодекстің 246-бабының 1-тармағына сәйкес саудалық атауы бойынша дәрілік заттар сатып алынған;
тендер тәсілімен сатып алу өткізілмеген жағдайларда;
2) Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдар арқылы сатып алу:
егер дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды отандық тауар өндірушіден немесе шетелдік тауар өндірушіден сатып алынған;
дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды орфандық ауруларды емдеу үшін сатып алынған жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 206-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушіден дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу тәртібі
207. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушіден халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және (немесе) сипаттамасы бойынша Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыру мақсатында бірыңғай дистрибьютор алдағы қаржы жылына медициналық ұйымдардан бастапқы өтінімдерді жинау аяқталған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізімін ұсыну үшін сараптама ұйымына сұрату жібереді.
Сараптама ұйымы сұрату алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықаралық патенттелмеген атауын, дәрілік нысанын (сипаттамасын), белгіленген дозалануын және (немесе) шоғырлануын, өлшем бірлігін, тіркеу куәлігінің нөмірін, саудалық атауын, өндірушісін көрсете отырып, Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізімін бірыңғай дистрибьюторға жібереді.

Раздел 4. Порядок осуществления закупа единым дистрибьютором
Глава 17. Закуп способом из одного источника у иностранных или отечественных товаропроизводителей, международных организаций, учрежденных Организацией Объединенных Наций
Параграф 1. Основания проведения закупа способом из одного источника у иностранных или отечественных товаропроизводителей, международных организаций, учрежденных Организацией Объединенных Наций
206. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий осуществляется:
1) у отечественного товаропроизводителя или иностранного товаропроизводителя в случаях:
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан по международному непатентованному наименованию (составу) и (или) характеристике;
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий в целях предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций;
закупа лекарственных средств по торговому наименованию в соответствии с пунктом 1 статьи 246 Кодекса;
если закуп способом тендера не состоялся;
2) через международные организации, учрежденные Организацией Объединенных Наций, в случаях:
если закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий у отечественного товаропроизводителя или иностранного товаропроизводителя не состоялся;
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий для лечения орфанных заболеваний.
Сноска. Пункт 206 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок закупа способом из одного источника у иностранного или отечественного товаропроизводителя лекарственных средств и медицинских изделий
207. В целях осуществления закупа у иностранного или отечественного товаропроизводителя лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан по международному непатентованному наименованию (составу) и (или) характеристике, единый дистрибьютор в течение одного рабочего дня с момента окончания сбора первичных заявок от медицинских организаций на предстоящий финансовый год направляет запрос в экспертную организацию для представления списка лекарственных средств и медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан.
Экспертная организация в течение пяти рабочих дней с даты получения запроса направляет единому дистрибьютору список лекарственных средств и медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан, с указанием международного непатентованного наименования, лекарственной формы (характеристики), определенной дозировки и (или) концентрации, единицы измерения, номера регистрационного удостоверения, торгового наименования, производителя.

208. Бірыңғай дистрибьютор шетелдік және (немесе) отандық дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірушісінен ұсынылған құжаттарды хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарау үшін комиссия құрады және сатып алу рәсімдерін өткізу туралы хабарландыруды орналастырады.
Бірыңғай дистрибьютордың шешімімен бекітілген дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу рәсімін өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастырылады және мынадай мәліметтерден тұрады:
бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы, дәрілік нысаны (сипаттамасы), өлшем бірлігі, өлшем бірлігі үшін сатып алу бағасы, сатып алудың көлемі, жалпы сомасы, өндірушінің тіркеу куәлігінің немесе рұқсат беру құжатының нөмірі, беру графигі көрсетілген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдар тізбесі;
сатып алуға қатысуға құжаттарды қабылдау аяқталатын күні мен орны.
Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
209. Бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу рәсімдерін өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде шетелдік және (немесе) отандық тауар өндірушілерді сатып алу өткізілетіні туралы хабарландырудың орналастырылғаны туралы электрондық пошта арқылы хабардар етеді.
210. Шетелдік және (немесе) отандық тауар өндіруші сатып алуға қатысу үшін құжаттарды хабарландыру орналастырылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынады.
211. Комиссия шетелдік және (немесе) отандық тауар өндірушінің құжаттарын хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
Қарау қорытындысы бойынша комиссия рұқсат беру хаттамасын қалыптастырады.
212. Комиссия ұсынылған құжаттардың хабарландыру шарттарына сәйкестігін бағалау үшін қажет болған жағдайда арнайы білімді және (немесе) техникалық танымды талап ететін мәселелер бойынша тиісті салалардан сарапшыны (сарапшыларды) тартады.
213. Комиссия шешім қабылдаған кезде сарапшының дауыс беруге құқығы жоқ.
Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сарапшы қол қояды, комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі, бұл ұсынымдық сипатта болады және өтінімдерді бағалау кезінде ескеріледі.
214. Комиссия аудио- және (немесе) бейнетіркеуді қолдана отырып, рұқсат беру хаттамасының негізінде дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің түпкілікті бағасын, көлемін, графигін, ақы төлеу шарттарын айқындау бойынша шетелдік және (немесе) отандық тауар өндірушілермен келіссөздер жүргізеді.
Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды шетелдік тауар өндірушіден сатып алу туралы шешімді комиссия шарт шетел валютасында жасалған жағдайда бос ақша қаражаты қорының болуын ескере отырып қабылдайды.
Келіссөздер қорытындысы бойынша сатып алу қорытындыларының хаттамасына қол қойылады.

208. Единый дистрибьютор создает комиссию для рассмотрения представленных документов от иностранного и (или) отечественного товаропроизводителя лекарственных средств и (или) медицинских изделий на предмет соответствия условиям объявления и требованиям настоящих Правил и размещает объявление о проведении процедур закупа.
Объявление о проведении процедур закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, утвержденное решением единого дистрибьютора, размещается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора и содержит следующие сведения:
наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
перечень лекарственных средств и (или) медицинских изделий с указанием международного непатентованного наименования и (или) торгового наименования, лекарственной формы (характеристики), единицы измерения, цены закупа за единицу измерения, количества, общей суммы закупа, номера регистрационного удостоверения или разрешительного документа производителя, графика поставки;
дату и место окончания приема документов на участие в закупе.
Сноска. Пункт 208 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
209. Единый дистрибьютор в течение одного рабочего дня со дня размещения объявления о проведении процедур закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий посредством электронной почты извещает иностранных и (или) отечественных товаропроизводителей о размещении объявления о проведении закупа.
210. Иностранный и (или) отечественный товаропроизводитель в течение десяти рабочих дней со дня размещения объявления предоставляет документы для участия в закупе.
211. Комиссия в течение двадцати рабочих дней рассматривает документы иностранного и (или) отечественного товаропроизводителя на предмет соответствия условиям объявления и требованиям настоящих Правил.
По итогам рассмотрения комиссия формирует протокол допуска.
212. Комиссия при необходимости привлекает эксперта (экспертов) из соответствующих областей для оценки соответствия представленных документов условиям объявления по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.
213. Эксперт не имеет права голоса при принятии комиссией решения.
Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом, прилагается к протоколу комиссии, которое носит рекомендательный характер и учитывается при оценке заявок.
214. Комиссия на основании протокола допуска проводит переговоры с иностранными и (или) отечественными товаропроизводителями по определению окончательной цены, объема, графика поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий, условий оплаты с применением аудио- и (или) видеофиксации.
Решение о закупе у иностранного товаропроизводителя лекарственных средств и (или) медицинских изделий принимается комиссией с учетом наличия запаса свободных денежных средств в случае заключения договора в иностранной валюте.
По итогам переговоров подписывается протокол итогов закупа.

215. Сатып алу қорытындылары туралы хаттамалардың негізінде бірыңғай дистрибьютор өнім берудің азаматтық-құқықтық шартын (келісімді), ал қолданыстағы өнім беру шарты болған жағдайда – отандық тауар өндірушімен немесе шетелдік тауар өндірушімен жоспарланатын қаржы жылына қосымша келісім жасасады.
Шетелдік немесе отандық тауар өндірушіден халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және (немесе) сипаттамасы бойынша Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар сатып алынған жағдайда шартқа электрондық форматта цифрлық қолтаңба арқылы қол қоюға жол беріледі.
216. Шетелдік немесе отандық тауар өндіруші бірыңғай дистрибьюторға:
1) халықаралық патенттелмеген атауы, дәрілік нысаны (сипаттамасы), өлшем бірлігі, өлшем бірлігі үшін бағасы, саны, жалпы сомасы, тіркеу куәлігінің нөмірі, Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның рұқсаты (қорытындысы), саудалық атауы, өндірушісі, беру графигі, Инкотермс 2020 халықаралық қағидаларына сәйкес беру шарттары көрсетілген баға ұсынысын;
2) отандық тауар өндіруші үшін – мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманы, шетелдік тауар өндіруші үшін – шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын шетелдік тауар өндірушінің құжаты не егер шетелдік тауар өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағында өкілдігі (филиалы) болса, онда өкілдікті (филиалды) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманы және өкілдік (филиал) туралы ережені;
3) дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) өткізу құқығын растайтын құжаттар: рұқсат (лицензия), GMP немесе GDP сертификатын (бар болса);
4) шетелдік және (немесе) отандық тауар өндіруші өкілінің сатып алуға қатысуға және өнім беру шартын (келісімін) жасасуға өкілеттіктері туралы құжатты ұсынады.
Бұл ретте шетелдік тауар өндірушілер осы тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың заңдастырылған немесе мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасын апостиль қойылған көшірмелер түрінде ұсынады.
Егер ағымдағы жылы шетелдік және (немесе) отандық тауар өндірушімен шарт қолданылған жағдайда, осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.

215. На основании протоколов об итогах закупа единый дистрибьютор заключает гражданско-правовой договор поставки (соглашение), а в случае наличия действующего договора поставки – дополнительное соглашение на планируемый финансовый год с отечественным товаропроизводителем или иностранным товаропроизводителем.
В случае закупа у иностранного или отечественного товаропроизводителя лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан по международному непатентованному наименованию (составу) и (или) характеристике, допускается подписание договора в электронном формате посредством цифровой подписи.
216. Иностранный или отечественный товаропроизводитель предоставляет единому дистрибьютору:
1) ценовое предложение с указанием международного непатентованного наименования, лекарственной формы (характеристики), единицы измерения, цены за единицу измерения, количества, общей суммы, номера регистрационного удостоверения, разрешение (заключение) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз на территорию Республики Казахстан, торгового наименования, производителя, графика поставки, условий поставки согласно международным правилам Инкотермс 2020;
2) для отечественного товаропроизводителя – справку о государственной регистрации, для иностранного товаропроизводителя – документ иностранного товаропроизводителя, подтверждающий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, либо, если иностранный товаропроизводитель имеет представительство (филиал) на территории Республики Казахстан, то справку о государственной регистрации представительства (филиала) и положение о представительстве (филиале);
3) документы, подтверждающие право на производство и (или) реализацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий: разрешение (лицензия), сертификат GMP или GDP (при наличии);
4) документ о полномочиях представителя иностранного и (или) отечественного товаропроизводителя на участие в закупе и заключение договора поставки (соглашения).
При этом иностранные товаропроизводители предоставляют документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) настоящего пункта, в виде легализованных или апостилированных копий с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки.
Документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, в случае, если в текущем году действовал договор с иностранным и (или) отечественным товаропроизводителем, не представляются.

217. Қажет болған жағдайда шетелдік немесе отандық тауар өндірушіге ұсынылған құжаттарды толықтыру мүмкіндігі беріледі.
Қосымша құжаттар қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етілген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылады.
218. Шетелдік заңды тұлғаның филиалынан не Қазақстан Республикасында шетелдік тауар өндірушінің заңды тұлғасы ретінде тіркелген еншілес компаниядан немесе фармацевтикалық компанияның тобына кіретін және Қазақстан Республикасының аумағына дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды экспорттауға уәкілеттік берілген заңды тұлғадан сатып алуды жүзеге асырған кезде бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың шетелдік тауар өндірушісінің шетелдік заңды тұлғаның филиалын не еншілес компания құрғанын растайтын құжаттарды қосымша сұратады.
219. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру шарты (келісімі) шетелдік валютада жасалған жағдайда жеткізу шартының осы валютамен бағасы жоспарланатын қаржы жылына соңғы келіссөздер күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша бекітіледі.
Бұл ретте шарттың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша есептелген ұлттық валютадағы бағасы тиісті лот бойынша сатып алуға бөлінген сомадан және халықаралық патенттелмеген атау және саудалық атау бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайды.
Ескерту. 219-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
220. Тапсырыс берушінің қосымша өтінімдері бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алу шетелдік тауар өндірушіден өнім беру шартында көрсетілген валютада тіркелген баға бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте тапсырыс берушілер үшін прайс-парақтағы баға валюта бағамына және тиісті қаржы жылына арналған сатып алу шарты бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін шетелдік тауар өндіруші ұсынатын жеңілдікке қарамастан, тиісті қаржы жылына арналған сатып алу шарты бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін өзгеріссіз қалады.
221. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушімен жасалған дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру шарты (келісімі) мынадай:
1) тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер орындалғаннан кейін (Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар сатып алынған жағдайда) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және сипаттамасы бойынша аналогтары Қазақстан Республикасында тіркелген;

217. В случае необходимости иностранному или отечественному товаропроизводителю предоставляется возможность дополнить представленные документы.
Дополнительные документы представляются в течение трех рабочих дней с момента уведомления о необходимости представления дополнительных документов.
218. При осуществлении закупа у филиала иностранного юридического лица либо дочерней компании, зарегистрированной в Республике Казахстан в качестве юридического лица иностранного товаропроизводителя или юридического лица, входящего в группу фармацевтической компании и уполномоченного экспортировать лекарственные средства и (или) медицинские изделия на территорию Республики Казахстан, единый дистрибьютор дополнительно запрашивает документы, подтверждающие учреждение иностранным товаропроизводителем лекарственных средств и (или) медицинских изделий филиала иностранного юридического лица либо дочерней компании.
219. В случае заключения договора поставки (соглашения) лекарственных средств и (или) медицинских изделий в иностранной валюте, цена договора поставки фиксируется в данной валюте на планируемый финансовый год по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на день последних переговоров.
При этом цена договора в национальной валюте, рассчитанная по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, не превышает сумму, выделенную для закупа по соответствующему лоту, и предельную цену, установленную уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и торговому наименованию.
Сноска. Пункт 219 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
220. Закуп способом из одного источника по дополнительным заявкам заказчика осуществляется у иностранного товаропроизводителя по фиксированной цене в валюте, указанной в договоре поставки.
При этом цена прайс-листа для заказчиков остается неизменной до полного исполнения обязательств по договору закупки на соответствующий финансовый год вне зависимости от валютного курса и скидки, предоставляемой иностранным товаропроизводителем до полного исполнения обязательств по договору закупки на соответствующий финансовый год.
221. Договор поставки (соглашение) лекарственных средств и (или) медицинских изделий, заключенный с иностранным или отечественным товаропроизводителем, подлежит расторжению в случаях:
1) регистрации в Республике Казахстан аналогов лекарственного средства и (или) медицинского изделия по международному непатентованному наименованию (составу) и характеристике после исполнения обязательств на соответствующий финансовый год (в случае закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан);

2) тараптардың бірі міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған;
3) дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар бірыңғай дистрибьютордың тізбесінен алып тасталған жағдайларда бұзылуға тиіс.
222. Комиссия Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру шарты (келісімі) жасалған не сатып алу өткізілмеді деп танылған кезден бастап өз қызметін тоқтатады.
223. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушіден дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу мынадай:
1) шетелдік және (немесе) отандық тауар өндірушілер құжаттарды ұсынбаған;
2) комиссия ұсынылған құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейді деп таныған;
3) комиссия осы Қағидалардың 239-тармағында көзделген жағдайда өндірушінің сатып алуға одан әрі қатысуынан бас тартқан;
4) шетелдік және (немесе) отандық тауар өндіруші сатып алуға қатысудан жазбаша бас тартқан жағдайларда өтпеді деп танылады.
224. Шетелдік немесе отандық тауар өндірушіден дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор сатып алуды осы Қағидалардың 7 және (немесе) 8-тарауларына сәйкес өткізеді.
3-параграф. Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдар арқылы бір көзден алу тәсілімен сатып алу тәртібі
225. Бірыңғай дистрибьютор Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдар арқылы сатып алуды осы Қағидалардың 206-тармағының 2) тармақшасында айқындалған жағдайда жүзеге асырады.
Ескерту. 225-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
226. Бірыңғай дистрибьютор арнайы білім және (немесе) техникалық таным талап етілетін мәселелер бойынша қажет болған кезде бейінді мамандықтардың сарапшысын (сарапшыларын) тартады.
227. Сараптамалық қорытынды ұсынымдық сипатта болады және оны бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдау кезінде ескереді.
Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сарапшы қол қояды және бірыңғай дистрибьюторға жіберіледі.
228. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне кірмейтін дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп туындаған жағдайларда;
2) орфандық ауруларды емдеу үшін сатып алуға жол беріледі.
Бұл ретте бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне кірмейтін, осы тармақта көзделген жағдайларда сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізімін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жібереді және дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың сипаттамаларын, сондай-ақ дәрілік заттар үшін – халықаралық патенттелмеген атауын немесе құрамын, медициналық бұйым үшін – атауын немесе құрамын көрсетуді қамтиды.

2) неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств одной из сторон;
3) исключения лекарственных средств и (или) медицинских изделий из перечня единого дистрибьютора.
222. Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения договора поставки (соглашения) лекарственных средств и (или) медицинских изделий с иностранным или отечественным товаропроизводителем либо признания закупа несостоявшимся.
223. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий у иностранного или отечественного товаропроизводителя признается несостоявшимся в случаях:
1) непредставления документов иностранными и (или) отечественными товаропроизводителями;
2) признания комиссией представленных документов не соответствующими требованиям настоящих Правил;
3) отклонения комиссией производителя от дальнейшего участия в закупе в случае, предусмотренном пунктом 239 настоящих Правил;
4) письменного отказа иностранного и (или) отечественного товаропроизводителя от участия в закупе.
224. В случае признания закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий у иностранного или отечественного товаропроизводителя несостоявшимся, единый дистрибьютор проводит закуп согласно главам 7 и (или) 8 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок закупа способом из одного источника через международные организации, учрежденные Организацией Объединенных Наций
225. Единый дистрибьютор осуществляет закуп через международные организации, учрежденные Организацией Объединенных Наций, в случаях, определенных в подпункте 2) пункта 206 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 225 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
226. Единый дистрибьютор при необходимости привлекает эксперта (экспертов) профильных специальностей по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.
227. Экспертное заключение носит рекомендательный характер и учитывается единым дистрибьютором при принятии решения.
Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и направляется единому дистрибьютору.
228. По поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не входящих в перечень единого дистрибьютора:
1) в случаях возникновения угрозы санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) для лечения орфанных заболеваний.
При этом список лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не входящих в перечень единого дистрибьютора, закупаемых в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, направляется уполномоченным органом в области здравоохранения и содержит характеристики лекарственных средств и (или) медицинских изделий, а также указание для лекарственных средств международного непатентованного наименования или состава, для медицинского изделия – наименования или состава.

229. Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйым арқылы сатып алуды жүзеге асыру кезінде ол дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның бағасын, сондай-ақ беруге байланысты барлық шығыстарды өтеу үшін қажетті, бірақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайтын қосымша алымдарға арналған шығындарды көрсете отырып, баға ұсынысын береді.
230. Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйым арқылы сатып алынған дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беруді жүзеге асыру кезінде осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген талаптар қойылмайды.
231. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйым арқылы сатып алу кезінде өнім беру туралы шартта (келісімде) көрсетілген сома мөлшерінде алдын ала төлеуге жол беріледі.
Бұл ретте тапсырыс берушілер үшін прайс-парақтағы баға валюта бағамы мен тиісті қаржы жылына арналған сатып алу шарты бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйым ұсынатын жеңілдікке қарамастан өзгеріссіз қалады.
232. Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйым арқылы беру кезінде берумен байланысты ілеспе қызметтер көрсету үшін үшінші тұлғаларды тартуға жол беріледі.
18-тарау. Веб-портал арқылы бір көзден алу тәсілімен сатып алу
1-параграф. Веб-портал арқылы бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру негіздемесі
233. Дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды бір көзден алу тәсілімен сатып алу өнім берушіден қолданыстағы өнім беру шарты немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тиісті қаржы жылына жасалған қосымша келісім бойынша:
1) ағымдағы қаржы жылы ішінде қажеттілік ұлғайған кезде;
2) төмендемейтін қорды қалыптастыру немесе толықтыру үшін;
3) инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу үшін;
4) төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою үшін жүзеге асырылады.
2-параграф. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
234. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуда мынадай іс-шаралар көзделеді:
1) бірыңғай дистрибьютордың қолданыстағы өнім беру шарты немесе тиісті негіздемесі бар өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тиісті қаржы жылына жасалған қосымша келісім бойынша өнім берушіден бір көзден алу тәсілімен сатып алуды өткізу туралы шешім қабылдауы;

229. При осуществлении закупа через международную организацию, учрежденную Организацией Объединенных Наций, ею предоставляются ценовое предложение с указанием цены лекарственного средства и (или) медицинского изделия, а также затраты на дополнительные сборы, необходимых для погашения всех расходов, связанных с поставкой, но не выше предельной цены, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения.
230. При осуществлении поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий, закупленных через международную организацию, учрежденную Организацией Объединенных Наций, требования, установленные пунктом 11 настоящих Правил, не предъявляются.
231. При закупе лекарственных средств и (или) медицинских изделий через международную организацию, учрежденную Организацией Объединенных Наций, допускается предварительная выплата в размере суммы, указываемой в договоре (соглашении) о поставке.
При этом цена прайс-листа для заказчиков остается неизменной вне зависимости от валютного курса и скидки, предоставляемой международной организацией, учрежденной Организацией Объединенных Наций, до полного исполнения обязательств по договору закупки на соответствующий финансовый год.
232. При поставке через международную организацию, учрежденную Организацией Объединенных Наций, допускается привлечение третьих лиц для оказания сопутствующих услуг, связанных с поставкой.
Глава 18. Закуп способом из одного источника посредством веб-портала
Параграф 1. Основание осуществления закупа способом из одного источника посредством веб-портала
233. Закуп лекарственного средства и (или) медицинского изделия способом из одного источника осуществляется у поставщика по действующему договору поставки или дополнительному соглашению, заключенному на соответствующий финансовый год в рамках долгосрочного договора поставки:
1) при увеличении потребности в течение текущего финансового года;
2) для формирования или пополнения неснижаемого запаса;
3) для предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
4) для предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций.
Параграф 2. Порядок осуществления закупа способом из одного источника
234. Закуп способом из одного источника предусматривает следующие мероприятия:
1) принятие единым дистрибьютором решения о проведении закупа способом из одного источника у поставщика по действующему договору поставки или дополнительному соглашению, заключенному на соответствующий финансовый год в рамках долгосрочного договора поставки с соответствующим обоснованием;

2) өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы хабарлама жіберу;
3) өнім берушінің өнім беру мөлшері мен мерзімдерін көрсете отырып, бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуы туралы растауын не ресми бас тартуды алу;
4) бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы веб-порталда орналастыру;
5) өнім беру шартына немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шартына қосымша келісімге электрондық цифрлық қолтаңбалардың көмегімен веб-порталда қол қою.
Веб-портал арқылы жасалған қолданыстағы өнім беру шарты болған жағдайда, осы тармақтың 1) – 4) тармақшаларында көрсетілген іс-шаралар веб-портал арқылы жүзеге асырылады.
235. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу рәсімін тараптар өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы хабарлама және өнім беру шартына немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тиісті қаржы жылына жасалған қосымша келісімге қосымша келісімнің жобасы жіберілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде аяқтайды.
Ескерту. 235-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
236. Тараптар белгіленген мерзімдерде өнім беру шартына немесе қосымша келісімге қосымша келісімге қол қоймаған жағдайда сатып алу өткізілмеді деп танылады.
19-тарау. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу, сондай-ақ төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою үшін сатып алу
237. Жазбаша тапсырманы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьюторға жібереді, онда:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі мен саны;
2) болжамды баға;
3) қаржыландыру көзі айқындалады.
238. Сатып алу мынадай тәсілдердің бірімен:
1) өнім берушілерден қолданыстағы өнім беру шарттары немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тиісті қаржы жылына жасалған қосымша келісімдер бойынша бір көзден алу тәсілімен;
2) осы Қағидалардың 7, 8-тарауларына сәйкес өтінімдерді толықтыру мүмкіндігінсіз тендер тәсілімен өткізіледі.
Бұл ретте тендерлер шексіз мәрте өткізілуі мүмкін;
3) осы Қағидалардың 17-тарауының 1-параграфына сәйкес шетелдік немесе отандық тауар өндірушілерден өткізіледі.
239. Ұсынылатын дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды беру мерзімдері мен саны келіссөздер нысанасы, ал егер ұсынылатын шарттар комиссияны қанағаттандырмаса, өтінімді қабылдамауға негіз болып табылады.

2) направление поставщику уведомления о закупе способом из одного источника;
3) получение подтверждения поставщика об участии в закупе способом из одного источника с указанием количества и сроков поставки либо официального отказа;
4) размещение протокола об итогах закупа способом из одного источника на веб-портале;
5) подписание с помощью электронных цифровых подписей на веб-портале дополнительного соглашения к договору поставки или долгосрочному договору поставки.
В случае наличия действующего договора поставки, заключенного посредством веб-портала, мероприятия, указанные в подпунктах 1) – 4) настоящего пункта, осуществляются посредством веб-портала.
235. Процедура закупа способом из одного источника завершается сторонами в течение двадцати рабочих дней со дня направления поставщику уведомления о закупе способом из одного источника и проекта дополнительного соглашения к договору поставки или дополнительного соглашения, заключенному на соответствующий финансовый год в рамках долгосрочного договора поставки.
Сноска. Пункт 235 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
236. В случае неподписания сторонами дополнительного соглашения к договору поставки или дополнительному соглашению в установленные сроки закуп признается несостоявшимся.
Глава 19. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий для предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, а также предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций
237. Письменное поручение направляется единому дистрибьютору уполномоченным органом в области здравоохранения, в котором определяются:
1) перечень и количество лекарственных средств и медицинских изделий;
2) прогнозная цена;
3) источник финансирования.
238. Закуп проводится одним из следующих способов:
1) у поставщиков способом из одного источника по действующим договорам поставки или дополнительным соглашениям, заключенным на соответствующий финансовый год в рамках долгосрочного договора поставки;
2) способом тендера в соответствии с главами 7, 8 настоящих Правил без возможности дополнения заявок.
При этом тендеры могут проводиться неограниченное количество раз;
3) у иностранных или отечественных товаропроизводителей в соответствии с параграфом 1 главы 17 настоящих Правил.
239. Сроки поставки и количество предлагаемого лекарственного средства и (или) медицинского изделия являются предметом переговоров, а в случае, если предлагаемые условия не устраивают комиссию, – основанием отклонения заявки.

240. Беру шарттарында (келісімдерде) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шарт бағасының жүз пайызына дейінгі мөлшерде алдын ала ақы төлеуге жол беріледі.
20-тарау. Дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құруға және (немесе) жаңғыртуға ниеті бар әлеуетті өнім берушілер арасында өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға веб-портал арқылы конкурс
1-параграф. Дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құруға және (немесе) жаңғыртуға ниеті бар әлеуетті өнім берушілер арасында өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу тәртібі
241. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға конкурс өткізу мақсатында бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушілердің дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу жөніндегі өтініштерін ескере отырып, номенклатура жобасын қалыптастырады және оны Кодекстің 264-бабының 2-тармағына сәйкес жұмыс істейтін формулярлық комиссияның қарауына жібереді.
Формулярлық комиссия номенклатураның жобасын мақұлдағаннан кейін бірыңғай дистрибьютор оны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға келісуге жібереді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін номенклатураның жобасын бірыңғай дистрибьютор бекітеді.
242. Әлеуетті өнім берушілердің номенклатура жобасын қалыптастыру үшін өтініштерін бірыңғай дистрибьютор жыл сайын 31 желтоқсаннан кешіктірмей қабылдайды және жыл сайын 1 наурызға дейін формулярлық комиссияның қарауына жібереді.
243. Номенклатура жобасы Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға енгізілген дәрілік заттардың атауларын қамтиды.
244. Номенклатураға отандық тауар өндірушілер тіркеген, сондай-ақ өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар енгізілмейді.
245. Конкурсқа осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілер қатысады.
246. Өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға конкурс өткізу үшін бірыңғай дистрибьютор комиссия құрады және оның құрамын бекітеді.
247. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде тоғыз адамды құрайды әрі төрағадан, төрағаның орынбасарынан және:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның фармацевтикалық өнеркәсіпке жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшенің басшысынан төмен емес біреуден аспайтын жұмыскерін (келісу бойынша);

240. В договорах поставки (соглашениях) допускается предварительная оплата в размере до ста процентов от цены договора по решению уполномоченного органа в области здравоохранения.
Глава 20. Конкурс на заключение долгосрочных договоров поставки среди потенциальных поставщиков, имеющих намерение на создание и (или) модернизацию производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий посредством веб-портала
Параграф 1. Порядок заключения долгосрочных договоров поставки среди потенциальных поставщиков, имеющих намерение на создание и (или) модернизацию производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий
241. В целях проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий единый дистрибьютор с учетом обращений потенциальных поставщиков по заключению долгосрочных договоров поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий формирует проект номенклатуры и направляет его на рассмотрение формулярной комиссии, действующей согласно пункту 2 статьи 264 Кодекса.
После одобрения формулярной комиссией проекта номенклатуры единый дистрибьютор направляет его на согласование в уполномоченный орган в области здравоохранения.
После согласования с уполномоченным органом в области здравоохранения проект номенклатуры утверждается единым дистрибьютором.
242. Обращения потенциальных поставщиков для формирования проекта номенклатуры принимаются единым дистрибьютором ежегодно не позднее 31 декабря и направляются на рассмотрение формулярной комиссии ежегодно до 1 марта.
243. Проект номенклатуры включает в себя наименования лекарственных средств, включенных в Казахстанский национальный лекарственный формуляр.
244. В номенклатуру не включаются лекарственные средства и (или) медицинские изделия, зарегистрированные отечественными товаропроизводителями, а также по которым имеется заключенный долгосрочный договор поставки.
245. В конкурсе участвуют потенциальные поставщики, соответствующие квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил.
246. Для проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки единый дистрибьютор создает комиссию и утверждает ее состав.
247. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее девяти человек и состоит из председателя, заместителя председателя и членов, включающих:
1) не более одного работника уполномоченного органа в области здравоохранения, не ниже руководителя структурного подразделения, курирующего фармацевтическую промышленность (по согласованию);

2) инвестицияларды тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысынан төмен емес біреуден аспайтын жұмыскерін (келісу бойынша);
3) сараптама ұйымының дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мамандандырылған сараптамасы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес біреуден аспайтын жұмыскерін (келісу бойынша);
4) бірыңғай дистрибьютордың құрылымдық бөлімшелер басшыларынан төмен емес жұмыскерлерін;
5) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер (бұдан әрі – "Атамекен" ҰКП) палатасының біреуден аспайтын жұмыскерін және (немесе) өкілін (келісу бойынша);
6) денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктердің біреуден аспайтын жұмыскерін қамтитын мүшелерден (келісу бойынша) тұрады.
248. Бірыңғай дистрибьютордың басшысы комиссияның төрағасы болып тағайындалады.
Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары орындайды.
249. Комиссия өз қызметін өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға конкурс өткізілмеді деп танылған кезден бастап тоқтатады.
250. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютор жұмыскерлерінің қатарынан тағайындалады, ол комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды, ол:
1) веб-порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) комиссияның дауыс беру қорытындысы бойынша алдын ала рұқсат беру хаттамасының жобасын, сондай-ақ рұқсат беру хаттамасын қалыптастыруды;
3) алдын ала рұқсат беру хаттамасын, сондай-ақ рұқсат беру хаттамасын веб-порталда жариялауды;
4) комиссия мүшесінің жоқтығын растайтын ұсынылған құжаттың (бар болса) электрондық көшірмесін веб-порталда орналастыруды;
5) конкурстың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда оның көшірмесін орналастыра отырып, тұтастай конкурстың немесе қандай да бір лоттың күшін веб-порталда жоюды;
6) шарт жасасу үшін конкурс қорытындылары туралы хабардар етуді уақтылы қамтамасыз етеді.
251. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
252. Комиссия арнайы білімді және (немесе) техникалық танымды талап ететін мәселелер бойынша өтінімнің конкурс талаптарына сәйкестігін бағалау үшін тиісті салалардан сарапшыны (сарапшыларды) тартады.

2) не более одного работника уполномоченного органа в сфере реализации государственной политики по привлечению инвестиций, не ниже руководителя структурного подразделения (по согласованию);
3) не более одного работника экспертной организации, не ниже руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы специализированной экспертизы лекарственных средств и (или) медицинских изделий (по согласованию);
4) работников единого дистрибьютора не ниже руководителей структурных подразделений;
5) не более одного работника и (или) представителя Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП "Атамекен") (по согласованию);
6) не более одного работника неправительственных общественных объединений в области здравоохранения (по согласованию).
248. Председателем комиссии назначается руководитель единого дистрибьютора.
Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет заместитель.
249. Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения долгосрочного договора поставки либо признания несостоявшимся конкурса на заключение долгосрочного договора поставки.
250. Секретарь комиссии назначается из числа работников единого дистрибьютора, не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений, который своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении конкурса;
2) формирование по итогам голосования комиссии проекта протокола предварительного допуска, а также протокола допуска;
3) публикацию на веб-портале протокола предварительного допуска, а также протокола допуска;
4) размещение на веб-портале электронной копии представленного документа, подтверждающего отсутствие члена комиссии (при наличии);
5) отмену на веб-портале конкурса в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признания недействительным с размещением его копии;
6) информирование об итогах конкурса для заключения договора.
251. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовали председатель комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
252. Комиссия привлекает эксперта (экспертов) из соответствующих областей для оценки соответствия заявки требованиям конкурса по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.

253. Сарапшылар конкурстық өтінімдер ашылғанға дейін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі.
254. Сараптамалық қорытынды ұсынымдық сипатта болады және өтінімдерді бағалау кезінде ескеріледі.
Веб-портал сараптамалық қорытындыға сарапшы қол қойғаннан кейін оны комиссия мүшелеріне автоматты түрде жібереді.
255. Мына:
1) сатып алу рәсімдерінің нәтижелеріне мүдделі;
2) бірыңғай дистрибьютордың не ведомстволық бағынысты, еншілес және қарамағындағы ұйымдардың бірінші басшыларының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылатын адам сарапшы бола алмайды.
256. Конкурс өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімдер ашылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн қалғанда веб-порталда мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
257. Өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізу туралы хабарландыруда:
1) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
2) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, олардың техникалық сипаттамалары көрсетілген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың номенклатурасы (лоттың нөмірі көрсетілген);
3) өтінімдерді қабылдау аяқталатын күні мен уақыты қамтылады.
258. Өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші веб-порталда тіркеледі және өтінімге қажетті құжаттарды қоса тіркеу немесе оларды веб-порталда көзделген нысандар бойынша электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен толтыру жолымен өтінім береді.
259. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша (электрондық көшірмелерде) әлеуетті өнім берушінің конкурсқа қатысуға арналған конкурстық өтінімінде:
техникалық-экономикалық негіздеме немесе мынадай бөлімдер:
инвестициялық жобаның мақсаты және операторы туралы ақпарат;
инвестициялық жобаның құны және қаржыландыру көздері туралы ақпарат;
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың Қазақстан Республикасында және (немесе) басқа елдерде тіркелуі туралы ақпарат, сондай-ақ тіркеу куәлігінің нөмірлері мен күндері көрсетілген өндірілетін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізімі;
өндіру жоспарланатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізімі;
өнімді өткізу бағдарламасын қоса алғанда, коммерциялық бөлім;
технологияның сипаттамасын мен сипаттамасы бар технологиялық жабдықтың тізбесін қоса алғанда, техникалық бөлім;
экологиялық бөлім;
қаржы бөлімі;
әлеуметтік-экономикалық бөлім;
жобалық тәуекелдер туралы ақпарат;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құру және (немесе) жаңғырту жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру мерзімдері және кезеңдері туралы ақпарат;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құру және (немесе) жаңғырту жөніндегі инвестициялық жобаны іске асырудың тоқсандық графигі;
әрбір атау бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру кезеңінің басталатын күндері туралы ақпарат;
инфрақұрылым туралы ақпарат қамтылатын бизнес-жоспар болады.

253. Эксперты регистрируются на веб-портале в качестве его пользователя до вскрытия конкурсных заявок.
254. Экспертное заключение носит рекомендательный характер и учитывается при оценке заявок.
Веб-портал автоматически рассылает членам комиссии экспертное заключение после его подписания экспертом.
255. Экспертом не может являться лицо:
1) заинтересованное в результатах процедур закупа;
2) являющееся близким родственником, супругом (супругой) или свойственником первых руководителей единого дистрибьютора либо его подведомственных, дочерних и зависимых организаций.
256. Объявление о проведении конкурса публикуется на государственном и русском языках на веб-портале в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором не менее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до дня вскрытия конкурсных заявок.
257. Объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки содержит:
1) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
2) номенклатуру лекарственных средств и (или) медицинских изделий (с указанием номера лота) с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств и (или) медицинских изделий, их технических характеристик;
3) дату и время окончания приема заявок.
258. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставки, регистрируется на веб-портале и подает заявку путем прикрепления к заявке необходимых документов или их заполнения по предусмотренным на веб-портале формам с помощью электронной цифровой подписи.
259. Конкурсная заявка потенциального поставщика на участие в конкурсе по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, содержит (в электронных копиях):
технико-экономическое обоснование или бизнес-план, содержащий следующие разделы:
цель и информацию об операторе инвестиционного проекта;
информацию о стоимости и источниках финансирования инвестиционного проекта;
список производимых лекарственных средств и (или) медицинских изделий с указанием информации о регистрации лекарственных средств и (или) медицинских изделий в Республике Казахстан и (или) других странах, а также номера и даты регистрационного удостоверения;
список планируемых к производству лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
коммерческий раздел, включая программу сбыта продукции;
технический раздел, включая описание технологии и перечень технологического оборудования с описанием;
экологический раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
информацию о проектных рисках;
информацию о сроках и этапах реализации инвестиционного проекта по созданию и (или) модернизации производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
поквартальный график реализации инвестиционного проекта по созданию и (или) модернизации производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
информацию о датах начала периода поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий по каждому наименованию;
информацию об инфраструктуре.

260. Өтінімдер дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды шығару бойынша әртүрлі өндірістік желілерге ұсынылған жағдайда техникалық-экономикалық негіздемедегі және (немесе) бизнес-жоспардағы ақпарат әрбір өндірістік желі бойынша жеке-жеке көрсетіледі.
261. Конкурстық өтінім әлеуетті өнім берушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі, әлеуетті өнім берушінің қалауы бойынша ол ашылған кезге дейін өзгертіледі немесе кері қайтарып алынады.
262. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге:
1) өтінімді ашқаннан кейін оны кері қайтарып алуға;
2) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге мүмкіндік бермейді.
263. Комиссия мүшелері конкурс жарияланғанға дейін веб-порталда тіркеледі, онда өтінімдерді қарайды, әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтініміне рұқсат беруге немесе қабылдамауға дауыс береді.
264. Өтінімдер болмаған кезде веб-портал ашу қорытындыларын және хаттамаларын автоматты түрде және бір мезгілде жариялайды.
265. Өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін веб-портал оларды қарау үшін қолжетімді етеді және ашу хаттамасын оның нөмірін, жариялау уақытын және мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде жариялайды, онда:
1) конкурстың нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландырудағы лоттардың тізбесі;
4) әлеуетті өнім берушілердің атаулары БСН (ЖСН), өтінімдер берген уақыты мен күні;
5) өтінімдер берілмеген лоттар;
6) лоттар және өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
266. Комиссия хатшысы ашу хаттамасы жарияланған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде салалық қорытынды алу үшін әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға веб-портал арқылы жібереді.
267. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган өтінімдерді веб-портал арқылы алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға инвестициялық жобаны комиссияның қарауы үшін веб-порталда көзделген нысан бойынша инвестициялық жобаның орындылығы немесе орынсыздығы туралы салалық қорытындыны жібереді.
268. Веб-портал салалық қорытындыға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қол қойғаннан кейін оны комиссия мүшелеріне автоматты түрде жібереді.
269. Салалық қорытынды техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) бизнес-жоспар негізінде мынадай өлшемшарттар бойынша беріледі: жобаның пысықталу дәрежесі, қаржыландыру көздері, тиісті нысаналы мақсаты бар жер учаскесімен қамтамасыз етілуі.
270. Әлеуетті өнім берушілердің веб-порталдағы конкурстық өтінімдері ашық болып табылады және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның салалық қорытындысы алынғаннан кейін келесі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде комиссияның қарауына жатады.

260. В случае представления заявки на разные производственные линии по выпуску лекарственных средств и (или) медицинских изделий информация в технико-экономическом обосновании и (или) бизнес-плане указывается по каждой производственной линии отдельно.
261. Конкурсная заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления потенциальному поставщику, которая изменяется или отзывается по усмотрению потенциального поставщика до момента ее вскрытия.
262. Веб-портал не позволяет потенциальному поставщику:
1) отозвать заявку после ее вскрытия;
2) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока.
263. Члены комиссии до объявления конкурса регистрируются на веб-портале, где рассматривают заявки, голосуют за допуск или отклонение конкурсной заявки потенциального поставщика.
264. При отсутствии заявок веб-портал автоматически и одновременно публикует протоколы вскрытия и итогов.
265. По истечении срока приема заявок веб-портал делает их доступными для рассмотрения и автоматически публикует протокол вскрытия с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование конкурса;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов в объявлении;
4) наименования потенциальных поставщиков, БИН (ИИН), время и даты представления заявок;
5) лоты, на которые заявки не представлены;
6) лоты и наименования потенциальных поставщиков, представивших заявки.
266. Секретарь комиссии в течение двух рабочих дней со дня опубликования протокола вскрытия посредством веб-портала направляет заявки потенциальных поставщиков в уполномоченный орган в области здравоохранения для получения отраслевого заключения.
267. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение двадцати рабочих дней с даты получения заявок посредством веб-портала направляет единому дистрибьютору отраслевое заключение по форме, предусмотренной веб-порталом, о целесообразности или нецелесообразности для рассмотрения комиссией инвестиционного проекта.
268. Веб-портал автоматически рассылает членам комиссии отраслевое заключение после его подписания уполномоченным органом в области здравоохранения.
269. Отраслевое заключение выдается на основании технико-экономического обоснования и (или) бизнес-плана по критериям: степень проработанности проекта, источники финансирования, обеспеченность земельным участком с соответствующим целевым назначением.
270. Конкурсные заявки потенциальных поставщиков на веб-портале являются открытыми и подлежат рассмотрению комиссией в течение 10 (десять) рабочих дней со следующего дня после получения отраслевого заключения уполномоченного органа в области здравоохранения.

271. Комиссия ұсынылған құжаттардың (бағалау өлшемшарттарын (балдық жүйе) растау үшін ұсынылған құжаттарды қоспағанда) осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда мұндай әлеуетті өнім берушілерге алдын ала рұқсат беру хаттамасы веб-порталда жарияланған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінімдерді сәйкес келтіру құқығын береді.
Бағалау өлшемшарттарын (балдық жүйе) растау үшін ұсынылған құжаттарды комиссия өтінімге толықтыру ретінде қарамайды.
272. Өтінімге толықтыруларды ашу конкурстық өтінімдерге толықтыруларды ұсыну мерзімі өткеннен кейінгі бірыңғай дистрибьютордың жұмыс күні сағат 10.00-де жүргізіледі.
273. Конкурстық өтінімдерге толықтыруларды конкурстық комиссия оларды ашқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды, оның қорытындысы бойынша рұқсат беру хаттамасына қол қойылады және жарияланады.
274. Осы тараудың талаптарына сәйкес кері қайтарылмаған екі және одан көп өтінім ұсынылған (лотта бәсекелес ортаның болуы) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың атаулары бойынша жеңімпазды комиссия балдық жүйемен айқындайды.
275. Дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құруға ниеті бар әлеуетті өнім берушілердің өтініміне мынадай бағалау өлшемшарттары (балдық жүйе) қолданылады:
1) инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын қаржы қаражатының бар-жоғын растау (әрбір техникалық-экономикалық негіздеме немесе бизнес-жоспар үшін қолданылады):
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын өзінің қаржы қаражаты (әлеуетті өнім берушінің шотында тиісті қаржы қаражатының бар-жоғы туралы банктің анықтамасы, актілермен және (немесе) қаржылық құжаттармен расталған мүлікті сатып алу-сату шарттары) – 2 балл;
немесе
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын тартылатын қаржы қаражатын (қарыз берушінің осындай қаражатының бар екенін растайтын құжаттармен қоса, қаржы қаражатын қарызға алу шарты, кредиттік лимит беру туралы шарт) – 1 балл;
2) дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құру үшін пайдаланылатын жер учаскесінің бар-жоғын растау (әрбір техникалық-экономикалық негіздеме немесе бизнес-жоспар үшін қолданылады) – 1 балл:
меншігінде (инвестициялық жобаға сәйкес келетін нысаналы мақсаты көрсетілген жер учаскесіне акт, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және конкурс жарияланған күннен кейін берілген оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама)
немесе
жалдауда, сенімгерлік басқаруда, уақытша жер пайдалануда (инвестициялық жобаға сәйкес келетін нысаналы мақсаты көрсетілген жер учаскесіне акт) немесе жергілікті атқарушы органның жер учаскесін бөлу туралы оң шешімі;

271. Комиссия в случае выявления несоответствия представленных документов (за исключением документов, представленных для подтверждения критерии оценки (бальная система)) требованиям настоящих Правил предоставляет таким потенциальным поставщикам право приведения заявок в соответствие в течение 3 (три) рабочих дней со дня публикации протокола предварительного допуска на веб-портале.
Документы, представленные для подтверждения критериев оценки (бальная система), в качестве дополнения к заявке комиссией не рассматриваются.
272. Вскрытие дополнений к заявке производится в 10.00 часов рабочего дня единого дистрибьютора, следующего за днем истечения срока представления дополнений к конкурсным заявкам.
273. Дополнения к конкурсным заявкам рассматриваются конкурсной комиссией в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их вскрытия, по итогам которого подписывается и публикуется протокол допуска.
274. По наименованиям лекарственных средств и (или) медицинских изделий, по которым представлены две и более заявки (наличие конкурентной среды в лоте), не отклоненные в соответствии с требованиями настоящей главы, победитель определяется комиссией по балльной системе.
275. К заявке потенциальных поставщиков, имеющих намерение на создание производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий, применяются следующие критерии оценки (балльная система):
1) подтверждение о наличии финансовых средств, покрывающих полностью реализацию инвестиционного проекта (применяется для каждого технико-экономического обоснования или бизнес-плана):
собственные финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (справка банка о наличии на счету потенциального поставщика соответствующих финансовых средств, договора купли-продажи имуществ, подтвержденные актами и (или) финансовыми документами) – 2 балла;
или
привлекаемые финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (договор займа финансовых средств с приложением подтверждающих документов о наличии таких средств у займодателя, договор о предоставлении кредитного лимита) – 1 балл;
2) подтверждение о наличии земельного участка, используемого для создания производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий (применяется для каждого технико-экономического обоснования или бизнес-плана) – 1 балл:
в собственности (акт на земельный участок с указанием целевого назначения, соответствующего инвестиционному проекту, справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, выданная не ранее даты объявления конкурса)
или
в аренде, доверительном управлении, временном землепользовании (акт на земельный участок с указанием целевого назначения, соответствующего инвестиционному проекту), или положительное решение местного исполнительного органа о выделении земельного участка;

3) құрылысқа жобалау-сметалық құжаттаманың мемлекеттік сараптама қорытындысының болуы (әрбір техникалық-экономикалық негіздеме немесе бизнес-жоспар үшін қолданылады) – 1 балл;
4) техникалық-экономикалық негіздемеге және немесе бизнес-жоспарға сәйкес дәрілік заттар және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдар өндірісіне арналған технологиялық жабдықтың бар-жоғын растау (технологиялық жабдықтың меншік құқығында (өзге заттық құқықта) болуын растайтын құжат) – 2 балл;
5) мәлімделген өнімге ғылыми-технологиялық бастаманы растау (өтінімдегі әрбір лот үшін қолданылады):
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар үшін технологиялар трансфері (қаржылық және коммерциялық бөлікті қоспағанда, технологиялар трансфері туралы шарт) – 2 балл;
немесе
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың меншікті әзірлемелері (дәрілік заттар үшін меншікті фармацевтикалық әзірлемелерді растайтын құжат және медициналық бұйымдар үшін патент) – 3 балл;
6) ғылыми-зерттеу институттарымен (Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары), зертханалармен, "Ғылым қоры" акционерлік қоғамымен бірлескен әзірлемелерді және (немесе) әлеуетті өнім беруші үшін кадрлар даярлауға арналған келісімнің және (немесе) меморандумның болуы (өтінім үшін қолданылады) – 1 балл.
276. Дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін жаңғыртуға ниеті бар әлеуетті өнім берушілердің өтініміне мынадай бағалау өлшемшарттары (балдық жүйе) қолданылады:
1) инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын қаржы қаражатының бар-жоғын растау (әрбір техникалық-экономикалық негіздеме немесе бизнес-жоспар үшін қолданылады):
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын өзінің қаржы қаражаты (әлеуетті өнім берушінің шотында тиісті қаржы қаражатының бар-жоғы туралы банктің анықтамасы, актілермен және/немесе қаржы құжаттарымен расталған мүлікті сатып алу-сату шарты) – 2 балл;
немесе
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын тартылатын қаржы қаражаты (қарыз берушінің осындай қаражатының бар екенін растайтын құжаттармен қоса, қаржы қаражатын қарызға алу шарты, кредиттік лимит беру туралы шарт) – 1 балл;
2) әлеуетті өнім берушінің немесе оның құрылтайшысының (қатысушысының) Қазақстан Республикасының аумағындағы бес жылдан астам фармацевтикалық өндіріс тәжірибесі (дәрілік заттар немесе медициналық бұйымдар өндірісіне рұқсат беретін лицензия немесе құжат) (өтінім үшін қолданылады) – 1 балл;
3) белгіленген тәртіппен берілген қолданыстағы индустриялық сертификаттың болуы (өтінім үшін қолданылады) – 0,5 балл;

3) наличие заключения государственной экспертизы проектно-сметной документации на строительство (применяется для каждого технико-экономического обоснования или бизнес-плана) – 1 балл;
4) подтверждение о наличии технологического оборудования для производства лекарственных средств и (или) изделий медицинского назначения в соответствии с технико-экономическим обоснованием и/или бизнес-планом (документ, подтверждающий наличие на праве собственности (иное вещное право) технологического оборудования) – 2 балла;
5) подтверждение научно-технологической инициативы на заявленную продукцию (применяется для каждого лота в заявке):
трансфер технологий для лекарственных средств и (или) медицинских изделий (договор о трансфере технологий, за исключением финансовой и коммерческой части) – 2 балла;
или
собственные разработки лекарственных средств и (или) медицинских изделий (документ, подтверждающий собственные фармацевтические разработки для лекарственных средств, и патент для медицинских изделий) – 3 балла;
6) наличие соглашения и (или) меморандума с научно-исследовательскими институтами (высшие учебные заведения Республики Казахстан), лабораториями, акционерным обществом "Фонд науки" на совместные разработки и (или) подготовку кадров для потенциального поставщика (применяется для заявки) – 1 балл.
276. К заявке потенциальных поставщиков, имеющих намерение на модернизацию производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий, применяются следующие критерии оценки (балльная система):
1) подтверждение о наличии финансовых средств, покрывающих полностью реализацию инвестиционного проекта (применяется для каждого технико-экономического обоснования или бизнес-плана):
собственные финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (справка банка о наличии на счету потенциального поставщика соответствующих финансовых средств, договора купли-продажи имуществ, подтвержденные актами и/или финансовыми документами) – 2 балла;
или
привлекаемые финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (договор займа финансовых средств с приложением подтверждающих документов о наличии таких средств у займодателя, договор о предоставлении кредитного лимита) – 1 балл;
2) опыт фармацевтического производства на территории Республики Казахстан более пяти лет у потенциального поставщика или его учредителя (участника) (лицензия или документ, разрешающие производство лекарственных средств или медицинских изделий) (применяется для заявки) – 1 балл;
3) наличие действующего индустриального сертификата, выданного в установленном порядке (применяется для заявки), – 0,5 балла;

4) GMP (дәрілік заттар үшін), ISO 13485 (1-2а класты, стерильденбеген медициналық бұйымдар үшін) сертификатының болуы (өтінім үшін қолданылады) – 0,5 балл;
5) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген тіркеу куәлігінің болуы (өтінім үшін қолданылады) – 1 балл;
6) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың экспортына орындалған келісімшарттардың болуы (өтінім үшін қолданылады) – 1 балл;
7) мәлімделген өнімге ғылыми-технологиялық бастаманы растау (өтінімдегі әрбір лот үшін қолданылады):
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар үшін технологиялар трансфері (қаржылық және коммерциялық бөлікті қоспағанда, технологиялар трансфері туралы шарт) – 2 балл;
немесе
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың меншікті әзірлемелері (дәрілік заттарға меншікті әзірлемелерді растайтын құжат және медициналық бұйымдарға патент) – 3 балл;
8) ғылыми-зерттеу институттарымен (Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары), зертханалармен, "Ғылым қоры" акционерлік қоғамымен бірлескен әзірлемелерге және (немесе) әлеуетті өнім беруші үшін кадрлар даярлауға арналған келісімнің және (немесе) меморандумның болуы (өтінім үшін қолданылады) – 1 балл.
277. Балл алу үшін барлық құжаттар (электрондық, сканерленген көшірмелер) веб-порталда конкурстық өтінімнің тиісті бөлімінде тіркеледі.
278. Қағидалардың осы тарауының талаптарына сәйкес келетін және осы Қағидалардың 276 және 277-тармақтарында көзделген әрбір бағалау өлшемшарты бойынша балдарды қосу жолымен өтінімде көрсетілген лоттар бойынша ең көп балл жинаған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
279. Бір лот бойынша бірнеше әлеуетті өнім берушінің балдары тең болған кезде жеңімпаз аукцион қорытындылары бойынша айқындалады.
280. Аукционға өтінімдерге толықтыруларды қарау қорытындылары бойынша рұқсат беру хаттамасында оған жіберілген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
281. Аукцион рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін бір жұмыс күнінен кейінгі бірыңғай оператордың жұмыс күні сағат 10.00-де басталады және веб-порталда нақты уақыт режимінде қашықтан өткізіледі.
282. Веб-портал аукционға қатысушыларға, конкурстың комиссия мүшелері мен хатшысына аукционның басталғаны туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді және веб-порталда әрбір лот бойынша аукцион уақытының басталғаны туралы ақпаратты "Аукцион" бөлімінде көрсетеді.
283. Аукцион әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен аукционға қатысушылардың лот бойынша шартты баға жеңілдігін дәйекті ұсынуы арқылы өткізіледі.
Бәсекелестің лот бойынша аукцион уақыты басталған немесе бәсекелес баға ұсынысын берген сәттен бастап отыз минут ішінде бір рет шартты баға жеңілдігін ұсыну мүмкіндігі аукцион қадамы болып табылады.

4) наличие сертификата GMP (для лекарственных средств), ISO 13485 (для медицинских изделий 1-2а класса, нестерильные) (применяется для заявки) – 0,5 балла;
5) наличие регистрационного удостоверения, выданного в соответствии с законодательством иностранного государства (применяется для заявки), – 1 балл;
6) наличие исполненных контрактов на экспорт лекарственных средств и (или) медицинских изделий (применяется для заявки) – 1 балл;
7) подтверждение научно-технологической инициативы на заявленную продукцию (применяется для каждого лота в заявке):
трансфер технологий для лекарственных средств и (или) медицинских изделий (договор о трансфере технологий, за исключением финансовой и коммерческой части) – 2 балла;
или
собственные разработки лекарственных средств и (или) медицинских изделий (документ, подтверждающий собственные разработки для лекарственных средств, и патент медицинских изделий) – 3 балла;
8) наличие соглашения и (или) меморандума с научно-исследовательскими институтами (высшие учебные заведения Республики Казахстан), лабораториями, акционерным обществом "Фонд науки" на совместные разработки и (или) подготовку кадров для потенциального поставщика (применяется для заявки) – 1 балл.
277. Все документы (электронные, сканированные копии) для получения баллов прикрепляются на веб-портале в соответствующем разделе конкурсной заявки.
278. Победителем признается потенциальный поставщик, соответствующий требованиям настоящей главы Правил и набравший наибольшее количество баллов по указанным в заявке лотам, путем суммирования баллов по каждому критерию оценки, предусмотренному пунктами 276 и 277 настоящих Правил.
279. При равенстве баллов по одному и тому же лоту нескольких потенциальных поставщиков победитель определяется по итогам аукциона.
280. В аукционе участвуют потенциальные поставщики, допущенные к нему в протоколе допуска по итогам рассмотрения дополнений к заявкам.
281. Аукцион начинается через один рабочий день в 10.00 часов рабочего дня единого оператора после публикации протокола допуска и проводится на веб-портале дистанционно в режиме реального времени.
282. Веб-портал автоматически рассылает участникам аукциона, членам и секретарю конкурсной комиссии уведомления о начале аукциона и отражает информацию о начале времени аукциона по каждому лоту на веб-портале в разделе "Аукцион".
283. Аукцион проводится путем последовательного представления ценовой скидки по лоту участниками аукциона, с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц потенциальных поставщиков.
Шаг аукциона представляет собой возможность конкурента по лоту один раз предоставить условную ценовую скидку в течение тридцати минут с момента начала времени аукциона или подачи ценовой скидки конкурентом.

284. Аукцион қадамының уақытын кері есептеу бір лот бойынша аукционға жіберілген бәсекелестердің біреуі баға жеңілдігін берген сәттен басталады.
Веб-портал отыз минуттық уақытты кері есептеуді аукцион қадамы аяқталғанға дейін қалған минуттар мен секундтар арқылы көрсетеді.
285. Аукцион лот бойынша баға жеңілдігінің ағымдағы ұсынысынан баға жеңілдігін арттыру жолымен өткізіледі.
Аукционның ең төмен қадамы үш пайызды құрайды. Аукционда лот бойынша қадамдар саны шектелмейді.
Лот бойынша бәсекелестердің бірі баға жеңілдігін берместен бұрын аукционға қатысушы кезекті баға жеңілдігін бере алмайды.
286. Аукционды өткізу басталғаннан кейін әрбір әлеуетті өнім беруші үшін бөлінген отыз минут ішінде әлеуетті өнім беруші қандай да бір лот бойынша бастапқы баға жеңілдігін ұсынбаған жағдайда әлеуетті өнім беруші осы лот бойынша түпкілікті баға жеңілдігін ұсыну мүмкіндігінен айырылады және тиісті лот бойынша аукционға қатысудан шеттетіледі.
Веб-портал аукцион қорытындысы бойынша ең жоғары баға жеңілдігін ұсынған аукцион жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Аукцион жеңімпазы конкурс жеңімпазы болып табылады.
287. Комиссия:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін өтінім ұсынылған;
2) инвестициялық жобаны іске асырудың осы Қағидаларда белгіленген мерзімі асып кеткен;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның инвестициялық жобаны іске асырудың орынсыздығы туралы салалық қорытындысы алынған жағдайларда өтінімді тұтастай немесе жекелеген лоттар бөлігінде кері қайтарады.
288. Өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға арналған конкурс тұтас немесе жекелеген лоттар бөлігінде:
1) лот бойынша бірде-бір өтінім ұсынылмаған;
2) лот бойынша барлық өтінімдер қабылданбаған;
3) осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда онымен өнім берудің ұзақ мерзімді шарты конкурс өткізбей жасалатын әлеуетті өнім беруші бір ғана өтінім ұсынған жағдайларда өткізілмеді деп танылады.
289. Алдын ала рұқсат беру немесе рұқсат беру хаттамаларын веб-портал комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері негізінде қалыптастырады, олар хаттамаларда әрбір әлеуетті өнім беруші, лот және өтінімге осы Қағидаларда қойылатын талап бөлінісінде көрсетіледі. Ашу және қорытынды хаттамасын веб-портал автоматты түрде жариялайды, комиссия мүшелері мен хатшысы қол қоймайды.
290. Қорытындылар хаттамасын қоспағанда, хаттамалар веб-порталда бірыңғай дистрибьютордың жұмыс уақытында ғана жариялануға тиіс.
291. Конкурс қорытындылары бойынша веб-портал автоматты түрде қорытындылар хаттамасын қалыптастырады және оның нөмірін, жариялану уақыты мен мәртебесін көрсетіп жариялайды, онда мынадай ақпарат қамтылады:

284. Отсчет времени на шаг аукциона начинается с момента подачи ценовой скидки одним из конкурентов, допущенных к аукциону по одному лоту.
Веб-портал показывает обратный отсчет тридцатиминутного времени в минутах и секундах, оставшегося до завершения шага аукциона.
285. Аукцион проводится путем увеличения ценовой скидки от текущего предложения ценовой скидки по лоту.
Минимальный шаг аукциона составляет три процента. Количество шагов по лоту в аукционе не ограничивается.
Участник аукциона не может подать очередную условную ценовую скидку прежде, чем будет подана условная ценовая скидка одним из конкурентов по лоту.
286. В случае, если в течение тридцати минут, отведенных для каждого потенциального поставщика, после начала проведения аукциона потенциальным поставщиком не представлена первоначальная ценовая скидка по какому-либо лоту, потенциальный поставщик лишается возможности предоставить окончательную ценовую скидку по этому лоту и отстраняется от участия в аукционе по соответствующему лоту.
Веб-портал автоматически определяет победителя аукциона, предложившего наибольшую условную ценовую скидку по итогам аукциона.
Победитель аукциона является победителем конкурса.
287. Комиссия отклоняет заявку в целом или в части отдельных лотов в случаях:
1) представления заявки, не соответствующей требованиям настоящих Правил;
2) превышения срока реализации инвестиционного проекта, установленного настоящими Правилами;
3) получения отраслевого заключения уполномоченного органа в области здравоохранения о нецелесообразности реализации инвестиционного проекта.
288. Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки признается несостоявшимся в целом либо в части отдельных лотов в случаях:
1) непредставления ни одной заявки по лоту;
2) отклонения всех заявок по лоту;
3) представления только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым заключается долгосрочный договор поставки без проведения конкурса, в случае ее соответствия требованиям настоящей главы.
289. Протоколы предварительного допуска или допуска формируются веб-порталом на основании результатов голосования членов комиссии, которые отражаются в протоколах в разрезе каждого потенциального поставщика, лота и предъявляемого к заявке требования настоящих Правил. Протокол вскрытия и итогов публикуется веб-порталом автоматически, членами и секретарем комиссии не подписывается.
290. Протоколы подлежат опубликованию на веб-портале только в рабочее время единого дистрибьютора, за исключением протокола итогов.
291. По итогам конкурса веб-портал автоматически формирует и публикует протокол итогов с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит следующую информацию:

1) конкурстың нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландыруға сәйкес лоттардың тізбесі;
4) бірде-бір өтінім берілмеген лоттардың тізбесі;
5) өтінім берілген дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар (лоттар көрсетіліп), әрбір лот бойынша жиналған балдардың саны, бірыңғай дистрибьютор ұзақ мерзімді шарт жасасатын әрбір лот бойынша жеңімпаздар көрсетілген әлеуетті өнім берушілер туралы;
6) негіздемесі көрсетіліп, өтінімдері қабылданбаған әлеуетті өнім берушілер туралы;
7) өтінімі осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда өнім берудің ұзақ мерзімді шарты конкурс өткізбей жасалатын әлеуетті өнім берушінің бір ғана өтінім ұсынғаны туралы;
8) лоттар, аукционға қатысушылардың атаулары, беру уақыты және аукцион қадамдарының мөлшері көрсетілген аукцион нәтижелері туралы;
9) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстары көрсетіліп, аукцион жеңімпаздарының атаулары;
10) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері көрсетіліп, аукционда екінші орын алған әлеуетті өнім берушілердің атаулары.
292. Веб-порталды пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе хаттамаларды қатемен қалыптастыратын техникалық ақаулар туындаған кезде бірыңғай оператор мұны тіркейді және бұл туралы веб-порталдың тиісті бөлімінде дереу хабарландыру жариялайды, конкурсқа қатысушылардың бәріне автоматты түрде тиісті хабарламалар жібереді.
293. Бұл ретте конкурс мерзімдері техникалық ақауларды жою үшін талап етілген уақытқа шамалас жылжиды.
294. Жарияланған қате хаттамаларды бірыңғай оператор веб-порталдан алып тастамай, оған "жарамсыз" деген мәртебе береді. Жаңадан қалыптастырылған қатесіз хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталда "жарамды" деген мәртебемен жариялайды.
295. Хаттама ауыстырылған жағдайда конкурсқа қатысушыларға веб-портал автоматты түрде тиісті хабарлама жібереді.
296. Конкурс қорытындылары бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өнім беру шарттары веб-порталда жеті жұмыс күні ішінде жасалуға тиіс. Бұл ретте өтінім өнім берудің ұзақ мерзімді шартының ажырамас бөлігі болып табылады.
297. Өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру басталғанға дейін бірыңғай дистрибьютор оларды осы Қағидаларда белгіленген тәсілдермен сатып алады.
298. Ұзақ мерзімді шарт жасалған кезден бастап өнім берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген объектіні пайдалануға беру және (немесе) оны жаңғырту күніне дейінгі кезеңі екі жылдан аспайды.
Көрсетілген мерзімнен асып кеткен және өнім беруші объектіні пайдалануға беру актісін және (немесе) жаңғырту туралы егжей-тегжейлі есебі бар хабарламаны көрсетілген кезең аяқталған кезден бастап он жұмыс күні ішінде ұсынбаған жағдайларда бірыңғай дистрибьютор өнім берудің ұзақ мерзімді шартын біржақты тәртіппен бұзады.
Құрылысты немесе объектіні жаңғыртуды аяқтау құрамында:
денсаулық сақтау, инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар;
сараптама ұйымы;
бірыңғай дистрибьютор;
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша);
денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктер және (немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган жанындағы арнайы мониторингтік топтардың мүшелері (келісу бойынша) бар комиссиялық тексеру актісімен расталады.

1) номер и наименование конкурса;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов согласно объявлению;
4) перечень лотов, по которым не представлено ни одной заявки;
5) о потенциальных поставщиках с указанием лекарственных средств и (или) медицинских изделий (с указанием лотов), на которые подана заявка, количества набранных баллов по каждому лоту, победителей по каждому лоту, с которым единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор;
6) о потенциальных поставщиках, заявки которых отклонены, с указанием обоснования;
7) о представлении только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым долгосрочный договор поставки заключается без проведения конкурса, в случае ее соответствия требованиям настоящей главы;
8) о результатах аукциона с указанием лотов, наименований участников аукциона, времени подачи и размеров шагов аукциона;
9) конкурентные лоты и наименования победителей в аукционе с указанием их ценовых предложений;
10) конкурентные лоты и наименование потенциальных поставщиков, занявших второе место в аукционе, с указанием данных ценовых предложений.
292. При возникновении технических неисправностей, не позволяющих использовать веб-портал или формирующих протоколы с ошибками, единый оператор фиксирует и незамедлительно публикует об этом объявление в соответствующем разделе веб-портала, который автоматически рассылает всем участникам конкурса соответствующие уведомления.
293. Сроки конкурса при этом сдвигаются соразмерно времени, необходимому для устранения технических неисправностей.
294. Единый оператор не удаляет с веб-портала опубликованные с ошибками протоколы и присваивает им статус "недействительный". Вновь сформированный протокол без ошибок публикуется единым оператором на веб-портале со статусом "действительный".
295. В случае замены протокола веб-портал автоматически направляет участникам конкурса соответствующие уведомления.
296. По итогам конкурса договоры поставки по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с победителями подлежат заключению на веб-портале в течение семи рабочих дней. При этом заявка является неотъемлемой частью долгосрочного договора поставки.
297. До начала поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий по долгосрочным договорам поставки единый дистрибьютор закупает их способами, установленными настоящими Правилами.
298. Период с момента заключения долгосрочного договора и до даты ввода в эксплуатацию объекта и (или) его модернизации, предусмотренный в долгосрочном договоре поставки, не превышает двух лет.
В случаях превышения указанного срока и непредставления поставщиком акта ввода в эксплуатацию объекта и (или) уведомления с подробным отчетом о модернизации в течение десяти рабочих дней с момента завершения указанного периода единый дистрибьютор в одностороннем порядке расторгает долгосрочный договор поставки.
Завершение строительства или модернизации объекта подтверждается актом комиссионной проверки в составе:
уполномоченных государственных органов в области здравоохранения и сфере реализации государственной политики по привлечению инвестиций;
экспертной организации;
единого дистрибьютора;
НПП "Атамекен") (по согласованию);
неправительственных общественных объединений в области здравоохранения и (или) членов специальных мониторинговых групп при уполномоченном органе по противодействию коррупции (по согласованию).

299. Объект пайдалануға берілген және (немесе) жаңғыртылған кезден бастап дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру басталған күнге дейінгі, өнім берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген және объектіні пайдалануға беру актісі және (немесе) жаңғырту туралы егжей-тегжейлі есеппен бірге хабарлама ұсынылған кезден бастап есептелетін кезең үш жылдан аспайды.
Өнім беруші бірыңғай дистрибьюторды дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беруге дайын екендігі туралы хабардар етеді.
Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне енгізу үшін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың атауы мен сипаттамасын көрсете отырып, өнім берушінің дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беруге дайын екендігі туралы ақпарат жібереді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьюторға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру бойынша өнім берушімен қосымша келісім жасасу үшін бірыңғай дистрибьютордың бекітілген тізбесіне өзгерістер жібереді.
300. Өнім беру басталатын күн бірыңғай дистрибьюторға веб-портал арқылы мынадай құжаттар ұсынылғаннан кейін басталады:
1) фармацевтикалық қызметке лицензия;
2) дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға тиісті тіркеу куәліктері;
3) ішкі айналысқа арналған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың шығу тегі туралы "СТ-KZ" сертификаты;
4) дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісі үшін ISO 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес тиісті өндірістік практика (GМP) стандарттарының енгізілуін растайтын құжат.
301. Бірыңғай дистрибьютор сатып алу рәсімдері басталған сәттен бастап аталған құжаттардың бірін ұсынбаған жағдайда өнім берушіге ескертулерді жоюға 5 жұмыс күні беріледі.
Егер өнім беруші ескертулерді мерзімінде жоймаса, онда ескертулер жойылмаған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың атаулары осы Қағидаларда айқындалған тәсілдермен сатып алынады.
302. Бірыңғай дистрибьютордың дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартына тіркеу куәлігіне сәйкес дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасы бөлігінде өзгерістер енгізуіне жол беріледі.
2-параграф. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуды веб-портал арқылы тиісті қаржы жылына арналған өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша жүзеге асыру тәртібі

299. Период с момента ввода в эксплуатацию объекта и (или) модернизации и до даты начала поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий, который предусмотрен в долгосрочном договоре поставки и исчисляется с момента представления акта ввода в эксплуатацию объекта и (или) уведомления с подробным отчетом о модернизации, не превышает трех лет.
Поставщик уведомляет единого дистрибьютора о готовности поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
Единый дистрибьютор направляет уполномоченному органу в области здравоохранения информацию о готовности поставки поставщиком лекарственных средств и (или) медицинских изделий с указанием наименования и характеристики лекарственных средств и (или) медицинских изделий для включения их в перечень единого дистрибьютора.
Уполномоченный орган в области здравоохранения направляет единому дистрибьютору изменения в утвержденный перечень единого дистрибьютора для заключения дополнительного соглашения с поставщиком по поставке лекарственных средств и (или) медицинских изделий по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
300. Дата начала поставки наступает после представления единому дистрибьютору следующих документов посредством веб-портала:
1) лицензии на фармацевтическую деятельность;
2) соответствующего регистрационного удостоверения на лекарственные средства и (или) медицинские изделия;
3) сертификата о происхождении лекарственных средств и (или) медицинских изделий для внутреннего обращения "СТ-KZ";
4) документа, подтверждающего внедрение стандартов надлежащей производственной практики (GМP) для производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ISO 13485.
301. В случае непредоставления одного из перечисленных документов с момента начала процедур закупа единым дистрибьютором предоставляется поставщику 5 рабочих дней на устранение замечаний.
Если поставщиком замечания не устранены в срок, то наименования лекарственных средств и (или) медицинских изделий, по которым не были устранены замечания, закупаются способами, определенными настоящими Правилами.
302. Допускается внесение единым дистрибьютором изменений в долгосрочный договор поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий в части технической характеристики лекарственных средств и (или) медицинских изделий в соответствии с регистрационным удостоверением.
Параграф 2. Порядок осуществления закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий по долгосрочным договорам поставки на соответствующий финансовый год посредством веб-портала

303. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алу өнім беруші бірыңғай дистрибьюторға жүгінген кезден бастап тиісті қаржы жылына жүзеге асырылады.
Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу рәсімі тиісті қаржы жылына өзге тәсілмен жүзеге асырылып жатқан жағдайда өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алу келесі қаржы жылына жүзеге асырылады.
304. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алу оның қолданылу мерзімі ішінде тиісті қаржы жылына веб-порталда дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың көлемі, бағасы, оларды беру міндеттемелерін орындаудың қамтамасыз етілуі және шарттары көрсетіліп, қосымша келісім жасасу арқылы тиісті қаржы жылына :
1) дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне енгізілген;
2) тапсырыс берушілер дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға өтінімдер ұсынған;
3) өнім беруші осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына сәйкестігін растаған;
4) ішкі айналысқа арналған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың шығу тегі туралы "СТ-KZ" сертификатын, сондай-ақ тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкес дәрілік заттар өндірісіне және (немесе) ISO 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес медициналық бұйымдар өндірісіне сертификат ұсынылған;
5) беру графигін ұсынған кезде жүзеге асырылады.
305. Бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуды жүзеге асыру кезінде бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органнан алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде және тиісті қаржы жылына сатып алуды өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары жасалған отандық тауар өндірушілерге, веб-порталда осы Қағидалардың 304-тармағының 3) және 4) тармақшаларының талаптарында белгіленген растаушы құжаттармен қоса тиісті қаржы жылына өнім берудің әзірлігін растау туралы хабарландыру-сұрату жібереді.
Тиісті қаржы жылына сатып алу өткізілетіні туралы хабарландыру веб-порталда отандық тауар өндірушінің құжаттары қаралатын күнге дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні қалғанда мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
Отандық тауар өндірушілердің құжаттарды ұсыну мерзімі сатып алудың өткізілетіні туралы хабарландыру жарияланған сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды.

303. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий по долгосрочным договорам поставки осуществляется на соответствующий финансовый год с момента обращения поставщика к единому дистрибьютору.
В случае, когда процедура закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий уже осуществляется на соответствующий финансовый год иным способом, закуп по долгосрочным договорам поставки осуществляется на последующий финансовый год.
304. Закуп по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий в течение срока его действия осуществляется на соответствующий финансовый год путем заключения дополнительного соглашения на веб-портале с указанием объема, цены, обеспечения исполнения обязательств и условий поставок лекарственных средств и (или) медицинских изделий на соответствующий финансовый год при:
1) включении лекарственных средств и (или) медицинских изделий в перечень единого дистрибьютора;
2) предоставлении заказчиками заявок на лекарственные средства и (или) медицинские изделия;
3) подтверждении поставщиком соответствия требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил;
4) представлении сертификата о происхождении лекарственных средств и (или) медицинских изделий для внутреннего обращения "СТ-KZ", а также сертификата на производство лекарственных средств в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) и (или) производство медицинских изделий, в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ISO 13485;
5) предоставлении графика поставок.
305. При осуществлении закупа по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения перечня лекарственных средств и (или) медицинских изделий от уполномоченного органа в области здравоохранения, закупаемых у единого дистрибьютора, и со дня принятия решения о проведении закупа на соответствующий финансовый год единый дистрибьютор направляет отечественным товаропроизводителям, с которыми заключены долгосрочные договоры поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий, на веб-портал объявление-запрос о подтверждении готовности поставки на соответствующий финансовый год с приложением подтверждающих документов, установленных требованиями подпунктов 3) и 4) пункта 304 настоящих Правил.
Объявление о проведении закупа на соответствующий финансовый год публикуется на государственном и русском языках на веб-портале не менее, чем за 10 (десять) рабочих дней до дня рассмотрения документов отечественного товаропроизводителя.
Срок предоставления документов отечественными товаропроизводителями не превышает десяти рабочих дней с момента публикации объявления о проведении закупа.

306. Веб-порталда тиісті қаржы жылына сатып алу мынадай жүйелі кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
1) комиссия хатшысының бірыңғай дистрибьютордан сатып алуға жататын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесімен қоса сатып алу туралы хабарландыруды орналастыруы;
2) отандық тауар өндірушінің осы Қағидалардың 304-тармағының 3) және 4) тармақшаларының талаптарында белгіленген растаушы құжаттарды ұсынуы;
3) веб-порталдың ұсынылған құжаттарды автоматты түрде ашуы;
4) комиссияның отандық тауар өндірушінің құжаттарын қарауы және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан дауыс беруі;
5) қорытындылар хаттамасын жариялау;
6) комиссияның тиісті қаржы жылына өнім берудің түпкілікті бағасын айқындау жөнінде келіссөздер жүргізуі;
7) бірыңғай дистрибьютордың және отандық тауар өндірушінің электрондық цифрлық қолтаңбалардың көмегімен веб-порталда тиісті қаржы жылына қосымша келісім жасасуы.
307. Сатып алу үшін бірыңғай дистрибьютор комиссия құрамын бекітеді және комиссия хатшысын айқындайды. Бірыңғай дистрибьютордың шешімімен комиссия құрамына басшыны немесе оның міндетін атқарушы адамды қоса алғанда, саны тақ кемінде үш адамнан тұратын оның жұмыскерлері енгізіледі.
Комиссия өз қызметін тиісті қаржы жылына қосымша келісім жасалған не сатып алу өткізілмеді деп танылған кезден бастап тоқтатады.
308. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютор жұмыскерлерінің қатарынан тағайындалады, ол комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды, ол:
1) веб-порталда сатып алудың өткізілетіні туралы хабарландыру жариялауды;
2) комиссияның дауыс беру қорытындысы бойынша қорытынды хаттамасының жобасын қалыптастыруды;
3) қорытынды хаттамасын веб-порталда жариялауды;
4) комиссия мүшесінің жоқ екенін растайтын ұсынылған құжаттың (бар болса) электрондық көшірмесін веб-порталда орналастыруды;
5) сатып алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда оның көшірмесін орналастыра отырып, тұтастай сатып алудың немесе қандай да бір лоттың күшін веб-порталда жоюды;
6) қосымша келісім жасасу үшін конкурс қорытындылары туралы хабардар етуді уақтылы қамтамасыз етеді.
309. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
310. Отандық тауар өндіруші веб-портал арқылы осы Қағидалардың 304-тармағының 3) және 4) тармақшаларының талаптарында белгіленген растаушы құжаттарды (электрондық көшірмелерде) қоса тіркеу немесе оларды электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен веб-порталда көзделген нысандар бойынша толтыру арқылы тиісті қаржы жылына беруге әзірлігін растауды жібереді.

306. Закуп на соответствующий финансовый год на веб-портале представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) размещение секретарем комиссии объявления о закупе, с приложением перечня лекарственных средств и (или) медицинских изделий, подлежащих закупу у единого дистрибьютора;
2) представление отечественным товаропроизводителем подтверждающих документов, установленных требованиями подпунктов 3) и 4) пункта 304 настоящих Правил;
3) автоматическое вскрытие веб-порталом представленных документов;
4) рассмотрение комиссией документов отечественного товаропроизводителя и голосование на предмет их соответствия требованиям настоящих Правил;
5) публикацию протокола итогов;
6) проведение переговоров комиссией по определению окончательной цены поставки на соответствующий финансовый год;
7) заключение единым дистрибьютором и отечественным товаропроизводителем дополнительного соглашения на соответствующий финансовый год на веб-портале с помощью электронных цифровых подписей.
307. Для закупа единый дистрибьютор утверждает состав комиссии и определяет секретаря комиссии. Решением единого дистрибьютора в состав комиссии включаются его работники в нечетном количестве не менее трех человек, включая руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения дополнительного соглашения на соответствующий финансовый год либо признания закупа несостоявшимся.
308. Секретарь комиссии назначается из числа работников единого дистрибьютора, не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений, который своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении закупа;
2) формирование по итогам голосования комиссии проекта протокола итогов;
3) публикацию на веб-портале протокола итогов;
4) размещение на веб-портале электронной копии представленного документа, подтверждающего отсутствие члена комиссии (при наличии);
5) отмену на веб-портале закупа в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признании недействительным с размещением его копии;
6) информирование об итогах закупа для заключения дополнительного соглашения.
309. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии, а в случае его отсутствия, лицо, его замещающее.
310. Отечественный товаропроизводитель посредством веб-портала направляет подтверждение готовности поставки на соответствующий финансовый год путем прикрепления подтверждающих документов (в электронных копиях), установленных требованиями подпунктов 3) и 4) пункта 304 настоящих Правил, или их заполнения по предусмотренным на веб-портале формам с помощью электронной цифровой подписи.

311. Отандық тауар өндіруші сатып алуға қатысу үшін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі және біліктілік талаптары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін растау мақсаттары үшін өз парақшасында веб-порталда көзделген нысан бойынша қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы туралы ақпаратты орналастырады және қажетіне қарай жаңартып тұрады.
Веб-портал әлеуетті өнім берушінің осы тармақта көзделген құжаттарды орналастырған уақыты мен күнін хронологиялық тәртіппен көрсетеді және оларды, оның ішінде жаңартылғаннан кейін алып тастауға мүмкіндік бермейді.
312. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге автоматты түрде:
1) өтінім ашылғаннан кейін оны қайтарып алуға;
2) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге мүмкіндік бермейді.
313. Өтінім отандық тауар өндірушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі және оны отандық тауар өндіруші ол ашылған сәтке дейін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
314. Комиссия мүшелері отандық тауар өндіруші құжаттарының біліктілік талаптары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы шешімдер қабылдаған кезде әлеуетті өнім берушінің веб-порталдағы парақшасында, өтініміндегі құжаттарды, сондай-ақ басқа да ашық ақпарат көздеріндегі: "электрондық үкімет", www.elicense.kz, "Жоғарғы Сот" www.office.sud.kz ақпараттық жүйелеріндегі және өзге де қолжетімді дереккөздердегі ақпаратты қарайды.
315. Отандық тауар өндірушінің веб-порталдағы құжаттары ашық болып табылады және он жұмыс күні ішінде комиссияның қарауына жатады.
316. Құжаттарды қарау мерзімі өткен уақытта комиссия хатшысының бастамасымен веб-портал комиссия мүшелерінің дауыс беруі негізінде қорытындылар хаттамасының жобасын автоматты түрде қалыптастырады, онымен танысқаннан кейін комиссия оған қол қояды не дауыс бергендерді қоспағанда, барлық комиссия мүшелері қорытындылар хаттамасына қол қоймайынша, қабылданған шешімдерді түзету үшін (қажет болған кезде) комиссия хатшысы дауыс беруді қайта бастайды.
317. Комиссия мүшелері қорытындылар хаттамасының жобасымен танысып, отандық тауар өндірушінің құжаттарына өздерінің ескертулерін ол жарияланғанға дейін қайта қарайды. Мұндай жағдайда конкурстық комиссияның хатшысы дауыс беруді қайта бастайды.
318. Дауыс бермеген комиссия мүшесі дәлелді себебі туралы комиссия хатшысына алдын ала (мүмкін болса) хабарлайды және оған растаушы құжаттың көшірмесін ұсынады. Комиссия мүшесінің шешім қабылдау мерзімі өткенге дейін дауыс бермеуінің себебі белгісіз болған жағдайда қорытындылар хаттамасына қол қою онсыз жүргізіледі.
Хатшы веб-порталда мұндай себептің белгісіз екендігі туралы белгіні орналастырады.

311. Отечественный товаропроизводитель для участия в закупе регистрируется на веб-портале в качестве его пользователя и для целей подтверждения соответствия квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил на своей странице размещает и по мере необходимости актуализирует информацию о составе участников или акционеров по форме, предусмотренной веб-порталом.
Веб-портал в хронологическом порядке отражает время и дату размещения документов, предусмотренных настоящим пунктом, и не позволяет их удалять, в том числе после актуализации.
312. Веб-портал автоматически не позволяет отечественному товаропроизводителю:
1) отозвать заявку после ее вскрытия;
2) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока.
313. Заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления отечественному товаропроизводителю, которая изменяется или отзывается по усмотрению отечественного товаропроизводителя до момента ее вскрытия.
314. Члены комиссии при принятии решений о соответствии документов отечественного товаропроизводителя квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил рассматривают документы на странице потенциального поставщика в веб-портале, заявке, а также информацию в других открытых источниках информации: информационных системах "электронное правительство", www.elicense.kz, "Верховный Суд" www.office.sud.kz и иных доступных источниках.
315. Документы отечественного товаропроизводителя на веб-портале являются открытыми и подлежат рассмотрению комиссией в течение десяти рабочих дней.
316. Ко времени истечения срока рассмотрения документов по инициативе секретаря комиссии веб-портал на основании голосования членов комиссии автоматически формирует проект протокола итогов, после ознакомления с которым комиссия подписывает его, либо секретарь комиссии возобновляет голосование для исправления принятых решений (при необходимости) до тех пор, пока все члены комиссии, за исключением не голосовавших, не подпишут протокол итогов.
317. Члены комиссии, ознакомившись с проектом протокола итогов, пересматривают свои замечания к документам отечественного товаропроизводителя до его публикации. В таком случае секретарь конкурсной комиссии возобновляет голосование.
318. Не голосовавший член комиссии (при возможности) заблаговременно уведомляет об уважительной причине секретаря комиссии и представляет ему копию подтверждающего документа. В случае неизвестности причины не голосования члена комиссии к истечению срока принятия решения, подписание протокола итогов производится без него.
Секретарь размещает на веб-портале пометку о неизвестности такой причины.

319. Хаттамаға қол қоймаған комиссия мүшесінің барлық шешімдерін, оның ішінде ол дауыс берген жекелеген лоттар бойынша шешімдерін веб-портал комиссия шешімінде есепке алмайды және ол қорытындылар хаттамасында көрсетіледі.
320. Қорытындылар хаттамасында веб-портал әрбір лот бойынша комиссияның әрбір мүшесінің дауыс беру нәтижелерін ықтимал мәртебелердің біреуімен автоматты түрде көрсетеді, сондай-ақ онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) "дауыс берген жоқ";
2) "рұқсат берілді";
3) "қабылданбады", веб-порталдағы шешімге сәйкес себебі негізделеді;
4) дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің тиісті қаржы жылына арналған ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алу нөмірі мен атауы;
5) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
6) "сатып алу өтті" немесе "сатып алу өтпеді" деген мәртебе көрсетіліп, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне сәйкес лоттардың тізбесі;
7) тиісті қаржы жылына қосымша келісім жасалатын отандық тауар өндірушінің атауы және орналасқан жері;
8) осы Қағидалардың 304-тармағының 3) және 4) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкестігі.
321. Қосымша келісімге қол қою алдында комиссия тиісті қаржы жылына өнім берудің түпкілікті бағасын айқындау жөнінде келіссөздер жүргізеді.
Қорытындылар хаттамасы жарияланғаннан кейін комиссия отандық тауар өндірушімен бейне- және аудиотіркеуді қолдана отырып, өнім берудің түпкілікті бағасын айқындау жөнінде келіссөздер жүргізеді, келіссөздердің қорытындылары бойынша өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарына қосымша келісімдер жасасу алдындағы хаттама жасалады.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттарға, сондай-ақ медициналық бұйымдарға шекті бағаларды және үстеме бағаларды реттеу, қалыптастыру қағидаларында қамтылған өлшемшарттар ескеріле отырып есептелетін бірыңғай дистрибьютордың сатып алу бағасы төмендетілетін бастапқы баға болып табылады.
Отандық тауар өндіруші шартты жеңілдіктің ұзақ мерзімді шартта көзделуі шартымен шартты жеңілдікті ескере отырып, сондай-ақ бірыңғай дистрибьютор ұсынған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағаларын талдауды ескере отырып, бағаны төмендетуге ұсыныс береді.
Отандық тауар өндірушінің бағаны төмендетуге ұсынысы бірыңғай дистрибьютордың ағымдағы ең төменгі сатып алу бағасынан төмен болуы тиіс.
Егер отандық тауар өндірушінің ұсынысы бірыңғай дистрибьютордың сатып алуының ағымдағы ең төменгі бағасы болып табылса, оның бағаны төмендетуге ұсыныс беруге құқығы жоқ.
Дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар бағасы төмендету келісілмеген жағдайда бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуды осы Қағидаларда көзделген тәсілдермен жүзеге асырады.

319. Все решения не подписавшего протокол члена комиссии, включая по отдельным лотам, за которые он проголосовал, не учитываются веб-порталом в решении комиссии и отражаются в протоколе итогов.
320. В протоколе итогов веб-портал автоматически отражает результаты голосования каждого члена комиссии по каждому лоту с одним из возможных статусов, а также содержит следующую информацию:
1) "не голосовал";
2) "допущен";
3) "отклонен" с обоснованием причины согласно решению на веб-портале;
4) номер и наименование закупа по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий на соответствующий финансовый год;
5) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
6) перечень лотов согласно перечню лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых у единого дистрибьютора, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием статуса "закуп состоялся" или "закуп не состоялся";
7) наименование и местонахождение отечественного товаропроизводителя, с которым заключается дополнительное соглашение на соответствующий финансовый год;
8) соответствие требованиям, установленным подпунктами 3) и 4) пункта 304 настоящих Правил.
321. Подписанию дополнительного соглашения предшествует проведение переговоров комиссией по определению окончательной цены поставки на соответствующий финансовый год.
После публикации протокола итогов комиссия проводит с отечественным товаропроизводителем переговоры по определению окончательной цены поставки с применением видео и аудиофиксации, по итогам переговоров составляется протокол, предшествующий заключению дополнительных соглашений к долгосрочным договорам поставки.
Начальной ценой на понижение является цена закупа единого дистрибьютора, рассчитываемая с учетом применения критериев, содержащихся в Правилах регулирования, формирования предельных цен и наценки на лекарственные средства, а также медицинские изделия, утвержденных уполномоченным органов в области здравоохранения.
Отечественный товаропроизводитель представляет предложение на понижение цены с учетом условной скидки при условии, если условная скидка предусмотрена долгосрочным договором, а также с учетом представленного единым дистрибьютором анализа цен на лекарственные средства и (или) медицинские изделия.
Предложение отечественного товаропроизводителя на понижение цены должно быть ниже текущей наименьшей цены закупа единого дистрибьютора.
Отечественный товаропроизводитель не вправе предоставлять предложение на понижение цены, если его предложение является текущей наименьшей ценой закупа единого дистрибьютора.
В случае несогласованности снижения цены на лекарственные средства и (или) медицинские изделия закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий осуществляется единым дистрибьютором способами, предусмотренными настоящими Правилами.

322. Бірыңғай дистрибьютор веб-портал арқылы ұзақ мерзімді шарт жасасқан отандық тауар өндірушіге тиісті қаржы жылына арналған қосымша келісімді жібереді.
323. Отандық тауар өндіруші веб-портал арқылы тиісті қаржы жылына арналған қосымша келісімге қол қояды және оны бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
324. Егер отандық тауар өндіруші:
1) осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сай келмесе;
2) біліктілік талаптары және осы Қағидалар шеңберінде сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсынса;
3) тіркеу куәлігін ұсынбаса;
4) қолданылу мерзімі өткен тіркеу куәлігін ұсынса;
5) сатып алу талаптарына сәйкес келмейтін тіркеу куәлігін ұсынса;
6) ішкі айналысқа арналған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың шығу тегі туралы "СТ-KZ" сертификаты ұсынылмаса немесе оның қолданылу мерзімі өтіп кеткен болса;
7) тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкес дәрілік заттар өндірісіне және (немесе) ISO 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес медициналық бұйымдар өндірісіне сертификат ұсынылмаса немесе оның қолданылу мерзімі өтіп кеткен болса, қабылданбайды.
325. Сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздердің бірі бойынша:
1) егер отандық тауар өндіруші құжаттарды ұсынбаса;
2) егер отандық тауар өндіруші сатып алуға жіберілмесе, өткізілмеді деп танылады.
326. Егер сатып алу өткізілмеді деп танылса, бірыңғай дистрибьютор мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) сатып алуды қайта өткізу туралы;
2) тендер тәсілімен сатып алуды өткізу туралы.
327. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың өндірісі үшін шикізаттың қажетті көлемінің болуына кепілдік берілуі шартымен мынадай:
1) инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу;
2) төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою жағдайларында қосымша келісім сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
328. Дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін құруға және (немесе) жаңғыртуға ниеті бар өнім берушімен өнім берудің ұзақ мерзімді шартын бұзуға:
1) инвестициялық жобаны іске асырудың осы Қағидаларда белгіленген мерзімінің асып кетуі;

322. Единый дистрибьютор посредством веб-портала направляет дополнительное соглашение на соответствующий финансовый год отечественному товаропроизводителю, с которым заключен долгосрочный договор.
323. Отечественный товаропроизводитель посредством веб-портала подписывает дополнительное соглашение на соответствующий финансовый год и направляет его единому дистрибьютору.
324. Отечественный товаропроизводитель подлежит отклонению в случаях, если:
1) не соответствует квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил;
2) представил недостоверную информацию по квалификационным требованиям и требованиям к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям, приобретаемым в рамках настоящих Правил;
3) не представлено регистрационное удостоверение;
4) представлено регистрационное удостоверение с истекшим сроком действия;
5) представлено регистрационное удостоверение, не соответствующее условиям закупа;
6) не представлен сертификат о происхождении лекарственных средств и (или) медицинских изделий для внутреннего обращения "СТ-KZ" или истек срок его действия;
7) не представлен сертификат на производство лекарственных средств в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) и (или) производство медицинских изделий, в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ISO 13485 или истек срок его действия.
325. Закуп или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) если отечественным товаропроизводителем не представлены документы;
2) если отечественный товаропроизводитель не допущен к закупу.
326. Если закуп признан несостоявшимся, единый дистрибьютор принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении закупа;
2) о проведении закупа способом тендера.
327. По поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы дополнительного соглашения при условии гарантии наличия необходимого объема сырья для производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий в случаях:
1) предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций.
328. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки с поставщиком, имеющим намерение на создание и (или) модернизацию производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий, являются:
1) превышение срока реализации инвестиционного проекта, установленного настоящими Правилами;

2) өнім берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген міндеттемелердің бұзылуы;
3) өнім беру басталғанға дейін өндіруден және өнім беруден бас тарту не өнім беру басталған күннен бастап қатарынан екі жыл бойы өнім беруден бас тарту;
4) инвестициялық жобаны іске асыру графигінің 12 (он екі) айдан астам мерзімге бұзылуы;
5) өнім берудің ұзақ мерзімді шартында ұсынылуы көзделген инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы жартыжылдық есептің ұсынылмауы не оның екі және одан көп айға кешіктіріп ұсынылуы;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның дәлелденбеген клиникалық тиімділігі туралы құжаты негіз болып табылады.
Өнім берудің ұзақ мерзімді шарты осы тармақта көзделген негіздер бойынша бұзылған жағдайда оны дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың жеткізілмейтін немесе айтарлықтай бұзушылықпен жеткізілетін жекелеген позициялары бойынша ішінара бұзуға жол беріледі.
329. Өнім берудің ұзақ мерзімді шарты бұзылған жағдайда дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуды бірыңғай дистрибьютор осы Қағидаларда көзделген тәсілдермен жүзеге асырады.
21-тарау. Беру шарттарын жасасу және орындау
1-параграф. Веб-портал арқылы өнім беру шартының жобасын қалыптастыру
330. Қорытындылар хаттамасы жарияланғаннан кейін веб-порталда тендер жеңімпаздары үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша:
хабарландыруға сәйкес:
1) дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның халықаралық патенттелмеген атауы, сипаттамасы, өлшем бірлігі және саны;
2) беру графигі немесе мерзімі;
3) беру орны немесе орындары;
әлеуетті өнім берушінің ең төмен баға ұсынысына сәйкес:
1) тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсатының (қорытындысының) нөмірі;
2) саудалық атауы;
3) қысқаша сипаттамасы;
4) өлшем бірлігі;
5) өндірушісі;
6) өндірілген елі;
7) бір бірлік үшін бағасы;
8) жалпы сомасы қамтылатын қосымшасымен шарттың жобасы қалыптастырылады.
331. Веб-порталда шарт жобасының қалыптастырылғаны туралы веб-портал автоматты түрде шарт тараптарына тиісті хабарлама жібереді.
2-параграф. Өнім беру шартының бағасын азайту бойынша келіссөздер
332. Комиссия бейне- және аудиотіркеуді қолдана отырып, тендер жеңімпазымен шарттың бағасын азайту жөнінде келіссөздер жүргізеді.
333. Шарттың бағасын азайту туралы ұсыныс тендер жеңімпазына қорытынды хаттама жарияланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша веб-портал арқылы жіберіледі.

2) нарушение обязательств, предусмотренных в долгосрочном договоре поставки;
3) отказ от производства и поставки до начала поставки либо отказ от поставки в течение двух лет подряд с даты начала поставки;
4) нарушение графика реализации инвестиционного проекта на срок более 12 (двенадцать) месяцев;
5) непредставление полугодового отчета о ходе реализации инвестиционного проекта, представление которого предусмотрено долгосрочным договором поставки, либо его представление осуществлено с опозданием на два и более месяцев;
6) документ уполномоченного органа в области здравоохранения о недоказанной клинической эффективности лекарственного средства и (или) медицинского изделия.
В случае расторжения долгосрочного договора поставки по основаниям, предусмотренным настоящим пунктом допускается его частичное расторжение по отдельным позициям лекарственных средств и (или) медицинских изделий, которые не поставляются или поставляются с существенным нарушением.
329. В случае расторжения долгосрочного договора поставки закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий осуществляется единым дистрибьютором способами, предусмотренными настоящими Правилами.
Глава 21. Заключение и исполнение договоров поставки
Параграф 1. Формирование проекта договора поставки веб-порталом
330. После публикации протокола итогов для победителей тендера на веб-портале формируется проект договора по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с приложением, в котором содержатся:
согласно объявлению:
1) международное непатентованное название лекарственного средства или медицинского изделия, характеристика, единица измерения и количество;
2) график или срок поставки;
3) место или места поставки;
согласно наименьшему ценовому предложению потенциального поставщика:
1) номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства или медицинского изделия в Республику Казахстан;
2) торговое наименование;
3) краткая характеристика;
4) единица измерения;
5) производитель;
6) страна производства;
7) цена за единицу;
8) общая сумма.
331. О формировании на веб-портале проекта договора веб-портал автоматически направляет сторонам договора соответствующие уведомления.
Параграф 2. Переговоры по уменьшению цены договора поставки
332. Комиссия проводит с победителем тендера переговоры по уменьшению цены договора с применением видео- и аудиофиксации.
333. Предложение об уменьшении цены договора направляется победителю тендера посредством веб-портала по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, в течение трех рабочих дней со дня публикации протокола итогов.

334. Тендер жеңімпазы шарт бағасын азайту туралы ұсынысты алғаннан кейін:
1) шарт бағасын азайту туралы келіссөздерге қатысуға;
2) келіссөздерге қатысудан және шарт бағасын азайтудан бас тартуға құқылы.
335. Тендер жеңімпазы мен комиссия арасындағы шарттың бағасын азайту туралы келіссөздерді шарт бағасын азайту туралы ұсыныс жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың арасындағы уағдаластық бойынша, оның ішінде қашықтан өткізуге болады.
336. Шарттың бағасын азайту туралы келіссөздер қорытындылары бойынша тендер жеңімпазы бір жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға веб-портал арқылы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша түпкілікті баға көрсетілген баға ұсынысын жібереді.
Бірыңғай дистрибьютор түпкілікті баға көрсетілген баға ұсынысын алғаннан кейін веб-порталда бағасы өзгертілген шарттың жаңа жобасы автоматты түрде қалыптастырылады, ол тараптарға қол қою үшін жіберіледі.
337. Тендер жеңімпазы келіссөздерге қатысудан және шарттың бағасын азайтудан бас тартқан жағдайда ол бірыңғай дистрибьюторға веб-портал арқылы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тиісті негіздемемен бас тартуды жібереді.
3-параграф. Тендердің қорытындылары бойынша өнім беру шартын жасасу
338. Тендер жеңімпазы түпкілікті баға ұсынысын жіберген немесе келіссөздерге қатысудан және шарттың бағасын азайтудан бас тартқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тараптар веб-портал арқылы өнім беру шартына қол қояды.
339. Шарт жасасудан бас тартқан жағдайда тендер жеңімпазы веб-портал арқылы бірыңғай дистрибьюторға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тиісті негіздемемен шартқа қол қоюдан бас тартуды жібереді.
340. Тендер жеңімпазы шарт жасасудан бас тартқан немесе осы Қағидаларда көзделген мерзімде шартқа қол қоймаған кезде бірыңғай дистрибьютор веб-порталда шарттың жаңа жобасын қалыптастырады және оны екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге (қорытынды хаттамасында бар болса) жібереді.
341. Бірыңғай дистрибьютор сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың санын олардың сапасын сақтау мақсатында өз қалауы бойынша қайталама қаптамаға дейін дөңгелектеуге (санын ұлғайту не азайту жағына қарай) құқылы.
342. Жасалған өнім беру шартына:
1) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағасы және тиісінше шарттың бағасы азайған;
2) осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың көлемі өзгерген;

334. Победитель тендера, получив предложение об уменьшении цены договора, вправе:
1) участвовать в переговорах об уменьшении цены договора;
2) отказаться от участия в переговорах и уменьшения цены договора.
335. Переговоры об уменьшении цены договора между победителем тендера и комиссией могут пройти по договоренности между ними, в том числе дистанционно, в течение пяти рабочих дней со дня направления предложения об уменьшении цены договора.
336. По итогам переговоров об уменьшении цены договора победитель тендера в течение одного рабочего дня направляет единому дистрибьютору посредством веб-портала ценовое предложение с окончательной ценой по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
После получения единым дистрибьютором ценового предложения с окончательной ценой на веб-портале формируется новый проект договора с измененной ценой, который направляется сторонам для подписания.
337. При отказе победителем тендера от участия в переговорах и уменьшения цены договора он направляет единому дистрибьютору посредством веб-портала отказ по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с соответствующим обоснованием.
Параграф 3. Заключение договора поставки по итогам тендера
338. Стороны подписывают договор поставки посредством веб-портала в течение пяти рабочих дней со дня направления победителем тендера ценового предложения с окончательной ценой или отказа от участия в переговорах и уменьшения цены договора.
339. В случае отказа заключать договор победитель тендера направляет единому дистрибьютору посредством веб-портала отказ от подписания договора по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с соответствующим обоснованием.
340. При отказе победителя тендера от заключения договора или неподписании победителем тендера договора в предусмотренные настоящими Правилами сроки единый дистрибьютор формируют на веб-портале новый проект договора и направляет его потенциальному поставщику, занявшему второе место (при наличии в протоколе итогов).
341. Единый дистрибьютор вправе округлить количество закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий до вторичной упаковки по своему усмотрению (в сторону увеличения либо уменьшения количества) в целях сохранения их качества.
342. Внесение изменений в заключенный договор поставки допускается в случаях:
1) уменьшения цены на лекарственные средства и (или) медицинские изделия и соответственно цены договора;
2) изменения объема лекарственных средств и (или) медицинских изделий согласно требованиям, предусмотренным настоящими Правилами;

3) өнім беру шарты бойынша дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауының өзгермеуі шартымен өндірушісі, тіркеу куәлігін ұстаушысы немесе өндіріс орны (өндірістік алаң) өзгерген;
4) тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен және дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның қалған партиясы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның рұқсаты (қорытындысы) негізінде Қазақстан Республикасына әкелінген жағдайларда өзгерістер енгізуге жол беріледі.
343. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган өнім беру шартын орындау барысында дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның саудалық атауының шекті бағасын өзгерткен жағдайда осы Қағидалардың 18-тарауында көзделген қосымша келісім жасасу жағдайларын қоспағанда, өнім беру шартының қолданылуы тараптар бұрынғы баға бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін күшін сақтайды.
344. Өнім беру шартын біржақты тәртіппен бұзу үшін:
1) өнім берушінің шарт бойынша тауарды не тауардың қандай да бір партиясын беру мерзімін ұзақтығы 45 (қырық бес) күнтізбелік күн үздіксіз бұзуы;
2) өнім берушінің шарттағы график бойынша желтоқсан айында тауарды беру мерзімін бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті өкілдеріне ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейін тауарды өнім берушіден уақтылы қабылдауға және оны бірыңғай дистрибьютордың тапсырыс берушілеріне жеткізуге мүмкіндік бермейтіндей бұзуға жол беруі;
3) берілетін тауарға өнім беруші бірыңғай дистрибьюторға осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде (отандық тауар өндірушілер үшін) Қазақстан Республикасының аумағында толық өндірілгенін немесе тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес жеткілікті қайта өңделгенін растайтын, ішкі айналысқа арналған тауардың шығу тегі туралы "СТ-KZ" сертификатын ұсынбауы;
4) шарт жасасу алдындағы сатып алу рәсімі кезінде Қағидалар бойынша оны қабылдамауға негіз болып табылатын өнім берушінің үлестес болу фактісінің анықталуы;
5) өсімпұлды және (немесе) айыппұлды төлеуді кешіктіруі күнтізбелік 15 (он бес) күннен асып кетуі;
6) өнім берушінің шарттың орындалуын қамтамасыз етуді осы Қағидалардың 345-тармағының талаптарын бұза отырып ұсынуы негіз болып табылады.
4-параграф. Өнім беру шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
345. Өнім берушінің өнім беру шарты бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етудің мөлшері өнім беру шарты бағасының үш пайызын құрайды және өнім беру шартына тараптар веб-порталда қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға ұсынылуға тиіс.

3) изменения производителя, держателя регистрационного удостоверения или места производства (производственной площадки) при условии неизменности торгового наименования лекарственного средства или медицинского изделия по договору поставки;
4) истечения срока действия регистрационного удостоверения и ввоза в Республику Казахстан оставшейся партии лекарственного средства и (или) медицинского изделия на основании разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения.
343. В случае изменения уполномоченным органом в области здравоохранения предельной цены на торговое наименование лекарственного средства и (или) медицинского изделия в ходе исполнения договора поставки, действие договора поставки сохраняет силу до полного исполнения обязательств сторонами по прежней цене, за исключением случаев заключения дополнительного соглашения, предусмотренного главой 18 настоящих Правил.
344. Основаниями для расторжения договора поставки в одностороннем порядке являются:
1) непрерывное нарушение поставщиком срока поставки товара или какой-либо партии товара по договору продолжительностью в 45 (сорок пять) календарных дней;
2) если поставщиком допущено нарушение срока поставки товара по графику в договоре в декабре месяце, что не позволяет уполномоченным представителям единого дистрибьютора своевременно принять товар у поставщика и поставить ее заказчикам единого дистрибьютора до истечения текущего финансового года;
3) поставщик не представляет единому дистрибьютору сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ" на поставляемый товар, подтверждающий, что он полностью произведен или подвергнут достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара на территории Республики Казахстан, в сроки, установленные настоящими Правилами (для отечественных товаропроизводителей);
4) если установлен факт аффилированности поставщика, являвшийся по Правилам основанием для его отклонения при процедуре закупа, предшествовавшей заключению договора;
5) если задержка выплаты пени и/или штрафа превысит 15 (пятнадцать) календарных дней;
6) если поставщик предоставил обеспечение исполнения договора с нарушением требований пункта 345 настоящих Правил.
Параграф 4. Обеспечение исполнения обязательств по договору поставки
345. Размер обеспечения исполнения поставщиком обязательств по договору поставки в денежном выражении составляет три процента от цены договора поставки и подлежит представлению единому дистрибьютору в течение десяти рабочих дней со дня подписания сторонами договора поставки на веб-портале.

346. Өнім беруші өнім беру шартын жасасу кезінде шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету шарасы ретінде өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етудің мынадай тәсілдерінің бірін ұсынады:
1) бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына ақшалай кепілдік жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен тікелей веб-порталда банк беретін электрондық банк кепілдігі.
347. Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету:
1) өнім беруші өнім беруден бас тартқан;
2) бірыңғай дистрибьютор осы Қағидалардың 344-тармағына сәйкес шартты біржақты тәртіппен бұзған;
3) өнім берушінің шартта көзделген дәрілік затты немесе медициналық бұйымды беру мерзімдерін бір немесе бірнеше рет бұзуы дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның мерзімінде берілмеген көлемдеріне қарамастан, жиынтық мәнде күнтізбелік тоқсан күн мерзімін өткізуге жеткен жағдайларда ұстап қалынады.
348. Бірыңғай дистрибьютор кепілдікті қамтамасыз етуді:
1) ақшалай жарна түрінде ұстап қалған жағдайда тендер жеңімпазына веб-портал арқылы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ақшаның ұстап қалынғаны туралы хабарлама жібереді;
2) электрондық банктік кепілдік түрінде ұстап қалған жағдайда веб-портал арқылы банкке және тендер жеңімпазына (мәлімет үшін) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оны төлеу туралы талап жібереді.
349. Бірыңғай дистрибьютор банк кепілдігін төлеу туралы талапты банкке шарт бұзылған немесе қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қояды.
5-параграф. Медициналық техника өндірісі бар әлеуетті өнім берушілерден веб-портал арқылы өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
350. Медициналық техниканы сатып алуды өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша ұйымдастыру мақсатында отандық тауар өндірушілер бірыңғай дистрибьюторға:
1) өндірілетін медициналық техниканың тізбесі;
2) өндіріс үшін жеткілікті, бірақ күнтізбелік жүз елу күннен аспайтын беру мерзімдері көрсетілген техникалық ерекшелік және жиынтықтауыш;
3) бір бірлік үшін және жиынтық бөлінісінде ұсынылатын баға;
4) лицензиялар (бар болса) қамтылған ақпаратты ұсынады.
Бірыңғай дистрибьютор медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу бойынша әлеуетті өнім берушілердің өтініштерін ескере отырып, медициналық техниканың алдын ала тізбесін қалыптастырады және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға келісу үшін жібереді.

346. Поставщик при заключении договора поставки в качестве меры обеспечения исполнения своих обязательств по договору представляет один из следующих способов обеспечения исполнения своих обязательств:
1) гарантийный денежный взнос на банковский счет единого дистрибьютора;
2) электронная банковская гарантия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, выдаваемая банком непосредственно на веб-портале с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц банка.
347. Обеспечение исполнения обязательств по договору удерживается в случаях:
1) отказа поставщика от поставки;
2) расторжения единым дистрибьютором договора в одностороннем порядке в соответствии с пунктом 344 настоящих Правил;
3) когда нарушение или нарушения поставщиком предусмотренных договором сроков поставки лекарственного средства или медицинского изделия в суммарном выражении достигают девяноста календарных дней просрочки независимо от объемов не поставленного в срок лекарственного средства или медицинского изделия.
348. Единый дистрибьютор в случае удержания гарантийного обеспечения в виде:
1) денежного взноса – направляет победителю тендера посредством веб-портала уведомление об удержании денег по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) электронной банковской гарантии – направляет банку и победителю тендера (для сведения) посредством веб-портала требование о ее оплате по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
349. Требование об оплате банковской гарантии предъявляется единым дистрибьютором банку в течение двадцати рабочих дней со дня расторжения или истечения срока действия договора.
Параграф 5. Порядок осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих производство медицинской техники, посредством веб-портала
350. В целях организации закупа медицинской техники по долгосрочным договорам поставки отечественный товаропроизводитель представляет единому дистрибьютору информацию, которая содержит:
1) перечень производимой медицинской техники;
2) техническую спецификацию и комплектацию с указанием сроков поставок, достаточных для производства, но не более ста пятидесяти календарных дней;
3) предлагаемую цену за единицу и в разрезе комплектации;
4) лицензии (при наличии).
Единый дистрибьютор формирует и направляет предварительный перечень медицинской техники для согласования в уполномоченный орган в области здравоохранения с учетом обращений потенциальных поставщиков по заключению долгосрочных договоров поставки медицинской техники.

351. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган алынған медициналық техниканың тізбесін оңтайлы техникалық сипаттамаларға сараптамалық бағалау жүргізу және медициналық техниканың саудалық атауы мен техникалық сипаттамасына шекті бағаларды талдау үшін сараптама ұйымына жібереді, оның нәтижелері бойынша бірыңғай дистрибьюторға медициналық техниканың атауын, медициналық техниканың әрбір атауы бойынша және жиынтықтауыш бөлінісінде бір бірлігі үшін ұсынылған бағаны, медициналық техниканың әрбір атауы бойынша беру кезеңінің ұзақтығын, ұзақ мерзімді шарттың жоспарлы қолданылу мерзімін, сондай-ақ өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алынуға тиіс медициналық техниканың әрбір атауы бойынша техникалық ерекшелікті қамтитын келісілген тізбе жіберіледі.
352. Веб-портал арқылы медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға арналған конкурс мынадай жүйелі кезеңдерден тұрады,:
1) комиссия құру, комиссия хатшысын айқындау;
2) веб-порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
3) әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерді ұсынуы;
4) веб-порталдың конкурстық өтінімдерді автоматты түрде ашуы, ашу хаттамасын жариялауы;
5) комиссияның конкурстық өтінімдерді қарауы, қажет болған кезде сарапшыны (сарапшыларды) тартуы;
6) комиссия хатшысының алдын ала рұқсат беру хаттамасын жариялауы;
7) әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерге толықтырулар ұсынуы;
8) комиссияның конкурстық өтінімдерге толықтыруларды қарауы;
9) комиссия хатшысының рұқсат беру хаттамасын жариялауы;
10) әлеуетті өнім берушілердің баға жеңілдігін салыстыру арқылы аукцион өткізу;
11) веб-порталдың қорытындылар хаттамасын автоматты түрде жариялауы.
353. Өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға конкурс өткізу, комиссияның, сараптамалық комиссияның құрамын бекіту, комиссия хатшысын тағайындау туралы шешім денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органнан өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алынуға жататын медициналық техниканың келісілген тізбесі алынған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшысының (немесе оны алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен ресімделеді.
354. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде тоғыз адамды құрайды әрі төрағадан, төрағаның орынбасарынан және:
1) сараптама ұйымының медициналық бұйымдарды сараптау мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшенің басшысынан төмен емес біреуден аспайтын жұмыскерін (келісу бойынша);
2) бірыңғай дистрибьютордың медициналық техникамен қамтамасыз ету мәселелеріне жетекшілік ететін жұмыскерлерін;

351. Уполномоченный орган в области здравоохранения направляет полученный перечень медицинской техники в экспертную организацию для проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик и анализа предельных цен на торговое наименование и техническую характеристику медицинской техники, по результатам которой единому дистрибьютору направляется согласованный перечень, который содержит наименования медицинской техники, рекомендованную цену за единицу по каждому наименованию медицинской техники и в разрезе комплектации, длительность периода поставки по каждому наименованию медицинской техники, планируемый срок действия долгосрочного договора, а также техническую спецификацию по каждому наименованию медицинской техники, подлежащей закупу по долгосрочным договорам поставки.
352. Конкурс на заключение долгосрочных договоров поставки медицинской техники посредством веб-портала представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) образование комиссии, определение секретаря комиссии;
2) размещение на веб-портале объявления о проведении конкурса;
3) представление потенциальными поставщиками конкурсных заявок;
4) автоматическое вскрытие веб-порталом конкурсных заявок, публикацию протокола вскрытия;
5) рассмотрение комиссией конкурсных заявок, при необходимости привлечение эксперта (экспертов);
6) публикацию секретарем комиссии протокола предварительного допуска;
7) представление потенциальными поставщиками дополнений к конкурсным заявкам;
8) рассмотрение комиссией дополнений к конкурсным заявкам;
9) публикацию секретарем комиссии протокола допуска;
10) аукцион путем сопоставления ценовой скидки потенциальных поставщиков;
11) автоматическую публикацию веб-порталом протокола итогов.
353. Решение о проведении конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки, утверждении состава комиссии, экспертной комиссии, назначении секретаря комиссии оформляется приказом первого руководителя единого дистрибьютора (или лица, его замещающего) в течение десяти рабочих дней с момента получения от уполномоченного органа в области здравоохранения согласованного перечня медицинской техники, подлежащей закупу по долгосрочным договорам поставки.
354. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек и состоит из председателя, заместителя председателя и членов, включающих:
1) не более одного работника экспертной организации, не ниже руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы экспертизы медицинских изделий (по согласованию);
2) работников единого дистрибьютора, курирующих вопросы обеспечения медицинской техникой;

3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген фармацевтикалық немесе медициналық өнеркәсіп жөніндегі бейінді қауымдастықтардың біреуден аспайтын өкілін (келісу бойынша);
4) "Атамекен" ҰКП біреуден аспайтын жұмыскерін және (немесе) өкілін (келісу бойынша);
5) денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктердің біреуден аспайтын жұмыскерін және (немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жанындағы арнайы мониторингтік топтардың өкілін (келісу бойынша) қамтитын мүшелерден тұрады.
355. Бірыңғай дистрибьютордың басшысы комиссия төрағасы болып тағайындалады.
Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары орындайды.
356. Комиссия өз қызметін медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізілмеді деп танылған кезден бастап тоқтатады.
357. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютор жұмыскерлерінің қатарынан тағайындалады, ол комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды, ол:
358. Комиссия хатшысы:
1) веб-порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) комиссияның дауыс беру қорытындысы бойынша алдын ала рұқсат беру, рұқсат беру хаттамасының жобасын қалыптастыруды;
3) алдын ала рұқсат беру, рұқсат беру хаттамасын веб-порталда жариялауды;
4) комиссия мүшесінің жоқ екенін растайтын ұсынылған құжаттың (бар болса) электрондық көшірмесін веб-порталда орналастыруды;
5) конкурсты тұтастай немесе қандай да бір лотты тоқтату немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда оның көшірмесін орналастыра отырып, веб-порталда онытоқтатуды;
6) ұзақ мерзімді шарт жасасу үшін конкурс қорытындылары туралы хабардар етуді уақтылы қамтамасыз етеді.
359. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
360. Комиссия арнайы білімді және (немесе) техникалық танымды талап ететін мәселелер бойынша өтінімнің конкурс талаптарына сәйкестігін бағалау үшін тиісті салалардан сарапшыны (сарапшыларды) тартады.
361. Бейінді мамандықтардың сарапшысын (сарапшыларын) сұратылып отырған медициналық техниканың бейіні бойынша мамандар және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары не медициналық техниканың сараптамасын жүзеге асыруға аккредиттелген ұйымдардың сарапшылары қатарынан денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

3) не более одного представителя профильных ассоциаций по фармацевтической или медицинской промышленности, аккредитованных уполномоченным органом в области здравоохранения (по согласованию);
4) не более одного работника и (или) представителя НПП "Атамекен") (по согласованию);
5) не более одного работника неправительственных общественных объединений в области здравоохранения и (или) члена специальных мониторинговых групп при уполномоченном органе по противодействию коррупции (по согласованию).
355. Председателем комиссии назначается руководитель единого дистрибьютора.
Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет заместитель.
356. Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения долгосрочного договора поставки медицинской техники либо признания несостоявшимся конкурса на заключение долгосрочного договора поставки.
357. Секретарь комиссии назначается из числа работников единого дистрибьютора, не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
358. Секретарь комиссии своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении конкурса;
2) формирование по итогам голосования комиссии проекта протокола предварительного допуска, допуска;
3) публикацию на веб-портале протокола предварительного допуска, допуска;
4) размещение на веб-портале электронной копии представленного документа, подтверждающего отсутствие члена комиссии (при наличии);
5) отмену на веб-портале конкурса в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признании недействительным с размещением его копии;
6) информирование об итогах конкурса для заключения долгосрочного договора.
359. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества проголосовавших членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовали председатель комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
360. Комиссия привлекает эксперта (экспертов) профильных специальностей по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.
361. Эксперта (экспертов) профильных специальностей определяет уполномоченный орган в области здравоохранения из числа специалистов по профилю запрашиваемой медицинской техники и (или) специалистов организаций здравоохранения либо экспертов организаций, аккредитованных осуществлять экспертизу медицинской техники.

362. Сарапшы (сарапшылар) өтінімдер ашылғанға дейін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі.
363. Мыналар:
1) сатып алу рәсімдерінің нәтижелеріне мүдделі (тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, бірыңғай дистрибьютордың, әлеуетті өнім берушінің өкілдері);
2) тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшыларының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылатын адам сарапшы бола алмайды.
364. Әлеуетті өнім берушілер ұсынатын медициналық техниканың сатып алынатын медициналық техника тізбесіне сәйкес техникалық сипаттамалар талаптарына сәйкестігін айқындау үшін комиссия мүшесі веб-портал арқылы хатшыға алдын ала рұқсат беру хаттамасын жариялау мерзімі өткенге дейін кемінде екі жұмыс күні қалғанда тиісті лот бойынша сараптамалық қорытынды алу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
365. Комиссияның хатшысы сараптамалық қорытынды алу қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін дереу веб-портал арқылы тиісті сарапшыға лот бойынша сараптамалық қорытынды ұсыну қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Дәл сол лот бойынша комиссияның басқа мүшесінен сарапшы қорытындысының қажеттігі туралы хабарлама келіп түскеннен кейін сарапшыға қайта хабарлама жіберілмейді.
366. Веб-портал сарапшы қол қойғаннан кейін ұсынымдық сипаттағы сараптамалық қорытындыны тендерлік комиссияның мүшелеріне автоматты түрде жібереді.
367. Сараптамалық қорытындыны комиссия әлеуетті өнім берушінің өтінімін ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне жіберу туралы мәселені шешу кезінде қарайды.
Комиссия мүшесі сараптамалық қорытындымен келіспеген жағдайда оны назарға алмайды.
368. Егер сараптамалық қорытынды әлеуетті өнім берушінің өтінімін қабылдамауға негіз болса, оны комиссияның хатшысы дауыс беру хаттамасымен бір мезгілде жариялайды.
369. Комиссия күнтізбелік он екі ай ішінде ұсынылған сараптамалық қорытындыны қажет болған кезде басқа конкурста пайдаланады.
370. Конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурстық өтінімдер ашылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн қалғанда бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталда мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
371. Медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
2) мынадай мәліметтер:
сатып алынатын медициналық техниканың атауы;
медициналық техниканың әрбір атауы бойынша техникалық сипаттамасы;
медициналық техниканың әрбір атауы бойынша және жиынтықтауыш бөлінісінде бір бірлігі үшін ұсынылған баға;
медициналық техниканың әрбір атауы бойынша өнім беру мерзімі және өнім беру кезеңінің ұзақтығы қамтылған денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісілген, сатып алуға жататын медициналық техниканың тізбесі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтер көлемі ауқымды болған кезде жоғарыда көрсетілген ақпарат бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында ғана орналастырылады;

362. Эксперт (эксперты) регистрируются на веб-портале в качестве его пользователей до вскрытия заявок.
363. Экспертом не может являться лицо:
1) заинтересованное в результатах процедур закупа (представители заказчика, организатора закупа, единого дистрибьютора, потенциального поставщика);
2) являющееся близким родственником, супругом (супругой) или свойственником первых руководителей заказчика, организатора закупа, единого дистрибьютора.
364. Для определения соответствия предлагаемой потенциальными поставщиками медицинской техники требованиям технических характеристик согласно перечню закупаемой медицинской техники член комиссии посредством веб-портала направляет секретарю уведомление о необходимости получения экспертного заключения по соответствующему лоту не позднее, чем за два рабочих дня до истечения срока публикации протокола предварительного допуска.
365. Секретарь комиссии после получения уведомления о необходимости получения экспертного заключения посредством веб-портала незамедлительно направляет соответствующему эксперту уведомление о необходимости представления экспертного заключения по лоту.
При поступлении по тому же лоту уведомления о необходимости заключения эксперта от другого члена комиссии повторное уведомление эксперту не направляется.
366. Веб-портал автоматически рассылает членам комиссии экспертное заключение после его подписания экспертом, которое носит рекомендательный характер.
367. Экспертное заключение рассматривается комиссией при решении вопроса о допуске заявки потенциального поставщика к процедуре определения наибольшей скидки.
Член комиссии, в случае несогласия с экспертным заключением, не принимает его во внимание.
368. В случае, если экспертное заключение служит основанием отклонения заявки потенциального поставщика, оно публикуется секретарем комиссии одновременно с протоколом предварительного допуска.
369. Комиссия при необходимости использует экспертное заключение, представленное в течение двенадцати календарных месяцев, в другом конкурсе.
370. Объявление о проведении конкурса публикуется на государственном и русском языках на веб-портале в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором не менее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до дня вскрытия конкурсных заявок.
371. Объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки медицинской техники содержит следующие сведения:
1) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
2) перечень медицинской техники, подлежащей закупу, согласованный уполномоченным органом в области здравоохранения, который содержит:
наименование закупаемой медицинской техники;
техническую характеристику по каждому наименованию медицинской техники;
рекомендованную цену за единицу по каждому наименованию медицинской техники и в разрезе комплектации;
срок поставки по каждому наименованию медицинской техники и длительность периода поставки;
При большом объеме сведений, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, вышеуказанная информация размещается только на интернет-ресурсе единого дистрибьютора;

3) конкурсқа қатысуға өтінімдер қабылдаудың аяқталатын күні, уақыты және орны.
372. Өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу конкурсына қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші веб-порталда тіркеледі және өтінімге қажетті құжаттарды қоса тіркеу немесе оларды электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен веб-порталда көзделген нысандар бойынша толтыру арқылы тікелей веб-порталда өтінім береді.
373. Сатып алуға қатысатын әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
374. Әлеуетті өнім берушінің конкурсқа қатысуға арналған конкурстық өтінімінде (электрондық көшірмелерде):
1) веб-порталда көзделген нысан бойынша конкурсқа қатысуға өтінім;
2) ұсынылатын медициналық техниканың нақты техникалық сипаттамалары көрсетілген техникалық ерекшеліктер;
3) ішкі айналысқа арналған медициналық техниканың шығу тегі туралы белгіленген үлгідегі "СТ-KZ" сертификатының көшірмесі;
4) медициналық техника өндірісінің ISO 13485 сапаны басқару жүйесі стандартына сәйкестігін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) ұсынылатын медициналық техниканың осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар қамтылады.
375. Конкурстық өтінім әлеуетті өнім берушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі, әлеуетті өнім берушінің қалауы бойынша ол ашылған кезге дейін өзгертіледі немесе кері қайтарып алынады.
376. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге:
1) өтінімді ашқаннан кейін оны кері қайтарып алуға;
2) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге мүмкіндік бермейді.
377. Комиссия мүшелері конкурс жарияланғанға дейін веб-порталда тіркеледі, онда өтінімдерді қарайды, әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтініміне рұқсат беруге немесе қабылдамауға дауыс береді.
378. Өтінімдер болмаған кезде веб-портал ашу қорытындыларын және хаттамаларын автоматты түрде және бір мезгілде жариялайды.
379. Өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін веб-портал нөмірін, жарияланған уақытын және мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде ашу хаттамасын жариялайды, онда:
1) конкурстың нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландырудағы лоттардың тізбесі;
4) әлеуетті өнім берушілердің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), БСН (ЖСН), заңды мекенжайлары, өтінімдер берген уақыты мен күні;
5) өтінімдер ұсынылмаған лоттар;
6) баға ұсыныстарының деректері көрсетілген лоттар мен өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
380. Конкурсқа өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде комиссия әлеуетті өнім берушілер ұсынған конкурстық өтінімдерді біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.

3) дату, время и место окончания приема заявок на участие в конкурсе.
372. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставки, регистрируется на веб-портале и подает заявку непосредственно на веб-портал путем прикрепления к заявке необходимых документов или их заполнения по предусмотренным на веб-портале формам с помощью электронной цифровой подписи.
373. Потенциальный поставщик, участвующий в закупе, соответствует квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил.
374. Конкурсная заявка потенциального поставщика на участие в конкурсе содержит (в электронных копиях):
1) заявку на участие в конкурсе по форме, предусмотренной веб-порталом;
2) технические спецификации с указанием точных технических характеристик предлагаемой медицинской техники;
3) копию сертификата установленного образца о происхождении медицинской техники для внутреннего обращения "CT-KZ";
4) копию документа, подтверждающего соответствие производства медицинской техники стандарту системы управления качеством ISO 13485;
5) документы, подтверждающие соответствие предлагаемой медицинской техники требованиям, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил.
375. Конкурсная заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления потенциальному поставщику, которая изменяется или отзывается по усмотрению потенциального поставщика до момента ее вскрытия.
376. Веб-портал автоматически не позволяет потенциальному поставщику:
1) отозвать заявку после ее вскрытия;
2) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока.
377. Члены комиссии до объявления конкурса регистрируются на веб-портале, где рассматривают заявки, голосуют за допуск или отклонение конкурсной заявки потенциального поставщика.
378. При отсутствии заявок веб-портал автоматически и одновременно публикует протоколы вскрытия и итогов.
379. По истечении срока приема заявок веб-портал делает их доступными для рассмотрения и автоматически публикует протокол вскрытия с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование конкурса;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов в объявлении;
4) наименования (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциальных поставщиков, БИН (ИИН), юридические адреса, время и даты представления заявок;
5) лоты, на которые заявки не представлены;
6) лоты и наименования потенциальных поставщиков, представивших заявки.
380. В течение десяти рабочих дней со дня окончания срока приема заявок конкурса комиссия рассматривает представленные конкурсные заявки потенциальных поставщиков на соответствие квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил.

Ескерту. 380-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
381. Комиссия ұсынылған құжаттардың хабарландыру шарттарына, біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда мұндай әлеуетті өнім берушілерге алдын ала рұқсат беру хаттамасы веб-порталда жарияланған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінімдерді сәйкес келтіру құқығын береді.
382. Өтінімге толықтыруларды ашу конкурстық өтінімдерге толықтыруларды ұсыну мерзімі өткеннен кейінгі бірыңғай дистрибьютордың жұмыс күні сағат 10.00-де жүргізіледі.
383. Конкурстық өтінімдерге толықтыруларды комиссия олар ашылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды, қарау қорытындысы бойынша веб-порталда ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсіміне рұқсат беру хаттамасына қол қойылады және жарияланады, онда:
1) әлеуетті өнім берушілердің әрқайсысы қатысатын лоттардың нөмірлері көрсетіліп, конкурстық өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
2) конкурстық өтінімдеріне ескертулер болмаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
3) конкурстық өтінімдеріне комиссияның ескертулері болған әлеуетті өнім берушілердің атаулары, сондай-ақ өтінімдерге толықтырулардың ұсынылуы туралы ақпарат;
4) комиссияның әлеуетті өнім берушілерді ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне жіберу туралы шешімі қамтылады.
384. Комиссия ұсынылған толықтыруларды зерделегеннен кейін, егер:
1) әлеуетті өнім беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмесе және (немесе) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімі осы тарауда көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
2) әлеуетті өнім беруші ұсынатын медициналық техника осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
3) әлеуетті өнім беруші ұсынған медициналық техника хабарландырудың техникалық сипаттамаларының (техникалық ерекшеліктерінің) талаптарына, оның ішінде сараптамалық қорытындыны ескергенде сәйкес келмесе;
4) ұсынылған техникалық ерекшелікте ұсынылып отырған медициналық техниканың техникалық сипаттамасы сараптама ұйымының сайтында орналастырылған тіркеу куәлігінде және (немесе) тіркеу дерекнамасында көрсетілген техникалық сипаттамаға және (немесе) жиынтықтауышқа сәйкес келмесе;
5) әлеуетті өнім беруші біліктілік талаптары және осы Қағидалар шеңберінде сатып алынатын медициналық техникаға қойылатын талаптар бойынша дұрыс ақпарат ұсынбаса, конкурстық өтінімді тұтастай не лоттар бойынша қабылдамайды.

Сноска. Пункт 380 – в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 667 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
381. Комиссия в случае выявления несоответствия представленных документов условиям объявления, квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил предоставляет таким потенциальным поставщикам право приведения заявок в соответствие в течение 3 (трех) рабочих дней со дня публикации протокола предварительного допуска на веб-портале.
382. Вскрытие дополнений к заявке производится в 10.00 часов рабочего дня единого дистрибьютора, следующего за днем истечения срока представления дополнений к конкурсным заявкам.
383. Дополнения к конкурсным заявкам рассматриваются комиссией в течение пяти рабочих дней со дня их вскрытия, по итогам рассмотрения на веб-портале подписывается и публикуется протокол допуска к процедуре определения наибольшей ценовой скидки, который содержит:
1) наименования потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, с указанием номеров лотов, по которым принимает участие каждый из потенциальных поставщиков;
2) наименования потенциальных поставщиков, к конкурсным заявкам которых не имелись замечания;
3) наименования потенциальных поставщиков, к конкурсным заявкам которых у комиссии имелись замечания, а также информацию о представлении дополнений к заявкам;
4) решение комиссии о допуске потенциальных поставщиков к процедуре определения наибольшей скидки.
384. Комиссия отклоняет конкурсную заявку в целом либо по лотам после изучения представленных дополнений, если:
1) потенциальный поставщик не соответствует квалификационным требованиям и (или) конкурсная заявка потенциального поставщика не соответствует требованиям, предусмотренным настоящей главой;
2) предлагаемая потенциальным поставщиком медицинская техника не отвечает требованиям, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил;
3) предложенная потенциальным поставщиком медицинская техника не соответствует требованиям технических характеристик (технических спецификаций) объявления, в том числе с учетом экспертного заключения;
4) техническая характеристика предлагаемой медицинской техники в представленной технической спецификации не соответствует технической характеристике и (или) комплектации, указанной в регистрационном удостоверении и (или) регистрационном досье, размещенном на сайте экспертной организации;
5) потенциальный поставщик представил недостоверную информацию по квалификационным требованиям и требованиям к медицинской технике, приобретаемой в рамках настоящих Правил.

385. Конкурсқа лотта бір отандық тауар өндіруші ғана қатысқан жағдайда ұсынылып отырған медициналық техника осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген талаптарға және хабарландыру шарттарына сәйкес келетін болса, осы тарауда көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде онымен ұзақ мерзімді шарт жасалады.
Лот бойынша бәсекелес орта болған жағдайда комиссия жеңімпазды ең жоғары баға жеңілдігі рәсімі бойынша айқындайды.
386. Ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсіміне өтінімдерді түпкілікті іріктеу қорытындылары бойынша рұқсат беру хаттамасында оған жіберілген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
387. Ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімі рұқсат беру хаттамасы жарияланған соң бір жұмыс күнінен кейін бірыңғай дистрибьютордың жұмыс күні сағат 10.00-де басталады және нақты уақыт режимінде веб-порталда қашықтан жүргізіледі.
388. Веб-портал ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсіміне қатысушыларға, комиссия мүшелері мен хатшысына рәсімнің басталғаны туралы хабарламаны автоматты түрде дереу жібереді және веб-порталдың тиісті бөлімінде әрбір лот бойынша рәсім уақытының басталғаны туралы ақпаратты көрсетеді.
389. Ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімі әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен аукционға қатысушылардың лот бойынша шартты баға жеңілдігін бірізділікпен ұсынуы арқылы өткізіледі.
Лот бойынша бәсекелестің аукцион уақыты басталған немесе бәсекелесі кезекті баға ұсынысын берген сәттен бастап отыз минут ішінде бастапқы немесе ең төменгі бағаны бір рет төмендету мүмкіндігі ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінің қадамы болып табылады.
Баға жеңілдігінің ең төменгі қадамы жарты (0,5) пайызды, ең жоғары қадамы бес пайызды құрайды.
390. Ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімі қадамының уақытын кері есептеу бір лот бойынша рәсімге жіберілген бәсекелестердің біреуі баға ұсынысын берген сәттен басталады.
Веб-портал отыз минуттық уақытты рәсім қадамы аяқталғанға дейін қалған минуттар мен секундтарды кері санау арқылы көрсетеді. Лот бойынша қадамдар саны шектелмейді.
Веб-портал рәсімге қатысушыларға бағаны сәйкес келмейтін шамаға төмендетуге автоматты түрде мүмкіндік бермейді және бағаны төмендету үшін қадам мөлшерін пайызбен немесе теңгемен таңдауды көздейді.
Рәсімге қатысушы лот бойынша бәсекелестердің бірі баға ұсынысын бермес бұрын кезекті баға ұсынысын бере алмайды.
391. Егер әрбір әлеуетті өнім беруші үшін бөлінген отыз минут ішінде ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімін өткізу басталғаннан кейін рәсімге қатысушылардың бірде-біреуі қандай да бір лот бойынша бастапқы баға жеңілдігін бермесе (қадамды өткізіп жіберу), әлеуетті өнім беруші осы лот бойынша рәсімнің келесі қадамында баға жеңілдігін ұсыну мүмкіндігінен айырылады және тиісті лот бойынша ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсіміне қатысудан шеттетіледі.

385. В случае участия в конкурсе только одного отечественного товаропроизводителя в лоте с последним заключается долгосрочный договор при соответствии его квалификационным требованиям, предусмотренным настоящей главой, при соответствии предлагаемой медицинской техники требованиям, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил и условиям объявления.
В случае наличия конкурентной среды по лоту, комиссия определяет победителя по процедуре наибольшей ценовой скидки.
386. В процедуре определения наибольшей ценовой скидки участвуют потенциальные поставщики, допущенные к ней в протоколе допуска по итогам окончательного отбора заявок.
387. Процедура определения наибольшей ценовой скидки начинается через один рабочий день в 10.00 часов рабочего дня единого оператора после публикации протокола допуска и проводится на веб-портале дистанционно в режиме реального времени.
388. Веб-портал автоматически и незамедлительно рассылает участникам процедуры определения наибольшей ценовой скидки, членам и секретарю комиссии уведомления о начале процедуры и отражает информацию о начале времени процедуры по каждому лоту на веб-портале в соответствующем разделе.
389. Процедура определения наибольшей ценовой скидки проводится путем последовательного представления условной ценовой скидки по лоту участниками аукциона с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц потенциальных поставщиков.
Шаг процедуры определения наибольшей ценовой скидки представляет собой возможность конкурента по лоту один раз представить условную ценовую скидку в течение тридцати минут с момента начала времени аукциона или подачи ценовой скидки конкурентом.
Минимальный шаг ценовой скидки составляет половину (0,5) процента, максимальный шаг – пять процентов.
390. Отсчет времени на шаг процедуры определения наибольшей ценовой скидки начинается с момента подачи ценового предложения одним из конкурентов, допущенных к процедуре по одному лоту.
Веб-портал показывает обратный отсчет тридцатиминутного времени в минутах и секундах, оставшегося до завершения шага процедуры. Количество шагов по лоту не ограничивается.
Веб-портал автоматически не позволяет участникам процедуры снижать цену на несоответствующую величину и для снижения цены предусматривает выбор размера шага в процентах или тенге.
Участник процедуры не может подать очередное ценовое предложение прежде, чем будет подано ценовое предложение одним из конкурентов по лоту.
391. В случае, если в течение тридцати минут, отведенных для каждого потенциального поставщика, после начала проведения процедуры определения наибольшей ценовой скидки ни один из участников процедуры не представил первоначальную ценовую скидку по какому-либо лоту (пропуск шага), потенциальный поставщик лишается возможности представить ценовую скидку в последующем шаге процедуры по этому лоту и отстраняется от участия в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту.

392. Егер тиісті лот бойынша ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінде шеттету нәтижесінде бір өнім беруші қалса, ол жеңімпаз деп танылады.
393. Лот бойынша бірдей екі баға жеңілдігі болған кезде жеңімпаз "СТ-KZ" сәйкес қазақстандық қамтудың ең жоғары үлесі бойынша айқындалады.
Лот бойынша бірдей екі баға жеңілдігі және "СТ-KZ" сәйкес қазақстандық қамту үлесі бірдей болған кезде конкурсқа қатысуға өтінімі веб-портал арқылы ертерек берілген әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
Веб-портал рәсімнің қорытындысы бойынша ең төмен баға ұсынысын ұсынған ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінің жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінің жеңімпазы тиісті лот бойынша конкурс жеңімпазы болып табылады.
394. Ұсынылған баға жеңілдігі өнім берудің ұзақ мерзімді шартының қолданылу мерзімі бойы қолданылады. Баға жеңілдігі ұлғаю жағына қарай өзгереді және азаю жағына қарай өзгертуге жатпайды.
395. Ұсынылған баға жеңілдігі медициналық техниканың бағасына мынадай формула бойынша қолданылады: сараптамалық қорытындыға сәйкес ұсынылған бағадан баға жеңілдігін алып тастағанда, медициналық техниканың бағасына тең болады.
396. Өтінімдер болмаған, барлық өтінімдер қабылданбаған, конкурсқа лот бойынша немесе ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінің қорытындылары бойынша бір отандық тауар өндіруші ғана қатысқан кезде веб-портал автоматты түрде оның нөмірін, жарияланған уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, қорытындылар хаттамасын қалыптастырады және жариялайды, онда:
1) конкурстың нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) "сатып алу өтті" немесе "сатып алу өтпеді" деген мәртебе көрсетіліп, хабарландыруға сәйкес лоттардың тізбесі;
4) лоттардың атаулары, рәсімге қатысушылардың атаулары, берген уақыты және рәсім қадамдарының мөлшерлері көрсетілген, ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінің нәтижелері;
5) бірде-бір әлеуетті өнім беруші шықпаған лоттардың атауы;
6) бәсекелес лоттар және екінші орын алғандарды қоспағанда, ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінің нәтижесінде веб-порталда өтінімдері автоматты түрде қабылданбаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
7) бәсекелес лоттар және баға жеңілдіктерін ұсынбау нәтижесінде веб-порталда өтінімдері автоматты түрде қабылданбаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
8) бәсекелес лоттар және конкурсқа қатысуға өтінімнен алынған деректерді, ұсынылған баға жеңілдігінің мөлшерін және оның негізінде қалыптасқан медициналық техниканың бағасы көрсетілген конкурс жеңімпаздары;

392. Если в результате отстранения в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту остается один поставщик, он признается победителем.
393. При наличии двух одинаковых ценовых скидок по лоту победитель определяется по максимальной доле казахстанского содержания согласно "СТ-KZ".
При наличии двух одинаковых ценовых скидок по лоту и одинаковой доли казахстанского содержания согласно "СТ-KZ" победителем признается потенциальный поставщик, чья заявка на участие в конкурсе была подана посредством веб-портала раньше.
Веб-портал автоматически определяет победителя процедуры определения наибольшей ценовой скидки, предложившего наименьшее ценовое предложение по итогам процедуры.
Победитель процедуры определения наибольшей ценовой скидки является победителем конкурса по соответствующему лоту.
394. Представленная ценовая скидка действует в течение срока действия долгосрочного договора поставки. Ценовая скидка изменяется в сторону увеличения и не подлежит изменению в сторону уменьшения.
395. Представленная ценовая скидка применяется к ценам медицинской техники по следующей формуле: рекомендованная цена согласно экспертному заключению за минусом ценовой скидки равняется цене медицинской техники.
396. При отсутствии заявок, отклонении всех заявок, участии в конкурсе только одного отечественного товаропроизводителя по лоту или по итогам процедуры определения наибольшей ценовой скидки веб-портал автоматически формирует и публикует протокол итогов с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование конкурса;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов согласно объявлению с указанием статуса "закуп состоялся" или "закуп не состоялся";
4) результаты процедуры определения наибольшей ценовой скидки с указанием наименований лотов, наименований участников процедуры, времени подачи и размеров шагов процедуры;
5) наименования лотов, на которые не вышел ни один потенциальный поставщик;
6) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, за исключением занявших второе место, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом в результате процедуры определения наибольшей ценовой скидки;
7) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом в результате непредставления ценовых скидок;
8) конкурентные лоты и победители конкурса с указанием данных из заявки на участие в конкурсе, размера представленной ценовой скидки и сформировавшейся на ее основе цены медицинской техники;

9) бәсекелес лоттар және конкурсқа қатысуға өтінімнен алынған деректері, ұсынылған баға жеңілдігінің мөлшерін және оның негізінде қалыптасқан медициналық техниканың бағасы көрсетіле отырып, конкурста екінші орын алған әлеуетті өнім берушілерден;
10) бір әлеуетті өнім берушінің ғана өтінімі ұсынылған өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын лоттар қамтылады.
397. Веб-порталды пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе хаттамаларды қатемен қалыптастыратын техникалық ақаулар туындаған кезде бірыңғай оператор бұл туралы веб-порталдың тиісті бөлімінде дереу хабарландыру жариялайды, ол конкурсқа қатысушылардың бәріне автоматты түрде тиісті хабарламалар жібереді.
Бұл ретте тендер мерзімдері техникалық ақауларды жою үшін талап етілген уақытқа шамалас жылжиды.
Қатемен жарияланған хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталдан алып тастамай, оған "жарамсыз" деген мәртебе береді. Жаңадан қалыптастырылған қатесіз хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталда "жарамды" деген мәртебемен жариялайды.
Хаттама ауыстырылған жағдайда тендерге қатысушыларға веб-портал автоматты түрде тиісті хабарлама жібереді.
398. Бірыңғай дистрибьютор конкурс қорытындыларының хаттамасы жарияланған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде оның негізінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық техниканы берудің үлгілік ұзақ мерзімді шартына сәйкес медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасады.
Конкурс жеңімпазы ұзақ мерзімді шарт жасасудан бас тартқан кезде бірыңғай дистрибьютор екінші орын алған әлеуетті өнім берушімен (қорытындылар хаттамасында бар болса) ұзақ мерзімді шарт жасасады.
399. Медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттары жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға өткізілген конкурстың қорытындылары және конкурс жеңімпаздарының тізімі бар ақпараттық хатты:
1) конкурс қорытындыларының хаттамасымен;
2) техникалық ерекшеліктермен;
3) бір бірлігі үшін және жиынтықтауыш бөлінісіндегі бағалармен;
4) медициналық техниканың әрбір атауы бойынша беру мерзімдерімен қоса жібереді.
400. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган медициналық бұйымдарға белгіленген шекті бағалар бойынша медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары шеңберінде бірыңғай дистрибьютор сатып алатын медициналық бұйымдардың бекітілген тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
401. Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен медициналық бұйымдарға белгіленген шекті бағалар бойынша медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары шеңберінде бірыңғай дистрибьютор сатып алатын медициналық бұйымдардың тізбесіне өзгерістер мен толықтыруларды алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде медициналық техниканың атаулары, бір бірлігі үшін және жиынтықтауыш бөлінісінде бағасы, медициналық техниканың әрбір атауы бойынша беру мерзімдері көрсетілген техникалық ерекшеліктерімен қоса медициналық техниканың тізбесін өзінің интернет-ресурсында орналастырады.

9) конкурентные лоты и потенциальные поставщики, занявшие второе место в конкурсе, с указанием данных из заявки на участие в конкурсе, размера представленной ценовой скидки и сформировавшейся на ее основе цены медицинской техники;
10) лоты, по которым представлена заявка только одного потенциального поставщика, с которым заключается долгосрочный договор поставки.
397. При возникновении технических неисправностей, не позволяющих использовать веб-портал или формирующих протоколы с ошибками, единый оператор незамедлительно публикует об этом объявление в соответствующем разделе веб-портала, который автоматически рассылает всем участникам конкурса соответствующие уведомления.
Сроки конкурса при этом сдвигаются соразмерно времени, потребовавшемуся для устранения технических неисправностей.
Опубликованные с ошибками протоколы единый оператор не удаляет с веб-портала и присваивает им статус "недействительный". Вновь сформированный протокол без ошибок публикуется единым оператором на веб-портале со статусом "действительный".
В случае замены протокола веб-портал автоматически направляет участникам тендера соответствующие уведомления.
398. Единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор поставки медицинской техники на основании протокола итогов конкурса в течение пяти рабочих дней с момента его публикации в соответствии с типовым долгосрочным договором поставки медицинской техники по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
При отказе победителя конкурса от заключения долгосрочного договора единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор с потенциальным поставщиком, занявшим второе место (при наличии в протоколе итогов).
399. В течение пяти рабочих дней со дня заключения долгосрочных договоров поставки медицинской техники единый дистрибьютор направляет информационное письмо с итогами проведенного конкурса и списком победителей конкурса уполномоченному органу в области здравоохранения с приложением:
1) протокола итогов конкурса;
2) технических спецификаций;
3) цены за единицу и в разрезе комплектации;
4) сроков поставки по каждому наименованию медицинской техники.
400. Уполномоченный орган в области здравоохранения вносит изменения и дополнения в утвержденный перечень медицинских изделий, закупаемых единым дистрибьютором в рамках долгосрочных договоров поставки медицинских изделий по установленным предельным ценам на медицинские изделия.
401. Единый дистрибьютор после получения изменений и дополнений в утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения перечень медицинских изделий, закупаемых единым дистрибьютором в рамках долгосрочных договоров поставки медицинских изделий по установленным предельным ценам на медицинские изделия, в течение двух рабочих дней размещает на своем интернет-ресурсе перечень медицинской техники с приложением технических спецификаций с указанием наименований медицинской техники, цены за единицу и в разрезе комплектации, сроков поставки по каждому наименованию медицинской техники.

402. Жергілікті деңгейде сатып алынатын өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша отандық тауар өндірушінің медициналық техникаға қажеттілігін айқындау мақсатында тапсырыс берушілер сараптама ұйымына медициналық техниканың тізбесі, саны, техникалық ерекшелігі, клиникалық-техникалық негіздемесі қамтылған ақпаратты жібереді.
403. Сараптама ұйымы клиникалық-техникалық негіздеме бөлігінде сараптамалық бағалау жүргізеді және оның нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды шығарады.
404. Сараптама ұйымы сараптамалық қорытынды шығарылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оны тапсырыс берушіге және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
405. Тапсырыс берушілер қажеттілік туындаған кезде, оның ішінде дәл сол қаржы жылында бірыңғай дистрибьюторға сатып алуға өтінім береді.
406. Сатып алуға арналған өтінімде:
1) сатып алынатын медициналық техниканың атауы;
2) техникалық ерекшелік, жиынтықтауыш, беру саны, мерзімі, шарттары мен орны;
3) медициналық техника сатып алынған жағдайда сараптама ұйымының сараптамалық қорытындысының көшірмесі;
4) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың, жарғының немесе ереженің көшірмесімен қоса тапсырыс берушілердің толық атауы, олардың деректемелері, мекенжайы (пошталық және заңды), байланыс телефондарының нөмірлері, электрондық поштасының мекенжайы, бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның атқаратын лауазымын растайтын құжаттың көшірмесімен қоса лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сатып алуды жүзеге асыруға жауапты тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) сатып алу шеңберінде жоспарланып отырған бағдарламаның, кіші бағдарламаны, ерекшеліктің атауы, банк деректемелері қамтылады.
407. Бірыңғай дистрибьютор медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасқаннан кейін жыл сайын тапсырыс берушілердің өтінімдері негізінде алдағы әр күнтізбелік жылға арналған сатып алуды жүзеге асырады, ол денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартының ажырамас бөлігі болып табылатын үшжақты сатып алу шартымен ресімделеді, бұл ретте:
1) медициналық техниканың бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне енгізілуі;
2) тапсырыс берушілер медициналық техниканы беру санын (көлемін) айқындауы;
3) медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартының талаптарында белгіленген медициналық техниканы әлеуетті берушіге қойылатын талаптарға сәйкестік расталуы шарт.
408. Бірыңғай дистрибьютор жыл сайын тапсырыс берушілерден өтінімдер алған сәттен бастап күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей отандық тауар өндірушіге өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде сатып алынатын медициналық техниканы сатып алудың үшжақты шартын қол қоюға жібереді.

402. В целях определения потребности в медицинской технике отечественного товаропроизводителя по долгосрочным договорам поставки, приобретаемым на местном уровне, заказчики направляют экспертной организации информацию, которая содержит перечень медицинской техники, количество, техническую спецификацию, клинико-техническое обоснование.
403. Экспертная организация проводит экспертную оценку в части клинико-технического обоснования и по ее результатам выносит экспертное заключение.
404. Экспертная организация в течение трех рабочих дней с момента вынесения экспертного заключения направляет его заказчику и уполномоченному органу в области здравоохранения.
405. Заказчики при возникновении потребности, в том числе в том же финансовом году представляют единому дистрибьютору заявку на закуп.
406. Заявка на закуп содержит:
1) наименование закупаемой медицинской техники;
2) техническую спецификацию, комплектацию, количество, срок, условия и место поставки;
3) копию экспертного заключения экспертной организации в случае приобретения медицинской техники;
4) полное наименование заказчиков с приложением копии справки о государственной регистрации, устава или положения, их реквизиты, адрес (почтовый и юридический), контактные номера телефонов, адрес электронной почты, должность, фамилию, имя, отчество (при наличии) первого руководителя или лица, его замещающего, с приложением копии документа, подтверждающего занимаемую должность, фамилии, имени, отчества (при наличии) ответственных лиц за осуществление закупа, наименование программы, подпрограммы, специфики, в рамках которых планируется закуп, банковские реквизиты.
407. Единый дистрибьютор ежегодно после заключения долгосрочного договора поставки медицинской техники осуществляет закуп на основании заявок заказчиков на каждый предстоящий календарный год, который оформляется трехсторонним договором закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, являющимся неотъемлемой частью долгосрочного договора поставки медицинской техники, при условии:
1) включения медицинской техники в перечень единого дистрибьютора;
2) определения заказчиками количества (объема) поставки медицинской техники;
3) подтверждения соответствия требованиям к потенциальному поставщику медицинской техники установленным условиями долгосрочного договора поставки медицинской техники.
408. Единый дистрибьютор ежегодно не позднее двадцати календарных дней с момента получения заявок от заказчиков направляет на подписание отечественному товаропроизводителю трехсторонний договор закупа медицинской техники, закупаемой в рамках долгосрочного договора поставки.

409. Отандық тауар өндіруші сатып алудың үшжақты шартына оны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
Бірыңғай дистрибьютор өнім берушіден қол қойылған үшжақты сатып алу шартын алған күннен бастап оны тапсырыс берушіге қол қоюға береді.
Тапсырыс беруші алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей үшжақты сатып алу шартына қол қояды және оны бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
410. Отандық тауар өндіруші сараптамалық қорытындының алдыңғы күнімен салыстырғанда өнеркәсіптік өнімді өндірушілер бағалары индексінің ресми өзгерісін ескере отырып, техникалық сипаттамалары жақсару және (немесе) бағасы ұлғаю немесе азаю жағына қарай өзгерген жағдайларда сараптамалық бағалау жүргізілгеннен кейін берілетін медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартына бағаларына жылына бір реттен жиі емес өзгерістер енгізу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жүгінеді.
411. Отандық тауар өндіруші медициналық техниканың саудалық атауына және техникалық сипаттамасына арналған шекті бағаларға талдау жүргізу үшін сараптама ұйымына жүгінеді.
412. Сараптамалық бағалау ақылы қызмет көрсету туралы жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.
413. Сараптамалық бағалау денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
414. Сараптама ұйымы отандық тауар өндірушіге сараптамалық қорытындыны ақылы қызмет көрсету туралы шартта белгіленген мерзімдерде ұсынады.
415. Отандық тауар өндіруші сараптамалық қорытындының түпнұсқасын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
416. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган отандық тауар өндірушіден техникалық ерекшелікпен тігілген сараптамалық қорытындыны алғаннан кейін бірыңғай дистрибьюторға өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуға жататын жиынтықтау бөлінісінде медициналық техниканың тізбесін жібереді.
417. Мыналар:
1) шартта көзделген міндеттемелердің бірнеше рет бұзылуы;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген лицензияланатын қызметті орындауға лицензияның қайтарып алынуы;
3) қатарынан екі жыл бойы өнім беруден бас тарту (себептері мен жағдайларына қарамастан);
4) сапасы лайықсыз медициналық техниканы бірнеше рет беру жағдайлары медициналық техника өндірісі бар өнім берушімен өнім берудің ұзақ мерзімді шартын бұзуға негіз болып табылады.
22-тарау. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу

409. Отечественный товаропроизводитель подписывает трехсторонний договор закупа не позднее пяти рабочих дней со дня его получения.
Единый дистрибьютор со дня получения от поставщика подписанного трехстороннего договора закупа передает его на подписание заказчику.
Заказчик не позднее пяти рабочих дней со дня получения подписывает трехсторонний договор закупа и направляет его единому дистрибьютору.
410. Отечественный товаропроизводитель обращается в уполномоченный орган в области здравоохранения для внесения изменений цен не чаще одного раза в год в долгосрочный договор поставки на поставляемую медицинскую технику после проведения экспертной оценки в случаях изменения технических характеристик в сторону улучшения и (или) увеличения или уменьшения цены с учетом официального изменения индекса цен производителей промышленной продукции в сравнении с предыдущей датой экспертного заключения.
411. Отечественный товаропроизводитель обращается в экспертную организацию для проведения анализа предельных цен на торговое наименование и техническую характеристику медицинской техники.
412. Экспертная оценка осуществляется на основании заключенного договора о возмездном оказании услуг.
413. Экспертная оценка проводится в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом в области здравоохранения.
414. Экспертная организация представляет отечественному товаропроизводителю экспертное заключение в сроки, установленные договором о возмездном оказании услуг.
415. Отечественный товаропроизводитель направляет оригинал экспертного заключения в уполномоченный орган в области здравоохранения.
416. Уполномоченный орган в области здравоохранения после получения от отечественного товаропроизводителя экспертного заключения, прошитого с технической спецификацией, направляет единому дистрибьютору перечень медицинской техники в разрезе комплектации, подлежащей закупу по долгосрочным договорам поставки.
417. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки с поставщиком, имеющим производство медицинской техники, являются:
1) неоднократное нарушение обязательств, предусмотренных в договоре;
2) отзыв лицензии на выполнение лицензируемой деятельности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
3) отказ от поставки (независимо от причин и обстоятельств) в течение двух лет подряд;
4) случаи неоднократной поставки медицинской техники ненадлежащего качества.
Глава 22. Заключение долгосрочных договоров поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий с заказчиками контрактного производства

418. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу мақсатында мынадай жүйелі іс-шараларды орындау көзделеді:
1) бірыңғай дистрибьютор келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерінің өтініштерін ескере отырып, жыл сайын 1 маусымнан кешіктірмей бірегей және (немесе) биоаналогтық дәрілік препарат (биоаналогтар, биотектес дәрілік препараттар, биосимилярлар) болып табылатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесін растау үшін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесін қалыптастырады және сараптама ұйымына жібереді;
2) сараптама ұйымы дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесін алған сәттен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай дистрибьюторға бірегей болып табылатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізімін, сондай-ақ халықаралық патенттелмеген атауын, дәрілік нысанын (сипаттамасын), белгіленген дозалану және (немесе) концентрациясын, өлшем бірлігін, тіркеу куәлігінің нөмірін, саудалық атауын, өндірушіні көрсете отырып, биоаналогтық дәрілік препараттардың (биоаналогтардың, биотектес дәрілік препараттардың, биосимилярлардың) тізімін жібереді;
3) сараптама ұйымының қорытындысын алғаннан кейін бірыңғай дистрибьютор бес жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бұрын жасалған өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарының бар немесе жоқ екенін көрсете отырып, дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесін келісу үшін жібереді;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган формулярлық комиссия қараған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізбесін алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде бірегей және (немесе) биоаналогтық дәрілік препараттарды (биоаналогтарды, биотектес дәрілік препараттарды, биосимилярларды) көрсетіп және дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауын немесе құрамын, дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша беру кезеңінің ұзақтығын белгілеп, бірыңғай дистрибьюторға келісілген тізбені ұсынады не тиісті негіздемені көрсете отырып, келісуден бас тартады.
419. Бірыңғай дистрибьютор келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісіне патенттелген бірегей дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу рәсіміне қатысу туралы шақыру жібереді.
420. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен патенттелген бірегей дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға бірыңғай дистрибьютор ұсынған құжаттарды қарау үшін құрамында:

418. В целях заключения долгосрочных договоров поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий с заказчиками контрактного производства предусматривается выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) единый дистрибьютор с учетом обращений заказчиков контрактного производства ежегодно не позднее 1 июня формирует и направляет в экспертную организацию перечень лекарственных средств и (или) медицинских изделий для подтверждения перечня лекарственных средств и (или) медицинских изделий, являющихся оригинальными и (или) биоаналогичным лекарственным препаратом (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров);
2) экспертная организация не позднее десяти рабочих дней с момента получения перечня лекарственных средств и (или) медицинских изделий направляет единому дистрибьютору список лекарственных средств и (или) медицинских изделий, являющихся оригинальными, а также список биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) с указанием международного непатентованного наименования, лекарственной формы (характеристики), определенной дозировки и (или) концентрации, единицы измерения, номера регистрационного удостоверения, торгового наименования, производителя;
3) после получения заключения экспертной организации единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней направляет в уполномоченный орган в области здравоохранения перечень лекарственных средств и (или) медицинских изделий с указанием наличия или отсутствия ранее заключенных долгосрочных договоров поставки для его согласования;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней с момента получения рассмотренного формулярной комиссией перечня лекарственных средств и (или) медицинских изделий представляет единому дистрибьютору согласованный перечень с указанием оригинальных и (или) биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) и обозначением международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, длительности периода поставки по каждому наименованию лекарственных средств и (или) медицинских изделий либо отказывает в согласовании с указанием соответствующего обоснования.
419. Единый дистрибьютор направляет приглашение для участия в процедуре заключения долгосрочного договора поставки оригинальных запатентованных лекарственных средств и (или) медицинских изделий заказчику контрактного производства.
420. Для заключения долгосрочных договоров поставки оригинальных запатентованных лекарственных средств и (или) медицинских изделий с заказчиками контрактного производства единый дистрибьютор создает и утверждает комиссию для рассмотрения представленных документов в составе:

1) сараптама ұйымының дәрілік заттарды сараптау мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің басшыларынан төмен емес жұмыскерлері (келісу бойынша);
2) бірыңғай дистрибьютордың құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес жұмыскерлері;
3) "Атамекен" ҰКП жұмыскерлері және (немесе) өкілдері (келісу бойынша);
4) денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктердің жұмыскерлері және (немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жанындағы арнайы мониторингтік топтардың (келісу бойынша) мүшелері бар комиссияны құрады және бекітеді.
421. Патенттелген бірегей дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу үшін келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі:
1) шетелдік тауар өндірушінің шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасы бар құжатының заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмесін не егер шетелдік тауар өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағында өкілдігі (филиалы) болса – өкілдікті (филиалды) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті (анықтаманы) және өкілдік (филиал) туралы ережені;
2) шетелдік тауар өндірушінің дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) өткізу құқығын растайтын құжаттарының: рұқсатының (лицензия), GMP сертификатының (бар болса) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасы бар заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмесін;
3) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндіріске арналған шартты;
4) қазақстандық қамту үлесінің кезең кезеңмен ұлғайтылатынын растай отырып, жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері, дәрілік заттарды беру кезеңі басталатын күндері мен құны туралы ақпарат қамтылған бизнес-жоспарды;
5) өндіру жоспарланған дәрілік заттардың тізімін;
6) бірегей дәрілік затқа патенттің көшірмесін ұсынады.
Осы тармақта көзделген құжаттарды ұсынбау өнім беру шартын (келісімді) жасасудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
422. Комиссия жиырма жұмыс күні ішінде келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі ұсынған құжаттарды олардың толықтығы және осы Қағидалардың 421-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Қарау қорытындылары бойынша комиссия қарау қорытындыларының хаттамасын қалыптастырады.
423. Қажет болған жағдайда келісімшарттық өндірісінің тапсырыс берушісіне ұсынылған құжаттарды толықтыруға мүмкіндік беріледі.
Қосымша құжаттар оны ұсыну қажеттігі туралы хабардар етілген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылады.

1) работников экспертной организации не ниже руководителей структурных подразделений, курирующих вопросы экспертизы лекарственных средств (по согласованию);
2) работников единого дистрибьютора не ниже руководителей структурных подразделений;
3) работников и (или) представителей НПП "Атамекен" (по согласованию);
4) работников неправительственных общественных объединений в области здравоохранения и (или) членов специальных мониторинговых групп при уполномоченном органе по противодействию коррупции (по согласованию).
421. Для заключения долгосрочного договора поставки оригинальных запатентованных лекарственных средств и (или) медицинских изделий заказчик контрактного производства представляет:
1) легализованную или апостилированную копию документа иностранного товаропроизводителя, подтверждающего, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки, если иностранный товаропроизводитель имеет представительство (филиал) на территории Республики Казахстан – свидетельство (справка) об учетной регистрации (перерегистрации) представительства (филиала) и положение о представительстве (филиале);
2) легализованные или апостилированные копии документов, подтверждающих право иностранного товаропроизводителя на производство и (или) реализацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий: разрешение (лицензия), сертификат GMP, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки;
3) договор на контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан;
4) бизнес-план, содержащий сроки и этапы реализации проекта c подтверждением поэтапного увеличения доли казахстанского содержания, информацию о датах начала периода поставки и стоимости лекарственных средств;
5) список планируемых к производству лекарственных средств;
6) копию патента на оригинальное лекарственное средство.
Непредставление документов, предусмотренных настоящим пунктом, является основанием для отказа в заключении договора поставки (соглашения).
422. Комиссия в течение двадцати рабочих дней рассматривает представленные документы заказчика контрактного производства на предмет их полноты и соответствия требованиям, предусмотренным пунктом 421 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения комиссия формирует протокол итогов рассмотрения.
423. В случае необходимости заказчику контрактного производства предоставляется возможность дополнить представленные документы.
Дополнительные документы представляются в течение трех рабочих дней с момента уведомления о необходимости их представления.

424. Биоаналогтық дәрілік препараттарды (биоаналогтарды, биотектес дәрілік препараттарды, биосимилярларды) берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу үшін бірыңғай дистрибьютор конкурстық комиссия құрады және оның құрамын бекітеді, ол:
1) сараптама ұйымының дәрілік заттардың сараптамасы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес жұмыскерлерін (келісу бойынша);
2) бірыңғай дистрибьютордың құрылымдық бөлімшелер басшыларынан төмен емес жұмыскерлерін;
3) "Атамекен" ҰКП-ның біреуден аспайтын жұмыскерін және (немесе) өкілінен (келісу бойынша);
4) денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктердің жұмыскерлерін және (немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жанындағы арнайы мониторингтік топтардың өкілін (келісу бойынша) қамтды.
425. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде тоғыз адамды құрайды және төрағадан, төрағаның орынбасарынан және мүшелерден тұрады.
Бірыңғай дистрибьютордың басшысы комиссия төрағасы болып тағайындалады.
Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары орындайды.
426. Комиссия өз қызметін өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға конкурс өткізілмеді деп танылған кезден бастап тоқтатады.
427. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютор жұмыскерлерінің қатарынан тағайындалады, ол комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды.
Комиссия хатшысы:
1) әлеуетті өнім берушілерден өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды;
2) келіп түскен өтінімдерді және конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналдарын жүргізеді;
3) комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттар мен материалдарды дайындайды;
4) комиссия отырысының хаттамаларын ресімдейді.
428. Келіп түскен өтінімдерді және конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналдары тігілуі, беттері нөмірленуі, соңғы парағы бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті тұлғасының қолымен расталуы тиіс.
Келіп түскен өтінімдерді және конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналдарында әлеуетті өнім берушілердің өтінімдер салынған конверттерді ұсынған уақыты мен күні, әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің (өтінім салынған конвертті ұсынған және конверттерді ашу рәсіміне қатысатын адамның) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
429. Комиссия отырысы комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің қатысуы шартымен өткізіледі.
Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.

424. Для заключения долгосрочного договора поставки биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) единый дистрибьютор создает конкурсную комиссию и утверждает ее состав, который включает:
1) работников экспертной организации не ниже руководителей структурных подразделений, курирующих вопросы экспертизы лекарственных средств (по согласованию);
2) работников единого дистрибьютора не ниже руководителей структурных подразделений;
3) работников и (или) представителей НПП "Атамекен" (по согласованию);
4) работников неправительственных общественных объединений в области здравоохранения и (или) членов специальных мониторинговых групп при уполномоченном органе по противодействию коррупции (по согласованию).
425. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее девяти человек и состоит из председателя, заместителя председателя и членов.
Председателем комиссии назначается руководитель единого дистрибьютора.
Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет заместитель.
426. Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения долгосрочного договора поставки либо признания несостоявшимся конкурса на заключение долгосрочного договора поставки.
427. Секретарь комиссии назначается из числа работников единого дистрибьютора, не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
Секретарь комиссии:
1) принимает от потенциальных поставщиков конверты с заявками;
2) ведет журналы регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов;
3) готовит предложения по повестке дня заседания комиссии, необходимые документы и материалы;
4) оформляет протоколы заседания комиссии.
428. Журналы регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, должны быть прошиты, страницы пронумерованы, последняя страница заверена подписью уполномоченного лица единого дистрибьютора.
В журналах регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, отражаются время и дата представления потенциальными поставщиками конвертов с заявками, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного представителя потенциального поставщика (лица, представившего конверт с заявкой и участвующего при процедуре вскрытия конвертов).
429. Заседание комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовали председатель комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
Решения комиссии оформляются протоколом.

430. Конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурстық өтінімдер ашылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн қалғанда бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жарияланады.
431. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
2) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы және олардың техникалық сипаттамалары көрсетілген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың номенклатурасы (лоттың нөмірін көрсетіп);
3) өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға арналған конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдаудың аяқталатын күні, уақыты және орны;
4) өтінімдер салынған конверттер ашылатын күні, уақыты және орны.
432. Биоаналогтық дәрілік препараттарды (биоаналогтарды, биотектес дәрілік препараттарды, биосимилярларды) берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу үшін келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі:
1) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың атауларын көрсетіп және өтінімге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша берілетін құжаттардың тізімдемесін қосып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді;
2) техникалық-экономикалық негіздеме немесе мынадай бөлімдер:
инвестициялық жобаның мақсаты және операторы туралы ақпарат;
инвестициялық жобаның құны және қаржыландыру көздері туралы ақпарат;
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың Қазақстан Республикасында және (немесе) басқа елдерде тіркелуі туралы ақпарат, сондай-ақ тіркеу куәлігінің нөмірлері мен күндері көрсетілген өндірілетін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізімі;
өндіру жоспарланатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың тізімі;
өнімді өткізу бағдарламасын қоса алғанда, коммерциялық бөлім;
технологияның сипатын және сипаттамасы бар технологиялық жабдықтың тізбесін қоса алғанда, техникалық бөлім;
экологиялық бөлім;
қаржы бөлімі;
әлеуметтік-экономикалық бөлім;
жобалық тәуекелдер туралы ақпарат;
қазақстандық қамту үлесінің біртіндеп ұлғайтылатыны расталған дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісін оқшаулау жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру мерзімдері және кезеңдері туралы ақпарат;
дәрілік заттарды беру кезеңінің басталатын күндері туралы ақпарат қамтылатын бизнес-жоспарды;

430. Объявление о проведении конкурса публикуется на интернет-ресурсе единого дистрибьютора на государственном и (или) русском языках в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором не менее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до дня вскрытия конкурсных заявок.
431. Объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки с заказчиком контрактного производства содержит следующие сведения:
1) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
2) номенклатуру лекарственных средств и (или) медицинских изделий (с указанием номера лота) с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств и (или) медицинских изделий, их технических характеристик;
3) дату, время и место окончания приема заявок на участие в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставок;
4) дату, время и место вскрытия конвертов с заявками.
432. Для заключения долгосрочного договора поставки биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) заказчик контрактного производства представляет:
1) заявку на участие в конкурсе по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием наименований лекарственных средств и (или) медицинских изделий и приложением описи прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) технико-экономическое обоснование или бизнес-план, содержащий следующие разделы:
цель и информацию об операторе инвестиционного проекта;
информацию о стоимости и источниках финансирования инвестиционного проекта;
список производимых лекарственных средств и (или) медицинских изделий с указанием информации о регистрации лекарственных средств и (или) медицинских изделий в Республике Казахстан и (или) других странах, а также номера и даты регистрационного удостоверения;
список планируемых к производству лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
коммерческий раздел, включая программу сбыта продукции;
технический раздел, включая описание технологии и перечень технологического оборудования с описанием;
экологический раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
информацию о проектных рисках;
информацию о сроках и этапах реализации инвестиционного проекта по локализации производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий c подтверждением поэтапного увеличения доли казахстанского содержания;
информацию о датах начала периода поставки и стоимости лекарственных средств;

3) шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасы бар құжатының заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмесін не егер шетелдік тауар өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағында өкілдігі (филиалы) болса – өкілдікті (филиалды) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті (анықтаманы) және өкілдік (филиал) туралы ережені;
4) шетелдік тауар өндірушінің дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) өткізу құқығын растайтын құжаттарының: рұқсатының (лицензия), GMP сертификатының (бар болса) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасы бар заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмесін;
5) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндіріске шартты ұсынады.
Осы тармақта көзделген құжаттарды ұсынбау өнім беру шартын (келісімді) жасасудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
433. Әлеуетті өнім беруші өтінімді екі конвертте – түпнұсқаны және көшірмені тігілген, беттері нөмірленген соңғы беті әлеуетті өнім берушінің уәкілетті тұлғаның қолтаңбасымен расталған жабық күйде ұсынады.
Түпнұсқасы және көшірмесі, әлеуетті өнім берушінің атауы мен заңды мекенжайы көрсетілген конверттер бірыңғай дистрибьюторға хабарландыруда көрсетілген мекенжай бойынша жіберілуге, "Өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс" және "___________ дейін ашуға болмайды (хабарландыруда көрсетілген конверттер ашылатын күні мен уақыты көрсетіледі)" деген сөздерді қамтуға тиіс.
434. Әлеуетті өнім беруші өз өтінімін өтінім беру мерзімі өткенге дейін өзгерте немесе кері қайтара алады.
Әлеуетті өнім берушінің өтінімді өзгерту немесе қайтарып алу туралы хабарламасы бірыңғай дистрибьюторға жазбаша нысанда, бірақ өтінім берудің соңғы мерзімінен кешіктірілмей жіберілуге тиіс.
435. Комиссия хатшысы:
1) өтінім берудің соңғы мерзімі өткеннен кейін ұсынылған;
2) жабылмаған;
3) бір конвертте ұсынылған өтінімдерді қабылдамайды.
436. Комиссия хатшысы:
1) беттері тігілмеген және (немесе) нөмірленбеген;
2) соңғы парағын уәкілетті тұлға растамаған өтінімдерді қайтарады.
Өтінімдер табылған (конверттерді ашқан) кезде әлеуетті өнім берушінің уәкілетті тұлғасына қайтарылады.
Конверттерді ашу рәсімі кезінде әлеуетті өнім берушінің уәкілетті тұлғасы болмаған жағдайда комиссия хатшысы өтінімді пошта арқылы қайтарады.

3) легализованную или апостилированную копию документа иностранного товаропроизводителя, подтверждающего, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки, если иностранный товаропроизводитель имеет представительство (филиал) на территории Республики Казахстан, – свидетельство (справка) об учетной регистрации (перерегистрации) представительства (филиала) и положение о представительстве (филиале);
4) легализованные или апостилированные копии документов, подтверждающих право иностранного товаропроизводителя на производство и (или) реализацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий: разрешение (лицензия), сертификат GMP, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки;
5) договор на контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан.
Непредставление документов, предусмотренных настоящим пунктом, является основанием для отказа в заключении договора поставки (соглашения).
433. Заявка представляется потенциальным поставщиком в двух конвертах – в оригинале и копии, в запечатанном виде, прошитая, с пронумерованными страницами, последняя страница которой заверяется подписью уполномоченного лица потенциального поставщика.
Конверты с указанием оригинала и копии, наименования и юридического адреса потенциального поставщика должны быть адресованы единому дистрибьютору по адресу, указанному в объявлении, содержать слова "Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки" и "Не вскрывать до _______ (указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в объявлении)".
434. Потенциальный поставщик изменяет или отзывает свою заявку до истечения срока представления заявки.
Уведомление потенциального поставщика об изменении или отзыве заявки должно быть направлено единому дистрибьютору в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления заявок.
435. Секретарем комиссии не принимаются заявки:
1) представленные по истечении окончательного срока их представления;
2) незапечатанные;
3) представленные в одном конверте.
436. Секретарь комиссии возвращает заявки:
1) не прошитые и (или) с непронумерованными страницами;
2) с незаверенной уполномоченным лицом последней страницей.
Заявки возвращаются уполномоченному лицу потенциального поставщика в момент обнаружения (вскрытия конвертов).
В случае отсутствия уполномоченного лица потенциального поставщика при процедуре вскрытия конвертов секретарь комиссии возвращает заявку посредством почтового отправления.

437. Комиссия түпнұсқа деп көрсетілген өтінімдер салынған конверттерді хабарландыруда көрсетілген уақытта және жерде бейне- және аудиотіркеуді қолдана отырып ашады.
Өтінімдер салынған конверттерді ашқан кезде әлеуетті өнім берушілер не олардың уәкілетті өкілдері қатыса алады.
438. Өтінімдер салынған конверттерді ашқан кезде комиссия хатшысы қатысып отырған адамдарға конкурсқа қатысатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен мекенжайын және әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері берілген лоттардың нөмірлерін жариялайды.
Бұл ақпарат өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасында көрсетіледі, ол конверттер ашылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында жарияланады.
439. Ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда комиссия мұндай әлеуетті өнім берушілерге бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына ескертулер хаттамасы орналастырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінімдерді сәйкес келтіру құқығын береді.
Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерге толықтыруларды олар ашылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды, қорытындысы бойынша рұқсат беру хаттамасына қол қойылады және жарияланады.
440. Биоаналогтық дәрілік препараттардың (биоаналогтардың, биотектес дәрілік препараттардың, биосимилярлардың) келісімшарттық өндірісінің тапсырыс берушілері осы параграфтың талаптарына сәйкес кері қайтарылмаған бәсекелес лоттар бойынша екі және одан көп өтінім ұсынған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың атаулары бойынша жеңімпазды комиссия балдық жүйемен айқындайды.
441. Биоаналогтық дәрілік препараттарды (биоаналогтардың, биотектес дәрілік препараттардың, биосимилярлардың) келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерінің өтініміне мынадай бағалау өлшемшарттары (балдық жүйе) қолданылады:
1) инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын қаржы қаражатының бар-жоғын растау;
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын өзінің қаржы қаражаты (әлеуетті өнім берушінің шотында жеткілікті қаржы қаражатының бар-жоғы туралы банктің анықтамасы, актілермен және (немесе) қаржылық құжаттармен расталған мүлікті сатып алу-сату шарттары) – 2 балл;
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын тартылатын қаржы қаражаты (қарыз берушінің осындай қаражатының бар екенін растайтын құжаттармен қоса, қаржы қаражатын қарызға алу шарты, кредиттік лимит беру туралы шарт) – 1 балл;
2) Қазақстан Республикасында дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның мемлекеттік тіркелуінің болуы – 1 балл;

437. Конверты с заявками с указанием оригинала вскрываются комиссией с применением аудио и видеофиксации во время и месте, указанных в объявлении.
Потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители могут присутствовать при вскрытии конвертов с заявками.
438. При вскрытии конвертов с заявками секретарь комиссии объявляет присутствующим лицам наименование и адрес потенциальных поставщиков, участвующих в конкурсе, и номера лотов, по которым представлены заявки потенциальных поставщиков.
Данная информация отражается в протоколе вскрытия конвертов с заявками, который опубликовывается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора в течение трех рабочих дней с даты вскрытия конвертов.
439. Комиссия в случае выявления несоответствия представленных документов требованиям настоящих Правил предоставляет таким потенциальным поставщикам право приведения заявок в соответствие в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола замечаний на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
Дополнения к конкурсным заявкам рассматриваются конкурсной комиссией в течение пяти рабочих дней со дня их вскрытия, по итогам которого подписывается и публикуется протокол допуска.
440. По наименованиям лекарственных средств и (или) медицинских изделий, по которым заказчиками контрактного производства биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) представлены две и более заявки по конкурентным лотам, не отклоненных в соответствии с требованиями настоящего параграфа, победитель определяется комиссией по балльной системе.
441. К заявке заказчиков контрактного производства биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) применяются следующие критерии оценки (бальная система):
1) подтверждение о наличии финансовых средств, покрывающих полностью реализацию инвестиционного проекта:
собственные финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта, (справка банка о наличии на счету потенциального поставщика достаточных финансовых средств, договора купли-продажи имуществ, подтвержденные актами и/или финансовыми документами) – 2 балла,
привлекаемые финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (договор займа финансовых средств с приложением подтверждающих документов о наличии таких средств у займодателя, договор о предоставлении кредитного лимита) – 1 балл,
2) наличие государственной регистрации лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республике Казахстан – 1 балл;

3) Қазақстан Республикасындағы дәрілік затқа және (немесе) медициналық бұйымға Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының қайта жіктеуінің болуы – 2 балл;
4) мәлімделген өнімге ғылыми-технологиялық бастаманы растау:
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар үшін технологиялар трансфері (қаржылық және коммерциялық бөлікті қоспағанда, технологиялар трансфері туралы шарт) – 2 балл;
ғылыми-зерттеу институттарымен (Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары), зертханалармен, "Ғылым қоры" акционерлік қоғамымен бірлескен әзірлемелерді және (немесе) әлеуетті өнім беруші үшін кадрлар даярлауға арналған келісімнің және (немесе) меморандумның болуы (өтінім үшін қолданылады) – 1 балл.
442. Балл алу үшін барлық құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылады.
443. Осы параграфтың талаптарына сәйкес келетін және осы Қағидалардың 441-тармағында көзделген әрбір бағалау өлшемшарты бойынша балдарды қосу арқылы өтінімде көрсетілген лоттар бойынша ең көп балл жинаған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
444. Бір лот бойынша бірнеше биоаналогтық дәрілік препараттардың (биоаналогтардың, биотектес дәрілік препараттардың, биосимилярлардың) келісімшарттық өндірісінің тапсырыс берушілерінің балдары тең болған жағдайда комиссия жеңімпазды ең жоғары баға жеңілдігі бойынша айқындайды.
445. Ең жоғары шартты баға жеңілдігін айқындау рәсімі баға жеңілдігін айқындау рәсіміне рұқсат беру хаттамасында көрсетілген уақытта және орында жүргізіледі.
Шартты баға жеңілдігінің ең төменгі қадамы үш пайызды құрайды.
Әлеуетті өнім берушінің бастапқы баға жеңілдігі бірінші басшы немесе осындай баға жеңілдігі қол қоюға уәкілетті тұлға қол қойған лот бойынша баға жеңілдігі көрсетіліп, жазбаша ұсынылады.
Әлеуетті өнім беруші қандай да бір лот бойынша бастапқы баға жеңілдігін ұсынбаған жағдайда әлеуетті өнім беруші осы лот бойынша түпкілікті баға жеңілдігін ұсыну мүмкіндігінен айырылады және тиісті лот бойынша ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсіміне қатысудан шеттетіледі.
446. Егер тиісті лот бойынша ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімінен шеттету нәтижесінде бір әлеуетті өнім беруші ғана қалса, ол жеңімпаз болып танылады.
Лот бойынша екі және одан көп баға жеңілдіктері бірдей болған кезде конкурсқа қатысуға өтінімді бірінші болып ұсынған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
447. Комиссия хатшысы әлеуетті өнім берушілер ұсынған барлық шартты баға жеңілдіктерін, оның ішінде лот бойынша ең жоғары шартты баға жеңілдігін хабарлайды және оларға бастапқы шартты баға жеңілдігін ұлғайтуды ұсынады.
Түпкілікті шартты баға жеңілдіктерін қабылдау уақыты комиссия хатшысы осындай баға жеңілдіктерін қабылдаудың басталғаны туралы хабарлаған сәттен бастап бес минутты құрайды.
Егер бастапқы баға жеңілдігін ұсынған әлеуетті өнім беруші түпкілікті баға жеңілдігін ұсынбаса, комиссия оның бастапқы баға жеңілдігін түпкілікті ретінде қабылдайды.

3) наличие переквалификации Всемирной организации здравоохранения лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республике Казахстан – 2 балла;
4) подтверждение научно-технологической инициативы на заявленную продукцию:
трансфер технологий для лекарственных средств и (или) медицинских изделий (договор о трансфере технологий, за исключением финансовой и коммерческой части) – 2 балла;
наличие соглашения и (или) меморандума с научно-исследовательскими институтами (высшие учебные заведения Республики Казахстан), лабораториями, акционерным обществом "Фонд науки" на совместные разработки и (или) подготовку кадров для потенциального поставщика – 1 балл.
442. Все документы для получения баллов представляются в оригинале или нотариально заверенных копиях.
443. Победителем признается потенциальный поставщик, соответствующий требованиям настоящей главы и набравший наибольшее количество баллов путем суммирования баллов по указанным в заявке лотам по каждому критерию оценки, предусмотренному пунктом 441 настоящих Правил.
444. При равенстве баллов по одному и тому же лоту нескольких заказчиков контрактного производства биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) комиссия определяет победителя по наибольшей ценовой скидке.
445. Процедура определения наибольшей условной ценовой скидки проводится во время и месте, указанных в протоколе допуска к процедуре определения ценовой скидки.
Минимальный шаг условной ценовой скидки составляет три процента.
Первоначальная ценовая скидка потенциального поставщика представляется письменно с указанием ценовой скидки по лоту, подписанной первым руководителем или лицом, уполномоченным подписывать такую ценовую скидку.
В случае непредставления потенциальным поставщиком первоначальной ценовой скидки по какому-либо лоту потенциальный поставщик лишается возможности представить окончательную ценовую скидку по этому лоту и отстраняется от участия в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту.
446. Если в результате отстранения в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту остается один поставщик, он признается победителем.
При наличии двух и более одинаковых ценовых скидок по лоту победителем признается потенциальный поставщик, первым представивший заявку на участие в конкурсе.
447. Секретарь комиссии объявляет все представленные потенциальными поставщиками условные ценовые скидки, в том числе наибольшую условную ценовую скидку по лоту, и предлагает им увеличить первоначальную условную ценовую скидку.
Время для приема окончательных условных ценовых скидок составляет до пяти минут с момента объявления секретарем комиссии о начале приема таких ценовых скидок.
В случае, если потенциальный поставщик, предложивший первоначальную ценовую скидку, не представит окончательную ценовую скидку, комиссия принимает его первоначальную ценовую скидку как окончательную.

448. Комиссия:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін өтінім ұсынылған;
2) осы Қағидаларда белгіленген инвестициялық жобаны іске асырудың мерзімі өткен өтінімді тұтастай немесе жекелеген лоттар бөлігінде кері қайтарады.
449. Өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға арналған конкурс тұтас немесе жекелеген лоттар бөлігінде:
1) лот бойынша бірде-бір өтінім ұсынылмаған;
2) лот бойынша барлық өтінімдер кері қайтарылған;
3) осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда онымен өнім берудің ұзақ мерзімді шарты конкурс өткізбей жасалатын әлеуетті өнім беруші бір өтінім ғана ұсынған жағдайларда өткізілмеді деп танылады.
450. Комиссия қорытынды шығарады және мынадай:
1) лот бойынша ұсынылған өтінімдердің жоқ екені;
2) өтінім берілген дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар (лоттар көрсетіліп), әрбір лот бойынша жиналған балдар саны, әрбір лот бойынша бірыңғай дистрибьютор ұзақ мерзімді шарт жасайтын жеңімпаздар көрсетілген әлеуетті өнім берушілер туралы;
3) негіздемесін көрсетіп, өтінімдері қабылданбаған әлеуетті өнім берушілер туралы;
4) осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда онымен өнім берудің ұзақ мерзімді шарты конкурс өткізбей жасалатын әлеуетті өнім берушінің бір өтінім ғана ұсынғаны туралы ақпаратты қамтитын хаттамаға қол қояды.
451. Қорытындылар хаттамасы конкурстың қорытындысы шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында жарияланады.
452. Патенттелген бірегей дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың және (немесе) биоаналогтық дәрілік препараттардың (биоаналогтардың, биосимилярлардың) келісімшарттық өндірісі бойынша сатып алу қорытындылары туралы хаттаманың негізінде бірыңғай дистрибьютор бес жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасады.
453. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған кезден бастап дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру басталған күнге дейінгі кезең үш жылдан аспайды.
Көрсетілген мерзім асырылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор өнім берудің ұзақ мерзімді шартын біржақты тәртіппен бұзады.
454. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша беру басталғанға дейін бірыңғай дистрибьютор оларды осы Қағидаларда белгіленген тәсілдермен сатып алады.

448. Комиссия отклоняет заявку в целом или в части отдельных лотов в случаях:
1) представления заявки, не соответствующей требованиям настоящих Правил;
2) превышения срока реализации инвестиционного проекта, установленного настоящими Правилами.
449. Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки признается несостоявшимся в целом либо в части отдельных лотов в случаях:
1) непредставления ни одной заявки по лоту;
2) отклонения всех заявок по лоту;
3) представления только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым заключается долгосрочный договор поставки без проведения конкурса, в случае ее соответствия требованиям настоящей главы.
450. Комиссия подводит итоги и подписывает протокол, содержащий следующую информацию:
1) об отсутствии представленных заявок по лоту;
2) о потенциальных поставщиках с указанием лекарственных средств и (или) медицинских изделий (с указанием лотов), на которые подана заявка, количества набранных баллов по каждому лоту, победителей по каждому лоту, с которыми единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор;
3) о потенциальных поставщиках, заявки которых отклонены с указанием обоснования;
4) о представлении только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым долгосрочный договор поставки заключается без проведения конкурса, в случае ее соответствия требованиям настоящей главы.
451. Протокол итогов публикуется на интернет-ресурсе единого дистрибьютора в течение трех рабочих дней со дня подведения итогов конкурса.
452. На основании протокола об итогах закупа по контрактному производству оригинальных запатентованных лекарственных средств и (или) медицинских изделий и (или) биоаналогичных лекарственных препаратов (биоаналогов, биоподобных лекарственных препаратов, биосимиляров) единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней заключает долгосрочный договор поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
453. Период с момента заключения долгосрочного договора с заказчиком контрактного производства и до даты начала поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий не превышает трех лет.
В случаях превышения указанного срока единый дистрибьютор в одностороннем порядке имеет право расторгнуть долгосрочный договор поставки.
454. До начала поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий по долгосрочным договорам поставки с заказчиком контрактного производства единый дистрибьютор закупает их способами, установленными настоящими Правилами.

455. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі бірыңғай дистрибьюторды дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беруге дайын екендігі туралы хабардар етеді.
Бірыңғай дистрибьютор жыл сайын 1 маусымға дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне енгізу үшін атауы мен сипаттамасын көрсете отырып, келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісінің дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беруге дайын екендігі туралы ақпаратты жібереді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьюторға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру бойынша өнім берушімен қосымша келісім жасасу үшін бірыңғай дистрибьютордың бекітілген тізбесіне өзгерістер жібереді.
456. Бірыңғай дистрибьютордың дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісінің өнім берудің ұзақ мерзімді шартына тіркеу куәлігіне сәйкес дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасы бөлігінде өзгерістер енгізуіне жол беріледі.
457. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша оның қолданылу мерзімі ішінде атып алу бірыңғай дистрибьюторға өнім беруші тиісті қаржы жылына өтініш берген кезден бастап веб-порталда дәрілік заттардың көлемін, бағасын, оларды беру міндеттемелерін орындаудың қамтамасыз етілуін және шарттарын көрсетіп қосымша келісім жасасу арқылы тиісті қаржы жылына:
1) дәрілік заттар бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне енгізілген;
2) тиісті тіркеу куәлігі ұсынылған;
3) фармацевтикалық көрсетілетін қызметке лицензия ұсынған;
4) тапсырыс берушілер дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға өтінімдер ұсынған;
5) ішкі айналысқа арналған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың шығу тегі туралы "СТ-KZ" сертификаты ұсынылған;
6) ISO 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес дәрілік заттар өндірісіне тиісті өндірістік практика (GMP) стандарттарының енгізілгенін растайтын құжат ұсынылған;
7) өнім беру графигі ұсынылған кезде жүзеге асырылады.
458. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу рәсімі тиісті қаржы жылына өзге тәсілмен жүзеге асырылып жатқан жағдайда өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алу келесі қаржы жылына жүзеге асырылады.
459. Ұзақ мерзімді шартқа қосымша келісімге қол қою алдында келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен бейне- және аудиотіркеуді қолдана отырып, тиісті қаржы жылына өнім берудің түпкілікті бағасын айқындау жөнінде келіссөздер жүргізіледі.

455. Заказчик контрактного производства уведомляет единого дистрибьютора о готовности поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
Единый дистрибьютор ежегодно до 1 июня направляет уполномоченному органу в области здравоохранения информацию о готовности поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий заказчика контрактного производства с указанием наименования и характеристики для включения их в перечень единого дистрибьютора.
Уполномоченный орган в области здравоохранения направляет единому дистрибьютору изменения в утвержденный перечень единого дистрибьютора для заключения дополнительного соглашения с поставщиком по поставке лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
456. Допускается внесение единым дистрибьютором изменений в долгосрочный договор поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий с заказчиком контрактного производства в части технической характеристики лекарственных средств и (или) медицинских изделий в соответствии с регистрационным удостоверением.
457. Закуп по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий с заказчиками контрактного производства в течение срока его действия осуществляется с момента обращения поставщика к единому дистрибьютору на соответствующий финансовый год путем заключения дополнительного соглашения с указанием объема, цены, обеспечения исполнения обязательств и условий поставок лекарственных средств на соответствующий финансовый год при:
1) включении лекарственных средств в перечень единого дистрибьютора;
2) представлении соответствующего регистрационного удостоверения;
3) представлении лицензии на фармацевтическую деятельность;
4) представлении заказчиками заявок на лекарственные средства и (или) медицинские изделия;
5) представлении сертификата о происхождении лекарственных средств и (или) медицинских изделий для внутреннего обращения "СТ-KZ";
6) представлении документа, подтверждающего внедрение стандартов надлежащей производственной практики (GМP) для производства лекарственных средств в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ISO 13485;
7) представлении графика поставок.
458. В случае, когда процедура закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий уже осуществляется на соответствующий финансовый год иным способом, закуп по долгосрочным договорам поставки осуществляется на последующий финансовый год.
459. Подписанию дополнительного соглашения к долгосрочному договору с заказчиком контрактного производства предшествует проведение переговоров по определению окончательной цены поставки на соответствующий финансовый год с применением аудио- и видеофиксации.

460. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірісі үшін шикізаттың қажетті көлемінің бар екеніне кепілдік берілуі шартымен мынадай:
1) инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу;
2) төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою жағдайларында қосымша келісім сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
461. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен өнім берудің ұзақ мерзімді шартын бұзуға:
1) жобаны іске асыру мерзімінің осы Қағидаларда белгіленген мерзімнен асып кетуі;
2) өнім берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген міндеттемелерді бұзу;
3) өнім берушінің өнім беру басталғанға дейін өндіруден және өнім беруден бас тартуы не өнім беру басталған күннен бастап екі жыл ішінде өнім беруден бас тартуы;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның патенттелген бірегей дәрілік заттың клиникалық тиімділігінің дәлелденбегені туралы құжаты негіз болып табылады.
Өнім берудің ұзақ мерзімді шарты Қағидалардың осы тармағында көзделген негіздер бойынша бұзылған жағдайда оны дәрілік заттардың жеткізілмейтін немесе айтарлықтай бұзушылықпен жеткізілетін жекелеген позициялары бойынша ішінара бұзуға жол беріледі.
23-тарау. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу
462. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу мақсатында мынадай жүйелі іс-шараларды орындау көзделеді:
1) келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілері бірыңғай дистрибьюторға:
өндірілетін медициналық техниканың тізбесі;
техникалық ерекшелік және жинақтау қамтылуы тиіс өтініштерді ұсынады;
2) бірыңғай дистрибьютор келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерінің өтініштерін ескере отырып, ағымдағы жылғы 1 шілдеден кешіктірмей денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға тапсырыс берушілердің медициналық техниканың келісімшарттық өндірісіне арналған жиынтық өтініштерін жібереді;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган тапсырыс берушінің өтінішін алған кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде оны әрбір атау бойынша және жиынтықтауышы бөлінісінде оңтайлы техникалық сипаттамаларына және құнына сараптамалық бағалау жүргізу үшін сараптама ұйымына жібереді.
4) сараптамалық бағалау қорытындылары бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу мүмкіндігін келіседі не келісуден бас тартады;

460. По поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы дополнительного соглашения при условии гарантии наличия необходимого объема сырья для производства лекарственных средств и (или) медицинских изделий в случаях:
1) предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций.
461. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки с заказчиками контрактного производства являются:
1) превышение срока реализации проекта, установленного настоящими Правилами;
2) нарушение обязательств, предусмотренных в долгосрочном договоре поставки;
3) отказ поставщика от производства и поставки до начала поставки либо отказ от поставки в течение двух лет с даты начала поставки;
4) документ уполномоченного органа в области здравоохранения о недоказанной клинической эффективности оригинального запатентованного лекарственного средства.
В случае расторжения долгосрочного договора поставки по основаниям, предусмотренным настоящим пунктом Правил допускается его частичное расторжение по отдельным позициям лекарственных средств, которые не поставляются или поставляются с существенным нарушением.
Глава 23. Заключение долгосрочных договоров поставки медицинской техники с заказчиками контрактного производства
462. В целях заключения долгосрочных договоров поставки медицинской технике с заказчиками контрактного производства предусматривается выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) заказчики контрактного производства представляют единому дистрибьютору обращения, которые должны содержать:
перечень производимой медицинской техники;
техническую спецификацию и комплектацию;
2) единый дистрибьютор с учетом обращений заказчиков контрактного производства не позднее 1 июля текущего года направляет в уполномоченный орган в сфере здравоохранения сводные заявления заказчиков на контрактное производство медицинской техники;
3) уполномоченный орган в сфере здравоохранения в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента получения обращения заказчика направляет его в экспертную организацию для проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик и стоимости по каждому наименованию и в разрезе комплектации;
4) по итогам экспертной оценки в течение 10 (десять) рабочих дней уполномоченный орган в сфере здравоохранения согласовывает возможность заключения долгосрочного договора поставки медицинской техники либо отказывает в согласовании;

5) оң келісім алғаннан кейін бірыңғай дистрибьютор 5 (бес) жұмыс күні ішінде келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісіне медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу рәсіміне қатысу туралы шақыру жібереді.
463. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу үшін бірыңғай дистрибьютор ұсынылған құжаттарды қарау үшін құрамында:
1) сараптама ұйымының дәрілік заттарды сараптау мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің басшыларынан төмен емес жұмыскерлері (келісу бойынша);
2) бірыңғай дистрибьютордың құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес жұмыскерлері;
3) "Атамекен" ҰКП жұмыскерлері және (немесе) өкілдері (келісу бойынша);
4) денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктердің жұмыскерлері және (немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жанындағы арнайы мониторингтік топтардың (келісу бойынша) мүшелері болатын комиссияны құрады және бекітеді.
464. Медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу үшін келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі:
1) шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасы бар құжатының заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмесін не егер шетелдік тауар өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағында өкілдігі (филиалы) болса – өкілдікті (филиалды) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті (анықтаманы) және өкілдік (филиал) туралы ережені;
2) медициналық техниканы өндіруге және (немесе) өткізуге шетелдік тауар өндірушінің құқығын растайтын мемлекеттік немесе орыс тілдеріне аудармасы бар нотариат куәландырған құжаттардың заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмелерін, (ISO 13485) сапаны басқару жүйесі стандартын;
3) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндіріске шартты;
4) қазақстандық қамту үлесінің кезең кезеңмен ұлғайтылатынын растай отырып, жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері, медициналық техниканы беру кезеңі басталатын күндері мен құны туралы ақпарат қамтылған бизнес-жоспарды;
5) өндірісі жоспарланған медициналық техниканың тізімін ұсынады.
Осы тармақта көзделген құжаттарды ұсынбау өнім беру шартын жасасудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
465. Комиссия 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі ұсынған құжаттарды олардың толықтығы және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Қарау қорытындылары бойынша комиссия қарау қорытындыларының хаттамасын қалыптастырады.

5) после получения положительного согласования единый дистрибьютор в течение 5 (пять) рабочих дней направляет приглашение для участия в процедуре заключения долгосрочного договора поставки медицинской техники заказчику контрактного производства.
463. Для заключения долгосрочных договоров поставки медицинской техники с заказчиками контрактного производства единый дистрибьютор создает и утверждает комиссию для рассмотрения представленных документов в составе:
1) работников экспертной организации не ниже руководителей структурных подразделений, курирующих вопросы экспертизы лекарственных средств (по согласованию);
2) работников единого дистрибьютора не ниже руководителей структурных подразделений;
3) работников и (или) представителей НПП "Атамекен" (по согласованию);
4) работников неправительственных общественных объединений в области здравоохранения и (или) членов специальных мониторинговых групп при уполномоченном органе по противодействию коррупции (по согласованию).
464. Для заключения долгосрочного договора поставки медицинской техники заказчик контрактного производства представляет:
1) легализованную или апостилированную копию документа иностранного товаропроизводителя, подтверждающего, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки, если иностранный товаропроизводитель имеет представительство (филиал) на территории Республики Казахстан, – свидетельство (справка) об учетной регистрации (перерегистрации) представительства (филиала) и положение о представительстве (филиале);
2) легализованные или апостилированные копии документов, подтверждающих право иностранного товаропроизводителя на производство и (или) реализацию медицинской техники, стандарт системы управления качеством (ISO 13485), с нотариально удостоверенным переводом на государственный и (или) русский языки;
3) договор на контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан;
4) бизнес-план, содержащий сроки и этапы реализации проекта c подтверждением поэтапного увеличения доли казахстанского содержания, информацию о датах начала периода поставки и стоимости медицинской техники;
5) список планируемой к производству медицинской техники.
Непредставление документов, предусмотренных настоящим пунктом, является основанием для отказа в заключении договора поставки.
465. Комиссия в течение 20 (двадцать) рабочих дней рассматривает представленные документы заказчика контрактного производства на предмет их полноты и соответствия требованиям настоящих Правил.
По итогам рассмотрения комиссия формирует протокол итогов рассмотрения.

466. Қажет болған жағдайда келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісіне ұсынылған құжаттарды толықтыруға мүмкіндік беріледі.
Қосымша құжаттар қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етілген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылады.
467. Қарау қорытындылары хаттамасының негізінде бірыңғай дистрибьютор 5 (бес) жұмыс күні ішінде келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасады.
468. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған кезден бастап медициналық техниканы беру басталған күнге дейінгі кезең үш жылдан аспайды.
Көрсетілген мерзім асырылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор өнім берудің ұзақ мерзімді шартын біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
469. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісімен медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша беру басталғанға дейін бірыңғай дистрибьютор оларды осы Қағидаларда белгіленген тәсілдермен сатып алады.
470. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі бірыңғай дистрибьюторды медициналық техниканы беруге дайын екендігі туралы хабардар етеді.
Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бірыңғай дистрибьютордың тізбесін бекіту үшін атауы мен сипаттамасын көрсетіп, келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісінің медициналық техниканы беруге дайын екендігі туралы ақпаратты жібереді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьютордан ақпарат алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде медициналық техниканы бірыңғай дистрибьютор арқылы сатып алу үшін бекітілген тізбені бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
471. Тапсырыс берушілер қажеттілік болған кезде медициналық техниканы сатып алуға арналған тізбеге енгізілген медициналық техниканы бірыңғай дистрибьютор арқылы сатып алуға міндетті.
472. Бірыңғай дистрибьютор медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасасқаннан кейін жыл сайын тапсырыс берушілердің өтінімдері негізінде алдағы әр күнтізбелік жылға арналған сатып алуды жүзеге асырады, ол денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартының ажырамас бөлігі болып табылатын үшжақты сатып алу шартымен ресімделеді, бұл ретте:
1) медициналық техниканың бірыңғай дистрибьютордың тізбесіне енгізілуі;
2) тапсырыс берушілер медициналық техниканы беру санын (көлемін) айқындауы;
3) медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартының талаптарында белгіленген медициналық техниканы әлеуетті берушіге қойылатын талаптарға сәйкестік расталуы шарт.

466. В случае необходимости заказчику контрактного производства предоставляется возможность дополнить представленные документы.
Дополнительные документы представляются в течение трех рабочих дней с момента уведомления о необходимости представления дополнительных документов.
467. На основании протокола итогов рассмотрения единый дистрибьютор в течение 5 (пяти) рабочих дней заключает долгосрочный договор поставки медицинской техники с заказчиком контрактного производства по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
468. Период с момента заключения долгосрочного договора с заказчиком контрактного производства и до даты начала поставки медицинской техники не превышает трех лет.
В случаях превышения указанного срока единый дистрибьютор в одностороннем порядке имеет право расторгнуть долгосрочный договор поставки.
469. До начала поставки медицинской техники по долгосрочным договорам поставки с заказчиком контрактного производства единый дистрибьютор закупает их способами, установленными настоящими Правилами.
470. Заказчик контрактного производства уведомляет единого дистрибьютора о готовности поставки медицинской техники.
Единый дистрибьютор направляет уполномоченному органу в области здравоохранения информацию о готовности поставки медицинской техники заказчиком контрактного производства с указанием наименования и характеристики для утверждения перечня единого дистрибьютора.
Уполномоченный орган в области здравоохранения после получения от единого дистрибьютора информации в течение 10 (десять) рабочих дней направляет единому дистрибьютору утвержденный перечень для закупа медицинской техники через единого дистрибьютора.
471. Заказчики при наличии потребности обязаны осуществлять закуп медицинской техники, входящей в перечень для закупа медицинской техники через единого дистрибьютора.
472. Единый дистрибьютор ежегодно после заключения долгосрочного договора поставки медицинской техники осуществляет закуп на основании заявок заказчиков на каждый предстоящий календарный год, который оформляется трехсторонним договором закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, являющимся неотъемлемой частью долгосрочного договора поставки медицинской техники, при условии:
1) включения медицинской техники в перечень для закупа медицинской техники через единого дистрибьютора;
2) определения заказчиками количества (объема) поставки медицинской техники;
3) подтверждения соответствия требованиям к потенциальному поставщику медицинской техники, установленным условиями долгосрочного договора поставки медицинской техники.

473. Бірыңғай дистрибьютор жыл сайын тапсырыс берушілерден өтінімдер алған сәттен бастап күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей отандық тауар өндірушіге өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде сатып алынатын медициналық техниканы сатып алудың үшжақты шартын қол қоюға жібереді.
474. Отандық тауар өндіруші алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей үшжақты сатып алу шартына қол қояды.
Бірыңғай дистрибьютор өнім берушіден қол қойылған үшжақты сатып алу шартын алған күннен бастап оны тапсырыс берушіге қол қоюға береді.
Тапсырыс беруші үшжақты сатып алу шартын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оған қол қояды және оны бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
24-тарау. Бірыңғай дистрибьютордың дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың төмендемейтін қорын қалыптастыру және пайдалану тәртібі
475. Дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың төмендемейтін қоры бірыңғай дистрибьютордың өз қаражаты есебінен қалыптастырылады.
476. Бірыңғай дистрибьютор келесі қаржы жылына тапсырыс берушілер мәлімдеген көлемнің жиырма бес пайызына дейінгі көлемде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың төмендемейтін қорын сатып алады.
Төмендемейтін қордың тізбесі мен көлемдерін бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
477. Төмендемейтін қордың дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарын бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушінің өтінімі бойынша мынадай жағдайларда:
1) өнім берушілер бірыңғай дистрибьюторға беру мерзімін бұзған кезде;
2) өнім берушілер беруден бас тартқан кезде;
3) өнім берушінің кінәсінен шарттар бұзылған кезде;
4) тапсырыс берушілерден дәл сол қаржы жылы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың көлемін ұлғайтуға қатысты қосымша өтінімдер келіп түскен кезде;
5) осы Қағидаларға сәйкес сатып алу тәсілдерінің бірімен жасалатын шарттар есебінен жарамдылық мерзімін жаңарту шартымен тапсырыс берушілерден келесі қаржы жылына өтінімдер келіп түскен кезде пайдаланады.
478. Төмендемейтін қордың дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарын осы Қағидалардың 7, 8 және 18-тарауларында көзделген тәсілдермен (дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қалдығын ескере отырып) бірыңғай дистрибьютор толықтырып отырады.
5-бөлім. Арнайы ережелер
479. Осы Қағидалардың сақталуын бақылауды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
480. Сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің және бірыңғай дистрибьютордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдануды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мен оның жоғары тұрған органы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен қарайды.

473. Единый дистрибьютор ежегодно не позднее двадцати календарных дней с момента получения заявок от заказчиков направляет на подписание отечественному товаропроизводителю трехсторонний договор закупа медицинской техники, закупаемой в рамках долгосрочного договора поставки.
474. Отечественный товаропроизводитель подписывает трехсторонний договор закупа не позднее пяти рабочих дней со дня его получения.
Единый дистрибьютор со дня получения от поставщика подписанного трехстороннего договора закупа передает его на подписание заказчику.
Заказчик не позднее пяти рабочих дней со дня получения подписывает трехсторонний договор закупа и направляет его единому дистрибьютору.
Глава 24. Порядок формирования и использования лекарственных средств и медицинских изделий неснижаемого запаса единого дистрибьютора
475. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса формируются за счет собственных средств единого дистрибьютора.
476. Единым дистрибьютором закупается неснижаемый запас лекарственных средств и медицинских изделий до двадцати пяти процентов от объема, заявленного заказчиками на следующий финансовый год.
Перечень и объемы неснижаемого запаса утверждаются единым дистрибьютором по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения.
477. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса используются единым дистрибьютором по заявке заказчика в следующих случаях:
1) при нарушении срока поставки поставщиками единому дистрибьютору;
2) при отказе поставщиков от поставки;
3) при расторжении договоров по вине поставщика;
4) при поступлении дополнительной заявки заказчиков в сторону увеличения объема лекарственных средств и медицинских изделий в том же финансовом году;
5) при поступлении заявок заказчиков на следующий финансовый год при условии обновления остаточного срока годности за счет заключаемых договоров одним из способов закупа в соответствии с настоящими Правилами.
478. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса пополняются единым дистрибьютором способами предусмотренными главами 7, 8 и 18 настоящих Правил (с учетом остатка лекарственных средств и медицинских изделий).
Раздел 5. Специальные положения
479. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляют органы государственного аудита и финансового контроля в соответствии с законодательством о государственном аудите и финансовом контроле.
480. Обжалование действий (бездействия), решений организатора закупа, заказчика и единого дистрибьютора рассматривается органами государственного аудита и финансового контроля и его вышестоящим органом в досудебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

481. Сатып алуды жүргізу кезінде бұзушылықтар, Қағидалар талаптарына сәйкессіздіктер анықталған жағдайларда тапсырыс берушінің басшысы, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор мұндай сатып алуды тұтастай не тиісті лоттар бойынша жарамсыз деп таниды.
482. Сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің және бірыңғай дистрибьютордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының және оның жоғары тұрған органының шағымды қарау нәтижелері бойынша қабылдаған шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шағымдануға болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 4 маусымдағы
№ 375 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 ақпандағы № 122 қаулысы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 мамырдағы № 474 қаулысы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 шілдедегі № 716 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 27 тамыздағы № 844 қаулысы.
6. "Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2011 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 ақпандағы № 163 қаулысының 4-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 және 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулыларына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 392 қаулысы.
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 және "Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2011 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 ақпандағы № 163 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 маусымдағы № 721 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.

481. В случаях выявления нарушений, несоответствий требованиям Правил, при проведении закупа руководитель заказчика, организатор закупа или единый дистрибьютор признают такой закуп в целом либо по соответствующим лотам недействительным.
482. Действия (бездействие), решения организатора закупа, заказчика и единого дистрибьютора, а также решения органа государственного аудита и финансового контроля и его вышестоящего органа, принятые по результатам рассмотрения жалобы, могут быть обжалованы в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2021 года
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 122 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2010 года № 474 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2010 года № 716 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2010 года № 844 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729".
6. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2011 года № 163 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2011 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 392 "О внесении дополнений и изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 и от 7 декабря 2009 года № 2030".
8. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 721 "О внесении изменений и дополнения в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" и от 22 февраля 2011 года № 163 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2011 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729".

9. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 983 қаулысы.
10. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 мамырдағы № 629 қаулысы.
11. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1415 қаулысы.
12. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1649 қаулысы.
13. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 қаңтардағы № 15 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 3-тармағы.
14. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 қаңтардағы № 28 қаулысы.

9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2011 года № 983 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2012 года № 629 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1415 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1649 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
13. Пункт 3 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2013 года № 15 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2013 года № 28 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".

15. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 6 маусымдағы № 582 қаулысы.
16. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 16 қыркүйектегі № 964 қаулысы.
17. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1363 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 7-тармағы.
18. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 шілдедегі № 767 қаулысы.
19. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 229 қаулысы.
20. "Бірыңғай дистрибьютордың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 515 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы.
21. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 33 қаулысы.

15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2013 года № 582 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 2013 года № 964 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
17. Пункт 7 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1363 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2014 года № 767 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 229 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
20. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 515 "Об утверждении Правил закупа услуг по хранению и транспортировке лекарственных средств и медицинских изделий единым дистрибьютором в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системе обязательного социального медицинского страхования".
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 33 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".

22. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 908 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 1-тармағы.
23. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 және "Бірыңғай дистрибьютордың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 8 шілдедегі № 515 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 8 қарашадағы № 719 қаулысы 1-тармағының 1) тармақшасы.
24. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 829 қаулысы.
25. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 347 қаулысы.
26. "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 6 тамыздағы № 500 қаулысы.

22. Пункт 1 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 908 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
23. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2017 года № 719 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" и от 8 июля 2015 года № 515 "Об утверждении Правил закупа услуг по хранению и транспортировке лекарственных средств и изделий медицинского назначения единым дистрибьютором в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системе обязательного социального медицинского страхования и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 829 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования".
25. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 347 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования".
26. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2020 года № 500 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг".