Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару кодексін бекіту туралы" 2012 жылғы 5 қарашадағы № 1403 және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысын бекіту туралы" 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1418 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 45 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қарашадағы № 1403 қаулысында:
көрсетілген қаулымен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару кодексінде:
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару қағидаттары" деген 1-бөлімде:
"Үкімет Қордың акционері ретінде" деген 1-тарауда:
6-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қордың Директорлар кеңесінің құзыреті Қор туралы заңға сәйкес айқындалады. Қордың Директорлар кеңесі Қордың жалғыз акционері сайлайтын төраға мен мүшелерден тұрады. Тәуелсіз директорларды қоса алғанда, Директорлар кеңесінің мүшелеріне қатысты осы Кодекстің "Директорлар кеңесінің және атқарушы органның тиімділігі" деген 5-тарауының талаптары Қор туралы заңға және Қордың жарғысына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор туралы заңның 8-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің ҚБК ұсынымы бойынша сайлануын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің Қор тобына кіретін ұйымдардың директорлар кеңестерінің немесе байқау кеңестерінің құрамдарына кіруіне тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Жалғыз акционердің шешімі бойынша және ол айқындайтын тәртіппен Қор жыл сайын "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға Қордың таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөледі.";
"Директорлар кеңесінің және атқарушы органның тиімділігі" деген 5-тараудың 6-тармақта бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор туралы заңның 8-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің ҚБК ұсынымы бойынша сайлануын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің Қор тобына кіретін ұйымдардың директорлар кеңестерінің немесе байқау кеңестерінің құрамдарына кіруіне тыйым салынады.";
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару қағидаттарына аннотациялар" деген 2-бөлімде:
"Үкімет Қордың акционері ретінде" деген 1-тарауда:
6-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қордың Директорлар кеңесінің құзыреті Қор туралы заңға сәйкес айқындалады. Қордың Директорлар кеңесі Қордың жалғыз акционері сайлайтын төраға мен мүшелерден тұрады. Тәуелсіз директорларды қоса алғанда, Директорлар кеңесінің мүшелеріне қатысты осы Кодекстің "Директорлар кеңесінің және атқарушы органның тиімділігі" деген 5-тарауының талаптары Қор туралы заңға және Қордың жарғысына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор туралы заңның 8-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің ҚБК ұсынымы бойынша сайлануын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің Қор тобына кіретін ұйымдардың директорлар кеңестерінің немесе байқау кеңестерінің құрамдарына кіруіне тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2012 года № 1403 "Об утверждении кодекса корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и от 8 ноября 2012 года № 1418 "Об утверждении Устава акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 45.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2012 года № 1403 "Об утверждении кодекса корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в кодексе корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1 "Принципы корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына":
в главе 1 "Правительство как акционер Фонда":
в пункте 6:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Компетенция Совета директоров Фонда определяется в соответствии с Законом о Фонде. Совет директоров Фонда состоит из председателя и членов, избираемых единственным акционером Фонда. В отношении членов Совета директоров, включая независимых директоров, принимаются требования главы 5 "Эффективность Совета директоров и исполнительного органа" настоящего Кодекса в части, не противоречащей Закону о Фонде и Уставу Фонда.";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Членам Правительства Республики Казахстан и иным государственным служащим запрещается входить в составы советов директоров или наблюдательных советов организаций, входящих в группу Фонда, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 8 Закона о Фонде, а также избрания членов Правительства Республики Казахстан и иных государственных служащих по рекомендации СУФ.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. По решению единственного акционера и в определяемом им порядке Фонд ежегодно выделяет некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средства в размере не менее семи процентов от чистого дохода Фонда.";
часть пятую пункта 6 главы 5 "Эффективность Совета директоров и исполнительного органа" изложить в следующей редакции:
"Членам Правительства Республики Казахстан и иным государственным служащим запрещается входить в составы советов директоров или наблюдательных советов организаций, входящих в группу Фонда, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 8 Закона о Фонде, а также избрания членов Правительства Республики Казахстан и иных государственных служащих по рекомендации СУФ.";
в разделе 2 "Аннотации к принципам корпоративного управления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в главе 1 "Правительство как акционер Фонда":
в пункте 6:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Компетенция Совета директоров Фонда определяется в соответствии с Законом о Фонде. Совет директоров Фонда состоит из председателя и членов, избираемых единственным акционером Фонда. В отношении членов Совета директоров, включая независимых директоров, принимаются требования главы 5 "Эффективность Совета директоров и исполнительного органа" настоящего Кодекса в части, не противоречащей Закону о Фонде и Уставу Фонда.";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Членам Правительства Республики Казахстан и иным государственным служащим запрещается входить в составы советов директоров или наблюдательных советов организаций, входящих в группу Фонда, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 8 Закона о Фонде, а также избрания членов Правительства Республики Казахстан и иных государственных служащих по рекомендации СУФ.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:

"8-1. Жалғыз акционердің шешімі бойынша және ол айқындайтын тәртіппен Қор жыл сайын "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға Қордың таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөледі.";
"Директорлар кеңесінің және атқарушы органның тиімділігі" деген 5-тарауда:
6-тармақта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор туралы заңның 8-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметі мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің ҚБК ұсынымы бойынша сайлануын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен өзге де мемлекеттік қызметшілердің Қор тобына кіретін ұйымдардың директорлар кеңестерінің немесе байқау кеңестерінің құрамдарына кіруіне тыйым салынады.";
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесінің құрамы теңгерімді болуға тиіс, бұл шешімдердің ұйым мүдделерінде және акционерлерге әділ қарым-қатынасты ескере отырып қабылдануын қамтамасыз етеді. Директорлар кеңесі мүшелерінің (акционерлердің өкілдері, тәуелсіз директорлар, атқарушы органның басшысы) үйлесімін білдіреді. Қор туралы заңның 8-бабының 1-тармағында көзделген жағдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметі мүшелерінің және өзге де мемлекеттік қызметшілердің Қордың басқару жөніндегі кеңестің ұсынымы бойынша сайлануын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметі мүшелерінің және өзге де мемлекеттік қызметшілердің Қор тобына кіретін ұйымдардың директорлар кеңестерінің немесе байқау кеңестерінің құрамдарына кіруіне тыйым салынады.";
2) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1418 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысында:
49-тармақ мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-5) Қордың "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға өзінің таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде жыл сайын қаражат бөлуі туралы шешім қабылдауы.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қордың Директорлар кеңесі Қордың жалғыз акционері сайлайтын төраға мен мүшелерден тұрады.
Директорлар кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға (Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелерін қоспағанда) қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда белгіленеді.
Директорлар кеңесінің мүшелігіне кандидаттардың (Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелерін қоспағанда) Жалғыз акционер мен Қордың мүдделерінде өздерінің міндеттерін орындау және Директорлар кеңесінің тиімді жұмысын ұйымдастыру үшін қажет тиісті жұмыс тәжірибесі, білімі, біліктілігі және іскерлік және/немесе салалық ортадағы оң жетістіктері болуға тиіс.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8-1. По решению единственного акционера и в определяемом им порядке Фонд ежегодно выделяет некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средства в размере не менее семи процентов от чистого дохода Фонда.";
в главе 5 "Эффективность Совета директоров и исполнительного органа":
в пункте 6:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Членам Правительства Республики Казахстан и иным государственным служащим запрещается входить в составы советов директоров или наблюдательных советов организаций, входящих в группу Фонда, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 8 Закона о Фонде, а также избрания членов Правительства Республики Казахстан и иных государственных служащих по рекомендации СУФ.";
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"Состав Совета директоров должен быть сбалансированным, что означает сочетание членов Совета директоров (представителей акционеров, независимых директоров, руководителя исполнительного органа), обеспечивающее принятие решений в интересах организации и с учетом справедливого отношения к акционерам. Членам Правительства Республики Казахстан и иным государственным служащим запрещается входить в составы советов директоров или наблюдательных советов организаций, входящих в группу Фонда, за исключением случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 8 Закона о Фонде, а также избрания членов Правительства Республики Казахстан и иных государственных служащих по рекомендации СУФ.";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1418 "Об утверждении Устава акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в Уставе акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденном указанным постановлением:
пункт 49 дополнить подпунктом 15-5) следующего содержания:
"15-5) принятие решений в определяемом им порядке о ежегодном выделении Фондом некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода Фонда.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Совет директоров Фонда состоит из председателя и членов, избираемых единственным акционером Фонда.
Требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав Совета директоров (за исключением членов Правительства Республики Казахстан), устанавливаются законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
Кандидаты в члены Совета директоров (за исключением членов Правительства Республики Казахстан) должны обладать соответствующим опытом работы, знаниями, квалификацией и позитивными достижениями в деловой и/или отраслевой среде, необходимыми для выполнения их обязанностей и организации эффективной работы Совета директоров в интересах Единственного акционера и Фонда.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:

"63. Қордың Директорлар кеңесінің төрағасын (бұдан әрі – Директорлар кеңесінің төрағасы) Қордың жалғыз акционері сайлайды.
Директорлар кеңесінің төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда белгіленген тәртіппен:
1) Директорлар кеңесінің жұмысын ұйымдастырады;
2) Қордың Директорлар кеңесінің отырыстарын шақырады және оларда төрағалық етеді;
3) отырыстарды жүргізеді және хаттамаға қол қояды;
4) Директорлар кеңесінің шешіміне сәйкес лауазымдық жалақының мөлшерін белгілей отырып, Қордың атынан Басқарма төрағасымен еңбек шартын жасасады.
Директорлар кеңесінің төрағасы болмаған жағдайда оның функцияларын Директорлар кеңесінің шешімі бойынша Директорлар кеңесі мүшелерінің бірі жүзеге асырады, бұл ретте Директорлар кеңесі төрағасының функцияларын Басқарма төрағасы жүзеге асыра алмайды.";
82-тармақ мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) Қордың интернет-ресурсында орналастырылатын Қор қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы жария есепті дайындау;
12-2) Қор қызметінің мәселелері бойынша бизнес-қоғамдастықпен және шетелдік инвесторлармен тұрақты негізде кездесулер өткізу;".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

"63. Председатель Совета директоров Фонда (далее – председатель Совета директоров) избирается единственным акционером Фонда.
Председатель Совета директоров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом:
1) организует работу Совета директоров;
2) созывает заседания Совета директоров Фонда и председательствует на них;
3) ведет заседания и подписывает протоколы;
4) заключает от имени Фонда трудовой договор с председателем Правления с установлением в соответствии с решением Совета директоров размера должностного оклада.
В случае отсутствия председателя Совета директоров, его функции осуществляет один из членов Совета директоров по решению Совета директоров, при этом функции председателя Совета директоров не могут осуществляться председателем Правления.";
пункт 82 дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) подготовка ежегодного публичного отчета о результатах деятельности Фонда, который размещается на интернет-ресурсе Фонда;
12-2) проведение на регулярной основе встреч с бизнес-сообществом и иностранными инвесторами по вопросам деятельности Фонда;".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов