Сауда ережелерiн бұзғаны және тұтынушылардың хұқықтарына қысым жасағаны үшiн жауапкершiлiктi күшейту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 25 ақпан 1993 ж. N 152. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 тамыздағы № 821 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.18 № 821 Қаулысымен.
Сауда қызметiн жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен адамдардың тиiстi сападағы тауарларды өткiзу үшiн жауапкершiлiгiн көтеру мақсатында және "Тұтынушылардың хұқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Былай деп белгiленсiн:
ведомстволық бағынысы мен меншiк нысандарына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағындағы бөлшек сауда желiсiнде және қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарында тауарларды сату тек қолданылып жүрген заңдарға сәйкес берiлетiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктер негiзiнде жүзеге асырылады.
Соның өзiнде сауда орындарын орналастыру, азық-түлiк тауарларын өткiзудiң шарттары Мемлекеттiк санитарлық қадағалау аумақтық органдарымен, ал алкогольдi iшiмдiктердi сатқан кезде - маскүнемдiкке және алкоголизмге қарсы күрес жөнiндегi жергiлiктi комиссиялармен мiндеттi түрде келiсуге жатады;
кооперативтер, шағын және жекеше кәсiпорындар дайындаған және сатып алған, сондай-ақ жеке еңбек қызметiмен шұғылданатын адамдар мен басқа да арналардан сауда желiсiне және қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарына өткiзу үшiн түскен өнiмнiң белгiленген тәртiп бойынша тiркелген қызмет орны берген сәйкестiк сертификаты не оның стандарттардың немесе белгiленген басқа да нормативтi құжаттаманың талаптарына сәйкестiгiн куәлендiретiн құжаты болуға тиiс;
тауарлардың кепiлдi мерзiмдерiне, жарамдылық мерзiмдерiне, оларды айырбастау, қайтару тәртiбiне, сондай-ақ мемлекеттiк сауда кәсiпорындарына белгiленген, тиiстi сапаға жатпайтын өнiмдi өткiзу үшiн мүлiктiк жауапкершiлiкке қатысты талаптарды Қазақстан Республикасының аумағындағы мемлекеттiк емес құрылымдардың барлық сауда желiсi сақтауға мiндеттi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1994.05.17 N 529 қаулысымен; 1-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.07.09. N 651 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Сауда министрлiгi "Тұтынушылардың хұқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, сондай-ақ осы қаулының талаптары ескере отырып, сауда ережелерi мен қоғамдық тамақтану өнiмдерiнiң нормативтi-техникалық құжаттамасын қайта қарап, бекiтетiн болсын.
Аталған министрлiк бекiткен сауда ережелерi мен қоғамдық тамақтану өнiмдерiнiң нормативтi-техникалық құжаттамасын Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық кәсiпорындар ведомстволық иелiгi мен меншiк нысандарына қарамастан сақтауға мiндеттi деп белгiленсiн.

Об усилении ответственности за нарушения правил торговли и ущемление прав потребителей
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 февраля 1993 года № 152. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 августа 2010 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.08.2010 № 821.
В целях повышения ответственности хозяйствующих субъектов и лиц, осуществляющих торговую деятельность, за реализацию товаров надлежащего качества и в соответствии с Законом Республики Казахстан Z913400_ "О защите прав потребителей" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что:
продажа товаров в розничной торговой сети и предприятиях общественного питания на территории Республики Казахстан, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, осуществляется только на основании свидетельств о государственной регистрации, выдаваемых в соответствии с действующим законодательством.
При этом дислокация торговых мест, условия реализации продовольственных товаров подлежат обязательному согласованию с территориальными органами Государственного санитарного надзора, а при реализации алкогольных напитков - с местными комиссиями по борьбе с пьянством и алкоголизмом;
продукция, изготовленная и закупленная кооперативами, малыми и частными предприятиями, а также поступающая от лиц, занимающихся индивидуальной трудовой деятельностью, и из других источников для реализации в торговую сеть и предприятия общественного питания, должна иметь сертификат соответствия, выданный службой, аккредитованной в установленном порядке, либо документ, удостоверяющий ее соответствие требованиям стандартов или другой установленной нормативной документации;
требования в части гарантийных сроков, сроков годности, порядка обмена, возврата товаров, а также имущественной ответственности за реализацию продукции ненадлежащего качества, установленные для предприятий государственной торговли, обязательны для соблюдения всей торговой сетью негосударственных структур на территории Республики Казахстан.
Сноска. Абзац третий пункта 1 изменен - постановлением от 17 мая 1994 г. N 529. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 июля 1998 г. N 651 P980651_ .
2. Министерству торговли Республики Казахстан пересмотреть с учетом требований Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей", а также настоящего постановления и утвердить правила торговли и нормативно-техническую документацию на продукцию общественного питания.
Установить, что утвержденные указанным Министерством правила торговли и нормативно-техническая документация на продукцию общественного питания обязательны для соблюдения на территории Республики Казахстан всеми предприятиями, независимо от ведомственной принадлежности и форм собственности.

3. Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметi мен қоғамдық тамақтандыруды жүзеге асыратын барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң сауда ережелерiн және осы қаулыда көзделген талаптарды сақтауына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Мемсаудаинспекциясы мен Мемлекеттiк санитарлық қадағалау органдарына жүктелсiн.
4. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi коммерциялық құрылымдарға жататын сауданың жай-күйiн және жекеше дүкендердiң, ұсақ бөлшек сауда желiсi мен қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарының жұмысын бақылауды күшейтсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

3. Возложить на Госторгинспекцию и органы Государственного санитарного надзора Республики Казахстан контроль за соблюдением правил торговли и требований, предусмотренных настоящим постановлением, всеми субъектами хозяйствования, осуществляющими торговую деятельность и общественное питание на территории Республики Казахстан.
4. Главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций усилить контроль за состоянием торговли и работой частных магазинов, мелкорозничной сети и предприятий общественного питания, принадлежащих коммерческим структурам.
Премьер-министр
Республики Казахстан