Қазақстан Республикасының мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдырылатын әскерге шақыру жасындағы азаматтарының жекелеген санаттарының тiзбесi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 12 қазан 1993 ж. N 1011. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.04.17. N 289 қаулысымен.
"Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдырылатын әскерге шақыру жасындағы азаматтарының жекелеген санаттарының осыған қосылған тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi осыған қосылған тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 12 қазандағы
N 1011 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының әскерге шақыру жасындағы, бiрақ әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдырылатын санаттағы азаматтарының
Тiзбесi
1. Кәсiптiк-техникалық мектептердiң және кәсiптiк-техникалық лицейлердiң оқушылары - оқу кезеңiне, ал осы оқу орындарын жұмысшы кәсiбi бойынша тәмамдап, тау-кен өнеркәсiбiнде, жерасты жұмыстарында, металлургия өнеркәсiбiнiң ыстық цехтарында, химия, мұнай-химиясы және мұнай өңдеу өнеркәсiбiнiң өте зиянды цехтарында iстеп жүрген түлектерi - оқуын аяқтағаннан кейiн мынадай мамандықтар бойынша жұмыс iстеуi үшiн - 1 жылға әскерге шақырудан кейiнге қалдырылады:
Көмiр өнеркәсiбiнде
тазарту забойының кен жұмысшысы
тiк түсетiн қабаттарда шойын балғамен жұмыс iстейтiн забойшы
жөндеу iсiндегi бекiтушi
жерасты бұрғылау станогының машинисi
кен қазып шығаратын машиналардың машинисi
жерасты электровоздарының машинисi
проходкашы
жер астында iстейтiн электрослесарь
гидромониторшы
Тау-кен және металлургия өнеркәсiбiнде
скважина бұрғылаушы
шурфты бұрғылаушы
тазарту забойының кен жұмысшысы
бекiтушi
тау комбайндарының машинисi
жүк тиейтiн машиналардың машинисi
скреперлiк шығырдың машинисi
жер асты кен жұмысшысы
электровоз машинисi
проходкашы
автоматика және бақылау-өлшеу приборларының слесары
электр жабдықтарына күтiм жасайтын электр монтерi
жабдықтарды жөндейтiн кезекшi электр слесары (слесарь)
жөндеушi слесарь
қалқан машинисi
қара металл өндiрiсiнiң бақылаушысы
металлургия өндiрiсiнiң кран машинисi
бiр жерге жинайтын машина машинисi
домна пешiнiң газшысы
болатты үзбей құйып тұратын қондырғының операторы
мартен пешiнiң болат қорытушысының көмекшiсi
электрпешiнiң болат қорытушысының көмекшiсi
конвертор болат қорытушысының көмекшiсi
ыстық немесе электр құйма әдiсiнiң қалайышысы
ыстық прокаткалау станогын басқару постының операторы
ыстық прокаткалау станогының қақтаушысы
құбырды ыстық прокаткалау станогының қақтаушысы
ферроқорытпа балқытушысы
престеушi
кокс-химия өндiрiсiнiң аппаратшысы
кокс пешiнiң газшысы
тас қалаушы
шойын құюшы
балқытушы
титан және сирек металдар өндiрiсiнiң аппаратшысы
Мұнай өңдеу, мұнай-химия, химия өнеркәсiбiнде
химия өндiрiсiнiң кең профильдi аппаратшысы
компрессор қондырғысының машинисi (насос қондырғысында жұмыс
iстей алатын)
үзбей шыны талшығын алатын оператор (тарқату жұмыстарын
iстей алатын)
химия талшығын иiрушi
мұнай-химия өндiрiсiнiң кең профильдi аппаратшысы
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және күтiм жасайтын
слесарь
автоматика және бақылау-өлшеу приборларының слесары
каландр машинисi
шина қабын жинаушы
протекторлы агрегат машинисi
резина араластырып, балқыту машинисi
пресшi-вулканизаторшы
технология қондырғысының операторы
аппаратура жабдықтарын жөндейтiн слесарь
Ескерту. 1-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.09.04. N 1085 қаулысымен .

О Перечне отдельных категорий граждан Республики Казахстан призывного возраста, которым предоставляется отсрочка от призыва на срочную военную службу
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 октября 1993 года N 1011. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 апреля 2006 года N 289
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 октября 1993 года N 1011 утратило силу постановлением Правительства РК от 17 апреля 2006 года N  289 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан  Z939000_  "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень отдельных категорий граждан Республики Казахстан призывного возраста, которым предоставляется отсрочка от призыва на срочную военную службу.
2. Министерству обороны Республики Казахстан предоставить отсрочку от призыва на срочную военную службу отдельным категориям граждан Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 12 октября 1993 года N 1011
ПЕРЕЧЕНЬ
категорий граждан Республики Казахстан призывного
возраста, которым предоставляется отсрочка от призыва
на срочную военную службу
1. Учащиеся и выпускники профессионально-технических школ и профессионально-технических лицеев по профессиям рабочих, занятых на подземных работах в горнорудной промышленности, горячих цехах металлургической и особо вредных цехах химической, нефтехимической и нефтеперерабатывающей промышленности, - на период обучения и на 1 год после окончания этих учебных заведений для работы по специальности:
в угольной промышленности
горнорабочий очистного забоя
забойщик на отбойных молотках на пластах крутого падения
крепильщик по ремонту
машинист бурового станка подземный
машинист горных выемочных машин
машинист подземных электровозов
проходчик
электрослесарь подземный
гидромониторщик
в горнорудной и металлургической промышленности
бурильщик скважин
бурильщик шурфов
горнорабочий очистного забоя
крепильщик
машинист горных комбайнов
машинист погрузочных машин
машинист скреперных лебедок
горнорабочий подземный
машинист электровоза
проходчик
слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
электромонтер по обслуживанию электрооборудования
электрослесарь (слесарь) дежурный по ремонту оборудования
слесарь-ремонтник
машинист щитов
контролер в производстве черных металлов
машинист крана металлургического производства
машинист заволочной машины
газовщик доменной печи
горновой доменной печи
оператор установки непрерывной разливки стали
подручный сталевара мартеновской печи
подручный сталевара электропечи
подручный сталевара конвертора
лудильщик горячим или электрическим методом
оператор поста управления стана горячей прокатки
вальцовщик стана горячей прокатки
вальцовщик стана горячего проката труб
плавильщик ферросплавов
прессовщик
аппаратчик коксохимического производства
газовщик коксовой печи
каменщик-огнеупорщик
литейщик
плавильщик
аппаратчик в производстве титана и редких металлов
в нефтеперерабатывающей, нефтехимической,
химической промышленности
аппаратчик широкого профиля химического производства
машинист компрессорной установки (с умением работать на насосной установке)
оператор получения непрерывного стекловолокна (с умением выполнять работу размотчика)
прядильщик химического волокна
аппаратчик широкого профиля нефтехимического производства
слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок
слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
машинист каландров
сборщик покрышек
машинист протекторного агрегата
машинист резиносмесителя
прессовщик-вулканизаторщик
оператор технологической установки
слесарь по ремонту аппаратурного оборудования
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 сентября 1996 г. N 1085.

2. Өзен және теңiз флотының, азаматтық авиацияның жұмысшылары мен орта буын мамандарын даярлайтын кәсiптiк-техникалық лицейлердiң және колледждердiң оқушылары - оқу кезеңiне, ал осы оқу орындарын тәмамдаған түлектерi - 1 жылға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 23.05.1994 ж. N 553 , ҚР Үкіметінiң 1996.09.04. N 1085 қаулыларымен.
3. Кәсiптiк-техникалық мектептерi мен кәсiптiк-техникалық лицейлерiнiң тепловоздар мен электровоздар машинисiнiң көмекшi профилi бойынша оқып жатқан оқушылары - оқу кезеңiне, ал осы оқу тәмамдаған орындарын түлектерi - 1 жылға.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.09.04. N 1085 қаулысымен.
4. Спорт колледждерiнiң оқушыларын оқу аяқталғанға дейiн, бiрақ жасы 20-дан аспауы керек.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.09.04. N 1085 қаулысымен.
5. Европа, Азия, Әлемдiк және Олимпиялық ойындарға қатынасу үшiн Қазақстан Республикасының негiзгi және жастар командаларына кандидат болып енгiзiлген 25 жасқа дейiнгi жекелеген әскерге шақырылатын спортшылар.
6. Толық орта бiлiмi бар, 17 жасқа дейiн жоғары бiлiм жүйесiнде жұмыс iстейтiн әскерлерде қызмет атқаратын мамандарды даярлайтын колледждерге қабылданған әскерге шақырылушылар - оқуын бiтiргенге дейiн, бiрақ жасы 20-дан аспауы керек.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 1996.09.04. N 1085 қаулысымен.
7. Қазатомөнеркәсіп - Маңғыстау атом энергетика комбинаты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде жұмыс iстейтiн әскери қызметке шақырылған азаматтар осындағы жұмыс iстеу кезеңiнде мынадай мамандықтар бойынша: <*>
аккумуляторшы (барлық атаудағы)
аппаратшы, аға аппаратшы (барлық атаудағы)
ақау бақылаушы (барлық атаудағы)
мөлшер өлшеушi (барлық атаудағы)
айырушы (барлық атаудағы)
баллондар сынақшысы
газ кесушi
газ-электр пiсiрушi
кабельшi-дәнекерлеушi
кварц үрлеушi
лаборант, аға лаборант (барлық атаудағы)
машинист, аға машинист (барлық атаудағы)
металдандырушы
оператор, аға оператор (барлық атаудағы)
әйнек үрлеушi
жылу берушi
электр-газ пiсiрушi (барлық атаудағы)
электр механигi (барлық атаудағы)
электр монтерi (барлық атаудағы)
электр слесары (барлық атаудағы)
электрмен ерiтiп құюшы
участке бастығы
ауысым бастығы (ауысым бастығының көмекшiсi)
бөлiм бастығы (бөлiм бастығының орынбасары)
бөлiмше бастығы(бөлiмше бастығының орынбасары)
лаборатория бастығы (лаборатория бастығының орынбасары)
бюро бастығы
ауысымның аға бастығы
мастер (аға мастер, мастердiң көмекшiсi)
жетекшi маман
инженер (аға инженер)
механик
технолог
энергетик
техник (аға техник)
энергетика диспетчерi (аға энергетика диспетчерi)
токарь (негiзгi өндiрiстiң)
слесарь (негiзгi өндiрiстiң)
Ескерту. 7-тармақпен толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.09.19. N 1032, өзгерту енгізілді - 1995.07.24. N 1017, ҚР Үкіметінің 2003.08.19. N 829 қаулысымен .

2. Учащиеся и выпускники профессионально-технических лицеев и колледжей, ведущих подготовку рабочих и специалистов среднего звена для речного и морского флота, гражданской авиации - на период обучения и на 1 год после окончания этих учебных заведений.
Сноска. В пункт 2 Перечня внесены изменения - постановлениями от 23 мая 1994 г. N 553, от 4 сентября 1996 г. N 1085.
3. Учащиеся и выпускники профессионально-технических школ и профессионально-технических лицеев, обучающиеся по профилям помощника машиниста тепловоза и электровоза, - на период обучения и на 1 год после окончания этих учебных заведений.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 сентября 1996 г. N 1085
4. Учащиеся колледжей спорта - до окончания учебы, но не старше 20 лет.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 сентября 1996 г. N 1085.
5. Отдельные призывники в возрасте до 25 лет из числа спортсменов, включенные кандидатами в основные и молодежные сборные команды Республики Казахстан для участия в чемпионатах Европы, Азии, Мира, Олимпийских Играх.
6. Призывники, имеющие полное среднее образование и зачисленные в возрасте не старше 17 лет в колледжи, функционирующие в системе высшего образования и готовящие специалистов для замещения в войсках должностей, - до окончания учебы, но не старше 20 лет.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 4 сентября 1996 г. N 1085.
7. Призывники, работающие в товариществе с ограниченной ответственностью "Мангистауский атомный энергокомбинат - Казатомпром" - на период работы в нем по специальности:
аккумуляторщик (всех наименований)
аппаратчик, старший аппаратчик (всех наименований)
дефектоскопист (всех наименований)
дозиметрист (всех наименований)
изолировщик (всех наименований)
испытатель баллонов
газорезчик
газоэлектросварщик
кабельщик-спайщик
кварцедув
лаборант, старший лаборант (всех наименований)
машинист, старший машинист (всех наименований)
металлизатор
оператор, старший оператор (всех наименований)
стеклодув
термист
электрогазосварщик (всех наименований)
электромеханик (всех наименований)
электромонтер (всех наименований)
электрослесарь (всех наименований)
электровибронаплавщик
начальник участка
начальник смены (помощник начальника смены)
начальник отдела (заместитель начальника отдела)
начальник отделения (заместитель начальника отделения)
начальник лаборатории (заместитель начальника лаборатории)
начальник бюро
старший начальник смены
мастер (старший мастер, помощник мастера)
руководитель (начальник) группы
ведущий специалист
инженер (старший инженер)
механик
технолог
энергетик
техник (старший техник)
диспетчер энергетики (старший диспетчер энергетики)
токарь (основного производства)
слесарь (основного производства)
Сноска. Перечень дополнен пунктом 7 - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 сентября 1994 г. N 1032; пункт 7 дополнен словами - постановлением КМ РК от 24 июля 1995 г. N 1017. Внесены изменения - от 19 августа 2003 г.  N 829  .

8. Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығында жұмыс iстейтiн әскерге шақырылатын азаматтар - онда мамандық бойынша жұмыс iстеген кезеңге:
реакторды пайдалану мен сынақтар қызметiнiң инженерi
сынақ бөлiмiнiң инженерi
технологиялық бақылау қызметiнiң инженерi
радиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң инженерi
сынақ бөлiмiнiң инженерi
реактордың технологиялық жүйелерi және эксперименттiк қондырғылар қызметiнiң инженерi
электржылуэнергетика қызметiнiң инженерi
Ескерту. Тiзбе 8-шi тармақпен толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.07.24. N 1017 қаулысымен.
9. "Үлбі металлургия зауыты" ашық тұрпатты акционерлік қоғамында жұмыс істейтін шақырылушылар мына мамандықтар бойынша:
аппаратшы (барлық атаудағы);
зертханашы (барлық атаудағы);
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика слесарі(реттеуші);
жөндеуші-слесарь;
токарь (жұмыстың барлық түрінің);
электр монтері;
зерттеуші-инженер;
технолог-инженер;
физик-инженер;
химик-инженер;
бағдарламашы-инженер;
электрик-инженер;
технологиялық процесті басқару автоматтандырылған жүйесінің инженері;
топ жетекшісі;
шебер (аға шебер);
Ескерту. Тiзбе 9-шы тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.01.06. N 9 қаулысымен .
10. "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" жабық акционерлік қоғамының филиалдарында жұмыс істейтін әскерге шақырылатындар - оларда:
аппаратшы (барлық атаудағы);
оператор (барлық атаудағы);
машинист (барлық атаудағы);
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика бойынша слесарь;
слесарь-жөндеуші;
каротажды станциялар моторшысы;
геофизикалық аппаратура реттеушісі;
электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр монтері;
жабдық жөндеу жөніндегі электр слесары;
электргаз дәнекерлеушісі;
механик;
электр механигі;
технолог;
геотехнолог;
инженер-механик;
инженер-геолог;
инженер-гидрогеолог;
инженер-геофизик мамандығы бойынша жұмыс істейтін кезеңге.
Ескерту. Тiзбе 10-шы тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.05.15. N 642 қаулысымен .
11. Репатрианттар (оралмандар) арасынан Қазақстан Республикасының шақырылу жасындағы азаматтары Қазақстан Республикасының аумағына келгеннен кейін үш жыл бойы.
Ескерту. Тiзбе 11-шы тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.06.30. N 896 қаулысымен .

8. Призывники, работающие в Национальном ядерном центре Республики Казахстан, на период работы в нем по специальности:
инженер службы эксплуатации реактора и испытаний
инженер отдела испытаний
инженер службы систем управления и защиты реактора
инженер службы технологического контроля
инженер службы радиационной безопасности
инженер отдела испытаний
инженер службы технологических систем реактора и экспериментальных установок
инженер электротеплоэнергетической службы
Сноска. Дополнен пунктом 8 - постановлением КМ РК от 24 июля 1995 г. N 1017.
9. Призывники, работающие в акционерном обществе открытого типа "Ульбинский
металлургический завод" по специальностям:
аппаратчик (всех наименований);
лаборант (всех наименований);
слесарь (наладчик) контрольно-измерительных приборов и автоматики;
слесарь-ремонтник;
токарь (всех видов работ);
электромонтер;
инженер-исследователь;
инженер-технолог;
инженер-физик;
инженер-химик;
инженер-программист;
инженер-электрик;
инженер автоматизированных систем управления технологическим процессом;
руководитель группы;
мастер (старший мастер).
Сноска. Дополнен пунктом 9 - постановлением Правительства РК от 6
января 2001 г. N 9    P010009_   .
10. Призывники, работающие в филиалах закрытого акционерного
общества "Национальная атомная компания "Казатомпром", на период работы в
них по специальности:
аппаратчик (всех наименований);
оператор (всех наименований);
машинист (всех наименований);
слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике;
слесарь-ремонтник;
моторист каротажных станций;
наладчик геофизической аппаратуры;
электромонтер по ремонту электрооборудования;
электрослесарь по ремонту оборудования;
электрогазосварщик;
механик;
электромеханик;
технолог;
геотехнолог;
инженер-механик;
инженер-геолог;
инженер- гидрогеолог;
инженер-геофизик
Сноска. Дополнен пунктом 10 - постановлением Правительства РК от 15 мая 2001 г. N 642    P010642_   .
11. Граждане Республики Казахстан призывного возраста из числа репатриантов (оралманов), в течение трех лет после их въезда на территорию Республики Казахстан.
Сноска. Дополнен пунктом 11 - постановлением Правительства РК от 29 июня 2001 г. N 896   P010896_