Қазақстан Республикасының Халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жөнiндегi сарапшылық кеңесi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 ақпандағы N 189 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 желтоқсандағы N 2091 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.11 N 2091 Қаулысымен
Қазақстан Республикасының Дүниежүзiлiк қоғамдастыққа одан әрi бiрiгуi, республиканың халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы мәселелерiн үйлестiру және тиiмдiлiгiн арттыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар алдындағы мiндеттемелерiн сақтауына бақылау жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасының Халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жөнiндегi сарапшылық кеңесi туралы Ереже /1-қосымша/;
Сарапшылық кеңестiң құрамы /2-қосымша/.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының Халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жөніндегі сарапшылық кеңесіне оның қызметінде және оның талап етуі бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы жөніндегі барлық қажетті құжаттамамен және материалдармен қамтамасыз етуде жәрдем көрсетсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
4. <*>
Ескерту. 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
12 ақпандағы
N 189 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Халықаралық ұйымдармен
ынтымақтастық жөнiндегi сарапшылық кеңесi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жөніндегі сарапшылық кеңесі (бұдан әрі - Сарапшылық кеңес) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы жөнінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға кіру, олардан шығу және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарға қосылу мәселелері жөнінде ұсыныстар әзірлеу жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
2. Сарапшылық кеңестiң құрамына Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Қаржы министрлiгiнiң, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің, Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің, Индустрия және сауда министрлігінің, Әдiлет министрлiгiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi Кеңсесiнiң өкiлдерi енгiзiледi.
Сарапшылық кеңес жұмысына қажет болған жағдайда, сондай-ақ басқа ұйымдардың өкiлдерi де, жетекшi ғалымдар мен мамандар iшiнен сарапшылар тартылуы мүмкiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінiң 1998.12.29. N  1354 , 2007.04.23. N  324 қаулыларымен .

Об Экспертном совете по сотрудничеству Республики Казахстан с международными организациями
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 1996 г. N 189. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года N 2091.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.12.2009 N 2091.
В целях дальнейшей интеграции Республики Казахстан в мировое сообщество, координации и повышения эффективности вопросов сотрудничества республики с международными организациями, а также контроля за соблюдением обязательств Республики Казахстан перед международными организациями Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
Положение об Экспертном совете по сотрудничеству Республики Казахстан с международными организациями (приложение 1);
Состав Экспертного совета (приложение 2).
2. (исключен - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 ).
3. Государственным органам Республики Казахстан оказывать содействие Экспертному совету по сотрудничеству Республики Казахстан с международными организациями в его деятельности и обеспечении по его требованию всей необходимой документацией и материалами по сотрудничеству Республики Казахстан с международными организациями.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 .
4.  (исключен - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 ).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 1996 г. N 189
Положение
Об Экспертном совете по сотрудничеству
Республики Казахстан с международными организациями
1. Экспертный совет по сотрудничеству Республики Казахстан с международными организациями (далее - Экспертный совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан по выработке предложений по сотрудничеству государственных органов Республики Казахстан с международными организациями, а также по вопросам вступления Республики Казахстан в международные организации, выхода из них и присоединения Республики Казахстан к международным договорам.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 .
2. В состав Экспертного совета включаются представители Министерства иностранных дел, Министерства финансов, Министерства экономики и бюджетного планирования, Министерства энергетики и минеральных ресурсов, Министерства индустрии и торговли, Министерства юстиции, а также Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
К работе Экспертного совета могут при необходимости также привлекаться, представители и других организаций, эксперты из числа ведущих ученых и специалистов.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29 декабря 1998 г. N  1354 ; от 23 апреля 2007 года N  324 .

3. Өз қызметiнде Сарапшылық кеңес Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн, басқа да нормативтiк құқықтық актiлер мен халықаралық шарттарды, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінiң 2007.04.23. N  324 қаулысымен
4. Сарапшылық кеңестің негізгі міндеті Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін ескере отырып, республиканың халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығының барынша тиімділігін және осы ұйымдарға қатысуға байланысты халықаралық міндеттемелердің сақталуын қамтамасыз ету үшін ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
5. Сарапшылық кеңесi:
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының халықаралық шарттарға қосылуы туралы, сондай-ақ халықаралық ұйымдарға кіру және олардан шығу туралы ұсыныстарын қарайды;
Қазақстан үшін басым халықаралық ұйымдарды айқындау және Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға кіруінің, олардан шығуы мен халықаралық шарттарға қосылуының ішкі рәсімінің тәртібі жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға мүшелiгiне және олардың халықаралық, оның iшiнде қаржылық мiндеттемелерiн сақтауға байланысты ұсыныстар әзірлейді. Жыл сайынғы мүшелiк жарналарды төлеудiң кезектiлiгi мен мерзiмдiлiгi туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына бередi;
Осыған байланысты мемлекеттік органдар Сарапшылық кеңеске мынадай құжаттарды ұсынады:
а) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарға қосылуы, сондай-ақ халықаралық ұйымдарға кіруі туралы Сарапшылық кеңес төрағасының атына ұйымның бірінші басшысы қол қойған өтінім-хат;
б) мемлекеттік органның бірінші басшысы бұрыштама қойған халықаралық шарттың, халықаралық ұйымның тиісті құрылтай құжатының мемлекеттік, орыс тілдеріндегі, сондай-ақ түпнұсқа тіліндегі мәтіні;
в) қосылудың, кірудің және мүшеліктің қаржылық шарттары туралы ақпараты бар, Қазақстан Республикасының халықаралық шартқа қосылуының, халықаралық ұйымдарға кіруінің орындылығының негіздемесі бар түсіндірме жазба, сондай-ақ жыл сайынғы ақпараттық және басқа да материалдар;
халықаралық ұйымдар жанындағы ұлттық үйлестiрушiлер мен тұрақты өкiлдердiң Қазақстан Республикасынан кандидатуралары туралы ұсыныстарды, сондай-ақ халықаралық ұйымдардың қамқорлығымен өткiзiлген халықаралық форумдарға, кеңестерге, конференцияларға Қазақстан Республикасының атынан баратын делегациялардың құрамдары бойынша ұсыныстар әзірлейді;
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға және халықаралық шарттарға қатысуы туралы бұрын қабылданған шешімдерді қайта қарау жөнінде, сондай-ақ олардағы одан әрі мүшеліктің орындылығы жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінiң 1998.12.29. N  1354 , 2007.04.23. N  324 қаулыларымен .

3. В своей деятельности Экспертный совет руководствуется законодательством Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан и распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, другими нормативными правовыми актами и международными договорами, а также настоящим Положением.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 .
4. Основной задачей Экспертного совета является выработка предложений и рекомендаций для обеспечения, с учетом национальных интересов Республики Казахстан, максимальной эффективности сотрудничества республики с международными организациями и соблюдения международных обязательств, связанных с участием в этих организациях.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 .
5. Экспертный совет:
рассматривает предложения государственных органов Республики Казахстан о присоединении к международным договорам, а также о вступлении в международные организации и выходе из них;
вырабатывает предложения по определению приоритетных для Казахстана международных организаций и порядку внутренней процедуры вступления Республики Казахстан в международные организации, выхода из них и присоединения к международным договорам;
вырабатывает предложения связанные с членством Республики Казахстан в международных организациях, и соблюдение ими международных обязательств, в том числе финансовых. Представляет на рассмотрение Правительства Республики Казахстан рекомендации об очередности и срочности выплаты ежегодных членских взносов;
В связи с этим государственные органы представляют в Экспертный совет следующие документы:
а) письмо - заявку за подписью первого руководителя организации на имя председателя Экспертного совета о присоединении Республики Казахстан к международным договорам, а также вступлении в международные организации;
б) текст международного договора, соответствующий учредительный документ международной организации, завизированный первым руководителем государственного органа, на государственном, русском языках, а также на языке оригинала;
в) пояснительную записку с информацией о финансовых условиях присоединения, вступления и членства с обоснованием целесообразности присоединения Республики Казахстан к международному договору, вступления в международные организации, а также ежегодные информационные и другие материалы;
вырабатывает предложение о кандидатурах национальных координаторов и постоянных представителей от Республики Казахстан при международных организациях, а также рекомендации по составу делегаций, представляющих Республику Казахстан на международных форумах, совещаниях, конференциях, проводимых под эгидой международных организаций;
вырабатывает предложения по пересмотру ранее принятых решений об участии Республики Казахстан в международных организациях и международных договорах, а также по целесообразности дальнейшего членства в них.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29 декабря 1998 г. N   1354 , от 23 апреля 2007 года N  324 .

6. Сарапшылық кеңестiң мәжiлiстерi қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде жарты жылда бір рет өткiзiледi. Сарапшылық кеңесi мәжiлiстерiнiң аралығында төраға Сарапшылық кеңес хатшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарға қосылуы туралы, сондай-ақ халықаралық ұйымдарға кiруi туралы мәселенi қажет болған жағдайларда жеке шешедi.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 1998.12.29. N  1354 , өзгерту енгізілді - 2007.04.23. N  324 қаулыларымен .
7. Сарапшылық кеңес төрағасы оның жұмысына басшылық жасайды, Сарапшылық кеңестің отырыстарында төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады және қолданыстағы заңнамаға сәйкес Сарапшылық кеңес жүзеге асыратын қызмет, сондай-ақ салааралық, ведомствоаралық үйлестіру мен Сарапшылық кеңес шығаратын шешімдер үшін дербес жауапкершілікте болады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
8. Сарапшылық кеңестің жұмыс органы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылады.
Ескерту. 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
9. Сарапшылық кеңестің хатшысы Сарапшылық кеңес отырысының күн тәртібі жөніндегі ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және оны өткізген соң хаттамаларды ресімдейді.
Хатшы Сарапшылық кеңестің мүшесі болып табылмайды.
Ескерту. 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
10. Сарапшылық кеңестің шешімдері ашық дауыспен қабылданады және Сарапшылық кеңес мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі дауыс берсе, қабылданған болып саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданған болып саналады.
Сарапшылық кеңестің мүшелері ерекше пікірге құқығы бар, оны білдірген кезде ол жазбаша түрде баяндалуы және Сарапшылық кеңес отырысының хаттамасына қоса берілуі тиіс.
Сарапшылық кеңес отырыстарының өту нәтижелері бойынша оның барлық мүшелері міндетті түрде қол қоятын хаттама жасалады.
Ескерту. 10-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.04.23. N  324 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
12 ақпандағы
N 189 қаулысына
2-қосымша
Сарапшылық кеңестiң құрамы
Тәжин                   - Қазақстан Республикасының Сыртқы істер
Марат Мұханбетқазыұлы     министрі, төраға
Қазыханов               - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Ержан Хозеұлы             министрінің орынбасары, төрағаның
орынбасары
Сарапшылық кеңестiң мүшелерi
Аманжолова              - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер
Зүлфия Алтайқызы          министрлігінің Халықаралық-құқықтық
департаментiнің директоры
Ерғожин                 - Қазақстан Республикасының Қаржы
Дәулет Еділұлы            вице-министрі
Құсайынов               - Қазақстан Республикасының Экономика және
Марат Әпсеметұлы          бюджеттік жоспарлау вице-министрі
Құсдәулетов             - Қазақстан Республикасының Әділет
Дулат Рашитұлы            вице-министрі
Баталов                 - Қазақстан Республикасы Энергетика және
Асқар Болатұлы            минералдық ресурстар министрлігінің
жауапты хатшысы
Мұқашев                 - Қазақстан Республикасының Премьер-
Жанат Базикенұлы          Министрі Кеңсесінің Сыртқы байланыстар
бөлімі секторының меңгерушісі
Бишімбаев               - Қазақстан Республикасының Индустрия
Қуандық Уәлиханұлы        және сауда вице-министрі
Әзімова                 - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Эльвира Әбілқасымқызы     Халықаралық құқық, мемлекеттің мүліктік
құқықтарын қорғау департаментінің
директоры
Тәшібаев                - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Мұрат Сейітжанұлы         министрлігі Халықаралық ұйымдар және көп
жақты ынтымақтастық департаментінің
директоры
Сарыева                 - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Жұмагүл Қансейітқызы      министрлігі Валюта-қаржы департаментінің
директоры
Кенжина                 - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Әнел Дәуленқызы           министрлігі Халықаралық ұйымдар және көп
жақты ынтымақтастық департаментінің
атташесі, Сарапшылық кеңестің хатшысы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 2002.08.09. N  891 ,   өзгерту енгізілді - 2007.04.23. N  324 , өзгерту енгізілді - 2007.12.28.  N 1342 Қаулыларымен.

6. Заседания Экспертного совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полгода. Между заседаниями Экспертного совета председатель по представлению секретаря Экспертного совета в необходимых случаях самостоятельно решает вопрос о присоединении Республики Казахстан к международным договорам, а также о вступлении в международные организации. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29 декабря 1998 г. N   1354 , от 23 апреля 2007 года N  324 .
7. Председатель Экспертного совета руководит его деятельностью, председательствует на заседаниях Экспертного совета, планирует его работу, осуществляет общий контроль над реализацией его решений и несет в соответствии с действующим законодательством персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Экспертным советом, а также межотраслевую, межведомственную координацию и за решения, вырабатываемые Экспертным советом. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 .
8. Рабочим органом Экспертного совета является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
9. Секретарь Экспертного совета подготавливает предложения по повестке дня заседания Экспертного совета, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы после его проведения.
Секретарь не является членом Экспертного совета.
10. Решения Экспертного совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Экспертного совета. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Экспертного совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания Экспертного совета.
По результатам проведения заседаний Экспертного совета составляется протокол, подписываемый в обязательном порядке всеми его членами.
Сноска. Положение дополнено пунктами 8-10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23 апреля 2007 года N  324 .
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 1996 г. N 189
Состав Экспертного совета   <*>
Сноска. Состав с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29 декабря 1998 г. N   1354 ; от 9   августа 2002 г. N  891 ;   от 23 апреля 2007 года N  324 ; от 28 декабря 2007 года  N 1342 .
Тажин Марат             - Министр иностранных дел Республики
Муханбетказиевич          Казахстан, председатель
Казыханов               - заместитель Министра иностранных дел
Ержан Хозеевич            Республики Казахстан, заместитель
председателя
Кенжина                 - атташе Департамента международных
Анель Дауленовна          организаций и многостороннего
сотрудничества Министерства
иностранных дел Республики Казахстан,
секретарь Экспертного совета
Аманжолова              - директор международно-правового
Зульфия Алтаевна          Департамента Министерства
иностранных дел Республики Казахстан
Ергожин                 - вице-министр финансов
Даулет Едилович           Республики Казахстан
Кусаинов                - вице-министр экономики и бюджетного
Марат Апсеметович         планирования Республики Казахстан
Куставлетов             - вице-министр юстиции
Дулат Рашитович           Республики Казахстан
Бишимбаев               - вице-министр индустрии и
Куандык Валиханович       торговли Республики Казахстан
Баталов                 - Ответственный секретарь Министерства
Аскар Булатович           энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Мукашев                 - заведующий сектором Отдела внешних
Жанат Базикенович         связей Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан
Азимова                 - директор Департамента международного
Эльвира Абилхасимовна     права, защиты имущественных прав
государства Министерства юстиции
Республики Казахстан
Ташибаев                - директор Департамента международных
Мурат Сейтжанович         организаций и многостороннего
сотрудничества Министерства
иностранных дел Республики Казахстан
Сарыева                 - директор Валютно-финансового
Жумагуль Кансеитовна      департамента Министерства иностранных
дел Республики Казахстан