Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар рыногын дамытудың мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 27 мамыр N 658
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасында Бағалы Қағаздар рыногын дамыту бағдарламасының орындалуы туралы есеп;
2) Қазақстан Республикасында Бағалы Қағаздар рыногын дамытудың
1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясының бір ай мерзімде Қазақстан Республикасында Бағалы қағаздар
рыногын дамытудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралардың жоспарын әзірлеу және оны Қазақстан Республикасы
Үкіметінің бекітуі туралы ұсынысына келісім берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 мамырдағы
N 658 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 17 мамырдағы N 608
қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар
рыногын дамыту бағдарламасының орындалуы туралы
есеп
Қолданылған қысқарған сөздер
Ұлттық комиссия     Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссия
Ұлттық Банк         Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
АҚ                  акционерлік қоғам немесе акционерлік қоғамдар
БДҚ                 Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногының
Брокерлер және Дилерлер қауымдастығы
МЖЗҚ                "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ
ЖАҚ                 жабық акционерлік қоғам
ИЖҚ                 Инвестициялық жекешелендіру қоры немесе
инвестициялық жекешелендіру қорлары
ҚТҰҚ                Қазақстан тізілім ұстаушыларының қауымдастығы
ЗАБК                Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания
немесе компаниялар
ҚХҚБ                "Қазақстанның халықаралық қор биржасы" ЖАҚ
МЕЖЗҚ               мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қоры немесе
мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорлары
ӨРҰ                 бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушыларының
өзін-өзі реттеу ұйымы немесе өзін-өзі реттеу
ұйымдары
ОАҚБ                "Орталық-Азия қор биржасы" жабық үлгідегі
акционерлік қоғамы
Орталық депозитарий "Бағалы қағаздар орталық депозитарийі" ЖАҚ
KASE                "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ
Кіріспе
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 17 мамырындағы N 608 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі "Бағдарлама" деп аталатын) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын дамыту бағдарламасы 1996 жылғы сәуірден 1998 жылғы желтоқсанға дейін мынадай негізгі бағыттардың:

Вопросы развития рынка ценных бумаг в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 658
В целях реализации Программы действий Правительства Республики
Казахстан на  1998-2000  годы Правительство Республики Казахстан
постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Отчет о выполнении Программы развития рынка ценных бумаг в
Республике Казахстан;
2) Программу развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на
1999-2000 годы.
2. Согласиться с предложением Национальной комиссии Республики
Казахстан по ценным бумагам о разработке в месячный срок и утверждении
Правительством Республики Казахстан плана мероприятий по реализации
Программы развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 1999-
2000 годы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 1999 года № 658
Отчет
о выполнении Программы развития рынка ценных бумаг в Республике
Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики
Казахстан от 17 мая 1996 года № 608
Использованные сокращения
Национальная комиссия      Национальная комиссия Республики Казахстан
по ценным бумагам
Национальный Банк          Национальный Банк Республики Казахстан
АО                         акционерное общество или акционерные общества
АБД                        Ассоциация Брокеров и Дилеров рынка ценных бумаг
Республики Казахстан
ГНПФ                       ЗАО "Государственный накопительный пенсионный
фонд"
ЗАО                        закрытое акционерное общество
ИПФ                        инвестиционный приватизационный фонд или
инвестиционные приватизационные фонды
КАРД                       Казахстанская ассоциация реестродержателей
КУПА                       компания или компании по управлению пенсионными
активами
МКФБ                       ЗАО "Международная казахстанская фондовая
биржа"
ННПФ                       негосударственный накопительный пенсионный фонд
или негосударственные накопительные пенсионные
фонды
СРО                        саморегулируемая организация или саморегулируемые
организации профессиональных участников рынка
ценных бумаг
ЦАФБ                       Акционерное общество закрытого типа "Центрально-
Азиатская фондовая биржа"
Центральный депозитарий    ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг"
KASE                       ЗАО "Казахстанская фондовая биржа"
Введение
Программа развития рынка ценных бумаг в Республике Казахстан,
утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 17
мая 1996 года № 608
P960608_
(далее именуемая "Программа") предусматривала
реализацию с апреля 1996 года по декабрь 1998 года мероприятий в рамках
следующих основных направлений:

1. Бағалы қағаздар рыногының заңдар базасын қалыптастырудың;
2. Институционалдық инвесторлар жүйесін құрудың;
3. Бағалы қағаздар рыногының инфрақұрылымын құрудың;
4. Бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеуді жетілдірудің;
5. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік реформасының;
6. Бағалы қағаздар рыногының өзін-өзі реттеуінің;
7. Бағалы қағаздар рыногының кәсіби мамандарын даярлау жүйесiнiң;
8. Бағалы қағаздар рыногын дамытуды ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін құрудың;
9. Отандық бағалы қағаздар рыногының халықаралық қаржы рыноктарының жүйесіне интеграциясы үшін жағдай мен алғы шарттар жасаудың шеңберіндегі іс-шараларды іске асыруды көздеді.
1-бөлім
Бағалы қағаздар рыногының заңдар базасын қалыптастыру
Есепті кезең ішінде (1996 жылғы сәуірден 1998 жылғы желтоқсанға дейін) бағалы қағаздар рыногының заң актілерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Ұлттық комиссиясының нормативтік құқықтық актілерін қамтитын, базалық заңдық инфрақұрылымы заңдар толықтай қалыптастырылды.
1.1. Заң актілері
1. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңы. Z970077_
"Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің осы Заңда 1995 жылғы 21 сәуірдегі заң күші бар Жарлығын U952227_ алмастырған бағалы қағаздар рыногының объектілері мен субъектілері айқындалды, бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттік тіркеудің негіздері, сондай-ақ оларды шығаруға және орналастыруға қойылатын талаптар белгіленді, бағалы қағаздары рыногындағы кәсіби қызметтің түрлері мен оларды жүзеге асыруға қойылатын негізгі талаптар айқындалды, бағалы қағаздармен сауда-саттықтарды ұйымдастырушыларды (қор биржасы, биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға кесу ұйымы, өзге де мүмкін ұйымдар) және ӨРҰ құрудың және олардың қызметінің шарттары қалыптастырылды;
2. "Бағалы қағаздар мен мәмілелерді тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы Заңы. Z970078_
Осы Заң, бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге және бағалы қағаздарға меншік құқығын немесе өзге де заттай құқықтарды растауға өкілетті ұйымдарды, олардың арасындағы өзара қатынастардың негіздерін, сондай-ақ олардың қызметінің базалық жағдайын айқындады;
3. "Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 6 наурыздағы Заңы. Z970082_
Аталған Заңмен Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлардың құқықтық мәртебесі айқындалды, оларды құрудың және қызметін реттеудің ерекшеліктері белгіленді;
4. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы. Z970136_
Аталған Заңмен Қазақстанда жинақтаушы зейнетақы қорлары, ЗАБК және кастодиандар білдіретін жинақтаушы зейнетақы жүйелерін құруды көздейтін, зейнетақымен қамтамасыз етудің құқықтық және әлеуметтік негізі айқындалды.

1. Формирование законодательной базы рынка ценных бумаг.
2. Создание системы институциональных инвесторов.
3. Создание инфраструктуры рынка ценных бумаг.
4. Совершенствование государственного регулирования рынка
ценных бумаг.
5. Реформа бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
6. Саморегулирование рынка ценных бумаг.
7. Система подготовки профессиональных специалистов рынка
ценных бумаг.
8. Создание системы информационного обеспечения развития рынка
ценных бумаг.
9. Создание условий и предпосылок для интеграции отечественного рынка ценных бумаг в международную систему финансовых рынков.
Раздел 1.
Формирование законодательной базы рынка ценных бумаг
За отчетный период (с апреля 1996 года по декабрь 1998 года) была полностью сформирована базовая законодательная инфраструктура рынка ценных бумаг, включающая в себя законодательные акты, а также нормативные правовые акты Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Национальной комиссии.
1.1. Законодательные акты
1. Закон Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года Z970077_ .
Данным законом, который заменил собой Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О ценных бумагах и фондовой бирже" от 21 апреля 1995 года U952227_ , были определены объекты и субъекты рынка ценных бумаг, установлены основы государственной регистрации эмиссий ценных бумаг, а также требования к их выпуску и размещению, определены виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и основные требования к их осуществлению, сформулированы условия создания и деятельности организаторов торгов с ценными бумагами (фондовых бирж, котировочных организаций внебиржевого рынка ценных бумаг, иных возможных организаций) и СРО;
2. Закон Республики Казахстан "О регистрации сделок с ценными бумагами" от 05 марта 1997 года Z970078_ .
Данный закон определил организации, уполномоченные на регистрацию сделок с ценными бумагами и подтверждение прав собственности или иных вещных прав на ценные бумаги, основы взаимоотношений между ними, а также базовые условия их деятельности;
3. Закон Республики Казахстан "Об инвестиционных фондах в Республике Казахстан" от 06 марта 1997 года Z970082_ .
Данным законом был определен правовой статус инвестиционных фондов в Республике Казахстан, установлены особенности их создания и регулирования их деятельности;
4. Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года Z970136_ .
Данным законом были определены правовые и социальные основы пенсионного обеспечения, которые предусматривают создание в Казахстане накопительной пенсионной системы, представленной накопительными пенсионными фондами, КУПА и кастодианами;

5. "Акционерлік қоғам туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңы. Z980281_
Аталған Заңмен АҚ-ны құру мен оның қызметін жүзеге асырудың, оларды қайта ұйымдастыру мен таратудың тәртібі, АҚ-ның қызметін корпоративтік басқарудың және оның бағалы қағаздар шығаруының негізгі ережелері акционерлердің (ең алдымен ұсақ) құқықтары мен мүддесін қорғауға бағытталған, оның ішінде олардың құқықтарын, сондай-ақ АҚ мен ірі акционерлердің АҚ-ның қызметін реттеу мәселелеріндегі жауапкершілігін, оның нәтижелері туралы ақпараттарды алудың тәртібін белгілейтін нормалар айқындалды.
6. "Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдарының мәселелері жөніндегі кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңы. Z980282_
1.2. Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік
құқықтық актілері
Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 U973755_ Жарлығымен заңдардағы, бір жағынан "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 21 сәуірдегі Жарлығына сәйкес Ұлттық комиссия Министрлер Кабинетінің құрамындағы орталық мемлекеттік реттеу органы болып табылған, ал екінші жағынан Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген ол туралы ережеге сәйкес Үкіметтің құрамына кірмейтін орталық атқарушы орган болып табылатын қайшылықтарды жойған Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы туралы ереже бекітілді.
1.3. Үкіметтің нормативтік құқықтық актілері
Есепті кезең ішінде Үкімет Бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті лицензиялауға және жүзеге асыруға қатысты бірнеше нормативтік құқықтық актілерді бекітті, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногын дамыту мәселесіне тікелей қатысты бірқатар қаулылар қабылдады. Үкіметтің көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі осы Есепке 1-қосымшада келтірілген.
1.4. Ұлттық комиссияның нормативтік құқықтық актілері
Есепті кезең ішінде Ұлттық комиссия 121 нормативтік құқықтық акті, оның ішінде:
1) бағалы қағаздардың эмиссиясын мемлекеттік тіркеу, бағалы қағаздар эмитенттерінің қызметің реттеу және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңын дамыту мәселелері бойынша - 29 (жалпы санының 24%-і);
2) бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті лицензиялау және реттеу мәселелері бойынша - 39 (32%);
3) зейнетақы реформасы мәселелері бойынша - 29 (24%);
4) бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау мәселесі бойынша 6 (5%);

5. Закон Республики Казахстан" Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года Z980281_ .
Данным законом были определены порядок создания и осуществления деятельности АО, их реорганизации и ликвидации, основные правила корпоративного управления деятельностью АО и выпуска ими ценных бумаг, нормы, направленные на защиту прав и интересов акционеров (прежде всего мелких), в том числе устанавливающие их права, а также ответственность АО и крупных акционеров в вопросах регулирования деятельности АО, порядок раскрытия информации о ее результатах.
6. Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам акционерных обществ" от 10 июля 1998 года Z980282_ .
1.2. Нормативные правовые акты Президента Республики Казахстан Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года № 3755 U973755_ было утверждено Положение о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, устранившее противоречие в законодательстве, когда, с одной стороны, согласно указу Президента Республики Казахстан, имеющему силу Закона, "О ценных бумагах и фондовой бирже" от 21 апреля 1995 года U952227_ Национальная комиссия являлась центральным органом государственного регулирования в составе Кабинета Министров, а, с другой стороны, в соответствии с Положением о ней, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан, являлась центральным исполнительным органом, не входящим в состав Правительства.
1.3. Нормативные правовые акты Правительства
В течение отчетного периода Правительством были утверждены несколько нормативных правовых актов, относящихся к лицензированию и осуществлению профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, а также принят ряд постановлений, непосредственно относящихся к вопросам развития рынка ценных бумаг. Перечень указанных нормативных правовых актов Правительства приведен в Приложении 1 к настоящему Отчету.
1.4. Нормативные правовые акты Национальной комиссии
В течение отчетного периода Национальной комиссией было 121 нормативный правовой акт, в том числе:
1) по вопросам государственной регистрации эмиссии ценных бумаг, регулирования деятельности эмитентов ценных бумаг и в развитие закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года - 29 (24% от общего количества);
2) по вопросам лицензирования н регулирования профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг - 39 (32%);
3) по вопросам пенсионной реформы - 29 (24%);
4) по вопросам подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг - 6 (5%);

5) бағалы қағаздар мен сауда-саттықтарды ұйымдастырушылардың қызметін лицензиялау және реттеу мәселесі бойынша - 4 (3%);
6) инвестициялық қорлар мен бағалы қағаздар портфельдерін басқарушылардың қызметін лицензиялау және реттеу мәселесі бойынша - 5 (4%);
7) басқа да мәселелер бойынша - 9 (8%) шығарды.
Ұлттық комиссиясының нормативтік құқықтық актілерінің толық тізбесі осы Есепке 2-қосымшада келтірілген.
2 бөлім
Институционалдық инвесторлар жүйесін құру
Аталған бағыттың негізгі міндеті қазақстандық бағалы қағаздар рыногында тартылған қаражатты бағалы қағаздарға кәсіптік инвестициялауды жүзеге асыратын институционалдық инвесторлардың пайда болуына арналған жағдайды қамтамасыз етуге саяды. Институционалдық инвесторлар сыныбының негізін инвестициялық банктер, инвестициялық қорлар, зейнетақы қорлары және сақтандыру ұйымдары құрауы тиіс болды. Іс жүзінде есепті кезеңде МЖЗҚ өзін институционалдық инвестор ретінде көрсетті.
2.1. Инвестициялық банктер
1997 жылдың ортасына дейін инвестициялық банктер Қазақстанда қандай да болмасын көрнекті дамуға ие болмады. 1999 жылғы 11 шілдеде депозиттік банктен ерекшелігі депозиттерді қабылдауды (өзге банктердің жедел депозиттерін қоспағанда) жүзеге асыратын және тікелей және портфельдік инвестицияларды жүзеге асыруға мамандандырылатын банк ретіндегі инвестициялық банк ұғымын жойған "Қазақстан Республикасының Банк қызметі мәселелері жөніндегі кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы Z970154_ қабылданды. Оның орнына екінші деңгейдегі банктерге акциялары қор биржасында листингтен өткен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуға (бір эмитент шығарған акциялардың жалпы санының 15 процентінен аспайтын мөлшерде) рұқсат берілді. Аталған шектеулерге орай екінші деңгейдегі банктер есепті кезеңде өздерін институционалдық инвесторлар ретінде көрсетпеді.
2.2. Инвестициялық қорлар
Бағдарламаның аталған бағытын іске асырудың шеңберінде инвестициялық қорлар мен оларды құруды және олардың қызметін реттейтін инфрақұрылымдардың бастапқы заңдар базасы қалыптастырылды. "Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 6 наурыздағы Заңында олар ашық акционерлік қоғам нысанында құрылатын және кейіннен бағалы қағаздарға диверсификацияланған инвестициялау мақсатымен өз акцияларын шығару және ашық орналастыру арқылы ақша қаражатын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар ретінде айқындалды. Инвестициялық қорлардың 2 үлгісі - қарыз қоры (акционерлерден өз акцияларын сатып алуға міндетті) және инвестициялық компаниялар (мұндай міндеті жоқ) белгіленді.
"Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар туралы" Заңды әзірлеу кезінде 1997 жылы ИЖҚ инвестициялық қорға немесе өзге де АҚ-ға қайта ұйымдастырылу мақсатында не өзін-өзі тарату үшін өз салымшыларының жалпы жиналысын өткізеді деп ұйғарылды. Алайда, бұл процесс қолданылып жүрген заңдар кейбіреуінің миллионнан астам салымшылары бар ИЖҚ акционерлерінің жалпы жиналысын қалай шақыру және өткізу туралы мәселені ашпағандығына келіп тірелді. Аталған проблеманы шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі өзінің 1997 жылғы 1 тамыздағы N 1208 P971208_ қаулысымен ИЖҚ акционерлерінің жалпы жиналысын сырттай өткізуге жол беретін инвестициялық жекешелендіру қорлары акционерлерінің жалпы жиналысын дайындаудың және оны өткізудің ерекшеліктері туралы ережені бекітті. Бірақ бұл шара да акционерлердің жалпы жиналысын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі компанияларды қаржыландыру үшін жеткілікті қаражаты жоқ ИЖҚ-ны трансформациялау процесін жеделдетуге ықпал етпеді. Оның үстіне көптеген ИЖҚ-ларда инвестициялық жекешелендіру купондары сатылмай қалды.
Қалған инвестициялық қор құруға тілек білдіргендер үшін айтылған Заңдағы: инвестициялық қордың ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын шектеу жөніндегі, жарғылық капиталдың ең төменгі деңгейіне талаптар жөніндегі, инвестициялық қорды басқарушымен өзара қатынастың сызбасы жөніндегі нормалар тиімсіз болды. Оның үстіне, инвестициялық қорға олар бағалы қағаздар бойынша алған кірістер бойынша және оның акционерлеріне қордың өзінің акцияларына кірістер бойынша қос салық салуды белгілейтін салық заңдарының жетілдірілмеуі де инвестициялық қорлардың пайда болуы жолына кедергі болды.
Осының нәтижесі ретінде есепті кезеңде және 1999 жылдың өткен айларында Қазақстанда осылайша бірде-бір инвестициялық қор құрылған жоқ.

5) по вопросам лицензирования и регулирования деятельности организаторов торгов с ценными бумагами - 4 (3%);
6) по вопросам лицензирования и регулирования деятельности инвестиционных фондов и управляющих портфелями ценных бумаг - 5 (4%);
7) по прочим вопросам - 9 (8%).
Полный перечень нормативных правовых актов Национальной комиссии приведен в Приложении 2 к настоящему Отчету.
Раздел 2.
Создание системы институционнальных инвесторов
Основная задача данного направления заключалась в обеспечении условии для появления на казахстанском рынке ценных бумаг институциональных инвесторов, осуществляющих профессиональное инвестирование привлекаемых средств в ценные бумаги. Основу класса институциональных инвесторов должны были составить инвестиционные банки, инвестиционные фонды, пенсионные фонды и страховые организации. Фактически за отчетный период в качестве институциональных инвесторов проявили себя ННПФ.
2.1. Инвестиционные банки
До середины 1997 года инвестиционные банки не получили в Казахстане какого-либо видимого развития. 11 июля 1997 года был принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности" Z970154_ , который устранил понятие инвестиционного банка, как банка, который в отличие от депозитного, не осуществляет прием депозитов (за исключением срочных депозитов иных банков) и специализируется на осуществлении прямых и портфельных инвестиций. Взамен банкам второго уровня было разрешено участие в уставных капиталах юридических лиц, акции которых прошли листинг на фондовой бирже (в размере не более 15 процентов от общего количества акций, выпущенных одним эмитентом). Ввиду отмеченного ограничения банки второго уровня не проявили себя в отчетном периоде в качестве институциональных инвесторов.
2.2. Инвестиционные фонды
В рамках реализации данного направления Программы была сформирована начальная законодательная инфраструктура, регулирующая создание и деятельность инвестиционных фондов и их управляющих. Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных фондах в Республике Казахстан" от 06 марта 1997 года Z970082_ они были определены как юридические лица, создаваемые в форме открытого акционерного общества и осуществляющие деятельность по привлечению денежных средств посредством выпуска и открытого размещения собственных акций с целью последующего диверсифицированного инвестирования в ценные бумаги. Было установлено 2 типа инвестиционных фондов - взаимный фонд (обязанный выкупать собственные акции у акционеров) и инвестиционная компания (не несущий такой обязанности).
При разработке Закона "Об инвестиционных фондах в Республике Казахстан" предполагалось, что в 1997 году ИПФ проведут общие собрания своих вкладчиков в целях реорганизации в инвестиционные фонды или в иные АО, либо для самоликвидации. Однако этот процесс столкнулся с тем, что действующее законодательство не раскрывало вопрос о том, как созывать и проводить общее собрание акционеров ИПФ, некоторые из которых имели более миллиона вкладчиков. В целях решения данной проблемы Правительство Республики Казахстан своим постановлением от 01 августа 1997 года № 1208 P971208_ утвердило Положение об особенностях подготовки и проведения общего собрания акционеров инвестиционных приватизационных фондов, допускающее заочное проведение общих собраний акционеров ИПФ. Но даже эта мера не способствовала ускорению процесса трансформации ИПФ, не обладающих достаточными средствами для финансирования кампании по организации и проведению общих собраний акционеров. Кроме того, у многих из ИПФ остались не реализованными приватизационные инвестиционные купоны.
Для остальных же желающих создать инвестиционные фонды стали неприемлемыми нормы, заложенные в упомянутом законе: по ограничению организационно-правовой формы инвестиционного фонда, по требованию к минимальному уровню уставного капитала, по схеме взаимоотношений с управляющим инвестиционным фондом. Кроме того, несовершенство налогового законодательства, устанавливающего двойное налогообложение инвестиционного фонда по полученным им доходам по ценным бумагам и его акционеров по доходам на акции самого фонда, также стало препятствием на пути появления инвестиционных фондов.
Как результат, в отчетном периоде и за прошедшие месяцы 1999 года в Казахстане так и не был создан ни один инвестиционный фонд.

2.3. Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен зейнетақы активтерін басқару
жөніндегі компаниялар
1996 жылдың 3 маусымында Қазақстан Республикасының қандайда да болмасын практикалық нәтижелер бермеген "Мемлекеттік емес ерікті зейнетақы қорлары туралы" Заңы Z960004_ қабылданды. 1997 жылдың 20 маусымында "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануына орай аталған Заң күшін жойды. Жаңа Заңға сәйкес Қазақстанда бағалы қағаздар рыногында институционалдық инвесторлардың жаңа түрлерінің - жинақтаушы зейнетақы қорларының, сондай-ақ олардың зейнетақылық активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ЗАБК-нің пайда болуын көздейтін жинақтаушы зейнетақы жүйесі жұмыс істей бастады.
Жинақтаушы зейнетақы қорлары қазақстандық бағалы қағаздар рыногындағы алғашқы толық мәнді институционалдық инвесторларға айналды. 1998 жылғы 1 қаңтарда олар 5 - МЖЗҚ және 4 МЕЖЗҚ болды. Алайда МЕЖЗҚ-лардың институционалдық инвесторлар ретінде нақты жұмыс істеуі Ұлттық комиссия алғашқы екі ЗАБК-нің зейнетақылық активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия берген кезде, 1998 жылдың ақпанынан басталды.
1999 жылдың басында Қазақстанда МЖЗҚ мен 12 МЕЖЗҚ, сондай-ақ 8 ЗАБК (оның ішінде МЖЗҚ-ның инвестициялық басқарушысы ретінде Ұлттық Банк) жұмыс істеді. Барлық жинақтаушы зейнетақы қорлары тартқан зейнетақы активтердің жиынтық көлемі МЖЗҚ-ның үлесіне 18.028 миллион теңге (жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақылық активтерінің жалпы көлемінің 76,2%), ал МЕЗЖҚ үлесіне - 5,617 миллион теңге (жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерінің жалпы көлемінің 23,8%-і) келетін 23.645 миллион теңгені (Ұлттық комиссияның деректері бойынша) құрады.
Сақтық пен консерватизмге орай жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері, бірінші кезекте, мемлекеттік бағалы қағаздарға, оның ішінде МЕЖЗҚ-ның зейнетақы активтері - Қазақстан Республикасының еурооблигацияларына (ұлттық комиссияның тиісті рұқсаты мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазақстандық еурооблигацияларға қатысты салық режимі мемлекеттік бағалы қағаздарға қатысты салық режимі мен бірдей екендігі туралы және Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының еурооблигацияларын шетелде сатып алу лицензия алуды талап етпейтіндігі туралы түсініктемелерінен кейін) инвестициялау үшін, пайдаланылды. Әйтсе де, 1998 жылдың IV тоқсанында ЗАБК ұйымдастырылған қор рыногында МЕЖЗҚ-ның толық мәнді институционалдық инвесторлар ретіндегі белсенділігі арта түсетіндігіне сенуге болатын мемлекеттік емес бағалы сатып алуды бастады.

2.3. Накопительные пенсионные фонды и компании по управлению
пенсионными активами
03 июня 1996 года был принят Закон Республики Казахстан "О негосударственных добровольных пенсионных фондах" Z960004_ , который не дал каких-либо практических результатов. 20 июня 1997 года, с принятием закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", названный закон утратил силу. В соответствии же с новым законом в Казахстане начала функционировать накопительная пенсионная система, предусматривающая появление на рынке ценных бумаг нового вида институциональных инвесторов - накопительных пенсионных фондов, а также КУПА, осуществляющих инвестиционное управление их пенсионными активами.
Накопительные пенсионные фонды стали первыми полноценными институциональными инвесторами на казахстанском рынке ценных бумаг. На 01 января 1998 года их было 5 - ГНПФ и 4 ННПФ. Однако реальное функционирование ННПФ в качестве институциональных инвесторов было начато в феврале 1998 года, когда Национальной комиссией были выданы лицензии на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами первым двум КУПА.
На начало 1999 года в Казахстане функционировали ГНПФ и 12 ННПФ, а также 8 КУПА (в том числе Национальный Банк как инвестиционный управляющий ГНПФ). Суммарный объем привлеченных всеми накопительными пенсионными фондами пенсионных активов составил 23.645 миллионов тенге (по данным Национальной комиссии), из которых на долю ГНПФ приходится 18.028 миллионов тенге (76,2% от общего объема пенсионных активов накопительных пенсионных фондов), а на долю ННПФ - 5.617 миллионов тенге (23,8% от общего объема пенсионных активов накопительных пенсионных фондов).
В силу осторожности и консерватизма пенсионные активы накопительных пенсионных фондов использовались для инвестирования, в первую очередь, в государственные ценные бумаги, в том числе пенсионные активы ННПФ - в еврооблигации Республики Казахстан (после получения соответствующего разрешения Национальной комиссии и разъяснений Министерства финансов Республики Казахстан о том, что налоговый режим в отношении казахстанских еврооблигаций аналогичен налоговому режиму в отношении государственных ценных бумаг, и Национального Банка о том, что приобретение еврооблигаций Республики Казахстан за рубежом не требует получения лицензии). Тем не менее, в IV квартале 1998 года КУПА начали приобретение негосударственных ценных бумаг на организованном фондовом рынке, что позволяет рассчитывать на активизацию ННПФ в качестве полноценных институциональных инвесторов.

2.4. Сақтандыру ұйымдары
Сақтандыру ұйымдары қызметінің түрлі аспектілері, оның ішінде сақтандыру резервтерін орналастыру жөніндегі де, айқындалған "Сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 3 қазандағы заң күші бар Жарлығымен оларға тек мемлекеттік бағалы қағаздар (сақтандыру резервтерінің 80% аспайтын) мен шетелдік валютамен көрсетілген бағалы қағаздарға (сақтандыру резервінің 50% аспайтын) ғана инвестициялауға рұқсат етілді. 1999 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 71 сақтандыру ұйымының бар-жоғы 5.868 миллион теңгені құрайтын активтерінің жалпы көлемінен бағалы қағаздарға (мемлекеттік бағалы қағаздар, борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздар, басқа да заңды тұлғалардың акциялары мен пайлары) 8,6% ғана салынды. Бұл ретте сақтандыру ұйымдарының активтері сақтандыру резервтерін де, және олардың өз активтерін де қамтитынын атап өту қажет.
3 бөлім
Бағалы қағаздар рыногының
инфрақұрылымын құру
Аталған бағыттың негізгі міндеті негізгі функционалдық мақсаты бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру процестері мен олардың екінші мәрте рынокта айналысын үздіксіз қамтамасыз ету болып табылатын қазақстандық бағалы қағаздар рыногының инфрақұрылымын құруға және дамытуға саяды.
3.1. Институционалдық инфрақұрылым
"Бағалы қағаздардың рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңында бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметтің:
1) брокерлік;
2) дилерлік;
3) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі;
4) кастодиалдық;
5) депозитарлық;
6) бағалы қағаздардың портфелін басқару жөніндегі;
7) клирингтік (бағалы қағаздар мен операциялар бойынша өзара талап етулер мен міндеттемелерді айқындау жөніндегі) сияқты негізгі түрлері айқындалды.
Есепті кезеңде Қазақстанда брокер-дилерлер, тіркеушілер, кастодиандар (Бағдарламада "бағалы қағаздарды сақтаушылар" деп аталған) және ЗАБК білдіретін бағалы қағаздар рыногының институционалдық инфрақұрылымы қалыптастырылды.
3.1.1. Брокер-дилерлер
1997 жылғы 1 сәуірде лицензияландырылған брокер-дилерлердің жалпы саны 94 құрады. Олардың 67-і банктік емес ұйымдар, ал 27 - екінші деңгейдегі банктер болды. Алайда, банктердің қызметі мемлекеттік бағалы қағаздармен операциялар жасаумен шектелді, ал брокер-дилерлердің - банктік емес ұйымдардың негізгі бөлігін ұсақ делдалдық ұйымдар не бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметін кәсіпкерлік қызметтің басқа да түрлерімен қоса атқаратын ұйымдар құрады.
1997 жылы брокерлік-дилерлік корпусты қалыптастыру кезінде қызметтің аталған түрін реттеуге бағытталған іс-шаралар кешені орындалды:

2.4. Страховые организации
Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О страховании" от 03 октября 1995 года U952475_ , в котором определены различные аспекты деятельности страховых организаций, в том числе и по размещению страховых резервов, им разрешено инвестировать только в государственные ценные бумаги (не более 80% страховых резервов) и в ценные бумаги, выраженные в иностранной валюте (не более 50% страховых резервов). По состоянию на 01 января 1999 года из общего объема активов 71 страховой организации, составляющего лишь 5.868 миллиона тенге, в ценные бумаги ( государственные ценные бумаги, долговые негосударственные ценные бумаги, акции и паи других юридических лиц) было вложено только 8,6%. При этом необходимо отметить, что активы страховых организаций включают в себя как страховые резервы, так и их собственные активы.
Раздел 3.
Создание инфраструктуры рынка ценных бумаг
Основная задача данного направления заключалась в создании и
развитии инфраструктуры казахстанского рынка ценных бумаг, основным
функциональным назначением которой является бесперебойное обеспечение
процессов первичного размещения ценных бумаг и их обращения на вторичном
рынке.
3.1. Институциональная инфраструктура
Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта
1997 года
Z970077_
были определены такие основные виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг как:
1) брокерская;
2) дилерская;
3) по ведению реестра держателей ценных бумаг;
4) кастодиальная;
5) депозитарная;
6) по управлению портфелем ценных бумаг;
7) клиринговая (по определению взаимных требований и обязательств
по операциям с ценными бумагами);
За отчетный период в Казахстане была сформирована институциональная инфраструктура рынка ценных бумаг, представленная брокерами-дилерами, регистраторами, кастодианами (названными в Программе "хранители ценных бумаг") и КУПА.
3.1.1. Брокеры-дилеры
Общее количество лицензированных брокеров-дилеров на 01 апреля 1997 года составляло 94. Из них 67 были небанковскими организациями, а 27 - банками второго уровня. Однако деятельность банков ограничивалась операциями с государственными ценными бумагами, а основную часть брокеров-дилеров - небанковских организаций составляли мелкие посреднические организации, либо организации, совмещающие профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг с прочими видами предпринимательской деятельности.
При сформировании брокерско-дилерского корпуса в 1997 году был выполнен комплекс мероприятий, направленных на упорядочение данного вида деятельности:

1) қаржы рыногындағы қызметті қоспағанда бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметі кәсіби қызметтің басқа түрлерімен қоса атқаруға тиым салынды;
2) брокер-дилерлерді 2 санатқа - бастапқы ұстаушы ретінде клиенттердің есебін жүргізу құқығымен (I санат) және өз капиталының жеткіліктілігінің ең төменгі деңгейін тиісті саралау арқылы клиенттердің есебін жүргізу құқығынсыз (II санат) шектеу енгізілді;
3) брокер-дилер қызметкерлердің біліктілігіне арнайы талап белгіленді;
4) брокер-дилерлер үшін өлшемдердің (нормативтердің) санаттары бойынша сараланған қаржылық тұрақтылық белгіленді.
Көрсетілген іс-шара брокер-дилерлер санының күрт қысқаруына әкеп соқты. 1998 жылдың басында олардың жалпы саны олардың 30-банктік емес ұйымдар, ал 31-і екінші деңгейдегі банктер болған 61-ге дейін қысқарды. Бұл ретте 28 брокер-дилердің I санаттағы, 33-інің - II санаттағы лицензиясы болды. Алайда, брокер-дилерлерге деген талаптың қатаюына қарамастан 1997 жылдың екінші жартысында олардың I санаттағы брокер-дилерлердің жалпы санындағы ара салмағының артуы сияқты айқын байқалған сапалық құрылымының өзгеруі тенденциясын атап өткен жөн. Осылайша, 1997 жылдың екінші жартысында I санаттағы брокер-дилерлердің салыстырмалы ара салмағы банктерде 10,3%-тен 41,9%-ке дейін, ал банктік емес ұйымдарда - 21,4%-пен 50,0%-ке дейін өсті.
1998 жылдың бірінші жарты жылдығында брокер-дилерлер санының қысқаруы екі негізгі факторлардың әсер етуінің нәтижесіне айналған кері бағытқа ауысты:
- 1998 жылғы 17 сәуірде қазақстандық ірі Өскемен титан-магний комбинаты, "Қазақмыс" корпорациясы, Маңғыстаумұнайгаз және Ақтөбемұнайгаз акционерлік қоғамдары акцияларының мемлекеттік пакеттерінің бір бөлігін орналастыруға арналған мандаттарға қол қойылды, ал Үкіметтің 1998 жылғы 19 маусымдағы N 575 қаулысымен жаңа брокер-дилерлерді құрауға ынталандырған, акцияларының мемлекеттік пакетін халықаралық және ішкі қор рыногінде сату ұйғарылған Қазақстаналюминийі, Қазхром, Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік кәсіпорны, Қазмырыш, Шығыс Қазақстан мыс-химия комбинаты акционерлік қоғамдарының тізімі бекітілді;
- Ұлттық комиссия халықаралық қаржы рыногындағы дағдарыстық құбылыстарға орай қалыптасқан Қазақстандық қор рыногындағы қолайсыз жағдайларды ескере отырып, 1999 жылдың 1-қаңтарына дейін брокер-дилерлерге олардың қаржылық тұрақтылықтың белгіленген өлшемдеріне (нормативтеріне) жетуіне уақыт берді.
Нәтижесінде 1998 жылдың бірінші жартысында банктік емес ұйымдарға лицензиялар берудің есебінен брокер-дилерлер санының тұрақты өсуі байқалды. Осылайша, 1998 жылғы 1 шілдеде олардың жиынтық саны 72 (43 - банктік емес ұйымдар, 29 - екінші деңгейдегі банктер) құрады.
1998 жылғы тамызда басталған Ресейдегі қаржы дағдарысы брокер- дилерлердің санына тікелей әсер етті. Олардың санының өсуі тоқтады (1999 жылдың басында брокер-дилерлердің жалпы саны 73-ті, оның ішінде 45 банктік емес ұйымдар мен 28 банктерді құрады). Брокер-дилерлердің жұмыс ауқымы мен тиісінше кірістерінің қысқаруы олардың лицензияның қолданылуын қамтамасыз ету үшін қажетті шарттарды ұстап тұруын қиындатты. Осылайша, егер 1998 жылғы 1 қазанда қолданылу мерзімі тоқтатылған лицензиялардың саны 4-ті құраса, 1999 жылғы 1 қаңтарда 15 болды, оның үстіне 9 лицензияның қолданылуы Ұлттық комиссия директоратының осы мақсатта арнайы қабылданған қаулысының негізінде ерікті түрде брокер-дилерлердің өздерінің өтініштері бойынша тоқтатылды.

1) был наложен запрет на совмещение профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг с другими видами профессиональной деятельности, кроме деятельности на финансовом рынке;
2) было введено разграничение брокеров-дилеров на 2 категории - с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (I категория) и без права ведения счетов клиентов (II категория) с соответствующей дифференциацией минимального уровня достаточности собственного капитала;
3) были установлены специальные требования к квалификации работников брокеров-дилеров;
4) для брокеров-дилеров были установлены дифференцированные по категориям критерии (нормативы) финансовой устойчивости.
Указанные мероприятия повлекли за собой резкое сокращение количества брокеров-дилеров. К началу 1998 года их общее количество сократилось до 61, 30 из которых были небанковскими организациями, а 31 - банками второго уровня. При этом 28 брокеров-дилеров имели лицензии I категории, а 33 - II категории. Однако, несмотря на ужесточение требований к брокерам-дилерам, следует отметить такую явно наметившуюся во второй половине 1997 года тенденцию в изменении их качественной структуры, как увеличение удельного веса брокеров-дилеров I категории в общем количестве брокеров-дилеров. Так, за вторую половину 1997 года удельный вес брокеров-дилеров I категории вырос у банков с 10,3% до 41,9%, а у небанковских организаций - с 21,4% до 50,0%.
В первой половине 1998 года сокращение числа брокеров-дилеров сменилось на противоположное направление, что стало результатом влияния двух основных факторов:
- 17 апреля 1998 года были подписаны мандаты на размещение части государственных пакетов акции крупнейших казахстанских АО - Усть-Каменогорского титано-магниевого комбината, Корпорации "Казахмыс", Мангистаумунайгаза и Актобемунайгаза, а постановлением Правительства от 19 июня 1998 года № 575 был утвержден список АО - Алюминий Казахстана, Казхром, Соколовско-Сарбайское горно-обогатительное производственное предприятие, Казцинк, Восточно-Казахстанский медно-химический комбинат - государственные пакеты акций которых предполагалось реализовать на международном и внутреннем фондовом рынке, что стимулировало создание новых брокеров- дилеров;
- с учетом неблагоприятных условий на казахстанском фондовом рынке, сложившихся ввиду кризисных явлений на международном финансовом рынке, Национальная комиссия предоставила до 01 января 1999 года брокерам-дилерам отсрочку в достижении ими установленных критериев (нормативов) финансовой устойчивости.
В результате в первой половине 1998 года наблюдался устойчивый прирост количества брокеров-дилеров за счет выдачи лицензии небанковским организациям. Так, на 01 июля 1998 года их суммарное количество составило 72 (43 - небанковские организации, 29 - банки второго уровня).
Разразивший в августе 1998 года российский финансовый кризис прямо отразился на численности брокеров-дилеров. Прирост их количества прекратился (на начало 1999 года общее число брокеров-дилеров составило 73, в том числе 45 небанковских организаций и 28 банков). Сокращение объемов работы и, соответственно, доходов брокеров-дилеров вызвало затруднение в поддержании ими условий, необходимых для обеспечения действий лицензий. Так, если на 01 октября 1998 года количество лицензий с приостановленными сроками действия составляло 4, то на 01 января 1999 года - уже 15, причем действие 9 лицензий было приостановлено по заявлениям самих брокеров-дилеров в добровольном порядке на основании специального принятого в этих целях постановления Директората Национальной комиссии.

1997 жылы мемлекет брокер-дилерлердің сандық және сапалық құрамын реттеудің тетіктерін пысықтағаннан кейін, 1998 жылы брокер-дилерлердің жұмысының сапасын, бірінші кезекте, олардың қор рыногындағы қызметінің "айқындылығын" қамтамасыз ету жөніндегі жақсарту жөнінде бірқатар шаралар қабылданды:
- 1998 жылдың ақпанынан бастап мемлекеттік емес бағалы қағаздар рыногы жай-күйінің мониторингін жүзеге асыруды қолға алуға мүмкіндік берген брокер-дилерлер жасасқан барлық мәмілелер туралы мәліметтерді жинау қолға алынды;
- 1998 жылғы 24 қазаннан бастап оған сәйкес брокер-дилерлердің арасындағы барлық мәмілелер тек ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыноктарында ғана жасалуы тиіс норма қолданысқа енгізілді;
- 1998 жылғы 31 желтоқсандағы Ұлттық комиссия бекіткен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асырудың жаңа ережесімен брокер-дилерлерге іс жүзінде барлық мәмілелерді (тек өзара ғана емес, клиенттермен де) ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыноктарында ғана жасасу міндеті жүктелді. Оның үстіне, брокер-дилерлер үшін өздерінің клиенттерінің алдында ақпараттарды шарт жасасудан бұрын ашу жөніндегі міндет белгіленді.
Жоғарыда айтылғандардың бәрі Бағдарламаны іске асыру аяқталған кезде Қазақстанда қажетті және саны мен сапасы бойынша жеткілікті брокер-дилерлер корпусы қалыптасқанын растауға мүмкіндік береді.
3.1.2. Тіркеушілер
1998 жылдың басында Қазақстанда Ұлттық комиссияның бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияларына ие тек 4 ұйым (1997 жылғы 1 сәуірде - 21) ғана болды. 1997 жылдың ішінде бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке капиталының жеткіліктілігінің ең төменгі деңгейіне қойылатын талаптың енгізілуіне қарамастан 1998 жылдың басында 34-ке жеткен тіркеушілер санының серпінді өсуі байқалды. Алайда, оған сәйкес, егер мұндай ұстаушылардың саны 500-ден аспайтын жағдайда ғана бағалы қағаздардың эмитенті оларды ұстаушылардың тізілімін дербес жүргізуге құқылы болатын "Бағалы қағаздардың рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы нормасы оған ынталандырушылардың бірі болды.
1998 жылдың жазында тіркеушілердің жеке капиталының жеткіліктілігінің ең төменгі деңгейіне қойылатын талап үш есе (10.000 айлық есепті көрсеткіштен 30.000 дейін) өсті және 1998 жылдың 1 қазанына дейін аталған көрсеткішке жетудің мерзімі белгіленді. Одан басқа, тіркеушілер үшін олардың бағдарламалық-техникалық кешендері кемінде 100.000 жеке шоттарды қолдауы тиістігі туралы міндетті норма белгіленді. Кейінірек, ықтимал ӨРҰ ретінде ҚТҰҚ-ны қолдау мақсатында оның мүшелеріне жеке капиталының ең төменгі мөлшеріне жету үшін жарты жылдық уақыт берілді.
Аталған шара 1998 жылы тіркеушілер санының айтарлықтай қысқаруы болмауы себептерінің бірі болуы мүмкін. 1999 жылдың басындағы жағдай бойынша олардың саны 32-ні құрады. Тіркеушілердің қызметіндегі ең оң жағымды факті олар қызмет көрсететін эмитенттер санының 1998 жылғы 1 сәуірдегі 1.457-ден 1999 жылғы 1 қандардағы 2.364-ке дейін артуы болып табылады.
Келтірілген сандардың позитивтілігі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін мамандандырылған ұйымдардың жүргізуі инвесторларды эмитенттердің мүмкін болатын "адал емес" ұмтылыстарынан қорғаудың деңгейін арттыратындығында болып отыр.

После того, как в 1997 году государством были отработаны механизмы регулирования количественного и качественного состава брокеров-дилеров, в 1998 году был предпринят ряд мер по улучшению качества работы брокеров-дилеров, в первую очередь, по обеспечению "прозрачности" их деятельности на фондовом рынке:
- с февраля 1998 года начался сбор сведений о всех сделках, заключенных брокерами-дилерами, что позволило начать осуществление мониторинга состояния рынка негосударственных ценных бумаг;
- с 24 октября 1998 года вступила в действие норма, в соответствии с которой все сделки между брокерами-дилерами должны заключаться только на организованных рынках ценных бумаг;
- новыми Правилами осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденными Национальной комиссией 31 декабря 1998 года, на брокеров-дилеров была возложена обязанность заключения практически всех сделок (не только между собой, но и с клиентами) только на организованных рынках ценных бумаг. Кроме того, для брокеров-дилеров была установлена обязанность по преддоговорному раскрытию информации перед их клиентами.
Все вышесказанное позволяет утверждать, что к окончанию реализации Программы в Казахстане был сформирован необходимый и достаточный по количеству и качеству корпус брокеров-дилеров.
3.1.2. Регистраторы
На начало 1997 года в Казахстане существовало лишь 4 организации (на 01 апреля 1997 года - 21), обладавшие лицензиями Национальной комиссии на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг. В течение 1997 года, несмотря на введение требования к минимальному уровня достаточности собственного капитала для осуществления деятельности по ведению реестров держателей ценных бумаг, наблюдался динамичный рост числа регистраторов, которое достигло к началу 1998 года 34. Одним из стимулов к этому послужила норма Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года, в соответствии с которой эмитент ценных бумаг вправе самостоятельно вести реестр их держателей, только в случае, если число таких держателей не превышает 500.
Летом 1998 года требования к минимальному уровня достаточности собственного капитала регистраторов были увеличены в три раза (с 10.000 до 30.000 месячных расчетных показателей), и установлен срок достижения данного показателя - до 01 октября 1998 года. Кроме того, для регистраторов была установлена обязательная норма о том, что их программно-технические комплексы должны поддерживать не менее 100.000 лицевых счетов. Позднее, в целях поддержания КАРД как потенциальной СРО, ее членам была предоставлена полугодовая отсрочка в достижении минимального размера собственного капитала.
Возможно, что данная мера стала одной из причин того, что в 1998 году не произошло значительного сокращения количества регистраторов. По состоянию на начало 1999 года их количество составило 32. Самым же положительным фактом в деятельности регистраторов является увеличение количества обслуживаемых ими эмитентов с 1.457 на 01 апреля 1998 года до 2.364 на 01 января 1999 года. Позитивность приведенных цифр состоит в том, что ведение реестров держателей ценных бумаг специализированными организациями повышает уровень защиты инвесторов от возможных "нечистоплотных" устремлений эмитентов.

3.1.3. Кастодиандар
Ұлттық комиссия екінші деңгейдегі банктерге кастодиандық қызметті (клиенттердің сеніп тапсырған бағалы қағаздары мен ақшаларының сақталуын және олардың есебін қамтамасыз ету жөніндегі) жүзеге асыруға арналған алғашқы 4 лицензияны 1997 жылы берді. Бағдарламаны іске асыру барысында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға ниет білдірген ұйымдар үшін жеке капиталының жеткіліктілігінің ең төменгі деңгейіне қойылатын талаптың бірнеше мәрте өзгергендігін атап өткен жөн. Егер, 1997 жылы көктемде қолдануға енгізілген бастапқы талап 200.000 айлық есепті көрсеткішті құраса, одан кейін 1997 жылғы қыркүйекте инвесторлардың - бірінші кезекте, жинақтаушы зейнетақы қорларының қорғалу дәрежесін арттыру мақсатында ол 1.250.000 айлық есептік көрсеткішке дейін арттырылды, ал содан кейін 1998 жылғы ақпанда бір миллиард теңгенің деңгейінде белгіленді.
Қазақстанда 1999 жылдың басында олардың 5-і жинақтаушы зейнетақы қорларына қызмет көрсететін барлығы 9 кастодиан (оның ішінде МЖЗҚ-ға қызмет көрсететін Ұлттық Банк) болды.
3.1.4. ЗАБК
ЗАБК-ні жинақтаушы зейнетақы жүйесінің маңызды элементі болып табылады және сондықтан да оған мемлекеттік реттеудің қиындатылған рәсімі қолданылады. Егер, басқа бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушыларға қатысты лицензиялаудың екі сатылы рәсімі - қызметкерлерді аттестациялау, содан кейін қаржы институтын тікелей лицензиялау қолданылса, ЗАБК-ге басшы қызметке кандидатураларды келісу сияқты қосымша рәсім қолданылады.
ЗАБК құруды және оның қызметін реттейтін негізгі заңдардың базасы 1997 жылы әзірленгендігіне және қабылданғандығына қарамастан алғашқы ЗАБК тек 1998 жылғы ақпанда ғана (Ұлттық Банктің 1998 жылғы қаңтарда лицензия алған МЗЖҚ-ның инвестициялық басқарушысы ретіндегі есепке алуынсыз) пайда болды.
1998 жылдың ішінде ЗАБК санының 1999 жылы жинақтаушы зейнетақы қорларының қажеттілігін жапқан 8-ге жеткен тез өсуі байқалды.
Ұлттық комиссия 1998 жылғы наурызда зейнетақылық активтерді басқаруға арналған шығасыларды қысқарту мақсатында ЗАБК-ге 5 ЗАБК пайдаланған бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға рұқсат ететін шешім қабылдады. 1998 жылдың IV тоқсанында осындай үш лицензияның қолданылуы ерікті түрде тоқтатылғандығын атап өткен жөн. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі басталған процесті жалғастырып, 1998 жылғы мамырда ЗАБК-ге мемлекеттік бағалы қағаздардың рыногында Бастапқы дилердің функцияларын орындауға шарттар жасасуға рұқсат берді, ол үшін Ұлттық комиссия Тиісті қорытындылар-ұсынымдар берудің тәртібін арнайы бекітті. Алайда 1998 жылы көрсетілген шарттар жасалмады.
1998 жылғы қазанда қолданылып жүрген заңдар нормаларының бұзылуына байланысты бұрын "АТК" зейнетақылық активтерді басқару жөніндегі компания" ЖАҚ-на (мұндай лицензия алған алғашқы мемлекеттік емес ұйым болған) берілген лицензияның қолданылуы тоқтатылды. Алайда, пысықталған нормативтік базаның арқасында бұл факті аталған ЗАБК қызмет көрсеткен МЕЖЗҚ-лардың зейнетақылық активтері лицензиялар кері қайтарылып алынғанға дейін басқа ЗАБК-лерге инвестициялық басқаруға берілгендіктен жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жағдайына әсер етпеді. Кейінірек, 1998 жылдың көктемінде "АТК" зейнетақылық активтерді басқару жөніндегі компаниясы" ЖАҚ-на берілген лицензиялар кері қайтарылып алынды.

3.1.3. Кастодианы
Первые 4 лицензии банкам второго уровня на осуществление кастодиальной деятельности (по обеспечению сохранности и учета вверенных ценных бумаг и денег клиентов) были выданы Национальной комиссией в 1997 году. Следует отметить, что в ходе реализации Программы неоднократно изменялись требования к минимальному уровню достаточности собственного капитала для организаций, намеренных получить лицензии на осуществление кастодиальной деятельности. Если первоначальное требование, введенное в действие весной 1997 года, составляло 200.000 месячных расчетных показателей, то затем в сентябре 1997 года, в целях повышения степени защиты инвесторов - в первую очередь, накопительных пенсионных фондов - оно было увеличено до 1.250.000 месячных расчетных показателей, а затем в феврале 1998 года установлено на уровне одного миллиарда тенге.
Всего на начало 1999 года в Казахстане имеется 9 кастодианов, 5 из которых обслуживают накопительные пенсионные фонды (в том числе Национальный Банк, обслуживающий ГНПФ).
3.1.4. КУПА
КУПА являются важнейшим элементом накопительной пенсионной системы, и поэтому к ним применяется усложненная процедура государственного регулирования. Если по отношению к остальным профессиональным участникам рынка ценных бумаг используется двухступенчатая процедура лицензирования - аттестация работников, а затем непосредственное лицензирование финансового института, то к КУПА применяется такая дополнительная процедура как согласование кандидатур на руководящие должности.
Несмотря на то, что основная законодательная база, регулирующая создание и деятельность КУПА, была разработана и принята еще в 1997 году, первые КУПА появились только в феврале 1998 года (без учета Национального Банка как инвестиционного управляющего ГНПФ, который получил лицензию в январе 1998 года).
В течение 1998 года наблюдался быстрый рост числа КУПА, который достиг к 1999 году 8, что покрыло потребности накопительных пенсионных фондов.
В целях сокращения издержек на управление пенсионными активами в марте 1998 года Национальная комиссия приняла решение, разрешающее КУПА получать лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, которым воспользовались 5 КУПА. Следует отметить, что в IV квартале 1998 года действие трех из таких лицензий было приостановлено в добровольном порядке. В продолжение начатого процесса Министерство финансов Республики Казахстан в мае 1998 года разрешило КУПА заключать договоры на выполнение функций Первичного дилера на рынке государственных ценных бумаг, для чего Национальная комиссия специально утвердила Правила выдачи соответствующих заключений- рекомендаций. Однако в 1998 году указанных договоров заключено не было.
В октябре 1998 года, в связи с нарушениями норм действующего законодательства, было приостановлено действие лицензии, ранее выданной ЗАО "Компания по управлению пенсионными активами "АТК" (которая была первой негосударственной организацией, получившей такую лицензию). Однако благодаря проработанной нормативной базе этот факт не отразился на состоянии накопительной пенсионной системы, поскольку еще до отзыва лицензии пенсионные активы тех ННПФ, которые обслуживались данной КУПА, были переданы в инвестиционное управление другим КУПА. Позднее, весной 1999 года лицензия, выданная ЗАО "Компания по управлению пенсионными активами "АТК", была отозвана.

3.2. Техникалық инфрақұрылым
Бағдарламаға сәйкес қазақстандық бағалы қағаздар рыногының техникалық инфрақұрылымдарының негізін оның бірінші кезеңінің (1997 жылдың 1 сәуірі) аяқталуы мерзіміне Орталық депозитарий мен қор биржасы құрауы тиіс болды. Орталық депозитарийға депозитарлық-есеп айырысу жүйесінің негізгі үйлестіруші буынының функциясы, ал қор биржасына - мәмілелер жасасу жүйесінің функциясы жүктелді. Есепті кезеңде Қазақстанда негізінен "Отыздың тобының" ұсынымдарына (бағалы қағаздар рыноктарында есеп айырысу саласындағы іс жүзіндегі дүниежүзілік стандартқа) сәйкес келетін және Орталық депозитарий мен KASE ұсынған техникалық инфрақұрылым құрылды.
3.2.1. Орталық депозитарий
1997 жылғы қаңтарда "Бағалы қағаздардың биржалық сауда-саттығын жандандыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 14 желтоқсандағы N 1538 P961538_ қаулысын орындау үшін қорытындысы 1997 жылғы 3 ақпанда шығарылған аралық депозитарлық - есеп айырысу жүйесін құру жөнінде тендер жарияланды. Ұлттық Банк пен КАSЕ-нің олардың техникалық базасын, атап айтқанда Орталық депозитарийді құру үшін мекен-жай мен бағдарламалық техникалық қамтамасыз етуді пайдалану жөніндегі бірлескен ұсынысы тендердің жеңімпазы болып танылды. Бағалы қағаздар рыногының 29 кәсіби қатысушысы құрған Орталық депозитарий заңды тұлға ретінде "Бағалы қағаздарының орталық депозитарийі" ЖАҚ деген атаумен 1997 жылғы 18 шілдеде тіркелді. Орталық депозитарий өзінің жұмыс істеуі барысында бастапқыда, 1997 жылдың көктемінде 10.000 айлық есепті көрсеткіштің мөлшерінде белгіленген, содан кейін 1998 жылдың жазында оған 1998 жылғы 1 желтоқсанда жету арқылы 50.000 айлық есепті көрсеткішке арттырылған өз капиталының жеткіліктілігі бойынша өзіне қойылған талапты толық және уақтылы орындады.
Орталық депозитарий 1999 жылдың басында мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша "депо" 1.108 және мемлекеттік емес бағалы қағаздар бойынша 1998 жылдың басындағы тиісті көрсеткіштен төмен (1918 және 35) 58 шотын жүргізеді, бұл Ресейде дағдарыс басталғаннан кейін күтіліп отырған теңгенің девальвациясы жағдайында кәсіби емес инвесторлардың мемлекеттік бағалы қағаздар рыногына мүддесінің төмендегендігін түсіндіреді.
Орталық депозитарий мемлекеттік бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша, сондай-ақ КАSЕ-нің негізгі сауда алаңында жасалған (тоқтаусыз қарсы аукцион әдісін пайдалану арқылы) мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуды теңгемен және бағалы қағаздармен жүзеге асыратын бірден-бір ұйым болып табылады. Оның үстіне, Орталық депозитарий Қазақстан Республикасының еурооблигациялары бойынша сауда-саттық күні аталған бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін субдепозитарийдің функцияларын орындайды. Қазіргі уақытта Орталық депозитарий бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысу кезінде есеп айырысулар қарсы талаптар мен міндеттемелерді есепке алу мүмкіндігінсіз "әр мәміле жеке" принципі бойынша жүргізілетін "бруттоны" - есеп айырысу жүйесін ғана пайдаланады.
Қазіргі кезде Орталық депозитарийдің өз филиалдары мен трансферагенттері жоқ.

3.2. Техническая инфраструктура
В соответствии с Программой основу технической инфраструктуры казахстанского рынка ценных бумаг к сроку окончания ее первого этапа (01 апреля 1997 года) должны были составить Центральный депозитарий и фондовая биржа. На Центральный депозитарий возлагалась функция основного координирующего звена депозитарно-расчетной системы, а на фондовую биржу - функция системы заключения сделок. За отчетный период в Казахстане была создана техническая инфраструктура, в основном соответствующая рекомендациям "Группы тридцати" (фактическому мировому стандарту в области расчетов на рынках ценных бумаг) и представленная Центральным депозитарием и КАSЕ.
3.2.1 Центральный депозитарий
В январе 1997 года во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан "О мерах по активизации биржевой торговли ценными бумагами" от 14 декабря 1996 года № 1538 был объявлен тендер по созданию промежуточной депозитарно-расчетной системы, итоги которого были подведены 03 февраля 1997 года. Победителем тендера было признано совместное предложение Национального Банка и KASE по использованию их технической базы, в частности, помещений и программно-технического обеспечения, для создания Центрального депозитария. Как юридическое лицо Центральный депозитарий, созданный 29 профессиональными участниками рынка ценных бумаг, был зарегистрирован 18 июля 1997 года под наименованием ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг". В ходе своего существования Центральный депозитарий полностью и своевременно исполнил предъявленные к нему требования по достаточности собственного капитала, первоначально установленные весной 1997 года в размере 10.000 месячных расчетных nоказателей, а затем увеличенные летом 1998 года до 50.000 месячных расчетных показателей с их достижением до 01 декабря 1998 года.
На начало 1999 года Центральный депозитарий ведет 1.108 счетов "депо" по государственным ценным бумагам и 58 - по негосударственным ценным бумагам, что ниже соответствующих показателей на начало 1998 года (1.918 и 35) и объясняется снижением интереса непрофессиональных инвесторов к рынку государственных ценных бумаг в условиях ожидаемой, после начала российского кризиса, девальвации тенге.
Центральный депозитарий является единственной организацией, осуществляющей расчеты в тенге и в ценных бумагах по сделкам с государственными ценными бумагами, а также по сделкам с негосударственными ценными бумагами, заключенными на основной торговой площадке KASE (с использованием метода непрерывного встречного аукциона). Кроме того, Центральный депозитарий выполняет функции субдепозитария по еврооблигациям Республики Казахстан, что позволяет осуществлять расчеты по сделкам с данными ценными бумагами в день торгов. В настоящее время при расчетах по сделкам с ценными бумагами Центральный депозитарий использует только "брутто" - систему расчетов, при которой расчеты ведутся по принципу "каждая сделка отдельно", без возможности зачета встречных требований и обязательств.
На сегодняшний день Центральный депозитарий не имеет своих филиалов и трансфер-агентов.

3.2.2. Қор биржалары
1997 жылдың басында Қазақстанда үш қор биржасы: ОАҚБ, KASE және ҚХҚБ болды. 1996 жылғы 14 желтоқсанда "Бағалы қағаздармен биржалық сауда-саттықтарды жандандыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің N 1538 қаулысымен модельдік қор биржаларын іріктеу жөнінде тендер жарияланды. Аталған тендерге қатысудың шеңберінде KASE мен ҚХҚБ 1996 жылғы 24 желтоқсанда KASE акцияларының бастапқы құнын төмендетуге, КАSЕ-нің құрамынан акционерлік қоғам - шетелдік валюталар бойынша сауда-саттықтарды ұйымдастырушыны бөлуге, ҚХҚБ акционерлерінің КАSЕ-нің акцияларын сатып алуына және кейін ҚХҚБ-ның қызметін тоқтатуына негізделген бірігу туралы Биржалар кеңесінің бірлескен шешіміне қол қойды. Аталған шешім ескеріле отырып KASE мен ҚХҚБ бірлестігі 1996 жылғы 31 желтоқсанда тендердің жеңімпазы болып танылды.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен 1997 жылғы наурызда қор биржаларына жаңа талаптар енгізілді. Осылайша, біріншіден, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар ғана қор биржаларының акционерлі бола алатындығы, екіншіден, қор биржасының өзге биржалардың функцияларын орындауға құқығы жоқтығы және үшіншіден, қор биржасының кемінде он мүшесі - бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы болуы керектігі белгіленді. Одан басқа, 1997 жылғы күзде Ұлттық комиссия қор биржасы ретінде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті өз капиталы жеткіліктілігінің кемінде 50.000 айлық есепті көрсеткіштің мөлшеріндегі ең төменгі деңгейін белгіледі.
1998 жылдың басында Қазақстанда ҚХҚБ-ның бағалы қағаздар рыногында биржалық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы аталған биржаның қолданылып жүрген заңдардың жоғарыда көрсетілген талаптарын сақтамауына байланысты кері қайтарылып алғандықтан, екі қор биржасы - ОАҚБ мен KASE жұмыс істеді. Одан әрі ОАҚБ-ның лицензиясының қолданылуы 1998 жылғы ақпанда бастапқыда 30 күнге тоқтатылды, ал содан кейін 1998 жылдың наурызында лицензия кері қайтарылып алынды. Екі шешім үшін ОАҚБ-ның қолданылып жүрген заңдардың талаптарын, атап айтқанда өз капиталының ең төменгі деңгейі мен акционерлердің құрамын сақтамауы негіз болды.
1998 жылы жазда KASE шын мәнінде Қазақстанда биржадан тыс рыноктың көшірмелі ұйымның құру проблемасын шешкен тікелей көшірмелеу әдісі бойынша листингтік емес бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу үшін арналған сауда жүйесін іске қосты.
Осылайша, Бағдарламаны іске асыру барысында 1999 жылы Қазақстанда бағалы қағаздармен мәмілелерге тиімді қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін бірыңғай орталықтандырылған сауда-есеп айырысу жүйесі қалыптасты. Бұл ретте "Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар мәселелері жөніндегі кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңы 1999 жылдың көктемде KASE мен бұрын КАSЕ-нің құрамынан бөлінген "Алматы қаржы құралдары биржасы" ЖАҚ-ның (AFINEX) бірігуіне әкеп соққан қор биржасына тек бағалы қағаздармен ғана емес басқа да қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыруға рұқсат ететін норманы енгізді. Оның үстіне КАSЕ-ні Үкімет акциялардың мемлекеттік пакеттерін сату жөніндегі сауда алаңы ретінде де пайдаланады.

3.2.2. Фондовые биржи
На начало 1997 года в Казахстане существовало три фондовые биржи: ЦАФБ, KASE и МКФБ. 14 декабря 1996 года постановлением Правительства Республики Казахстан "О мерах по активизации биржевой торговли ценными бумагами" № 1538 был объявлен тендер по выбору модельной фондовой биржи. В рамках участия в данном тендере KASE и МКФБ подписали 24 декабря 1996 года Совместное решение Биржевых советов об объединении, основанном на уменьшении номинальной стоимости акций КАSЕ, выделении из состава KASE акционерного общества - организатора торгов по иностранным валютам, приобретении акционерами МКФБ акций KASE и последующем прекращении деятельности МКФБ. С учетом данного решения объединение KASE и МКФБ было признано 31 декабря 1996 года победителем тендера.
Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" в марте 1997 года были введены новые требования к фондовым биржам. Так, было установлено, что, во-первых, акционерами фондовой биржи могут быть только профессиональные участники рынка ценных бумаг, во-вторых, фондовая биржа не вправе выполнять функции иных бирж и, в-третьих, фондовая биржа должна иметь не менее 10 членов - профессиональных участников рынка ценных бумаг. Кроме того, осенью 1997 года Национальная комиссия установила минимальный уровень достаточности собственного капитала, необходимый для осуществления деятельности в качестве фондовой биржы, в размере не менее 50.000 месячных расчетных показателей.
На начало 1998 года в Казахстане существовало уже две фондовые биржи - ЦАФБ и КАSЕ, так как у МКФБ лицензия на осуществление биржевой деятельности на рынке ценных бумаг была отозвана в октябре 1997 года в связи с несоблюдением данной биржей вышеуказанных требований действующего законодательства. В дальнейшем действие лицензии ЦАФБ было в феврале 1998 года сначала приостановлено на 30 дней, а затем в марте 1998 года лицензия была отозвана. Основанием для обоих решении послужило несоблюдение ЦАФБ требований действующего законодательства, а именно, в части минимального уровня собственного капитала и состава акционеров.
Летом 1998 года KASE запустило торговую систему, предназначенную для заключения сделок с нелистинговыми ценными бумагами по методу прямых котировок, что, по сути, решило проблему создания в Казахстане котировочной организации внебиржевого рынка.
Таким образом, в ходе реализации Программы к 1999 году в Казахстане сложилась единая централизованная торгово-расчетная система, обеспечивающая эффективное обслуживание сделок с ценными бумагами. При этом необходимо отметить, что закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам акционерных обществ" от 10 июля 1998 года ввел норму, разрешающую фондовой бирже организовывать торговлю не только ценными бумагами, но и другими финансовыми инструментами, что привело весной 1999 года к объединению KASE и ЗАО "Алматинская биржа финансовых инструментов" (АFINЕХ), в свое время выделенного из состава КАSЕ. Кроме того, KASE используется Правительством как торговая площадка по продаже государственных пакетов акций.

1999 жылдың басында КАSЕ-нің ресми тізімдеріне 18 эмитенттердің 31 бағалы қағазы, листингтік емес компаниялардың тізімі бойынша 19 эмитенттердің 30 бағалы қағаздары кірді. Одан басқа, КАSЕ-нің сауда жүйесінде акциялардың 41 мемлекеттік пакеті сатуға жарияланды. 46 брокер-дилер, олардың 20-ы екінші деңгейдегі банктер, ал 26 - банктік емес ұйымдар КАSЕ-нің мүшесі болып табылады.
KASE коммерциялық емес ұйым болып табылатындықтан ("Бағалы қағаздардың рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңында белгіленгендей), ал КАSЕ-ні басқаруды биржаның мүшелері жүзеге асыратындықтан КАSЕ-нің комиссиондық алымдары төменгі ставкаларымен ерекшеленеді. Осылайша, мемлекеттік бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер бойынша комиссиондық алымдар есептелмейді, ал жекешелендірілетін ұйымдардың мемлекеттік емес бағалы қағаздарымен және акцияларының мемлекеттік пакетімен мәмілелер бойынша мәміленің сомасының 0,1 %-ін ғана (сатып алушыдан), бірақ Орталық депозитарий аталған мәміле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыруы бойынша көмек көрсеткені үшін КАSЕ-ден алатын комиссиялық сыйақының сомасынан кем еместі құрайды.
3.3. Бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу және бағалы
қағаздарға меншік құқықтары мен өзге де заттық құқықтарды
растау
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" және "Қазақстан Республикасында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы заңдарында айқындалған қазақстандық қор рыногы инфрақұрылымының дизайны бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді және бағалы қағаздарға меншік құқықтары мен өзге де заттық құқықтарды растаудың жүйесін құрудың мынадай негізгі принциптерін:
- оған сәйкес бағалы қағаздардың есебі тек бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінде ғана емес, өз кезегінде бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінде нығайтылған жеке шоттары болатын бастапқы ұстаушылардың (I санаттағы брокер-дилерлердің, кастодиандардың және Орталық депозитарийдің) "депо" шоттарында да жүргізілетін бағалы қағаздарды бастапқы ұстау принципі;
- Орталық депозитарийдің бағалы қағаздардың тікелей иелерінің емес (олар бағалы қағаздардың меншік иесі болып табылатын жағдайда сол I санаттағы брокер-дилерлер мен кастодиандарды қоспағанда) тек бастапқы ұстаушылардың (I санаттағы брокер-дилерлердің және кастодиандардың) "депо" шоттарын жүргізу принципі;
- аталған мәміле сауда жүйесінде бағалы қағаздармен сауда-саттықтарды ұйымдастырушымен немесе мәміленің екі тарамымен шоттарды ("депо" шоттарын немесе жеке шоттарды) жүргізетін ұйыммен (немесе мәміленің тараптарына қызмет көрсететін бастапқы ұстаушылармен) бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеудің принципі;
- атаған инвестордың шотын ("депо" шоттарын немесе жеке шоттарды) жүргізетін ұйымның бағалы қағаздарға меншік құқықтары мен өзге де заттай құқықтарын растау принципін белгіледі.
Көрсетілген принциптер бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу және бағалы қағаздарға меншік құқықтары мен өзге де заттай құқықтарды растау процестерінің жоғары шапшаңдығы мен төмен өзіндік құнын қамтамасыз етеді.
4 бөлім
Бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеуді жетілдіру
Аталған бағыттың негізгі міндеті Қазақстанда оны мемлекеттік реттеуді толық мөлшерде жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бағалы қағаздар рыногын дамыту процесін бақылаудың пәрменді жүйесі мен оны басқаруды құру болды.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңы Қазақстандық бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеудің құрылымын айқындайтын негізін салушы заң актісіне айналды. Аталған заңға сәйкес бағалы қағаздар рыногындағы қатынастарды реттеу жөніндегі мемлекеттік органға мынадай реттеуші функциялар берілді:

На начало 1999 года в официальные списки KASE входили 31 ценная бумага 18 эмитентов, по списку нелистинговых компаний - 30 ценных бумаг 19 эмитентов. Кроме того, в торговой системе KASE был заявлен на продажу 41 государственный пакет акций. Членами KASE являются 46 брокеров-дилеров, из них 20 - банки второго уровня, а 26 - небанковские организации.
В силу того, что KASE является некоммерческой организацией (как это установлено Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года), а управление KASE осуществляется членами биржи, комиссионные сборы KASE отличаются низкими ставками. Так, комиссионные сборы по сделкам, заключенным с государственными ценными бумагами, не начисляются, а по сделкам с негосударственными ценными бумагами и государственными пакетами акций приватизируемых организаций составляют только 0,1% от суммы сделки (с покупателя), но не менее суммы комиссионного вознаграждения, взимаемого с KASE Центральным депозитарием за оказание услуг по осуществлению расчетов по данной сделке.
3.3. Регистрации сделок с ценными бумагами и подтверждение прав
собственности и иных вещных прав на ценные бумаги
Дизайн инфраструктуры казахстанского фондового рынка, определенный Законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и "О регистрации сделок с ценными бумагами в Республике Казахстан" от 05 марта 1997 года, установил следующие основные принципы построения системы регистрации сделок с ценными бумагами и подтверждения прав собственности и иных вещных прав на ценные бумаги:
- принцип номинального держания ценных бумаг, в соответствии с которым учет ценной бумаги может вестись не только в реестре держателей ценных бумаг, но и на счетах "депо" у номинальных держателей (брокеров- дилеров I категории, кастодианов и Центрального депозитария), которые, в свою очередь, имеют консолидированные лицевые счета в реестрах держателей ценных бумаг;
- принцип ведения Центральным депозитарием счетов "депо" только номинальных держателей (брокеров-дилеров I категории и кастодианов), но не непосредственных владельцев ценных бумаг (за исключением тех же брокеров-дилеров I категории и кастодианои в случаях, когда они являются собственниками ценных бумаг);
- принцип регистрации сделки с ценными бумагами организатором торгов с ценными бумагами, в чьей торговой системе была заключена данная сделка, или той организацией, которая ведет счета (счета "депо" или лицевые счета) обеих сторон сделки (или номинальных держателей, обслуживающих стороны сделки);
- принцип подтверждения прав собственности и иных вещных прав на ценные бумаги той организацией, которая ведет счет (счет "депо" или лицевой счет) данного инвестора.
Указанные принципы обеспечивают высокую скорость и низкую себестоимость процессов регистрации сделок с ценными бумагами и подтверждения прав собственности и иных вещных прав на ценные бумаги.
Раздел 4.
Совершенствование государственного регулирования
рынка ценных бумаг
Основной задачей данного направления было создание в Казахстане действенной системы контроля и управления процессом развития рынка ценных бумаг, позволяющей в полной мере осуществлять его государственное регулирование.
Основополагающим законодательным актом, определяющим структуру государственного регулирования казахстанского рынка ценных бумаг, стал закон Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года. В соответствии с данным законом, государственный орган по регулированию отношений на рынке ценных бумаг был наделен следующими регулятивными функциями:

1) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың, бағалы қағаздар мен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және ӨРҰ-ның қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді шығару;
2) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың эмиссиясын тіркеу және эмитенттердің оларда көзделген шарттар мен міндеттемелерді сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
3) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың қызметін лицензиялау;
4) қор биржалары мен бағалы қағаздардың биржадан тыс рыногының баға кесуші ұйымдарының қызметін лицензиялау;
5) бағалы қағаздар рыногына инвесторлардың құқықтарын қорғау және эмитенттер мен бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың олардың құқықтарын сақтауын бақылау жүйелерін құру;
6) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың қызметін бақылау және қолданылып жүрген заңдарды бұзғаны үшін оларға тиісті санкциялар қолдану;
7) бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарды бұзған адамдарды анықтау және оларды жауапқа тарту жөнінде шаралар қабылдау;
8) бағалы қағаздар рыногына қатысушылардың кәсіби және білім деңгейін көтеру жөніндегі жүйені ұйымдастыру.
1996-1997 жылдары Ұлттық комиссияның бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органы ретіндегі өкілеттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 28 наурыздағы N 370 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы туралы ережемен айқындалды. Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 Жарлығымен оның Қазақстан Республикасы Президентіне тікелей бағыныстағы және есеп беретін және Үкіметтің құрамына кірмейтін мемлекеттік орган ретіндегі мәртебесі расталған Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы туралы жаңа ережесі бекітілді. Жаңа Ережеде Ұлттық комиссияны ұйымдастырудың үш деңгейлік жүйесі - Комиссия, директорат, орталық аппарат енгізілді. Бұл ретте, Комиссия тек Ұлттық комиссияның төрағасы мен үш атқарушы директорын ғана емес Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінен, сондай-ақ Ұлттық Банктен бір-бірден өкілді қамтиды.
Бюджеттік шектеулерге орай 1997 жылғы 1 сәуірге дейін Қазақстанның бес қаласында - Астанада, Қарағандыда, Павлодарда, Ақтөбеде, Шымкентте Ұлттық комиссияның атқарушы аппаратының аймақтық бөлімшелерін құруды көздейтін іс-шаралар орындалмай қалды.
Бағдарламаны іске асырудың шеңберінде 1999 жылғы 1 қаңтарға қалыптастырылған бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу жүйесін жеткілікті мөлшерде тиімді деп сипаттауға болады. Алайда, қазіргі сатысында қазақстандық бағалы қағаздар рыногының дамуы айқын және оның басты кемшіліктері мыналар болып табылады:
- Ұлттық комиссияның бағалы қағаздар рыногына кәсіптік қатысушылардың қызметін реттеу жөніндегі құқықтық мұрагерлік өкілеттіктерінің шектелуі. Ұлттық комиссия бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушыларға қатысты бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыруға өкілеттігі бола отырып, лицензияларды тоқтата тұруды немесе кері қайтарып алуды қоспағанда, оларға қатысты тәртіптік ықпал ету шараларын қабылдауда шектеулі. Яғни, егер кәсіби қатысушы қызметтің белгіленген ережелерін бұзуға жол берсе, онда ең әрі дегенде Ұлттық комиссия оған берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрады. Анықталған жолсыздық жойылған жағдайда лицензиялардың қолданылуы қалпына келтіріледі және нәтижесінде оны бұзушы іс жүзінде ешқандай материалдық жауапкершілік алмайды;
- эмитенттердің қызметін олардың бағалы қағаздарды шығару және оларды ұстаушылардың құқықтарын сақтау жөніндегі заңдардың нормаларын бұзуы бөлігінде мемлекеттік реттеудің тиімсіздігі. Ұлттық комиссияның эмитенттердің қызметін реттеу жөніндегі функциясы акциялар мен облигациялардың эмиссиясын тіркеумен, олардың қызметінің жекелеген аспектілері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді бекітумен және қаржы-шаруашылық қызметі туралы есеп берулерді алумен шектеледі. Акционерлер мен әлеуетті инвесторлардың мүдделері мен заңмен қорғалатын құқықтарын қорғауды тиімді қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік емес бағалы қағаздардың эмитенттерін ағымдағы бақылауды жүзеге асыру сияқты осындай негізін салушы мәселе Бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органының құзыретінен тыс қалады.
5 бөлім
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық
есептілік реформасы
Бағдарламаның аталған бағытының басты міндеті Қазақстанның Бухгалтерлік Есептің Халықаралық стандарттарына (IAS) көшуі болды.
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйелерін реформалау "Бухгалтерлік есеп туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы Жарлығы қабылданған кезде, 1995 жылы басталды. Бұл Жарлықта бухгалтерлік есептің негізгі принциптері, сыртқы және ішкі аудитке қойылатын талаптар белгіленді.

1) издание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность профессиональных участников рынка ценных бумаг, организаторов торгов с ценными бумагами и СРО;
2) регистрация эмиссий негосударственных эмиссионных ценных бумаг и осуществление контроля за соблюдением эмитентами условий и обязательств, предусмотренных в них;
3) лицензирование деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг;
4) лицензирование деятельности фондовых бирж и котировочных организаций внебиржевого рынка ценных бумаг;
5) создание системы защиты прав инвесторов на рынке ценных бумаг и контроля за соблюдением их прав эмитентами и профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
6) контроль за деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг и применение к ним соответствующих санкций за нарушение действующего законодательства;
7) выявление и принятие мер по привлечению к ответственности лиц, нарушающих законодательство о рынке ценных бумаг;
8) организации системы по повышению профессионального образовательного уровней участников рынка ценных бумаг.
В 1996-1997 годах полномочия Национальной комиссии как органа государственного регулирования рынка ценных бумаг определялись Положением о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 1996 года № 370 P960370_ . Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 № 3755 U973755_ было утверждено новое Положение о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, которым был подтвержден ее статус государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан и не входящего в состав Правительства. Новым Положением была введена трехуровневая система организации Национальной комиссии - Комиссия, Директорат, центральный аппарат. При этом Комиссия включает в себя не только Председателя и трех исполнительных директоров Национальной комиссии, но и по одному представителю от Президента и Правительства Республики Казахстан, а также от Национального Банка.
В силу бюджетных ограничений осталось не выполненным мероприятие Программы, предусматривавшее создание до 01 апреля 1997 года региональных подразделений исполнительного аппарата Национальной комиссии в пяти городах Казахстана - Астане, Караганде, Павлодаре, Актюбинске, Шымкенте.
Систему государственного регулирования рынка ценных бумаг, сформированную в рамках реализации Программы на 01 января 1999 года, можно охарактеризовать как достаточно эффективную. Однако на нынешней стадии развития казахстанского рынка ценных бумаг становятся очевидными и ее недостатки, главными из которых являются следующие:
- ограниченность правоприменительных полномочий Национальной комиссии по регулированию деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг. Имея полномочия на осуществление контрольно- надзорных функций по отношению к профессиональным участникам рынка ценных бумаг, Национальная комиссия ограничена в принятии мер дисциплинарного воздействия по отношению к ним, за исключением приостановления или отзыва лицензии. То есть, если профессиональный участник допускает нарушение установленных правил деятельности, то в худшем случае Национальной комиссией будет приостановлено действие выданной ему лицензии. При устранении установленных нарушений действие лицензии восстанавливается, и в результате нарушитель не несет практически никакой материальной ответственности;
- неэффективность государственного регулирования деятельности эмитентов в части выполнения ими норм законодательства по выпуску ценных бумаг и соблюдению прав их держателей. Функции Национальной комиссии по регулированию деятельности эмитентов ограничиваются регистрацией эмиссий акций и облигаций, утверждением нормативных правовых актов по отдельным аспектам их деятельности и получением отчетности о финансово-хозяйственной деятельности. Вне компетенции органа государственного регулирования рынка ценных бумаг остается такой основополагающий вопрос как осуществление текущего контроля за эмитентами негосударственных ценных бумаг с целью эффективного обеспечения защиты интересов и охраняемых законом прав акционеров и потенциальных инвесторов.
Раздел 5.
Реформа бухгалтерского учета и финансовой
отчетности
Главной задачей данного направления Программы был переход Казахстана на Международные Стандарты Бухгалтерского Учета (IАS).
Реформирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности было начато еще в 1995 году, когда был принят Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О бухгалтерском учете" от 29 декабря 1995 года Z952732_ . Этим указом были установлены основные принципы бухгалтерского учета, требования к внешнему и внутреннему аудиту.

Қазақстан Республикасы Ұлттық комиссиясының бухгалтерлік есеп жөніндегі 1996 жылғы 12 қарашадағы N 2 қаулысымен "Қаржылық есептілікті дайындау мен ұсыну үшін тұжырымдамалық негіз" бекітілді, онда:
- пайдаланушыларға арналған қаржылық есептілікті дайындау мен ұсынудың негізіне алынатын ұғымдар;
- оны ұсынудың мақсаты; бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептіліктің негізгі принциптері;
- қаржылық есептердің элементтерін айқындау, тану және олардың өлшемі айқындалды.
1997 жылғы 1 қаңтардан бастап IАS-тің негізінде жоғарыда аталған Жарлыққа сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Бухгалтерлік есеп жөніндегі ұлттық комиссияның 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3 қаулысымен бекітілген бухгалтерлік есептің 20 стандарты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бухгалтерлік есеп жөніндегі ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 18 қарашадағы N 6 қаулысымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттарының бас жоспары қолдануға енгізілді. Аталған нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (екінші деңгейдегі банктерден басқа) жаңа стандарттардың талаптарын ескере отырып бухгалтерлік есепті жүргізуге көшуінің құқықтық негізіне айналды. Бухгалтерлік жүйені реформалаудың бұл кезеңі 1998 жылы аяқталуы тиіс еді.
Екінші деңгейдегі банктерге келер болсақ, олардың Бухгалтерлік есептің жаңа шоттарына көшуі 1996 жылдың сәуірінде басталды және 1997 жылдың тамызында аяқталды. Бастапқыда "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есеп шоттарының жоспары туралы" Ұлттық Банк басқармасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 237 қаулысына екінші деңгейдегі банктердің Шоттардың жаңа жоспарына көшуін 1997 жылдың 1 қаңтарына дейін аяқтау көзделді. Алайда, кейіннен бұл мерзім 1997 жылдың 1 тамызына дейін ұзартылды.
6 бөлім
Бағалы қағаздар рыногының өзін-өзі реттеуі
Бағдарламаның аталған бағытында олардың мүшелерінің тиімді қызмет жағдайын қамтамасыз етуге және олардың қор рыногында этиканың нормаларын сақтауына, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың мүдделерін қорғауға, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың қызметін реттеуге бағытталған ӨРҰ-ның қызметін дамыту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру көзделді.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңында ӨРҰ-ның екі нысаны - бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың ассоциациясы мен қор биржасы көзделді. Ұлттық комиссия 1997 жылдың ішінде ӨРҰ-ның қызметін лицензиялау және реттеу жөніндегі қажетті нормативтік құқықтық базаны қалыптастырды.
Қазақстанда 1999 жылдың басында мәртебесі ӨРҰ сияқты заң деңгейінде белгіленген тек бір ӨРҰ - KASE ғана жұмыс істейді. Алайда ӨРҰ ретіндегі КАSЕ-нің жұмысы қор биржасының реттеуші ролі тек биржалық сауда-саттықтар мен олармен байланысты рәсімдерге ғана қолданылатын болғандықтан неғұрлым шектеулі.
Бағдарлама аяқталар кезде Қазақстанда ӨРҰ-ның лицензиясын алуға үміткер 2 бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың ассоциациясы: БДҚ мен ҚТҰҚ болды.

Постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 12 ноября 1996 года № 2 была утверждена "Концептуальная основа для подготовки и представлению финансовой отчетности", в которой были определены:
- понятия, лежащие в основе подготовки и представления финансовой отчетности для пользователей;
- цели ее представления; основные принципы бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
- определение, признание и измерение элементов финансовых отчетов.
С 01 января 1997 года были введены в действие 20 стандартов бухгалтерского учета, разработанные в соответствии с вышеназванным указом на основании IAS и утвержденные постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 13 ноября 1997 года № 3, а также Генеральный план счетов бухгалтерского учета, утвержденный постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 18 ноября 1996 года № 6. Данные нормативные правовые акты стали правовой основой перехода хозяйствующих субъектов Республики Казахстан (кроме банков второго уровня) на ведение бухгалтерского учета с учетом требований новых стандартов. Этот этап реформирования бухгалтерской системы должен быть завершен в 1998 году.
Что касается банков второго уровня, то их переход на новый План счетов бухгалтерского учета был начат в апреле 1996 года и завершен в августе 1997 года. Первоначально постановлением Правления Национального Банка "О плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан" от 26 декабря 1995 года № 237 предусматривалось завершить переход банков второго уровня на новый План счетов до 01 января 1997 года. Однако в дальнейшем этот срок был продлен до 01 августа 1997 года.
Раздел 6.
Саморегулирование рынка ценных бумаг
Данным направлением Программы предусматривалось осуществление мероприятий по развитию деятельности СРО, призванных обеспечивать условия эффективной деятельности их членов и соблюдения ими норм этики на фондовом рынке, защиту интересов профессиональных участников рынка ценных бумаг, а также регулирование деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Законом Республики Казахстан "О рынке ценным бумаг" от 05 марта 1997 года были предусмотрены 2 формы СРО - ассоциация профессиональных участников рынка ценных бумаг и фондовая биржа. В течение 1997 года Национальной комиссией была сформирована необходимая нормативная правовая база по лицензированию и регулированию деятельности СРО.
На начало 1999 года в Казахстане существует только одна СРО - КАSЕ, статус которого как СРО установлен на законодательном уровне. Однако деятельность KASE в качестве СРО достаточно ограничена, так как регулирующая роль фондовой биржи распространяется только на биржевые торги и связанные с ними процедуры.
К завершению Программы в Казахстане существовало 2 ассоциации профессиональных участников рынка ценных бумаг, претендующих на получение лицензии СРО: АБД и КАРД.

1996 жылғы шілдеде құрылған БДҚ 1999 жылдың басында бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар 32 ұйымнан, оның ішінде 25 банктік емес ұйымдардан және 7 екінші деңгейдегі банктерден тұрды. Алайда, 1999 жылдың көктемінде қор рыногындағы стагнациядан әлсіреген БДҚ-ның мүшелері оның орнына консорциялдық келісім жасасып және аталған келісімнің жұмыс органының функцияларын КАSЕ-ге жүктеп, БДҚ-ны тарату туралы шешім қабылдады. БДҚ-ның кеңесші-консультативтік функциялары 1999 жылдың көктемінде құрылған және құрамына бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың неғұрлым белсенді және білікті өкілдері енген Ұлттық комиссияның жанындағы Сараптамалық кеңеске ауысты.
ҚТҰҚ 1998 жылғы маусымда құрылды. 1999 жылғы 1 қаңтарда оның құрамына 17 тіркеушілер кірді.
7 бөлім
Бағалы қағаздар рыногының кәсіби
мамандарын даярлау жүйесі
Бағдарламаның аталған бағытын іске асырудың негізгі мақсаты бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау жөніндегі оқу орталықтарының желісі мен жоғары оқу орындарының экономикалық факультеттерінде бағалы қағаздар рыногы үшін білікті кадрлар даярлау жөніндегі мамандандырылған бөлімдер ашуды қамтитын бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушыларды даярлаудың жүйесін құру болды. 1999 жылдың басында Ұлттық комиссия мынадай аспектілерде бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушыларды даярлау жүйесін реттейтін нормативтік-құқықтық база:
- оқу орындарына үш санат:
бірінші - брокерлік, дилерлік қызмет;
екінші - бағалы қағаздар мен мәмілелерді тіркеуге байланысты қызмет;
үшінші - бағалы қағаздардың портфелін басқару жөніндегі қызмет бойынша бағалы қағаздар рыногына мамандарды оқытуға рұқсаттар берудің тәртібін;
- бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандарды даярлаудың тәртібін;
- бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандарды даярлау жөніндегі курстардың тыңдаушылар аттестациялаудың және біліктілік куәліктерін берудің, аталған куәліктің пайдаланылуын бақылаудың, олардың қолданылуын тоқтата тұрудың және кері қайтарып алудың тәртібін қалыптастырды.
1999 жылдың басындағы жағдай бойынша Қазақстанда Ұлттық комиссияның 6 - бірінші санат бойынша, 6 - екінші санат бойынша, 3 - үшінші санат бойынша мамандарды даярлауға арналған рұқсатына ие, барлығы 7 оқу орталығы жұмыс істейді. Көрсетілген күнге аттестацияланған мамандардың жалпы саны 3681-ді, оның ішінде бірінші санат бойынша - 2200 маманды, екінші санат бойынша - 1329 маманды, үшінші санат бойынша - 152 маманды құрады. Бағдарламаны іске асыру барысында даярланған мамандардың жалпы саны бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің білікті кадрларға қажеттілігін қамтамасыз етті.
1997 жылғы 1 қыркүйектен бастап Қазақ Мемлекеттік Басқару Академиясы "Банк ісін ұйымдастыру" кафедрасының жанында "Қор ісі мен биржалық рынок" мамандықтары бойынша мамандарды даярлау жүргізіліп келеді.
8 бөлім
Бағалы қағаздар рыногын дамытуды ақпараттық
қамтамасыз ету жүйесін құру
Аталған бағыттың шеңберінде бағалы қағаздар рыногын дамытуды:
- Ұлттық комиссияның бағалы қағаздардың тіркелген эмиссиялары туралы, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар туралы, оларға лицензиялар беру туралы не мұндай лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру және оларды кері қайтарып алу туралы мәліметтерді ашық, ұдайы және толық жариялауы;
- эмитенттерге олардың қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін егжей-тегжейлі ашып көрсететін есептерді, сондай-ақ олар білдіретін бағалы қағаздардың бағасына ықпал етуге қабілетті кез келген өзге де мәліметтерді міндетті түрде мерзімді жариялау туралы талап қою, көрсетілген талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылау жүйесін орнату;
- қор биржаларына сауда-саттықтарда белгіленген бағалы қағаздардың келісілген бағаларын және қалыптасқан дүниежүзілік практикаға сәйкес өзге де ақпараттарды міндетті түрде толық жариялау туралы талап қою;
- бағалы қағаздар рыногының дамуын сипаттайтын қорлық индекстер мен көрсеткіштердің жүйесін құру;
- бұқаралық ақпарат құралдарында бағалы қағаздар рыногын кеңінен насихаттауды, сондай-ақ халықты ондағы "ойын тәртібіне" жаппай оқытуды ұйымдастыру;
- Ұлттық комиссияның ай сайынғы мамандандырылған журналын шығаруды, сондай-ақ мемлекеттік емес басылымдарға бағалы қағаздар рыногы мәселелері жөнінде ақпараттық-әдістемелік жәрдем көрсету жолымен ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін қалыптастыру көзделді.
Бағдарламаны іске асыру барысында 1996 жылғы қазаннан бастап Ұлттық комиссияның ресми баспасөз басылымы болып табылатын "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналын шығару қолға алынды. Аталған журналда бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушыларға лицензиялар беру және оларды қайтарып алу, қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату туралы мәліметтер, сондай-ақ Ұлттық комиссияның нормативтік құқықтық актілері мен есептері ұдайы жарияланады.
Өкінішке орай, қазіргі кезде республикада АҚ мен олар шығарған бағалы қағаздар туралы бірден-бір, нақты және өзекті база жоқ, оған заң нормаларының шаруашылық жүргізуші субъектілер мен олар шығаратын бағалы қағаздарды мемлекеттік тіркеу бөлігінде бірнеше мәрте өзгеруі себеп болды. Дегенмен, 1998 жылдың көктемнен бастап Ұлттық комиссия одан олар бойынша оны шығару мен орналастырудың қорытындылары туралы есептер ұсынылмаған бағалы қағаздарды алып тастау жолымен Бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімін жандандыруға кірісті. Мұндай ақпарат түрлі бұқаралық ақпарат құралдарына жарияланады. 1998 жылғы 10 шілдеде қабылданған, 102-бабы заңдарда белгіленген мерзімде бағалы қағаздарды шығару мен орналастырудың қорытындылары туралы есепті ұсынбаған акционерлік қоғамдар бағалы қағаздарының эмиссиясын болмаған деп таныған Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңы Бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімін жандандыруға айтарлықтай көмек көрсетті. Қолданылған шаралардың нәтижесінде Бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген акциялардың қолданылып жүрген эмиссиясының саны 1998 жылдың ішінде 4648-ден 2416-ға дейін қысқарды. Алынған санның Ұлттық комиссия 1997 жылдың қорытындысы бойынша берген Қазақстанда салыстырмалы түрде толық мәнінде жұмыс істейтін 2500-ден аспайтын АҚ (АҚ-ның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға ретіндегі тіркелген ұйымдардың саны анағұрлым үлкен көлемді құрайтындығына қарамастан) бар екендігі туралы болжамға сәйкес келетіндігін атап өту қажет.

АБД, созданная в июле 1996 года, на начало 1999 года состояла из 32 организаций, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, в том числе 25 небанковских организаций и 7 банков второго уровня. Однако весной 1999 года члены АБД, ослабленные стагнацией на фондовом рынке, приняли решение о ликвидации АБД, заключив взамен консорциальное соглашение и возложив функции рабочего органа данного соглашения на КАSЕ. Совещательно-консультативные функции АБД частично перешли к Экспертному совету при Национальной комиссии, образованному весной 1999 года и в состав которого вошли наиболее активные и квалифицированные представители профессиональных участников рынка ценных бумаг
КАРД была создана в июне 1998 года. На 01 января 1999 года в ее состав входят 17 регистраторов.
Раздел 7.
Система подготовки профессиональных специалистов
рынка ценных бумаг
Основной целью реализации данного направления Программы было создание системы подготовки профессиональных участников рынка ценных бумаг, включающей в себя сеть учебных центров по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг и открытие специализированных отделений по подготовке квалифицированных кадров для рынка ценных бумаг на экономических факультетах высших учебных заведений.
На начало 1999 года Национальной комиссией сформирована нормативная правовая база, регулирующая систему подготовки профессиональных участников рынка ценных бумаг в следующих аспектах:
- порядок выдачи учебным центрам разрешений на обучение специалистов на рынке ценных бумаг по трем категориям:
первая - брокерская, дилерская деятельность;
вторая - деятельность, связанная с регистрацией сделок с ценными бумагами;
третья - деятельность по управлению портфелем ценных бумаг;
- порядок подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг;
- порядок аттестации слушателей курсов по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг и выдачи квалификационных свидетельств, контроля за использованием данных свидетельств, приостановления их действия и отзыва.
Всего по состоянию на начало 1999 года в Казахстане действует 7 учебных центров, 6 из которых обладают разрешениями Национальной комиссии на подготовку специалистов по первой категории, 6 - по второй категории, 3 - по третьей категории. Общее количество аттестованных специалистов на указанную дату составило 3.681, в том числе по первой категории - 2.200 специалистов, по второй категории - 1.329 специалистов, по третьей категории - 152 специалиста. Общее количество специалистов, подготовленных в ходе реализации Программы, обеспечило потребности субъектов рынка ценных бумаг в квалифицированных кадрах.
С 01 сентября 1997 года при кафедре "Организация банковского дела" Казахской Государственной Академии Управления ведется подготовка специалистов по специальности "Фондовое дело и биржевой рынок".
Раздел 8.
Создание системы информационного обеспечения
развития рынка ценных бумаг
В рамках данного направления предусматривалось формирование системы информационного обеспечения развития рынка ценных бумаг путем:
- открытой, регулярной и полной публикации Национальной комиссией сведений о зарегистрированных эмиссиях ценных бумаг, о профессиональных участниках рынка ценных бумаг, о выдаче им лицензий, либо об приостановлении действия таких лицензий и их отзыве;
- предъявления к эмитентам требований об обязательной периодической публикации отчетов, подробно раскрывающих результаты их финансово-хозяйственной деятельности, а также любых иных сведений, способных оказать воздействие на цены эмитированных ими ценных бумаг, установление системы государственного контроля за соблюдением указанных требований;
- предъявления к фондовым биржам требования об обязательной полной публикации зафиксированных на торгах котировок ценных бумаг и иной информации согласно сложившейся мировой практике;
- создания системы фондовых индексов и показателей, характеризующих развитие рынка ценных бумаг;
- организация в средствах массовой информации широкой пропаганды рынка ценных бумаг, а также всеобщего обучения населения "правилам игры" на нем;
- издания ежемесячного специализированного журнала Национальной комиссии, а также оказания информационно-методического содействия негосударственным изданиям по вопросам рынка ценных бумаг.
В ходе реализации Программы с октября 1996 года было начато издание журнала "Рынок ценных бумаг Казахстана", являющегося официальным печатным изданием Национальной комиссии. В данном журнале регулярно публикуются сведения о выдаче и отзыве, приостановлении и прекращении действий лицензий профессиональных участников рынка ценных бумаг, а также нормативные правовые акты Национальной комиссии и ее отчеты.
К сожалению, в настоящее время в республике отсутствует единая, достоверная и актуальная база об АО и выпущенных ими ценных бумаг, что объясняется неоднократным изменением законодательных норм в части государственной регистрации хозяйствующих субъектов и эмитируемых ими ценных бумаг. Тем не менее с весны 1998 года Национальная комиссия приступила к актуализации Государственного реестра ценных бумаг путем исключения из него ценных бумаг, по которым не были предоставлены отчеты об итогах их выпуска и размещения. Соответствующая информация публикуется в различных средствах массовой информации. Значительную помощь в актуализации Государственного реестра ценных бумаг оказал Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах", принятый 10 июля 1998 года Z980281_ , статья 102 которого признала несостоявшимися эмиссии ценных бумаг тех АО, которые не представили в установленный законодательством срок отчеты об итогах выпуска и размещения ценных бумаг. В результате предпринятых мер число действующих эмиссий акций, включенных в Государственный реестр ценных бумаг, сократилось в течение 1998 года с 4.648 до 2.416. Необходимо отметить, что полученная цифра совпадает с прогнозом, данным Национальной комиссией по итогам 1997 года о том, что в Казахстане существует не более 2.500 относительно полноценно функционирующих АО (несмотря на то, что количество организаций, зарегистрированных как юридические лица в организационно- правовой форме АО, составляет значительно большую величину).

"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңы ашық АҚ-ға олардың қызметінің "ашықтығын" қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін олардың қаржылық есеп беруін ұдайы жариялап отыру туралы заң талабын енгізді. Одан басқа, аталған мақсатқа ішінара КАSЕ-ге бағалы қағаздары КАSЕ-нің ресми тізіміне енгізілген АҚ-дың ұдайы есеп және өз қызметі туралы өзге де ақпараттар ұсынуы жолымен қол жеткізіледі. KASE алған ақпарат биржа мүшелері мен оның ақпараттық өнімдерін сатып алушылардың арасында таратылады және "Панорама" және "Уақыт" газеттерінде мерзімді жарияланады.
1998 жылғы 23 ақпанда оған сәйкес брокер-дилерлер Ұлттық комиссияға өздері жасасқан бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері туралы есептерді ұдайы бере бастаған Ұлттық комиссия директоратының шешімі күшіне енді. Жиынтық есептер Ұлттық комиссия мен брокер-дилерлер мамандарының түсіндірмелерімен бірге "Панорама" және "Уақыт" газеттерінде ұдайы жарияланады. Оларда КАSЕ-нің онда жүргізілген сауда-саттықтардың нәтижелері туралы ақпараты жарияланады. Одан басқа, биржалық мәмілелер туралы мәлімет КАSЕ-нің ақпараттық өнімдерін сатып алушылар мен биржамен тиісті шарт жасалған "REUTERS" ақпараттық агенттігі клиенттерінің арасында таратылады.
КАSЕ-нің қорлық индексі қазақстандық бағалы қағаздар рыногының тарлығына орай қазіргі кезде бағалы қағаздардың биржадан тыс рыногының жай-күйі туралы деректердің негізінде қорлық индекстерді есептеу жөніндегі жекелеген ұйымдардың күш-жігерін атап өткен орынды болса да есептелмейді.
Есепті кезеңде Интернеттің халықаралық желісінде (мысалы, wеd-сайта каzесоn.кz, раvlоdаr.сом. sесuritiеs.сом, мfd.ru) Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы туралы әртүрлі ақпараттарды жариялау жүйесі дами бастады. Қазіргі кезде Ұлттық комиссия қызметінің нәтижелері, бағалы қағаздар рыногының жай-күйі, лицензияланған бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар туралы егжей-тегжейлі мәліметтер мен инвесторлар үшін қажетті өзге де ақпарат қамтылатын өз wеd-сайтасын құру жөнінде жұмыс жүргізіп отырғанын атап өту қажет.
Өкінішке қарай, бюджеттік шектеулерге орай бағалы қағаздар рыногын насихаттау және халықты ондағы "ойынның тәртібіне" оқыту сияқты ақпаратты қамтамасыз етудің бағыттары іс жүзінде дамымай қалды.
Тұтастай алғанда, 1999 жылдың басындағы жағдай бойынша бағалы қағаздар рыногын ақпараттық қамтамасыз ету жүйесі қалыптасу кезеңінде тұрғанын және одан әрі дамытуды талап ететіндігін атап өткен жөн.
9 бөлім
Отандық бағалы қағаздар рыногын халықаралық қаржы
рыноктарының жүйесіне интеграциялау үшін жағдайлар
мен алғышарттар жасау
Бұл бағыттың негізгі міндеттері бағалы қағаздардың әрқилы түрлерін шығару мен олардың айналымының тәртіптерін, бағалы қағаздармен мәмілелерді жүзеге асыру мен Қазақстан Республикасында қолайлы инвестициялық ахуал жасаудың тәртіптерін қолданылып жүрген халықаралық стандартқа сәйкес келтіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру болды.
1997 жылғы қарашада Ұлттық комиссия Бағалы қағаздар жөніндегі комиссиялардың халықаралық ұйымы (IOSCO) мүшелерінің жыл сайынғы кездесуінде қарапайым мүшелік құқығында (дауыс беру құқығымен) аталған ұйымға - бағалы қағаздар жөніндегі комиссияларды, орталық банктерді, ірі қор биржаларын және басқа да бағалы қағаздар рыноктарын реттеу органдарын біріктіретін мемлекетаралық органға қабылданды.
1997 жылғы қазанда Лахор қаласында (Пәкістан) болған үшінші жыл сайынғы Бас Ассамблеяда KASE Қор биржаларының Еуразиялық Федерациясына (FEAS) Еуропа және азия елдерінің қор биржаларын біріктіретін халықаралық ұйымға мүше болып қабылданды. FЕАS-дың штаб-пәтері Стамбул қаласында (Түркия) орналасқан. КАSЕ-нің FЕАS-ға мүшелігі 1998 жылғы 1 қаңтарда күшіне енеді. Одан басқа, KASE 50-ден астам қор биржалары мүшесі болып табылатын, тұтастай алғанда дүниежүзі қор рыноктарының 97% капиталдандыруды білдіретін Қор биржаларының халықаралық федерациясымен (FIBV) корреспонденттік қарым-қатынас орнатты. Федерацияның штаб-пәтері Париж қаласында (Франция) орналасқан.
1997 жылдың аяғы мен 1998 жылдың басында Орталық депозитарий мен IDS (International Depozitory & Clearing LLС, Нью-Йорк, АҚШ) арасында
;корреспондеттік қарым-қатынас орнату туралы алдын ала келіссөздер жүргізіледі. Келіссөздер табысты болған жағдайда бағалы қағаздардың Қазақстанның қор рыноктары мен дүниежүзінің жетекші елдерінің арасында еркін қозғалысы үшін техникалық негіз құрылатын болады.
1997 жылдың жазынан бастап бірқатар қазақстандық АҚ-дың - Қазкоммерцбанктің, Шымкентнефтеоргсинтездің, Қазақтелекомның, Өскемен титан-магний комбинатының ауқымды депозитарлық қолхаттарын (АДҚ) халықаралық қор рыноктарына шығару процесі басталды. 1998 жылғы мамырда Қазкоммерцбанктің халықаралық (еуро) облигацияларын шығару жүзеге асырылды.
Қаралып отырған бағыттағы неғұрлым елеулі уақиғалардың бірі оның арқасында қазақстандық ұйымдар (оның ішінде ЗАБК) Қазақстан Республикасының еурооблигацияларын дүниежүзілік қаржылық дағдарыстың нәтижесінде төмендетілген бағалар бойынша сатып алуға кіріскен ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың кешені болды. Аталған іс-шараларды жүзеге асыру қазақстандық бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің дүниежүзілік қор рыноктарында толық мәнді жұмыс істеуі үшін қажетті жағдайлардың бар екендігін көрсетті.

Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года ввел законодательные требования к открытым АО о регулярной публикации ими финансовой отчетности, что позволяет обеспечить "прозрачность" их деятельности. Кроме того, данная цель частично достигается путем предоставления на KASE регулярной отчетности и иной информации о своей деятельности теми АО, чьи ценные бумаги включены в официальный список КАSЕ. Полученная KASE информация распространяется среди членов биржи и покупателей ее информационных продуктов и периодически публикуется в газетах "Панорама" и "Время по".
23 февраля 1998 года вступило в силу решение Директората Национальной комиссии, в соответствии с которым брокеры-дилеры начали регулярное предоставление Национальной комиссии отчетов о заключенных ими сделках купли-продажи ценных бумаг. Сводные отчеты с комментариями специалистов Национальной комиссии и брокеров-дилеров регулярно публикуются в газетах "Панорама" и "Время по". В них же печатается информация KASE о результатах проведенных на ней торгов. Кроме того, сведения о биржевых сделках распространяются среди покупателей информационных продуктов KASE и клиентов информационного агентства "RЕUТЕRS", с которым биржей заключен соответствующий договор.
Фондовый индекс КАSЕ, ввиду узости казахстанского рынка ценных бумаг, в настоящее время не рассчитывается, хотя следует отметить усилия отдельных организации по расчету фондовых индексов на основании данных о состоянии внебиржевого рынка ценных бумаг.
В отчетном периоде начала развиваться система публикации разнообразной информации о рынке ценных бумаг Казахстана и международной сети Интернет (например, на wеb-сайтах каzесоn.кz, раvlоdаr.сом, sесuritiеs.сом, мfd.ru). Необходимо отметить, что в настоящее время Национальная комиссия ведет работу по созданию собственного web- сайта, который будет содержать подробные сведения о результатах деятельности Национальной комиссии, состоянии рынка ценных бумаг, лицензированных профессиональных участниках рынка ценных бумаг и иную необходимую для инвесторов информацию.
К сожалению, ввиду бюджетных ограничений практически осталось неразвитым такое направление информационного обеспечения, как пропаганда рынка ценных бумаг и обучения населения "правилам игры" на нем.
В целом же следует отметить, что по состоянию на начало 1999 года система информационного обеспечения рынка ценных бумаг находится на этапе становления и требует дальнейшего развития.
Раздел 9.
Создание условий и предпосылок для интеграции
отечественного рынка ценных бумаг
в международную систему финансовых рынков
Основными задачами этого направления были реализация мероприятий по приведению в соответствие с действующими международными стандартами правил выпуска и обращения различных видов ценных бумаг, правил осуществления сделок с ценными бумагами и создание благоприятного инвестиционного климата в Республике Казахстан.
В ноябре 1997 года на ежегодной встрече членов Международной организации комиссий по ценным бумагам (IOSCO) Национальная комиссия была принята на правах обыкновенного членства (с правом голоса) в данную организацию - межгосударственный орган, объединяющий комиссии по ценным бумагам, центральные банки, крупнейшие фондовые биржи и другие органы регулирования рынков ценных бумаг.
На третьей ежегодной Генеральной Ассамблее, состоявшейся в октябре 1997 года в г.Лахор (Пакистан), KASE было принято в члены Евразийской федерации фондовых бирж (FEAS) - международной организации, объединяющей фондовые биржи стран Европы и Азии. Штаб- квартира FEAS находится в г. Стамбул (Турция). Членство KASE в FEAS вступило в силу с 01 января 1998 года. Кроме того, KASE установило корреспондентские отношения с Международной федерацией фондовых бирж (FIВV), членами которой являются более 50 фондовых бирж, в целом представляющие 97% капитализации фондовых рынков мира. Штаб-квартира федерации находится в г. Париж (Франция).
В конце 1997 года - начале 1998 года были инициированы предварительные переговоры об установлении корреспондентских отношений между Центральным депозитарием и IDC (International Depository & Clearing LLС, Нью-Йорк, США). В случае успеха переговоров
;будет создана техническая основа для свободного перемещения ценных бумаг между фондовыми рынками Казахстана и ведущих стран мира.
Начиная с лета 1997 года начался процесс вывода на международные фондовые рынки глобальных депозитарных расписок (ГДР) ряда казахстанских АО - Казкоммерцбанка, Шымкентнефтеоргсинтеза, Казахтелекома, Усть-Каменогорского титано-магниевого комбината. В мае 1998 года был осуществлен выпуск международных (евро) облигаций Казкоммерцбанка.
Одним из наиболее значимых событий в рассматриваемом направлении стал комплекс организационно-технических мероприятий, благодаря которому казахстанские организации (в том числе КУПА) смогли приступить к покупке еврооблигаций Республики Казахстан по сниженным - в результате мирового финансового кризиса - ценам. Осуществление данных мероприятий продемонстрировало наличие необходимых условий для полноценной работы казахстанских субъектов рынка ценных бумаг на мировых фондовых рынках.

Орта Азиялық аймақтық ынтымақтастық 1998 жылғы 26 наурызда Ташкент қаласында қол қойылған Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының, Тәжікстан Республикасының және Өзбекстан Республикасының арасындағы Бағалы қағаздар рыногын қалыптастырудың ортақ принциптері туралы келісімнің шеңберінде, 1999 жылғы 16-17 ақпанда Қазақстан және Қырғызстан қор биржаларының арасында Қазақстан мен Қырғызстанның бағалы қағаздарының биржалық рыноктарын интеграциялау туралы меморандумға қол қою және 1999 жылғы 12 сәуірде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы мен Қырғыз Республикасы Президентінің жанындағы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссияның арасында Қазақстан Республикасы мен Қырғыз Республикасының қор рыноктарын интеграциялауға бағытталған шараларды іске асыру жөнінде бірлескен Қазақстан-Қырғыз жұмыс тобын құру туралы келісім жасасу жолымен дамыды.
Қорытынды
Жоғарыда келтірілген деректердің негізінде 1999 жылдың басында мемлекет Бағдарламада қойылған міндеттердің басым көпшілігін шешті. Олардың кейбіреулерінің орындалмауы не қаржыландырудың жеткіліксіздігімен, не заңдардың жетілдірілмеуімен түсіндіріледі. Бағдарламаны іске асыру барысында анықталған негізгі проблема Үкімет 1996 жылдың аяғында Бағдарламаға толықтыруда қосымша жергілікті және шетелдік қор рыноктары арқылы Қазақстанның ірі кәсіпорындары акцияларының мемлекеттік пакетінің бір бөлігін сатуды көздейтін "Бағалы қағаздармен биржалық сауданы жандандыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 14 желтоқсандағы N 1538 қаулысымен айқындаған іс-шаралардың кешенін бекітсе де оны табысты іске асыру бәрі бір елдің қор рыногын және әлеуетті қатысушылардың ауқымды спекторын (бағалы қағаздардың эмитенттері мен инвесторларды) инвестициялық процеске тартуды нақты жандандыруға қол жеткізбеді.
Бағалы қағаздардың қазақстандық рыногын дамытуға кері әсер ететін негізгі объективті себеп дамушы рыноктардың мынадай тұрғыда көрінген ауқымды қаржы дағдарысы:
- ірі қазақстандық ұйымдардың акцияларының мемлекеттік пакеттерін қор рыногына шығару дүниежүзілік қаржы дағдарысы уақытына сай келді. Соған орай, Үкімет бағалы қағаздарды ұсынудың мүмкін болатын көлемінде де, іс жүзінде жұмыс істейтіндерінің саны жоғарыда атап өтілгендей едәуір қысқарған брокер-дилерлер жұмысының көлемінде де көрініс тапқан аталған пакеттерді сатуды тоқтата тұруға мәжбүр болды;
- өтпелі экономикалы басқа елдердің көпшілігіндегі сияқты Қазақстанда қор рыногында басым рөл ойнаған шетелдік инвесторлар (бірінші кезекте саудагерлік үлгідегі) Қазақстаннан өздерінің капиталын жеделдетіп әкете бастады. Мемлекет бұл процеске пәрменді ықпал ету тұтқаларына ие болмағандықтан, ол қазақстандық бағалы қағаздарының мемлекеттік емес рыногының көлеміне тікелей әсер етті.
Бағалы қағаздардың қазақстандық рыногы қалыпты дамуға ие болмаған субъективтік себептердің арасынан мыналарды бөліп айтуға болады:

Центрально-азиатское региональное сотрудничество развивалось в рамках Соглашения между Республикой Казахстан, Кыргызской Республикой, Республикой Таджикистан и Республикой Узбекистан об общих принципах формирования рынка ценных бумаг, подписанного в г.Ташкент 26 марта 1998 года, путем подписания между Казахстанской и Кыргызской фондовыми биржами Меморандума об интеграции биржевых рынков ценных бумаг Казахстана и Кыргызстана от 16-17 февраля 1999 года и заключения 12 апреля 1999 года между Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам и Национальной комиссией по рынку ценных бумаг при Президенте Кыргызской Республики Соглашения о создании совместной Казахстанско-Кыргызской рабочей группы по реализации мер, направленных на интеграцию фондовых рынков Республики Казахстан и Кыргызской Республики.
Заключение
Исходя их вышеприведенных данных к началу 1999 года государству удалось решить большинство из задач, поставленных в Программе. Невыполнение отдельных из них объясняется либо недостаточностью финансирования, либо несовершенством законодательства. Основной же проблемой, выявленной в ходе реализации Программы, стало то, что ее успешная реализация тем не менее не дала реальной активизации фондового рынка страны и вовлечения в инвестиционный процесс широкого спектра потенциальных участников (эмитентов ценных бумаг и инвесторов), хотя в конце 1996 года Правительство в дополнение к Программе дополнительно инициировало комплекс мероприятий, определенных постановлением Правительства Республики Казахстан "О мерах по активизации биржевой торговли ценными бумагами" от 14 декабря 1996 года № 1538 P961538_ ), предусматриваюшую продажу через местный и зарубежные фондовые рынки части государственного пакета акций крупнейших предприятии Казахстана.
Основной объективной причиной, негативно повлиявшей на развитие казахстанского рынка ценных бумаг, стал глобальный финансовый кризис развивающихся рынков, который проявился следующим образом:
- вывод на фондовый рынок государственных пакетов акций крупнейших казахстанских организаций совпал по времени с началом мирового финансового кризиса. Соответственно, Правительство было вынуждено приостановить продажи данных пакетов, что отразилось как на потенциальном объеме предложения ценных бумаг, так и на объеме работы брокеров-дилеров, число фактически работающих которых, как отмечено выше, существенно сократилось;
- иностранные инвесторы (в первую очередь, спекулятивного типа), игравшие в Казахстане, как и в большинстве других стран с переходными экономиками, главенствующую роль на фондовом рынке, начали ускоренный вывод из Казахстана своих капиталов. Поскольку государство не обладало действенными рычагами влияния на этот процесс, он напрямую отразился на объемах казахстанского рынка негосударственных ценных бумаг.
Среди субъективных причин, по которым казахстанский рынок ценных бумаг не получил нормального развития, можно выделить следующие:

1) бағдарлама ең алдымен оның инфрақұрылымын құруға және дамытуға бағытталды. Рынокты толтыруды акциялардың мемлекеттік пакеттерін іске асырудың есебінен жүзеге асыру ұйғарылды. Оларды сатуды мәжбүр болған тоқтату мемлекеттік қор рыногының негізгі компонентінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың тапшылығы проблемасын шеше алмағандығы фактісін анықтады. Атап айтқанда, Қазақстанда эмитенттердің қызметін олардың бағалы қағаздарды шығаруды және оларды ұстаушылардың құқықтарының сақталуын реттейтін заңдардың нормаларын орындауы бөлігінде бақылаудың жеткілікті тиімді жүйесі құрылмады. Екінші жағынан, бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу жүйесі шаруашылық жүргізуші субъектілердің өздері шығарған бағалы қағаздармен қор рыногына шығуын ынталандыратын тетіктерді қарастырмады;
2) көптеген қазақстандық акционерлік қоғамдардың менеджменті қор
рыногына белсенді қатысуға және қосымша қаржы ресурстарын тарту үшін
оның мүмкіндіктерін пайдалануға дайын болмады;
3) Қазақстанның халқын қор рыногында инвестициялаудың жеке немесе
ұжымдық нысандарына тартудың орайы келмеді. Нәтижесінде ішкі
жинақтарды республиканың экономикасына жұмылдырудың әлеуеті толық сатылмай
қалды;
4) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың толық мәнді
өзін-өзі реттейтін ұйымдарға қатысуға дайын еместігінің нәтижесінде
бағалы қағаздар рыногының өзін-өзі реттеу жүйесі қажетті деңгейде
қалыптастырылмады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1996 жылғы 17 мамырдағы N 608 қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасындағы
бағалы қағаздар рыногын дамыту
бағдарламасының орындалуы туралы есепке
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің бағалы қағаздар
рыногының мәселелері бойынша 1996 жылғы сәуірден бастап
1998 жылғы желтоқсанға дейінгі кезеңде қабылдаған нормативтік
құқықтық актілердің
Тізбесі
1. Бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті лицензиялау және
жүзеге асыру мәселелері бойынша
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 29 шілдедегі N 944 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының Орталық депозитарийі туралы ереже";
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 29 шілдедегі N 944 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімін жүргізу туралы ереже";
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 29 шілдедегі N 944 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногындағы кастодиандық қызмет туралы ереже";
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 15 қарашадағы N 1391 қаулысымен бекітілген "Заңды тұлғаларға бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары туралы ереже";

1) Программа была ориентирована, прежде всего, на создание и развитие его инфраструктуры. Наполнение рынка предполагалось осуществить за счет реализации государственных пакетов акций. Вынужденное же приостановление их продажи программы выявило тот факт, что государству не удалось решить проблему дефицита основного компонента фондового рынка - негосударственных эмиссионных ценных бумаг. В частности, в Казахстане так и не была сформирована достаточно эффективная система контроля над деятельностью эмитентов в части выполнения ими норм законодательства, регулирующего выпуск ценных бумаг и соблюдение прав их держателей. С другой стороны, система государственного регулирования рынка ценных бумаг не предусматривала механизмов, стимулирующих выход хозяйствующих субъектов на фондовый рынок с выпущенными ими ценными бумагами;
2) менеджмент большинства казахстанских акционерных обществ оказался не готов к активному участию на фондовом рынке и использованию его возможностей для привлечения дополнительных финансовых ресурсов;
3) не удалось привлечь население Казахстана к индивидуальным или коллективным формам инвестирования на фондовом рынке. В результате оказался не полностью реализованным потенциал мобилизации в экономику республики внутренних сбережений;
4) не была сформирована на необходимом уровне система саморегулирования рынка ценных бумаг, что стало результатом неготовности к участию в полноценных саморегулируемых организациях самих профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Приложение 1
к Отчету о выполнении Программы развития
рынка ценных бумаг в Республике Казахстан,
утвержденной постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 мая 1996 года № 608
Перечень
нормативных правовых актов Правительства Республики
Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг, принятых
за период с апреля 1996 года по декабрь 1998 года
1. По вопросам лицензирования и осуществления профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
1) "Положение о Центральном депозитарии Республики Казахстан", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 года № 944 P960944_ ;
2) "Положение о ведении реестра держателей ценных бумаг в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 года № 944;
3) "Положение о кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 года № 944;
4) "Квалификационные требования при лицензировании юридических лиц на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 1996 года № 1391 P961391_ ;

5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлік және дилерлік қызметті лицензиялау туралы ереже";
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті лицензиялау туралы ереже";
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиандық қызметті лицензиялау туралы ереже";
8) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Орталық депозитарийді лицензиялау туралы ереже";
9) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 2 қазандағы N 1402 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті лицензиялау туралы ереже".
2. Бағалы қағаздар рыногын дамытудың өзге де мәселелері бойынша
1) "Бағалы қағаздармен биржалық сауданы жандандыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 14 желтоқсандағы N 1538 қаулысы;
2) "Акцияларының мемлекеттік пакетінің бөлігі қор биржасында сатылатын шаруашылық субъектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1716 қаулысы;
3) "Акцияларының мемлекеттік пакетінің бөлігі қор биржасында сатылатын шаруашылық субъектілерінің тізбесіне енгізілген кәсіпорындар акцияларының мемлекеттік пакетінің мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 14 желтоқсандағы N 1538 қаулысы;
4) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылқы 31 желтоқсандағы N 1716 және 1997 жылғы 24 наурыздағы N 410 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 17 шілдедегі N 979 қаулысы;
5) "Инвестициялық тендердің нәтижелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 15 қарашадағы N 1588 қаулысы;
6) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1716 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 19 желтоқсандағы N 1810 қаулысы;
7) "Акциялардың мемлекеттік пакетін қор биржасында орналастыру жөніндегі инвестициялық тендердің жеңімпаздарымен жүргізілген келіссөздердің нәтижелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 наурыздағы N 247 қаулысы;
8) "Мемлекеттік меншікті тиімді басқару жөніндегі шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 19 маусымдағы N 575 қаулысы;

5) "Положение о лицензировании брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293 P970293_ ;
6) "Положение о лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293;
7) "Положение о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293;
8) "Положение о лицензировании Центрального депозитария", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293;
9) "Положение о лицензировании деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан 02 октября 1997 года № 1402 P971402_ .
2. По иным вопросам развития рынка ценных бумаг
1) постановление Правительства Республики Казахстан "О мерах по активизации биржевой торговли ценными бумагами" от 14 декабря 1996 года № 1538 P961538_ ;
2) постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении перечней хозяйствующих субъектов, часть государственного пакета акций которых будет реализована на фондовой бирже" от 31 декабря 1996 года № 1716 P961716_ ;
3) постановление Правительства Республики Казахстан "Об определении величины государственного пакета акций предприятий, вошедших в перечень хозяйствующих субъектов, часть государственного пакета акций которых будет реализована на фондовой бирже" от 06 июня 1997 года № 936 P970936_ ;
4) постановление Правительства Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. № 1716 и от 24 марта 1997 г. № 410" от 17 июня 1997 года № 979 P970979_ ;
5) постановление Правительства Республики Казахстан "О результатах инвестиционного тендера" от 15 ноября 1997 года № 1588 P971588_ ;
6) постановление Правительства Республики Казахстан "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 года № 1716" от 19 декабря 1997 года № 1810 P971810_ ;
7) постановление Правительства Республики Казахстан "О результатах переговоров с победителями инвестиционного тендера по размещению государственных пакетов акций на фондовом рынке" от 21 марта 1998 года № 247 P980247_ ;
8) постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Плана мероприятий по эффективному управлению государственной собственностью" от 19 июня 1998 года № 575 P980575_ ;

9) "Акциялардың мемлекеттік пакетін қор биржасында бастапқы
орналастыру жөнінде инвестициялық банктермен және компаниялармен
жүргізілген келіссөздердің қорытынды кезеңінің нәтижелері туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 29 шілдедегі N 716 қаулысы;
10) "Шаруашылық серіктестіктеріндегі және сенімді басқаруға
берілген акциялардың мемлекеттік пакеттеріндегі мемлекет үлесін
сатудың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1998 жылғы 06 қарашадағы N 1136 қаулысы;
11) "Мемлекетке тиесілі акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдасқан
рыногы арқылы сатудың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы 06 қарашадағы N 1137 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1996 жылғы 17 мамырдағы N 608 қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасындағы
бағалы қағаздар рыногын дамыту
бағдарламасының орындалуы туралы есепке
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі
ұлттық комиссиясының 1996 жылғы сәуірден бастап
1998 жылғы желтоқсанға дейінгі кезеңде қабылдаған нормативтік
құқықтық актілердің
Тізбесі
Ескерту: егер өзгеше көрсетілмесе, нормативтік құқықтық актінің
күшіне ену күні оның Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігінде тіркелген күнмен сәйкес келеді.
1. Бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттік тіркеу, бағалы қағаздар
эмитенттерінің қызметін реттеу және "Акционерлік қоғамдар туралы"
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңын дамыту
мәселелері бойынша
1) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 15 ақпандағы N 18 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында акционерлік қоғамдар акцияларының шығарылымын тіркеудің және қайта тіркеудің тәртібі туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 15 ақпандағы N 93 қаулысы;
"Қазақстан Республикасында акциялардың эмиссиясын тіркеудің, жоюдың және акцияларды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есепті бекітудің тәртібі туралы" Ережені күшіне енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 15 қаңтардағы N 10 қаулысының қабылдануына байланысты күші жойылды;
2) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 29 қарашадағы N 141 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қаңтарда 243-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасында акциялардың эмиссиясын тіркеудің, жоюдың және акцияларды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есепті бекітудің тәртібі туралы ереже";
3) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 20 желтоқсандағы N 156 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 28 ақпанда 263-нөмірмен тіркелген "Облигациялар шығарудың және өтеудің тәртібі туралы ереже";

9) постановление Правительства Республики Казахстан "О результатах заключительного этапа переговоров с инвестиционными банками и компаниями по первичному размещению государственных пакетов акций на фондовых рынках" от 29 июля 1998 года № 716 P980716_ ;
10) постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил продажи доли государства в хозяйственных товариществах и государственных пакетов акций, переданных в доверительное управление" от 06 ноября 1998 года № 1136 P981136_ ;
11) постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил продажи акций, принадлежащих государству, через организованный рынок ценных бумаг " от 06 ноября 1998 года № 1137 P981137_ .
Приложение 2
к Отчету о выполнении Программы
развития рынка ценных бумаг в Республике
Казахстан, утвержденной постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 17 мая 1996 года № 608
Перечень
нормативных правовых актов Национальной комиссии Республики
Казахстан по ценным бумагам, принятых за период с апреля
1996 года по декабрь 1998 года
Примечание: если не указано иное, дата ввода нормативного правового
акта в действие совпадает с датой его регистрации Министерством
юстиции Республики Казахстан.
1. По вопросам государственной регистрации эмиссий ценных бумаг,
регулирования деятельности эмитентов ценных бумаг и в развитие Закона
Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года
1) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений в Положение о порядке регистрации и перерегистрации выпуска акций акционерных обществ в Республике Казахстан, утвержденное постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 февраля 1996 года № 18" от 26 августа 1996 года № 93, введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием постановления Национальной комиссии "О введении в действие Положения "О порядке регистрации, аннулирования эмиссии акций и утверждения отчета об итогах выпуска и размещения акций в Республике Казахстан" от 15 января 1997 года № 10;
2) "Положение о порядке регистрации, аннулирования эмиссии акций и утверждения отчета об итогах выпуска и размещения акций в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 ноября 1996 года № 141 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 января 1997 года за № 243;
3) "Положение о порядке регистрации выпуска и погашения облигаций", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 20 декабря 1996 года № 156 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 28 февраля 1997 года за № 263;

4) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне және Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясына ұсынылатын нысандарды бірегейлендіру туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 10 қаңтардағы N 9 қаулысы;
5) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қаржы жағдайы тұрақсыз, төлем қабілетінсіз және шығындары бар акционерлік қоғамдардың акцияларын мемлекеттік тіркеудің тәртібі туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 28 ақпандағы N 33 қаулысы;
6) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздардың эмиссиясын мемлекеттік тіркеудің жекелеген мәселелерін шешу туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 08 көкектегі N 40 қаулысы;
7) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 27 тамызда 357-нөмірмен тіркелген "Акционерлік қоғамдардың заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қоғамға тиесілі активтерді беру арқылы қатысу тәртібі туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 22 шілдедегі N 106 қаулысы;
8) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 8 қазандағы N 159 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 13 ақпанда 460-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасындағы акционерлік қоғамдардың акцияларын Бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміне тіркеудің және оларға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін берудің тәртібі туралы ереже";
9) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 8 қазандағы N 160 қаулысымен бекітілген және қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін "Қазақстан Республикасындағы акционерлік қоғамдардың акцияларын Бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміне тіркеудің және оларға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін берудің тәртібі туралы ережеге" сәйкестендіру тәртібі";
10) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 8 қазандағы N 161 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпанда 458-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін берудің тәртібі туралы ереже";
11) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 8 қазандағы N 162 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпанда 459-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргізуші субъектілердің облигацияларын Бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміне тіркеудің және оларға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін берудің тәртібі туралы ереже";
12) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 24 қазандағы N 172 қаулысымен бекітілген және қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногындағы эмитенттер қызметтерінің қорытындылары туралы есеп" ведомстволық статистикалық есеп берудің N 1 үлгісін толтыру жөніндегі нұсқаулық";

4) постановление Национальной комиссии "Об унификации форм, представляемых в Министерство юстиции Республики Казахстан в Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам" от 10 января 1997 года № 9, введенное в действие с момента его принятия;
5) постановление Национальной комиссии "О государственной регистрации эмиссии акций акционерных обществ с неустойчивым финансовым состоянием, неплатежеспособностью и убытками" от 28 февраля 1997 года № 33, введенное в действие с момента его принятия;
6) постановление Национальной комиссии "О решении отдельных вопросов государственной регистрации эмиссии ценных бумаг" от 08 апреля 1997 года № 40, введенное в действие с момента его принятия;
7) постановление Национальной комиссии "О порядке участия акционерных обществ в уставном капитале юридических лиц путем передачи принадлежащих обществу активов" от 22 июля 1997 года № 106, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 27 августа 1997 года за № 357;
8) "Положение о порядке регистрации в Государственном реестре ценных бумаг акций акционерных обществ в Республике Казахстан и присвоения им национальных идентификационных номеров", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 08 октября 1997 года № 159 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 февраля 1998 года за № 460;
9) "Порядок приведения национальных идентификационных номеров в соответствие с требованиями "Положения о порядке регистрации в Государственном реестре ценных бумаг акций акционерных обществ в Республике Казахстан и присвоения им национальных идентификационных номеров", утвержденный постановлением Национальной комиссии от 08 октября 1997 года № 160 и введенный в действие с момента его принятия;
10) "Положение о порядке присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 08 октября 1997 года № 161 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 года за № 458;
11) "Положение о порядке регистрации в Государственном реестре ценных бумаг облигаций хозяйствующих субъектов в Республике Казахстан и присвоения им национальных идентификационных номеров", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 08 октября 1997 года № 162 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 года за № 459;
12) "Инструкция по заполнению ведомственной статистической отчетности по форме № 1 "Отчет об итогах деятельности эмитентов на рынке ценных бумаг", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 24 октября 1997 года № 172 и введенная в действие с момента ее принятия;

13) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 наурызда 75-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасында акциялар эмиссияларын тіркеудің, жоюдың және акциялар шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есепті бекітудің тәртібі туралы ережеге өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 6 ақпандағы N 2 қаулысы;
14) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 мамырда 535-нөмірмен тіркелген "Халықаралық облигациялар шығару кезінде ақпараттар беру туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 15 сәуірдегі N 60 қаулысы;
15) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Акционерлік қоғамдардың қаржылық есеп берулері туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 25 мамырдағы N 84 қаулысы;
16) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 29 маусымда 88-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 29 қарашадағы N 141 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында акциялар эмиссияларын тіркеудің, жоюдың және акциялар шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есепті бекітудің тәртібі туралы ережеге өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 24 маусымдағы N 8 қаулысы;
17) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 тамызда 587-нөмірмен тіркелген "Америкалық және әлемдік депозитарлық акцияларды (қолхаттарды) шығару кезінде ақпарат беру туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 31 шілдедегі N 124 қаулысы;
18) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Жекелеген акционерлік қоғамдардың акцияларына ұлттық идентификациялық нөмірлер беру және осындай қоғамдардың акцияларды орналастыру туралы мәліметтер берулері туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 31 шілдедегі N 128 қаулысы;
19) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Акциялар эмиссияларының кейбір түрлеріне ұлттық біріздендіру нөмірлерін берудің уақытша тәртібі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 14 тамыздағы N 144 қаулысы;
20) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкерлігі бар серіктестіктердің облигациялар шығаруы туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 18 қыркүйектегі N 152 қаулысы;
21) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 10 желтоқсанда 656-нөмірмен тіркелген "Акциялардың ірі пакеттерін сатып алудың шарттары туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 26 қазандағы N 182 қаулысы;
22) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 8 желтоқсанда 650-нөмірмен тіркелген "Ашық халықтық қоғамның акцияларын сатып алу туралы хабарлау тәртібі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 3 қарашадағы N 187 қаулысы;

13) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в Положение о порядке регистрации, аннулирования эмиссии акций и утверждения отчета об итогах выпуска и размещения акций в Республике Казахстан" от 06 февраля 1998 года № 2 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 19 марта 1998 года за № 75;
14) постановление Директората Национальной комиссии "О предоставлении информации при выпуске международных облигаций" от 15 апреля 1998 года № 60, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 25 мая 1998 года за № 535;
15) постановление Директората Национальной комиссии "О представлении акционерными обществами финансовой отчетности" от 25 мая 1998 года № 84, введенное в действие с момента его принятия;
16) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в Положение о порядке регистрации, аннулирования эмиссии акций и утверждения отчета об итогах выпуска и размещения акций в Республике Казахстан, утвержденное постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 29 ноября 1996 года № 141" от 24 июня 1998 года № 8, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 29 июня 1998 года за № 88;
17) постановление Директората Национальной комиссии "О предоставлении информации при выпуске американских и глобальных депозитарных акций (расписок)" от 30 июля 1998 года № 124, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 27 августа 1998 года за № 587;
18) постановление Директората Национальной комиссии "О присвоении национальных идентификационных номеров акциям отдельных акционерных обществ и представлении сведений о размещении акций такими обществами" от 31 июля 1998 года № 128, введенное в действие с момента его принятия;
19) постановление Директората Национальной комиссии "О временном порядке присвоения национальных идентификационных номеров некоторым видам эмиссий акций" от 14 августа 1998 года № 144, введенное в действие с момента его принятия;
20) постановление Директората Национальной комиссии "О выпуске облигаций товариществами с ограниченной и дополнительной ответственностью" от 18 сентября 1998 года № 152, введенное в действие с момента его принятия;
21) постановление Директората Национальной комиссии "Об условиях приобретения крупных пакетов акций" от 26 октября 1998 года № 182, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 10 декабря 1998 года за № 656;
22) постановление Директората Национальной комиссии "О порядке информирования о приобретении акций открытого народного акционерного общества" от 03 ноября 1998 года № 187, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 08 декабря 1998 года за № 650;

23) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденд" ұғымын қолдану практикасы туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 9 қарашадағы N 193 қаулысы;
24) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 11 ақпанда 682-нөмірмен тіркелген "Халықаралық облигациялар және АДР шығарудың шарттары туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 20 қарашадағы N 197 қаулысы;
25) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 11 ақпанда 685-нөмірмен тіркелген "Халықаралық облигациялар шығару кезінде ақпараттар беру туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының Директоратының 1998 жылғы 15 сәуірдегі N 60 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 20 қарашадағы N 197-1 қаулысы;
26) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 13 ақпанда 686-нөмірмен тіркелген "Америкалық және әлемдік депозитарлық акцияларды (қолхаттарды) шығару кезінде ақпарат беру туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының Директоратының 1998 жылғы 30 шілдедегі N 124 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 20 қарашадағы N 197-2 қаулысы;
27) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1998 жылғы 14 тамыздағы N 144 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 03 желтоқсандағы N 205 қаулысы;
28) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы заңының 102-бабын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 4 желтоқсандағы N 207 қаулысы;
29) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 11 желтоқсандағы N 210-2 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар эмитенттерінің қызметіне тексерістер жүргізудің тәртібі туралы нұсқаулық".
2. Бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті лицензиялау
және реттеу мәселелері бойынша
1) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногында делдалдық операцияларды жүзеге асыруға екінші деңгейдегі банктерге лицензия беру туралы" Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 12 маусымдағы N 58 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының қаулылары мен нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылған деп тану туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 10 сәуірдегі N 3 қаулысының қабылдануына байланысты күші жойылған;

23) постановление Директората Национальной комиссии "О практике применения понятия "рассчитанный дивиденд по привилегированной акции" от 09 ноября 1998 года № 193, введенное в действие с момента его принятия;
24) постановление Директората Национальной комиссии "Об условиях выпуска международных облигаций и АДР" от 20 ноября 1998 года № 197, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1999 года за № 682;
25) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О предоставлении информации при выпуске международных облигаций" от 15 апреля 1998 года № 60" от 20 ноября 1998 года № 197-1, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1999 года за № 685;
26) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О предоставлении информации при выпуске американских и глобальных депозитарных акций (расписок)" от 30 июля 1998 года № 124" от 20 ноября 1998 года № 197-2, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 февраля 1999 года за № 686;
27) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 14 августа 1998 года № 144" от 03 декабря 1998 года № 205, введенное в действие с момента его принятия;
28) постановление Директората Национальной комиссии "О мерах по реализации статьи 102 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 04 декабря 1998 года № 207, введенное в действие с момента его принятия;
29) "Инструкция о порядке проведения проверок деятельности эмитентов ценных бумаг", утвержденная постановлением Директората Национальной комиссии от 11 декабря 1998 года № 210-2, введенная в действие с момента ее принятия.
2. По вопросам лицензирования и регулирования профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
1) постановление Национальной комиссии "О выдаче банкам второго уровня лицензии на осуществление посреднических операций на рынке ценных бумаг" от 12 июня 1996 года № 58, введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием постановления Национальной комиссии "О признании утратившими силу постановлений и нормативных правовых актов Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" от 10 апреля 1998 года № 3;

2) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Орталық депозитарий акцияларының 49 процентін бағалы қағаздардың кәсіпқой қатысушыларының арасында орналастырудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі мемлекеттік комитетінің, Қазақстан Республикасы Жекешелендіру жөніндегі мемлекеттік комитетінің және Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 06 қыркүйектегі N 98 бірлескен қаулысы;
3) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын қажетті талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 08 қазандағы N 105 қаулысы.
"Бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті лицензиялау туралы" ереженің күшін жойылған деп тану туралы" Ұлттық комиссияның 1995 жылғы 4 мамырдағы N 3 қаулысының және "Бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын қажетті талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 8 қазандағы N 105 қаулысының қабылдануына байланысты Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 8 сәуірдегі N 42 қаулысының күші жойылған;
4) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 22 қазандағы N 118 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 30 желтоқсанда 238-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының есеп беру тәртібі туралы нұсқау";
5) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, ұлттық комиссияның 1996 жылғы 15 қарашадағы N 130 қаулысымен бекітілген "Орталық депозитарийді лицензиялау туралы ереже".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Орталық депозитарийді лицензиялау туралы ереженің" қабылдауына байланысты күші жойылған;
6) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 15 қарашадағы N 130 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиандық қызметті лицензиялау туралы ереже".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиандық қызметті лицензиялау туралы ереженің" қабылдауына байланысты күші жойылған;
7) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 15 қарашадағы N 130 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті лицензиялау туралы ереже".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті лицензиялау туралы ереженің" қабылдауына байланысты күші жойылған;

2) совместное постановление Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации и Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О порядке и условиях размещения 49 процентов акций Центрального депозитария между профессиональными участниками рынка ценных бумаг" от 09 сентября 1996 года № 98, введенное в действие с момента его принятия;
3) постановление Национальной комиссии "О необходимых требованиях при лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг" от 08 октября 1996 года № 105, введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием постановления Национальной комиссии "О признании утратившими силу Положения "О лицензировании профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" от 4 мая 1995 года № 3 и постановления Национальной комиссии "О необходимых требованиях при лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг" от 8 октября 1996 года № 105" от 08 апреля 1997 года № 42;
4) "Инструкция о порядке предоставления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 22 октября 1996 года № 118 и зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 30 декабря 1996 года за № 238;
5) "Положение о лицензировании Центрального депозитария", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 15 ноября 1996 года № 130 и введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием "Положения о лицензировании Центрального депозитария", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293 P970293_ ;
6) "Положение о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 15 ноября 1996 года № 130 и введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием "Положения о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293;
7) "Положение о лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, утвержденное постановлением Национальной комиссии от 15 ноября 1996 года № 130 и введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием "Положения о лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293;

8) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлтты комиссияның 1996 жылғы 15 қарашадағы N 130 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлік және дилерлік қызметті лицензиялау туралы ереже".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлік және дилерлік қызметті лицензиялау туралы ереженің" қабылдауына байланысты күші жойылған;
9) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 19 наурызда 273-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті қоса атқару туралы" Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 153 қаулысы;
10) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 12 наурызда 270-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушыларына қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 28 ақпандағы N 30 қаулысы;
11) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның нысанын бекіту туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 18 көкектегі N 54 қаулысы;
12) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 30 шілдедегі N 112 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының әділет министрлігінде 1997 жылғы 29 тамызда 359-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық тұрақтылық нормативтерін есептеу тәртібі туралы нұсқау".
Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 25 қарашадағы N 17 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін (нормативтерін) есептеудің және қолданудың тәртібі туралы нұсқаулық" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 12 қаңтарда 663-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;
13) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 4 қыркүйектегі 361-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушыларына қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 30 шілдедегі N 113 қаулысы;
14) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қазанда 388-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының өзін-өзі реттейтін ұйымдарының қызметі туралы ереже";
15) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 2 қыркүйектегі N 139 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қазанда 403-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлік және дилерлік қызмет туралы ереже".

8) "Положение о лицензировании брокерской и дилерской деятельности в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 13 декабря 1996 года № 152 и введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием "Положения о лицензировании брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 марта 1997 года № 293;
9) постановление Национальной комиссии "О совмещении профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" от 13 декабря 1996 года № 153, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 19 марта 1997 года за № 273;
10) постановление Национальной комиссии "О требованиях, предъявляемых к профессиональным участникам рынка ценных бумаг" от 28 февраля 1997 года № 30, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 12 марта 1997 года за № 270;
11) постановление Национальной комиссии "Об утверждении формы лицензии на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" от 18 апреля 1997 года № 54, введенное в действие с момента его принятия;
12) "Инструкция о порядке расчета нормативов финансовой устойчивости для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 30 июля 1997 года № 112 и зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 29 августа 1997 года за № 359.
Утратила силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции 12 января 1999 года за № 663 "Инструкции о порядке расчета и применения критериев (нормативов) финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг", утвержденной постановлением Национальной комиссии от 25 ноября 1998 года № 17;
13) постановление Национальной комиссии "О требованиях, предъявляемых к профессиональным участникам рынка ценных бумаг" от 30 июля 1997 года № 113, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 04 сентября 1997 года за № 361;
14) "Положение о деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 22 августа 1997 года № 131 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 года за № 388;
15) "Положение о брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 02 сентября 1997 года № 139 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 16 октября 1997 года за № 403.

Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 20 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидалары" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 12 ақпанда 683-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;
16) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 қыркүйектегі N 152 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қазанда 389-нөмірмен тіркелген "Бағалы рыногы кәсіпқой қатысушыларының өзін-өзі реттейтін ұйымдарының қызметін лицензиялаудың тәртібі туралы ереже";
17) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті қоса атқару туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссияның 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 153 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 03 қазандағы N 156б қаулысы;
18) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 ақпанда 71-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссияның 1997 жылғы 30 шілдедегі N 113 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 11 қарашадағы N 191 қаулысы;
19) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 13 ақпандағы N 26 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының және бағалы қағаздармен саудаластықтарды ұйымдастырушылардың күнделікті және айлық есеп беру тәртібі";
20) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 19 наурыздағы N 42 қаулысы;
21) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 6 тамызда 563-нөмірмен тіркелген "Тіркеушілерге қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 05 маусымдағы N 5 қаулысы;
22) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 маусымда 86-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссияның 1997 жылғы 30 шілдедегі N 113 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 5 маусымдағы N 6 қаулысы;
23) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 6 тамызда 562-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушыларына қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 25 маусымдағы N 9 қаулысы;
24) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Жарғылық капиталдарында мемлекеттік үлес бар эмитенттердің акцияларын ұстаушылардың тізілімін жүргізудің ережелері туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 25 маусымдағы N 93 қаулысы;

Утратило силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции 12 февраля 1999 года за № 683 "Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан", утвержденных постановлением Национальной комиссии от 31 декабря 1998 года № 20;
16) "Положение о порядке лицензирования деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 сентября 1997 года за № 152 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 года за № 389;
17) постановление Национальной комиссии "О внесении дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О совмещении профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" от 13 декабря 1996 года № 153" от 03 октября 1997 года № 156-б, введенное в действие с момента его принятия;
18) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 июля 1997 года № 113" от 11 ноября 1997 года № 191 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 25 февраля 1998 года за № 71;
19) "Порядок представления ежедневной и ежемесячной отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг и организаторами торгов ценными бумагами", утвержденный постановлением Директората Национальной комиссии от 13 февраля 1998 года № 26 и введенный в действие с момента его принятия;
20) постановление Директората Национальной комиссии "О требованиях к документам, предъявляемым для получения лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" от 19 марта 1998 года № 42, введенное в действие с момента его принятия;
21) постановление Национальной комиссии "О требованиях, предъявляемых к регистраторам" от 05 июня 1998 года № 5, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 06 августа 1998 года за № 563;
22) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 июля 1997 года № 113" от 05 июня 1998 года № 6, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 26 июня 1998 года за № 86;
23) постановление Национальной комиссии "О требованиях, предъявляемых к профессиональным участникам рынка ценных бумаг" от 25 июня 1998 года № 9, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 06 августа 1998 года за № 562;
24) постановление Директората Национальной комиссии "О правилах ведения реестров держателей акций эмитентов с государственной долей в уставных капиталах" от 25 июня 1998 года № 93, введенное в действие с момента его принятия;

25) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 24 қазанда 628-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногын жандандыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 14 тамыздағы N 12 қаулысы;
26) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қыркүйекте 607-нөмірмен тіркелген "Тіркеушілерге қойылатын талаптарға енгізілген өзгерістер туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 7 қыркүйектегі N 13 қаулысы;
27) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушыларының жауапкершілігін көтеру туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 10 қыркүйектегі N 148 қаулысы;
28) "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын банктік емес ұйымдарға қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 11 қыркүйектегі N 14 қаулысы.
"Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын банктік емес ұйымдарға қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 11 қыркүйектегі N 14 қаулысының күшін жою туралы" Ұлттық комиссияның 1999 жылғы 23 ақпандағы N 24 қаулысының қабылдануына байланысты күші жойылды;
29) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияны қолдануды ерікті түрде тоқтата тұру тәртібі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 7 қазандағы N 160 қаулысы;
30) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 8 қазандағы N 164 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы дилер міндетін жүзеге асыруға келісімдер жасау үшін ұсыныстама-қорытындылар беру қағидалары"
31) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 12 қазандағы N 15 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 17 наурызда 708-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті лицензиялау қағидалары туралы";
32) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының және бағалы қағаздармен саудаластықтарды ұйымдастырушылардың есеп берушілік тәртібін өзгерту туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 16 қазандағы N 168 қаулысы;
33) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1998 жылғы 16 қазандағы N 168 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 22 қазандағы N 173 қаулысы;

25) постановление Национальной комиссии "О некоторых мерах по активизации организованных рынков ценных бумаг" от 14 августа 1998 года № 12, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 24 октября 1998 года за № 628;
26) постановление Национальной комиссии "Об изменении требований, предъявляемых к регистраторам" от 07 сентября 1998 года № 13, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 21 сентября 1998 года за № 607;
27) постановление Директората Национальной комиссии "О повышении ответственности профессиональных участников рынка ценных бумаг" от 10 сентября 1998 года № 148, введенное в действие с момента его принятия;
28) постановление Национальной комиссии "О требованиях к небанковским организациям, осуществляющим брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" от 11 сентября 1998 года № 14.
Утратило силу в связи с принятием постановления Национальной комиссии "Об отмене постановления Национальной комиссии "О требованиях, к небанковским организациям, осуществляющим брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" от 11 сентября 1998 года № 14" от 23 февраля 1999 года № 24;
29) постановление Директората Национальной комиссии "О порядке добровольного приостановления действий лицензий на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг" от 07 октября 1998 года № 160, введенное в действие с момента его принятия;
30) "Правила выдачи заключений-рекомендаций организациям, осуществляющим брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, для заключения договоров на выполнение функций Первичного дилера на рынке государственных ценных бумаг Республики Казахстан", утвержденные постановлением Директората Национальной комиссии от 08 октября 1998 года № 164 и введенные в действие с момента их принятия;
31) "Правила лицензирования деятельности по производству бланков ценных бумаг", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 12 октября 1998 года № 15 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 17 марта 1999 года за № 708;
32) постановление Директората Национальной комиссии "Об изменении порядка предоставления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг и организаторами торгов ценными бумагами" от 16 октября 1998 года № 168, введенное в действие с момента его принятия;
33) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 16 октября 1998 года № 168" от 22 октября 1998 года № 173, введенное в действие с момента его принятия;

34) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы дилер міндетін жүзеге асыруға келісімдер жасау үшін ұсыныстама-қорытындылар беру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 11 қарашадағы N 194 қаулысы;
35) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 25 қарашадағы N 17 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 12 қаңтарда 663-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қаржы тұрақтылығының өлшемдерін (нормативтерін) есептеудің және қолданудың тәртібі туралы нұсқаулық";
36) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 202 қаулысымен бекітілген "Нақтылы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияларын қолдану тоқтата тұрылған немесе қайтарып алынған жағдайда бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің әрекеттері туралы нұсқаулық";
37) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Ашық акционерлік қоғамдардың ашық және жеке тәсілдермен сатып алынған акцияларының қозғалысына бақылау жасау туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 2 желтоқсандағы N 204 қаулысы;
38) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмиссияларының жай-күйіне мемлекеттік емес бақылау жасау туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 4 желтоқсандағы N 206 қаулысы;
39) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 20 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 12 ақпанда 683-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидалары";
3. Зейнетақы реформасының мәселелері бойынша
1) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 09 қыркүйекте 362-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияның инвестициялық қызметі туралы ереже".
Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидаларының" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашада 642-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;

34) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в Правила выдачи заключений-рекомендаций организациям, осуществляющим брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, для заключения договоров на выполнение функций Первичного дилера на рынке государственных ценных бумаг Республики Казахстан" от 11 ноября 1998 года № 194, введенное в действие с момента его принятия;
35) "Инструкция о порядке расчета и применения критериев (нормативов) финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 25 ноября 1998 года № 17 и зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 12 января 1999 года за № 663;
36) "Инструкция о действиях субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления действия или отзыва лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя", утвержденная постановлением Директората Национальной комиссии от 01 декабря 1998 года № 202 и введенная в действие с момента ее принятия;
37) постановление Директората Национальной комиссии "О контроле за движением акций открытых акционерных обществ, приобретаемых закрытым или частным способами" от 02 декабря 1998 года № 204, введенное в действие с момента его принятия;
38) постановление Директората Национальной комиссии "О негосударственном контроле за состоянием эмиссий негосударственных эмиссионных ценных бумаг" от 04 декабря 1998 года № 206, введенное в действие с момента его принятия;
39) "Правила осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 31 декабря 1998 года № 20 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 12 февраля 1999 года за № 683.
3. По вопросам пенсионной реформы
1) "Положение об инвестиционной деятельности компаний по управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года № 133 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 09 сентября 1997 года за № 362.
Утратило силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции 12 ноября 1998 года за № 642 "Правил осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами", утвержденных постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года № 11;

2) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 9 қыркүйекте 363-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға арналған пруденциялық нормативтер туралы ереже";
3) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 9 қыркүйекте 364-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың басшы лауазымдарына үміткерлерді келісу тәртібі туралы ереже".
Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың басшы қызметкерлері лауазымына кандидатураларды келісу қағидаларының" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашада 643-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;
4) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 10 қыркүйекте 365-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызмет туралы есеп берудің тәртібі және нысандары туралы ереже";
5) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қазанда 402-нөмірмен тіркелген "Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметі туралы ереже".
Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекітілген "Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидалары" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашада 641-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;
6) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қазанда 404-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу кезінде заңды тұлғаларға қойылатын талаптар туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 03 қазандағы N 156а қаулысы";
7) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға бағалы қағаздар рыногында брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 26 наурыздағы N 45 қаулысы;
8) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 10 сәуірдегі N 4 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 шілдеде 541-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы жиналымдары бойынша инвестициялық кірістен зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының комиссиялық сыйақылар есептеу үшін инвестициялық кіріс сомаларын есептеудің тәртібі";

2) "Положение о пруденциальных нормативах для компаний по управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года № 133 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 09 сентября 1997 года за № 363;
3) "Положение о порядке согласования кандидатур на руководящие должности компаний по управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года № 133 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 10 сентября 1997 года за № 364.
Утратило силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции 12 ноября 1998 год за № 643 "Правил согласования кандидатур на должности руководящих работников компаний по управлению пенсионными активами", утвержденных постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года № 11;
4) "Положение о порядке и формах отчетности о деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года № 133 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 10 сентября 1997 года за № 365;
5) "Положение об инвестиционной деятельности Государственного накопительного пенсионного фонда", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года № 133 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 16 октября 1997 года за № 402.
Утратило силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции 12 ноября 1998 года за № 641 "Правил осуществления инвестиционной деятельности Государственным накопительным пенсионным фондом", утвержденных постановлением Национальной комиссии 13 августа 1998 года № 11;
6) постановление Национальной комиссии "О требованиях, предъявляемых к юридическим лицам при получении лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" от 03 октября 1997 года № 156а и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 16 октября 1997 года за № 404;
7) постановление Директората Национальной комиссии "О выдаче компаниям по управлению пенсионными активами лицензий на осуществление брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг" от 26 марта 1998 года № 45, введенное в действие с момента его принятия;
8) "Порядок исчисления суммы инвестиционного дохода для расчета комиссионных вознаграждений компаний по управлению пенсионными активами и накопительными пенсионными фондами от инвестиционного дохода по пенсионным накоплениям", утвержденный постановлением Национальной комиссии от 10 апреля 1998 года № 4 и зарегистрированный Министерством юстиции Республики Казахстан 21 июля 1998 года за № 541;

9) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың есеп берулерінің уақытша тәртібі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 25 мамырдағы N 75 қаулысы;
10) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялар қызметінің кейбір мәселелері туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 25 мамырдағы N 76 қаулысы;
11) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 25 мамырдағы N 88 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың бизнес-жоспарларына қойылатын талаптар";
12) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 26 маусымдағы N 101 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы дилер міндетін жүзеге асыруға келісімдер жасау үшін ұсыныстама-қорытындылар беру қағидалары";
13) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 26 маусымдағы N 102 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың құрылтай құжаттарын ұстау туралы жаднама";
14) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1998 жылғы 25 мамырдағы N 88 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың бизнес-жоспарларына қойылатын талаптарға өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 31 шілдедегі N 30 қаулысы;
15) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1998 жылғы 26 наурыздағы N 45 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 31 шілдедегі N 131 қаулысы;
16)Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашадағы 641-нөмірмен тіркелген "Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидалары";
17) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашадағы 642-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидалары";
18) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашадағы 643-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың басшы қызметкерлері лауазымына кандидатураларды келісу қағидалары";

9) постановление Директората Национальной комиссии "О временном порядке представления отчетности компаниями по управлению пенсионными активами" от 25 мая 1998 года № 75, введенное в действие с момента его принятия;
10) постановление Директората Национальной комиссии "О некоторых вопросах деятельности компаний по управлению пенсионными активами" от 25 мая 1998 года № 76, введенное в действие с момента его принятия;
11) "Требования к бизнес-планам компаний по управлению пенсионными активами", утвержденные постановлением Директората Национальной комиссии от 25 мая 1998 года № 88 и введенные в действие с момента их принятия;
12) "Правила выдачи заключений-рекомендаций компаниям по управлению пенсионными активами для заключения договоров на выполнение функции Первичного дилера на рынке государственных ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденные постановлением Директората Национальной комиссии от 26 июня 1998 года № 101 и введенные в действие с момента их принятия;
13) "Памятка о содержании учредительных документов компаний по управлению пенсионными активами", утвержденная постановлением Директората Национальной комиссии от 26 июня 1998 года № 102 и введенная в действие с момента ее принятия;
14) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений в Требования к бизнес-планам компаний по управлению пенсионными активами, утвержденные постановлением Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 25 мая 1998 года № 88" от 31 июля 1998 года № 130, введенное в действие с момента его принятия;
15) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 26 марта 1998 года № 45" от 31 июля 1998 года № 131, введенное в действие с момента его принятия;
16) "Правила осуществления инвестиционной деятельности Государственными накопительным пенсионным фондом", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года № 11 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за № 641;
17) "Правила осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года № 11 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за № 642;
18) "Правила согласования кандидатур на должности руководящих работников компаний по управлению пенсионными активами", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года № 11 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за № 643;

19) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы дилер міндетін жүзеге асыруға келісімдер жасау үшін ұсыныстама-қорытындылар беру қағидаларына өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 30 қыркүйектегі N 155 қаулысы;
20) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Зейнетақы активтерін қатысуымен Қазақстан Республикасының мемлекеттік халықаралық бағалы қағаздарымен жасалатын мәмілелер туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 05 қазандағы N 158 қаулысы;
21) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Кастодиан-банктердің есеп берушіліктері туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 7 қазандағы N 162 қаулысы;
22) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 14 қаңтарда 665-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың жарғылық капиталы туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 20 қарашадағы N 16 қаулысы;
23) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Зейнетақы активтері есебінен сатып алынған мемлекеттік бағалы қағаздарға есеп жүргізудің уақытша тәртібі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 24 қарашадағы N 198 қаулысы;
24) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1998 жылғы 5 қазандағы N 158 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 02 желтоқсандағы N 203 қаулысы;
25) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Зейнетақы активтері есебінен сатып алынған Қазақстан Республикасының мемлекеттік халықаралық бағалы қағаздарына есеп жүргізудің уақытша тәртібі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 8 желтоқсандағы N 209 қаулысы (Қазақстан Республикасы Еңбек және тұрғындарды әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық зейнетақы агенттігімен келісілген);
26) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қорының және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметінің кейбір шарттары туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 11 желтоқсандағы N 210-1 қаулысы;
27) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 8 қаңтарда 661-нөмірмен тіркелген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 14 желтоқсандағы N 18 қаулысы;
28) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1998 жылғы 7 қазандағы N 162 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 21 желтоқсандағы N 217 қаулысы;

19) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений в Правила выдачи заключений-рекомендаций компаниям по управление пенсионными активами для заключения договоров на выполнение функций Первичного дилера на рынке государственных ценных бумаг Республики Казахстан" от 30 сентября 1998 года № 155, введенное в действие с момента его принятия;
20) постановление Директората Национальной комиссии "О сделках с международными государственными ценными бумагами Республики Казахстан с участием пенсионных активов" от 05 октября 1998 года № 158, введенное в действие с момента его принятия;
21) постановление Директората Национальной комиссии "Об отчетности банков-кастодианов" от 07 октября 1998 года № 162, введенное в действие с момента его принятия;
22) постановление Национальной комиссии "Об уставном капитале компании по управлению пенсионными активами" от 20 ноября 1998 года № 16, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 14 января 1999 года за № 665;
23) постановление Директората Национальной комиссии "О временном порядке учета государственных ценных бумаг, приобретаемых за счет пенсионных активов" от 24 ноября 1998 года № 198, введенное в действие с момента его принятия;
24) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 05 октября 1998 года № 158" от 02 декабря 1998 года № 203, введенное в действие с момента его принятия;
25) постановление Директората Национальной комиссии "О временном порядке учета международных государственных ценных бумаг Республики Казахстан, приобретаемых за счет пенсионных активов" от 08 декабря 1998 года № 209 (согласованное с Национальным пенсионным агентством Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан), введенное в действие с момента его принятия;
26) постановление Директората Национальной комиссии "О некоторых условиях инвестиционной деятельности Государственного накопительного пенсионного фонда и компаний по управлению пенсионными активами" от 11 декабря 1998 года № 210-1, введенное в действие с момента его принятия;
27) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в Правила осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами" от 14 декабря 1998 года № 18, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 08 января 1999 года за № 661;
28) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 07 октября 1998 года № 162" от 21 декабря 1998 года № 217, введенное в действие с момента его принятия;

29) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың құрылтай құжаттарын ұстау туралы жаднамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 21 желтоқсандағы N 218 қаулысы;
4. Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар
даярлау мәселелері бойынша
1) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау жөніндегі тыңдаушыларды аттестациялау туралы" және "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандарды оқытуға рұқсат беру тәртібі туралы" Ережелеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 2 қазандағы N 116 қаулысы.
Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 151 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау жөніндегі курс тыңдаушыларын аттестациялау тәртібі туралы ереженің" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 27 қаңтарда 250-нөмірмен және "Мамандарды бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін оқытуға оқу орталықтарына рұқсат беру тәртібі туралы ереже" 1997 жылғы 27 қаңтарда 252-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;
2) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 151 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 27 қаңтардағы 250-нөмірмен тіркелген "Мамандарды бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін оқытуға оқу орталықтарына рұқсат беру тәртібі туралы ереже";
3) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 151 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 27 қаңтардағы 252-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау жөніндегі курс тыңдаушыларын аттестациялау тәртібі туралы ереже".
Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 2 қыркүйекте N 138 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлаудың, берілген біліктілік куәліктерінің пайдаланылуына бақылау жасаудың, олардың қолданылуын тоқтата тұрудың және қайтарып алудың тәртібі туралы ереже" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 20 қазанда 406-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды;
1) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, "Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 151 қаулысымен бекітілген "Мамандарды бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін оқытуға оқу орталықтарына рұқсат беру тәртібі туралы ережеге" өзгерістер енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 28 ақпандағы N 32 қаулысы.
2) "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссияның қаулылары мен нормативтік актілерінің күші жойылған деп тану туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 10 көкектегі N 3 қаулысының қабылдауына байланысты күші жойылды;
3) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 2 маусымдағы N 80 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 04 тамызда 342-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын оқу орталықтарының ішкі құжаттар айналысын жүргізу тәртібі туралы нұсқау";
4) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 2 қыркүйектегі N 138 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 20 қазанда 406-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлаудың, берілген біліктілік куәліктерінің пайдаланылуына бақылау жасаудың, олардың қолданылуын тоқтата тұрудың және қайтарып алудың тәртібі туралы ереже".
Ұлттық комиссияның 1999 жылғы 23 ақпандағы N 26 қаулысымен бекітілген "Аттестациялық қағидалар" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 1 сәуірдегі 721-нөмірмен тіркелгеннен кейін күшіне енгізілуіне байланысты күші жойылды.

29) постановление Директората Национальной комиссии "О внесении изменения в Памятку о содержании учредительных документов компаний по управлению пенсионными активами" от 21 декабря 1998 года № 218, введенное в действие с момента его принятия.
4. По вопросам подготовки специалистов для работы на рынке
ценных бумаг
1) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в Положения Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "Об аттестации слушателей по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг и "О порядке выдачи разрешения на обучение специалистов для работы на рынке ценных бумаг" от 22 октября 1996 года № 116, введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан 27 января 1997 года за № 250 "Положения об аттестации слушателей по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг" и 27 января 1997 года за № 252 "Положения о порядке выдачи разрешения учебным центрам на обучение специалистов для работы на рынке ценных бумаг", утвержденных постановлением Национальной комиссии от 13 декабря 1996 года № 151;
2) "Положение о порядке выдачи Разрешения учебным центрам на обучение специалистов для работы на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 13 декабря 1996 года № 151 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 27 января 1997 года за № 250;
3) "Положение об аттестации слушателей курсов по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 13 декабря 1996 года № 151 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 27 января 1997 года за № 252.
Утратило силу с введением в действие после регистрации Министерством юстиции 20 октября 1997 года за № 406 "Положения о порядке подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг, контроля за использованием выданных квалификационных свидетельств, приостановления их действия и отзыва", утвержденного постановлением Национальной комиссия от 02 сентября 1997 года № 138;
4) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений в "Положение о порядке выдачи Разрешения учебным центрам на обучение специалистов для работы на рынке ценных бумаг", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 13 декабря 1996 года № 151" от 28 февраля 1997 года № 32 и введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием постановления Национальной комиссии "О признании утратившими силу постановлений и нормативных актов Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" от 10 апреля 1998 года № 3;
5) "Инструкция о порядке ведения внутреннего документооборота учебными центрами, осуществляющими подготовку специалистов для работы на рынке ценных бумаг", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 02 июня 1997 года № 80 и зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 04 августа 1997 года за № 342;
6) "Положение о порядке подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг, контроля за использованием выданных квалификационных свидетельств, приостановления их действия и отзыва", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 02 сентября 1997 года № 138 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 20 октября 1997 года за № 406.
Утратило силу с введением и действие после регистрации Министерством юстиции 01 апреля 1999 года за № 721 "Аттестационных Правил", утвержденных постановлением Национальной комиссии от 23 февраля 1999 года № 26.

5. Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін
лицензиялау және реттеу мәселелері бойынша
1) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 қыркүйектегі N 159 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қазанда 390-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасындағы қор биржаларының қызметін лицензиялаудың тәртібі туралы ереже";
2) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 қыркүйектегі N 152 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қазанда 391-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасындағы биржадан тыс рыноктың баға кесу ұйымдарының қызметін лицензиялаудың тәртібі туралы ереже";
3) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген "Бағалы қағаздармен саудаластықтар ұйымдастырушылардың күнделікті есеп берушілігі туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 27 ақпандағы N 36 қаулысы;
4) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 17 наурызда 707-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидалары".
6. Инвестициялық қорлардың және бағалы қағаздар портфелін
басқарушылардың қызметін лицензиялау және реттеу бойынша
1) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 26 маусымдағы N 90 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 3 қазанда 380-нөмірмен тіркелген "Инвестициялық қорлардың инвестициялық декларацияларына қойылатын талаптар";
2) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 22 шілдедегі N 105 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 28 тамызда 358-нөмірмен тіркелген "Қайта ұйымдастырылған инвестициялық жекешелендіру қорларының жарғылық капиталдарының мөлшерін айқындау тәртібі туралы ереже";
3) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 12 маусымдағы N 7 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 29 маусымда 528-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті лицензиялаудың уақытша ережелері";
4) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 12 маусымдағы N 7 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 29 маусымда 529-нөмірмен тіркелген "Инвестициялық қорлардың қызметін лицензиялаудың уақытша ережелері";
5) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 12 маусымдағы N 7 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 29 маусымда 530-нөмірмен тіркелген "Бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциялық нормативтерді есептеудің және қолданудың тәртібі туралы уақытша нұсқаулық".

5. По вопросам лицензирования и регулирования деятельности
организаторов торгов с ценными бумагами
1) "Положение о порядке лицензирования деятельности фондовых бирж в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 сентября 1997 года № 152 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 года за № 390;
2) "Положение о порядке лицензирования деятельности котировочных организаций внебиржевого рынка в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 сентября 1997 года № 152 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 года за № 391;
3) постановление Директората Национальной комиссии "О ежедневной отчетности организаторов торгов ценными бумагами" от 27 февраля 1998 года № 36 и введенное в действие с момента его принятия;
4) "Правила осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 23 декабря 1998 года № 19 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 17 марта 1999 года за № 707.
6. По вопросам лицензирования и регулирования деятельности
инвестиционных фондов и управляющих портфелями ценных бумаг
1) "Требования, предъявляемые к инвестиционным декларациям инвестиционных фондов", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 26 июня 1997 года № 90 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 03 октября 1997 года за № 380;
2) "Положение о порядке определения величины уставного капитала преобразуемых инвестиционных приватизационных фондов", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 22 июля 1997 года № 105 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 28 августа 1997 года за № 358;
3) "Временные Правила лицензирования деятельности по управлению портфелем ценных бумаг", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 12 июня 1998 года № 7 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 29 июня 1998 года за № 528;
4) "Временные Правила лицензирования деятельности инвестиционных фондов", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 12 июня 1998 года № 7 и зарегистрированные Министерством юстиции Республики Казахстан 29 июня 1998 года за № 529;
5) "Временная Инструкция о порядке расчета и применения пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих деятельность по управлению портфелем ценных бумаг", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 12 июня 1998 года № 7 и зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 29 июня 1998 года за № 530;

7. Басқа мәселелер бойынша
1) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 8 сәуірдегі N 31 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногындағы қаржы тәуекелдерін сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру компанияларына қойылатын талаптар";
2) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 23 сәуірдегі N 36/1 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының әділет министрлігінде 1996 жылғы 27 шілдеде 189-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының Төрелік алқасы туралы ереже";
3) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 2 сәуірдегі N 40 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 23 тамызда 194-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының тексерістер жүргізу тәртібі туралы нұсқаулық";
4) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 12 мамырдағы N 47 қаулысымен бекітілген "Заңды және жеке тұлғалардан жекелеген төлем түрлерін алудың тәртібі және мөлшері туралы ереже".
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының қаулылары мен нормативтік актілерінің күші жойылған деп тану туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 10 сәуірдегі N 3 қаулысының қабылдауына байланысты күші жойылды;
5) Ұлттық комиссияның 1996 жылғы 17 мамырдағы N 53 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының әділет министрлігінде 1996 жылғы 14 тамызда 192-нөмірмен тіркелген "Басқа мемлекеттердің эмитенттері шығарған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жіберу туралы ереже";
6) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 10 қаңтардағы N 7 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 28 ақпанда 265-нөмірмен тіркелген "Сараптау кеңесі туралы ереже".
"Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының жанындағы Сараптау кеңесі туралы ережені бекіту туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1999 жылғы 31 наурыздағы N 269 қаулысының қабылдануына байланысты күші жойылды;
7) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 21 ақпанда 44-нөмірмен тіркелген "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының тексерістер жүргізу тәртібі туралы нұсқаулыққа" өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 21 ақпандағы N 24 қаулысы;
8) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген Ұлттық комиссия Директоратының "Акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталдарындағы мемлекеттік үлесті" мөлшерін салыстырып тексеру" 1998 жылғы 25 маусымдағы N 94 қаулысы;

7. По прочим вопросам
1) "Требования к страховым компаниям, осуществляющим страхование финансовых рисков на рынке ценных бумаг", утвержденные постановлением Национальной комиссии от 08 апреля 1996 года № 31 и введенные в действие с момента их принятия;
2) "Положение об Арбитражной коллегии Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 23 апреля 1996 года № 36/1 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 27 июля 1996 года за № 189;
3) "Инструкция о порядке проведения проверок Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам", утвержденная постановлением Национальной комиссии от 25 апреля 1996 года № 40 и зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 23 августа 1996 года за № 194;
4) "Положение о порядке и размерах взимания отдельных видов плат с юридических и физических лиц", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 12 мая 1996 года № 47 и введенное в действие с момента его принятия.
Утратило силу с принятием постановления Национальной комиссии "О признании утратившими силу постановлений и нормативных правовых актов Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" от 10 апреля 1998 года № 3;
5) "Положение о допуске к обращению на территории Республики Казахстан ценных бумаг, выпущенных эмитентами других государств", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 17 мая 1996 года № 53 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 14 августа 1996 года за № 192;
6) "Положение об Экспертном совете", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 10 января 1997 года № 7 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 28 февраля 1997 года за № 265.
Утратило силу с принятием постановления Директората Национальной комиссии "Об утверждении Положения об Экспертном совете при Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам и его состава" от 31 марта 1999 года № 269;
6) постановление Национальной комиссии "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию "О порядке проведения проверок Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам" от 21 февраля 1997 года № 24, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 27 мая 1997 года за № 44;
7) постановление Директората Национальной комиссии "О проведении сверки размеров государственных долей в уставных капиталах акционерных обществ" от 25 июня 1998 года № 94, введенное в действие с момента его принятия;
8) "Инструкция о ведении Государственного реестра лицензий и разрешений на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг", утвержденная постановлением Директората Национальной комиссии от 26 июня 1998 года № 103 и введенная в действие с момента ее принятия;

9) қабылданған сәттен бастап күшіне енгізілген, Ұлттық комиссия
Директоратының 1998 жылғы 26 маусымдағы N 103 қаулысымен бекітілген
"Бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиялар
мен рұқсаттардың мемлекеттік тізілімін жүргізу жөніндегі нұсқаулық";
10) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 9
ақпанда 680-нөмірмен тіркелген ""Аффилиирленген тұлға" ұғымын қолданудың
практикасы туралы" Ұлттық комиссия; Директоратының 1998 жылғы 26 қазандағы
N 181 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1999 жылғы 27 мамырдағы
N 658 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының 1999-2000 жылдарға арналған
бағалы қағаздар рыногын дамыту
Бағдарламасы
Кіріспе
Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногын дамытудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасын Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі шаралар жоспарының 3.3.3.6-тармағына сәйкес әзірледі. Бағдарламаның негізгі ережелері 1999 жылғы 12 мамырда Экономикалық саясат жөніндегі кеңестің отырысында талқыланды және сонда мақұлданды.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 17 мамырдағы N 608 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар рыногын дамытудың бұрынғы бағдарламасымен сабақтастық принципіне сүйеніп, бұрынғы Бағдарламаны іске асыру барысында анықталған проблемаларды ескере отырып жасалды.
Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногының 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасында Оңтүстік-Шығыс Азиядағы қаржы дағдарысына (кейіннен дамушы рыноктардың ғаламдық қаржы дағдарысына (emerging marketr) ұласқан) әкеп соққан себептері талдаудың тұжырымдары ескерілді, олардың ішінде бағалы қағаздар рыногына тікелей қатысты мыналарды айрықша атап көрсету қажет:
1. Мыналардан:
- нақты экономика қажеттілігіне пропорциональды емес және оның жылжымайтын мүлік және капитал рыноктары сияқты алыпсатарлық секторларына бағытталған несиелік даурықпадан;
- бағалы қағаздардың артықшылықты алып-сатарлық сипатынан;
- капиталды жеткілікті түрде тиімді пайдаланбаудан;
- бағалы қағаздар рыногындағы шетелдік қатысушылардың тым жоғары үлесінен туындайтын шетелдік капиталдың ағымына бағдар ұстау.
2. Инвесторлардың өте төмен дәрежеде қорғалуы, оның ішінде:
- ақпарат ашудың деңгейі;
- корпоративтік басқарудың тиімсіз рәсімдері.
3. Банктік несиеге біржақты бағдар ұстау және борыштық бағалы қағаздар рыногының жеткіліксіз дамуы.
Көптеген сарапшылардың пікірінше аталған себептер мынадай тұрғыда пайда болды: ауқымды капитал ағымына арналған ортаның жеткіліксіз дамуы (әлсіз корпоративтік басқару, бірдей емес реттеу және қадағалау, сондай-ақ әлсіз фискальды саясат және капитал ағымын тазалау) несиелік даурықпаға әкелді. Болып отырған құрылымдық жетімсіздіктер осы даурықпаны бекітті және оның жылжымайтын мүлік рыногы сияқты өтімсіз (сатылмайтын) секторы бағытына әкелді. Қатаң айырбас бағамына қатысты режим жағдайындағы капитал ағымы макроэкономикалық деңгейде, тазалау болмаған кезде, ақша агрегаттарының өсуіне әкелді. Бұл өз кезегінде экономикалық қызметті, инфляциялық болжамды және нақты айырбас бағамын сусындатты. Сонымен қатар шығынды өтімділік тағы да рынокқа бағыт алды және осы "сабын көпіршігінің" өсуіне әкеп соқты. Несиелік даурықпа, капиталды тиімсіз пайдалану, әлсіз монетарлық саясат және капитал ағымнан туындаған активтер бағасының "сабын көпіршігі" ұлттық валютамен көрсетілген экономиканың өсуіне әкелді. Бұл ретте капиталдың кенеттен болған кері ағысынан макроэкономиканың тәуелділігі өсті. Бұл шеңбер "триггер" (қандай да болмасын сыртқы серпу) оқиғасы болғанға дейін созылды және инвесторлар өздерінің рынок жөніндегі портфельдерін қайта қарай бастады (елдер бойынша да - активтер бойынша да). Дегенмен осы кезеңде макроэкономика осы соққыны тойтаруға қабілетсіз болды, сөйтіп, дағдарыс басталды.

9) постановление Директората Национальной комиссии "О практике применения понятия "аффилиированное лицо" от 26 октября 1998 года № 181, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 09 февраля 1999 года за № 680.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 1999 года № 658
Программа
развития рынка ценных бумаг
Республики Казахстан на 1999-2000 годы
Введение
Программа развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 1999- 2000 годы разработана Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам в соответствии с пунктом 3.3.3.6 Плана мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1999-2000 годы утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года № 119. Основные положения Программы обсуждены 12 мая 1999 года на заседании Совета по экономической политике и одобрены им.
Программа сформирована исходя из принципа преемственности с предыдущей Программой развития рынка ценных бумаг в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 1996 года № 608, с учетом проблем, выявленных в ходе реализации предыдущей Программы. В Программе развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 19982000 годы учтены выводы из анализа причин, повлекших за собой финансовый кризис в Юго- Восточной Азии (который позднее перерос в глобальный финансовый кризис развивающихся рынков ("emerging маrкеts")), среди которых особо необходимо выделить следующие, непосредственно относящиеся к рынку ценных бумаг:
1. Ориентация на приток иностранного капитала, генерирующая:
- кредитный бум, непропорциональный реальным потребностям экономики и ориентированный на такие ее спекулятивные секторы как рынки недвижимости и капитала;
- преимущественно спекулятивный характер рынка ценных бумаг;
- недостаточно эффективное использование капитала;
- слишком высокую долю участия иностранных участников на рынке ценных бумаг.
2. Слабая степень защиты инвесторов, в частности:
- недостаточный уровень раскрытия информации;
- неэффективные процедуры корпоративного управления.
3. Односторонняя ориентация на банковский кредит и недостаточно развитый рынок долговых ценных бумаг.
По мнению многих групп экспертов указанные причины проявлялись следующим образом: недостаточно развитая среда для притока глобального капитала (слабое корпоративное управление, неадекватные регулирование и надзор, а также слабые фискальная политика и стерилизация притока капитала) приводили к кредитному буму. Существующие структурные недостатки закрепляли этот бум и приводили к его направлению в неликвидные секторы типа рынка недвижимости. На макроэкономическом уровне приток капитала в условиях режима относительно жесткого обменного курса, при отсутствии стерилизации, приводил к росту денежных агрегатов. В свою очередь, это питало экономическую деятельность, инфляционные ожидания и рост реального обменного курса. Более того, избыточная ликвидность опять же направлялась на рынки и приводила к росту этого "мыльного пузыря". Кредитный бум, неэффективное использование капитала, слабая монетарная политика и "мыльный пузырь" цен на активы, порожденный притоком капитала, вели к росту экономики, выраженному в национальной валюте. При этом значительно возрастала и зависимость макроэкономики от внезапного оттока капитала. Этот порочный круг продолжался до тех пор, пока не происходило событие- "триггер" (какой-либо внешний толчок), и инвесторы начинали пересматривать свои портфели по рынкам (как по странам, так и по активам). Однако на этой стадии макроэкономическая политика уже была неспособна компенсировать данный удар, и начинался кризис.

1. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногын дамытудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі "Бағдарлама" деп аталады) оның барлық қатысушылары - эмитенттерге, кәсіпқой қатысушыларға, инфрақұрылымның субъектілеріне, инвесторларға қатысты мемлекеттің прагматикалық және ойластырылған саясатын қалыптастыруға бағытталған.
Бағдарлама бағалы қағаздар рыногын жандандыру және оның көлемін ұлғайту қара бастың қамы болып табылмайды дегенге сүйенеді. Алыпсатарлық рыноктар құрған көптеген дамушы елдер жіберген, банктік жүйелердің дағдарысымен күшейтілетін күйзелісі жалпы экономикалық дағдарысқа әкеп соғатын қателерді қайталамау керек. Қалыптасқан жағдаят ішкі бағалы қағаздар рыногын қалыптастырудағы шетелдік портфельдік инвестициялардың рөлін қайта қарауға әкеп соғады. Енді әлемдік алыпсатарлықты құрайтын капитал ағымын және оның инвестициялық бөлігін шектеуге тура келеді. Тиісінше ішкі бағалы қағаздар рыногының, ең алдымен ішкі инвесторлардың мүмкіндіктеріне пропорциональды халықаралық капиталдың қатысуына шектеуді қатаң сақтау керек.
Бағдарламаның мақсаты: бағалы қағаздар рыногын нақты экономикаға портфельдік инвестициялар тарту мақсатында қажетті жағдайлар жасай отырып ішкі жинақ ақшаларды және әлеуетті шетелдік инвесторлардың қаражатын жұмылдырудың және қайта бөлудің аса тиімді механизмі ретінде жүргізу. Бағдарламаны жүзеге асыру барысында бағалы қағаздарға жеткілікті сұранысты туғызу үшін де және оған тиісті бағалы қағаздарға ұсынысты туғызу үшін де жағдайлар жасалу керек. Бағалы қағаздарға сұранысты ұстап тұру да және өсіру де бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтары және заңмен қорғалатын мүдделерін, әсіресе төлем тәртібін (бағалы қағаздар бойынша кірістерді төлеу және оларды өтеу шарттары), корпоративтік басқару нормаларын және тиісті ақпарат ашу деңгейін сақтау бөлігінде эмитенттердің қатаң сақтаулары арқылы қамтамасыз етілуі керек.
Бағдарламаның міндеттері мыналар болып табылады:
1. Ішкі ақша жинақтарын және инвестицияларды көбейту үшін ұжымдық инвестиция нысандарын дамытуға және шетелдік айла-шарғылы инвесторларды азайтуға негізі тірек жасай отырып қажетті жағдайлар туғызу.
2. Шаруашылық жүргізуші субъектілерді капитал тарту үшін бағалы қағаздар рыногына шығуға ынталандыратын және итермелейтін механизмдерді енгізу.
3. Инвесторлардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін эмитенттердің сақтауын мемлекеттік және мемлекеттік емес қадағалау жүйесін дамыту, сондай-ақ оларды заң бұзғандары үшін жазалаудың пәрменді жүйесін құру.
Сонымен, Бағдарламаны орындаудың тиімділігін бағалау үшін бағалы қағаздар рыногындағы мәмілелер көлемінің көрсеткіші де емес және оның рыноктік капиталдандырылуы да емес, қор рыногының негізгі құралдары - акциялар мен мемлекеттік емес облигациялардың қосымша шығарылымы арқылы республика экономикасына тартылған қаражат мөлшері қолданылады. Бұл ретте қор рыногының бастапқы кезеңінде оның шұғыл тербелістерін болдырмау мақсатында мемлекет бағалы қағаздарға сұраныс пен ұсынысты теңестіру үшін ондағы бар әсер ету тұтқаларын пайдаланады.

1. Цели и задачи программы
Программа развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 1999-2000 годы (далее именуемая "Программа") направлена на формирование прагматичной и последовательной политики государства по отношению ко всем его участникам-эмитентам, профессиональным участникам, субъектам инфраструктуры, инвесторам.
Программа исходит из того, что активизация рынка ценных бумаг и увеличение его объемов не являются самоцелью. Необходимо избежать ошибок, совершенных многими развивающимися странами, создавшими спекулятивные рынки, неизбежные крахи которых, усиливающиеся кризисами банковских систем, приводят к общему кризису экономик. Сложившаяся ситуация влечет за собой пересмотр роли иностранных портфельных инвестиций в формировании внутреннего рынка ценных бумаг. Следует разграничивать спекулятивную составляющую мирового потока капитала и его инвестиционную часть. Соответственно, необходимо строго соблюдать лимиты участия международного капитала, пропорциональные возможностям внутреннего рынка ценных бумаг и, в первую очередь, внутренних инвесторов.
Цели Программы. Задействовать рынок ценных бумаг как эффективный механизм мобилизации и перераспределения внутренних сбережений и средств потенциальных иностранных инвесторов с созданием необходимых условий для привлечения портфельных инвестиций в реальную экономику. Создать условия как для возникновения достаточного спроса на ценные бумаги, так и для возникновения соответствующего ему предложения ценных бумаг. Поддерживать и стимулировать спрос на ценные бумаги путем обеспечения строгого соблюдения эмитентами прав и охраняемых законов инвесторов на рынке ценных бумаг, особенно в части соблюдения условий выплат доходов по ценным бумагам и их погашения, норм корпоративного управления и надлежащего уровня раскрытия информации.
Задачами Программы являются:
1. Создание необходимых условий для увеличения внутренних сбережений и инвестиций с основным упором на развитие коллективных форм инвестирования и минимизацию зависимости от иностранных спекулятивных инвесторов.
2. Внедрение механизмов, стимулирующих и подталкивающих выход хозяйствующих субъектов на рынок ценных бумаг для привлечения капитала.
3. Развитие систем государственного и негосударственного надзора за соблюдением эмитентами прав и охраняемых законом интересов инвесторов, а также создание действенной системы наказаний за их нарушение.
Таким образом, для оценки эффективности выполнения Программы наряду с показателями объемов сделок на рынке ценных бумаг и его рыночной капитализации будет использоваться такой показатель, как размер средств, привлеченных в экономику республики через дополнительный выпуск основных инструментов фондового рынка - акций и негосударственных облигации. При этом на начальной стадии активизации фондового рынка, в целях недопущения его резких колебаний государство будет использовать имеющиеся у него рычаги воздействия для сбалансирования спроса на ценные бумаги и их предложения

2. Бағдарламаның негізгі бағыттары
2.1. Инвесторларға қатысты саясат
2.1.1. Ішкі институционалдық инвесторларды дамыту
Қазақстан халқының инвестициялық әлеуеті айтарлықтай жоғары. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің айырбастау пункттерінің шетелдік валютаны нетто-сату туралы және қолма-қол шетелдік валютаның әкелем-әкетілім сальдосы туралы және өзге де мәліметтер статистикасына негізделген әртүрлі сараптама бағалар бойынша тұрғындардың жасырын жинақ ақшаларының көлемі үш миллиард АҚШ долларын құрайды (салыстыру үшін - жеке тұлғалардың қазақстандық екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерінің көлемі 1999 жылдың 01 көкегіне 30,7 миллиард теңгені құрайды (осы күнге биржалық бағам бойынша 348 миллион АҚШ долларына баланды). Едәуір ақша сомасын тартатын жасырын ақша "пирамидаларымен" үнемі болып жүрген айғай-шулар тұрғындарда жасырын жинақ ақша бар екендігінің және тұрғындар оларды инвестициялауға даяр екендігінің жанама растамасы болып табылады.
Қазақстан азаматтарының жинақталған ақшалары қор рыногының механизмдері арқылы ел экономикасына бағытталатындай жағдайлар жасау қажет. Белгіленген табысы бар құралға салынған салымға қарағанда инвестицияға бастапқы кезде аса жоғары тәуекел деңгейі тән болады, ал тұрғындардың қажетті білім деңгейі жоқ болса, білікті емес инвесторлардың ақшаларын қор рыногындағы ықтимал жоғалтудан жоғары дәрежеде қорғайтын механизмдері құру керек. Инвестициялық қорлар және олардың басқарушылары осындай механизмдерге аса бейім болып келеді, олар:
- арнаулы заңдардың нормаларына сәйкес құрылады және жұмыс істейді;
- білікті қызметкерлері болады;
- тәуекелдерді түрлендіру принципінің негізінде инвестициялауды жүзеге асырады;
- мемлекет айқындаған шектерде жұмыс істейді және реттеуші органның қадағалауында болады.
Инвестициялық қорларды қалыптастыру үшін Бағдарламаны жүзеге асыру барысында инвестициялық қорларды құруға және дамытуға кедергі жасайтын заң нормалары жойылады. Оның ішінде қабылданған екі жылғы уақыттан бері нақты нәтижелер бермеген "Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңы толық қайта қаралады, сондай-ақ инвестициялық қорларға және олардың салымшыларына (акционерлеріне) салық салуды оңтайландыру мақсатында салық туралы заңдар жаңартылады. Сонымен қатар біріншіден, инвестициялық қорлардың акцияларын (пайларын) сатып алу және сату (қордың өзі де және үшінші тұлғаларға да) жөніндегі операциялар аса қарапайым және тұрғындар үшін жалпы рұқсат етуге, екіншіден, трансакциялық шығындарды қордың өзі қысқартуға мүмкіндік тудыратын инвестициялық қорлардың акцияларын (пайларын) орналастыру және сол бойынша құқықтардың өту жүйесін құру жөніндегі ұйымдық-техникалық шаралар кешені қабылданады. Инвестициялық қорлардың өндірісін дамытуға арналған шығындарды төмендету мақсатында инвестициялық активтерді басқару үшін компаниялардың мамандандырылған басқарушыларының қызметтерімен қатар зейнетақы басқару жөніндегі компаниялардың (инвестициялық портфельдерді басқаруда аса көп тәжірибе жинақтаған), сондай-ақ осы үшін және мүдделер қақтығысын болдырмау мақсатында заңды тұлғалар құратын ірі брокерлік-дилерлік ұйымдардың қызметтері пайдаланылады.
Сонымен бір мезгілде білікті емес инвесторлардың осы қорларға салған салымдарын қорғауды қамтамасыз етуге барынша мүмкіндік жасайтын, инвестициялық қорлардың қызметін мемлекеттік реттеу шаралары әзірленеді және енгізіледі.
Институционалдық инвесторлар ретіндегі екінші деңгейдегі банктердің қызметтерін жандандыру жөніндегі шаралар қабылданады. Қазақстанның қаржы жүйесін дамыту процесінде банктер өздеріне ресурстардың аса үлкен көлемін шоғырландырғандықтан, олардың потенциалы қор рыногын дамытудың катализаторы ретінде қолданылады. Оның ішінде, екінші деңгейдегі банктерге өз активтерін мемлекеттік емес облигацияларға оңтайлы сапада инвестициялауға рұқсат етілді.
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында қазіргі уақытта бағалы қағаздар рыногында қандай да болмасын белгілі рөл атқармайтын сақтандыру ұйымдарына ерекше назар аударылады. Ең алдымен сақтандыру ұйымдарын капиталдандыру жөніндегі және оларды құруды және қызметін қадағалауды күшейту жөніндегі шаралар қабылданады және қазақстандық сақтандыру ұйымдарын ірі қаржы институттары ретінде дамытуға кедергі жасайтын мәселелер бір мезгілде шешіледі. Сақтандыру ұйымдарының жеке тұлғаларды жинақтаушылық сақтандыру жөніндегі қызмет көрсетуі ынталандырылады (оның ішінде сақтандырылған тұлғаға оған зейнетақы жасына жеткенше өмірінің ұзақтығына қарамастан мерзімді сомалар (аннуитеттерді) төлеу көзделетін зейнетақылық сақтандыру бойынша). Сақтандыру ұйымдарының бағалы қағаздар рыногында институционалдық инвестор ретіндегі белсенділігін арттыру мақсатында оларға зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға қатысты қолданылатын нормаларға жақын нормалар қолданылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорларын институционалдық инвестор ретінде, ең алдымен тек қана міндетті ғана емес, сонымен бірге ерікті зейнетақы салымдарын шоғырландыратын институттар ретінде одан әрі дамыту жөніндегі шаралар қабылданады. Мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық потенциалын арттыру мақсатында Бағдарламаны жүзеге асыру барысында зейнетақы активтерінің жалпы көлеміндегі Мемлекеттік зейнетақы активтерінің үлесі біртіндеп қысқарады. Сонымен қатар ел азаматтарының зейнетақы салымдарын қорғау дәрежесін көтеретін шаралар жүзеге асырылады.
Брокерлік-дилерлік ұйымдардың ұжымдық инвестициялау жүйесін қолданғысы келмейтін және жеке сипатты қызметті қажет деп санайтын кәсіби емес инвесторлардың бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметі қолдау табады.

2. Основные направления программы
2.1. Политика по отношению к инвесторам
2.1.1. Развитие внутренних институциональных инвесторов
Инвестиционный потенциал населения Казахстана достаточно высок. По различным экспертным оценкам, основывающимся на статистике Национального Банка Республики Казахстан о нетто-продажах иностранной валюты обменными пунктами и о сальдо ввоза-вывоза наличной иностранной валюты и иных данных, объем скрытых накоплений населения составляет от одного до трех миллиардов долларов США (для сравнения - объем депозитов физических лиц в казахстанских банках второго уровня составляет на 01 апреля 1999 года около 30,7 миллиардов тенге (эквивалент около 348 миллионов долларов США по биржевому курсу на данную дату). Косвенным подтверждением того, что у населения есть скрытые накопления и что население готово их инвестировать, являются постоянно вспыхивающие скандалы с подпольными финансовыми "пирамидами", привлекающими значительные суммы денег.
Необходимо создать условия для того, чтобы деньги, накопленные гражданами Казахстана могли бы направлены в экономику страны. Поскольку инвестициям в акции, в отличие от вложений в долговые финансовые инструменты, изначально присущ более высокий уровень риска, а население не обладает необходимым уровнем знаний, необходимо создание механизмов, максимально защищающих деньги неквалифицированных инвесторов от возможных потерь на фондовом рынке. Наиболее адекватным из таких механизмов является институт инвестиционных фондов и их управляющих, которые:
- создаются и действуют в соответствии нормами специального законодательства;
- обладают квалифицированным персоналом;
- осуществляют инвестирование на основе принципа диверсификации рисков;
- работают в определенных государством пределах и находятся под надзором регулирующего органа.
Для становления инвестиционных фондов в ходе реализации Программы будут устранены законодательные нормы, препятствующие созданию и развитию инвестиционных фондов. В частности, будет полностью пересмотрен Закон Республики Казахстан "Об инвестиционных фондах в Республике Казахстан", не принесший за два года своего существования практических результатов, а также модернизировано налоговое законодательство в целях оптимизации налогообложения инвестиционных фондов и их вкладчиков (акционеров). Кроме того, будет предпринят комплекс организационно-технических мер по созданию системы размещения акций (паев) инвестиционных фондов и перехода прав собственности по ним, которая позволяла бы, во-первых, сделать максимально простыми и общедоступными для населения операции по покупке и продаже (как самому фонду, так и третьему лицу) акций (паев) инвестиционных фондов, а, во-вторых, сократить трансакционные издержки самим фондам. В целях минимизации затрат на развитие индустрии инвестиционных фондов для управления активами инвестиционных фондов наряду с услугами специализированных управляющих компаний будут использоваться услуги компании по управлению пенсионными активами (накопивших наибольший опыт управления инвестиционными портфелями), а также, возможно, крупнейших брокерско-дилерских организаций.
Одновременно будут разработаны и внедрены меры государственного регулирования деятельности инвестиционных фондов, которые в максимальной степени позволят обеспечить защиту вкладов неквалифицированных инвесторов в данные фонды.
Будут предприняты меры по активизации деятельности банков второго уровня в качестве институциональных инвесторов. Исходя из того, что в процессе развития финансовой системы Казахстана банки сконцентрировали у себя наибольший объем ресурсов, их потенциал будет использован как катализатор развития фондового рынка.
В ходе реализации Программы особое внимание будет уделено страховым организациям, в настоящее время не играющим на рынке ценных бумаг какой-либо заметной роли. В первую очередь будут предприняты меры по повышению уровня капитализации страховых организаций и усилению надзора за их созданием и деятельностью, и одновременно решены вопросы, препятствующие развитию казахстанских страховых организаций в качестве полноценных и крупных финансовых институтов. Будет стимулироваться оказание страховыми организациями услуг по накопительному страхованию физических лиц (в том числе по пенсионному страхованию, предусматривающему выплату периодических сумм (аннуитетов) застрахованному лицу по достижении им пенсионного возраста вне зависимости от продолжительности его жизни). В целях же повышения активности страховых организаций на рынке ценных бумаг в качестве институциональных инвесторов к ним будут применены нормы, близкие к тем, которые используются по отношению к компаниям по управлению пенсионными активами.
Будут предприняты меры по дальнейшему развитию накопительных пенсионных фондов как институциональных инвесторов, прежде всего как институтов, аккумулирующих не только обязательные, но и добровольные пенсионные накопления. Инвестиционный потенциал негосударственных накопительных пенсионных фондов в ходе реализации Программы будет последовательно повышаться за счет сокращения доли Государственного накопительного пенсионного фонда в общем объеме пенсионных активов. Будут также осуществлены мероприятия, повышающие степень защищенности пенсионных накоплений граждан страны.
Будет поддерживаться деятельность брокерско-дилерских организаций по управлению портфелем ценных бумаг тех непрофессиональных инвесторов, которые не захотят использовать систему коллективного инвестирования и предпочтут услуги индивидуального характера.

2.1.2. Шетелдік портфельдік инвесторлардың қызметін реттеу
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында Қазақстанда қор рыногы арқылы шетелдік инвестицияның едәуір көлемін тартуға және сонымен қатар ішкі қаржы рыногын дағдарыстық оқиғалар жағдайында олардан аса жоғары ықтимал дәрежеде сақтандыруға мүмкіндік жасайтын, шетелдік портфельдік инвесторларға қатысты жаңа, аса прагматикалық саясатты жүзеге асыру басталады. Осы мақсаттарда шетелдік инвестициялар алып-сатарлық емес, инвестициялық бөлікті иеленетін жағдайларды құру жөніндегі мәселелер зерделенеді. Бұл ретте шетелдік портфельдік инвесторлар қолда бар мүмкіндіктердің барлық спекторын және Қазақстан Республикасының аумағындағы олардың қызметін жүзеге асыруға кепілдіктерді сақтайды.
2.2. Эмитенттерге қатысты саясат
2.2.1. Инвестициялардың мемлекеттік емес бағалы қағаздарға
тартымдылығын көтеру
Отандық инвесторлардың мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алуға онша мүдделі болмауының бірнеше себептері бар:
1) эмитенттердің өздері шығарған бағалы қағаздар бойынша және оларға өтеу бойынша кірістерді есептеу жөнінде тәртібі жоқ;
2) кооперативтік басқару нормаларының сақталуына тиісті бақылау мен оларды бұзғандық үшін нақты жаза қолданылатын жүйе жоқ. Эмитенттер акционерлердің жалпы жиналысын шақырудың және өткізудің нормаларын және шешімдер қабылдаудың және ресімдеудің ережелерін бұзады;
3) эмитенттер қызметінің "айқындылығы" жоқ.
Сонымен қатар, эмитенттердің аталған нормаларды сақтауына бақылау жасау (мемлекеттік болсын және мемлекеттік емес болсын) қиын: мемлекет бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органы арқылы эмитентке әсер етудің нақты тетіктерін иеленбеген, ал ұсақ акционерлер эмитент-ұйымдар дауыс беру құқығынсыз артықшылықты акциялардың иелері болып табылғандықтан және акционерлердің құқықтарын жүзеге асыру үшін белгілі бір заңды білу талап етілетіндіктен олардың менеджменттеріне әсер етудің жеткілікті тұтқаларын иеленбеген.
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында көрсетілген проблеманы жою жөніндегі шаралар кешені қабылданады, оның ішінде функцияларына бағалы қағаздар бойынша есептелінген табыстар алу және оларды осы табыстарға құқықтары бар тұлғалардың арасында бөлу кіретін төлем агенттері институтын енгізу мен бағалы қағаздар бойынша табысты есептеу және төлеу рәсімі заң деңгейінде талданылады, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органының өкілеттігін кеңейту арқылы инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін эмитенттердің сақтауына мемлекеттік бақылау жасау күшейтіледі.
Эмитенттер қызметінің "айқындылығын" арттыру мақсатында ашық халықтық акционерлік қоғамдарға қатысты қолданылатын нормаларды пайдалана отырып мынадай бірқатар шаралар қабылданады:
- акционерлерінің саны белгілі бір мөлшерден асатын кез-келген ашық акционерлік қоғам өзінің шығарған акцияларын бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың тізіміне енгізу үшін барлық ықтимал және қажетті шаралар қолдануға міндетті болатындай "ашық халықтық акционерлік қоғам" ұғымының анықтамасы өзгереді;
- елдің тек қана ашық акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында жұмыс істеуге міндетті аса ірі кәсіпорындарының тізбесі айқындалады;
- аудиторлық фирмалардың сыртқы бухгалтерлік есеп жүргізу талабы енгізілуге тиісті акционерлік қоғамдардың тізбесі айқындалады. Бұл ретте аудиторлық қызметтер рыногын дамыту мақсатында шетелдік, аудиторлық фирмаларға ең алдымен "үлкен бестіктен", Қазақстанда тек қана олардың қазақстандық заңды тұлғалар құру шартымен жұмыс істеулеріне рұқсат етіледі.
Белгіленген шараларды жүзеге асыру Қазақстанда мемлекет тарапынан төлем тәртібі, корпоративтік басқару және қызметінің "айқындылығы" жайында қатаң бақылауда болатын ашық халықтық акционерлік қоғамдар тобын құруға мүмкіндік береді.
Салық заңдарының жетілмеуі, мемлекеттік бағалы қағаздарға және банктік депозиттерге (мемлекеттік емес бағалы қағаздармен салыстырғанда балама инвестициялау объектісі ретінде) аса жеңілдікті салық режимін бермейтін априори мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алуға мүдделікті төмендететін елеулі фактор болып табылады. Мемлекеттік емес бағалы қағаздардың салықтық тартымдылығын көтеру үшін салық заңдарын тиісінше жаңарту жөнінде ұсыныстар енгізілетін болады.

2.1.2. Регулирование деятельности иностранных портфельных
инвесторов
В ходе реализации Программы в Казахстане будет начато осуществление новой, более прагматичной политики по отношению к иностранным портфельным инвесторам, которая позволит привлечь через фондовый рынок значительные объемы иностранных инвестиций и, в то же время, в максимально возможной степени обезопасить внутренний финансовый рынок от их влияния в случае кризисных событий. В этих целях будут изучены вопросы по созданию условий, при которых бы в иностранных инвестициях преобладала не спекулятивная, а инвестиционная часть. При этом иностранные портфельные инвесторы сохранят весь спектр имеющихся возможностей и гарантий в осуществлении их деятельности на территории Республики Казахстан.
2.2. Политика по отношению к эмитентам
2.2.1. Повышение привлекательности инвестиций в
негосударственные ценные бумаги
Существует несколько причин, по которым отечественные инвесторы слабо заинтересованы в приобретении негосударственных ценных бумаг:
1) отсутствует дисциплина эмитентов по начислению и выплате доходов по выпущенным ими ценным бумагам и по их погашению;
2) отсутствует надлежащий контроль за соблюдением эмитентами норм корпоративного управления (правил созыва и проведения общих собраний акционеров, принятия и оформления решений и других норм), а также система действенных наказаний за их нарушение;
3) отсутствует "прозрачность" деятельности эмитентов.
В то же время контроль (как государственный, так и негосударственный) за соблюдением эмитентами упомянутых норм затруднен: государство в лице органа государственного регулирования рынка ценных бумаг не обладает действенными рычагами воздействия на эмитентов, а мелкие акционеры не имеют достаточных рычагов воздействия на менеджмент организации-эмитентов в силу того, что, как правило, они являются владельцами привилегированных акций без права голоса и что реализация прав акционеров требует определенных знаний законодательства.
В ходе реализации Программы будет предпринят комплекс мер по устранению описанной проблемы, в том числе будут детализированы на уровне законодательства процедуры начисления и выплаты доходов по ценным бумагам с внедрением института платежных агентов, в чьи функции будет входить получение от эмитентов начисленных доходов по ценным бумагам и их распределение между лицами, имеющими право на данные доходы, а также ужесточен государственный контроль за соблюдением эмитентами прав и охраняемых законов интересов инвесторов с расширением полномочий органа государственного регулирования рынка ценных бумаг.
В целях повышения "прозрачности" деятельности эмитентов будет предпринят ряд мероприятий с использованием норм, которые применяются по отношению к открытым народным акционерным обществам:
- будет изменено определение понятия "открытое народное акционерное общество" с тем, чтобы любое открытое акционерное общество, число акционеров и размер активов которого превышают определенные величины, было обязано предпринять все возможные и необходимые меры для включения выпущенных им акций в списки организаторов торгов с ценными бумагами;
- будет определен перечень крупнейших предприятий страны, которые обязаны функционировать исключительно в организационно- правовой форме открытого акционерного общества;
- будет определен перечень акционерных обществ, по отношению к которым будет введено требование ведения внешнего бухгалтерского учета аудиторскими фирмами. При этом в целях развития рынка аудиторских услуг будет установлена норма, разрешающая иностранным аудиторским фирмам, прежде всего, из "большой пятерки", работать в Казахстане только при условии создания ими казахстанского юридического лица.
Реализация отмеченных мероприятий позволит создать в Казахстане группу открытых народных акционерных обществ, находящихся под регулированием со стороны государства в части соблюдения условий выплат доходов по ценным бумагам и их погашения, норм корпоративного управления и "прозрачности" деятельности.
Существенным фактором, снижающим заинтересованность в приобретении негосударственных ценных бумаг, является несовершенство налогового законодательства, априори предоставляющего государственным ценным бумагам и банковским депозитам (как альтернативным объектам инвестирования по сравнению с негосударственными ценными бумагами) более льготный налоговый режим. Для повышения налоговой привлекательности негосударственных ценных бумаг будут внесены предложения по соответствующей модификации налогового законодательства.

2.2.2. Инвестициялау мүмкіндіктерін кеңейту
Бағалы қағаздарға сұраныс пен ұсыныс арасында баланс жасау қор рыногын жаңа құралдармен толықтыруды талап етеді. Олардың бір бөлігін мемлекет жекешелендіру жолымен және басқа механизмдер арқылы, басқа бөлігін мемлекеттік емес ұйымдар мемлекет енгізген ынталандырулар арқылы рынокқа шығарады. Атап айтқанда мемлекеттік емес бағалы қағаздар шығарылымын салықтық ынталандыру жөніндегі жоғарыда аталған шараға қосымша ретінде Бағдарламаны жүзеге асыру барысында қор рыногын бағалы қағаздар ұсынысымен толтыру жөніндегі мынадай шаралар жүзеге асырылатын болады:
- жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздарын және ипотекалық облигацияларды шығару мәселесі түпкілікті реттелетін болады;
- эмиссиялық қоймалық куәліктер (қоймалық варранттар), коносаменттер және рынокта жаңа қаржы құралдарының, ең алдымен біртекті және жеңіл өткізілетін мүлікке (астық, аффинирленген бағалы металдар және осыған ұқсас мүліктің басқа түрлері) қоймалық варранттардың пайда болуына мүмкіндік беретін басқа да тауар бөлу құжаттарын шығарудың заңдық мәселелері реттелетін болады;
- тұрғын үй сертификаттарын (облигацияларын) шығарудың ресімдері мен шарттары таңдап алынатын болады;
- институционалдық инвесторға жоғары рейтингтік бағаларды иеленген шетелдік бағалы сипаттама қағаздарды, осындай бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі лицензиялық мәселелерін бір мезгілде реттей отырып, сатып алуға рұқсат етіледі;
- халықаралық қор рыноктарында өздерінің бағалы қағаздарын орналастыруды жүзеге асыруға ниет білдірген қазақстандық ұйымдар алдын-ала осы бағалы қағаздарды жергілікті бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың тізіміне енгізу жөніндегі шараларды орындау және осындай бағалы қағаздардың саудалық айналысының ("фри-флоут") жеткілікті көлемін қамтамасыз ету керектігі жөніндегі талаптар белгіленеді.
2.3. Бағалы қағаздар рыногының
инфрақұрылымына қатысты саясат
2.3.1. Қаржы институттарының техникалық мүмкіндіктерін теңестіру
Қазақстан қаржы жүйесін дамыту процесінде кәдімгі депозиттік банктерден өзгеше, депозиттердің барлық түрін (өзге банктердің шұғыл депозиттерінен басқа) қабылдауға тыйым салынған және негізгі қызметі тікелей және портфельдік инвестицияларды жүзеге асыру болып табылатын инвестициялық банктерді құру мүмкіндігі жойылды. Дегенмен, қаржылық қызмет көрсетудің осындай түрдегі қажеттілігі сақталды және оларды бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға қосымша лицензиясы бар, бірінші санатты брокерлік-дилерлік ұйымдар (аса жоғары капиталдандырылған, нақтылы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен) жүзеге асыра алады. Сонымен бірге, банктердің және осындай брокерлік-дилерлік ұйымдардың бір-бірінен техникалық сипатты (аударымдық, кассалық, айырбастау, сейфтік және оларға ұқсас) операцияларды орындау бөлігінде және қаржы рыногының қандай да болмасын секторына рұқсат етілу бөлігінде елеулі өзгешелігі болады (мысалы, валюталық рынок тек қана банктік болып табылады, ал мемлекеттік бағалы қағаздардың бастапқы рыногына да сондай-ақ негізінен банктер бақылау жасайды).
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында жарғылық капиталдары банктердің жарғылық капиталдарымен салыстырылған брокерлік-дилерлік ұйымдарға Қазақстан азаматтары мен ұйымдары үшін қызмет көрсететін қаржылық институтты таңдау құқығын беретін, жоғарыда аталған банктік техникалық операцияларды орындау мүмкіндігі беріледі. Осыған ұқсас жүйені құру брокерлік-дилерлік ұйымдарға орта және ірі инвесторларды және де тек жеке ғана емес, сонымен бірге корпоративтік (заңды тұлғалар) тартуға мүмкіндік береді, себебі әлемдік тәжірибе брокерлік-дилерлік ұйымдағы жеке қызмет көрсету тек клиентте қаржы ресурстарының көп немесе аз көлемі болғанда ғана тиімді болатындығын көрсетті. Бұл шара ұйымдаспаған қор рыногын қысқарту жөніндегі шаралармен қатар инвестициялық қорларды жанама түрде ұстап тұруға мүмкіндік береді, себебі ұсақ жеке инвесторлардың негізгі бөлігі олардың әлеуетті клиенттері болады.
Одан басқа, әртүрлі санатты қаржы делдалдарына олардың қызметінің ерекшелігіне қайшы келмейтін қаржы рыногының секторына енуіне тең құқықтар беріледі.

2.2.2. Расширение возможностей инвестирования
Создание баланса между спросом на ценные бумаги и их предложением требует наполнения фондового рынка новыми инструментами. Часть из них будет выведена на рынок государством посредством приватизации и через другие механизмы, другая - негосударственными организациями с использованием введенных государством стимулов.
В частности, в дополнение к вышеотмеченной мере по налоговому стимулированию выпуска негосударственных ценных бумаг в ходе реализации Программы будут осуществлены следующие меры по насыщению фондового рынка предложением ценных бумаг:
- будут окончательно урегулированы вопросы выпуска ценных бумаг местных исполнительных органов и ипотечных облигаций;
- будут урегулированы юридические вопросы выпуска эмиссионных складских свидетельств (складских варрантов), коносаментов и других товарораспорядительных документов, что позволит ожидать появления на рынке новых финансовых инструментов, прежде всего складских варрантов на однородное и легкореализуемое имущество (зерно, аффинированные драгоценные металлы и другие виды подобного имущества);
- будут отработаны процедуры и условия выпуска жилищных сертификатов (облигаций);
- институциональным инвесторам будет разрешено приобретение иностранных ценных бумаг, обладающих высшими рейтинговыми оценкам, с одновременным урегулированием вопросов лицензионного характера по покупке таких ценных бумаг;
- будет установлено требование, в соответствии с которым казахстанские организации, намеренные осуществлять размещение своих ценных бумаг на международных фондовых рынках, предварительно должны выполнить мероприятия по включению данных ценных бумаг в официальные списки местных организаторов торгов с ценными бумагами и обеспечить достаточный объем торгового обращения ("free float") таких ценных бумаг.
2.3. Политика по отношению к инфраструктуре рынка
ценных бумаг
2.3.1. Выравнивание технических возможностей финансовых институтов
В процессе развития казахстанской финансовой системы была устранена возможность создания инвестиционных банков, которые отличались от обычных, депозитных банков тем, что им запрещался прием всех видов депозитов (кроме срочных депозитов иных банков) и чьим основным видом деятельности являлось осуществление прямых и портфельных инвестиций. Однако потребность в таком визе финансовых услуг сохранилась, и предоставлять их могут брокерско-дилерские организации первой категории (наиболее высококапитализированные, с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя), дополнительно обладающие лицензиями на осуществление деятельности по управлению портфелем ценных бумаг. Вместе с тем, возможности банков и таких брокерско-дилерских организаций существенно отличаются друг от друга в части выполнения операции технического характера (переводных, кассовых, обменных, сейфовых и им подобных) и в части доступа к тем или иным секторам финансового рынка (например, валютный рынок является исключительно банковским, а первичный рынок государственных ценных бумаг в основном контролируется также банками).
В ходе реализации Программы брокерско-дилерским организациям, чей уставный капитал будет сопоставим с уставными капиталами банков, будет предоставлена возможность выполнения вышеназванных банковских технических операций, что даст для граждан и организаций Казахстана право выбора типа обслуживающего финансового института. Построение подобной системы позволит привлечь к брокерско-дилерским организациям средних и крупных инвесторов, причем не только индивидуальных, но и корпоративных (юридические лица), так как мировой опыт показал, что индивидуальное обслуживание у брокерско-дилерской организации эффективно только при наличии у клиента более или менее значительного объема финансовых ресурсов. Эта мера, наряду с мерами по сокращению неорганизованного фондового рынка, позволит косвенно поддержать инвестиционные фонды, так как основная часть мелких индивидуальных инвесторов станет их потенциальными клиентами.
Кроме того, финансовым посредникам различных категорий будут предоставлены равные права доступа к тем секторам финансового рынка, которые не противоречат специфике их деятельности.

2.3.2. Ұйымдасқан қор рыногын дамыту
Бағалы қағаздар рыногының қалыптасуы барысында Қазақстан оны құрудың орталықтандырылған үлгісіне келді: елде бір қор биржасы - Қазақстан қор биржасы және бір Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі жұмыс істейді. Қазақстан қор биржасының техникалық дамуына байланысты бағалы қағаздар рыногының биржадан тыс баға кесу жүйесі жойылды.
Инвесторлардың қазақстандық ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногына сенімін арттыру мақсатында оны жетілдіру жөніндегі шаралар жалғастырыла береді. Оның ішінде, Бағалы қағаздар орталық депозитарийін капиталдандыруды көтеруі жөніндегі қадамдар жалғастырылады, Бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің және Қазақстан қор биржасының бағалы қағаздар рыногының барлық субъектілеріне қатысты бірыңғай "таза ойын" ережелерін сақтауларына тұрақты қадағалау жүзеге асырылады. Қазақстан қор биржасының, Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің және қор рыногының басқа да қатысушыларының ақпараттық қауіпсіздік жүйелерін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қабылданады. Оның ішінде, ақпаратты резервтік көшірудің және сақтаудың көп деңгейлі және көп нүктелі (аумақтық бөлінген) жүйесі құрылады.
Ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногының нормативтік-құқықтық базасын оның технологиялық даму деңгейіне сәйкес келтіру үшін құжаттар айналысын ретке келтіру жөніндегі, оның ішінде электрондық қол қоюды енгізу және пайдалану жөніндегі шаралар қабылданады.
Қазақстан қор биржасының және Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің базасында жалпы республикалық ұйымдасқан сауда-есеп айырысу жүйесін құру алдағы кезеңнің маңызды міндеттерінің бірі болып табылады, бұл:
- оған Қазақстанның кез-келген аймағындағы қатысушының қосылу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
- әртүрлі мәмілелерді оларды жасасу және орындау тәсілдері бойынша жүзеге асыруға;
- қор рыногы "айқындылығының" жоғары дәрежесін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
2.3.3. Жалпы республикалық трансфер-агенттік желі құру
Өзінің өте үлкен аумағына қарамастан, Қазақстанның тұрғындары өте аз, сонымен қатар олар біркелкі орналаспаған. Қаржы рыногының инфрақұрылымы негізінен Алматы қаласында шоғырланған. Сондай-ақ, Қазақстанның азаматтары қаржылық қызметтерге қол жеткізуге мүмкіндіктері бірдей емес. Қаржылық институттардың филиалдық желілерін құру осы проблеманы шешу болып табылды. Өкінішке орай, ақшалай және кадр шығынын талап етеді.
Осыған байланысты жалпы республикалық трансфер-агенттік желі құрудың аса оңтайлы нұсқасы яғни қаржы институттарының және олардың әлеуетті және жұмыс істеп тұрған клиенттерінің арасындағы құжаттарды қабылдау-өткізіп беру жөніндегі делдалдар ұсынылады. Бұл нұсқаны жүзеге асыру елдің кез-келген елді мекеніндегі кез-келген азаматтарына және ұйымдарына бір трансфер-агентке жүгіне отырып кез-келген қаржы институтының кез-келген қызметін алуға мүмкіндік береді.
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында пошталық байланыс базасының негізінде жалпы республикалық трансфер-агенттік желі құрылады. Сонымен бірге жеке трансфер-агенттік желі құруға мемлекет кедергі жасамайды.

2.3.2. Развитие организованного фондового рынка
В ходе становления рынка ценных бумаг Казахстан пришел к централизованной модели его построения: в стране существует одна фондовая биржа - Казахстанская и один Центральный депозитарий ценных бумаг. В связи с технологическим развитием Казахстанской фондовой биржи отпала необходимость в создании внебиржевой котировочной системы рынка ценных бумаг.
В целях повышения доверия инвесторов к казахстанскому организованному рынку ценных бумаг будут продолжены меры по его совершенствованию. В частности, будут продолжены шаги по повышению капитализации Центрального депозитария ценных бумаг, будет осуществляться постоянный надзор за соблюдением Центральным депозитарием ценных бумаг и Казахстанской фондовой биржей единообразных правил "честной игры" в отношении всех субъектов рынка ценных бумаг. Будут предприниматься меры по обеспечению информационной безопасности систем Казахстанской фондовой биржи, Центрального депозитария ценных бумаг и других участников фондового рынка. В частности, будет создана многоуровневая и многоточечная (территориально распределенная) система резервного копирования и хранения информации.
Для приведения нормативно-правовой базы организованного рынка ценных бумаг в соответствие с уровнем его технологического развития будут предприняты меры по упорядочению документооборота, в частности, по внедрению и использованию электронной подписи.
Одной из важнейших задач предстоящего периода является создание на базе коммуникаций Казахстанской фондовой биржи и Центрального депозитария ценных бумаг общереспубликанской организованной торгово- расчетной системы, что позволит:
- обеспечить возможность подключения к ней участников из любого региона Казахстана;
- совершать различные сделки по способам их заключения и исполнения;
- обеспечить высокую степень "прозрачности" фондового рынка.
2.3.3. Создание общереспубликанской трансфер-агентской сети
Казахстан, несмотря на свою огромную территорию, обладает очень небольшим населением, которое к тому же неоднородно распределено. Инфраструктура же финансового рынка сосредоточена в основном в г.Алматы. Соответственно, граждане Казахстана обладают неодинаковыми возможностями доступа к финансовым услугам. Решением данной проблемы могло бы стать создание филиальных сетей финансовых институтов. К сожалению, данная мера требует значительных денежных и кадровых затрат. Кроме того, будет весьма трудным добиться равноскоростного создания филиальных сетей отдельных финансовых институтов.
В связи с этим наиболее оптимальным представляется вариант создания общереспубликанской трансфер-агентской сети, то есть системы посредников по приему-передаче документов между финансовыми институтами и их потенциальными и существующими клиентами. Реализация данного варианта даст возможность любому гражданину и любой организации, находящимся в любом населенном пункте страны получить любую услугу любого финансового института, обратившись к одному трансфер-агенту.
В ходе реализации Программы будет создана общереспубликанская трансфер-агентская сеть на базе отделений почтовой связи. В то же время государство не будет препятствовать созданию частных трансфер-агентских систем.

2.3.4. Бағалы қағаздар рыногының ақпараттық-білім беру
инфрақұрылымын дамыту
Қор рыногының ақпараттық инфрақұрылымының негізін оған ақпараттық қызмет көрсетуге және тиісті мерзімдік басылымдарды жүйелі жариялап тұруға маманданатын ұйымдар құруы тиіс. Мемлекет олардың дамуына жан-жақты қолдау көрсетеді, оның ішінде оларға халықаралық ұйымдардан көмек көрсетілуіне ықпал жасайды.
Тәуелсіз рейтингтік агенттіктер бағалы қағаздар рыногының ақпараттық инфрақұрылымын маңызды элементі болуы тиіс. Олардың көкейкестілігі инвестициялау туралы шешім қабылдауға қажетті, бірақ бағалы қағаздарды сатып алудың немесе сатудың дұрыс немесе дұрыс еместігіне ұсыным болып табылмайтын қосымша ақпаратты инвесторлардың және бағалы қағаздар рыногына басқа да қатысушылардың алулары қажеттілігінен туындайды.
Бағалы қағаздар рыногының өтімділігі артуына қарай Қазақстанда қор индексінің есебі басталады, бұл болашақта оның жай-күйінің және даму деңгейінің негізгі көрсеткішіне (индикаторы) айналады.
Қазақстан қор рыногының ақпараттық "айқындылығының" деңгейін көтеруге республикалық бағалы қағаздар эмиссиясын тіркеудің автоматтандырылған жүйесін құру, бағалы қағаздар шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есепті және эмитенттердің қаржылық және өзге де есебін қарау елеулі ықпал жасайды.
Қор рыногын одан әрі дамыту оның барлық қатысушыларының білімділік және кәсіби деңгейлерінің проблемаларын шешуді талап етеді. Бұл ең алдымен тұрғындарға, бағалы қағаздардың эмитенттеріне және кәсіпқой қатысушыларына қатысты болады.
Шаруашылық субъектілері басшыларының және тұрғындардың экономикалық сауаттылығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекет екі білім беру бағдарламасын ұсынады. Олардың біріншісінің мақсаты жұмыс істеп тұрған немесе әлеуетті шаруашылық субъектілерінің жетекшілерін банк несиелеріне балама ретінде қаржы ресурстарын тарту құралдары ретінде қор рыногының механизмдерін пайдалануға оқыту болады. Екінші бағдарлама тұрғындарды қор рыногындағы "ойын ережелеріне" оқыту, ұжымдық инвестициялау артықшылықтарын түсіндіру мақсатында жүзеге асырылады.
Қор рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлауға қатысты мемлекет ұзартылған оқу мерзімдеріне және оқытудың тереңдік сипатына бағдарланған оқу ұйымдарына (жұмыс істеп келгендерімен салыстыра отырып) қолдау жасайды.
2.4. Бағалы қағаздар рыногын реттеу саясаты
2.4.1. Бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеуді жандандыру
Қазақстанда қор рыногын мемлекеттік реттеудің инвесторлардың құқықтары мен заңмен сақталатын мүдделерін пәрменді қорғауды қамтамасыз етуге мүмкіндік туғызатын жүйе қалыптастырылатын болады. Осы міндетті жүзеге асырудың нақты механизмдерін құру үшін, ең алдымен бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органы ретінде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының рөлі күшейтіледі. Осы мақсаттар үшін Бағдарламаны жүзеге асыру барысында:
- Ұлттық комиссияның бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушыларының қызметін реттеу бөлігінде, оған осы қатысушыларға қатысты өзі дербес әкімшілік жаза қолдануға құқық беріле отырып, өкілеттігі кеңейтіледі;
- Ұлттық комиссияға эмитенттердің қызметіне бақылау жасауды жүзеге асыруға, олардың қызметтерінің тәртібін айқындайтын және Ұлттық комиссияның құзыретіне кіретін жекелеген заң нормаларының орындау бөлігінде әкімшілік жазаларын қолдануға құқық беріле отырып, қосымша құқықтар беріледі;
- республиканың аса ірі облыс орталықтарында Ұлттық комиссияның аумақтық бөлімшелері құрылады;
- "Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтарын және заңмен сақталатын мүдделерін қорғау туралы" заңның жобасы әзірленеді және қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылады.

2.3.4. Развитие информационно-образовательной инфраструктуры рынка
ценных бумаг
Основу информационной инфраструктуры фондового рынка должны составить организации, специализирующиеся на его информационном обслуживании и регулярной публикации соответствующих периодических изданий. Государство будет оказывать всестороннюю поддержку в их развитии, оказывая, в том числе, содействие в получении ими технической помощи от международных организаций.
Важнейшим элементом информационной инфраструктуры рынка ценных бумаг должны стать независимые рейтинговые агентства. Их актуальность обусловлена необходимостью получения инвесторами и другими участниками рынка ценных бумаг дополнительной информации, необходимой для принятия решения об инвестировании, но не являющейся рекомендациями в целесообразности или нецелесообразности покупки или продажи ценных бумаг.
По мере повышения ликвидности рынка ценных бумаг в Казахстане будет начат расчет фондового индекса, который со временем станет основным показателем (индикатором) его состояния и уровня развития.
На повышение уровня информационной "прозрачности" казахстанского фондового рынка существенное влияние окажет создание республиканской автоматизированной системы регистрации эмиссий ценных бумаг, рассмотрения отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг и сбора финансовой и иной отчетности эмитентов.
Дальнейшее развитие фондового рынка потребует решение проблемы образовательного и профессионального уровня всех его участников. Прежде всего, это касается населения, эмитентов и профессиональных участников рынка ценных бумаг.
В целях обеспечения экономической грамотности руководителей хозяйствующих субъектов и населения государством будут инициированы две образовательные программы. Целью первой из них будет обучение руководителей хозяйствующих субъектов - действующих или потенциальных эмитентов ценных бумаг использованию механизмов фондового рынка в качестве инструмента привлечения финансовых ресурсов, альтернативных банковским кредитам. Вторая программа будет реализована с целью обучения населения "правилам игры" на фондовом рынке, разъяснению преимуществ коллективного инвестирования.
Что касается подготовки специалистов для работы на фондовом рынке, то государством будет оказываться поддержка тем учебным организациям, которые будут ориентироваться на удлиненные (по сравнению с действующими) сроки обучения и углубленный характер преподавания.
2.4. Политика регулирования рынка ценных бумаг
2.4.1. Совершенствование государственного регулирования рынка
ценных бумаг
В Казахстане будет сформирована система государственного регулирования фондового рынка, позволяющая обеспечить эффективную защиту прав и охраняемых законом интересов инвесторов. Для создания реальных механизмов реализации данной задачи будет, прежде всего, усилена роль Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам как органа государственного регулирования рынка ценных бумаг. В этих целях в ходе реализации Программы:
- будут расширены полномочия Национальной комиссии в части регулирования деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг с предоставлением ей права на самостоятельное наложение административных санкций по отношению к данным участникам;
- Национальной комиссии будут представлены дополнительные права на осуществление контроля за деятельностью эмитентов с правом наложения административных санкций в части выполнения ими отдельных норм законодательства, определяющих порядок их деятельности и входящих в компетенцию Национальной комиссии;
- в наиболее крупных областных центрах республики будут созданы территориальные подразделения Национальной комиссии;
- будет разработан и представлен для принятия Парламентом Республики Казахстан Закон "О защите прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг".

2.4.2. Бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының
өзін-өзі реттеу ұйымдарын құру
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында Қазақстанда біртіндеп бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының қызметіне бақылау жасаудың екі деңгейлі жүйесі қалыптасады: олардың өзін-өзі реттеу ұйымдары (ӨРҰ) өздерінің мүшелерінің белгіленген қызмет ережелерін сақтауына ағымдағы бақылау жасауды жүзеге асырады, ал бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органы ретінде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы ӨРҰ-ның қызметін бақылайды, сондай-ақ ӨРҰ мүшелеріне тексеруді таңдап жүргізеді.
ӨРҰ рөлін күшейтуді қолдау мақсатында бағалы қағаздар рыногы қатысушысының ӨРҰ-на міндетті мүше болу ережесі енгізіледі. ӨРҰ оң қорытындысы үміткердің қазақстандық бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметтің қандай да болмасын түрін жүзеге асыруға лицензия алу үшін міндетті негіз болып табылады. ӨРҰ ұсынысы лицензияны тоқтата тұру немесе қайтарып алу, сондай-ақ оны қолдануды жаңарту негіздерінің бірі болып табылады.
ӨРҰ-на сондай-ақ бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандарды кәсіби оқыту саласында қосымша өкілеттіктер беріледі. ӨРҰ-ның пікірі тиісті оқу бағдарламаларын жүргізуге оқу орталықтарына рұқсат беру кезінде ескеріледі, ал ӨРҰ-ның өкілдері біліктілік куәліктерін алу үшін үміткерлерді аттестациялауға қатысуға мүмкіндік алады.
ӨРҰ бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының қызметін реттеудің жұмыс істеп тұрған институты ретінде қалыптасуына орай оларға сондай-ақ бақылау және қадағалау жасаудың жекелеген функциялары беріледі.
3. Бағдарламаны іске асырудың тетігі
Бағдарламаның орындалу барысы туралы Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне тоқсан сайын есеп беріп отыратын Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы рұқсат етілген өкілеттіктер шегінде Бағдарламаның негізгі орындаушысы және үйлестірушісі болып табылады.
Бағдарламада қозғалған және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының құзыретіне енгізілмеген мәселелерді шешу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің және басқа мемлекеттік органдардың өкілеттіктері пайдаланылады.
4. Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жыл сайын осы мақсаттар үшін қарастырылатын қаржының шегінде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны орындау үшін сондай-ақ бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының, Қазақстан қор биржасының, Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің, басқа да мүдделі тұлғалардың, халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты, сондай-ақ техникалық және консультациялық көмек желілері бойынша алынатын ресурстар тартылады.

2.4.2. Создание саморегулируемых организаций профессиональных
участников рынка ценных бумаг
В ходе реализации Программы в Казахстане будет постепенно формироваться двухуровневая система контроля за деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг: их саморегулируемые организации (СРО) будут осуществлять текущий контроль за соблюдением своими членами установленных правил деятельности, а Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам как орган государственного регулирования рынка ценных бумаг будет контролировать деятельность самих СРО, а также проводить выборочные проверки членов СРО.
С целью поддержки усиления роли СРО будет введено правило обязательного членства профессионального участника рынка ценных бумаг в СРО. Положительное заключение СРО будет являться обязательным основанием для получение претендентом лицензии на осуществление того или иного вида профессиональной деятельности на казахстанском рынке ценных бумаг. Ходатайство СРО будет являться одним из оснований приостановления или отзыва лицензии, а также восстановления ее действия.
СРО будут также представлены дополнительные полномочия в сфере профессионального обучения специалистов для работы на рынке ценных бумаг. Мнение СРО будет учитываться при выдаче разрешений учебным центрам на проведение соответствующих учебных программ, а представители СРО получат возможность участвовать в аттестации претендентов на получение квалификационных свидетельств.
По мере становления СРО как реально действующих институтов регулировании деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг, им будут передаваться также отдельные функции контроля и надзора.
3. Механизм реализации программы
Основным исполнителем и координатором Программы, в пределах доступных полномочий, будет являться Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам, которая будет ежеквартально представлять отчеты о ходе выполнения Программы Президенту Республики Казахстан и Правительству Республики Казахстан (для сведения).
Для решения вопросов, затронутых в Программе и не входящих в компетенцию Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, будут использоваться полномочия Правительства Республики Казахстан и других государственных органов.
4. Ресурсное обеспечение программы
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета в пределах ассигнований, ежегодно предусматриваемых на эти цели.
Для выполнения Программы будут привлекаться также средства профессиональных участников рынка ценных бумаг, Казахстанской фондовой биржи, Центрального депозитария ценных бумаг, других заинтересованных лиц международных финансовых организаций, а также ресурсы, получаемые по линиям технической и консультативной помощи.

5. Болжалды нәтижелер
Бағдарламаның ойдағыдай іске асырылуы Қазақстан қор рыногын бағалы
қағаздарға деген сұраныспен де және ұсыныспен де толтырады, шаруашылық
субъектілері үшін банктік несиелерге балама қаржы ресурстарын тарту
механизмін, ал инвесторлар үшін - қаражатты салудың және қайта бөлудің
тиімді механизмін жасайды.
Қазақстан қор рыногын жандандыру және оның субъектілерінің қызметін
оңтайландыру елдің инвестициялық тартымдылығын көтерді және алыпсатарлық
емес сипаттағы шетел портфельдік инвесторларының мүддесін туғызады.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Қасымбеков Б.А.

5. Ожидаемые результаты
Успешная реализация Программы наполнит фондовый рынок Казахстана как спросом на ценные бумаги, так и их предложением, создаст для хозяйствующих субъектов механизм привлечения финансовых ресурсов, альтернативных банковским кредитам, а для инвесторов - эффективный механизм вложения и перераспределения средств.
Активизация казахстанского фондового рынка и оптимизация деятельности его субъектов повысит инвестиционную привлекательность страны и привлечет интерес иностранных портфельных инвесторов неспекулятивного характера.
(Специалисты: Кушенова Д.
Жакупова Э.)