Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 8 қыркүйек N 1334. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.11.24. N 1232 қаулысымен.
Ескерту. Атауы мен мәтініндегі "және туризм" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысмен .
ЕСКЕРТУ. Атауы мен мәтініндегі сөздер өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
"Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 1 сәуірдегі N 355  қаулысына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 17 сәуірдегі N 2001 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 41, 515-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Лицензиялауға жататын қызметтің түрлеріне лицензиялар беруге өкілеттік берілген мемлекеттік органдардың (лицензиялардың) тізбесінде:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар   темір жол, өзен, теңіз, әуе
министрлігінің Көліктік      көлігімен жолаушылар мен
бақылау комитеті             жүктерді тасымалдау,
жолаушылар мен жүктерді
автомобиль көлігімен
халықаралық тасымалдау;
қауіпті жүктерді көліктің
барлық түрлерімен тасымалдау;
авиациялық жұмыстар;
әуежайларда әуе кемелеріне,
жолаушылар мен жүктерге
қызмет көрсетуге байланысты
әуежайлық қызмет;
радиожиілік спектрін
пайдалану;
технологиялық және ішкі
өндірістік мақсаттағы,
сондай-ақ курьерлік қызмет
көрсетулерді қоспағанда
почта байланысы мен
телекоммуникациялар
саласындағы қызмет;
байланыстың жалпыреспуб-
ликалық магистральдық
және халықаралық
желілерін пайдалану"
реттiк нөмiрi 28-жол алынып тасталсын;
2) <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 3-тармақшасы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 2004.09.29. N 998  қаулысымен .
3) <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 3-тармақшасы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.11.20. N 1756  қаулысымен .
3. "Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 1322  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 49, 444-құжат) 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.

Вопросы Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 1999 года N 1334. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 ноября 2004 г. N 1232 (P041232)
Сноска. В заголовке и тексте постановления и Положения слова "и туризма" исключены - постановлением Правительства РК от 25 мая 2000 г. N 792 P000792_ ; заменены слова - постановлением Правительства РК от 3 ноября 2000 г. N 1665 P001665_ .
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года N 355 "Вопросы Министерства транспорта, коммуникаций и туризма Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 41, ст. 515):
в Перечне государственных органов (лицензиаров), уполномоченных выдавать лицензии на виды деятельности, подлежащие лицензированию, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"3. Комитет транспортного         перевозка пассажиров и грузов
контроля Министерства          железнодорожным, речным,
транспорта, коммуникаций       морским, воздушным транспортом,
Республики Казахстан           международные перевозки
пассажиров и грузов автомобильным
транспортом;
перевозки опасных грузов всеми
видами транспорта;
авиационные работы;
аэропортовская деятельность,
связанная с обслуживанием воздушных
судов, пассажиров и грузов в
аэропортах;
использование радиочастотного
спектра;
деятельность в сфере почтовой
связи и телекоммуникации, за
исключением технологического
и внутрипроизводственного
назначения, а также курьерских
услуг;
эксплуатация общереспубликанских
магистральных и международных линий
связи";
строку, порядковый номер 28, исключить;
2) (Подпункт 2) утратил силу - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2004 г. N 998 )
3) (Подпункт 3) утратил силу - постановлением Правительства РК от 20 ноября 1999 г. N 1756   P991756_ )
3. Признать утратившим силу пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 1998 года N 1322 "Вопросы Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 49, ст. 444).

4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
1999 жылғы 8 қыркүйектегі
N 1334 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi туралы
Ереже
Ескерту. Атауы мен мәтініндегі "және туризм" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. Атауы мен мәтініндегі сөздер өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi (бұдан әрi - Комитет), Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi құзыретiнiң шегiнде арнаулы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ оның құзыретiне жатқызылған салада салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын ведомство болып табылады.
Комитеттiң облыстарда, Астана және Алматы қалаларында аумақтық органдары бар.
Көліктік бақылау комитетi және оның аумақтық органдары осы Ережеде белгіленген шекте әрекет ететiн көлiктiк бақылау органдарының бiрыңғай жүйесiн құрады. <*>
Ескерту. 1-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.18. N   671   қаулысымен .
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясына , заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оқшауланған мүлкi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ заңдарға сәйкес банктерде шоттары болады.
Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Комитеттiң, егер оған заңдарға сәйкес уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
4. Комитет өз құзыретiндегi мәселелер бойынша заңдарда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының барлық аумағында мiндеттi күшi бар бұйрықтар шығарады.
5. Комитеттiң штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
6. Комитеттiң заңды мекен-жайы:
Астана қаласы, Әуезов көшесі, 71.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысымен .
7. Комитеттiң толық атауы - "Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Комитеттiң құрылтай құжаты болып табылады.

4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 1999 года N 1334
Положение
о Комитете транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством в пределах компетенции Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, осуществляющим специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также межотраслевую координацию в сфере, отнесенной к его компетенции.
Комитет имеет территориальные органы в областях, городах Астане и Алматы.
Комитет транспортного контроля и его территориальные органы образуют единую систему органов транспортного контроля, действующую в пределах, установленных настоящим Положением. <*>
Сноска. Пункт 1 с дополнениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2004 года N 671 .
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет обособленное имущество, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
4. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает приказы, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета:
город Астана, улица Ауэзова, 71.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 мая 2000 г. N 792 P000792_ .
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение "Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.

9. Комитеттiң қызметiн қаржыландыру тек республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Комитетке өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Комитетке заң актiлерiмен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыруға құқық берiлген жағдайда, мұндай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Комитеттің негiзгi мiндеттерi, функциялары және құқықтары
10. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) көлiктік кешендегi мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
2) әуе көлігінен басқа көлiктiң барлық түрлерiнiң жұмысына байланысты көлiктiк, коммуникациялық және басқа да қызмет көрсетулер рыногының қалыпты жұмыс iстеуi, сондай-ақ азаматтардың өмiрi мен денсаулығын, қоршаған ортаны, көлiктi, пайдаланатын тұтынушылардың мүдделерiн қорғау үшiн жағдай жасау; <*>
3) әуе көлігінен басқа, көліктің барлық түрлерін қауіпсіз пайдалануға бақылауды қамтамасыз ету;
4) өз құзыретiнiң шегiнде көлiктiк қызмет көрсетулер саласындағы, мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру;
5) <*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.18. N 599  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2001.08.21. N 1095  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2003.08.06. N 786  қаулысымен .
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2003.11.21. N 1165  қаулысымен.
11. Комитет заңдарда белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды:
1) Қазақстан Республикасының аумағында өз құзыретiнiң шегiнде заңды және жеке тұлғалардың әуе көлігінен басқа көлiк барлық түрлерiнiң жұмыс iстеуiнiң тәртiбiн айқындайтын заңды және өзге де нормативтiк актiлердi сақтауын мемлекеттiк бақылауды, олардың бұзылуын анықтау және оның жолын кесу жөнiнде шаралар қабылдауды; <*>
2) көлiктік кешендегi қызметтi реттейтiн заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын дайындауға қатысуды;
3) авиациялықтан басқа көлiктiк қызметтер, саласында кәсiпкерлiк қызметтi лицензиялауды, сондай-ақ лицензиялау ережелерiнiң сақталуын бақылаудан және қадағалаудан; <*>
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен көліктік қауiпсiздiк мәселелерiн шешу кезiнде өзара iс-қимыл жасасуды;
5) өз құзыретiнiң шегiнде халықаралық ұйымдарда көліктегі қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының мүдделерiн білдіруді;
6) өз құзыретiндегi мәселелер бойынша, оның iшiнде көліктегі қауiпсiздiктi қамтамасыз етудi реттейтiн мәселелер жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеудi және қабылдауды;

9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется только из республиканского бюджета.
Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
В случае предоставления законодательными актами Комитету прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Комитета
10. Основными задачами Комитета являются:
1) участие в разработке и реализации государственной политики в транспортном комплексе;
2) создание условий для нормального функционирования рынка транспортных и других услуг, связанных с работой всех видов транспорта, кроме воздушного, а также защита жизни и здоровья граждан, окружающей среды, интересов потребителей, пользующихся транспортом;
3) обеспечение контроля за безопасной эксплуатацией всех видов транспорта, кроме воздушного;
4) в пределах своей компетенции осуществление государственного регулирования деятельности в сфере транспортных услуг;
5) (исключен)
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 18 апреля 2000 г. N 599 P000599_ ; от 3 ноября 2000 г. N 1665 P001665_ ; от 21 августа 2001 г. N 1095 Р011095_ ; от 6 августа 2003 г. N 786  ; от 21 ноября 2003 г. N 1165  .
11. Комитет в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) государственный контроль на территории Республики Казахстан в пределах своей компетенции за соблюдением юридическими и физическими лицами законодательных и иных нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования всех видов транспорта, кроме воздушного, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
2) участие в подготовке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в транспортном комплексе;
3) лицензирование предпринимательской деятельности в сфере оказания транспортных услуг, кроме авиационных, а также контроль и надзор за соблюдением лицензионных правил;
4) взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан при решении вопросов безопасности на транспорте;
5) в пределах своей компетенции представление интересов Республики Казахстан в международных организациях по вопросам обеспечения безопасности на транспорте;
6) разработка и принятие по вопросам своей компетенции нормативных правовых актов, в том числе регулирующих обеспечение безопасности на транспорте;

7) қадағалаудағы кемелер мен олардың техникалық жабдықтарын, жағалаулық объектілерді, гидроқұрылыстарды, порттарды, шағын өлшемді кемелер үшін тұрақ-базалары және Қазақстан Республикасының акваторияларындағы басқа да құрылыстарды және олардың жабдықтарын
жіктеуді және техникалық куәландыруды; <*>
8) <*>
9) <*>
10) <*>
11) <*>
12) <*>
13) <*>
14) <*>
15) Қазақстан Республикасының акваторияларында мемлекеттiк кемелердiң олардың тiзiлiмiн жiктеудi, тiркеудi жүргiзу және теңiз, аралас (өзен-теңiз), iшкi жүзудегi өздiгiнен жүзетін, өздiгiнен жүзбейтiн шағын өлшемдi кемелердiң (Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерінің және шекара қызметiнің теңiз бөлiмдерінің жалауымен жүзетiн кемелердi қоспағанда) жүзуiнiң қауiпсiздiгiн, порттарды, кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етудi қадағалауды; <*>
15-1) жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалануына рұқсат берудi және оның мерзiмiне мемлекеттiк бақылау жасауды;
15-2) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлігін міндеттi сақтандыру шартын жасасуына мемлекеттiк бақылау жүргiзудi; <*>
16) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының айдындарында кемелермен болған авариялар мен уақиғаларды зерттеуге, оларды жіктеуге және есебін жүргізуге бақылауды, қадағалауды және қатысуды; <*>
17) Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру кезінде рұқсат ету жүйесі талаптарының орындалуын мемлекеттік бақылауды;
17-1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiн бақылауды; <*>
17-2) Қазақстан Республикасы тасымалдаушыларының және шетел мемлекеттерi тасымалдаушыларының халықаралық автомобиль тасымалдарын орындау кезiнде Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасын сақтауын бақылауды; <*>
18) Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетел мемлекеттерi тасымалдаушыларының жүрiп өтуiне және Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларының шетел мемлекеттерiнің аумағы бойынша жүрiп өтуіне рұқсаттар бepу; <*>
19) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ауыр салмақты және ірі көлемді көлік құралдарының (шетелдіктерді қоса алғанда) жүріп өтуіне арнаулы рұқсат беруді;
20) жол қозғалысының, жолаушылар мен жүктердің темір жол көлігімен тасымалдануының қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жай-күйіне талдау жасауды, темір жол уақиғалары мен оқиғаларының алдын алу жөнінде ұсынымдар әзірлеуді;
21) өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары жерлерде темiржол көлiгiндегi (Қазақстан Республикасының темiржол көлiгi құралдарымен) апаттарды, аварияларды және қақтығыстарды тергеуге, сондай-ақ темiр жол көлiгiндегi қозғалыс қауiпсiздiгiн бұзудың алдын-алу жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруға қатысу;

7) проведение классификации и технического освидетельствования поднадзорных судов и их технологического оборудования, береговых объектов, гидросооружений, портов, баз-стоянок для маломерных судов и других сооружений и их оборудования на акваториях Республики Казахстан;
7)-13) (исключены - N 599 от 18 апреля 2000 г. P000599_ )
14) (исключен - N 1665 от 3 ноября 2000 г.)
15) ведение государственных судовых реестров, классификация, регистрация и надзор за обеспечением безопасности плавания морских, смешанного (река-море), внутреннего плавания самоходных, несамоходных, маломерных судов (за исключением судов, плавающих под флагом Военно-Морских Сил Республики Казахстан и морских частей пограничной службы), безопасной эксплуатации портов, судоходных гидротехнических сооружений на акваториях Республики Казахстан;
15-1) выдача разрешений и ведение государственного контроля за сроками пользования судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицами;
15-2) ведение государственного контроля за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
16) контроль, надзор и участие, в пределах своей компетенции в расследовании аварий и происшествий с судами на акваториях Республики Казахстан, их классификация и учет;
17) государственный контроль за исполнением требований разрешительной системы при организации международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан;
17-1) контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
17-2) контроль за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте при выполнении международных автомобильных перевозок;
18) выдача разрешений на проезд по территории Республики Казахстан перевозчикам иностранного государства и разрешений на проезд по территории иностранных государств перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
19) выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств (включая иностранные) по территории Республики Казахстан;
20) анализ состояния обеспечения безопасности движения, перевозок пассажиров и грузов железнодорожным транспортом, разработка рекомендаций по предупреждению железнодорожных происшествий и инцидентов;
21) участие в пределах своей компетенции в расследованиях крушений, аварий и инцидентов на железнодорожном транспорте на территории Республики Казахстан и за ее пределами (с железнодорожными транспортными средствами Республики Казахстан), а также в осуществлении мероприятий по предупреждению нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте;

22) радиожиілік спектрінің, сондай-ақ радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың пайдаланылуына оларды пайдаланудың белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру мақсатында тексерістер жүргізуді;
23)-28)
29) заңдарда көзделген өзге да функцияларды жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.18. N 599  қаулысымен .
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2001.08.21. N 1095  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 15-1-тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінiң 2001.12.07. N 1596  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 11-тармақтың 3) тармақшасы өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2002.07.17. N 794  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2003.08.06. N 786  қаулысымен .
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2003.11.21. N 1165  қаулысымен.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.18. N   671   қаулысымен .
12. Комитеттiң өз мiндеттерiн iске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру мақсатында заңдарда белгiленген тәртiппен:
1) жеке және заңды тұлғалардан Комитеттiң құзыретiне кiретiн барлық мәселелер бойынша қажеттi ақпаратты, материалдарды, анықтамалық деректердi сұратуға;
2) өз құзыретiндегi мәселелер бойынша нормативтiк құқықтық актiлер қабылдауға;
3) әуе көлігінен басқа көлiктiң барлық түрлерiнде тасымалдау және басқа да қызметтi жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың қызметiн олардың көлiктiң жұмыс iстеуiнiң, тәртiбiн айқындайтын заңдардың ережелерiн сақтауы бөлiгiнде тексеруге; <*>
3-1) бөлiнбейтін ірі көлемдi және ауыр салмақты жүктердi тасымалдау жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ірі көлемдi және ауыр салмақты жүктердің автомобильмен тасымалын жүзеге асыруды болдырмау жөнiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда шаралар қабылдау; <*>
4) өз құзыретiнiң шегінде тексерулердiң нәтижелерi бойынша актiлер жасауға және көлiктiң жұмыс iстеуiнiң тәртiбiн айқындайтын заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң, стандарттардың және нормалардың талаптарының анықталған бұзылуын жою туралы ұйғарым енгiзуге; <*>
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес хаттамалар толтыруға, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы icтep бойынша iс жүргiзудi жүзеге асыруға; <*>
5-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен және жағдайларда жеке тұлғаны әкiмшілік ұстауды, көлiк құралын шағын өлшемдi кеменi ұстауды жүзеге асыруға, тұлғаның жеке басына тексерiс және заттарына тексерiс жүргізуге, көлiк құралдарына, шағын өлшемдi кемелерге тексеріс жүргiзуге;

22) (подпункты 22-28 исключены - N 1665 от 3.00.2000 г.)
29) иные функции, предусмотренные законодательством.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 18 апреля 2000 г. N 599 P000599_ ; от 25 мая 2000 г. N 792 Р000792_ ; от 3 ноября 2000 г. N 1665 P001665_ ; от 21 августа 2001 г. N 1095 P011095_ ; от 7 декабря 2001 г. N 1596 (вступает в силу с 1 января 2002 г.) P011596_ ; от 17 июля 2002 года N 794 P020794_ ; от 6 августа 2003 г. N 786  ; от 21 ноября 2003 г. N 1165 ; от 18 июня 2004 года N 671 .
12. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций Комитет имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать у физических и юридических лиц необходимую информацию, материалы, справочные данные по всем вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
2) принимать по вопросам своей компетенции нормативные правовые акты;
3) проверять деятельность юридических и физических лиц, осуществляющих перевозочную и другую деятельность на всех видах транспорта, кроме воздушного, в части соблюдения ими положений законодательства, определяющих порядок функционирования транспорта;
3-1) принимать меры в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, по недопущению осуществления по территории Республики Казахстан автомобильных перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов, за исключением случаев перевозки неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
4) в пределах своей компетенции составлять акты по результатам проверок и вносить предписания об устранении выявленных нарушений требований законодательных и иных нормативных правовых актов, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования транспорта;
5) составлять протоколы, осуществлять производство по делам об административных правонарушениях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5-1) осуществлять в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административное задержание физического лица, задержание транспортного средства, маломерного судна, производить личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице, досмотр транспортных средств, маломерных судов;

5-2) мыналарды:
құқық бұзушылық жасалған жерде не әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдану кезiнде табылған құқық бұзушылық құралы немесе объектілерi болып табылатын жеке адамның өзiндегi құжаттар мен заттарды;
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде не заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарға, үй-жайларға, көлiк құралдарына, тауарларға, өзге де мүлікке тексеру жүргiзу кезiнде табылған әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе оның тiкелей объектiсi болған, заңды тұлғаға тиесілі құжаттарды тауарларды, өзге де мүлікті, заттарды алып қоюды жүзеге асыруға;
5-3) жүргізушілердi, кеме жүргiзушілердi көлiк құралын, шағын өлшемдi кеменi басқарудан шеттетуге және оларды мастық күйiне медициналық куәландыруға жіберуге;
5-4) өз құзыретi шегiнде заңды тұлғаға тиесiлі аумақтарға, жайларға, тауарларға, өзге де мүлiкке, сондай-ақ құжаттарға тексеру жүргізуге;
5-5) өз құзыретi шегiнде әкiмшілік құқық бұзушылықты жасау құралы немесе оның тiкелей объектiсi болып табылған заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салуға;
6) шетелдiк ұйымдармен өзiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша сыртқы экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға;
7) Комитеттiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшiн мамандарды тартуға;
8) мемлекеттік органдарға көліктік уақиғалардың, көлік тәртіптерінің бұзылуының алдын алу жөніндегі шаралар туралы ұсыныстар енгізуге;
9) <*>
10) <*>
11) <*>
12) кеме жүргізушілерді даярлау жөнінде курстар ұйымдастыруға, оларды аттестациялауды жүзеге асыруға;
13) командалық және қатардағы құрамның тұлғаларына атқаратын қызметiне сәйкес дипломдар мен куәліктер беруге, оларды тиiстi аттестаттаған кезде шағын өлшемдi кемелердi басқару құқығына куәлiктер беруге;
14) қадағалауындағы кемелерге кемелiк құжаттар мен мемлекеттiк борттық нөмiрлер беруге, теңiз, аралас (өзен-теңiз), iшкі жүзудегi кемелердiң командалық құрамында дипломдардың, куәлiктердiң және оларға куәландырулардың болуын тексеруге;
15) жағдайы кеме жүруі мен теңізде жүзу қауіпсіздігінің, қоршаған ортаны қорғаудың талаптарына жауап бермейтін кемелер мен басқа да жүзетін құралдарды пайдалануды, сондай-ақ шағын көлемді және балық аулау кемелері мен оларға арналған база-тұрақтарды пайдалануды тоқтату жөнінде шаралар қабылдауға;
16) кеме жүруі мен теңізде жүзудің қауіпсіздігі талаптарын бұзғаны үшін сот шешiмi бойынша кемелердің командалық құрамындағы адамдардан дипломдарға бақылау талондарын алуға, кеме жүргізушілерді кемені басқаруға арналған құқықтарынан айыруға;<*>

5-2) осуществлять изъятие:
вещей и документов, находящихся при физическом лице, являющихся орудием или объектами правонарушений, обнаруженных на месте совершения правонарушения либо при применении мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении;
документов, товаров, иного имущества, предметов, явившихся орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, принадлежащих юридическому лицу, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу;
5-3) отстранять водителей, судоводителей от управления транспортным средством, маломерным судном и направлять их на медицинское освидетельствование на состояние опьянения;
5-4) в пределах своей компетенции проводить осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также соответствующих документов;
5-5) в пределах своей компетенции налагать арест на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу, явившиеся орудиями совершения или непосредственными объектами административного правонарушения;
6) осуществлять внешнеэкономическое и научно-техническое сотрудничество с иностранными организациями по вопросам, относящимся к его компетенции;
7) привлекать специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета;
8) вносить в государственные органы предложения о мерах по предупреждению транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации транспорта;
9)-11) (исключены - N 599 от 18 апреля 2000 г. P000599_ )
12) организовывать курсы по подготовке судоводителей, осуществлять их аттестацию;
13) выдавать дипломы и свидетельства соответствия занимаемой должности лицам командного и рядового состава при соответствующей их аттестации, выдавать удостоверения на право управления маломерными судами;
14) выдавать судовые документы и государственные бортовые номера поднадзорным судам, проверять наличие у командного состава судов морского, смешанного (река-море), внутреннего плавания дипломов, свидетельств и подтверждения к ним;
15) принимать меры по прекращению эксплуатации судов и других плавучих средств, а также пользования маломерными и рыболовецкими судами и базами-стоянками для них, состояние которых не отвечает требованиям безопасности судоходства и мореплавания, охраны окружающей среды;
16) изымать у лиц командного состава судов контрольные талоны к дипломам, по решению суда лишать судоводителей прав на управление судами за нарушение требований безопасности судоходства и мореплавания;

17) жағдайы немесе ұсталуы Қазақстан Республикасында белгiленген талаптарға, оның iшiнде қоршаған ортаны қорғау нормаларының талаптарына жауап бермейтiн темiр жол көлiгi мен техникалық құралдардың пайдаланылуын тоқтату жөнiнде шаралар қабылдауға;
17-1) өз құзыретiнiң шегінде Қазақстан Республикасы темiр жол көлiгi құралдарының тiзiлiмiн жүргiзуге және жүргiзу тәртiбiн анықтауға;
18)-21) <*>
22) заңдарда көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар;
23) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және тәртiппен автокөлiк құралдарын көлiктiк бақылау бекеттерiнде тоқтатуға; <*>
24) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда автокөлiк құралдарын қарауға. <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.18. N 599  қаулысымен .
Ескерту. 12-тармақ өзгерді және толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2001.08.21. N 1095  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2003.08.06. N 786  қаулысымен .
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2003.11.21. N 1165  қаулысымен.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.18. N   671   қаулысымен .
3. Комитеттің мүлкi
13. Комитеттiң жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
14. Комитетке бекiтiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
15. Комитеттiң өзiне бекiтiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзге де тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Комитетке заңдарында белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Комитеттің қызметiн ұйымдастыру
16. Комитеттi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Көлiк, коммуникациялар және туризм министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын екi орынбасары болады.
17. Төраға Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық етедi, Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн дербес жауаптылықта болады.
18. Төраға осы мақсатта:
1) өзiнiң орынбасарлары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн айқындайды;
1-1) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен аумақтық органдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады;

17) принимать меры по прекращению эксплуатации железнодорожных транспортных и технических средств, состояние или содержание которых, не отвечает установленным в Республике Казахстан требованиям, в том числе требованиям норм охраны окружающей среды;
17-1) в пределах своей компетенции ведение и определения порядка ведения реестра железнодорожных транспортных средств Республики Казахстан;
18) (подпункты 18 - 21 исключены - N 1665 от 3.00.2000 г.)
23) в порядке и случаях, предусмотренных законодательством
Республики Казахстан, останавливать автотранспортные средства на постах транспортного контроля;
24) осматривать автотранспортные средства в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 18 апреля 2000 г. N 599   P000599_ ; от 25 мая 2000 г. N 792 Р000792_ ; от 3 ноября 2000 г. N 1665 P001665_ ; от 21 августа 2001 г. N 1095 P011095_ ; от 6 августа 2003 г. N 786  ; от 21 ноября 2003 г. N 1165 ; от 18 июня 2004 года N 671 .
3. Имущество Комитета
13. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
14. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
15. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Комитету может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Председатель имеет двух заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Министром транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
17. Председатель организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Председатель:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Комитета;
1-1) по согласованию с Министром транспорта и коммуникаций Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей руководителей территориальных органов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

2) заңдарға сәйкес Комитеттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңдарда белгiленген тәртiппен Комитеттiң қызметкерлерiне тәртiптiк жаза қолданады;
4) Комитеттiң бұйрықтарына қол қояды;
5) Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
6) Комитеттiң аумақтық органдарының ережелерiн, құрылымын және штаттық кестесiн бекiтедi;
7) мемлекеттiк органдарда, өзге де ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi;
8) заңдарға сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
19. Комитеттiң қызметкерлерi (лауазымды тұлғалар) билiк өкiлдерi болып табылады, Комитет бекiткен белгiленген үлгiдегi арнаулы куәлiгi мен өңiрлiк белгiлерi, ерекше қызметтiк киiм нысаны болады, қызметтiк мiндеттерiн атқаруы кезiнде байланыстың арнаулы техникалық құралдарын, арнаулы су көлiгі мен арнаулы автокөлiктi пайдалануға, сондай-ақ Комитеттiң көліктік постыларда жұмыс кезiнде жезлдi, ысқырықты және шлагбаумды пайдалануға құқылы. <*>
Ескерту. 19-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 792  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.03. N 1665  қаулысымен .
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.18. N   671   қаулысымен .
20. Комитеттiң ұшуға рұқсаты бар қызметкерлерi мамандығын көрсету арқылы ұшуға тапсырмаға жазба жасау жолымен "Тексерушiлер" деген бағанға, ал мұндай рұқсаты жоқтар - әуе кемесi экипажының кабинасында болу құқығымен "Қызметтiк жолаушылар" деген бағанға енгiзiле алады.
5. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату
21. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.

2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на работников Комитета;
4) подписывает приказы Комитета;
5) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
6) утверждает положения, структуру и штатное расписание территориальных органов Комитета;
7) представляет Комитет в государственных органах, иных организациях;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 мая 2000 г. N 792 P000792_ ; от 3 ноября 2000 г. N 1665 Р001665_ .
19. Работники Комитета (должностные лица) являются представителями власти, имеют специальные удостоверения и нагрудные знаки установленного образца, служебную униформу, утверждаемые Комитетом, вправе при исполнении служебных обязанностей использовать специальные технические средства связи, специальный водный транспорт и спецавтотранспорт, а также использовать жезл, свисток и шлагбаум при работе на постах транспортного контроля Комитета.
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 мая 2000 г. N 792   P000792_ ; от 3 ноября 2000 г. N 1665   Р001665_ ; от 18 июня 2004 года N 671 .
20. Работники Комитета, имеющие допуск к полетам, могут включаться путем записи в задание на полет в графу "Проверяющие" с указанием специальности, а не имеющие такого допуска в графу "Служебные пассажиры" с правом нахождения в кабине экипажа воздушного судна.
5. Реорганизация к ликвидация Комитета
21. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в соответствии с законодательством.