Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 152-ө өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 27 қазандағы № 176-ө өкімімен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің 27.10.2022 № 176-ө өкімімен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес:
1. "Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 14 қарашадағы № 153-ө өкіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген өкіммен бекітілген Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссияның құрамына:
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша) енгізілсін;
көрсетілген комиссияның кұрамынан Ғ. Есім, Ғ.М. Мұтанов, Б.Ө. Жақыпов шығарылсын;
көрсетілген өкіммен бекітілген Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссия туралы ереже осы өкімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттік тіл саясатын одан әрі жетілдіру жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 89-ө өкімі;
2) "Мемлекеттік тіл саясатын одан әрі жетілдіру жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 89-ө өкіміне өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 25 маусымдағы № 75-ө өкімі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 152-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 153-ө өкімімен
бекітілген
Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына кешіру жөніндегі ұлттық комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына кешіру жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты қазақ әліпбиін латын графикасына кешіру, мемлекеттік тіл саясатын іске асыру және мемлекеттік тілді енгізу тиімділігін арттыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.

О некоторых вопросах консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 152-р. Утратило силу распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 октября 2022 года № 176-р.
Сноска. Утратило силу распоряжением Премьер-Министра РК от 27.10.2022 № 176-р.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан":
1. Внести в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 153-р "О Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику" следующие изменения:
ввести в состав Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику, утвержденный указанным распоряжением:
депутата Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию),
вывести из состава указанной комиссии: Есима Г., Мутанова Г.М., Жакыпова Б.У.;
Положение о Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику, утвержденное указанным распоряжением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Признать утратившими силу:
1) распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 89-р "О Комиссии по дальнейшему совершенствованию государственной языковой политики";
2) распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 25 июня 2018 года № 75-р "О внесении изменений в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 89-р "О Комиссии по дальнейшему совершенствованию государственной языковой политики".
Премьер-Министр Б. Сагинтаев
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 152-р
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 153-р
Положение о Национальной комиссии
по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику
1. Общие положения
1. Национальная комиссия по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику, реализации государственной языковой политики и повышению эффективности внедрения государственного языка.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

4. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
5. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде екі рет өткізіледі.
2. Комиссияның негізгі міндеті
6. Комиссияның негізгі міндеті:
1) латын графикасына кешу кезінде туындайтын проблемалар мен қиындықтарды анықтау мақсатында латын графикасына кешкен елдердің тәжірибесін зерделеу және талдау нәтижесі;
2) қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру;
3) қазақ тілі әліпбиін латын графикасына кешірудің тәсілдерін айқындау;
4) мемлекеттік тіл саясатын жетілдіру;
5) мемлекеттік тілді кешенді және жүйелі дамыту мен енгізу, этностардың тілдерін сақтау, ағылшын тілін тереңірек және қарқынды үйрену жүйесін құру;
6) тілдерді дамыту мен қолдануға бағытталған нысаналы мемлекеттік бағдарламалар мен жоспарлардың жобаларын қарау;
7) бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметті ақпараттық, әдістемелік қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Комиссия жұмысының ұйымдастырылуы мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.

4. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
2. Основная задача Комиссии
6. Основной задачей Комиссии является выработка предложений по:
1) итогам изучения и анализа опыта стран, перешедших на латинскую графику, в целях выявления проблем и трудностей, возникших при его переводе;
2) переводу алфавита казахского языка на латинскую графику;
3) определению подходов по переводу алфавит казахского языка на латинскую графику;
4) совершенствованию государственной языковой политики;
5) комплексному и системному развитию и внедрению государственного языка, сохранению языков этносов, созданию системы углубленного и интенсивного изучения английского языка;
6) рассмотрению проектов государственных целевых программ и планов, направленных на развитие и функционирование языков;
7) информационному, методическому обеспечению деятельности по реализации единой государственной политики.
3. Организация деятельности Комиссии
7. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.