"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 122-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық құқықтық актілерді қабылдасын және қабылданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісу бойынша) ұсынылған ақпаратты жинақтасын және құқықтық актілер қабылданған күннен бастап бір ай мерзімнен кешіктірмей қабылданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етсін.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2020 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 122-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № 122-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации Закона Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные правовые акты согласно перечню и проинформировать Национальный Банк Республики Казахстан о принятых мерах.
3. Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) обобщить представленную информацию и не позднее месячного срока со дня принятия правовых актов проинформировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах.
Премьер-Министр А. Мамин
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 16 сентября 2020 года № 122-р
Перечень

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі
Р/с №
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.

правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации Закона Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста"
№ п/п Наименование правового акта Форма правового акта Государственный орган, ответственный за исполнение Срок исполне-ния Лицо ответственное за качественную, своевременную разработку и внесение правового акта
1 2 3 4 5 6
1.

"Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 маусымдағы № 906 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ
2020 жылғы тамыз
Ә.А. Ерғалиев
2.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қазандағы № 1520 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қаржымині
2020 жылғы қыркүйек
Р.Б. Бекетаев
3.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қаржыминінің бұйрығы
Қаржымині
2020 жылғы қыркүйек
Р.Б. Бекетаев
4.
"Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 202 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҰБ Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісу бойынша)
2020 жылғы қыркүйек
Е.А. Біртанов
5.
"Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҰБ Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
2020 жылғы қыркүйек
Е.А. Біртанов
6.
"Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 221 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
ҰБ Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісу бойынша)
2020 жылғы қыркүйек
Е.А. Біртанов
7.
"Маңызды төлем жүйелері өлшемшарттарының көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 222 қаулысына толықтыру енгізу туралы
ҰБ Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісу бойынша)
2020 жылғы қыркүйек
Е.А. Біртанов
8.
"Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
ҚНРДА Басқармасының қаулысы
ҚНРДА (келісу бойынша)
2020 жылғы қыркүйек
Н.А. Әбдірахманов
9.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2009 года № 906 "Об утверждении Правил определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства"
постановление Правительства Республики Казахстан
МНЭ
август 2020 года
Иргалиев А.А.
2.
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2009 года № 1520 "Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы"
постановление Правительства Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2020 года
Бекетаев Р.Б.
3.
О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
приказ МФ
МФ
сентябрь 2020 года
Бекетаев Р.Б.
4.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 202 "Об утверждении Правил выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан"
постановление Правления НБ
НБ (по согласованию)
сентябрь 2020 года
Биртанов Е.А.
5.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций"
постановление Правления НБ
НБ (по согласованию), МЦРИАП
сентябрь
2020 года
Биртанов Е.А.
6.
О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 221 "Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем"
постановление Правления НБ
НБ (по согласованию)
сентябрь 2020 года
Биртанов Е.А.
7.
О внесении дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 222 "Об утверждении показателей критериев значимых платежных систем"
постановление Правления НБ
НБ (по согласованию)
сентябрь 2020 года
Биртанов Е.А.
8.
О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг"
постановление
Правления АРРФР
АРРФР (по согласованию)
сентябрь 2020 года
Абдрахманов Н.А.
9.

"Банкке және (немесе) банк холдингіне еншiлес ұйымды құруға немесе сатып алуға, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды банктің құруына немесе сатып алуына, банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты беру, сондай-ақ банктің және (немесе) банк холдингінің еншiлес ұйымды құруға, сатып алуға, банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсатты қайтарып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 24 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
ҚНРДА Басқармасының қаулысы
ҚНРДА (келісу бойынша)
2020 жылғы қыркүйек
О.А. Смоляков
10.
Төлем ұйымының жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерiн белгілеу туралы
ҰБ Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісу бойынша)
2020 жылғы қазан
Е.А. Біртанов
11.
Микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларын бекіту туралы
ҚНРДА Басқармасының қаулысы
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, ЦДИАӨМ
2020 жылғы қараша
О.А. Смоляков
12.
"Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
ҚНРДА Басқармасының қаулысы
ҚНРДА (келісу бойынша), Қаржымині
2020 жылғы қараша
Н.А. Әбдірахманов
13.
Кәсiпкерлiк субъектiлерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін бекіту туралы
ҰБ Басқармасының бірлескен қаулысы және ҰЭМ-нің бұйрығы
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ
2020 жылғы қараша
Д.В. Вагапов Ж.Х. Мәдиев
14.
Кәсiпкерлiк субъектiлерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы
ҰБ, ҚНРДА басқармаларының бірлескен қаулысы және Қаржыминінің бұйрығы
ҰБ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), Қаржымині
2020 жылғы қараша
Д.В. Вагапов Н.А. Әбдірахманов К.Е. Баеділов
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 24 "Об утверждении Правил выдачи банку и (или) банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций, а также отзыва разрешения на создание, приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации, значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций"
постановление
Правления АРРФР
АРРФР (по согласованию)
сентябрь 2020 года
Смоляков О.А.
10.
Об установлении минимального размера уставного капитала платежной организации
постановление Правления НБ
НБ (по согласованию)
октябрь 2020 года
Биртанов Е.А.
11.
Об утверждении Правил лицензирования микрофинансовой деятельности
постановление
Правления АРРФР
АРРФР (по согласованию), МНЭ, МЦРИАП
ноябрь 2020 года
Смоляков О.А.
12.
О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них"
постановление
Правления АРРФР
АРРФР (по согласованию), МФ
ноябрь 2020 года
Абдрахманов Н.А.
13.
Об утверждении предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, а также субъектов предпринимательства, на которых не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов
совместное постановление Правления НБ, приказ МНЭ
НБ (по согласованию), МНЭ
ноябрь
2020 года
Вагапов Д.В.
Мадиев Ж.Х.
14.
Об утверждении правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
совместное постановление правлений НБ, АРРФР и приказ МФ
НБ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), МФ
ноябрь 2020 года
Вагапов Д.В.
Абдрахманов Н.А.
Баедилов К.Е.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан