"Семей ядролық қауіпсіздік аймағы туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Семей ядролық қауіпсіздік аймағы, экология және электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 15 қыркүйектегі № 144-ө өкімі
1. Қоса берiлiп отырған қабылдануы "Семей ядролық қауіпсіздік аймағы туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Семей ядролық қауіпсіздік аймағы, экология және электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарымен негізделген құқықтық актілердердiң тiзбесi (бұдан әрi – тiзбе) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей, тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 144-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 5 июля 2023 года "О Семипалатинской зоне ядерной безопасности" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Семипалатинской зоны ядерной безопасности, экологии и электроэнергетики"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 15 сентября 2023 года № 144-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 5 июля 2023 года "О Семипалатинской зоне ядерной безопасности" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Семипалатинской зоны ядерной безопасности, экологии и электроэнергетики" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Перечень

Қабылдануы "Семей ядролық қауіпсіздік аймағы туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Семей ядролық қауіпсіздік аймағы, экология және электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарымен негізделген құқықтық актілердердiң тiзбесi
Р/с №
Құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемле кеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.

правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 5 июля 2023 года "О Семипалатинской зоне ядерной безопасности" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Семипалатинской зоны ядерной безопасности, экологии и электроэнергетики"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Сроки исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6

"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
2.
"Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
3.
Босалқы жерді ядролық қауіпсіздік аймағы жеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
4.
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақшалай төлемдерінің мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
5.
Семей ядролық қауіпсіздік аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
6.
"Жерлерді сақтап қою қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі № 993 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
7.
"Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 763 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
8.
Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
9.
Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонына іргелес жатқан, ядролық қаруды сынау салдарынан нормативтен тыс радиоактивті ластануға ұшыраған аумақтарға кешенді экологиялық тексеру жүргізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
10.
Семей ядролық қауіпсіздік аймағында атмосфералық ауаның, жерасты және жерүсті суларының, топырақ пен өсімдіктердің радиоактивті ластану деңгейіне тұрақты мониторинг жүргізу, сондай-ақ радионуклидтердің таралу параметрлерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
11.
Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
М.Т. Ошурбаев
12.
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
13.
Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
14.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
Об утверждении правил перевода земель запаса в земли зоны ядерной безопасности
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
Об утверждении размеров денежных выплат оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
Об определении уполномоченной организации по обеспечению функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года № 993 "Об утверждении Правил консервации земель"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 763 "Об утверждении Правил реализации расширенных обязательств производителей (импортеров)"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
Об утверждении правил разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
Об утверждении методики проведения комплексного экологического обследования территорий, прилегающих к бывшему Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, подвергшихся сверхнормативному радиоактивному загрязнению вследствие испытаний ядерного оружия
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
Об утверждении правил проведения постоянного мониторинга уровня радиоактивного загрязнения атмосферного воздуха, подземных и поверхностных вод, почвы и растений, а также определения параметров миграции радионуклидов в Семипалатинской зоне ядерной безопасности
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
Об утверждении методики оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Ошурбаев М.Т.
Об утверждении правил организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
Об утверждении правил организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.

"Қазақстан Республикасында экологиялық қауіпсіз (жанбайтын және (немесе) өрт қауіптілігі төмен және түтін мен газды аз бөлетін); қалдықтары Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңделетін болып табылатын кәбілді-өткізгіш өнімнің өндірісін ынталандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 3 маусымдағы № 205 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылым-дық даму министрінің 2019 жылғы 5 маусымдағы № 368 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ,
ӨҚМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
15.
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 2 маусымдағы № 130 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
М.Т. Ошурбаев
16.
"Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 13 шiлдедегі № 246 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
М.Т. Ошурбаев
17.
"Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Д.Б. Бекмағамбетов
18.
"Кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
19.
"Ядролық қару сынақтары жүргiзiлген жер учаскелерiн кешендi экологиялық зерттеп-қарау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2023 жылғы қыркүйек
Ж.Д. Нұрмағанбетов
20.
"Тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № 689 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2023 жылғы қыркүйек
Н.Қ. Шәрбиев
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі.

О признании утратившим силу совместного приказа исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 3 июня 2019 года № 205 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июня 2019 года № 368 "Об утверждении Правил стимулирования производства в Республике Казахстан кабельно-проводниковой продукции: экологически безопасной (негорючей и (или) с пониженной пожароопасностью и малым дымо- и газовыделением); отходы которой являются перерабатываемыми на территории Республики Казахстан"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР, МПС
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
О внесений изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 июня 2020 года № 130 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в области охраны окружающей среды"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Ошурбаев М.Т.
О внесений изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 246 "Об утверждении Инструкции по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Ошурбаев М.Т.
О внесений изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Бекмагамбетов Д.Б.
О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 ноября 2021 года № 448 "Об утверждении Методики расчета утилизационного платежа"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 126 "Об утверждении Методики по проведению комплексного экологического обследования земельных участков, на которых проводились испытания ядерного оружия"
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
сентябрь 2023 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
О внесении изменения в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 689 "Об утверждении перечня отдельных видов продукции (товаров), производимые на территории Республики Казахстан и (или) ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров)"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
сентябрь 2023 года
Шарбиев Н.К.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан.
________________