Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрылымын одан әрi жетiлдіру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 7 мамырдағы N 1085 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 12 шілдедегі № 354 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2012.07.12 № 354 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 9 сәуiрдегi Заңының 12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының қорғаныс қабiлетiн нығайту мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң мынадай құрылымы бекітiлсiн:
1) Қарулы Күштерге басшылық жасаудың жоғары әскери-саяси органы - соғыс кезiнде Қарулы Күштердiң бүкiл қызметiне жалпы басшылық жасауды және Штабтар бастықтарының комитетi арқылы оларды басқаруды жүзеге асыратын Жоғарғы Бас қолбасшылық (Жоғарғы Бас қолбасшылықтың Ставкасы);
2) әскери басқару органдары:
стратегиялық - Қорғаныс министрлiгi (орталық атқарушы орган) және Штабтар бастықтарының комитетi (ведомство);
жедел-стратегиялық - Қарулы Күштер түрлерінің құрамына кіретін бас қолбасшылардың, Қарулы Күштер Тылы бастығының басқармалары ; <*>
жедел-аумақтық - өңiрлiк қолбасшылықтар басқармалары;
жедел-тактикалық - Қарулы Күштер түрлерінің әскер тeктepi қолбасшыларының (бастықтарының) басқармалары, арнайы әскерлердің бас басқармалары (басқармалары); <*>
тактикалық - құрамалар мен әскери бөлiмдердiң басқармалары;
жергiлiктi - облыстардың қорғаныс iсi жөнiндегi департаменттерi (басқармалары және аудандар мен қалалардың бөлiмдерi);
3) Қарулы Күштер түрлерi:
әскери басқару органдары, өңiрлiк қолбасшылық, әскер тектерi, арнаулы әскерлер, тыл, оқу және резервтiк бөлiмдер құрамындағы Құрлық әскерлерi;
әскери басқару органдары, әскер тектерi, арнаулы әскерлер, тыл,  оқу және резервтiк бөлiмдер құрамындағы Әуе қорғанысы күштерi;
әскери басқару органдары, әскер тектерi, арнаулы әскерлер, тыл,  оқу және резервтік бөлiмдерi құрамындағы Әскери-теңiз күштерi;
4) (Алып тасталды - ҚР Президентінің 2009.03.04. N 762 Жарлығымен);
5) әскери басқару органдары, құрамалар, жедел, жауынгерлiк, арнайы және техникалық қамтамасыз ету бөлiмдерi мен мекемелерi құрамындағы Арнаулы әскерлер; <*>
6) әскери басқару органдары, құрамалар, бөлiмдер мен мекемелер құрамындағы Қарулы Күштер Тылы;
7) әскери-оқу орындары мен әскери-ғылыми мекемелер.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2004.11.10. N 1472 , 2009.03.04. N 762 Жарлықтарымен.
2. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгi шекарасының шегiнде өңiрлiк қолбасшылықтардың жауапкершiлiк аймағы айқындалсын:

О мерах по дальнейшему совершенствованию структуры Вооруженных Сил Республики Казахстан
Указ Президента Республики Kазахстан от 7 мая 2003 года № 1085. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 12 июля 2012 года № 354
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 12.07.2012 № 354.
В соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 9 апреля 1993 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", в целях укрепления обороноспособности Республики Казахстан постановляю:
1. Утвердить структуру Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) высший военно-политический орган руководства Вооруженными Силами - Верховное Главное командование (Ставка Верховного Главного командования), осуществляющее общее руководство всей деятельностью Вооруженных Сил в военное время и управление ими через Комитет начальников штабов;
2) органы военного управления:
стратегические - Министерство обороны (центральный исполнительный орган) и Комитет начальников штабов (ведомство);
оперативно-стратегические - управления главнокомандующих, входящие в состав видов Вооруженных Сил, начальника Тыла Вооруженных Сил;
оперативно-территориальные - управления региональных командований;
оперативно-тактические - управления командующих (начальников) родов войск видов Вооруженных Сил, главные управления (управления) специальных войск;
тактические - управления соединений и воинских частей;
местные - департаменты областей (управления и отделы районов и городов) по делам обороны;
3) виды Вооруженных Сил:
Сухопутные войска в составе: органы военного управления, региональные командования, рода войск, специальные войска, тыл, учебные и резервные части;
Силы воздушной обороны в составе: органы военного управления, рода войск, специальные войска, тыл, учебные и резервные части;
Военно-морские силы в составе: органы военного управления, рода войск, специальные войска, тыл, учебные и резервные части;
4) исключен - Указом Президента РК от 04.03.2009 N 762 ;
5) Специальные войска в составе: органы военного управления, соединения, части и учреждения оперативного, боевого, специального и технического обеспечения;
6) Тыл Вооруженных Сил в составе: органы военного управления, соединения, части и учреждения;
7) военно-учебные заведения и военно-научные учреждения.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 10.11.2004 N 1472 ; от 04.03.2009 N 762 .
2. Определить зоны ответственности региональных командований в пределах границ административно-территориальных единиц Республики Казахстан:

1) "Астана" - Ақмола, Қарағанды, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстары;
2) "Шығыс" - Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстары;
3) "Батыс" - Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан және Маңғыстау облыстары;
4) "Оңтүстiк" - Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Оңтүстiк Қазақстан облыстары.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрылымы туралы" 2000 жылғы 6 шiлдедегi N 417 Жарлығының 1, 2 және 3-тармақтарының күшi жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 7 шiлдедегi N 418 өқ Жарлығымен бекітiлген Қазақстан Республикасындағы Әскери құрылыстың 2005 жылға дейiнгі кезеңге арналған мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес басқару органдарын, Әскери теңiз күштерiн құруды және Әскери-теңiз күштерiнiң қажеттi инфрақұрылымын жасауды қамтамасыз етсiн;
2) " Қорғаныс және Қарулы Күштер туралы " және " Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы " Қазақстан Республикасы заңдарының жобаларын әзiрлеп, 2003 жылғы 15 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзсiн;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң 2004-2005 жылдар кезеңiне арналған штат санының лимитi бойынша ұсыныстар енгiзсiн;
4) Осы Жарлықтан туындайтын өзге де қажеттi шараларды қолдансын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) "Астана" - Акмолинская, Карагандинская, Костанайская и Северо-Казахстанская области;
2) "Восток" - Восточно-Казахстанская и Павлодарская области;
3) "Запад" - Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская и Мангистауская области;
4) "Юг" - Алматинская, Жамбылская, Кызылординская и Южно-Казахстанская области.
3. Признать утратившими силу пункты 1, 2 и 3 Указа Президента Республики Казахстан от 6 июля 2000 года N 417 "О структуре Вооруженных Сил Республики Казахстан".
4. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить образование органов управления, Военно-морских сил и создание необходимой инфраструктуры Военно-морских сил в соответствии с Государственной программой военного строительства в Республике Казахстан на период до 2005 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 7 июля 2000 года N 418 сс;
2) разработать проекты законов Республики Казахстан " Об обороне и Вооруженных Силах " и " О воинской обязанности и военной службе " и до 15 декабря 2003 года внести их на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
3) внести предложения по лимиту штатной численности Вооруженных Сил Республики Казахстан на период 2004-2005 годы;
4) принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан