Қазақстан халықтары Ассамблеясы институтын нығайту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 23 сәуірдегі N 1561 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 7 қыркүйектегі № 149 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.09.07 № 149 Жарлығымен.
"Президент пен Үкімет
актілері жинағында"
жариялануға тиіс
Қазақстан халықтары Ассамблеясы қызметiн одан әрi жетiлдiру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН: см.Z080070
1. "Қазақстан халықтары Ассамблеясының стратегиясы мен Қазақстан халықтары Ассамблеясының ережесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 26 сәуiрдегi N 856 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 11, 102-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-тармақтың 1) тармақшасы "Ассамблеясының" деген сөзден кейiн "2011 жылға дейiнгi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан халықтары Ассамблеясының орта мерзiмдi кезеңге арналған стратегиясында (2007 жылға дейін) "2007", "2006" деген цифрлар "2011" деген цифрлармен алмастырылсын;
3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан халықтары Ассамблеясы туралы ережеде :
4-тармақта бесiншi абзацтағы "болып табылады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"этносаралық қатынастарды үйлестірудi қамтамасыз ету, түрлi этностар өкiлдерi арасындағы қарым-қатынастарда төзушілік пен сенiмдi нығайту болып табылады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ассамблея мақсаттары мен мiндеттерiне қол жеткiзу үшiн ұлттық-мәдени бiрлестiктердiң күш-жiгерiн бiрiктiру.";
6-тармақта алтыншы абзацтағы "болып табылады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"ұлттық-мәдени бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасау;
ұлтаралық қатынастар, Қазақстан халықтарының мәдениетi мен тілдерiн дамыту және қолдау мәселелерi бойынша конференциялар мен семинарлар өткiзу;
Қазақстан Республикасында ұлтаралық қатынастардың жай-күйiне мониторинг жасау;
ұлтаралық келiсiм идеяларын, қағидаттарын және нормаларын насихаттау болып табылады.";
12-тармақта бiрiншi және екiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ассамблеяның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшілiгiнің құрамына құрылымдық бөлiмше ретiнде кiретін оның Хатшылығы болып табылады.
Ассамблея Хатшылығының негiзгi функциялары:";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Кiшi ассамблеялардың жұмыс органдары облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi аппараттарының құрамына құрылымдық бөлiмшелер ретiнде кiретін олардың хатшылықтары болып табылады.
Кiшi ассамблея хатшылығының меңгерушiсiн кiшi ассамблеяның төрағасы Қазақстан халықтары Ассамблеясының Хатшылығымен келiсiм бойынша тағайындайды. Кiшi ассамблея хатшылығының меңгерушiсi өзiнiң мәртебесi бойынша кішi ассамблея төрағасының орынбасары болып табылады.";
5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:

Об укреплении института Ассамблеи народов Казахстана
Указ Президента Республики Казахстан от 23 апреля 2005 года № 1561. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2011 года № 149
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 07.09.2011 № 149.
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В целях дальнейшего совершенствования деятельности Ассамблеи народов Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ: см.Z080070
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 856 "О стратегии Ассамблеи народов Казахстана и положении об Ассамблее народов Казахстана" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 11, ст. 102) следующие изменения и дополнения: T051561
1) подпункт 1) пункта 1 дополнить словами "до 2011 года";
2) в стратегии Ассамблеи народов Казахстана на среднесрочный период (до 2007 года), утвержденной вышеназванным Указом, цифры "2007", "2006" заменить цифрами "2011";
3) в положении об Ассамблее народов Казахстана, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 дополнить абзацем следующего содержания:
"обеспечение гармонизации межэтнических отношений, укрепление толерантности и доверия в отношениях между представителями различных этносов.";
пункт 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"интеграцию усилий национально-культурных объединений для достижения целей и задач Ассамблеи.";
пункт 6 дополнить абзацами следующего содержания:
"взаимодействие с национально-культурными объединениями;
проведение конференций и семинаров по вопросам межнациональных отношений, развития и поддержки культуры и языков народов Казахстана;
осуществление мониторинга состояния межнациональных отношений в Республике Казахстан;
пропаганда идей, принципов и норм межнационального согласия.";
в пункте 12 абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"12. Рабочим органом Ассамблеи является ее Секретариат, входящий в состав Администрации Президента Республики Казахстан как структурное подразделение.
Основными функциями Секретариата Ассамблеи являются:";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. Рабочими органами малых ассамблей являются их секретариаты, входящие в состав аппаратов акимов областей, городов Астаны и Алматы как структурные подразделения.
Заведующий секретариатом малой ассамблеи назначается председателем малой ассамблеи по согласованию с Секретариатом Ассамблеи народов Казахстана. Заведующий секретариатом малой ассамблеи по своему статусу является заместителем председателя малой ассамблеи.";
наименование главы 5 изложить в следующей редакции:

"5. Ассамблея және кiшi ассамблеялар мүшелерінің құқықтары мен мiндеттерi";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Ассамблея және кішi ассамблеялар мүшелерiнiң:
Ассамблеяның және кiшi ассамблеялардың қарауына шығарылған мәселелердi талқылауға қатысуға;
көзқарастар мен ұстанымдар еркіндiгiне, Ассамблея және кiшi ассамблеялар шешiмдер қабылдағаннан кейiн де өз пiкiрiн бiлдiруге;
Ассамблея және кiшi ассамблеялар құрамынан өз еркiмен шығуға құқығы бар.";
21-тармақтың бiрiншi, бесiншi және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ассамблея және кiшi ассамблеялар мүшелерi":
"Ассамблея және кiшi ассамблеялардың беделi үшiн қам жеуге, Қазақстан Республикасының, Ассамблеяның және кiшi ассамблеялардың беделiне нұқсан келтiруi ықтимал iс-әрекеттердің алдын алуға және болдырмауға;
Ассамблея және кішi ассамблеялардың тапсырмаларын адал орындауға мiндеттi.".
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
бiр ай мерзiмде этносаралық қатынастар проблемалары жөнiндегi зерттеу орталығын құру туралы мәселенi қарасын;
Қазақстан халықтары Ассамблеясымен бiрлесiп Қазақстан халықтары, Ассамблеясының стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiнде қажеттi шараларды қолдансын;
бұрын қабылданған шешiмдердi осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"5. Права и обязанности членов Ассамблеи и малых ассамблей";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Члены Ассамблеи и малых ассамблей имеют право:
участвовать в обсуждении вопросов, выносимых на рассмотрение Ассамблеи и малых ассамблей;
на свободу взглядов и позиций, выражение своего мнения и после принятия решений Ассамблеей и малыми ассамблеями;
выйти по собственному желанию из состава Ассамблеи и малых ассамблей.";
абзацы первый, пятый и шестой пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. Члены Ассамблеи и малых ассамблей обязаны:";
"заботиться об авторитете Ассамблеи и малых ассамблей, предотвращать и предупреждать действия, способные дискредитировать Республику Казахстан, Ассамблею и малые ассамблеи;
добросовестно выполнять решения Ассамблеи и малых ассамблей.".
2. Правительству Республики Казахстан:
в месячный срок рассмотреть вопрос о создании исследовательского центра по проблемам межэтнических отношений;
совместно с Ассамблеей народов Казахстана принять необходимые меры по дальнейшей реализации стратегии Ассамблеи народов Казахстана;
привести ранее принятые решения в соответствие с настоящим Указом.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан