Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есептi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 қыркүйектегі N 173 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң  130-бабына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есеп бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi 2006 жылғы 8 қыркүйекке дейiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен
пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есеп пен сыртқы аудиттi жүргiзу нәтижелерi туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын және мәлiмет үшiн оның Қазақстан Республикасының Парламентiне ұсынылуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы 5 қыркүйектегi
N 173 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы
ЕСЕП
Астана, 2006 жыл Мазмұны
1 -бөлiм. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмдерi және
оны пайдалану туралы 2005 жылғы есеп
2-бөлiм.   Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк
басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң қызметi туралы 2006 жылғы есеп

Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год
Указ Президента Республики Казахстан от 5 сентября 2006 года N 173
В соответствии со  статьей 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год.
2. Правительству Республики Казахстан до 8 сентября 2006 года обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации и предоставление ее в Парламент Республики Казахстан для сведения.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 сентября 2006 года N 173
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2005 год
Астана, 2006 год
Содержание
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2005 год
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным
фондом Республики Казахстан за 2005 год

3-бөлiм.   2005 жылғы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөнiндегi өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
түсiмдерi және оны пайдалану туралы 2005 жылғы есеп
P/c N Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы  Сомасы (мың теңге)
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептi кезеңнің басындағы қаражаты
667 022 245*
2.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына түсiмдер:
шикiзат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетiн нақты түсiмдердiң олардың жылдық көлемдерінен асып түсуi ретiнде айқындалатын республикалық бюджеттен берiлетiн ресми трансферттер:
заңды тұлғалардан алынатын корпоративтiк табыс салығы
қосылған құн салығы
үстеме пайдаға салынатын салық
бонустар
роялтилер
жасалған келiсiм-шартар бойынша өнiмдi бөлу жөнiндегi Қазақстан Республикасының үлесi
шикiзат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетiн республикалық бюджетте жоспарланған түсiмдер сомасының он процентi мөлшерiнде есептелетiн республикалық бюджеттен берiлетiн ресми трансферттер
республикалық меншiктегi және тау-кен өндiру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн түсiмдердiң есебiнен айқындалатын республикалық бюджеттен берiлетiн ресми трансферттер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түскен түсiмдер есебiнен айқындалатын жергiлiктi бюджеттен берiлетiн ресми трансферттер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетiн инвестициялық кiрiстер
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де түсiмдер мен кiрiстер
413 713 744
262 772 565
-
-
-
67 491 450
13 371 400
13 657 725
9 793 000
2 172 136

Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2005 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год
N
п/п
Формирование и использование
средств Национального фонда
Республики Казахстан
Сумма
(тыс. тенге)
1.
Средства Национального фонда
Республики Казахстан на начало
отчетного периода
667 022 245*
2.
Поступления в Национальный фонд
Республики Казахстан:
413 713 744
официальные трансферты из республи-
канского бюджета, определяемые как
превышение фактических поступлений в
республиканский бюджет от организаций
сырьевого сектора над их годовыми
объемами:
корпоративный подоходный налог с
юридических лиц
262 772 565
налог на добавленную стоимость
-
налог на сверхприбыль
-
бонусы
-
роялти
67 491 450
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам
13 371 400
официальные трансферты из республи-
канского бюджета, рассчитываемые в
размере десяти процентов от
планируемых в республиканском бюджете
сумм поступлений в республиканский
бюджет от организаций сырьевого
сектора
13 657 725
официальные трансферты из республи-
канского бюджета, определяемые за
счет поступлений от приватизации
государственного имущества,
находящегося в республиканской
собственности и относящегося к горно-
добывающей и обрабатывающей отраслям
9 793 000
официальные трансферты из местного
бюджета, определяемые за счет
поступлений от продажи земельных
участков сельскохозяйственного
назначения
2 172 136
инвестиционные доходы от управления
Национальным фондом Республики
Казахстан

44 455 468
-
3.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының пайдаланылуы:
республикалық бюджет шығындарын өтеу
нысаналы трансферттер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару мен жыл сайынғы аудиттi өткiзуге байланысты шығыстарды жабу
724 981
-
-
724 981
4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептi кезеңнiң аяғындағы қаражаты:
1 080 011 008**
Ескертпе:
* 2005 жылдың басындағы сальдо 480894 мың теңге сома мөлшерiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзiмi ұзартылған шығыстарының сомасын және 50326 теңге айырма мен "Эрнст энд Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептiлiктегi дөңгелектеу сомасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына өтеуiне жататын, сенiмгерлiк басқару бойынша операциялық шығыстар болып табылатын 376 мың теңге соманы есепке алмай көрсетiлген.

44 455 468
иные поступления и доходы, не
запрещенные законодательством
Республики Казахстан
-
3.
Использование Национального фонда
Республики Казахстан:
724 981
компенсация потерь республиканского
бюджета
-
целевые трансферты
-
покрытие расходов, связанных с
управлением Национальным фондом
Республики Казахстан и проведением
ежегодного аудита
724 981
4.
Средства Национального фонда
Республики Казахстан на конец
отчетного периода
1 080 011 008**
Примечание:
* сальдо на начало 2005 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 480894 тыс. тенге и суммы 50326 тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг", а также суммы 376 тыс. тенге, являющейся операционными расходами по доверительному управлению, подлежащей возмещению Национальным Банком Республики Казахстан в Национальный фонд Республики Казахстан;

** 2005 жылдың аяғындағы сальдо 1088710 мың теңге сома мөлшерiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және кейiнге қалдырылған шығыстарының сомаларын және 50326 теңге айырма мен "Эрнст энд Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептiлiктегi дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетiлген.
2005 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты 667022245 мың теңгенi құрады (666540924 мың теңге - аудитталған қаржылық есептiлiкке сәйкес есептеу әдiсiмен), 2006 жылғы 1 қаңтарға - 1080011008 мың теңгенi (1078922247 мың теңге - аудитталған қаржылық есептiлiкке сәйкес есептеу әдiсiмен) құрады.
2005 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн
түсiмдердiң елеулi үлесi республикалық бюджетке шикiзат секторы
ұйымдарынан түсетiн ic жүзiндегi түсiмдердiң олардың жылдық көлемiнен - 343635415 мың теңгеге асып түсуi ретiнде айқындалатын республикалық бюджеттен берiлетiн ресми трансферттердiң, шикiзат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетiн жоспарланған түсiмдер сомасының он процентi мөлшерiнде есептелетiн - 13657725 мың теңге республикалық бюджеттен берiлетiн ресми трансферттердiң, республикалық меншiктегi және тау-кен өндiру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн түсiмдердiң есебiнен айқындалатын - 9793000 мың теңге республикалық бюджеттен берiлетiн ресми трансферттер, сондай-ақ ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түскен түсiмдер есебiнен айқындалатын - 2172136 мың теңге жергiлiктi бюджеттiң ресми
трансферттерi есебiнен қалыптастырылды.
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік
басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметі туралы 2005 жылғы есеп
"КПМГ Жанат" ЖШС жүргiзген Қазақстан Республикасы Ұлттық
қорының аудитi нәтижелерi бойынша қаржылық есептiлiк шынайы деп
танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық
жағдайының қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарына сәйкес
келетiнiн көрсетедi.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң теңгерiмi (мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң теңгерімi
2005 жыл
2004 жыл
Активтер:
ақша және оның баламалары
туынды қаржы құралдарын қоспағанда, пайда немесе шығын арқылы әдiл құн бойынша ескерiлетiн қаржы
құралдары
туынды қаржы құралдары
дебиторлық берешек

** сальдо на конец 2005 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 1088710 тыс. тенге и суммы 50326 тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг".
На 1 января 2005 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 667022245 тыс. тенге (666540924 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 1 января 2006 года составляли 1080011008 тыс. тенге (1078922247 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
Значительная доля поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан за 2005 год была сформирована за счет официальных трансфертов из республиканского бюджета, определяемых как превышение фактических поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора над их годовыми объемами, - 343635415 тыс. тенге, официальных трансфертов из республиканского бюджета, рассчитываемых в размере десяти процентов от планируемых сумм поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора, - 13657725 тыс. тенге, официальных трансфертов из республиканского бюджета, определяемых за счет поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям, - 9793000 тыс. тенге, а также официальных трансфертов из местного бюджета, определяемых за счет поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения, - 2172130 тыс. тенге.
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2005 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного ТОО "КПМГ Жанат", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
Форма 1
Баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Баланс Национального фонда
Республики Казахстан
за 2005 год
за 2004 год
Активы:
деньги и их эквиваленты

2005 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кредиторлық берешегiнiң және есептелген шығыстарының жалпы сомасы 3389130 мың теңгенi құрады, одан:
сатып алынған инвестициялар бойынша кредиторлық берешек - 2300420 мың теңге;
активтердi басқарғаны үшiн комиссия - 998227 мың теңге, оның iшiнде:
83522 мың теңге - Ұлттық Банктiң комиссиясы;
914705 мың теңге - сыртқы басқарушылардың қызметтерi;
өзге де есептелген шығыстар 90483 мың теңге, оның iшiнде:
69935 мың теңге Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы
кастодианы "ABN AMRO Mellon Global Securities Services" қызметтерi үшiн;
13000 мың теңге - аудиторлық қызметтер үшiн;
3782 мың теңге - "Barra International LTD" компаниясының
бағдарламалық өнiмiн пайдалану құқығы үшiн;
3181 мың теңге - "Yield Book" компаниясының қызметтерi үшiн;
585 мың теңге - "Morgan Stanley Capital International" компаниясының ақпараттық қызметтерi үшiн.
2005 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының дебиторлық берешегiнiң жалпы сомасы 336949 мың теңгенi құрады, одан:
iске асырылған инвестициялар бойынша дебиторлық берешек - 336573 мың теңге;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының өтеуiне жататын Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры операциялық шығыстарының сомасы - 376 мың теңге.
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн
сенiмгерлiк басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң кiрiстерi мен шығыстары туралы
есеп (мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару жөнiндегi кiрiстер мен шығыстар
2005 жыл
2004 жыл
Кiрiстер:
сыйақы түрiндегi кiрістер
дивидендтер түрiндегi кiрiстер
форвардтық валюталық келiсiм-шарттарды
қоспағанда, пайда немесе шығын арқылы әдiл құн
бойынша ескерiлетiн қаржы құралдарынан
түсетiн кiрiс
туынды қаржы құралдарынан түсетiн таза кiрiстер (шығындар)
шетел валюталарын қайта бағалаудан түсетiн таза
кiрiстер (шығындар)

На 31 декабря 2005 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 3389130 тыс. тенге, из которых:
кредиторская задолженность по приобретенным инвестициям - 2300420 тыс. тенге;
комиссии за управление активами - 998227 тыс. тенге, в том числе:
83522 тыс. тенге - комиссия Национального Банка;
914705 тыс. тенге - услуги внешних управляющих;
прочие начисленные расходы - 90483 тыс. тенге, в том числе:
69935 тыс. тенге - за услуги внешнего кастодиана Национального фонда Республики Казахстан ABN AMRO Mellon Global Securities Services;
13000 тыс. тенге - за аудиторские услуги;
3782 тыс. тенге - за право пользования программным продуктом компании "Barra International, LTD";
3181 тыс. тенге - за услуги компании "Yield Book";
585 тыс. тенге - за информационные услуги компании "Morgan Stanley Capital International".
На 31 декабря 2005 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда Республики Казахстан составила 336949 тыс. тенге, из которых:
дебиторская задолженность по реализованным инвестициям - 336573 тыс. тенге;
сумма операционных расходов Национального Банка Республики Казахстан, подлежащая возмещению Национальному фонду Республики Казахстан, - 376 тыс. тенге.
Форма 2
Отчет о доходах и расходах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Доходы и расходы по
управлению активами
Национального фонда
Республики  Казахстан
за 2005 год за 2004  год
Доходы:
доходы в виде вознаграждения

556 808
101 418
12 595
18 638
Шығыстар, барлығы
1 332 421 689 459
Таза кiрiс
24 249 500 41 839 157
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сенiмгерлiк
басқарудың 2005 жылғы қорытындысы бойынша есептелген кiрiстер мен
шығыстар бойынша негiзгi көрсеткiштер былайша қалыптасты:
1) басқару нәтижелерi бойынша кiрiстер - 25581921 мың теңге;
2) сомамен шығыстар - (1332421) мың теңге;
3) теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу) жөнiндегi айырма теңгемен - 18873547 мың теңге.
Осылайша, шығыстарды шегергенге дейiн таза активтердiң нетто-өсiмi 44455468 мың теңгенi құрады, шығыстарды шегергеннен кейiн таза активтердiң нетто-өсiмi 43123047 мың теңгенi құрады, таза кiрiс 24249500 мың теңгенi құрады.
"ABN AMRO Mellon Global Securities Services" кастодиан-банктiң
деректерi бойынша сол кезеңде функционалдық (базалық) валютамен
193753435 АҚШ доллары мөлшерiнде есептелген инвестициялық кiрiс (iске асырылған және iске асырылмаған) пайда болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан есептi кезеңде жалпы сомасы 724981 мың теңге Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн басқаруға байланысты мынадай шығыстар төлендi:

556 808
расходы по оплате
кастодиальных услуг
94 292
101 418
расходы по оплате
профессиональных услуг
13 000
12 595
расходы по оплате за
использование программных
продуктов и информационных
баз данных
18 249
18 638
Всего расходов
1 332 421 689 459
Чистый доход
24 249 500 41 839 157
По итогам доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год основные показатели по начисленным доходам и расходам составили:
1) доходы по результатам управления     - 25581921 тыс. тенге;
2) расходы в сумме                      - (1332421) тыс. тенге;
3) разница по переоценке (пересчету)
в тенге                              - 18873547 тыс. тенге.
Таким образом, нетто-прирост чистых активов до вычета расходов составил 44455468 тыс. тенге, нетто-прирост чистых активов после вычета расходов составил 43123047 тыс. тенге, чистый доход составил 24249500 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за тот же период образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в функциональной (базовой) валюте, в размере 193753435 долларов США.
Со счета Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период оплачены следующие расходы, связанные с управлением активами Национального фонда Республики Казахстан, в общей сумме 724981 тыс. тенге:

455344 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сенiмгерлiк басқарғаны үшiн сыртқы басқарушылардың комиссиялық сыйақысы, оның 204726 мың теңгесi - 2005 жылғы көрсетiлген қызметтер үшiн және 250618 мың теңгесi өткен жылдарда көрсетiлген қызметтер үшiн;
164322 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сенiмгерлiк басқарғаны үшiн Ұлттық Банкке комиссиялық сыйақы, оның 138116 мың теңгесi - 2005 жылғы көрсетiлген қызметтер үшiн және 26206 мың теңгесi - 2004 жылғы көрсетiлген қызметтер үшiн;
82018 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шетелдiк кастодианы "ABN AMRO Mellon Global Securities Services" Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсеткенi үшiн төлем, оның 33449 мың теңгесi - 2005 жылғы көрсетiлген қызметтер үшiн және 48569 мың теңге - 2004 жылғы көрсетiлген қызметтер үшiн;
12595 мың теңге - "Эрнст энд Янг" ЖШС сыртқы аудиторының 2004
жылғы көрсеткен қызметтерi үшiн төлем;
4703 мың теңге - "Barra International LTD" компаниясының
бағдарламалық өнiмiн пайдаланғаны үшiн төлем;
5998 мың теңге - "Yield Book" компаниясының көрсеткен қызметтерi үшiн.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн
сенiмгерлiк басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақша қозғалысы туралы
есептер (мың теңге)

455344 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешним управляющим за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, из них 204726 тыс. тенге - за услуги 2005 года и 250618 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
164322 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национальному Банку за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, из них 138116 тыс. тенге - за услуги 2005 года и 26206 тыс. тенге - за услуги 2004 года;
82018 тыс. тенге - оплата за обслуживание Национального фонда Республики Казахстан внешним кастодианом Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", из них 33449 тыс. тенге - за услуги 2005 года и 48569 тыс. тенге - за услуги 2004 года;
12595 тыс. тенге - оплата за услуги внешнего аудитора ТОО "Эрнст энд Янг" за 2004 год;
4703 тыс. тенге - оплата за использование программного продукта компании "Barra International LTD";
5998 тыс. тенге - за услуги компании "Yield Book".
Форма 3
Отчеты о движении денег Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
активами Национального фонда Республики
Казахстан (тыс. тенге)
Движение денег
Национального фонда
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ақша қозғалысы 2005 жыл 2004 жыл
Операциялық қызметтен түскен ақша қозғалысы
Таза кiрiс
Түзетулер (пайда немесе шығын арқылы әдiл құн бойынша ескерiлетiн қаржы құралдарынан болатын iске асырылмаған шығын (кiрiс)
24 249 500
7 239 941
41 839 157
(34 824 747)
Операциялық активтер мен мiндеттемелердегi өзгерiстерге дейiнгi операциялық қызметтен болатын ақша қозғалысы
31 489 441
7 014 410
Операциялық активтердiң азаюы (ұлғаюы):
туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әдiл құн бойынша ескерiлетiн қаржы құралдары
туынды қаржы құралдары
дебиторлық берешек
Операциялық мiндеттемелердегi ұлғаю (азаю):
туынды қаржы құралдары
кредиторлық берешек және есептелген шығыстар

за 2005 год за 2004 год
Движение денег от
операционной деятельности
Чистый доход
24 249 500
41 839 157
Корректировки (нереализо-
ванный убыток (доход) от
финансовых инструментов,
учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или
убыток)
7 239 941
(34 824 747)
Движение денег от операци-
онной  деятельности до
изменений в операционных
активах и обязательствах
31 489 441 7 014 410
Уменьшение (увеличение)
операционных активов:
финансовые инструменты,
учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или
убыток, кроме производных
финансовых инструментов

19 329 687
(456 140)
2005 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
1 078 922 247
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерi 2005 жылдың
аяғында 1078922247 мың теңгенi құрады, жылдық өсiм 61,8% құрады.
Активтердiң ұлғаюына, негiзiнен, республикалық бюджеттен Қазақстан
Республикасының Ұлттық қорына аударымдар көлемiнiң 369258276 мың теңге сомасында (2004 жылғы түсiмдер көлемiнен 2,4 есе көп) өсуi есебiнен қол жеткiзiлдi.
3-бөлiм. 2005 жылғы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөнiндегi өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн басқару
Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексiне сәйкес жеткiлiктi
өтiмдiлiк деңгейiнiң сақталуын қамтамасыз ету, тәуекел деңгейiнiң бiркелкiлiгi жағдайында ұзақ мерзiмдi перспективада кiрiстiлiктiң жоғары деңгейiн ұстап тұру және инвестициялық кiрiстер алу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты шетелдiк қаржы активтерiне және өзге де мүлiкке орналастырылады. Осыған байланысты, әлемдiк экономика конъюнктурасының өзгеруi Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметiне елеулi әсер етедi.
Өткен жыл АҚШ экономикасының өсiмiмен, АҚШ Федералдық резервтiк қызметiнiң проценттiк бағамының артуымен, Жапония экономикасының жандануымен, компаниялар қызметiнiң оң нәтижелерiмен танылды. Осыған байланысты 2005 жыл қор нарықтарының ойыншылары үшiн аса қолайлы және консервативтiк инвесторлар үшiн қолайлығы неғұрлым төмен болды. Басқаша айтқанда, 2005 жылы акциядағы инвестициялардың кiрiстiлiгi тiркелген кiрiсi (облигациясы) бар бағалы қағаздардағы инвестициялардың кiрiстiлiгiнен анағұрлым асып түстi. Осы факт 2005 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн басқару кiрiстiлiгiне айтарлықтай деңгейде ықпал еттi,
себебi жинақтау қоржынының активтерiн эталонды бөлу 25% акциялар мен
75% облигацияларды құрайды. Акциялардың қосалқы қоржынының кiрiстiлiгi 8,41% және тiркелген кiрiсi (облигация) бар бағалы қағаздардың қосалқы қоржынының кiрiстiлiгi 1,07% кезiнде жинақтау қоржынының жалпы кiрiстiлiгi 3,16% құрады. Ақша нарығының қысқа мерзiмдi құралдарынан тұратын тұрақтандыру қоржынының кiрiстiлiгi 3,28% құрады.
Қор құрылғаннан бepгi кiрiстiлiгi, АҚШ долларымен
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн бөлу құрылымы
мынадай түрге ие. 2005 жылғы 31 желтоқсанға валюта қоржынының жалпы
нарықтық құны 8073477195 АҚШ долларына, оның iшiнде тұрақтандыру
қоржыны - 2588506220 АҚШ долларына (32,06%) және жинақтау қоржыны - 5484970975 АҚШ долларына (67,94%) тең болды.
Бағалы қағаздар мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қоржынының құрамына кiретiн басқа қаржы құралдарының нарықтық құны Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодиан-банкi "ABN AMRO Mellon Global Securities Services" деректерiне негiзделедi.
Қазақстан Республикасы ұлттық қорының активтерiн
бөлу құрылымы, %
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз) Тұрақтандыру қоржынының активтерін бөлу серпіні
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз) Жинақтау қоржынының активтерін бөлу серпіні
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жинақтау қоржынының

19 329 687
Эффект переоценки валюты на чистый доход
(456 140)
Сальдо на 31 декабря 2005 года
1 078 922 247
Активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2005 года составили 1078922247 тыс. тенге, годовой прирост составил 61,8 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет роста объемов перечислений из республиканского бюджета в Национальный фонд Республики Казахстан в сумме 369258276 тыс. тенге (в 2,4 раза больше объема поступлений за 2004 год).
Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2005 год
1. Управление активами Национального фонда Республики Казахстан
В соответствии с  Бюджетным кодексом Республики Казахстан в целях обеспечения сохранности, поддержания достаточного уровня ликвидности, высокого уровня доходности в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска и получении инвестиционных доходов средства Национального фонда Республики Казахстан размещаются в зарубежные финансовые активы и иное имущество. В этой связи, изменение конъюнктуры мировой экономики имеет значительное воздействие на деятельность Национального фонда Республики Казахстан.
Прошедший год ознаменован ростом экономики США, повышением процентных ставок Федеральной резервной службы США, оживлением экономики Японии, позитивными результатами деятельности компаний. В связи с этим 2005 год был более благоприятен для игроков фондового рынка и менее благоприятен для консервативных инвесторов. Другими словами, доходность инвестиций в акции в 2005 году значительно превысила доходность инвестиций в ценные бумаги с фиксированным доходом (облигации). Данный факт в значительной степени повлиял на доходность управления активами Национального фонда Республики Казахстан в 2005 году, так как эталонное распределение активов сберегательного портфеля составляет 25 % акций и 75 % облигаций. При доходности субпортфеля акций 8,41 % и доходности субпортфеля ценных бумаг с фиксированным доходом (облигаций) 1,07 % общая доходность сберегательного портфеля составила 3,16 %. Доходность стабилизационного портфеля, состоящего из краткосрочных инструментов денежного рынка, составила 3,28 %.
Доходность Фонда с начала создания, в долл. США
(см. бумажный вариант)
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость валютного портфеля на 31 декабря 2005 года была равна 8073477195 долларам США, в том числе стабилизационный портфель - 2588506220 долларов США (32,06 %) и сберегательный портфель - 5484970975 долларов США (67,94 %).
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных банка-кастодиана Национального Фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services".
Структура распределения активов
Национального фонда Республики Казахстан, в %
(см. бумажный вариант) Динамика распределения активов стабилизационного портфеля
(см. бумажный вариант) Динамика распределения активов сберегательного портфеля
(см. бумажный вариант)

кiрiстiлiгiн қарай отырып, барлық мандат түрлерi бойынша оң нәтижелер байқалғандығын атап өткен жөн. Алайда, 2005 жылы кiрiстiлiктiң барынша үлкен көрсеткiшiне "Ғаламдық акциялар" мандат түрi бойынша және "Активтердi ғаламдық тактикалық бөлу" мандат түрi бойынша активтердi басқару нәтижесiне қол жеткiзiлген. Бiрiншi мандат түрi бойынша кiрiстiлiк 8,41% құрады, ал екiншi мандат түрi бойынша 2005 жылғы кiрiстiлiк 5,62% құрады. "Ғаламдық облигациялар" мандат түрi бойынша басқарылатын жинақтау қоржыны активтерiнiң кiрiстiлiгi 2005 жылы 1,07% кiрiстiлiктi көрсеттi.
Мандат түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз) Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Қаржы активтерiнiң түрi бойынша және елдер бойынша Қазақстан
Республикасының Ұлттық қоры қаражаттарының орналасуын қарай отырып,

Рассматривая доходность сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, следует отметить, что по всем типам мандатов наблюдаются положительные результаты. Однако наибольший показатель доходности в 2005 году был достигнут в результате управления активами по типу мандата "Глобальные акции" и по типу мандата "Глобальное тактическое распределение активов". Так, по первому типу мандата доходность составила 8,41 %, а по второму типу мандата доходность за 2005 год составила 5,62 %. Доходность активов сберегательного портфеля, управляемых по типу мандата "Глобальные облигации", составила 1,07 % за 2005 год.
Доходность сберегательного портфеля по типу мандатов
(см. бумажный вариант)   Доходность стабилизационного портфеля
(см. бумажный вариант)

2005 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша тұрақтандыру қоржыны жылдың аяғында кiрiстiлiк деңгейi жылдық 3,28% кезiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтерiнiң жалпы сомасының 32,06% құрады. "Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index" эталонды қоржынының кiрiстiлiгi 3,10% құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры басқаратын тiркелген кiрiсi бар бағалы қағаздар қоржыны активтер мөлшерi бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қоржыны екiншi болып табылады. Қоржын табыстылығының жылдық деңгейi 1,16% құрады, осы қоржын бойынша эталон көрсеткiшi 1,18% кiрiстiлiгi бар SWGB индексi болып табылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының сыртқы басқарушылары
басқаратын тiркелген кiрiсi бар бағалы қағаздар қоржынының кiрiстiлiгi жылдық 1,05% құрайды, осы қоржын бойынша эталон көрсеткiшi сондай-ақ 1,00% кiрiстiлiгi бар SWGB индексi кiредi.
5,62% мөлшерiнде кiрiстiлiгi бар активтердi тактикалық орналасу қоржыны эталон көрсеткiшiнiң кiрiстiлiгiнен 2,85% асып түстi.
МSСI эталондық индексiнiң кiрiстiлiгi 8,41% құрағанда үлестiк бағалы қағаздар қоржынының жылдық кiрiстiлiк деңгейi 8,35% құрады.
2. 2005 жылғы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөнiнде өткiзiлген iс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 1 қыркүйектегi
N 1641  Жарлығымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын
қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзiмдi перспективаға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) мақұлданды, онда теңдестiрiлген бюджет әдiсi ұсынылды.
Осы әдiске сәйкес мұнай секторынан түсетiн барлық тiкелей салық түсiмдерi Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн болады, ал республикалық бюджеттi қаржыландыру (бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру бөлiгiнде) кепiлдiк берiлген трансферт арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражатты аударумен жүзеге асырылатын болады деп көзделген.
Сондай-ақ Тұжырымдамада Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын
пайдаланудың мақсаты мен бағыты айқындалды, қор жинау шегi (немесе оның болмауы) және активтердi таратудың ықтимал нәтижелерi көрсетiлген, айқындылығы аталған, борышқа қызмет көрсету және қарыз алу саясаты айқындалған, бюджеттiк даму бағдарламаларына жұмсалатын шығындардың Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кепiлдiк берiлетiн трансферттерiне неғұрлым дәл өзара байланысы және теңдестiрiлген бюджет әдiсiнiң сипаттамасы берiлген.
Бұдан басқа Ұлттық Банк Басқармасының 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысына сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлдi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерiн халық арасында түсiндiру жөнiнде жүйелi түрде жұмыс жүргiзу шеңберiнде мынадай iс-шаралар жүзеге асырылды:
"Эксперт-Казахстан" журналында "Қаражат бойынша өмiр cүpу" атты тақырыпта Қаржы министрiнiң сұхбаты жарияланды, онда Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының қаражатын жинақтау мен оны пайдаланудың
жаңа тұжырымдамасы жария етiлдi;
Л.Гумилев атындағы Еуразия университетiнде "Қазақстан
Республикасының Ұлттық қоры" атты тақырыпта семинар өткiзiлдi;
Парламенттегi үкiмет сағатында Қазақстан Республикасы Ұлттық
қорының жаңа тұжырымдамасына қатысты Қаржы министрiнiң сөйлеген сөзi
туралы ақпарат "Хабар", "КТК", "31-арна", "Қазақстан", "Астана ТВ", "Эpa ТВ" телеарналарында көрсетiлдi, сондай-ақ "Известия-Казахстан",
"Казахстанская правда" және "Экспресс К" газеттерiнде жарияланды;
"Xaбap" телеарнасының "Бетпе-бет" бағдарламасында "Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және
пайдаланудың тұжырымдамасы" атты тақырыпта әңгiме жүргiзiлдi;
Алматы қаласында "Жоғары экономикалық өсу кезеңiнде қаржылық
тұрақтылықты сақтау" атты халықаралық конференцияда "Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және
пайдаланудың тетiгi үлгiсiнде Қазақстанның мұнайға жоғары баға жағдайында шамадан тыс бюджет кiрiстерiмен жұмыс тәжiрибесi" деген тақырыпта сөз сөйлеу ұйымдастырылды.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қызметi туралы қажеттi ақпарат, Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қызметiн реттейтiн есептер, нормативтiк құқықтық актiлер Қаржы министрлiгiнiң web-сайтына (www.minfm.kz) орналастырылды.

По состоянию на 31 декабря 2005 года стабилизационный портфель составил 32,06 % от общей суммы чистых активов Национального фонда Республики Казахстан на конец года при уровне его доходности 3,28 % годовых. Доходность эталонного портфеля "Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index" составила 3,10 %.
Портфель ценных бумаг с фиксированным доходом, управляемый Национальным Банком Республики Казахстан, является вторым по величине активов портфелем Национального фонда Республики Казахстан. Годовой уровень доходности портфеля составил 1,16 %, эталонным показателем по этому портфелю выступает индекс SWGB с доходностью 1,18 %.
Доходность портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом, управляемого внешними управляющими Национального фонда Республики Казахстан, составила 1,05 % годовых, эталонным показателем по этому портфелю также выступает индекс SWGB с доходностью 1,00 %.
Портфель тактического размещения активов с доходностью в размере 5,62 % превысил эталонный показатель доходности 2,85 %.
Уровень годовой доходности портфеля долевых ценных бумаг составил 8,41 %, тогда как доходность эталонного индекса MSCI составляет 8,35 %.
2. Дополнительная информация о проводимых мероприятиях  в  2005 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641 одобрена Концепция формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу (далее - Концепция), в которой предложен метод сбалансированного бюджета.
Согласно данному методу предусмотрено, что все прямые налоговые поступления от нефтяного сектора будут направляться в Национальный фонд Республики Казахстан, а финансирование республиканского бюджета (в части финансирования бюджетных программ развития) будет осуществляться перечислением средств из Национального фонда Республики Казахстан посредством гарантированного трансферта.
Также в Концепции определены цели и направления использования Национального фонда Республики Казахстан, указаны предел накопления (или его отсутствие) и возможные результаты раздачи активов, отмечена прозрачность, определена политика обслуживания долга и заимствования, установлена более четкая взаимосвязь затрат на бюджетные программы развития с гарантированным трансфертом из Национального фонда Республики Казахстан и дано описание метода сбалансированного бюджета.
Кроме того, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 29 декабря 2005 года N 167 были внесены изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан".
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:
в журнале "Эксперт-Казахстан" было опубликовано интервью Министра финансов на тему "Жить по средствам", в котором освещается новая Концепция формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан;
в Евразийском национальном университете им. Л.Гумилева был проведен семинар на тему "Национальный фонд Республики Казахстан";
информация о выступлении Министра финансов на правительственном часе в Парламенте относительно новой Концепции Национального фонда Республики Казахстан транслировалась по телеканалам "Хабар", "КТК", "31 канал", "Казахстан", "Астана ТВ", "Эра ТВ", а также публиковалась в газетах "Известия-Казахстан", "Казахстанская правда" и "Экспресс К";
в программе "Бетпе-бет" телеканала "Хабар" было организовано выступление на тему "Концепция формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан";
в городе Алматы на Международной конференции "Сохранение финансовой стабильности в период высокого экономического роста" было организовано выступление на тему "Опыт работы Казахстана с чрезмерными бюджетными доходами в условиях высоких цен на нефть на примере механизма формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан".
Кроме того, необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).