Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы N 669 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
және республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын арттыру және әлемдік нарықтағы өзгерістердің елдегі экономикалық өсуге ықтимал жайсыз әсер етуі факторларынан сақтандыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі акционерлік қоғамы мен "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамын біріктіру жолымен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" (бұдан әрі — Қор) акционерлік қоғамын құратын болсын;
2) Қорды — негізгі мақсаты ұлттық даму институттарының, ұлттық компаниялар мен баска да заңды тұлғалардың өзіне меншік құқығында тиесілі акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг деп айқындасын;
3) екі апта мерзімде:
Қор қызметінің негізгі принциптері туралы меморандумды ;
мемлекеттік акциялар пакеттері Қордың жарғылық капиталына берілетін, соның ішінде "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы", "Eurasian Natural Resources Corporation", "Қазақмыс" корпорациясы", "Қазақстандық ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры", "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдарын қамтитын: "Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамына қатысты — кейіннен жарғылық капиталға берумен сенімгерлік басқаруға берілетін акционерлік қоғамдардың тізбесін бекітуді қамтамасыз етсін;
4) Қорды тіркеу рәсімін жүргізгеннен кейін бір апта мерзімде, кейіннен жарғылық капиталға берумен сенімгерлік басқаруға берілетін "Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамын қоспағанда, осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тізбеге сәйкес акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакетін оның жарғылық капиталын төлеуге беруді қамтамасыз етсін;

О некоторых мерах по обеспечению конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики
Указ Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года N 669.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства Республики
Казахстан и республиканской печати
В целях повышения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики и упреждения факторов возможно негативного влияния на экономический рост в стране изменений на мировых рынках ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан в установленном законодательством порядке :
1) создать акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - Фонд) путем слияния акционерного общества "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" и акционерного общества "Фонд устойчивого развития "Қазына";
2) определить, что Фонд - национальный управляющий холдинг, основной целью деятельности которого является управление принадлежащими ему на праве собственности пакетами акций (долями участия) национальных институтов развития, национальных компаний и других юридических лиц;
3) обеспечить утверждение в двухнедельный срок:
Меморандума об основных принципах деятельности Фонда;
перечня акционерных обществ, государственные пакеты акций которых будут переданы в уставный капитал Фонда, включающий, в том числе, акционерные общества "Национальная атомная компания "Казатомпром", "Eurasian Natural Resources Corporation", "Корпорация "Казахмыс", "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстiк", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Ертiс", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетiсу", "Национальная компания "Социально- предпринимательская корпорация "Каспий", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Батыс"; в отношении акционерного общества "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" - в доверительное управление с последующей передачей в уставный капитал;
4) после проведения процедур регистрации Фонда, в недельный срок обеспечить передачу в оплату его уставного капитала государственного пакета акций акционерных обществ согласно перечню, указанному в подпункте 3) настоящего пункта, за исключением акционерного общества "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана", передаваемого в доверительное управление с последующей передачей в уставный капитал;

5) бір ай мерзімде қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қамтамасыз етсін;
6) осы Жарлықты іске асыру үшін қажетті өзге де шаралар қабылдасын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.08.10 № 136 Жарлығымен.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

5) в месячный срок обеспечить внесение соответствующих изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты;
6) принять иные меры, необходимые для реализации настоящего Указа.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 10.08.2011 № 136.
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев