"Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 тамыздағы N 3614 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 20.04.2022 № 876 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 33-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.01.01 № 273 Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 20.04.2022 № 876 Жарлығымен.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 1 қазандағы № 1356 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., № 41, 472-бап);
"Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 1 қазандағы № 1356 қаулысымен бекiтiлген ережеге өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 30 сәуiрдегi № 3477 Жарлығы.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 13 тамыздағы
№ 3614 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 20.04.2022 № 876 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - институт) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатын іске асыруды талдамалық және сараптамалық қамтамасыз ету функцияларын жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, заңды тұлға мәртебесіне не коммерциялық емес ғылыми-зерттеу ұйымы болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің түрі: республикалық.
3. Институт "Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институтын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 16 маусымдағы № 1235 Жарлығына сәйкес құрылды.
4. Институттың құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Президенті болып табылады.

Об утверждении Положения о республиканском государственном учреждении "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 1997 г. N 3614.
Сноска. Заголовок – в редакции Указа Президента РК от 20.04.2022 № 876.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула в редакции Указа Президента РК от 01.03.2012 № 273.
1. Утвердить прилагаемое Положение о республиканском государственном учреждении "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 1 – в редакции Указа Президента РК от 20.04.2022 № 876.
2. Признать утратившим силу:
постановление Президента Республики Казахстан от 1 октября 1993 года N 1356 "Об утверждении Положения о Казахстанском институте стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 41, ст. 472);
Указ Президента Республики Казахстан от 30 апреля 1997 года N 3477 "О внесении изменений в Положение о Казахстанском институте стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, утвержденное постановлением Президента Республики Казахстан от 1 октября 1993 года N 1356".
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено Указом
Президента Республики
Казахстан от 13 августа 1997
года № 3614
Положение о республиканском государственном учреждении "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан"
Сноска. Положение – в редакции Указа Президента РК от 20.04.2022 № 876.
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан" (далее - институт) является некоммерческой научно-исследовательской организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме государственного учреждения для осуществления функций аналитического и экспертного обеспечения реализации внутренней и внешней политики государства.
2. Вид государственного учреждения: республиканское.
3. Институт создан Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 1993 года № 1235 "О создании Казахстанского института стратегических исследований".
4. Учредителем института является Президент Республики Казахстан.

5. Институтқа қатысты уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі (бұдан әрі - уәкілетті орган) болып табылады.
6. Институттың мүлкіне қатысты республикалық меншік субъектісінің құқығын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті (бұдан әрі - мемлекеттік мүлік женіндегі уәкілетті орган) жүзеге асырады.
7. Институттың атауы:
1) мемлекеттік тілде - "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан";
3) ағылшын тілінде – Republican government agency "Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan".
Инстиіуттың қысқартылған атауы:
мемлекеттік тілде - ҚСЗИ;
орыстілінде - КИСИ;
ағылшын тілінде - КАZISS.
8. Институттың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Бейбітшілік көшесі, 4.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2-тарау. Институттың заңды мәртебесі
9. Институттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес балансы, банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және институттың атауы бар бланкілері, мөрлері болады.
10. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, институт басқа заңды тұлға құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды.
11. Институт өз міндеттемелері бойынша өз билігіндегі ақшамен жауап береді. Институт қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, оның міндеттемелері бойынша субсидиялық жауаптылық Қазақстан Республикасына жүктеледі.
12. Институттың азаматтық-құқықтық мәмілелері олар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
3-тарау. Институт қызметінің нысанасы мен мақсаттары
13. Институт қызметінің нысанасы Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін ақпараттық-талдамалық, зерттеушілік және сараптамалық қамтамасыз ету болып табылады.
14. Институт қызметінің мақсаттары:
1) ішкі саясат, елдегі әлеуметтік-экономикалық тұрақтылық;
2) республикалық және өңірлік деңгейлердегі қоғамдық-саяси ахуалдың серпіні мен жай-күйі;

5. Уполномоченным органом в отношении института является Администрация Президента Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
6. Права субъекта республиканской собственности в отношении имущества института осуществляет Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган по государственному имуществу).
7. Наименование института:
1) на государственном языке - "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) на русском языке - республиканское государственное учреждение "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан";
3) на английском языке - Republican government agency "Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan".
Сокращенное наименование института:
на государственном языке - ҚСЗИ;
на русском языке - КИСИ;
на английском языке - KAZISS.
8. Местонахождение института: Республика Казахстан, город Астана, улица Бейбитшилик, 4.
Сноска. Пункт 8 - в редакции Указа Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Юридический статус института
9. Институт имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием института.
10. Институт не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
11. Институт отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у института средств субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан.
12. Гражданско-правовые сделки института вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Глава 3. Предмет и цели деятельности института
13. Предметом деятельности института является информационно-аналитическое, исследовательское и экспертное обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан.
14. Целями деятельности института являются проведение анализа и формирование прогнозов, разработка концептуальных основ и практических рекомендаций по вопросам:
1) внутренней политики, социально-экономической стабильности в стране;
2) динамики и состояния общественно-политической ситуации на республиканском и региональном уровнях;

3) сайлау процесін әдіснамалық сүйемелдеу және қоғамдағы электоралдық қөңіл-күйді талдау;
4) Қазақстан Республикасының сыртқы саясаты мен ұлттық қауіпсіздігі;
5) қоғамдық даму мәселелері бойынша талдау жүргізу мен болжамдар қалыптастыру, тұжырымдамалық негіздер мен практикалық ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
15. Қойылған мақсатты іске асыру үшін институт мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) талдамалық ақпарат, шолу түріндегі ақпараттық-талдамалық материалдар дайындау;
2) мемлекеттің ішкі, сыртқы, әлеуметтік және экономикалық саясаты мәселелері бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатын қалыптастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамалық алаңдардың, жұмыс топтарының жұмысын ұйымдастыру және оған қатысу;
4) қоғамдық-саяси мәселелер жөніндегі уәкілетті органның тақырыптық жоспарлары немесе жекелеген зерттеулері шеңберінде мемлекеттік органдардың әлеуметтік зерттеулерін әдіснамалық сүйемелдеу мен мониторингтеу;
5) институт жұмысының бағыттары бойынша ұлттық, өңірлік және халықаралық ғылыми-практикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
6) 03 қызметінің бағыттары шеңберінде монографиялар, әдістемелік құралдар, мерзімдік басылымдар дайындау және жариялау;
7) отандық және шетелдік ғылыми-талдау орталықтарымен және зерттеу институттарымен байланыс орнату және ынтымақтастық;
8) тағылымдамалар, семинарлар өткізу, жазғы мектептер арқылы институттың ғылыми-зерттеу қызметінің бағыттары шеңберінде зерттеуші талдаушыларды даярлау;
9) қаламақылар, гранттар және стипендиялар негізінде институттың ғылыми-зерттеу қызметінің бағыттары шеңберінде зерттеушілер мен сарапшыларды бірлескен жұмысқа тарту;
10) әзірленетін ғылыми-зерттеу жобаларына қатысуға келісімшарт негізінде басқа тараптан мамандар тарту;
11) заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми дәрежелер беру жөнінде кеңестер құру.
16. Осы Ереженің 15-тармағында көзделген институт қызметінің түрлеріне жетекшілік етуді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы жүзеге асырады.
17. Институттың осы Ережеде бекітілген қызметінің нысанасы мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті жүзеге асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасасуына құқығы жоқ.
Институттың Қазақстан Республикасының заңдарында немесе құрылтай құжаттарында белгілі бір шек қойылған, қызмет мақсаттарына қайшы келетін не оның басшысьшың осы Ережеде көзделген құзыретін бұза отырып жасаған мәмілесі:
1) уәкілетті органның;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның;

3) методологического сопровождения избирательного процесса и анализа электоральных настроений в обществе;
4) внешней политики и национальной безопасности Республики Казахстан;
5) общественного развития.
15. Для реализации поставленной цели институт осуществляет следующие виды деятельности:
1) подготовка аналитической информации, обзорных информационно-аналитических материалов;
2) проведение социологических исследований по вопросам внутренней, внешней, социальной и экономической политики государства;
3) организация и участие в работе экспертных площадок, рабочих групп по вопросам формирования и проведения государственной политики Республики Казахстан;
4) методологическое сопровождение и мониторинг социологических исследований государственных органов в рамках тематических планов или отдельных исследований уполномоченного органа по общественно- политическим вопросам;
5) организация и проведение национальных, региональных и международных научно-практических мероприятий по направлениям работы института;
6) подготовка и публикация монографий, методических пособий, периодических изданий в рамках направлений своей деятельности;
7) установление связей и сотрудничество с отечественными и зарубежными научно-аналитическими центрами и исследовательскими институтами;
8) подготовка исследователей-аналитиков в рамках направлений научно-исследовательской деятельности института посредством проведения стажировок, семинаров, летних школ;
9) привлечение исследователей и экспертов к совместной работе в рамках направлений научно-исследовательской деятельности института на основании гонораров, грантов и стипендий;
10) привлечение сторонних специалистов к участию в разрабатываемых научно-исследовательских проектах на контрактной основе;
11) создание в установленном законодательством порядке советов по присуждению ученых степеней.
16. Курирование видов деятельности института, предусмотренных пунктом 15 настоящего Положения, осуществляется Государственным секретарем Республики Казахстан.
17. Институт не вправе осуществлять деятельность, а также совершать сделки, не отвечающие предмету и целям его деятельности, закрепленным в настоящем Положении.
Сделка, совершенная институтом в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением компетенции его руководителя, предусмотренной настоящим Положением, может быть признана недействительной по иску:
1) уполномоченного органа;
2) уполномоченного органа по государственному имуществу;

3) прокурордың талап-арызы бойьшша жарамсыз деп танылуы мүмкін.
4-тарау. Институтты басқару
18. Институтты жалпы басқаруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
19. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мүлікті институтқа бекітеді;
2) институттың қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) институт мүлкінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
4) институт директорының құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін, оны атқаратын қызметінен босатудың негіздерін айқындайды;
5) институттың құрылымын, шекті штаттық санын және азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекітеді;
6) директордың ұсынуы бойынша оның орынбасарлары лауазымына кандидатураларды келіседі;
7) жылдық қаржылық есептілікті бекітеді;
8) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға институтқа берілген немесе олар өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде сатып алған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге жазбаша келісім береді;
9) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша институтты қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады;
10) осы Ережеде және Қазақстан Республикасының заңнамасында өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Институт директорын (бұдан әрі - директор) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысымен келісілген ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. Директор институттың жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, тікелей уәкілетті органға бағынады және институтқа жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
22. Директор дара басшылық қағидаттарында әрекет етеді және институт қызметінің мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Ережеде айқындалатын өз құзыретіне сәйкес дербес шешеді.
Директордың институтқа осы Ережеде көзделмеген қызметті жүзеге асыртуға бағытталған іс-әрекеттері еңбек міндеттерін бұзу болып табылады әрі тәртіптік және материалдық жауаптылық шараларын қолдануға әкеп соғады.
23. Директор Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) институт атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, халықаралық ұйымдарда, ғылыми мекемелерде институттың мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) институттың іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге де түрлері жөніндегі жоспарларын бекітеді;

3) прокурора.
Глава 4. Управление институтом
18. Общее управление институтом осуществляет уполномоченный орган.
19. Уполномоченный орган в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за институтом имущество;
2) утверждает план финансирования института;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества института;
4) определяет права, обязанности и ответственность директора института, основания освобождения его от занимаемой должности;
5) утверждает структуру, предельную штатную численность и реестр должностей гражданских служащих института;
6) согласовывает по представлению директора кандидатуры на должности его заместителей;
7) утверждает годовую финансовую отчетность;
8) дает письменное согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного институту или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
9) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию института;
10) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим Положением и законодательством Республики Казахстан.
20. Директор института (далее - директор) назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, согласованному с Государственным секретарем Республики Казахстан.
21. Директор организует работу института и руководит ею, непосредственно подчиняется уполномоченному органу и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на институт задач и осуществление им своих функций.
22. Директор действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности института в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Действия директора, направленные на осуществление институтом деятельности, не предусмотренной настоящим Положением, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной и материальной ответственности.
23. Директор в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) без доверенности действует от имени института;
2) представляет интересы института в государственных органах, международных организациях, научных учреждениях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает планы института по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;

6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) институт қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен институт қызметкерлеріне көтермелеу шараларын және тәртіптік жаза қолданады;
10) уәкілетті органмен келісу бойынша өз орынбасарларын және институттың өзге де басшы қызметкерлерін тағайындайды және олардың міндеттері мен өкілеттіктерінің шеңберін айқындайды;
11) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, институттың бөлімшелері, өкілдіктері туралы ережелерді және институт қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
12) институттың Ғылыми кеңесінің жұмысын және оның шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады;
13) өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасында, осы Ережеде жүктелген, уәкілетті орган жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
24. Ғылыми кеңес тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады, оның құрамына директор, директордың орынбасарлары, ғылыми хатшы, бөлімдердің басшылары, бас және жетекші ғылыми қызметкерлер кіреді.
25. Ғылыми кеңестің отырыстары жарты жылда кемінде бір рет институттың ағымдағы қызметінің мына және өзге де мәселелері бойынша өткізіледі:
1) институттың талдамалық, ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастырумен байланысты шешімдерді талқылау және қабылдау;
2) талдамалық және ғылыми-зерттеу жұмыстарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын қарау және бекіту;
3) институттың құрылымдық бөлімшелерінің талдамалық, ғылыми-зерттеу және ұйымдастыру қызметінің нәтижелері туралы жартыжылдық және жылдық есептерін тыңдау және бекіту;
4) қазақстандық және шетелдік сараптамалық-талдамалық және ғылыми ұйымдармен ынтымақтастық;
5) мерзімдік, кітаптық басылымдарды жариялауға ұсынымдар, редакциялық алқалардың құрамын бекіту;
6) ғылыми кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру;
7) ғылыми және құрметті атақтар, ведомстволық және мемлекеттік наградалар беруге ұсыныс;
8) институттың сайты мен басқа да ақпараттық ресурстарының жұмыс істеуі.
Ғылыми кеңестің шешімі оны директор бекіткеннен кейін күшіне енеді.
26. Институт құрамына ғылыми-қосалқы және әкімшілік сипаттағы бөлімшелер кіреді.
27. Директордың орынбасарлары өздері жетекшілік ететін бағыттарды ұйымдастыруға, талдау, ғылыми-зерттеу, ұйымдастыру жұмыстарының сапасына жауапты болады. Директор болмаған кезде орынбасарларының бірі оны қызметтік және қаржылық құжаттамаға қол қою құқығымен алмастырады, сондай-ақ институттың жұмыс режимі үшін толық жауапты болады.

6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников института;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников института в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) назначает по согласованию с уполномоченным органом и определяет обязанности и круг полномочий своих заместителей и иных руководящих сотрудников института;
11) в пределах своей компетенции издает приказы, утверждает положения о подразделениях, представительствах института и должностные инструкции сотрудников института;
12) организует работу Ученого совета института и выполнение его решений;
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, уполномоченным органом, настоящим Положением.
24. Ученый совет является постоянно действующим коллегиальным органом, в состав которого входят директор, заместители директора, ученый секретарь, руководители отделов, главные и ведущие научные сотрудники.
25. Заседания Ученого совета проводятся не реже чем один раз в полугодие по следующим и иным вопросам текущей деятельности института:
1) обсуждение и принятие решений, связанных с организацией аналитической, научно-исследовательской деятельности института;
2) рассмотрение и утверждение текущих и перспективных планов аналитических и научно-исследовательских работ;
3) заслушивание и утверждение полугодовых и годовых отчетов структурных подразделений института о результатах аналитической, научно-исследовательской и организационной деятельности;
4) сотрудничество с казахстанскими и зарубежными экспертно-аналитическими и научными организациями;
5) рекомендации к опубликованию периодических, книжных изданий, утверждение состава редакционных коллегий;
6) подготовка и повышение квалификации научных кадров;
7) представление к присвоению ученых и почетных званий, ведомственных и государственных наград;
8) функционирование сайта и других информационных ресурсов института.
Решение Ученого совета вступает в силу после его утверждения директором.
26. В состав института входят подразделения научно-вспомогательного и административного характера.
27. Заместители директора несут ответственность за организацию курируемых ими направлений, качество аналитических, научно- исследовательских, организационных работ. В отсутствие директора один из заместителей замещает его с правом подписи служебной и финансовой документации, а также несет полную ответственность за режим работы института.

28. Институттың Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін кез келген ғылыми, өндірістік, шаруашылық қызметті жүзеге асыруға құқығы бар.
29. Институт Қазақстан Республикасының аумағында өзінің алдына қойылған мақсаттар мен міндеттерді іске асыру үшін көзделген қаражат шегінде қажетті өкілдіктерін ашуға құқылы.
30. Ғимараттарды, құрылыстарды және басқа да мүлікті институтқа мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган жедел басқару құқығымен береді.
31. Институттың қаржы-шаруашылық қызметін тексеруді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган жүзеге асырады.
5-тарау. Институт мүлкін қалыптастыру тәртібі
32. Институт мүлкін заңды тұлғаның активтері құрайды, оның құны теңгерімінде көрсетіледі. Институттың мүлкі:
1) оған меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де кездер есебінен қалыптасады.
33. Институттың өзіне бекітілген мүлікті және өзіне смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
34. Институттың қызметі:
республикалық бюджеттен;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындағаны үшін шарттар бойынша, сондай-ақ институттың шаруашылық қызметінен түсетін қаражат есебінен қаржыландырылады.
35. Институт Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізеді және есептілікті ұсынады.
6-тарау. Институттың жұмыс режимі
36. Институттың жұмыс режимі ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуге тиіс.
7-тарау. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
37. Институттың құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша жүргізіледі.
Институттың құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
8-тарау. Инстнтутты қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
38. Институтты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша жүргізіледі.
39. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, институтты қайта ұйымдастыруды және таратуды мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.
40. Таратылған институттың кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейінгі қалған мүлкін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган қайта бөледі.

28. Институт имеет право осуществлять любую, не противоречащую законодательству Республики Казахстан, научную, производственную, хозяйственную деятельность.
29. Институт имеет право открывать свои представительства на территории Республики Казахстан, необходимые для реализации поставленных перед ним целей и задач, в пределах предусмотренных средств.
30. Здания, сооружения и другое имущество переданы институту уполномоченным органом по государственному имуществу на праве оперативного управления.
31. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности института осуществляются уполномоченным органом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Порядок образования имущества института
32. Имущество института составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество института формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
33. Институт не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
34. Деятельность института финансируется:
из республиканского бюджета;
за счет средств, поступающих по договорам за выполнение научно-исследовательских работ, а также от хозяйственной деятельности института.
35. Институт ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Режим работы института
36. Режим работы института устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
Глава 7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
37. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы института производится по решению Президента Республики Казахстан.
Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы института регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Условия реорганизации и ликвидации института
38. Реорганизация и ликвидация института производятся по решению Президента Республики Казахстан.
39. Реорганизацию и ликвидацию института осуществляет уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
40. Имущество ликвидированного института, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, перераспределяется уполномоченным органом по государственному имуществу.

41. Осы заңды тұлғаның мүлкін өткізу нәтижесінде алынған қаражатты қоса алғанда, таратылған институттың кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейінгі қалған ақшасы республикалық бюджеттің кірісіне есепке алынады.
9-тарау. Институттың филиалдары мен өкілдіктері туралы мәліметтер
42. Институттың Алматы қаласында өкілдігі бар.

41. Деньги ликвидированного института, включая средства, полученные в результате реализации имущества этого юридического лица, оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов, зачисляются в доход республиканского бюджета.
Глава 9. Сведения о филиалах и представительствах института
42. Институт имеет представительство в городе Алматы.