"Бөлшек саудада сатылатын бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отынына белгiленген акциздер ставкаларын қолдану тәртiбi туралы" Нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрінің 2000 жылғы 6 сәуірдегі N 308 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 10 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1153. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 9 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.09 N 5 бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. Осы бұйрық 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрдің
2009 жылғы 9 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ....
3. "Бөлшек саудада сатылатын бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отынына белгіленген акциздер ставкаларын қолдану тәртібі туралы" Нұсқауды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2000 жылғы 6 сәуірдегі № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1153 болып тіркелді).
.........
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1999 жылғы N 492-1 Z990492_ Қазақстан Республикасының Заңын және "Қазақстан Республикасында шығарылатын және Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн, Қазақстан Республикасы аумағында сатылатын акцизделетiн тауарларға акциздер ставкасы және ойын бизнесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 137 P000137_ қаулысын орындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бөлшек саудада сатылатын бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отынына белгiленген акциздер ставкаларын қолдану тәртiбi туралы" Нұсқауды бекiтсiн.
2. Әдiстеме департаментi (Н.Д. Yсенова):
аталған Нұсқауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiмен келiссiн; келiсiлген Нұсқауды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберiлсiн. 3. Iшкi жұмыс департаментi (Д.М. Аманжолов) осы бұйрықты төмен тұрған салық органдарына жеткiзiп, салық төлеушiлердiң назарына алынсын. 4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Қ.А. Нұрпейiсовке жүктелсiн. 5. Осы бұйрық мемлекеттiк тіркеу күнiнен бастап күшiне енедi. Министр Бөлшек саудада сатылатын бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отынына белгiленген акциздер ставкаларын қолдану тәртiбi туралы Нұсқау
1. Осы Нұсқау "Қазақстан Республикасында шығарылатын және Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн, Қазақстан Республикасы аумағында сатылатын акцизделетiн тауарларға акциздер ставкасы және ойын бизнесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 137 қаулысы негiзiнде әзiрлендi және бөлшек саудада бензин және дизель отынын сататын салық төлеушiлерге қолданылады. Аталған қаулыда бөлшек саудада сатылатын бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отынына акциздер ставкасы бiр метрикалық тонна үшiн былай белгiленген: бензинге - 500 теңге; дизель отынына - 60 теңге. 2. Бөлшек саудадағы бензин және дизель отынын сату литрлерде жүргiзiледi. Литрдi тоннаға айналдыру өлшеу жүргiзiлетiн температураға қарай тығыздылық көрсеткiштi пайдаланып жүргiзiледi. Бензиннің барлық түрлерi үшiн тығыздықтың орташа көрсеткiші 0,730 кг/литр, ал дизель отыны үшiн 0,769 кг/литр құрайды; осыларды ескергенде: 1000 кг бензиннiң 1 тоннасы =___________ = 1370 литр; 0,730 кг/л 1000 кг дизель отынының 1 тоннасы = ______________ = 1300 литр; 0,769 кг/л
Акциз сомасын есептеу және бөлшек саудада сатылатын бензин және дизель отынын сату бағасына оны енгiзу үшiн бiр метрикалық тонна және литрдегi мұнай өнiмдерiнiң көлемi үшiн белгiленген акциз ставкаларының қатынасы ретiнде айқындалатын 1 литрге акциздiң есептiк ставкасын қолдану керек.
Акциздердің есептiк ставкалары мынаны құрайды:

Об утверждении Инструкции "О порядке применения установленных ставок акцизов на бензин (кроме авиационного) и дизельное топливо, реализуемых юридическими и физическими лицами в розничной торговле"
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 6 апреля 2000 года N 308 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10.06.2000 г. за N 1153. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2009 года № 5
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2009 № 5.
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года N 492-1 Z990492_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и постановления Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 137 P000137_ "О ставках акцизов на подакцизные товары, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, реализуемые на территорию Республики Казахстан, и игорный бизнес" приказываю:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке применения установленных ставок акциза на бензин (кроме авиационного) и дизельное топливо, реализуемых в розничной торговле".
2. Департаменту методологии (Усенова Н.Д.):
согласовать указанную Инструкцию с Министерством финансов Республики Казахстан и Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан; направить согласованную Инструкцию в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Департаменту внутренней работы (Аманжолов Д.М.) довести настоящий приказ до нижестоящих налоговых органов и сведения налогоплательщиков. 4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Нурпеисова К.А. 5. Настоящий приказ вступает в силу с даты государственной регистрации. Министр Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан 6 апреля 2000 года N 308
Инструкция
о порядке применения установленных ставок акцизов на бензин
(кроме авиационного) и дизельное топливо, реализуемых
юридическими и физическими лицами в розничной торговле
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 137 P000137_ "О ставках акцизов на подакцизные товары, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, реализуемые на территории Республики Казахстан, и игорный бизнес" и распространяется на налогоплательщиков, реализующих бензин и дизельное топливо в розничной торговле.
Указанным постановлением ставки акцизов на бензин (кроме авиационного) и дизельное топливо, реализуемые в розничной торговле, установлены за одну метрическую тонну: на бензин - 500 тенге; дизельное топливо - 60 тенге. 2. Реализация бензина и дизельного топлива в розничной торговле производится в литрах. Перевод литров в тонны осуществляется с использованием показателя плотности, зависящего от температуры, при которой производятся замеры. Усредненный показатель плотности для всех видов бензинов составляет 0,730 кг/литр, для дизельного топлива 0,769 кг/литр, исходя из чего: 1000 кг 1 тонна бензина = ------------- = 1370 литров; 0,730 кг/л 1000 кг 1 тонна дизельного топлива = ------------- = 1300 литров. 0,769 кг/л
Для исчисления суммы акциза и включения его в цену реализации бензина и дизельного топлива, реализуемых в розничной торговле, необходимо применять расчетные ставки акциза на 1 литр, определяемые как отношение установленных ставок акциза за одну метрическую тонну и объема нефтепродуктов в литрах.
Расчетные ставки акцизов составят:

бензин бойынша: 500 теңге: 1370 л = 0,37 теңге/литр;
дизель отыны бойынша: 60 теңге: 1300 = 0,05 теңге/литр.
Акциздердің айқындалған есептiк ставкалары бөлшек саудада сатылатын бензин және дизель отынының 1 литрiн сату бағасын енгiзедi. 3. "Айналым, оның iшiнде өз өндiрiсi шикiзаты бойынша...." I-тарауының "Акциздердi есептеу" бағанындағы акциз бойынша декларацияда бөлшек саудада сатылған бензин және дизель отынының көлемi тонналарда көрсетiледi. Бұл үшiн бөлшек саудада сатылған бензин және дизель отынының көлемi сондай-ақ мынадай формула бойынша тығыздықтың орташа көрсеткiшiн пайдалана отырып тонналардан литрлерге көшiрiледi: V литр х 0,730 кг/литр бензин бойынша: М тонна = _______________________; 1000 V литр х 0,769 кг/литр дизель отыны бойынша: М тонна = _______________________, 1000 онда М тонна - сатылған бензин және дизель отынының тоннадағы көлемi; V литр - сатылған бензин және дизель отынының литрдегi көлемi. "Акциз ставкасы" бағанында "Қазақстан Республикасында шығарылатын және Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн, Қазақстан Республикасы аумағында сатылатын акцизделетiн тауарларға акциздер ставкасы және ойын бизнесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 137 қаулысымен белгiленген бензин және дизель отынына акциздердің ставкасы көрсетiледi. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

по бензину: 500 тг : 1370 л = 0,37 тенге/литр;
по дизельному топливу: 60 тг : 1300 л = 0,05 тенге/литр.
Определенные расчетные ставки акцизов включаются в цену реализации 1 литра бензина и дизельного топлива, реализуемых в розничной торговле. 3. В декларации по акцизу в графе "Оборот, в т.ч. по сырью собств. пр-ва..." раздела I "Начисление акцизов" объемы бензина и дизельного топлива, реализованные в розничной торговле, указываются в тоннах. Для этого объемы бензина и дизельного топлива, реализованные в розничной торговле, переводятся из литров в тонны также с использованием усредненного показателя плотности по следующим формулам V литр х 0,730 кг/литр по бензину: M тонн = ------------------------------; 1000 V литр х 0,769 кг/литр по дизельному топливу: M тонн = ------------------------------, 1000 где M тонн - объем реализованного бензина и дизельного топлива в тоннах; V литр - объем реализованного бензина и дизельного топлива в литрах. В графе "Ставка акциза" указываются ставки акцизов на бензин и дизельное топливо, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 137 P000137_ "О ставках акцизов на подакцизные товары, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, реализуемые на территории Республики Казахстан, и игорный бизнес". (Специалисты: Склярова И.В., Мартина Н.А.)