Элиталық тұқым шаруашылығының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2000 жылғы 7 шілдедегі N 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 29 тамызда тіркелді. N 1236. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2008 жылғы 12 қыркүйектегі N 575 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2008 жылғы 12 қыркүйектегі N 575 Бұйрығымен.
------------------- Бұйрықтан үзінді --------------------
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының   6-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. ...
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                            М. Оразаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2008 жылғы 12 қыркүйектегі
N 575 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Элиталық тұқым шаруашылығының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2000 жылғы 7 шілдедегі N 178 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1236 болып тіркелген).
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi туралы Қағиданы бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 16 қарашадағы N 1731 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi туралы Қағиданың 10 тармағының 7-тармақшасына сәйкес, элиталық тұқым шаруашылығы саласындағы қызметті ретке келтiру және оны мемлекеттiк қолдау мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) элиталық тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын заңды және жеке тұлғаларды аттестациялау Ережелерi;
2) элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық ретiнде аттестациялау туралы заңды немесе жеке тұлғаның өтiнiшiнiң үлгiсi;
3) алынып тасталды ;
4) элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық статусын беру туралы куәлiк бланкiсiнiң үлгiсi бекiтiлсiн.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
2. Тармақ алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
3. Элиталық тұқым шаруашылығын қаржыландыру бағдарламасына беруге көзделiнген республикалық бюджеттiң қаражаты тек қана элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық статусы бар заңды және жеке тұлғаларға тұқым өткiзудiң көрсетiлген лимит шегiнде бөлiнетiнi белгiленсiн.
4. Құқықтық және ұйымдастыру жұмысы департаментi элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық статусын беру туралы куәлiктiң 200 бланкiсiн дайындауды қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр А.И. Мырзахметовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрінің
2000 жылдың 7 шілдедегі
N 78 бұйрығымен
бекітілген
Элиталық тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын
заңды және жеке тұлғаларды аттестациялау
Ережелерi
1. Жалпы ережелер
1. Бұл элиталық тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын заңды және жеке тұлғаларды аттестациялау Ережелерi (әрi қарай - Ережелер), элиталық тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi ретке келтiру мақсатында әзiрленген және заңды және жеке тұлғалардың сорт жаңарту мен сорт алмастыру мақсаттарында ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымдарын өндiру және өткiзу жөнiндегi элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар (әрi қарай - элиттұқшарлар) статусына сәйкестiгiн аттестациялаудың шарттары мен тәртiбiн анықтайды.
2. Элиттұқшар статусын алуға үмiткер заңды және жеке тұлғалар осы Ережелермен анықталатын бiлiктiлiк талаптарға сай болулары тиiс.

О некоторых вопросах элитного семеноводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 июля 2000 года N 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.08.00г. N 1236. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 сентября 2008 года № 575
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 12.09.2008 № 575 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с подпунктом 7 пункта 10 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года N 1731 "Об утверждении Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан", в целях упорядочения деятельности в области элитного семеноводства и его государственной поддержки приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила аттестации юридических и физических лиц, осуществляющих деятельность в области элитного семеноводства;
2) форму заявления юридического или физического лица на предмет его аттестации в качестве элитно-семеноводческого хозяйства;
3) (подпункт исключен - приказом Министра сельского хозяйства       Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 );
4) форму бланка свидетельства о присвоении статуса элитно-семеноводческого хозяйства.
2. (Пункт исключен - приказом Министра сельского хозяйства        Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 );
3. Установить, что средства республиканского бюджета, предусмотренные на субсидирование элитного семеноводства, выделяются только юридическим и физическим лицам, имеющим статус элитно-семеноводческого хозяйства, в пределах доведенного лимита реализации семян.
4. Департаменту правовой и организационной работы обеспечить изготовление 200 бланков свидетельства о присвоении статуса элитно-семеноводческого хозяйства.
5. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра Мырзахметова А.И.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
Приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 7 июля 2000 года N 178
Правила
аттестации юридических и физических лиц, осуществляющих
деятельность в области элитного семеноводства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации юридических и физических лиц, осуществляющих деятельность в области элитного семеноводства (далее - Правила), разработаны в целях упорядочения деятельности в области элитного семеноводства и определяют порядок и условия аттестации юридических и физических лиц на соответствие статусу элитно-семеноводческих хозяйств (далее - элитсемхозов) по производству и реализации элитных семян сельскохозяйственных культур для сортообновления и сортосмены.
2. Юридические и физические лица, претендующие на получение статуса элитсемхоза, обязаны соответствовать квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами.

3. Заңды және жеке тұлғаларды аттестаттауды олардың өтініштері негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен құрылған сараптамалық комиссия жүзеге асырады.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен , 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
4. Тармақ өзгертілді, алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен , 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен
5. Элиттұқшарды аттестаттау нәтижесі бойынша сараптамалық комиссияның қорытындысы беріледі.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
6. Заңды және жеке тұлғаларға элиттұқшар статусын беру Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрығымен жүзеге асырылады. Элиттұқшар статусының болуы заңды және жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен белгiленген өткiзу лимитi шегiнде жәрдемақы алуына құқық бередi. Тұқым өткiзу лимитi Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен әрбiр элиттұқшар үшiн облыстық ауыл шаруашылығы басқармаларының (департаменттерiнiң) ұсыныстары бойынша аудандастырылған және перспективтi сорттар тұқымдары элитасының нақты қажеттiлiгiне сәйкес және элиталық тұқымы жәрдемақылаудың бюджеттiк қаржыландыруын есепке ала отырып белгiленедi.
7. Элиттұқшарларды қайта аттестациялау екi жылда 1 рет өткiзiледi.
Қайта аттестаттау осы Ережеде бекітілген аттестаттау кезінде элиталық тұқым шаруашылығы мәртебесін алуға үміткер заңды және жеке тұлғаларға арналған талаптарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту: 7-тармақ толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
2. Элиталық тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын заңды және жеке тұлғаларға қойылатын бiлiктiлiк талаптар
8. Элиталық тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын заңды және жеке тұлғаларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарға мыналар қосылады:
1) қаржы-шаруашылықтық қызмет көрсеткiштерiнiң осындай шаруашылықтарға қойылатын бекiтiлген ең төменгi талаптарға сәйкестiгi (1 қосымша);
2) әрбiр ауыспалы егiс бойынша агротехника жүйесi, тұқымдардың механикалық және биологиялық ластануын болдырмау үшiн дақылдардың орналастырылуы әзiрленген енгiзiлген және игерiлген тұқым шаруашылықтық ауыспалы егiстердiң болуы;

3. Аттестация юридических и физических лиц осуществляется на основании их заявок экспертной комиссией, созданной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ; приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
4.
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ; пункт исключен - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
5. По результатам аттестации элитсемхоза выдается заключение экспертной комиссии.
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
6. Присвоение юридическим и физическим лицам статуса элитсемхоза производится приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан. Наличие статуса элитсемхоза дает право юридическим и физическим лицам на получение субсидий на реализованные элитные семена в пределах установленного Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан лимита реализации. Лимит реализации семян устанавливается Министерством сельского хозяйства для каждого элитсемхоза в соответствии с реальными потребностями в семенах элиты районированных и перспективных сортов по предложениям областных управлений (департаментов) сельского хозяйства и с учетом объемов бюджетного финансирования на субсидирование элитных семян.
7. Переаттестация элитсемхозов производится 1 раз в два года.
Переаттестация проводится в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами для юридических и физических лиц, претендующих на получение статуса элитно-семеноводческого хозяйства при аттестации.
Сноска. Пункт 7 с дополнениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
2. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическим и
физическим лицам, осуществляющим деятельность в области
элитного семеноводства
8. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическим и физическим лицам, осуществляющим деятельность в области элитного семеноводства, включают следующее:
1) соответствие показателей финансово-хозяйственной деятельности утвержденным для таких хозяйств минимальным требованиям (приложение 1);
2) наличие введенных и освоенных семеноводческих севооборотов с разработкой по каждому отдельном севообороту системы агротехники, размещения по культурам и сортам, исключающего возможность механического и биологического засорения семян;

3) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
4) аудандастырылғандардың тiзбесiне енгiзiлген сорттардың тұқымдарын өсiру тәсiмiнiң болуы;
5) тұқымдықты өсiру жұмыстарының барлық түрлерi мен оның сапалық көрсеткiштерi көрсетiлген құжаттаманың есепке алынуы мен жүргiзiлуiн ұйымдастыру;
6) аудандастырылған және перспективтi сорттардың негiзгi тұқымдығының (түпнұсқалық тұқымның) элиталық тұқымды жоспарланған мөлшерде өндiруге қажеттi көлемде және ассортиментте болуы;
7) тұқымдық шаруашылықтың түпкiлiктi бөлiмшелерiнде ең төменгi талаптарға сәйкес сақтық және тұқымдық қорларының болуы;
8) қажеттi ауыл шаруашылығы техникасының тұқымның жоспарланған көлемiн алу үшiн агротехникалық жұмыстарды дер кезiнде және сапалы түрде өткiзудi қамтамасыз ететiн мөлшерде болуы;
9) маусымдық өнiмдiлiгi элиталық тұқымның жоспарлы көлемiн оңтайлы мерзiмде дайындауды қамтамасыз ететiн тұқым тазартатын түзу машиналардың болуы;
10) мамандандырылған қырмандардың, төбесi жабық асфальтталған
алаңдардың, араласып кетпейтiндей қылып тұқымдардың партияларын қоюға болатын қоймалардың болуы;
11) өз шаруашылығындағы өткiзiлген және пайдаланылған тұқымдардың көлемiнiң, шығу тегiнiң және олардың сорттық, себулiк қасиеттерiнiң қатал есебiн ұйымдастыру;
12) тұқым шаруашылығындағы есеп мәлiметтерiнiң бес жылдан кем емес аралықта сақталуын ұйымдастыру;
13) жоспарланған жұмыстар көлемiн бiлiктi атқару үшiн, штат кестесiмен көзделген арнайы сәйкес бiлiмi бар мамандардың санының болуы;
14) элиттұқшардың материалды-техникалық базасының өндiрiстiк қызмет жасауға жарамдылығын бiлдiретiн, өрт бақылаушы органдардың қорытындысының болуы;
15) карантиндi объектiлердiң жоқтығы туралы өсiмдiктер карантинi мемлекеттiк инспекторының қорытындысының болуы;
16) өндiрiстiк базаның экология және адамдар денсаулығы қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкестiгi туралы санитарлық және экологиялық бақылау органдарының қорытындысының болуы.
3. Аттестациялау тәртiбi
9. Элиттұқшар статусын алу үшiн заңды және жеке тұлғалар Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң сәйкес келетiн облыстық аумақтық басқармаларына келесi құжаттарды көрсетедi:
1) белгiленген үлгi бойынша өтiнiш;
2) заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiгiнiң нотариальды куәландырылған көшiрмесi және жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың нотариальды куәландырылған көшiрмесi;
3) жердi пайдалану құқығы бар мемлекеттiк актiнiң нотариальды куәландырылған көшiрмесi;
4) заңды немесе жеке тұлғаның осы Ережелердiң 2-шi тарауында баяндалған бiлiктiлiк талаптарға сәйкестiгiн растайтын құжаттар.

3) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
4) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;
5) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
6) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, необходимых для производства запланированного количества элитных семян;
7) наличие страховых и переходящих семенных фондов первичных звеньев семеноводства в соответствии с минимальными требованиями;
8) наличие необходимой сельскохозяйственной техники в количестве, обеспечивающем своевременное и качественное проведение агротехнических работ для получения планируемого объема семян;
9) наличие исправной семеочистительной техники, сезонная производительность которой позволяет обеспечить подготовку планового объема элитных семян в оптимальные сроки;
10) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смещения;
11) организация строгого учета количества, происхождения реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян, их сортовых и посевных качеств;
12) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет;
13) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для квалифицированного выполнения запланированного объема работ;
14) наличие заключения органов пожарного надзора о пригодности материально-технической базы элитсемхоза к осуществлению производственной деятельности;
15) наличие заключения государственного инспектора по карантину растений об отсутствии карантинных объектов;
16) наличие заключения органов санитарного и экологического надзора на соответствие производственной базы требованиям безопасности экологии и здоровья людей.
3. Порядок аттестации
9. Для получения статуса элитсемхоза, юридические и физические лица представляют в соответствующие областные территориальные управления Министерства сельского хозяйства, следующие документы:
1) заявление установленного образца;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации юридического лица) и нотариально засвидетельствованную копию документов, удостоверяющих личность физического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию государственного акта на право пользования землей;
4) документы, подтверждающие соответствие юридического или физического лица квалификационным требованиям, изложенным в разделе 2 настоящих Правил.

10. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармалары заңды және жеке тұлғалардан аттестаттауға өтініш түскен күннен бастап он сегіз жұмыс күні ішінде ұсынылатын құжаттарын зерделейді және орынға барып заңды және жеке тұлғалардың біліктілік талабына элиталық тұқым шаруашылығы облысында қызметін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға ұсынатын сәйкестік деңгейін анықтайды.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен .
10-1. Сараптамалық Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру негізінде заңды немесе жеке тұлғаның элиталық тұқым шаруашылығы облысында қызметін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға ұсынатын біліктілік талаптарының сәйкестігін тексеру актісі жасалады.
Ескерту: 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен , 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
10-2. Осы ереженің 9 және 10-1-тармақтарында аталған құжаттарды Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық органы, жұмыс тобы заңды немесе жеке тұлғаны тексеріп болған күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде сараптама комиссиясының мекен-жайына жібереді.
Ескерту: 10-2-тармақпен толықтырылды, өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы   министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен , 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
11. Тармақ алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен
12. Сараптама комиссиясы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аумақтық органынан құжаттар келгеннен кейiн он күндiк мерзiм iшiнде тұрған жерiне шығу арқылы ұсынылған құжаттарды зерттеп бiледi, мәлiмдеушiнiң бiлiктiлiк талаптарға сәйкестiгiн тексередi, сараптамалық қорытынды шығарады және оны сәйкес шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне көрсетедi.
Ескерту: 12-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен , 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен
13. Сараптама комиссиясының дұрыс қорытындысын алған заңды және жеке тұлғаларға Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрығымен элиттұқшар статусы берiледi және белгiленген үлгiдегi куәлiк берiледi.
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .

10. Областные территориальные органы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в течение восемнадцати рабочих дней со дня поступления заявления на аттестацию от физического или юридического лица, изучают представленные документы и с выездом на место выясняют степень соответствия физического или юридического лица квалификационным требованиям, предъявляемым к физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность в области элитного семеноводства.
Сноска. Пункт 10 в новой редакции - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 .
10-1. На основании обследования областным территориальным органом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 составляется акт обследования физического или юридического лица на соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность в области элитного семеноводства.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 10-1 - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ; пункт с дополнениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
10-2. Документы, указанные в пунктах 9 и 10-1 настоящих Правил, в течение двенадцати рабочих дней со дня окончания обследования физического или юридического лица, направляются областным территориальным органом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в адрес экспертной комиссии.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 10-2 - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ; пункт с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
11. (Пункт исключен - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ).
12. Экспертная комиссия в десятидневный срок после поступления документов от территориального органа Министерства сельского хозяйства изучает представленные документы, проверяет соответствие заявителя квалификационным требованиям, выдает экспертное заключение и представляет его в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан для принятия соответствующего решения.
Сноска. Пункт 12 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ; с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236.
13. Юридическим и физическим лицам, получившим положительное заключение экспертной комиссии, приказом Министра сельского хозяйства присваивается статус элитсемхоза и выдается свидетельство установленного образца.
Сноска. Пункт 13 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .

14. Жыл iшiнде бiлiктiлiк талаптарының қайсыбiр тармағын сақтамау, элиталық тұқымдарды өндiру және өткiзу қызметi технологиясында жолсыздықтар, өткiзiлетiн элиталық тұқымдардың сапасын бұрмалау аңғарылса Ауыл шаруашылығы министрлiгi сараптама комиссиясын тартуға және, жоғарыда аталған деректер расталса, шаруашылықты элиттұқшар статусынан айыруға құқығы бар.
Ескерту: 14-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
15. Заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы, жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметін тоқтатуы оның қайта аттестациялануының немесе элиттұқшар статусынан айырудың негізі болып табылады.
Элиталық тұқым шаруашылығы саласында
қызмет атқаратын заңды және жеке
тұлғаларды аттестаттау ережесіне
1-қосымша
Ескерту: Қосымша 1 өзгертілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығымен , 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
Элиталық тұқым шаруашылығы мәртебесін алуға үміткер
заңды және жеке тұлғаларға қойылатын ең төмен талаптар
------------------------------------------------------------------
Негізгі өлшемдер            ! Ең төмен көрсеткіштер
------------------------------------------------------------------
Егістік жер құрылымындағы сүрі жерлердің      20-дан төмен емес
соңғы үш жылдағы алқабы (суармалы
жерлерге талаптар жүрмейді;
астықты-отамалы дақылды ауыспалы
егістерде сүрі жерлерді көпжылдық
шөптердің қыртысымен ауыстыруға болады),
%
Айналым саны бар енгізілген және                      1
игерілген тұқымдық ауыспалы егістердің
бар болуы, кем емес
Жалпы егіс алқабындағы тұқымдық егістің         25-ден кем емес
жеке салмағы, %
Соңғы үш жыл ішіндегі өнімділік, Ц/га           орташа облыс
бойыншадағыдан жоғары
Тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс                 4-тен кем емес
тәжірибесі, жыл
Қызметінің негізгі түрінің (элиталық           25-тен кем емес
тұқым шаруашылығы) жалпы өндіріс
көлеміндегі жеке салмағы, %
Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңделетін        4-тен көп емес
дақылдардың саны
Әр дақыл бойынша аттестаттау мәніне
сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін           3-тен көп емес сорттардың саны
Сақтандыру қорының болуы, суперэлитаны
егуге қажеттіктен %:
алғашқы бөлімшелердің                     100
суперэлитаның                             50
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрінің

14. В случае обнаружения в течение года несоблюдения какого-либо пункта квалификационных требований, нарушения технологии в деятельности по производству и реализации элитных семян, фальсификации качества реализуемых элитных семян, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан вправе привлечь экспертную комиссию к рассмотрению вопроса и при подтверждении вышеназванных фактов, лишить хозяйство статуса элитсемхоза.
Сноска. Пункт 14 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
15. Реорганизация или ликвидация юридического лица, прекращение предпринимательской деятельности физического лица являются основанием для его переаттестации или лишения статуса элитсемхоза.
Приложение 1
к Правилам аттестации юридических
и физических лиц, осуществляющих
деятельность в области элитного
семеноводства
Сноска. Приложение 1 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 19 октября 2001 года N 336 ; в новой редакции - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236.
Минимальные требования, предъявляемые к юридическим и
физическим лицам, претендующим на получение статуса
элитно-семеноводческого хозяйства
Основные критерии                 |   Минимальные
|   показатели
Площадь паров в структуре пашни за последние три
года (на орошаемые земли требование не
распространяется; в зерно-пропашных севооборотах
допускается замена паров пластом многолетних
трав), %                                             Не менее 20
Наличие введенных и освоенных семеноводческих
севооборотов с числом ротации, не менее                   1
Удельный вес семеноводческих посевов в общей
посевной площади, %                                  Не менее 25
Урожайность за последние три года, ц/га                 Выше
среднеобластной
Опыт работы по семеноводству, лет                    Не менее 4
Удельный вес основного вида деятельности в общем
объеме производства (элитное семеноводство), %       Не менее 25
Количество возделываемых культур, по которым
ведется семеноводство                                Не более 4
Количество сортов, по каждой культуре, по которым
ведется семеноводство в соответствии с предметом
аттестации                                           Не более 3
Наличие страховых фондов, в % от потребности для
закладки суперэлиты: первичных звеньев                   100
суперэлиты                           50
-------------------------------------------------------------------
Утверждено приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2000 жылдың 7 шілде N 178
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық аты немесе жеке тұлғаның фамилиясы, аты,
әкесінің аты)
Өтініш
_________________________________________________________________
(дақылдың, сорттың аты көрсетілсін)
элиталық тұқымын өндіретін және өткізетін элиталық тұқым
өндіруші шаруашылық статусын беруді және аттестация жүргізуді сұраймын.
Заңды немесе жеке тұлға туралы мәліметтер:
1. Жеке меншік түрі ___________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________
3. Тіркеу туралы куәлік немесе жеке басының куәлігі____________
_________________________________________________________________
(N, кім берген, қашан берілген)
4. Мекен-жайы__________________________________________________
_________________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің N-і. телефоны,факсы)
5. Есеп-шоты __________________________________________________
(N-і, банктің аты мен тұрған жері)
_________________________________________________________________
6. Қоса беріліп отырған құжаттар:______________________________
_________________________________________________________________
(біліктілік талаптарға сәйкес)
_________________________________________________________________
Басшы _________________          _____________________________
(қолы)                  (фамилиясы, аты, әкесінің аты)
Мөр орны                           "___"________ 200__ж.
Өтініш "___"___________ 200___ ж. қарауға қабылданды.
_________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған жауапты адамның қолы, фамилиясы, аты,
әкесінің аты)    _________________________________________________________________
Элиталық тұқым шаруашылығы саласында
қызмет атқаратын заңды және жеке
тұлғаларды аттестаттау ережесіне
2-қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығымен .
Заңды және жеке тұлғаның элиталық тұқым шаруашылығы
саласында қызмет атқаратын заңды және жеке тұлғаларға
қойылатын біліктілік талаптарға сәйкестігін зерттеудің
2003 жылғы "___" _________ N ____
АКТІСІ
___________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
облыстық аумақтық басқармасының атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның Ф.А.Ә.)
_________________________________________________________________
(дақылдардың, сорттардың атауы)
элиталық тұқымын өндіру және сату жөніндегі элиталық тұқым өндіруші
шаруашылық мәртебесіне сәйкестігін зерттеу нәтижелері туралы осы
актіні жасады.
Зерттеу нәтижесінде белгілі болғаны:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________________
Қорытынды:
____________________________________________________________
___________________________________________________________
Қолдар:
АШМ облаумбасқармасы бастығы             Ф.А.Ә., қолы, мөрі
АШМ облаумбасқармасы тұқым инспекторы    Ф.А.Ә., қолы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрінің
2000 жылдың 7 шілде
N 178 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Куәлік
N ______
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ________
__________ жылғы _____________________ N _____ бұйрығына сәйкес
_______________________________________________________________
(дақылдың түрі)
элиталық тұқымын өндіретін және өткізетін элиталық тұқым
өндіруші шаруашылық статусы берілген
___________________________________________________________ берілді.
(заңды тұлғаның толық аты немесе жеке тұлғаның Ф.А.Ә.а.)
Ф.А.Ә.а. __________________________   ____________
(қолы)
Лауазымы _________________________________________
Берілген күні: "____" _______________ 200 ___ ж.
М.О.
Астана қаласы

от 7 июля 2000 года N 178
Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
от ______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию и присвоить статус элитно-семеноводческого
хозяйства по производству и реализации элитных семян
_________________________________________________________________________
(указать культуру, сорт)
Сведения о юридическом или физическом лице:
1. Форма собственности _________________________
2. Год образования     _________________________
3. Свидетельство о регистрации или удостоверения личности __________
____________________________________________________________________
(N, кем и когда выдано)
4. Адрес: __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, N дома, телефон, факс)
5. Расчетный счет __________________________________________________
(N счета, наименование и местонахождение банка)
____________________________________________________________________
6. Прилагаемые документы: __________________________________________
____________________________________________________________________
(в соответствии с квалификационными требованиями)
____________________________________________________________________
Руководитель ______________       __________________________________
(подпись)                 (фамилия, имя, отчество)
Место печати
"___" _____ 200 __ г.
Заявление принято к рассмотрению "___" _______ 200 __ г.
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество ответственного лица, принявшего
заявление)
Приложение 2
к Правилам аттестации юридических
и физических лиц, осуществляющих
деятельность в области элитного
семеноводства
Сноска. Приложение в новой редакции - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 236 .
Акт
обследования юридического или физического лица на
соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к
юридическим и физическим лицам, осуществляющим деятельность
в области элитного семеноводства
от "___" ___________200__ года N____
___________________________________________________________________
(наименование областного территориального управления Министерства
сельского хозяйства РК)
составлен настоящий акт о результатах обследования
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
на соответствие статусу элитно-семеноводческого хозяйства по
производству и реализации элитных семян
___________________________________________________________________
(наименование культур, сортов)
в результате обследования установлено:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________
Заключение:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________
Подписи:
Начальник облтеруправления МСХ               Ф.И.О., подпись, печать
Семенной инспектор облтеруправления МСХ      Ф.И.О., подпись
___________________________________________________________________
Утверждено приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 июля 2000 года N 178
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
(Герб)
Свидетельство
N _____
Выдано _____________________________________________________________
(полное наименование юридического или Ф.И.О. физического лица)
____________________________________________________________________
которому на основании приказа Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан от "___" _______ года N _____ присвоен статус
элитно-семеноводческого хозяйства по производству и реализации
элитных семян
____________________________________________________________________
(вид культуры)
Ф.И.О. ____________________________               __________________
(подпись)
Должность __________________________________________________________
Дата выдачи разрешения "____" __________ 200 ___ года
М.П.
г. Астана