6. Осы Ережелердiң 5-тармағында жазылған мақсаттарға қол жеткiзуге бағытталған рұқсатнамалық тәртiптi енгiзудiң алдында дайындық жұмыстары өтуi керек, оның iшiнде:
1) шекаралық, кедендік бақылаудың және бақыланатын аймақтың шекараларын айқындау;
2) жолаушыларды, жүктердi және әуе кемелерiн шекаралық, кедендiк ресiмдеу аймағын белгiлеу;
3) аэродромдар аумағын, жанар-жағар май (бұдан әрi - ЖЖМ) объектiлерiн, жүк, материалдық-техникалық қоймаларды, радио-техникалық қамтамасыздандыру (бұдан әрi - РТҚ) және байланыс құралдарын оларға инженерлiк-техникалық қорғау құралдарын енгiзумен, бақыланатын аймаққа енуге тыйым салатын қоршау периметрлерi бойынша ескерту аншлагтарын орнату;
4) жеке, көлiктiк және "материалдық рұқсатнамалардың" бiртұтас жүйесiн енгiзу және оларды есепке алу, тiркеу мен беру бойынша жұмысты ұйымдастыру;
5) аэродром аумағын iшкi жағынан патрульдеудi ұйымдастыру, арнайы автокөлiк құралдарында авиация қауiпсiздiгi қызметiнiң нарядтарымен маңызды объектiлердi қоршау;
6) жолаушылар мен экипаждың перрон мен әуе кемесiнде отырғызу орындарына және керi жүру бағытын енгiзу, көрсетiлген бағыт бойынша оларды жеткiзудiң тәсiлдерiн белгiлеу;
7. Адамдардың әуежай аумағы мен олардың объектiлерiне, қызмет ғимараттарына өтуi, сондай-ақ кәсiпорындардың материалдық құндылықтарын және тасымалдағы басқа да құрылымдар мен ұйымдардың жүктерiн шығару және әкелу шекаралық және кедендiк қызметтердiң келiсiмiмен тек бақылау-тексеру бекеттерi (бұдан әрi - БТБ) арқылы жүргiзiледi.
8. Өрт немесе төтенше оқиға жағдайларында кәсiпорынның аумағындағы жеке объектілерге өту үшiн жабық және мөр басылған күйiндегi қор есебiндегi БТБ болуы тиiс, оларды жабық және оларды ұстау мен пайдалану жауапкершiлiгi ААҚ-не жүктеледі.
9. Тәртiптi күшейту мақсатында әуежай аумағы тәртiптiк аймақтарға бөлiнедi:
1-әуежай объектiлерi,
2-жанар-жағар май объектiлерi,
3-әуе кемесi, инженерлiк-авиациялық қызмет (ИАҚ),
4-тасымалдарды ұйымдастыру қызметi (ТҰҚ).
Халықаралық рейстерге қызмет көрсетуде қосымша аймақтар енгiзiледi:
А - авиациялық қауiпсiздiк және шекаралық бақылау желiсiне дейiн жолаушылармен тасымалданатын тауарларды кедендiк ресiмдеу,
В - шекаралық бақылау аймағы, Қазақстан Республикасына кiру және шығу құқығына құжаттарды тексеру,
С - шекаралық бақылау аймағы, бортқа кiру құқығымен әуе кемесiн ресiмдеу,
Д - шекаралық бақылау аймағына, бортқа кiру құқығынсыз әуе кемесiн тұрақта ресiмдеу,
Е - кедендiк бақылаудағы тауарларды уақытша сақтау, орындары соның iшiнде уақытша сақтау қоймалары (УСҚ).

6. Введению пропускного режима должна предшествовать подготовительная работа, направленная на достижение целей, изложенных в пункте 5 настоящих Правил, в том числе:
1) определение границ пограничного, таможенного контроля и контролируемой зоны;
2) установление зон пограничного и таможенного оформления пассажиров, экипажа, грузов и воздушных судов;
3) ограждение территории аэродрома, важных объектов службы горючесмазочных материалов (далее - ГСМ), грузовых, материально-технических складов, средств радиотехнического обеспечения (далее - РТО) и связи, с внедрением на них инженерно-технических средств охраны, установкой по периметру ограждения предупредительных аншлагов, запрещающих проникновение в контролируемую зону;
4) введение единых образцов личных, транспортных и "материальных пропусков" (далее - пропуска установленного образца), организации работы по их учету, регистрации и выдаче;
"материальный пропуск" - пропуск, дающий право вывоза, выноса (ввоза, вноса) товарно-материальных ценностей за (в) пределы контролируемых зон;
5) организация патрулирования территории аэродрома по внутренней стороне, ограждения важных объектов нарядами службы авиационной безопасности на специальных автотранспортных средствах;
6) введение маршрутов следования пассажиров и экипажей по перрону и к местам посадки в воздушные суда и обратно, установление способов их доставки по указанным маршрутам.
7. Проход (проезд) лиц на территорию аэропорта и его объекты, в служебные помещения, а также вынос (вывоз), внос (ввоз) грузов и материальных ценностей предприятия и перевозимых грузов других учреждений и организаций, производится только через контрольно-пропускные пункты (далее - КПП), по пропускам установленного образца.
8. На случай пожара и других чрезвычайных ситуаций и происшествий, для проезда к отдельно стоящим объектам на территории предприятия должны быть запасные КПП, которые должны содержаться закрытыми и опечатанными.
Ответственность за их содержание и пользование возлагается на руководство САБ.
9. В целях усиления режима, территория аэропорта разделена на режимные зоны:
1 - объекты аэропорта,
2 - объекты службы горючесмазочных материалов,
3 - воздушное судно, инженерно-авиационная служба (ИАС),
4 - служба организации перевозок (далее - СОП).
При обслуживании международных рейсов вводятся дополнительно зоны:
А - зона службы авиационной безопасности и таможенного оформления товаров, перемещаемых пассажирами до линии пограничного контроля,
В - зона пограничного контроля, проверки документов на право въезда и выезда в Республику Казахстан,
С - зона пограничного контроля, оформления воздушного судна с правом захода на борт,
Д - зона пограничного контроля, оформления воздушного судна (на стоянке) без права захода на борт,
Е - места временного хранения товаров, находящихся под таможенным контролем, в том числе склады временного хранения (СВХ).

10. Тәртiптiк аймаққа сәйкес әуежай, шекаралық және кедендiк органдар басшылары рұқсатнамалық және объектіішiлiк тәртiптi бақылайды. Рұқсатнама берудi шекаралық, кедендiк органдармен келісе отырып, әуежай әкімшілігі жүзеге асырады.
11. Қызметкерлердiң әуе кемелерiнiң тұрақтарына енуіне рұқсат тек жұмыс жүргізу уақытында әуе кемелерінің ұшып келу (ұшып шығу) технологиясы мен кестесiне сәйкес рұқсат етіледі.
12. Жұмысшыларды әуе кемелерiнiң тұрақтарына жіберу әуе кемелерінің технологиясына және ұшып келу (ұшып кету) кестесiне сәйкес тек жұмыс жүргізу уақытында рұқсат беріледі.
4. Шекаралық, кедендiк бақыланатын аймаққа, әуежайдың
ғимараты мен объектiлерiне өткiзу тәртiбi
13. Әуежай, шекара, кедендiк қызмет, құқық қорғау органдары, авиакомпаниялар және басқа да ұйымдар мен ведомстволардың қызметкерлерi өздерiнiң және ведомствоға қарасты объектiлерiне және әуежай аумағына белгiленген үлгiдегi рұқсатнама-тархеткалар бойынша өтедi.
14. Әуежайда жұмыс iстемейтiн адамдарға кiруге рұқсат уақытша рұқсатнама (бiр жолғы), өтiнiш хат негiзiнде берiлген iссапарлық жазба, құжат немесе төлқұжатты көрсетуi арқылы берiледi.
15. Қызмет автокөлiгiнiң әскери объектiлерге кiруi әуежай, кедендiк, шекаралық органдар басшылығымен келiсiм бойынша комендатура қызметкерiнiң iлесуiмен жүзеге асырылады.
16. Жеке басын куәландыратын құжат болып:
төлқұжат немесе азаматтың жеке куәлiгi;
Президент аппаратының Сенат, Мәслихат, Қазақстан Республикасының Yкiметiнiң қызметкерлерiнiң жеке куәлiгi;
Қазақстан Республикасының қарулы күштерiнiң әскери қызметкерлерiнің, Прокуратураның, Кеден қызметiнiң, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Көлік және коммуникациялар министрлiгi қызметкерлерiнiң куәлiгi болып табылады.
17. Жеке басын куәландыратын құжат көрсетiлгеннен кейiн, заңнамада қарастырылған қызмет мiндеттемелерiн орындау үшiн әуежайдың штабына кедергiсiз өту құқығын мемлекеттiк органдар мен құрылымдардың лауазымды тұлғалары пайдаланады.
18. Әуежайда тұрақты жұмыс істейтін Ішкі істер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Қорғаныс министрлiгi, Прокуратура, Кеден қызметiнiң қызметкерлерi әуежай аумағына белгiленген үлгiдегі рұқсатнамалар бойынша жiберiледi.
19. Әуежай, авиакомпаниялар және басқа да ұйымдар мен ведомстволардың қызметкерлерi ғимаратқа, объектілерге және әуежай аумағына ішкі тәртiппен және ауысым жұмыс кестесiмен орнатылған белгіленген жұмыс сағаттары уақытында жіберіледі.
20. Әуежайлар, ұйымдар басшылары және олардың орынбасарлары, қызмет басшылары ғимараттарға, аумаққа және оларға сенiп тапсырылатын объектiлерге тәулiк бойына, соның ішiнде демалыс және мейрам күндерi өте алады.
Жұмыс уақыты емес кезде сонымен қатар демалыс, мейрам күндерi және қажет болған жағдайда жұмысшылар мен қызметкерлердi қосымша жұмысқа қалдыру (жұмыс ауысымынан басқа), әуежайдың, ұйымдардың және авиакомпаниялар жұмысшыларының ғимараттарға, аумақтар мен объектiлерге келуiне қызметтердiң, бөлiмдердiң, цехтардың бастықтары немесе олардың орынбасарларының қолы қойылған тiзім бойынша рұқсат етiледi. Бұл тiзiмдер тиiстi бастық арқылы авиациялық қауiпсiздiк қызметiне табыс етiледi.

10. В соответствии с режимными зонами, руководство аэропорта, пограничного и таможенного органов, контролируют пропускной и внутриобъектовый режим.
11. Выдачу пропусков осуществляет администрация аэропорта по согласованию с пограничными, таможенными органами.
12. Допуск работников к стоянкам воздушных судов разрешается только на время проведения работ, в соответствии с технологией и графиком прилета (вылета) воздушных судов.
4. Порядок пропуска в пограничную, таможенную
контролируемую зоны, здания и объекты аэропорта
13. Все работники аэропорта, пограничных, таможенных служб, правоохранительных органов, авиакомпаний, других организаций и ведомств проходят на свои и подведомственные объекты и территорию аэропорта по пропускам установленного образца.
14. Допуск лиц, не работающих в аэропорту, осуществляется по  временным (разовым) пропускам, выданным на основании писем-заявок, командировочных предписаний, при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
15. Въезд служебного автотранспорта до военных объектов осуществляется по согласованному с руководством аэропорта, таможенными, пограничными органами списку, в сопровождении сотрудника комендатуры.
16. Документом, удостоверяющим личность, являются:
паспорт и (или) удостоверение личности гражданина;
служебное удостоверение работников аппарата Президента, Сената, Маслихата, Правительства Республики Казахстан;
удостоверение военнослужащих Вооруженных сил, Прокуратуры, Таможенного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
17. По предъявлению документа, удостоверяющего личность, правом беспрепятственного прохода в штаб аэропорта, для выполнения служебных обязанностей, предусмотренных законодательством, пользуются должностные лица государственных органов и учреждений.
18. Работники аэропорта, авиакомпаний и других организаций и ведомств пропускаются в здания, на объекты и территорию аэропорта в рабочие часы, установленные внутренним распорядком и графиком работы смен.
19. Руководители аэропортов, организаций и их заместители, начальники служб проходят в здания, на территорию и вверенные им объекты - круглосуточно, в том числе в выходные и праздничные дни.
20. В нерабочее время, а также в выходные, праздничные дни и при необходимости оставления рабочих и служащих на сверхурочную работу (кроме рабочей смены), пребывание работников аэропорта, организаций и авиакомпаний в зданиях, на территории и объектах разрешается по спискам, подписанным начальниками служб, отделов, цехов или их заместителями. Эти списки представляются через соответствующего начальника в САБ.

21. Өз ұшақтары мен жолаушыларына қызмет көрсету үшін әуежай аумағындағы тұрақты шет елдік авиакомпаниялардың өкiлдерi бақыланатын аймаққа белгiленген үлгiдегi рұқсатнамамен кiредi. Олардың бақыланатын аймақта болуына әуе кемесiн ресiмдеу және жiберу кезеңiнде рұқсат берiледi.
22. Әуежайдың аумағына немесе объекттерiне мәжiлiске немесе басқа да іс-шараларға келген адамдарды жiберу авиациялық қауiпсiздiк қызметi басшысының келiсiмiмен жеке басын куәландыратын құжат көрсетуі арқылы тізім бойынша жүзуге асырылады.
23. Өрт, авария немесе басқа да апаттық жағдайды жою үшiн өрт және апаттық-құтқару командаларының ұрыс есебi, сонымен қатар бақытсыз жағдайда жедел жәрдем жұмысшылары бақыланатын аймаққа кедергiсiз жiберiледi. Жедел жәрдем, апаттық бригадалар және өрт командаларын шақыру туралы БТБ және әуежайдың тиiстi қызметтерiне жағдай туралы хабарландыратын АҚҚ-нiң бастығын немесе қарауылдың көмекшiсін мәселемен таныстарды.
24. Темір жол көлігі темір жол тармақтарын пайдаланып әуежай басшылығымен тиiстi басшылардың ұсынуымен бекiтiлген тәртiппен әуежай аумағының объектiлерiне кiредi және шығады.
25. Әуежайдың, авиакәсіпорындардың және басқа да ұйымдардың автокөлiгiн әуежайға жiберу әуежай бастығының атына жазылған дәлелдi өтiнiш-хат негiзiнде берiлген және шекаралық және кедендiк органдармен келiсiлген белгiленген үлгiдегi, автокөлікке рұқсатнама бойынша жүзеге асырылады.
26. Қызмет автокөлiктерiнiң жүргiзушiлерi әуежай қозғалысы
қауiпсiздiгi жөнiндегi инспектордан әуе кемесiне қызмет көрсету аймағына кiру құқығынсыз аэродромдағы жүру тәртiбi бойынша нұсқау алуға және тәжiрибелiк оқудан өтуге мiндеттi.
27. Жеке нөмiрлi автокөлiкке "Көрсетушiге" рұқсатнамасы заңсыз болып табылады.
АҚҚ жұмысшылары, ұшулар қауiпсiздiгi жөнiндегi инспекция әуежайдың шекаралық, кедендiк және бақыланатын аймақта шекаралық және кедендiк қызметтер наряды:
көлiк рұқсатнамасының болуы;
жүргізушiде аэродром аумағына ену талоны;
жолаушы мәртебесiнiң сәйкестiгi тексерiледi.
Көлiк құралына рұқсатнамаға тек онда көрсетiлген жолаушы ұсынғанда күшi бар. Бақыланатын аймақта рұқсатнаманы басқа адамның пайдалануына жол берiлмейдi.
28. Қорғалатын тұлғалардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қорғау iс-шараларды жүргiзу кезеңiнде автокөлiк құралдарының кiру режимiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi мен Ұлттық қауiпсіздiк комитетi жүзеге асырады.

21. Сотрудники представительств иностранных авиакомпаний, постоянно находящихся в аэропорту для обслуживания самолетов и пассажиров своих рейсов, пропускаются в контролируемую зону по пропускам установленного образца. Время их нахождения в контролируемой зоне допускается на период оформления и отправки воздушного судна.
22. Пропуск на территорию и объекты аэропорта лиц, прибывших на совещания и другие мероприятия, осуществляются по спискам, согласованным с начальником САБ при предъявлении документа, удостоверяющего личность приглашенного.
23. Беспрепятственно пропускаются в контролируемую зону боевые расчеты пожарных и аварийно-спасательных команд для ликвидации пожаров, аварий и других стихийных бедствий, а также работники скорой помощи при несчастных случаях. О вызове машины скорой помощи, аварийных бригад и пожарных команд ставят в известность начальника или помощника караула САБ, который информирует контролеров КПП и соответствующие службы аэропорта.
24. Железнодорожный транспорт въезжает на территорию объектов аэропорта и выезжает в порядке, утвержденном руководством аэропорта по представлению соответствующих руководителей, пользующихся железнодорожной веткой.
25. Допуск на аэродром специального автотранспорта аэропорта, авиапредприятий и других организаций осуществляется по пропускам на автотранспорт установленного образца, выданных на основании мотивированных писем-заявок на имя руководства аэропорта и согласованных с пограничными и таможенными органами.
26. Водители служебных автомашин обязаны пройти у инспектора по безопасности движения аэропорта инструктаж и практическое обучение по правилам движения на аэродроме без права въезда в зону обслуживания воздушного судна.
27. Пропуск на "Предъявителя" для автомашин с частными номерами не действителен.
Во всех случаях работниками САБ, инспекции по безопасности полетов, нарядами пограничных и таможенных служб в пограничной, таможенной и контролируемой зоне аэропорта проверяются:
наличие транспортного пропуска;
талон допуска у водителей на территорию аэродрома;
соответствие статуса пассажира.
Пропуск на транспортное средство действителен только при предъявлении пассажиром, указанным в нем. Использование пропуска в контролируемой зоне другими лицами не допускается.
28. В период проведения на территории аэропортов мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц Службой охраны Президента и (или) Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан режим заезда (выезда) автотранспортных средств регулируется данными ведомствами.

5. Шекаралық және кедендiк ресiмдеу орындарына
арнайы iс-шаралар өткiзу кезiнде ену тәртiбi
29. Жеткiлiктi негiздеме болған жағдайда азаматтық авиация объектiлерiмен айналысушы құқық қорғау органдарының, салық полициясының қызметкерлерi, шекаралық және кедендiк ресiмдеу орындарындағы арнайы iс-шаралар заңға сәйкес ресiмделетiн жазбаша нұсқаулықпен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекаралық қызметi бөлiмi бастығының, кедендiк орган бастығының немесе оларды алмастыратын адамдардың қолы қойылған және белгiленген үлгiдегi рұқсатнаманың болуымен жүзеге асады.
30. Келетiн әуе кемелерiнен жүк түсiрудi құқық қорғау органдарының, салық полициясының қызметкерлерiмен бақылау да жазбаша нұсқаулық бойынша олардың өтуiн қамтамасыз ететiн және ұйымдастыратын әуежайдың ауысымдық бастығының рұқсатымен жүзеге асырылады.
31. Қайта тексеру аймағына қоғамдық тәртiп сақтауға мiндеттi құқық қорғау органдарының қызметкерлерi қажет болған жағдайда ауысымдық тiзiм бойынша және ШҚБ қызметкерлерiнiң, кедендiк және шекаралық қызметтiң шақыруы бойынша жiберiледi.
32. Прокуратураның, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Азаматтық авиация комитетi, Көлiктiк бақылау комитетiнiң, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кедендiк комитет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетi Шекаралық қызметiнiң бақылаушы органдары белгiленген үлгiдегi рұқсатнама-тархеткалармен жiберiледi.
Әдiлет (сот орындаушылары) қызметкерлерiнiң енуi мен iс-қимылы заңдарға сәйкес және әуежай пайдаланушысының кедендiк және шекаралық органдардың келiсiмiмен жүзеге асырылады.
6. Ұшу құрамының аэродромына өту
33. ӘК экипаждарының мүшелерi сонымен қатар басқа кәсiпорындардан, Қазақстан Республикасы авиакомпаниясынан тапсырма орындауға келген академиялардың инспекторлары мен тыңдаушылары аэродромға халықаралық үлгiде белгiленген жеке басын куәландыратын карта бойынша жiберiледi.
34. Өндiрiстiк қызметке негiзделмеген мақсаттар үшiн бiрегейлендiрiлген карточканы пайдалануға тыйым салынады.
35. Ұшуды орындау үшiн экипаж мүшелерi, олардың багажын өткізу тек қауiпсiздiкке арналған бақылау бекетi арқылы жүзеге асырылады.
36. Халықаралық авиарейстер орындауда экипаж мүшелерi кедендiк және шекаралық ресімдеу орындарында кедендiк және шекаралық бақылауды жалпылай белгiленген тәртiппен өтедi. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекаралық қызметi ШБО бастығының шешiмi бойынша экипажды шекаралық бақылау әуе кемесiнiң бортында жүзеге асырылуы мүмкiн.

5. Порядок допуска при проведении специальных
мероприятий в местах пограничного и таможенного
оформления
29. Специальные мероприятия в местах пограничного и таможенного оформления пассажиров, багажа, грузов сотрудники правоохранительных органов, налоговой полиции осуществляют по письменным предписаниям, оформленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, завизированным начальником ОПК Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, начальником таможенного органа, либо лицами их замещающими, и при наличии пропуска установленного образца.
30. Контроль загрузки воздушных судов сотрудниками правоохранительных органов, налоговой полиции, также осуществляется по письменным предписаниям с разрешения сменного начальника аэропорта, который обеспечивает и организовывает их проведение.
31. В зону досмотра сотрудники правоохранительных органов, в функциональные обязанности которых входит соблюдение общественного порядка, допускаются по спискам сменности только при необходимости и по вызову сотрудниками САБ, таможенных или пограничных служб.
32. Сотрудники органов прокуратуры, Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Таможенного комитета Министерства государственных доходов и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан допускаются в контролируемую и стерильную зоны по пропускам установленного образца.
Доступ и действия сотрудников юстиции (судебных исполнителей) осуществляются в соответствии с законодательством и в сопровождении представителя эксплуатанта, аэропорта по согласованию с таможенными и пограничными органами.
6. Пропуск на аэродром летного состава
33. Члены экипажей воздушных судов, в том числе инспекторы по безопасности полетов, слушатели Академии гражданской авиации, а также прибывшие в аэропорт из других предприятий, авиакомпаний Республики Казахстан для выполнения заданий, пропускаются на аэродром по идентификационным карточкам членов летного экипажа, установленного международного образца.
34. Запрещается пользоваться идентификационными карточками для целей, не обусловленных производственной деятельностью.
35. Пропуск членов экипажей, их багажа для выполнения полета осуществляется только через пункты контроля на безопасность.
36. При выполнении международных авиарейсов члены экипажа проходят таможенный и пограничный контроль в местах таможенного и пограничного оформления в общеустановленном порядке. По решению начальника ОПК Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан пограничный контроль экипажа может осуществляться на борту воздушного судна.

37. ӘК экипажы мүшелерiне бiрегейлендiрiлген карточка беруге негiздеме базалық авиакәсiпорындардың басшыларынан ӘК экипажы құрамында көзделген өтiнiш-хат болып табылады.
38. Ұшу экипажы мүшесiнiң бiрегейлендiрiлген карточкасы үш жылға берiледi. Көрсетiлген мерзiмнiң аяқталуы бойынша бiрдейлендiрiлген карточка әуежайдың рұқсатнама бюросына тапсырылып, орнына белгiленген тәртiппен осындай мерзiмге жаңасы берiледi.
39. Рұқсатнаманы жоғалтқан жағдайда оны жоғалтқан тұлға ол туралы өзiнiң тiкелей бастығына хабарлайды. Сонымен қатар міндеттi түрде 1 тәулiктiң iшiнде әуежайдың уәкiлеттi қызметтерін құлақтандырады. Көрсетiлген құжатты iздеуге шара қолданылады. Егер үш күн iшiнде құжат табылмаса, оның жоғалу жағдайы жөнінде қызметтік тергеу тағайындалады. Тергеу нәтижелерi бойынша жұмысшының айыптылығы дәрежесi және оған түпнұсқаны оның үш есе құнын ұстаумен беру жөнiндегi қорытынды жасалады.
40. Экипаж мүшесiн жұмыстан босату, оны басқа жұмысқа ауыстыру кезінде ол бiрегейлендірілген карточка рұқсатнама бюросына тапсыруға міндетті, ол туралы оның аралау қағазында белгі жасалынады. Осы шартты орындау барысында кадрлық органдар, кәсіпорындар басшылары тапсыруға тиісті шаралар қабылдауға және әуежайдың уәкiлеттендiрiлген қызметтерiн құлақтандыруға мiндеттi.
41. Шет елдік авиакомпаниялар ұшақтары экипаждарының мүшелері әуежай аумағына ұлттық төлқұжаттары бойынша рейс мағлұматы болумен жiберiледi.
7. Әуежай аумағынан материалдық құндылықтарды
шығару, енгiзу тәртiбi
42. Материалдық құндылықтар (аппаратура, жабдықтар, механизмдер мен заттар және басқа да құнды заттар) өз арналуы және тиесiлігiмен екi санатқа бөлiнедi:
1) өндiрiстiк қызметтi қамтамасыз ету үшiн әуежай қызметтері, кәсіпорындарға, авиакомпанияларға тиесілді;
2) осы қызметтермен басқа ұйымдардан және адамдардан алынғандар;
43. Тұлғалар мен көлiктi әуежай аумағынан материалдық құндылықтарымен ауызша нұсқау бойынша немесе осы Ережелермен қарастырылмаған басқа жолмен өткiзуге қатаң түрде тыйым салынады.
44. Әуежай аумағынан материалдық құндылықтарды шығару белгiленген үлгiдегi тек материалдық рұқсатнамалар бойынша уәкiлеттендiрiлген адамдардың рұқсатымен бұл құндылықтар уақытша немесе қайтарымсыз шығарылуына қарамастан жүзеге асырылады.
Материалдық рұқсатнама бойынша материалдық құндылықтар әуежай аумағынан (объектiсiнен) рұқсатнама жазылып берiлген күнi бiр рет қана шығарылады (енгiзiледi).

37. Основанием для выдачи идентификационных карточек членам экипажей являются письма-заявки от руководителей базовых авиапредприятий о назначении на должность, предусмотренную в составе экипажа воздушного судна.
38. Идентификационная карточка члена летного экипажа выдается на три года. По истечении указанного срока идентификационная карточка сдается в бюро пропусков аэропорта, взамен выдается новая на такой же срок, в установленном порядке.
39. В случае утраты пропуска, лицо, утратившее его, немедленно заявляет об этом своему непосредственному начальнику. При этом, в обязательном порядке в течение 1 суток оповещаются уполномоченные службы аэропорта. Принимаются меры к розыску указанного документа. Если в течение трех дней документ не найден, назначается служебное расследование обстоятельств его утраты. По результатам расследования составляется заключение о степени виновности работника и о выдаче ему дубликата.
40. При увольнении члена экипажа, переводе его на другую работу или в другое предприятие, выданную идентификационную карточку он обязан сдать в бюро пропусков, о чем делается отметка в обходном листе. При выполнении данного требования, кадровые органы, руководители предприятий обязаны принимать соответствующие меры к сдаче идентификационных карточек и информированию уполномоченных служб аэропорта.
41. Члены экипажей самолетов иностранных авиакомпаний пропускаются на территорию аэропорта по национальным паспортам при наличии декларации рейса.
7. Порядок вывоза (выноса), ввоза (вноса)
материальных ценностей с (на) территории(-ю)
аэропорта
42. Материальные ценности (аппаратура, оборудование, механизмы и изделия, материалы и другие предметы, представляющие ценности) по своему назначению и принадлежности делятся на две категории:
1) принадлежащие службам аэропорта, предприятиям и авиакомпаниям для обеспечения производственной деятельности;
2) принятые этими службами к перевозке от юридических и физических лиц.
43. Пропуск физических лиц и транспорта с территории аэропорта с материальными ценностями по устным распоряжениям или иным способом, не предусмотренным настоящими Правилами не допускается.
44. Вывоз (вынос) материальных ценностей, с территории (объекта) аэропорта, осуществляется только по материальным пропускам установленного образца, с разрешения уполномоченных лиц, независимо от того временно или безвозвратно вывозятся или выносятся эти ценности.
По материальному пропуску материальные ценности могут быть вывезены (вынесены) с территории (объекта) аэропорта только один раз, в день выписки пропуска.

45. Материалдық құндылықтарды шығаруға (енгiзуге) материалдық рұқсатнама тек материалдық құндылықтарды жiберетiн (беретiн) қызметпен ресiмделедi. Материалдық рұқсатнамалар, тек қана бiр реттiк болып табылады және берілген күн үшiн ғана заң күшi бар.
46. Рұқсатнамалар материалдық рұқсатнамаларда нөмiрлерi қойылатын үстемелер негiзiнде жазылып берiледi.
47. Материалдық рұқсатнамалар әр көлiктiк бiрлiкке бөлек ресiмделедi және тек әуежай аумағына немесе қорғалатын объектiге өтуге рұқсатнамасы бар адамдарға берiледi. Үстемеде көрсетiлетiн жүк бiр мезгiлде бiрнеше автомобильде шығарылса, әр автомобильдің нөмiрi мен сериясы көрсетiлетiн бiр рұқсатнама жазылып беріледi.
Материалдық рұқсатнамада шығарылатын жүктiң аты, орны, саны, салмағы, метражы, қорап түрi, жүк шығарылатын автомашинаның нөмiрi мен сериясы анықталып жазылады. Үстеме шығарылатын жүктiң бiрнеше атауы аталған жағдайда, материалдық рұқсатнаманың бағанында: "Үстемеге сәйкес" деп көрсетiледі.
Аэродром аумағынан тасымалға қабылданған материалдық құндылықтарды шығару құқығына құжат "Шығаруға рұқсат етiлдi" деген жазумен Кеден мөрi қойылатын жүк жiберушiнiң үстемесi болып табылады, жүктi жiберушi, жүк артушы анықтап, өзінiң аты-жөнiн жазып, қол қояды.
48. Әкелiнген жүктi алуға келген жақтас ұйымдардың делдалдық қоймасы аумағына өту құқығына құжат көрсетуде алушының жеке басын куәландыратын жедел-хат-хабарлама, жүк жiберушiнiң үстемесi немесе жүктi алуға сенiм қағазы болып табылады.
49. Әуежайға жүкті жіберуге немесе алуға келген жақтас ұйымдар, фирмалар, авиакомпаниялар құжаттарды ресiмдеу арқылы операцияларды делдалдық қоймаларда өткiзедi.
50. Әуежай көлiгiмен жүктердi қоймадан ӘК дейiн және артқа тасымалдау құқығы қойманың жауапты жұмысшыларымен берiлген почталық-жүктiк ведомость және рұқсатнама болып табылады.
51. Кәсiпорын мен қоймаға әуе көлiгiмен тасымалдау үшiн басқа ұйымдардан қабылданған, сонымен қатар жолаушы адамдарды өткiзу жүктік үстеме немесе өтініш-хат негізінде жүктi қабылдауға жасалады.
52. Әуежайға, авиакәсіпорындарға тиесiлi әуежай аумағына жүктi енгiзу жолдамалық қағаз және қажет түрде ресiмделген үстемемен, жүк келген қызмет өкiлiнiң жолдауымен жүзеге асырылады.

45. Материальные пропуски на вывоз (вынос) материальных ценностей оформляются (выдаются) только службой, которая отпускает (выдает) материальные ценности. Материальные пропуска являются разовыми и действительны в течение дня их выдачи.
46. Пропуски выписываются на основании накладных, номера которых проставляются в материальных пропусках.
47. Материальные пропуска оформляются на каждую транспортную единицу в отдельности и выдаются только лицу, имеющему пропуск для прохода на территорию аэропорта или охраняемый объект. Когда груз, указанный в накладной, вывозится на нескольких автомашинах одновременно, выписывается один пропуск, в котором указывается номер и серия каждой автомашины.
В материальном пропуске указывается прописью разборчиво наименование вывозимого груза, количество мест, вес, метраж, род упаковки, номер и серия автомашины, на которой вывозится груз.
В тех случаях, когда в накладной перечисляется несколько наименований вывозимого груза, в графе материального пропуска "Наименование груза" указывается: "Согласно накладной".
Документом на право вывоза (выноса) с территории аэродрома материальных ценностей лиц-участников внешнеэкономической деятельности, принятых к перевозке, является накладная грузоотправителя, на которой проставляется штамп таможенного органа "Вывоз разрешен", кладовщик, отпустивший груз, разборчиво пишет свою фамилию и расписывается.
48. Документом на право проезда (прохода) на территорию коммерческого склада аэропорта сторонним организациям, прибывшим за получением груза, является телеграмма-извещение, накладная грузоотправителя или доверенность на получение груза, которые действительны при предъявлении документа, удостоверяющего личность получателя.
49. Оформление документов на груз представителей сторонних организаций, фирм, авиакомпаний, прибывших в аэропорт для получения или для отправления груза, производят на коммерческом складе.
50. Документом на право перевозки грузов транспортом аэропорта, от склада до воздушного судна и обратно, является почтово-грузовая ведомость и пропуск, выданный ответственными работниками склада.
51. Ввоз груза на территорию предприятия или склада, принятого от других организаций для перевозки воздушным транспортом, а также допуск сопровождающих лиц, осуществляется на основании грузовой накладной или писем-заявок на прием груза.
52. Ввоз груза на территорию аэропорта, принадлежащего аэропорту, авиапредприятиям осуществляется по путевым листам и надлежащим образом оформленным накладным, в сопровождении представителя службы, в которую прибыл груз.

53. БТБ жұмыс iстейтiн АҚҚ жұмысшылары ауежай (объектi) аумағынан материалдық құндылықтардың шығуының заңдылығын тексеруге, почталық-жүктiк ведомство немесе үстемеде көрсетілген материалдық рұқсатнамада көрсетiлген және шығарылатын жүктердiң саны мен атауын кiргiзiлетiн жүктердiң саны мен атауларымен сәйкестiгiн тексерiп, шығарарда шығарылуға тыйым салынған материалдық құндылықтардан күдiктенуде жеке тексерудi өткiзу. БТБ контролерлерi материалдық рұқсатнамаларды қайтып аларда жұмыс күнінің соңында рұқсатнама бюросына тапсырады. БТБ-нің бақылаушылары қайта тексеруден бас тартушыларды, тәртiп бұзушыны ұстап АҚҚ қарауылының бастығын шақыруы тиiс.
Заңсыз жолмен материалдық құндылықтарды алып шығуға (алып кіруге) әрекет қылатын адамдарға кiнәлiнi жауапқа тарту мәселесi туралы шешiм қабылдау үшiн бiр түпнұсқасы әуежай баршылығына берiлетiн акт жасалады.
Қолға түскендерден алынатын материалдық құндылықтар әуежай қоймасына тапсырылады.
54. Материалдық рұқсатнамалар әуежай аумағына өтуге құқық бермейдi.
8. Рұқсатнамалардың түрлерi мен олардың тағайындалуы
55. Рұқсатнамалар мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) қолдану мерзiмi бойынша тұрақты, уақытша, бiр реттiк;
2) белгiленуi бойынша - жеке, материалдық және көлiктiк.
56. Барлық рұқсатнамалар:
1) жеке - әуежайдың шекаралық, кедендiк және бақыланатын аймақтарында ауысымның жұмыс уақыты кезiнде өтуге;
2) материалдық - материалдық құндылықтарды алып шығуға (алып кiруге);
3) көлiктiк - шекаралық, кедендiк және бақыланатын аймақта көлiктiң және механизация құралдарының кiруiне (шыуына) құқық беретін қызмет құжаттары болып табылады.
57. Әуежай аумағына және объектiлерге кiру үшiн:
1) тұрақты пластикалық рұқсатнама-тархеткалар - әуежай аумағында тұрақты табылатын әуежай, кеден, шекара органдары, басқа да кәсiпорындар мен ұйымдар қызметкерлерiне берiледi;
2) уақытша рұқсатнамалар - жұмысқа iссапарға жiберiлетiн және 1 жылдық мерзіммен кәсіпорындарда немесе олардың объектiлерiнде уақытша жұмыс iстейтiн қызметкерлерге беріледi.
3) "Визитер" - пластикалық рұқсатнама-тархеткалар: әуежай АҚҚ бастығымен бекітілетін, бақыланатын аумақтар мен объектiлерге өтiнiш-хат бойынша келетiн адамдарға берiледi (5 тәулікке дейін). "Визитер" рұқсатнамасы әуежай аумағында тұрақты табылатын тек әуежай, авиакомпаниялар, ұйымдар өкiлдерiнiң жолдауымен әуежай объектiлерiне өтуге құқық бередi.
4) бiр реттiк рұқсатнамалар - адамдарға бақыланатын аймақтар мен объектiлерге уақытша кiруге ең көбi бiр тәулiк үшiн рұқсат береді. Бір реттік рұқсатнамалар Авиация қауіпсіздік қызметінің бастығы немесе оны алмастыратын адам кедендiк, шекаралық органдар бастықтарымен келiсiлiп бередi және объектiлерге өтуге тек АҚҚ, кеден, шекаралық органдар өкiлдерiнiң жолдауымен келудiң және жолдаудағы адамның мақсатын көрсетумен құқық берiледi.

53. Работники САБ, осуществляющие работу на КПП, должны строго контролировать законность вывоза с территории аэропорта (объекта) материальных ценностей, проверять соответствие наименований и количества вывозимого груза с наименованием и количеством вывозимого груза, указанным в материальном пропуске, почтово-грузовой ведомости или накладной. При подозрении незаконного выноса (вноса) материальных ценностей, контролеры КПП имеют право производить досмотр личных вещей.
На лиц, пытавшихся незаконным путем вывезти (вынести) материальные ценности, составляется акт, один экземпляр которого передается руководству аэропорта для принятия решения вопроса о привлечении виновного к ответственности.
54. Материальные пропуски не дают права для прохода (проезда) на территорию аэропорта.
8. Виды пропусков и их назначение
55. Пропуска подразделяются на следующие виды:
1) по срокам действия - на постоянные, временные, разовые;
2) по назначению - на личные, материальные и транспортные.
56. Все пропуска являются служебными документами, дающими право:
1) личные - на проход и пребывание в пограничной, таможенной и контролируемой зонах аэропорта во время работы своей смены;
2) материальные - на вывоз (вынос) материальных ценностей;
3) транспортные - на въезд (выезд) и пребывание транспорта и средств механизации в пограничной, таможенной и контролируемой зонах.
57. Для входа на территорию и объекты аэропорта выдаются:
1) постоянные пластиковые пропуска-тархетки - сотрудникам аэропорта, таможенных, пограничных органов, других предприятий и организаций, постоянно находящихся в аэропорту;
2) временные пропуска - лицам, командированным для работы и временно работающим на предприятиях или их объектах, со сроком действия до 1 года;
3) разовые пропуска - лицам для временного посещения контролируемых зон и объектов не более чем на одни сутки. Разовые пропуска выдаются начальником САБ, или лицом его замещающим, по согласованию с начальниками таможенных, пограничных органов и дают право прохода на объекты только в сопровождении представителей САБ, таможенных, пограничных органов с обязательным указанием цели посещения и сопровождаемого лица.

58. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi пайдаланушының куәлігі бар басқа авиакомпаниялардың жұмысшыларына әуежаймен келісім-шарт, уақытша рұқсатнамалар-тархеткалар бередi және ереже бойынша 1 жылдық мерзiмге ресiмделедi. Халықаралық рейстерге қызмет көрсету бойынша тұрақты және уақытша рұқсатнамалар беруге негiздеме әуежай, кеден, шекаралық органдар басшылығына жазылатын өтiнiш-хат болып табылады.
Сонымен қатар өтiнiш-хатта тәртiптiк аймақта болу мақсатын көрсету қажет, және олардың қолданыс мерзiмi мен беру негiздемелi болуы тиiс.
59. Уақытша рұқсатнамалардың қолдану мерзiмiн созуда, оларды беру әуежай, кеден, шекаралық органдар басшылығын жұмыста есеп үшін құлақтандырумен жүзеге асырылады.
60. Рұқсатнамаларды беруге шешiм қабылдаудан бұрын адамның мұндай рұқсатнама беру туралы өтініш қаншалықты дұрыс негiзделгенiн мұқият тексеру қажет. Сонымен қатар, шешiм қабылдауға негiз ретiнде өтiнiш берушiнiң қызметi мен лауазымы себеп болмауы тиiс. Негiзгi есеп осы адамға шектелген енудегі қорғалатын аймаққа өтуге қаншалықты жиi талап етілетіні немесе осы адам орындайтын инспекторлық функциялар бола алады.
61. Қорғалатын аймаққа шектелген енудегi рұқсатнамаларды беруде бұндай рұқсатнамалар осыған сәйкес аймақтарға енуге талап етiлмейтiн немесе тек сирек жағдайда талап етiлетiнiне қатаң бақылауды жүзеге асыру қажет.
62. Халықаралық авиарейстердi ресiмдеуге мүдделi қызметтердiң өкiлдерi кезеңдiк, шекаралық ресiмдеу және жолаушыларды қайта тексеру орындары арқылы жылжуды шектеу қажет. Көрсетілген орындарда өтуге тек авиарейстерді ресiмдегенге дейiн және кейiн рұқсат етiледi.
63. Берiлген барлық рұқсатнамалар қатаң есепке алынуға жатады. Бақыланатын аймақтарда жұмыс істейтін барлық адамдар сырт киімінде бекітілген рұқсатнамаларды мұндай аймақтарда болған уақыттың барлық кезеңінде тағуы тиіс.
64. Әуежай, АҚҚ, кеден, шекаралық органдар қызметкерлерi өз қызметтiк мiндеттерiн орындау барысында авиакомпаниялардың, фирмалардың және жақтас ұйымдардың жұмысшыларынан, егер осы жұмысшылар белгiленген тәртiптi бұзған жағдайда рұқсатнамаларды алып қоюға, және оларды кейiн әуежайдың рұқсатнама бюросына тапсыруға құқығы бар.
65. Мемлекеттiк қызметкерлердiң автокөлiгi әуежайдың бақыланатын аймағына Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бекітілген, Қазақстан Республикасы Кiрiс министрлiгi Кедендiк комитетiмен және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметiмен келiсiлген "Тәртiпке" сәйкес кiредi. Сонымен қатар осы автомашиналар жүргiзушiлерiнiң Әуежайдың арнайы автокөлiк қызметi (бұдан әрi - ӘАҚ) мамандарының сараптамалық қорытындылары негiзiнде берiлген рұқсатнамасы болуы қажет.

58. Работникам других авиакомпаний, имеющим свидетельство эксплуатанта Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или договор с аэропортом, выдаются временные пропуска-тархетки на срок до 1-го года. Основанием для выдачи постоянного и временного пропуска по обслуживанию международных рейсов являются письма-заявки к руководству аэропорта, таможенных, пограничных органов.
При этом в письме-заявке необходимо указать цель нахождения в режимной зоне, а также должны быть обоснованы срок действия и необходимость их выдачи.
59. При продлении временных пропусков, их выдача осуществляется с последующим информированием администрации аэропорта, пограничных, таможенных органов для учета в работе.
60. При принятии решения о выдаче пропусков, соответствующими сотрудниками проверяется обоснованность просьбы лица о выдаче такого пропуска. При этом в качестве критерия принятия решения не может служить должность или занимаемое положение. Основным критерием является, насколько часто данному лицу требуется проходить в охраняемые зоны ограниченного доступа, или выполняемые этим лицом специальные функции.
61. При выдаче пропусков в охраняемые зоны ограниченного доступа необходимо осуществлять строгий контроль за тем, чтобы такие пропуски не выдавались лицам, доступ которым в соответствующие зоны не требуется.
62. Представителям служб, задействованных в оформлении международных авиарейсов, необходимо ограничить свое передвижение через места таможенного, пограничного оформления и досмотра авиапассажиров. Перемещение в указанных местах разрешается только до и после оформления авиарейсов.
63. Выданные пропуски подлежат строгому учету. Лица, работающие в контролируемых зонах, обязаны носить утвержденные пропуска-тархетки на верхней одежде в течение всего времени пребывания в таких зонах.
64. Сотрудники САБ, таможенных, пограничных органов при исполнении своих служебных обязанностей имеют право изымать пропуски у работников авиакомпаний, фирм и сторонних организаций, в случае нарушения работниками установленного режима, с последующей передачей в администрацию аэропорта для дальнейшего решения.
65. Служебный автотранспорт государственных служащих въезжает в контролируемую зону аэропорта согласно перечню, утверждаемому Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, согласованному с Таможенным комитетом Министерства государственных доходов и Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан. При этом, водители данных автомашин должны иметь допуск, выданный на основании экспертных заключений специалистов Службы спецавтотранспорта аэропорта (далее - ССТ).

66. Әуежайда тұрақты орналасатын авиакомпаниялардың арнайы автокөлігіне тұрақты рұқсатнама ӘАҚ, ЖЖМ және перондық қызмет мамандарының сараптамалық қорытындылары негiзiнде берiледi. Бақыланатын аймаққа кiретiн барлық автокөлік құралдары қызғылт сары түстегі жылтылдайтын маяктармен жабдықталуы тиіс.
Авиакомпаниялардың технологиялық автокөлiгi қызмет көрсету аумағына өз әуе кемелерiне ғана жiберiледi және ӘК ұшқаннан кейін бақыланатын аймақта 1 сағаттай қалуға құқығы бар.
67. Көліктік рұқсатнама мынадай жағдайда қайтадан алынады:
1) шекаралық, кедендік және бақыланатын аймақта болу тәртібі бұзылған жағдайда;
2) белгіленген схема мен іс-қимыл аймағын, аэродром бойына қозғалу жылдамдығын және аэродромда болу уақытын сақтамау жағдайында;
3) ксерокопияны пайдалану немесе рұқсатнама қолдан жасалған жағдайда;
4) рұқсатнаманы осы рұқсатнамада көрсетiлмеген басқа автомашинаға немесе басқа жүргiзушiге беру жағдайында (инструктаж өтпеген);
5) жүргiзушiде автомобильдi жүргiзуге куәлiктiң, ӘК-не өтудi куәландыратын құжаттар болмағанда;
6) аэродром аумағында өндірістік қажеттікке байланысы жоқ адамдармен кіруде;
7) ӘК-нiң бүтiндiгiне жауапты және аэродромда қауiпсiз қозғалысты ұйымдастырушы, шекаралық және кедендiк аймақтарда болу ережесiн бақылауға жауапты адамдардың талаптарына бағынбауда;
8) жүргiзуінiң алкогольдiк мас күйiнде.
68. Мемлекеттік құрылым, авиакомпаниялар, фирмалар қызметкерлері жұмыстан, босатылғанда, басқа ұйымдарға ауысуына және рұқсатнамалардың қолдану мерзiмiнiң бiтуiнде рұқсатнамалардың сақталуы, жинақталуы және уақытында тапсырылуына олардың бiрiншi басшылары жауап бередi.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2000 жылғы 9 қазан N 409-1
бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасында халықаралық авиарейстердiң
жолаушыларына қызмет көрсетудiң
ережелерi 1. Жалпы ережелер
1. Халықаралық авиарейстердің жолаушыларына қызмет көрсетудiң осы Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық авиарейстердің жолаушыларына қызмет көрсетуге негiзгi талаптарды белгiлейдi.
2. Осы ережелерде пайдаланатын негiзгi терминдер мен анықтамалар:
1) бақыланатын аймақ - әуежайлардың, аэродромның жұмыс алаңы және оларға жапсарлас аумақ, енуi бақыланатын қызмет ғимараттары, құрылыстар, қоймалар;
2) тазарту аймағы - тексеру, жолаушыларды, теңдеме жүктi, жүкті, қол жүктi, қол жүгiн тексерудiң алғашқы бекетi мен әуе кемесiнiң арасындағы бақыланатын оған ену қатал бақыланатын аймақ бөлiгi;
3) транзиттiк аймақ - шекаралық бақылау бекетi мен әуе кемесiнiң арасындағы тазарту аймағының бөлiгi. Транзиттiк аймақ аумағында жолаушы, оның теңдеме жүгi, қол жүгi қосымша тексеруге, қайта тексеруге жатпайды. Транзиттiк аймаққа ену мүмкiндiгi белгіленген үлгiдегi, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекаралық қызметінің келісімімен берiлген рұқсатнама бойынша қатаң түрде жүзеге асырылады;
4) бақылау тексерiсi - жолаушыларды, азаматтық әуе кемелерiнің мүшелерiн, қызмет көрсетушiлердi, қол жүгiн, почтаны және борттық қорды (бұдан әрi мәтiнде Тексеру), қару-жарақты, жарылғыш заттарды немесе заңсыз араласу әрекетiн жасауға пайдаланылуы мүмкiн басқа да қауiптi құрылғыларды табуға арналған техникалық құралдармен тексеру;
5) жалпылай тексеру аймағы - авиациялық қауіпсіздік қызметiн тексеру және кедендiк бақылау аймағы;
6) шекаралық бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздік комитетiнiң шекаралық қызметтiң шекаралық бақылау бөлiмшелерi (органдары) атқаратын iс-шаралар кешенi, оған: Қазақстан Республикасына кiру және Қазақстан Республикасынан шығу құқығына құжаттарды тексеру;
көлiктiк құралдар, жүктер және басқа да мүлiктi тексеру;
көлiктiк құралдарды бақылау және оларды шығарып салу;
Қазақстан Республикасына кiруге тыйым салынған адамдарды бақылау;
шекаралық тексерiс жедел және тәртiптiк iс-шаралармен бiрге жүзеге асырылады.
7) транзиттiк жолаушы - халықаралық әуе тасымалы келiсiмiне сәйкес аралық әуежайға келген рейспен одан әрi қарай тасымалданатын жолаушы;
8) трансферлiк жолаушы - халықаралық әуе тасымалы келісіміне сәйкес трансфер бекетіне бір рейспен жеткізіліп, әрi қарай сол немесе басқа тасымалдаушының рейсiмен жеткiзiлетiн жолаушы;
9) транзиттiк жүк (теңдеме жүк) - жүктiк құжатқа сай (қол жүк ведомос) аралық бекетке жеткiзген рейспен одан әрi тасымалданатын жүк (теңдеме жүк);
10) трансферлiк жүк (теңдеме жүк) - жүктiк құжаттамасына сай (қол жүгi ведомосi) аралық бекеттен трансферлiк бекетке бiр рейспен жеткiзiлiп, одан әрi сол немесе басқа рейстiң тасымалдаушысымен әрi қарай тасымалданатын жүк (теңдеме жүк).
3. Барлық жолаушылар, теңдеме жүк, қол жүгi, сонымен қатар экипаж құрамы және олардың қол жүгi әуе кемесiнiң бортына көтерiлуге рұқсат берiлгенге немесе тазарту аймағына өткенге дейiн тексерудi өтуi керек.
Тексеру - билеттер, теңдеме жүк, жүк тiрелгенше жүргiзiледi.
4. Қол жүгін, теңдеме жүктi, жүктi, почтаны, борттық тамақты, әуе кемесiнiң экипажын және жеке тексеру өткiзу құқығы кедендік органдардың, арнайы дайындықтан өткен әуежайлардың, авиациялық, қауiпсiздiк қызметкерлерiне берiледi.
5. Жалпылай тексеру аймағын кесiп өтудi бақылау кедендiк органдар мен авиациялық қауiпсiздiк қызметiне, шекаралық бақылау аймағын кесіп өтуді бақылау - шекара органдарының қызметкерлеріне жүктеледі.
6. Жолаушыда заңсыз араласу әрекетiн жасауға пайдаланылуы мүмкін жарылғыш зат, қару жарақ немесе басқа құралдар табылса немесе бар екенi туралы мәлiмет болған жағдайда тексерiс авиациялық қауiпсiздiк қызметкерлерi iшкi iстер органдары қызметкерлерiмен бiрлесiп жасалынады (шақыру тәртiбi, iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң келу уақыты әуежай басшылары мен iшкi iстер органдары әзiрлеген және бекiтiлген өзара iс-қимыл кестесiмен белгiленедi).

66. Постоянный пропуск на спецавтотранспорт авиакомпаний, базирующихся в аэропорту, выдается на основании экспертных заключений специалистов ССТ, службы ГСМ и перронной службы и при наличии допуска в зону обслуживания воздушного судна.
Технологический автотранспорт авиакомпаний допускается до зоны обслуживания только своих воздушных судов и после вылета ВС имеют право находиться в контролируемой зоне до 1 часа.
67. Транспортный пропуск изымается в случаях:
1) нарушения режима пребывания в пограничной, таможенной и контролируемой зоне;
2) несоблюдения установленной схемы и зоны действия, скорости движения по аэродрому и времени пребывания на аэродроме;
3) использования ксерокопии или подделки пропуска;
4) передачи пропуска на другую автомашину или другому водителю, не указанному в данном пропуске (не прошедшему инструктаж);
5) отсутствия у водителя удостоверения на право управления автомобилем, документов, удостоверяющих право проезда к ВС;
6) въезда на территорию аэродрома с лицами, не связанными с производственной необходимостью;
7) неподчинения требованиям лиц, отвечающих за сохранность ВС и организацию безопасности движения на аэродроме, контроля за режимом пребывания в пограничной и таможенной зонах;
8) алкогольного опьянения водителя.
68. За сохранность, сбережение и за своевременную сдачу пропусков сотрудниками государственных учреждений, авиакомпаний, фирм при их увольнении, переводе в другие организации и окончания срока действия пропусков, ответственность несут их первые руководители.
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 9 октября 2000 года N 409-I
План мероприятий
по улучшению деятельности аэропортов
городов Астаны, Алматы и Атырау
---------------------------------------------------------------------
NN|     Мероприятия          |  Форма    |  Министерства,  |  Срок
п/|                          |завершения |  ведомства и    |заверше-
п |                          |           |  организации,   | ния
|                          |           |  ответственные  |
|                          |           |  за исполнение  |
---------------------------------------------------------------------
А |           1              |     2     |         3       |      4
---------------------------------------------------------------------
1. Улучшить функционирование привокзальных территорий
---------------------------------------------------------------------
1. Осуществлять использование   План-    Первые руководители  Посто-
земли, зданий и сооружений   отчет    аэропортов городов   янно
привокзальных территорий              Астаны, Алматы и
по согласованию с                     Атырау,
Акиматами городов Астаны,             Комитет гражданской
Алматы и Атырау                       авиации МТиК
2. Организовать стоянки такси   Акт о    Первые руководители  IV
и парковочные стоянки        вводе в  аэропортов г.г.      квартал
личного и служебного         эксплуа- Астаны, Атырау и     2000
автотранспорта и их          тацию    Алматы по согласова- года
надлежащее функционирование           нию с Акиматами
городов соответ-
ственно
3. Обеспечить принятие мер,     План-    Первые руководители  IV
исключающих нахождение       отчет    аэропортов г.г.      квартал
водителей такси в зданиях             Астаны, Атырау и     2000
аэровокзалов                         Алматы. МВД          года
Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------
2. Улучшить сервис в аэропортах
---------------------------------------------------------------------
А |           1              |     2     |         3       |      4
---------------------------------------------------------------------
1.  Обеспечить постоянное        План-    Министерство        IV
дежурство сотрудников        отчет    иностранных дел РК  квартал
консульской службы МИД,               способных урегули-  2000
спорные ситуации с                    ровать              года
пассажирами
2.  Обеспечить постоянное        План-    Первые руководители IV
дежурство администраторов    отчет    аэропортов г.г.     квартал
аэровокзалов, владеющих               Астаны, Атырау и    2000
государственным и                     Алматы, Комитет     года
английским языками,                   гражданской авиации
компетентных в таможенных,            МТиК РК, Министерство
пограничных и иных вопросах           иностранных дел РК
и способных урегулировать
спорные ситуации с
пассажирами
3.  Принять меры по обучению     План-    Первые руководители IV
работников аэропортов,       отчет    аэропортов          квартал
таможенных и пограничных              г.г. Астаны, Атырау 2000
служб, обеспечивающих                 и Алматы, Комитет   года
обслуживание международных            гражданской авиации
авиарейсов разговорному               МТиК, Таможенный
английскому языку и работе            комитет МГД РК,
на компьютере                         ПС КНБ РК (по
согласованию)
4.  Открыть в аэровокзалах       Тендер   Первые руководители IV
достаточное количество       Отчет    аэропортов г.г.     квартал
банковских обменно-                   Астаны, Атырау и    2000
сервисных пунктов,                    Алматы, Комитет     года
оснастить аэровокзалы                 гражданской авиации
достаточным количеством               МТиК Республики
банкоматов                            Казахстан
5.  Оснастить аэровокзалы        План-    Первые руководители IV
достаточным количеством      отчет    аэропортов г.г.     квартал
справочно-информационных              Астаны, Атырау и    2000
систем (табло, мониторы)              Алматы, Комитет     года
гражданской авиации
МТиК
6.  Создать условия для          План-    Первые руководители IV
организации в аэровокзалах   отчет    аэропортов г.г.     квартал
магазинов dutу-frее,                  Астаны, Атырау и    2000
предусмотреть возможность             Алматы, Комитет     года
реализации в данных                   гражданской авиации
магазинах традиционных                МТК РК, Таможенный
казахстанских продуктов,              комитет МГД РК.
сувениров, изделий
художественных промыслов
и т.п. Обеспечить единство
цен во всех торговых точках
аэропортов с равными
таможенными условиями
---------------------------------------------------------------------
3. Улучшить процедуры отправления и приема
международных пассажиров
---------------------------------------------------------------------
1.  Кардинальным образом         План-    Таможенный          IV
изменить стиль               отчет    комитет МГД         квартал
взаимоотношений работников            РК, ПС КНБ РК       2000
таможенных и пограничных              (по согласованию)   года
служб с пассажирами: от
подозрительности и
недоброжелательности
к гостеприимству и
стремлению сделать
необходимые процедуры
максимально незаметными.
Организовать обучение
работников таможенных и
пограничных служб культуре
обслуживания пассажиров
2.  Минимизировать время,        Приказы  Таможенный       постоянно
необходимое для прохождения           комитет МГД,
таможенных и пограничных              ПС КНБ РК
процедур, в том числе                 (по согласованию)
путем одновременного
использования всех
имеющихся пунктов
таможенного и пограничного
контроля
3.  Оснастить аэровокзалы        План-    Первые руководители IV
системами телевизионного     отчет    аэропортов г.г.     квартал
наблюдения в целях                    Астаны, Атырау и    2000
предотвращения                        Алматы, Комитет     года
злоупотреблений со стороны            гражданской авиации
работников аэропортов,                МТиК, МВД РК, ПС
органов внутренних дел,               КНБ РК (по
таможенных и пограничных              согласованию)
служб
4.  Разработать новый дизайн    Проектная Первые руководители IV
пунктов проверки паспортов  докумен-  аэропортов г.г.     квартал
пограничной службой         ция       Астаны, Атырау и    2000
"открыток к пассажирам                Алматы, Комитет     года
типа"                                 гражданской авиации
МТиК РК, ПС КНБ (по
согласованию)
5.  Разработать новый дизайн    Проектная Первые руководители IV
консульских пунктов         докумен-  аэропортов г.г.     квартал
тация     Астаны, Атырау и    2000
Алматы, Комитет     года
гражданской авиации
МТиК РК, МИД
Республики Казахстан
6.  Разработать дизайн          Проектная Первые руководители IV
справочного стенда          докумен-  аэропортов г.г.     квартал
"Порядок выдачи виз         тация     Астаны, Атырау и    2000
Республики Казахстан"                 Алматы, Комитет     года
гражданской авиации
МТиК РК, МИД
Республики Казахстан