Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 3 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1561. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз ).
________________________________________
Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу тәртiбiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы Қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесi бекiтiлсiн және Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулы күшiне енген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн бекiту туралы" 1997 жылғы 23 мамырдағы N 206  қаулысының
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн бекiту туралы" 1997 жылғы 23 мамырдағы N 206 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiнiң күшi жойылды деп танылсын.
4. Халықаралық қатынас және жұртшылықпен байланыс басқармасы (Мартюшев Ю.А.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банкі
Төрағасы
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Кеден министрлігі
2001 жылғы 2001 жылғы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының

Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2001 года за N 1561. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 (V053971).
В целях совершенствования порядка проведения валютных операций в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 206 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан";
2) Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 206 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан".
4. Управлению международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление и Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115
қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасында валюта операцияларын
жүргiзу ережесi
Осы Ереже " Валюталық реттеу туралы " және "Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкi  туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жасалды, ол валюта операцияларын жүргiзу тәртiбiн айқындайды және валюталық бақылауды жүзеге асырудың негiзгi принциптерiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағында резиденттер мен резидент еместер жүргiзетiн валюта операциялары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкiлеттi банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдар (бұдан әрi - уәкiлеттi банктер) арқылы жүзеге асырылады.
2. Резиденттер мен резидент еместер уәкiлеттi банктердегi банктiк есепшоттарды Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен ашады, жүргiзедi және жабады.
3. Резидент және/немесе резидент емес валюта операцияларын жүзеге асырған кезде уәкiлеттi банкке Қазақстан Республикасының валюталық  заңнамасына  сәйкес ұсынылатын талап етiлген құжаттарды беруге мiндеттi. Осы Ережеде және Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, резидент және/немесе резидент емес мұндай құжаттарды бермесе, уәкiлеттi банк олардың төлемдерiн немесе ақша аударымын жүзеге асыруға құқылы емес.
Резиденттің пайдасына ақша түскен кезде уәкілетті банк валюта заңдарына сәйкес талап етілетін құжаттарды резидент ұсынғанға дейін жіберушіден алынған нұсқауды қабылдауға және 180 күнтізбелік күн ішінде сақтауы қажет. Резидент талап етілетін құжаттарды 180 күнтізбелік күн ішінде ұсынбаған жағдайда уәкілетті банк нұсқауды оны жіберушіге орындамай қайтаруы қажет.
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен
4. Резидент Ұлттық Банктiң лицензиясының және/немесе тiркеу куәлiгiнiң болуы талап етiлетiн валюта операциялары бойынша төлем жасаған және/немесе ақша аударған кезде, резидент уәкiлеттi банкке осындай лицензияның және/немесе тiркеу куәлiгiнiң түпнұсқалары мен нотариат куәландырған көшiрмелерiн ұсынуға мiндеттi. Берiлген құжаттар тексерiлгеннен кейiн, олардың көшiрмелерi уәкiлеттi банкте қалады, ал түпнұсқалары резидентке қайтарылады.
Осы тармақта көрсетілген валюта операцияларын жүргізуден алынған ақша резиденттің пайдасына түскен кезде уәкілетті банк резидентке Ұлттық Банктің лицензиясын және/немесе тіркеу куәлігін ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды және резиденттің банктік шотына түскен ақшаны  Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осындай құжаттарды ұсынғаннан кейін ғана есепке алады.
Резидент Ұлттық Банктің тиісті лицензиясын алған экспорт-импорт мәмілелеріне байланысты валюталық операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған ақша резиденттің пайдасына түскен кезде осындай лицензияда көрсетілген мерзім біткеннен кейін, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау жөнінде Ұлттық Банктің хатын оларға ұсынғаннан кейін ғана уәкілетті банк клиенттің банктік шотына ақша есептейді.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен .

от 20 апреля 2001 года N 115
Согласовано:
1. Министерство иностранных дел 2. Министерство государственных Республики Казахстан доходов Республики Казахстан "___"________ 2001 г. 06.06.2001 г.
Правила
проведения валютных операций
в Республике Казахстан
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О валютном регулировании " и " О Национальном Банке Республики Казахстан", определяют порядок проведения валютных операций и устанавливают основные принципы осуществления валютного контроля.
1. Общие положения
1. Валютные операции, проводимые резидентами и нерезидентами на территории Республики Казахстан, осуществляются через уполномоченные банки и уполномоченные организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - уполномоченные банки), за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
2. Открытие, ведение и закрытие резидентами и нерезидентами банковских счетов в уполномоченных банках производится в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Национального Банка (Прим.РЦПИ: V001199_ ).
3. При осуществлении валютных операций резидент и/или нерезидент обязан представлять в уполномоченный банк документы, требуемые к представлению в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан. Уполномоченный банк не вправе осуществлять платежи и переводы денег резидента и/или нерезидента без представления последними таких документов, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Национального Банка.
При поступлении денег в пользу резидента уполномоченному банку, до представления резидентом документов, требуемых в соответствии с валютным законодательством, необходимо принять и хранить в течение 180 календарных дней полученные указания отправителя. В случае непредставления резидентом требуемых документов в течение 180 календарных дней, уполномоченному банку необходимо вернуть указание его отправителю без исполнения. <*>
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
4. При проведении резидентом платежа и/или перевода денег по валютным операциям, по которым требуются лицензия и/или регистрационное свидетельство Национального Банка, резидент обязан представлять в уполномоченный банк оригиналы и копии таких лицензий и/или регистрационного свидетельства. После сверки представленных документов, их копии остаются в уполномоченном банке, а оригиналы возвращаются резиденту.
При поступлении в пользу резидента денег, полученных от проведения указанных в настоящем пункте валютных операций, уполномоченный банк уведомляет резидента о необходимости представления лицензии и/или регистрационного свидетельства Национального Банка и зачисляет поступившие деньги на банковский счет резидента только после представления им таких документов за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка.
При поступлении в пользу резидента денег, полученных в результате проведения валютных операций, связанных с экспортно-импортными сделками, по которым резидентом получена соответствующая лицензия Национального Банка, по истечении срока, указанного в такой лицензии, уполномоченный банк зачисляет деньги на банковский счет клиента только после представления им письма Национального Банка о возбуждении дела об административном правонарушении. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

5. Ұлттық Банк лицензиясының болуы талап етiлетiн капитал қозғалысымен байланысты операциялар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары тиiстi түрде валюталық бақылау жасау мiндетi жүктелетiн бiр уәкiлеттi банк арқылы өткiзiлуге тиiс. Уәкiлеттi банк өзгерген жағдайда резидент мәмiленi орындауға және валюталық бақылауға қабылдаған бұрынғы банкке бұл жөнiнде хабарлауға мiндеттi. Мәмiленi орындауға және валюталық бақылауға қабылдаған бұрынғы уәкiлеттi банк мәмiленi орындауды және валюталық бақылауды басқа уәкiлеттi банкке бергенi туралы лицензияның түпнұсқасына тиiстi жазбалар жасауға, сонымен бiрге оның толық атауын көрсетуге мiндеттi. Мұндайда валюталық бақылауды басқа банкке берген уәкiлеттi банк сонымен бiр уақытта осы банкке бұрынғы жасалған барлық төлемдер мен ақша аударымдары және/немесе тауар жеткiзу, жұмыс, қызмет көрсету (олар болған жағдайда) туралы мәлiметтер жiберуге мiндеттi.
6. Резиденттер арасындағы операциялар бойынша барлық төлемдер мен ақша аударымдары осы Ережеде, Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнде, салық және кеден заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен ғана жүргiзiлуге тиiс.
Уәкiлеттi банктер резиденттердiң және/немесе резидент еместердiң валюталық операциялар жүргiзу жөнiнде банктiк қызметке ақыны тараптардың келiсуi арқылы ұлттық валютамен немесе шетел валютасымен алады.
Резиденттер арасында жасалған шарттар бойынша, оның iшiнде банктiк қызмет көрсету көзделген шарттар бойынша тұрақсыздық айыппұлдары (айыппұлдар, өсiмпұлдар) ұлттық валютамен төленедi.
Шетел валютасымен шығарылған бағалы қағаздарға сыйақы төлеуге және/немесе өтеуге байланысты операциялар бойынша резиденттер арасындағы төлемдер мен ақша аударымдары шетел мемлекеттерінің заңдарына сәйкес шетел валютасында жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту: 6-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен
6-1. Экспорт-импорт мәмілелерін жүзеге асыруға байланысты комиссиялардың шарттары бойынша резиденттер арасындағы төлемдер мен ақша аударымдары ақы төлеу нысаны ретінде аударым аккредитивтерін пайдаланған кезде шетел валютасында жүзеге асырылуы мүмкін.
Уәкілетті банктер импорт мәмілелерін жүзеге асыруға байланысты резиденттер арасындағы комиссиялардың шарттары бойынша резидент еместің пайдасына аккредитив аударымдарын қарастыратын резиденттердің пайдасына шетел валютасында аударым аккредитивтерін ашуға құқылы.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен

5. Платежи и переводы денег по операциям, связанным с движением капитала, по которым требуется лицензия Национального Банка, должны проводиться через один уполномоченный банк, на который возлагается обязанность по надлежащему осуществлению валютного контроля по ним. В случае изменения уполномоченного банка резидент обязан уведомить об этом банк, ранее принявший к исполнению и валютному контролю сделку. Уполномоченный банк, ранее принявший к исполнению и валютному контролю сделку, обязан произвести соответствующую надпись на оригинале лицензии о передаче сделки к исполнению и валютному контролю в другой уполномоченный банк, указав при этом его полное наименование. Уполномоченный банк, принявший к исполнению и валютному контролю такую сделку, обязан произвести соответствующую надпись на оригинале лицензии о принятии сделки к исполнению и валютному контролю. При этом уполномоченный банк, передавший сделку на валютный контроль в другой банк, обязан одновременно направить в этот банк сведения обо всех ранее проведенных платежах и переводах денег и/или поставок товаров, работ, услуг (в случае их наличия).
6. Все платежи и переводы денег по операциям между резидентами должны производиться только в национальной валюте Республики Казахстан за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами Национального Банка, налоговым и таможенным законодательством.
Оплата банковских услуг по проведению валютных операций резидентов и/или нерезидентов взимается уполномоченными банками в национальной или иностранной валюте по соглашению сторон.
Оплата неустойки (штрафов, пени) по договорам, заключенным между резидентами, в том числе по договорам, предусматривающим оказание банковских услуг, осуществляется в национальной валюте.
Платежи и переводы денег между резидентами по операциям, связанным с выплатой вознаграждения и/или погашением ценных бумаг, эмитированных в соответствии с законодательством иностранных государств, могут осуществляться в иностранной валюте. <*>
Сноска. Пункт 6 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
6-1. Платежи и переводы денег между резидентами по договорам комиссии, связанным с осуществлением экспортно-импортных сделок, при использовании переводных аккредитивов в качестве формы оплаты могут осуществляться в иностранной валюте.
Уполномоченные банки по договорам комиссии между резидентами, связанным с осуществлением импортных сделок, вправе открывать переводные аккредитивы в иностранной валюте в пользу резидентов, которые предусматривают перевод аккредитива в пользу нерезидентов.
<*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 6-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

7. Уәкiлеттi банктер валюталық құндылықтарды резиденттерге және резидент еместерге шетел валютасымен және ұлттық валютамен кредиттер беру үшiн кепiл ретiнде қабылдай алады.
8. Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ұсынысы бойынша шетелдiк инвестор және мемлекет уәкiлеттiк берген заңды тұлға немесе мемлекеттiк орган құрған резиденттерге - заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiне сәйкес аса маңызды инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшiн баламасы 100 миллион АҚШ долларынан кем болмайтын сомаға рұқсат беруге, Қазақстан Республикасының резиденттерi мен операциялардың жекелеген түрлерiн шетел валютасымен жүргiзуге құқылы.
9. Төлем карточкаларын пайдалана отырып валюта операцияларын жүргiзу  тәртiбi  осындай қатынастарды реттейтiн Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.
9-1. Резиденттер шетел валютасында көрсетілген вексельдерді резидент еместермен операциялар бойынша шығаруға, сондай-ақ резиденттермен және резидент еместермен операциялар бойынша шетел валютасында көрсетілген вексельдерді беру арқылы есеп айырысуларды жүзеге асыруға құқылы. Мұндайда резиденттер арасындағы шетел валютасында көрсетілген вексельдер бойынша төлем тек қана ұлттық валютада төлем күніне, вексельдің өзінде басқа бағам көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту: 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен .
2. Резиденттер мен резидент еместер арасындағы
валюта операциялары
10. Резиденттер мен резидент еместер арасындағы операциялар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары тараптардың келiсiмi бойынша кез келген валютамен жүзеге асырылады. Резиденттер мен резидент еместер арасындағы операциялар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың банктiк есепшоттары арқылы ғана жүзеге асырылады.
11. Уәкілетті банктер арқылы жүзеге асырылатын резиденттер мен резидент еместердің ағымдағы валюта операциялары Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес шектеусіз жүргізіледі.
Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсету) экспорты/импорты бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға байланысты ағымдағы валюта операциялары бойынша төлемді жүзеге асыру күні мен тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспорты/импорты күні арасындағы мерзім 180 күнтізбелік күннен асатын болса, онда осындай операциялар капитал қозғалысына байланысты валюта операциялары болып есептеледі және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен Ұлттық Банкте лицензиялауға немесе тіркеуге жатады.
Мұндайда валюталық реттеу мақсаттары үшін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетудің) экспорт/импорт күні Қазақстан Республикасында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетуді нақты орындау) кедендік ресімдеу күні, ал Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізуді қарастырмайтын және Қазақстан Республикасында тиісті кедендік ресімдеуді қажет етпейтін шарттар бойынша шарттың талаптарына сәйкес тауар өткізу күні болып есептеледі.
Тараптардың бірі басқа тарап міндеттемесін орындағаннан кейін 180 күнтізбелік күн ішінде міндеттемелерін орындамаса, кредитті алуға немесе беруге байланысты ағымдағы валюта операциялары капитал қозғалысына байланысты валюта операциялары болып есептеледі және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен Ұлттық Банкте лицензиялауға немесе тіркеуге жатады.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен

7. Валютные ценности могут приниматься уполномоченными банками в качестве залога для выдачи кредитов резидентам и нерезидентам в иностранной и национальной валютах.
8. Национальный Банк, по предложению Правительства Республики Казахстан, вправе разрешить юридическим лицам - резидентам, созданным с участием иностранного инвестора и уполномоченного государством юридического лица или государственного органа в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан для реализации особо важных инвестиционных проектов в сумме эквивалентной не менее 100 миллионам долларов США, проводить отдельные виды операций с иностранной валютой с резидентами Республики Казахстан.
9. Порядок проведения валютных операций с использованием платежных карточек устанавливается нормативными правовыми актами Национального Банка, регулирующими данные отношения. (Прим.РЦПИ: V001260_ (пп.34,35-1,42).
9-1. Резиденты вправе выпускать по операциям с нерезидентами векселя, выраженные в иностранной валюте, а также осуществлять расчеты посредством передачи векселей, выраженных в иностранной валюте, по операциям с резидентами и нерезидентами. При этом платежи по векселю, выраженному в иностранной валюте, между резидентами могут быть осуществлены только в национальной валюте по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на день платежа, если иной курс не предусмотрен в самом векселе. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 9-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
2. Валютные операции между резидентами и нерезидентами
10. Платежи и переводы денег по операциям между резидентами и нерезидентами осуществляются по соглашению сторон в любой валюте. Платежи и переводы денег по операциям между резидентами и нерезидентами осуществляются только через их банковские счета, за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка.
11. Текущие валютные операции резидентов и нерезидентов, осуществляемые через уполномоченные банки, проводятся без ограничений с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
Если по текущим валютным операциям, связанным с осуществлением расчетов по экспорту/импорту товаров (работ, услуг), срок между датой осуществления платежа и датой экспорта/импорта товаров (работ, услуг) превысил 180 календарных дней, то такие операции считаются валютными операциями, связанными с движением капитала, и подлежат лицензированию или регистрации в Национальном Банке в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Национального Банка.
При этом для целей валютного регулирования датой экспорта/импорта товаров (работ, услуг) считается дата таможенного оформления товаров в Республике Казахстан (фактического выполнения работ, оказания услуг), а по договорам, не предусматривающим перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан и не требующим соответственно таможенного оформления в Республике Казахстан, дата передачи товара в соответствии с условиями договора.
Текущие валютные операции, связанные с получением или предоставлением кредитов, исполнение обязательств по которым одной из сторон не было произведено в течение 180 календарных дней после исполнения обязательства другой стороной, также считаются валютными операциями, связанными с движением капитала, и подлежат лицензированию или регистрации в Национальном Банке в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Национального Банка. <*>
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

12. Резидент еместер мен резиденттер немесе резидент еместер арасында жасалған шарттарға үшiншi резидент тұлғалардың шетел валютасымен немесе ұлттық валютамен ақы төлеуiне төлем жасалатын және/немесе ақша аударылатын тұлғаның және жоғарыда аталған үшiншi резидент тұлғаның арасында жасалған тиiстi шарт болған жағдайда рұқсат берiледi.
13. Ұлттық Банктiң лицензиясының болуы талап етiлетiн валюта операцияларын жүргiзген жағдайда резидент - үшiншi тұлға уәкiлеттi банкке төлем жасалатын және/немесе ақша аударылатын мәмiлеге қатысушы резидент алған осындай лицензияның нотариат куәландырған көшiрмесiн ұсынуға мiндеттi. Төлем жасалғаннан кейiн және/немесе ақша аударылғаннан кейiн осы операцияны жүргiзген уәкiлеттi банк үш жұмыс күнi ішiнде төлем жасалған және/немесе ақша аударылғаны туралы ақпаратты Ұлттық Банктің лицензиясында көрсетiлген мәмiлеге қатысушы резиденттiң банкiне жiберуге мiндеттi. Ұлттық Банктiң лицензиясында көрсетiлген мәмiлеге қатысушы резиденттiң банкi осындай лицензия бойынша жасалған төлемдердiң және/немесе ақша аударымдарының жалпы сомасына бақылау жасайды және олардың сомасы лицензияда көрсетiлген сомадан асып кеткен жағдайда мұндай фактiлер жөнiнде Ұлттық Банкке хабарлайды.
3. Уәкiлеттi банктердiң резидент заңды тұлғалардың
валюта операцияларын жүргiзуi
14. Резидент заңды тұлғалар валюта операцияларын жүргiзу үшiн уәкiлеттi банктерде банктiк есепшоттар ашуға мiндеттi.
14-1. Баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомадағы тауар экспортына байланысты мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде резидент заңды тұлға алған экспорттық валюта түсімдерін уәкілетті банктегі банктік шотқа есептеуге рұқсат етіледі. Сонымен бірге бір күнтізбелік ай ішінде бір уәкілетті банктегі банктік шотқа есептелген сома баламасы он мың АҚШ долларынан аспауы тиіс. Резидент заңды тұлға уәкілетті банктегі өзінің банктік шотына қолма-қол шетел валютасын есептеу үшін Қазақстан Республикасынан резидент заңды тұлға әкеткен және Қазақстан Республикасына ол әкелген қолма-қол ақшаны растайтын кедендік құжаттарды ұсынуы қажет.
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен
15. Резидент заңды тұлғалардың уәкiлеттi банктердегi банктiк есепшоттарына Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында белгiленген тәртiппен түскен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған операциялар жүргiзу нәтижесiнде алынған шетел және ұлттық валютасы шектеусiз осы Ережеде көзделген тәртіппен есепке алынады.
Ескерту: 15-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен

12. Оплата третьими лицами-резидентами договоров в иностранной или национальной валюте, заключенных между нерезидентом и резидентом или нерезидентами, допускается только при наличии соответствующего договора между лицом, за которое осуществляется платеж и/или перевод денег, и вышеуказанными третьими лицами-резидентами.
13. В случае проведения валютных операций, по которым требуется лицензия Национального Банка, резидент-третье лицо обязан представить в уполномоченный банк нотариально засвидетельствованную копию такой лицензии, полученной резидентом-участником сделки, за которого осуществляется платеж и/или перевод денег. После проведения платежа и/или перевода денег уполномоченный банк, который провел данную операцию, обязан в течение трех рабочих дней направить информацию о произведенных платежах и/или переводах денег в банк резидента-участника сделки, указанный в лицензии Национального Банка. Банк резидента-участника сделки, указанный в лицензии Национального Банка, осуществляет контроль над общей суммой проведенных по такой лицензии платежей и/или переводов денег, и в случае превышения их суммы над суммой, указанной в лицензии, сообщает о таких фактах в Национальный Банк.
3. Проведение уполномоченными банками валютных
операций юридических лиц-резидентов
14. Для проведения валютных операций юридические лица-резиденты обязаны открывать банковские счета в уполномоченных банках.
14-1. По сделкам, связанным с экспортом товаров, сумма которых не превышает эквивалент десяти тысяч долларов США, допускается зачисление полученной юридическим лицом-резидентом за пределами Республики Казахстан экспортной валютной выручки на банковский счет в уполномоченном банке. При этом сумма зачисляемой на банковский счет в одном уполномоченном банке в течение календарного месяца экспортной валютной выручки не должна превышать эквивалент десяти тысяч долларов США. Для зачисления юридическим лицом-резидентом наличной иностранной валюты на свой банковский счет в уполномоченном банке необходимо представление таможенных документов, подтверждающих вывоз юридическим лицом-резидентом товара из Республики Казахстан и ввоз им наличной иностранной валюты в Республику Казахстан. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 14-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
15. Иностранная и национальная валюта, поступающая на банковские счета юридических лиц-резидентов в уполномоченных банках в установленном валютным законодательством Республики Казахстан порядке, и, полученная в результате проведения операций, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, зачисляется без ограничений в порядке, предусмотренном настоящими Правилами. <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

16. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетудің) экспортына ақы төлеу ретінде резидент заңды тұлға алатын валютаны резиденттер алуға тиіс және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес резидент заңды тұлға алған Ұлттық Банктің тиісті лицензиясында өзгеше көзделмесе, тауар (жұмыс, қызмет көрсету) экспорты күнінен бастап 180 күнтізбелік күн ішінде (тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жекелеген тауарлардың экспорты бойынша 365 күнтізбелік күн) уәкілетті банктердегі олардың банктік шоттарына есептеледі.
Тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) аванстық төлемдерді қарастыратын импорт мәмілелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін резидент еместің пайдасына резидент аударған валютаны резидент емес тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызмет көрсету) бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда резидент алуға және Ұлттық Банктің лицензиясында өзге мерзім белгіленбесе, аударған күннен бастап 180 күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті банктердегі оның шотына есептелуге тиіс.
Кредит және/немесе инвестиция ретiнде резидент заңды тұлғалар алған шетел валютасы, егер Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес резидент алған Ұлттық Банктiң тиiстi лицензиясында басқаша көзделмесе, уәкiлеттi банктегi осы Ережемен белгіленген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ олардың банктiк есепшотына мiндеттi түрде аударылуға тиiс.
Жарғылық қызметi сыйға тарту, қайырмалдық, қайырымдылық жарналары және өзге де түсiмдер ретiндегi қайырымдылық қызметтердi жүзеге асыруға бағытталған резидент заңды тұлғалардың пайдасына түскен шетел валютасы қолма қол, сол сияқты қолма қол жасалмайтын төлем тәртiбiмен де олардың уәкiлеттi банктегi есепшоттарына мiндеттi түрде есептеледi.
Басқа да резидент заңды тұлғалардың пайдасына сыйға тарту, қайырмалдық, қайырымдылық жарналары және өзге де түсімдер ретіндегі қолма қол жасалмайтын төлем тәртiбiмен түскен шетел валютасы да сол сияқты олардың уәкiлеттi банктегi есепшоттарына мiндеттi түрде есептелуi тиiс.
Ескерту: 16-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен .
17. Резидент заңды тұлғалар уәкiлеттi банктегi олардың есепшоттарындағы шетел валютасын Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына қайшы келмейтiн мақсаттарға пайдалана алады.
18. Уәкiлеттi банк ақша төлеу мен аударуды резидент заңды тұлғалар тиiстi түрде ресiмделген құжаттарды (шарттарды, келiсiм-шарттарды, келiсiмдердi, инвойстарды, коносаменттердi және басқаларын) ұсынған жағдайда ғана жүзеге асырады.
Уәкiлеттi банктер Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының сақталуын тексеру мақсатында жүргізілетiн валюта операцияларына қатысты қажетті ақпараттар мен құжаттарды қосымша сұратуға құқылы.

16. Валюта, получаемая юридическими лицами-резидентами в качестве оплаты за экспорт товаров (работ, услуг), должна быть получена резидентами и зачислена на их банковские счета в уполномоченных банках в течение 180 календарных дней (365 календарных дней по экспорту отдельных товаров, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан) с даты экспорта товаров (работ, услуг), если иное не предусмотрено в соответствующей лицензии Национального Банка, полученной юридическим лицом-резидентом в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
Валюта, переведенная резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импортным сделкам, предусматривающим авансовый платеж за товары (работы, услуги), в случае неисполнения нерезидентом обязательств по поставке товаров (выполнению работ, оказанию услуг), должна быть получена резидентом и зачислена на его счета в уполномоченных банках не позднее 180 календарных дней с даты перевода, если иной срок не установлен в лицензии Национального Банка.
Иностранная валюта, получаемая юридическими лицами-резидентами в качестве кредита и/или инвестиций, также подлежит обязательному зачислению на их банковские счета в уполномоченных банках, за исключением случаев, установленных настоящими Правилами, а также если иное не предусмотрено в соответствующей лицензии Национального Банка, полученной резидентом в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
Иностранная валюта, поступающая в пользу юридических лиц-резидентов, уставная деятельность которых направлена на осуществление благотворительной деятельности, в качестве дара, пожертвований, благотворительных взносов и иных поступлений, как в наличном, так и в безналичном порядке, подлежит обязательному зачислению на их банковские счета в уполномоченных банках.
Иностранная валюта, поступившая в пользу иных юридических лиц-резидентов в безналичном порядке в качестве дара, пожертвований, благотворительных взносов и иных поступлений, также подлежит обязательному зачислению на их банковские счета в уполномоченных банках. <*>
Сноска. Пункт 16 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
17. Юридические лица-резиденты могут использовать иностранную валюту, находящуюся на их банковских счетах в уполномоченных банках, на цели, не противоречащие валютному законодательству Республики Казахстан.
18. Платежи и переводы денег осуществляются уполномоченными банками только при условии представления юридическими лицами-резидентами надлежащим образом оформленных документов (договоры, контракты, соглашения, инвойсы, коносаменты и другие).
Уполномоченные банки вправе затребовать дополнительно необходимую информацию и документы относительно проводимой валютной операции в целях проверки соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан.

19. Резидент заңды тұлғалардың банктiк есепшоттарынан қолма қол шетел валютасы резидент емес қызметкерлерге жалақы төлеу үшін және қызметкерлердiң шет елдерге қызметтiк iссапарларға баруына байланысты шығыстарға арнап алынуы мүмкiн. Резидент заңды тұлғалар қолма-қол шетел валютасын алу үшiн уәкiлеттi банкке тиiстi түрде ресiмделген құжаттарды (iссапар туралы бұйрық, iссапар шығыстарының сметалары, жалақы төлеу туралы өтiнiш және басқалар) ұсынуы тиiс.
Баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол сомасы бір күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде іссапарда болғанда сатып алынған тауарларға ақы төлеу үшін резидент еместің пайдасына төлемдерді жүзеге асыру мақсатында резидент заңды тұлғаның банктік шотынан алынуы мүмкін. Іссапар мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде заңды тұлға уәкілетті банкке алынған қолма-қол шетел валютасын пайдаланғанын растайтын құжаттарды (іссапар туралы бұйрық, Қазақстан Республикасының аумағына тауар әкелгенін растайтын кедендік құжаттар) ұсынады. Резидент заңды тұлғаның хаты қолма-қол шетел валютасын алуға негіздеме болып табылады.
Резидент заңды тұлғалар бұрын алған қолма-қол шетел валютасының жұмсалмаған бөлiгi уәкiлеттi банктегi банктiк есепшоттарға iссапар мерзiмi аяқталған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде мiндеттi түрде есептеледi. Бұрын алынған қолма-қол шетел валютасын уәкiлеттi банктегi банктiк есепшотқа есептеу жөнiндегi мiндет осы валютаны алған резидент заңды тұлғаға жүктеледi.
Ұлттық Банктiң қолма-қол шетел валютасымен айырбас операцияларын ұйымдастыруға берген лицензиясы бар резидент заңды тұлғалар уәкiлеттi банктердегi өздерiнiң банктiк есепшоттарынан айырбас операцияларын жүргiзу үшiн қолма-қол шетел валютасын алуына болады.
Ескерту: 19-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен ,  2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен .
20. Резидент заңды тұлғалар iшкi валюта рыногында тек қана мына мақсаттарға арнап:
резидент еместердiң пайдасына төлем жасауға және ақша аударуға;
уәкiлеттi банктерден шетел валютасымен алынған кредиттер бойынша мiндеттемелердi орындауға;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге iссапар және өкiлдiк шығыстарына;
Ұлттық Банктiң осы қатынастарды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген негiздер бойынша корпоративтiк карт-есепшотты толтыруға;
жеке тұлғалардың шетел валютасымен салымдары (депозиттерi) бойынша өтемдердi төлеуге (ұйымдар үшiн жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) ұжымдық кепiлдендiру (сақтандыру) бойынша);
қолма-қол шетел валютасымен айырбас операцияларын жасауға (Ұлттық Банктiң қолма-қол шетел валютасымен айырбас операцияларын ұйымдастыруға берген лицензиясы бар заңды тұлғалар үшiн);
Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген өзге де жағдайларға арнап шетел валютасын ұлттық валюта үшін алуына болады.
Ескерту: 20-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25  шілдедегі N 256   қаулысымен

19. Наличная иностранная валюта с банковских счетов юридических лиц-резидентов может быть изъята на выплату заработной платы работникам-нерезидентам и на расходы, связанные с выездом работников в зарубежные служебные командировки. Юридические лица-резиденты для изъятия наличной иностранной валюты должны представить в уполномоченный банк надлежащим образом оформленные документы (приказ о командировке, смета командировочных расходов, заявление о выплате заработной платы и др.).
Наличная иностранная валюта в сумме, не превышающей эквивалент десяти тысяч долларов США в течение одного календарного месяца, может быть изъята с банковских счетов юридического лица-резидента также в целях осуществления платежей в пользу нерезидентов для оплаты товаров, приобретаемых во время командировки за пределами Республики Казахстан. В течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командировки юридическое лицо представляет в уполномоченный банк документы, подтверждающие использование изъятой наличной иностранной валюты (приказ о командировке, таможенные документы, подтверждающие ввоз товара на территорию Республики Казахстан). Основанием для изъятия наличной иностранной валюты является письмо юридического лица-резидента.
Неиспользованная часть ранее изъятой наличной иностранной валюты юридическими лицами-резидентами подлежит обязательному зачислению на их банковские счета в уполномоченных банках в течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командировки. Обязанность по зачислению на банковский счет в уполномоченном банке ранее изъятой наличной иностранной валюты возлагается на юридическое лицо-резидента, изъявшего такую валюту.
Юридические лица-резиденты, имеющие лицензию Национального Банка на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, могут изымать со своих банковских счетов в уполномоченных банках наличную иностранную валюту для проведения обменных операций.
Сноска. Пункт 19 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
20. Юридические лица-резиденты могут приобрести иностранную валюту за национальную валюту на внутреннем валютном рынке только на следующие цели:
осуществление платежей и переводов денег в пользу нерезидентов;
выполнение обязательств по полученным от уполномоченных банков кредитам в иностранной валюте;
командировочные и представительские расходы за пределами Республики Казахстан;
пополнение корпоративного карт-счета по основаниям, предусмотренным нормативными правовыми актами Национального Банка, регулирующими данные отношения;
выплата возмещения по вкладам (депозитам) физических лиц в иностранной валюте (для организации по коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц);
проведение обменных операций с наличной иностранной валютой (для юридических лиц, имеющих лицензию Национального Банка на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой);
иные случаи, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 20 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

21. Резидент заңды тұлғалар ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға өтініш ресімдеген кезде сатып алу мақсатын көрсетеді, сондай-ақ сатып алынатын шетел валютасына операциялар жүргізудің қажеттігін растайтын құжаттарды қоса береді және оны мақсаты бойынша пайдаланбаған жағдайда ағымдағы рыноктық бағам бойынша ұлттық валютаға осы валютаны сатуға банкке уәкілеттік береді.
Ескерту: 21-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
22. Резидент заңды тұлға сатып алған шетел валютасын толық немесе ішінара пайдаланбаған жағдайда оны сатып алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн не іссапар аяқталған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін ұлттық валютаға міндетті сатуға жатады.
Резидент заңды тұлға iшкi валюта рыногында бұрын сатып алған шетел валютасын резидент еместiң резидент алдындағы өз мiндеттемелерiн орындамауына не резидент төлем тапсырмасында қате деректемелер көрсетуiне байланысты қайтарған жағдайда, ол резидент заңды тұлғаның банктiк есепшотына есептелген күннен бастап он күнтiзбелiк күн өткенде ұлттық валютаға мiндеттi түрде сатылуы тиiс.
Ескерту: 22-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен
22-1. Резидент заңды тұлғаның мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк емес сыртқы заем шарты бойынша төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру үшiн сатып алған шетел валютасы резидент заңды тұлға ашқан уәкiлеттi банктердегi арнайы есепшоттарға есептелуге тиiс. Осы есепшоттардағы шетел валютасын пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленедi.
Ескерту: 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен
23. Резидент заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңдарына және банк iсiнде қолданылатын iскерлiк айналым дәстүрлерiне сәйкес пайдаланылатын, есеп айырысудың аккредитивтiк нысанын көздейтiн келiсiм-шарттар бойынша резидент еместермен есеп айырысу үшiн қажеттi шетелдiк валюта Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгiнде аккредитивтiк қолданылу мерзiмiне сатып алынады. Резидент заңды тұлға шетел валютасын сатып алуға тапсырыс ресiмдеген кезде банктi осы валютаны аккредитивтi қолдану мерзiмi аяқталған не есеп айырысу нысанын басқаша, ақша пайдалануды көздемейтiн нысанға өзгерту күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде ағымдағы рыноктық бағам бойынша ұлттық валютаға сатуға уәкiлеттi етуi тиiс. Есеп айырысудың аккредитивтi нысаны ақша пайдалануды көздейтiн басқа нысанға өзгерген жағдайда ол резидент заңды тұлғаның ағымдағы есепшотына есептелуi (аударылуы) және осы Ереженiң 22-тармағына сәйкес пайдаланылуы тиiс.
Ескерту: 23-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен

21. При оформлении заявки на приобретение иностранной валюты за национальную валюту юридические лица-резиденты указывают цели покупки, а также прикладывают документы, подтверждающие необходимость осуществления операций, на которые приобретается иностранная валюта, и уполномочивают банк продать данную валюту за национальную валюту по текущему рыночному курсу в случае ее неиспользования по назначению. <*>
Сноска. Пункт 21 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
22. В случае неиспользования юридическим лицом-резидентом приобретенной иностранной валюты полностью или частично, она подлежит обязательной продаже за национальную валюту по истечении тридцати календарных дней с даты ее приобретения.
В случае возврата иностранной валюты, ранее приобретенной юридическими лицами-резидентами за национальную валюту, в связи с невыполнением нерезидентом своих обязательств перед резидентом либо указанием резидентом ошибочных реквизитов в платежном поручении, она подлежит обязательной продаже за национальную валюту по истечении десяти календарных дней со дня ее зачисления на банковский счет юридического лица-резидента. <*>
Сноска. Пункт 22 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
22-1. Иностранная валюта, приобретаемая юридическим лицом-резидентом для осуществления платежей и переводов денег по договору негосударственного внешнего займа, привлеченного под гарантию государства, подлежит зачислению на специальные счета в уполномоченных банках, открытые юридическим лицом-резидентом. Порядок использования иностранной валюты, находящейся на данных счетах, устанавливается законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 22-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 .
23. Иностранная валюта, необходимая юридическим лицам-резидентам для расчетов с нерезидентами по контрактам, предусматривающим аккредитивную форму расчетов, используемую в соответствии с законодательством Республики Казахстан и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан, приобретается на срок действия аккредитива. При оформлении заявки на приобретение иностранной валюты юридическое лицо-резидент должно уполномочить банк продать данную валюту за национальную валюту по текущему рыночному курсу в течение десяти календарных дней с даты истечения срока действия аккредитива либо изменения формы расчетов на иную, не предусматривающую использование денег. В случае изменения аккредитивной формы расчетов на иную форму, предусматривающую использование денег, она подлежит зачислению (переводу) на текущий счет юридического лица-резидента и должна быть использована им в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 23 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

24. Мұндай есеп айырысулар резиденттер мен резидент еместер арасында жасалған жағдайларды қоспағанда, ұлттық валютамен алынған кредиттердi, сондай-ақ ол бойынша сыйақылар мен басқа да төлемдердi шетел валютасымен өтеуге тыйым салынады.
25. Уәкiлеттi банктер резидент заңды тұлғаларға кредиттi шетел валютасымен қолма қол жасалмайтын төлем тәртiбiмен ғана беруге құқылы.
Уәкілетті банктер резидент заңды тұлғаларға кепілдік берілген мемлекеттік кредиттер бойынша, сондай-ақ есеп айырысудың құжаттандырылған нысандарын қарастыратын мәмілелер жөніндегі кредиттер бойынша резидент емес үшінші тұлғалардың шотына шетел валютасын есептеу арқылы кредиттер беруге құқылы.
Ескерту: 25-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
4. Уәкiлеттi банктердiң резидент емес заңды тұлғалардың
валюталық операцияларын жүргiзуi
26. Резидент емес заңды тұлғалар валюта операцияларын жүргiзу үшiн уәкiлеттi банктерде банктiк есепшоттар ашуға құқылы.
27. Дипломатиялық өкiлдiктердiң, консульдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң және Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасында аккредитивтелген оларға теңестiрiлген, ұйымдардың банктiк есепшоттарының режимi халықаралық шарттар мен келiсiмдерге сәйкес белгiленедi.
28. Резидент емес заңды тұлғалардың уәкiлеттi банктердегi банктiк есепшоттарына Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында белгiленген тәртiппен түсетiн және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған операцияларды жүргiзу нәтижесiнде алынған ұлттық және/немесе шетел валютасы шектеусiз есепке алынады.
29. Резидент емес заңды тұлға уәкiлеттi банктердегi банктiк есепшоттардағы ұлттық және/немесе шетел валютасын Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына қайшы келмейтiн мақсаттарға пайдалана алады.
Резидент емес заңды тұлғалардың банктiк есепшотынан қолма-қол шетел валютасы өзiнiң қызметкерлерiне жалақы төлеуге және олардың iссапар шығыстарын төлеуге ғана алынады.
Уәкiлеттi банктер резидент емес заңды тұлғалардың банктiк есепшотынан қолма-қол шетел валютасын тиісті түрде ресімделген құжаттарды (iссапар туралы бұйрық, iссапар шығыстарының сметасы, жалақы төлеу туралы өтiнiш және басқалары) ұсынған кезде ғана бередi.
Резидент емес заңды тұлғалардың бұрын алған шетел валютасының пайдаланылмаған бөлiгi олардың уәкiлеттi банктердегi банктiк есепшоттарға мiндеттi түрде есептелуi тиiс. Бұрын алынған қолма-қол шетел валютасын уәкiлеттi банктердегi банктiк есепшоттарға есептеу мiндетi осы валютаны алған резидент емес заңды тұлғаға жүктеледi.
Осы тармақтың екiншi, үшiншi және төртiншi азатжолдарында баяндалған нормалар Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде белгiленген тәртiппен елшiлiк өкiлдiктерге, консульдық мекемелерге, халықаралық ұйымдардың өкiлдiктерiне және Қазақстан Республикасында аккредиттелген ұйымдарға теңестiрiлген өзге ұйымдарға қолданылмайды.
Уәкiлеттi банктер Қазақстан Республикасының валюта заңдарының сақталуын тексеру мақсатында жүргiзiлетiн валюта операциясына қатысты қосымша қажеттi ақпаратты және құжаттарды талап етуге құқылы.
Ескерту: 29-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен

24. Погашение в иностранной валюте кредитов, полученных в национальной валюте, а также вознаграждения и других платежей по ним, запрещается, за исключением случаев, когда такие расчеты производятся между резидентами и нерезидентами.
25. Уполномоченные банки вправе предоставлять кредиты в иностранной валюте юридическим лицам-резидентам только в безналичном порядке.
Уполномоченные банки вправе предоставлять кредиты в иностранной валюте юридическим лицам-резидентам посредством зачисления иностранной валюты на счета третьих лиц-нерезидентов по гарантированным государством кредитам, а также кредитам, предусматривающим использование документарных форм расчетов. <*>
Сноска. Пункт 25 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
4. Проведение уполномоченными банками валютных операций
юридических лиц-нерезидентов
26. Для проведения валютных операций юридические лица-нерезиденты имеют право открывать банковские счета в уполномоченных банках.
27. Режим банковских счетов дипломатических представительств, консульских учреждений, представительств международных организаций и иных, приравненных к ним организаций, аккредитованных в Республике Казахстан в установленном порядке в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, устанавливается в соответствии с международными договорами и соглашениями.
28. Национальная и/или иностранная валюта, поступающая на банковские счета юридических лиц-нерезидентов в уполномоченных банках в установленном валютным законодательством Республики Казахстан порядке, и, полученная в результате проведения операций, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, зачисляется без ограничений.
29. Юридические лица-нерезиденты могут использовать национальную и/или иностранную валюту, находящуюся на их банковских счетах в уполномоченных банках, на цели, не противоречащие валютному законодательству Республики Казахстан.
Наличная иностранная валюта с банковских счетов юридических лиц-нерезидентов может быть изъята только на выплату заработной платы своим работникам и на их командировочные расходы.
Уполномоченные банки выдают наличную иностранную валюту со счетов юридических лиц-нерезидентов только при предъявлении ими надлежащим образом оформленных документов (приказ о командировке, смета командировочных расходов, заявление о выплате заработной платы и др.).
Неиспользованная часть ранее изъятой юридическими лицами-нерезидентами наличной иностранной валюты подлежит обязательному зачислению на их банковские счета в уполномоченных банках. Обязанность по зачислению на банковский счет в уполномоченном банке ранее изъятой наличной иностранной валюты возлагается на юридическое лицо-нерезидента, изъявшего такую валюту.
Нормы, изложенные в абзацах втором, третьем и четвертом настоящего пункта, не распространяются на дипломатические представительства, консульские учреждения, представительства международных организаций и иные, приравненные к ним организации, аккредитованные в Республике Казахстан в установленном порядке в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Уполномоченные банки вправе затребовать дополнительно необходимую информацию и документы относительно проводимой валютной операции в целях проверки соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 29 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 .

30. Резидент емес заңды тұлғалар шетел валютасын Қазақстан Республикасының iшкi валюта рыногында сатып алуға құқылы.
31. Уәкiлеттi банктер резидент емес заңды тұлғаларға шетел және ұлттық валютамен кредиттер беруге құқылы. Шетел валютасымен және ұлттық валютамен кредиттер қолма-қол жасалмайтын төлем тәртiбiмен берiледi.
Резидент емес заңды тұлғаларға iшкi валюта рыногында шетел валютасын сатып алу үшiн ұлттық валютамен берiлген кредиттердi пайдалануға тыйым салынады.
Ескерту: 31-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
33-1. Заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін ашылған резидент және резидент емес жеке тұлғалардың банктік шоттарын пайдалану режимі осы Ереженің 3 және 4-тарауларына сәйкес айқындалады.
Ескерту: 31-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
5. Уәкiлеттi банктердiң резидент және резидент емес
жеке тұлғалардың валюта операцияларын жүргiзуi
32. Резидент жеке тұлғалар-резиденттер және резидент еместер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасына шетелден әкелiнген, аударылған немесе жiберiлген, Қазақстан Республикасының аумағында алынған немесе сатып алынған валюталық құндылықтарды ала алады, оларды уәкiлеттi банктерде сақтай алады және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған мақсатқа пайдалана алады.
33. Резидент және резидент емес жеке тұлғалардың қаражаты шектеусiз түрде осы Ережеде көзделген талаптарды ескере отырып және тәртiппен уәкiлеттi банктерге олардың банктiк есепшотына есептелiнедi және осы есепшоттардан алынады.
Ескерту: 33-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен
34. Жеке тұлғалардың банктік шоттары бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеу бойынша валюта операциялары жүргізілмейді.
Ескерту: 34-тармақ өзгертілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
34-1. Резидент және резидент емес жеке тұлғалардың баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомадағы және инвестицияларды жүзеге асыруға немесе жылжымайтын мүлікке құқықты сатып алуға байланыссыз төлемдер және/немесе ақша аударымдары төлемдер және/немесе ақша аударымының негізділігін растайтын құжаттарсыз банктік шоттар арқылы жүргізіледі.
Ақшаны аудару немесе алу кезінде жеке тұлға осы төлемдер және/немесе ақша аударымы кәсіпкерлік қызметпен, инвестицияларды жүзеге асыру не жылжымайтын мүлікке құқық сатып алуға байланысты емес екендігі туралы жазба жүргізіледі.
Ескерту: 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .

30. Юридические лица-нерезиденты вправе приобрести иностранную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан.
31. Уполномоченные банки вправе предоставлять кредиты в иностранной и национальной валюте юридическим лицам-нерезидентам. Кредиты в иностранной и национальной валюте предоставляются только в безналичном порядке.
Юридическим лицам-нерезидентам запрещается использование кредитов в национальной валюте для покупки иностранной валюты на внутреннем валютном рынке. <*>
Сноска. Пункт 31 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
5. Проведение уполномоченными банками валютных операций
физических лиц-резидентов и нерезидентов
32. Физические лица-резиденты и нерезиденты могут иметь валютные ценности, ввезенные, переведенные или пересланные в Республику Казахстан из-за границы, полученные или приобретенные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, хранить их в уполномоченных банках и использовать на цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
33. Средства физических лиц-резидентов и нерезидентов подлежат зачислению на их банковские счета и изъятию с этих счетов в уполномоченных банках без ограничений с учетом требований и в порядке, предусмотренными настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 33 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 .
33-1. Режим использования физическими лицами-резидентами и нерезидентами банковских счетов, открытых для осуществления предпринимательской деятельности без образования юридического лица, определяется в соответствии с главами 3 и 4 настоящих Правил. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 33-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
34. По банковским счетам физических лиц не могут производиться валютные операции, связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, а также по оплате контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица.
Сноска. Пункт 34 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
34-1. Платежи и/или переводы денег физических лиц-резидентов и нерезидентов, в сумме, не превышающей эквивалент десяти тысяч долларов США, и не связанные с осуществлением инвестиций или приобретением прав на недвижимость, могут проводиться через банковские счета без представления документов, подтверждающих обоснованность платежа и/или перевода денег.
При переводе или получении денег физическим лицом производится запись, что данный платеж и/или перевод денег не связан с предпринимательской деятельностью, осуществлением инвестиций либо приобретением прав на недвижимость. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 34-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

35. Жеке тұлғалардың банктік шоттар арқылы жүзеге асырылатын, баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі валюта операциялары бойынша төлемдер және/немесе ақша аударымдарын уәкілетті банктер тиісті түрде ресімделген құжаттарды (шарттар, келісім-шарттар, келісімдер, инвойстар және басқалар) жеке тұлғалар уәкілетті банктерге ұсынған кезде ғана жүргізеді. Мұндай құжаттарды беру мүмкiн болмаған жағдайда, уәкiлеттi банк жеке тұлға төлем тапсырмасына уәкiлеттi банкке олардың талап етуi бойынша құқық қорғау органдарына және Ұлттық Банкке жүргiзiлетiн ақша төлемi және/немесе аударымы бойынша ақпарат беруге рұқсат беретiн жазбалар жасаған кезде ғана төлем және/немесе ақша аударымын жүргiзедi. Жеке тұлға күнтiзбелiк ай өткеннен кейiн бiр айдың iшiнде баламасы елу мың АҚШ долларынан астам сомаға осы тармақта келiсiлген құжаттарды бермей-ақ төлем және/немесе ақша аударымын жүргiзген кезде, уәкiлеттi банк күнтiзбелiк ай аяқталғаннан кейiн үш жұмыс күнiнiң iшiнде осы жеке тұлға (жiберушiнiң аты-жөнi, бар болса - СТН) және ол өткiзген төлем және/немесе ақша аударымы туралы ақпаратты Ұлттық Банкке беруге мiндеттi.
Уәкiлеттi банктер Қазақстан Республикасының валюта заңдарын сақтауды тексеру мақсатында салыстырмалы түрде өткiзiлген валюта операциялары туралы қажеттi ақпаратты және құжаттарды қосымша талап етуге құқылы.
Ескерту: 35-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
36. Резидент және резидент емес жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының iшкi валюта рыногында шетел валютасын Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын сақтай отырып, уәкiлеттi банктер арқылы шектеусiз түрде сатып алуға құқылы.
37. Резидент және резидент емес жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында тек уәкiлеттi банктер арқылы айырбас операцияларын жүргiзу үшiн, өздерiнiң банктiк есепшотын шетел валютасымен есептеу ушiн, осы Ережеде көзделген жағдайларда банктiк есепшот ашпай-ақ уәкiлеттi банктер арқылы ақша аударымын жүзеге асыру үшiн, Ұлттық Банктiң тиiстi лицензиясы бар резиденттер сататын тауарларға және көрсететiн қызметке есеп айырысу үшiн қолма-қол шетел валютасын пайдалануға құқылы.
38. Уәкiлеттi банктер резидент және резидент емес жеке тұлғаларға шетел валютасымен және ұлттық валютамен кредиттер беруге құқылы.
Ескерту: 38-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен

35. Платежи и/или переводы денег по валютным операциям физических лиц, осуществляемые через банковские счета, в сумме, превышающей эквивалент десяти тысяч долларов США, проводятся уполномоченными банками только при представлении физическими лицами в уполномоченные банки надлежащим образом оформленных документов (договоры, контракты, соглашения, инвойсы и другие). В случае невозможности представления таких документов уполномоченный банк проводит платежи и/или переводы денег только при проставлении физическим лицом в платежном поручении записи, разрешающей уполномоченному банку представление информации о проводимом платеже и/или переводе денег в правоохранительные органы и Национальный Банк по их требованию. В случае проведения физическим лицом в течение месяца платежей и/или переводов денег без предоставления оговоренных в настоящем пункте документов на сумму, превышающую эквивалент пятидесяти тысяч долларов США, уполномоченный банк обязан в течение трех рабочих дней по истечении календарного месяца представить информацию о данном физическом лице (фамилия, имя, отчество отправителя, РНН отправителя - при наличии) и проведенных им платежах и/или переводах денег в Национальный Банк.
Уполномоченные банки вправе затребовать дополнительно необходимую информацию и документы относительно проводимой валютной операции в целях проверки соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 35 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
36. Физические лица-резиденты и нерезиденты вправе приобретать иностранную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан без ограничений через уполномоченные банки с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
37. Физические лица-резиденты и нерезиденты вправе использовать наличную иностранную валюту на территории Республики Казахстан только для проведения обменных операций через уполномоченные банки, для зачисления на свои банковские счета в иностранной валюте, осуществления переводов через уполномоченные банки без открытия банковского счета в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, для расчетов за товары и услуги, реализуемые резидентами, имеющими соответствующую лицензию Национального Банка.
38. Уполномоченные банки вправе предоставлять кредиты в иностранной и национальной валюте физическим лицам-резидентам и нерезидентам. <*>
Сноска. Пункт 38 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

39. Резидент және резидент емес жеке тұлғалар уәкiлеттi банктерде банктiк есепшот ашпай-ақ, бiр жолғы ақша аударымы түрiнде осы Ереженiң 40 және 41-тармақтарында келiсiлген ағымдағы валюта операцияларын жүргiзе алады.
40. Резидент және резидент емес жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық валютамен жүзеге асырылатын бiр жолғы ақша аударымы уәкiлеттi банктер арқылы шектеусiз Ережеде белгiленген талаптарды ескере отырып жүргiзiледi.
Ескерту: 40-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен
41. Резидент және резидент емес жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасынан немесе Қазақстан Республикасына, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі резидент жеке тұлғалардың пайдасына біржолғы аударымдарды уәкілетті банктер арқылы баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшерде жүзеге асыруға болады. Көрсетілген аударымдарды жеке тұлғалар бір операциялық күнде бір уәкілетті банк арқылы бір рет қана жүзеге асыра алады.
Осы тармақта көрсетілген аударымдар кәсіпкерлік қызметті, инвестицияларды жүзеге асырумен, жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен, тізбесі валюта заңдарында айқындалған капитал қозғалысына байланысты өзге де операцияларды жүргізумен, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеуге байланысты болуы тиіс емес.
Ескерту: 41-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен
42. Жеке тұлғалар және оның уәкiлеттi өкiлдерi Қазақстан Республикасынан жiберiлетiн бiр жолғы ақша аударымын және Қазақстан Республикасына аударылған бiр жолғы ақша аударымын жеке басын растайтын құжат және ақша аударымына арналған тапсырма немесе ақша аударымын алуға арналған өтiнiштi берген кезде жүзеге асырады.
43. Қазақстан Республикасына жiберiлетiн ақша аударымына арналған тапсырыста мыналар көрсетiлуi тиiс:
жiберушiнiң аты-жөнi;
жiберушiнiң жеке басын растайтын құжат туралы мәлiмет (номерi, сериясы, берiлген күнi және берген орган);
алушының СТН (егер алушы Қазақстан Республикасының  салық  заңдарына сәйкес салық төлеушi болып табылатын болса);
алушының деректемелерi (егер алушы заңды тұлға болса);
алушының аты-жөнi (егер алушы жеке тұлға болса);
қызмет етушi банктiң деректемелерi;
аударым сомасы және аударымның мақсаты;
күнi және жеке адамның қолы.
Жiберушi Қазақстан Республикасынан жiберiлетiн ақша аударымына арналған тапсырыста осы ақша аударымның кәсiпкерлiк инвестицияларды жүзеге асырумен, жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен немесе капитал қозғалысына байланысты өзге де операциялармен, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеумен байланысты қызметпен байланысты емес екендiгiн растайтын жазу болуы тиiс.
Қазақстан Республикасынан жiберiлетiн ақша аударымына арналған тапсырыста көрсетiлген деректердiң дұрыс болуы бойынша мiндеттеме ақша жiберушiге жүктеледi.
Ескерту: 43-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .

39. Физические лица-резиденты и нерезиденты могут осуществлять текущие валютные операции, оговоренные в пунктах 40 и 41 настоящих Правил, без открытия банковского счета в уполномоченных банках в виде разовых переводов.
40. Разовые переводы физических лиц-резидентов и нерезидентов, осуществляемые ими на территории Республики Казахстан в национальной валюте через уполномоченные банки, проводятся без ограничений, с учетом требований, установленных Правилами.
Сноска. Пункт 40 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 .
41. Разовые переводы физических лиц-резидентов и нерезидентов из Республики Казахстан или в Республику Казахстан, в том числе в пользу и от физических лиц-резидентов, находящихся за пределами Республики Казахстан, могут осуществляться через уполномоченные банки в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США. Указанные переводы могут быть осуществлены физическими лицами через один уполномоченный банк не более одного раза в один операционный день.
Переводы, указанные в настоящем пункте, не должны быть связаны с осуществлением предпринимательской деятельности, инвестиций, приобретением прав на недвижимость, проведением иных операций, связанных с движением капитала, перечень которых определен валютным законодательством, а также оплатой контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица. <*>
Сноска. Пункт 41 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
42. Разовый перевод денег из Республики Казахстан и получение денег, переведенных по разовому переводу в Республику Казахстан, осуществляется физическим лицом или его уполномоченным представителем при предъявлении документа, удостоверяющего личность, и поручения на перевод или заявления на получение перевода.
43. В поручении на перевод денег из Республики Казахстан должны быть указаны:
фамилия, имя, отчество отправителя;
сведения о документе, удостоверяющем личность отправителя (номер, серия, дата выдачи и выдавший орган);
РНН отправителя (в случае, если отправитель в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан является налогоплательщиком);
реквизиты получателя (если получатель юридическое лицо);
фамилия, имя, отчество(если получатель физическое лицо);
реквизиты обслуживающего банка;
сумма перевода и цель перевода;
дата и подпись физического лица.
В поручении на перевод денег из Республики Казахстан отправителем должна быть произведена запись, подтверждающая, что данный перевод не связан с предпринимательской деятельностью, осуществлением инвестиций, приобретением прав на недвижимость или иными операциями, связанными с движением капитала, а также оплатой контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица.
Обязанность по предоставлению достоверных данных, отраженных в поручении на перевод денег из Республики Казахстан, возлагается на отправителя денег.
Сноска. Пункт 43 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

44. Қазақстан Республикасына аударылған ақшаны алуға арналған өтiнiште мыналар көрсетiлуi тиiс:
алушының аты-жөнi;
алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлiметтер (нөмiрi, сериясы, берiлген күнi және берген орган);
алушының РНН (егер алушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық төлеушi болған жағдайда);
аударым сомасы;
жiберушiнiң аты-жөнi;
күнi және жеке тұлғаның қолы.
Қазақстан Республикасына шет елден аударылған ақшаны алуға арналған өтiнiште алушы осы аударымның шет елдегi кәсiпкерлiк инвестицияларды жүзеге асырумен, жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен немесе капитал қозғалысына байланысты өзге де операциялармен, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеумен байланысты қызметпен байланысы жоқ екенiн растайтын жазба жасауы тиiс.
Қазақстан Республикасына аударылған ақшаны алуға арналған өтiнiште көрсетiлген шынайы деректердi ұсыну мiндетi ақша алушыға жүктеледi.
Ескерту: 44-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
45. Жеке тұлға осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн құжаттарды ұсынбаған жағдайда немесе ұсынған жағдайда уәкiлеттi банк бiр жолғы аударым жасауға немесе бiр жолғы аударым бойынша ақша беруге құқылы емес.
46. Бiр жолғы аударымды алушының келмеуiне байланысты жеке тұлғаға шет елден аударылған ақшаны беру мүмкiн болмаған жағдайда, уәкiлеттi банк корреспондент-банкке ақша келiп түскен күннен бастап 180 күн өткеннен кейiн ақшаны қайтарады.
6. Валюта құндылықтарын әкелу және әкету
47. Резиденттер және резидент еместер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтаған жағдайда Қазақстан Республикасына валюта құндылықтарын шектеусіз әкеледі.
48. Резиденттер және резидент еместер Қазақстан Республикасынан ұлттық валютаны шектеусіз әкетеді.
Ұлттық Банк эмиссиялаған және заңды төлем құралдары болып табылатын қымбат металдан жасалған металл ақша Қазақстан Республикасына еркiн әкелiнедi және әкетiледi.
48-1. Резидент жеке тұлғалар баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкетілетін қолма-қол шетел валютасының қайдан алынғандығын растайтын құжаттар ұсынбай Қазақстан Республикасынан әкете алады.
Резидент жеке тұлғаларға баламасы он мың АҚШ долларынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын осы Ереженің 48-2 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан әкетуге рұқсат берілмейді.
Резидент емес жеке тұлғалар баламасы үш мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкетілетін қолма-қол шетел валютасының қайдан алынғандығын растайтын құжаттар ұсынбай Қазақстан Республикасынан әкете алады.
Резидент емес жеке тұлғаларға баламасы үш мың АҚШ долларынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын осы Ереженің 48-2 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан әкетуге рұқсат берілмейді.
Ескерту: 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .

44. В заявлении на получение переведенных в Республику Казахстан денег должны быть указаны:
фамилия, имя, отчество получателя;
сведения о документе, удостоверяющем личность получателя (номер, серия, дата выдачи и выдавший орган);
РНН получателя (в случае, если получатель в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан является налогоплательщиком);
сумма перевода;
фамилия, имя, отчество;
дата и подпись физического лица.
В заявлении на получение денег, переведенных из-за границы в Республику Казахстан, получателем должна быть произведена запись, подтверждающая, что данный перевод не связан с предпринимательской деятельностью, осуществлением инвестиций, приобретением прав на недвижимость или иными операциями, связанными с движением капитала, а также оплатой контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица.
Обязанность по предоставлению достоверных данных, отраженных в заявлении на получение переведенных в Республику Казахстан денег, возлагается на получателя денег.
Сноска. Пункт 44 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
45. При непредставлении или предоставлении физическим лицом документов, не отвечающих требованиям, установленным настоящими Правилами, уполномоченный банк не вправе осуществить разовый перевод или выдачу денег по разовому переводу.
46. При невозможности выдачи физическому лицу денег, переведенных из-за границы, в связи с неявкой получателя разового перевода, деньги возвращаются уполномоченным банком банку-корреспонденту по истечении 180 дней со дня поступления.
6. Ввоз и вывоз валютных ценностей
47. Ввоз валютных ценностей резидентами и нерезидентами в Республику Казахстан осуществляется без ограничений при соблюдении требований законодательства Республики Казахстан.
48. Вывоз резидентами и нерезидентами национальной валюты из Республики Казахстан осуществляется без ограничений.
Монеты из драгоценных металлов, эмитированные Национальным Банком и являющиеся законными платежными средствами, подлежат свободному ввозу в Республику Казахстан и вывозу из нее.
48-1. Физические лица-резиденты могут вывозить из Республики Казахстан наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, без представления документов, подтверждающих происхождение вывозимой наличной иностранной валюты.
Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-резидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, не допускается за исключением случаев, предусмотренных пунктом 48-2 настоящих Правил.
Физические лица-нерезиденты могут вывозить из Республики Казахстан наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, без представления документов, подтверждающих происхождение вывозимой наличной иностранной валюты.
Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не допускается за исключением случаев, предусмотренных пунктом 48-2 настоящих Правил. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 48-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .

48-2. Резидент және резидент емес жеке тұлғалар осы Ереженің 48-1 тармағында көрсетілген сомалардан басқа кедендік заңдардың талаптарын сақтаған кезде Қазақстан Республикасына әкелінгенін растайтын кеден декларациясында көрсетілген сома шегінде Қазақстан Республикасына бұрын әкелінген қолма-қол шетел валютасын Қазақстан Республикасынан әкетуге құқылы.
Ескерту: 48-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
49. Резидент және резидент емес жеке тұлғаларының баламасы үш мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын Қазақстан Республикасынан әкетуі Қазақстан Республикасының кеден органында жазбаша декларациялауға жатпайды.
Резидент және резидент емес жеке тұлғаларының баламасы үш мың АҚШ долларынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкетуі Қазақстан Республикасы кеден органында міндетті жазбаша декларациялауға жатады.
Ескерту: 49-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
50. Номиналдық құны (номиналы) шетел валютасында көрсетілген төлем құжаттарын ( вексельдер, чектер, оның ішінде жол чектері) Қазақстан Республикасынан әкету жазбаша декларациялауға жатпайды және шектеусіз жүзеге асырылады.
Ескерту: 50-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256   қаулысымен .
51.  Тармақ алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24   қаулысымен
52. Нақты құны (номиналы) шетел валютасымен көрсетiлген бағалы қағаздарды әкету Қазақстан Республикасының  бағалы қағаздар  туралы заңнамасымен реттеледi.
53. Валюта құндылықтарын әкелу мен әкетудi кедендiк ресiмдеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының  кеден  заңнамасы белгiлейдi  .
7. Валюталық бақылау
54. Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидент еместерi валюта операцияларын жүргiзген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету валюталық бақылаудың мақсаты болып табылады.
55. Валюталық бақылаудың негiзгi бағыттары мыналар:
клиенттердiң тапсырмасы бойынша, сол сияқты өздерi жүргiзетiн валюта операцияларының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келуiн және оларды жүзеге асыруға қажеттi құжаттардың болуын анықтау;
валюта операциялары бойынша төлемдердiң заңдылығын және негiздiлiгiн тексеру;
валюта операциялары бойынша есепке алу мен есеп берудiң толық болуын және объективтiлiгiн тексеру.

48-2. Физические лица-резиденты и нерезиденты помимо суммы, указанной в пункте 48-1 настоящих Правил, вправе вывозить из Республики Казахстан при соблюдении требований таможенного законодательства наличную иностранную валюту, ранее ввезенную в Республику Казахстан, в пределах суммы, указанной в таможенной декларации, подтверждающей ее ввоз в Республику Казахстан. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 48-2 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
49. Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-резидентами и нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не подлежит письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан.
Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-резидентами и нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, подлежит обязательному письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 49 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
50. Вывоз из Республики Казахстан платежных документов (векселей, чеков, в том числе дорожных), номинальная стоимость (номинал) которых выражена в иностранной валюте, не подлежит письменному декларированию и осуществляется без ограничений. <*>
Сноска. Пункт 50 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 .
51.
Сноска. Пункт 51 исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 24 .
52. Вывоз ценных бумаг, номинальная стоимость (номинал) которых выражены в иностранной валюте, регулируется законодательством Республики Казахстан о ценных бумагах.
53. Порядок таможенного оформления ввоза и вывоза валютных ценностей определяется таможенным законодательством Республики Казахстан.
7. Валютный контроль
54. Целью валютного контроля является обеспечение соблюдения законодательства Республики Казахстан резидентами и нерезидентами Республики Казахстан при проведении ими валютных операций.
55. Основными направлениями валютного контроля являются:
определение соответствия проводимых, как по поручению клиентов, так и собственных, валютных операций законодательству Республики Казахстан и наличия необходимых для их осуществления документов;
проверка правомерности и обоснованности платежей по валютным операциям;
проверка полноты и объективности учета и отчетности по валютным операциям.

56. Валюталық бақылау органдары мен агенттерi өз құзыретi шегiнде резиденттер мен резидент еместердiң Қазақстан Республикасында жүргiзетiн валюта операцияларына осы операциялардың Қазақстан Республикасының заңнамасына, Ұлттық Банктiң лицензиялары мен тiркеу куәлiктерiнiң талаптарына сәйкес келу бөлiгiнде бақылау жасауға мiндеттi.
57. Валюталық бақылау органдары өз құзыретi шегiнде нормативтiк құқықтық актілер шығарады, анықталған жөнсiздiктердi жою жөнiнде талаптар ұсынады және Қазақстан Республикасында барлық резиденттер мен резидент еместер орындауға мiндеттi болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да шаралар қолданады.
58. Валюталық бақылау органдары мен агенттерi валюталық бақылауды жасаған кезде Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүзеге асыратын резиденттер және резидент еместер:
валюталық бақылау органдары жүргiзген тексерулердiң нәтижелерi туралы анықтамалармен және көрсетiлген анықтамалар негiзiнде жасалған жөнсiздiктер туралы хаттамалармен танысуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен валюталық бақылау органдары мен агенттерiнiң iс-әрекеттерiне шағым жасауға;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
59. Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүзеге асыратын резиденттер мен резидент еместер Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен:
валюталық бақылау органдары мен агенттерiне валюта операцияларын жүзеге асыруға қатысты барлық сұратылатын құжаттар мен ақпаратты ұсынуға;
валюталық бақылау органдарына олардың тексеру жүргiзуi барысында өз үй-жайларына, құжаттарға және автоматтандырылған деректер базасына кiрудi қамтамасыз етуге;
валюталық бақылау органдарына олардың тексеру жүргiзуi барысында, сондай-ақ олардың нәтижелерi бойынша түсiнiктер беруге;
Қазақстан Республикасының заңнамасы басқа мерзiмдi белгiлемеген жағдайда жүргiзiлетiн валюта операциялары бойынша олардың сақталуын кемiнде бес жыл қамтамасыз ете отырып есепке алуға және есеп беруге;
валюталық бақылау органдарының талаптарын (нұсқауларын) орындауға;
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасы белгiлеген басқа да талаптарды орындауға.
8. Осы Ереженi бұзу жауапкершiлiгi
60. Осы Ереженi бұзу жауапкершiлiгi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күшiне енедi.
Ұлттық Банкі
Төрағасы

56. Органы и агенты валютного контроля в пределах своей компетенции обязаны осуществлять контроль над валютными операциями, проводимыми резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан, в части соответствия этих операций законодательству Республики Казахстан, условиям лицензий или регистрационных свидетельств Национального Банка.
57. Органы валютного контроля в пределах своей компетенции издают нормативные правовые акты, предъявляют требования об устранении выявленных нарушений и предпринимают другие меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, которые являются обязательными для исполнения всеми резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан.
58. При осуществлении валютного контроля органами и агентами валютного контроля резиденты и нерезиденты, осуществляющие в Республике Казахстан валютные операции, имеют право:
знакомиться со справками о результатах проверок, проведенных органами валютного контроля, и протоколами о нарушениях, составленных на основании указанных справок;
обжаловать действия органов и агентов валютного контроля в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
59. Резиденты и нерезиденты, осуществляющие валютные операции в Республике Казахстан, обязаны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
предоставлять органам и агентам валютного контроля все запрашиваемые документы и информацию, касающуюся осуществления валютных операций;
обеспечивать органам валютного контроля доступ в свои помещения, к документам и автоматизированным базам данных в ходе проведения ими проверок;
предоставлять органам валютного контроля объяснения в ходе проведения ими проверок, а также по их результатам;
вести учет и составлять отчетность по проводимым ими валютным операциям, обеспечивая их сохранность не менее пяти лет, если иной срок не установлен законодательством Республики Казахстан;
выполнять требования (предписания) органов валютного контроля;
выполнять другие требования, установленные валютным законодательством Республики Казахстан.
8. Ответственность за нарушение настоящих Правил
60. Ответственность за нарушение настоящих Правил наступает в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка