Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауды атқару Нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1715. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009 жылғы 24 желтоқсандағы № 170 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009.12.24 № 170 бұйрығымен.
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
19 желтоқсан 2001 ж.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару Заңнамасының талаптарына сай қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауды
атқаруды қоса беріліп отырған Нұсқаулығы бекітілсін.
2. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі Комитетінің Төрағасына жүктелсін.
3. Осы Бұйрық 2002 жыл 01 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әдiлет Министрiнiң
2001 жылғы 11 желтоқсандағы
N 151 бұйрығымен бекiтiлген
Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен
байланысты емес жазалауды атқару туралы
Нұсқаулық
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Қылмыстық,    Қылмыстық-атқару кодекстерiне және сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауды атқарудың тәртiбi мен шарттары мәселелерi жөнiндегi басқа құқық кесiмдерiне сәйкес әзiрленген.
2. Сотталған адамды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды атқару соттың заңды күшiне енген үкiмiне, қаулысына, ұйғарымына сәйкес жүргiзiледi.
3. Қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларға сотталған адамдар (бұдан әрі - сотталғандар) ҚылмыстықҚылмыстық-атқару заңдылықтары белгiленген шектеулерiмен Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарын иеленедi және мiндеттерiн атқарады.
4. Сотталған шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасы Қылмыстық, Қылмыстық-атқару кодекстерiнде көзделген шектеулерiмен шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың құқықтық жағдайы туралы халықаралық шарттар және Заңнамалар негiзiнде Қазақстан Республикасының Конституциясына сай құқықтарға иеленедi және мiндеттер атқарады.
5. Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды орындайтын орган қызметi Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген Заңнаманың қатаң сақталуына негiзделедi. Осы органдардың лауазымды адамдары өздерінің қызметінде заңдылықтың қамтамасыз етiлуi үшiн жауапты болады.

Об утверждении Инструкции по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2001 года № 1715. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 декабря 2009 года № 170
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 24.12.2009 № 170 (порядок введения в действие см. п. 2).
"Согласовано"
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
В целях организации работы уголовно-исполнительных инспекций в соответствии с требованиями уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества.
2. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2002 года.
Министр
Утверждено
приказом Министра
юстиции Республики Казахстан
от 11 декабря 2001 года N 151
Инструкция
по исполнению наказаний, не связанных с
изоляцией осужденного от общества
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Уголовным, Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами по вопросам порядка и условий исполнения наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества.
2. Исполнение уголовных наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, производится согласно приговору, постановлению, определению суда, вступившего в законную силу.
3. Лица, осужденные к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества (далее - осужденные), имеют права и несут обязанности граждан Республики Казахстан с ограничениями, устанавливаемыми УголовнымУголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан.
4. Осужденные иностранцы и лица без гражданства имеют права и несут обязанности в соответствии с Конституцией РК, основываясь на нормах международного права и законодательством о правовом положении иностранцев и лиц без гражданства, с ограничениями установленными Уголовным, Уголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан.
5. Деятельность органов, исполняющих наказания, не связанных с изоляцией осужденного от общества, основывается на строгом соблюдении действующего законодательства Республики Казахстан. Должностные лица этих органов несут ответственность за обеспечение законности в их деятельности.

6. Қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - инспекциялар) сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды Қылмыстық-атқару Заңнамасына сай атқаратын Қылмыстық-атқару жүйесi бөлiмшесi болып табылады.
7. Инспекцияның негiзгi мақсаттары:
1) Қоғамдық жұмысқа және түзеу жұмыстарына тарту, белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығына айыру түрлерiндегi жазалауды орындау;
2) Шартты сотталғандар, жазалануы кейiнге қалдырылған жүктi әйелдер мен балалары бар әйелдердiң мiнез-құлқына бақылау жасау;
2-1) бас бостандығын шектеу түріне жазаланған сотталғандарды тұрғылықты жері бойынша қадағалауды жүзеге асыру; V030002266
2-2) мемлекеттік наградаларды және оған берілетін құжаттарды алып қою; V070004790
3) қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес сотталғандардың қылмыс жасауы мен басқа да құқық бұзушылықтарының алдын алу.
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
8. Өз қызметiнде Инспекция iшкi iстер органдарымен, сотталғандар жұмыс iстейтiн кәсiпорындарымен, мекеме және ұйымдарымен (бұдан әрi - ұйым) жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарымен, прокуратураларымен, соттармен және қоғам бiрлестiктерiмен өзара қимыл жасайды.
9. Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi (бұдан әрi - ҚАЖ комитеті) құрамындағы қылмыстық-атқару инспекцияларға басшылық ету басқармасы, облыстардағы және Алматы, Астана қалаларындағы ҚАЖБ қылмыстық-атқару инспекциялар (бұдан әрi - ҚАИ) басшылығы жөнiндегi топтар, бөлiмдер, бөлiмшелер, қылмыстық-атқару инспекциялардың аймақтық органдары қоғамнан оқшаулау байланысты емес қылмыс жазаларды орындайтын органдары болып табылады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
10. ҚАЖ комитеті құрамындағы қылмыстық-атқару инспекция Басқармалары, облыстардағы және Алматы, Астана қалаларындағы ҚАЖБ қылмыстық-атқару инспекцияларының топтары, бөлiмдерi, бөлiмшелерi:
1) аймақтық Инспекцияларының қызметiне ұйымдылық-әдiстемелiк басшылық пен бақылауды қамтамасыз етедi. Жүйелi түрде жылында кемінде бiр рет, ал қажет болса өзге де мерзiмдiлiкпен олардың қызметiн тексередi;
2) практикалық көмек көрсетедi, оң тәжiрибенi енгiзедi, Инспекциялар жұмысының нысандары мен әдiстерiн жетiлдiредi және олардың қызметкерлерiнiң шеберлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
3) Инспекциялар жұмысын талдау негiзiнде облыстардағы және Алматы, Астана қалаларындағы ҚАЖБ басшылығы үшiн, ҚАЖ комитеті, прокуратура, сот және жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарына ақпараттық талдау, есеп беру және өзге де материалдарды дайындайды;

6. Уголовно-исполнительные инспекции (далее - Инспекции) являются подразделениями уголовно-исполнительной системы, исполняющими в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством уголовные наказания в отношении лиц, осужденных к мерам наказаний, не связанных с изоляцией от общества.
7. Основными задачами Инспекций являются:
1) исполнение наказаний в виде общественных работ и исправительных работ, лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью;
2) контроль за поведением условно осужденных, осужденных беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, которым судом отсрочено отбывание наказания;
2-1) осуществление надзора за лицами, осужденными к ограничению свободы по месту их проживания; V030002266
2-2) изъятие государственных наград и документов к ним; V070004790
3) предупреждение преступлений и иных правонарушений лицами осужденным к наказаниям без изоляции от общества. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
8. В своей работе Инспекции взаимодействуют с подразделениями органов внутренних дел, администрацией предприятий, учреждений и организаций (далее - организации), в которых работают осужденные, органами местного государственного управления, прокуратуры, судами и общественными объединениями.
9. Органами, исполняющими уголовные наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, являются: Управление по руководству уголовно-исполнительной инспекции в составе Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет УИС), отделы, отделения, группы по руководству уголовно-исполнительными инспекциями УКУИС по областям и г.г. Алматы, Астана, территориальные органы уголовно-исполнительных инспекций.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
10. Управление (отдел) инспекции в составе Комитета УИС, отделы, отделения, группы инспекций УКУИС по областям и г.г. Алматы и Астана:
1) обеспечивают организационно-методическое руководство и контроль за деятельностью территориальных Инспекций. Регулярно, не реже одного раза в год, инспектируют их деятельность, а в случае необходимости - с иной периодичностью;
2) оказывают практическую помощь, внедряют положительный опыт, совершенствуют формы и методы работы Инспекций и организуют повышение профессионального уровня их сотрудников;
3) на основе анализа работы Инспекций готовят информационно-аналитические, отчетные и другие материалы для руководства УКУИС по областям и г.г. Алматы и Астаны, Комитет УИС, а также в органы прокуратуры, суд и органы местного государственного управления;

4) есепте тұрған адамдардың ауыр немесе аса ауыр санатына жататын қайта қылмыс жасау фактілері бойынша Инспекция ІІБ қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесімен бірлесе осы  қылмыстың жасалуына ықпал ететін себептер мен жағдайларын айқындап, айыпты адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарта отырып, қызметтік тергеу өткізеді. Қорытындының көшірмелері 10 күн мерзімде ҚАЖ Комитетіне ұсынылады.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
11. Инспекцияның аймақтық органдары:
1) қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес сотталғандарды есепке алуын ұйымдастыру;
2) сотталғандармен профилактикалық жұмыс жүргiзу;
3) атқаруға келiп түскен үкiмдер, ұйғарымдар, қаулылар бойынша сотпен және Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есеп комитеті басқармасы", "Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есеп комитеті басқармасына (бұдан әрі - ҚС және АЕКБ) тоқсан сайын салғастыру жүргізедi, бұл туралы үш дана етiп салғастыру актiсi жасалады. Бiрiншi данасы сотта қалдырылады, екiншiсi соттың соққан белгiсiмен аумақтық ҚСАО-ға табыс етіледі, ал үшіншісі - Инспекциялардың істерінде сақталады;
Тоқсан сайын аумақтық құжаттандыру және тіркеу бөлімдерімен қойылған және алынып тасталған күзет карточкалары бойынша тоқсан сайын салыстырып тексеру жүргізеді.
Қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларға сотталған адамдарды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күн ішінде аумақтық АЕ және ҚЕКБ алфавиттік (Ф-1) есептік карточкаларын жолдайды. Есепте тұрған адамдар жазадан немесе оған қатысты үкімнің өзгеруіне,
сонымен қатар заңнамамен көзделген басқа да негіздемелермен босаған жағдайда 5 жұмыс күн ағымында аумақтық АЕ және ҚЕКБ сотталғанды есептен шығару негіздемесі туралы толық мәліметтерді көрсетіп сотталған туралы хабарлама жолдайды.
4) бас бостандығын шектеу, белгiлi бiр қызмет атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айырылғандарға, түзеу және қоғам жұмыстарына тартылған сотталғандарға, шартты түрде сотталғандарға және жазасын кейiнге қалдырыла отырып сотталғандарға екi бөлiмнен жасалған iстер жүргiзiледi: бөлiмде есепке қою үшiн негiзi болатын мәлiметтер, 2 бөлiмiнде сипаттайтын мәлiметтер;
5) Шартты сотталғандарды мерзімінен бұрын босату және шартты мерзiмiнен бұрын босату iздеу және жазаны алмастыру материалдары 2 экземплярда жасалады. Шартты сотталғандарды мерзімінен бұрын босату және шартты мерзiмiнен бұрын босату материалдары қолдаухаттан, мiнездемеден, жұмыс орнының өтiнiшiнен, үкiмнің және үкiмнің күшіне ену анықтамасының көшiрмелерiнен, ал iздеу немесе алмастыру - қолдаухаттан, үкiмнiң және үкiмнiң күшiне ену анықтамасының көшiрмелерiнен, бастапқы iздеу шараларының көшiрмелерiнен және өтелмеген мерзiм анықтамасынан тұрады. Бiр экземпляр сотталғанның ісiнде, екіншiсi сотқа жiберiледi.
Жеке және бақылау істерінің сақталуына Инспекция қызметкерлері дербес жауапкершілік көтереді;

4) по фактам совершения лицами, состоящими на учетах, повторных преступлений, относящихся к категории тяжких или особо тяжких, Инспекция совместно с подразделением общественной безопасности ОВД проводит служебные расследования с выявлением причин и условий, способствующих совершению данного преступления, с привлечением к дисциплинарной ответственности виновных лиц. Копии заключений в 10-дневный срок предоставляются в Комитет УИС. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
11. Территориальные органы Инспекции:
1) осуществляют постановку на учет осужденных не связанных с изоляцией от общества;
2) проводят профилактическую работу с осужденными;
3) ежеквартально проводят сверку по поступившим на исполнение приговорам, определениям, постановлениям с судом и Управлением Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры по территориальности, о чем составляется акт сверки в трех экземплярах. Первый экземпляр остается в суде, второй с отметкой суда представляется в Управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее - УКПСиСУ) по территориальности и третий хранится в делах Инспекции;
Ежеквартально проводят сверку с территориальными отделами регистрации и документирования населения по выставленным и снятым с учета сторожевым карточкам.
В течении 5 рабочих дней после постановки на учет лиц, осужденных к мерам наказаний без изоляции от общества, направляют в территориальные УКПС и СУ алфавитные учетные карточки (Ф-1). В случае освобождения от наказания состоящего на учете лица или изменения приговора в отношении него, а так же при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством, в течении 5 рабочих дней после получения соответствующего процессуального решения направляют в территориальные УКПС и СУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета.
4) заводят дела на осужденных к ограничению свободы, лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, привлечению к общественным и исправительным работам, условному осуждению, отсрочке исполнения приговора, состоящие из двух частей: в 1-й части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет, во 2-й части - характеризующие материалы;
5) материалы на досрочное освобождение условно осужденных и условно досрочное освобождение, на розыск и замену готовятся в 2-х экземплярах. Материалы на досрочное освобождение условно осужденных и условно досрочное освобождение включают в себя ходатайство характеристики, ходатайство с места работы, выписка из приговора, копия справки о вступлении приговора в законную силу, справка об отбытом сроке наказания; на розыск и замену - ходатайство, выписка из приговора, справка о вступлении приговора в законную силу, копии первоначальных розыскных мероприятий, справка о неотбытом сроке. Один экземпляр материалов подшивается в дела осужденных, второй экземпляр материалов направляется в суд для принятия решения.
За сохранность личных и контрольных дел несут персональную ответственность сотрудники Инспекций;

6) құқық қорғау органдарымен және өзге мемлекеттiк органдарымен, ұйымдарымен және азаматтармен өзара қимыл жасап өз қызметiн атқарады;
7) өз қызметiн облыстардағы және Алматы, Астана қалаларындағы ҚАЖБ бастықтарымен бекiтiлген тоқсандық жұмыс жоспарында және қызметкерлердiң жеке жұмыс жоспарлары негiзiнде ұйымдастырады;
8) тiркеуде тұрған жүрген жерi белгiсiз сотталғанды iздеу жөнiндегi бастапқы iс-шараларды жүргiзедi;
9) Сотталған заңмен белгіленген жаза мерзімінің бір бөлігін өтеген жағдайда Инспекция, жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыруға бір ай мерзімде ұсыныс қолдаухатын (41-қосымша) шығаруға немесе бас тартуға мәселені қарауға міндетті, ол кейіннен сотқа енгізу үшін прокурорға жіберіледі.
Жазасын өтеу мерзімінің заңмен белгіленген бір бөлігін өтеген сотталған адамды шартты түрде мерзімінен бұрын босату мүмкіндігі туралы жәбірленушіні не оның өкілін үкім шығарған сот берген мекен-жай бойынша пошта арқылы Инспекция тапсырыс хатпен (40-қосымша) хабардар етеді.
10) өз құзыретiне жатқызылған мәселелерi жөнiнде азаматтардың және сотталғандардың хаттарын, арыз-өтiнiштерiн шағымдарын қарайды;
11) сотталғандарды есептен шығарады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
2. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегi
жазаны атқару
12. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны анықтайтын сот үкiмi аймақтық орган Инспекциясына келіп түскен күнінен бастап он күндік мерзімінен кешiктiрiлмей орындауға алынады.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 39-бабына сәйкес қоғамдық жұмысқа тарту түріндегі жазаны орындау негізгі тәрізді және қосымша жаза ретінде тағайындалады.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
13. Заңды күшiне енгенi туралы анықтамасы бар сот үкiмiнiң көшiрмесiмен қоғамдық жұмыстарға тарту үшiн негiздiгiнің бар екендiгiн растайтын құжат болып табылады.
14. Инспекция қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны атқару үшiн сот үкiмiн сот ресiмдеу кезiнде:
1) үкiмнiң, қаулының көшiрмесi оның қосымшаларымен бiрге келiп түскен күнi кiрiс құжаттары журналында тiркейдi, ал сонан соң сотталған адамның деректерiн арнайы нөмiрленiп, бау өткiзiлген және мөр басылған журналға енгiзiледi (3 қосымша). Сотталғанның мекен-жайын өзгертуiне байланысты басқа Инспекциялардан түскен жеке iстердi де осындай тәртiпте тiркейдi.
Осы Нұсқаулықтың 14-тармағында көрсетілген құжаттардың көшірмелерінде жазаны орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кедергі кездескен жағдайда, Инспекция үкімді (қаулыны, ұйғарымды) шығарған соттан келіп түскен материалдар қоса берілетін тиісті сауалды жібереді;

6) осуществляют свою работу в тесном взаимодействии с правоохранительными и иными государственными органами, организациями и гражданами;
7) организуют свою деятельность на основе квартальных планов работы, утвержденных начальниками УКУИС по областям и г.г. Алматы и Астана, а также личных планов работы сотрудников;
8) проводят первоначальные мероприятия по розыску лиц, состоящих на учете, место нахождения которых неизвестно;
9) При отбытии осужденным установленной законом части срока наказания Инспекция, обязана в месячный срок рассмотреть вопрос и в установленном законодательством порядке вносит прокурору ходатайство (приложение 40) о представлении либо отказе в представлении к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания или к замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, которое направляется прокурору для последующего внесения в суд.
О возможности условно-досрочного освобождения осужденного, отбывшего установленную законом часть срока наказания, Инспекция уведомляет (согласно приложению 41) потерпевшего либо его представителя почтой заказным письмом по адресу, представленному судом, вынесшим приговор.
10) рассматривают письма, заявления, жалобы граждан и осужденных по вопросам, отнесенные к их компетенции;
11) снимают с учета осужденных. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
2. Исполнение наказания в виде
привлечения к общественным работам
12. Приговор суда, определяющий наказание в виде привлечения к общественным работам, обращается к исполнению не позднее десятидневного срока со дня поступления в Инспекцию территориального органа.
Исполнение наказания в виде привлечения к общественным работам может назначаться  в качестве основного, так и дополнительного наказания в соответствии со статьей 39 Уголовного кодекса Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
13. Документом, подтверждающим наличие основания для привлечения к общественным работам, является копия приговора суда со справкой о вступлении его в законную силу. В надлежащих случаях к копии приговора суда приобщается копия постановления кассационной или надзорной инстанции.
14. При оформлении приговора суда для исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам Инспекция:
1) регистрирует в день поступления копию приговора, постановления вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем вносит данные осужденного в специальный пронумерованный, прошнурованный и опечатанный журнал (приложение 3). В таком же порядке регистрируются личные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением места жительства осужденных.
В случае обнаружения в копиях документов, перечисленных в пункте 14 настоящей Инструкции неясностей, ошибок, препятствующих исполнению наказания, Инспекция немедленно направляет в суд, постановивший приговор (постановление, определение), соответствующий запрос, к которому прилагаются поступившие из суда материалы;

2) үкiмнiң, қаулының көшiрмесi тiркелгеннен кейiн сотталған адамға есепке алу карточкасын толтырады (4 қосымша), оны дербес есепке алу картотекасына салады және жеке iстi (5 қосымша), күзет карточкасы (6 қосымша) және ашады.
Сотталғанның жеке iсiнде: үкiмнiң көшiрмесi, (тиiстi жағдайларда ұйғарымның, қаулының, нұсқаманың көшiрмелерi), сотқа, жергілікті әскери басқару органына жiберiлген хабарламалар, ұйымға жiберiлген жолдау-анықтаманың көшiрмесi, ұйымның жолдау - анықтаманы алғандағы туралы хабарландыруы, қолхат, ІІО хабарлама, учаскелік полиция инспекторларының баянаттары, күзет карточканың көшiрмесi, әңгiмелесу-анықтама, жұмыс iстеген уақыттың есепке алу табелi, ұйымның жұмысқа қабылдау туралы бұйрығының көшiрме жазбасы, сауалнама және осы адамның жаза өтеуiне қатысты барлық материалдар сақталады. Жеке iсiнде болатын материалдар тiгiлiп, нөмiрлену және тiзiмге енгiзiлуге тиiс. Жеке iстiң және есепке алу картотекасының нөмiрлерi бiр-бiрiне, сондай-ақ үкiмнiң қаулының, нұсқаманың көшiрмесiнiң журналда тiркелген нөмiрiне сәйкес келуi тиiс.
Жеке iстер мен картотека жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыпқа жабылатын және мөрленетiн шкафта сақталады;
3) сотталған адам есепке алынғаннан кейiн Инспекция қызметкерi қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына сот үкiмiнiң шешiмi бойынша сотталған адамға қатысты оның жүрiс-тұрысына, мiнез-құлқына бақылау жасауды қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмшелерiне тапсыру қажеттiлiгi туралы хабарлама (8 қосымша) бағыттайды;
4) үкiм, қаулы шығарған сот шешiмi атқаруға алынғандығы туралы хабарлама (9 қосымша) жiбередi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
15. Нақты әскери қызметке шақырылуға жататын адамдарды есепке қою туралы тиiстi қалалық, аудандық, жергілікті әскери басқару органына хабарлама (10 қосымша) жiберiледi.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
16. Әрбiр сотталған адам сол жердегi есебiне қойылғаннан кейiн әңгiмеге шақырылады, әңгiме барысында оған қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары түсiндiрiледi, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғандар ықпал ету мүмкiн мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылау үшiн қажеттi басқа да мәселелер анықталады.
Кәмелетке толмаған сотталғанды есепке қойған кезде Инспекцияның инспекторы ата-аналары қатысуымен бастапқы сұхбат жүргізу барысында оған қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын түсiндiреді, оның сауалнамалық
деректерi, жақын туыстары және сотталғандарға ықпал ету мүмкiншілігі бар тұлғалар туралы мәлімет, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылау үшiн қажеттi басқа да мәселелер анықталады. Сұхбат өткiзiлгеннен кейiн сотталған адамнан қолхат (11-қосымша) алынып, сұхбат нәтижелері туралы анықтама жазылады, олар жеке iсiне тiгiледі.
Әңгiме өткiзiлгеннен кейiн сотталған адамнан қолхат (11 қосымша) алынып, жеке iсiне тiгiледi.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

2) после регистрации копии приговора, постановления на осужденного заполняется учетная карточка (приложение 4), которая помещается в картотеку персонального учета и заводится личное дело (приложение 5), заполняется сторожевая карточка (приложение 6).
В личном деле осужденного хранятся: копии приговора (в соответствующих случаях - копии постановления, предписания), извещения в суд, местный орган военного управления, копия справки-направления в организацию, уведомление организации о получении справки-направления, подписка, сообщение в ОВД, рапорта участковых инспекторов полиции, копия сторожевой карточки, справка-беседа, табель учета отработанного времени, выписка из приказа организации о приеме на работу, анкета и все материалы, касающиеся отбывания наказания данным лицом. Материалы, находящиеся в личном деле, должны быть подшиты, пронумерованы и занесены в опись.
Порядковые номера личного дела и учетной карточки должны соответствовать друг другу, а также номеру под которым копия приговора, постановления, предписания зарегистрирована в журнале учета.
Личные дела и картотека хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается;
3) о постановке осужденного на учет сотрудник Инспекции направляет сообщение (приложение 8) начальнику городского, районного органа внутренних дел о необходимости поручения подразделениям общественной безопасности осуществления контроля за поведением осужденного, исполнением возложенных на него приговором, постановлением суда обязанностей;
4) в день постановки на учет высылает в суд, вынесший приговор, постановление, извещение о принятии судебного решения к исполнению (приложение 9). <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
15. О постановке на учет лиц, подлежащих призыву на действительную военную службу, направляется сообщение (приложение 10) в соответствующий городской, районный местный орган военного управления.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
16. Каждый осужденный после постановки его на учет в Инспекцию по месту жительства, подлежит вызову на беседу, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы у осужденного отбирается подписка (приложение 11), которая подшивается в личное дело.
При постановке на учет несовершеннолетних инспектор Инспекции обязан в присутствии родителей проводить первоначальную беседу с осужденным, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы у осужденного отбирается подписка (приложение 11), о результатах беседы составляется справка, которые подшиваются в личное дело.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.

17. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны жүзеге асыру кезiнде Инспекция:
1) жылдың басында аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдардан қоғамдық жұмыстардың объектілері сұралады;
2) жергiлiктi органдарына облыстық маңызы бар қалалар, республикалық маңызы бар қаладағы (астана) аудан әкіміне, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар (селолар), ауылдық (селолық) округтер немесе нақты ұйымға қоғамдық жұмыстарды орындау үшiн жолдама - анықтама бередi.
Жолдама-анықтамада: сотталғанның сауалнамалық деректерi, оның тұрғылықты жерi мен негiзгi жұмыс (оқу) орны, соның негiзiнде сотталған Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодекстiң бабы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодекстiң 32 бабына сәйкес оның есептелуi, жұмыс берушi - ұйым әкiмшiлiгiнiң мiндеттерi (ҚР ҚК 33-бабы).
Инспекциямен берiлген жолдама анықтама әкiмшiлiкпен сотталғанды жұмыс iстеген уақытына қарай қолданатын норма мен бағалау бойынша бюджетке төлеп жұмыс күнi толық емес шартында уақытша мамандығы бойынша нақты лауазымға алу туралы бұйрық шығару негiздемесi болады. Бұйрықта атқару орган немесе жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының тиiстi бюджетiне сотталғандардың тапқан қаражаттары ай сайын есептелу туралы ұйым бухгалтерия ұйғарымы көрсетiлуге тиiс.
Ұйым әкiмшiлiгi тiкелей шығарылған бұйрықтың куәландырылған көшiрмесiн Инспекцияға жолдайды, ал ол өз кезегiмен заңмен белгiленген мерзiмде орындалу туралы үкiм шығарған сотқа хабарлайды.
Ескерту: 17-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
18. Ақшалай төлемiнiң тиiстi бюджетке аударылғандығы туралы төлем тапсырмасының көшiрмесi Инспекциясының номенклатуралық iстерiне тiгiледi.
19. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 42 бабына сәйкес сотталғандар қоғамдық жұмыстарды негiзгi жұмыстан немесе оқудан бос уақытында орындайды.
20. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталғандар аймақты жақсарттыру жөнiндегi тағы басқа жұмыстарға арнайы дайындық талап етiлмейтiн пайдалы қоғам жұмыстарына тартылу мүмкiн.

17. При исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам Инспекция:
1) в начале года запрашивает в местных исполнительных органах районов (городов) объекты общественных работ;
2) выдает справку-направление (приложение 12) в местные исполнительные органы города областного значения, к акиму района в городе республиканского значения (столице), города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа или в конкретную организацию для выполнения общественных работ. При определении места отбывания данного наказания Инспекция учитывает место жительства, трудоспособность, семейные обстоятельства осужденного.
В справке-направлении должны быть указаны: анкетные данные осужденного, его место жительства и место основной работы (учебы), статья Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которой он осужден, срок общественных работ (в часах), порядок его исчисления в соответствии со статьей 32 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, обязанности администрации организации-работодателя (статья 33 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан).
Выданная Инспекцией справка-направление служит основанием для издания администрацией приказа о приеме осужденного на временную работу в конкретной должности, по специальности, на условиях неполного рабочего дня с оплатой в бюджет по существующим нормам и расценки пропорционально отработанному времени. В приказе также должно содержаться распоряжение бухгалтерии организации о ежемесячном перечислении заработанных осужденным средств в соответствующий бюджет исполнительного органа или органа местного государственного управления.
Администрация организации немедленно направляет заверенную копию изданного приказа или выписки из него в Инспекцию, которая, в свою очередь, в установленные законом сроки, уведомляет суд, вынесший приговор, о приведении его в исполнение. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
18. Копии платежных поручений о перечислении финансовых средств в соответствующий бюджет подшиваются в номенклатурные дела Инспекции.
19. Согласно статье 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан общественные работы выполняются осужденным в свободное от основной работы или учебы время.
20. Лица, осужденные к наказанию в виде привлечения к общественным работам, могут привлекаться к выполнению общественно-полезных работ, не требующих какой-либо специальной подготовки по благоустройству территорий и так далее.

21. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеушi адамдар жаза өтеудiң белгiленген тәртiбi мен шарттарын сақтауға еңбекке адал ниетпен қарауға, белгiленiп берген объектiлерде жұмыс iстеуге, тұрғылықты жерiн өзгергендiгi жөнiнде дер кезiнде хабардар етуге, шақыру бойынша Инспекцияға келуге мiндеттi.
22. Егер де қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеу кезiнде қосымша жұмыстар мен қоса атқарылатын жұмысты атқару сот шешiмiнiң ойдағыдай орындалуына кедергi жасайтын болса, ол жұмыстарды тоқтатуға тиiс. Сонымен қатар, сотталған адамның өтiнiшi бойынша жазаны өтейтін жердегi ұйымның әкiмшiлiгi Инспекция келiсiмi бойынша жұмыс немесе қоса атқарылатын жұмыс iстеуге мүмкiндiк беретiндей қоғамдық жұмыстарды орындау кестесiн белгiлей алады.
23. Сотталғанның тарапынан жаза өтеудiң тәртiбi және шарттары өрескел бұзылған жағдайларда Инспекция қызметкерi жазбаша ескерту (2 қосымша) шығарады, онымен сотталған адам қолын қойып танысады, сонан соң ол жеке iске тiгiледi.
24. Қоғамдық жұмыстарға сотталған адамның жаза өтеу кезінде ол туралы мiндеттi түрде Инспекцияны алдын ала хабардар ете отырып, тұрғылықты жерiн ауыстыруға, ол басқа қалаға, ауданға көшiп кеткен жағдайда есепке алу құжаттары тиiстi Инспекцияға жіберiлуi тиіс. Сотталған адамның жаңа тұрғылықты жерiндегi Инспекция жеке iс пен есепке алу карточкасын алғандығы туралы растау қағаз жiбередi. Сотталған адам жұмыс iстеген ұйымының әкiмшiлiгi бұрынғы тұрғылықты жерiндегi Инспекция ұсынысы бойынша оны жұмыстан босатады, жаңа тұрғылықты жерiндегi Инспекция оған қайталама жолдама-анықтама бередi. Егер тұрғылықты жерiн ауыстыру кезiнде ол тұратын аудан, қала өзгермеген болса, сотталған адам бұрынғы Инспекциясының есебiнде қалады.
25. Сотталғанның еңбекке шектеулi қабiлеттiлiгi анықталған (бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедек деп танылмаған) кезде Инспекция осы адамдар жаза өтеп жатқан ұйымға оларды жұмыстардың неғұрлым жеңiл түрлерiне ұсыныс жасайды.
26. Сотталғанның жеке iсi, қоғамдық жұмыстарды өтеушi адамдарды есепке алу журналы, есепке алу карточкасы дербес есепке алу құжаттары болып табылады. Сотталғанды дербес есепке алудың үш түрi бар: жедел, бақылау және iздеу салынғандардың себебi.
1) қоғамдық түрiндегi жазаны нақты өтеушi адамдар жедел есепке алынады.

21. Лица, отбывающие наказание в виде привлечения к общественным работам, обязаны соблюдать установленный порядок и условия отбывания наказания, добросовестно относиться к труду, работать на определяемых для них объектах, своевременно ставить в известность Инспекцию о перемене места жительства и являться по ее вызову. В случае невыполнения данных требований, без уважительных причин, осужденный несет ответственность в установленном законодательством порядке.
22. На время отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам осужденный должен прекратить дополнительные работы и работу по совместительству, если их выполнение препятствует надлежащему исполнению решения суда. В то же время, по просьбе осужденного администрацией организации по месту отбывания наказания с согласия Инспекции может быть установлен такой график выполнения общественных работ, который позволял бы выполнять дополнительные работы или работу по совместительству.
23. В случае нарушения со стороны осужденного порядка и условий отбывания наказания, сотрудник Инспекции выносит письменное предупреждение (приложение 2), с которым осужденный знакомится под роспись, после чего оно подшивается в личное дело.
24. Осужденный к общественным работам во время отбывания наказания имеет право на перемену места жительства, предварительно, в обязательном порядке, известив об этом Инспекцию. В случае его переезда в другой район, город учетные документы подлежат направлению в соответствующую Инспекцию. О получении личного дела и учетной карточки Инспекция по новому месту жительства осужденного высылает подтверждение об их получении. По представлению Инспекции по прежнему месту проживания, администрация организации, где он работал, увольняет осужденного и ему выдается повторная справка-направление по новому месту жительства. Осужденный остается на учете в прежней Инспекции, если при перемене места жительства район (город), где он проживает, не изменился.
25. При установлении ограниченной трудоспособности осужденного (не признанного инвалидом первой или второй группы), Инспекция входит в организацию, где данное лицо отбывает наказание, с предложением о переводе его на более легкие виды работ.
26. Документами персонального учета являются: личное дело осужденного, журнал учета лиц, отбывающих общественные работы, учетная карточка. Существуют три вида персонального учета осужденных: оперативный, контрольный и учет разыскиваемых:
1) на оперативном учете состоят лица, реально отбывающие наказание в виде общественных работ;

2) Бақылау есебiнде:
жаза өтеуден дәлелдi себептерсiз жалтарушы адамдар;
қоғамдық жұмыстарды жазаның басқа шараларымен алмастыру үшiн олардың жеке iстерi сотқа жiберiлген адамдар;
әкiмшiлiк ықпал ету шарасы ретiнде тұтқынға алынған адамдар;
10 күн iшiнде олардың тиiстi ұйымдарға келуi туралы растау қағазы (бұйрықтардың расталған көшiрмелерi) келiп түскенде;
осы жазаны өтеудiң басталуы кейбiр дәлелдi себептерi бойынша кейiнге қалдырылғандар;
қайта қылмыс жасауына байланысты бұлтартпау шарасы ретiнде қамауда болатын адамдар;
ауруына байланысты жұмыс iстемейтiн және жұмыс ұсынылмағандар;
мәселенi сот шешкенге дейiн адам 1 немесе 2 топтағы мүгедек деп танылған адамдар;
сотталған әйел үкiмнiң орындалуын кейiнге қалдыру туралы соттың шешiмiне дейiн жүктi болған жағдайда;
олардың жеке iстерін алу туралы растау қағаз келiп түспеген, осы Инспекция қызмет көрсететiн аумақтың шегiнен шығып кеткен адамдар;
еңбекке жарамдылығы немесе созылмалы және өзге де ауыр сырқаттарының болуын анықтау медициналық куәландыру жiберiлген адамдар алынады.
3) iздеу салынғандардың есебiне сот ресми түрде iздеу жарияланған сотталғандар алынады.
27. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жаза мерзiмi сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындаған сағаттары бойынша есептеледi. Қоғамдық жұмыстардың уақыты сотталған адамның демалыс күндерi мен негiзгi жұмыстан немесе оқудан бос болған кезде төрт сағаттан, ал жұмыс күндерi - жұмыс немесе оқу аяқталғаннан кейiн екi сағаттан, ал сотталғанның келiсiмi бойынша - төрт сағаттан аспауы тиiс. Кәмелеттік жасқа толмаған сотталғанның қоғамдық жұмыс уақыты күніне екі сағаттан аспауы тиіс.
Ескерту: 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
28. Апта iшiндегi қоғамдық жұмыстардың уақыты әдетте, он екi сағаттан кем болмайды. Дәлелдi себептер кезде Инспекция сотталғанға апта iшiнде жұмыс iстеу сағатының аз мөлшерiне рұқсат беруге құқылы. Сотталған адамға оның негiзгi жұмысы оқу орны бойынша жыл сайынғы берiлетiн демалыс немесе каникул кезеңiнде бұл жағдайларда жазаны атқарудың тоқтатылмауына байланысты қоғамдық жұмыстарды орындаудың ұзақтығы сотталғанның келiсiмi бойынша күнiне төрт сағатқа жетуi мүмкiн.
29. Қоғамдық жұмыстардың уақыты жалпы, үздiксiз арнайы еңбек өтiлiне қосылмайды, еңбек кiтапшалары толтырылмайды.
30. Ұйым әкiмшiлiгiнiң сотталған адамды жiберген Инспекциядан жолдама - анықтаманы және басқа құжаттарды алған күнi қоғамдық жұмыстарды өтеу мерзiмiнiң басталуы болып табылады.

2) на контрольном учете состоят лица:
уклоняющиеся от отбывания наказания без уважительных причин;
в отношении которых личные дела направлены в суд для замены общественных работ другими мерами наказания;
находящиеся под административным арестом;
в отношении которых в течение 10 дней не поступили подтверждения об их прибытии в соответствующие организации (заверенные копии приказов, выписки из них);
которым по тем или иным уважительным причинам начало отбывания данного наказания было отсрочено;
находящиеся под стражей, в порядке меры пресечения в связи с совершением ими повторного преступления;
не работающие в связи с болезнью и те, которым не была предоставлена работа;
признанные инвалидами 1 или 2 группы до решения вопроса судом;
в случае наступления беременности у осужденной, до решения судом об отсрочке исполнения приговора;
выбывшие за пределы территории, обслуживаемой данной Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
направленные на медицинское освидетельствование для определения трудоспособности или наличия хронической и иной тяжкой болезни;
3) на учете разыскиваемых состоят осужденные, официально объявленные в розыск судом.
27. Срок наказания в виде привлечения к общественным работам исчисляется в часах, в течение которых осужденный выполнял общественные работы. Время общественных работ не может превышать четырех часов в выходные дни и в дни, когда осужденный не занят на основной работе или учебе, а в рабочие дни - двух часов после окончания работы или учебы, а с согласия осужденного - четырех часов. Время общественных работ несовершеннолетнего осужденного не может превышать двух часов в день.
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
28. Время общественных работ в течение недели, как правило, не может быть менее двенадцати часов. При наличии уважительных причин Инспекция вправе разрешить осужденному проработать в течение недели меньшее количество часов.
В период ежегодного отпуска или каникул, предоставленных осужденному по месту основной работы или учебы, исполнение наказания не приостанавливается и продолжительность выполнения общественных работ может достигать 4 часов в день с согласия осужденного.
29. Время общественных работ не включается в общий, непрерывный, специальный трудовой стаж, трудовые книжки не заводятся.
30. Началом срока отбывания общественных работ является день получения администрацией организации, куда направлен осужденный, из Инспекции справки-направления и других документов.

31. Заңдармен көзделген бiр қатар дәлелдi себептер болғанда Инспекция:
1) жазаны атқарудың басталуын мынадай жағдайларда:
- сотталғанның медициналық тексеру арқылы расталған еңбекке уақытша қабiлетсiздiгi кезiнде;
- сотталғанның дәлелдi себептерiмен тұрақты тұрғылықты жерiнен уақытша шығып кеткен кезiнде (әскери жиындарға тарту, жақын туысқандарының ауыр сырқаты немесе қайтыс болуы және басқа да ерекше маңызы бар жеке мән-жайлар);
- сотталған адамның жаза өтейтiн ұйымы жұмыспен уақытша қамтамасыз етiлмеген кезде кейiнге қалдыруға құқылы.
2) жазаны атқаруды тоқтатуға мынадай жағдайларда:
- сотталған адам сырқаттанғанда;
- сотталған адамға жұмыс көлемi сынылмағанда;
- сотталған адам құқық бұзған үшiн әкiмшiлiк тұтқында болғанда;
- жаңа қылмыс жасауына байланысты сотталған адам алдын ала қамау орындарында болғанда;
- әр түрлi себептерге байланысты сотталған адам қоғамдық жұмыстарға шықпағанда.
32. Сотталғанның жаза өтеу орнына бару және керi қайту жолының уақыты еңбек туралы заңдармен осы уақыттың жұмыс уақыты ретiнде төлену қарастырылған жағдайлардан басқа кездерде қоғамдық жұмыстардың ұзақтығына қосылмайды.
33. Ұйым әкiмшiлiгi сотталғанды iссапарға жiбере алмайды.
34. Сотталған адам медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясының қорытындысы бойынша 1 немесе 2 топ мүгедегi деп танылған жағдайда Инспекция сотқа оны бұдан әрi жаза өтеуден босату туралы ұсынымхат (1 қосымша), жiбередi.
35. Сотталған әйел жаза өтеу кезеңiнде жүктi болған жағдайда Инспекция сотқа жаза өтеудi кейiнге қалдыру туралы ұсынымхат (1 қосымша) жiбередi. Сонымен қатар, бұл ретте ұсынымхатпен бiрге сотталған әйелдiң жүктiлiгi мен босауына байланысты жұмыстан босатылған мерзiмi көрсетiле отырып, оның жұмыс орны берген анықтама, тұрғылықты жерi берген анықтама жiберiледi.
36. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталған адамдардың еңбегiн пайдаланушы ұйымның әкiмшiлiгi:
1) сотталғандардың оларға белгiленiп берiлген жұмыстарды орындауына бақылау жасайды;
2) сотталғандардың орындаған жұмыстары үшiн тиiстi бюджетке ай сайын қаржы аударады;
3) әр 10 күн сайын Инспекцияға сотталған адамның жұмыс iстеген саны туралы хабардар етедi. Әкiмшiлiктiң сотталған адамдар жұмысына тiкелей бақылау жасайтын өкiлi жүргiзетiн және мөрмен расталатын табель (13 қосымша) сотталған жұмыс iстеген уақытын есепке алу нысаны болып табылады. Ол табелдi сотталған адамның жұмысына тiкелей бақылау жасайтын әкiмшiлiк өкiлi жүргiзедi. Табельде күнiне әрбiр сотталған адам жұмыс iстеген сағаттардың нақты саны, әр он күн сайын белгiленiп отырады;

31. При наличии ряда уважительных причин, предусмотренных законодательством, Инспекция вправе:
1) отсрочить начало исполнения наказания при:
временной нетрудоспособности осужденного, подтвержденного медицинским обследованием;
временном выезде осужденного с места постоянного жительства по уважительным причинам (привлечение на военные сборы, тяжелая болезнь или смерть близких родственников и другие исключительно значимые личные обстоятельства);
временном непредоставлении работы в организации, где отбывает наказание осужденный;
2) приостановить исполнение наказания в случае:
болезни осужденного;
непредоставления осужденному объема работы;
пребывания осужденного под арестом за совершение административного правонарушения;
пребывания осужденного в местах предварительного заключения в связи с совершением им нового преступления;
невыхода осужденного на общественные работы по различным причинам.
32. В продолжительность общественных работ не включается время проезда осужденного к месту отбывания наказания и обратно, за исключением случаев, когда законодательством о труде предусмотрена оплата этого времени, как рабочего.
33. Осужденный не может быть направлен администрацией организации в командировку.
34. В случае признания осужденного инвалидом 1 или 2 группы по заключению медико-социальной экспертной комиссии, Инспекция направляет в суд представление (приложение 1) об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания.
35. В случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление (приложение 1) об отсрочке отбывания наказания. При этом, в суд вместе с представлением направляются: справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства и справка с медицинского учреждения.
36. Администрация организаций, использующих труд лиц, осужденных к наказанию в виде привлечения к общественным работам:
1) ведет контроль за выполнением осужденными определенных для них работ;
2) ежемесячно перечисляет в соответствующий бюджет финансовые средства за выполненные осужденными работы;
3) каждые десять дней уведомляет Инспекцию о количестве проработанных часов осужденными. Формой учета проработанного осужденными времени в организации является табель (приложение 13), который ведется и заверяется печатью представителем администрации, непосредственно осуществляющей контроль за работой осужденных. В табеле каждые десять дней фиксируется конкретное количество часов, отработанное каждым осужденным в день;

4) Инспекцияны сотталғандардың жаза өтеуден жалтарғаны туралы хабардар етедi.
5) Сотталған адам белгiленген жұмыстарды анықталып берiлген сағаттар санына сәйкес атқарғаннан кейiн Инспекцияға ол туралы хабарлама-анықтама жiбередi және тек Инспекциядан оның есептен алынғандығы туралы растау қағаз алған кезде ғана сотталған адамды белгiленген жаза мерзiмiн өтеуiне байланысты жұмыстан босатады.
Ескерту: 36-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
37. Ұйымның (кәсiпорынның) әкiмшiлiгi заңды түрде күшiне енген сот үкiмiн орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 362-бабына сәйкес жауапты болады.
38. Қоғамдық жұмыстарды өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзуы:
1) сотталғанның инспекцияға есепке алуға келмеуi;
2) сотталғанның көрсетiлген мерзiмде Инспекция жiберуi бойынша қоғамдық жұмыстарды орындауға кiрiсуден бас тартуы;
3) оның үш күн бойы дәлелдi себептерсiз Инспекция жiберген ұйымдағы жұмысқа шықпауы;
4) сотталғанның қоғамдық жұмыстарды өтеп жүрген ұйымның тәртiп ережелерiн бұзуы;
5) еңбек тәртiбiн бұзуы;
6) Инспекцияға өзiнiң тұрғылықты жерiнiң өзгергенi туралы хабарламауы болып табылады.
39. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеуден кәнiгi жалтарушы:
1) қоғамдық жұмыстарға дәлелдi себептерсiз бiр ай iшiнде кемiнде екi реттен көп шықпаған (жазаны өтеу басталған күнiнен бастап немесе қоғамдық жұмыстарға шықпауының бiрiншi күнiнен бастап есептелетiн бiр айдың iшiнде қоғамдық жұмыстар орнына екі және одан да көп рет келмеу);
2) еңбек тәртiбiн бiр айдың iшiнде екi реттен көп бұзған (жұмыс орнында алкогольдiк, есiрткiлiк, немесе уыттық мас күйде болу, қоғамдық жұмыстарды орындамау, жұмыстан өз еркiмен кету, жұмысқа шықпау);
3) жаза өтеуден жалтару мақсатында жасырынушы болып табылады.
Ескерту: 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
40. Сотталған жаза өтеуден кәнiгi жалтарған жағдайда Инспекция сотқа ҚР ҚК-нiң 42 бабының 2-бөлiгiне сәйкес қоғамдық жұмыстарды басқа жаза түрлерiмен ауыстыру туралы ұсынымхат (1 қосымша) сотқа жiбередi.
Жаза өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзған үшiн соңғы бұзу анықталған күнiнен бастап он бес күн iшiнде қоғамдық жұмыстарды ауыстыру туралы ұсынымхат сотқа жiберiледi.
Инспекция сотқа қоғамдық жұмыстарды басқа жаза түрлерiмен ауыстыру туралы дәйектi және дәлелдi ұсынымхаттан басқа сотталғанның өзi жазған жазбаша түсiнiктеме, қоғамдық жұмыстарды өтеу орнындағы ұйым әкiмшiлiгiнiң анықтамасы, сотталғанға әкiмшiлiк және тәртiптiк шаралар қолдану туралы мәлiметтер; сотталғанның жеке iсi сияқты қосымша құжаттар жiбередi.

4) уведомляет Инспекцию об уклонении осужденных от отбывания наказания;
5) по исполнению осужденным наказания направляет справку-извещение в Инспекцию и увольняет осужденного в связи с истечением установленного срока работ после получения подтверждения из Инспекции о снятии с учета. <*>
Сноска. В пункт 36 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
37. Администрация организации (предприятия) несет ответственность за неисполнение вступившего в законную силу приговора суда в соответствии действующими законодательствами.
38. Нарушением порядка и условий отбывания общественных работ является:
1) неявка осужденного в Инспекцию для постановки на учет;
2) отказ осужденного приступить к выполнению общественных работ по направлению Инспекции в указанный срок;
3) невыход в течение трех дней без уважительных причин на работу в организацию, куда он направлен Инспекцией;
4) нарушение осужденным правил внутреннего распорядка организации, в которой он отбывает общественные работы;
5) нарушение трудовой дисциплины;
6) несообщение в Инспекцию об изменении своего места жительства.
39. Злостно уклоняющимся от отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам признается осужденный:
1) более двух раз в течение месяца не вышедший на общественные работы без уважительных причин (неприбытие к месту общественных работ два и более раз в течение месяца, исчисляемого со дня начала отбывания наказания или со дня первого невыхода на общественные работы);
2) более двух раз в течение месяца нарушивший трудовую дисциплину (присутствие на рабочем месте в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, невыполнение им общественных работ, самовольный уход с работы, прогул);
3) скрывшийся с целью уклонения от отбывания наказания.
Сноска. В пункт 39 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
40. При злостном уклонении осужденного от отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление (приложение 1) о замене общественных работ другими видами наказания в соответствии с частью 2  статьи 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Представление о замене общественных работ за нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение пятнадцати дней со дня выявления последнего нарушения.
Кроме обстоятельного и мотивированного представления о замене общественных работ другим видом наказания Инспекцией в суд дополнительно направляются следующие документы: письменное объяснение самого осужденного, справка администрации организации по месту отбывания общественных работ, сведения о применении к осужденному мер административной и дисциплинарной ответственности, личное дело осужденного.

3. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны атқару
41. Түзеу жұмыстарына шығарылған үкiмдер Инспекцияға үкiмнiң, ұйғарымның, қаулының көшiрмесiмен бiрге соттың тиiстi өкiмi келiп түскен күнiнен бастап он бес мерзiмiнен кешiктiрiлмей атқарылады.
42. Сотталғанды есепке қою үшiн Қазақстан Республикасы сотымен шығарылған үкiмнiң, ұйғарымның, қаулының көшiрмелерi, өкiм орындалу туралы ұйғарым және оның заңды күшiне ену анықтамасы негiз болып табылады.
43. Үкiм өзгертiлген жағдайларда заңда белгiленген тәртiппен сот үкiмiнiң көшiрмесiне мыналар қосылады:
1) үкiм өзгерген кезде - кассациялық немесе қадағалау инстанциясы ұйғарымның, қаулының көшiрмелерi;
2) бас бостандығынан айырудың өтелмеген мерзiмi түзеу жұмыстарымен алмастырылған ретте - сот ұйғарымының көшiрмесi;
3) бас бостандығынан айырудың кешiрiм жасау ретiмен түзеу жұмыстарына алмастырылған ретте ұйғарымының көшiрмесi.
44. Осы Нұсқаулықтың 42, 43-тармақтарында көрсетілген құжаттардың көшірмелерінде жазаны орындауға кедергі жасайтын түсініксіздіктер, қателер  кедергі кездескен жағдайда, Инспекция үкімді (қаулыны, ұйғарымды) шығарған сотқа соттан келіп түскен материалдарға қоса беретін тиісті сауалды жібереді.
Ескерту: 44-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
45. Бас бостандығынан айырудың өтелмеген мерзімі түзеу жұмыстары түріндегі жазалармен алмастырылған сотталғандар қамаудан босатылып және жазаны өтеу орнына мемлекет есебінен өзі барады. Түзеу мекемесінің әкімшілігі сотталғанға есепке тұру үшін бару және келу уақыты көрсетілген жазаны өтеу орнына шығу туралы нұсқаманы береді және жеке ісін Инспекцияға жібереді.
Ескерту: 45-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
46. Үкiмнiң, ұйғарымның, қаулының көшiрмесi оған қосымшаларымен бiрге келiп түскен күнi кiрiс құжаттары журналында тiркеледi, содан кейiн бастықтың бұрыштамасымен нөмiрленген, тiгiлген және хатталған арнаулы есепке алу журналына тiркеу үшiн берiледi (14 қосымша). Нақ осындай тәртiппен сотталғандардың жұмыс орны мен тұрғылықты жерiн өзгертуiне байланысты басқа Инспекциялардан келiп түскен жеке істер тiркеледi.
47. Үкiм, ұйғарым, қаулы шығарған сотқа, сотталған босатылған түзеу мекемесiне Инспекция оны есепке қойған күнi сот шешiмiнiң атқаруға қабылданғаны туралы хабарлама (9 қосымша) жiбередi.

3. Исполнение наказания в виде исправительных работ
41. Приговоры к исправительным работам приводятся в исполнение не позднее пятнадцатидневного срока со дня поступления в Инспекцию соответствующего распоряжения суда с копией приговора, определения, постановления.
42. Основанием для постановки осужденного на учет является копия приговора, определения, постановления вынесенного судом Республики Казахстан, распоряжение об исполнение приговора и справки о вступлении его в законную силу.
43. В случаях изменения приговора в установленном законом порядке к копии приговора суда приобщаются:
1) при изменении приговора - копии определения, постановления кассационной или надзорной инстанции;
2) при замене не отбытого срока лишения свободы исправительными работами - копия определения суда;
3) при замене лишения свободы исправительными работами в порядке помилования - копия предписания.
44. В случае обнаружения в копиях документов, перечисленных в пунктах 42, 43 настоящей Инструкции неясностей, ошибок, препятствующих исполнению наказания, Инспекция немедленно направляет в суд, постановивший приговор (постановление, определение), соответствующий запрос, к которому прилагаются поступившие из суда материалы. <*>
Сноска. Пункт 44 в редакции - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
45. Осужденные, которым неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде исправительных работ, освобождаются из под стражи и следуют к месту отбывания наказания самостоятельно за счет государства. Администрация исправительного учреждения вручает осужденному предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия для постановки на учет и направляет в Инспекцию личное дело. <*>
Сноска. Пункт 45 в редакции - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
46. В день поступления копия приговора, определения, постановления, вместе с приложениями к ней, регистрируется в журнале входящих документов, а затем с резолюцией начальника передается для регистрации в специальном пронумерованном, прошнурованном и опечатанном журнале учета (приложение 14). В таком же порядке регистрируются личные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением осужденными места работы и жительства.
47. В суд, вынесший приговор, определение, постановление или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, Инспекция, в день постановки его на учет, высылает извещение о принятии судебного решения к исполнению (приложение 9).

48. Үкiмнiң, қаулының көшiрмелерi тiркелгеннен кейiн сотталған адамға есепке алу карточка - тiркеу парағы (15 қосымша), күзет карточкасы (6 қосымша) және мерзiмдiк-бақылау карточкасын толтырады және жеке iс ашады (16 қосымша).
49. Есепке алу карточка сотталғандардың дербес есепке алу картотекасына, ал мерзiмдiк-бақылау карточкасы мерзiмдiк-бақылау картотекасына салынады.
Сотталғанның жеке iсiнде: үкiмнiң көшiрмесi (тиiстi жағдайларда - ұйғарымның, қаулының көшiрмелерi) мен жазаны атқару процесiн ұйымдастыру мен жүзеге асыруға қатысты барлық материалдар.
Жеке iстегi материалдар тiгiлуге, нөмiрленуге және тiзiмдемеге енгiзiлуге тиiс. Жеке iстiң және есепке алу картотекасының нөмiрлерi бiр-бiрiне, сондай-ақ үкiмнiң, қаулының, нұсқаманың көшiрмесiнiң журналда тiркелген нөмiрiне сәйкес келуi тиiс. Жеке iстер мен картотека жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыпқа жабылатын және мөрленетiн металл шкафта сақталады.
50. Сотталған адам есепке қойылған туралы сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша қажеттi алдын алу iс-шараларын жүргiзу, оның мiнез құлқын және белгiленген мiндеттердi сақтауын бақылау үшiн Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына хабарлама бағыттайды.
51. Кәмелетке толмаған сотталғанды есепке қойғанда инспектор ата-аналары қатынасуымен бастапқы әңгiме өткiзуге оған жүктелген барлық мiндеттерiн, оны орындамаудың, қоғам тәртiптi бұзудың немесе жаңа қылмыс жасаудың жауапкершiлiгiн түсiндiруге мiндеттi.
Ескерту: 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
52. Нақты әскери қызметке шақырылуға жататын адамдарды есепке қою туралы тиiстi қалалық, аудандық, жергілікті әскери басқару органына хабарлама (10 қосымша) жiберiледi.
Ескерту: 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
53. Әрбiр сотталған адам сол жердегi есебiне қойылғаннан кейiн әңгiмеге шақырылады, әңгiме барысында оған қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары түсiндiрiледi, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғандар ықпал ету мүмкiн мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылау үшiн қажеттi басқа да мәселелер анықталады. Әңгiме өткiзiлгеннен кейiн сотталған адамнан қолхат (11 қосымша) алынып, анықтама жазылады, олар жеке iсiне тiгiлiп сотталғанға айына екi рет тiркеу тағайындалады.

48. После регистрации копии приговора, определения, постановления, предписания на каждого осужденного заполняется учетная карточка - регистрационный лист (приложение 15), сторожевая карточка (приложение 6), контрольно-сроковая карточка (приложение 7) и заводится личное дело (приложение 16).
49. Учетная карточка помещается в картотеку персонального учета осужденных, а контрольно-сроковая карточка - в контрольно-сроковую картотеку.
В личном деле осужденного хранятся копии приговора (определения, постановления, предписания) и все материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания.
Материалы, находящиеся в личном деле, должны быть подшиты, пронумерованы и занесены в опись. Порядковые номера личного дела и учетной карточки должны соответствовать друг другу, а также номеру, под которым копия приговора, определения, постановления, предписания зарегистрирована в журнале учета. Личные дела и картотека хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается.
50. О постановке осужденного на учет Инспекция направляет сообщение начальнику горрайоргана внутренних дел для проведения необходимых профилактических мероприятий по месту жительства осужденного, контроля за его поведением и соблюдением установленных обязанностей.
51. При постановке на учет несовершеннолетних инспектор Инспекции обязан в присутствии родителей проводить первоначальную беседу с осужденным, разъяснять возложенные на него обязанности, последствия их невыполнения, нарушения общественного порядка или совершения нового преступления, о результатах беседы составляется справка.
Сноска. В пункт 51 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
52. О постановке на учет лиц, подлежащих призыву на действительную военную службу, направляется сообщение (приложение 10) в соответствующий местный орган военного управления.
Сноска. В пункт 52 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
53. После постановки на учет осужденный вызывается в Инспекцию для проведения беседы, в ходе которой уточняются и проверяются его анкетные данные, разъясняются порядок и условия отбывания наказания, его права и обязанности, основания и порядок применения мер поощрения и взыскания, выясняются сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. По окончании беседы у осужденного отбирается подписка (приложение 11), составляется справка, которые подшиваются в его личное дело, и ему назначается регистрация два раза в месяц.

54. Инспекция қажет кезiнде жұмысы жоқ сотталғандарды жұмыспен қамсыздандыру Орталықтарына бағыттайды.
55. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны сотталғандардың негiзгi жұмыс орны бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
56. Осы Нұсқаулықтың 47-53 тармақтарымен белгiленген тәртiппен түзеу жұмыстарына сотталғандарға құжаттарды рәсiмдеп, Инспекция келесi күннен кешiктiрмей сотталғанның жұмыс орнын алдын ала нақтылап, осы ұйымның әкiмшiлiгiне үкiмнiң, қаулының, ұйғарымның көшiрмесiн хабарлама (18 қосымша) жолдайды.
57. Түзеу жұмысына сотталғандар Инспекцияға үкiмнiң, ұйғарымның, қаулының көшiрмесiмен соттың тиiстi өкiмi келiп түскен күнiнен бастап 15 күннен кешiктiрiлмей жазасын өтеуге тартылады.
58. Түзеу жұмысына сотталғандар жазасын өздерi сотталғанға дейін жұмыс iстеген ұйымда өтейдi. Инспекция әр тоқсан сайын ұйымдардан сотталғандардың көтермелеу және жазалау туралы мәлiметтер алады. Аталған адамдарды басқа қызметке немесе жұмысқа ауыстыру немесе босату тек қана Инспекциямен келiсiм бойынша жүргiзiледi. Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңiнде сотталғандардың Инспекцияның жазбаша рұқсатынсыз өз тiлегi бойынша жұмыстан босауына тыйым салынады. Жұмыстан босауға рұқсат және одан тартылу туралы қаулыны (19 қосымша) Инспекция жұмыстан босау себептерiн негiздiлiгiн тексергеннен кейiн сотталғанның жазбаша өтiнiші негiзiнде шығарады. Жұмыстан босауға рұқсат беруден бас тартылу жазбаша түрде дәлелденуге тиiс. Сотталғанға оның қабылданған шешiмге прокуратура және сот органдарына шағымдану құқығын түсiндiру қажет.
59. Сотталғанның тұрғылықты жерiн өзгерту, басқа тұрғылықты жерге көшу мүмкiндiгi туралы жолыққанда Инспекция қызметкерлері тиісті Инспекцияға сұрау жолдайды және растау қағазын алғаннан кейін жеке ісін жолдайды. Жаңа тұрғылықты жері бойынша инспекциясы жеке істі алғаннан кейін жеке істі алғандары және есепке қою туралы хабарлама жолдайды, бұл бұрыңғы тұрғылықты жері бойынша сотталғанды Инспекция есебінен алып тастауға негіздеме болады.
Ескерту: 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
60. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi түзеу жұмыстарына тағайындалған қосымша жазаны сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша инспекциялар атқарады.
61. Дербес есепке алу түзеу жұмыстары түрiндегi жазаның атқарылуын қамтамасыз етуге, барлық сотталғандарды еңбекпен қамтуға, олардың еңбекақыларынан ұстап қалуды дұрыс жүргiзуге, заңдарда көзделген жағдайларда адамдарды жазадан уақтылы босатуға жәрдемдесуге тиiс. Дербес есеп құжаттары мыналар болып табылады: түзеу жұмыстарын өтеушi адамдарды есепке алу журналы, есепке алу карточкасы және жеке iсi.

54. Инспекция, при необходимости направляет осужденных, не имеющих работу в Центры занятости для трудоустройства.
55. Исполнение наказания в виде исправительных работ осуществляют Инспекции по основному месту работы осужденных.
56. Оформив в порядке, установленном пунктами 47-53 настоящей Инструкции, документы на лиц, осужденных к исправительным работам, Инспекция, не позднее следующего дня, предварительно уточнив место работы осужденного, направляет администрации этой организации копию приговора, определения, постановления, предписания, извещение (приложение 18).
57. Осужденные к исправительным работам привлекаются к отбыванию наказания не позднее 15 дней со дня поступления в Инспекцию соответствующего распоряжения суда с копией приговора, определения, постановления.
58. Осужденные к исправительным работам отбывают наказание в той организации, в которой они работали до осуждения. Инспекция ежеквартально из организации получает сведения о поощрении и наказании осужденного. Перевод или увольнение указанных лиц на другую должность или работу производится только по согласованию с Инспекцией. В период отбывания исправительных работ осужденным запрещается увольнение по собственному желанию без письменного разрешения Инспекции. Постановление о разрешении на увольнение и отказе в нем (приложение 19) выносится Инспекцией на основании письменного заявления осужденного после проверки обоснованности причин увольнения. Отказ о выдаче разрешения на увольнение должен быть мотивирован. Осужденному необходимо разъяснить его право на обжалование принятого решения в судебном порядке, либо в органы прокуратуры.
59. При обращении осужденного о возможности изменения места жительства, переезда в другое место жительство, сотрудники Инспекции направляют запрос в соответствующую Инспекцию и после получения подтверждения направляют личное дело. Инспекция по новому месту жительства после получения личного дела направляет сообщение о получении личного дела и постановке на учет осужденного, что является основанием для снятия с учета осужденного из Инспекции по прежнему месту жительства.
Сноска. Пункт 59 в редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185.
60. Дополнительное наказание, в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенное к исправительным работам, исполняют Инспекции по месту жительства осужденных.
61. Персональный учет лиц, осужденных к исправительным работам, призван способствовать обеспечению исполнения наказания в виде исправительных работ, охвату всех осужденных трудом, правильности производства удержаний из их заработной платы, своевременному освобождению от наказания лиц в случаях, предусмотренных законодательством.
Документами персонального учета являются: журнал учета лиц, отбывающих исправительные работы, учетная карточка и личное дело.

62. Түзеу жұмыстарына сотталғандар есептiң мынадай түрлерiнiң бiрiнде тұрады: жедел, бақылау,iзделушiлер есебi.
Жедел есептi мынадай тұлғалар құрайды:
1) Еңбекақысынан мемлекет кiрiсiне ұстап қалу жүргiзiлетiн түзеу жұмыстарына сотталғандар;
2) Қосымша және жыл сайынғы ақы төленетiн демалыстарда жүргендер;
3) Ауыр сырқатына, ақыл-есi бұзылуына байланысты жазасын өтеу кейiнге қалдырылғандар, сондай-ақ жазасын өтеу жүктiлiгiне байланысты кейiнге қалдырылған сотталған әйелдер;
4) Түзеу жұмыстарын бас бостандығын шектеумен, қамауға алумен немесе бас бостандығынан айырумен алмастыру үшiн, сондай-ақ ауыр сырқатына, ақыл-есiнiң бұзылуына немесе мүгедектiгiне байланысты одан әрi өтеуден босату туралы соттарға мәлiмдемелер енгiзiлген адамдар.
Бақылау есебiн есепке қойылған күнiнен бастап 15 күн өткенге дейiн жұмысқа кiрмеген тұлғалар құрайды.
1) Жазасын өтеп жүрген уақытта бұрынғы жұмыс орнынан босатылған және жаңа жұмысқа кiрмеген немесе жұмыстан босатылған күнiнен бастап 15 күн iшiнде тiркеу бар бола тұрып жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тiркелмегендер;
2) Егер сырқаттану уақыты түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне есептелмесе, сырқатына байланысты жұмыс iстемейтiндер;
3) Инспекция қызмет көрсететiн аумақтан тыс жерлерге кеткен, олар жөнiнде жеке iстерiнiң алынғаны туралы растау келiп түспегендер;
4) Басқа қылмыс жасауына байланысты тыйым салу шарасы тәртiбiмен тұтқында отырғандар;
5) Әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылуына байланысты қамауда ұсталатындар;
6) Маскүнемдiктен, есiрткiқұмарлық пен уытқұмарлықтан ауруханада емделiп жатқандар.
Iзделушiлер есебiнде өздерi жөнiндегi материалдар сотқа берiлген адамдар тұрады.
63. Түзеу жұмыстарының мерзiмi сотталған жұмыс iстеген және соның iшiнде оның еңбекақысын ұстап қалу жүргiзiлген жылдармен және айлармен есептеледi.
Сотталған жұмыс iстеген күндер саны сот белгiлеген жаза мерзiмiнің әр айына тұстас келетiн жұмыс күндерiнiң санынан кем болмауға тиiс.
Егер сотталған аталған күндер санын өткермесе және өткерiлмеген күндердi жаза мерзiмiне есептеу үшiн Қылмыстық-атқару кодексiнде белгiленген негiздер болмаса, түзеу жұмыстарын өтеу сотталған тиiстi жұмыс күндерi санын толық өткергенге дейiн жалғастырылады.
64. Түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiнiң басы сотталған жұмыс iстейтiн ұйым әкiмшiлiгiнiң инспекциядан сот үкiмiнiң, ұйғарымының, қаулысының көшiрмесiн және басқа да құжаттарды алған күнi болып табылады.

62. Осужденные к исправительным работам состоят на одном из видов персонального учета: оперативном, контрольном и учете разыскиваемых.
На оперативном учете состоят лица:
1) осужденные к исправительным работам, из заработной платы которых производятся удержания в доход государства;
2) находящиеся в дополнительных и ежегодных оплачиваемых отпусках;
3) в отношении которых отбывание наказания отсрочено в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством, а также осужденные женщины в связи с беременностью;
4) в отношении которых в суды внесены представления для замены исправительных работ ограничением свободы, арестом или лишением свободы, а также об освобождении от дальнейшего отбывания наказания в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством или инвалидностью.
На контрольном учете состоят лица, не поступившие на работу до истечения 15 дней со дня постановки на учет:
1) уволенные во время отбывания наказания с прежнего места работы и не поступившие на новую работу или не зарегистрировавшиеся в уполномоченных органах по вопросам занятости, при наличии прописки в течение 15 дней со дня увольнения;
2) не работающие в связи с болезнью, если время болезни не засчитывается в срок отбывания исправительных работ;
3) выбывшие за пределы территории, обслуживаемой Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
4) находящиеся под стражей в порядке меры пресечения в связи с совершением другого преступления;
5) содержащиеся под арестом в связи с привлечением к административной ответственности;
6) находящиеся на стационарном лечении от алкоголизма, наркомании и токсикомании.
На учете разыскиваемых состоят лица, материалы в отношении которых переданы в суд для объявления в розыск.
63. Срок исправительных работ исчисляется в годах и месяцах, в течение которых осужденный работал и из его заработной платы производились удержания.
Число дней, отработанных осужденным, должно быть не меньше числа рабочих дней, приходящихся на каждый месяц установленного судом срока наказания.
Если осужденный не отработал указанное количество дней и отсутствуют основания, установленные Уголовно-исполнительным кодексом для зачета неотработанных дней в срок наказания, отбывание исправительных работ продолжается до полной отработки осужденным положенного количества рабочих дней.
64. Началом срока отбывания исправительных работ является день получения администрацией организации, в которой работает осужденный, из Инспекции копии приговора, определения, постановления суда и других документов.

65. Сотталған жұмыс iстеген және оның еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiлген уақыттан басқа түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне сол сияқты мыналар есептеледi:
1) Сотталған дәлелдi себептермен жұмыс iстемеген уақыт, бұл мерзiмге сол сияқты сотталған ресми түрде жұмыссыз болып танылған уақытта есептеледi;
2) Сотталғанның сырқаты қатарынан 4 айдан аса созылған ретте инспекция оны жазасын өтеуден босату туралы сотқа мәлiмдеме енгiзедi;
3) Жазасын өтеу кезеңiнде сотталған әйелдiң аяғы ауырлаған ретте инспекция оның жүктiлiгi мен босануына байланысты берiлген демалыс сәттен бастап жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы сотқа ұсыным енгiзедi;
4) Жұмыс уақытын жинақтап есепке алу қолданылатын ұйымдарда жұмыс iстейтiн сотталғандарға жазаны өтеу мерзiмi жұмыс сағаттарының белгiленген санынан аспайтын есепке алу кезеңiндегi жұмыс уақытының ұзақтығына қарай есептеледi.
66. Жазаны өтеу мерзiмiнде есептелмейдi:
1) ҚР Кодексiнiң 38-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтеу барысында сотталған жұмыс iстемеген уақыт;
2) Iшiмдiкпен, есiрткiлiк және уыттылық мастанумен байланысты немесе сонымен байланысты әрекеттерден туындаған сырқаттану уақыты;
3) Қамауға алу түрiндегi әкiмшiлiк жазаны өтеу, сондай-ақ жазасын өтеу кезеңiнде басқа қылмыстық iс бойынша тыйым салу шарасы тәртiбiмен қамауда болу уақыты.
67. Ақыл-есiнiң бұзылуына байланысты сотталғанды жазасын өтеуден босату туралы ұсыным түрiндегi өтеу оны жеке iсiмен және сот-психиатриялық сараптау комиссиясы қорытындысымен жiберiледi.
68. Медициналық немесе медициналық әлеуметтiк сараптау комиссиясының қорытындысы бойынша сотталған адам 1 немесе 2 топтағы мүгедек деп танылған жағдайда сотқа оны жазасын одан әрi өтеуден мерзiмiнен бұрын босату туралы ұсыным енгiзiледi (1 қосымша).
69. Сотталған әйелдiң жазасын өтеу кезеңiнде аяғы ауырлаған жағдайда инспекция сотқа жүктiлiгi мен босануына байланысты демалыс берiлген күнiнен бастап жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы ұсыным жiбередi (1 қосымша). Бұл ретте сотқа ұсынымымен бiрге: сотталған әйелдiң жұмыс орнынан жүктiлiгi мен босануына байланысты жұмыстан босатылған күнi көрсетiлген анықтама, тұрғылықты жерiнен анықтама жiберiледi.
70. Зейнет демалысына шыққан және жұмысты тоқтатқан адам жөнiнде инспекция үкiмнiң одан әрi атқарылуы туралы мәселенi шешу үшiн сотқа жүгiнедi.

65. Помимо времени, в течение которого осужденный работал и из его заработной платы производились удержания, в срок отбывания исправительных работ также засчитывается:
1) время, в течение которого осужденный не работал по уважительным причинам, в этот срок засчитывается также время, в течение которого осужденный официально был признан безработным;
2) при продолжительности болезни осужденного свыше четырех месяцев подряд Инспекция вносит в суд представление об освобождении его от отбывания наказания;
3) при наступлении беременности осужденной в период отбывания наказания Инспекция вносит в суд представление об отсрочке ей отбывания наказания с момента предоставления отпуска по беременности и родам;
4) срок отбывания наказания осужденным, работающим в организациях, где применяется суммированный учет рабочего времени, срок исчисляется, исходя из продолжительности рабочего времени за учетный период, не превышающий установленное число рабочих часов.
66. В срок отбывания наказания не засчитывается:
1) время, в течение которого осужденный не работал, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 38 Уголовно- исполнительного кодекса Республики Казахстан;
2) время болезни, вызванное алкогольным, наркотическим или токсическим опьянением, или действиями, связанными с ним;
3) время отбывания административного ареста, а также ареста в порядке меры пресечения по другому уголовному делу в период отбывания наказания.
67. В случае наступления у осужденного психического расстройства в период отбывания наказания Инспекция вносит в суд представление об освобождении от наказания, к которому прилагаются личное дело и заключение судебно-психиатрической экспертной комиссии.
68. В случае признания осужденного инвалидом 1 или 2 группы по заключению медицинской или медико-социальной, экспертной комиссии в суд вносится представление (приложение 1) о его досрочном освобождении от дальнейшего отбывания наказания.
69. В случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания Инспекция направляет в суд представление (приложение 1) об отсрочке отбывания наказания со дня предоставления отпуска по беременности и родам. При этом в суд вместе с представлением направляются справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства, справка из лечебного учреждения.
70. В отношении лица, вышедшего на пенсию и оставившего работу, Инспекция обращается в суд для решения вопроса о дальнейшем исполнении приговора.

71. Сотталғандардың еңбекақысына сот үкiмiмен белгiленген мөлшерде ұстап қалу жүргiзiледi. Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзудiң басы болып жазаны өтеу мерзiмiнiң басталған күнi саналады.
Ұстап қалу сотталғанның негiзгi жұмыс орны бойынша еңбекақысынан қосымша төлемдердiң барлық түрлерiн, соның iшiнде, егер олар бiр жолғы сыйақы сипатында болмаса, еңбекке ақы төлеу жүйесiмен көзделген ақшалай сыйлықтарды қоса, әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн жүргiзiледi.
Ұстап қалу әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн айдың екiншi жартысына еңбекақы төленген кезде, ал жұмыстан босатылған кезде айдың жұмыс iстелген бөлiгi үшiн жүргiзiледi.
Ұстап қалу сотталғанның еңбекақысынан салық пен басқа да төлемдер шығарылып тасталмай, сондай-ақ оған атқару құжаттары бойынша талаптардың бар-жоғына қарамастан жүргiзiледi.
72. Инспекция, сотталғанның өзi немесе ол жұмыс iстейтiн ұйымның әкiмшiлiгi оның материалдық жағдайы нашарланған жағдайда еңбекақысынан ұстап қалудың мөлшерiн төмендету туралы сотқа өтiнiш беруге қақылы. Ұстап қалу мөлшерiн төмендету туралы шешiм сотталғанның барлық табыстарын ескере отырып шақырылады.
73. Әскери оқуға шақырылған сотталғандардың жұмыс орны бойынша төленетiн еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiледi.
74. Ұстап қалу жүргiзiлген кезде сотталғанның еңбекақысының ақшалай және заттай бөлiгi ескерiледi. Бұл ретте табыстың заттай бөлiгi ұйымның билiк етуiне қалдырылады, ал оның мемлекеттiк сатып алу (нарықтылық) бағасы бойынша құны мемлекет кiрiсiне аударылады. Табыстың олардан заттай бөлiгiн ұстап қалу оның келiп түсуiне қарай және түпкiлiктi есеп айырысу кезiнде жүргiзiледi.
75. Ай сайын еңбекақы есептелмейтiн және еңбек ақысы белгiлi бiр кезеңiнiң (жылдың, маусымның, рейстiң, жұмыстың белгiлi түрiн аяқтаудың) қорытындылары бойынша айқындалатын тұлғалардан ұстап қалу еңбекақы есептелуiне қарай жүргiзiледi. Түпкiлiктi есеп айырысу сотталғанның өткен жылдағы табысы туралы салық пен қаржы органдарының деректерi ескере отырылып жүргiзiледi.
76. Жеке-еңбек қызметiмен шұғылданатын адамдардан және фермерлерден ай сайынғы ұстап қалу сомасы олардың декларациясында жария етiлген болжалды табыстарына қарай айқындалады. Түпкiлiктi есеп айырысу сотталғанның алған пайдасының мөлшерiне қарай жыл қорытындылары бойынша жүргiзiледi. Болжалды табыстар мен алынған пайда туралы деректердi Инспекция сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша салық органдарынан сұратып алдырып және олардың жеке iстерiне қосып тiгедi. Жеке-еңбек қызметiмен шұғылданатын адамдардан және фермерлер ай сайын пайдасынан ұсталатын ақшаны мемлекеттiк кiрiсiне аударады.

71. Из заработной платы осужденных производятся удержания в размере, установленном приговором суда. Началом производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам считается день начала срока отбывания наказания.
Удержания производятся из заработной платы по основному месту работы осужденного за каждый отработанный месяц, включая все виды дополнительных выплат, в том числе денежные премии, предусмотренные системой оплаты труда, если они не носят характер единовременного вознаграждения.
Удержания производятся за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы за вторую половину месяца, а при увольнении - за проработанную часть месяца.
Удержания производятся без исключения из заработной платы осужденного, независимо от наличия к нему претензий по исполнительным документам.
72. Инспекция, сам осужденный или администрация организации, где он работает, вправе заявлять в суд ходатайство о снижении размера удержаний из его заработной платы в случае ухудшения его материального положения. Решение о снижении размера удержаний выносится с учетом всех доходов осужденного.
73. С осужденных, призванных на военно-учебные сборы, удержания производятся из заработной платы, выплачиваемой им по месту работы.
74. При производстве удержаний учитывается как денежная, так и натуральная форма заработной платы осужденного. При этом натуральная часть дохода остается в распоряжении организации, а ее стоимость по государственным закупочным (рыночным) ценам перечисляется в доход государства. Удержания из доходов в их натуральной части производится по мере ее поступления и при окончательном расчете.
75. С лиц, которым ежемесячно заработная плата не начисляется и заработок которых определяется по итогам определенного периода (года, сезона, рейса, окончания выполнения определенного вида работ), удержания проводятся по мере начисления заработной платы. Окончательный расчет производится с учетом данных налоговых и финансовых органов о доходе осужденного в истекшем году.
76. Сумма ежемесячных удержаний с лиц, занимающихся индивидуально-трудовой деятельностью, и фермеров определяется, исходя из предполагаемых доходов, заявленных в их декларациях. Окончательный расчет производится по итогам года, исходя из размера полученной ими прибыли. Данные о предполагаемых доходах и полученной прибыли Инспекции запрашивают в налоговых органах по месту жительства осужденных и приобщают к их личным делам. Лица, занимающиеся индивидуально-трудовой деятельностью, фермеры ежемесячно перечисляют удержания из прибыли в доход государства.

77. Осы тармақтың 75 және 76 тармақшаларында аталған адамдарға ұйымдар жұмысы жалпы нәтижелерi үшiн жыл қорытындылары бойынша сыйақылар есептелген кезде, түпкiлiктi есеп айырысқан кезде және еңбекақысы төленген кезде ұстап қалу барлық есептелмеген сомадан емес, осы адамдардан түзеу жұмыстарын өтеген уақытқа бара-бар жүргiзiледi.
78. Мыналардан ұстап қалу жүргiзiлмейдi:
1) сотталғандар әлеуметтiк қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру тәртiбiмен алатын зейнетақылар мен жәрдемақылардан;
2) еңбекақы жүйесiнде көзделмеген бiржолғы сипаттағы төлемдер мен сыйақылардан (соның iшiнде пайдаланылмаған демалысы үшiн берiлген өтемақылар).
79. Сотталғанның уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақы оның еңбекақысынан сот үкiмiмен белгiленген мөлшердегi ұстап қалу шегерiле отырып есептеледi.
80. Ұстап қалған сомаларды ай сайын еңбекақы берiлген күнi сотталған жұмыс істейтiн ұйымның әкiмшiлiгi мемлекеттiк кiрiсiне аударады.
Төлем тапсырыстарымен бiр мезгiлде банк мекемесiне жүргiзiлген ұстап қалу бойынша есептеу мәлiметтерi (19 қосымша) жiберiледi. Есептеу мәлiметтерi төлем тапсырысының бетiнде де, сол сияқты сырт жағында көрсетiледi.
81. Инспекциялар ай сайын есепке алу карточкалары бойынша ұстап қалған сомалардың дұрыстығы мен уақтылы келiп түсуiн тексередi және әрi жөнсiздiктер анықталғанда оларды жою үшiн шаралар қолданады.
82. Ұстап қалған ақша мезгiлiнде аударылмаған жағдайда Инспекция аударым жасау жөнiндегi мәселенi шешу үшiн аударылған ұстап қалу сомасын даусыз (акцептсiз) есептен шығару туралы талап-арызбен сотқа немесе сот шешiмдерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын прокуратура органдарына жүгiне алады.
83. Инспекция жылына кемiнде бiр рет сотталғандардың еңбекақыларынан ұстап қалудың дұрыстығын тiкелей олардың жұмысы бойынша тексередi. Тексеру нәтижелерi туралы (12 қосымша) екi дана етiп жасалады, оның бiрi ұйымда, ал екiншiсi ұйым әкiмшiлiгi өкiлiнiң актiмен танысқаны туралы белгiсiмен Инспекцияда сақталады және анықталған кемшiлiктердiң жойылуын бақылау үшiн пайдаланылады.
Сотталғанның жұмысы оның еңбекақысы және жүргiзiлген ұстап қалу туралы есептеу мәлiметтерi бұрмаланып табыс етiлген жағдайларда Инспекция бұл жайында прокуратураға жазбаша түрде хабарлайды.
84. Сотталғандардың еңбекақысынан ұсталған сомалардың аударылуы және жұмыс iстеген күндер саны туралы мәлiметтер арнайы iстерге тiгiлетiн төлем тапсырмаларының көшiрме мен есеп-айырысу мәлiметтер негiзiнде олардың есепке алу карточкаларына енгiзiледi, ал сотталғандардың есепке алу карточкаларында осы құжаттар iске тiгiлген реттiк нөмiрге сiлтеме жасалады.

77. При начислении вознаграждения по итогам года за общие результаты работы организаций, при окончательном расчете и при выплате заработной платы лицам, указанным в пунктах 75 и 76 настоящей Инструкции, удержания производятся не из всей начисленной суммы, а пропорционально тому времени, в течение которого эти лица отбывали исправительные работы.
78. Удержания не производятся:
1) из пенсий и пособий, получаемых осужденными в порядке социального обеспечения и социального страхования;
2) выплат и вознаграждений единовременного характера, не предусмотренных системой заработной платы (в том числе компенсации за неиспользованный отпуск).
79. Пособие по временной нетрудоспособности осужденного исчисляется из его заработной платы за вычетом удержаний, в размере, установленном приговором суда.
80. Удержанные суммы ежемесячно в день выдачи заработной платы перечисляются администрацией организации, в которой работает осужденный, в доход государства.
Одновременно с платежными поручениями в учреждение банка направляются расчетные сведения (приложение 20) по произведенным удержаниям. Расчетные сведения указываются как на лицевой, так и на оборотной стороне платежного поручения.
81. Инспекции ежемесячно проверяют по учетным карточкам правильность и своевременность поступления удержанных сумм и при обнаружении нарушений принимают меры к их устранению.
82. В случае несвоевременного перечисления удержаний Инспекция может обратиться для решения вопроса по поводу перечисления в суд с исковым заявлением о бесспорном (безакцептном) списании перечисленной суммы удержаний или в органы прокуратуры, осуществляющие контроль за исполнением судебных решений.
83. Инспекции не реже одного раза в квартал проверяют правильность удержаний из заработной платы осужденных непосредственно по месту их работы. О результатах проверки составляется акт (приложение 21) в двух экземплярах, один из которых остается в организации, а второй, с отметкой представителя администрации организации об ознакомлении с актом, хранится в Инспекции и используется для контроля за устранением обнаруженных недостатков.
В случаях искаженного представления расчетных сведений о работе осужденного, его заработной плате и произведенных удержаниях, Инспекция в письменном виде сообщает об этом в прокуратуру.
84. Сведения о перечислении сумм, удержанных из заработка осужденных и количестве отработанных дней, заносятся в их учетные карточки на основании копий платежных поручений и расчетных сведений, которые подшиваются в специальные дела, а в учетных карточках осужденных делается ссылка на порядковый номер, под которым эти документы подшиты к делу.

85. Iстiң тоқталуымен сот үкiмінің күшi жойылған немесе ол өзгертiлген жағдайларда сотталғанның еңбекақысынан артық ұсталып алған сомалар оған толығымен қайтарылады. Қайтару үшiн қадағалау инстанциясының үкiмiнiң күшiн жою және істi тоқтату немесе үкімдi өзгерту туралы ұйғарымы, қаулысы негiз болып табылады.
Ұсталып қалған сомаларды қайтару оларды жергiлiктi бюджет қаражатынан банк мекемелерi арқылы аударым жасау жолымен жүргiзiледi. Егер жазадан босатылған адам осы кезде жұмыс iстемейтiн немесе басқа жерде жұмыс iстейтiн болса, аталған соманы бұл адамға қайтару почта арқылы жүргiзiледi.
86. Жазаның мерзiмi аяқталған күнi Инспекция сотталғанның жұмыс орны бойынша оның түзеу жұмыстарын өтегенi туралы хабарлау (23 қосымша) жiбередi және ұйымның әкiмшiлiгiне оның еңбекақысынан ұстап қалуды тоқтатуды ұсынады. Сотталған басқа негiздер бойынша босатылған кезде ұйым әкiмшiлiгi тиiстi құжаттар алынғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей хабардар етiледi. Сотталғанға жазаны өтегенi туралы немесе одан босатылғаны туралы анықтама (24 қосымша) берiледi.
87. Сотталған заңмен белгіленген жаза мерзімінің нақты бір бөлігін өтегеннен кейін, Инспекция осы Нұсқаулықтың 11-тармағы 9) тармақшасына сәйкес ұсыныс және қолдаухат шығарады.
Ескерту: 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
88. Жазасын өтеуден шартты-мерзiмiнен бұрын босату туралы ұсыныста және қолдаухатта сотталғанның жеке басын, оның мiнез-құлқын, жазасын өтеу кезiндегi еңбекке құлықтылығын, сондай-ақ жасаған iсiне көзқарасын тәрбиелік іс-шараларға қатысатын және жәбірленушінің денсаулығына және мүлкіне келтірген залалды, мемлекетке келтірген материалдық залалды өтеу бойынша шаралар қолдану сипаттайтын мәлiметтер қамтылуға тиiс. Ұсыныспен бiр мезгiл сотқа: жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, сондай-ақ оның түзелуiн растайтын басқа да құжаттар жiберiледi.
Ескерту: 88-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
89. Сот жазасын өтеуден шартты-мерзiмiнен бұрын босатудан бас тартқан жағдайда соттың бас тарту жөнiндегi ұйғарымы шығарылған күнiнен бастап кемiнде алты ай өтпейiнше осы негiз бойынша қайталап кейіннен сотқа енгізу үшін прокурорға ұсыныспен қолдаухат енгiзуге болмайды.
Ескерту: 89-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

85. В случае отмены или изменения приговора суда с прекращением дела, суммы, излишне удержанные из заработной платы осужденного, возвращаются ему полностью. Основанием для возврата является определение, постановление надзорной инстанции об отмене приговора и прекращении дела или изменении приговора.
Возвращение удержанных сумм производится путем их перечисления через учреждения банка из средств местного бюджета. В случае, если лицо, освобожденное от наказания, в данное время не работает или работает в другом месте, возвращение указанной суммы этому лицу производится почтовым переводом.
86. В день окончания срока наказания Инспекция направляет по месту работы осужденного сообщение (приложение 22) об отбытии им исправительных работ и предлагает администрации организации прекратить удержания из заработной платы. При освобождении осужденного по другим основаниям, администрация организации уведомляется не позднее следующего рабочего дня после получения соответствующих документов. Осужденному выдается справка (приложение 23) об отбытии наказания или освобождении от него.
87. После фактического отбытия осужденным установленного законодательством срока отбытия наказания, Инспекция выносит представление и ходатайство в соответствии с подпунктом 9 пункта 11 настоящей Инструкции.
Сноска. В пункт 87 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; в редакции - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
88. В представлении и ходатайстве об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания должны содержаться данные, характеризующие личность осужденного, его поведение, отношение к труду во время отбывания наказания, а также к совершенному деянию участие в воспитательных мероприятиях и принятие мер возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу пострадавшего, материального ущерба государству. Одновременно с представлением в суд направляются: характеристика с места жительства, ходатайство и характеристика с места работы, а также другие документы, подтверждающие его исправление.
Сноска. В пункт 88 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
89. В случае отказа суда в условно-досрочном освобождении от отбывания наказания повторное внесение ходатайства c представлением прокурору для последующего внесения в суд по этому основания может иметь место не ранее, чем по истечении шести месяцев со дня вынесения определения суда об отказе.
Сноска. В пункт 89 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.

90. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзу:
1) алдыңғы жұмыс орнынан босатылған күнiнен бастап 15 күн iшiнде орынды себептерсіз жұмысқа түспегендер не нақ осы мерзiм iшiнде жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға есепке тұрудан жалтару;
2) Инспекцияға орынды себептерсiз келмеу;
3) Жұмыста болмау немесе жұмысқа iшкiлiкпен есiрткiмен немесе уытпен мастанған күйiнде.
91. Тәртiп бұзушылықтың осы 90 тармақшасында аталған кез-келген тәртiп бұзу анықталғаннан кейiн 15 күн iшiнде Инспекция мынадай iс-шараларды жүзеге асырады:
1) сотталғанды Инспекцияға шақырады, тұрғылықты жерi бойынша оған барады және одан жол берiлген тәртіп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, қажет болған жағдайда жазасын өтеудiң белгiлi тәртiбi мен шарттарын сақтамауының объективтi себептерiнiң болуын растайтын құжаттарды талап етедi;
2) сотталғанмен жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын сақтау, қайталап бұзушылыққа жол бермеу қажеттiгi туралы алдын алу әңгiмесiн өткiзедi, бұл туралы анықтама жасайды.
3) Сотталғанның орынды себептерi болмаған жағдайда оған түзеу жұмыстарының жазаның басқа түрiмен алмастырылу мүмкiндiгi туралы жазбаша ескерту (2 қосымша) жасайды.
92. Сотталған шақыру бойынша немесе тiркеуге орынды себептерсiз келмеген жағдайда Инспекция оны алып келтiру туралы (25 қосымша) шығарып оны орындалу үшiн ІІ органдарына жiбередi.
Ескерту: 92-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
93. Тәртiп бұзушылықтардың 90 тармақшасында аталған кез келген тәртiп бұзу үшiн оған екi мәрте жазбаша ескерту жарияланғаннан кейiн жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын қайталап бұзуға жол берген сондай-ақ тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, жүрген жерi белгiсiз сотталған түзеу жұмыстарын өтеуден қасақана жалтарушы болып танылады.
94. Жазасын өтеуден қасақана жалтарған сотталғандар жөнiнде Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 43-бабының 4 бөлiгiне сәйкес сотқа түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiмен алмастыру туралы ұсыным (1 қосымша) жiбередi.
Ұсынымда сотталғанның жазасын өтеуден жалтаруының нақты фактiлерi көрсетiледi: жұмыста болмауының саны, жұмыстан босатылғаннан кейiн қандай уақыт iшiнде ол жұмысқа кiрген жоқ немесе жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға есепке тұрған жоқ, Инспекцияға шақыру бойынша орынды себептерсiз келмегенi, белгiленген мiнездерi қандай бұзушылыққа жол бердi, оған жұмыс орны, тұрғылықты жерi бойынша және Инспекция тарапынан қандай ықпал ету шаралары қолданылды, оларға ол қалай құлақ асты, сондай-ақ салынған жазалары мен алып келулердiң болуы. Ұсынымға сотталғанның жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездеме, сотталғанның түсiнiктемесi және басқа да құжаттар қоса берiледi.

90. Нарушением порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ являются:
1) нетрудоустройство без уважительных причин на работу в течение 15 дней со дня увольнения с предыдущего места работы, либо уклонение от постановки на учет в уполномоченные органы по вопросам занятости в течение того же срока;
2) неявка в Инспекцию без уважительных причин;
3) прогул или появление на работе в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения.
91. В течение 15 дней после выявления любого из указанных в пункте 90 нарушений Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
1) вызывает осужденного в Инспекцию, посещает по месту жительства и отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, при необходимости истребует документы, подтверждающие наличие объективных причин несоблюдения установленного порядка и условий отбывания наказания;
2) проводит с осужденным профилактическую беседу о необходимости соблюдения порядка и условий отбывания наказания, недопущения повторных нарушений, о чем составляет справку;
3) при отсутствии уважительных причин у осужденного выносит ему письменное предупреждение (приложение 2) о возможности замены исправительных работ другим видом наказания.
92. В случае неявки осужденного по вызову или на регистрацию без уважительных причин, Инспекция выносит постановление о приводе (приложение 24) и направляет его для исполнения в органы внутренних дел.
Сноска. В пункт 92 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
93. Злостно уклоняющимся от отбывания исправительных работ признается осужденный, допустивший повторное нарушение порядка и условий отбывания наказания после объявления ему двукратного письменного предупреждения за любое из указанных в пункте 90 нарушений, а также скрывшийся с места жительства осужденный, место нахождения которого неизвестно.
94. В отношении осужденных, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление (приложение 1) о замене исправительных работ другим видом наказания в соответствии с ч.4 ст.43 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
В представлении указываются конкретные факты уклонения осужденного от отбывания наказания: количество совершенных прогулов, в течение какого времени после увольнения он не поступил на работу или не встал на учет в уполномоченные органы по вопросам занятости, не являлся по вызову в Инспекцию без уважительных причин, какие допускал нарушения установленных обязанностей, какие меры воздействия принимались к нему по месту работы, жительства и со стороны Инспекции, как он на них реагировал, а также наличие взысканий и приводов. К представлению прилагаются характеристика с места работы и жительства осужденного, объяснение осужденного и другие документы.

95. Жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiнде ұсынысты оның жазасын өтеуден жалтару мақсатымен бой тасалағаны туралы қолда бар мәлiметтер және бастапқы iздеу iс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi.
96. Жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзғаны үшiн түзеу жұмыстарын алмастыру туралы ұсыным сотқа қайталап тәртiп бұзушылық анықталғаннан кейiн 15 күн iшiнде, ал тұрғылықты жерiне бой тасалаған адамдар жөнiнде бастапқы iздеу шаралары жүргiзiлгеннен кейiн жiберiледi.
97. Тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiнде Инспекция сотқа оны iздеуге жариялау туралы қаулы осы Нұсқаулықтың 8 тарауының 171 тармақшасына сәйкес iс-шараларды жүзеге асырады (1 қосымша).
98. Сот түзеу жұмыстарын басқа түрiмен алмастырудан бас тартқан жағдайда осы мәселе бойынша қайталап ұсыныс беру сотталғанның жаңа, 90 тармақшасында аталған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзудың кез келгенiн жасағаннан кейiн енгiзiледi.
4. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi
жазаны атқару
99. Соттан, түзеу мекемесiнен келiп түскен үкiмнiң көшiрмесi кiрiс құжаттары журналында тiркелiп, атқару үшiн Инспекцияға берiледi. Сотталғандарға басқа Инспекциялардан келiп түскен материалдар нақ осындай тәртiппен тiркеледi.
100. Yкiм көшiрмесi түскен күнi Инспекция есепке алу журналында (26 қосымша) тиiстi деректемелердi, күзет (6 қосымша) және бақылау-мерзiмдiк (7 қосымша) карточкаларын толтырады, үкiм қаулы еткен сотқа үкiмнiң атқаруға қабылданғаны туралы хабарлама жiберiп, жеке iс жүргiзедi (39 қосымша).
101. Сот үкiмiнiң атқарылуын қамтамасыз ету мақсатында Инспекция үш күн мерзiмде:
1) сотталғанның жұмыс орнын анықтайды және сот үкiмiнiң көшiрмесi мен ұйым әкiмшiлiгiнiң хабарламасын (27 қосымша) жiбередi;
2) iс-әрекеттің белгiлi бiр түрiн атқаруға рұқсаттың күшiн жоюға құқылы органдарға сот үкiмiнiң көшiрмесiн немесе оның куәландырылған үзiндiсi мен хабарлама (28 қосымша) жiбередi. Қылмыстың сипаты (экономикалық қызмет саласында, экологиялық қылмыстар, қозғалыс пен көлiктi пайдалану қауiпсiздiгiне қарсы және тағы басқа) мен iс-әрекеттiң тыйым салынған түрiне қарай Инспекция аталған құжаттарды қызметтiң белгiлi бiр түрлерiн лицензиялауды жүзеге асыратын органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге (аңшылар мен балық аулаушылар, қоршаған табиғи ортаны қорғау қоғамы және тағы басқа), жол полициясына жiбередi;

95. В отношении осужденного, место нахождения которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся с целью уклонения от отбывания наказания, и результаты первоначальных розыскных мероприятий.
96. Представление о замене исправительных работ за нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение 15 дней со дня выявления повторного нарушения, а в отношении лиц, скрывшихся с места жительства, после проведения первоначальных розыскных мероприятий.
97. В отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, место нахождения которого неизвестно, Инспекция осуществляет мероприятия в соответствии с пунктом 171 раздела 8 настоящей Инструкции и вносит в суд представление об объявлении его в розыск (приложение 1).
98. В случае отказа суда в замене исправительных работ другим видом наказания, повторное представление по этому вопросу вносится после совершения осужденным нового, любого из указанных в пункте 90 нарушения порядка и условий отбывания наказаний.
4. Исполнение наказания в виде лишения права
занимать определенную должность или заниматься
определенной деятельностью
99. Поступившая из суда, исправительного учреждения копия приговора регистрируется в журнале входящих документов, передается для исполнения в Инспекцию. В таком же порядке регистрируются материалы на осужденных, поступившие из других Инспекций.
100. В день поступления копии приговора Инспекция заполняет соответствующие реквизиты в журнале учета (приложение 25), сторожевую (приложение 6) и контрольно-сроковую (приложение 7) карточки, направляет в суд, вынесший приговор, извещение (приложение 9) о принятии приговора к исполнению и заводится личное дело (приложение 39).
101. В целях обеспечения исполнения приговора суда Инспекция в трехдневный срок:
1) устанавливает место работы осужденного и направляет копию приговора суда и извещение администрации организации (приложение 26);
2) направляет в орган, правомочный аннулировать разрешение на занятие определенным видом деятельности копию приговора суда или заверенную выписку из него и представление (приложение 27). В зависимости от характера совершенного преступления (в сфере экономической деятельности, экологические преступления, против безопасности движения и эксплуатации транспорта и другие) и запрещенного судом вида деятельности Инспекция направляет указанные документы в органы: осуществляющие лицензирование определенных видов деятельности; общественные объединения (общество охотников и рыболовов, охраны окружающей природной среды и другие); дорожную полицию;

3) сотталғанды онымен жазаны өтеу тәртiбi мен шарттары туралы әңгiме өткiзу үшiн Инспекцияға шақырады. Әңгiмелеу барысында оның сауалнамалық деректерi нақтыланып, тексерiледi, оның мiндеттерi, үкiм талаптарын орындамаудың салдарлары түсiндiрiледi және тiлхат (11 қосымша) алынады, анықталады. Әңгiме өткiзiлгені туралы анықтама мен қолхат жеке iсiне тiгiледi;
4) экономикалық қызмет саласындағы қылмыс үшiн сотталғанды есепке қою кезiнде экономикалық қылмыстар жөнiндегi тиiстi аймақты бөлiмшелерге мәлiмет үшiн хабарлама жiберiледi.
Сотталғанның мiндеттерiне: үкiм талаптарын орындау, аталған жазаны өтеумен байланысты құжаттарды Инспекцияның талап етуi бойынша табыс ету, Инспекцияның жұмыс орны, оның өзгергенi немесе жұмыстан босатылғаны туралы хабардар ету кiредi;
5) Орналасқан жері үш күннен астам уақыт ішінде анықталмаған сотталған жазаны өтеуден жалтарған деп танылады.
Ескерту: 101-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
102. Кәмелетке толмаған сотталған жөнiнде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына кәмелетке толмаған iстер жөнiндегi инспекциямен бiрлесiп алдын алу шараларды өткiзу туралы хабарлама жiбередi.
103. Негiзгi, сондай-ақ түзеу жұмыстарына бас бостандығын шектеуге, шартты соттауға, сотталған әйел жөнiнде жазаны атқаруды кейiнге қалдыруға қосымша жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқаруды тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
Ескерту: 103-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
104. Көрсетiлген жазаның, бас бостандығын шектеу, қамау, бас бостандығынан айыру және әскери тәртiп бөлiмдерiнде ұстауды негiзгi жазаны орындайтын органдар сотталғанның тұрғылықты жерiндегi Инспекцияда негiзгi жазаны өтегеннен кейiн жүргiзедi.
105. Шартты мерзімінен бұрын босатылған немесе неғұрлым жеңіл жазамен алмастырылған сотталғандар жаза мерзімінің аяқталуы бойынша қамаудан босатылып және таңдаған тұрғылықты жеріне мемлекет есебінен өзі жетеді. Түзеу мекемесінің әкімшілігі сотталған адамға есепке тұру үшін Инспекциясына бару және келу уақыты көрсетілген жазаны өтеу орнына шығуы туралы нұсқаманы береді және жеке ісін Инспекцияға жібереді. Нұсқамада міндетті түрде сотпен тағайындалған қосымша жазалау шарасы көрсетіледі.
Ескерту: 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, өзгерту енгізілді - 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.

3) вызывает осужденного в Инспекцию для проведения с ним беседы о порядке и условиях отбывания наказания. В ходе которой уточняются и проверяются его анкетные данные, разъясняются его обязанности, последствия невыполнения требований приговора и отбирается подписка (приложение 11). Справка о проведенной беседе и подписка приобщаются к личному делу осужденного;
4) при постановке на учет осужденного за преступление в сфере экономической деятельности направляет для сведения сообщение в соответствующее территориальное подразделение по экономическим преступлениям.
В обязанности осужденного входит: исполнение требования приговора, представление по требованию Инспекции документов, связанных с отбыванием указанного наказания, информирование Инспекции о месте работы, его изменении или об увольнении с работы.
5) Уклоняющимся от отбывания наказания считается осужденный, местонахождение которого в течение более трех дней не установлено.
Сноска. В пункт 101 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
102. В отношении несовершеннолетнего осужденного Инспекция направляет извещение начальнику горрайоргана внутренних дел о проведении профилактических мероприятий совместно с инспекцией по делам несовершеннолетних (приложение 17).
103. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве как основного, так и дополнительного наказания, к исправительным работам, ограничению свободы, условному осуждению, отсрочке исполнения наказания в отношении осужденной женщины осуществляют Инспекции по месту жительства.
Сноска. В пункт 103 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
104. Исполнение указанного наказания, назначенного в качестве дополнительного вида наказания аресту, содержанию в дисциплинарной воинской части или лишению свободы, осуществляют учреждения и органы, исполняющие основные виды наказаний, а после отбытия основного вида наказания - Инспекции по месту жительства осужденных.
Сноска. В пункт 104 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
105. Осужденные по отбытии срока наказания, при условно-досрочном освобождении или замене неотбытой части лишения свободы более мягким наказанием, освобождаются из-под стражи и следуют к избранному месту жительства самостоятельно за счет государства. Администрация исправительного учреждения вручает осужденному предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в Инспекцию для постановки на учет и направляет в Инспекцию личное дело. В предписании обязательно указывается дополнительная мера наказания, назначенная судом. <*>
Сноска. Пункт 105 в редакции - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.

106. Сотталғанның өзi атқару құқығынан айрылған қызметтен немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылданудан босатылғаны туралы, сондай-ақ рұқсаттың күшi жойылуы және тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылдануға құқық беретiн құжаттардың алып қойылғаны туралы ұйымнан немесе тиiстi органнан келiп түскен хабарлама журналға тиiстi белгi соғылғаннан кейiн сотталғанның жеке iсiне тiгiледi.
Ескерту: 106-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
107. Сотталған есепке қойылғаннан кейiн бiр ай iшiнде Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйым әкiмшiлiгiнiң өзi құқығынан айрылған қызметтi атқаратын немесе еңбек iс-әрекетпен шұғылданатын сотталғанмен еңбек шартын өзгерткенiн немесе тоқтатқанын (егер сотталған осы ұйымнан босатылмаса), қандай қызмет (iс-әрекет) бойынша жаңа еңбек шарты жасалғанын, сондай-ақ тиiстi органның рұқсаттың күшiн жоюы мен сотталғанның тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылдануына құқық беретiн құжаттың алып қойылғанын тексередi. Тексеру өткiзу нәтижелерi туралы екi дана акт жасалады (28 қосымша). Бiрiншi дана ұйымда қалдырылады, екiншiсi кәсiпорын әкiмшiлiгi танысуы туралы белгiсiмен Инспекцияда сақталады.
108. Сотталған бұрынғы жұмыс орнынан босатылған жағдайда Инспекция сотталғанның босатылғаны туралы хабарлау алынған сәттен бiр ай мерзiмде:
1) сотталғанның жаңа жұмыс орнын анықтайды;
2) жаңа жұмыс орны бойынша хабарлама жiбередi (29 қосымша);
3) сотталғанның жаңа жұмыс орны бойынша тексередi және оның қызметiн анықтайды. Сотталғанның жұмыс орны бойынша тексерудiң нәтижелерi туралы анықтама жасалады және есепке алу журналына белгi соғылады.
Ескерту: 108-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
109. Егер өкiмет өкiлдерi, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының қызметкерлерi, мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерi белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы заңды күшiне енген сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн орындамаған жағдайда Инспекция олардың тарабына ұсыным (31 қосымша) жолдайды.
Ескерту: 109-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
110. Сотталғанның сот үкiмiнiң талаптарын бұзу фактiсi анықтаған ретте Инспекция онымен жеке әңгiме өткiзедi, түсiнiктеме алады және ол тыйым салынған қызмет атқарған немесе тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылданған уақыттың жаза мерзiмiне есептелмейтіндiгiн түсiндiредi. Өткiзiлген әңгiме туралы анықтама және сотталғанның түсiнiгi жеке iсiне қосылады.

106. Поступившее из организации или соответствующего органа сообщение об освобождении осужденного от должности или занятия определенной деятельностью, права на которое он лишен, а также об аннулировании разрешения и изъятии документов, дающих право на занятие запрещенной деятельностью, после соответствующей отметки в журнале, подшивается в личное дело осужденного.
Сноска. В пункт 106 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
107. В течение месяца после постановки осужденного на учет Инспекция проверяет по месту его работы, изменение или прекращение администрацией организации трудового договора с осужденным, занимающим должность или занимающимся деятельностью, права, на которое он лишен (если осужденный не уволен из этой организации), по какой должности (деятельности) заключен новый трудовой договор, а также аннулирование соответствующим органом разрешения и изъятия документа, предоставляющего осужденному право на занятие деятельностью, которая ему запрещена. О результатах проверки составляется акт (приложение 28) в двух экземплярах. Первый экземпляр остается на предприятии, второй, с отметкой администрации предприятия об ознакомлении, хранится в Инспекции.
108. В случае увольнения осужденного с прежнего места работы Инспекция в месячный срок с момента получения сообщения об увольнении осужденного:
1) устанавливает новое место работы осужденного;
2) направляет сообщение (приложение 29) по новому месту работы;
3) проверяет по новому месту работы осужденного и устанавливает его должность (род деятельности). О результатах проверки по месту работы осужденного составляется справка и делается отметка в журнале учета.
Сноска. В пункт 108 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
109. В случае, если представители власти, служащие органов местного государственного управления, служащие государственных организаций не исполняют вступивший в законную силу приговор суда, решение суда или иной судебный акт о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция направляет в их адрес представление (приложение 30).
Сноска. В пункт 109 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
110. При установлении факта нарушения осужденным требований приговора суда, Инспекция проводит с ним индивидуальную беседу, отбирает объяснение и разъясняет, что время, в течение которого он занимает запрещенную должность или занимается запрещенной деятельностью, в срок наказания не засчитывается. Справка о проведенной беседе и объяснение осужденного приобщаются к личному делу.

111. Егер өкiмет өкiлдерi, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының қызметкерлерi, мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерi Инспекцияның ұсынымын алғаннан кейiн сот үкiмiн орындамаған жағдайда, Инспекцияның сот үкiмiн орындау жөнiндегi бiрнеше мәрте жасалған талаптарын елемесе, созылыңқы сөзбұйдаға, өзге де iс-әрекеттерге немесе әрекетсiздiкке жол берсе Инспекция бұл жайында прокуратура органдарын жазбаша түрде хабардар етедi.
Ескерту: 111-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
112. Әрi қарай бақылау мақсатында кемiнде алты айда бiр рет ұйым әкiмшiлiгiмен сотталғанның сот үкiмiн орындауын тексередi, бұл жөнiнде есепке алу журналында тиiстi белгi соғылады.
113. Сотталғандар әскери немесе балама азаматтық қызметке шақырылған немесе кiрген жағдайда Инспекция жергілікті әскери басқару органына немесе сотталғанның қызмет орны бойынша сот үкiмiнiң көшiрмесiн қызмет өткерген кезде нақ осы жазаны атқару үшiн жiбередi. Iлеспе хатта сотталған өтеген жаза мерзiмi, сондай-ақ сотталғанның қызмет өткеруi аяқталған кезде жаза мерзiмi бітпесе, әскери бөлiм қолбасшылығы сотталған қызмет өткеру мерзiмiнiң аяқталғаны туралы хабарлау мен сот үкiмiнiң көшiрмесiн оның кеткен жерi бойынша Инспекцияға жiберуге мiндеттiлiгi көрсетiледi.
Ескерту: 113-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
114. Айыппұл төлеуге, түзеу жұмыстарына, сондай-ақ шартты сотталған кезде жазаның негiзгi де, сондай-ақ белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру мерзiмi, егер бұл ретте жазаның қосымша түрiн атқару кейiнге қалдырылмаса, сот үкiмiнiң заңды күшiне енген сәтiнен бастап есептеледi.
115. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру бас бостандығын шектеуге, қамауға алуға, бас бостандығынан айыруға не тәртiптiк әскери бөлiмде ұстауға жазаның қосымша түрi ретiнде тағайындалған ретте аталған жаза мерзiмi тиiсiнше сотталғанның түзеу мекемесiнен не тәртiптiк әскери бөлiмiнен босатылған күнiнен есептеледi.
Мұндай жағдайларда белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы үкiмiнiң талабы сол сияқты сотталғанның аталған негiзгi жаза түрлерiн өтеуiнiң барлық уақытына қолданылады.

111. В случае, если представители власти, государственные служащие, служащие органов местного государственного управления, служащие государственных организаций после получения представления Инспекции не исполняют приговор суда, игнорируют неоднократные требования Инспекции по исполнению приговора суда, допускают длительную волокиту, иные действия или бездействия, Инспекция в письменном виде информирует об этом органы прокуратуры.
Сноска. В пункт 111 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
112. В целях осуществления контроля Инспекция не реже одного раза в шесть месяцев проверяет исполнение приговора суда администрацией организации и осужденным, о чем делается соответствующая отметка в журнале учета.
113. В случае призыва или поступления осужденных на военную или альтернативную гражданскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления или по месту службы осужденных копию приговора суда для исполнения данного наказания при прохождении службы. В сопроводительном письме указывается отбытый осужденным срок наказания, а также то, что если по окончании службы осужденного срок наказания не истек, командование воинской части обязано направить сообщение об окончании срока службы и копию приговора суда в Инспекцию по месту его убытия.
Сноска. В пункт 113 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
114. Срок лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве как основного, так и дополнительного видов наказания к штрафу, исправительным работам, а также при условном осуждении, если при этом исполнение дополнительного вида наказания не отсрочено, исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.
115. При назначении лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного вида наказания к ограничению свободы, аресту, лишению свободы либо содержанию в дисциплинарной воинской части, срок указанного наказания исчисляется соответственно со дня освобождения осужденного из-под ареста, из исправительного учреждения либо из дисциплинарной воинской части.
В этих случаях требование приговора о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью распространяется также на все время отбывания осужденным указанных основных видов наказаний. <*>
Сноска. В пункт 115 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.

116. Жаза мерзiмi аяқталған кезде сотталған осы Нұсқаулықтың 7 бөлiмiнде белгiленген тәртiппен есептен шығарылады.
5. Шартты сотталғандардың мiнез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
117. Соттан келiп түскен үкiмнiң, ұйғарымның, қаулының нақ осы күнi кiрiс құжаттары журналында тiркеледi. Нақ осындай тәртiппен Инспекциялардан, сондай-ақ кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiнде әскери бөлiмшелерден, әскери қызметтен сынақ мерзiмi өткенге дейiн босатылған сотталғандар жөнiнде әскери-оқу орындарынан келіп түскен материалдар тіркеледi.
Сот үкімінің (қаулының, ұйғарымның) көшірмелерінде жазаны орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кедергі кездескен жағдайда, Инспекция дер кезінде үкімді (қаулыны, ұйғарымды) шығарған соттан келіп түскен материалдар қоса берілетін
тиісті сұрауды жібереді.
Ескерту: 117-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
118. Материалдар түскен күнi сотталғандарды есепке алу журналында (37 қосымша) тiркеледi және осымен бiр мезгiлде сотталғанға бақылау iсi (31 қосымша), күзет карточкасы (6 қосымша), статистикалық карточка (1 нысан) ашылады. Статистикалық карточканың бiр данасы ҚС және АЕКБ жолданады.
Күзет карточкасы тіркеу және құжаттандыру бөлімшелеріне берiледi нақ осы аумақтық әділет органының бөлімшелері қызмет көрсететiн аумақта тiркелген адамдардың картотекасына сотталғанның тiркеу есебiнен шығарылуын бақылау және сотталғанның тұрғылықты жерiнен өзгергенi туралы Инспекцияны хабардар ету үшiн қоса тiгiледi.
Yкiм жiберген сотқа сотталған есепке қойылған күнi сот шешiмiнiң атқаруға қабылданғаны туралы хабарлама (9 қосымша) жiберiледi.
Мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын адамдардың есепке қойылуы туралы тиiстi жергілікті әскери басқару органына хабарлама (10 қосымша) жiбередi.
Сотталған есепке қойылған кезде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына алдын алу шараларын жүргiзу және сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша мiнез-құлқын бақылау үшiн хабарлама (8 қосымша) жiбередi.
Ескерту: 118-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
119. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
120. Кәмелетке толмаған сотталған жөнiнде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына кәмелетке толмаған iстер жөнiндегi инспекциямен бiрлесiп алдын алу шараларды өткiзу туралы хабарлама жiбередi.

116. По истечении срока наказания осужденный снимается с учета в порядке, установленном в разделе 7 настоящей Инструкции.
5. Осуществление контроля за поведением условно осужденных
117. Поступившая из суда копия приговора, определения, постановления в этот же день регистрируется в журнале входящих документов. В таком же порядке регистрируются материалы, поступившие из других Инспекций, подразделений по делам несовершеннолетних органов внутренних дел, воинских частей, учреждений и военно-учебных заведений в отношении осужденных, уволенных с воинской службы до истечения испытательного срока.
В случае обнаружения в копиях приговора (постановление, определение) суда, неясностей, ошибок, препятствующих исполнению наказания, Инспекция немедленно направляет в суд, постановивший приговор (постановление, определение), соответствующий запрос, к которому прилагаются поступившие из суда материалы.
Сноска. В пункт 117 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
118. В день поступления материалы регистрируются в журнале учета осужденных (приложение 37) и, одновременно, на осужденного заводится контрольное дело (приложение 31), сторожевая карточка (приложение 6), статистическая карточка (Ф-1). Один экземпляр статистической карточки (Ф-1) направляется в УКПСиСУ по территориальности.
Сторожевая карточка передается в подразделения регистрации и документирования и приобщается к картотеке лиц, зарегистрированных на территории обслуживания данного подразделения территориального органа юстиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции об изменении места жительства осужденного.
В суд, направивший приговор (определение, постановление) в день постановки осужденного на учет, направляется извещение (приложение 9) о принятии судебного решения к исполнению.
О постановке на учет лиц, подлежащих призыву на действительную военную службу, направляется сообщение (приложение 10) в соответствующий местный орган военного управления.
При постановке осужденного на учет Инспекция направляет сообщение (приложение 8) начальнику горрайоргана внутренних дел для проведения профилактических мероприятий и контроля за поведением осужденного по месту жительства. <*>
Сноска. В пункт 118 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
119. (Пункт исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35).
120. В отношении несовершеннолетнего осужденного Инспекция направляет извещение (приложение 17) начальнику горрайоргана внутренних дел и информирует подразделение по делам несовершеннолетних для проведения совместных профилактических мероприятий по предупреждению повторных правонарушений со стороны осужденных.

121. Кәмелетке толмаған сотталғанды есепке қойғанда инспектор ата-аналары қатынасуымен бастапқы әңгiме өткiзуге қоғамдық тәртiптi бұзудың немесе жаңа қылмыс жасаудың жауапкершiлiгiн түсiндiруге мiндеттi. Әңгiме нәтижесi туралы анықтама жасалады.
Ескерту: 121-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
122. Сынау мерзiмi iшiнде шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды олардың тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
123. Шартты сотталғандардың қоғамдық тәртіпті сақтауын бақылауды жүзеге асыруға ішкі істер органдарының қызметкерлері тартылады.
Ескерту: 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
124. Есепке қойылғаннан кейiн сотталған әңгiмеге шақырылады, әңгiме барысында оған қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары түсiндiрiледi, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғандар ықпал ету мүмкiн мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылау үшiн қажеттi басқа да мәселелер анықталады. Әңгiме өткiзiлгеннен кейiн (11 қосымша) анықтама жазылады, ол тiлхатпен бiрге сотталғанның бақылау iсiне тiгiледi.
Ескерту: 124-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
125. Шартты сотталған:
1) Инспекция алдында өзiнiң мiнез-құлқы туралы есеп беруге;
2) алынып тасталынды;
3) шақыру бойынша Инспекцияға келуге мiндеттi.
Ескерту: 125-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
126. Инспекцияға орынды себептерсiз келмеген жағдайларда шартты сотталған мәжбүрлеп алып келу туралы қаулы (24 қосымша) шығарады.
Ескерту: 126-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
127. Сотталған бақылаудан жалтарған жағдайда Инспекция оның жүрген жерiн және жалтару себептерiн анықтау жөнiнде бастапқы iс-шараларды жүргiзедi.
128. Сотталған әскери қызметке шақырылған жағдайда жергілікті әскери басқару органына сот үкiмiнiң көшiрмесiн, ал қажет жағдайларда сотталғанның қызмет өткеретiн жерi бойынша мiнез құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн қажет өзге де құжаттарды жолдайды. Iлеспе хатта Инспекция сотталғанның жеке басын және оның мiнез-құлқын сипаттайтын деректердi хабарлайды. Әскери бөлiм басшылығы он күн мерзiмде Инспекцияға осы адамның есепке қойылғаны туралы, ал қызмет аяқталғаннан кейiн - оның әскери бөлiмiнен кеткенi туралы хабарлауға, ал егер сынау мерзiмi бiтпеген жағдайда, Инспекция сот үкiмiнiң көшiрмесi мен сотталғанды сипаттайтын басқа да құжаттарды оның мiнез-құлқын бақылауды әрi қарай жүзеге асыру үшiн жолдауға мiндеттi.
Ескерту: 128-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2003.03.01. N 35, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.

121. При постановке на учет несовершеннолетних инспектор обязан в присутствии родителей провести первоначальную беседу с осужденным, разъяснить последствия нарушения общественного порядка или совершения нового преступления. О результатах беседы составляется справка. <*>
Сноска. Пункт 121 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35.
122. Контроль за поведением условно осужденных в течение испытательного срока осуществляется Инспекциями по месту жительства осужденных.
123. К осуществлению контроля за соблюдением условно осужденными общественного порядка привлекаются сотрудники служб органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 123 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; в редакции - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
124. После постановки на учет осужденный вызывается в Инспекцию для проведения беседы, в ходе которой устанавливаются его анкетные данные, разъясняются его обязанности, последствия невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка или совершение нового преступления, о чем отбирается подписка (приложение 11), выясняются сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к контрольному делу осужденного. <*>
Сноска. В пункт 124 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
125. Условно осужденный обязан:
1) отчитываться перед Инспекцией о своем поведении;
2) (подпункт исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35);
3) являться по вызову в Инспекцию.
126. При неявке в Инспекцию без уважительных причин условно осужденный, может быть подвергнут приводу. В этих случаях Инспекция выносит постановление о приводе (приложение 24).
Сноска. В пункт 126 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
127. В случае уклонения осужденного от контроля Инспекция проводит первоначальные мероприятия по установлению его места нахождения и причин уклонения.
128. В случае призыва осужденного на военную службу Инспекция направляет в местный орган военного управления копию приговора суда, а в необходимых случаях и иные документы, требующиеся для осуществления контроля за поведением осужденного по месту прохождения службы. В сопроводительном письме Инспекция сообщает данные, характеризующие личность осужденного и его поведение. Командование воинской части обязано сообщить в десятидневный срок в Инспекцию о постановке данного лица на учет, а по окончании службы - о его убытии из воинской части, а в случае, если испытательный срок не истек, направить в Инспекцию копию приговора суда и другие документы, характеризующие осужденного для дальнейшего осуществления контроля за его поведением. <*>
Сноска. Пункт 128 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 21 июня 2007 года N 185.

129. Сотталғанға қосымша ретiнде белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру тағайындалған ретте Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 24-29 баптарымен осы Нұсқаулықпен көзделген iс-шараларды толық көлемде жүзеге асырады.
130. Сынау мерзiмi кезеңiнде сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау мақсатында Инспекциялар:
1) Егер ақпараттық қызмет тарапынан сотталғандар жол берген тәртiп бұзушылықтар туралы Инспекцияны автоматтандырылған хабардар ету тәртiбi белгiленбесе, ай сайын сотталғандардың қалалық, аудандық iшкi iстер органдары жүргiзетiн қолданыстағы есептер бойынша әкiмшiлiк ықпал ету немесе қылмыстық жауаптылыққа тарту шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық тәртiптi бұзуын және жаңа қылмыстар жасағанын анықтау тұрғысында тексередi.
2) Сотталғандармен олардың туыстарымен, сондай-ақ сотталғандарға ықпал жасай алатын адамдармен алдын алу әңгiмелерiн өткiзедi. Сотталғандар тарапынан қоғамдық тәртiптi бұзу және қайталап қылмыстар жасау жағдайларын болдырмауға шаралар қолданады.
3) ай сайын есепке қойылған сотталғандар тiзiмiн сотталғандар жасаған қылмыстардың сипатына қарай iшкi iстер органдарының қылмыстық және қоғамдық қауiпсiздiгi полициясы мен басқа қызметтерiне жiбередi Iшкi iстер органдарымен бiрлескен жоспарлары негiзiнде сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша алдын алу шараларын өткiзедi.
4) Сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асырумен, олардың тұрмыс салтымен байланысты өзге де iс-шараларды жүргiзедi.
Ескерту: 130-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2003.03.01. N 35, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
131. Сотталғанның бақылау iсiне онымен алдын алу әңгiмелерiн жүргiзу туралы анықтамалар және сотталғандардың мiнез құлқына  қатысты барлық материалдар, сондай-ақ сотталғанның түсiнiктемелерi мен басқа да құжаттар қосылады.
Ескерту: 131-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен, 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
132. алынып тасталды
Ескерту: 132-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
133. Сынау мерзiмi өткенге дейiн үлгiлi мiнез-құлқымен өзiнiң түзелгенiн дәлелдеген сотталғанға сот шарты соттаудың күшiн жоюы және белгiленген сынау мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткен кезде оның соттылығын алып тастауы мүмкiн. Бұл ретте, Инспекция сотқа ұсыныс енгізеді, онда сотталғанның жеке басын, оның мінез-құлқын сипаттайтын деректер баяндалады. Ұсынысқа жұмыс орнынан, оқу және тұрғылықты жерінен мінездеме, оның мінез-құлқы және өмір салты туралы Инспекция қызметкерінің баянаты, сондай-ақ оның түзелуін дәлелдейтін құжаттар қосылады.
Ескерту: 133-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

129. При назначении осужденному в качестве дополнительного наказания лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция в полном объеме осуществляет мероприятия, предусмотренные статьями 24-29 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и настоящей Инструкцией.
Сноска. В пункт 129 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
130. В целях контроля за поведением осужденных в период испытательного срока Инспекции:
1) ежемесячно проверяют осужденных по существующим учетам горрайорганов внутренних дел на предмет выявления нарушений общественного порядка и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности, если не установлен автоматизированный порядок уведомления Инспекций со стороны информационной службы о нарушениях, допущенных осужденными;
2) проводят профилактические беседы с осужденными, их родственниками, а также с лицами, которые могут оказать влияние на осужденных. Принимают меры к предотвращению со стороны осужденных случаев нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
3) ежемесячно направляют списки поставленных на учет осужденных в криминальную полицию, в подразделения общественной безопасности и другие службы органов внутренних дел, исходя из характера совершенных осужденными преступлений. На основе совместных планов с органами внутренних дел, проводятся профилактические мероприятия по месту жительства осужденных;
4) проводят иные мероприятия, связанные с осуществлением контроля за поведением осужденных, их образом жизни. <*>
Сноска. Пункт 130 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 21 июня 2007 года N 185.
131. К контрольному делу осужденного приобщаются справки о проведении с ним профилактических бесед и все материалы, касающиеся поведения осужденного, а также объяснения осужденного и другие документы. <*>
Сноска. Пункт 131 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35.
132. исключен.
Сноска. Пункт 132 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 31 марта 2005 года N 100; исключен - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
133. Осужденному, доказавшему свое исправление примерным поведением до истечения испытательного срока, суд может отменить условное осуждение и снять с него судимость по истечении не менее половины установленного испытательного срока. В этих случаях Инспекция вносит в суд представление, в котором излагаются данные, характеризующие личность осужденного, его поведение. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Инспекции о его поведении и образе жизни, а также другие документы, подтверждающие его исправление. <*>
Сноска. Пункт 133 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 21 июня 2007 года N 185.

134. Сотталғанның қоғамдық тәртiптi бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған жағдайда, Инспекция сотталғаннан түсiнiктеме алады және шартты соттаудың күшiн жою мүмкiндiгi туралы ескерту (2 қосымша) жасайды.
Ескерту: 134-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
135. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
136. Егер сотталған Инспекцияның жазбаша ескертуiнен кейiн мiнез-құлқын өзгертпесе, сондай-ақ сотталғанның жеке басына, қылмысының сипатына және жасаған iс-қылығына, оқуға, еңбекке деген көзқарасына қарай инспекция сотқа сынау мерзiмiн ұзарту туралы (1 қосымша) ұсыным жiбередi. Сотталғанға сынау мерзiмi ұзартылған жағдайда есепке алу журналына, бақылау-мерзiмдiк, карточкаға белгi соғылады, ол жұмыс iстейтiн ұйым, құжаттандыру және тіркеу бөліміне мен учаскелiк полиция инспекторы хабардар етiледi.
Ескерту: 136-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2003.03.01. N 35, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
137. Сотталған бақылаудан бой тасалаған жағдайда Инспекция бастығы (аға инспектор, инспектор) сотқа шартты түрде соттаудың күшiн жою және сот үкiмiмен тағайындалған жазаны орындау туралы ұсыным (1 қосымша) жiбередi.
Ескерту: 137-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2003.03.01. N 35, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
138. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Әділет министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
139. Сот Инспекцияның сынау мерзiмiн ұзарту немесе шартты түрде соттаудың күшiн жою туралы ұсынысын қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда сот келесi ұсыным сотталған әкiмшiлiк жаза шараларын қолдануға әкеп соққан тағы бiр қоғамдық тәртiп бұзушылық жасаған соң енгiзiледi.
Ескерту: 139-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
140. Бақылаудан бой тасалаушы деп жүрген жерi Инспекция бастапқы iздеу iс-шараларын жүргiзу нәтижесiнде 30 күннен астам уақыт iшiнде анықталмаған сотталған танылады. Бастапқы iздеу шараларын Инспекциялар осы Нұсқаулықтың 8-тараудың 171-тармақшасында белгiленген тәртiппен жүргiзедi, ал олар сәттi болмаған жағдайда осы Нұсқаулықтың 8-тараудың 174-тармақшасында көзделген iс-қимылды жүзеге асырады.
Ескерту: 140-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

134. При нарушении осужденным общественного порядка, за которое было наложено административное взыскание, Инспекция отбирает у осужденного объяснение и выносит ему предупреждение (приложение 2) о возможности отмены условного осуждения. <*>
Сноска. Пункт 134 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35.
135. (Пункт 135 исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35).
136. Если осужденный после письменного предупреждения Инспекции не изменил своего поведения, а также исходя из личности осужденного, характера преступления и отношения к совершенному деянию, труду, учебе, Инспекция направляет в суд представление (приложение 1) о продлении испытательного срока. В случае продления осужденному испытательного срока делается отметка в журнале учета, контрольно-сроковой карточке, информируется организация, в которой он работает, отдел документирования и регистрации и участковый инспектор полиции. <*>
Сноска. Пункт 136 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 21 июня 2007 года N 185.
137. В случае если осужденный скрылся от контроля, начальник (старший инспектор, инспектор) Инспекции направляет в суд представление (приложение 1) об отмене условного осуждения и исполнении наказания, назначенного приговором суда. <*>
Сноска. Пункт 137 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 21 июня 2007 года N 185.
138. (Пункт 138 исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35).
139. В случае отказа суда в удовлетворении представления Инспекции о продлении испытательного срока или отмене условного осуждения, следующее представление вносится в суд после совершения осужденным еще одного нарушения общественного порядка, повлекшего применение мер административного взыскания. <*>
Сноска. В пункт 139 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
140. Скрывающимся от контроля признается осужденный, местонахождение которого не установлено в течение 30 дней и более, в результате проведения Инспекцией первоначальных розыскных мероприятий.
Первоначальные розыскные мероприятия Инспекции проводят в порядке, установленном в пункте 171 раздела 8 настоящей Инструкции, а при их безуспешности осуществляют действия, предусмотренные в пункте 174 раздела 8 настоящей Инструкции.
Сноска. В пункт 140 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.

141. Шартты түрде соттаудың күшiн жою туралы ұсынымда  қоғамдық тәртiптi бұзуының нақты фактiлерi, Инспекцияға келмеген уақыты, оған қандай ықпал ету шаралары қолданылды, оған ол қалай құлақ асты, сондай-ақ мәжбүрлеп келтiрулердiң болуы көрсетiлдi. Ұсынымға жұмыс, оқу орнынан және тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, Инспекция қызметкерiнiң сотталған мiнез-құлқы, оның тұрмыс-салты туралы рапорты сотталғанның түсiнiктемелерi және басқа да құжаттар қоса берiледi.
Ескерту: 141-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2003.03.01. N 35, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
142. Сынау мерзiмi соттың үкiмi заңды күшiне енген сәттен бастап есептеледi.
Сынау мерзiмi өткен кезде сотталғанның мiнез-құлқына бақылау жасау тоқтатылады да, ол осы Нұсқаулықтың 7-тарауында белгiленген тәртiппен есептен шығарылады.
6. Жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру қолданылып,
сотталған жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдердiң
мiнез-құлқына бақылау жасау
143. Сотталған әйел босатылған күнi түзеу мекемесi оның тұрғылықты жерi бойынша босатылған күнi көрсетiле отырып, көшірмесі бар жеке іс соттың жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы ұйғарымын жiбередi, оған: сотталған әйелдiң мiнездемесi, туыстарының оның өзi мен сәбиiн қабылдауға, оларға тұрғын үй беру және сәбиiмен бiрге тұру үшiн қажеттi жағдай туғызуға келiсуi туралы анықтама, жүктiлiгi туралы медициналық қорытынды не баласының туу туралы куәлiгiнiң көшiрмесi немесе баласының барлығы туралы анықтама, сондай-ақ Инспекцияға келу туралы қолхаты қоса берiледi.
Ескерту: 143-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен
144. Түзеу мекемесiнен келiп түскен сот ұйғарымының көшірмесі бар жеке іс қалалық, аудандық iшкi iстер органының кiрiс құжаттары журналында тiркеледi және бастықтың бұрыштамасымен Инспекцияға жiберiледi.
Ескерту: 144-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
145. Инспекцияда сот ұйғарымының көшірмесі бар жеке іс сотталғандарды есепке алу журналында (38 қосымша) тiркеледi, бақылау iсi (31 қосымша), күзет карточкасы (6 қосымша), статистикалық карточка (1 нысан) ашылады. Статистикалық карточканың бiр данасы аумақтық ҚС және АЕКБ-на жiберiледi.
Ескерту: 145-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.

141. В представлении об отмене условного осуждения указываются конкретные факты нарушения общественного порядка, время, в течение которого он не являлся в Инспекцию, какие меры воздействия принимались к нему, как он на них реагировал, а также наличие приводов. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Инспекции о поведении осужденного, его образе жизни, объяснения осужденного и другие документы.
В отношении осужденного, местонахождение которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся от контроля Инспекции, а также результаты первоначальных розыскных мероприятий. <*>
Сноска. Пункт 141 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35; от 21 июня 2007 года N 185.
142. Испытательный срок исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.
По истечении испытательного срока контроль за поведением осужденного прекращается, и он снимается с учета в порядке, установленном разделом 7 настоящей Инструкции.
6. Осуществление контроля за поведением осужденных
беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей,
к которым применена отсрочка отбывания наказания
143. В день освобождения осужденной исправительное учреждение направляет в Инспекцию по месту ее жительства личное дело с копией определения суда об отсрочке отбывания наказания с указанием даты освобождения, к которому прилагаются: характеристика осужденной женщины, справка о согласии родственников принять ее и ребенка, предоставить им жилье и создать необходимые условия для проживания с ребенком, медицинское заключение о беременности, либо копия свидетельства о рождении ребенка или справка о наличии ребенка, а также ее подписка о явке в Инспекцию. <*>
Сноска. В пункт 143 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
144. Поступившее из исправительного учреждения или суда личное дело с копией определения или приговора регистрируется в журнале входящих документов и передается в Инспекцию. <*>
Сноска. В пункт 144 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
145. В Инспекции личное дело с копией определения суда регистрируется в журнале учета осужденных (приложение 38), заводится контрольное дело (приложение 31), заполняется сторожевая карточка (приложение 6), статистическая карточка (Ф-1). Первый экземпляр статистической карточки направляется в УКПСиСУ по территориальности, а сторожевой карточки в подразделения регистрации и документирования территориального органа юстиции. <*>
Сноска. В пункт 145 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.

146. Сотталған әйелдi есепке қою туралы Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына оның келуiн, мiнез-құлқына және жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру кезеңiнде тұрғылықты жерi бойынша алдын алу iс-шараларының жүргiзiлуiн бақылау үшiн рапортпен (17 қосымша) баяндайды.
147. Жазаны өтеудi кейiнге қалдыру кезеңiнде сотталған әйелдердiң мiнез-құлқын бақылауда Инспекция тұрғылықты жерi бойынша жүзеге асырады.
148. Инспекцияға келген күнi сотталған әйелмен әңгiмелесу өткiзiледi, оның барысында оған жазаны өтеудi кейiнге қалдыру шарттары, оларды орындамаудың салдары және қоғамдық тәртiптi бұзғаны, жаңа қылмыс жасағаны үшiн, сондай-ақ баласын тәрбиелеу мен оны күтуден жалтарғаны үшiн жауаптылығы түсiндiрiледi, бұл жөнiнде тiлхат (11 қосымша) алынады.
Бұдан өзге, сотталған әйелдiң сауалнамалық деректерi, жақын туыстары туралы мәлiметтер және оның мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланып тексерiледi. Әңгiмелесу нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол тiлхатпен бiрге сотталған әйелдiң бақылау iсiне қоса тiгiледi.
Осымен бiр мезгiлде сотталған әйелдiң есепке қойылғаны туралы баланы тәрбиелеуге және оны күтуге бақылауды қамтамасыз етуде өзара iс-қимылды жүзеге асыру үшiн оның тұрғылықты жерi бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдары хабардар етiледi.
149. Инспекция сотталған әйел келген күннен бастап үш күн мерзiмде түзеу мекемесiне хабарлама (33 қосымша) жiбередi.
150. Сотталған әйел жұмысқа орналастырылған жағдайда Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйымның әкiмшiлiгiне хабарлау (29 қосымша) жiбередi.
Ескерту: 150-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
151. Сотталған әйел босатылған күннен бастап екi апта мерзiмде келмеген жағдайда Инспекция осы Нұсқаулықтың 8-тарауындағы 171-тармақшасында белгiленген тәртiппен бастапқы iздеу шараларын өткiзедi, ал нәтижелерге қол жеткiзiлмеген жағдайда осы Нұсқаулықтың 8-тарауының 174-тармақшаларында көзделген iс-әрекеттердi жүзеге асырады.
152. Сотталған әйелдердiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтауына бақылау жасау мақсатында Инспекциялар:
1) Егер ақпараттық қызмет тарапынан сотталған әйелдер жол берген тәртiп бұзушылықтар туралы хабардар етудiң автоматтандырылған тәртiбi белгiленбесе, қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының қолданыстағы есептерi бойынша ай сайын сотталған әйелдердi олардың әкiмшiлiк ықпал ету шараларын қолдануға немесе қылмыстық жауаптылыққа тартуға әкеп соққан қоғамдық тәртiп бұзушылықтарын анықтау және жаңа қылмыстар жасауы тұрғысында тексередi.

146. О постановке осужденной женщины на учет Инспекция направляет извещение (приложение 17) начальнику горрайоргана внутренних дел для проведения профилактических мероприятий по месту жительства в период отсрочки отбывания наказания.
147. Контроль за поведением осужденных женщин в период отсрочки отбывания наказания осуществляется Инспекцией по месту жительства.
148. В день явки в Инспекцию с осужденной женщиной проводится беседа, в ходе которой ей разъясняются условия отсрочки отбывания наказания, последствия их невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка, совершение нового преступления, а также за уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним, о чем отбирается подписка (приложение 11).
Кроме того, уточняются и проверяются анкетные данные, сведения о близких родственниках осужденной женщины и другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за ее поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к контрольному делу осужденной.
Одновременно о постановке на учет осужденной женщины уведомляются органы опеки и попечительства по месту ее жительства для осуществления взаимодействия в обеспечении контроля за воспитанием ребенка и уходом за ним.
149. Инспекция в трехдневный срок со дня явки осужденной женщины направляет в исправительное учреждение (приложение 33) или суд извещение (приложение 9).
150. В случае трудоустройства осужденной женщины, Инспекция направляет сообщение (приложение 29) администрации организации по месту ее работы.
Сноска. В пункт 150 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
151. В случае неприбытия осужденной женщины в двухнедельный срок со дня ее освобождения Инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия в порядке, установленном в пункте 171 раздела 8 настоящей Инструкции, а в случае не достижения результатов осуществляет действия, предусмотренные в пункте 174 раздела 8 настоящей Инструкции.
152. В целях контроля за соблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными женщинами Инспекции:
1) ежемесячно проверяют осужденных женщин по существующим учетам горрайорганов внутренних дел на предмет выявления нарушений общественного порядка и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности, если не установлен автоматизированный порядок уведомления Инспекций со стороны информационной службы о нарушениях, допущенных осужденными;

2) тұрғылықты жерi бойынша сотталған әйелдердiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару фактiлерiн анықтау мақсатында ай сайын барып тұрады. Тексеру нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол сотталған әйелдiң бақылау iсiне қоса тiгiледi.
3) Сотталған әйелдермен, олардың туыстарымен және оларға оң ықпал жасай алатын адамдармен алдын алу әңгiмелерiн өткiзедi, сотталған әйелдерден жол берiлген тәртiп бұзушылықтары туралы түсiнiктемелер алады. Олардың тарапынан баланы тәрбиелеу және оны күту жөнiндегi мiндеттерiнен жалтару жағдайларының қоғамдық тәртiптi бұзушылықтар мен қайталап қылмыс жасаудың алдын алуға шаралар қолданады.
4) сотталған әйелдердiң мiнез-құлқын бақылауды олардың тұрмыс-салтына және осы Нұсқаулықтың 5-тарауындағы 130-тармақшасында аталған баланы тәрбиелеуге көзқарасын бақылауды жүзеге асырумен байланысты iс-шараларды жүргiзедi.
5) сотталған әйелдердiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару фактiлерi анықталған, тұрғылықты жерi бойынша терiс мiнездеме берiлген ретте рапорт жасалады, ол әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторға тұрғылықты жерi бойынша алдын алу iс-шараларын жүргiзу үшiн берiледi. Тексеру нәтижелерi туралы рапорт жасалады, ол сотталған әйелдiң бақылау iсiне қосу үшiн Инспекцияға берiледi.
Ескерту: 152-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
153. Сотталған әйелдiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтамауы мыналар:
1) әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық
тәртiптi бұзуы;
2) баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруы болып табылады.
154. Сотталған әйел, егер ол:
1) баладан ресми түрде бас тартпай, оны әйелдер босанатын үйде қалдырса немесе балалар үйiне берсе;
2) қоғамға қарсы тұрмыс-салтын ұстанса және баланың тәрбиесiмен және оны күтумен айналыспаса;
3) баланы туыстарына немесе өзге де адамдарға қалдырып кетсе;
4) бой тасаласа;
5) баланы тәрбиелеуден жалтаруын куәландыратын өзге де iс-әрекет жасаса, баланы тәрбиелеуден жалтарған болып саналады.
155. Тәртiп бұзушылықтардың осы тараудың 153-тармақшасында аталған кез-келгенi анықталғаннан кейiн Инспекция қызметкерi сотталған әйелдi шақырады, ал ол келмеген жағдайда тұрғылықты жерi бойынша барады, одан жол берiлген тәртiп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, алдын ала әңгiмелесу жүргiзедi және жазбаша ескерту (2 қосымша) жариялайды.
156. Егер сотталған әйел екi мәрте жариялаған жазбаша ескертуден кейiн баладан бас тартса не бой тасаласа немесе баланы тәрбиелеу мен оны күтуден жалтаруын жалғастырса, Инспекция сотқа жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшiн жою туралы және сотталған әйелдi сот үкiмiмен тағайындалған жазаны өтеуге жiберу туралы ұсыным (1 қосымша) енгiзедi. Ұсынымға: жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы сот ұйғарымының көшiрмелерi мен сотталған әйелдiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруын растайтын материалдар, жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспектордың оның мiнез-құлқы мен тұрмыс салты туралы рапорты, басқа да құжаттар қоса берiледi.

2) ежемесячно посещают осужденных женщин по месту жительства с целью выявления фактов уклонения от воспитания ребенка и ухода за ним. О результатах проверки составляется справка которая приобщается к контрольному делу осужденной;
3) проводят профилактические беседы с осужденными женщинами, их родственниками и лицами, которые могут оказать на них положительное влияние, отбирают у осужденных женщин объяснения о причинах допущенных нарушений. Принимают меры к предотвращению с их стороны случаев уклонения от обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним, нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
4) проводят иные мероприятия, связанные с осуществлением контроля за поведением осужденных женщин, их образом жизни и отношением к воспитанию ребенка, указанные в пункте 130 раздела 5 настоящей Инструкции;
5) при выявлении фактов уклонения осужденных женщин от воспитания ребенка и ухода за ним, отрицательной характеристике по месту жительства составляется рапорт, который передается инспектору по делам несовершеннолетних органов внутренних дел для проведения профилактических мероприятий по месту жительства, копия рапорта приобщается в контрольное дело. О результатах проверки составляется рапорт, который передается в Инспекцию для приобщения к контрольному делу осужденной женщины. <*>
Сноска. В пункт 152 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
153. Несоблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденной женщиной является:
1) нарушение общественного порядка, повлекшее применение мер административного взыскания;
2) уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним.
154. Осужденная женщина считается уклоняющейся от воспитания ребенка, если она:
1) официально не отказавшись от ребенка, оставила его в родильном доме или передала в детский дом;
2) ведет антиобщественный образ жизни и не занимается воспитанием ребенка и уходом за ним;
3) оставила ребенка родственникам или иным лицам;
4) скрылась от отбытия наказания;
5) совершила иные действия, свидетельствующие об уклонении от воспитания ребенка.
155. После выявления любого из указанных в пункте 153 данного раздела нарушений, сотрудник Инспекции вызывает осужденную женщину, а в случае неявки, посещает ее по месту жительства, отбирает у нее объяснение о причинах допущенного нарушения, проводит профилактическую беседу и объявляет письменное предупреждение (приложение 2).
156. В случаях, если осужденная женщина после объявленного двукратного письменного предупреждения отказалась от ребенка либо скрылась или продолжает уклоняться от воспитания ребенка и ухода за ним, Инспекция вносит в суд представление (приложение 1) об отмене отсрочки отбывания наказания и о направлении осужденной в исправительное учреждение для отбывания наказания, назначенного приговором суда. К представлению прилагаются: копии определения суда об отсрочке отбывания наказания и материалы, свидетельствующие об уклонении осужденной женщины от воспитания ребенка и ухода за ним, характеристики с места работы и жительства, рапорт участкового инспектора полиции по делам несовершеннолетних подразделений общественной безопасности о ее поведении и образе жизни, другие документы.

157. Егер сотталған әйел бой тасаласа, Инспекция осы Нұсқаулықтың 8 тараудың 171-тармақшасына сәйкес бастапқы iздеу iс-шараларын жүзеге асырады.
158. Сот үкімінде көрсетілген кейінге қалдыру мерзімі біткеннен кейін не ол шетiнеген жағдайда, не түсiк тастаған жағдайда әйелдiң тұрғылықты жерi бойынша Инспекция оның мiнез-құлқын, баланы тәрбиелеуге қатынасын, жазаның өтелген және өтелмеген мерзiмдерiн ескере отырып, сотқа сотталған әйелдi жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiлiмен алмастыруға, не оны түзеу мекемесiне жiберу туралы ұсыным (1 қосымша) жiбередi.
Ұсынымда сотталған әйелдiң жеке басын, мiнез-құлқын және жазаны өтеу кейiнге қалдырылған кезiнде оның баланы тәрбиелеуге қатынасын сипаттайтын деректерi келтiрiледi, жұмыс орнынан мiнездеме, қоғамдық қауiпсiздiгi полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторының оның тұрмыс салты, мiнез-құлқы туралы рапорты және басқа да құжаттар қоса берiледi.
Ескерту: 158-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
7. Жазаны өтеудi тоқтату және сотталғандарды
есептен шығару тәртiбi
159. Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу және белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаларды өтеу Заңға сәйкес жаза мерзiмiне енгiзiлуi мүмкiн өзгерiстер ескерiле отырып, жазаның соңғы күнi тоқтатылады.
Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаларды өтеген немесе одан басқа негiздер бойынша босатылған адамдарға анықтама (3423 қосымшалары) берiледi.
Ескерту: 159-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен
160. Сотталғандарды жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын босату Инспекцияға тиiстi құжаттар келiп түскен күнi жүргiзiледi.
161. Сотталған әйелдi есептен шығару сот ұйғарымы келiп түскен күнi жүзеге асырылады.
162. Мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын адам есептен шығарылғаннан кейiн тиiстi жергілікті әскери басқару органына хабарлау (35 қосымша) жолданады.
Ескерту: 162-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
163. Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу шартты сотталғанды, сотталған әйелдi және белгiлi бiр қызмет атқару немесе бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыруға сотталғанды есептен шығару туралы аумақтық әділет органының тіркеу және құжаттандыру бөлімшелеріне хабарлау (36 қосымша) жiберiледi.
Ескерту: 163-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен

157. Если осужденная женщина скрылась, Инспекция осуществляет первоначальные розыскные мероприятия в соответствии с пунктом 171 раздела 8 настоящей Инструкции.
158. По истечении срока отсрочки, указанного в приговоре суда, либо в случае его смерти, либо в случае прерывания беременности, Инспекция по месту жительства женщины с учетом ее поведения, отношения к воспитанию ребенка, отбытого и не отбытого срока наказания, направляет в суд представление (приложение 1) об освобождении осужденной от отбывания оставшейся части наказания или о замене не отбытой части наказания более мягким, либо о направлении ее в исправительное учреждение.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность, поведение и отношение осужденной женщины к воспитанию ребенка в период отсрочки отбывания наказания, указывается отбытый и не отбытый срок наказания, назначенный приговором суда. К представлению прилагаются характеристика с места работы, рапорт инспектора по делам несовершеннолетних органов внутренних дел об ее образе жизни, поведении и другие документы. <*>
Сноска. В пункт 158 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
7. Прекращение отбывания наказания и порядок снятия
осужденных с учета
159. Отбывание наказаний в виде общественных и исправительных работ, ограничения свободы, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью прекращается в последний день срока наказания с учетом тех изменений, которые могут быть внесены в срок наказания в соответствии с законом.
Лицам, отбывшим наказание в виде общественных и исправительных работ или освобожденным от него по другим основаниям, выдаются справки (приложении 3423). <*>
Сноска. В пункт 159 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
160. Досрочное освобождение осужденных от отбывания наказания производится в день поступления в Инспекцию соответствующих документов.
161. Снятие с учета осужденной женщины осуществляется в день поступления определения, постановления суда.
162. После снятия с учета лица, подлежащего призыву на действительную военную службу, в соответствующий местный орган военного управления направляется сообщение (приложение 35).
Сноска. В пункт 162 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
163. О снятии с учета осужденного к общественным и исправительным работам, ограничению свободы, условно осужденного, осужденной женщины и осужденного к лишению права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью направляется сообщение (приложение 36) в подразделения регистрации и документирования территориального органа юстиции. <*>
Сноска. В пункт 163 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.

164. Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу жазаларының басқа түрiмен алмастыруға, шартты соттаудың және жазаны атқару мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшi жойылуына байланысты сотталғандарды есептен шығару, сондай-ақ жаңа қылмысы үшiн соттау сот шешiмдерi негiзiнде олар алынған күнi жүргiзiледi.
Ескерту: 164-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
165. Сотталғанды есептен шығару күнi және негiзi туралы сотталғандарды есепке алу журналында, түзеу жұмыстары және қоғам жұмыстарына тарту сотталғандардың жеке iсi және бақылау істері мен есепке алу карточкасына белгiлер соғылады. Есептен шығарылған сотталғандардың жеке және бақылау істерін Инспекция бастығы мұрағатқа жөнелтедi.
Ескерту: 165-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен
166. Ақтау үкiмiнiң шығарылуына байланысты үкiмнiң күшi жойылуына орай жазаны өтеуден босатылған адамға жазаны атқарушы орган бастығы оның мүлiктiк, еңбек, тұрғын үй және өзге де айырылған құқықтарын қалпына келтiру жөнiндегi құқықтарын түсiндiредi. Босатылғаны туралы құжатта сотталған адамнан мемлекет атына ресми кешiрiм өтiнiледi.
167. Инспекция сотталғандарды мынадай негiздер бойынша:
1) Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу және белгiлi бiр қызмет атқару немесе бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны өтеп шыққанда, шартты сотталғанда сынақ мерзiмi өткеннен кейiн және жаза өтеуiн кейiнге қалдыру мерзiмiнде;
2) Жазаны өтеуден кәнiгi жалтарған жағдайда түзеу және қоғам жұмыстары басқа жазалармен немесе бас бостандығынан айырумен алмастырылғанда;
3) үкiммен тағайындаған шартты жазалау, жаза өтеуiн кейiнге қалдыру және сотталғандарды жазасын өтеуге бағыттауын тоқтатқанда;
4) I немесе II топтағы мүгедек деп танылған, қоғамдық жұмыс түріндегі жазасын өтеп жатқан адамның босатылуы салдарынан;
5) түзеу жұмыстары, бостандығын шектеу түрiндегi жаза өтеуiн мерзiмнен бұрын босатуына байланысты;
6) психиканың бұзылуына немесе ауыр дертінің салдарынан  жазаны өтеуден босатылғанына байланысты;
7) шартты түрде соттаудың күшiн жою және сотталғандықтан шығаруына байланысты;
8) рақымшылық жасау актiсiнiң күшiне сәйкес;
9) кешiрiм жасау актiсiнiң күшiне сәйкес;
10) iстi өндiрiспен тоқтатумен үкiмнiң жоюына байланысты;
11) жаңа қылмыс жасаған үшiн сотталғанына байланысты;
12) Инспекция қызмет көрсететiн аумағынан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты;
Инспекция қызмет көрсететiн аумағынан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты өтеу мерзiмiнің аяқталғанына дейiн кеткен тұлғаларға жаңа тұрғын орны бойынша хабарлау жiберiледi.
Жеке және бақылау iстерi, ал түзеу жұмыстарға сотталғандардың Инспекция бастығы қолымен мөрленген есеп карточкаларының көшiрмелерi сотталғандардың жаңа тұрғылықты орны бойынша Инспекция сұрауымен тапсырыс почта арқылы жiберiледi. Сотталғандардың жаза өтеудiң жаңа тұрғылықты орнындағы Инспекциясы жеке және бақылау істерін және есеп карточкаларының көшiрмелерi алынғаны туралы тез арада құжат жiберген Инспекцияға растау жiбередi;

164. Снятие с учета осужденных в связи с заменой общественных и исправительных работ, ограничения свободы другим видом наказания, отменой условного осуждения и отсрочки исполнения наказания, а также осуждение за новое преступление, производится на основании судебных решений в день их получения. <*>
Сноска. В пункт 164 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
165. О дате и основании снятия осужденного с учета делаются отметки в журнале учета осужденных, личном деле, контрольном деле, и в учетной карточке осужденных к общественным и исправительным работам. Личные и контрольные дела осужденных, снятых с учета, списываются начальником Инспекции в архив. <*>
Сноска. В пункт 165 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
166. Лицу, освобожденному от отбывания наказания вследствие отмены приговора в связи с вынесением оправдательного приговора, начальником органа, исполняющего наказание, разъясняются его права на восстановление имущественных, трудовых, жилищных и иных утраченных прав. В документе об освобождении осужденному приносятся официальные извинения от имени государства.
167. Осужденные снимаются с учета Инспекции по следующим основаниям:
1) по отбытии срока наказания в виде общественных и исправительных работ, ограничения свободы и лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, по истечении испытательного срока при условном осуждении и срока отсрочки отбывания наказания;
2) при замене общественных, исправительных работ другим видом наказания или лишением свободы в случае злостного уклонения от их отбывания;
3) при отмене условного осуждения, отсрочки отбывания наказания и направлении осужденных для отбывания наказания назначенного приговором;
4) вследствие освобождения от наказания лица, отбывающего общественные работы, признанного инвалидом I или II группы;
5) в связи с условно-досрочным освобождением от отбывания исправительных работ, ограничение свободы;
6) в связи с освобождением от отбывания наказания вследствие психического расстройства или тяжелой болезни;
7) в связи с отменой условного осуждения и снятия судимости;
8) в силу акта амнистии;
9) в силу акта помилования;
10) вследствие отмены приговора с прекращением дела производством;
11) в связи с осуждением за совершение нового преступления;
12) в связи с изменением места жительства при убытии с территории, обслуживаемой Инспекцией.
На лиц, выбывших до окончания срока наказания с территории, обслуживаемой Инспекцией, в связи с изменением места жительства, высылается сообщение в Инспекцию по новому месту жительства. Если дислокация Инспекции неизвестна, сообщение направляется в соответствующий территориальный УКУИС по области.
Личные и контрольные дела, а в отношении осужденных к исправительным работам и копии учетных карточек, заверенные печатью и подписью начальника Инспекции, пересылаются заказной почтой по запросу Инспекции по новому месту жительства осужденных. О получении контрольного или личного дела и копии учетной карточки Инспекцией по новому месту отбывания наказания осужденных немедленно высылается подтверждение в Инспекцию, выславшую документы;

13) азаматтық балама қызметке немесе әскери қызметке түсуiне немесе шақырылуына байланысты;
14) өлуiне байланысты;
15) Қазақстан Республикасы Заңнамасымен көзделген өзге де негiздемелер бойынша есептен шығарады.
Ескерту: 167-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
168. Инспекциядан есептен шығару үшiн негiздеме бар-жоғын дәлелдейтін құжаттары:
1) түзеу жұмыстары өтелмеген мерзiмiн басқа жазалармен алмастырылғанда, жазаны кейiнге қалдыру және шартты соттаудың күшiн жою сотталған әйелдi босатқанда, немесе жазаның өтелмеген бөлiмiн неғұрлым жеңiл жазамен алмастыруында, iстi өндiрiспен тоқтатуына, психиканың бұзылуы, ауыр дерт, I немесе II топтағы мүгедек деп тану салдарынан жазаны өтеуден босатылуына байланысты үкiм жоюында, қоғамдық жұмыстардан, бас бостандығы шектеуден шартты мерзімінен бұрын босатуда тиiстi сот органдарының қаулы, ұйғарымдарының көшiрмелерi;
2) түзеу жұмыстарын өтеген тұлғаларға қатысты сотталғанның жалақысынан және ұстап қалуларының жалпы сомасының жаза өтеу мерзiмiне енгiзiлген уақыт есеп айырысуы жасалған есеп карточкасы;
3) Рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сай олардың орындалуы жүктелген құзырлы органдардың құжаттары;
4) Жаңа қылмыс жасаған сотталғанға байланысты заңның күшiне енуi туралы өкiмiмен сот үкiмi көшiрмесi;
5) Сотталғанның өлгенi туралы 3АГС органынан анықтама;
6) Жаңа тұрғылықты орны бойынша Инспекцияға сотталғанды есепке қою, жеке және бақылау істерінің алынғаны туралы хабарлама;
7) сотталғанның әскери бөлiмiне келгенi және есепке қоюы туралы хабарлама.
Ескерту: 168-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.03.31. N 100, 2007.06.21. N 185 бұйрықтарымен.
8. Бастапқы iздестiру шараларын өткiзу
169. Инспекция бастықтары (аға инспектор, инспектор) қоғамнан оқшауланған емес сотталғандарды iздестiру бойынша бастапқы iздестiру шараларын өткiзедi.
Ескерту: 169-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
170. Сотталған жүктi әйел және жас балалары бар әйелдер босатылған күнiнен бастап екi апта мерзiмде, сондай-ақ сот үкімімен бас бостандығын айыру бас бостандығын шектеуге ауыстырғаннан кейін түзеу мекемесі әкімшілігімен белгілеген мерзімде келмеген жағдайда
Инспекция белгiлеген тәртiпте iздеу жариялайды.
Ескерту: 170-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

13) в связи с призывом или поступлением на военную или альтернативную гражданскую службу;
14) в связи со смертью;
15) по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 167 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
168. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия осужденного с учета Инспекции, являются:
1) при замене не отбытого срока исправительных работ, общественных работ, ограничения свободы другим наказанием, отмене условного осуждения и отсрочки отбывания наказания при освобождении осужденной женщины или замене ей не отбытой части наказания более мягким, отмене приговора в связи с прекращением дела производством, освобождении вследствии психического расстройства, тяжелой болезни или признания инвалидом I или II группы, условно-досрочном освобождении, общественных работ, ограничения свободы - копии определений, постановлений соответствующих судебных органов;
2) в отношении лиц, отбывших исправительные работы учетная карточка, в которой произведен расчет времени, включенного в срок отбывания наказания, общих сумм заработной платы осужденного и произведенных удержаний;
при наличии этих данных задержка перечисления указанных сумм из заработной платы осужденного не является препятствием к снятию с учета. Учетные карточки и личные дела таких осужденных до полного перечисления удержанных сумм берутся на контроль;
3) документы компетентных органов, на которые в соответствии с актом об амнистии или помиловании возложено их исполнение;
4) копия приговора суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
5) справка органа ЗАГС о смерти осужденного;
6) сообщение о получении личного, контрольного дела и постановке осужденного на учет в Инспекцию по новому месту жительства;
7) сообщение из воинской части о прибытии осужденного и постановке на учет. <*>
Сноска. В пункт 168 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100; от 21 июня 2007 года N 185.
8. Проведение первоначальных розыскных мероприятий
169. Начальники Инспекций (старший инспектор, инспектор) проводят первоначальные мероприятия по розыску осужденного, отбывающего наказание, не связанного с изоляцией от общества.
Сноска. В пункт 169 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
170. В случае неприбытия осужденной беременной женщины и женщины, имеющей малолетних детей, в двухнедельный срок со дня освобождения, а также лиц, которым постановлением суда лишение свободы заменено на ограничение свободы, не прибывшим в установленный администрацией исправительного учреждения срок, Инспекция объявляет розыск в установленном порядке.
Сноска. Пункт 170 в редакции - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.

171. Iздеу жөнiндегi бастапқы iс-шараларды жүргiзу кезiнде Инспекция қызметкерi:
1) Сотталғанның туыстарын, көршiлерiн және оның байланыстары мен ықтимал жүрген жерi туралы мәліметтерден не сотталғанды іздеуге жәрдемдесуi мүмкiн өзге деректерден хабардар болуы мүмкiн басқа да азаматтарды сұрастырады;
2) Сотталған жұмыс iстеген ұйым арқылы оның ықтимал жүрген жерi туралы деректердi, сондай-ақ жергілікті әскери басқару органы, мекен-жай анықтамалық бюросы арқылы тiркелген жерiн, iс жүзiнде тұрғылықты жерiнiң мекен-жайын анықтайды;
3) Iшкi iстер органдарының есептерi бойынша қамауға алынғандардың, сотталғандардың, тұрақты мекен-жайы жоқ тұлғаларына арналған бөлу-қабылдағыштағы ұсталғандардың арасынан, сондай-ақ медициналық мекемелердiң, мәйiтханалардың, жазатайым оқиғаларды тiркеу бюроларының есептерi бойынша бой тасалаған адамды анықтау мақсатында тексерулердi жүзеге асырады;
4) Басқа аймақтардың iшкi iстер органдарына iзделушiнi оның туыстары мен таныстарының тұрғылықты жерi бойынша сұрау салады.
Ескерту: 171-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
172. Бастапқы iздестiру шараларын өткiзгенде жаза өтеуден бой тасалаған сотталғанға қатысты келесi деректер жиналады: сотталғанның тұрғылықты орны бойынша түсiнiктемелер (көршiлерiнен, туыстарынан) жұмыс орнынан, мекен-жай бюросы, аумақтық әділет органының тіркеу және құжаттандыру бөлімшелері, криминалдық ақпарат басқармасы тұрақты мекен-жайы жоқ тұлғаларына арналған бөлу-қабылдағыш, емдеу мекемелерi, мәйiтхана арқылы тексеру туралы анықтамалар, сондай-ақ сотталғанның жеке басы және байланыс сызбалары туралы анықтама.
Ескерту: 172-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
173. Бастапқы iздестiру шаралары барысында алынған деректер сотталғандардың жеке және бақылау істері қоса тiгiледi.
Ескерту: 173-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 100 бұйрығымен.
174. алынып тасталды
Ескерту: 174-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
175. Егер бастапқы iздестiру шаралары нәтижесiнде сотталғанның орналасқан жерi анықталмаса, Инспекция сотқа іздеу жариялау туралы ұсыным (1-қосымша) жасайды. Сотталғанның орналасқан жері анықталғаннан кейін сот үкiмiмен тағайындалған шартты түрдегi
жазаны, жаза өтеудi кейiнге қалдыру, қоғам және түзеу жұмыстарын алмастырып бас бостандығын шектеуге, қамауға, бас бостандығынан айыруға, бас бостандығын шектеуді, бас бостандығынан айыру туралы бастапқы іздестіру шараларының материалдар көшірмелерімен сотқа
ұсыным енгізіледі
Ескерту: 175-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

171. При проведении первоначальных мероприятий по розыску сотрудник Инспекции:
1) проводит опрос родственников, соседей и других граждан, которым могут быть известны связи и сведения о вероятном местонахождении осужденного, либо иные данные, которые могут способствовать розыску осужденного;
2) устанавливает через организацию, где работал осужденный, сведения о его возможном местонахождении, а также через местный орган военного управления, адресно-справочное бюро - прописку, адрес фактического местожительства;
3) осуществляет проверки по учетам органов внутренних дел с целью выявления скрывшегося среди задержанных, арестованных, подсудимых, в приемниках-распределителях для лиц, не имеющих определенного места жительства, документов и Центра временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, а также по учетам медицинских учреждений, моргов и бюро регистрации несчастных случаев;
4) направляет запросы в органы внутренних дел других регионов для установления разыскиваемого по месту жительства его родственников и знакомых.
Сноска. В пункт 171 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
172. В отношении осужденного, скрывшегося от отбывания наказания, при проведении первоначальных розыскных мероприятий собираются следующие материалы: объяснения по месту жительства осужденного (от соседей, родственников), с места работы, справки о проверке через адресное бюро, подразделения регистрации и документирования территориального органа юстиции, Управление криминальной информации, приемник-распределитель для лиц, не имеющих определенного места жительства, лечебные учреждения, морги, а также справка о личности осужденного и схема связей. <*>
Сноска. В пункт 172 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
173. Материалы, полученные в ходе первоначальных розыскных мероприятий, приобщаются в личное, контрольное дело осужденного. <*>
Сноска. В пункт 173 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 31 марта 2005 года N 100.
174. исключен.
Сноска. Пункт 174 исключен - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
175. Если в результате первоначальных розыскных мероприятий местонахождение осужденного не установлено, Инспекция направляет в суд представление об объявлении в розыск. После установления местонахождения осужденного объявленного в розыск в суд вносится представление об отмене условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, замене общественных и исправительных работ на ограничение свободы, арест или лишение свободы, ограничения свободы на лишение свободы, назначенного приговором суда с приложением копий материалов первоначальных розыскных мероприятий.
Сноска. Пункт 175 в редакции - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.

176. Сотталғанды iздестiрудi жариялау туралы сот шығарған қаулысынан кейiн бастапқы iздестiру шараларының материалдар көшірмелері ішкі істер аудандық, қалалық, криминалдық полиция қызметіне одан әрі іздестірілуіне жіберіледі.
Ескерту: 176-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
177. алынып тасталды
Ескерту: 177-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
1 қосымша
_____________________________
(сот атауы)
_____________________________
ҰСЫНЫМ
Мен,_______________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________                          (аймақтық органының атауы)
материалдарды қарап_________________________________________________
(аты-жөні, туған жері және жылы)
сотталғанға "___"__________ 200_ ж.____________________________
(сот атауы)
ҚР ҚК-нің ________ бабы бойынша________________________________
(жаза мерзімі және түрі)
"___"__________ 200  ж. бастап қылмыстық-атқару инспекциясында
есепте тұратын
АНЫҚТАДЫМ:
____________________________________________________________________
(сотталғанның түрі мен шешілетін сұраққа байланысты көрсетіледі:
____________________________________________________________________
ұсыным шығарылған кезеңдегі жазаның өтелген және өтелмеген мерзімі,
___________________________________________________________________
сотталғанның мінез-құлқын, еңбекке көзқарасын, оған сот жүктеген
____________________________________________________________________
міндеттерді орындауын, баланы тәрбиелеу мен оған қарау міндеттерін,
____________________________________________________________________
қашан және қандай жазаны өтеу тәртібінің бұзылғаны, қоғамдық тәртіп.
____________________________________________________________________
тің, алып келулер, қашан инспекциямен шығарылған ескертулер,
____________________________________________________________________
сотталғанның денсаулығы жайында, мүгедектілік тобын анықтау, ____________________________________________________________________
психикасының бұзылуының немесе басқа ауыр ауруының болуы, жүктілік ____________________________________________________________________
және босану демалысының берілген мерзімдері, ал тұрғылықты жері ____________________________________________________________________
белгісіз кісілерге, инспекция бақылауынан және жазаны өтеуден ___________________________________________________________________
жалтару мақсатында бой тасалаған және де бастапқы іздеу
____________________________________________________________________
іс-шараларының нәтижелері көрсетіледі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(1 қосымшаның сырт жағы)
Жоғарыда айтылған жәйттардың негізінде және Қазақстан
Республикасы Қылмыстық кодексінің___________басшылыққа ала отырып,
(ҚР ҚК-нің бабы көрсетіледі)
Сотталған ___________________________________
(аты-жөні)
________________________________ сотқа мәселені шешу үшін______
(сот атауы)
____________________________________________________________________
(босатылуы, мерзімінен бұрын босатылуы, немесе жүктілігіне ___________________________________________________________________
байланысты түзеу жұмыстарынан шартты түрде мерзімінен бұрын
___________________________________________________________________
босатылуы, түзеу жұмыстарын бас бостандығынан айыруға алмастыру,
____________________________________________________________________
сотталғандығын немесе шартты сотталудың күшін жою, сынау мерзімін ___________________________________________________________________
созу, шартты соттаудың немесе жаза өткеру мерзімін кейінге ____________________________________________________________________
қалдырудың күшін жою, сотталған әйелді түзеу мекемесіне қайтару,
____________________________________________________________________
жазаның өткерілмеген мерзімін жеңілдеу түріне алмастыру немесе
____________________________________________________________________
босату, бұрын қойылған міндеттердің бөлшектеп немесе түгелдей
____________________________________________________________________
күшін жою, әйтпесе қосу)
Қосымша ___________бетте.
"___"__________ 200_ ж.    _______________   ________________
(қолы)           (тегі, аты-жөні)
М.О.
2 қосымша
Ескерту: Қосымшаның атауы өзгертілді - ҚР Әділет министрінің
2003 жылғы 1 наурыздағы N 35 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ
шартты соттаудың, жазаны өткеру мерзімін
кейінге қалдырудың күшін жою туралы, түзеу
және қоғамдық жұмыстардың, бостандықты
шектеудi бас бостандығынан айырумен
ауыстырылуы туралы
Мен, ________________________________________қылмыстық-атқару
(лауазымы, аты-жөні)
инспекциясының _______________________________ "___"________ 200_ ж.
(жергілікті органның атауы)
инспекцияға сотталған ___________________________ шақырылып
( аты-жөні)
____________________________________________________________________
(сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан, баланы
____________________________________________________________________
тәрбиелеуден және қараудан бас тартудың нақты фактілері,
____________________________________________________________________
қашан, қай кезде қоғамдық тәртіпті бұзды, ол үшін қандай әкімшілік
____________________________________________________________________                              жауапқа тартылды)
____________________________________________________________________
Жазылған жәйттерге орай және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару
кодексінің 29, 42, 172, 184-баптарын басшылыққа алып, сотталған
__________сот жүктеген міндеттерін атқармауын жалғастырған не
қоғамдық  тәртіпті бұзған жағдайда оған осы жазаның күші жойылуы
немесе ауыстырылуы мүмкін екендігі ескертілді.
"___"__________ 200__ ж.        _____________________________
(инспекция қызметкерінің қолы)
Шын ескерту маған жарияланды    _____________________________
(сотталғанның қолы)
"___"__________ 200__ ж.
3 қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ       ________________________________________________________________
(жергілікті органының атауы)
Қоғамдық жұмысқа сотталғандардың есеп
ЖУРНАЛЫ
Басталуы: "___"_________ 200__ ж.
Аяқталуы: "___"_________ 200__ ж.
Сақталу мерзімі ________
(3 қосымшаның ішкі жағы)
Қоғамдық жұмысқа сотталғандардың есеп
ЖУРНАЛЫ
--------------------------------------------------------------------
N  !Аты-!Туылған!Тұрғы.!Қашан, !Есепке ! Жеке !Қашан,!Есептен!Негіз.
к/с!жөні! жылы  !лықты !қай сот!алынған!ісінің!қандай!шығарыл!гізі
!    ! және  ! жері !пен қай! күні  !номері!жұмыс.!ған    !
!    ! жері  !      !мерзім.!       !      !қа жі.!күні   !
!    !       !      !ге сот.!       !      !беріл.!       !
!    !       !      !талды  !       !      !ді    !       !
--------------------------------------------------------------------

176. После вынесенного постановления суда об объявлении в розыск осужденного, копии материалов первоначальных розыскных мероприятий для дальнейшего розыска передаются в службу криминальной полиции горрайоргана внутренних дел.
Сноска. В пункт 176 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
177. исключен.
Сноска. Пункт 177 исключен - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2007 года N 185.
Приложение 1
__________________________
(наименование суда)
__________________________
Представление
Я, ______________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
рассмотрев материалы ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) "__"_________ 200__г.  ______________________________
(наименования суда)
по ст. УК РК _________________________________________
(срок вид наказания)
состоящий(ей) на учете в уголовно-исполнительной инспекции с
"__"  _______ 200_г.
Установил:
_____________________________________________________________________
(в зависимости от решаемого вопроса и категории осужденного
_____________________________________________________________________
указывается: отбытый и не отбытый срок наказания на момент вынесения
_____________________________________________________________________
представления, излагаются сведения, характеризующие личность
_____________________________________________________________________
осужденного, его поведение, отношение его к труду, выполнению
_____________________________________________________________________
обязанностей и запретов, возложенных судом обязанностей по воспитанию_____________________________________________________________________ребенка и уходу за ним, когда и какие допущены нарушения порядка и _____________________________________________________________________
условий наказания, общественного  порядка, приводы, когда вынесено _____________________________________________________________________предупреждение инспекцией, о состоянии здоровья осужденного, _____________________________________________________________________установление группы инвалидности, наличие психического расстройства
_____________________________________________________________________
или иной тяжкой болезни, даты предоставления отпуска по беременности
_____________________________________________________________________
и родам, а в отношении лица, местонахождение которого не известно,
_____________________________________________________________________
указывается о том, что он скрылся с целью уклонения от отбывания
_____________________________________________________________________
наказания и контроля инспекции, а также результаты первоначальных
_____________________________________________________________________
розыскных мероприятий)
_____________________________________________________________________
(Оборотная сторона приложения 1)
Учитывая изложенное и руководствуясь ____________________________
(указать статью УК РК)
Уголовного кодекса Республики Казахстан, полагаю целесообразным
направить материал на осужденного _______________________ в
(фамилия и инициалы)
________________________ суд для решения вопроса  __________________
(наименование суда)                             (об освобождении, о
_____________________________________________________________________
досрочно освобождении, или об УДО от отбывания ИР в связи с
_____________________________________________________________________
беременностью, о замене ИР лишением свободы, об отмене условного
_____________________________________________________________________
осуждения и снятии судимости, о продлении испытательного срока, об
_____________________________________________________________________
отмене условного осуждения или отсрочки отбывания наказания, о
_____________________________________________________________________
возвращении осужденной женщины в исправительное учреждение, о замене
_____________________________________________________________________
оставшейся части наказания более мягким или об освобождении от
_____________________________________________________________________
наказания, об отмене полностью или частично либо дополнении ранее
_____________________________________________________________________
установленных обязанностей)
Приложение на _____ листах.
"___" _________ 200___ г.  ________________    ______________________
(подпись)         (инициалы, фамилия)
М. П.
_____________________________________________________________________
Приложение 2 <*>
Сноска. Приложение 2 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2003 года N 35.
Предупреждение
об отмене условного осуждения, отсрочки
отбывания наказания, о замене исправительных
и общественных работ, ограничения свободы лишением свободы
Мною, ___________________________________ уголовно-исполнительной
(должность, фамилия и инициалы)
инспекции ________________________________________ "__"_______ 200_г.
(наименование территориального органа)
вызван (а) в инспекцию осужденный (ая) ______________________________
(Ф.И.О.)
допустил (а)  _______________________________________________________
(указываются конкретные факты уклонения осужденного (ой)
____________________________________________________________________
от исполнения возложенных судом обязанностей, воспитания ребенка или _____________________________________________________________________ухода за ним, когда, какое допущено нарушение общественного порядка,
_____________________________________________________________________
за которое было наложено административное взыскание)
В связи с изложенным и руководствуясь ст. 2942172184
Уголовно-исполнительного Кодекса Республики Казахстан, осужденный (ая) __________________________ предупрежден (а) о том, что в случае
продолжения неисполнения возложенных судом обязанностей, либо повторном нарушении общественного порядка ему (ей) может быть отменено или заменено это наказание.
"____"_____________200____г.   _____________________________________
(подпись сотрудника инспекции)
Настоящее предупреждение мне объявлено  ____________________________
(подпись осужденного)
"____"_____________200____г.
Приложение 3
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
ЖУРНАЛ
учета осужденных к общественным работам
Начат: "____"_____________200____г.
Окончено:"____"_____________200____г.
Срок хранения _______
(внутреннее содержание приложения 3)
ЖУРНАЛ
учета осужденных к общественным работам
_________________________________________________________________________
N  |Ф.И.О.|Год и |Адрес,|Когда, ка-|Дата |Номер|Когда,   |Дата   |Осно-
п/п|      |место |(место|ким судом |пост.|лич- |куда нап-|снятия |вание
|      |рожде-|жите- |осужд. на |на   |ного |равлен на|с учета|
|      |ния   |льства|какой срок|учет |дела |работу   |       |
___|______|______|______|__________|_____|_____|_________|_______|_______

1  !   2   !  3   !     4    !    5    !   6   !    7   !    8
--------------------------------------------------------------------
Барлығы ___________
200__ж. "___"________ есептен шығарылды.
Негіз:________________________________________________________ ___________________________________________________________________
Бастық________________________________________________________
(қылмыстық-атқару инспекциясының атауы)
______________________________
(қолы)
(келесі беті)
Тіркеу беті
--------------------------------------------------------------------
Тіркеу!Соттал.!Тіркеген!Ескерту!Тіркеу!Сотталған.!Тіркеген!Ескерту
күні !ғанның !адамның !       ! күні !ның қолы  !адамның !
!қолы   ! тегі   !       !      !          !  тегі  !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
16 қосымша
(Мұқабаның бірінші беті)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ
________________________________________________________________
(жергілікті органның атауы)
Түзеу жұмысын өтеушінің
ЖЕКЕ ІСІ N _____
Тегі, аты-жөні_______________________________________________
Туған жылы мен айы___________________________________________
200_ ж._________   ҚР ҚК ______ бабы бойынша ______ мерзімге
түзеу жұмыстарына сотталған.
200_ ж."__"__________ есепке алынды
200_ ж. "__"__________ есептен шығарылды
Істегі беттердің саны: ______________________________
17 қосымша
Бастыққа____________________
(жергілікті орган атауы)      М.О.                                 _________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
ХАБАРЛАУ
"___"___________200_ ж. қылмыстық-атқару инспекциясында есепке тұрғызылды___________________________________________________
(атауы)
____________________________________________________________________                  (тегі, аты-жөні, туған күні, айы, жылы)
"___"___________200_ ж.____________________________________ сотымен
(сот атауы)
ҚР ҚК-нің _______ бабы бойынша ____________ мерзімге_______________
(жаза түрі)
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің N 400 04.12.1998 ж. шыққан
бұйрығына сәйкес Сізден жасөспірімдер ісі жөніндегі инспекция
бастығына ______________ атына тәртіптік жұмыстар жүргізуді және
(аты-жөні)
қылмыстық-атқару инспекциясын оның мінез-құлқы және атқарылған
жұмыстар жайында уақтылы хабарлап тұруды тапсыруыңызды сұраймын.
Инспекция бастығы (аға инспектор, инспектор)
_________________________________
(жергілікті орган атауы, атағы)
________________       ____________________   ________________
(қолы)               (аты-жөні)
"___"__________200_ ж.                        тел. _________
18 қосымша
(Мөртабан орны)
ХАБАРЛАМА
____________________________________________________________________                          (ұйым атауы) ____________________________________________________________________                   (ұйым басшысының қызметі, тегі, аты-жөні)
"___"_________200_ ж. Қазақстан Республикасының ҚК ___ бабы бойынша
азамат(ша) ________________  ________________________ жұмыс істейтін
(тегі, аты-жөні)     (қызметі, жұмыс орны)
_________ мерзімге еңбекақысынан мемлекет кірісіне ___% ұстай отырып
(жаза мерзімі)
түзеу жұмыстарына соттады. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару
кодексінің 39-бабына сәйкес түзеу жұмыстарына сотталған жұмыс
істейтін ұйымның әкімшілігіне мынадай міндеттер жүктеледі:

1  |    2   |   3   |   4    |   5   |  6  |    7     |      8
______|________|_______|________|_______|_____|__________|______________
______|________|_______|________|_______|_____|__________|______________
______|________|_______|________|_______|_____|__________|______________
Итого ________________________
Снят с учета: "__" ___________ 200___ г.
Основание: ________________________________
Начальник  ________________________________
(наименование аппарата инспекции)
________________________________
(подпись)
(оборотная сторона приложения 15)
Регистрационный лист
__________________________________________________________________________
Дата про-|Подпись|Фамилия    |При- |Дата     |Подпись|Фамилия лица,|При-
ведения  |осуж-  |лица, про- |меча-|проведе- |осуж-  |проводившего |меча-
регист-  |денного|водившего  |ние  |ния ре-  |денного|регистрацию  |ние
рации    |       |регистрацию|     |гистрации|       |             |
_________|_______|___________|_____|_________|_______|_____________|_____
_________|_______|___________|_____|_________|_______|_____________|_____
_________|_______|___________|_____|_________|_______|_____________|_____
Приложение 16
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_______________________________________________________________
(наименование территориального органа)
ЛИЧНОЕ ДЕЛО N _______
Отбывающего исправительные работы
Ф.И.О. ______________________________________________________________
Год и место рождения ________________________________________________
Осужден "__" __________ 200_г. по ст. _________ УК РК к _____________
на срок _____________________________________________________________
Взят на учет: "___" __________ 200__г.
Снят с учета: "___" _____ 200__г.
Количество листов в деле: ___________
Приложение 17
Место для                                 Начальнику ________________
Штампа                                               (наименование
___________________________
территориального органа)
___________________________
(звание, фамилия, инициалы)
ИЗВЕЩЕНИЕ
Сообщаю, что "__" _____ 200_г. поставлен (а) на учет
уголовно-исполнительной инспекции _________________________________
(наименование)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, число, месяц и год рождения)
осужденный(ая) "__"_____ 200_г. ____________________________________
(наименование суда)
по ст. ____ УК РК к __ годам _______________________________________
(вид наказания)
В соответствии с приказом МВД РК от 04.12.1998 г. N 400 прошу Вас
поручить начальнику инспекции по делам несовершеннолетних проведение в
отношении ____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
профилактических мероприятий и дать указание своевременно информировать
уголовно-исполнительную инспекцию о его (ее) поведении и принимаемых
мерах.
Начальник (ст. инспектор, инспектор) инспекции
______________________________________________    _________    _________
(наименования территориального органа, звание)    (подпись)    (фамилия)
"____" ____________ 200___г.          тел.: ________________
Приложение 18
Место для штампа
ИЗВЕЩЕНИЕ
_______________________________________________________________________
(наименование организации)
_______________________________________________________________________
(должность, инициалы, фамилия руководителя организации)
"____"  __________ 20 ____г. по ст. ________УК РК _____________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
работающий___________________________ осужден к _______________________
(должность и место работы)                (срок наказания)
исправительных работ с удержанием из заработка____% в доход
государства.
В соответствии со ст. 39 Уголовно-исполнительного кодекса РК на администрацию организации, в которой работает осужденный к исправительным работам, возложены следующие обязанности:

1. Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалуды дұрыс және уақтылы
жүргізу, ұсталған сомаларды белгіленген тәртіппен сотқа аударып отыру.
2. Сотталғанның өндірістегі мінез-құлқын бақылау және онымен
тәрбие жұмысын жүргізуде инспекцияға жәрдемдесу.
3. Жазаны өтеу шарттарын сақтау.
4. Қылмыстық-атқару инспекциясының бөлімін сотталғанға
көтермелеу және жазалау шараларының қолданылғаны туралы, оның жазаны
өтеуден жалтарғаны туралы хабардар ету, сондай-ақ сотталғанның басқа
қызметке ауыстырылғаны немесе оның жұмыстан босатылғаны туралы алдын
ала хабардар ету.
Санамаланған міндеттерді атқармау Қазақстан Республикасының
заңдарына (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 362-бабы)
сәйкес қылмыстық жауаптылыққа әкеп соғады.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу хабарлама алынған
күннен бастап жүргізілсін және _____________________________________
____________________________________________________________________             (Қазақстан Республикасы банк мекемесінің атауы)
_____________ N ___ жергілікті бюджеттік шотына аударылсын.
_______________________ кесу сызығы________________________________
хабарлама алынған кезде толтырылсын, мөрмен
куәландырылсын және инспекцияға жіберілсін
РАСТАМА
200__ ж. ___________ N ___
__________________________ қылмыстық-атқару инспекциясына
Түзеу жұмыстарына сотталған азамат ________________________
(тегі)
_____________________________________________________ болып істейді
(жұмыс орны, ұйым )
Сіздер жіберген хабарлама 200__ ж.____________ алынды және нақ
осы күннен бастап ұстап қалу жүргізілетін болады.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу жүргізетін бухгалтер:
____________________       тел.____________
(тегі, аты-жөні)
Бас (аға) бухгалтер ________________    ____________________
(қолы)           (тегі, аты-жөні)
200___ж ____________              М.О.
(келесі беті)
Түзеу жұмыстарын өтеу шарттары
(ҚР ҚАК-нің 37-бабы)
Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңінде сотталғандарға қылмыстық-атқару инспекциясының жазбаша рұқсатынсыз жұмыстан өз тілегі бойынша шығуға тыйым салынады. Рұқсат тек жұмыстан шығудың негізін тексергеннен кейін қабылданады. Жұмыстан шығуға рұқсат бермеу негізделген болуы керек. Рұқсат бермеу жөніндегі шешім заңмен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңінде жыл сайынғы демалыс, сондай-ақ 10 және одан да көп күнге қосымша демалыстарды сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігі қылмыстық-атқару инспекциясымен жазбаша келісім бойынша береді. Еңбек заңдарына көзделген демалыстардың басқа түрлері сотталғандарға жалпы негіздерде беріледі.
Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалуды жүргізу тәртібі мынадай:
Қылмыстық-атқару инспекциясы, сотталған немесе оның жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігі, сотталғанның материалдық жағдайына қарай сотқа оның жалақысынан ұсталатын соманы азайту жөнінде сұрай алады.
Ұстап қалу еңбекақы төлеу жүйесімен көзделген барлық түрлерінен негізгі жұмыс істейтін жері арқылы, әрбір өткен айда істелген жұмыс бойынша, сондай-ақ атқару құжаттары бойынша сотталғанға талаптардың бар-жоғына қарамастан жүргізіледі.
Ұстап қалу кезінде еңбекақының ақшалай және негізгі түрінен жүргізіледі. Ұсталған ақшалар мемлекет қорына әр айда аударылады.
Ұстап қалу әлеуметтік қорғау тәрізді жерлерден алынатын жәрдемақылардан жүргізілмейді.
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөніндегі жәрдемақылар түзеу жұмыстарына сотталғандарға сот үкімімен тағайындалған ұстап қалу шегеріле отырып, оның еңбекақысынан есептеледі.
Қосымша ________ бетте.
Қылмыстық-атқару инспекциясының
Бастығы (аға инспекторы, инспектор)
____________________________________
(инспекция атауы)
"___"___________200_ ж.    ______________       _____________
(қолы)             (аты-жөні)
М.О.                                           тел.___________
19 қосымша
Түзеу жұмыстарын өтеп жүрген адамның жұмыс
орнынан өз тiлегi бойынша босауына рұқсат беру
(бермеу) туралы
ҚАУЛЫ
___________ қаласы                         20__ ж.______
Мен,_________ қаласы_________ қылмыстық-атқару инспекциясы
бөлiмiнiң (бөлiмшесiнiң) бастығы (аға инспекторы, инспекторы), түзеу
жұмыстарына сотталған азамат(ша)_________ жұмыс орнынан босауға
рұқсат сұраған өтiнiшiн қарай келiп
Анықтадым:____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________ Айтылған
жәйттерге қарай және азамат(ша) ___________________________________
жұмысорнынан босатылуының жөнсiздiгiне назарға алып, Қазақстан
Республикасы қылмыстық-атқару кодексiнiң 37-бабын басшылыққа
ала отырып,
Қаулы етемiн:

1. Правильное и своевременное производство удержаний из заработной платы осужденного и перечисление удержанных сумм в установленном порядке.
2. Контроль за поведением осужденного на производстве и содействие уголовно-исполнительной инспекции в проведении воспитательной работы с ним.
3. Соблюдение условий отбывания наказания.
4. Уведомление уголовно-исполнительной инспекций о примененных к осужденному мерах поощрения и взыскания, об уклонении его от отбывания наказания, а также предварительное уведомление о переводе осужденного на другую должность или его увольнении с работы.
Неисполнение перечисленных обязанностей влечет уголовную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (ст. 362 УК РК).
Удержание из заработной платы осужденного производить со дня получения настоящего извещения и перечислять в местный бюджет, N________в _______________________________________________________________________                (наименование учреждения Банка Казахстана) _______________________________________________________________________                                 линия отреза
По получении извещения заполнить, заверить печатью
и немедленно выслать в уголовно-исполнительную
инспекцию
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
На N ______ от " ___ " _________ 20 __ г.
В уголовно-исполнительную инспекцию _____________________________
(наименование инспекции)
Осужденный к исправительным работам гр. _____________________ работает в
(фамилия, инициалы)
________________________________________ в должности __________________
(место работы и наименование организации)
Высланное Вами извещение получено "___" _______ 20__ г. и с
этого же будут производится удержания.
Бухгалтер, производящий удержания из заработной платы осужденного:
_______________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Тел. ____________
Главный (старший) бухгалтер ___________________    ____________________
(подпись)           (фамилия, инициалы)
"____" _________ 20____ г.                     Тел._____________
М.П.
(Оборотная сторона Приложения 18)
Условия отбывания исправительных работ (ст.37 УИК РК)
В период отбывания исправительных работ осужденным запрещается увольнение с работы по собственному желанию без разрешения в письменной форме уголовно-исполнительной инспекции. Разрешение может быть выдано после проверки обоснованности причин увольнения. Отказ в выдаче разрешения на увольнение должен быть мотивирован. Решение об отказе может быть обжаловано в установленном законом порядке.
В период отбывания исправительных работ ежегодный оплачиваемой отпуск, а также дополнительные отпуска на десять и более дней, предоставляются администрацией организации, где работает осужденный, по согласованию с уголовно-исполнительной инспекцией. Другие виды отпусков, предусмотренных трудовым законодательством, предоставляются осужденным на общих основаниях.
Порядок производства удержаний из заработной платы
осужденных к исправительным работам
Уголовно-исполнительная инспекция, сам осужденный или администрация организации, где он работает, вправе заявлять в суд ходатайство о снижении размера удержаний из его заработной платы в случае ухудшения его материального положения. Решение о снижении размера удержаний выносится с учетом всех доходов осужденного.
Удержания производятся со всех видов заработной платы по основному месту работы, независимо от наличия претензий к осужденному по исполнительным документам, за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы.
При производстве удержаний из заработной платы осужденных учитывается ее денежная и натуральная часть. Удержанные денежные суммы перечисляются в доход государства ежемесячно.
Удержания не производится: из пособий, получаемых в порядке социального страхования и социального обеспечения, из выплат единовременного характера.
Пособия по временной нетрудоспособности осужденным к исправительным работам исчисляются из заработной платы, за вычетом удержаний, назначенных приговором суда.
Приложение: на___листах.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции _________________________
(наименование инспекции)
"___" ___________ 20_____ г. ____________   _____________________
(подпись)     (фамилия, инициалы)
М.П.                                       тел._________________
Приложение 19
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о разрешении на увольнение (отказа в увольнении)
по собственному желанию с места работы отбывающему
исправительные работы
г.____________                                       "__"_______ 200_г.
Я, начальник отдела (ст. инспектор, инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции _____________________________________
(наименование территориального органа)
рассмотрев заявление осужденного ______________________________________
(фамилия, имя и отчество)
в котором он просит разрешить ему уволиться с места работы, установил:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Исходя из изложенного и принимая во внимание, что увольнение
осужденного(ой)___________________ с места работы целесообразно или
нецелесообразно, руководствуясь ст. 37 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан постановил:

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 70-бабының 1, 3
бөлімдеріне сәйкес сотталғанмен нақты______жаза мерзімін өтегеннен
кейін шартты түрде мерзімінен бұрын босату қолданылуы мүмкін, яғни
20__ жылдың "___"__________.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 169-бабының
9 тармағына сәйкес Сізді, оның шартты түрде мерзімінен бұрын
(мерзімінен бұрын) босатылып шығу мүмкіндігін хабарлаймыз.
Қарау орны және күні туралы Сізге сот қосымша хабарлайды.
Инспекция бастығы (аға инспектор, инспектор)__________________
____________________________________________________________________
(атағы, Т.А.Ә. қолы)
200__ж. _______________

Согласно части 1, 3 ст. 70 Уголовного кодекса Республики
Казахстан, условно-досрочное освобождение может быть применено после
фактического отбытия осужденным не менее __________ срока наказания,
т.е. "___" _______ 20__ года.
В соответствии с пунктом 9 ст. 169 Уголовно-исполнительного
кодекса Республики Казахстан уведомляем Вас о возможном его (ее)
условно-досрочном освобождении.
О дате и месте рассмотрения Вы будете уведомлены судом
дополнительно.
Начальник (ст.инспектор, инспектор) Инспекции_______________________
____________________________________________________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
_________________ 200__г.