Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелеріне ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулығы бекітілуі туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1723. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың тақырыбы мен 1-тармағындағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінің қызметін бұдан әрі жетілдіру қылмыстық-атқару заңнамасын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі қоса беріліп отырған Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині қылмыстық-атқару жүйесі Комитетіне, осы Ережелердің іс жүзінде қатаң қолдануы қамтамасыз етілсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі ҚАЖ Комитетінің төрағасына жүктелсін.
4. Бұйрық 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап іске енеді.
Министр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бас прокурорының орынбасары
2001 жылғы 19 желтоқсан
"БЕКІТІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
2001 жылғы 11 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі
түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды
қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Нұсқаулықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
Ескерту: Барлық мәтін бойынша «ҚАЖКБ» деген сөздер «ҚАЖК ҚАЖД» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1-ТАРАУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Қадағалау сотталғандардың жаза өтеуiнiң белгiленген режимiн қамтамасыз ету құралдарының бiрi болып табылады және алдын алу, режимдiк, тәрбие iс-шараларының кешенiн құрайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
2. Қадағалау қызметiн ұйымдастыру және оған басшылық жасау колония бастығының режим жөнiндегi орынбасарына жүктеледi.
Түзеу мекемелерiнiң қызметкерлерiне қадағалау бойынша мiндеттерiн орындау кезiнде сотталғандармен және олардың туыстарымен олардың функционалдық мiндеттерiнде көзделмеген байланыс жасауға тиым салынады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.05.12. N 128, 2007.12.05. N 327 Бұйрықтарымен.

Об утверждении Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2001 года № 1723. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 12 мая 2005 года N 128.
В целях совершенствования деятельности исправительных учреждений Министерства юстиции Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить строгое руководство данной Инструкцией в практической деятельности.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета УИС Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Приказ вводится в действие с 1 января 2002 года.
Министр
Согласовано                         Утверждена
Генеральная прокуратура             Приказом Министра юстиции
Республики Казахстан                Республики Казахстан
от 11 декабря 2001 года N 154
Инструкция
по организации надзора за лицами,
содержащимися в исправительных учреждениях
Министерства юстиции Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту слово "УКУИС" заменены словами "ДУИС КУИС" приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Глава 1. Общие положения
1. Надзор является одними из средств обеспечения установленного порядка отбывания наказания осужденными. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
2. Организация и руководство службой надзора возлагается на заместителя начальника исправительного учреждения по режиму. При исполнении задач по надзору сотрудникам исправительных учреждений (далее - ИУ) запрещено вступать с осужденными и их родственниками в контакты, не предусмотренные их функциональными обязанностями. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.; от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

3. Түзеу колонияларындағы қадағалау-бас бостандығынан айыру түрiндегi қылмыстық жазаны атқару процесiн сотталғандардың олар орналастырылған және жұмыс iстейтiн жерлердегi жүрiс-тұрысын ұдайы бақылау арқылы қамтамасыз етуге, олардың құқыққа қарсы iс-қимылдарының алдын алу мен жолын кесуге, сотталғандардың, қызметкерлер мен бақылаушылар жасағының оқшаулануын, сондай-ақ қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жүйесi.
4. Түзеу колонияларындағы (бұдан әрi - ТК) қадағалау:
1) сотталғандарды жаңа қылмыстар мен басқа да қоғамға жат қылықтар жасауын болдырмау және жолын кесу мақсатында олардың жүрiс-тұрысын ұдайы бақылауды;
2) сотталғандардың Түзеу мекемелерiндегi iшкi тәртiп ережелерiмен (бұдан әрi - Iшкi тәртiп ережелерi) көзделген күн тәртiбiн, өз мiндеттерiн орындауын қамтамасыз етудi;
3) тұрғын үйлер және өндiрiстiк аймақтар, оқшауланған учаскелер, цехтар мен басқа да объектiлер арасында белгiленген өткiзу режимiн жүзеге асыруды, сотталғандардың қозғалыс тәртiбiн, көзделген нысан бойынша киiм киюдi сақтауын бақылауды;
4) сотталғандардың олар орналастырылған және жұмыс iстейтiн жерлерде болуын тексерудi;
5) жер асты коммуникацияларының және құрылыстарының инженерлiк бөгеттерi мен қоршау құралдарының, байқау коридорларының ақаусыз болуын, сондай-ақ iшкi тыйым аймағы мен оған жалғасып жатқан 15 және 50 метрлiк жолақтардың жағдайын бақылауды; осы аумақ шегiнде жұмыстар атқару тек қана түзеу колониясының және режим бөлімінің басшылығымен және әскери бөлiмше командирiмен келiсiм бойынша жүзеге асырылады;
6) сотталғандардың өндiрiстiк жабдықтарды, жұмыс құралдарын, электр қуатын, шикiзаттар мен материалдарды терiс пайдалануының жолын кесудi, сондай-ақ олардың өз еркiмен әртүрлi құрылыстар, шкафтар, қоймалар және т.б. жасауын болдырмауды;
7) сотталғандарға, үй-жайларға тiнту, сондай-ақ тұрғын үй аймақтары мен өндiрiстiк объектiлердi қарау жүргiзудi, сотталғандарға оларды сақтауға тыйым салынған құралдарды, бұйымдар мен заттарды алып қоюды;
8) айдауылсыз немесе ерiп жүрусiз қозғалуға құқығы бар сотталғандардың, сондай-ақ заңдарға сәйкес оларға колониядан тыс жерлерде тұруға рұқсат берiлген сотталғандардың жүрiс-тұрысын бақылауды;
9) туысқандарымен және өзге де адамдармен кездесу өткiзудiң тәртiбiн қамтамасыз етудi, телефон арқылы сөйлесудi бақылауды;
10) сотталғандарға келген посылкаларды, сәлемдемелер мен бандерольдердi қарауды, тексерудi және берудi;
11) объект аумағы арқылы жүрiп өтетiн көлiк құралдарына ерiп жүрудi, жүк тиеу-түсiру жұмыстарын бақылауды;
12) ТК-ның объектiлерiнде жұмыс iстейтiн адамдардың сотталғандармен қарым-қатынастың белгiленген тәртiбiн сақтауына бақылау жасауды, қажет болған жағдайларда ТК-ның объектiлерiне кiру және олардан шығу кезiнде бұл адамдардың заттары мен киiмдерiн қарауды;

3. Надзор в ИУ - это система мер, направленных на обеспечение процесса исполнения уголовного наказания в виде лишения свободы, путем постоянного контроля за поведением осужденных в местах их размещения и работы, предупреждения и пресечения их противоправных действий, обеспечения изоляции, а также безопасности осужденных и сотрудников администрации ИУ.
4. Надзор в ИУ включает в себя:
1) постоянное наблюдение за поведением осужденных с целью предотвращения и пресечения совершения ими новых преступлений и других антиобщественных поступков;
2) обеспечение выполнения осужденными распорядка дня, своих обязанностей, предусмотренных Правилами внутреннего распорядка исправительных учреждений (далее - Правила внутреннего распорядка);
3) осуществление установленного пропускного режима между жилой и производственной зонами, изолированными участками, цехами и другими объектами, контроль за соблюдением осужденными порядка передвижения, ношения предусмотренной формы одежды;
4) проведение проверок наличия осужденных в местах их размещения и работы;
5) контроль за исправностью инженерных заграждений и средств блокировки подземных коммуникаций и сооружений, изолированных участков, просматриваемых коридоров, а также за состоянием внутренней запретной зоны и прилегающих к ней 15-ти и 50-метровых полос. Выполнение работ, в пределах этой территории, осуществляются только по согласованию и под руководством режимного отделения ИУ;
6) пресечение использования осужденными не по назначению промышленного оборудования, рабочего инструмента, электроэнергии, сырья и материалов, а также предотвращение самовольного возведения ими различных строений, шкафов, хранилищ;
7) проведение обысков осужденных, помещений, а также осмотров территорий жилых зон и производственных объектов, изъятие предметов, изделий и веществ, хранение которых осужденным запрещено;
8) контроль за поведением осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя или без сопровождения, а также осужденных, которым в соответствии с законом разрешено проживание вне ИУ;
9) обеспечение порядка проведения свиданий с родственниками и иными лицами, контроль заведением телефонных переговоров;
10) досмотр, проверку и выдачу посылок, передач и бандеролей, поступающих в адрес осужденных;
11) сопровождение транспортных средств по территории объекта, контроль за погрузочно-разгрузочными работами;
12) контроль за соблюдением лицами, работающими на объектах ИУ, установленного порядка взаимоотношений с осужденными, проведение в необходимых случаях досмотра вещей и одежды этих лиц при входе на объекты ИУ и выходе из них;

13) сотталғандардың камералық үлгiдегi үй-жайларда (бұдан әрi - КҮҮЖ), айыптылық оқшаулау орындарында (бұдан әрi - АОО), тәртiптiк оқшаулау орындарында (бұдан әрi - ТОО), қатаң жағдайларда ұстау (бұдан әрі - ҚЖҰ) және жалғыз адамдық камераларда жаза өтеуiнiң белгiленген тәртiбiн қамтамасыз етудi;
14) алынып тасталды;
15) сотталғандардың қашып кетуiнiң, бағынбауының, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салуының, тәртiпсiздiк қылықтарының, өзге де қылмыстарының және режимдi бұзуының алдын алу мен жолын кесудi;
16) жаңадан келген сотталғандарды карантиндiк үй-жайларда ұстаудың тәртiбi мен шарттарын қамтамасыз етудi;
17) қажет болған жағдайларда дене күшiн, арнайы құралдарды қолдануды;
18) сотталғандардың сыртқы пiшiнiн қарауды;
19) ай сайын күзеттiң инженерлiк-техникалық құралдарын (бұдан әрi - КИТҚ), бейне бақылау жүйесін тексерудi және анықталған кемшiлiктердi жоюды;
20) ТМ аумағында ерікті жалданушы және аттестатталған әйел жынысты қызметкерлердің еріп жүруін қамтамасыз етуді құрайды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.05.12. N 128, 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.
5. Бас бостандығынан айыру орындары мен колония-қоныстардың емдеу түзеу мекемелерiнде сотталғандарды қадағалау осы Нұсқаулықпен көзделген тәртiпте жүзеге асырылады. Қадағалаудың ерекшелiктерi қадағалау жоспары мен күзет орнының табелiнде көрсетiледi (2-қосымша).
6. Денсаулық сақтау органдарының емдеу түзеу мекемелерiнде емделуде болатын сотталғандарды күзету мен қадағалауды қамтамасыз ету үшiн медициналық мекеме әкiмшiлiгiнiң келiсiмi бойынша арнайы палата бөлiнедi және ол күзеттiң бөлшектелетiн құралдарымен жабдықталады, күзет жоспары әзiрленедi, онда қызмет атқару мен ұйымдастырудың тәртiбi, мiндеттерi, құрамы, төтенше жағдайлар кезiнде өзара iс-қимыл жасау мен iс-қимыл көрсетудiң тәртiбi ескерiледi.
Сотталған адамды денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемесiне жiберу үшiн түзеу мекемесiнiң бастығы немесе оны ауыстыратын адам аумақтық ҚАЖК ҚАЖД басшылығын міндетті түрде хабардар ету арқылы шешiм қабылдайды. Денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемелерінде күзет және қадағалау бойынша қызмет өткеру үшін бір сотталғанға кемінде 2 қызметкер тағайындалады, олар азаматтық киім киюуі керек, жасырын түрде алып жүретін радиостанциясы, қаруы мен арнайы құралдары болуы тиiс.
Егер де ауруханаға сотталған-әйел адам орналастырылса, оны күзету жөнiндегi күзет орнына бақылаушы-әйел адам тағайындалады.
Қоныс-колониясында жазасын өтеп жатқан және денсаулық сақтау органдарының емдеу-алдын-алу мекемелерінде емдеуде жүрген сотталғандарды қадағалауды қамтамасыз ету осы мекеме әкімшілігімен келісу бойынша кемінде күніне бір рет сотталғандар емдеуден өтіп жатқан палатаны аралау арқылы өткізіледі. Сотталғандар аурухана режимін бұзған жағдайда, бұл адамдар қызметкердің бірге еріп жүруімен қоныс-колониясына жіберіледі. Сотталғандар амбулаториялық емдеуден қоныс-колониясы жанынан өтеді.
Ескерту: 6-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.08.24. N 240, 2007.12.05. N 327 Бұйрықтарымен.

13) обеспечение установленного порядка отбывания наказания осужденными в помещениях камерного типа (далее - ПКТ), штрафных изоляторах (далее - ШИЗО), дисциплинарных изоляторах (далее - ДИЗО), строгих условиях и одиночных камерах;
14) (исключен - от 12 мая 2005 года N 128).
15) предупреждение и пресечение побегов, неповиновений, умышленного причинения себе какого-либо повреждения, хулиганских действий, иных преступлений и нарушений режима осужденными;
16) обеспечение порядка и условий отбывания наказания вновь прибывших осужденных в карантинных помещениях;
17) применение в необходимых случаях физической силы и специальных средств;
18) осмотр внешнего вида осужденных;
19) ежемесячное обследование инженерно-технических средств охраны (далее - ИТСО), систем видеонаблюдения и устранение выявленных недостатков;
20) обеспечение сопровождения по территории ИУ сотрудников вольнонаемного и аттестованного состава женского пола.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 66.
5. Надзор за осужденными в лечебных ИУ и колониях-поселениях осуществляется в порядке, установленном настоящей Инструкцией. Особенности надзора отражаются в плане надзора и табеле постам (приложение 2).
6. Для обеспечения охраны и надзора за осужденными, находящимся на лечении в лечебно-профилактических учреждениях органов здравоохранения, по согласованию с администрацией медицинского учреждения, выделяется изолированная палата, которая оборудуется разборными средствами охраны, разрабатывается план охраны, в котором учитываются порядок выполнения и организации службы, обязанности, состав, порядок взаимодействия и действия при чрезвычайных происшествиях.
Решение для направления осужденного на лечение в медицинское учреждение органов здравоохранения принимается начальником ИУ, либо лицом его замещающим с обязательным уведомлением руководства территориального ДУИС КУИС. Для несения службы по охране и надзору в медицинских учреждениях органов здравоохранения назначается не менее 2-х сотрудников на одного осужденного, которые должны быть одеты в гражданскую одежду, иметь радиостанцию, оружие и спецсредства, носимые скрытно.
Если в медицинское учреждение помещена осужденная-женщина, то на пост по ее охране назначаются контролеры-женщины.
Обеспечение надзора за осужденными, отбывающими наказание в колонии-поселении и находящимися на стационарном лечении в лечебно-профилактических учреждениях органов здравоохранения, по согласованию с администрацией данного учреждения проводится не реже одного раза в день путем обхода палат, в которых проходят лечение осужденные. В случае нарушения осужденными больничного режима, данные лица в сопровождении сотрудника направляются в колонию-поселение. Амбулаторное лечение осужденные проходят при колонии-поселении. <*>
Сноска. Пункт 6 с дополнениями - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240; пункт с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

7. Сотталғандарды темiржол, автомобиль, теңiз, өзен және әуе көлiктерiмен тасымалдағанда, сондай-ақ айдап алып жүру кезiнде оларды қадағалау Қазақстан Республикасының Iшкіісминi iшкi әскерлерiнiң Жауынгерлiк қызмет жарғысына (бұдан әрi - Жауынгерлiк қызмет жарғысы) сәйкес әскери бөлiмдер қарауылдарының жеке құрамына жүктеледi.
8. Қадағалау персоналдарының нормативтік саны посттардағы табелге сәйкес бекітіледі.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
9. Қадағалау жөнiндегi бақылаушылардың күзет орындарының, әкiмшiлiктiң оны жүзеге асыру үшiн бөлген басқа да күштерiнiң, көлiк пен техникалық құралдардың саны ТК-ның ерекшелiктерiне, өндiрiс сипаты мен қалыптасып отырған жедел жағдайға қарай қылмыстық-атқару жүйесi депаттаменттерінің (бұдан әрi - ҚАЖД) және мекеменiң бастығы бекiтетiн сотталғандарды қадағалау жоспары бойынша анықталады.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
10. Қызметкерлер мен бақылаушылар санының, ТК-дағы жағдайдың өзгеруi ескерiле отырып, қадағалау жоспарына жыл сайын не қажет болуына қарай ҚАЖК ҚАЖД-нің, ТК-ның бастығы бекiтетiн түзетулер енгiзiледi. Әрбiр ТК-ға арналған қадағалау жоспарлары үш данада әзiрленедi: бiрiншiсi - Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң ҚАЖ Комитетiне; екiншiсi - ҚАЖК ҚАЖД-не үшiншiсi - ТК-ға. Қадағалау жоспарынан көшiрме (функционалдық мiндеттер және басқа да құжаттама) колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң (бұдан әрi - КБКК) үй-жайындағы, қадағалау жөнiндегi бақылаушылардың қызмет өткеретiн орындарындағы және қызмет кластарындағы бiрыңғай үлгiдегi стендiлерде ресiмделедi.
11. Сотталғандарды қадағалау жөнiндегі мiндеттердi орындау үшiн бөлiнген кезекшi ауысым қызметке, тамақ ішу және демалу үшін 2 сағаттық 12 сағат немесе 4 сағаттық үзіліспен 24 сағат уақытқа тағайындалады. Олар өз мiндеттерiн қарусыз атқарады және белсендi түрде қорғанудың арнайы құралдарымен, көшірмелі радиостанциялармен, ал қажет болғанда көлiкпен қамтамасыз етiледi.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
2-ТАРАУ. ТК-дағы сотталғандарды
қадағалауды ұйымдастыру
12. ТК-дағы сотталғандарды қадағалауды ұйымдастыру:
1) қадағалау жөнiндегi iс-шараларды жоспарлауды;
2) қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi ұйымдастыруды;

7. Надзор за осужденными при перевозках их железнодорожным, автомобильным, морским, речным и воздушным транспортом, а также при конвоировании, возлагается на личный состав ИУ и караулов воинских частей, в соответствии с Уставом боевой службы внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Устав боевой службы).
8. Нормативная численность персонала надзора устанавливается согласно табелям постов. <*>
Сноска. Пункт 8 в редакции - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
9. Количество постов контролеров по надзору, других сил администрации ИУ, выделяемых для его осуществления, задействованный транспорт и технические средства охраны, определяется планом надзора за осужденными, утверждаемым начальником областного Департамента уголовно-исполнительной системы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - ДУИС КУИС) и ИУ в зависимости от особенностей учреждения, характера производства и складывающейся оперативной обстановки.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. С учетом изменения численности сотрудников и контролерского состава, обстановки в ИУ в план надзора ежегодно, либо по мере необходимости, вносятся корректировки, утверждаемые начальником ДУИС КУИС. Планы надзора на каждое ИУ разрабатываются в трех экземплярах: первый - Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет УИС); второй - ДУИС КУИС; третий - ИУ. Выписки из плана надзора (функциональные обязанности и другая документация) оформляются на стендах единого образца в помещении дежурного помощника начальника ИУ, местах несения службы контролеров по надзору и классах службы.
11. Дежурная смена, выделенная для выполнения задач по надзору за осужденными, назначается на службу на 12 часов с 2 часовым, либо 24 часа с 4 часовым перерывом для приема пищи и отдыха. Свои обязанности она выполняет без оружия и обеспечивается специальными средствами, переносными радиостанциями, а при необходимости, транспортом.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 2. Организация надзора за осужденными в ИУ
12. Организация надзора за осужденными в ИУ включает в себя:
1) планирование мероприятий по надзору;
2) организацию службы по осуществлению надзора;

3) қадағалауды жүзеге асыруды бақылауды;
4) қызмет өткерудiң қорытындысын шығаруды құрайды.
13. Бiр ай мерзiмге арналған қадағалау жөнiндегi iс-шараларды жоспарлауды ТК-ның бастығы жүзеге асырады.
Жоспарда:
1) жеке құрамның қызметтiк шеберлiгiн арттыру;
2) қашып кету мен режим бұзушылықтарды болдырмау және олардың алдын алу;
3) күзетудiң техникалық және инженерлiк құралдарын және бейнебақылау жүйесін енгiзу;
4) сотталғандардың қатарынан шыққан белсендiлермен жұмыс iстеу;
5) алдын-алу есебінде тұрған адамдармен жұмыс жөнiндегi iс-шаралар көзделедi.
Бiр ай мерзiмге арналған қадағалау жөнiндегi iс-шаралардың жоспарына қосымша ретiнде ТК-ның жетекшi құрамы, кезекшi ауысымдар кезекшiлiгiнiң, тiнтулер жүргiзудiң, сотталғандарды тексеру мен қараудың (отрядтар, оқшауланған учаскелер бойынша) графиктерi қоса тiркеледi.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
14. Қадағалау жөнiндегi iс-шаралардың жоспарлары мен осы Нұсқаулықтың 13 тармақшасында тiзiлген графиктердi ТК бастығының режимдiк жұмыс жөнiндегi орынбасары әзiрлейдi және ТК-ның бастығы бекiтедi. Iс-шаралар жоспарларының және графиктердiң бiр данасы ТК бастығының режимдiк жұмыс жөнiндегi орынбасарында, екiншiсi - режимдiк бөлiмнiң бастығында сақталады.
15. Қадағалау жоспары схемадан, күзет орнының табелiнен, лауазымды адамдарға қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi нұсқаулықтан және төтенше жағдайлар кезiндегi iс-қимылдар үшiн күш-құралдардың жауынгерлiк есебiнен тұрады. Қадағалау схемаларында оқшауланған учаскелер, тұрғын үй, тұрмыстық, өндiрiстiк және басқа да үй-жайлар, жер асты құрылыстары мен коммуникациялар, негiзгi қоршаудан аймақтың iшкi тыйым салынған бөлiгiне жалғасып жатқан 15-50 метрлiк жолақ, жүк тиеу, түсiру орындары мен көлiк құралдарының қозғалыс жолдары, қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегі қызмет өткерудiң күзет орындары, байланыс және белгi беру құралдарының пункттерi, сотталғандарды сапқа тұрғызу орындары, сондай-ақ қашып кетуге қатысты тым осал жерлер, айдауылсыз қозғалу құқығы бар сотталғандардың, сондай-ақ жеңiлдiктi жағдайларда ұсталатын сотталғандардың жұмыс iстейтiн және тұратын орындары белгiленедi.
Түрменi қадағалау жоспарына режiмдiк корпустардың әрбiр қабатының жоспарлары да, оларға қадағалау бекеттерi енгiзiле отырып кiредi.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
16. Қадағалау жоспарларының шаралары:
1) онда сотталғандардың тарапынан болатын қылмыстар мен басқа да қоғамға жат қылықтардың алдын алу мен жолын кесуге;

3) контроль за осуществлением надзора;
4) подведение итогов несения службы.
13. План мероприятий по надзору составляется ежемесячно заместителем начальника ИУ по режиму.
В плане предусматриваются мероприятия:
1) по повышению служебного мастерства личного состава;
2) по предотвращению и предупреждению побегов и нарушений режима;
3) по внедрению технических и инженерных средств охраны и систем видеонаблюдения;
4) по работе с активом из числа осужденных;
5) по работе с лицами, состоящими на профилактическом учете.
Дополнительно, к плану мероприятий по надзору на месяц, прилагаются графики дежурства руководящего состава ИУ, дежурных смен, проведения обысков, проверок и осмотров осужденных (по отрядам, изолированным участкам).
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
14. Планы мероприятий по надзору и перечисленные в пункте 13 настоящей инструкции графики разрабатываются заместителем начальника ИУ по режиму и утверждаются начальником ИУ. Планы мероприятий и графики хранятся: один экземпляр у заместителя начальника ИУ по режиму, второй - у начальника режимного отделения.
15. План надзора состоит из схемы надзора, табеля постам, инструкции должностным лицам, по осуществлению надзора и расчета сил и средств, для действий при чрезвычайных происшествиях. На схемы надзора наносятся изолированные участки, жилые, бытовые, производственные и другие помещения, подземные сооружения и коммуникации, прилегающая к внутренней запретной части зоны 15-50 метровая полоса от основного ограждения, места погрузки, разгрузки и пути движения транспортных средств, посты несения службы по осуществлению надзора, пункты средств связи и сигнализации, места построения осужденных, а также места, наиболее уязвимые, в побеговом отношении, места работы и проживания осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя, а также осужденных, находящихся на льготных условиях содержания.
В план надзора тюрьмы также включаются поэтажные планы режимных корпусов, с нанесенными на них постами надзора. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
16. В плане мероприятий по надзору предусматриваются:
1) меры, направленные на предупреждение и пресечение преступлений и других антиобщественных поступков со стороны осужденных;

2) объектiлерге тыйым салынған заттарды өткiзу арналарын анықтау мен жолын бөгеуге бағытталған шаралар;
3) сотталғандардың тұрғын үй және өндiрiстiк аймақтарда, айдауылсыз немесе еріп жүрусіз жүріп-тұру құқы бар және ТМ тыс жерде тұруға рұқсат етілген, сондай-ақ алдын-алу есебінде тұрған адамдардың болуын бақылау;
4) қараулар мен тiнтулер жүргiзу;
5) арнайы тактикалык сабақтар мен үйренулер;
6) қадағалауға инженерлiк-техникалық құралдарды және бейне бақылау жүйесін енгiзу көзделедi.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
17. Жоспарда:
1) қадағалауды жүзеге асыру үшiн тартылатын күш-құралдар;
2) қызмет өткерудiң орны мен уақыты;
3) тiнтуге жататын объектiлер;
4) қызмет өткерудi бақылау көрсетiледi.
1. Қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi
қызметтi ұйымдастыру
18. Қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi ұйымдастыру:
1) тәулiкке арналған қадағалауды бақылаудағы шешiмдер әзiрлеудi;
2) жеке құрамды дайындауды және олардың кезекші ауысым құрамында қызмет өткеру мүмкіндігіне медициналық куәландырудан өтулерін;
3) мiндеттер қоюды және қадағалауға тартылатын күштердiң өзара iс-қимылын ұйымдастыруды;
4) қадағалауды жүзеге асыруға бақылау жасауды құрайды.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
19. ТК-ның бастығы қадағалауды ұйымдастыру жөнiнде шешiм қабылдай отырып:
1) ТК-дағы өткен кезеңдегi құқық тәртiбiнiң ахуалын, құқық бұзушылықтың түрлерi мен мән-жайларын, олардың жасалуына ықпал еткен шарттар мен себептердi (бұндайлар бар болса);
2) қадағалаудың күш-құралдарын;
3) сотталғандардың өздерi тұратын жерлердегi мүмкiн болатын iс-қимылдарын ескередi.
20. Тәулiкке арналған қадағалауды ұйымдастырудың шешiмi ТК бастығының режимдiк жұмыс жөнiндегi орынбасарының режимдiк бөлiмнiң бастығымен бiрлесе отырып әзiрлейтiн қадағалаудың тәулiктiк ведомосi бойынша ресiмделедi (1-қосымша), оны ТК-ның бастығы бекiтедi және КБКК-ке тапсырылады. Тәулiк өткен соң режимдiк бөлiмнiң бастығы қадағалаудың нәтижелерiн талдап, колония басшылығына жоспарланған iс-шаралардың орындалғандығы туралы баяндағаннан кейiн қадағалаудың тәулiктiк ведомосi режимдiк бөлiмге сақтауға тапсырылады.
21. Кезекшi ауысым қызмет басталар алдында 30 минуттан кешiктiрмей өзiнiң келiп жеткендiгi туралы жаңадан кiрiсушi КБКК-ке баяндайды және осы сәттен бастап оның тiкелей жетекшілiк етуiмен өз мiндеттерiн атқарады. Ауысымның жеке құрамы қызметке кiрiскенге дейiн осы Тәртiптiң 11-тармағында көрсетiлген байланыс құралдарымен, сондай-ақ арнайы құралдармен қамтамасыз етiледi. Кезекшi арнайы журналда басшы құрамға арнайы құралдарды беру туралы белгi қояды (4-қосымша). Содан кейiн ол кезекші ауысымның жеке құрамын сапқа тұрғызып, экипировкасын тексереді және ТК-ның бастығына немесе оның орынбасарына қызметке даярлық туралы баяндайды, ол ауысушы кезекшiмен бiрлесе отырып нұсқау берудi өткiзедi.

2) установление каналов проникновения на объекты запрещенных предметов и принятие мер по предотвращению их проникновения;
3) контроль за наличием осужденных в жилых и производственных зонах, пользующимися правом передвижения без конвоя или сопровождения и которым разрешено проживание вне ИУ, а также лицами, состоящих на профилактическом учете;
4) проведение осмотров и обысков;
5) тактико-специальные занятия и учения с рядовым и начальствующим составом администрации ИУ;
6) внедрение в надзор инженерно-технических средств охраны объектов ИУ и систем видеонаблюдения.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
17. В плане указываются:
1) привлекаемые силы и средства для осуществления надзора;
2) место, время и порядок несения службы;
3) объекты подлежащие обыску;
4) контроль занесением службы.
1. Организация службы по осуществлению надзора
18. Организация службы по осуществлению надзора включает:
1) принятие начальником ИУ или лицом его замещающим, решения на сутки по осуществлению надзора за осужденными;
2) подготовку личного состава администрации ИУ и прохождение ими медицинского освидетельствования на предмет возможности несения службы в составе дежурной смены;
3) постановку задач и организацию взаимодействия сил, привлекаемых к надзору;
4) контроль за осуществлением надзора.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
19. При принятии решения на сутки, учитывается:
1) состояние правопорядка в ИУ за истекшие сутки, виды и обстоятельства правонарушений, условия и причины, способствовавшие их совершению при наличии таковых;
2) силы и средства надзора;
3) возможные действия осужденных в местах их проживания.
20. Решение на организацию надзора на сутки оформляется суточной ведомостью надзора (приложение 1), разрабатываемой заместителем начальника ИУ по режиму, которое утверждается начальником ИУ и передается дежурному помощнику начальника ИУ. По истечении суток, после анализа начальником режимного отделения результатов надзора и доклада руководству колонии о выполнении запланированных мероприятий, суточная ведомость надзора передается на хранение в режимное отделение.
21. Дежурная смена, не позднее чем за 30 минут до начала службы, докладывает о своем прибытии вновь заступающему дежурному помощнику начальника ИУ и, с этого момента, выполняет обязанности под его непосредственным руководством. До заступления на службу личный состав смены обеспечивается средствами связи, а также специальными средствами, указанными в пункте 11 настоящей Инструкции. О выдаче начальствующему составу специальных средств дежурный делает отметку в журнале учета выдачи специальных средств (приложение 4). После этого, он выстраивает личный состав дежурной смены, проверяет экипировку и докладывает начальнику ИУ или его заместителю о готовности к службе, который, совместно со сменяемым дежурным помощником начальника ИУ, проводит инструктаж.

22. Нұсқау берудi өткiзушi адам ТК қызметкерлерiнiң сотталғандарды қадағалау жөнiндегi мiндеттердi, нормативтiк актiлердiң талаптарын бiлуiн тексередi, кезекшi ауысымның назарына колониядағы жағдайды жеткiзедi, мiндеттер қояды және оларды орындаудың ерекшелiктерiн түсiндiредi, қадағалау күштерiнiң, оның ішінде сотталғандардың өздiгiнен қызмет ету ұйымдарымен бiрге өзара iс-қимыл жасаудың тәртiбiн белгiлейдi. Жеке құрамның қызмет өткеруге дайындығын тексергеннен кейiн нұсқау берушi кезекшi ауысымның құрамына кiретiн адамдарға қызметке кiрiсу туралы бұйрық бередi.
23. Нұсқау беру кезiнде қызмет өткеруде заңдылықты, сотталғандарға ұдайы бақылау жасауды, олардың жазаны өтеу режимiнiң талаптарын сақтауды, жедел жағдайдың асқынған кезiндегi iс-қимылдарды және әскери бөлiмшенiң қарауылымен өзара iс-қимыл жасаудың тәртiбiн қамтамасыз етуге назар аударылады. Ерекше бақылауды талап ететiн объектiлер мен орындар анықталады, сондай-ақ қызмет өткерудiң уақыты белгiленедi.
Түрмелерде, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларында  (камераларда) нұсқамалық жүргiзу кезiнде, бұдан басқа, уақытша бекеттердi, сондай-ақ бақылау тiнтулерi мен техникалық тексерiстер жүргiзiлуi тиiс камералардың нөмiрiн қою арқылы күзеттi күшейту жөнiндегi нақты шаралар және басқа да өкiмдер аталады.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
24. Қадағалау жөнiндегi бақылаушылар күзет орындарына кiрiсе отырып, жеке өзi қарау арқылы олар қадағалау мен күзетуге қабылдап алуы тиiс нәрселердiң барлығының тұтастығына және ақаусыз екендiгiне көз жеткiзедi.
24-1. Қадағалау постылары міндетті тәртіппен:
1) АИ-ға ( тәрбие колонияларындағы тәртіптік изоляторға), КҮЖ-ға;
2) жазаны өтеудің қатаң жағдайындағы локалдық учаскесіне;
3) тұрғын-үй аймағына;
4) өндірістік аймаққа;
5) ұстаудың жеңілдетілген жағдайындағы жасақтарға және айдауылсыз жүріп-тұру құқығын пайдаланылатын сотталғандар үшін;
6) бақылау өткізу пунктінде;
7) медико-санитарлық бөлігінде;
8) жасақтардың локалді учаскелерінде;
9) карантин үй-жайында;
10) бақылау техникалық құралдарын басқару пульті орналасқан үй-жайда (оператор бөлмесі) орналастырылады.
Қажет болған жағдайда мекеме әкімшілігінің шешімі бойынша тәулік бойғы қадағалау бекеті, тінту, кездесу өткізу бөлмелерінде қосымша орналастырылады.
Күндізгі уақытта автокөлікті, әйел қызметкерлердің еріп жүруіне жүріп-тұру постылары, сондай-ақ сотталғандарды қоныс-колониясы аумағынан тыс жұмыс объектілерінде тексеру белгіленеді.
Ескерту: 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2005.05.12. N 128, өзгерту енгізілді - 2007.12.05. N 327 Бұйрықтарымен.

22. Лицо, проводящее инструктаж, проверяет знание сотрудниками ИУ обязанностей по надзору за осужденными, требований нормативных актов, доводит до сведения дежурной смены обстановку в ИУ, ставит задачи и разъясняет особенности их выполнения, определяет порядок взаимодействия сил надзора, в том числе с самодеятельными организациями осужденных. Проверив готовность личного состава к несению службы, инструктирующий отдает приказ о заступлении на службу лиц, входящих в состав дежурной смены.
23. При инструктаже, особое внимание обращается на обеспечение законности при несении службы, постоянного контроля за осужденными, соблюдение ими требований установленного порядка отбывания наказания, действий при осложнении оперативной обстановки и порядок взаимодействия с караулом, осуществляющем охрану ИУ. Определяются объекты и места, требующие особого контроля, а также устанавливается время несения службы.
В тюрьмах во время проведения инструктажа, кроме того, указываются конкретные меры по усилению охраны путем выставления временных постов, а также номера камер, в которых должны быть произведены контрольные обыски и технические осмотры, и другие распоряжения. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
24. Контролеры, заступая на посты, путем личного осмотра убеждаются в целостности и исправности оборудования объекта и места несения службы.
24-1. Посты надзора в обязательном порядке устанавливаются:
1) в ШИЗО (ДИЗО воспитательных колоний), ПКТ;
2) в локальном участке строгих условий отбывания наказания;
3) в жилой зоне;
4) в производственной зоне;
5) в отрядах льготных условий содержания и для осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя;
6) в контрольно-пропускном пункте;
7) в медико-санитарной части;
8) в локальных участках отрядов;
9) в помещении карантина;
10) в помещении, где установлен пульт управления техническими средствами наблюдения (операторская).
В необходимых случаях, по решению администрации учреждения, устанавливаются дополнительные круглосуточные посты надзора в комнатах досмотра, проведения свиданий.
В дневное время устанавливаются передвижные посты сопровождения автотранспорта, женского персонала, а также проверки осужденных на рабочих объектах вне территории колоний-поселений.
Сноска. Глава дополнена пунктом 24-1 - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128; пункт 24-1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

25. Қадағалау жөнiндегi бақылаушылар КБКК мен бақылаушылар жасағы бастығының, ал өндiрiстiк объектiде - өндiрiстiк аймақ бойынша кезекшiнiң немесе әкiмшiлiктiң осы объектiдегi өкiлiнiң бақылауымен қызметке кiрiседi (ауысады).
26. Тұрғын үй мен өндiрiстiк аймақтар бойынша кезекшiлер қадағалау жөнiндегі бақылаушылардан күзет орындарын қабылдап алу (тапсыру) туралы баяндамаларды қабылдап және мүлiктi тiзбеге сәйкес қабылдап алып (тапсырып), қадағалаудың тәулiктiк ведомосiне қол қояды. Бұл ретте жаңа ауысымның кезекшiсi кезекшiлiктi қабылдап алу кезiнде анықталған барлық кемiстiктер мен ақауларды жазады. КИТҚ жабдықтарында анықталған кемiстiктер мен ақаулар, объектiдегi сотталғандардың саны және бақылау-iз жолағында табылған iздер туралы түзеу колониясының бастығына баяндайды және қарауыл бастығына хабарлайды.
27. Жедел жағдай асқынғанда, сондай-ақ күшейтiлген вариант бойынша қызмет өткерген кезде ТК-ның бастығы КБКК-ке бағынатын жедел топтарды тағайындайды. Олар кезекшi ауысымның құрамында қызмет атқарады.
28. Жедел топтың құрамына кiретiн қызметкерлер 2 және 3-ауысымдардағы жұмыс кестесi ескерiле отырып, қадағалаудың тәулiктiк ведомосiне қосылады және КБКК-тiң жетекшiлiк етуiмен сотталғандарды қадағалау, олардың күн тәртiбiн сақтауы жөнiндегi мiндеттердi атқарады, ал жедел жағдай-асқынғанда оны қалпына келтiру жөнiндегi шұғыл шаралар қолданады. Жедел топ демалыс және мерекелiк күндерi ТК-да болады. Жедел топтың құрамына ТК-ның бастығы бекiткен кесте бойынша барлық бөлiмдер мен қызметтердiң басшы құрам адамдары кiредi.
Жедел топтың құрамына кiретiн қызметкерлерге ауыру немесе ерекше жеке жағдайлары (туысқандарының қайтыс болуы немесе өміріне қауіп төндіретін ауыр науқастануы, қызметкерге немесе оның отбасына елеулі материалдық нұқсан келтірген табиғи апат) оқиғаларынан басқа жағдайларда мекемені тастап кетуге тыйым салынады.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
28-1. Демалыс және мереке күндері, сондай-ақ қызметтің күшейтілген түрін өткеру кезеңінде ТМ бастығы бекіткен кестеге сәйкес ТМ бойынша жауапты болып ТМ-нің басшы (бастық және оның орынбасарлары) құрамындағы қызметкерлер кезекшілікке түседі. Қызмет өткеру кезеңінде жауапты қызметкерлер ТМ-нің аумағында тәуліктік кезекшілікке қалады.
Ескерту: 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.

25. Контролеры по надзору заступают на службу (сменяются) под наблюдением дежурного помощника начальника ИУ и начальника наряда контролеров, а на производственном объекте - дежурного по производственной зоне или представителя администрации на этом объекте.
26. Дежурные по жилой и производственной зонам, приняв доклады от контролеров по надзору о приеме (сдаче) постов и приняв (сдав) имущество согласно описи, расписываются в суточной ведомости надзора. При этом дежурный новой смены записывает все недостатки и неисправности, обнаруженные во время приема дежурства. О выявленных недостатках и неисправностях в оборудовании ИТСО, количестве осужденных на объекте и обнаруженных следах на контрольно-следовой полосе (далее - КСП) докладывает начальнику ИУ и информирует начальника караула.
27. При осложнении оперативной обстановки, а также при несении службы по усиленному варианту, начальником ИУ назначаются оперативные группы, которые подчиняются дежурному помощнику начальника ИУ. Они выполняют службу в составе дежурной смены.
28. Сотрудники, входящие в состав оперативной группы, включаются в суточную ведомость надзора с учетом графика работы в 2, 3 смены и выполняют, под руководством дежурного помощника начальника ИУ, задачи по надзору, соблюдению осужденными распорядка дня, а в случае осложнения оперативной обстановки принимают незамедлительные меры по ее нормализации. Оперативная группа находится в ИУ в выходные и праздничные дни. В состав оперативной группы включаются лица начальствующего состава со всех отделов и служб ИУ по графику, утвержденному начальником ИУ, либо лицом его замещающим.
Сотрудникам, включенным в состав оперативных групп запрещается покидать учреждение, кроме случаев заболевания или в связи с исключительными личными обстоятельствами (смерть или тяжкая болезнь близкого родственника, угрожающая жизни больного, стихийное бедствие, причинившее значительный материальный ущерб сотруднику или его семье).
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
28-1. В выходные и праздничные дни, а также в периоды несения службы по усиленному варианту, в качестве ответственного по ИУ заступают сотрудники из числа руководящего состава ИУ (начальник и его заместители), в соответствии с утверждаемым начальником ИУ графиком. В период несения дежурства ответственные сотрудники находятся на территории ИУ в течение дежурных суток.
Сноска. Пункт 28-1 дополнен приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

2. Қадағалауды жүзеге асыруды бақылау
29. Түзеу колониясының бастығы мен оның орынбасарлары бақылаушы жасақтардың қызмет өткеруiн кемiнде аптасына екi рет, ал ТК бастығының режим жөнiндегi орынбасары - күнделiктi тексередi.
Тексерулердiң саны мен уақыты қадағалау жоспарында әрбiр бақылаушылар жасағын бiр ауысымда кемiнде бiр рет тексерудi көздеуi тиiс.
Колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң және әкiмшiлiк өкiлiнiң объектiлердегi қызмет өткеруiн тексерудi түзеу колониясының бастығы.
30. Бақылаушылар күзет орындары мен қызмет өткерудiң басқа да орындарында жасақ құрамының болуын, қызметтiк құжаттаманы, объект аумағының, бөгет құрылғыларының, жер асты құрылыстары мен коммуникациялардың, бақылау-iз жолақтарының және оларға жалғасып жатқан аумақтардың, қоршаулардың, байланыс және белгi беру құралдарының жағдайын, сондай-ақ сотталғандарды камералық үлгiдегi үй-жайларда, айыптылық оқшаулау орындарында, тәртiптiк оқшаулау орындарында ұстаудың, кездесулер өткiзудiң, сәлемдемелердi, посылкалар мен бандерольдердi алудың және берудiң тәртiбi мен шарттарын сақтауды, сотталғандардың объектiде болуын тексередi.
Бақылаушылар құрамының объектiдегi жағдайды, қашып кетуге бейiм сотталғандар мен режимдi кәнiгi бұзушылардың санын, олардың орналасқан және жұмыс iстейтiн орындарын, көлiктi және жер асты коммуникацияларды бақылау әдiстерiн бiлуi, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезiнде өзара iс-қимыл, байланыс, iс-әрекет жасау тәртiбiн бiлуi тексерiледi.
31. Сотталғандардың жүрiс-тұрысын қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi қызмет өткерудi тексерудiң нәтижелерi тәулiктiк ведомостерге жазылады.
32. Егер бақылаушылар жасағын тексеру кезiнде олардың қызмет өткеру тәртiбiн өрескел бұзу - маскүнемдiк, сотталғандармен қызметтiк емес байланыс жасау және т.б. анықталса, мұндай тәртiп бұзушылықтарға жол берген адамдар оларды қызметтен бос қызметкерлермен ауыстыру арқылы дереу одан әрi қызмет өткеруден шеттетiледi, ол туралы қадағалаудың тәулiктiк ведомосiне тиiстi белгi қойылады. Қызметтiк емес байланыстар жасау фактiлерi бойынша ТК әкiмшiлiгiнiң, ҚАЖ қызметкерлерiнiң қызметтiк тексерулері жүргiзiледi.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
3. Қызмет өткерудiң қорытындысын шығару
33. Кезекшi жасақтардың қызмет өткеру нәтижелерi олардың ауысымынан кейiн қорытындыланады. Бақылаушылар жасағының бағасын ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық", "қанағаттанарлық емес") колония бастығының кезекшi көмекшiсi ауысымның осы Тәртiптердiң талаптарын орындауына талдау жасаудан шығара отырып, қадағалаудың тәулiктiк ведомосiне қояды. Бақылаушылар жасағының жеке орналасқан объектiде қызмет өткеру бағасын режимдiк бөлiмнiң бастығы әкiмшiлiктiң осы объектiдегi өкiлiнiң келiсiмi бойынша қояды. Баға қою кезiнде жедел жағдай деректерiн бiлу мен шебер пайдалану, күн тәртiбiн орындауды қамтамасыз ету, ТК-ның қызметтерiмен өзара iс-қимыл жасау, қызмет көлемiн бекiтiлген қадағалау жоспарына сәйкес орындау, профилактикалық есепте тұрған адамдардың жүрiс-тұрысын бақылаудың жағдайы, қадағалауда техникалық құралдарды пайдалану, ТК-дағы құқық тәртiбiнiң жағдайы ескерiледi.

2. Контроль за осуществлением надзора
29. Начальник ИУ и его заместители проверяют несение службы контролерскими нарядами не менее двух раз в неделю, а заместитель начальника ИУ по режиму - ежедневно.
Количество и время проверок предусматривается в плане надзора с таким расчетом, чтобы каждый наряд контролеров был проверен не менее одного раза в смену.
Проверка несения службы дежурным помощником начальника ИУ и представителями администрации на объектах осуществляется начальником ИУ, либо лицами начальствующего состава ИУ.
30. На постах и других местах несения службы проверяются: наличие состава наряда, служебная документация, состояние территории объекта, заградительных устройств, подземных сооружений и коммуникаций, КСП и прилегающей к ней территории, ограждений, средств связи и сигнализации, а также соблюдение порядка и условий содержания осужденных в ПКТ, ШИЗО, ДИЗО, строгих условиях, проведения свиданий, приема и выдачи передач, посылок и бандеролей, наличие осужденных на объекте.
У контролерского состава проверяется знание обстановки на объектах, количество осужденных, склонных к побегу и злостных нарушителей режима содержания, мест их размещения и работы, способов контроля за транспортом и подземными коммуникациями, а также знание порядка взаимодействия и действий при возникновении чрезвычайных происшествий.
31. Результаты проверки несения службы по осуществлению надзора за поведением осужденных записываются в суточной ведомости.
32. Если, при проверке наряда контролеров будет обнаружено грубое нарушение ими правил несения службы - употребление спиртных напитков, неслужебные контакты с осужденными, то лица, допустившие эти нарушения, немедленно отстраняются от дальнейшего несения службы с их заменой свободными от службы сотрудниками, о чем производится соответствующая отметка в суточной ведомости надзора. По фактам неслужебных контактов  проводится служебное расследование администрацией ИУ совместное работниками ДУИС КУИС. <*>
Сноска. Пункт 32 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
3. Подведение итогов несения службы
33. Результаты несения службы дежурными нарядами подводятся после их смены. Оценка наряду контролеров ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно") выставляется заместителем начальника ИУ по режиму в суточной ведомости надзора, исходя из анализа выполнения сменой требований настоящих Правил. Оценка несения службы наряда контролеров, на отдельно расположенном объекте, выставляется начальником режимного отделения, по согласованию с представителем администрации ИУ на этом объекте. При выставлении оценки, учитываются знание и умелое использование данных оперативной обстановки, обеспечение выполнения распорядка дня, взаимодействие со службами ИУ, выполнение объема службы в соответствии с утвержденным планом надзора, состояние контроля за поведением лиц, стоящих на профилактических учетах, использование в надзоре технических средств, состояние правопорядка в ИУ, недопущения чрезвычайных происшествий со стороны осужденных.

34. Қадағалау жөнiндегi қызмет өткерудiң қорытындыларын ТК-ның бастығы ай сайын колония жеке құрамының кеңестерiнде шығарып отырады. Қорытынды шығару кезiнде барлық қызметтердiң қадағалауды қамтамасыз етуге қатысуы, сотталғандарды оқшаулаудың сенiмдiлiгi, олардың жасаған қылмыстары, жаза өтеудiң режимiн бұзулары, оларды жасаудың мән-жайлары, себептерi мен шарттары; бөлiмшенiң қызметкерлерi мен бақылаушылар құрамының құқық бұзушылықтардың алдын алу мен жолын кесу жөнiндегi белсендiлiгi, қызмет өткеру кезiнде заңдылықты сақтау және басқа да көрсеткiштер ескерiледi. Кеңес кезектi айға мiндеттер қоюмен аяқталады және хаттамамен ресiмделедi.
3-ТАРАУ. ТҮЗЕУ КОЛОНИЯЛАРЫНДА ҚАДАҒАЛАУДЫ
ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ ТӘРТIБI 1. Бақылаушылар ауысымы
35. Сотталғандарды қадағалау тағайындалған бақылаушылар жасағының ауысымы күн тәртiбiмен белгiленген уақытта жүргiзiледi.
Әкiмшiлiктiң өндiрiстiк объектiлердегi өкiлдерi өздерi ауысады. Ауысушы кiрiсушiге сотталғандардың саны, объектiдегi жағдай, сотталғандарды қадағалаудың нәтижелерi мен аға бастықтардан алған нұсқаулары туралы хабарлайды. Кiрiсушiлер сотталғандардың жұмыс орындарын қарайды және мүмкiндiк болғанда олардың болуын тексередi.
36. Бақылаушылар жасағы КБКК-тiң, ал өндiрiстiк объектiде ТК әкiмшiлiгiнiң осы объектiдегi - өкiлiнiң бақылауымен ауысады (қызметке кiрiседi). Бақылаушылардың жаңа жасағының бастығы ауысушы жасақтың бастығына мәлiмдеме жасайды, ал ауысушы жасақтың бастығы оған объектiдегi жағдай мен бақылау деректерi туралы хабарлайды.
Бақылаушылар жасағының қызметке кiрiсер алдында жасақ бастығы қызмет өткерудiң ерекшелiктерiн естерiне салып, әрбiр бақылаушыға:
1) күзет орнын;
2) күзет орнында ненi қабылдап алуын;
3) қызмет өткеру кезiндегi мiндеттерін;
4) оқиғалар кезiндегi iс-қимылдардың тәртiбiн;
5) жасақ бастығымен, колония бастығының кезекшi көмекшiсiмен, қарауылмен байланыс жасаудың тәртiбiн;
6) қызмет өткерудiң ұзақтығын көрсете отырып, мiндеттер қояды. Бақылаушы күзет орнына кiрiсе отырып, табельге сәйкес қадағалау мен күзетуге қабылдап алуға жататын барлық нәрселердiң тұтастығы мен ақаусыз болуын жеке өзi қарап, оған көз жеткiзедi. Ауысушы бақылаушы кiрiсушiге күзет орнындағы жағдай туралы хабарлайды.
37. Бақылаушылар жасағының бастықтары бақылаушылардан күзет орындарын қабылдап алу (тапсыру) туралы қабылдап және мүлiктi тiзбеге сәйкес қабылдап алып (тапсырып), тәулiктiк ведомоске қол қояды. Бұл ретте жаңа жасақтың бастығы ауысым кезiнде анықталған барлық кемiстiктер мен ақауларды жазады. Ауысым туралы, сондай-ақ барлық анықталған ақаулар туралы жасақ бастықтары КБКК-ке баяндайды.

34. Итоги несения службы по надзору подводятся ежемесячно начальником ИУ на совещаниях личного состава ИУ. При подведении итогов учитываются: участие всех служб в обеспечении надзора, надежность изоляции осужденных, совершенные ими преступления, нарушения установленного порядка отбывания наказания, обстоятельства, причины и условия их совершения; активность сотрудников и контролерского состава подразделения по предотвращению и пресечению правонарушений, соблюдение законности при несении службы. Совещание завершается постановкой задач на очередной месяц и оформляется протоколом.
Глава 3. Порядок осуществления надзора в ИУ
1. Смена контролеров
35. Смена наряда контролеров, назначенных для надзора за осужденными, производится в установленное распорядком дня время.
Представители администрации на производственных объектах сменяются самостоятельно. Сменяемый, информирует заступившего о количестве осужденных, об обстановке на объекте, о результатах наблюдения за осужденными и полученных указаниях старших начальников. Заступающие осматривают рабочие места и проверяют наличие осужденных.
36. Наряд контролеров сменяется (заступает на службу) под наблюдением дежурного помощника начальника ИУ, а на производственном объекте - представителя администрации ИУ на этом объекте. Начальник нового наряда контролеров представляется начальнику сменяемого наряда, который информирует его об обстановке на объекте и данных наблюдения.
Перед заступлением наряда контролеров на службу начальник наряда напоминает особенности несения службы и ставит задачу каждому контролеру, указывая:
1) пост;
2) задачу при несении службы;
3) порядок действий при происшествиях;
4) порядок связи с начальником наряда, дежурным помощником начальника колонии, караулом;
5) продолжительность несения службы.
Контролер, заступая на пост, лично осматривает и убеждается в целости и исправности оборудования объекта и места несения службы, согласно табелю. Сменяемый контролер информирует заступающего об обстановке на посту.
37. Начальники наряда контролеров, приняв доклады от контролеров о приеме (сдаче) постов и приняв (сдав) имущество согласно описи, расписываются в суточной ведомости. При этом, начальник нового наряда записывает все недостатки и неисправности, обнаруженные во время смены. О смене, а также обо всех обнаруженных неисправностях начальники нарядов докладывают дежурному помощнику начальника ИУ.

2. Тұрғын үйдегi қадағалау
38. Тұрғын үйдегi қадағалауды бақылаушылар жасағы және КБКК-тiң тiкелей басшылығымен әкiмшiлiктiң өкiлi ретiнде тағайындалған ТК-ның қызметкерлерi жүзеге асырады.
39. Тексерiп шығу белгiленген бағыттар: аумақ, тұрғын үй, тұрмыстық және оқу үй-жайлары бойынша кесте арқылы белгiленген уақытта жүзеге асырылады, бұл ретте сотталғандардың жүрiс-тұрысы мен олардың Iшкi тәртiп ережелерiн сақтауы бақыланады.
40. Кесте бойынша оқтын-оқтын қашып кету мүмкiн болатын орындар, бөгет құрылғыларының, жер асты құрылыстары мен коммуникациялардың ақаусыз болуы, бақылау-iз жолағының жағдайы тексерiлiп отырады, iшкi тыйым салынған аймаққа апаратын жолдарды бақылау жүргiзiледi, тұрғын үй аймақтарына тыйым салынған заттарды лақтыру жағдайларының жолы кесiледi және қажет болғанда сотталғандарды тiнту жүргiзiледi.
41. Тәулiктiк кезекшi отрядтарының жұмысын бақылау жүргiзiледi, бұл ретте олардан:
1) тұрғын үй мен тұрмыстық үй-жайлардағы тазалық, сондай-ақ киiм мен аяқ киiмдi арнайы бөлiнген орындарда сақтау ережелерi;
2) ұйықтайтын орындарды белгiленген үлгi бойынша жинау және оларда сотталғандардың тегi мен аты-жөнi көрсетiлген кереуетке iлiнген табличкалардың болуы;
3) Тәртiптiң тiзбесi мен мүлiктер тiзiмiнде көрсетiлген бұйымдар мен заттардың болуы;
4) жарық беру мен байланыс құралдарын жұмыс қалпында ұстау талап етiледi.
42. Сотталғандар жүрiс-тұрыс ережелерiн бұзғанда ТК-ның қызметкерлерi мен бақылаушылар одан бұзақылық жасауды тоқтатуды үзiлдi-кесiлдi талап етедi, ал қажет болғанда оны ұстап, КБКК-тiң қызметтiк үй-жайына апарады. Егер де сотталған адам ескертуге қарамастан олардың талаптарын орындамаса, ал жағдай (сотталғандардың - шоғырлануы немесе өзге де жағдайлар) оны КБКК-ке жеткiзуге мүмкiндiк бермесе, кезекшi ауысымның өкiлдерi бұзақылық жасауды тоқтатуды тағы да талап етедi, оның жеке басын естерiнде сақтап, оқиға туралы КБКК-ке баяндайды.
Бiр-бiрiне тiл тигiзушi, қорқытушы сотталғандар ескертiледi, түсiнiктеме беру үшiн КБКК-ке шақырылады немесе жеткізіледі және қажет болғанда оқшауланады.
Ескерту: 42-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
43. Режим бұзушыларды, әсiресе мас күйдегi адамдарды ұстағанда ТК-ның қызметкерлерi мен бақылаушылар жасақтары олардың тарапынан арандатушылық iс-қимылдарды болдырмау үшiн ұстамдылық пен абайлық танытуы керек.
44. Жергiлiктi аймақтары бар ТК-дағы қадағалауды жүзеге асыру кезiнде сотталғандардың өзiнiң жергiлiктi аймағы шегiнен шығу мүмкiндiгiн болдырмау үшiн қатаң өткiзу режимi қамтамасыз етiледi. Күндiзгi уақытта жергiлiктi аймақтың аумағы мен үй-жай оқтын-оқтын тексерiлiп отырады. Сотталғандар мұқият түрде бақылауға алынады.

2. Надзор в жилой зоне
38. Надзор в жилой зоне осуществляется нарядом контролеров и сотрудниками ИУ под непосредственным руководством дежурного помощника начальника ИУ.
39. В установленное графиком время, по определенным маршрутам, производится обход территории, жилых, бытовых и учебных помещений, при этом, осуществляется наблюдение за поведением осужденных и контролируется соблюдение ими Правил внутреннего распорядка.
40. Периодически, по графику, проверяются вероятные места совершения побегов, исправность заградительных устройств подземных сооружений и коммуникаций, состояние КСП, ведется наблюдение за подступами к внутренней запретной зоне, пресекаются случаи переброса в жилую зону запрещенных предметов, в необходимых случаях проводится обыск осужденных.
41. Ведется контроль за работой дневальных отрядов, при этом, требуется от них:
1) соблюдение чистоты в жилых и бытовых помещениях, а также правил хранения в отведенных местах одежды и обуви;
2) заправка по установленному образцу спальных мест и наличия прикроватных табличек с указанием фамилии и инициалов осужденных;
3) наличие инвентаря и предметов, предусмотренных перечнем Правил внутреннего распорядка и описями имущества;
4) поддержание в рабочем состоянии освещения и средств связи.
42. При нарушении осужденным правил поведения, сотрудники ИУ и контролеры, должны потребовать от него прекращения нарушения, а при необходимости задерживают и сопровождают его в служебное помещение дежурного помощника начальника ИУ. Если осужденный, несмотря на предупреждение, не выполняет их требования, а обстановка (скопление осужденных или иные обстоятельства) не позволяет им доставить его в помещение дежурного помощника начальника ИУ, то представители дежурной смены еще раз требуют прекратить нарушение, запоминают его личность и о происшествии докладывают дежурному помощнику начальника ИУ.
Осужденные, допускающие оскорбления, высказывающие угрозы, предупреждаются, вызываются или доставляются в помещение дежурного помощника начальника ИУ для представления объяснений, в случае необходимости изолируются.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
43. При задержании нарушителей режима, особенно лиц в нетрезвом состоянии, работники ИУ и наряд контролеров должны проявлять сдержанность и осторожность, с тем, чтобы не вызвать со стороны осужденных провокационных действий.
44. При осуществлении надзора в ИУ, обеспечивается строгий пропускной режим, с тем, чтобы исключалась возможность самовольного выхода осужденных за пределы своей локальной зоны. В дневное время территория и помещение локальной зоны периодически осматриваются. За осужденными ведется визуальное наблюдение.

45. Сотталғандарды тексеру КБКК-тiң жетекшiлiк етуiмен күнiне екi рет, күн тәртiбiмен белгiленген мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1) "Тексеру" деген белгi бойынша сотталғандар отрядтар бойынша (отрядтар - бригадалар бойынша) тексерулер үшiн жабдықталған немесе жергiлiктi учаскелердегi белгiленген орындарда сапқа тұрғызылады. КБКК-тің командасы бойынша отряд бастықтары карточкалар бойынша сотталғандарды тегi бойынша тексередi. Тегi бойынша тексерiс өткiзетiн лауазымдық тұлға отрядтағы сотталғандардың саны туралы КБКК-ға баяндайды;
2) КБКК, бақылаушылар жасағының бастығы отрядтар бойынша сотталғандардың сандық есебiн жүргiзедi, содан кейiн КҮҮЖ-да, АОО-да, ТОО-да, медикосанитарлық бөлiмде, ҚЖҰ-да сотталғандардың, сапқа тұрудан босатылғандардың бар-жоғын тексередi;
3) сапқа тұрудан түнгi ауысымдағы жұмыстан кейiн демалып жатқан, төсек режимiндегi ауруы бойынша босату рұқсаты бар, сондай-ақ оларды тастап кету мүмкiн болмайтын жұмыстардағы сотталғандар босатылады. Мұндай адамдардың бар-жоғы олар болатын орындарда тексерiледi. Қолайсыз ауа-райы мен қыста ауа температурасы 25 градустан төмен болғанда сотталғандарды сапқа тұрғызу және тексеру отрядтар бойынша тұрғын үй-жайларда өткiзiледi;
4) тексеру аяқталғаннан кейiн КБКК мен бақылаушылар жасағының бастығы тексеру нәтижелерiн арнайы бөлiмнiң есепке алу деректерiмен салыстырады. Деректер сәйкес келмегенде олардың себебi анықталады; жоқ болып шыққан сотталғандар iздестiрiледi, ал қажет болғанда қайта тексеру жүргiзiледi. Нәтижелер туралы колония бастығының кезекшi көмекшiсi ТК-ның бастығына баяндайды және қарауыл бастығына хабарлайды;
5) ұстаудың камералық жағдайы көзделген ерекше режимдегi колонияларда, камералық үлгiдегi үй-жайлар мен айыптылық оқшаулау орындарында тексеру камералар бойынша: таңертеңгi - ұйқыдан тұрғызудан кейiн, жұмысқа шығарылғанға дейiн, кешкi - ұйқыға жатқызу алдында, ал бас бостандығынан айыру орындарындағы емдеу мекемелерiнде - палаталар бойынша жүргiзiледi.
Ескерту: 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327, 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
3. Ерекше режимдегi ТК-ның айыптылық, тәртiптiк оқшаулау
орындарындағы, камералық үлгiдегi үй-жайлар
мен жалғыз адамдық камералардағы қадағалау
46. Колония бастығының немесе тиiстi бұйрық бойынша оның мiндеттерiн уақытша орындау жүктелген адамның (17181920-қосымша) не колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң (7-қосымша) (ТМ-дегi Iшкi тәртiп ережелерiмен белгiленген жағдайлар мен тәртiпте) қаулысы сотталған адамды айыптылық оқшаулау орнында, тәртiптiк оқшаулау орнында ұстауға негiз болып табылады.
Сотталғандарды камералық үлгiдегi үй-жайларға, айыптылық оқшаулау орнына, тәртiптiк оқшаулау орнына, жалғыз адамдық камераларға қамаудың, ауыстырудың және ұстау шарттарының тәртiбiн Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасы мен осы Тәртiп анықтайды.
Сотталған адамды айыптылық оқшаулау орнына, тәртiптiк оқшаулау орнына, камералық үлгiдегi үй-жайға, жалғыз адамдық камераға қабылдауды бақылаушы КБКК-тiң жетекшiлiк етуiмен жүзеге асырады. Сотталған адамды айыптылық оқшаулау орнына немесе камералық үлгiдегi үй-жайға қамау туралы қаулыны, әдетте, осындай жазалау шарасын қолданған адам жариялайды.

45. Проверка осужденных проводится под руководством дежурного помощника начальника ИУ два раза в день, в установленном распорядком дня порядке:
1) по сигналу "Проверка" осужденные выстраиваются поотрядно (отряды - по бригадам) в установленных местах, оборудованных для проверок или в локальных участках. Начальником отряда или лицом, его замещающим, проводится пофамильная проверка осужденных по карточкам. Должностное лицо, проводившее пофамильную проверку, докладывает дежурному помощнику начальника ИУ о количестве осужденных в отряде;
2) дежурный помощник начальника ИУ, начальник наряда контролеров проводят количественный подсчет осужденных в жилой или производственной зонах ИУ, а затем проверяют наличие осужденных, содержащихся в ПКТ, ШИЗО, ДИЗО, в медико-санитарной части, на строгих условиях, освобожденных от построения;
3) от построения освобождаются осужденные, отдыхающие после работы в ночную смену, имеющие освобождение по болезни с постельным режимом, а также занятые на работах, оставление которых невозможно. Наличие таких лиц проверяется в местах их нахождения. В ненастную погоду и зимой, при температуре ниже 25 градусов, построение и проверка осужденных проводится в жилых помещениях поотрядно;
4) по окончанию проверки, дежурный помощник начальника ИУ и начальник наряда контролеров сверяют результаты проверки с учетными данными специального отдела. При расхождении данных, выясняется их причина, принимаются меры к розыску отсутствующих осужденных, а при необходимости, проводится повторная проверка. О результатах проверки, дежурный помощник начальника ИУ докладывает начальнику ИУ, информирует начальника караула;
5) в колониях особого режима с камерными условиями содержания, в помещениях камерного типа и штрафных изоляторах проверка проводится по камерам: утренняя - после подъема, до выхода на работу, вечерняя - перед отбоем, а в лечебных ИУ - по палатам.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Надзор в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ и одиночных камерах
ИУ особого режима
46. Основанием для содержания осужденного в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ, одиночной камере, является постановление начальника ИУ или лица, на которого соответствующим приказом, возложено временное исполнение его обязанностей (приложение 17181920), либо дежурного помощника начальника ИУ (приложение 7) (в случаях и в порядке, установленных Правилами внутреннего распорядка).
Порядок водворения, перевода и условия содержания осужденных в ПКТ, ШИЗО, ДИЗО, одиночных камерах определяются уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан и   Правилами внутреннего распорядка.
Прием осужденного в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ или одиночную камеру осуществляется контролером под руководством дежурного помощника начальника ИУ, только после врачебного осмотра, по результатам которого в постановлении делается запись о возможности содержания осужденного по состоянию здоровья. Постановление о водворении осужденного в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ или одиночную камеру объявляется, как правило, лицом применившим эту меру взыскания.

46-1. Өмір бойы бас бостандығынан айырылғандарға және өлім жазасына сотталғандарды (бұдан ірі - ӨБА және ӨЖ) қадағалауды 15 камераға екі бақылаушы есебінен болатын бақылаушылар наряды жүзеге асырады. Камераның алдында қадағалауды жүзеге асыратын бақылаушылар үнемі көрініп тұратын өзара бақылауда болуы тиіс.
Камера алдындағы пост екі жағында дабылдық-дыбыстық сигнализациясы бар дыбыс шығарғышпен, мекеменің кезекші бөлімінде тікелей пультпен басқарылатын телефонмен жабдықталады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ұстау үшін камералар осы Нұсқаулық талаптарына сәйкес жабдықталады. Камералардың есіктері құлыппен жабдықталады. Камераның бір кілті пост бақылаушысында болады, екіншісі арнайы құлыптыкі корпус бойынша аға қызметкерде болады.
Камераға кіре беріс сырт жағының қабырғасында камерадағы сотталғандардың суреті, анкеталық деректері мен қылмыс құрамы, профилактикалық есеп санаты қысқаша баяндалған кесте ілінеді
Ескерту: 46-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
47. АОО-на, ТОО-на, КҮYЖ мен жалғыз адамдық камераларға қамалған сотталғандарды ұстаудың шарттарын ТМ-нiң Ішкi тәртiп ережелерi анықтайды. Сотталған адамды КYҮЖ-да, АОО-да, ТОО-да, жалғыз адамдық камерада ұстауға қабылдау кезiнде бақылаушы қаулының дұрыс ресiмделгендiгiн, рапорттың немесе актінің, сотталғанның түсініктемесі (түсініктеме беруден бас тарту туралы актісі) болуын, арнайы құралдарды қолданған жағдайларда актінің болуын тексередi, сотталған адамды есепке алу кiтабына жазады (21-қосымша), оны тiнтедi, алынып қойылған заттарды қаулының бланкiсiне жазады, сотталған адамға АОО-на бекiтiлiп берiлген киiмдi кигiзiп, оны камераға қамайды, содан кейiн сотталған адамды қабылдап алу туралы қаулыда көрсетiлген орынға қол қояды.
Оларға қатысты тиiстi қаулылар шығарылған сотталғандарды КБКК немесе бақылаушылар жасағының бастығы кемiнде жасақтың 2 адам жетекшiлiк етуімен айыптылық оқшаулау орнына немесе камералық үлгiдегi үй-жайға жеткiзедi.
Ескерту: 47-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен
48. Сотталған адамды жеке тiнту оны айыптылық оқшаулау орнына, камералық үлгiдегi үй-жайға немесе жалғыз адамдық камераға қамау және одан босату кезiнде, сондай-ақ ол жұмыстан қайтып оралған кезде және басқа да қажеттi жағдайларда жүргiзiледi.

46-1. Надзор за осужденными отбывающими пожизненное лишение свободы и осужденными к смертной казни (далее - осужденные к ПЛС и СК) осуществляется нарядом контролеров из расчета не менее двух контролеров на 15 камер. Контролеры, осуществляющие надзор у камер, должны быть под постоянным визуальным взаимным контролем.
Пост у камер оборудуется извещателем с двухсторонней тревожно-звуковой сигнализацией, прямым телефоном с пультом управления в дежурной части учреждения. Камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК оборудуются в соответствии с требованиями настоящей Инструкции. Двери камер оборудуются замками. Один ключ от камеры находится у контролера поста, второй от специального замка у старшего по корпусу.
На стене у входа в камеру с внешней стороны помещаются таблички с фотографиями осужденных, находящихся в камере, их анкетными данными и кратким изложением состава преступления, а также категории профилактического учета. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 46-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
47. Условия содержания осужденных, водворенных в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ и одиночные камеры определяются Правилами внутреннего распорядка. При приеме осужденного для содержания в ПКТ, ШИЗО, ДИЗО, одиночной камере, контролер проверяет правильность оформления постановления, наличие рапорта или соответствующего акта, объяснительной от осужденного (акта об отказе дачи объяснения), в случае применения специальных средств наличие соответствующего акта, возможность содержания по медицинским показаниям, записывает осужденного в книгу учета (приложение 21), производит его обыск, изъятые предметы записывает на бланке постановления, переодевает осужденного в одежду, закрепленную за ШИЗО, ДИЗО, ПКТ и водворяет в камеру, затем расписывается в постановлении о приеме осужденного.
Осужденные, в отношении которых вынесены соответствующие постановления, доставляются в ШИЗО или ПКТ дежурным помощником начальника ИУ или начальником наряда контролеров, в сопровождении не менее 2-х человек наряда.
После окончания срока отбывания осужденным наказания в ПКТ, одиночной камере или ШИЗО, ДИЗО контролер, в присутствии ДПНК и начальника отряда освобождает его, о чем делает отметку в постановлении и в книге учета. <*>
Сноска. Пункт 47 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
48. Личный обыск осужденного проводится при водворении и освобождении его из ШИЗО, ПКТ или одиночной камеры, а также при возвращении его с работы.

49. Камералық айыптылық оқшаулау орнында, тәртiптiк оқшаулау орнында, камералық үлгiдегi үй-жайлар мен жалғыз адамдық камераларда ұсталатын сотталғандар сейiлдеуге камералар бойынша, бақылаушылардың кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру кезеңдерiнде шығарылады. Оларды сейiлдеуге шығару алдында бақылаушы сейiлдеуге арналған ауланы және оның қоршауларының жағдайын мұқият қарап шығады.
Сейiлдеу кезiнде оларды бақылауды қабылдаушы немесе тапсырушы бақылаушылардың бiреуi жүзеге асырады. Сейiлдеу уақыты 1,5 сағаттан кем емес.
Сотталғандар жұмыста немесе сейілдеуде болған кезде тыйым салынған заттарды, қашып кетуге әзірлiк құралдарын тауып алу мақсатында камераларды қарау жүргiзiледi, сондай-ақ құлыптардың, терезе торларының және басқа да жабдықтардың ақаусыз болуы тексерiледi.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуенге шығару кезінде маусымдық киімді, аяқ-киімді резервтік топтың бақылаушысы бөліп тұрған тор арқылы камера бойынша кезекшісіне береді. Содан кейін Нұсқаулыққа сәйкес сотталғандарға кісен салынады, оларға тінту өткізеді және серуендеу ауласына айдауылдайды. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуендеу ауласына бір-бірден кіргізеді. Сотталғандар серуендеу ауласының қарсы жақ есігіндегі қабырғаға бетін бұрып сапқа тұрады. Серуендеу ауласының есіктері құлыппен жабылады. Бақылаушының командасы бойынша сотталғандар серуендеу ауласы есігінің терезесіне бір-бірден жақындайды және олардан серуендеу кезінде кісендерін алады. Серуендеу қадағалау жөніндегі бақылаушының командасы бойынша жүзеге асырылады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуендету күн сайын тәуліктің күндізгі уақытында, камералап, бір-бірінен бөлініп тұрған серуендеу аулаларында жүзеге асырылады. Серуендеу уақытында ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қадағалауды бақылаушылар серуендеу ауласының жоғарғы жағындағы төбесінде серуендеу ауласының барлық алаңын байқау мүмкіндігі болатын сетка-рабицамен жабылған тор түрінде жабдықталған бақылаушылар наряды соқпағынан үнемі қадағалауды жүзеге асырады. Бұл ретте әр камераларда ұсталатын сотталғандардың хабар алысу мүмкіндігін болдырмау керек. Серуендеу белгіленген ереже тәртібі бұзылған кезде немесе сотталғандардың қалауы бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
Камера қабырғаларының зақымдалуы, ағаштан жасалған және металл құрылыстардың сынғаны және егелуі анықталған кезде күндізгі сменаның аға басшысы дереу мекеменің күзет, режим және қадағалау жөніндегі бастығының орынбасарына (немесе оның міндетін атқарушы адамға) хабарлайды, ол қызметтік тергеу жүргізу тағайындайды. Қажет кезінде сотталғандар басқа камераларға ауыстырылады. Анықталған жетіспеушіліктерді жоюға дереу шара қабылданады.
Әр камераға техникалық тексеру өткізгеннен кейін нәтижесі бойынша акті жасалады, ол режим және қадағалау бөліміне камераларға техникалық тексеру өткізу актісінің есебі журналына (40-қосымша) тіркеу үшін тапсырылады. Режим және қадағалау бөлімінде әр камераға жыл сайын жаңа папка ашылады, оған күн сайын камераларды техникалық тексеру нәтижелері туралы тіркелген актілер тігіледі.
Ескерту: 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 155, 2007.12.05. N 327 Бұйрықтарымен.

49. Осужденные, содержащиеся в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ и одиночных камерах, выводятся на прогулку покамерно, в период приема-сдачи дежурства контролерами. Перед выводом их на прогулку, контролер тщательно осматривает прогулочный двор и состояние его ограждения.
Наблюдение за осужденными, во время прогулки, осуществляет один из контролеров заступающей на дежурство смены. Время прогулки не менее 1,5 часа.
В то время, когда осужденные находятся на работе или прогулке, проводится осмотр камер, с целью обнаружения в них запрещенных предметов, приготовлений к совершению побегов, а также проверяется исправность замков, оконных решеток и другого оборудования.
При выводе на прогулку осужденных к ПЛС и СК одежда, обувь по сезону передается контролером резервной группы через отсекающую решетку дежурному по камере. Затем осужденным, согласно Инструкции, на руки надевают наручники, проводят их обыск и конвоируют к прогулочному двору. В прогулочный двор осужденных к ПЛС и СК заводят по одному. Осужденные выстраиваются лицом к стене противоположной двери прогулочного двора. Двери прогулочного двора запираются на замок. По команде контролера осужденные по одному подходят к дверной форточке двери прогулочного двора и им снимают наручники на период прогулки. Прогулка осуществляется по команде контролера по надзору. Прогулка осужденных к ПЛС и СК производится ежедневно в дневное время суток, покамерно, в прогулочных дворах, изолированных друг от друга. Надзор за осужденными к ПЛС и СК во время прогулки осуществляется постоянно контролерами с тропы наряда контролеров, оборудованной поверх прогулочного двора, над его потолком в виде решетки, накрытой сеткой-рабицей, таким образом, чтобы имелась возможность обзора всей площади прогулочного двора. При этом необходимо исключить возможность общения осужденных, содержащихся в разных камерах. Прогулка может быть прекращена досрочно при нарушении установленных правил или по желанию осужденных.
При выявлении повреждений стен камер, надломов и подпилов деревянных и металлических конструкций старший дневной смены немедленно докладывает заместителю начальника учреждения по охране, режиму и надзору (или лицу, исполняющему его обязанности), которым назначается проведение служебного расследования. При необходимости осужденные переводятся в другие камеры. Принимаются незамедлительные меры к устранению выявленных недостатков.
По результатам технического осмотра каждой камеры составляется акт, который сдается в отдел режима и надзора для регистрации в журнале учета актов технического осмотра камер (приложение 40). В отделе режима и надзора на каждую камеру ежегодно заводится папка, в которую ежедневно подшиваются зарегистрированные акты с результатами технических осмотров камер. <*>
Сноска. Пункт 49 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

50. Сотталған АОО-нан, ТОО-нан, КYYЖ-дан тыс жерлерге әкiмшiлiктiң шақыруы бойынша немесе басқа да жағдайларда камерадан шығаруды тек қана түзеу мекемесi бастығының кезекшi көмекшiсiнiң нұсқауы бойынша мiндеттi түрде сотталған адамға екi ТМ қызметкерлерінің ерiп жүруi арқылы жүргiзiледi.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ертіп жүру бір сотталғанға кезекші нарядтың екі адамы есебінен жүзеге асырылады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ертіп жүру кезінде олардың артқа қайырылған қолдарына кісен салынады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды түзеу мекемесінің аумағында ертіп жүру шынтақты ұстап, тік қалпында және тек кинолог-маманның қатысуымен, қызметтік иттерді қолдану арқылы ғана жүзеге асырылады.
Ескерту: 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 155, 2005.12.29. N 345, 2007.12.05. N 327 Бұйрықтарымен.
50-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды камерадан шығару Колония бастығының кезекші көмекшісінің (бұдан әрі - КБКК) шешімі бойынша:
1) кездесуге рұқсат берген кезде;
2) тергеу әрекетін жүргізген кезде;
3) қажетті медициналық процедуралар жүргізген кезде;
4) заңға қайшылық әрекетін болдырмау кезде;
5) серуенге шығарған кезде;
6) жұмысқа шығарған кезде;
7) әкімшілік өкілдерімен сұхбат жүргізу үшін;
8) тексеру, камераларды техникалық тексеру жүргізу кезінде;
9) камерадан камераға ауыстыру кезінде;
10) моншаның боксында шомылу кезінде жүргізіледі.
Ескерту: 50-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
50-2. Сотталғандарды камерадан шығару КБКК-нің, бір сотталғанға кемінде екі қызметкер есебінен болатын бақылаушылар наряды мен резерв тобының міндетті түрде қатысуымен мынадай тәртіппен:
камера бойынша кезекшінің баяндауынан кейін сотталғандардың қолдарына бөлу решеткасының есіктегі көзінен кезекпен кісен салады;
сотталғандар камерада қабырға бойымен бақылаушы олардың әрқайсысын толық шола алатындай болып сапқа тұрады;
кезекші бақылаушы КБКК командасы бойынша бөлу решеткасының есігін ашады және коридорға шығады;
бақылаушының командасы бойынша сотталғандар бір-бірден, бастарын төмен түсіріп, тізелерін бүгіп, қолдарын артына қайырып көтеріп, саусақтарын жайып камерадан шығады және коридорда дәл осындай күйде беттерін қабырғаға қаратып, бастарын қабырғаға тіреп тұрады.
Ескерту: 50-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.

50. Вывод осужденного из камеры за пределы ШИЗО, ДИЗО, ПКТ по вызову администрации или при других обстоятельствах, производится только по указанию дежурного помощника начальника ИУ, с обязательным сопровождением осужденного двумя сотрудниками ИУ.
Сопровождение осужденных к ПЛС и СК осуществляется из расчета два сотрудника дежурного наряда на одного осужденного. При сопровождении осужденных к ПЛС и СК, на их руки за спиной надеваются наручники. Сопровождение осужденных к ПЛС и СК по территории исправительного учреждения осуществляется в положении стоя, удерживая за локти и только в присутствии специалиста-кинолога с применением служебных собак.
Сноска. Пункт 50 с дополнениями и изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155;   приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования); приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
50-1. Вывод из камер осужденных к ПЛС и СК производится по разрешению дежурного помощника начальника колонии (далее - ДПНК):
1) при предоставлении свиданий;
2) при проведении следственных действий;
3) при проведении необходимых медицинских процедур;
4) при пресечении противоправных действий;
5) при выводе на прогулку;
6) при выводе на работу;
7) при проведении беседы с представителями администрации;
8) при проведении досмотров, обысков и технических осмотров камер;
9) при переводе из камеры в камеру;
10) при помывке в банном боксе. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 50-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
50-2. Вывод осужденных из камер производится в обязательном порядке в присутствии ДПНК, дежурного наряда контролеров и резервной группы из расчета не менее двух сотрудников на одного осужденного в следующем порядке:
после доклада дежурного по камере на руки осужденных, поочередно, надеваются наручники через дверную форточку отсекающей решетки;
осужденные выстраиваются в камере вдоль стен, таким образом, чтобы у контролера имелась возможность полного визуального обзора за каждым из них;
дежурный контролер по команде ДПНК открывает дверь отсекающей решетки и выходит в коридор;
по команде контролера осужденные по одному с опущенной вниз головой, на полусогнутых ногах, с руками, поднятыми за спиной, с растопыренными пальцами рук, выходят из камеры и в коридоре, в таком же положении, становятся лицом к стене, упершись головой об стену.<*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 50-2 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).

51. Камера колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң немесе бақылаушылар жасағы бастығының қатысуымен, бiрақ кемiнде 3 қызметкер болған кезде ашылады. Камераны ашар алдында бақылаушы сотталғандардың тұруын, есiктен әрi тұруын, сапқа тұруын, қолдарын қалталарынан шығаруын талап етедi және олардың тынышталғандығына көз жеткiзгеннен соң камера есiгiн ашады.
ТК-ның әкiмшiлiгi өкiлдерi мен өзге де адамдардың сотталғандар камераларында болуы кезiнде бақылаушылардың бiреуi камераға бiрiншi болып кiрiп, келген адамдардың алдында, ал екiншi бақылаушы есiктiң сыртында тұрады. ӨББА және ӨЖ сотталғандар қабырғаға беттерімен қаратылып, аяқтары иықтарының кеңдігіндей, қолдарын қабырғаға тіреп, қолдарының саусақтары ашылған күйінде сапқа тұрғызылады. Камера бойынша кезекші қолдарын жоғары көтеріп әкімшілік өкіліне бетімен бұрылады және белгіленген нысан бойынша баяндама жасайды (41-қосымша). Екi бақылаушы да сотталғандарды бақылап тұрады, олар шабуыл жасаудың дереу жолын кесуге және сотталғандардың камерадан шығып кетуiне жол бермеуге әзiр болады.
Сотталған адам ауыру ұстамасында немесе өзiн-өзi өлтiруге оқталған жағдайда бақылаушы егер камерада бiрнеше сотталғандар ұсталатын болса, олардың қажеттi көмек көрсетуiн талап етедi, дереу дабыл белгiсiн қосып, КБКК мен бақылаушылар жасағы келiп жеткенде камераны ашады және оған қажеттi көмек көрсетедi, бұл ретте сотталғандар камерадан шығарылады.
Әкімшілік өкілдерінің камераға кіруі алдында ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға бөлу торы арқылы қолдарына кезекпен кісен мынадай тәртіппен кигізіледі: сотталған басын төмен түсіріп, тізелерін бүгіп, қолдарын артына қайырып көтеріп, бөлу торының есігіне жақындайды және оған арқасын қаратып бұрылып, есік көзіне қолын сұғады, бақылаушы оның қолына кісен салады. Содан кейін сотталған дәл осындай күйде камера қабырғасына барады және беттерін қабырғаға қаратып тұрады. Камераға сотталғандардың бірге болуымен осы қауіпсіздік шараларын сақтамай және объективті қажеттілік болмай кіруге үзілді-кесілді тыйым салынады.
Ескерту: 51-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.
52. Бақылаушы айыптылық оқшаулау орнының, камералық үлгiдегi үй-жайдың немесе бір адамдық камералар дәлiзi бойынша қозғалып жүрiп, есiктердегi қарауға арналған оптикалық саңылаулар арқылы сотталғандарды мұқият бақылайды. Камера есiктерi, сондай-ақ дәлiзге кiретiн есiктер құлыппен жабулы болу керек. Камера кiлттерi КБКК-те, запас кiлттер кезекшi бақылаушыда мөр басылған пеналда сақталады. Дүлей зілзала жағдайында (өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және т.б.) болған жағдайда АОО, ТОО, КҮҮ бойынша бақылаушы адам өлімін болдырмау мақсатында өз бетінше камераларды аша алады.
Ескерту: 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.

51. Камера открывается в присутствии дежурного помощника начальника ИУ или начальника наряда контролеров, при наличии не менее 3-х сотрудников. Перед открытием камеры, контролер требует от осужденных встать, отойти от дверей, построиться, вынуть руки из карманов и, убедившись, что они ведут себя спокойно, открывает дверь камеры.
При посещении осужденных в камерах представителями администрации ИУ и иными лицами, один из контролеров входит в камеру первым и занимает место перед прибывшими, а второй контролер останавливается в дверном проеме. Оба контролера ведут наблюдение за осужденными с целью предотвращения нападения и выхода осужденных из камеры. Осужденные к ПЛС и СК выстраиваются лицом к стене, ноги на ширине плеч, руками упираются о стену, пальцы рук растопырены с развернутыми ладонями наружу. Дежурный по камере с поднятыми руками разворачивается лицом к представителям администрации, производит доклад по установленной форме (приложение 41).
В случаях болезненного приступа или попытки самоубийства осужденного, контролер требует от осужденных, если в камере содержится несколько осужденных, оказать необходимую помощь, немедленно включает сигнал тревоги, и только, после прибытия дежурного помощника начальника ИУ и наряда контролеров, открывает камеру и оказывает ему необходимую помощь, при этом другие осужденные из камеры выводятся.
Перед входом представителей администрации в камеру, осужденным к ПЛС и СК через отсекающую решетку поочередно надеваются наручники на руки в следующем порядке: осужденный, опустив вниз голову, на полусогнутых ногах, с руками, поднятыми за спиной, подходит к двери отсекающей решетки и, повернувшись к ней спиной, просовывает руки в дверную форточку, контролер надевает ему на руки наручники, затем осужденный в таком же положении отходит к стене камеры и становится к ней лицом.
Категорически запрещается входить в камеру в присутствии осужденных без соблюдения данных мер безопасности и отсутствия объективной необходимости. <*>
Сноска. Пункт 51 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).
52. Контролер, передвигаясь по коридору ШИЗО, ДИЗО, ПКТ или одиночных камер, внимательно наблюдает за осужденными через смотровое оптическое отверстие в дверях. Двери камер, а также входные двери в коридор всегда держит закрытыми на замок. Ключи от камер хранятся у дежурного помощника начальника ИУ, запасные у дежурного контролера в пенале, опечатанном печатью дежурного помощника начальника ИУ. В случае стихийного бедствия (пожара, землетрясения, наводнения и т.д.), контролер по ШИЗО, ДИЗО, ПКТ может самостоятельно открыть камеры, для предотвращения гибели людей.
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

52-1. Камера, корпус бойынша аға маман мен бір ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғанға кемінде екі қызметкер есебінен болған кезде КБКК-нің қатысуымен ғана ашылады, бұл ретте кезекші қадағалаушы есіктің жел көзін ашып сотталғанға сапқа тұруға бұйрық береді, бұйрықтың орындалғанына көзі жеткесін, камера бойынша кезекшінің баяндамасынан кейін, аға ілесушінің бұйрығымен, керек болған жағдайда, сыртқы есікті ашады, сонан соң сотталғандардың қабырғаға беттерімен қарағандарына көздерін тағы жеткізіп, бұйрыққа сәйкес ішкі торланған есікті ашады. Камераның торланып бөлінген есігін қарап, торланған камералық есіктің көзәйнегі арқылы сотталғандарға кезекпен кісен салынады.
Ескерту: 52-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
52-2. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қадағалау жөніндегі ішкі постының бақылаушыларына:
1) камералардың есігін онда сотталғандар болған кезде ашық тастауға;
2) әр камерада ұсталатын сотталғандарды бір уақытта шығаруға;
3) тамақ таратқан кезде бөліп тұрған ішкі есікті ашуға;
4) электроэнергия берген кезде камераны ашуға;
5) КБКК-ның, корпус бойынша бастығының рұқсатынсыз өз бетімен камераны ашуға;
6) сотталғандармен қызметтік емес байланысқа түсуге және қызмет мүддесіне байланысты емес бөгде әңгімелер жүргізуге тыйым салынады.
Ескерту: 52-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
52-3. Төтенше жағдайды анықтаған постыдағы бақылаушы немесе әкімшілік өкілі дабыл қағу сигнализациясын немесе радио-телефон байланыс құралдарын қосу арқылы дабыл сигналын береді. Инженерлік-техникалық күзет құралының бақылаушы-операторы дабыл сигналын алғаннан кейін мекемеде дыбыс күшейткіш немесе радио байланыс құралымен дабыл жариялайды және КБКК-ге хабарлайды.
Ескерту: 52-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
53. АОО-да, КYҮЖ-да, ТОО-да ұсталатын сотталғандардың тексеруi күнiне екi рет өткiзiледi. Таңертеңгi тексеру КБКК басшылығында жасақ қызметiне келетiн және ауысатын тұлғалардың күшiмен өткiзiледi. Тексерiс камера бойынша сотталғандарды шығарып, сонымен қатар камераларды толық тiнту мен техникалық қарау өткiзiледi.
Кешкi тексеру күн сайын, күн тәртiбiмен белгiленген уақытта, түзеу мекемесi бастығының кезекшi көмекшiсiнiң немесе бақылаушылар жасағы бастығының жетекшiлiк етуiмен жүргiзiледi.
Сотталғандар камераларда команда бойынша сапқа тұрғызылып, бақылаушы камералық тiзiм бойынша олардың бар-жоғын тексередi. Тексеру кезiнде камералардың сыртқы есiктерi ашылып, ал iшкi торланған есiктерi құлыпқа жабылады.

52-1. Камера открывается только в присутствии ДПНК при наличии старшего по корпусу и не менее двух сотрудников на одного осужденного к ПЛС и СК, при этом, дежурный контролер, открыв дверную форточку, подает команду осужденным о построении и, убедившись, что его команда выполнена, после доклада дежурного по камере, только по команде старшего сопровождения, при необходимости, открывает наружные двери, затем, убедившись, что осужденные стоят лицом к стене, согласно команде открывает внутреннюю решетчатую дверь. Визуально осмотрев камерную дверь отсекающей решетки, подходит к ней и через дверную форточку отсекающей решетки надевает поочередно на руки осужденным наручники. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 52-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
52-2. Контролерам внутренних постов по надзору за осужденными к ПЛС и СК запрещается:
1) оставлять двери камер открытыми при наличии в них осужденных;
2) одновременно выводить нескольких осужденных и содержащихся в разных камерах;
3) при раздаче пищи открывать внутреннюю дверь отсекающей решетки;
4) открывать камеру во время подачи электроэнергии;
5) самостоятельно открывать камеру без разрешения ДПНК, старшего по корпусу;
6) вступать с осужденными в неслужебные связи и вести посторонние разговоры, не связанные с интересами службы. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 52-2 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
52-3. Контролер на посту, либо представитель администрации, выявивший возникновение чрезвычайного обстоятельства, подает сигнал тревоги путем включения тревожной сигнализации, либо средствами радио-телефонной связи. Контролер-оператор инженерно-технических средств охраны, получив сигнал тревоги, объявляет тревогу в учреждении, посредством громкоговорящей и радио связи, и докладывает ДПНК. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 52-3 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
53. Проверка осужденных, содержащихся в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ и одиночных камерах, проводится два раза в день. Утренняя проверка осуществляется силами сменяющегося и заступающего на службу нарядов, под руководством дежурного помощника начальника ИУ, сдающего смену. Проверка производится покамерно, с выводом осужденных из них, при этом, проводится полный обыск и технический осмотр камер.
Вечерняя проверка осужденных проводится в установленное распорядком дня время, под руководством дежурного помощника начальника ИУ или начальника наряда контролеров.
Осужденные по команде выстраиваются в камерах, и контролер по камерному списку проверяет их наличие. Во время проверки наружные двери камер открываются, а внутренние решетчатые держатся закрытыми на замок.

54. Камераларды жинастыруды сотталғандар кезектік тәртіппен жүргізеді. Кезекші дымқыл жинастыруды жүзеге асырылады. Кереуеттер жинау кезінде матрас, кереуеттің металл құрылысын көзбен тексеру үшін екі бүктеліп жиналады, кереуеттерді жинау белгіленген тәртіп бойынша жүргізіледі. Кереуеттерде демалуға жиналған төсекте сыртқы киімсіз белгіленген уақытта ғана рұқсат етіледі.
Сыртқы қысқы киімдер және аяқ-киімдер арнайы белгіленген орындарда болуы тиіс. Сотталғандар камерада күнделікті киіммен және жұмсақ тәпішкелермен жүреді.
Көпшілік пайдаланатын орындарды жинауды, пеш жағуды, тамақ әкелуді және таратуды шаруашылық қызмет көрсететін арнайы тағайындалған адамдар жүргізеді.
Тамақ тарату ТМ-нің бастығының кезекші көмекшісінің немесе бақылаушылар наряды бастығының қатысуымен бақылаушылардың қадағалауымен жүргізіледі.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың камерасына тамақ күнделікті тәртіппен белгіленген уақытта резервті топтың бақылаушысымен камера бойынша, есіктің желкөзі арқылы беріледі, оны камера бойынша кезекші 3-ден кем емес бақылаушының қатысуымен алады.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға хаттарды, дәрі-дәрмектерді, кітаптарды және т.б. тапсыру кезінде арнайы құралдар пайдаланылады, мұндай кезде тек тапсыру терезесі ашылады, камералардың есігі ашылмайды.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың әйнектерінің жел көздері, камера бойынша кезекшіге есіктің жел көзі арқылы берілетін ұзындығы 1,3м. басында ілгешегі бар арнайы таяқпен ашылады, бұл ретте таяқ жұмыр жағымен жел көзге салынады және оны кезекші сол тәртіппен кері қарай береді.
Ескерту: 54-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
54-1. Сотталғандарды жуындыру камералап, бір-бірінен оқшауланған монша бокстарында аптада бір реттен аз болмай жүзеге асырылады. Бұл ретте кісендері сотталғандарды монша бокстарына орналастырып, бөлу торының есігін жапқаннан кейін алынады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың кісендерін алу оларды серуендеу алаңына орналастырғандағыдай ретпен жүзеге асырылады. Бұл туралы санитарлық тексерістен өткен сотталғандардың есебі журналында белгі қойылады. Қажеттілік бойынша жуындыруға шығару кезінде бастың шашты жерлерін қырқу жүргізіледі. Сотталғандарды жуындыру күні іш киімдері мен төсектері, сондай-ақ жууды қажет ететін киімдері ауыстырылады. Сотталғандарға өз бетімен киімін жууға тыйым салынады.
Ескерту: 54-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27 N 155, 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.

54. Уборка камер производится осужденными в порядке очередности. Дежурным осуществляется влажная уборка. При заправке кроватей матрац складывается вдвое для визуального просмотра их металлоконструкции, заправка кроватей производится по установленному образцу. Отдых разрешается на кроватях только в установленное время на расправленном постельном белье без верхней одежды.
Верхняя зимняя одежда и обувь должны находиться в специально отведенном месте. В камере осужденные находятся в повседневной одежде и мягких тапочках.
Уборка общих мест пользования, топка печей, доставка и раздача пищи производится специально назначенными лицами, занятыми на хозяйственном обслуживании.
Раздача пищи производится под наблюдением контролеров в присутствии дежурного помощника начальника ИУ или начальника наряда контролеров.
Пища в камеру осужденным к ПЛС и СК передается в присутствии не менее 3 контролеров, контролером резервной группы в часы, установленные распорядком дня, покамерно, через дверную форточку, получает ее дежурный по камере.
При передаче осужденным к ПЛС и СК разрешенных к использованию вещей и предметов (писем, медикаментов, книг и т.п.), используются специальные приспособления, при этом открывается только окно выдачи, двери камер не открываются.
Оконные форточки в камерах для осужденных к ПЛС и СК открываются специальной указкой с крючком на конце, длиной 1,3 м, передаваемой дежурному по камере контролером через дверную форточку, при этом указка кладется на форточку тупым концом наружу и дежурный передает ее обратно в том же порядке.
Сноска. Пункт 54 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
54-1. Помывка осужденных осуществляется покамерно в изолированных друг от друга банных боксах не реже одного раза в неделю. При этом наручники снимаются только после помещения осужденных в банный бокс и запирания двери отсекающей решетки. Снятие наручников с осужденных к ПЛС и СК осуществляется в том же порядке, как при помещении их в прогулочный двор, о чем производится отметка в журнале учета осужденных, прошедших санитарную обработку. По мере необходимости во время вывода на помывку производится стрижка волосистых частей головы. В день помывки осужденных меняется белье нательное и постельное, а также требующая стирки одежда. Самостоятельная стирка одежды осужденным запрещена.
Сноска. Глава дополнена пунктом 54-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 27.05.2004 N 155; с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Өндiрiстiк объектiдегi қадағалау
55. Сотталғандарды өндiрiстiк объектiдегi қадағалауды бақылаушылар жасағының адамдары мен сотталғандардың еңбегiн ұйымдастырушы ТК-ның қызметкерлерi жүзеге асырады.
Бiр ауысымдық жұмыстар жүргiзiлетiн тұрақты және уақытша өндiрiстiк объектiлердi бақылаушылар жасағы сотталғандар кiргiзiлгенге дейiн қарап шығады.
ТК әкiмшiлiгiнiң объектiдегi өкiлдерi мен бақылаушылар жасағы (жекелеген бақылаушылар) белгiленген уақытта анықталған бағыттар бойынша өндiрiстiк ғимараттарды, тұрмыстық үй-жайларды, объектiнiң аумағы мен сотталғандардың жұмыс орындарын қарайды. Шеберлер мен бригадирлер ТК-ның әкiмшiлiгi өкiлдерiнiң және бақылаушылардың талабы бойынша объектiдегi (цехтағы) жағдай мен сотталғандардың бар-жоғы туралы баяндап отырады. Объектiнiң аумағын қарау кезiнде жер асты құрылыстары мен коммуникацияларды бөгеу құрылғыларының жағдайы мен тыйым салынған заттарды сақтауға арналған қазба орындарының және жасырын орындардың мүмкiн болатын жерлерiне ерекше назар аударылады. Сонымен қатар күзету жолдарына таяу орналасқан жерлер мен тыйым салынған аймаққа жалғасып жатқан жолақта жүрген адамдарды бақылау жүзеге асырылады.
56. Үй-жайлар мен сотталғандардың жұмыс орындарын қарау кезiнде, спирттiк негiздегi лакбояу және басқа да материалдарды пайдалану, тыйым салынған заттарды дайындау мен сақтаудың тәртiбiн бұзу фактiлерiн анықтау шаралары қолданылады.
Дайын өнiмдi, әсiресе габариттерi iрi бұйымдарды орау мен көлiк құралдарына тиеу жұмыстары жүргiзiлетiн учаскелерде жасырын және бой тасалау орындарының мүмкiн болуына басты назар аударылады. Тиеу алдында көлiк құралдары, бұйымдар мен орау құралдары мұқият тексерiледi.
Жекелеген жағдайларда жүктердi тиеу бақылаушылардың немесе басқа да арнайы тағайындалған адамдардың қадағалауымен жүргізiледi.
Көлiктi бақылау өткiзу пунктiнен (бұдан әрi - БӨП) шығарып салудың, тиеу мен қайта шығудың барлық жағдайлары бақылаушының немесе өзге де арнайы тағайындалған адамның бақылауымен жүзеге асырылады, ол туралы көлiктiң БӨП-тен шығуын (БӨП-ке кiруiн) тiркеу журналына жазылады.
57. Жұмыс iстейтiн сотталғандардың бар-жоғын бақылаушылар, инженерлiк-техникалық қызметкерлер әрбiр екi сағат сайын учаскелер, цехтар бойынша, сапқа тұрғызусыз, мiндеттi түрде жоқ адамдардың болатын орындарын анықтау арқылы тексередi. Түскi үзiлiсте және жұмыс аяқталғаннан кейiн жинау пунктiнде сапқа тұрғызу арқылы сотталғандардың бар-жоғы тексерiледi. Бiрiншi кезекте қашып кетуге бейiм және алдын-алу есебінде тұрған сотталғандар тексерiледi. Сотталғандардың жоқ болуы туралы бақылаушылар немесе инженерлiк-техникалық қызметкерлер КБКК-ке баяндайды және қарауыл бастығына хабарлайды.
Ескерту: 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.

4. Надзор на производственном объекте
55. Надзор за осужденными на производственном объекте осуществляется лицами наряда контролеров и сотрудниками ИУ, организующими труд осужденных.
Постоянные и временные производственные объекты, на которых ведутся работы в одну смену, осматриваются нарядом контролеров до ввода осужденных.
Представители администрации ИУ на объекте и наряд контролеров в установленное время по определенным маршрутам осматривают производственные здания, бытовые помещения, территорию объекта и места работы осужденных. Мастера и бригадиры, по требованию представителей администрации ИУ и контролеров, докладывают об обстановке на объекте (в цехе) и наличии осужденных. При осмотре территории объекта, особое внимание обращается на состояние заградительных устройств подземных сооружений и коммуникаций и на вероятные места устройства подкопов и тайников для хранения запрещенных предметов. Осуществляется также наблюдение за подступами к линии охраны и лицами, находящимися в полосе, прилегающей к запретной зоне.
56. При осмотре помещений и рабочих мест осужденных, принимаются меры к выявлению фактов изготовления и хранения запрещенных предметов, нарушений порядка выдачи, использования и хранения лакокрасочных и других материалов на спиртовой основе.
На участках работы, где производится упаковка и погрузка готовой продукции, особенно изделий крупных габаритов, на транспортные средства, обращается внимание на возможность оборудования тайников и укрытий. Перед погрузкой транспортные средства, изделия и упаковочные средства тщательно проверяются.
В отдельных случаях упаковка грузов производится под наблюдением контролеров или других специально назначенных лиц.
Во всех случаях сопровождения транспорта от контрольно-пропускного пункта (далее - КПП), погрузка и выезд обратно производится под контролем контролера или иного специально назначенного лица, о чем им делается запись в журнале регистрации выхода (входа) транспорта на КПП.
57. Наличие осужденных на рабочих местах, контролеры, инженерно-технические работники проверяют через каждые два часа по участкам, цехам, без построения, с обязательным установлением местонахождения отсутствующих. В обеденный перерыв и по окончании работы на сборном пункте, наличие осужденных проверяется путем построения. В первую очередь проверяются осужденные, склонные к совершению побегов и состоящие на профилактическом учете. Об отсутствии осужденных контролеры или инженерно-технические работники докладывают дежурному помощнику начальника ИУ и информируют начальника караула.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

5. Профилактикалық есепте тұрған адамдардың
жүрiс-тұрысын қадағалау
58. Қылмыстар мен құқық бұзушылықтар жасауға бейiм адамдар профилактикалық есепке алынады және олармен мақсатты бағыттағы тәрбие жұмысы жүргiзiледi.
59. Профилактикалық есепке:
1) қашуға әзiрленушi және бұрын қашқан;
2) өздерiн "заңдағы ұрылар" санатына жатқызатындар, сондай-ақ терiс бағыттағы топтардың серкелерi мен белсендi қатысушылары;
3) топтасқан қақтығысуларды ұйымдастырушы және арандатушы;
4) есiрткi заттарды, күштi әсер ететiн медициналық дәрi-дәрмектердi пайдалануға, өткiзуге немесе сатып алуға бейiм, сондай-ақ сот нашақорлықтан емдеудi қажет ететiн деп таныған;
5) материалдық немесе өзге пайда табу мақсатында карта не басқа да құмар ойындарды ұйымдастырушы немесе оларға белсендi қатысушы;
6) психикалық ауытқулары бар, сондай-ақ аутоагрессивті қылыққа,  қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салуға және өз-өзіне қол жұмсауға бейім;
7) қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз етушi мекемелердiң қалыпты қызметiне кесел келтiргенi үшiн, бұқаралық тәртiпсiздiктер, бопсалау үшiн, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстық топтың құрамында және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне қатысты қылмыстар жасағаны үшiн жазасын өтеушi;
8) жалған ақша жасағаны үшiн жазасын өтеушi сотталғандар алынады.
Көрсетiлген адамдарға, кезекшi нарядтың күшiмен, сөткелiк ведомость бойынша күшейтiлген бақылауын жүзеге асырады.
Қашуға бейім адамдар ретінде алдын-алу есебінде тұрғандардың тәртібін сипаттайтын материалдар есепке алынған күннен бастап он екі ай өткен соң ТМ комиссиясында қаралады. Комиссияда сотталғанды алдын-алу есебінде тұруын ұзарту немесе алып тастау туралы шешім қабылданады. Алдын-алу есебінен алып тастаудан бас тартқан жағдайда комиссияның қайта қарауы кемінде алты ай өткеннен кейін болуы мүмкін.
Ескерту: 59-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.
6. Айдауылсыз жүру құқығы берiлген
сотталғандарды қадағалау
60. Колония бастығының белгiленген тәртiпте ресiмделген қаулысы сотталған адамның айдауылсыз жүруiне (26-қосымша) негiз болып табылады. Осы қаулының негiзiнде сотталған адамға тұрғын үй аймағынан тыс жерлерге шығу құқығын беретiн рұқсат қағазы (23-қосымша) мен қозғалыс бағытының карточкасы берiледi(24-қосымша).
61. Айдауылсыз жүру құқығы берiлген сотталғандарды қадағалау олардың белгiленген жүрiс-тұрыс ережелерiн сақтауын қамтамасыз ету, бағыттан ауытқуын, қашып кетуiн немесе өзге де қылмыстар жасауын болдырмау мақсатында жүзеге асырылады.
Колония қызметкерлерi немесе мұндай сотталғандарды қадағалауды жүзеге асырушы бақылаушы жасақтың адамдары олардың тек ғана белгiленген бағыттар бойынша қозғалуын, жұмыс объектiсiнiң шекарасынан тысқары шықпауын, жергiлiктi тұрғындармен байланыс жасамауын және белгiленген уақытта тұрғын үй аймағына қайтып оралуын қадағалайды.
Айдауылсыз жүру құқығы берілген сотталғандарды бақылау, олардың жұмыс объектiлерiнде болуын тексеру кемiнде бiр сағат сайын патрульдеу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту: 61-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.

5. Надзор за поведением лиц,
состоящих на профилактическом учете
58. Лица, склонные к совершению преступлений и правонарушений ставятся на профилактический учет.
59. На профилактический учет берутся осужденные:
1) готовящиеся совершить побег и ранее их совершавшие;
2) состоящие на оперативном учете как лидеры уголовно-преступной среды;
3) организующие и провоцирующие групповые эксцессы;
4) склонные к употреблению наркотических веществ и алкогольных напитков, сильно действующих медицинских препаратов, а также, признанные судом нуждающимися в лечении от наркомании и алкоголизма, за исключением специализированных ИУ;
5) активные участники азартных игр (с целью извлечения материальной или иной выгоды);
6) имеющие психические расстройства, а также склонные к аутоагрессивным поступкам, совершению умышленного причинения себе какого-либо повреждения и суицида;
7) отбывающие наказание за действия, дезорганизующие работу ИУ, массовые беспорядки, вымогательство, а также за совершение преступлений в составе организованных преступных групп и в отношении сотрудников правоохранительных органов;
8) отбывающие наказание за фальшивомонетничество.
За указанными лицами, силами дежурного наряда, осуществляется усиленный контроль, согласно суточной ведомости.
Материалы, характеризующие поведение лиц, состоящих на профилактическом учете как склонные к совершению побега, рассматриваются на комиссии ИУ по истечению двенадцати месяцев со дня постановки на учет. На комиссии принимается решение о продлении либо снятии осужденного с профилактического учета. В случае отказа в снятии с профилактического учета повторное рассмотрение на комиссии должно быть не менее чем по истечении шести месяцев.
Сноска. Пункт 59 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 66.
6. Надзор за осужденными, пользующимися правом
передвижения без конвоя или сопровождения
60. Основанием для передвижения осужденного без конвоя или сопровождения, является постановление начальника ИУ (приложение 26), оформленное в установленном порядке. На основании постановления, осужденному выдается пропуск (приложение 23), оформляется контрольный талон к пропуску хранимый на КПП (приложение 24) и карточка маршрута движения на право выхода за пределы жилой зоны.
61. Надзор за осужденными, которым предоставлено право передвижения без конвоя, осуществляется в целях обеспечения соблюдения ими установленных правил поведения, недопущения уклонения от маршрута, побегов или иных преступлений.
Сотрудники ИУ, осуществляя надзор за данной категорией осужденных, наблюдают, чтобы они передвигались только по установленным маршрутам, не выходили за пределы границ объекта работы, не вступали в контакты с местным населением и в установленное время возвращались в общежитие отряда.
Контроль за поведением осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя, проверка их наличия на объектах работы осуществляется не реже, чем через каждый час путем патрулирования. <*>
Сноска. Пункт 61 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.

7. Кездесулер өткiзу кезiнде сотталғандарды қадағалау
62. Колония бастығының немесе оның орнындағы адамның жазбаша рұқсаты сотталғандарға олардың туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездесу беруге негiз болып табылады.
63. Бақылаушы кездесу басталғанға дейiн келген адамдардан өтiнiш, құжаттар қабылдап, кездесулердi есепке алу карточкаларын (14-қосымша) алып колония бастығының кезекшi көмекшiсiне баяндайды.
Кездесу беруге жазбаша рұқсат алған кезде колония бастығының кезекшi көмекшiсi бақылаушыға өтiнiш пен кездесулердi есепке алу карточкаларын бередi және сотталғандардың кездесуге келуiн қамтамасыз етедi. Қысқа мерзiмдi кездесу берiлген кезде бақылаушы алдымен қысқа мерзiмдi кездесуге арналған бөлмеге сотталғандарды кiргiзедi, ал содан соң ол жерге кездесуге келген адамдарды ертiп апарады. Ұзақ кездесулерге арналған бөлмелерге алдымен жақын туысқандары, ал содан соң сотталғандар шақырылады. Қысқа мерзiмдi кездесу аяқталғаннан кейiн бөлмеден алдымен туысқандары немесе өзге адамдар, ал ұзақ кездесулерге арналған бөлмелерден сотталғандар шығады.
Тексеру тобының қызметкерлері заңнамада белгіленген тәртіпте ұзақ және қысқа мерзімді кездесуге келген адамдардың, сондай-ақ олардың заттары мен азық-түліктеріне тексеріс жүргізеді. Қажет болған жағдайда, мекеменің немесе оның аумағына жақын жерлерде тұрған көлік құралдары да тексеріс жүргізуге жатады.
Қысқа мерзiмдi кездесу кезiнде бақылаушы үнемi бөлмеде болып, сотталғандар мен олардың туысқандарының жүріс-тұрысын, әсіресе қандай да бiр заттарды бiр-бiрiне тапсыруын болдырмауды бақылайды. Жүрiс-тұрыс ережелерi бұзылған кезде қысқа мерзiмдi кездесудi бақылаушы, ал ұзақ кездесудi - КБКК-нiң рұқсаты бойынша тоқтатуы мүмкiн. Кездесудi тоқтату туралы соңғы шешiмдi кездесуге рұқсат берген адам қабылдайды. Кездесудi тоқтатудың себептерi туралы өтiнiшке және кездесулердi есепке алу карточкаларына жазылады.
Ескерту: 63-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
64. Кездесуге келген сотталған адамға қызметкер жүрiс-тұрыс ережелерiн, ал кездесуге келген адамдарға өртке қарсы қауiпсiздiк шараларын және өрт шыққан жағдайдағы (басқа да зiлзала кезiндегi) эвакуация тәртiбiн түсiндiредi, ол туралы арнайы журналға жазылады.
Ескерту: 64-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
65. Кездесулер өткiзуге арналған бөлмелер осы Нұсқаулыққа сәйкес жабдықталады.

7. Надзор за осужденными во время проведения свиданий
62. Основанием для предоставления свидания осужденным с их родственниками или иными лицами является письменное разрешение начальника ИУ или лица его замещающего.
63. До начала свидания, контролер принимает у прибывших лиц заявления, документы и, приобщив к ним карточку учета свиданий осужденного (приложение 14), докладывает начальнику ИУ или лицу, его замещающему. О предстоящем свидании контролер сообщает дежурному помощнику начальника ИУ, ставит в известность сотрудников режимной службы. Прибытие осужденных в помещение комнат свиданий обеспечивает дежурный помощник начальника ИУ.
При предоставлении краткосрочного свидания, в комнату, в первую очередь, вводится осужденный, а затем, сопровождаются туда лица, прибывшие на свидание. В комнаты длительных свиданий, первыми приглашаются лица, прибывшие на свидание с осужденными, а затем осужденные. По окончании краткосрочного свидания первыми выходят из комнаты родственники или иные лица, а из комнат длительного свидания - осужденные.
Сотрудники группы досмотра производят досмотр лиц, прибывших на длительные и краткосрочные свидания, а также их вещей и продуктов питания в установленном законом порядке. В необходимых случаях, также досмотру подвергаются транспортные средства, находящиеся на территории учреждения или на прилегающих к нему территориях.
Во время краткосрочного свидания контролер постоянно находится в комнате и осуществляет наблюдение за поведением осужденных и их родственников, обращая особое внимание на недопущение каких-либо передач. В случае нарушения правил поведения краткосрочное свидание может быть прервано контролером, а длительное - с разрешения дежурного помощника начальника ИУ. Окончательное решение о прекращении свидания принимается лицом, разрешившим свидание. О причине прекращения свидания производится запись на заявлении и в карточке учета свиданий.
Сноска. Пункт 63 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
64. Сотрудник разъясняет осужденному и лицам, прибывшим на свидание, правила поведения, меры безопасности и порядок эвакуации в случае пожара (других стихийных бедствий), о чем делается запись в специальном журнале.
Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
65. Комнаты для проведения свиданий оборудуются в соответствии с настоящей Инструкцией.

66. КБКК немесе бақылаушы жасағының бастығы ұйқыға жатқызу алдында және ұйқыдан тұрғызудан кейiн ұзақ кездесулерге арналған бөлмелердегi сотталғандардың бар-жоғын және олардың жүрiс-тұрыс ережелерiн орындауын тексередi.
Кездесуге келген адамдарға ТМ-нен тыс жерлерге қысқа уақытты шығуларына ТМ бастығы немесе оны алмастырушы адам рұқсат береді. Олар қайтып келгеннен кейін тексеріс тобының қызметкерлері заңнамада белгіленген тәртіппен олардағы заттар мен азық-түліктерге тексеріс жүргізеді.
Ескерту: 66-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
8. Сәлемдемелердi, посылкаларды, бандерольдердi тексеру
67. Сотталғандардың атына посылкалардың, бандерольдер мен сәлемдемелердiң келiп түскендiгi туралы бақылаушы КБКК-ке баяндайды, КБКК оларды алу тәртiбiн қамтамасыз етедi.
68. Сотталған адамға сәлемдеме әкелген адам бақылаушы арқылы екi данадағы (16-қосымша) жазбаша өтiнiш бередi. Рұқсат алғаннан кейiн бақылаушы сәлемдеменi қабылдап алады.
Сәлемдеменi тексеру мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1) Бақылаушы сәлемдеме әкелген адамға колония пайдаланылуына тыйым салынған заттар туралы ескертедi және ондай заттарды алып қалуды ұсынады, содан соң ол сәлемдеменi тексеруге кiрiседi;
2) сәлемдеме мұқият тексерiледi. Әрбiр зат мұқият тексерiлiп, қажет болған жағдайларда нан өнiмдерi мен басқа да заттар кесiледi, сусымалы өнiмдер төгiледi, ал сұйық заттар - басқа ыдысқа құйылады. Консервi банкалары мен әртүрлi бумаларға ерекше назар аударылады, оларда спирттiк iшiмдiктер, есiрткi заттар, ақша және өзгеде тыйым салынған заттар болуы мүмкiн. Бұл банкаларда тыйым салынған заттар болуы мүмкiн деген негiздi күдiктер туған жағдайда олар ашылуы мүмкiн;
3) бақылаушы сәлемдеменi қабылдап алып, сәлемдеме әкелген адамға қабылдау туралы қолхатпен бiрге өтiнiштiң бiр данасын қайтарып бередi, екiншi данасын - бергеннен кейiн және онда алушы қол қойғаннан кейiн өзiнде қалдырады.
69. Посылкалар мен бандерольдердi тексерудi бақылаушы алушының қатысуымен жүзеге асырады.
70. Сәлемдемелерден, посылкалардан, бандерольдерден табылған тыйым салынған заттар алынып қойылады. Қылмыстық мақсатта пайдаланылмайтын алынып қойылған заттар қайтарудың себептерi түсiндiрiле отырып сәлемдеме әкелген адамға қайтарылады. Посылкалардан, бандерольдерден алынып қойылған барлық пайдаланылуына тыйым салынған заттар, сондай-ақ қылмыстық мақсатта пайдаланылуы мүмкiн болатын сәлемдемелерден алынып қойылған заттар, алынып қойылуы туралы актiде көрсетiледi. Мұндай заттарды алып қою туралы актiнi бақылаушы колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң, жедел немесе режимдiк қызметкерлердiң қатысуымен толтырады.
Заңнамада көзделген жағдайларда ТМ-нің уәкілетті лауазымды адамы, белгіленген тәртіппен, осындай құқық бұзушылыққа жол берген адамдарға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
Ескерту: 70-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.

66. Дежурный помощник начальника ИУ или начальник наряда контролеров перед отбоем и после подъема проверяет наличие осужденных, находящихся в комнатах длительного свидания, и соблюдение ими правил поведения.
Кратковременный выход лицам, прибывшим на свидание, за пределы ИУ, разрешает начальник ИУ или лицо его замещающее. При их возвращении, сотрудники группы досмотра осуществляют, в установленном порядке, досмотр находящихся у них вещей и продуктов.
Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
8. Досмотр передач, посылок, бандеролей
67. О поступлении в адрес осужденных посылок, бандеролей и передач контролер докладывает дежурному помощнику начальника ИУ, который обеспечивает порядок их получения.
68. Лицо, доставившее осужденному передачу, подает через контролера письменное заявление в двух экземплярах (приложение 16). С получением разрешения контролер проводит прием передачи.
Досмотр передачи производится в следующем порядке:
1) контролер напоминает лицу, доставившему передачу, о предметах, запрещенных к использованию в ИУ, и предлагает сдать их, после этого он приступает к досмотру передачи;
2) каждый предмет тщательно осматривается. В необходимых случаях хлебобулочные изделия и другие предметы могут разрезаться, сыпучие продукты пересыпать, а жидкие - переливать в другую посуду.
Особое внимание обращается на консервные банки и различные упаковки, в которых могут находиться спиртные напитки, наркотические вещества, деньги и иные запрещенные предметы. В случае обоснованного подозрения наличия в таре запрещенных предметов, она вскрывается;
3) приняв передачу, контролер возвращает один экземпляр заявления лицу, доставившему передачу, с распиской о приеме, второй - после выдачи и расписки в нем получателя оставляет у себя.
69. Досмотр посылок и бандеролей осуществляется контролером и сотрудниками режимной службы, в присутствии получателя.
70. Обнаруженные в передачах предметы, запрещенные к использованию в ИУ, изымаются и возвращаются лицу, доставившему передачу с разъяснением причин возвращения. Все запрещенные к использованию предметы, изъятые из посылок, бандеролей, передач, указываются в акте об изъятии. Акт об изъятии таких предметов составляется контролером в присутствии дежурного помощника начальника ИУ, оперативного или режимного работника.
В предусмотренных законодательством случаях, уполномоченным должностным лицом ИУ, в установленном порядке, составляется протокол об административном правонарушении в отношении лиц, допустивших такие правонарушения.
Сноска. Пункт 70 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).

71. Айыптылық оқшаулау орнында ұсталатын сотталғандарға келген сәлемдемелер қабылданбайды, ал оларға келiп түскен посылкалар жазасын өтегеннен кейiн берiледi.
4-ТАРАУ. Сотталғандарды, үй-жайларды тiнтудi, тұрғын үй
аймақтары мен өндiрiстiк объектiлердi қарауды жүргiзудiң тәртiбi
72. Түзеу колонияларында сотталғандарды жеке тiнтулер, үй-жайларды тiнту, тұрғын үй аймақтары мен өндiрiстiк объектiлердi қарау жүргiзiледi.
Тiнтулер мен қарау сотталғандардан пайдаланылуына тыйым салынған заттарды алып қою, олар сақталатын орындарды, қазба орындарын анықтау және жасырынған сотталғандарды iздеу мақсаттарында жүргiзiледi.
Тiнтулер мен қараулар жүргiзуге колония қызметкерлерi, бақылаушылар жасағы тартылады. Тiнтулер мен қараулар кезiнде техникалық құралдар пайдаланылады.
1. Сотталғандарды жеке тiнту
73. Сотталғандарды жеке тiнту толық тiнту және шешiндiрусiз толық емес тiнту болып бөлiнедi. Тiнтудi тiнтiлушi адаммен бiр жынысты адам жүргiзедi.
Сотталғандарды жеке тiнту мiндеттi түрде мынадай жағдайларда:
1) ТК-ке келiп түскенде және одан кеткенде;
2) сотталғандар камералық үлгiдегi үй-жайға, айыптылық оқшаулау орнына, жалғыз адамдық камераға қамалғанда және олар босатылғанда;
3) кездесу өткiзу алдында және ол аяқталғаннан кейiн;
4) режимдi бұзған, қашып кеткен немесе басқа да қылмыстар жасаған жағдайда ұсталған кезде жүргiзiледi.
74. Толық тiнту мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1) сотталған адамға пайдаланылуына тыйым салынған заттарды тапсыру, ал содан кейiн бiрiнен соң бiрiн бас киiмiн, аяқ киiмiн, үстiндегi киiмiн iш киiмге дейiн шешу ұсынылады;
2) iш киiмiнiң сыртынан сотталған адамның денесi, аяқ-қолдары саусақтарының арасы, құлақ тесiктерi мен ауыз қуысы, сондай-ақ медициналық таңулар мен аяқ-қол протездерi тексерiледi. Протездер мен таңулар медициналық қызметкердiң қатысуымен жүргiзiледi;
3) сотталған адамның киiмi, бас киiмi, аяқ киiмi мен заттары тексерiледi. Киiмнiң жамаулары, тiгiстерi, жағасы мен астары тексерiледi. Қажет болғанда киiмнiң жекелеген орындары бiзбен шаншылады немесе сөгiтiледi. Аяқ киiмнiң сыртқы және iшкi жақтары қаралып, мiндеттi түрде оның иiлiсi тексерiледi.
4) Сондай-ақ жамаулары, өкшелерi, табандары және ақша, есiрткi заттар мен басқа да заттарды жасыруы мүмкiн орындар тексерiледi.
Толық тiнту бақылау-өткiзу пунктiнде орналасқан немесе оған таяу жерде жабдықталған арнайы үй-жайда жүргiзiледi.
75. Толық емес тiнту тыйым салынған заттарды тығу мүмкiндiгi негiзiнде ТМ қызметкерлерiмен өткiзiледi.
76. Толық емес тiнту кезiнде сотталған адамға тыйым салынған заттарды тапсыру ұсынылады. Киiмдерi мұқият тексерiледi. Бұл ретте жеңдерiнде, жағасында, астарында және шалбарында шабуыл жасау қаруларының (пышақ, үшкiр темiр және т.б.) немесе өзге де тыйым салынған заттардың болуы тексерiледi. Содан кейiн қалталары тексерiлiп, бас киiмдерi мен аяқ киiмдерi тексерiледi. Тiнтiлушi адамның мінез-құлқы күдiк туғызған жағдайда толық тiнту жүргiзiледi.
Сотталғандар жұмыстан қайтып оралған кездегi толық емес тiнту сыртқы бақылаудан жасырын тұрған бақылау алаңында жүргiзiледi. Бұл үшiн бақылау алаңы қақпаларының шебiнде төрт-бес бақылаушы тұрады, олар КБКК-тiң, бақылаушылар жасағы бастығының бақылауымен белгiленген интервал сайын шеренгалармен өтетiн сотталғандарды тiнтедi.

71. Передачи осужденным, содержащимся в штрафном изоляторе, не принимаются, а посылки, поступившие им, выдаются после отбытия наказания.
Глава 4. Порядок проведения обысков осужденных, помещений,
осмотров территории жилой зоны и производственных объектов
72. В ИУ проводятся личные обыски осужденных, обыски помещений, осмотры территорий жилых зон и производственных объектов.
Обыски и осмотры проводятся в целях изъятия у осужденных запрещенных к использованию предметов, выявления мест их хранения, обнаружения подкопов и поиска скрывшихся осужденных.
К проведению обысков и осмотров привлекаются сотрудники ИУ, наряды контролеров. При обысках и осмотрах используются технические средства.
1. Личный обыск осужденных
73. Личный обыск осужденных подразделяется на полный обыск и неполный обыск. Обыск проводится лицом одного пола с обыскиваемым. Личный полный обыск осужденных проводится в обязательном порядке в следующих случаях:
1) при поступлении в ИУ и убытии из него;
2) при водворении в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ, одиночную камеру и освобождении из них;
3) перед проведением свидания и по окончанию его;
4) при задержании осужденного, допустившего нарушение режима содержания, совершившего побег или другое преступление.
74. Полный обыск производится в следующем порядке:
1) осужденному предлагается сдать предметы, запрещенные к использованию, а затем снять последовательно головной убор, обувь и одежду, вплоть до нательного белья;
2) осматриваются межпальцевые промежутки рук, ног, ушные раковины и полость рта, а также медицинские повязки и протезы конечностей. Осмотр протезов и повязок проводится с участием медицинского работника;
3) осматриваются одежда, головной убор, обувь и вещи, принадлежащие осужденному. Прощупываются заплаты, швы, воротник и подкладка одежды. При необходимости отдельные места одежды прокалываются шилом или распарываются. Обувь рассматривается с внешней и внутренней стороны и обязательно проверяется на изгиб;
4) проверяются также заплаты, каблуки, подошвы и другие места возможного укрытия денег, наркотических веществ и других, запрещенных к использованию и хранению в ИУ предметов.
Полный обыск проводится в специальном помещении, расположенном на КПП или оборудованном вблизи.
75. Неполный обыск осужденного производится сотрудниками ИУ, при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметом.
76. При неполном обыске, осужденному предлагается сдать запрещенные предметы. Одежда тщательно прощупывается. При этом проверяется, не хранятся ли в рукавах, воротнике, подкладке и брюках орудия нападения (нож, штырь и т.п.) или иные запрещенные предметы. После этого проверяется содержимое в карманах, осматриваются головной убор и обувь. В случае подозрительного поведения обыскиваемого, проводится полный обыск. Неполный обыск при возвращении с работы, проводится на контрольной площадке, скрытой от внешнего наблюдения. Для этого на линии ворот контрольной площадки становятся четыре-пять контролеров, которые обыскивают осужденных, проходящих шеренгами через определенные интервалы под наблюдением дежурного помощника начальника ИУ, начальника наряда контролеров.

77. Тiнту жүргiзу кезiнде режимдi бұзған не қылмыс жасаған сотталған адамға қолдарын жоғары қарай көтеру мен аяқтарын иықпен теңестiрiп, бiр-бiрiнен алшақ қою ұсынылады. Тiнтушi тiнтiлушi адамның артында тұрады және жүйелi түрде жоғарыдан бастап төмен қарай тiнту жүргiзедi. Жекелеген жағдайларда, тiнтушi нұсқауы бойынша ол қолдарымен қабырғаға тiрелiп тұруға тиiс.
2. Үй-жайларды тiнту және тұрғын үй аймақтары
мен өндiрiстiк объектiлердi қарау
78. Үй-жайларды тiнтулер мен тұрғын үй аймақтарын, өндiрiстiк объектiлердi қараулар бiр мезгiлде немесе секторлар бойынша iшiнара жүргiзiлуi мүмкiн. Бiр мезгiлде сотталғандарды да тiнту арқылы тұрғын үй аймақтары мен өндiрiстiк объектiлердiң барлық аумақтарында жүргiзiлетiн тiнту жалпы тiнту болып табылады.
Жалпы тiнтулер жедел жағдайға байланысты оқтын-оқтын, бiрақ аз дегенде 6 айда бiр рет өткiзiледi.
Тұрғын үй және өндiрiстiк аймақтардың аумақтары ай сайын қаралады.
Камералық үлгiдегi үй-жайлардағы және қайта жер аудару пункттерiндегi тiнтулер кемiнде айына 4 рет жүргiзiледi.
79. Жалпы тiнтудiң жоспарын колония бастығының орынбасары режимдiк бөлiмнiң бастығымен бiрлесе отырып әзiрлейдi, ол күзеттi жүзеге асырушы бөлiмшенiң командирiмен келiседi және оны колония бастығы немесе оның орнындағы адам бекiтедi (31-қосымша). Жалпы тiнтудi жүргiзуге бақылаушылардан басқа бөлiмшенiң барлық аттестацияланған жеке құрамы тартылады.
80. Жалпы тiнтудi жүргiзудiң жоспарында:
1) тiнтудiң мақсаты мен оны жүргiзу уақыты;
2) күш-құралдар есебi (тiнту топтарының, залалсыздандыру топтарының саны мен құрамы, аға топтар, материалдық қамтамасыз ету);
3) тiнту жүргiзудiң бiр жүйелiлiгi;
4) сотталғандарды жеке тiнтудi жүргiзу мен оларды тiнту аяқталғанға дейiн жинау орындары;
5) алынып қойылған заттарды сақтау орындары;
6) тiнтуге тартылатын жеке құрамға нұсқау беру мен мiндеттер қою уақыты;
7) тiнту жетекшiсi көзделедi.
81. Секторлар бойынша тiнту ТК бастығының режим жөнiндегi орынбасарының тiкелей басшылық жасауымен қадағалау жоспарына сәйкес жүргiзiледi. Бұл тiнтуге бақылаушылардан басқа мiндеттi түрде тiнтiлетiн үй-жайлар мен iшкi тыйым салынған аймақтар, аумақтар бекiтiлiп берiлген цех бастықтары және басқа да объектiлердiң жетекшiлерi қатысады.
Сектордағы тiнту мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1) бiрiншi кезекте тұрғын үй-жайлары тiнтiледi. Тiнту сотталғандар болмағанда үй-жай бойынша тәулiктiк кезекшiнiң және отряд бастығының қатысуымен жүргiзiледi. Үй-жайлардағы тумбочкалар, кереуеттер, төсекорындар тексерiледi. Пышақтарды, ақша мен басқа да тыйым салынған заттарды тауып алу мақсатында матрацтар мен жастықтар мұқият тексерiледi. Құпия орындарды, жасырын тесiктердi тауып алу мақсатында қабырғалар, еден, терезелер мен төбе тексерiледi. Қажет болғанда еден мен қабырғалар қағып тексерiледi. Тұрғын үй ғимаратында орналасқан барлық қосалқы үй-жайлар (қол жуғыштар, жеке заттарды сақтау бөлмелерi, отряд бастығының кабинетi және тағы басқалары) мiндеттi түрде ондағы мүлiктердiң орнын ауыстыру арқылы тексерiледi. Бұл үй-жайда болуы керек емес артық күнделiктi киiм, аяқ киiм мен басқа да заттар тексерiлiп, отряд бастығының кабинетiнде немесе басқа үй-жайда жинақталады. Тыйым салынған заттарды тауып алу мақсатында кiтаптар, журналдар, альбомдар мен басқа да әдебиеттер мұқият тексерiледi;

77. При проведении обыска осужденному, совершившему нарушение установленного порядка отбывания наказания либо преступление, предлагается поднять руки вверх и расставить ноги на ширину плеч. Обыскивающий становится сзади обыскиваемого и, последовательно, сверху вниз, производит обыск. При необходимости, обыскиваемый, по указанию обыскивающего, упирается руками в стену.
2. Обыск помещений и осмотр территории жилой зоны
и производственных объектов
78. Обыски помещений и осмотры территории жилой зоны, производственных объектов могут проводиться одновременно или выборочно по секторам. Обыск, проводимый на всей территории жилой зоны или производственного объекта с одновременным обыском осужденных, является общим обыском. Общие обыски проводятся периодически, в зависимости от оперативной обстановки, но не реже одного раза в шесть месяцев.
Осмотр территории жилой и производственной зон производится ежемесячно. Обыска в помещениях камерного типа и в камерах особого режима и тюрьмы, проводятся не менее четырех раз в месяц.
79. План общего обыска разрабатывается заместителем начальника ИУ по режиму, совместно с начальником режимного отделения и утверждается начальником ИУ или лицом его замещающим (приложение 31). К проведению общего обыска, кроме контролеров, привлекается весь аттестованный состав подразделения.
80. В плане проведения общего обыска предусматриваются:
1) цель обыска и время его проведения;
2) расчет сил и средств (количество и состав обысковых групп, групп блокирования, старшие группы, материальное обеспечение);
3) последовательность проведения обыска;
4) места проведения личного обыска осужденных и их сосредоточения, до окончания обыска;
5) место складирования изъятых предметов;
6) время инструктажа и постановки задачи личному составу, привлекаемому к обыску;
7) руководитель обыска.
81. Обыск по секторам проводится согласно плану надзора, под непосредственным руководством заместителя начальника ИУ по режиму. В обыске, кроме контролеров, обязательно участвуют сотрудники ИУ и руководители объектов, за которыми закреплены обыскиваемые помещения и участки внутренней запретной зоны, территория. Обыск в секторе проводится в следующем порядке:
1) в первую очередь обыску подвергаются жилые помещения. Обыск проводится без осужденных в присутствии дневального по помещению и при участии начальника отряда, начальника участка-цеха. В помещениях осматриваются тумбочки, кровати, постельные принадлежности. Матрацы и подушки тщательно прощупываются на предмет обнаружения ножей, денег и других запрещенных предметов. Стены, пол, окна и потолок осматриваются, с целью обнаружения тайников, скрытых лазов. При необходимости, пол и стены простукиваются. Все подсобные помещения, расположенные в жилом здании (умывальники, комната хранения личных вещей, кабинет начальника отряда и другие), осматриваются с обязательной перестановкой находящегося там имущества. Лишняя повседневная одежда, обувь и другие предметы, которые не должны находиться в помещении, осматриваются и сосредоточиваются в кабинете начальника отряда или в другом помещении. Книги, журналы, альбомы и другая литература тщательно осматриваются, с целью обнаружения запрещенных предметов;

2) әкiмшiлiк және тұрмыстық үй-жайларды (әкiмшiлiктiң жұмыс iстеуiне арналған үй-жайлар, санитарлық бөлiм, клуб-асхана, монша, шаштараз, киiм кептiру орны, етiк және iс тiгу шеберханалары және т.б.) тiнту кезiнде қазба орындарының, жасырын тесiктер мен астыртын жерлердiң болуы, тыйым салынған заттар мен құпия орындардың сақталуы мүмкiн болатын жерлер мұқият тексерiледi. Олардың үй-жайларда болуы керек емес ескерiлмеген аспаптар, баспалдақтар, траптар мен басқа заттар алынып қойылады. Бұл үй-жайлардағы жиhаздар тексерiлiп, орны ауыстырылады;
3) жертөлелер мен шатырларда тыйым салынған заттарды сақтауға арналған құпия орындарды, сондай-ақ оларды сотталғандар қашып кету үшiн және басқа да қылмыстар жасау үшін пайдалануы мүмкін заттарды тауып алуға назар аударылады. Негiзгi қоршаудан 50 метрлiк жолақта орналасқан ғимараттардың жертөлелерi (астыртын орындары) қазба орындарын тауып алу мақсатында әсiресе мұқият тексерiледi. Жертөленiң қабырғалары, еденi мен барлық аумағы жарық беру құралдарының көмегiмен тексерiледi. Ондағы заттардың орындары ауыстырылады, ал тыйым салынған аймақ жаққа қараған қабырғалар қағып тексерiледi. Қазылған жер бетiнiң бүркемеленуi мүмкiн болатын орындар мұқият тексерiледі;
4) сектор аумағын қарау кезiнде жер асты құрылыстары мен коммуникацияларына, қазба орындарының жабдықталуы мүмкiн болатын жерлерге назар аударылады. Жер асты коммуникацияларының бөгеу құрылғыларын мықтаудың орнықтылығы мұқият тексерiледi. Жер асты құрылыстары мен коммуникацияларына енуге арналған қазба орындары мен жасырын тесiктердi анықтау мақсатында жазғы эстрадалар, дәретханалар мен басқа да үй-жайлар тексерiледi. Тауып алынған ағаштар, тастар, металл және басқа да заттар тұрғын үй аймағынан дереу алынып тасталуы тиiс.
82. Камералық үлгiдегi үй-жайдағы және айыптылық оқшаулау орнындағы тiнту кезiнде әрбiр камерадағы қабырғалар қағып тексерiледi, құпия орындардың бар-жоғы тексерiледi. Қазба орындарын жасау үшiн астыртын жерлерге шығарушы шеберлiкпен бүркемеленген жасырын орындарды, пышақтар мен басқа тыйым салынған заттарды тауып алу мақсатында нарлар мен еден тексерiледi. Iшкi және сыртқы жақтарынан терезе торларын мықтаудың орнықтылығы, есiктер мен құлыптардың ақаусыз болуы тексерiледi. Камераларда болатын сотталғандар толық жеке тiнтiледi, ал олардың заттары - тексерiледi.
83. Iрi өндiрiс объектiлерiндегi, құрылыс алаңдарындағы секторларды қарау кезiнде сотталғандардың жабдықтауы мүмкiн болатын ағаш материалдары штабельдерiндегi, котловандардағы, траншеялардағы және басқа да жерлердегi қазба орындарына немесе жасырынатын жерлерге назар аударылады. Электр берудiң әуе желiлерiнiң тiреулерi мұқият тексерiледi және оларды қашып кету үшiн пайдалануды болдырмау шаралары қолданылады.
Тыйым салынған заттарды, әсiресе суық және атыс қаруларын сақтауға арналған құпия орындарды тауып алу мақсатында өндiрiс цехтарындағы станоктар, шығарылған детальдар мен әзiрлемелердi сақтау орындары, шаюға арналған сұйықтар мен майлар құйылған кең ыдыстар, аспаптар қойылатын орындар, дайын өнiмдер сақталатын қоймалар және басқа да үй-жайлар мұқият тексерiледi.
Уақытша және қысқа мерзiмдi өндiрiс объектiлерiн бақылаушы, ТК әкiмшiлiгiнiң объектiдегi өкiлi немесе қарауыл бастығы ол жерлерге сотталғандарды кiргiзер алдында тексеруi тиiс.

2) при обыске в административных и бытовых помещениях (помещения для работы администрации ИУ, медицинская часть, клуб-столовая, баня, парикмахерская, сушилка, сапожная и портновская мастерские) тщательно осматриваются вероятные места устройства подкопов, скрытых лазов и подполья, хранение запрещенных предметов и тайников. Неучтенный инструмент, лестницы, трапы и другие предметы, которые не должны находиться в помещениях, изымаются. Мебель, находящаяся в этих помещениях, осматривается и переставляется;
3) в подвалах и в чердачных помещениях обращается внимание на обнаружение тайников для хранения запрещенных предметов, а также предметов, которые могут использоваться осужденными для совершения побега и других преступлений. Подвалы (подполье) зданий, расположенных в 50-метровой полосе от основного ограждения, в целях обнаружения подкопов, осматриваются особенно тщательно. Стены, пол и вся территория подвала осматриваются с помощью осветительных приборов. Находящиеся там предметы переставляются, а стены, обращенные в сторону запретной зоны, простукиваются, тщательному осмотру подвергаются вероятные места маскировки вырытого грунта;
4) при осмотре территории сектора, обращается внимание на подземные сооружения и коммуникации, место возможного оборудования подкопов. Тщательно проверяется прочность крепления заградительных устройств подземных коммуникаций. Летние эстрады, туалеты и другие помещения осматриваются с целью выявления подкопов или лазов для проникновения в подземные сооружения и коммуникации. Обнаруженные доски, камни, металлические и другие предметы подлежат немедленному удалению из жилой зоны.
82. При обыске в помещении камерного типа и штрафном изоляторе, в камерах ИУ особого режима и тюрьмы, в каждой камере простукиваются стены, проверяется возможность наличия тайников. Спальные места и пол осматриваются, с целью обнаружения в них замаскированных лазов, подкопов и мест хранения ножей и других запрещенных предметов. Проверяется прочность крепления оконных решеток с внутренней и внешней стороны, исправность дверей и замков. Осужденные, находящиеся в камерах, подвергаются полному личному обыску, а их вещи - досмотру.
83. При осмотре секторов на крупных производственных объектах, строительных площадях, обращается внимание на возможное оборудование осужденными подкопов или укрытии в штабелях лесоматериалов, котлованах, траншеях и других местах. Тщательно осматриваются опоры воздушных линий электропередач и принимаются меры к недопущению использования их для совершения побегов.
В производственных цехах тщательному осмотру подвергаются станки, места хранения изготовленных деталей и заготовок, емкости с промывочной жидкостью и смазкой, инструментальные, кладовые с готовой продукцией и другие помещения, с целью обнаружения в них тайников для изготовления и хранения запрещенных предметов, особенно холодного и огнестрельного оружия.
Временные и кратковременные производственные объекты, перед вводом туда осужденных, подлежат осмотру контролером, представителем администрации ИУ на объекте или начальником караула.

84. Камералық үлгiдегi үй-жайдағы және айыптылық оқшаулау орнындағы техникалық қараулары әрбiр камерадағы қабырғалар қағып тексерiледi, құпия орындардың бар-жоғы тексерiледi. Қазба орындарын жасау үшiн астыртын жерлерге шығарушы шеберлiкпен бүркемеленген жасырын орындарды, тыйым салынған заттарды тауып алу мақсатында нарлар мен еден тексерiледi. Iшкi және сыртқы жақтарынан терезе торларын мықтаудың орнықтылығы және бүтіндігі, есiктер мен құлыптардың ақаусыз болуы тексерiлуi туралы акт жасалады.
Ескерту: 84-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 бұйрығымен.
85. Тiнту нәтижелерi актi бойынша ресiмделедi (30-қосымша) Актiде:
1) датасы, объектiнiң (сектордың) атауы және тiнту жүргiзудiң мақсаты;
2) тiнтуге қатысушы адамдар;
3) алынып қойылған тыйым салынған заттардың тiзбесi (саны, салмағы, олардың табылған орындары).
Сотталғандардан алынған сатуға және пайдалануға тыйым салынған бұйымдар, заттар және азық-түліктер қоймаға сақталуға жіберіледі не соттың шешімі бойынша жойылады.
Тiнту жүргiзуге қатысушылар барлық жағдайларда жеке қауiпсiздiк шараларын сақтауы тиiс.
Жалпы тінту аяқталған соң, сотталғандар тарапынан өтініштер мен арыздар түскен жағдайда ТМ бастығы оларды тіркеуге және 3 тәулік мерзімде қарауға міндетті.
Ескерту: 85-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 155, 2007.12.05. N 327 Бұйрықтарымен.
5 ТАРАУ. КОЛОНИЯ-ҚОНЫСТАРДА СОТТАЛҒАНДАРДЫ
ҰСТАУДЫҢ ЕРЕКШЕЛIКТЕРI
86. Колония-қоныс елдi-мекен аумағында орналасқан болса, оның үй-жайы (25-қосымша) бақылау-өткiзу пунктi бар дуалмен қоршалады. Қарулы күзет қойылмайды. Бiр колония-қоныста сотталған ерлер де, сотталған әйелдер де ұсталуы мүмкiн. Бiрiгiп қылмыс жасаған қылмыскерлер, әдетте, бас бостандығынан айыру мерзiмдерiн бөлек-бөлек өтейдi.
Ескерту: 86-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен
87. Түзеу колония-қоныстарында жатақханалар, кезекшi мен кезекшi қызметке арналған үй-жайлар, асхана, дүкен, стационарлы амбулатория, техникалық бөлмелер, кiтапхана, мәдени шараларды өткiзуге, сотталғандардың жеке заттарын сақтауға арналған үй-жайлар, кiр жуатын бөлмесi мен дезинфекцияланған камерасы бар монша, айыптық оқшаулау орны, кездесуге келген адамдарға арналған үй-жай жабдықталады.
Қоныс-колониясына іргелес аумақтардың шекаралары қоныс-колониясы бастығының бұйрығымен сотталғандар орындайтын жұмыстардың сипаты ескеріліп белгіленеді.
Колония-қоныстарда жазасын өтеп жүрген адамдарға белгiлi бiр шектеулер қойылады.
Оларға:

84. Технические осмотры камер ПКТ, ШИЗО, ДИЗО камер ИУ особого режима и тюрьмы производятся ежедневно, при этом, в каждой камере простукиваются стены, проверяется возможность наличия тайников. Спальные места и пол осматриваются, с целью обнаружения в них замаскированных лазов, подкопов и мест хранения запрещенных предметов. Проверяется прочность крепления и целостность оконных решеток с внутренней и внешней стороны, исправность дверей и замков, о чем составляется акт.
Сноска. Пункт 84 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
85. Результаты обысков оформляются актом (приложение 30). В акте указывается:
1) дата, наименование объекта (сектора) и цель проведения обыска;
2) лица, участвовавшие в обыске;
3) опись изъятых запрещенных предметов (количество, вес, место их обнаружения).
Запрещенные к продаже и использованию предметы, вещества и продукты питания, изъятые у осужденных, передаются на хранение в склад, либо по решению суда уничтожаются.
Во всех случаях соблюдаются меры личной безопасности участниками проведения обыска.
После завершения общих обысков, при поступлении жалоб и заявлений со стороны осужденных, начальник ИУ обязан их зарегистрировать и рассмотреть в течение 3 суток.
Сноска. Пункт с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 5. Особенности содержания осужденных в колониях-поселениях
86. Территория колонии-поселения ограждается забором и оборудуется КПП. Вооруженная охрана не предусматривается. В одной колонии-поселении могут содержаться осужденные мужчины и осужденные женщины. Осужденные, совершившие преступления в соучастии, отбывают срок наказания, как правило, раздельно. <*>
Сноска. В пункт 86 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
87. В колонии-поселении оборудуются общежития, помещение для дежурной службы, столовая, магазин, амбулатория со стационаром, библиотека, помещения для проведения культурных мероприятий, хранения личных вещей осужденных, баня с прачечной и дезинфекционной камерой, ШИЗО, помещение для лиц, прибывших на свидание.
Границы территории, прилегающей к колонии-поселению, устанавливаются приказом начальника колонии-поселения, с учетом характера работ, выполняемых осужденными.
Для лиц, отбывающих наказание в колониях-поселениях, устанавливаются определенные ограничения.
Им запрещено:

1) колония-қоныс аумағынан өз бетiнше кетiп қалуға;
2) атыс және суық қару сатып алуға және сақтауға, сондай-ақ оларды қолдануға;
3) жарылғыш, улы және өрт қаупi бар заттарды сатып алуға және сақтауға;
4) жеке автокөлiк сатып алуға және пайдалануға;
5) әскери нысандағы киiм киюге;
6) құмар ойындар ойнауға;
7) алкогольдiк iшiмдiктердiң барлық түрiн сатып алуға және iшуге;
8) есiрткi заттарды сатып алуға және қолдануға;
9) қоныс-колониялары аумағында ұялы байланыс құралын пайдалануға және сақтауға тыйым салынады.
Қажет болған жағдайда колония-қоныстың әкiмшiлiгi сотталғандарға тiнту, сондай-ақ олардың жеке заттарына тексеру жүргiзуi мүмкiн.
Әкiмшiлiк ай сайын кемiнде бiр рет колония-қоныс аумағына және барлық үй-жайларға тiнту жүргiзедi.
Ескерту: 87-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.08.24. N 240, 2007.12.05. N 327, 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
88. Колония-қоныстарда ұстау режимiнiң талаптарын бұзғаны үшiн сотталғандарға Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiмен көзделген барлық жазалау түрлерi қолданылуы мүмкiн. Айыптылық оқшаулау орнында жазасын өткеру кезiнде сотталған адам посылкалар, бандерольдер, сәлемдемелер алу, кездесу құқынан айырылады. Колония-қоныстағы камера түрiндегi үй-жай жабдықталмайды.
89. Колония-қоныстардағы сотталғандарды қадағалау Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасы және осы Нұсқаулықтың талаптарына сай ұйымдастырылады.
90. Қадағалау жүйесi колония-қоныстың орналасқан жерi мен шекараларын есепке ала отырып орнатылады. Колония-қоныс аумағында қоныста ұсталушы сотталғандарды қадағалауды мекемедегi кезекшi ауысымының күштерi мен бақылаушылар жүзеге асырады. Әкiмшiлiк ғимараттарды, өрт сөндiру деполарын, жөндеу шеберханаларын, тұрғын және қойма үй-жайларын, сондай-ақ айыптық оқшаулар орындарын күзетуге ерекше назар аударылады.
91. Сотталғандар колония-қоныстан тыс ұсталған жағдайда, сотталғандарды бақылау ТМ әкiмшiлiгiнiң күшiмен жүзеге асырылады.
92. Колония-қоныс аумағы мен оған жақын жерлерде сотталғандарды қадағалау бойынша қызмет өткерудi патрульдеу әдiсiмен қадағалаушы бақылаушылар жүзеге асырады.
6-ТАРАУ. ТМ бастығының кезекші көмекшісінің
қызметін ұйымдастыру
Ескерту: Тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
93-99. <*>
Ескерту: 93-99-тармақтар алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен
1. Колония бастығының кезекшi көмекшiсi

1) самовольно отлучаться с территории колонии-поселения;
2) приобретать и хранить огнестрельное и холодное оружие, а так же пользоваться им;
3) приобретать и хранить взрывчатые, отравляющие и пожароопасные вещества;
4) приобретать и пользоваться личным автотранспортом;
5) носить одежду военного образца;
6) играть в азартные игры;
7) производить, приобретать и употреблять все виды алкогольных напитков;
8) без разрешения врача, приобретать и употреблять медицинские препараты наркотического содержания;
9) хранить и пользоваться средствами мобильной связи на территории колонии-поселения.
При необходимости, администрация колонии-поселения может произвести обыск осужденных, а так же досмотр их вещей.
Не реже одного раза в месяц администрацией ИУ производится обыск территории и всех помещений колонии-поселения.
Сноска. Пункт 87 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 24.08.2004 N 240; от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. За нарушение требований режима содержания в колониях-поселениях к осужденным могут применяться все меры взысканий, предусмотренные Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан. В период отбывания наказания в ШИЗО, осужденный лишается права на получение посылок, бандеролей, передач, свиданий. Помещения камерного типа в колонии-поселении не оборудуются.
89. Надзор за осужденными в колониях-поселениях организуется в соответствии с требованиями уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан и настоящей Инструкцией.
90. Система надзора планируется, с учетом места расположения границ колонии-поселения. Надзор за осужденными-поселенцами на территории колонии-поселения осуществляется контролерами и силами дежурной смены учреждения. Особое внимание обращается на охрану административных зданий, пожарных депо, ремонтных мастерских, жилых и складских помещений, а также ШИЗО.
91. В случае проживания осужденных в жилых помещениях вне колонии-поселения надзор за осужденными осуществляется силами администрации ИУ.
92. Несение службы по надзору за осужденными на объектах, расположенных в близлежащей местности, осуществляется контролерами, методом патрулирования.
Глава 6. Организация службы дежурного помощника начальника ИУ
Сноска. Заголовок в редакции - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
93-99. (Исключены - от 12 мая 2005 года N 128).
1. Дежурный помощник начальника ИУ

100. Кезекшi болып төтенше жағдайлар болған кезде өз бетiмен шешiм қабылдай алатын неғұрлым тәжiрибесi мол және дайындалған қызметкерлер тағайындалады.
101. Колония бастығының кезекшi көмекшiсi (КБКК) барлық ауысымның бастығы болып табылады және тiкелей мекеме бастығы мен оның орынбасарларына бағынады, олар болмаған кезде колониядағы бекiтiлген iшкi тәртiптi қалыпты жағдайда ұстауға толық жауапты болады.
Әрбiр кезекшi ауысымға тұрақты номер (бiрiншi ауысым, екiншi ауысым және т.б.) берiледi. Ауысым құрамы, әдетте, тұрақты болуы керек. Ауысымға бақылаушылар мекеме бастығының бұйрығымен тағайындалады. Бақылаушыларды бiр ауысымнан екiншi ауысымға ауыстыру тек өте қажет болған жағдайларда ғана жүргiзiледi. КБКК мекеменi күзету жөнiндегi сыртқы күзет орындарында қызмет өткерiп жүрген бақылаушылар құрамы, тексеру тобы құрамы және оператор үшiн қарауыл бастығы арқылы тiкелей жауап бередi.
Қызмет атқару кезiнде болған оқиғалары сондай-ақ жоспарланған шаралар және орындау туралы белгiлерi КБКК қызметтiк құжатнамасында көрсетiледi, оның iшiнде:
1) Қадағалау жоспары;
2) Арнайы құралдарды беру журналы (4-қосымша);
3) Сайман, баспалдақ беру есеп кiтабi (5-қосымша);
4) Кезектi қабылдау-тапсыру журналы (8-қосымша);
5) Айқындалған бұзу туралы түскен рапорттарды тiркейтiн жаза өтеу тәртiбiн бұзу туралы рапорттар есеп журналы (9-қосымша);
6) Ақша және бағалы заттар алудың барлық жағдайлары тiркелетiн, сондай-ақ қабылданған шешiм туралы белгi жасалатын есеп журналы (10-қосымша);
7) Айдауылсыз жүру құқығы бар немесе жеңiлдеткен жағдайда ұсталатын сотталғандардың суретi мен болжам мәлiметтерi бар альбомы (11-қосымша);
8) Жедел-тәртiп аппарат қызметкерлерiмен КБКК үшiн арнайы контингент тарабынан мүмкiндiк терiс әрекеттер туралы мәлiметтер көрсетiлетiн мәлiмет есеп журналы (12-қосымша);
9) Емханаларда, демалыстарда, қысқа мерзiмдi шығуларда жүрген сотталғандар есебi журналы (32-қосымша);
10) Түзеу мекемелерi әкiмшiлiгiнiң қызметiндегi жетiспеушiлiктер туралы ескертпелер және ұсыныстар кiтабы (36-қосымша);
11) Түзеу мекемелерi әкiмшiлiгiнiң төтенше жағдайлар кезiндегi қимыл жоспарынан үзiндiлер;
12) Түзеу мекемелері қызметкерлерінің арнайы құралдар қолданғаны туралы актілердің есебі журналы (42-қосымша).
Ескерту: 101-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.

100. Дежурными назначаются наиболее опытные и подготовленные сотрудники, умеющие принимать самостоятельные решения при возникновении чрезвычайных происшествий.
101. Дежурный помощник начальника ИУ является начальником всей смены и непосредственно подчиняется начальнику ИУ и его заместителям, во время их отсутствия несет всю полноту ответственности за поддержание в ИУ установленного внутреннего распорядка.
Каждой дежурной смене присваивается постоянный номер (первая смена, вторая смена и т.д.). Назначение контролеров в смену производится приказом начальника ИУ. Дежурный помощник начальника ИУ непосредственно отвечает за состав контролеров, несущих службу по охране ИУ на наружных постах, службой группы досмотра и оператором, через начальника караула.
События, происходящие за время несения службы, а также планируемые мероприятия и отметки о выполнении, фиксируются в служебной документации дежурного помощника начальника ИУ, которая состоит из:
1) Плана надзора;
2) Журнала выдачи специальных средств (приложение 4);
3) Книги учета выдачи инструмента, лестниц (приложение 5);
4) Журнала приема-сдачи дежурств (приложение 8);
5) Журнала учета рапортов о нарушениях режима отбывания наказания, в котором регистрируются поступившие рапорта о выявленных нарушениях (приложение 9);
6) Журнала учета изъятых у осужденных денег и ценностей, в котором регистрируются все случаи изъятия денег и ценностей, а также делается пометка о принятом решении (приложение 10);
7) Альбома с фотографиями и установочными данными на осужденных, склонных к совершению побега, а также лиц, пользующихся правом передвижения без конвоя или сопровождения и осужденных, содержащихся на льготных условиях отбывания наказания (приложение 11);
8) Журнала учета информации для дежурного помощника начальника ИУ, в котором сотрудниками оперативно-режимного аппарата ИУ указывается информация о возможных негативных проявлениях со стороны спецконтингента, согласно которой дежурный помощник начальника ИУ обязан проверить имеющееся сведения и в случае, подтверждения принять необходимые меры по пресечению противоправных действий, о чем, в конце смены делается отметка в журнале (приложение 12);
9) Журнала учета осужденных, находящихся в отпусках, краткосрочных выездах, больницах (приложение 32);
10) Книги замечаний и предложений о недостатках в деятельности администрации ИУ (приложение 36);
11) Выписок из плана действий администрации ИУ при чрезвычайных происшествиях;
12) Журнала учета актов о применении специальных средств сотрудниками исправительных учреждений (приложение 42). <*>
Сноска. Пункт 101 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.

2. <*>
Ескерту: 6-тараудың 2 параграфы (102-104-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
3. Қауіпсіздік шаралары
105. Сотталғандарды денсаулық сақтау органдарының емдеу-алдын алу мекемелеріне айдауылдау, сондай-ақ оларға қадағалауды жүзеге асыру кезінде, сотталғандар шабуыл немесе ТМ қызметкерлерінің не басқа адамдардың өміріне тікелей қауіп тудырған өзге де қасақана әрекет жасаған жағдайда, егер аталған әрекетті басқа шаралармен жою мүмкін болмаса, ерекше шара ретінде қару қолдануға жол беріледі.
Қару "Тоқта" "Атамын!" деген ескерту дыбыс беру және жоғары атудан кейін қолданылады. Кәмелетке толмағандарға, жүкті әйелдерге, мүгедектерге (мүгедектігінің нақты белгілерімен) қарсы қару қолдануға тыйым салынады.
Ескерту: 105-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
106. Қару қолданылған әр жағдайлары туралы колония әкімшілігі прокурорға жедел уақытта хабарлауға міндетті.
7-ТАРАУ. ОҚИҒАЛАР ЖӘНЕ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР КЕЗIНДЕГI
ӘКIМШIЛIК ПЕН КЕЗЕКШI АУЫСЫМНЫҢ ӘРЕКЕТТЕРI
107. Колониядағы жағдайдың шиеленiсуi сотталғандардың үлкен тобының қатысуымен болатын бұқаралық тәртiп бұзушылықтардан, топтық бағынбаулардан, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салу актілерінен, бұзақылық әрекеттерден, сотталғандардың қашуынан, жұмыс iстеу мен тамақтанудан бас тартудан, түзеу колониясының әкiмшiлiгi мен басқа адамдарға шабуыл жасаудан, кепiлге кiсi алудан, ауыр зардапты табиғи апаттардан, өрттерден және апаттардан болуы мүмкiн. Жағдай шиеленiскен кезде (оқиғалар мен төтенше жағдайлар кезiнде) колония қызметкерлерiнiң iс-әрекеттерi төтенше жағдайлар кезiндегi iс-әрекеттер жоспарымен анықталады.
Төтенше оқиғалардың барлық фактілері туралы ТМ әкімшілігі ҚАЖК ҚАЖД кезекшісіне, сондай-ақ мамандандырылған прокурорға шұғыл түрде хабарлайды.
Ескерту: 107-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.
108. Түзеу колониясы қызметкерлерiн оқиғалар мен төтенше жағдайлар кезiнде iс-әрекеттер жасауға оқыту әскери және қызметтiк дайындық жүйесiнде жүргiзiледi.
109. Сотталғандарды қадағалауды жүзеге асыру бойынша күшейтiлген вариант мынадай жағдайларда:
1) сотталғандар топтасып бағынбаған, топтасып қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салу актісі, бұқаралық тәртiпсiздiктер жасаған және кепiлге кiсi алған жағдайда;
2) сотталғандар қашуға дайындалып жатқаны немесе қашқаны туралы деректер алғанда, сондай-ақ түзеу колониясы әкiмшiлiгiнiң, түзеу колониясын күзету жөнiндегi қарауылдардың өкiлдерiне және басқа адамдарға шабуыл жасаған жағдайда;

2. Начальник караула
(Параграф 2 исключен - от 12 мая 2005 года N 128).
3. Меры безопасности
105. При конвоировании осужденных в лечебно-профилактические учреждения органов здравоохранения, а также при осуществлении надзора за ними, применение оружия допускается в качестве исключительной меры, в случае совершения осужденными нападения или иного умышленного действия, непосредственно угрожающего жизни работников ИУ, либо иных лиц, если другими мерами невозможно пресечь указанные действия.
Оружие применяется после предупредительного окрика "Стой!, Стрелять буду!" и выстрела вверх. <*>
Сноска. В пункт 105 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
106. О каждом случае применения оружия администрация колонии обязана немедленно уведомить прокурора.
Глава 7. Действия администрации и дежурной смены ИУ
при чрезвычайных происшествиях
107. Осложнением обстановки в ИУ являются массовые беспорядки, групповые неповиновения, акты умышленного причинения себе каких-либо повреждений, хулиганские действия с участием больших групп осужденных, побеги осужденных, отказы от работы и приема пищи, нападения на администрацию ИУ и других лиц, захват заложников, стихийные бедствия, пожары и катастрофы с тяжкими последствиями. Действия сотрудников ИУ при осложнении обстановки, в силу возникновения чрезвычайных происшествий, определяются планом действий при чрезвычайных происшествиях.
Обо всех фактах чрезвычайных происшествий администрация ИУ немедленно сообщает дежурному по ДУИС КУИС, а также специализированному прокурору.
Сноска. Пункт 107 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 66.
108. Обучение сотрудников ИУ действиям при чрезвычайных происшествиях проводится в системе боевой и служебной подготовки.
109. Осуществление надзора за осужденными по усиленному варианту вводится в случаях:
1) группового неповиновения, групповых актов умышленного причинения себе каких-либо повреждений, массовых беспорядков осужденных и захвата заложников;
2) получения данных о готовящемся, совершаемом или совершенном побеге осужденных, а также нападении на представителей администрации ИУ, караула по охране и других лиц;

3) колонияда немесе оған жақын жерде өрт, жарылыстар, апаттар, табиғи апаттар, жағдайдың шұғыл шиеленiсуiне әкелiп соғатын топтасып жасалған қоғамдық тәртiп бұзушылықтар болған кезде;
4) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 80-бабына сәйкес колонияға ерекше жағдайлар режимiн енгiзген кезде;
5) Әділет министрлігі, ҚАЖ Комитетінің, ІІББ, ІІБ, ҚАЖ басқармасын түзеу колониясы басшылығының ұйғарымы бойынша.
Ескерту: 109-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.
110. Күшейтiлген вариант бойынша қызмет өткерудiң жүйесi мен тәсiлдерi қадағалау жоспарында қарастырылады.
111. Ерекше жағдайлар режимi отыз тәулiк мерзiмге дейiн Қазақстан Республикасының Бас Прокурорымен келiсiлген Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі шешiмi бойынша енгiзiледi. Ерекше жағдайларда ерекше жағдайлар режимi Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігін хабардар ету арқылы қолданылатын уақыты Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 80-бабымен анықталған тәртiпте қосымша отыз тәулiкке ұзартылуы мүмкiн.
Ескерту: 111-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.02.25 N 66 Бұйрығымен.
112. Күшейтiлген вариант бойынша ерекше жағдайлар режимi кезiнде қадағалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 80-бабына сәйкес ұйымдастырылады.
Күшейтiлген вариант кезiнде:
1) кезекшi ауысымдар жеке құрамының санын көбейту;
2) профилактикалық есепте тұрған адамдармен құқық бұзушылықтың алдын алу жөнiндегi жедел-iздестiру жұмысын жандандыру;
3) тұрғын және өндiрiс аймақтарына (объектiлерiне), камералық үлгiдегi үй-жайларға, айыптылық оқшаулау орындарына, жалғыз адамдық камераларға тыйым салынған заттарды алып қою және қашуға және басқа да құқық бұзушылықтарға дайындықтарды анықтау мақсатында мұқият тiнту жүргiзу;
4) төтенше жағдайлар қалыптасқан жағдайда жеке құрамның дайындығын арттыру жөнiндегi iс-шараларды нақтылау;
5) жедел жағдайды қалыпқа келтiруде көмек көрсету үшiн ҚАЖ басқармасынан келген жедел топтарды пайдалану;
6) жеке құрамның қырағылығын арттыру жөнiндегi iс-шаралар жүргiзу;
7) колония объектiлерiндегi жағдайды үздiксiз қадағалап отыру және оның өзгеруiне дер кезiнде қимыл көрсету;
8) режимдiк талаптар белгiленген колонияға жалғасып жатқан аумақта патрульдеудi күшейту;
9) өртке қарсы қолданылатын құралдардың бар-жоғын тексеру және түзеу колонияларының қарауындағы өрт қызметi құрамының жағдайын жоғары дайындыққа келтiру;
10) колониядағы бөлiмдер, қызметтер және кезекшi ауысымдар жұмыстарын бақылауды күшейту қажет.

3) возникновения в ИУ или вблизи от нее пожаров, взрывов, аварий, стихийных бедствий, групповых нарушений общественного порядка, повлекших осложнение обстановки;
4) при введении в ИУ режима особых условий в соответствии со  статьей 80 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан;
5) по распоряжению Министра юстиции Республики Казахстан, руководства Комитета УИС, ДУИС КУИС, ИУ.
Сноска. Пункт 109 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 66.
110. Система и способы несения службы по усиленному варианту предусматриваются планами надзора.
111. Режим особых условий вводится на срок до тридцати суток по решению Министра юстиции Республики Казахстан, согласованному с Генеральным Прокурором Республики Казахстан с уведомлением Министерства внутренних дел Республики Казахстан. В исключительных случаях время действия режима особых условий может быть продлено дополнительно на тридцать суток в порядке, определенном статьей 80 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 111 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 66.
112. При режиме особых условий надзор по усиленному варианту организуется в соответствии со статьей 80 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан. При усиленном варианте необходимо:
1) увеличить численность личного состава дежурных смен;
2) активизировать оперативно-розыскную работу с лицами, состоящими на профилактическом учете, по предупреждению правонарушений;
3) провести тщательный обыск жилых и производственных зон (объектов), ПКТ, ШИЗО, одиночных камер в целях изъятия запрещенных предметов и обнаружения приготовлений к побегам и другим правонарушениям;
4) уточнить мероприятия по повышению готовности личного состава к действиям на случай возникновения чрезвычайных происшествий;
5) использовать оперативные группы, прибывшие из ДУИС КУИС для оказания помощи в нормализации оперативной обстановки;
6) провести мероприятия по повышению бдительности личного состава;
7) непрерывно следить за обстановкой на объектах ИУ и своевременно реагировать на ее изменение;
8) усилить патрулирование на территории, прилегающей к ИУ, на которой установлены режимные требования;
9) проверить наличие и состояние противопожарных средств и привести в повышенную готовность состав ведомственных пожарных служб ИУ;
10) усилить контроль за деятельностью отделов, служб и дежурных смен ИУ.

113. Қажет болған жағдайда ҚАЖ басқармасы бастығының шешiмiмен түзеу колонияларындағы күшейтiлген қадағалау кезiнде колония бастықтарына тәжiрибелiк көмек көрсету үшiн басқармалық аппарат қызметкерлерi iссапарға жiберiледi. Жекелеген жағдайларда, жағдайға қарай, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі ҚАЖ комитетi төрағасының, IIББ, IIБ, ҚАЖ басқармасы бастығының бұйрығымен басшы құрамның бiр бөлiгi казармалық жағдайға ауысуы мүмкiн.
1. Сотталғандар бағынбаған кездегi
жасалатын iс-қимылдар
114. Сотталғандар тарапынан топтасып бағынбау, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салу немесе бұқаралық бұзақылық әрекеттер болған кезде түзеу колониясының қызметкерлерi дереу бұл туралы КБКК-ге баяндайды және құқық бұзушылықтардың бастапқы кезеңiнде оған басқа сотталғандардың тартылуына және топтасып бағынбаудың, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салудың жаппай тәртiпсiздiктерге ұласуына тосқауыл қоя отырып, олардың жолын кесу үшiн бiрлесiп шаралар қолданады. Мұндай жағдайда түзеу колониясының бастығы төтенше жағдайлар кезiндегi әрекеттер жоспарына сәйкес қолда бар күштер мен құралдарды, сондай-ақ арнайы құралдармен қаруланған түзеу колониясы қызметкерлерiнiң есебiнен резервтердi, қызметтiк иттерi бар мамандарды, өрт сөндiру машиналарын және басқа да қажеттi техниканы дайындайды.
Ескерту: 114-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.
115. Сотталғандардың топтасып бағынбауы, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салуы және жаппай тәртiпсiздiктерi кезiнде колония бастығының кезекшi көмекшiсi:
1) оқиға туралы дереу ТМ бастығына, ҚАЖК ҚАЖД кезекшісіне баяндайды, қарауыл бастығына хабарлайды, ТМ бастығының немесе оны алмастырушы адамның рұқсатымен аумақтық ішкі істер органының кезекшiсiне хабарлайды;
2) хабарлау схемасына сәйкес дабыл бойынша басшы құрамның жиналуын хабарлайды;
3) колония аумағындағы басшы құрамның барлық күштерiн тарта отырып, сотталғандардың мiнез-құлқына қадағалауды күшейтудi қамтамасыз етедi;
4) сотталғандардың тұрғын, өндiрiстiк және оқшауланған аймақтар арасындағы қозғалысын тоқтатады; егер бағынбаушылық, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салу оқшауланған учаскелердiң бiрiнде болса, қақтығысты тоқтату үшiн шаралар қолданады;
5) көлiк құралдарын, өрт қауiпсiздiгi жағдайын бақылауды қамтамасыз етедi және қажеттi объектiлердi тоқтан ажыратады;
6) оқиға болған жердегi жағдайға баға бередi, оның күрделенуiне әсер ететiн себептер мен шарттарды жою үшiн және мүмкiндiгiнше сотталғандардың заңды талаптарын қанағаттандыру үшiн шаралар қолданады;

113. При необходимости, решением начальника ДУИС КУИС, для оказания практической помощи начальникам ИУ, на период усиления, в ИУ командируются сотрудники ДУИС КУИС. В отдельных случаях, в зависимости от обстановки, приказом Министра юстиции Республики Казахстан, Председателя Комитета УИС, начальника ДУИС КУИС, ИУ, часть начальствующего состава может переводиться на казарменное положение.
1. Действия при неповиновении осужденных
114. При возникновении группового неповиновения, умышленного причинения себе каких-либо повреждений или массовых хулиганских действий со стороны осужденных сотрудники ИУ немедленно докладывают об этом дежурному помощнику начальника ИУ и совместно принимают меры к пресечению противоправных действий в их начальной стадии, препятствуя вовлечению в них других осужденных и перерастанию групповых неповиновений, умышленного причинения себе какого-либо повреждения в массовые беспорядки. В этом случае начальник ИУ приводит в готовность имеющиеся силы и средства согласно плану действий при чрезвычайных происшествиях, а также резервы из числа сотрудников ИУ, экипированных специальными средствами, специалистов со служебными собаками, пожарные машины и другую необходимую технику.
Сноска. Пункт 114 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 66.
115. При групповых неповиновениях, умышленном причинении себе каких-либо повреждений осужденными и массовых беспорядках дежурный помощник начальника ИУ:
1) немедленно докладывает о происшествии начальнику ИУ, дежурному ДУИС КУИС, сообщает начальнику караула и с разрешения начальника ИУ или лица его замещающего, информирует дежурного территориального органа внутренних дел;
2) объявляет сбор начальствующего состава ИУ по тревоге, согласно схеме оповещения;
3) обеспечивает усиление надзора за поведением осужденных, с привлечением всех сил начальствующего состава, находящихся на территории ИУ;
4) прекращает движение осужденных между жилой, производственной зонами и изолированными участками, если неповиновение, умышленное причинение себе какого-либо повреждения произошло в одном из изолированных участков, принимает меры локализации конфликта;
5) обеспечивает контроль за транспортом, состоянием пожарной безопасности и обесточивает необходимые объекты;
6) на месте происшествия оценивает обстановку, принимает меры к устранению причин и условий, способствующих ее осложнению, и удовлетворению, по возможности, законных требований осужденных, обращается к ним с требованием прекратить неповиновение и разойтись по общежитиям, проводит разъяснительную работу до прибытия начальника ИУ. Не желающим подчиняться, предлагает пройти в сопровождении сотрудников ИУ в административное здание, для выяснения обстоятельств происшествия;

7) қызметкерлердiң, сотталғандар мен басқа да адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн шаралар қолданады;
8) әкiмшiлiк өкiлдерiнiң және өздерiн жақсы жағынан көрсеткен сотталғандар арасынан камералық үлгiдегi үй-жайларға, айыптылық оқшаулау орындарына, штабқа, медициналық бөлiмге, асханаға және материалдық құндылықтар бар түзеу колониясының басқа да объектiлерiне кiретiн жерлердi күзету жөнiндегi нарядтар жасақтайды;
9) жағдай тез шиеленiскен жағдайда қызметтiк құжаттаманы сақтауды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар қолданады және қажет кезiнде оны колония аумағынан тыс жерде орналасқан қарауылдық үй-жайға немесе әкiмшiлiк ғимаратқа көшiредi;
10) қарамағындағы өртке қарсы қызмет жеке құрамы мен өрт техникасының әскери даярлық жағдайына келтiру туралы тапсырма бередi;
11) зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетудi ұйымдастырады;
12) колония бастығы, оның орынбасары келгенде олардың тапсырмасы бойынша әрекет жасайды.
Ескерту: 115-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.
116. Колония бастығы оқиға болған жерге келiп, оған баға берген соң, ҚАЖ басқармасының бастығына оқиға туралы баяндайды, сотталғандардан құқыққа қарсы әрекеттердi тоқтатуды талап етедi (радио арқылы немесе өзге тәсiлмен) және топтасып бағынбаушылықтың жаппай тәртiпсiздiкке ұласуына жол бермеу үшiн шаралар қолданады. Колония қызметкерлерiнiң күшiмен бағынбаушылық болған оқшауланған учаскенiң жайылмауын қамтамасыз етедi. Егер жекелеген сотталғандар осы талапты орындамай, құқыққа қарсы әрекет жасауды жалғастырса, колония бастығы мұндай әрекеттердiң жолын кесу үшiн объектiге колония қызметкерлерiн енгiзу арқылы шаралар қолданады, объектiге енгiзiлген топ басшыларына өзi тапсырмалар бередi, олардың iс-әрекеттерiне басшылық жасайды. Сонымен қатар кезекшi ауысымға қызметтiк иттерi бар мамандар бар. Сотталғандар бағынбаушылығының жолын кесу кезiнде бас жедел бастықтың шешiмi бойынша заңмен қарастырылған қауiпсiздiк шаралары қолданады. Қалыптасқан жағдай және өздерiнiң iс-әрекеттерi туралы түзеу колониясының бастығы тiкелей бастығына баяндайды.
117. Колония қызметкерлерi сотталғандарды бытыратып орналастыру жөнiндегi шаралар қолданады, заттарды алып қоюды және бағынбаушылықтарды (бұзақылық әрекеттердi) ұйымдастырушылар мен белсендi мүшелерiн оқшаулауды қамтамасыз етедi.
118. Жоғарыда көрсетiлген шаралар нәтижесiз болып, сотталғандардың әрекеттерi жаппай тәртiпсiздiктерге ұласқан жағдайда, бас жедел бастықтың шешiмi бойынша арнайы операция жүргiзедi.

7) принимает меры к обеспечению безопасности персонала, осужденных и других лиц;
8) из числа представителей администрации, а также положительно зарекомендовавших себя осужденных, формирует наряды по охране подступов к ПКТ, ШИЗО, штабу, медицинской части, столовой и другим объектам ИУ, где сосредоточены материальные ценности;
9) при резком осложнении обстановки принимает меры по обеспечению сохранности служебной документации и при необходимости эвакуирует ее в караульное помещение или в административное здание ИУ, расположенное за территорией;
10) дает указание о приведении в состояние боевой готовности личного состава ведомственной пожарной службы и пожарной техники;
11) организует оказание медицинской помощи пострадавшим;
12) по прибытии начальника ИУ, его заместителей, действует по их указанию.
Сноска. Пункт 115 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 66.
116. Начальник ИУ, прибыв на место и оценив обстановку, докладывает начальнику ДУИС КУИС о происшествии, обращается к осужденным (по радио или иным способом) с требованием прекратить противоправные действия и принимает меры к недопущению перерастания группового неповиновения в массовые беспорядки. Силами сотрудников ИУ обеспечивает локализацию изолированного участка, где возникло неповиновение. Если отдельные осужденные не выполняют этого требования и продолжают совершать противоправные действия, начальник ИУ принимает меры по пресечению этих действий путем ввода на объект сотрудников ИУ, лично ставит задачи старшим групп, вводимых на объект, руководит их действиями. При этом, дежурная смена усиливается специалистами со служебными собаками. При пресечении неповиновения осужденных, по решению старшего оперативного начальника, могут применяться меры безопасности, предусмотренные законом. Об обстановке и своих действиях начальник ИУ докладывает непосредственному начальнику.
117. Сотрудники ИУ принимают меры по рассредоточению осужденных, обеспечивают изъятие и изоляцию организаторов и активных участников неповиновения (хулиганских действий).
118. В случае, если указанные выше меры оказались безрезультатными и действия осужденных переросли в массовые беспорядки, по решению старшего оперативного начальника проводится специальная операция.

2. Сотталған адамдарды кепiлдiкке алған
кездегi iс-қимылдар
119. Адамдар кепiлдiкке алынғаны туралы хабарлама түскен кезде КБКК:
1) кезекшi ауысым құрамындағы адамдар тобын дереу адамдарды кепiлдiкке алудың жолын кесу үшiн жiбередi, онан соң бұл туралы колония бастығына, ҚАЖ басқармасының, ҚАЖ комитетiнiң кезекшiлерiне баяндайды, объектiнi күзету жөнiндегi қарауыл бастығына хабарлайды;
2) хабарлау схемасына сәйкес дабыл бойынша колония басшы құрамының жиналуын жүзеге асырады;
3) қолда бар күштермен оқиға болған жердi қоршап алады, қылмыскерлердiң мiнез-құлқын бақылауды ұйымдастырады, арнайы контингенттiң санын бiлу және адамдарды кепiлдiкке алған адамдарды анықтау мақсатында тегi бойынша тексеру жүргiзедi;
4) жағдайды анықтаған соң қылмыскерлермен келiссөз жүргiзедi, олардың талаптарын нақтылайды, олардың iшiнен заңдыларын қанағаттандырады және құқыққа қарсы әрекеттердi тоқтатуды өтiнедi;
5) бұл шаралар оң нәтиже бермесе, келiссөз жүргiзудi жалғастырады;
6) Колония басшылығы келгеннен кейiн олардың тапсырмасы бойынша әрекет жасайды.
120. Жағдайға баға берген соң түзеу колониясының бастығы:
1) бұл туралы өзiнiң аға бастығы мен прокурорға баяндауға;
2) адамдарды кепiлдiкке алған сотталғандармен келiссөздер жүргiзуге және оларды сабырлылықпен, шыдамдылықпен және ұстамдылықпен жүргiзуге;
3) сотталғандарға олардың құқық бұзушылық әрекеттерi үшiн жауап беретiндiктерiн және салдарын түсiндiруге, олардың қылмыстық пиғылдарынан мақсатқа сай бас тартуға көздерiн жеткiзуге;
4) сотталғандарда қарудың бар-жоғын нақтылауға;
5) өзiнiң орынбасарларына кепiлдiкке алынған адамдарды күш, арнайы құралдар мен қару қолдану арқылы босату жөнiндегi әрекеттер жасаған жағдайда күштер мен құралдардың дайын болуы туралы тапсырма беруге мiндеттi.
121. Түзеу колониясы бастығының кепiлдiкке алынған адамдарды босату жөнiндегi әрекеттерi нәтижесiз болған кезде бас жедел бастықтың шешiмi бойынша арнайы операция жүргiзiледi.
3. Түзеу колониясында кiсi өлтiру немесе денсаулыққа
қасақана ауыр зиян келтiру қылмыстары жасалған кездегi
iс-қимылдар
122. Адам өлтiру (мәйiттiң табылғаны), денсаулыққа қасақана ауыр зиян тигiзгенi туралы хабарлама келiп түскен кезде КБКК кезекшi ауысымға және колониядағы қызметкерлерге сотталғандардың мiнез-құлқын қадағалауды күшейту туралы тапсырма бередi. Онан кейiн:
1) оқиға болған жерге келедi және қажет болған жағдайда айғақтардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, жәбiрленушiге медициналық көмектiң көрсетiлуiн немесе оны медициналық бөлiмге жiберiлуiн ұйымдастырады, оқиға болған жердi күзетудi ұйымдастырады;

2. Действия при захвате осужденными заложников
119. При поступлении сообщения о захвате заложников дежурный помощник начальника ИУ:
1) немедленно направляет группу лиц из состава дежурной смены для пресечения захвата, затем докладывает об этом начальнику ИУ, дежурным ДУИС КУИС, Комитета УИС, информирует начальника караула по охране объекта;
2) осуществляет сбор начальствующего состава ИУ по тревоге согласно схеме оповещения;
3) блокирует, имеющимися в наличии силами, место происшествия, организует наблюдение за поведением преступников, проводит пофамильную проверку спецконтингента, с целью определения их численности и установления личности лиц, захвативших заложников;
4) выяснив обстановку, вступает в переговоры с преступниками, уточняет их требования, удовлетворяет законные из них и предлагает прекратить противоправные действия;
5) если эти меры положительных результатов не дали, продолжает вести переговоры;
6) по прибытию руководства ИУ, действует по их указанию.
120. Начальник ИУ, оценив обстановку, обязан:
1) доложить об этом своему старшему начальнику и прокурору;
2) вступить с осужденными, захватившими заложников, в переговоры и вести их спокойно, выдержанно и терпеливо. Выслушать и уяснить их требования и условия;
3) разъяснить осужденным ответственность и последствия их противоправных действий, попытаться убедить их в целесообразности отказа от преступных намерений;
4) выяснить о наличии у осужденных оружия;
5) отдать своим заместителям распоряжение о подготовке сил и средств, на случай действий по освобождению заложников, с применением силы, специальных средств и оружия.
121. При безуспешности действий начальника ИУ по освобождению заложников, по решению старшего оперативного начальника проводится специальная операция.
3. Действия при совершении в ИУ убийства или
умышленного причинения тяжкого вреда здоровью
122. При поступлении сообщения об убийстве (обнаружении трупа), умышленном причинении тяжкого вреда здоровью дежурный помощник начальника ИУ дает указание дежурной смене и находящимся в ИУ сотрудникам об усилении надзора за поведением осужденных. После чего:
1) прибывает на место происшествия и при необходимости, обеспечивая сохранность доказательств, немедленно организует оказание пострадавшему медицинской помощи или отправку его в медицинскую часть, организует охрану места происшествия;

2) дабыл бойынша медициналық және жедел қызметкерлердi шақырады, болған оқиға туралы түзеу колониясының бастығына, орынбасарларына баяндайды, ҚАЖ басқармасының, ҚАЖ комитетiнiң кезекшiлерiне және қарауыл бастығына хабарлайды;
3) кiнәлiлердi ұстау, оқиға куәгерлерiн анықтау, заттай айғақтардың сақталуы үшiн шаралар қолданады;
4) қылмыс жасады деген күдiктiлердi жеке камераларға оқшаулайды, сонымен қатар олардың өзара және камералық үлгiдегi үй-жайлардағы, айыптылық оқшаулау орындарындағы, жалғыз адамға арналған камерадағы адамдармен сөйлесу мүмкiндiгiн болдырмайды;
5) оқиға болған жерге жедел қызметкер келгеннен кейiн оған болған оқиға туралы және қылмыс фактiсi бойынша жасалған алғашқы әрекеттер туралы егжей-тегжейлi хабарлайды. Колония бастығы келгеннен кейiн қолданылған шаралар туралы баяндайды және оның тапсырмасы бойынша әрекет жасайды.
4. Сотталған адам қашқан кездегi iс-қимылдар
123. Күзетiлетiн объектiден сотталған адамның қашқаны немесе қашу белгiлерi табылғандығы туралы деректер (бақылау-iз жолағындағы iздер, күзет дыбыстық белгi берудiң бұзылуы, қоршаудың бұзылуы, қазылған жер, тексеру кезiнде сотталғанның болмауы) алған колония қызметкерлерi бұл туралы дереу колония бастығының кезекшi көмекшiсiне хабарлайды.
124. КБКК қашу туралы дабыл келiп түскен кезде:
1) дереу қарауыл бастығына хабарлайды және онымен бiрге iзге түсудi ұйымдастырады, сонан кейiн болған оқиға туралы колония бастығына, ҚАЖ басқармасының, ҚАЖ Комитетiнiң кезекшiлерiне баяндайды, режим жөнiндегi түзеу колониясы бастығының орынбасарына, түзеу колониясы жедел бөлiмiнiң бастығына хабарлайды;
2) колония бастығының тапсырмасы бойынша хабарлау схемасына сәйкес дабыл бойынша басшы құрамға жиналуды хабарлайды;
3) қашу орны мен iздерiн күзетудi қамтамасыз етедi;
4) қашқан адамды анықтау мақсатында сотталғандарды тегi бойынша тексерудi ұйымдастырады;
5) көлiк құралдарын даярлық қалпына келтiру туралы тапсырма бередi;
6) қашқан адамды ұстау үшiн шаралар (оның қозғалыс бағыттарының неғұрлым мүмкiн болатын бағыттарына тосқауыл қою үшiн жедел топтарды жiбередi) қолданады;
7) қашқан сотталғанды анықтаған соң арнайы бөлiмнiң қызметкерлерiне оның жеке iсi бойынша анықтау деректерiн дайындау туралы тапсырма бередi, оның жұмыс iстейтiн және ұйықтайтын орындарына мұқият тiнтудi, барлық жеке заттары мен жазысқан хаттарын алып қоюды, сондай-ақ жоқ сотталғанды бiлетiн адамдарды анықтау және олардан жауап алуды ұйымдастырады;
8) қашқан сотталғанның соңғы рет қашан және кiмдермен кездескенi, оның кiмнен сәлемдемелер, посылкалар, бандерольдер алғаны және оның байланыстары нақтыланады, әскери бөлiмшенiң командирiне хабарлайды.
Күзет шегiнен шыққандығының көзге көрiнетiн iзi болмаған кезде тығылуы мүмкiн жерлерге, жерасты ғимараттары мен коммуникацияларына мұқият тексеру жүргiзедi. Сонымен бiрге колония аумағынан қашан, қайда және қандай көлiк құралдары шыққанын анықтайды, жоқ сотталғанмен бiрге жұмыс iстеген адамдардан сұрайды. Колония бастығы, оның орынбасары келгеннен кейiн қолданылған шаралар туралы баяндайды және олардың тапсырмасы бойынша әрекет жасайды.

2) вызывает по тревоге медицинского и оперативного работников, докладывает о происшествии начальнику ИУ, его заместителям, информирует дежурных ДУИС КУИС, Комитета УИС и начальника караула;
3) принимает меры к задержанию виновных, установлению очевидцев преступления, сохранности вещественных доказательств;
4) изолирует подозреваемых в совершении преступления в отдельные камеры, исключив при этом возможность их переговоров между собой и другими лицами, содержащимися в ПКТ, ШИЗО, одиночных камерах;
5) по прибытии оперативного работника на место происшествия подробно информирует его о случившемся и проведенных первоначальных действиях по факту преступления. По прибытию начальника ИУ докладывает о принятых мерах и действует по его указанию.
4. Действия при побеге осужденного
123. Сотрудники ИУ, получившие данные о побеге или обнаружившие признаки побега осужденного из охраняемого объекта (следы на КСП, нарушение охранной сигнализации, пролом в ограждении, подкоп, отсутствие осужденного на проверке), немедленно сообщают об этом дежурному помощнику начальника ИУ.
124. Дежурный помощник начальника ИУ при поступлении сигнала о побеге:
1) немедленно сообщает начальнику караула и совместно с ним организует преследование, а затем докладывает о происшествии начальнику ИУ, дежурным ДУИС КУИС, Комитета УИС, информирует заместителя начальника ИУ по режиму, начальника оперативного отдела ИУ;
2) по указанию начальника ИУ объявляет сбор начальствующего состава по тревоге согласно схеме оповещения;
3) обеспечивает охрану места и следов побега;
4) организует пофамильную проверку осужденных, с целью точного установления лица, совершившего побег;
5) дает указание о приведении в готовность транспортных средств;
6) принимает меры к задержанию бежавшего (высылает оперативные группы для блокировки наиболее вероятных направлений его движения);
7) установив осужденного, совершившего побег, дает указание сотрудникам специального отдела о подготовке установочных данных по его личному делу, организует тщательный обыск его рабочего и спального мест, изъятие всех личных вещей и переписки, а также выявление и опрос лиц, знавших отсутствующего осужденного;
8) уточняет, когда и с кем были последние свидания бежавшего осужденного, от кого получал передачи, посылки, бандероли и его связи, при отсутствии видимых следов преодоления линии охраны, проводит тщательный осмотр мест возможного укрытия, подземных сооружений и коммуникаций, одновременно устанавливает, когда, куда и какие транспортные средства выходили с территории ИУ, опрашивает лиц, работавших вместе с отсутствующим осужденным, по прибытию начальника ИУ, его заместителей, докладывает о принятых мерах и действует по их указанию.

125. Колония бастығы төтенше жағдайлар кезiндегi iс-әрекеттер жоспарына және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу колонияларында ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетудi ұйымдастыру ережесiнiң талаптарына және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес қашқан сотталғандарды iздестiрудi ұйымдастырады.
5. Сотталғандардан есiрткi заттар табылған кездегi
жасалатын iс-қимылдар
126. Сотталған адамнан сыртқы түрi есiрткi затқа (өсiмдiк немесе синтетикалық жолмен жасалған) ұқсайтын зат табылған немесе сотталғандардың бiрiнде осындай заттардың бар екендiгi туралы ақпарат алынған кезде КБКК кезекшi ауысым адамдарымен бiрге мұқият тiнту жүргiзедi және сотталғанды және онымен бiрге болған адамдарды КБКК бөлмесiне немесе бақылау-өткiзу пунктiне жеткiзедi.
Есiрткi зат тек басқа адамдардың (куәлердiң) қатысуымен алынып қойылады және алып қою фактiсi бойынша акт жасалады, оған КБКК, қадағалау жөнiндегi бақылаушы, сонымен қатар әкiмшiлiктiң басқа да өкiлдерi қол қояды. Алынып қойылған зат пакетке салынады, оны алып қоюға қатысқан адамдардың көзiнше мөрленедi, олар пакетке қолдарын қояды және алып қою фактi бойынша не белгiлi екенi туралы жазбаша нысанда түсiнiктеме бередi. Сотталғанның ұйықтайтын және жұмыс iстейтiн жерiне мұқият тiнту жүргiзiледi, оның жеке заттары, жазысқан хаттары алынып қойылады, олар кезекшiнiң үй-жайына жеткiзiледi, ал сотталған жеке камераға оқшауланады. Тергеу жүргiзу үшiн жедел бөлiмнiң қызметкерi шақырылады, оған осы факт бойынша жасалған жұмыстар туралы егжей-тегжейлi хабарлама жасалады. Оған алынып қойылған зат пен жинақталған материалдар алып қою туралы кесiмнiң көшiрмесiне қол қойғаннан кейiн берiледi.
6. Өрт немесе табиғи апат кезiндегi iс-қимылдар
127. Тұрғын немесе өндiрiстiк аймақта өрт шыққан кезде колония қызметкерлерi өрт туралы дереу КБКК-ге, қарамағындағы өрт қызметi бөлiмшесiне хабарлайды және қолда бар күштермен және құралдармен оны сөндiру үшiн шаралар қолданады. Сонымен қатар олар қашу немесе басқа қылмыстар жасау мүмкiндiгiн болдырмау үшiн сотталғандарды қадағалайды, сонымен қатар олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн шаралар қолданады.
128. Өрт туралы хабарлама алған соң КБКК:
1) мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң аумақтық бөлiмшелерiн шақырады, объектiнi күзету жөнiндегi қарауыл бастығына хабарлайды және қажет болған жағдайда қосымша күштер шақырады;
2) болған оқиға туралы колония бастығына баяндайды;
3) хабарлау схемасына сәйкес дабыл бойынша колония жеке құрамының жиналуын хабарлайды;

125. Начальник ИУ организует розыск бежавших осужденных в соответствии с планом действий при чрезвычайных ситуациях и требованиями настоящей Инструкции и другими нормативными правовыми актами Министерства юстиции Республики Казахстан.
5. Действия, при обнаружении у осужденных
наркотических веществ
126. При обнаружении у осужденного вещества, похожего по внешнему виду на наркотическое (растительного или синтетического происхождения), либо получении информации о наличии такового вещества у кого-либо из осужденных, дежурный помощник начальника ИУ, совместно с лицами дежурной смены, проводит тщательный обыск и доставляет осужденного и лиц, находящихся с ним, в комнату дежурного помощника начальника ИУ или на КПП.
Вещество изымается только в присутствии других лиц (понятых) и по факту изъятия составляет акт об изъятии, который подписывается дежурным помощником начальника ИУ, контролером по надзору, а также другим представителем администрации ИУ. Изъятое вещество помещается в пакет, опечатывается в присутствии лиц, участвовавших в его изъятии, которые расписываются в акте об изъятии и дают объяснения в письменной форме по факту изъятия. Спальное и рабочее место осужденного подвергаются тщательному обыску, его личные вещи, переписка изымаются и доставляются в помещение дежурного помощника начальника ИУ, а осужденный изолируется в отдельную камеру. Для проведения расследования вызывается сотрудник оперативного отдела, который подробно информируется о проделанной работе по данному факту. Изъятое вещество и собранные материалы передаются ему под расписку на копии акта об изъятии.
6. Действия при пожаре или стихийном бедствии
127. При возникновении пожара в жилой зоне или на производственном объекте сотрудники ИУ, немедленно сообщают о пожаре дежурному помощнику начальника ИУ, в подразделение ведомственной пожарной службы и принимают меры к его тушению имеющимися силами и средствами. Одновременно они ведут наблюдение за осужденными, с тем, чтобы исключить возможность совершения ими побегов или других преступлений, а также принимают меры к обеспечению их безопасности.
128. Дежурный помощник начальника ИУ, получив сообщение о пожаре:
1) вызывает территориальные подразделения государственной противопожарной службы, информирует начальника караула по охране объекта и, при необходимости, вызывает дополнительные силы;
2) докладывает о происшествии начальнику ИУ;
3) объявляет сбор личного состава ИУ по тревоге, согласно схеме оповещения;

4) түзеу колониясының барлық жеке құрамы мен сотталғандарды тарта отырып, сонымен бiрге сыртқы күзеттi нығайту (күшейту) жөнiндегi шараларды қолданып, өрт сөндiру жоспарына сәйкес өрт сөндiрудi ұйымдастырады;
5) адамдардың өмiрi үшiн қауiп төнген жағдайда қолда бар барлық күштер мен құралдарды пайдалана отырып, оларды дереу эвакуациялауды қамтамасыз етедi;
6) жағдайды анықтау және шешiмдер қабылдау мақсатында: өрт болып жатқан аудандағы адамдардың тұрған жерлердi, оларды құтқару жолдарын; өрт болып жатқан жер мен көлемiн, жану материалын, оттың таралу жолдарын; жарылыс, улану, құрылыстар мен ғимараттардың құлау қаупi бар ма, өрт ошағында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың, сондай-ақ кернеуде жұмыс iстейтiн электр қондырғылары мен электр желiлерiнiң бар-жоғын; мүлiк пен материалдарды эвакуациялаудың, оларды оттан, түтiннен және судан қорғаудың қажеттiлiгiн анықтайды;
7) қажет болған кезде электр энергиясын сөндiрудi (күзетiлетiн объект периметрiн жарықтандырудан басқа), көлiк құрылғыларын, өндiрiстiк құрал-жабдықтарды тоқтатуды қамтамасыз етедi, шикiзат, газдық, және басқа да өрт қауiптi коммуникацияларды тоқтатады, түтiн сору жүйесiн iске қосады және өрт таралуының жолын кесу үшiн басқа да iс-шараларды жүзеге асырады, апаттық газ, медициналық және басқа да қызметтердi шақырады;
8) сотталғандардың мiнез-құлқын қадағалауды күшейтудi қамтамасыз етедi, қажет болған жағдайда дүкен, тағам блогы және басқа да материалдық құндылықтар, оның iшiнде өрт болған жерден шығарылған құндылықтар маңында күзет орындарын қояды, көмекке ҚҚК (құқыққа қарсы кеңес) мүшелерi мен сотталғандарды тартады;
9) күзетiлетiн объектiлерге өрт автотехникасының тосқауылсыз өтуiн ұйымдастырады және өрт бөлiмшелерiн қарсы алып, iлесiп жүру үшiн кiретiн жолдар мен су көздерiн жақсы бiлетiн лауазымды адамдарды бөледi;
10) өрт күзетi бөлiмшелерi келгеннен кейiн аға бастыққа өрт ошағы, оны сөндiру үшiн қолданған шаралар, сондай-ақ үй-жайларда адамдардың бар-жоғы туралы хабарлайды; келген бөлiмшелерге көмек көрсетудi ұйымдастырады;
11) өрт сөндiрiлгеннен кейiн оның зардаптарын жою және күн тәртiбiне сәйкес iс-шараларды жүргiзу үшiн шаралар қолданады. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiктiң Мемлекеттiк Өртке қарсы қызмет бөлiмшелерi колония аумағынан шыққан кезде олардың жеке құрамының, сондай-ақ өрт техникасы мен өрт-техникалық құрал-жабдықтарының бар-жоғын тексередi.
129. Табиғи апат кезiнде колония қызметкерлерi сотталғандардың, әсiресе қашуға бейiм адамдардың мiнез-құлқын бақылауды күшейтедi. Тәртiп сақтауға және мүлiктi құтқаруға сотталғандардың өз еркiмен жұмыс iстейтiн ұйымдарының мүшелерi тартылады. Әкiмшiлiк және кезекшi ауысым өкiлдерi әрбiр үй-жайға бекiтiледi, КБКК, колония бастығының және оның орынбасарларының тапсырмаларына сәйкес ондағы сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асырады.

4) организует тушение пожара согласно плану пожаротушения, привлекая к этому весь личный состав ИУ и осужденных, одновременно принимая меры по укреплению (усилению) наружной охраны;
5) в случае угрозы для жизни людей, обеспечивает их немедленную эвакуацию, с использованием всех имеющихся сил и средств;
6) с целью выяснения обстановки и принятия решений уточняет: место нахождения людей в районе пожара, пути их спасения, место и размеры пожара, материал горения, пути распространения огня, есть ли опасность взрыва, отравления, обрушения строений или сооружений, наличие в очаге пожара легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также электроустановок и электросетей, работающих под напряжением, необходимость эвакуации имущества и материалов, защиты их от огня, дыма и воды;
7) при необходимости, обеспечивает отключение электроэнергии (за исключением освещения периметра охраняемого объекта), остановку транспортных устройств, промышленного оборудования, перекрытие сырьевых, газовых и других пожароопасных коммуникаций, остановку систем вентиляции, приведение в действие систем дымоудаления и осуществление других мероприятий, способствующих предотвращению распространения пожара, вызывает газоаварийную, медицинскую и другие службы;
8) обеспечивает усиление надзора за поведением осужденных, при необходимости выставляет посты возле магазина, пищеблока и в других местах хранения материальных ценностей, в том числе вынесенных с места пожара, привлекает на помощь членов актива осужденных;
9) организует беспрепятственный проезд пожарной автотехники на охраняемые объекты и выделяет для встречи и сопровождения пожарных подразделений должностных лиц, хорошо знающих расположение подъездных путей и водоисточников;
10) по прибытию подразделений пожарной охраны, информирует старшего начальника об очаге пожара, принятых мерах по его ликвидации, а также, о наличии в помещениях людей; организует помощь прибывшим подразделениям;
11) после ликвидации пожара принимает меры к устранению его последствий и проведению мероприятий согласно распорядку дня. При выезде с территории ИУ подразделений противопожарной службы проводит проверку наличия их личного состава, а также пожарной техники и пожарно-технического оборудования.
129. При стихийном бедствии природного характера сотрудники ИУ усиливают наблюдение за поведением осужденных, особенно за лицами, склонными к побегу. К поддержанию порядка и спасению имущества привлекаются члены актива осужденных. Представители администрации ИУ и дежурной смены закрепляются за каждым жилым помещением, осуществляют наблюдение за поведением находящихся там осужденных, в соответствии с указаниями дежурного помощника начальника ИУ, начальника ИУ и его заместителей.

130. Табиғи апатқа ұшыраған аудандарда орналасқан колонияларда тиiстi iс-шаралар, оның ішінде сотталғандарды қадағалауды күшейту жөнiндегi іс-шаралар алдын-ала анықталады. Әскери бөлiмшелер командирлерiмен бiрге қажет болған жағдайда сотталғандарды апаратын қауiпсiз жерлер анықталады.
7. Сотталғандар уланғанда жасалатын iс-қимылдар
131. Сотталғандардың уланғаны туралы ақпарат келiп түскен кезде КБКК:
1) оқиға туралы колония бастығына, оның орынбасарына баяндайды;
2) дабыл бойынша медициналық және жедел қызметкерлердi шақырады және өзiнiң көмекшiлерiмен оқиға болған жерге келедi;
3) алдын ала жасалған болжамдар бойынша улану көзi болған тамақ өнiмдерiн немесе өзге заттарды алып қоюды, оқиға болған жерде күзетудi қамтамасыз етедi; егер улану асханада болса, тамақтану тоқтатылады, үй-жайдан барлық сотталғандарды шығарады, тамақтанған адамдардың саны мен тегiн нақтылайды;
4) зардап шеккендердi медициналық бөлiмге жеткiзудi ұйымдастырады;
5) жедел жағдай шиеленiскен кезде жеке құрамның жиналуын хабарлайды;
6) кезекшi ауысым адамдарына қызмет өткеретiн күзет орындарында сотталғандарды қадағалауды күшейтуге тапсырма бередi;
7) колония бастығы, оның орынбасары келген кезде қолданылған шаралар туралы баяндайды, олардың тапсырмасы бойынша әрекет жасайды.
8. Сотталғандардың тамақ ішуден бас тарту жағдайында
жасалатын іс-қимылдар
Ескерту: 7-тарау 8-ші бөлікпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
131-1. Сотталғандардың тамақ ішуден бас тарту фактісі анықталған кезде ТМ бастығының кезекші көмекшісі:
1) мұндай актіні жасаудың салдары мен себебін анықтайды;
2) сотталғандардың жеке тұлғасын, олардың санын, ұйымдастырушыларын анықтайды және оқиға туралы ТМ бастығына, оның орынбасарына баяндайды;
3) жедел, режим, медицина, тәрбие қызметтерінің қызметкерлерін, сондай-ақ психологтарды шақырып кері салдарды алдын-алу мақсатында сотталғандармен түсіндірме жұмыстарын жүргізеді;
4) тамақ ішуден бас тартқан адамдарды басқа сотталғандардан оқшаулауға және жеке ұстауға шаралар қабылдайды, тамақ ішуден бас тарту себептері туралы жазбаша өтініштер мен түсініктемелер алады;
5) сотталғандардың тамақ ішуден топтасып бас тартуларының ұйымдастырушыларын анықтаған жағдайда, оларды дереу оқшаулауға шаралар қолданады;
6) қызмет өткеру бекеттеріндегі кезекші ауысым құрамына сотталғандарды қадағалауды күшейту бойынша нұсқау береді;
7) жедел жағдай шиеленiскен кезде жеке құрамның дабыл бойынша жиналуын хабарлайды;
8) ТМ бастығы, оның орынбасары келгенде, қабылданған шаралар бойынша баяндап, олардың тапсырмасы бойынша әрекет жасайды.

130. В ИУ, расположенных в районах, подверженных стихийным бедствиям, заранее определяются соответствующие мероприятия, в том числе по усилению надзора за осужденными. Устанавливаются безопасные места, куда в случае необходимости выводятся осужденные.
7. Действия при отравлении осужденных
131. При получении информации об отравлении осужденных, дежурный помощник начальника ИУ:
1) докладывает о происшествии начальнику ИУ, его заместителю;
2) вызывает по тревоге медицинского и оперативного работников и со своим помощником прибывает на место происшествия;
3) обеспечивает изъятие пищевых продуктов или иных веществ, явившихся, по предварительным данным источником отравления, охрану места происшествия; если отравление произошло в столовой, прекращает прием пищи, удаляет из помещения всех осужденных, уточняет количество и фамилии лиц, принявших пищу;
4) организует доставку пострадавших в медицинскую часть;
5) при осложнении оперативной обстановки объявляет сбор личного состава;
6) дает указание лицам дежурной смены усилить надзор за осужденными на постах несения службы;
7) по прибытию начальника ИУ, его заместителя, докладывает о принятых мерах, действует по их указанию.
8. Действия при отказе от приема пищи осужденными
Сноска. Глава 7 дополнена разделом 8 приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
131-1. При установлении факта отказа осужденных от приема пищи дежурный помощник начальника ИУ:
1) выясняет причины и мотивы совершения такого акта;
2) устанавливает личность осужденных, их количество, организаторов и докладывает о происшествии начальнику ИУ, его заместителю;
3) вызывает сотрудников оперативных, режимных, медицинских, воспитательных служб, а также психологов и проводит разъяснительную беседу с осужденными в целях профилактики негативных последствий;
4) принимает меры к изолированию и отдельному содержанию лиц, отказавшихся от приема пищи от других осужденных, отбирает письменные заявления и пояснения о причинах отказа от приема пищи;
5) в случае установления организаторов группового отказа от приема пищи осужденными, немедленно принимает меры по их изоляции;
6) дает указание составу дежурной смены усилить надзор за осужденными на постах несения службы;
7) при осложнении оперативной обстановки объявляет сбор личного состава по тревоге;
8) по прибытию начальника ИУ, его заместителя, докладывает о принятых мерах, действует по их указанию.

131-2. ТМ бастығы оқиға болған жерге келiп және оған баға берген соң, ҚАЖК ҚАЖД бастығына оқиға туралы баяндайды, ТМ заңдылықты сақтауды қадағалайтын мамандандырылған прокурорға хабарлама жолдайды. Сотталғандардың заңды талаптарын қанағаттандыруға шаралар қолданып, сотталғандардан құқыққа қарсы іс-әрекеттердi тоқтатуды талап етедi және туындаған мәселелерді шешеді.
131-3. Тамақ ішуден бас тартқан сотталғандардың денсаулығын қолдауға бағытталған, оның ішінде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар, егер олардың өміріне қауіп төнсе, оны қадағалаушы медициналық қызметкердің жазбаша қорытындысының негіздемесіне сәйкес медициналық көрсеткіші бойынша жүзеге асырылады.
131-4. Сотталғандардың тамақ ішуден бас тартуы оларды басқа түзеу мекемелеріне немесе қамауда ұстау орнына айдауылдауға кедергі келтірмейді. Қажет болған жағдайда айдауылдау медицина қызметкерінің еріп жүруімен жүргізіледі.
8-ТАРАУ. ТҮЗЕУ КОЛОНИЯЛАРЫНЫҢ
ЖАБДЫҚТАЛУЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ЖАЛПЫ ТАЛАПТАР
132. Түзеу колониясының орналасуы үшiн бөлiнген аумақ күзетiлетiн және күзетiлмейтiн учаскелерге бөлiнедi. Күзетiлетiн аумақ өз шегiнде екi изоляцияланған аймаққа бөлiнедi: коммуналдық-тұрмыстық объектiлерi бар тұрғын аймақ және өндiрiстiк аймақ. Әрқайсысында бiр мезгiлде кемiнде 250-300 адам болуы үшiн олардың аумақтары бiр-бiрiнен оқшауланған локальдi учаскелерге бөлiнедi. Технологиялық процестiң ерекшелiгiне қарай өндiрiстiк аймақта мұны жасау мүмкiн болмаса, цехаралық өткiзу режимi ұйымдастырылады.
133. Тұрғын аймақта сотталғандар дағдылы және жеңiлдетiлген жағдайларда жазасын өтеу үшiн жатақханаға орналасады, жаңадан келген сотталғандарды ұстауға арналған карантиндiк үй-жай, асхана, дүкен, мектеп және кәсiби-техникалық даярлыққа арналған оқу-техникалық бөлмелер, киноқондырғысы бар клуб, бiр сотталғанға 5 кiтап есебiнен, республикалық және жергiлiктi басылымдармен жабдықталатын кiтапхана, медициналық бөлiм, заттай мүлiктi дезинфекциялауға арналған жабдығы бар монша-кiр жуу блогы, шаштараз, төсек-орын мен киiмдердi айырбастау қорын сақтауға арналған қойма, киiм және аяқ киiм жөндеу шеберханалары; спортзал (мүмкiндiгiнше), телефонмен сөйлесуге арналған үй-жай, сондай-ақ әкiмшiлiктiң қызметтiк бөлмелерi орналасады.
134. Түзеу колониясының тұрғын аймағында:
1) сотталғандар еңбек демалысын өткiзуге арналған профилакторий;
2) жазасын қатаң жағдайда өтеуге ауыстырылған режимдi кәнiгi бұзушыларды ұстау үшiн құлыпталатын үй-жайлары бар учаске;

131-2. Начальник ИУ, прибыв на место и оценив обстановку, докладывает о происшествии начальнику ДУИС КУИС, направляет сообщение специализированному прокурору, осуществляющему надзор за соблюдением законности в ИУ. Принимает меры к удовлетворению законных требований осужденных, решению возникших вопросов и обращается к осужденным с требованием о прекращении противоправного поведения.
131-3. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья отказывающихся от приема пищи осужденных, если их жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ними медицинского работника.
131-4. Отказ от приема пищи осужденных не препятствует их конвоированию в другие исправительные учреждения или места содержания под стражей. При необходимости конвоирование проводится в сопровождении медицинского работника.
Глава 8. Общие требования к оборудованию ИУ
132. Территория, отведенная для размещения ИУ, разделяется на охраняемый и неохраняемый участки. В пределах охраняемой территории выделяются две изолированные зоны: жилая с коммунально-бытовыми объектами и производственная. Их территории разделяются на локально-изолированные друг от друга участки, чтобы на каждом из них одновременно находилось не более 250-300 человек. Если в производственной зоне это сделать невозможно из-за особенностей технологического процесса, то организуется межцеховой пропускной режим.
133. В жилой зоне ИУ размещаются: общежития, обеспечивающие раздельное, в зависимости от условий содержания, проживание осужденных, карантинное помещение, для временного содержания вновь прибывших осужденных, столовая, магазин, школа и учебно-технические кабинеты для проведения занятий с осужденными, клуб с киноустановкой, библиотека, которая комплектуется из расчета 5 книг на одного осужденного, газетами республиканского и местного издания, медицинская часть, банно-прачечный блок, с оборудованием для дезинфекции вещевого имущества, парикмахерская, кладовая для хранения обменного фонда постельных принадлежностей и одежды, мастерская по ремонту одежды и обуви, спортзал (по возможности), помещение для ведения телефонных переговоров, а также служебные кабинеты администрации.
134. На территории жилой зоны исправительного учреждения, изолированно оборудуются локальные участки:
1) профилакторий для проведения отпусков осужденными;
2) участок, с запирающимися помещениями, для содержания злостных нарушителей режима, переведенных на строгие условия отбывания наказания;

3) камералық үлгiдегi және жұмысқа арналған камералары және серуендеу аулалары бар айыптылық оқшаулау орны бар ғимарат жеке-жеке жабдықталады.
4) колонияның бiр-бiрiнен оқшауланған учаскелер аумағында, мүмкiндiк болса, бiр мезгiлде сотталғандарды сапқа тұрғызуға және тексеруге пайдаланылатын спорт алаңдары, оқшаулау учаскелері жабдықталады;
5) жазаны өтеу жағдайларын жіктеу үшін жатақханалар.
Ескерту: 134-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
135. Тұрғын аймақ өндiрiстiк аймақтан, сондай-ақ камералық үлгiдегi үй-жайлар мен айыптылық орындары өзге құрылыстардан қалтарысы жоқ дәлiздермен бөлiнедi.
136. Кезекшiнiң және кезекшi қызмет қызметкерлерiнiң үй-жайлары, әдетте шектес тұрғын және өндiрiстiк аймақтар түйiскен жерде орналасады. Мұнда сонымен қатар тiнту жүргiзуге, сондай-ақ сотталғандардың киiнуiне арналған душтық қондырғылы үй-жайлары бар жерүстi не жерасты iшкi бақылау-өткiзу пунктi жабдықталады.
137. Қысқа мерзiмдi және ұзақ кездесулер өткiзуге арналған үй-жайлар, посылкаларды, сәлемдемелердi, бандерольдердi қабылдап алуға және беруге арналған, сондай-ақ колонияның күзетiлетiн аумағына кiретiн адамдар мен олардың заттарын тексеруге арналған бөлмелер бақылау-өткiзу пунктiнiң ғимаратында орналасады.
138. Колонияның күзетiлетiн аумағынан тыс жерде: әкiмшiлiк ғимараты (әдетте, бақылау-өткiзу пунктiмен бiр блокта), тамақ резервiнiң көздерi, азық-түлiк, заттай мүлiк, жанар-жағар май, лак-сырлы бояу заттарының, ұзақ уақыт сотталғандардың жеке заттарын сақтайтын қоймалар, көкөнiс қоймасы, наубайхана, гараждар, дәрiхана, дүкен, жеңiлдетiлген жағдайда тұратын сотталғандарға арналған, айдауылсыз жүрiп-тұруға құқы бар және колонияның күзетiлетiн аумағынан тыс жерде тұратын сотталғандарға арналған жатақхана, АТС, кездесуге келген туысқандары тұруға, түзеу колониясының шегiнен тыс жерлерде ұзақ мерзiмдi кездесулер өткiзуге арналған, сонымен қатар қызмет бабымен колонияға келген лауазымды адамдарға арналған қонақ үй үлгiсiндегi үй-жайлар, сондай-ақ кезекші қызмет қызметкерлері оқуға және киімдерін ауыстыруға арналған үй-жайлар, спортзал орналасады. Жылдың суық мезгiлiнде тұрғын және қызметтiк үй-жайлардағы температура 18-20 С шамасында болады.
1. Сотталғандарды камерада ұстайтын айрықша режимдегi
түзеу колонияларын жабдықтаудың ерекшелiгi
139. Сотталғандарды камерада ұстайтын айрықша режимдегi түзеу колониялары мынадай ерекшелiктердi есепке ала отырып жабдықталады:
1) тұрғын аймақ қалтарысы жоқ дәлiз арқылы екi бөлiкке: камералық үлгiдегi үй-жай орналасқан аумаққа және әдеттегi тұрғын үй-жайлары бар аумаққа бөлiнедi.

3) здание, с ПКТ, ДИЗО, ШИЗО с камерами и прогулочными двориками;
4) на территориях изолированных друг от друга участков колонии, могут быть, при наличии возможностей, оборудованы спортивные площадки, одновременно используемые для построения и проведения проверок осужденных;
5) общежития для дифференциации условий отбывания наказания. <*>
Сноска. Пункт 134 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
135. Жилая зона от производственной, а также ПКТ, ШИЗО, строгих условий содержания, отделяются от иных строений просматриваемыми коридорами.
136. Помещения дежурного помощника начальника ИУ и сотрудников дежурной службы располагаются, как правило, на стыке смежных жилой и производственной зон. Здесь же оборудуется наземный либо подземный внутренний КПП с помещениями для производства обысков, а также переодевания осужденных с душевыми установками.
137. Помещения для проведения краткосрочных и длительных свиданий, комнаты для приема и выдачи посылок, передач и бандеролей, а также для досмотра лиц, входящих на охраняемую территорию ИУ, и их вещей размещаются в здании КПП.
138. Вне охраняемой территории ИУ размещаются: административное здание (как правило, в блоке с КПП), источники резервного питания, склады продовольствия, вещевого имущества, горюче-смазочных материалов, лакокрасочных веществ, личных вещей осужденных длительного хранения, овощехранилище, пекарня, гаражи, аптека, магазин, общежитие для проживания осужденных на льготных условиях, осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя и проживающих вне охраняемой территории ИУ, автоматическая телефонная станция, помещения гостиничного типа для проживания родственников, прибывших на свидания, для проведения длительных свиданий за пределами ИУ, а также для должностных лиц, прибывших в ИУ по делам службы, помещения для учебы и переодевания сотрудников дежурной службы, спортзал.
1. Особенности оборудования ИУ особого режима
с камерным содержанием осужденных
139. ИУ особого режима с камерным содержанием осужденных оборудуются с учетом следующих особенностей:
1) жилая зона разделяется просматриваемым коридором на две части: территорию, где располагаются ПКТ, и территорию с обычными жилыми помещениями.

2) әдеттегi тұрғын үй-жайлар орналасқан аумақта басқа түрдегi колониялардағы сияқты қызметтiк және коммуналдық-тұрмыстық объектiлер орналасады. Сонымен қатар тұрғын үй-жайлар әкiмшiлiк және коммуналдық-тұрмыстық ғимараттардан оқшау орналасады. Медициналық бөлiм ғимараты тұтас толтыру дуалмен қоршалған.
3) Камералық үлгiдегi үй-жайлар орналасқан аумақта жанында жұмыс камералары бар айыптылық оқшаулау орнының және сотталғандар жеке ұстауға арналған камералар орналасады. Бұл үй-жайлардың маңында серуен аулалары жасалады.
2. Түзеу колония-қоныстарын жабдықтаудың
ерекшелiктерi
140. Колония-қоныстарда камералық үлгiдегi үй-жайлар қарастырылмайды.
141. Колония-қоныстардың айыптылық оқшаулау орындарында әрқайсысы 4-6 орындық 1, 3 жалпы камера, екi орындық 1, 3 камера және айыптылық оқшаулау орны бойынша бақылаушының бөлмесi жабдықталады. Айыптылық оқшаулау орнының ғимараты басқа ғимараттардан тұтас толтыру дуалмен қоршалған.
3. Түзеу колонияларындағы жатақханаларды жабдықтау
142. Жалпы және айрықша режимдердегi түзеу колонияларында, айрықша режимдегi колониялардың дағдылы үй-жайларында, түзеу колония-қоныстарда жазасын өтеп жүрген адамдар жатақханаларда орналастырылады және Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару кодексiмен бекiтiлген нормалар бойынша тұрғын ауданмен қамтамасыз етiледi. Әрбiр сотталғанға жеке ұйықтайтын орын берiледi, онда сотталғанның тегi, аты-жөнi көрсетiледi.
Ескерту: 142-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
143. Жалпы және айрықша режимдердегi түзеу колонияларындағы, дағдылы тұрғын үй-жайларда ұсталатын адамдарға арналған айрықша режимдегi колониялардағы, түзеу колониялары-қоныстардағы жатақханалар инвентарьмен және тiзбеге (37-қосымша) сәйкес басқа да заттармен қамтамасыз етiледi.
144. Жатақхана ғимараттарында әрбiр отрядқа ұйықтайтын бөлмелер есебiнен басқа отряд бастықтарының бөлмелерi, тәрбие жұмысына арналған бөлме, психологиялық тынығу, киiм шешетiн бөлмелер, дәретханасы бар жуынатын бөлмелер, тамақ сақтауға және тамақтануға арналған бөлмелер, жеке заттарды сақтауға арналған бөлме, тұрмыстық бөлмелерi (бұрыштар), киiм және аяқ киiм кептiретiн бөлмелер жабдықталады. Жатақхана бойынша кезекшiнiң орны КБКК-мен телефон байланысымен жабдықталады. Әйелдердi ұстауға арналған түзеу мекемелерiнде - жеке гигиена бөлмелерi. Қоныс-ТМ-нiң жатақханаларында қосымша ас үйлер, кiр жуатын бөлмелер, шаруашылық инвентарлары бөлмелерi жасақталады. Түзеу колонияларының карантиндiк үй-жайларында тұрғын бөлмелер, тәрбие жұмысына, тамақтануға, жеке заттарды сақтауға арналған бөлмелер, киiм шешетiн бөлмелер, дәретханалар жабдықталады.
Локальдық учаскелер "рабица" торымен қоршалады, ал бір-бірінен толықтай толтырылып биіктігі кемінде 3 м. болатын тұтас құйылған темірбетон шетенмен бөлектенеді. Локальдық учаскелер арасында қандай да болмасын құрылыс жасауға тыйым салынады. Қоршаудағы шарбақтың есігі бекіту немесе құлып құрылғысымен жабдықталады. Локальдық учаскенің жоғарғы жабуы металл конструкциясынан құрастырылады және "рабица" торымен жабылады. Әрбір локальдық учаскелерде:
әңгімелесуге арналған орын;
шылым шегуге арналған орын;
жасақ сотталғандарын тұрғызуға арналған мини-плац;
спорттық алаңдар болуы тиіс.
Ескерту: 144-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен

2) на территории, где располагаются обычные жилые помещения, размещаются те же служебные и коммунально-бытовые объекты, что и в ИУ других видов. При этом жилые помещения располагаются изолированно от административных и коммунально-бытовых зданий. Здания медицинской части огорожено забором сплошного заполнения.
3) на территории, где располагаются ПКТ, размещаются камеры ШИЗО и одиночного содержания осужденных с рабочими камерами при них. Возле этих помещений создаются прогулочные дворики.
2. Особенности оборудования колоний-поселений
140. Помещения камерного типа в колониях-поселениях не предусматриваются.
141. В штрафных изоляторах колоний-поселений оборудуются 1, 3 общие камеры на 4-6 мест каждая, 1, 3 двухместные камеры и комната контролера по ШИЗО. Здание штрафного изолятора огораживается от других строений забором сплошного заполнения.
3. Оборудование общежитий в ИУ
142. Лица, отбывающие наказание в ИУ общего и строгого режимов, в обычных жилых помещениях колоний особого режима, в колониях-поселениях, размещаются в общежитиях и обеспечиваются жилой площадью по нормам, установленным Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан. Каждому осужденному предоставляется индивидуальное спальное место, на котором укрепляется табличка с указанием фамилии и инициалов осужденного. <*>
Сноска. Пункт 142 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
143. Общежития в ИУ общего и строгого режимов, в ИУ особого режима, для лиц, содержащихся в обычных жилых помещениях, в колониях-поселениях обеспечиваются инвентарем и другими предметами согласно перечню (приложение 37).
144. В зданиях общежитий, помимо спальных комнат, из расчета на каждый отряд оборудуются кабинеты начальников отрядов, комнаты воспитательной работы, комнаты психологической разгрузки, раздевалки, туалетные, умывальные комнаты, комнаты для хранения и приема пищи, комната для хранения личных вещей, комнаты (уголки) быта, сушилки одежды и обуви. Места дневальных по общежитию оборудуются телефонной связью с дежурным помощником начальника ИУ. В ИУ для содержания осужденных женщин - комнаты личной гигиены. В общежитиях колоний-поселений дополнительно оборудуются кухня, прачечная, комната хозинвентаря. В карантинных помещениях ИУ оборудуются жилые комнаты, комнаты для воспитательной работы, приема пищи, для хранения личных вещей, раздевалки, туалеты.
Локальные участки огораживаются сеткой-рабицей, а друг от друга ограждаются железобетонным забором сплошного заполнения высотой не менее 3 м. Размещение каких-либо строений между локальными участками запрещается. Калитка в ограждении оборудуется запорным или замковым устройством. Верхнее перекрытие локального участка монтируется из металлоконструкции и накрывается сеткой-рабицей. В каждом локальном участке должны быть:
беседки;
место для курения;
мини-плац для построения осужденных отряда;
спортивная площадка. <*>
Сноска. Пункт 144 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.

145. Қатаң жағдайда ұсталатын сотталғандарға арналған үй-жайларды жабдықтау түзеу мекемелерiнiң жатақханаларына қойылатын талаптар қолданыла отырып жүзеге асырылады. Сонымен бiрге онда сотталғандарды колонияның басқа аумағынан аса жоғары оқшаулау қамтамасыз етiледi. Осы мақсатта, әсiресе осында ұсталатын сотталғандарға арналған жұмыс объектiлерi мен тамақтануға арналған орын бекiтiлген үлес нормалары бойынша тiкелей үй-жайдың аумағында жабдықталады.
4. Камералық үлгiдегi үй-жайлар мен түзеу
колонияларының айыптылық оқшаулау орындарын жабдықтау
146. Жалпы, қатаң және айрықша режимдегi түзеу колонияларының камералық үлгiдегi үй-жайларында (бұдан әрi - КҮЖ), сондай-ақ айыптылық оқшаулау орындарында (бұдан әрi - АОО) ұсталатын адамдар екi шаршы метр тұрғын жай көлемiмен қамтамасыз етiледi.
147. Жалпы, қатаң режимдегi түзеу колонияларының КYЖ, АОО үй-жайларының, ғимараттарының тiзiлiмi осы Нұсқаулықтың (38-қосымша) да көрсетiледi.
148. КҮЖ-дiң, АОО-ның дәлiзiнде камераларды басқа үй-жайлардан, сондай-ақ АИ камераларын КҮЖ камераларынан бөліп тұратын металл тор (еденнен төбеге дейін есігімен) орнатылады. АОО камераларының қабырғалары цемент ерiтiндiсiмен сыланып, ағартылады. Еденнiң бетон негiзiнде ағаш жамылғы жабдықталады.
Ескерту: 148-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
149. Барлық камераларда қос есiктер: сыртқысы - камера жағы қаңылтырмен қапталған қалыңдығы 6 см. ағаш есiктер және iшкiсi металл жұмыр қазықтар мен көлденең жолақтардан жасалған болат торлы есiктер орнатылады. Iшкi есiк еденнен 95 см. биiктiктегі ортаңғы бөлiгiнде сотталғандарға тамақ, кiтаптар және т.б. беру үшiн көлемi 18х22 см. есiктегi тереземен жабдықталады. Есiктегi терезенiң есiкшесi дәлiз жаққа қарай ашылады және құлыпталады.
149-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар бір сотталғанға 2,5 квадрат метр тұрғын жаймен қамтамасыз етіледі. ӨБА-ға сотталғандар камераларда екі адамнан артық болмай, ӨЖ-ға сотталғандар бір адамдық камераларда орналастырылады.
Барлық камераларда қос есік қойылады: сыртқысы: жуандығы 4 см кем емес, ішкісі - құрыштан жасалған торланған есік. Камераның ішінде дөңгелек құрыштан жасалған бөліп тұратын темір есік қойылады. Әйнектердің аралығында да бөліп тұратын тор қойылады. Темір дөңгелек бағаналардың диаметрі 20 мм, торлардың ұяшығы 12х20 см кем болмауы керек. Сыртқы есіктің ортасында 1,5 м. биіктікте оптикалық қарайтын тесік, сыртқы жағынан жабатын "жапқыш" орнатылады. Сотталғандарға тамақ, кітаптар және т.б. беру үшін барлық үш есікке еденнен 95 см биіктікте 21х27 см желкөз орнатылады. Желкөздердің есіктері коридор жағына қарай ашылады және құлыптармен жабдықталады. Құлыптарға сотталғандардың қолы жетпейтін болуы тиіс (43-қосымша).
Ескерту: 149-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.

145. Оборудование помещений для осужденных на строгих условиях содержания осуществляется применительно к требованиям, предъявляемым к общежитиям исправительных учреждений. При этом, в них обеспечивается повышенная изоляция осужденных от остальной территории ИУ. В этих целях, в частности, рабочие объекты, для содержащихся здесь осужденных и место для приема пищи по установленным нормам довольствия, оборудуются непосредственно на территории помещения.
4. Оборудование помещений ШИЗО, ПКТ, ДИЗО,
одиночных камер ИУ
146. Лица, содержащиеся в ПКТ ИУ общего, строгого и особого режимов, а также ШИЗО обеспечиваются жилой площадью в размере 2,5 квадратных метров.
147. Перечень помещений, зданий ПКТ, ШИЗО ИУ общего, строгого режимов указывается в настоящей Инструкции (приложение 38).
148. В коридоре ПКТ, ШИЗО устанавливаются металлические решетки (от пола до потолка с дверью), отделяющие камеры от остальных помещений, а также помещение камер ШИЗО от камер ПКТ. Стены камер штукатурятся раствором и белятся. На бетонной основе полов оборудуется деревянное покрытие. <*>
Сноска. В пункт 148 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
149. Во всех камерах устанавливаются двойные двери: наружные - деревянные толщиной 6 см, обитые со стороны камер кровельной сталью, и внутренние - стальные решетчатые, изготовленные из металлических круглых стоек и поперечных полос. Внутренняя дверь в средней части на высоте 95 см от пола оборудуется форточкой размером 18 x 22 см для передачи осужденным пищи, книг и т.п. Дверца форточки открывается в сторону коридора и оборудуется замком.
149-1. Осужденные к ПЛС и СК обеспечиваются жилой площадью в размере 2,5 квадратных метра на одного осужденного. Осужденные к ПЛС размещаются в камерах не более чем по два человека, осужденные к СК в одиночных камерах.
Во всех камерах устанавливаются двойные двери: наружные - железные толщиной не менее 4 см, внутренние - стальные решетчатые двери. Внутри камеры устанавливается отсекающая решетка, изготовленная из круглой стали, имеющая также стальные решетчатые двери. Между окнами также устанавливается отсекающая решетка. Диаметр металлических круглых стоек должен быть не менее 20 мм, размер ячеек решеток 12х20 см. В центре наружной двери на высоте 1,5 м устанавливается смотровое оптическое отверстие, прикрываемое с наружной стороны "заслонкой". На все три двери на высоте 95 см от пола оборудуются форточки размером 21х27 см для передачи осужденным разрешенных к использованию вещей и предметов. Дверцы форточек открываются в сторону коридора и оборудуются замками. Доступ осужденных к замкам должен быть полностью исключен (приложение 43).
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 149-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.

150. Камералардың сыртқы есiктерi кәдiмгi тиектерден басқа арнайы үлгiдегi механикалық немесе электр құлыптарымен жабдықталады. Есiктiң ортасында 1,5 метр биiктiкте сыртқы жағынан "жапқышпен" бүркемеленген бақылауға арналған оптикалық саңылау, сондай-ақ есiктерде кiлттi ұстап алғаш қондырғылар, есiктiң ашылуын шектеуiштер орнатылады.
151. КҮЖ және АОО камераларындағы көлемi 60х120 см. қос жақтауы бар терезелер iшке қарай ашылатын есiктегi тереземен жабдықталады. Сыртқы жағынан диаметрi кемiнде 18 мм. жұмыр болаттан және көлемi 60х12 мм. Көлденең айқастырылған жолақтан тұратын дәнекерленген металл торлар орнатылады. Торкөздердiң көлемi 12х20 см. болады. Терезелер камера жағынан әйнекке қол жетпейтiндей етiлiп аспалы тормен қоршалады.
152. Колонияның КҮЖ және АОО камераларында электр сымдар оларға сотталғандардың қолдары мүлдем жетпейтiндей етiлiп орнатылады. Жалпы және түнде жарық беретiн электр шамдары торкөздермен оқшауланған ойыққа орналастырылады. Электр сымдары жасырын жүргiзiледi. Жарық беру шамдары мүмкiн болатын зақымданудан қоршалады. Ажыратқыштар әр камераға дәлiз жақтан орнатылады. Репродукторлар қабырғадағы ойықтарға орнатылады.
153. КҮЖ және АОО камераларында қадағалау жөнiндегi бақылаушыға табло арқылы дыбыс беруге арналған шақыру дыбыс (электр немесе механикалық) нүктелерi орнатылады. Кезекшi қызмет қызметкерлерiнiң, кезекшiнiң және колония бастығының режим жұмысы жөнiндегi орынбасарының бөлмелерiнде байланыс пульттерi орнатылады.
154. Кезекшi қызмет қызметкерлерiнiң бөлмесiнде телефон, ал дәлiзде - кезекшiнiң бөлмесi мен БӨП-ке шығарылған хабарлау дабыл белгiсiнiң екi нүктесi орнатылады.
155. КҮЖ және АОО ғимараттарында орталықтан сумен жылыту немесе пешпен жылыту қолданылады. Ауамен жылытуды қолдануға жол берiледi. Пешпен жылыту кезiнде пештiң оттығы дәлiз жақтан қарастырылады. Орталықтан сумен жылыту кезiнде жылу құралдары (радиаторлар мен панелдер) терезенiң астына орналастырылады және оларға сотталғандардың қолдары мүлде жетпейтiндей етiлiп жабылады. Камераларда жылу түтiктерi жасырын жүргiзiледi. Жылу пештерi камераның биiктiгiне дәл орнатылады. Пештiң барлық аумағы тiк және көлденең бөлiктерiн қосқанда камера жағынан жұмырланған бұрыштары бар металл футлярмен жабылады. Футлярлар үшiн қалыңдығы кемiнде 0,6 мм. металл қаңылтырлар қолданылады. Футляр қаңылтырларының түйiскен жерлерi темiр жолақпен жабылады.
156. Түзеу колонияларының КҮЖ белгiленген норма (39-қосымша) бойынша инвентарлармен және басқа да заттармен қамтамасыз етiледi. Айрықша режимдегi колонияларда АОО мен жалғыз адамдық камералар күндiз құлыпқа салынатын қайырмалы төсектермен, ұсталған адамдардың саны бойынша отыруға арналған тумбалармен немесе орындықтармен және еденге бекiтiлген үстелмен, санитарлық желi және су құбырымен жабдықталады.

150. Наружные двери камер кроме обычных запоров оборудуются механическими или электрическими замками специального типа. В центре двери на высоте 1,5 м устанавливается смотровое оптическое отверстие, прикрываемое с наружной стороны "заслонкой", а также в дверях устанавливаются специальные карманы для улавливания ключей, ограничители дверей.
151. Площадь окон в камерах ПКТ, ШИЗО с двойными оконными переплетами, должна быть не менее 1, 2 кв.м. С внешней стороны устанавливаются металлические сварные решетки из круглой стали диаметром не менее 18 мм и поперечных полос сечением 60 x 12 мм. Размер ячеек решеток 12 x 20 см. Со стороны камер окна отгораживаются навесной решеткой, исключающей доступ к стеклу.
152. Электропроводка в камерах ПКТ и ШИЗО монтируется таким образом, чтобы доступ осужденных к ней, был полностью исключен. Электролампы общего и ночного освещения устанавливаются в нишах, изолируемых решетками. Электропроводка прокладывается скрыто. Светильники ограждаются от возможного их повреждения. Выключатели и розетки размещаются у каждой камеры со стороны коридора. Репродукторы устанавливаются в нишах стены.
153. В камерах ПКТ и ШИЗО, ДИЗО оборудуются кнопки тревожной сигнализации (электрические или механические) для подачи сигнала контролеру по надзору. В комнатах сотрудников дежурной службы, дежурного и заместителя начальника ИУ по режиму располагаются пульты связи.
154. В комнате сотрудников дежурной службы устанавливается телефон, а в коридоре - две точки тревожной сигнализации с выводом в помещение дежурного и КПП.
155. В здании ПКТ и ШИЗО применяется водяное, центральное или печное отопление. Допускается применение воздушного отопления. При печном отоплении топка печей предусматривается из коридора. При центральном водяном отоплении, нагревательные приборы (радиаторы и панели) размещаются под окнами и закрываются так, чтобы доступ к ним осужденных был полностью исключен. Трубы отопления прокладываются в камерах скрыто. Отопительные печи устанавливаются на всю высоту камер. Весь объем печи, включая вертикальные и горизонтальные разделки, со стороны камер покрывается металлическим футляром с закругленными углами. Металлические листы для футляров применяются толщиной не менее 0,6 мм. Стыки листов футляра покрываются полосовой сталью.
156. ПКТ ИУ обеспечиваются инвентарем и другими предметами по установленным нормам (приложение 39). ПКТ, ШИЗО и одиночные камеры в колониях особого режима оборудуются откидными койками, закрываемыми в дневное время на замок, тумбами или скамейками для сидения по числу содержащихся лиц и столом, прикрепленными к полу, отгороженным санузлом и водопроводом.

157. Сотталғандарды камерада ұстау кезiнде есiктердi жабу қондырғыларын басқару пультi ток көздерi сөнгенде есiктер мен барлық электр құлыптарының ашылуын қамтамасыз етуi тиiс. КҮЖ-де және АОО-да жеке заттар мен төсек-орындар жекеленген үй-жайларда сақталады.
158. КҮЖ-дiң және АОО-ның ғимараттары кезекшiнiң бөлмесiне дабыл белгiсi шығарылған өртке қарсы автоматты дыбыс белгiсiмен жабдықталады. Көрнектi жерлерде адамдарды эвакуациялау жоспары мен өрт қауiпсiздiгiнiң шаралары туралы нұсқаулық iлiнедi.
159. КҮЖ және АОО ғимараттарында:
1) жертөле және шатыр үй-жайларында адамдарды тұру үшiн орналастыруға;
2) адамдарды эвакуациялау жолдарының үстiңгi жағын (дәлiздi, баспалдақты) жанғыш материалдармен қаптауға, сондай-ақ оларға нитронегiздi сыр жағуға;
3) жанғыш материалдарды, жеңiл тұтанғыш және жанғыш сұйықтарды қолданатын өндiрiстiк учаскелердi орналастыруға;
4) колония әкiмшiлiгiнiң қауiпсiздендiру қызметiмен келiсiлген жазбаша рұқсат қағазынсыз электрмен дәнекерлеу жұмыстарын жүргiзуге;
5) жеңiл тұтанғыш және жанғыш сұйықтарды, оның iшiнде оларды жөндеу кезеңiнде сақтауға;
6) керосин шамдарын, факельдер мен май шамдарды белгiленбеген жерлерде сақтауға және жарық беру үшiн қолдануға;
7) қолдан жасалған электрмен жылыту құралдарын пайдалануға тыйым салынады.
160. КҮЖ және АОО ғимараттарының бөлiп орналастырылған кемiнде екi есiгi болуы керек. Қосымша эвакуациялау есiгiнiң кiлтi тәулiк бойы болатын кезекшi персоналы бар таяу бөлмеде сақталуы тиiс. Қабаттарда өртке қарсы рукавпен және ұңғымен жабдықталған өртке қарсы iшкi крандар, сондай-ақ кемiнде 2 өрт сөндiргiш орнатылады.
5. Кездесулер өткiзуге арналған үй-жайларды жабдықтау
161. Сотталғандардың туысқандарымен және өзге де адамдармен кездесулерiн өткiзуге арналған тиiстi үй-жайлар әдетте БӨП-тiң ғимаратында жабдықталады. ТК-дан тысқары жерлерде ұзақ кездесулер өткiзу үшiн айдауылсыз қозғалу құқығы берiлген және жазасын жеңiлдiктi жағдайларда өтеп жатқан сотталғандарға колонияның күзетiлмейтiн аумағында тұруына арналған жатақханадан тиiстi бөлмелер қарастыру ұсынылады. Бұл ретте кездесу бөлмелерi жеке шығу есiгiмен қамтамасыз етiледi.
162. Кездесу бөлмелерiнiң блогi үй-жайларының құрамына ойын (балаларға арналған) бөлмесi, ас үй, жуынатын орын, дәретханалар, шомылатын бөлме, киiм-кешектер мен төсек-орындарды сақтауға арналған қойма, сондай-ақ қысқа мерзiмдi кездесулер өткiзуге арналған бөлме мен оларды өткiзу жөнiндегi бақылаушының бөлмесi кiредi. Соңғы екi үй-жай басқаларынан оқшау орналастырылады. Мүмкiндiгiнше, ұзақ кездесулерге арналған үй-жайлардың жанында таза ауамен дем алуға арналған аулашалар жабдықталады. Кездесулердi күту үй-жайы жеке жабдықталады, оның құрамына күту бөлмесi мен санитарлық желi кiредi. ТК-қоныстардағы сырттан келген адамдар кездесу өткiзетiн үйлер осы талаптарға сәйкес жабдықталады.

157. Управление запирающими устройствами дверей при камерном содержании осужденных, должно обеспечивать разблокировку дверей и всех электрозамков при отключении источников питания. Хранение личных вещей и постельных принадлежностей в ПКТ и ШИЗО должно осуществляться в отдельных помещениях.
158. Здания ПКТ и ШИЗО оборудуются автоматической пожарной сигнализацией с выводом сигнала тревоги в помещение дежурного. На видных местах вывешиваются план эвакуации людей и инструкция о мерах пожарной безопасности.
159. В здании ПКТ и ШИЗО запрещается:
1) размещать людей для проживания в подвальных и цокольных помещениях;
2) облицовывать горючими материалами, а также покрывать красками на нитрооснове поверхности (коридоров, лестничных клеток) на путях эвакуации людей;
3) размещать производственные участки с применением горючих материалов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
4) производить электросварочные работы без письменного разрешения администрации ИУ, согласованного со службой пожарной безопасности;
5) хранить, в том числе в период ремонта, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
6) хранить, в не отведенных для этого местах, и применять для освещения керосиновые лампы, факелы и свечи;
7) использовать самодельные электронагревательные приборы.
160. Здания ПКТ и ШИЗО должны иметь не менее двух эвакуационных выходов, расположенных рассредоточено. Ключи от запасного эвакуационного выхода должны храниться в ближайшем помещении с круглосуточным пребыванием дежурного персонала. На этажах устанавливаются внутренние пожарные краны, оборудованные пожарным рукавом и стволом, а также не менее 2 огнетушителей.
5. Оборудование помещений для проведения свиданий
161. Помещения для проведения свиданий осужденных с родственниками и иными лицами, оборудуются, как правило, в здании контрольно-пропускного пункта. Для проведения длительных свиданий за пределами ИУ рекомендуется предусматривать соответствующие комнаты в общежитии для проживания вне охраняемой территории колонии осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя, и осужденных, отбывающих наказание на льготных условиях. При этом, комнаты свиданий обеспечиваются отдельным выходом.
162. В состав помещений блока комнат свиданий входят: игровая (детская) комната, кухня, умывальная, туалеты, душевая, кладовая для хранения вещевого имущества и постельных принадлежностей, а также комната для проведения краткосрочных свиданий и комната для контролера по их проведению. Помещения для проведения краткосрочных свиданий и комната для контролера по их проведению должны быть обособлены от остальных. По возможности, при помещениях длительных свиданий оборудуется дворик для отдыха на свежем воздухе. Отдельно оборудуется помещение ожидания свиданий, в состав которого входят комната ожидания и санузел. В колониях-поселениях, дома приезжих, в которых проводятся свидания, оборудуются согласно требований настоящей инструкции.

163. Ұзақ кездесулер өткiзуге арналған бөлмелер саны жалпы режимдегi ТК-да 1000 адамға 24 бөлме есебiнен, оның iшiнде күзетiлетiн аумақтан тысқары жерлерде кемiнде 2 бөлме, қатаң режимдегi ТК-де тиiсiнше 16 және 1; айрықша режимдегi ТК-де - 16. Сотталғандардың туысқандарымен кездесулерiнiң жиiлiгi ТМ-нiң қашық орналасуына немесе басқа да себептермен осы Нұсқаулықтың талабы бойынша рұқсат етiлгеннен кем болса, ұзақ кездесулер бөлмелерiнiң саны да аз болуы мүмкiн.
164. Ұзақ кездесуге арналған бөлменiң тұрғын-жай көлемi бiр адамға 5 шаршы метр нормасына сәйкес есептеледi. Кездесу бөлмелерi мен үй-жайлардың жоспары, өңдеу-әрлеуi, әсемдiк бұйымдары, желдеткiш жүйелерi ыңғайлы, эстетикаға сай ресiмделуi және қолданылып жүрген стандарттарға жауап беруi керек.
165. Кездесуге арналған бөлмелердiң терезелерiне сырт жағынан ашылатын металдан жасалған ою-өрнектi торлар орнатылады.
166. Ұзақ кездесулерге арналған бөлмелердiң есiктерi құлыптармен жабдықталмайды, оның iшкi жағынан жеңiл тиек орнатылады.
167. Ұзақ кездесулерге арналған үй-жайларға кiретiн есiк ұдайы құлыпқа жабылуы тиiс. Кiрер есiктiң, қосымша есiк пен ұзақ кездесулерге арналған үй-жай есiктерiнiң кiлттерi кездесулер өткiзу жөнiндегi бақылаушыда сақталады. Күнделiктi жұмыс данасынан басқа мекеме бойынша кезекшiде сақталатын қосымша және бақылау данасы болуы керек.
168. Ұзақ кездесулерге арналған үй-жайларда кездесулер өткiзу жөнiндегi бақылаушыны шақыру белгiсi, кезекшiнiң бөлмесiне шығарылған өртке қарсы автоматтандырылған дыбыс белгiсi, сондай-ақ колония бойынша кезекшiмен iшкi (қаланың, кенттiң АТС-на шықпайтын) телефон байланысы орнатылады.
169. Ұзақ кездесулерге арналған үй-жай, күту бөлмесi жиhазбен, инвентарьмен, зат-мүлiктермен, ас үй және асхана ыдыстарымен қамтамасыз етiледi. Әрбiр үй-жайда олардың сақталуына жауапты адам көрсетiле отырып мүлiктердiң тiзбесi iлiнедi.
170. Қысқа мерзiмдiк кездесулер бөлменiң ұзына бойына бiр-бiрiнен енi 120 см. болатын бос кеңiстiк бойынша бөлiнiп екi қатарға қойылған үстелдер (сотталғандар мен кездесуге келушiлер үшiн) арқылы өткiзiледi. Сырт жағынан биiктiгi 20 см. кедергiмен жабдықталады және қақпағынан еденге дейiн тұтас ағаштан жасалған қабырғамен жабылады. Бөлмелердiң сыйымдылығы нақты қажеттiлiгiне сәйкес 5-15 адамға қарастырылған. Әрбiр үстел қатарының бiр жағынан орындықтардың тиiстi саны қойылады.
Қысқа мерзiмдiк кездесулерге арналған бөлмелер терезелердiң саны бойынша гардиналармен немесе перделермен, су құйылған графиндермен және стақандармен, қабырға сағаттарымен қамтамасыз етiледi.

163. Количество комнат для проведения длительных свиданий определяется из расчета 24 комнаты на 1000 человек в ИУ общего режима, в том числе не менее 2-х за пределами охраняемой территории; в ИУ строгого режима, соответственно, 16 и 1; особого - 16. В ИУ, где из-за отдаленности или по другим причинам частота свиданий родственников с осужденными ниже, чем это разрешено уголовно-исполнительным законодательством, количество комнат длительных свиданий может быть меньшим.
164. Жилая площадь комнаты длительного свидания рассчитывается исходя из нормы 5 кв.м. на человека. Планировка, отделка, декоративное убранство, система вентиляции комнат свиданий и помещения ожидания должны быть удобными, эстетически оформленными и отвечать действующим стандартам.
165. На окнах комнат свиданий устанавливаются декоративные металлические решетки, открывающиеся с наружной стороны.
166. Двери комнат длительных свиданий замками не оборудуются, с внутренней стороны устанавливаются облегченные задвижки.
167. Входная дверь в помещение длительных свиданий должна быть постоянно закрыта на замок. Ключи от входной двери, запасного выхода и помещений длительных свиданий хранятся у контролера по проведению свиданий. Кроме рабочего комплекта, должны быть запасные и контрольные комплекты, которые хранятся у дежурного по ИУ.
168. В помещениях длительных свиданий устанавливается сигнализация вызова контролера по проведению свиданий, автоматическая пожарная сигнализация с выводом в помещение дежурного, а также внутренняя телефонная связь с дежурным по колонии (без выхода на АТС города, поселка).
169. Помещения для проведения длительных свиданий, комната ожидания обеспечиваются мебелью, инвентарем, вещевым имуществом, кухонной и столовой посудой. В каждом помещении вывешивается опись имущества с указанием лица, ответственного за его сохранность.
170. Краткосрочные свидания проводятся через устанавливаемые столы в два ряда, разделенные между собой свободным пространством шириной 120 см (для осужденных и посетителей) по длине комнаты. С внешней стороны столы оборудуются барьерами высотой 20 см и перегораживаются от крышки до пола сплошной деревянной перегородкой. Вместимость комнат предусмотрена для 5-15 человек, в зависимости от фактической потребности. С одной стороны каждого ряда столов устанавливается соответствующее количество стульев. Комната краткосрочных свиданий обеспечивается гардинами или занавесками по количеству окон, графинами с водой и стаканами, настенными часами.

170-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың туыстарымен және басқа адамдармен қысқа мерзімді кездесулері, жеке сұрақтары бойынша қабылдануы, телефонмен сөйлесулері арнайы жабдықталған үй-жайларда металл пруттан дайындалған кабинада өткізіледі. Кабинада сотталғанның қолын "артқы" жағдайда кісендеулі ұстау үшін кронштейні бар еденге бекітілген металл орындық орнатылады. Туыстарының тұратын жерлері ағаш шарбақпен бөлініп тұрады. Кездесу өткізу кезінде резерв тобының екі бақылаушысы мен кездесу бөлмесінің бақылаушысы қатысады (44-қосымша).
Ескерту: 170-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
170-2. Сотталған жүкті және жас балалары бар сотталған әйелдер мен кәмелетке толмаған сотталғандардың, жалпы режимдегі колонияларда жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жұбайларымен және жақын туыстарымен, қысқа мерзімдік кездесулері ТМ әкімшілігінің рұқсатымен, осы Нұсқаулықтың 170-тармағының талаптарын ескермей өткізіледі.
Ескерту: 170-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.
171. Кездесулерге арналған бөлмелердiң үй-жайлар блогi (онда болатын адамдардың санына қарамастан) iшкi тыйым салынған аймаққа шығаратын запас эвакуациялық есiкпен жабдықталады. Ол есiк iшкi жағынан құлыпқа салынады және кезекшiнiң үй-жайына шығарылған күзет дыбыс белгiсiмен жабдықталады, колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң үй-жайына тiкелей телефон байланысы тартылады. Эвакуациялық есiктiң кiлттерi кезекшi бақылаушыда болатын мөрленетiн пеналда және түнгi уақытта ол кездесу бөлмесiндегi адамдардың iшiнен сайлаған адамда сақталады.
172. Үй-жайлардың көрнектi жерлерiнде адамдар мен мүлiктердi эвакуациялау жоспары, өрт қауiпсiздiгi шаралары мен өрт шыққан жағдайдағы iс-қимылдар туралы нұсқаулықтар iлiнедi. Ұзақ кездесулерге арналған бөлмелер алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етіледі, олардың ақаусыз болуына кездесулер өткізу жөніндегі бақылаушы жауапты болады.
173. Қызмет көрсетуші персонал және ұзақ кездесулерге арналған бөлмелердегі адамдар өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау туралы нұсқау алып, ол жөнінде арнайы журналға қол қояды.
174. Ұзақ кездесулерге арналған бөлмелерде:
1) тұрғын-жайларды жертөле және шатыр үй-жайларында орналастыруға;
2) адамдарды эвакуациялау жолдарының үстіңгі жағын (дәлізді, баспалдақты) жанғыш материалдармен қаптауға, сондай-ақ оларға нитронегізді сыр жағуға;

170-1. Краткосрочные свидания с родственниками и иными лицами, прием по личным вопросам, телефонные разговоры осужденных к ПЛС и СК проводятся в специально оборудованных комнатах, где осужденные помещаются в кабину, изготовленную из металлических прутьев. В кабине устанавливается закрепленный к полу металлический стул с кронштейном для фиксации наручниками рук осужденного в положении "сзади". Место нахождения родственников отделяется деревянной перегородкой. При проведении свиданий присутствуют два контролера резервной группы и контролер комнаты свидания (приложение 44). <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 170-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155.
170-2. Краткосрочные свидания осужденных беременных женщин, женщин, имеющих малолетних детей, несовершеннолетних, осужденных отбывающих наказание в колониях общего режима с супругами и близкими родственниками, проводятся с разрешения администрации ИУ без учета требований пункта 170 настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 170-2 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).
171. Блок помещений комнат свиданий (независимо от расчетного количества пребывающих в них людей) оборудуется запасным эвакуационным выходом во внутреннюю запретную зону. Его дверь изнутри закрывается на замок и блокируется охранной сигнализацией с выводом в помещение дежурного, имеют прямую телефонную связь с помещением дежурного помощника начальника колонии. Ключи от дверей эвакуационного выхода опечатываются и хранятся в пенале у дежурного контролера, в ночное время у назначенного им старшего из числа лиц, находящихся в комнате свиданий.
172. В помещениях на видных местах вывешиваются план эвакуации людей и имущества, инструкции о мерах пожарной безопасности и действиях на случай возникновения пожара. Комнаты длительных свиданий обеспечиваются первичными средствами пожаротушения, за исправное состояние которых несет ответственность контролер по проведению свиданий.
173. Обслуживающий персонал и все, проживающие в комнатах длительных свиданий инструктируются о соблюдении правил пожарной безопасности под расписку в специальном журнале.
174. В комнатах длительных свиданий запрещается:
1) размещать жилые помещения в подвальных и цокольных этажах;
2) облицовывать горючими материалами, а также окрашивать красками на нитрооснове пути эвакуации людей (лестничные клетки, коридоры и т.д.);

3) жанғыш сұйықтарды, оның ішінде оларды жөндеу кезеңінде сақтауға;
4) белгіленбеген жерлерде темекі тартуға және керосин шамдарын, факельдер мен май шамдарды жарық беру үшін қолдануға;
5) баспалдақтарда, дәліздер мен тамбурларда қойма бөлмелерін жабдықтауға, сондай-ақ эвакуация жолдарында шкафтар, киім ілгіштер, аяқ-киімдер қоюға арналған тумбалар орнатуға немесе ол жерлерге қандай да бір заттар мен материалдарды үйіп тастауға;
6) тұрғын-жай бөлмелері мен эвакуациялау жолдарында газ плиталарын, керосин және электр тұрмыстық құралдарды пайдалануға тыйым салынады.
9-тарау. Түрмелерде, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларында (камераларда) ұсталатын адамдарды қадағалау
ерекшелiктерi
Ескерту: Нұсқаулық жаңа 9-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006.06.21 N 182, өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010.10.26 N 292 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
Ескерту. Барлық мәтіндегі "түрмелердің", "түрмелердегі", "түрме", "түрмеден", "түрмені", "түрме бойынша", "түрмедегі", "түрмеге", "түрмеде" деген сөзден кейін ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелердің (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелердегі (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерден (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерді (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерге (камераларда ұстаумен)", ", жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерде (камераларда ұстаумен)" деген сөздермен толықтырылсын, "ТБКК" аббревиатурасынан кейін ", ТМБКК" аббревиатурасымен толықтырылсын - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.10.26 N 292 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Қадағалаудың негiзгi талаптары
175. Кезекшi ауысымның және режiм бөлiмiнiң сандық құрамы режiм корпустарының, қадағалау бекеттерiнiң саны, сотталғандардың тәулiктiк қозғалысы, айдауылдау, тiнту жөнiндегi мiндеттердiң орындалуы және т.б. ескерiле отырып белгiленедi.
176. Сотталғандарды серуенге, дәрiгерге, кездесуге шығаруды және ұстау режiмiне байланысты басқа да функцияларды орындауды режiмдiк бөлiмнiң бақылаушылары қамтамасыз етедi.
177. Қадағалау бекеттерiнiң саны мен орналасуы, түрмелердiң, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелердің (камераларда ұстаумен) корпустық бөлiмшелерiнiң саны түрмелердегi, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелердегі (камераларда ұстаумен) қадағалау бекеттерiнiң табельдерiмен (45-46-қосымшалар) белгiленедi.

3) хранить горючие жидкости, в том числе и в период ремонта;
4) курить в не установленных местах и применять для освещения керосиновые лампы, факелы, свечи;
5) оборудовать в лестничных клетках, коридорах и тамбурах кладовые, а также устанавливать на путях эвакуации шкафы, вешалки для одежды, тумбы для обуви или загромождать какими-либо предметами и материалами;
6) использовать газовые плиты, керосиновые и электробытовые приборы в жилых комнатах и на путях эвакуации.
Глава 9. Особенности надзора за лицами, содержащимися в
тюрьмах, в запираемых помещениях (камерах) исправительных
учреждений
Сноска. Инструкция дополнена главой 9 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 21.06.2006 N 182; с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту:
слова "тюрем", "в тюрьмах", "тюрьмы", "тюрьму", "тюрьме", "по тюрьме" дополнены словами ", исправительных учреждений с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительных учреждениях с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительное учреждение с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительном учреждении с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительному учреждению с запираемыми помещениями (камерным содержанием)";
аббревиатура «ДПНТ» дополнена аббревиатурой «, ДПНИУ»
приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Основные требования надзора
175. Численный состав дежурных смен и режимного отдела определяется с учетом количества режимных корпусов, постов надзора, суточного движения осужденных, выполнения задач по конвоированию, обыску и так далее.
176. Вывод осужденных на прогулку, к врачу, на свидание и выполнение других функций, связанных с режимом содержания, обеспечивается контролерами режимного отдела.
177. Количество и расстановка постов по надзору, число корпусных отделений тюрем, исправительных учреждений с запираемыми помещениями (камерным содержанием) устанавливаются табелями постов по надзору в тюрьмах, исправительных учреждениях с запираемыми помещениями (камерным содержанием) (приложения 45-46).

178. Корпустық бөлiмшелер режiмдiк корпустар немесе қабаттар бойынша белгiленедi. Олардың саны бiр корпустық бөлiмшеде ұсталатын сотталғандар есебiнен айқындалады. Әрбiр корпустық бөлiмшеге табельдегi жазба бойынша нөмiр берiледi.
179. Табельмен бекiтiлген қадағалау бекеттерi табельдiк бекеттер деп аталады. Нақты жағдайларға қарай қадағалау бекеттерi бiр ауысымдық, екi ауысымдық, үш ауысымдық немесе тәулiк бойғы болуы мүмкiн, ол табельде көрсетiледi. Әрбiр табельдiк бекетке табельдегi жазба бойынша реттiк нөмiр берiледi. Табельде әрбiр бекеттiң қадағалауында болатын объектi көрсетiледi.
180. Табельдiк бекеттерден басқа, түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығының, оның жедел-режiм жұмысы жөнiндегi орынбасарының немесе түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығының кезекшi көмекшісiнiң (бұдан әрi - ТБКК, ТМБКК), түзеу мекемелері бастығының кезекшi көмекшісiнiң (бұдан әрi - ТМБКК) өкiмi бойынша сотталғандар қолда бар деректер бойынша қашуға, күзетке шабуыл жасауға, не болмаса басқа да заңсыз әрекеттер жасауға ниеттенiп отырған бiр немесе бiрнеше камераларға бақылауды күшейту үшiн қосымша (уақытша) бекеттер орнатылуы мүмкiн.
181. Қадағалау бекеттерi:
1) камера, AИ үй-жайы жанында;
2) кiру қақпаларының жанында;
3) сотталғандардың серуендеуi кезiнде серуендеу аулаларының жанында;
4) өндiрiстiк аймақ жанында;
5) медсан бөлiмдерi жанында;
6) ұзағырақ кездесу бөлмесiнiң жанында;
7) басқа да бекеттерге қойылады.
Камералар жанындағы бекеттердiң қадағалау жөнiндегi бақылаушылары бiр бекетке 10-нан 15-ке дейiнгi аралас немесе қарама-қарсы орналасқан камераларды күзетке тапсыру есебiнен орналастырылады.
2. Кезекшi ауысымдардың қызмет өткеруiн ұйымдастыру
182. ТБКК, ТМБКК қызмет өткеру кезiнде:
1) корпус бойынша аға қызметкер мен бақылаушылардың қызмет өткерулерiн жеке өзi, сондай-ақ орынбасары арқылы күндiзгi уақытта кемiнде үш рет, ал түнгi уақытта кемiнде төрт рет жүйелi түрде тексередi;
2) белгi беру, байланыс құралдарының, сондай-ақ есiктердiң, есiктердегi желдеткiштердiң, құлыптардың, торлардың, камералық жабдықтардың ақауларын тез арада жою жөнiнде шаралар қолданады;
3) режiмдiк аумақта баспалдақ, тақтай және шабуыл жасау мен қашу үшiн пайдалануға болатын басқа да заттарды сақтауға жол бермейдi;
4) сотталғандарды қабылдауды және жөнелтудi жүзеге асырады, оларды жедел және режiм бөлiмi құрастырған камералық орналастыру жоспарына сәйкес камераларға орналастырады және жеке тiнтудi ұйымдастырады.
183. ТБКК, ТМБКК кезекшi бөлiмiнде:

178. Корпусные отделения устанавливаются по режимным корпусам или этажам. Их количество определяется из расчета численного содержания осужденных в одном корпусном отделении. Каждому корпусному отделению присваивается номер по записи в табеле.
179. Установленные табелем посты надзора называются табельными постами. В зависимости от конкретных условий посты надзора могут быть односменными, двухсменными, трехсменными или круглосуточными, что указывается в табеле. Каждому табельному посту присваивается порядковый номер по записи в табеле. В табеле указывается объект, находящийся под надзором каждого поста.
180. Кроме табельных постов, по распоряжению начальника тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием), его заместителя по оперативно-режимной работе или дежурного помощника начальника тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) (далее - ДПНТ, ДПНИУ) могут устанавливаться дополнительные (временные) посты для усиления наблюдения за одной или несколькими камерами, где, по имеющимся данным, осужденные намереваются совершить побег, нападение либо другие противоправные действия.
181. Посты надзора устанавливаются:
1) у камер, помещения ШИЗО;
2) у въездных ворот;
3) у прогулочных дворов на период проведения прогулки осужденных;
4) в промышленной зоне;
5) в медсанчасти;
6) в комнате длительного свидания;
7) в других постах.
Контролеры по надзору на постах у камер устанавливаются из расчета передачи под охрану одного поста от 10 до 15 смежно или противоположно расположенных камер.
2. Организация несения службы дежурными сменами
182. ДПНТ, ДПНИУ во время несения службы:
1) систематически проверяет лично, а также через своего заместителя несение службы старших по корпусам и контролеров у камер в дневное время не менее трех раз, а в ночное - не менее четырех;
2) принимает меры к немедленному устранению неисправностей сигнализации, связи, а также дверей, дверных форточек, замков, решеток, камерного оборудования;
3) не допускает хранения на режимной территории лестниц, досок и других предметов, которые могут быть использованы для нападения или побега;
4) осуществляет прием и отправку осужденных, организует личный обыск и их размещение по камерам в соответствии с планом покамерного размещения, составленным оперативным и режимным отделами.
183. ДПНТ, ДПНИУ хранит в дежурной части и ведет:

1) арнайы кiлттердiң есебiн жүргiзу кiтабын (47-қосымша);
2) өлiм жазасына сотталған және өмiрлiк бас бостандығынан айырылған сотталғандар ұсталатын түрме типтес камералардың артық кiлттерiн және камералардың екiншi құлыптарының кiлттерiн;
3) камера бойынша орналастыру жоспарын;
4) Осы Нұсқаулыққа сәйкес журналдарды сақтайды және жүргiзедi.
Осы Нұсқаулықта көрсетiлген жеке құжаттарды жүргiзудi және сақтауды ТБКК, ТМБКК өзiнiң орынбасарына жүктеуi мүмкiн.
184. Корпустық бөлiмшенi кезекшi ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi басқарады. Корпус бойынша аға қызметкер корпуста кезекшi ауысым құрамында корпуста қызмет өткередi және ТБКК, ТМБКК мен оның орынбасарына бағынады. Оған қадағалау жөнiндегi бақылаушылар бағынады.
Корпус бойынша аға қызметкерге корпустық бөлiмшеде бөлме бөлiнедi, оған:
1) iшкi телефон байланысы және кезекшiмен тiкелей байланыс аппараттары;
2) камералармен бiржақты байланыс жасайтын дауыс зорайтқыш аппараттар;
3) күзет-дабыл белгiлерiн беретiн түйме;
4) құжаттарды сақтауға арналған металл шкаф орналастырылады.
185. Корпус бойынша аға қызметкер:
1) күзет орнына бақылаушылардың өздерiне бекiтiлген корпустық бөлiмшеде қызмет атқаруларын тексередi, дабыл кезiнде дереу белгi түскен күзет орнына келедi;
2) корпустық бөлiмшеге келген сотталғандарды қабылдайды және оларды ТМ бастығы басқаратын ТМ комиссиясының шешiмiмен камераларға орналастырады. Сотталған орналасуға тиiс орынды (төсектi) жеке көрсетедi және оны тиiстi төсек жабдықтарымен, күнделiктi қажеттi заттармен қамтамасыз етедi;
3) орын ауыстыру тiзiмi негiзiнде сотталғандарды басқа камераға ауыстырады (48-қосымша);
4) камералық картотека бойынша сотталғандардың есебiн жүргiзедi, камералық карточкаға (49-қосымша) бiр камерадан екiншi камераға ауыстыру туралы мәлiмет, берiлген немесе қайтарылған мүлiк туралы барлық қажеттi жазбаларды жүргiзедi;
5) iшкi тәртiп ережесiнiң сақталуын, уақытында ұйқыдан тұруды, ұйқыға жатуды, тамақ таратуды қадағалайды, сотталғандар арасындағы тәртiптi қадағалау шараларын қолданады, байқалған тәртiп бұзушылықтарды дереу жояды және олардың тарапынан болған заңсыз әрекеттердiң жолын кеседi;
6) Сотталғандардың кенеттен ауырып қалып, медициналық жедел жәрдемдi қажет ететiндерi туралы ТБКК, ТМБКК баяндайды және медицина бөлiмiн хабардар етедi;
7) камераларда кесте бойынша кезекшiлердi тағайындайды және корпустық бөлiмшелерде тазалықты сақтауын қамтамасыз етедi;
8) сотталғандарға киiмдердi ұсақ-түйек жөндеу жұмыстары үшiн ине, жiп, қайшыларды бақылаумен бередi және олардың қайтарылуы мен сақталуын қамтамасыз етедi;

1) книгу учета специальных ключей (приложение 47);
2) запасные ключи тюремного типа и ключи от вторых замков камер, в которых содержатся осужденные к смертной казни и пожизненному лишению свободы;
3) план покамерного размещения;
4) журналы согласно настоящей Инструкцией.
Ведение и хранение отдельных документов, указанных в настоящей Инструкции, ДПНТ, ДПНИУ может поручить своему заместителю.
184. Корпусное отделение возглавляется старшим по корпусу дежурной смены. Старший по корпусу несет службу в составе дежурной смены в корпусе и подчиняется ДПНТ, ДПНИУ и его заместителю. В его подчинении находятся контролеры по надзору.
Старшему по корпусу выделяется в корпусном отделении комната, в которой устанавливаются:
1) аппараты внутренней телефонной связи и прямой связи с дежурным;
2) аппарат односторонней громкоговорящей связи с камерами;
3) кнопка охранно-тревожной сигнализации;
4) металлический шкаф для хранения документов.
185. Старший по корпусу:
1) проверяет несение службы постовыми контролерами закрепленного за ним корпусного отделения и, в случае тревоги, немедленно является на пост, с которого поступил сигнал;
2) принимает в корпусное отделение прибывших осужденных и размещает их по камерам, решением комиссией ИУ, возглавляемой начальником ИУ. Лично указывает место (койку), на котором должен разместиться осужденный, и обеспечивает его положенными постельными принадлежностями и предметами личного обихода;
3) производит перемещение осужденных в другую камеру на основании списка перемещения (приложение 48);
4) ведет учет осужденных по камерной картотеке, производит в камерных карточках (приложение 49) все необходимые записи о перемещении из одной камеры в другую и о выданном или возвращенном имуществе;
5) следит за соблюдением правил внутреннего распорядка, своевременным подъемом, отходом ко сну, раздачей пищи, принимает меры к поддержанию дисциплины среди осужденных, немедленно устраняет замеченные нарушения и пресекает неправомерные действия с их стороны;
6) докладывает ДПНТ, ДПНИУ и информирует медицинский отдел о внезапных заболеваниях осужденных, требующих неотложной медицинской помощи;
7) обеспечивает дежурство осужденных в камерах по графику и поддержание чистоты в корпусном отделении;
8) выдает, под контролем осужденным иголки, нитки и ножницы для мелкого ремонта одежды и обеспечивает их возврат и хранение;

9) түрмеден, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерден (камераларда ұстаумен) кететiн адамдарды кезекшi бақылаушыларға тапсырады;
10) жазбаша арыздар мен шағымдарды қабылдайды және оларды ТБКК, ТМБКК тапсырады;
11) сотталғандар босатылған кезде олардың есебiндегi мүкәммал заттарды тапсыруын бақылайды, жетпеген немесе бүлiнген заттар туралы ТБКК, ТМБКК баяндайды;
12) кешкi тамақтану уақыты аяқталған соң бақылаушылардан камералардың кiлттерiн алады және оларды сотталғандар таңғы ұйқыдан тұрғанға дейiн металл шкафта сақтайды немесе ТБКК, ТМБКК-ге сақтауға тапсырады;
13) сотталғандарды серуендеуге, санитарлық өңдеуге шығаруды, камералардың техникалық тексерiлуiн, жоспарлы және жоспардан тыс тiнтулер жүргiзудi бақылайды.
186. Корпус бойынша аға қызметкер өзiнiң корпустық бөлiмшесiн тек ТБКК, ТМБКК рұқсатымен ғана қалдыра алады.
187. Ауырған жағдайда корпус бойынша аға қызметкер бұл туралы ТБКК, ТМБКК баяндайды және оның тиiстi нұсқауы бойынша әрекет етедi.
188. Бақылаушы ауысымға түсер алдында бекет жабдықтарының: камералардың есiгiн, құлыптарды, жарық түсiргiштердi, белгi беру және байланыс құралдарын, өртке қарсы жабдықтарды және мүкәммалдарды мұқият тексеруi және олардың жұмыс iстейтiндiгiне көз жеткiзуi тиiс, сондай-ақ, бекет нұсқаулығын және осы құжаттарды сақтау көзделген бекеттердегi рұқсат қағаздарының үлгiлерiн қабылдап алуы тиiс.
189. Бекеттегi бақылаушыға: оқуға, отыруға, ұйықтауға, бөгде адамдармен сөйлесуге, қандай да бiр затты сақтауға қабылдауға немесе бiр затты бiр камерадан екiншi камераға беруге және сотталғандарды үзiлiссiз бақылаудан назарын тайдыруға тыйым салынады.
190. Бекеттегi қадағалау жөнiндегi бақылаушылар:
1) қызметтi қырағы өткеруге;
2) ауыстырылғанша немесе күзеттен түскенше күзет орнын тастамауға;
3) шабуыл жағдайында дабыл белгiсiн беруге және шабуылды тойтаруға;
4) көршi күзет орнына шабуыл жасалған кезде дабыл белгiсiн беруге, өз күзет орнын қоршау бойынша шаралар қабылдауға және шабуылға душар болған бақылаушыға көмек көрсетуге;
5) өрт көрiнген жағдайда ТБКК, ТМБКК-ге хабарлауға, дабыл белгiсiн беруге және өрттi өшiруге шаралар қабылдауға мiндеттi.
3. Бекеттердегi қадағалауды ұйымдастыру
191. Камералар алдындағы бекеттi қадағалау жөнiндегi бақылаушыда:
1) күзетiлетiн камераның кiлтi (күндiзгi уақытта);
2) бақылаушының қолы жетуi үшiн ыңғайлы жерге орналастырылған күзет-дабыл белгiлерiн хабарлағыш;
3) ТБКК, ТМБКК бөлмесiмен тiкелей байланыстағы телефон аппараты;
4) өртке қарсы қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандар;
5) қабырғаға жабдықталған тиегi бар қуыс-шкаф болуы керек.
Камералар жанындағы әрбiр бекетте бекет ведомосы (50-қосымша) жүргізіледі.

9) передает дежурным контролерам, лиц, убывающих из тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием);
10) принимает письменные заявления и жалобы и передает их ДПНТ, ДПНИУ;
11) при убытии осужденных, контролирует сдачу числящихся за ними инвентарных вещей, о недостающих или испорченных вещах докладывает ДПНТ, ДПНИУ;
12) после окончания ужина изымает ключи от камер у контролеров и хранит их до утреннего подъема осужденных в металлическом шкафу или сдает на хранение ДПНТ, ДПНИУ;
13) контролирует вывод осужденных на прогулку, санитарную обработку, производство технических осмотров камер, плановых и внеплановых обысков.
186. Оставление старшим по корпусу своего корпусного отделения допускается только по разрешению ДПНТ, ДПНИУ.
187. В случае заболевания старшего по корпусу, он докладывает об этом ДПНТ, ДПНИУ и поступает в соответствии с указаниями последнего.
188. При заступлении на пост, контролер должен тщательно проверить и убедиться в исправности оборудования поста: дверей камер, замков, освещения, средств сигнализации и связи, противопожарного оборудования и инвентаря, а также принять постовую инструкцию и образцы пропусков на постах, где предусмотрены эти документы.
189. Контролеру на посту запрещается: читать, сидеть, спать, вести посторонние разговоры, принимать на хранение какие-либо предметы или передавать что-либо из камеры в камеру и чем-либо отвлекаться от непрерывного наблюдения за осужденными.
190. Контролеры по надзору на постах обязаны:
1) бдительно нести службу;
2) не оставлять постов, пока не будут сменены или сняты;
3) в случае нападения подать сигнал тревоги и отражать нападение;
4) при нападении на соседний пост подать сигнал тревоги, принять меры по блокированию своего поста и оказывать помощь контролеру, подвергнувшемуся нападению;
5) в случае обнаружения пожара сообщить ДПНТ, ДПНИУ, подать сигнал тревоги и принимать меры к тушению.
3. Организация надзора на постах
191. Контролер по надзору поста у камер должен иметь:
1) ключ от охраняемых камер (в дневное время);
2) извещатель охранно-тревожной сигнализации, расположенный в месте, удобном для доступа контролера;
3) аппарат прямой телефонной связи с комнатой ДПНТ, ДПНИУ;
4) противопожарное оборудование и инвентарь;
5) оборудованный в стене шкаф-нишу с запором.
На каждом посту у камер ведется постовая ведомость (приложение 50).

192. Камералар алдындағы бекеттi қадағалау жөнiндегi бақылаушы:
1) өзi күзетiп отырған камерадан қашудың алдын алуға және басқа да төтенше қылмыстардың жолын кесуге бағытталған шаралар қолдануға;
2) сотталғандардың режiм және iшкi тәртiп ережелерiн сақтауын бақылауға;
3) камерадан шақырту келiп түскен жағдайда оның себебiн анықтауға;
4) камераның есiгiн әр ашқан сайын "көзше" арқылы камераға кiру қауiпсiздiгiне көз жеткiзуге;
5) сотталғандарды камерадан серуендеуге немесе санитарлық өңдеуден өткiзу үшiн алып шыққан кезде оларды айдауылдарға санап тапсырып, олардан санап қабылдауға және ол туралы күзет орнының ведомосына жазуға мiндеттi;
6) түнгi уақытта барлық камералардың жарық болуын қадағалауға;
7) әр камерада ұсталатын сотталғандардың, сондай-ақ шаруашылық қызметiн көрсету жұмыстарына қалдырылған сотталғандармен және басқа адамдармен байланысуына жол бермеуге;
8) барлық байқалған тәртiп бұзушылықтар туралы корпус бойынша аға қызметкерге немесе ТБКК, ТМБКК-ге баяндауға мiндеттi.
193. Бақылаушы камерада ұсталушы адамдардың мiнез-құлқына қадағалауды "көзше" арқылы, сотталғандардың күдiк тудыратын мiнез-құлқына назар аудара отырып жүзеге асырады.
194. Бақылаушыға сотталғандардың арызын қабылдауға, олармен қызметтiк мiндеттерiн орындауға қатысы жоқ сөз сөйлесуге тыйым салынады.
Егер сотталған өтiнiшпен жүгiнсе немесе шұғыл арыз айтқысы келсе, онда бақылаушы бұл туралы корпус бойынша аға қызметкердi хабардар етедi.
Камерадан жазба хат лақтырған немесе берген кезде бақылаушы оларды дереу корпус бойынша аға қызметкерге немесе ТБКК, ТМБКК-ге тапсырады.
195. Қашуға оқталу немесе қашу байқалған кезде бақылаушы дабыл белгiсiн бередi және күзет орнын қалдырмай олардың жолын кесуге шаралар қолданады.
196. Камерада тәртiпсiздiк, төбелес, бағынбаушылық немесе күдiктi әрекеттер болған жағдайда бақылаушы бұл әрекеттердi тоқтатуды талап етедi және дереу корпус бойынша аға қызметкерге баяндайды және дабыл белгiсiн бередi.
197. Камерада немесе режiмдiк корпуста өрт болған кезде бақылаушы:
1) дабыл белгiсiн бередi;
2) қолда бар өрт сөндiргiш құралдармен өрттi өшiру шараларын қолданады.
Камерада өрт тұтанған кезде бақылаушы дабыл белгiсiн бергеннен кейiн есiктiң желдеткiшiн ашады және камераға өрт сөндiргiш құралдарды бередi және көмектiң келуiн күтедi.
198. Өзiн-өзi өлтiру немесе өзiн-өзi өлтiруге оқталу кезiнде бақылаушы дабыл белгiсiн бередi. Егер бұл жалпы камерада болса, онда ол есiктегi желдеткiш арқылы камерадағы адамдардың өзiн-өзi өлтiруге жол бермеуiн және зардап шегушiге көмек көрсетуiн талап етедi.

192. Контролер по надзору поста у камер обязан:
1) принимать меры к предупреждению побега из охраняемых им камер и пресечению других чрезвычайных преступлений;
2) наблюдать за соблюдением осужденными правил режима и внутреннего распорядка;
3) в случае поступления из камеры вызова выяснить его причину;
4) удостовериться перед каждым открытием двери камеры через "глазок" в безопасности входа в камеру;
5) при выводе осужденных из камеры на прогулку или санитарную обработку передать их конвоиру по счету и по счету принять от него, отражая это в постовой ведомости;
6) следить, чтобы в ночное время все камеры были освещены;
7) не допускать контактов осужденных, содержащихся в разных камерах, а также с осужденными, привлекаемыми по хозяйственному обслуживанию, и другими лицами;
8) докладывать обо всех замеченных нарушениях старшему по корпусу или ДПНТ, ДПНИУ.
193. Надзор за поведением лиц, содержащихся в камерах, контролер осуществляет, наблюдая через "глазки", обращая внимание на вызывающее подозрение поведение осужденных.
194. Контролеру запрещается принимать заявления осужденных, вступать с ними в разговоры, не относящиеся к выполнению служебных обязанностей.
Если осужденный обращается с просьбой или хочет сделать срочное заявление, контролер ставит об этом в известность старшего по корпусу.
При выбрасывании или передаче из камеры записок, писем контролер немедленно передает их старшему по корпусу или ДПНТ, ДПНИУ.
195. При обнаружении попытки к побегу или побега, контролер дает сигнал тревоги и принимает меры к их пресечению, не оставляя своего поста.
196. В случае беспорядка в камере, драки, неподчинения или подозрительных действий контролер требует от лиц, содержащихся в камере, прекращения этих действий, немедленно докладывает старшему по корпусу и подает сигнал тревоги.
197. При возникновении пожара в камере или режимном корпусе контролер:
1) подает сигнал тревоги;
2) принимает меры к тушению пожара наличными противопожарными средствами;
При загорании непосредственно в камере контролер после подачи сигнала тревоги открывает дверную форточку, передает в камеру средства пожарного тушения и ожидает прибытия помощи.
198. При самоубийстве или попытке самоубийства контролер немедленно подает сигнал тревоги. Если это произошло в общей камере, то он требует через дверную форточку от лиц, находящихся в камере, принять меры к предотвращению самоубийства и оказанию помощи пострадавшему.

199. Камера алдындағы бекеттiң бақылаушысына режiмдiк корпусқа немесе дәлізге кіретін есіктердің кiлтiн ұстауға, сондай-ақ жалғыз өзі камераларды ашуға және оған кiруге үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
Тамақ iшетiн уақытында бақылаушыны корпус бойынша аға қызметкер немесе резервтiк топтың бақылаушысы алмастырады.
200. Бақылаушыға тамақ, ыстық су, кiтап таратуға, сондай-ақ камерадан камераға әртүрлi заттар, хаттар беруге және өзiнiң тiкелей мiндетiн орындаумен байланысты емес басқа әрекеттердi жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.
Сотталғандарға камераларына сәлемдемелердi, тамақ, дәрi-дәрмектер, кiтаптар, дүкеншiктен сатып алынған заттар және т.б. берудi есiктегi желдеткiш арқылы тиiстi қызметкерлер жүзеге асырады.
201. Камераларды әкiмшiлiк, медицина қызметкерлерi және тексерушiлер аралаған кезде, олардың жанында корпус бойынша аға қызметкер немесе арнайы бөлiнген бақылаушы iлесiп жүредi және ол камера алдындағы бекет бақылаушысы есiктi ашқаннан кейiн, камераға бiрiншi болып кiруi тиiс.
Камера алдындағы бекет бақылаушысына аралап жүрген адаммен бiрге камераға кiруге тыйым салынады.
202. Камераларға кiру барлық қауiпсiздiк шараларын сақтай отырып жүргiзiледi.
Камераның есiгiн ашпас бұрын камера алдындағы бекеттiң бақылаушысы есiктегi желдеткiш арқылы сотталғандарға есiкке қарама-қарсы қабырғаға және кiретiн есiктен екi метрден алыс жерге сапқа тұруды талап етедi. Сотталғандардың осы әмiрдi орындағанына көз жеткiзгеннен кейiн камераның есiгi ашылады.
Камераны ашу кезiнде ол есiктi иығымен тiреп тұрып жартылай ашады да, камерада ұсталушы адамдардың мiнез-құлқын мұқият бақылайды. Камераларды ашуға кемiнде 3 адам, ал түнгi уақытта камера алдындағы бекет бақылаушысын қосқанда 4 адам қатысулары керек.
203. Сотталғандарды басқа камераларға ауыстыру үшiн орын ауыстырудың сипатына байланысты оларды бiр-бiрден немесе тобымен, немесе камерадағы барлық құрамымен, корпус бойынша аға қызметкердiң қатысуымен, орын ауыстыру туралы талон немесе орын ауыстыру тiзiмi негiзiнде шығарады. Бұл ретте қызметкерлердiң саны бiр адамға үшеуден келуi тиiс.
204. Сотталғандар корпустық бөлiмшенiң шегiнде орналасқан дәрiгердiң қызмет бөлмесiне қабылдауға корпус бойынша аға қызметкердiң немесе резервтегi бақылаушының қатысуымен шығарылады.
205. Түрмеден, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерден (камераларда ұстаумен) жөнелтiлуiне байланысты сотталғандарды камералардан медициналық бөлiмге, басшылыққа, туыстарымен кездесуге шығару кезекшi бақылауышының қатысуымен түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығының жазбаша нұсқауы негiзiнде жүргiзiледi.

199. Контролеру поста у камер категорически запрещается иметь ключ от входных дверей в режимные корпуса или коридоры, а также одному открывать камеру и входить в нее.
На время приема пищи, контролера заменяет старший по корпусу или контролер резервной группы.
200. Контролеру не разрешается производить раздачу пищи, кипятка, книг, а также передачу из камеры в камеру различных предметов, писем и осуществлять другие действия, не связанные с выполнением его прямых обязанностей.
Передача осужденным в камеры пищи, лекарств, книг, покупок из ларька и так далее, производится соответствующими сотрудниками через дверные форточки.
201. При обходе камер администрацией, медицинскими работниками и инспектирующими, их должен сопровождать старший по корпусу или специально выделенный контролер, который, после того, как контролер поста у камеры откроет ее, должен первым войти в камеру.
Контролеру поста у камер запрещается входить в камеру с лицами, производящими обход.
202. Посещение камер производится с соблюдением всех мер предосторожности.
Прежде чем открыть дверь камеры, контролер поста у камер через дверную форточку предлагает осужденным построиться у противоположной от двери стены и не ближе, чем в двух метрах от входа. Убедившись в выполнении осужденными данной команды, производит открывание двери камеры.
В момент открытия камеры контролер стоит у приоткрытой двери, придерживая ее плечом, внимательно следит за поведением лиц, содержащихся в камере. При открытии камеры должно присутствовать не менее трех человек, а в ночное время - не менее четырех, включая контролера поста у камер.
203. Для перемещения осужденных в другие камеры, в зависимости от характера перемещения, их выводят по одному или группами, или всем составом камеры в присутствии старшего по корпусу на основании списка перемещения. Число сотрудников при этом должно быть не менее 3-х к одному.
204. На прием к врачу в кабинет, расположенный в пределах корпусного отделения, осужденные выводятся в присутствии старшего по корпусу или резервного контролера.
205. Вывод осужденных из камер в медицинский отдел, к руководству, на свидание с родственниками, в связи с отправкой из тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) производится на основании письменного указания начальника тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) в присутствии дежурного.

206. Дәрiгердiң амбулаториялық қабылдауына, санитарлық өңдеуден өткiзу үшiн, серуенге шығару кезiнде сотталғандарға шығарудың мақсаты ескертiледi. Барлық қалған жағдайларда шығару және шақыру мақсаты оларға хабарланбайды, тек олардың қалай киiнуiне және өздерiмен бiрге не алуларына нұсқау берiледi.
207. Сотталғандарды камерадан шығару бiр-бiрден немесе екеуден қатарға тұру арқылы жүзеге асырылады, ол кезде айдауылшы бақылаушы камера есiгiне қырынан тұрады.
208. Бекет орналасқан жерде күзет орны арқылы өтуге құқығы жоқ адам пайда болған жағдайда бақылаушы оларды ұстайды және корпус бойынша аға қызметкерге хабарлайды.
209. Бекетке тiкелей бастықтар мен түрменi, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерді (камераларда ұстаумен) тексерушi адамдар келген кезде бақылаушы мынадай нысан бойынша өзiн таныстырады, мысалы: "Полковник мырза, бекеттегi бақылаушы әдiлет прапорщигi Әмiрин".
4. Резервтiк топ бақылаушыларының жұмысын ұйымдастыру
210. Әрбiр кезекшi ауысымның құрамына бақылаушылардың резервтiк тобының қызметкерлерi бөлiнедi, ол күзет бойынша тәулiк сайынғы бұйрықта жарияланады және ТБКК, ТМБКК қарамағында болады. Резервтiк топ бақылаушыларының сандық құрамы әрбiр ауысым үшiн қызмет өткеру көлемiне қарай айқындалады.
211. Резервтiк топ бақылаушыларының басшылығына аға бақылаушы тағайындалады.
Резервтiк топтың бақылаушылары:
1) келген сотталғандарға тiнту жүргiзедi және жеке тiнту хаттамасын толтырады;
2) сотталғандардың ақшаларын, бағалы қағаздарын түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiбiне сәйкес пайдалануға тыйым салынатын заттарын алып қою жөнiнде акт жасайды;
3) жаңадан келген сотталғандардың құжаттарын ресiмдейдi, соның iшiнде анықтама карточкасын (51-қосымша) және камералық карточканы толтырады;
4) сотталғандарды карантиннен дәрiгердiң медициналық қарауына және санитарлық өңдеуден өткiзуге шығаруды қамтамасыз етедi;
5) сотталғандарды жөнелтуге әзiрлейдi, олардың жеке басына қажеттi заттарын бередi, тiнту және санитарлық өңдеу жүргiзедi, оларды маусымға сай киiмдермен қамтамасыз етедi;
6) дабыл болған жағдайда бекет бақылаушыларына дереу көмек көрсетедi;
7) тамақ iшу кезiнде және басқа да қажеттi жағдайларда бекет бақылаушыларын ауыстырады;
8) камераларды тексеру кезiнде медициналық қызметкерлердi ертiп жүредi;
9) ТБКК, ТМБКК немесе оның орынбасарының нұсқауы бойынша камералардың бақылау техникалық тексерiсiне қатысады.
5. Ауысымдарды бөлу, кезекшiлiктi қабылдау
және тапсыру
212. Ауысымдарды бөлу әкiмшiлiк корпусының осы мақсат үшiн арнайы бөлiнген қызмет бөлмесiнде өтедi.
213. Бөлу үшiн кезекшi ауысымның жеке құрамы екi сапқа тұрғызылады: оң жақ қанатқа - корпус бойынша аға қызметкердiң бастауымен қадағалау жөнiндегi бақылаушылар, содан соң топтың аға қызметкерiнiң бастауымен резервтiк топтың бақылаушылары тұрғызылады.
Кезектi ауысымды бөлуден жарты сағат бұрын сотталғандардың барлық қозғалыстары (серуенге шығару, моншаға, дәрiгерге апару және т.б.) жаңа ауысым кезекшiлiкке кiрiскен сәтке дейiн тоқтатылады.

206. При выводе на амбулаторный прием к врачу, для санитарной обработки и на прогулку, осужденные предупреждаются о целях вывода. Во всех остальных случаях цель вызова или вывода из камеры им не сообщается, а только указывается, как они должны одеться и что взять с собой.
207. Вывод осужденных из камеры осуществляется по одному или по двое в ряд, при этом конвоирующий контролер стоит боком у камерной двери.
208. В случаях появления в расположении поста лиц, не имеющих права прохода через пост, контролер задерживает их и докладывает старшему по корпусу.
209. При посещении поста прямыми начальниками и лицами, инспектирующими тюрьму, исправительное учреждение с запираемыми помещениями (камерным содержанием), контролер представляется по форме, например: "Господин полковник, постовой контролер прапорщик юстиции Амрин".
4. Организация работы контролеров резервной группы
210. В состав каждой смены выделяется резервная группа контролеров, которая объявляется в суточном приказе и находится в распоряжении ДПНТ, ДПНИУ. Численный состав контролеров резервной группы для каждой смены определяется исходя из объема несения службы.
211. Во главе контролеров резервной группы назначается старший контролер.
Контролеры резервной группы:
1) производят обыск вновь прибывших осужденных и составляют протокол личного обыска;
2) составляют акт об изъятии у осужденных денег, ценных бумаг и вещей, запрещенных к использованию в соответствии с правилами внутреннего распорядка исправительных учреждений;
3) производят оформление документов на вновь прибывших осужденных, в том числе, заполняют справочную карточку (приложение 51) и камерную карточку;
4) обеспечивают вывод осужденных из карантина на медицинский осмотр к врачу и санитарную обработку;
5) готовят к отправке осужденных на этап, выдают им личные вещи, проводят обыск и санитарную обработку, обеспечивают их одеждой по сезону;
7) оказывают немедленную помощь постовым контролерам в случае тревоги;
8) подменяют постовых контролеров на время приема пищи и в других необходимых случаях;
9) сопровождают медицинских работников при обходе камер;
10) участвуют по указанию ДПНТ, ДПНИУ или его заместителя в контрольных технических осмотрах камер.
5. Развод смены, прием и сдача дежурства
212. Развод смены производится в специально выделенной для этой цели комнате административного корпуса.
213. Для развода личный состав дежурной смены выстраивается в две шеренги: на правом фланге контролеры по надзору во главе со старшим по корпусу, а затем контролеры резервной группы во главе со старшим группы.
За полчаса до развода очередной смены всякое движение осужденных (вывод на прогулку, баню, к врачу и в иных случаях), прекращается до момента заступления на дежурство новой смены.

214. Қадағалау жөнiндегi бақылаушылар төмендегiдей тәртiппен ауыстырылады:
1) кезекшiлiкке түсетiн ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi қадағалау жөнiндегi бақылаушыларымен бiрге бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерiнiң қызмет бөлмесiне келiп, ауысымның келгенi туралы хабарлайды;
2) кiрiсетiн және бұрынғы ауысымның корпус бойынша екi аға қызметкерi кiрiсетiн ауысымның бақылаушыларын бекеттер бойынша бөледi және қабылдау-тапсыруға кiрiсудi бұйырады.
Бұл ретте, корпус бойынша аға қызметкер жаңа ауысымның әрбiр бақылаушысына бекет ведомосының бөлiнбеген бланкiсiн тапсырады.
215. Бақылаушылардың камера алдындағы бекеттi қабылдау-тапсырулары сотталғандарды қабылдаудан басталады. Қабылдау болып өткен қозғалыстарды (келу, кету) ескере отырып, соңғы тексеру мәлiметтерi бойынша жүргiзiледi.
Ауысымды тапсыратын және ауысымға кiрiсетiн бақылаушылар әр камера жөнiндегi нәтижелердi жеке өздерiнiң бекет ведомосiне көрсетедi. Барлық күзетiлетiн камераларды қабылдау аяқталған соң жаңа ауысымның камера алдындағы бекет бақылаушысы одан сотталғандарды қабылдауда ауысымды тапсырушы бақылаушының күзет ведомосiне қол қояды.
216. Қабылдау кезiнде бекет жабдықтарының: белгi беру және байланыс құралдарының, құлыптардың, тиектердiң және "көзшелердiң", өртке қарсы құралдардың жарамдылығына тексеру жүргiзiледi. Бұдан соң тапсырушы ауысымның бақылаушысы кiрiсетiн ауысымның бақылаушысына камералардың кiлттерiн (күндiзгi уақытта) тапсырады және бекет қабылданды деп есептелiнедi.
217. Егер бекеттi тапсырушы бақылаушының жекелеген сотталғандардың мiнез-құлықтарына қатысты ескертпелерi болса, ол бұл туралы күзетке жаңадан кiрiсушi бекет бақылаушысына хабарлауға мiндеттi. Ауысымды қабылдайтын бақылаушы бекеттегi құлыптардың, бекiткiш қондырғылардың, "көзшелердiң", белгi берулердiң ақаулары және басқа да кемшiлiктерi анықталған жағдайда бекеттiк ведомосқа жазады және өз ауысымының корпус бойынша аға қызметкерiне баяндайды.
218. Бақылаушылардың кезекшiлiктi қабылдау-тапсырулары аяқталғаннан кейiн ауысымды қабылдаушы және тапсырушы корпус бойынша аға қызметкерлерi сотталғандардың сандық тексеруiн жүргiзiп, қабылдау-тапсыру барысында анықталған мәселелердi шешедi.
Сотталғандарды сандық тексеру мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) корпус бойынша аға қызметкер камераның есiгiн ашады және барлықтарына бiр, екi немесе одан да көп сапқа тұруды ұсынады, камераға кiредi және сан бойынша тексередi. Сапқа тұру кезiнде саптың шетiнен камера есiгiне дейiн кемiнде 2 метр арақашықтық қалуы тиiс;
2) егер ауысым кезекшiлiкке түнде кiрiсетiн болса, онда аз орындық камераларда сотталғандарды санау есiк желдеткiшi арқылы жүргiзiледi, ал жалпы камералардағы қозғалысты (бекет бойынша ведомосiн) есепке ала отырып, соңғы тексеру деректерi бойынша жүргiзедi.
Камералардың есiктерiн 202-тармақта көрсетiлген барлық сақтандыру шараларын ескере отырып ашу қажет.
Корпустық бөлiмшелер бойынша сотталғандарды санау нәтижесi тексеру анықтамасына (52-қосымша) енгiзiледi.

214. Контролеры по надзору сменяются в следующем порядке:
1) старший по корпусу заступающей смены с группой контролеров по надзору прибывает с развода в комнату старшего по корпусу старой смены и сообщает о прибытии смены;
2) старшие по корпусу заступающие и старой смен разводят контролеров заступающей смены по постам и приказывают приступить к приему-сдаче постов.
При этом, старший по корпусу вручает каждому контролеру заступающей смены бланк постовой ведомости.
215. Прием-сдача поста у камер контролерами начинается с приема осужденных. Прием производится по данным последней проверки с учетом происшедшего движения (прибытия и убытия).
Результаты приема-сдачи каждой камеры контролеры сдающей и заступающей смен указывают в своей постовой ведомости. По окончании приема всех охраняемых камер, контролер поста у камер новой смены расписывается в постовой ведомости контролера сдающей смены в приеме от него осужденных.
216. Во время приема производится осмотр и проверка исправности оборудования поста: сигнализации и связи, замков, запоров, "глазков" и противопожарных средств. Затем контролер сдающей смены передает контролеру заступающей смены оборудование поста, ключ от камер (в дневное время) и пост считается принятым.
217. Если у контролера, сдающего пост, имеются подозрения в поведении отдельных осужденных, он обязан сообщить о них вновь заступающему на пост контролеру.
Контролер принимающей смены записывает в постовой ведомости выявленные неисправности замков, запорных устройств, смотровых "глазков", сигнализации и другие недостатки на посту и докладывает о них старшему по корпусу своей смены.
218. Старшие по корпусу сдающей и принимающей смен после приема-сдачи дежурства контролерами, производят количественную проверку осужденных и разрешают вопросы, возникающие в ходе приема-сдачи.
Количественная проверка осужденных производится в следующем порядке:
1) старшие по корпусу открывают дверь камеры и предлагают всем осужденным построиться в одну, две или более шеренги, входят в камеру и производят количественный подсчет. При построении от края шеренги до двери камеры расстояние должно оставаться не менее 2 метров;
2) если смена заступает на дежурство в ночное время, подсчет осужденных в маломестных камерах производится через дверную форточку, осужденные общих камер принимаются по данным последней проверки с учетом движения (по постовым ведомостям).
Открывание камер производится с соблюдением всех мер предосторожности указанных в пункте 202.
Результаты подсчета осужденных по корпусному отделению заносятся в проверочную справку (приложение 52).

219. Бұрынғы ауысымның бақылаушылары бекеттi тапсырғаннан кейiн бекет ведомосiн корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады және өз ауысымының ТБКК, ТМБКК немесе оның орынбасарының рұқсатымен кезекшiлiктен кетедi.
220. Бақылаушылардың бекеттi қабылдау-тапсырулары және сотталғандарды тексеру аяқталғаннан соң корпус бойынша аға қызметкерлердiң кезекшiлiктi қабылдау-тапсырулары төмендегiдей тәртiппен жүргiзiледi:
1) тапсырушы және қабылдаушы ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлерi корпус бөлiмшелерi бойынша өткiзiлген сандық тексеру нәтижелерiн камералық картотекадағы деректермен салыстырады және корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабына жазады;
2) егер уақытша болмаған сотталғандар болса, онда бұл туралы корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабында көрсетiледi;
3) сотталғандарды дәрiгерге, басшылыққа және тағы басқа да шақыру жөнiндегi талаптарды бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi кезекшiлiкке кiрiсетiн корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады;
4) егер қабылдау-тапсыру кезiнде бекеттерде немесе корпустық бөлiмшелерде ақаулар анықталса бұл туралы да корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабында көрсетiледi;
5) бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi қызметке кiрiсетiн ауысымның корпус бойынша аға қызметкерiне корпустық бөлiмшеге немесе режiмдiк корпусқа кiретiн есiктiң кiлтiн және жабдықтарды тапсырады.
Корпус бойынша екi аға қызметкер де корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабына қол қояды және осы сәттен бастап кезекшiлiк қабылданды деп есептелiнедi.
Кезекшiлiктi қабылдап-тапсырған соң корпус бойынша аға қызметкерлер сотталғандарды қабылдау-тапсыру туралы, корпустық бөлiмшелердегi сандық тексерулердiң нәтижелерi туралы тексеру анықтамасына қол қояды. Анықтамаға тапсырушы ауысымның бекет ведомосы қоса берiледi. Бұдан кейiн корпус бойынша екi аға қызметкер кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру туралы және табылған ақаулар туралы өз ауысымының ТБКК, ТМБКК баяндайды. Тексеру анықтамасын бекет ведомосiмен бiрге бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi өз ауысымының ТБКК, ТМБКК тапсырады.
Тексеру анықтамасы посты ведомосiмен бiрге тәулiк ведомосына тiркеледi.
221. Егер қабылдау және тапсыру сәтiнде камерадан шығарылған сотталғандар басқа үй-жайларда болған болса, онда оларды қабылдау және тапсыру корпустық бөлiмшелердегi сияқты бекет ведомосi бойынша жүргiзiледi.
222. Жаңа ауысымның ТБКК, ТМБКК таратудан кезекшi бөлмеге келiп және кезекшiлiктi қабылдауға кiрiседi. Сотталғандардың сандық мәлiметi корпустық бөлiмшелер бойынша тексеру анықтамаларының негiзiнде сотталғандардың санын тексеру журналына жазылады және олардың жалпы есебi жүргiзiледi.
Егер санақ нәтижесiнде түрмедегi, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерге (камераларда ұстаумен) сотталғандардың сандық құрамы расталса, тапсырушы және қабылдаушы ауысымдардың ТБКК, ТМБКК кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру баянаттарының журналына қол қояды.
Деректерде алшақтық болған жағдайда бұл туралы түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығына баяндалады және дереу қайталама санақ жүргiзiледi.

219. После сдачи поста контролеры сдающей смены передают постовые ведомости старшему по корпусу, и с разрешения ДПНТ, ДПНИУ своей смены или его заместителя уходят с дежурства.
220. По окончании приема-сдачи постов контролерами и проверки осужденных, проводится прием-сдача дежурства старшими по корпусу в следующем порядке:
1) старшие по корпусу сдающей и принимающей смен сверяют результаты количественной проверки осужденных по корпусному отделению в целом с данными камерной картотеки и записывают в книгу дежурств по корпусному отделению;
2) если имеются временно отсутствующие осужденные, то это отражается в книге дежурств по корпусному отделению;
3) требования на вызов осужденных к врачу, руководству и так далее старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу, заступившему на дежурство;
4) если при приеме-сдаче дежурства обнаружились неисправности на постах или в корпусном отделении, об этом также указывается в книге дежурств по корпусному отделению;
5) старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу заступившей смены камерную картотеку, ключ от входа в корпусное отделение или режимный корпус и оборудование.
Оба старших по корпусу расписываются в книге дежурств по корпусному отделению, и с этого момента дежурство считается принятым.
Приняв-сдав дежурство, старшие по корпусу расписываются о приеме-сдаче осужденных в проверочной справке о результатах количественной проверки осужденных по корпусному отделению. К справке прилагаются постовые ведомости сдающей смены. После этого оба старших по корпусу докладывают ДПНТ, ДПНИУ своей смены о приеме-сдаче дежурства и об обнаруженных неисправностях. Проверочную справку вместе с постовыми ведомостями старший по корпусу сдающей смены сдает ДПНТ, ДПНИУ своей смены.
Проверочные справки с постовыми ведомостями приобщаются к суточной ведомости.
221. Если в момент приема и сдачи осужденные, выведенные из камер, находятся в других помещениях, то их прием и сдача производится также, как в корпусных отделениях по постовым ведомостям.
222. ДПНТ, ДПНИУ принимающей смены с развода возвращается в дежурную комнату и приступает к приему дежурства. На основании проверочных справок по корпусным отделениям данные количественной проверки осужденных записываются в журнал количественной проверки осужденных и производится их общий подсчет.
Если в результате подсчета подтверждается количественный состав осужденных в тюрьме, исправительном учреждении с запираемыми помещениями (камерным содержанием), ДПНТ, ДПНИУ сдающей и принимающей смен расписываются в журнале рапортов приема-сдачи дежурств.
В случае расхождения данных, об этом докладывается начальнику тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) и немедленно производится повторная проверка.

223. Ауысымға түсетiн ТБКК, ТМБКК:
1) арнайы құралдар мен кiлттердi;
2) белгi беру және байланыс құралдарын;
3) Осы Нұсқаулықта көзделген құжаттарды;
4) арнайы кiлттердiң резервтiк қорын;
5) кезекшiлiк бөлмесiнiң жабдықтарын қабылдайды.
Қабылдау-тапсыру хаттамасы журналына қажеттi жазбаларды жазған соң екi ТБКК, ТМБКК де оған қол қояды. Осы сәттен бастап түрме бойынша, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) кезекшiлiк тапсырылды және қабылданды деп есептелiнедi.
224. Кезекшiлiктiң қабылданғаны және тапсырылғаны туралы тапсырушы және қабылдаушы ауысымның ТБКК, ТМБКК түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығына баяндайды. Бұл ретте, ТБКК кезекшiлiктi тапсырушы түрмедегi, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерге (камераларда ұстаумен) жағдай туралы, кезекшiлiктi қабылдаушы ауысымды қызметке бөлу және кезекшiлiктi қабылдау кезiнде анықталған кемшiлiктер туралы ТБКК-ге баяндайды.
225. ТБКК, ТМБКК түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бойынша кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру журналын, ал корпус бойынша аға қызметкер корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк журналын жүргiзедi. Бұл журналдар нөмiрленедi, тiгiледi, мөрмен мөрленедi, қолдары қойылады. Онда жазбалар хронологиялық тәртiппен орындалады.
6. Режiм бөлiмiнiң жеке құрамының қызмет өткеруiн
ұйымдастыру
226. Режiм бөлiмi бақылаушыларына басшылық жасау осы бөлiмнiң бастығына, ал бұл лауазым штатта көзделмеген мекемелерде режiм бөлiмiнiң аға маман - аға инспекторына жүктеледi.
Режiм бөлiмiнiң құрамына күндiзгi ауысымның бақылаушылары, ИТКҚ қызмет көрсету, белгi беру және байланыс жөнiндегi инспектор-инженер (техник) кiредi.
227. Режiм бөлiмi:
1) камераларды және сотталғандарды тiнтудi, техникалық қарауларды жүзеге асыруды;
2) тәртiп бұзушылықтардың алдын алуды, ұстау тәртiбiн бұзушыларды тексерудi;
3) сотталғандарды серуенге шығаруды, санитарлық өңдеуден өткiзудi, дәрiгер бөлмесiне, түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) әкiмшiлiгiне, туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездесуге, сондай-ақ шаруашылық жұмыстарға апаруды;
4) сәлемдемелердi, сәлем-саухаттарды қабылдауды және сотталғандар үшiн дүкеннен тамақ өнiмдерi мен бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алуды;
5) түрмеге, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерге (камераларда ұстаумен) кiруге арналған бiр жолғы және тұрақты рұқсат қағаздарын берудi;
6) арнайы құралдарды, сондай-ақ өткiр кескiш және басқа да аспаптарды есепке алуды, сақтауды;
7) тиiстi жабдықтарды және ИТКҚ, белгi беру және байланыс құралдарын пайдалануды;

223. Заступающий на смену ДПНТ, ДПНИУ принимает:
1) спецсредства и ключи;
2) средства сигнализации и связи;
3) предусмотренную настоящей Инструкцией документацию;
4) резервный запас специальных ключей;
5) оборудование дежурной комнаты.
Сделав необходимые записи в журнале рапортов приема-сдачи дежурства, оба ДПНТ, ДПНИУ расписываются в ней. С этого момента дежурство по тюрьме, исправительному учреждению с запираемыми помещениями (камерным содержанием) считается сданным и принятым.
224. О приеме и сдаче дежурства ДПНТ, ДПНИУ сдающей и принимающей смен докладывают начальнику тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием). При этом, ДПНТ, ДПНИУ, сдающий дежурство, докладывает об обстановке в тюрьме, исправительном учреждении с запираемыми помещениями (камерным содержанием), а ДПНТ, ДПНИУ, принимающий дежурство - о разводе смены и недостатках, обнаруженных при приеме дежурства.
225. ДПНТ, ДПНИУ ведется журнал рапортов приема-сдачи дежурств по тюрьме, исправительному учреждению с запираемыми помещениями (камерным содержанием), а старшими по корпусу - журнал дежурств по корпусному отделению. Данные журналы нумеруются, прошнуровываются, скрепляются подписью и печатью.
Записи в них делаются в хронологическом порядке.
6. Организация несения службы
личным составом режимного отдела
226. Руководство контролерами режимного отдела возлагается на начальника этого отдела, а в учреждениях, где эта должность штатами не предусмотрена, на старшего специалиста - старшего инспектора режимного отдела.
В состав режимного отдела входят контролеры дневной смены, инспектор-инженер (техник) по обслуживанию ИТСО, сигнализации и связи.
227. Режимный отдел обеспечивает:
1) производство технических осмотров, обысков камер и осмотр осужденных;
2) профилактику правонарушений, разбирательство с нарушителями порядка содержания;
3) вывод осужденных на прогулку, санитарную обработку, в кабинеты к врачу, администрации тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием), на свидания с родственниками или иными лицами, а также на хозяйственные работы;
4) прием передач, посылок и продажу продуктов питания и предметов первой необходимости для осужденных из магазина;
5) выдачу разовых и постоянных пропусков на вход в тюрьму, исправительное учреждение с запираемыми помещениями (камерным содержанием);
6) учет, хранение спецсредств, а также острых режущих и других инструментов;
7) надлежащее оборудование и эксплуатацию ИТСО, сигнализации и связи;

8) режiм аумағын қар мен қоқыстан дер кезiнде тазалауды қамтамасыз етедi.
228. Режiм бөлiмiнiң қызметкерлерiн, соның iшiнде бақылаушыларды жұмыс учаскелерi бойынша орналастыруды, қызмет өткеру тәртiбiн, жұмыс күнiнiң басталуы мен аяқталуын, түскi үзiлiстiң уақыты мен ұзақтығын, әр топ пен жекелеген қызметкерлердiң өзара ауысуын түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығы анықтайды. Бұл ретте, бiр топтың немесе бiр қызметкердiң екi-үш жұмыс учаскесiне қызмет көрсетуiне рұқсат берiледi. Егер қандай бiр жұмысты атқаруға екi және одан да көп қызметкер бөлiнсе, олардың бiреуi топтың аға қызметкерi болып тағайындалады.
229. Сотталғандарды серуенге шығаруды төмендегiдей әдiстердiң бiрiмен белгiленген кесте бойынша бақылаушылар тобы қамтамасыз етедi:
1) бақылаушылар сотталғандарды серуендеу ауласына шығарады, оларды қадағалайды және серуендеу аяқталған соң камераға керi әкеледi;
2) топтағы бақылаушылардың бiр бөлiгi немесе бiр бақылаушы серуендеп жүрген сотталғандарға үзiлiссiз бақылау жасайды, басқасы - оларды камерадан серуендеу ауласына шығарады және керi айдап әкеледi.
230. Серуендеу ауласында сотталғандардың мiнез-құлқын серуендеу ауласынан жоғарырақ орналасқан арнайы орындағы бақылаушы қадағалайды. Жекелеген жағдайларда бақылаушы серуендеу ауласының дәлiзiнде тұрып, есiктен қарайтын "көзше" арқылы қадағалайды.
231. Серуендеуге шығаруды жүзеге асырушы бақылаушылар:
1) режiм аумағы мен дәлiз бойынша қозғалу ережелерiн қамтамасыз етуге, сотталғандарды жүру жолында және серуендеу ауласында қадағалаусыз қалдырмауға;
2) әр камерадағы сотталғандарды әкеткен соң серуендеу ауласын тексеруге мiндеттi.
Серуендеу ауласынан табылған заттар немесе жазбалар баянат берiле отырып, жедел бөлiмге тапсырылады.
232. Санитарлық өңдеу жүргiзуге апару үшiн санитарлық өңдеу жүргiзу күнiне тағайындалған уақытша немесе тұрақты бақылаушылар құрамы бөлiнедi. Осы бақылаушылар тобы сотталғандарды камерадан санитарлық өткiзу пунктiне және керi қарай айдауылдауды, сондай-ақ санитарлық тазалау кезiнде оларды бақылауды қамтамасыз етедi.
233. Санитарлық тазалаудан өткiзуге апаруды жүзеге асырушы бақылаушылар медициналық бөлiм бастығының немесе кезекшi медициналық қызметкердiң нұсқауын орындайды.
Олар:
1) камерадан шығару тәртiбiн және дәлiзбен аумақта жүрiп-тұру ережесiн қамтамасыз етуге;
2) әр камерадағы сотталғандарды санитарлық тазалаудан өткiзу аяқталған соң санитарлық тазалаудан өткiзудi жүргiзетiн барлық үй-жайларда тексеру жүргiзуге мiндеттi. Тексеру кезiнде табылған қандай да бiр заттар немесе жазбалар баянат берiле отырып, жедел бөлiмге тапсырылады.

8) своевременную уборку режимной территории от снега и мусора.
228. Расстановка сотрудников режимного отдела, в том числе контролеров, по участкам работы, порядок несения службы, начало и окончание рабочего дня, время и продолжительность обеденного перерыва, взаимозаменяемость каждой группы и отдельных сотрудников определяются начальником тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием). При этом допускается совмещение и обслуживание одной группой или одним сотрудником двух-трех участков работы. Если для выполнения какой-либо работы выделяется два и более сотрудника, один из них назначается старшим группы.
229. Прогулка осужденных обеспечивается группой контролеров по установленному графику одним из следующих способов:
1) контролеры выводят осужденных из камеры на прогулочный двор, наблюдают за ними и по окончании прогулки сопровождают обратно в камеру;
2) одна часть контролеров или один контролер из группы ведет непрерывное наблюдение за осужденными, находящимися на прогулке, другая - выводит их из камер в прогулочные дворы и конвоирует обратно.
230. Наблюдение за поведением осужденных в прогулочных дворах ведется, контролером на специальном помосте над прогулочными дворами. В отдельных случаях контролер может находиться в коридоре прогулочных дворов и вести наблюдение через смотровые "глазки" дверей.
231. Контролеры, осуществляющие вывод на прогулку, обязаны:
1) обеспечивать правила передвижения по режимной территории и коридорам, не оставлять осужденных без надзора в пути следования и прогулочных дворах;
2) производить осмотр прогулочных дворов после вывода из них осужденных каждой камеры.
Обнаруженные в прогулочном дворе предметы или записки передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
232. Для вывода осужденных на санитарную обработку выделяется постоянный или временный состав контролеров, назначаемый в дни проведения санитарной обработки. Эта группа контролеров обеспечивает конвоирование осужденных из камер в санпропускник и обратно, а также наблюдение за ними во время санитарной обработки.
233. Контролеры, осуществляющие вывод осужденных на санитарную обработку, выполняют указания начальника медицинского отдела или дежурного медицинского работника.
Они обязаны:
1) обеспечивать порядок вывода из камер и правила передвижения по коридорам и территории;
2) производить осмотр всех помещений санпропускника по окончании санитарной обработки осужденных каждой камеры. Обнаруженные при осмотре записки или какие-либо предметы передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.

234. Камераларға техникалық қарау және камералар мен оларда ұсталушы адамдарға жоспарлы тiнту жүргiзуi үшiн режiм бөлiмi құрамынан неғұрлым тәжiрибелi бақылаушылар бөлiнедi.
Әрбiр камераны техникалық қарау күн сайын онда сотталғандар жоқ кезде жүргiзiледi, ол үшiн оларды серуендеуге, санитарлық тазалаудан өткiзуге, жұмысқа алып кеткен уақыт пайдаланылады.
Қарау жүргiзу кезiнде терезе торлар, жалюздер, қабырғалар, едендер, төбелер мұқият тексерiледi, сондай-ақ кереуеттер, үстелдер, орындықтар, қол жуғыштардың бекiткiштерi, санитарлық-техникалық және су жүретiн құбырлар тексерiледi. Қашуға дайындықты көрсететiн белгiлер: төсектердiң астында, унитаздарда топырақ, кiрпiш, құрылыс қалдықтарының болуы, төсектерде немесе торларда жекелеген бөлшектердiң жоқ болуы, өрiлген жгуттер және т.б. болуы анықталады.
Бақылау техникалық қарау жүргiзу үшiн бұл қызметкерлерге кезекшi ауысымның резервтiк тобынан бақылаушылар бөлiнуi мүмкiн.
235. Камералардан тыйым салынған заттарды табу мақсатында күндiзгi уақытта және сотталғандардың камераларына кесте бойынша жоспарлы тiнтулер жүргiзiледi. Әрбiр камера және онда ұсталушылар тiнтуден өткiзiледi, ал қажет болған жағдайда кестеден тыс тiнту жүргiзiледi.
Камерада ақаулар мен зақым келген жерлер табылған кезде режiм бөлiмнiң бастығы және ТБКК, ТМБКК оларды дереу жою шараларын қабылдайды, ол туралы кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру журналына жазба жазылады.
236. Тұрғын аймақтағы қадағалау Нұсқаулық талаптарына сәйкес:
1) жұмыс объектiсi жанында (шеберханада немесе шеберхананың кiреберiсiнде, режiм ауласында және т.б.) бiр орында жұмыс iстейтiн сотталғандардың үлкен тобы болған кезде жылжымайтын бақылаушылар бекетi қойылған;
2) сотталғандардың тәртiп бұзғаны және күдiктi әрекеттерi туралы режiм бөлiмiнiң бастығына баяндаған;
3) жұмыс аяқталған соң оларды камераға кiргiзу алдында аты-жөнiн атап тексеру және сотталғандарға тiнту жүргiзiлген жағдайларды қоспағанда, жүзеге асырылады.
237. Түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) аумағында сатылар, балталар, жәшiктер, жiптер, тақтайлар, сондай-ақ басқа заттар мен құрылыс материалдарын қалдыруға тыйым салынады. Жұмыс уақытынан тыс кезде олар жабылатын үй-жайларда сақталуы тиiс.
7. Техникалық күзет, белгi беру және байланыс
құралдарын қолдану
238. Торды аралау, бүлдiру, есiктi ашуға немесе сындыруға ұмтылыс туралы белгiлердi алу мақсатында режiм корпустарының терезелерiндегi темiр торлар, сотталғандар ұсталатын камералардың есiктерi белгi беру жүйесiмен қоршалады.
239. Iшкi бекеттерге, жер астындағы және жер үстiндегi жолдарға, сотталғандар келуi мүмкiн режiм және әкiмшiлiк корпустарының қызмет бөлмелерiне дабыл белгiсiн беру үшiн хабарлағыштар орнатылады. Режiм корпустарының дәлiздерi мен өту жолдарында хабарлағыштардың ара қашықтығы 20 метрден аспауы тиiс. Дабыл белгiсiн қабылдау үшiн ТБКК, ТМБКК немесе оператордың бөлмесiне қажеттi көлемде қабылдағыш қондырғы орнатылады, ал бекеттер және қызметтермен тiкелей телефон байланысы үшiн коммутатор орнатылады.

234. Для производства технических осмотров и плановых обысков камер и содержащихся в них лиц из состава режимного отдела выделяется группа наиболее опытных контролеров.
Технический осмотр каждой камеры производится ежедневно в период отсутствия в ней осужденных, для чего используется время их вывода на прогулку, санитарную обработку, работу.
При производстве осмотра тщательно проверяются оконные решетки, жалюзи, стены, полы, потолки, а также проверяются кровати, столы, скамейки, крепления умывальников, санитарно-технические и водопроводные трубы. Выявляются признаки, указывающие на подготовку к побегу: наличие земли, кирпича, строительного мусора под койками, в унитазе, отсутствие на койках или решетках отдельных деталей, сплетенные жгуты и так далее.
В помощь этим сотрудникам, для проведения контрольных технических осмотров, могут выделяться контролеры из резервной группы дежурной смены.
235. В целях обнаружения в камерах запрещенных предметов в дневное время производятся плановые обыски камер осужденных по графику. Каждая камера и содержащиеся в ней лица подвергаются обыску, а в необходимых случаях обыск производится вне графика.
При обнаружении в камере неисправностей или повреждений начальник режимного отдела и ДПНТ, ДПНИУ принимают меры к их немедленному устранению, о чем делается запись в журнале рапортов приема-сдачи дежурств.
236. Надзор в жилой зоне осуществляется в соответствии с требованиями Инструкции за исключением:
1) выставления неподвижного контролерского поста при наличии большой группы осужденных, работающих на одном месте, у объекта работы (в мастерской или у входа в мастерскую, на режимном дворе и тому подобное);
2) доклада начальнику режимного отдела о нарушениях осужденными правил поведения и подозрительных действиях;
3) проведения по окончанию работ перед водворением их в камеры пофамильной проверки и обыск осужденных.
237. Запрещается оставлять на территории тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) лестницы, топоры, ящики, веревки, доски, а также другие предметы и строительные материалы. В нерабочее время они должны храниться в запираемых помещениях.
7. Применение технических средств
охраны, сигнализации и связи
238. Оконные металлические решетки, двери режимных корпусов, а также двери камер, в которых содержатся осужденные, блокируются сигнализацией с целью получения сигнала о попытках перепилить, повредить решетку, открыть или выломать дверь.
239. На внутренних постах, в подземных и наземных переходах, кабинетах режимного и административного корпусов, где возможно пребывание осужденных, устанавливаются извещатели для подачи сигнала тревоги. В коридорах режимных корпусов и переходах расстояние между извещателями не должно превышать 20 метров. Для принятия сигнала тревоги в комнате ДПНТ, ДПНИУ или оператора устанавливается приемное устройство необходимой емкости, а для прямой телефонной связи с постами и службами - коммутатор.

240. ТБКК, ТМБКК бөлмесiмен тiкелей телефон байланысының аппараты барлық бекеттерде, сондай-ақ корпус бойынша аға қызметкердiң, медициналық және жедел қызметкерлердiң кабинеттерiнде, түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) басшылығының ықтияры бойынша басқа да жерлерге орнатылады.
Iшкi жедел телефон байланысының коммутаторы (станция немесе пульт) қалалық телефон жүйесiне шықпауы керек.
241. Режiм корпусына, камераларға, аурухана палаталарына және режiм аймағында орналасқан, сотталғандар ұсталатын немесе бара алатын басқа да үй-жайлар (азық-түлiк блогы, санитарлық тазалықтан өткiзгiш, шеберханалар және т.б.) арнайы (түрмеге арналған) құлыптармен жабдықталады. Құлыптар үнемi екi бұралып жабылуы керек.
242. Арнайы құлыптардың кiлтiн пайдаланатын түрменiң, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) қызметкерлерiне оларды қараусыз қалдыруға, сондай-ақ сотталғандарға беруге тыйым салынады.
243. Түрмедегi, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерге (камераларда ұстаумен) барлық арнайы кiлттер режiм бөлiмiнде есепте тұруы және арнайы кiлттердi есепке алу ведомосында тiркелуi тиiс. Кезекшi ауысымға берiлген кiлттер, бұдан басқа, арнайы кiлттердi есепке алу журналына жазылады.
Ведомость бойынша және есепке алу журналы бойынша қанша кiлт бар, кiмге және қанша кiлт жеке пайдалануға берiлгенi көрсетiлуi тиiс.
Резервтегi арнайы кiлттер күзет қаруы сияқты тәртiп бойынша сақталады және ауысымға тапсырылады.
244. Режiмдiк корпустардың, дәлiздердiң және режiм аймақтарында орналасқан басқа да үй-жайлардың есiктерiнiң екi жағына да құлып салынуы керек, олардың кiлттерi бiр типтi, бiрақ камераға салынатын құлыптың кiлтiнен өзгеше болуы тиiс.
Камералардың есiктерiне салынатын құлыптар бекет шегiнде бiр типтi болуы керек. Барлық жағдайда да бұл құлыптардың кiлттерi режiм аймағындағы үй-жайлардың есiктерiне орнатылған құлыптарға сәйкес келмеуi қажет.
245. Қадағалау жөнiндегi бақылаушы бекетiнен дабыл белгiсi түскен кезде бақылаушы-оператор дереу ТБКК, ТМБКК баяндайды, бақылаушылардың резервтегi тобы үшiн дабыл белгiсiн бередi, дабыл туралы корпустық бөлiмше бойынша аға қызметкерге және дабыл белгiсi түскен жерге жақын орналасқан бекеттiң бақылаушыларына хабарлайды. Белгi беру себептерiн нақтылау және анықтау үшiн дабыл белгiсiн берген бекетке телефон шалуға тыйым салынады.
246. Топтық және жаппай бұзушылықтар, бағынбаушылықтар, топтасып қашулар, қызметкерлерге шабуыл жасау, кепiлге алуды жолын кесу және тарату мақсатында, өрт болған жағдайларда әр түрмеде, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерде (камераларда ұстаумен) төтенше оқиғалар кезiнде жеке құрамның iс-әрекет жоспары әзiрленедi. Жоспарда бұл iс-шараларға iшкi iстер департаменттерiнiң, iшкi әскер бөлiмдерi мен бөлiмшелерiнiң, аумақтық ҚАЖК ҚАЖД күштерi мен құралдарының өзара iс-қимылының шарттары мен тәртiбi көзделедi.
Жоспарға түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығы қол қояды және оны аумақтық ҚАЖК ҚАЖД бастығы бекiтедi.
Жоспардың даналары түрме, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен) бастығында және ТБКК-де, ТМБКК сақталады.
Ескерту: 1-44-қосымшаның үстіңгі оң жақ бұрышындағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
1-қосымша
"Бекітемін"
N _______________ ТК бастығы
____________________________
(қолы)
20__ ж. ____________________
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
Қадағалаудың тәуліктік ведомосы
ТМ сотталғандарына ______ кезеңіне

240. Аппараты прямой телефонной связи с комнатой ДПНТ, ДПНИУ устанавливаются на всех постах, а также в кабинетах старших по корпусу, медицинских и оперативных работников и других местах по усмотрению руководства тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием).
Коммутатор (станция или пульт) внутренней оперативной телефонной связи не должен иметь выхода в городскую телефонную сеть.
241. Все входы в режимные корпуса, камеры, больничные палаты и другие помещения, расположенные на территории режимной зоны (пищевой блок, санитарный пропускник, мастерские и тому подобное), где содержатся или в которые имеют доступ осужденные, оборудуются замками специального (тюремного) типа. Замки должны постоянно находиться в закрытом состоянии на два оборота ригеля.
242. Работникам тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием), пользующимся ключами от замков специального типа, запрещается оставлять их без присмотра, а также передавать осужденным.
243. Все ключи специального типа, имеющиеся в тюрьме, исправительном учреждении с запираемыми помещениями (камерным содержанием), должны находиться на учете в режимном отделе и регистрироваться в ведомости учета специальных ключей. Ключи, выданные в дежурную смену, кроме того, учитываются в журнале учета специальных ключей.
По ведомости и журналу учета должно быть отражено, сколько всего имеется ключей, сколько и кому выдано в персональное пользование.
Резервные ключи специального типа хранятся и передаются по сменам в том же порядке, что и постовое оружие.
244. Замки дверей режимных корпусов, коридоров и других зданий, расположенных на территории режимного двора, должны быть двусторонними, а ключи к ним однотипными, но отличными от ключей к камерным замкам.
Замки камерных дверей должны быть однотипными в пределах поста. Во всех случаях ключи от этих замков не должны подходить к замкам, установленным на дверях зданий в режимной зоне.
245. При поступлении сигнала тревоги с поста контролера по надзору, контролер-оператор немедленно докладывает ДПНТ, ДПНИУ, подает сигнал тревоги для резервной группы контролеров, сообщает о тревоге старшему по корпусному отделению и контролерам постов, соседних с тем, откуда поступил сигнал тревоги. Звонить на пост, откуда поступил сигнал тревоги для уточнения и выяснения причины сигнала, запрещается.
246. В целях пресечения и ликвидации групповых и массовых беспорядков и неповиновений, групповых побегов, нападений на сотрудников, захватов заложников, на случай пожара в каждой тюрьме, исправительном учреждении с запираемыми помещениями (камерным содержанием) разрабатывается план действий личного состава при чрезвычайных происшествиях. В плане предусматриваются условия и порядок взаимодействия в этих мероприятиях департамента внутренних дел, подразделений и частей внутренних войск, сил и средств территориального ДУИС КУИС.
План подписывается начальником тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) и утверждается начальником территориального ДУИС КУИС.
Экземпляры плана хранятся у начальника тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) и ДПНТ, ДПНИУ.
Приложение 1
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 12 мая 2005 года N 128; приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
"Утверждаю"
Начальник ИУ - ______________________
_____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"__________________ 20_____ г.
Суточная ведомость надзора
за осужденными в ИУ _____ на период

__ 20_ ж. ___сағаттан бастап  20_ ж. _____ сағ. ____ сағатқа дейін
Қызмет атқару түрі ____________________________
(әдеттегі, күшейтілген)
1 АУЫСЫМ             2 АУЫСЫМ
Басшылықтан жауапты:         ________________  _________________
КБКК:                        ________________
_________________
БЖК:                         ________________
_________________
Жасақ құрамы, оның ішінде ТМ қызметкері: ____________________
________________   _________________
------------------------------------------------------------------
пост!         Пост атауы               !1 ауысым     !2 ауысым
N  !                                  !атағы, тегі, !атағы, тегі,
!                                  !аты, жөні.   !аты, жөні.
------------------------------------------------------------------
1                 2                       3             4
------------------------------------------------------------------
1  Бақылаушылар нарядының бастығы
2  Тұрғын үй аймағы
3  Медициналық-санитарлық бөлiм
4  Өндiрiстiк аймақ
5  АОО мен КYЖ
6  Кездесу бөлмесі
7  Дежурный по расконвойникам
8  Строгие условия отбывания наказания
9  Шаруашылық алаң
10 Сопровождение автотранспорта
11 Сопровождение женщин
12 Жасақтың локалды учаскесі (жасақтың және учаскенің саны бойынша)
13 Карантиндік үй-жай
14 Бақылау-өткізу пункті
15 Бақылау техникалық құралдарын басқаратын пульті (оператор
бөлмесі)
------------------------------------------------------------------
Бақылаушылар наряды бастығының қызметке кiрiсу және
анықталған кемшiлiктер туралы жазбалары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
1 ауысым Тапсырды __________________ Қабылдады ___________________
(атағы, қолы)                 (атағы, қолы)
2 ауысым Тапсырды __________________ Қабылдады ___________________
(атағы, қолы)                 (атағы, қолы)
Колонияда қадағалауды қолдау үшiн тартылатын
сотталғандар санының актив құрамы
------------------------------------------------------------------
Мiндеттердiң атауы ! Тегi, аты, жөнi, отряд N  !   Бақылау объектi
------------------------------------------------------------------

с _____ час. ______ 20___г. до _____ час ______ 20___г.
Вариант несения службы __________________________________________
(нормальный, усиленный)
1 Смена           2 Смена
Ответственный от руководства:         _____________    ______________
ДПНК:                                 _____________    ______________
ННК:                                  _____________    ______________
Состав наряда, в т.ч. сотрудники ИУ:  _____________    ______________
_____________    ______________
__________________________________________________________________________
N  |       Наименование постов         |   1-я смена   |   2-я смена   |
поста|                                   |Звание, Ф.И.О. |Звание, Ф.И.О. |
--------------------------------------------------------------------------
1  |                   2               |        3      |        4      |
--------------------------------------------------------------------------
1.    Начальник наряда контролеров
2.    Жилая зона
3.    Медико-санитарная часть
4.    Производственная зона
5.    ШИЗО и ПКТ
6.    Комната свиданий
7.    Дежурный по расконвойникам
8.    Строгие условия отбывания наказания
9.    Хозяйственный двор
10.   Сопровождение автотранспорта
11.   Сопровождение женщин
12.   Локальный участок отряда (по количеству участков и отрядов)
13.   Карантинное помещение
14.   Контрольно-пропускной пункт
15.   Пульт управления техническими средствами наблюдения (операторская)
--------------------------------------------------------------------------
Запись начальника наряда контролеров о заступлении на службу
и выявленных недостатках.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1 смена. Сдал _____________________   Принял ______________________
(звание, подпись)               (звание, подпись)
2 смена. Сдал ______________________  Принял ______________________
(звание, подпись)               (звание, подпись)
Состав актива из числа осужденных, привлекаемых
для поддержания надзора в колонии
___________________________________________________________________________
Наименование обязанностей |Фамилия и инициалы, N отряда |Объект наблюдения|
--------------------------------------------------------------------------|

1          !            2              !          3
------------------------------------------------------------------
ТМ орналасқан орындарында қоғамдық тәртіп қамтамасыз ететін
қызметкерлері қатарынан бөлінген Күштері
------------------------------------------------------------------
Топ құрамы   !  атағы   !  Тегі, аты, жөні  !    Кезек уақыты
------------------------------------------------------------------
1        !     2    !         3         !          4
------------------------------------------------------------------
Тұрғын жай мен өндіріс аймақтарын аралау кестесі
-------------------------------------------------------------------
Тексе. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 1 2 3 4 567
ру са. - - - -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - -  -  - - - - - - -
ғат.   9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 1 2 3 4 5 678
тары
-------------------------------------------------------------------
ККБК    Х        Х           Х          Х           Х         Х   Х
-------------------------------------------------------------------
БНК       Х         Х           Х           Х          Х         Х
-------------------------------------------------------------------
Бақы.         Х        Х           Х           Х          Х       Х
лаушы
т.б.
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Тексе.
ру ту.
ралы
қолы
-------------------------------------------------------------------
Тексеру кестесі
-------------------------------------------------------------
Уақыты !БІЖ және ішкі !Жер астындағы !Расконвои.!Қашуға бейім
!тыйым салынған!коммуникация  !рованные  !сотталғандар
!    аймақ     !мен ғимараттар!осужденные!
!--------------!--------------!----------!------------
!Тегі,!қолы    !Тегі,!қолы    !Тегі,!қолы!Тегі,!қолы
!аты, !        !аты, !        !аты, !    !аты, !
!жөні !        !жөні !        !жөні !    !жөні !
-------------------------------------------------------------
8-9
9-10
10-11
11-12

1            |                2            |         3       |
---------------------------------------------------------------------------
Силы, обеспечивающие общественный порядок в районе
расположения ИУ, выделенные из числа сотрудников колонии
_________________________________________________________________
| Состав группы | Звание | Фамилия и инициалы | Время дежурства |
|---------------|--------|--------------------|-----------------|
|        1      |    2   |          3         |         4       |
|---------------------------------------------------------------|
График обхода жилой и производственной зон
___________________________________________________________________________
Часы,  | 8 | 9  | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21
про-   | - | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -  | -
верки  | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22
---------------------------------------------------------------------------
ДПНК   | Х             Х                   Х                   Х
ННК    |     Х              Х                   Х                   Х
к-р.   |          Х              Х                   Х                   Х
и т.д. |
Подпись|
о про- |
верке  |
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
___________________________________________________
Часы,  | 22 | 23 | 24 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
про-   | -  | -  | -  | - | - | - | - | - | - | - |
верки  | 23 | 24 | 1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
---------------------------------------------------
ДПНК   |      Х                 Х               Х |
ННК    |           Х                Х             |
к-р.   |                Х               Х         |
и т.д. |                                          |
Подпись|                                          |
о про- |                                          |
верке  |                                          |
--------------------------------------------------|
График проверки
__________________________________________________________________________
Время |КСП и внутренняя |   Подземные   |Расконвоирован- |Осужденные,   |
|запретная зона   |коммуникации и |ные осужденные  | склонные к   |
|                 |  сооружения   |                |   побегу     |
|-----------------|---------------|----------------|--------------|
|Ф.И.О. |Роспись  |Ф.И.О. |Роспись| Ф.И.О.|Роспись |Ф.И.О.|Роспись|
-------------------------------------------------------------------------|
8-9
9-10
10-11
11-12

12-13
13-14
14-15
15-16
16-17
18-19
20-21
21-22
22-23
23-24
24-1
1-2
2-3
3-4
4-5
5-6
6-7
7-8
-------------------------------------------------------------
Сотталғандардың тексеру нәтижелері
-----------------------------------------------------------------
! Таңғы    ! Кешкi тексеру
! тексеру  !
-----------------------------------------------------------------
Ұсталатынның барлығы
Тексеру уақытында тұрғын жай аймағында
Өндіріс аймағында
Басқа объект жұмыстарында
КYЖ, АОО, жалғыз адамдық камераларда
Медициналық бөлiмнiң стационарында
ТК аумағынан тыс жерлерде
Басқа жерлерде болғандар
Барлығы:
-----------------------------------------------------------------
Арнайы құралдар, қолкісен қолдану оқиғалар туралы жазбалар:
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Қызметті тексерушілердің жазбалары
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Тiнтуге жататын объектiлер
Тұрғын жай аймағында 1 ауысым  -----------
Өндiрiстiк аймақта 1 ауысым:   -----------
Нұсқаулық 1 ауысым
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Тiнтуге жататын объектiлер
Тұрғын жай аймағында 2 ауысым  -----------
Өндiрiстiк аймақта 2 ауысым:   -----------
Нұсқаулық 2 ауысым
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Қадағалау жөнiндегi бақылаушылардың қызмет
атқаруы нәтижесiнiң бағасы

12-13
13-14
14-15
15-16
16-17
18-19
20-21
21-22
22-23
23-24
24-1
1-2
1-3
3-4
4-5
5-6
6-7
7-8
--------------------------------------------------------------------------
Результаты проверки осужденных
__________________________________________________________________________
| Утренняя проверка | Вечерняя проверка|
----------------------------------|-------------------|------------------|
1               |          2        |          3       |
-------------------------------------------------------------------------|
Всего содержится
Во время проверки находятся:
в жилой зоне
в пром. Зоне
на др. объектах работы
в ПКТ, ШИЗО, одиночных камерах
в стационаре мед. части
вне территории ИУ
другие места
Итого:
--------------------------------------------------------------------------
Записи о происшествиях, применении наручников, спецсредств:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Записи проверяющих службу
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Объекты, подлежащие обыску
В жилой зоне: 1-я смена ____________________________
В промзоне: 1-я смена _____________________________
Инструктаж - 1 смена
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Объекты, подлежащие обыску
В жилой зоне: 2-я смена _______________________
В промзоне: 2-я смена ________________________
Инструктаж - 2 смена
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Оценка результатов несения службы контролеров по надзору

1 ауысым: ___________                     2 ауысым: ______
Тәртіп жөнiндегi ТМ бастығының орынбасары
_____________________ қолы
"___"________ 20__ ж.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
2-қосымша
"Бекітемін"
ҚАЖ бастығы
____________________
"__"_________ 20__ ж.
Ескерту: 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Қаулысымен.
20__ жылға сотталғандарды бақылауды жүзеге
асыру үшін режимдегі ТМ бақылаушылары нарядының
КҮЗЕТ ОРНЫ ТАБЕЛІ
------------------------------------------------------------------
Нарядтың !                    Қызмет көлемі мен саны
құрамы  !-------------------------------------------------------
!       әдеттегі вариантпен   !күшейтілген вариантпен
!-------------------------------------------------------
! Қызмет  !күндіз !түнде!Тәу. !Қызмет!күндіз!түнде!Тәу.
! көлемі  !       !     !лікке!көлемі!      !     !лікке
------------------------------------------------------------------
1     !    2    !   3   !  4  !  5  !    6  !   7 !  8  ! 9
------------------------------------------------------------------
1. КБКК
2. Тұрғын жай аймағы бойынша көмекші
3. Шаруашылық аймағы бойынша көмекші
4. Бақылаушылар нарядының бастығы
5. Тұрғын жай аймағы бойынша бақылаушы
6. Медико санитарлық бөлім бойынша бақылаушы
7. Шаруашылық аймағы бойынша бақылаушы
8. Жеке камералар, АОО, КҮЖ бойынша бақылаушы
9. Қысқа мерзімдегі және ұзақ мерзімдегі кездесулерді өткізу,
бандеролдар, сәлемдеме, посылкаларды беру бойынша бақылаушы
10. Айдауылсыз жүру құқын пайдаланатын сотталғандарды
қадағалайтын бақылаушы
11. Қатаң түрдегі ұстау бойынша бақылаушы
12. Жасақтың локалды учаскесі бойынша бақылаушы (жасақтың және
учаскенің саны бойынша)
13. Карантиндік үй-жайы бойынша бақылаушы
14. Бақылау-өткізу пункті бойынша бақылаушы
15. Көлікті шығарып салу бойынша тексеру тобы құрамы бақылаушы
16. Әйел жынысты ТМ персоналдарын шығарып салу бойынша
бақылаушы
17. Бақылау техникалық құралдарын басқару (бейне бақылау)
бойынша бақылаушы-оператор
Барлығы
Ескерту:
1) Қызметті күшейтілген вариантпен атқару кезінде ТМ-нің
бақылаушылар құрамы 3-ауысымдық қызметке ауыстырылады;

1-я смена: _____________________   2-я смена: _____________________
Заместитель начальника ИУ по режиму
________________ подпись
"___"_____________ 20 ___ г.
______________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 12 мая 2005 года N 128; приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Утверждаю"
Начальник ДУИС КУИС
__________________________
"___"______________20___г.
Табель постам
наряду контролеров ИУ- __________ режима для
осуществления надзора за осужденными на 20___ год
___________________________________________________________________________
Состав наряда|                Численность и объем службы                  |
|------------------------------------------------------------|
|    По нормальному варианту   |   По усиленному варианту    |
|------------------------------|-----------------------------|
| Объем |днем |ночью |На сутки |Объем |днем |ночью |На сутки |
|службы |     |      |         |службы|     |      |         |
--------------------------------------------------------------------------|
1      |    2  |  3  |   4  |    5    |   6  |  7  |   8  |    9    |
--------------------------------------------------------------------------|
1. ДПНК
2. Дежурный по жилой зоне
3. Дежурный по производственной зоне
4. Начальник наряда контролеров
5. Контролер по жилой зоне
6. Контролер по медико-санитарной части
7. Контролер по производственной зоне
8. Контролер по ПКТ, ШИЗО, одиночным камерам
9. Контролер по выдаче посылок, передач, бандеролей, проведению длительных    и краткосрочных свиданий
10. Контролеры по надзору за осужденными, пользующимися правом
передвижения без конвоя
11. Контролер по строгим условиям содержания
12. Контролер по локальному участку отряда (по количеству участков и отрядов)
13. Контролер по карантинному помещению
14. Контролер по контрольно-пропускному пункту
15. Контролер по сопровождению транспорта группы досмотра
16. Контролер по сопровождению персонала ИУ женского пола
17. Контролер-оператор по управлению техническими средствами наблюдения (видеонаблюдение).
Всего
Примечания:
1) при усиленном варианте несения службы контролерский состав ИУ
переводится на 3-сменное несение службы;

2) күзет орындарының табеліне оқшауланған учаскелер, тұрғын,
коммуналдық-тұрмыстық өндірістік үй-жайлар, жер астындағы коммуника.
циялар мен қашуға жайлы учаскелер, сондай-ақ қадағалау жөніндегі
бақылаушылардың күзет орындары мен қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қызмет атқару бағыттары көрсетілген үй-жай және өндірістік аймақтар
және ұдайы өндірістік объектілердің схемалары қоса тіркеледі.
Схемаларды ТМ бастығы бекітеді;
3) Азаматтық мекемесіне жіберілген сотталғанды қадағалау және
күзету жөніндегі қарауыл тұрғын жай аймағы бойынша бақылаушы мен ТМ
әкімшілігі қызметкерінің есебінен іске асырылады.
"Келісемін"
ІІБ (облысы) _____ ТМ бастығы      ҚАЖК ҚАЖД бастығының
____________________________       ___________________________
"____"_____________ 20__ ж.          "____"_____________ 20__ ж.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
3-қосымша
"Бекітемін"
ҚАЖ бастығы
____________________
"__"_________ 20__ ж.
______________ режимдегі
ТМ-да 20__ ж. __________
(айы)
тінту жүргізудің графигі
-------------------------------------------------
NN ! Объектілердің атауы ! айдың күні ! Орындау
р/с!                     !------------! туралы
!                     ! 1.2.3...31 ! белгі
-------------------------------------------------
1. Тұрғын жай аймағы
N 1 сектор (N 4, 5, 8 отрядтар)
N 2 сектор (N 1, 3, 6 отрядтар)
N 10 сектор (N медициналық бөлім, мектеп)
2. Өндірістік аймақ
(аралас)
N 1 сектор (N 1 локалды учаске -
мебелдік цех, полуфабрикаттар қоймасы)
3. Контрагенттік объектілер:
тұрғын үйдің құрылысы
ТМ бастығының режимдік жұмыс
жөніндегі орынбасары
________________________
(қолы)
20___ ж. "___"__________
Ескерту:
1) график екі данада жасалады. Бір данасы колонияның режимдік
бөлімінің бастығында сақталып тінту кесімдермен бірге тігіледі.
Екінші данасы - кезекшіде;
2) "Объектілердің атаулары" жолында сотталғандар кіруге
рұқсаты бар бүкіл ғимараттар мен үй-жайлар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
4-қосымша
"Бекітемін"
ҚАЖ бастығы
____________________
"__"_________ 20__ ж.
ТМ-нiң кезекшi ауысымына арнайы
құралдар берудi есепке алу
ЖУРНАЛЫ
-------------------------------------------------------------------
N  !  Берілген   !  Берілген ! Арнайы  !Тапсырған  !Тапсырылған
р/с !арнайы құрал.!датасы мен !құралды  !датасы мен !арнайы құралды
! дың атауы,  !  уақыты   ! алған   !  уақыты   !қабылдап алған
!  бірліктер  !           !адамның  !бірліктер  !адамның қолы
!    саны     !           !  Т.А.   !   саны    !
!             !           !лауазымы !           !
-------------------------------------------------------------------

2) к табелю постам прилагаются схемы жилой и производственной зон и постоянных производственных объектов с нанесением на них изолированных участков, жилых, коммунально-бытовых и производственных помещений, подземных коммуникаций и других, уязвимых для совершения побегов участков, а также постов контролеров по надзору и маршрутов несения службы по осуществлению надзора. Схемы утверждаются начальником ИУ;
3) караул по охране и надзору за осужденным, направляемым на лечение в гражданское лечебное учреждение, осуществляется за счет контролера по жилой зоне и сотрудника администрации ИУ.
"Согласен"                                 Заместитель
Начальник ИУ- ____ ДУИС КУИС (области)     начальника ДУИС КУИС
________________________________           ________________________
"____" ___________ 20___ г.               "____" ___________ 20___ г.
______________________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 3 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
"Утверждаю"
Начальник ИУ- N _____
_____________________
(подпись)
"___"__________ 20__ г.
График проведения обысков
в ИУ _____________ режима
на ___________ 20___ года
(месяц)
__________________________________________________________________________
NN |       Наименование объектов          |числа месяца   |  Отметка о  |
п/п |                                      |1, 2, 3 ... 31 | выполнении  |
----|--------------------------------------|---------------|-------------|
1.   Жилая зона
сектор N 1 (отряды N 4, 5, 8)
сектор N 2 (отряды N 1, 3, 6)
сектор N 10 (медицинская часть, школа)
2.   Производственная зона
(смежная)
сектор N 1 (локальный участок N 1 - мебельный цех, склад
полуфабрикатов)
3.   Контрагентские объекты:
строительство жилого дома
--------------------------------------------------------------------------
_______________________________
Заместитель начальника ИУ по режиму
_______________________________
(подпись)
"___"_____________ 20____ г.
Примечание:
1) график составляется в 2 экземплярах. Один хранится у начальника
режимного отделения ИУ и подшивается вместе с актами обысков. Второй - у
дежурного;
2) в графе "Наименование объектов" указываются все здания и
помещения, в которые имеют доступ осужденные.
______________________________________________________________________
Приложение 4
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 4 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Журнал
учета выдачи специальных средств
дежурной смене ИУ - _________
_________________________________________________________________________
N | Наименование |Дата и |Ф.И.О., должность |Дата и время |  Подпись   |
п/п|  выданного   |время  |лица, получившего |   сдачи     |   лица,    |
|спецсредства, |выдачи |   специальное    | (количество | принявшего |
| количество   |       |     средство     |   единиц)   |   сданное  |
|   единиц     |       |                  |             |спецсредство|
---|--------------|-------|------------------|-------------|------------|

1  !      2      !     3     !    4    !    5      !        6
-------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
5-қосымша
"Бекітемін"
ҚАЖ бастығы
____________________
"__"_________ 20__ ж.
Ескерту: 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Қаулысымен.
N ___ ТМ-нiң тұрғын жай аймағында жұмыс істеу үшiн
___________________ саты, құралдар беруді
-------------------------------------------------------------------
Құрал беру!Құрал қай!Берілген!Алынған құрал!Құралды!Қадағалау
датасы мен! уақытқа !құралдың!үшін жауапты !тапсыру!жөніндегі
уақыты  !(сағатқа)! атауы  !    адам     !уақыты !бақылаушының
!  дейін  !        !-------------!       !құралды қабылдау
! берілді !        !Т.А.Ә.!Алғаны!       !туралы қолы
!         !        !      !туралы!       !
!         !        !      !қолхат!       !
-------------------------------------------------------------------
1     !     2   !    3   !   4  !   5  !   6   !         7
-------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1. Тамақ өнiмдерi блогына берiлетін құрал кiтаптың бөлек
беттерiнде міндетті түрде алушы адамға қолхат арқылы берiледі;
2. Құралдар мен жабдықтар ұдайы пайдаланылатын үй-жайларда
(шаштараздарда, аяқ-киiм және киiм жөндеу жөнiндегi шеберханаларда,
слесарлық және ағаш өңдеу шеберханаларында және т.с.) колония
бастығының режимдік жұмыс жөніндегі орынбасары бекiткен тізім
болуы тиіс.
3. Түнгі уақытта тескіш-кескіш құралдар КБКК тапсырылады. Оларға белгі қойылу керек.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
6-қосымша
Ескерту: 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Қаулысымен.
Кезекші ауысым қызметін атқаруы үшін
бөлмелерді жабдықтау
1. КБКК бөлмесi
Бөлмеде:
1) стационарлық радиостанция;
2) алып жүретiн радиостанция;
3) жедел байланыс стансасы (пульт);
4) телефон, радионүкте, қабырға сағаты, дүрбi;
5) электромегафон, алып жүретiн (аккумуляторлық) электршамы;
6) құжаттар, кiлттер, "БР" бұйымдарын сақтау үшiн темiр сейф (шкаф) (сейф еденге немесе қабырғаға бекiтiледi, iшкi құлыпқа жабылып, мөрленедi);

1 |       2      |   3   |         4        |       5     |      6     |
-------------------------------------------------------------------------
______________________________________________________________________
Приложение 5
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 5 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128; приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Книга учета
выдачи инструмента, лестниц _________
для работы в жилой зоне ИУ N______________
__________________________________________________________________________
Дата и |До какого |Наимено- |   Ответственный за  |Время сдачи|Расписка
время  | времени  |вание    |полученный инструмент|инструмента|контролера
выдачи | (часа)   |выданного|---------------------|           |по надзору
инстру-| выдан    |инстру-  |Ф.И.О. | Расписка в  |           |в приеме
мента  |инструмент|мента    |       | получении   |           |инструмента
-------|----------|---------|-------|-------------|-----------|-----------
1   |     2    |    3    |   4   |      5      |      6    |      7
--------------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Инструмент, выдаваемый на пищеблок, учитывается на отдельных листах книги с обязательной распиской получателя.
2. В помещениях, где постоянно используется инструмент и оборудование (парикмахерская, мастерские по ремонту обуви и одежды, столярные, слесарные и т.д.), должна быть опись, утвержденная заместителем начальника ИУ по режиму.
3. Колюще-режущие предметы в ночное время сдаются ДПНК. Они должны быть промаркированы.
______________________________________________________________________
Приложение 6
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 6 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128; приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Оборудование помещений для несения
службы дежурной смены
1. Помещение ДПНК
В помещении должны быть:
1) радиостанция стационарная;
2) радиостанция носимая;
3) станция /пульт/оперативной связи;
4) телефон, радиоточка, настенные часы, бинокль;
5) электромегафон, электрофонарь /аккумуляторный/ носимый;
6) сейф /шкаф/ металлический для хранения документов, ключей, спецсредств дежурной смены (наручники, ПР-73, Черемуха-10). Сейф крепится к полу или стене, закрывается на внутренний замок и опечатывается;

7) жазу столы, 3-4 орындық (табуретка), киiмге арналған шкаф (iлгiш);
8) тоқ шайнек, дәрi-дәрмектермен аптечка;
9) қолжуғыш, сабын, орамал, аяқ-киiм және киiм щеткесi;
10) қағаз үшiн кәрзеңке;
11) құмыра, тостағандар;
12) кезекші ауысымға берілетін арнайы құралдар, арнайы құралдарды есепке алу, беру және қолдану журналын қоса;
13) "пост-кезекшi" байланыс жүйесiнiң пультi;
14) күзет-дабыл белгiсiн орнату;
15) автоматты өртке қарсы дабылының қабылдау құрылғысы;
16) колониядағы күзет бойынша қарауыл бөлмесiнде "Дабыл" дабылдатқыштарды қабылдау үшiн құрылғы;
17) қызметтік құжаттар, қадағалау ведомостары және т.б.;
18) қабылдау-тапсыруға жататын мүлiк пен құжаттардың тiзбесi болуы тиiс;
19) кезекшiнiң қызметтiк бөлмесi дауыстап сөйлейтiн және белгi беру құралдарымен;
20) күзетілетін объектілердің аумағындағы сотталғандардың тәртібіне және объектілерді көзбен көріп қадағалауға арналған монитормен жабдықталады.
Үй-жай құлыпқа жабылатын металды есікпен жабдықталады, терезелер металды торлармен жабдықталады.
Ескерту:
1. Негiзгi БӨП-тiң үй-жайында арнайы сейфте резинка таяқ "РТ-73" 25 дана және "Черемуха-10" арнайы химикалық зат, арнайы құралдарды есепке алу, беру және қолдану журналымен бiрге.
2. Бақылаушылар наряды бастығының үй-жайы
Yй-жайда:
1) күзет орындары табелiнен көшiрме;
2) ТМ күн тәртiбi;
3) Түзеу мекемелерiндегi iшкi тәртiп ережелерiнiң бiр данасы;
4) сотталғандарда болу мүмкiн, олар посылкада, сәлемдемеде, бандерольдарда алуға болатын және ТМ магазиндерiнде сатып алуға болатын азық-түлiк пен бiрiншi қажеттiлiк заттарының, аяқ-киiмнiң, киімiнiң және басқа өнеркәсiп тауарларының тiзбесi;
5) қолкiсендер (бақылаушылар нарядының саны бойынша);
6) тiнтудi жүргiзу үшiн қажеттi инвентарь (темiр iздегiш, щупалар, күректер, бiз, пышақ және т.б.);
7) iшкi байланысқа арналған телефон аппараты;
8) радионүкте;
9) қабырға сағаттары;
10) стол, орындықтар, жазба бұйымдары;
11) қызметтiк құжаттар сақтайтын темiр шкаф (сейф, жәшiк);
12) киiмге арналған шкаф;
13) қолжуғыш, сабын, орамал;
14) қадағалау жөнiндегi әрбiр бақылаушыға тiнту жүргiзуге арналған халаттар (комбинезондар);
15) тоқ шайнек, тостағандар;
16) қабылдау-тапсыруға жататын мүлiк пен құжаттардың тiзбесi болуы тиiс.
3. Бақылаушының посылкалар, сәлемдемелер, бандеролдар беретiн ұзақ және қысқа мерзiмдi кездесулер өткiзетiн үй-жай.
Yй-жайда:
1) ТМ-дағы күн тәртiбi;
2) сотталғандарда өзiнде ұстауға, олар посылкада, сәлемдемеде, бандерольдарда алуға болатын және ТМ магазиндерiнде сатып ала алатын азық-түлiк пен бiрiншi қажеттiлiк заттарының, аяқ-киiмнiң, киiмнiң және басқа өнеркәсiптiк тауарлардың тiзбесi;

7) стол письменный, 3-4 стула (табуретки), шкаф (вешалка) для одежды;
8) электрочайник, аптечка с медикаментами;
9) умывальник, мыло, полотенце, сапожная и платяная щетки;
10) корзина для бумаг;
11) графин, стаканы;
12) спецсредства, выдаваемые дежурной смене, вместе с журналом учета, выдачи и применения спецсредств;
13) пульт системы связи "пост-дежурный";
14) установка охранно-тревожной сигнализации;
15) приемное устройство автоматической пожарной сигнализации;
16) устройство для передачи сигналов "Тревога" в помещении караула по охране колонии;
17) служебная документация, ведомости надзора и т.д.;
18) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче;
19) служебное помещение дежурного оборудуется громкоговорящей связью и средствами сигнализации;
20) монитор для визуального наблюдения за поведением осужденных и объектами, находящимися на территории охраняемого объекта.
Помещение оборудуется металлической дверью, закрывающейся на замок, окна оборудуются металлическими решетками.
Примечание:
Остальные спецсредства, находящиеся на балансе ИУ; хранятся в отдельном помещении административного здания, расположенного за пределами ИУ.
2. Помещение начальника наряда контролеров
В помещении должны быть:
1) выписка из табеля постам;
2) распорядок дня в ИУ;
3) служебная документация;
4) перечень продуктов питания и предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденные могут иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах ИУ;
5) инвентарь, необходимый для производства обысков (металлоискатель, щупы, лопаты, шило, нож и др.);
6) телефонный аппарат внутренней связи;
7) радиоточка;
8) часы настенные;
9) стол, стулья, письменные принадлежности;
10) шкаф металлический (сейф, ящик) для хранения служебной документации;
11) шкаф для одежды;
12) умывальник, мыло, полотенце;
13) халаты (комбинезоны) для производства обысков на каждого контролера по надзору:
14) чайник электрический, стаканы;
15) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче.
3. Помещение контролера по выдаче посылок, передач,
бандеролей, проведению длительных и краткосрочных свиданий
В помещении должны быть:
1) распорядок дня в ИУ;
2) перечень продуктов питания и предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденные могут иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах ИУ;

3) кездесулер өткiзу ережелерi;
4) екi ақ халат;
5) сәлемдемелер мен посылкаларды қарауға арналған құралдардың жиынтығы (ас пышақтары, шанышқы, қасықтар, консерв пышағы, қайшы, ұзын бiз, лупа және т.б.);
6) таразы;
7) iшкi байланыс телефоны;
8) радионүкте;
9) стол (қабырға) сағаттары;
10) қолжуғыш, орамал, сабын;
11) тоқ шайнек, тостағандар;
12) дәрi-дәрмектерi бар аптечка;
13) кездесулердi, посылка, сәлемдеме, бандеролдар берудi есепке алу карточкаларын сақтау үшiн темiр шкаф, гигиеналық жамылғышы бар стол, орындықтар, сыртқы киiмге арналған шкаф;
14) қабылдау-тапсыруға жататын мүлiк пен құжаттардың тiзбесi болуы тиiс.
4. Айрықша режимдегi ТМ-нiң КYЖ, АОО және жалғыз адамдық камералар бойынша бақылаушының үй-жайлары
Yй-жайда:
1) Айрықша режимдегi ТМ-нiң КYЖ, АОО және жалғыз адамдық камераларда ұсталатын сотталғандардың күн тәртiбi;
2) сотталғандардың тамақтану нормалары;
3) КYЖ, АОО-да ұсталатын сотталғандарда болуы мүмкiн бұйымдар мен заттардың тiзбесi;
4) қызметтiк құжаттар: күзет орыны табелiнiң көшiрме, КYЖ, АОО-да ұсталатын сотталғандарды есепке алу журналы, кезекшiлiктердi қабылдау-тапсыру рапорттарының журналы, КYЖ, АОО-ларға баруды есепке алу журналы, КYЖ-ға ауыстыру және АОО-ға қамау, оларды ұстау шарттары туралы қаулы, Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп ережелерi;
5) тiнту және камераларды техникалық тексерудi жүргiзуге арналған құралдар мен жабдықтар жиынтығы;
6) қызметтiк құжаттар сақтау үшiн темiр шкаф (сейф);
7) жазба бұйымдары бар стол;
8) орындықтар (табуреткалар);
9) киiмге арналған iлгектер;
10) iшкi байланыс үшiн телефон, дабыл белгiсi;
11) электр шамы;
12) қабырға сағаты;
13) радионүкте;
14) сыртқы және бөлмелiк термометрлар;
15) тоқ шайнек, тостағандар;
16) қолжуғыш, сабын, орамал;
17) қолкiсендер, РТ-73, Черемуха-10;
18) дәрi-дәрмектер мен аптечка;
19) камера есiктерiн блокадалау пультi;
20) тапсыру-қабылдауға жататын құжаттар мен мүлiктiң тiзiмдемесi болуы тиiс.
Ескерту: Кезекшi ауысым үшiн киiм ауыстыру және ас қабылдау бөлмесi жабдықталады, онда:
1) тоқ шайнектер;
2) тұрмыстағы тоңазытқыш;
3) ас ыдыстары мен құралдарының жиынтығы;
4) қолжуғыш, сабын, орамал;
5) гигиеналық төселген стол;
6) орындықтар (табуреткалар);
7) ас ыдыстары мен жабдықтарын сақтау үшiн шкаф болуы тиiс.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
7-қосымша
ТМ бастығы келгенге дейiн сотталғанды айыптылық
оқшаулау орнына уақытша қамау туралы
ҚАУЛЫ
Сотталған __________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты,
__________________________________________________________________
туған жылы)
20__ ж. "___"___________ _______________________________ жол берді
(жаза өтеу режимiн бұзу сипаты)
__________________________________________________________________
қандай себептер мен шарттарға сәйкес оқшаулау қажеттi
Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп ережелерiнiң 26 параграфын
басшылыққа ала отырып, -
Сотталған __________________________________________колония
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
бастығы келгенге дейiн айыптылық оқшаулар орнына уақытша қамауға
ҚАУЛЫ ЕТТI:
ТМ кезекшiсi _______________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"_________
Сотталған ________________________ айыптылық оқшаулау орнына
20__ ж. "___"____________ сағ. ________ қабылданды.
Тiнту кезiнде ______________________________________________
__________________________________ табылып, алып қойылды.
Қадағалау бойынша бақылаушы ________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
8-қосымша
КЕЗЕКШIЛIКТI ТАПСЫРУ-ҚАБЫЛДАУ
РАПОРТТАРЫНЫҢ ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________
(түзеу колониясының атауы)
20__ ж. ________ басталған
20__ ж. ________ аяқталған
Ескерту:

3) правила проведения свиданий;
4) два белых халата;
5) набор инструментов для досмотра передач и посылок (ножи столовые, вилки, ложки, консервный нож, ножницы, длинное шило, лупа и др.);
6) весы;
7) телефон внутренней связи;
8) радиоточка;
9) настольные (настенные) часы;
10) умывальник, полотенце, мыло;
11) чайник электрический, стаканы;
12) аптечка с набором медикаментов;
13) шкаф металлический для хранения карточек учета свиданий, выдачи посылок, передач, бандеролей, стол с гигиеническим покрытием, стулья, шкаф для верхней одежды;
14) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче.
4. Помещение контролера по ПКТ, ШИЗО и одиночным
камерам ИУ особого режима
В помещении должны быть:
1) распорядок дня для осужденных, содержащихся в ПКТ, ШИЗО, одиночных камерах ИУ особого режима;
2) нормы питания для осужденных;
3) перечень предметов и вещей, которые могут иметь при себе осужденные, содержащиеся в ПКТ, ШИЗО;
4) служебная документация: выписка из табеля постам, журнал учета осужденных, содержащихся в ПКТ, ШИЗО, журнал рапортов приема-сдачи дежурств, журнал учета посещений ПКТ, ШИЗО, постановления о переводе в ПКТ и водворении в ШИЗО, их условия содержания; Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений;
5) набор инструментов и приборов для проведения обысков и технического осмотра камер;
6) железный шкаф (сейф) для хранения служебной документации;
7) стол с письменными принадлежностями;
8) стулья (табуретки);
9) вешалка для одежды (шкаф);
10) телефон внутренней связи, тревожная сигнализация;
11) фонарь электрический;
12) настенные часы;
13) радиоточка;
14) наружный и комнатный термометры;
15) чайник электрический, стаканы;
16) умывальник, мыло, полотенце;
17) аптечка с набором медикаментов;
18) пульт блокировки дверей камер;
19) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче.
Примечание:
Для дежурной смены оборудуется комната для переодевания и приема пищи, в которой должны быть:
1) электрочайники;
2) холодильник бытовой;
3) набор столовой посуды и приборов;
4) умывальник, мыло, полотенце;
5) стол с гигиеническим покрытием;
6) стулья (табуретки);
7) шкаф для хранения столовой посуды и приборов.
______________________________________________________________________
Приложение 7
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 7 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Постановление
о временном помещении осужденного в штрафной
изолятор до прихода начальника ИУ
Осужденный (ая) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
"___"___________ 200__г. допустил (а) _______________________________
(характер нарушения режима
отбывания наказания, причины и
условия, в силу которых
необходима изоляция)
Руководствуясь ст. ________ УИК РК,
Постановил:
Осужденного (ую) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
временно поместить в штрафной изолятор до прихода начальника ИУ.
Дежурный ИУ - _____________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"_____________ 20___ г.
Осужденный (ая) _______________________________ принят (а) в штрафной
изолятор в ___час. "___"______________ 20__ г.
При обыске обнаружено и изъято ______________________________________
Контролер по надзору ________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
______________________________________________________________________
Приложение 8
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 8 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Журнал
рапортов приема-сдачи дежурств
________________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Начат _____________ 20__ г.
Окончен _____________ 20__ г.
Примечание:

1. Кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру рапорттарының журналы нөмiрленiп, бауланып және де мөрмен бекiтiлуi тиiс. Еркiн нысанда жасалады.
Кезекшiлiктi тапсыру-қабылдау кезектi тәртiппен журналға жазылып жүргiзiледi.
2. Рапортта кезекшiлiктi алған және тапсырған адамдардың тегi кезекшi ауысымның уақыты мен датасы; қолда бар сотталғандардың жүрiсi, кезекшiлiк уақытында колонияда орын алған оқиғалар, кезекшiлiк кезiнде айқындалған колониядағы бөлiмдердiң жұмыстағы кемшiлiктерi, сотталғандарды қадағалауды жүзеге асыру бойынша ескертпелер; оқыс жағдайда арнайы құралдарды қолдану жағдайлары; кезекшiлердiң кемшiлiктердi қалпына келтiрудегi қолданған шаралары көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
9-қосымша
ЖАЗА ӨТЕУ РЕЖИМІНІҢ БҰЗЫЛУЫ ТУРАЛЫ
РАПОРТТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
ЖУРНАЛЫ
_________________________________________
(түзеу мекемесінің атауы)
20__ ж. ________ басталған
20__ ж. ________ аяқталған
-------------------------------------------------------------------
N!Режим бұзған!Отрядтың!Режим!Режим бұзу!Режим  !Материал.!Режим
!сотталғанның! нөмірі !бұзыл! шылықтың !бұзыл. !дарды    !бұзушыға
!  Т.А.Әа.   !        !ған  !   қысқа  !ғаны   !тексеруге!қандай
!            !        !дата !  мазмұны !туралы !алған    !және
!            !        !мен  !          !рапорт !қызмет.  !қашан
!            !        !уақыт!          !жаса.  !кердің   !шаралар
!            !        !     !          !ған    !тегі,    !қолдан.
!            !        !     !          !адам.  !қолхаты, !ды
!            !        !     !          !ның    !датасы   !
!            !        !     !          !тегі   !         !
-------------------------------------------------------------------
1!     2      !    3   !   4 !     5    !   6   !    7    ! 8
-------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1) Кезекшілік уақытында түскен жазаны атқару режимін бұзғаны
туралы рапорттар журналға тіркеледі;
2) Құжатты алған кезеңнен бастап 5 тәуліктен кешіктірмей
тексеру жүргізген қызметкерлер 7-ші және 8-ші тармақтарды толтырады.
3) КБКК, кезекті өткізуден бұрын, материалдарды қызметкерге
тексеруге береді, 8 тармақты уақтылы толтыруды бақылауға алады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
10-қосымша
СОТТАЛҒАНДАРДАН АЛЫП ҚОЙЫЛҒАН АҚША МЕН
БАҒАЛЫ ЗАТТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________
(Түзеу мекемесінің атауы)
20__ ж. "___"________
20__ ж. "___"________
----------------------------------------------------------
N !Ақша !Алып   !Алып !Ақшаны!Ақшаны!Ақшаларды!Қызметкер.!
!(ба. !қой.   !қой. !(баға.!(баға.!(бағалы  !дің алып  !
!ғалы !ылғаны:!ылған!лы    !лы    !заттарды)!қою туралы!
!зат. !ақша   !дата.!зат.  !зат.  !мекеме   !актпен    !
!тар) !(жазба.!сы   !тарды)!тарды)!бухгалте.!тапсырыл. !
!алып !ша құ. !     !алып  !және  !риясына  !ған ақша. !
!қойы.!ны)    !     !қойыл.!оларды!тапсыру  !лар (баға.!
!лған !бағалы !     !ған   !алып  !датасы   !лы заттар)!
!сот. !заттар !     !адам. !қою   !мен кви. !квитанция.!
!талу.!(сурет.!     !ның   !туралы!танцияның! сын алу  !
!шының!темесі)!     !лауа. !акт   ! нөмірі  !  туралы  !
!Т.А. !       !     !зымы, !қабыл.!         !қолхат пен!
!Әа.  !       !     !тегі, !дағаны!         !  датасы  !
!және !       !     !аты-  !туралы!         !          !
!алып !       !     !жөні  !кезек.!         !          !
!қою  !       !     !      !шінің !         !          !
!жәйт.!       !     !      !қолха.!         !          !
!тары !       !     !      !ты,   !         !          !
!     !       !     !      !датасы!         !          !
----------------------------------------------------------
1 !  2  !   3   !  4  !   5  !   6  !    7    !    8     !
----------------------------------------------------------
кестенің жалғасы
------------------
Соттал.!ТМ шо.!
ғанның !тына  !
жеке   !салын.!
шотына !ды    !
салынды!      !
--------------!
Тергеу нәтиже.!
лері бойынша !
шешім     !
------------------
9      !
------------------
Ескерту:

1. Журнал рапортов приема-сдачи дежурств должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью. Составляется по произвольной форме. Записи в журнале производятся в порядке очередности приема-сдачи дежурств.
2. В рапорте указывается дата и время смены дежурных, фамилии лиц, принявших и сдавших дежурство; наличие и движение осужденных, происшествия, имевшие место в колонии за время дежурства, недостатки в работе отделов колонии, выявленные во время дежурства, замечания по осуществлению надзора за осужденными; случаи применения спецсредств; меры, принятые дежурным по устранению выявленных недостатков.
______________________________________________________________________
Приложение 9
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 9 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Журнал
учета рапортов о нарушениях режима
отбывания наказания
______________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Начат _____________ 20__ г.
Окончен _____________ 20__ г.
__________________________________________________________________________
N|  Ф.И.О.    |Номер |Дата и |Краткое |Фамилия лица,|Дата, фамилия|Какие
|осужденного,|отряда|время  |описание|составившего |и расписка   |меры
|допустившего|      |совер- |допущен-|рапорт о     |сотрудника,  |приня-
|нарушение   |      |шения  |ного    |нарушении    |получившего  |ты к
|режима      |      |наруше-|наруше- |             |материалы для|наруши-
|            |      |ния    |ния     |             |проверки     |телю
-|------------|------|-------|--------|-------------|-------------|-------
1|      2     |   3  |   4   |    5   |      6      |      7      |   8
--------------------------------------------------------------------------
Примечание:
1) в журнале регистрируются рапорта о нарушениях режима отбывания наказания, поступившие во время дежурства;
2) графы 7 и 8 заполняются сотрудниками, проводившими проверку не позднее 5 суток с момента получения документов;
3) ДПНК, до сдачи смены отдает материалы сотруднику для проверки, ведет контроль по своевременному заполнению графы 8 журнала.
_________________________________________________________________
Приложение 10
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 10 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Журнал
учета изъятых у осужденных денег и ценностей
_______________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Начат _____________ 20__ г.
Окончен _____________ 20__ г.
__________________________________________________________________________
N|    Ф.И.О.    | Изъято:  | Дата  |Должность,|  Дата и   |Дата сдачи   |
| осужденного  |  денег   |изъятия|  Ф.И.О.  | расписка  |денег        |
| у которого   |  (сумма  |       |  лица,   |дежурного в|(ценностей) в|
|изъяты деньги |прописью),|       |изъявшего |  приеме   |бухгалтерию  |
|(ценности), и |ценностей |       |  деньги  |   денег   |колонии и    |
|обстоятельства|(описание)|       |(ценности)|(ценностей)|номер        |
|их изъятия    |          |       |          |и акта об  |квитанции    |
|              |          |       |          |их изъятии |             |
-|--------------|----------|-------|----------|-----------|-------------|
1|       2      |     3    |    4  |     5    |      6    |      7      |
-------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
____________________________________________
|Дата и расписка |Зачислено на |Зачислено на|
|работника в     |лицевой счет |счет ИУ     |
|получении акта  |осужденного  |            |
|об изъятии и    |--------------------------|
|квитанции на    |  Решение по результатам  |
|сданные деньги  |      расследования       |
|(ценности)      |                          |
|----------------|--------------------------|
|         8      |              9           |
---------------------------------------------
Примечание:

1. Сотталғанның туысқандары
--------------------------------------------------------------
Туысқандарының (өзге адамдардың)!Туыстық  !Туысқандарының (өзге
тегі, аты, әкесінің аты     !жақындығы!адамдардың) тұрғы.
!         !лықты мекен-жайы
--------------------------------------------------------------
Арнайы бөлімнің бастығы ______________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20 __ ж. "___"____________
Кездесулерді, посылкалар, сәлемдемелер, бандерольдарды
беруді есепке алу карточкасының сыртқы беті

1. Родственники осужденного
______________________________________________________________________
| Фамилия, Имя, Отчество | Степень родства |    Местожительство     |
|родственников (иных лиц)|                 |родственников (иных лиц)|
|------------------------|-----------------|------------------------|
|            1           |         2       |             3          |
---------------------------------------------------------------------
Начальник спецотдела ________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"___________ 20___ г.
Оборотная сторона карточки учета свиданий,
выдачи посылок, передач и бандеролей

2. Кездесулерді есепке алу
-----------------------------------------------------------------
Кездесулер!Кіммен кездесу!Кездесудің түрі !Кездесудің !Кездесуді
дің датасы!--------------!(қысқа мерзімді ! ұзақтығы  !өткізген
! Тегі, аты,   !   немесе ұзақ  !           !бақылаушы.
!әкесінің аты  !    мерзімді)   !           !ның қолы
-----------------------------------------------------------------
1     !      2       !       3        !     4     !     5
-----------------------------------------------------------------

2. Учет свиданий
__________________________________________________________________________
Дата  |     С кем     | Вид свидания  |Продолжительность|Подпись
свиданий|предоставлено  |(краткосрочное |    свидания     |контролера,
|свидание Ф.И.О.|или длительное)|                 |проводившего
|               |               |                 |свидание
--------|---------------|---------------|-----------------|---------------
1   |        2      |        3      |         4       |       5
--------------------------------------------------------------------------

3. Сәлемдемелер, посылкалар мен бандерольдар беруді есепке алу
-------------------------------------------------------------------
Беру !Посылка, сәлемдеме!Кімнен келіп   !Сотталғанның  !Бақылаушы.
датасы! немесе бандероль !түсті(Т.А. Әа.)!қолхаты (анық)!ның қолы
!                  !               !              !(анық)
-------------------------------------------------------------------
1  !        2         !       3       !       4      !     5
-------------------------------------------------------------------

3. Учет выдачи передач, посылок и бандеролей
__________________________________________________________________________
Дата   |Посылка, передача |От кого поступила | Расписка   |Расписка
вручения |  или бандероль   |  (Ф. И. О.)      |осужденного |контролера
|                  |                  |(разборчиво)|(разборчиво)
---------|------------------|------------------|------------|-------------
1    |         2        |         3        |      4     |       5
--------------------------------------------------------------------------

4. Сотталғанды ұстау шарттары өзгергені туралы мәліметтер
----------------------------------------------------------
Бұйрықтың датасы мен номері!Бұйрықта белгіленген көтермелеу
----------------------------------------------------------
1             !                 2
----------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. карточкалар, посылкалар, сәлемдемелер, бандерольдар беру
жөніндегі бақылаушыда арнайы құлыпталған жәшікте сақталады және
кезекшінің бақылауымен жүргізіледі;

4. Сведения об изменениях условий содержания осужденного
____________________________________________________________
|  Дата и N приказа  |   Поощрение, определенное приказом  |
|--------------------|-------------------------------------|
|          1         |                  2                  |
------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Карточки хранятся у контролера по выдаче посылок, передач, бандеролей в специальном ящике под замком и ведутся им под контролем дежурного.

2. сотталған ТМ-дан кеткенде карточканы мекеме бастығының
режим бойынша орынбасары куәландырып, ол жеке іске тігіледі;
3. карточка тығыз қағазда жасалады;
4. карточканың бірінші тарауын арнайы бөлім толтырады және
оның бастығы оған қол қояды;
5. егер кездесулер телефон арқылы сөйлесуге ауыстырылса,
карточкада белгі қойылады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
15-қосымша
Сотталғандарға келіп түскен посылкаларды,
сәлемдемелерді, бандерольдарды және оларға
салынған заттарды беруді есепке алу
ЖУРНАЛЫ
______________________________________________________________
(түзеу мекемесінің атауы)
________ басталған
________ аяқталған
-------------------------------------------------------------------
N ! Посылка, !   Посылка,   !  Посылка,  !  Заттарды  !Иесіне бе.
р/с!сәлемдеме,!  сәлемдеме,  ! сәлемдеме, !беру датасы !рілмеген
!бандероль ! бандерольде. !бандерольде.!және оларды !заттардың
!мекемеге  ! гі заттарды  !гі заттардың!алу туралы  !атаулары,
!  түскен  ! тексеруді    !  тізбесі,  !сотталғанның!олар бой.
!  датасы  ! іске асырған !салмағы және!   қолхаты  !ынша қа.
!          ! лауазымды    !    саны    !            !былданған
!          !адамның атағы,!            !            !шешім
!          !  тегі және   !            !            !
!          !   қолхаты    !            !            !
-------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
16-қосымша
АРЫЗ
_______________________________________________ тұратын
(мекен-жайы)
азамат ________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
сотталған _____________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
__________________ сәлемдеме қабылдауыңызды сұраймын.
Сәлемдемедегi азық-түлiктердiң (заттардың) тiзбесi
--------------------------------------------------
N ! Азық-түлiктердiң  !Салмағы ! Саны ! Ескерту !
р/с! (заттардың) атауы ! кг ! г !      !         !
--------------------------------------------------
Қолы ____________________________
(беретiн адамның)
20__ ж. "___"________
Сәлемдеменi қабылдап алған _________________________________
(бақылаушының тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"________
Сәлемдеменi алған ___________________________
(сотталғанның қолы)
20__ ж. "___"________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
17-қосымша
Сотталғанды айрықша режимдегi колонияның
камералық үлгiдегi үй-жайға, жалғыз адамдық
камераға ауыстыру жөнiндегi
ҚАУЛЫ
Сотталған _______________________________________________
(тегі, аты, әкесiнің аты, туған жылы)
__________________________________________________________
(жаза өтеу режимiн жасаған бұзушылықтардың сипаты, сотталғанды
__________________________________________________________
оқшаулау қажеттілігінің негiзi)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң
111 бабын басшылыққа алып отырып, -
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесінің аты)
камералық үлгiдегi үй-жайға, жалғыз адамдық камераға ______ ай
Мерзімге қамауды
ҚАУЛЫ ЕТТI
ТМ бастығы _____________________________________
(атағы, тегi, аты-жөні, қолы)
қосымшаның сыртқы бетi
Қаулымен 20__ ж. "___"____________ таныстым.
______________________
(сотталғанның қолы)
Қаулымен таныстырған ________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Сотталушы ___________________________________________________
камералық үлгiдегi бөлменiң, жалғыз адамдық камерасына
20__ ж. "___"_______ сағат _______ қабылданып,
20__ ж. "___"_______ сағат _______ босатылуға жатады.
Тiнту кезiнде сотталғанда ________________ табылып, алып қойылды.                        (тегi, аты-жөнi)
Қадағалау жөнiндегi бақылаушы _______________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Айыптылық оқшаулау орнына қамалуына байланысты айрықша
режимдегi ТМ-нiң КYЖ, жалғыз адамдық камерадан босатылуға жатады
_____________________________________________________________
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
20__ ж. "___"_______ сағат ______ босатылды.
Қадағалау жөнiндегi бақылаушы _______________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Тiнту кезiнде алып қойылған заттар мен бұйымдарды алды ______
_____________________________________________________________
(сотталғанның қолы мен тегi)
Ескерту: Сотталған камералық үлгiдегi үй-жайда жаза өтеген
кезде қаулы айрықша режимдегi ТК-нiң КYЖ, АОО, жалғыз адамдық
камералар бойынша бақылаушыда сақталады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
18-қосымша
Сотталғанды айрықша режимдегi әдеттегi тұрғын
үй-жайдан камералық үлгiдегi үй-жайға ауыстыру
жөнiндегi
ҚАУЛЫ
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы)
_____________________________________________________________
(жаза өтеу режимiн жасаған бұзушылықтардың сипаты,
_____________________________________________________________
камералық үлгiдегi үй-жайға ауыстыру қажеттiлiгiнiң негiзi)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 111 бабын
басшылыққа алып отырып, -
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
әрi-қарай ұстау үшiн әдеттегi тұрғын үй-жайдан камералық
үлгiдегi үй-жайға ________________ ауыстыруды
мерзiмге
ҚАУЛЫ ЕТТI
ТМ бастығы _________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"_________
Қаулымен __________________________ таныстым.
(сотталғанның қолы)
Сотталған _____________________ камералық үлгідегі
(тегi, аты-жөнi)
үй-жайға ______________________ ауыстырылды.
(күнi, айы, жылы)
Кезекшi ____________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
19-қосымша
Сотталғанды айрықша режимдегi колонияның
камералық үлгiдегi үй-жайдан сол колонияның
әдеттегi тұрғын үй-жайға ауыстыру жөнiндегi
ҚАУЛЫ
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы)
жаза мерзiмiнiң үштен бiр бөлiгiн өтедi, мiнез-құлқы жақсы,
еңбек пен оқуға адал қарайды.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 111 бабын
басшылыққа алып отырып,
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
камералық үлгiдегi үй-жайдан әдеттегi тұрғын үй-жайға
ауыстыруды
ҚАУЛЫ ЕТТI:
ТМ бастығы __________________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"___________
Қаулымен _________________________________________ таныстым
(сотталғанның қолы)
Сотталған _______________________________ колонияның әдеттегі
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
тұрғын үй-жайына _________________________________ауыстырылды
(күн, ай, жыл)
Кезекшi _____________________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
20-қосымша
Сотталғанды айыптылық оқшаулау орнына қамау
(қауiпсiз жерге орналастыру) жөнiндегi
ҚАУЛЫ
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты,
_____________________________________________________________
туған жылы)
жаза өтеу режимiнiң бұзылуына жол бердi (өмiрiне, денсаулығына,
немесе сотталғанның жеке басына қарсы басқа сотталғандардың
тарапынан басқа қылмыс жасалуының қаупi төндi)
______________________________________________________________
(жол берiлген бұзушылықтың уақыты, жәйттары, қауiптiң сипаты)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң бабын
басшылыққа алып отырып, -
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
жаза өтеудiң режимiн бұзғаны үшiн (қауiпсiздiк қамтамасыз ету
мақсатында) айыптылық оқшаулау орнына (өзге үй-жайға) ________
(жазбаша)
тәулiкке _______________________________________
(жұмысқа шығару немесе шығарусыз)
қамауды (орналастыруды)
ҚАУЛЫ ЕТТI:
ТМ бастығы __________________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"_________
қосымшаның сыртқы бетi
Қаулымен 20__ ж. "___"_______ таныстым.
_______________________
(қолы)
Қаулымен таныстырған ________________________________________
(ТМ бастығы, бөлек жағдайларда кезекшi)
_____________________________________________________________
(атағы, аты-жөнi, қолы)
Сотталған ___________________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
20__ ж. "___"________ сағат _________ босатылды.
Қадағалау жөнiндегi бақылаушы _______________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Алып қойылған заттар мен бұйымдарды алды ____________________
(сотталғанның қолы)
Қауiпсiздiк орында ұстау мерзiмi _________ тәулiкке ұзартылды.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
21-қосымша
___________________________ КYЖ, АОО және жалғыз
(түзеу колониясының атауы)
адамдық камераларда ұсталатын сотталғандарды
есепке алу
КIТАБI
_______________ басталған
_______________ аяқталды
---------------------------------------------------------
N !Сот. !От. !не     !Жаза !Қандай!Қамалды             !
р/с!тал. !ряд.!үшін   !сал. !мер.  !--------------------!
!ған. !тың !жаза.  !ған  !зімге !да.!ка. !ба. !боса. !
!ның  ! N  !ланды, !адам.!(жұ.  !та.!ме. !қы. !тылуы !
!тегі,!    !қамау. !ның  !мысқа !сы !ра. !лау.!тиіс  !
!аты- !    !дың    !лауа.!шыға. !мен!ның !шы. !(дата !
!жөні !    !басқа  !зымы,!рып   !уа.! N  !ның !мен   !
!     !    !мақсаты!Т.А. !немесе!қы.!    !қолы!уақыт)!
!     !    !       !Әа.  !шыға. !ты !    !    !      !
!     !    !       !     !май)  !   !    !    !      !
---------------------------------------------------------
1 !  2  !  3 !   4   !  5  !  6   ! 7 !  8 !  9 !  10  !
---------------------------------------------------------
кестенің жалғасы
------------------
Босатылды    !Ес.
-------------!кер.
нақты !боса. !ту
------------------
11  !  12  ! 13
------------------
Ескертулер:

2. При убытии осужденного из ИУ, карточка заверяется первым заместителем начальника ИУ по режиму и приобщается к личному делу.
3. Карточка изготавливается на плотной бумаге.
4. Первый раздел карточки заполняется спецотделом и подписывается его начальником.
5. В случае замены свиданий на телефонные переговоры в карточке делается отметка.
______________________________________________________________________
Приложение 15
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 15 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Журнал
учета выдачи посылок, передач, бандеролей,
поступивших в адрес осужденных, и их вложений
_______________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Начат _____________ 20__ г.
Окончен _____________ 20__ г.
__________________________________________________________________________
N |   Дата    | Звание, фамилия  |Перечень,  |Дата вручения |Наименование
п/п|поступления|   и расписка     |количество |  вложений и  |вложений, не
|  посылки, |должностного лица,| вложений  |   расписка   |врученных
| передачи, |  осуществившего  | посылки,  | осужденного  |адресату, и
| бандероли | досмотр вложенной|передачи,  |в их получении|принятое по
|   в ИУ    |посылки, передачи,|бандероли  |              |ним решение
|           |    бандероли     |           |              |
--------------------------------------------------------------------------
______________________________________________________________________
Приложение 16
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 16 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Заявление
От гр. _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего _______________________________________________________
(адрес)
Прошу принять передачу осужденному _________________________________
(фамилия, имя, отчество и год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи
___________________________________________________________________
| N | Наименование продуктов |    Вес   | Количество | Примечание |
|п/п|       (предметов)      |----------|            |            |
|   |                        | Кг  | г  |            |            |
-------------------------------------------------------------------
Подпись _________________________________
(передающего лица)
"___"_____________ 20__г.
Передачу принял _______________________________________
(фамилия, инициалы, подпись контролера)
"___"_____________ 20__г.
Передачу получил _______________________________________
(фамилия, инициалы, подпись контролера)
"___"_____________ 20__г.
______________________________________________________________________
Приложение 17
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 17 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Постановление
о переводе осужденного в помещение камерного
типа, в одиночную камеру колонии особого режима
Осужденный(ая) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
_______________________________________________________________________
(характер совершенных нарушений режима отбывания наказания,
_______________________________________________________________________
обоснование необходимости изоляции осужденного(ой)
Руководствуясь ст.____ Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
Постановил:
Осужденного(ую)____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
водворить в помещение камерного типа, в одиночную камеру сроком
на ___________месяцев.
Начальник ИУ __________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Оборотная сторона приложения
Постановление мне объявлено "____"_____________20____г.
____________________________
(подпись осужденного)
Постановление объявил ______________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Осужденный (ая) ___________________________________ принят (а) в помещение камерного типа, одиночную камеру в ___ час "____"______20___г. подлежит освобождению в ______час. "____"____________20___г.
При обыске у осужденного (ой) ______________________________________
(фамилия, инициалы)
обнаружено и изъято _____________________________________________________
Контролер по надзору _______________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Осужденный (ая) _____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
освобожден (а) в ________час.  "___"____________20____г.
Контролер по надзору ________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Изъятые вещи и предметы получил (а) _________________________________
(подпись и фамилия осужденного (ой)
Срок содержания продлен на ___________ суток.
______________________________________________________________________
Приложение 18
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 18 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Постановление
о переводе осужденного из обычного жилого помещения
колонии особого режима в помещение камерного типа
Осужденный _____________________________________________ допустил
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
__________________________________________________________________________
(характер нарушения режима отбывания наказания и обоснование
__________________________________________________________________________
необходимости перевода в помещение камерного типа)
Руководствуясь ст. ____ Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
Постановил:
Осужденного _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
перевести для дальнейшего содержания из обычного жилого помещения в
помещение камерного типа _________________________________________________
(на срок)
Начальник ИУ ________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____"_______20__г.
Постановление мне объявлено _________________________________________
(подпись осужденного)
Осужденный _____________________________________переведен в помещение
(фамилия, инициалы)
камерного типа_______________________________________________________
(число, месяц, год)
Дежурный _______________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
______________________________________________________________________
Приложение 19
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 19 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Постановление
о переводе осужденного из помещения камерного
типа колонии особого режима в обычное жилое
помещение того же учреждения
Осужденный _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
____________________________________________________________________
(характеристика, основание)
____________________________________________________________________
Руководствуясь ст. ____ Уголовно-исполнительного кодекса Республики
Казахстан,
Постановил:
Осужденного _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
перевести из помещения камерного типа в обычное жилое помещение.
Начальник ИУ ________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____"_________20____г.
Постановление мне объявлено _________________________________________
(подпись осужденного)
Осужденный ___________________________ переведен в обычное жилое
(фамилия, имя, отчество)
помещение ИУ ________________________________________________________
(число, месяц, год)
Дежурный ____________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
______________________________________________________________________
Приложение 20
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 20 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Постановление
о водворении осужденного в штрафной изолятор
(о помещении в безопасное место)
Осужденный (ая) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
допустил (а) нарушение режима отбывания наказания (возникла угроза
жизни, здоровью либо совершения иного преступления против личности
осужденного со стороны других осужденных)
_________________________________________________________________________
(время обстоятельства допущенного нарушения, характер угрозы)
Руководствуясь ст.______  Уголовно-исполнительного кодексаРеспублики Казахстан,
Постановил:
Осужденного (ую) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за нарушение режима отбывания наказания (в целях обеспечения
безопасности) водворить (поместить) в штрафной изолятор (иное помещение)
на __________суток _____________________________________________________
(прописью)          (с выводом или без вывода на работу)
Начальник ИУ _____________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____"__________20___г.
Оборотная сторона приложения
Постановление мне объявлено "____"_____________20____г.
______________________________________
(подпись)
Постановление объявил ____________________________________________
(начальник ИУ, в отдельных случаях дежурный)
_______________________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Осужденный (ая) __________________________________________________
(фамилия, инициалы)
принят в штрафной изолятор в _______________________________________час.
"____"______20___г.
При обыске у осужденного (ой) ____________________________________
(фамилия, инициалы)
обнаружены и изъяты:___________________________________________________
Контролер по надзору _____________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
_______________________________________________________________________
Осужденный (ая) __________________________________________________
(фамилия, инициалы)
освобожден (а) в ______час.  "___"_____________20____г.
Контролер по надзору _____________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Изъятые вещи и предметы получил (а) ____________________________
(подпись осужденного(ой)
Срок содержания в безопасном месте продлен на _______суток.
______________________________________________________________________
Приложение 21
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 21 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Книга
учета осужденных, содержащихся в
ПКТ, ШИЗО и одиночных камерах
______________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Начата__________________
Окончена _______________
_________________________________________________________________________
N  |Ф.И.О. | N   |За что|Долж- |На ка-|      Водворен       |Освобожден |
п/п |осуж-  |отря-|нало- |ность,|кой   |---------------------------------|
|денного|да   |жено  |Ф.И.О.|срок  |Дата| N |Под- |Под-  |Факт.|Под- |
|       |     |взыс- |лица, |(с вы-|и   |ка-|пись |лежит |осво-|пись |
|       |     |кание,|нало- |водом |вре-|ме-|конт-|осво- |бож- |конт-|
|       |     |или   |жив-  |или   |мя  |ры |роле-|бож-  |дение|роле-|
|       |     |цель  |шего  |без   |    |   |ра   |дению |(дата|ра в |
|       |     |водво-|взыс- |вывода|    |   |     |(дата |и    |осво-|
|       |     |рения |кание |на ра-|    |   |     |и вре-|вре- |бож- |
|       |     |      |      |боту) |    |   |     |мя)   |мя)  |дении|
____|_______|_____|______|______|______|____|___|_____|______|_____|_____|
1  |   2   |  3  |  4   |   5  |   6  | 7  | 8 |  9  |  10  | 11  | 12  |
____|_______|_____|______|______|______|____|___|_____|______|_____|_____|
Примечание:

1. кiтап нөмiрленген, бауланған, мөрленген және инвентарлық
нөмірi болуы тиiс;
2. сотталғандарды есепке алу 4-ке бөлiнген кiтапта жүргiзiледi
- бiреуi - КYЖ және жалғыз адамдық камераларда ұсталатын сотталған.
дарды жазып алу үшiн, екiншiсi - АОО-да, үшiншiсi - кезекшiнiң
қаулысы бойынша АОО-ға қамалғандар үшiн, төртiншiсi - қауiпсiздiк
мақсатында камераларға орналастырылған адамдар үшiн;
3. кезекшiнiң қаулысы бойынша қамалған адамдар үшiн 6 графада
"ТМ бастығы келгенге дейiн" деген жазу енгiзiледi;
4. 4 графада камераларға қауiпсiздiк мақсатында орналастырыл.
ған адамдарды есепке алу, ал 10 графада камерада болу мерзiмiнiң
ұзартылуын есепке алу.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
22-қосымша
______________________________
(түзеу колониясының атауы)
ТМ-нiң КYЖ, АОО, жалғыз адамдық камераларына
баруды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
______________ басталған
______________ аяқталды
------------------------------------------------------------------
N  ! Дата ! Уақыты ! Келген   ! Келген  ! Қабылданған ! Ескерту
р/с !      !        ! адамның  ! мақсаты ! шаралар     !
!      !        ! лауазымы,! мен     !             !
!      !        ! атағы    ! ескерт. !             !
!      !        !          ! пенiң   !             !
!      !        !          ! мазмұны !             !
------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1) журнал КYЖ, АОО, жалғыз адамдық камералар бойынша бақылау.
шыда сақталады;
2) журнал екiге бөлiнедi - бiрiншi бөлiгiнде Iшкіісминнiң,
IIББ-нiң, IIБ-нiң, ҚАЖК ҚАЖД қызметкерлерi, прокуратура қызметкер.
лерi, ТМ бастықтары мен олардың орынбасарлары жазады. Екiншiсiнде
- ТМ бөлiмдерiнiң бастықтары, кезекшi, медициналық бөлiмдердiң
бастықтары, отрядтар бастықтары мен ТМ-нiң басқа қызметкерлерi.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
23-қосымша
Айдауылсыз жүру құқығы берілген
сотталғандарға берілетін
РҰҚСАТ ҚАҒАЗДЫҢ НЫСАНЫ
Бірінші бетінде "Рұқсат қағаз" деген жазба бар.
Рұқсат қағаздың екінші беті
________________________________________________________
(түзеу мекемесінің атауы)
N__________ РҰҚСАТ ҚАҒАЗ

1. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, скреплена печатью и
иметь инвентарный номер.
2. Учет осужденных ведется в книге, разделенной на 4 части: одна - для записи осужденных, содержащихся в ПКТ и одиночной камере, вторая - в ШИЗО, третья для лиц, водворенных в ШИЗО по постановлению дежурного, четвертая - для лиц, помещенных в камеры в целях безопасности.
3. Для лиц, водворенных по постановлению дежурного, в графе 6 вносится запись "до прихода начальника ИУ".
4. В графе 4 учитывать лиц, помещенных в камеры в целях безопасности, а в графе 10 учитывать продление срока их пребывания в камере.
______________________________________________________________________
Приложение 22
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Приложение 22 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 12 мая 2005 года N 128; от 22.12.2010  № 341(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
.
Журнал
учета посещений ПКТ, ШИЗО, одиночных камер в ИУ
________________________________________
(наименование исправительной учреждения)
Начат _________________________
Окончен________________________
___________________________________________________________
N  | Дата | Время | Должность,| Цель посещения | Принятые |
п/п |      |       | звание по-| и содержание   |  меры    |
|      |       | сетившего | замечаний      |          |
|      |       | лица      |                |          |
____|______|_______|___________|________________|__________|
Примечание:
1) журнал хранится у контролера по ПКТ, ШИЗО, одиночным камерам;
2) журнал разделяется на две части - в первой части записи производят
сотрудники ДУИС КУИС, сотрудники прокуратуры, начальники ИУ и его заместители.
Во второй части начальники отделов ИУ, дежурный, начальники медицинских
частей, начальники отрядов и другие сотрудники ИУ.
______________________________________________________________________
Приложение 23
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 23 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Форма пропуска
выдаваемого осужденным, которым предоставлено
право передвижения без конвоя или сопровождения
Первая страница пропуска содержит надпись "Пропуск".
Вторая страница пропуска
____________________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Пропуск N _______
Место для
фотокарточки
осужденного

Сотталғанның 3х4
фотосуреті үшін орын
Тегі _______________________________________________
Аты ________________________________________________
Әкесінің аты _______________________________________
Жұмыс орны, лауазымы _______________________________
Қозғалыс бағыты ____________________________________
Қозғалу уақыты сағ."___" тен (ден) сағ."____"дейін
20__ ж."___"_________ дейін берілді.
ТМ бастығы ________________________
(қолы)
20__ ж."___"_________ дейін жарамды.
ТМ бастығы ________________________
(қолы)
20__ ж."___"_________ дейін жарамды.
________________________
(қолы)
Рұқсат қағаздың үшінші беті
Рұқсат қағазды пайдалану ережелері:
1. рұқсат қағаз тек қана белгіленген бағыттың ішінде жарамды;
2. рұқсат қағазды басқа адамдарға бергені үшін, бағытты
бұзғаны үшін және жатақханаға (ТМ тыс жерде), БӨП-ке келмеуі немесе
рұқсат қағазда көрсетілген уақыттан қалып келуі үшін жауапкершілікке
тартылады.
Рұқсат қағазды пайдалану ережелерімен таныстым.
________________________
(қолы)
Дата
Ескертулер:
1. рұқсат қағаз көлемі 16х11 см. қызылдан басқа кез келген
түсті қалың қағаздан ашық түрде жасалады;
2. жұмыс орны немесе қозғалыс бағыты өзгерген кезде рұқсат
қағаз өгертілуі тиіс;
3. рұқсат қағазға қозғалыс бағытының карточкасы қоса
тіркеледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
24-қосымша
БӨП-те сақталады
Бірінші беті
N__РҰҚСАТ ҚАҒАЗҒА БАҚЫЛАУ ТАЛОНЫ
Тегі _________________________________________________
Аты __________________________________________________
Әкесінің аты _________________________________________
Туған жылы ___________________________________________
ҚР ҚК бабы ___________________________________________
Жаза мерзімі _________________________________________
Мерзімнің басы _______________________________________
Мерзімнің аяғы _______________________________________
Жұмыс орны, лауазымы _________________________________
N_______ отряд
Қозғалыс бағыты ______________________________________
______________________________________________________
Уақыты сағ."___" сағ."____"дейін
20__ ж."___"_________ берілген.
ТМ бастығы ____________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Екінші беті
________________________ дейін ұзартылды
ТМ бастығы ____________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
________________________ дейін ұзартылды
ТМ бастығы ____________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
25-қосымша
Түзеу колония-қоныстарда тұратын, түзеу колониядан
тыс жерлерде тұруға рұқсат берiлген сотталғандарға
берiлетiн куәлiк
НЫСАНЫНЫҢ СУРЕТТЕМЕСI
N _______ КУӘЛIК
Құжаттың бiрiншi бетiнде (бет жағында) "Куәлiк" деген жазба.
Екiншi бетiнде келесi мазмұндағы мәтiн:
Мекеме ________________________________
(шартты атауы)
Осыны көрсеткен сотталған ________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________ мекемеде есепте тұрады.
(шартты атауы)

3x4
Фамилия __________________________________________________
Имя ______________________________________________________
Отчество _________________________________________________
Место работы, должность __________________________________
Маршрут движения _________________________________________
Время передвижения с "____" час. до "_____" час.
Выдан по "____"________________20___ г.
Начальник ИУ ______________________
(подпись)
Действителен до "__"_____________ 20___ г.
_________________________
(подпись)
Продлен до "__"_____________ 20___ г.
_________________________
(подпись)
Третья страница пропуска
Правила пользования пропуском:
1. Пропуск действителен только в пределах установленного маршрута.
2. За передачу пропуска другим лицам, нарушение маршрута и неявку или
опоздание в общежитие (вне ИУ), на КПП ко времени, указанному в пропуске,
виновные привлекаются к ответственности.
Правила пользования пропуском мне объявлены.
______________________
(подпись)
Дата: "___" ____________200___ г.
Примечание:
1. Пропуск изготавливается из картона размером 16x11 см в развернутом
виде, любого цвета, кроме красного.
2. При изменении места работы или маршрута передвижения пропуск
должен быть изменен.
3. К пропуску прилагается карточка маршрута движения.
______________________________________________________________________
Приложение 24
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 24 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Хранится на КПП
Первая страница
Контрольный талон к пропуску N ______
Фамилия ______________________________________________________
Имя __________________________________________________________
Отчество _____________________________________________________
Год рождения _________________________________________________
Ст. УК РК ____________________________________________________
Срок наказания _______________________________________________
Начало срока _________________________________________________
Конец срока __________________________________________________
Место работы, должность ______________________________________
Отряд N ______________________________________________________
Маршруты движения ____________________________________________
Время с "___" час. до "___"_______________ 20___ г.
Выдан "___"______________ 20___ г.
Начальник ИУ _________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Вторая страница
Продлен по ___________________________________________________
Начальник ИУ _________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Продлен по ___________________________________________________
Начальник ИУ _________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
______________________________________________________________________
Приложение 25
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 25 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Описание формы
удостоверения, выдаваемого осужденным, находящимся
в исправительных колониях-поселениях, которым
разрешено проживание вне исправительной колонии
Удостоверение N ___
На первой (лицевой) стороне документа надпись: "Удостоверение".
На второй странице текст следующего содержания:
Учреждение _________________________________________________________
(условное наименование)
Предъявитель сего осужденный (ая) __________________________________
(фамилия, имя, отчество)
состоит на учете в учреждении ___________________________________________
(условное наименование)
Место для         Ему (ей) разрешено проживать по адресу:
фотокарточки      _______________________________________________________

3х4 Фотосуретi        Оған _______________________________
үшiн орын                           (мекен-жай)
М.О.                  ____________________________________
мекен-жайы бойынша тұруға рұқсат етiлдi.
Куәлiк иесiнiң ТМ бастығы _________________________________
қолы)                      ________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Үшiншi бетiнде келесi мазмұндағы мәтiн:
20__ ж. "___"________ дейiн жарамды.
М.О.
ТМ бастығы _______________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"__________ дейiн жарамды.
М.О.
ТМ бастығы _______________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
Ескерту: колония-қоныста ұсталатын, колониядан тыс жерде
тұруға рұқсаты бар сотталғандарға қызыл, көк түстен басқа кез
келген түстi 100х50 мм. форматты материалдан жасалған куәлiк
берiледi.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
26-қосымша
Сотталғанға айдауылсыз жүруге құқық беру
ҚАУЛЫСЫ
ҚР ҚК-нiң _________________ бабы бойынша _________ сотталған
_______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы)
_______________________________ өтедi және оңды сипатталады.
(мерзiмнiң 6 айын, 1/3., 2/3)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 91,
92 баптарын басшылыққа алып отырып, жұмыстарды орындау үшiн
_______________________________________________________
(атқарылатын жұмыстардың сипатын көрсету)
ҚАУЛЫ ЕТТI:
Сотталған ____________________  ___________________________
(тегi, аты-жөнi)     (қозғалыс бағытын көрсету)
бағыт бойынша айдауылсыз жүруге рұқсат ету __________ дан
_____________________ дейiн.
ТМ бастығы ______________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"_________
Қаулы мен мiнез-құлық ережелерiмен таныстым, олардың
бұзылғаны үшiн жауапкершiлiк туралы маған ескертiлдi.
______________________________
(сотталғанның қолы мен датасы)
(қосымшаның сыртқы бетi)
Сотталғанды айдауылсыз жүру құқығынан айыру туралы
ҚАУЛЫ
Сотталған _______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы)
20__ ж. "___"_____________   ____________________________
_________________________________________________________
(жiберiлген режимдi және мiнез-құлқы ережелерiн бұзушылық
_________________________________________________________
жәйттары мен сипаты немесе айдауылсыз жүру құқығынан
_________________________________________________________
айыруға негiз болған себептер көрсетiледi)
_______________________________________________ жол бердi
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексi

3х4               _______________________________________________________
М.П.                                  (адрес)
______________           Начальник ИУ __________________________________
(подпись          _______________________________________________________
владельца                 (звание, фамилия, инициалы, подпись)
удостоверения)
На третьей странице текст следующего содержания:
Действительно по "___"_______________20___г.
М. П.
Начальник ИУ _______________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Действительно по "___"_______________20___г.
М. П.
Начальник ИУ _______________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: осужденным, содержащимся в исправительных колониях-
поселениях, которым разрешено проживание вне колонии, выдается
удостоверение, изготовленное из материала любого цвета, кроме красного,
голубого, форматом 100 x 50 мм.
______________________________________________________________________
Приложение 26
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 26 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Постановление
на предоставление осужденному права
передвижения без конвоя или сопровождения
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
осужденный (ая) по ст. ____________________________________________УК РК
к ___________________, отбыл ___________________________________________
(6 мес., 1/3, 2/3 срока)
и положительно характеризуется.
Руководствуясь ст. 91, 92 Уголовно-исполнительного кодекса Республики
Казахстан, для выполнения работ _________________________________________
(указать характер выполняемых работ)
Постановил:
Осужденному (ой)_________________________ разрешить передвижение
(фамилия, инициалы)
без конвоя по маршруту _________________________________________________
(указать маршрут передвижения)
от _________________________ до ________________________________________
Начальник ИУ _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____"________20___г.
Постановление и правила поведения мне объявлены и об ответственности
за их нарушения я предупрежден (а) ________________________________________
(дата и подпись осужденного (ой)
(Оборотная сторона приложения)
Постановление
о лишении осужденного права передвижения
без конвоя или сопровождения
Осужденный (ая) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
допустил (а) ___________________________________________________________
(излагаются обстоятельства и характер допущенного нарушения
________________________________________________________________________
режима и правил поведения либо причины, послужившие основанием к
________________________________________________________________________
лишению права передвижения без конвоя)

92 бабының 4 тармағын басшылыққа алып отырып, -
Сотталған _______________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
20__ ж. "___"_________ бастап колониядан тыс жерлерде
айдауылсыз жүру құқынан айыруды
ҚАУЛЫ ЕТТI
ТМ бастығы ________________________
___________________________________
(атағы, тегi, аты-жөнi, қолы)
20__ ж. "___"__________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
27-қосымша
Жатақхана бойынша тәулiктiк кезекшiнiң
(камера бойынша кезекшiнiң)
МIНДЕТТЕРI
1. Жатақхана бойынша тәулiктiк кезекшi:
1) жатақханада тұратын сотталғандардың санын, қаншасы жұмыста, науқас, КYЖ, АОО-да ұсталатындарын бiлуге (түнгi уақытта шығу және қайтып келу журналын жүргiзуге);
2) оянған кезде, сондай-ақ өрт немесе дабыл жағдайында сотталғандарға әмiр беруге;
3) жатақханадағы мүлiктiң, жабдықтар мен инвентарьдiң, сондай-ақ сотталғандардың жеке заттарының сақталуын қарауға;
4) жатақханада өртке қарсы ережелердiң сақталуын қамтамасыз етуге;
5) жатақханада басқа отрядтардың сотталғандары болуына жол бермеуге, жiбермеуге;
6) сотталғандарды жұмыста таратқан соң жатақхананы жинауға, едендердi жууға, пеш жағуға, бөлменiң ауасын тазартуға, iшуге жарамды суға арналған бактарды жуып тазалап, оларға қайнатылған су толтыруға;
7) сотталғандар жатақханада тазалық пен тәртiп сақтауларын, төсектерiн өз уақытында және белгiленген үлгi бойынша жинауларын, арналған жерлерге өз киiмдерiн қоюларын, тумбочкаларын тазалықта ұстауларын қарауға;
8) сотталғандар ол үшiн белгiленбеген жерлерде темекi шегулерiн, жатақханада киiмдерi мен аяқ-киiмдерiн жатақханада тазалауын, төсекте сыртқы киiмде отырып жатқандарын, материалдық және басқа да пайдаларын шығару үшiн карта ойыны не басқа ойындарды ойнауға жол бермеуге;
9) "ұйқыға жатқызу" дабылынан кейiн сотталғандар тыныштық сақтауларын қарауға;
10) барлық оқиғалар мен режим бұзушылықтар туралы отряд бастығына, кезекшiге немесе бақылаушыға баяндауға мiндеттi.
Ескерту: жатақханаға басшы құрам адамдары келген кезде тәулiктiк кезекшi "назар аударыңыздар" әмiрiн берiп, оларға жатақханада ұсталатындардың саны мен олардың қазiргi болу жерлерi туралы баяндайды (ұйқыға жатқызу мен ұйқыдан ояту кезеңiнде "назар аударыңыздар" әмiрi берiлмейдi).
2. Камера бойынша кезекшi кезектiлiгiне сәйкес:
1) камерадағы инвентарьдiң, жабдықтардың және басқа да мүлiктiң сақталуын қарайды;

Руководствуясь ст. 92 п. 4 Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан,
Постановил:
Осужденного (ую) __________________________________________________
(фамилия, инициалы)
лишить права передвижения без конвоя за пределами ИУ
с "____"_________20___г.
Начальник ИУ _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"_________20__г.
________________________________________________________________________
Приложение 27
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 27 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Обязанности
дневального (дежурного) по общежитию (по камере)
1. Дневальный по общежитию обязан:
1) знать число осужденных, проживающих в общежитии, сколько из них на работе, больных, содержащихся в ПКТ, ШИЗО (в ночное время вести журнал учета выхода и возвращения);
2) подавать команду осужденным при подъеме, а также в случае тревоги или пожара;
3) следить за сохранностью имущества, оборудования и инвентаря, находящегося в общежитии, а также личных вещей осужденных;
4) обеспечивать соблюдение правил противопожарной безопасности в общежитии;
5) не допускать пребывания в общежитии осужденных из других отрядов;
6) обеспечивать уборку общежития осужденными (мытье полов, топка печей, проветривание помещений, мытье и чистка баков для питьевой воды, наполнение их кипяченой), согласно утвержденного начальником отряда графика;
7) следить, чтобы осужденные поддерживали чистоту и порядок в общежитии, своевременно и по установленному образцу заправляли свои постели, убирали в отведенные места личные вещи, содержали в порядке тумбочки;
8) не допускать, чтобы осужденные курили в неотведенных для этого местах, чистили одежду и обувь в общежитии, сидели и лежали на постелях в верхней одежде, играли в карты, в другие игры, с целью извлечения материальной или иной выгоды;
9) следить за соблюдением осужденными тишины после сигнала "отбой";
10) обо всех происшествиях и нарушениях режима немедленно сообщать начальнику отряда, дежурному или контролеру (в случаях необходимости письменные пояснения).
Примечание: при посещении общежития лицами начальствующего состава дневальный подает команду "внимание" и докладывает им о численности содержащихся в общежитии и их местонахождении в данное время. (В период с отбоя и до подъема команда "внимание" не подается).
2. Дежурный по камере, согласно очередности:
1) следит за сохранностью камерного инвентаря, оборудования и другого имущества;

2) сотталғандар үшiн ыдыс-аяқ, камераны жинау үшiн инвентарь алып оны тапсырады;
3) камерадағы тазалыққа қарайды;
4) камералық санузелды тазалайды, ал серуен аяқталған соң - серуендеу алаңын тазалайды;
5) iшуге жарамды суға арналған бачокты жуады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
28-қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 28-қосымшаның мемлекеттік тілдегі аудармасы
болмағандықтан мәтін ресми тілде беріліп отыр.
Акт
о применении наручников
"___"____________20__г.   в ____час. _____мин. по распоряжению
____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
применены наручники к осужденному (осужденным)______________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
В применении наручников участвовали ____________________________
____________________________________________________________________
(звания, фамилии, инициалы)
Наручники применены в связи с __________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(причины применения)
Наручники сняты в _____час.  _____мин.
Дежурный _________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Помощник
дежурного _________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
_____________   ________________________________________________
(иные лица)      (должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
29-қосымша
Сотталғандардың телефон арқылы
сөйлесулерiн есепке алу
КІТАБЫ
___________________________________________________________
(түзеу колонияларының атауы)
________________ басталған
________________ аяқталды
-----------------------------------------------------------------
N  !Сотталғанның !Нөмері;! Сөйлесу !Сөйлесу. !1 ми.!Бар.!Соттал.
р/с! тегi; аты;  !қала;  !рұқсаты  !дің ұзақ.!нут  !лық !ғанның
!әкесiнiң аты;!шақыры.!код арқы.!тылығы;  !сөй. !сөй.! жеке
!отрядтың нө. !лушы   !лы; кре. !соттал.  !лесу.!лес.!шотынан
!мірі Телефон !абонент!дитке не.!ғанның   !дің  !кен ! ақша
!арқылы сөй.  !       !месе тө. ! қолы    !құны !құны!алу да.
!лесуге рұқсат!       !ленген   !         !     !    ! тасы
!беру датасы  !       !квитанция!         !     !    !
!             !       !  арқылы !         !     !    !
!             !       ! берілді !         !     !    !
-----------------------------------------------------------------
кестенің жалғасы
------------
Жеке шот.
тан ақша
алу тура.
лы бухгал.
тердің
қолы
-----------
Ескерту:

2) получает для осужденных посуду, инвентарь для уборки камеры и сдает их;
3) следит за чистотой в камере;
4) производит уборку камерного санузла, а по окончании прогулки - прогулочного двора;
5) моет бачок для питьевой воды.
______________________________________________________________________
Приложение 28
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 28 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Акт
о применении наручников
"___"____________20__г.   в ____час. _____мин. по распоряжению
_________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
применены наручники к осужденному (осужденным) ___________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
В применении наручников участвовали _________________________________
__________________________________________________________________________
(звания, фамилии, инициалы)
Наручники применены в связи с _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(причины применения)
Наручники сняты в _____час.  _____мин.
Дежурный _________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Помощник
дежурного _________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
_____________   ________________________________________________
(иные лица)      (должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
______________________________________________________________________
Приложение 29
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 29 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128
Книга
учета телефонных переговоров осужденных
________________________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
Начата _______________________
Окончена______________________
_________________________________________________________________________
N |Ф.И.О.|Дата  |Номер, | Разговор |Продолжи-|Стои- |Сум-| Дата  |Подпись
п/п|осуж- |пред- |город, |предостав-|тельность|мость |ма  |снятия |бухгал-
|денно-|став- |вызыва-|лен по    |разговора|1 мин.|    |денег с|тера о
|го,   |ления |емый   |коду, в   |и подпись|разго-|    |лицево-|снятии
|номер |пере- |абонент|кредит или|осужден- |вора  |    |го     |денег с
|отряда|гово- |       |оплаченной|ного     |      |    |счета  |лицево-
|      |ров   |       |квитанцией|         |      |    |осуж-  |го
|      |      |       |          |         |      |    |денного|счета
___|______|______|_______|__________|_________|______|____|_______|______
___|______|______|_______|__________|_________|______|____|_______|______
Примечание:

1) кiтап нөмiрленген, тiгiлген, тиiстi мөрмен және қолмен
куәландырылған болуы тиiс;
2) кiтап түзету мекемесін тексеруге құқы бар, оны көрiп тиiстi
жазулар жазу үшiн ұсынылады;
3) тексерушi кiтапқа түзету колониясының қызмет сұрақтары
бойынша негiзгi ұсыныстар мен ескертулердi енгiзедi. Бұл ретте
анықталған кемшiлiктердiң уақытында түзетiлуi есепке алынады;
4) кiтапта көрсетiлген кемшiлiктердi жою туралы түзеу мекеме.
сінің бастығы тексерушi белгiлеген мерзiмде жоғарғы тұрған бастығына
баяндауға мiндеттi.
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
37-қосымша
Колониядағы жатақханалар қамтамасыз етiлетiн
керек-жарақтар мен бұйымдардың тiзбесi
1) сотталғандардың саны бойынша қатты торлы бiр қабатты не екi қабатты металл кереуеттер;
2) кереует жанында қойылатын тумбочкалар (екi сотталғанға бiреуi, ТМ-қоныстарда - әрбiреуге бiреуден);
3) орындықтар (әрбiр сотталғанға бiреуден);
4) репродуктор;
5) әр отрядқа бiр түстi немесе түрлi-түстi бейнелi телевизор;
6) әр тұрғын секцияға қабырға сағаты;
7) терезе перделерi;
8) сыртқы киiмге арналған iлгiш;
9) айна.
Ескертулер:
1) 10 адамға 1 кран есебiнен сотталғандарға арналған қол жуғыштар жеке үй-жайда жабдықталады;
2) консерв ашатын асхана пышақтары (15-20 адамға бiреу), қайшылар (25 адамға бiреу) таңбаланады және тiзiмдемемен бiрге тәулiктiк кезекшiде сақталады;
3) тамақ өнiмдерiн сақтауға және тамақ тамақтануға арналған бөлмелерде: тоңазытқыш, стол, орындықтар, су қайнатуға арналған электр приборлары (титандар, электр шайнектер, электр самауырындар, зауытта шығарылған электрлi қайнатқыштар) орнатылады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
38-қосымша
ТМ-нiң КYЖ мен АОО-лар ғимараттарының үй-жайлар құрамы
1. Бақылаушы бөлмесi     КYЖ бен АОО-ның әрбiр қабаттарында
6-8 шаршы метр
2. Сотталғандарды тiнтуге         6 шаршы метр
арналған үй-жай
3. Жедел қызметкерлер мен         6-10 шаршы метр
топ бастықтарына арналған
кабинет
4. Әкiмшiлiк пен медицина         8-10 шаршы метр
қызметкерлерi сотталғандарды
қабылдайтын бөлме
5. Асхана ыдыстарын сақтауға      6-8 шаршы метр
және тамақ таратуға арналған
шаруалық бөлме

1) книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена
соответствующей подписью и опечатана;
2) книга предъявляется для просмотра и производства в ней
соответствующих записей лицам, имеющим право проверки исправительного
учреждения;
3) проверяющий вносит в книгу основные замечания и предложения по
вопросам деятельности ИУ. При этом учитываются сроки устранения выявленных
недостатков;
4) в сроки, установленные проверяющим, начальник ИУ обязан доложить
вышестоящему начальнику об устранении недостатков, отмеченных в книге.
______________________________________________________________________
Приложение 37
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 37 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Перечень
инвентаря и предметов, которыми
обеспечиваются общежития в ИУ
1) кровати металлические одноярусные либо двухъярусные с жесткой сеткой по числу осужденных;
2) прикроватные тумбочки (одна на двух осужденных, ИК-поселения - одна на каждого);
3) Стол, табуретки (одна на каждого осужденного);
4) репродуктор;
5) телевизор на каждый отряд;
6) часы настенные на каждую жилую секцию;
7) занавески на окна;
8) вешалка для верхней одежды;
9) стеллажи для хранения вещей;
10) шкафы для хранения посуды;
11) зеркало.
Примечание:
1) умывальники для осужденных оборудуются в отдельных помещениях из расчета 1 кран на 10 человек;
2) столовые, консервные ножи (по одному на 15-20 человек), ножницы (одни на 25 человек) маркируются и вместе с описью хранятся у дневального;
3) в комнатах для хранения продуктов питания и приема пищи устанавливаются: холодильник, стол, табуреты, электронагревательные приборы для кипячения воды (титаны, электрические чайники, электросамовары, электрокипятильники, электроплиты заводского изготовления).
______________________________________________________________________
Приложение 38
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 38 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Перечень
помещений в зданиях ПКТ и ШИЗО
в исправительном учреждении
1. Комната контролера - 6-8 кв.м. на каждом этаже ПКТ и ШИЗО.
2. Помещение для обыска осужденных - 6 кв.м.
3. Кабинет для оперативных работников и начальников отрядов - 6-10 кв.м.
4. Комната для приема осужденных администрацией и медперсоналом - 8-10 кв.м.
5. Хозяйственная комната для хранения столовой посуды и раздачи пищи - 6-8 кв.м.

6. Сотталғандардың жеке заттарын  8-15 шаршы метр
сақтауға арналған гардеробтық
бөлме (тiнтуге арналған
үй-жаймен шектес
орналастырылады)
7. Төсек орын жабдықтарын         8-15 шаршы метр
сақтауға арналған бөлме
8. 2-6 адамдық камералар          1 адамға 2 ш.м. есебiнен
(камералардың жалпы сыйымды.   (туберкул.аурулар үшiн
лығы - ТМ толықтырылуының 8%)  3-4 шаршы метр)
9. Бiр адамға бөлiнген есебiнен   бір адамға 3 шаршы метр
жұмыс көлемiнде арналған
қабырға киiм iлгiштерi
бар 4 адамның 12 дейiн жұмыс
орынды жұмыс камералары
10. Жұмыс киiмдер мен аяқ-
киiмдердi ауыстырып киюге,
сақтауға арналған бөлме
- 12 жұмыс орнына               10 шаршы метр
- 6 жұмыс орнына                6 шаршы метр
- 5 жұмыс орынға                5 шаршы метр
11. Электрқалқан                  6 шаршы метр
12. Санитарлық бөлiмдер:
тұрғын үй-жайлар мен
жұмыс камераларында
бiр камераға 1 унитаз
бен 1 қолжуғыштан
13. 2-4 душевой сеткаға
душевойлар
14. КYЖ, АОО ғимараттары жанында
серуендеу алаңдары жабдықталады
(оларды орналастыру варианттары
қоса берiледi)
15. КYЖ бен АОО-нiң үй-жайлары
негiзгi есiкке қарама қарсы
орналасқан қосалқы
эвакуациялық есiкпен
жабдықталады
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
39-қосымша
Түзеу колониясының КYЖ-дағы камералар
жабдықталатын инвентарь мен заттардың
ТIЗБЕСI
Күндiзгi уақытта құлыпқа жабылатын жиналатын металл кереуеттер;
ас қабылдауға арналған стол - 1 стол ұзындығы бойынша орындық - 2;
қабырғаға iлiнетiн немесе жабық сөрелер;
стол ойындары - шахматтар, шашкалар, домино, нарды;
шелек, күрекше, сыпырғы (жинау уақытына берiледi);
репродуктор;
сыртқы киiмге арналған iлгек.
Ескерту: әр камера санитарлық бөлмемен жабдықталады (қалған үй-жайдан экранмен бөлiнген унитаз және қолжуғыш), терезесi желкөзбен жабдықталады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
40-қосымша
Ескерту: 40-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
Камераларды техникалық тексеру актілерінің есебі
Журналы
____________________________________________________________________
р/р |Камера| Тексеру |Анықталған |  Тексеру     |Қабыл. |  Акті
N  |  N   |өткен күн|кемшіліктер|  өткізген    |данған |тігілген
|      |         |           |қызметкердің  |шаралар|істің беті
|      |         |           |шені, аты-жөні|       |
____________________________________________________________________
|      |         |           |              |       |
____________________________________________________________________
|      |         |           |              |       |
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталатын адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа
41-қосымша
Ескерту: 41-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.
Баяндау нысаны
Сәлеметсізбе "одан әрі шені бойынша" мырза.
Камера бойынша кезекші сотталған аты-жөні, туған жылы, баптар бойынша (баптардың нөмірлерін көрсету) сотталған, өмір бойы бас бостандығынан айыруға және өлім жазасына шығарылған үкімнің күні.
Камерада ______адам бар.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
42-қосымша
Ескерту: 42-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
_______________________________ түзеу мекемесі
(түзеу мекемесінің атауы)
қызметкерлерінің арнайы құралдар қолдану
есебінің журналы
Басталғаны______________20____ж.
Аяқталғаны_______________20___ж.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
43-қосымша
Ескерту: 43-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
ӨБА және ӨЖ сотталғандарды ұстауға арналған
камераның сызбасы
Сызбаны қағаз мәтіннен қараңыз.          Жалпы белгілер:

6. Комната хранения личных вещей осужденных - гардеробная (размещается смежно с помещением для обыска) - 8-15 кв.м.
7. Комната для хранения постельных принадлежностей - 8-15 кв.м.
8. Камеры на 2-6 человек (общая из расчета 2 кв.м на вместимость камер - 8 % наполнения ИУ) - 1 чел., (3-4 кв.м. для туб. больных).
9. Рабочие камеры от 4 до 12 рабочих мест с настенными вешалками - 3 кв.м на человека для рабочей одежды из расчета 1 крючок на человека.
10. Комната для переодевания, хранения рабочей одежды и обуви:
- на 12 рабочих мест - 10 кв.м.
- на 6 рабочих мест - 6 кв.м.
- на 5 рабочих мест - 5 кв.м.
11. Электрощитовая - 6 кв.м.
12. Санитарные узлы:
в жилых и рабочих камерах - по 1 унитазу и 1 умывальнику на камеру.
13. Душевые - на 2-4 душевые сетки.
14. При зданиях ПКТ, ШИЗО оборудуются прогулочные дворики.
15. Помещения ШИЗО и ПКТ оборудуются запасным эвакуационным выходом в
противоположной стороне от основного.
__________________________________________________________________________
Приложение 39
к Инструкции по организации
надзора за лицами,
содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 39 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Перечень
инвентаря и предметов, которыми обеспечиваются
камеры в ПКТ исправительного учреждения
- Откидные койки, закрываемые в дневное время на замок;
- стол для приема пищи - 1;
- скамейка по длине стола - 2;
- настенные шкафы или закрытые полки;
- настольные игры - шахматы, шашки, домино, нарды;
- ведро, совок, веник (выдаются на время уборки);
- репродуктор;
- вешалка для верхней одежды.
Примечание: каждая камера оборудуется санитарным узлом (унитаз,
отделенный от остального помещения экраном и умывальник), окно оборудуется
форточкой, пол деревянный.
Приложение 40
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 40 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; внесеныизменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
ЖУРНАЛ
учета актов технических осмотров камер
______________________________________________________________________
№ п/п|№     |Дата      |Выявленные|Звание, ФИО |Принятые|Страница дела,
|камеры|проведения|недостатки|сотрудника, |меры    |в которое
|      |осмотра   |          |проводившего|        |подшит акт
|      |          |          |осмотр      |        |
_____|______|__________|__________|____________|________|_____________
_____|______|__________|__________|____________|________|_____________
_____|______|__________|__________|____________|________|_____________
Приложение 41
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 41 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128; с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).
ФОРМА ДОКЛАДА
Здравствуйте господин начальник !
Дежурный по камере осужденный Ф.И.О., год рождения, осужден по статьям (перечислить номера статей), дата приговора к пожизненному лишению свободы и смертной казни.
В камере находится _____ человек.
Приложение 42
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 42 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Журнал
учета актов о применении специальных
средств сотрудниками исправительного учреждения
______________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
НАЧАТ ______________20___г.
ОКОНЧЕН ____________20___г.
___________________________________________________________________
№  |Дата       |Номер|Дата       |Ф.И.О., звание,        |  Фабула  |
п/п|регистрации|акта |применения |должность, применившего|          |
|в журнале  |     |спецсредств|спецсредства           |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
1  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
2  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
3  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
4  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
Продолжение таблицы
____________________________________________________________________
Какие меры приняты| Дата сообщения|Дата, Ф.И.О., и роспись          |
к нарушителю      | прокурору     |сотрудника, получившего материалы|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
Приложение 43
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 43 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Схема
камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК
(см. бумажный вариант)
Условные обозначения:

1. Сыртқы есік;
2. Ішкі есік;
3. Болу торының есігі;
4. Ілгіш;
5. Унитаз;
6. Раковина;
7. Қос ярусты кереует;
8. Орындық;
9. Стол;
10. Тумбочкалар;
11. Болу торы;
12. Терезе;
13. Желкөз.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелеріне ұсталатын
адамдарды қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа
44-қосымша
Ескерту: 44-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығымен.
Түрмеде ұсталатын ӨБА, өлім жазасына сотталғандармен
қысқа мерзімді кездесулерге, жеке сұрақтары бойынша
қабылдауға және телефонмен сөйлесуге арналған
бөлмені жабдықтау сызбасы
Сызбаны қағаз мәтінінен қараңыз
Шартты белгілер:
1 - Сотталғанды орналастыратын металл пруттан жасалған кабина;
2 - Кронштейні бар металл орындық;
3 - Туыстары болатын орын;
4 - Келушілерге арналған орындық;
5 - Решеткаланған терезе;
6 - Дабылдатқыш кнопка;
7 - Қауіпсіздік бөлімінің кіші инспекторлары;
8 - Кездесу өткізу жөніндегі кіші инспектор.
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 45-қосымша
Ескерту: 45-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
Бекітемін
Мекеме бастығы
200 ж. "___"______
__________________
__________________
N ____________ ___________ мекемесінің қадағалау бекеттеріне
табель
Бекет нөмірі
Бекет сипаты
Бекет қайда орналасқан
Қадағалауда не
Бекеттің жабдықталуы
Ерекше белгілер
Мекеме бастығының орынбасары ___________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200 ж. "______"______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 46-қосымша
Ескерту: 46-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182; өзгерту енгізілді - 2010.10.26 N 292 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
Бекітемін
Мекеме бастығы
200 ж. "___"______
__________________
__________________
Түрменің корпустық бөлімдерінің, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларымен (камераларда ұстауымен) № ___ табелі
Бөлімше номері
Орналасу орны
Бөлімше құрамына кіретін бекеттер
Камералар саны
Ескерту
жалпы
аз орындық
АИ ЖК
1.
1-корпустың 1-қабаты
№ 1 бекет, N 2 бекет, N 3 бекет
3
4
5
2.
1-корпустың 1-қабаты
3.
4.
Мекеме бастығының орынбасары ___________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200 ж. "______"______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 47-қосымша
Ескерту: 47-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
Арнайы кілттерді есепке алу кітабы
N р.н.
Режімдік корпустың N, қай қабат немесе дәліз
Камералар NN
Кілттердің атауы
Кілттер даналарының саны
Кімге, кашан және канша кілт данасы
Белгілер
Ескерту: Кітап кезекші бөлімде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 48-қосымша
Ескерту: 48-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
Сотталғандардың ауысу тізімі
N _______________ корпус бойынша аға қызметкер _____________________
Төменде көрсетілген адамдарды ауыстырыңыз:
№ р/н
Аты-жөні
камерасынан
№камерасына
Ескерту
Ауыстыру туралы нұсқау
берген адам _________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200_____ ж. "_______________"
Тізімде көрсетілген адамдарды ауыстырдым
________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200_____ ж. "_______________"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 49-қосымша
Ескерту: 49-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
Камералық кәртішке
N ____ жеке іс
N________ оқшаулау тізімі           Бұрын бас бостандығынан айыру
орнында жазасын өтеді ме
1. Тегі _________________           (ия, жоқ) ___________________
2. Аты __________________
Әкесінің аты ____________
3. Туған жылы____________
4. ҚР ҚК ________ баптары
бойынша сотталған
(Ауыстырылуы туралы мәліметтер)
Камера N
Күні
Қолы

1. Наружная дверь
2. Внутренняя дверь
3. Дверь отсекающей решетки
4. Вешалка
5. Унитаз
6. Раковина
7. Двухъярусные кровати
8. Лавки
9. Стол
10. Тумбочки
11. Отсекающая решетка
12. Окна
13. Форточка
Приложение 44
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 44 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155; приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
Схема
оборудования комнаты для проведения краткосрочных свиданий,
приема по личным вопросам и телефонных переговоров с
осужденными к ПЛС, к смертной казни, содержащимися в тюрьме
(см. бумажный вариант)
Условные обозначения:
1 - кабина из металлических прутьев, куда помещается осужденный;
2 - металлический стул с кронштейном;
3 - место, где находятся родственники;
4 - сиденье для посетителей;
5 - зарешеченное окно;
6 - кнопка тревожной сигнализации;
7 - младшие инспектора отдела безопасности;
8 - младший инспектор по проведению свиданий.
Приложение N 45
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 45 - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Утверждаю
Начальник учреждения
"__"__________ 200 г.
__________________________
__________________________
Табель
постам надзора учреждения _______N__________
Номер
поста
Характер
поста
Где
установлен
пост
Что под
надзором
Оборудование
поста
Особые
отметки
Заместитель начальника учреждения ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Приложение N 46
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска. Инструкция дополнена приложением 46 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 21.06.2006 N 182; с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Утверждаю
Начальник учреждения
"__"__________ 200 г.
__________________________
__________________________
Табель корпусным отделениям тюрьмы, исправительного учреждения
с запираемыми помещениями (камерным содержанием) № __
Номер
отделения
Место
распо-
ложения
Посты,
входящие
в состав
отделения
Количество
камер
Приме-
чание
общих
мало-
местных
ШИЗО
ОК
1.
1 этаж
1 кор-
пуса
Пост N 1,
пост N 2,
пост N 3
3
4
4
2
2 этаж
1 кор-
пуса
3.
4.
Заместитель начальника учреждения ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Приложение N 47
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 47 - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Книга учета специальных ключей
N п.п.
N
режимного
корпуса
какой
этаж
NN
камер
Наименование
ключей
Коли-
чество
экзем-
пляров
ключей
Кому,
когда и
сколько
экзем-
пляров
ключей
Отметки
Примечание: Книга ведется в дежурной части.
Приложение N 48
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 48 - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Список перемещения осужденных
Старшему по корпусу N _________
Нижеперечисленных лиц переведите:
N
п/п
Фамилия, имя,
отчество
Из камеры N
В камеру N
Примечание
Лицо, давшее указание
о перемещении               ____________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Указанных в списке лиц перевел ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Приложение N 49
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 49 - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Камерная карточка
Личное дело N
Список изоляции        N _______    Отбывал ли ранее наказание
в местах лишения свободы
1.Фамилия _________________         (да, нет) _______________
2.Имя  ____________________
Отчество __________________
З.Год рождения ____________
4.Осужден по ст. __________            (Сведения о перемещении)
______________________ УКРК         ____________________________
|N камеры  | Дата  | Подпись |
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|

5. _____________ баптар бойынша
бұрын ___________ рет сотталған
6. Түзеу мекемесіне келген күні
_______________________________
7. 200__ ж. "_____" ___________мерзімге сотталған
8. Сот белгілеген түзеу мекемесінің түрі
____________________________________________________________________
9. Қабылдау кезінде жеке тінту жүргізген
____________________________________________________________________
(Тінту жүргізген қызметкердің аты-жөні)
____________________________________________________________________
(қолы)
N__________ камераға орнарастырылсын
____________________________________________________________________
(нұсқау берген адамның атағы, аты-жөні, қолы)
Сақтауға тапсырылған заттарына (кұндылықтарына)
N __________ түбіртек берілді
Қашан және қайда кетті _____________________________________________
Сотталғанның келген кезде өзінде болған және камерада сақтауға
рұқсат етілген сәлем-саухаттар мен сәлемдемелер арқылы алынған өз
заттарының тізбесі
Атауы
Сипаттамасы
Туыстарының сәлем-саухаттарынан алынған заттар
Жеке тінту жүргізген (қолы, күні)
1. Пальто
(күні)
2. Пиджак
(күні)
3. Етік
(күні)
200 ж. "____" _______________
Көрсетілген заттардан басқа заттар менде жоқ _______________________
(сотталғанның қолы)
Мекемеге тиесілі, сотталғанға пайдалануға берілген заттардың тізбесі
Реттік
Бұйымдардың атауы
Саны
Берілген күні
Сотталған
Корпус бойынша аға қызметкер
1.
Матрас
2.
Жастық
3.
Көрпе
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 50-қосымша
Ескерту: 50-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
____________________________ қ-сы _______________________________
N ________________ камерасы жанындағы N _____ қадағалау бекетінің
БЕКЕТ ВЕДОМОСЫ (беткі жағы)
Қадағалау жөніндегі бақылаушы ______________________________________
(аты, аты-жөні)
200__ ж. ___________ "____" сағат "____" минутта кезекшілікке түсті.
Бекеттің тексерілуі
Тексеру уақыты (сағ.мин.)
Тексерушінің лауазымы мен аты-жөні
Ескертпелер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(сыртқы жағы)
Сотталғандардың қозғалысы
камерадан
Сотталғандардың саны
Қабылданды
Келді
Кетті
Тапсырылды
Барлығы _________________
Бекет тапсырылды, бақылаушы ________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Бекет кабылданды, бақылаушы ________________________________________
(атағы, аты-жөні, колы)
200 __ж._____________"___" сағат "___" минут.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 51-қосымша
Ескерту: 51-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006.06.21 N 182, өзгерту енгізілді - 2010.10.26 N 292 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
N____ анықтамалық кәртішке

5. Ранее судим ________ раз по
ст.ст. _______________________________________________
6. Дата прибытия в исправительное учреждение
______________________________________________________
7. Осужден "__" ________200 г.
на срок ______________________________________________
8. Вид исправительного учреждения определенного судом
______________________________________________________
9. Личный обыск при приеме производил
______________________________________________________
(ФИО сотрудника, производившего обыск )
______________________________
(подпись)
Поместить в камеру N ___________
______________________________________________________
(звание, Ф.И.О., подпись лица, давшего указание)
На сданные на хранение вещи (ценности)
выписаны квитанции N __________
Когда и куда выбыл ___________________________________
Перечень собственных вещей осужденного, имеющихся у него при
поступлении и полученных в передачах и посылках, разрешенных
к хранению в камере.
Наименование
Описание
Вещи из
передачи от
родственников
Личный обыск
производил
(подпись, дата)
1. Пальто
(дата)
2. Пиджак
(дата)
3. Сапоги
(дата)
"__" __________ 200 г.
Других вещей, кроме указанных у меня нет _____________________
(подпись осужденного)
Перечень вещей, принадлежащих учреждению, выданных в
пользование осужденному.
N
п/п
Наименование
предметов
Количество
Дата
выдачи
осужденный
Старший по корпусу
1.
Матрац
2
Подушка
3.
Одеяло
Приложение N 50
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 60 - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Постовая ведомость (лицевая сторона)
поста надзора N________ у камер N _________________
______________________________ гор. _____________________
Контролер по надзору ____________________________________
(звание, Ф.И.О.)
Заступил в " " час. " " мин. " " 200 г.
Проверка поста
Время проверки
(час. мин.)
Должность и фамилия
проверяющего
Замечания
(оборотная сторона)
Движение осужденных
N камеры
Количество осужденных
принято
Прибыло
Убыло
Сдано
Всего ___________
Пост сдал контролер ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Пост принял контролер ____________________________
(звание, Ф.И.О, подпись)
" " час. " " мин. "__" ___________ 200 г.
Приложение N 51
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска. Инструкция дополнена приложением 51 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 21.06.2006 N 182; с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Справочная карточка N

1. Тегі ____________________________________________________________
2. Аты, әкесінің аты _______________________________________________
3. Туған жылы __________ 4. N _______________ камераға орналастырылды  N ________ корпус    200___ ж. "___"_______________
Түрменің, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларының (камераларда ұстауымен) бастығының кезекші көмекшісі , түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларымен (камераларда ұстауымен)
____________________________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Ауыстырылуы, кетуі туралы белгілер
а) __________________________________________ мекемесіне ауыстырылуы
Күні _______________________________________________________________
камера N ___________________________________________________________
корпус N ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
б) Кетуі
200 __ ж. "____" _________________ түрмеден, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларынан (камераларда ұстаудан) кетті , түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларымен (камераларда ұстауымен)
200 __ ж. ___________ "____" "____".
Жазу жазған қызметкердің аты-жөні мен қолы: ________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 52-қосымша
Ескерту: 52-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 бұйрығымен.
Тексеру анықтамасы
N _______ корпустық бөлімше (беткі жағы)
200___ж. "_____________"
Камераның N
Адам саны
Ескерту
Камераның N
Адам саны
Ескерту
Камераның N
Адам саны
Жиыны:
(сыртқы жағы)
Сотталғандардың құрамы туралы анықтама
Жалпы санынан ________________________________________ адам корпуста
a) еркектер __________________________________________ адам
б) науқастар _________________________________________ адам
в) бір адамдық камерада ______________________________ адам
г) АИ ________________________________________________ адам
тамақтандыру _________________________________________ адам
е) аштық жариялаушылар _______________________________ адам
ж) ерекше бақылаудағылар _____________________________ адам
з) қауіпті қайталама қылмыс жасап сотталғандар _______ адам
Тапсырылды:                            Қабылданды:
корпус бөлімшесінің аға                корпус бөлімшесінің аға
қызметкері                             қызметкері
________________________               _____________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)                 (атағы, аты-жөні, қолы)

1. Фамилия ___________________________________________________
2. Имя, отчество _____________________________________________
З. Год рождения ___________ 4.Помещен в камеру N _____________
Корпус N ______ " "______________ 200 г.
Дежурный помощник начальника тюрьмы, исправительного учреждения
с запираемыми помещениями (камерным содержанием)
_________________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Отметки о перемещении выбытии
а) Перемещение в учреждении
_____________________________________________________________
Дата
_____________________________________________________________
N камеры
_____________________________________________________________
N корпуса
_____________________________________________________________
б) Выбытие
выбыл из тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми
помещениями (камерным содержанием)
"___"__________   ______________ 200 г.
в ________ "  "_____________ 200 г.
Фамилия и подпись сотрудника осуществившего
запись: _____________________________________
Приложение N 52
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 52 - приказом Министра юстиции РК от 21 июня 2006 года N 182 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Проверочная справка
Корпусное отделение N _______ (лицевая сторона)
"  " ________________200 г.
N
камеры
Коли-
чество
человек
Приме-
чание
N
камеры
Коли-
чество
человек
Приме-
чание
N
камеры
Коли-
чество
человек
Итого:
(оборотная сторона)
Справка о составе осужденных
Из общего количества ______________________ чел. в корпусе
а) мужчин __________________________ чел.
б) больных _________________________ чел.
в) один, камерах ___________________ чел.
г) ШИЗО   __________________________ чел.
кормить  ________________________ чел.
е) голодающих ______________________ чел.
ж)под особым наблюдением  _______________ чел.
з)осужденных при особо опасном рецидиве __________ чел.
Сдал:                     Принял:
старший корпусного отделения    старший корпусного отделения
___________________________     ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)       (звание, Ф.И.О., подпись)