Уақытша ұстау изоляторларында қамауда ұсталатын сезіктілер мен айыпталушылар арасында туберкулезді анықтау және оларды айдап алып жүру жөніндегі тәртіпті бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы N 384, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 30 сәуірдегі N 439 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 маусыда тіркелді. Тіркеу N 1877. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 тамыздағы № 665 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 659 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 04.08.2015 № 665 және ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 07.08.2015 № 659 бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту жөніндегі кезек күттірмейтін шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 18 мамыр айындағы N 3956 U983956_ Жарлығын орындау үшін
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Уақытша ұстау изоляторларында қамауда ұсталатын сезіктілер мен айыпталушылар арасында туберкулезді анықтау және оларды айдап алып жүру жөніндегі тәртіп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Медициналық басқармасы (Б.Х.Әлібеков), Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Сезіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшалау департаменті (М.М.Баймұхамбетов), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Емдеу-профилактикалық жұмыс департаменті (Х.А.Садин) Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармалары, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің, көліктегі ІІББ-нің медициналық қызметтері бастықтарымен бірлесе отырып, ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторларында қамауда ұсталатын сезіктілер мен айыпталушылар арасында туберкулезді анықтау және оның таралуының алдын алу жөніндегі шаралар кешенін қамтамасыз етсін.
3. Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармалары, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің, көліктегі ІІББ-нің бастықтары осы бұйрықпен бекітілген Тәртіпті сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторларында қамауда ұстауды қамтамасыз ететін ішкі істер органдары қызметкерлерінен сынақтар қабылдау арқылы жеке құрамның оқып-үйренуін ұйымдастырсын.
4. Астана, Алматы қалаларының, облыстардағы денсаулық сақтау департаменттерінің (басқармаларының) бастықтары аумақтық ішкі істер органдарымен келісу арқылы ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторларында қамауда ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды туберкулезге тексеруді жүргізетін медициналық мекемелерді бекітсін.

Об утверждении Правил по выявлению туберкулеза среди подозреваемых и обвиняемых, содержащихся под стражей в изоляторах временного содержания, и их конвоирования
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года N 384 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 апреля 2002 года N 439. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2002 года N 1877. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 августа 2015 года № 665 и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 659.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 04.08.2015 № 665 и Министра здравоохранения и социального развития РК от 07.08.2015 № 659.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 18.05.1998 г. N 3956 "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан" приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила по выявлению туберкулеза среди подозреваемых и обвиняемых, содержащихся под стражей в изоляторах временного содержания, и их конвоирования.
2. Медицинскому управлению МВД Республики Казахстан (Алибеков Б.Х.), Департаменту предварительной изоляции подозреваемых и следственно- арестованных МВД Республики Казахстан (Баймухамбетов М.М.), Департаменту лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Сагын Х.А.) совместно с начальниками медицинских служб Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел-Управлений внутренних дел областей и Управлений внутренних дел на транспорте обеспечить комплекс мер по выявлению и предупреждению распространения туберкулеза среди подозреваемых и обвиняемых, содержащихся под стражей в изоляторах временного содержания органов внутренних дел.
3. Начальникам Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел-Управлений внутренних дел областей и Управлений внутренних дел на транспорте организовать изучение с личным составом утвержденных настоящим приказом Правил с принятием зачетов у сотрудников органов внутренних дел, обеспечивающих содержание под стражей подозреваемых и обвиняемых в изоляторах временного содержания.
4. Начальникам департаментов (управлений) здравоохранения г.г. Астаны, Алматы и областей закрепить, по согласованию с территориальными органами внутренних дел, медицинские учреждения для проведения обследований на туберкулез подозреваемых, обвиняемых, содержащихся под стражей в изоляторах временного содержания органов внутренних дел.

5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер қолбасшылығының бас басқармасы (Б.Б.Жаңасаев), Сезіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшалау департаменті (М.М.Баймұхамбетов) туберкулезбен ауыратын сезіктілер мен айыпталушыларды, сотталғандарды уақытша ұстау изоляторларынан, тергеу изоляторларынан, сотқа, алмасу пункттеріне айдап алып жүруді Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің 1999 жылғы 26 наурыздағы N 146
V990796_
бұйрығының және осы
Тәртіптің талаптарына сәйкес жүргізсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі
істер вице-министрі ішкі қызмет генерал-майоры Н.А.Власовқа және Қазақстан
Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.Т.Айдархановқа жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Келісілген:
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
міндетін атқарушы
2-дәрежелі мемлекеттікәділет кеңесшісі
2002 ж. 6 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 ж. 1 маусым N 384
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің
2002 ж. 30 сәуір N 439
біріккен бұйрығымен
бекітілген
УАҚЫТША ҰСТАУ ИЗОЛЯТОРЛАРЫНДА ҚАМАУДА ҰСТАЛАТЫН
СЕЗІКТІЛЕР МЕН АЙЫПТАЛУШЫЛАР АРАСЫНДА ТУБЕРКУЛЕЗДІ
АНЫҚТАУ ЖӘНЕ ОЛАРДЫ АЙДАП АЛЫП ЖҮРУ ЖӨНІНДЕГІ
ТӘРТІПТЕР
1. Ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторларында
қамауда ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды
медициналық тексерудің тәртібі
1. Қылмыс жасауда сезіктену бойынша ұсталғандарды күзетпен ұстауға арналған арнайы мекемелерге-уақытша ұстау изоляторларына (бұдан әрі - УҰИ) қамауға алынған қылмыс жасауда сезіктілер мен айыпталушыларды медициналық қамтамасыз ету міндеттерінің бірі туберкулезді алдын ала анықтау болып табылады.
2. УҰИ-ға қамауға алынған сезіктілер мен айыпталушылар медициналық тексеруден өту үшін карантинге бөлінген камераларға орналастырылады.
3. Медициналық қызметкер туберкулезді анықтау мақсатында УҰИ-ға қамауға алынған сезіктілер мен айыпталушылардың анамнестикалық деректерін жинақтауды жүргізеді.
4. Флюрографиялық тексерудің тәртібі уақытша ұстау изоляторы орналасқан жердегі денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелерімен келісіледі.
5. Медициналық тексерудің нәтижелері арнайы журналға (1 қосымша) және медициналық картаға жазылады.

5. Главному управлению Командования внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Джанасаев Б.Б.), Департаменту предварительной изоляции подозреваемых и следственно-арестованных Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Баймухамбетов М.М.) конвоирование подозреваемых и обвиняемых больных туберкулезом из изоляторов временного содержания, следственных изоляторов, тюрем, исправительных и воспитательных учреждений, в суды, обменные пункты производить в соответствии с требованиями приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 марта 1999 года N 146 "Об утверждении Инструкции о конвоировании заключенных по требованию судов, следственных органов и перевозке осужденных, заключенных под стражу и психических больных лиц" и настоящих Правил.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора внутренней службы Власова Н.А. и на вице-Министра здравоохранения Республики Казахстан Айдарханова А.Т.
Министр
Министр
внутренних дел
здравоохранения
Республики Казахстан
Республики Казахстан
Согласовано:
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
государственный советник
юстиции 3 класса
6.05.2002 г.
Утверждены Совместным Приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 1 июня 2002 года N 384 и
Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 апреля 2002 года N 439
Правила
по выявлению туберкулеза среди подозреваемых
и обвиняемых, содержащихся под стражей в изоляторах
временного содержания, и их конвоирования 1. Порядок медицинского обследования подозреваемых
и обвиняемых, содержащихся под стражей в изоляторах
временного содержания органов внутренних дел
1. Одной из задач медицинского обеспечения подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений, водворенных в специальные учреждения, предназначенные для содержания под стражей задержанных по подозрению в совершении преступлений - изоляторы временного содержания, является выявление туберкулеза.
2. Водворенные в изолятор временного содержания подозреваемые или обвиняемые размещаются в камерах, выделяемых под карантин для прохождения медицинского обследования.
3. Медицинским работником проводится сбор анамнестических данных подозреваемых и обвиняемых, водворенных в изолятор временного содержания, с целью выявления туберкулеза.
4. Порядок флюорографического обследования согласовывается с лечебными учреждениями органов здравоохранения по месту дислокации изолятора временного содержания.
5. Результаты медицинского обследования заносятся в специальный журнал изолятора временного содержания и в карту медицинского осмотра подозреваемого или обвиняемого (приложение 1).

6. Туберкулезге тексеру оң нәтиже берген жағдайда УҰИ-дың әкімшілігі сезіктіні және айыпталушыны тергеу изоляторына ауыстыру немесе бұлтартпау шарасын өзгерту туралы мәселені шешу үшін қылмыстық іс өндірісінде болатын органға немесе адамға хабарлайды. Және сезікті адамның қатысуымен өткізілетін тергеу әрекеттеріне оған қатысушылардың қауіпсіздігін қорғау мәселесі жөніндегі іс шаралары.
7. Анықталған туберкулезбен ауыратындар бөлек ұсталады, тергеу амалдарын жүргізу үшін сотқа айдап алып жүру, серуендеуге, кездесуге шығару кезінде профилактикалық мақсатта олар бетіне марлі таңулар киюге міндетті.
8. Шұғыл түрде стационарлық емдеуді талап ететін туберкулездің белсенді нысанының белгілері бар адамдарды УҰИ-да ұстауға рұқсат етілмейді.
2. Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау
изоляторларында емдеуді ұйымдастыру
9. Сезіктілер мен айыпталушылар арасында оларды карантиндік ұстау кезеңінде туберкулезбен ауыратындар анықталған жағдайда УҰИ-дың фельдшері эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізеді, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің аумақтық органдарына хабарлама жібереді, диагнозды медициналық картаға жазады, қадағалайды (2, 3 қосымша).
10. УҰИ-дың медициналық қызметкері туберкулезбен ауыратындарға фтизиатр-дәрігердің кеңес беруін белгілейді.
11. Белгіленген дәрі-дәрмектер сезіктілер мен айыпталушыларға қолдарына берілмейді. Дәріні ішу медициналық қызметкердің қатысуымен жүргізіледі.
12. Егер де фтизиатр-дәрігердің немесе жедел медициналық жәрдем дәрігерінің жасаған қорытындысы бойынша сезікті немесе айыпталушы стационарлық емдеуді қажет ететін болса, ол аумақтық денсаулық сақтау органдарының тиісті емдеу мекемесіне жіберіледі. Оларды күзету заңнамаға сәйкес ұйымдастырылады.
13. Туберкулезбен ауыратын адам тергеу изоляторына кеткен кезде немесе УҰИ-дан босатылғанда медициналық қызметкер тиісті мекемелерге хабарлауға міндетті.
14. Туберкулезбен ауыратындар ұсталған камераларды санитарлық тазарту мен дезинфекциялауды УҰИ-дың медициналық қызметкер жүргізеді. Ауруларды тасымалдайтын арнайы автокөлікті санитарлық тазарту мен дезинфекциялау ол бекітіліп берілген бөлімшелердің күшімен жүргізіледі.
Дәрігерге дейінгі шұғыл көмек Ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторларындағы ішкі тәртіп ережелерінің талаптарына сәйкес көрсетіледі.
3. Туберкулезбен ауыратын сезіктілерді, айыпталушыларды,
сотталушылар мен сотталғандарды айдап алып жүрудің
ерекшеліктері
15. Туберкулезбен ауыратын сезіктілерді, айыпталушыларды камералардан шығарудың, оларды айдап алып жүрудің барлық жағдайларында айдауылдарға және айдаудағыларға бетке байлайтын марлі таңулары беріледі. Тергеу әрекетіне қатысушыларға УҰИ-дың медициналық қызметкерлері ескерту жасау міндетті туберкулезден қалай сақтану жолдары жөнінде.

6. При положительных результатах обследований на туберкулез, администрация изолятора временного содержания информирует орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, для решения вопроса о переводе подозреваемого или обвиняемого в следственный изолятор или изменения меры пресечения и принятия мер для обеспечения безопасности лиц, участвующих в следственных действиях с участием обвиняемого.
7. Выявленные больные туберкулезом содержатся отдельно, при конвоировании на следственные действия, в суд, выводе на прогулки, свидания в профилактических целях они обязаны надевать на лицо марлевые повязки.
8. Не разрешается содержать в изоляторе временного содержания лиц, с признаками активной формы туберкулеза, требующего неотложного стационарного лечения.
2. Организация лечения подозреваемых и обвиняемых
в изоляторах временного содержания
9. В случае выявления больных туберкулезом, среди подозреваемых и обвиняемых, в период их карантинного содержания, медицинский работник изолятора временного содержания проводит противоэпидемические мероприятия, подает извещение в территориальные органы санитарно-эпидемиологической службы, диагноз заносит в медицинскую карту подозреваемого или обвиняемого, устанавливает наблюдение.
10. Медицинским работником изолятора временного содержания назначается консультация больных туберкулезом у врача-фтизиатра.
11. Назначенные медикаменты подозреваемым и обвиняемым на руки не выдаются. Прием лекарств производится в присутствии медицинского работника.
12. Если по заключению врача фтизиатра или врача скорой медицинской помощи подозреваемый или обвиняемый нуждается в стационарном лечении, он направляется в соответствующее лечебное учреждение территориальных органов здравоохранения. Охрана их организуется в соответствии с законодательством.
13. При убытии больного туберкулезом в следственный изолятор или освобождении из изолятора временного содержания медицинский работник должен информировать соответствующие учреждения.
14. Санитарная обработка и дезинфекция отдельных объектов, в которых содержались больные туберкулезом, проводится медицинским работником изолятора временного содержания (приложение 2). Санитарная обработка и дезинфекция специального автотранспорта, осуществляющего перевозку больных, производится силами подразделений органов внутренних дел, за которыми он закреплен.
3. Особенности конвоирования подозреваемых,
обвиняемых, больных туберкулезом
15. Во всех случаях вывода подозреваемых, обвиняемых больных туберкулезом из камер, их конвоировании, конвоирам и конвоируемым, и лицам, принимающих участие в следственных действиях, выдаются марлевые повязки на лицо. Участники следственных действий должны быть информированы медицинским работником мест содержания под стражей о возможных путях заражения туберкулезом и о способах защиты.

16. Айдаудағы сезіктілер мен айыпталушыларға ілеспе тізім жасалады, онда туберкулезбен ауыратындар көрсетіледі, аурулар 10 және одан да көп болған жағдайда олар жеке айдауылмен жөнелтіледі.
17. Туберкулезбен ауыратын сезіктілердің құжаттары мен айыпталушылардың жеке істері айдауыл бастығына жеке істер бойынша анықтамалар жапсырылған, "Туберкулезбен ауыратын" деген мөртаңба басылған, мөрленген пакеттерге салынып беріледі.
18. Арнайы автомобильдің фургонына туберкулезбен ауыратындарды орналастыру басқа сезіктілер мен айыпталушылардан бөлек, ең соңғы кезекте жүргізіледі.
19. Жаяу айдап алып жүру кезінде туберкулезбен ауыратындар колоннаның соңында жүреді.
20. Алмасу пункттерінде арнайы вагондарға отырғызу орындарына туберкулезбен ауыратын сотталғандар, сезіктілер мен айыпталушылар басқа сотталғандардан, сезіктілер мен айыпталушылардан бөлек айдап алып жүріледі және вагонның жеке камерасына орналастырылады.
21. Туберкулезбен ауыратындарды әуе, теңіз және өзен кемелеріне отырғызу жолаушылардың жалпы отыруына дейін, ал олардан шығару - тек қана барлық жолаушылардан кейін жүргізіледі. Олар кеменің жеке салонында орналастырылады.
22. Қылмыстық істі қарау үшін сотқа айдап алып жүру арқылы жеткізілген туберкулезбен ауыратын сотталушылар жеке камераға орналастырылады, ал сот залында марлі таңып отырады.
23. Жолда медициналық сипаттағы іс-шараларды жүргізу қажет болған жағдайда ауруға шұғыл медициналық жәрдем көрсетуге арналған қобдишасы бар медициналық қызметкер еріп жүруі тиіс. Ішкі істер органдары уақытша ұстау изоляторының, тергеу изоляторының әкімшілігі ауруды тасымалдауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды.
УҰИ-нда қамауда ұсталатын
сезіктілер мен айыпталушылар
арасында туберкулезді анықтау
және оларды айдап алып жүру
жөніндегі тәртіптеріне
1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 384 бұйрығымен бекітілген
N ______ медициналық тексеру картасы
______________________________________________________________________
(облыстағы ІІББ-ІІБ көрсетілген қамауда ұстау орнының атауы)
Т.А.Ә. _______________________________________________________________
Жынысы _____________ Туған жылы ____________ Мекен-жайы _____________
______________________________________________________________________
Келіп түскен кездегі шағымдары _______________________________________
______________________________________________________________________
Объективті тексеру деректері: Бойы: ____________ Салмағы _____________
АД ____________мм рт.ст.
Денесін тексерудің деректері (жарақаттанған тері жамылғысын сипаттау,
тыртықтардың, жараның, инъекциядан қалған іздердің, наколкалардың және
т.б. болуы) __________________________________________________________
______________________________________________________________________
Органдар мен жүйелерді тексерудің деректері (сүйек-бұлшық ет аппараты,
жүрек, өкпе, ЖКТ, зәр-жыныс жүйесі)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Психоневрологиялық статус ____________________________________________
______________________________________________________________________
Жіберу датасы:

16. На конвоируемых подозреваемых и обвиняемых формируется попутный список, в котором указываются больные туберкулезом, при наличии 10 и более больных, они отправляются отдельным конвоем.
17. Документы на подозреваемых и личные дела на обвиняемых, больных туберкулезом, передаются начальнику конвоя в опечатанных пакетах, на которые наклеиваются справки по личным делам, и ставится штамп "Больной туберкулезом".
18. Размещение больных туберкулезом в фургоне специального автомобиля производится в последнюю очередь изолировано от других подозреваемых и обвиняемых.
19. При конвоировании пешим порядком больные туберкулезом следуют позади колонны.
20. К месту посадки в специальный вагон на обменных пунктах подозреваемые и обвиняемые, больные туберкулезом, конвоируются отдельно от других подозреваемых и обвиняемых и размещаются в отдельной камере вагона.
21. Посадка больных туберкулезом в воздушные, морские и речные суда производятся до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров. Размещение их производится в отдельном салоне судна.
22. Обвиняемые больные туберкулезом, доставленные под конвоем в суд, для рассмотрения уголовного дела, размещаются в отдельной камере, а в зале суда находятся в марлевых повязках.
23. При необходимости проведения мероприятий медицинского характера в пути следования, больного должен сопровождать медицинский работник, имеющий аптечку для оказания неотложной медицинской помощи. Администрацией изолятора временного содержания, следственного изолятора органов внутренних дел принимаются меры по обеспечению транспортировки больного.
Приложение 1
к Правилам по выявлению туберкулеза среди подозреваемых и обвиняемых, содержащихся
под стражей в изоляторах временного
содержания, и их конвоирования
Утверждены Совместным Приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 1 июня 2002 года N 384 и
Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 30 апреля 2002 года N 439
Карта медицинского осмотра N_____
________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
Ф.И.О. ______________________________________________________________
Пол_______ Год рождения_______________ Адрес________________________
Жалобы при поступлении_______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Данные объективного осмотра: Рост_______ Вес_______ АД________ мм рт. ст.
Данные по телесному осмотру (описать кожные покровы на предмет
повреждений, наличие рубцов, ссадин, следов от инъекций, наколок и так
далее подобное)______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Данные обследования по органам и системам (костно-мышечный аппарат,
сердце, легкие, мочеполовая система)_________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Психоневрологический статус _________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата направления:

1. рентген-флюорографиялық тексеру ___________________________________
Нәтижесі _____________________________________________________________
2. ВИЧ-инфекцияға _________________, нәтижесі ________________________
3. мерезге ______________________, нәтижесі __________________________
Басқа да лабораториялық тексерулердің нәтижелері _____________________
______________________________________________________________________
Тергеу изоляторына ауыстыру кезіндегі қорытынды тексерудің датасы мен
деректері ____________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ескерту _____________________________________________________________
______________________________________________________________________
(медкартаны толтырған медициналық қызметкердің Т.А.Ә., қолы)
УҰИ-нда қамауда ұсталатын
сезіктілер мен айыпталушылар
арасында туберкулезді анықтау
және оларды айдап алып жүру
жөніндегі тәртіптеріне
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 384 бұйрығымен бекітілген
Туберкулез кезінде жекелеген объектілерді дезинфекциялау
______________________________________________________________________
р/р Залалсыздан. Немен және қалайша
N дырылатын залалсыздандырылады
объект
______________________________________________________________________
1. Қақырығы бар 1. 0,5 атм. қысым күшімен жабық қазанда
түкіргіштер залалсыздандырады - 30 мин.
2. 15 мин. бойы 2%-дық сода
ерітіндісінде қайнатады.
3. 2 сағат хлораминнің 2,5%-дық
белсенді ерітіндісі, ДТСГК-ның
1%-дық ерітіндісі құйылған, қақпағы
бар ыдысқа салып қояды.
Қақырықты залалсыздандыру аяқтал.
ғаннан кейін оны әжетханаға төгеді,
ал залалсыздандырылған түкіргіш пен
ыдысты қарапайым тәсілмен жуады.
2. Қақырық 1. Қақырықты ыдысқа жинайды және оған
құрғақ күйде залалсыздандырушы
заттардың бірін: хлорлы әкті
(1 литрге 200 гр.); ДТСГК-ны
(1 литрге 100 гр.); хлораминді
(1 литрге 50 гр.); дихлорцианур
қышқылының калий немесе натрий тұзын
(1 литрге 50 гр.) қосады.
2. Міндетті түрде араластыра отырып,
қақырықтың 1 көлеміне залалсыздандыру
ерітіндісінің 2 көлемі есебінен құяды:
хлораминнің 2,5%-дық белсенді ерітіндісін
- экспозиция 2 сағат; дихлорцианур
қышқылының калий немесе натрий тұзының
0,25%-дық ерітіндісін - 2 сағат.
3. 15 мин. бойы 2%-дық сода ерітіндісінде
қайнатады.
3. Түкіргіштер 1. 15 мин. бойы 2%-дық сода ерітіндісінде
қайнатады.

1. на рентген-флюорографическое обследование ________________________
Результат ___________________________________________________________
2. на ВИЧ-инфекцию ___________, результат____________________________
3. на сифилис _____________, результат ______________________________
Результаты других лабораторных исследований__________________________
_____________________________________________________________________
Дата и данные заключительного осмотра при переводе в следственный изолятор
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Фамилия, инициалы медицинского работника, заполнившего карту
медицинского осмотра, роспись.
Приложение 2
к Правилам по выявлению туберкулеза среди
подозреваемых и обвиняемых, содержащихся
под стражей в изоляторах временного
содержания, и их конвоирования
Утверждены Совместным Приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 1 июня 2002 года N 384 и
Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 30 апреля 2002 года N 439
Дезинфекция отдельных объектов при туберкулезе
___________________________________________________________________________
N п/п Обеззараживаемый Чем и как обеззараживают
объект
___________________________________________________________________________
1. Плевательницы с мокротой. 1. Автоклавируют при 0,5 атм - 30 мин.
2. Кипятят в течение 15 мин. в 2%
растворе соды.
3. Погружают на 2 часа в сосуд с
крышкой, содержащий 2,5%
активированный раствор хлорамина, 1%
раствор ДТСГК. После окончания
обеззараживания мокроты ее выливают
в уборную, а плевательницы и сосуд,
в котором происходила дезинфекция,
моют обычным способом.
---------------------------------------------------------------------------
2. Мокрота. 1. Мокроту собирают в сосуд и добавляют
в сухом виде одно из дезинфицирующих
средств: хлорную известь (200 г на
литр); ДТСГК (100 г на литр);
хлорамин (50 г на литр); калиевую
или натриевую соль
дихлоризациануровой кислоты (50 г на
литр).
2. Заливают с обязательным
перемешиванием из расчета на 1 объем
мокроты 2 объема дезраствора: 2,5%
активированным раствором хлорамина -
экспозиция 2 часа; 0,25% раствором
натриевой или калиевой соли
дихлоризациануровой кислоты - 2 часа.
3. Кипятят в течение 15 минут в 2%
растворе соды.
---------------------------------------------------------------------------
3. Плевательницы. 1. Кипятят 15 минут в 2% растворе соды.

2. Мына ерітінділердің біріне: хлораминнің
1%-дық белсенді ерітіндісіне 1 сағат немесе
ДТСГК-ның 1%-дық ерітіндісіне 2 сағат
салып қояды.
4. Ыдыстар 1. 15 мин. бойы 2%-дық сода ерітіндісінде
қайнатады.
2. Хлораминнің 0,5%-дық белсенді ерітіндісіне
немесе ДТСГК-ның 0,4%-дық белсенді ашық түсті
ерітіндісіне немесе хлорбетанафтолдың
0,5%-дық ерітіндісіне немесе бензилфенолдың
1%-дық ерітіндісіне 1 сағат салып қояды.
5. Тамақ 1. Қайнау сәтінен бастап 15 мин.
қалдықтары жабық ыдыста қайнатады.
2. 20%-дық хлорлы-әкті сұйықтықты құйып,
2 сағат ұстайды.
6. Іш киім, 1. Қайнау сәтінен бастап 15 мин. жабық ыдыста
төсек- қайнатады.
орын, 2. Мына ерітінділердің біріне салып қояды:
таңу хлораминнің 1%-дық ерітіндісіне 1-2 сағат бойы;
материал. хлорбетанафтолдың 0,5%-дық ерітіндісіне -
дары экспозиция 2 сағат.
7. Киім- Желдетеді және ыстық үтікпен үтіктейді.
кешектер Қақырық дақтарын хлораминнің 5%-дық ерітіндісін
мен төсек- қолдана отырып, тампондармен кетіреді.
орындар
8. Аурулар 1. Жуу үшін 2%-дық сабын-сода ерітіндісін
жататын пайдаланады.
үй-жай 2. Хлораминнің 0,25%-дық белсенді ерітіндісіне,
хлорбетанафтолдың 0,5%-дық ерітіндісіне
малынған шүберекпен сүртеді.
9. Қол Хлорлы әктің 10%-дық ашық түсті
жуғыштар, ерітіндісімен күн сайын тазартады; Тұз
писсуарлар, қышқылының 10%-дық ерітіндісімен және сумен
унитаздар ұдайы жуып отырады. Әжетханаларға арналған
тазарту инвентарларын басқа үй-жайларды
жинастыру үшін пайдалануға рұқсат етілмейді.
Жинастыру үшін пайдаланылатын шелектер
белгіленеді.
10. Кітаптар Кемінде 5 күнде 1 рет дымқыл шүберекпен
сүртіп отырады.
______________________________________________________________________
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Қасымбеков Б.А.

2. Погружают в один из растворов: 1%
активированный раствор хлорамина на
1 час; 1% раствор ДТСГК - на 2 часа.
---------------------------------------------------------------------------
4. Посуда. 1. Кипятят в 2% растворе соды 15 минут.
2. Погружают на 1 час в 0,5%
активированный раствор хлорамина,
или 0,4% активированный осветленный
раствор ДТСГК, или 0,5% раствор
хлорбетанафтола, или 1% раствор
бензилфенола.
--------------------------------------------------------------------------
5. Остатки пищи. 1. Кипятят в закрытых сосудах 15 минут
с момента закипания.
2. Заливают 20% хлорно-известковым
молоком на 2 часа.
---------------------------------------------------------------------------
6. Белье (нательное, 1. Кипятят в закрытых сосудах 15 минут
постельное), перевязочный с момента закипания.
материал. 2. Замачивают в одном из растворов: 1%
раствор хлорамина в течение 1-2
часов; 0,5% раствор
хлорбетанафтола, экспозиция 2 часа.
---------------------------------------------------------------------------
7. Носильные вещи и постельные 1. Проветривают и проглаживают горячим
принадлежности утюгом.
2. Пятна мокроты удаляют тампонами с 5%
раствором хлорамина.
---------------------------------------------------------------------------
8. Помещение, где находятся 1. Для мытья применяют горячий 2%
больные. мыльно-содовый раствор.
2. Протирают ветошью, смоченной в 0,25%
активированном растворе хлорамина,
0,5% растворе хлорбетанафтола.
---------------------------------------------------------------------------
9. Умывальники, писсуары, Ежедневно обрабатывают 10%
унитазы. осветленным раствором хлорной
извести; периодически моют 10%
раствором соляной кислоты и водой.
Уборочный инвентарь, предназначенный
для уборных, не разрешают
использовать для других помещений.
Ведра, используемые для уборки,
маркируют.
---------------------------------------------------------------------------
10. Книги. Не реже 1 раза в 5 дней протирают
влажной ветошью.
___________________________________________________________________________