Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы N 556 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 15 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2045. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.01.2016 № 85 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың және Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша:
"Астана, Алматы қалалары ішкі істер Бас басқармасының, облыстардағы ішкі істер Бас Басқармасының - ішкі істер Басқармасының", "облыстардың ішкі істер Бас Басқармасына - ішкі істер Басқармасына (бұдан әрі - ІІББ-ІІБ)", "Астана, Алматы қалаларының ІІББ, облыстардағы ІІББ-ІІБ", "ІІББ-ІІБ" деген сөздері тиісінше "Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттері", "облыстардың Ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - ІІД)", "ІІД" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау туралы Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полициясы комитеті, Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер Департаменттерінің бастықтары:
1) осы Нұсқаулықты басшылыққа алсын, көші-қон полициясы жеке құрамының оны оқып - үйренуін ұйымдастырсын және оның талаптарын бұлжытпай орындауын қамтамасыз етсін;
2) қалалық, аудандық ішкі істер органдарына тұратын жері бойынша өтініш берушілерді, оларға тиісті сауалнама - өтініштер бланкілерін беруді, Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелер жөнінде материалдарды қарау және тіркеуге қабылдауды тапсырсын. Өтініш беруші және оның барлық жақын туыстары туралы  қажетті мәліметтерді  алуды қамтамасыз етсін және көрсетілген материалдарды бағыныстылығы бойынша облыстық ішкі істер Департаменттеріне жіберсін;
3) Астана, Алматы қалаларында тұратын адамдардан құжаттар қабылдауды өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша тікелей көші-қон полициясында жүргізсін;
4) сауалнама - өтініштердің, анықтамалардың және журналдардың бланкілерін әзірлеуді қамтамасыз етсін (Нұсқаулыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-қосымшалар).

Об утверждении Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года N 556. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2002 года N 2045. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 28.01.2016 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту приказа и инструкции слова "Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей", "Главные управления внутренних дел - Управлений внутренних дел (далее - ГУВД-УВД) областей", "ГУВД городов Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей", "ГУВД-УВД" заменены словами "Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей", "Департаменты внутренних дел (далее - ДВД) областей", "ДВД" приказом Министра внутренних дел РК от 24 апреля 2006 года N  196 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментам внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей:
1) принять данную Инструкцию к руководству, организовать изучение личным составом подразделений миграционной полиции и обеспечить неукоснительное исполнение ее требований;
2) поручить горрайорганам внутренних дел по месту жительства заявителей, выдавать им бланки соответствующих анкет-заявлений, принимать к рассмотрению и оформлять материалы по вопросам, связанным с гражданством Республики Казахстан. Обеспечивать получение необходимых сведений, как о самом заявителе, так и обо всех его близких родственниках и направлять указанные материалы по подчиненности в областные Департаменты внутренних дел;
3) прием документов от лиц, проживающих в городах Астана, Алматы, производить непосредственно в управлениях миграционной полиции по месту жительства ходатайствующих;
4) обеспечить изготовление бланков анкет-заявлений, справок и журналов (приложение 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 к Инструкции).

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полициясы комитеті Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінен азаматтық мәселелері бойынша материалдар алғаннан кейін белгіленген тәртіппен қорытынды дайындауды және оларды Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қарауына жіберуді, сондай-ақ қабылданған шешімдерді орындауды қамтамасыз етсін.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
4. "Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау тәртібі туралы ережені жариялау туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 1996 жылғы 23 желтоқсандағы N  370 , "Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келіп жатқан Ресей Федерациясы азаматтарының Қазақстан Республикасы азаматтығын алу тәртібін жеңілдетумен байланысты мәселелерді қарау тәртібі туралы" Нұсқаулықты  бекіту туралы 1997 жылғы 23 қыркүйектегі N 344 бұйрықтарының күші жойылды деп есептелсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекші Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министріне және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) Әкімшілік полиция комитетінің төрағасына жүктелсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
6.  Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-полковник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
2 дәрежелі мемлекеттік кеңесші
2002 жылғы 15 қазан
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы сотының төрағасы
2002 жылғы 18 қыркүйек
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің төрағасы
генерал-лейтенант
2002 жылғы 12 қыркүйек
Қазақстан Республикасы ішкі істер
Министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "Бас Прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының", "Мемлекеттік-құқықтық бөліміне" деген сөздер тиісінше "Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің", "Құқық қорғау және сот жүйелері мәселелері бөліміне" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз), "Құқық қорғау және сот жүйелері мәселелері бөлімі" деген сөздер "Мемлекеттік құқықтық бөлімі" деген сөздермен ауыстырылды - 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) Бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан по получении из Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей материалов по вопросам гражданства обеспечить в установленном порядке подготовку заключений и направление их на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан, а также исполнение принятых решений.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
4. Приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан "Об объявлении  Положения о порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан" от 23 декабря 1996 года N 370 и "Об утверждении Инструкции "О порядке рассмотрения вопросов, связанных с упрощенным (регистрационным) порядком приобретения гражданства Республики Казахстан гражданами Российской Федерации, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан" от 23 сентября 1997 года N 344 считать утратившими силу.
5. Контроль за исполнением данного приказа возложить на курирующего Вице-министра внутренних дел Республики Казахстан и Председателя Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
внутренних дел
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральный Прокурор            Председатель Верховного
Республики Казахстан            Суда Республики Казахстан
15 октября 2002 г.              18 августа 2002 г.
Председатель Комитета
Национальной безопасности
Республики Казахстан
12 сентября 2002 г.
Утверждена
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 23 августа 2002 г. N 556
Инструкция
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов,
связанных с гражданством Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту слова "Центра правовой статистики и информации при Генеральной Прокуратуре", "Государственно-правовой отдел" заменены словами "Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры", "Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем" приказом Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); слова "Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем" заменены словами "Государственно-правовой отдел" приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).

Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы N 198 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы азаматтық мәселелері жөніндегі комиссиясы туралы ережесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Беларусь Республикасының арасындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының, Беларусь Республикасында тұрақты тұру үшін келген, Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін келген Беларусь Республикасының азаматтарының азаматтық алу тәртібін жеңілдету туралы 1996 жылғы 17 сәуірдегі, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының арасындағы азаматтық алу тәртібін жеңілдету туралы 1999 жылғы 26 ақпандағы, Қазақстан Республикасы мен Украина арасындағы Украинада тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Украина азаматтарының азаматтық алу мен одан айырылу тәртібін жеңілдету және азаматтығы болмау және қос азаматтық алу жағдайларын болдырмау туралы 2000 жылғы 19 мамырдағы келісімдерге (бұдан әрі - Келісім), 1957 жылғы 29 қаңтардағы Тұрмыстағы әйелдің азаматтығы туралы конвенциясымен (1999 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының N 19-ІІ Заңы) сәйкес өтінішті қабылдау, ресімдеу және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау мен қайтадан алу туралы, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу мен айырылу туралы рәсімдерді белгілейді.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз), 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
1. Жалпы анықтама
1. Осы Нұсқаулықтағы сөздерді дәл белгілеп білдіру мақсатпен төмендегі мағыналарды ұсынамыз:
"өтініш иесі" - Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, қайтадан алу, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе айырылу туралы өтініш беретін жеке тұлға;
"құзыретті орган" - өтініш беретін жеке тұлғаның азаматтықта болуын немесе болмауын анықтауға құқығы бар, тиісті елдің мемлекеттік органы;
тұрақты тұру - өтініш берушінің тұрақты тіркелу жері.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Жалпы ережелер
2. Қазақстан Республикасында тұрып жатқан адамдардың азаматтық туралы құжаттарын қабылдауды өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы ішкі істер органына келіп түскен азаматтық туралы материалдар мұқият тексеріледі. Азаматтығын өзгерту, сондай-ақ сауалнамалық мәліметтің толықтығына, тегінің, аты мен әкесінің атының және оның отбасы мүшелерінің аты мен әкесінің атының дұрыс жазылғандығына ерекше назар аудару қажет.
Толық емес және дұрыс емес мәліметтер анықталған жағдайда олар тиісті өзгерістер мен түзетулер енгізу үшін өтініш берушіге кешіктірілмей қайтарылуы тиіс.
Өтініші осы Нұсқаулықпен қарастырылған сауалнама-өтініште тиісті белгі қойылатын барлық құжаттарды тапсырған күннен бастап өтініш орындауға қабылданған болып есептеледі.
Азаматтыққа қабылдау, азаматтықты қалпына келтіру, азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту, сондай-ақ азаматтыққа қатыстылығын анықтау мәселелері туралы өтініштер белгіленген нысандағы (9-қосымша) журналға міндетті түрде тіркелуге және қарауға жатады.
Қазақстанның азаматтығын қабылдау туралы өтініш берген оралмандарға олардың талабы бойынша көші-қон мәселелері жөніндегі өкілетті органға ұсыну үшін анықтама (10–қосымша) беріледі. Ішкі істер департаменті (Бұдан әрі – ІІД) анықтаманы құжаттар ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілгеннен кейін ғана береді.
Анықтамалар берген кезде мынадай адамдардан міндетті түрде жеке басын куәландыратын және кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәліктерінің түпнұсқаларын талап ету және істегі материалдарға қосылған көшірмелермен салыстыру қажет.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз), 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.

Настоящая Инструкция определяет процедуру приема, оформления и рассмотрения ходатайств (заявлений) о приеме и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, о выходе и утрате гражданства Республики Казахстан в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", Положением о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198, а также с Соглашениями между Республикой Казахстан и Республикой Беларусь об упрощенном порядке приобретения гражданства гражданами Республики Казахстан, прибывающими для постоянного проживания в Республику Беларусь, и граждан Республики Беларусь, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан  от 17 января 1996 года , между Республикой Беларусь, Республикой Казахстан, Кыргызской Республикой и Российской Федерацией об упрощенном порядке приобретения гражданства от 26 февраля 1999 года, между Республикой Казахстан и Украиной об упрощенном порядке приобретения и прекращения гражданства гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими в Украине, и гражданами Украины, постоянно проживающими в Республике Казахстан, и предотвращении случаев безгражданства и двойного гражданства от 19 мая 2000 года (далее - Соглашение), Конвенцией о гражданстве замужней женщины от 29 января 1957 года (Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года № 19-II).
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Общие определения
1. Для целей настоящей Инструкции нижеследующие термины означают:
"заявитель" - физическое лицо, ходатайствующее о приеме, восстановлении в гражданстве Республике Казахстан, выходе или утрате гражданства Республики Казахстан;
"компетентный орган" - государственный орган соответствующей страны, наделенный правом определять наличие либо отсутствие гражданства ходатайствующего физического лица;
постоянное проживание - место постоянной регистрации заявителя.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Общие положения
2. Прием документов по вопросам гражданства для лиц, проживающих на территории Республики Казахстан, осуществляется органами внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного жительства заявителя.
Поступившие в органы внутренних дел Республики Казахстан материалы по вопросам гражданства тщательно проверяются. Особое внимание должно быть обращено на причину изменения гражданства, а также полноту анкетных сведений, правильность написания фамилии, имени и отчества заявителя и членов его семьи.
При обнаружении неполных или неточных сведений в представленных документах они должны быть незамедлительно возвращены заявителю для внесения соответствующих изменений и дополнений.
Ходатайство считается принятым к исполнению с момента подачи заявителем всех документов, предусмотренных настоящей Инструкцией, о чем в анкете-заявлении проставляется соответствующая запись.
Заявления по вопросам приема в гражданство, восстановления в гражданстве, выхода из гражданства, об утрате гражданства, а также определении принадлежности к гражданству подлежат обязательной регистрации в журнале установленной формы (приложение 9) и рассмотрению.
Оралманам, подавшим ходатайство на приобретение казахстанского гражданства, по их требованию выдается справка (приложение 10) для предъявления в уполномоченный орган по вопросам миграции. Справка выдается Департаментом внутренних дел (далее - ДВД) только после согласования материалов с органами национальной безопасности.
При выдаче справок необходимо в обязательном порядке требовать от таких лиц, оригиналы документов, удостоверяющих личность и свидетельств о рождении несовершеннолетних детей и осуществлять сверку с копиями, приобщенными в материалах дела.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).

3. Тиісті түрде ресімделген материалдарды өтінішінің тұрғылықты жеріндегі аудандық ішкі істер органы тиісті облыстардың Ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - ІІД) жібереді.
Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттері азаматтық туралы материалдардың дұрыс ресімделуін тексереді, осы мәселелер жөнінде іс жүргізеді, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келіседі, ол бойынша бекітілген қорытынды әзірлейді және Қазақстан Республикасының ішкі істер Министрлігіне жібереді.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтықты қалпына келтіру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу жөнінде өтініш білдірген адамның сотталғаны немесе сотталмағаны туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары прокуратура органдарының құқықтық статистика және арнайы есепке алу бөліністеріне сұрау салады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
5. Азаматтық мәселелері жөніндегі ІІД-нің қорытындыларында өтініш берушіні сипаттайтын тексерілген деректер толық жазылуы тиіс.
6. Қорытындыны ІІД бастығы немесе оның орынбасары бекітеді.
7. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі шығарған қорытындысымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтықты қалпына келтіру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы материалдар Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Мемлекеттік-құқықтық бөліміне жолданады.
Дұрыс ресімделмеген материалдар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ІІД-не заңнамаға сәйкестендіру үшін қайтарылады. Кемшіліктерді жою мерзімі 30 күнтізбелік күннен аспауы тиіс, кейіннен материалдар қайта Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне жолданады.
Өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша жоқтығына немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шетелдік мекемелерінен уақытылы жауаптың түспеуіне байланысты белгіленген мерзім ішінде кемшіліктерді жоюға мүмкіндік болмаған жағдайда, өтінішті қарау тоқтатылады, ол туралы өтініш иесіне бес жұмыс күн ішінде хабарлама жіберіліп, көшірмесі істегі материалдарға тігіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
8. Қазақстан Республикасының ішкі істер органы өтініштен бас тартқан жағдайда азаматтық мәселелері туралы материалдарды қайтарған адам өтінушіге бас тартудың себебі көрсетілген анықтама береді. Анықтаманың екінші данасын өтінушінің ісіне тіркейді.

3. Оформленные надлежащим образом материалы направляются районным органом внутренних дел по месту жительства заявителя по подчиненности в Департаменты внутренних дел (далее - ДВД) областей.
Департаменты внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей проверяют правильность оформления материалов по вопросам гражданства, заводят дела по этим вопросам, согласовывают с органом национальной безопасности Республики Казахстан, выносят мотивированное заключение по нему и направляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
4. На лицо, ходатайствующее о приеме, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан и выходе из гражданства Республики Казахстан, органы внутренних дел Республики Казахстан запрашивают сведения о наличии либо отсутствии судимости в подразделении правовой статистики и специальных учетов органов прокуратуры.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. В заключении ДВД по вопросам гражданства должны быть подробно изложены проверочные данные, характеризующие заявителя.
6. Заключение утверждается начальником ДВД или его заместителем.
7. Министерство внутренних дел Республики Казахстан составляет свое заключение, которое вместе с материалами о приеме, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан и выходе из гражданства Республики Казахстан направляет в Государственно-правовой отдел Администрации Президента Республики Казахстан.
Оформленные ненадлежащим образом материалы возвращаются в ДВД областей, городов Астаны и Алматы для приведения в соответствие с законодательством. Срок устранения недостатков не должен превышать 30 календарных дней, после чего материалы повторно направляются в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
В случае невозможности устранения недостатков в установленный срок из-за отсутствия заявителя по месту проживания или несвоевременного получения ответа из загранучреждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан рассмотрение ходатайства приостанавливается, о чем заявителю направляется уведомление в течение пяти рабочих дней, копия которого приобщается к материалам дела.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. В случае отклонения ходатайства органом внутренних дел Республики Казахстан, предоставившим материалы по вопросам гражданства, заявителю выдается справка с указанием мотива отказа. Второй экземпляр указанной справки приобщается к личному делу заявителя.

9. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ  белгіленген тәртіпте әрекет қабілеттігі жоқ деп танылған адамға байланысты Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, қайта алу және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтінішті заңды өкілдер баланың тууы туралы куәлігінің не әрекет қабілеттігі жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариус куәландырған көшірмесімен бірге ұсынады (асырап алушылар, қамқоршылар және қорғаншылар жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесін ұсынады). Осы орайда 14-тен 18-ге дейінгі жастағы кәмелетке толмаған баланың өзі қол қоятын және бір уақытта әдеттегідей олардың ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің өтініштері берілетін жеке келісімі қажет.
Баланың келісімі нотариалды түрде куәландырылады және ата-анасының біреуінің қолдаухатына қоса беріледі. Ата-анасының өтінішіне сондай-ақ сауалнамаларда-өтініштерде көрсетілген баланың тууы туралы куәліктерінің көшірмелері қоса беріледі.
10. Жергілікті ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы ішкі істер Министрлігінің және Қазақстан Республикасының басқа да органдарының өтінішті қарау мерзімі осы органдардың әрқайсысында бір айдан, ал жалпы алғанда - алты айдан аспауы тиіс.
Ескерту: 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз ).
11. Ата-анасының азаматтығы өзгергенде және асырап алу кезінде баланың азаматтығы "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 4-тарауының ережелеріне сәйкес белгіленеді.
11-1. Егер өтініш беруші өзінің сауатсыздығынан немесе дене кемістігіне байланысты өтінішке қол қоя алмаса, онда "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабына сәйкес оның өтініші бойынша басқа адам қол қояды, ол арызға нотариус тиісті жазба жазады.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
11-2. Азаматтық мәселелері бойынша өтініш берушілердің өтінішке қосылатын құжаттардың (паспорт, туу туралы куәлік, неке туралы куәлік, оралманның куәлігі, бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініш) көшірмелері нотариалды куәландырылған болуы керек.
Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Кодексінің 542-бабына сәйкес мемлекеттік баж салығын төлеуден репатрианттар (оралмандар) – Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға байланысты барлық нотариалды әрекеттер бойынша босатылады.

9. Ходатайство о приеме, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан и выходе из гражданства Республики Казахстан в отношении лиц, не достигших 18 лет, а также признанных в установленном порядке недееспособными, подается их законными представителями, удостоверенное нотариально, вместе с копией свидетельства о рождении ребенка (усыновители, опекуны и попечители представляют копию решения местного исполнительного органа) либо с документом, удостоверяющим личность недееспособного лица. При этом необходимо отдельное согласие несовершеннолетнего ребенка в возрасте от 14 до 18 лет, которое подписывается им самим и подается, как правило, одновременно с заявлением родителей или их законных представителей.
Согласие ребенка заверяется нотариально и прилагается к ходатайству одного из родителей. К ходатайству родителей прилагаются также копии свидетельств о рождении ребенка, указанных в анкетах-заявлениях.
10. Срок рассмотрения заявлений в местных органах внутренних дел и национальной безопасности, Министерстве внутренних дел Республики Казахстан и в других государственных органах Республики Казахстан не должен превышать одного месяца в каждом из этих органов, а в совокупности - шести месяцев.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 24 апреля 2006 года N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. Гражданство ребенка при изменении гражданства родителей и при усыновлении определятся в соответствии с положениями главы 4  Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан".
11-1. Если заявитель в силу неграмотности или физического недостатка не может подписать заявление, то в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", по его просьбе оно подписывается другим лицом, о чем нотариусом делается соответствующая надпись на заявлении.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
11-2. При обращении ходатайствующих по вопросам гражданства, представляемые к заявлению копии документов (паспорт, свидетельство о рождении, свидетельство о браке, удостоверение оралмана, заявление об отказе от прежнего гражданства) должны быть удостоверены нотариально.
В соответствии со статьей 542 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)", от уплаты государственной пошлины освобождаются репатрианты (оралманы) - по всем нотариальным действиям, связанным с приобретением гражданства Республики Казахстан.

Ескерту. 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау
12. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдана алады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында заңды негізде кемінде бес жыл тұрған не Қазақстан Республикасының азаматымен кемінде үш жыл некеде тұрған адамдар. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы ұсынымхат берiлген сәтте тұру немесе некеде болу мерзiмi үзiлiссiз болуы тиiс.
Мыналардан осы тармақтың бірінші тармақшасында көзделген шарттардың болуы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған кезде кәмелетке толмағандардан, пайым қабілетін жоғалтқан адамдардан не Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтін тізбе бойынша кәсіптерге ие және талаптарға сай келетін адамдардан және олардың отбасы мүшелерінен және Қазақстан Республикасы алдында ерекше еңбек сіңірген адамдар, сондай-ақ Қазақстан аумағынан кеткен адамдар мен олардың ұрпақтарынан, егер олар тарихи Отаны ретінде тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасына қайтып оралған болса;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатында келген, олардың жақын туыстарының ішіндегі біреуі, Қазақстан Республикасында тұру мерзіміне қарамастан -  балалары (оның ішінде асырап алған балалары), жұбайы (зайыбы), ата-анасының біреуі (асырап алушысы), апа-қарындасы, аға-інісі, атасы немесе әжесі бар бұрынғы одақтас республикалардың азаматтарынан талап етілмейді.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз ).
13. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының 38-бабына сәйкес Қазақстан аумағында тұру мерзімінде мыналар ескеріледі:
1) егер де адам бұған дейін республикада тұрған болса, әскерде қызмет еткен уақыты және әскерден кету күні мен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген күннің арасындағы үзіліс үш айдан аспауы тиіс;
2) егер де оқуды аяқтағанына немесе оқу орнынан шыққанына және Қазақстан Республикасына келгеніне үш айдан аспаған болса, республикадан тысқары жерлерде оқыған уақыты;
3) егер де іссапардың аяқталғанына және Қазақстан Республикасына келгеніне үш айдан аспаған болса, республикадан тысқары жерлерде іссапарда болған уақыты.
Үш ай мерзімді санау ауруға душар болған, табиғи апатқа ұшыраған жағдайларда және басқа да дәлелді себептер бойынша тоқтатылады.
Қазақстан Республикасының аумағында тұру мерзімдеріне басқа мемлекеттердің сот органдары тағайындаған қылмыстық жазаны өтеу уақыты, сондай-ақ республиканың аумағын да іссапарда болған, емделген және уақытша тұрудың басқа да жағдайларындағы уақыт есепке алынбайды.
Қазақстан Республикасының аумағында тұру мерзімдеріне адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығына ие екендігін қайта қарауға себеп болған кезең есепке алынбайды.

Сноска. Инструкция дополнена пунктом 11-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Прием в гражданство Республики Казахстан
12. В гражданство Республики Казахстан могут быть приняты:
1) лица, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях не менее пяти лет либо состоящие в браке с гражданами Республики Казахстан не менее трех лет. На момент подачи ходатайства о приеме в гражданство Республики Казахстан срок проживания или нахождения в браке должен быть непрерывным.
Наличие условий, предусмотренных в абзаце первом настоящего подпункта, не требуется при приеме в гражданство Республики Казахстан несовершеннолетних, недееспособных и лиц, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан, либо имеют профессии и отвечают требованиям по перечню, устанавливаемому Президентом Республики Казахстан, и членов их семей, а также лиц, покинувших территорию Казахстана, и их потомков, если они возвратились для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую родину;
2) граждане бывших союзных республик, прибывшие с целью постоянного проживания в Республику Казахстан, имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан: ребенка (в том числе усыновленного), супруга (супругу), одного из родителей (усыновителей), сестру, брата, деда или бабушку, независимо от срока их проживания в Республике Казахстан.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 24 апреля 2006 года N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования).
13. В соответствии со статьей 38 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" в сpок пpоживания на теppитоpии pеспублики засчитывается:
1) время службы в аpмии, если лицо до этого пpоживало на теppитоpии pеспублики и пеpеpыв между днем увольнения из аpмии и днем пpибытия в Республику Казахстан на постоянное жительство не пpевышает тpех месяцев;
2) время учебы за пpеделами республики, если пеpеpыв между окончанием учебы или отчислением из учебного заведения и днем пpибытия в Республику Казахстан не пpевышает тpех месяцев;
3) вpемя выезда в командиpовку за пpеделы республики, если пеpеpыв между окончанием командировки и днем пpибытия в Республику Казахстан не пpевышает тpех месяцев.
Исчисление трехмесячного срока приостанавливается в случае болезни, стихийного бедствия или по другим уважительным причинам.
В срок проживания на территории Республики Казахстан не засчитывается время отбывания назначенных судебными органами других государств мер уголовного наказания, а также срок пребывания на территории республики в командировке, на лечении и других случаях временного проживания.
В срок проживания на территории Республики Казахстан не засчитывается период, предшествовавший отмене принадлежности лица к гражданству Республики Казахстан.

14. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар, Қазақстан Республикасы Президентінің атына Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш жазады және тұрақты тұратын жеріндегі ішкі істер органына тапсырады.
Өтініште Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудың барлық себептері көрсетілуі тиіс.
15. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Қазақстан Республикасының ішкі істер Министрлігі  бекіткен нысандағы сауалнама-өтініш (1-қосымша);
2) алынып тасталды;
3) өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
4) белгіленген нысанда толтырылатын, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының 1-бабында қарастырылған шарттарды қадағалауға міндеттемесі (3-қосымша);
5) алынып тасталды;
6) сотталғаны немесе сотталмағаны жөніндегі анықтама;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың, баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесі;
8) басқа мемлекеттің азаматтығын алмағандығы немесе оны тоқтатқандығы туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген анықтама (осы Нұсқаулықтың 12-тармағының 1) тармақшасындағы екінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасының ішкі істер органына Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы және сонымен қатар келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамына шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтініш жасаған адамдарды қоспағанда. Мұндай өтініш беру фактісі туралы ақпарат, осындай адамдарды Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған жағдайда олардың шетелдік паспорттарымен бірге бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы өтініштері шетел мемлекетіне жіберіледі. Бұрынғы азаматтықтан бас тарту жөніндегі өтініштің көшірмесі азаматтық алу туралы материалдарға қосылады);
9) мемлекеттік баж салығын төленгені немесе оны төлеуден босатылғаны жөніндегі құжат. Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Кодексінің 544-бабына сәйкес мемлекеттік баж салығын төлеуден жаппай қуғын-сүргін, күштеп ұжымдастыру кезінде, өзге де адамгершілікке жат саяси акциялардың нәтижесінде Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге мәжбүр болған адамдар және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруге ниет білдірген олардың ұрпақтары және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау кезінде – репатрианттар (оралмандар) босатылады. Мемлекеттік бажды төлеуден босату оларға бірақ рет беріледі.
Аталған құжаттардан басқа:

14. Лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подают заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан на имя Президента Республики Казахстан и представляют его в органы внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного проживания.
В заявлении должны быть отражены мотивы принятия гражданства Республики Казахстан.
15. К заявлению о приеме в гражданство Республики Казахстан прилагаются следующие документы:
1) анкета-заявление по форме, утвержденной Министерством внутренних дел Республики Казахстан (приложение 1);
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009  № 309 (порядок введения в действие см. п. 3);
3) четыре фотографии размером 3,5х4,5 см.;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", которое составляется в установленной форме (приложение 3);
5) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009  № 309 (порядок введения в действие см. п. 3);
6) справка о наличии либо отсутствии судимостей;
7) копия документа, удостоверяющая личность, свидетельство о рождении ребенка;
8) справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства (кроме лиц, указанных в абзаце втором подпункта 1) пункта 12 настоящей Инструкции, письменно обратившихся в органы внутренних дел с ходатайством о приеме в гражданство Республики Казахстан и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства. Информация о факте такого обращения в случае принятия обратившихся лиц в гражданство Республики Казахстан, их иностранные паспорта вместе с заявлениями об отказе от прежнего гражданства направляются в иностранное государство. Копия заявления об отказе от прежнего гражданства приобщаются к материалам о приеме в гражданство);
9) документ об уплате государственной пошлины или освобождение от ее уплаты. В соответствии со статьей 544 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)", от уплаты государственной пошлины освобождаются лица, вынужденно покинувшие территорию Республики Казахстан в периоды массовых репрессий, насильственной коллективизации, в результате иных антигуманных политических акций и их потомки - при изъявлении ими желания восстановить гражданство Республики Казахстан, а также репатрианты (оралманы) - при приобретении гражданства Республики Казахстан. Освобождение от уплаты государственной пошлины предоставляется им один раз.
Помимо перечисленных документов представляют:

Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы N 1587 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесін және оларға қойылатын талаптарға жауап беретін адамдар мамандық және профилді мемлекеттік органның қолдаухатын;
Қазақстан Республикасына тарихи Отаны ретінде тұрақты тұруға қайтып келген адамдар – оралманның куәлігін және келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды тұлғасының атына бұрынғы азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған өтінішін ұсынады.
Егер Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінім білдірген адам өтініш берген кезінде Қазақстан Республикасының азаматымен некеде тұрса, неке туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесін тапсырады.
Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатында келген және жақын туыстарының біреуі Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бұрынғы кеңестік республикалардың азаматтары олардың Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстығын куәландыратын құжаттарды (тууы туралы куәлік, неке туралы куәлік және т.б.) және оның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар екендігін растайтын құжаттың көшірмесін береді.
Ескерту: 15-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
16. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12.  N 309(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығын қайта алу
17. Бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында тұрған адам өтініш беру арқылы Қазақстан Республикасының азаматтығын қайтадан ала алады. Бұл орайда ол адамға осы Нұсқаулықтың 12-тармағының 1) тармақшасындағы ережелері қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қайта алу туралы өтініш Қазақстан Республикасы Президентінің атына жазылады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтінішке мынадай құжаттар:
1) белгіленген нысандағы сауалнама-өтініш (1-қосымша);
2) өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
3) белгіленген нысанда толтырылатын, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 1-бабында қарастырылған шарттарды қадағалау туралы міндеттеме (3-қосымша);
4) сотталғаны немесе сотталмағаны жөніндегі анықтама;
5) жеке басын куәландыратын құжаттың, баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесі;

лица, отвечающие требованиям перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 - ходатайство профильного государственного органа;
лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую родину - удостоверение оралмана и нотариально удостоверенное заявление к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, об отказе от прежнего гражданства.
Если лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан, в момент подачи заявления состоит в браке с гражданином Республики Казахстан, то им представляется нотариально удостоверенная копия свидетельства о заключении брака.
Граждане бывших союзных республик, прибывшие с целью постоянного проживания в Республику Казахстан и имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан представляют документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.).
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
16. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009  № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
4. Восстановление в гражданстве Республики Казахстан
17. Лицо, ранее состоявшее в гражданстве Республики Казахстан, может быть по его ходатайству восстановлено в гражданстве Республики Казахстан. При этом положения подпункта 1) пункта 12 настоящей Инструкции к лицу, которое ранее состояло в гражданстве Республики Казахстан, не применяются.
Заявление о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан подается на имя Президента Республики Казахстан.
К заявлению о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан прилагаются следующие документы:
1) анкета-заявление в установленной форме (приложение 1);
2) четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
3) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", которое составляется в установленной форме (приложение 3);
4) справка о наличии либо отсутствии судимости;
5) копия документа, удостоверяющая личность, свидетельство о рождении ребенка;

6) басқа мемлекеттің азаматтығын алмағандығы немесе оны тоқтатқандығы туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген анықтама;
7) мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны жөніндегі құжат;
8) бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын куәландыратын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу
18. Республиканың аумағында заңды негізде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы Қазақстан Республикасы Президентінің атына өтініш жазады және оны тұрғылықты тұратын жеріндегі Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына тапсырады.
Өтінішке мыналар:
1) Қазақстан Республикасының ішкі істер Министрлігі бекіткен нысандағы сауалнама-өтініш (2-қосымша);
2) алынып тасталды;
3) 3,5 х 4,5 см өлшемдегі үш фотосурет;
4) жеке куәлігінің, баланың тууы туралы және неке туралы куәліктерінің көшірмесі;
5) жұмыс орнынан немесе оқу орнынан берілген анықтама, ал жұмыс істемейтіндерге - Қазақстан Республикасының  Жоғарғы соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитеттің аумақтық органдарынан ол адамның мемлекет алдында міндеттері жоқ немесе бар екендігі, не меншіктілік нысанына қатыссыз азаматтардың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттері туралы көрсетілген анықтама;
6) әскерге шақырылу жасындағы адамды міндетті әскери қызмет өткеруден босату туралы қорғаныс істері бойынша аумақтық департаменттерінен берілген анықтама;
7) мемлекеттік бажды төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса тіркеледі.
Ескерту: 18-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін   3-т.қараңыз) Бұйрығымен.
19. Өтінушінің Қазақстан Республикасында күйеуі (әйелі) болса немесе оның асырауында адамдар бар болса, ол осы адамдардың оған қатысты материалдық және өзге де наразылықтары жоқ екендігі туралы нотариалды куәландырылған өтінішін ұсынады.
20. Қажет болған жағдайда нотариалды куәландырылған  некенің бұзылғаны, ата-анасының біреуінің өлімі, асырап алу, қамқоршылық және қорғаншылық (тиісті жергілікті атқарушы органның), ата-аналық құқығынан айыру, алимент төлеу туралы құжаттардың көшірмелері ұсынылуы тиіс.
Егер де ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасының азаматтары болып, олардың біреуі азаматтықтан кәмелетке толмаған баласын шығару туралы өтініш беруімен бір уақытта Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығатын болса, онда баланың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына қарсылығы жоқ екендігі көрсетілетін әкесінің (шешесінің) нотариалды куәландырылған өтініші ұсынылады.

6) справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства;
7) документ об уплате государственной пошлины или освобождение от ее уплаты;
8) копия документа, удостоверяющая бывшую принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. Выход из гражданства Республики Казахстан
18. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на территории республики, подает заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан на имя Президента Республики Казахстан и представляет его в орган внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного жительства.
К заявлению прилагаются:
1) анкета-заявление по форме, утвержденной Министерством внутренних дел Республики Казахстан (приложение 2);
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009  № 309 (порядок введения в действие см. п. 3);
3) три фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
4) копии удостоверения личности, свидетельства о рождении ребенка и браке;
5) справка с места работы, учебы, а не работающим - из территориальных органов Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан с указанием о наличии или отсутствии у лица неисполненных обязательств перед государством, либо имущественных обязанностей, с которыми связаны интересы граждан, государственных органов и организаций, независимо от форм собственности;
6) справка из территориального департамента по делам обороны об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы;
7) документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
19. При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся у него на иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии к нему материальных и иных претензий.
20. В необходимых случаях должны быть представлены заверенные нотариально копии документов о расторжении брака, смерти одного из родителей, усыновлении, опеке и попечительстве (решение соответствующего местного исполнительного органа), лишение родительских прав, выплате алиментов.
Если оба родителя являются гражданами Республики Казахстан и один из них выходит из гражданства Республики Казахстан, одновременно ходатайствуя о выходе из гражданства несовершеннолетнего ребенка, то представляется заявление другого родителя, заверенное нотариально, в котором должно быть выражено его отношение к выходу ребенка из гражданства Республики Казахстан.

21. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы сауалнама-өтінішті беру кезінде өтініш берушіге Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтудың құқықтық және өзге де салдары түсіндіріледі. Бұл жөнінде өтініш беруші қол қойған материалдарға қоса берілетін анықтамада жазылады (11-қосымша).
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
22. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12.  N 309(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
23. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініштер бойынша ІІД-нің қорытындыларында өтініш берушінің мемлекет алдында орындалмаған міндеттері немесе меншіктілік нысанына қатыссыз азаматтардың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттері туралы, оның айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылғаны туралы, не оның соттың заңды күші бар үкімімен жазасын өтегені туралы, не аталған адамның азаматтықтан шығуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келетіндігі туралы, сондай-ақ азаматтықтан шығу себептері мен дәлелдері туралы нақты мәліметтер хабарланады.
24. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға Қазақстан Республикасының алдында орындалмаған міндеттері немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің  мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттері бар адамдарға рұқсат етілмеуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға өтініш беруші адам айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылса, не соттың күшіне енген үкімімен жазасын өтесе, не Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келтіретін болса рұқсат етілмейді.
6. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу
25. Қазақстан Республикасының азаматтығынан мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында қарастырылған мән-жайлардан басқа жағдайларда адамның басқа мемлекеттің әскери қызметінде, қауіпсіздік қызметінде, полициясында, әділет органдарында немесе өзге де мемлекеттік билік және басқару органдарында қызмет етуі салдарынан;
2) егер де Қазақстан Республикасының азаматтығы өтірік жазылған мәліметтерді немесе жалған құжаттарды ұсыну нәтижесінде алынған болса;
3) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен алдын ала қарастырылған негіздерде;
4) егер де Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан адам үш жыл бойы дәлелді себептерсіз консулдық есепке тұрмаса;

21. При выдаче анкеты-заявления о выходе из гражданства Республики Казахстан заявителю разъясняются правовые и иные последствия утраты им гражданства Республики Казахстан, о чем делается соответствующая запись в справке (приложение 11), прилагаемой к материалам и подписанная заявителем.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
22. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009  № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
23. В заключениях ДВД по заявлениям о выходе из гражданства Республики Казахстан сообщаются точные сведения о неисполненных обязательствах заявителя перед государством или его имущественных обязательствах, с которыми связаны существенные интересы граждан или предприятий, учреждений и организаций, общественных объединений, о привлечении его к уголовной ответственности в качестве обвиняемого, либо об отбывании им наказания по вступившему в законную силу приговору суда, либо о том, что выход данного лица из гражданства противоречит интересам государственной безопасности Республики Казахстан, а также причины и мотивы выхода из гражданства.
24. В выходе из гражданства Республики Казахстан может быть отказано, если лицо, ходатайствующее о выходе, имеет неисполненные обязательства перед Республикой Казахстан или имущественные обязанности, с которыми связаны существенные интересы граждан или предприятий, учреждений и организаций, общественных объединений, расположенных на территории Республики Казахстан.
Выход из гражданства Республики Казахстан не допускается, если лицо, ходатайствующее о выходе, привлечено к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда, или если выход лица из гражданства Республики Казахстан противоречит интересам государственной безопасности Республики Казахстан.
6. Утрата гражданства Республики Казахстан
25. Гражданство Республики Казахстан утрачивается:
1) вследствие поступления лица на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органов юстиции или иные органы государственной власти и управления другого государства, за исключением случаев, предусмотренных межгосударственными договорами Республики Казахстан;
2) если гражданство Республики Казахстан приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов;
3) по основаниям, предусмотренным межгосударственными договорами Республики Казахстан;
4) если лицо, постоянно проживающее за пределами Республики Казахстан, не встало на консульский учет без уважительных причин в течение трех лет;

5) егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алса айырылады;
Ескерту: 25-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз ).
26. Қазақстан Республикасының азаматының паспортымен немесе жеке куәлігімен тұрып жатқан адам Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтындығы туралы мәлімет немесе өтініш келіп түскенде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қажетті тексеру жүргізеді. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен алдын ала қарастырылған мән-жайлардан басқа жағдайларда өзге мемлекеттің әскери қызметінде тұруы және басқа мемлекеттің азаматтығын алғандығы, Қазақстан Республикасының азаматтығын өтірік жазылған мәліметтерді немесе жалған құжаттарды ұсыну нәтижесінде алғандығы туралы фактілер анықталған жағдайда бұл адамның азаматтықтан айырылғандығы тіркеледі.
Азаматтықты жоғалтуын тіркеу бойынша материалдар жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады. Өткізілген тексеріс нәтижелері бойынша Ішкі істер департаменттері қорытынды шығарады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
27. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуды тіркеу адамға оны Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыру жөнінде шешім қабылдаудың негіздері және себептері хабарланғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылуды белгіленген нысандағы журналға тіркейді (4-қосымша) және Қазақстан Республикасының ішкі істер Министрлігіне тоқсан сайын есеп берудің қосымшаларын жазып хабарлап отырады.
28. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12.  N 309(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын анықтау
29. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын анықтауға мына адамдар:
1) 1974 жылғы үлгідегі КСРО-ның паспорттарымен немесе оларды жоғалтқандар, 1992 жылғы 1 наурызында Қазақстан Республикасында тұрақты тіркеуде тұрмағандар немесе Қазақстан Республикасында тіркеу есебінен шығып тоғыз ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағындағы жаңа орны бойынша тіркеу есебіне тұрмағандар;
2) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ бас бостандығынан айыру жерлерінен босатылып шыққандар;
3) мекенжай-анықтамалық бюросының мәліметтері бойынша тіркеуде жоқ және пәтер бойынша немесе шаруашылық кітаптар бойынша тұрақты тіркеуде тұратынын растай алмайтын Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін алмаған 18 жастан асқандар;

5) если лицо приобрело гражданство другого государства.
Сноска. В пункт 25 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 24 апреля 2006 года N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования).
26. Органы внутренних дел Республики Казахстан проводят необходимую проверку при поступлении сведений или заявлений о том, что лицо, проживающее по удостоверению личности или паспорту гражданина Республики Казахстан, не является гражданином Республики Казахстан. В случае установления фактов поступления на воинскую службу другого государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, и приобретения гражданства Республики Казахстан в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов, приобретения гражданства другого государства они регистрируют утрату этим лицом гражданства.
Материалы по регистрации утраты гражданства формируются в отдельное номенклатурное дело. По результатам проведенной проверки Департаментами внутренних дел выносится заключение.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
27. Регистрация утраты гражданства Республики Казахстан осуществляется только после уведомления лица о причинах и основаниях принятия решения об утрате им гражданства Республики Казахстан.
Органы внутренних дел Республики Казахстан регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан в журнале установленной формы (приложение 4) и информируют Министерство внутренних дел Республики Казахстан ежеквартально в приложении к отчетам.
28. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009  № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
7. Определение принадлежности к гражданству
Республики Казахстан
29. Определению принадлежности к гражданству Республики Казахстан подлежат лица:
1) с паспортами СССР образца 1974 года или утратившие их, не имеющие постоянной регистрации в Республике Казахстан на 1 марта 1992 года или были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не встали на регистрационный учет по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан;
2) освобожденные из мест лишения свободы, у которых не имеется документов удостоверяющих личность;
3) старше 18-летнего возраста, не получившие документов удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, которые не значатся по данным адресно-справочных бюро и не имеют подтверждение постоянной регистрации в поквартирной или похозяйственной книгах;

4) бұрын азаматтығы болмағандар немесе азаматтығы тоқтатылғаны туралы анықтамалары бар, Қазақстан Республикасының аумағында туған және шетелдік паспорттың жарамды мерзімі өтуіне байланысты бұрын азаматтығы жоқ тұлға ретінде танылғандар;
5) Қазақстан Республикасының аумағында туғандар және шетел мемлекетінің азаматтығында болмағандар.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
30. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ІІД бастықтарының атына Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын анықтау туралы адамдар өтініш жазады және оны тұрақты тұратын жері бойынша қалалық, аудандық ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөліністеріне тапсырады.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Нұсқаулықтың 29–тармағында көрсетілген, шарттардың біреуінің барын растайтын құжат;
2) толық өз өмірбаяны;
3) өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
4) іске қатысты басқа да құжаттар (туу туралы куәлік, еңбек кітапшасы, әскери билет, орта немесе толық орта емес білімі туралы аттестат, диплом, шаруашылық бойынша кітаптан үзінді көшірме, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасында тұратын фактісін растайтын кемінде үш куәгердің өтініштері).
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары тексерілетін адамның тұратын жері бойынша толық хаттама жасайды, онда тексерілетін адамның қашан туғаны және туған жері, олардың туған кезінде ата-анасының азаматтығы, Қазақстан Республикасына қашан және қандай құжаттар бойынша келгені, қазіргі уақытта туыстарының кім және қайда тұратыны немесе тұрғаны, олардың азаматтығы және жағдайға байланысты басқа сұрақтар көрсетілуі тиіс.
Мұндай адамдар жөнінде, прокуратураның құқықтық статистика және арнайы есептер бөліністерінен сотталғаны немесе сотталмағаны туралы мәліметтер сұралады.
Өтініштерді қарау мерзімі 30 күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шетелдік мекемелерінен уақтылы жауап түспеуіне байланысты белгіленген мерзім ішінде кемшіліктерді жоюға мүмкіндік болмаған жағдайда, өтінішті қарау тоқтатылады, бұл туралы өтініш берушіге хабарлама жіберіліп, көшірмесі істегі материалдарға қосылады.
Шетелден мәлімет алу қажет болған жағдайда сұрау хаттар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне жолданады.
Тексеріс нәтижелері бойынша дәлелденген қорытынды шығарылады, оны ІІД-нің бастығы немесе жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
Келіп түскен материалдарды жеке номенклатуралық іске ресімдейді, ол аяқталғаннан соң мұрағатқа өткізіліп тұрақты сақталуға жатады.

4) родившиеся на территории Республики Казахстан и ранее признанные лицами без гражданства в связи с истечением срока действия иностранного паспорта, при наличии справок об отсутствии или прекращении прежнего гражданства;
5) родившиеся на территории Республики Казахстан и не состоящие в гражданстве иностранного государства.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
30. Лица, обращаются с заявлением на имя начальника ДВД областей, городов Астана и Алматы об определении принадлежности к гражданству Республики Казахстан и представляют его в подразделения миграционной полиции горрайорганов внутренних дел по месту постоянного жительства.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) документ, подтверждающий наличие одного из условий, указанных в пункте 29 Инструкции;
2) подробная автобиография;
3) четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
4) другие документы, имеющие отношение к делу (свидетельство о рождении, трудовая книга, военный билет, аттестат о среднем или неполном среднем образовании, диплом, выписка из похозяйственной книги, в случае необходимости заявления не менее трех свидетелей, подтверждающих факт проживания в Республике Казахстан).
При необходимости, органами внутренних дел Республики Казахстан по месту жительства составляется подробный протокол опроса, в котором должно быть отражено, когда и где проверяемые родились, гражданство родителей на момент их рождения, когда и по каким документам прибыли в Республику Казахстан, кто из родственников и где проживал или проживает в настоящее время, их гражданство и другие вопросы в зависимости от обстоятельств.
В отношении таких лиц, запрашиваются сведения о наличии либо отсутствии судимости в подразделении правовой статистики и специальных учетов органов прокуратуры.
Срок рассмотрения таких заявлений не должен превышать 30 календарных дней.
В случае невозможности рассмотрения заявления в установленный срок из-за отсутствия ответа из загранучреждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан, рассмотрение ходатайства приостанавливается, о чем заявителю направляется уведомление, копия которого приобщается к материалам дела.
В случае необходимости получения сведений из-за границы запросы направляются в Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
По результатам проверки выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником ДВД или курирующим заместителем.
Поступившие материалы оформляют в отдельное номенклатурное дело, которое по его завершению сдается в архив и подлежит постоянному хранению.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
31. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатысы бар адамдарға оларды Қазақстан Республикасы азаматының паспортымен және жеке куәлігімен құжаттандыруға негіз болып табылатын анықтама беріледі (5-қосымша).
Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы ішкі істер органдарымен анықталмаған адамдар азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігімен құжаттандырылады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
8. Азаматтық мәселелері жөніндегі
шешімдердің орындалуы
32. Қазақстан Республикасының ішкі істер Министрлігі Қазақстан Республикасы Президентінің азаматтық мәселелері жөніндегі жарлығын алғаннан кейін жеті күндік мерзімде бұл туралы материалдарды жолдаған ІІД-ге хабар береді.
ІІД өтінушінің тұратын жеріндегі қалалық, аудандық ішкі істер органдары арқылы аталған шешімдерді алған соң жеті күндік мерзімде оларға қаралған өтініштердің нәтижелері туралы хабардар етеді.
Егер де аталған адам тұратын жерін өзгерткен болса, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары шешім қабылдау туралы хабарды өтінушінің жаңа тұратын жеріндегі ішкі істер органдарына жібереді және бұл жөнінде Қазақстан Республикасының ішкі істер Министрлігіне ақпарат береді.
ІІД Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған адамдарға белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және куәлігін беру үшін негіз болып табылатын, мөрмен куәландырылған анықтама береді (6-қосымша), оларды шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар есебінен шығарады.
ІІД Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған адамдардан ұлттық паспортын алып қояды және бұрынғы азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды расталған өтініштің түпнұсқасы және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы хабарландырулармен бірге Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне әр тоқсанның қорытындысы бойынша белгіленген нысанда (8-қосымша) жолдайды. Азаматтығы жоқ тұлғалардың куәліктері белгіленген тәртіпте жойылады, бұл ретте куәліктердің жойылғандығы туралы актілер Ішкі істер министрілігіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы шешім шығарылған адамдардан Қазақстан Республикасы азаматының паспорты мен жеке куәлігін алып қояды және оларға белгіленген тәртіппен азаматтығы жоқ адамның куәліктері мен анықтамаларын береді (7-қосымша).
Ескерту: 32-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
31. Лицам, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан установлена, выдается справка (приложение 5), являющаяся основанием для документирования их паспортами и удостоверениями личности гражданина Республики Казахстан.
Лица, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан не установлена органами внутренних дел, документируются удостоверением лица без гражданства.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Исполнение решений по вопросам гражданства
32. Министерство внутренних дел Республики Казахстан, по получению Указа Президента Республики Казахстан по вопросам гражданства, в семидневный срок уведомляет о них ДВД, представивших материалы.
ДВД по получению указанных решений, через горрайорганы внутренних дел по месту жительства заявителей в семидневный срок извещают их о результатах рассмотрения ходатайств.
В случае если указанное лицо сменило место жительства, органы внутренних дел Республики Казахстан незамедлительно направляют сообщение о принятом решении в органы внутренних дел по новому месту жительства заявителя и информируют об этом Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Лицам, принятым в гражданство Республики Казахстан, ДВД выдают справку, заверенную печатью (приложение 6), которая является основанием для выдачи в установленном порядке удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан, снимают их с учета как иностранцев или лиц без гражданства.
ДВД изымают национальные паспорта у лиц, принятых в гражданство Республики Казахстан, и направляют их вместе с нотариально удостоверенным оригиналом заявлений об отказе от прежнего гражданства и сообщениями о приобретении гражданства Республики Казахстан в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан по итогам каждого квартала по установленной форме (приложение 8). Удостоверения лиц без гражданства уничтожаются в установленном порядке, при этом акты об уничтожении направляются в Министерство внутренних дел.
Органами внутренних дел Республики Казахстан изымаются удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан у лиц, в отношении которых состоялись решения о выходе из гражданства Республики Казахстан, и выдаются в установленном порядке удостоверения лица без гражданства и справки (приложение 7).
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).

9. Қазақстан Республикасының азаматтығын алудың
жеңілдетілген тәртібіне байланысты мәселелерді қарау
33. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғызстан Республикасының және Ресей Федерациясының арасындағы 1996 жылдың 26 ақпанындағы Келісімге сәйкес, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудың жеңілдетілген тәртібін республика аумағында тұрақты тұру мерзіміне қатыссыз заңды негізде мынадай шарттардың біреуі бар болғанда:
1) егер өтінуші Беларус ССР, Қазақ ССР, Қырғыз ССР немесе РСФСР-дың азаматтығында және бір уақытта бұрынғы КСРО-ның азаматтығында тұрған болса, 1991 жылдың 21 желтоқсанына дейін Қазақстан Республикасының аумағында туған немесе тұрған болса;
2) егер өтініш берушінің азаматтық алатын Тараптың аумағында заңды негізде тұрақты тұрып жатқан және оның азаматы болып табылатын ең болмаса бір жақын туысқаны: жұбайы (зайыбы), ата-анасының (асырап алушыларының) бірі, баласы (оның ішінде асырап алғаны), апа-қарындасы, аға-інісі, атасы немесе әжесі, немересі (немере қызы) екендігін растайтын құжат.
34. Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының, Қырғызстан Республикасының азаматтары жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және басқа Тараптың азаматтығын тоқтату үшін облыстардағы ІІД бастығының атына өтініш жазады және сонымен бірге келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды тұлғаны шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішімен бірге оны тұрақты тұратын жеріндегі қалалық, аудандық ішкі істер органдары көші-қон полициясының бөлімшелеріне береді.
Өтінішке мынадай құжаттар:
1) белгіленген нысандағы сауалнама-өтініш (1-қосымша);
2) бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініштің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
4) белгіленген нысанда толтырылған, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының 1-бабында қарастырылған шарттарды орындау міндеттемесі (3-қосымша);
5) жеке басын куәландыратын және Келісімге қатысушы-елдердің біреуінің азаматтығына қатыстылығы растайтын паспорттың немесе басқа құжаттың көшірмесі;
6) тууы туралы және неке туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
7) мемлекеттік баж төлегендігі жөнінде құжат қоса беріледі.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
35. Қажет болған жағдайда шарттардың біреуінің бар екендігін растайтын жеңілдетілген тәртіппен азаматтықты қабылдауға қажетті құжаттар қоса беріледі. Мұндай құжаттар ретінде туу туралы куәліктің, паспорттың, Қазақстан Республикасының аумағында туғандығын растайтын басқа да құжаттың көшірмелері, 1991 жылдың 21 желтоқсанына дейін тұратын жері бойынша Келісімге қатысушы-елдердің аумағында тіркелгендігі туралы белгісі бар паспорт парағының немесе бұл жөніндегі құзыретті орган анықтамасының көшірмесі, тууы туралы және неке туралы куәлігінің көшірмесі немесе Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық байланысын растайтын өзге де құжаттың көшірмесі пайдаланылады.

9. Рассмотрение вопросов, связанных с упрощенным порядком
приобретения гражданства Республики Казахстан
33. В соответствии с Соглашениями между Республикой Беларусь, Республикой Казахстан, Кыргызской Республикой и Российской Федерацией об упрощенном порядке приобретения гражданства от 26 февраля 1999 года, под упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, независимо от срока постоянного проживания на территории республики на законных основаниях, подпадают граждане стран-участниц Соглашений при наличии одного из следующих условий:
1) если заявитель состоял в гражданстве Белорусской ССР, Казахской ССР, Киргизской ССР или РСФСР и одновременно в гражданстве бывшего СССР, родился или проживал на территории Республики Казахстан до 21 декабря 1991 года;
2) при наличии у заявителя одного из постоянно проживающих на территории Стороны приобретаемого гражданства и являющихся ее гражданами близких родственников: супруга (супруги), одного из родителей (усыновителей), ребенка (в том числе усыновленного), сестры, брата, деда или бабушки, внука или внучки.
34. Граждане Российской Федерации, Республики Беларусь, Кыргызской Республики для приобретения гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке и прекращения гражданства другой Стороны обращаются с заявлением на имя начальника ДВД областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решения по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства, и представляют их в подразделения миграционной полиции горрайорганов внутренних дел по месту постоянного жительства.
К заявлению приобщаются следующие документы:
1) анкета-заявление утвержденной формы (приложение 1);
2) нотариально удостоверенная копия заявления об отказе от прежнего гражданства;
3) четыре фотографии размером 3,5х4,5 см.;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", которое составляется в установленной форме (приложение 3);
5) копия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству одной из стран-участниц Соглашения;
6) нотариально заверенная копия свидетельства о рождении и браке;
7) документ об уплате государственной пошлины.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
35. При необходимости дополнительно представляется документ, подтверждающий наличие одного из условий, необходимых для принятия гражданства в упрощенном порядке. В качестве такого документа могут служить копии свидетельства о рождении, паспорта, другого документа, подтверждающего рождение на территории Республики Казахстан, копия страницы паспорта с отметкой о регистрации по месту жительства до 21 декабря 1991 года на территории стран-участниц Соглашения или справка компетентного органа об этом, копия свидетельства о браке, о рождении или иной документ, подтверждающий родственные связи с гражданином Республики Казахстан.

36. Украина азаматтары жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және басқа Тараптың азаматтығын тоқтату үшін облыстардағы ІІД бастығының атына өтініш жазады және онымен бірге Украина Президентіне нотариалды куәландырылған Украина азаматтығынан бас тарту туралы жазбаны тұрақты тұратын жеріндегі қалалық, аудандық ішкі істер органдары көші-қон полициясының бөліністеріне береді.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау өтінішіне мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініштің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
1-1) белгіленген нысандағы сауалнама-өтініш (1-қосымша);
2) үш фотосурет;
3) өтініш беруші немесе оның ата-анасының (асырап алушыларының) бірі, атасы немесе әжесі азаматтық алатын Тараптың аумағында туса немесе заңды негізде тұрақты тұрған болса немесе өтініш берушінің азаматтық алатын Тараптың аумағында заңды негізде тұрақты тұрып жатқан және оның азаматы болып табылатын ең болмаса бір жақын туысқаны: жұбайы (зайыбы), ата-анасының (асырап алушыларының) бірі, баласы (оның ішінде асырап алғаны), апа-қарындасы, аға-інісі, атасы немесе әжесі, немересі (немере қызы) екендігін растайтын құжат;
4) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратындығын растайтын құжат;
5) әскери міндетін атқарғандығын немесе әскери міндеттен босатылғандығын растайтын құжат (әскерге шақырылатын жастағы тұлғаға).
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
36-1. Тұрмыстағы әйелдің азаматтығы туралы 1957 жылғы 29 қаңтардағы конвенцияға (2000 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған) сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында заңды негізде тұрақты тұрып жатқан және Қазақстан азаматымен тұрмыста тұрған шетелдік әйел облыстағы ІІД бастығының атына жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасы азаматтығын алу жөнінде өтініш жазады, сонымен бірге келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды тұлғаны шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішті тұрақты тұратын жеріндегі қалалық, аудандық ішкі істер органдары көші-қон полициясының бөліністеріне береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініштің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) белгіленген нысандағы сауалнама-өтініш (1-қосымша);
3) өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
4) белгіленген нысанда толтырылатын, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында қарастырылған шарттарды қадағалау туралы міндеттемесі (3-қосымша);

36. Граждане Украины для приобретения гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке и прекращения гражданства другой Стороны обращаются с заявлением на имя начальника ДВД областей и одновременно к Президенту Украины, с нотариально удостоверенным письменным отказом от гражданства Украины, и представляют их в подразделения миграционной полиции горрайорганов внутренних дел по месту постоянного жительства.
К заявлению о приеме в гражданство Республики Казахстан приобщаются следующие документы:
1) нотариально удостоверенная копия заявления об отказе от прежнего гражданства;
1-1) анкета-заявление утвержденной формы (приложение 1);
2) три фотографии;
3) документ, подтверждающий, что заявитель, либо хотя бы один из его родителей (усыновителей), дедушка или бабушка родились или постоянно на законных основаниях проживали на территории Республики Казахстан или при наличии у заявителя хотя бы одного из постоянно проживающих на законных основаниях на территории Республики Казахстан и являющихся ее гражданами близких родственников: супруга (супруги), одного из родителей (усыновителей), ребенка (в том числе усыновленного), сестры, брата, дедушки или бабушки, внука (внучки);
4) документ, подтверждающий постоянное проживание на законных основаниях на территории Республики Казахстан;
5) документ, подтверждающий исполнение воинской обязанности либо освобождение от воинской обязанности (для лиц призывного возраста).
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
36-1. В соответствии с Конвенцией о гражданстве замужней женщины от 29 января 1957 года (ратифицирована Законом Республики Казахстан от 5 января 2000 года), иностранка, постоянно проживающая на территории Республики Казахстан на законных основаниях и состоящая в браке с гражданином Казахстана, подает заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке на имя начальника ДВД областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства, и представляет их в подразделение миграционной полиции органов внутренних дел по месту постоянного жительства.
К заявлению приобщаются следующие документы:
1) нотариально удостоверенная копия заявления об отказе от прежнего гражданства;
2) анкета-заявление утвержденной формы (приложение 1);
3) четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", которое составляется в установленной форме (приложение 3);

5) шетелдік мемлекет азаматтығына қатыстылығын растайтын паспорттың көшірмесі;
6) неке туралы куәлігінің көшірмесі;
7) жұбайы – Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі;
8) мемлекеттік баж салығын төлегені туралы құжат.
Ескерту. 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
37. Келіп түскен материалдар Қазақстан Республикасының азаматтығын алудың жеңілдетілген тәртібі жөніндегі тіркеу журналына тіркеледі (8-қосымша) және осы сияқты журналдарға тіркеу үшін ІІД-не жолданады.
38. ІІД Қазақстан Республикасы азаматтығын алуға өтініш берген адамдарға қатысты прокуратура органдарының құқықтық статистика және арнайы тіркеу органдарынан сотталғаны немесе сотталмағаны жөнінде мәліметтер сұрайды және материалдарды ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіседі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
39. Өтініштерді қарау нәтижелері бойынша ІІД-нің бастығы немесе оның орынбасары бекітетін дәлелді қорытынды шығарылады. Бұл жөнінде анықтама (6-қосымша) жолдау арқылы Қазақстан Республикасының азаматтығын алудың жеңілдетілген тәртібіне байланысты мәселелер жөнінде материалдар берген қалалық, аудандық ішкі істер органдары хабардар етіледі. Қалалық, аудандық ішкі істер органдары ІІД-нен шешімді алған соң өтініш иесіне өтінішті қараудың нәтижелері туралы хабарлайды және оларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және төлқұжатын белгіленген тәртіппен беру үшін негіз болып табылатын мөрмен расталған анықтама береді, шетелдіктер ретінде оларды есептен шығарады. Азаматтық алу туралы анықтаманың түбіршегі материалдарға тіркеу үшін ІІД-не жіберіледі.
Ескерту: 39-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз),  2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
40. Егер де өтініш иесі азаматтық алу туралы өтінішті қарау кезеңінде мекен-жайын ауыстырса, өтінішті қараудың нәтижелері туралы оның жаңа мекен-жайындағы ішкі істер органына хабар жіберіледі.
41. Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу туралы өтініш, егер де осы жөнінде өтініш берген адам:
1) адамзатқа қарсы халықаралық құқықтармен қарастырылған қылмыстар жасаса, Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне саналы түрде қарсы шықса;

5) копия паспорта, подтверждающая принадлежность к гражданству иностранного государства;
6) копия свидетельства о браке;
7) копия удостоверения личности супруга - гражданина Республики Казахстан;
8) документ об уплате государственной пошлины.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 36-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
37. Поступившие материалы регистрируются в журнале регистрации об упрощенном порядке приобретения гражданства Республики Казахстан (приложение 8) и направляются в ДВД, где они также подлежат регистрации в аналогичных журналах.
38. ДВД в отношении лица, ходатайствующего о приобретении гражданства Республики Казахстан запрашивают сведения о наличии либо отсутствии судимости в подразделении правовой статистики и специальных учетов органов прокуратуры и согласовывают материалы в установленном порядке с органами национальной безопасности.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
39. По результатам рассмотрения ходатайств выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником ДВД или его заместителем, о чем уведомляются горрайорганы внутренних дел, представившие материалы по вопросам, связанным с упрощенным порядком приобретения гражданства Республики Казахстан, путем направления справки (приложение 6). Горрайорганы внутренних дел по получении решений из ДВД извещают заявителя о результатах рассмотрения ходатайств и выдают справку, заверенную печатью, которая является основанием для выдачи в установленном порядке удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан, снимают их с учета как иностранцев. Корешок справки о приобретении гражданства направляется в ДВД для приобщения к материалам.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2006 N 196 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
40. В случае если заявитель в период рассмотрения ходатайства о приобретении гражданства сменил место жительства, в орган внутренних дел по новому месту жительства направляется сообщение о результатах рассмотрения ходатайства.
41. Ходатайство о приобретении в упрощенном порядке гражданства Республики Казахстан отклоняется, если лицо, ходатайствующее об этом:
1) совершило преступление против человечества, предусмотренное международным правом, сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының біртұтастығы мен аумағының тұтастығын бұзуға шақырса;
3) мемлекеттік қауіпсіздікке, халықтың денсаулығына зиян келтіретін қарсы әрекеттерді жүзеге асырса;
4) мемлекетаралық, халықаралық және діни соғыстарды тұтатса, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілінің қалыптасуына қарсы әрекеттер жасаса;
5) бұрын террористік іс-әрекеті үшін сотталған болса;
6) сот оны кәнігі қылмыскер деп таныған болса қабылданбайды.
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтініш қабылданбаған жағдайда өтініш иесіне шешімді кім және қашан қабылдағаны жазылған тиісті хабарлама жіберіледі және хабарламаның көшірмесі материалдарға қосылады.
42. Азаматтық алу туралы материалдарды қарау мерзімі өтініш беру сәтінен бастап үш айдан аспауы тиіс.
43. Оңайлатылған түрде Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған адам анықтама (6-қосымша) алу барысында азаматтығында болған бұрынғы мемлекеттің ұлттық паспортын тапсырады, содан соң нотариалды куәландырылған бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініш түпнұсқасымен бірге тоқсан қорытындысы бойынша белгіленген нысанда (8-қосымша) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызметіне жіберіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
44. 18 жасқа дейінгі балалардың азаматтығы Келісімнің ережелеріне сәйкес анықталады.
45. Жеңілдетілген тәртіппен азаматтықты қабылдау туралы материалдар азаматтыққа қабылдау жөніндегі белгіленген тәртіппен сақталатын жеке іске тігіледі. Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған тәртіппен алу жөніндегі тіркеу журналдары ІІД-де ұдайы, ал қалалық, аудандық органдарда - соңғы жазба жазылған сәттен бастап 5 жыл бойы сақталады.
46. Келісімге қатысушы - елдердің құзыретті органдарынан Қазақстан Республикасы азаматының өзге мемлекеттің азаматтығын қабылдағаны туралы ақпарат келіп түскен кезде, ішкі істер органдары есептерге өзгерістер енгізу үшін әділет органдарына тиісті хабарлама жібереді.
Ескерту: 46-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз ).
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 1-қосымша
Фотосуреттің
орны
САУАЛНАМА-ӨТІНІШ

2) призывает к нарушению единства и целостности территории Республики Казахстан;
3) осуществляет противоправную деятельность, наносящую ущерб государственной безопасности, здоровью населения;
4) разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду, противодействует функционированию государственного языка Республики Казахстан;
5) ранее было осуждено за террористическую деятельность;
6) признано судом особо опасным рецидивистом.
В случае отклонения ходатайства о приобретении гражданства Республики Казахстан заявителю направляется соответствующее сообщение, в котором указывается, кем и когда принято решение, копия сообщения приобщается к материалам.
42. Срок рассмотрения материалов о приобретении гражданства не должен превышать трех месяцев с момента подачи заявления.
43. Лица, принятые в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, при получении справки (приложение 6), сдают национальные паспорта страны прежнего гражданства, которые вместе с нотариально удостоверенным оригиналом заявлений об отказе от прежнего гражданства и сообщениями о приобретении гражданства Республики Казахстан направляются в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан по итогам каждого квартала по установленной форме (приложение 8).
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
44. Гражданство детей до 18 лет определяется в соответствии с положениями Соглашений.
45. Материалы о приобретении гражданства в упрощенном порядке подшиваются в отдельное дело, которое хранится в порядке, установленном для дел по приему в гражданство. Журналы регистрации об упрощенном порядке приобретения гражданства Республики Казахстан хранятся в ДВД постоянно, в горрайорганах - 5 лет с момента последней записи.
46. При поступлении информации из компетентных органов стран-участниц Соглашений о принятии гражданином Республики Казахстан гражданства иного государства органы внутренних дел направляют соответствующее сообщение органам юстиции для внесения изменений в учетах.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24 апреля 2006 года N  196 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Приложение 1 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции по
рассмотрению органами внутренних
дел Республики Казахстан вопросов,
связанных с гражданством
Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст Анкеты-заявления на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
____________
|            |
|            |
|  Место для |
|фотокарточки|
|            |
|____________|
Анкета-заявление

1. Мені Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауыңызды
өтінемін
2. Мынадай өзім туралы мәліметтерді, сондай-ақ азаматтыққа қабылдау
туралы өтінуіме ықпал еткен себептерді хабарлаймын
------------------------------------------------------------------
Сұрақтар:              !        Жауаптар:
------------------------------------------------------------------
3. Тегі, аты, әкесінің аты
4. Бұрынғы тегіңізді, атыңызды және
әкеңіздің атын көрсетіңіз. Оларды
өзгертсеңіз - қашан, қайда және не
себеппен өзгерттіңіз
5. Туған жері, жылы, айы, күні (ауыл,
қала, аудан, облыс, егер шетелде
туылсаңыз, туған жеріңізді
көрсетіңіз)
6. Ұлты
7. Білімі бойынша мамандығы мен кәсібі
(қашан, қай жерде және қандай оқу
орнын бітірген)
8. Отбасы жағдайы (некеде тұрмын,
ажырасқанмын, жесірмін)
9. Қазіргі уақыттағы азаматтығы
10. Сіздің жеке басыңызды куәландыратын
қандай құжаттарыңыз бар (ұлттық
паспорт, шетел азаматының
ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның
жеке куәлігі) оларды қашан, қай
жерде және кім берді
11. Егер де бұрын басқа мемлекеттің
(елдің) азаматтығында тұрған болсаңыз,
оны қайда, қашан және ненің негізінде
қабылдағаныңызды және айрылғаныңызды
толық көрсетіңіз
12. Бұған дейін Қазақстан Республикасының
азаматтығын қабылдау туралы өтініш
жасадыңыз ба, қашан, қай жерде және
қандай шешім қабылданды
13. Шетелде тұрдыңыз ба, кету мақсатыңызды
және Қазақстан Республикасына қашан
келгеніңізді көрсетіңіз
14. Қазақстан Республикасына келгенге
дейін соттың қудалауында болдыңыз ба,
қашан, қайда және не үшін
15. Шетел мемлекетінде әскери қызмет
өткердіңіз бе, әділет органдарында
немесе өзге де мемлекеттік билік және
басқару органдарында, қауіпсіздік
қызметінде болдыңыз ба

1. Прошу принять меня в гражданство Республики Казахстан.
2. Ниже сообщаю о себе необходимые сведения, а также причины, побудившие меня просить о приеме в гражданство.
-------------------------------------------------------------------
Вопросы                 |         Ответы
-------------------------------------------------------------------
3. Фамилия, имя, отчество
4. Перечислите все фамилии, имена и
отчества, под которыми Вы ранее
проживали, когда, где и по какой
причине их изменяли
5. Число, месяц, год и место рождения
(село, город, район, область, если
родились за границей, укажите страну)
6. Национальность
7. Профессия и специальность по
образованию (где, когда и какое
учебное заведение окончил)
8. Семейное положение (состоите в браке,
разведены, вдовы)
9. Гражданство в настоящее время
10. Какие подтверждающие Вашу личность
документы на руках в настоящее время
имеете (национальный паспорт, вид на
жительство иностранного гражданина,
удостоверение лица без гражданства),
когда, где и кем они были выданы
11. Если ранее состояли в гражданстве
(подданстве) других государств,
укажите подробно, где, когда и
на основании чего его приобрели
и утратили
12. Обращались ли ранее с ходатайством о
приеме в гражданство Республики
Казахстан, когда, где и какое решение
было принято
13. Проживали ли за границей, укажите
цель выезда и когда прибыли в
Республику Казахстан
14. Подвергались ли Вы судебному
преследованию до приезда в Республику
Казахстан, когда, где и за что
15. Проходили ли военную службу, работали
в службе безопасности, органах юстиции
или иных органах государственной
власти и управления в иностранном
государстве

16. Қазақстан Республикасында сот
тәртібінде қылмыстық немесе азаматтық
жауапкершілікке тартылдыңыз ба, егер
тартылсаңыз - қашан, қайда және не үшін
17. Қазақстан Республикасында атқарған
қызметіңіз
------------------------------------------------------------------
Айы және жылы   !     Мекеме, ұйым,    !  Мекеменің, ұйымның,
! кәсіпорын, лауазымы  !     кәсіпорынның
-------------------!                      !    орналасқан жері
келген ! кеткен  !                      !
уақытының!уақытының!                      !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
18. Сіздің жақын туыстарыңыз (күйеуіңіз, әйеліңіз, әке-шешеңіз,
аға-іні, апа-қарындастарыңыз).
* Осы тармақты толтыру кезінде Қазақстан Республикасында тұратын,
сондай-ақ шетелдегі барлық туыстарыңыз көрсетіледі. Егер де әйелі
күйеуінің тегін алған болса, некеге отырғанға дейінгі тегі көрсетіледі.
------------------------------------------------------------------
Туыстық !  Тегі, аты, әкесінің аты  !Туған жері!  Тұрғылықты
қатынасы !                           ! мен жылы !     жері
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
19. Өзіммен бірге кәмелетке толмаған мынадай балаларымды Қазақстан
Республикасының азаматтығына қабылдауды өтінемін
------------------------------------------------------------------
N !      Т.А.Ә.       ! Туған жылы !  Туған жері !   Ескерту
р/р!                   !  мен айы   !             !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
20. Үйінің мекен-жайы және телефон нөмірі
200__ж. "____" _____________              ____________________
толтырған күні                         қолы
21. Сауалнама-өтініште көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын
тексеріп қабылдаған
__________________________________________________________________
ішкі істер бөлімі қызметкерінің қолы, қызметі мен тегі
200__ж. "___" ______________
құжаттар қабылдап алынған күн
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 2-қосымша
Фотосуреттің
орны
САУАЛНАМА-ӨТІНІШ
Маған Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуыма рұқсат етіңіз
------------------------------------------------------------------
Сұрақтар:              !        Жауаптар:
------------------------------------------------------------------
1. Тегі, аты, әкесінің аты
2. Бұрынғы тегіңізді, атыңызды және
әкеңіздің атын көрсетіңіз. Оларды
өзгертсеңіз - қашан, қайда және не
себеппен өзгерттіңіз
3. Туған жері, жылы, айы, күні (ауыл,
қала, аудан, облыс, егер шетелде
туылсаңыз, туған жеріңізді
көрсетіңіз)
4. Ұлты
5. Білімі бойынша мамандығы мен кәсібі
(қашан, қай жерде және қандай оқу
орнын бітірген)
6. Отбасы жағдайы (некеге отырғанмын,
ажырасқанмын, жесірмін)

16. Привлекались ли в Республике Казахстан
к уголовной или гражданской
ответственности в судебном порядке,
если привлекались, то когда,
кем и за что
17. Выполняемая работа в Республике
Казахстан
-------------------------------------------------------------------
Месяц и год
Должность с указа-
нием учреждения,
организации,
предприятия
Местонахождения
учреждения,
организации,
предприятия
поступления
ухода
18. Ваши близкие родственники (муж, жена, родители, братья и сестры)
* При заполнении данного пункта указываются все родственники, находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию мужа, указывается ее добрачная фамилия
Степень родства
Фамилия, имя, отчество
Год и место
рождения
Место
проживания
19. Одновременно со мной прошу принять в гражданство Республики Казахстан следующих моих несовершеннолетних детей
N
п/п
Ф.И.О.
Год и месяц рождения
Место рождения
Примечание
20. Домашний адрес и номер телефона
200__г. "___" _________          _________________
дата заполнения                   подпись
21. Сведения, указанные в анкете-заявлении проверил и принял
____________________________________________________________________
должность, фамилия сотрудника органа внутренних дел, принявшего
____________________________
документы и его подпись
200 ___ г. "___" _____________
дата приема документов
Приложение 2 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции по
рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов,
связанных с гражданством
Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст Анкеты-заявления на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
_______________
|               |
|   Место для   |
|  фотокарточки |
|               |
|_______________|
Анкета-заявление
Прошу разрешить мне выйти из гражданства Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
Вопросы:                     |      Ответы:
-------------------------------------------------------------------
1. Фамилия, имя, отчество
2. Перечислите все фамилии, имена и
отчества, под которыми Вы ранее
проживали, когда, где и по какой
причине их изменяли
3. Число, месяц, год и место рождения
(село, город, район, область, если
родились за границей, укажите страну)
4. Национальность
5. Профессия и специальность по образованию
(где, когда и какое учебное заведение
окончил)
6. Семейное положение (состоите в браке,
разведены, вдовы)

7. Егер де бұрын басқа мемлекеттің
(елдің) азаматтығында тұрған
болсаңыз, оны қайда, қашан және
ненің негізінде қабылдағаныңызды
және жоғалтақаныңызды толық
көрсетіңіз
8. Қазақстан Республикасында сот
тәртібінде қылмыстық немесе
азаматтық жауапкершілікке
тартылдыңызба, егер тартылсаңыз,
қашан, қайда және не үшін
9. Мемлекет алдында орындалмаған
міндеттеріңіз не мемлекеттік
органдар мен ұйымдар азаматтарының
мүдделерімен байланысты мүліктік
міндеттеріңіз бар ма
10. Еңбекке араласқаннан бастап
атқарған жұмысы (бұған қоса
жоғарғы және орта оқу орындарындағы
оқуы, әскери қызметі)
------------------------------------------------------------------
Осы тармақты толтыру кезінде кәсіпорынның, ұйымның және
мекеменің Сіз қызмет атқарған кездегі атаулары жазылады және әскери
қызметтегі лауазымыңызды көрсете отырып жазуыңыз қажет. Шартты атауы
бар кәсіпорындар (пошта жәшігі және т.б.), осы шартты атауларымен
көрсетіледі. Әскери қызметті өткергендігі әскери билетіндегі жазуға
сәйкес көрсетіледі.
------------------------------------------------------------------
Айы мен жылы    ! Мекеме, ұйым, кәсіпорын,! Мекеменің, ұйымның,
-------------------!         лауазымы        !    кәсіпорынның
келген  ! Кеткен  !                         !   орналасқан жері
уақытының!уақытының!                         !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------

7. Если ранее состояли в гражданстве
(подданстве) других государств, укажите
подробно, где, когда и на основании чего
его приобрели и утратили
8. Привлекались ли в Республике Казахстан
к уголовной или гражданской
ответственности в судебном порядке,
если привлекались, то когда, кем и за что
9. Имеются ли не исполненные обязательства
перед государством, либо имущественных
обязанностей, с которыми связаны интересы
граждан государственных органов и
организаций
10. Выполняемая работа с начала трудовой
деятельности (включая учебу в высших
учебных и средних учебных заведениях,
воинскую службу)
-------------------------------------------------------------------
При заполнении данного пункта учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы, военную службу записывать с указанием должности. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик и т.п.), указываются под этим условным наименованием. Прохождение военной службы указывается согласно записи в военном билете.
Месяц и год
Должность с указа-
нием учреждения,
организации,
предприятия
Местонахождения
учреждения,
организации,
предприятия
поступления
ухода

11. Сіздің жақын туыстарыңыз (күйеуіңіз, әйеліңіз, әке-шешеңіз,
аға-іні, апа-қарындастарыңыз).
* Осы тармақты толтыру кезінде Қазақстан Республикасында тұратын,
сондай-ақ шетелдегі барлық туыстарыңыз көрсетіледі. Егер де әйелі
күйеуінің тегін алған болса, некеге отырғанға дейінгі тегі
көрсетіледі.
------------------------------------------------------------------
Туыстық қатынасы! Тегі, аты, !Туған жері мен жылы!Тұрғылықты жері
!әкесінің аты!                   !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
12. Өзіммен бірге кәмелетке толмаған мынадай балаларыма Қазақстан
Республикасының азаматтығынан шығуға рұқсат етіңіз
------------------------------------------------------------------
N !     Т.А.Ә.      !Туған жылы мен айы! Туған жері !  Ескерту
р/р!                 !                  !            !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Сұрақтар               !          Жауаптар
------------------------------------------------------------------
13. Әскери міндетке қатысы және әскери
атағы. Әскерге шақыру жасындағы
адамдар Қазақстан Республикасындағы
нақты әскери қызметтен босату
туралы әскери комиссариаттан
анықтама әкеледі
14. Үйінің мекен-жайы және телефон нөмірі
15. Жеке куәліктің сериясы мен нөмірі,
қашан және кім берді
------------------------------------------------------------------
200__ж. "____" _____________              ____________________
толтырған күні                           қолы
16. Сауалнама-өтініште көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын
тексеріп қабылдаған ______________________________________________
құжаттар қабылдап алынған күн
200__ж. "___" __________________
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 3-қосымша
МІНДЕТТЕМЕ
Мен ________________________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды өтіне отырып,
Қазақстан Республикасының  Конституциясы мен Заңдарын сақтауға,
оның мүдделері мен аумақтық тұтастығын қорғауға, мемлекеттік тілге
және аумағында тұратын барлық ұлт өкілдерінің тіліне, әдет-ғұрпы
мен салт-дәстүрлеріне құрметпен қарауға, Қазақстан Республикасының
күш-қуатын, егемендігі мен тәуелсіздігін нығайтуға міндеттенемін.
200 ___ ж. "____" __________                ______________
қолы
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 4-қосымша
------------------------------------------------------------------
N ! Азаматтықтан айырылған!   Т.А.Ә.  !Нұсқаулықтың 19-тармағына
р/р!                       !           !  сәйкес айырылу негізі
------------------------------------------------------------------
1 !            2          !      3    !             4
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 5-қосымша
фотосурет орны
ІІМ
ІІБ
-----------------
200 __ ж. "___"_______
N ______ АНЫҚТАМА
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (паспортын)
алу үшін берілді
Тегі _____________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты _____________________________________________________
Туған жылы _______________________________________________________
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан
Республикасының  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы
болып табылады.
Негіз: _____________________________________________________
облысы ІІД-нің 200____ж. "_____"___________ қорытындысы.
Өзімен бірге балалары: _________________ ___________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________ Қазақстан Республикасының
азаматы болып танылды.
КПБ ІІД-нің бастығы __________________________________
(қолы)
М.О.
N _______ АНЫҚТАМАНЫҢ ТҮБІРШЕГІ
Тегі ________________________________________________
Аты _________________________________________________
Әкесінің аты ________________________________________
Туған жылы __________________________________________
Бұрынғы азаматтығы __________________________________
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан
Республикасының  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы
болып табылады.
Негіз: _________________________________
облысы ІІД-нің 200____ж. "_____"___________ қорытындысы.
инспектор _______________________
(қолы)
Анықтаманы алдым _____________
(қолы)
200___ ж. "______"_____________
М.О.
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 6-қосымша
фотосурет орны
ІІМ
ІІБ
-----------------
200 __ ж. "___"_______
N ______ АНЫҚТАМА
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (паспортын)
алу үшін берілді
Тегі _____________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты _____________________________________________________
Туған жылы _______________________________________________________
"Қазақстан Республикасы Президентінің 200__ ж. "__"_________
N ___ Жарлығына (мемлекетаралық Келісімдерге) сәйкес Қазақстан
Республикасының азаматтығына қабылданды.
Өзімен бірге балалары: _________________ ___________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________ Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылданды.
КПБ ІІД-нің бастығы __________________________________
(қолы)
М.О.
N _______ АНЫҚТАМАНЫҢ ТҮБІРШЕГІ
Тегі ________________________________________________
Аты _________________________________________________
Әкесінің аты ________________________________________
Туған жылы __________________________________________
Бұрынғы азаматтығы __________________________________
"Қазақстан Республикасы Президентінің 200__ ж. "__"__
N ___ Жарлығына (мемлекетаралық Келісімдерге) сәйкес
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданды.
инспектор _______________________
(қолы)
Анықтаманы алдым _____________
(қолы)
200___ ж. "______"_____________
М.О.
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 7-қосымша
200 ___ ж. "____"__________
N________
АНЫҚТАМА
____________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________ берілді.
туған жылы
Оған және оның балаларына: _______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің 200__ ж. "____" ___________
N _________ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығынан
шығуға рұқсат етілді.
_______________________________________ облысы ІІД КПБ бастығы
М.О.
Қазақстан Республикасы ІІМ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2002 жылғы 23 тамыздағы
N 556 Бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа 8-қосымша
------------------------------------------------------------------
N !Т.А.Ә.!Туған жылы!Ұлты!Бұрынғы азаматтығын!    Қазақстан
р/р!      ! мен жері !    !  растайтын құжат  ! Республикасындағы
!      !          !    ! (құжаттың атауы,  !  тұрғылықты жері,
!      !          !    ! сериясы, нөмірі,  !     мекен-жайы
!      !          !    ! берілген күні және!
!      !          !    !   берген орган)   !
------------------------------------------------------------------
1 !  2   !     3    !  4 !         5         !         6
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасына ! Қазақстан Республикасының азаматтығын
келгенге дейінгі соңғы  !              алған күні
тұрғылықты жері      !
------------------------------------------------------------------
7            !                   8
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулыққа 9-қосымша

11. Ваши близкие родственники (муж, жена, родители, братья и сестры)
* При заполнении данного пункта указываются все родственники, находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию мужа, указывается ее добрачная фамилия
Степень родства
Фамилия, имя, отчество
Год и место
рождения
Место
проживания
12. Одновременно со мной прошу разрешить выход из гражданства Республики Казахстан моим несовершеннолетним детям
N
п/п
Ф.И.О.
Год и месяц рождения
Место рождения
Примечание
-------------------------------------------------------------------
Вопросы:                     |      Ответы:
-------------------------------------------------------------------
12. Отношение к воинской обязанности и воинское
звание. Лица призывного возраста
представляют справки из военного
комиссариата об освобождении от прохождения
действительной военной службы Республики
Казахстан
14. Домашний адрес и номер телефона
15. Серия и номер удостоверения личности,
кем и когда выдан
-------------------------------------------------------------------
200 __ г. "____" _____________       ____________
дата заполнения                  подпись
16. Сведения, указанные в анкете-заявлении проверил и принял
____________________________________________________________________
должность, фамилия сотрудника органа внутренних дел, принявшего
__________________________
документы и его подпись
дата приема документов        200__г. "___" ________________
Приложение 3 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан"
Обязательство
Я, _________________________________________________________,
ходатайствуя о приеме в гражданство Республики Казахстан, обязуюсь соблюдать Конституцию и Законы Республики Казахстан, защищать ее интересы и территориальную целостность, уважительно относиться к обычаям, традициям, государственному языку и языку представителей всех национальностей, проживающих на ее территории, способствовать укреплению могущества, суверенитета и независимости Республики Казахстан.
"___"__________200___г.               ________________
подпись
Приложение 4 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
N
п/п
Дата утраты
Ф.И.О.
Основание утраты в
соответствии
с п. 19 Инструкции
1
2
3
4
Приложение 5 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст Справки на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
место для фотокарточки
Справка N _____
Выдана для получения удостоверения личности (паспорта) гражданина Республики Казахстан
Фамилия______________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________
В соответствии с  Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" является гражданином Республики Казахстан
Основание: Заключение ДВД области
200__г. "___" _______________
Вместе с ним (ней) признаны гражданами Республики Казахстан дети:______________________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________________
Начальник УМП ДВД      ___________________
(подпись)
М.П.
Корешок справки N _____
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________
Прежнее гражданство _________________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" является гражданином Республики Казахстан
Основание:  Заключение ДВД области
200 __ г. "__" __________
инспектор____________________________
(подпись)
Справку получил  ____________________
(подпись)
"____" ____________ 200___г.
М.П.
Приложение 6 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст Справки на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
место для фотокарточки
Справка N _____
Выдана для получения удостоверения личности (паспорта) гражданина Республики Казахстан
Фамилия______________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан (международным Соглашением) N ___ "___" _________ 200 ___ года принят в гражданство Республики Казахстан.
Вместе с ним (ней) признаны гражданами Республики Казахстан дети:______________________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________________
Начальник УМП ДВД      ___________________
(подпись)
М.П.
Корешок справки N _____
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________
Прежнее гражданство _________________________________________
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан (международным Соглашением) N ___ "___" _________ 200 ___ года принят в гражданство Республики Казахстан.
инспектор____________________________
(подпись)
Справку получил  ____________________
(подпись)
"____" ____________ 200___г.
М.П.
Приложение 7 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст Справки на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
200 __ г. "___" _________
N ________
Справка
Выдана ______________________________________________________
___________________________________________________________________
________________________________________________________________.
год рождения
В том, что ему (ей) и его (ее) несовершеннолетним детям:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан N
___ "___" _________ 200 ___ года разрешен выход из гражданства
Республики Казахстан.
Начальник УМП ДВД ___________________ области
М.П.
Приложение 8 к Инструкции МВД
Республики Казахстан, утвержден
Приказом N 556 от 23 августа 2002 г.
"Об утверждении Инструкции
по рассмотрению органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан"
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
N
п/п
Ф.И.О.
Дата и
место
рожде-
ния
нацио-
наль-
ность
Документ,
подтверж-
дающий
прежнее
гражданст-
во (наи-
менование)
документа,
его серия,
номер, орган и
дата вы-
дачи)
Адрес
места
жи-
тель-
ства
в Рес-
публи-
ке Ка-
зах-
стан
Адрес пос-
леднего
места жи-
тельства до
приезда в
Республику
Казахстан
Дата
приобре-
тения
граждан-
ства
Респуб-
лики
Казах-
стан
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 9
к Инструкции по рассмотрению
органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов,
связанных с гражданством
Республики Казахстан

Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
__________________ бойынша
жеке тұлғалардың қолдау хаттарын
есепке алу
ЖУРНАЛЫ ЖУРНАЛ
учета ходатайств физических лиц
по ____________________________
р/с N
N п/п
Қолдау хаттың түскен күні
Дата поступления ходатайства
Өтініш иесінінің тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, мекенжайы
Фамилия, имя, отчество, год рождения, адрес заявителя
Қолдау хаттың қысқаша мазмұны
Краткое содержание ходатайства
Орындаушының Т.А.Ә.
Ф.И.О. исполнителя
Шығыс нөмірі материалдарды Қалалық, аудандық ІІб-ге, ІІД-ге, ІІМ-ге жолдаған күні
Исходящий номер, дата направления материалов в городские, районные ОВД, ДВД, МВД
Қолдау хатты қарауды тоқтатқан немесе қайта қарау уақыты, негіз
Дата приостановления или возобновления рассмотрения ходатайств, основания
Қарау нәтижелері
Результаты рассмотрения
1
2
3
4
5
6
7
8
Басталды/Начато
Аяқталды/Окончено
Парақтардың саны/Количество листов
Сақтау мерзімі/Срок хранения
N ______ АНЫҚТАМА ТҮБІРТЕГІ
КОРЕШОК СПРАВКИ N _________
Тегі ______________________________________________
Фамилия
Аты________________________________________________
Имя
Әкесінің аты ______________________________________
Отчество
Туған жылы ________________________________________
Дата рождения
Бұрынғы азаматтығы ________________________________
Прежнее гражданство
Паспортының N _____________________________________
N ________________________________________ Паспорта
20__ жылғы "_____"___________ ол шын мәнінде Қазақстан
Республикасының азаматтығын қабылдауға өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "____" _________ 20 ___ г. подал
(а) ходатайство на приобретения гражданства Республики Казахстан.
Онымен бірге:_____________________________ ________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____ өтініш берді.
Инспектор __________________________________________
(қолы - подпись)
Анықтаманы алдым ___________________________________
Справку получил(а)       (қолы - подпись)
20 __ жылғы "____"_____________
М.О.
М.П.
ІІО
N ____
20___ ж. г.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулыққа 10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.08.12. N 309 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
N _________ АНЫҚТАМА
СПРАВКА N___________
____________________ азаматының     Выдана к паспорту N ____________
N __________ паспортына берілді     гражданина _____________________
Тегі _______________________________________________________________
Фамилия
Аты ________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты _______________________________________________________
Отчество
Туған жылы ________________________________________________________
Дата рождения
20___ жылғы "____"_____________ ол шын мәнінде Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "____" ___________ 20___г. подал (а) ходатайство на приобретения гражданства Республики Казахстан.
Онымен бірге: ___________________________ ___________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________ өтініш берді.
_____________________________ облысының ІІД КҚПБ-ның бастығы
Начальник УМП ДВД __________________________________ области
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
Қазақстан Республикасының
азаматтығына байланысты
мәселелерді қарау туралы
Нұсқаулыққа 11-қосымша

Сноска. Инструкция дополнена приложением 9 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
______________________бойынша
жеке тұлғалардың қолдау хаттарын
есепке алу
ЖУРНАЛЫ
ЖУРНАЛ
учета ходатайств физических лиц
по ____________________________
р/с №
№ п/п
Өтініш-
тің
түскен
күні
Дата
поступ-
ления
хода-
тайства
Өтініш
иесінінің
тегі, аты,
әкесінің
аты, туған
жылы,
мекенжайы
Ф.И.О.
год рожде-
ния, адрес
заявителя
Қолдау
хаттың
қысқа
мазмұны
Краткое
содержание
ходатайства
Орындау-
шының
Т.А.Ә.
Ф.И.О.
испол-
нителя
Шығыс нөмірі
материалдарды
Қала аудандық
ІІБ, ІІД-ге,
ІІМ-ге жол-
даған күні
Исходящий
номер, дата
направления
материалов
в ГОРОВД, ДВД, МВД
Қолдау хаты
қарауды
тоқтатқан
немесе қайта
қарау уақыты,
негіз
Дата приоста-
новления
или возоб-
новления
рассмотрения
ходатайств,
основания
Қарау
нәти-
желері
Резуль-
таты
рассмот-
рения
1
2
3
4
5
6
7
8
Басталды/Начато
Аяқталды/Окончено
Парақтардың саны/Количество листов
Сақтау мерзімі/Срок хранения
ПО
№_____
20__ж. г. "__" _____
Приложение 10
к Инструкции по рассмотрению
органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов,
связанных с гражданством
Республики Казахстан
Сноска. Инструкция дополнена приложением 10 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.08.2009 № 309 (порядок введения в действие см. п. 3).
№ _________ АНЫҚТАМА
СПРАВКА №___________
______________________азаматының   Выдана к паспорту № _____________
№_____________ паспортына берілді  гражданина ______________________
Тегі _______________________________________________________________
Фамилия
Аты ________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты _______________________________________________________
Отчество
Туған жылы _________________________________________________________
Дата рождения
20 ___ ж. "______"_____________ ол шын мәнінде Қазақстан
Республикасының азаматтығын қабылдауға өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "____" ___________ 20___г.
подал (а) ходатайство на приобретения гражданства Республики
Казахстан.
Онымен бірге: ___________________________ ____________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________ өтініш берді.
_________________________________облысы ІІД КҚПБ бастығы
Начальник УМП ДВД _________________________________________
М.О.
М.П.
М.О.
№_______АНЫҚТАМА ТҮБІРТЕГІ
КОРЕШОК СПРАВКИ №____________
Тегі________________________________________________
Фамилия
Аты_________________________________________________
Имя
Әкесінің аты________________________________________
Отчество
Туған жылы__________________________________________
Дата рождения
Бұрынғы азаматтығы__________________________________
Прежнее гражданство
Паспортының №_______________________________________
№ _________________________________________ Паспорта
20 ___жылғы "______"___________ ол шын мәнінде Қазақстан
Республикасының азаматтығын қабылдауға өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "____" _________ 20___ г.
подал (а) ходатайство на приобретения гражданства Республики
Казахстан.
Онымен бірге:______________________________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________ өтініш берді.
Инспектор__________________________________________________
(қолы - подпись)
Анықтаманы алдым____________________________________________
Справку получил (а)           (қолы - подпись)
20 ___ жылғы "______"_____________
М.О.
М.П.
Приложение 11
к Инструкции по рассмотрению
органами внутренних дел
Республики Казахстан вопросов,
связанных с гражданством
Республики Казахстан