Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 683 тіркелген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 20 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқарамасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2243. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317   қаулысымен .
________________________________
Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 6-тармағының 2-1) тармақшасы және 6-1-тармағының 3) және 4) тармақшалары негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 20  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 683 тіркелген, "Рынок ценных бумаг Казахстана" журналында 1999 жылғы сәуірдегі N 4 жарияланған, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі  N 30 , "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1998 жылы 31 желтоқсандағы N 20 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1999 жылғы 30 қыркүйектегі  N 44  қаулыларымен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 20 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 566  қаулысымен  бекітілген өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып), мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларына:
барлық мәтін бойынша "брокерлік-дилерлік" деген сөздер тиісінше "брокерлік және дилерлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:

О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 31 декабря 1998 года N 20 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 683
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года N 76. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2003 г. за N 2243. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N 317 (V053870) (порядок введения в действие см. п.4 пост. N 317)
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и на основании подпункта 2-1)  пункта 6  и подпунктов 3) и 4) пункта 6-1  Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в  постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 31 декабря 1998 года N 20 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 683, опубликованное в апреле 1999 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 4, с учетом изменений и дополнений, утвержденных постановлениями Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года  N 30  "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг", от 30 сентября 1999 года  N 44  "О внесении изменений и дополнений в Правила осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденные постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" от 31 декабря 1998 года N 20", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года  N 566  "О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" от 31 декабря 1998 года N 20"), следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
по всему тексту слова "Брокерско-дилерской", "Брокерско-дилерская", "Брокерско-дилерскую" заменить словами "брокерской и дилерской", "брокерская и дилерская", "брокерскую и дилерскую" соответственно;
в пункте 1:

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) "ішкі бақылау" - Брокер-дилердің оның қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңдарын және кәсіби қызмет стандарттарын сақтауына бақылауды ұйымдастыру, Брокер-дилер жүргізетін операциялардың сипатына және ауқымына сәйкес келетін тиісті сенімділік деңгейін қамтамасыз ету мен Брокер-дилердің және оның Клиенттерінің заңды мүдделерін қорғау мақсатында брокерлік және дилерлік қызметтің тәуекелдерін барынша азайту;";
3) тармақшадағы "(осы қағидалармен рұқсат етілген жағдайларда)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) "жеке шот" - бірінші санаттағы Брокер-дилердегі жазбалар жиынтығы, осылар арқылы Клиенттің немесе Брокер-дилердің бағалы қағаздары мен ақшасын есепке алуды жүзеге асырады;";
9-тармақта:
мемлекеттік тілдегі мәтінде өзгермейді;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган осы Брокер-дилердің және оның қызметінің бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензиясының шарттарына және Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкестігін тексерген кезде осы Брокер-дилер уәкілетті органның тексеру тобының құрамына енгізілген қызметкерлерінің сұратуы бойынша осы Брокер-дилердің брокерлік және дилерлік қызметіне қатысты құжаттардың түпнұсқаларын және көшірмелерін береді.";
12-тармақта:
5) тармақша "барлық қызметкерлері" деген сөздерден кейін "және басқа бөлімшелер" деген сөздермен толықтырылсын;
14-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сауда бөлімшесі қызметкерлерінің (техникалық функцияларды ғана орындайтын адамдарды қоспағанда) Бэк-офис бөлімшесіндегі лауазымдарды қоса атқаруына жол берілмейді.";
19-тармақта:
"инвестициялық шешімдер қабылдауға" деген сөздер "ішкі бақылауды жүзеге асыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"инвестициялық шешімдер қабылдауға" деген сөздер "ішкі бақылауды жүзеге асыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
34 және 35-тармақтар алынып тасталсын;
43-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) осы клиенттік тапсырысқа сәйкес мәміле жасалуы тиісті бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
1-2) осы клиенттік тапсырысқа сәйкес мәміле жасалуы тиісті бағалы қағаздар туралы мәліметтер: сатып алынуға немесе сатылуға тиісті бағалы қағаздардың түрі, ұлттық бірегейлендіру номері, саны, бағалы қағаздарды сатып алу немесе сату бағасы және мәмілені тиісінше өткізу үшін қажетті басқа да мәліметтер;";
50-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Клиенттің ақшасы бірінші санатты Брокер-дилердің кассасына қабылданған жағдайда соңғысы мұндай қабылдану күнінен бастап (осы күнді қоса алғанда) үш жұмыс күні ішінде бұл ақшаны оның Клиенттеріне тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау мақсатында банкте ашылған осы Брокер-дилердің шотына енгізеді.";

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) "внутренний контроль" - организация Брокером-дилером контроля за соблюдением его работниками законодательства Республики Казахстан и стандартов профессиональной деятельности, обеспечением надлежащего уровня надежности, соответствующего характеру и масштабам проводимых Брокером-дилером операций и минимизации рисков брокерской и дилерской деятельности в целях защиты законных интересов Брокера-дилера и его Клиентов;";
в подпункте 3) исключить слова "(в допускаемых настоящими Правилами случаях)";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) "лицевой счет" - совокупность записей у Брокера-дилера первой категории, посредством которых осуществляется учет ценных бумаг и денег Клиента или Брокера-дилера;";
в пункте 9:
слово "ее" заменить словом "его";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При проверке Брокера-дилера уполномоченным органом на соответствие данного Брокера-дилера и его деятельности условиям лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг и требованиям законодательства Республики Казахстан данный Брокер-дилер представляет по запросу работников уполномоченного органа, включенных в состав проверочной группы, подлинники и копии документов, относящихся к брокерской и дилерской деятельности данного Брокера-дилера.";
в пункте 12:
подпункт 5) после слов "работники Бэк-офиса" дополнить словами "и других подразделений";
пункт 14 дополнить предложением следующего содержания:
"Не допускается совмещение работниками торгового подразделения должностей в подразделении Бэк-офиса (за исключением лиц, выполняющих исключительно технические функции).";
в пункте 19:
слова "принятии инвестиционных решений" заменить словами "осуществлении внутреннего контроля";
слова "принятию инвестиционных решений" заменить словами "осуществлению внутреннего контроля";
пункты 34 и 35 исключить;
пункт 43 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) наименование эмитента ценных бумаг, сделка с которыми подлежит совершению в соответствии с данным клиентским заказом;
1-2) сведения о ценных бумагах, сделка с которыми подлежит совершению в соответствии с данным клиентским заказом: вид, национальный идентификационный номер, количество ценных бумаг, подлежащих покупке или продаже, цена покупки или продажи ценных бумаг и другие сведения, необходимые для надлежащего совершения сделки;";
пункт 50 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае приема денег Клиента в кассу Брокера-дилера первой категории последний в течение трех рабочих дней со дня такого приема (включая данный день) вносит эти деньги на счет данного Брокера-дилера, открытый в банке в целях учета и хранения денег, принадлежащих его Клиентам.";

52-тармақтың 2) тармақшасындағы "дилер ретінде" деген сөздер алынып тасталсын;
61-тармақта бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірінші санатты Брокер-дилер әрбір жеке Клиентке осы Клиентке тиесілі бағалы қағаздар мен ақшаны есепке алуға арналған жеке шот, сондай-ақ Брокер-дилердің өзіне тиесілі бағалы қағаздар мен ақшаны есепке алуға арналған жеке шот ашады. Брокер-дилер тек қана өзінің жеке шотын және өз Клиенттеріне жеке шоттар ашуға құқылы.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Брокер-дилердің Клиенті жеке шот ашу үшін оған:
1) егер Клиент заңды тұлға болып табылған жағдайда, - Клиенттің атынан клиенттік тапсырыстарға қол қоюға уәкілеттік берілген Клиент қызметкерлері қолдарының үлгілері бар нотариат куәландырған карточкасын және оның мөрінің таңбасын;
2) егер Клиент жеке тұлға болып табылған жағдайда - Брокер-дилердің жеке шоттарды ашу мақсатында құжаттар қабылдауға уәкілеттік берілген қызметкерінің қатысуымен осы карточкаға енгізілуге тиісті қойылған қолы бар Клиенттің есеп карточкасын ұсынуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 62-1-тармақпен толықтырылсын:
"62-1. Клиенттің жеке шотын ашу бұйрығына мынадай деректемелер енгізілуі тиіс:
1) Клиенттің атауы/аты-жөні;
2) Клиент - жеке тұлға үшін жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы, номері;
3) Клиент - заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің номері және күні;
4) Клиенттің орналасқан орны (тұрғылықты орны);
5) Клиенттің байланыс құралдары деректемелері (телефондарының, факстің номері, электронды почта мекен-жайы және басқалары)";
Осы тармақта көрсетілген деректемелер тиісті құжаттармен (жеке тұлғаның жеке куәлігінің немесе төлқұжатының көшірмесі, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының көшірмелері) расталған болуы тиіс.
Брокер-дилер мүше болып табылатын ӨРҰ-ның ережелерінде және Брокер-дилердің ішкі ережелерінде Брокер-дилердің жеке шот ашу бұйрығының деректемелерінің құрамына қосымша талаптар белгіленуі мүмкін.";
63-тармақта:
"табылатын" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заңдарымен," деген сөздермен толықтырылсын;
"белгіленген тәртіпте" деген сөздерден кейін "есеп журналдарын жүргізу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшада "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) жасалған брокерлік шарттар және номиналды ұстау шарттары.";
мынадай мазмұндағы 63-1 тармақпен толықтырылсын:

в подпункте 2) пункта 52 исключить слова ", выступающим в качестве дилера,";
в пункте 61 первый абзац изложить в следующей редакции:
"Брокер-дилер первой категории открывает каждому отдельному Клиенту лицевой счет, предназначенный для учета ценных бумаг и денег, которые принадлежат данному Клиенту, а также лицевой счет, предназначенный для учета ценных бумаг и денег, которые принадлежат самому Брокеру-дилеру. Брокер-дилер вправе открывать только собственный лицевой счет и лицевые счета своим Клиентам.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Для открытия лицевого счета Клиент Брокера-дилера должен представить последнему:
1) в случае если Клиент является юридическим лицом - нотариально удостоверенную карточку с образцами подписей работников Клиента, уполномоченных на подписание клиентских заказов от имени Клиента, и оттиска его печати;
2) в случае если Клиент является физическим лицом - учетную карточку Клиента, содержащую его подпись, которая должна быть внесена в эту карточку в присутствии работника Брокера-дилера, уполномоченного на прием документов в целях открытия лицевых счетов.";
дополнить пунктом 62-1 следующего содержания:
"62-1. Приказ на открытие лицевого счета Клиента должен включать следующие реквизиты:
1) наименование/фамилия, имя, отчество Клиента;
2) серия, номер документа, удостоверяющего личность, для Клиента - физического лица;
3) номер и дата свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) для Клиента - юридического лица;
4) место нахождение (место жительства) Клиента;
5) реквизиты средств связи Клиента (номера телефонов, факс, адрес электронной почты и другие).
Реквизиты, указанные в настоящем пункте, должны быть подтверждены соответствующими документами (копией удостоверения личности или паспорта физического лица, копиями свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) и статистической карточки юридического лица).
Правилами СРО, членом которой является Брокер-дилер, и Внутренними правилами Брокера-дилера могут быть установлены дополнительные требования к составу реквизитов приказа Брокеру-дилеру на открытие лицевого счета.";
в пункте 63:
после слова "установленном" дополнить словами "законодательством Республики Казахстан,";
после слова "учет" дополнить словами "путем ведения журналов учета";
в подпункте 9) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) заключенных брокерских договоров и договоров номинального держания.";
дополнить пунктом 63-1 следующего содержания:

"63-1. Бірінші санатты Брокер-дилер Клиенттерінің жеке шоттары бойынша операциялардың шарттары мен тәртіптері және осы операцияларды орындау мерзімдері Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті реттейтін заңдарына сәйкес белгіленеді.";
70-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Брокер-дилер ішкі құжаттарға сәйкес ішкі бақылауды жүзеге асырады.".
2. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу үшін шаралар қабылдайтын болсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамына, "Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамының мүшесі болып табылмайтын брокер-дилерлерге жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы

"63-1. Условия и порядок учета операций по лицевым счетам Клиентов Брокера-дилера первой категории и сроки исполнения данных операций устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг.";
абзац первый пункта 70 изложить в следующей редакции:
"Брокер-дилер осуществляет внутренний контроль в соответствии с внутренними документами.".
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", брокеров-дилеров, не являющихся членами закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка