Кредиттік серіктестіктерге арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 223 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 11 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2435. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 199 (V042994) қаулысымен.
"Кредиттік серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  23-бабын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Кредиттік серіктестіктерге арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктерге арналған пруденциалдық нормативтер және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттер туралы ережені бекіту жөнінде" 1999 жылғы 16 тамыздағы N 256  қаулысының  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 894 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 1999 жылғы 13-26 қыркүйекте жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктерге арналған пруденциалдық нормативтер және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттер туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде" 1999 жылғы 25 желтоқсандағы N 435  қаулысының  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1047 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 24 сәуір - 7 мамырда жарияланған);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кредиттік серіктестіктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшері туралы" 2000 жылғы 13 қазандағы N 391  қаулысының  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1289 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 20 қараша-3 желтоқсанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;

Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для кредитных товариществ
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 223. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2003 года N 2435. Утратило силу - Постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 199 (V042994).
В целях реализации  статьи 23  Закона Республики Казахстан "О кредитных товариществах" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о пруденциальных нормативах для кредитных товариществ.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 256 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах и иных обязательных к соблюдению нормах и лимитах для кредитных товариществ Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 894, опубликованное 13-26 сентября 1999 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
2)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 435 "Об утверждении изменений и дополнений в Правила о пруденциальных нормативах и иных обязательных к соблюдению нормах и лимитах для кредитных товариществ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1047, опубликованное 24 апреля - 7 мая 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
3)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года N 391 "О минимальных размерах уставного и собственного капиталов кредитных товариществ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1289, опубликованное 20 ноября - 3 декабря 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны кредиттік серіктестіктерге жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
6. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі Басқармасының "Кредиттік
серіктестіктерге арналған
пруденциалдық нормативтер туралы
ережені бекіту жөнінде" 2003 жылғы
4 шілдедегі N 223 қаулысымен
бекітілген
Кредиттік серіктестіктерге арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ереже
Осы Ереже "Кредиттік серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және кредиттік серіктестіктерге арналған пруденциалдық нормативтерді белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) кредиттік серіктестіктерге арналған мынадай пруденциалдық нормативтерді белгілейді:
жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін;
меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерін;
жеткілікті меншікті қаражатының коэффициентін;
бір қатысушыға тәуекел коэффициентін;
өтімділік коэффициентін.
2. Қазақстан Республикасы үкіметінің "Аграрлық секторды кредиттеу мәселелері туралы" 2001 жылғы 25 қаңтардағы N 137  қаулысын  іске асыру шеңберінде құрылған кредиттік серіктестіктер осы Пруденциалдық нормативтер ережесінде көзделген "Аграрлық кредиттік корпорация" жабық акционерлік қоғамынан алынған кредиттер бойынша міндеттемелерді, сондай-ақ аталған кредиттік серіктестіктердің "Аграрлық кредиттік корпорация" жабық акционерлік қоғамының жоғарыда аталған кредиттері есебінен өзінің қатысушыларына берген кредиттер бойынша талаптарды есепке алмайды.
2-тарау. Пруденциалдық нормативтер
3. Кредиттік серіктестіктің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері 10 миллион теңге болады.
Осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген кредиттік серіктестіктердің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері 3 миллион теңге болады.
4. Кредиттік серіктестіктің меншікті капиталының ең төменгі мөлшері 8 миллион теңге болады.
Осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген кредиттік серіктестіктердің меншікті капиталының ең төменгі мөлшері 1 миллион теңге болады.

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения кредитных товариществ.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
"Об утверждении Правил о
пруденциальных нормативах
для кредитных товариществ"
от 4 июля 2003 года N 223
Правила
о пруденциальных нормативах для
кредитных товариществ
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О кредитных товариществах" и устанавливают пруденциальные нормативы для кредитных товариществ.
Глава 1. Общие положения
1. Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) устанавливает следующие пруденциальные нормативы для кредитных товариществ:
минимальный размер уставного капитала;
минимальный размер собственного капитала;
коэффициент достаточности собственных средств;
коэффициент риска на одного участника;
коэффициент ликвидности.
2. Кредитные товарищества, созданные в рамках реализации  постановления  Правительства Республики Казахстан от 25 января 2001 года N 137 "О вопросах кредитования аграрного сектора", не включают в расчет предусмотренных настоящими Правилами пруденциальных нормативов обязательства по кредитам, полученным от Закрытого Акционерного Общества "Аграрная кредитная корпорация", а также требования по кредитам, выданным названными кредитными товариществами своим участникам за счет вышеуказанных кредитов Закрытого Акционерного Общества "Аграрная кредитная корпорация".
Глава 2. Пруденциальные нормативы
3. Минимальный размер уставного капитала кредитного товарищества составляет 10 миллионов тенге.
Минимальный размер уставного капитала кредитных товариществ, указанных в пункте 2 настоящих Правил, составляет 3 миллиона тенге.
4. Минимальный размер собственного капитала кредитного товарищества составляет 8 миллионов тенге.
Минимальный размер собственного капитала кредитных товариществ, указанных в пункте 2 настоящих Правил, составляют 1 миллион тенге.

5. Меншікті капитал:
төленген жарғылық капитал (кредиттік серіктестік қатысушыларының міндетті жарналары шегінде);
кредиттік серіктестік қатысушыларының қосымша жарналары;
қосымша капитал;
өткен жылғы бөлінбеген таза кіріс (оның ішінде бөлінбеген таза кіріс есебінен қалыптасқан қорлардың, резервтердің);
ағымдағы жылғы кірістің ағымдағы жылдың шығыстарынан асып түсу;
қайта бағалау бойынша резервтер сомасы ретінде есептеледі;
мыналарды шегере отырып:
материалдық емес активтерді;
өткен жылғы шығындарды;
ағымдағы жылғы шығыстардың ағымдағы жылдың кірістерінен асып түсуі.
6. Жеткілікті меншікті қаражат коэффициенті кредиттік серіктестіктің меншікті капиталының кредиттік серіктестік міндеттемелерінің және шартты әрі ықтимал міндеттемелерінің сомалық көлемі ретінде есептеледі.
Жеткілікті меншікті қаражат коэффициентінің мағынасы 1-ден кем емес болуы тиіс.
7. Кредиттік серіктестіктің бір қатысушысына тәуекел коэффициенті кредиттік серіктестіктің қатысушыға қоятын талаптар сомасының (оның ішінде берілген заем, ұсынылған лизинг бойынша), сондай-ақ кредиттік серіктестік қатысушысының ақшалай міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету сомасын, оның ішінде кредиттік серіктестіктің банк шоттарындағы сомаларды, мемлекеттік бағалы қағаздарды, кепілдіктерді және екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздарын, сауда-саттықты ұйымдастырушының ең жоғары санаты бойынша ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздарды, кредиттік серіктестікке сейфтік сақтауға берілген аффинирленген қымбат металдарды шегергенде кредиттік серіктестіктің қатысушысы алдындағы шартты міндеттемелер сомасының (оның ішінде банк кепілдемелерін, банк кепілдіктерін, банк кепілдемесін және кредиттік серіктестіктің қатысушысы үшін ақшалай нысанда орындауды көздейтін өзге де міндеттемелерді беру бойынша) кредиттік серіктестіктің меншікті капиталына қатынасы ретінде есептеледі.
Бір қатысушыға тәуекел коэффициентінің мағынасы 0,5 астам болмау тиіс.
8. Кредиттік серіктестіктің бір қатысушысына заемдар пруденциалдық нормативтерді сақтай отырып берілген жағдайда, бірақ кейінірек оларға сәйкес болмағанда, кредиттік серіктестік үш жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкті оларды жою бойынша іс-шаралар жоспарын көрсете отырып пруденциалдық нормативтерді бұзу фактісі туралы хабардар етуге тиіс.
9. Өтімділік коэффициенті жоғары өтімді активтер сомасының талап етуге дейінгі міндеттемелердің көлеміне қатынасы ретінде есептеледі.
Кредиттік серіктестіктің өтімділік коэффициенті 0,2 кем емес болуы тиіс.
10. Жоғары өтімді активтердің есебіне:
қолма-қол ақша;
оларды кері сатып алу шартымен сатылған немесе кредиттік серіктестіктің міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын бағалы қағаздарды қоспағанда, мемлекеттік бағалы қағаздар, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамының "А" санатының ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар;
Ұлттық Банктегі, Қазақстан Республикасының банктеріндегі талап етуге дейінгі депозиттер, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамының "А" санатының ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар жатады.

5. Собственный капитал рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала (в пределах обязательных взносов участников кредитного товарищества);
дополнительных взносов участников кредитного товарищества;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет (в том числе фондов, резервов, сформированных за счет нераспределенного чистого дохода);
превышения доходов текущего года над расходами текущего года;
резервов по переоценке;
за вычетом:
нематериальных активов;
убытков прошлых лет;
превышения расходов текущего года над доходами текущего года.
6. Коэффициент достаточности собственных средств рассчитывается как отношение собственного капитала кредитного товарищества к суммарной величине обязательств и условных и возможных обязательств кредитного товарищества.
Значение коэффициента достаточности собственных средств должно быть не менее 1.
7. Коэффициент риска на одного участника кредитного товарищества рассчитывается как отношение суммы требований кредитного товарищества к участнику (в том числе по выданному займу, предоставленному лизингу), а также условных обязательств перед участником кредитного товарищества (в том числе по выдаче банковских гарантий, банковских поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме, за участников кредитного товарищества), за минусом суммы обеспечения по обязательствам участника кредитного товарищества в виде денег, в том числе на банковских счетах кредитного товарищества, государственных ценных бумаг, гарантий и ценных бумаг банков второго уровня, ценные бумаги которых включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, аффинированных драгоценных металлов, переданных на сейфовое хранение кредитному товариществу, к собственному капиталу кредитного товарищества.
Значение коэффициента риска на одного участника должно быть не более 0,5.
8. В случаях, когда займы одному участнику кредитного товарищества были выданы с соблюдением пруденциальных нормативов, но впоследствии не соответствовали им, кредитное товарищество должно в течение трех рабочих дней проинформировать Национальный Банк о факте нарушения пруденциальных нормативов с указанием плана мероприятий по их устранению.
9. Коэффициент ликвидности рассчитывается как отношение суммы высоколиквидных активов к величине обязательств до востребования.
Коэффициент ликвидности кредитного товарищества должен быть не менее 0,2.
10. В расчет высоколиквидных активов включаются:
наличные деньги;
государственные ценные бумаги, ценные бумаги, которые включены в официальный список категории "А" Закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", за исключением ценных бумаг, проданных на условиях их обратного выкупа или являющихся обеспечением по обязательствам кредитного товарищества;
депозиты до востребования в Национальном Банке, в банках Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список категории "А" Закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".

11. Талап етуге дейінгі міндеттемелердің есебіне:
кредиттік серіктестіктер қатысушыларының талап етуге дейінгі шоттардағы ақша;
талап етуге дейінгі басқа міндеттемелер, оның ішінде төлемдер мен ақша аударымдары, қолма-қол ақша беру, жүзеге асыру мерзімі бір айдан аспайтын немесе жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген заемды беру бойынша міндеттемелер жатады.
12. Кредиттік серіктестікте есепті кезең ішінде тартылған заемдар бойынша немесе ашық банк шоттары бойынша мерзімі өткен міндеттемелері болған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының төлемдер және ақша аударымдары туралы заң нормаларын бұзу фактілері болған жағдайда өтімділік нормативтері өтімділік коэффициентінің есепті мағыналарына қарамастан орындалмаған деп есептеледі.
2-тарау. Қорытынды ережелер
13. Кредиттік серіктестіктер ай сайын қаржылық есеппен бірге Ұлттық Банкке осы Ереженің қосымшасына сай нысан бойынша пруденциалдық нормативтерді орындау туралы мәліметтерді ұсынады.
Осы Ереженің 2-тармағында айқындалған кредиттік серіктестіктер осы Ереженің қосымшасына сай нысан бойынша осы Ережеде көзделген пруденциалдық нормативтердің есебіне енгізілмейтін талаптар мен міндеттемелер сомаларын көрсетеді.
14. Кредиттік серіктестіктер осы Ереженің талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жауап береді.
15. Кредиттік серіктестік қатысушылардан олардың кредиттік серіктестіктің жарғылық капиталындағы үлесін сатып ала алады, егер мұндай сатып алу пруденциалдық нормативтердің кез келгенін бұзуға әкеліп соқтырмаса.
16. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында реттеледі.
Кредиттік серіктестіктерге арналған
пруденциалдық нормативтер туралы
ережеге қосымша
Пруденциалдық нормативтер туралы
ЕСЕП
__________________________________
(кредиттік серіктестіктің атауы)
200___ жылғы "____" _____________ жағдай бойынша
1. Жеткілікті меншікті қаражат коэффициентінің есебі К1, мұнда К1 = СКкт/О (1 кем емес), мұнда
СКкт - кредиттік серіктестіктің меншікті капиталы,
О - кредиттік серіктестік міндеттемелерінің және шартты ықтимал міндеттемелерінің сомалық көлемі
К1 = ______/ _______ = ________
Нормативті сақтау: ________
2. Бір қатысушыға тәуекел мөлшерінің есебі К2, мұнда
К2 = Р1 (СКкт-ден 0,5 астам емес)
Р1 - заемшының атауы және осы Ереженің 9-тармағына сәйкес есептелген кредиттік серіктестіктің бір қатысушысына тәуекел мөлшері ________ мың теңге.
К2 = ________
Нормативті сақтау: ________
3. Кредиттік серіктестіктің ағымдағы өтімділік коэффициентінің есебі К3, мұнда

11. В расчет обязательств до востребования включаются:
деньги на счетах до востребования участников кредитного товарищества;
другие обязательства до востребования, в том числе обязательства по платежам и переводам денег, выдаче наличных денег, выдаче займа, срок осуществления которых не превышает одного месяца или по которым не установлены сроки их осуществления.
12. При наличии у кредитного товарищества в течение отчетного периода просроченных обязательств по привлеченным займам или по открытым банковским счетам, а также при наличии фактов нарушения норм законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег нормативы ликвидности считаются невыполненными, независимо от расчетных значений коэффициента ликвидности.
Глава 3. Заключительные положения
13. Кредитные товарищества ежемесячно вместе с финансовой отчетностью представляют в Национальный Банк сведения о выполнении пруденциальных нормативов по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Кредитные товарищества, определенные пунктом 2 настоящих Правил по форме согласно приложению к настоящим Правилам отражают также и суммы требований и обязательств, не включаемые в расчет предусмотренных настоящими Правилами пруденциальных нормативов.
14. Кредитные товарищества несут ответственность за нарушение требований настоящих Правил в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
15. Кредитное товарищество может выкупать у участников их доли в уставном капитале кредитного товарищества при условии, если такой выкуп не приведет к нарушению любого из пруденциальных нормативов.
16. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам о пруденциальных
нормативах для кредитных
товариществ
Отчет
о пруденциальных нормативах
______________________________________
(наименование кредитного товарищества)
по состоянию на "___" ___________ 200 __ года
1. Расчет коэффициента достаточности собственных средств К1, где
К1 = СКкт / О (не менее 1), где
СКкт - собственный капитал кредитного товарищества,
О - суммарная величина обязательств и условных возможных обязательств кредитного товарищества
К1 = ____/_____ = _____
Соблюдение норматива: _______
2. Расчет размера риска на одного участника К2, где
К2 = Р1 (не более 0,5 от СКкт)
Р1 - наименование заемщика и размер риска на одного участника кредитного товарищества, рассчитанный в соответствии с пунктом 9
настоящих Правил _______ тысяч тенге.
К2 = _____
Соблюдение норматива: ________
3. Расчет коэффициента текущей ликвидности кредитного товарищества К3, где

К3 = ВЛА/ОВ (0,2 кем емес), мұнда
ВЛА - кредиттік серіктестіктің жоғары өтімді активтері
ОВ - кредиттік серіктестіктің талап етуге дейінгі міндеттемелері
К3 = ______/ _______ = ________
Нормативті сақтау: ________
Басқарма Төрағасы _______________ (қолы)
Бас бухгалтер _______________ (қолы)
Орындаушы _______________
телефоны _______________

К3 = ВЛА / ОВ (не менее 0,2), где
ВЛА - высоколиквидные активы кредитного товарищества,
ОВ - обязательства до востребования кредитного товарищества
К3 = _____/______=_______
Соблюдение норматива: _______
Председатель Правления          _________________(подпись)
Главный бухгалтер               _________________(подпись)
Исполнитель _____________
телефон_______