Уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізу мен өндірудің көлемдері туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін бақылаушы есептеу аспаптарын қолданудың Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2003 жылғы 17 қыркүйектегі N 277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 1 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2549. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 276 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2014 № 276 бұйрығымен.
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрі
_______________
3 қазан 2003 ж.
Қазақстан Республикасының "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Заңына   сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізу мен өндірудің көлемдері туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін бақылаушы есептеу аспаптарын қолданудың Ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы индустрия және сауда Министрлігінің стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі Комитеті заңнамалықпен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың бұқаралық ресми ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы индустрия және сауда Министрлігінің стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі Комитетінің төрағасы Ә.Қ.Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасының
индустрия және сауда
Министрлігінің
2003 жылғы 17 қыркүйектегі
N 277 бұйрығымен бекітілген
"Уәкілетті органға мұнай
өнімдерін өткізу мен
өндірудің көлемдері туралы
ақпаратты автоматты түрде
беруді қамтамасыз ететін
бақылаушы есептеу аспаптарын
қолданудың Ережелерін бекіту
туралы"
Уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізу мен
өндірудің көлемдері туралы ақпаратты автоматты
түрде беруді қамтамасыз ететін бақылаушы есептеу
аспаптарын қолданудың Ережелері
Уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізу мен өндірудің көлемдері туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін бақылаушы есептеу аспаптарын қолданудың осы Ережелері (әрі қарай - Ережелер) Қазақстан Республикасының "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Заңын (әрі қарай - Заң) орындауға, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өткізу мен өндіруді бақылауды жүзеге асыру мақсатында әзірленген.

Об утверждении Правил применения контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу уполномоченному органу информации об объемах производства и реализации нефтепродуктов
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2003 года N 2549. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 276
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2014 № 276.
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
Республики Казахстан
3 октября 2003 г.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу уполномоченному органу информации об объемах производства и реализации нефтепродуктов.
2. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа;
2) опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан Кусаинова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены
приказом Министра
индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 17 сентября 2003 года N 277
"Об утверждении Правил применения
контрольных приборов учета,
обеспечивающих автоматизированную
передачу уполномоченному органу
информации об объемах производства
и реализации нефтепродуктов"
Правила применения контрольных приборов учета,
обеспечивающих автоматизированную передачу
уполномоченному органу информации об объемах
производства и реализации нефтепродуктов
Настоящие Правила применения контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу уполномоченному органу информации об объемах производства и реализации нефтепродуктов (далее - Правила), разработаны во исполнение Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (далее - Закон) в целях осуществления контроля над производством и реализацией отдельных видов нефтепродуктов.

1. Жалпы ережелер
1. Мұнай өнімдерін өндірушілердің мұнай өнімдерін өндіру мен өткізуі уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізу мен өндірудің көлемдері туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін бақылаушы есептеу аспаптары (әрі қарай - есептеу аспаптары) болған жағдайда мүмкін.
2. Уәкілетті орган ретінде Заңмен анықталған, өз құзыреттілігі шегінде мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған мемлекеттік орган болып табылады.
3. Есептеу аспаптары ретінде мұнай өнімдерін өткізу мен өндірудің көлемдері туралы қажетті ақпаратты үздіксіз өлшейтін және ара қашықтыққа беретін, өңдейтін, сақтайтын және беретін (индикаттау), арнайы аспаптар пайдаланылады.
2. Есептеу аспаптарын қолдану тәртібі
4. Есептеу аспаптарын орнатуды мұнай өнімдерін өндірушілер жүзеге асырады.
5. Есептеу аспаптарын орнатуда стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органының нормативті құжаттарының келесі талаптары сақталады:
1) есептеу аспабы түрін бекіту мақсатында сынақтан немесе метрологиялық аттестаттаудан өтуі тиіс және оның түрі Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелуі тиіс;
2) есептеу аспабы заңнамалықпен белгіленген тәртіпте салыстырып тексерілуі тиіс.
6. Мұнай өнімдерін өндірушілер уәкілетті органға мұнай өнімдерін өткізу мен өндірудің көлемдері туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз етуі қажет.
7. Есептеу аспаптарынан алынған ақпарат уәкілетті органның мұнай өнімдерін өндіру мен айналымының біртұтас электрондық деректер базасына енгізіледі. V042751
8. Есептеу аспаптарының жоқтығы және (немесе) жарамсыздығы жағдайында мұнай өнімдерін өндірушілермен мұнай өнімдерін өндіру мен өткізу жүзеге асырылмайды.

1. Общие положения
1. Производство и реализация нефтепродуктов производителями нефтепродуктов допускается при наличии контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу информации уполномоченному органу об объемах производства и реализации нефтепродуктов (далее - приборы учета).
2. Уполномоченным органом является государственный орган,  определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов в пределах компетенции, определенной Законом.
3. В качестве приборов учета используются специальные приборы, производящие непрерывное измерение и дистанционную передачу, обработку, хранение и выдачу (индикацию) необходимой информации об объемах производства и реализации нефтепродуктов.
2. Порядок применения приборов учета
4. Установку приборов учета осуществляют производители нефтепродуктов.
5. При установке приборов учета соблюдаются следующие требования нормативных документов уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации:
1) прибор учета должен пройти процедуру испытаний с целью утверждения типа или метрологическую аттестацию и его тип должен быть зарегистрирован в реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан;
2) прибор учета должен быть поверен в установленном законодательством порядке.
6. Производителям нефтепродуктов необходимо обеспечить автоматизированную передачу уполномоченному органу информации об объемах производства и реализации нефтепродуктов.
7. Информация, полученная с приборов учета, вносится в единую электронную базу данных производства и оборота нефтепродуктов уполномоченного органа.
8. В случае отсутствия и (или) неисправности приборов учета производство и реализация нефтепродуктов производителями нефтепродуктов не осуществляется.