Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
2. Салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоты салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдар есептелген (қосып есептелген, кемітілген) және түскен (қайтарылған, есепке алынған) сомасы, сондай-ақ осы Ережелермен (бұдан әрі - дербес шот) (N 1, N 2, N 3, N 4, 4-1 қосымшалар) бекітілген нысан бойынша өсімақылар мен айыппұлдар сомасының есебі үшін өзімен құжат береді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
3. Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттары ұлттық валютада - теңгемен жүргізіледі.
4. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерінің есебі Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
5. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді республикалық және жергілікті бюджет арасында бөлу Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
6. Салық органдары әрбір салық төлеушіге (салық агентіне) бюджет кірісі жіктемесінің, салық органдарында есеп жүргізілетін салық және басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың тізбесіне (N 5 қосымша) сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының және әлеуметтік аударымдарының әрбір коды бойынша дербес шот ашады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
2-тарау. Осы Ережелерде қолданылатын
терминдер мен айқындамалар
7. Осы Ережелермен қолданылатын салық заңының ұғымдары мен терминдері Қазақстан Республикасының салық заңдарында қалай жазылса, сол мәнде қолданылады.

Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
2. Лицевой счет налогоплательщика (налогового агента) представляет собой документ для учета исчисленных (начисленных, уменьшенных) и поступивших (возвращенных, зачтенных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, а также сумм пени и штрафов по форме, утвержденной настоящими Правилами (далее - лицевой счет) (Приложение N 1, N 2, N 3, N 4, 4-1). <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
3. Лицевые счета налогоплательщиков (налоговых агентов) ведутся в национальной валюте - тенге.
4. Учет поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет ведется согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 4 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
5. Распределение налогов и других обязательных платежей в бюджет между республиканским и местными бюджетами производится в соответствии с нормативами, установленными Бюджетным кодексом Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
6. Налоговые органы открывают лицевые счета на каждого налогоплательщика (налогового агента) по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в соответствии с Перечнем налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений по которым ведется учет в налоговых органах (Приложение N 5). <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 2. Термины и определения, применяемые в настоящих Правилах
7. Понятия и термины налогового законодательства, используемые в настоящих Правилах, применяются в том значении, в каком они определены в налоговом законодательстве Республики Казахстан.

8. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) салыстыру актісі салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ салық органы және салық төлеушінің (салық агентінің) дерегі бойынша айқындалған күнге өсімақылар мен айыппұлдардың есептелген (қосып есептелген, кемітілген) сомасы жөніндегі құжат;
2) салық және басқа міндетті төлемдердің коды - Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2004 жылғы 24  желтоқсандағы N 1362 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бойынша бюджет кірісінің жіктемесі бойынша төлем белгілеудің сандық белгіленуі;
3) салық төлеушілердің дербес шоттарын есепке алу және (немесе) бақылау бөлімі - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ дербес шоттардағы өсімақылар мен айыппұлдардың есептелген (қосып есептелген, кемітілген) сомаларын жүргізу дұрыстығына бақылау және түскен (қайтарылған, есепке алынған) сомаларын есепке алу және есептілік жасау функцияларын атқаратын салық органының құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі - есеп бөлімі);
4) жауапты бөлім - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есептелген (қосып есептелген, кемітілген) сомаларын есепке алу және салық міндеттемелері мен міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды аударуды салық төлеушінің орындауына салық бақылауының функцияларын атқаратын салық органының құрылымдық бөлімшесі; әкімшіліктендіру және салық берешегін мәжбүрлі өндіріп алу шараларын қолдану;
5) уәкілетті мемлекеттік орган - мемлекет алдындағы салық міндеттемелерінің орындалуына салық бақылауын қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
6) қаржы жылы - күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталатын және 31 желтоқсанда аяқталатын тұрақты бюджет-есеп кезеңі;
7) айыппұл - міндеттеме орындалмаған немесе орындалуға жатпаған жағдайда борышкердің бюджетке төлеуге міндетті ақшалай сомасын заңдармен айқындау.
Ескерту. 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
3-тарау. Салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер, сондай-ақ міндетті зейнетақы
жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есебі
бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.

8. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) акт сверки - документ по исчисленным (начисленным, уменьшенным) и поступившим (возвращенным, зачтенным) суммам налогов, других обязательных платежей в бюджет и обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, а также пени и штрафов на определенную дату по данным налогового органа и налогоплательщика (налогового агента);
2) код налога и другого обязательного платежа - цифровое обозначение назначения платежа по классификации доходов бюджета по Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1362;
3) отдел учета и (или) контроля лицевых счетов налогоплательщиков - структурное подразделение налогового органа, выполняющее функции контроля за правильностью ведения учета начисленных (исчисленных, уменьшенных) и поступивших (возвращенных, зачтенных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, а также сумм пени и штрафов в лицевых счетах и составления отчетности (далее - отдел учета);
4) ответственный отдел - структурное подразделение налогового органа, выполняющее функции учета начисленных (исчисленных, уменьшенных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и налогового контроля за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств и перечисления обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений; администрирования и применения принудительных мер взыскания налоговой задолженности;
5) уполномоченный государственный орган - государственный орган Республики Казахстан, обеспечивающий налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством;
6) финансовый год - регулярный бюджетно-учетный период, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года;
7) штраф - определенная законодательством денежная сумма, которую должник обязан уплатить в бюджет в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Глава 3. Организация работы по учету налогов и других
обязательных платежей в бюджет, а также обязательных
пенсионных взносов и социальных отчислений
<*>
Сноска. В наименование внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

9. Салық органдарында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есебі бірыңғай салық ақпараттық жүйесінде жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
10. Дербес шоттарда бар ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндігі жауапты лауазымды тұлғаға беріледі. Ақпараттық жүйе ақпараттың рұқсат етілмеген мүмкіндіктен қорғалуын және сақталуын қамтамасыз етеді.
11. Салық органдарындағы салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есебі есеп құжаттамасында қағаз немесе электронды тасығыштарда жүргізіледі:
тізілімдерде:
N 25 (N 6 қосымша) нысанның салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерінің түсімдері мен қайтарымдары;
ЖЗҚ - N 25 нысанының (N 7 қосымша) міндетті зейнетақы жарналары бойынша түсімдері мен қайтарымдары;
ӘСҚ - N 25 нысанының (N 7-1 қосымша) әлеуметтік аударымдар бойынша түсімдері мен қайтарымдары;
төлемдер, кемітулер және түсімдердің жиналған жиынтығының есеп кітабында (N 41 қосымша);
дербес шоттарда (N 1-4-1 қосымшалар);
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне аударылған /резидент емес төлеген/ жарғылық банктік салымдарда орналастырылған резидент еместерден (заңды және жеке тұлғалардан) табыс салығы сомасының есеп жаршысында (N 21 қосымша);
журналдарда:
қате есептелген, анықталмаған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді тіркеу (N 31 қосымша);
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің артық төленген сомасын есептеу және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу (N 29 қосымша);
салық органдарының инкассалық өкімдерін тіркеу (N 35 қосымша);
дебиторлардың шотындағы салық органдарының инкассалық өкімдерін тіркеу (N 36 қосымша).
Ескерту. 11-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
12. Есеп бөлімінің бастығы және қызметкерлері есептелген (қосып есептелген, кемітілген) сомалар есебінің дұрыс жүргізілуін бақылайды және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есептелген (қосып есептелген, кемітілген), түскен (қайтарылған, есепке алынған) сомасы, сондай-ақ дербес шоттардағы өсімақылар мен айыппұлдар сомасының есебін жүргізудің дұрыстығына және есептілік жасау дұрыстығына жауап береді.
Салық органының басшысы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу жөніндегі жұмыстарға бақылауды жүзеге асырады және жасалатын есептерді тексереді, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарын есепке қою және жұмыс жағдайына жауап береді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

9. В налоговых органах учет налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений ведется в единой налоговой информационной системе. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
10. Доступ к информации, содержащейся в лицевых счетах, предоставляется ответственным должностным лицам. Информационная система обеспечивает защиту от несанкционированного доступа и сохранность информации.
11. Учет налогов, других обязательных платежей в бюджет и обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений в налоговых органах ведется в учетной документации на бумажных и электронных носителях:
в реестрах:
поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 (Приложение N 6);
поступлений и возвратов по обязательным пенсионным взносам формы N 25-НПФ (Приложение N 7);
поступлений и возвратов по социальным отчислениям формы N 25-ФСС (Приложение N 7-1);
в книге учета сводных итогов начислений, уменьшений и поступлений (Приложение N 41);
в лицевых счетах (Приложения N 1 - 4-1);
в ведомости учета сумм подоходного налога с нерезидентов (юридических и физических лиц), размещенных на условных банковских вкладах/выплаченных нерезидентам/перечисленных в государственный бюджет Республики Казахстан (Приложение N 21);
в журналах:
регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и других обязательных платежей в бюджет (Приложение N 31);
регистрации платежных поручений на зачет и возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет (Приложение N 29);
регистрации инкассовых распоряжений налоговых органов (Приложение N 35);
регистрации инкассовых распоряжений налоговых органов на счета дебиторов (Приложение N 36). <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
12. Начальник и работники отдела учета контролируют правильность ведения учета начисленных (исчисленных, уменьшенных) и отвечают за правильность ведения учета поступивших (возвращенных, зачтенных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, а также сумм пени и штрафов в лицевых счетах налогоплательщиков и за правильность составления отчетности.
Руководитель налогового органа осуществляет контроль за работой по учету налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и проверяет составляемые отчеты, несет ответственность за постановку и состояние работы по учету налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

13. Дербес шоттардағы барлық жазбалар осы жазбалардың құқыққа сәйкестігін растайтын құжаттар (салық есептілігі, өтініш, төлем құжаттары) негізінде жазба жүргізілген күнді көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте уақтылы жүргізіледі. Дербес шоттағы жазбалар дербес шоттың "Есептелді", "Кемітілді", "Төленді", "Қайтарылды" деген бағандары бойынша тиісінше жүргізіледі.
14. Дербес шоттың қаржы жылының соңына қарай электронды тасығыштарда мұрағаттауға және уәкілетті мемлекеттік органмен бекітілген белгіленген тәртіпте сақтауға жатады.
15. Мемлекеттік бюджетке төлемдерді қабылдау және есепке жатқызу, салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысу кезінде артық және қате төленген салық сомасының есебі мен қайтару тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде айқындалады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
16. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың есебі жөніндегі құжаттар және дербес шоттар іс номенклатурасымен айқындалған мерзім ішінде сақталады. Сақтаудың көрсетілген мерзімінің соңына қарай есеп жөніндегі құжаттар салық органының мұрағатына тапсырылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
4-тарау. Салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер, сондай-ақ міндетті зейнетақы
жарналарын, әлеуметтік аударымдарды есепке
алу жөніндегі құжаттама
Ескерту. 4-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
17. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды есепке алу жөніндегі құжаттама іс номенклатурасына сәйкес құжаттардың түрі бойынша топтастырылады және қағаз немесе электронды тасығыштарда жүргізіледі:
1) Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық төлеушілердің (салық агенттерінің) салыстыру актілері және дербес шоттардан көшірмелер;
2) Қазынашылық органдары, банктер және банк операцияларының кейбір түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған төлем құжаттары, бюджет кірісі жіктемесінің әрбір коды бойынша жеке;

13. Все записи в лицевых счетах производятся своевременно в хронологическом порядке с указанием даты проведения записи на основании документов (налоговая отчетность, заявления, платежные документы), подтверждающих правомерность этих записей. Записи в лицевые счета производятся соответственно по графам лицевого счета "Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено".
14. По окончании финансового года лицевые счета подлежат архивированию на электронных носителях и хранению в установленном порядке, утвержденном уполномоченным государственным органом.
15. Порядок приема и зачисления платежей в государственный бюджет, зачета и возврата излишне и ошибочно уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет при расчете с бюджетом по исполнению налогового обязательства определяется Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110". <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
16. Документы по учету налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и лицевые счета хранятся в течение срока, определенного номенклатурой дел. По окончании указанного срока хранения документы по учету сдаются в архив налогового органа. <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 4. Документация по учету налогов и других обязательных
платежей в бюджет, а также обязательных пенсионных
взносов и социальных отчислений <*>
Сноска. В наименование внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
17. Документация по учету налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений группируется по видам документов в соответствии с номенклатурой дел и ведется на бумажных или электронных носителях:
1) акты сверок налогоплательщиков (налоговых агентов) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и выписки из лицевых счетов;
2) платежные документы, полученные от органов Казначейства, банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, отдельно по каждому коду классификации доходов бюджета;

3) салықтардың, төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу жөніндегі құжаттар;
4) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың артық төленген сомасын қайтару жөніндегі құжаттар;
5) дербес шоттарды беру және қабылдау туралы құжаттар;
6) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді мәжбүрлеп өндіріп алу жөніндегі құжаттар;
7) салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы құжаттар;
8) банкроттардың салық берешегі бойынша құжаттары;
9) жеке тұлғалардың салық міндеттемелерінің тоқтауы туралы құжаттары;
10) заңды тұлғалардың салық міндеттемелерінің тоқтауы туралы құжаттары;
11) таратылған заңды тұлғалардың салық міндеттемелерін орындауы жөніндегі құжаттары;
12) қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалар бойынша салық міндеттемелерін орындау жөніндегі құжаттар;
13) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бойынша бюджет деңгейлерінің арасында кірістер сыныптамасының түсімдерін бөлуді бекіту туралы бұйрықтар.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
18. Салық берешегін өндіріп алу туралы салық органдарының инкассалық өкімдерінің есебі үшін салық органдарының инкассалық өкімдерін тіркеу журналы (N 35 қосымша) жүргізіледі.
19. Салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші (N 8 қосымша) бойынша үш күндік мерзімнен кешіктірмей салық міндеттемелерін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы оның дербес шотынан көшірме (N 9 қосымша) беріледі.
Салық төлеушінің (салық агентінің) талабы бойынша есеп бөлімінің қызметкері үш күндік мерзімнен кешіктірмей Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша есептерді салыстыру актісін (N 10 қосымша) береді.
Ескерту. 19-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 бұйрықтарымен.
20. Салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші бойынша үш күндік мерзім ішінде талап еткен орынға көрсету үшін Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама (N 11 қосымша) беріледі. Бұл ретте салық төлеуші (салық агенті) және оның құрылымдық бөлімшесі өтінішті тапсыру күніне салық есептілігін тапсырмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама берілмейді.
Құрылымдық бөлімшесі жоқ заңды тұлғаның, жеке кәсіпкер мен жеке тұлғаның өтініші бойынша Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама үш жұмыс күні ішінде беріледі.
Анықтама салық төлеуші (салық агенті) есепте тұрған салық органы басшысының немесе басшы орынбасарының қолы және мөрімен расталады.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 25 қарашадағы N 606 , 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.

3) документы по зачету излишне уплаченных сумм налогов, плат, пени;
4) документы по возврату излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, пени;
5) документы о передаче и приеме лицевых счетов;
6) документы по принудительному взысканию налогов и других обязательных платежей в бюджет;
7) документы об изменениях сроков исполнения налоговых обязательств по уплате налогов;
8) документы по налоговой задолженности банкротов;
9) документы о прекращении налоговых обязательств физических лиц;
10) документы о прекращении налоговых обязательств юридических лиц;
11) документы по исполнению налоговых обязательств ликвидированных юридических лиц;
12) документы по исполнению налоговых обязательств по реорганизованным юридическим лицам;
13) приказы об утверждении распределения поступлений классификации доходов между уровнями бюджета по Единой бюджетной классификации Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
18. Для учета инкассовых распоряжений налоговых органов о взыскании налоговой задолженности ведется Журнал регистрации инкассовых распоряжений налоговых органов (Приложение N 35).
19. По заявлению налогоплательщика (налогового агента) (Приложение N 8) не позднее трехдневного срока в соответствии с подпунктом 9 пункта 1 статьи 17 Налогового кодекса представляется выписка из его лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств (Приложение N 9).
По требованию налогоплательщика (налогового агента) в течение одного рабочего дня представляется Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям (Приложение N 10).
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
20. По заявлению налогоплательщика (налогового агента) в течение пяти рабочих дней  представляется Справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан (Приложение N 11) для предъявления по месту требования. При этом в случае непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) и его структурными подразделениями налоговой отчетности на дату представления заявления, Справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан не выдается.
По заявлению юридического лица, не имеющего структурные подразделения, индивидуального предпринимателя и физического лица Справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан (Приложение N 11) представляется в течение трех рабочих дней.
Справка заверяется подписью руководителя либо заместителя руководителя и печатью налогового органа, где состоит на учете налогоплательщик (налоговый агент).
Сноска. Пункт 20 с изменениями - приказами Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 25 ноября 2004 года N 606 ; от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28 декабря 2006 года N 664 .

20-1. Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама берілгенге дейін Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша есептерді салыстыру актісі жасалады.
Жауапты бөлім дербес шоттарда тапсырылған есептер, декларациялар мен салық тексерулері актілері бойынша есептелген сомаларының бар-жоғына тексеру жүргізеді.
Ескерту. 20-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.
20-2. Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама:
заңды тұлғалар үшін - орналасқан орны бойынша;
жеке кәсіпкерлер үшін - қызметін жүзеге асыру орны және/немесе тұрғылықты орны бойынша;
жеке тұлғалар үшін - тұрғылықты орны бойынша немесе салық салу объектісінің орны бойынша басқа салық органдарында ашылған дербес шоттардың деректерін есепке ала отырып беріледі.
Құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалар бойынша Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама оның құрылымдық бөлімшелерінің дербес шоттарының жағдайын есепке ала отырып заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша жасалады.
Құрылымдық бөлімшенің Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада тек осы құрылымдық бөлімшенің дербес шоттарының ақпараты көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада дербес шоттардың жағдайы туралы ақпарат барлық салық органдарынан жиынтықта көрсетіледі, ал анықтамаға қосымшада әрбір салық органы бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада қосымшалардың саны; барлық салық органдарынан дербес шоттар қашан алынғанының уақыты мен күні көрсетіледі.
Ескерту. 20-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.

20-1. До представления заявления на выдачу Справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан составляется Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Ответственным отделом производится проверка наличия в лицевых счетах начисленных сумм по представленным расчетам, декларациям и актам налоговых проверок. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования). Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
20-2. Справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан выдается с учетом данных лицевых счетов, открытых в других налоговых органах:
для юридического лица - по месту нахождения;
для индивидуальных предпринимателей - по месту осуществления деятельности и/или по месту жительства;
для физических лиц - по месту жительства или по месту нахождения налогооблагаемого объекта.
По юридическим лицам, имеющим структурные подразделения, Справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан составляется по месту нахождения юридического лица с учетом состояния лицевых счетов его структурных подразделений.
В Справке об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан структурного подразделения отражается информация лицевых счетов только этого структурного подразделения.
В Справке об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан отражается сводная со всех налоговых органов информация о состоянии лицевых счетов, а в приложении к справке отражается информация по каждому налоговому органу.
В Справке об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан указывается количество приложений; время и дата, когда были получены сведения по лицевым счетам со всех налоговых органов. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-2 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования). Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

20-3. Салық төлеуші (салық агенті) және оның құрылымдық бөлімшелері таратылған жағдайда Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама салық тексеруі жүргізілгеннен кейін беріледі.
Салық төлеуші (салық агенті) және оның құрылымдық бөлімшелері таратылған жағдайда Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада жалпы берешек сомасында шағымдалған және мерзімінен кешіктірілген сомалар көрсетіледі.
Ескерту. 20-3-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.
2-бөлім. Дербес шоттарды жүргізу және жеке тұлғалардан
салық жинау және олардың бюджетке түсімдері бойынша
жергілікті атқарушы органдардың жұмыстарын бақылау
5-тарау. Дербес шоттарды ашудың тәртібі
21. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдар бойынша салық төлеушілердің (салық агенттерінің) салық міндеттемелерін орындау есебін жүргізу үшін салық органдарында дербес шоттар ашылады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
22. Дербес шотты ашу кезінде салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректері негіз қызметін атқарады.
23. Дербес шоттар заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшелері үшін:
- заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшесінің орналасқан орны бойынша;
- қызметін жүзеге асыратын орны бойынша;
- салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу және салық есептілігін беру орны бойынша мынадай тәртіпте ашылады.
Жеке тұлға үшін дербес шоттар:
- тұрғылықты орны бойынша;
- орналасқан және/немесе салық салу объектісін тіркеу орны бойынша;
- кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын орны бойынша мынадай тәртіпте ашылады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.

20-3. В случае ликвидации налогоплательщика (налогового агента) и его структурных подразделений справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан выдается после проведения налоговой проверки.
В случае ликвидации налогоплательщика (налогового агента) и его структурных подразделений в Справке об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан (Приложение N 11) в общей сумме задолженности отражаются обжалованные и отсроченные суммы. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-3 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования). Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Раздел 2. Ведение лицевых счетов. Контроль за работой местных
исполнительных органов по сбору налогов с физических лиц
и поступлениями их в бюджет
Глава 5. Порядок открытия лицевых счетов
21. Для ведения учета исполнения налоговых обязательств налогоплательщиков (налоговых агентов) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, пени и штрафам в налоговых органах открываются лицевые счета. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
22. При открытии лицевого счета основанием служат регистрационные данные налогоплательщика (налогового агента).
23. Лицевые счета открываются для юридического лица, его структурного подразделения в порядке, установленном Налоговым кодексом :
по месту нахождения юридического лица, его структурного подразделения;
по месту осуществления деятельности;
по месту нахождения и/или регистрации объектов налогообложения, объектов, связанных с налогообложением;
по месту нахождения банка - резидента.
Для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя лицевые счета открываются в следующем порядке:
резидента - по месту жительства;
по месту нахождения и/или регистрации объектов налогообложения, объектов, связанных с налогообложением;
по месту осуществления предпринимательской деятельности;
нерезидента - по месту пребывания. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

24. Салық салу объектілері бойынша жеке тұлғалар үшін дербес шоттар салық салу объектілерін есепке алу және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдар берген мәліметтер және Салық кодексінде белгіленген тәртіпте салық органдарында мемлекеттік тіркеу немесе тіркеу есебіне қою кезінде резидент емес жеке тұлғалар беретін деректер негізінде ашылады.
25. Дербес шоттар мынадай резидент еместерге:
1) тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғалар - олардың болған орны бойынша салық органдарында;
2) төлем көзінен табыс салығы салынбайтын және дербес есептеу мен төлеуге тиісті Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алатын резидент емес жеке тұлғалар - олардың болған орны бойынша салық органдарында;
3) тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар - тұрақты мекеменің орналасқан орны бойынша салық органдарында;
4) меншік құқығында немесе Салық кодексінде көзделген өзге де құқықтарда салық салу объектілері Қазақстан Республикасында бар резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалар - салық салу объектілерінің орналасқан орны бойынша салық органдарында;
5) тәуелді агенттер арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент еместер (резидент еместер және қызметі резидент еместердің тұрақты мекемесін құратын резидент еместің атынан келісім-шарт жасау құқығы бөлінген өзге де резидент еместер) - тәуелді агент жеке тұлғалардың тұрғылықты (болған) орны бойынша, тәуелді агент заңды тұлғалардың орналасқан орны бойынша салық органдарында ашылады.
Резидент емес болып табылатын заңды және (немесе) жеке тұлғалар тұрақты мекеме құрмай Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырған жағдайда, дербес шоттар салық агенттерінің орналасқан орны бойынша салық органдарында салық агенттерінде ашылады.
26. Дербес шот бюджет кірісі жіктемесінің коды бойынша осы Ереженің N 5 қосымшасына сәйкес, сондай-ақ салық тексерулерін жүргізу кезінде есептелген міндетті төлемдердің сомалары бойынша ашылады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
27. Дербес шоттар: олар салық органына есепке қабылданған сәттен бастап - салық төлеушіні (салық агентін) бастапқы есепке қойған; өткен жылғы дербес шоттан сальдоны көшіре отырып жаңа қаржы жылынан бастап болмаса салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу (қосып есептеу) және төлеу уақытынан бастап - салық төлеушіні (салық агентін) есепке қойған әр жылға ашылады.
Өткен қаржы жылы үшін дербес шоттан көшірілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар, айыппұлдар берешек кезінде - (-) белгісімен, қайта төлеу кезінде - (+) белгісімен тиісті "Сальдо" деген бағандарда көрсетіледі.

24. Лицевые счета для физических лиц по местонахождению объектов налогообложения открываются на основании сведений, представляемых уполномоченными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию объектов налогообложения, и данных, представляемых физическими лицами - нерезидентами при постановке на государственную регистрацию или регистрационный учет в налоговых органах в порядке, утвержденном Налоговым кодексом .
25. Лицевые счета открываются на следующих нерезидентов:
1) физических лиц - нерезидентов, осуществляющих индивидуальную предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение - в налоговых органах по месту их пребывания;
2) физических лиц - нерезидентов, получающих доходы из источников в Республике Казахстан, не обложенные подоходным налогом у источника выплаты и подлежащие самостоятельному исчислению и уплате - в налоговых органах по месту их пребывания;
3) юридических лиц - нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение - в налоговых органах по местонахождению постоянного учреждения;
4) юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, имеющих в Республике Казахстан объекты налогообложения на праве собственности или иных правах, предусмотренных Налоговым кодексом - в налоговых органах по местонахождению и (или) регистрации объектов налогообложения;
5) нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через зависимых агентов (резидентов или иных нерезидентов, наделенных правом заключать контракты от имени нерезидента, чья деятельность образует постоянное учреждение нерезидентов) - в налоговых органах по месту жительства (пребывания) физических лиц - зависимых агентов, по местонахождению юридических лиц - зависимых агентов.
В случае осуществления юридическими и (или) физическими лицами, являющимися нерезидентами, деятельности в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, лицевые счета открываются на налоговых агентов в налоговых органах по местонахождению налоговых агентов.
26. Лицевой счет открывается по кодам классификации доходов бюджета согласно приложению N 5 настоящих Правил, а также по суммам обязательных платежей, начисленным при проведении налоговых проверок. <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
27. Лицевые счета открываются на каждый год: первоначально вставшим на учет налогоплательщикам (налоговым агентам) - с момента принятия их на учет в налоговый орган; состоявшим на учете налогоплательщикам (налоговым агентам) - с начала нового финансового года с перенесением сальдо из лицевого счета прошлого года, либо со времени исчисления (начисления) и уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Сальдо расчетов по налогам и другим обязательным платежам, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, пени, штрафам, переносимым из лицевого счета за предыдущий финансовый год, отражаются в соответствующих графах "Сальдо" при задолженности - со знаком (-), при переплате - со знаком (+). <*>

Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
27-1. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарларға қосылған құн салығы бойынша дербес шот төлемнің белгіленген тиісті кодын көрсете отырып импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасын бюджетке төлеу сәтінен бастап немесе импортталатын тауарларға қосылған құн салығы бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімі келген салық кезеңі үшін Қосылған құн салығы бойынша декларация салық органына берілген сәттен бастап ашылады.
Ескерту. 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
27-2. Дербес шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
"Төлеу мерзімі" 4-бағанда мынадай күндердің бірі көрсетіледі:
1) өндірістік қайта өңдеуге арналған импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын өтеу үшін белгіленген төлеу күні;
2) импортталатын су, газ, электроэнергия бойынша қосылған құн салығын өтеу үшін белгіленген төлеу күні;
"Есептелді" 7-бағанда осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес салық міндеттемесін орындау мерзімі өткен соң есептелген, төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының бюджетке төленген сомасы төлемнің белгіленген тиісті коды көрсетіле отырып дербес шоттың "Төленді" 9-бағанында көрсетіледі.
Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығының өтелмеген сомасына өсімақы салықты төлеудің өзгертілген мерзімі өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап есептеледі.
Ескерту. 27-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
28. Заңды тұлғалардың дербес шоттарында мынадай деректемелер көрсетіледі:
1) толық атауы;
2) СТН;
3) бюджет кірісінің жіктемесі бойынша салық (төлем) коды;
4) КМЖЖ, ЭҚЖЖ коды;
5) салық режимінің түрі;
6) өзіне қосылған құн салығы бойынша есепке қою сериясын, нөмірін және күнін кіргізетін қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректемелері (ҚҚС бойынша дербес шот ашу кезінде);

Сноска. В пункт 27 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
27-1. Лицевой счет по налогу на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым изменен срок уплаты, открывается с момента уплаты в бюджет суммы налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, с указанием соответствующего кода назначения платежа, или с момента представления в налоговый орган Декларации по налогу на добавленную стоимость за налоговый период, в котором наступил срок исполнения налоговых обязательств по налогу на добавленную стоимость на импортируемые товары. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 27-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
27-2. В лицевом счете производятся следующие записи:
в графе 4 "Срок уплаты" указывается одна из следующих дат:
1) дата уплаты, установленная для погашения налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, предназначенным для промышленной переработки;
2) дата уплаты, установленная для погашения налога на добавленную стоимость по импортируемым воде, газу, электроэнергии;
в графе 7 "Начислено" указывается сумма налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым изменен срок уплаты, начисленного по истечении срока исполнения налогового обязательства согласно приложению N 17 к настоящим Правилам;
Уплаченная в бюджет сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, с указанием соответствующего кода назначения платежа отражается в графе 9 лицевого счета "Уплачено".
На непогашенную сумму налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, пеня начисляется с первого дня после истечения измененного срока уплаты налога. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 27-2 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
28. В лицевых счетах юридических лиц указываются реквизиты:
1) полное наименование;
2) РНН;
3) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета;
4) код ОКПО, ОКЭД;
5) вид налогового режима;
6) реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки на учет по налогу на добавленную стоимость (при открытии лицевого счета по НДС);

7) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар туралы мәліметтер: келісім-шарттың нөмірі мен күні.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
29. Жеке кәсіпкерді қоса алғанда, жеке тұлғалардың дербес шоттарында мыналар көрсетіледі:
1) СТН;
2) аты-жөні;
3) бюджет кірісінің жіктемесі бойынша салық (төлем) коды;
4) КМЖЖ, ЭҚЖЖ коды;
5) салық режимінің түрі;
6) өзіне қосылған құн салығы бойынша есепке қою сериясын, нөмірін және күнін кіргізетін қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректемелері (ҚҚС бойынша дербес шот ашу кезінде);
7) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар туралы мәліметтер: келісім-шарттың нөмірі мен күні.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
30. Дербес шоттарды ашу, жүргізу, беру, жабу кезінде тіркеу деректерінен салық төлеушілер (салық агенттері) туралы қажетті ақпарат пайдаланылады.
31. Заңды тұлғалардың филиалдары мен құрылымдық бөлімшелерінің дербес шоттарын ашу кезінде, жоғарыда көрсетілген деректемелерден басқа, қосымша заңды тұлғаның өзінің СТН көрсетіледі.
32. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жекелеген түрлерін есептеу бойынша міндеттеме уәкілетті органдарға жүктелген жағдайларда, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттары уәкілетті органдардан тиісті құжаттарды алу бойынша келесі күннен кешіктірмей ашылады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
33. Арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілердің дербес шоттарында салық төлеушінің өтініші негізінде Салық кодексіне сәйкес арнаулы салық режимдерінің түрлері көрсетіледі.
34. Қызметі жалдамалы еңбекті пайдаланбастан біржолғы талон негізінде эпизодтық сипаты бар жеке кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаларға дербес шоттар ашылмайды. Бір жолғы талон бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалардан жеке табыс салығы бойынша салық міндеттемесінің есебі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес біржолғы талондар беру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыратын мемлекеттік органдарға ашық дербес шоттарда жүргізіледі.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

7) сведения о контрактах на недропользование: номер и дата контракта. <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
29. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
1) РНН;
2) фамилия, имя и отчество;
3) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета;
4) код ОКПО, ОКЭД;
5) вид налогового режима;
6) реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки на учет по налогу на добавленную стоимость (при открытии лицевого счета по НДС);
7) сведения о контрактах на недропользование: номер и дата контракта. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
30. При открытии, ведении, передаче, закрытии лицевых счетов используется необходимая информация о налогоплательщиках (налоговых агентах) из регистрационных данных.
31. При открытии лицевых счетов филиалам и структурным подразделениям юридических лиц, кроме вышеуказанных реквизитов дополнительно указывается РНН самого юридического лица.
32. В случаях, когда обязанность по исчислению отдельных видов налогов и других обязательных платежей в бюджет возлагается на уполномоченные органы - лицевые счета налогоплательщика (налогового агента) открываются не позднее следующего дня по получении от уполномоченных органов соответствующих документов. <*>
Сноска. В пункт 32 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
33. В лицевых счетах налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим, указываются виды специальных налоговых режимов в соответствии с Налоговым кодексом на основании заявления налогоплательщика.
34. На физических лиц, не зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, деятельность которых носит эпизодический характер на основе разового талона без применения наемного труда, лицевые счета не открываются. Учет налоговых обязательств по индивидуальному подоходному налогу с физических лиц, осуществляющих деятельность по разовым талонам, ведется в лицевых счетах, открытых на уполномоченные органы, организующих работу по выдаче разовых талонов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

35. Салық төлеушінің орналасқан орнының өзгеруі, заңды тұлғаны таратып жазу, қайта ұйымдастыруға байланысты дербес шоттарды ашу, жабу, беру; салық төлеушіні банкрот деп тану; соттың жеке тұлғаны хабарсыз жоғалған, қайтыс болған деп тануы, оны өлді деп жариялау туралы сот шешімінің күшіне енуі кезінде - салық органдары:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді және таратып жазуды жүзеге асыратын;
2) статистика;
3) салық салу объектілерін есепке алу және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын;
4) лицензия, куәлік немесе өзге де рұқсат беруші және тіркеу сипаттағы құжаттарды беретін;
5) Қазақстан Республикасында олардың тұрғылықты орны бойынша жеке тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын;
6) азаматтық хал актілерді тіркеуді жүзеге асыратын;
7) нотариалдық іс-қимылдарды жасауды жүзеге асыратын;
8) қамқорлық және қамқоршылық;
9) сот органдарымен тиісті уәкілетті органдар берген құжаттарды басшылыққа алады.
Алынған құжаттардың мазмұнына қатысты жауапты бөлім Салық кодексіне сәйкес шешім қабылдайды және есеп бөліміне салық төлеушінің дербес шотындағы тиісті операцияларды жүргізу үшін ақпаратты береді.
6-тарау. Дербес шоттарды жүргізудің тәртібі
36. Дербес шоттарда жазбалар тиынға дейін жүргізіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
37. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды,  және өсімақыларды есептеу (қосып есептеу), кеміту, түсіру, қайтару, есепке алу, төлеу мерзімін өзгерту бойынша дербес шоттардағы жазбалар Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдарды және өсімақыларды сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12 қосымша), төлем құжаттары қоса берілген Қазынашылық органдарының күнделікті тізімдемесі; уәкілетті органдар берген құжаттар; Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі Тізілім (N 13 қосымша) негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
38. Дербес шотта әрбір операцияны өткізу кезінде: операция жазбасы жазылған күн, операция мазмұны және (немесе) негізінде жазба жүргізілген құжат.
39. Операция жазбасы жазылған әрбір күні салық төлеушінің (салық агентінің) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар есептерінің сальдосы, өсімақы, айыппұлдар сомасы айқындалады.

35. При открытии, закрытии, передаче лицевых счетов в связи с изменением местонахождения налогоплательщика, ликвидации, реорганизации юридического лица, признании налогоплательщика банкротом, признании судом физического лица безвестно отсутствующим, наступлении смерти, вступлении в силу решения суда об объявлении его умершим - налоговые органы руководствуются документами, представленными соответствующими уполномоченными органами:
1) осуществляющими государственную регистрацию, перерегистрацию и ликвидацию юридических лиц;
2) статистики;
3) осуществляющими учет и (или) регистрацию объектов налогообложения;
4) выдающими лицензии, свидетельства или иные документы разрешительного и регистрационного характера;
5) осуществляющими регистрацию физических лиц по месту их жительства в Республике Казахстан;
6) осуществляющими регистрацию актов гражданского состояния;
7) осуществляющими совершение нотариальных действий;
8) опеки и попечительства;
9) судебными органами.
В зависимости от содержания полученных документов ответственный отдел принимает решение в соответствие с Налоговым кодексом и представляет в отдел учета информацию для проведения соответствующих операций в лицевом счете налогоплательщика.
Глава 6. Порядок ведения лицевых счетов
36. Записи в лицевых счетах (Приложения N 1 - 4-1) производятся до тиын.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
37. В лицевых счетах записи по исчислению (начислению), уменьшению, поступлению, возврату, зачету налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени, изменению сроков уплаты производятся на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени (Приложение N 12), ежедневных ведомостей органов Казначейства с приложенными к ним платежными документами, документов, представляемых уполномоченными органами, Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов (Приложение N 13). <*>
Сноска. В пункт 37 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
38. При проведении каждой операции в лицевом счете указывается: дата записи операции, содержание операции и (или) документ, на основании которого производится запись.
39. На каждую дату записи операции определяется сальдо расчетов налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений налогоплательщика (налогового агента), сумма пени, штрафов. <*>

Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
40. Дербес шот бойынша ай сайын, тоқсан сайын есепті ай үшін, тоқсан үшін және өспелі жиынтықпен небәрі жыл үшін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақылар мен айыппұлдардың есептелген (қосып есептелген), кемітілген, төленген, қайтарылған сомасы бойынша жалпы жиынтық есептеп шығарылады.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
41. Салық және басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды есептеу (қосып есептеу), кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Есептелді", "Кемітілді", "Қайтарылды" деген бағандарға бөлінетін "Салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша есептер" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
Дербес шоттың "Есептер сальдосы (Бересі (-), немесе (Артық төлеу (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
Есепті салық кезеңнің басына есептер сальдосы" деген баған алынған "Есептелді" бағаны қосылған "Кемітілді" бағаны қосылған "Төленді" бағаны алынған "Қайтарылды" бағаны қосылған "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы" деген баған.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
42. Дербес шотта әрбір қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша соңғы бес жыл үшін негізгі салықтың (төлемнің) бересі сомасы көрсетіле отырып, есепті жылдың басына "Бересінің сальдосы (-)" деген бағанға ажырату жүргізіледі.
Дербес шоттардың нысандарында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша ағымдағы жылдың басына бересінің соңғы 5 жылдық тарихын көрсету үшін арнайы жолдар енгізілген.
43. Өсімақыларды есептеу, кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Өсімақылар есептелді", "Кезең", "Өсімақылар төленді (қайтарылды)" деген бағандарға бөлінетін "Өсімақыларды есептеу бойынша есептер", "Өсімақылар сальдосы" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Өсімақылар сальдосы (Бересі (-), немесе (Артық төлеу (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
Есепті салық кезеңнің басына өсімақылар сальдосы" деген баған алынған "Өсімақы есептелді" бағаны қосылған "Өсімақы кемітілді" бағаны қосылған "Өсімақы төленді" бағаны алынған "Өсімақы қайтарылды" бағаны қосылған "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша өсімақы сомасы" деген баған.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

Сноска. В пункт 39 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
40. Ежемесячно, ежеквартально по лицевому счету подводится общий итог по начисленным, (исчисленным), уменьшенным, уплаченным, возвращенным суммам налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов за отчетный месяц, за квартал и с нарастающим итогом всего за год. <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
41. Все записи по начислению (исчислению), уменьшению, уплате, возврату налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, производятся в общей графе "Расчеты по налогам и другим обязательным платежам", которая подразделяется на графы: "Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено".
Графа лицевого счета "Сальдо расчетов (Недоимка (-), или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено" плюс графа "Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства. <*>
Сноска. В пункт 41 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
42. В лицевом счете производится расшифровка графы "Сальдо Недоимки (-) на начало отчетного года с отражением суммы недоимки основного налога (платежа) за последние пять лет по состоянию на первое января каждого финансового года.
В формах лицевых счетов отведены специальные строки для отражения последней 5-летней истории недоимки на начало текущего года по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
43. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, возврату пени производятся в общей графе "Расчеты по начислению пени", которая подразделяется на графы: "Начислено пени", "Период", "Уплачено (возвращено) пени", "Сальдо пени".
Графа "Сальдо пени (Недоимка (-), или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
Графа "Сальдо пени на начало отчетного периода" минус графа "Начислено пени" плюс графа "Уменьшено пени" плюс графа "Уплачено пени" минус графа "Возвращено пени" плюс графа "Сумма пени по измененному сроку исполнения налогового обязательства.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

44. Айыппұлдарды есептеу, кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Айыппұл есептелді", "Айыппұл төленді (қайтарылды)", "Айыппұл сальдосы" деген бағандарға бөлінетін "Айыппұлды есептеу бойынша есептер" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Айыппұл сальдосы (Бересі (-), немесе (Артық төлеу (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
Есепті салық кезеңнің басына айыппұлдар сальдосы" деген баған алынған "Айыппұл есептелді" бағаны қосылған "Айыппұл кемітілді" бағаны қосылған "Айыппұл төленді" бағаны алынған "Айыппұл қайтарылды" бағаны қосылған "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша айыппұл сомасы" деген баған.
"Қайтарымдарды шегерумен жылдың басынан бастап барлығы енгізілді" бағаны "Қайтарылды (-)" бағаны бойынша тиісінше қайтарымдар сомасын есепке ала отырып, салық жылының басынан өспелі жиынтықпен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, өсімақылар мен айыппұлдарды төлеудің жиынтықтау көрсеткіші негізінде есептеледі.
Ескерту. 44-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
45. Дербес шоттың "Салық міндеттемесін орындау мерзімінің өзгерісі жөніндегі мәлімет" деген бағанында есеп бөліміне жауапты бөлім беретін Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі Тізілім (N 13 қосымша) негізінде салықты (төлемді) және өсімақы өтеу сомасы мен кестесі бөлек көрсетіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
46. Салық төлеушілердің салық міндеттемесін орындау есебі үшін бюджетке төлеуге саналатын бірнеше арнаулы салық режимдері бойынша және (немесе) жалпы белгіленген режим кезінде (бөлек есепте) салық және бюджетке төленетін төлемдер жекелеген төлем тапсырмалары бойынша жүргізілуі қажет. Бұл ретте, төлем құжатында таңдалған арнаулы салық режиміне тиісті төлемді белгілеудің бірыңғай кодын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1011 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесінің 2 қосымшасына сәйкес дұрыс көрсету қажет.

44. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, возврату штрафов производятся в общей графе "Расчеты по начислению штрафа", которая подразделяется на графы: "Начислено штрафа", "Уплачено (возвращено) штрафа", "Сальдо штрафа".
Графа "Сальдо штрафа (Недоимка (-), или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий.
Графа "Сальдо штрафа на начало отчетного периода" минус графа "Начислено штрафа" плюс графа "Уменьшено штрафа" плюс графа "Уплачено штрафа" минус графа "Возвращено штрафа" плюс графа "Сумма штрафа по измененному сроку исполнения налогового обязательства.
Графа "Внесено всего с начала года за вычетом возвратов" рассчитывается на основе суммирования показателей уплаты налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов нарастающим итогом с начала налогового года с учетом сумм возвратов соответственно по графам "Возвращено (-)". <*>
Сноска. В пункт 44 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
45. В графе лицевого счета "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства" раздельно указывается сумма и график погашения налога (платежа) и пени на основании Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов (Приложение N 13), представляемого ответственным отделом в отдел учета.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
46. Для учета исполнения налоговых обязательств налогоплательщиков, уплата в бюджет причитающихся налогов и других обязательных платежей по нескольким специальным налоговым режимам и (или) при общеустановленном режиме (раздельном учете) должна производиться по отдельным платежным поручениям. При этом в платежном документе необходимо правильно указать код назначения платежа, согласно приложению N 2 к Правилам применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1011), соответствующий выбранному специальному налоговому режиму. <*>

Ескерту. 46-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
7-тарау. Салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдердің есептелген (қосып
есептелген) сомасының есебі
47. Заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерінің жазбасы дербес шоттың "Есептелді", "Кемітілді" бағанында бақылау үшін есеп бөліміне жауапты бөлім берген Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) (N 12 қосымша) негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
48. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілім салық есептілігі негізінде және қабылдаған күні жауапты бөлім мынадай:
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің әрбір түрі бойынша салық төлеуші (салық агенті) жасауға тиісті салық декларациялары, есептер;
патент негізінде арнаулы салық режимін қолдануға өтініш;
қосарланған салық салудан қашу туралы халықаралық шарттардың ережелерін қолдануға өтініш;
уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын қайтару туралы салық төлеушінің өтінішін қараудың қорытындылары;
салық тексерулерінің қорытындылары;
камералды бақылау қорытындылары;
уәкілетті органдардан алынған мәліметтер негізінде жасайды.
Ескерту. 48-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
49. Салық есептілігі салық төлеушілермен (салық агенттерімен) немесе олардың өкілдерімен салық органдарына Салық кодексімен белгіленген мерзімдерде және тәртіпте беріледі.
50. Салық есептілігі "кемітуге" берілген жағдайда дербес шотқа жазба салық есептілігін Салық кодексімен белгіленген төлеу мерзімімен берілген күнмен жүргізіледі.

Сноска. В пункт 46 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 7. Учет исчисленных (начисленных) сумм налогов
и других обязательных платежей в бюджет
47. Запись налоговых обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в графы лицевого счета "Начислено", "Уменьшено" осуществляется на основании представленного ответственным отделом в отдел учета для контроля. Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени (Приложение N 12). <*>
Сноска. В пункт 47 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
48. Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени составляется ответственным отделом на основании:
налоговых деклараций, расчетов, подлежащих составлению налогоплательщиком (налоговым агентом) по каждому виду налога и другим обязательным платежам в бюджет;
заявления на применение специального налогового режима на основе патента;
заявления на применение положений международных договоров об избежании двойного налогообложения;
результатов рассмотрения заявления налогоплательщика о возврате налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, по форме, установленной уполномоченным государственным органом;
результатов налоговых проверок;
результатов камерального контроля;
сведений, полученных от уполномоченных органов. <*>
Сноска. В пункт 48 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
49. Налоговая отчетность представляется налогоплательщиками (налоговыми агентами) либо их представителями в налоговые органы в сроки и в порядке, установленные Налоговым кодексом .
50. В случае представления налоговой отчетности "к уменьшению" запись в лицевой счет производится датой представления налоговой отчетности со сроком уплаты, установленным Налоговым кодексом.

51. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімде:
1) "Салық есептілігі бойынша есептеуге (кемітуге)" деген бағандарда - Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша дербес шотында көрсетілуге тиісті салық есептілігінің нысандарынан деректер тізбесіне (N 17 қосымша) сәйкес есептелетін немесе кемітілетін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомасы;
2) "Салық тексеруінің қорытындысы бойынша хабарламамен есептеуге (кемітуге)" деген бағандарында - салық тексеруі актісі бойынша хабарламалар негізінде есептеу немесе кемітуге салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомасы;
3) "Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы бойынша есептеуге" деген бағандарда - қаулылар негізіндегі айыппұлдардың сомасы;
4) өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарларды импорттауға, сондай-ақ импортталатын су, газ, электр энергиясына қосылған құн салығы, төлеу мерзімі өзгертілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында көрсетілуге жататын Салық есептілігінің нысандарынан деректер тізбесінің негізінде төлеу мерзімінің өзгеруі мерзімінің өтуі бойынша көрсетіледі;
5) оларды төлеу мерзімі;
6) күні, тиісінше құжатты тапсырған және қабылдаған қызметкердің аты-жөні және қолы көрсетілуі қажет.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
52. Салық міндеттемелерінің шетелдік валютада орындалуын көздейтін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес салық төлеуші (салық агенті) шетелдік валютада салық есептілігін заңнамада белгіленген мерзімде, сондай-ақ мерзімінен бұрын табыс еткен жағдайларда және салық есептілігін уақтылы бермеген кезде, салық есептілігі деректерін ұлттық валюта-теңгемен дербес шотқа таратып жазу үшін салық есептілігін берген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданылады.
Жер қойнауын пайдаланушылар салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеген кезде, салық міндеттемелерінің шетелдік валютада орындалуын көздейтін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелерімен бюджетке төленген салық және басқа да міндетті төлемдер сомасын салық төлеушінің дербес шотына таратып жазу төлем құжаттары мен Қазынашылық органдары есебі бойынша ұлттық валюта-теңгемен жүргізіледі.
Салық есептілігін табыс еткен күнге және төлемдерді қайта айырбастау күніне белгіленген валюта айырбасының бағамын қолдану нәтижесінде дербес шотта туындаған валюта бағамындағы айырма дербес шоттың "Қоса есептелді" немесе "Кемітілді" бағандары бойынша тиісті жазба жүргізу арқылы түзетіледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.11.09. N 383 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

51. В Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени должны быть указаны:
1) в графах "К начислению (уменьшению) по налоговой отчетности" - суммы налогов и других обязательных платежей, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений к начислению или уменьшению в соответствии с Перечнем данных из форм налоговой отчетности, подлежащих отражению в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям (Приложение N 17);
2) в графах "К начислению (уменьшению) по уведомлению по результатам налоговой проверки" - суммы налогов и других обязательных платежей, пени, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений к начислению или уменьшению на основании уведомлений по актам налоговых проверок;
3) в графах "К начислению по постановлению о наложении административного взыскания" - суммы штрафов на основании постановлений;
4) суммы налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, а также на импортируемые воду, газ, электроэнергию, с измененным сроком уплаты указываются на основании Перечня данных из форм налоговой отчетности, подлежащих отражению в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
5) сроки их уплаты;
6) дата, Ф.И.О. и подпись работников, соответственно сдавшего и принявшего документ. <*>
Сноска. В пункт 51 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
52. В случаях представления налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности в установленный законодательством срок, а также досрочно и при несвоевременном представлении налоговой отчетности в иностранной валюте в соответствии с положениями контрактов на недропользование, предусматривающими исполнение налоговых обязательств в иностранной валюте, для разноски данных налоговой отчетности в лицевой счет в национальной валюте - тенге, применяется рыночный курс обмена валют на день представления налоговой отчетности.
При уплате налога и другого обязательного платежа в бюджет недропользователями, положениями контрактов на недропользование которых предусмотрено исполнение налоговых обязательств в иностранной валюте, разноска уплаченной суммы налога и другого обязательного платежа в бюджет в лицевой счет налогоплательщика производится по платежным документам и отчетам органов Казначейства в национальной валюте - тенге.
Разница в курсе валюты, возникшая в лицевом счете налогоплательщика в результате применения курсов обмена валют, установленных на дату представления налоговой отчетности и на дату реконвертации платежа, корректируется путем проведения соответствующей записи по графам лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено".
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 ; в новой редакции приказа Министра финансов РК от 9 ноября 2007 года N 383 (порядок введения в действие см. п.3 ).

53. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.11.09. N 383 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
54. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.11.09. N 383 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
55. Дербес шотта тиісті жазбадан кейін, есеп бөлімінің қызметкері дербес шотта жүргізілген жазба туралы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілімінде белгі жүргізуге, есеп бөлімі қызметкерінің аты-жөнін көрсетуге, қолы мен күнін қоюға тиіс.
Ескерту. 55-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
56. Салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша өтініші бойынша салық декларациясын беру мерзімдерін ұзартқан жағдайда, уәкілетті мемлекеттік орган үш айдан артық емес кезеңге дербес шотқа салық төлеу мерзімін өзгертпейді.
57. Салық төлеушімен (салық агентімен) салық есептілігі нөлдік есептеулермен немесе сызықшалармен берілген кезде, дербес шоттағы жазба Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілім негізінде жүргізіледі, дербес шоттың "Есептелді" және "Кемітілді" бағандарында нөл (0) көрсетіледі.
Ескерту. 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
58. Салық төлеуші (салық агенті) салық төлеушінің, салық агентінің дербес шоттарына таратып жазуға жататын тиісті ұяшықтарда көрсеткіштері жоқ салық есептілігін берген кезде Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомаларын есептеуге (кемітуге) тізілімінің "Есептелді" бағанында нөл көрсетіледі.
Ескерту. 58-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
8-тарау. Жеке тұлғалардың дербес шоттарындағы
есептелген салықтар сомасының есебі
59. Жеке тұлғалардан, соның ішінде резидент емес жеке тұлғалардан мүлік салығы және жер салығы сомасын есептеу уәкілетті органдар берген мәліметтер негізінде, салық органдарында мемлекеттік тіркеуге қою немесе тіркеу есебі кезінде резидент емес жеке тұлғалардың берген деректері негізінде салық органдарымен жүргізіледі.
Осы мәліметтер негізінде салық органының жауапты бөлімі әрбір жеке тұлға салық төлеуші, соның ішінде резидент емес жеке тұлға бойынша мүлік салығы мен жер салығын есептеуді жүргізеді және салық төлеушіге бұдан әрі беру үшін ТҚ-4ЖТ нысанының (N 37 қосымша) хабарламасы екінші жақ бетіне орналастырылып салық органы есептеген Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы туралы хабарлама жазып береді.
Салық органы есептеген Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы туралы хабарлама негізінде Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, дербес шотта көрсетілген соманы жазу үшін және міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдарды және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім толтырылады.
Ескерту. 59-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

53. Исключен.
Сноска. Пункт исключен приказом Министра финансов РК от 9 ноября 2007 года N 383 (порядок введения в действие см. п.3 ).
54. Исключен.
Сноска. Пункт исключен приказом Министра финансов РК от 9 ноября 2007 года N 383 (порядок введения в действие см. п.3 ).
55. После соответствующей записи в лицевом счете, работник отдела учета должен произвести отметку в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени о произведенной записи в лицевом счете, указать Ф.И.О. работника отдела учета, поставить подпись и дату. <*>
Сноска. В пункт 55 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
56. В случае продления сроков представления налоговой декларации по письменному заявлению налогоплательщика (налогового агента) уполномоченным государственным органом на период не более трех месяцев срок уплаты налога в лицевом счете не изменяется.
57. При представлении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности с нулевыми начислениями или с прочерками запись в лицевом счете производится на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени, в графах лицевого счета "Начислено" и "Уменьшено" указывается ноль (0). <*>
Сноска. В пункт 57 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
58. При представлении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности с отсутствующими показателями в соответствующей ячейке, подлежащей разноске на лицевые счета налогоплательщика, налогового агента в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени в графе "Начислено" указывается ноль. <*>
Сноска. В пункт 58 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 8. Учет исчисленных сумм налогов в лицевых счетах физических лиц
59. Исчисление сумм налогов на имущество и земельного налога с физических лиц, в том числе физических лиц - нерезидентов, производится налоговыми органами на основании сведений, представляемых уполномоченными органами, а также на основании данных, представляемых физическими лицами - нерезидентами при постановке на государственную регистрацию или регистрационный учет в налоговых органах.
На основании этих сведений, ответственный отдел налогового органа производит исчисление налога на имущество и земельного налога по каждому налогоплательщику - физическому лицу, в том числе физическому лицу - нерезиденту, и выписывает Уведомление о сумме налогов и других обязательных платежах в бюджет, исчисленных налоговым органом с размещением на оборотной стороне квитанции-извещения (для физических лиц) (далее - квитанции) (Приложение N 37), для дальнейшего вручения налогоплательщику.
На основании Уведомления о сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налоговым органом заполняется Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени для записи указанной суммы в лицевой счет. <*>
Сноска. В пункт 59 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

60. Жергілікті атқарушы органдар салықтарды жинауды жүзеге асырған жағдайда, салық органдары 5-і күнінен кешіктірмей негізінде уәкілетті мемлекеттік орган және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген түбіртектері немесе N 1 ЖТ нысанының түбіртектері бойынша осы салықтарды жинауды жүзеге асыруы мүмкін жеке тұлға салық төлеушілер төлейтін мүлік салығы, көлік салығы және жер салығы жөніндегі Мәліметті жергілікті атқарушы органдар береді (N 40 қосымша).
61. Көрсетілген мәліметтерде мынадай ақпараттар болуы қажет:
1) салық төлеушінің аты-жөні;
2) СТН;
3) тұрғылықты мекен-жайы;
4) өткен жылдар үшін бересі сомасы;
5) ағымдағы жылға төленетін сома:
мүлік салығы;
жер салығы;
6) есептелген өсімақы сомасы;
7) есептелген айыппұл сомасы;
8) жеңілдіктер беру туралы мәлімет, сондай-ақ көлік құралдары салығы бойынша салық органдарының деректері бойынша төлеуге салықтың сомасы анықтамалық көрсетіледі.
9-тарау. Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін
орындау мерзімдерін өзгерту кезіндегі есеп
62. Осы тараудың ережелері өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарларды импорттауға, сондай-ақ импортталатын су, газ, электр энергиясына қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген кезде есепке алуға таралмайды.
63. Республикалық бюджетке түсетін, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер арасында бөлінетін салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту үшін салық төлеуші уәкілетті мемлекеттік органға негіздемелі өтініш беруге тиіс.
Толық көлемде жергілікті бюджеттерге - салық төлеушінің тіркелген орны бойынша салық органына түсетін салық бойынша.
Салық төлеушінің өтінішін қарағаннан және салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығаруға уәкілетті орган шешім шығарғаннан кейін жауапты бөлім:
1) Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгерген мерзімдерін тіркеу журналы (N 33 қосымша);
2) Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгеруі бойынша Тізілім (N 13 қосымша) жүргізеді.
Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілімді дербес шотта көрсетілген салықтар сомасын көрсету үшін салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы шешім қабылданған күні есеп бөліміне жауапты бөлім береді.
64. Дербес шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
"Төлеу мерзімі" бағанында бекітілген кестеге сәйкес салықты төлеу күні көрсетіледі;
"Салық сомасы" бағанында төлеу мерзімі өзгертілген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
"Өтеу кестесі" бағанында салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілімде көрсетілген салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау кестесіне сәйкес төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасы көрсетіледі.
"Өтеу кестесі" бағанындағы төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасының жиынтығы "Салық сомасы" бағанындағы салықтың жалпы сомасына тең болуы тиіс.

60. В случае осуществления сбора налогов местными исполнительными органами налоговые органы ежемесячно, не позднее 5 числа, представляют местным исполнительным органам Сведения по налогам на имущество, транспортные средства и земельному налогу, уплачиваемых налогоплательщиками - физическими лицами (Приложение N 40), на основании которых они могут осуществлять сбор этих налогов по квитанциям формы ФЛ N 1, установленной уполномоченным государственным органом и Министерством финансов Республики Казахстан.
61. Указанные сведения должны содержать следующую информацию:
1) Ф.И.О. налогоплательщика;
2) РНН;
3) адрес местожительства;
4) сумма недоимки прошлых лет;
5) суммы к уплате за текущий год:
налога на имущество
земельного налога;
6) сумма начисленной пени;
7) сумма начисленных штрафов;
8) сведения о предоставлении льгот;
а также по налогу на транспортные средства справочно указывается сумма налога к уплате по данным налоговых органов.
Глава 9. Учет при изменении сроков исполнения налоговых
обязательств по уплате налогов
62. Порядок настоящей главы не распространяется на учет при изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, предназначенных для промышленной переработки, а также по импортируемым воде, газу, электроэнергии.
63. Для изменения срока исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, поступающих в республиканский бюджет, а также распределяемых между республиканским и местными бюджетами, налогоплательщик должен представить обоснованное заявление в уполномоченный государственный орган.
По налогам, поступающим в полном объеме в местные бюджеты - в налоговый орган по месту регистрационного учета налогоплательщика.
После рассмотрения заявления налогоплательщика и принятия решения органом, уполномоченным принимать решение об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, ответственным отделом ведутся:
1) Журнал регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов (приложение N 33);
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов (приложение N 13);
Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов передается ответственным отделом в отдел учета в день принятия решения об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов для отражения указанной суммы налогов в лицевом счете.
64. В лицевом счете производятся записи:
в графе "Срок уплаты" указывается дата уплаты налога в соответствии с утвержденным графиком;
в графе "Сумма налога" указывается общая сумма налога с измененным сроком уплаты;
в графе "График погашения" указывается сумма налога с измененным сроком уплаты в соответствии с графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога, указанного в Реестре по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов.
Итог суммы налога, по которому изменены сроки уплаты из графы "График погашения" должен быть равен общей сумме налога из графы "Сумма налога". <*>

Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
65. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының түсімдері мен бересілері туралы" 1H есептегі салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімімен салықтың сомасы бересі сомасында көрсетілмейді.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
66. Бекітілген кестеге сәйкес төлеу мерзімі өзгертілген салықтың сомасы бюджетке түскен кезде дербес шоттың "Салық сомасы" деген бағанында дербес шоттың "Төленді" деген бағанында көрсетілетін сома, бірақ "алу" белгісімен көрсетіледі.
Төлеу мерзімдері өзгертілген салықтар сомасын өтеуге қарай, кестеге сәйкес бекітілген төлеу мерзімдері сақталған ретте дербес шоттың "Салық (төлем) сомасы" бюджетке түскен сомаға азайтылатын болады.
Салық төлеуші төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасын бекітілген өтеу кестесін сақтай отырып толық өтеген жағдайда, дербес шоттың "Салық (төлем) сомасы" бағанының жиынтығы нөлге тең болады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
67. Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушіні бюджетке салық сомаларын уақтылы төлемегені үшін өсімақы төлеуден босатпайды. Төлеудің өзгертілген мерзімдері бойынша салық сомасына өсімпұл есептеу осы Ережелердің 3-бөлімінде көрсетілген тәртіпте жүргізіледі.
68. Салық төлеуші шешімде белгіленген мерзім өткенге дейін салықтардың барлық сомасын төлеген немесе салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзған жағдайда, салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімнің күші мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын салық төлеуші бұзған жағдайда, көрсетілген сома "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар сомаларының түсімдері мен бересілері туралы" 1H нысандағы есепте көрсетіледі.

Сноска. В пункт 64 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
65. В отчете формы 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования" сумма налога с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога в сумме недоимки не отражается. <*>
Сноска. В пункт 65 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
66. При поступлении в бюджет суммы налога с измененным сроком уплаты в соответствии с утвержденным графиком, в графе лицевого счета "Сумма налога" указывается та же сумма, которая отражена в графе лицевого счета "Уплачено", но со знаком "минус".
По мере погашения суммы налога, по которому изменены сроки уплаты, при соблюдении утвержденных сроков уплаты в соответствии с графиком, графа "Сумма налога (платежа)" лицевого счета будет уменьшаться на сумму поступивших платежей в бюджет.
В случае полного погашения налогоплательщиком суммы налога, по которому изменены сроки уплаты, с соблюдением утвержденных сроков уплаты по графику, итог графы "Сумма налога (платежа)" лицевого счета будет равен нулю. <*>
Сноска. В пункт 66 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
67. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов не освобождает налогоплательщика от уплаты пени за несвоевременную уплату сумм налогов в бюджет. Начисление пени на сумму налога по измененным срокам уплаты производится в порядке, изложенном в разделе 3 настоящих Правил.
68. В случае уплаты налогоплательщиком всей суммы налогов до истечения установленного в решении срока или нарушения налогоплательщиком условий изменений сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, действие решения об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов прекращается досрочно.
При нарушении налогоплательщиком условий изменений сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов указанные суммы недоимки отражаются в отчете формы 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, социальных отчислений" по наступившим срокам уплаты. <*>

Ескерту. 68-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
69. Дербес шотта "Салық сомасы" бағаны бойынша төлеу мерзімі өзгертілген, бірақ "алу" белгісімен салықтың барлық сомасы жүргізіледі, соның нәтижесінде "Салық сомасы" бағанының жиынтығы нөлге тең болуы тиіс.
N 1 мысал. А. салық төлеуші тіркелген орны бойынша салық органына 2002 жылғы 15 қаңтардан 2002 жылғы 15 ақпанға дейін 60 000 теңге көлемінде әлеуметтік салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы өтініммен және өтеу кестесін қосып өтініш берді.
Уәкілетті орган өтінішті қарағаннан және шешім қабылдағаннан кейін өтініш Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгерген мерзімдерін тіркеу журналына тіркеуге жатады. Уәкілетті органның шешімі негізінде салық органының жауапты бөлімі Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді толтырады.
Есеп бөлімінің қызметкері дербес шотта мынадай жазба жүргізеді.
(N 39 қосымшаның N 1 мысалы).
Көрсетілген мысалда 60 000 көлеміндегі бересінің сомасы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар сомаларының түсімдері мен бересілері туралы" 1-Н нысанының есебінде көрсетілмейді.
Төлеу кестесі мен мерзіміне сәйкес А. салық төлеуші 25 қаңтарда әлеуметтік салықты төлеу есебіне 20 000 теңге аударды. Жүргізілген операциялардың нәтижесінде А салық төлеушідегі бересі өтеледі ("Салық есептерінің сальдосы" деген баған нөлге тең). "Салықты төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындаудың өзгерген мерзімімен салық сомасы" деген баған нөлге тең.
Ескерту. 69-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
70. Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамдардың салық берешегі сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімдерін өзгертуді есепке алу үшін, жауапты бөліммен мыналар:
1) Акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша өкімдерді есепке алу журналы (N 34 қосымша);
2) Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі Тізілім (N 20 қосымша) жүргізіледі.
Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілім, жауапты бөліммен акционерлік қоғамдардың салық берешегі сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімдерін өзгерту туралы сот шешімі алынған күні есеп бөліміне беріледі.
Акционерлік қоғамның дербес шотында мынадай жазбалар жүргізіледі:

Сноска. В пункт 68 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
69. В лицевом счете по графе "Сумма налога" проводится вся сумма налога, по которому изменены сроки уплаты, но со знаком "минус", в результате чего итог графы "Сумма налога" после погашения всей суммы налоговой задолженности, по которой изменены сроки уплаты, должен быть равен нулю.
Пример N 1. В налоговый орган по месту регистрации налогоплательщик А. представил заявление с просьбой об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате социального налога в размере 60 000 тенге с 15 января 2002 г. до 15 февраля 2002 г. и с приложенным графиком погашения.
После рассмотрения заявления и принятия решения уполномоченным органом, заявление подлежит регистрации в Журнале регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов. На основании решения уполномоченного органа ответственным отделом налогового органа заполняется Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и передается в отдел учета. Работник отдела учета производит запись в лицевой счет. (Пример N 1, Приложение N 39).
В указанном примере сумма недоимки в размере 60 000 тенге в отчете формы 1-Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, социальных отчислений" не отражается.
В соответствии с графиком и сроком уплаты 25 января налогоплательщик А перечислил в счет уплаты социального налога 20 000 тенге. В результате произведенных операций происходит погашение недоимки у налогоплательщика А (графа "Сальдо расчетов налога" равна нулю). Графа "Сумма налога с измененным сроком исполнения налоговых обязательств по уплате налога" равна нулю. <*>
Сноска. В пункт 69 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
70. Для учета изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, ответственным отделом ведутся:
1) Журнал регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ (Приложение N 34);
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций (Приложение N 20).
Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, передается ответственным отделом в отдел учета в день получения решения суда об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ.
В лицевом счете акционерного общества производятся записи:

1) "Операциялардың мазмұны" бағанында:
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі бойынша төлеу мерзімін өзгерту;
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күні;
жарияланған акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі көрсетіледі;
2) "Төлеу мерзімі" бағанында жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күні және жарияланған акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі көрсетіледі;
3) "Салық сомасы" бағанында өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомасы көрсетіледі. Есеп бөлімінің қызметкері дербес шотта N 2 мысалда (N 39 қосымша) көрсетілгендей жазба жүргізеді.
Жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күнінен бастап оларды орналастырудың (сатудың) аяқталу күніне дейін (көрсетіліп отырған мысалда - 15 наурыз 2002 ж. бастап 12 маусым 2002 ж. дейін) дербес шотта өсімақы есептелмейді.
Ескерту. 70-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
10-тарау. Салық тексеруі актісі бойынша салық және
бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер есебі
Ескерту. 10-тараудың мәтініне өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
71. Салық кодексінде белгіленген мерзімдердегі салық тексеруі қорытындысы бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімақылардың есептелген сомасы туралы хабарлама табыс етіледі.
72. Салық төлеушіге (салық агентіне) хабарлама табыс етілген күннен және салық қызметінің жоғары тұрған (уәкілетті) органының шешімі шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімақылардың есептелген сомалары салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімде (N 12-1-қосымша) көрсетіледі.
Ескерту. 72-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
73. салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12-1-қосымша) салық тексеруі нәтижелері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен өсімақылардың есептелген сомасы туралы хабарлама негізіндегі тексеру актісі салық төлеушімен (салық агентімен) келісілгеннен кейін жауапты бөліммен жасалады және есеп бөліміне бақылау үшін беріледі.
Ескерту. 73-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

1) в графе "Содержание операции" указывается:
изменение срока уплаты по решению суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
срок окончания размещения (реализации) объявленных акций;
2) в графе "Срок уплаты" указывается дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций и срок окончания размещения (реализации) объявленных акций;
3) в графе "Сумма налога" указывается сумма налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций. Работник отдела учета производит записи в лицевой счет, как показано на примере N 2 (Приложение N 39).
С даты вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций до даты окончания их размещения (реализации) (в данном примере - с 15 марта 2003 г. до 12 июня 2003 г.) в лицевом счете пеня не начисляется".
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Глава 10. Учет налогов и других обязательных платежей
в бюджет по актам налоговых проверок <*>
Сноска.  По тексту гл.10 слова ", пени и штрафов" заменены словами "и пени";
слова "Реестр(а, -е) о начисленных (уменьшенных) суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, пени и штрафов" и "Реестр(а, -е) к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, пени и штрафов" заменены словами "Реестр(а, -е) к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1) - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
71. По результатам налоговой проверки в сроки, установленные Налоговым кодексом налогоплательщику (налоговому агенту) вручается Уведомление о начисленной сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени, по форме, установленной уполномоченным государственным органом.
72. Начисленные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, пени по результатам налоговой проверки отражаются в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), и разносятся в лицевой счет налогоплательщика (налогового агента) из данных Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1) в день вручения налогоплательщику уведомления о начисленных суммах по результатам налоговой проверки, но не позднее пяти рабочих дней со дня завершения налоговой проверки. <*>
Сноска. В пункт 72 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
73. Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1) составляется и представляется для контроля в отдел учета ответственным отделом после согласования с налогоплательщиком (налоговым агентом) акта налоговой проверки на основании уведомления о начисленной сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени по результатам налоговой проверки.
Сноска. Пункт 73 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

74. Салық тексеруі нәтижелері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімақылардың есептелген сомасы туралы хабарлама негізінде жасалған салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімде (N 12-1-қосымша):
1) салық төлеушінің (салық агентінің) атауы;
2) СТН (резидент еместің СТН-і болған кезде көрсетіледі);
3) салық режимінің атауы;
4) салықтың (төлемнің) атауы;
5) бюджет кірісі жіктемесінің коды;
6) хабарлама нөмірі және күні;
7) төлеу мерзімі;
8) салық (төлем) және өсімақылардың сомасы көрсетіледі;
9) салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомаларды төлеу мерзімі туралы деректер.
Ескерту. 74-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
75. салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12-1-қосымша) негізінде дербес шоттың "Есептелді" немесе "Кемітілді" деген бағанына тиісінше:
негізгі салықтың (төлемнің) сомасы;
өсімақы сомасы;
хабарлама бойынша айыппұл сомасы таратып жазылады.
Бұл ретте есеп бөлімінің қызметкерлері есептелген (кемітілген) және дербес шоттарға таратылған сомалардың толықтығын және дұрыстығын тексереді.
Ескерту. 75-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
76. Салық тексеруі нәтижелері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен өсімақылардың есептелген сомасы туралы хабарламаны берген сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде мерзімінде орындалмаған салық міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері және салық берешектерін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
Ескерту. 76-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
77. Салық тексеруі актісі бойынша салық төлеушінің шағымы жоқ болған жағдайда отыз күн өтуі бойынша мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесін қамтамасыз ету тәсілдері және салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылады. Бұл ретте өсімпұл салық тексеру аяқталған күннен бастап есептеледі.
Ескерту. 77-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

74. В Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), составленного на основании уведомления о начисленной сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени по результатам налоговой проверки указывается:
1) наименование налогоплательщика (налогового агента);
2) РНН (РНН нерезидента указывается при наличии);
3) вид налогового режима;
4) наименование налога (платежа);
5) код классификации доходов бюджета;
6) номер и дата уведомления;
7) дата завершения налоговой проверки (дата обработки акта налоговой проверки на сервере);
8) сумма налога (платежа), пени;
9) данные о продлении срока уплаты начисленных сумм по результатам налоговой проверки. <*>
Сноска. В пункт 74 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
75. На основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1) в графу "Начислено" или "Уменьшено" лицевого счета разносятся соответственно:
сумма основного налога (платежа);
сумма пени;
сумма штрафа.
При этом работниками отдела учета проверяется полнота и правильность начисленных (уменьшенных) и разнесенных сумм в лицевые счета.
Сноска. Пункт 75 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
76. В течение тридцати рабочих дней с момента вручения уведомления на начисленные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени по результатам налоговой проверки не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности. <*>
Сноска. В пункт 76 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
77. По истечении тридцати рабочих дней, в случае отсутствия жалобы налогоплательщика на уведомление по акту налоговой проверки, применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности. При этом пеня начисляется с даты завершения налоговой проверки. <*>
Сноска. В пункт 77 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

78. Егер салық төлеуші салық тексеруі нәтижелері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімақылардың есептелген сомасы бойынша хабарламаны мерзімінен бұрын орындаса, өсімпұл салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомаларды төлеу күнінен бастап салық тексеруі аяқталған күннен бастап есептеледі.
79. Салық кодексінің 32-бабының 3-тармағына сәйкес салық тексерулерінің нәтижелері бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдері салық төлеушінің өтініші бойынша алпыс жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін.
Бұл ретте салық және басқа міндетті төлемдердің аталған сомасы бюджетке төлеу мерзімінің ұзартылған әрбір күні үшін айыпақы есептеумен төленуге жатады және осы кезеңнің әрбір он бес жұмыс күні сайын тең үлестермен төленеді.
80. Салық тексеруінің актісі бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін ұзарту кезінде есептелген сомалар салық төлеушінің дербес шотында "Салық міндеттемесін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
Салық тексеруінің қорытындысы бойынша салық міндеттемелерінің сомаларын төлеу мерзімін ұзарту кезінде дербес шотта мынадай операциялар көрсетіледі.
N 3 мысал. Б салық төлеушіні тексеру актісі бойынша 100 000 теңге сомасында есептелген және шағым жасалынбаған әлеуметтік салығы 2002 жылғы 15 қаңтарға төлеу мерзімі көрсетіліп, салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12-1-қосымша) есеп бөліміне берілді (N 39 қосымша, N 3 мысал (1)).
2002 ж. 15 қаңтар төлем мерзімі бойынша "Есептелді" деген бағанында 100 000 теңге сомасында жазба жүргізіледі.
Салық төлеуші Б 2002 жылғы 14 қаңтарда алпыс жұмыс күніне 100 000 теңге мөлшерінде тексеру актісі бойынша әлеуметтік салық төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін ұзарту туралы өтінішті тіркеу орны бойынша салық органына береді.
Өтініш Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгерген мерзімдерін тіркеу журналында тіркеуге жатады.
Салық органының жауапты бөлімі Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді толтырады (N 13 қосымша). Салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілім негізінде тексеру актісі бойынша есептелген сомаларды өндіріп алу алпыс жұмыс күні өткенге дейін тоқтатыла тұрады. Дербес шотта жазба әрбір он бес жұмыс күні сайын тең үлеспен алпыс жұмыс күніне 100 000 теңге есептелген соманы төлеуді ұзарту мерзімі көрсетілген Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі өкім негізінде жүргізіледі (N 39 қосымша, N 3 мысал (1)).
Көрсетілген мысалда өсімақы төлеу мерзімдеріне қарамастан, яғни, 16.01.02 жылдан бастап 100 000 теңге бересінің барлық сомасына есептеледі. 1-Н нысанының есебінде 100 000 теңге мөлшеріндегі бересінің сомасы көрсетілмейді.

78. В случае, если налогоплательщик исполнил уведомление по начисленным суммам налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени по результатам налоговой проверки, ранее установленного срока, пеня начисляется с даты завершения налоговой проверки до дня уплаты начисленных сумм по результатам налоговой проверки.
79. Сроки исполнения налогового обязательства по результатам налоговой проверки в соответствии с пунктом 3 статьи 32 Налогового кодекса по заявлению налогоплательщика могут быть продлены на шестьдесят рабочих дней.
При этом, указанная сумма налога и других обязательных платежей подлежит уплате в бюджет с начислением пени за каждый день продления срока уплаты и уплачивается равными долями через каждые пятнадцать рабочих дней данного периода.
80. Начисленные суммы по результатам налоговой проверки при продлении срока уплаты отражаются в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства".
При продлении срока уплаты сумм налоговых обязательств по результатам налоговой проверки в лицевом счете отражаются следующие операции.
Пример N 3. В отдел учета представлен Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1) с указанием срока уплаты 15 января 2002 года (дата окончания налоговой проверки) начисленного социального налога по акту проверки налогоплательщика Б в сумме 100 000 тенге (Приложение N 39, Пример N 3).
В графу "Начислено" лицевого счета по сроку уплаты 15 января 2002 г. производится запись в сумме 100 000 тенге.
Налогоплательщик Б 14 января 2002 г. представил в налоговый орган по месту регистрации заявление о продлении сроков исполнения налогового обязательства по уплате социального налога по акту проверки в размере 100 000 тенге на шестьдесят рабочих дней.
Заявление подлежит регистрации в Журнале регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов.
Ответственным отделом налогового органа заполняется Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов (Приложение N 13). На основании Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов приостанавливается взыскание сумм, начисленных по акту проверки до истечения шестидесяти рабочих дней. Записи в лицевом счете производятся на основании Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов ответственного отдела, где указаны сроки продления уплаты начисленной суммы 100 000 тенге на шестьдесят рабочих дней равными долями через каждые пятнадцать рабочих дней (Приложение N 39, Пример N 3(1)).
Работник отдела учета производит следующие записи в лицевом счете на основании Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов ответственного отдела, где указаны сроки продления уплаты начисленной суммы 100 000 тенге на шестьдесят рабочих дней равными долями через каждые пятнадцать рабочих дней (Приложение N 39, Пример N 3(1)).
В указанном примере пеня начисляется на всю сумму недоимки 100 000 тенге, независимо от продления сроков уплаты, т.е. начиная с 16 января 2002 г. Сумма недоимки в размере 100 000 тенге в отчете формы 1-Н отражается.

Төлеу кестесі мен мерзіміне сәйкес салық төлеуші Б. 4 ақпанда тексеру актісі бойынша 25 000 теңге аударды. Дербес шотта мынадай операциялар жүргізілуі қажет (N 39 қосымша, N 3 мысал (2)).
Жүргізілген операциялардың нәтижесінде Б. салық төлеушідегі бересі өтеледі ("Салық есептерінің сальдосы" деген баған нөлге тең). "Салықты төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындаудың өзгерген мерзімімен салық сомасы" деген баған нөлге тең.
Ескерту. 80-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
81. Егер салық төлеуші салық тексеруі актісіне заңнамада белгіленген мерзімде шағым жасаса (хабарламаны табыс еткен сәттен бастап 30 жұмыс күні ішінде), осы шағым бойынша шешім шығаруға дейін мерзімінде орындалмаған салық міндеттемелерін қамтамасыз ету тәсілдері және салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды. Салық төлеуші шағым жасаған салық тексеруінің актісі бойынша есептелген сомалар салық төлеушінің дербес шотында "Салық міндеттемесін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
Ескерту. 81-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
82. Салық тексеруінің актісі бойынша хабарламаға, хабарламада көрсетілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақының есептелген барлық сомасына емес, тек оның даулы бөлігіне салық төлеушімен шағым берілген жағдайда, дербес шотқа салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12-1-қосымша) деректерінен салық төлеушімен шағым берілмеген соманың бөлігін таратып жазу жүргізіледі.
83. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен өсімақылардың талас тудырмайтын бөлігі, шағым жасауға заңдармен белгіленген мерзімдері біткен соң өндіріп алудың мәжбүрлеу шараларын қолданумен бюджетке өндіріп алуға жатады, бұл ретте өсімақылар салық тексерісін аяқтау (өңдеу) күнінен басталады. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімпұлдардың аталған сомалары шағым беруге арналған заңнамаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін бюджетке өндіріп алуға жатады, бұл ретте өсімпұл салық тексеруі актісі аяқталған күннен бастап есептеледі.

В соответствии с графиком и сроком уплаты 4 февраля налогоплательщик Б перечислил по акту проверки 25 000 тенге. В лицевом счете необходимо произвести следующие операции (Приложение N 39, Пример N 3(2)).
В результате произведенных операций происходит погашение недоимки у налогоплательщика Б (графа "Сальдо расчетов налога" равна нулю). Графа "Сумма налога с измененным сроком исполнения налоговых обязательств по уплате налога" равна нулю.
Сноска. Пункт 80 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
81. В случае, если налогоплательщик обжаловал результаты налоговой проверки в течение установленного законодательством срока (30 рабочих дней с момента вручения уведомления), то до вынесения решения по данной жалобе не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности. Начисленные суммы по результатам налоговой проверки, обжалованные налогоплательщиком отражаются в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". <*>
Сноска. В пункт 81 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
82. В случае подачи жалобы налогоплательщиком на уведомление по акту налоговой проверки не на всю сумму начисленных налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени, указанную в уведомлении, а только на оспариваемую ее часть, в лицевой счет производится разноска всей суммы по уведомлению. На оспариваемую часть суммы начисленных налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени по результатам налоговой проверки не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности до момента вынесения решения по жалобе.
83. Уплата части начисленной суммы налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени, не обжалованной налогоплательщиком (налоговым агентом), производится в течение пятнадцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления налогоплательщику. Указанные суммы налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени после истечения установленных законодательством сроков для обжалования подлежат взысканию в бюджет, при этом пеня начисляется с даты завершения акта налоговой проверки. <*>
Сноска. В пункт 83 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

84. Салық төлеуші шағымын қарау нәтижесі бойынша төмендегі шешімдердің үшеуінің бірі енгізілуі мүмкін:
шағымды қанағаттандырусыз қалдыру;
салық төлеушінің шағымын толық қанағаттандыру;
салық төлеушінің шағымының бір бөлігін қанағаттандыру.
85. Шағымды қараудың қорытындысы бойынша салық төлеушінің шағымын толық немесе бір бөлігінде қанағаттандыру туралы шешім шығарылса, тексеру актісі бойынша дербес шоттарда есептелген сомалар түзетіледі. Салық тексеруін жүргізудің қорытындысы бойынша дербес шоттағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасына есептелген өсімпұл сомасы азайтылады. Тиісінше жауапты бөлімнің қызметкері есепке алу бөліміне салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімді (N 12-1-қосымша) бақылау үшін береді, онда жоғары тұрған салық (уәкілетті) органы немесе сот органының қабылданған шешімінде көрсетілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімпұлдар сомалары "азайтуға" деп көрсетіледі.
Ескерту. 85-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
86. Шағымды қараудың қорытындысы бойынша шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы шешім шығарылса, жаңа хабарлама қалыптастырылады (салық органдарына шағым берілген ретте) және дербес шотқа есептеу, салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12-1-қосымша) негізінде салық төлеушіге хабарламаны тапсыру күніне жүргізіледі. Бұл ретте салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімпұлдардың есептелген сомаларына міндеттемені ерікті түрде орындау үшін 10 жұмыс күні ішінде өсімпұл қолданылмайды.
Ескерту. 86-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
87. Шағымды қарау нәтижелері бойынша салық қызметі органы немесе сот салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қанағаттандырусыз қалдырса, осы сомалар салық берешегін өндіріп алудың мәжбүрлі шараларын қолдана отырып өндіріп алуға жатады. Дербес шотта салық тексеруі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап салық берешегін орындауды кейінге қалдырудың әр күні үшін өсімпұл есептеледі.

84. По итогам рассмотрения жалобы налогоплательщика, может быть вынесено одно из трех нижеследующих решений:
оставить жалобу без удовлетворения;
удовлетворить жалобу налогоплательщика полностью;
удовлетворить жалобу налогоплательщика в части.
85. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об удовлетворении жалобы налогоплательщика полностью или в части, то начисленные суммы по акту налоговой проверки в лицевых счетах сторнируются. Работник ответственного отдела представляет для контроля в отдел учета Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), где отражает сумму налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени, указанную в принятом решении вышестоящего (уполномоченного) органа налоговой службы или судебного органа "к уменьшению". Начисленная на сумму налогов и других обязательных платежей в бюджет по результатам проведения налоговой проверки в лицевом счете сумма пени сторнируется.
Сноска. Пункт 85 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
86. По итогам рассмотрения жалобы формируется новое уведомление (при обжаловании в налоговых органах) и начисления на лицевой счет проводятся в день вручения уведомления налогоплательщику по результатам рассмотрения жалобы на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1). При этом на начисленные суммы налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени по результатам налоговой проверки не применяются меры принудительного взыскания в течение 10 рабочих дней для добровольного исполнения обязательства.
Сноска. Пункт 86 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
87. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы орган налоговой службы или суд оставил жалобу налогоплательщика (налогового агента) без удовлетворения, данные суммы подлежат взысканию с применением принудительных мер взыскания налоговой задолженности. В лицевом счете начисляется пеня за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем завершения налоговой проверки.

88. <*>
Ескерту. 88-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
89. Шағымды қарау нәтижелері бойынша салық қызметі органы немесе сот салық органының шағым жасалған хабарламасының бір бөлігінің күшін жойса және жаңа шешім шығарса, ол бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың есептелген сомалары туралы хабарлама қалыптастырылады. Салық қызметінің жоғары тұрған (уәкілетті) органының немесе сот органының қабылданған шешімінде көрсетілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомалары салық төлеушінің дербес шотында көрсетіледі. Салық тексеруі актісі бойынша есептелген сомаларды төлеу мерзімі болып салық тексеруі актісін аяқтау күні болып табылады.
90. Шағым беру мерзімін қалпына келтіру уәкілетті мемлекеттік органның рұқсатымен болуы мүмкін. Бұл ретте шағым берілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасын өндіріп алу жүргізілмейді. Аталған сомаларға өсімақы тексеру актісін аяқтау (өңдеу) күнінен бастап есептеледі және оған мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылуы мүмкін.
91. Салық төлеушінің шағымын салық органдарында қарау мерзімін өзгерту (ұзарту, тоқтата тұру) салық төлеушінің хабарламасымен ғана болуы мүмкін, бұл ретте тексеру актісі бойынша салық міндеттемесін өндіріп алу тоқтатыла тұрады, өсімақы есептеу шағым бойынша түпкілікті шешім шығаруға дейін тоқтатыла тұрады (тек заңнамада белгіленген мерзімде шағым берген жағдайда).
92. Сотқа арыз бермеген жағдайда шағымды уәкілетті мемлекеттік органда қарау нәтижелері бойынша осы сомаларға берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 92-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
93. Салық тексеруі актісі бойынша хабарламаға бірінші саты сотына шағым берілген жағдайда салық тексеруі актісі бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың есептелген сомаларын өндіріп алу заңнамада белгіленген мерзімде тоқтатыла тұрады.
94. Бірінші саты соты шешім шығарғаннан кейін салық төлеуші сот шешіміне 15 күнтізбелік күн ішінде жоғары тұрған сотқа (екінші саты соты) шағымдана алады. Екінші сатыдағы соттың шешімі түпкілікті болып табылады. Екінші сатыдағы сотқа шағым беру мерзімін сақтаған жағдайда шағымды қарау мерзіміне салық тексеруі актісі бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімақылардың есептелген сомаларын өндіріп алу тоқтатыла тұрады, сонымен бірге өсімпұл есептеу де тоқтатыла тұрады.

88. (Пункт исключен - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
89. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вышестоящий (уполномоченный) орган налоговой службы или суд отменил обжалуемое уведомление налогового органа в части и вынес новое решение, то по нему формируются уведомления о начисленной сумме налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени. Указанные в принятом решении вышестоящего (уполномоченного) органа налоговой службы или судебного органа суммы отражаются в лицевом счете налогоплательщика в день вручения уведомления по данной жалобе. Сроком уплаты начисленных сумм по результатам рассмотрения жалобы является дата завершения акта проверки.
90. Восстановление срока подачи жалобы возможно с разрешения уполномоченного государственного органа. При этом взыскание обжалованных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и штрафа не производится. Пеня на указанные суммы начисляется с даты завершения акта проверки и к ней могут применяться меры принудительного взыскания.
91. Возможно изменение срока рассмотрения жалобы налогоплательщика в налоговых органах (продление, приостановление) только с уведомлением налогоплательщика, при этом взыскание налогового обязательства по акту налоговой проверки приостанавливается, начисление пени также приостанавливается до вынесения окончательного решения по жалобе (только в случаях подачи жалобы в установленные законодательством сроки).
92. В случае отсутствия жалобы в суд по результатам рассмотрения жалобы в уполномоченном государственном органе, к данным суммам могут применяться меры принудительного взимания задолженности. <*>
Сноска. В пункт 92 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
93. В случае подачи жалобы на уведомление по акту налоговой проверки в суд первой инстанции в установленные законодательством сроки приостанавливается взыскание начисленных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени по акту налоговой проверки и начисление пени.
94. После вынесения решения судом первой инстанции налогоплательщик может обжаловать решение суда в вышестоящем суде (суд второй инстанции) в течение 15 календарных дней со дня вынесения решения судом первой инстанции. Решение суда второй инстанции является окончательным. В случае соблюдения сроков подачи жалобы в суд второй инстанции, на период рассмотрения жалобы приостанавливается взыскание начисленных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и пени по акту налоговой проверки, также приостанавливается начисление пени.

95. Екінші саты соты шешім шығарғаннан кейін шығарылған сот шешімі бойынша есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге салық тексеруі аяқталған күннен бастап өсімпұл есептеу қалпына келтіріледі. Тексеру актісі бойынша салық берешегіне мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылады.
96. Салық төлеушіге салық тексеруі актілері бойынша шығарылған хабарламаларға, сондай-ақ салық тексеруі актісі бойынша шағымдарды қарау жөніндегі барлық шешімдерге сот органдарына шағым жасау құқығы берілген. Бұл жағдайда өсімпұл есептеу тоқтатыла тұрмайды, өйткені шағым беру мерзімдері бұзылған. Шағымды сотта қарау кезеңінде (шағым беру мерзімі бұзылған) салық төлеушінің дербес шотында өсімпұл есептелетін болады, өндіріп алуды кейінге қалдыру шағымды сотта қарау кезеңіне ғана қоса есептелген салықтар мен айыппұлдардың сомасына сотта шағымды қарау кезеңіне тоқтатыла тұрады. Бұл ретте өсімпұлдарға мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 96-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
97. Жоғары тұрған (уәкілетті) салық органына немесе сотқа шағым берілетін салықтар сомасы салық төлеушінің дербес шотында, тиісінше салыстыра тексеру актісінде көрсетіледі. Бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы анықтамада осы сомалар "шағым беру және шағымдалғандар сатысында тұрған салық тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар" деген белгімен көрсетіледі.
Ескерту. 97-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
98. 1-Н есебінде салық тексерулері актілері бойынша кейінге қалдырудан (шағым мен өндіріп алудан) босатылған, мойындалған, алайда салық төлеуші шағым жасамаған салық тексерулері актілері бойынша бересі ғана көрсетіледі.
99. Салынған әкімшілік айыппұлдың сомасы салық төлеушіге (салық агентіне) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының көшірмесі табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде  салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімде (N 12-1-қосымша)көрсетілмейді және сәйкесінше салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында көрсетілмейді.
100. Салық төлеуші (салық агенті) келіскен және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа шағым жасамаған жағдайда салынған айыппұлдың сомасы жауапты бөлім қызметкерімен есеп бөліміне берілген салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім (N 12-1-қосымша) деректерінен салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында таратып жазылады.

95. После вынесения решения судом второй инстанции на начисленные суммы налогов, других обязательных платежей в бюджет по вынесенному судом решению начисление пени производится с даты завершения налоговой проверки. К налоговой задолженности по акту проверки применяются меры принудительного взыскания.
96. Налогоплательщику предоставлено право обжаловать в судебных органах уведомление, вынесенное по результатам налоговой проверки, а также все решения по рассмотрению жалобы по акту налоговой проверки. На период рассмотрения жалобы в суде взыскание обжалованных сумм не производится, однако в лицевом счете налогоплательщика на сумму начисленных налогов, других обязательных платежей по результатам налоговой проверки пеня начисляется. При этом к сумме пени могут применяться меры принудительного взыскания. <*>
Сноска. В пункт 96 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
97. Сумма налогов, обжалуемых в вышестоящем (уполномоченном) налоговом органе, либо суде отражается в лицевом счете налогоплательщика и соответственно в акте сверки. В справке о наличии (отсутствии) налоговой задолженности данные суммы отражаются справочно: с пометкой "суммы, начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные". <*>
Сноска. В пункт 97 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
98. В отчете формы 1-Н начисленные суммы налогов, других обязательных платежей по результатам налоговой проверки, обжалованные налогоплательщиком, не отражаются.
99. Сумма наложенного административного штрафа по акту налоговой проверки в день вручения копии постановления по делу об административном правонарушении налогоплательщику (налоговому агенту) отражается в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1) и соответственно отражается в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента).
100. В случае согласия и не обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом) в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд постановления по делу об административном правонарушении сумма наложенного административного штрафа разносится в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) из данных Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), представленного работником ответственного отдела в отдел учета.

101. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағым жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа белгіленген мерзімдерде берілген жағдайда, аталған қаулының орындалуы жоғары тұрған органның (жоғары тұрған лауазымды тұлғаның) жазбаша шешімі шығарылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
102. Егер салынған айыппұлдың сомасы салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотының "Есептелді" бағанында таратып жазылса, ал содан соң салық төлеушімен (салық агентімен) салық қызметінің жоғары тұрған органына (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотта шағымдалған жағдайда, жауапты бөлім салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімді (N 12-1-қосымша) есеп бөліміне бақылау үшін жібереді, онда аталған соманы "кемітуге" көрсетеді. Сәйкесінше, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында аталған сома "Кемітілді" бағанында көрсетіледі.
Ескерту. 102-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
103. <*>
Ескерту. 103-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
104. Егер жоғары тұрған орган (жоғары тұрған лауазымды тұлға) немесе сот шағымды қарау қорытындылары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының күшін жою жөнінде шешім шығарған жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында сомалар көрсетілмейді.
105. Егер жоғары тұрған орган (жоғары тұрған лауазымды тұлға) немесе сот шағымды қарау қорытындылары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өзгерістер және жаңа қаулы қабылдау туралы жаңа шешім шығарған жағдайда, жауапты бөлімнің қызметкері салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың және өсімақылардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілімді (N 12-1-қосымша) есеп бөліміне бақылау үшін береді, онда жоғары тұрған органның (жоғары тұрған лауазымды тұлғаның) немесе сотпен қабылданған шешімде аталған салынған әкімшілік айыппұлдың сомасын көрсетеді.
Ескерту. 105-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

101. В случае подачи жалобы в установленные сроки в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд на постановление по делу об административном правонарушении, взыскание суммы наложенного административного штрафа по постановлению приостанавливается до вынесения письменного решения вышестоящего органа (вышестоящего должностного лица) или суда.
102. В случае, если сумма наложенного административного штрафа разнесена в лицевой счет налогоплательщика (налогового агента) в графу "Начислено", а затем обжалована налогоплательщиком (налоговым агентом) в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд, ответственный отдел направляет для контроля в отдел учета Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), где отражает указанную сумму "к уменьшению". Соответственно, в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) указанная сумма отражается в графе "Уменьшено".
Сноска. Пункт 102 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
103. (Пункт исключен - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
104. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вышестоящий орган (вышестоящее должностное лицо) или суд вынес решение об отмене постановления по делу об административном правонарушении, суммы, отраженные в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) подлежат уменьшению.
105. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вышестоящий орган (вышестоящее должностное лицо) или суд вынес решение об изменении и вынесения нового постановления, то работник ответственного отдела представляет для контроля в отдел учета Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), в соответствии с суммой наложенного административного штрафа, указанной в принятом решении вышестоящего органа (вышестоящего должностного лица) или суда.
Сноска. Пункт 105 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

11-тарау. Салық есептілігіне өзгерістер
мен толықтырулар енгізу кезіндегі есеп
106. Салық төлеуші (салық агенті) қосымша (өзгертілген) салық декларациясын бір және сол кезеңге берген жағдайда, қуыну мерзімі ішінде жеке табыс салығының болжанған сомасы туралы резидент емес жеке тұлғаның өтініші және (немесе) есебі берген күні дербес шоттың "Есептелді" немесе "Кемітілді" деген бағанында таратылып жазылуға жататын анықталған айырмашылық сомасы ғана көрсетіледі.
107. Дербес шоттың "Есептелді" деген бағанында таратылып жазылуға жататын салық және басқа да міндетті төлемдер сомасы салық төлеушіні, салық агентін тексеруді бастағанға дейін салық төлеуші анықтаған төлеу мерзімі осы өзгерістер мен толықтыру деректері жататын сол салық кезеңі үшін төлеу мерзімі болып табылады. Бұл ретте, салық төлеуші (салық агенті) анықтаған салық және басқа да міндетті төлемдер сомасы айыппұл есептеместен бюджетке енгізуге жатады, дегенмен дербес шотта төлеу күнін қоса алғанда, төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен бастап әрбір мерзімі өткен күн үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе ресми ставкасы көлемінде өсімақы есептеледі.
Ескерту. 107-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
108. Салық органы құжаттарды қабылдаған күн немесе электронды почта бойынша есептілікті жіберуді жеткізу туралы хабарлама күні салық органында салық есептілігін беру күні болып табылады.
109. Салық декларациясы, есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуге Салық кодексінде белгіленген салық кезеңі - қуыным мерзімі аяқталғаннан кейін бес жыл ішінде жол беріледі.
12-тарау. Салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдер түсімінің есебі
110. Дербес шоттарға салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түскен сомасының есебі Қазынашылық органдары берген төлем құжаттары негізінде жүргізіледі:
1) салық және мемлекеттік бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімі туралы, соның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдер бойынша құжаттар;
2) салық төлеушілердің (салық агенттерінің) төлем тапсырмалары;
3) артық немесе қате есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтару (есепке алу), аударуға салық органдарының төлем тапсырмалары;
4) салық берешегін өндіріп алу туралы салық және кеден органдарының инкассалық өкімдері.
111. Қазынашылық органдары көрсетілген құжаттарды банктер мен банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алғаннан кейінгі күннен кешіктірмей салық органына береді.

Глава 11. Учет при внесении изменений и дополнений
в налоговую отчетность
106. В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) за один и тот же период дополнительной (измененной) налоговой декларации, заявления физического лица - нерезидента о предполагаемой сумме индивидуального подоходного налога и (или) расчета в течение срока исковой давности указывается только сумма выявленной разницы, которая подлежит к разноске в графу лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено" в день ее представления.
107. Сроком уплаты выявленных налогоплательщиком, до начала проверки налогоплательщика, налогового агента, сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, является срок уплаты за тот налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения. При этом выявленные налогоплательщиком (налоговым агентом) суммы налогов и других обязательных платежей подлежат внесению в бюджет без начисления штрафов, однако в лицевом счете начисляется пеня в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан за каждый день просрочки, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты, включая день уплаты. <*>
Сноска. В пункт 107 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
108. Датой представления налоговой отчетности в налоговый орган является дата приема документов налоговым органом или дата уведомления о доставке отправления отчетности по электронной почте.
109. Внесение изменений и дополнений в налоговую декларацию, расчеты допускается в течение пяти лет после окончания налогового периода - срока исковой давности, установленного Налоговым кодексом .
Глава 12. Учет поступлений налогов и других
обязательных платежей в бюджет
110. Учет поступивших сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет в лицевых счетах ведется на основании платежных документов, представленных органами Казначейства:
1) документов о поступлении налогов и других обязательных платежах в государственный бюджет, в том числе по поступлениям в республиканский и местный бюджеты;
2) платежных поручений налогоплательщиков (налоговых агентов);
3) платежных поручений налоговых органов на возврат (зачет), перевод излишне или ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) инкассовых распоряжений налоговых и таможенных органов о взыскании налоговой задолженности.
111. Указанные документы органами Казначейства передаются в налоговые органы не позднее следующего дня после их получения из банков и организаций, осуществляющих банковские операции.

112. Салық төлеушінің (салық агентінің) СТН белгісі бойынша бюджет кірісі жіктемесінің коды бойынша дербес шоттарда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түскен сомалары бюджетке төлемдер туралы операциялардың мазмұны көрсетіле отырып, автоматты түрде таратылады:
1) жазба жүргізу күні;
2) төлем құжатының нөмірі және күні;
3) салық төлеушінің (салық агентінің, төлемдерді банкомат және өзге де электронды құрылғылар арқылы енгізу күні және жүзеге асыру күні) банктік шотынан салық және басқа да міндетті төлемдерді есептен шығарған күн;
4) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу күні;
5) салық (төлем), өсімақы, айыппұл сомасы;
6) Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша төлем белгілеу кодының тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен төлем белгілеудің бірыңғай коды;
7) есепке алу (қайтару) кезінде - есепке алу (қайтару) жүзеге асырылатын бюджет кірісінің жіктемесі бойынша коды және есепке алу жүргізілетін бюджет кірісінің жіктемесі бойынша коды.
Ескерту. 112-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
113. Қолма-қол ақшамен төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түскен сомасының есебі Қазынашылық органдармен салыстырылған, уәкілетті органдар берген құжаттар негізінде жүргізіледі:
1) алып тасталды ;
2) жеке, заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлерге арналған түбіртектердің көшірмелері (N 37, N 38 қосымшалар);
3) банктер мен салымшылардың бұйрықтарын орындау туралы банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларының хабарламасы;
4) бюджетке төленетін салықтар бойынша аудару және есептеу туралы төлем құжаттарын растайтын жеке тұлға салық төлеушілерден мүлік салығы, көлік құралдары салығы және жер салығына алым үшін N 24 нысанның түбіртегі немесе ЖТ N 1 нысанының түбіртегі;
5) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге ақша аудару бойынша салымшылардың бұйрықтарын орындау туралы төлем талабы.
Ескерту. 113-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
114. Банктер мен нысандарының түбіртектері бойынша банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар арқылы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу кезінде дербес шоттарға салық және бюджетке түскен басқа да міндетті төлемдер сомасын таратып жазу тізілім, нысандарының түбіртектерін қоса бере отырып, жиынтық төлем тапсырмалары бойынша жүзеге асырылады.
Тізілімде мынадай деректемелер көрсетіледі:
салық төлеушінің (салық агентінің) аты-жөні, СТН;
салық түрі, кірістің бюджет жіктемесі бойынша салық коды;
салық сомасы;
түбіртектің нөмірі;
банк немесе банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымның кассасына салық енгізген күн;
төлем белгілеудің бірыңғай коды.
Көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін мынадай деректер бойынша Қазынашылық органының есебімен осы түбіртектердің көшірмелеріне салыстыру жүргізіледі:
бюджет кірісінің жіктемесі бойынша салық немесе басқа да міндетті төлемдер коды;
салық немесе басқа да міндетті төлемдер сомасы;
банк және банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға ақшаны енгізу күні;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген күні;
бюджетке есептеудің дұрыстығы.
Көрсетілген салыстырудан кейін есеп бөлімінің қызметкері салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қолма-қол ақшамен төлеген әрбір салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотына түсімдерді таратып жазуды жүзеге асырады. Бұл ретте, дербес шотқа екі күн енгізіледі: түбіртектің көшірмелері бойынша төлем күні және Қазынашылық органының есебі бойынша бюджетке есептеген күн.

112. Поступившие суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет в лицевых счетах по кодам классификации доходов бюджета по признаку РНН налогоплательщика (налогового агента) разносятся автоматически с указанием содержания операций о платежах в бюджет:
1) дата проведения записи;
2) номер и дата платежного документа;
3) дата списания налогов и других обязательных платежей с банковского счета налогоплательщика (налогового агента), дата внесения наличных денег и дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) дата зачисления налогов и других обязательных платежей в бюджет;
5) сумма налога (платежа), пени, штрафов;
6) код назначения платежа, утвержденный Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии с Перечнем кодов назначения платежа по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
7) при зачете (возврате) - код по классификации доходов бюджета, с которого осуществляется зачет (возврат) и код классификации доходов бюджета, на который производится зачет. <*>
Сноска. В пункт 112 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
113. Учет поступивших сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, уплаченных наличными деньгами, ведется на основании сверенных с органами Казначейства документов, представляемых уполномоченными органами:
1) (исключен - от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования) ;
2) копии квитанций для юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей (Приложение N 37, N 38);
3) извещения кассы банков и организаций, осуществляющих банковские операции о выполнении приказов вкладчиков;
4) квитанции формы ФЛ N 1 для сбора налогов на имущество, транспортные средства и земельного налога от налогоплательщиков - физических лиц, подтвержденные платежными документами о переводе и зачислении по ним налогов в бюджет;
5) платежного требования о выполнении приказов вкладчиков по перечислению денег в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет. <*>
Сноска. В пункт 113 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
114. При уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет через банки или организации, осуществляющие банковские операции по квитанциям для юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей разноска в лицевые счета сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, осуществляется по сводному платежному поручению с приложением реестра, копий квитанций для юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей.
В реестре указываются следующие реквизиты:
Ф.И.О., РНН налогоплательщика (налогового агента);
вид налога, код налога по бюджетной классификации доходов;
сумма налога;
номер квитанции;
дата внесения налога в кассу банка или организации, осуществляющей банковские операции;
код назначения платежа.
После получения указанных документов производится сверка данных копий квитанций с отчетом органа Казначейства по следующим данным:
коду налога или другого обязательного платежа по классификации доходов бюджета;
сумме налога или другого обязательного платежа;
дате внесения денег в банки и организации, осуществляющие банковские операции;
дате зачисления налогов и других обязательных платежей в бюджет;
правильности зачисления в бюджет.
После указанной сверки работник отдела учета осуществляет разноску поступлений в лицевой счет каждого налогоплательщика (налогового агента), оплатившего налоги и другие обязательные платежи в бюджет наличными деньгами. При этом, в лицевой счет вводятся две даты: дата оплаты по копии квитанции и дата зачисления в бюджет по отчету органа Казначейства. <*>

Ескерту. 114-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
115. Дербес шоттардағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуі туралы жазбалар төлем құжаттарын алған күні жүргізіледі.
116. <*>
Ескерту. 116-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
117. Дербес шотта түскен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді таратып жазу кезінде дербес шотқа түскен соманы таратып жазу күні, төлем құжатының нөмірі, күні, атауы міндетті түрде көрсетіледі.
118. Салық төлеуші үшін салық міндеттемесін орындау күні:
1) қолма-қол ақшасыз төлемді жүзеге асыру кезінде - алушы-банктің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге төлем тапсырмасы акцептін жүзеге асыру күні;
2) бюджетке қолма-қол ақшамен төлеген жағдайда - банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, уәкілетті органдарға салық төлеуші (салық агенті) ақша енгізген күн, төлемдерді банкомат және өзге де электронды құрылғылар арқылы жүзеге асыру күні;
3) есепке жатқызу жүргізу күні;
Бұдан басқа, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында барлық жоғарыда көрсетілген салық міндеттемесін орындау жағдайында мемлекеттік бюджеттің кіріс бөлігінің баланс есебінің күнделікті есептермен және Қазынашылық органдарының есептерімен расталатын бюджетке төленетін төлемдерді есептеу күні қосымша көрсетіледі.
Ескерту. 118-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
119. Қазақстан Республикасының заң актілеріне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар ережелеріне сәйкес салық және бюджетке төленетін төлемдерді төлеу дербес шотта шетелдік валютада жүргізілген жағдайда, ұлттық теңгеде шетелдік валюта хатталғаннан кейін Қазынашылық органдар есептермен расталған теңгеде бюджетке түскен сома көрсетіледі.
Ескерту. 119-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
120. Есеп бөлімінің қызметкері Қазынашылық органдарынан төлем құжаттарын алған кезде:

Сноска. В пункт 114 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
115. Записи о поступлении в бюджет налогов и других обязательных платежей в лицевых счетах должны производиться в день получения платежных документов.
116. (исключен - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 ).
117. При разноске поступивших налогов и других обязательных платежей в бюджет в лицевом счете обязательно указывается дата разноски поступивших сумм в лицевой счет, номер, дата, наименование платежного документа.
118. Для налогоплательщика датой исполнения налогового обязательства считается и подлежит разноске в лицевой счет:
1) дата осуществления банком-получателем акцепта платежного поручения в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет - при осуществлении безналичного платежа;
2) дата внесения налогоплательщиком (налоговым агентом) денег в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные органы - в случае уплаты их в бюджет наличными, дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
3) дата проведения зачета;
Кроме того, в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) во всех вышеуказанных случаях исполнения налоговых обязательств дополнительно указывается дата зачисления платежа в бюджет, подтверждаемая ежедневными отчетами балансового счета доходной части государственного бюджета и отчетами органов Казначейства. <*>
Сноска. В пункт 118 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
119. В случаях, когда в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и положениями контрактов на недропользование уплата налогов и платежей в бюджет произведена в иностранной валюте, в лицевом счете указывается поступившая сумма в бюджет в тенге, подтверждаемая отчетами органов Казначейства после конвертации иностранной валюты в национальную - тенге. <*>
Сноска. В пункт 119 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
120. При получении платежных документов из органов Казначейства работник отдела учета должен проверить:

1) Қазынашылық органдары құжаттарында көрсетілген соманың төлем құжаттарындағы сомамен сәйкестігін;
2) бюджет кірісі жіктемесінің тиісті кодына салық және басқа да міндетті төлемдерді есептеу және салықтар (төлемдер), өсімақылар және айыппұлдардың төленген сомасын бөлудің дұрыстығын тексеруі қажет.
121. <*>
Ескерту: 121-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 27 қаңтардағы N 39 бұйрығымен .
13-тарау. Төлеудің заттай нысанында жер қойнауын
пайдаланушылардың арнайы төлемдерінің есебі<*>
Ескерту. 13-тарау (122-128-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
14-тарау. Тұрақты мекемені құруға алып келмейтін
Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент
еместің кірісінен табыс салығын төлеу тәртібі
129. Қосарлама салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелеріне сәйкес тұрақты мекемені құруға алып келмейтін Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент еместің кірісінен табыс салығын төлеу егер Салық Кодексімен өзгеше көзделмесе, шартты банк салымына жүргізілуі мүмкін.
130. Табыс салығын төлеудің көрсетілген әдісін таңдау кезінде кірісті алушы - резидент емес, салық агенті және салық агенті айқындаған резидент банк Салық кодексінің 198-бабының 3-тармағына сәйкес шартты банк салымы туралы шарт жасайды.
131. Табыс салығын төлем көзінен төлеу күні шартты банк салымы туралы шарт және Салық кодексінің 198-бабының ережелерін қолдану болмаған жағдайларда салық агенті Салық кодексінің 198-бабының 2-тармағына сәйкес төлем көзінен табыс салығын мемлекеттік бюджетке жалпыға бірдей тәртіппен аударады.
Ескерту. 131-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
132. Салық агенті Салық кодексінің 198-бабының 4-тармағына сәйкес шартты банк салымы туралы шартқа қол қою күнінен бастап 10 жұмыс күнінің ішінде тіркеу үшін шарт көшірмесін тіркеу орны бойынша салық органына, сондай-ақ шартты банк салымына табыс салығын аударуды растайтын төлем құжатының көшірмесін шартты банк салымына табыс салығын аудару сәтінен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде береді.
133. Салық кодексінің 198-бабының 14-тармағына сәйкес резидент емес пен салық агенті шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасына салық органы қандай да бір шешім шығарғанға дейін билік етуге құқылы емес.

1) соответствие сумм в платежных документах суммам, указанным в документах органов Казначейства;
2) правильность зачисления налогов и других обязательных платежей на соответствующие коды классификации доходов бюджета и распределения уплаченных сумм налогов (платежей), пени и штрафов.
121. (Пункт исключен - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 2004 года N 39 ).
Глава 13. Учет специальных платежей недропользователей
в натуральной форме уплаты <*>
Сноска. Глава 13 исключена - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 14. Порядок уплаты подоходного налога с дохода
нерезидента от деятельности в Республике Казахстан,
не приводящей к образованию постоянного учреждения
129. Уплата подоходного налога с дохода нерезидента от деятельности в Республике Казахстан, не приводящей к образованию постоянного учреждения согласно положениям международного договора об избежании двойного налогообложения, может производиться на условный банковский вклад, если иное не предусмотрено Налоговым кодексом .
130. При выборе указанного метода уплаты подоходного налога, нерезидент - получатель дохода, налоговый агент и банк-резидент, определенный налоговым агентом, в соответствии с пунктом 3 статьи 198 Налогового кодекса заключают договор об условном банковском вкладе.
131. В случаях отсутствия договора об условном банковском вкладе на день уплаты подоходного налога у источника выплаты и не применения положений статьи 198 Налогового кодекса налоговый агент перечисляет в соответствии с пунктом 2 статьи 198 Налогового кодекса подоходный налог у источника выплаты в государственный бюджет в общеустановленном порядке. <*>
Сноска. В пункт 131 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
132. Налоговый агент в соответствии с пунктом 4 статьи 198 Налогового кодекса в течение 10 рабочих дней со дня подписания договора об условном банковском вкладе представляет для регистрации в налоговый орган по месту регистрации копию договора, а также в течение 2 рабочих дней с момента перечисления подоходного налога на условный банковский вклад копию платежного документа, подтверждающего перечисление подоходного налога на условный банковский вклад.
133. Нерезидент и налоговый агент в соответствии с пунктом 14 статьи 198 Налогового кодекса не имеют право распоряжаться суммой подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, до принятия налоговым органом какого-либо решения.

134. Жауапты бөлімнің қызметкері Шартты банк салымы туралы шарттарды тіркеу журналында (N 19 қосымша) көрсетілген шартты тіркейді.
135. Шартты банк салымы туралы шартты тіркеу кезінде бөлімнің жауапты қызметкері шартты банк салымы туралы шарт жағдайы Қазақстан Республикасының салық заңдарының ережелеріне қайшы келмей ме, соны тексеруі қажет.
136. Шартты банк салымы орналастырылған банктер Салық кодексінің 198-бабының 16-1 тармағына сәйкес есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей салық агентін тіркеу орны бойынша салық органына резидент еместерге төленген шартты банк салымдарында орналастырылған әрбір шарт бойынша мемлекеттік бюджетке аударылған резидент еместердің Табыс салығының сомасы туралы есепті, сондай-ақ 101.09 нысаны бойынша есепті тоқсан ішінде ақша қозғалысы болған кезде бөлшек түрінде шартты банк салымы туралы есеп береді.
Ескерту. 136-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
137. Көрсетілген деректердің негізінде есепке алу бөлімнің жауапты қызметкері мемлекеттік бюджетке аударылған (N 21 қосымша) халықаралық шарттардың ережелерін қолдануға құқығы бар резидент еместерге төленген шартты банк салымында орналастырылған резидент еместерден Табыс салығының сомасын есепке алу ведомосын жүргізеді.
138. Резидент еместің пайдасына банкке шартты банк салымына мемлекеттік бюджетке аударылған және (немесе) және резидент еместің кірісінен төлем көзінен ұсталған табыс салығының сомасын есепке алу үшін есепке алу бөлімі N 3 нысан бойынша (N 3 қосымша) салық агентіне дербес шот ашады.
Ескерту. 138-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
139. Төлем көзінен есептелген және ұсталған табыс салығының сомасы салық агентінің дербес шотындағы жазба Есептеуге (азайтуға) салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдер сомасы, зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар тізілімінің негізінде "Есептелді" бағанында жүргізіледі (N 12 қосымша).
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
140. Шартты банк салымдарында орналастырылған, халықаралық шарттардың ережелерін қолдануға құқығы бар резиденттерге төленген, мемлекеттік бюджетке аударылған резидент еместерге салынған табыс салығы сомасын есепке алу ведомосінің негізінде шетел валютасында шартты банк салымында табыс салығын орналастыру жағдайында шартты банк салымында орналастыру (қайта есептеу) күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютада салық сомасы салық агентінің дербес шотында есептеуге жатады.

134. Работник ответственного отдела регистрирует указанный договор в Журнале регистрации договоров об условном банковском вкладе (Приложение N 19).
135. При регистрации договора об условном банковском вкладе работнику ответственного отдела необходимо проверить, не противоречат ли условия договора об условном банковском вкладе положениям налогового законодательства Республики Казахстан.
136. Банки, в которых размещены условные банковские вклады, в соответствии с пунктом 16-1 статьи 198 Налогового кодекса представляют не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в налоговый орган по месту регистрации налогового агента Отчет о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, а также перечисленных в государственный бюджет по форме 101.09, при наличии движения денег в течение отчетного квартала.
Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
137. Ответственный работник отдела учета на основании данных указанного отчета ведет Ведомость учета сумм подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, имеющим право на применение положений международных договоров, перечисленных в государственный бюджет (Приложение N 21).
138. Для учета сумм подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода нерезидента и перечисленного в государственный бюджет и (или) на условный банковский вклад в банк в пользу нерезидента отдел учета открывает лицевой счет на налогового агента по форме N 3 (Приложение N 3). <*>
Сноска. В пункт 138 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
139. Записи в лицевой счет налогового агента по суммам начисленного и удержанного подоходного налога у источника выплаты производятся в графу "Начислено" на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, пенсионных взносов, социальных отчислений и пени (Приложение N 12). <*>
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
140. В случае размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте на основании Ведомости учета сумм подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, имеющим право на применение положений международных договоров, перечисленных в государственный бюджет, в лицевом счете налогового агента отражается сумма налога в национальной валюте, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют на день размещения (перечисления) налога на условном банковском вкладе.

Банктер шартты банк салымдарында орналастырылған, резиденттерге төленген, сондай-ақ мемлекеттік бюджетке аударылған резидент еместерге салынған табыс салығының сомалары туралы есепті бергенге дейін табыс салығын шартты банк салымдарына аудару кезінде "Шартты банк салымында орналасқан" дербес шотының 22-бағанына таратып жазу Салық кодексінің 198-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық агенті берген төлем құжаты көшірмесінің негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 140-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
141. Дербес шоттың "Төлеу мерзімі" бағанында Салық Кодексімен белгіленген төлем көзінен табыс салығын төлеу мерзімі көрсетіледі.
Ескерту. 141-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
142. Дербес шоттың "Шартты банк салымына есептеу күні" бағанында 101.09 нысан бойынша банк есебіне сәйкес резидент еместің пайдасына қазақстандық банкке шартты банк салымына ұсталған салық сомасын салық агентінің есептеу күні көрсетіледі.
Ескерту. 142-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
143. Дербес шоттың "Шартты банк салымына есептелді" бағанында шартты банк салымдарында орналастырылған, резиденттерге төленген, сондай-ақ мемлекеттік бюджетке аударылған резидент еместерге салынған табыс салығының сомалары туралы есептің негізінде шартты банк салымында орналастырылған резидент еместің кірісінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Шартты банк салымында орналастырылған "бағанында салық агенті берген төлем құжаты көшірмесінің негізінде шартты банк салымында орналасқан резидент еместің кірісінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 143-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
144. Егер салық агентінің дербес шотында резидент еместің пайдасына шартты банк салымына аудару және табыс салығын есептеу сомасы көрсетілген жағдайда, көрсетілген сома өсімпұл ретінде қаралмайды және 1-Н нысанының есебінде, Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтамада көрсетілмейді, сондай-ақ шартты банк салымына есептеу күнінен бастап көрсетілген сомаға өсім есептелмейді.

При перечислении подоходного налога на условный банковский вклад до представления банками Отчета о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, а также перечисленных в государственный бюджет, разноска в графу 22 лицевого счета "Размещено на условном банковском вкладе" производится на основании копии платежного документа, представленного налоговым агентом в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 198 Налогового кодекса. <*>
Сноска. В пункт 140  изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
141. В графе лицевого счета "Срок уплаты" указывается срок уплаты подоходного налога у источника выплаты, установленный Налоговым кодексом . <*>
Сноска. В пункт 141 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
142. В графе лицевого счета "Дата зачисления на условный банковский счет" указывается дата зачисления налоговым агентом суммы удержанного налога на условный банковский вклад в казахстанский банк в пользу нерезидента согласно Отчету банка по форме 101.09. <*>
Сноска. В пункт 142 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
143. В графе лицевого счета "Зачислено на условный банковский вклад" указывается сумма подоходного налога с дохода нерезидента, размещенного на условном банковском вкладе, на основании Отчета о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, а также перечисленных в государственный бюджет.
В графе "Размещено на условном банковском вкладе" указывается сумма подоходного налога с дохода нерезидента, размещенного на условном банковском вкладе, на основании копии платежного документа, представленного налоговым агентом. <*>
Сноска. В пункт 143 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
144. В случае, если в лицевом счете налогового агента отражены суммы начисления подоходного налога и перечисления на условный банковский вклад в пользу нерезидента, то указанная сумма не рассматривается как недоимка и в отчете формы 1-Н, в Справке об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан не отражается, а также на указанную сумму налога с даты зачисления на условный банковский вклад пеня не начисляется. <*>

Ескерту. 144-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
145. Бұрын ұсталған табыс салығын қайтару үшін және шартты банк салымына резидент еместің кірістерінен табыс салығын аудару жағдайында резидент емес Салық кодексінің 198-бабының 7-тармағына сәйкес салық агентін тіркеу орны бойынша салық органына белгіленген нысан бойынша өтінішті береді.
146. Резидент еместің өтінішін қарағаннан кейін жауапты бөлім өтініш бойынша тиісті шешім қабылдайды және есепке алу бөліміне резидент емеске бағытталған хат және N 2 нысан бойынша резидент еместің өтініш көшірмесінің қосымшасымен резидент емеске төлеуге немесе инкассалық өкім бойынша өндіріп алуға жататын шартты банк салымында орналасқан табыс салығы сомасының тізілімін (N 22 қосымша) жібереді.
147. Резидент емеске шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын төлеу туралы шешімді жауапты бөлім қабылдау кезінде есепке алу бөлімінің қызметкері тізілімді алудан кейінгі күннен кешіктірмей салық агентінің дербес шотындағы "Азайтылды" бағанында резидент емеске төлеуге жататын табыс салығының сомасын көрсетеді.
147-1. Мемлекеттік бюджеттен табыс салығының сомаларын қайтару осы Ережелердің 17-тарауында белгіленген тәртіпте қорытынды мен төлем тапсырмасының, сондай-ақ Қазынашылық органдарына ұсынылатын шетел валютасын сатып алуға және аударуға өтініштің негізінде резидент еместің өтінішінде көрсетілген резидент еместің банктік шотына жүргізіледі.
Ескерту. 147-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
148. Шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын бюджетке өндіріп алу туралы шешімді жауапты бөлім қабылдаған кезде тізілімді алғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей есепке алу бөлімі Салық кодексінің 198-бабының 11-тармағына сәйкес банкке резидент емеске бағытталған хаттың көшірмесімен қоса шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын өндіріп алуға инкассалық өкімді жібереді.
149. Шетел валютасында шартты банк салымын ашу жағдайында шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын өндіріп алуға инкассалық өкім Салық кодексінің 198-бабының 13-тармағына сәйкес инкассалық өкімді қою күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қойылады. Бұл ретте, төлемді тағайындауда инкассалық өкімде шетел валютасындағы табыс салығының сомасы және ұлттық валютада сома есеп айырысуы жүргізілген валюта айырбасының нарықтық бағамы көрсетіледі.

Сноска. В пункт 144 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
145. Для возврата ранее удержанного подоходного налога и в случае перечисления подоходного налога с доходов нерезидента на условный банковский вклад нерезидент в соответствии с пунктом 7 статьи 198 Налогового кодекса представляет в налоговый орган по месту регистрации налогового агента заявление.
146. После рассмотрения заявления нерезидента ответственный отдел принимает соответствующее решение по заявлению и направляет в отдел учета Реестр сумм подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, подлежащего взысканию по инкассовым распоряжениям или выплате нерезиденту (Приложение N 22) с приложением копии заявления нерезидента и письма, адресованного нерезиденту.
147. При принятии ответственным отделом решения о выплате нерезиденту суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, работник отдела учета не позднее следующего дня после получения реестра отражает в графе "Уменьшено" лицевого счета налогового агента сумму подоходного налога, подлежащего выплате нерезиденту.
147-1. Возврат сумм подоходного налога из государственного бюджета производится на банковский счет нерезидента, указанный в заявлении нерезидента, на основании заключения и платежного поручения, в порядке, установленном главой 17 настоящих Правил, а также заявления на покупку и перевод иностранной валюты, представляемых в органы Казначейства. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 147-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
148. При принятии ответственным отделом решения о взыскании в бюджет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, отдел учета не позднее следующего дня после получения реестра в соответствии с пунктом 11 статьи 198 Налогового кодекса направляет в банк инкассовое распоряжение на взыскание суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, с приложением копии письма, адресованного нерезиденту.
149. В случае открытия условного банковского вклада в иностранной валюте инкассовое распоряжение на взыскание суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в соответствии с пунктом 13 статьи 198 Налогового кодекса выставляется в национальной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату выставления инкассового распоряжения. При этом в инкассовом распоряжении в назначении платежа указывается сумма подоходного налога в иностранной валюте и рыночный курс обмена валют, по которому был произведен расчет суммы в национальной валюте.

150. Бұл ретте, мемлекеттік бюджетке салық органының инкассалық өкімді қою күніне және мемлекеттік бюджетке салықты аудару күніне белгіленген валюта айырбасының нарықтық бағамы арасында туындайтын теріс немесе оң бағамдық айырма және аударылатын табыс салығының төлем сомасын тағайындауды көрсете отырып мемлекеттік бюджетке салықты төлеу (аудару) күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютадағы табыс салығының сомасы аударылады.
151. Есепке алу бөлімінің инкассалық өкімімен бір уақытта банкке мемлекеттік бюджетке оны аударуға дейін шартты банк салымында резидент еместің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы сұрау салуды (N 23 қосымша) жібереді.
152. Банктік сыйақылар мемлекеттік бюджетке орналастырылған табыс салығын аудару (төлеу) күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада мемлекеттік бюджетке төлеуге (аударуға) жатады.
153. Банк салық органының инкассалық өкімді алу сәтінен бастап Салық кодексінің 198-бабының 12-тармағына сәйкес бір операциялық күннен кешіктірмей мемлекеттік бюджетке шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударады және екі жұмыс күнінің ішінде салық органына 101.10 нысан бойынша мемлекеттік бюджетке аударуға дейін шартты банк салымына резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәліметті жібереді.
154. Есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәліметті банктен алғаннан кейін есепке алу бөлімі Салық кодексінің 198-бабының 11-тармағына сәйкес мәліметтерді алу сәтінен бастап жұмыс күнінің ішінде банкке мемлекеттік бюджетке банктік сыйақы сомаларын өндіріп алуға инкассалық өкімді жібереді.
155. Салық кодексінің 198-бабының 12-тармағына сәйкес банк салық органынан инкассалық өкімді алған күннен кейінгі бір  операциялық күннен кешіктірмей мемлекеттік бюджетке банктік сыйақылар сомасын аударады.
156. Қазынашылық органдарынан төлем құжаттарын алудан кейін есепке алу бөлімінің қызметкері келесі күннен кешіктірмей "Төленді" бағанына салық агентінің дербес шотына табыс салығы сомасының және "Өсімақы төленді (қайтарылды)" бағанында банк сыйақыларының сомасы түсімдерін таратуды жүзеге асырады. "Өсімақы есептелді (азайтылды)" бағанында бір уақытта бюджетке аударылған банктік сыйақылар сомасы, 101.10-нысан бойынша салық органына банк жіберген Банктік сыйақы сомалары туралы мәліметтер негізінде көрсетіледі.
Ескерту. 156-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

150. При этом в государственный бюджет перечисляются суммы подоходного налога в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валют на момент уплаты (перечисления) налога в государственный бюджет с указанием в назначении платежа сумм перечисляемого подоходного налога и положительной или отрицательной курсовой разницы, возникающей между рыночным курсом обмена валют, установленным на дату перечисления налога в государственный бюджет и дату выставления инкассового распоряжения налогового органа.
151. Одновременно с инкассовым распоряжением отдел учета направляет в банк Запрос о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе до его перечисления в государственный бюджет (Приложение N 23).
152. Банковские вознаграждения подлежат перечислению в государственный бюджет в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валют на день перечисления подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет.
153. Банк не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения налогового органа, в соответствии с пунктом 12 статьи 198 Налогового кодекса перечисляет сумму подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет и направляет в налоговый орган Сведения о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до перечисления в государственный бюджет, по форме 101.10.
154. После получения от банка сведений о начисленных суммах банковских вознаграждений, отдел учета в течение рабочего дня с момента получения сведений в соответствии с пунктом 11 статьи 198 Налогового кодекса направляет в банк инкассовое распоряжение на взыскание суммы банковских вознаграждений в государственный бюджет.
155. Банк не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения от налогового органа, в соответствии с пунктом 12 статьи 198 Налогового кодекса перечисляет сумму банковских вознаграждений в государственный бюджет.
156. После получения платежных документов от органов Казначейства работник отдела учета не позднее следующего дня осуществляет разноску поступлений суммы подоходного налога в лицевой счет налогового агента в графу "Уплачено" и суммы банковских вознаграждений в графу "Уплачено (возвращено) пени". Одновременно в графе "Начислено (уменьшено) пени" на основании Сведения о суммах банковских вознаграждений, направленного банком в налоговый орган, по форме 101.10 отражается сумма банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет.
Сноска. Пункт 156 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

157. Осы Ережелердің 158-159-тармақтарымен белгіленген тәртіпте шетел валютасындағы шартты банк салымында табыс салығын орналастыру және мемлекеттік бюджетке табыс салығын аудару күніне және салық агентінің дербес шотында табыс салығының есептелген сомасы шартты банк салымына оны орналастыру күніне белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамының арасындағы бағамдық айырманың туындауы кезінде мемлекеттік бюджетке табыс салығын төлеу (аудару) күніне белгіленген Ұлттық Банктің ресми бағамы бойынша түзетіледі.
158. Оң бағамдық айырма туындау кезінде есепке алу бөлімі дербес шоттың "Есептелді" бағанында бағамдық айырманың сомасын таратуды жүргізеді.
159. Теріс бағамдық айырма туындау кезінде есепке алу бөлімі дербес шоттың "Азайтылды" бағанында бағамдық айырманың сомасын таратуды жүргізеді.
160. Шартты банк салымы туралы шарттың жағдайын бұзған және банктің кінәсі бойынша болған мемлекеттік бюджетке ұсталған табыс салығының сомасын уақтылы емес аудармау кезінде Салық кодексінің 198-бабының 15-тармағына сәйкес банк Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жауапкершілікте болады.
15-тарау. Қате есептелген, анықталмаған
салықтар мен бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдерді есепке алу
161. Аудару кезінде мынадай қателер жіберілген түсімдер қате деп саналады:
1) СТН-і салық төлеушінің (салық агентінің) атауына сәйкес келмесе;
2) Алушы - салық органының СТН-і дұрыс емес көрсетілсе;
3) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлем құжатын дұрыс емес ресімдесе;
4) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым салық және басқа да міндетті төлемдерді қате екі рет есептесе;
5) төлемнің мәтіндік мәні төлемнің мәндік кодына және кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодына сәйкес келмесе;
6) көрсетілген салық органында салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректерінің болмаса;
7) салық төлеуші салықтың осы түрі бойынша немесе басқа міндетті төлем бойынша төлеуші болып табылмайды.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
162. Қазынашылық органының дербес шоттарда көрсетілмеген бюджетке салықтарды төлеу тізілімінде өткен қате, анықталмаған түсімдер төлем құжаттары бойынша салық органдарына түсімдерді беруі кезінде Тіркеу журналында қате есептелген, анықталмаған салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (N 31 қосымша) көрсетіледі.

157. При размещении подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте и возникновении курсовой разницы между рыночным курсом обмена валют, установленным на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет и дату его размещения на условном банковском вкладе, начисленная сумма подоходного налога в лицевом счете налогового агента корректируется по рыночному курсу обмена валют, установленному на дату уплаты (перечисления) подоходного налога в государственный бюджет, в порядке, установленном пунктами 158-159 настоящих Правил.
158. При возникновении положительной курсовой разницы отдел учета производит разноску суммы курсовой разницы в графу "Начислено" лицевого счета.
159. При возникновении отрицательной курсовой разницы отдел учета производит разноску суммы курсовой разницы в графу "Уменьшено" лицевого счета.
160. При нарушении условий договора об условном банковском вкладе и несвоевременном перечислении удержанных сумм подоходного налога в государственный бюджет, произошедших по вине банка, в соответствии с пунктом 15 статьи 198 Налогового кодекса банк несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 15. Учет ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и
других обязательных платежей в бюджет
161. Ошибочными считаются поступления, при перечислении которых допущены следующие ошибки:
1) РНН не соответствует наименованию налогоплательщика (налогового агента);
2) неверно указан РНН налогового органа - получателя;
3) банком, или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, неверно оформлено платежное поручение;
4) банком, или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, ошибочно дважды зачислены налоги и другие обязательные платежи;
5) текстовое назначение платежа не соответствует коду назначения платежа и коду бюджетной классификации доходов;
6) отсутствие регистрационных данных налогоплательщика (налогового агента) в данном налоговом органе;
7) налогоплательщик не является плательщиком по данному виду налога или другому обязательному платежу. <*>
Сноска. Пункт 161 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования). Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
162. При передаче органом Казначейства поступлений налоговому органу по платежным документам ошибочные, невыясненные поступления, прошедшие в реестре уплаты налогов в бюджет, но не отразившиеся в лицевых счетах, отражаются в Журнале регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и других обязательных платежей в бюджет (Приложение N 31). <*>

Ескерту. 162-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
163. Есепке алу бөлімінің қызметкері күн сайын қате төлем құжаттарының тиістілігін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді, содан кейін дербес шотқа дұрыс таратуды жүргізеді немесе салық төлеуші (салық агенті) тіркелген салық органына қате есептелген салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды немесе есепке жатқызуды жүзеге асырады, ол туралы қате есептелген, анықталмаған салықтар мен бюджетке міндетті басқа да төлемдер Тіркеу журналында тиісті жазба жасалады.
Ескерту. 163-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
164. Қате түсімдерді қайтару және есепке жатқызу белгіленген тәртіппен Қазынашылық органдары арқылы төлем тапсырмасын және қорытындыны (N 18 қосымша) салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші негізінде (қажеттілік кезінде) жүргізіледі.
Ескерту. 164-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
165. <*>
Ескерту. 165-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
165-1. Есепке алу мен қате есептелген кеден төлемдер мен салықтарды қайтару кеден төлемдері мен салықтарды төлеу орны бойынша бюджетке кеден төлемдері мен салықтардың және өсімақылардың артық немесе қате төленген сомалары бар екендігі туралы кеден органы берген растау негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 165-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
166. Қате есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке жатқызу бір бюджет кірісі сыныптамасының кодынан басқасына және/немесе бір салық органынан басқасына жүргізіледі.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.

Сноска. В пункт 162 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
163. Работник отдела учета ежедневно проводит работу по выяснению принадлежности ошибочных платежных документов, после чего, производит правильную разноску в лицевой счет или осуществляет зачет либо возврат ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей в тот налоговый орган, где зарегистрирован налогоплательщик (налоговый агент), о чем делается соответствующая запись в Журнале регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и других обязательных платежей в бюджет. <*>
Сноска. В пункт 163 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
164. Возврат и зачет ошибочных поступлений производится на основании заявления налогоплательщика (налогового агента) (при необходимости), заключения (Приложение N 18) и платежного поручения через органы Казначейства в установленном порядке. <*>
Сноска. В пункт 164 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
165. (исключен - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 ).
165-1. Зачет и возврат ошибочно зачисленных таможенных платежей и налогов, пени производится на основании подтверждения о наличии излишне или ошибочно уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени в бюджет, выданного таможенным органом по месту уплаты таможенных платежей и налогов, пени. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 165-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования). Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
166. Зачет ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет производится с одного кода бюджетной классификации доходов на другой и/или с одного налогового органа в другой. <*>
Сноска. Пункт 166 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

167. Қате есептелген салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке жатқызу және қайтару салық органдары беретін мынадай құжаттардың негізінде қазынашылық органдары жүргізеді:
1) қорытынды;
2) төлем құжаттары.
Ескерту. 167-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
168. Анықталмаған болып "Анықталмаған түсімдер" кірістердің тиісті бюджеттік жіктемесінің кодына төлем құжаттарының негізінде Қазынашылық органы есептеген бюджетке төлемдер табылады.
169. Үш банк күндерінің ішінде есепке алу бөлімінің қызметкері бюджеттің кіріс жіктемесіне сәйкес салықтар мен бюджетке міндетті басқа да төлемдерді одан кейінгі есептеу үшін келіп түскен салықтар мен бюджетке міндетті басқа да төлемдердің тиістілігін анықтауды жүзеге асырады.
170. Банк операцияларын жүзеге асыратын банктердің немесе ұйымдардың қате қосарлама есептеуі жағдайында бюджеттен салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қайтаруы, егер көрсетілген сомалар сол төлем құжатымен расталса (сол салық кезеңі үшін салықтың (төлемнің) сол түрі бойынша сол сомадан) салық органдары мынадай тәртіппен жүргізеді.
Банк операцияларын жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар салық органына мынадай деректемелерді көрсете отырып салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қайтаруға дәлелді негіздемені береді:
1) төлем құжатының нөмірі, күні;
2) салық төлеушінің атауы, СТН-ы;
3) бюджеттің кірістер жіктемесінің коды;
4) бенефициар;
5) бенефициардың СТН-ы, ЖСК, БСК;
6) салық (төлем) сомасы.
Берілген өтініш негізінде банк операцияларын жүзеге асыратын банктердің немесе ұйымдардың шоттарынан да, салық төлеушілердің шоттарынан да салықтар және басқа да міндетті төлемдерді қосарлама есептен шығаруды растау мен нақтылауға салық тексерісі жүргізіледі.
Бюджетке салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қосарлама есептеуді растау жағдайында төлем тапсырмалары мен қорытындылары бойынша салық тексерісінің актілері мен өтініш негізінде банк операцияларын жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға қайтару жүргізу қажет.
Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттарындағы бюджеттен көрсетілген соманы қайтару туралы Қазынашылықтың аумақтық органдарынан есеп және төлем құжаттарын алудан кейін "Қайтарылды" бағанында тиісті жазба жүргізіледі.
Ескерту. 170-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.

167. Зачет и возврат ошибочно зачисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет производится органами казначейства на основании следующих документов, представляемых налоговыми органами:
1) заключения;
2) платежных поручений. <*>
Сноска. В пункт 167 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
168. Невыясненными являются платежи в бюджет, зачисленные органом Казначейства на основании платежных документов на соответствующий код бюджетной классификации доходов "Невыясненные поступления".
169. В течение трех банковских дней работник отдела учета осуществляет выяснение принадлежности поступивших налогов и других обязательных платежей в бюджет для дальнейшего зачисления налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с классификацией доходов бюджета.
170. Возврат из бюджета налогов и других обязательных платежей в случаях ошибочного двойного зачисления в бюджет банками или организациями, осуществляющими банковские операции, если указанные суммы подтверждаются одним и тем же платежным документом (с той же суммой, по тому же виду налога (платежа), за тот же налоговый период) производится налоговыми органами в следующем порядке.
Банками или организациями, осуществляющими банковские операции, в налоговый орган представляется обоснованное заявление на возврат налогов и других обязательных платежей с указанием следующих реквизитов:
1) номер, дата платежного документа;
2) наименование, РНН налогоплательщика;
3) код классификации доходов бюджета;
4) бенефициар;
5) РНН, ИИК Бенефициара, БИК Банка бенефициара;
6) сумма налога (платежа).
На основе представленного заявления производится налоговая проверка на достоверность и подтверждение двойного списания суммы налогов и других обязательных платежей, как со счетов налогоплательщиков, так и со счетов банков или организаций, осуществляющих банковские операции.
В случае подтверждения двойного зачисления в бюджет налогов и других обязательных платежей необходимо произвести возврат банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций на основании заявления и актов налоговой проверки по платежным поручениям и заключениям.
После получения отчетов и платежных документов от территориальных органов Казначейства о возврате указанных сумм из бюджета в лицевых счетах налогоплательщиков (налоговых агентов) производятся соответствующие записи в графе "Возвращено". <*>
Сноска. В пункт 170 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

16-тарау. Салық органдарының инкассалық өкім
бойынша өндіріп алынған салық берешегін есепке алу
171. Инкассалық өкім Инкассалық өкім журналында (N 35 қосымша) қалыптастырылады, тіркеледі және бюджетке салық берешегі бар салық төлеушілердің (салық агенттерінің) банк шоттарына қою үшін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерге немесе ұйымдарға беріледі. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банкке немесе ұйымға біреуден астам инкассалық өкімді беру кезінде салық органдары мыналар көрсетілетін инкассалық өкімнің тізілімі жасалады:
1) салық төлеушінің атауы;
2) салық төлеушінің СТН-ы;
3) банк шоты;
4) салық (төлем) сомасы;
5) кірістерді бюджеттік жіктеу коды;
6) инкассалық өкімнің күні мен нөмірі;
7) төлем мәнінің біртұтас коды.
172. Дербес шоттағы салық органының инкассалық өкімі бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) берешегін бюджетке толық төлеу кезінде төлем тапсырмалары бойынша таратудың тәртібіне ұқсас деректемелер бойынша таратуды жүргізеді. Инкассалық өкімдерді тіркеу журналында тиісті бағандар бойынша көрсетілген инкассалық өкімнің орындалуы туралы белгі жүргізіледі.
173. Салық органына инкассалық өкімді жартылай төлеу кезінде жартылай төлем туралы белгімен электрондық төлем тапсырмасы жіберіледі.
Тарату кезінде дербес шоттарда мынадай деректер ескеріледі:
1) инкассалық өкімнің нөмірі;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотынан соманы есептен шығару күні;
3) төленген салық сомасы немесе басқа міндетті төлем;
4) бюджетке есептеу күні.
Инкассалық өкімді тіркеу журналында ақшаны есептен шығару жүргізілген банк шотының нөмірін көрсете отырып осы өкім бойынша қаражатты жартылай есептен шығару туралы белгі жүргізіледі.
Ескерту. 173-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
17-тарау. Есепке алу есебі және артық
төленген салықтар мен бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдерді, өсімақыларды қайтару
Ескерту. 17-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
174. Есепке алуды жүргізу немесе артық төленген салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың сомасын қайтару үшін төлем орны бойынша салық органына жазбаша өтініш беріледі.

Глава 16. Учет налоговой задолженности, взысканной
по инкассовым распоряжениям налоговых органов
171. Инкассовые распоряжения формируются, регистрируются в Журнале регистрации инкассовых распоряжений (Приложение N 35) и передаются в банки, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, для выставления на банковские счета налогоплательщиков (налоговых агентов), которые имеют налоговую задолженность в бюджет. При передаче более одного инкассового распоряжения в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, налоговыми органами составляется реестр инкассовых распоряжений, в котором указываются:
1) наименование налогоплательщика;
2) РНН налогоплательщика;
3) банковский счет налогоплательщика;
4) сумма налога (платежа);
5) код бюджетной классификации доходов;
6) дата и номер инкассового распоряжения;
7) код назначения платежа.
Сноска. Пункт 171 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
172. При полной уплате в бюджет задолженности налогоплательщика (налогового агента) по инкассовому распоряжению налогового органа в лицевом счете производится разноска по всем реквизитам, аналогично порядку разноски по платежным поручениям. А в Журнале регистрации инкассовых распоряжений производится отметка об исполнении указанного инкассового распоряжения по соответствующим графам.
173. При частичной оплате инкассового распоряжения в налоговый орган направляется электронное платежное поручение с отметкой о частичной оплате.
При разноске в лицевые счета учитываются следующие данные:
1) номер инкассового распоряжения;
2) дата списания суммы с банковского счета налогоплательщика (налогового агента);
3) оплаченная сумма налога или другого обязательного платежа;
4) дата зачисления в бюджет.
В Журнале регистрации инкассовых распоряжений производится отметка о частичном списании средств по данному распоряжению с указанием номера банковского счета, с которого произведено списание денег. <*>
Сноска. В пункт 173 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 17. Учет зачетов и возвратов излишне уплаченных сумм
налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет
Сноска. Заголовок главы 17 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
174. Для проведения зачета или возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет в налоговый орган по месту уплаты представляется письменное заявление.

Салық кодексі 39-бабының 3-тармағына сәйкес артық төленген салық және төлемдер сомасы салық және төлемдер төлеушінің өтінішінсіз салықтың осы түрі бойынша өсімақы мен айыппұлдарды өтеу есебіне есепке жатқызылуы тиіс.
Ескерту. 174-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
174-1. Салық кодексі 39-бабының 2-тармағына сәйкес артық төленген өсімақы сомасы салық төлеушінің өтінішінсіз салық және төлемдердің осы түрі бойынша бересі мен айыппұлдарды өтеу есебіне есепке жатқызылуы тиіс.
Ескерту. 174-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
175. Заңды тұлғаның, жеке кәсіпкер - жеке тұлғаның өтінішінде мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) өтініш берушінің атауы; жеке кәсіпкердің аты-жөні;
2) СТН (резидент емес болған жағдайда көрсетеді);
3) өтініш берушінің мекен-жайы;
4) салық немесе басқа міндетті төлемнің түрі бойынша құралған артық төленген сома;
5) қайтаруға немесе есепке алуға жататын сома;
6) артық төленген сома есептелетін салықтың, төлемнің түрі мен коды;
7) банк шотына қайтару жағдайында - салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шотының нөмірі және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктің немесе ұйымның атауы, сондай-ақ олардың деректемелері.
Ескерту. 175-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
176. Жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның осыған ұқсас жазбаша өтінішінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1) өтініш берушінің тегі, есімі, әкесінің аты;
2) СТН (резидент емес болған жағдайда көрсетеді);
3) өтініш берушінің мекен-жайы;
4) жеке куәлік, төлқұжат немесе оны ауыстыратын құжаттың нөмірі және кім берді;
5) артық төленген сома құралған салық немесе басқа міндетті төлемнің атауы;
6) төлеуге қойылған сома және жеке және заңды тұлғаның төлем хабарламасының нөмірі;
7) нақты енгізілген сома;
8) қайтаруға, есепке алуға жататын сома;
9) артық төленген сома есептелетін салықтың түрі мен коды;

Излишне уплаченная сумма налога и платы в соответствии с пунктом 3 статьи 39 Налогового кодекса подлежит обязательному зачету в счет погашения пени и штрафов по данному виду налога и платы без заявления налогоплательщика. <*>
Сноска. В пункт 174 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
174-1. Излишне уплаченная сумма пени в соответствии с пунктом 5 статьи 39 Налогового кодекса подлежит обязательному зачету в счет погашения недоимки и штрафов по данному виду налога и платы без заявления налогоплательщика.
Сноска. Глава 17 дополнена пунктом 174-1 приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
175. В заявлении юридического лица, физического лица - индивидуального предпринимателя должны быть указаны сведения:
1) наименование заявителя; Ф.И.О. индивидуального предпринимателя;
2) РНН (нерезидент указывает при наличии);
3) адрес заявителя;
4) вид налога или другого обязательного платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
5) сумма, подлежащая возврату или зачету;
6) код и вид налога, платы, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
7) в случае возврата на банковский счет - номер банковского счета налогоплательщика (налогового агента) и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их реквизиты. <*>
Сноска. В пункт 175 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
176. Аналогично в письменном заявлении физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, должно быть указано:
1) фамилия, имя и отчество заявителя;
2) РНН (нерезидент указывает при наличии);
3) адрес заявителя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего его документа и кем он выдан;
5) наименование налога или другого обязательного платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
6) сумма, предъявленная к уплате, и номер платежного извещения для физических лиц;
7) фактически внесенная сумма;
8) сумма, подлежащая возврату, зачету;
9) код и вид налога, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;

10) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктің немесе ұйымның атауы және артық төленген салық сомасын қайтаруды жүргізу қажет жеке тұлғаның банктік шотының нөмірі.
177. Артық төленген салық сомасын немесе басқа да міндетті төлемді, өсімақыны қайтару кезінде салық төлеуші (салық агенті) өтінішке егер, міндеттілік міндетті төлемдердің жекелеген түрлерінің сомасын есептеу бойынша қайтару үшін негіздеме болып табылатын уәкілетті органның құжатын уәкілетті органға жүктеген жағдайда және басқа міндетті төлемді, өсімақыны немесе салықты төлеу туралы төлем құжатының түпнұсқасы немесе көшірмесі қоса берілуі тиіс.
Ескерту. 177-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
178. Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар туралы төлем құжатының түпнұсқасын немесе көшірмесін жоғалтқан кезде артық төленген салық немесе басқа да міндетті төлем, өсімақы сомасын қайтару салық немесе уәкілетті органдардың құжаттары негізінде артық төленген сома фактісін растау кезінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 178-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
179. Артық төленген табыс салығының сомасын қайтару кезінде резидент емес - салық төлеуші сома көрсетілетін қосарлама салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістерден төленген табыс салығының сомасын қайтаруға өтінішті береді, онда мыналар көрсетілуі тиіс:
ұсталған салықтың сомасы;
халықаралық шарт бойынша ұсталуға жататын салық сомасы;
бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуға тиіс салықтың жалпы сомасы.
180. Кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомасын есепке жатқызу немесе қайтару үшін төлеуші кеден төлемдері мен салықтарды төлеу орны бойынша Бюджетке артық төленген кеден төлемдері мен салықтардың бар екендігін растауды алу үшін өтініш жолдайды.
Салық органынан Бюджетке артық төленген кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың бар екендігін растауды алғаннан кейін төлеуші кеден органының тіркелген жері бойынша салық органына Ережелердің 175-тармағында жазылған тәртіпте бюджетке артық төленген кеден төлемдері мен салықтарды есепке жатқызу немесе қайтаруға жазбаша өтініш береді. Өтінішке мына құжаттар қоса беріледі:
1) кеден төлемдері мен салықтарды төлегені туралы төлем құжаттарының көшірмелерін;

10) номер банковского счета физического лица, на который следует произвести возврат излишне уплаченных сумм налогов и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
177. При возврате излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа, пени налогоплательщик (налоговый агент) к заявлению должен приложить подлинник или копию платежного документа об уплате налога или другого обязательного платежа, пени и, в случае, если обязанность по исчислению сумм отдельных видов обязательных платежей возложена на уполномоченный орган, документа уполномоченного органа, являющегося основанием для возврата.
Сноска. Пункт 177 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
178. При утере подлинника или копии платежного документа об уплате налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет, возврат излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа, пени осуществляется при подтверждении факта излишне уплаченной суммы на основании документов налоговых или уполномоченных органов.
Сноска. Пункт 178 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
179. При возврате уплаченной суммы подоходного налога налогоплательщик-нерезидент представляет заявление на возврат уплаченной суммы подоходного налога с доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, в соответствии с положениями международного договора об избежании двойного налогообложения, в котором указываются:
сумма удержанного налога;
сумма налога, подлежащая удержанию по международному договору;
общая сумма налога, подлежащая возврату из бюджета или условного банковского вклада.
180. Для зачета или возврата излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени плательщик обращается с заявлением в таможенный орган по месту уплаты таможенных платежей и налогов, пени для получения Подтверждения о наличии излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени в бюджет.
После получения Подтверждения таможенного органа о наличии излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени в бюджет плательщик представляет в налоговый орган по месту регистрации таможенного органа письменное заявление на зачет или возврат излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени в порядке, изложенном в пункте 175 Правил. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копии платежных документов об уплате таможенных платежей и налогов, пени;

2) кеден төлемдері мен салықтарды төлеген орны бойынша кеден органы берген кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомаларының бар екендігі туралы растау.
Кеден органының тіркелген жері бойынша салық органы артық төленген кеден төлемдері мен салықтарды есепке жатқызу немесе қайтаруды жүзеге асыру үшін салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органына салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар бойынша берешектің бар не жоқ екендігі туралы сұрау салады.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар бойынша берешек бар болған кезде кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу өтініштің негізінде (N 27 қосымша) салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органында жүргізіледі.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар бойынша берешек жоқ болған кезде кеден органының тіркелген жері бойынша салық органы кеден төлемдері мен салықтардың, өсімақылардың артық төленген сомаларын өтініштің негізінде (N 28 қосымша) төлеушінің банктік шотына қайтару жүргізіледі.
Ескерту. 180-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
181. Салық төлеушінің, салық агентінің өтінішінде көрсетілген артық төленген салық сомасы N 23 нысан бойынша салыстыра тексеру актісімен (N 10 қосымша) расталуы тиіс.
182. Артық төленген салық сомасы бойынша N 23 нысанның салыстыра тексеру актісі екі данада жасалады, салық төлеуші (салық агенті) мен есепке алу бөлімінің қызметкері және бастығы қол қояды.
Бір данасы салық төлеушіге (салық агентіне) тапсырылады, екінші данасы есепке алу бөлімінде қалдырылады.
Ескерту. 182-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
183. Салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша өтінішін тексеру нәтижесінде бюджетке артық соманы есептеу фактісін растау жағдайында бюджетке артық төленген салық және төлем сомасы Салық кодексінің 39-бабының 3-тармағына сәйкес мынадай тәртіппен салық төлеушінің өтініш берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушінің салық берешегін өтеу есебіне:
1) салық және (немесе) төлемдердің басқа түрлері бойынша бересілерді, өсімақы мен айыппұлдарды өтеу есебіне;
2) салық және (немесе) төлемдердің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне міндетті түрде есепке алуға жатады.
Бюджеттен есепке жатқызуды көрсетілген тәртібі мынадай төлемдерге қолданылады:

2) подтверждение о наличии излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени в бюджет, выданное таможенным органом по месту уплаты таможенных платежей и налогов, пени.
Для осуществления зачета или возврата излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени налоговый орган по месту регистрации таможенного органа направляет запрос в налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика о наличии задолженности по налогам и другим обязательным платежам, пени в бюджет.
При наличии задолженности по налогам и другим обязательным платежам, пени в бюджет зачет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени производится на основании заявления (Приложение N 27) в налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам, пени в бюджет налоговым органом по месту регистрации таможенного органа производится возврат излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, пени на банковский счет плательщика на основании заявления (Приложение N 28). <*>
Сноска. В пункт 180 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
181. Сумма излишне уплаченного налога, указанная в заявлении налогоплательщика, налогового агента должна быть подтверждена актом сверки формы N 23 (Приложение N 10).
182. Акт сверки формы N 23 по излишне уплаченной сумме налога составляется в двух экземплярах, подписывается начальником, работником отдела учета и налогоплательщиком (налоговым агентом).
Один экземпляр вручается налогоплательщику (налоговому агенту), второй экземпляр остается в отделе учета.
Сноска. Пункт 182 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
183. В случае подтверждения факта зачисления излишней суммы в бюджет в результате проверки письменного заявления налогоплательщика, сумма излишне уплаченного налога и платы в бюджет в соответствии с пунктом 3 статьи 39 Налогового кодекса подлежит обязательному зачету в счет погашения налоговой задолженности налогоплательщика в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления налогоплательщика в следующем порядке:
1) в счет погашения недоимки, пени и штрафов по другим видам налогов и (или) плат;
2) в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) плат.
Указанный порядок зачета распространяется на следующие платы:

1) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
2) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
3) қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы;
4) Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын бергені үшін төлемақы.
Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
183-1. Бюджетке артық төленген өсімақы сомасы салық төлеушінің өтініші бойынша мынадай тәртіппен салық төлеушінің өтініш берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде:
1) салық және (немесе) төлемдердің басқа түрлері бойынша бересілерді, өсімақы мен айыппұлдарды өтеу есебіне;
2)  салық және (немесе) төлемдердің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне міндетті түрде есепке алуға жатады.
Ескерту. 183-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
184. Артық төленген салық немесе төлемақы сомасын есепке алу салықты төлеу орны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 184-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
185. Бюджетке артық төленген салық сомасы Салық кодексінің 39-бабының 8-тармағына сәйкес басқа салық, төлемақы, өсімақы төлеушінің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға жатпайды.
Ескерту. 185-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
186. Салықтардың басқа түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне бюджетке артық төленген салық, төлемақы сомасын аудару үшін есепке алу бөлімінің қызметкері екі данада қорытындыны, сондай-ақ төлем тапсырмасының екі данасын толтырады және Қазынашылық органдарына береді.
Ескерту. 186-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
187. Төлем тапсырмалары Төлем тапсырмаларын есепке алуды және артық төленген, қате есептелген, анықталмаған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақы сомаларын қайтаруды және есепке алуды тіркеу журналында (N 29 қосымша) тіркеледі.
Салық органдары Қазынашылық органдарына беретін артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және қайтаруға арналған қорытындылардың нысандарын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
Оң жақ жоғарғы бұрышында салық органы басшысының қолы қойылады, ал егер ол болмаған ретте - үлгілерде көрсетілген тиісті қолдарға сәйкес келетін оны алмастырушы тұлғаның қолы қойылады.
"Салық органының атауы, СТН" жолында артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүргізген салық органы және оның СТН-і көрсетіледі.
"Салық төлеушінің (салық агентінің) аты-жөні, СТН-і немесе салық төлеуші заңды тұлғаның атауы, СТН-і" жолында артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және қайтаруға өтініш берген жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы және олардың СТН-і көрсетіледі. Артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын есепке алу және қайтару салық органының қатесін түзетумен байланысты жүргізілетін болса, салық органының атауы және оның СТН-і көрсетіледі.
"Есепке алу/қайтару туралы" жолында мына жазбалардың бірі көрсетіледі: а) бюджетке артық төленген соманы; б) бюджетке қате төленген соманы; в) ҚҚС сомасын бюджеттен қайтару.
"Сомасында" жолында есепке алынуға және қайтарылуға тиісті сома сандармен және жақшаның ішінде жазумен көрсетіледі.
"Берілген материалдарды тексеру кезінде салық төлеушінің дербес шотында 200__"__"________________ күніне бюджетке артық (қате) төленген сома, салық (төлем) бойынша бюджеттен ҚҚС-ты өтеу" жолында артық (қате) есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем немесе бюджеттен ҚҚС-ты қайтару есептелетін (қажеттісін таңдап алу керек) күн көрсетіледі және салық және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемнің толық атауы көрсетіледі.
"Аталған сома шотта қалыптасты" жолында салық (төлем) сомасы есептелген мемлекеттік бюджеттің кіріс шоты және бюджет жіктемесінің коды және салық органының атауы көрсетіледі.
Кеден салықтары мен төлемдерінің артық төленген сомаларын есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізу кезінде "Кеден төлемдері мен бюджетке төленетін салықтардың артық төленген сомаларының бар екендігі туралы кеден органының растауы" жолында кеден органының атауы, Растауды беру күні мен нөмірі көрсетіледі.
Салықтарды есепке жатқызуды жүзеге асыру кезінде "Аударылуға жатады" жолында салық есептелетін мемлекеттік бюджеттің кіріс шоты және бюджет жіктемесінің коды және БЖК толық атауы, салық органының атауы, СТН көрсетіледі; салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақы сомаларын қайтаруды жүзеге асыру кезінде салық төлеушінің қайтару жүргізілетін банк шоты, СТН, салық төлеушінің атауы көрсетіледі, ал егер құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізілетін болса СТН-і және құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асыру кезінде банктің ЖСК-ы, банктің атауы, банктің СТН-і, жеке тұлғаның аты-жөні, оның СТН-і және шотының нөмірі көрсетіледі.

1) плата за пользование земельными участками;
2) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
3) плата за эмиссии в окружающую среду;
4) плата за использование радиочастотного спектра;
5) плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи.
Сноска. Пункт 183 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
183-1. Сумма излишне уплаченной пени в бюджет подлежит зачету по заявлению налогоплательщика в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления в следующем порядке:
1) в счет погашения недоимки, пени и штрафов по другим видам налогов и (или) плат;
2) в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) плат.
Сноска. Глава 17 дополнена пунктом 183-1 приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
184. Зачет суммы излишне уплаченного налога или платы производится по месту уплаты налога.
Сноска. Пункт 184 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
185. Сумма излишне уплаченного налога, платы, пени в бюджет в соответствии с пунктом 8 статьи 39 Налогового кодекса не подлежит зачету в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика.
Сноска. Пункт 185 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
186. Для перевода излишне уплаченной суммы налога, платы в бюджет в счет погашения задолженности по другим видам налогов работником отдела учета заполняется в двух экземплярах заключение, а также два экземпляра платежного поручения и представляется в органы Казначейства.
Сноска. В пункт 186 внесены изменения приказами Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28 декабря 2006 года N 664 .
187. Платежные поручения регистрируются в Журнале регистрации платежных поручений на зачет и возврат излишне уплаченных, ошибочно зачисленных, невыясненных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет (Приложение N 29).
Заполнение формы заключения для проведения зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет, представляемого налоговыми органами в органы Казначейства, производится в следующем порядке:
В правом верхнем углу проставляется подпись руководителя налогового органа, а в его отсутствии - лица, его замещающего, соответствующие указанным в образцах подписей.
В строке "Наименование налогового органа, РНН" указывается наименование налогового органа, производящего зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени и его РНН.
В строке "Ф.И.О. налогоплательщика (налогового агента), РНН или наименование юридического лица-налогоплательщика, РНН" указывается Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица, подавших заявление на проведение зачета или возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени и их РНН. В случае, когда зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени производится в связи с исправлением ошибки налогового органа, то указывается наименование налогового органа и его РНН.
В строке "О зачете/возврате" указывается одна из следующих записей: а) излишне уплаченной суммы в бюджет; б) ошибочно уплаченной суммы в бюджет; в) возмещение из бюджета НДС.
В строке "в сумме" указывается сумма, подлежащая зачету или возврату цифрами и в скобках прописью.
В строке "Проверкой представленных материалов установлено, что по лицевому счету налогоплательщика на "__"________200_г. числится излишне (ошибочно) уплаченная сумма в бюджет, возмещение из бюджета НДС по налогу (платежу)" указывается дата, на которую числится излишне (ошибочно) уплаченная сумма налога или другого обязательного платежа в бюджет или возмещение из бюджета НДС (выбрать нужное) и указать полное наименование налога или другого обязательного платежа.
В строке "Указанная сумма образовалась на счете" указывается доходный счет государственного бюджета и код бюджетной классификации, куда была зачислена сумма налога (платежа) и наименование налогового органа.
При проведении зачета или возврата излишне уплаченных сумм таможенных платежей, пени и налогов в строке "Подтверждение таможенного органа о наличии излишне уплаченных сумм таможенных платежей, пени и налогов в бюджет" указываются номер, дата и наименование таможенного органа, выдавшего Подтверждение.
В строке "Подлежит перечислению" при осуществлении зачета налогов указывается доходный счет государственного бюджета, код бюджетной классификации, куда зачитывается сумма налога и полное наименование КБК; наименование налогового органа, РНН; при осуществлении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пени указывается банковский счет налогоплательщика, на который производится возврат, РНН, наименование налогоплательщика, а в случае если производится зачет в счет погашения налоговой задолженности структурного подразделения указывается РНН и наименование структурного подразделения; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается ИИК банка, наименование банка, РНН банка, Ф.И.О. физического лица, его РНН и номер счета.

"СТК" жолында "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеудің N 1011 тізілімінде тіркелген) Төлем белгілеудің коды кестесіне сәйкес төлем белгілеудің коды және оның толық атауы көрсетіледі:
"_________________________________________________" жолында:
(бенефициар-банктің, Қазынашылық органының атауы)
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақы сомаларын банк шотына қайтарған ретте - салық төлеушіге қызмет көрсететін бенефициар-банктің атауы; салықтар сомаларын салықтардың басқа түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне есепке жатқызған ретте - салық органына қызмет көрсететін Қазынашылық органының атауы көрсетіледі.
"БСК, Бек" жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақы сомаларын банктік шотқа қайтару кезінде - салық төлеушіге қызмет көрсететін бенефициар-банктің атауы көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеуші экономикасының секторын білдіреді; салықтар сомаларын салықтардың басқа түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне есепке жатқызған ретте - салық органына қызмет көрсететін Қазынашылық органының банктік сәйкестендіру коды және Бек коды көрсетіледі, мұнда, бірінші сан салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеуші экономикасының секторын білдіреді.
Қорытындыға есепке алу бөлімінің бастығы мен қызметкері қол қояды.
Қорытындыны ресімдегеннен кейін төлем тапсырмасы толтырылады. Төлем тапсырмасының барлық деректемелері қорытындыда көрсетілген деректемелерге сәйкес келуі тиіс.
Салық органдары Қазынашылық органдарына беретін артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және қайтаруды жүргізуге арналған төлем тапсырмасын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
"Күні" жолында төлем тапсырмасын қалыптастыру күні көрсетіледі.
"Ақшаны жіберуші" жолында артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және қайтаруды жүргізген салық органының атауы көрсетіледі.
"ЖСК" жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем есептелген мемлекеттік бюджеттің кіріс шоты көрсетіледі.
"Коды" жолында ақшаны жіберушінің (салық органының) коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық органы резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық органы экономикасының секторын білдіреді. Салық органының коды - 11.
"СТН" жолында ақшаны жіберуші салық органының СТН-і көрсетіледі.
"БСК" жолында артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және қайтаруды жүргізген салық органына қызмет көрсететін Қазынашылық органының банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
"Алушы - банк" жолында артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және қайтаруды жүргізген салық органына қызмет көрсететін Қазынашылық органының атауы көрсетіледі; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асырған кезде банктің атауы көрсетіледі.
"Бенефициар" жолында артық төленген салық сомаларын есепке алуды жүргізген кезде оның есебіне салық сомасы есептелетін салық органының атауы көрсетіледі; салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүргізген кезде артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүргізуге өтініші берген салық төлеушінің атауы көрсетіледі; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асырған кезде бенефициар банктің ЖСК-ы көрсетіледі.
"ЖСК" жолында салықты есепке алуды жүзеге асыру салық сомасы есепке алынатын мемлекеттік бюджеттің кіріс коды көрсетіледі; артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтаруды жүзеге асыру кезінде салық төлеушінің қайтару жүргізілетін банктік шоты көрсетіледі.
"Бек" жолында салықтар сомаларын басқа салықтар бойынша берешектерді өтеу есебіне жатқызу кезінде Бек коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық органы резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық органы экономикасының секторын білдіреді; салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді банктік шотқа қайтару кезінде бенефициардың Бек коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеуші экономикасының секторын білдіреді; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асырған кезде банктің СТН-і көрсетіледі.
Артық төленген салық сомаларын қайтаруды жүргізу кезінде "СТН" жолында ақшаны алушы салық органының СТН-і көрсетіледі; ал салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қайтару кезінде - ақшаны алушы салық төлеушінің СТН-і көрсетіледі.
"Банк бенефициар" жолында артық төленген салық сомаларын қайтаруды жүргізу кезінде оның есебіне салықтар сомасы есептелетін салық органына қызмет көрсететін Қазынашылық органының атауы көрсетіледі; ал салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді банк шотына қайтаруды жүргізу кезінде қайтару жүргізілетін салық төлеушіге (өтініште көрсетілген) қызмет көрсететін банк атауы көрсетіледі.
"БСК" жолында салықтардың сомаларын салықтардың басқа да түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне жатқызған кезде - салық органына қызмет көрсететін Қазынашылық органның банктік сәйкестендіру коды; салық және басқа да міндетті төлемдердің сомаларын банк шотына қайтарған кезде салық төлеушіге қызмет көрсететін банк-бенефициардың банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
"Делдал - банк" жолы мен "БСК" жолы салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
"Сомасы, жазбаша" жолында салықтың басқа да түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне есепке жатқызуға немесе банктік шотқа қайтаруға жататын сома жазбаша көрсетіледі, ол "Сомасы" жолында көрсетілген сомаға сәйкес болуы тиіс.
"Тауардың (көрсетілген қызметтің) алынған күні" жолында салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
"Төлем тағайындау" жолында оның негізінде бюджетке артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару жүргізілетін немесе бюджеттен ҚҚС-н өтеу жүзеге асырылатын құжаттың атауы, нөмірі мен күні; артық төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару жүргізуге өтініш берген салық төлеушінің СТН-і және атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні; есепке жатқызу немесе қайтару жүргізілетін бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі. Жеке тұлғаға артық төленген сомаларды қайтару кезінде қосымша оның шотының нөмірі көрсетіледі.

В строке "КНП" указывается код назначения платежа и его полное наименование в соответствии с Таблицей кодов назначения платежа, утвержденной Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, пени", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1011.
В строке "__________________________________________" указывается:
(наименование банка-бенефициара, органа Казначейства)
при возврате сумм налогов и других обязательных платежей, пени на банковский счет - наименование банка-бенефициара, где обслуживается налогоплательщик; при проведении зачета сумм налогов в счет погашения задолженности по другим видам налогов - наименование органа Казначейства, в котором обслуживается налоговый орган.
В строке "БИК, Кбе" при возврате сумм налогов и других обязательных платежей, пени на банковский счет указывается банковский идентификационный код и код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства налогоплательщика, а вторая - сектор экономики налогоплательщика; при зачете сумм налогов в счет погашения задолженности по другим видам налогов - банковский идентификационный код органа Казначейства, в котором обслуживается налоговый орган и код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства налогового органа, а вторая - сектор экономики налогового органа.
Заключение подписывается начальником и работником отдела учета. После оформления заключения заполняется платежное поручение. Все реквизиты платежного поручения должны соответствовать реквизитам, указанным в заключении.
Заполнение платежного поручения для проведения зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет, представляемого налоговыми органами в органы Казначейства, производится в следующем порядке:
В поле "Дата" указывается дата формирования платежного поручения.
В поле "Отправитель денег" указывается наименование налогового органа, производящего зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени.
В поле "ИИК" указывается доходный счет государственного бюджета, куда была зачислена сумма налога или другого обязательного платежа.
В поле "Код" указывается код отправителя денег (налогового органа), где первая цифра означает признак резидентства налогового органа, а вторая - сектор экономики налогового органа. Код налогового органа - 11.
В поле "РНН" указывается РНН налогового органа - отправителя денег.
В поле "БИК" указывается банковский идентификационный код органа Казначейства, в котором обслуживается налоговый орган, производящий зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени.
В поле "Банк - получатель" указывается наименование органа Казначейства, в котором обслуживается налоговый орган, производящий зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени.
В поле "Бенефициар" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов указывается наименование налогового органа, на счет которого зачисляется сумма налога; при проведении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пени указывается наименование налогоплательщика, подавшего заявление на проведение возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается наименование банка.
В поле "ИИК" при осуществлении зачета налогов указывается доходный счет государственного бюджета, куда зачитывается сумма налога; при осуществлении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пени указывается банковский счет налогоплательщика, на который производится возврат; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается ИИК банка-бенефициара.
В поле "Кбе" при зачете сумм налогов в счет погашения задолженности по другим видам налогов - код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства налогового органа, а вторая - сектор экономики налогового органа; при возврате сумм налогов и других обязательных платежей, пени на банковский счет указывается Кбе бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства налогоплательщика, а вторая - сектор экономики налогоплательщика.
В поле "РНН" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов указывается РНН налогового органа - получателя денег; а при проведении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пени указывается РНН налогоплательщика - получателя денег ; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается РНН банка.
В поле "Банк бенефициара" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов указывается наименование органа Казначейства, в котором обслуживается налоговый орган, на счет которого зачисляется сумма налога; при проведении возврата сумм налогов и других обязательных платежей, пени на банковский счет указывается наименование банка, где обслуживается налогоплательщик (указанного в заявлении), на который производится возврат.
В поле "БИК" при зачете сумм налогов в счет погашения задолженности по другим видам налогов - банковский идентификационный код органа Казначейства, в котором обслуживается налоговый орган; при возврате сумм налогов и других обязательных платежей, пени на банковский счет указывается банковский идентификационный код банка-бенефициара, где обслуживается налогоплательщик.
Поле "Банк - посредник" и поле "БИК" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет не заполняются.
В поле "Сумма прописью" указывается прописью сумма, подлежащая зачету в счет погашения задолженности по другим видам налогов или возврату на банковский счет, которая должна соответствовать сумме, указанной в поле "Сумма".
Поле "Дата получения товара (оказания услуг)" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет не заполняется.
В поле "Назначение платежа" указывается наименование, номер и дата документа, на основании которого осуществляется зачет или возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет или возмещение из бюджета НДС; РНН и наименование налогоплательщика или Ф.И.О. физического лица, подавшего заявление на проведение зачета или возврата излишне уплаченных сумм; код бюджетной классификации, с которого производится зачет или возврат. При возврате физическому лицу излишне уплаченных сумм дополнительно указывается номер его счета.

"Төлем белгілеудің коды" жолында "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекітілген Төлем белгілеу кодтарының кестесіне сәйкес төлем белгілеу кодтарының ішінен біреуі көрсетіледі.
"Бюджет жіктеушісінің коды" жолы басқа да салықтар бойынша берешекті өтеу есебіне артық төленген салық сомаларын есепке жатқызу жүргізілген кезде толтырылады және салық сомасы есепке жатқызылатын бюджет жіктеушісінің коды көрсетіледі; салық төлеушінің банктік шотына салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын қайтаруды жүзеге асырған кезде толтырылмайды.
"Валюталау күні" жолы салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызу мен қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
Төлем тапсырмасына салық органының басшысы, ал ол болмаған кезде - қол қоюға құқылы оны алмастырушы тұлға, және есеп бөлімінің бастығы қол қояды және салық салық органының мөрімен куәландырылады.
Төлем тапсырмасының барлық деректемелері қорытынды нысанында көрсетілген деректемелерге сәйкес болуы тиіс.
Ескерту. 187-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
187-1. Резидент емес салық төлеушілерге артық төленген сомаларды шетел валютасында ашық банк шоттарына қайтару салық органдары аумақтық қазынашылық органдарына беретін қорытындысы, төлем тапсырмасы негізінде ұлттық валютада жүргізіледі. Бұл ретте қорытындыда "Аударуға жатады" деген жолда резидент емес тұлғаның атауы көрсетіледі. Төлем тапсырмасында "Бенефициар" жолында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсетіледі.
Ескерту. 187-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
188. Әрбір салық төлеушіге (салық агентіне) дербес шоттар жүргізілмейтін салық төлеушілер бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша салық төлеушілер басқа міндетті төлемдердің артық төленген сомасын растайтын уәкілетті органдардан қосымша құжаттар берілуі тиіс.
Ескерту. 188-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
189. Салық органына басқа міндетті төлемдерді қайтару үшін дәлелді себептері көрсетілетін көрсетілген соманы қайтаруға уәкілетті органдардың жазбаша шешімі (қорытындысы) беріледі.

В поле "Код назначения платежа" указывается один из кодов назначения платежа в соответствии с Таблицей кодов назначения платежа, утвержденной Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, пени":
Поле "Код бюджетной классификации" заполняется при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов в счет погашения задолженности по другим налогам и указывается код бюджетной классификации, на который зачитывается сумма налога; при осуществлении возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени на банковский счет налогоплательщика не заполняется.
Поле "Дата валютирования" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет не заполняется.
Платежное поручение подписывается руководителем налогового органа, а в его отсутствии - лицом, его замещающем, и начальником отдела учета, имеющих право подписи и заверяется печатью налогового органа.
Все реквизиты платежного поручения должны соответствовать реквизитам, указанным в форме заключения. <*>
Сноска. В пункт 187 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
187-1. Возврат излишне уплаченных сумм налогоплательщикам-нерезидентам на банковские счета, открытые в иностранной валюте, производится на основании заключения, платежного поручения, представляемых налоговыми органами в территориальные органы казначейства, в национальной валюте. При этом в заключении в строке "Подлежит перечислению" указывается наименование нерезидента.
Сноска. Глава 17 дополнена пунктом 187-1 приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
188. По другим обязательным платежам в бюджет, где лицевые счета на каждого налогоплательщика (налогового агента) не ведутся, налогоплательщиком должны быть представлены дополнительно документы от уполномоченных органов, подтверждающие излишне уплаченную сумму других обязательных платежей.
Сноска. Пункт 188 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
189. В налоговый орган представляется письменное решение (заключение) уполномоченных органов на возврат указанных сумм, где указываются обоснованные причины для возврата других обязательных платежей.

190. Артық төленген салық сомасы берешекті өтеудің белгіленген тәртібін жүргізуден кейін салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына қайтаруға жатады.
191. Банк шотына артық төленген салықтар мен басқа да міндетті төлемдер, өсімақы сомасын салық төлеушіге (салық агентіне) қайтару кезінде толтыру және осы Ережелердің 186 және 187 тармақтарында жазылған төлем тапсырмасы мен Қазынашылық органдарына қорытындыны беру тәртібі сақталады.
Ескерту. 191-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
192. Салық Кодексінің 40-бабының 2-тармағына сәйкес артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсімақыларды қайтару қайтару туралы өтінішті беру күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде салықты және басқа да міндетті төлемді төлеу орны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 192-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
193. Қайтару немесе есепке жатқызу сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, жауапты бөлім осы қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытындыны береді.
Ескерту. 193-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
194. Дербес шоттардағы жүргізілген есепке алулар мен қайтарулар туралы жазбалар Қазынашылық органдарының есептері, салық органдарының төлем тапсырмалары, сондай-ақ салық органының қорытындысы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 194-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
195. Бюджеттен қате төленгендерді қоспағанда, қайтаруға төленген басқа да міндетті төлемдердің мынадай түрлері жатпайды:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым;
2) алып тасталды ;
3) жануарлар әлемін пайдаланғаны үшін төлем;
4) ормандық пайдаланулар үшін төлем;
5) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем;
6) кеме жүретін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлем;
7) сыртқы (көзбен көру) жарнамасын орналастыру үшін төлем;
8) консулдық алымдар.

190. После проведения установленного порядка погашения задолженности сумма излишне уплаченного налога подлежит возврату на банковский счет налогоплательщика (налогового агента).
191. При возврате налогоплательщику (налоговому агенту) на банковский счет излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени соблюдается порядок заполнения и представления в органы Казначейства заключения и платежного поручения, изложенный в пунктах 186 и 187 настоящей главы Правил.
Сноска. Пункт 191 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
192. Возврат излишне уплаченного налога и другого обязательного платежа, пени в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 40 Налогового кодекса производится по месту уплаты налога и другого обязательного платежа, пени в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления о возврате, если иное не установлено Налоговым кодексом.
Сноска. Пункт 192 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
193. В случае, если сумма возврата или зачета превышает 100-кратный размер месячного расчетного показателя, то ответственный отдел представляет письменное заключение, подтверждающее обоснованность данного возврата или зачета.
Сноска. Пункт 193 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
194. Записи о произведенных зачетах и возвратах в лицевых счетах производятся на основании отчетов органов Казначейства, платежных поручений налогового органа, а также заключения налогового органа. <*>
Сноска. В пункт 194 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
195. Не подлежат возврату из бюджета следующие виды уплаченных других обязательных платежей, за исключением ошибочно уплаченных:
1) сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
2) (исключен - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования) ;
3) плата за пользование животным миром;
4) плата за лесные пользования;
5) плата за использование особо охраняемых природных территорий;
6) плата за пользование судоходными водными путями;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы;
8) консульские сборы. <*>

Ескерту. 195-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
196. Бюджетке төлеу жүргізілген, бірақ тіркеу іс-әрекеттері жүргізілмеген алымдарды бюджеттен қайтару үшін қайтаруға өтінішті қоспағанда төлеу орны бойынша салық органына көрсетілген төлемнің қайтару қажеттілігі туралы шешіммен тиісті тіркеуші орган берген құжат беріледі.
Көрсетілген тәртіп алымдардың мынадай түрлеріне таралады:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін алым;
2) жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркеу үшін алым;
3) жылжымайтын мүлікке және олармен мәмілелерге мемлекеттік тіркеу үшін алым;
4) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды мемлекеттік тіркеу үшін алым;
5) телевизия және радиотарату ұйымдарының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру үшін алым;
6) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алым;
7) дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу үшін алым;
8) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға құқық үшін лицензиялық алым;
9) Жылжымалы мүлік кепілін және кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу үшін алым;
10) Аукциондардан алынатын алым.
Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
197. <*>
Ескерту. 197-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
198. Төлеу орны бойынша салық органына мемлекеттік бажды бюджеттен қайтару үшін мыналар беріледі:
1) қайтаруға өтініш;
2) мемлекеттік бажды қайтару үшін негіздеме болып табылатын тиісті органның құжаты (түпнұсқа немесе расталған көшірме);
3) бюджетке мемлекеттік бажды төлеуді растайтын құжат.
Бұл ретте, көрсетілген құжаттар бюджетке мемлекеттік баж сомасын есептеу күнінен бастап бір жылдық мерзімнің аяқталуына дейін берілуі мүмкін.
Ескерту. 198-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
199. Қайтару артық төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсімақыларды қайтару мерзімін бұзған кезде қайтару Салық кодексінің 39-бабының 7-тармағына және 40-бабының 3-тармағына сәйкес қайтару мерзімін бұзудың әрбір күні үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 2,5 еселенген мөлшерінде өсімпұлды есептеумен жүргізіледі.
Ескерту. 199-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

Сноска. В пункт 195 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
196. Для возврата из бюджета сборов, по которым произведена уплата в бюджет, но не произведены регистрационные действия, в налоговый орган по месту уплаты, кроме заявления на возврат представляется документ, выданный соответствующим регистрирующим органом, с решением о необходимости возврата указанного платежа.
Указанный порядок распространяется на следующие виды сборов:
1) сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств;
2) сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
3) сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
4) сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
5) сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям;
6) сбор за государственную регистрацию транспортных средств;
7) сбор за государственную регистрацию лекарственных средств;
8) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
9) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящего судна;
10) сбор с аукционов. <*>
Сноска. Пункт 196 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
197. (исключен - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 ).
198. Для возврата из бюджета государственной пошлины в налоговый орган по месту уплаты представляется:
1) заявление на возврат;
2) документ (подлинный или заверенная копия) соответствующего органа, являющийся основанием для возврата государственной пошлины;
3) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет.
При этом указанные документы должны быть представлены до истечения годичного срока со дня зачисления суммы государственной пошлины в бюджет.
Сноска. Пункт 198 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
199. При нарушении срока зачета и возврата излишне уплаченного налога и других обязательных платежей, пени в бюджет возврат производится в соответствии с пунктом 7 статьи 39 и пунктом 3 статьи 40 Налогового кодекса с начислением пени в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан за каждый день нарушения срока зачета и возврата. <*>
Сноска. В пункт 199 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

200. Салық кодексінің 38-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық кезеңінің аяқталуынан кейінгі бес жыл ішінде және (немесе) Салық кодексі 38-бабының 1-1-тармағында көрсетілген салықтар бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін бес жыл ішінде артық төленген салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімақылардың сомасын қайтару немесе артық төленген салықтар сомасын есепке алуды талап етуге құқылы.
Ескерту. 200-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
201. Оның негізінде бюджеттің кірістерін жіктеу кодтары арасындағы есепке алу жүзеге асырылған төлем құжатын тарату кезінде немесе дербес шоттардағы салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына қайтаруда мынадай операциялар:
1) бюджеттің кірістерінен жіктеудің басқа кодына есепке алу жүргізілген тиісті код бойынша дербес шотта, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына қайтару кезінде есепке алу немесе қайтару сомасы "Қайтарылды" бағанында көрсетіледі;
2) сома есепке алынған тиісті код бойынша дербес шотта - "Төленді" бағанында көрсетіледі.
202. Салық агенті салықты өзінің тіркелген жері бойынша ұстап қалған және төлеген және салық төлеуші салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органына артық төленген соманы есепке жатқызу немесе қайтаруға өтініш берген жағдайда, салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органы салықты салық төлеу орны бойынша салық органына есепке жатқызуға немесе қайтаруға өтініштің көшірмелерін және салықты төлегені туралы салық агентінің төлем құжатының көшірмесін қоса бере отырып өтініште көрсетілген соманы бюджетке төлеу фактісін растауға жазбаша түрде сұрау салу жібереді.
Өтініште көрсетілген соманы бюджетке төлеу фактісі расталған кезде салықты төлеу орны бойынша салық органы артық төленген салық сомасын салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органына бюджет жіктемесінің тиісті кодына аударады.
Қазынашылық органдарынан растаушы құжаттарды алғаннан кейін салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органына аударылған артық төленген салық сомасы N 25 нысан тізілімінің "Күн үшін қайтарылды" 4-бағанында (N 6 қосымша) көрініс табады. Салық агентінің дербес шотында көрсетілген қайтару сомасы көрініс таппайды.
Бюджетке түскеннен кейін артық төленген салық сомасы N 25 нысан тізілімінің "Күн үшін келіп түсті" 2-бағанында (N 6 қосымша) көрініс табады.
Салық төлеушінің тіркелген жері бойынша салық органы екі данада артық төленген салық сомасын қайтаруға немесе есепке жатқызуға қорытындыны, сондай-ақ екі дана төлем тапсырмасын ресімдейді және Қазынашылық органдарына табыс етеді.

200. Налогоплательщик вправе потребовать в соответствии с пунктом 2 статьи 38 Налогового кодекса зачет излишне уплаченных сумм налогов или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пени в бюджет в течение пяти лет после окончания налогового периода и (или) в течение пяти лет после завершения срока действия контракта на недропользование по налогам, указанным в пункте 1-1 статьи 38 Налогового кодекса. <*>
Сноска. В пункт 200 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
201. При разноске платежного документа, на основании которого был осуществлен зачет между кодами классификации доходов бюджета, или возврат на банковский счет налогоплательщика (налогового агента) в лицевых счетах отражаются следующие операции:
1) в лицевом счете по соответствующему коду, с которого произведен зачет на другой код классификации доходов бюджета, а также при возврате на банковский счет налогоплательщика (налогового агента) сумма зачета или возврата отражается в графе "Возвращено";
2) в лицевом счете по соответствующему коду, на который зачтена сумма - в графе "Уплачено".
202. В случае удержания и уплаты налога налоговым агентом по месту своей регистрации и представления налогоплательщиком заявления на зачет или возврат излишне уплаченных сумм в налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика, налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика направляет письменный запрос в налоговый орган по месту уплаты налога на подтверждение факта уплаты в бюджет суммы, указанной в заявлении с приложением копии заявления на зачет или возврат и копии платежного документа налогового агента об уплате налога.
При подтверждении факта уплаты в бюджет суммы, указанной в заявлении налоговый орган по месту уплаты налога переводит сумму излишне уплаченного налога на соответствующий код бюджетной классификации в налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика.
После получения подтверждающих документов с органов Казначейства сумма излишне уплаченного налога, переведенная в адрес налогового органа по месту регистрации налогоплательщика отражается по графе 4 "Возвращено за день" реестра формы N 25 (Приложение N 6). В лицевом счете налогового агента указанная сумма возврата не отражается.
После поступления в бюджет сумма излишне уплаченного налога отражается в графе 2 "Поступило за день" реестра формы N 25.
Налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика оформляет и представляет в органы Казначейства заключение в двух экземплярах на возврат или зачет суммы излишне уплаченного налога, а также два экземпляра платежного поручения.

Қазынашылық органдарынан растаушы төлем құжаттарын және ведомостарды алғаннан кейін қайтару немесе есепке жатқызудың аталған сомасы N 25 нысан тізілімінің "Күн үшін қайтарылды" 4-бағанында, сондай-ақ артық төленген салық сомасын есепке жатқызу жүргізілген тиісті код бойынша "Күн үшін келіп түсті" 2-бағанында көрсетіледі.
Ескерту. 202-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 бұйрығымен.
18-тарау. Қосылған құн салығын қайтару
Ескерту: 18-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 27 қаңтардағы N 39 бұйрығымен .
203. Осы тараудың күші салық тексеруі актісімен расталған, нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтарылуға жататын немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысы қосылған құн салығының сомасы бар қосылған құн салығын төлеушілерге, жеткізушілер грант қаражаттары есебінен сатып алған тауарлар (қызмет көрсетулер) бойынша төлеген, салық тексеруі актісімен расталған қосылған құн салығының сомасы бар грант алушыларға немесе грант алушы тағайындаған орындаушыларға (бұдан әрі - грант алушы), Салық кодексінің 534-бабы 2-тармағының 4) және/немесе 6) тармақшасына сәйкес жүргізілген, сондай-ақ шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің ресми пайдалануларына, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналының жеке пайдалануына арналған (бұдан әрі - өкілдіктердің пайдалануы) тауарлар (қызмет көрсетулер) бойынша жеткізушілер төлеген, салық тексеруі актісімен расталған Салық кодексінің 534-бабы 2-тармағының 4) және/немесе 6) тармақшасына сәйкес жүргізілген, қосылған құн салығы сомасы бар Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге (бұдан әрі - өкілдіктер) таралады.
Ескерту. 203-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

После получения подтверждающих платежных документов и ведомостей с органов Казначейства указанная сумма возврата или зачета отражается по графе 4 "Возвращено за день" реестра формы N 25, а также в графе 2 "Поступило за день" по соответствующему коду, на который произведен зачет суммы излишне уплаченного налога.
Сноска. В пункт 202 внесены изменения приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 18. Возврат налога на добавленную стоимость <*>
Сноска. Глава в новой редакции - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 2004 года N 39 .
203. Действие настоящей главы распространяется на плательщиков налога на добавленную стоимость Республики Казахстан, имеющих подтвержденную актом налоговой проверки либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса сумму налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, на грантополучателей или исполнителей, назначенных грантополучателем (далее - грантополучатель), имеющих подтвержденную актом налоговой проверки либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, проведенной в соответствии с подпунктом 4) и/или 6) пункта 2 статьи 534 Налогового кодекса, сумму налога на добавленную стоимость, уплаченного поставщикам по приобретенным за счет средств гранта товарам (работам, услугам), а также на дипломатических и приравненных к ним представительств, аккредитованных в Республике Казахстан (далее - представительства), имеющих подтвержденную актом налоговой проверки либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, проведенной в соответствии с подпунктом 4) и/или 6) пункта 2 статьи 534 Налогового кодекса, сумму налога на добавленную стоимость, уплаченного поставщикам товаров (работ, услуг), предназначенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними (далее - пользование представительствами).
Сноска. Пункт 203 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

204. Қосылған құн салығын төлеушілерге және грант алушыларға қосылған құн салығын қайтару Салық кодексінің 252-бабының 2 және 3 тармақтарына және 253-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізіледі.
205. Салық тексеруі актісімен расталған қосылған құн салығының сомасын қайтаруды (есепке жатқызуды) салық төлеушінің орналасқан жеріндегі салық органы жүргізеді.
206. Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық берешегі жоқ болған ретте салықтардың түрлері бойынша бар берешегін өтеу есебіне қайтару (есепке жатқызу) былайша жүргізіледі:
салық салынатын объектілердің және салық салумен байланысты объектілердің орналасқан жері және/немесе объектілердің тіркелген жері бойынша;
салық төлеуші қызметін жүзеге асыратын жер бойынша;
олар бойынша салық берешегін өтеу есебіне қайтару (есепке жатқызу) жүргізілетін салық төлеушінің салықтарды құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан жері бойынша.
Ескерту. 206-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
207. Бюджеттен қайтарылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы басқа салық төлеушінің Салық кодексінің 252-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайларды қоспағанда салық берешегін өтеу есебіне қайтаруға (есепке жатқызуға) жатпайды.
Ескерту. 207-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
208. Бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау бойынша салық тексеруінің актісіне немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысына қол қойылғаннан кейін бір жұмыс күнінің ішінде жауапты бөлім салық тексеруінің актісіне қол қойылған күніне жасалған, салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің салық берешегі немесе төлеушінің бас ұйымының қосылған құн салығы есебіне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама жасайды.
Қосылған құн салығын төлеуші немесе грант алушы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісін салық тексеруінің актісіне қол қойылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін күнге жасалған, олар бойынша қосылған құн салығын төлеуші немесе грант алушы дербес төлеуші және құрылымдық бөлімшелер салығын дербес төлеуші болып табылатын осы Ережеге N 10 қосымшаға сәйкес салық органына өзі беруге құқы бар.
Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

204. Возврат налога на добавленную стоимость плательщикам налога на добавленную стоимость и грантополучателям производится в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 252 и пунктом 2 статьи 253 Налогового кодекса.
205. Возврат (зачет) суммы налога на добавленную стоимость, подтвержденного актом налоговой проверки, производится налоговым органом по месту нахождения налогоплательщика.
206. При отсутствии налоговой задолженности по месту нахождения налогоплательщика возврат (зачет) в счет погашения имеющейся налоговой задолженности по видам налогов производится:
по месту нахождения объектов и/или регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
по месту осуществления деятельности налогоплательщика;
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика в счет погашения задолженности по которым осуществляется возврат (зачет).
Сноска. Пункт 206 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
207. Сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета, не подлежит возврату (зачету) в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика, за исключением случаев, установленных подпунктом 1) пункта 2 статьи 252 Налогового кодекса. <*>
Сноска. В пункт 207 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
208. В течение одного рабочего дня после подписания акта налоговой проверки либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета, ответственный отдел составляет Справку об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан (Приложение N 11) с учетом налоговой задолженности структурных подразделений налогоплательщика либо головной организации плательщика налога на добавленную стоимость, составленные на дату подписания акта налоговой проверки.
Плательщик налога на добавленную стоимость или грантополучатель вправе самостоятельно представить в налоговый орган Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам согласно приложению N 10 к настоящим Правилам по налогам, по которым плательщик налога на добавленную стоимость или грантополучатель является самостоятельным плательщиком и по налогам структурных подразделений, составленный на дату не позднее одного рабочего дня со дня подписания акта налоговой проверки. <*>
Сноска. Пункт 208 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

208-1. Егер салық тексеруі актісімен немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысымен расталған қосылған құн салығы сомасы Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманың немесе Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісіне сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің немесе грант алушының салық берешегінен аспаған жағдай болса, онда қосылған құн салығын қайтару (есепке жатқызу) үшін қосылған құн салығын төлеуші немесе грант алушы салық тексеруі жүргізілгеннен кейін салық органына 332.00 нысан бойынша салық тексеруі актісімен немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысымен расталған қосылған құн салығын қайтару туралы өтініш (бұдан әрі - 332.00 нысаны бойынша өтініш) береді.
Бұл ретте салық органы Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама жасалғаннан кейін немесе Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісі берілгеннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей қосылған құн салығын төлеушіге немесе грант алушыға 332.00 нысаны бойынша Өтініш беру қажеттілігі туралы хабарлайды.
Ескерту. 208-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
208-2. Егер салық тексеруі актісімен немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысымен расталған қосылған құн салығы сомасы Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтамаға немесе Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісіне сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің немесе грант алушының салық берешегінен асып түскен немесе тең болған жағдайда, салық органы қосылған құн салығын қайтаруды (есепке жатқызуды) бюджеттен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының дұрыстығын растау бойынша салық тексеруі актісінің немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысының, Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманың немесе Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісінің негізінде Қазақстан Республикасы бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің салық берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманы немесе Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісін алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей қосылған құн салығын төлеуші немесе грант алушы 332.00 нысан бойынша өтініш берусіз жүргізеді.
Ескерту. 208-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

208-1. В случае, если сумма налога на добавленную стоимость, подтвержденного актом налоговой проверки либо заключением налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, не превышает налоговую задолженность плательщика налога на добавленную стоимость или грантополучателя согласно Справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан или Акту сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, то для возврата (зачета) налога на добавленную стоимость плательщиком налога на добавленную стоимость или грантополучателем после проведения налоговой проверки в налоговый орган представляется Заявление о возврате налога на добавленную стоимость, подтвержденного актом налоговой проверки либо заключением налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, по форме 332.00 (далее - Заявление по форме 332.00).
При этом не позднее одного рабочего дня после получения Справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан или представления Акта сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам налоговый орган сообщает плательщику налога на добавленную стоимость или грантополучателю о необходимости представления Заявления по форме 332.00.
Сноска. Пункт 208-1 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
208-2. В случае, если сумма налога на добавленную стоимость, подтвержденного актом налоговой проверки либо заключением налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, превышает либо равна налоговой задолженности плательщика налога на добавленную стоимость или грантополучателя согласно Справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан либо Акту сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, возврат (зачет) налога на добавленную стоимость производится налоговым органом на основании акта налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату из бюджета либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, Справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан либо Акта сверки, не позднее одного рабочего дня со дня получения Справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан либо Акта сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам без представления плательщиком налога на добавленную стоимость или грантополучателем Заявления по форме 332.00.
Сноска. Пункт 208-2 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

209. Салық органы қосылған құн салығын қайтаруды (есепке жатқызуды) 332.00 нысан бойынша Өтініштің немесе салық тексеруі актісімен немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысымен расталған қосылған құн салығы сомаларының шегінде салық тексеруі актісінің немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысының негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 209-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
210-211. <*>
Ескерту. 210-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
212. Қосылған құн салығын есепке жатқызуды тауарлардың импорты кезінде төленуге тиісті қосылған құн салығын төлеу есебіне жүргізген кезде 332.00 нысан бойынша Өтінішке тауарлардың импорты кезінде төленуге тиісті қосылған құн салығының сомасы көрсетілген кеден органының растауы қоса беріледі.
212-1. Салық кодексі 251-бабының 2-тармағына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын қайтару кезінде бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы қосылған құн салығы бойынша барлық міндеттемелерді есепке ала отырып өтінім беруші қосылған құн салығының сомасын бюджеттен қайтаруға ұсынған және салық тексеруінің актісімен расталған салық кезеңі (кезеңдері) үшін нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын салық сомасының асып кету есебінен қалыптасқан өтінім берушінің дербес шоты бойынша қосылған құн салығының оң сальдосынан аспауы тиіс.
Салық кодексі 251-бабының 3-тармағына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған салық сомасы бөлігінде қосылған құн салығы бойынша барлық міндеттемелерді есепке ала отырып, нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар жүзеге асырылған салық кезеңінің соңына қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын салық сомасының асып кетуі бюджеттен қайтаруға жатады.
Егер нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының асып кету сомасы содан кейінгі салық кезеңдерінде қосылған құн салығы бойынша бюджетке алдағы төлемдердің есебіне есепке жатқызылған жағдайда және салық тексеруінің актісіне қол қойылған және (немесе) салық органы қайтаруға қорытынды жасаған күнге қосылған құн салығын төлеушінің дербес шотында қосылған құн салығының оң сальдосы болмаса, онда нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы бюджеттен қайтаруға жатпайды.
Ескерту. 212-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

209. Возврат (зачет) налога на добавленную стоимость осуществляется налоговыми органами на основании Заявления по форме 332.00 или акта налоговой проверки либо заключением налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, в пределах сумм налога на добавленную стоимость, подтвержденного актом налоговой проверки либо заключением налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 209 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
210-211. (Пункты исключены - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
212. При проведении зачета налога на добавленную стоимость в счет уплаты налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате при импорте товаров, к Заявлению по форме 332.00 прилагается подтверждение таможенного органа с указанием суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате при импорте товаров.
212-1. При возврате налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке в соответствии с пунктом 2 статьи 251 Налогового кодекса, сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета, не должна превышать положительное сальдо налога на добавленную стоимость по лицевому счету заявителя, которое образовалось за счет превышения суммы налога, относимого в зачет над суммой начисленного налога, сложившегося по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, за налоговый период (периоды), за который (которые) сумма налога на добавленную стоимость предъявлена заявителем к возврату из бюджета и подтверждена актом налоговой проверки, с учетом всех обязательств по налогу на добавленную стоимость.
В соответствии с пунктом 3 статьи 251 Налогового кодекса возврату из бюджета подлежит превышение суммы налога, отнесенного в зачет над суммой начисленного налога, сложившееся на конец налогового периода, в котором совершены обороты, облагаемые по нулевой ставке, в части суммы налога, использованного для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке, с учетом всех обязательств по налогу на добавленную стоимость.
В случае, если сумма превышения налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, была зачтена в счет предстоящих платежей в бюджет по налогу на добавленную стоимость в последующие налоговые периоды, и на дату подписания акта налоговой проверки и (или) на дату составления налоговым органом заключения на возврат на лицевом счете плательщика налога на добавленную стоимость не имеется положительного сальдо налога на добавленную стоимость, то сумма налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, не подлежит возврату из бюджета. <*>
Сноска. Пункт 212-1 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования). Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

213. Салық органының жауапты бөлімі 208-1-тармақта көрсетілген жағдайда 332.00 нысаны бойынша Өтінішті алған не қосылған құн салығын төлеуші немесе грант алушы жауапты бөлімге Салыстыра тексеру актісін не есепке алу бөлімі Анықтамаларды бергенде, 208-2-тармақта көрсетілген жағдайда немесе өкілдікті салық тексеруінің актісіне қол қойылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей екі данада қосылған құн салығын қайтаруға өкімді (бұдан әрі - өкім):
нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын қайтару (есепке жатқызу) кезінде - осы Ереженің N 14 қосымшасына сәйкес нысан бойынша;
грант қаражаттары есебінен сатып алған тауарлар (қызмет көрсетулер) бойынша жеткізушілер төлеген қосылған құн салығын қайтару (есепке жатқызу) кезінде - осы Ереженің N 15 қосымшасына сәйкес нысан бойынша;
өкілдіктердің пайдалануына арнап сатып алынған тауарлар (қызмет көрсетулер) бойынша жеткізушілер төлеген қосылған құн салығын қайтару (есепке жатқызу) кезінде - осы Ереженің N 16 қосымшасына сәйкес нысан бойынша дайындайды.
Ескерту. 213-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
214. 332.00 нысан бойынша әрбір Өтініштің және әрбір салық тексеруі актісіне немесе Салық кодексінің 252-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысына жеке өкім жасалады.
Ескерту. 214-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
215. Өкімді салық органының басшысы немесе оны алмастырушы тұлға оны жауапты бөлім берген күні бекітеді және қосылған құн салығын нақты қайтару (есепке жатқызу) үшін есеп бөліміне беріледі.
215-1. Өкімнің негізінде Өкімді алғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей есепке алу бөлімі кірістердің бюджет жіктемесінің әрбір кодына осы Ережелердің N 18 қосымшасына сәйкес екі данада қорытынды (бұдан әрі - қорытынды) және екі данада төлем тапсырмасын жасайды.
Ескерту. 215-1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 бұйрығымен.

213. Не позднее одного рабочего дня со дня получения Заявления по форме 332.00 в случае, указанном в пункте 208-1 настоящих Правил либо получения ответственным отделом Справки или представления плательщиком налога на добавленную стоимость или грантополучателем Акта сверки в случае, указанном в пункте 208-2 настоящих Правил, либо подписания акта налоговой проверки представительства, ответственный отдел налогового органа составляет распоряжение на возврат налога на добавленную стоимость (далее - распоряжение) в двух экземплярах:
по форме согласно приложению N 14 к настоящим Правилам - при возврате (зачете) налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
по форме согласно приложению N 15 к настоящим Правилам - при возврате (зачете) налога на добавленную стоимость, уплаченного поставщикам по товарам (работам, услугам), приобретенным за счет средств гранта;
по форме согласно приложению N 16 к настоящим Правилам - при возврате налога на добавленную стоимость, уплаченного поставщикам по товарам (работам, услугам), приобретенным для пользования представительствами. <*>
Сноска. Пункт 213 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
214. На основании каждого Заявления по форме 332.00 и на каждый акт налоговой проверки либо заключение налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 252 Налогового кодекса, составляется отдельное распоряжение. <*>
Сноска. Пункт 214 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
215. Распоряжение утверждается руководителем налогового органа или лицом, его замещающим, в день его представления ответственным отделом и передается в отдел учета для осуществления фактического возврата (зачета) налога на добавленную стоимость.
215-1. На основании распоряжения не позднее двух рабочих дней после его получения отделом учета на каждый код бюджетной классификации доходов составляется заключение, согласно приложению N 18 (далее - заключение) к настоящим Правилам, в двух экземплярах и платежное поручение в двух экземплярах.
Сноска. В пункт 215-1 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

215-2. <*>
Ескерту. 215-2-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
215-3. Қосылған құн салығын төлеушінің немесе грант алушының салық берешегін өтеу шотына есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін қосылған құн салығын төлеушілерге және грант алушыларға банк шотына қосылған құн салығын қайтаруға қорытынды жасалған кезде салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық органы мемлекеттік бюджетке салықтар бойынша салық берешегінің бар немесе жоқтығы туралы салық төлеушіні тіркеу есебінің орны бойынша мынадай салық органдарына:
салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілердің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша;
салық төлеушінің қызметін жүзеге асыру орны бойынша;
салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелердің орналасқан орны бойынша;
қосылған құн салығын төлеушінің бас ұйымының тіркеу есебінің орны бойынша тексеру жүргізеді.
Ескерту. 215-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
215-4. Қорытындыны салық органының басшысы немесе оны алмастырушы тұлға оны есепке алу бөлімі берген күні бекітеді.
215-5. Есепке алу бөлімі ресімдеген қорытынды мен төлем тапсырмасы бір жұмыс күнінен кешіктірмей төлем мақсатын көрсете отырып өкімдер деректемелерін қосылған құн салығын қайтаруды (есепке жатқызуды) жүргізу үшін аумақтық қазынашылық органдарына жібереді.
215-6. Қосылған құн салығын қайтаруды (есепке жатқызуды) жүргізгеннен кейін салық органының есепке алу бөлімінің қызметкері өкімнің екінші данасын орындалғаны туралы белгі соғып жауапты бөлімге қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есепке алу бөлімінде қалады.
215-7. Резидент емес үшін төленуге тиіс қосылған құн салығының есебіне есепке жатқызу жолымен қосылған құн салығын қайтару жүргізілгеннен кейін салық төлеушіге осы Ережеге N 18-1 қосымшаға сәйкес Қосылған құн салығы бойынша жүргізілген есепке жатқызу туралы растау беріледі.
Ескерту. 215-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
19-тарау. Заңды тұлғаны қайта құру кезінде
дербес шоттарды есепке алу және беру
216. Заңды тұлғаны қайта құру туралы заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді және таратуды жүзеге асыратын уәкілетті органдардан заңды тұлғаны қайта құру туралы құжаттарды салық органына беру жағдайында Салық кодексінің 35-бабының 1-тармағына сәйкес салық органы оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) қайта құрылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін беруге міндетті.

215-2. (Пункт исключен - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
215-3. После проведения зачета в счет погашения налоговой задолженности плательщика налога на добавленную стоимость или грантополучателя при составлении заключения на возврат налога на добавленную стоимость на банковский счет плательщикам налога на добавленную стоимость и грантополучателям налоговый орган по месту нахождения налогоплательщика производит проверку на наличие или отсутствие налоговой задолженности по налогам в государственный бюджет в следующих налоговых органах по месту регистрационного учета налогоплательщика:
по месту нахождения объектов и/или регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
по месту осуществления деятельности налогоплательщика;
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика;
по месту регистрационного учета головной организации плательщика налога на добавленную стоимость. <*>
Сноска. Пункт 215-3 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
215-4. Заключение утверждается руководителем налогового органа или лицом, его замещающим, в день его представления отделом учета на утверждение.
215-5. Не позднее одного рабочего дня оформленные отделом учета заключения и платежные поручения направляются в территориальные органы казначейства с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение возврата (зачета) налога на добавленную стоимость.
215-6. После проведения возврата (зачета) налога на добавленную стоимость работник отдела учета налогового органа возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении ответственному отделу. Первый экземпляр распоряжения остается в отделе учета.
215-7. После проведения возврата налога на добавленную стоимость путем зачета в счет налога на добавленную стоимость подлежащего уплате за нерезидента налогоплательщику выдается Подтверждение о проведенном зачете по налогу на добавленную стоимость согласно Приложению N 18-1 к настоящим Правилам. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 215-7 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 19. Учет и передача лицевых счетов при
реорганизации юридического лица
216. В случае представления в налоговый орган документов о реорганизации юридического лица с уполномоченных органов, осуществляющих государственную регистрацию, перерегистрацию и ликвидацию юридических лиц о реорганизации юридического лица, налоговый орган в соответствии с пунктом 1 статьи 35 Налогового кодекса обязан передать налоговые обязательства реорганизованного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам).

217. Берілген құжаттар негізінде салық органы қайта құрылған заңды тұлғаның (олар жоқ болған кезде құқық мирасқорымен) бюджетке төлемдер бойынша салыстыра тексеру актісін жасайды.
218. Құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) салық міндеттемелерін беруге дейін осы Ережелердің 17-тарауының 183-тармағына сәйкес жазылған тәртіппен қайта құрылған заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебіне бюджетке артық төленген салық сомасын есепке алуды жүргізеді. Есепке алуды жүргізгеннен кейін салыстыра тексеру актісі жасалады.
219. Бюджетке төлемдер бойынша салыстыра тексеру актілері мен дербес шоттардың көшірмелері қайта құрылған заңды тұлға құқық мирасқорының (құқық мирасқорларының) салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі салық міндеттемелерін қабылдайтын салық органына жіберіледі.
220. Көрсетілген құжаттар дербес шоттардың көшірмелері жіберілетін, салықтар мен төлемдер түрлерінің тізбесі келтірілетін ілеспе хатпен жіберіледі, дербес шотпен басылған күн көрсетіледі, басшының қолы, беретін салық органының мөрі қойылады.
221. Дербес шоттарда "Операцияның және оның негізінде жазба жүргізілетін құжат мәні" бағанында қорытындыны шығарғаннан кейін беретін салық органының дербес шоттарында мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі: (ауданы, қаласы, облысы) ______________ бойынша салық органына дербес шоттардың көшірмелері берілді күні, қолы, салық органының мөрі.
222. Құқық мирасқорының дербес шотына алынған құжаттардың негізінде қайта құрылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін қабылдайтын салық органы қайта құрылған заңды тұлғаның "сальдосын" ғана енгізеді.
Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық міндеттемелерін қабылдау кезінде салық органы берген салық органын он жұмыс күні ішінде "сальдо" қабылдау туралы хабарландыруға міндетті.
Ескерту. 222-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
223. Қайта құрылған заңды тұлғада бірнеше құқық мирасқоры болған жағдайда "сальдо" (салық берешегін қоса) Қазақстан Республикасының азаматтық заңына сәйкес қайта құрылған заңды тұлғада құқық мирасқорының қатысу үлесі бойынша қайта құрылған заңды тұлға таратады.
224. Салық кодексінің 35-бабының 3-тармағына сәйкес заңды тұлғаны қайта құру құқық мирасқорының (құқық мирасқорларының) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерін бюджетке төлеу жөніндегі оның салық міндеттемелерінің орындау мерзімдерін өзгертуге негіз болып табылмайды.

217. Налоговый орган на основе представленных документов составляет акт сверки по платежам в бюджет реорганизованного юридического лица (при их отсутствии с правопреемником).
218. До передачи налоговых обязательств правопреемнику (правопреемникам) производится зачет суммы излишне уплаченного налога в бюджет в счет погашения налоговой задолженности реорганизованного юридического лица в порядке, изложенном в пункте 183 главы 17 настоящих Правил. После проведения зачета составляется акт сверки.
219. Копии лицевых счетов и акты сверок по платежам в бюджет направляются в налоговый орган, принимающий налоговые обязательства по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет правопреемника (правопреемников) реорганизованного юридического лица.
220. Указанные документы направляются сопроводительным письмом, где приводится перечень видов налогов и платежей, по которым направляются копии лицевых счетов, указывается дата, на которую распечатаны лицевые счета, проставляются подписи руководителя, печать передающего налогового органа.
221. В лицевых счетах передающего налогового органа после подведения итогов в графе "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись" лицевого счета производится запись следующего содержания: "Копии лицевых счетов переданы в налоговый орган по _______________(району, городу, области)", дата, подписи, печать налогового органа.
222. Налоговый орган, принимающий налоговые обязательства реорганизованного юридического лица на основе полученных документов в лицевой счет правопреемника вносит только "сальдо" реорганизованного юридического лица.
При принятии налоговых обязательств реорганизованного юридического лица принимающий налоговый орган обязан уведомить передающий налоговый орган о принятии "сальдо" в течение десяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 222 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
223. В случае наличия у реорганизованного юридического лица нескольких правопреемников, "сальдо" (включая и налоговую задолженность) распределяется реорганизованным юридическим лицом по доле участия правопреемников в реорганизованном юридическом лице в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
224. Реорганизация юридического лица в соответствии с пунктом 3 статьи 35 Налогового кодекса не является основанием изменения сроков исполнения его налоговых обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет правопреемником (правопреемниками).

20-тарау. Салық төлеушінің (салық агентінің)
қызметті жүзеге асыру орны немесе орнының өзгеруі
кезінде дербес шоттарды есепке алу және беру
225. Заңды тұлғаның, филиалдың және өкілдіктің орналасқан жері өзгерген кезде бір салық органынан басқа салық органына салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарын беру статистика саласындағы уәкілетті органдар беретін хабарлама негізінде жүргізіледі.
Салық төлеушінің (салық агентінің) қызметін жүзеге асыру орны, тұрақты мекеме құрмай Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес - заңды тұлғаның орналасқан жері және жеке тұлғаның тұрғылықты орны өзгерген кезде бір салық органынан басқа салық органына салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарын беру тіркеу есебінен шығару туралы берілген өтініш негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте салық органының жауапты бөлімі есеп бөліміне мыналар көрсетілетін тізімді береді:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) толық атауы;
2) СТН-і;
3) есептен шығару күні;
4) салық төлеуші (салық агенті) көшетін салық органының атауы.
Ескерту. 225-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
226. Тіркеу есебінен босату туралы берілген өтініш негізінде салық төлеушінің (салық агентінің) бұрынғы орналасқан жері бойынша салық органы өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде есептен шығару күніне дейін ағымдағы жылдың басынан бастап кезең үшін міндетті төлем мен салықтың әрбір түрі бойынша салыстыра тексеру актісі жасайды.
Егер салық төлеуші тіркеу есебінен босату туралы берілген өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде салыстыра тексеру актісін жасау үшін салық органына келмеген жағдайда, онда дербес шоттарды бір салық органынан басқасына беру салыстыра тексеру актісін жасамай-ақ жүргізіледі.
Егер орналасқан жерін өзгерту мемлекеттік статистика органы салық органына беретін хабарлама негізінде жүргізілетін салық төлеуші салыстыру актісін толтыру үшін салық органына келмеген жағдай болса, онда бір салық органынан басқа салық органына дербес шоттарды беру салыстыру актісі жасалмай жүргізіледі.
Ескерту. 226-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
227. Басқа салық органына көрсетілген дербес шоттарды беруге дейін егер, Салық Кодексімен белгіленген және осы Ережелердің 17-тарауының 183-тармағымен белгіленген тәртіппен талап ескіру мерзімі аяқталмаған жағдайда салық және төлем берешегін өтеу есебіне бюджетке артық төленген салық және төлем сомасын салық және төлем төлеушінің өтініші бойынша есепке алу жүргізіледі.
Ескерту. 227-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

Глава 20. Учет и передача лицевых счетов при изменении
места нахождения или места осуществления деятельности
налогоплательщика (налогового агента)
225. Передача лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента) из одного налогового органа в другой налоговый орган при изменении места нахождения юридического лица, филиала и представительства производится на основании извещения, представляемого в соответствии со статьей 520-1 Налогового кодекса.
Передача лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента) из одного налогового органа в другой налоговый орган при изменении места осуществления деятельности налогоплательщика (налогового агента), места нахождения юридического лица - нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, и места жительства физического лица производится на основании представленного заявления о снятии с регистрационного учета.
При этом ответственный отдел налогового органа представляет в отдел учета список, где указываются:
1) полное наименование налогоплательщика (налогового агента);
2) РНН;
3) дата снятия с учета;
4) наименование налогового органа, куда переходит налогоплательщик (налоговый агент). <*>
Сноска. Пункт 225 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
226. На основании представленного заявления о снятии с регистрационного учета налоговый орган по месту прежнего нахождения (осуществления деятельности) налогоплательщика (налогового агента) в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления составляет акт сверки по каждому виду налога и другого обязательного платежа за период с начала текущего года до даты снятия с учета, на которую производится передача лицевых счетов.
В случае, если налогоплательщик в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления о снятии с регистрационного учета не явился в налоговый орган для составления акта сверки, то передача лицевых счетов с одного налогового органа в другой производится без составления акта сверки. <*>
Сноска. Пункт 226 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
227. До передачи указанных лицевых счетов другому налоговому органу производится зачет по заявлению налогоплательщика суммы излишне уплаченного налога и платы в бюджет в счет погашения налоговой задолженности, при условии, если не истек установленный Налоговым кодексом срок исковой давности и в порядке, установленном в пункте 183 главы 17 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 227 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

228. Есепке алуды өткізгеннен кейін артық төленген салық немесе басқа міндетті төлем сомасы оның өтініші бойынша салық төлеушінің банк шотына аударуға жатады.
229. Осы Ережелердің 17-тарауының 183-тармағында жазылған тәртіппен есепке алуды жүргізгеннен кейін банк шотына артық төленген салық немесе басқа міндетті төлем сомасын қайтару туралы өтінішті салық төлеушінің бермеуі жағдайында артық төленген салық немесе басқа да міндетті төлем сомасы Қазынашылық органы арқылы аударусыз дербес шоттардың көшірмелері бойынша беріледі.
Ескерту. 229-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
230. Салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына артық төленген салық немесе басқа міндетті төлем сомасын есепке алуды, қайтаруды жүргізуден кейін дербес шоттарда тиісті бағандар бойынша қорытындысы келтіріледі.
Беретін салық органының дербес шоттарында күнін, есепке алу бөлімі бастығының аты-жөнін көрсете отырып "Дербес шот ашылды, дербес шоттар көшірмелері _____________ (облысы, қаласы) __________ (ауданы, қаласы) бойынша салық органына жіберілді" жазбасы жүргізіледі.
Ескерту. 230-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
231. Дербес шоттардың берілетін көшірмелері соңғы бес жыл үшін, сондай-ақ ағымдағы жылдың басынан бастап оларды жабу күніне дейінгі кезең үшін басылады және жаңадан орналасқан жер бойынша, салық төлеушінің қызметін жүзеге асыру орны бойынша салық органына жібереді. Дербес шоттардың берілетін көшірмелерінде есепке алу бөлімі бастығының және қызметкерінің аты-жөні көрсетіледі, басшының қолымен және беруші салық органының мөрімен расталады.
Ескерту. 231-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
232. Салық төлеушінің артық төленген салық сомасын есепке алуды, қайтаруды, аударуды жүргізгеннен кейін салыстыра тексеру актісі үш данада жасалады, бірінші дана салық органында қалады, екіншісі - салық төлеушіге тапсырылады, үшінші данасы - салық төлеушінің қызметін жүзеге асыру орны, орналасқан жаңа орны бойынша салық органына жіберіледі.
233. Салық органына жіберілген ілеспе хатта қоса берілген салыстыра тексеру актілерінің тізімі және берілетін дербес шоттар көшірмелерінің тізілімі көрсетіледі. Дербес шоттар қағаз тасығыштарда беріледі.

228. После проведения зачета сумма излишне уплаченного налога или другого обязательного платежа подлежит перечислению на банковский счет налогоплательщика по его заявлению.
229. В случае непредставления налогоплательщиком заявления о возврате суммы излишне уплаченного налога или другого обязательного платежа на банковский счет, после проведения зачета в порядке, изложенном в пункте 183 главы 17 настоящих Правил, сумма излишне уплаченного налога или другого обязательного платежа передается по копиям лицевых счетов без перевода через органы Казначейства. <*>
Сноска. В пункт 229 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
230. После проведения зачета, возврата излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа на банковский счет налогоплательщика в лицевых счетах подводятся итоги по соответствующим графам.
В лицевых счетах передающего налогового органа производится запись "Лицевой счет закрыт _______, копии лицевых счетов ______направлены (дата) налоговому органу по_______(району, городу) ___________(области, города)". <*>
Сноска. В пункт 230 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
231. Передаваемые копии лицевых счетов распечатываются за последние пять лет, а также за текущий год до даты их закрытия и передаются в налоговый орган по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика. В передаваемых копиях лицевых счетов указывается Ф.И.О. начальника и работника отдела учета, заверяются подписью руководителя и печатью передающего налогового органа.
Сноска. Пункт 231 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
232. Акт сверки с налогоплательщиком после проведения зачета, возврата, перевода излишне уплаченной суммы налога составляется в трех экземплярах, где первый экземпляр остается в налоговом органе, второй - вручается налогоплательщику, третий экземпляр направляется налоговому органу по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика.
233. В сопроводительном письме, адресованном налоговому органу, указывается перечень прилагаемых актов сверок и перечень передаваемых копий лицевых счетов. Лицевые счета передаются на бумажных носителях.

234. Ағымдағы жыл дербес шоттарының көшірмелерін беру күнінен бастап соңғы бес жылдағы дербес шоттар басқа салық органына берілмейді және белгіленген тәртіппен сақталады.
235. Салыстыра тексеру актілері мен ілеспе хаттың екінші данасы номенклатура бойынша тиісті іс папкасына тігіледі.
236. Салық төлеуші салыстыра тексеруді жүргізгеннен кейін және өтінішті бергеннен кейін он күн ішінде салық төлеушінің (салық агентінің) ісі, барлық құжаттар салық төлеушінің (салық агентінің) қызметті жүзеге асыру орны, жаңа орналасқан орны бойынша салық органына берілуі тиіс.
Ескерту. 236-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
237. Құжаттарды алу кезінде салық төлеушінің қызметті жүзеге асыру орны, жаңа орналасқан орны бойынша салық органы көрсетілген құжаттарды алу туралы беретін салық органына он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
Ескерту. 237-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
238. Салық төлеушінің (салық агентінің) қызметті жүзеге асыру орны, жаңа орналасқан орны бойынша салық органы дербес шоттарды жүргізудің бұрынғы орны бойынша салық органынан алынған кіретін "сальдоны" ескере отырып жаңа дербес шоттарды ашады.
238-1. Салық органы Салық кодексімен белгіленген тәртіпте салық міндеттемелері бойынша салық берешегі болған кезде салық төлеушінің жаңа орналасқан жері, қызметті жүзеге асыру орны (салық агентінің) бойынша инкассалық өкім шығарады және бұрынғы орны бойынша салық органына инкассалық өкім шығарылғаны туралы хабарлайды.
Салық төлеушінің бұрынғы орналасқан жері бойынша салық органы хабарландыруды алған кезде бұрын шығарылған инкассалық өкімді кері қайтарады.
Ескерту. 238-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
239. <*>
Ескерту. 239-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
240. Артық төленген салық немесе басқа міндетті төлем сомасы Қазынашылықтың органдары арқылы өткізусіз ағымдағы жылдың дербес шоттар көшірмелері бойынша басқа салық органына берілген және оның банк шотына салық төлеуші (салық агенті) қайтармаған жағдай туындау кезінде артық төленген салық немесе басқа міндетті төлем сомасы мынадай тәртіппен төлеу орны бойынша қайтарылады:

234. Лицевые счета за последние пять лет, а также за текущий год до даты их закрытия хранятся в установленном порядке в передающем налоговом органе.
235. Акты сверок и второй экземпляр сопроводительного письма подшиваются в соответствующую по номенклатуре дел папку.
236. В течение десяти рабочих дней после подачи заявления и проведения сверки с налогоплательщиком все документы налогоплательщика (налогового агента) должны быть переданы в налоговый орган по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика (налогового агента).
Сноска. Пункт 236 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
237. При получении документов, налоговый орган по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика обязан в течение десяти рабочих дней уведомить передающий налоговый орган о получении указанных документов.
Сноска. Пункт 237 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
238. Налоговый орган по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика (налогового агента) открывает новые лицевые счета с учетом входящего "сальдо", полученного от налогового органа по прежнему месту ведения лицевых счетов.
238-1. Налоговый орган по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика (налогового агента) при наличии налоговой задолженности по налоговым обязательствам в порядке, установленном Налоговым кодексом, выставляет инкассовые распоряжения и уведомляет налоговый орган по прежнему месту о выставлении инкассовых распоряжений.
Налоговый орган по прежнему месту нахождения, месту осуществления деятельности налогоплательщика при получении уведомления отзывает ранее выставленные инкассовые распоряжения.
Сноска. Глава 20 дополнена пунктом 238-1 приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
239. (Пункт исключен - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
240. При возникновении ситуации, когда сумма излишне уплаченного налога или другого обязательного платежа была передана в другой налоговый орган по копиям лицевых счетов текущего года без перевода через органы Казначейства и не возвращена налогоплательщику (налоговому агенту) на его банковский счет, излишне уплаченная сумма налога или другого обязательного платежа возвращается по месту уплаты в следующем порядке:

1) дербес шоттардың көшірмелері бойынша қызметті жүзеге асыру орны, жаңа орналасқан орны бойынша салық органында бюджетке артық төлеу фактісі белгіленеді. Өткен кезеңдер үшін бюджетке артық төлеу фактісін растаудың қажеттілігі жағдайында дербес шоттарды жүргізудің бұрынғы орны бойынша салық органына сұрау салу жүргізіледі;
2) ілеспе хатпен бірге артық төленген соманы қайтаруға салық төлеушінің (салық агентінің) өтініш көшірмесін (өтініш салық төлеушінің ісінде қалады) бюджетке артық төлеу фактісін растау жағдайында көрсетілген салық немесе басқа міндетті төлем сомасын бюджетке бұрын төлеу жүргізілген салық төлеушінің (салық агентінің) бұрынғы орналасқан орны бойынша салық органына жіберіледі;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) өтініш көшірмесі мен алынған хат негізінде салық төлеушінің (салық агентінің) бұрынғы орналасқан жері бойынша салық органы салық төлеуші (салық агенті) кеткен салық органының мекен-жайына көрсетілген салық немесе басқа міндетті төлем сомасын аударуға қорытындының екі данасын ресімдейді және Қазынашылық органдарына көрсетілген салық төлеуші (салық агенті) кеткен салық органының мекен-жайына артық төленген салық және немесе басқа да міндетті төлем сомасын аударуға төлем тапсырмасын береді;
4) Қазынашылық органдарының есептері, салық органының төлем тапсырмалары, сондай-ақ қорытынды негізінде қызметті жүзеге асыру орны, жаңа орналасқан орны бойынша салық органының шотына көрсетілген соманың түсуінен кейін салық органы көрсетілген соманы 25 нысан Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдері мен қайтаруларының тізілімінде (N 6 қосымша) ("Күн үшін түсті" бағаны) ғана көрсетіледі. Салық төлеуші (салық агенті) кеткен салық органы да көрсетілген соманы аударғаннан кейін 25 нысан Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдері мен қайтаруларының тізілімінде ("Күн үшін төленді) қайтарылды" бағаны) ғана оны көрсетеді;
5) көрсетілген соманы есептеу күнінен бастап келесі күннен кешіктірмей салық төлеушінің жаңа орналасқан орны бойынша салық органы осы Ережелердің 17-тарауының 183-тармағында жазылған тәртіппен артық төленген салық сомасын есепке алуды жүргізеді, одан кейін Қазынашылық органдарына екі данада қорытындыны және салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына артық төленген салық және басқа да міндетті төлем сомасын қайтаруға төлем тапсырмасының екі данасын береді;
6) көрсетілген сома артық төленген салық немесе бюджетке міндетті басқа да міндетті төлемдер сомасын салық төлеушінің (салық агентінің) банк шотына қайтару туралы Қазынашылық органдарынан төлем құжаттарын алғаннан кейін "Қайтарылды" бағаны бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында көрсетіледі.

1) в налоговом органе по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности по копиям лицевых счетов устанавливается факт излишней уплаты в бюджет. В случаях необходимости подтверждения факта излишней уплаты в бюджет за прошедшие периоды производится запрос в налоговый орган по прежнему месту ведения лицевых счетов;
2) в случае подтверждения факта излишней уплаты в бюджет копия заявления налогоплательщика (налогового агента) на возврат излишне уплаченной суммы (заявление остается в деле налогоплательщика) вместе с сопроводительным письмом направляется налоговому органу по прежнему месту нахождения налогоплательщика (налогового агента), где ранее была произведена уплата в бюджет указанной суммы налога или другого обязательного платежа;
3) налоговый орган по прежнему месту нахождения налогоплательщика (налогового агента) на основании полученного письма и копии заявления налогоплательщика (налогового агента) оформляет два экземпляра заключения на перевод указанной суммы налога или другого обязательного платежа в адрес налогового органа, куда выбыл налогоплательщик (налоговый агент) и представляет в органы Казначейства платежное поручение на перевод излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа в адрес налогового органа, куда выбыл указанный налогоплательщик (налоговый агент);
4) после поступления указанной суммы на счет налогового органа по новому месту нахождения, месту осуществления деятельности на основании отчетов органов Казначейства, платежных поручений налогового органа, а также заключения, налоговый орган отражает указанную сумму только в Реестре поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 (Приложение N 6) (графа "Поступило за день"). Аналогично налоговый орган, откуда выбыл налогоплательщик (налоговый агент), после перевода указанной суммы отражает ее только в Реестре поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 (графа "Возвращено (выплачено за день");
5) не позднее следующего дня со дня зачисления указанной суммы, налоговый орган по новому месту нахождения налогоплательщика производит зачет излишне уплаченной суммы налога в порядке, изложенном в пункте 183 главы 17 настоящих Правил, затем представляет в орган Казначейства заключение в двух экземплярах и два экземпляра платежного поручения на возврат излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа на банковский счет налогоплательщика (налогового агента);
6) после получения платежных документов с органа Казначейства о возврате на банковский счет налогоплательщика (налогового агента) излишне уплаченной суммы налога или другого обязательного платежа в бюджет, указанная сумма отражается в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) по графе "Возвращено".

Ескерту. 240-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 бұйрықтарымен.
21-тарау. Таратылатын заңды тұлғаның немесе жеке
кәсіпкердің салық міндеттемелерінің орындалуын есепке алу
Ескерту. 21-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
241. Жауапты бөлім есепке алу бөліміне таратылатын заңды тұлғалардың, жеке кәсіпкерлердің тізімін береді.
Ескерту. 241-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
242. Таратылатын заңды тұлғада құрылымдық бөлімшелер болған кезде деректемелерін көрсете отырып (атауы, СТН, орналасқан жері, банк шоттарының деректемелері) олардың тізбесі беріледі.
243. Заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді тарату туралы шешімді қабылдау күніне барлық бюджеттің кірістерін жіктеу кодтары бойынша үш данада салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.
Құрылымдық бөлімшесі бар заңды тұлғаны тарату кезінде осы және басқа салық органдарында тіркеу есебінде бар заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелері бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.
Ескерту. 243-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
244. Таратылатын заңды тұлғада құрылымдық бөлімшелер болған жағдайда бюджеттің кірістерін жіктеу кодтары және барлық құрылымдық бөлімшелер бойынша үш данада салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.
245. Салыстыра тексеру актісінің бір данасы заңды тұлғаға тапсырылады, екінші данасы салық органында қалдырылады. Таратылатын заңды тұлғада салық берешегі болған кезде таратылатын заңды тұлғаның құрылтайшыларына (қатысушыларына) жіберілетін салыстыра тексеру актісінің үшінші данасы жасалады.
246. Заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер туралы мәліметке "Таратылатын заңды тұлға" немесе "Таратылатын жеке кәсіпкер" белгісі енгізіледі.
Ескерту. 246-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
247. Тарату кезеңінде салық міндеттемелері туындаған жағдайда орындау Салық Кодексімен белгіленген мерзімде және тәртіппен олардың туындауына қарай бойынша жүргізіледі.

Сноска. В пункт 240 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 21. Учет исполнения налоговых обязательств ликвидируемого
юридического лица или индивидуального предпринимателя
Сноска. Название главы 21 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
241. Ответственный отдел представляет в отдел учета список ликвидируемых юридических лиц, индивидуальных предпринимателей.
Сноска. Пункт 241 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
242. При наличии у ликвидируемого юридического лица структурных подразделений представляется их перечень с указанием реквизитов (наименование, РНН, местонахождение, банковские реквизиты).
243. На дату принятия решения о ликвидации юридического лица, индивидуального предпринимателя составляется акт сверки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в трех экземплярах по всем кодам классификации доходов бюджета.
При ликвидации юридического лица, имеющего структурные подразделения, составляется акт сверки по юридическому лицу и его структурным подразделениям, состоящим на регистрационном учете в данном и других налоговых органах.
Сноска. Пункт 243 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
244. В случае наличия у ликвидируемого юридического лица структурных подразделений составляются акты сверок по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в двух экземплярах по всем структурным подразделениям и кодам классификации доходов бюджета.
245. Один экземпляр акта сверки вручается юридическому лицу, а второй экземпляр остается в налоговом органе. При наличии у ликвидируемого юридического лица налоговой задолженности составляется третий экземпляр акта сверки, который направляется учредителям (участникам) ликвидируемого юридического лица.
246. В сведения о юридическом лице или индивидуальном предпринимателе вводится признак "Ликвидируемое юридическое лицо" или "Ликвидируемый индивидуальный предприниматель".
Сноска. Пункт 246 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
247. В случае возникновения в период ликвидации налоговых обязательств исполнение производится по мере их возникновения в сроки и порядке, установленные Налоговым кодексом.

248. Таратылатын заңды тұлғаның салық берешегі салық кодексінің 34-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілген заңды тұлғаның, оның ішінде Қазақстан Республикасының заң актілерімен белгіленген кезектілік тәртібімен оның мүлкі сатудан алынған ақшасы есебінен өтеледі. Бұл ретте, таратылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің салық берешегі өтеледі.
Егер таратылатын заңды тұлғаның мүлкі салық берешегін толық көлемде өтеу үшін жеткіліксіз болса, салық берешегінің қалған бөлігін Қазақстан Республикасының заң актілерімен белгіленген жағдайларда Салық кодексінің 34-бабының 2-тармағына сәйкес таратылатын заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) өтейді.
249. Егер таратылатын заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің артық төленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және өсімақылар сомасы болса, онда көрсетілген сома осы Ережелердің 17-тарауындағы 183-тармақпен белгіленген тәртіппен таратылатын заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің салық берешегін өтеу есебіне есепке алуға жатады.
Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
250. Таратылатын заңды тұлғада немесе жеке кәсіпкерде салық берешегі болмаған жағдайда артық төленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен өсімақылар сомасы салық тексерісін жүргізгеннен кейін осы заңды тұлғаға қайтарылады.
Артық аударылған салықтар, басқа да міндетті төлемдер мен өсімақылар сомасын қайтаруға өтініш болмаған кезде жауапты бөлім заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің дербес шотында есептеуге жататын артық төлеу сомасы, ал салық берешегі Мемлекеттік тіркелімнен алып тастау сәтінде азайтуға жататын артық төлеу көрсетілетін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, өсімақылар мен айыппұлдардың сомасын есептеуге (кемітуге) тізілім" жасайды.
Дербес шоттарда көрсетілген операциялар жүргізілгеннен кейін дербес шоттың жабылуы жүргізіледі.
Ескерту. 250-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
251. Құрылымдық бөлімшені таратқан жағдайда заңды тұлға құрылымдық бөлімшенің тіркемелік есепке алу орны бойынша салық органына мынадай құжаттарды:

248. Налоговая задолженность ликвидируемого юридического лица в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Налогового кодекса погашается за счет денег указанного юридического лица, в том числе полученных от реализации его имущества, в порядке очередности, установленной законодательными актами Республики Казахстан. При этом погашается налоговая задолженность структурных подразделений ликвидируемого юридического лица.
Если имущества ликвидируемого юридического лица недостаточно для погашения в полном объеме налоговой задолженности, остающаяся часть налоговой задолженности в соответствии с пунктом 2 статьи 34 Налогового кодекса погашается учредителями (участниками) ликвидируемого юридического лица в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
249. Если ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель имеет суммы излишне уплаченных налогов, других обязательных платежей и пени в бюджет, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя в порядке, установленном пункте 183 главы 17 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 249 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
250. При отсутствии у ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя налоговой задолженности сумма излишне уплаченных налогов, других обязательных платежей и пени в бюджет подлежит возврату этому юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю после проведения налоговой проверки.
При отсутствии заявления на возврат суммы излишне перечисленных налогов, других обязательных платежей и пени ответственный отдел составляет Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени (Приложение N 12), где отражает сумму переплаты, числящейся в лицевом счете ликвидированного юридического лица или индивидуального предпринимателя, к начислению, а сумму налоговой задолженности - к уменьшению на момент исключения из Государственного регистра.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета.
Сноска. Пункт 250 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
251. Юридическое лицо в случае ликвидации структурного подразделения представляет в налоговый орган по месту регистрационного учета структурного подразделения следующие документы:

1) құрылымдық бөлімшені тарату сәтінде дербес шоттарда қалыптасқан, таратылған құрылымдық бөлімшенің сальдосын заңды тұлғаға беру туралы жазбаша өтініш;
2) құрылымдық бөлімшені тарату туралы заңды тұлғаның шешімі;
3) филиалды (өкілдікті) есептен шығару туралы тіркеуші орган бұйрығының көшірмесін береді.
252. Осы Ережелердің 251-тармағында аталған құжаттарды алғаннан кейін тіркемелік есепке алу орны бойынша салық органы таратылған құрылымдық бөлімшенің дербес шоттарының сальдосын заңды тұлғаға береді.
253. Осы Ережелердің 251-тармағында аталған құжаттар және дербес шоттардың көшірмелері ілеспе хатпен таратылған құрылымдық бөлімшенің дербес шоттарының сальдосын қабылдайтын салық органына жіберіледі, онда аталған құжаттарды беруді жүзеге асырып отырған салық органы басшысының қолы мен мөрі қойылған, дербес шоттар басылып шығарылған күнді көрсетумен салық және төленетін міндетті төлемдердің тізбесі келтірілген дербес шоттардың көшірмелері жіберіледі.
254. Беруші салық органының дербес шоттарында дербес шоттың "Операцияның мазмұны және соның негізінде жазба жүргізілетін құжат" 2-бағанын қорытындылағаннан кейін мынадай мазмұндағы: "Дербес шоттардың көшірмелері ______________ (ауданы, қаласы, облысы) бойынша салық органына берілді", күні, есеп бөлімі бастығы мен қызметкерінің қолдары, салық органының мөрі жазба жүргізіледі.
255. Салық органы алынған құжаттардың негізінде заңды тұлғаның дербес шотына таратылған құрылымдық бөлімшенің "сальдосын" енгізеді.
Таратылған заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің дербес шоттарында "Дербес шот жабық" жазбасы жүргізіледі.
Ескерту. 255-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
22-тарау. Банкрот деп танылған заңды тұлғалардың,
жеке кәсіпкерлердің және оңалту рәсімін өтетін заңды
тұлғалардың салық міндеттемелерін орындауын есепке алу
Ескерту. 22-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
256. Жауапты бөлім есепке алу бөліміне оларға сот органдарының шешімдерімен деректемелерін көрсете отырып (атауы, СТН, орналасқан орны, банк шоттарының деректемелері, сот шешімінің күні мен нөмірі) оңалту және банкроттық рәсімі қолданылған заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің, жеке кәсіпкерлер тізбесін береді.
Ескерту. 256-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

1) письменное обращение о передаче сальдо ликвидированного структурного подразделения, образовавшееся в лицевых счетах на момент ликвидации структурного подразделения, юридическому лицу;
2) решение юридического лица о ликвидации структурного подразделения;
3) копию приказа регистрирующего органа о снятии филиала (представительства) с учета.
252. После получения указанных в пункте 251 настоящих Правил документов налоговый орган по месту регистрационного учета структурного подразделения передает сальдо лицевых счетов ликвидированного структурного подразделения юридическому лицу.
253. Указанные в пункте 251 настоящих Правил документы и копии лицевых счетов направляются в налоговый орган, принимающий сальдо лицевых счетов ликвидированного структурного подразделения сопроводительным письмом, где приводится перечень видов налогов и других обязательных платежей, по которым направляются копии лицевых счетов с указанием даты, на которую распечатаны лицевые счета, с проставлением подписи руководителя и печати налогового органа, осуществляющего передачу указанных документов.
254. В лицевых счетах налогового органа, осуществляющего передачу документов после подведения итогов в графе 2 "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись" лицевого счета производится запись следующего содержания: "Копии лицевых счетов переданы в налоговый орган по ____________(району, городу, области)", дата, подписи начальника и работника отдела учета, печать налогового органа.
255. Налоговый орган на основании полученных документов вносит в лицевой счет юридического лица "сальдо" ликвидированного структурного подразделения.
В лицевых счетах ликвидированного юридического лица или индивидуального предпринимателя производится запись "Лицевой счет закрыт".
Сноска. Пункт 255 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Глава 22. Учет исполнения налоговых обязательств
юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, признанных
банкротами, и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей,
проходящих процедуру реабилитации
Сноска. Название главы 22 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
256. Ответственный отдел представляет в отдел учета перечень индивидуальных предпринимателей, юридических лиц и их структурных подразделений, к которым решениями судебных органов применена процедура банкротства или реабилитации с указанием реквизитов (наименование, РНН, местонахождение, банковские реквизиты, дата и номер решения суда).
Сноска. Пункт 256 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

257. Сот шешімін қабылдау күніне бюджеттің кірістерін жіктеудің барлық кодтары бойынша, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстыра тексеру актісі жасалады.
Егер заңды тұлға бірнеше салық органдарында есепте тұрса, сот шешімін қабылдау күніне заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің осы және басқа салық органдарында ашық дербес шоттарының жай-күйін ескере отырып, заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдары бойынша есептердің салыстыра тексеру актісі жасалады.
Ескерту. 257-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
258. Заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер туралы мәліметке "банкрот деп жарияланды", "оңалту рәсімін өтуде" белгісі енгізіледі.
Ескерту. 258-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
259. Салық міндеттемелерін тарату кезеңінде туындау жағдайында Салық Кодексімен белгіленген мерзімде және тәртіппен олардың туындау шарасы бойынша жүргізіледі.
260. Заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді банкрот деп тану туралы құжаттарды уәкілетті органдардан алудан, заңды тұлғаларды Мемлекеттік тіркелімнен алып тастаудан кейін барлық қажетті құжаттар негізінде заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің күніне азайтуға есептен шығарылған салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдердің сомасы көрсетілетін салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және өсімақыларды есептеуге (азайтуға) Тізілімді, ал есептелуге жататын тиесілі артық төлеудің сомасын Мемлекеттік тіркелімнен алып тастау сәтінде толтырады.
Дербес шотта көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін күнін, жауапты қызметкердің аты-жөнін көрсете отырып дербес шотты жабуды жүргізеді.
Ескерту. 260-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

257. На дату принятия решения суда составляется акт сверки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по всем кодам классификации доходов бюджета, а также по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Если юридическое лицо состоит на учете в нескольких налоговых органах, на дату принятия решения суда составляется Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям (Приложение N 10) по месту нахождения юридического лица с учетом состояния лицевых счетов юридического лица и его структурных подразделений, открытых в данном и других налоговых органах. <*>
Сноска. В пункт 257 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
258. В сведения о юридическом лице или индивидуальном предпринимателе вводится признак "объявлен банкротом", "проходит процедуру реабилитации".
Сноска. Пункт 258 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
259. В случае возникновения в период ликвидации налоговых обязательств исполнение производится по мере их возникновения в сроки и порядке, установленные Налоговым кодексом .
260. После получения от уполномоченных органов документов о признании банкротом юридического лица или индивидуального предпринимателя, исключения из Государственного регистра юридических лиц, ответственный отдел, на основании всех необходимых документов, заполняет Реестр к начислению (уменьшению) налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени, где отражает суммы списанных налогов и других обязательных платежей в бюджет к уменьшению, а суммы числящейся переплаты - к начислению, на момент исключения из Государственного регистра.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета с указанием даты, Ф.И.О. ответственного работника. <*>
Сноска. В пункт 260 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28 декабря 2006 года N 664 .

23-тарау. Сот хабарсыз кеткен деп таныған
жеке тұлғаның салық міндеттемелерін есепке алу
261. Жеке тұлғаны хабарсыз кеткен деп соттың тануы туралы шешімді қойғанға дейін салық органы сот органдарының сұрау салулары бойынша сотқа салық міндеттемелерін орындау жөніндегі бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы оның дербес шотынан Көшірмені (N 9 қосымша) береді.
262. Жауапты бөлімнің сұрау салуы негізінде хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемелерін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысулар жағдайы туралы дербес шоттан көшірмені үш данада есепке алу бөлімінің қызметкері ғана жасайды. Бірінші данасы ілеспе затпен бірге сотқа беріледі, екінші данасы жауапты бөлімге беріледі, үшінші данасы есепке алу бөлімінде қалдырылады.
Ескерту. 262-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
263. Соттың хабарсыз кеткен жеке тұлғаны тануынан кейін есепке алу бөліміне жауапты бөлім мыналар көрсетілетін соттың шешімін қабылдау күнінен бастап келесі күннен кешіктірмейтін мерзімде мәліметтерді береді:
1) аты-жөні;
2) СТН;
3) сот шешімінің күні мен нөмірі;
4) хабарсыз кеткен жеке тұлғаның мүлкін басқаруға қамқоршылыққа уәкілеттенген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлға;
5) белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі жетіспеушілігі кезінде салық органының дербес шотынан көшірме бойынша есептен шығаруға жататын сома мен салықтар мен басқа да міндетті төлемдер түрлері.
264. Салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар дербес шоттарда соттың шешімді шығару күніне есеп айырысулардың сальдосы шығарылады және дербес шот жабылады.
265. Салық берешегі болған жағдайда есеп айырысулар сальдосы хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті және қамқоршылыққа уәкілеттенген орган тұлғаға ашылған дербес шотқа көшіріледі.
266. Салық органы Салық Кодексіне белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды.
267. Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті және қамқоршылыққа уәкілеттенген орган тұлғаға үш жұмыс күнінің ішінде салық органы есептеген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы туралы хабарлама жіберіледі.
268. Салық берешегін өтеу үшін мүліктің жетіспеушілігі кезінде хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның дербес шотында мүліктің жетіспеушілігі туралы соттың шешімді қою күнінен бастап салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек сот шешіміне сәйкес есептен шығарылады.

Глава 23. Учет налогового обязательства физического лица,
признанного судом безвестно отсутствующим
261. До вынесения решения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим по запросам судебных органов налоговый орган представляет в суд Выписку из его лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств (Приложение N 9).
262. Выписка из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств безвестно отсутствующего физического лица на основании запроса ответственного отдела составляется только работником отдела учета в трех экземплярах. Первый экземпляр вместе с сопроводительным письмом представляется в суд, второй экземпляр передается в ответственный отдел, третий экземпляр - остается в отделе учета.
Сноска. Пункт 262 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
263. После признания судом физического лица безвестно отсутствующим ответственным отделом в отдел учета передаются сведения в срок не позднее следующего дня со дня принятия решения судом, где указываются:
1) Ф.И.О.;
2) РНН;
3) дата и номер решения суда;
4) лицо, уполномоченное органом опеки управлять имуществом безвестно отсутствующего физического лица, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица;
5) виды налогов и других обязательных платежей и суммы, подлежащие списанию по выписке из лицевого счета налогового органа при недостаточности имущества физического лица, признанного в установленном порядке безвестно отсутствующим.
264. В лицевых счетах, где имеется задолженность по налогам и другим обязательным платежам, выводится сальдо расчетов на дату вынесения решения суда, и лицевой счет закрывается.
265. В случае наличия налоговой задолженности сальдо расчетов переносится в лицевой счет, открытый на лицо, уполномоченное органом опеки и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица.
266. Налоговый орган принимает меры для погашения налоговой задолженности физического лица, признанного в установленном порядке безвестно отсутствующим, в соответствии с Налоговым кодексом .
267. Лицу, уполномоченному органом опеки и обязанному исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица, направляется уведомление о сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налоговым органом, в течение трех рабочих дней.
268. При недостаточности имущества для погашения налоговой задолженности, работником отдела учета со дня вынесения решения суда о недостаточности имущества в лицевом счете физического лица, признанного безвестно отсутствующим, задолженность по налогам и другим обязательным платежам списывается в соответствии с решением суда.

269. Берешекті есептен шығару "Азайтылды" дербес шотының бағанында көрсетілген салық және басқа да міндетті төлемдер сомасын өткізу жолымен жүргізіледі, "Операциялардың мәні" бағанында сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
270. Салық органының бұрын есептен шығарылған салық берешегінің іс-әрекеті хабарсыз кеткен жеке тұлғаны тану туралы сот шешімін жою кезінде берешектің осы сомасын "Есептелді" дербес шотының бағанына жазу жолымен салық міндеттемесі жөніндегі қуыным мерзімінің белгіленген мерзіміне қарамастан жаңғыртылады.
24-тарау. Қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегі
мен артық төлеулерін есепке алу
Ескерту. 24-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
271. Жеке тұлғаның қайтыс болуы туралы жауапты бөлімнен ақпаратты алудан кейін есепке алу бөлімінің қызметкері жауапты бөлімге қайтыс болу күніне салық міндеттемелерінің орындалуы жөніндегі бюджетпен есеп айырысулар жағдайы туралы қайтыс болған жеке тұлғаның дербес шотынан көшірмені беруі тиіс.
272. Жауапты бөлім қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды және есепке алу бөліміне мұрагерлерді айқындау жөніндегі ақпаратты; салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша міндеттемелерді мұрагерлердің орындауына берілген соманы береді.
273. Есепке алу бөлімінің қызметкері қайтыс болу күніне қайтыс болған жеке тұлғаға дербес шот ашады және салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек немесе артық төлеу болған кезде қайтыс болу күніне қайтыс болған жеке тұлғаның есеп айырысулар сальдосына көшірілетін мұрагерлердің жаңа дербес шотын ашады.
Ескерту. 273-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
274. Қайтыс болу күніне салықтар және басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі қайтыс болған жеке тұлғаның салық міндеттемелерін орындау мұрагерге (мұрагерлерге) жүктеледі.
275. Мұрагерге үш жұмыс күнінің ішінде салық органы есептеген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы туралы хабарлама жіберіледі.
276. Мұрагер жоқ болған жағдайда оның қайтыс болу күніне жеке тұлғаның салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі Салық кодексінің 36-бабының 2-тармағына сәйкес өтелді деп саналады.
Берешекті есептен шығару "Азайтылды" немесе дербес шоттың "Есептелді" бағанында дербес шотының бағанында көрсетілген салық және басқа да міндетті төлемдер сомасын өткізу жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 276-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

269. Списание задолженности производится путем проведения указанной суммы налога и других обязательных платежей в графе лицевого счета "Уменьшено", в графе "Содержание операции" указывается номер и дата решения суда.
270. При отмене судом решения о признании физического лица безвестно отсутствующим действие ранее списанной налоговым органом налоговой задолженности возобновляется независимо от установленного срока исковой давности по налоговому обязательству путем записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.
Глава 24. Учет налоговой задолженности и переплаты
умершего физического лица
Сноска. Название главы 24 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
271. После получения информации от ответственного отдела о смерти физического лица, работник отдела учета должен представить выписку из лицевого счета умершего физического лица о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств на дату смерти в ответственный отдел.
272. Ответственный отдел принимает меры для погашения налоговой задолженности умершего физического лица и представляет в отдел учета информацию по определению наследников; суммы переданных на исполнение наследникам обязательств по налогам и другим обязательным платежам.
273. Работник отдела учета закрывает лицевой счет умершему физическому лицу на дату смерти и при наличии задолженности или переплаты по налогам и другим обязательным платежам открывает новый лицевой счет на наследников, в который переносится сальдо расчетов умершего физического лица на дату смерти.
Сноска. Пункт 273 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
274. Исполнение налоговых обязательств умершего физического лица по уплате налогов и других обязательных платежей на дату смерти возлагается на наследника (наследников).
275. Наследнику направляется уведомление о сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налоговым органом, в течение трех рабочих дней.
276. В случае отсутствия наследника задолженность по налогам и другим обязательным платежам физического лица, образованная на день его смерти, в соответствии с пунктом 2 статьи 36 Налогового кодекса считается погашенной.
Списание задолженности производится путем проведения указанной суммы налога и других обязательных платежей в графе лицевого счета "Уменьшено" или в графе лицевого счета "Начислено".
Сноска. Пункт 276 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

25-тарау. Жинақтаушы зейнетақы қорларына
міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу
277. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің уәкілетті органы (бұдан әрі - ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органы) күн сайын мемлекеттік уәкілетті органға "Облыстар қимасында ЗТЖМО зейнетақы жарналарының түсімдері туралы есепті" (ЗТЖМО 1-МЗЖ нысаны); "Аудандар қимасында облыс (қала) бойынша ЗТЖМО зейнетақы жарналарының түсімдері туралы есепті" (ЗТЖМО 2-МЗЖ нысаны) оған қоса электрондық төлем құжаттарын табыс етеді.
278. Мемлекеттік уәкілетті органмен ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органымен табыс етілген электрондық төлем құжаттарының негізінде міндетті зейнетақы жарналарын қабылдау жүргізіледі.
279. Электрондық төлем құжаттарын қабылдау нәтижелері бойынша республика бойынша, оның ішінде аймақтар бойынша жалпы сомада қабылданған электрондық төлем құжаттары мен ЗТЖМО 1-МЗЖ нысаны деректеріне салыстырып тексеру жүргізіледі. Бұл ретте "10" және "19" төлемнің мақсатты кодтары бойынша ЗТЖМО 1-МЗЖ нысанындағы міндетті зейнетақы жарналары сомаларының жиынтығы аталған ЗТЖМО 1-МЗЖ нысанына қоса берілген төлем құжаттары бойынша сомалардың жиынтығына сәйкес, ал "32" төлемнің мақсатты коды бойынша соманың жиынтығы аталған ЗТЖМО 1-МЗЖ нысанына қоса берілген төлем құжаттары бойынша сомалардың жиынтығына сәйкес келуі тиіс.
280. Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Міндетті зейнетақы жарналарының түсулері мен қайтарулары бойынша айырмашылықтар хаттамасы (бұдан әрі - Хаттама) қалыптастырылады (N 53 қосымша).
Міндетті зейнетақы жарналарының түсулері мен қайтарулар бойынша анықталған ауытқулар бойынша Хаттаманы мемлекеттік уәкілетті орган ауытқудың себебін анықтау мен жою үшін ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органына жібереді.
ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органы Хаттаманың негізінде көрсетілген күн үшін ЗТЖМО 1-МЗЖ нысанының есебін және оған төлем құжаттарын қайта табыс етеді.
281. Мемлекеттік уәкілетті орган күн сайын республика бойынша әрбір күн үшін төлем құжаттарының негізінде міндетті зейнетақы жарналарының түсулері мен қайтаруларының бірыңғай дерекқорын қалыптастырады, онда төлем құжаттарының барлық деректемелері көрсетіледі.
282. Мемлекеттік уәкілетті орган төлем құжатында көрсетілген СТН негізінде міндетті зейнетақы жарналарын төлеушінің орналасқан орны бойынша салық төлеушінің тіркемелік деректеріне сәйкес республиканың салық комитеттері бойынша төлем құжаттарын бөлуді жүргізеді. Салық комитеттері бойынша міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бөлу нәтижелері бойынша "Облыстар қимасында міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері туралы есеп" (ҚР 1-МЗЖ нысаны) қалыптасады.

Глава 25. Учет обязательных пенсионных взносов в
накопительные пенсионные фонды
277. Уполномоченным органом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган МТСЗН РК) ежедневно представляется в уполномоченный государственный орган "Отчет о поступлении пенсионных взносов в ГЦВП в разрезе областей" (Форма 1-ОПВ ГЦВП); "Отчет о поступлении пенсионных взносов в ГЦВП по области (городу) в разрезе районов" (Форма 2-ОПВ ГЦВП) с приложением электронных платежных документов к ним.
278. Уполномоченным государственным органом производится прием обязательных пенсионных взносов на основании представленных уполномоченным органом МТСЗН РК электронных платежных документов.
279. По результатам приема электронных платежных документов производится сверка данных Формы 1-ОПВ ГЦВП с принятыми электронными платежными документами в общей сумме по республике, в том числе по регионам. При этом итог сумм обязательных пенсионных взносов из Формы 1-ОПВ ГЦВП по кодам назначения платежа "10" и "19" должен соответствовать итогу сумм по платежным документам, приложенным к указанной Форме 1-ОПВ ГЦВП, а итог суммы по коду назначения платежа "32" должен соответствовать итогу сумм по платежным документам, приложенным к указанной Форме 1-ОПВ ГЦВП.
280. По результатам сверки формируется Протокол расхождений по поступлениям и возвратам обязательных пенсионных взносов (далее - Протокол) (Приложение N 53).
Протокол, по которому установлены отклонения по поступлениям и возвратам обязательных пенсионных взносов, направляется уполномоченным государственным органом для выяснения и устранения причин отклонения в уполномоченный орган МТСЗН РК.
Уполномоченный орган МТСЗН РК на основе Протокола представляет повторно за указанный день отчет Формы 1-ОПВ ГЦВП и платежные документы к нему.
281. Уполномоченный государственный орган формирует ежедневно единую базу данных поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов на основании платежных документов за каждый день по всей республике, где отражаются все реквизиты платежных документов.
282. Уполномоченный государственный орган производит распределение платежных документов по налоговым комитетам республики в соответствии с регистрационными данными налогоплательщика по месту нахождения агента по уплате обязательных пенсионных взносов на основании РНН, указанного в платежном документе. По результатам распределения сумм обязательных пенсионных взносов по налоговым комитетам формируется "Отчет о поступлении обязательных пенсионных взносов в разрезе областей" (Форма 1-ОПВ РК).

283. Мемлекеттік уәкілетті орган осы Ережелердің 282-тармағына сәйкес қалыптастырылған ҚР 1-МЗЖ нысанының есебі мен төлем құжаттарын, күнделікті аумақтық салық комитеттеріне жібереді.
Ескерту. 283-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
284. Салық органдары төлем құжаттарын, міндетті зейнетақы жарналарын қабылдаудың автоматты немесе қол режимінде қабылдайды. Төлем құжаттарын қабылдаудың автоматты режимін таңдаған кезде төлеушінің СТН бойынша дербес шоттарға таратып жазу автоматты түрде жүргізіледі. Қол режимін таңдаған кезде төлем құжаттары "хаттауға жататын" мәртебеге ие болады және ары қарай өңдеуді қажет етеді.
285. Салық органдарында міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органынан келіп түскен және қайтарылған сомалар бойынша алынған төлем құжаттарының; салық төлеушілер тапсырған салық есептілігі; есептелген (кемітілген) сомалар бойынша - салық тексерулері нәтижелерінің негізінде жүргізіледі.
286. Салық органдарымен әрбір күн міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері мен қайтарымдарының жалпы сомаларын есепке алуды жүргізу N 25-ЖЗҚ нысанының міндетті зейнетақы жарналарының түсулері мен қайтарулары тізілімде (N 7 қосымша) жүргізіледі.
287. Міндетті зейнетақы жарналарын төлеушілерге дербес шот N 4 нысаны бойынша (N 4 қосымша) ашылады:
1) заңды тұлға, олардың құрылымдық бөлiмшелердi - тұрған орны бойынша;
2) жеке кәсiпкерлер, адвокаттар мен жеке нотариустар - өзінің тұрған (тұратын) орны бойынша.
288. Дербес шоттарды ашқан, жүргізген және жапқан кезде; мiндеттi зейнетақы жарналарын, өсiмпұлдар мен айыппұлдардың есептелген, есептеген, аударылған және түскен сомаларының есебін жүргізген кезде осы Ережелердің 2-бөлімінде мазмұндалған тәртіп сақталады және осы тарауда мазмұндалған жекеленген мәселелер бойынша ерекшеліктер ескеріледі.
289. Дербес шотта міндетті зейнетақы жарналарының келіп түскен қате аударылған қайтарылған сомаларының есебі Міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері және қайтарымдары тізілімі мен оған қоса берілген төлем құжаттарының негізінде жүргізіледі.
289-1. Міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешектерді бұрынғы қызметкердің жинақ шотына немесе карт-шотына аударған кезде зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңнамада белгіленген жағдайларда салық агенті өсімақы сомалары есепке алынбаған жоғарыда көрсетілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы ұсталған кезең үшін қосымша Жеке табыс салығы бойынша есеп береді.
Есепке бұрынғы қызметкерге акцепт жүргізілгені туралы банктің белгісімен бірге, міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақы сомаларын аудару фактісін растайтын төлем құжатының көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 289-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

283. Уполномоченный государственный орган ежедневно направляет отчет Формы 1-ОПВ РК и платежные документы, сформированные в соответствии с пунктом 282 настоящих Правил, в территориальные налоговые органы. <*>
Сноска. В пункт 283 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
284. Налоговые органы принимают платежные документы в автоматическом или ручном режиме приема обязательных пенсионных взносов.
При выборе автоматического режима приема платежных документов производится автоматическая разноска на лицевые счета по РНН агента. При выборе ручного режима платежные документы приобретают статус "Подлежащие проводке" и требуют дальнейшей обработки.
285. Учет обязательных пенсионных взносов налоговыми органами ведется в лицевых счетах на основе полученных платежных документов по поступившим и возвращенным суммам от уполномоченного органа МТСЗН РК; налоговой отчетности, представленной агентами; результатов налоговых проверок - по начисленным (уменьшенным) суммам.
286. Ведение учета общих сумм поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов за каждый день налоговыми органами производится в Реестре поступлений и возвратов по обязательным пенсионным взносам формы N 25-НПФ (Приложение N 7).
287. Лицевые счета агентам по уплате обязательных пенсионных взносов открываются по форме N 4 (Приложение N 4):
1) юридическим лицам, их структурным подразделениям - по месту нахождения;
2) индивидуальным предпринимателям, адвокатам и частным нотариусам - по месту своего нахождения (жительства).
288. При открытии, ведении и закрытии лицевых счетов; учете исчисленных, начисленных, перечисленных и поступивших сумм обязательных пенсионных взносов, пени и штрафам соблюдается порядок, изложенный в разделе 2 настоящих Правил, и учитываются особенности по отдельным вопросам, изложенным в настоящей главе.
289. Учет поступивших и возвращенных ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов в лицевом счете ведется на основании Реестра поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов и платежных документов к нему.
289-1. При перечислении задолженности по обязательным пенсионным взносам на сберегательный счет или карт-счет бывшего работника, в случаях установленных законодательством о пенсионном обеспечении, налоговым агентом представляется дополнительный Расчет по индивидуальному подоходному налогу за тот период, в котором были удержаны вышеуказанные суммы обязательных пенсионных взносов, без учета суммы пени. Данная сумма проводится в лицевой счет к уменьшению.
К расчету прилагается копия платежного документа, подтверждающего факт перечисления суммы обязательных пенсионных взносов и пени бывшему работнику.
Сноска. Глава 25 дополнена пунктом 289-1 внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

290. Дербес шоттарда операцияларды жазу тиісті бағандар бойынша құжаттардың негізінде жүргізіледі:
"Жазу күні" бағанында - операцияларды жазу күні көрсетіледі;
"Операцияның мазмұны" бағанында - мiндеттi зейнетақы жарналарын, өсiмпұлдар мен айыппұлдардың есептелген, есептеген, аударылған және түскен сомаларының есебін жүргізгенде операцияларды жазу күні көрсетіледі;
"Төлеу мерзімі" бағанында - төлеушінің салық есептілігін табыс еткен негізінде немесе салық тексеруін жүргізудің қорытындысы бойынша төлеу мерзімі заңға сәйкес төлеу мерзімі;
"Банк шоты есебінен шығару" бағанында - төлем құжатында көрсетілген күн;
"Есептеу күні" бағанында - Міндетті зейнетақы жарналарының түсулері мен қайтаруларының тізілімі бойынша күні;
"Есептелді" бағанында - төлеушінің салық есептілігінің және (немесе) салық тексеруі нәтижесінің негізінде мiндеттi зейнетақы жарналарының есептелген және қайта есептелген сомасы;
"Кемітілді" бағанында - төлеушінің салық есептілігінің және (немесе) салық тексеруі нәтижесінің негізінде азайтылуға жататын сома;
"Төленді" бағанында - міндетті зейнетақы жарналары түсімдері мен қайтарулары және оларға төлем құжаттары Тізілімінің негізінде түсімдер сомалары;
"Қайтарылды" бағанында - міндетті зейнетақы жарналары түсімдері мен қайтарулары және оларға төлем құжаттары Тізілімінің негізінде қате аударылған сомаларды қайтару сомасы;
"Есеп айырысу сальдосы (Бересі) (-), немесе (Артық төлеу (+)" бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есептік кезеңнің басына есеп айырысу сальдосы" бағаны алу "Есептелді" бағаны қосу "Азайтылды" бағаны қосу "Төленді" бағаны алу "Қайтарылды" бағаны;
"Өсімақы" бағанында - табыстың нақты төленуі шартында төлеушілердің жинақтаушы зейнетақы қорларына уақтылы аудармаған міндетті зейнетақы жарналары сомасына есептелген өсімақы сомалары;
"Кезең ішінде" бағанында - өсімақыны есептеу немесе азайту жүргізілген кезең;
"Өсімақы төленді" бағанында міндетті зейнетақы жарналары түсімдері мен қайтарулары және оларға төлем құжаттары Тізілімінің негізінде өсімақы сомалары;
"Өсімақы сальдосы" есептелген және төленген өсімақылар арасындағы айырма;
"Қайтаруларды шегере отырып жыл басынан енгізілді" бағанында - ҚР 1-МЗЖ нысанының есебіне және төлем құжаттарына сәйкес қайтарылған міндетті зейнетақы жарналарын шегергендегі түскен сомалар.
291. Төлеушімен төлем құжаттарында төлемнің мақсатты коды қате, төлемнің мақсатына сәйкес келмейтін көрсетілген кезде, соның салдарынан негізгі төлем мен өсімақы сомаларына төлемдерді дұрыс емес бөлу болғанда, төлеушімен дербес шотты жүргізу орны бойынша салық органына өтініш табыс етіледі. Табыс етілген өтініш негізінде төлеушімен салыстыру актісі жасалады, қате төленген сома расталған жағдайда дербес шотта тиісті қосымша бухгалтерлік хаттаулар жүргізіледі. Төлеушінің дербес шотында аталған аударым өтініш салық органына табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.

290. Записи операций производятся на основании документов по соответствующим графам лицевого счета:
в графе "Дата записи" - указывается дата записи операции;
в графе "Содержание операции" - запись об исчислении, начислении, уменьшении, поступлении, возвратах обязательных пенсионных взносов и сумм пени, штрафов с указанием соответствующих документов;
в графе "Срок уплаты" - срок уплаты в соответствии с законодательством на основании представленной агентом по уплате обязательных пенсионных взносов налоговой отчетности или срок уплаты по результатам налоговой проверки;
в графе "Дата списания с банковского счета" - дата, указанная в платежном документе;
в графе "Дата зачисления" - дата по отчету Формы 1-ОПВ РК;
в графе "Начислено" - сумма исчисленных и начисленных обязательных пенсионных взносов на основании налоговой отчетности агента и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уменьшено" - сумма, подлежащая уменьшению на основании налоговой отчетности агента и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уплачено" - сумма поступлений на основании отчета Формы 1-ОПВ РК и платежных документов к нему;
в графе "Возвращено" - сумма возвратов ошибочно перечисленных сумм на основании отчета Формы 1-ОПВ РК и платежных документов к нему;
графа "Сальдо расчетов (Недоимка (-), или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено";
в графе "Сумма пени" - сумма неустойки, начисленная на сумму обязательных пенсионных взносов, своевременно не перечисленных агентами в накопительные пенсионные фонды при условии фактической выплаты доходов;
в графе "За период" - период, за который произведено начисление или уменьшение пени;
в графе "Уплачено пени" - сумма пени на основании Реестра поступлений и возвратов обязательных пенсионных взносов и платежных документов к нему;
в графе "Сальдо пени" - разница между начисленными и уплаченными суммами пени;
в графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" - сумма поступивших за минусом возвращенных обязательных пенсионных взносов в соответствии с отчетом Формы 1-ОПВ РК и платежных документов.
291. При ошибочном указании агентом в платежных документах кода назначения платежа, не соответствующего назначению платежа, вследствие которого произошло неправильное распределение платежей на сумму основного платежа и пени, плательщиком представляется заявление в налоговый орган по месту ведения лицевого счета. На основании представленного заявления с агентом составляется акт сверки, в случае подтверждения суммы ошибочно зачисленного платежа в лицевом счете производятся соответствующие дополнительные проводки. Указанный перевод в лицевом счете агента осуществляется в срок не позднее трех рабочих дней со дня представления в налоговый орган заявления. <*>

Ескерту. 291-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
292. Төлем құжаттарын алған кезде салық органы мынадай:
1) төлеушінің СТН-ы дұрыс көрсетілмеуі;
2) басқа салық органында есепте тұратын төлеушінің төлем құжатын алуы;
3) СТН-нің төлеушінің атауына сәйкес келмеуі;
4) жіберуші - банк немесе банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымның төлем тапсырмасын дұрыс ресімдемеуі себептерден төлеушіні анықтай алмаса, онда көрсетілген төлем құжаттары бойынша міндетті зейнетақы жарналарының сомалары олардың кімге тиісті екендігі анықталғанша дербес шотқа таратып жазылмайды.
Жоғарыда аталған төлемдердің негізінде барлық салық органының қолы жететін және төлем құжатының атауы бойынша және басқа деректемелері бойынша міндетті зейнетақы жарналарының тиесілігін анықтау үшін шаралар қолдануды талап ететін "Анықталмаған төлемдер" мәртебесіндегі ақпарат қалыптасады.
293. Салық органымен салық төлеушінің тіркеу деректері бойынша төлем құжатының тиесілігі анықталған жағдайда салық органы "Анықталмаған төлемдер" ақпаратында төлеушінің СТН түзету жүргізеді. Төлеушінің түзетілген СТН салық төлеушінің тіркемелік деректерімен салыстырылады және алшақтықтар болмаған кезде міндетті зейнетақы жарналарының сомасы дербес шотқа таратып жазылады. Бұл ретте "Анықталмаған төлемдер" ақпаратында мынадай қосымша жазба жүргізіледі:
түзетілген СТН;
дербес шотқа хаттама күні;
міндетті зейнетақы жарналарын дербес шотына таратып жазу жүргізілген салық органының атауы.
294. Түзетілген СТН ескере отырып бір төлем құжаты бойынша төлеушінің дербес шотына таратып жазудан кейін, басқа салық органдарынан осы төлем құжатына ақпарат келіп түсетін жағдайлар пайда болғанда, салық органдары сұрау салу бойынша төлем құжатының тиесілігін анықтайды. Төлем құжатының тиесілігі анықталғаннан кейін, келіп түскен сұрау салу бойынша басқа салық комитетіне тиесілігін мойындаған салық комитеті аталған төлемнен бас тартады. Ал дербес шотта "Төленді" бағаны бойынша "алу" белгісімен тиісті жазба көрсетіледі.

Сноска. В пункт 291 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
292. При получении платежных документов, по которым налоговый орган не может выяснить агента, по следующей причине:
1) неверного указания РНН;
2) получения платежного документа по агенту, который отсутствует в Государственном реестре налогоплательщиков;
3) получения платежного документа по агенту, который зарегистрирован в Государственном реестре налогоплательщиков, но не зарегистрирован ни в одном налоговом органе по месту нахождения;
4) банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, неверно оформлен платежный документ,
то суммы обязательных пенсионных взносов по указанным платежным документам не подлежат разноске в лицевой счет агента до выяснения их принадлежности.
На основании вышеуказанных платежей формируется информация со статусом "Невыясненные платежи", доступная для всех налоговых органов и требующая принятия мер для выяснения принадлежности сумм обязательных пенсионных взносов по наименованию и по другим реквизитам платежного документа.
293. В случае определения налоговым органом принадлежности платежного документа по регистрационным данным налогоплательщика, налоговый орган производит корректировку РНН агента в информации "Невыясненные платежи". Откорректированный РНН агента сверяется с регистрационными данными налогоплательщика и при отсутствии расхождений сумма поступлений обязательных пенсионных взносов разносится на лицевой счет. При этом в информации "Невыясненные платежи" производится дополнительная запись:
откорректированный РНН;
дата проводки в лицевой счет;
наименование налогового органа, на лицевой счет которого произведена разноска обязательных пенсионных взносов.
294. При возникновении ситуации, когда после разноски на лицевой счет агента с учетом откорректированного РНН по одному платежному документу поступает информация на этот же платежный документ от других налоговых органов, налоговые органы выясняют принадлежность платежного документа по запросам. После выяснения принадлежности платежного документа налоговый орган, признавший по поступившему запросу принадлежность его другому налоговому органу, производит отказ от указанного платежа. А в лицевом счете отображается соответствующая запись по графе "Уплачено" со знаком "минус".
При получении платежных документов по агентам, состоящим на учете в другом налоговом органе, налоговый орган уведомляет об этом уполномоченный государственный орган с указанием необходимых реквизитов и направляет платежные документы по назначению в тот налоговый орган, где состоит на учете агент.

295. Басқа салық органында есепте тұрған төлеушілер бойынша төлем құжаттарын алған кезде, салық органы бұл туралы қажетті деректемелерді көрсетумен мемлекеттік уәкілетті органға хабарлайды және төлем құжаттарын төлеуші есепте тұрған салық комитетіне мақсаты бойынша жібереді.
296. ЗТЖМО 1-МЗЖ нысанының есебінде республика бойынша қате СТН-лі міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері туралы ақпарат бар. Қате СТН-лі міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері туралы ақпаратқа төлем құжаттары қоса беріледі. Қате СТН-лі төлем құжаттары төлеушінің орналасқан жері бойынша СТН белгісі бойынша мемлекеттік уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде өңделеді. Таратып жазылмаған төлем құжаттары "Анықталмаған төлемдер" мәртебесіне ие болады. "Анықталмаған төлемдер" мәртебесіндегі төлем құжаттары бар ақпарат ЗТЖМО 1-МЗЖ нысанының есебі төлем құжаттарының деректемелері және төлем құжаттарын өңдеу нәтижелері бойынша қалыптасады. Төлем құжаттарының тиесілігін анықтау бойынша жұмыс күнделікті мынадай тәртіппен жүргізілуі тиіс:
1) төлем құжатының деректерінен жіберушінің атауы, мәтіндік мақсаты және басқа белгілері бойынша төлеушіні анықтау;
2) міндетті зейнетақы жарналарының тиесілігін анықтаған жағдайда аталған сомалар төлеушілердің дербес шоттарына таратып жазылсын.
297. Зейнетақы жарналарының қате есептелген сомасын қайтару зейнетақы заңымен белгіленген тәртіпте жинақтаушы зейнетақы қорлары жүргізіледі.
298. Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы төлемегені үшін дербес шоттарда бұрын өсімақы есептелген ЗТЖМО ҚР 1-МЖЖ нысанының қосымша (нақтыланған) есебі және оған өткен кезең үшін төлем құжаттарын уәкілетті мемлекеттік органнан салық органы алған жағдайда салық төлеушінің дербес шотындағы көрсетілген өсімақы сомасы түзетіледі. Дербес шоттағы осы операция ҚР 1-МЖЖ есебін алу күніне жүргізіледі, ал "Төлемдерді есептеу күні" бағанында міндетті зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу күні көрсетіледі.
299. Анықталмаған міндетті зейнетақы жарналардың кімге тиесілі екендігі, сондай-ақ қате СТН-мен төлем тапсырмасы анықталған жағдайда салық төлеушінің дербес шоттарында бұрын есептелген өсімақы түзетіледі, бірақ міндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына уақтылы төленген жағдайда.
300. ҚР МТСЗН уәкілетті органынан және салық төлеушінің осы дербес шоттардан алынған құжаттар негізінде салық органдарында және уәкілетті мемлекеттік органдарда:
Жыл басынан бастап күн, ай үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарының түсу сомасы туралы есеп (N 50 қосымша);
Айлар бойынша ай сайын немесе кез-келген есептік күнге жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары сомасының түсу динамикасын (N 51 қосымша);
Айлар бойынша ай сайын немесе кез-келген есептік күнге жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары берешек сомасының динамикасын (N 52 қосымша) қалыптастырылады.

295. Отчет Формы 1-ОПВ РК содержит информацию о поступлениях обязательных пенсионных взносов по республике с неверными РНН. К информации о поступлениях обязательных пенсионных взносов с неверными РНН прилагаются платежные документы.
296. По обязательным пенсионным взносам с неверными РНН налоговым органам необходимо:
1) из данных платежного документа по наименованию отправителя, текстовому назначению платежа и другим признакам выяснить агента;
2) в случае выяснения принадлежности обязательных пенсионных взносов указанные суммы разнести в лицевые счета агентов.
В случае получения уполномоченным государственным органом одновременно нескольких уведомлений от налоговых органов о принадлежности сумм обязательных пенсионных взносов по одному платежному документу, уполномоченный государственный орган извещает об этом соответствующие налоговые органы, которые принимают меры по выяснению принадлежности платежного документа.
В случае определения принадлежности платежного документа, на ранее представленные уведомления налоговым органом направляется в уполномоченный государственный орган письменный отказ.
297. Возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов производится накопительными пенсионными фондами в порядке, установленном пенсионным законодательством.
298. В случае получения налоговым органом от уполномоченного государственного органа дополнительного (уточненного) отчета Формы 1-ОПВ РК и платежных документов к нему за прошлые периоды, по которым в лицевых счетах была ранее начислена пеня за несвоевременность уплаты обязательных пенсионных взносов, указанная сумма пени в лицевом счете агента сторнируется. В лицевом счете данная операция проводится в день получения отчета Формы 1-ОПВ РК, а в графе "Дата зачисления платежей" указывается дата зачисления суммы обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды.
299. При выяснении принадлежности невыясненных обязательных пенсионных взносов, а также платежных поручений с неверными РНН, в лицевых счетах агентов ранее начисленная пеня сторнируется, но при условии своевременной уплаты в накопительные пенсионные фонды обязательных пенсионных взносов.
300. В налоговых органах и в уполномоченном государственном органе на основании полученных документов от уполномоченного органа МТСЗН РК и данных лицевых счетов агентов формируется:
Отчет о поступлении сумм обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды - за день, за месяц, с начала года (Приложение N 50);
Динамика поступления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды по месяцам - ежемесячно или на любую отчетную дату (Приложение N 51);
Динамика задолженности сумм обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды по месяцам - ежемесячно или на любую отчетную дату (Приложение N 52).

26-тарау. Дербес шоттардағы қорытындыны шығару
301. Ай, тоқсан, жылдың аяқталуы бойынша дербес шотта ақша есептелген (есептелген), кемітілген, төленген, қайтарылған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақы және айыппұлдар сомасы бойынша қорытынды шығарылады.
302. Операцияның жазбасының әрбір күніне салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақылық жарналар, әлеуметтік аударымдар сомалары; өсімақы сомасы; айыппұл сомасы бойынша "Бересі (-), Артық төлеу (+) есеп айырысуының сальдосы" анықталады.
Ескерту. 302-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
303. "Бересі (-), Артық төлеу (+) есеп айырысуының сальдосы", "Өсімақы сальдосы", "Айыппұл сальдосы" бағаналары бойынша қорытындыны шығару кезінде қорытынды соманы есептеу жүргізілмейді, ал қорытынды қатарда соңғы операцияны жазу кезінде енгізілген бересі (-) немесе артық төлеу (+) сомасы жазылады.
304. Дербес шоттардағы қорытынды шығарғаннан кейін айдың соңына, тоқсанның соңына, жылдың соңына сәйкес есеп сальдосының дұрыс есептелуін тексеру мынадай тәртіпте: "Бересі (-), Артық төлеу (+) есепті кезең басындағы сальдосы" минус "Айға (жылға) есептелді" плюс "Айға (жылға) кемітілді" плюс "Айға (жылға) төленді" минус "Айға (жылға) қайтарылды" деп жүргізіледі.
305. СТН бойынша бюджеттің кірістерін әр жіктеу коды бойынша салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының дербес шоттардан іріктеме, дербес шоттың барлық бағандары бойынша: ақпарат күнге, өспелі қорытындымен айға, тоқсанға және жыл басынан жүргізіледі.
27-тарау. Дербес шоттарды тексеру
306. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақылық жарналар, әлеуметтік аударымдар есебін енгізудің тәртібін сақталуына бақылау мақсатында есеп бөлімінің қызметкері дербес шоттардағы операциялардың дұрыс көрсетілуіне бақылау тоқсанына бір реттен сирек емес жүргізеді.
Дербес шоттарды тексеру кезінде:
1) Жауапты бөлім берген Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар сомасын есептеуге және азайтуға тізілім негізінде есептелген және азайтылған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын төлеу мерзімдері бойынша дербес шотта уақтылығы, дұрыстығы, толықтығы жазылады (12-қосымша);
2) Қазынашылық органдарының құжаттары мен бастапқы төлем құжаттарының негізінде дербес шоттарға түскен, қайтарылған салық және басқа да міндетті төлемдер сомасы жазбасының уақтылылығы, дұрыстығы, толықтылығы;

Глава 26. Подведение итогов в лицевых счетах
301. По окончании месяца, квартала, года в лицевом счете подводятся итоги по начисленным (исчисленным), уменьшенным, уплаченным, возвращенным суммам налогов и других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов.
302. На каждую дату записи операции определяется "Сальдо расчетов Недоимка (-), Переплата (+)" по суммам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений; суммам пени; суммам штрафов. <*>
Сноска. В пункт 302 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
303. При подведении итогов по графам "Сальдо расчетов Недоимка (-), Переплата (+)", "Сальдо пени", "Сальдо штрафа" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки (-) или переплаты (+), которая была выведена при записи последней операции.
304. После подведения итогов в лицевых счетах производится проверка правильности исчисления сальдо расчетов соответственно на конец месяца, конец квартала, конец года в следующем порядке:
"Сальдо на начало отчетного периода Недоимка (-), Переплата (+)" минус "Начислено за месяц (год)" плюс "Уменьшено за месяц (год)" плюс "Уплачено за месяц (год)" минус "Возвращено за месяц (год)".
305. По РНН производится выборка из лицевых счетов суммы налогов и других обязательных платежей по кодам классификации доходов бюджета, по всем графам лицевого счета: информация за день, нарастающим итогом за месяц, квартал и с начала года.
Глава 27. Проверка лицевых счетов
306. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений работником отдела учета не реже одного раза в квартал производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.
При проверке лицевых счетов необходимо проверить:
1) своевременность, правильность, полноту записи в лицевые счета по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм налогов и других обязательных платежей на основании Реестра к начислению и уменьшению сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени, представленного ответственным отделом (Приложение N 12);
2) своевременность, правильность, полноту записи в лицевые счета поступивших, возвращенных сумм налогов и других обязательных платежей на основании первичных платежных документов и документов органов Казначейства;

3) Салық төлеушінің (салық агентінің) бюджетпенен (бересі немесе артық төлеу) есеп айырысуының сальдосын шығарылуының дұрыстығы;
4) Салық есептілігіне толықтырулар мен өзгертулер енгізу нәтижесінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бұрын ұсынылған декларациялар мен есеп айырысумен салыстыру бойынша айырмашылықтардың дербес шоттарға үлестірілуінің дұрыстығы;
5) Дербес шоттардың барлық бағандары бойынша қорытынды шығарудың дұрыстығы;
6) өсімақы есептелуінің дұрыстығы;
7) салық және басқа да міндетті төлемдердің төлену мерзімі көрсетілуінің дұрыстығы;
8) салық және басқа да міндетті төлемдердің банк шотынан шығарылуы мен бюджетке есепке алыну күнінің көрсетілуінің дұрыстығы тексерілуі қажет.
Дербес шоттарды қоса барлығы тексеруге жатады.
Есеп бөлімінің қызметкері дербес шоттарда көрсетілген жыл басынан бюджетке түскен салық және басқа да міндетті төлемдер сомасын N 25 нысандағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімі мен қайтарылуының Тізілімі және есеп күніндегі бюджеттің кірістерін жіктеуінің сәйкес кодтары бойынша Қазынашылық органдарының деректерімен сәйкестігін тексеруі қажет.
Бұл үшін бюджеттің кірісін жіктеудің сәйкес кодтары бойынша "жыл басынан қайтаруды шегерістен барлық түскені" бағанасы бойынша дербес шоттардың қорытынды деректерінен салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының қорытынды есебі жүргізіледі. Есептелген қорытынды бақылау күніндегі "жыл басынан қайтаруды шегерістен барлық түскені" бағанасының N 25 нысандағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімі мен қайтарылуының Тізілімі бойынша сомасымен салыстырылып тексеріледі.
Төлем кірістері бойынша қорытынды жазбалардың дұрыстығын тексеру нысан бойынша (N 1 нысан, N 39 қосымша) кірістің бюджеттік жіктелуінің сәйкес коды бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімі сомасын салыстыру жолымен жүргізіледі.
Есеп күніндегі дербес шоттардың қорытынды сомасы және N 25 нысандағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қайтарылуы мен түсімдері тізілімінің деректерінде алшақтықтар болған жағдайда есеп бөлімінің қызметкері бұл алшақтықтардың себебін бастапқы төлем құжаттарын тексеру арқылы белгілеуге және сәйкес түзетулер енгізуге міндетті.
Дербес шоттарды тексеруден кейін дербес шоттарда "Тексерілді, күні, қолтаңба" жазбасы жасалады.
Ескерту. 306-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
307. Жарты жылдықта бір рет салық органының басшысы немесе есеп бөлімінің бастығы ақша есептеу (есептеу, кеміту) туралы салық есептілігінің деректерін уақтылы, толық және дұрыс таратылуына, сондай-ақ түсімдер (қайтару, есепке алу) туралы банк құжаттары мен дербес шоттарға және жиынтық қорытынды кітабындағы басқа жазбаларға іріктеп тексеруді жүргізеді.

3) правильность выведения сальдо расчетов налогоплательщиков (налоговых агентов) с бюджетом (недоимка или переплата);
4) правильность разноски в лицевые счета разницы по сравнению с ранее представленными декларациями и расчетами по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в результате внесения изменений и дополнений в налоговую отчетность;
5) правильность подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
6) правильность начисления пени;
7) правильность указания сроков уплаты налогов и других обязательных платежей;
8) правильность указания даты списания с банковского счета и зачисления в бюджет налогов и других обязательных платежей.
Проверке подлежат все без исключения лицевые счета.
Работнику отдела учета необходимо проверить соответствие сумм налогов и других обязательных платежей, поступивших в бюджет с начала года, отраженных в лицевых счетах, с Реестром поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 и данными органов Казначейства по соответствующим кодам классификации доходов бюджета на дату проверки.
Для этого производится подсчет сумм налогов и других обязательных платежей из итоговых данных лицевых счетов по графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" по соответствующим кодам классификации доходов бюджета. Подсчитанный итог сверяется с суммой по Реестру поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 графы "Всего поступило за вычетом возвратов с начала года" на дату проверки.
Проверка правильности итоговых записей по поступлениям платежей производится путем сопоставления сумм поступлений в бюджет налогов и других обязательных платежей по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов по форме (Форма N 1, Приложение N 39).
При установлении расхождений в суммах итогов лицевых счетов и данных Реестра поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 на дату проверки работник отдела учета обязан установить причины этих расхождений путем проверки первичных платежных документов и внести соответствующие исправления.
После проверки лицевых счетов, в лицевом счете производится запись: "Проверено, дата, подпись". <*>
Сноска. В пункт 306 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 V053801_.
307. Один раз в полугодие руководителем налогового органа или начальником отдела учета производится выборочная проверка своевременности, полноты и правильности разноски данных налоговой отчетности о начислении (исчислении, уменьшении), а также банковских документов о поступлении (возврате, зачете) в бюджет и других записей в лицевых счетах и книгах сводных итогов.

308. Жылдың қорытындысы бойынша салық төлеушілер (салық агенттері) салық органдармен салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша бюджетпен есеп айырысуды салыстырып тексеру жүргізіледі. Салыстырып тексерудің нәтижесі бойынша 23 нысан бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақылық жарналар, әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысудың салыстырып тексеру актісі жасалады (N 10 қосымша).
23-нысан бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақылық жарналар, әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысудың салыстырып тексеру актісіндегі есеп айырысу жағдайының нәтижелері үйлеспеген жағдайда салық органы мен салық төлеушінің деректері арасындағы есеп айырысу сальдосы бойынша алшақтықтар себебін көрсету қажет.
Салыстырып тексеру акті 2 данада жасалады, бір жағынан есеп бөлімінің бастығы және қызметкері, екінші жақтан салық төлеуші қол қояды.
Салыстырып тексерудің бір данасы салық төлеушіге (салық агентіне) беріледі, екінші данасы салық органында қалдырылады.
Ескерту. 308-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
28-тарау. Қаржы жылының аяқталуына
дербес шоттардың жабылуы
309. Қаржы жылының аяқталуына дербес шоттарда барлық операциялардың жазбасынан кейін желтоқсан айының соңғы күнінде:
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақы және айыппұлдардың есептелген, кемітілген, төленген және қайтарылған сомалары;
салықты төлеу бойынша салық міндеттерін орындаудың өзгертілген мерзімімен салық сомасының жыл қорытындысы жасалады.
Ескерту. 309-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
310. "Есеп айырысу сальдосы" бағаны бойынша жыл қорытындысын шығару кезінде қорытынды сомасының есебі жүргізілмейді, ал қорытынды қатарда желтоқсан айына 31-күнін қоса соңғы операциялардың жазбалары кезіндегі бересі мен артық төлеу сомасы (егер осындайлар орын алса) жазылады.
311. Қаржы жылының соңына және дербес шоттардың жабылуы бойынша қорытынды деректер шығарылғаннан кейін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, өсімақы мен айыппұлдар бойынша есеп айырысу сальдосы (бересі немесе артық төлеу) келесі жылға дербес шоттарға ауыстырылады.
Ескерту. 311-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.

308. По итогам года налогоплательщиками (налоговыми агентами) производится сверка расчетов с бюджетом по налогам и другим обязательным платежам с налоговыми органами. По результатам сверки составляется Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по форме 23 (Приложение N 10).
При несовпадении результатов состояния расчетов в Акт сверки расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по форме 23 необходимо указать причины расхождений по сальдо расчетов между данными налогового органа и налогоплательщика. В течение 10 рабочих дней устраняется расхождение между данными налогового органа и налогоплательщиком.
Акт сверки составляется в 2-х экземплярах, подписывается с одной стороны работником и начальником отдела учета, с другой стороны - налогоплательщиком.
Один экземпляр акта сверки вручается налогоплательщику (налоговому агенту), второй экземпляр остается в налоговом органе. <*>
Сноска. В пункт 308 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 28. Закрытие лицевых счетов по окончании финансового года
309. По окончании финансового года в лицевых счетах после записи всех операций за последнее число декабря месяца подводятся итоги за год:
начисленных, уменьшенных, уплаченных и возвращенных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов;
сумм налогов с измененным сроком исполнения налоговых обязательств по уплате налогов. <*>
Сноска. В пункт 309 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
310. При подведении итогов за год по графам "Сальдо расчетов" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки или переплаты (если таковые имели место), показанная при записи последней операции за декабрь месяц по 31 число включительно.
311. После подведения итоговых данных по окончании финансового года и закрытии лицевого счета сальдо расчетов (недоимка или переплата) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, пени и штрафам переносится в лицевые счета на следующий год. <*>
Сноска. В пункт 311 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

312. Қаржы жылының аяқталуы бойынша дербес шот жабылады.
Дербес шоттар бойынша есептер сальдосы (берешек немесе артық төлеу) бар болған жағдайда сальдо жаңа қаржы жылына ашылған дербес шотқа көшіріледі.
Ескерту. 312-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
313. Қаржы жылы ақталуы бойынша дербес шоттар жабылғаннан кейін кез-келген операциялардың жазбасы дербес шоттарда жүргізілмейді.
29-тарау. Салық және басқа да міндетті төлемдер
түсімі мен қайтарылуының тізілімін жүргізу
314. Бюджетке түсетін және бюджеттен қайтарылған салық және басқа да міндетті төлемдердің жиынтық есебі үшін салық органдары N 25 нысандағы салық және бюджетке түсетін басқа да төлемдердің түсімі мен қайтарылуының Тізілімін (бұдан әрі - N 25 н тізілімі) жүргізеді (N 6 қосымша).
315. N 25 нысандағы Тізілім бюджеттің кірісін жіктеу коды бойынша жүргізіледі.
316. Міндетті зейнетақы жарналары бойынша ЖЗҚ N 25 нысандағы міндетті зейнетақы жарналары бойынша түсімдер мен қайтарылымдардың Тізілімі жүргізіледі (N 7 қосымша).
317. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бюджет шығасысының өтемақысын төлеу түрінде түсетін салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдер Қазынашылық органдарының төлем құжаттары негізінде бюджет кірісін жіктеудің сәйкес коды бойынша N 25 нысандағы тізілімде көрсетіледі.
318. N 25 нысандағы тізіліміндегі жазбалар күн сайын күннің жалпы қорытындыларымен осы күні нақты есептелген және қайтарылған сомалар туралы Қазынашылық органдарының құжаттары негізінде жүргізіледі.
319. N 25 нысандағы тізілім деректері негізінде салық төлеушінің дербес шоттары бойынша түсімдер туралы деректермен бюджетке түскен салық және төлемдердің сомасын салыстырып тексеру жүргізіледі.
30-тарау. Есептеулер, кемітулер және түсімдердің
жиынтық қорытынды есебі кітабының жүргізілуі
320. Жеке тұлғалардан жер салығы, жеке тұлғалардан мүлік салығы бойынша есептеулер, кемітулер, түсімдер, шегерімдер және қайтарулардың жиынтық қорытындысы есебі жергілікті атқарушы органдар, жекелеген телім бойынша N 26 нысандағы (бұдан әрі - N 26 н. кітап) (N 41 қосымша) есептеулер, кемітулер және түсімдердің жиынтық қорытынды есебінің кітабында жүргізіледі.
N 26 н. Кітапта есептеулер, кемітулер, түсімдер, есепке алулар және қайтарылымдардың күндізгі қорытындысы әрбір төлем бойынша бөлек жазылады. Түсімдер бойынша қорытынды деректер Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2002 жылғы 5 тамыздағы N 665 бұйрығымен бекітілген Қатаң есептілік бланкілерін жеткізу, сақтау, есепке алу және беру ережелеріне сәйкес осы күнге телім бойынша жергілікті атқарушы органдар мен бөлімнің жауапты қызметкерлерімен ұсынылған есептіліктің қорытынды сомаларына сәйкес келуі керек.
Салықтың әрбір түріне N 26 н. жеке кітап ашылады.

312. По окончании финансового года лицевой счет закрывается.
В случае наличия по лицевым счетам сальдо расчетов (задолженность или переплата), сальдо переносится в лицевой счет, открытый в новом финансовом году.
Сноска. Пункт 312 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
313. После закрытия лицевых счетов по окончании финансового года запись любых операций в лицевой счет не производится.
Глава 29. Ведение реестра поступлений и возвратов
налогов и других обязательных платежей
314. Для сводного учета поступающих в бюджет и возвращенных из бюджета налогов и других обязательных платежей налоговыми органами ведется Реестр поступлений и возвратов налогов и других обязательных платежей в бюджет формы N 25 (далее - реестр ф. N 25) (Приложение N 6).
315. Реестр ф. N 25 ведется по кодам классификации доходов бюджета.
316. По обязательным пенсионным взносам ведется Реестр поступлений и возвратов по обязательным пенсионным взносам формы N 25-НПФ (Приложение N 7).
317. Суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, поступающих в виде компенсации потерь бюджета из Национального фонда Республики Казахстан, отражаются в реестре ф. N 25 по соответствующим кодам классификации доходов бюджета на основании платежных документов органов Казначейства. При этом в лицевых счетах налогоплательщиков (налоговых агентов) указанные суммы поступлений не отражаются.
318. Записи в реестр ф. N 25 производятся ежедневно общими итогами за день на основании документов органов Казначейства о фактически зачисленных или возвращенных за этот день суммах. Одновременно подводятся итоги поступлений за вычетом возвратов с начала месяца, квартала, с начала года.
319. На основании данных реестра ф. N 25 производится сверка поступивших сумм налогов и платежей в бюджет с данными о поступлении по лицевым счетам налогоплательщиков.
Глава 30. Ведение книги учета сводных итогов начислений,
уменьшений и поступлений
320. Учет сводных итогов начислений, уменьшений, поступлений, зачетов и возвратов по земельному налогу с физических лиц, налогу на имущество с физических лиц, ведется в Книге учета сводных итогов начислений, уменьшений и поступлений формы N 26 (далее - книга ф. N 26) (Приложение N 41) по отдельным участкам, местному исполнительному органу.
В книге ф. N 26 записываются дневные итоги начислений, уменьшений, поступлений, зачетов и возвратов по каждому платежу в отдельности. Итоговые данные по поступлениям за один день должны соответствовать итоговым суммам отчетов, представленных местными исполнительными органами и ответственными работниками отделов по участкам за этот день в соответствии с Правилами поставки, хранения, учета и выдачи бланков строгой отчетности, утвержденный Приказом Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 августа 2002 года N 665.
По каждому виду налогов открывается отдельная книга ф. N 26. <*>

Ескерту. 320-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
31-тарау. Жеке тұлғалардан салық жинау және
олардың бюджетке түсімдері бойынша жергілікті
атқарушы органдардың жұмыстарын бақылау
321. Салық органдары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы бюджет кірісіне салықтарды қабылдау мен қабылданған сомаларды беру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмысына бақылауды жүргізеді.
322. Жергілікті атқарушы органдар салық төлеушілер заңды тұлғалардың N 1 ЖТ нысанының түбіртегі бойынша төленетін мүлік, көлік құралдары және жер салығын жинауды жүзеге асыра алады.
N 1 ЖТ нысанындағы түбіртек қатаң есептілік құжаты болып табылады және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.
323. Бақылау:
1) бюджет кірісінің жіктемесінің кодына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың салық төлеушілерден алған салық сомасына (N 24 нысан түбіртегі бір жолғы талон бланктері бойынша), сондай-ақ Қазынашылық органдарының төлем сомаларына қатысты берілген салық сомасына тексерулер;
2) қатаң есептілік бланктарын беру және есептеу, сақтау, жеткізу Ережелеріне сәйкес жергілікті атқарушы органдар есебі мен N 1 ЖТ нысандағы, N 24 нысандағы түбіртектер бір жолғы талон түбіртектері көшірмесін салыстырып тексеру арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 323-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
324. Жекелеген банктік операцияларды, түбіртектерді сақтауды жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы бюджет кірісіне қабылданған салық сомаларын беру, салықты қабылдау бойынша жұмыс жағдайын тексеру материалдарын салық органдары жергілікті атқарушы органдардың кассаларына мерзімдік тексеруді өткізу кезінде қолданады.
325. Жергілікті атқарушы органдардың кассаларына мерзімдік тексеру жылына бір реттен кем емес өткізіледі.
326. Жергілікті атқарушы органдардың кассасына әрбір кезекті тексеруді өткізу кезінде тексеруді өткізуші салық органының қызметкері тексерудің нәтижелері туралы анықтамада мынадай мәселелерді:
1) өткен тексерулер өткізу барысында анықталған бұзушылықтар, кемшіліктер және ескертулерді жою және оларды жою бойынша қабылданған шаралар;
2) салықтың төленгені фактін растайтын түбіртектің және бір жолғы талон бланкілерінің жеке тұлғаға беру, сақтау, есептеу тәртібі, түбіртектің және бір жолғы талон бланкілерінің дұрыс толтырылуы;

Сноска. В пункт 320 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Глава 31. Контроль за работой местных исполнительных органов
по сбору налогов с физических лиц и поступлениями
их в бюджет
321. Налоговые органы осуществляют контроль за работой местных исполнительных органов по приему налогов, выдаче разовых талонов и сдаче принятых сумм в доход бюджета через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
322. Местные исполнительные органы могут осуществлять сбор налогов на имущество, транспортные средства и земельного налога, уплачиваемых налогоплательщиком - физическим лицом по квитанции формы ФЛ N 1.
Квитанции формы ФЛ N 1 являются документом строгой отчетности и утверждаются уполномоченным государственным органом и Министерством финансов Республики Казахстан.
323. Контроль осуществляется путем:
1) проверки соответствия кодам классификации доходов бюджета принятых от налогоплательщиков местными исполнительными органами сумм налогов (по квитанциям формы ФЛ N 1, бланкам разовых талонов), а также сданных сумм налогов согласно платежных документов, полученных от органов Казначейства;
2) сверки копий квитанций формы ФЛ N 1, корешков разовых талонов и отчетов местных исполнительных органов в соответствии с Правилами поставки, хранения, учета и выдачи бланков строгой отчетности.
Сноска. Пункт 323 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
324. Материалы проверок состояния работы по приему налогов, сдаче принятых сумм налогов в доход бюджета через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, хранению квитанций используются при проведении налоговыми органами периодических ревизий касс местных исполнительных органов.
325. Ревизии кассы местных исполнительных органов проводятся не менее одного раза в год.
326. При проведении каждой очередной ревизии кассы местных исполнительных органов, работник налогового органа, проводящий ревизию отражает в справке о результатах ревизии следующие вопросы:
1) устранение нарушений, недостатков и замечаний, выявленных в ходе предыдущей ревизии и принятые меры по их устранению;
2) порядок учета, хранения, выдачи физическому лицу квитанции и бланка разового талона, подтверждающей факт уплаты налогов, правильность заполнения квитанций и бланка разового талона;

3) жекелеген банк операцияларын жүргізетін банктер мен ұйымдарға салық сомасын толық және уақтылы берілуі, ал елді мекенде банк болмаған жағдайда олардың жергілікті бюджетке беру мерзімінің сақталуы;
4) түбіртекті, бір жолғы талон бланкілерді қолдану туралы есептіліктің, сондай-ақ банкке (жергілікті бюджетке) салық сомасының енгізілу есептілігінің дәлдігі және уақтылы ұсынылуы.
Ескерту. 326-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
327. Тексерулер аралығы кезінде N 24 н. және N 1 ЖТ түбіртектері, бір жолғы талон бланкілері жоғалған (жетпеушілік) немесе ұрланған жағдайда түбіртектің жоғалғаны (жетпеушілігі) немесе ұрланғаны туралы факт қашан және қайда анықталғаны көрсетілген акт жасалады.
Ескерту. 327-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
328. Актіні жергілікті атқарушы органның жауапты қызметкері жасайды және оның жетекшісі растайды. Актінің бір данасы сол күні-ақ ілеспе хатпен бірге аумақтық салық органына жіберіледі.
329. N 1 ЖТ нысандағы түбіртектер, бір жолғы талон бланкілері бойынша қабылданған салық сомасы бюджетке аударылған салық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ қабылданған салық сомасы бюджетке толық емес аударылғанда жергілікті атқарушы органдар кассаларын тексеру материалдары құқық қорғаушы органдарға беріледі.
Ескерту. 329-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
3-бөлім. Дербес шоттардағы өсімақы есептеу
тәртібі және айыппұлдарды есептеу тәртібі
32-тарау. Дербес шоттардағы өсімақы есептеу тәртібі
330. Дербес шоттардағы өсімақы салық міндеттерін белгіленген мерзімдерде атқармағаны үшін есептеледі.
331. Салық кодексінің 46-бабының 3-тармағына сәйкес өсімақы салық міндетін атқарудың әрбір кешіктірілген күні үшін салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу мерзімі күнінен кейін және төлеу күнін қоса Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе ресми ставкасы мөлшерінде есептеледі. Міндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына және әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімақы әрбір кешіктірілген күнге міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні мерзімінен бастап, төлеу күнін қоса Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе ресми ставкасы мөлшерінде әрбір мерзімі өткен күнге есептеледі.

3) своевременность и полноту сдачи сумм налогов в банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а в случае отсутствия банка в населенном пункте, соблюдения срока сдачи их в местный бюджет;
4) своевременность представления и достоверность отчетности об использовании квитанций, бланков разовых талонов а также отчетности о внесении сумм налогов в банк (местный бюджет).
Сноска. Пункт 326 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
327. При утере (недостаче) или хищении квитанций ФЛ N 1, бланков разовых талонов в период между ревизиями составляется акт, в котором указывается, когда и где обнаружены факты утери (недостачи) или хищения квитанций, количество утерянных (недостающих) или похищенных квитанций (серии и номера).
Сноска. Пункт 327 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
328. Акт составляется ответственным работником местного исполнительного органа и заверяется его руководителем. Один экземпляр акта в тот же день отправляется с сопроводительным письмом в территориальный налоговый орган.
329. При несоответствии принятых сумм налогов по квитанциям формы ФЛ N 1, бланкам разовых талонов перечисленным суммам налогов в бюджет, а также неполном перечислении принятых сумм налогов в бюджет материалы ревизии кассы местных исполнительных органов передаются в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 329 с изменениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Раздел 3. Порядок начисления пени в лицевых счетах
и порядок учета штрафов
Глава 32. Порядок начисления пени в лицевых счетах
330. Пеня начисляется в лицевых счетах ежедневно за неисполнение налогового обязательства в установленные сроки.
331. Пеня в соответствии с пунктом 3 статьи 46 Налогового кодекса начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, включая день уплаты, в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки. За несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и социальных отчислений пеня начисляется за каждый день просрочки, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты обязательных пенсионных взносов, включая день уплаты в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки. <*>

Ескерту. 331-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
332. Салық кодексінің 46-бабының 2-тармағына сәйкес өсімақы сомасы салық міндеттерін күштеп атқару шараларын, сондай-ақ салық заңын бұзғаны үшін өзге де жауапкершілік шараларын қолданғанына қарамастан есептеледі және төленеді.
333. Дербес шоттарда өсімақы есептеу:
1) мерзімі өткен бересі қалдығын өзгертетін әрбір есеп операцияларынан кейін;
2) әрбір айдың соңында төлеу мерзімі аяқталған күннен кейінгі уақыттан бастап немесе соңғы өсімақы есептеу күнінен бастап;
3) салыстырып тексеру актілерін беру кезінде жүргізіледі.
334. Есептелген өсімақы сомасы дербес шоттың "Өсімақы сомасы" бағанасында көрсетіледі, ал "Кезең үшін" бағанасында уақыттың қай кезеңіне өсімақы есептелгені көрсетіледі.
335. Дербес шоттың "Өсімақы төленді (қайтарылды)" бағанасында негізгі төлем төлеуге төленген немесе қайтарылған (есептелген) өсімақы сомасы көрсетіледі.
336. Негізгі төлем төлеуіне бұрын аударылған немесе есептелген өсімақы сомасының кемуі "Өсімақы сомасы" бағанасында "-" белгісімен көрсетіледі.
337. "Өсімақы сальдосы" бағанасында өсімақы сомасының төленбеген қалдығы көрсетіледі.
338. Салық Кодексінің 41-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеу бойынша салық міндеттерін атқару мерзімінің өзгертілуі салық төлеушіні бюджетке салықты уақтылы төлемегені үшін өсімақыны төлеуден босатпайды, осыған байланысты дербес шотта өсімақыны есептеу үшін салықты төлеу мерзімі Салық Кодексінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, бұрынғысынша қалады.
339. Салық Кодексіне сәйкес импортталатын тауарлар су, газ, электроэнергия болса және өндірістік өңдеуге арналған импортталатын тауарлардың құнының салық төлеу мерзімінің өзгертілуі кеден органының кеден жүк декларациясын қабылдаған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге өсімақы есептелмей жүргізіледі. Салық Кодексінің 249-бабының 6-тармағына сәйкес өтелмеген қарыз сомасына өсімақы көрсетілген үш айлық кезең өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап есептеледі.
340. Салық жылы аяқталған соң дербес шотты жабу кезінде "Өсімақы сальдосы" қаржы жылының соңғы күніне есептелетін сомадағы жаңа дербес шоттарға ауыстырылады.
341. Салық Кодексінің 46-бабының 4-тармағына сәйкес өсімақы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға салық сомалары мен басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдарды банк шотынан шығару кезегін сақтамағаны үшін, сондай-ақ салықтар мен басқа да міндетті төлемдер сомасын салық төлеушінің банк шотынан шығарылған аударуын кідірткені үшін, аударылған банк сыйақыларымен бірге шартты банк салымында орналасқан табыс салығының ұсталған сомасын уақтылы аудармағаны үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 есе мөлшердегі ресми ставкасы әрбір кешіктірілген күнге есептеледі.

Сноска. В пункт 331 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
332. Сумма пени в соответствии с пунктом 2 статьи 46 Налогового кодекса начисляется и уплачивается независимо от применения мер принудительного исполнения налогового обязательства, а также иных мер ответственности за нарушение налогового законодательства.
333. В лицевых счетах начисление пени производится:
1) после каждой учетной операции, изменяющей остаток просроченной недоимки;
2) в конце каждого месяца за время со дня, следующего за окончанием срока уплаты, или же за днем последнего начисления пени;
3) при выдаче актов сверок.
334. Начисленная сумма пени отражается в графе "Сумма пени" лицевого счета, а в графе "За период" указывается, за какой период времени начислена пеня.
335. В графе "Уплачено (возвращено) пени" лицевого счета отражаются уплаченные суммы пени, или возвращенные, (зачтенные) в уплату основного платежа.
336. Сумма уменьшений ранее начисленной пени, или зачтенной в уплату основного платежа отражается в графе "Сумма пени" со знаком "-".
337. В графе "Сальдо пени" указывается остаток неуплаченных сумм пени.
338. Изменение срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Налогового кодекса не освобождает налогоплательщика от уплаты пени за несвоевременную уплату налога в бюджет, в связи с этим в лицевом счете срок уплаты налога для начисления пени остается прежний, за исключением случаев установленных Налоговым кодексом.
339. Изменение срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, и, если, импортируемыми товарами являются вода, газ, электроэнергия, в соответствии с Налоговым кодексом производится без начисления пени на срок не более чем на три месяца со дня принятия грузовой таможенной декларации таможенным органом. На сумму непогашенной задолженности в соответствии с пунктом 6 статьи 249 Налогового кодекса начисляется пеня с первого дня после истечения указанного трехмесячного периода.
340. При закрытии лицевого счета по окончании налогового года "Сальдо пени" переносится в новые лицевые счета в сумме, числящейся на последнюю дату финансового года.
341. Пеня в соответствии с пунктом 4 статьи 46 Налогового кодекса начисляется банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, за несоблюдение очередности списания с банковских счетов сумм налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов, а также за задержку перечисления (зачисления) в бюджет сумм налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов, списанных с банковских счетов налогоплательщиков, и принятых наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов; несвоевременное перечисление сумм подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, и начисленных банковских вознаграждений в бюджет в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки. <*>

Ескерту. 341-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
342. Дербес шоттардағы өсімақыны есептеу кезінде:
1) салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге банк шотынан ақшаны шығару күні;
2) банкке немесе уәкілетті органға салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге қолма қол ақша енгізу күні;
3) банкоматтар және өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні;
4) ақшаны бюджетке аудару күні;
5) табыс салығының шартты банк салымына аудару күні ескеріледі.
Дербес шоттағы өсімақыны төлеу кезінде салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге ақшаны шығарылу күні салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттарынан қабылданады; банкке немесе уәкілетті органға салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге қолма қол ақша енгізу күні және банкоматтар және өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні.
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар салық төлеушілерден (салық агентінен) салық төлеушінің банк шоттарынан шығарылған ақшаны салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеуге кідірткені үшін өсімақы алынбайды.
Өсімақы есептеу кезінде салықтар мен төлемдердің басқа түрлеріне есепке жатқызу қорытындылары бойынша келіп түскен салық және басқа төлемдер бойынша дербес шотта қорытынды күні қабылданады.
Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
343. Салық тексерулері нәтижесінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген өсімақы дербес шоттарда есеп бөлімшесіне жауапты салық органының бөлімі ұсынған салық сомасы мен Салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылар (N 12-1 қосымша) бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, өсімақылардың және айыппұлдардың есептелген (кемітілген) сомалары туралы тізілім негізінде өткізіледі.
Ескерту. 343-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
344. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген және төленген өсімақы сомасына салық тексерулері нәтижесінде бюджет кірістерін сыныптау кодтарына сәйкес дербес шоттар ашылады.
"Операцияның мазмұны" бағанасында "Тексеру акті бойынша есептелді" тиісті жазба жүргізіледі.
Дербес шоттың "Есептелген өсімақы" бағанасында бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары,  әлеуметтік аударымдар және өсімақылар есептеудің (кемітудің) Тізілімінде көрсетілген өсімақы сомасы көрсетіледі.

Сноска. В пункт 341 несены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
342. При начислении пени в лицевом счете учитываются:
1) дата списания денег в уплату налогов и других обязательных платежей с банковского счета;
2) дата внесения наличных денег в уплату налогов и других обязательных платежей в банк или уполномоченный орган;
3) дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) дата зачисления подоходного налога на условный банковский вклад.
При расчете пени в лицевом счете принимается дата списания денег в уплату налогов и других обязательных платежей с банковского счета налогоплательщика (налогового агента); дата внесения наличных денег в уплату налогов и других обязательных платежей в банк или уполномоченный орган и дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства.
За задержку перечисления банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, списанных с банковских счетов налогоплательщиков денег в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений с налогоплательщиков (налогового агента) пени не взимаются.
По налогам и другим обязательным платежам, поступившим по заключениям на зачет в другие виды налогов и платежей, при расчете пени в лицевом счете принимается дата заключения. <*>
Сноска. Пункт 342 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
343. Начисленные пени банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций по результатам налоговых проверок, в лицевых счетах проводятся на основании Реестра о начисленных (уменьшенных) суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (Приложение N 12-1), представленного в отдел учета ответственным отделом налогового органа. <*>
Сноска. В пункт 343 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
344. Для учета начисленных и уплаченных сумм пени банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, по результатам налоговых проверок открываются лицевые счета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета.
В графе "Содержание операции" производится соответствующая запись: "Начислено по акту проверки".
В графе "Начислено пени" лицевого счета отражается сумма пени, указанная в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени. <*>

Ескерту. 344-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
345. Салық Кодексінің 46-бабының 5-тармағына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша құрылған бересі сомасына сот шешімімен борышқорды банкрот деп тану қабылданған мезетінен кейін өсімақы есептеу жүргізілмейді.
346. Бересінің бір ғана себебі жауапты бөлімнің есеп бөліміне ұсынған банкілерді жоюшы кредиторлар тізімі негізінде қызмет көрсетуші банктің жойылуы болып табылған жағдайда банктерді мәжбүрлеп жоюшы кредиторлардың бюджетіне салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша бересі сомасына өсімақы есептелмейді.
Тізімде:
1) Салық төлеушінің атауы - таратылатын банктің кредиторы;
2) СТН;
3) өсімақы есептелмейтін бересі сомасы;
4) банкті мәжбүрлеп жою туралы шешімнің күшіне ену күні көрсетілуі тиіс. Есеп бөлімі қызметкері көрсеткен күннен бастап дербес шоттағы өсімақы есептеу тоқтатылады.
347. Сот шешімі бойынша бюджетке төленетін салық және басқа да міндетті төлемдерді өтеу үшін акциялардың қосымша эмиссиясы жүргізілетін бересі сомасына өсімақы есептелмейді. Дербес шоттардағы өсімақы есептеуді тоқтату үшін жауапты бөлім есеп бөліміне көрсетілген салық төлеушілердің тізімін ұсынады.
Тізімде:
1) Салық төлеушінің атауы;
2) СТН;
3) өсімақы есептелмейтін бересі сомасы;
4) жарияланған акцияларды мәжбүрлі түрде шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күні;
5) мәжбүрлі түрде шығарылған жарияланған акцияларды орналастырылудың аяқталу күні көрсетілуі тиіс.
348. Жеке тұлғаға бересі сомасына жауапты бөлім есеп бөліміне ұсынған тізімдер негізінде оның із-түссіз жоқ деп тану туралы соттың шешімі күшіне енгеннен бастап жеке тұлғаның бересіне өсімақы есептелмейді.
Тізімде:
1) жеке тұлғаның аты, әкесінің аты, фамилиясы;
2) СТН;
3) өсімақы төленбейтін бересі сомасы;
4) жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімінің күшіне енген күні;
5) жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімі күшін жойған күні көрсетілуі тиіс.
Жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімі күшін жойған жағдайда өсімақы аталған шешім күшін жойған күннен бастап өсімақы есептеледі.
349. Жауапты бөлімнің есеп бөліміне ұсынған тізімдеріне жауап бөлімінің жұмысшысы, бастығы қол қояды және салық органының жетекшісі бекітеді.

Сноска. В пункт 344 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
345. Начисление пени в соответствии с пунктом 5 статьи 46 Налогового кодекса не производится на сумму образовавшейся недоимки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет с момента принятия судом решения о признании должника банкротом либо принятия определения о применении реабилитационной процедуры, со дня вступления в силу такого определения.
346. Пеня не начисляется на сумму недоимки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет кредиторов принудительно ликвидируемых банков, в случае, если единственной причиной образования недоимки явилась ликвидация обслуживаемого банка, на основании списка кредиторов ликвидируемых банков, представленного в отдел учета ответственным отделом.
В списке должны быть указаны:
1) Наименование налогоплательщика-кредитора ликвидируемого банка;
2) РНН;
3) сумма недоимки, на которую не начисляются пени;
4) дата вступления в силу решения о принудительной ликвидации банка. С указанной даты работником отдела учета прекращается начисление пени в лицевом счете.
347. Пеня в соответствии с пунктом 7 статьи 46 Налогового кодекса не начисляется на сумму недоимки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, для погашения которой по решению суда производится принудительный выпуск объявленных акций. Для приостановления начисления пени в лицевых счетах ответственный отдел представляет в отдел учета списки указанных налогоплательщиков.
В списке должны быть указаны:
1) Наименование налогоплательщика;
2) РНН;
3) сумму недоимки, на которую не начисляются пени;
4) дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
5) дата окончания размещения объявленных акций принудительного выпуска.
348. Пеня не начисляется физическому лицу на сумму недоимки с момента вступления в силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим на основании списка, представленного в отдел учета ответственным отделом.
В списке должны быть указаны:
1) Ф.И.О. физических лиц;
2) РНН;
3) сумма недоимки, на которую не начисляются пени;
4) дата вступления в силу решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим;
5) дата отмены решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим.
В случае отмены решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим пеня начисляется с даты отмены указанного решения.
349. Списки, представляемые в отдел учета ответственным отделом, подписываются работником отдела, начальником ответственного отдела и утверждаются руководителем налогового органа.

350. Салық органының жұмысшысының кінәсінен негізсіз өсімақы төлеуге әкелген дербес шотта салық немесе басқа да міндетті төлемдер сомасы қате немесе дұрыс емес көрсетілсе, жауапты бөлімнің есеп бөліміне қателікті тапқан күні ұсынған қосымша тізілім негізінде сәйкес жазбалар жүргізіледі, ал заңсыз есептелген салық, төлем және өсімақы сомасы түзетіледі.
351. Салық төлеушінің дербес шотында есепке жатқызуды жүргізу мерзімі бұзылған жағдайда, Салық кодексінің 46-бабының 9-тармағына сәйкес артық төленген салық сомасын растау кезінде салық төлеушінің есепке жатқызу туралы өтінішінде көрсетілген артық төленген салық сомасына пропорционал сомада бересі сомасына өсімпұл есептелмейді. Бұл ретте өсімпұл артық төленген салық сомасын есепке жатқызуды жүргізу үшін Салық кодексінде белгіленген мерзім басталған күннен бастап есептелмейді.
Мысал. Салық органына 2003 жылдың 24 қаңтарында 50 000 теңге сомасында жер салығының бересісін өтеу есебіне әлеуметтік салықтың артық төленген сомасын есепке жатқызуды жүргізуге өтініш тапсырылды. Әлеуметтік салықтың артық төленген сомасын тексергеннен және растағаннан кейін салық органы Қазынашылық органдарына 2003 жылғы 13 ақпанда қорытындыны және әлеуметтік салықтың бюджет жіктеуішінің кодынан жер салығының бюджет жіктеушінің кодына аударуға төлем тапсырмасы жіберілді.
Салық органы Қазынашылық органынан 2003 жылдың 14 ақпанында 2003 жылдың 13 ақпанында әлеуметтік салықтың бюджет жіктеуішінің кодынан жер салығының бюджет жіктеушінің кодына 50 000 теңге аударылғаны туралы төлем құжатын алады. Есепке жатқызуды жүргізудің 5 жұмыс күні деп белгіленген мерзімінің бұзылуына байланысты салық төлеушінің дербес шотында 2003 жылдың 7 ақпанынан бастап жер салығының 50 000 теңге бересі сомасына өсімпұл есептелмейді. Аталған мысалда жер салығының 50 000 теңге бересі сомасына салық төлеушінің дербес шотында өсімпұл қоса алғанда 2003 жылдың 6 ақпанындағы төлеу мерзімінен кейінгі күннен бастап есептеледі.
Ескерту. 351-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
352. Қосымша салық және есеп декларациясы бойынша соманы уақтылы төлемеген жағдайда дербес шоттағы өсімақыны есептеу белгіленген төлеу мерзімінен кейінгі күннен бастап жүргізіледі.
353. Салық Кодексімен белгіленген салық декларациясын ұсыну мерзіміне дейін ұсынылған декларация негізінде салық декларациясын ұсынуды үш айдан аспайтын мерзімге ұзартқан жағдайда дербес шоттағы салық төлеу мерзімі өзгертілмейді. Осыған байланысты, салық декларациясын ұсыну мерзімі ұзартылған жағдайда дербес шоттағы өсімақы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте есептеледі.

350. При ошибочном или неправильном отражении в лицевом счете по вине работника налогового органа сумм налогов и других обязательных платежей, повлекших необоснованное начисление пени, на основании дополнительного реестра, представленного ответственным отделом в отдел учета в день обнаружения ошибки, проводятся соответствующие записи, а неправомерно начисленные суммы налогов, платежей и пени сторнируются.
351. В случае нарушения срока проведения зачета пеня в лицевом счете налогоплательщика в соответствии с пунктом 9 статьи 46 Налогового кодекса не начисляется на сумму недоимки, пропорциональной сумме излишне уплаченного налога, указанной в заявлении налогоплательщика на проведение зачета, при условии подтверждения излишне уплаченной суммы налога. При этом пеня не начисляется начиная со дня истечения срока установленного Налоговым кодексом на проведение зачета суммы излишне уплаченного налога.
Пример. В налоговый орган представлено заявление 24 января 2003 года на проведение зачета излишне уплаченной суммы социального налога в счет погашения недоимки земельного налога в сумме 50 000 тенге. После проверки и подтверждения факта излишне уплаченной суммы социального налога налоговым органом в органы Казначейства направлено заключение и платежное поручение от 13 февраля 2003 года на перевод с кода бюджетной классификации социального налога на код бюджетной классификации земельного налога.
Налоговым органом получены платежные документы с органа Казначейства 14 февраля за 13 февраля 2003 года, согласно которых 13 февраля 2003 года осуществлен перевод (зачет) с кода бюджетной классификации социального налога на код бюджетной классификации земельного налога в сумме 50 000 тенге. В связи с нарушением установленного срока на проведение зачета пеня не начисляется на сумму недоимки земельного налога 50 000 тенге в лицевом счете налогоплательщика с 7 февраля 2003 года. В указанном примере пеня начисляется в лицевом счете налогоплательщика на сумму недоимки земельного налога 50 000 тенге со дня, следующего за днем срока уплаты до 6 февраля 2003 года, включительно. <*>
Сноска. В пункт 351 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
352. Начисление пени в лицевом счете при несвоевременной уплате сумм по дополнительной налоговой декларации и расчетов производится со дня следующего за днем установленного срока уплаты.
353. При продлении срока представления налоговой декларации на период не более трех месяцев на основании представленного заявления до срока представления налоговой декларации, установленного Налоговым кодексом , в лицевом счете не изменяется срок уплаты налога. В связи с этим при продлении срока представления налоговой декларации в лицевом счете начисляется пеня в общеустановленном порядке.

354. Жауапты бөлімнің Мерзімінде орындалмаған салық міндеттерінің атқарылуын қамтамасыз ету бойынша қабылданатын шаралар туралы хабарламаларды" толтыру кезінде есеп бөлімінің жұмысшысы есептелген өсімақы сомасын хабарламада көрсету үшін өсімақы сомасымен дербес шоттан көшірме салық төлеушіге (салық агентіне) хабарлау (тапсыру) күнінде ұсынады.
355. Өсімақыға және басқа да айыппұл санкцияларына өсімақы есептелмейді.
356. Өсімақы есеп айырысуы мынадай формулада жүргізіледі:
П = (H * P/ 100 * 2,5 * Д)/ 365, мұнда:
П - есептелген өсімақы сомасы;
Н - бересі сомасы;
Р - қайта қаржыландыру ставкасы;
Д - мерзімі өткен күндер саны.
Өсімақы есеп айырысуының үлгісі:
А заңды тұлға мүлкіне дербес шотында 20.05.01. кезекті төлеу мерзіміне 16000 сомадағы ағымдағы төлемдер есептеуі жүргізілді.
Заңды тұлға:
1) 01.06.01ж. 5000 теңге сомасында;
2) 06.07.01ж. 11000 теңге сомасындағы берешек қалдығын төледі.
Салықты төлеу мерзімінің демалыс күнге дәл келуіне байланысты төлеу мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады (2001 жылғы 21-мамыр). Өсімақыны есептеу төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен жүргізіледі.
Өсімақыны төлеу кезіндегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы:
1) 2001 жылдың 22-мамырынан 2001 жылдың 1-маусымы аралығы - 12,5%,
2) 2001 жылдың 2-маусымынан 2001 жылдың 3-маусымы аралығы - 12,5 %,
3) 2001 жылдың 4-маусымынан 2001 жылдың 6-шілдесі аралығы - 12%.
Қаржылаудың қолданыстағы ставкасы бойынша әрбір мерзімі өткен күнге бересі сомасына өсімақы есептеледі:
____________________________________________________________________
N Өсімақыны есептеу     Мерзімі өткен    Бересі    Қайта
кезеңі              күн саны      сомасы    қаржы.
ландыру
ставкасы
____________________________________________________________________
1  22.05.2001 жылдан
01.06.2001 жылға
дейін                    11 күн         16000     12,5%
2  02.06.2001 жылдан
03.06.2001 жылға
дейін                    2 күн          11000     12,5%
3  04.06.2001 жылдан
06.07.2001 жылға
дейін                    33 күн         11000     12%
____________________________________________________________________
1) 22.05. 2001 жылдан 01.06. 2001 жылғы кезеңге өсімақы есебі (16 000 * 12,5/100 * 1,5 * 11) / 365 = 90,41 теңге.
2) 02.06.2001 жылдан 03.06.2001 жылғы кезеңге өсімақы есебі (11 000 * 12/100 * 1,5 * 2,5) / 365 = 11,30 теңге.
3) 04.06. 2001 жылдан 06.07. 2001 жылғы кезеңге өсімақы есебі (11 000 * 12/100 * 1,5 * 33) / 365 = 179,01 теңге.
4) Барлығы 22.05.2001 жылдан 06.07.2001 жылғы кезеңге А заңды тұлға 90,41 + 11,30 + 179,01 = 280,72 көлемдегі өсімақыны бюджетке төлеуге тиісті.
Ескерту. 356-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 ,  2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

354. При заполнении ответственным отделом Уведомления о принимаемых мерах по обеспечению исполнения не выполненного в срок налогового обязательства работником отдела учета для указания в уведомлении суммы начисленной пени представляется выписка из лицевого счета с суммой пени на дату отправления (вручения) уведомления налогоплательщику (налоговому агенту).
355. Пеня на пеню и другие штрафные санкции не начисляется.
356. Расчет пени производится по следующей формуле:
П = (Н * Р / 100 * 2,5 * Д)/ 365, где:
П - сумма начисленной пени;
Н - сумма недоимки;
Р - ставка рефинансирования;
Д - количество просроченных дней.
Пример расчета пени:
в лицевом счете юридического лица А произведено начисление текущих платежей налога на имущество по очередному сроку уплаты 20 мая 2001 г. в сумме 16000 тенге.
Юридическое лицо произвело уплату налога:
1) 01 июня 2001 г. в сумме 5000 тенге;
2) 06 июля 2001 г. - остаток задолженности в сумме 11000 тенге.
В связи с тем, что срок уплаты налога совпадает с выходным днем, то срок уплаты переносится на следующий рабочий день (21 мая 2001 года). Начисление пени производится со следующего дня за днем срока уплаты.
На момент начисления пени официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан составляла:
1) с 22 мая 2001 года по 1 июня 2001 года - 12,5 %;
2) со 2 июня 2001 года по 3 июня 2001 года - 12,5 %;
3) с 4 июня 2001 года по 6 июля 2001 года - 12 %.
Пеня начисляется на сумму недоимки по действующей ставке рефинансирования на каждый день просрочки:
__________________________________________________________________
N  Период начисления   Количество   Сумма      Ставка
пени                дней         недоимки   рефинансирования
просрочки
------------------------------------------------------------------
1  с 22.05.2001 г.
по 01.06.2001 г.    по 11 дней   16 000     12,5 %
2  со 02.06.2001 г.    по 2 дня     11 000     12,5 %
03.06.2001г.
3  с 04.06.2001 г.     по 33 дня    11 000     12 %
06.07.2001 г.
1) Расчет пени за период с 22 мая 2001 г. по 01 июня 2001 г.
(16 000 * 12,5 / 100 * 1,5 * 11) / 365 = 90,41 тенге.
2) Расчет пени за период со 02 июня 2001 г. по 03 июня 2001 г.
(11 000 * 12,5 / 100 * 1,5 * 2,5) / 365 = 11,30 тенге.
3) Расчет пени за период с 04 июня 2001 г. по 06 июля 2001 г.
(11 000 * 12 / 100 * 1,5 * 33) / 365 = 179,01 тенге.
4) Всего за период с 22 мая 2001 г. по 06 июля 2001 г.
юридическому лицу А причитается к уплате в бюджет сумма пени в размере
90,41 + 11,30 + 179,01 = 280,72 тенге. <*>
Сноска. В пункт 356 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .

357. Бюджеттен өтелуге тиісті, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығын қайтару туралы салық органына өтініш беру күніне салықтардың басқа түрлері бойынша бересі болған жағдайда, дербес шоттарда бересінің аталған сомасына жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен өсімпұл есептеу жүргізіледі.
358. Есептелген өсімақы сомасы бюджет кірісінің жіктемесімен бекітілген салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің тиісті кодтарына сәйкес есептеледі.
33-тарау. Айыппұлдарды есептеу тәртібі
359. Салықтық және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік айыппұлдарды есепке алу осы Ережелерге N 44 қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 359-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
360. Дербес шотқа айыппұл сомасын есептеу үшін жауапты бөлім салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнеткерлік жарналар, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар сомасын есептеуге (төмендетуге) Тізілімді есеп бөліміне ұсынады.
Ескерту. 360-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
361. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнеткерлік жарналар, әлеуметтік аударымдар және өсімақылар сомасын есептеуге (төмендетуге) Тізілім бюджетке төленетін айыппұл мерзімі, сомасы көрсетілген үстеме әкімшілік жаза туралы қаулыға сәйкес толтырылады.
Ескерту. 361-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
362. Айыппұлдар сомасын есептеу туралы жазба бұзушылықтар жіберілген салық түрі мен басқа да міндетті төлемнің "Айыппұл (төмендетілді) төленді" бағанасында жүргізіледі.
4-бөлім. Салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдер бойынша есептілік
34-Тарау. "Салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдердің және жинақтаушы зейнетақы қорларына
міндетті зейнетақы жарналары сомасының түсімдері және
бересілері туралы" 1H нысаны бойынша есеп
363. Салық органдары ай сайын бірінші күнінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары сомасының түсімдері және бересілері туралы" 1H нысаны бойынша (бұдан әрі - 1H нысаны есептілігі) кеңейтілген есептілік жасайды (N 45 қосымша).
364. 1H нысаны есептілігі қаржы жылы басталғаннан өспелі қорытындымен кірісті бюджеттік жіктеме коды бойынша қорытындыны жасай отырып үш санатта жасалады:

357. При наличии недоимки по другим видам налогов на дату представления в налоговый орган заявления о возврате налога на добавленную стоимость по нулевой ставке, подлежащей возмещению из бюджета, в лицевых счетах производится начисление пени на указанную сумму недоимки в общеустановленном порядке.
358. Начисленные суммы пени зачисляются на соответствующие коды налогов и других обязательных платежей, утвержденные классификацией доходов бюджета.
Глава 33. Порядок учета штрафов
359. Учет административных штрафов за налоговые и административные правонарушения ведется согласно Приложению N 44 к настоящим Правилам. <*>
Сноска. Пункт 359 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
360. Для начисления в лицевой счет сумм штрафов ответственным отделом заполняется и представляется в отдел учета Реестр к начислению (уменьшению) суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени. <*>
Сноска. В пункт 360 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
361. Реестр к начислению (уменьшению) суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и пени заполняется на основании постановления о наложенных административных взысканиях, где указывается сумма штрафа, срок уплаты в бюджет. <*>
Сноска. В пункт 361 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
362. Записи о начислении сумм штрафов производятся в графу "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета того вида налога и другого обязательного платежа, по которому допущены эти нарушения.
Раздел 4. Отчетность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
Глава 34. Отчет по форме 1Н "О поступлениях и недоимке
сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет
и обязательных пенсионных взносов в накопительные
пенсионные фонды"
363. Налоговые органы ежемесячно по состоянию на первое число составляют расширенный отчет по форме 1Н "О поступлениях и недоимке сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды" (далее - Отчет формы 1Н), (приложение N 45).
364. Отчет формы 1Н составляется нарастающим итогом с начала финансового года по кодам бюджетной классификации доходов по трем категориям с подведением итогов:

1) салық түсімдері (бірінші санат);
2) салықтық емес түсімдер (екінші санат);
3) салық және салық емес жиыны;
4) капиталмен операциялардан кірістер (үшінші санат);
5) кірістер жиыны.
365. Есептілік күніне 1H нысаны есептілігін жасау кезінде есептеменің сәйкес бағаналары бойынша:
1) "Жоспар" - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі хабарлаған бекітілген болжамды көрсеткіш;
2) "Нақты түсімдер" - Қазынашылық органдары деректері бойынша жыл басынан бастап мемлекеттік бюджетке түсімдер;
3) "Республикалық бюджетке нақты түсімдер" - Қазынашылық органдарының ведомстволары негізінде жыл басынан бастап республикалық бюджетке түсімдер;
4) "Жергілікті бюджетке нақты түсімдер" - Қазынашылық органдарының ведомстволары негізінде жыл басынан бастап жергілікті бюджетке түсімдер;
5) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорымен барлық түсімдер" - Қазынашылық органдарының ведомстволары негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорымен плюс мемлекеттік бюджетке түсімдер;
6) "оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорына түсетін түсімдер" - жыл басынан Қазынашылық органдарының деректері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорына түсетін түсімдер;
7) "орындалу %" - сәйкес мемлекеттік, республикалық, жергілікті бюджетке кірістер бойынша есеп күніне болжамалы көрсеткіштің орындалу проценті;
8) "Бересі-1" - есеп күніне көрсетілген бағанаға:
салық және басқа да міндетті төлемдердің басқа да түрлері бойынша артық төленген соманың болуына қарамастан, салық төлеушілерге құқық қорғау органдары мен прокуратура органдары (бұдан әрі - құқық қорғау органдары) қаулыларының негізінде жүргізілген салық тексерулерінің нәтижелері бойынша есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын қоспағанда, дербес шоттар бойынша (өсімақы мен айыппұлсыз) есептелген және мерзімінде төленбеген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
оңалту рәсімі басталған кезден бастап қалыптасқан бересі сомасы;
салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімі өткен бойда төленуге жататын салық сомасы кіреді.
"Бересі-2" - есеп күніне көрсетілген бағанаға:
салық және басқа да міндетті төлемдердің басқа да түрлері бойынша артық төленген соманың болуына қарамастан, салық төлеушілерге құқық қорғау органдары қаулыларының (құзыреті шегінде өзге де талаптардың) негізінде жүргізілген салық тексерулерінің нәтижелері бойынша дербес шоттар бойынша (өсімақы мен айыппұлсыз) есептелген және мерзімінде төленбеген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер кіреді.

1) налоговые поступления (первая категория);
2) неналоговые поступления (вторая категория);
3) итого по налоговым и неналоговым;
4) доходы от операций с капиталом (третья категория);
5) итого доходов.
365. При составлении отчета формы 1Н на отчетную дату по соответствующим графам отчета отражается:
1) "План" - утвержденные прогнозные показатели, доведенные Министерством финансов Республики Казахстан;
2) "Фактическое поступление" - поступления в государственный бюджет по данным органов Казначейства с начала года;
3) "Фактическое поступление в республиканский бюджет" - поступления в республиканский бюджет на основании ведомостей органов Казначейства с начала года;
4) "Фактическое поступление в местный бюджет" - поступления в местный бюджет на основании ведомостей органов Казначейства с начала года;
5) "Всего поступлений с Национальным Фондом Республики Казахстан" - поступления в государственный бюджет плюс поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан на основании ведомостей органов Казначейства с начала года;
6) "в том числе поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан" - поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан по данным органов Казначейства с начала года;
7) "% выполнения" - процент выполнения прогнозных показателей на отчетную дату по поступлениям в бюджеты, соответственно в государственный, республиканский, местный;
8) "Недоимка-1" - в указанную графу на отчетную дату включаются:
исчисленные и неуплаченные в срок суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет по лицевым счетам (без пени и штрафов), за исключением сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, начисленных по результатам налоговых проверок налогоплательщиков, проведенных на основании постановлений правоохранительных органов и органов прокуратуры (далее - правоохранительные органы), независимо от наличия излишне уплаченной суммы по другим видам налогов и других обязательных платежей;
сумма недоимки, образовавшейся с момента начала реабилитационной процедуры;
сумма налога, подлежащего уплате по истечении измененного срока исполнения налогового обязательства по уплате налога.
"Недоимка-2" - в указанную графу на отчетную дату включаются:
начисленные и неуплаченные в срок суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет по лицевым счетам (без пени и штрафов) по результатам налоговых проверок налогоплательщиков, проведенных на основании постановлений (иных требований в пределах компетенции) правоохранительных органов, независимо от наличия излишне уплаченной суммы по другим видам налогов и других обязательных платежей.

1H нысаны есептемесінің "Бересі-1" және "Бересі-2" бағандарында:
салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімімен салық сомасы;
Оңалту жоспарына сәйкес банкрот деп жарияланған (салық төлеушіні банкрот деп тану туралы сот шешімінің негізінде) салық төлеушілердің бересі;
оңалту рәсімін жүргізу сәтіне қалыптасқан бересі сомасы көрсетілмейді.
Бересінің бар екендігі туралы мәліметтерді:
айдың 1-күнінде әр айдың үшінші күнінен кешіктірместен, салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттары негізінде аудандық (қалалық) салық комитеттері, ауданаралық салық комитеттері, арнайы экономикалық аймақтардың салық комитеттері;
төменгі тұрған салық органдарынан алынған есептеме, сондай-ақ көрсетілген салық органдарында тікелей жүргізілетін салық төлеушілердің (салық агентінің) дербес шоттары негізінде облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттері жасайды.
Бересі туралы мәлімет есепті күнге әрбір салық және басқа да міндетті төлемдердің коды бойынша жасалады;
9) "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС сомасын өтеу" - нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша, 300.00-нысаны декларациясының 300.00.027 жолының деректеріне сәйкес өткен кезеңдерге қайтарылмаған сомаларды ескере отырып бюджетте қайтарылатын ҚҚС сомасы;
9-1) ҚҚС өтеу сомасы, барлығы - ағымдағы жылдың басынан өтелген ҚҚС сомасы;
10) "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС сомасы" - ағымдағы жылдың басынан өтелген нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС сомасы (салықтардың аталған және басқа да түрлері бойынша салық берешектерін өтеу есебіне есептелген, және (немесе) салық төлеушінің банктік шотына қайтарылған сомалар);
10-1) "Грант қаражатының есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген ҚҚС-н өтеу сомасы" - грант қаражатының есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген ҚҚС-ның өтелген сомасы;
10-2) "Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС өтеу сомасы" - Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС-ның өтелген сомасы;
10-3) "Келісім-шарт бойынша ҚҚС өтеу сомасы" - келісім-шарт бойынша өтелген ҚҚС сомасы.
11) "Төленген өсімақының сомасы" - өсімақыны өтеу шотына ағымдағы жыл басынан түскен түсімдер;
12) "Төленген айыппұл сомасы" - айыппұлды өтеу шотына ағымдағы жыл басынан түскен түсімдер;
13) "Артық төлеу" - банкрот деп жарияланған, алайда олар бойынша конкурстық іс жүргізу аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы ұйғарым қабылдаған салық төлеушілердің артық төлеулерін, бес жылдан артық саналған артық төлеулерді қоспағанда, есепті күндегі іс жүзінде дербес шотта құралған салық және басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша артық төлеу, Салық төлеушілердің мемлекеттік тізілімінен шартты шығарып тасталған салық төлеушілердің дербес шоттарында бар артық төлеу сомасы;

В графах "Недоимка-1" и "Недоимка-2" отчета формы 1Н не отражается:
сумма налога с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога;
недоимка налогоплательщиков, объявленных банкротами (на основании решения суда о признании налогоплательщика банкротом);
недоимка, образовавшаяся на момент введения реабилитационной процедуры, согласно Плану реабилитации.
Сведения о наличии недоимки составляются:
межрайонными налоговыми комитетами, налоговыми комитетами по районам, городам и районам в городах, налоговыми комитетами специальных экономических зон - на основании лицевых счетов налогоплательщиков (налоговых агентов), не позднее третьего числа каждого месяца по состоянию на 1-ое число месяца;
налоговыми комитетами по областям, городам Астана и Алматы - на основании полученных отчетов от нижестоящих налоговых комитетов, а также лицевых счетов налогоплательщиков (налоговых агентов), которые непосредственно ведутся в указанных налоговых комитетах.
Сведения о недоимке составляются по каждому коду налога и другого обязательного платежа на отчетную дату.
9) Сумма к возмещению НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке" - сумма НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, подлежащая возврату из бюджета с учетом не возмещенных сумм за прошлые периоды согласно данных строки 300.00.027 декларации формы 300.00;
9-1) Сумма возмещения НДС, всего - возмещенная сумма НДС с начала текущего года;
10) Сумма возмещения НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке" - возмещенная сумма НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке с начала текущего года (суммы, зачисленные в счет погашения налоговой задолженности по данному и другим видам налогов, и (или) возвращенные на банковский счет налогоплательщика);
10-1) "Сумма возмещения НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта" - возмещенная сумма НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта;
10-2) "Сумма возмещения НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан" - возмещенная сумма НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан;
10-3) "Сумма возмещения НДС по контрактам" - возмещенная сумма НДС по контрактам;
11) "Сумма уплаченной пени" - поступление с начала текущего года в счет погашения пени;
12) "Сумма уплаченного штрафа" - поступление с начала текущего года в счет погашения штрафов;
13) "Переплата" - сумма переплаты по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет фактически образовавшаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме переплаты налогоплательщиков, объявленных банкротами, но конкурсное производство которых не завершено и переплаты налогоплательщиков, по которым судом принято определение о применении реабилитационной процедуры, переплаты, имеющейся на лицевых счетах налогоплательщиков, условно исключенных из Государственного реестра налогоплательщиков, переплаты, числящейся свыше пяти лет;

14) "Жинақтаушы зейнетақы қоры 10%" 901101 жолында мыналар толтырылады: "Нақты түсімдер" бағаны - ҚР ЕХӘҚМ уәкілетті органының деректері бойынша міндетті зейнетақы жарналардың түсімдері, "Бересі", "Артық төлеу" бағандары - банкрот деп жарияланған, алайда олар бойынша конкурстық іс жүргізу аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы ұйғарым қабылдаған салық төлеушілердің бересілері мен артық төлеулерін қоспағанда, есеп күнінде дербес шоттарда қалыптасқан міндетті зейнетақы жарналары бойынша бересі немесе артық төленген сома;
15) "Иелігіндегі мүлікті шектеу" 906101 қатары бойынша - қалдық құны бойынша өткен жылдар қалдығының өспелі жиынын есепке ала отырып, өткізілген және қайтарып алынған шегерімнен салық берешегінің есебіне иелігіндегі мүлікті шектеу сомасы;
16) "Иелігіндегі мүлікті шектеу жүзеге асырылды" 908101 қатары бойынша - ағымдағы жыл басынан бастап салық берешегі есебіне салық төлеушінің иелігіндегі мүлікті өткізуден бюджетке есептелген сома.
Ескерту. 365-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 , 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 , 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
366. 1H нысаны есептілігін салық органдары бекітілген нысан бойынша бірыңғай бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып қалыптастырады және уәкілетті мемлекеттік органдарға электронды почтамен жіберіледі.
1H нысан есебі жоғарғы салық органдарына мынадай мерзімдерде береді (ай күні):
Аудан және қалалар бойынша салық комитеттері айдың 3-ші күні;
Облыстар және Алматы мен Астана қалалары бойынша салық комитеттері және аймақаралық салық комитеттері айдың 5-ші күні;
Уәкілетті мемлекеттік орган айдың 6-шы күні.
367. Қаржы жылының соңында салық органдары Қазынашылық органдары ведомстволарының негізінде қорытынды айналымды ескере отырып 1H нысан есебін жасайды.
35-Тарау. Уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен
нысандар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдер бойынша есептілік
368. Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) дербес шоттары негізінде уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен нысандар бойынша есептілік жасалады:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек жағдайы туралы" есептілік (бұдан әрі - КЗ н. есептілігі) (N 49 қосымша);

14) По строке 901101 "Накопительный пенсионный фонд 10 %" - заполняются: графа "Фактическое поступление" - поступление обязательных пенсионных взносов по данным уполномоченного органа МТСЗН РК, графы "Недоимка", "Переплата" - соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по обязательным пенсионным взносам, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы налогоплательщиков, объявленных банкротами, но конкурсное производство которых не завершено и налогоплательщиков, по которым судом принято определение о применении реабилитационной процедуры;
15) По строке 906101 "Ограниченное в распоряжении имущество"- сумма ограниченного в распоряжении имущества в счет налоговой задолженности за вычетом реализованного и отозванного имущества, с учетом остатка прошлых лет нарастающим итогом по остаточной стоимости;
16) По строке 908101 "Реализовано ограниченное в распоряжении имущество" - суммы, зачисленные в бюджет от реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности с начала текущего года. <*>
Сноска. В пункт 365 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28 декабря 2006 года N 664 .
366. Отчет формы 1Н формируется налоговыми органами с использованием единого программного обеспечения по утвержденной форме и представляется в уполномоченный государственный орган по электронной почте.
Отчет формы 1Н представляется вышестоящему налоговому органу в следующие сроки (числа месяца):
Налоговыми комитетами по районам и городам 3-го числа месяца
Налоговыми комитетами по областям и городам Алматы, Астана и межрегиональные налоговые комитеты 5-го числа месяца
Уполномоченный государственный орган 6-го числа месяца
367. По окончании финансового года налоговые органы составляют отчет формы 1Н с учетом заключительных оборотов на основании ведомостей органов Казначейства.
Глава 35. Отчетность по налогам и другим обязательным
платежам в бюджет по формам, утвержденным
уполномоченным государственным органом
368. На основании лицевых счетов налогоплательщиков (налоговых агентов) составляется отчетность по формам, утвержденным уполномоченным государственным органом:
1) Отчет "О состоянии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" (далее - отчет ф.КЗ) (Приложение N 49);

2) "Кәсіпорын түрлері, шағын кәсіпкерлік және заңды тұлғалар бойынша экономикалық қызмет бөлігінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы жайлы" есептеме (бұдан әрі - ЭҚЖЖ-1 н. есептемесі) (N 46 қосымша);
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түрлері бойынша экономикалық қызмет бөлігінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы жайлы" есептеме (бұдан әрі - ЭҚЖЖ-2 н. есептемесі) (N 47 қосымша);
4) "Есеп айына қалыптасқан бересі өзгерісінің факторы" есептемесі (бұдан әрі - ФН н. есептемесі) (N 48 қосымша).
369. КЗ н. есебін жасау үшін салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында мына белгілердің бірі көрсетіледі:
1) бюджет алдында салық берешегі жоқ әрекетсіз салық төлеушілер;
2) салық берешегі бар салық әрекетсіз салық төлеушілер;
3) бюджет алдында салық берешегі жоқ, жоқ салық төлеушілер;
4) 1 жылдан астам салық берешегі бар жоқ салық төлеушілер;
5) 6 айдан астам салық берешегі бар жоқ салық төлеушілер;
6) оларға Салық кодексіне сәйкес салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық тәсілдері мен шаралары қолданылған, 3 айдың ішінде салық міндеттемелерін орындамаған төлем қабілеттілігі жоқ салық төлеушілер;
7) жылу шығару және тарату бойынша қызмет көрсететін жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар;
8) сумен жабдықтау және кәріз бойынша қызмет көрсететін жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар;
9) электрмен жабдықтау бойынша қызмет көрсететін жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар;
10) электрмен жабдықтау бойынша қызмет көрсететін республикалық меншік кәсіпорындары;
11) электрмен жабдықтаумен айналысатын мемлекеттік емес кәсіпорындар (ТЭК-тер мен Рэс-тер);
12) ауылшаруашылығы өнімдерін өндірушілер;
13) жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер;
14) республикалық бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер;
15) 150 АЕК-тен төмен берешегі бар салық төлеушілер (жоқ салық борышкердің берешегін қоспағанда);
16) жоқ салық төлеушінің берешегі (активтері жоқ);
17) әрекетсіз салық төлеушінің берешегі (активтері жоқ).
370. КЗ н. есептемесін облыстар, Алматы мен Астана қалалары бойынша салық комитеттері және аймақаралық салық комитеттері электронды почтамен бекітілген форматта тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күні мерзімінде уәкілетті мемлекеттік органға береді.

2) Отчет "О суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет в разрезе видов экономической деятельности по видам предприятий, субъектам малого предпринимательства и физическим лицам" (далее - отчет ф.ОКЭД-1) (Приложение N 46);
3) Отчет "О суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет в разрезе видов экономической деятельности по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет" (далее - отчет ф.ОКЭД-2) (Приложение N 47);
4) Отчет "Факторы изменения недоимки, образовавшейся за отчетный месяц" (далее - отчет ф.ФН) (Приложение N 48).
369. Для составления отчетов ф.КЗ в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) указывается один из признаков:
1) бездействующие налогоплательщики, не имеющие налоговую задолженность перед бюджетом;
2) бездействующие налогоплательщики, имеющие налоговую задолженность;
3) отсутствующие налогоплательщики, не имеющие налоговую задолженность перед бюджетом;
4) отсутствующие налогоплательщики, имеющие налоговую задолженность свыше 1 года;
5) отсутствующие налогоплательщики, имеющие налоговую задолженность свыше 6 месяцев;
6) неплатежеспособные налогоплательщики, не исполнившие налоговое обязательство в течение 3-х месяцев, к которым в соответствии с Налоговым кодексом применены все способы и меры принудительного взыскания налоговой задолженности;
7) коммунальные государственные предприятия, созданные решениями местных исполнительных органов, оказывающие услуги по распределению и производству тепла;
8) коммунальные государственные предприятия, созданные решениями местных исполнительных органов, оказывающие услуги по водоснабжению и канализации;
9) коммунальные государственные предприятия, созданные решениями местных исполнительных органов, оказывающие услуги по электроснабжению;
10) предприятия республиканской собственности, оказывающие услуги по электроснабжению;
11) негосударственные предприятия, занятые электроснабжением (РЭКи и РЭСы);
12) сельхозтоваропроизводители;
13) государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета;
14) государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета;
15) налогоплательщики, имеющие задолженность менее 150 МРП (за исключением задолженности отсутствующего должника);
16) задолженность отсутствующего налогоплательщика (не имеющих активов);
17) задолженность бездействующего налогоплательщика (не имеющих активов).
370. Отчет ф.КЗ представляется налоговыми комитетами по областям, городам Астана, Алматы и межрегиональными налоговыми комитетами в уполномоченный государственный орган по электронной почте в установленном формате ежеквартально в срок к 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

371. Салық төлеушінің (салық агентінің) дербес берешек белгісі салық төлеушінің тіркеу деректерінен көрсетіледі.
372. Ерте енгізілген белгілерді қарап шығу және өткен кезеңдер үшін есептемені қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін, әрбір есеп күніне сәйкес берешектің енгізілген белгілерінің сақталуы ақпараттық жүйеде қамтамасыз етіледі.
373. КЗ н. есептемесінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер берешегінің жалпы сомасы барлық жоғарыда көрсетілген белгілеріне қарай:
бересі;
өсімақылар;
айыппұлдар сомасына бөлінеді.
374. Есеп күнінде КЗ н. есептемесінде көрсетілген бересі сомасы бюджет кірісінің жіктемесі коды бойынша F1-H нысаны есебінің бересі сомасына сәйкес келуі тиіс.
375. Бюджет кірісі жіктемесінің коды негізінде және салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарына енгізілген ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) белгілері негізінде арнайы салық режимі бөлігінде кәсіпорын түрлері, шағын кәсіпкерлік және заңды тұлғалар субъектілері бойынша ЭҚЖЖ-1 н., ЭҚЖЖ-2 н. есептіліктері жасалады.
376. Мемлекеттік уәкілетті органға ЭҚЖЖ белгілері статистика органдарымен тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні мерзімінде беріледі.
377. Статистика органдары ЭҚЖЖ белгілерімен қоса мемлекеттік уәкілетті органға жұмыс істейтіндердің санына байланысты кәсіпорындар түрлері қимасында заңды тұлғалар бойынша мәліметтер береді:
ірі (250 адамнан астам);
орташа (50-ден 250-ге дейінгі адам);
шағын (50-ге дейінгі адам);
шағын кәсіпкерлік субъектілері (активтерінің жалпы құны жылына алпыс еселік айлық есепті көрсеткіштен аспайтын және саны 50 адамнан аспайтын).
378. Салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотына ЭҚЖЖ белгілері, кәсіпорындар түрі, арнайы салық режимдерінің түрлері салық төлеушінің тіркеу деректерінен енгізіледі.
379. ЭҚЖЖ-1 н., ЭҚЖЖ-2 н. есептері бойынша шығу нысандары дербес шоттың барлық бағандары ("Есептелді", "Кемітілді", "Төленді", "Қайтарылды", "Бересі", "Артық төлеу", "Өсімақы бойынша есеп айырысу", "Айыппұлдар бойынша есеп айырысу") бойынша қалыптасады.
380. ЭҚЖЖ-1 н., ЭҚЖЖ-2 н. есептері жыл басынан өспелі жиынтықпен әр айдың бірінші күніне жасалады және облыстар мен Астана, Алматы қалалары бойынша салық комитеттерімен және аймақаралық салық комитеттерімен есептіден кейінгі айдың 15 күні мерзімінде бекітілген формат бойынша мемлекеттік уәкілетті органға беріледі.
381. Ерте енгізілген белгілерді қарап шығу және өткен кезеңдер үшін есептемені қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін, әрбір есеп күніне сәйкес, ЭҚЖЖ енгізілген белгілері, кәсіпорындар түрлері, арнайы салық режимдерінің түрлерінің сақталуы ақпараттық жүйеде қамтамасыз етіледі.

371. В лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) признак задолженности указывается из регистрационных данных налогоплательщика.
372. В информационной системе обеспечивается сохранность введенных признаков задолженности соответственно на каждую отчетную дату, что обеспечивает возможность формирования отчетов за прошедшие периоды и просмотра ранее введенных признаков.
373. В отчете ф.КЗ общая сумма задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по всем вышеуказанным признакам должна подразделяться на сумму:
недоимки;
пени;
штрафа.
374. Сумма недоимки, указанная в отчете ф.КЗ на отчетную дату должна соответствовать сумме недоимки отчета формы 1Н по кодам классификации доходов бюджета.
375. Отчеты ф.ОКЭД-1, ф.ОКЭД-2 составляются по видам предприятий, субъектам малого предпринимательства и физическим лицам в разрезе специальных налоговых режимов на основании признаков ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности), введенных в лицевые счета налогоплательщиков (налоговых агентов) и по кодам классификации доходов бюджета.
376. Признаки ОКЭД в уполномоченный государственный орган представляются органами статистики ежеквартально в срок к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
377. С признаками ОКЭД органы статистики представляют в уполномоченный государственный орган сведения по юридическим лицам в разрезе видов предприятий в зависимости от численности работающих:
крупные (свыше 250 человек);
средние (от 50 до 250 человек);
малые (до 50 человек);
субъекты малого предпринимательства (численность не более 50 человек и общей стоимостью активов за год не свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя).
378. В лицевые счета налогоплательщиков (налоговых агентов) коды ОКЭД, виды предприятий, виды специальных налоговых режимов вводятся из регистрационных данных налогоплательщика.
379. Выходные формы по отчетам ф.ОКЭД-1, ф.ОКЭД-2 формируются по всем графам лицевого счета ("Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено", "Недоимка", "Переплата", "Расчеты по пени", "Расчеты по штрафам").
380. Отчеты ф.ОКЭД-1, ф.ОКЭД-2 составляются на первое число каждого месяца нарастающим итогом с начала года и представляются налоговыми комитетами по областям, городам Астана, Алматы и межрегиональными налоговыми комитетами в уполномоченный государственный орган по утвержденному формату в срок к 15 числу месяца, следующего за отчетным.
381. В информационной системе обеспечивается сохранность введенных признаков ОКЭД, видов предприятий, видов специальных налоговых режимов соответственно на каждую отчетную дату, что обеспечивает возможность формирования отчетов за прошедшие периоды и просмотра ранее введенных признаков.

382. Есеп күніне ЭҚЖЖ-1 н., ЭҚЖЖ-2 н. есептіліктерінде көрсетілген түсімдер, бересі сомасы бюджет кірістері жіктемесінің сәйкес кодтары бойынша F1-H нысаны есебінің бересі сомасына сәйкес келуі керек.
383. ФН н. есептемесі есеп және өткен күнге бересі бар салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарының негізінде жасалады.
384. ФН н. есептемесін жасау үшін салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында ай сайын:
оңалту рәсімдерін енгізу;
оңалту рәсімдерін аяқтау күндері көрсетілген белгілер енгізіледі.
Көрсетілген белгілер салық төлеушінің белгісін алу үшін ай сайын есептен кейінгі айдың 3-күні мерзімінде жауап бөлімінің есеп бөліміне беретін Тізілім негізінде дербес шоттарға енгізіледі (N 39 қосымша).
385. ФН н. есептемесінде сәйкес бағаналарда:
Салықтың (төлемнің) атауы - бюджет классификациясы коды бойынша;
Есеп күніндегі бересі сомасы - дербес шоттардан;
Бұрынғы күнге бересі сомасы - дербес шоттардан;
өсу (+) немесе кему (-) - есеп күніндегі және бұрынғы күндегі бересі сомасы арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
ФН н. есептемесінде мынадай факторлар әсер еткен:
есеп күніндегі артық төлеу сомасы - дербес шоттардан;
бұрынғы күнге артық төлеу сомасы - дербес шоттардан;
есепті айға декларация және есеп айырысу бойынша есептеу (азайту);
есепті айға тексеру акті бойынша есептеу (азайту);
салық міндеттерін атқару кезіндегі бересі;
салық міндеттерін атқару мерзімі аяқталғаннан кейінгі қалыптасқан бересі;
салық төлеушіні банкрот деп жариялау нәтижесіндегі бересі;
оңалту рәсімдерін енгізу кезеңінде қалыптасқан бересі;
салық төлеушінің салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттерін бір салық органынан екіншісіне беруіне байланысты қалыптасқан бересі (көбейтуге немесе кемуге);
төленді - есепті кезеңге бересісі бар салық төлеушілердің дербес шоттары бойынша;
қайтарылды - есепті кезеңге бересісі бар салық төлеушілердің дербес шоттары бойынша.
386. ФН н. есептемесі есептен кейінгі әр айдың бірінші күнінде жасалады және Астана, Алматы қалалары мен облыстары бойынша салық органдары есептен кейінгі айдың 6-күні мерзімінде бекітілген пішімде уәкілетті мемлекеттік органға ұсынады.
387. Ерте енгізілген белгілерді қарап шығу және өткен кезеңдер үшін есептемені қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін, әрбір есеп күніне сәйкес бересінің енгізілген белгілерінің сақталуы ақпараттық жүйеде қамтамасыз етіледі.

382. Сумма недоимки, поступлений, указанные в отчетах ф.ОКЭД-1, ф.ОКЭД-2 на отчетную дату должна соответствовать сумме недоимки отчета формы 1Н по соответствующим кодам классификации доходов бюджета.
383. Отчет ф.ФН составляется на основе данных лицевых счетов налогоплательщиков (налоговых агентов), имеющих недоимку на отчетную и предыдущую дату.
384. Для составления отчета ф.ФН в лицевой счет налогоплательщика (налоговых агентов) ежемесячно вводятся признаки с указанием даты:
введения реабилитационной процедуры;
окончания реабилитационной процедуры.
Указанные признаки в лицевой счет вводятся на основании регистрационных данных налогоплательщика.
385. В отчете формы ф.ФН по соответствующим графам отражаются:
Наименование налога (платежа) - по кодам классификации доходов бюджета;
Сумма недоимки на отчетную дату - из лицевых счетов;
Сумма недоимки на предыдущую дату - из лицевых счетов;
Прирост (+) или уменьшение (-) - разница между суммами недоимки на отчетную дату и предыдущую дату.
В отчете ф.ФН производится расшифровка суммы прироста или уменьшения недоимки за отчетный месяц, на которую повлияли следующие факторы:
сумма переплаты на отчетную дату - из лицевых счетов;
сумма переплаты на предыдущую дату - из лицевых счетов;
начисления (уменьшения) по декларациям и расчетам за отчетный месяц;
начисления (уменьшения) по актам проверок за отчетный месяц;
недоимка при изменении сроков исполнения налоговых обязательств;
недоимка, образовавшаяся после окончания срока исполнения налогового обязательства;
недоимка в результате объявления налогоплательщика банкротом;
недоимка, образовавшаяся на момент введения реабилитационной процедуры;
недоимка (к увеличению или уменьшению), образовавшаяся в связи с передачей налоговых обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей налогоплательщика с одного налогового органа в другой;
уплачено - за отчетный месяц по лицевым счетам налогоплательщиков, имеющих недоимку;
возвращено - за отчетный месяц по лицевым счетам налогоплательщиков, имеющих недоимку.
386. Отчет ф.ФН составляется на первое число каждого месяца за отчетный месяц и представляется налоговыми комитетами по областям, городам Астана, Алматы и межрегиональными налоговыми комитетами в уполномоченный государственный орган по утвержденному формату в срок к 6 числу месяца, следующего за отчетным.
387. В информационной системе обеспечивается сохранность введенных признаков недоимки соответственно на каждую отчетную дату, что обеспечивает возможность формирования отчетов за прошедшие периоды и просмотра ранее введенных признаков.

388. Есептеме күніндегі ФН н. есептемесінде көрсетілген бересі сомасы бюджет кірісі жіктемесінің сәйкес коды бойынша F1-H нысаны есебінің бересі сомасына сәйкес болуы тиіс.
389. Дербес шоттардан ақша есептеу (есептеу, кеміту), түсу (қайтару) ақпараттарын қалыптастырған кезде дербес шоттар салық төлеушінің тіркеу деректеріндегі белгілері бойынша топтастырылады.
390. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бересі, түсімдерді талдау мақсатында мемлекеттік уәкілетті орган салық органдарында Қазынашылық органдарынан алынған құжаттар; дербес шоттардың деректерінен F1-H есептемесінің деректеріне сәйкес келуі тиіс аналитикалық есептілік қалыптасады.
Есептілік күн, ай, тоқсан, жыл бұрын қалыптасады; тұтас алғанда, республика, аймақ бөлігі, аймақ бойынша; өткен кезеңдермен салыстырғанда өспелі қорытындысымен; бюджетке төленетін төлемдер санаттарымен салыстырғанда, салық және басқа да міндетті төлемдер түрлері бойынша, уәкілетті мемлекеттік органдардың құзыретіне кіретін салықтық немесе салықтық емес түсімдер бойынша, және салыстырудың басқа параметрлері негізгі нысандар бойынша:
1) аймақтар қимасында мемлекеттік кірістер (N 54-а, N 54-б, N 54-в қосымшалар);
2) жылдық болжаумен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер қимасында мемлекеттік кірістердің түсімі (N 55-а, N 55-б қосымшалар);
3) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша бересілер туралы аналитикалық кесте (N 56 қосымша);
4) аймақтар қимасында кедендік салықтар мен төлемдер (N 57 қосымша);
5) аймақтар қимасында уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне кіретін салықтық (салықтық емес) түсімдер (N 58 қосымша);
6) бюджет кірістері жіктемесінің кодтары бойынша шикізат секторы кәсіпорындарынан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімі (N 59-а, N 59-б қосымшалар);
7) Бюджеттің кіріс жіктемесі кодтары бойынша шикізат секторының кәсіпорындарынан салық және бюджетке төленетін басқа төлемдердің түсімдері (N 60-а, N 60-б қосымшалар);
8) аймақтар қимасында барлық мемлекеттік кірістер бойынша бересі (N 61 қосымша).
Есептілік нысандары қолданатын параметрлеріне байланысты өзгеруі мүмкін.
36-тарау. Салық және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер туралы есептілікті
Қазынашылық органдармен салыстырып тексеру
391. Ай сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бірінші күнінің жағдайы бойынша, салық органдары бюджеттің кірістерін әр жіктеу коды бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есепті айға түсімдер мен қайтарылған сомасы бойынша Қазынашылық органдарымен салыстырып тексеруді жүргізеді.

388. Сумма недоимки, указанная в отчете ф.ФН на отчетную дату должна соответствовать сумме недоимки отчета формы 1Н по соответствующим кодам классификации доходов бюджета.
389. При формировании информации из лицевых счетов о начислениях (исчислениях, уменьшениях), поступлениях (возвратах) лицевые счета группируются по признакам из регистрационных данных налогоплательщика.
В целях анализа поступлений, недоимки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в налоговых органах, уполномоченном государственном органе из данных лицевых счетов; документов, полученных от органов Казначейства, формируется аналитическая отчетность, которая должна соответствовать данным отчета формы 1Н.
Отчетность формируется за день, месяц, квартал, год; в целом по республике, в разрезе регионов, по региону; нарастающим итогом, в сравнении с предыдущими периодами; в сравнении категорий платежей в бюджет, по видам налогов и других обязательных платежей, по налоговым и неналоговым поступлениям, входящим в компетенцию уполномоченного государственного органа, и другим параметрам сравнения по основным формам:
1) Государственные доходы в разрезе регионов (Приложения N 54-а, N 54-б, N 54-в);
2) Поступление государственных доходов в разрезе налогов и других обязательных платежей в бюджет (Приложения N 55-а, N 55-б);
3) Поступление государственных доходов в разрезе налогов и других обязательных платежей в бюджет с годовым прогнозом (Приложение N 56);
4) Аналитическая таблица о наличии недоимки по основным видам налогов и других обязательных платежей в бюджет (Приложение N 57);
5) Таможенные платежи и налоги в разрезе регионов (Приложение N 58);
6) Налоговые поступления (неналоговые), входящие в компетенцию уполномоченного государственного органа в разрезе регионов (Приложения N 59-а, N 59-б);
7) Поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет от предприятий сырьевого сектора по кодам классификации доходов бюджета (Приложения N 60-а, N 60-б);
8) Недоимка по всем видам государственных доходов в разрезе регионов (Приложение N 61).
Формы отчетностей могут изменяться в зависимости от используемых параметров.
Глава 36. Сверка отчетности о поступлениях налогов и
других обязательных платежей в бюджет с
органами Казначейства
391. Ежемесячно, по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным кварталом, налоговые органы производят сверку с органами Казначейства по поступившим и возвращенным суммам налогов и других обязательных платежей за отчетный месяц по каждому коду классификации доходов бюджета.

392. Салыстырып тексеру N 25 н. тізілім және мемлекеттік бюджеттің кассалық орындалуы бойынша Қазынашылық органының айлық есептілігі негізінде жүргізіледі.
393. Аталған салыстырып тексеру Қазынашылық органдарынан мемлекеттік бюджеттің кассалық орындалуы бойынша айлық есептілікті алған күннен бастап екі күн мерзімде жүргізіледі.
394. Деректерді салыстыруда анықталған алшақтылықтар бюджеттің кірістерін тиісті жіктеу кодына қате есептелген сомаларды аудару жолымен түзетілуі тиіс.
395. Қазынашылық органымен жыл қорытындысы бойынша тексеру нәтижесі бюджеттің кірістерін әр жіктеу коды бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, түскен сомалары туралы Қазынашылық органымен тексеру актісімен ресімделеді (N 43-қосымша).
Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне қосымшалардың тізілімі
Ескерту. Тізілімге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
__________________________________________________________________
Р/с |                Атауы                               |Нысан
N   |                                                    |нөмірі
__________________________________________________________________
1    Дербес шот (негізгі)                                 1 н.
2    Жеке кәсіпкерлерге, жеке тұлғаларға арналған дербес
шот                                                  2 н.
3    Тұрақты мекеме құруға әкелмейтін Қазақстан
Республикасындағы қызметтен резидент еместің
кірісіне табыс салығы бойынша дербес шот             3 н.
4    Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы
жарналары бойынша дербес шот                         4 н.
4-1  Әлеуметтік аударымдар бойынша дербес шот
5    Салық органдарында есеп жүргізілетін салық және
бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер,
міндетті зейнетақы жарналарының тізбесі
6    Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдерінің түсімдер мен қайтарымдар тізілімі       25 н.
7    Міндетті зейнетақы жарналары бойынша түсімдер мен
қайтарулар тізілімі                                  25 н.-ЖЗҚ
7-1  Әлеуметтік аударымдар бойынша түсімдер мен
қайтарулар тізілімі                                 N 25-ӘСҚ-н
8    Салық міндеттемелерін орындау бойынша есептердің
жағдайы туралы дербес шотынан үзінді көшірмені
алуына өтініш
8-1  Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің
салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары
және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ
(бар) екендігі туралы анықтама беруге өтініш
9    Салық міндеттемелерін орындау бойынша бюджетпен есеп
айырысулар жағдайы туралы дербес шоттан көшірме
10   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша
есеп-айырысуларды салыстыра тексеру актісі           23 н.
11   Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер,
жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы
жарналары бойынша салық төлеушінің (салық агентінің)
есеп-айырысулар жағдайы туралы анықтама
12   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, өсімдер мен
айыппұлдар сомасын есептеуге (азайтуға) тізілім

392. Сверка производится на основании реестра ф. N 25 и ежемесячной отчетности органов Казначейства по кассовому исполнению государственного бюджета.
393. Указанная сверка производится в двухдневный срок со дня получения от органов Казначейства месячного отчета по кассовому исполнению государственного бюджета.
394. Расхождения, выявленные при сверке данных, должны быть устранены путем перевода ошибочно зачисленных сумм на соответствующий код классификации доходов бюджета.
395. Результаты сверки по итогам года с органами Казначейства оформляются Актом сверки с органами Казначейства о суммах поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет по каждому коду классификации доходов бюджета (Приложение N 43).
___________________________________________
Перечень
приложений к Правилам ведения лицевых счетов <*>
Сноска. В Перечень внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
___________________________________________________________________
N  |          Наименование                          |   Номер
п/п|                                                |   формы
-------------------------------------------------------------------
1  Лицевой счет(основной)                                 ф.1
2  Лицевой счет для индивидуальных предпринимателей,
физических лиц                                         ф.2
3  Лицевой счет по подоходному налогу с доходов
нерезидентов от деятельности в Республике
Казахстан, не приводящей к образованию
постоянного учреждения                                 ф.3
4  Лицевой счет по обязательным пенсионным взносам
в накопительные пенсионные фонды                       ф.4
4-1 Лицевой счет по социальным отчислениям
5  Перечень налогов и других обязательных платежей
в бюджет, обязательных пенсионных взносов,
по которым ведется учет в налоговых органах
6  Реестр поступлений и возвратов налогов и других
обязательных платежей в бюджет                         ф.25
7  Реестр поступлений и возвратов по обязательным
пенсионным взносам                                     Ф.25-НПФ
7-1 Реестр поступлений и возвратов по социальным
отчислениям                                            ф.N25-ФСС
8  Заявление на получение выписки из лицевого счета
о состоянии расчетов по исполнению налоговых
обязательств
8-1 Заявление на выдачу справки об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности налогоплательщика и
задолженности по обязательным пенсионным взносам
и социальным отчислениям по Республике Казахстан
9  Выписка из лицевого счета о состоянии расчетов
с бюджетом по исполнению налоговых обязательств
10  Акт сверки расчетов по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет, обязательным
пенсионным взносам                                     ф.23
11  Справка об отсутствии (наличии) налоговой
задолженности налогоплательщика, задолженности
по обязательным пенсионным взносам в накопительные
пенсионные фонды
12  Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов
и других обязательных платежей в бюджет,
обязательных пенсионных взносов, пени и штрафов

12-1 Салық тексерулері нәтижелері және әкімшілік жаза
қолдану туралы қаулылар бойынша бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы
жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, өсімақылар
және айыппұлдар есептеуге (кемітуге) тізілім
13   Салықтарды төлеу жөніндегі салық міндеттемелерін
орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілім
14   Нөлдік ставкасы бойынша салынатын айналым бойынша
қосымша құнға салық сомасын қайтаруға өкім           1 н.
15   Грант қаражатының есебі арқылы сатып алынатын
тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсету) бойынша
төленген қосымша құнға салық сомасын қайтаруға өкім  2 н.
16   Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық
және соларға теңестірілген өкілдіктерге қосымша
құнға салық сомасын қайтаруға өкім                   3 н.
17   Салық және басқа да бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдері, міндетті зейнетақы салымдары
бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) дербес
шотында көрсетуге жататын салық есептемесінің
нысандарынан деректер тізілімі
18   Қорытынды
19   Шартты банк салымы туралы шарттарды тіркеу журналы
20   Акционерлік қоғамның бересінің сомаларын төлеу
бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін
өзгерту жөніндегі тізілім
21   Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне
аударылған шартты банк салымдарында орналастырылған
(резидент еместерге төленген) резидент еместерден
(заңды және жеке тұлғалардан) табыс салығы сомасын
есепке алу ведомосты                                 198.03 н.
22   Инкассалық өкім бойынша өндіріп алуға немесе
резидент емеске төлеуге жататын шартты банк
салымында орналастырылған табыс салығы сомасының
тізілімі
23   Мемлекеттік бюджетке оны аударуға дейін шартты банк
салымына резидент еместердің кірісінен табыс
салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банк
сыйақыларының сомасы туралы сұрау салу               198.04 н.
24   Инкассалық өкімдердің тізілімдері
25   Заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің салықтар
және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері
бойынша берешек және асыра төлеу сомасы туралы
мәліметтер
26   Жеке тұлғалардың салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдер бойынша берешек пен асыра төлеу
сомасы туралы мәлімет
27   Салықтардың артық төленген сомасын есепке жатқызуға
өтініш
28   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдердің артық төленген сомаларын қайтаруға
өтініш
29   Артық төленген салық және бюджетке міндетті басқа
да төлемдерді есепке алуға және қайтаруға төлем
тапсырмаларын тіркеу журналы
30   Артық төленген салық және бюджетке басқа да міндетті
төлемдерді есепке жатқызуға және қайтаруға берілген
өтініштерді есепке алу журналы
31   Қате есептелген, анықталмаған салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдерді
тіркеу журналы
32   Зейнетақы төлемдері үшін түбіртек пен хабарлама
33   Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін
орындау мерзімдерін өзгертуді тіркеу журналы
34   Акционерлік қоғамдардың бересінің сомаларын төлеу
бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін
өзгерту бойынша тіркеу журналы
35   Салық органдарының инкассалық өкімдерін тіркеу
журналы
36   Дебиторлардың шоттарына салық органдарының
өкімдерін тіркеу журналы
37   Жеке тұлғалар үшін түбіртек пен хабарлама, жеке
кәсіпкерлер үшін түбіртек пен хабарлама
38   Заңды тұлғалар үшін түбіртек пен хабарлама,
зейнетақы төлемдері үшін түбіртек пен хабарлама
39   Салық төлеушілердің белгілерін беру үшін тізілімі
40   Салық төлеуші - жеке тұлғалар төлейтін мүлік, көлік
құралдарына салықтар және жер салығы бойынша
мәлімет
41   Есептеулердің, азаюлардың және түсімдердің
жиынтық қорытындысын есепке алу кітабы               26 н.
42   (алып тасталды)
43   Келіп түскен салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер бойынша Қазынашылық органдарымен
салыстыра тексеру акті
44   Хаттама салық органдарында жасалатын салық құқық
бұзушылықтары мен әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін
Бірыңғай бюджет жіктемесі кодына әкімшілік
айыппұлдар есептеудің тәртібі
45   Салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер және жинақтаушы зейнетақы қорларына
міндетті зейнетақы жарналары сомаларының
түсімдері мен бересілері туралы есеп                 Ғ1-Н н.
46   Кәсіпорындар, шағын кәсіпкерлік субъектілер және
жеке тұлғалар түрлері бойынша экономикалық
қызметтің түрлері бөлігінде салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы туралы
есеп                                                 ЭҚЖЖ-1-н.
47   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер түрлері бойынша экономикалық қызмет түрлері
бөлігінде салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер сомасы туралы есеп                 ЭҚЖЖ-2-н.
48   "Есепті ай үшін пайда болған бересінің өзгеру
факторы" есебі                                       БФ н.
49   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша берешектің жайы туралы есеп         БЖ н.
50   Жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы
жарналарының түсу сомасы туралы есеп
51   Айлармен жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті
зейнетақы жарналары сомасының түсу динамикасы
52   Айлармен жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті
зейнетақы жарналары берешек сомасының динамикасы
53   Міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері мен
қайтарымдары бойынша алшақтықтар хаттамасы
54-а "Жылдың (айдың) басынан бастап аймақтар бөлігінде
мемлекеттік кірістер" есептің нысаны
54-б "Жылдың (айдың) басынан бастап аймақтар бөлігінде
мемлекеттік кірістер" есептің нысаны
54-в "Жылдың (айдың) басынан бастап аймақтар бөлігінде
мемлекеттік кірістер" есептің нысаны
55-а "Жылдың (айдың) басынан бастап салық және басқа
да міндетті төлемдер бөлігінде мемлекеттік
кірістердің түсімі" есептің нысаны
55-б "Жылдық болжаммен жылдың (айдың) басынан бастап
салық және басқа да міндетті төлемдер бөлігінде
мемлекеттік кірістердің түсімі" есептің нысаны
56   "Жылдың (айдың) басынан бастап жылдық болжаммен
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бөлігінде мемлекеттік кірістердің түсімі"
есептің нысаны
57   "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдердің негізгі түрлері бойынша бересінің болуы
туралы талдау кестесі" есептің нысаны
58   "Жыл (ай) басынан бастап аймақтар бөлшегіндегі
кеден төлемдері мен салықтар" есептің нысаны
59-а "Жыл басынан аймақтар бөлшегінде ҚР ҚМ СК құзыретіне
кіретін салық түсімдері" есептің нысаны
59-б "Жыл басынан аймақтар бөлшегінде ҚР ҚМ СК құзыретіне
кіретін салық түсімдері" есептің нысаны
60-а "Жыл басынан бастап аймақтар бөлшегінде бюджеттің
кірістерін жіктеу кодтары бойынша шикізат саласының
кәсіпорындарынан салықтардың және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуі"
есептің нысаны
60-б "Жыл басынан бастап төлемдер түрінің бөлшегінде
шикізат саласы кәсіпорындарынан салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуі"
есептің нысаны
61   "Аймақтар бөлшегінде мемлекеттік кірістердің барлық
түрлері бойынша бересі" есептің нысаны
62   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдердің түсімі (ҚР Ұлттық қорына түсімдерсіз)
туралы күнделікті есеп
63   Кәсіпорындар, ұйымдар және азаматтардан салық және
бюджетке төленетін төлемдер түсімдерінің сомалары
туралы есеп
64   Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдердің түсімі туралы күнделікті есеп
65   Республика бойынша жалпы мемлекеттік кірістер
бойынша бересінің сомалары туралы салыстырмалы
кесте
66   __.___.20__ж. жағдай бойынша облыстар, қалалар,
аудандар бойынша жалпы салыстырмалы кесте (жылдың
басынан, айдың басынан)
67   Толық орындалмауға жол берілген салық және түсімдер
туралы ақпарат

12-1 Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов и
других обязательных платежей в бюджет, обязательных
пенсионных взносов, социальных отчислений, пени и
штрафов по результатам налоговых проверок и
постановлениям о наложении административных взысканий
13  Реестр по изменению сроков исполнения налогового
обязательства по уплате налогов
14  Распоряжение на возврат сумм НДС по оборотам,
облагаемым по нулевой ставке                           ф.1
15  Распоряжение на возврат сумм НДС, уплаченных
по товарам (работам, услугам), приобретаемым
за счет средств гранта                                 ф.2
16  Распоряжение на возврат сумм НДС дипломатическим
и приравненным к ним представительствам,
аккредитованным в Республике Казахстан                 ф.3
17  Перечень данных из форм налоговой отчетности,
подлежащих отражению в лицевом счете
налогоплательщика (налогового агента) по налогам
и другим обязательным платежам в бюджет,
обязательным пенсионным взносам
18  Заключение
19  Журнал регистрации договоров об условных
банковских вкладах
20  Реестр по изменению сроков исполнения налогового
обязательства по уплате сумм недоимки акционерного
общества
21  Ведомость учета сумм подоходного налога с нерезидентов
(юридических и физических лиц), размещенных на условных
банковских вкладах /выплаченных нерезидентам/
перечисленных в государственный бюджет Республики
Казахстан                                              ф.198.03
22  Реестр сумм подоходного налога, размещенного
на условном банковском вкладе, подлежащего взысканию
по инкассовым распоряжениям или выплате нерезиденту
23  Запрос о суммах банковских вознаграждений,
начисленных с момента размещения подоходного налога
с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе
до его перечисления в государственный бюджет           ф.198.04
24  Реестры инкассовых распоряжений
25  Сведения о суммах задолженности и переплатах по
налогам и другим обязательным платежам в бюджет
юридических лиц и индивидуальных предпринимателей
26  Сведения о суммах задолженности и переплатах по
налогам и другим обязательным платежам в бюджет
физических лиц
27  Заявление на зачет излишне уплаченной суммы налогов
28  Заявление на возврат излишне уплаченной суммы налогов
и других обязательных платежей в бюджет
29  Журнал регистрации платежных поручений на зачет и
возврат излишне уплаченных сумм налогов и других
обязательных платежей в бюджет
30  Журнал учета заявлений на зачет и возврат излишне
уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей
в бюджет
31  Журнал регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных
налогов и других обязательных платежей в бюджет
32  Квитанция и извещение для пенсионных платежей
33  Журнал регистрации изменения сроков исполнения
налогового обязательства по уплате налогов
34  Журнал регистрации изменения сроков исполнения
налогового обязательства по уплате сумм недоимки
акционерных обществ
35  Журнал регистрации инкассовых распоряжений налоговых
органов
36  Журнал регистрации инкассовых распоряжений налоговых
органов на счета дебиторов
37  Квитанция и извещение для физических лиц, квитанция
и извещение для индивидуальных предпринимателей
38  Квитанция и извещение для юридических лиц
39  Таблицы примеров и формы
40  Сведения по налогам на имущество, транспортные
средства и земельному налогу, уплачиваемых
налогоплательщиками-физическими лицами
41  Книга учета сводных итогов начислений, уменьшений
и поступлений                                          ф.26
42  (исключена - приказом и.о. Председателя Налогового
комитета Министерства финансов РК от 29 июля
2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального
опубликования)
43  Акт сверки с органами Казначейства о суммах
поступлений налогов и других обязательных платежей
в бюджет
44  Порядок зачисления административных штрафов на
коды Единой бюджетной классификации доходов за
налоговые правонарушения и административные
правонарушения, по которым протокола составляются
налоговыми органами
45  Отчет о поступлениях и недоимке сумм налогов, других
обязательных платежей в бюджет и обязательных
пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды    Ф-F1-Н
46  Отчет о суммах налогов и других обязательных
платежей в бюджет в разрезе видов экономической
деятельности по видам предприятий, субъектам малого
предпринимательства и физическим лицам                 ф.ОКЭД-1
47  Отчет о суммах налогов и других обязательных
платежей в бюджет в разрезе видов экономической
деятельности по видам налогов и других обязательных
платежей в бюджет                                      ф.ОКЭД-2
48  Отчет "Факторы изменения недоимки, образовавшейся
за отчетный месяц"                                     ф.ФН
49  Отчет о состоянии задолженности по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет                         ф.КЗ
50  Отчет о поступлении сумм обязательных пенсионных
взносов в накопительные пенсионные фонды
51  Динамика поступления сумм обязательных пенсионных
взносов в накопительные пенсионные фонды по месяцам
52  Динамика задолженности сумм обязательных пенсионных
взносов в накопительные пенсионные фонды по месяцам
53  Протокол расхождений по поступлениям и возвратам
обязательных пенсионных взносов
54-а  Форма отчета "Государственные доходы в разрезе
регионов с начала года (месяца)
54-б  Форма отчета "Государственные доходы в разрезе
регионов с начала года (месяца)
54-в  Форма отчета "Государственные доходы в разрезе
регионов с начала года (месяца)
55-а  Форма отчета "Поступление государственных доходов
в разрезе налогов и других обязательных платежей
в бюджет с начала года (месяца)"
55-б  Форма отчета "Поступление государственных доходов
в разрезе налогов и других обязательных платежей
в бюджет с начала года (месяца) с годовым прогнозом"
56    Форма отчета "Поступление государственных доходов
в разрезе налогов и других обязательных платежей
в бюджет с годовым прогнозом с начала года"
57    Форма отчета "Аналитическая таблица недоимки по
основным видам налогов и других обязательных
платежей в бюджет"
58    Форма отчета "Таможенные платежи и налоги в разрезе
регионов с начала года (месяца)"
59-а  Форма отчета "Налоговые поступления, входящие
в компетенцию НК МФ РК, в разрезе регионов с начала года"
59-б  Форма отчета "Налоговые поступления, входящие
в компетенцию НК МФ РК, в разрезе регионов с начала года"
60-а  Форма отчета "Поступление налогов и других
обязательных платежей в бюджет от предприятий
сырьевого сектора по кодам классификации доходов
бюджета в разрезе регионов с начала года"
60-б  Форма отчета "Поступление налогов и других
обязательных платежей в бюджет от предприятий
сырьевого сектора в разрезе видов платежей
с начала года"
61    Форма отчета "Недоимка по всем видам
государственных доходов в разрезе регионов"
62    Ежедневный отчет о поступлении налогов и других
обязательных платежей в бюджет (без поступлений в
Национальный фонд РК)
63    Отчет о суммах поступлений налогов и платежей
в бюджет предприятий, организаций и граждан
64    Ежедневный отчет о поступлении налогов и других
обязательных платежах в бюджет
65    Сравнительная таблица о суммах недоимки по
государственным доходам в целом по республике
66    Сравнительная таблица в целом по областям, городам,
районам по состоянию за ___ ____20__г.
(с начала года, с начала месяца)
67    Информация о налогах и платежах, по которым допущено
недоисполнение

68   01/__/20__ж. бересі бойынша салыстармалы кесте
69   20__ ж. үшін салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдер бойынша бересінің динамикасы
70   20__ ж. үшін міндетті 10%-тік зейнетақы жарналары
бойынша бересінің динамикасы
71   20__ ж. үшін салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер бойынша түсімдердің динамикасы
72   20__ ж. үшін міндетті 10%-тік зейнетақы жарналары
бойынша түсімдердің динамикасы
73   Орташа күндік түсімдер кестесі (айдың басынан)
74   ___.___._____ж. үшін ( _____жұм. күнд.нің саны)
және __.__._____ж. үшін ( ____жұм. күн.нің саны.)
(айдың басынан) орташа күндік түсімдердің кестесі
75   Орташа күндік түсімдердің салыстырмалы кестесі
76   Кедендік төлемдер мен салықтар бойынша орташа
күндік түсімдер
77   20______ж. ____________ ай үшін қайтарымдарды
ескере отырып міндетті зейнетақы жарналары бойынша
түсімдер
78   20__ж. үшін қайтарымдарды шегере отырып міндетті
зейнетақы жарналары бойынша түсімдер
79   ЗТЖМО-ның деректері бойынша 20__ ж. үшін айлар
бойынша міндетті зейнетақы жарналары қайтарылды.
80   20__ ж. __________айы үшін міндетті зейнетақы
жарналарының түсімдері, қайтарымдары, аударымдары
__________________________________________________________________
N 1-қосымша, N 1-нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
______________________________________
__________________________________бойынша
(салықтың (төлемнің) атауы мен коды)
ДЕРБЕС ШОТ
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы ________
СТН ________  Заңды тұлғаның СТН-ы _______________
КМЖЖ коды ________
ЭҚЖЖ коды ________
Салық режимінің түрі:
Жалпы белгіленген тәртіп
Патент негізінде арнайы салық режимі
Оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимі
Шаруа (фермер) қожалықтары үшін арнайы салық режимі
Жекелеген қызмет түрлеріне арналған арнайы салық режимі
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші - заңды тұлғаларға арналған арнайы салық режимі
Келісім-шарт бойынша қызмет
Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт туралы мәлімет:
келісім-шарт нөмірі_______ келісім-шарт күні
ҚҚС төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі ______
ҚҚС төлеуші есебінен шығару күні: _________________________
Есепті жыл басындағы
бересі сальдосы,
оның ішінде жыл бойынша:
_______________________
Есепті күнге    сома
_______________________
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
_______________________
(теңге)
Ағым-
дағы
күнтіз-
белік күннің
күні
Операци-
яны жаз-
ған (ен-
гізген)
күн
Операция-
ның маз-
мұны және
оның
негізінде
жазба
(енгізу)
жүргізі-
летін
құжат
Төлеу
мерзімі
Банктік
шоттан
есептен
шығарған
немесе
ақшалай
енгізген
күні
Бюджетке
төлем-
дерді
есептеу
күні
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша есептер
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу +)
салық (төлем) сомасы
салықты (төлем) өтеу кестесі
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Өсімақы
есептелді
(кемітілді) (+, -)
Өсімақы төленді (қайтарылды)
(+, -)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсімақы
сальдосы
(+, -)
өсімақы
сомасы
кезең
үшін
Өсімақы сомасы
Өсімақыны өтеу кестесі
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Айыппұлдар бойынша есептер
Қайтарымдарды
шегере
отырып жыл
басынан
енгізілді
айыппұл
есептелді
(кемітілді)
(+, -)
айыппұл төленді (қайтарылды)
(+,  -)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
айыппұл
сальдосы
(+, -)
айыппұлдар сомасы
айыппұл
ды өтеу кестесі
20
21
22
23
24
25
Ескерту: КМЖЖ, ЭҚЖЖ коды, салық режимінің түрі жеке
кәсіпкерлер үшін толтырылады
* - бұл бағанда қосылған құн салығы бойынша оң сальдо
және/немесе артық төленген сома ретінде қаралады.

68    Сравнительная таблица по недоимке на 01/__/20___г.
69    Динамика недоимки по налогам и другим обязательным
платежам в бюджет за 20___г.
70    Динамика недоимки по обязательным 10%-ным
пенсионным взносам за___20___г.
71    Динамика поступлений по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет за 20__г.
72    Динамика поступлений по обязательным 10%-ным
пенсионным взносам за 20___г.
73    Таблица среднедневных поступлений (с начала месяца)
74    Таблица среднедневных поступлений за __.___.___г.
(____к-во раб. дн.) и за ___.____.____г.
(____к-во раб. дн.)
(с начала месяца) (с Национальным фондом)
75    Сравнительная таблица среднедневных поступлений
76    Среднедневные поступления по таможенным платежам
и налогам
77    Поступление по обязательным пенсионным взносам
с учетом возвратов за ________ месяц 20___г.
78    Поступления по обязательным пенсионным взносам
по месяцам за вычетом возвратов за 20___г.
79    Возвращено обязательных пенсионных взносов
по месяцам за 20___г. по данным из ГЦВП.
80    Поступления, возвраты, переводы обязательных
пенсионных взносов за______месяц 20___г.
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 1, Форма N 1
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по _________________________________
(наименование и код налога (платежа)
Наименование налогоплательщика             Сальдо недоимки на начало отчетного года,
(налогового агента)_________________       в т.ч. по годам:
РНН_____ РНН юридического лица______             ________________________
| На отчетную дату | Сумма |
Код ОКПО______ Код ОКЭД______                   | на 01.01.  г.   |      |
| на 01.01.  г.   |      |
Вид налогового режима:                          | на 01.01.  г.   |      |
_________________________________________      | на 01.01.  г.   |      |
|__| Общеустановленный порядок                   |
|__| Специальный налоговый режим на основе патента |
|__ |Специальный налоговый режим на основе        |
|__| упрощенной декларации                        |
|__| Специальный налоговый режим для крестьянских |
|__| (фермерских) хозяйств                        |
|__| Специальный налоговый режим для юридических  |
|__| лиц - производителей сельскохозяйственной    |
|__| продукции                                    |
|__| Специальный налоговый режим для отдельных    |
|__| видов предпринимательской деятельности       |
|__| Деятельность по конртакту                    |
Сведения о контракте: номер контракта ___________
дата контракта __________________________________
Номер свидетельства о постановке на учет
в качестве плательщика НДС ______________________
Дата снятия с учета плательщика НДС _____________
(тенге)
Дата
теку-
щего
кален-
дар-
ного
дня
Дата
записи
(вво-
да)
опера-
ции
Содержа-
ние опе-
рации и
доку-
мент, на
основа-
нии ко-
торого
произ-
водится
запись
(ввод)
Срок
уплаты
Дата списа-
ния с
бан-
ков-
ского
счета
или
внесе-
ния
налич-
ными
Дата зачис-
ления
плате-
жей в
бюджет
Расчеты по налогам
и другим обязательным платежам
н
а
ч
и
с
л
е
н
о
у
м
е
н
ь
ш
е
н
о
у
п
л
а
ч
е
н
о
в
о
з
в
р
а
щ
е
н
о
Сведения
по измене-
нию срока
исполнения
налогового обязатель-
ства
Сальдо
рас-
четов
(недо-
имка,
пере-
плата
(пре-
выше-
ние*)
+)
сумма
нало-
га
(пла-
тежа)
гра-
фик
пога-
шения
нало-
га
(пла-
тежа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Расчеты по штрафам
Вне-
сено
с
на-
ча-
ла
го-
да,
за
вы-
че-
том
воз-
вра-
тов
Начислено
(умень-
шено)
(+,-)
Уп-
ла-
чено
(воз-
вра-
щено)
пени
(+;-)
Сведения
по измене-
нию срока
исполнения
налогового
обязатель-
ства (+,-)
Саль-
до
пени
Начис-
лено
(умень-
шено)
штрафа
(+,-)
Упла-
чено
(воз-
вра-
щено)
штра-
фа
(+;-)
Сведения
по изме-
нению
срока
исполне-
ния нало-
гового
обяза-
тельства
Саль-
до
штра-
фа
(+,
-)
сумма
пени
за
пе-
риод
су-
мма
пени
гра-
фик
пога-
шения
пени
сумма
штра-
фа
гра-
фик
пога-
шения
штра-
фа
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Примечание: Код ОКПО, ОКЭД, вид налогового режима заполняются для
индивидуальных предпринимателей
* - по налогу на добавленную стоимость в данной графе
положительное сальдо рассматривается как превышение и/или
излишне уплаченная сумма.

N 3-қосымша, N 3-нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
Тұрақты мекеме құруға әкелмейтін Қазақстан
Республикасындағы қызметтен резидент еместің кірісінен табыс
салығы бойынша
ДЕРБЕС ШОТ
Салық агентінің атауы________________
СТН ________
аты-жөні__________
КМЖЖ коды ________
ЭҚЖЖ коды ________
Шартты банк салымының нөмірі ________
(теңге)
Ағым-
дағы күн-
тіз-
белік күн-
нің
күні
Опера-
цияны
жазған (енгіз-
ген)
күн
Опе-
ра-
ция-
ның маз-
мұны және оның не-
гі-
зінде жазба (ен-
гізу) жүр-
гізі-
ле-
тін
құжат
Төлеу
мер-
зімі
Шартты
банк
салы-
мына
салықты
есептеу
күні
Банктік
шоттан
шығару
күні
салықты
бюд-
жетке
есеп-
теу
күні
Бюд-
жетке
салық
төлем-
дерін
есептеу
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Салық бойынша есептер
есеп-телді
кемі-
тілді
тө-
ленді
қайта-
рылды
есептер
сальдосы
(бересі -,
артық төлеу +)
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша
есептер (банктік
сыйақылар бойынша)
Айыппұл бойынша
есептер
Қай-
та-
рым-
дар-
ды
ше-
ге-
ре
оты-
рып
жыл-
дың
ба-
сы-
нан
ен-
гі-
зіл-
ді
Шар-
тты
ба-
нк
са-
лы-
мы-
на
ес-
еп-
те-
лді
Ша-
рт-
ты
ба-
нк
са-
лы-
мын-
да
ор-
на-
лас-
қан
Өсімақы
есептелді
(кемі-
тілді)
(+,-)
Өсі-
ма-
қы
тө-
лен-
ді
(қай-
та-
рыл-
ды)
(+,
-)
Өсі-
ма-
қы
са-
ль-
до-
сы
(+,
-)
ай-
ып-
пұл
ес-
еп-
тел-
ді
(ке-
мі-
тіл-
ді)
(+,-)
ай-
ып-
пұл
тө-
лен-
ді
(қай-
та-
рыл-
ды)
(+,-)
ай-
ып-
пұл
са-
ль-
до-
сы
(+,-)
өсі-
ма-
қы
со-
ма-
сы
ке-
зең
үшін
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
N 4-қосымша, N 4-нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
ДЕРБЕС ШОТ
міндетті зейнетақы жарналары бойынша
Төлеушінің (салық агентінің) атауы ________
СТН ________  Заңды тұлғаның СТН-ы _______________
КМЖЖ коды ________
ЭҚЖЖ коды ________
Салық режимінің түрі ________
Жалпы белгіленген тәртіп
Патент негізінде арнайы салық режимі
Оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимі
Шаруа (фермер) қожалықтары үшін арнайы салық режимі
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші - заңды тұлғаларға арналған арнайы салық режимі
Кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлеріне арнайы салық режимі
Біржолғы талон негізінде арнайы салық режимі
Келісім-шарт бойынша қызмет
Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт туралы мәлімет:
келісім-шарт нөмірі ____ келісім-шарт күні
Есепті жыл басындағы
бересі сальдосы,
оның ішінде жыл бойынша:
_______________________
Есепті күнге    сомасы
_______________________
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
01.01 ___ ж
_______________________
(теңге)
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны
жазған (енгізген)
күн
Операцияның
мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу
мерзімі
Банктік
шоттан
есептен
шығарған немесе
қолмақол
ақшалай
енгізген
күні
Төлемдерді
есептеу күні
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Міндетті зейнетақы жарналары төлемдері бойынша есептер
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
есептер сальдосы
(бересі -, асыра төлеу +)
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
Өсімақы
есептелді
(кемітілді)(+, -)
Өсімақы
төленді
(қайта-
рылды)
(+, -)
Өсімақы
сальдосы
(+,-)
өсімақы сомасы
кезең
үшін
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәлімет
Салықтың (төлемнің) сомасы
Салықты (төлемді) өтеу кестесі
айыппұлдар сомасы
айыппұлды өтеу кестесі
17
18
19
20

Приложение N 3, Форма N 3
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 3 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по подоходному налогу с доходов нерезидентов от
деятельности в Республике Казахстан, не приводящей
к образованию постоянного учреждения
Наименование налогового агента _______________________
РНН________________
Код ОКПО________
Код ОКЭД________
Номер условного банковского вклада ___________________
(тенге)
Дата текущего календарного дня
Дата запи-
си (вво-
да) опе-
рации
Содер-
жание опера-
ции и доку-
мент, на осно-
вании кото-
рого произ-
водит-
ся запись (ввод)
Срок уплаты
Дата зачис-
ления налога на услов-
ный банковский вклад
Дата списа-
ния с банковского счета
Дата зачис-
ления налога в бюджет
Расчеты по налогу
Н
а
ч
и
с
л
е
н
о
У
м
е
н
ь
ш
е
н
о
У
п
л
а
ч
е
н
о
В
о
з
в
р
а
щ
е
н
о
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Продолжение таблицы
Саль
-до рас-
че-
тов (не-
доим
ка -, перепла-
та +)
Расчеты по пени (по банковским вознаграждениям)
Расчеты по штрафам
Внесено с нача-
ла года, за выче-
том возв-
ратов
За-
чис-
лено на ус
лов-
ный банковский вклад
Раз-
мещено на условном бан-
ков-
ском вкладе
Начислено (умень-
шено)
(+,-) пени
Упла-
чено (воз-
вра-
щено) пени (+, -)
Саль-
до пени (+,-)
Начи-
слено (уме-
ньше-
но) штра-
фа (+,-)
Упла-
чено (воз-
вра-
щено) штра-
фа (+,-)
Саль-
до штра-
фа (+,-)
сумма пени
за пери-
од
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Приложение N 4, Форма N 4
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
ПО ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ ПЕНСИОННЫМ ВЗНОСАМ
Наименование плательщика (агента)______________________
РНН______________ РНН юридического лица________________
Код ОКПО________  Код ОКЭД________
Вид налогового режима:
___________________________________
|  |Общеустановленный порядок       |
|__|________________________________|
|  |Специальный налоговый режим на  |
|  |основе патента                  |
|__|________________________________|
|  |Специальный налоговый режим на  |
|  |основе упрощенной декларации    |
|__|________________________________|
|  |Специальный налоговый режим для |
|  |крестьянских (фермерских)       |
|  |хозяйств                        |
|__|________________________________|
|  |Специальный налоговый режим для |
|  |юридических лиц - производителей|
|  |сельскохозяйственной продукции  |
|__|________________________________|
|  |Специальный налоговый режим для |
|  |отдельных видов предприниматель-|
|  |ской деятельности               |
|__|________________________________|
|  |Специальный налоговый режим     |
|  |на основе разового талона       |
|__|________________________________|
|  |Деятельность по контракту       |
|__|________________________________|
Сведения о контракте на недропользование:
номер контракта_________  дата контракта____________
(тенге)
Дата
те-
ку-
щего
ка-
лен-
дар-
ного
дня
Дата
запи-
си
(вво-
да)
опе-
рации
Содер-
жание
опера-
ции и
доку-
мент,
на
осно-
вании
кото-
рого
произ-
водит-
ся
запись
(ввод)
Срок
уп-
латы
Дата
списа-
ния с
банков-
ского
счета
или
внесе-
ния
налич-
ными
Дата
зачи-
сле-
ния
пла-
тежей
Расчеты по обязательным
пенсионным платежам
Н
а
ч
и
с
л
е
н
о
У
м
е
н
ь
ш
е
н
о
У
п
л
а
ч
е
н
о
В
о
з
в
р
а
щ
е
н
о
Сальдо
рас-
четов
(недо-
имка,
пере-
плата
-+)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Внесе-
но с
начала
года,
за
выче-
том
воз-
вратов
Сведения по изменению
срока исполнения
налогового обязательства
Начислено
Упла-
чено
(возв-
ращено)
пени
(+, -)
Саль-
до
пени
(+,-)
сум-
ма
нало-
га
(пла-
тежа)
гра-
фик
пога-
шения
нало-
га
(пла-
тежа)
Сумма
пени
гра-
фик
пога-
шения
пени
Сумма
пени
за
пери-
од
12
13
14
15
16
17
18
19
20

N 25-ЖЗҚ н. Тізілімі және N 4-1 н. дербес шот
Ескерту:
1. Міндетті төлемдер бойынша салық тексеруін жүргізген кезде
есептелген, тек қана N 25 нысандағы тізілім жүргізілетін міндетті
төлемдер сомасына дербес шот ашу қажет.
2. Салық органдарында есеп жүргізілетін салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдер тізбесі жыл сайын Қазақстан
Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
бекітетін бюджет кірісін жіктеуге тәуелділікте өзгеріп отырады.
N 6 қосымша
N 25 нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
200__ жыл үшін кірістерді жіктеу коды
бойынша бюджетке _________ түсімдер мен қайтарымдар
ТІЗІЛІМІ
(теңге)
Ағым-
дағы күн-
тіз-
бе-
лік күн-
нің
да-
тасы
Бюд-
жет-
ке со-
ма-
ны есе-
птеу не-
месе бюд-
жет-
тен
қай-
тару
күні
Күн
үшін
келіп
түсті
Күн
үшін қай-
та-
рыл-
ды
Қайтарымдардың шегерімімен келіп
түскендердің барлығы
Бар-
лы-
ғы
со-
ның
іші-
нде
Ұлт-
тық
қор-
дан
ай басынан
тоқсан
басынан
жыл басынан
Бар-
лы-
ғы
соның
ішін-
де
Ұлт-
тық
қор-
дан
Бар-
лығы
соның
ішін-
де
Ұлт-
тық
қор-
дан
Бар-
лығы
оның
ішінде
Ұлттық
қордан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
N 7 қосымша
N 25-ЖЗҚ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
200__ жыл үшін міндетті зейнетақы жарналары
бойынша түсімдер мен қайтарулар
ТІЗІЛІМІ
(теңге)
Ағым-
дағы
күнтіз-
белік
күннің
датасы
Жазба
күні
Соманы
есептеу
немесе
қайтару
күні -
келіп
түскен
немесе
қайта-
рылған
сома
туралы
уәкі-
летті
орган
тізілі-
мінің
күні
Күн
үшін ке-
ліп
түс-
ті
Күн
үшін
қай-
та-
рыл-
ды
Ай басы-
нан
бас-
тап
қай-
тару-
лар-
дың шеге-
рімі-
мен
келіп түс-
кен-
дер-
дің
бар-
лығы
Тоқ-
сан
басы-
нан
бас-
тап
қай-
тару-
лар-
дың
шеге-
рімі-
мен
келіп
түс-
кен-
дер-
дің
бар-
лығы
Жыл басы-
нан бас-
тап
қай-
тару-
лар-
дың шеге-
рімі-
мен
келіп түс-
кен-
дер-
дің
бар-
лығы
1
2
3
4
5
6
7
8
N 7-1 қосымша, N 25-ӘАҚ нысан
Ескерту. 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
200__ жыл үшін әлеуметтік аударымдар
бойынша түсімдер мен қайтарулар
ТІЗІЛІМІ
(теңге)
Ағым-
дағы
күнтіз-
белік
күннің
датасы
Жазба
күні
Соманы
есептеу
немесе
қайтару
күні -
келіп
түскен
немесе
қайта-
рылған
сома
туралы
уәкі-
летті
орган
тізілі-
мінің
күні
Күн
үшін ке-
ліп
түс-
ті
Күн
үшін
қай-
та-
рыл-
ды
Ай басы-
нан
бас-
тап
қай-
тару-
лар-
дың шеге-
рімі-
мен
келіп түс-
кен-
дер-
дің
бар-
лығы
Тоқ-
сан
басы-
нан
бас-
тап
қай-
тару-
лар-
дың
шеге-
рімі-
мен
келіп
түс-
кен-
дер-
дің
бар-
лығы
Жыл басы-
нан бас-
тап
қай-
тару-
лар-
дың шеге-
рімі-
мен
келіп түс-
кен-
дер-
дің
бар-
лығы
1
2
3
4
5
6
7
8
N 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілген
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
_______________________
(салық органының атауы)
Салық міндеттемелерін орындау бойынша есептердің жағдайы
туралы дербес шотынан үзінді көшірмені алуына өтініш
______________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы/аты-жөні)
СТН______________________ Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің
11, 17 бабына сәйкес, 200__жылғы ________ 200__жылғы
_________дейінгі кезең үшін салық міндеттерін орындау бойынша
бюджетпен есептесу жағдайы туралы дербес шотынан
__
|__| барлық салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
__
|__| мынадай салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша
Д/ш N
Бюджеттік
жіктеменің
коды
Салықтың атауы (төлемнің)
1
2
3
б.ә.
көшірме үзіндіні беруге өтінемін.
Басшысы: ________________________________________
(Аты-жөні, қолы)
Салық органына өтінішті беру күні: 200__жылғы "___ "____

Реестр ф. N 25-ФСС и лицевой счет ф. N 4-1
Примечание:
1. На суммы обязательных платежей, начисленных при проведении налоговых проверок, по  которым ведется только реестр формы N 25, необходимо открыть лицевые счета.
2. Перечень налогов и других обязательных платежей в бюджет, по которым ведется учет в налоговых органах, изменяется в зависимости от классификации доходов бюджета, утверждаемой ежегодно Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
Приложение N 6, Форма N 25
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 6 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
__________________________________
(наименование налогового органа)
РЕЕСТР
поступлений и возвратов по ________________бюджету
по коду классификации доходов _______за 200__год
(тенге)
Дата теку-
щего кале-
ндар-
ного дня
Дата зачис-
ления сумм в бюджет или возврата из бюдже-
та
Поступило за день
Воз-
вра-
щено  за день
Всего поступило за вычетом возвратов
Все-
го
в т.ч. из Нацио-
наль-
ного фонда
с начала
месяца
с начала
квартала
с начала
года
Все-
го
в т.ч. из Нацио-
наль-
ного фонда
Все-
го
в т.ч. из Нацио-
наль-
ного фонда
Все-
го
в т.ч. из Нацио-
наль-
ного фонда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение N 7, Форма N 25-НПФ
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 7 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
__________________________________
(наименование налогового органа)
РЕЕСТР
поступлений и возвратов по обязательным пенсионным
взносам _______за 200__год
(тенге)
Дата текуще-
го кален-
дарного дня
Дата записи
Дата зачисления сумм или возврата - дата реестра уполномо-
ченного органа о поступивших или возвращен-
ных суммах
Посту-
пило за день
Возвра-
щено  за день
Всего посту-
пило за выче-
том возвратов с начала месяца
Всего посту-
пило за выче-
том возвратов с начала квар-
тала
Всего посту-
пило за выче-
том возв-
ратов с начала года
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение N 7-1, Форма N 25-ФСС
к Правилам ведения лицевых счетов <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
__________________________________
(наименование налогового органа)
РЕЕСТР
поступлений и возвратов по социальным отчислениям
за 200__год
(тенге)
Дата текуще-
го кален-
дарного дня
Дата записи
Дата зачисления сумм или возврата - дата реестра уполномо-
ченного органа о поступивших или возвращен-
ных суммах
Поступило за день
Возвра-
щено  за день
Всего посту-
пило за выче-
том возвратов с начала месяца
Всего посту-
пило за выче-
том возвратов с начала квар-
тала
Всего посту-
пило за выче-
том возвратов с начала года
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение N 8
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
__________________________________
(наименование налогового органа)  <*>
Сноска. Приложение 8 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Заявление
на получение выписки из лицевого счета о
состоянии расчетов по исполнению
налоговых обязательств
В соответствии со ст.11,17 Кодекса Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
______________________________________ РНН _________________
(наименование/Ф.И.О. налогоплательщика (налогового агента)
прошу предоставить выписку из лицевого счета о состоянии
расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств за
период с________200__г. по ________200__г.
__
|  |всем видам налогов и других обязательных платежей в бюджет
|__|
__
|  |следующим видам налогов и других обязательных платежей в бюджет
|__|
N п/п
Код бюджетной классификации
Наименование налога (платежа)
1
2
3
и т.д.
М. П.     _______________________________________
(Ф.И.О., подпись налогоплательщика)
Дата приема заявления в налоговом органе "___" __________200__г.
Входящий номер_________________
*- указать в соответствующей ячейке Х

N 8-1 қосымша
Ескерту. 8-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
____________________________
(салық органының атауы*)
Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық
берешегінің, жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы
жарнасы және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің (бар
екендігі) жоқ екендігі туралы анықтама беруге
Өтініш
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің
23.12.03ж. N№530 бұйрығымен бекітілген Дербес шоттарды жүргізу
ережелерінің 20-тармағына сәйкес
_______________________________________________ СТН ________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы, аты-жөні)
____________________________________________________________________
(мекен-жайы)
________________________________________________________мақсатында
(кредит ресімдеу, тендерге қатысу, және с.с.)
____________________________________________________________________
(анықтама талап еткен салық органының атауы)
көрсету үшін салық төлеушінің салық берешегінің, жинақтаушы
зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы мен әлеуметтік
аударымдар бойынша берешегінің (барлығы) жоқтығы туралы анықтама
беруді өтінемін
М.О.  _____________________________________________
(басшының, салық төлеушінің немесе салық агентінің
аты-жөні, қолы)
Салық органында өтінішті қабылдау күні "___ "__________200__ж.
Кіріс нөмірі_________________
* - өтінішті тапсырған салық органының атауы көрсетіледі
N 9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
Салық міндеттемелерін орындау бойынша бюджетпен есеп
айырысулар жағдайы туралы дербес шоттан
КӨШІРМЕ
Көшірме күні:______________
Бұрынғы көшірме күні:___________________
_________________________________________________________
(салық органының атауы)
Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 11, 17-баптарына, Сіздің
200__ ж.  өтінішіңізге сәйкес

Приложение N 8-1
к Правилам ведения лицевых счетов
__________________________________
(наименование налогового органа)  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 8-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Заявление
на выдачу справки об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности налогоплательщика,
задолженности по обязательным пенсионным взносам
в накопительные пенсионные фонды и социальным
отчислениям по Республике Казахстан
В соответствии с  пунктом 20 Правил ведения лицевых счетов,
утвержденных приказом Налогового комитета Министерства финансов
Республики Казахстан от 23.12.03г. N 530
______________________________________ РНН __________________________
(наименование/Ф.И.О. налогоплательщика (налогового агента)
_____________________________________________________________________
(адрес)
просит выдать справку об отсутствии (наличии) налоговой
задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным
пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды для
предъявления
______________________________________________________________________,
(наименование органа, истребовавшего справку)
с целью ______________________________________________________________
(оформления кредита, участия в тендере и т.п.)
М.П.       _____________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя,
налогоплательщика или налогового агента)
Дата приема заявления в налоговом органе "___" __________200__г.
Входящий номер_________________
* - указывается наименование налогового органа, куда представлено заявление
Приложение N 9
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530       <*>
Сноска. Приложение 912 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
ВЫПИСКА
из лицевого счета о состоянии расчетов с
бюджетом по исполнению налоговых обязательств
Дата выписки:______________________________
Дата предыдущей выписки:___________________
В соответствии со статьями 11, 17 Налогового Кодекса
Республики Казахстан, согласно Вашего заявления от «___»_____200__г.
________________________________________________________________
(наименование налогового органа)
сообщает Вам______________________________ РНН _________о состоянии
(наименование /Ф.И.О. налогоплательщика (налогового агента)
расчетов с бюджетом по исполнению налогового обязательства за период

200__ ж. - 200__ ж. кезеңі үшін салық міндеттемесінің орындалуы
бойынша бюджетпен есеп айырысудың
жағдайы туралы ____________________ СТН __________________
____________________________ Сізге хабарлайды
(салық төлеушінің (салық агентінің)
атауы/аты-жөні)
Салық-
тың
(төлем
нің)
атауы
мен
коды
Кезең басына
сальдо
(бересі -,
артық төлеу
(асып
түсу**)+)
Қабылданған сальдо
(бересі -, артық
төлеу (асып түсу**)+)
Есеп-
телді
са-
лық
(тө-
лем)
өсі-
мақы
айып-
пұл
са-
лық
(тө-
лем)
өсі-
ма-
қы
Айып-
пұл
са-
лық
(тө-
лем)
Өсі-
ма-
қы
ай-
ып-
пұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлы-
ғы:
кестенің жалғасы
Азайтылды
Төленді
Қайтарылды
Берілген
сальдо
(бересі -,
артық
төлеу (асып
түсу**)+)
са-
лық (тө-
лем)
өсі-
ма-
қы
ай-
ып-
пұл
са-
лық (тө-
лем)
Өсі-
ма-
қы
ай-
ып-
пұл
са-
лық (тө-
лем)
өсі-
ма-
қы
ай-
ып-
пұл
са-
лық
(тө-
лем)
өсім-
ақы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы
Беріл
ген
саль-
до
(бере
сі -,
артық
төлеу
(асып
түсу*
*)+)
Есептен
шығарылған
сальдо (бересі
-, артық төлеу
(асып
түсу**)+)
Кезеңнің
соңына сальдо
(бересі -,
артық төлеу
(асып
түсу**) +)
Анықтама:
салық
міндет-
теме-
лерін
орын-
даудың
өзгер-
тілген
мерзі-
мімен
салық
сомасы
Анықтама :
шағымдану
сатысында
болып
табылатын
салық
тексе-
руінің
актісі
бойынша
есептелген
сома
айып-
пұл
са-
лық
(тө-
лем)
өсі-
мақы
айып-
пұл
са-
лық
(тө-
лем)
өсім-
ақы
айып
пұл
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Есепке алу бөлімінің бастығы: ________________   ______________
(қолы)         (аты-жөні)
Есепке алу бөлімінің қызметкері: ________________   ___________
(қолы)         (аты-жөні)
Ескерту: * - салық төлеушінің (салық агентінің) өтінішінде
көрсетілген кезең
** қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң сальдо
асып түсу және/немесе артық төленген сома ретінде қарастырылады.
N 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
Салық комитетінің СТН-і ____________________
Салық төлеушінің (салық агентінің) СТН-і ________
200_ж. "___ "___________ жағдай бойынша
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер,
міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар
бойынша есеп айырысулардың салыстыра тексеру
АКТІСІ
_____________________________ салық комитеті және салық төлеуші
үшін салықтар және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер бойынша
_______________________  200__ ж. "__"_____ - "__"_____ кезеңі үшін
есеп-айырысуларды салыстыра тексеруді жүргізді
(теңге)
Ке-
зең
ба-
сына
са-
льдо
(бе-
ре-
сі -,
асы-
ра
тө-
леу
(а-
сып
түсу
*)+)
Қабыл-
данған
сальдо
(бересі
-, асыра
төлеу
(асып
түсу*)+)
Ес-
еп-
тел-
ді
Аз-
ай-
тыл-
ды
Тө-
ле-
нді
Қай-
та-
рыл-
ды
қа-
был-
дау
күні
сома
Са-
лық-
тың
(тө-
лем-
нің)
ата-
уы
мен
коды
салық
комите-
тінің
дерек-
тері
бойынша
салық
өсім
айып-
пұл
салық
төлеу-
шінің
дерек-
тері
бойынша
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
айыр-
машылық
(+,-)
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
және т.б.
Салық берешек жиыны:
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Салық және
бюджетке
төленетін
міндетті
төлемдер
бойынша
артық төлеу
жиыны:
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Мін-
детті зей-
нет-
ақы
жар-
на-
лары
са-
лық ко-
ми-
те-
ті-
нің
де-
рек-
те-
рі
бо-
йы-
нша
Бе-
ре-
шек
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Ар-
тық
тө-
леу
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
са-
лық
тө-
леу-
ші-
нің
де-
рек-
тері
бой-
ын-
ша
Бе-
ре-
шек
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Ар-
тық
тө-
леу
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
айыр
машы-
лық (+,-)
Бе-
ре-
шек
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Ар-
тық
тө-
леу
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Әлеу-
мет-
тік
ауда-
рым-
дар
са-
лық ко-
ми-
те-
ті-
нің
де-
рек-
тері бой-
ынша
Бе-
ре-
шек
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Ар-
тық
тө-
леу
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
са-
лық
тө-
леу-
ші-
нің
де-
рек-
тері
бой-
ынша
Бе-
ре-
шек
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Ар-
тық
тө-
леу
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
айы-
рма-
шы-
лық
(+,
-)
Бе-
ре-
шек
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
Ар-
тық
тө-
леу
салық
өсі-
мақы
айып-
пұл
кестенің жалғасы
Есептен
шығарыл-
ған
сальдо
(бересі
-, асыра
төлеу
(асып
түсу*)+)
Берілген
сальдо
(бересі
-,
асыра
төлеу
(асып
түсу*)+)
Кезең-
нің
соңына
сальдо
(бересі
-,
асыра
төлеу
(асып
түсу*)
+)
соның ішінде
шы-
ғару
күні
со-
масы
беру
күні
со-
масы
салық міндет-
теме-
сін
орын-
дау
мер-
зімі
өзгер-
тіл-
ген
салық
сомасы
шағымдану
сатысында болып
табылатын салық
тексеруінің
актісі бойынша
есептелген сома
* - қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң сальдо
асып түсу және/немесе артық төленген сома ретінде қарастырылады.
Салыстыра тексеру актісін жасау күні 200__ ж. "____ "__________
Салық органында салыстыра тексеру актісін тіркеу күні
мен нөмірі 200__ ж. "___"________ №____
Бөлім бастығы: __________________
(қолы)
Салық төлеуші:___________________
(қолы)
Бөлім қызметкері: __________________
(қолы)
N 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен
бекітілді
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
(Анықтама берген салық органының CTH-i, атауы)
200__ ж. "___"____________жағдай бойынша
Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушiнiң
салық берешегі, жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi
зейнетақы жарнасы мен әлеуметтiк аударымдар бойынша
берешегінің (бар екендігі) жоқ екендiгi туралы
N___ АНЫҚТАМА
________________________________________________
(Салық төлеушінің СТН-i, Аты-жөнi немесе атауы)
_________________________________________берiлдi
200__ж."__"_____________жағдай бойынша салық төлеушiнiң
_______теңге сомада салық берешегі, мiндетті зейнетақы жарналары
және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегi бар*,
_______теңге сомада салық берешегі, мiндетті зейнетақы жарналары
және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ*
(теңге)
р/с
N
Салық және
бюджетке
төленетiн
басқа да
мiндетті
төлемдердiң
Салық
және
бюджетке
төленетiн
басқа да
мiндетті
төлемдер
сомасы
Өсiмақы
сомасы
Айыппұл
сомасы
берешек
артық
төлеу
(асып
түсу*)
бере
шек
артық
төлеу
бере
шек
артық
төлеу
1
2
3
4
5
6
7
8
* - қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң сальдо
асып түсу және/немесе артық төленген сома peтінде қарастырылады.

с _______200__г. по_______200__г.
(тенге)
Наименова-
ние и код налога (платежа)
Сальдо на начало периода* (недоимка -, переплата (превышение**)+)
Сальдо принятое* (недоимка -, переплата (превышение**)+)
Начислено
на-
лога (пла-
тежа)
пени
штра-
фа
нало-
га (пла-
тежа)
пени
штра-
фа
на-
лога (пла-
тежа)
пе-
ни
штра-
фа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ИТОГО:
продолжение таблицы
Уменьшено
Уплачено
Возвращено
Сальдо переданное
(недоимка -,
переплата
(превышение**)+)
на-
лога
(пла-
тежа)
пе-
ни
штра-
фа
на-
ло-
га (пла-
тежа)
пе-
ни
штра-
фа
на-
ло-
га
(пла-
тежа)
пе-
ни
штра-
фа
на-
лога
(пла-
тежа)
пени
штра-
фа
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
Сальдо списанное (недоимка -, переплата (превышение**)+)
Сальдо на конец периода* (недоимка -, переплата (превышение**)+)
Справоч-
но: сумма налогов и пени с изменен-
ным сроком исполне-
ния налого-
вых обяза-
тельств
Справоч-
но : сумма начислен-
ная по акту налоговой проверки, находящаяся на стадии обжалова-
ния и обжало-
ванные
нало-
га (пла-
тежа)
пени
штрафа
налога (пла-
тежа)
пени
штрафа
23
24
25
26
27
28
29
30
Начальник отдела учета:
_______________ _____________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Работник отдела учета:
_______________ _____________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание:  * - период, указанный в заявлении налогоплательщика
(налогового агента)
** - по налогу на добавленную стоимость положительное
сальдо рассматривается как превышение и/или
излишне уплаченная сумма.
Приложение N 10
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530     <*>
Сноска. Приложение 10 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
РНН налогового комитета ______________
РНН налогоплательщика (налогового агента) _____________
АКТ
сверки расчетов по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет, обязательным
пенсионным взносам и социальным отчислениям
по состоянию на "___" ___________200_г.
Налоговый комитет __________ и налогоплательщик _______________
произвели сверку расчетов по налогам и другим обязательным платежам
в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным
отчислениям за период с "__" ___________по "__" __________200__г.
(тенге)
Сальдо на начало периода (недоим-
ка -, перепла-
та (превы-
шение*)
+)
Сальдо принятое (недоимка -, переплата (превыше-
ние*) +)
дата приня-
тия
сумма
Наимено-
вание и код налога (платежа)
по данным налогового комитета
налог
пеня
штраф
по данным налогоплательщика
налог
пеня
штраф
расхождения (+,-)
налог
пеня
штраф
и т.д.
Итого налоговая задолженность  :
налог
пеня
штраф
Итого переплата (превышение) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет:
налог
пеня
штраф
Итого:
налог
пеня
штраф
Обяза-
тельные
пенсион-
ные взносы
по данным налогового комитета
Задолжен-
ность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
по данным налогопла-
тельщика
Задолжен-
ность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
расхожде-
ния (+,-)
Задолжен-
ность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
социаль-
ные отчисле-
ния
по данным налогового комитета
Задолжен-
ность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
по данным налогопла-
тельщика
Задолжен-
ность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
расхождения (+,-)
Задолжен-
ность
налог
пеня
штраф
Переплата
налог
пеня
штраф
продолжение таблицы
Н
а
ч
и
с
л
е
н
о
У
м
е
н
ь
ш
е
н
о
У
п
л
а
ч
е
н
о
В
о
з
в
р
а
щ
е
н
о
Сальдо списанное (недоимка -, переплата (превышение*) +)
Сальдо переданное (недоимка -, переплата (превышение*) +)
Сальдо
на конец периода (недоимка -, переплата (превы-
шение*)+)
в т.ч.
дата спи-
сания
сум-
ма
дата пере-
дачи
сум-
ма
сумма налога и пени с измененным сроком исполнения налогового обязатель-
ства
сумма начислен-
ная по акту налоговой проверки находящая-
ся на стадии обжалова-
ния
*- по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо рассматривается как превышение и/ или излишне уплаченная сумма
Дата составления акта сверки  "____" ___________ 200__г.
Дата и номер регистрации акта сверки в налоговом органе
"___"________200__г. N____
Начальник отдела                                Налогоплательщик:
________________________                        _______________________
(подпись)                                      (подпись)
Работник отдела:
________________________
(подпись)
Приложение N 11
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
(РНН, наименование налогового органа, выдавшего справку)
СПРАВКА N____
об отсутствии (наличии) налоговой задолженности
налогоплательщика, задолженности по обязательным
пенсионным взносам и социальным отчислениям
по Республике Казахстан
по состоянию на "___" __________200__г.
Дана
______________________________________________________________
(РНН, Ф.И.О. или наименование налогоплательщика)
В том, что по состоянию на "__" _______200__г. налогоплательщик
имеет налоговую задолженность, задолженность по обязательным
пенсионным взносам и социальным отчислениям в сумме ____тенге,
не имеет налоговой задолженности, задолженности по
обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
(тенге)
N
п/
п
Код бюджетной
классификации
и наименование
налога и
другого
обязательного
платежа
Сумма налога
и другого
обязательного
платежа
Сумма пени
Сумма штрафа
недо-
имка
переп-
лата
(превы-
шение*)
недо-
имка
пере-
плата
недо-
имка
пере-
плата
1
2
3
4
5
6
7
8
* - по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо
рассматривается как превышение и/или излишне уплаченная сумма

1. Салық берешегiнiң барлығы
теңге;
2. Соның iшiнде 3 айдан аса
есептелген
теңге;
3. Міндетті зейнетақы жарналары
бойынша артық төлеу
теңге;
4. Соның iшiнде 3 айдан аса есептелген
теңге;
5. Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
теңге;
6. Соның iшiнде 3 айдан аса есептелген
теңге;
7. Ескерту. Берешектерінің жалпы
сомасы көрсетiлмеген (жою жағдайын қоспағанда):
теңге;
1) шағымдалу сатысында болып табылатын және шағымдалған салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомалар;
теңге;
2) төлеу мерзiмi өзгерген сомалар;
теңге;
3) Оңтайландыру рәсiмi қолданылған сомалар.
теңге.
Анықтама________________________________________ берiлдi
(талап еткен жер)
20__ж. "__"_________________
(берген күнi)
Салық органының басшысы _____________     ______________
(қолы)            (Аты-жөнi)
M.O.
Бөлiм бастығы _____________     ______________
(қолы)            (Аты-жөнi)
- анықтамада_______салық комитеттерiнiң ақпараттары көрсетілген
- анықтаманың қосымшасыз күшi жоқ
(Анықтама берген салық органының атауы, СТН-)
200__ ж. "___"____________жағдай бойынша
Мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар
бойынша салық төлеушiнiң салық берешегi
жоқ (бар) екендiгi туралы анықтамаға қосымша
Салық төлеушiнiң атауы немесе CTН-i__________
Салық төлеушiнiң немесе оның құрылымдық бөлiмшесінiң CTH-i
Салық төлеушiнiң немесе оның құрылымдық бөлiмшесінiң атауы
БЖК
Салықтық төлемнiң, жарнаның, аударымның сомалары (+, -)
Өсiмақы
сомасы (+, -)
Айыппұл
сомасы
(+, -)
Барлығы
берешек
артық
төлеу
1 CК коды
1 СК атауы
Жиыны
бересi
артық
төлеу
Жиыны
бересi
артық
төлеу
2 CК коды
2 СК атауы
Жиыны
бересi
артық
төлеу
Жиыны
бересi
артық
төлеу
3 CК коды
3 СК атауы
Жиыны
бересі
артық
төлеу
Жиыны
бересі
артық
төлеу
Салық берешегінiң барлығы
Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлем бойынша артық төлеулердiң барлығы:
Мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек
Мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша артық төлеу
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша артық төлеу
N 12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен бекітілді
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Салық органының атауы, СТН-і_______________________________
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, өсімдер мен
айыппұлдар сомасын есептеуге (азайтуға)
N___ТІЗІЛІМ
(теңге)
Р/с
N
Са-
лық
тө-
леу-
ші-
нің
(са-
лық
аген-
ті-
нің)
ата-
уы
СТН
Са-
лық
ре-
жи-
мі-
нің
тү-
рі*
Са-
лық
(тө-
лем)
түрі
Ва-
лю-
та
ко-
ды
Ва-
лю-
та
ба-
ға-
мы
Бюд-
жет-
тің
кі-
ріс-
те-
рін жік-
теу
коды
Салық есептемесi
(+, -) бойынша
есептеуге
(азайтуға)
салық есептілігінің
құжаты
тұр-
пат
СЕН коды
тір-
кеу
нө-
мірі
та-
быс
ету
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы:
кестенің жалғасы
Салық есептемесi (+, -) бойынша
есептеуге (азайтуға)
есептілік түрі**
СЕЭН
нұсқасы
СЕН тапсыру тәсілі ****
Жер қойнауын пайдалану келісім-шарты
нөмірі
күні
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Салық есептемесi (+, -) бойынша
есептеуге (азайтуға)
есепті кезең
төлеу мерзімі
Салық (төлем) сомасы
Өсімақы сомасы
есептеуге
азайтуға
18
19
20
21
22
_______________________ 200__ ж. "____ "________________
(жауапты бөлім қызметкерінің            (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдадым:
_______________________ 200__ ж. "____ "________________
(күні)
Жеке шотта таратуды жүргіздім:
_______________________ 200__ ж. "____ "________________
(есепке алу бөлімі қызметкерінің             (күні)
аты-жөні, лауазымы, қолы)
Ескерту:
* - арнаулы салық режимінде бюджетпен есеп-айырысуларды жүзеге
асыру кезінде арнаулы салық режимінің нақты түрі көрсетіледі
** - декларация (бастапқы, кезекті, қосымша хабарлама бойынша
қосымша, салық міндеттемелері өзгергенде немесе тарату) түрі
көрсетіледі
*** - Сол кезең үшін есептілікті табыс ету үшін пайдаланылған СЕЭН
нұсқасы көрсетіледі
**** - жеткізу тәсілі көрсетіледі (СГДС, салық төлеуші терминалы,
қағаз (магнитті) тасығыш)

1. Всего налоговой задолженности
тенге;
2. в том числе числящейся более 3х месяцев
тенге;
3. Задолженность по обязательным пенсионным взносам
тенге;
4. в том числе числящейся более 3х месяцев
тенге;
5. Задолженность по социальным отчислениям
тенге;
6. в том числе числящейся более 3х месяцев
тенге;
7. Примечание. В общей сумме задолженности
неотражены: (за исключением случаев
ликвидации):
тенге.
1). суммы начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные;
2). суммы по которым изменены сроки уплаты;
тенге;
3). суммы, по которым применена реабилитационная
процедура
тенге.
Справка выдана __________________________________
(место требования)
"___" _____________20__ г.
(дата выдачи)
Руководитель налогового органа ______________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
М.П.
Начальник отдела         __________________ _______________
(подпись)      (Ф.И.О.)
- в справке отражена информация ___ налоговых комитетов
- справка не действительна без приложений
----------------------------------------------------------
Стр 2 из 2
(РНН, наименование налогового органа, выдавшего справку)
Приложение к справке об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности налогоплательщика,
задолженности по обязательным пенсионным взносам
и социальным отчислениям
по состоянию на "___" _________ 200_г.
РНН ____________, Ф.И.О. или наименование налогоплательщика:
РНН
налогопла-
тельщика или
его
структурного
подразделения
Наименова-
ние налого-
плательщика
и его
структурно-
го подраз-
деления
КБК
Сумма
налога,
платежа,
взносов,
отчис-
лений
(+. -)
Сумма
пени
(+.-)
Сумма
штра-
фа
(+.-)
Всего
задол-
жен-
ность
пере-
плата
КОД НК 1
Наименование НК 1
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОД НК 2
Наименование НК 2
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОД НК 3
Наименование НК 3
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
Всего налоговой задолженности
Всего переплаты по налогам и другим обязательным
платежам в бюджет:
Задолженность по обязательным пенсионным взносам
Задолженность по социальным отчислениям
Переплата по социальным отчислениям
Приложение N 12
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
Сноска. Приложение 12 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Наименование налогового органа, РНН ______________________
РЕЕСТР N ___
к начислению (уменьшению) сумм налогов и других
обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных
взносов, социальных отчислений и пени
(тенге)
N п/п
Наиме-
нова-
ние нало-
гопла-
тель-
щика (нало-
гового аген-
та)
РНН
Вид налогового режима
Вид налога (пла-
тежа)
Код валюты
Курс валюты
Код клас-
сификации
доходов
бюджета
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
К начислению (уменьшению) по налоговой отчетности
документ налоговой
отчетности
вид
от-
чет-
нос-
ти**
вер-
сия
ФНО
***
Спо-
соб
дос-
тав-
ки
****
Кон-
тракт
на
от-
чет-
ный
пе-
ри-
од
Срок
уп-
ла-
ты
сумма
налога
сумма
пени
к
на-
чис-
ле-
нию
к
умень-
шению
н
о
м
е
р
д
а
т
а
т
и
п
К
о
д
Ф
Н
О
реги-
стра-
цион-
ный
номер
дата
пред-
став-
ления
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Реестр сдал:
_________________________________    "____" ______________200 __г.
(Ф.И.О., должность и подпись
работника ответственного отдела)
Реестр принял
________________________________     "____" ______________200 __г.
(Ф.И.О., должность, подпись
работника ответственного отдела)
Произвел разноску в лицевые счета:
________________________________     "____" ______________200 __г.
(Ф.И.О., должность, подпись
работника ответственного отдела)
Примечание:
* - при осуществлении расчетов с бюджетом в специальном налоговом режиме указывается конкретный вид специального налогового режима
** - указывается вид отчетности (первоначальная, очередная, дополнительная, дополнительная по уведомлению, при изменении налоговых обязательств или ликвидационная)
*** - указывается версия ФНО, использованная для сдачи отчетности за данный период
**** - указывается способ представления ФНО (СГДС, терминал налогоплательщика, бумажный (магнитный) носитель)

N 12-1 қосымша
Ескерту. 12-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
Салық органының атауы, СТН-і________________________
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер,
міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар,
өсімақылар мен айыппұлдар сомаларын есептеуге (азайтуға) міндетті
төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар,
өсімақылар мен айыппұлдар сомаларын есептеуге (азайтуға)
N___ТІЗІЛІМ
(теңге)
N
р/с
Са-
лық тө-
леу-
ші-
нің
(са-
лық аге-
нті-
нің)
ата-
уы
СТН
Са-
лық ре-
жи-
мі-
нің тү-
рі*
Са-
лық
(тө-
лем) ат-
ауы
Бюд-
жет-
тің
кі-
ріс-
те-
рін
жік-
теу
ко-
ды
Салық тексерулерінің
нәтижелері туралы
хабарландыру бойынша,
шағымды қарау
нәтижелері бойынша
хабарландыру бойынша,
салық тексеруіне шағым
бойынша сот шешімі
бойынша есептеуге
(азайтуға) (+, -)
Ха-
бар-
лан-
дыру-
дың/
шеші-
мнің
N
мен
күні
тө-
лем
мер-
зімі
**
са-
лық
(тө-
лем)
со-
масы
өсі-
мақы
сома-
сы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бар-
лы-
ғы:
кестенің жалғасы
Әкімшілік
жаза қолдану
туралы қаулы
бойынша,
әкімшілік
жаза қолдану
туралы
қаулыға
шағым
бойынша сот
шешімі
бойынша
есептеуге
(азайтуға)
(+, -)
Шағымдалуы
күтілетін салық
тексерулері
нәтижелері
(өндіріп алуды
кейінге қалдыру)
бойынша сомалар)
Шағымдану
сатысында болып
табылатын салық
тексерулерінің
нәтижелері
бойынша сомалары
(шағымдануды
кейінге қалдыру)
қау-
лы/
ше-
шім-
нің
N
мен
күні
тө-
лем мер-
зі-
мі
**
ай-
ып-
пұл
со-
ма-
сы
құ-
жат-
тың N
мен
кү-
ні
тө-
лем
мер-
зі-
мі
**
кей-
ін-
ге
қал-
ды-
ру
со-
ма-
сы
кү-
ші
жо-
йыл-
ған
ке-
йін-
ге
қал-
ды-
ру
со-
ма-
сы
құ-
жат-
тың
N
мен
кү-
ні
тө-
лем мер-
зі-
мі
**
кей-
ін-
ге
қал-
ды-
ру
со-
ма-
сы
кү-
ші
жой-
ыл-
ған
ке-
йін-
ге
қал-
ды-
ру
со-
масы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Тізілімді тапсырды:
______________________________   "____ "_______200__ж.
(жауапты бөлім қызметкерінің             (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдады:
______________________________   "____ "_______200__ж.
(жауапты бөлім қызметкерінің             (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Жеке шотта таратуды жүргізді:
______________________________   "____ "_______200__ж.
(жауапты бөлім қызметкерінің             (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Ескерту:
* - арнаулы салық режимінде бюджетпен есеп-айырысуларды жүзеге асыру
кезінде арнаулы салық режимінің нақты түрі көрсетіледі
** - салық тексеруінің аяқталған күні
N 13-қосымша
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
____________________________
(салық органының атауы)
__________________________________
(салық төлеушінің атауы мен СТН-і)
бойынша төлеу жөніндегі салық міндеттемелерін орындау
мерзімдерін өзгерту бойынша
Тізілім
Жаз-
ба
түрі
БЖК
Орын-
дау
мер-
зімі
өзге-
ртіл-
ген
салық
мін-
дет-
теме-
сінің
түрі
Салық
режи-
мінің
түрі
Кей-
інге
қал-
ды-
руды
беру
не-
гіз-
де-
месі
Олардың
негізінде
төлеу
бойынша
салық
міндет-
темелерін
орындау мерзім-
дері
өзгер-
тілген
құжат-
тардың
күні
мен N
Төлеу
бойынша
салық
міндет-
темесін
орын-
дауды
өзгерту
мерзімі
(___ -__)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Салық
міндеттемесінің
өзгертілген
орындау
мерзіммен жалпы
сома
Өтеу кестесі
Өсімақы-
ларды
есептеу
шарты
Салық
(төлем)
өсімақы
Күні
Сома (теңге)
салық
(тө-
лем)
өсім-
ақы
8
9
10
11
12
13
Тізілімді тапсырдым:
Жауапты бөлімнің бастығы: _____________   ________________
(қолы)        (аты-жөні)
______________________________   "____ "_______200__ж.
(жауапты бөлім қызметкерінің              (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдадым:
______________________________   "____ "_______200__ж.
(жауапты бөлім қызметкерінің             (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
________________________________
Салық органының атауы
14-қосымша
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
"Бекітемін"
Салық органының басшысы
Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым бойынша
қосылған құн салығы сомасын қайтаруға
ӨКІМ
200__ж. "____"____________ N___
СТН
ҚҚС төлеушінің атауы
ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
302.00 нысаны бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
Салық тексеруі актісіне сәйкес қайтаруға жататын ҚҚС сомасы
Өкімді толтыру күніне дербес шот көшірмесі бойынша ҚҚС сальдосы
332.00 нысаны бойынша Өтініштің кіріс нөмірі
Д/ш
Р/с№
Са-
лық
ор-
га-
ны-
ның
ко-
ды
Құры-
лым-
дық
бө-
лім-
ше-
нің
ата-
уы
Құры-
лым-
дық
бө-
лім-
ше-
нің
СТН-і
Бюд-
жет
кі-
ріс-
те-
рін
жік-
теу
коды
(БЖК)
Соның ішінде
есепке жатқызуға
(қайтаруға)
жататын
Қосылған
құн салығы
мен басқа да
салық түрлері
бойынша салық
берешегін
өтеу есебіне
өсім-
пұл
сома-
сы
айып-
пұл
сома-
сы
са-
лық
со-
масы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Соның ішінде
есепке жатқызуға
(қайтаруға)
жататын
ҚҚС төлеушілердің
банктік шотына
аудару үшін
реквизиттер
Тауар-
лардың
импор-
ты ке-
зінде
тө-
леуге
жататын
ҚҚС
есе-
біне
Тір-
кел-
ме-
ген
рези-
дент
емес
үшін
тө-
лем-
ге
жа-
та-
тын
ҚҚС
шо-
тына
Салық төлеуші-
нің
банктік
шотына
ақшаны
аудару
түрінде
Бене-
фициар
банк-
тің
атауы
банк-
тік
сәйкес-
тендіру
коды
(БСК)
Жеке
сәйкес-
тенді-
ру
коды
(ЖСК)
9
10
11
12
13
14
Өкімді тапсырды:
Жауапты бөлімнің бастығы:  _______________    ________________
(қолы)           (аты-жөні)
______________________________   "____ "_______200__ж.
(жауапты бөлім қызметкерінің              (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Өкімді қабылдады:
______________________________   "____ "_______200__ж.
(Есеп бөлімі қызметкерінің              (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
* Ескерту. Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы әр БЖК бойынша көрсетіледі
15-қосымша
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
"Бекітемін"
Салық органының басшысы
Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар
(жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған
құн салығын қайтаруға
ӨКІМ
200__ж. "____ "____________
СТН
Грант алушының атауы
322.00 нысаны бойынша Өтініштің кіріс нөмірі____күні________
322.00 нысаны бойынша өтініш бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
Салық тексеру актісіне сәйкес қайтарылуға тиіс ҚҚС сомасы
322.00 нысаны бойынша Өтініштің кіріс нөмірі______күні____________
(теңге)
N
р/с
Са-
лық
ор-
га-
ны-
ның ко-
ды
Бюд-
жет
кі-
ріс-
те-
рі
жік-
те-
ме-
сі-
нің
ко-
ды-
на
(БЖК)
Соның ішінде
есепке жатқызуға
(қайтаруға)
жататын *
Грант алушы
банк шотына
аударуға
арналған банк
реквизиттері
Қосылған
құн салығы
және
салықтардың
басқа да
түрлері
бойынша
салық
берешегін
өтеу
есебіне
Та-
уар-
лар им-
пор-
ты ке-
зін-
де тө-
ле-
ну-
ге жа-
та-
тын
ҚҚС
есе-
бі-
не
Тір-
кел-
ме-
ген
ре-
зи-
дент үшін тө-
ле-
ну-
ге жа-
та-
тын ҚҚС есе-
бі-
не
Грант
алу-
шы-
ның
банк шо-
тына ау-
да-
рым-
дар
тү-
рін-
де
са-
лық
со-
ма-
сы
ө-
сім-
пұл со-
ма-
сы
ай-
ып-
пұл
со-
ма-
сы
бене-
фици-
ар
банк-
тің
ата-
уы
банк-
тік
сәй-
кес-
тен-
діру
коды
(БСК)
же-
ке
сәй-
кес-
тен-
ді-
ру
ко-
ды
(ЖСК)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Өкімді тапсырды:
Жауапты бөлімнің бастығы:  _______________    ________________
(қолы)           (аты-жөні)
______________________________   200__ж."____ "_______
(жауапты бөлім қызметкерінің                   (күні)
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Өкімді қабылдады:
______________________________   200__ж."____ "_______
(Есеп бөлімі қызметкерінің                      (күні)
аты-жөні және қолы)
* Ескерту. Қайтаруға (есепке жатқызуға) тиіс ҚҚС сомасы әр БЖК-на
жол бойынша көрсетіледі.
________________________________
Салық органының атауы
N 16 қосымша
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
"Бекітемін"
Салық органының басшысы
Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және
соларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығы сомасын
қайтаруға
ӨКІМ
200__ж. ________________ "____ "№____
СТН
Өкілдіктің атауы
Жиынтық ведомості (тізілім) негізінде қайтаруға ұсынылған
ҚҚС сомасы
Салық тексеру актісімен расталған және бюджеттен қайтаруға
жататын ҚҚС сомасы

Приложение N 12-1
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530     <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 12-1 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Наименование налогового органа, РНН ______________________
РЕЕСТР N ___
к начислению (уменьшению) сумм налогов и других
обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных
взносов, социальных отчислений, пени и штрафов по
результатам налоговых проверок и постановлениям о
наложении административных взысканий
(тенге)
N
п/п
Наимено-
вание налогоп-
латель-
щика (нало-
гового агента)
РНН
Вид нало-
гового режима*
Наимено-
вание налога (платежа)
Код класси-
фикации доходов бюджета
1
2
3
4
5
6
Итого:
Продолжение таблицы
К начислению (уменьшению) по уведомлению по результатам налоговой проверки, уведомлению по результатам рассмотрения жалобы, решению суда по жалобе на результаты налоговой проверки
(+, -)
К начислению (уменьшению)
по постановлению о наложении административного взыcкания, решению суда по жалобе на постановление о наложении административного взыcкания (+,-)
N и дата уведом-
ления/
решения
срок уплаты**
сум-
ма налога (платежа)
сумма пени
N и дата постанов-
ления/
решения
срок уплаты**
сумма
штрафа
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Суммы по результатам налоговых проверок, ожидающие обжалования (отсрочка взыскания)
Суммы по результатам налоговых проверок, находящиеся на стадии обжалования (отсрочка обжалования)
N и дата доку-
мен-
та
срок
уплаты
**
сумма
отсроч-
ки
сумма
отме-
ненной
отсрочки
N и дата
докумен-
та
срок
уплаты
**
сумма
отсроч-
ки
сумма
отменен-
ной
отсроч-
ки
14
15
16
17
18
19
20
21
Реестр сдал:
_________________________________    "____" ______________200 __г.
(Ф.И.О., должность и подпись
работника ответственного отдела)
Реестр принял
________________________________     "____" ______________200 __г.
(Ф.И.О., должность, подпись                   (дата)
работника отдела учета)
Произвел разноску в лицевые счета:
________________________________     "____" ______________200 __г.
(Ф.И.О., должность, подпись
работника отдела учета)                      (дата)
Примечание:
* - при осуществлении расчетов с бюджетом в специальном налоговом режиме указывается конкретный вид специального налогового режима
** - указывается дата окончания налоговой проверки
Приложение N 13
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 13 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
__________________________________
(наименование налогового органа)
РЕЕСТР
по изменению сроков исполнения налогового
обязательства по уплате налогов
по ____________________________
(наименование и РНН налогоплательщика)
Да-
та за-
пи-
си
КБК
Вид налого-
вого обяза-
тельства, по которому изменены сроки исполне-
ния
Вид нало-
гово-
го режи-
ма
Основа-
ние для предос-
тавле-
ния отсроч-
ки
Дата и N докумен-
тов, на основании которых изменены сроки исполне-
ния
налоговых обяза-
тельств по уплате
Срок измене-
ния испол-
нения нало-
говых обяза-
тельств по уплате (с___ по__)
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Общая сумма с  измененным сроком исполнения налогового обязательства
График
погашения
Условия для
начисле-
ния пени
Налог (платеж)
пеня
Дата
Сумма (тенге)
налог
(платеж)
пеня
8
9
10
11
12
13
Реестр сдал:
Начальник ответственного отдела: _____________ _____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
________________________________________ "____"___________200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника
ответственного отдела)
Реестр принял:
________________________________________ "____"____________200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника
отдела учета)
Приложение N 14
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530  <*>
Сноска. Приложение 14 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
______________________________
Наименование налогового органа
"Утверждаю"
Руководитель налогового органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм налога на добавленную стоимость
по оборотам, облагаемым по нулевой ставке
N______ "____" ____________200__г.
РНН
Наименование плательщика НДС
Серия и номер свидетельства о постановке на учет по НДС
Входящий номер Заявления по форме 302.00 ______Дата____________
Сумма НДС, предъявленная к возврату по заявлению формы 302.00
Сумма НДС, подлежащая возврату в соответствии с актом налоговой проверки
Cальдо НДС по выписке лицевого счета на дату заполнения Распоряжения
Входящий номер Заявления по форме 332.00 ______Дата____________
N п/п
Код налогового органа
Наимено-
вание структур-
ного
подразде-
ления
РНН структур-
ного
подразде-
ления
На код  классификации доходов бюджета (КБК)
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы
в том числе подлежит зачету (возврату) *
Реквизиты банка
для перечисления
на банковский
счет платель-
щика НДС
в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов
в счет
НДС,
подлежа-
щего
уплате
при
импорте
товаров
в счет
НДС,
подле-
жащего уплате
за неза-
регист-
рирован-
ного
нерези-
дента
в виде
пере-
числения денег на банков-
ский
счет
платель-
щика НДС
сум-
ма
пени
сум-
ма
штра-фа
сум-
ма
на-
ло-
га
наи-
мено-
вание банка бене-
фици-
ара
бан-
ков-
ский иден-
тифи-
каци-
онный код (БИК)
инди-
виду-
аль-
ный иден-
тифи-
каци-
онный код (ИИК)
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Распоряжение сдал:
Начальник ответственного отдела: _____________ _____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
________________________________________ "____"___________200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника
ответственного отдела)
Распоряжение принял:
________________________________________ "____"____________200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника
отдела учета)
* Примечание. Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указываются на каждый КБК построчно
Приложение N 15
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 15 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
______________________________
Наименование налогового органа
"Утверждаю"
Руководитель налогового органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм налога на добавленную стоимость,
уплаченных по товарам (работам, услугам),
приобретаемых за счет средств гранта
N______ "____" ____________200__г.
РНН
Наименование грантополучателя
Входящий номер Заявления по форме 322.00 ______Дата____________
Сумма НДС, предъявленная к возврату по заявлению формы 322.00
Сумма НДС, подлежащая возврату в соответствии с актом налоговой проверки
Входящий номер Заявления по форме 332.00 ______Дата____________
(тенге)
N п/п
Код налогового органа
На код доходов классификации доходов бюджета (КБК)
1
2
3
Продолжение таблицы
в том числе подлежит зачету (возврату) *
Реквизиты банка
для перечисления
на банковский
счет гранто-
получателя
в счет погашения налоговой задолженности
по налогу на
добавленную
стоимость и
другим видам
налогов
в счет
НДС, подлежа-
щего
уплате
при
импорте товаров
в счет
НДС,
подле-
жащего уплате
за неза-
регист-
рирован-
ного
нерези-
дента
в виде
пере-
числения денег на банков-
ский
счет
гранто-
полу-
чателя
сум-
ма
на-
ло-
га
сум-
ма
пе-
ни
сум-
ма
штра-
фа
наиме-
нова-
ние
банка
бене-
фици-
ара
бан-
ков-
ский
иден-
тифи-
кацион-
ный код
(БИК)
инди-
виду-
аль-
ный иден-
тифи-
каци-
онный код (ИИК)
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Распоряжение сдал:
Начальник ответственного отдела: _____________ _____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
________________________________________ "____"___________200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника
ответственного отдела)
Распоряжение принял:
________________________________________ "____"____________200_г.
(Ф.И.О., должность и подпись работника
отдела учета)
* Примечание. Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указываются на каждый КБК построчно
Приложение N 16
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 16 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
______________________________
Наименование налогового органа
"Утверждаю"
Руководитель налогового органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм налога на добавленную стоимость
дипломатическим и приравненным к ним представительствам,
аккредитованным в Республике Казахстан
N______ "____" ____________200__г.
РНН представительства
Наименование представительства
Сумма НДС, предъявленная к возврату на основании сводных ведомостей (реестров)
Сумма НДС, подтвержденная актом налоговой проверки и подлежащая возврату из бюджета

N 18-1 қосымша
Ескерту. 18-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
Қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу
жүргізу туралы растау
200___ж . "___"» _______                  _____________________
(жасау күні)                   (салық органының коды)
______________________________________________бойынша салық органы
(салық органының органы)
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің 221-бабы 5-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________
салық төлеушінің (салық агенті) атауы, СТН-і
__________________________________________________________________
немесе жеке тұлғаның СТН-і, аты-жөні
Сіздің ____________________________________ өтінішіңіздің негізінде,
(өтініш N, күні)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің 252-бабы 2-тармағының 3)
тармақшасына сәйкес _______________
(күні)
Салық кодексінің 221-бабына сәйкес төленуге жататын, қосылған құн
салығының шотына есептеу жолымен нөлдік ставка бойынша салық
салынатын айналымдар бойынша
______________(________________)_________________ теңге сомасында
(жазбаша)
қосылған құн салығын қайтару жүргізілді
М.О.
Салық комитетінің Төрағасы ______________      Аты-жөні__________
(қолы)
Есепке алу бөлімінің бастығы _____________     Аты-жөні _________
(қолы)
N 19 қосымша
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
________________________________ бойынша салық комитеті
Шартты банк салымдары туралы шарттарды тіркеу журналы
N р/с
Салық
орга-
нында
шартты
тіркеу
күні
Ша-
рт-
тың
тір-
кеу
нө-
мірі
Ша-
рт-
ты
жа-
сау
күні
Шартқа қатысушылар
төлем
тапсы-
рысының
күні
мен N
Банк -
резидент
Салық агенті
Резидент
емес
атауы
БСК
атауы
(тегі,
аты,
әкесі-
нің
аты)
СТН-і
атауы
(те-
гі,
аты,
әке-
сінің
аты)
СТН-і
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Ак-
цепт
күні
Со-
масы
Жинақ-
тау
шотының
(банк
салымы-
ның)
нөмірі
Рези-
дент
емес-
тің
өті-
ніші
бойын-
ша
салық
орга-
нының
шешімі
Өтініші
бойынша
салық
органының
шешімі N
мен күні
12
13
14
15
16
N 20 қосымша
________________________
(салық органының атауы)
Акционерлік қоғамның бересінің сомаларын төлеу
бойынша салық міндеттемелерін орындау
мерзімдерін өзгерту жөнінде
N ___ тізілім
___________________________________________________________________
Р/с|Жаз.|АҚ  |СТН|Салық|Бюд.|Соттың шешімі күніне|Сот   |Акция.
N |ба  |ата.|   |және |жет.|бересінің сомасы    |шеші. |ларды
|күні|уы  |   |бюд. |тің |____________________|мінің |орналас.
|    |    |   |жетке|кі. |Ақша.|Салық |Оның   |күшіне|тырудың
|    |    |   |төле.|ріс.|ның  |төлеу.|ішінде |ену   |(сатудың)
|    |    |   |нетін|тері|қо.  |шінің |салық  |күні  |аяқталу
|    |    |   |басқа|жік.|сымша|дербес|мін.   |      |мерзімі
|    |    |   |мін. |те. |эмис.|шоты  |детте. |      |
|    |    |   |детті|уі. |сия. |бо.   |месі.  |      |
|    |    |   |тө.  |ші. |сын  |йынша |нің    |      |
|    |    |   |лем. |нің |шы.  |бар.  |орын.  |      |
|    |    |   |дер. |коды|ғару |лығы  |далу   |      |
|    |    |   |дің  |    |ту.  |      |мер.   |      |
|    |    |   |түрі |    |ралы |      |зімі   |      |
|    |    |   |     |    |сот  |      |ұзар.  |      |
|    |    |   |     |    |шеші.|      |тыла.  |      |
|    |    |   |     |    |мінің|      |тын    |      |
|    |    |   |     |    |күні |      |бере.  |      |
|    |    |   |     |    |және |      |сінің  |      |
|    |    |   |     |    |N    |      |сомасы |      |
___________________________________________________________________
1    2    3   4    5     6    7      8      9       10      11
___________________________________________________________________
Тізілімді тапсырдым:
Жауапты бөлімнің бастығы: ________________ ________________
(қолы)        (аты-жөні)
___________________________________        200_ж. "____"_______
(жауапты бөлім қызметкерінің
аты-жөні, лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдадым:
___________________________________        200_ж. "____"_______
(жауапты бөлім қызметкерінің
аты-жөні, лауазымы және қолы
N 21-қосымша

Приложение N 18-1
к Правилам ведения лицевых счетов <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 18 - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Подтверждение
о проведенном зачете по налогу
на добавленную стоимость
"___"» _________ 200__г .              ___ _______ _________________
(дата составления)                      (код налогового органа)
Налоговый комитет по ________________________________________________
(РНН,  наименование налогового органа)
в соответствии с пунктом 5 статьи 221 Кодекса Республики
Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс)
уведомляет Вас ______________________________________________________
РНН, наименование налогоплательщика
_____________________________________________________________________
(налогового агента)
_____________________________________________________________________
или РНН, Ф.И.О. физического лица
о том, что на основании Вашего заявления ___________________________,
(N, дата заявления)
в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 252 Налогового
кодекса _____________________ произведен возврат налога на
(дата)
добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке,
путем зачета  в счет налога на добавленную стоимость, подлежащего
уплате в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса в сумме ____________(_______________________________)___________________тенге
(прописью)
М.П.
Председатель Налогового комитета _____________Ф.И.О __________
(подпись)
Начальник отдела учета           _____________Ф.И.О.__________
(подпись)
Приложение N 19
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 19 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Налоговый комитет по _______________________________________
Журнал регистрации договоров
об условных банковских вкладах
№N
п/п
Дата регис-
трации дого-
вора в нало-
говом органе
Реги-
стра-
цион-
ный номер дого-
вора
Дата
заклю-
чения
дого-
вора
Участники договора
Банк-резидент
Налоговый
агент
Нерезидент
наиме-
нова-
ние
БИК
наиме-
нова-
ние
(фами-
лия,
имя,
отче-
ство)
РНН
наиме-
нова-
ние
(фами-
лия,
имя,
отче-
ство)
РНН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
N и дата
платеж-
ного
пору-
чения
Дата акцепта
Сумма
Номер
сбере-
гатель-
ного
счета
(бан-
ков-
ского
вклада)
Решение налогового органа по заявлению
нерези-
дента
N и дата
решения
налого-
вого
органа
по заяв-
лению
11
12
13
14
15
16
Приложение N 20
______________________________
(наименование налогового органа)
Реестр N____
по изменению сроков исполнения налогового обязательства
по уплате сумм недоимки акционерного общества
__________________________________________________________________________
N |Дата |Наиме-|РНН|Вид на-|Код  | Сумма недоимки на дату    |Дата  |Срок
п/|запи-|нова- |   |логов и|клас-|    решения суда           |вступ-|окон-
п |си   |ние АО|   |других |сифи-|---------------------------|ления |чания
|     |      |   |обяза- |кации|Дата и N|Всего по|В том    |в силу|разме-
|     |      |   |тельных|дохо-|решения |лицевому|числе    |реше- |щения
|     |      |   |плате- |дов  |суда о  |счету   |недоимка,|ния   |(реа-
|     |      |   |жей в  |бюд- |выпуске |налого- |на сумму |суда  |лиза-
|     |      |   |бюджет |жета |дополни-|платель-|которой  |      |ции)
|     |      |   |       |     |тельной |щика    |продле-  |      |акций
|     |      |   |       |     |эмиссии |        |вается   |      |
|     |      |   |       |     |акции   |        |срок ис- |      |
|     |      |   |       |     |        |        |полнения |      |
|     |      |   |       |     |        |        |налого-  |      |
|     |      |   |       |     |        |        |вого обя-|      |
|     |      |   |       |     |        |        |затель-  |      |
|     |      |   |       |     |        |        |ства     |      |
---------------------------------------------------------------------------
1 |  2  |  3   | 4 |   5   |  6  |   7    |    8   |    9    |  10  |  11
---------------------------------------------------------------------------
Реестр сдал:
Начальник ответственного отдела:      ___________    _____________
(подпись)       (Ф.И.О.)
_________________________________          "___"________200__г.
(Ф.И.О., должность и подпись
работника ответственного отдела)
Реестр принял:
_________________________________          "___"________200__г.
(Ф.И.О., должность и подпись
работника отдела учета)
Приложение N 21
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
____________________________
____________________________ бойынша салық комитеті
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне
аударылған шартты банк салымдарында орналастырылған
(резидент еместерге төленген) резидент еместерден
(заңды және жеке тұлғалардан табыс салығы сомасын
есепке алу ведомосты)
N
р/
с
Банк
СТН-
і
Ба-
нк
ат-
ауы
Ша-
рт-
тың
тір-
кеу
нө-
мірі
Салық
агенті
Резидент емес
Шарт-
ты
банк
са-
лымы-
ның
нөмі-
рі
Атауы
(аты-
жөні)
СТН-і
Атауы
(аты-
жөні)
Рези-
денттік
елін-
дегі
салық
тіркеу
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Шартты банк салымы
салымды
(табыс
салы-
ғын)
енгізу
күні
ва-
люта
ата-
уы
енгі-
зу
күні-
не валю-
та баға-
мы
салымның (табыс
салығының) сомасы
орналас-
тыру
валюта-
сындағы
банк
сыйақы-
ларының
сомасы
орналас-
тыру валюта-
сында
ұлттық
валю-
тада
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Шартты банк салымынан төлем
салық-
ты/
банк
сый-
ақысын
аудару
күні
салық-
ты
аудару
күніне
валюта
бағамы
Қазақстан
Республикасының
мемлекеттік
бюджетіне ұлттық
валютада
резидент
еместерге
салық
сомасы
банк
сыйақыла-
рының
сомасы
салық
сомасы
банк
сыйақы-
ларының
сомасы
16
17
18
19
20
21
N 22-қосымша
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
____________________________
(жауапты бөлімнің атауы)
Шартты банк салымында орналасқан инкассалық
өкімдер бойынша өндіріп алуға немесе резидент емеске
төлеуге жататын табыс салығы сомасының
Тізілімі
N р/с
Салық
агенті-
нің
атауы
(аты-
жөні)
Са-
лық
аге-
нті-
нің
СТН-
і
Резидент
еместің
атауы
(аты-
жөні)
Рези-
дент-
тік
елін-
дегі
салық
тіркеу
нөмірі
Банк
ата-
уы
БЖК
(ба-
нк-
тік
сәй-
кес-
тен-
діру
ко-
ды)
Шарт-
ты
банк
са-
лымы-
ның
нөмі-
рі
Салық
орга-
ны
шеші-
мінің
күні
мен
нөмі-
рі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Табыс
салығы
сомасы,
орналас-
тыру
валюта-
сында
Валю-
та
атауы
Ва-
люта
кур-
сы
Бюд-
жетке
өнді-
ріліп
алуға
жата-
тын
табыс
салығы
сомасы
(тең-
ге)
Рези-
дент
емеске
төлену-
ге
жататын
табыс
салығы
сомасы
(теңге)
10
11
12
13
14
Тапсырды:
Жауапты бөлім қызметкері: __________   ______________  ________
(қолы)       (аты-жөні)      (күні)
Қабылдады:
Есепке алу бөлімінің
қызметкері:               __________   ______________  ________
(қолы)       (аты-жөні)      (күні)
N 23-қосымша
_______________________
(банк атауы)
Мемлекеттік бюджетке оны аударуға дейін шартты
банк салымына резидент еместердің кірісінен
табыс салығын орналастыру сәтінен бастап
есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы
СҰРАУ САЛУ
200__ж. "___" ____________
__________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан)
бойынша Салық органы төменде көрсетілген деректерге сәйкес мемлекеттік бюджетке аудару сәтіне дейін шартты банк салымында (банк шотында) резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы хабарлауды сұрайды.

Сноска. Приложение 21 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Налоговый комитет по _____________________________
Ведомость учета сумм
подоходного налога с нерезидентов (юридических
и физических лиц), размещенных на условных банковских
вкладах /выплаченных нерезидентам/ перечисленных
в государственный бюджет Республики Казахстан
N№ п/п
РНН банка
Наи-
мено-
вание банка
Реги-
стра-
цион-
ный номер дого-
вора
Налоговый
агент
Нерезидент
наиме-
нование (Ф.И.О.)
РНН
наиме-
нование (Ф.И.О.)
Номер нало-
говой реги-
стра-
ции в стране рези-
дент-
ства
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Номер услов-
ного банков-
ского вклада
Условный банковский вклада
дата вне-
сения вклада (подо-
ход-
ного нало-
га)
наи-
мено-
вание валюты
курс валюты на дату вне-
сения
сумма вклада (подоходного
налога)
сумма
банковских
вознаграж-
дений в
валюте
размещения
в
валюте
разме-
щения
в
наци-
ональ-
ной
валюте
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Выплата из условного банковского вклада
дата
пере-
числе-
ния
налога/
банков-
ского
вознаг-
ражде-
ния
курс
валюты
на дату
пере-
числе-
ния
налога
в государ-
ственный бюджет
Республики
Казахстан
в национальной
валюте
нерезидентам
сумма
налога
сумма
банковских
вознаг-
раждений
сумма
налога
сумма
банковских
вознаграж-
дений
16
17
18
19
20
21
Начальник отдела _____________
Подпись ______________________
Приложение N№22
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
<*>
Сноска. Приложение 22 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
_______________________
(наименование
ответственного отдела)
РЕЕСТР
сумм подоходного налога, размещенного на условном
банковском вкладе, подлежащего взысканию по
инкассовым распоряжениям или выплате нерезиденту
N
п/п
Наиме-
нование
(Ф.И.О.)
налого-
вого
агента
РНН
нало-
гового
агента
Наимено-
вание
(Ф.И.О.)
нерезидента
Номер
налоговой
регистра-
ции в стране резиден-
тства
Наиме-
нование
банка
БИК
(бан-
ковский
иденти-
фикаци-
онный
код)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Номер
услов-
ного
банков
Дата и номер
реше-
ния
налого-
вого органа
Сумма подохо-
дного
налога в валюте разме-
щения
Наимено-
вание
валюты
Курс ва-
люты
Сумма
подохо-
дного
налога,
подлежащая
взысканию
в бюджет
(тенге)
Сумма
подохо-
дного
налога,
подлежащая
выплате
нерезиденту
(тенге)
8
9
10
11
12
13
14
Сдал:    Работник ответственного отдела:
___________   _________   __________
(подпись)     (Ф.И.О.)     (дата)
Принял:    Работник отдела учета:
___________   _________   __________
(подпись)     (Ф.И.О.)     (дата)
Приложение N 23
_______________________
(наименование банка)
ЗАПРОС
о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения
подоходного налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе
до его перечисления в государственный бюджет
"___" _________ 200__г.
Налоговый орган по ___________________________________________________
(область, город, район)
в соответствии с нижеуказанными данными просит сообщить о суммах
банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного
налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе
(банковском счете) до момента его перечисления в государственный бюджет.

1) Салық агентінің атауы (аты-жөні _________________________
2) Салық агентінің СТН-і ___________________________________
3) Резидент еместің атауы (аты-жөні) _______________________
4) Резидент еместің СТН-і __________________________________
5) Шартты банк салымы (банк шоты) туралы шарт нөмірі
____________________________________________________________
6) Шартты банк салымының (банк шотының) нөмірі
____________________________________________________________
7) Шартты банк салымында (банк шотында) орналастырылған резидент еместің кірісінен табыс салығының сомасы
_____________________________________________________________
Салық органының басшысы: ________ _____________
(қолы)   (аты-жөні)
Есепке алу бөлімінің бастығы: ________ ___________
(қолы)   (аты-жөні)
М.О.
N 24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен бекітілді
Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 31 мамырдағы N 283 бұйрығымен.
Инкассалық өкімдердің
N _____ Тізілімі
____________________________________________________________________
(СТН, салық комитетінің атауы, коды)
"_____" ______________ ж.    Инкассалық өкімдердің саны_____________
(көшірме күні)       Жалпы сомасы___________________________
Ақша жіберушінің банкі ______________  __________________ қаласында
БСК _________________________________
N
р/с
күні
Инкассалық өкімдердің N
СТН
Салық төлеушінің атауы
ЖСК
БЖК
сома
1.
2.
3.
4.
5.
Банкпен қабылданды
"____" _________ 200__ж.      Қабылдау уақыты ______________________
______________________________________
(Жауап орындаушылар қолдары)
Мөртабан орны
басшының аты-жөні
М.О.       қолы                     _______________
Бөлім бастығының аты-жөні
қолы                      _______________
Міндетті зейнетақы жарналары бойынша
инкассалық өкімдердің
N _____ Тізілімі
____________________________________________________________________
(СТН, салық комитетінің атауы, коды)
"_____" ______________ ж.    Инкассалық өкімдердің саны_____________
(көшірме күні)       Жалпы сомасы___________________________
Ақша жіберушінің банкі ______________  __________________ қаласында
БСК _________________________________
N
р/с
күні
Инкассалық өкімдердің N
СТН
Агенттің атауы
ЖСК
сомасы
Бенефициар атауы
1.
2.
3.
4.
5.
Банкпен қабылданды
"____" _________ 200__ж.      Қабылдау уақыты ______________________
______________________________________
(Жауап орындаушылар қолдары)
Мөртабан орны
Салық органы басшының аты-жөні
М.О.        қолы                         _______________
Бөлім бастығының аты-жөні
қолы                          _______________
N 25-қосымша

1)  Наименование (Ф.И.О.) налогового агента _____________________________
2)  РНН налогового агента  ______________________________________________
3)  Наименование (Ф.И.О.) нерезидента ___________________________________
4)  РНН нерезидента _____________________________________________________
5)  Номер договора об условном банковском вкладе (банковском счете)
_____________________________________________________________________
6)  Номер условного банковского вклада (банковского счета)
_____________________________________________________________________
7)  Сумма подоходного налога с дохода нерезидента, размещенного на
условном банковском вкладе (банковском счете)
_____________________________________________________________________
(указать сумму налога в валюте размещения)
Руководитель налогового органа: ______________  _____________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
Начальник отдела учета:         ______________  _____________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение N 24
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
Сноска. Приложение 24 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 31 мая 2006 года N 283 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Реестр N _____
Инкассовых распоряжений
________________________________________________________________
(РНН, наименование налогового органа, код налогового органа)
"___" _____________ г.      Кол-во инкассовых распоряжений _____
(дата выписки)
Общая сумма ________________________
Банк отправителя денег __________ в городе _____________________
БИК ________________
N
п/п
дата
N инкас-
совых
распо-
ряжений
РНН
Наиме-
нование
налого-
платель-
щика
ИИК
КБК
сумма
1
2
3
4
5
Принято банком
"___" __________ 200_г.        Время приема _______________
______________________________
(Подписи ответисполнителей)
|Место штампа|
----------
_______  ФИО руководителя
М.П.  |      подпись            _______________
------- ФИО Начальника отдела
подпись              _______________
Реестр N _______
инкассовых распоряжений по обязательным пенсионным
взносам и социальным отчислениям
________________________________________________________________
(РНН, наименование налогового органа, код налогового органа)
"___" _____________ г.      Кол-во инкассовых распоряжений _____
(дата выписки)
Общая сумма ________________________
Банк отправителя денег __________ в городе _____________________
БИК ________________
N
п/п
дата
N инкас-
совых
распо-
ряжений
РНН
Наиме-
нование
агента
ИИК
-сумма
Наиме-
нование
бенефициара
1
2
3
4
5
Принято банком
"___" __________ 200_г.        Время приема _______________
______________________________
(Подписи ответисполнителей)
Место штампа
----------
_______ ФИО руководителя
М.П.|      подпись            _______________
------- ФИО Начальника отдела
подпись            _______________
Приложение N 25
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>

Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
200_ ж. "___" __________ жағдай бойынша
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша берешектер мен артық төлеулер
(асып түсу*) сомасы туралы мәліметтер
(теңге)
N
р/
с
Салық
төлеу-
шінің
(салық
агенті)
атауы
(аты-
жөні)
СТН
Салық
орга-
нының
коды
Са-
лық
(тө-
лем)
түрі
Бюд-
жеттің
кіріс-
терін
жіктеу
коды
Берешек сомасы
Артық
төлеу
сомасы
(асып
түсу*)
бар-
лығы
соның ішінде
са-
лық
(тө-
лем)
өсім-ақы
айып-
пұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бөлім бастығы: ______   __________   жасау күні 200_ж."__" ______
қолы      аты-жөні
Ескерту:* - қосылған құн салығы бойынша көрсетілген бағандағы оң
сальдо асып түсу және/немесе артық төленген сома ретінде
қарастырылады.
N 26-қосымша
Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
200_ ж. "___" __________ жағдай бойынша
жеке тұлғалардың салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер бойынша берешектері мен артық
төлеулерінің сомасы туралы мәліметтер
(теңге)
N
р/
с
Салық
тө-
леу-
шінің
аты-
жөні
СТН
Мекен-жай
(кө-
ше, үйдің
және
пәтер-дің
N)
Са-
лық
(тө-
лем)
түрі
Бюд-
жет-
тің
кі-
ріс-
терін
жік-
теу
коды
Берешек сомасы
Артық
төлеу
сомасы
бар-
лығы
соның ішінде
салық
(тө-
лем)
өсім-
ақы
айып-
пұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бөлім бастығы: ______   __________   жасау күні 200_ж."__" ______
қолы      аты-жөні
N 27 қосымша
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
Артық (қате) төленген салық сомаларын есепке жатқызуға
Өтініш
__________________________________     СТН-і  ____________________
(салық төлеушінің (салық агентінің)
атауы/аты-жөні)
_______________________
(мекен-жайы )
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 39-б. сәйкес мынадай
салық түрлеріне есепке жатқызу жүргізуді өтінемін:
N
р/
с
Одан
Есепке
жатқызу
жүргізі-
летін БЖК
Оған
есепке
жатқызу
жүргі-
зілетін
БЖК
Салық
сома-
сы
Өсі-
мақы
со-
масы
Айып-
пұл
сома-
сы
Салық органы*
СТН
атауы
1
2
МО ___________________________________________________________
(басшының, салық төлеушінің немесе салық агентінің аты-жөні)
Өтінішті салық органында қабылдау күні: "___" __________200__ж.
Кіріс нөмірі __________________
* есепке жатқызу жүргізілетін салық органының СТН-і мен атауы
N 28 қосымша

Сноска. Приложение 25 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
________________________________
(наименование налогового органа)
Сведения о суммах задолженности и переплатах
(превышении*) по налогам и другим обязательным
платежам в бюджет
по состоянию на "___"_______200__г.
(тенге)
N
п/п
Наименование (Ф.И.О.)
налого-
плательщика
(налогового
агента)
РНН
налого-
платель-
щика
(налого-
вого
агента)
РНН
струк-
турного
подраз-
деления
Код
налогового
органа
Вид
налога
(платежа)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Код
классифи-
кации
доходов
бюджета
Сумма налоговой задолженности
Сумма
переплаты
(превышение*)
Всего
в том числе
налог
(платеж)
пеня
штраф
7
8
9
10
11
12
Начальник отдела _________   __________
подпись      Ф.И.О.
дата составления "___"________200__г.
Примечание:* - по налогу на добавленную стоимость
положительное сальдо рассматривается как превышение и/или
излишне уплаченная сумма.
Приложение N№26
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 26 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
________________________________
(наименование налогового органа)
Сведения о суммах задолженности и переплатах
по налогам и другим обязательным платежам
в бюджет физических лиц
по состоянию на "___"_______200__г.
(тенге)
N
п/п
(Ф.И.О.)
налого-
плательщика
РНН
Адрес
(улица,
N дома и
квартиры)
Вид
налога
(платежа)
Код
классификации
доходов
бюджета
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Сумма задолженности
Сумма
переплаты
Всего
в том числе
налог
(платеж)
пеня
штраф
7
8
9
10
11
Начальник отдела _________   __________
подпись      Ф.И.О.
дата составления "___"________200__г.
Приложение N№27
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>
Сноска. Приложение 27 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
_________________________________
(наименование налогового органа)
Заявление
на зачет излишне (ошибочно) уплаченной суммы налогов
___________________________________________________________
(наименование/Ф.И.О. налогоплательщика (налогового агента)
РНН______________________ (адрес)_________________________
В соответствии со ст. 39 Кодекса Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет" прошу произвести
зачет налога по следующим видам налогов:
№N п/п
КБК с которого произво-
дится зачет
КБК на который произво-
дится
зачет
Сумма налога
Сумма пени
Сумма штрафа
Налоговый
орган*
РНН
наиме-
нование
1
2
МП ________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя, налогоплательщика
или налогового агента)
Дата приема заявления в налоговом органе: "___"______200_г.
Входящий номер _____________
* указывается РНН и наименование налогового органа,
куда производится зачет
Приложение N№28
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>

Ескерту. 28-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдердің артық төленген сомаларын қайтаруға
өтініш
___________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы/аты-жөні)
СТН______________________ ________________________________
(мекен-жайы)
Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 40-бабына сәйкес, салық
және басқа да міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын
қайтаруды жүргізуді өтінемін
Д/ш N
Сомасы
артық
төленген
салық және
бюджетке
басқа да
міндетті
төлемнің
атауы
Бюджет
жіктеме-
сінің
коды
Салықтың
(төлем-
нің)
сомасы
Өсім-
ақының
сомасы
Айып-
пұлдың
сомасы
1
2
3
Барлығы
мынадай сомада______________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
банк шотына ___________
(ЖСК)
Банк атауы _________________
БЖК ________________________
________________________________________
(шот нөмірі (жеке, жинақтау, шот картасы)
___________________________________________________________________
(жеке куәлік нөмірі, берілген күні, кім берді)
М.О.  _______________________________________
(басшының, салық төлеушінің немесе
салық агентінің аты-жөні, қолы)
Салық органында өтінішті қабылдау күні: 200__ж. "___" __________
Кіріс нөмірі __________________________
N 29-қосымша
________________________
(салық органының атауы)
Артық төленген салық және бюджетке міндетті
басқа да төлемдерді есепке алуға және қайтаруға
төлем тапсырмаларын тіркеу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
Р/с| Төлем | Төлем |Есепке алу|Бюджеттің| Бюджеттің  |сомасында
N |тапсыр.|тапсыр.|(қайтару) |кірістер |кiрістерінен|
|масының|масының|жүргізіле.|жіктеме. |    жіктеу  |
|көшірме| күні  |тін салық |  сінің  |кодына артық|
| күні  |       |төлеушінің| кодынан |  төленген  |
|       |       |  (салық  | есепке  |  есептелді |
|       |       |агентінің)|  алуға  |            |
|       |       |   атауы  |  жатады |            |
__________________________________________________________________
1     2       3         4         5          6            7
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
сома |Салық төлеушіге (салық агентіне) қайтару жүргізілді|Қазына.
ауда.|___________________________________________________|шылық
рыла.|банк-бенефи.|жеке сәйкес.|сома|   оның негізінде   |органда.
тын  |  циардың   |тендіру коды|    |қайтару жүргізілген |рының
салық| атауы және |   (ЖСК)    |    |   уәкілетті орган  |орындау
коми.|банктік сәй.|            |    |шешімінің N мен күні|күні
теті.| кестендіру |            |    |                    |
нің  |коды (БСК)  |            |    |                    |
атауы|            |            |    |                    |
__________________________________________________________________
8          9           10       11          12              13
__________________________________________________________________
N 30 қосымша

Сноска. Приложение 28 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
__________________________________
(наименование налогового органа)
Заявление
на возврат излишне уплаченной суммы налогов и других
обязательных платежей в бюджет
___________________________________________________________
(наименование/Ф.И.О. налогоплательщика (налогового агента)
РНН______________________ (адрес)_________________________
В соответствии со ст.40 Налогового Кодекса Республики Казахстан
прошу произвести возврат излишне уплаченной суммы налогов и других
обязательных платежей в бюджет
№N п/п
Наименование
излишне уплаченной
суммы налога
и другого
обязательного
платежа
Код
бюджетной
класси-
фикации
Сумма налога
(платежа)
Сумма пени
Сумма штрафа
1
2
3
в сумме ________________________________ тенге
(сумма прописью)
на банковский счет __________________________________________
(ИИК бенефициара или ИИК банка,
предназначенного для учета наличных
денежных средств)
Наименование банка __________________________________________
БИК _________________________________________________________
_____________________________________________________________
(номер счета (лицевого, сберегательного, карт счета)
_____________________________________________________________
(номер удостоверения личности, дата выдачи, кем выдано)
МП __________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя, налогоплательщика
или налогового агента)
Дата приема заявления в налоговом органе: "___"_________200_г.
Входящий номер _____________
Приложение N 29
________________________________
(наименование налогового органа)
Журнал
регистрации платежных поручений на зачет и возврат излишне
уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
____________________________________________________________________
N  | Дата  |Номер  |Наименование |Подле- |Зачтена|в   |Наименование |
п/п|выписки|платеж-|налого-      |жит    |излишне|сум-|налогового   |
|платеж-|ного   |плательщика  |зачету |упла-  |ме  |комитета,    |
|ного   |поруче-|(налогового  |с кода |ченная |    |в который    |
|поруче-|ния    |агента),     |класси-|сумма  |    |переводится  |
|ния    |       |которому     |фикации|на код |    |сумма        |
|       |       |производится |доходов|класси-|    |             |
|       |       |зачет        |бюджета|фикации|    |             |
|       |       |(возврат)    |       |доходов|    |             |
|       |       |             |       |бюджета|    |             |
--------------------------------------------------------------------
1  |   2   |   3   |     4       |   5   |   6   |  7 |      8      |
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Произведен возврат налогоплательщику (налоговому агенту) | Дата
---------------------------------------------------------| исполне-
наименование|индивидуальный | сумма |N и дата решения    | ния
банка-бене- |идентифика-    |       |уполномоченного     | органами
фициара и   |ционный код    |       |органа, на основании| Казна-
банковский  |(ИИК)          |       |которого произво-   | чейства
идентифика- |               |       |дится возврат       |
ционный     |               |       |                    |
код (БИК)   |               |       |                    |
-------------------------------------------------------------------
9        |     10        |  11   |         12         |   13
-------------------------------------------------------------------
Приложение N 30
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>

Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және
оларға теңестірілген өкілдіктердің грант қаражаты есебінен
сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша
төленген артық төленген салық және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдерді, нөлдік ставка бойынша
салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтарылуға
тиіс қосылған құн салығын есепке жатқызуға және қайта
қайтаруға берілген өтініштерді есепке алу журналы
N
р/
с
Өтінішті тіркеу
деректері
қосыл-
ған
құн
салығын
қайтару
жүргі-
зуге
өтініш
нысаны-
ның
коды
Салық
төлеушінің
деректе-
мелері
Артық (қате)
төленген және
қайтарымға (есепке жатқызуға) ұсынылған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
Салық
орга-
нында
өті-
нішті
қабыл-
дау
күні
кіріс
нөмірі
СТН
атауы
(аты-
жөні)
атауы
БЖК
сома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
бюджет-
тен
қайта-
руға жата-
тын
қосыл-
ған
құн
салығы
сомасы
Қосылған
құн
салығын
қайтару-
ға
өкімнің
күні мен нөмірі
Қайтарудың негізділігін растауға бөлім ұсынған шешім туралы мәлімет
Есепке
жатқызуды
(қайтару-
ды) жүзеге
асыру үшін есеп бөлімі жазылып берілген төлем
тапсырма-
сының күні және нөмірі
күні
рас-
талған
сома
негіз-
деме
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Жүргізілген есепке жатқызу мен
қайтару туралы мәлімет
Ес-
кер-
ту
күні
Бюд-
жет-
тік
жік-
теу
коды
са-
лық
орга-
нының
коды
салық берешегін өтеу есебіне (сома)
құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне (сома)
банк
шоты-
на
өсім-
пұл
айып-
пұл
бере-сі
өсім-
пұл
айып-
пұл
бере-
сі
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
* соның ішінде егер қайтару сомасы АЕК мөлшерінен 100 есе асып
түскен жағдайда
N 31-қосымша
____________________________
(салық органының атауы)
Қате есептелген, анықталмаған салық және бюджетке
төленетін міндетті басқа да төлемдер түсімдерін тіркеу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
Р/с|             Бюджетке есептелді        |Қате есептеу
N |_______________________________________|(анықталмаған)
|Қазына.|бюд.  |құжат|сома|салық |салық |себебі
|шылық. |жеттің|N мен|    |төлеу.|төлеу.|
|тың    |кіріс.|күні |    |шінің |шінің |
|көшірме|тер   |     |    |(салық|(салық|
| күні  |жікте.|     |    |аген. |аген. |
|       |месі. |     |    |тінің)|тінің)|
|       |нің   |     |    | атауы|атауы |
|       |коды  |     |    |      |      |
__________________________________________________________________
1            2      3    4     5       6             7
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Есепке алу қажет          |   Қате есептелген
| (анықталмаған) сома
|       есептелді
_____________________________________|____________________________
бюджеттің|салық|салық төлеуші.| сома | қате есептелген |  сома
кірістер |орга.|  нің (салық  |      | (анықталмаған)  |
жіктеме. |нының|  агентінің)  |      |    есепке алу   |
сінің  |СТН-ы|     СТН-ы    |      | сомасына төлем  |
коды  |     |              |      | құжатының N мен |
|     |              |      |       күні      |
__________________________________________________________________
8        9        10          11          12           13
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
N 32 қосымша
__________________________________________________________________
ТҮБIРТЕК (зейнетақы төлемдері үшін)     Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші __________________ РНН __________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
Бенефициар ________________ РНН __________ ЖБК ________
(зейнетақы қорының атауы)
Бенефициар банкі _________________________ББК__________
Делдал банк Мемлекеттік зейнетақыларды төлеу жөніндегі
орталық РНН ____________ ЖБК_________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бас
Алматы филиалы ББК_____________________________________
Төлем атауы                  Кезеңі    ТБК        Сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары           010
Ерікті зейнетақы жарналары             013
Өсімпұл                                019
Барлығы (сомасы жазумен):               Күні___________
Ақша жіберушінің аты-жөні _____________________________
Кассир:  Қолы _______________
Мөр орны (егер мөр бар болса)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
р/с| Әлеуметтік|Аты-жөні| Аты-жөні (әлеуметтік |Туған|РНН |Сомасы
|  жеке код |        |  жеке код алу үшін   |күні |    |
|           |        |тіркеу карточкасындағы|     |    |
|           |        | (өзгертілген болса   |     |    |
|           |        |     көрсетілсін)     |     |    |
__________________________________________________________________
1.
2.
3.
__________________________________________________________________
Күні _______________
Ақша жіберушінің аты-жөні ____________________________
Қолы _______________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ХАБАРЛАМА (зейнетақы төлемдері үшін)    Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші __________________ РНН __________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
Бенефициар ________________ РНН __________ ЖБК ________
(зейнетақы қорының атауы)
Бенефициардің банкі ______________________ББК__________
Делдал банк Мемлекеттік зейнетақыларды төлеу жөніндегі
орталық РНН ____________ ЖБК_________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бас
Алматы филиалы ББК_____________________________________
Төлем атауы                  Кезеңі    ТБК        Сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары           010
Ерікті зейнетақы жарналары             013
Өсімпұл                                019
Барлығы (сомасы жазумен):               Күні___________
Ақша жіберушінің аты-жөні _____________________________
Кассир:  Қолы _______________
Мөр орны (егер мөр бар болса)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
р/с| Әлеуметтік|Аты-жөні| Аты-жөні (әлеуметтік |Туған|РНН |Сомасы
|  жеке код |        |  жеке код алу үшін   |күні |    |
|           |        |тіркеу карточкасындағы|     |    |
|           |        | (өзгертілген болса   |     |    |
|           |        |     көрсетілсін)     |     |    |
__________________________________________________________________
1.
2.
3.
__________________________________________________________________
Күні _______________
Ақша жіберушінің аты-жөні ____________________________
Қолы _______________
__________________________________________________________________
N 33 қосымша

Сноска. Приложение 30 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
______________________________________
(наименование налогового комитета)
Журнал учета заявлений на зачет и возврат
излишне (ошибочно) уплаченных налогов и других
обязательных платежей в бюджет; налога на добавленную стоимость,
подлежащего возврату из бюджета по оборотам, облагаемым
по нулевой ставке, уплаченного по товарам (работам, услугам),
приобретаемым за счет средств гранта, дипломатическим и
приравненым к ним представительствам, аккредитованным
в Республике Казахстан
N№ п/п
Регистрационные данные заявления
код формы заявления на проведение возврата налога на добавленную стоимость
Реквизиты
налогоплательщика
дата приема
заявления в налого-
вом органе
входя-
щий
номер
РНН
наимено-
вание (Ф.И.О.)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, излишне (ошибочно) уплаченные и предъявленные к возврату (зачету)
сумма
налога на добавленную стоимость,  подлежащая возврату из бюджета
Дата и номер распоряжения на возврат налога на добавленную стоимость
наиме-
нование
КБК
сумма
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Сведения о заключении, представленном ответственным отделом, на подтверждение обоснованности возврата*
Дата и номер платежного поручения, выписанного отделом учета, для осуществления зачета (возврата)
дата
подтвержденная   сумма
обоснование
12
13
14
15
продолжение таблицы
Сведения о произведенном зачете и возврате
Приме-
чание
да-
та
код бюд-
жет-
ной кла-
сси-
фи-
ка-
ции
код нало-
гово-
го ор-
гана
в счет погашения налоговой задолженности (сумма)
в счет погашения налоговой задолженности стрктурных подразделений (сумма)
на
бан-
ков-
ский
счет
пе-
ня
штраф
не-
до-
имка
пе-
ня
штраф
недо-
имка
16
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
Приложение N 31
________________________________
(наименование налогового органа)
Журнал
регистрации ошибочно зачисленных, невыясненных налогов
и других обязательных платежей в бюджет
__________________________________________________________
N  |  Зачислено в бюджет                        |Причины  |
п/п|--------------------------------------------|ошибоч-  |
|дата   |код    |N и  |сум-|наиме-  |РНН     |ного     |
|выписки|класси-|дата |ма  |нование |налого- |(невыяс- |
|Казна- |фикации|доку-|    |налого- |платель-|ненного) |
|чейства|доходов|мента|    |платель-|щика    |зачис-   |
|       |бюджета|     |    |щика    |(налого-|ления    |
|       |       |     |    |(налого-|вого    |         |
|       |       |     |    |вого    |агента) |         |
|       |       |     |    |агента) |        |         |
----------------------------------------------------------
1  |    2  |   3   |  4  |  5 |   6    |    7   |    8    |
----------------------------------------------------------
продолжение таблицы
____________________________________________________
Следует зачесть               | Зачтена ошибочно
| зачисленная
| (невыясненная сумма)
----------------------------------------------------
код    |РНН    |РНН     |сумма|N и дата   | сумма
класси-|налого-|налого- |     |платежного |
фикации|вого   |платель-|     |поручения  |
доходов|органа |щика    |     |на зачет   |
бюджета|       |(налого-|     |ошибочно   |
|       |вого    |     |зачисленной|
|       |агента) |     |(невыяснен-|
|       |        |     |ной) суммы |
----------------------------------------------------
9    |   10  |    11  |  12 |     13    |   14
----------------------------------------------------
Приложение N 32
__________________________________________________________________________
КВИТАНЦИЯ (для пенсионных платежей)              Резидент
Нерезидент
Отправитель денег________________________________    РНН ________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
Бенефициар ___________РНН___________________ ИИК ________________
(наименование пенсионного фонда)
Банк бенефициара __________________БИК___________________________
Банк посредник Государственный центр по выплате пенсий
РНН __________________ ИИК__________________
Главный Алматинский филиал Национального Банка Республики
Казахстан БИК ______
_________________________________________________________________
Наименование платежа       |  Период    |   КНП     | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Обязательные пенсионные взносы                  010
Добровольные пенсионные взносы                  013
Пеня                                            019
Всего (сумма прописью):                                  Дата
-----------------------------------------------------------------
Каcсир:  Фамилия и  инициалы отправителя денег ___________________________
Подпись _______________         Место печати (если печать имеется)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
п/п |Социальный  |Фамилия,|Фамилия,        | Дата     | РНН  |  Сумма
|индивидуаль-|имя,    |имя, отчество (в| рождения |      |
|ный код     |отчество|регистрационной |          |      |
|            |        |карточке для    |          |      |
|            |        |получения       |          |      |
|            |        |социального     |          |      |
|            |        |индивидуального |          |      |
|            |        |кода (указывать,|          |      |
|            |        |если изменялись)|          |      |
---------------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
---------------------------------------------------------------------------
Дата ______________
Фамилия и инициалы отправителя денег ___________
Подпись _______________         Место печати (если печать имеется)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Извещение (для пенсионных платежей)              Резидент
Нерезидент
Отправитель денег________________________________    РНН ________
Адрес отправителя денег и телефон _______________________________
Бенефициар ___________РНН___________________ ИИК ________________
(наименование пенсионного фонда)
Банк бенефициара __________________БИК___________________________
Банк посредник Государственный центр по выплате пенсий
РНН __________________ ИИК__________________
Главный Алматинский филиал Национального Банка Республики
Казахстан БИК ________________
_________________________________________________________________
Наименование платежа       |  Период    |   КНП     | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Обязательные пенсионные взносы                  010
Добровольные пенсионные взносы                  013
Пеня                                            019
Всего (сумма прописью):                                  Дата
-----------------------------------------------------------------
Кассир:  Фамилия и  инициалы отправителя денег ___________________________
Подпись _______________         Место печати (если печать имеется)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
п/п |Социальный  |Фамилия,|Фамилия,        | Дата     | РНН  |  Сумма
|индивидуаль-|имя,    |имя, отчество (в| рождения |      |
|ный код     |отчество|регистрационной |          |      |
|            |        |карточке для    |          |      |
|            |        |получения       |          |      |
|            |        |социального     |          |      |
|            |        |индивидуального |          |      |
|            |        |кода (указывать,|          |      |
|            |        |если изменялись)|          |      |
---------------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
---------------------------------------------------------------------------
Дата ______________
Фамилия и инициалы отправителя денег ___________
Подпись _______________         Место печати (если печать имеется)
___________________________________________________________________________
Приложение N 33
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530 <*>

Ескерту. 33-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346   бұйрығымен.
___________________________
(салық органының атауы)
200_ ж. үшін салықтарды төлеу бойынша салық
міндеттемелерін орындау мерзімдерін өзгертуді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
N
р/
с
Жаз-
ба
күні
Са-
лық
тө-
ле-
у-
ші-
нің а-
та-
уы
С
Т
Н
Са-
лық
тү-
рі
Бюд-
жет-
тің кі-
ріс-
тер
жік-
теу-
іші-
нің
коды
Оның
негізінде
салық төлеу
бойынша салық
міндеттемеле-
рін орындау
мерзімдері
өзгерген
құжаттың күні
мен N
Салық
міндеттеме-
сін орындау
мерзімінің
өзгеруімен
жалпы сома
(теңге)
Салық
міндетте-
месін
орындау
мерзімін
өзгерту
туралы
шешімнің
қолданысы
(__-__)
Уәкі-
летті
мемле-
кеттік
орган
мен
жергі-
лікті
атқа-
рушы
орган-
дар мен
келі-
сімі
бойынша
салық
орган-
дары-
мен
Салық
сома-
сы
Өсім-
ақы сома-
сы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Өтеу кестесі
Ескер-
ту
Кү-
ні
Салық
сомасы
Өсім-
ақы сома-
сы
12
13
14
15
N 34-қосымша
_____________________________
(салық органының атауы)
200__ж. үшін Акционерлік қоғамдардың (АҚ) бересінің
сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау
мерзімдерін өзгерту бойынша тіркеу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
Р/с|Жазба күні| АҚ-ң  |СТН-і| Салық және  |Бюджеттің|Өкімнің N
N |          | атауы |     | бюджетке    |кірістер |және күні
|          |       |     | төленетін   |жіктеуі. |
|          |       |     | басқа да    |  шінің  |
|          |       |     | міндетті    |  коды   |
|          |       |     | төлемдердің |         |
|          |       |     |    түрі     |         |
__________________________________________________________________
1      2         3      4         5            6        7
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Соттың шешімі күніне  |Сот   |Акцияларды |     Сот шешімін
бересінің сомасы      |шеші. |орналасты. |орындаудың нәтижелері
________________________|мінің |   рудың   |______________________
Ақшаның |Салық  |Оның   |күшіне|(сатудың)  |  Күні  |Бересіні
қосымша |төлеу. |ішінде |  ену |  аяқталу  |        |өтеу сомасы
эмиссия.|шінің  |салық  | күні |   мерзімі |        |
сын   |дербес |міндет.|      |           |        |
шығару |шоты   |теме.  |      |           |        |
туралы |бойынша|сінің  |      |           |        |
сот  |барлығы|орын.  |      |           |        |
шеші.  |       |далу   |      |           |        |
мінің  |       |мерзімі|      |           |        |
күні  |       |ұзарты.|      |           |        |
және N |       |латын  |      |           |        |
|       |бере.  |      |           |        |
|       |сінің  |      |           |        |
|       |сомасы |      |           |        |
__________________________________________________________________
8       9       10     11        12         13        14
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
N 35-қосымша
________________________
(салық органының атауы)
200__ ж. арналған салық органдарының
инкассалық өкімдерін тіркеу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
Р/с|Инкас.|Банк опера. |Оның  |Салық |Салық |қызмет|     Жеке
N |салық |цияларының  |негі. |төлеу.|төлеу.|көрсе.| сәйкестендіру
|иелік |жекелеген   |зінде |шінің |шінің |тетін |   коды (ЖСК)
|етудің| түрлерін   |инкас.|(салық|(салық|банк. |______________
|көшір.|  жүзеге    |салық |аген. |аген. |тің   |ұлттық  |шетел
|  ме  |асыратын    |иелік |тінің)|тінің)|атауы,|валютада|валю.
| күні |банктер мен |ету   |атауы |СТН-ы |банк. |(теңге) |та.
|      |ұйымдардың  |қойы. |      |      |тік   |        |сында
|      |мекемелеріне|латын |      |      |сәй.  |        |
|      |инкассалық  |жүгіну|      |      |кес.  |        |
|      |иелік етуді |туралы|      |      |тен.  |        |
|      |  беру күні |хабар.|      |      |діру  |        |
|      |            |лама. |      |      |коды  |        |
|      |            |ның N |      |      |(БСК) |        |
|      |            |  мен |      |      |      |        |
|      |            |  күні|      |      |      |        |
__________________________________________________________________
1    2          3        4       5      6     7       8       9
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Са. |Бюд.|     Берешек сомасы     |Орын.  |Кері   |Қайта. |Ескерту
лық |жет.|________________________|далды  |қайта. |рылды  |
(тө.|тің |Бар.|  оның ішінде |ке. |_______|рылды  |_______|
лем)|кі. |лығы|______________|зең |Күн|Со.|_______|Күн|Со.|
түрі|ріс.|    |бе.|өсім|айып.|үшін|   |ма |Күн|Со.|   |ма |
|те. |    |ре.|    |пұл  |    |   |   |   |ма |   |   |
|рін |    |сі |    |     |    |   |   |   |   |   |   |
|жік.|    |   |    |     |    |   |   |   |   |   |   |
|теу |    |   |    |     |    |   |   |   |   |   |   |
|коды|    |   |    |     |    |   |   |   |   |   |   |
__________________________________________________________________
10    11   12  13   14   15    16   17  18  19  20  21  22   23
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ескерту:

Сноска. Приложение 33 в редакции - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
_________________________________
(наименование налогового органа)
ЖУРНАЛ
регистрации изменения сроков исполнения
налогового обязательства по уплате налогов
за 200__г.
N№ п/п
Дата за-
писи
Наиме-
нование налого-
платель-
щика
РНН
Вид налога
Код клас-
сифи-
кации дохо-
дов бюд-
жета
Дата и N документа,
на основании которого
изменены сроки исполнения
налогового обязательства
по уплате налогов
Уполномо-
ченным
государ-
ственным
органом
налоговыми
органами
по согла-
сованию
с местными
исполни-
тельными
органами
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Общая сумма
с измененным сроком исполнения налогового обязательства (тенге)
Действие решения об из-
менении срока испол-
нения налого-
вого обяза-
тельства
(с___ по__)
График погашения
Приме-
чание
Сумма
налога
Сумма
пени
Дата
Сумма
налога
Cумма
пени
9
10
11
12
13
14
15
Приложение N 34
______________________________
(наименование налогового органа)
Журнал
регистрации изменения сроков исполнения
налогового обязательства по уплате сумм
недоимки акционерных обществ
за 200__г.
__________________________________________________________________________
N  |Дата |Наимено-|РНН|Вид  |Код    |Дата и |  Сумма недоимки на дату
п/п|запи-|вание АО|   |нало-|класси-|N рас- |  решения суда
|си   |        |   |гов и|фикации|поряже-|-----------------------------
|     |        |   |дру- |доходов|ния    |Дата и N|Всего по|В том числе
|     |        |   |гих  |бюджета|       |решения |лицевому|недоимка,на
|     |        |   |обя- |       |       |суда о  |счету   |сумму кото-
|     |        |   |зате-|       |       |выпуске |налого- |рой продле-
|     |        |   |льных|       |       |дополни-|платель-|вается срок
|     |        |   |пла- |       |       |тельной |щика    |исполнения
|     |        |   |жей в|       |       |эмиссии |        |налогового
|     |        |   |бюд- |       |       |денег   |        |обязатель-
|     |        |   |жет  |       |       |        |        |ства
|     |        |   |     |       |       |        |        |
|     |        |   |     |       |       |        |        |
--------------------------------------------------------------------------
1  |  2  |   3    | 4 |  5  |   6   |   7   |    8   |    9   |    10
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
________________________________________________
Дата      | Срок     | Результаты исполнения
вступления|окончания | суда
в силу    |размещения|--------------------------
решения   |(реализа- |  Дата   |  Сумма
суда      |ции)      |         | погашения
|акций     |         | недоимки
------------------------------------------------
11      |    12    |   13    |     14
------------------------------------------------
------------------------------------------------
Приложение N 35
______________________________
(наименование налогового органа)
Журнал
регистрации инкассовых распоряжений налоговых органов
на 200____ г.
__________________________________________________________________________
N  | Дата  |Дата        |N и дата    |Наименование|РНН налого-|Наимено-
п/п|выписки|передачи    |уведомления |налого-     |плательщика|вание
|инкас- |инкассового |об обращении|плательщика |(налогового|обслужи-
|сового |распоряжения|взыскания,  |(налогового |агента)    |вающего
|распо- |в учреждения|на основе   |агента)     |           |банка,
|ряжения|банков и    |которого    |            |           |банковский
|       |организаций,|выставляется|            |           |идентифика-
|       |осуществляю-|инкассовое  |            |           |ционный код
|       |щих отдель- |распоряжение|            |           |(БИК)
|       |ные виды    |            |            |           |
|       |банковских  |            |            |           |
|       |операций    |            |            |           |
--------------------------------------------------------------------------
1  |   2   |     3      |     4      |     5      |     6     |     7
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Индивидуальный |Вид  |Код    | Сумма задолженности |за   | Исполнено
идентификацион-|нало-|класси-|---------------------|пери-|----------------
ный код (ИИК)  |га   |фикации|Все-| В том числе    |од   | Дата | Сумма
---------------|(пла-|доходов|го  |----------------|     |      |
в нацио-|в ино-|тежа)|бюджета|    |недо-|пени|штра-|     |      |
нальной |стран-|     |       |    |имки |    |фа   |     |      |
валюте  |ной   |     |       |    |     |    |     |     |      |
(тенге) |валюте|     |       |    |     |    |     |     |      |
---------------------------------------------------------------------------
8     |  9   |  10 |   11  | 12 |  13 | 14 |  15 |  16 |  17  |   18
---------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
_______________________________________
Отозвано  |  Возвращено | Примечание
---------------------------------------
Дата | Сумма| Дата |Сумма |
---------------------------------------
19  |   20 |  21  |  22  |    23
---------------------------------------
Примечание:

1. Олар бойынша қаражатты есептен шығару жүргізілген
инкассалық иелік етулерді алу кезінде 17-18-бағандарды инкассалық
иелік етудің орындалуы туралы белгі қойылады.
2. Қойылған инкассалық иелік етулерді салық органдарының кері
қайтарып алуы кезінде 19-20-бағандарда кері қайтарып алу туралы
белгі қойылады, "Ескерту" бағанында кері қайтарып алу себебі
көрсетіледі.
3. Банктердің инкассалық иелік етулерді қайтаруы кезінде
салық органдары 21-22-бағандарында белгі қояды.
N 36-қосымша
_______________________
(салық органының атауы)
200__ ж. дебиторлардың шоттарына салық
органдарының өкімдерін тіркеу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
Р/с|Оның негізінде|Операциялардың |Инкас.| Салық төлеуші  |Деби.
N | инкассалық   |  жекелеген    |салық |  мен дебитор   |тордың
|  иелік ету   |түрлерін жүзеге|иелік |арасындағы өзара|атауы
|  қойылатын   |    асыратын   |етудің|есеп алмасудың  |
|өндіріп алуға | банктер мен   |көшір.|    салыстыра   |
|жүгіну туралы |    ұйымдар    |ме    |  тексеру актісі|
|хабарламаның  |  мекемесіне   | күні |________________|
|  N мен күні  |   инкассалық  |      |N, күн |  Сома  |
|              |   иелік етуді |      |       |        |
|              |   беру күні   |      |       |        |
__________________________________________________________________
1        2                3          4      5        6      7
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Деби.|Қызмет|Жеке сәйкес.|Кім үшін  |Салық |Салық  |Бюджеттің
тор. |көрсе.|тендіру коды|иелік ету |төлеу.|(төлем)|кірістерін
дың  |тетін |   (ЖСК)    |қойылған  |шінің |  түрі |жіктеу коды
СТН-ы|деби. |____________|салық     |СТН-ы |       |
|тор   |ұлт. |шетел |төлеушінің|      |       |
|банк. |тық  |валю. |  (салық  |      |       |
|тің   |валю.|та.   |агентінің)|      |       |
|атауы,|тада |сында |  атауы   |      |       |
|банк. |(тең.|      |          |      |       |
|тік   |ге)  |      |          |      |       |
|сәй.  |     |      |          |      |       |
|кес.  |     |      |          |      |       |
|тен.  |     |      |          |      |       |
|діру  |     |      |          |      |       |
|коды  |     |      |          |      |       |
|(БСК) |     |      |          |      |       |
__________________________________________________________________
8     9      10    11       12       13      14         15
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Берешек сомасы     |Орындалды|Кері қай.|Қайтарылды|Ескерту
__________________________|         |тарылды  |          |
Бар.|  оның ішінде |кезең |_________|_________|__________|
лығы|______________| үшін | Күн|Сома| Күн|Сома| Күн|Сома |
|бе.|өсім|айып.|      |    |    |    |    |    |     |
|ре.|    |пұл  |      |    |    |    |    |    |     |
|сі |    |     |      |    |    |    |    |    |     |
__________________________________________________________________
16  17    18   19     20   21   22   23   24    25   26    27
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ескерту:

1. По получении инкассовых распоряжений, по которым произведено списание средств, делается отметка о выполнении инкассового распоряжения в графах 17-18.
2. При отзыве налоговыми органами, выставленных инкассовых распоряжений, делается отметка об отзыве в графах 19-20, в графе "Примечание" указывается причина отзыва.
3. При возврате банками инкассовых распоряжений налоговых органов делается отметка в графах 21-22.
Приложение N 36
______________________________
(наименование налогового органа)
Журнал
регистрации инкассовых распоряжений налоговых
органов на счета дебиторов
на 200____ г.
__________________________________________________________________________
N  |N и дата    |Дата        |Дата   |Акт сверки    |Наиме-|РНН  |Наимено-
п/п|уведомления |передачи    |выписки|взаиморасчетов|нова- |деби-|вание
|об обращении|инкассового |инкас- |между налого- |ние   |тора |обслужи-
|взыскания,  |распоряжения|сового |плательщиком  |деби- |     |вающего
|на основе   |в учреждения|распо- |и дебитором   |тора  |     |банка
|которого    |банков и    |ряжения|--------------|      |     |дебито-
|выставляется|организаций,|       |N,    |Сумма  |      |     |ра,
|инкассовое  |осуществляю-|       |дата  |       |      |     |банков-
|распоряжение|щих отдель- |       |      |       |      |     |ский
|            |ные виды    |       |      |       |      |     |иденти-
|            |операций    |       |      |       |      |     |фикаци-
|            |            |       |      |       |      |     |онный
|            |            |       |      |       |      |     |код
|            |            |       |      |       |      |     |(БИК)
--------------------------------------------------------------------------
1  |    2       |     3      |    4  |   5  |    6  |   7  |   8 |  9
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
_______________________________________________________________________
Индивидуальный |Наиме-|РНН  |Вид  |Код    | Сумма задолженности |за    |
идентификацион-|нова- |нало-|нало-|класси-|---------------------|пери- |
ный код (ИИК)  |ние   |го-  |га   |фикации|Все-| В том числе    |од    |
---------------|нало- |пла- |(пла-|доходов|го  |----------------|      |
в нацио-|в ино-|го-   |тель-|тежа)|бюджета|    |недо-|пени|штра-|      |
нальной |стран-|плате-|щика |     |       |    |имки |    |фа   |      |
валюте  |ной   |льщика|     |     |       |    |     |    |     |      |
(тенге) |валюте|(нало-|     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |гового|     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |аген- |     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |та),за|     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |кого  |     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |выс-  |     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |тавле-|     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |но    |     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |распо-|     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |ряже- |     |     |       |    |     |    |     |      |
|      |ние   |     |     |       |    |     |    |     |      |
-----------------------------------------------------------------------|
10    |  11  |  12  |  13 | 14  |   15  | 16 |  17 | 18 |  19 |  20  |
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
_____________________________________________________
Исполнено   |  Отозвано   |  Возвращено | Примечание
-----------------------------------------------------
Дата | Сумма| Дата |Сумма |Дата |Сумма  |
-----------------------------------------------------
21  |  22  |  23 |   24  | 25  |  26   |    27
-----------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
Примечание:

1. Олар бойынша қаражатты есептен шығару жүргізілген
инкассалық иелік етулерді алу кезінде 21-22-бағандарда инкассалық
иелік етудің орындалуы туралы белгі қойылады.
2. Қойылған инкассалық иелік етулерді салық органдарының
кері қайтарып алуы кезінде 23-24-бағандарда кері қайтарып алу
туралы белгі қойылады.
3. Банктердің инкассалық иелік етулерді қайтаруы кезінде
салық органдары 25-26-бағандарында белгі қояды.
N 37 қосымша
__________________________________________________________________
ТҮБIРТЕК (жеке тұлғалар үшін)           Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші _________________________________________
(салық төлеушінің аты-жөні)
РНН ___________________________________________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
(салық төлеушінің мекен-жайы мен телефоны)
Бенефициар _________________________ РНН_______________
(салық комитеті)
Бенефициар банкі ________________________ ББК _________
(Қазынашылықтың аумақтық органдары)
Төлемнің атауы                КБК     ТБК       Сомасы
Жеке тұлғалар мүлкіне салық   104102
Жер салығы                    104302
Жеке тұлғалардан көлік
құралдарына салық             104402
Барлығы (сомасы жазумен)
Кассир:  Ақша жіберушінің қолы ________________ Күні ___________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ХАБАРЛАМА (жеке тұлғалар үшін)          Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші _________________________________________
(салық төлеушінің аты-жөні)
РНН ___________________________________________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
(салық төлеушінің мекен-жайы мен телефоны)
Бенефициар _________________________ РНН_______________
(салық комитеті)
Бенефициар банкі ________________________ ББК _________
(Қазынашылықтың аумақтық органдары)
Төлемнің атауы                КБК     ТБК       Сомасы
Жеке тұлғалар мүлкіне салық   104102
Жер салығы                    104302
Жеке тұлғалардан көлік
құралдарына салық             104402
Барлығы (сомасы жазумен)
Кассир:  Ақша жіберушінің қолы ________________ Күні ___________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ТҮБIРТЕК (жеке кәсіпкерлер үшін)        Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші _________________________________________
(салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы)
РНН ___________________________________________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
(салық төлеушінің мекен-жайы мен телефоны)
Бенефициар _________________________ РНН_______________
(салық комитеті)
Бенефициар банкі ________________________ ББК _________
(Қазынашылықтың аумақтық органдары)
Төлемнің атауы                КБК     ТБК       Сомасы
Жеке табыс салығы             101202
Қосымша құн салығы            105101
Әлеуметтік салық              103101
Төлем көзінен ұсталған
жеке табыс салығы             101201
Барлығы (сомасы жазумен)
Кассир:  Ақша жіберушінің қолы ________________ Күні ___________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ХАБАРЛАМА (жеке кәсіпкерлер үшін)       Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші _________________________________________
(салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы)
РНН ___________________________________________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
(салық төлеушінің мекен-жайы мен телефоны)
Бенефициар _________________________ РНН_______________
(салық комитеті)
Бенефициар банкі ________________________ ББК _________
(Қазынашылықтың аумақтық органдары)
Төлемнің атауы                КБК     ТБК       Сомасы
Жеке табыс салығы             101202
Қосымша құн салығы            105101
Әлеуметтік салық              103101
Төлем көзінен ұсталған
жеке табыс салығы             101201
Барлығы (сомасы жазумен)
Кассир:  Ақша жіберушінің қолы ________________ Күні ___________
__________________________________________________________________
N 38 қосымша
__________________________________________________________________
ТҮБIРТЕК (заңды тұлғалар үшін)          Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші _________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе филиалдың,
_______________________________________________________
өкілдіктің заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы)
РНН ___________________________________________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
Бенефициар _________________________ РНН_______________
(салық комитеті)
Бенефициар банкі ________________________ ББК _________
(Қазынашылықтың аумақтық органдары)
Төлемнің атауы                КБК     ТБК       Сомасы
Корпоративтік табыс салығы
Акциздер
ҚҚС
Әлеуметтік салық
Кассир:  Барлығы (сомасы жазумен)              Күні ___________
Басшының                      Бас бухгалтердің
Aты-жөні _________________    аты-жөні ________________
Қолы _______________          Қолы________________
Мөр орны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ХАБАРЛАМА (заңды тұлғалар үшін)         Резидент     __
Резидент емес__
Ақша жіберуші _________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе филиалдың,
_______________________________________________________
өкілдіктің заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы)
РНН ___________________________________________________
Ақша жіберушінің мекен-жайы мен телефоны ______________
_______________________________________________________
Бенефициар _________________________ РНН_______________
(салық комитеті)
Бенефициар банкі ________________________ ББК _________
(Қазынашылықтың аумақтық органдары)
Төлемнің атауы                КБК     ТБК       Сомасы
Корпоративтік табыс салығы
Акциздер
ҚҚС
Әлеуметтік салық
Кассир:  Барлығы (сомасы жазумен)              Күні ___________
Басшының                      Бас бухгалтердің
аты-жөні _________________    аты-жөні ________________
қолы _______________          қолы________________
Мөр орны
__________________________________________________________________
N 39 қосымша
Ескерту. 39-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346 бұйрығымен.
Мысалдар мен нысандар кестелері

1. По получении инкассовых распоряжений, по которым произведено
списание средств, делается отметка о выполнении инкассового распоряжения
в графах 21-22.
2. При отзыве налоговыми органами, выставленных инкассовых
распоряжений, делается отметка об отзыве в графах 23-24.
3. При возврате банками инкассовых распоряжений налоговых органов
делается отметка в графах 25-26.
Приложение N 37
__________________________________________________________________________
КВИТАНЦИЯ (для физических лиц)                   Резидент
Нерезидент
Отправитель денег________________________________________________
(фамилия и инициалы налогоплательщика)
РНН ___________________________________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _____________________________ РНН_____________________
(налоговый комитет)
Банк бенефициара ____________________________________ БИК________
(территориальные органы Казначейства)
_________________________________________________________________
Наименование платежа          |    КБК    |   КНП   | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Налог на имущество физических лиц    104102
Земельный налог                      104302
Налог на транспортные средства
с физических лиц                     104402
Всего (сумма прописью):
-----------------------------------------------------------------
Кассир:  Подпись отправителя денег ____________________ Дата _____________
__________________________________________________________________________
Извещение (для физических лиц)                   Резидент
Нерезидент
Отправитель денег________________________________________________
(фамилия и инициалы налогоплательщика)
РНН ___________________________________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _____________________________ РНН_____________________
(налоговый комитет)
Банк бенефициара ____________________________________ БИК________
(территориальные органы Казначейства)
_________________________________________________________________
Наименование платежа          |    КБК    |   КНП   | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Налог на имущество физических лиц    104102
Земельный налог                      104302
Налог на транспортные средства
с физических лиц                     104402
Всего (сумма прописью):
-----------------------------------------------------------------
Кассир:  Подпись отправителя денег ____________________ Дата ____________
_________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_________________________________________________________________________
КВИТАНЦИЯ (для индивидуальных предпринимателей)  Резидент________
Нерезидент______
Отправитель денег________________________________________________
(фамилия и инициалы или наименование налогоплательщика)
РНН ___________________________________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _____________________________ РНН_____________________
(налоговый комитет)
Банк бенефициара ____________________________________ БИК________
(территориальные органы Казначейства)
_________________________________________________________________
Наименование платежа          |    КБК    |   КНП   | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Индивидуальный подоходный налог     101202
Налог на добавленную стоимость      105101
Социальный налог                    103101
Индивидуальный подоходный налог,
удержанный у источника выплаты      101201
Всего (сумма прописью):
-----------------------------------------------------------------
Кассир:  Подпись отправителя денег ____________________ Дата ____________
_________________________________________________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ (для индивидуальных предпринимателей)  Резидент________
Нерезидент______
Отправитель денег________________________________________________
(фамилия и инициалы или наименование налогоплательщика)
РНН ___________________________________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _____________________________ РНН_____________________
(налоговый комитет)
Банк бенефициара ____________________________________ БИК________
(территориальные органы Казначейства)
_________________________________________________________________
Наименование платежа          |    КБК    |   КНП   | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Индивидуальный подоходный налог     101202
Налог на добавленную стоимость      105101
Социальный налог                    103101
Индивидуальный подоходный налог,
удержанный у источника выплаты      101201
Всего (сумма прописью):
-----------------------------------------------------------------
Кассир:  Подпись отправителя денег ____________________ Дата _____________
__________________________________________________________________________
Приложение N 38
_________________________________________________________________________
КВИТАНЦИЯ (для юридических лиц)                  Резидент________
Нерезидент______
Отправитель денег________________________________________________
(наименование юридического лица или
_________________________________________________________________
наименование филиала, представительства, структурного
_________________________________________________________________
подразделения юридического лица)
РНН ______________________________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
Бенефициар _____________________________ РНН_____________________
(налоговый комитет)
Банк бенефициара ____________________________________ БИК________
(территориальные органы Казначейства)
_________________________________________________________________
Наименование платежа          |    КБК    |   КНП   | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Корпоративный подоходный налог
Акцизы
НДС
Социальный налог
Всего (сумма прописью):                                  Дата
-----------------------------------------------------------------
Фамилия
и инициалы руководителя ____________      Подпись _______________
Место печати
Фамилия и инициалы
главного бухгалтера    _____________      Подпись ______________
Кассир:
_________________________________________________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ (для юридических лиц)                  Резидент________
Нерезидент______
Отправитель денег________________________________________________
(наименование юридического лица или
_________________________________________________________________
наименование филиала, представительства, структурного
_________________________________________________________________
подразделения юридического лица)
РНН ______________________________
Адрес и телефон отправителя денег________________________________
Бенефициар _____________________________ РНН_____________________
(налоговый комитет)
Банк бенефициара ____________________________________ БИК________
(территориальные органы Казначейства)
_________________________________________________________________
Наименование платежа          |    КБК    |   КНП   | Сумма
-----------------------------------------------------------------
Корпоративный подоходный налог
Акцизы
НДС
Социальный налог
Всего (сумма прописью):                                  Дата
-----------------------------------------------------------------
Фамилия
и инициалы руководителя ____________      Подпись ______________
Место печати
Фамилия и инициалы
главного бухгалтера    _____________      Подпись ______________
Кассир:
__________________________________________________________________________
Приложение N 39 <*>
Сноска. В приложение 39 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Таблицы примеров и форм

N 1 мысал (69-тармаққа)
__________________________________________________________________
Операция   | Опера.   | Төлеу   |Тө.  |Есептердің| Салықты төлеу
жазылған   | цияның   | мерзімі |лен. | сальдосы | бойынша салық
күн     | мазмұны  |         |ді   |(бересі   | міндеттемесін
|          |         |     |(-), артық|орындау мерзімі.
|          |         |     |төлеу (Осы|  нің өзгеруі
|          |         |     |бұйрықтың |туралы мәлімет
|          |         |     |орындалуын|_______________
|          |         |     |бақылау)) |Салық  |Өтеу
|          |         |     |          |сомасы |кестесі
__________________________________________________________________
1           2        3       8       10       19        20
__________________________________________________________________
10.01.02 ж.  Төлеу                                60000
мерзімінің
өзгеруі
10.01.02 ж.             25.01.02 ж.                        20 000
10.01.02 ж.             5.02.02 ж.                         20 000
10.01.02 ж.             15.02.02 ж.                        20 000
15.01.02 ж.                             - 60 000
__________________________________________________________________
Дербес шотта мынадай операцияны жүргізу қажет:
__________________________________________________________________
1          2         3      8      10         19       20
__________________________________________________________________
25.01.02 ж.  Төлем                20000  -40 000    -20 000
тапсыр.
масының
N және т.б.
__________________________________________________________________
Берешектің өтелуіне қарай:
__________________________________________________________________
1         2           3     8      10        19      20
__________________________________________________________________
4.02.02 ж.   Төлем                20000 -20 000    -20 000
тапсыр.
масының N
және т.б.
15.02.02 ж.  Төлем                20000    0       -20 000
тапсыр.
масының N
және т.б.
15.02.02 ж.  Жиынтығы             60 000   0           0
__________________________________________________________________
N 2 мысал (70-тармаққа)
__________________________________________________________________
Операция   | Опера.   | Төлеу   |Тө.  |Есептердің| Салықты төлеу
жазылған   | цияның   | мерзімі |лен. | сальдосы | бойынша салық
күн     | мазмұны  |         |ді   |(бересі   | міндеттемесін
|          |         |     |(-), артық|орындау мерзімі.
|          |         |     |төлеу (+))|  нің өзгеруі
|          |         |     |          |туралы мәлімет
|          |         |     |          |_______________
|          |         |     |          |Салық  |Өтеу
|          |         |     |          |сомасы |кестесі
__________________________________________________________________
1           2        3       8       10       19        20
__________________________________________________________________
20.01.03 ж.  Сот шешімі                 -120 000
қабылдағанға
дейінгі
бересінің
сальдосы
20.01.03 ж.  Төлеу                                 100 000
мерзімінің
өзгеруі
20.01.03 ж.  Сот        15.01.03ж.      -100 000
шешімінің
күшіне
ену күні
20.01.03 ж.  Акцияларды 12.06.03ж.                         100 000
орналас.
тырудың
(сатудың)
аяқталу
мерзімі
__________________________________________________________________

Пример N 1 (к пункту 69)
__________________________________________________________________________
Дата     | Содержание |  Cрок   |Уплачено|Сальдо   |Сведения об изменении
записи   | операции   |  уплаты |        |расчетов |срока исполнения
операции |            |         |        |(недоимка|налоговых обязательств
|            |         |        |(-),     |по уплате налога
|            |         |        |переплата|----------------------
|            |         |        |(+))     |  Сумма   | График
|            |         |        |         |  налога  | погашения
--------------------------------------------------------------------------
1     |     2      |    3    |   8    |    10   |    19    |     20
-------------------------------------------------------------------------
Сальдо                          -60 000
10.01.02г.  Изменение
срока
уплаты                                    60 000
10.01.02г.            25.01.02г.                                  20 000
10.01.02г.             5.02.02г.                                  20 000
10.01.02г.            15.02.02г.                                  20 000
15.01.02г.                                 -60 000
________________________________________________________________________
В лицевом счете необходимо произвести следующие операции:
________________________________________________________________________
1    |     2    |    3    |   8    |    10   |     19     |     20
-------------------------------------------------------------------------
25.01.02г. N пл.пор.           20 000   -40 000    -20 000
и т.д.
_________________________________________________________________________
По мере погашения задолженности:
________________________________________________________________________
1    |     2    |    3    |   8    |    10   |     19     |     20
-------------------------------------------------------------------------
4.02.02г.  N пл.пор.          20 000   -20 000   -20 000
и т.д.
15.02.02г. N пл.пор.          20 000      0      -20 000
и т.д.
15.02.02г. Итого              60 000      0          0
_________________________________________________________________________
Пример N 2 (к пункту 70)
__________________________________________________________________________
Дата     | Содержание |  Cрок   |Уплачено|Сальдо   |Сведения об изменении
записи   | операции   |  уплаты |        |расчетов |срока исполнения
операции |            |         |        |(недоимка|налоговых обязательств
|            |         |        |(-),     |по уплате налога
|            |         |        |переплата|----------------------
|            |         |        |(+))     |  Сумма   | График
|            |         |        |         |  налога  | погашения
--------------------------------------------------------------------------
1     |     2      |    3    |   8    |    10   |    19    |     20
-------------------------------------------------------------------------
20.01.03г. Сальдо
недоимки
до принятия
решения суда                  -120 000
20.01.03г. Изменение
срока
уплаты                                    100 000
20.01.03г. Дата
вступления
в силу
решения
суда        15.01.03 г.       -100 000
20.01.03г. Срок
окончания
размещения
(реализации)
акций       12.06.03г.                                100 000
__________________________________________________________________________

N 3 мысал (80-тармаққа)
__________________________________________________________________
Операция  |Опера.|  Төлеу    |Есеп. | Тө. |Есеп.  | Салықты төлеу
жазылған  |цияның|  мерзімі  |телді | лен.|тердің | бойынша салық
күн    |маз.  |           |      | ді  |саль.  | міндеттемесін
|мұны  |           |      |     |досы   |орындау мерзімі.
|      |           |      |     |(бере. |  нің өзгеруі
|      |           |      |     |сі(-), |туралы мәлімет
|      |           |      |     |артық  |______________
|      |           |      |     |төлеу  |Салық  |Өтеу
|      |           |      |     | (+))  |сомасы |кестесі
__________________________________________________________________
1       2         3         6     8     10       19     20
__________________________________________________________________
14.01.02 ж. Тек.   15.01.02ж. 100000       -100000
серу
актісі
бо.
йынша
__________________________________________________________________
N 3 мысал (1)
__________________________________________________________________
1       2         3         6     8     10       19     20
__________________________________________________________________
14.01.02 ж. Төлеу                           -10000  100000
мерзі.
мінің
өзге.
руі
14.01.02 ж.        04.02.02 ж.                              25 000
14.01.02 ж.        25.02.02 ж.                              25 000
14.01.02 ж.        19.03.02 ж.                              25 000
14.01.02 ж.        10.04.02 ж.                              25 000
14.01.02 ж.                                 -100000
__________________________________________________________________
N 3 мысал (2)
__________________________________________________________________
1       2         3         6     8     10       19     20
__________________________________________________________________
04.02.02 ж. Төлем                     25000 -75000  -25000
тап.
сырма.
сының
N және
т.б.
__________________________________________________________________
Берешектің өтелуіне қарай:
__________________________________________________________________
1       2         3         6     8     10       19     20
__________________________________________________________________
25.02.02 ж. Төлем                     25000 -50000  -25000
тап.
сырма.
сының
N және
т.б.
19.03.02 ж. Төлем                     25000 -25000  -25000
тап.
сырма.
сының
N және
т.б.
10.04.02 ж. Төлем                     25000   0     -25 000
тап.
сырма.
сының
N және
т.б.
15.02.02 ж. Жиынтығы                  100000  0         0
__________________________________________________________________

Пример N 3 (к пункту 80)
__________________________________________________________________________
Дата  |Содержание|Cрок   |Начис-|Уплачено|Сальдо   |Сведения об изменении
записи|операции  |уплаты |лено  |        |расчетов |срока исполнения
опе-  |          |       |      |        |(недоимка|налоговых обязательств
рации |          |       |      |        |(-),     |по уплате налога
|          |       |      |        |переплата|----------------------
|          |       |      |        |(+))     |  Сумма   | График
|          |       |      |        |         |  налога  | погашения
-------------------------------------------------------------------------
1  |     2    |    3  |   6  |   8    |    10   |    19    |     20
-------------------------------------------------------------------------
14.01. По акту
02г.   проверки  15.01.02г. 100 000        -100 000
_________________________________________________________________________
Пример N 3 (1)
--------------------------------------------------------------------------
1    |     2      |    3   |  6  | 8    |    10   |    19    |     20
-------------------------------------------------------------------------
14.01.02г. Изменение
срока
уплаты                            -100 000   100 000
14.01.02г.             04.02.02г.                                25 000
14.01.02г.             25.02.02г.                                25 000
14.01.02г.             19.03.02г.                                25 000
14.01.02г.             10.04.02г.                                25 000
14.01.02г.                                   -100 000
_________________________________________________________________________
Пример N 3 (2)
--------------------------------------------------------------------------
1    |     2      |  3  |  6   |   8    |    10   |    19    |     20
-------------------------------------------------------------------------
04.02.02г. N пл. пор.
и т.д.                   25 000   -75 000   -25 000
__________________________________________________________________________
По мере погашения задолженности:
--------------------------------------------------------------------------
1    |     2      | 3  |  6  |   8    |    10   |    19    |     20
-------------------------------------------------------------------------
25.02.02г. N пл.пор.
и т.д.                 25 000    -50 000   -25 000
19.03.02г. N пл.пор.
и т.д                  25 000    -25 000   -25 000
10.04.02г. N пл.пор.
и т.д                  25 000       0      -25 000
15.02.02г. Итого                 100 000       0         0
__________________________________________________________________________

N 1 нысан (298-нысанға)
__________________________________________________________________
Салық және басқа|          Айға түскен түсімдер сомасы
да міндетті   |_________________________________________________
төлемдердің   |Дербес шоттар    |Қазынашылық|N 25 ны.|Дербес
атауы      |деректері бойынша|органының  |сандағы |шоттарға
|                 | көшірмесі |тізілім |таратыл.
|                 |  бойынша  |бойынша |маған
__________________________________________________________________
N 40 қосымша
__________________________         Кімге беріледі:
(облысы, қаласы, ауданы)           ___________________
Жергілікті атқарушы орган атауы
___________________ бойынша
Салық органының коды _ _ _ _       СТН_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Заңды мекен-жайы_______________
200__ж. "__"_____ жағдай бойынша ________________________________
(қала, аудан, поселок, село (ауыл))
бойынша салық төлеуші - жеке тұлғалар төлейтін мүлік, көлік
құралдарына салықтар және жер салығы бойынша мәлімет
__________________________________________________________________
Р/с|Салық |СТН|Тұрғы.|              Жер салығы
N |төлеу.|   |лықты |____________________________________________
|шінің |   |жері. |Ағымдағы|  Өткен   |  өсім  |  айыппұлдар
|аты-  |   |нің   |жыл үшін| жылдардың|        |
|жөні  |   |мекен-|төлеуге |  бересісі|        |
|      |   |жайы  |  салық |          |        |
|      |   |      | сомасы |          |        |
__________________________________________________________________
1    2    3    4       5          6         7          8
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Барлығы х     х
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Мүлік салығы          |     Көлік құралдарына салық
_______________________________|__________________________________
Ағымдағы|  Өткен   |өсім|айып. |СК деректері| Өткен   |өсім|айып.
жыл үшін| жылдардың|    |пұлдар|бойынша     |жылдардың|    |пұлдар
төлеуге |  бересісі|    |      |ағымдағы жыл| бересісі|    |
салық |          |    |      |үшін төлеуге|         |    |
сомасы |          |    |      |салық сомасы|         |    |
__________________________________________________________________
9         10      11    12        13          14    15   16
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Салық органы                   Жергілікті атқарушы орган
__________________   __________   _____________________   ________
(Мәліметті жасаған    (қолы)      (Мәліметті қабылдаған    (қолы)
лауазымды тұлғаның                лауазымды тұлғаның
аты-жөні)                         аты-жөні)
__________________________________________    _________________
(Салық органы басшысының аты-жөні)                 (қолы)
Жасау күні 200__ж. "___" __________
Мәліметтерді қабылдау күні 200__ж. "___" _________________
Мөртаңба
орны

Форма N 1 (к пункту 298)
___________________________________________________________________
Наименование |             Суммы поступлений за месяц
налогов и    |------------------------------------------------------------
других       | По данным | По          | По реестру | Не разнесено
обязательных | лицевых   | выпискам    | формы N 25 | на лицевые
платежей     | счетов    | органа      |            | счета
|           | Казначейства|            |
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Приложение N 40
Налоговый комитет по _________     Кому представляется:
______________________________     Наименование местного исполнительного
(области, городу, району)          органа ______________________________
Код налогового органа_________     РНН__________________________________
Юридический адрес____________________
Сведения по налогам на имущество,
транспортные средства и земельному налогу, уплачиваемых
налогоплательщиками - физическими лицами
по ___________________________________
(город, район, поселок, село (аул))
по состоянию на "____"________ 200__г.
__________________________________________________________________________
N  | Ф.И.О. |РНН|Адрес  |   Земельный налог    |  Налог на имущество
п/п|налого- |   |место- |-------------------------------------------------
|платель-|   |житель-|Сумма  |Недо-|пе-|шт- |Сумма  |Недо-|пе-|штрафы
|щика    |   |ства   |налога |имка |ни |рафы|налога |имка |ни |
|        |   |       |к упла-|прош-|   |    |к упла-|прош-|   |
|        |   |       |те за  |лых  |   |    |те за  |лых  |   |
|        |   |       |текущий|лет  |   |    |текущий|лет  |   |
|        |   |       |год    |     |   |    |год    |     |   |
--------------------------------------------------------------------------
1  |    2   | 3 |   4   |   5   |  6  | 7 |  8 |   9   |  10 | 11|  12
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Итого     х     х
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________
Налог на транспортные средства
-----------------------------------
Сумма   |Недоимка|пени|штрафы
налога  |прошлых |    |
к уплате|лет     |    |
за теку-|        |    |
щий год |        |    |
по дан- |        |    |
ным НК  |        |    |
-----------------------------------
13   |  14    | 15 |    16
-----------------------------------
Налоговый орган                      Местный
исполнительный орган
___________________________           _______________________________
(Ф.И.О. должностного лица,              (Ф.И.О. должностного лица,
составившего сведения)                    принявшего сведения)
___________________________           _______________________________
(подпись)                              (подпись)
___________________________
(Ф.И.О. руководителя
налогового органа)
___________________________
(подпись)
Дата составления "___" ___________ 200__г.
Дата принятия сведений "___" ____________ 200__г.
Место штампа

Ескерту: 5, 9 және 13-бағандарында салықтарды төлеу мерзімінің
аяқталуы бойынша ағымдаы жыл үшін бересі сомасы көрсетіледі.
N 41-қосымша
N 26 нысан
____________________________________
(жергілікті атқарушы органнның атауы)
______________ бойынша есептеулердің, азаюлардың
(салықтың атауы мен коды)
және түсімдердің жиынтық қорытындысын есепке алу
КІТАБЫ
__________________________________________________________________
Жазба|Салық.|Салық.|Келіп |Асыра|Қайтарымдардың|Төлеуге |Қайтарыл.
күні |тар   |тар   |түс.  |төлеу|шегерімімен   |қалды.  |маған
|есеп. |азай. |кеннің|қай. |таза түсімдер.|рылады  |асыра
|телді |тылды |бар.  |та.  |дің сомасы    |        |төлеу
|      |      |лығы  |рылды|(4-бағ-6-бағ) |        |сомасы
|      |      |(оның |     |              |        |
|      |      |ішін. |     |              |        |
|      |      |де,   |     |              |        |
|      |      |басқа |     |              |        |
|      |      |төлем.|     |              |        |
|      |      |дер.  |     |              |        |
|      |      |ден   |     |              |        |
|      |      |есеп. |     |              |        |
|      |      |телді)|     |              |        |
__________________________________________________________________
1      2     3      4     5          6          7         8
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
N 42-қосымша
Ескерту. 42-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының м.а. 2005 жылғы 29 шілдедегі N 346
бұйрығымен.
N 43-қосымша
_________________________________ бойынша
(салық органының атауы)
200__ жылғы "__"_________ жағдай бойынша келіп
түкен салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер бойынша Қазынашылық органдарымен
САЛЫСТЫРА ТЕКСЕРУ АКТІ
___________________________________________________________________
Бюджеттің |  Салық  |Салық органының|Қазынашылық | Ауытқу |Ауытқу
кірістерін| (төлем) |   деректері   |органдарының|        |себебі
жіктеу  |  атауы  |    бойынша    |  деректері |        |
коды   |         |               |  бойынша   |        |
___________________________________________________________________
1         2             3             4          5        6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Барлығы:
___________________________________________________________________
Салыстыра тексеру актісін жасау күні:      200__ж. "___" _________
Салық органының басшысы:                   Қазынашылық органының
басшысы:
________________________                   _______________________
(аты-жөні)                                (аты-жөні)
Есепке алу бөлімінің бастығы:              Бөлім бастығы:
____________________________               ________________________
(аты-жөні және қолы)                      (аты-жөні және қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 23 желтоқсандағы
N 530 бұйрығымен бекітілген
Дербес шоттарды жүргізу
ережелеріне N 44 қосымша
Ескерту. 44-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 664
(қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Хаттама салық органдарында жасалатын салық құқық
бұзушылықтары мен әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін
Бірыңғай бюджет жіктемесі кодына әкімшілік айыппұлдар
есептеудің тәртібі
Бап
тың
N
Салық құқық
бұзушылықтарының түрлері
мен сипаты
Төлеуші
Айыппұл
көлемі
Бюджет
жіктемесінің
кодына
бюджетке
есептеу
Істі
қарауға
уәкілетті
органдар
(ӘҚК

Примечание: по истечении срока уплаты налогов в графах 5, 9 и 13
указывается сумма недоимки за текущий год.
Приложение N 41
Форма N 26
______________________________
(наименование местного
исполнительного органа)
Книга
учета сводных итогов начислений, уменьшений и поступлений
по ___________________________
(наименование и код налога) __________________________________________________________________________
Дата  |Начис- |Умень- |Поступило |Возвращено|Сумма чистых|Остается|Сумма
записи|лено   |шено   |всего (в  |переплат  |поступлений |к уплате|невозв-
|налогов|налогов|т.ч. зач- |          |за вычетом  |        |ращен-
|       |       |тено из   |          |возвратов   |        |ных
|       |       |других    |          |(гр.4-гр.6) |        |пере-
|       |       |платежей) |          |            |        |плат
--------------------------------------------------------------------------
1   |   2   |   3   |     4    |    5     |      6     |    7   |   8
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Приложение N 42  <*>
Сноска. Приложение 42 исключено - приказом и.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 29 июля 2005 года N 346 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Перечень
кодов назначения платежа по налогам
и другим обязательным платежам в бюджет
Приложение N 43
АКТ СВЕРКИ
с органами Казначейства по поступившим суммам налогов и других
обязательных платежей в бюджет по состоянию на "____"_______200__ года
по _________________________________
(наименование налогового органа) __________________________________________________________________________
Код      | Наименование | По данным | По данным  | Отклонение |Причины
классифи-| налога       | налогового| органа     |            |отклонения
кации    | (платежа)    | органа    |Казначейства|            |
доходов  |              |           |            |            |
бюджета  |              |           |            |            |
--------------------------------------------------------------------------
1      |       2      |     3     |      4     |      5     |     6
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Итого:
__________________________________________________________________________
Дата составления акта сверки:          "___"__________200__г.
Руководитель налогового органа     Руководитель органа Казначейства:
_________________________          ___________________________
(Ф.И.О. и подпись)                  (Ф.И.О. и подпись)
Начальник отдела учета:             Начальник отдела:
__________________________          ___________________________
(Ф.И.О. и подпись)                  (Ф.И.О. и подпись)
Приложение N 44
к Правилам ведения лицевых счетов,
утвержденным приказом Председателя
Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 23 декабря 2003 года N 530
Сноска. Приложение 44 в редакции приказа Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 28 декабря 2006 года N 664 .
Порядок зачисления административных штрафов
на коды Единой бюджетной классификации доходов за
налоговые правонарушения и административные правонарушения,
по которым протокола составляются налоговыми органами
N
с
т
а
т
ь
и
Виды и характеры
налоговых
правонарушений
Плательщик
Размер
штрафа
Зачисление в бюджет
на коды
бюджетной
классифи-
кации
Органы
уполно-
мочен-
ные
рассма-
триваь
дела
(в соотв.
с ст.

541,
570-
баптарына
сәйкес)
88
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан
Республикасының заңнамаларын бұзушылықтар
б.3
Олардың пайда-
сына міндетті
зейнетақы жар-
налары бойынша
берешек өндірі-
ліп алынатын
жинақтаушы зейнетақы қоры-
ның салымшылары
тізімін салық
органына
бермеуі
жеке
тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл
кодына "204101"
салық
органдарына
Жеке
кәсіпкерлер,
жеке
нотариустар,
адвокаттар
мен лауазымды тұлғаларға
30
АЕК
әкімш.
айыппұл
кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75
АЕК
әкімш.
айыппұл
кодына "204101"
ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл
кодына "204101"
Әр жинақтаушы
зейнетақы қор-
лары бойынша
жалпы берешек
сомасының
көрсетілуімен
жинақтаушы
зейнетақы
қорларының
тізімін салық
органына
бермеуі
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл
кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар  мен лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл
кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
Зейнетақымен
қамсыздандыру
туралы Қазақстан
Республикасының
заңнамасымен
белгіленген
мерзімде
есептелген,
ұсталған (қосып
есептелген)
және аударылған
міндетті зейнетақы жарналарының есептерін
салық органына
бермеуі
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар мен лауазымды тұлғаларға
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
Қазақстан
Республикасының
заңнамасымен
белгіленген
тәртіпке сәйкес
әр қызметкер
бойынша
есептелген,
ұсталған (қосып
есептелген)
және аударылған
міндетті зей-
нетақы жарнала-
рының бастапқы
есебін
жүргізбеуі
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар мен лауазымды тұлғаларға
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
Зейнетақымен
қамсыздандыру
туралы
Қазақстан
Республикасының
заңнамасымен
белгіленген
мерзімде салым-
шыларға есеп-
телген, ұстал-
ған (қосып
есептелген) және аударылған
міндетті зейнетақы жарналары туралы мәліметтерді бермеуі
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкім.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар мен лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы және (немесе) толық есептемеу, ұстамау (қосып есептемеу) және (немесе) төлемеу (аудармау)
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар мен лауазымды тұлғаларға
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.4
Әкімшілік жаза қолданғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап
жасалған осы баптың 3-бөлігінде көзделген әрекет
жеке тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық органдарына
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар мен лауазымды тұлғалар
60 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
200 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
300 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"

541,
570
КоАП)
88
Нарушения законодательства Республики Казахстан
о пенсионном обеспечении
ч.3
Непредставления
в налоговый орган
списков вкладчиков
накопительных
пенсионных фондов,
в пользу которых
взыскивается
задолженность по
обязательным
пенсионным
взносам;
физические
лица
15 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
на должност-
ных лиц,
индивидуаль-
ных пред-
принимате-
лей, частных
нотариусов,
адвокатов
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица, явля-
ющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
75 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предприни-
мательства
150 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
Непредставления в
налоговый орган
списков накопи-
тельных пенсионных
фондов с указанием
общей суммы
задолженности по
каждому накопи-
тельному пенсион-
ному фонду
физические
лица
15 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
на должност-
ных лиц,
индивидуаль-
ных предпри-
нимателей,
частных
нотариусов,
адвокатов
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
75 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица, явля-
ющиеся
субъектами
крупного
предприни-
мательства
150 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
Непредставления в
налоговые органы
расчетов по
исчисленным,
удержанным
(начисленным) и
перечисленным
суммам
обязательных
пенсионных
взносов в сроки,
установленные
законодательством
Республики
Казахстан о
пенсионном
обеспечении
физические
лица
15 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
на должност-
ных лиц,
индивидуаль-
ных предпри-
нимателей,
частных
нотариусов,
адвокатов
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
75 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предприни-
мательства
150 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
Неведения
первичного учета
исчисленных,
удержанных
(начисленных) и
перечисленных
обязательных
пенсионных
взносов по
каждому работнику
в соответствии с
порядком,
установленным
законодательством
Республики
Казахстан
физические
лица
15 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
на должност-
ных лиц,
индивидуаль-
ных предпри-
нимателей,
частных
нотариусов,
адвокатов
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
75 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предприни-
мательства
150 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
Непредставления
вкладчикам
сведений об
исчисленных,
удержанных
(начисленных) и
перечисленных
обязательных
пенсионных
взносах в сроки,
установленные
законодательством
Республики
Казахстан о
пенсионном
обеспечении
физические
лица
15 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
на должност-
ных лиц,
индивидуаль-
ных предпри-
нимателей,
частных
нотариусов,
адвокатов
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
75 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические лица, являющиеся субъектами крупного предпринимательства
150 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
Несвоевременного и (или) неполного исчисления, удержания (начисления) и (или) уплаты (перечисленния)  обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды
физические
лица
15 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
на должност-
ных лиц,
индивидуаль-
ных предпри-
нимателей,
частных
нотариусов,
адвокатов
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
75 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предприни-
мательства
150 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
ч.4
Деяния,
предусмотренные
частью третьей
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
физические
лица
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели,
частные
нотариусы,
адвокаты и
должностные
лица
60 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предприни-
мательства
200 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предприни-
мательства
300 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"

88-1
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
б.2
Жеке кәсіпкердің, жеке нотариустың, адвокаттың, заңды тұлғаның немесе оның лауазымды тұлғаларының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша міндеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы
жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар мен лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
аударылмаған (уақтылы аударылмаған) әлеуметтік аударымдардан 30%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
аударылмаған (уақтылы аударылмаған) әлеуметтік аударым-
дардан 50%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
154
Жалған кәсіпкерлік
жеке тұлғалар, жеке кәсіпкерлер
5-10 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің не комерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
10-30 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
30-50 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
155
Банкроттық кезіндегі заңсыз іс-әрекеттер
б.1
Мүлік немесе мүліктік міндеттемесін, мүлік, оның мөлшері, орналасқан орны
туралы мәліметі
болмаса мүлік, мүлікті басқаның иелігіне беру, мүлікті аластату немесе жою туралы басқалай ақпараттарды жасыру, ал жасыру, жою,  егер бұл әрекеттер банкроттық кезінде немесе банкротқа әкелетін жағдайда экономикалық
қызметте көрі-
ніс табатын бухгалтерлік және егер бұл
әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын
әрекет белгі.
леріне тең болса
лауазымды тұлға немесе борышкер
ұйым немесе
жеке кәсіпкер
30-80 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
100-300 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
300-500 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Лауазымды тұлғалардың, борышкер-ұйымның меншіктенушісінің немесе өзінің нақты жағдайы (банкроттық) туралы білетін
жеке кәсіпкердің жекелеген кредиторлардың мүліктік талаптарын
заңсыз қанағаттандыруы, басқа
кредитке көрінеу залал
лауазымды тұлға немесе борышкер
ұйым немесе
жеке кәсіпкер
30-80 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
300-500 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
500-1000 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"

88-1
Нарушение законодательства Республики Казахстан об
обязательном социальном страховании
Неисполнение либо
ненадлежащее
исполнение обязан-
ности по перечис-
лению социальных
отчислений в
Государственный
фонд социального
страхования инди-
видуаьным пред-
принимателем,
частным нотариу-
сом, адвокатом,
юридическим лицом
или его должност-
ными лицами
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели,
частные
нотариусы,
адвокаты и
юридические
лица и
должностные
лица
30 МРП
на код адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица, явля-
ющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
30 % от
суммы
непере-
числен-
ных
(несвое-
временно
перечис-
ленных)
социаль-
ных от-
числений
на код адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица, являю-
щиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
суммы
непере-
числен-
ных
(несвое-
временно
перечис-
ленных)
социаль-
ных от-
числений
на код адм.
штрафа
"204101"
154
Лжепредпринима-
тельство
физические
лица, инди-
видуальные
предпринима-
тели
от 5 до
10 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 10
до 30
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 30
до 50
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
155
Неправомерное действия при банкротстве
ч.
1
Сокрытие имущества
или имущественных
обязательств,
сведений об
имуществе, его
размере, местона-
хождении либо
иной информации
об имуществе,
передача имущества
в иное владение,
отчуждение или
уничтожение
имущества, а
равно сокрытие,
уничтожение,
фальсификация
бухгалтерских и
иных учетных
документов,
отражающих
экономическую
деятельность, если
эти действия
совершены при
банкротстве или в
предвидении бан-
кротства и не
имеют признаков
уголовно наказуе-
мого деяния
должностное
лицо или
собственник
организации-
должника
либо индиви-
дуальный
предпринима-
тель
от 30
до 80
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
юридические
лица, являю-
щиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 100
до 300
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 300
до 500
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.
2
Неправомерное
удовлетворение
имущественных
требований отдель-
ных кредиторов
должностным лицом,
собственником
организации-
должника или
индивидуальным
предпринимателем,
знающим о своей
фактической
состоятельности
(банкротстве),
заведомо в ущерб
другим кредиторам,
а равно принятие
такого удовлетво-
рения кредитором,
знающим об
отданном ему
предпочтении
несостоятельным
должником в ущерб
другим кредиторам,
если действия не
причинили крупный
ущерб
должностное
лицо или
собственник
организации-
должника
либо индиви-
дуальный
предприни-
матель
от 30
до 80
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
судебные
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 300
до 500
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
юридические
лица, являю-
щиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 500
до 1000
МРП
на код
адм.
штрафа
204101

156
Қасақана банкроттық
лауазымды тұлға, жеке кәсіпкер
50-100 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
200-400 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
500-750 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
157
Жалған банкроттық
лауазымды тұлға, жеке кәсіпкер
20-40 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
100-300 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
200-550 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
163
Этил спирті немесе алкоголь өнімдерінің айналымы ережелерін бұзу, ал белгіленген стандартқа сәйкес келмейтін этил спирті немесе алкоголь өнімдерінің өндірісіне тең
б.1
Этил спирті немесе алкоголь өнімдерінің айналымы ережелерін бұзу, ал белгіленген стандартқа сәйкес келмейтін этил спирті немесе алкоголь өнімдерінің өндірісіне тең
жеке тұлғалар
100-150 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
лауазымды тұлға, жеке кәсіпкер
150-200 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
200-300 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
500-700 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Осы баптың
бірінші бөлігінде
көзделген
әкімшілік жаза
қолданғаннан
кейін жыл ішінде
қайталап жасалған
сол іс-әрекеттер
жеке тұлғалар
150-200 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
лауазымды тұлға, жеке кәсіпкер
200-300 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерлік субъек.
тілері
болып
табылатын
заңды
тұлғалар
300-400 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіп.
керлік
субъектісі
болып
табылатын
заңды тұлғалар
900-1000 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
168-1
Микрокредиттік ұйымдардың микрокредиттік ұйымдар
туралы заңнама талаптарын бұзу
б.1
Микрокредиттік ұйымдардың микрокредиттік ұйымдар туралы заңнамаға сәйкес тыйым салынған не олардың құқық қабілеттілігі шегінен тыс операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруы
лауазымды адамдарға
40-тан 70 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот органдарына
шағын не орта кәсіпкер.
лік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға
мәміле сомасының 0,1%  дейінгі не операциялар бойынша алынған кіріс сомасының 30% дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға
мәміле сомасының 0,1%  дейінгі не операциялар бойынша алынған кіріс сомасының 50% дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Микрокредиттік ұйымның бұқаралық
ақпарат құралдарында жарияланған күні шындыққа сәйкес келмейтін жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы, егер бұл іс-әрекет.
терде қылмыстық жаза қолданы.
латын әрекет белгілері болмаса
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға
50-ден 100 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот органдарына
ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға
100-ден 200 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"

156
Преднамеренное
банкротство
должностное
лицо, инди-
видуальный
предпринима-
тель
от 50
до 100
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
судебные
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 200
до 400
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 500
до 750
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
157
Ложное
банкротство
должностное
лицо,
индивидуаль-
ный предпри-
ниматель
от 20
до 40
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
судебные
органы
юридические
лица, являю-
щиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 100
до 300
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 200
до 550
МРП
на код
адм.
штрафа
204101
163
Нарушение правил оборота этилового спирта или
алкогольной продукции, а равно производство этилового
спирта или алкогольной продукции, не соответствующих
установленным стандартам
ч.1
Нарушение правил
оборота этилового
спирта или
алкогольной
продукции, а
равно производство
этилового спирта
или алкогольной
продукции, не
соответствующих
установленным
стандартам
физические
лица
от 100
до 150
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
должностные
лица,
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели
от 150
до 200
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридических
лиц,
являющихся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 200
до 300
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридических
лиц,
являющихся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 500
до 700
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания,
физические
лица
от 150
до 200
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
должностные
лица, инди-
видуальные
предпринима-
тели
от 200
до 300
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридических
лиц,
являющихся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 300
до 400
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридических
лиц,
являющихся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 900
до 1000
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
168-1
Нарушение требований законодательства о
микрокредитных организациях
ч.1
Осуществление
микрокредитными
организациями
операций и сделок,
запрещенных в
соответствии с
Законодательством
о микрокредитных
организациях либо
выходящих за
пределы их
правоспособности
должностные
лица
от 40
до 70
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
до 0,1
% от
суммы
сделки
либо до
30 % от
суммы
получен-
ного до-
хода по
операциям
на код адм. штрафа "204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
до 0,1
% от
суммы
сделки
либо до 50 % от
суммы
получен-
ного до-
хода по
операциям
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Объявление или
опубликование
микрокредитной
организацией в
средствах массовой
информации
рекламы, не
соответствующей
действительности
на день опублико-
вания, если это
действие не имеет
признаков уголов-
но наказуемого
деяния
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 50 до
100 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
юридических
лиц,
являющихся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 100
до 200
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"

205
Салық органында салық есебіне қою мерзімін бұзу
б.1
Осы баптың екінші бөлігінде көзделген жағдайлардан басқа, салық органына тіркеу есебіне қою туралы өтінішті берудің ҚР заңнама актілерінде белгіленген мерзімін бұзу
жеке тұлғалар
2 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлғалар
3 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын немесе орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
35 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Салық органында тоқсан күннен артық тіркеу есебіне қою туралы өтінішті берудің ҚР заңнама актілерінде белгіленген мерзімін бұзу
жеке тұлғалар
4 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық
орган-
дарына
лауазымды тұлғалар
8 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын немесе орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға
70 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.3
Қосылған құн салығын төлеуші
ретінде есепке қою туралы салық органына өтініш берудің ҚР заңнама актілерінде белгіленген мерзімін салық төлеушінің бұзуы
лауазымды тұлға,
жеке
кәсіпкер
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын немесе орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
әр ай үшін есепке қойылмаған салық салынатын айналымдар сомасынан 30 %
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
әр ай үшін есепке қойылмаған салық салынатын айналымдар сомасынан 50 %
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.4
Салық заңнамасымен белгіленген кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге
асырудың басында тіркеу есебінің орны бойынша салық органдарында тіркеудің ҚР салық заңнамасында белгіленген мерзімін салық төлеушінің бұзуы
жеке кәсіпкер және лауазымды тұлғалар
8 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
45 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
75 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.5
Әкімшілік жаза қолданғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған осы баптың төртінші бөлігінде көзделген әрекет
жеке кәсіпкер және лауазымды тұлға
20 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
90 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
150 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"

205
Нарушение срока постановки
на налоговый учет в налоговом органе
ч.1
Нарушение установленного законодательными актами РК срока подачи заявления о постановке на регистрационный учет в налоговом органе, кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи
физические
лица
2 МРП
на код адм. штрафа "204101"
налого-
вые
органы
должностные
лица
5 МРП
на код адм. штрафа "204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
15 МРП
на код адм. штрафа "204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
35 МРП
на код адм. штрафа "204101"
ч.2
Нарушение
установленного
законодательными
актами РК срока
подачи заявления
о постановке на
регистрационный
учет в налоговом
органе более чем
на девяносто дней
физические
лица
4 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностные
лица
8 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
70 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.3
Нарушение
налогоплательщиком
установленного
законодательными
актами РК срока
подачи заявления
в налоговый орган
о постановке на
учет в качестве
плательщика
налога на
добавленную
стоимость
должностное
лицо, инди-
видуальный
предпринима-
тель
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
30 % от
суммы
облаг.
оборота
за
каждый
месяц
непоста-
новки на
учет
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
суммы
облаг.
оборота
за каждый
месяц
непоста-
новки на
учет
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.4
Нарушение
налогоплательщиком
установленного
налоговым
законодательством
РК срока
регистрации в
налоговых органах
по месту
регистрационного
учета начала
осуществления
отдельных видов
предприниматель-
ской деятельности,
установленных
налоговым
законодательством
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
10 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
45 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
75 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.5
Деяния,
предусмотренные
частью четвертой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
индивидуаль-
ный предпри-
ниматель и
должностное
лицо
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
90 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся субъектами крупного
предпринима-
тльства
150 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"

205-1
Арнаулы салық режимін қолдану кезінде қызметті заңсыз жүзеге асыру
б.1
Арнаулы салық режимін қолдану кезінде осы режим үшін Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген шарттарды бұза отырып, қызметін жүзеге асыру
жеке тұлғалар
8 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкер
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
50 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекеттер
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкер
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
50 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
70 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.3
Жеке кәсіпкер.
лердің кезекті
патент алуға
өтінішті беру
мерзімін бұзуы
он күнтіз.
белік күнге
дейін
10 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
отыз күнтіз.
белік
күннен
астам
20 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.4
Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
жеке кәсіпкерлер
40 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.5
Патент негізінде арнаулы салық режимін қолдану кезінде кәсіпкерлік қызметті уақытша тоқтата тұру туралы өтініштің қолданысы кезеңінде жеке кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы
жеке кәсіпкерлер
20 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.6
Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
жеке кәсіпкерлер
40 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
206
Салық есептілігін, сондай-ақ салық төлеушіге мониторинг өткізу үшін қажетті құжаттарды бермеу
б.1
Осы баптың екінші бөлігінде көзделген жағдайлардан басқа, ҚР
заңнама актілерінде белгіленген мерзімде салық есептемесін салық органына
салық төлеушілердің бермеуі
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
45 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
70 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
ҚР заңнама актілерінде белгіленген осындай есеп берудің мерзімінен тоқсан күн өтуі бойынша салық органына салық есептемесін салық төлеушінің бермеуі
жеке тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
40 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
60 АЕК
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген  салық және
бюджетке
төленетін
басқа да
міндетті
төлемдер.
дің тиісті
кодына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
90 АЕК
әкімшілік құқық бұзушылық.
тар жібер.
ілген салық және
бюджетке
төленетін
басқа да
міндетті
төлемдер.
дің тиісті
кодына
б.3
Салық төлеуші-
лердің мониторингін өткізу үшін қажетті құжаттар.
ды (соның ішінде электронды түрде),
сондай-ақ салық
есептемесін
салық төлеушінің
бермеуі болмаса
беруден бас
тартуы
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
200 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
350 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.4
Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген
әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап
жасалған сол әрекет
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
50 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
250 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
750 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"

205-1
Неправомерное осуществление деятельности при
применении специального налогового режима
ч.1
Осуществление деятельности при применении специального налогового режима с нарушением условий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан для этого режима
физические
лица
8 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностных
лиц, индиви-
дуальных
предпринима-
телей
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложение
административного
взыскания
физические
лица
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностных
лиц, индиви-
дуальных
предпринима-
телей
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица, явля-
ющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические лица, являющиеся субъектами крупного предпринима-
тельства
70 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.3
Нарушение индивидуальным предпринимателем срока подачи заявления на получение очередного патента
до тридцати
календарных
дней
10 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
более
тридцати
календарных
дней
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.4
Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.5
Осуществление
предприниматель-
ской деятельности
индивидуальным
предпринимателем
в период действия
заявления о
временном
приостановлении
предприниматель-
ской деятельности
при применении
специального
налогового режима
на основе патента
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.6
Действия,
предусмотренные
частью пятой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложение
административного
взыскания
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
206
Непредставление налоговой отчетности, а также
документов, необходимых для проведения мониторинга
налогоплательщика
ч.1
Непредставление
налогоплательщиком
в налоговый орган
налоговой
отчетности в срок,
установленный
законодательными
актами РК, кроме
случая, преду-
смотренного
частью второй
настоящей статьи
физические
лица
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
и должност-
ные лица
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица, явля-
ющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
или неко-
ммерческими
организация-
ми
45 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
70 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Непредставление
налогоплательщиком
налоговой
отчетности в
налоговый орган
по истечении
девяноста дней от
установленного
законодательными
актами РК срока
представления
такой отчетности
физические
лица
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
и должност-
ные лица
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства или
некоммерчес-
кими орга-
низациями
60 МРП
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
90 МРП
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
ч.3
Непредставление
в срок,
установленный
уполномоченным
государственным
органом, либо
отказ в
представлении
налогоплательщиком
документов (в том
числе в электрон-
ном виде), а
также налоговой
отчетности по
электронному
мониторингу,
необходимых для
проведения
мониторинга
налогоплательщиков
индивидуаль-
ный пред-
приниматель
и должност-
ное лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего предпринима-
тельства
200 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
350 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.4
Действия,
предусмотренные
частью третьей
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
индивидуаль-
ный пред-
приниматель
и должност-
ное лицо
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
или неко-
ммерческими организация-
ми
250 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
750 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"

207
Салық салу объектілерін жасыру
жеке тұлғалар
5-10 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлғалар
20-50 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
жасырылған салық салына
тын объекті бойынша төленуге тиісті салық және басқа да
міндетті төлемдер сомаларынан 150%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
жеке тұлғалар
10-20 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлға
50-70 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
жеке кәсіпкер және заңды тұлға
жасырылған салық салынатын объекті бойынша төленуге тиісті салық және басқа да
міндетті төлемдер сомаларынан 200%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
208
Кіріс, шығыс және салық салу объектілері есебінің ережелерін бұзу
б.1
Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайлардан басқа, кіріс, шығыс және салық салу объектілері есебінің салық төлеушіде болмауы
немесе оны ҚР
заңнамасында
белгіленген
тәртіпті бұза
отырып енгізу
лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер
25 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Есепке алынбаған тауарлардың құнынан 5%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Есепке алынбаған тауарлардың құнынан 10%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде
көзделген
әкімшілік жаза
қолданылғаннан
кейінгі жылдың
ішінде қайталап
жасалған сол
әрекет
лауазымды
тұлғалар
және жеке
кәсіпкерлер
35 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Есепке алынбаған тауарлардың құнынан 10%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Есепке алынбаған тауарлардың құнынан 20%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.3
Есеп құжаттама-
сында тауарларды (жұмыстарды,
қызмет көрсетулерді)
есепке алу және өткізу бойынша операциялардың көрсетілмеуі
шағын не орта кәсіпкерліктің  субъектілері болып табылатын  жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
5% Есепке алынбаған тауарлардың құнынан
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық органдарына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Есепке алынбаған тауарлардың құнынан 10%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
208-1
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген (қоса есептелген) сомаларын төлеуден жалтару
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлға ұйым
немесе жеке кәсіпкер
35 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің  субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Жүргізілген есептер сомаларынан 30%
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Жүргізілген есептер сомаларынан 50%
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына

207
Сокрытие объектов налогообложения
ч.1
Сокрытие
налогоплательщиком
объектов
налогообложения
должностные
лица
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
физических
лиц, индиви-
дуальных
предпринима-
телей и
юридических
лиц
150 % от
суммы
налогов
и других
обяза-
тельных
платежей,
подлежа-
щих упла-
те по
сокрытому
объекту
налого-
обложения
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностное
лицо
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
физических
лиц, инди-
видуальных
предпринима-
телей и
юридических
лиц
200 % от
суммы
налогов
и других
обяза-
тельных
платежей,
подлежа-
щих
уплате по
сокрытому
объекту
налого-
обложения
на код
адм.
штрафа
"204101"
208
Нарушение правил учета доходов, расходов и объектов
налогообложения
ч.1
Отсутствие у
налогоплательщика
учета доходов,
расходов и
объектов налого-
обложения или
ведение его с
нарушением
установленного
законодательством
РК порядка, кроме
случая, предусмо-
тренного частью
третьей настоящей
статьи
должностные
лица и инди-
видуальные
предпринима-
тели
25 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
или неко-
ммерческими
организаци-
ями
5 % от
стоимости
неучтен-
ных
товаров
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
10 % от
стоимости
неучтен-
ных
товаров
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностные
лица и
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
35 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
или неко-
ммерческими
организаци-
ями
10 % от
стоимости
неучтен-
ных
товаров
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические лица, являющиеся субъектами крупного предпринимательства
20 % от
стоимости
неучтен-
ных
товаров
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.3
Неотражение в
учетной
документации
операций по учету
и реализации
товаров (работ,
услуг)
индивидуаль-
ые предпри-
нимаели и
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
ельства
5 % от
стоимости
неучтен-
ных
товаров
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
10 % от
стоимости
неучтен-
ных
товаров
на код
адм.
штрафа
"204101"
208
-1
Уклонение от
уплаты
начисленных
(доначисленных)
сумм налогов и
других
обязательных
платежей в
бюджет
физические
лица
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностное
лицо и
индивидуаль-
ный предпри-
ниматель
35 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
30 % от
суммы
произве-
денных
расчетов
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
суммы
произве-
денных
расчетов
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения

209
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер сомаларын төмендету
б.1
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомаларын төмендету
жеке тұлғалар
10 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер
50 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Салық және бюджетке төленетін басқа да
мінд. төлемдердің қоса есептелген сомасынан 30%
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Салық және бюджетке төленетін басқа да
мінд. төлемдердің қоса есептелген сомасынан 50%
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
б.2
Корпорациялық табыс салығын немесе жеке табыс салығын салудың мақсаттары үшін декларацияда залал сомасының өсуі
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып
табылатын  жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Декларацияда көтеріңкі залал
сомасынан есептелген корпорациялық табыс салығы немесе жеке табыс салығының
сомасынан 30%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
салық органдарына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Декларацияда көтеріңкі залал
сомасынан есептелген корпорациялық табыс салығы 10%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
б.3
Салық төлеушілер.
дің бюджетке
төленетін
ағымдағы
төлемдердің
сомасын кемітуі
шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Ағымдағы төлемдердің кемітілген сомасынан 30%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберіл
ген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
салық органдарына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Ағымдағы төлемдердің кемітілген сомасынан 50%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберіл
ген тиісті
салық және
бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
б.4
Салық кезеңі ішінде он проценттен артық көлемде төленген аванстық төлем-
дер сомасынан салық кезеңі үшін нақты есептелген корпорациялық табыс салығы немесе жеке табыс салығы сомасының асып түсуі
жеке кәсіпкерлер және
заңды
тұлғалар
70% нақты салықтың артуынан
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
салық орган-
дарына
б.6
Бюджетпен патент негізінде есеп айырысатын ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғаның патент құнына енетін салықтар сомасын төмендетуі
заңды тұлғалар
Патент құнын есептеу кезінде азайтуды ескерусіз төмендетілген салықтар сомасына 50%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер кодына
салық органдарына

209
Занижение сумм налогов и других обязательных платежей
в бюджет
ч.1
Занижение сумм налогов и других обязательных платежей в декларации
физические
лица
10 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностные
лица и
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
или неко-
ммерческими
организаци-
ями
30 % от
доначис-
ленной
суммы
налогов
и др.
обяз.
платежей
в бюджет
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
доначис-
ленной
суммы
налогов
и др.
обяз.
платежей
в бюджет
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
ч.2
Завышение суммы
убытка в
декларации для
целей обложения
корпоративного
подоходного
налога или
индивидуального
подоходного налога
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
и юридичес-
кие лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
или неко-
ммерческими организаци-
ями
30 % от
суммы
корпорат.
под.
налога
или
индивид.
под.
налога,
исчислен-
ного от
суммы
убытка,
завышен-
ной в де-
кларации
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
суммы
корпорат.
под.
налога
или
индивид.
под.
налога,
исчислен-
ного от
суммы
убытка,
завышен-
ной в де-
кларации
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
ч.3
Занижение
налогоплательщиком
сумм текущих
платежей в бюджет
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
и юридичес-
кие лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства или
некоммерчес-
кими орга-
низациями
30 % от
занижен-
ной суммы
текущих
платежей
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
занижен-
ной суммы
текущих
платежей
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
ч.4
Превышение суммы
фактически исчис-
ленного корпора-
тивного подоходно-
го налога или
индивидуального
подоходного налога
за налоговый
период над суммой
исчисленных
авансовых платежей
в течение налого-
вого периода в
размере более
двадцати процентов
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
и юридичес-
кие лица
4 % от
суммы
превыше-
ния
фактичес-
кого
налога
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы
ч.6
Занижение сумм
налогов, входящих
в расчет стоимости
патента, юридичес-
ким лицом-произво-
дителем сельско-
хозяйственной
продукции,
производящим
расчеты с
бюджетом на
основе патента
юридические
лица
30 % от
занижен-
ной суммы
налогов
без
уменьше-
ния при
расчете
стоимости
патента
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы

210
Салық агентінің және өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді ұстау және (немесе) аудару бойынша міндеттемелерді орындамауы
б.1
Салық заңнама-
сына сәйкес бюджетке ұстауға және аударуға жататын салық және бюджетке төленетін басқа
да міндетті
төлемдердің сомасын салық агенттерінің және өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) ұстамауы немесе толық ұстамау
лауазымды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер және  шағын не орта кәсіпкерліктің не коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Салық және бюджетке төленетін
басқа да
міндетті төлемд. ұсталынбаған сомасынан 30%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және
бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
салық орган-
дарына
ірі кәсіпкерліктің субъектісі болып табылатын заңды тұлғалар
cалық және бюджетке төленетін
басқа да
міндетті төлемдердің ұсталынбаған сомасынан 50%
б.2
Салық заңнамасына сәйкес бюджетке ұстауға және аударуға жататын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің  сомасын салық агенттерінің
және өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) аудармауы немесе толық аудармауы
лауазымды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер және  шағын не орта кәсіпкерліктің немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектісі болып табылатын заңды тұлғалар
Салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемд. аударылмаған сомасынан 30%
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және
бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер кодына
салық орган-
дарына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
cалық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдердің  аударылмағансомасынан 50%
әкімш. айыппұл кодына "204101"
211
Жалған шот-фактураның көшірмесі
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
35 АЕК
әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және
бюджетке
төленетін
басқа да
міндетті
төлемдер кодына
салық орган-
дарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Шот-фактураға қосылған ҚҚС сомасынан 125%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және
бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер кодына
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
Шот-фактураға қосылған ҚҚС сомасынан 125%
Әкімшілік құқық бұзушылықтар жіберілген тиісті салық және
бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер кодына
212
Базар аумағына жіберу тәртібін бұзу
лауазымды тұлғалары
базар әкімшілігі
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
базар әкімшілігінің лауазымды тұлғалары
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына

210
Невыполнение налоговым агентом и иными уполномоченными
органами (организациями) обязанности по удержанию и (или)
перечислению налогов других обязательных платежей
ч.1
Неудержание или
неполное удержание
налоговыми
агентами и иными
уполномоченными
органами
(организациями)
сумм налогов и
других обязатель-
ных платежей,
подлежащих
удержанию и
перечислению в
бюджет в соответ-
ствии с налоговым
законодательством
должностные
лица,
индивидуаль-
ные пред-
приниматели
и юридичес-
кие лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства или
некоммерчес-
кими органи-
зациями
30 % от
неудер-
жанной
суммы
налогов
и других
обяз.
платежей
в бюджет
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
неудер-
жанной
суммы
налогов
и других
обяз.
платежей
в бюджет
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Неперечисление
или неполное
перечисление
налоговыми
агентами и иными
уполномоченными
органами
(организациями),
определенными
налоговым
законодательством,
удержанных сумм
налогов и других
обязательных
платежей в
бюджет, подлежащих
перечислению в
бюджет в
соответствии с
налоговым
законодательством
должностные
лица,
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства или
некоммерчес-
кими органи-
зациями
30 % от
непере-
численной
суммы
налогов
и других
обяз.
платежей
в бюджет
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
50 % от
непере-
численной
суммы
налогов
и других
обяз.
платежей
в бюджет
на код
адм.
штрафа
"204101"
211
Выписка фиктивного счета-фактуры
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
35 МРП
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
налого-
вые
органы
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
125 % от
суммы
НДС,
включен-
ной в
счет
фактуру
на коды
соотв.
налогов и
других
обязат.
платежей в
бюджет,
по кот.
допущены
админ.
правона-
рушения
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
200 % от
суммы
НДС,
включен-
ной в
счет
фактуру
на код
адм.
штрафа
"204101"
212
Нарушение порядка допуска на территорию рынка
ч.1
Нарушение порядка
допуска на
территорию рынка
должностные
лица админи-
страции
рынка
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.2
Деяния, преду-
смотренные частью
первой настоящей
статьи, совершен-
ные повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностные
лица админи-
страции
рынка
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы

213
Акцизделетін тауарларды және мұнай өнімдерін әкелу, тасымалдау, өндіру, декларациялау, сақтау мен өткізу
ережелерін,
сондай-ақ мұнай
өнімдеріне ілеспе
жүк құжаттарын ресімдеу  ережелерін бұзу
жеке тұлғалар
10-20 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
20-40 АЕК дейін
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
акцизделетін тауарларды тәркілей отырып 50-100-ге дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
акцизделетін тауарларды тәркілей отырып 100-200-ге дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап
жасалған сол әрекет
жеке тұлғалар
30-50 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
50-80 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
акцизделетін тауарларды тәркілей отырып 250-350-ге дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
акцизделетін тауарларды тәркілей отырып 500-1000-ге дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
214
Таңбалау тәртібі мен ережелерін бұзу
жеке тұлғалар
10-30 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
сот орган-
дарына
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
20-40 дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
таңбалау тәртібі мен ережелерін бұза отырып,
таңбаланған
тауарларды
тәркілеу мен 100-300
-ге дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
таңбалау тәртібі мен ережелерін бұза отырып,
таңбаланған тауарларды тәркілеу мен 300-500
-ге дейінгі АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
215
Фискальды жады бар бақылау-касса машиналарын қолдану
тәртібін бұзу
б.1
Фискальдық жады бар бақылау-
касса машиналарын
қолданбастан тауарларды сату
немесе қызмет
көрсету арқылы
болмаса бұзылған,
салық органда.
рында тіркелмеген
машиналарды қолданумен не фискальды режимде емес фискальды
жады бар бақылау-касса машиналарын қолданумен фискальды
жады бар бақылау-касса машиналарын қолданудың тәртібін бұзу
жеке кәсіпкерлер және
лауазымды тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.2
Салық төлеушінің фискальды жады бар бақылау-касса машиналарын қолдану кезінде сатып алушыға чек бермеуі болмаса тауарға
(жұмысқа, қызмет
көрсетуге) төленгеннен аз немесе көп сомаға чек беру
жеке кәсіпкерлер
және
лауазымды тұлғалар
8 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.3
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жыл ішінде қайталап жасалған сол әрекет
жеке кәсіпкерлер
және
лауазымды тұлғалар
25 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына

213
Нарушение правил ввоза, транспортировки,
производства, декларирования, хранения и реализации
подакцизных товаров и нефтепродуктов, а также правил
оформления сопроводительных накладных на нефтепродукты
ч.1
Нарушение правил
ввоза,
транспортировки,
производства,
декларирования,
хранения и реали-
зации подакцизных
товаров и нефте-
продуктов, а также
правил оформления
сопроводительных
накладных на
нефтепродукты
физические
лица
от 10 до 20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
от 20 до 40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 50 до
100 МРП
с конфис-
кацией
подакциз-
ных
товаров.
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 100
до 200
МРП с
конфиска-
цией под-
акцизных
товаров.
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Деяние, предусмо-
тренное частью
первой настоящей
статьи, совершен-
ное повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
физические
лица
от 30 до 50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
от 50 до 80 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица, явля-
ющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 250
до 350
МРП с
конфиска-
цией под-
акцизных
товаров.
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 500
до 1000
МРП с
конфиска-
цией под-
акцизных
товаров.
на код
адм.
штрафа
"204101"
214
Нарушение
порядка и правил
маркировки
физические
лица
от 10 до 30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
от 20 до
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 100
до 300
МРП с
конфиска-
цией
товаров,
маркиро-
ванных с
наруше-
нием
порядка
и правил
маркиров-
ки
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 300
до 500
МРП с
конфиска-
цией
товаров,
маркиро-
ванных с
наруше-
нием
порядка
и правил
маркиров-
ки
на код
адм.
штрафа
"204101"
215
Нарушение порядка применения контрольно-кассовых
машин с фискальной памятью
ч.1
Нарушение порядка
применения
контрольно-
кассовых машин с
фискальной памятью
путем продажи
товаров или
оказания услуг
без применения
контрольно-
кассовых машин с
фискальной памятью
либо с применением
неисправной, не
зарегистрированной
в налоговых
органах машины,
либо с применением
контрольно-
кассовой машины с
фискальной памятью
в нефискальном
режиме
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.2
Невыдача
налогоплательщиком
при применении
контрольно-
кассовых машин с
фискальной
памятью кассового
чека покупателю
либо выдача чека
на сумму меньше
или больше
уплаченную за
товар (работу,
услугу)
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
8 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.3
Действия,
предусмотренные
частями первой
или второй
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
25 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы

216
Банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін, қор биржаларын жүзеге асыратын
басқа да ұйымдардың лауазымды тұлғаларының салық заңнамасында көзделген міндеттемелерді орындамауы
лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жыл ішінде қайталап
жасалған сол әрекет
лауазымды тұлғалар
60 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
217
Банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңнамасында белгіленген міндеттемелерді орындамауы
б.1
Банктер мен банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың салық заңнамасында белгіленген міндеттемелерді орындамауы
заңды тұлғалар
Салық төлеу-
шілердің банк шоттарынан жүзеге асырылған шығыс операцияларының сомасына 5%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
б.2
Банктер мен банктік операциялардың жекелеген түр-
лерін жүзеге асыратын ұйымдардың шартты банктік салымдар туралы
шарт бойынша орналастырылған салық және бюджетке төле-
нетін басқа да міндетті төлем-
дер сомасын аудармау немесе
уақытылы аудармау
заңды тұлғалар
Банктік салымда орналас-
тырылған салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдерді аудармау немесе уақтылы аудармау сомасынан 50%
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
218
Банктік операциялар туралы қасақана
жалған мәліметтер
беру
лауазымды тұлғалар
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
219
Салық органдары қызметі мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптарын орындамау
б.1
Салық органдары қызметі мен олардың лауазымды
тұлғаларының
заңды талаптарын
орындамау
жеке тұлғалар
8 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жыл ішінде қайталап
жасалған сол әрекет
жеке тұлғалар
15 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық орган-
дарына
лауазымды тұлға
30 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
б.3
Кәсіпкерлік қызметі үшін салық төлеуші пайдаланатын аумаққа немесе үй-жайға (тұрғын
үй-жайлардан басқа) салық тексеруін жүргізген салық
қызметі органы лауазымды тұлғасының мүмкіндігіне заңсыз кедергі жасау
жеке кәсіпкерлер және лауазымды тұлғалар
45 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық органдарына
б.4
Осы баптың бірінші бөлігінде
көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер
60 АЕК
әкімш.
айыппұл кодына "204101"
салық органдарына
357-1
Тиісті тіркеусіз немесе лицензиясыз, біліктілік аттестатының (куәліктің) арнайы рұқсатынсыз кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыру
б.1
Тиісті тіркеусіз немесе лицензиясыз,
біліктілік аттестатының (куәліктің) арнайы рұқсатынсыз кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыру, егер жасалған әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса
жеке тұлғалар
20 АЕК
әкімш. айыппұл кодына»"204101"
салық органдарына
лауазымды тұлғалар, шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар

216
Неисполнение обязанностей, предусмотренных налоговым
законодательством, должностными лицами банков и
других организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций, фондовых бирж
ч.1
Неисполнение
обязанностей,
предусмотренных
налоговым
законодательством,
должностными
лицами банков и
других
организаций,
осуществляющих
отдельные виды
банковских
операций,
фондовых бирж
должностные
лица
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностные
лица
60 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
217
Неисполнение банками и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций, обязанностей,
установленных налоговым законодательством
ч.1
Неисполнение
банками и
организациями,
осуществляющими
отдельные виды
банковских
операций,
обязанностей,
установленных
налоговым
законодательством
юридические
лица
5 % от
суммы
совершен-
ных
расходных
операций
по бан-
ковским
счетам
налого-
пл-ков
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.2
Неперечисление
или несвоевремен-
ное перечисление
банками и
организациями,
осуществляющими
отдельные виды
банковских
операций, сумм
налогов и других
обязательных
платежей в бюджет,
размещенных по
договорам об
условном
банковском вкладе
юридические лица
50 % от
суммы
непереч.
или
несвое-
временно
переч.
налога и
др.
обяз.
платежа
в бюджет,
размещен-
ного на
банков-
ском
вкладе
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
218
Представление
заведомо ложных
сведений о
банковских
операциях
должностные
лица
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
219
Невыполнение законных требований органов налоговой
службы и их должностных лиц
ч.1
Невыполнение
налогоплательщиком
законных
требований органов
налоговой службы
и их должностных
лиц
физические
лица
8 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностные
лица
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
физические
лица
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностное
лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.3
Незаконное
воспрепятствование
доступу должност-
ного лица органа
налоговой службы,
проводящего
налоговую
проверку, на
территорию или в
помещение,
используемые
налогоплательщиком
(кроме жилых
помещений) для
предприниматель-
ской деятельности
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
должностные
лица
45 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.4
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностные лица и инди-
видуальные предпринима-
тели
60 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
357
-1
Занятие предпринимательской или иной деятельностью,
а также осуществление действий (операций) без
соответствующей регистрации или без лицензии,
специального разрешения, квалификационного
аттестата (свидетельства)
ч.1
Занятие предприни-
мательской или
иной деятельнос-
тью, а также
осуществление
действий
(операций) без
регистрации или
без лицензии,
специального
разрешения,
квалификационного
аттестата
(свидетельства),
в случаях, когда
разрешение,
лицензия, квалифи-
кационный аттестат
(свидетельство)
обязательны, если
эти деяния не
содержат признаков
уголовно наказуе-
мого деяния
физические
лица
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
должностные
лица, инди-
видуальные
предпринима-
тели и
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства

30-40 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"»
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
100-200 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына "204101"
б.2
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
жеке тұлғалар
50 АЕК
әкімш. айыппұл кодына "204101"
салық органдарына
лауазымды тұлғалар, шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
50-100 дейінгі АЕК
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
300-700 дейінгі АЕК
357-2
Лицензиялау ережелері мен нормаларын бұзу
б.1
Заңмен белгіленген лицензиялау ережелері мен нормаларын бұзу, оның ішінде лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкеспеу
жеке тұлғалар
10-20 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық органдарына
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар
50-100 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
100-200 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
б.2
Лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімінің өтуі бойынша әкімшілік
жауаптылыққа тартуға әкеп соқтырған лицензия ережелері мен
нормаларын бұзушылықтарды жоймау
жеке тұлғалар
10-20 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
шағын не орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар
100-150 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар
200-300 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
358
Жергілікті атқарушы органдардың және өзге уәкілетті
органдардың салық заңнамасымен белгіленген міндеттерін
орындамауы
б.1
Салық заңнамасына сәйкес осы бөлікте көрсетілген органдармен бюджетке аударылуға тиіс салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасын жергілікті атқарушы органдармен немесе уәкілетті органдармен аударылмауы, уақтылы немесе толық аударылмауы
лауазымды тұлға
30 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"»
салық орган-
дарына
б.2
Салық қызметі органдарына ұсынуға салық заңнамасымен айқындалған мәліметтерді  жергілікті атқарушы органдар мен уәкілетті органдардың бермеуі, уақтылы, дұрыс немесе толық бермеуі
лауазымды тұлға
30 АЕК
әкімш. айыппұл кодына»
"204101"
салық орган-
дарына
б.3
Жергілікті атқарушы органдардың немесе уәкілетті органдардың біржолғы талондар бермеу және (немесе) белгіленген құнынан төмен беруі, ал біржолғы талон беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға көрсетілетін салық заңнамаларының талаптарын сақтамаумен тең
лауазымды тұлға
30 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дары
б.4
Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап жасалған сол әрекет
лауазымды тұлға
60 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дары
359
Салық құпияларын құрайтын мәліметтерді жариялау
лауазымды тұлға
20-40 АЕК дейін
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дарына

от 30 до 40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 100 до 200 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
физические
лица
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
должностные
лица, инди-
видуальные
предпринима-
тели и
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 50 до 100 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 300 до 700 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
357
-2
Нарушение правил и норм лицензирования
ч.1
Нарушение
установленных
законодательством
лицензионных
правил и норм, в
том числе
несоответствие
квалификационным
требованиям,
предъявляемым к
лицензируемым
видам деятельности
физические
лица
от 10 до
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 50 до
100 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 100
до 200
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Неустранение
нарушений
лицензионных
правил и норм,
повлекших
привлечение к
административной
ответственности,
по истечении
срока
приостановления
действия лицензии
физические
лица
от 20 до
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
индивидуаль-
ные предпри-
ниматели и
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
малого или
среднего
предпринима-
тельства
от 100
до 150
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридические
лица,
являющиеся
субъектами
крупного
предпринима-
тельства
от 200
до 300
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
358
Невыполненые местными исполнительными органами и иными
уполномоченными органами обязанностей, установленных
налоговым законодательством
ч.1
Неперечисление,
несвоевременное
или неполное
перечисление
местными
исполнительными
органами или
уполномоченными
органами сумм
налогов и других
обязательных
платежей в
бюджет, подлежащих
перечислению в
бюджет в
соответствии с
налоговым
законодательством
органами,
указанными в
настоящей части
должностное
лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.2
Непредставление,
несвоевременное,
недостоверное или
неполное
представление
местными
исполнительными
органами и иными
уполномоченными
органами сведений,
определенных
налоговым
законодательством
для представления
органам налоговой
службы
должностное
лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.3
Невыдача и (или)
выдача разовых
талонов ниже
установленной
стоимости
местными
исполнительными
органами или
уполномоченными
органами, а равно
несоблюдение
требований
налогового
законодательства,
предъявляемых к
организации работы
по выдаче разовых
талонов
должностное
лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.4
Действия,
предусмотренные
частями первой,
второй и третьей
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностное
лицо
60 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
358
-1
Нарушение правил учета и дальнейшего использования
имущества, поступившего в собственность государства
по отдельным основаниям, в случаях, предусмотренных
законодательными актами
ч.1
Неполная и (или)
несвоевременная
передача в
уполномоченный
орган имущества,
поступившего в
собственность
государства по
отдельным
основаниям, в случаях,
предусмотренных
законодательными
актами
физических
лиц
8 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
должностных
лиц
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
юридических
лиц
45 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.2
Несоблюдение
порядка учета,
хранения, оценки
и реализации
имущества,
поступившего в
собственность
государства по
отдельным
основаниям, в
случаях,
предусмотренных
законодательными
актами, а также
несвоевременное
перечисление в
государственный
бюджет сумм от
реализации такого
имущества
должностных лиц
15 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
юридических лиц
45 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
359
Разглашение
сведений,
составляющих
налоговую тайну
должностное
лицо
от 20 до
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы

360
Мемлекетке уәкілетті органдардың (ұйымдардың) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді өндіріп алмастан, осындай төлемді растайтын құжаттарды алмауға тең айқындалған іс-әрекеттерді жүзеге асыру
б.1
Мемлекетпен уәкілеттен.
дірілген
органдардың (ұйымдардың) салық және бюджетке төленетін міндетті
төлемдерді өндіріп алмастан Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген заңды мәні бар әрекеттерді жүзеге асыруы
лауазымды тұлға
30 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дарына
б.2
Мемлекетпен уәкілеттендірілген органдардың (ұйымдардың) растайтын құжатты алуы заңнама актілерімен көзделген жағдайларда,  салық және бюджетке төле-
нетін міндетті төлемдерді растайтын құжатты алмас-
тан, Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген заңды мәні бар әрекеттерді жүзеге асыруы
лауазымды тұлға
30 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дарына
б.3
Осы баптың екінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап
жасалған сол әрекет
лауазымды тұлға
70 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
салық орган-
дарына
361
Салық есебіне қоюдан бас тарту немесе салық есебіне қоюдың мерзімін бұзу
б.1
Қосылған құн салығын төлеуші
ретінде салық төлеушіні тіркеу есебіне немесе салық төлеушіні есепке қоюдан бас тарту ал салық заңнамасымен белгіленген мұндай тіркеу (есеп) мерзімін
салық органының
лауазымды тұлғасының бұзуымен тең
лауазымды тұлға
10-20 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот орган-
дарына
б.2
Осы баптың екінші  бөлігінде
көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейінгі жылдың ішінде қайталап
жасалған сол әрекет
лауазымды тұлға
20-40 АЕК дейін
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
374
Қоғамдық бiрлестiктер туралы заңдарды бұзу
б.5
Шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың, шет ел қатысатын заңды тұлғалардың,
мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, дiни бiрлестіктердiң, қайырымдылық ұйымдарының саяси партияларды
қаржыландыруы
лауазымды адамдарға
заңсыз қайырымдылықтар тәркілене
отырып 400 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдары
шетелдiк заңды тұлғаларға
заңсыз қайырымдылықтар тәркілене отырып 2000 АЕК
әкімш. айыппұл кодына»
"204101"
б.6
Шетелдiктердің және азаматтығы жоқ адамдардың саяси партияларды
қаржыландыруы
шетелдiк заңды тұлғаларға
заңсыз қайырымдылықтар тәркілене және Қазақстан Республикасының шегінен
әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып 200 АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
б.8
Саяси партиялардың қаржылық қызметi туралы жылдық есептіктi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiм мен көлемде жарияламау
лауазымды адамдарға
саяси партияның қызметiн алты айға дейінгі мерзiмге тоқтата отырып 100-ден 200 дейiнгi АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
б.9
Саяси партияның, оның құрылымдық бөлiмшелерiнің (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қызметтi қайта тiркеусiз жүзеге асыруы
лауазымды адамдарға
саяси партияның қызметiне тыйым сала  отырып 100-ден 200 дейiнгi АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"

360
Осуществление органами (организациями), уполномоченными
государством, определенных действии без взимания налогов
и других обязательных платежей в бюджет, а
ч.1
Осуществление
органами
(организациями),
уполномоченными
государством,
юридически
значимых действий,
предусмотренных
законодательством
Республики
Казахстан, без
взимания налогов
и других
обязательных
платежей в бюджет
должностное
лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.2
Осуществление
органами
(организациями),
уполномоченными
государством,
юридически
значимых действий,
предусмотренных
законодательством
Республики
Казахстан, без
получения
документа,
подтверждающего
уплату налогов и
других
обязательных
платежей в бюджет,
в случаях, когда
получение
подтверждающего
документа
предусмотрено
законодательными
актами.
должностное
лицо
30 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
ч.3
Действия,
предусмотренные
частями первой и
второй настоящей
статьи, совершен-
ные повторно в
течение года после
наложения админис-
тративного
взыскания
должностное
лицо
70 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
налого-
вые
органы
361
Отказ в постановке на налоговый учет или нарушение
сроков постановки на налоговый учет
ч.1
Отказ в постановке
налогоплательщика
на регистрационный
учет или на учет
налогоплательщика
в качестве
плательщика налога
на добавленную
стоимость, а
равно нарушение
должностным лицом
налогового органа
установленных
налоговым
законодательством
сроков такой
регистрации
(учета)
должностное
лицо
от 10 до
20 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
ч.2
Действия,
предусмотренные
частью первой
настоящей статьи,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
административного
взыскания
должностное лицо
от 20 до
40 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
374
Нарушение законодательства об общественных
объединениях
ч.5
Финансирование
политических
партий
иностранными
юридическими
лицами и
международными
организациями,
юридическими
лицами с
иностранным
участием,
государственными
органами и
организациями,
религиозными
объединениями,
благотворительными
организациями
должностных
лиц
400 МРП с конфис-
кацией
незакон-
ных
пожер-
твований
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
иностранных
юридических
лиц
2000 МРП
с конфис-
кацией
незакон-
ных
пожер-
твований
на код
адм.
штрафа
"204101"
ч.6
Финансирование
политических
партий
иностранцами и
лицами без
гражданства
иностранных
юридических
лиц
200 МРП
с конфис-
кацией
незакон-
ных
пожер-
твований
и админи-
стратив-
ным выд-
ворением
за преде-
лы Респу-
блики
Казахстан
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
ч.8
Неопубликование
годовой
отчетности о
финансовой
деятельности
политической
партии в сроки и
объеме,
установленных
законодательством
Республики
Казахстан
должностных
лиц
от 100
до 200
МРП с
приоста-
новлением
деятель-
ности
полити-
ческой
партии
на срок
до шести
месяцев
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
ч.9
Осуществление
деятельности
политической
партии, ее
структурных
подразделений
(филиалов и
представительств)
без перерегистра-
ции в случаях,
предусмотренных
законодательством
Республики
Казахстан
должностных
лиц
от 100
до 200
МРП с
запреще-
нием
деятель-
ности
полити-
ческой
партии
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы

532
Қаржы бақылауының шараларын бұзу
б.1
Мемлекеттік қызметке не мемлекеттік немесе оған теңестірілген функцияларды орындауға байланысты қызметке үміт-
керлер болып
табылатын тұлғалардың кіріс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнама-
да көзделген басқа да мәліметтер туралы декларацияны бермеуі немесе толық емес, сенімсіз беруі
жеке тұлға
50-100  дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
б.2
Мемлекеттік қызметпен айналысатын, сондай-ақ жағымсыз уәж бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған тұлғалардың жыл сайын мемл.қызметтен босатылғаннан кейін үш жыл ішінде кіріс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамада көзделген басқа да мәліметтер туралы декларацияны бермеуі немесе толық емес, сенімсіз беруі
жеке тұлға
50-100  дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
б.3
Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді бірнеше рет жасау
жеке тұлға
100-200 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
533
Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті жеке
тұлғаларға немесе оларға теңестірілген тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақылар беру
жеке тұлғалар
25-50 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
534
Заңды тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақылар беру
б.1
Заңды тұлғаларға мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғалардың немесе оларға теңестірілген тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақылар, сыйлықтар, жеңілдіктер не егер әрекетте қылмыстық жазалау әреке-
тінің белгісі болмаса, қызмет
көрсетулер беруі
заңды тұлғалар
100-500 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
535
Заңсыз кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру және мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан заңсыз кірістер
алу
лауазымды тұлға
50-100 дейінгі АЕК
әкімш. айыппұл кодына
"204101"
сот органдарына
"204101" коды - Орталық мемлекеттік органдардан, олардың
аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімақылар,
санкциялар өндіріп алулар
N 45 қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің Салық комитеті Төрағасының

532
Нарушение мер финансового контроля
ч.1
Непредставление
или представление
неполных,
недостоверных
деклараций о
доходах, имуществе
и других сведений,
предусмотренных
законодательством
о борьбе с
коррупцией,
лицами,
являющимися
кандидатами на
государственную
должность либо на
должность,
связанную с
выполнением
государственных
или приравненных
к ним функций
физическое
лицо
от 50 до
100 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
ч.2
Непредставление
или представление
неполных,
недостоверных
деклараций о
доходах и других
сведений,
предусмотренных
законодательством
о борьбе с
коррупцией,
лицами,
занимающими
государственную
должность, а
также уволенными
с государственной
службы по
отрицательным
мотивам, ежегодно
в течение трех
лет после
увольнения с
государственной
службы
физическое
лицо
от 50 до
100 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
ч.3
Неоднократное
совершение
действий,
предусмотренных в
частях первой,
второй настоящей
статьи
физическое
лицо
от 100
до 200
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
533
Предоставление
незаконного
материального
вознаграждения
физическим
лицам,
уполномоченным
на выполнение
государственных
функций, или
лицам, прирав-
ненным к ним
физические
лица
от 25 до
50 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
534
Предоставление незаконного материального вознаграждения
юридическими лицами
ч.1
Предоставление
юридическими
лицами лицам,
уполномоченным на
выполнение
государственных
функций, или
лицам,
приравненным к
ним, незаконного
материального
вознаграждения,
подарков, льгот
либо услуг, если
в содеянном не
содержится
признаков
уголовно
наказуемого деяния
юридические
лица
от 100
до 500
МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
ч.2
Те же действия,
совершенные
повторно в
течение года
после наложения
взыскания,
предусмотренного
частью первой
настоящей статьи
юридические
лица
влекут
запреще-
ние дея-
тельности
юридичес-
кого лица
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
535
Осуществление
незаконной
предприниматель-
ской деятельнос-
ти и получение
незаконных доходов
государственными
органами и
органами
местного
самоуправления
должностное
лицо
от 50 до
100 МРП
на код
адм.
штрафа
"204101"
судебные
органы
код "204101" - "Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые
центральными государственными органами, их территориальными подразделениями
Приложение N 45
к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным
приказом Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан

1) импортталатын тауарларға
ҚҚС, барлығы
соның ішінде:
а) РФ-мен өндірілетін
және импортталатын
тауарларға ҚҚС-сыз,
импортталатын
тауарларға ҚҚС
б) РФ-мен өндірілетін
және импортталатын
импортталатын
тауарларға ҚҚС
2) Импортталатын
тауарларға акциз
3) Импорттық кеден баждары
4) Кедендік бақылау және
рәсімі
5) Экспорт кеден бажы
6) Қорғау шаралары ретінде
өндіріліп алынатын баж-ры
Бонустар, роялти, жасалған
келісім-шарт бойынша өнімді
бөлу бойынша ҚР үлесі
Мемлекеттік баж, консулдық
алымдар
Жер учаскелерін пайдаланғаны
үшін төлемақы
Қоршаған ортаны ластағаны
үшін төлемақы
Су және орманды
пайдаланғаны үшін төлемақы
Әртүрлі салық түсімдері
Салық түсімдері
бойынша Жиынтық
Салықтық емес түсімдер
Дивидендтерден акциялардың
мемл.пакетіне кірістер
Мемл.мекемелерден өндіріліп
алынатын әкімшілік айыппұлдар
мен санкциялар
Шикізат секторы ұйымдары
бойынша респ-лық және
жергілікті бюджеттен шығынды
өтемақылау Ұлттық қорынан
түскен түсім
Әртүрлі салықтық емес түсімдер
Салықтық емес түсімдер
бойынша Жиынтық
ҚР ҚМ СК-нің құзыретіне
кіретін кірістер
бойынша Жиынтық
Ұлттық қордан шығысты
өтемақылауды қоспағанда,
Мемлбюджет және
Ұлттық қор жиынтығы
ҚР ҚМ СК-нің құзыретіне
кірмейтін кірістер
Есептер
Мемл.мекемелерге тиісті
мүлікті сатудан,
мемл.мүлікті жалға
беруден түскен түсімдер
Байқоңыр мен әскери
полигонда жалға беру,
қару-жарақтарды сату
Капиталмен операциялардан
түскен кірістер
Негізгі капиталды сатудан
түскен түсімдер
Мемл.қордан тауарларды
сатудан түскен түсімдер
Жер және материалдық емес
активтерді сатудан
түскен түсімдер
Капиталмен операциялардан
түскен кірістер бойынша жиынтық
ҚР ҚМ СК-нің құзыретіне
кірмейтін кірістер
бойынша Жиынтық
Мемлекеттік кірістің Барлығы
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
_________________________________________________
Жылдық  |Есепті |Фактінің|Есепті |Өткен жылдың
жоспарға|күнге  |барлығы |күнге  |фактісіне
орындау |жылдың |(Мемл.  |жыл    |фактінің өсу %
фактісі.|басынан|бюджет +|басынан|
нің %   |бастап |Ұлттық  |бастап |
|Ұлттық |қор)    |өткен  |
|қор    |        |жылдың |
|фактісі|        |фактісі|
|       |        |(МБ+ҰҚ)|
_________________________________________________
_________________________________________________
56 қосымша
200__ж._____________жағдай бойынша жылдың басынан
бастап жылдық болжаммен салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдер бөлігінде
мемлекеттік кірістердің түсімі
Ағымдағы жылдың жұмыс күнінің саны -
Жылдың жұмыс күнінің жалпы санынан % -
(жылдық болжаммен)
__________________________________________________________________
Төлемнің атауы        |Ағымдағы|Жылдың|Ауытқу|Орындау %
|жылға   |басын.|      |
|толықтай|дағы  |      |
|жоспар  |факті |      |
__________________________________________________________________
ҚР ҚМ СК-нің құзыретіне кіретін
кірістер
Салық түсімдері
Корпорациялық табыс салығы
Жеке табыс салығы
Әлеуметтік салық
Заңды тұлғалардың мүлкіне салық
Жеке тұлғалардың мүлкіне салық
Жер салығы
Көлік құралдары салығы
Ішкі өндірістің тауарларына ҚҚС
Ішкі өндірістің тауарларына акциздер
соның ішінде:
Алкоголь өніміне акциз
Бензин ж/е дизель отынына акциз
Кедендік төлемдер мен салықтар,
барлығы
соның ішінде:

1) НДС на импортируемые
товары, всего
т.ч.:
а) НДС на импортируемые
товары, без НДС на
произ. и имп. товары с РФ
б) НДС на импортируемые
товары, производимые
и импортируемые с РФ
2) Акцизы на
импортируемые товары
3) Импортные таможенные
пошлины
4) Таможенный
контроль и процедуры
5) Экспортная
таможенная пошлина
6) Пошлины,
взимаемые в кач.
защитных мер
Бонусы, роялти, доля РК
по разделу прод.
по закл. контр.
Государственная пошлина,
консульские сборы
Плата за пользование
земельными участками
Плата за загрязнение
окружающей среды
Плата за воду и
пользование лесами
Разные налоговые поступления
ИТОГО
по налоговым поступлениям
Неналоговые поступления
Доходы от дивидендов
на госпакеты акций
Административные штрафы
и санкции, взимаемые
госучреждениями
Поступления из Нацфонда
компенсаций потерь респ.
и мест. бюджета по
организациям сырьвого
сектора
Разные неналоговые
поступления
Итого
по неналоговым поступлениям
Итого по доходам,
входящих в компетенцию
НК МФ РК
Итого Госбюджет
и Нацфонд за искл. комп.
потерь из Нацфонда
Доходы, не входящие
в компетенцию НК МФ РК
Зачеты
Поступления от продажи
имущества, принадл.
госучреждениям,
от аренды госимущества
Аренда Байконура и
воен.полигонов,
продажа вооружений
Доходы от операций
с капиталом
Поступления от продажи
основного капитала
Поступления от продажи
товаров из госзапасов
Поступления от продажи
земли и нематериальных
активов
Итого по доходам
от операций с капиталом
ИТОГО по доходам,
не входящих в компетенцию
МГД
Всего
государственных доходов
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_____________________________________________
Факт     | Факт      | Факт     | % Роста
НацФонда | всего     |прошлого  | факта
с начала |(Госбюджет+|года (ГБ+ |(Госбюджет+
года на  |Нацфонд)   |НФ) с     |НФ) к факту
отчетную |           |начала    |прошлого
дату     |           |года на   |года
|           |отчетную  |
|           |дату      |
----------------------------------------------
______________________________________________
Приложение N 56
Поступления государственных доходов в разрезе налогов и других
обязательных платежей в бюджет с годовым прогнозом
с начала года по состоянию на _____________ 200__г.
Количество рабочих дней в текущем году -
% от общего кол-ва рабочих дней года -
(с годовым прогнозом)
__________________________________________________________________________
Наименование       |План   |Факт |Откло-|  %   |План  |Факт в | %
платежа           |на весь|с на-|нение |выпол-|(респ.|(респ. |выпол-
|текущий|чала |      |нения | бюд- |бюджет)|нения
|год    |года |      |      |жет)  |       |
--------------------------------------------------------------------------
Доходы, входящие
в компетенцию НК МФ РК
Налоговые поступления
Корпоративный
подоходный налог
Индивидуальный
подоходный налог
Социальный налог
Налог на имущество
юридических лиц
Налог на имущество
физических лиц
Земельный налог
Налог на
транспортные средства
НДС на товары
внутреннего производства
Акцизы на товары
внутреннего производства,
всего
в том числе:
Акцизы на алкогольную
продукцию
Акцизы на бензин и
дизтопливо
Таможенные платежи
и налоги, всего
в том числе:

101
101101
101102
және
т.с.с.
2 Салықтық емес
түсімдер
201
201101
201102
және
т.с.с.
Салық және
салықтық емес
бойынша жиынтығы
3 Капиталмен
жасалған
операциялардан
кірістер
301
301103
Кірістердің жиынтығы
Салық органының
құзыретіндегі
кірістердің жиынтығы
__________________________________________________________________
N 74 қосымша
___.___._____ж. үшін ( _____жұм. күнд.нің саны)
және __.__._____ж. үшін ( ____жұм. күн.нің саны.)
(айдың басынан) орташа күндік түсімдердің кестесі
(Ұлттық қормен)
Тобы: Салық органының құзыретіндегі кірістердің жиынтығы
Мың теңге
__________________________________________________________________
Салық    |    Мемлекеттік бюджет   |    Республикалық бюджет
комитетінің |_________________________|__________________________
атауы    |Алдыңғы|Ағымдағы|Ауытқу|%|Алдыңғы|Ағымдағы|Ауытқу|%
|  ай   |   ай   |      | |  ай   |   ай   |      |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтығы
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
________________________________
Жергілікті бюджет
________________________________
Алдыңғы ай|Ағымдағы ай|Ауытқу| %
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
__________________________________________________________________
Салық    |    Мемлекеттік бюджет   |        Ұлттық қор
комитетінің |    (ұлт.қ қорды қоса)   |
атауы    |_________________________|__________________________
|Алдыңғы|Ағымдағы|Ауытқу|%|Алдыңғы|Ағымдағы|Ауытқу|%
|  ай   |   ай   |      | |  ай   |   ай   |      |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтығы
__________________________________________________________________
N 75 қосымша
Орташа күндік түсімдердің салыстырмалы кестесі
__.__.___ж. есепті күні ( _____жұм. күн.ң саны)
Салыстыруға арналған күн: __.___.____ж. ( _____жұм. күн.ң саны)
Тобы: Кедендік төлемдер мен салықтар
Мың теңге
__________________________________________________________________
Аймақтың атауы  |Нақты келіп түсті|Орташа күндік| Ауытқу | %
|                 |   түсімдер  |        |
|_________________|_____________|        |
|есепті|салыс.    |есепті|салыс.|        |
|күнге |тыруға    |күнге |тыруға|        |
|      |арналған  |      |арнал.|        |
|      |күнге     |      | ған  |        |
|      |          |      |күнге |        |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтығы
__________________________________________________________________
N 76 қосымша
Кедендік төлемдер мен салықтар
бойынша орташа күндік түсімдер
Есепті күн:__.__.__
Салыстыруға арналған күн: __.__.__
Республика (облыс, қала, аудан) бойынша
Мың теңге
__________________________________________________________________
Төлемнің атауы        |Есепті|Салыстыруға арналған|Өсу қарқыны
|күнге |күнге келіп түсті   |
|келіп |                    |
|түсті |                    |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтығы
Кедендік төлемдер
мен салықтар
__________________________________________________________________
N 77 қосымша
20______ж. ____________ ай үшін қайтарымдарды ескере
отырып міндетті зейнетақы жарналары бойынша түсімдер
мың теңге
__________________________________________________________________
Облыстардың|__ж. _________жылдың   |Жарна.|__ж. _________жылдың
(ауданның) |айы үшін күндер        |лар   |айы үшін күндер бойынша
атауы   |бойынша жарналардың    |келіп |өсімақылардың нақты
|нақты түсімі (ТМК 10)  |түсті,|түсімі (ТМК 19)
|_______________________|жиыны |_______________________
|1|2|3|4|және  |29|30|31|(2 б. |1|2|3|4|және  |29|30|31
| | | | |т.с.с.|  |  |  |бо.   | | | | |т.с.с.|  |  |
| | | | |      |  |  |  |йынша | | | | |      |  |  |
| | | | |      |  |  |  |баған.| | | | |      |  |  |
| | | | |      |  |  |  |дардың| | | | |      |  |  |
| | | | |      |  |  |  |сома. | | | | |      |  |  |
| | | | |      |  |  |  |сы)   | | | | |      |  |  |
__________________________________________________________________
1                 2             3               4
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтығы:
Қате СТН
Қате СТН-мен,
жиынтығы
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Өсіма. |Жарналар |Қате    |Жарналар, |СК-мен  |СК-тері бойынша
қылар  |мен өсі. |СТН-імен|өсімақылар|алынып  |ауыстыруды ескере
келіп  |мақылар  |жарналар|және қате |тастал. |отырып түсімдердің
түсті, |келіп    |келіп   |СТН-мен   |ған (-),|жиынтығы (8б.+9б.)
жиыны  |түсті,   |түсті   |жарналар  |қабыл.  |
(4 б.  |жиынтығы |        |келіп     |данған  |
бойынша|(3б.+5б.)|        |түсті,    |(+) жар.|
баған. |         |        |жиынтығы  |налардың|

101
101101
101102
и т.д.
2  Hеналоговые
поступления
201
201101
201102
и т.д.
Итого по
налоговым и
неналоговым
3  Доходы от
операций с
капиталом
301
301103
Итого доходов
Итого доходов
в компетенции
налогового органа
____________________________________________________________________________
Приложение N 74
Таблица среднедневных поступлений за ___.___._____г.
(_____к-во раб. дн.) и за __.__._____г. (____к-во раб. дн.)
(с начала месяца) (с Национальным фондом)
Группа: Итого доходов в компетенции налоговых органов
Тыс. тенге
__________________________________________________________________________
Наименование|Государственный    |Республиканский    | Местный бюджет
налогового  |бюджет             |бюджет             |
комитета    |-------------------------------------------------------------
|Пред.|Тек. |Отк- |%|Пред.|Тек. |Отк- |%|Пред.|Тек. |Откло-|%
|месяц|месяц|лоне-| |месяц|месяц|лоне-| |месяц|месяц|лоне- |
|     |     |ние  | |     |     |ние  | |     |     |ние   |
---------------------------------------------------------------------------
Итого
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование| Государственный бюджет |  Национальный фонд
налогового  | (включая нац. фонд)    |
комитета    |-------------------------------------------------------------
|Пред.|Тек. |Отк-   |  % |Пред.|Тек. |Отклонение |  %
|месяц|месяц|лонение|    |месяц|месяц|           |
--------------------------------------------------------------------------
Итого
__________________________________________________________________________
Приложение N 75
Сравнительная таблица среднедневных поступлений
Отчетная дата __.__.___г. (__к-во раб. дн.)
Дата для сравнения: __.___.____г. (___к-во раб. дн.)
Группа: Таможенные платежи и налоги
тыс. тенге
__________________________________________________________________________
Наименование| Фактически поступило  |Среднедневные поступления|Откло-|  %
региона     |-------------------------------------------------|нение |
|на отчетную|на дату для|на отчетную|на дату для  |      |
|дату       |сравнения  |дату       |сравнения    |      |
--------------------------------------------------------------------------
Итого
__________________________________________________________________________
Приложение N 76
Среднедневные поступления по таможенным платежам и налогам
Отчетная дата :__.__.__
Дата для сравнения: __.__.__
по Республике (область, город, район)
тыс. тенге
__________________________________________________________________________
Наименование платежа   | Поступило на | Поступило на дату | Темп роста
| отчетную дату| для сравнения     |
----------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
ИТОГО
Таможенные платежи
и налоги
____________________________________________________________________________
Приложение N 77
Поступление по обязательным пенсионным
взносам с учетом возвратов
за _________ месяц 20___г.
тыс. тенге __________________________________________________________________________
Наименование| Фактическое поступление  |Итого  | Фактическое поступление
областей    | взносов по дням          |посту- | пени по дням
(района)    | за_________месяц __г.    |пило   | за ______ месяц__г.
| (КНП 10)                 |взносов| (КНП 19)
|--------------------------|(сумма |--------------------------
|1 |2 |3 |4 |и |29 |30 |31 |столб- |1 |2 |3 |4 |и |29 |30 |31
|  |  |  |  |т.|   |   |   |цов по |  |  |  |  |т.|   |   |
|  |  |  |  |д.|   |   |   |гр.2)  |  |  |  |  |д.|   |   |
--------------------------------------------------------------------------
1      |            2             |   3   |             4
--------------------------------------------------------------------------
Итого:
Неверный РНН
Итого с
неверным РНН
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Итого  |Итого |Посту-  |Итого   |Сумма   |Итого  |Суммы возвратов взносов
посту- |посту-|пило    |посту-  |взносов |поступ-|(пени) по дням за
пило   |пило  |взносов |пило    |сторни- |лений  |____ месяц__г. (КНП 32)
пени   |взно- |с невер-|взносов,|рован-  |с уче- |из ГЦВП
(сумма |сов и |ным РНН |пени и  |ные(-), |том    |------------------------
столб- |пени  |        |взносов |принятые|пере-  |1 |2 |3 |4 |и |29 |30|31
цов по |(гр.  |        |невер-  |(+) НК  |бросок |  |  |  |  |т.|   |  |
гр.4)  |3+5)  |        |ным РНН |        |по НК  |  |  |  |  |д.|   |  |