Тұрғын үй көмегінің көлемі және көрсету тәртібі туралы Тәртіпті бекіту жөнінде
ІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХVII сессиясының 2003 жылғы 16 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 6 қазанда N 557 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2010 жылғы 13 желтоқсандағы N 388 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХXІV сессиясының 2010.12.13 N 388 шешімімен.
Қаулы мәтініндегі және қосымша берілген Ереже атауындағы "Ереже" сөзі "Тәртіп" сөзіне ауыстырылды - III-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының VIII сессиясының 2004 жылғы 29 шілдедегі N 69 шешімімен.
Жалпы мәтін бойынша "аудандық орталықтарда", "аудандық орталыққа", "аудандық орталық", "аудандық орталықтың", деген сөздер "аудандық басқармаларда", "аудандық басқармаға", "аудандық басқарма", "аудандық басқарманың" сөздерімен алмастырылды - III сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XXIII сессиясының 2006 жылғы 15 мамырдағы N 249  шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына, 1999 жылғы 16 қарашадағы N 477-1 "Қазақстан Республикасындағы халықты әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі кейбір заң актілеріне өзгерістер енгізу туралы" заңына және Алматы қаласы Әкімінің ұсынымына сәйкес ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ :
1. Тұрғын үй көмегінің көлемі және көрсету тәртібі туралы Тәртіп қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты ІІІ-ші сессиясының 1999 жылғы 15 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегінің көлемі және көрсету тәртібі туралы Ережені бекіту жөнінде" және ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты VІІІ-ші сессиясының 2000 жылғы 28 желтоқсандағы "ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты ІІІ-ші сессиясының 1999 жылғы 15 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегінің көлемі және көрсету тәртібі туралы Ережені бекіту жөнінде" шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімдері күшін жоғалтқан деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау әлеуметтік мәселелер және денсаулық сақтау жөніндегі тұрақты комиссияға (Тәжиев Е.Б.), Алматы қаласы әкімінің бірінші орынбасары Қ.А.Бүкеновке жүктелсін.
Ескерту. 3 тармақ өзгертілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2006 жылғы 15 мамырдағы III сайланған XXIII сессиясының N 249 шешімімен.
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты кезектен тыс
ХХVII-сессиясының төрағасы
ІІ-сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
хатшысы
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының кезектен тыс
ХХVІІ-сессиясының
2003 жылғы 16 қыркүйектегі
шешіміне қосымша
Алматы қаласындағы тұрғын үй көмегінің
көлемі және көрсету тәртібі туралы
Тәртіп
І. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи в городе Алматы
Решение XXVII сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 16 сентября 2003 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 6 октября 2003 года за N 557. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 13 декабря 2010 года N 388
Сноска. Утратило силу решением ХХХIV-й сессии Маслихата города Алматы IV-го созыва от 13.12.2010 N 388.
Сноска. В заголовке и по тексту слово "Положение" заменено на слово "Правила" -   решением   Алматинского городского Маслихата от 29.07.2004 N 69.
Сноска. По тексту слова "районных центрах", "районный центр", "районным центром", "районного центра", заменены на слова "районное управление", "районным управлением", "районного управления", "районных управлениях" -  решением   Маслихата города Алматы от 15.05.2006 N 249.
В соответствии со статьей 6  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан",  Законом Республики "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" от 16 ноября 1999 года N 477-1 и представлением акима города Алматы Алматинский городской Маслихат II-го созыва  РЕШИЛ :
1. Утвердить Правила о размере и порядке предоставления жилищной помощи в городе Алматы, прилагается.
2. Считать утратившими силу решения III-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 15 декабря 1999 года "Об утверждении Положения о размере и порядке оказания жилищной помощи" и VIII-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 28 декабря 2000 года "О внесении изменений и дополнений в решение III-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 15 декабря 1999 года "Об утверждении Положения о размере и порядке предоставления жилищной помощи".
3. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по социальным вопросам и здравоохранению (Тажиев Е.Б.), первого заместителя акима города Алматы Букенова К.А.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными   решением   Маслихата города Алматы от 15.05.2006 N 249.
Председатель
внеочередной XXVII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва             А. Биртанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва            Т. Мукашев
Приложение
к решению внеочередной
XХVII-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва
от 16 сентября 2003 года
П Р А В И Л А
о размере и порядке оказания жилищной
помощи в городе Алматы
I. Общие положения

1. Тұрғын үй көмегі халықты әлеуметтік қорғаудың бір нысаны болып саналады.
2. Тұрғын үй көмегі ақшалай төлем ретінде беріледі. Бұл көмек Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектері, оларға теңелген тұлғалар, Ауғанстандағы әскери әрекет кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе мертіккен, жарақат, зақым алған әскери қызметкерлердің отбасылары (ата-аналары, қайта некеге отырмаған жұбайлары), Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлердің қайта некеге отырмаған жесірлері, 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысушылары (ақталғандар) және Алматы қаласында тұрақты тұратын тұрғын үйдің иесі (жалдаушысы) болып табылатын отбасыларына (жеке тұлғаларға) ұсынылады.
Ауғанстандағы әскери әрекет кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе мертіккен, жарақат, зақым алған әскери қызметкерлердің отбасыларына (ата-аналары, қайта некеге отырмаған жұбайлары) тұрғын үй көмегі Алматы қаласы әкімі жанындағы Ауғанстан соғысы және жергілікті әскери дағдарыс ардагерлері мен мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктерін үйлестіру Кеңесі ұсынған тізімі бойынша көрсетіледі.
Тұрғын үй көмегі 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысушыларға (ақталғандар) "Желтоқсан" Республикалық халықтық-отаншылдық қозғалысы берген тізім бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111 және 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172шешімдерімен; өзгерістер енгізілді - ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХVII сессиясының 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 318 шешімімен.
3. Тұрғын үй көмегі тұрғын үйді күтіп ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну төлемінің шығындары тұрғын үй алаңының әлеуметтік нормалары мен коммуналдық қызметтер тұтыну нормативтерінің шегінде отбасы бюджетінде жиынтық кірістің 10 пайыздық үлесінен асқан жағдайда (Ұлы Отан соғысына қатысушылардан, мүгедектерінен және соларға теңестірілген адамдардан басқа, Ауғанстандағы әскери әрекет кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе мертіккен, жарақат, зақым алған әскери қызметкерлердің отбасылары (ата-аналары, қайта некеге отырмаған жұбайлары), Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлердің қайта некеге отырмаған жесірлері, 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысушылары (ақталғандар) ғана көрсетіледі.
Қалалық телекоммуникация жүйелерінің абоненттері болып табылатын әлеуметтік қорғалатын азаматтардың телефондарына абоненттік төлем тарифтерінің қымбаттауына байланысты төленетін ақшалай өтемақы тұрғын үй жәрдемақысының құрамына кіреді. Абоненттік төлем тарифтерінің қымбаттауына байланысты төленетін өтемақы көтерілген төлемақының айырмасын тұрғын үйді күтіп-ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну шығын сомасына қосу арқылы жүргізіледі. <*>
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111; өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 145, 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172, 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 318 және 2007 жылғы 2 сәуірдегі N 334 шешімдерімен.

1. Жилищная помощь является одной из форм социальной защиты населения.
2. Жилищная помощь предоставляется в виде денежных выплат. Ее получателями являются участники, инвалиды Великой Отечественной войны, лица, приравненные к ним, семьи военнослужащих (родители, супруга (супруг), не вступившие в повторный брак), погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане, вдовы воинов, погибших в Великой Отечественной войне и не вступившие в повторный брак, участники декабрьских событий 1986 года (реабилитированные), а также семьи (физические лица), постоянно проживающие в городе Алматы и являющиеся собственниками (нанимателями) жилищ.
Жилищная помощь семьям военнослужащих (родители, супруга (супруг) не вступившие в повторный брак), погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане, оказывается на основании предоставляемых списков городским Координационным Советом общественных объединений ветеранов и инвалидов войны в Афганистане и локальных военных конфликтов при акимате города Алматы.
Жилищная помощь участникам декабрьских событий 1986 года (реабилитированные) оказывается на основании предоставляемых списков Республиканским народно-патриотическим движением "Желтоксан".
Сноска. Пункт 2 в редакции решений Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005  N 111 ;  от 29.07.2005 N  172 с изменениями, внесенными решением Маслихата города Алматы от 21.12.2006 N   318 .
3. Жилищная помощь назначается в случаях, если расходы на оплату за содержание жилища и потребление коммунальных услуг в пределах социальной нормы площади жилья и нормативов потребления коммунальных услуг в бюджете семьи превышают 10-процентную долю ее совокупного дохода (кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, семей военнослужащих (родители, супруга (супруг), не вступившие в повторный брак) погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане, вдов воинов, погибших в Великой Отечественной войне и не вступившие в повторный брак, участников декабрьских событий 1986 года (реабилитированные)).
В состав жилищной помощи входит денежная компенсация, предназначенная для возмещения затрат в связи с повышением тарифов абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами городских сетей телекоммуникаций. Компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон осуществляется путем включения разницы увеличения абонентской платы за телефон в сумму расходов на содержание жилища и потребления коммунальных услуг.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005   N 111 ; с изменениями, внесенными решениями Маслихата города Алматы от 27.04.2005   N 145 ; от 29.07.2005 N  172 от 21.12.2006 N   318   ; от 02.04.2007    N 334   .

4. Белгіленген нормадан жоғары тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметтердің тұтыну төлемін азаматтар жалпы негіздер бойынша төлейді.
5. Тұрғын үй көмегін алу құқығы өтініш жасаған айдан бастап беріледі. Тұрғын үй көмегінің төлемі өткен ай үшін жүргізіледі.
6. Өтініш берушілерге тұрғын үй көмегінің көлемін есептеу және оны тағайындау, Алматы қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаменті бастығының бұйрығымен аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар орталықтарында құрылатын, тұрғын үй көмегін тағайындау жөніндегі комиссиясымен (әрі қарай - Комиссия) жүргізіледі.<*>
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111 шешімімен.
7. Тұрғын үй көмегін тағайындау, есептеу, төлеу, оны уақытша тоқтату, толық тоқтату мәселелерін аталған Комиссия шешеді.
8. Тұрғын үй көмегін алушыларға төленетін сомалардың дұрыс тағайындалуы мен растығына Комиссия жауапкершілік көтереді.
9. Өтініш беруші мен көмек алушы Алматы қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаментіне, жоғарғы орындарға және соттық тәртіпте Комиссияның іс-әрекеті мен шешіміне шағымдануына болады.<*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111 шешімімен.
10. Тұрғын үй көмегін төлеу Агенттік Келісім негізінде Алматы қаласының Халық банкі филиалдары, Қазпошта ААҚ "Алматы почтамт" Алматы қаласындағы филиалының пошта байланыс бөлімшелері арқылы жүргізіледі.<*>
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172 шешімімен.
11. Тұрғын үй көмегін төлеу Қазақстан Республикасының заңына және осы Тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
ІІ. Тұрғын үй көмегін беру тәртібі
12. Егер азамат ағымды айдың 25-ші жұлдызына дейін тұрғылықты жері бойынша аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар орталығына барлық қажетті құжаттармен қоса өтініш берсе, тұрғын үй көмегі өтініш тапсырылған айдың 1-ші күнінен бастап тағайындалады. Өтініш ағымды айдың 25-ші жұлдызынан кейін берілсе, тұрғын үй көмегі келесі айдың 1-ші күнінен бастап тағайындалады.<*>
Ұлы Отан соғысы мүгедектері мен қатысушыларының, Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлердің қайта некеге отырмаған жесірлерінің өтініштері негізінде тұрғын үй көмегі тұрақты төленеді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111, 2006 жылғы 15 мамырдағы  N 249 және 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 318 шешімдерімен.

4. Оплата содержания жилища и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится гражданами на общих основаниях.
5. Право на получение жилищной помощи наступает с месяца обращения и представления заявителем необходимых документов. Выплата жилищной помощи производится за истекший месяц.
6. Назначение и начисление размеров жилищной помощи заявителям производится комиссиями по назначению жилищной помощи, образуемыми в районных управлениях занятости и социальных программ приказом начальника Департамента занятости и социальных программ города Алматы (далее - Комиссия).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными   решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111 и  решением   Маслихата города Алматы от 15.05.2006 N 249.
7. Вопросы, касающиеся назначения, начисления, выплаты жилищной помощи, ее приостановления или прекращения, решаются указанными Комиссиями.
8. Комиссия несет ответственность за правильность назначения и достоверность сумм, подлежащих выплате получателям жилищной помощи.
9. Заявитель и получатель имеют право обжаловать действия и решения Комиссии в Департамент занятости и социальных программ города Алматы, вышестоящие органы, а также в судебном порядке.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111.
10. Выплата жилищной помощи осуществляется через филиалы Народного банка Казахстана, отделения почтовой связи Акционерного общества "Казпочта" Алматинского филиала "Алматинский почтамт" на основании Агентских Соглашений.
Сноска. Пункт 10 в редакции   решения Маслихата города Алматы от 29.07.2005 N 172.
11. Выплата жилищной помощи осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
II. Порядок предоставления жилищной помощи
12. Жилищная помощь назначается сроком на один год с 1 числа месяца, в котором подано заявление (Приложение к Положению 1) со всеми необходимыми документами, если заявитель обратился в районное управление занятости и социальных программ по месту жительства до 25 числа текущего месяца. В случае обращения заявителя после 25 числа текущего месяца, жилищная помощь назначается с 1 числа следующего месяца.
Участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне и не вступивших в повторный брак, жилищная помощь назначается и выплачивается постоянно, на основании поданного заявления.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111 и решениями Маслихата города Алматы от 15.05.2006 N  249 от 21.12.2006 N  318   .

13. Тұрғын үй көмегі тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызмет шығындарын өтеу ретінде атаулы болып беріледі. Тұрғын үй көмегінің көлемі тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметтер төлеміне нақты аударылған сомадан аспауы тиіс.
Абоненттік төлем тарифтері көтерілу бөлігінде тұрғын үй көмегінің мөлшері телефонның қымбаттаған абоненттік төлем айырмасынан аспауы тиіс.
Ескерту. 13-тармақ өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 145 шешімімен.
14. Тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызмет төлемдері бойынша берешектері бар отбасыларына, жәрдемақы тағайындалған айдан бастап ағымды төлемдерге жұмсалатын жағдайда, тұрғын үй жәрдемақысы жалпы негізде Тәртіптің 3-ші тармағына сәйкес тағайындалады.
Тұрғын үй көмегін алғанға дейін пайда болған берешекті өтеу коммуналдық қызметтерді жабдықтаушылар бақылауға алады және өткен айларға тұрғын үй көмегін есептеуде есепке алынбайды.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 145 шешімімен.
15. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы шешім тұрғын үй иесінің (жaлдаушысының) өтініші мен оған қосымша берілген құжаттары:
тиісті уәкілетті органмен берілген (Ұлы Отан соғысына қатысушылардан, мүгедектерінен және соларға теңестірілген адамдардан басқа, Ауғанстандағы әскери әрекет кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе мертіккен, жарақат, зақым алған әскери қызметкерлердің отбасылары (ата-аналары, қайта некеге отырмаған жұбайлары)) отбасының құрамы туралы;
тұрғын үй алаңының көлемі, бөлме саны бар тұрғын үйге құқық беруші құжаттың көшірмесі (жекешелендіру, сыйға тарту, сауда-саттық келісім-шарттары және т.б.);
қалалық телекоммуникация жүйесінің абоненті екендігін растайтын құжат көшірмесі (келісім-шарт немесе телекоммуникация қызметтеріне төленген түбіртектер);
тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметін тұтыну шығындары бойынша төленген түбіртек көшірмелері;
тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш жасардың алдындағы үш айдағы отбасының жиынтық табысы туралы мәліметтер негізінде қабылданады.
Халықтың белгілі бір санат тұлғаларына (жұмыссыздар, толық емес отбасылары, мүгедектер және т.б.) қосымша ұсынатын құжаттар тізбесі Алматы қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаментімен әзірленеді.<*>
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111; 2005 жылғы 27 сәуірдегі  N 145 және 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172 шешімдерімен.
16. Тұрғын үй көмегінің көлемі өтемдік төлемдермен қамсыздандырылатын нормалар шегінде тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметтерді тұтынатындығы үшін иесінің (жалдаушының) нақты төлемі мен осы мақсаттар үшін сол отбасы шығындарының шекті рұқсат етілген деңгейі арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.

13. Жилищная помощь предоставляется как возмещение расходов на содержание жилья и коммунальные услуги. Размер жилищной помощи не может превышать сумму, фактически оплаченную за содержание жилища и коммунальные услуги.
Размер жилищной помощи в части повышения тарифа абонентской платы не может превышать разницы увеличения абонентской платы за телефон.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 27.04.2005 N 145.
14. Семьям, имеющим задолженность по оплате за содержание жилья и коммунальные услуги, жилищная помощь назначается на общих основаниях, согласно п.3 Положения, при условии направления жилищной помощи на оплату текущих платежей с месяца ее назначения.
Погашение задолженности, образовавшейся до получения жилищной помощи, контролируется поставщиками коммунальных услуг, и не учитывается при начислении жилищной помощи за текущие месяцы.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 27.04.2005 N 145.
15. Решение о назначении жилищной помощи принимается на основании заявления собственника (нанимателя) жилища и прилагаемых к нему документов:
о составе семьи, выданной соответствующим уполномоченным органом (кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, семей военнослужащих (родители, супруга (супруг), не вступившие в повторный брак) погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане);
копии документа на жилище (договора приватизации, дарения, купли-продажи, аренды и т.д.) с данными размера занимаемой площади, количества комнат;
копии документа, подтверждающего факт того, что он является абонентом городской сети телекоммуникаций (договор либо квитанция-счет за услуги телекоммуникации);
копии оплаченных квитанций по расходам на содержание жилья и потребления коммунальных услуг;
сведений о совокупном доходе семьи за предыдущие три месяца, предшествовавшие месяцу обращения за назначением жилищной помощи.
Для лиц определенной категории населения (безработных, неполных семей, инвалидов и других), перечень дополнительно предоставляемых документов разрабатывается Департаментом занятости и социальных программ города Алматы.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными решениями Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005  N 111 ; от 27.04.2005  N 145 ; от 29.07.2005 N  172 .
16. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя) за содержание жилища и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными выплатами, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.

Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға, Ауғанстандағы әскери әрекет кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе мертіккен, жарақат, зақым алған әскери қызметкерлердің отбасыларына (ата-аналары, қайта некеге отырмаған жұбайлары), Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлердің қайта некеге отырмаған жесірлеріне, 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысушыларға (ақталғандар) тұрғын үй көмегінің мөлшері, отбасының жиынтық табысы ескерілмей, тұрғын үй алаңының (18 шаршы метр) әлеуметтік нормасы, айына бір адамға коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерін негізге алып, есептелінеді және 2552 теңгені құрайды.<*>
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111 және 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172, 2006 жылғы 15 мамырдағы N 249, 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 318 және 2008 жылғы 6 наурыздағы N 86 шешімдерімен.
17. Тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу отбасының (Ұлы Отан соғысына қатысушылардан, мүгедектерінен және соларға теңестірілген адамдардан басқа, Ауғанстандағы әскери әрекет кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе мертіккен, жарақат, зақым алған әскери қызметкерлердің отбасылары (ата-аналары, қайта некеге отырмаған жұбайлары), Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлердің қайта некеге отырмаған жесірлеріне, 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысушыларға (ақталғандар) ортақ табысы туралы анықтама, тұрғын үй-коммуналдық қызметтер үшін және байланыс қызметтері үшін төленген түбіртектер ұсынылған соң әр үш айдан кейін жүргізіліп отырады.<*>
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111; 2005 жылғы 27 сәуірдегі  N 145, 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172 және 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 318 шешімдерімен.
18. Күтімге мұқтаж деп танылған І, ІІ-ші топ мүгедектерін, жасы сексеннен асқан тұлғаларды күтіп қарайтын немесе жеті жасқа дейінгі балаларды тәрбиелеумен айналысатын азаматтарды қоспағанда жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскерде қызмет етпейтін және жұмыссыз ретінде жұмыспен қамту қызметінде тіркелмеген еңбекке қабілетті тұлғалары бар отбасыларына тұрғын көмегі тағайындалмайды.
19. Өтемдік төлемдермен қамсыздандырылатын тұрғын алаңының нормалары Тұрғын үй заңымен белгіленген отбасының әр мүшесіне тұрғын үй беру нормаларына орайлас. Тұрғын үй көмегін тағайындауда есепке алынатын тұрғын үйді күтіп ұстау шығындарының шекті көлемі Алматы қаласы Әкімшілігінің қаулысымен белгіленеді.

Размер жилищной помощи для участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, семей военнослужащих (родители, супруга (супруг), не вступившие в повторный брак) погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане, вдов воинов, погибших в Великой Отечественной войне и не вступившие в повторный брак, участников декабрьских событий 1986 года (реабилитированные), рассчитывается без учета совокупного дохода семьи, исходя из социальной нормы площади жилья (18 кв.м.), нормативов потребления коммунальных услуг в месяц на одного человека и составляет 2552 тенге.
Сноска.Пункт 16 с изменениями, внесенными  решениями Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N  111 ; от 29.07.2005 N  172 решениями Маслихата города Алматы от 15.05.2006 N  249 , от 21.12.2006 N  318    , от 06.03.2008 года  N 86 .
17. Перерегистрация получателей жилищной помощи производится через каждые три месяца после представления справок о совокупном доходе семьи (кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, семей военнослужащих (родители, супруга (супруг), не вступившие в повторный брак) погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане), вдов воинов, погибших в Великой Отечественной войне и не вступившие в повторный брак, участников декабрьских событий 1986 года (реабилитированные), копий оплаченных квитанций за жилищно-коммунальные услуги и за услуги связи.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решениями Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005  N 111 ; от 27.04.2005  N 145 ; от 29.07.2005 N  172 решением Маслихата города Алматы от 21.12.2006 N  318 .
18. Жилищная помощь не назначается семьям, имеющим трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости в качестве безработных, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами I и II групп, признанными нуждающимися в уходе, лицами старше восьмидесяти лет или занятых воспитанием детей в возрасте до семи лет.
19. Нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными выплатами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством. Предельный размер расходов на содержание жилища, принимаемый к расчету при назначении  жилищной помощи, устанавливается постановлениями Акимата г. Алматы.

26. Өтемдік төлемдермен қамсыздандырылатын тұрғын үй алаңының нормалары Алматы қаласы Әкімшілігінің қаулысымен белгіленеді.
27. 1 адамға айына электроқуатты жіберу (тұтыну) нормасы 45 квт. сағат; электрoплиталармен жабдықталған үйде тұратындарға 70 квт. сағат.
28. Коммуналдық қызметті тұтыну нормалары қызметпен жабдықтаушылар үшін олардың төлемін (тарифін) бекіткенде Алматы қаласы бойынша монополиялық қызметтерді реттеу мәселесі жөніндегі уәкілетті органы қолданатын коммуналдық қызметтерді жіберу нормаларына орайлас.<*>
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111 шешімімен.
ІV. Тұрғын үй көмегін қаржылау
және төлеу
29. Тұрғын үй көмегінің төлемін қаржылау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарымен қарастырылған тәртіпте, мемлекеттік бюджеттің есебінен жүргізіледі.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 145 шешімімен.
30. Тұрғын үй көмегінің төлемі Алматы қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаменті мен "Қазақстанның Халық жинақ банкі" Ашық акционерлік қоғамы, "Қазпошта" ААҚ "Алматы почтамт" Алматы қаласындағы филиалы арасында жасалған Агенттік Келісім негізінде көмек алушылардың есептелген сомаларын дербес есеп шоттарына немесе көмекті үйден алушыларға сома төлемдерін аудару жолымен Халық банк филиалдары, Қазпошта ААҚ "Алматы почтамт" Алматы қаласындағы филиалының пошталық байланыс бөлімшелері арқылы жүргізіледі.<*>
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111; жаңа редакцияда - 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172 шешімдерімен.
31. Алматы қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаменті ағымды айдың 25-ші жұлдызына дейін Алматы қалалық қаржы Департаментіне тұрғын үй көмегінің төлеміне қажетті ақшалай қаржыға тапсырыс ұсынады. Қалалық қаржы басқармасы тұрғын үй көмегі төлемін жүргізетін айдың 1-ші жұлдызынан кешіктірмей аталған қаражатты әрі қарай тұрғын үй көмегін алушылардың дербес шоттарына немесе көмекті үйден алушыларға сома төлемдерін аудару үшін жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаментінің бюджеттік шотына жолдайды.<*>
Ескерту. 31 тармақ өзгерді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111; жаңа редакцияда - 2005 жылғы 29 шілдедегі  N 172 шешімдерімен.
32. Халық банктің Алматы облыстық филиалы, "Қазпошта" ААҚ "Алматы почтамт" Алматы қаласындағы филиалы мен Алматы қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар Департаменті әр ай сайын тұрғын үй көмегінің төленген сомасына салыстырып тексеру актісін жасайды.<*>
Ескерту. 32 тармақ өзгерді - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 28 қаңтардағы N 111; 2005 жылғы 29 шілдедегі N 172 шешімдерімен.
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты кезектен тыс
ХХVII-сессиясының төрағасы
ІІ-сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
хатшысы
Алматы қаласындағы тұрғын
үй көмегінің көлемі және
көрсету тәртібі туралы Тәртіпке
қосымша N 1
___________________ аудандық еңбек
және халықты әлеуметтiк қорғау
орталығының бастығы
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
(өтiнiш берушiнiң аты-жөнi)
Мекен-жайы________________________
__________________________________
___________________________ ауданы
тел_____________ СТН______________
Жеке басы куәлiгiнiң N ___________
зейнетақылық куәлiк_______________
__________________________________
___________ Халық Банкiнiң филиалы
дербес шотының N_________________
Өтiнiш
Сiздiң маған (менiң отбасыма) тұрғын үй көмегін көрсетуiңiздi сұраймын.
Отбасым ___адамнан тұрады.
Мынадай табысым бар:

26. Нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными выплатами, устанавливаются постановлениями акимата города Алматы.
27. Нормы отпуска (потребления) электроэнергии в месяц на 1 человека - 45 квт.ч.; проживающих в домах, оборудованных электрическими плитами, - 70 квт.ч.
28. Нормативы потребления коммунальных услуг эквивалентны нормам отпуска коммунальных услуг, применяемых уполномоченным органом по вопросам регулирования монополистической деятельности по городу Алматы при утверждении оплаты (тарифа) за них для поставщиков услуг.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111.
IV. Финансирование и выплата жилищной помощи
29. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет средств государственного бюджета в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 27.04.2005 N 145.
30. Выплата жилищной помощи осуществляется через филиалы Народного банка, отделения почтовой связи Акционерного общества "Казпочта" Алматинского филиала "Алматинский почтамт" путем зачисления начисленных сумм на лицевые счета или выплаты сумм на дому получателям, на основании Агентских Соглашений, заключенных между Департаментом занятости и социальных программ города Алматы и Акционерным обществом "Народный банк Казахстана", Акционерным обществом Алматинского филиала "Казпочта" "Алматинский почтамт".
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111; в редакции решения Маслихата города Алматы от 29.07.2005 N  172 .
31. Департамент занятости и социальных программ города Алматы ежемесячно до 25 числа текущего месяца предоставляет Департаменту финансов города Алматы потребность финансовых средств на выплату жилищной помощи. Департамент финансов города Алматы не позднее 1 числа месяца осуществления выплаты жилищной помощи направляет указанные средства на бюджетный счет Департамента занятости и социальных программ города Алматы для их дальнейшего перечисления на лицевые счета получателей жилищной помощи или выплаты сумм получателям на дому.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными   решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111; в редакции решения Маслихата города Алматы от 29.07.2005 N  172 .
32. Алматинский областной филиал Народного банка, "Акционерное общество Алматинский филиал "Казпочта" "Алматинский почтамт" и Департамент занятости и социальных программ города Алматы ежемесячно составляют акты сверки выплаченных сумм жилищной помощи.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными  решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005 N 111; от 29.07.2005 N  172 .
Председатель
внеочередной XXVII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
Приложение 1
к Положению о порядке и размере
оказания жилищной помощи
в городе Алматы
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными   решением Алматинского городского Маслихата от 28.01.2005  N 111.
Начальнику _________________
районного управления занятости
и социальных программ
___________________________
от_________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу ______
___________________________
______________________ район
тел.________ РНН____________
удостоверение личности _______
пенсионное удостоверение _____
Филиал Народного банка _______
лицевой счет ________________
Заявление
Прошу Вас оказать мне (моей семье) жилищную помощь.
Моя семья состоит из ____ человек.
Имею следующий доход:

1. зейнетақы (жәрдемақы)_____________________ теңге
2. арнайы мемлекеттiк жәрдемақы______________ теңге
3. арнайы қалалық жәрдемақы__________________ теңге
4. жалақы____________________________________ теңге
5. басқа табыс_______________________________ теңге
Өтiнiшке қосымша:_______________________________
_______________________________________ тапсырамын.
Жалған ақпарат пен күмәндi (жасанды) құжаттарды ұсынғаным үшiн жауапқа тартылатыным туралы ескерту жасалды.
"____"____________ ________ жылы
(күні)
______________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)

1. пенсия (пособие)                    _______________________
2. специальное государственное пособие _______________________
3. специальное городское пособие       _______________________
4. заработная плата                    _______________________
5. иные доходы                         _______________________
К заявлению прилагаю:
________________________________________________________
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
"_______" _________________ года ________________________
(дата)               (подпись заявителя)