Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1220 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасындағы банктерді ерікті тарату ережеcін бекіту туралы" 2000 жылғы 16 мамырдағы N 210 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасы Төрағасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 10 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2711. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы N 60 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы  N 60  қаулысымен.
______________________________
Банктерді ерікті таратуды жүзеге асыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасындағы банктерді ерікті тарату ережеcін бекіту туралы" 2000 жылғы 16 мамырдағы N 210  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1220 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 14-27 тамызда жарияланған), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 16 наурыздағы N 89  қаулысымен  бекітілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1833 тіркелген), мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы банктерді ерікті тарату ережеcінде:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже банктерді тарату ерекшеліктерін, сонымен қатар қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру тәртібін, ерікті түрде таратылатын банктің тарату комиссиясы (бұдан әрі - тарату комиссиясы) қызметінің ерекшеліктерін, таратылатын банктің кредиторлар комитетін (бұдан әрі - кредиторлар комитеті) қалыптастыру және қызметінің ерекшеліктерін айқындайды.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 210 "Об утверждении Правил добровольной ликвидации банков в Республике Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1220
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г. N 10. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2004 года N 2711. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года N 60 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г. N 10 утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года  N 60  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей порядок осуществления добровольной ликвидации банков, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового и финансовых организаций постановляет:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 210 "Об утверждении Правил добровольной ликвидации банков в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1220, опубликованное 14-27 августа 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"), с изменениями и дополнениями, утвержденными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 марта 2002 года N 89 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под 1833), следующие изменения и дополнения:
в Правилах добровольной ликвидации банков в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила определяют особенности ликвидации банков, а также порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) разрешения на добровольную ликвидацию банка, особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемого банка (далее - ликвидационная комиссия), особенности формирования и деятельности комитета кредиторов ликвидируемого банка (далее - комитет кредиторов).";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне , "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметі туралы ", " Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы ", " Акционерлік қоғамдар туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген.";
4-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентінің "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы" Заң күші бар Жарлығында" деген сөздер "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында " деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тараудың атауында, 5-7, 10-12-тармақтарында, 26-тармақтың 19) тармақшасында, 28-тармақта, 29-тармақтың бірінші абзацының екінші сөйлемінде және үшінші абзацында, 30, 31, 39, 48, 57-2, 57-8, 57-12, 57-13, 57-14, 59, 60-тармақтарында "Ұлттық Банктің", "Ұлттық Банк", "Ұлттық Банкке" деген сөздер тиісінше "уәкілетті органның", "уәкілетті орган", "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның банкті ерікті таратуға рұқсат беру және лицензияны қайтарып алу туралы шешімі өтініш беруші осы шешімді алған күннен бастап күшіне енеді.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Банк ерікті таратуға рұқсат алған кезде банк операцияларын жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензиялардың түпнұсқаларын уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қайтарады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ерікті таратуға рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган бұл жөнінде бірінші басшының не оның орынбасарының қолы қойылған дәлелді шешім шығарып, банкке жіберуге тиіс.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Уәкілетті органның ерікті таратуға рұқсат беру туралы шешімі күшіне енгеннен кейін банк акционерлерінің жалпы жиналысы бес жұмыс күні ішінде филиалдар мен өкілдікті ескере отырып, тарату комиссиясын құрады.
13. Ерікті тарату ісінің басталуы ретінде банктің тарату комиссиясын құру күні есептеледі.";
16-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
24-тармақта "заңдарында" деген сөз "заң актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
26-тармақта:
8) тармақшаның "Ұлттық Банк Басқармасы қаулыларының" деген сөздер "уәкілетті органның шешімдерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) банкті тарату аяқталған кезде құжаттарды сақтау үшін белгіленген тәртіппен мұрағатқа өткізеді және бұл жөнінде уәкілетті органға хабарлайды;";
27-тармақ алынып тасталсын;
29-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским  кодексом  Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан " О банках и  банковской деятельности в Республике Казахстан", " О государственном  регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", " Об акционерных  обществах" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
в пункте 4 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О государственной регистрации юридических лиц" заменить словами "Законом Республики Казахстан " О государственной  регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
в наименовании главы 2, пунктах 5-7, 10-12, подпункте 19) пункта 26, в пункте 28, в предложении втором абзаца первого и в абзаце третьем пункта 29, пунктах 30, 31, 39, 48, 57-2, 57-8, 57-12, 57-13, 57-14, 59, 60 слова "Национальным Банком", "Национальный Банк", "Национального Банка" заменить словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа", соответственно;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Решение уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка и отзыве лицензии вступает в силу со дня получения заявителем данного решения.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При получении разрешения на добровольную ликвидацию банк возвращает ранее выданные подлинники лицензий на право осуществления банковских операций в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента вступления в силу данного решения уполномоченного органа.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае отказа в даче разрешения на добровольную ликвидацию уполномоченный орган выносит об этом мотивированное решение за подписью первого руководителя либо его заместителя, которое должно быть доведено до сведения банка.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. После вступления в силу решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию, общее собрание акционеров банка в течение пяти рабочих дней создает ликвидационную комиссию, с учетом филиалов и представительств.
13. Началом процесса добровольной ликвидации считается дата создания ликвидационной комиссии банка.";
абзац второй пункта 16 исключить;
в пункте 24 слово "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
в пункте 26:
в подпункте 8) слова "постановления Правления Национального Банка" заменить словами "решений уполномоченного органа";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) при завершении ликвидации банка в установленном порядке сдает документы для хранения в архив и уведомляет об этом уполномоченный орган;";
пункт 27 исключить;
абзац первый пункта 29 изложить в следующей редакции:

"29. Таратылатын банктің ағымдағы шоты оның бас офисі орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалында ашылады. Ерекше жағдайларда уәкілетті органның рұқсатымен басқа банктерде таратылатын банктің ағымдағы шотын ашуға жол беріледі.";
32-тармақтың:
бірінші абзацында "Ұлттық Банктің" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзац алынып тасталсын;
38-тармақтағы мемлекеттік тілдегі мәтініндегі "Ұлттық Банк Басқармасының банкті ерікті таратуға рұқсат беру туралы қаулысын" деген сөздер "уәкілетті органның банкті ерікті таратуға рұқсат беру туралы шешімін" деген сөздермен ауыстырылсын;
48-тармақтың бірінші және үшінші абзацтарында және бұдан әрі мәтін бойынша "кредиторлар тізіліміне", "кредиторлар тізілімін" және "Кредиторлар тізілімі" деген сөздер тиісінше "кредиторлар талаптарының тізіліміне", "кредиторлар талаптарының тізілімін", "Кредиторлар талаптарының тізілімі" деген сөздермен ауыстырылсын;
50-тармақтың екінші абзацында "жұмсауға" деген сөзден кейін ", сондай-ақ тарату комиссияларына еңбекақы төлеуге арналған қаражатты екі айдан астам мерзімге резервке алуға." деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қаржы ұйымдарын тарату департаменті (Бадырленова Ж.Р.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге, ерікті таратылатын банктердің тарату комиссияларына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті осы қаулыны Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Төрағасы Б.Б.Жәмішевке жүктелсін.
Төраға

"29. Текущий счет ликвидируемого банка открывается в филиале Национального Банка по месту нахождения его головного офиса. В исключительных случаях, с разрешения уполномоченного органа, допускается открытие текущего счета ликвидируемого банка в других банках.";
в пункте 32:
в абзаце первом слова "Национального Банка" исключить;
абзац второй исключить;
в пункте 38 слова "постановления Правления Национального Банка" заменить словами "уполномоченным органом решения";
в абзацах первом и третьем пункта 48 и далее по тексту слова "реестре кредиторов", "реестр кредиторов" и "Реестр кредиторов" заменить словами "реестре требований кредиторов", "реестр требований кредиторов" и "Реестр требований кредиторов", соответственно;
абзац второй пункта 50 дополнить словами ", а также резервирование средств на оплату труда ликвидационных комиссий на срок более двух месяцев.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Бадырленова Ж.Р.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков второго уровня и ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Жамишева Б.Б.
Председатель