Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің вексельдерді қайта есепке алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 57 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2858. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 193 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы вексель айналысын реттейтін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру және оларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің вексельдерді қайта есепке алу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің вексельдерді қайта есептеу ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 395 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1014 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2000 жылғы 1-14 қаңтарда жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 395 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің вексельдерді қайта есептеу ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 109 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1524 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2001 жылғы 4-17 маусымда жарияланған) қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
4. Монетарлық операциялар департаменті (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;

Об утверждении Правил переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года № 57. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2004 года № 2858. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, регулирующих вексельное обращение в Республике Казахстан, и приведение их в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан:
1) от 15 ноября 1999 года № 395 "Об утверждении Правил переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1014, опубликованное 1-14 января 2000 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
2) от 20 апреля 2001 года № 109 "Об утверждении изменений и дополнений в Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 395" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1524, опубликованное 4-17 июня 2001 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және вексельдердің бірінші класты эмитенттеріне жіберсін.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз ететін болсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.Р.Елемесовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2004 жылғы 16 сәуірдегі
N 57 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрыштағы сөздерге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің вексельдерді
қайта есепке алу ережесі
Осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" 1997 жылғы 28 сәуірдегі (бұдан әрі – Вексель айналысы туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) коммерциялық жай вексельдерді (бұдан әрі - вексельдер) қайта есепке алу тәртібін реттейді.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) вексельдерді қайта есепке алу - Ұлттық Банктің төлем мерзімі жеткенге дейін есеп кеңсесіне вексель сомасын төлей отырып және оның белгілі бір бөлігін ұстап қала отырып (дисконт) индоссамент бойынша есеп кеңсесінен олар есепке алған вексельдерді қабылдауы;
2) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банктің монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесі;
4) бірінші класты эмитент - Ұлттық Банк оның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бірінші класты эмитенттерге жатқызған заңды тұлға - Қазақстан Республикасының резиденті.

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и первоклассных эмитентов векселей.
5. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления обеспечить его публикацию в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Елемесова А.Р.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 16 апреля 2004 года № 57
Сноска. В правом верхнем углу слова "Об утверждении Правил переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан" исключены постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Правила переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан
Настоящие Правила (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 апреля 1997 года "О вексельном обращении в Республике Казахстан" (далее – Закон о вексельном обращении) и регулируют порядок переучета коммерческих простых векселей (далее - векселя) Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) переучет векселей - прием по индоссаменту Национальным Банком от учетной конторы учтенных им векселей до наступления срока платежа с выплатой учетной конторе суммы векселя и с удержанием ее определенной части (дисконта);
2) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
3) уполномоченное подразделение – подразделение учета монетарных операций Национального Банка;
4) первоклассный эмитент - юридическое лицо - резидент Республики Казахстан, относимое Национальным Банком в соответствии с его нормативными правовыми актами к первоклассным эмитентам.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ұлттық Банк вексельдерді қайта есепке алуды ақша-кредит саясаты мақсатына сәйкес жүзеге асырады және жүргізілетін операциялар көлемін дербес анықтайды.
Ұлттық Банктің филиалдары вексельдерді қайта есепке алуға байланысты операцияларды Ұлттық Банк Төрағасының не Ұлттық Банктің уәкілетті бөлімшесіне жетекшілік ететін Төраға орынбасарының жазбаша тапсырмасы бойынша ғана жүзеге асырады.
3. Ұлттық Банк бірінші класты эмитенттердің вексельдеріне арналған вексельдерді қайта есепке алу лимитін, Ұлттық Банктің вексельдерді қайта есепке алу бойынша операцияларды жүргізуіне арналған қаражаттың жалпы лимитін, пруденциалдық нормативтерді және уәкілетті орган белгілеген басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді орындайтын есеп кеңселеріне арналған вексельдерді қайта есепке алу лимитін белгілейді.
Бірінші класты эмитенттердің вексельдеріне арналған вексельдерді қайта есепке алу лимиттерін және Ұлттық Банктің вексельдерді қайта есепке алу бойынша операцияларды жүргізуіне арналған қаражаттың жалпы лимитін белгілеу тәртібі Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Есеп кеңсесіне арналған вексельдерді қайта есепке алу лимиттерінің көлемі пруденциалдық нормативтерді және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен есеп кеңселері үшін лимиттерді белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептелген есеп кеңсесінің меншік капиталының 20 проценті мөлшерінде белгіленеді.
2-тарау. Вексельдерді қайта есепке алуға
қабылдау шарттары
4. Ұлттық Банк вексельдерді қайта есепке алу бойынша операцияларды Ұлттық Банк пен есеп кеңсесі арасында жасалатын Вексельдерді қайта есепке алу туралы Үлгі Бас келісімге (1-қосымша) сәйкес жүзеге асырады.
5. Ұлттық Банк мынадай талаптарға жауап беретін:
1) бірінші класты эмитенттер берген, белгілі бір күні төленуге тиісті;
2) Вексель айналысы туралы заңында белгіленген талаптарға сәйкес ресімделген;
3) вексель қағазында шығарылған, Қазақстан Республикасының аумағында дайындалған және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сай келетін;
4) кемінде 100 (жүз) мың теңге сомасына немесе осы соманың шетел валютасындағы баламасына тең;
5) Ұлттық Банк қайта есептеген күннен бастап бір жылдан аспайтын төлем мерзімімен;
6) төлем жасау орны Қазақстан Республикасының аумағы деп көрсетілген вексельдерді қайта есепке алуға қабылдайды.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
2. Национальный Банк осуществляет переучет векселей в соответствии с целями денежно-кредитной политики и самостоятельно определяет объем проводимых операций.
Филиалы Национального Банка могут осуществлять операции, связанные с переучетом векселей, только по письменному поручению Председателя либо заместителя Председателя Национального Банка, курирующего уполномоченное подразделение Национального Банка.
3. Национальный Банк устанавливает лимиты переучета векселей на первоклассных эмитентов векселей, общий лимит средств на проведение операций по переучету векселей Национальным Банком, лимиты переучета векселей на учетные конторы, выполняющие пруденциальные нормативы и другие обязательные к соблюдению нормы и лимиты, установленные уполномоченным органом.
Порядок установления лимитов переучета векселей на первоклассных эмитентов векселей и общего лимита средств на проведение операций по переучету векселей Национальным Банком определяется нормативными правовыми актами Национального Банка.
Величина лимитов переучета векселей на учетные конторы устанавливается в размере 20 процентов от собственного капитала учетной конторы, рассчитанного в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа, устанавливающими пруденциальные нормативы и другие обязательные к соблюдению нормы и лимиты для учетных контор.
Глава 2. Условия приема векселей к переучету
4. Национальный Банк осуществляет операции по переучету векселей в соответствии с Типовым Генеральным соглашением о переучете векселей (Приложение 1), заключаемым между Национальным Банком и учетной конторой.
5. Национальный Банк принимает к переучету векселя, отвечающие следующим требованиям:
1) выданные первоклассными эмитентами, подлежащими оплате в определенный день;
2) оформленные в соответствии с требованиями, установленными Законом о вексельном обращении;
3) выпущенные на вексельной бумаге, изготовленной на территории Республики Казахстан и отвечающей требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка;
4) имеющие сумму не менее 100 (ста) тысяч тенге, или эквивалент данной суммы в иностранной валюте;
5) со сроком платежа не более одного года с даты переучета Национальным Банком;
6) местом платежа по которым обозначена территория Республики Казахстан.

Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Ұлттық Банк мынадай жағдайларда:
1) егер вексель осы Ереженің 5-тармағының 1)-6) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
2) егер вексель бойынша төлем жасау күніне дейін қалған мерзім он бес жұмыс күнінен кем болса;
3) егер осының алдындағы индоссамент бланктік болса, сондай-ақ индоссаменттердің бірізділігі бұзылса;
4) егер оның мазмұнынан төлеу орны туралы бір мәнді қорытынды жасау мүмкін болмаса немесе вексель мәтінінде вексель бойынша құқықты жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін өзге де ақаулар болса;
5) осы Ереженің 3-тармағына сәйкес Ұлттық Банк белгілеген лимиттен асып кетсе;
6) егер вексель Ұлттық Банк теңгенің айырбастау бағамын белгілемейтін шетел валютасымен жазылса;
7) егер вексельдің өзінде теңгені шетел валютасына төлем жасау күнгі айырбастау бағамына рыноктыққа қарағанда өзгеше сілтеме жасалса, есеп кеңсесінен вексельдерді қайта есепке алуға қабылдаудан бас тартады.
3-тарау. Вексельдерді қайта есепке алуға
қабылдау тәртібі
7. Вексельдерді қайта есепке алуға ұсынғысы келетін есеп кеңсесі Ұлттық Банкке құжаттар пакетін ұсынады, онда:
1) есеп кеңсесінің уәкілетті лауазымды тұлғасы қол қойған вексельдерді қайта есепке алуға қабылдау туралы өтініш (2-қосымша);
2) вексельдердің түпнұсқалары (аллонжбен бірге, егер мұндай болса);
3) есеп кеңсесінің тиісті сенімхаты бар есеп кеңсесінің уәкілетті тұлғасы және вексельдерді қайта есепке алуға жауапты Ұлттық Банктің вексельдерді қайта есепке алуға жауапты қызметкері қол қойған вексельдерді қабылдау-өткізу актісі (3-қосымша);
4) есеп кеңсесінің сенімхаты немесе лауазымды тұлғалардың вексельдерді индоссамент жасау және құжаттарға қол қою және уәкілетті тұлғаның вексельдерді қабылдау-өткізу актісіне қол қою өкілеттігін растайтын құжаттар;
5) вексельдерді индоссамент жасауға және құжаттарға қол қоюға лауазымды тұлғалардың және вексельдерді қабылдау-өткізу актісіне қол қоюға уәкілетті тұлғаның қолдарының үлгілері бар құжат болады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Ұлттық Банк құжаттарды қабылдау кезінде қайта есепке алуға қабылданатын әр вексельдің дұрыс жасалуын, вексельдегі индоссаменттердің ресімделуін, вексель бланкісінде вексельдегі міндетті деректемелердің, тіпті біреуінің болмауына немесе бүлінуіне әкеліп соғатын физикалық (механикалық, химиялық және өзге де) бүлінуінің бар-жоқтығын тексереді, мұндайлар болған кезде вексель қайта есепке алуға қабылданбайды, сондай-ақ вексель бланкілерінің түпнұсқалылығы тексеріледі.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
6. Национальный Банк отказывает учетной конторе в приеме к переучету векселя, в случаях:
1) если вексель не соответствует требованиям, установленным подпунктами 1)-6) пункта 5 настоящих Правил;
2) если срок, оставшийся до даты платежа по векселю, менее пятнадцати рабочих дней;
3) если предыдущий индоссамент был бланковым, а также если последовательность индоссаментов была прервана;
4) если из его содержания невозможно сделать однозначный вывод о месте платежа или текст векселя содержит иные дефекты, которые не позволяют осуществить права по векселю;
5) при превышении лимитов, установленных Национальным Банком, в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил;
6) если вексель выписан в иностранной валюте, курс обмена тенге к которой не устанавливается Национальным Банком;
7) если на самом векселе имеется ссылка на курс обмена тенге к иностранной валюте на день платежа иной чем рыночный.
Глава 3. Порядок принятия векселей к переучету
7. Учетная контора, желающая предъявить векселя к переучету, представляет в Национальный Банк пакет документов, содержащий:
1) заявление на прием векселей к переучету (Приложение 2), подписанное уполномоченным должностным лицом учетной конторы;
2) оригиналы векселей (вместе с аллонжем, если таковой имеется);
3) акт приема-передачи векселей, подписанный уполномоченным лицом учетной конторы, имеющим соответствующую доверенность учетной конторы, и работником Национального Банка, ответственным за переучет векселей (Приложение 3);
4) доверенности учетной конторы или документы, подтверждающие полномочия должностных лиц на индоссирование векселей и подписание документов и уполномоченного лица на подписание акта приема-передачи векселей;
5) документ с образцами подписей должностных лиц, уполномоченных на индоссирование векселей и подписание документов и лица, уполномоченного на подписание акта приема-передачи векселей.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
8. Национальный Банк при приеме документов осуществляет проверку правильности составления каждого принимаемого к переучету векселя, оформления индоссаментов на векселе, наличие физических повреждений бланка векселя (механических, химических и иных), приводящих к отсутствию или повреждению хотя бы одного из обязательных реквизитов векселя, при наличии которых вексель к переучету не принимается.

Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Ұлттық Банк вексель бланкілерінің түпнұсқалылығын (вексель қағаздарының қорғалу дәрежесіне қойылатын талаптарға және техникалық талаптарға сәйкестігін) тексеру үшін оларды сараптамаға жібереді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Вексельдерді қайта есепке алуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешімді Ұлттық Банк тізбесі осы Ереженің 7-тармағында көзделген құжаттардың толық пакетін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
11. Вексельдерді қайта есепке алуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдағаннан кейін Ұлттық Банк есеп кеңсесіне вексельдерге сараптама жүргізу және вексельдерді қайта есепке алуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы хабарламаны береді (4-қосымша).
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Вексельді қайта есепке алуға қабылдау туралы мәселе оң шешілген жағдайда есеп кеңсесі индоссамент ресімдейді және вексельді Ұлттық Банктің пайдасына береді. Ұлттық Банктің пайдасына вексель бойынша төлем жасау жауапкершілігінен индоссантты босататын шарттарды индоссаментке енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Ұлттық Банктің пайдасына индоссаментпен вексель тұпнұсқасын алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банк есеп кеңсесінің банктік шотына дисконтты алып тастағандағы вексель сомасын аударады.
14. Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру ставкасын есепке ала отырып Ұлттық Банк дисконт ұстап қалады.
Өтеу мерзімі бір жылға дейінгі қабылданатын вексельдер бойынша дисконт есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
H*T*P
Д = -------------
360*100
мұнда, Д - дисконт сомасы (теңгемен),
H - вексель сомасы (теңгемен),
T - вексельді қайта есепке алу күнінен бастап вексель бойынша төлем мерзімі (күнмен, бұл ретте қайта есепке алу күні мен вексель бойынша төлем жасау күні бір күн болып есептеледі),
P - ресми қайта қаржыландыру ставкасы (процентпен),
бір жылдағы күн саны 360 болып қабылданады,
шетел валютасымен көрсетілген вексельдер Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес төлем жасау күні айқындалған рыноктық валюта айырбастау бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
9. Национальный Банк для проверки бланков векселей на подлинность (соответствие требованиям, предъявляемым к степеням защиты вексельной бумаги и техническим требованиям), направляет их на экспертизу.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
10. Решение о приеме или отказе в приеме к переучету векселя принимается Национальным Банком в течение пяти рабочих дней со дня получения полного пакета документов, перечень которых предусмотрен пунктом 7 настоящих Правил.
11. После принятия решения о приеме или отказе в приеме к переучету векселя Национальный Банк передает учетной конторе уведомление о проведении экспертизы векселей и приеме или отказе в приеме векселей к переучету (Приложение 4).
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
12. В случае положительного решения вопроса о приеме векселя к переучету, учетная контора оформляет индоссамент и передает вексель в пользу Национального Банка. Не допускается включение в индоссамент в пользу Национального Банка условий, освобождающих индоссанта от ответственности за платеж по векселю.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
13. Национальный Банк, не позднее следующего рабочего дня после получения оригинала векселя с индоссаментом в пользу Национального Банка, перечисляет на банковский счет учетной конторы сумму векселя за минусом дисконта.
14. Дисконт удерживается Национальным Банком в соответствии с официальной ставкой рефинансирования Национального Банка.
Для расчета дисконта по принимаемым векселям сроком погашения до одного года используется следующая формула:
Н*Т*Р
Д = ------------------------
360*100
где, Д - сумма дисконта (в тенге),
Н - сумма векселя (в тенге),
Т - срок платежа по векселю с даты переучета векселя (в днях, при этом дата переучета и дата платежа по векселю считается за один день),
Р - официальная ставка рефинансирования (в процентах),
количество дней в году принимается за 360,
векселя, выраженные в иностранной валюте, пересчитываются в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному на день платежа, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.

4-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешілуге тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдерді
қайта есепке алу ережесінің
1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Вексельдерді қайта есепке алу туралы Үлгі Бас келісім
Алматы қаласы 200__ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, бұдан әрі "Ұлттық Банк" деп аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негізінде іс-әрекет жасайтын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары _____________________ арқылы, бірінші жағынан және Жарғының (N__ Сенімхат) негізінде іс-әрекет жасайтын, бұдан әрі - "Есеп кеңсесі" деп аталатын __________________, екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталады, мына төмендегілер жөнінде осы Келісімді жасады:
1. Келісімнің мәні
1.1. Ұлттық Банк олар бойынша төлем мерзімі басталғанға дейін Есеп кеңсесі есепке алған коммерциялық жай вексельдерді Есеп кеңсесіне вексельдер сомасын төлеу және оның белгілі бір бөлігін ұстап қалу арқылы (дисконт) қайта есепке алуға қабылдайды.
2. Тараптардың міндеттері мен құқықтары
2.1. Ұлттық Банк:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына және осы Келісімнің шарттарына сәйкес Есеп кеңсесі есепке алған коммерциялық жай вексельдерді қайта есепке алуға қабылдауға;
2) құжаттардың толық пакетін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде вексельді қайта есепке алуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдауға;
3) вексельді қайта есепке алуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдағаннан кейін Есеп кеңсесіне вексельге сараптама жүргізу және вексельді қайта есепке алуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жіберуге;
4) вексельді қайта есепке алуға қабылдау туралы мәселе оң шешілген жағдайда Есеп кеңсесі жасаған индоссамент бойынша оны қайта есепке алу үшін қабылдауға;
5) Ұлттық Банктің пайдасына индоссаментпен вексель тұпнұсқасын алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Есеп кеңсесінің банктік шотына дисконт ұстап қала отырып вексель сомасын аударуға;
6) Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру ставкасының мөлшері туралы оны өзгерткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Есеп кеңсесіне хабарлауға;
7) вексельдердің бірінші класты эмитенттерінің тізімін қалыптастырған кезде Есеп кеңсесіне олардың вексельдерін қайта есепке алудың белгіленген лимитінің мөлшері туралы хабарлауға және Есеп кеңсесінің тиісті сұратуын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бірінші класты эмитенттерге вексельдерді қайта есепке алу лимитінің қалдығы туралы ақпарат беруге;

Глава 4. Заключительные положения
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан
Типовое Генеральное соглашение о переучете векселей
г. Алматы "____" _________ 200__ г.
Национальный Банк Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем "Национальный Банк", в лице заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан _______________, действующего (ей) на основании Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем "Учетная контора", в лице ____________ действующего (ей) на основании Устава (Доверенности № __), с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящее Соглашение о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1.1. Национальный Банк принимает к переучету коммерческие простые векселя, учтенные Учетной конторой, до наступления срока платежа по ним, с выплатой Учетной конторе суммы векселя и с удержанием ее определенной части (дисконта).
2. Обязанности и права Сторон
2.1. Национальный Банк обязуется:
1) принимать к переучету коммерческие простые векселя, учтенные Учетной конторой, в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Республики Казахстан и условиями настоящего Соглашения;
2) принять решение о приеме или отказе в приеме к переучету векселя в течение пяти рабочих дней со дня получения полного пакета документов;
3) после принятия решения о приеме или отказе в приеме к переучету векселя, направить в Учетную контору уведомление о проведении экспертизы векселя и приеме или отказе в приеме векселя к переучету;
4) в случае положительного результата экспертизы представленного оригинала векселя, принять его к переучету по индоссаменту, совершенному Учетной конторой;
5) не позднее следующего рабочего дня после получения оригинала векселя с индоссаментом в пользу Национального Банка, перечислить на банковский счет Учетной конторы сумму векселя с удержанием дисконта;
6) уведомлять Учетную контору о размере официальной ставки рефинансирования Национального Банка в течение трех рабочих дней после ее изменения;
7) при формировании списка первоклассных эмитентов векселей уведомлять Учетную контору о размере установленного лимита переучета их векселей и представлять информацию об остатке лимита переучета векселей на первоклассных эмитентов в течение трех рабочих дней после получения соответствующего запроса Учетной конторы;

8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі техникалық комитеті ай сайын Ұлттық Банктің вексельдерді қайта есепке алу жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған қаражаттың жалпы лимитін бекіткен күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде Есеп кеңсесіне осы лимит туралы хабарлама жіберуге;
9) наразылық жасалған күннен кейінгі төрт жұмыс күні ішінде ол Ұлттық Банкке индоссамент бойынша берген вексель бойынша төлем жасалмағаны туралы хабарлауға;
10) осы Келісімнің 2.3-тармағының 15) тармақшасына сәйкес вексель сомасын және вексель бойынша есептелетін басқа да соманы акцептсіз есептен шығарған жағдайда есептен шығарылған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей Есеп кеңсесіне наразалықпен вексельді беруге міндеттенеді.
Ескерту. 2.1.-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.2. Есеп кеңсесі:
1) Ұлттық Банкке вексельдерді қайта есепке алу үшін Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес құжаттар пакетін беруге;
2) вексельді қайта есепке алу үшін қабылдау туралы шешімді және вексельді сараптамадан өткізу туралы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің пайдасына индоссамент қоюға міндеттенеді.
Ескерту. 2.2.-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.3. Ұлттық Банк:
1) Есеп кеңсесі үшін вексельдерді қайта есепке алу лимитін белгілеуге;
2) егер вексель белгіленбеген күні төленуге тиіс болса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
3) егер вексельді ресімдеу "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
4) егер вексель шығарылған вексель қағазы Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сай келмесе, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
5) егер вексельдің бланкісі Қазақстан Республикасынан тыс жерде дайындалса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
6) егер вексель сомасы 100 (жүз) мың теңгеден немесе осы соманың шетел валютасындағы баламасынан кем болса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
7) егер төлем жасау мерзімі Ұлттық Банк қайта есептеген күннен бастап бір жылдан артық болса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
8) егер төлем жасау орны Қазақстан Республикасының аумағы деп белгіленбесе, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;

8) ежемесячно, в течение трех рабочих дней, следующих за днем утверждения Техническим комитетом по денежно-кредитной политике Национального Банка Республики Казахстан общего лимита средств на проведение операций по переучету векселей Национальным Банком, направлять Учетной конторе уведомление о данном лимите;
9) в течение четырех рабочих дней, следующих за днем совершения протеста известить Учетную контору о неплатеже по векселю, переданному ею по индоссаменту Национальному Банку;
10) в случае безакцептного списания суммы векселя и других причитающихся по векселю сумм, согласно подпункту 15) пункта 2.3. настоящего Соглашения, передать Учетной конторе не позднее рабочего дня, следующего за днем списания, вексель с протестом.
Сноска. Пункт 2.1. с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
2.2. Учетная контора обязуется:
1) предоставить Национальному Банку пакет документов для переучета векселей в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка;
2) в течение трех рабочих дней со дня получения решения о приеме к переучету векселя и уведомления о проведении экспертизы векселя, проставить индоссамент в пользу Национального Банка.
Сноска. Пункт 2.2. с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
2.3. Национальный Банк имеет право:
1) устанавливать для Учетной конторы лимиты переучета векселей;
2) отказать в переучете векселя, если вексель подлежит оплате не в определенный день;
3) отказать в переучете векселя, если оформление векселя не соответствует требованиям, установленным Законом Республики Казахстан "О вексельном обращении в Республике Казахстан";
4) отказать в переучете векселя, если вексельная бумага, на которой выпущен вексель, не отвечает требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка;
5) отказать в переучете векселя, если бланк векселя изготовлен за пределами Республики Казахстан;
6) отказать в переучете векселя, если сумма векселя менее 100 (ста) тысяч тенге или эквивалента данной суммы в иностранной валюте;
7) отказать в переучете векселя, если срок платежа по нему более одного года с даты переучета Национальным Банком;
8) отказать в переучете векселя, если местом платежа обозначена не территория Республики Казахстан;

9) егер вексель бойынша төлем жасау күніне дейін қалған мерзім он бес жұмыс күнінен кем болса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
10) егер осының алдындағы индоссамент бланктік болса, сондай-ақ индоссаменттердің бірізділігі бұзылса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
11) егер оның мазмұнынан төлеу орны туралы бір мәнді қорытынды жасау мүмкін болмаса немесе вексель мәтінінде вексель бойынша құқықты жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін өзге де ақаулар болса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
12) бірінші класты эмитенттердің вексельдеріне арналған вексельдерді қайта есепке алу лимитінен, Ұлттық Банктің вексельдерді қайта есепке алу бойынша операцияларды жүргізуіне арналған қаражаттың жалпы лимитінен, есеп кеңселеріне арналған вексельдерді қайта санау лимитінен асып кетсе, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
13) егер вексель Ұлттық Банк теңгенің айырбастау бағамын белгілемейтін шетел валютасымен жазылса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
14) егер вексельдің өзінде теңгені шетел валютасына төлем жасау күнгі айырбастау бағамына рыноктыққа қарағанда өзгеше сілтеме жасалса, вексельді қайта есепке алудан бас тартуға;
15) төлем жасаушы Ұлттық Банкке индоссамент бойынша Есеп кеңсесі берген вексель сомасын төлемеген жағдайда төлем жасаушы төлемеген вексель сомасын, вексель төленуге тиісті күні Ұлттық Банк белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы мөлшеріндегі вексель сомасынан өсімпұлды, төлемеуге наразылық бойынша шығасыны, хабарлама жіберу бойынша шығасыны, сондай-ақ басқа да шығасыларды осы Келісімде көзделген тәртіппен вексель бойынша төленбегені туралы алдын ала Есеп кеңсесіне хабарлай отырып Есеп кеңсесінің кез келген банктік шотынан акцептсіз тәртіппен есептен шығаруға құқылы.
2.4. Есеп кеңсесі:
1) Ұлттық Банк қайта есепке алуға қабылдаған вексельдер бойынша вексель сомасын Ұлттық Банк пайдасына индоссаментпен вексель түпнұсқасын алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей дисконт сомасын шегере отырып, төлеуді талап етуге;
2) вексель сомасын және осы Келісімнің 2.3-тармағының 15) тармақшасына сәйкес вексель бойынша есептелген басқа да соманы оның банктік шотынан акцептсіз есептен шығарған жағдайда Ұлттық Банктен оған наразылықты вексельді Есеп кеңсесінен вексель бойынша төлемді алғаны туралы Ұлттық Банктің қолхатымен бірге есептен шығарған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей беруді талап етуге құқылы.
2.5. Осы Келісімнің шарттарына сәйкес индоссамент бойынша Ұлттық Банкке Есеп кеңсесі берген вексель сомасын төлем жасаушы төлемеген жағдайда, Есеп кеңсесі төлем жасаушы төлемеген вексель сомасын, вексель төленуге тиісті күні Ұлттық Банк белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы мөлшеріндегі вексель сомасынан өсімпұлды, төлемеуге наразылық бойынша шығасыны, хабарлама жіберу бойынша шығасыны, сондай-ақ басқа да шығасыларды Ұлттық Банкке Есеп кеңсесінің кез келген банктік шотынан акцептсіз тәртіппен есептен шығаруға құқық береді.

9) отказать в переучете векселя, если срок, оставшийся до даты платежа по векселю, менее пятнадцати рабочих дней;
10) отказать в переучете векселя, если предыдущий индоссамент был бланковым, а также если последовательность индоссаментов была прервана;
11) отказать в переучете векселя, если из его содержания невозможно сделать однозначный вывод о месте платежа или текст векселя содержит иные дефекты, которые не позволяют осуществить права по векселю;
12) отказать в переучете векселя при превышении лимита переучета векселей на первоклассных эмитентов векселей, общего лимита средств на проведение операций по переучету векселей Национальным Банком, лимита переучета векселей на учетную контору;
13) отказать в переучете векселя, если вексель выписан в иностранной валюте, курс обмена тенге к которой не устанавливается Национальным Банком;
14) отказать в переучете векселя, если на самом векселе имеется ссылка на курс обмена тенге к иностранной валюте на день платежа иной чем рыночный;
15) в случае не уплаты плательщиком суммы векселя, переданного Учетной конторой по индоссаменту Национальному Банку, списать с любого банковского счета Учетной конторы в безакцептном порядке сумму векселя, неоплаченную плательщиком, пеню от суммы векселя в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком на день, в который вексель подлежал оплате, издержки по протесту в неплатеже, издержки по посылке извещения, а также другие издержки, предварительно известив Учетную контору о неплатеже по векселю в порядке, предусмотренном настоящим Соглашением.
2.4. Учетная контора имеет право:
1) требовать выплаты вексельной суммы по векселям, принятым к переучету Национальным Банком, за вычетом суммы дисконта не позднее рабочего дня следующего за днем получения оригинала векселя с индоссаментом в пользу Национального Банка;
2) в случае безакцептного списания с ее банковских счетов суммы векселя и других причитающихся по векселю сумм, согласно подпункту 15) пункта 2.3. настоящего Соглашения, требовать от Национального Банка передать ей не позднее рабочего дня, следующего за днем списания, вексель с протестом и с распиской Национального Банка о полученном от Учетной конторы платеже по векселю.
2.5. В соответствии с условиями настоящего Соглашения, в случае неуплаты плательщиком суммы векселя, переданного Учетной конторой по индоссаменту Национальному Банку, Учетная контора предоставляет право Национальному Банку на списание им в безакцептном порядке с любого банковского счета Учетной конторы суммы векселя неоплаченной плательщиком, пени от суммы векселя в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком на день, в который вексель подлежал оплате, издержек по протесту в неплатеже, издержек по посылке извещения, а также других издержек.

3. Дауларды шешу тәртібі
3.1. Осы Келісімнің шарттарын орындау барысында келіспеушіліктер мен даулар туындаған жағдайда Тараптар оларды соттан тыс тәртіппен реттеу үшін барлық қажетті шараларды қолдануға міндеттенеді.
3.2. Өзара келісімге қол жеткізілмеген жағдайда барлық реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес сот тәртібімен қаралады.
3.3. Осы Келісімде реттелмеген басқа барлық мәселелерді шешуде Тараптар Қазақстан Республикасының заңдарын басшылыққа алады.
4. Төтенше жағдайлар
4.1. Табиғи апаттар, авария, өрт, электр энергиясын айырып тастау, байланыс желісінің бүлінуі, жаппай тәртіпсіздік, ереуіл, әскери іс-қимылдар сияқты дүлей күштердің әсерінен, осы Келісімде көрсетілген қызмет түрлеріне тікелей немесе жанама тыйым салатын Қазақстан Республикасының заң актілері, үкімет қаулылары және мемлекеттік органдардың өкімдері күшіне енуінен Тараптардың осы Келісім бойынша міндеттемелерін орындауына кедергі келтіретін жағдайлар туындағанда Тараптар дүлей күштердің әсерінен болған жағдайлар тоқтатылғанға дейін өзіне алған міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады және осылардың ықпалынан зардап шеккен Тарап, байланыс болған жағдайда осындай жағдайлар басталған сәттен бастап он күн ішінде ол туралы келесі Тарапқа хабарлайды, сондай-ақ төтенше жағдайлардың салдарын тездетіп жою үшін өз тарапынан барлық мүмкіндікті пайдаланады.
Ескерту. 4.1.-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4.2. Төтенше жағдайлардың салдарынан шығын келтірілген Тарап дүлей күштердің ықпал ету объектісі болған Тараптан болған жағдайды дәлелдейтін айғақты, сондай-ақ келтірілген шығынды есептеуге байланысты кез-келген құжатты талап ете алады.
5. Басқа да жағдайлар
5.1. Келісім әрқайсысының заң күшi бiрдей екi данасы мемлекеттiк тiлде және үш данасы орыс тiлiнде, бес дана етiп жасалған, Тараптардың әрқайсысына екі данадан беріледі.
5.2. Келісім Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
5.3. Тараптар осы Келісімді біржақты бұзуға құқылы. Бұл ретте Келісімді бұзуға тілек білдірген Тарап Келісімді бұзу болжанған күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын басқа Тарапқа жазбаша хабарлауға міндетті. Мұндай жағдайда Тараптар осы Келісімді бұзған күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Келісім бойынша бұрын туындаған міндеттемелерді орындауға және бір-біріне олар бойынша шығынды өтеуге міндетті.

3. Порядок разрешения споров
3.1. В случае возникновения разногласий и споров в процессе исполнения условий настоящего Соглашения, Стороны обязуются принять все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
3.2. При не достижении взаимного согласия, все неурегулированные споры рассматриваются в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3.3. В решении всех других вопросов, не урегулированных настоящим Соглашением, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
4. Форс-мажор
4.1. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, отключение электроэнергии, повреждение линий связи, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, вступление в силу законодательных актов, правительственных постановлений и распоряжений государственных органов Республики Казахстан, прямо или косвенно запрещающих указанные в настоящем Соглашении виды деятельности, препятствующие осуществлению Сторонами своих обязательств по настоящему Соглашению, Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств до прекращения обстоятельств непреодолимой силы, если в течение десяти дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи, Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до сведения другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все возможные с ее стороны усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
Сноска. Пункт 4.1. с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
4.2. Сторона, понесшая убытки в связи с форс-мажорными обстоятельствами, может требовать от Стороны, ставшей объектом действия непреодолимой силы, доказательств произошедших событий, а также любую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба.
5. Прочие условия
5.1. Соглашение составлено в четырех экземплярах: два на государственном и два на русском языках, по два экземпляра для каждой из Сторон, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
5.2. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания и действует до момента его расторжения Сторонами.
5.3. Стороны вправе расторгнуть настоящее Соглашение в одностороннем порядке. При этом, Сторона, изъявившая желание расторгнуть Соглашение, обязана письменно уведомить другую Сторону за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения Соглашения. В этом случае, Стороны обязаны исполнить раннее возникшие обязательства по Соглашению и возместить друг другу расходы по ним не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до даты расторжения настоящего Соглашения.

5.4. Тараптар өзара келісім болған кезде осы Келісімге кез келген өзгеріс және/немесе толықтыру енгізуге құқылы. Келісімге барлық өзгерістер және/немесе толықтырулар жазбаша түрде ресімделуі және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоюға тиіс.
5.5. Тараптардың бiреуi немесе екеуі де қайта құрылған жағдайда, осы Келісім бойынша құқықтары мен мiндеттерi Тараптардың заңды мұрагерлерiне көшедi.
6. Тараптардың мекен-жайы және деректемелері
Ұлттық Банк: Есеп кеңсесі:
___________________ _______________
___________________ _______________
___________________ _______________
___________________ _______________
_______________
Ұлттық Банк атынан Есеп кеңсесі атынан
_________________ _______________
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдерді
қайта есепке алу ережесінің
2-қосымшасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Вексельді қайта есепке алу үшін қабылдауға
өтініш
__________________________________________________________________
(вексель беруші есеп кеңсесінің атауы)
_______________________________ 200 ___ жылғы "____" _____________
вексельді қабылдау-өткізу актісіне сәйкес ________________________
__________________________________________________________________
(вексельдің сомасы және валютасы санмен және жазумен)
______________________________________________ сомасында вексельді (саны) қайта есепке алуды сұрайды.
Өтініш беруші (лауазымы, аты-жөні) ______________ (қолы)
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдерді
қайта есепке алу ережесінің
3-қосымшасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қайта
есепке алу үшін ______________________ берген
(есеп кеңсесінің атауы)
вексельдерді қабылдау-өткізу актісі
200__ жылғы "___" ___________
Алматы қаласы
___________________________________________________________________
N |Вексель.|Век.|Век.|Век.|Вексель|1-ші|2-ші|3-ші|Авалшы (егер
р/с|дің се. |сель|сель|сель|бойынша|век.|век.|век.|бар болса)
|риясы |жа. |бе. |со. |белгі. |сель|сель|сель|
|және |сал.|руші|масы|ленген |ұс. |ұс. |ұс. |
|нөмірі |ған | | |төлем |тау.|тау.|тау.|
| |күні| | |мерзімі|шы, |шы, |шы, |
| | | | | |оның|оның|оның|
| | | | | |ме. |ме. |ме. |
| | | | | |кен-|кен-|кен-|
| | | | | |жайы|жайы|жайы|
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Барлығы, жалпы номиналдық сомаға: _________________________
(санмен және жазумен)
Барлығы, вексельдер саны (дана): __________________________
(санмен және жазумен)
Құжаттарды бердім: ___________________________ (лауазымы, аты-жөні) Құжаттарды қабылдадым: ____________________ (лауазымы, аты-жөні)
_________________ (қолы) _________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдерді
қайта есепке алу ережесінің
4-қосымшасы

5.4. Стороны вправе при взаимном согласии внести любые изменения и/или дополнения в настоящее Соглашение. Все изменения и/или дополнения в Соглашение должны быть оформлены в письменном виде и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
5.5. При реорганизации одной или обеих Сторон права и обязанности по настоящему Соглашению переходят к правопреемникам Сторон.
6. Место нахождения и реквизиты сторон
Национальный Банк: Учетная контора:
__________________ ___________________
__________________ ___________________
__________________ ___________________
__________________ ___________________
от Национального Банка от Учетной конторы
_________________ ___________________
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Приложение 2
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан
Национальный Банк
Республики Казахстан
З а я в л е н и е
на прием векселя к переучету
______________________________________________________
(наименование учетной конторы, предъявляющий вексель)
просит переучесть векселя (количество) на сумму _______________
_______________________________________________________________
(сумма и валюта векселя цифрами и прописью)
согласно акту приема-передачи векселей от "___" _________ 200__ года.
Заявитель (должность, Фамилия, Имя, Отчество) _______ (подпись)
Место печати
Приложение 3
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан
Акт приема передачи векселей,
представленных ____________________________
(наименование учетной конторы)
к переучету в Национальный Банк Республики Казахстан
"____"___________ 200__ года
город Алматы
_________________________________________________________________________
№ |Серия и|Дата |Векселе-|Век- |Срок |1-й |2-й |3-й |Ава-
п/п|номер |состав-|датель |сель-|платежа,|векселе|векселе|векселе|лист
|векселя|ления | |ная |устано- |держа- |держа- |держа- |(если
| |векселя| |сумма|вленный |тель, |тель, |тель, |есть)
| | | | |по век- |его |его |его |
| | | | |селю |адрес |адрес |адрес |
___|_______|_______|________|_____|________|_______|_______|_______|_____
___|_______|_______|________|_____|________|_______|_______|_______|_____
___|_______|_______|________|_____|________|_______|_______|_______|_____
Всего на общую номинальную сумму: _____________________.
(цифрами и прописью)
Всего количество векселей (штук): _____________________.
(цифрами и прописью)
Документы передал: ___________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
_______________ (подпись)
Документы принял: ___________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
_______________ (подпись)
Приложение 4
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан

Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.12.27 № 103 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ХАБАРЛАМА
-------------------------------
(есеп кеңсесінің атауы)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есепке алу үшін банк ұсынған вексельдерге сараптама жүргізу қорытындысы бойынша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есепке алуға NN________________________ вексельдерді қабылдайды;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есепке алуға NN________________________ вексельдерді қабылдамайды;
Банк Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есепке алуға қабылдаған вексельдер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пайдасына индоссамент қоюы қажет.
Уәкілетті бөлімшенің
басшысы (аты-жөні)

Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.12.2010 № 103 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
УВЕДОМЛЕНИЕ
______________________________
(наименование учетной конторы)
Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет, что по
итогам экспертизы векселей, представленных банком к переучету,
векселя с номерами №№ ________________________________
принимаются Национальным Банком Республики Казахстан к переучету;
векселя с номерами №№ ________________________________
не принимаются Национальным Банком Республики Казахстан к переучету.
Банку необходимо проставить индоссамент в пользу Национального Банка Республики Казахстан по векселям, принимаемым Национальным Банком Республики Казахстан к переучету.
Руководитель
Уполномоченного подразделения (Фамилия, имя отчество)