Сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 тамыздағы N 454 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3082. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , "Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 13 қазандағы N 248-р өкіміне сәйкес Бұйырамын :
1. Қоса беріліп отырған Сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 тамыздағы
N 454 бұйрығымен бекітілген
Ескерту. Оң жақ бұрышқа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
Сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру
Ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Сорттық және тұқымдық бақылау тұқым шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұқым шаруашылығы субъектілерінің иелігіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің егістері мен тұқымдары бойынша жүргізіледі және оның ішіне:
тұқымды өндіру, өңдеу, сақтау, сату және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын бақылау;
тұқымның сорттық және егістік сапаларына сараптама жүргізілуін бақылау;
сорттық егістіктерге тексеру жүргізілуін бақылау;
тұқым шаруашылығы субъектілерінің тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, стандарттарды және басқа да нормативтік актілерді сақтауын бақылау енеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
2. Сорттық және тұқымдық бақылау жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының барлық аумағында тұқым шаруашылығы саласындағы бірыңғай әдістер, терминология және нормативтік құжаттар, сондай-ақ техникалық құралдардың бірыңғай үлгілері қолданылады.
2. Сорттық және тұқымдық бақылау жүргізетін
ұйымдар мен тұлғалар
3. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің егістері мен тұқымдарына сорттық және тұқымдық бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитеті мен оның аумақтық органдарының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары (бұдан әрі - мемтұқинспекторлар) жүргізеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.

Об утверждении Правил осуществления сортового и семенного контроля
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года № 454. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2004 года № 3082. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О семеноводстве", распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 октября 2003 года N 248-р "О дополнительных мерах по совершенствованию законодательства Республики Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления сортового и семенного контроля.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 августа 2004 года N 454
Сноска. Правила с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Правила
осуществления сортового и семенного контроля
1. Общие положения
1. Сортовой и семенной контроль проводится в отношении посевов и семян сельскохозяйственных растений, принадлежащих субъектам семеноводства, осуществляющим деятельность в области семеноводства и включает в себя:
контроль за осуществлением мероприятий по производству, обработке, хранению, реализации и использованию семян;
контроль за проведением экспертизы сортовых и посевных качеств семян;
контроль за проведением апробации сортовых посевов;
контроль за соблюдением субъектами семеноводства нормативных правовых актов, стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. При проведении сортового и семенного контроля на всей территории Республики Казахстан применяются единые методы, терминология и нормативные документы в области семеноводства, а также единые образцы технических средств.
2. Организации и лица, проводящие
сортовой и семенной контроль
3. Сортовой и семенной контроль посевов и семян сельскохозяйственных растений, проводят в соответствии с законодательством Республики Казахстан, государственные инспекторы по семеноводству Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его территориальных органов (далее - госсеминспекторы).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

4. Тұқымның сорттық және егістік сапаларын зертханалық сынауды ( тұқымның сапасын сараптау ) белгіленген тәртіппен аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалар қолданыстағы стандарттарға сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
5. Топырақтық бағалау мен зертханалық сорттық сынауларды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы дақылдарын сортсынау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы және (немесе) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ғылыми-зерттеу кәсіпорындары жүргізеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
3. Сорттық бақылау жүргізу
6. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің егістері мен тұқымдарын сорттық бақылау тексеру, топырақтық бағалау, зертханалық сорттық сынаулар арқылы жүргізіледі.
7. Белгіленген тәртіппен аттестатталған тұқым өндірушілерде мемтұқинспекторлар жыл бойы тұқым өндірісін бақылауды жүзеге асырады. Оның ішіне мынадай кезеңдер:
тұқым себу үшін дайындалған танаптарды тексеру;
өсу кезеңінде сорттық егістерді тексеру;
сорттық және будандық егістердің тексерілуі мен далалық зерттелуін бақылау;
тұқымның терілуін (жиналуын), тасымалдануын, өңделуін (тазалануын) және сақталуын, тұқым қоймаларының дайындығын бақылау;
тұқымды өндіру технологиясының сақталуын бақылау енеді.
8. Аттестатталған тұқым өндірушілер дер кезінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – аумақтық инспекциялар) танаптардың тұқым шаруашылығы үшін егуге дайын екендігі туралы хабарлайды, содан соң мемтұқинспекторлар танаптарды тексеруді жүргізеді. Танаптарды тексеру кезінде кеңістіктік бөлектеу, ауыспалы егісті ұстау, қажетті агротехникалық іс-шараларды жүргізу, танаптардың шекараларының тазалығы тексеріледі. Танаптарды тексеру нәтижелері бойынша 1-қосымшаға сәйкес есеп жасалады.
Егісті тексеру кезінде себуге әзірленген тұқымның сорттық және егістік сапаларын растайтын құжаттардың бар болуы, егіс техникасының жағдайы, егіс технологиясы ережелерін сақтау тексеріледі. Тексеру нәтижелері бойынша 2-қосымшаға сәйкес есеп жасалады. Танаптың дайындығын тексеруді егісті тексерумен қиыстыруға жол беріледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.

4. Лабораторные испытания сортовых и посевных качеств семян ( экспертиза качества семян ) проводятся аттестованными в установленном порядке лабораториями по экспертизе качества семян в соответствии с действующими стандартами.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
5. Грунтовую оценку и лабораторные сортовые испытания проводят Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и (или) научно-исследовательские организации Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Проведение сортового контроля
6. Сортовой контроль посевов и семян сельскохозяйственных растений проводится посредством апробации, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний.
7. У производителей семян, аттестованных в установленном порядке, в течение года госсеминспекторы осуществляют контроль производства семян, включающий следующие этапы:
проверка полей, подготовленных для посева семян;
проверка сортовых посевов в период вегетации;
контроль апробации и полевых обследований сортовых и гибридных посевов;
контроль сбора (уборки), транспортировки, обработки (очистки) и хранения семян, готовности семенохранилищ;
контроль соблюдения технологии производства семян.
8. Аттестованные производители семян своевременно сообщают в соответствующие территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - тер инспекция ) о готовности полей для семеноводческого посева, после чего госсеминспекторы проводят инспектирование полей. При инспектировании поля проверяются: пространственная изоляция, соблюдение севооборота, проведение необходимых агротехнических мероприятий, чистота границ поля. По результатам инспектирования поля составляется отчет согласно приложению 1 .
При инспектировании посева проверяется наличие документов, подтверждающих сортовые и посевные качества подготовленных для посева семян, состояние посевной техники, соблюдение правил технологии посева. По результатам проверки посева составляется отчет согласно приложению 2 . Допускается совмещение проверки готовности поля с проверкой посева.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

9. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің өсуі кезеңінде түрлік, сорттық фитопатологиялық тазартуды (арамшөп жұлу) жүргізуге тексеру жүргізіледі.
10. Тұқымы сатуға немесе тұқым өндірушінің өзінің тұқымдық егістерінде пайдалануға арналған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің егісі міндетті түрдегі тексеруге жатады.
11. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерін тексеруді белгіленген тәртіппен аттестатталған апробаторлар тұқым өндірушілердің облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі - облыстың жергілікті атқарушы органы) берген тапсырыстары бойынша жүргізеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
12. Танаптық тексеруді:
бірегей тұқымдардың егістерін - облыстың жергілікті атқарушы органының бұйрығымен құрылған облыстық және аудандық аумақтық инспекциялардың мемтұқинспекторлары, тиісті дақыл жөніндегі селекционер, өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор және тұқым өндірушінің өкілі құрамындағы комиссия;
элиталық тұқымдардың егістерін - облыстың жергілікті атқарушы органының бұйрығымен құрылған құрамында облыстық және аудандық аумақтық инспекциялардың мемтұқинспекторлары, облыстың жергілікті атқарушы органының өкілі, өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор және тұқым өндірушінің өкілі бар комиссия;
бірінші және келесі репродукциялы тұқымдық егістерді - облыстың жергілікті атқарушы органының бұйрығына сәйкес тұқым өндірушінің өкілінің қатысуымен белгіленген тәртіппен аттестатталған апробаторлар жүргізеді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
13. Егістерді сорттық бағалау нәтижелері негізінде тиісті тексеру құжаттары жасалады, оларды:
бірегей тұқымдардың егісіне арналғанын - облыстық аумақтық басқарманың бастығы;
элиталық тұқымдардың, бірінші және келесі репродукциялы тұқымдардың егісіне арналғанын - аудандық аумақтық басқарманың бастығы бекітеді.
14. Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірегей және элиталық тұқымдары топырақтық бағалауға жатады.
Зертханалық сорттық сынауға Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының соңынан сатуға арналған элиталық тұқымдары мен бірінші репродукциялы тұқымдары жатады.
Топырақтық бағалау мен зертханалық сорттық сынау тәртібін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі белгілейді.

9. В период вегетации сельскохозяйственных растений производится проверка проведения видовых, сортовых фитопатологических прочисток (прополок).
10. Посевы сельскохозяйственных растений, семена с которых предназначены для реализации или использования производителями семян на собственные семенные посевы, подлежат обязательной апробации.
11. Апробация сортовых посевов сельскохозяйственных растений проводится аттестованными в установленном порядке апробаторами, по заявкам производителей семян, поданных в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) (далее - местный исполнительный орган области) .
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
12. Полевую апробацию проводят:
посевов оригинальных семян - комиссия, созданная приказом местного исполнительного органа области в составе: госсеминспекторов областного и районного теринспекций , селекционера по соответствующей культуре, государственного инспектора по карантину растений и представителя производителя семян;
посевов элитных семян - комиссия, созданная приказом местного исполнительного органа области в составе: госсеминспекторов областной и районной теринспекций, представителя местного исполнительного органа области, государственного инспектора по карантину растений и представителя производителя семян;
семеноводческих посевов первой и последующих репродукций - аттестованные в установленном порядке апробаторы в присутствии представителя производителя семян, в соответствии с приказом местного исполнительного органа области .
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13. На основании результатов сортовой оценки посевов составляются соответствующие акты апробации, по формам, установленным актами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
14. Оригинальные и элитные семена сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, подлежат грунтовой оценке.
Лабораторным сортовым испытаниям подлежат предназначенные для последующей реализации элитные семена и семена первой репродукции сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан.
Порядок проведения грунтовой оценки и лабораторных сортовых испытаний устанавливается Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.

15. Тұқымды дайындау, өңдеу, сақтау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Сатуға жататын бірегей және элиталық тұқымдарды, бірінші және келесі репродукциялы тұқымдарды сақтауға арналған астық қоймаларының дайындығы мемтұқинспектордың тексеруімен анықталады. Оның нәтижелері бойынша 3-қосымшаға сәйкес нысанда қорытынды жасалады.
4. Тұқымдық бақылау жүргізу
17. Тұқымдық бақылауға сатуға жататын бірегей және элиталық тұқымдардың, сондай-ақ бірінші және келесі репродукциялы тұқымдардың партиялары жатады.
18. Тұқымдық бақылау тұқымның бақылама сынамаларын алу және соңынан оларды белгіленген тәртіппен аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханаларда зерттеу арқылы жүргізіледі.
Тұқымды сапасын сараптауды жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі белгілейді.
19. Бақылама сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалар 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымды талдау нәтижесін береді.
20. Тексерістік бақылау (мемлекеттік бақылау) кезінде, сондай-ақ таласты жағдайларда бақылама сынамаларын алуды стандарттарға сәйкес мемтұқинспектор тұқым иесінің өкілі мен сатып алушының қатысуымен жүргізеді. Таласты жағдайларда бақылама сынамаларын алуды сатып алушысыз да жүргізуге жол беріледі.
Бақылама сынамаларын алу нәтижесі 5-қосымшаға сәйкес нысандағы кесіммен ресімделеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
21. Таласты жағдайларда тұқымның сапасын бақылаулық зерттеуді жүргізуге арналған өтінішті тиісті аумақтық инспекцияға:
тұқымды жеткізуші 5 күннен кешіктірмей - сапасы жеткізушінің құжаттарында көрсетілген көрсеткіштерге сай емес тұқым алғандығы туралы тұтынушыдан ескертпе хат алғаннан кейін;
тұқымды тұтынушы 20 күннен кешіктірмей - жеткізушіден сапасы жеткізушінің ілеспе құжаттарында көрсетілген көрсеткіштерге сай емес тұқым партиясын алғаннан кейін, беруі тиіс.
Өтінішпен бірге:
тұқымды жеткізуші - қарсылық білдірген тұқымның сапасы туралы куәлікті немесе оның көшірмесін және алу кесімімен бірге сынаманың телнұсқасын;
тұқымды тұтынушы - сынау қорытындысын және алу кесімімен бірге сынаманың телнұсқасын жібереді.
Өтініш мынадай жағдайларда қабылданбауы мүмкін:
телнұсқалық сынама бақылаулық талдауға түскен уақытқа қарай қарсылық білдірген тұқымның сапасы туралы куәліктің күші біткен;
сынамаларды алу мерзімдері бұзылған.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.

15. Заготовка, обработка, хранение семян осуществляется в порядке определенном Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
16. Готовность семенохранилищ, предназначенных для хранения оригинальных и элитных семян, семян первой и последующих репродукций, подлежащих реализации, устанавливается проверкой госсеминспектора, по результатам которой составляется заключение по форме согласно приложению 3 .
4. Проведение семенного контроля
17. Семенному контролю подлежат партии оригинальных и элитных семян, а также семян первой и последующих репродукций подлежащих реализации.
18. Семенной контроль проводится путем отбора контрольных проб семян и последующего их исследования в аттестованных в установленном порядке лабораториях по экспертизе качества семян.
Порядок проведения экспертизы качества семян устанавливается Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
19. По результатам лабораторных исследований контрольных проб, аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян выдается результат анализа семян по форме, согласно приложению 4 .
20. Отбор контрольных проб при инспекционном контроле (государственный контроль), а также в спорных случаях производится в соответствии со стандартами госсеминспектором в присутствии представителя владельца и покупателя семян. Допускается в спорных случаях производить отбор контрольных проб в отсутствии покупателя.
Результат отбора контрольных проб оформляется актом инспекционного контроля прошедших семенную экспертизу семян сельскохозяйственных растений по форме согласно приложению 5 .
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
21. В спорных случаях заявление на проведение контрольных исследований качества семян должно быть подано в соответствующую теринпекцию не позднее:
5 дней поставщиком семян - после получения уведомления от потребителя о получении семян, качество которых не соответствует показателям, указанным в документах поставщика;
20 дней потребителем семян - после получения от поставщика партии семян, не соответствующей показателям, указанным в сопроводительных документах поставщика.
С заявлением направляют:
поставщиком семян - документы, подтверждающие качество семян, на которые потребитель предъявил претензии, или их копии и дубликат пробы с актом ее отбора;
потребителем семян - заключение лаборатории по экспертизе качества семян по результатам испытаний и дубликат пробы с актом ее отбора.
В принятии заявления может быть отказано в следующих случаях:
ко времени поступления дубликатной пробы на контрольный анализ истек срок действия документов, подтверждающих качество семян, на которые потребитель предъявил претензии;
нарушены сроки отбора пробы.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

22. Тексерістік бақылау кезінде, сондай-ақ таласты жағдайларда тұқым сапасын сараптау қолданыстағы стандарттарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
23. Аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалардың тұқымның сорттық және тұқымдық сапасын сараптауды жүргізуін және олардың тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарды сақтауын бақылауды мемтұқинспекторлар жүзеге асырады. Тексеру нәтижелері бойынша 6-қосымшаға сәйкес нысандағы кесім жасалады.
Аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалардың стандарттармен белгіленген тұқымның сапасын анықтау әдістерін бұзғандары белгілі болған жағдайда облыстық аумақтық инспекциялар стандарттау, метрология және сертификаттау органдарына олардың зертханадағы өлшеу жағдайын бағалау туралы куәлігін кейін қайтарып алу туралы ұсыныс жібереді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
24. Тұқым өндіруші аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалар берген тұқымның сорттық және тұқымдық сапасын зерттеу нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемтұқинспекторлар тұқым өндірушілердің наразылықтарын қарастырады.
Бақылаулық сынаманы зерттеу кезінде алынған нәтижелердің бұдан бұрын берілген тұқымның сапасын растайтын құжаттарда көрсетілген нәтижелермен үйлеспеушілігі расталған жағдайда тұқымның сапасын сараптау жөніндегі осы зертхана мемтұқинспектордың қорытындысы негізінде белгіленген тәртіппен оларды жаңасына ауыстырады.
Тұқым өндіруші қорытындымен келіспеген жағдайда талас заңнамамен белгіленген тәртіппен шешіледі.
25. Сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру кезінде туындайтын таластар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
Сорттық және тұқымдық бақылауды
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
Тұқымдық егіс үшін арналған танаптарды тексеру туралы
Есеп
________________________________________________________ негізінде
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тұқым өндірушінің атауы
___________________________________________________________________
дақыл, сорт
________________________________________________________ тұқымын
репродукция)
өндіру мақсатында егу үшін арналған танаптарын тексеру жүргізілді.
Тексеру жүргізілген күн: 200__ жылғы "____" ____________________.
Тексеру нәтижелері
Алқап, га ________________________________________________________
Жағдайы, дайындығы _______________________________________________
Агротехникасы ____________________________________________________
Дақыл, репродукция, өткен жылғы сорт _____________________________
__________________________________________________________________
Тұқымның шығу тегі _______________________________________________
(құжаттың N, күні, репродукция, сорт, партия,
салмағы, алынған жері)
Егістік техниканың жағдайы _______________________________________
Қорытынды ________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________________________________
Тұқым өндірушінің
өкілі, лауазымы    _____________        __________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешеніндегі
мемлекеттік инспекция комитетінің
аумақтық инспекциясының тұқым
шаруашылығы жөніндегі
мемлекеттік инспекторы _____________    ___________________________
(қолы)         (тегі, аты, әкесінің аты)
Сорттық және тұқымдық бақылауды
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
Егісті тексеру туралы
Есеп
________________________________________________________ негізінде
__________________________________________________________ тұқымын
(дақыл, сорт, репродукция)
өндірудің белгіленген технологиялық талаптарға сәйкестігін анықтау
мақсатында ______________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
егісін тексеру жүргізілді.
Тексеру жүргізілген күн: 200__ жылғы "____" ____________________.
Тексеру нәтижелері
Алқап, га ________________________________________________________
Тұқымның шығу тегі _______________________________________________
(құжаттың N, күні, репродукция, сорт, партия,
салмағы, алынған жері)
Агротехникасы ____________________________________________________
Себілген күн _____________________________________________________
Қорытынды ________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тұқым өндірушінің
өкілі, лауазымы     _____________      ___________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешеніндегі
мемлекеттік инспекция комитетінің
аумақтық инспекциясының тұқым
шаруашылығы жөніндегі
мемлекеттік инспекторы _____________    ___________________________
(қолы)         (тегі, аты, әкесінің аты)
Сорттық және тұқымдық бақылауды
жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
Қорытынды
________________________________________________________ негізінде
__________________________________________________________________
(тұқым өндірушінің атауы
__________________________________________________________________
дақыл, сорт, репродукция)
сатуға жататын тұқымын сақтауға арналған N _________тұқым қоймасын
тексеру жүргізілді.
Тексеру жүргізілген күн: 200__ жылғы "____" ____________________.
Тексеру нәтижелері
Тұқым қоймасының жағдайы _________________________________________
Дайындығы ________________________________________________________
Қорытынды ________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тұқым өндірушінің
өкілі, лауазымы     _____________      ___________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешеніндегі
мемлекеттік инспекция комитетінің
аумақтық инспекциясының тұқым
шаруашылығы жөніндегі
мемлекеттік инспекторы _____________    ___________________________
(қолы)         (тегі, аты, әкесінің аты)
Сорттық және тұқымдық бақылауды
жүзеге асыру ережесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
N ___ тұқымды талдау нәтижесі
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты,
__________________________________________________________________
әкесінің аты, аудан, облыс)
________________________________________________________ сақтаулы
(N ___ бөлімше (бригада)
200_ жылғы __________ берілген N __ кесіммен талдауға тапсырылған
(күні, айы)
_________________________________________________________ алынған,
________________________ репродукциялы, ____________ жылғы егіннің
__________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігі, сорты)
салмағы __ центнер, фракция N __ тұқымының N __партиясына берілді.
Орын саны   (қап),     N ____ қойма,     N ____ қамба үйіндіде
Тұқымның мақсаты _________________________________________________
Талдау нәтижелері
___________________________________________________________________

22. Экспертиза качества семян при инспекционном контроле, а также при спорных случаях проводится в соответствии с действующими стандартами.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
23. Контроль за проведением экспертизы сортовых и посевных качеств семян аттестованными в установленном порядке лабораториями по экспертизе качества семян и соблюдением ими нормативных правовых актов и стандартов в области семеноводства осуществляют госсеминспекторы. По результатам проверки составляется акт по форме согласно приложению 6 .
В случае выявления нарушений аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян установленных стандартами методов определения качества семян областные теринспекции направляют в органы стандартизации, метрологии и сертификации представления об отзыве у них свидетельства об оценке состояния измерений в лаборатории.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
24. Госсеминспекторы рассматривают претензии производителей семян в случае несогласия производителя семян с результатами исследований семян на сортовые и посевные качества, выданными аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян.
В случае подтверждения расхождения показателей, полученных при исследовании контрольной пробы, с показателями, указанными в ранее выданных документах, подтверждающих качество семян, данная лаборатория по экспертизе качества семян заменяет их в установленном порядке на новые на основании заключения госсеминспектора.
При несогласии производителя семян с заключением, спор разрешается в порядке, установленном законодательством .
25. Споры, возникающие при осуществлении сортового и семенного контроля, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам осуществления сортового
и семенного контроля
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Отчет
о проверке полей, предназначенных для семеноводческого посева
На основании ________________________________________ произведена
проверка полей __________________________________________________
(наименование производителя семян)
_________________________________________________________________
предназначенных для посева с целью производства _________________
(репродукция)
семян ___________________________________________________________
(культура, сорт)
Дата проведения проверки "_____" ________________ 200 _ года
Результаты проверки
Площадь, гектаров_______________________________________________
Состояние, готовность __________________________________________
Агротехника_____________________________________________________
Предшественник (культура, репродукция, сорт) _ _________________
________________________________________________________________
Происхождение семян_____________________________________________
(документ N, дата, репродукция, сорт, партия)
Состояние посевной техники______________________________________
Заключение:
________________________________________________________________
Представитель
производителя семян
должность      _____________         __________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество)
Государственный инспектор
по семеноводству территориальной
инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан _________  _________________________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество)
Приложение 2
к Правилам осуществления сортового
и семенного контроля
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Отчет
о проверке посева
На основании ____________________________________________ произведена
проверка посева _____________________________________________________
(наименование производителя семян)
с целью установления соответствия производства семян
_____________________________________________________________________
(культура, сорт, репродукция)
установленным технологическим требованиям
Дата проведения проверки "_____" _________________ 200 __ года
Результаты проверки
Площадь посева, гектаров ____________________________________________
Происхождение семян _________________________________________________
(документ N, дата, сорт, репродукция, партия)
Агротехника _________________________________________________________
Дата посева _________________________________________________________
Заключение:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Представитель
производителя семян
должность           __________________    ________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество)
Государственный инспектор
по семеноводству территориальной
инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан _________  _________________________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество)
Приложение 3
к Правилам осуществления сортового
и семенного контроля
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Заключение
На основании __________________________________________ произведена
проверка семенохранилища N_________________________________________
(наименование
___________________________________________________________________
производителя семян)
предназначенного для хранения семян, подлежащих реализации
___________________________________________________________________
(культура, сорт, репродукция)
Дата проведения проверки "_____" ________________ 200 _ года
Результаты проверки
Состояние семенохранилища__________________________________________
Готовность ________________________________________________________
Заключение ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Представитель
производителя семян
должность         _____________           ________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество)
Государственный инспектор
по семеноводству территориальной
инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан _________  _________________________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество)
Приложение 4
к Правилам осуществления сортового
и семенного контроля
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Результат анализа семян N____
Выдан _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
физического лица, район, область)
на партию N______ семян ___________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от _____________________________________________________
репродукции ____________________________, год урожая ______________
массой ___________ центнеров, фракции N___________, представленных на
анализ при акте N __________ от__________________ 200__ года, хранящихся
(число, месяц)
___________________________________________________________________
(N ___ отделения (бригады)
Число мест (мешков), склад N ___________, закром N _________
насыпью
Назначение семян __________________________________________________
Результаты анализа
___________________________________________________________________

1. Тазалығы ___________________ %, оның ішінде __________________ %
2. Қалдық, барлығы _______ %, оның ішінде басым топтар __________ %
3. Басқа өсімдіктердің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)_________
4. Жемдік шөптердің басқа түрлерінің тұқымдары __________________ %
5. Басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) _____
6. Арамшөптік өсімдіктер тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %),
барлығы ___________
оның ішінде:
аса зиянды арамшөп тұқымдары (жемдік шөптер үшін, 1 кг-ға дана)
____
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ___________________
карантиндік арамшөптердің тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________
улы арамшөптердің тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________________
7. Қаракүйелік құрылымдар ______________________________________ %
8. Қарамықтар __________________________________________________ %
9. Бидай нематодасының беріштері (1 кг-ға дана) __________________
10. Өсу қуаты __________________________________________________ %
11. Өнгіштігі __________________________________________________ %
оның ішінде қаттылары ______________________________________ %
Өсіру жағдайлары ___________________________________________
12. Өмірге бейімділігі _________________________________________ %
Анықтау әдісі _______________________________________________
13. Ылғалдылығы ________________________________________________ %
14. 1000 дәннің салмағы ________________________________________ г
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезінде толтырылады:
центрифугалау әдісімен _____ дана, биологиялық әдіспен _________ %)
16. Зиянкестермен жайлануы _______________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарау мәліметтері:
түсі           қалыпты              иісі             қалыпты
қарайған                              көгерген
18. Басым түрлердің ботаникалық құрамы:
басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары ___________________________
(аты)
сорттық өсімдіктердің тұқымдары ______________________________
(аты)
19. Басқа анықтамалар: ___________________________________________
__________________________________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргізген кезде:
__________________________________________________________________
Тұқымдар мына       |    Талдау кезінде    |    Стандартпен
көрсеткіштер бойынша   |    белгілі болды     |    белгіленгені
сапасыз          |                      |
__________________________________________________________________
Тұқымдар ______________________ және қайташа толық талдауға жатады
(өңдеу түрі)
Толық емес талдау жүргізген кезде:
Тұқымдар _________________________________________________________
(талдау жүргізілген көрсеткіштер атауы)
бойынша стандарттар талаптарына сай.
Зертхана меңгерушісі _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі)
200__ жылғы ________________
(күні, айы)
Сорттық және тұқымдық бақылауды
жүзеге асыру ережесіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
Тұқымдық сараптама өткен ауыл шаруашылығы
дақылдарының тұқымын тексерістік бақылау
кесімі
200__ жылғы __________________ ____________________ дейінгі кезеңде
төрағасы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, лауазымы)
мүшелері __________________________________________________________
___________________________________________________________________
құрамдағы комиссия 200__ жылғы "___" _______________ N ___ тұқым
сапасы туралы куәлік алған ________________________________________
(тұқым өндірушінің атауы)
өндірген __________________________________________________________
(дақыл, сорт, репродукция, партия N, себу стандартының
сыныбы)
тұқымын бақылауды жүргізді.
Тексеру кезінде белгілі болғаны:

1. Чистота ______________________ % в том числе __________________%
2. Отход, всего _________________ % в том числе преобладающие группы
________________________________________________________________ %
3. Семян других растений (штук на 1 кг или %)______________________
4. Семян других видов кормовых трав _____________________________ %
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %) __________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ______________
в том числе:
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1кг)_______
семян пырея ползучего (штук на 1 кг) __________________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг)______________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг) ________________________________
7. Головневых образований _________________________ %
8. Склероциев _____________________________________ %
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг) _______
10. Энергия прорастания ___________________________ %
11. Всхожесть _____________________________________ %
в том числе твердых ____________________________ %
Условия проращивания ___________________________
12. Жизнеспособность ______________________________ %
Метод определения _____________________________
13. Влажность _____________________________________ %
14. Масса 1000 семян ______________________________ г
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _______%)
16. Заселенность вредителями ____________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет        нормальный          запах          нормальный
потемневший                      затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений ____________________________
(название)
семян сортовых растений _____________________________________
(название)
19. Другие определения: _________________________________________
Заключение и предложения:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
___________________________________________________________________
Семена некондиционны      | Установлено | Установлено
по следующим показателям  | при анализе | стандартом
__________________________|_____________|__________________________
Семена подлежат __________________________и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
Семена по ___________________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям стандарта.
Заведующий лабораторией _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
_______________ 200 _г.
(число, месяц)
Приложение 5
к Правилам осуществления сортового
и семенного контроля
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Акт
инспекционного контроля прошедших семенную экспертизу
семян сельскохозяйственных растений
В период с ______ по _______ 200 _ года комиссия в составе председателя
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место работы, должность)
членов_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
провели контроль семян ________________________________________________
(культура, сорт, репродукция, партия N, класс посевного стандарта)
произведенных _________________________________________________________
(наименование производителя семян)
получившего удостоверение о кондиционности N ____ от "___"_________
200__ года.
При проверке установлено

1. Тексеру объектілері ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тұқымның сапасы, сақтау жағдайлары және т.б.)
2. Тұқымды бірдейлестіру және сынау нәтижелері ____________________
___________________________________________________________________
3. Өндірісті тексеру нәтижелері ___________________________________
___________________________________________________________________
4. Қорытынды: _____________________________________________________
___________________________________________________________________
(тұқым мен оны өндірудің белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау)
Комиссия төрағасы   _______________           __________________
(қолы)              (тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері   _______________           __________________
(қолы)              (тегі, аты, әкесінің аты)
Сорттық және тұқымдық бақылауды
жүзеге асыру ережесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2009.01.05 N 05 Бұйрығымен.
Аттестатталған тұқымның сапасын сараптау
жөніндегі зертханаларды тексеру
кесімі
________________________________________________________ негізінде
__________________________________________________________________
(аттестатталған тұқымның сапасын сараптау
__________________________________________________________________
жөніндегі зертхананың атауы)
орындалатын тұқымның сорттық және егістік сапасын сараптау
жөніндегі жұмыстар бойынша және тұқым шаруашылығы саласындағы
нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарды сақтауы
тексерілді.
Тексеру жүргізілген күн: 200__ жылғы "____" ____________________.
Тексеру нәтижелері
Мамандардың бар болуы, олардың біліктілігі ________________________
___________________________________________________________________
Нормативтік құжаттардың жаңғыртылған қорының бар болуы ____________
___________________________________________________________________
Қажетті өлшеу құралдарының бар болуы ______________________________
___________________________________________________________________
Қорытынды _________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Аттестатталған тұқымның
сапасын сараптау
жөніндегі зертхананың
өкілі, лауазымы      _____________      ___________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешеніндегі
мемлекеттік инспекция
комитетінің аумақтық
инспекциясының тұқым
шаруашылығы жөніндегі
мемлекеттік инспекторы _____________    ___________________________
(қолы)           (тегі, аты, әкесінің аты)

1. Объекты проверки____________________________________________________
(качество семян, условия хранения и др.)
_______________________________________________________________________
2. Результаты идентификации и испытаний семян__________________________
_______________________________________________________________________
3. Результаты проверки производства____________________________________
_______________________________________________________________________
4. Заключение: ________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(оценка соответствия семян и их производства установленным требованиям)
_______________________________________________________________________
Председатель комиссии          _____________    _______________________
(подпись)      (фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии:                _____________    _______________________
(подпись)      (фамилия, имя, отчество)
Приложение 6
к Правилам осуществления сортового и семенного контроля,
утвержденным приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 августа 2004 года N 454
"Об утверждении Правил осуществления
сортового и семенного контроля"
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.01.2009 N 5 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Акт
проверки аттестованной лаборатории
по экспертизе качества семян
На основании _____________________________________________ произведена
проверка ____________________________________________________________
(наименование аттестованной лаборатории по экспертизе качества семян)
по выполняемым работам по экспертизе сортовых и посевных качеств
семян и соблюдения нормативных правовых актов и стандартов в области
семеноводства.
Дата проведения проверки "_____" ________________ 200 _ года
Результаты проверки
Наличие специалистов, их квалификация _______________________________
_____________________________________________________________________
Наличие актуализированного фонда нормативных документов______________
_____________________________________________________________________
Наличие необходимых средств измерений _______________________________
_____________________________________________________________________
Соблюдение методики определения посевных качеств семян ______________
_____________________________________________________________________
Выявленные нарушения ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение __________________________________________________________
Представитель
аттестованной лаборатории
по экспертизе качества семян
должность            _____________   ________________________________
(подпись)     (фамилия, имя, отчество, печать)
Государственный инспектор
по семеноводству территориальной
инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан  ____________      _____________________________
(подпись)          (фамилия, имя, отчество)