Энергетикалық сараптаманы жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 214 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3089. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 04 қарашадағы № 343 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 04.11.2013 № 343 бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру және Қазақстан Республикасының ұйымдарын энергетикалық зерттеуді ретке келтіру мақсатында Бұйырамын :
1. Қоса беріліп отырған Энергетикалық сараптаманы жүргізу ережелері бекітілсін.
2. Электр энергетикасы және қатты отын департаменті белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитеті (Рамазанов М.З.) осы бұйрықты энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын ұйымдардың назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Электр энергетикасы және қатты отын департаментіне (Бертісбаев Н.Б.) жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелу күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 10 қыркүйектегі
N 214 "Энергетикалық
сараптама жүргізу Ережесін
бекіту туралы" бұйрығымен
бекітілген
Энергетикалық сараптама жүргізу
Ережесі
1. Осы Энергетикалық сараптама жүргізу Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және жобаланатын, салынып жатқан, пайдалануға тапсырылатын, жұмыс істеп жатқан ұйымдар мен объектілерді ретке келтіру, сондай-ақ энергетикалық рынокта көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру мақсаттарында әзірленді.
2. Осы Ереженің талаптары электр энергетикасы саласында энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын ұйымдар үшін міндетті болып табылады.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергетикасы саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын орталық атқарушы орган;
сараптау ұйымы - электр энергетикасы мен энергия үнемдеу мәселелері бойынша энергетикалық сараптама жүргізу үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген ұйым;
сараптаманы ұйымдастырушы - сараптау ұйымына жүгінген және энергетикалық сараптама жүргізгісі келетін жеке немесе заңды тұлға;
энергетикалық сараптама - жұмыс істеп тұрған, жаңғыртылушы және жаңадан салынып жатқан объектілер бойынша электр энергетикасы саласындағы электр және жылу тораптарының энергетикалық жабдықтарындағы технологиялық бұзылушылықтар мен аварияларды тергеу кезінде, сондай-ақ олардағы өндірістік жарақат жағдайларында, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерге сәйкестікке өткізілетін сараптама.

Об утверждении Правил проведения энергетической экспертизы
Приказ и.о. Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 10 сентября 2004 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2004 года № 3089. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 4 ноября 2013 года № 343
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 04.11.2013 № 343.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 17 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и упорядочения энергетического обследования организаций Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения энергетической экспертизы.
2. Департаменту электроэнергетики и твердого топлива в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Комитету государственного энергетического надзора Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Рамазанов М.З.) довести настоящий приказ до сведения организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент электроэнергетики и твердого топлива (Бертисбаев Н.Б.).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены приказом
И.о. Министра энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
от 10 сентября 2004 года N 214
"Об утверждении Правил проведения
энергетической экспертизы"
Правила
проведения энергетической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения энергетической экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" в целях упорядочения энергетического обследования проектируемых, строящихся, вводимых в эксплуатацию, действующих организаций и объектов, а также повышения качества оказываемых услуг на энергетическом рынке.
2. Требования настоящих Правил являются обязательными для организаций, осуществляющих проведение энергетической экспертизы в отрасли электроэнергетики.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий в соответствии с законодательством Республики Казахстан реализацию государственной политики в области электроэнергетики;
экспертная организация - аккредитованная в установленном порядке организация для проведения энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики и энергосбережения;
организатор экспертизы - физическое или юридическое лицо, обратившееся в экспертную организацию и желающее провести энергетическую экспертизу;
энергетическая экспертиза - экспертиза, проводимая в области электроэнергетики по действующим объектам, проектам реконструируемых, модернизируемых и вновь строящихся объектам, при расследовании технологических нарушений и аварий на энергетическом оборудовании в электрических и тепловых сетях, а также в случаях производственного травматизма на них, на соответствие нормативным правовым актам Республики Казахстан.

2. Энергетикалық сараптама жүргізу тәртібі
4. Энергетикалық сараптама жөніндегі жұмыстарды орындау үшін ұйымдарда міндетті түрде аттестациядан өткен электр зертханасы, электр қауіпсіздігі бойынша кіру рұқсаты бар тиісті топтағы білікті қызметшілер, тексеруден және электрлік сынақтан өткен өлшейтін және сынайтын аспаптардың болуы қажет.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2005.02.02 N 23, 2011.09.07 № 313 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Энергетикалық сараптама жүргізудің шарттары мен мерзімдері Сараптаманы ұйымдастырушы мен Сараптау ұйымы арасындағы уағдаластық бойынша анықталады.
6. Сараптама ұйымдары энергетикалық сараптаманы электр энергетикасы саласында уәкілетті орган бекіткен әдістемелерге сәйкес жүргізеді.
7. Электр мен жылу энергиясын беру, сондай-ақ электр мен жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды сараптамалық зерттеу Энергетикалық сараптама жүргізу жоспарларына (осы Ережеге 1, 2, 3-қосымшаларға) сәйкес жүргізіледі.
3. Сараптамалық қорытынды
8. Жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері бойынша сараптама жүргізу мәні бойынша дәлелді, негізді және толық сараптамаларды қамтуға тиіс сараптамалық қорытынды жасалады.
Сараптамалық қорытындыда қызметтің негізгі бағыттары бойынша ұйымның жай-күйі көрсетіледі. Оған диаграммалардың, схемалардың және басқа құжаттардың көшірмелері қоса берілуі мүмкін.
9. Сараптамалық қорытынды сараптау ұйымының фирмалық бланкісінде дайындалады.
Энергетикалық сараптама
жүргізу ережесіне
1-қосымша
Ұйымдарға электр және жылу энергиясын өндіру
бойынша энергетикалық сараптама жүргізу жоспары
1. Электр станциясының (қазандықтың) техникалық көрсеткіштерінің негізгі және көмекші энергетикалық жабдықтың жинағы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге сәйкестігі.
2. Негізгі және көмекші энергетикалық жабдықтың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жағдайын бағалау (табиғи тозу, техникалық сипаттамалардың жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген түріне сәйкестігі).
3. Энергия объектілерінің, оның ішінде:
станциялық жылу беру қондырғыларының;
күлді тұту және күлді шығару жүйелерінің;
жылу электр станцияларының құбыр желілерінің;
жылу автоматикасы мен өлшемдері құрылғыларының;
турбиналардың реттеу және бу тарату жүйелерінің;
су жылытқыш және бу энергетикалық қазандардың; P092126
газ шаруашылығының;
мазут шаруашылығының;
отын-көлік жабдығының;
мұнаралы градирендерінің;
өндірістік ғимараттардың, құрылыстар мен аумақтардың;
табиғат қорғау объектілерінің;
Автоматиканың релелік қорғанысы, аварияға қарсы автоматика және байланыс құрылғыларының;
гидротурбиналық жабдықтың;
электр техникалық жабдықтың (генераторлар, электр қозғалтқыштар, күштік және өлшеуіштік трансформаторлар, реакторлар, коммутациялық аппараттар);
компрессорлық, аккумуляторлық, электролиздік қондырғылардың техникалық пайдалану деңгейінің қолданыстағы салалық нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігі.

2. Порядок проведения энергетической экспертизы
4. Для выполнения работ по энергетической экспертизе организациям необходимо иметь аттестованную электролабораторию, квалифицированный персонал, имеющий соответствующую группу допуска по электробезопасности, измерительные и испытательные приборы, прошедшие поверку и электрические испытания.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики и минеральных ресурсов РК от 2.02.2005 N 23; от 07.09.2011 № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Условия и сроки проведения энергетической экспертизы определяются по договоренности между Организатором экспертизы и Экспертной организацией.
6. Энергетическая экспертиза экспертными организациями проводится в соответствии с методиками, утвержденными уполномоченным органом в сфере электроэнергетики.
7. Экспертные обследования организаций, осуществляющих деятельность по передаче электрической и тепловой энергии, а также по производству электрической и тепловой энергии, проводятся согласно Планам проведения энергетической экспертизы (приложения 12 ,3 к настоящим Правилам).
3. Экспертное заключение
8. По результатам проведенной энергетической экспертизы составляется экспертное заключение, которое должно содержать мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы.
В экспертном заключении отражается состояние организации по основным направлениям деятельности. К нему могут прилагаться копии диаграмм, схем и других документов.
9. Экспертное заключение подготавливается на фирменном бланке экспертной организации.
Приложение 1
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы организаций по производству
электрической и тепловой энергии
1. Соответствие технических показателей электростанции (котельной) проектным (паспортным) данным по набору и составу основного и вспомогательного энергетического оборудования.
2. Оценка технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке).
3. Соответствие уровня технической эксплуатации энергообъектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, в том числе:
станционных теплофикационных установок;
систем золоулавливания и золоудаления;
трубопроводов тепловых электростанций;
устройств тепловой автоматики и измерений;
систем регулирования и парораспределения турбин;
водогрейных и паровых энергетических котлов; P092126
газового хозяйства;
мазутного хозяйства;
топливно-транспортного оборудования;
башенных градирен;
производственных зданий, сооружений и территории;
природоохранных объектов;
устройств релейной защиты, противоаварийной автоматики и связи;
гидротурбинного оборудования;
электротехнического оборудования (генераторы, электродвигатели, силовые и измерительные трансформаторы, реакторы, коммутационные аппараты);
компрессорных, аккумуляторных, электролизных установок.

4. Авариясыз жұмысты және қауіпсіз қызмет көрсету шарттарын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастыру іс-шараларының болуы және орындалуы, оның ішінде:
уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындау;
технологиялық бұзылыстарды тексеру актілері бойынша іс-шараларды орындау;
жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау жөніндегі талаптарды орындау;
тұтынушылардың энергетикалық кәсіпорындар персоналының электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі техникалық қауіпсіздік жөніндегі білімдерінің уақытылы тексерілуі;
электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану жөніндегі ұйымдық-өкімгерлік және нормативтік құжаттаманың болуы, оның жай-күйі және орындалуы;
жұмыс орындарының үйретілген және аттестатталған персоналмен жабдықталуы;
персонал еңбегін қорғау, оның біліктілігін арттыру жөніндегі жұмыстың жағдайы.
5. Жабдықтар мен құрылыстарды пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
6. Кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін және оларды жақсарту жөніндегі қолданылатын шараларды бағалау.
Энергетикалық сараптама
жүргізу ережелеріне
2-қосымша
Жылу энергиясын беру және бөлу жөніндегі
ұйымдарға энергетикалық сараптама жүргізу жоспары
1. Энергетикалық жабдықтың жинағы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге жылу тораптарының техникалық көрсеткіштерінің сәйкестігі.
2. Энергетикалық жабдықтың, ғимараттар мен құрылғылардың (физикалық тозуы, жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілгенге техникалық сипаттамалардың сәйкестігі), оның ішінде:
магистральдық және таратушы жылу тораптарының;
аудандық қазандықтар мен сорғы станциялары жабдықтарының;
бак-аккумуляторлардың техникалық жай-күйін бағалау.
3. Қолданыстағы салалық нормативтік құжаттардың талаптарына объектілердің, оның ішінде:
жылу тораптарының (магистральдық және таратушы);
бак-аккумуляторлардың;
су жылытқыш қазандардың; P092126
күл тұту және күл шығару жүйелерінің;
газ шаруашылығының;
мазут шаруашылығының;
автоматика мен өлшемдер құрылғыларының;
өндірістік ғимараттардың, құрылмалардың;
табиғат қорғау объектілерінің техникалық пайдалану деңгейінің сәйкестігі.
4. Авариясыз жұмысты және қызмет көрсетудің қауіпсіз шарттарын, оның ішінде:
уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шаралардың орындалуын;
технологиялық бұзушылықтарды тергеу актілері негізінде әзірленген іс-шаралардың дер кезінде және толық орындалуын;
техникалық пайдалану ережесін, техникалық қауіпсіздік ережесін және энергетикалық кәсіпорындар персоналының пайдалану және техникалық қауіпсіздік жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды білуін тексерудің уақтылығы;
пайдалану, техникалық қауіпсіздік жөніндегі ұйымдық-өкімгерлік және нормативтік құжаттаманың болуын, оның жай-күйі мен орындалуын;
жұмыс орындарының оқытылған және аттестатталған персоналмен толықтырылуын;
персоналдың еңбегін қорғау, оның біліктілігін арттыру жөніндегі жұмыстың жай-күйін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастыру іс-шараларының болуы және орындалуы.

4. Наличие и выполнение технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:
выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
выполнение мероприятий по актам расследования технологических нарушений;
выполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины;
своевременность проверки знаний по технике безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей у персонала энергетических предприятий;
наличие организационно-распорядительной и нормативной документации по безопасной эксплуатации энергоустановок, ее состояние и исполнение;
укомплектованность рабочих мест обученным и аттестованным персоналом;
состояние работы по охране труда персонала, повышению его квалификации.
5. Соблюдение требований пожарной безопасности при эксплуатации оборудования и сооружений.
6. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия и принимаемых мер по их улучшению.
Приложение 2
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы организаций по передаче и
распределению тепловой энергии
1. Соответствие технических показателей тепловых сетей проектным (паспортным) данным по набору и составу энергетического оборудования.
2. Оценка технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке), в том числе:
магистральных и распределительных тепловых сетей;
оборудования районных котельных и насосных станций;
баков-аккумуляторов.
3. Соответствие уровня технической эксплуатации объектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, в том числе:
тепловых сетей (магистральных и распределительных);
баков-аккумуляторов;
водогрейных котлов;
систем золоулавливания и золоудаления;
газового хозяйства;
мазутного хозяйства;
устройств автоматики и измерений;
производственных зданий, сооружений;
природоохранных объектов.
4. Наличие и выполнение технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:
выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
своевременность и полнота выполнения мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений;
своевременность проверки знаний правил технической эксплуатации, правил техники безопасности и других нормативных документов по эксплуатации и технике безопасности у персонала энергетических предприятий;
наличие организационно-распорядительной и нормативной документации по эксплуатации, технике безопасности, ее состояние и исполнение;
укомплектованность рабочих мест обученным и аттестованным персоналом;
состояние работы по охране труда персонала, повышению его квалификации.

5. Жабдықтарды және құрылмаларды пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
6. Кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мен оларды жақсарту жөніндегі қабылданатын шараларды бағалау.
Энергетикалық сараптама
өткізу Ережесіне
3-қосымша
Электр энергиясын беру жөніндегі ұйымның
энергетикалық сараптама өткізу жоспары
1. Электр тораптары техникалық көрсеткіштерінің (кернеу сыныптары бойынша ұзындығы, 35 киловольт және одан да жоғары қосалқы станциялар, 6-10/0,4 киловольт қосалқы станциялар трансформаторларының саны мен белгіленген қуаты) жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге сәйкестігі.
2. Энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың, соның ішінде:
электр беру желілерінің;
35 киловольт және одан жоғары трансформаторлық қосалқы станциялар жабдықтарының, 6-10/0,4 киловольт трансформаторлық қосалқы станциялардың және 6-10 киловольт тарату пункттері жабдықтарының техникалық жағдайын (физикалық тозу, техникалық сипаттамалардың жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге сәйкестігін) бағалау.
3. Объектілердің, соның ішінде:
әуелік электр беру желілерінің;
кабельдік электр беру желілерінің;
компрессорлық жабдықтардың;
автоматтандырылған өрт сөндіру жүйелерінің;
тарату құрылғылары жабдықтарының;
өндірістік ғимараттардың, құрылыстардың;
күш трансформаторлары мен май реакторларының;
электролизді қондырғылардың;
релелік қорғаныш және автоматика, өртке қарсы авариялық автоматика және байланыс құрылғыларының техникалық пайдалану деңгейінің қолданыстағы салалық нормативтік құжаттарға сәйкестігі.
4. Техникалық және авариясыз жұмыс пен қызмет көрсету қауіпсіздігін, соның ішінде:
уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шаралардың орындалуын;
технологиялық бұзылушылықтарды тергеу актілерінің негізінде әзірленген іс-шаралардың орындалу уақтылығы мен толықтығын;
оперативтік және диспетчерлік тәртіпті сақтау жөніндегі талаптардың орындалуын;
техникалық пайдалану ережелерін, техника қауіпсіздігі ережелері мен басқа да пайдалану және техника қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжаттарды энергетика кәсіпорындары қызметкерлерінің білуін тексерудің уақтылығын;
пайдалану, техника қауіпсіздігі, оның жай-күйі мен орындалуы жөніндегі ұйымдастыру-басқару және нормативтік құжаттаманың болуын;
қызметкерлердің еңбегін қорғау, олардың біліктілігін арттыру жөніндегі жұмыстың жай-күйін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралардың болуы мен орындалуы.
5. Жабдықтар мен құрылыстарды пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

5. Соблюдение требований пожарной безопасности при эксплуатации оборудования и сооружений.
6. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия и принимаемых мер по их улучшению.
Приложение 3
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы организаций по передаче
электрической энергии
1. Соответствие технических показателей электрических сетей (протяженность по классам напряжений, количество и установленная мощность трансформаторов подстанций 35 киловольт и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 киловольт) проектным или измененным в установленном порядке данным.
2. Оценка технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке), в том числе:
линий электропередачи;
оборудования трансформаторных подстанций 35 киловольт и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 киловольт и распределительных пунктов 6-10 киловольт.
3. Соответствие уровня технической эксплуатации объектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, в том числе:
воздушных линий электропередачи;
кабельных линий электропередачи;
компрессорного оборудования;
систем автоматизированного пожаротушения;
оборудования распределительных устройств;
производственных зданий, сооружений;
силовых трансформаторов и масляных реакторов;
электролизных установок;
устройств релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики и связи.
4. Наличие и выполнение технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:
выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
своевременность и полнота выполнения мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений;
выполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины;
своевременность проверки знаний правил технической эксплуатации, правил техники безопасности и других нормативных документов по эксплуатации и технике безопасности у персонала энергетических предприятий;
наличие организационно-распорядительной и нормативной документации по эксплуатации, технике безопасности, ее состояние и исполнение;
укомплектованность рабочих мест обученным и аттестованным персоналом;
состояние работы по охране труда персонала, повышению его квалификации.
5. Соблюдение требований пожарной безопасности при эксплуатации оборудования и сооружений.

6. Кәсіпорынның, оның құрылымдық бөлімшелерінің техника-экономикалық көрсеткіштерін және оларды жақсарту жөніндегі қабылданған шараларды бағалау.

6. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия, его структурных подразделений и принимаемых мер по их улучшению.