Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 2 қыркүйектегі N 470 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 28 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3111. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл Шаруашылғы министрлігінің 2012 жылғы 13 ақпандағы № 10-1/52 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл Шаруашылғы министрлігінің 2012.02.13 № 10-1/52 Бұйрығымен.
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Мемлекеттік фитосанитарлық
бақылауды жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 470 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі осы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында фитосанитарлық бақылауды жүзеге асырудың процедураларын нақтылайды.
2. Фитосанитарлық бақылаудың негізгі мақсаттары:
1) фитосанитарлық бақылау объектілерінде қолайлы фитосанитарлық ахуалды қамтамасыз ету;
2) қарамағында фитосанитарлық бақылаудың объектілері бар жеке және заңды тұлғалармен Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасын бұзудың алдын алу, анықтау, болдырмау және жою.
3. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды тиісті әкімшілік аумақтық бірліктердің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары осы Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылаудың объектілері
4. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауға жататын объектілер болып мыналар табылады:
ауыл шаруашылығына арналған объектілер (ауыл шаруашылығы егіндері мен алқаптары, орман мен бақша ағаштары, топырақтар, элеваторлар, астық қабылдау орындары, астық қоймалары, жылыжайлар, қоймалық және өзге үй-жайлар, қосалқы, үй жанындағы және саяжайлық шаруашылықтар), автомобильдік,  темір жолдарының бөлінген алқаптары мен қорғау аймақтары және өзге аумақтар;
өсімдік текті, соның ішінде импортталатын және экспортталатын өнім, жемдер;
зиянды және ерекше қауіпті зиянды организмдер;
фитосанитарлық іс-шаралар жүргізу үшін пайдаланылатын арнайы техника мен пестицидтер (улы химикаттар);
арнайы қоймалар (көмінділер).

Об утверждении Инструкции по осуществлению государственного фитосанитарного контроля
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 сентября 2004 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2004 года № 3111. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 10-1/52
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.02.2012 № 10-1/52.
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению фитосанитарного контроля.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 470
"Об утверждении Инструкции по осуществлению
государственного фитосанитарного контроля"
Инструкция
по осуществлению государственного фитосанитарного контроля
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по осуществлению государственного фитосанитарного контроля (далее - Инструкция) разработана в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О защите растений" и детализирует процедуры осуществления фитосанитарного контроля на территории Республики Казахстан.
2. Основные цели фитосанитарного контроля:
1) обеспечение благоприятной фитосанитарной обстановки на объектах фитосанитарного контроля;
2) предупреждение, выявление, пресечение и устранение физическими и юридическими лицами, в ведении которых находятся объекты фитосанитарного контроля, нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений.
3. Государственный фитосанитарный контроль осуществляется государственными инспекторами по защите растений соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с настоящей Инструкцией.
2. Объекты государственного фитосанитарного контроля
4. Объектами, подлежащими государственному фитосанитарному контролю, являются:
объекты сельскохозяйственного назначения (сельскохозяйственные посевы и угодья, лесные и садовые насаждения, почвы, элеваторы, хлебоприемные пункты, зернохранилища, теплицы, складские и иные помещения, подсобные, приусадебные и дачные хозяйства), полосы отвода и охранные зоны автомобильных, железных дорог и иные территории, являющиеся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов;
растениеводческая продукция, в том числе импортируемая и экспортируемая, корма;
вредные и особо опасные вредные организмы;
специальная техника и пестициды (ядохимикаты), используемые для проведения фитосанитарных мероприятий;
специальные хранилища (могильники).

3. Қазақстан Республикасында мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру
5. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылау Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасы талаптарының орындалуын тексеру мақсатында фитосанитарлық бақылау объектілерінде:
1) ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру кезінде зиянды және ерекше қауіпті зиянды организмдердің зиянкестіктің экономикалық шегінен артық мөлшерде дамуы мен таралуын анықтау үшін;
2) ауыл шаруашылығы өнімін сақтау кезінде қойма зиянкестерінің зиянкестіктің экономикалық шегінен артық мөлшерде таралуын анықтау үшін;
3) фитосанитарлық мониторингті және фитосанитарлық іс-шараларды жүргізу кезінде олардың уақтылығын және толықтығын айқындау үшін;
4) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану кезінде олардың "Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтаудың, тасымалдаудың және қолданудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 13 шілдедегі N 373 бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылы 11 тамызда N 2998 болып тіркелген Пестицидтерді сақтау, тасымалдау және қолдану жөніндегі ереженің талаптарына сәйкестігін белгілеу үшін;
5) пестицидтерді өндіру (формуляциялау) және сату кезінде нормативтік техникалық құжаттама талаптарының және біліктілік талаптардың бұзушылықтарын анықтау үшін; P070757
6) тыйым салынған, жарамсыз пестицидтерді және олардың ыдыстарын жинау, тасымалдау және залалсыздандыру кезінде олардың "Пестицидтерді (улы химикаттарды) зарарсыздандырудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 6 шілдедегі N 351 бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылы 11 тамызда N 3000 болып тіркелген Пестицидтерді залалсыздандыру ережесіне сәйкестігін белгілеу үшін;
7) пестицидтерді аэрозольді және фумигациялық тәсілдермен қолдану кезінде олардың лицензиялық талаптарға және нормативтік техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін белгілеу үшін; P080515
8) фитосанитарлық есеп жүргізу мен есеп беру кезінде олардың "Фитосанитарлық есеп жүргізу және есеп беру нысандарын тапсырудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 25 маусымдағы N 334 бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылы 27 шілдеде N 2964 болып тіркелген Фитосанитарлық есеп жүргізу мен есеп беру нысандарын тапсыру ережесіне сәйкестігін анықтау үшін жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік  фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру нәтижесінде өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор төмендегілерді көрсетіп акті ( 1-қосымша ) жасайды:
объекті және тексеру жүргізілген орын мен кезең, акт жасалған күн;
тексеру жүргізген өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектордың қызметі, фамилиясы, аты, тегі;
тексеріліп жатқан жеке тұлғаның фамилиясы, аты, тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы;
фитосанитарлық бақылау объектісінің орналасқан жері, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметінің түрі;
тексерістің нәтижелері, бұзушылық анықталғанда оның толық сипаттамасы;
анықталған өсімдіктерді қорғау туралы заңнаманың бұзушылықтарын жою жөніндегі шаралар.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 6 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен (бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) .

3. Порядок осуществления государственного фитосанитарного контроля в Республике Казахстан
5. Государственный фитосанитарный контроль с целью проверки выполнения требований законодательства Республики Казахстан о защите растений осуществляется на объектах фитосанитарного контроля:
1) при возделывании сельскохозяйственных культур для выявления развития и распространения вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности;
2) при хранении сельскохозяйственной продукции для выявления распространения вредителей запасов с численностью выше экономического порога вредоносности;
3) при проведении фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий для определения их своевременности и полноты;
4) при хранении, транспортировке и применении пестицидов для установления их соответствия требованиям Правил по хранению, транспортировке и применению пестицидов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан 13 июля 2004 года N 373 "Об утверждении Правил хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов)" и зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2004 года за N 2998;
5) при производстве (формуляции) и реализации пестицидов для выявления нарушений требований нормативно-технической документации и квалификационных требований;
6) при сборе, транспортировке и обезвреживании запрещенных и непригодных пестицидов и тары из-под них для установления их соответствия Правилам обезвреживания пестицидов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июля 2004 года N 351 "Об утверждении Правил обезвреживания пестицидов (ядохимикатов)" и зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2004 года за N 3000;
7) при применении пестицидов аэрозольным и фумигационным способами для установления их соответствия лицензионным требованиям и требованиям нормативно-технической документации;
8) при ведении фитосанитарного учета и отчетности для установления их соответствия Правилам представления форм фитосанитарного учета и отчетности, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан 25 июня 2004 года N 334 "Об утверждении правил представления форм фитосанитарного учета и отчетности" и зарегистрированных в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2004 года за N 2964.
6. По результатам осуществления государственного фитосанитарного контроля государственным инспектором по защите растений составляется акт проверки (приложение 1) с указанием:
объекта, места и периода проведения проверки, даты составления акта;
должности, фамилии, имени, отчества государственного инспектора по защите растений, проводившего проверку;
фамилии, имени, отчества проверяемого физического лица или полного наименования юридического лица;
местонахождения объекта фитосанитарного контроля, вида деятельности в области защиты растений;
результатов проверки с подробным описанием нарушений в случае их обнаружения;
мер по устранению выявленных нарушений законодательства о защите растений. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - приказом Министра сельского хозяйства РК от 6 сентября 2005 года N 526 .

7. Актіге қажетті құжаттардың көшірмелері және тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса беріледі.
8. Тексеру актісі үш (Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда - төрт) данада жасалады және оған тексеруді өткізген тиісті аумақтың өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қояды.
Актінің бірінші данасы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі комитетіне және оның аумақтық органдарына тапсырылады, екінші данасы қолын қойғызып тексерілген жеке немесе заңды тұлғаға беріледі, үшіншісі тексеруші өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторда қалады, ал төртіншісі мемлекеттік инспектордың нұсқамасын орындамаған жағдайда сотқа қуыну үшін тиісті аумақтың өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторына жолданады.
Тексерілуші адам актіні алудан бас тартқан жағдайда ол поштамен жіберіледі.
9. Тексеру актісі бауланып, нөмірленіп, уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің мөрімен бекітілген тіркеу журналында тіркеледі ( 2-қосымша ).
10. Тексеріс нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасының бұзушылықтары анықталған жағдайда өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор өз құзыреті шеңберінде анықталған бұзушылықтардың сипатына байланысты бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқама ( 3-қосымша ), әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулы ( 4-қосымша ) жасайды немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ( 5-қосымша ) жасап сотқа қуыным жолдайды.
11. Қандай да бір анықталған бұзушылықтар болмаған жағдайда тексеру актілерінде тиісті белгі жасалынады.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 470 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік фитосанитарлық
бақылауды жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
__________________________________________________________________
өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті орган
__________________________________________________________________
пошталық мекен-жайы телефон телефакс
N ____
Қазақстан Республикасының
өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасының
сақталуын тексеру
АКТІСІ
___________________________________________________________________
объектінің орналасқан жері
"___"__________200____ж.
Мен, өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның лауазымды
тұлғасы___________________________________________________________
фамилиясы, аты, тегі
__________________________________________________________________
бұйрықтың немесе басқа нормативтік құжаттың негізінде
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
талаптарына сәйкес
Басшысы __________________________________________ болып табылатын
фамилиясы, аты, тегі
______________________________________ мекен-жай бойынша орналасқан
тел: __________________ факс:______________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
кәсіпорынның, объектінің немесе ғимараттың атауы, жоғары тұрған ұйым
өсімдіктерді қорғау туралы заңнаманың сақталуын тексердім
Тексеру______________________________________________________ және
қызметі, фамилиясы, аты, тегі
______________________________________________қатысуымен жүргізілді.
кәсіпорын өкілінің қызметі, фамилиясы, аты, тегі
Тексеру кезінде мыналар анықталды:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қолдар:___________________________________________________________
Фамилиясы, аты, тегі
_____________  ____________________________________________
_____________  ____________________________________________
_____________  ____________________________________________
_____________  ____________________________________________
Акт _______ данада  ______ парақта жасалды.
N  _______ данасы
1_________________________________________________________________
N  _______ данасы
2_________________________________________________________________
N  _______ данасы
3_________________________________________________________________
Актімен таныстым және бір данасын 200__ж. "__" _______ алдым.
Кәсіпорынның басшысы:____________ ________________________________
қолы               фамилиясы, аты, тегі
Тіркеу N  __________
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 470 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік фитосанитарлық
бақылауды жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Тексеру актілерін тіркеу журналы
___________________________________________________________________
Актінің|Беру|Бақылауды жүзеге|Жеке тұлғаның |Анықталған|Жеке және
N   |күні| асыратын өсім. |  аты-жөні,   |бұзушылық.|заңды тұл.
|    | діктер қорғау  |мекен-жайы,   |    тар   |ғаның тексе.
|    |жөніндегі мемле.|заңды тұлғаның|          |ру актісін
|    |кеттік инспек.  |   атауы      |          |алғаны ту.
|    |тордың аты-жөні |              |          |ралы белгі
_______|____|________________|______________|__________|___________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 470 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік фитосанитарлық
бақылауды жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
__________________________________________________________________
өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті орган
__________________________________________________________________
мекен-жайы           телефон               телефакс
200__жылғы "___"_______      __________________________ БАСШЫСЫНА
N ____
Өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнаманың
бұзушылықтарын жою жөніндегі міндетті нұсқама
Өсімдіктерді қорғау туралы заңнаманың сақталуын тексерудің
200_ жылғы "__"______N __ актінің негізінде мына іс-шараларды
орындауды тапсырамын:
__________________________________________________________________
N   |         Нұсқаманың мазмұны       |  Орындау мерзімі
_______|__________________________________|_______________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Осы нұсқама міндетті түрде орындалуға жатады. Кәсіпорынның, ұйымның басшысы осы нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты осы нұсқамада көрсетілген мерзімнен кейін 7 күн ішінде өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның атына жолдасын.
Заңды нұсқаманы орындамағаны немесе тиісті емес түрде орындағаны үшін кінәлі тұлғалар ҚР ӘҚК-тің 356-бабына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылуы мүмкін.
Уәкілетті лауазымды тұлға:_________________________ 200_ж."__"_____
қолы, фамилиясы, аты, тегі
Нұсқаманы алдым:_____________________________ 200_ж."___"_________
қолы, фамилиясы, аты, тегі
Тіркеу. N ___
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 470 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік фитосанитарлық
бақылауды жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
___________________________________________________________________
өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті орган ___________________________________________________________________
мекен жайы           телефон               телефакс
N ___
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы іс бойынша қаулы
200__ ж. "___"________          __________________________________
(қаулы шығарылған жер)
Уәкілетті лауазымды тұлға  _______________________________________
__________________________________________________________________
қаулы шығарған тұлғаның қызметі, Ф.А.Т.
200__ж. "__"______________ N ___- хаттаманың  және тапсырылған
материалдардың негізінде қозғалған
__________________________________________________________________
оған қаралып жатқан істің қатысы бар тұлғаның фамилиясы, аты, тегі
__________________________________________________________________
және ол туралы басқа да мәліметтер
__________________________________________________________ қатысты
өсімдіктерді қорғау саласындағы әкімшілік бұзушылықтар туралы істің
материалдарын қарап шығып, мыналарды анықтады:____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан
Республикасының Кодексіне сәйкес, қаулы етемін:____________________
___________________________________________________________________
Кодекстің 650-бабына сәйкес істі қарау нәтижесі бойынша қабылданған
___________________________________________________________________
шешімнің сондай-ақ жеке тұлғада болған заттар мен құжаттарды,
___________________________________________________________________
заңды тұлғаның құжаттары мен мүлкін алу туралы
___________________________________________________________________
шешімнің түрлері көрсетіледі
___________________________________________________________________
Айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолданған жағдайда, айыппұл
салық комитетінің мына есеп шотына аударылады _____________________
Айыппұл аударылатын
___________________________________________________________________
салық органының реквизиттері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

7. К акту прилагаются необходимые копии документов и другие материалы, полученные в ходе проверки.
8. Акт проверки составляется в трех (в случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений - в четырех) экземплярах и подписывается государственным инспектором по защите растений соответствующей территории, проводившим проверку.
Первый экземпляр акта сдается в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальные органы, второй экземпляр передается под расписку проверяемому физическому или юридическому лицу, третий остается у проверяющего государственного инспектора по защите растений, а четвертый направляется главному государственному инспектору по защите растений соответствующей территории для предъявления иска в суд в случае не выполнения предписаний государственного инспектора.
При отказе проверяемого от принятия акта он направляется почтой.
9. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации ( приложение 2 ), который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью уполномоченного органа или его территориальных подразделений.
10. В случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений государственный инспектор по защите растений по результатам проверки в пределах своей компетенции в зависимости от характера установленных нарушений составляет предписание  по устранению нарушений ( приложение 3 ), постановление об административных правонарушениях ( приложение 4 ) или составляет Протокол об административном правонарушении ( приложение 5 ) и направляет иск в суд.
11. При отсутствии каких-либо выявленных нарушений в акте проверки делается соответствующая отметка.
Приложение 1
к Инструкции по осуществлению
государственного фитосанитарного контроля,
утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 470
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
уполномоченные органы в области защиты растений
__________________________________________________________________________
почтовый адрес             телефон                  телефакс
АКТ
проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан
в области защиты растений
__________________________________________________________________________
место нахождения объекта
"___"_______200___г.
Мною, должностным лицом уполномоченного органа в области защиты растений
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________________
на основании приказа или другого нормативного документа
В соответствии с требованиями  Закона  Республики Казахстан "О защите
растений" проведена проверка соблюдения законодательства в области
защиты растений
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
наименование предприятия, объекта или сооружения, вышестоящая организация
__________________________________________________________________________
почтовый адрес предприятия
__________________________________________________________________________
министерство, ведомство
руководителем, которого является__________________________________________
фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________________
Место нахождения _________________________________________________________
тел: __________________ факс:______________________
Проверка проведена при участии
__________________________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________________
в присутствии ____________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество представителя предприятия
__________________________________________________________________________
При проверке установлено следующее:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
подписи:__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
_____________  _________________________________________
_____________  _________________________________________
_____________  _________________________________________
Составлено в _______экз. на ______ листах.
экз. . N
1 __________________________________________________________________
экз. . N
2___________________________________________________________________
экз. . N
3___________________________________________________________________
С актом ознакомлен и один экземпляр получил "____" ___________200__г.
Руководитель предприятия:______________ __________________________________
Подпись          фамилия,  имя, отчество
Рег № __________
Приложение 2
к Инструкции по осуществлению
государственного фитосанитарного контроля,
утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 470
Журнал регистрации актов проверки
__________________________________________________________________________
N  | Дата выдачи  | Ф.И.О.         | Ф.И.О., адрес| Выявление |Отметка
акта|              | государст-     | физического  | нарушения |о полу-
|              | венного        | лица, назва- |           |чении
|              | инспектора     | ние юриди-   |           |акта
|              | по защите      | ческого лица |           |проверки
|              | растений,      |              |           |физическим
|              | осуществлявший |              |           |и юриди-
|              | контроль       |              |           |ческим
|              |                |              |           |лицом
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по осуществлению
государственного фитосанитарного контроля,
утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 470
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
уполномоченные органы в области защиты растений
__________________________________________________________________________
почтовый адрес             телефон                  телефакс
"_____"___________200__г.                Руководителю _______________
Обязательное предписание по устранению нарушений
законодательства в области защиты растений
N ____
На основании акта проверки соблюдения законодательства в области
защиты растений N ____от "____"__________200__г
Предписываю выполнить следующие мероприятия:
__________________________________________________________________________
N |       Содержание предписания          |     Срок исполнения
п/п|                                       |
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
Настоящее предписание подлежит обязательному исполнению. Руководителю предприятия, организации направить в адрес уполномоченных органов в области защиты растений информацию по выполнению настоящего предписания в течение 7 дней по истечении указанных сроков в настоящем предписании.
За невыполнение или ненадлежащее выполнение законных предписаний виновное лицо может быть привлечено к административной ответственности в соответствии со  ст.356  КОАП РК
Уполномоченное должностное лицо:____________________
"____"__________________________200___г.
Предписание получил:_____________________________________
Подпись, фамилия, имя, отчество
"____"___________________200___г.      Рег.N ___________
Рег.№ __________
Приложение 4
к Инструкции по осуществлению
государственного фитосанитарного контроля,
утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 470
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
уполномоченные органы в области защиты растений
__________________________________________________________________________
почтовый адрес             телефон                  телефакс
Постановление
по делу об административном правонарушении
N_____
"___"____________200__(г.)           _____________________________________
(Место вынесения постановления)
Уполномоченное должностное лицо __________________________________________
__________________________________________________________________________
занимаемая должность, Ф.И.О. лица, вынесшего постановление
__________________________________________________________________________
рассмотрев материалы дела об административном правонарушении в области
защиты растений в отношении ______________________________________________
фамилия, имя, отчество и другие сведения
__________________________________________________________________________
о лице, в отношении которого рассматривается дело
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
возбужденного на основании протокола N___ от "__"__________200__г.
и представленных материалов, установил:___________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
В соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", постановил:_____________________________________________
__________________________________________________________________________
указать вид принимаемого решения по результатам рассмотрения дела согласно
__________________________________________________________________________
ст. 650  Кодекса, а также решения вопросов об изъятых вещах и документах,
находившихся при физическом лице, об изъятых _____________________________
__________________________________________________________________________
документах и имуществе, принадлежащих юридическому лицу
__________________________________________________________________________
При наложении административного взыскания в виде штрафа, штраф вносится
на расчетный счет налогового комитета:___________________________________
реквизиты налогового органа,
___________________________________
куда перечисляется штраф

Осы қаулыға берілген күннен бастап 10 күн ішінде, ал егер Кодекстің 584 588-баптарында көрсетілген тұлғалар істі қарауға қатыспаған болса, алған күннен бастап жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе іс бойынша қаулы шығарған органның (лауазымды тұлғаның) орналасқан жері бойынша аудандық және оған теңестірілген сотқа шағым беру жолымен шағымдануға болады.
Егер көрсетілген мерзімдер дәлелді себептермен өткізіліп алған болса оған қатысты қаулы шығарылған тұлғаның өтініші бойынша ол мерзімді сот, шағымды қарауға құқықты орган (лауазымды тұлға)  қалпына келтіруі мүмкін.
Ескерту: Айыппұл қаулы берілген күннен бастап 30 күн ішінде, ал шағымдалған жағдайда қаулының көшірмесі немесе шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы хабарлама берілген күннен бастап 10 күн ішінде төленуі керек.
Егер айыппұл белгіленген мерзімде төленбесе ол Кодекстің 708-бабына сәйкес мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алынады.
Уәкілетті лауазымды тұлға:__________________________________
қолы
____________________________________________________________
фамилиясы, инициалдары
М.О.
Қаулы бұзушыға 200__жылғы "___"________ тапсырылды (жолданды)
___________        ____________________________
қолы               фамилиясы, инициалдары
___________        ____________________________
қолы               фамилиясы, инициалдары
Айыппұл төлеу жөніндегі қаулының орындалуы туралы белгі:
___________________________________________________________________
айыптың немесе айыппұл төлегенін растайтын басқа қаржылық құжаттың
нөмірі мен берілген күні.
Тіркеу N  ___________
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 470 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік фитосанитарлық
бақылауды жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Өсімдіктерді қорғау саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылықтар туралы
Хаттама
"___" __________________                 _________________________
хаттаманың жасалған күні                 хаттаманың жасалған орны
1. Хаттама толтырған лауазымды тұлғаның қызметі, Ф.А.Т.___________
__________________________________________________________________
2. Оған қатысты іс қозғалған тұлға туралы мәліметтер
2.1.Ф.А.Т.___________________________________________________

Настоящее постановление может быть обжаловано в течение 10 дней со дня вручения постановления, а в случае, если лица, указанные в  статьях 584 -588 Кодекса, не участвовали в рассмотрении дела, со дня его получения, путем подачи жалобы в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или в районный и приравненный к нему суд по месту нахождения органа (должностного лица) вынесшее постановление по делу.
В случае пропуска указанного срока по уважительным причинам этот срок по заявлению лица, в отношении которого вынесено постановление, может быть восстановлено судом, органом (должностным лицом), правомочным рассматривать жалобу.
Примечание: Штраф должен быть внесен в течение 30 дней со дня вручения постановления, а в случае его обжалования, не позднее 10 дней со дня вручения копии постановления или уведомления об оставлении жалобы без удовлетворения.
В случае если штраф не будет уплачен в установленный срок, он будет взыскан в соответствии со  статьей 708  Кодекса, в принудительном порядке.
Уполномоченное должностное лицо:____________________________________
подпись      __________________________________________________________________________
фамилия, инициалы
М.П.
Постановление вручено (направлено) нарушителю "____"_______200__г. N____
___________   _________________________________________
подпись              фамилия, инициалы
___________   _________________________________________
подпись              фамилия, инициалы
Отметка об исполнении постановления о наложении штрафа:
__________________________________________________________________________
дата, квитанции или др. финансового документа, подтверждающий внесение штрафа
Приложение 5
к Инструкции по осуществлению
государственного фитосанитарного контроля,
утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 470
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
уполномоченные органы в области защиты растений
__________________________________________________________________________
почтовый адрес             телефон                  телефакс
Протокол
об административном правонарушении в области защиты растений
"___"_____________                  _____________________________________
дата                                (место составления протокола)
1. Должность, ФИО лица, составившего протокол __________________________
_________________________________________________________________________
2. Сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело
2.1. ФИО_________________________________________________________________

2.2. Туған жері, жылы _______________________________________
2.3. Мекен-жайы _____________________________________________
2.4. Жұмыс орны, қызметі_____________________________________
2.5. Жалақы мөлшері__________________________________________
2.6. Отбасы құрамы, асырауындағы жандар _____________________
_____________________________________________________________
2.7. Тұлғаны растайтын құжат_________________________________
3. Куәлар, зәбірленушілер_________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Куәгерлер_______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Құқық бұзушылықтың мәні, жасалған уақыты мен орны, сондай-ақ
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңның бұзылған нақты баптары мен
тармақтары ________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
Кодексінің бұзылған баптары (тармақтары)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Оған қатысты іс жүргізіліп жатқан тұлғаның ҚР ӘҚБК-нің 584
бабына сәйкес процессуалдық құқықтарымен таныстырылғыны туралы қолы
__________________
8. Оған қатысты іс қозғалған жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның
уәкілетті өкілінің түсініктемелері________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Оған қатысты іс қозғалған жеке тұлғадан немесе заңды тұлғаның
уәкілетті өкілінен алынған құқық бұзудың объектісі болып келетін
заттардың тізбесі _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

2.2. Год, место рождения_________________________________________________
2.3. Адрес место жительства _____________________________________________
2.4. Место работы, должность_____________________________________________
2.5. Размер зарплаты_____________________________________________________
2.6. Состав семьи, иждивенцы_____________________________________________
2.7. Документ, подтверждающий личность___________________________________
3. Свидетели, потерпевшие _______________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Понятые ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
5. Место, время совершения и существо правонарушения, а также конкретные
статьи и пункты нарушенного Закона "О защите растений"___________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Какие статьи (пункты)  Кодекса  Республики Казахстан об административных
правонарушениях нарушены _________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7. Подпись лица, в отношении которого ведется дело, об ознакомлении
с процессуальными правами, предоставляемого  статьей 584  КОАП РК
______________________________________________________________________
8. Объяснения физического лица или законного представителя юридического
лица, в отношении которого возбуждено дело____________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Перечень, являющихся объектом правонарушения, изъятых у физического
лица или законного представителя юридического лица, в отношении
которого возбуждено дело
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

10. Құқық бұзудың құралы болып табылатын құжаттармен заттардың
сипаттамасы мен тізбесі ___________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Қарсылық, бағынбаушылық көрсетілді ме _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Қолы, фамилиясы, инициалдары
12.1. Хаттаманы жасаған тұлғаның_____________________________
12.2. Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасының
_____________________________________________________________
12.3. Куәлардың______________________________________________
_____________________________________________________________
12.4. Куәгерлердің __________________________________________
13. Оған қатысты іс қозғалған жеке тұлға немесе заңды тұлғаның
уәкілетті өкілі (Ф.А.Т. күні, орны)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
іс бойынша шешімді сот немесе уәкілетті органның лауазымды тұлғасы
белгіленген мерзімде қабылдайтыны туралы _____мына мекен-жай бойынша                                        күні, уақыты
___________________________________________________хабардар етілді
________________________________
(хаттама жасаған тұлғаның қолы)
14. Хаттаманың көшірмесін алдым ___________ _____________ _________
(қолы)     (фамилиясы)   (күні)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тіркеу N  _______

10. Перечень и описание изъятых документов и вещей, являющихся орудием
правонарушения________________________________________________________
______________________________________________________________________
11. Было ли оказано сопротивление, неповиновение__________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
12. Подписи, фамилия, инициалы
12.1. Лица, составившего протокол ________________________________________
12.2. Физического лица или законного юридического лица ___________________
12.3. Свидетелей _________________________________________________________
12.4. Понятых ____________________________________________________________
13.  Физическое лицо или законный представитель юридического лица,
в отношении которого возбуждено дело (ФИО, дата, место)
_____________________________________________________________________
извещен о том, что решения по делу будет принято судом,
в установленные сроки, либо должностным лицом уполномоченного органа
____________________ по адресу ______________________________________
дата, время               (подпись лица, составившего протокол)
14. Копию протокола получил  _____________  _______________   ____________
(подпись)      (фамилия)          (дата)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
______________________________________________ Рег. N_____