Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерiндегi сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 21 қазандағы N 305 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 26 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3228. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 184 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.30 № 184 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.09.17. N 125 бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi түзеу мекемелерiндегi сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерiндегi жазаларын өтеп жатқан, сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 147 күшiн жойды деп танылсын (мемлекеттiк тiркеу N 1714).
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күнi күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау басшылық ететiн Қазақстан Республикасының Әдiлет Вице-Министрiне жүктелсін.
Министр
"Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiндегi сотталғандармен
тәрбие жұмысын ұйымдастыру
туралы нұсқаулықты бекiту
туралы" Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 21 қазандағы
N 305 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiндегi сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Барлық мәтін бойынша «ҚАЖКБ» деген сөз «ҚАЖК ҚАЖД» деген сөздермен ауыстырылды, «ҚАЖ комитетінің басқармасына», «ҚАЖ комитетiнiң басқармасының» деген сөздер «ҚАЖК аумақтық ҚАЖД» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi қылмыстық-атқару жүйесiнiң түзеу мекемелерiндегi (бұдан әрi - ТМ) сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселелерiн реттейдi.
2. Тәрбие жұмысы сотталғандармен TМ Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Инструкции об организации воспитательной работы с осужденными в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 октября 2004 года № 305. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2004 года № 3228. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 184
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.03.2012 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.09.2009 № 125 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Утвердить Инструкцию об организации воспитательной работы с осужденными в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу  приказ Министра юстиции Республики Казахстан № 147 от 11 декабря 2001 года "Об утверждении Инструкции об организации воспитательной работы с осужденными, отбывающими наказание в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в государственном Реестре нормативных правовых актов за N 1714).
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-Министра юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано
Первый Заместитель
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
10 ноября 2004 года
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
"Об утверждении Инструкции об
организации воспитательной работы
с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан"
ИНСТРУКЦИЯ
об организации воспитательной работы с
осужденными в исправительных учреждениях
Министерства юстиции Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту слово "УКУИС" заменены словами "ДУИС КУИС", "управлений Комитета УИС", "управления Комитета УИС" заменены словами "ДУИС КУИС" приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регулирует вопросы организации воспитательной работы с осужденными в исправительных учреждениях (далее - ИУ) уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Воспитательная работа с осужденными в ИУ осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также настоящей Инструкцией.

3. Тәрбие жұмысын ұйымдастыруға ТМ бастығы тiкелей жауапкершiлiкте болады. Бастықтың тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары жұмысты бақылайды және үйлестiредi. Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлiмiнiң бастығы мен қызметкерлерi оны тiкелей жүргiзудi қамтамасыз етедi.
4. ТМ тәрбие жұмысын әдiстемелiк қамтамасыз ету әдiстемелiк кабинетке жүктеледi, қойылған ТМ жұмыстарының оң тәжiрибесi зерделенiп және жинақталады және сотталғандармен психологиялық және тәрбие жұмысын жүргiзу жөнiндегi қажеттi ақпараттық-әдiстемелiк қор құрылады.
5. ТМ жоғарғы, тұрақты жұмыс iстейтiн алқалы орган түзеу мекемесiндегi комиссия, ал тәрбие колонияларында (бұдан әрi - ТК) - оқу-тәрбие кеңесi болып табылады.
2. ТМ-де тәрбие жұмысын жоспарлауы
6. Тәрбие жұмысының жоспарлануы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң нормативтiк-құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Тәрбие жұмысының жоспарлауы барлық қызметтер мен бөлiмдердiң ТМ ұсталынатын сотталғандарды түзету жөнiндегi мiндеттердi шешуге күш-жiгердi үйлестiрудi қамтамасыз етуге бағытталған.
8. Тәрбие жұмысының жоспарында негiзгi бағыттары, сотталғандармен жеке-тәрбиелiк жұмыстағы мәселелерi, олардың жалпы бiлiмдiлiгi және кәсiптiк оқыту, сотталғандардың көркем өнерпаздар ұйымдарымен басшылығы, мәдени бұқаралық iс-шараларды өткiзуi, дiни және қоғамдық ұйымдармен және т.б. өзара iс-қимылы сипатталады.
9. Сотталғандармен тәрбие жұмысының ұйымдастырушылық негiзi жоспар болып табылады. ТМ-де:
1) жекелеген бөлiмде сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жоспарланатын ТМ тоқсандық iс жоспары;
2) жасақтағы тәрбие жұмысының тоқсанға жоспары жасалады.
10. Тәрбие жұмысының жоспарлануы жоғарыда тұрған органдардың және ТМ қызметiн талдайтын бұйрықтар мен нұсқаулардың, жасақтың сотталғандар құрамындағы өзгерiстердi ескере отырып өткен кезеңдегi тәрбие жұмысының барлық бағыттарының, тәртiптiң жай-күйi, ТМ жедел жағдайының негiзiнде жүзеге асырылады.
11. Жоспардағы сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысының бөлiгiн сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөнiндегi бөлiм бастығы жасайды, тәрбие жұмысы жөнiндегi бастықтың орынбасарымен келiсiлiп, ТМ бастығы бекiтедi.
12. Жасақтағы тәрбие жұмысының тоқсандық жоспарлары сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөнiндегi бөлiмiнiң бастығымен келiсiлiп ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бекiтедi.
13. ТМ бойынша сотталғандар арасындағы тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру мен өткiзуiне қатысты жоспардың барлық тармақтарының орындалуына жауапкершiлiк ТМ бастығының сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасарына және бөлiм бастығына, жасақтағы тәрбие жұмысы жоспарының тармақтарының орындалуында жауапкершiлiк жасақ бастығына жүктеледi.

3. Персональную ответственность за организацию воспитательной работы несет начальник ИУ. Контролирует и координирует работу заместитель начальника по воспитательной работе. Непосредственное ее проведение обеспечивают начальник и сотрудники отдела воспитательной работы среди осужденных.
4. Методическое обеспечение воспитательной работы в ИУ возлагается на методический кабинет, в котором изучается и обобщается положительный опыт работы ИУ и создается необходимая информационно-методическая база по проведению воспитательной и психологической работы с осужденными.
5. Высшим, постоянно действующим, коллегиальным органом в ИУ является Комиссия исправительного учреждения, а в воспитательных колониях (далее - ВК) Учебно-воспитательный совет.
2. Планирование воспитательной работы в ИУ
6. Планирование воспитательной работы осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства юстиции Республики Казахстан.
7. Планирование воспитательной работы призвано обеспечить координацию усилий всех служб и частей на решение задач по исправлению осужденных, содержащихся в ИУ.
8. В планах отражаются основные направления воспитательной работы, вопросы индивидуально-воспитательной работы с осужденными, их общеобразовательного и профессионального обучения, руководства самодеятельными организациями осужденных, проведения культурно-массовых мероприятий, взаимодействия с религиозными и общественными организациями и др.
9. Организационной основой воспитательной работы с осужденными является план. В ИУ составляются:
1) план работы ИУ на квартал, в котором отдельным разделом планируется воспитательная работа среди осужденных;
2) план воспитательной работы в отряде на квартал.
10. Планирование воспитательной работы осуществляется на основе приказов и указаний вышестоящих органов и анализа деятельности ИУ, отряда за предыдущий период по всем направлениям воспитательной работы с учетом изменений в составе осужденных, состояния дисциплины, оперативной обстановки в ИУ.
11. Раздел плана воспитательной работы среди осужденных составляется начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных, согласовывается с заместителем начальника по воспитательной работе и утверждается начальником ИУ.
12. Планы воспитательной работы в отряде на квартал согласовываются с начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных и утверждаются заместителем начальника ИУ по воспитательной работе.
13. Ответственность за выполнение всех пунктов плана, касающихся организации и проведения воспитательной работы среди осужденных в ИУ, возлагается на заместителя начальника ИУ по воспитательной работе и начальника отдела воспитательной работы среди осужденных, за выполнение пунктов плана воспитательной работы в отряде - на начальника отряда.

3. Бас бостандығынан айрылған сотталғандарға
тәрбиелiк ықпал ету
14. Сотталғандармен тәрбие жұмысы - бұл жеке бастың зияткерлiк, рухани және дене тәрбиесiнiң дамуына, құқықты құрметтеушiлiк мiнез-құлқына және босатылғаннан соң әлеуметтiк бейiмделуiне әсер ететiн негiзделiнген педагогикалық жүйесiнiң iс-шаралары.
15. Сотталғандармен тәрбие жұмысы заңдылықтың негiзгi қағидалары, азаматтың негiзгi құқығы мен бостандығын сақтау, iзгiлiк жазаны атқару кезiндегi түзелу мақсатының басымдылығы, түзеу ықпалының жүйелiгi және сабақтастығы, жеке бастың оң қабiлетiне сүйену, сотталғандардың әлеуметтiк - пайдалы байланыстарын сақтау, ықшамдау және қалпына келтiру бойынша ұйымдастырылып жүргiзiледi.
16. ТМ-де тәрбие жұмысын жүргiзудiң негiзгi бағыттары: адамгершiлiк, әлеуметтiк-құқықтық, эстетикалық, еңбек, дене-шынықтырушылық, психологиялық тәрбие, сондай-ақ сотталғандардың түзелу жолында қойылған мақсатына жетуiне оның басқа да түрлерi себепкер болады.
17. Адамгершiлiк тәрбие жұмысы сотталғандардың моральды-этикалық қалыптасқан ойын, әр сотталған адам қоғамда өз тәртiбiн iшкi күнделiктi бақылаусыз реттеу қабiлеттiлiгiнiң қалыптасуына бағытталады. Адамгершiлiк тәрбие өзгелердiң құқығын және жеке намысын, адамның өмiрiне қол сұқпаушылықты мойындау, адалдық пен шындыққа тәрбиелеудi қамтиды.
18. Әлеуметтiк-құқықтық тәрбие сотталғандардың мемлекет пен азаматтың арасындағы өзара қарым-қатынасын, сотталғандардың бас бостандығынан айыру орындарындағы құқықтары мен мiндеттерi туралы бiлiмi, еңбекке орналастыру, бiлiм беру, жанұялық қарым-қатынас шегiнде, құқықтық нормаларды сақтау қажеттiлiгiне көз жеткiзуi, жасалған қылмыстың қоғамдық қауiпсiздiгiн сезiне бiлуi. Әлеуметтiк-құқықтық тәрбие жүргiзiлiп жатқан реформаның, елдегi қоғамдық-саяси жағдайын, қылмыстық жазаны орындау аясындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң мәнiсiн түсiндiруi тиiстi.
19. Эстетикалық тәрбиелеу сотталғандардың табиғат сұлулығына көзқарасы, өнер, әдебиет, сурет өнерiнiң, эстетикалық талғамының қалыптасуына және өзiн қоршаған ортаға деген дұрыс қатынастың дамуына бағытталған.
20. Еңбек тәрбиесi сотталғанның еңбек қабiлеттерiн дамытуға, оның босағаннан кейiн жұмысқа орналасу үшiн, мамандық алуына бағытталған.
21. Дене тәрбие жұмысы, бас бостандығын айыру орындарында сотталғанның денсаулығын бiрқалыпты ұстап тұруына және демалуды ұйымдастыруға бағытталған.
Ол үшін спорт алаңдары, ғимараттар, құрал-жабдықтар және инвентарь жабдықталады.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

3. Воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы
14. Воспитательная работа с осужденными - это система педагогически обоснованных мер, способствующих преодолению их личностных деформаций, интеллектуальному, духовному и физическому развитию, правопослушному поведению и социальной адаптации после освобождения.
15. Воспитательная работа с осужденными организуется и проводится на основе принципов законности, незыблемости основных прав и свобод гражданина, гуманизма, приоритета цели исправления при исполнении наказания, системности и преемственности исправительного воздействия, опоры на положительные качества личности, сохранение, упрочение и восстановление социально-полезных связей осужденных.
16. Основными направлениями, по которым проводится воспитательная работа в ИУ, являются: нравственное, социально-правовое, эстетическое, трудовое, физическое, психологическое воспитание, а также другие его виды, способствующие достижению цели исправления осужденных.
17. Работа по нравственному воспитанию направлена на формирование у осужденных морально-этических установок, формирование в каждом осужденном способности регулировать свое поведение в обществе без повседневного внешнего контроля. Нравственное воспитание также включает в себя уважение чужих прав и личного достоинства, осознание неприкосновенности жизни человека, воспитание честности и правдивости.
18. Социально-правовое воспитание направлено на то, чтобы осужденный получил представление о сущности взаимоотношений между гражданином и государством, знания о правах и обязанностях осужденных в местах лишения свободы, в области трудоустройства, образования, семейных отношений и т.п., убедился в необходимости соблюдения правовых норм, осознал общественную опасность совершенного преступления. Социально-правовое воспитание должно содержать разъяснения смысла проводимых реформ, общественно-политической обстановки в стране, сущности нормативных правовых актов в сфере исполнения уголовного наказания.
19. Эстетическое воспитание направлено на развитие у осужденных понимания красоты природы, произведений искусства, литературы, живописи, содействующее воспитанию у осужденного эстетического вкуса и доброжелательного отношения к окружающей действительности.
20. Трудовое воспитание нацелено на развитие у осужденного трудовых навыков, приобретения им профессии, необходимой для трудоустройства после освобождения.
21. Физическое воспитание направлено на поддержание у осужденного физического здоровья в местах лишения свободы и организации досуга.
Для этого оборудуются спортивные площадки, сооружения, оборудование и инвентарь.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Психологиялық тәрбиелеу жазасын өтеп жатқан адамның психологиялық қалыптасу қабiлетiн, оның қылмыстық көзқарасын бұзу, сотталғанның динамикасын зерттеу, сондай-ақ түзеу мақсатына жетуге жағдай тудыратын процестерге негiзгi фактiлерге көп мән берiп зерттелуiне бағытталған.
23. Сотталғандармен тәрбие жұмысы топтық, жаппай және дара нысандарда ұйымдастырылады.
24. Сотталғандармен топтық және жаппай тәрбие жұмыстары (сабақтар, дәрiстер, жиналыстар, диспуттар, конкурстар, көркем өнерпаздық қарау, спорттық-көрсету iс-шараларға қатысу, өнерпаздық ұйымдарға және т.б.) әртүрлi топтар көлемiнде тәрбие жұмысын өткiзудi қамтамасыз етедi.
25. Жеке тәрбие жұмысы әр сотталушының жеке ерекшелiктерiн бостандықтағы өмiрге ойдағыдай бейiмделу бағдары сотталғандармен ескере отырып, жұмыс iстеу бағдарламасына сәйкес жүргiзiледi.
26. Сотталғандар мен жұмыс бағдарламасын мекемеде оның толық жазасын өтеу уақытына бағдарламаны аға нұсқаушы - психологтың ұсынысы бойынша түзеледi де, ол бағдарлама төрт негiзгi кезеңге бөлiнедi:
1) қалыптасу кезеңi, ТМ өмiрiнiң жаңа шарттарына үйрену;
2) пайда болу кезеңi, өмiрдiң жаңа шарттарында қызығушылықтың дамуы;
3) сыртқы ықпалдар мен өзiн-өзi тәрбиелеудiң үйлесу кезеңi;
4) сотталғандардың алдын-ала босау кезеңi.
27. Сотталғандармен жұмыс бағдарламасының негiзiнде жеке тәрбие жұмыстарының жеке жоспары түзеу мекемелерiне келген әр-бiр аралықта оның түзетiлiм тәртiбi мен түзелу үрдiсiн ұйымдастыру бойынша құрылады.
28. Сотталғандарды зерделеу нәтижелерi және онымен тәрбие жұмысын жүргiзудiң қорытындылары ай сайын жеке тәрбие жұмысын жүргiзу күнделiгiне енгiзiледi (1 қосымша).
4. Карантин бөлiмшесiне жаңадан келген
сотталғандармен тәрбие жұмысы
29. Сотталғандардың карантин бөлiмшесiне келуi, оның мінез-құлқының ерекшелiктерiн, жалпы бiлiмiнiң деңгейiн анықтау, сондай-ақ денсаулық жағдайын тексеру және санитарлық-гигиеналық шараларды өткiзу үшiн пайдаланылады.
30. Карантин бөлiмiнде сотталғандармен сабақтар өткiзiледi, оның мақсаты олардың өздерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн, режим талаптарын, мекеменiң iшкi тәртiп ережелерiн, ТМ әкiмшiлiгiмен және басқа да сотталғандармен өзара қарым-қатынастарын түсiндiру болып табылады.
31. Сотталғандардың әрқайсысына ТМ түрiнiң өзгеру тәртiбi, жазаны шартты түрде - мерзiмiнен ерте босатуға ұсыну және жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру сондай-ақ жазаны өтеудiң бiрi шартты түрде - мерзiмiнен бұрын босатуға ұсыныс, TM түрiнiң өзгеру мүмкiндiгiнен мерзiмi туралы мәлiм етiледi.

22. Психологическое воспитание направлено на исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание, разрушение его преступного стереотипа, изучение динамики личности осужденного, основных факторов влияющих на него в процессе перевоспитания, ресоциализации осужденного.
23. Воспитательная работа с осужденными организуется в групповых, массовых и индивидуальных формах.
24. Групповые и массовые формы воспитательной работы с осужденными (занятия, лекции, собрания, диспуты, конкурсы, смотры художественной самодеятельности, спортивно-зрелищные мероприятия, участие в самодеятельных организациях и др.) предполагают проведение воспитательной работы с различными по величине группами.
25. Индивидуальная воспитательная работа проводится с учетом особенностей личности осужденного, ориентацией на успешную адаптацию его к жизни на свободе и в соответствии с программой работы с осужденным.
26. Программа работы с осужденным составляется на весь период его пребывания в учреждении на основе рекомендаций старшего инструктора-психолога и делится на четыре основные периода:
1) период адаптации, привыкания к новым условиям жизни в ИУ;
2) период появления, развития интересов в новых условиях жизни;
3) период сочетания внешнего воздействия с самовоспитанием;
4) период, предшествующий освобождению осужденного.
27. На основе программы работы с осужденным составляется индивидуальный план воспитательной работы на каждый период пребывания в исправительном учреждении по организации процесса исправления и коррекции его поведения.
28. Выводы по результатам изучения осужденного и проведения с ним воспитательной работы заносятся ежемесячно в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного (приложение 1).
4. Работа с вновь прибывшими осужденными в карантинном отделении
29. Пребывание в карантинном отделении используется для предварительного изучения осужденного, особенностей его характера, определения образовательного уровня, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий.
30. В карантинном отделении с осужденными проводятся занятия, целью которых является разъяснение их прав и обязанностей, режимных требований, правил внутреннего распорядка, взаимоотношений с администрацией ИУ и другими осужденными.
31. Каждому осужденному разъясняют порядок изменения вида ИУ, предоставления к условно-досрочному освобождению и перевода с одних условий отбывания наказания в другие, а также ставят в известность о сроках возможного изменения вида ИУ, предоставления к условно-досрочному освобождению и перевода с одних условий отбывания наказания в другие.

32. Сотталғандармен тәрбие жұмыстары карантин бөлiмшесiнде сабақ және әңгiмелесу ТМ қызметкерлерiмен кездесу түрiнде жүргiзiледi, сотталғандарға теледидар хабарларын көру, орталық және жергiлiктi радио хабарларын тыңдау, газеттер, журналдар, кiтаптар оқу мүмкiндiгi берiледi.
33. Жаңадан келген сотталғандармен жұмыс сотталғандармен кешендi оқу жоспарына сәйкес карантин бөлiмiнде жүзеге асырылады, оны өткiзуге ТМ барлық қызметiнiң қызметкерлерi тартылады (2-қосымша).
34. Карантин бөлiмшесiндегi сотталғандармен кешендi оқу жоспарының тармақтарын орындау қызметтердiң және түзеу мекемесiнiң бөлiмдерiнiң карантиндiк қызмет бөлiмшесiне қатысу журналында көрсетiледi. Журналды жүргiзу үшiн жауапкершiлiк сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөнiндегi бөлiмiнiң бастығына жүктеледi (3-қосымша).
35. Аға нұсқаушы-психолог жаңадан келген сотталғандарға психодиагностикалық тексеру жүргiзедi және олардың қайсысына "Жеке зерттеу сызба нұсқаға" сәйкес жеке карта жүргiзедi, (4-қосымша) сондай-ақ сотталғанның жеке тұлғалық бағдарын және кейбiр, типтiк сыйпаттарын анықтайды.
36. Өткiзiлген жұмыстың талдау қорытындысы бойынша аға нұсқаушы-психолог мiнездеме жазып және сотталғандардың жеке-тәрбие жұмыстары күнделiгiне көшiредi, жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары бойынша жасақ бастықтарына ұсыныс бередi.
37. Мекеме бастығының бұйрығымен карантин бөлiмiне жаңадан келген сотталғандармен жұмыс жүргiзу үшiн сотталғандармен жұмыс iстеуде жеткiлiктi тәжiрибесi бар жасақ бастығы тағайындалады, оған тәрбие жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi мiндеттердi жеке-тәрбие жұмысының күнделiгiн бастапқы толтыру және сотталғандарды жасаққа бөлудi дайындау жүктеледi.
38. Карантин бөлiмшесiндегi ТМ комиссиясы (ОТК - Оқу-тәрбие кеңесi) келуiнiң сотталғандардың қорытындысы бойынша сотталғандарды жасақтарға бөледi.
5. Жасақтардағы сотталғандармен тәрбие жұмысы
39. Сотталғандармен тәрбие жұмысының негiзгi ұйымдық түрлерi жасақта iске асырылады. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргiзу және ұйымдастыру жасақ бастығына жүктеледi. Ол жасаққа жүктелген мiндеттердiң орындалуына жеке жауапкершiлiкте болады. Жасақ бастығы өзiнiң қызметiнде қылмыстық жазаны атқару тәртiбiн реттейтiн қолданыстағы заңнамалармен және ведомствалық нормативтiк актiлердi, сондай-ақ әдiстемелiк кабинеттiң ұсыныстарын басшылыққа алады.
40. Жасақ бастығы ТМ-нiң жұмыс жоспары негiзiнде жасақтың ерекшелiгiн ескере отырып, сотталғанның жеке қасиеттерiн, сондай-ақ ТМ-нiң басқа да қызметтерiнiң ұсыныстары бойынша тоқсан сайын жоспарлайтын және өз қызметiн ұйымдастырады.

32. Воспитательная работа с осужденными в карантинном отделении проводится в форме занятий, бесед и встреч с сотрудниками ИУ, осужденным предоставляют возможность читать книги, газеты, журналы, прослушивать центральные и местные радиопередачи, смотреть телепередачи.
33. Работа с вновь прибывшими осужденными осуществляется в соответствии с комплексным планом занятий с осужденными в карантинном отделении, к ее проведению привлекаются сотрудники всех служб ИУ (приложение 2).
34. Выполнение пунктов комплексного плана занятий с осужденными в карантинном отделении отражается в журнале посещения карантинного отделения службами и отделами исправительного учреждения. Ответственность за ведение журнала возлагается на начальника отдела по воспитательной работе среди осужденных (приложение 3).
35. Старший инструктор-психолог проводит психодиагностическое обследование вновь прибывших осужденных и на каждого из них заводит карту личности согласно "Схеме изучения личности" (приложение 4), а также определяет профиль личности осужденного и некоторые личностные, типические черты.
36. По результатам анализа проведенной работы старший инструктор-психолог составляет характеристику и дает рекомендации начальникам отрядов по основным направлениям воспитательной работы с вновь прибывшими осужденными, которые заносятся в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
37. Для работы в карантинном отделении с вновь прибывшими осужденными приказом начальника учреждения закрепляется начальник отряда, имеющий достаточный опыт работы с осужденными, на которого возлагаются обязанности по организации воспитательной работы, первоначальному заполнению дневников индивидуально-воспитательной работы и подготовке осужденных к распределению в отряды.
38. По итогам пребывания осужденных в карантинном отделении Комиссия ИУ (Учебно-воспитательный совет - в ВК) проводит распределение осужденных по отрядам.
5. Воспитательная работа с осужденными в отрядах
39. Основные организационные формы воспитательной работы с осужденными реализуются в отряде. Организация и проведение воспитательной работы с осужденными возлагается на начальника отряда. Он несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отряд задач. Начальник отряда в своей деятельности руководствуется действующим законодательством и ведомственными нормативными актами, регламентирующими порядок исполнения уголовного наказания, а также рекомендациями методического кабинета.
40. Начальник отряда ежеквартально планирует и организует свою деятельность на основе плана работы ИУ с учетом специфики отряда, личностных качеств осужденных, а также предложений других служб ИУ.

41. Жасақ бастығы сотталғандарға олардың заңмен көзделген құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiредi, қылмыстық жазаны орындауда реттейтiн заңнамалық актiлермен түзеу мекемелердегi Iшкi тәртiп ережелерiн бiлуiн қамтамасыз етедi және олармен әлеуметтiк-құқықтық мәселелер бойынша тақырыптық жоспарға сәйкес сабақтар өткiзуiн ұйымдастырады (5-қосымша).
42. Заңмен белгiленген жаза бөлiгiн сотталушы өтеу кезiнде сотталғандардың әрқайсысына жасақ бастығы мiнездеме дайындайды, ТМ-нiң түрi, жазаны өтеу шарттарының өзгеруi туралы, шарты түрде-мерзiмiнен бұрын босату және жазаның өтемеген бөлiгiн аса жеңiл түрiмен ауыстыру мәселелерiн шешу кезiнде ескерiлiп және жеке iс қағазына тiгiнделедi.
43. Жасақ бастығы сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастырып және сол жұмыстың жүргiзiлуi үшiн жауап бередi және осы мақсатқа жету үшiн басқа қызметтердiң қызметкерлерiн қатыстырады, олардың есебiнен жасақтың тәрбиешiлер кеңесi қалыптасады (бұдан әрi - ЖТК).
44. ЖТК сотталғандармен жасақ звеносындағы тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру жөнiндегi жасақ бастығына көмек беретiн тұрақты iс-әрекеттегi алқалық орган болып табылады.
45. ТМ бастығының бұйрығымен ЖТК бiр жыл мерзiмге, бес адамнан кем емес құрамда құрылады. Оның құрамына жасақ бастығы, сондай-ақ ТМ-нiң сотталғандармен жұмыс жасау дағдысы мен қабiлетi бар басқада қызметкерлер, жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектептердiң мұғалiмдерi кiредi. Жасақ бастығы ЖТК төрағасы болып табылады.
46. ЖТК жұмысына кеңесшi дауыс құқығымен жергiлiктi атқару органдарының, қоғамдық ұйымдардың және дiни бiрлестiктердiң, TК-нiң жанындағы Қамқорлық кеңесiнiң, өкiлдерi сотталғандардың туысқандары қатыса алады.
47. ЖТК кеңес отырыстары қажеттiлiгiне қарай, бiрақ кемiнде айына бiр рет өткiзiледi. Талқыланған мәселелердi сайланған хатшы хаттамалайды. Сотталғандарға қатысты қабылданатын нақты шешiмдер сотталушының жеке-тәрбие жұмысының күнделiктерiнде көрсетiледi. ЖТК шешiмi көпшiлiктiң ашық дауысымен қабылданады.
48. ЖТК сотталғандардың тұрмыс жағдайларын жақсартуға және меншiктiң барлық нысанындағы мүлiкке ұқыптылықпен қарауға, оларға тұрақты дағдыларды үйрету, ұстау режимiн сақтау, сотталғандардың түзелу мәселелерiн шешудi талқылайды және оған ықпал жасайды.
49. ЖТК мүшелерi сотталғандармен тәрбиелiк әңгiмелесулердiң жазбасын сотталғандардың жеке-тәрбие жұмыстарының күнделiгiне енгiзедi.
50. ЖТК мүшелерi сотталғандардың шарты түрде-мерзiмiнен бұрын босату жазасын өтеуге немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның аса жеңiл түрiне ауыстыруға, режим түрiнiң өзгеруi және жазаны өтеудiң басқа шартына ауыстыруға, сондай-ақ ТМ-нен тысқары шығуға, сотталғандардың өздiгiнен қызмет ету ұйымдарының жұмыстарына көмек бередi, жасақтағы сотталғандарға аттестаттауды жүргiзедi.

41. Начальник отряда разъясняет осужденным их права и обязанности, условия труда и отдыха, предусмотренные законом, обеспечивает доступ к законодательным актам, регулирующим исполнение уголовного наказания, Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений и организует проведение с ними занятий по социально-правовым вопросам согласно тематического плана (приложение 5).
42. При отбытии осужденным установленной законом части срока наказания начальник отряда составляет характеристику на каждого осужденного, которая приобщается к личному делу и учитывается при решении вопроса об изменении условий отбывания наказания, вида ИУ, условно-досрочного освобождения и замене не отбытой части наказания более мягким видом наказания.
43. Начальник отряда организует и отвечает за проведение воспитательной работы с осужденными и для этой цели привлекает сотрудников других служб, из числа которых формируется совет воспитателей отряда (далее - СВО).
44. СВО является постоянно действующим коллегиальным органом, оказывающим помощь начальнику отряда в организации воспитательной работы в отрядном звене с осужденными.
45. СВО создается приказом начальника ИУ на один год, в составе не менее пяти человек. В его состав входят начальник отряда, другие сотрудники ИУ, имеющие навык и умение работы с осужденными, преподаватели общеобразовательных и профессиональных школ. Начальник отряда является председателем СВО.
46. В работе СВО с правом совещательного голоса могут принимать участие представители местных исполнительных органов, общественных организаций и религиозных объединений, Попечительского совета при ВК, родственники осужденных.
47. Заседания СВО проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Обсуждаемые вопросы протоколируются избираемым секретарем. Решения, принимаемые в отношении конкретных осужденных, отражаются в дневниках индивидуально-воспитательной работы осужденного. Решения СВО принимаются большинством голосов открытым голосованием.
48. СВО обсуждает и способствует решению вопросов исправления осужденных, соблюдению режима содержания, привитию им устойчивых навыков правопослушного поведения, бережного отношения к имуществу всех форм собственности и улучшению условий быта осужденных.
49. Члены СВО заносят записи воспитательных бесед с осужденными в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
50. Члены СВО участвуют в обсуждении характеристик на осужденных при представлении их к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания или замене не отбытой части наказания более мягким видом наказания, изменения вида режима и перевода в другие условия отбывания наказания, а также выезде осужденных за пределы ИУ, оказывают помощь в работе самодеятельных организаций осужденных, проводят аттестацию осужденных отряда.

51. Сотталғандарды аттестаттау - бұл ЖТК мүшелерiнiң ұжымдық бағасы, сотталғандардың жазасын өтеу тәртiбiнiң нақты мерзiмi, сондай-ақ олардың түзетiлу дәрежесiн анықтау. Ол:
1) сотталғанға жеке әсер етудiң тиiмдiлiгiн күшейту;
2) жазаны өтеуде режим түрiне, ұстау шартына, жасына, бiлiмiне, тәртiбiне, өткiзiлетiн тәрбие iс-шараларына қатысты, ТМ-нiң жалпы қоғамдық өмiрiне қатысуын ескере отырып сотталғанның жеке тұлғасын жан-жақты зерттеу;
3) тәрбие жұмыстарында нысанды, құралды, әдiстер мен себептердi дифференциалды түрдi анықтауда және пайдалану;
4) түзелу деңгейiн анықтау, тәрбиелiк әсердiң ұзақ мерзiмге арналған жеке жоспарын анықтау;
5) аттестаттау қорытындысы ТМ-нiң комиссиясында пайдаланылу мақсатында жүргiзiледi.
52. Ұжымдық ЖТК-нiң отырыстарында сотталғандармен әрi қарай жеке-тәрбие жұмысы бойынша ұсынымдар iске асырылады, ол жеке-тәрбие жұмысының күнделiгiне жазылады.
53. Сотталғанды алғашқы аттестаттау жазаны өтеудiң шартты түрiнде жазаны өтеу бойынша өткiзiледi: түзеу колониясында (бұдан әрi - ТК) жалпы режимде - 6 ай; қатаң режимдегi ТК - 9 ай; ТК-нiң ерекше режимiнде - 12 ай; түрмеде - 12 ай; ТК-да өмiрлiк бас бостандығынан айырылған сотталғандар үшiн - 10 жыл; ЖТК-ның жалпы режимдегi - 3 ай; ЖТК-ның күшейтiлген режимдегi - 6 ай; абайсыздан қылмыс жасаған сотталғандар үшiн қоныс-колониясы (бұдан әрi - ҚК) - 12 ай; ҚК жақсы мiнездеме берiлген сотталғандар аттестациядан өтпейдi.
54. Жазаны өтеуде жеңiлдетiлген, шартты сотталғандарды аттестациялау қажет болған жағдай бойынша өткiзiледi, бiрақ жылына бiр реттен кем болмауға тиiс. Жазаны өтеудiң қатаң шартында аттестациялау өткiзiлмейдi.
55. Сотталғандарды аттестациялау қорытындысы мiнездемемен ресiмделедi. Айып изоляторында, тәртiптiк изоляторында, камералық типтегi үй-жайда ұсталатындардан басқа барлық сотталғандар аттестаттаудан өтедi.
56. ЖТК сотталғанның әр қайсысына қатысты мәлiметтердi қарастыру бойынша негiзiнде мынадай түзеу дәрежелерiн анықтауы мүмкiн:
Жағымды мiнездiлер:
1) өзiнiң түзелгенiн дәлелдедi;
2) нақты түзелу жолына түстi;
3) түзелу жолына түстi.
Терiс мiнездiлер:
Түзелу жолына түспедi.
57. Түзелу дәрежесi туралы мiнездемесiмен және ЖТК отырысының хаттамасы туралы шешiмдерiнiң көшiрмесi сотталғанның жеке iсiне қоса тiгiледi.
58. Түзелу дәрежесi туралы ЖТК қорытындылары сотталушының (сотталғандардың) назарына ЖТК отырыстарында және жергiлiктi радиобайланыс торабы, сондай-ақ ТМ-нiң қабырға газетi жеткiзiледi.

51. Аттестование осужденных - это коллективная оценка членов СВО поведения осужденных за определенное время отбывания наказания, а также определение степени их исправления. Оно проводится в целях:
1) повышения эффективности индивидуального воздействия на осужденного;
2) всестороннего изучения личности осужденного с учетом вида режима отбывания наказания, условий содержания, возраста, образования, поведения, отношения к проводимым воспитательным мероприятиям, участия в общественной жизни ИУ;
3) дифференцированного подхода к определению и применению форм, средств, способов и методов воспитательной работы;
4) определение степени исправления, выработки перспективных индивидуальных планов воспитательного воздействия;
5) результаты аттестации используются на комиссии ИУ.
52. На заседании СВО коллективно вырабатываются рекомендации по дальнейшей индивидуально-воспитательной работе с осужденным, которые заносятся в дневник индивидуально-воспитательной работы.
53. Первое аттестование осужденного проводится по отбытии наказания в обычных условиях отбывания наказания: в исправительной колонии (далее - ИК) общего режима - 6 месяцев; в ИК строго режима - 9 месяцев; в ИК особого режима - 12 месяцев; в тюрьме - 12 месяцев; в ИК для осужденных к пожизненному лишению свободы - 10 лет; в ВК общего режима - 3 месяца; в ВК усиленного режима - 6 месяцев; в колонии-поселении (далее - КП) для осужденных за преступления по неосторожности - 12 месяцев; в КП для положительно характеризующихся осужденных аттестование не проводится.
54. В облегченных, льготных условиях отбывания наказания аттестование осужденных проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в год. В строгих условиях отбывания наказания аттестование не проводился.
55. Результаты аттестации осужденных оформляются характеристикой. Аттестование проходят все осужденные за исключением содержащихся в штрафном изоляторе, дисциплинарном изоляторе, помещении камерного типа.
56. На основании рассмотренных сведений по отношению к каждому осужденному СВО может определить следующие степени исправления.
Положительно характеризующиеся:
1) доказал свое исправление;
2) твердо встал на путь исправления;
3) встал на путь исправления.
Отрицательно характеризующиеся:
не встал на путь исправления.
57. Характеристика с выводами о степени исправления и выписка из протокола заседания СВО о степени исправления приобщаются к личному делу осужденного.
58. Выводы СВО о степени исправления доводятся до сведения осужденного (осужденных) на заседании СВО и через местную радиоретрансляционную сеть, а также стенную печать ИУ.

59. Жағымды түзелу дәрежесi бар сотталушының өтеуде белгiленген тәртiптi қатаң бұзғаны үшiн бұл дәрежеден айырылады. ЖТК отырысында қайта қарау тек жаза өтелгеннен (алынғаннан) кейiн бiрақ кем дегенде үш ай өткеннен соң ғана мүмкiн. Түзетiлу дәрежесiн анықтау осы нұсқаулықтың 50, 54, 56 тармақтарының негiзiнде өткiзiледi.
60. ЖТК шешiмi ұсыным сипатында болады. ЖТК жұмысының нәтижелерi қажеттiлiк шаралары бойынша, ТМ қызметкерлерiнiң жалпы жиналыстарында қаралады, бiрақ жылына бiр реттен аспауы керек.
61. Жасақта сотталғандармен тәрбие жұмысына аға нұсқаушы-психолог қатыстырылып, ол:
1) сотталушының жеке басына барынша терең зерттеу жүргiзедi;
2) негiзгi референттiк топтарды анықтайды, сотталғандардың арасында өзара қарым-қатынасты пысықтайды;
3) қызметкерлермен және сотталғандардың арасындағы келiспеушiлiк жағдайлардың себептерi мен жанжалдан туындаған уәждердi зерттейдi;
4) ТМ басшылығымен және тәрбие аппаратының қызметкерлерiмен кеңестiк жұмыстар жүргiзедi және жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзудың алдын-алу жөнiндегi ұсынысты әзiрлейдi;
5) сотталғандардың түзелу жұмысына озат тәжiрибенi енгiзедi;
6) ТМ қызметкерлерiнiң өтiнiмi бойынша сотталғандарға психологиялық зерттеу жүргiзедi (6 қосымша).
6. Жазаны өтеудiң жәй түрiндегi тәрбие
жұмысын ұйымдастырудың ерекшелiктерi
62. Жазаны өтеудiң жәй түрiндегi тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мақсаты жазаны өтеп жатқан сотталғандардың ТМ шартына бейiмделуi болып табылады.
63. Жазаны өтеудiң жәй түрiнде тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мiндеттерi мынадай:
1) сотталғандарға заңда көрсетiлген олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек пен демалыс тәртiптерiн түсiндiру;
2) ТМ-нiң жұмысын регламенттейтiн және жазаны орындауды реттейтiн заңнамалық актiлермен танысуын қамтамасыз ету;
3) TM-нiң Iшкi тәртiбiнiң ережелерiн бұлжытпай орындауға, сотталғандарға заңға бағыну әдебiнiң негiзiн үйрету;
4) сотталғанның жеке басын терең және жан-жақты зерттеу;
5) қоршаған ортаның қарсы бағыттағы ықпалдарына қарсы тұратын психологиялық дайындығын оған тәрбиелiк ықпалдық дұрыс қабылдануын анықтау;
6) Ұқыптылық, мәдениеттiлiк дағдыларының бойына сiңуi мен дамуы өндiрiсте және тұрмыста техника қауiпсiздiгiн және санитарлық, гигиеналық талаптарды сақтау;
7) Бiлiм, мамандық алуға спортпен шұғылдануға, кiтаптар оқуға, ұмтылуды қалыптастыруда.
64. Жасақ бастығы жазаны өтеудiң жәй түрiндегi сотталғанды жаза мерзiмiн өтеу бойынша ұсыну үшiн ТМ-нiң комиссиясына мынадай құжаттарды:

59. Имеющий положительную степень исправления осужденный, допустивший злостное нарушение установленного порядка отбывания наказания лишается этой степени. Повторное рассмотрение на заседании СВО возможно только после погашения (снятия) взыскания, но не ранее чем по истечении трех месяцев. Определение степени исправления проводится на основании пунктов 50, 54, 56 настоящей инструкции.
60. Решения СВО носят рекомендательный характер. Результаты работы СВО, по мере необходимости, рассматриваются на общем собрании сотрудников ИУ, но не реже, чем один раз в год.
61. К проведению воспитательной работы с осужденными в отрядах привлекается старший инструктор-психолог, который:
1) проводит более углубленное изучение личности осужденного;
2) выявляет основные референтные группы, выясняет межличностные отношения среди осужденных;
3) изучает причины и мотивы возникновения трений с сотрудниками и конфликтных ситуаций в среде осужденных;
4) разрабатывает рекомендации по профилактике нарушений установленного порядка отбывания наказания и проводит консультационную работу с руководством ИУ и сотрудниками воспитательного аппарата;
5) внедряет в практику работы передовой опыт исправления осужденных;
6) проводит психологические обследования осужденных по заявкам сотрудников ИУ (приложение 6).
6. Особенности организации воспитательной работы в
обычных условиях отбывания наказания
62. Целью организации воспитательной работы в обычных условиях отбывания наказания является адаптация осужденных к условиям отбывания наказания в ИУ.
63. Задачи организации воспитательной работы в обычных условиях отбывания наказания:
1) разъяснение осужденным их прав и обязанностей, условий труда и отдыха, предусмотренных законом;
2) обеспечение доступа к законодательным актам, регламентирующим работу ИУ и регулирующим исполнение наказания;
3) привитие осужденным основ законопослушного поведения, неукоснительного соблюдения Правил внутреннего распорядка ИУ;
4) глубокое и всестороннее изучение личности осужденного;
5) определение степени психологической готовности противостоять отрицательному воздействию окружающей среды, положительному восприятию воспитательного воздействия на него;
6) привитие и развитие навыков опрятности, культурности, соблюдение санитарных, гигиенических требований и техники безопасности в быту и на производстве;
7) формирование стремления к получению знаний, профессии, чтению книг, занятию спортом.
64. По отбытии установленного срока наказания в обычных условиях начальник отряда готовит следующие материалы для представления осужденного на комиссию ИУ:

1) түзелу дәрежесi туралы қортындыларымен мiнездеменi;
2) ЖТК отырысының хаттамасынан көшiрмесiн;
3) сотталушының жеке - тәрбие жұмыстарының күнделiгiн дайындайды.
65. ТМ комиссияның жеңiлдетiлген жағдайға ауыстыру не болмаса жәй түрдегi қалдыру туралы шешiмi хаттамаланады, көшiрмесi жеке iске тiркеледi, ал сотталғанның жеке-тәрбие жұмыстарының күнделiгiне тиесiнше жазбалар жазылады.
7. Жеңiлдетiлген жағдайда жазаны өтеудегi тәрбие
жұмысының ұйымдастыру ерекшелiктерi
66. Жеңiлдетiлген жағдайда жазаны өтеудегi тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мақсаты:
1) бейiмделу үрдiсiнiң аяқталуы;
2) жәй түрдегi қалыптасқан оң дағдыларды бекiту және одан әрi дамыту болып табылады.
67. Жеңiлдетiлген жағдайда тәрбие жұмысының негiзгi мiндеттерi:
1) сотталғандарды ТМ-нiң қоғамдық қызметiне қатыстыру;
2) оң қабiлеттiктерiмен құлшыныстарын көрсету үшiн жағдай жасау;
3) өзiн-өзi тәрбиелеу сабағына ниеттеу;
4) бiлiм мен мамандық алудағы пайдалы бастамашылығын көтермелеу;
5) от басымен байланысты нығайту;
6) өзiнiң кiнәсiн мойындауға бекемдiгi, түзелуге талпыну болып табылады.
68. Сотталушы жеңiлдетiлген жағдайда жазасын өтеу кезiнде жылына бiр рет аттестаттауға тартылады, оң тәртiбiн бекем бекiту дәрежесi және оның одан әрi түзетiлiмi анықталады.
8. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайдағы тәрбие жұмысын
ұйымдастырудың ерекшелiктерi
69. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайдағы тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мақсаты:
1) сотталғанның заңсыз мiнезiнiң себебiн зерттеу және жою;
2) сотталушының оған деген тәрбиелiк ықпалын дұрыс түсiнуiне қалыптастыру, өзiнiң кiнәсiн мойындау болып табылады.
70. Жазаны өтеудегi қатаң жағдайдағы тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мiндеттерi:
1) сотталғанды өрескел тәртiп бұзушы деп тануға себеп болған жағдай мен себептердi терең және жан-жақты талдау;
2) психологтық-педагогтық ықшамдау тәжiрибеде қолданылатын түрiн, құрал-жабдық пен тәсiлдерiн iздестiру және бекiту;
3) сотталушымен тәрбие жұмысында онымен оңды қарым-қатынас қалыптастыру;
4) заңға бағыну мiнез-құлқын, төңiректегi ақихатты дұрыс түсiнуге қалыптастыру;
5) ТМ-нiң қоғамдық қызметiне қатыстыру болып табылады.
71. Сотталушы қатаң жағдайдағы жасаққа келген соң жасақ бастығы оның жеке iсiмен мұқият танысады, сотталғанның жеке - тәрбие жұмыстары күнделiгiндегi, аға нұсқаушы-психологтың ұсынысын зерттейдi.
72. Жасақ бастығы жеке басын зерттеу мақсатында сотталушылармен жеке-тәрбиелiк әңгiме өткiзедi, сотталушының одан әрi жазаны өтеудегi ниетiн анықтайды. Алынған мәлiметтердi сотталушының жеке-тәрбиелiк жұмыс күнделiгiне жазады.

1) характеристика с выводами о степени исправления;
2) выписка из протокола заседания СВО;
3) дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
65. Решение Комиссии ИУ о переводе в облегченные условия либо оставлении в обычных условиях протоколируется, выписка помещается в личное дело, а в дневнике индивидуально-воспитательной работы осужденного делается соответствующая запись.
7. Особенности организации воспитательной работы в
облегченных условиях отбывания наказания
66. Целью организации воспитательной работы в облегченных условиях отбывания наказания является:
1) завершение процесса адаптации;
2) дальнейшее развитие и закрепление положительных навыков, выработанных в обычных условиях.
67. Основными задачами воспитательной работы в облегченных условиях являются:
1) вовлечение осужденных в общественную деятельность ИУ;
2) создание условий для проявления положительных способностей и увлечений;
3) побуждение к занятию самовоспитанием;
4) поощрение полезной инициативы в получении знаний, профессии;
5) укрепление связей с семьей;
6) устойчивое осознание своей вины, стремление к исправлению.
68. Во время отбывания наказания в облегченных условиях осужденный подвергается аттестации не реже, чем один раз в год, на которой определяется степень закрепления устойчивости положительного поведения и дальнейшая его коррекция.
8. Особенности организации воспитательной работы в
строгих условиях отбывания наказания
69. Целью организации воспитательной работы в строгих условиях отбывания наказания является:
1) изучение и устранение причин неправомерного поведения осужденного;
2) формирование у осужденного правильного понимания воспитательного воздействия на него, осознание собственной вины.
70. Задачами организации воспитательной работы в строгих условиях отбывания наказания являются:
1) глубокий и всесторонний анализ условий и причин, способствовавших признанию осужденного злостным нарушителем;
2) поиск и закрепление на практике действенных форм, средств и способов психолого-педагогического воздействия;
3) формирование у осужденного положительного отношения к воспитательной работе с ним;
4) формирование законопослушного поведения, правильного понимания окружающей действительности;
5) приобщение к общественной деятельности ИУ.
71. По прибытии осужденного в отряд строгих условий начальник отряда тщательно изучает его личное дело, дневник индивидуальной воспитательной работы осужденного, рекомендации старшего инструктора-психолога.
72. Начальник отряда проводит индивидуально-воспитательные беседы с осужденными с целью изучения личности, выявляет намерения осужденного по дальнейшему отбыванию наказания. Полученные сведения заносит в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.

73. Жасақ бастығы қатаң жағдайда жазаны өтеудiң белгiленген мерзiмiн аяқтауы бойынша ТМ-нiң жәй-түрдегi комиссиясына ұсыну үшiн мынадай материалдарды:
1) жазаның мерзiмiн одан әрi жәй түрдегi жағдайда өтеудiң дайындық дәрежесi туралы қорытындылары бар мiнездеме;
2) ЖТК отырысындағы хаттамадан көшiрме;
3) сотталғанның жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiн дайындайды.
74. Сотталғандарды жазасын өтеудiң жәй түрдегi жағдайына көшiру немесе қатаң жағдайда қалдырылуы туралы TМ комиссиясының шешiмi хаттамаланады, көшiрмесi жеке iс қағазға қосылады, ал сотталушының жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiне тиiстi жазба жазылады.
9. Жазаны өтеудiң жеңiлдетiлген жағдайдағы тәрбие
жұмысының ұйымдастыру ерекшелiктерi
75. Жазаны өтеудiң жеңiлдетiлген жағдайында тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мақсаты:
1) сотталушының әлеуметтiк бейiмделуiне көмектесу;
2) сотталушының бостандықтағы өмiрге дайындық дәрежесiн тексеру болып табылады.
76. Жеңiлдетiлген жағдайда тәрбие жұмысын ұйымдастырудың мiндеттерi:
1) түзелу қорытындыларын бекiту;
2) босатылғаннан кейiн еңбекке орналасу мүмкiндiгi;
3) от-басымен байланысын нығайту;
4) өзiн-өзi тәрбиелеу, өз тәртiбiн дербес реттеуге қабiлеттiлiк, бостандықтағы өмiрге психологиялық даярлық нәтижелерiн бекiту болып табылады.
10. Сотталғандармен оларды босатуға
дайындау кезiндегi тәрбие жұмысы
77. ТМ-да жазасын өтеп жатқан адамдарды босатуға дайындық ТМ-ға келген бiрiншi күннен басталады.
78. Сотталғандарды босатуға даярлық жұмыстарын ұйымдастыру тұрмыстық және еңбекке орналастыру жөнiндегi аға инспекторына жүктеледi. ТМ-ның барлық қызметкерлерi босатуға даярлық сабақтарының өткiзiлуiне қатыстырылады.
79. Тәрбие жұмыстары жөнiндегi ТМ бастығының орынбасары бекiткен және сотталғандардың арасындағы тәрбие жұмыстары жөнiндегi бөлiм бастығы әзiрлеген арнайы бағдарлама бойынша ТМ-нен сотталғандарды босатуға даярлық сабақтары өткiзiледi.
Бағдарламада өзiне құқықтық және ұйымдастыру, босатылатындарға төлқұжаттар (жеке куәлiк) беру тәртiбiмен таныстыру және тұрақты мекен-жайы бойынша тiркелу, сотталғандығын алу және шығару шарттарымен тұрмыстық, еңбекке орналастыру, әкiмшiлiк бақылау және сотталғандардың босатылғаннан кейiнгi өмiрiн жайғастыруға байланысты басқада бiрқатар мәселелер қамтылуы тиiс.
Сонымен бiрге, бағдарлама сотталғанның босатылуға психологиялық дайындығын көздеуге тиiс (алаңдаушылықты алып тастау, болашақта босатылуына байланыстылық, Tұрмыстық және жұмысқа орналасуға белгiсiздiк, қылмыстан зардап шеккен олардың туыстарымен, көршiлерiмен, достарымен, туғандарымен, ағайындарымен, және т.б. өзара қарым-қатынастағы мәселелер болу мүмкiн).

73. По отбытии установленного срока отбывания наказания в строгих условиях начальник отряда готовит следующие материалы для представления на комиссию ИУ:
1) характеристика с выводами о степени готовности отбывать дальнейший срок наказания в обычных условиях;
2) выписка из протокола заседания СВО;
3) дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
74. Решение комиссии ИУ о переводе осужденных в обычные условия либо оставление в строгих условиях отбывания наказания протоколируется, выписка помещается в личное дело, а в дневнике индивидуально-воспитательной работы осужденного делается соответствующая запись.
9. Особенности организации воспитательной работы в
льготных условиях отбывания наказания
75. Целью организации воспитательной работы в льготных условиях отбывания наказания является:
1) помощь в социальной адаптации осужденного;
2) проверка степени готовности осужденного к жизни на свободе.
76. Задачами организации воспитательной работы в льготных условиях является:
1) закрепление результатов исправления;
2) возможность трудоустройства после освобождения;
3) закрепление связей с семьей;
4) закрепление результатов самовоспитания, способности самостоятельно регулировать свое поведение, психологической готовности к жизни на свободе.
10. Воспитательная работа с осужденными в период их
подготовки к освобождению
77. Подготовка к освобождению лиц, отбывающих наказание в ИУ, начинается с первого дня пребывания в ИУ.
78. Организация работы по подготовке осужденных к освобождению возлагается на старшего инспектора по трудовому и бытовому устройству осужденных. К проведению занятий по подготовке к освобождению привлекаются все сотрудники ИУ.
79. Занятия по подготовке к освобождению осужденных из ИУ проводятся по специальной программе, разрабатываемой начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных и утвержденной заместителем начальника ИУ по воспитательной работе.
Программа должна включать в себя правовые и организационные вопросы, ознакомление с порядком выдачи паспортов (удостоверений личности) освобождаемым и регистрации по месту жительства, бытового, трудового устройства с условиями погашения и снятия судимости, административного надзора и ряд других вопросов, связанных с устройством жизни осужденного после освобождения.
Кроме того, программа должна предусматривать психологическую подготовку осужденного к освобождению (снятие тревожности, обусловленной перспективой освобождения, неопределенностью трудового и бытового устройства, возможными проблемами во взаимоотношениях с родными, друзьями, соседями, пострадавшими от преступления, их родственниками и т.д.).

80. Аға нұсқаушы-психолог:
1) жаңа өмiрдегi жағдайларға сотталған адамның арнайы психологиялық дайындығын жүргiзедi;
2) сотталушыға еңсеруге әрқашан дайын емес ерекше қиындықтар туралы әңгiме өткiзедi;
3) сотталғандардың ой-өрiсiн, сезiмiн, әдетiн, психологиялық жағдайын, дұрыс тәртiбiн жаңа жағдайға қалыптастыруға көмектеседi;
4) iшкi қарсылықпен ауыртпалықты қосымша қуатты шығындамай-ақ және жаңа әлеуметтiк ортаға және ондағы қызметке оның тез орналасуын қамтамасыз ететiн, жаңа өмiр сүру жағдайына психологиялық әзiрлiгiн қалыптастырады.
81. Босатылғанға дейiн 6 айдан кешiктiрмей, әрбiр сотталушы мекеме бастығының атына өтiнiш жазады (7-қосымша), онда баратын мекен-жайы, жұмыс орны және тұрмыстық және жұмысқа орналасуы бойынша қандай көмек керектiгi көрсетiледi.
81-1. Бас бостандығынан айыру мерзімі аяқталғанға дейін алты айдан кешіктірмей сотталған таңдаған тұрғылықты жері бойынша республикалық маңызы бар қала, астана, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) жергілікті атқарушы органдарына оның босатылуы, үй-жайы бары туралы, оның еңбекке жарамдылығы және мамандықтары (15 қосымша) туралы хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 81-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007.12.05.  N 327 Бұйрығымен.
82. Тұрмыстық және еңбекке орналастыру көмегiне мұқтаж барлық сотталғандар тұрмыстық және жұмысқа орналастыруға мұқтаж адамдардың арнайы журналында есепке алынады (8-қосымша).
83. Босатылған адам тұрмыстық және еңбекке орналастыруға көмектiң қажеттiлiгiне қарамастан, таңдалған мекен-жайдағы жергiлiктi қалалық (аудандық) iшкi iстер органына сол адамды тұрмыстық және еңбекке орналастыруға мүмкiндiгi туралы сұрау салынады (9-қосымша).
84. Жазаны өтеу мерзімі аяқталғанға дейін 20 күннен кешіктірмей, ал өзге негіздер бойынша босатылу кезінде, босатылғаннан кейін бір жұмыс күнінің ішінде оның таңдаған мекен-жайы бойынша қалалық (аудандық) ішкі істер органдарына хабарлама (10-қосымша) жіберіледі.
Ескерту: 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.09.17. N 125 бұйрығымен.
85. Сотталғандарды босатуға даярлық жұмыстарының нәтижелерi сотталған адамның жеке-тәрбие күнделiгiнде көрсетiледi, материалдар сотталған адамның жеке iсiне тiркеледi.
11. Жасақ бастығының, аға нұсқаушы-психологтың
құжаттамасы
86. Жасақ бастығы мынадай құжаттаманы жүргiзедi:
1) жасақ бастығының журналында мыналар: жасақтағы сотталғандар құрамының тiзiмi; сотталғандарды көтермелеудi және жазалауды есепке алу журналы; тәртiптiк практиканың талдауы; сотталғандардың және жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзуға бейiм адамдардың және алдын-алу есебiнде тұрған сотталғандардың тiзiмi жасақтағы тәрбие жұмыстарының тоқсанға арналған жоспары бiрыңғай кешендi көрсетiледi;

80. Старший инструктор-психолог:
1) проводит специальную психологическую подготовку осужденных к жизни в новых условиях;
2) проводит беседы о специфических трудностях, к преодолению которых осужденный не всегда готов;
3) помогает в активизации психики осужденных, настроя их чувств, привычек, психических состояний в формировании установки на надлежащее поведение в новых условиях;
4) формирует психологическую готовность жить в новых условиях, обеспечивающую быстрое включение его в новую социальную среду и деятельность в ней без дополнительной затраты энергии на преодоление внутреннего сопротивления и напряжения.
81. Не позднее, чем за 6 месяцев до освобождения, каждый осужденный пишет заявление на имя начальника учреждения (приложение 7) в котором он указывает предполагаемый адрес убытия, место работы, в какой помощи по трудовому и бытовому устройству он нуждается.
81-1. Не позднее, чем за шесть месяцев до истечения срока лишения свободы в местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) по избранному осужденным месту жительства направляется уведомление о его предстоящем освобождении, наличии у него жилья, его трудоспособности и имеющихся специальностях (приложение 15).
Сноска. Пункт 81-1 дополнен   приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года   N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
82. Все осужденные, нуждающиеся в помощи в трудовом и бытовом устройстве, учитываются в специальном журнале учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве (приложение 8).
83. Независимо от того, нуждается или нет освобождаемый в помощи в трудовом и бытовом устройстве, в горрайорган внутренних дел по избранному месту жительства делается запрос о возможности его трудового и бытового устройства (приложение 9).
84. Не позднее, чем за 20 дней до окончания срока отбывания наказания, а при освобождении по иным основаниям, в течение одного рабочего дня после освобождения, в горрайорганы внутренних дел по избранному им месту жительства направляется извещение (приложение 10).
Сноска. Пункт 84 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.09.2009 № 125 (порядок введения в действие см. п. 3).
85. Результаты работы по подготовке осужденных к освобождению отражаются в дневнике индивидуально-воспитательной работы осужденного, материалы приобщаются к личному делу осужденного.
11. Документация начальника отряда,
старшего инструктора-психолога
86. Начальник отряда ведет следующую документацию:
1) журнал начальника отряда, в котором отражается: списочный состав осужденных отряда; учет поощрений и взысканий осужденных; анализ дисциплинарной практики; список лиц, склонных к нарушениям установленного порядка отбывания наказания и осужденных, стоящих на профилактическом учете; единые комплексные планы воспитательной работы в отряде на квартал;

2) сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысының күнделiгi;
3) сотталғандардың жасақта өткiзiлетiн сабақтар мен iс-шараларға қатысуының есептiк журналы;
4) ЖТК хаттамаларының журналы;
5) сотталғандарды жеке мәселелерiмен қабылдау журналы.
87. Аға нұсқаушы-психолог мынадай құжаттама жүргiзедi (11-қосымша):
1) карантинде сотталғандарды қабылдау журналы;
2) жеке мәселелерi мен психокеңес бойынша қабылдау журналы;
3) психологиялық диагностикалық тексерiс хаттамаларының журналы;
4) сотталғандардың туыстарына арналған кеңес журналы;
5) алдын-алу есебiнде тұрған адамдардың картотекасы.
12. Жалпы орта бiлiм беретiн мектептiң
педагогикалық ұжымының сотталғандармен
жүргiзiлетiн тәрбие жұмысына қатысуы
88. Жалпы орта бiлiм беретiн мектептiң педагогикалық қызметкерлерi үйiрме, сынып пен мектептен тыс жұмыстарды ұйымдастырады және жүргiзедi.
89. TM мектебiнiң мұғалiмдерi:
1) жасақ бастықтарымен (тәрбиелеушiлер) бiрлесiп әр сотталушының жеке мiнез-құлық ерекшелiгiн бақылауын жеке тәрбие дәптерiне енгiзедi;
2) тәрбиелiк және мерекелiк iс-шараларды дайындауға, өткiзуге белсене қатысады;
3) пәндiк және тақырыптық үйiрмелердi, қызығушылық бойынша клубтарды, көркемөнерпаздар үйiрмесiн басқарады, диспуттар және басқа да тәрбие iс-шараларын ұйымдастырады;
4) сабақта, үзiлiсте және сыныптан тыс iс-шараларды жүргiзгенде сотталғандар арасында тәртiптiң сақталуын қамтамасыз етедi.
90. Жалпы бiлiм беретiн мектепте оқымайтын сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыруға көмектесу үшiн мектеп директорының ұсынысы бойынша ЖТК құрамына мұғалiмдер енгiзiледi.
91. Мектеп қызметкерлерiнiң тәрбие iс-шараларына қатысуына жалпы басшылықты мекеме бастығының тәрбие жұмысы бойынша орынбасары жүргiзедi, ал мектепте тәрбие жұмысының ұйымдастырылуын мектеп директоры басқарады.
13. Дiни және қоғамдық ұйымдардың сотталғандармен
жүргiзiлетiн тәрбие жұмысына қатысуы
92. Заңнамада белгiленген тәртiппен тiркелген қоғамдық және дiни ұйымдардың өкiлдерi ТМ-ге кiре алады.
93. Дiни және қоғамдық ұйымдар өкiлдерi, ТМ мекеме әкiмшiлiгiнiң және сотталғандардың келiсiмiмен рухани-өнегелiк жұмыс жүргiзiп және мейiрмандық көмек көрсете алады.
Сонымен бiрге ТМ мекеме әкiмшiлiгi қоғамдық және дiни өкiлдерiн қоғамда қабылданған өнегелiк қағидаларды сотталғандарда қалыптасуына және сотталғандардың ортасында дұрыс қалыпты психологиялық ахуал құрылуына, тәрбие ықпалына қиын әсер ететiн сотталған адамдарға аса ерекше назар аударуға бағыттайды.

2) дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного;
3) журнал учета посещаемости осужденными занятий и мероприятий, проводимых в отряде;
4) журнал протоколов СВО;
5) журнал приема осужденных по личным вопросам.
87. Старший инструктор-психолог ведет следующую документацию (приложение 11):
1) журнал приема осужденных в карантине;
2) журнал приема по личным вопросам и психоконсультаций;
3) журнал протоколов психодиагностических обследований;
4) журнал консультаций для родственников осужденных;
5) картотеку лиц, состоящих на профилактическом учете.
12. Участие педагогического коллектива общеобразовательной
школы в воспитательной работе с осужденными
88. Педагогический персонал общеобразовательной школы организует и проводит кружковую, внеклассную и внешкольную воспитательную работу.
89. Учителя школы ИУ:
1) совместно с начальниками отрядов (воспитателями) изучают индивидуальные особенности личности каждого осужденного и отражают свои наблюдения в дневниках индивидуально-воспитательной работы;
2) принимают активное участие в подготовке и проведении воспитательных и праздничных мероприятий;
3) руководят предметными и тематическими кружками, клубами по интересам, художественной самодеятельностью, организуют диспуты и другие воспитательные мероприятия;
4) обеспечивают поддержание порядка и дисциплины среди осужденных во время урока, перемены и проведения внеклассных мероприятий.
90. В целях оказания помощи в организации воспитательной работы с осужденными, не являющимися учащимися общеобразовательных школ, учителя, по рекомендации директора школы, включаются в состав СВО.
91. Общее руководство по участию сотрудников школы в воспитательных мероприятиях осуществляет заместитель начальника ИУ по воспитательной работе, а руководство по организации воспитательной работы непосредственно в школе осуществляет директор школы.
13. Участие религиозных и общественных организаций в
воспитательной работе с осужденными
92. ИУ могут посещать представители зарегистрированных в установленном законодательстве порядке общественных и религиозных организаций.
93. Священнослужители, а также представители общественных организаций, с согласия администрации ИУ и осужденных, могут проводить духовно-нравственную работу и оказывать осужденным гуманитарную помощь.
При этом администрация ИУ ориентирует представителей общественных организаций и священнослужителей на формирование у осужденных принятых в обществе нравственных принципов и создания нормального психологического климата в среде осужденных, обращая особое внимание на тех осужденных, воспитательное воздействие на которых затруднительно.

94. ТМ әкiмшiлiгi қоғамдық және дiни ұйымдардың өкiлдерiне ТМ-не келген кездесуге дейiн тәртiп талабын жеткiзедi және олардың жеке бас қауiпсiздiгiнiң шараларын қамтамасыз етедi.
95. ТМ мекеме әкiмшiлiгiмен қоғамдық және дiни ұйымдардың жетекшiлерi бiрлескен iс жоспар, сондай-ақ ТМ-ға кiру кестесiн жасайды.
96. <*>
Ескерту. 96-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2011.07.29 № 274 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
97. Сотталғандардың ар және дiн сенiм бостандығына құқықтарын iске асыру мекеменiң iшкi тәртiп ережелерiн бұзбауға сондай-ақ адамдардың құқықтарына қысым жасамауға тиiс.
14. ТМ-әдiстемелiк кеңесi
98. ТМ-да сотталғандармен қоғамдық және ағартушылық жұмыс орталығы - әдiстемелiк кабинет болып табылады.
Әдiстемелiк кабинетте сотталғандармен тәрбие жұмысының теориясы мен әдiсi бойынша әдебиеттер; құқықтық, педагогикалық және психологиялық мәселелер бойынша құралдар; анықтама мен мерзiмдi әдебиеттер; көрнекi құралдар; бұйрықтар; нұсқаулықтар; әдiстемелiк ұсынымдар; Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi (бұдан әрi - ҚАЖ комитетi) мен ҚАЖК аумақтық ҚАЖД жазаны өтеу мәселелерi және нұсқаулары бойынша дыбыс-бейнетекалар орналасады.
99. Әдiстемелiк кабинеттiң қызметiн ұйымдастыру үшiн ТМ бастығының бұйрығымен тәжiрибелi қызметкерлердiң iшiнен ТМ тәрбие жұмысы жөнiндегi бөлiмнiң бастығы бас болып бес адамнан тұратын әдiстемелiк кеңес құрылады. ТМ бастығының бұйрығымен бiр жылға ТМ әдiстемелiк кеңесiнiң құрамы бекiтiледi. ТМ бастығының тәрбие жұмыстары бойынша орынбасары ТМ-нiң әдiстемелiк кеңесiнiң жұмысын басқарады.
100. ТМ әдiстемелiк кеңесi тоқсандық жоспар бойынша жұмыс iстейдi, онда кабинеттегi - кеңестiк, талдау және насихаттық қызметтiң негiзгi бағыттары көзделедi.
ТМ-нiң әдiстемелiк негiзгi бағыттары қызметтiң көзделедi кеңестiң жұмыс жоспарын ТМ комиссиясының отырысында талқылаудан кейiн ТМ-нiң тәрбие жұмысы бойынша бастықтың орынбасары бекiтедi.
101. ТМ әдiстемелiк кеңесiнiң басты мiндетi ТМ қызметкерлердiң сотталғандармен қарым-қатынаста педагогикалық шеберлiктi арттыруға жәрдемдесу, сотталғандарға түзеу ықпалының оң әдiстерi мен нысандарын iс жүзiнде енгiзу ұсынымдарын әзiрлеу болып табылады.
Осы мақсатта ТМ әдiстемелiк кеңесi:
1) ТМ жазаның орындалуы бойынша жұмыстың жай-күйiн қорытады және талдайды;
2) жоғарғы тұрған органдардан түскен жазаны орындау мәселелерi бойынша нұсқаулықтарды және басқа да нормативтiк құжаттарды зерделейдi және қажет кезде ТМ қызметiне енгiзу бойынша ұсынымдарды немесе iс шаралар жоспарларын әзiрлейдi;

94. Администрация ИУ доводит до сведения представителей общественных и религиозных организаций порядок посещения ИУ и обеспечивает меры их безопасности.
95. Администрация ИУ и руководители общественных и религиозных организаций составляют совместный план работы, а также график посещения ИУ.
96. Исключен приказом Министра юстиции РК от 29.07.2011 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Реализация права осужденных на свободу совести и вероисповедания не должна нарушать правил внутреннего распорядка учреждения, а также ущемлять права других лиц.
14. Методический совет ИУ
98. Центром общественной и просветительной работы с осужденными в ИУ является методический кабинет.
В методическом кабинете находятся литература по теории и методике воспитательной работы с осужденными, пособия по правовым, педагогическим и психологическим вопросам, справочная и периодическая литература, наглядные пособия, приказы, инструкции, методические рекомендации, указания Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) и территориальных ДУИС КУИС по вопросам исполнения наказания, аудио-видеотека.
99. Для организации деятельности методического кабинета приказом начальника ИУ из числа наиболее опытных сотрудников создается методический совет ИУ в количестве не менее пяти человек во главе с начальником отдела по воспитательной работе. Состав методического совета ИУ утверждается приказом начальника ИУ на год. Руководит работой методического совета ИУ заместитель начальника ИУ по воспитательной работе.
100. Методический совет ИУ работает по ежеквартальным планам, в которых предусматриваются основные направления деятельности кабинета - консультативное, аналитическое и пропагандистское.
Планы работы методического совета ИУ после обсуждения на заседании комиссии ИУ утверждаются заместителем начальника ИУ по воспитательной работе.
101. Главной задачей методического совета ИУ является содействие сотрудникам ИУ в повышении их педагогического мастерства при общении с осужденными, выработка рекомендаций по внедрению в практику передовых форм и методов исправительного воздействия на осужденных. В этих целях методический совет ИУ:
1) обобщает и анализирует состояние работы по исполнению наказания в ИУ;
2) изучает инструкции и др. нормативные документы по вопросам исполнения наказания, поступившие из вышестоящих органов и, при необходимости, разрабатывает рекомендации или планы мероприятий по их внедрению в деятельность ИУ;

3) қызметкерлерге кеңес бередi және олардың жазаны орындау мәселелерi бойынша ақпараттық қамтамасыз етiлуiн ұйымдастырады;
4) қызметкерлерге қызмет дайындығы сабағында психология және педагогиканың озық жетiстiктерiн насихаттайды;
5) тұрақты жұмыс iстейтiн кәсiби шеберлiктi шыңдау мектебiн;
6) ТМ комиссиясына жазаны орындаудың тиiмдiлiгiн жоғарылату және сотталғандармен алдағы әдiстемелiк жұмысты енгiзу мәселелерi бойынша ұсыным жасайды.
15. ҚАЖК аумақтық ҚАЖД
әдiстемелiк кеңесi
102. ҚАЖК аумақтық ҚАЖД әдiстемелiк кеңесi (бұдан әрi - ҚАЖКБ әдiстемелiк кеңесi) тұрақты жұмыс iстейтiн кеңес органы болып табылады.
103. ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесi ҚАЖК аумақтық ҚАЖД бастығының бұйрығымен саны кем дегенде 7 адамнан аспайтын тәжiрибелi қызметкерлердiң қатарынан 1 жылға құрылады.
ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесiнiң төрағасы болып ҚАЖК аумақтық ҚАЖД бастығының тәрбие жұмыстары жөнiндегi орынбасары тағайындалады, ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесiнiң мүшелерi ТМ қызметкерлерi, жұртшылық өкiлдерi болуы мүмкiн.
ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесiнiң iс қағаздарын жүргiзу оның мүшелерiнiң құрамынан сайланған хатшыға жүктеледi.
104. ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесi:
1) тәрбие жұмысының практикасын және оның ТМ-да ұйымдастырылуын зерттейдi және талдайды, озық әдiстер мен үлгiлердi, басқа ТМ-дi тарата отырып анықтайды;
2) тәрбие iс-шараларын жүзеге асыру және ұйымдастыру қызметiндегi тиiмдi нәтижелерi бар ТМ қызметкерлерi мен басшыларын көтермелеу туралы ҚАЖ Комитетi және ҚАЖК аумақтық ҚАЖД басшыларына ұсыныс енгiзедi;
3) ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңес мүшелерiнiң, ТМ қызметкерлерiнiң, сондай-ақ тәрбие үрдiсiн жетiлдiру мәселелерi бойынша әдiстемелiк бөлме басшыларының ақпараты мен баяндамаларын тыңдайды;
4) ТМ-ның жұмыс тәжiрибесiне нақтылы ғылыми және әдiстемелiк ұсынымдарды енгiзу жоспарларын қарастырады;
5) ҚАЖК аумақтық ҚАЖД басшылығына облыстардағы ТМ тәрбие жұмыстарын жетiлдiру жөнiндегi ұсынымды және пiкiрдi қарауға ұсынады;
6) сотталғандармен тәрбие жұмыстарының әдiстерi мен жаңа үлгiлерiн ҚАЖ комитетiнiң әдiстемелiк ұсынымдарын iс жүзiнде енгiзу бойынша ТМ әдiстемелiк бөлмесiне практикалық көмек көрсетедi;
7) әдiстемелiк конференцияларды, жалпы республикалық iс-шараларды өткiзу мен дайындауға дiни қызметкерлердi, орта және жоғарғы оқу орнының мұғалiмдерiн, демеушiлердi, қоғамдық өкiлдердi тартуға қатысады.
105. ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесi ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесiнiң мәжiлiсiнде бекiтiлген тоқсандық жоспар бойынша жұмыс iстейдi. Мәжiлiс қажеттiлiгiне байланысты кем дегенде тоқсанына бiр рет жүргiзiледi.

3) дает консультации сотрудникам и организует их информационное обеспечение по вопросам исполнения наказания;
4) пропагандирует передовые достижения педагогики и психологии на занятиях по служебной подготовке сотрудников;
5) создает постоянно действующую школу повышения профессионального мастерства;
6) вносит предложения в Комиссию ИУ по вопросам повышения эффективности исполнения наказания и внедрение передовых методов работы с осужденными.
15. Методический совет территориального ДУИС КУИС
102. Методический совет территориального ДУИС КУИС (далее - методический совет ДУИС КУИС) является постоянно действующим совещательным органом.
103. Методический совет ДУИС КУИС создается приказом начальника территориального ДУИС КУИС из числа наиболее опытных сотрудников в количестве не менее 7 человек сроком на 1 год.
Председателем методического совета ДУИС КУИС назначается заместитель начальника территориального ДУИС КУИС по воспитательной работе, членами методического совета ДУИС КУИС могут быть сотрудники ИУ, представители общественности.
Делопроизводство методического совета ДУИС КУИС возлагается на секретаря, избранного из состава его членов.
104. Методический совет ДУИС КУИС:
1) изучает и анализирует практику воспитательной работы и ее организации в ИУ, выявляет передовые методы и формы, распространяя их в других ИУ;
2) вносит предложения руководству территориального ДУИС КУИС и Комитета УИС о поощрении руководителей и сотрудников ИУ, имеющих позитивные результаты в деятельности по организации и осуществлению воспитательных мероприятий;
3) заслушивает доклады и информацию членов методического совета ДУИС КУИС, сотрудников ИУ, а также руководителей методических кабинетов по вопросам совершенствования воспитательного процесса;
4) рассматривает планы внедрения в практику работы ИУ конкретных научных и методических рекомендаций;
5) выносит на рассмотрение руководству территориального ДУИС КУИС предложения и рекомендации по совершенствованию воспитательного процесса в ИУ области;
6) оказывает практическую помощь методическим кабинетам ИУ по внедрению в практику методических рекомендаций Комитета УИС, новых форм и методов воспитательной работы с осужденными;
7) принимает участие в подготовке и проведении методических конференций, общереспубликанских мероприятий, привлечении к их проведению представителей общественности, спонсоров, преподавателей высших и средних учебных заведений, религиозных деятелей.
105. Методический совет ДУИС КУИС работает по квартальному плану, утвержденному на заседании методического совета ДУИС КУИС. Заседание проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.

106. ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңесi ТМ нақтылы әдiстемелiк ұсынымдарды талдау, бiрыңғай педагогикалық талаптарды өңдеу, сондай-ақ ТМ әкiмшiлiгiнiң мәселелерiне практикалық көмек көрсету әкiмшiлiгiне ТМ қызметiне әр-түрлi бағыттарын топтастырып және оқытуда мынадай:
1) педагогика және психология негiзi бойынша оқуды ұйымдастыру бойынша, қызметкерлердiң кәсiби шеберлiгiн көтеруге;
2) алдын-алу жұмыстарының тиiмдiлiгiн көтеруге;
3) психология-педагогикалық жұмыстардың тиiмдiлiгiн көтеру әдiстерi мен үлгiлерiн жетiлдiруге;
4) сотталғандармен жеке психология-педагогикалық жұмыстардың тиiмдiлiгiн көтеруге;
5) сотталғандардың түзелу үрдiсiнде моральдық және материалдық ынталандыруды қолдануға;
6) сотталғандармен психология-педагогикалық жұмыстарды ұйымдастыру үрдiсiндегi сотталған адамдардың бос уақыттарын лайықты пайдалану және ұтымды келiстiруге;
7) сотталған адамдарды ақтау және түзелуiне дiни, қоғамдық, мемлекеттiк емес ұйымдарды тарту жөнiндегi жұмыстың әдiстерi мен үлгiлерiн жетiлдiруге;
8) сотталғандардың босатылуының практикасын жинақтау, оларды бас бостандығын айыру орындарынан босағаннан кейiн тұрмыстық және еңбекке орналастыруға практикалық көмек көрсетедi.
107. ҚАЖК ҚАЖД әдiстемелiк кеңестiң шешiмi ұсынылатын сипатта берiледi.
16. ТМ-нiң комиссиясы
108. ТМ-нiң комиссиясы жазаны орындау бойынша жұмысты ұйымдастыру мәселелерiн қарастыру үшiн құрылады.
109. ТМ-нiң комиссия құрамына ТМ бастығы, ТМ-нiң бастығының орынбасарлары, жедел, режим және тәрбие бөлiмдерiнiң (бөлiмше, топ), ТМ психологы басшылары кiредi. ТМ-нiң комиссияның төрағасы ТМ-нiң бастығы, хатшы-арнайы бөлiм (бөлiмшелер) бастығы болып табылады. ТМ-нiң Комиссия құрамы TM-нiң бастығы бұйрығымен бiр жылға бекiтiледі.
ТМ комиссиясының жұмысына қоғамдық бақылау комиссиясының, жергілікті атқару органдарының (аудандық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, Астана қаласы) және депутаттардың өкілдері дауыс беру құқығынсыз қатысуы мүмкін.
Ескерту: 109-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185, 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
110. ТМ-нiң комиссиясы келесі мәселелер бойынша тиісінше шешімдер шығарады және енгiзедi:
1) сотталғандарды жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстырылуы, сондай-ақ түрмеде ұсталатын режимнiң жалпы түрiнен қатаң және қатаң түрiн жалпыға сотталғандарды ауыстыруға;
2) сотталғанға жазаны өтеудiң шартты түрде - мерзiмiнен ерте босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның жеңiл түрiн қолдану туралы қолдаухат;

106. Методический совет ДУИС КУИС путем изучения и обобщения различных направлений деятельности ИУ, выработки единых педагогических требований, разработки конкретных методических рекомендаций, а также оказание практической помощи содействует администрации ИУ в вопросах:
1) повышения профессионального мастерства сотрудников, по организации учебы по основам педагогики и психологии;
2) повышение эффективности профилактической работы;
3) совершенствования форм и методов повышения эффективности психолого-педагогической работы;
4) повышение эффективности индивидуальной психолого-педагогической работы с осужденными;
5) использование моральных и материальных стимулов в процессе исправления осужденных;
6) рационального распределения и целесообразного использования свободного времени осужденных в процессе организации психолого-педагогической работы с осужденными;
7) совершенствования форм и методов работы по привлечению общественных, неправительственных, религиозных организаций к исправлению и реабилитации осужденных;
8) обобщения практики подготовки осужденных к освобождению, их трудового и бытового устройства после освобождения из мест лишения свободы.
107. Решения методического совета ДУИС КУИС носят рекомендательный характер.
16. Комиссия ИУ
108. Комиссия ИУ создается для рассмотрения вопросов организации работы по исполнению наказания.
109. В состав Комиссии ИУ входят начальник ИУ, заместители начальника ИУ, начальники оперативного, режимного и воспитательного отделов (отделений, групп), психолог ИУ. Председателем комиссии ИУ является начальник ИУ, секретарем - начальник специального отдела (части). Состав Комиссии ИУ утверждается приказом начальника ИУ на год.
В работе Комиссии ИУ без права голосования могут принимать участие представители общественной наблюдательной комиссии, местных исполнительных органов (района, области, города, города республиканского значения, столицы) и депутаты.
Сноска. Пункт 109 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 21.06.2007 N 185; от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Комиссия ИУ рассматривает и выносит соответствующие решения по следующим вопросам:
1) перевод осужденных с одних условий отбывания наказания в другие, а также перевод осужденных, содержащихся в тюрьме, с общего вида режима на строгий и со строгого на общий;
2) ходатайство о применении к осужденному условно-досрочного освобождения от отбывания наказания или замене ему не отбытой части наказания более мягким видом наказания;

3) оң мiнездi сотталғандарды ТМ-нiң жалпы және қатаң режимдi ҚК-ның түрмеден ТК-на ауыстырылуы;
4) белгiленген тәртiппен ҚК және ТМ-де жазаны өтеуде қылмыстық өрескел бұзушылықтарды ауыстыру, оның түрi алдын-ала ҚК-ның сотымен анықталады, олар соттың өкiмi бойынша режим жалпы ТМ жiберiлген, ТМ-нен жалпы және қатаң режимдер - түрмеге;
5) жаңа келген сотталғандарды карантиндiк бөлiмшеде нақты мерзiмдi өтелгеннен кейiн жасақ бойынша орналастыру;
6) карантин бөлiмiнде белгiленген мерзiмiн өтегеннен кейiн жасақтар бойынша қайтадан келген сотталғандарды бөлiп-таратады;
7) қашуға бейім ретінде сотталғанның алдын-алу есебінде тұруын ұзарту немесе алып тастау.
Ескерту. 110-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007.12.05. N 327, 2010.02.25 N 67 Бұйрықтарымен.
110-1. ТМ комиссиясы сотталғанға рақымшылық туралы қолдаухатта өзінің осы қолдаухаттың іс-жүзіндегі көзқарасын білдіреді.
Ескерту: 110-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 69 бұйрығымен.
111. ТМ-нiң комиссиясы:
1) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi және ҚАЖ комитетiнiң жазаларды орындалуын ұйымдастыру, бұйрықтардың талаптарын, нұсқаулары мен түсiндiрулерi;
2) сотталғандарды ұстау жағдайларын қамтамасыз ету;
3) оқу және тәрбие жұмыстары жағдайын, сотталғандарды ұстау және тәртiптiк режимi, оларды жақсартуға iс-шараларды iске асыру;
4) сотталғандардың дербес ұйымдарының жұмыстары;
5) сотталғандардың еңбекпен шұғылдандыру және еңбек тәрбиесiн ұйымдастыру бойынша ұсыныстарды талқылайды және әзiрлейдi.
112. ТМ-нiң комиссиясы ТМ-нiң қызметкерлерiнiң ұжымының жиналысында iстелiп бiткен жұмыстар туралы мерзiмдi есеп бередi.
17. ТМ-де ұсталатын сотталғандарды шартты
түрде-мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген
бөлiгiн жеңiл жазаға ауыстыру және ТМ түрiн
өзгертудi ұсыну тәртiбi
113. ТМ-нiң комиссиясында қаралуға арналған жаза мерзiмiнiң заңмен белгiленген бөлiгiн өтеп бiткен әрбiр сотталғанға жасақ бастығы мына құжаттарды дайындайды:
1) белгiленген үлгi бойынша мiнездеме (12 қосымша);
2) белгiленген үлгi бойынша көтермелеулер мен жазалау туралы анықтамаларды (13-қосымша);
3) Талап арыздың болуы және өз еркiмен қайтару туралы анықтама.
Ескерту. 113-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
114. ТМ-нiң комиссия хатшысына:
1) соттық, нақты мәлiметтер мазмұны бар қолдаухат; бас бостандығынан айыру мерзiмiнiң өтелiп бiткенi туралы мәлiмет;
2) белгiленген тәртiппен ресiмделген жеке iс ұсынылады.
Ескерту. 114-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.

3) перевод положительно характеризующихся осужденных из ИУ общего и строгого режимов в КП и из тюрьмы в ИК;
4) перевод злостных нарушителей установленного порядка отбывания наказания из КП в ИУ, вид которой был ранее определен судом из КП, в которую они были направлены по приговору суда в ИУ общего режима, из ИУ общего и строгого режимов - в тюрьму;
5) предоставления длительных выездов за пределы ИУ в случаях, предусмотренных законодательством;
6) распределение вновь прибывших осужденных по отрядам после отбытия определенного срока в карантинном отделении;
7) продления либо снятия осужденных с профилактического учета как склонных к совершению побега.
Сноска. Пункт 110 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 05.12.2007 N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
110-1. Комиссия ИУ при ходатайстве осужденного о помиловании выражает свое мнение по существу данного ходатайства.
Сноска. Глава 16 дополнена пунктом 110-1 -  приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 69.
111. Комиссия ИУ обсуждает и разрабатывает предложения по:
1) организации исполнения наказания, требований приказов, инструкций и указаний Комитета УИС и Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечению условий содержания осужденных;
3) состоянию учебной и воспитательной работы, режима содержания и дисциплины осужденных, разработке мероприятий по их улучшению;
4) работе самодеятельных организаций осужденных;
5) организации трудового воспитания и трудовой занятости осужденных.
112. Комиссия ИУ периодически отчитывается о проделанной работе на собрании коллектива сотрудников ИУ.
17. Порядок предоставления осужденных, содержащихся в ИУ,
к условно-досрочному освобождению, замене не отбытой части
лишения свободы более мягким наказанием и изменении вида ИУ
113. На каждого осужденного, отбывшего установленной законом части срока наказания для рассмотрения на Комиссии ИУ начальник отряда готовит следующие документы:
1) характеристику по установленному образцу (приложение 12);
2) справку о поощрениях и взысканиях по установленной форме (приложение 13);
3) справку о наличии и добровольном погашении иска.
Сноска. Пункт 113 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
114. Секретарем комиссии ИУ предоставляются:
1) ходатайство, содержащее судебные, установочные данные; сведения об отбытой части срока лишения свободы;
2) личное дело, оформленное в установленном порядке.
Сноска. Пункт 114 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).

115. ТМ-нiң комиссия отырысы мекеменiң тұрмыстық зонасында, ал түрмеде, тергеу изоляторында және ТМ өмiрлiк бас бостандығынан айырылған сотталғандарға - режимдiк зонада өткiзiледi.
116. ТМ комиссиясы отырысының күнi мен орны туралы сотталғандар комиссия хатшысымен оның жұмысы басталуға бiр күннен кешiкiтiрiлмей хабарландырылады.
117. Шартты түрде - мерзiмiнен бұрын босату жазаның өтелмеген бөлiгiн жеңіл жазамен ауыстырылуын немесе одан бас тарту, сондай-ақ ТМ түрiн ауыстыру немесе бас тарту туралы қаулыны шығару ойын ұсыну мүмкiншiлiгi туралы комиссия мүшелері комиссия отырысында сотталған болмаған кезінде ашық дауыс беру арқылы бiлдiредi. Шешiм егер ол үшiн комиссия мүшелерiнiң жартысынан көбi дауыс берсе қабылданды деп есептеледi. Төрағаның дауысы комиссияның бір мүшесінің дауысына теңестіріледі.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
118. Шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жеңiл жазамен ауыстыру туралы немесе одан бас тарту туралы, сонымен қатар ТМ түрiн өзгерту немесе бас тарту туралы қаулыны шығару туралы комиссия шешiмдi сотталғанға комиссияның отырысында оның мүшелерінің қатынасуымен, аталған нұсқаулықтың 119-тармағымен айқындалған тәртіп бойынша қолдаухатпен немесе қаулымен кейінгі кезде таныстырумен ауызша түрде комиссияның төрағасымен хабарланады.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
119. Шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жеңiл жазамен ауыстыру туралы немесе одан бас тарту туралы, сонымен қатар ТМ түрiн өзгерту немесе бас тарту туралы қаулымен комиссия хатшысы ТМ комиссиясының отырысынан кейiнгi бiр күннен кешiктiрмей қол қою арқылы таныстыруы керек (демалыс және мерекелiк күндердi қоспағанда). Өтінішті одан әрі сотқа енгізу үшін 7 күн ішінде прокуратураға жіберіледі.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
120. Сотталғанның ТМ комиссиясының шешiмiне заңмен белгiленген тәртiпте жаза өтеу жері бойынша прокуратураға немесе сотқа шағымдануға құқығы бар.
ТМ комиссиясы шешіміне сотталғанның шағым беру құқығын комиссия төрағасы ТМ комиссиясының отырысы күнінде сотталғанға хабарлайды.
Ескерту. 120-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67, 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.

115. Заседание комиссии ИУ проводится в жилой зоне учреждения, а в тюрьме, следственном изоляторе и в ИУ для осужденных к пожизненному лишению свободы - в режимной зоне.
116. О дате и месте заседания комиссии ИУ осужденные извещаются секретарем комиссии не позднее, чем за сутки до начала ее работы.
117. Мнение о возможности вынесения ходатайства об условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания или об отказе в этом, а также постановления о представлении или об отказе в представлении к изменению вида ИУ члены комиссии выражают на заседании комиссии в отсутствии осужденного путем открытого голосования. Решение считается принятым, если за него проголосовало более половины членов комиссии.
Сноска. Пункт 117 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
118. Решение комиссии о вынесении ходатайства об условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания или об отказе в этом, а также о вынесении постановления о представлении либо об отказе в представлении к изменению вида ИУ объявляется осужденному председателем комиссии, на заседании комиссии в присутствии ее членов, в устной форме с последующим ознакомлением осужденного с ходатайством или постановлением в порядке, определенном пунктом 119 настоящей инструкции.
Сноска. Пункт 118 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
119. С ходатайством об условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким наказанием или об отказе в этом, а также с постановлением о представлении к замене вида ИУ или об отказе в этом, секретарь комиссии знакомит осужденного, не позднее одних суток после заседания комиссии ИУ (исключая выходные и праздничные дни), под роспись. Ходатайство направляется в прокуратуру в течение 7 дней для последующего внесения в суд.
Сноска. Пункт 119 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
120. Осужденный вправе обжаловать решение комиссии ИУ в установленном законом порядке в прокуратуру либо суд по месту отбывания наказания.
Право осужденного на обжалование решения комиссии ИУ, объявляется осужденному председателем комиссии ИУ в день заседания комиссии ИУ.
Сноска. Пункт 120 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3); от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

121. ТМ - комиссиясының отырысы хаттамамен ресiмделедi, оған хатшы және төраға қол қояды.
122. Хаттамада:
1) сотталғанның тегi, аты, әкесiнiң аты, бабы, мерзiмi, мерзiмнiң басталуы мен аяқталуы, нақты өтелiп бiткен бөлiгi;
2) бұрыңғы сотталғандығы (сандық есебi);
3) жазаны өтеудiң барлық кезеңiне қысқаша мiнездеме мәлiмет;
4) ТМ комиссиясының шешiмi көрсетiледi.
123. Шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босатудан, жазаның өтелмеген бөлiгiн жеңiл жазамен ауыстырудан бас тарту туралы шешім қабылдау жағдайда оның себебi көрсетiледi және қолдаухат шығарылады. TM түрiн өзгертуге ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдау жағдайда қаулы шығарылады.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
124. Шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босатуға, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл түрімен ауыстыру туралы қолдаухатты, сондай-ақ ТМ түрiн өзгертуге ұсыну туралы қаулыны шығару мәселесін ТМ комиссиясының отырысында қайта қарау бас тарту туралы сот қаулысы шығарылған күннен бастап алты ай өткеннен кейін орын алуы мүмкін.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
125. ТМ комиссиясы ұсынылатын құжаттар сотталғанның жеке iсiне қосымша берiлетiн (мiнездеме, марапаттау және жазалау туралы анықтама, талап арыз және өз еркiмен орнын толықтыру, сонымен қатар ТМ комиссиясының шешiмi туралы хаттама мен қолдаухат шығуы) сотталғанның жеке iсiне тiгiледi.
Ескерту: 125-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
126. ТМ комиссиясының отырысы ережеге сай, айдың әрбiр бiрiншi және үшiншi сейсенбiсiнде өткiзiледi. Шешiм отырыста комиссия мүшесi кейiн жартысынан көбi қатысқан кезде көп дауыспен қабылданады және ТМ бастығымен бекiтiледi, ТМ-нiң қызметкерлерiнiң орындауы үшiн мiндеттi.
126-1. Заңмен белгіленген жаза мерзімінің бөлігін өтеген сотталғанның шартты түрде мерзімінен бұрын босатылуы мүмкін екендігі туралы жәбірленушіні уақытылы хабардар ету мақсатында, сотталғанның заңмен белгіленген жаза мерзімінің бөлігін өтегенге дейін 6 айға кешіктірмей ТМ-нің арнайы бөлімі (бөлімше, топ) үкім шығарған соттан жәбірленушінің немесе оның өкілінің мекен-жайын сұратады.
Ескерту: 126-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
126-2. Сотталғанның заңмен белгіленген жаза мерзімінің бөлігін өтегенге дейін екі ай ішінде ТМ-нің арнайы бөлімі (бөлімше, топ) жәбірленушіні немесе оның өкілін тапсырыс хат арқылы поштамен үкім шығарған сот ұсынған мекен-жайына шартты түрде мерзімінен бұрын
босатылу мүмкін екені туралы хабарлайды (14-қосымша).
Ескерту: 126-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.

121. Заседание комиссии ИУ оформляется протоколом, который подписывается секретарем и председателем.
122. В протоколе указывается:
1) фамилия, имя, отчество осужденного, статья, срок, начало и конец срока, фактически отбытая часть;
2) прежние судимости (количество раз);
3) краткие характеризующие сведения за весь период отбывания наказания;
4) решение комиссии ИУ.
123. В случае принятия решения об отказе в условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания указываются его мотивы и выносится ходатайство. В случае принятия решения об отказе в представлении к изменению вида ИУ указываются его мотивы и выносится постановление.
Сноска. Пункт 123 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
124. Повторное рассмотрение вопроса о вынесении ходатайства об условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, а также постановления о представлении к изменению вида ИУ на заседании комиссии ИУ может иметь место не ранее, чем по истечении шести месяцев со дня вынесения судом постановления об отказе.
Сноска. Пункт 124 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
125. Предоставленные на комиссию ИУ документы (характеристика, справка о поощрениях и взысканиях, справка о наличии иска и добровольном его возмещении, а также ходатайство и выписка из протокола о решении комиссии ИУ) приобщаются к личному делу осужденного.
Сноска. В пункт 125 внесены изменения - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года  N 185 .
126. Заседание комиссии ИУ проводится, как правило, каждый первый и третий вторник месяца. Решения принимаются большинством голосов при участии в заседании не менее половины членов комиссии, и после утверждения начальником ИУ, обязательны для исполнения всеми сотрудниками ИУ.
126-1. В целях обеспечения своевременного уведомления потерпевшего о возможности условно-досрочного освобождения осужденного, отбывшего установленную законом часть срока наказания, не позднее, чем за 6 месяцев до отбытия осужденным установленной законом части срока наказания, специальный отдел (отделение, группа) ИУ запрашивает из суда, вынесшего приговор, адрес потерпевшего либо его представителя.
Сноска. Глава 17 дополнена пунктом 126-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года  N 185 .
126-2. За два месяца до отбытия осужденным установленной законом части срока наказания специальный отдел (отделение, группа) ИУ уведомляет потерпевшего либо его представителя почтой заказным письмом по адресу, представленному судом, вынесшим приговор, о возможном его условно-досрочном освобождении (приложение 14).
Сноска. Глава 17 дополнена пунктом 126-2 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года  N 185 .

18. ТМ-дегi сотталғандардың дербес ұйымдары
127. Сотталғандардың дербес ұйымдары Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң және ҚАЖ комитетiнiң бұйрықтарымен және нұсқауларымен, сондай-ақ осы Нұсқаулықпен құрылады және өз жұмысында оларды басшылыққа алады.
128. Сотталғандардың дербес ұйымдар жұмысына қатысуы азаматтық белсендiлiк және саналық еркiндiгiнiң айқындығы болып табылады. Дербес жұмыс iстейтiн ұйымдардың құрамына кiретiн сотталғандар, бастапқы қоғамдық жұмыстарды iстейдi және негiзгi жұмыстардан босатылмайды, қосымша жеңiлдiктер мен ерекше жеңiлдiктердi қолданбайды.
129. ТМ дербес ұйымдардың қызметi мен қалыптасуын бақылау ТМ бастығының тәрбие жұмыстары бойынша орынбасарына, ал жасақ бөлiмiнде - жасақ бастығына жүктеледi.
130. Дербес ұйымдарының негiзгi тапсырмалары сотталғандардың тұрмысы мен демалысын, еңбегiн ұйымдастыру мәселелерiн шешуге қатысу, түзелуiне әсер ету және қоғам үшiн пайдалы бастаманы, көтермелеу болып табылады.
131. Сотталғандардың дербес ұйымдары мекеме әкiмшiлiгiне:
1) тәртiп және реттiлiктi қолдауға;
2) сотталғандардың арасында жақсы өзара қарым-қатынасты қалыптастыруға;
3) сотталғандарға және олардың туыстарына әлеуметтiк көмек көрсетуге көмектеседi.
132. Сотталғандардың дербес ұйымдары колония ұжымының Кеңесiнен оның құрамына кiретiн, жасақтар мен олардың құрылымдық секцияларынан тұрады.
133. Колония (жасақ) ұжымының кеңесiне мынадай секциялар:
1) құқық тәртiбi;
2) спорт және демалыс;
3) өндiрiстiк;
4) санитарлық-гигиеналық секциялар кiредi.
Егер сотталғандардың қызметiндегi жазаны орындау шарттары және мақсаттары қайшылық тудырмаса, ТМ сотталғандардың өзге де өзiндiк ұйымдары құрылуы мүмкiн.
134. Құқықтық тәртiп секциясы (бұдан әрi - ҚТС) ТМ-нiң iшкi тәртiптi қолдауда және нығайтуда ТМ әкiмшiлiгiне жәрдемдеседi, сондай-ақ сотталғандардың арасында құқық бұзушылықты ескерту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзедi.
ҚТС жұмыстарына тiкелей басшылықты мекеме бастығының жедел және режим жұмыстары бойынша бастығының орынбасары жүзеге асырады.
135. Спорт және демалыс секциясы (одан әрi- ССжБ) сотталғандардың бос уақытын ұйымдастыруға спорттық көпшiлiк, мәдени, ағарту және де басқа да iс-шараларды жүргiзу арқылы қатысады.
Секцияның құрамына:
1) кiтапхана жұмысы үшiн жауапты;
2) клуб жұмысы үшiн жауапты;
3) көркемөнерпаздар үйiрмелерiнiң жұмысы үшiн жауапты;
4) спорттық iс-шараларды ұйымдастыру үшiн жауапты;
5) ғибадат ететiн үй-жайлар үшiн жауапты;
6) қабырға газетiне жауапты және жасақ бастығының белгiлеуi бойынша басқа да адамдар кiредi.
ССжБ жұмыстары үшiн тiкелей басшылықты сотталғандардың арасындағы тәрбие жұмыстары бойынша бөлiм бастығы жүзеге асырады.

18. Самодеятельные организации осужденных в ИУ
127. Самодеятельные организации осужденных создаются и руководствуются в своей работе приказами и указаниями Комитета УИС и Министерства юстиции Республики Казахстан, а также настоящей Инструкцией.
128. Участие осужденных в работе самодеятельных организаций является добровольным выражением гражданской активности и сознательности. Осужденные, входящие в состав самодеятельных организаций работают на общественных началах и от основной работы не освобождаются, дополнительными льготами и привилегиями не пользуются.
129. Контроль за формированием и деятельностью самодеятельных организаций осужденных ИУ возлагается на заместителя начальника ИУ по воспитательной работе, а в отрядном звене - на начальника отряда.
130. Основными задачами самодеятельных организаций являются поощрение полезной для общества инициативы и оказание влияния на исправление осужденных; участие в решении вопросов организации труда, быта и досуга.
131. Самодеятельные организации осужденных оказывают содействие администрации учреждения:
1) в поддержании дисциплины и порядка;
2) в формировании здоровых взаимоотношений среди осужденных;
3) оказание социальной помощи осужденным и их родственникам.
132. Самодеятельные организации осужденных состоят из Совета коллектива колонии, отрядов и их структурных секций, входящих в его состав.
133. В совет коллектива колонии (отряда) входят следующие секции:
1) правопорядка;
2) досуга и спорта;
3) производственная;
4) санитарно-гигиеническая.
В ИУ могут создаваться и иные самодеятельные организации осужденных, если их деятельность не противоречит целям и условиям исполнения наказания.
134. Секция правопорядка (далее - СП) оказывает содействие администрации ИУ в поддержании и укреплении внутреннего распорядка в ИУ, а также ведется работа по предупреждению правонарушений среди осужденных.
Непосредственный контроль за работой СП осуществляет заместитель начальника учреждения по режимной и оперативной работе.
135. Секция досуга и спорта (далее - СДиС) принимает участие в организации досуга осужденных, проведении спортивных, культурно-массовых, просветительских и других мероприятий.
В состав секции могут входить:
1) ответственный за работу библиотеки;
2) ответственный за работу клуба;
3) ответственный за работу кружков художественной самодеятельности;
4) ответственный за организацию спортивных мероприятий;
5) ответственный за молельными комнатами;
6) ответственный за стенную печать и другие лица по усмотрению начальника отряда.
Непосредственный контроль за работой СДиС осуществляет начальник отдела по воспитательной работе среди осужденных.

136. Шаруашылық секциясы:
1) шығарылған өнiмдердiң және орындалатын жұмыстардың сапасын көтеру, еңбек қызметiне сотталғандарды қатыстырады;
2) техникалық қауiпсiздiктi сақтау жөнiндегi рейдтердi ТМ қызметкерлерiмен бiрге жүргiзедi;
3) өнертапқыштық және жаңашылдық, үлгiлi жетiстiктердi таратуға жағдайласады;
4) сотталғандарды еңбекте пайдалану туралы ТМ әкiмшiлiгiнiң ұсынысын енгiзедi.
137. Тiкелей жетекшiлiк және секция жұмысын бақылау сотталғандардың еңбегiн ұйымдастыру және жоспарлау бөлiм бастығына мiндеттеледi.
138. Санитарлық-гигиеналық секция жұмысы бойынша:
1) сотталғандар арасында санитарлық ағартушылық жұмысын өткiзуге;
2) сотталғандардың өндiрiстiк санитария және жеке басының тазалығын сақтауға;
3) медицина қызметкерлерiмен бiрге баспананың санитарлық жағдайын, коммуналды-тұрмыстық жасақ ғимараттарының және мекеме аумақтарын тексеру рейдтерiн өткiзуге;
4) санитарлық бюллетеньдерiн, қабырға газеттерiн және радио бағдарламаларын шығаруға қатысады.
139. Медицина мекемесiнiң бастығы секция жұмысына тiкелей жетекшiлiк етедi.
140. Коллония ұжымының кеңесi (бұдан әрi - КҰК) жасақтың (бұдан әрi - ЖКК) бiр жыл мерзiмге сотталғандардың жалпы жиналысында дауыс берiп сайланады. Сондай-ақ мүшелердiң саны жиналыс шешiмiмен белгiленедi.
141. Жиналыста болған сотталғандардың көбiнiң дауыс беруi КҰК (ЖКК) сайланған адамдар санатына жатады.
142. КҰК құрамын және ЖКК өкiлдерiн ТМ комиссиясы қарағаннан кейiн ТМ бастығы бекiтедi. Егерде ТМ бастығы сайланғандардың құрамын немесе олардың жеке мүшелерiн бекiтпесе, одан бас тартуының себебi ресми хабарланады және сайлауға дейiн немесе жаңа сайлауға дейiн жүргiзу ұсынылады.
143. КҰК құрамын және ЖКК өкiлдерiн, сенiмдi ақтамаған немесе жазаны орындаудың белгiленген тәртiбiн бұзған, оларды ұжымда талқылағаннан кейiн ТМ бастығының бұйрығымен кеңестер құрамынан шығарады.
144. Құрылымдық секцияларды толықтыру жасақ бастығының ұсынымы бойынша және сотталғандардың ерiктiгi негiзде ЖКК төрағасы жүзеге асырады. ЖКК төрағасы әртүрлi және қысқа мерзiмдi тапсырмаларды орындау үшiн ЖКК жұмысына олардың келiсiмi бойынша басқа сотталғандарды тартуға құқығы бар. Топтардың саны шектелмеген.
145. Сенiмдi ақтамаған секция мүшелерi ЖКК мәжiлiсiнде талқыланғаннан кейiн секция құрамынан шығарылады.
146. КҰК немесе ЖКК құрамынан мерзiмiнен бұрын шыққан жағдайда оның мүшелерiнiң сандары 1/3 асқанда, қайта сайлау жүргiзiледi.
147. КҰК жұмысы iс-шаралардың жоспары негiзiнде ТМ бастығы орынбасарының келiсiмiмен, ЖКК жасақ бастығымен және ТМ бастығымен бекiтiледi.

136. Производственная секция:
1) принимает участие в вовлечении осужденных в трудовую деятельность, повышении качества выполняемых работ и выпускаемой продукции;
2) совместно с сотрудниками ИУ проводят рейды по соблюдению техники безопасности;
3) содействует распространению передового опыта, рационализаторства и изобретательства;
4) вносит предложения администрации ИУ о трудоиспользовании осужденных.
137. Непосредственное руководство и контроль за работой секции возлагается на начальника отдела по организации и планированию труда осужденных.
138. Санитарно-гигиеническая секция участвует в работе по:
1) проведению санитарной просветительской работе среди осужденных;
2) соблюдению осужденными личной гигиены и производственной санитарии;
3) совместно с медицинскими сотрудниками проводит рейды по проверке санитарного состояния жилых, коммунально-бытовых помещений отрядов и территории учреждения;
4) выпуску санитарных бюллетеней, стенных газет и радиопередач.
139. Непосредственное руководство за работой секции осуществляет начальник медицинской части учреждения.
140. Совет коллектива колонии (далее - СКК), отряда (далее - СКО) избирается голосованием на общем собрании осужденных сроком на один год. Количество членов устанавливается также решением собрания.
141. Избранными в СКК (СКО) считаются лица, за которых проголосовало большинство осужденных, присутствующих на собрании.
142. Состав СКК и председателей СКО после рассмотрения на комиссии ИУ утверждает начальник ИУ. В случае если начальник ИУ не утверждает избранный состав или отдельных его членов, то официально объявляются причины отказа и предлагается провести новые выборы или довыборы.
143. Члены СКК и председатели СКО, нарушающие установленный порядок отбывания наказания или не оправдавшие доверия, выводятся из состава советов приказом начальника ИУ после их обсуждения в коллективе.
144. Комплектование структурных секций осуществляется председателем СКО на основании желания осужденных и рекомендаций начальника отряда. Для выполнения разовых или краткосрочных поручений председатель СКО имеет право привлекать к работе СКО других осужденных с их согласия. Численность групп не ограничена.
145. Члены секции, не оправдавшие доверия, выводятся из состава секции после обсуждения на заседании СКО.
146. В случае досрочного выбытия из состава СКК или СКО более 1/3 первоначальной численности его членов, проводятся довыборы.
147. Работа СКК осуществляется на основе плана мероприятий, согласованного с заместителями начальника ИУ и утверждаемого начальником ИУ, СКО начальником отряда.

148. Өзiндiк әрекеттегi ұйымдардың мәжiлiсi кем дегенде тоқсанына бiр рет жүргiзiлiп және хаттамамен ресiмделедi. Мәжiлiсте, талқыланатын мәселелердiң сипатына қарамастан, ТМ әкiмшiлiгiнiң өкiлi қатысады.
149. КҰК алты айда кем дегенде бiр рет колонияда сотталғандардың алдында өзiнiң жұмысы туралы есеп бередi. Есеп беру жиналыстарын да ТМ бастығының орынбасары және жасақ бастықтары қатысады.
150. ЖКК тоқсан сайын өзiнiң жұмыстары туралы КҰК қарауға ақпарат ұсынады.
151. Сотталғандардың өзiндiк әрекеттегi ұйымдары өзiнiң жұмыстарының есеп журналын жүргiзедi. Журналда:
1) секция мүшелерiнiң тiзiмдерi;
2) iс-шаралардың тоқсандық жоспары;
3) жиналыстың хаттамалары;
4) секция жұмысы туралы ТМ әкiмшiлiгiнiң ескертуi болады.
19. Кәмелетке толмаған сотталғандармен
тәрбие жұмыстарының ерекшелiктерi
152. ТК тәрбие жұмыстары оқу-тәрбиелеу үрдiсi құрамының бiр бөлiгi болып табылады және оларды түзету мақсатында сотталғандарға бағытталған ықпал жоспарымен қорытылады. Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмыстары кәмелетке толмаған сотталғандарға әсер етудiң психо-педогогикалық әдiстердiң жетiстiк үлгiлерiн қолданумен жеткiншектердiң жеке басының ерекшелiктерi және жеткiншектiң ерекшелiк жасына, психофизикалық ерекшелiктерiнiң есебiмен айырымды жүргiзiледi.
Рухани әлсіреген кәмелеттік жасқа толмаған сотталғандармен қосымша дене жаттығулары және ойындар өткізіледі.
Ескерту: 152-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
153. Түзеу колониясындағы сотталғандардың ұжымының негiзгi құрылымдық бөлiмi психологиялық бiрлесуi қағидасы бойынша қалыптасқан, 20-30 адам санынан тұратын бөлiмше болып табылады. Жасақ 4-5 бөлiмшенi бiрiктiредi. Бөлiмшенi тәрбиешi, жасақты жасақ бастығы (аға тәрбиешi) басқарады. Сотталғандардың жасағы, ТК құрылымындағы звеномен ұйымдастырылған, қылмыстық-жазаны өтеп жатқан сотталғандардың оңтайлы шарттарын құру және түзеу-тәрбие басқармасының үрдiстерiн қамтамасыз ету болып табылады.
154. Тәрбиелеу аппаратының қызметкерлерi сотталғандарға ерекше жеке жағдайына байланысты қысқа мерзiмдi шығып кетуiнiң ұсынылуына, колония қызметкерлерiнiң ТК тыс спорттық-iс-шараларға және мәдени ойын-сауық орындарына шығару немесе сотталғандардың ата-аналары немесе олардың жақын туыстарын, сондай-ақ ТК жазаны өтеу шарттарының өзгеруiне байланысты мәселелердi шешуге қатысады.

148. Заседания самодеятельных организаций проводятся не менее одного раза в квартал и оформляются протоколом. На заседании, независимо от характера обсуждаемых вопросов, присутствует представитель администрации ИУ.
149. СКК отчитывается о своей работе перед осужденными колонии не реже одного раза в шесть месяцев. На отчетном собрании присутствует один из заместителей начальника ИУ и начальники отрядов.
150. СКО ежеквартально представляют информацию о своей работе на рассмотрение СКК.
151. Самодеятельные организации осужденных ведут журналы учета своей работы. В журнале содержатся:
1) списки членов секции;
2) квартальный план мероприятий;
3) протоколы собраний;
4) замечания администрации ИУ о работе секции.
19. Особенности воспитательной работы с несовершеннолетними осужденными
152. Воспитательная работа в ВК является составной частью единого учебно-воспитательного процесса и заключается в планомерном и целенаправленном воздействии на осужденных в целях их исправления. Воспитательная работа с несовершеннолетними осужденными проводится дифференцировано с учетом психофизических особенностей, свойственных подростковому возрасту и индивидуальных особенностей подростков с применением передовых форм и методов психолого-педагогического воздействия на несовершеннолетних осужденных.
С физически ослабленными несовершеннолетними осужденными, проводятся дополнительные физические тренировки и игры.
Сноска. Пункт 152 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Основой структурного деления коллектива осужденных в воспитательной колонии является отделение численностью 20-30 человек, сформированное по принципу психологической совместимости. Отряд объединяет 4-5 отделений. Руководит отделением воспитатель, отрядом начальник отряда (старший воспитатель). Отряд осужденных является организационным звеном в структуре ВК, обеспечивающий управление исправительно-воспитательным процессом и создание оптимальных условий отбывания осужденными уголовного наказания.
154. Сотрудники воспитательного аппарата принимают участие в решении вопросов, связанных с предоставлением осужденным краткосрочных выездов в связи с исключительными личными обстоятельствами, посещением культурно-зрелищных и спортивных мероприятий за пределами ВК в сопровождении сотрудников колонии или выход за пределы колонии в сопровождении родителей или других близких родственников, а также с изменениями условий отбывания наказания в ВК.

155. Кәмелетке толмаған сотталғандардың тәрбие жұмыстарына азаматтық және қоғамдық бiрлестiктер, мемлекеттiк ұйымдардың өкiлдерiнен құралған Қамқорлық кеңес қатысады. Жасақтарда әкiмшiлiкке көмектесуге және тәрбие әсерiнiң тыйымдылығын көтеру үшiн, сотталғандардың ата-аналарынан және басқада жақын туыстарынан ата-аналар комитетi құрылуы мүмкiн. Ата-аналар комитеттерiнiң қызметi ТК бастығымен бекiтiлген, ережемен реттеледi.
156. ТЖК құрамына: жасақ бастығы (аға тәрбиешi), бөлiм тәрбиешiлерi, мұғалiм, өндiрiс және шаруашылық мектебiнiң шеберi, сондай-ақ басқада кәмелетке толмаған сотталғандармен жұмыс iстей бiлу және әдiсi бар ТК басшылары, жалпы бiлiм беретiн мектептiң мұғалiмдерi, ата-аналар комитетiнiң өкiлдерi кiредi. ТЖК мәжiлiсiне сотталғандардың туыстары, қоғамдық ұйымдардың мүшелерi және басқада мүдделi адамдар қатысуы мүмкiн.
157. ТК-ғы, жоғарғы, iс-жүзiнде ұдайы алқалық органдар Оқу-тәрбие кеңесi (одан - әрi ОТК) болып табылады.
Колонияның ОТК сотталғандарды оқыту және еңбекке пайдалану, барлық қызметтердi үйлестiру негiзгi мәселелерiн қарастыру үшiн құрылады.
ОТК мәжiлiс органы болып табылады. ОТК төрағасы колония бастығы болып табылады. ОТК құрамына: колония бастығының орынбасары, бөлiм және қызмет басшылары, жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектеп директорлары, жасақ басшылары (аға тәрбиешiлер), цех бастықтары, аға шеберлер, әдiскер, психолог, кiтапханашы, клуб меңгерушiсi, дене-шынықтыру - спорт жұмыстары бойынша нұсқаушы, тұрмыстық және жұмыстық орналастыру бойынша аға инспектор, Қамқорлық кеңесi және ата-аналар комитетiнiң төрағалары кiредi.
ОТК құрамы колония бастығының бұйрығымен жылына бiр рет жарияланады.
158. ОТК колония ұсыныстарды талқылайды, әзiрлейдi және мына мәселелер бойынша шешiм қабылдайды:
1) тәрбие жұмыстарының жиынтық жоспарын орындау қортындысы және оның жобасы кезектi тоқсанда;
2) тәртiптiң жағдайы, жедел жағдай;
3) дербес жұмыс iстейтiн ұйымдардың қызметi;
4) тәрбие жұмыстарындағы қоғамдық, өндiрiс және режимдiк қызметке қатысу;
5) сотталғандарға мектеп және кәсiби бiлiмдi ұйымдастыру;
6) спорттық және оқу объектiлерiнiң колониясы, тұрғын-жайларды сәулеттендiру, коммуналдық және шаруашылық қамтамасыз ету;
7) жазасын өтеп босағандарды тұрмыстық және еңбекке орналастырып, қала аудандық iшкi iстер органдарымен өзара әрекеттесу;
8) жаза өтеуден шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жеңiл жазамен ауыстыру туралы қолдаухат шығару немесе одан бас тарту туралы, ҚК-ға, жеңілдік, қатаң жағдайларға ауыстыруға ұсыну немесе одан бас тарту туралы қаулыны шығару туралы мәселелердi қарау;

155. В воспитательной работе с несовершеннолетними осужденными участвует Попечительский совет, формируемый из представителей государственных организаций, общественных объединений и граждан. Для повышения эффективности воспитательного воздействия и оказания помощи администрации при отрядах могут создаваться родительские комитеты из родителей и других близких родственников осужденных. Деятельность родительских комитетов регулируется положением, утверждаемым начальником ВК.
156. В состав СВО входят: начальник отряда (старший воспитатель), воспитатели отделений, учителя, мастера производственной школы и производства, а также другие сотрудники ВК, имеющие навык и умение работы с несовершеннолетними осужденными, преподаватели общеобразовательных школ, представители родительского комитета. В заседаниях СВО могут принимать участие родственники осужденных, члены общественных организаций и другие заинтересованные лица.
157. Высшим, постоянно действующим коллегиальным органом в ВК является Учебно-воспитательный Совет (далее - УВС).
УВС колонии создается для рассмотрения важнейших вопросов координации действий всех служб в воспитании, обучении и трудовом использовании осужденных.
УВС является совещательным органом. Председателем УВС является начальник колонии. В состав УВС входят: заместители начальника колонии, начальники частей и служб, директора общеобразовательной и профессиональной школ, начальники отрядов (старшие воспитатели), начальники цехов, старшие мастера, методист, психолог, библиотекарь, заведующий клубом, инструктор по физкультурно-спортивной работе, старший инспектор по трудовому и бытовому устройству, председатели родительских комитетов и Попечительского совета.
Состав УВС объявляется приказом начальника колонии на один год.
158. УВС колонии обсуждает, разрабатывает предложения и принимает решения по следующим вопросам:
1) итоги выполнения комплексного плана воспитательной работы и его проекта на следующий квартал;
2) оперативная обстановка, состояние дисциплины;
3) деятельность самодеятельных организаций;
4) участие режимных, производственных служб и общественности в воспитательной работе;
5) организация школьного и профессионального образования осужденных;
6) хозяйственного и коммунального обеспечения, благоустройство жилых, спортивных и учебных объектов колонии;
7) взаимодействие с территориальными горрайорганами внутренних дел по трудовому и бытовому устройству освобожденных;
8) рассмотрение вопроса и вынесение ходатайства об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания или об отказе в этом, постановления о представлении либо об отказе в представлении к переводу в КП, переводу в льготные, строгие условия отбывания наказания;

9) колониядағы тiршiлiк тынысының басқада мәселелерi.
Ескерту. 158-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.02.25 N 67 Бұйрығымен.
158-1. Колонияның ОТК сотталғанның рақымшылық туралы өтініші кезінде өзінің осы өтініштің мәні бойынша пікірін білдіреді.
Ескерту: 158-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05. N 327 Бұйрығымен.
159. Колонияның OTK отырысы айына бiр реттен көп өткiзiлмейдi. Шешiм мәжiлiске қатысу кезiнде колония бастығы бекiткеннен кейiн және оның мүшелерiнiң кем дегенде жартысының көпшiлiктiң дауыстарымен қабылданады және колонияның барлық қызметкерлерiнiң орындауы тиiс болып табылады.
160. Кәмелетке толмаған сотталғандарды жазаны өтеу шартын басқаларына ауыстыру ЖТК ұсынымы бойынша жүргiзiлетiн жай түрден жеңiл түрге ауыстырудан басқасы колония бастығымен ТЖК колония ұсынымы бойынша жүргiзiледi.
20. Өмiр бойы бостандығынан айыру жазасын өтеп жатқан
сотталғандармен тәрбие жұмысының ерекшелiктерi
161. Өмiрбойы бас бостандығынан айырылған сотталған адамдармен (бұдан әрi - ӨББА) психология-педагогикалық iс-шаралар жұмысын ұйымдастыру бойынша бағыты ТМ әкiмшiлiгiнiң өкiлдерiне қатысты басқыншылықты алдын-алу және болдырмауға, басқада сотталғандарға және өздерiне, өз кiнәсiн сезiнуге, өзiндiк рухани және адамгершiлiк мәселелерiне көз жеткiзуiне байланысты.
162. ТМ келуi бойынша ӨББА сотталғандар бiр адамдық карантиндiк бөлiмшелердегi камераларға орналасады.
163. Карантиндiк бөлiмшеде орналасқан мерзiмiнде сотталғандарға әр сотталғанның жеке психологиялық ерекшелiктерiн белгiлеу және оларды одан әрi ұстау үшiн ұсыныстар дайындауға психологтың жеке бақылауы белгiленедi.
164. Сотталғандардың мәлiметiне ұстау режимi және тәртiбi, сонымен қатар күн тәртiбi, ТМ әкiмшiлiгiнiң камераларды тексеру кезiнде баяндама түрi жеткiзiледi.
165. ӨББА сотталғандармен тәртiп жұмысы жеке және топтық түрде жүргiзiледi. Мәдени-топтық және спорттық iс-шаралар өткiзiлмейдi. Спорттық жабдықтарды және құрал-саймандарды пайдаланбай жеке дене-шынықтыру жаттығуларын өткiзу жүргiзiледi. Сотталғандардың қоғамдық ұйымдары құрылмайды.
166. ӨББА сотталғандар орта бiлiм алуға жiберiлмейдi. Оларға дербес бiлiм алу жағдайы құрылады.
167. Әлеуметтiк-құқықтық оқыту лекция түрiнде жергiлiктi радио байланыс арқылы жүргiзiледi.
168. Әрбiр ӨББА сотталғанға жасақ бастығы кейiннен түзетулер арқылы жазаны өтеудiң 1 жылға жоспарын құрады.

9) другие вопросы жизнедеятельности колонии.
Сноска. Пункт 158 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 67 (порядок введения в действие см. п. 3).
158-1. УВС колонии при ходатайстве осужденного о помиловании выражает свое мнение по существу данного ходатайства.
Сноска.   Пункт 158-1 дополнен приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года   N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
159. Заседания УВС колонии проводятся не реже одного раза в месяц. Решения принимаются большинством голосов при участии в заседании не менее половины его членов и после утверждения начальником колонии являются обязательными к исполнению всеми сотрудниками колонии.
160. Перевод несовершеннолетних осужденных с одних условий отбывания наказания в другие производится начальником колонии по представлению УВС колонии, кроме перевода с обычных на облегченные условия, который производится по представлению СВО.
20. Особенности воспитательной работы с осужденными,
отбывающими пожизненный срок лишения свободы
161. Направленность психолого-педагогических мероприятий по организации работы с лицами, осужденными к пожизненному лишению свободы (далее - ПЛС), связана с предупреждением и предотвращением их агрессии в отношении представителей администрации ИУ, других осужденных и самих себя, осознанием своей вины, сосредоточением на собственных духовных и нравственных проблемах.
162. По прибытию в ИУ осужденные к ПЛС размещаются в камерах карантинного отделения по одному человеку.
163. На период нахождения в карантинном отделении за осужденными устанавливается индивидуальное наблюдение психолога для установления индивидуальных психологических особенностей каждого осужденного и подготовки рекомендаций для дальнейшего их содержания.
164. До сведения осужденных доводится порядок и условия содержания, а также распорядок дня, форма доклада при посещении камер администрацией ИУ.
165. Воспитательная работа с осужденными к ПЛС проводится в индивидуальных и групповых формах. Культурно-массовые и спортивные мероприятия не проводятся. Допускается проведение индивидуальных физических упражнений без использования спортивных снарядов и инвентаря. Общественные организации осужденных не создаются.
166. Осужденные к ПЛС не привлекаются к получению среднего образования. Им создаются условия для самообразования.
167. Социально-правовая учеба проводится в виде лекций через местную радиоретрансляционную связь.
168. На каждого осужденного к ПЛС начальник отряда составляет план исполнения наказания на 1 год с последующей корректировкой.

169. Жоспар ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасарымен, тәрбие жұмысы бойынша бөлiмнiң бастығымен, психологпен, психиатрмен келiсiп ТМ бастығымен бекiтiледi.
170. Жоспарда тәрбие жұмысының барлық бағыттары, сондай-ақ қосымша жеке бағдарламалар:
1) өз бетiнше бiлiм алу;
2) мамандық алу;
3) алкоголизм және нашақорлықтан емделу;
4) отбасымен байланысты ұстану;
5) дiни салттарды жүзеге асыру;
6) әдеби iс-әрекет көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Сотталған адамдармен жеке тәрбие
жұмысын жүргiзу
КҮНДЕЛІГІ
Тегi __________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесiнiң аты __________________________________________________
___________________________________________________________________
N  |     ТМ-ға келген   |    Жасақтың нөмiрi | Ауыстыру себептерi
к/т |    күнi, жасақ     |                    |
____|____________________|____________________|_____________________
1. СОТТАЛҒАН АДАМ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ МӘЛIМЕТТЕР
(жеке iс материалдарын талдау тұтқынға алынған адам туралы
тергеушiнiң анықтамасы, карантиндегi адамды зерделеу негiзiнде
толтырылады.)
1. Туған жылы, күнi, айы, және туған жерi ________________________
2. Ұлты __________________________________________________________
3. Азаматтығы ____________________________________________________
4. Сотталғанға дейiнгi тұрғылықты жерi ___________________________
5. Отбасы жағдайы ________________________________________________
6. Сотталғанға дейiнгi бiлiмi ____________________________________
7. Сотталғанға дейiнгi кәсiбi (мамандығы) ________________________
8. Қашан, қандай сот Қазақстан Республикасы ҚК қандай бабы бойынша,
қанша мерзiмге сотталды _________________________________________
9. Қылмыстың қысқаша мазмұны және оған қатысы (егер материалдық
шығын келтiрiлсе, көлемi және т.б. көрсетiлсiн) _________________
10. Жазалау мерзiмiнiң басталуы _________________________________
11. Жазалау мерзiмiнiң аяқталуы _________________________________
12. Шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату күнi және жазаның белгiлi
бөлiгiн жеңiл түрiне ауыстыру мүмкiндiгi ________________________

169. План согласовывается с заместителем начальника ИУ по воспитательной работе, с начальником отдела по воспитательной работе, психологом, психиатром, утверждается начальником ИУ.
170. В плане отражаются все направления воспитательной работы, а также дополнительные, индивидуальные программы:
1) получения самообразования;
2) получение профессии;
3) лечение от алкоголизма и наркомании;
4) поддержание связей с семьей;
5) осуществление религиозных обрядов;
6) литературная деятельность.
Приложение 1
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
ДНЕВНИК
индивидуально-воспитательной работы осужденного
Фамилия ________________________________________________
Имя     ________________________________________________
Отчество________________________________________________
__________________________________________________________________
N   |Дата прибытия |       Номер отряда       | Причины перевода |
п/п |в ИУ, отряд   |                          |                  |
_____|______________|__________________________|__________________|
_____|______________|__________________________|__________________|
1. Общие сведения об осужденном
(Заполняется на основе анализа материалов личного дела,
справки следователя о личности арестованного, изучение
личности в карантине и др.)
1. Число, месяц, год и место рождения____________________________
2. Национальность________________________________________________
3. Гражданство___________________________________________________
4. Место жительства до осуждения_________________________________
5. Семейное положение____________________________________________
6. Образование до осуждения _____________________________________
7. Профессия (специальность) до осуждения________________________
_________________________________________________________________
8. Когда, каким судом, по какой статье УК Республики Казахстан и
на какой срок осужден ___________________________________________
9. Краткое изложение преступления и отношение к нему (если причинен
материальный ущерб, то указать его размер и др.)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Начало срока наказания ______________________________________
11. Конец срока наказания  ______________________________________
12. Дата возможного применения условно-досрочного освобождения от
отбывания наказания и замены не отбытой части наказания более мягким
видом наказания и перевода в колонию-поселение___________________
_________________________________________________________________

13. Сотталған адамның жазаны өтеудiң бiр талабынан басқасын
белгiленген жағдайдан басқа жағдайларға ауыстыру мүмкiн болатын күнi
__________________________________________________________________
14. Сотты болғандығы туралы мәлiметтер және босатылу негiздерi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
15. Денсаулық жағдайы және еңбекке жарамдылығы туралы медициналық
қорытынды ________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(ТМ медициналық-санитарлық бөлiмнiң бастығы толтырады)
16. Сотталған адамды сипаттайтын және онымен тәрбие-профилактикалық
жұмысты есепке алуға жататын өзге де жағдайлар (тергеушi
анықтамасының, сотталғанға дейiнгi жұмыс орынының мiнездемесi
негiзiнде)
__________________________________________________________________
17. Туысқандары туралы мәлiметтер (тегi, аты-жөнi туысқандық
дәрежесi, тұрғылықты мекен-жайы) _________________________________
__________________________________________________________________
18. Сотталған адамдардың жеке-психологиялық ерекшiлiктерi, жұмыс
туралы нұсқаулар _________________________________________________
__________________________________________________________________
(аға инструктор-психолог толтырады)
19. Сотталған адаммен оның мекемеге келгенiнен барлық аралықтағы
жұмыс iстеу бағдарламасы
__________________________________________________________________
(жасақ бастығы нұсқаушы-психологтың нұсқауы бойынша толтырады)
20. Сотталған адамның мiнез құлқын түзету және түзетiлiм енгiзудi
ұйымдастыру жөнiнде тәрбиелеу жұмысының жеке жоспары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
21. Көтермелеу шаралары
__________________________________________________________________
Күні |   Көтермелеу  |   Нақты      |             |   Бұйрықтың,
|  Tүpі, соның  |  не үшiн     |    Кім      | қаулының күнi
| iшiнде ауызша | көтермелейдi | көтермеледi |   мен нөмiрi
_____|_______________|______________|_____________|_______________
1.  |      2.       |     3.       |     4.      |      5.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
22. Жазалау шаралары
__________________________________________________________________
Күнi | Жазалау түрi,|           |          |Бұйрықтың,| Алынғаны
| соның iшiнде |  Нақты не |  Кiм     | қаулының |  туралы
|    ауызша    |    үшін   | жазалады | N __ мен |   белгi
|              | жазаланды |          |  күні    |
_____|______________|___________|__________|__________|___________
1.  |     2.       |     3.    |     4.   |     5.   |     6.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

13. Дата возможного перевода осужденного с одних условий отбывания
наказания в другие_______________________________________________
14. Сведения об имеющихся судимостях и основаниях освобождения
_________________________________________________________________
15. Медицинское заключение о состоянии здоровья и трудоспособности
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(заполняется начальником медсанчасти ИУ)
16. Иные обстоятельства, характеризующие осужденного и подлежащие
учету в воспитательно-профилактической работе с ним (на основе справки
следователя, характеристики с места работы до осуждения)_________
_________________________________________________________________
17. Сведения о родственниках (Ф.И.О., степень родства, адрес места
жительства и др.)________________________________________________
18. Индивидуально-психологические особенности личности осужденного,
рекомендации по работе __________________________________________
_________________________________________________________________
(заполняется старшим инструктором-психологом)
19. Программа работы с осужденным на весь период его пребывания в учреждении_______________________________________________________
_________________________________________________________________
(составляется начальником отряда на основе
рекомендаций инструктора-психолога)
20. Индивидуальный план воспитательной работы на год по
организации процесса исправления и коррекции поведения
осужденного______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(составляется на основе программы работы с осужденным)
21. Меры поощрения
______________________________________________________________________
Дата |Вид поощрения,|За что конкретно |Кем поощрен | Дата и N приказа,|
|в том числе   |поощрен          |            |постановления     |
|   устные     |                 |            |                  |
_____|______________|_________________|____________|__________________|
1  |      2       |        3        |      4     |         5        |
_____|______________|_________________|____________|__________________|
_____|______________|_________________|____________|__________________|
22. Меры взыскания
_________________________________________________________________________
Дата|Вид взыскания,|За что конкрет-|Кем на-|Дата и N приказа,|Отметка о  |
|в том числе   |но наказан     |казан  |постановления    |погашении  |
|устные        |               |       |                 |           |
|              |               |       |                 |           |
____|______________|_______________|_______|_________________|___________|
1  |      2       |       3       |  4    |      5          |     6     |
____|______________|_______________|_______|_________________|___________|
____|______________|_______________|_______|_________________|___________|

23. Берiлетiн демалыстарды есепке алу
__________________________________________________________________
N   |   Демалыс    |   Күндер  |Демалыстың| Кеткен   |
p/c  |     күні     |    саны   |  саны    |мекен-жайы| Ескерту
_____|______________|___________|__________|__________|___________
1.  |     2.       |     3.    |     4.   |     5.   |     6.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
24. ЖТК, ТМ комиссиясының шешiмi және ұсынымдары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
25. Жеке-тәрбиелiк әңгiме жүргiзудiң жазбасы
__________________________________________________________________
Әңгiме    |   Әңгiменiң    |                       |
өткізу күні  | қортындылармен | Сөйлесуді кім өткізді |  Ескерту
|    жазбасы     |                       |
_____________|________________|_______________________|___________
1.      |      2.        |           3.          |     4.
__________________________________________________________________
26. Босатуға дайындау жөнiндегi жұмыстың шешiмi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
КҮНДЕЛIКТI ЖҮРГIЗУГЕ НҰСҚАУЛЫҚ
1) Күнделiк жасақ бастығында сақталады, оған күнделiктi
жүргiзу жауапкершiлiгi жүктеледi;
2) 18-тармақ аға нұсқаушы-психолог пен карантиндiк бөлiмшеде
толтырылады;
3) сотталған адамдармен жеке тәрбие жұмысының күнделiгiне
сондай-ақ ТМ-нiң бастығымен, оның орынбасарларымен және ЖТК
мүшелерiмен әңгiмелерi жазылады;
4) 25-тармақ айына кемiнде бiр рет жасақ бастығымен
толтырылады;
5) сотталғанды басқа ТМ-не ауыстырғанда (босатылғанда)
күнделiгi жеке iсiне тiркеледi, басқа жасаққа ауысқанда жасақ
бастығына берiледi.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
Карантиндiк бөлiмшедегi сотталған адамдармен
сабақтың кешендiк үлгі жоспары
____________________________________________________________________
N  |      Тақырыптың аты      |Сағат саны|        Жауапты
к/т |                          |          |
____________________________________________________________________
1-ші күні
____________________________________________________________________
1.  Сотталған адамдардың құқығы  2 сағат  ТМ бастығы, орынбасарлары,
мен мiндеттерi. Күн тәртiбi           карантиндiк бөлiмшесiнiң
ережесi. Түзеу мекемесiнiң            тәрбиешiсi
iшкi тәртiбi ережелерi.
2.  Сотталған адамдардың ТМ-де   1 сағат  ТМ бастығының режим-
жасаған қылмысының                    жедел жұмысы бойынша
жауапкершiлiгi                        орынбасары.

23. Учет предоставляемых отпусков
__________________________________________________________________________
№ п/п|Дата отпуска|Количество дней |Вид отпуска | Адрес убытия |Примечание
_____|____________|________________|____________|______________|__________
1  |      2     |         3      |      4     |       5      |     6
_____|____________|________________|____________|______________|__________
_____|____________|________________|____________|______________|__________
24. Решения и рекомендации СВО, Комиссии ИУ_______________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
25. Записи проведения индивидуально-воспитательных бесед
_________________________________________________________________________
Дата      | Запись беседы с выводами  | Кем проведена |    Примечание
проведения|                           |  беседа       |
беседы    |                           |               |
__________|___________________________|_______________|__________________
1    |             2             |       3       |        4
__________|___________________________|_______________|__________________
__________|___________________________|_______________|__________________
26. Результаты работы по подготовке к освобождению________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
УКАЗАНИЯ К ВЕДЕНИЮ ДНЕВНИКА
1) дневник хранится у начальника отряда, на которого возлагается ответственность за его ведение;
2) пункт 18 заполняется старшим инструктором-психологом в карантинном отделении;
3) в дневник индивидуально-воспитательной работы с осужденными заносятся также записи бесед начальником ИУ, его заместителями и членами СВО;
4) пункт 25 заполняется начальником отряда не реже одного раза в месяц;
5) при переводе в другое ИУ (освобождении) осужденного дневник приобщается к личному делу, при переводе в другой отряд передается начальнику отряда.
_________________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
ПРИМЕРНЫЙ КОМПЛЕКСНЫЙ ПЛАН
занятий с осужденными в карантинном отделении
_________________________________________________________________________
N |          Наименование темы          |Количест-|    Ответственные   |
п/п|                                     |во часов |                    |
____|_____________________________________|_________|____________________|
1-й день
1.   Права и обязанности осужденных.       2 часа   Начальник ИУ,
Распорядок дня в ИУ.                           заместители, воспи-
Правила внутреннего распорядка                 татель карантинного
ИУ.                                            отделения.
2.   Ответственность осужденных за         1 час    Зам. начальника ИУ
преступления, совершенные                      по режимной и
в ИУ.                                          оперативной работе.

3.  Сотталған адамдардың тәртiп  1 сағат  ТМ бастығының тәрбие
ережелерi. Сотталғандардың            жұмысы бойынша орынбасары
өзара және ТМ әкiмшiлiгiмен
қарым-қатынасы.
4.  TM-нiң тарихы, дәстүрi және  1 сағат  Карантиндiк бөлiмшенiң
келешектегi дамуы.                    тәрбиешiсi.
5.  Сотталған адамдармен жеке -  1 сағат  ТМ қызметкерлерi.
тәрбие жұмысы.
____________________________________________________________________
2-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Сотталған адамдардың денсау- 1 сағат  Медицина бөлiмiнiң
лығын анықтау бойынша жұмыс.          бастығы.
Медқызметкерлер.
2.  Сотталған адамдардың         3 сағат  Аға нұсқаушы-психолог
психологиялық-педагогикалық
диагностикасы.
3.  Сотталған адамдармен жеке -  2 сағат  ТМ-нiң қызметкерлерi.
тәрбиелiк жұмыс
____________________________________________________________________
3-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Сотталған адамдардың бiлiм   3 сағат  Жалпы бiлiм беретiн
деңгейiн анықтау. Олардың             мектептiң директоры,
пәндер бойынша бiлiмiн                мұғалiмдер.
анықтау.
2.  ТМ бастауыш кәсiптiк бiлiм   2 сағат  КТМ директоры,
және кәсiптiк дайындық                өндiрiс шеберлерi.
3.  Сотталған адамдармен жеке -  1 сағат  ТМ-нiң қызметкерлері.
тәрбиелiк жұмыс
____________________________________________________________________
4-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Колониядағы сотталған адам-  1 сағат  Сотталғанның еңбегiн
дардың еңбегiн ұйымдастыру.           ұйымдастыру және жоспарлау
ТМ-нiң ТМ техникалық-эконо-           бөлiмiнiң бастығы.
микалық өндiрiстiк жұмысы-
ның көрсеткiшi.
2.  ТМ бастауыш кәсiптiк бiлiм   2 сағат  КТМ директоры, өндіріс
және кәсiптiк дайындық                шеберлері.
3.  Сотталған адамдардың жеке    1 сағат  ТМ медқызметкерлері.
тазалығын сақтауы, жұқпалы
және инфекциялық аурудың
алдын-алуы.
4.  Кiтапхананы пайдаланудың     1 сағат  ТМ кiтапханашысы.
тәртiбi.
5.  Сотталған адамдармен жеке -  1 сағат  ТМ-нiң қызметкерлерi.
тәрбиелiк жұмысы
____________________________________________________________________
5-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Психолог күнi. Сотталған     5 сағат  ТМ-нiң психологы.
адамдарды тестiлеу.
2.  Сотталғандармен жеке-        3 сағат  ТМ-нiң қызметкерлерi.
тәрбие жұмысы.
____________________________________________________________________
6-ші күн
____________________________________________________________________

3.   Правила поведения осужденных.         1 час    Зам. начальника
Взаимоотношения осужденных                     ИУ по воспита-
между собой и администрацией                   тельной работе.
ИУ.
4.   История, традиции и перспек-          1 час    Воспитатель
тивы развития ИУ.                              карантинного
отделения.
5.   Индивидуально-воспитательная          1 час    Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
__________________________________________________________________________
2-й день
1.   Работа по определению здоровья        1 час    Начальник медицинской
осужденных.                                    части, медперсонал
2.   Психолого-педагогическая              3 часа    Старший инструктор
диагностика осужденных                          Психолог
3.   Индивидуально-воспитательная          2 часа   Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
_________________________________________________________________________
3-й день
1.   Определение образовательного          3 часа   Директор общеобразо-
уровня осужденных. Выяснение                   вательной школы,
знаний осужденных по предметам.                учителя.
2.   Начальное профессиональное об-        2 часа   Директор профессио-
разование и профессиональная                   нальной школы,
подготовка в ИУ.                               мастера производства
3.   Индивидуально-воспитательная          2 часа   Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
___________________________________________________________________________
4-й день
1.   Организация труда осужденных          1 час   Начальник отдела
в колонии. Основные технико-                  организации и
экономические показатели про-                 планирования труда
изводственной деятельности                    осужденных.
ИУ.
2.   Материально-бытовое обеспече-         1 час   Начальник ОИХО
ние осужденных. Ответствен-
ность за порчу имущества ИУ
3.   Необходимость соблюдения              1 час   Медперсонал ИУ
личной гигиены, профилактика
инфекционных и венерических
заболеваний.
4.   Порядок пользования библио-           1 час   Библиотекарь ИУ
текой.
5.   Индивидуально-воспитательная          1 час    Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
_______________________________________________________________________
5-й день
1.    День психолога. Тестирование          5 часов   Психолог ИУ
осужденных.
2.    Индивидуально-воспитательная          3 часа   Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
________________________________________________________________________
6-й день

1.  Жазаны өтеудiң талаптарын    2 сағат  Сотталғандар арасында
саралау                               тәрбие жұмысы жөнiндегi
бөлiм бастығы.
2.  Қылмыстық-атқару заңнама-    2 сағат  ТМ бастығының тәрбие
ларының заң консультация-             жұмысы жөнiндегi орынбаса-
ларының негiзгi талаптары.            ры, арнайы бөлiмнiң
инспекторы.
3.  Сотталған адамдармен жеке -  3 сағат  ТМ-нiң қызметкерлерi.
тәрбиелiк жұмыс.
____________________________________________________________________
7-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Шаруашылық күні.             4 сағат  Карантиндік
Карантин бөлімшесін                   бөлімшенің тәрбиешісі,
жинау күні. Сотталған                 ТМ-нің қызметкерлерi.
адамдардың заттарының
тиісті нормасы бойынша
түгел екендігін тексеру.
2.  Карантиндік бөлімшенің       2 сағат  Клуб меңгерушісі.
аумағындағы мәдени
бағдарлама.
3.  Сотталған адамдармен         2 сағат  ТМ-нің қызметкерлерi.
жеке-тәрбиелiк жұмыс.
____________________________________________________________________
8-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Сотталған адамдарды жасақ,   5 сағат  ТМ-нің комиссиясы.
бөлімшелер, сыныптар, оқу
топтары бойынша комиссиялық
бөлу.
2.  Сотталғандармен жеке-        1 сағат  ТМ-нің қызметкерлерi.
тәрбиелік жұмыс.
____________________________________________________________________
9-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Түзеу мекемесіндегі аға      5 сағат  Жасақ бастықтары, аға
тәрбиешiлердi, мұғалiмдер-            тәрбиешілері,
дi, өндiрiс шеберлердi                тәрбиешілер,
және КТУ, ТМ-нiң басқа                мұғалімдер, өндіріс
қызметкерлерiн, жасаққа,              және КТУ шеберлері.
сыныпқа, топқа, келiп
түсетiн сотталғандармен
таныстыру.
2.  Сотталғандарға біріңғай      1 сағат  Сотталғандар арасында
педагогикалық талаптар.               тәрбие жұмысы жөніндегі
бөлім бастығы.
3.  Сотталғандармен жеке-        2 сағат  ТМ-нің қызметкерлері.
тәрбиелік жұмыс.
____________________________________________________________________
10-шы күн
____________________________________________________________________
1.  ТМ сотталғандардың           4 сағат  ТМ бастығының тәрбие
көркемөнерпаздар                      жұмысы жөніндегі
ұйымдарының жұмыстары.                орынбасары
2.  Хат сағаты.                  1 сағат  Карантиндік бөлімшенің
тәрбиешісі.
3.  Сотталғандармен жеке-тәрбие  1 сағат  ТМ-нің қызметкерлері.
жұмыс істеу.
____________________________________________________________________
11-ші күн
____________________________________________________________________

1.    Дифференциация условий отбы-          2 часа    Начальник отдела по
вания наказания.                                воспитательной
работе среди
осужденных.
2.    Основные требования уголовно-         2 часа    Зам. начальника
исполнительного законодатель-                   ИУ по
ства, юридические консультации                  воспитательной
работе, инспектор
спецотдела.
3.    Индивидуально-воспитательная          3 часа    Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
_________________________________________________________________________
7-й день
1.    Хозяйственный день. Генеральная       4 часа    Воспитатель
уборка помещения карантинного                   карантинного отде-
отделения. Проверка наличия вещевого            ления, сотрудники ИУ.
имущества осужденных согласно
нормам положенности.
2.    Культурная программа в рамках         2 часа    Заведующий клубом
отделения
3.    Индивидуально-воспитательная          2 часа    Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
________________________________________________________________________
8-й день
1.    Комиссионное распределение            5 часов   Комиссия ИУ
осужденных по отрядам, отде-
лениям, классам, участкам,
учебным группам.
3.    Индивидуально-воспитательная          1 час     Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
________________________________________________________________________
9-й день
1.   Ознакомление начальников от-           5 часов   Начальники отрядов,
рядов, старших воспитателей,                     старшие воспитатели,
воспитателей, учителей, мастеров                 воспитатели, учителя,
производства и производственного                 мастера производства
обучения, других сотрудников ИУ с                и производственного
осужденными, которые будут                       обучения.
направлены в их отделения,
классы и группы.
2.   Единые педагогические требова-         1 час     Начальник отдела по
ния к осужденным.                                воспитательной работе
среди осужденных.
3.    Индивидуально-воспитательная          2 часа    Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
______________________________________________________________________
10-й день
1.   Работа самодеятельных органи-          4 часа   Заместитель началь-
заций осужденных ИУ.                            ника ИУ по
воспитательной работе.
2.   Час письма                             1 час    Воспитатель каран-
ного отделения.
3.    Индивидуально-воспитательная          1 час     Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
_________________________________________________________________________
11-й день

1.  Клубтың жұмысы, ТМ-нің       1 сағат  Клуб меңгерушiсi,
Көркем өнерпаздары.                   үйірме жетекшілері.
Үйірмелер.
2.  ТМ денешынықтыру-спорт       2 сағат  Денсаулық-спорт секциясы
жұмысы.                               жетекшілері.
3.  Кiтаппен жұмыс.              2 сағат  ТМ-нің кітапханашысы.
Сотталғандардың кітапханаға
жазылуы.
4.  Сотталғандармен жеке-        2 сағат  ТМ-нің кітапханашысы.
тәрбиелiк жұмыс
____________________________________________________________________
12-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Психолог күні.               5 сағат  Психолог.
Сотталғандарды тестілеу.
2.  Сотталғандармен жеке-        3 сағат  ТМ-нің қызметкерлері.
тәрбие жұмыс iстеу.
____________________________________________________________________
13-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Түзеу мекемесінің түрлерін   2 сағат  ТМ арнайы бөлімінің
өзгерту және жазаны өтеуден           бастығы.
босатылу.
2.  Босағаннан кейін еңбекке     1 сағат  Тұрмыстық және еңбекті
және тұрмыстық орналастыру-           орналастыру бойынша аға
ды қажет ететін адамдарды             инспекторы.
анықтау.
3.  Сотталғандардың жалақысы,    2 сағат  Бухгалтер.
оны есептеу, ұстап қалу
тәртібі, Қолма-қол және
қолда жоқ ақшалармен жұмыс
істеу тәртібі. Демалыс беру
тәртібі.
4.  Кінәләрін мойындап келуі -   1 сағат  ТМ аға жедел уәкілі.
бұл таза жолға түскендігі.
5.  Сотталғандармен жеке-        2 сағат  ТМ-нің қызметкерлері.
тәрбиелік жұмыс.
____________________________________________________________________
14-ші күн
____________________________________________________________________
1.  Сотталғандармен жеке-        5 сағат  Жасақ бастықтары,
тәрбие жұмысы күнделiгiн              карантин тәрбиешiсi,
толтыру.                              психолог, мұғалiмдер,
Сотталғандармен тәрбие                өндiрiс және КТУ
жұмысының жоспарын құру.              шеберлерi.
2.  Сотталғандармен жеке-        3 сағат  ТМ-нiң қызметкерлерi.
тәрбиелiк жұмыс.
____________________________________________________________________
15-ші күн
____________________________________________________________________
Сотталғандардың TM таныстыру.         Жасақ бастықтары,
Сотталғандарды жасақтарға             тәрбиешiлер.
және бөлiмшелерге
орналастыру.
____________________________________________________________________
Ескерту:
Жоспарға дене-шынықтыру, бөлменi жинау, тазалық iс-шаралар
және мәдени-көпшiлiк, (телехабарларды көру, әдебиет оқу, спорттық
шаралар жүргiзу және т.б.) карантин бөлiмiндегi күнсайын өткiзiлiп
жатқан күн тәртiбi енгiзiлмеген.
Сотталғандармен жеке тәрбиелiк жұмыс әңгiмелесу, жеке
психологиялық көмек көрсету, кеңестер және т.б. түрiнде өткiзiледi.
Психологтардың карантиндегi сотталған адамдармен жұмысы оның жұмыс
жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң

1.   Работа клуба. Художественная
самодеятельность ИУ.                  1 час     Заведующий клубом,
Кружки.                                         руководители кружков.
2.   Физкультурно-спортивная работа в
ИУ.                                   2 часа    Руководитель секции
досуга и спорта СКК
3.   Работа с книгой. Запись осуж-         1 час     Библиотекарь ИУ
денных в библиотеку.
4.    Индивидуально-воспитательная         2 часа     Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
_________________________________________________________________________
12-й день
1.   День психолога. Тестирование
осужденных.                          5 часов     Психолог
2.    Индивидуально-воспитательная         3 часа     Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
__________________________________________________________________________
13-й день
1.   Изменение вида исправительного       2 часа      Начальник спец-
учреждения и освобождение от                     отдела ИУ
отбывания наказания.
2.   Выявление лиц, нуждающихся в         1 час       Ст. инспектор по
трудовом и бытовом устройстве                    бытовому и трудо-
после освобождения                               вому устройству.
3.   Заработанная плата осужденных,       2 часа      Бухгалтер
ее начисление и порядок удержания.
Пользование наличными и безналичными
деньгами. Порядок предоставление
отпусков.
4.   Явка с повинной - путь к честному    1 час       Оперуполномоченный
искуплению вины.                                 ИУ.
5.    Индивидуально-воспитательная         2 часа     Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
__________________________________________________________________________
14-й день
1.   Заполнение дневников индиви-         5 часов    Начальники отрядов,
дуально-воспитательной работы                   воспитатель карантина,
с осужденными. Составление планов               психолог, учителя,
воспитательной работы с осужденными.            мастера производства
и производственного
обучения.
2.    Индивидуально-воспитательная         3 часа     Сотрудники ИУ
работа с осужденными.
________________________________________________________________________
15-й день
Ознакомление осужденных с ИУ.                   Начальники отрядов,
Вывод осужденных в от-                          воспитатели
ряды и отделения.
________________________________________________________________________
Примечания:
В план не включены такие мероприятия воспитательного характера, как физическая подготовка, уборка помещений, гигиенические мероприятия и культурно-массовая работа (просмотр телепередач, чтение литературы, проведение спортивных мероприятий и т.д.), проводимый ежедневно в рамках распорядка дня в карантине.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными проходит в форме бесед, оказание индивидуальной психологической помощи, консультаций и т.п.
Работа психологов с осужденными в карантине организуется в соответствии с планом его работы.
______________________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан

2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
Түзеу мекемесiнiң бөлiмдерiнiң және
қызметтердiң карантиндiк бөлiмшелерге бару
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
N  |  Лауазымы, Т.А.Ә.,  |      Бару мақсаты және      | Ескерту
к/р |   күнi, қолы,       | сотталғандармен өткiзiлген  |
|     уақыты          |          жұмыстар           |
____|_____________________|_____________________________|___________
1  |       2             |              3              |     4
____________________________________________________________________
Ескерту: Журнал карантиндiк бөлiмшеде сақталады.
Журналда қызметтер, бөлiмдер өздерi жүргiзген
әңгiмелер туралы, жаңадан келген сотталғандармен кешендi жоспар
бойынша карантинде iстелген жұмыстары бойынша журналға белгi
енгiзедi.
ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары кешендi
жоспарға сәйкес мекеменiң қызметтерi жүргiзген iс-шараларына ай
сайын бақылау жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
4-қосымша
Жеке тұлғаны зерделеу сызбасы:
1. Жалпы деректер:
1) ұлты;
2) бiлiмi;
3) мамандығы;
4) отбасылық жағдайы;
5) тұрғылықты жерi және т.б.
2. Өмiрлiк жолы:
1) ата-анасы (Т.А.Ә., тұрғылықты жерi, жұмысы);
2) балалық шақ (отбасындағы өмiрi, аға-iнi-қарындастары, олардың қарым-қатынасы);
3) еңбек жолы және әскердегi қызметi;
4) отбасылық өмiр, балаларының туылуы, осы уақытта кiммен бiрге өмiр сүрiп жатқаны.
3. Өмiрлiк саласы:
1) отбасы (жұбайлардың арасындағы қарым-қатынасы, балалармен қарым-қатынасы, ата-аналармен қарым-қатынасы);
2) мамандығы мен кәсiбi (мамандық алу себебi мен жұмысы, жұмысына қанағаттанушылығы, жұмыста өсуi, жұмыстағы әлеуметтiк мәртебесi);
3) өзiнiң бос уақытын өткiзуi (спорт, құмар ойындар, кино, театр, жолдастармен спирттiк iшiмдiк iшуi);
4) денсаулығы (денсаулығының жалпы жай-күйi, өз денсаулығына деген көзқарасы, аурулардың бар-жоғы).
4. Мiнез құлқы:
1) көңiл-күйдiң басымырақ болуы (тура, көтерiңкi, басымырақ, қиындыққа төзiмдiлiгi, сасып қалуы, қуаты, айырмашылығы жоқтығы);
2) сезiмi және жан толғанысының бiлiну ерекшiлiгi (жеңiл қозады, орта, жылдам; ашулануды жеңiл басады, қиындыққа; қиыншылықты үйренуi көрiнедi, көрiнбейдi, ұзақ-ұзақ емес; ренiшi ұзақ-ұзақ емес; болмашыға қобалжиды-болмашыға және қобалжымайды және т.б.);

от 21 октября 2004 года N 305
ЖУРНАЛ
посещения карантинного отделения службами
и отделами исправительного учреждения
_____________________________________________________________________
N  |  Должность |      Цель посещения и про-        |   Примечание   |
п/п|   Ф.И.О.   | водимая работа с осужденными      |                |
|   Подпись  |                                   |                |
|   Дата     |                                   |                |
|   Время    |                                   |                |
___|____________|___________________________________|________________|
1 |     2      |                 3                 |       4        |
___|____________|___________________________________|________________|
___|____________|___________________________________|________________|
___|____________|___________________________________|________________|
Примечание: Журнал хранится в карантинном отделении.
В журнале делаются отметки службами, отделами о проведении беседы, занятий, согласно комплексного плана работы в карантине с вновь прибывшими осужденными.
Ежемесячно заместитель начальника ИУ по воспитательной работе осуществляет контроль за проведенными мероприятиями службами согласно комплексного плана.
__________________________________________________________________
Приложение 4
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
Схема изучения личности:
1. Общие данные:
1) национальность;
2) образование;
3) специальность;
4) семейное положение;
5) место жительства и т.д.
2. Жизненный путь:
1) родители (Ф.И.О., место жительства, работы);
2) детство (жизнь в семье, братья и сестры, их взаимоотношения);
3) трудовая деятельность и служба в армии;
4) семейная жизнь, рождение детей, с кем проживают в настоящее время.
3. Жизненные сферы:
1) семья (отношения между супругами, отношение к детям, отношение к родителям и т.д.);
2) профессия и специальность (мотивы выбора профессии и работы, удовлетворенность работой, продвижение по работе, социальный статус на работе и т.д.);
3) проведение свободного времени (спорт, азартные игры, кино, театр, выпивки с друзьями и т.д.);
4) здоровье (общее состояние здоровья, отношение к своему здоровью, наличие заболеваний).
4. Поведение:
1) преобладающее настроение (ровное, приподнятое, угнетенное; реакция на трудности: растерянность, энергичность, безразличие);
2) особенности проявления эмоций и чувств (легко возбуждается, средне, быстро; подавляет раздражение легко, с трудом; переживает неудачи заметно - незаметно, долго - недолго; помнит обиды долго - недолго; расстраивается по мелочам - по мелочам не расстраивается и т.п.);

3) ерiк көрiнiсi (өзбетiнше дербес - дербес емес, тәртiптi-тәртiпсiз, шешiмдi-шешiмсiз, батыр-қорқақ және т.б.);
4) қиын жағдайдағы мiнез-құлқы (сабырлық сақтайды, сасқалақтайды, сөйлеген сөзi мен әрекеттерiнде қисындылық пен пайымдауды сақтайды).
5. Темпераментi:
1) адамдармен араласуы (араласады, араласпайды, аз араласады, мiнезi тұйық, ұялшақ-ұялшақ емес; байыпты-шешiмдi; жетекшiлiкке бейiмдiлiгi бар, жетекшiлiкке бейiмдiлiк көрсетпейдi);
2) жан толғанысы (жуас-ашуланшақ, тұрақты-жаралағыш, ұстамды-қозғыш, пессимистiк-оптемистiк).
6. Қарым-қатынасын бiлдiретiн мiнезiнiң ерекшелiгi:
1) адамдарға (қайырымды, мейiрiмдi, талап қоя бiлушiлiк, мылжың т.c.c.);
2) еңбекке (еңбекқор, адал ниетпен, салақтық);
3) өзiне-өзi (намысқор, өзiн-өзi жақсы көру, мақтаншақтық, өркөкiрек, кiшiпейiлдiк).
7. Қажеттiлiктi реттейтiн мiнез-құлқының дәлелдемелерi (физиологиялық қажеттiлiк, өзiн-өзi сақтау қажеттiлiгi, әлеуметтiк топқа жататын қажеттiлiгi, өз жеке басын сыйлау қажеттiлiгi, өзiн көрсету қажеттiлiгi) және т.б.
8. Құндылық және орындылық:
1) жеке адамдық бақылауы (өзiн-өзi жетiлдiруге, басқа адамдарға көмекке, белгiлi бiр қызметке, өзiнiң қажеттiлiгiн қанағаттандыруға);
2) әлеуметтiк құндылық (қоғамдағы моральдық нормаларды, әдет-ғұрыпты, қабылдауға құқық тәртiбiн сыйлауға);
3) материалдық құндылық (ақша, киiм, жекеменшiк);
4) идеялық құндылық (дүниетанымы, құдайға сенуi, басқа да дiндерге және сенушiлерге қарым-қатынасы);
5) қызығуы (қызығуы және хоббиi, қызығуының ауқымдылығы, қызығудың тұрақтылық дәрежесi);
6) мұратына (мұраттың бары, адам, ой, адамның әрекетi, әдебиеттегi батыры және с.с.).
8. Әлеуметтiк бейiмделу:
1) әлеуметтiк қоршаған орта (таныстармен, жолдастармен қарым-қатынасы, қоршаған ортаны бақылау дәрежесi, туысқандармен байланыс дәрежесi);
2) әлеуметтiк жағдайды қабылдауы (нақты ахуалдан бастауы: қимылында қысымдылық басымырақ-қисымсыз, жағдайға тез бейiмделедi, жай бейiмделедi).
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
5-қосымша
Республиканың түзеу мекемелерiндегi жазасын
өтеп жатқан сотталғандар арасында әлеуметтiк-кұқықтық
оқу бойынша сабақ өткiзудiң
ҮЛГI ТАҚЫРЫП ЖОСПАРЫ
____________________________________________________________________
N |    Тақырыптың атауы               | Барлық |   Соның ішінде
|                                   |сағаттар|___________________
|                                   |        |Дәрістер| Әңгімелер
|                                   |        |        | диспуттар
___|___________________________________|________|________|__________

3) проявление воли (самостоятельный - несамостоятельный, дисциплинированный - недисциплинированный; решительный - нерешительный, смелый - трусливый и т.д.);
4) поведение в сложной ситуации (сохраняет спокойствие, теряется, сохраняет логичность и рассудительность речи и поступков - теряет их и т. д.).
5. Темперамент:
1) общительность (общительный, необщительный, малообщительный, замкнутый; застенчивый - незастенчивый; осторожный - решительный; проявляет склонность к лидерству - склонности к лидерству не проявляет) и т.д.;
2) эмоциональность (спокойный - раздражительный, невозмутимый - ранимый, сдержанный - возбудимый, пессимистический - оптимистический) и т.д.
6. Свойства характера, выражающие отношение:
1) к людям (доброта, отзывчивость, требовательность, заносчивость и т.д.);
2) к труду (трудолюбие, добросовестность, неряшливость и т.д.);
3) к самому себе (тщеславие, честолюбие, самолюбие, гордость, самомнение, скромность и т.д.).
7. Мотивация поведения, доминирующие потребности (физиологические потребности, потребность в самосохранении, потребность в принадлежности к социальной группе, потребность в уважении своей личности, потребность в самовыражении) и другое.
8. Ценности и установки:
1) личностные оценки (ориентация на самосовершенствование, на помощь другим людям, на определенную деятельность, на удовлетворение своих потребностей);
2) социальные ценности (ориентация на принятые в обществе моральные нормы, обычаи, нравы, уважение правопорядка);
3) материальные ценности (деньги, вещи, собственность);
4) идейные ценности (мировоззрение, вера в бога, отношение к другим религиям и верующим и т.д.);
5) интересы (увлечения и хобби, широта интересов, степень устойчивости интересов);
6) идеалы (наличие идеала; человек, идея, поступок человека, литературный герой и т.д.).
8. Социальная адаптация:
1) социальное окружение (взаимоотношения со знакомыми и друзьями, степень признания со стороны окружающих, степень связи с родственниками);
2) восприятие социальной ситуации (исходит из реальной обстановки; в действиях преобладает логичность - нелогичность, адаптируется к ситуации быстро - медленно) и т.д.
______________________________________________________________________
Приложение 5
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
ПРИМЕРНЫЙ ТЕМАТИЧЕСКИЙ ПЛАН
проведения занятий по социально-правовой учебе среди
осужденных, отбывающих наказание в исправительных
учреждениях республики
_________________________________________________________________________
N | Наименование темы                       |   Всего | В том числе
п/|                                         |   часов |------------------
п |                                         |         | Лекции |Беседы,
|                                         |         |        |диспуты
-------------------------------------------------------------------------

1.  Қазақстан Республикасының              4        3         1
1995 жылғы Коституциясы.
Қоғамның және мемлекеттiң
негiзгi заңы.
2.  Конституциялық-кұқықтық                2        1          1
қатынас.
3.  Қазақстан Республикасының              2        1          1
Конституциялық құрылысының
негiзi.
4.  Қазақстан Республикасының              2        1          1
Конституциялық құрылысының
негiзгi элементтері.
5.  Азаматтық қоғамның және                4        3          1
құқықтық мемлекеттің
Конституциялық негіздері.
6.  Қазақстан Республикасындағы            2        1          1
әлеуметтiк және кәсiпкерлiктiң
қоғамның, Конституциялық
негiзгi экономикалық жүйесi.
7.  Қазақстан Республикасының              2        1          1
қоғамдық ұйымдастыру
саясатында мемлекеттік
аппараттың және мемлекеттің
Конституциялық негізі.
8.  Қазақстан Республикасының              8        6          2
адамның және азаматтың
құқықтық жағдайының
Конституциялық негізі.
9.  Адамның және азаматтың құқығы          6        4          2
бостандығы, мiндетi және
Конституциялық мiндеттерi
10. Адамның және азаматтың                 4        3          1
құқықтық мәртебесіне
Конституциялық кепілдік.
11. Мемлекеттiк нысан ретiнде              2        1          1
Қазақстан Республикасы
құрылымының Конституциялық
негізі.
12. Қазақстан Республикасының              2        1          1
сайлау жүйесі.
13. Қазақстан Республикасының              2        1          1
Президенті және атқару билігі-
нің ұйымдастыруы және атқару
қызметінің жұмысы.
14. Қазақстан Республикасының              2        1          1
Парламентi және Конституциялық
заңдылықтың негiзгi билiгi.
15. Мемлекеттiк билiктiң жергiлiктi        2        1          1
өкiлдерi мен атқарушы органдары.
16. Қазақстан-2030. "Барлық                10       8          2
Қазақстандықтардың әл-ахуалының
жақсаруы, көркеюi және
қауiпсiздiгi"
17. Сотталғандардың құқықтық               6        5          1
жағдайы (ҚР ҚАК 2-)
18. ТМ жазаны өтеу талаптары               6        5          1
(ҚР ҚАК 13-)
19. Көтермелеу және жазалау                4        3          1
шаралары (ҚР ҚАК 15-109 бабы)
20. Жазаны өтеуден босатудың тәртiп        4        3          1
негiздерi (ҚР ҚАК 22-)
21. Сотталғандармен қарым-қатынастық       6        5          1
төменгi стандартты ережелер
22. Қинауға қарсы БҰҰ конвенциясы.         4        4          -
23. Барлығы:                               86       62         24
24. Сағаттар резервi                       9
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
6-қосымша
Сотталған адамға психологиялық-педагогикалық
тексерiс өткiзуге
ӨТIНIМ
Күні __________________________________
Психологтың Т.А.Ә., атағы, қызметi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сотталғанның белгiленген деректерi
Т.А.Ә., туған жылы
___________________________________________________________________
Бап, мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы
___________________________________________________________________
Ұстау шарты
___________________________________________________________________
Қандай уақыттан
___________________________________________________________________
Бұрын тексерiлген бе
___________________________________________________________________
ТАПСЫРМАНЫҢ ҚЫСҚАША СИПАТТАМАСЫ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қызметкердiң Т.А.Ә., атағы, қызметi            __________________
(қолы)
тексерiстiң шешiмi және тексерiлiп жатқан адаммен одан әрi жұмыстың
ұсынысы ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тексерiстi жүргiздi: ______________________________________________
Ескерту:
Психологтың жұмысына өтiнiм тапсырыс түрiнде ресiмделедi
(белгiленген нысанды жазбаша). Өтiнiм қызметкердiң немесе
психологтың қатысуымен ресiмделедi. Жеке мәселемен өтiнiш
ресiмделмейдi. Топтық тексерiс сотталғандардың топтық табылған
жұмысқа бiр өтiнiм ресiмделуi мүмкiн. Бұдан әрi өтiнiм материялға
және жұмыстың қорытындысы бойынша өтiнiш берушiнiң есеп беруiне
және материялға қосылып берiледi (бiр көшiрмесi психологта қалады).
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
7-қосымша
_____________________ бастығына
(ТМ атауы)
20__ жылы ______________________
(аты, тегi, әкесiнiң аты)
________________________________
(туылған жерi)
ҚК ________________ бабы бойынша
________ жылға бас бостандығынан
айыруға сотталғанға дейiн_______
________________________________
_________________________ тұрдым
(мекен-жайы)
________________________________
(мекеменiң аты, қызметi)
__________________ болып iстедiм
АРЫЗ
___________________________________________________________________
Сiзден босатқан кезде маған _______________________________________
(жол құжаттарын ресiмдеудi,
___________________________________________________________________
мекен-жай бойынша кету талонын беруiңiздi: таңдап алған тұрғылықты
___________________________________________________________________
мекен-жайын бұрынғы тұрғылықты жерiне оралмауымның себептерi
___________________________________________________________________
көрсетiуiн өтiнемiн)
Еңбекке және тұрмыстық орналастыру үшiн көмек _____________________
___________________________________________________________________
(көмек қажет пе әлде жоқ па, егер қажет болса, қандай көмек керек
___________________________________________________________________
екенiн нақты көрсетiлсiн, қайда жұмыс iстейтiн ойы бар)
20___ жылғы                           _________________________
(сотталғанның қолы)
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
8-қосымша
Еңбектiк және тұрмыстық орналыстыруды
қажет ететiн адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
N |Т.А.Ә|Туған|Қашан,    |Маман-|Жазалау|Таңдап алған | Еңбекке
к/р|     |жылы |қандай бап|дығы, |мерзi- |тұрғылықты   | және
|     |     |бойынша   |кәсiбi| мінің |жерi (бұрынғы| тұрмыстық
|     |     |қанша     |      |аяқталу|тұрғылықты   | орналастыру
|     |     |мерзiмге  |      | күні  |жерiне оралуы| бойынша
|     |     |сотталған |      |       |не жаңасын   | қабылданған
|     |     |          |      |       | таңдауы)    | шаралар
___|_____|_____|__________|______|_______|_____________|____________

1.  Конституция Республики Казахстан                4       3       1
1995 года. Основной закон общества
и государства
2. Конституционно-правовые отношения               2       1       1
3. Основы Конституционного строя                   2       1       1
Республики Казахстан
4. Основные элементы конституционного              2       1       1
строя Республики Казахстан
5. Конституционные основы гражданского             4       3       1
общества и правового государства
6. Конституционные основы экономической            2       1       1
системы, предпринимательства и социаль-
ной организации общества Республики
Казахстан
7. Конституционные основы государства и            2       1       1
государственного аппарата в политической
организации общества Республики Казахстана
8. Конституционные основы правового поло-          8       6       2
жения человека и гражданина Республики
Казахстан
9. Конституционные права, свободы и                6       4       2
обязанности человека и гражданина
10. Конституционные гарантии правового             4       3       1
статуса человека и гражданина
11. Конституционные основы структуры               2       1       1
Республики Казахстан как формы
государства
12. Избирательная система Республики               2       1       1
Казахстан
13. Президент Республики Казахстан и конс-         2       1       1
титуционные основы организации и
деятельности исполнительной власти
14. Парламент Республики Казахстан и консти-       2       1       1
туционные основы законодательной власти
15. Местные представительные и исполни-            2       1       1
тельные органы государственной власти
16.  Казахстан -2030 "Процветание, безопас-          10      8       2
ность и улучшение благосостояния всех
казахстанцев"
17. Правовое положение осужденных                  6       5       1
(глава 2 УИК РК)
18. Условия отбывания наказаний в ИУ               6       5       1
(глава 13 УИК РК)
19. Меры поощрения и взыскания                     4       3       1
(глава 15 ст.ст.109, 111 УИК РК)
20. Порядок и основания освобождения               4       3       1
от наказания (глава 22 УИК РК)
21. Минимальные стандартные правила                6       5       1
обращения с осужденными
22.  Конвенция ООН против пыток                     4       4       -
______________________________________________________________________
ИТОГО:                                          86      62     24
РЕЗЕРВ ЧАСОВ                                    9
______________________________________________________________________
Приложение 6
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
ЗАЯВКА
на проведение психолого-педагогического обследования осужденного
Дата______________________
Ф.И.О., звание, должность психолога_____________________________
________________________________________________________________
Установочные данные осужденного
Ф.И.О., год рождения____________________________________________
Статья, срок, н/срока___________________________________________
Условия содержания______________________________________________
С какого времени________________________________________________
Обследовался ли ранее___________________________________________
КРАТКОЕ ОПИСАНИЕ ЗАДАНИЯ
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Ф.И.О., звание, должность сотрудника  __________________________
(подпись)
результат обследования и рекомендации в дальнейшей работе с обследуемым
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
обследование провел:____________________________________________
Примечание:
Заказы на работу психолога оформляются в виде заявок (письменно
по установленной форме). Заявка оформляется сотрудником или психологом
в его присутствии. При обращении с личной проблемой заявка не
оформляется. При групповых обследованиях возможно оформление одной
заявки на работу с группой осужденных. В дальнейшем заявка
прилагается к материалам и отчету заказчика по результатам работы
(одна копия остается у психолога).
Приложение 7
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
Начальнику _______________________
(наименование ИУ)
от ____________ 19_ г. рожд.______
(Ф.И.О. осужденного) (место рождения)
___ 200_г. осужденного по ст.__ УК к
__________ годам лишения свободы.
До осуждения проживал по_____________
(индекс)
_____________________________________
(адрес)
работал _____________________________
(наименование предприятия,
_____________________________________
учреждения, занимаемая должность)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас при освобождении __________________________________________
(оформить проездные документы, выписать
__________________________________________________________________________
талон убытия по адресу: указать точный адрес избранного места жительства,
__________________________________________________________________________
причины невозвращения к прежнему месту жительства)
В помощи по трудовому и бытовому устройству _________________________
(указать, нуждается
__________________________________________________________________________
или нет, если нуждается, то указать конкретно, какая необходимая помощь,
__________________________________________________________________________
где намеревается работать)
___________ 200__г.                             __________________________
(подпись осужденного)
__________________________________________________________________________
Приложение 8
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
ЖУРНАЛ
учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве
__________________________________________________________________________
N|Ф.И.О.|Год рож-|Когда, по |Специаль-|Дата око-|Избираемое место|Принятые
п|      |дения   |какой     |ность,   |нчания   |жительства (воз-|меры по
/|      |        |ст., на   |профессия|срока на-|вращение к преж-|трудово-
п|      |        |какой срок|         |казания  |нему месту жите-|му и бы-
|      |        |          |         |         |льства либо из- |товому
|      |        |          |         |         |брание нового)  |устрой-
|      |        |          |         |         |                |ству
_|______|________|__________|_________|_________|________________|________

1.|  2. |  3. |    4.    |   5. |   6.  |      7.     |     8.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
9-қосымша
Мекеменiң
мөр таңбасы
Түзеу мекемесiнен босатылатын адамға еңбектiк
және тұрмыстық орналастырудың мүмкiншiлiгi туралы
СҰРАУ САЛУ
20__ жылғы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ТМ атауы)
____________________________________________________________________
(ҚК қандай бабы (баптары) бойынша, жазаның түрi)
жазасын өтеп жүрген босатылады, ____________________________________
(тегi, аты-жөнi, туған жылы мен жерi)
босатылғаннан кейiн ________________________________________________
(таңдап алған тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы
____________________________________________________________________
мен бiрге тұратын адамдары көрсетiлсiн)
тұратын және _______________________________________________________
(босатылған адам таңдап алған жұмыс iстейтiн жерi көрсетiлсiн)
жұмыс iстейтiн ойы бар _____________________________________________
Баяндалғандар туралы хабарлай отырып, көрсетiлген мекен-жайы
бойынша ____________________________________________________________
тұру және көрсетiлген кәсiпорында, мекемеде, ұйымда жұмыспен
қамтылу мүмкiндiгiн тексерудi өтiнемiн.
Қабылданған шара туралы он күн мерзiм iшiнде хабарлауыңызды
өтiнемiн.
____________________________________________________________________
(мекеме атауы)
________________________ бастығы
(мекеме)                      200 жылғы _______  _________
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
10-қосымша
Ескерту: 10-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.09.17. N 125 бұйрығымен.
Мекеме
мөртаңбасы
Iшкi iстер бөлiмiнiң бастығына
______________________________
______________________________
Түзеу мекемесiнен босатылатын (босатылған) адам туралы
ХАБАРЛАМА
20__ жылғы ________________________________________________________
(ТМ-нiң, ТК-ның атауы)
___________________________________________________________________
(босатуға негiздеме)
___________________________________________________________________
(босатылу күнi)
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
босатылады, босатылды.

1|   2  |    3   |     4    |    5    |     6   |        7       |    8
_|______|________|__________|_________|_________|________________|________
_|______|________|__________|_________|_________|________________|________
_|______|________|__________|_________|_________|________________|________
_|______|________|__________|_________|_________|________________|________
Приложение 9
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
Штамп
учреждения
ЗАПРОС
о возможности трудового и бытового
устройства на лицо, освобождаемое из
исправительного учреждения
Начальнику _______________________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел)
_________200___ г.  из ________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование учреждения)
освобождается _________________________________________________________
(Ф.И.О. год и место рождения)
отбывший наказание ____________________________________________________
(по какой статье (статьям) УК, мера наказания)
который намерен выехать на жительство _________________________________
(указать адрес избранного
_______________________________________________________________________
местожительства и лиц у которых будет проживать)
_______________________________________________________________________
и работать ____________________________________________________________
(указать место работы, избранное освобождаемым)
Сообщая об изложенном, прошу проверить возможность проживания
_____________________ по указанному адресу и трудоустройства в указанном
предприятии, учреждении, организации.
О результатах проверки прошу сообщить в десятидневный срок________
_______________________________________________________________________
(наименование учреждения)
Начальник учреждения __________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
____________200____г.
__________________________________________________________________________
Приложение 10
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
Штамп
учреждения                         Начальнику отдела внутренних дел
_________________________________
_________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
на лицо, освобождаемое (освобожденное)
из исправительного учреждения
Сноска. Приложение 10 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 17.09.2009 № 125 (порядок введения в действие см. п. 3).
200__г. из   __________________________________________________
(наименование ИУ)
_____________________________________________________________________
(основание для освобождения)
Будет освобожден(а) освободился(ась) ________________________________
(дата освобождения)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)

1. Туған жылы, айы, күнi, туған жерi
___________________________________________________________________
2. Босатылған кезде таңдап алған тұрғылықты жерi
___________________________________________________________________
3. Сотталғанға дейiн мына мекен-жай бойынша: ата-анасымен бiрге;
туысқандарымен бiрге; балалар үйiнде; мектеп-интернатта; оқу
орнының, кәсiпорының жатақханасында, жеке меншiк пәтерiнде, бөтен
адамдардың пәтерiнде тұрды, _______________________________________
(керегiнiң асты сызылсын). (керегiнiң асты сызылсын).
4. Сотталғанға дейiн жұмыс iстедi, оқыды __________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, сыныбы, курсы, лауазымы, жұмыс орны)
5. Мамандығы ______________________________________________________
___________________________________________________________________
6. ТМ (тәрбие) мамандығы бойынша жұмыс iстедi _____________________
___________________________________________________________________
7. Бiлiмi _________________________________________________________
8. ТМ оқыды _______________________________________________________
9. Сотты болуы ____________________________________________________
10. Соңғы қылмысы: жалғыз, топпен; және ___________________________
адам; ересектермен бiрлесiп жасалған (асты сызылсын);
11. Жасалған қылмысқа қатысу дәрежесi _____________________________
___________________________________________________________________
(ұйымдастырушы, арандатушы; орындаушы; жасырушы)
12. Байланыстары:
1) бiр iс бойынша соңғы рет бiрге сотталған адамдары:
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты туған жерi
___________________________________________________________________
қайда және қашан кету ойы бар)
2) тәрбие мекемесiнде жақын жағымсыз байланыстар болған және
олардың алдағы уақытта байланыста болуы мүмкiн адамдар:
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты,
___________________________________________________________________
тұрғылықты туған жерi қайда және қашан кету ойы бар)
3) Бостандықта қалған немесе тәрбие колониясынан бастауға жататын
адамдар есебiнен оң ықпал көрсетуi мүмкiн адамдар:
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, тұрғылықты жерi)

1. Год, месяц, число, место рождения ________________________________
2. Место жительства, избранное при освобождении______________________
_____________________________________________________________________
3. До осуждения проживал (а) у родителей; у родственников, в
детском доме; в школе-интернате; в общежитии учебного заведения,
предприятия, в собственной квартире, на квартире у посторонних лиц
по адресу:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
без определенного места жительства
4. До осуждения работал (а), учился (лась) __________________________
(наименование
_____________________________________________________________________
учебного заведения, класс, курс, должность, место работы)
5. Имеет специальности ______________________________________________
_____________________________________________________________________
6. В ИУ работал(а) по специальности__________________________________
7. Имеет образование ________________________________________________
8. В ИУ учился (лась) _______________________________________________
9. Судимости ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. последнее преступление совершенно: в одиночку; в группе и из_____
человек; совместно с взрослыми (подчеркнуть);________________________
11. степень участия в совершенном преступлении_______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(организатор; подстрекатель; исполнитель; соучастник; укрыватель и др.)
12. Связи:
1) лица, с которыми был (а) осужден (а) в последний раз по одному
делу __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка,
_______________________________________________________________________
место постоянного жительства)
2) лица, с которыми поддерживал (а) в ИУ близкие отрицательные связи
и может поддерживать их в дальнейшем:__________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст,
_______________________________________________________________________
кличка, место жительства, куда и когда намерен убыть)
3) лица, которые могут оказать положительные влияние, из числа
оставшихся на свободе или подлежащих освобождению из ИУ._______________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место жительство)

13. Туысқандары туралы мәлiметтер: ________________________________
(тегi, аты-жөнi, тұрғылықты жерi
___________________________________________________________________
14. ТМ (тәрбие) болған мерзiмiнде мiнездеме
___________________________________________________________________
бұрын жасалған қылмысқа және өтелген жазаға қарсы; жасаған
қылмысын айыптайды, жазаны әдiл емес деп санайды, бұрын жасалған
қылмыстарын айтып мақтанады, қылмыс мемлекеттiк органдарға белгiлi
болғанына өкiнедi;
сондай-ақ ТМ (тәрбие) әкiмшiлiгiнiң талаптарына қатынасы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1) еңбекке, оқуға деген көзқарасы ___________________________
2) мiнез-құлық мәнерi _______________________________________
3) туысқандарына деген көзқарасы ____________________________
4) ұжыммен қарым-қатынасы ___________________________________
5) көтермелеулерi ___________________________________________
6) жазалаулары ______________________________________________
7) өзiне көзқарасы __________________________________________
8) мiнез-құлқының бағыттылығы _______________________________
9) жағымсыз бейiмдiлiктерi мен мүдделерi ____________________
10) жазасын өтегеннен кейiнгi ойы: __________________________
11) босатылғаннан кейiнгi мәжбүрлеу шаралары туралы нұсқаулар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12) физиалогиялық ерекшелiктерi мен бұрын ауырған аурулары.
___________________________________________________________________
13) ауызша келбетiнiң сипаттамасы, татуировкалары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мекеменiң бастығы __________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
11-қосымша
Аға нұсқаушы-психологтың құжаттамалары
Карантиндегi сотталғандарды қабылдау журналы
___________________________________________________________________
Күні   | Т.А.Ә.    | Қайдан| Жұмыстың|Тексерiлген|Осы сотталғанмен
уақыты | Жасы,     | келдi | әдiсi,  |сотталғанға|  жұмыс бойынша
|басқа да   | ТИ, ТМ| әдiстерi| мiнездеме |   ұсынымдар
|мәлiметтер |       |         |           |
_______|___________|_______|_________|___________|_________________

13. Сведения о родственниках: _________________________________________
(Ф.И.О., место жительства)
14. Характеристика за период пребывания в ИУ:__________________________
_______________________________________________________________________
отношение к ранее совершенному преступлению и отбытому наказанию,
осуждает свое преступление, наказание считает несправедливым, бравирует
преступным прошлым, жалеет о том, что преступление стало известно
государственным органам:_____________________________________________
_____________________________________________________________________
отношение к требованиям администрации ИУ:____________________________
_____________________________________________________________________
1) Отношение к труду, учебе ____________________________________
_____________________________________________________________________
2) Стиль поведения______________________________________________
_____________________________________________________________________
3) Отношение к родственникам ___________________________________
_____________________________________________________________________
4) Отношения с коллективом______________________________________
_____________________________________________________________________
5) Имел поощрения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
6) Имел взыскания ______________________________________________
_____________________________________________________________________
7) Отношения к себе_____________________________________________
_____________________________________________________________________
8) Направленность поведения_____________________________________
_____________________________________________________________________
9) Отрицательные склонности и интересы__________________________
10) Намерения после отбывания наказания:________________________
11) Рекомендации о предупредительных мерах после освобождения:
_____________________________________________________________________
12) Физиологические особенности и перенесенные заболевания______
_____________________________________________________________________
13) Особенности словесного портрета, татуировки_________________
_____________________________________________________________________
Начальник учреждения____________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
_________________________________________________________________________
Приложение 11
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
Документация старшего инструктора-психолога
Журнал приема осужденных в карантине
_____________________________________________________________________
Дата,|Ф.И.О., |Откуда|Методы  |Характеристика|Рекомендации по работе
время|Возраст,|прибыл|работы, |на обследован-|с данным осужденным
|др. дан-|СИ, ИУ|методики|ного осужден- |
|ные     |      |        |ного          |
_____|________|______|________|______________|_______________________

1   |    2      |   3   |    4    |     5     |        6
___________________________________________________________________
Жеке мәселелер және психоконсультация бойынша қабылдау журналы
___________________________________________________________________
Күні   | Т.А.Ә.   |Жасақ |Консультация сипаты | Ескерту (ескертуде
уақыты |  Жасы,   |ұстау |(алғашқы, екiншi    |маманға жақын бағыты
|басқа да  |шарты |анонимдi өтiнiш     | бар болуы мүмкін
|мәліметтер|      |жағдайындағы        |белгілер көрсетіледі)
|          |      |әңгiменiң мазмұнына |
|          |      |ақпаратты кодтау    |
|          |      |ұсынылады)          |
_______|__________|______|____________________|____________________
1   |    2     |   3  |          4         |          5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Психодиагностикалық тексерiстiң хаттамалар журналы
___________________________________________________________________
Күні  |Т.А.Ә.  |Сұраныс|Психодиагностикалық |Зерттеудiң нәтижелерi,
уақыты| Жасы,  |кімнен |әдiстемелердің жұмыс|ескертулер
| жасақ  |түсті  |әдiсi               |қортындылар
|басқа   |       |                    |
|да мәлі-|       |                    |
|меттер  |       |                    |
______|________|_______|____________________|______________________
1   |    2   |   3   |          4         |          5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
*  Егер диагностика топтық мүмкiншiлiкпен пайдаланылса,
онда 2-тармақта топтың санаты көрсетiледi
Сотталғандардың туысқандарына арналған консультация журналы
___________________________________________________________________
Күні   | Сотталғанның  |  Кiмнiң   | Мәселенiң | Қорытындысы,
уақыты | және туысқан- | сұранымы  | сипаты    | ұсынымдар шешiмi
|   дарының     |  бойынша  |           |
|    Т.А.Ә.     |   кеңес   |           |
|   туыстық     | өткiзiлдi |           |
|   қатынасы    |           |           |
_______|_______________|___________|___________|___________________
1    |      2        |     3     |     4     |         5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Алдын-алу есебiнде тұрған адамдардың картотекасы:

1  |    2   |   3  |    4   |       5      |            6
_____|________|______|________|______________|_______________________
_____|________|______|________|______________|_______________________
Журнал приема по личным вопросам и психоконсультаций
_____________________________________________________________________
Дата,|Ф.И.О., |Отряд, |Характер консультации  |Примечания
время|Возраст,|условия|(первичная, вторичная, |(в примечании делаются
|др. дан-|содер- |содержание беседы в си-|необходимые пометки, в
|ные     |жания  |туации анонимного обра-|которых может быть
|        |       |щения рекомендуется ко-|направление к более
|        |       |дирование информации)  |узкому специалисту)
_____|________|_______|_______________________|_______________________
1  |    2   |   3   |          4            |            5
_____|________|_______|_______________________|_______________________
_____|________|_______|_______________________|_______________________
Журнал протоколов психодиагностических обследований
_____________________________________________________________________
Дата,|Ф.И.О., |От кого|Методы работы          |Результаты
время|Возраст,|посту- |психодиагностические   |исследования
|отряд,  |пил    |методики               |выводы,
|др. дан-|запрос |                       |примечания
|ные*    |       |                       |
|        |       |                       |
_____|________|_______|_______________________|_______________________
1  |    2   |   3   |          4            |            5
_____|________|_______|_______________________|_______________________
_____|________|_______|_______________________|_______________________
*Если диагностика применяется групповым способом, то в п.2 указывается категория группы.
Журнал консультаций для родственников осужденных
_____________________________________________________________________
Дата,|Ф.И.О., |По чьей|Характер проблемы      |Результаты,
время|осужден-|заявке |                       |Выводы,
|ного и  |прово- |                       |рекомендации
|родствен|дится  |                       |
|ников,  |консу- |                       |
|степень |льтация|                       |
|родства |       |                       |
_____|________|_______|_______________________|_______________________
1  |    2   |   3   |          4            |            5
_____|________|_______|_______________________|_______________________
_____|________|_______|_______________________|_______________________
5. Картотека лиц, состоящих на профилактическом учете:

1) Суицидке бейiмдiлiгi;
2) Өз мүшесiне зақым келтiруге бейiмдiлiгi;
3) Дау-жанжалдарға, ipiткі салуға бейiмдiлiгi;
4) нашақорлыққа, iшiмдiкке бейiмдiлiгi;
5) Қашуға бейiмдiлiгi;
6) гомосексуализмге бейiмдiлiгi;
7) психикалық ауытқушылық белгiлерi барлар.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
12-қосымша
Сотталғанға үлгi ретiндегi мiнездеме
(аттестация қорытындысы бойынша)
БЕКIТЕМIН
ҚАЖК ҚАЖД мекемесiнiң бастығы _______________________
Қолы
200__ж. "___" ___________
МIНЕЗДЕМЕ
Сотталған ________________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты
Күнi, айы, туған жылы және туған жерi ____________________________
ҚР ҚК ______ бабы бойынша,  ___________________ мерзімге сотталған
Бұрын сотталған    ____________________________
Мерзiмнiң басталуы ____________________________
Мерзiмнiң аяқталуы ____________________________
____________________________ мекемеге келдi
____________________________ жағдайы бойынша кеттi
Тұтқынға дейiнгi бiлiмi ____________________________ оқыды.
Мiнездемеде көрсетiлетiн негiзгi мәселелер
1. Тергеу изоляторында немесе басқа түзеу мекемесiнде қалай мiнезделдi.
2. Жазаны өтеу мерзiмiндегi денсаулығының жай-күйi. Егер ауырса онда емге қалай қарайды.
3. Еңбекке қатынасы. Тұтқынға дейiн қайда және кiм болып жұмыс iстедi. ТМ жұмыс iстейдi. Қаншалықты еңбекқор, ынталы, еңбекте бастамашылық таныта ма немесе жалқау. Жабдықтарға, құрал-саймандарға т.б. ұқыпты немесе ұқыпты емес қатынасы. Техника қауiпсiздiгiн орындайды ма, жоқ па. Егер жаман жұмыс iстесе қарсылықтарға жол берген немесе жұмыстан бас тартса онда, қаншалыққа жиi қандай себептермен бас тартты.
4. Жасалған қылмысқа және сол үшiн жазаға көзқарасын мойындайды, талқылайды немесе жасаған қылмысы үшiн өзiне жоқ, немесе жақындасу мақсатында оны жасайды. Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына қалай қарайды. Талап арыздың бар-жоғы және оны тоқтату.
5. Белгiленген жазаны орындауға қатысы. Жеке гигиена ережесiн, iшкi тәртiп ережесiн, режим талаптарын орындау. Түпкiлiктi амалдар немесе айыптар, және оның талаптары мен ТМ әкiмшiлiгiне қатысты. Құқық бұзушылығы, марапаттары және жазалары бар. Басқа сотталғандардың керi амалдарына қалай қарайды. Кiмдермен байланыс жасайды, кiммен достасады, оларға немесе басқа сотталғандарға қандай әсер етедi.

1) Склонные к суициду;
2) Склонные к членовредительству;
3) Склонные к конфликтам, дезорганизации;
4) Склонные к наркомании, алкоголизму;
5) Склонные к побегу;
6) Склонные к гомосексуализму;
7) С признаками психических отклонений.
Приложение 12
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 305
Примерная характеристика на осужденного
(по итогам аттестации)
УТВЕРЖДАЮ Начальник
учреждения УК УИС ________________________
Подпись
«__»____________  200__ Г.
ХАРАКТЕРИСТИКА
На осужденного__________________________________
Фамилия, имя, отчество
Число, месяц, год и место рождения______________
Осужден по статье ______________________________
______________УК РК, сроком на ________ Ранее судим_____________
Начало срока___________________________
Конец срока____________________________
В учреждение прибыл____________________
Отбыл по состоянию на___________________________________________
(Указать отбытый срок до дней)
Образование до ареста___________________________________________
обучается_______________________________________________________
Основные вопросы, отражаемые в характеристике
1. Как характеризовался в следственном изоляторе или другом исправительном учреждении.
2. Состояние здоровья в период отбывания наказания. Если болеет, то, как относится к лечению.
3. Отношение к труду. Где и кем работал до ареста. Работает в ИУ. Насколько трудолюбив, добросовестен, аккуратен, проявляет инициативу в труде или ленив. Бережно или небрежно, безразлично относится к оборудованию, инструментам, сырью и т.д. Выполняет или нет правила техники безопасности. Если работает плохо или допускал отказы или уклонения от работы, то, как часто и по каким причинам.
4. Отношение совершенному преступлению и к наказанию за него. Осознает, осуждает или нет себя за совершенное преступление, или это делает с целью получить снисхождение. Как относится к требованиям законодательства Республики Казахстан. Наличие иска и его погашение.
5. Отношение к установленному порядку отбывания наказания. Выполнение требований режима, правил внутреннего порядка, правил личной гигиены. Отношение к администрации ИУ и ее требованиям, типичные проступки или поступки. Имеющиеся правонарушения, наличие поощрений и взысканий. Как относится к отрицательным поступкам других осужденных. С кем поддерживает связи, с кем дружит, какое влияние оказывает на других осужденных, либо они на него.

6. Кәсiби және жалпы бiлiм беретiн мектепке қатысы.
Қандай курстарда немесе қандай сыныпты, қалай оқиды, жоқ немесе оқиды.
7. Тәрбие жұмыстарына қатысы. Қоғамдағы әлеуметтiк өзгерiстерге қатысы. Адам және оны тағайындау, өмiр туралы пiкiр алысу. Семинарлық сабақтарға белсендiлiгi, материалды меңгеру дәрежесi, әлеуметтiк-құқықтық оқулар жүйесiнiң сабақтарына қатысы. Спорттық, мәдени-көпшiлiк iс-шараларға қатысы. Тәрбиелiк iс-шараларына мiндеттi түрде қатысуы.
8. Сотталғандардың ұжымдағы және оған қатысты жағдайы. Көркем өнерпаздар жұмысына және оларға қатысы.
9. Қажеттiлiктерге, мүдделерге, жеке психологиялық келбетiнiң негiзгi ерекшелiктерi.
Эмоциясы мен сезiмi: дұрыс немесе терiс, белсендi немесе пасық, көңiл-күйi, алаңдауы, құмарлығы.
Әдеттерi, әдiстер, ыңғайлылығы, iсмерлiгi, бiлiмi, әдiстер, интелектуалдық сезiмi, эстетикалық, моральдық даму дәрежесi (керi және дұрыс).
Мiнезiнiң шегiнiң ерекшелiктерi: сабырлы, салмақты, жай, қатты қозған, шамкөс, екпiншiл, жалқау және тағы басқалар.
Отбасына қатысы: кiмге көңiл бөледi, хат алмасу, бандеролдар мен посылкаларды кiмдер жiбередi.
Өзiне қатысы: тұйық, өзiне-өзi сыншы, талапкер, өзiн тәрбиелеумен шұғылданады немесе жоқ және оның нәтижелерi.
Еркiндiк қасиеттерi: мақсатқа ұмтылуы, өз-бетiмен, иланғыш, еркiн күштерi (еркiншi, нашар), шешiмшiл, қайсар (қайсар немесе тiк, табанды емес).
Мiнезi бойынша нәтижелерi: сотталғанның психологиялық келбетiнiң қандай өзгерiстерi жазасын өтеу үрдiсiнде туындады, түзелудiң қандай дәрежесi.
ЕСКЕРТУ:
1. Сотталғанның түзелу дәрежесi туралы мiнездеменiң қорытындысында мынадай сөздердi қолданған дұрыс: "түзеу жолына түскендiгi", "түзеу жолына нақты түскендiгi", "өздерiнiң мiнез-құлқымен, еңбекке, оқуға адал қарауымен, сотталғанның өзiне-өзi қызмет ету ұйымдарының жұмысына және белсене қатысуымен өзiнiң түзелуiн дәлелдедi", "түзеу жолына түскендiгi", "бұдан әрi түзеу және қайта тәрбиелеу, бiрақ оған қадағалауды жүзеге асыру шарттарында қоғамнан оқшауламау мүмкiн", "жазаны өтеу тәртiбiмен белгiленген кәнiгi бұзушы", "толық зерттелмеген".
2. Мiнездемеге жасақ бастығы қол қояды (ал ТК тәрбиешiмен, сынып жетекшiсiмен), ТМ бастығымен бекiтiлiп және тәрбие жұмыстары бойынша бөлiм бастығымен келiсiледi. Мiнездемеге жазылған күнi қойылады.
Жасақ бастығы _________________________________________
(тегi, атағы, қолы)
"___" ______________ 20_____ ж.
КЕЛIСIЛГЕН
Сотталғандармен тәрбие жұмысы жөнiндегi
бөлiм бастығы __________________________________________
"___" ______________ 20_____ ж.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң

6. Отношение к учебе в общеобразовательной и профессиональной школе.
Обучается или нет, в каком классе, или на каких курсах, как учится. Если подлежит обучению и не учится то почему.
7. Отношение к воспитательным мероприятиям. Отношение к социальным переменам в обществе. Рассуждения о жизни, о человеке и его назначении. Отношение к занятиям в системе социально-правовой учебы, степень усвояемости материала, активность на семинарских занятиях. Участие в культурно-массовых, спортивных мероприятиях. Участие в обязательных воспитательных мероприятиях.
8. Положение в коллективе осужденных и отношение к нему. В работе каких самодеятельных организаций участвует и отношение к ним.
9. Основные особенности психического облика личности, потребности, интересы.
Эмоции и чувства: положительные или отрицательные, активные или пассивные, настроения, переживания, любознательность.
Степень развития моральных, эстетических, интеллектуальных чувств, способности, знания, умения, склонности, навыки, привычки (отрицательные и положительные).
Особенности черты характера: спокойный, уровновешанный, медлительный, сильно возбудим, порывистый, вспыльчивый, деятельный, ленивый и т.д.
Отношение к семье: к кому проявляет заботу, переписка, кто присылает посылки, бандероли и т.д.
Отношение к самому себе: скромный, самокритичный, требовательный, занимается или нет самовоспитанием и его результаты.
Волевые качества: целеустремленность, самостоятельность, внушаемость, сила воли (волевой, слабовольный), решительность, настойчивость (настойчивый или упрямый, не настойчивый).
Выводы по характеристике: какие изменения в психическом облике осужденного наступили в процессе отбывания наказания, какова степень исправления.
В каком направлении следует вести дальнейшую воспитательную работу с ним.
ПРИМЕЧАНИЯ:
1. В выводе характеристики о степени исправления осужденного следует использовать следующие выражения: «встал на путь исправления», «твердо встал на путь исправления», «своим поведением, добросовестным отношением к труду, обучению, активным участием в работе самодеятельных организаций осужденных и воспитательных мероприятиях доказал свое исправление», «не встал на путь исправления», «дальнейшее исправление и перевоспитание возможно без изоляции от общества, но в условиях осуществления за ним надзора», «злостный нарушитель установленного порядка отбывания наказания», «не достаточно изучен».
2. Характеристика подписывается начальником отряда (а в ВК и воспитателем, классным руководителем), согласовывается с начальником отдела по воспитательной работе и утверждается начальником ИУ. На характеристике ставится дата написания.
Начальник отряда_______________________________________________
(фамилия, звание, подпись)
«_______»_________________200___г.
СОГЛАСЕН
Начальник отдела по воспитательной
работе с осужденными_________________________
(фамилия, звание, подпись)
«_____» __________ 200___ г.
Приложение 13
к Инструкции об организации воспитательной
работы с осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан, утвержденной приказом
Министра юстиции Республики Казахстан

2004 жылғы 21 қазандағы N 305
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгi түзеу
мекемелерiнде ұсталынатын
сотталғандармен тәрбие жұмысын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
13-қосымша
Ескерту: 13-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185 бұйрығымен.
АHЫҚТАMА
Сотталғанды марапаттау және жазалау туралы _____________________
________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған жылы, бап, мерзiм)
МАРАПАТТАУ
___________________________________________________________________
N   | Күні  |  Марапаттау түрi  |  Не үшiн және  |  Күні,
р/н  |       |                   |  кiм           |  бұйрықтың,
|       |                   |  марапаттады   |  қаулының
|       |                   |                |  N ________
_____|_______|___________________|________________|_________________
1
___________________________________________________________________
2
___________________________________________________________________
ЖАЗАЛАУ
___________________________________________________________________
N   | Жазалау | Жазалау түрi | Не үшiн   |Күні,     |Жаза салу
р/н  |  күні   |              | және      |бұйрықтың,|туралы
|         |              | кiммен    |қаулының  |бұйрықтың
|         |              | жазаланды |N _______ |күні және
|         |              |           |          |N немесе
|         |              |           |          |өтеу күні
_____|_________|______________|___________|__________|_____________
1
___________________________________________________________________
2
___________________________________________________________________
Жасақ бастығы           ___________________________________
(атағы, Т.А.Ә., күнi, қолы)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталынатын сотталғандармен тәрбие
жұмысын ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа 14-қосымша
Ескерту: 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.06.21. N 185, 2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мекеменің
мөртаңбасы                             __________________
(кімге)
Хабарлама
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің______________________облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің ___________________________
__________________________________________________түзеу мекемесінде
__________________________________________________________негізінде
(құжаттың атауы)
сотталған_________________________________________жазасын өтеп жатыр
(сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)

от 21 октября 2004 года N 305
Сноска. Приложение 13 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года  N 185 .
СПРАВКА
О поощрениях и взысканиях осужденного __________
________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения, статья, срок)
ПООЩРЕНИЯ
______________________________________________________________
№   |   Дата    | Вид поощрения |За что и кем |  Дата,
п/п |           |               |поощрен      |№ приказа,
|           |               |             |постановления
____|___________|_______________|_____________|_______________
1   |           |               |             |
____|___________|_______________|_____________|_______________
2   |           |               |             |
____|___________|_______________|_____________|_______________
ВЗЫСКАНИЯ
_______________________________________________________________________
№   |   Дата    | Вид взыскания |За что и кем |  Дата,      |Дата и N приказа
п/п | наложения |               |наказан      |№ приказа,   |о снятии взыскания
| взыскания |               |             |постановления|или дата погашения
____|___________|_______________|_____________|_____________|___________
1   |           |               |             |             |
____|___________|_______________|_____________|_____________|___________
2   |           |               |             |             |
____|___________|_______________|_____________|_____________|___________
Начальник отряда  _________________________________________
(звание, Ф.И.О., дата, подпись)
Приложение 14
к Инструкции об организации
воспитательной работы с
осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 14 дополнена - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 185; с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Штамп
учреждения                                      ______________
(кому)
Уведомление
В исправительном учреждении______________________________
департамента уголовно-исполнительной системы
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции
Республики Казахстан по ____________________________________ области
отбывает наказание осужденный ______________________________________
(фамилия, имя, отчество осужденного(ой), год рождения)
на основании________________________________________________________
(наименование документа)

Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі 70-бабының 3
бөліміне сәйкес сотталғанмен нақты ______ жаза мерзімін өтегеннен
кейін шартты түрде мерзімінен бұрын босатулы қолданылуы мүмкін яғни
20__ жылдың "___"__________.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабының
9-тармағына сәйкес Сізді оның шартты түрде мерзімінен бұрын
босатылып шығу мүмкіндігін хабарлаймыз.
Қарау орны және күні туралы Сізге сот қосымша хабарлайды.
Мекеме бастығы _______________________________________________
(Т.А.Ә. қолы)
_________________ 200__ж.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
түзеу мекемелерiндегi
сотталғандармен тәрбие
жұмысын ұйымдастыру
жөнiндегi Нұсқаулыққа
15-қосымша
Ескерту: 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.12.05.  N 327 Бұйрығымен.
Мекеме мөртабаны                          __________________
(кімге)
ХАБАРЛАМА
20___ ж.__________________________________________________________
(мекеме атауы)
______________________________________________ босатылады
(Т.А.Ә. туған жылы және жері)
____________________________________ мекемесінде жазасын өтеп жатқан
(ҚК қандай бабы (баптары) бойынша, жазалау шарасы)
____________________________________________________________________
_______________________ тұрғылықты жерге шығуға
____________________________________________________________________
(таңдап алған тұрғылықты мекен-жайын көрсету)
және жұмыс істеуге__________________________________________________
(босатылатынның таңдап алған жұмыс орнын көрсету)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 176-бабының
1-тармағына сәйкес онда тұрғылықты жері барын_______________________
оның еңбекке жарамдылығы____________________________________________
және мамандығы _________________________________туралы хабарлаймыз.
Мекеме бастығы________________________________________________
(Т.А.Ә. қолы)
20___ж. ______________

Согласно части 3 ст. 70 Уголовного кодекса Республики
Казахстан, условно-досрочное освобождение может быть применено после
фактического отбытия осужденным не менее __________ срока наказания,
т.е. "___" _______ 20__ года.
В соответствии с пунктом 9 ст. 169 Уголовно-исполнительного
кодекса Республики Казахстан уведомляем Вас о возможном его (ее)
условно-досрочном освобождении.
О дате и месте рассмотрения Вы будете уведомлены судом
дополнительно.
Начальник учреждения _______________________________________________
(Ф.И.О. подпись)
_________________ 200__ г.
Приложение 15
к Инструкции об организации
воспитательной работы с
осужденными в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска.   Приложение 15 дополнено приказом Министра юстиции РК от 5 декабря 2007 года   N 327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Штамп
учреждения                               ______________
(кому)
УВЕДОМЛЕНИЕ
________ 20____ г. из _______________________________________
(наименование учреждения)
освобождается _____________________________________________________
(Ф.И.О. год и место рождения)
___________________________________________________________________
отбывающий наказание ______________________________________________
(по какой статье (статьям) УК, мера наказания)
___________________________________________________________________
который намерен выехать на жительство _____________________________
___________________________________________________________________
(указать адрес избранного местожительства)
___________________________________________________________________
и работать_________________________________________________________
(указать место работы, избранное освобождаемым)
В соответствии с пунктом 1  ст. 176 Уголовно-исполнительного
кодекса Республики Казахстан уведомляем о наличии у него
жилья  ___________________________________________________________,
его трудоспособности_______________________________________________
и имеющихся специальностях_________________________________________
Начальник учреждения __________________________________
(Ф.И.О. подпись)
_________________ 20___г.