Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 613 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3301. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 641 Бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2006 жылғы 14 желтоқсандағы  N 641  (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
__________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)  153  және   318-баптарын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу ережелері бекітілсін.
2. "Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 7 қарашадағы N№445 (нормативтік құқықтық актілерінің Тізілімінде 2597 нөмірмен тіркелген, "Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде" 2003 жылы N 37-42, 885-б. жарияланған)  бұйрығының  күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Әдістеме басқармасы (Есмағанбетова Ж.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Салық
комитеті Төрағасының
2004 жылғы 1 желтоқсандағы
N 613 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу
және әлеуметтік салықты есептеу
Ережелері
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық Кодексі)  153  және  318-баптарына  сәйкес әзірленген және төлем көзінен салық салынатын табысы бойынша жеке табыс салығын және қызметкерлердің табыстарына төлеуге жұмыс берушінің шығыстарына есептелетін әлеуметтік салықты, сондай-ақ ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төлемдерді есептеу және ұстап қалу тәртібін айқындайды. Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу, сондай-ақ әлеуметтік салықты есептеу осы Ережеге қосымшаға сәйкес жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу бойынша есепті жасау (бұдан әрі - Есеп) жолымен жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и исчисления социального налога
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 2004 года N 613. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2004 года N 3301. Утратило силу - приказом Председателя Налогового комитета Министрества финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 641
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 2004 года N 613 утратило силу - приказом Председателя Налогового комитета Министрества финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N  641  (порядок введения в действие см.  п. 5 ).
В целях реализации  статей 153  и  318 Кодекса  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и исчисления социального налога.
2. Признать утратившим силу  приказ  Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан "Об утверждении Правил исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и исчисления социального налога" от 7 ноября 2003 года N 445 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за N 2597, опубликован в "Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан", 2003 года N 37-42, статья 885).
3. Управлению методологии Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Есмаганбетова Ж.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие с 1 января 2005 года.
Председатель
Утверждены приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 декабря 2004 года N 613
Правила
исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и
исчисления социального налога
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьей 153  и  318 Кодекса  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок исчисления и удержания индивидуального подоходного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты, и социального налога, исчисляемого с расходов работодателя на выплату доходов работников, а также выплат физическим лицам по возмездным договорам оказания услуг. Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога, а также исчисление социального налога осуществляются путем составления расчета по исчислению и удержанию индивидуального подоходного налога и исчислению социального налога, согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Расчет).
Сноска. Пункт 1 с изменениями -  приказом  Председателя Налового комитета Министерства финансов Республики Кахастан от 30 декабря 2005 года N 587 (вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие с 1 января 2006 года).

2. Есепте салық төлеуші мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) 1-бағанда күнтізбелік жылының тиісті айлары;
2) 2-бағанда Салық кодексінің  149-бабының  2-тармағына және  154 156 159 161-баптарына  сәйкес жеке тұлғаның есептелген табыстар сомасы;
3) 3-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен есептелген табыстардың сомасы;
4) 4-бағанда 2-бағанда көрсетілген және Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық жылының тиісті айы үшін салық салуға тиіс емес табыстардың сомасы;
5) 5-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен 4-бағанда айқындалған табыстардың сомасы;
6) 6-бағанда салық жылының тиісті айы үшін айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
7) 7-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынымен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
8) 8-бағанда Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 1), 2) және 4)-7) тармақшаларына сәйкес айқындалатын салық жылының тиісті айы үшін салық шегерімдерінің сомасы;
9) 9-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен 8-бағанда айқындалған салық шегерімдерінің сомасы;
10) 10-бағанда салық жылының басынан бастап 3-баған мен 5, 7, 9 бағандардың арасындағы айырма ретінде айқындалатын жеке табыс салығы салынатын табыстардың сомасы;
11) 11-бағанда салық жылының басынан бастап жеке табыс салығы салынатын табыстың есепті сомасы айқындалатын айлардың жалпы санының күнтізбелік жылдағы айлардың санына қатынасы ретінде айқындалатын қайта есептеу коэффициенті. Қызметкер жұмыстан босаған ретте жұмысының соңғы айы үшін табысынан жеке табыс салығын есептеу кезінде бірлік коэффициенті қолданылады; салық жылының басынан бастап жеке табыс салығы салынатын табыстың есепті сомасы айқындалатын айлардың жалпы санының күнтізбелік жылдағы айлардың санына қатынасы ретінде айқындалатын қайта есептеу коэффициенті. Қызметкер жұмысқа орналасқан (шыққан) ретте әлеуметтік салықты есептегенде жұмысқа орналасқан (шыққан) тиісті айына қайта есептеу коэффициенті қолданылады. Бұл ретте салық жылы аяқталғанға дейiн қызметкердi жұмыстан шығару кезiнде әлеуметтік салықты төлеуші әлеуметтік салық салу объектісі болып табылатын шығыстар сомасы туралы және нақты жұмыс iстелген кезең үшiн осындай шығыстардан төленген салық сомасы туралы есеп-қисап жасайды. Көрсетілген есеп-қисап жаңа жұмыс орны бойынша оның қызметкерінің беруі үшін жасалады;
12) 12-бағанда салық жылының басынан бастап салық салынатын табысының есепті сомасын (10-баған) мен қайта есептеу коэффициентіне (11-баған) көбейту жолымен айқындалатын жеке табыс салығы салынатын табыстың есепті сомасы;

2. В Расчете налогоплательщиком указываются следующие данные:
1) в графе 1 соответствующие месяцы календарного года;
2) в графе 2 сумма дохода, начисленного физическому лицу в соответствии с пунктом 2  статьи 149  и  статьями 154 , 156,  159,   161 Налогового  кодекса;
3) в графе 3 сумма начисленных доходов с нарастающим итогом с начала налогового года;
4) в графе 4 сумма доходов, отраженных в графе 2 и не подлежащих налогообложению в соответствии со  статьей 144  Налогового кодекса, за соответствующий месяц налогового года;
5) в графе 5 сумма доходов, определенных в графе 4, с нарастающим итогом с начала налогового года;
6) в графе 6 сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством, за соответствующий месяц налогового года;
7) в графе 7 сумма обязательных пенсионных взносов с нарастающим итогом с начала налогового года;
8) в графе 8 сумма налоговых вычетов, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2) и 4)-7) пункта 1  статьи 152  Налогового кодекса, за соответствующий месяц налогового года;
9) в графе 9 сумма налоговых вычетов, определенных в графе 8, с нарастающим итогом с начала налогового года;
10) в графе 10 сумма доходов, облагаемых индивидуальным подоходным налогом, с начала налогового года, определяемая как разница между суммами в графе 3 и графами 5, 7, 9;
11) в графе 11 коэффициент перерасчета, который представляет собой отношение числа, означающего количество месяцев, оставшихся до конца календарного года с начала налогового года, к числу, означающему количество месяцев, за которое определяется расчетная сумма облагаемого индивидуальным подоходным налогом дохода. При увольнении работника исчисление индивидуального подоходного налога с дохода за последний месяц работы осуществляется с применением коэффициента перерасчета "1". При поступлении (увольнении) работника при исчислении социального налога применяется коэффициент перерасчета, соответствующий месяцу  поступления (увольнения). При этом, при увольнении работника до истечения налогового года плательщик социального налога составляет расчет о суммах расходов, являющихся объектом обложения социальным налогом, и сумме налога, уплаченного с таких расходов за проработанный работником период. Указанный расчет составляется для представления его работником по новому месту работы;
12) в графе 12 расчетная сумма дохода, облагаемого индивидуальным подоходным налогом, определяемая путем умножения суммы облагаемого дохода с начала налогового года (графа 10) на коэффициент перерасчета (графа 11);

13) 13-бағанда салық салынатын табыстың есепті сомасына Салық Кодексінің 145-бабының 1 және 1-1-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолдану жолымен есептелген жеке табыс салығының сомасы;
14) 14-бағанда 13-бағанының 11-бағанға қатынасы ретінде айқындалатын салық жылының есепті айы үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы;
15) 15-бағанда салық жылының өткен айлары үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы;
16) 16-бағанда салық жылының тиісті айы үшін ұстап қалуға тиісті, 14 және 15 бағандардың айырмасы ретінде айқындалатын жеке табыс салығының сомасы;
17) 17-бағанда 2-бағанда көрсетілген және міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, Салық кодексінің  316-бабының  1-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салу объектілеріне жатпайтын табыс сомасы;
18) 18-бағанда міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, жылдың басынан бастап үдемелі жиынмен 17-бағанда айқындалатын табыстар сомасы;
19) 19-бағанда 2-баған мен 6, 17-бағандардың айырмасы ретінде айқындалатын салық жылының есепті айы үшін әлеуметтік салық салынатын табыс сомасы;
20) 20-бағанда 3 баған мен 7, 18 бағандардың арасындағы айырмасы ретінде айқындалатын жылдың басынан бастап үдемелі жиынмен әлеуметтік салық салынатын табыс сомасы;
21) 21-бағанда есепті ай үшін (20-баған) салық салынатын табыс сомасын қайта есептеу коэффицентіне (11-баған) көбейту жолымен айқындалатын салық жылы үшін әлеуметтік салық салынатын табыстың есепті сомасы;
22) 22-бағанда 21-бағанда айқындалған салық салынатын табыстың есепті сомасына Қазақстан Республикасы міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңдық актісіне сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударылатын міндетті әлеуметтік аударымдардың мөлшеріне азайтылған Салық кодексінің  317-бабының  1 немесе 2-тармақтарында белгіленген ставканы қолдану жолымен есептелген әлеуметтік салық сомасы.
Қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін мамандандырылған ұйымдар 19-бағанда айқындалған әлеуметтік салық салынатын табыс сомасына Қазақстан Республикасы міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңдық актісіне сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударылатын әлеуметтік аударымдардың мөлшеріне азайтылған Салық кодексінің  317-бабының  4-тармағында белгіленген ставканы қолдану жолымен әлеуметтік салық сомасын есептейді. Сонымен бірге, аталған мамандандырылған ұйымдар 21, 23-25-бағандарды толтырмайды;

13) в графе 13 сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного путем применения ставок, установленных в пунктах 1 и 1-1  статьи 145  Налогового кодекса, к расчетной сумме облагаемого дохода, отраженной в графе 12;
14) в графе 14 сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за отчетный месяц налогового года, определяемая как отношение суммы графы 13 к соответствующей сумме графы 11;
15) в графе 15 сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за предыдущие месяцы налогового года;
16) в графе 16 сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего удержанию за соответствующий месяц налогового года, определяемая как разница сумм графы 14 и графы 15;
17) в графе 17 сумма доходов, отраженных в графе 2 и не являющихся объектом обложения социальным налогом в соответствии с пунктом 1  статьи 316  Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов;
18) в графе 18 сумма доходов, определенных в графе 17, с нарастающим итогом с начала года, за исключением обязательных пенсионных взносов;
19) в графе 19 сумма дохода, облагаемого социальным налогом, за отчетный месяц налогового года, определяемая как разница между соответствующей суммой графы 2 и граф 6, 17;
20) в графе 20 сумма дохода, облагаемого социальным налогом, с нарастающим итогом с начала года, определяемая как разница между соответствующей суммой графы 3 и граф 7, 18;
21) в графе 21 расчетная сумма дохода, облагаемого социальным налогом за налоговый год, определяемая путем умножения суммы облагаемого дохода за отчетный месяц (графа 20) на коэффициент перерасчета (графа 11);
22) в графе 22 сумма социального налога, исчисленного путем применения ставок, установленных в пунктах 1 или 2  статьи 317  Налогового кодекса, уменьшенных на размер социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании, к расчетной сумме подлежащего обложению дохода, определенного в графе 21.
Специализированные организации, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующие условиям, установленным в пункте 2  статьи 121  Налогового кодекса, исчисление социального налога осуществляют путем применения ставки, установленной пунктом 4  статьи 317  Налогового кодекса, уменьшенной на размер социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании к доходу, облагаемому социальным налогом, отраженному в графе 19. При этом, указанные организации графы 21, 23-25 Расчета не заполняют;