Мемлекеттік мекемелердің дебиторлық берешек туралы есептерді жасау және ұсыну ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 461 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 18 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3368. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 644 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.12.30 N 644 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 121 және 122-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелердің дебиторлық берешек туралы есептерді жасау және ұсыну ережесі бекітілсін.
2. Есептілік және статистика департаменті (Л.И.Парусимова) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2439 болып тіркелген "Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің дебиторлық берешек туралы есептерді жасау және беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2003 жылғы 23 шілдедегі N 282 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 24 желтоқсандағы
N 461 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік мекемелердің дебиторлық берешек
туралы есептерді жасау және ұсыну ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 121 және 122-баптарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік бюджет пен облыс бюджетінің, республикалық және жергілікті бюджеттердің, бағдарламалардың әкімшілері мен мемлекеттік мекемелердің дебиторлық берешек туралы есептердің нысандарын, кезеңділігін, мерзімін және жасалу мен беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Ережеде дебиторлық берешек туралы есептердің мынадай:
бюджет қаражаттары есебінен қалыптасқан мемлекеттік мекеме мен бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дебиторлық берешегі туралы есеп жасалатын ДБ-Б (осы Ережеге 1-қосымша);
мемлекеттік және республикалық бюджеттердің, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінің дебиторлық берешегі туралы жиынтық есеп жасалатын ДБ-Б-жиынтық (осы Ережеге 2-қосымша);
өзге де қаражаттар (тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден, демеушілік және қайырымдылық көмектен, жетіспеушілік және талан-таражға түскен ақша, қызметкерлер алған несиелер бойынша берешек және басқалар) есебінен қалыптасқан мемлекеттік мекеме мен бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дебиторлық берешегі туралы есеп жасалатын ДБ-П (осы Ережеге 3-қосымша);
өзге де қаражаттар есебінен бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дебиторлық берешегі туралы жиынтық есеп жасалатын ДБ-П-жиынтық (осы Ережеге 4-қосымша) нысандары белгіленеді.

Об утверждении Правил составления и представления отчетов о дебиторской задолженности государственных учреждений
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 461. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 18 января 2005 года N 3368. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 644
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.12.2008 N 644 (вводится в действие с 01.01.2009).
В соответствии со  статьями 121  и  122 Бюджетного  кодекса Республики Казахстан,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и представления отчетов о дебиторской задолженности государственных учреждений.
2. Департаменту отчетности и статистики (Парусимова Л.И.) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и опубликование в средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу  приказ  Министра финансов Республики Казахстан от 23 июля 2003 года № 282 «Об утверждении Правил составления и представления отчетов о дебиторской задолженности государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов», зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2439.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2005 года.
Министр
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 декабря 2004 года N 461
Правила
составления и представления отчетов
о дебиторской задолженности
государственных учреждений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьями 121  и  122 Бюджетного  кодекса Республики Казахстан и определяют формы, периодичность, сроки и порядок составления и представления отчетов о дебиторской задолженности государственного бюджета и бюджета области, республиканского и местных бюджетов, администраторов бюджетных программ и государственных учреждений.
2. Настоящими Правилами устанавливаются следующие формы отчетов о дебиторской задолженности:
ДЗ-Б (приложение 1 к настоящим Правилам), по которой составляется отчет о дебиторской задолженности государственного учреждения и администратора бюджетных программ, образовавшейся за счет бюджетных средств;
ДЗ-Б-свод (приложение 2 к настоящим Правилам), по которой составляется сводный отчет о дебиторской задолженности государственного и республиканского бюджетов, бюджетов области, города республиканского значения, столицы и района (города областного значения);
ДЗ-П (приложение 3 к настоящим Правилам), по которой составляется отчет о дебиторской задолженности государственного учреждения и администратора бюджетных программ, образовавшейся за счет прочих средств (деньги от реализации товаров (работ, услуг), спонсорская и благотворительная помощь, недостачи и хищения, задолженность по полученным работниками ссудам и др.);
ДЗ-П-свод (приложение 4 к настоящим Правилам), по которой составляется сводный отчет о дебиторской задолженности администраторов бюджетных программ за счет прочих средств.

3. Есептерде дебиторлық берешек өткен жылдардың дебиторлық берешегі және ағымдағы жылғы дебиторлық берешек болып бөлінеді.
4. Өткен жылдардың дебиторлық берешегі - ағымдағы жылдың алдындағы жылдарда қалыптасқан мемлекеттік мекеменің берешегі. Дебиторлық берешек туралы есептерде ағымдағы жылдың басындағы өткен жылдардың дебиторлық берешегінің және оның бір бөлігін ағымдағы қаржы жылында өндіріп алған жағдайда, есепті күнгі осы берешек қалдығының мән-жайы көрсетіледі.
5. Ағымдағы жылғы дебиторлық берешек - ағымдағы жылы пайда болған және есепті күні қалыптасқан мемлекеттік мекемеге берешек.
6. Дебиторлық берешек туралы есептер есепті күнге арналған талдамалы бюджет есебінің деректеріне негізделеді.
7. Есептер кіші бағдарлама, бағдарлама, мемлекеттік мекеме, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бойынша және тұтастай тиісті бюджет бойынша аралық қорытындыны қамтуы тиіс.
8. Есепте барлық құндық көрсеткіштер мың теңгемен көрсетіледі. Есептің бөлшек бөлігінің көрсеткіштері бір ондық белгіге дейін дәлдікпен көрсетіледі және ол бүтін бөліктен үтірмен бөлінеді.
2. Дебиторлық берешек туралы есепті жасау тәртібі
9. ДБ-Б нысаны бойынша дебиторлық берешек туралы есеп былайша толтырылады:
адрестік бөлікте "Бюджеттің түрі" деректемесі - онда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі немесе мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджеттің түрі көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деректемесі - онда Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы шығыстарының функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің атауы және кодтық белгілеу көрсетіледі;
"Мемлекеттік мекеме" деректемесі - онда Бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің атауы және кодтық белгілеу көрсетіледі;
"Кезеңділігі" деректемесі - онда есепті тапсырған кезең (айлық, тоқсандық, жылдық) көрсетіледі;
1-4-бағандарда бюджет шығыстарының фукнционалдық және экономикалық сыныптамасының кодтары - функционалдық тобы, бағдарламасы, кіші бағдарламасы, ерекшелігі толтырылады;
5-бағанда Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттің шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
6-бағанда ағымдағы қаржы жылына бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
7-бағанда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтардағы жағдайы бойынша өткен жылдардың дебиторлық берешегі көрсетіледі. 7-бағанда көрсетілетін дебиторлық берешектің сомасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының атқарылуы туралы жылдық есепті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тапсырған сәттен бастап ағымдағы қаржы жылының ішінде өзгермеуі тиіс;
8-бағанда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті бюджеттің кірісіне ағымдағы қаржы жылында есептелген дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
9-бағанда өзге негіздер бойынша (сот шешімдері бойынша есептен шығарылған ағымдағы жылда алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есебінен және басқа) өтелген дебиторлық берешектен алынған сома көрсетіледі;
10-бағанда ағымдағы қаржы жылында оның бір бөлігін өндіріп алғаннан кейін өткен жылдардың дебиторлық берешегінің қалдығы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;

3. Дебиторская задолженность в отчетах подразделяется на дебиторскую задолженность прошлых лет и дебиторскую задолженность текущего года.
4. Дебиторская задолженность прошлых лет - задолженность государственному учреждению, образовавшаяся в годы, предшествующие текущему году. В отчетах о дебиторской задолженности показывается состояние дебиторской задолженности прошлых лет на начало текущего года и остатка данной задолженности на отчетную дату в случае взыскания ее части в текущем финансовом году.
5. Дебиторская задолженность текущего года - задолженность государственному учреждению, образовавшаяся в текущем году и сложившаяся на отчетную дату.
6. Отчеты о дебиторской задолженности основываются на данных аналитического бюджетного учета на отчетную дату.
7. Отчеты должны содержать промежуточные итоги по подпрограмме, программе, государственному учреждению, администратору бюджетных программ и в целом по соответствующему бюджету.
8. Все стоимостные показатели в отчете отражаются в тысячах тенге. Дробная часть показателей отчета показывается с точностью до одного десятичного знака и отделяется от целой части запятой.
2. Порядок составления отчета о дебиторской задолженности
9. Отчет о дебиторской задолженности по форме ДЗ-Б заполняется следующим образом:
в адресной части реквизит "Вид бюджета" - указывается вид бюджета, из которого осуществляется финансирование администратора бюджетных программ или государственного учреждения;
реквизит "Администратор бюджетных программ" - указывается наименование и кодовое обозначение администратора бюджетных программ согласно функциональной классификации расходов  Единой  бюджетной классификации Республики Казахстан;
реквизит "Государственное учреждение" - указывается наименование государственного учреждения и кодовое обозначение в соответствии со Справочником государственных учреждений, финансируемых из бюджета;
реквизит "Периодичность" - указывается период сдачи отчета (месячная, квартальная, годовая);
в графах 1-4 заполняются коды функциональной и экономической классификаций расходов бюджета - функциональная группа, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 5 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с  Единой  бюджетной классификацией Республики Казахстан;
в графе 6 показывается план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 7 показывается дебиторская задолженность прошлых лет по состоянию на 1 января текущего финансового года. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 7, с момента сдачи администратором бюджетных программ годового отчета об исполнении планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) в уполномоченный орган по исполнению бюджета не должна изменяться в течение текущего финансового года;
в графе 8 показывается сумма дебиторской задолженности, перечисленная в текущем финансовом году в соответствии с законодательством Республики Казахстан в доход соответствующего бюджета;
в графе 9 указывается сумма дебиторской задолженности, погашенной по иным основаниям (за счет полученных в текущем году товаров (работ, услуг), списанной по решению суда и др.);
в графе 10 отражается остаток дебиторской задолженности прошлых лет после погашения ее части в текущем финансовом году;
в графе 11 показывается сумма дебиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;

12-бағанда есепті күнге қалыптасқан жалпы дебиторлық берешек (10 және 11-бағандардың сомасы) көрсетіледі;
13-бағанда белгіленген тәртіппен Аумақтық қазынашылық органдарында тіркелген бюджет қаражаттары есебінен тауарлар мен жұмыстарды (қызметтерді) сатып алуға берушілер мен мердігерлер жасасқан шарттардың талаптарына сәйкес аванстық төлемдердің (алдын ала төлемнің) сомасы көрсетіледі;
14-бағанда қуыну мерзімі өткен дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік мекеменің активтеріне, материалдық қорларына, ақшасына, есептемелері мен баланстың басқа баптарына түгендеу жүргізілгеннен және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен түгендеу актісін жасалғаннан кейін көрсетілген берешек есепке енгізіледі. 14-бағанда көрсетілетін дебиторлық берешектің сомасы 7, 10, 11, 12 және 13-бағандар бойынша көрсетілген дебиторлық берешектің сомасына енгізіледі.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 170 бұйрығымен .
10. ДБ-Б-жиынтық нысаны бойынша есеп ДБ-Б нысандарындағы есептердің негізінде жасалады.
ДБ-Б нысаны бойынша есептің ұқсас көрсеткіштеріне сәйкес келетін ДБ-Б-жиынтық нысаны бойынша есептің адрестік бөлігі мен бағандары осы Ереженің 9-тармағында белгіленген тәртіппен толтырылады.
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі.
15-бағанда бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) қаржыландыру жоспарына алдын ала төлем сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі.
11. ДБ-П және ДБ-П-жиынтық нысандары бойынша дебиторлық берешек туралы есептердің адрестік бөлігі тиісінше ДБ-Б және ДБ-Б-жиынтық нысандары бойынша есептермен ұқсас толтырылады.
Тиісінше 1-3 және 1-4-бағандарда ДБ-П және ДБ-П-жиынтық нысандары бойынша есептерде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаның мемлекеттік мекеменің иелігінде қалуы есебінен пайда болған берешек бойынша ғана бюджет шығыстарының сыныптамасына және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Ақылы қызметтер тізіміне сәйкес шығыстардың кодтары көрсетіледі.
ДБ-П және ДБ-П-жиынтық нысандары бойынша есептерді толтыруға өзге де қаражаттар есебінен пайда болған дебиторлық берешек бойынша тиісінше 4 және 5-баған, олар бір бағдарламалық қамтамасыз ету анықталған кодтармен толтырылады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 170 бұйрығымен .
11-1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері теңгерімдерінің есептеу баптары бойынша дебиторлық берешектің жағдайы туралы талдамалы деректер осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және мынадай үлгіде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
2-бағанның бағаншаларында әрбір қосалқы шот бойынша есепті кезеңде қалыптасқан дебиторлық берешек сомаларын көрсете отырып, бухгалтерлік есепке алудың қосалқы шоттарының атаулары мен кодтары көрсетіледі;
3-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша тұтастай алғанда дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
4-бағанда қаржы жылының басында қалыптасқан бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша дебиторлық берешектің жалпы сомасы көрсетіледі;

в графе 12 показывается общая дебиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 10 и 11);
в графе 13 показывается сумма авансовых платежей (предоплата) в соответствии с условиями договоров, заключенных с поставщиками и подрядчиками на приобретение товаров и работ (услуг) за счет средств бюджета, зарегистрированных в территориальных органах Казначейства в установленном порядке;
в графе 14 показывается сумма дебиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности. Указанная задолженность включается в отчет после проведения инвентаризации активов, материальных запасов, денег, расчетов и других статей баланса государственного учреждения и составления акта инвентаризации в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 14, входит в сумму дебиторской задолженности, отражаемую по графам 7, 10, 11, 12 и 13.  <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом Министра финансов РК от 4 мая 2005 года N  170 .
10. Отчет по форме ДЗ-Б-свод составляется на основании отчетов формы ДЗ-Б.
Адресная часть и графы отчета по форме ДЗ-Б-свод, соответствующие аналогичным показателям отчета по форме ДЗ-Б, заполняются в порядке, установленном пунктом 9 настоящих Правил.
В графе 1 указывается код администратора бюджетных программ.
В графе 15 указывается процентное отношение суммы предоплаты к плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
11. Адресная часть отчетов о дебиторской задолженности по формам ДЗ-П и ДЗ-П-свод заполняется по аналогии с отчетами по формам ДЗ-Б и ДЗ-Б-свод соответственно.
В отчетах по формам ДЗ-П и ДЗ-П-свод в графах соответственно 1-3 и 1-4 указываются коды расходов в соответствии с классификацией расходов бюджета и Перечнем платных услуг, утвержденным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, только по задолженности, образовавшейся за счет остающихся в распоряжении государственных учреждений денег от реализации товаров (работ, услуг).
По дебиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, заполнение отчетов по формам ДЗ-П и ДЗ-П-свод начинается соответственно с граф 4 и 5, которые заполняются кодами, определенными программным обеспечением. Заполнение последующих граф осуществляется в порядке, установленном пунктами 9 и 10 настоящих Правил для заполнения отчетов по формам ДЗ-Б и ДЗ-Б-свод.  <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - приказом Министра финансов РК от 4 мая 2005 года N  170 .
11-1. Аналитические данные о состоянии дебиторской задолженности по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ составляются по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, и заполняются следующим образом:
в графе 1 указывается наименование администратора бюджетных программ;
в столбцах графы 2 указываются наименования и коды субсчетов бухгалтерского учета, с отражением сложившейся за отчетный период суммы дебиторской задолженности по каждому субсчету;
в графе 3 показывается сумма дебиторской задолженности в целом по администратору бюджетных программ по состоянию на отчетную дату;
в графе 4 показывается общая сумма дебиторской задолженности по администратору бюджетных программ, сложившаяся на начало финансового года;

5-бағанда ағымдағы жылы қалыптасқан дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі (3 және 4 бағандар айырмасы);
"Есепті күнге жиыны" және "Жылдың басына жиыны" деген жолдарда есепті күнге және қаржы жылының басында қалыптасқан әрбір қосалқы шот бойынша тұтастай алғанда дебиторлық берешектің жалпы сомалары көрсетіледі;
"Ауытқу" деген жолда ағымдағы жылы қалыптасқан әрбір қосалқы шот бойынша дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі ("Есепті күнге жиыны»және "Жылдың басына жиыны деген жолдар айырмасы).
Ескерту: 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 қаңтардағы N 30 бұйрығымен .
12. Мемлекеттік мекеме немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері таратылған немесе қайта ұйымдастырылған (қосылған және біріктірілген) кезде оларда бар дебиторлық берешек беру актісіне немесе бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорының дебиторлық берешегі туралы есепте көрсетіледі.
13. Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы шығыстарының функционалдық немесе экономикалық сыныптамасының кодтары өзгерген жағдайда, есепте дебиторлық берешек Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының шығыстары кодтарының өту кестесіне сәйкес шығыстардың жаңа кодтары бойынша көрсетіледі.
14. Бірыңғай бюджеттік сыныптамадан жекелеген бюджеттік бағдарламаларды алып тастаған жағдайда, олар бойынша дебиторлық берешек оларды алып тастаған жылы қолданылған бюджеттік бағдарламалардың кодтары бойынша дебиторлық берешек туралы есептерде ескеріледі
3. Дебиторлық берешек туралы есепті беру тәртібі
15. Дебиторлық берешек туралы есеп қағаз тасығышта және дебиторлық берешек туралы электрондық дерекқор (бұдан әрі - электрондық дерекқор) түрінде беріледі.
16. Қағаз тасығышта дебиторлық берешек туралы есептің деректері электрондық дерекқор түрінде берілетін есепке сәйкес келуі қажет.
Дебиторлық берешек туралы шұғыл есепті ай сайын:
1) мемлекеттік мекемелер - оларға белгіленген мерзімде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері - қағаз тасығышта және электрондық дерекқор түрде есептіден кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитетіне (бұдан әрі - Қазынашылық комитеті);
3) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері - оларға белгіленген мерзімде жергілікті бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органға;
4) аудандардың (облыстық маңызы бар қаладардың) жергілікті атқарушы органдары - оларға белгіленген мерзімде бюджетті атқару жөніндегі облыстың уәкілетті органына;

в графе 5 отражается сумма дебиторской задолженности, сложившаяся в текущем году (разница граф 3 и 4);
в строках "Итого на отчетную дату" и "Итого на начало года" отражаются общие суммы дебиторской задолженности в целом по каждому субсчету, сложившиеся на отчетную дату и на начало финансового года;
в строке "Отклонение" отражается сумма дебиторской задолженности по каждому субсчету, сложившаяся в текущем году (разница строк "Итого на отчетную дату" и "Итого на начало года").
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2006 года N 30.
12. При ликвидации или реорганизации государственного учреждения или администратора бюджетных программ имеющаяся у них дебиторская задолженность показывается в отчете о дебиторской задолженности правопреемника в соответствии с передаточным актом или разделительным балансом.
13. В случае изменения кодов функциональной или экономической классификации расходов   Единой  бюджетной классификации Республики Казахстан дебиторская задолженность в отчете показывается по новым кодам расходов согласно Таблице перехода кодов расходов Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
14. В случае исключения отдельных бюджетных программ из  Единой  бюджетной классификации, дебиторская задолженность по ним учитывается в отчетах о дебиторской задолженности по кодам бюджетных программ, действовавшим в году их исключения.
3. Порядок представления отчета о дебиторской задолженности
15. Отчет о дебиторской задолженности представляется на бумажном носителе и в виде электронной базы данных о дебиторской задолженности (далее - электронная база данных).
16. Данные отчета о дебиторской задолженности на бумажном носителе должны соответствовать отчету, представленному в виде электронной базы данных.
Оперативный отчет о дебиторской задолженности представляется ежемесячно:
1) государственными учреждениями - администратору бюджетных программ в устанавливаемые им сроки;
2) администраторами республиканских бюджетных программ - в Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет казначейства) не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, на бумажном носителе и в виде электронной базы данных;
3) администраторами местных бюджетных программ - уполномоченному органу по исполнению местных бюджетов в устанавливаемые им сроки;
4) местными исполнительными органами районов (городов областного значения) - уполномоченному органу области по исполнению бюджета в устанавливаемые им сроки;

5) Қазынашылық органы - қағаз тасығышта және электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесіне;
6) облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) - электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей, қағаз тасығышта расталған есептіден кейінгі айдың соңына дейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға береді.
17. 1 шілдедегі, 1 қазандағы және өткен қаржы жылынан кейінгі жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша дебиторлық берешек туралы деректер бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті кезеңге арналған бюджеттік бағдарламалардың қаржыландыру жоспарларының атқарылуы туралы есептерді тапсырғаннан кейін нақтыланады және дебиторлық берешек туралы есеп қайтадан жасалады.
18. Мемлекеттік мекемелер 1 шілдедегі, 1 қазандағы және жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша дебиторлық берешек туралы нақтыланған есептерді оларға белгіленген мерзімде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне береді.
19. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 1 шілдедегі, 1 қазандағы жағдай бойынша дебиторлық берешек туралы нақтыланған есептерді есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күнінен кешіктірмей, жаңа қаржы жылының (өткен қаржы жылынан кейінгі) 1 қаңтарындағы жағдай бойынша - есепті қаржы жылынан кейінгі екінші айдың 20-сы күніне дейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға береді.
20. Қазынашылық комитеті және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдар 1 шілдедегі, 1 қазандағы жағдай бойынша нақтыланған есептерді тиісті кезеңдердегі бюджеттік бағдарламалар әкімшілері теңгерімдерінің есептеу баптары бойынша дебиторлық берешектің жағдайы туралы талдамалы деректермен бірге есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 20-ы күнінен кешіктірмей, жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша - есепті қаржы жылынан кейінгі үшінші айдың 1-і күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесіне береді.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 қаңтардағы N 30 бұйрығымен .
21. Мемлекеттік мекемелер мен бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ДБ-Б және ДБ-П нысандар бойынша есептерді береді, оған дебиторлық берешек туралы есептерді жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің немесе мемлекеттік мекеменің және олардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары қол қояды және ол тиісті органның мөртабанымен расталады.

5) Комитетом казначейства - в соответствующее структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, на бумажном носителе и в виде электронной базы данных;
6) местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (далее - местные исполнительные органы) - центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, в виде электронной базы данных, с последующим, до конца месяца, следующего за отчетным, подтверждением на бумажном носителе.
17. Данные о дебиторской задолженности по состоянию на 1 июля, 1 октября и 1 января нового финансового года за истекший финансовый год, после сдачи администраторами бюджетных программ в уполномоченный орган по исполнению бюджета отчетов об исполнении планов финансирования бюджетных программ за отчетный период, уточняются и отчет о дебиторской задолженности составляется повторно.
18. Государственные учреждения уточненные отчеты о дебиторской задолженности по состоянию на 1 июля, 1 октября и 1 января нового финансового года представляют администратору бюджетных программ в установленные им сроки.
19. Администраторы бюджетных программ уточненные отчеты о дебиторской задолженности по состоянию на 1 июля, 1 октября представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее 10 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, по состоянию на 1 января нового финансового года (за истекший финансовый год) - до 25 числа второго месяца, следующего за отчетным финансовым годом.
20. Комитет казначейства и местные исполнительные органы по исполнению бюджетов областей, города республиканского значения, столицы уточненные отчеты по состоянию на 1 июля, 1 октября представляют в соответствующее структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, по состоянию на 1 января нового финансового года - не позднее 1 числа третьего месяца, следующего за отчетным финансовым годом, вместе с аналитическими данными о состоянии дебиторской задолженности по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ за соответствующие периоды.
Сноска. Пункт 20 с изменениями - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2006 года N 30.
21. Государственные учреждения и администраторы бюджетных программ представляют отчеты по формам ДЗ-Б и ДЗ-П, которые подписываются руководителями администратора бюджетных программ или государственного учреждения и их структурных подразделений, ответственных за составление отчетов о дебиторской задолженности, и заверяются печатью соответствующего органа.

22. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары ұсынатын КБ-Б-жиынтық және КБ-Ө-жиынтық нысандары бойынша дебиторлық берешек туралы есептер, сондай-ақ осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері теңгерімдерінің есептеу баптары бойынша дебиторлық берешектің жағдайы туралы талдамалы деректерге жергілікті атқарушы органның, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның және олардың жасалуына жауапты оның құрылымдық бөлімшесінің басшылары қол қояды және тиісті жергілікті атқарушы органның мөрімен расталады.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 қаңтардағы N 30 бұйрығымен .
23. Қазынашылық комитеті ұсынатын КБ-Б-жиынтық және КБ-Ө-жиынтық нысандары бойынша дебиторлық берешек туралы есептер, сондай-ақ осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері теңгерімдерінің есептеу баптары бойынша дебиторлық берешектің жағдайы туралы талдамалы деректерге Қазынашылық комитетінің, олардың жасалуына жауапты оның құрылымдық бөлімшесінің басшылары қол қояды және Қазынашылық комитетінің мөрімен расталады.
Ескерту: 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 қаңтардағы N 30 бұйрығымен .
24. Дебиторлық берешек туралы есепте есепті жасауға жауапты бірінші басшының және құрылымдық бөлімше басшысының қолдарымен қатар қолдардың таратылып жазылған түрі (тегі және аты) болуы қажет.
25. Дебиторлық берешек туралы есептер орындаушы туралы мәлімет көрсетіле отырып, бірінші басшы қол қойған ресми бланкіде жасалған хатпен жіберіледі.
26. Дебиторлық берешек туралы есепке есепті жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің, мемлекеттік мекеменің және құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қойған түсіндірме жазба қоса беріледі, онда бюджет қаражаттары есебінен әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша дебиторлық берешектің, өзге де қаражаттар есебінен дебиторлық берешектің, қаржы жылының басындағы берешектің, есепті күнге ағымдағы қаржы жылындағы берешектің пайда болу себептеріне түсінік, аванстық төлемдер сомасына және қуыну мерзімі өткен берешектің сомасына түсінік беріледі.
27. Республикалық бюджеттің дебиторлық берешегі және өзге де қаражаттар есебінен пайда болған берешек туралы айлық (шұғыл) есепті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган есептіден кейінгі екінші айдың 1-і күнінен кешіктірмей, мемлекеттік қаржы бақылау органы мен бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 1 шілдедегі, 1 қазандағы және жаңа қаржы жылының (қаржы жылы өткеннен кейінгі) 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақтыланған есепті - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесіне Қазынашылық комитеті нақтыланған есепті осы Ереженің 20-тармағында белгіленген беру мерзімінен кейін бес жұмыс күні ішінде ай сайын қолдарды растамай-ақ іліспе хатпен береді.

22. Отчеты о дебиторской задолженности по формам ДЗ-Б-свод и ДЗ-П-свод, а также аналитические данные о состоянии дебиторской задолженности по расчетным статьям балансов администраторов местных бюджетных программ по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, представляемые местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), подписываются руководителями местного исполнительного органа, местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и его структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяются печатью соответствующего местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 22 в новой редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2006 года N 30.
23. Отчеты о дебиторской задолженности по формам ДЗ-Б-свод и ДЗ-П-свод, а также аналитические данные о состоянии дебиторской задолженности по расчетным статьям балансов администраторов республиканских бюджетных программ по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, представляемые Комитетом казначейства, подписываются руководителями Комитета казначейства, его структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяются печатью Комитета казначейства.
Сноска. Пункт 23 в новой редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2006 года N 30.
24. В отчете о дебиторской задолженности рядом с подписями первого руководителя и руководителя структурного подразделения, ответственного за составление отчета, должна быть расшифровка подписи (фамилия и инициалы).
25. Отчеты о дебиторской задолженности направляются письмом, составленным на официальном бланке, за подписью руководителя с указанием сведений об исполнителе.
26. К отчету о дебиторской задолженности прилагается пояснительная записка за подписью руководителей администратора бюджетных программ, государственного учреждения и структурного подразделения, ответственного за составление отчета, в которой приводятся объяснения причин образования дебиторской задолженности по каждой бюджетной программе (подпрограмме) за счет бюджетных средств, дебиторской задолженности за счет прочих средств, задолженности на начало финансового года, задолженности текущего года на отчетную дату, объяснение суммы авансовых платежей и сумм задолженности, по которой истек срок исковой давности.
27. Месячный (оперативный) отчет о дебиторской задолженности республиканского бюджета и задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, не позднее 1 числа второго месяца, следующего за отчетным, представляется с сопроводительным письмом, без утверждения подписями, органам государственного финансового контроля и центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию, уточненный отчет по состоянию на 1 июля, 1 октября и 1 января нового финансового года (за истекший финансовый год) - в течение пяти рабочих дней после установленного пунктом 20 настоящих Правил срока представления уточненного отчета Комитетом казначейства соответствующему структурному подразделению центрального уполномоченного органу по исполнению бюджета.

28. Мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің дебиторлық берешегі туралы есептер (облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің дебиторлық берешегі туралы жиынтық есеп) мен өзге де қаражаттар есебінен пайда болған дебиторлық берешек туралы жиынтық есептерді ДБ-Б-жиынтық және ДБ-П-жиынтық нысандары бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жасайды.
29. Мемлекеттік және жергілікті бюджеттердің дебиторлық берешегі (облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің дебиторлық берешегі туралы жиынтық есеп) мен өзге де қаражаттар есебінен пайда болған дебиторлық берешек туралы айлық (шұғыл) есептерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган есептіден кейінгі екінші айдың 1-і күнінен кешіктімей, бюджетті жоспарлау және ішкі бақылау жөніндегі орталық уәкілетті орган 1 шілдедегі, 1 қазандағы және жаңа қаржы жылының (қаржы жылы өткеннен кейінгі) 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақтыланған есепті - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесіне Қазынашылық комитеті мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары нақтыланған есептерді осы Ереженің 20-тармағында белгіленген беру мерзімінен кейін бес жұмыс күні ішінде ай сайын қолдарды растамай-ақ іліспе хатпен береді.
30. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және мемлекеттік мекемелердің басшылары дебиторлық берешек туралы есептердің уақтылы берілуіне және дебиторлық берешек туралы есептерде сенімсіз деректерді бергеніне жауапкершілікте болады.
Мемлекеттік мекемелердің
дебиторлық берешек туралы
есептерді жасау және ұсыну
ережесіне 1-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің
2005 жылғы 4 мамырдағы N 170 бұйрығымен .
ДБ-Б нысаны
200__ 1______________ арналған
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің атауы)
дебиторлық берешек туралы есебі
Бюджеттің түрі__________________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі________________
Мемлекеттік мекеме______________________________
Кезеңділігі_____________________________________
Өлшем бірлігі___________________________________
Бюджеттік сыныптаманың кодтары
Атауы
Ағымдағы қаржы жылына
арналған бюджеттік
бағдарламаларды (кіші
бағдарламаларды)
қаржыландыру жоспары
Функц.
топ
Бағдар-
лама
Кіші
бағдар-
лама
Ерек-
шелігі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
өткен жылдардың
берешегі
ағым-
дағы
жыл-
дың
бере-
шегі
Жиыны
(10-
баған
+11-
баған)
оның ішінде
жыл-
дың
ба-
сын-
да
ағымдағы жылда
өтелген бере-
шектің сомасы
ағым-
дағы
жылда
өтеу
есепке
алын-
ған
қалдық
(7-ба-
ған-8
-баған
-9-
баған)
аван-
стық
төлем-
дердің
(алдын
ала
төлем-
нің)
сомасы
оның
ішінде
бюджет
кірі-
сіне
есеп-
теледі
өзге негіздер бойынша
қуыну
мерзімі
өткен
бере-
шектің
сомасы
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік мекеменің/ _____________    __________________________
бюджеттік бағдарлама       (қолы)          (қолды таратып жазу)
әкімшісінің басшысы
М.О.
Есепті жасауға жауапты
мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің/
бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы     _____________    _________________________
(қолы)           (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік мекемелердің
дебиторлық берешек туралы
есептерді жасау және ұсыну
ережесіне 2-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің
2005 жылғы 4 мамырдағы N 170 бұйрығымен .
ДБ-Б жиынтық нысаны
200_жылға арналған 1 ________
____________________________________________________________
(мемлекеттік, республикалық бюджет, облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар
қаланың) бюджеті)
дебиторлық берешек туралы есебі
Кезеңділігі________________________________
Өлшем бірлігі______________________________
Бюджеттік сыныптаманың кодтары
Атауы
Ағым-
дағы
қаржы
жылына
бюджет-
тік
бағдар-
лама-
ларды
(кіші
бағдар-
лама-
ларды)
қаржы-
ландыру
жоспары
Бере-
шектің
бар-
лығы
Бюджет-
тік
бағдар-
лама-
лардың
әкім-
шісі
Функц.
топ
Бағ-
дар-
лама
Кіші
бағ-
дар-
лама
Ерек-
ше-
лігі
өткен
жыл-
дардың
бере-
шегі
жылдың
басын-
да
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
өткен жылдардың
берешегі
ағым-
дағы
жылғы
бере-
шек
Жиы-
ны
(11-
ба-
ған
+12-
ба-
ған)
оның ішінде
ағымдағы жылы
өтелген бере-
шектің сомасы
ағым-
дағы
жылда
өтеу
есепке
алын-
ған
қалдық
(8-ба-
ған-9
-баған
-10-
баған)
аван-
стық
төлем-
дердің
(алдын
ала
төлем-
нің)
сомасы
%,
14-
ба-
ған/
7-
ба-
ған
*100
оның
ішінде
бюд-
жет
кірі-
сіне
есеп-
те-
лді
өзге негіздер бойынша
қуыну
мер-
зімі
өткен
бере-
шектің
сомасы
9
10
11
12
13
14
15
16
Қазынашылық комитетінің басшысы _________ _________________________
М.О.     (қолы)     (қолды таратып жазу)
Жергілікті атқарушы
органның басшысы                _________ _________________________
М.О.     (қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті
органның басшысы                _________ _________________________
М.О.     (қолы)     (қолды таратып жазу)
Есепті жасауға жауапты
Қазынашылық комитеті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________ _________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Есепті жасауға жауапты
бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________ _________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік мекемелердің
дебиторлық берешек туралы
есептерді жасау және ұсыну
ережесіне 3-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің
2005 жылғы 4 мамырдағы N 170 бұйрығымен .
ДБ-П нысаны
200_жылға арналған 1 ________
______________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы)
дебиторлық берешегі туралы есебі
Бюджеттің түрі__________________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі________________
Мемлекеттік мекеме______________________________
Кезеңділігі_____________________________________
Өлшем бірлігі___________________________________
Функц. топ
Бағдар-
лама
Кіші
бағдар-
лама
Ақылы қызмет-
тердің коды
Ақылы қызмет-
тердің және
өзге де көз-
дердің атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
өткен жылдардың
берешегі
ағым-
дағы
жылғы
бере-
шек
Жиыны
(9-
баған
+ 10-
баған)
оның ішінде
жыл-
дың
ба-
сын-
да
ағымдағы жылы
өтелген бере-
шектің сомасы
ағым-
дағы
жылда
өтеу
есепке
алын-
ған
қалдық
(6-ба-
ған - 7
-баған
- 8-
баған)
аван-
стық
төлем-
дердің
(алдын
ала
төлем-
нің)
сомасы
оның
ішінде
бюджет
кірі-
сіне
есеп-
телді
өзге негіздер бойынша
қуыну
мер-
зімі
өткен
бере-
шектің
сомасы
6
7
8
9
10
11
12
13
Мемлекеттік мекеменің/ _____________    __________________________
бюджеттік бағдарлама       (қолы)          (қолды таратып жазу)
әкімшісінің басшысы
М.О.
Есепті жасауға жауапты
мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің/
бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы     _____________    _________________________
(қолы)           (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік мекемелердің
дебиторлық берешек туралы
есептерді жасау және ұсыну
ережесіне 4-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің
2005 жылғы 4 мамырдағы N 170 бұйрығымен .
ДБ-П жиынтық нысаны
200_жылға арналған 1 ________
____________________________________________________________
(мемлекеттік, республикалық бюджет, облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар
қаланың) бюджеттері)
дебиторлық берешек туралы есебі
Кезеңділігі________________________________
Өлшем бірлігі______________________________
Бюджеттік
бағдарла-
малардың
әкімшісі
Функц.
топ
Бағдар-
лама
Кіші
бағдар-
лама
Ақылы
қызмет-
тердің
коды
Ақылы
қызметтер-
дің және
өзге де
көздер-
дің атауы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
өткен жылдардың
берешегі
ағым-
дағы
жылғы
бере-
шек
Жиы-
ны
(10-
ба-
ған
+ 11-
ба-
ған)
оның ішінде
жыл-
дың
ба-
сын-
да
ағымдағы
жылда өтеу
есепке алын-
ған қалдық
ағым-
дағы
жылда
өтеу
есеп-
ке
алын-
ған
қал-
дық
(7-ба-
ған - 8
-ба-
ған
- 9-
ба-
ған)
аван-
стық
төлем-
дердің
(алдын
ала
төлем-
нің)
сомасы
оның
ішінде
бюд-
жет
кірі-
сіне
есеп-
те-
лді
өзге негіздер бойынша
қуыну
мер-
зімі
өткен
бере-
шектің
сомасы
7
8
9
10
11
12
13
14
Қазынашылық комитетінің басшысы _________ _________________________
М.О.     (қолы)     (қолды таратып жазу)
Жергілікті атқарушы
органның басшысы                _________ _________________________
М.О.     (қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті
органның басшысы                _________ _________________________
М.О.     (қолы)     (қолды таратып жазу)
Есепті жасауға жауапты
Қазынашылық комитеті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________ _________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Есепті жасауға жауапты
бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________ _________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік мекемелердің
дебиторлық берешек туралы
есептерді жасау және ұсыну
ережесіне 5-қосымша
Ескерту: 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 қаңтардағы N 30 бұйрығымен .
Республикалық/жергілікті бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері теңгерімдерінің есептеу баптары бойынша
дебиторлық берешектің жағдайы туралы
200__жылғы_________арналған
талдамалы деректер
Бюджеттің түрі - _______________
Мерзімділігі -   тоқсандық, жылдық
Өлшем бірлігі - мың теңге
ББӘ атауы
Қосалқы шоттар
Есепті
күнге
Жылдың
басына
Жылдың
басымен
салыстыр-
ғанда
ауытқу
N_
N_
N_
1
2
3
4
5
1.
2.
...
Есепті күнге
жиыны
Жылдың басына
жиыны
Ауытқу
Қазынашылық комитетінің/бюджетті
атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның басшысы
_____________         _________________________
М.О     (қолы)            (қолтаңбаның толық жазылуы)
Қазынашылық комитеті құрылымдық
бөлімшесінің/деректерді жасауға
жауапты, бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органның басшысы
_____________         __________________________
(қолы)            (қолтаңбаның толық жазылуы)

28. Отчеты о дебиторской задолженности государственного, республиканского и местного (сводный отчет о дебиторской задолженности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы) бюджетов, и сводные отчеты о дебиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, составляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по формам ДЗ-Б-свод и ДЗ-П-свод.
29. Месячные (оперативные) отчеты о дебиторской задолженности государственного и местного (сводный отчет о дебиторской задолженности областных бюджетов, бюджета города республиканского значения и столицы) бюджетов и дебиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, ежемесячно, не позднее 1 числа второго месяца, следующего за отчетным, представляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета с сопроводительным письмом, без утверждения подписями, центральным уполномоченным органам по бюджетному планированию и внутреннему контролю, уточненный отчет по состоянию на 1 июля, 1 октября и 1 января нового финансового года (за истекший финансовый год) - в течение пяти рабочих дней после установленного пунктом 20 настоящих Правил срока представления уточненных отчетов Комитетом казначейства и местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы соответствующему структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
30. Руководители администраторов бюджетных программ и государственных учреждений несут ответственность, в установленном законодательством порядке, за несвоевременное представление отчетов о дебиторской задолженности и представление недостоверных данных в отчетах о дебиторской задолженности.
Приложение 1
к Правилам составления и
представления отчетов о дебиторской
задолженности государственных учреждений  <*>
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - приказом Министра финансов РК от 4 мая 2005 года N  170 .
Форма ДЗ-Б
Отчет о дебиторской задолженности
______________________________
(наименование государственного учреждения/
администратора бюджетных программ)
на 1 ________ 200_г.
Вид бюджета____________________________________
Администратор бюджетных программ_______________
Государственное учреждение_____________________
Периодичность__________________________________
Единица измерения______________________________
Коды бюджетной классификации
Наиме-
нование
План финансирования
бюджетных программ
(подпрограмм)
на текущий
финансовый год
Функц.
группа
Про-
грамма
Подпро-
грамма
Специ-
фика
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Всего задолженность
задолженность прошлых лет
За-
дол-
жен-
ность
теку-
щего
года
Итого
(гр.10+
гр.11)
в том числе
на
нача-
ло
года
сумма
задолженности,
погашенной в
текущем году
Остаток
с уче-
том
погаше-
ния в
текущем
году
(гр.7-гр.8-
гр.9)
сумма
аван-
совых
плате-
жей
(пре-
до-
плата)
из нее
сумма
задол-
жен-
ности
с истек-
шим
сроком
исковой
давности
Пере-
чи-
слено
в доход
бюдже-
та
По иным основа-
ниям
7
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель государственного учреждения/________  __________________
администратора бюджетных программ        (подпись)(расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения/
администратора бюджетных программ,
ответственного за составление отчета    ________  __________________
(подпись)(расшифровка подписи)
Приложение 2
к Правилам составления и
представления отчетов о дебиторской
задолженности государственных учреждений  <*>
Сноска. В приложение 2 внесены изменения - приказом Министра финансов РК от 4 мая 2005 года N  170 .
Форма ДЗ-Б-свод
Отчет о дебиторской задолженности
______________________________
(государственного, республиканского бюджета,
бюджета области, города республиканского значения,
столицы, района (города областного значения)
на 1 ________ 200_г.
Периодичность__________________________________
Единица измерения______________________________
Коды бюджетной классификации
Наиме-
нование
План финансирования
бюджетных программ
(подпрограмм)
на текущий
финансовый год
Адми-
нист-
ратор
бюдже-
тных
про-
грамм
Функц.
группа
Про-
грамма
Под-
прогр.
Специ-
фика
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Всего задолженность
задолженность прошлых лет
За-
дол-
жен-
ность
теку-
щего
года
Итого
(гр.11+
гр.12)
в том числе
на
на-
ча-
ло
года
сумма
задолженности,
погашенной в
текущем году
Остаток
с уче-
том
погаше-
ния в
текущем
году
(гр.8-гр.9-
гр.10)
сумма
аван-
совых
плате-
жей
(пре-
до-
плата)
%,
гр.
14/
гр.
7*
100
из нее
сумма
задо-
лжен-
ности с исте-
кшим
сроком
исковой
давности
Пере-
чи-
слено
в доход
бюдже-
та
По иным осно-
ваниям
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель Комитета Казначейства _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель местного
исполнительного органа             _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета       _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
Комитета казначейства, ответственного
за составление отчета             _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного
за составление отчета             _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Правилам составления и
представления отчетов о дебиторской
задолженности государственных учреждений  <*>
Сноска. В приложение 3 внесены изменения - приказом Министра финансов РК от 4 мая 2005 года N  170 .
Форма ДЗ-П
Отчет о дебиторской задолженности
______________________________
(наименование государственного учреждения/
администратора бюджетных программ)
на 1 ________ 200_г.
Вид бюджета____________________________________
Администратор бюджетных программ_______________
Государственное учреждение_____________________
Периодичность__________________________________
Единица измерения______________________________
Функц.
группа
Программа
Подпрограмма
Код
платных
услуг
Наименование
платных услуг и
прочих источников
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы
Всего задолженность
задолженность прошлых лет
За-
дол-
жен-
ность
теку-
щего
года
Итого
(гр.9+
гр.10)
в том числе
на
нача-
ло
года
сумма
задолженности,
погашенной в
текущем году
Остаток
с уче-
том
погаше-
ния в
текущем
году
(гр.6-гр.7-
гр.8)
сумма
аван-
совых
плате-
жей
(пре-
до-
плата)
из нее
сумма
задол-
жен-
ности
с истек-
шим
сроком
исковой
давности
Пере-
чи-
слено
в доход
бюдже-
та
По иным осно-
ваниям
6
7
8
9
10
11
12
13
Руководитель государственного учреждения/________  __________________
администратора бюджетных программ        (подпись)(расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения/
администратора бюджетных программ,
ответственного за составление отчета    ________  __________________
(подпись)(расшифровка подписи)
Приложение 4
к Правилам составления и
представления отчетов о дебиторской
задолженности государственных учреждений  <*>
Сноска. В приложение 4 внесены изменения - приказом Министра финансов РК от 4 мая 2005 года N  170 .
Форма ДЗ-П-свод
Отчет о дебиторской задолженности
______________________________
(государственного, республиканского бюджета,
бюджета области, города республиканского значения,
столицы, района (города областного значения)
на 1 ________ 200_г.
Периодичность__________________________________
Единица измерения______________________________
Адми-
нист-
ратор
бюдже-
тных
про-
грамм
Функц.
группа
Программа
Подпрограмма
Код
платных
услуг
Наименование
платных услуг и
прочих источников
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Всего задолженность
задолженность прошлых лет
За-
дол-
жен-
ность
теку-
щего
года
Итого
(гр.10
+
гр.11)
в том числе
на
нача-
ло
года
Остаток с
учетом
погашения в
текущем году
Остаток
с уче-
том
погаше-
ния в
текущем
году
(гр.7-гр.8-
гр.9)
сумма
аван-
совых
плате-
жей
(пре-
до-
плата)
из нее
сумма
задол-
жен-
ности
с истек-
шим
сроком
исковой
давности
Пере-
чи-
слено
в доход
бюдже-
та
По иным осно-
ваниям
7
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель Комитета Казначейства _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель местного
исполнительного органа             _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета       _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
Комитета казначейства, ответственного
за составление отчета             _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного
за составление отчета             _________   ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 5
к Правилам составления и представления
отчетов о дебиторской задолженности
государственных учреждений
Сноска. Правила дополнены приложением 5 - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2006 года N 30.
Аналитические данные
о состоянии дебиторской задолженности по
расчетным статьям балансов администраторов
республиканских/местных бюджетных программ
на ______________  200___ года
Вид бюджета  -  ____________________
Периодичность -  квартальная, годовая
Единица измерения -   тыс. тенге
Наименование
АБП
Субсчета
На
отчет-
ную
дату
На
начало
года
Отклонение
в сравнении
с началом
года
N__
N__
N__
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
...
Итого на
отчетную дату
Итого на
начало года
Отклонение
Руководитель Комитета           _________    ___________________
казначейства/местного            (подпись)   (расшифровка подписи)
уполномоченного органа      М.П.
по исполнению бюджета
Руководитель структурного       _________    ___________________
подразделения Комитета           (подпись)   (расшифровка подписи)
казначейства/местного
уполномоченного органа по
исполнению бюджета,
ответственного за
составление данных