Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлем төлеуді жүзеге асырудың Ережелері туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық әкімдігінің 2004 жылғы 11 қарашадағы № 1486 қаулысы. Батыс Қазақстан облыстық Әділет департаментімен 2004 жылғы 30 қарашада № 2807 тіркелген. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 9 cәуірдегі № 959 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2009.04.09 № 959 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 31-бабын басшылыққа алып, аса мұқтаж отбасыларына төлем төлеуді ұйымдастыру тәртібін реттеу мақсатында Орал қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлем төлеуді жүзеге асырудың Ережелері бекітілсін (№ 1 қосымша).
2. Азаматтардың жекелеген санаттарына төлем төлеу 2004 жылғы 1 қаңтарынан бастап жүргізілсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары С. Н. Церковниковке жүктелсін.
Қала әкімі В.Мұқатаев
№ 1 қосымша
Орал қаласы әкiмдiгiнің
2004 жылғы 11 қарашадағы
№ 1486 қаулысымен бекiтiлдi
Азаматтардың жекелеген санаттарына
әлеуметтік төлем төлеудi жүзеге асырудың
Ережелерi
1. Жалпы ереже
1. Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлем төлеудi жүзеге асырудың осы Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) тұрмысы төмен отбасыларына (азаматтарға) материалдық көмек көрсетудің тәртібiн реттейдi.
2. Ережелерді қабылдауға құқықтық негіз болып Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңы және "Бюджеттік кодекс" Кодекс табылады.
Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2006.06.15 № 1068 Қаулысымен.
3. Ережелер Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңымен реттелетiн қарым-қатынастарда қолданылмайды.
2. Төлем алу құқығы
4. Табысы күнкөрiс деңгейiнен төмен немесе өмiрдегi белгiлi ауыр жағдайларға байланысты әлеуметтік қолдауға мұқтаж тұрмысы төмен отбасылары (азаматтар), сондай-ақ азаматтардың жекелеген санаттары әлеуметтік төлем алуға құқылы:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектер Жеңiс күнiне орай;
2) Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқандардың жесiрлерi Жеңiс күнiне орай;
3) Қоршаудағы Ленинград тұрғындары Жеңiс күнiне орай;
Өмiрдегi ауыр жағдайлар болып мыналар табылады: отбасы мүшелерiнің бiреуiнің қайтыс болуы, онкологиялық және туберкулез ауруларына шалдыққандардың ұзақ уақыт емделуi, операция жасау қажеттiлiгi, Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуге барудың жолақысы және азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлем төлеу жөніндегi комиссиясының 07.08.2003 жылғы № 732 "Азаматтардың кейбiр санаттарына әлеуметтік төлем төлеу жөніндегi қалалық комиссия құру туралы" (05.09.2003 жылғы тiрк. № 2273) шешiмiмен белгiленген әкiмдiк қаулысымен бекiтiлген басқа да ерекше жағдайлар.
Ерекше жағдайларға мыналар жатады: өрт, денсаулық жағдайының мүшкiлдiгi, апаттар және басқа да тосын жағдайлар.

О Правилах осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан
Постановление акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 11 ноября 2004 года № 1486. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 30 ноября 2004 года № 2807. Утратило силу - постановлением акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 9 апреля 2009 года № 959.
Сноска. Утратило силу - Постановлением акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 09.04.2009 № 959 (на государственном языке).
Сноска. В связи с переходом делопроизводства в акимате города на государственный язык изменения внесены только в текст постановления на государственном языке - Постановлением акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 15.06.2006 № 1068.
Руководствуясь статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" в целях регулирования порядка организации выплат наиболее нуждающимся семьям, акимат города Уральска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан (Приложение № 1).
2. Выплату отдельным категориям граждан производить с 1 января 2004 года.
3. Контроль за выполнением данного постановления возложить на заместителя акима города Уральска Церковникова С. Н.
Аким города В.Мукатаев
Приложение № 1
Утверждено постановлением
акимата города Уральска
№ 1486 от 11 ноября 2004 года
Правила
осуществления социальных выплат
отдельным категориям граждан
1. Общее положение
1. Настоящие Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан (далее - Правила) регулируют порядок оказания материальной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
2. Правовой основой для принятия Правил являются Законы Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и "О бюджетной системе".
3. Действие Правил не распространяется на отношения, регулируемые Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
2. Право на получение выплат
4. Право на получение социальных выплат имеют малообеспеченные семьи (граждане), имеющие доход ниже прожиточного минимума, нуждающиеся в социальной поддержке в силу определенных жизненно трудных обстоятельств, а также отдельные категории граждан:
1) Участники и инвалиды Великой Отечественной войны ко дню Победы.
2) Вдовы погибших в годы Великой Отечественной войны ко дню Победы.
3) Жители блокадного Ленинграда ко дню Победы.
Жизненно трудными обстоятельствами являются: смерть одного из членов семьи, длительное лечение онкологических и туберкулезных больных, необходимость проведения операций, проезд на госпитализацию в медицинские учреждения по территории Республики Казахстан и другие исключительные случаи, определяемые решением комиссии по социальным выплатам отдельным категориям граждан, утвержденной постановлением акимата от 07.08.2003 года № 732 "О создании городской комиссии по социальным выплатам отдельным категориям граждан" (рег. № 2273 от 05.09.2003 года).
К исключительным случаям относятся: пожар, критическое состояние здоровья, аварии и иные непредвиденные случаи.

5. Әлеуметтiк төлем ай сайын азаматтардың жекелеген санаттарына төленедi:
1) облыс әкімдiгiнің 13.11.2001 жылғы № 48 "Бұрын жергiлiктi маңызы бар дербес зейнеткер болған адамдарға материалдық көмектер белгілеу туралы" қаулысы негiзiнде жергiлiктi дәрежедегi дербес зейнеткерлерге (22.11.2001 жылғы тiрк. № 1143);
2) облыс әкімдiгiнің 13.11.2001 жылғы № 49 "1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысында соңғы әскерге шақырылған адамдарға материалдық көмек көрсету туралы" (22.11.2001 жылғы тiрк. № 1144) қаулысы негiзiнде әскерге соңғы шақырылған тұлғаларға;
3) бейбiтшiлiк уақытта қаза тапқан әскери қызметшiлердің отбасыларына.
6. Сондай-ақ әлеуметтік төлем әлеуметтік төлем жөніндегi комиссиясының шешiмiмен өтiнiш негiзiнде келесi жағдайларда тағайындалады:
1) азаматтарға зейнеткер жасына жетпеген немесе мүгедек емес қайтыс болған адамды жерлеуге;
дүниеге келген сәби үшiн азаматтарға (2000, 2001, 2002 жылдары дүниеге келген балалар).
3) тұрмысы төмен отбасыларына және азаматтардың жекелеген санаттарына (ОСҚ, ОСМ, дербес зейнеткерлер, ақталғандар, мүгедектер, ОСҚ және ОСМ жесiрлерi) стационарда емделуге және медицина мекемелерiнде тексерiлуге;
табыстары адам басына шаққанда күнкөрiс деңгейiнен төмен азаматтарға тұрғын үйдi газдандыруға.
3. Төлем төлеу жұмыстарын ұйымдастыру
7. Қалалық мәслихаттың депутаттары, қалалық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы, бiлiм, iшкi iстер басқармалары, қаланың қоғамдық ұйымдары, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының өкiлдерiнен төлем төлеу жұмысын ұйымдастыру мақсатында комиссия құрылады. Комиссия мүшелерiнің саны және жеке құрамы қалалық мәслихаттың шешiмiмен бекiтiледi.
Әлеуметтiк төлем жөніндегi комиссиясының мәжiлiсi аптасына бiр рет қалалық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасының ғимаратында өткiзiледi.
8. Комиссияның негiзгi мiндеттерi болып мыналар табылады:
1) азаматтардың әлеуметтік көмек көрсету жөніндегi өтiнiштерiн қарау;
2) көмек сұраған отбасының (азаматтың) әлеуметтік-тұрмыстық жағдайын және қамтамасыз етiлу деңгейiн тексеру.
Әлеуметтiк төлемдi тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешiм қабылдау.
4. Көмек көрсетудің тәртібi мен мөлшерi
9. Әлеуметтiк төлем жылына бiр рет отбасы мүшесiнің бiреуiне (азаматқа) ақшалай берiледi.
10. Әлеуметтiк төлем алуға үмiткер тұлға қалалық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасына өтiнiш тапсырады. Өтiнiшке келесi құжаттар тiркеледi:
1) Жеке куәлiк (көшірме)
2) Үй кiтабы (көшірме)
3) Өткен тоқсандағы табысы туралы анықтама

5. Социальные выплаты предоставляются ежемесячно отдельным категориям граждан:
1) персональным пенсионерам местного значения на основании постановления акимата области от 13.11.2001 года № 48 "Об установлении материальной помощи лицам, ранее являвшимся персональными пенсионерами местного значения" (рег. № 1143 от 22.11.2001 года).
2) лицам последнего воинского призыва на основании постановления акимата области от 13.11.2001 года № 49 "Об оказании материальной помощи лицам последнего военного призыва на Великую Отечественную войну 1941-1945 годов" (рег. № 1144 от 22.11.2001 года).
3) семьям погибших военнослужащих в мирное время.
6. Социальные выплаты назначаются также на основании заявления решением комиссии по социальным выплатам следующей категории граждан:
1) гражданам на погребение умершего, не достигшего пенсионного возраста или не являющегося инвалидом;
2) гражданам на рождение ребенка (дети, рожденные в 2000, 2001, 2002 годах).
3) малообеспеченным семьям и отдельным категориям граждан (УОВ, ИОВ, персональные пенсионеры, реабилитированные, инвалиды, вдовы УОВ и ИОВ) для лечения в стационаре и обследования в медицинских учреждениях;
4) гражданам, имеющим доход на одного члена семьи ниже прожиточного минимума, на газификацию жилья.
3. Организация работы по выплатам
7. В целях организации работы по выплатам создается комиссия из числа депутатов городского маслихата, представителей городского управления труда, занятости и социальной защиты населения, образования, внутренних дел, общественных организаций города, органов местного самоуправления. Численный и персональный состав комиссии утверждается решением городского маслихата.
Заседание комиссии проводится один раз в неделю в здании городского управления труда, занятости и социальной защиты населения.
8. Основными задачами комиссии являются:
1) Рассмотрение заявлений граждан об оказании социальной помощи.
2) Проверка социально-бытовых условий и уровня обеспеченности семьи (гражданина), обратившихся за помощью.
3) Принятие решения о назначении или отказе в оказании социальной помощи.
4. Размер и порядок оказания помощи
9. Социальная выплата предоставляется в денежной форме один раз в год одному члену семьи (гражданину).
10. Лицо, претендующее на получение социальной выплаты, подает заявление в городское управление труда, занятости и социальной защиты населения. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) Удостоверение личности (копия)
2) Домовая книга (копия)
3) Справка о доходах за предыдущий квартал

4) СТН (көшірме)
5) Халық банкiндегi немесе Қазпоштадағы есепшотының нөмiрi (көшірме)
6) Өтiнiш берудің себебiн дәлелдейтiн құжаттар:
емделуге - емханадан ДКК қорытындысы (№ 9 нысан);
тұрғын жайда өрт болған жағдайда - өрт туралы акт;
қайтыс болғанды жерлеуге - жәрдемақы алуға АХАЖ анықтамасы және қайтыс болу туралы куәлiк;
сәбидің дүниеге келуiне - жәрдемақы алу үшiн АХАЖ анықтамасы және туу туралы куәлiк;
тұрғын жайды газдандыруға - газ өткiзуге шот-фактура.
Басқарма маманы өтiнiштi қабылдағанда ұсынылған құжаттарды түпнұсқамен салыстырып тексередi.
11. Төлем төлеу қаржыны арыз берушiнің есепшотына аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) Ақырет қызметақысын төлеу үшiн - 10 АЕК көлемiнде;
2) Сәбидің дүниеге келуiне (2000, 2001, 2002 жылдары туған балаларға) - 3 АЕК көлемiнде;
3) Мына жағдайларда: онкологиялық және туберкулез ауруларын емдеуге, операция өткiзуге, тұрғын жайды газдандыруға көмек көрсеткен жағдайда төлемнің мөлшерi әлеуметтік төлем жөніндегi комиссияның шешiмiмен белгiленедi.
4) а) жергiлiктi дәрежедегi дербес зейнеткерлерге - 1 АЕК;
б) әскерге соңғы шақырылған тұлғаларға - 2,9 АЕК;
в) бейбiтшiлiк уақытта қаза тапқан әскери қызметшiлердің отбасыларына - 1 АЕК;
12. 4-тармақта көрсетiлген тұлғаларға Жеңiс күнiне байланысты әлеуметтік төлемдер арыз бермей-ақ, әлеуметтік төлем жөніндегi комиссия белгiлейтiн көлемдегi қаражатты жеке есепшоттарға аудару арқылы жүзеге асырылады.
13. Төлем мөлшерiн әрбiр нақты жағдайда комиссия белгiлейдi. Көмектiң ең жоғарғы көлемi 10 АЕК-тен аспайды. Ережелердің 4-тармағында қарастырылған жағдайларда төлемнің ең жоғарғы көлемi әлеуметтік төлем комиссиясының шешiмi бойынша көбейтiлуi мүмкiн.
14. Әлеуметтiк төлем шығындары қалалық бюджетте осы мақсаттарға қарастырылған қаражаттар шегiнде қаржыландырылады.
5. Төлем төлеудi жүзеге асыру тәртібi
15. Қалалық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы қалалық бюджетте осы мақсаттарға қарастырылған қаражат шегiнде әлеуметтік көмек төлеу үшiн азаматтардың тiзiмiн жасап ұсынады және тiзiмнің дұрыстығына жауап бередi.
16. Азаматтардың жекелеген санаттарына төленетiн әлеуметтік төлем мемлекеттiк атаулы әлеуметтік көмек тағайындаған кезде отбасының жиынтық табысына есептеледi.
6. Төлем төлеудi жүзеге асыруды бақылау
17. тармақ алынып тасталды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2006.06.15 № 1068 Қаулысымен.

4) РНН (копия)
5) Номер счета в Народном банке или Казпочте (копия)
6) Документы, подтверждающие причину обращения:
на лечение - заключение ВКК из поликлиники (форма № 9),
при пожаре жилья - акт о пожаре,
на погребение умершего - справка из ЗАГСа на получение пособия и свидетельство о смерти,
на рождение ребенка - справка из ЗАГСа о рождении для получения пособия и свидетельство о рождении,
на газификацию жилья - счет-фактура на проведение газа.
Копии представляемых документов сверяются с подлинником при приеме заявления специалистом управления.
11. Выплата осуществляется путем перечисления средств на расчетный счет заявителя:
1) Для оплаты ритуальных услуг - в размере 10 МРП.
2) На рождение ребенка (детей, родившихся в 2000, 2001, 2002 годах) в размере 3-х МРП.
3) Размер выплаты определяется комиссией по социальным выплатам в случае оказания помощи на лечение онкологических заболеваний, лечение туберкулезных заболеваний, проведение операций, газификацию жилья.
4) а) персональным пенсионерам местного значения - 1 МРП;
б) лицам последнего воинского призыва - 2,9 МРП;
в) семьям погибших военнослужащих в мирное время - 1 МРП. персональным пенсионерам местного значения - 1 МРП;
12. Социальные выплаты ко дню Победы осуществляются путем перечисления средств на расчетные счета лиц, указанных в пункте 4, без подачи заявления в размере, определяемом решением комиссии по социальным выплатам.
13. Размер выплаты в каждом конкретном случае определяется комиссией. Максимальный размер помощи не может превышать 10 МРП. В случаях, предусмотренных пунктом 4 Правил, максимальный размер выплаты может быть увеличен по решению комиссии.
14. Финансирование расходов по социальным выплатам производится в пределах средств, предусмотренных на эти цели в городском бюджете.
5. Порядок осуществления выплат
15. Городское управление труда, занятости и социальной защиты населения формирует и представляет списки граждан для выплаты социальной помощи в пределах средств, предусмотренных на эти цели в городском бюджете, отвечает за достоверность списков.
16. Социальные выплаты отдельным категориям граждан учитываются в совокупном доходе семьи при назначении государственной адресной социальной помощи.
6. Контроль за осуществлением выплат
17. Контроль и отчетность по оказанию социальных выплат осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О контроле за исполнением республиканского и местного бюджетов".