Газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 24 наурыздағы N 99-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3566. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына, 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы 1109 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫНҚараңыз P070000943
1. Қоса беріліп отырған Газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.М.Досмағамбет) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының және Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің назарына жеткізсін.

Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 марта 2005 года № 99-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 31 марта 2005 года № 3537. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7, подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", подпунктом 1) пункта 18 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1109, ПРИКАЗЫВАЮ: См. P070000943
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 № 67-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
2005 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 24 наурыздағы
N 99-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық
және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау,
газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ
бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға)
қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  сәйкес әзірленді және газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - субъектілер) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз етудің тәртібі мен жалпы қағидаттарын айқындайды.
2. Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұтынушы - табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтер - табиғи монополия саласында ұсынылатын және уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын, тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсыну жағдайларын қоса, табиғи монополиялар субъектілерінің ұсынатын қызметтері (тауарлары, жұмыстары);
3) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган немесе белгіленген құзыретінің шегінде облыстық (республикалық маңызы бар қалалық, астаналық) атқарушы орган.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Согласовано:
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
30 марта 2005 г.
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий
от 24 марта 2005 года N 99-ОД
Правила
предоставления равных условий доступа к регулируемым
услугам (товарам, работам) в сфере хранения,
транспортировки газа или газового конденсата по
магистральным и (или) распределительным трубопроводам,
эксплуатации газораспределительных установок и
связанных с ними газораспределительных газопроводов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и определяют порядок и общие принципы обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 № 67-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка;
2) регулируемые услуги - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектами естественных монополий в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, в соответствии с законодательством о естественных монополиях включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
3) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 № 67-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).

3. Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық
және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау,
газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ
бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізуге тең жағдайлар берудің жалпы қағидаттары
4. Газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға сүйене отырып, жүзеге асырылады:
1) барлық тұтынушылар үшін газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жетімділігі;
2) газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) барлық тұтынушыларға қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау, газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілер қызметтері тізбесінің, осы реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердің (бағалардың, алым ставкаларының) ақпараттық ашықтығы.
3. Газды немесе газ конденсатын магистральдық
және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау
жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең
қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
5. Қазақстан Республикасының аумағындағы газды немесе газ конденсатын Қазақстан Республикасының магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары (бұдан әрі - труба құбырлары) арқылы тасымалдау жөнінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тұтынушының тең қол жеткізуге құқығы бар.
6. Тұтынушы мен газды немесе газ конденсатын магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі - газ тасымалдайтын ұйым) арасындағы өзара қарым-қатынастар уәкілетті органның бекіткен тарифтерін ескере отырып келісім арқылы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысымен бекiтiлген Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған үлгі шартқа сәйкес шарт негізінде жасалады.

3. Иные понятия, используемые в Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Общие принципы предоставления равных
условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам)
в сфере хранения, транспортировки газа или газового
конденсата по магистральным и (или) распределительным
трубопроводам, эксплуатации газораспределительных
установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов
4. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов для всех потребителей;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов;
3) информационная открытость перечня регулируемых услуг субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов, тарифов (цен, ставок сборов) на данные регулируемые услуги.
3. Порядок организации равного доступа к
регулируемым услугам по транспортировке газа
или газового конденсата по магистральным и (или)
распределительным трубопроводам
5. Потребитель на территории Республики Казахстан имеет право равного доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам Республики Казахстан (далее - трубопроводы).
6. Взаимоотношения между потребителем и субъектом естественной монополии, оказывающим регулируемые услуги по транспортировке газа или газового конденсата по трубопроводам (далее - газотранспортная организация) строятся на договорной основе с учетом тарифов, утвержденных уполномоченным органом и в соответствии с Типовым договором на предоставление услуг по транспортировке природного газа, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194.

7. Тұтынушылардың газды немесе газ конденсатын труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу рұқсатын алуға берген өтінімін (бұдан әрі - өтінім) газ тасымалдайтын ұйым мәлімделген көлемдерге не газды немесе газ конденсатын труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі газ тасымалдайтын ұйымның басқа талаптарын пайдалануға қарамастан, тең жағдайларда қабылдайды.
8. Өтінім мынадай мәліметтер мен құжаттарды:
1) тұтынушының деректемелерін;
2) Қазақстан Республикасының резиденттері үшін - жарғының түпнұсқасынан, статистикалық карточканың, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмелерін, Қазақстан Республикасының резиденттері еместер үшін - сауда тізілімінен немесе сол бір немесе өзге елдің заңды тұлғаны шаруашылық жүргізуші субъектілердің тізіліміне енгізуді растайтын өзге құжаттан үзінді көшірмесін;
3) газдың немесе газ конденсатының тиісті көлемінің болуын растайтын (ресурстық анықтаманы, газды сатып алу шартының нотариалды куәландырылған көшірмесін) растау қағазын;
4) газды немесе газ конденсатын тасымалдаудың басталу және аяқталу мерзімдерін;
5) газды немесе газ конденсатын тасымалдау бағытының басталу пунктін;
6) газды немесе газ конденсатын тасымалдау бағытының аяқталу пунктін;
7) жеткізілген газдың немесе газ конденсатының сипаттамалары мен өлшемдерін;
8) газды немесе газ конденсатын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу кезінде - газды немесе газ конденсатын тасымалдауды жүзеге асыратын аумақ бойынша елдердегі труба құбырларын иеленушілердің газдың немесе газ конденсатының мәлімделген көлемін тасымалдауға арналған жазбаша келісімін қамтуға тиіс.
9. Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұтынушылар ұсынатын және олар болған елден шығатын құжаттар заңнамада белгіленген тәртіппен жария етілуге не апостильге ие болуға тиіс.
10. Апаттың салдарынан не барлық қаралатын өтінімдерді қанағаттандыру үшін труба құбырларының жеткілікті түрдегі бос қуатының болмауы кезінде, газды немесе газ конденсатын тасымалдау жөнінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің шектеулі техникалық мүмкіндігі жағдайында газды немесе газ конденсатын тасымалдайтын ұйымның труба құбырлары арқылы реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығын газды немесе газ конденсатын жеткізіп беруші:
1) газ және газ конденсатын тұрмыстық мұқтаждары мақсатында пайдаланушы тұтынушыларға;
2) коммуналдық-тұрмыстық объектілерге;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклімен өнімді шығаруда газ және газ конденсатын шикізат немесе отын ретінде пайдаланатын тұтынушыларға;

7. Заявки потребителей на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по трубопроводам (далее - заявка) принимаются газотранспортной организацией на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий пользования регулируемыми услугами газотранспортной организации по транспортировке газа или газового конденсата по трубопроводам.
8. Заявка должна содержать следующие сведения и документы:
1) реквизиты потребителя;
2) нотариально засвидетельствованные копии с оригинала устава, статистической карточки, свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - для резидентов Республики Казахстан, выписки из торгового реестра или иного документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр хозяйствующих субъектов той или иной страны - для нерезидентов Республики Казахстан;
3) подтверждение наличия соответствующего объема газа или газового конденсата (ресурсная справка, нотариально засвидетельствованная копия договора закупки газа или газового конденсата);
4) срок начала и окончания транспортировки газа или газового конденсата;
5) пункт на начало маршрута транспортировки газа или газового конденсата;
6) пункт на конец маршрута транспортировки газа или газового конденсата;
7) характеристики и параметры поставляемого газа или газового конденсата;
8) при транзите газа или газового конденсата через территорию Республики Казахстан - письменное согласие на транспортировку заявляемого объема газа или газового конденсата владельцев трубопроводов в странах, по территории которых осуществляется транспортировка газа или газового конденсата.
9. Документы, представляемые потребителями нерезидентами Республики Казахстан и исходящие из страны их пребывания должны быть легализованы в установленном законодательством порядке, либо иметь апостиль.
10. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг по транспортировке газа или газового конденсата по трубопроводам вследствие аварии либо при отсутствии достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности трубопроводов, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по трубопроводам газотранспортной организации отдается потребителям, поставляющим газ или газовый конденсат:
1) населению, пользующемуся газом или газовым конденсатом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ или газовый конденсат в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;

4) көктем - қыс маусымдарында газбен жабдықтау заңнамада белгіленген тәртіппен олар толықтай немесе жартылай отынның қор түріне көшіру жолымен реттелуге тиісті электростансалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарға;
5) қалған тұтынушыларға береді.
4. Газды сақтау жөнінде реттеліп көрсетілетін
қызметтерге тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
11. Қазақстан Республикасының аумағындағы тұтынушының газ сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуге құқығы бар.
12. Тұтынушы мен газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісінің арасындағы өзара қарым-қатынастар уәкілетті органның бекіткен тарифтерін ескере отырып келісім арқылы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысымен бекiтiлген Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған үлгі шартқа сәйкес шарт негізінде жасалады.
13. Газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу рұқсатын алуға берген тұтынушылардың өтінімін (бұдан әрі - өтінім) мәлімделген көлемдерге не газ сақтау жөніндегі газ сақтайтын ұйымдардың қызметтерін пайдаланудың басқа талаптарына қарамастан, тең жағдайларда газ сақтау жөнінде реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісі қабылдайды.
14. Өтінімнің мазмұнына қойылатын талап барлық тұтынушылар үшін бірдей болуға тиіс.
15. Барлық қаралатын өтінімдерді қанағаттандыру үшін газды сақтаудың жеткілікті түрдегі бос қуатының болмауының салдарынан газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсетудің шектеулі техникалық мүмкіндігі жағдайында, газ сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығы газ сақтайтын тұтынушыларға:
1) газды тұрмыстық мақсаттарға пайдаланатын халыққа;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілерге;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклімен өнім шығару үшін шикізат немесе отын ретінде пайдаланатын тұтынушыларға;
4) көктем-қыс маусымдарында газбен жабдықтау заңнамада белгіленген тәртіппен оларды толықтай немесе жартылай отынның қоры түріне көшіру жолымен реттелуге тиісті электростансалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарға;
5) қалған тұтынушыларға беріледі.
5. Газ бөлуші қондырғыларды және олармен
байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану
саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге
тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
16. Қазақстан Республикасының аумағындағы тұтынушының газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (бұдан әрі - ГБҚ) тең қол жеткізу құқығы бар.

4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальным потребителям.
4. Порядок организации равного доступа к
регулируемым услугам по хранению газа
11. Потребитель на территории Республики Казахстан имеет право равного доступа к регулируемым услугам по хранению газа.
12. Взаимоотношения между потребителем и субъектом естественной монополии, оказывающим регулируемые услуги по хранению газа, строятся на договорной основе с учетом тарифов, утвержденных уполномоченным органом и в соответствии с Типовым договором на предоставление услуг по хранению газа, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194.
13. Заявки потребителей на получение доступа к регулируемым услугам по хранению газа (далее - заявка) принимаются субъектом естественной монополии, оказывающим регулируемые услуги по хранению газа на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий пользования регулируемыми услугами по хранению газа.
14. Требования к содержанию заявки должны быть едиными для всех потребителей.
15. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг по хранению газа вследствие отсутствия достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности хранилища газа, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам по хранению газа отдается потребителям, хранящим газ, предназначенный:
1) населению, пользующемуся газом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;
4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальным потребителям.
5. Порядок организации равного доступа
к регулируемым услугам в сфере эксплуатации
газораспределительных установок и связанных
с ними газораспределительных газопроводов
16. Потребитель на территории Республики Казахстан имеет право равного доступа к регулируемым услугам в сфере эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов (далее - ГРУ).

17. Тұтынушы мен газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісі арасындағы өзара қарым-қатынастар уәкілетті органның бекіткен тарифтерін ескере отырып келісім арқылы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысымен бекiтiлген Газ бөлуші қондырғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған үлгі шартқа сәйкес шарт негізінде жасалады.
18. ГБҚ пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу рұқсатын алуға берген тұтынушылардың өтінімін (бұдан әрі - өтінім) мәлімделген көлемдерге не ГБҚ пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланудың басқа талаптарына қарамастан, тең жағдайларда ГБҚ пайдалану саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісі қабылдайды.
19. Өтінімдердің мазмұнына қойылатын талап барлық тұтынушылар үшін бірдей болуға тиіс.
20. Барлық қаралатын өтінімдерді қанағаттандыру үшін ГБҚ жеткілікті түрдегі бос қуатының болмауының салдарынан ГБҚ пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсетудің шектеулі техникалық мүмкіндігі жағдайында, ГБҚ пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығы газ жеткізетін тұтынушыларға:
1) газды тұрмыстық мақсаттарға пайдаланатын халыққа;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілерге;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклімен өнім шығару үшін шикізат немесе отын ретінде пайдаланатын тұтынушыларға;
4) көктем-қыс маусымдарында газбен жабдықтау заңнамада белгіленген тәртіппен оларды толықтай немесе жартылай отынның қоры түріне көшіру жолымен реттелуге тиісті электростансалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарға;
5) қалған тұтынушыларға беріледі.

17. Взаимоотношения между потребителем и субъектом естественной монополии, оказывающим регулируемые услуги в сфере эксплуатации ГРУ, строятся на договорной основе с учетом тарифов, утвержденных уполномоченным органом и в соответствии с Типовым договором на предоставление услуги поставки газа через групповые резервуарные установки, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194.
18. Заявки потребителей на получение доступа к регулируемым услугам в сфере эксплуатации ГРУ (далее - заявка) принимаются субъектом естественной монополии, оказывающим регулируемые услуги в сфере эксплуатации ГРУ на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий пользования регулируемыми услугами в сфере эксплуатации ГРУ.
19. Требования к содержанию заявки должны быть едиными для всех потребителей.
20. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг в сфере эксплуатации ГРУ вследствие отсутствия достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности ГРУ, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам в сфере эксплуатации ГРУ отдается потребителям, поставляющим газ, предназначенный:
1) населению, пользующемуся газом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;
4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальным потребителям.