Жылу энергиясын өндіру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 30 наурыздағы N 114-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3541. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 7-бабының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 24 ақпандағы N 61-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жылу энергиясын өндіру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Шкарупа А.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Токарева М.А.) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
2005 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 30 наурыздағы
N 114-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Жылу энергиясын өндіру саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға)
қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи  монополиялар және реттелетін нарықтар туралы", "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және Жылу энергиясын өндіру саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін табиғи монополиялар Субъектілерінің (бұдан әрі - Субъектілер) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары мен тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 24 ақпандағы N 61-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.

Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере производства тепловой энергии
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 марта 2005 года № 114-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 31 марта 2005 года № 3541. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 13, подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", с подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943 , ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере производства тепловой энергии.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Шкарупа А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласован
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
30 марта 2005 г.
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий
от 30 марта 2005 года N 114-ОД
Правила
предоставления равных условий доступа к
регулируемым услугам (товарам, работам) в
сфере производства тепловой энергии
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере производства тепловой энергии разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", "Об электроэнергетике" и определяют общие принципы и порядок обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий (далее - Субъекты), оказывающих регулируемые услуги в сфере производства тепловой энергии.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).

2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қызметтерді тұтынушы - Жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу саласындағы Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын немесе пайдалануға ниеттенуші жеке немесе заңды тұлға;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтер - табиғи монополия саласына ұсынылатын және уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын, тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсыну жағдайларын қоса, ұсынылатын қызметтер (тауарлар, жұмыстар).
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 24 ақпандағы N 61-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Осы Ереже жылу энергиясын өндіру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер мен басымдықтарды ескере отырып ұсыну жағдайына қолданылмайды.
2. Жылу энергиясын өндіру саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға)
қол жеткізуге тең жағдайлар берудің
жалпы қағидаттары
4. Жылу энергиясын өндіру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын (бұдан әрі - көрсетілетін қызметтер) қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға:
1) осы Ереженің 6, 7 және 9-тармақтарында айқындалған талаптар сақталған жағдайда барлық тұтынушылар үшін көрсетілетін қызметтерге тең қол жетімділік;
2) барлық қызмет тұтынушыларға қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) қызметтер тізбесінің, осы қызметтерге арналған тарифтердің ақпараттық ашықтығы қағидаттарына сүйене отырып жүзеге асырылады.
3. Субъектінің көрсетілетін қызметтеріне
тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
5. Субъектінің қызметтерін тұтынушылар:
1) Субъектінің жылу көзіне қосылған, өз желілерін иеленуші жылу энергиясын тұтынушы;
2) энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған және қызметтер көрсетуге (жылу энергиясын босатуға) арналған Субъектімен жасалған шарты бар жылу энергиясын тұтынушы;
3) жылу энергиясын беруді және (немесе) бөлуді жүзеге асыратын энергия беруші ұйым;
4) жылу энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асыратын энергиямен жабдықтаушы ұйым.
6. Субъект осы Ереженің 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұтынушыларға өзінің қызметтер көрсетуіне мынадай жағдайларда:
1) Субъектімен қызметтер көрсетуге арналған шарт болған;
2) Субъектінің жылу энергетикасының объектілеріне белгіленген тәртіппен қосылған жылу желілері мен жылу пайдаланатын қондырғылар болған;

2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) потребитель услуг - физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) Субъекта в сфере производства тепловой энергии;
2) регулируемые услуги - услуги (товары, работы), предоставляемые в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
3. Настоящие Правила не распространяются на случаи предоставления регулируемых услуг в сфере производства тепловой энергии с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
2. Общие принципы предоставления равных условий
доступа к регулируемым услугам (товарам, работам)
в сфере производства тепловой энергии
4. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в  сфере производства тепловой энергии (далее - услуги) осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность услуг для всех потребителей при соблюдении условий, определенных пунктами 6, 7 и 9 настоящих Правил;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей услуг;
3) информационная открытость перечня услуг, тарифов на услуги.
3. Порядок организации равного доступа к услугам Субъекта
5. Потребителями услуг Субъекта являются:
1) потребители тепловой энергии, владеющие собственными сетями, присоединенными к теплоисточнику Субъекта;
2) потребители тепловой энергии, подключенные к сетям энергопередающей организации и имеющие договор на оказание услуг (отпуск тепловой энергии) с Субъектом;
3) энергопередающие организации, осуществляющие передачу и (или) распределение тепловой энергии;
4) энергоснабжающие организации, осуществляющие куплю-продажу тепловой энергии.
6. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к своим услугам потребителям при условии наличия:
1) договора с Субъектом на оказание услуг;
2) тепловых сетей и теплоиспользующих установок, присоединенных в установленном порядке к объектам теплоэнергетики Субъекта;

3) есепке алудың есеп айырысу құралдары болған жағдайларда кедергісіз және кемсітпеушілікпен қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
7. Субъектінің жылу желісіне қосқан және қызметтер көрсету шартын жасасқан кезде жылу энергиясын ең жоғары сағаттық жүктелім шегінде және шартпен айқындалған пайдаланылып отырған жылу энергиясының санын, сонымен бірге сапасы мен өлшемі нормативтік-техникалық талаптарға сәйкес келуге тиісті жылу энергиясын алу құқығы кез келген қызметтерді тұтынушыға бекітіледі.
8. Алынған техникалық шарттарда тіркелген жобалық шамадан асып түсетін пайдаланылып отырған жылу энергиясының жүктелім және саны қызметтерін тұтынушы арттырған жағдайда, Субъект Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы тұтынушыға қосымша қуаттарды қосуға техникалық жағдай жасайды.
4. Көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат ұсыну
9. Көрсетілетін қызметтер туралы, олардың құны туралы, Субъектінің Жылу желілеріне қол жеткізу тәртібі туралы, сондай-ақ Жылу желілерінің босату қабілетінің болуы туралы ақпаратты қызметтерді тұтынушының сұрау салуы бойынша (жазбаша нысанда) Субъект ұсынады.
10. Субъект уәкілетті органның талабы бойынша оған Жылу энергиясын өз желілері арқылы берудің және (немесе) бөлудің мәлімделген және іс жүзіндегі көлемдері туралы мәліметтер береді.
Уәкілетті орган Субъект ұсынған ақпаратты пайдаланған кезде Субъекті мен қызметтерді тұтынушылардың мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық құпиясының және басқа да заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Көрсетілетін қызметтерге және олар бойынша
шешімдер қабылдауға рұқсат беру мәселелері
бойынша өтініштерді қарау тәртібі
11. Көрсетілетін қызметтерге және тиісті шешім қабылдауға рұқсат беру мәселелері бойынша істі қарау үшін қызмет тұтынушылардың өтініші негіз болып табылады.
12. Өтініште арызданушы туралы және өтініш беруге қатысты адам, осы Ереженің талаптарын бұзушылықтың сипаты туралы мәліметтер, сондай-ақ арызданушы жүгініп отырған талаптар қамтылуға тиіс.
13. Уәкілетті орган өтінішті ол түскен күннен бастап 30 күннің ішінде қарайды.
Егер өтінішті қарау үшін қосымша материалдар және (немесе) ақпараттар қажет болған жағдайда, уәкілетті орган оларды арызданушыдан не Субъектіден өтінішті қарау мерзімін 30 күнге көбейтуді сұрауға құқылы. Уәкілетті орган өтінішті қарау мерзімін ұзарту туралы арызданушыны оның өтінішін қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
14. Уәкілетті орган ұсынылған материалдарды қараудың нәтижелері бойынша тиісті шешім қабылдайды және қабылданған шешім туралы арызданушыны жазбаша нысанда хабардар етеді.

3) расчетных приборов учета.
7. При присоединении к теплоисточнику Субъекта и заключении договора на оказание услуг за любым потребителем услуг закрепляется право на получение тепловой энергии в пределах максимальной часовой нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, определенными договором, при этом качество и параметры тепловой энергии должны соответствовать нормативно-техническим требованиям.
8. При увеличении потребителем услуг нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, превышающих проектные величины, зафиксированные в полученных технических условиях, Субъект в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, выдает данному потребителю технические условия на присоединение дополнительных мощностей, при наличии технической возможности.
4. Предоставление информации об оказываемых услугах
9. Информация об оказываемых услугах, об их стоимости, о порядке доступа к теплоисточнику Субъекта, предоставляется Субъектом по запросу (в письменной форме) потребителя услуг.
10. Субъект по требованию уполномоченного органа предоставляет ему сведения о заявленных и фактических объемах производства тепловой энергии.
Уполномоченный орган при использовании предоставленной Субъектом информации обеспечивает соблюдение государственной, служебной, коммерческой тайны, других законных интересов Субъекта и потребителей услуг.
5. Порядок рассмотрения обращений по вопросам
предоставления доступа к услугам и принятия по ним решений
11. Основанием для рассмотрения дела по вопросам предоставления доступа к услугам и принятия соответствующего решения являются обращения потребителей услуг.
12. В обращении должны содержаться сведения о заявителе и о лице, в отношении которого подано обращение, описание нарушения требований настоящих Правил, а также требования с которыми заявитель обращается.
13. Уполномоченный орган рассматривает обращение в течение 30 дней с даты его поступления.
В случае, если для рассмотрения обращения необходимы дополнительные материалы и (или) информация, уполномоченный орган вправе запросить их у заявителя либо Субъекта и продлить срок рассмотрения обращения на 30 дней. О продлении срока рассмотрения обращения уполномоченный орган в письменной форме уведомляет заявителя о продлении рассмотрения его обращения.
14. По результатам рассмотрения представленных материалов уполномоченный орган принимает соответствующее решение и в письменной форме уведомляет заявителя о принятом решении.

15. Субъект не қызмет тұтынушылар уәкілетті органның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен толығымен немесе ішінара шағымдануға құқылы.

15. Субъект либо потребители услуг вправе обжаловать решение уполномоченного органа полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
_______________________________________