Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда қолдану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 7 сәуірдегі N 173 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3599. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 11 шілдедегі № 473 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.07.11 № 473 Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 383-ө  өкімімен бекітілген, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін іске асыру мақсатында қабылдануы қажет Нормативтік-құқықтық кесімдер тізбесінің 26-тармағы негізінде  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда қолдану ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитеті (Л.Ю.Пак) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. "Бақылауға жататын, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды сақтау, есепке алу, жазып беру, босату, пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 11 мамырдағы N 428  бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің Мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 1604 болып тіркелген).
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі А.А.Ақановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2005 жылғы 7 сәуірдегі N 173
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын
есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық мақсаттарда қолдану
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда қолданудың осы Ережелері (бұдан әрі - Ереже), "Есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы тұру шаралары туралы" 1998 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының   Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және құрамында есірткілік заттар, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар, сондай-ақ Заңмен бекітіліп Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар Тізіміне енгізілген (бұдан әрі - Тізім) прекурсорлар айналымын; құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға рецепттер жазып беру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2005 года № 173. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 27 апреля 2005 года № 3599. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июля 2012 года № 473
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 11.07.2012 № 473.
На основании пункта 26 Перечня нормативных правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законодательных актов Республики Казахстан, утвержденного  распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 30 декабря 2004 года N 383-р "О мерах по реализации законодательных актов Республики Казахстан",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан.
2. Комитету фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Пак Л.Ю.) направить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы (Акрачкова Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу  Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 11 мая 2001 года N 428 "Об утверждении Правил хранения, учета, выписывания, отпуска, использования лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежащие контролю" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1604).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра здравоохранения Аканова А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2005 года N 173
Правила
использования в медицинских целях наркотических средств,
психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (далее - Закон) и устанавливают порядок использования прекурсоров, лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (приложение 1 к Закону) (далее - Список), а также выписывания рецептов на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.

2. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды медициналық мақсаттарда қолдану есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымымен байланысты қызмет түрлерінің біріне лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады.
3. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды науқастардың амбулаториялық емделу кезінде қолдануы жазып берген рецептке сәйкес дәрігердің тағайындауы бойынша жүзеге асырылады.
4. Арнайы рецептуралық бланк құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепт жазып беруге арналған.
5. Сигнатура - құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды сатып алудың заңдылығын растайтын құжат.
2. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар
мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындау
6. Денсаулық сақтау ұйымында амбулаториялық және стационарлық емдеу кезінде құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындауды денсаулық сақтау ұйымының емдеуші дәрігері жүзеге асырады.
7. Жедел және кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетілген кезде құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды шақыруларға шығатын жедел медициналық жәрдем бригадасының дәрігері немесе денсаулық сақтау ұйымындағы кезек күттірмес жәрдем (үйдегі жәрдем) бөлімінің дәрігері тағайындайды.
Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер мен психотроптық заттар бар дәрілік заттардың қолданылғанын ресімдеуді науқасқа шұғыл медициналық жәрдем көрсетілгеннен кейін жүргізуге болады.
8. Стационарлық емдеуде жатқан науқастарға құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындау аурудың ауырлығы мен сипатына қарай ауруды диагностикалау мен емдеудің кезеңдік хаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың тағайындалуы бір реттік мөлшері, қабылдау (енгізу) тәсілі мен дүркіндігі, емдеу курсының ұзақтығы, сондай-ақ дәрілік заттарды тағайындаудың негіздемесі көрсетіле отырып, науқастың медициналық құжаттарында (ауру тарихында, амбулаториялық картасында, консультациялық тексерулерді жазу парағында) жазылып көрсетіледі және бөлімше меңгерушісінің немесе денсаулық сақтау ұйымы басшысының қолымен расталады.
10. Демалыс пен мереке күндері науқастарға құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды жазып беруді кезекші дәрігер жүзеге асыруы мүмкін.

2. Использование лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в медицинских целях осуществляется в организациях здравоохранения, имеющих лицензию на один из видов деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
3. Использование лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, осуществляется больными при амбулаторном лечении по назначению врача в соответствии с выписанным рецептом.
4. Специальный рецептурный бланк предназначен для выписывания рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка.
5. Сигнатура - документ, подтверждающий законность приобретения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества.
2. Назначение лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества и
прекурсоры
6. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры при амбулаторном и стационарном лечении в организациях здравоохранения осуществляется врачом организации здравоохранения.
7. При оказании скорой и неотложной медицинской помощи лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, назначаются врачом выездной бригады скорой медицинской помощи или врачом отделения неотложной помощи (помощи на дому) организации здравоохранения.
Оформление использования лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, производится после оказания экстренной медицинской помощи больному.
8. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, больным, находящимся на стационарном лечении, осуществляется исходя из тяжести и характера заболевания, в соответствии с периодическими протоколами диагностики и лечения заболеваний.
9. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, с указанием разовой дозы, способа и кратности приема (введения), длительности курса лечения, а также обоснование назначения лекарственных средств фиксируется в медицинских документах больного (истории болезни, амбулаторной карте, листе записи консультационного осмотра) и заверяется подписью заведующего отделением или руководителем организации здравоохранения.
10. В выходные и праздничные дни назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, больным может осуществляться дежурным врачом.

11. Бір дәрігер жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымдарында, операциядан кейінгі науқастарға, сондай-ақ ауыру, кардиогендік, гемотрансфузиондық, геморрагиялықтан кейінгі немесе басқа да шоктық жай-күйіндегі, ануриясы және өзге де жедел өршитін жай-күйі бар науқастарға (соның ішінде азаматтық мақсаттағы санитарлық көлікте) жедел медициналық жәрдем көрсеткенде құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер мен психотроптық заттар бар дәрілік заттарды тағайындауды дәрігер жеке өзі жүзеге асырады.
Тағайындау фактісі науқастың медициналық құжатында көрсетіледі және дәріні тағайындаған дәрігердің қолымен расталады.
12. Стационарлық медициналық жәрдем көрсететін медицина ұйымдарында құрамында Тізімнің ІІ, ІІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды науқастарға босату басқа дәрілік заттардан бөлек жүргізіледі. Ішу арқылы қабылдау тек медбикенің қатысуымен, ал инъекция түрінде қабылдау - дәрігердің қатысуымен жүргізіледі.
3. Рецепттер жазып беру және құрамында есірткілік
дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды босату
13. Науқастарға құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға рецепттерді тиісті медициналық көрсетілімдері болғанда науқастың жасын ескере отырып, денсаулық сақтау ұйымы емдеуші дәрігерлері, жеке емдік практиканы жүргізуші дәрігерлер жазып беріп, қолын қояды, жеке мөрімен және денсаулық сақтау ұйымының мөртабанымен және мөрімен растайды.
14. Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттар осы Ережелерге 1 қосымшаға сәйкес бланктің коды, нөмірі мен қорғаныстық дәрежелері болатын, А 6 форматында баспаханалық тәсілмен дайындалған қызғылт түсті арнайы рецептуралық бланкіде амбулаториялық науқастарға жазылып беріледі. Код осы Ережелерге 2 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінің шартты сандық белгілерін қамтиды.
15. Арнайы рецептуралық бланкке денсаулық сақтау ұйымының басшысы немесе оның орынбасары қол қояды және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен расталады. Бұл орайда мөрді кесу сызығына басады. Бұдан басқа, денсаулық сақтау ұйымының мөртабаны басылады, медициналық құжаттаманың нөмірі, рецепті жазып берген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты мен оның қолы, сондай-ақ науқастың тегі, аты, әкесінің аты, жасы мен тұрғылықты мекен-жайы көрсетіледі.
Арнайы рецептуралық бланкке жазылып берілген рецепттің түбіртегі олардың сақталуы үшін жауапты адамда сақталады.
16. Көп компонентті дәрілік нысанның құрамына енетін құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар атауы рецептте бірінші болып жазылады, одан кейін қалған барлық ингредиенттер көрсетіледі.

11. В организациях здравоохранения, где работает один врач, послеоперационным больным, а также при оказании экстренной медицинской помощи больным (в том числе на санитарном транспорте гражданского назначения) с болевым, кардиогенным,
гемотрансфузионным, постгеморрагическим или иным шоковым состоянием, анурией и другими остро развивающимися состояниями, назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, осуществляется врачом единолично.
Факт назначения фиксируется в медицинских документах больного и заверяется подписью врача, назначившего лекарство.
12. В организациях здравоохранения, оказывающих стационарную медицинскую помощь, выдача больным лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблиц II, III Списка, производится отдельно от других лекарственных средств. Пероральный прием производится только в присутствии медицинской сестры, а в виде инъекций - в присутствии врача.
3. Выписывание рецептов и отпуск лекарственных
средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры
13. Рецепты больным на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, выписываются с учетом возраста больного врачами организаций здравоохранения, частнопрактикующими врачами при наличии соответствующих медицинских показаний и заверяются подписью, личной печатью, штампом и печатью организации здравоохранения.
14. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, выписываются амбулаторным больным на специальном рецептурном бланке розового цвета, изготовленном типографским способом, форматом А6, имеющим код, номер бланка и степень защиты согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Код включает условное цифровое обозначение административно-территориальной единицы Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Специальный рецептурный бланк подписывается руководителем организации здравоохранения или его заместителем и заверяется печатью организации здравоохранения. При этом печать ставится на линии отреза. Кроме того проставляется штамп организации здравоохранения, указывается номер медицинской документации, фамилия, имя, отчество врача, выписавшего рецепт и его подпись, а также фамилия, имя, отчество, возраст и адрес местожительства больного.
Корешки от выписанных рецептов на специальном рецептурном бланке хранятся у лица, ответственного за их сохранность.
16. Название лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, входящего в состав многокомпонентной лекарственной формы, пишется в рецепте первым, затем указываются все остальные ингредиенты.

17. Рецепттің мазмұны, арнайы рецептуралық бланктің коды мен нөмірі науқастың медициналық құжаттамасына түсіріледі.
18. Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға тегін немесе жеңілдікті жағдайларда рецепттер жазып бергенде арнайы рецептуралық бланкке қосымша жеңілдікті рецепт жазылып беріледі.
Құрамында Тізімнің ІІІ, ІV Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар рецептуралық бланктерге жазылып беріледі.
19. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға ең жоғарғы бір реттік қабылдаудан асатын мөлшерде рецепт жазып бергенде дәрілік заттың мөлшері жазбаша жазылады және леп белгісі қойылады.
Дәрігер бұл талапты сақтамаған кезде фармацевтика қызметкері жазылып берілген дәрілік зат бір реттік жоғары мөлшерінің жартысын босатады.
20. Инкурабельдік онкологиялық науқастарды емдеу үшін құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың бір рецептте жазылып берілетін мөлшері, дәрілік заттарды бір рецептке жазып беруге арналған жол берілетін шекті нормалардан екі есе асырылуы мүмкін.
Көзге арналған дәрілік нысандарда бір рецепттегі этилморфин гидрохлоридінің мөлшері бес есе арттырылуы мүмкін.
21. Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепттер 7 күн ішінде жарамды.
22. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға жазылып берілген рецепттер осы ережелерге 3 қосымшаға сәйкес үлгі бойынша журналда тіркеледі.
23. Рецепттер бланкіде қарастырылған барлық графалар міндетті түрде толтырыла отырып, анық жазылады. Рецептте түзетулерге жол берілмейді.
24. Мөлшері, қабылдау жиілігі мен ұзақтығы көрсетіле отырып, дәрілік затты қолдану тәсілі мемлекеттік және орыс тілдерінде белгіленеді. Жалпылама ("Белгілі", "Ішуге", "Сыртқа" сияқты) нұсқаулармен шектелуге жол берілмейді.
25. Арнайы рецептуралық бланкте бір дәрі жазылып беріледі.
26. Мыналарға:
1) Қазақстан Республикасында тіркелмеген және қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарға рецепт жазып беруге;
2) Нашақорлықтан зардап шегетін науқастарға құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепттер жазып беруге;
3) Амбулаториялық науқастарға этил спиртіне, фентанилге рецепт жазып беруге және оларды босатуға;

17. Содержание рецепта, код и номер специального рецептурного бланка заносятся в медицинскую документацию больного.
18. При выписывании рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, бесплатно или на льготных условиях, дополнительно к специальному рецептурному бланку выписывается рецепт льготный.
Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц III, IV выписываются на рецептурных бланках.
19. При выписывании рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в дозе, превышающей высший однократный прием, доза лекарственного средства пишется прописью и ставится восклицательный знак.
При несоблюдении врачом этого требования, фармацевтический работник отпускает прописанное лекарственное средство в половине высшей разовой дозы.
20. Для лечения инкурабельных онкологических больных количество выписываемых в одном рецепте лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, может быть увеличено в два раза от предельно допустимых норм для выписывания лекарственных средств на один рецепт.
В глазных лекарственных формах количество этилморфина гидрохорида, выписываемого в одном рецепте, может быть увеличено в пять раз.
21. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц Списка, действительны в течение 7 дней.
22. Выписанные рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, регистрируются в журнале по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
23. Рецепты выписываются разборчиво с обязательным заполнением всех предусмотренных в бланке граф. Исправления в рецепте не допускаются.
24. Способ применения лекарственного средства обозначается на государственном или русском языке с указанием дозы, частоты и длительности приема. Не допускается ограничиваться общими указаниями ("Известно", "Внутреннее", "Наружное").
25. На специальном рецептурном бланке выписывается одно лекарственное средство.
26. Не допускается:
1) выписывать рецепты на лекарственные средства, не зарегистрированные и не разрешенные к применению в Республике Казахстан;
2) выписывать лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка больным, страдающим наркоманией;
3) выписывать рецепты и отпускать амбулаторным больным этиловый эфир, фентанил;

4) Бір рецептуралық бланкте құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды осы Ережелерге 4 қосымшада көрсетілген мөлшерден көп жазып беруге және босатуға;
5) Рецептте жазылып берілген есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар мен прекурсорларды дайындалған нысанның құрамынан тыс босатуға жол берілмейді.
27. Созылмалы аурулары бар науқастарға құрамында Тізімнің ІІІ, ІV Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға рецепттер бір айға дейінгі мерзімдегі емдеу курсына жазылып беріле алады. Бұл жағдайларда рецептуралық бланкте "Арнайы тағайындау бойынша" деген жазу көрсетіледі.
28. Жоғарыда аталған талаптарға жауап бермейтін рецепт жарамсыз болып есептеледі. Рецепт жазып берген адам науқас қаралған сәтте оның тиісінше ресімделуін қамтамасыз етеді.
29. Жарамсыз рецепттер "Жарамсыз рецепт" мөртабанымен жабылады, дұрыс жазылып берілмеген рецепттерді есепке алатын арнайы журналға тіркеледі.
30. Науқасқа құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды босатқанда фармацевтика қызметкері рецепттің келесі бетінде босатылған дәрілік заттың атауын, мөлшерін, күнін көрсетеді және босатушының қолын қояды.
31. Құрамында Тізімнің ІІ, ІІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды босатқанда науқасқа рецепттің орнына осы Ережелерге 5 қосымшаға сәйкес, рецептке және зауыттық таңбалануына (өндіруші-зауыт, ел, серия (топ) нөміріне) толық сәйкес келетін деректері бар диагоналы бойынша (солдан оңға қарай) сары жолақты "Сигнатура" беріледі. Сигнатура дәріні босатқан фармацевтік қызметкердің қолымен, сондай-ақ дәріханалық ұйымның мөрімен расталады.
32. Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепттер республиканың әкімшілік-аумақтық бірлігі шегінде, құрамында Тізімнің ІІІ, ІV Кестесіндегі дәрілік заттарға - Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жарамды.
33. Денсаулық сақтау ұйымының есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар мен прекурсорларды алуға талаптары осы Ережелерге 6 қосымшаға сәйкес үлгі бойынша латын тілінде жазылып, ұйым басшысының немесе оның орынбасарының қолымен және ұйымның мөрімен расталады.
4. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық
заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды сақтау
және есепке алу ерекшеліктері
34. Прекурсорлармен, құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттармен жұмыс істеуге жіберілген адамдардың тізімі жыл сайын денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен бекітіледі.

4) на одном рецептурном бланке выписывать и отпускать лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры не более количеств, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам;
5) отпуск выписанных в рецепте наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров вне состава изготовленной формы.
27. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц III, IV Списка, для больных хроническими заболеваниями могут выписываться на курс лечения сроком до одного месяца. В этих случаях на рецептурном бланке указывается надпись "По специальному назначению".
28. Рецепт, не отвечающий вышеперечисленным требованиям, считается недействительным. Лицо, выписавшее рецепт, обеспечивает его надлежащее оформление в момент обращения больного.
29. Недействительные рецепты погашаются штампом "Рецепт недействителен", регистрируются в специальном журнале учета неправильно выписанных рецептов.
30. При отпуске больному лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, фармацевтический работник на обороте рецепта указывает название, количество отпущенного лекарственного средства, дату и роспись отпустившего.
31. При отпуске лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц II, III Списка больному взамен рецепта выдается сигнатура с желтой полосой по диагонали (слева направо) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с данными, полностью соответствующими рецепту и заводской маркировке (завод-производитель, страна, номер серии (партии)). Сигнатура заверяется подписью фармацевтического работника, отпустившего лекарство, а также скрепляется печатью аптечной организации.
32. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка действительны в пределах административно-территориальной единицы республики, на лекарственные средства Таблиц III, IV Списка - на всей территории Республики Казахстан.
33. Требования организаций здравоохранения на получение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров выписываются на латинском языке по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, заверяются подписью руководителя организации здравоохранения или его заместителя и скрепляются печатью организации.
4. Особенности хранения и учета прекурсоров,
лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и прекурсоры
34. Список лиц, допущенных к работе с прекурсорами, лекарственными средствами, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, утверждается приказом руководителя организации здравоохранения ежегодно.

35. Денсаулық сақтау ұйымдарында, дәрілерді сақтау орындарында және кезекші дәрігерлер мен медбикелер постыларында есірткілік дәрілердің, психотроптық заттардың жоғарғы бір реттік және тәуліктік мөлшерлерінің кестесі, сондай-ақ олармен уланғанда қолданылатын у қайтарғыларының кестесі ілінеді.
36. Прекурсорларды, құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды сақтау бөлмесіне (әрі қарай - сақтау бөлмесіне) тікелей олармен жұмыс істейтін адамдарға ғана кіруге рұқсат етіледі.
37. Үй-жайлар, сейфтер мен шкафтар жұмыс күні аяқталғаннан кейін мөрленеді және (немесе) пломбаланады. Кілттер, мөр және (немесе) пломбир жауапты адамда сақталады.
38. Прекурсорлар, құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың, реактивтердің кірісі мен шығысы жөніндегі барлық құжаттар (есеп-фактуралар, тауар құжаттары, сенімхаттар, рецепттердің түбіртектері, талаптар) айлар және жылдар бойынша тігілген, мөрленген күйінде сақтау бөлмесіндегі сейфтерде немесе металл шкафтарда сақталады.
Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың кірісі мен шығысы жөніндегі барлық құжаттар ағымдағысын есептемегенде бес жыл, Тізімнің ІІІ, ІV Кестесіндегілер бір жыл сақталады.
39. Сейф, шкаф есіктерінің ішкі бетінде жоғары бір реттік және тәуліктік мөлшерлері көрсетіле отырып, сақтаулы тұрған дәрілік заттардың тізбесі ілінеді.
40. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды сақтау бөлмесінен беруді тек жауапты адам жүзеге асырады.
41. Дәріханалардың ассистенттік бөлмелеріндегі Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілердің, психотроптық заттардың қоры бес күндік қажеттіліктен, денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерінде (кабинеттерінде) - үш күндік қажеттіліктен, дәріханалардың сақтау бөлмелерінде - мереке және демалыс күндерін есептемегенде отыз күндік қажеттіліктен асырылмайды.
42. Денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлмелерінде кешкі және түнгі уақыттарда өмірлік көрсеткіштер бойынша шұғыл медициналық жәрдем көрсету үшін құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың бес күндік қорын жасауға жол беріледі. Аталған қор кезекші дәрігердің рұқсатымен қолданылуы мүмкін.
43. Медициналық сараптамалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында сынақтардан (талдамалардан) кейін қалған құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік препараттар үш ай ішінде сақталады, одан кейін тапсырысшыға қайтарылады. Қабылдау өткізу фактісі актімен ресімделеді.
Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар ақаулы дәрілік заттар, сондай-ақ сынақтардан (талдамалардан) кейінгі қалдықтар жойылуға жатқызылады.

35. В организациях здравоохранения, в местах хранения и на постах дежурных врачей и медицинских сестер вывешиваются таблицы высших разовых и суточных доз наркотических средств, психотропных веществ, а также таблицы противоядий при отравлениях ими.
36. Доступ в комнату хранения прекурсоров, лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (далее - комната хранения) разрешается лицам, непосредственно работающим с ними.
37. Помещения, сейфы и шкафы после окончания рабочего дня опечатываются и (или) пломбируются. Ключи, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица.
38. Все документы по приходу и расходу прекурсоров, лекарственных средств, реактивов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, (счета-фактуры, накладные, доверенности, рецепты, корешки от рецептов, требования) хранятся в подшитом, опечатанном по месяцам и годам виде в сейфах или металлических шкафах в комнате хранения.
Документы по приходу и расходу наркотических средств, психотропных веществ Таблицы II Списка хранятся в течение пяти лет, не считая текущего, Таблиц III, IV Списка - одного года, не считая текущего.
39. На внутренней стороне дверцы сейфа, шкафа вывешивается перечень хранящихся лекарственных средств с указанием высших разовых и суточных доз.
40. Выдача прекурсоров, лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, осуществляется из комнаты хранения только ответственным лицом.
41. В ассистентской комнате аптек, запас наркотических средств, психотропных веществ Таблицы II Списка, не превышает пятидневной потребности, в отделениях (кабинетах) организаций здравоохранения - трехдневной потребности, в комнатах хранения аптек - тридцатидневной потребности, не считая праздничных и выходных дней.
42. Для оказания экстренной медицинской помощи в вечернее и ночное время по жизненным показаниям в приемных отделениях организации здравоохранения допускается создавать пятидневный запас лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка. Указанный запас может быть использован также по разрешению дежурного врача.
43. В организациях здравоохранения, осуществляющих медицинскую экспертную деятельность, лекарственные препараты, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, оставшиеся после испытаний (анализов) хранятся в течение трех месяцев, после чего возвращаются заявителям. Факт приема-передачи оформляется соответствующим актом.
Забракованные лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, а также остатки, оставшиеся после испытаний (анализов), подлежат уничтожению.

44. Денсаулық сақтау ұйымдарында прекурсорлар, құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар, сондай-ақ реактивтер осы Ережелерге 7, 8, 9, 10, 11, 12 қосымшаларға сәйкес үлгі бойынша нөмірленген, жіппен тігілген, денсаулық сақтау ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Фармация комитеті аумақтық бөлімшелерінің мөрімен және басшысының қолымен расталған арнайы журналда заттық-сандық есепке алуға жатқызылады.
45. Аталған дәрілерді сақтауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының барлық бөлімшелерінде есепке алу журналы жүргізіледі. Бірінші бетінде заттық-сандық есепке алуға жатқызылатын прекурсорлар, құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар, реактивтер тізбесі көрсетіледі. Әрбір атау үшін өлшем бірлігі көрсетіле отырып, бөлек бет (айқарма бет) беріледі. Келіп түсуі нөмірі мен күні көрсетіле отырып, әрбір кіріс құжаты бойынша көрсетіледі. Шығындары күндізгі қорытындылар (күнделікті жазбалар) бойынша жазылады.
46. Жауапты адам әр айдың бірінші жұлдызында құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың, сондай-ақ прекурсорлардың нақты барын кітап қалдығымен салыстырып, осы Ережелерге 22 қосымшаға сәйкес үлгі бойынша салыстыру актісін жасайды.
Аталған дәрілерді мүкәммалдағанда жеке мүкәммалдық тізім бойынша нақ қалдығы анықталады.
47. Нақты қалдықты кітаптағы қалдықтармен салыстырғанда алшақтықтар анықталған жағдайда денсаулық сақтау ұйымының басшысы есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның қаперіне жеткізу үшін бұл туралы Комитеттің аумақтық бөлімшесіне бір тәулік ішінде хабардар етеді.
5. Арнайы рецептуралық бланктер мен талаптарды
сақтау, бөлу, босату, есепке алу және жою
48. Мемлекеттік жергілікті денсаулық сақтау органдары денсаулық сақтау ұйымдарын арнайы рецептуралық бланктермен қамтамасыз етеді.
49. Арнайы рецептуралық бланктерді беру оларда саны (жазбаша), бланктің коды мен нөмірі көрсетіле отырып, сенімхат бойынша жүзеге асырылады.
50. Арнайы рецептуралық бланкілерді алуға арналған сенімхаттың қолданылу мерзімі 10 күн (алыс аудандардағы денсаулық сақтау ұйымдары үшін - бір ай).
51. Денсаулық сақтау ұйымдарының арнайы рецептуралық бланктерге талаптары осы Ережелерге 15 қосымшаға сәйкес үлгіде ресімделеді.
52. Денсаулық сақтау ұйымына түскен кезде арнайы рецептуралық бланктерді сол ұйымның басшысы тағайындаған комиссия қабылдайды. Арнайы рецептуралық бланкілерді кіріске алу, оларды комиссия қабылдауынан кейін кіріс жөніндегі құжат бойынша жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы немесе оның орынбасары алынған мөлшердің ілеспе құжаттарға сәйкестігін жеке тексереді.
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы арнайы рецептуралық бланктерді алу, сақтау мен беру үшін жауапты адамды тағайындайды.

44. Прекурсоры, лекарственные средства, а также реактивы, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, в организациях здравоохранения подлежат предметно-количественному учету в специальном журнале, пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатями и подписями руководителей организации здравоохранения и территориальных подразделений Комитета фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Комитет) по формам согласно приложений 7, 8, 9, 10, 11, 12 к настоящим Правилам.
45. Журнал учета заводится во всех подразделениях организаций здравоохранения, осуществляющих хранение указанных средств. На первой странице указывается перечень прекурсоров, лекарственных средств, реактивов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежащие предметно-количественному учету. Для каждого наименования отводится отдельный лист (разворот) с указанием единицы измерения. Поступление отражается по каждому приходному документу с указанием номера и даты. Расход заносится дневными итогами (ежедневные записи).
46. Ответственное лицо на первое число каждого месяца сверяет фактическое наличие лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, а также прекурсоров c книжным остатком с составлением акта сверки по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
При инвентаризации указанных средств устанавливаются фактические остатки по отдельной инвентаризационной описи.
47. В случае выявления расхождений при сверке фактических остатков с книжными остатками руководитель организации здравоохранения в течение суток извещает об этом территориальное подразделение Комитета для доведения до сведения уполномоченного государственного органа в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
5. Хранение, распределение, отпуск, учет и
уничтожение специальных рецептурных бланков и
требований
48. Местные органы государственного управления здравоохранением обеспечивают организации здравоохранения специальными рецептурными бланками.
49. Выдача специальных рецептурных бланков осуществляется по доверенности, с указанием в них количества (прописью), кода и номера бланка.
50. Срок действия доверенности на получение специальных рецептурных бланков - 10 дней (для организации здравоохранения отдаленных районов - один месяц).
51. Требования организаций здравоохранения на специальные рецептурные бланки оформляются по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
52. Специальные рецептурные бланки при поступлении в организацию здравоохранения принимаются комиссией, назначенной руководителем этой организации. Приход специальных рецептурных бланков осуществляется по приходному документу после их комиссионной приемки.
Руководитель организации здравоохранения или его заместитель лично проверяет соответствие полученных количеств сопроводительным документам.
Руководителем организации здравоохранения назначается ответственное лицо за получение, хранение и выдачу специальных рецептурных бланков.

53. Арнайы рецептуралық бланктер, талаптар, сондай-ақ кіріс пен шығыс жөніндегі құжаттар сейфтерде немесе металл шкафтарда сақталады.
Арнайы рецептуралық бланктер, талаптар, сондай-ақ кіріс пен шығыс жөніндегі құжаттар сақталатын бөлме жұмыс аяқталғаннан кейін мөрленеді және (немесе) пломбыланады. Бөлменің кілті, мөр және (немесе) пломбир денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адамда сақталады.
Денсаулық сақтау ұйымындағы арнайы рецептуралық бланктердің қоры орташа айлық қажеттіліктен аспайды.
54. Емдеуші дәрігерге арнайы рецептуралық бланкілер нақты науқас үшін денсаулық сақтау ұйымы басшысы орынбасарының рұқсатымен беріледі.
55. Арнайы рецептуралық бланкілер заттық-сандық есепке алынуға жатады.
56. Арнайы рецептуралық бланктерді есепке алу кітабы осы Ережелерге 13 қосымшаға сәйкес бір күнтізбелік жылға жүргізіледі. Кітап нөмірленеді, жіппен тігіледі, ұйымның мөрімен және басшысының қолымен расталады.
57. Әрбір айдың бірінші жұлдызында материалдық жауапты адам нақты бар арнайы рецептуралық бланктерді кітаптағы қалдықпен салыстырады, ол туралы осы Ережелерге 14 қосымшаға сәйкес салыстыру актісі жасалады.
Тексеру нәтижесі бойынша алшақтық анықталған жағдайда, денсаулық сақтау ұйымы Комитеттің аумақтық бөлімшесін бір тәулік ішінде хабардар етеді.
58. Арнайы рецептуралық бланкілерді есепке алу кітабы оған барлық кіріс-шығыс құжаттарымен бірге ағымдағы жылды есептемегенде бес жыл бойы сейфтерде немесе металл шкафтарда сақталады.
59. Арнайы рецептуралық бланкілердің кірісі мен шығысы жөніндегі барлық құжаттар (есеп-фактуралар, тауар құжаттары, талаптар, сенімхаттар) олардың сақталуына кепілдік берілетін жағдайларда сақталады. Құжаттар айлар мен жылдар бойынша тігіледі.
60. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы үйінде қайтыс болған науқастардан қалған пайдаланылмаған арнайы рецепттерді қабылдау мен есепке алуды ұйымдастырады.
61. Үйінде қайтыс болған онкологиялық (гематологиялық) науқастардың туыстарынан пайдаланылмаған арнайы рецептуралық бланктерді қабылдау осы Ережелерге 16 қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
62. Қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген пайдаланылмаған арнайы рецепттердің саны осы Ережелерге 17 қосымшаға сәйкес нөмірленген, жіппен тігілген, денсаулық сақтау ұйымының дөңгелек мөрімен және басшысының қолымен расталған арнайы журналда тіркеледі.
63. Қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген пайдаланылмаған арнайы рецепттер сақталуға кейіннен жойылуға жатқызылады. Рецепттердің жойылуы рецепттердің жиналуына қарай, бірақ кемінде айына 1 рет құрамына ішкі істер органының өкілі кіретін тұрақты қызмет ететін комиссияның қатысуы арқылы өртеу жолымен жүргізіледі. Жойылу фактісі тиісті актімен ресімделеді.

53. Специальные рецептурные бланки, требования, а также документы по приходу и расходу хранятся в сейфах или металлических шкафах.
Комната, где хранятся специальные рецептурные бланки, требования, а также документы по приходу и расходу, по окончании работы опечатывается и (или) пломбируется. Ключи от комнаты, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица, назначенного приказом руководителя организации здравоохранения.
Запас специальных рецептурных бланков в организации здравоохранения не превышает средней месячной потребности.
54. Лечащему врачу специальные рецептурные бланки выдаются для конкретного больного с разрешения заместителя руководителя организации здравоохранения.
55. Специальные рецептурные бланки подлежат предметно-количественному учету.
56. Книга учета специальных рецептурных бланков, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, заводится на один календарный год. Книга пронумеровывается, прошнуровывается, скрепляется печатью организации и подписью руководителя.
57. На первое число каждого месяца материально ответственное лицо сверяет фактическое наличие специальных рецептурных бланков с книжным остатком, о чем составляется акт сверки согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
В случае выявления расхождений по результатам сверки, организация здравоохранения в течение суток ставит в известность территориальное подразделение Комитета.
58. Книга учета специальных рецептурных бланков со всеми приходно-расходными документами к ней хранится в течение пяти лет, не считая текущего в сейфах или металлических шкафах.
59. Все документы по приходу и расходу специальных рецептурных бланков (счета-фактуры, накладные, требования, доверенности) хранятся в условиях, гарантирующих их сохранность. Документы подшиваются по месяцам и годам.
60. Руководитель организации здравоохранения организует прием и учет неиспользованных специальных рецептов, оставшихся после больных, умерших на дому.
61. Прием неиспользованных специальных рецептов у родственников онкологических больных, умерших на дому, оформляется актом согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
62. Количество сданных родственниками умерших больных неиспользованных специальных рецептов регистрируется в специальном пронумерованном, прошнурованном, скрепленном круглой печатью и подписью руководителя организации здравоохранения журнале согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
63. Неиспользованные специальные рецепты, сданные родственниками умерших больных, подлежат хранению с последующим уничтожением. Уничтожение рецептов производится по мере накопления рецептов, но не реже 1 раза в месяц, путем сжигания в присутствии постоянно действующей комиссии, в состав которой включается представитель органа внутренних дел. Факт уничтожения оформляется соответствующим актом.

6. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық
заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды,
сондай-ақ прекурсорларды жою
64. Стационарлық медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында бос ампулалар мен ішіндегісі ішінара пайдаланылған, құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттардан босаған ампулалар жиналуға және жойылуға жатқызылады.
65. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы үйінде қайтыс болған науқастардан кейін пайдаланылмай қалған құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды қабылдау мен есепке алуды ұйымдастырады.
66. Қайтыс болуы туралы куәлікті ресімдеу үшін жауапты қызметкерге қайтыс болған онкологиялық науқастың туыстарынан үйінде қайтыс болған науқастардан қалған дәрілік заттардың пайдаланылмаған қалдығын қабылдау денсаулық сақтау ұйымы бойынша бұйрықпен жүктеледі. Пайдаланылмаған қалдықтарды қабылдау осы Ережелерге 18 қосымшаға сәйкес үлгі бойынша актімен ресімделеді.
67. Бұл қызметкер қабылданған дәрілік зат шығынын амбулаториялық картада жазылған кезекті рецепттің алыну сәтінен бастап салыстыруын жүргізеді. Өткізілген дәрілік препараттардың саны, олардың атаулары мен дәрілік нысандары (ампулалар, таблеткалар, ұнтақтар) осы Ережелерге 19 қосымшаға сәйкес үлгі бойынша нөмірленген, жіппен тігілген, ұйым мөрімен және басшының қолымен расталған арнайы есепке алу журналында тіркеледі.
68. Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар пайдаланылмаған дәрілік заттарды есепке алу журналында мөлшері мен оларды жою тәсілі туралы белгі қойылады.
69. Өткізілген дәрілік заттар оларды жойғанға дейін сейфте сақталады.
70. Жарамдылық мерзімі өткен, қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген, құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды, сондай-ақ сынған, ақаулы, бос ампулалар мен ішінде ішінара пайдаланылған дәрі бар ампулаларды жою үшін денсаулық сақтау ұйымы бойынша бұйрықпен тұрақты жұмыс істейтін комиссия құрылады, оның құрамына ішкі істер органдары мен санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің өкілдері енгізіледі.
71. Құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар жинақталу дәрежесіне қарай әр айдың отызыншы жұлдызынан кешіктірілмей, денсаулық сақтау ұйымының жанындағы тұрақты жұмыс істейтін комиссияның қатысуымен: ұнтақтар мен таблеткалар өртеу жолымен, ампуладағы препараттар жаншу жолымен жойылады.

6. Уничтожение лекарственных средств,
содержащих наркотические средства, психотропные вещества и
прекурсоры, а также прекурсоров
64. В организациях здравоохранения, оказывающих стационарную медицинскую помощь, подлежат сбору и уничтожению пустые ампулы и ампулы, содержимое которых частично использовано, из под лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка.
65. Руководитель организации здравоохранения организует прием и учет неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, оставшихся после больных, умерших на дому.
66. Приказом по организации здравоохранения на работника, ответственного за оформление свидетельств о смерти, возлагается прием у родственников умершего онкологического больного неиспользованных остатков лекарственных средств, оставшихся после больных, умерших на дому. Прием неиспользованных остатков оформляется актом по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
67. Данный работник проводит сверку расхода лекарственного средства с момента получения очередного рецепта, записанного в амбулаторной карте. Количество сданных лекарственных препаратов, их названия и лекарственные формы (ампулы, таблетки, порошки) регистрируются в специальном журнале учета, пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатью организации и подписью руководителя по утвержденной форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
68. В журнале учета неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, ставится отметка о количестве и способе их уничтожения.
69. Сданные лекарственные средства хранятся в сейфе до их уничтожения.
70. Для уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка с истекшим сроком годности, сданных родственниками умерших больных, а также бой, брак, пустые ампулы и ампулы, содержимое которых частично использовано, приказом по организации здравоохранения создается постоянно действующая комиссия, в состав которой включаются представители органов внутренних дел и санитарно-эпидемиологической службы.
71. По мере накопления лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка не позднее тридцатого числа каждого месяца в присутствии постоянно действующей комиссии при организации здравоохранения производится их уничтожение: порошков и таблеток путем сжигания, ампулированных препаратов путем раздавливания.

72. Жою фактісі осы Ережелерге 20 және 21 қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
1 қосымша
А6 форматы
Арнайы рецептуралық бланктің үлгісі
РЕЦЕПТ N______
РЕЦЕПТ N _______
Код __________
Код _____
Денсаулық сақтау
ұйымының мөртабаны
Денсаулық сақтау
ұйымының мөртабаны
Рецепттің жазылып берілген күні
200 __ ж. "____" _____________
Науқастың Т.А.Ә
Жасы _________________________
Мекен-жайы ___________________
Участок N ____________________
Науқастың медициналық құжатының
N _______________
Дәрігердің Т.А.Ә
Rp:
Рецепттің жазылып берілген күні
200 __ ж. "____" ______________
Науқастың Т.А.Ә,
Жасы __________________________
Мекен-жайы ____________________
Участок N _____________________
Науқастың медициналық құжатының
N _______________
Дәрігердің Т.А.Ә ______________
Rp:
Дәрігердің қолы мен жеке мөрі
М.
Дәрігердің қолы мен жеке мөрі
О.
Түзетулерге жол берілмейді
Түбіртек денсаулық сақтау
ұйымында қалады
Бланк нөмірі
Түзетулерге жол берілмейді
Бланк нөмірі
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
2 қосымша
Республика әкімшілік-аумақтық бірлігінің
шарттық сандық белгісі (коды)
Р/к N
Әкімшілік-аумақтық бірлігі
Шарттық сандық
белгісі (коды)
1.
Астана қаласы

72. Факт уничтожения оформляется актом согласно приложениям 20 и 21 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Формат А6
Форма
специального рецептурного бланка
РЕЦЕПТ N ______
РЕЦЕПТ N ______
Код  __________
Код ___________
Штамп организации
здравоохранения
Штамп организации
здравоохранения
Дата выписки рецепта
Ф.И.О. больного,
возраст ____________________
Адрес_______________________,  N участка __________________,
N медицинской документации
больного_______________
Ф.И.О. врача
Rp:
Дата выписки
рецепта___»____200__г.
Ф.И.О. больного,
Возраст__________________,
Адрес____________________
N участка________________,
N медицинской документации
больного____________________
Ф.И.О. врача_________________
Rp.:
Подпись и личная печать врача
М
Подпись и личная печать врача
П
Исправления не допускаются.
Корешок остается в организации
здравоохранения
Номер бланка
Исправления не допускаются
Номер бланка
Приложение 2
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Условное цифровое обозначение административно-
территориальной единицы республики
N
п/п
Административно-
территориальная единица
Условное
цифровое обозначение
1.
город Астана

658
2.
Ақмола облысы
652
3.
Ақтөбе облысы
645
4.
Алматы қаласы
646
5.
Алматы олбысы
660
6.
Атырау облысы
648
7.
Шығыс Қазақстан облысы
647
8.
Жамбыл облысы
649
9.
Батыс Қазақстан облысы
657
10.
Қарағанды облысы
650
11.
Қызылорда облысы
651
12.
Қостанай облысы
653
13.
Маңғыстау облысы
663
14.
Павлодар облысы
654
15.
Солтүстік Қазақстан облысы
655
16.
Оңтүстік Қазақстан облысы
659
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
3 қосымша
Дәрілік затты тегін (немесе жеңілдікті жағдайда)
алуға жазылған рецепттерді тіркеу журналы
Шыға-
рылған
күні
Рецепт
тің
N,
коды
Науқастың
Т.А.Ә
амбулато-
рия кар-
тасының N
Ауру-
дың
түрі
(шифр)
Нау-
қастың
мекен-
жайы
Дәрілік
заттың
атауы,
мөлшері,
буып-
түйілуі
Орамның
саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Рецептті жазып
берген дәрі-
гердің Т.А.Ә
және қолы
Рецептті
қабылдап
алған
науқастың
қолы
Қайтарылған
рецепті
белгілеу
8
9
10
Журнал нөмірленуі, жіппен тігілуі, денсаулық сақтау ұйымының
мөрімен және басшының қолымен расталуы тиіс.
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
4 қосымша
Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар
мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды бір рецептке
жазып беру және босатудың шекті жол берілетін
нормалары
Атауы
Өлшем
бірлігі
Мөлшері
Бупренорфин (норфин) (0,2 мг)
тіл асты таблеткалары
таблеткалар
20
Бупренорфин 1 мл-де 0,6 мг
ампулалар
10
Бупренорфин 1 мл-де 0,3 мг
ампулалар
20
Кодеин
грамм
0,2
Құрамында кодеин бар жөтелге қарсы
таблеткалар (кодтермопс, кодтерпин)
таблеткалар
20
Морфин
грамм
0,3
Омнопон
грамм
0,1
Тримеперидин
грамм
0,25
Просидол
грамм
0,25
Этилморфин (дионин)
грамм
0,2
Эфедрин гидрохлориді, Псевдоэфедрин
грамм
0,6
Натрий этаминалы
грамм
1,0
Тізімнің ІІІ Кестесіндегі
психотроптық заттар (барбитур
қышқылы туындыларының ұйықтататын
препараттарынан басқа)
таблетка
ампулалар
50-ден
асырмай
20-ден
асырмай
Ұйықтататын дәрілер - барбитур
қышқылы туындылары
таблеткалар
12-ден
асырмай
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
5 қосымша
СИГНАТУРА
Дәріхана ұйымының атауы __________________________________________
КОДЫ _________ Рецепт N ________, шығарылған  күні _______________
Науқастың Т.А.Ә мен жасы _________________________________________
Rp: ____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
Қолдану тәсілі
Дәрігердің Т.А.Ә  ______________________
Дайындаған   ___________________________
Тексерген ______________________________
Босатқан _______________________________
Күні  __________________________________
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
6 қосымша
200 ___ж. "___" __________
есірткілік дәрілерге, психотроптық заттар
мен прекурсорларға талап
__________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
Мөртабан
Есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар
айналымымен байланысты қызмет түріне N _____ мемлекеттік лицензия
______________
Кімнен ___________________ (алушының Т.А.Ә, қызметі)
Қандай мақсаттар үшін (негіздеме) __________________
Р/к
N
Есірткілік дәрілердің,
психотроптық заттардың,
прекурсорлардың атауы
Өлшем
бірлігі
Талап
етілген
мөлшер
жазбаша
Босатылған
мөлшер
жазбаша
1
2
3
4
5
Басшының Т.А.Ә. __________ қолы _____________
МО
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
7 қосымша
Дәріхана қоймаларында  есірткілік дәрілерді,
психотроптық заттар мен прекурсорларды
есепке алу журналы
Ұйымның атауы ________________________________
Дәрілік заттың атауы _________________________
Өлшем бірлігі ________________________________
Айы
Айдың
басын-
дағы
қалдық
Кіріс
Қалдықпен бірге
кіріс бойынша
ай ішіндегі
барлығы
Кімнен
алынды
Құжаттың
N мен күні
Саны
1
2
3
4
5
6
Қаңтар
Ақпан
және т.б.
кестенің жалғасы
Айы
Шығыс
Ай
ішіндегі
шығынның
барлығы
Қал-
дығы
Материалдық
жауапты
адамның қолы
Кімге
боса-
тылды
Құжаттың
N мен күні
саны
1
7
8
9
10
11
12
Қаңтар
Ақпан
және т.б.
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
8 қосымша
Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар
мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды бөлімшелерде
және кабинеттерде есепке алу журналы
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _________________
Бөлімше (кабинет) _______________________________
Дәрінің атауы, мөлшерленуі, буылып-түйілуі ______
Өлшем бірлігі ___________________________________
Кіріс
Шығыны
Қал-
дық
Боса-
тушы-
ның
Тегі,
А.Ә.,
қолы
Алушы-
ның
Т.А.Ә.
Алын-
ған
күні
Қайдан
алынған,
құжаттың
N мен
күні
Саны
Алу-
шының
Тегі,
А.Ә.,
қолы
Бе-
ріл-
ген
күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
9 қосымша
Дәріханада заттық-сандық есепке алуға жататын
есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар мен
прекурсорларды есепке алу журналы
______________________________________________
Заңды тұлғаның атауы
______________________________________________
Препараттың атауы, мөлшерленуі
Айы
1 жұл-
дызға
қалдық
Ай
ішін-
дегі
қал-
дықпен
бірге
барлық
кіріс
Шығындар
түрі
Құжат-
тың N
мен
күні
Саны
Құжат-
тың N
мен
күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
Қаңтар
Амбулатория-
лық рецепт
бойынша
стационар-
ларға
Ақпан
кестенің жалғасы
Шығындар
Әрбір
түр
бойын-
ша ай
ішін-
дегі
шығын
Шығын-
ның
барлық
түр-
лері
бойын-
ша ай
ішін-
дегі
бар-
лығы
Ай
со-
ңын-
дағы
қал-
дық
Нақ-
ты
қал-
дық
1
2
3
4
5
6
7
8
және
т.с.с
31
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
10 қосымша
Талдама үшін сынақ зертханасына (орталыққа)
келіп түсетін құрамында есірткілік дәрілер,
психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды есепке алу журналы
____________________________________________________
Сынақ зертханасының (орталықтың) атауы
Дәрінің атауы _______________________
Өлшем бірлігі _______________________
Кіріс
Берілген
Р/к
N,
яғни
тал-
дама
N
Түс-
кен
күні
Кімнен
алынды,
құжат-
тың N
Серия
N
Алынған
саны,
өлшем
бірлігі
Сынақ
түрі
Күні
Саны
Алу-
шының
қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Шығыны
Талда-
маға
шығын-
далған
мөлшері
Сынақ
кәсібі,
сынақ
саны
Толты-
рылған
күні
мен
талда-
машының
қолхаты
Тал-
дама
нәти-
же-
лері
Тал-
дама-
дан
қал-
ған
қал-
дық
Қал-
дықты
қабыл-
дап
алу-
шының
қол-
хаты
Дәріха-
налық
ұйымға
беру
немесе
жою
туралы
белгі,
саны,
акт N
Зерт-
хана
мең-
геру-
шісі-
нің
қолы
10
11
12
13
14
15
16
17
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
11 қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеу
ұйымдары мен білім беру ұйымдарында есірткілік
дәрілерді, психотроптық, улы заттар мен
прекурсорларды есепке алу журналы
___________________________________
Ұйымның атауы
Атауы _____________________________
Өлшем бірлігі _____________________
Алын-
ған
күні
Кіріс
Шығыны
Жеткізуші
және
құжат-
тың N
Саны
Материалдық
жауапты
адамның
Тегі, А.Ә.,
қолы
Беріл-
ген
күні
Алу-
шының
Тегі,
А.Ә.
Қандай
мақсат-
тарға
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Шығыны
Саны
Алушының
қолы
Берушінің
Тегі, А.Ә.,
қолы
Қалдық
8
9
10
11
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
12 қосымша
Медбикелер постыларында құрамында есірткілік
дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік
заттарды есепке алу журналы
Денсаулық сақтау ұйымының атауы __________________________
Дәрінің атауы, мөлшері, буылып-түйілуі____________________
Өлшем бірлігі ____________________________________________
КІРІС
ШЫҒЫНЫ
Алын-
ған
күні
Қайдан
алынды
құжаттың
N мен
күні
Саны
Алушының
Т.А.Ә.,
қолы
Беріл-
ген
күні
Науқас
ауру
тари-
хының
N мен
Т.А.Ә.
Саны
Беру-
шінің
Т.А.Ә.
қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
13 қосымша
Арнайы рецептуралық бланктерді есепке алу кітабы
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
_____________________________________________________________
Айдың
басын-
дағы
қалдық
(жалпы
саны)
Кіріс
Шығын
Құжаттың
N, күні
N ___ден
N ___ге
дейінгі
бланк,
Код ___
Саны
Кімге
дәрі-
гердің
Т.А.Ә.
берілген
күні
N ___ден
N ___ге
дейінгі
бланк
Саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Шығын
Айдың
соңындағы
қалдық
(бланктердің
жалпы саны)
Алған
Адамның
қолы
Материалдық
жауапты
адамның
Т.А.Ә.
8
9
10
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
14 қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _______________________
Арнайы рецептуралық бланкті салыстыру актісі
200 _____ ж. _________________ айына
р/к
N
N ___ден
N ___ге
дейінгі
арнайы
рецеп-
туралық
бланктер
Ай
басын-
дағы
қалдық
Кіріс
Шығын
Кітап-
тағы
қалдық
Нақты
қалдық
Айыр-
масы
+
±
1
2
3
4
5
6
7
8
Қорытынды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жауапты адам ________________________ қызметі, қолы
Тексерген  _________________________  қызметі, қолы
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
15 қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының мөртабаны
Арнайы рецептуралық бланкілерге талап
20 ___ ж. "___" __________
Кімге ________________________________________________
Кімнен _______________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауы)
_______________________________________________
Есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы
саласындағы қызметке 20___ж __________  N _____ лицензия
Р/к
N
Атауы
Өлшем бірлігі
Жазбаша саны
1
2
3
4
Медицина ұйымының басшысы _____________________ қолы
Т.А.Ә.
Жауапты адам _____________________ қолы
Т.А.Ә.
МО
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
16 қосымша
Науқас қайтыс болғаннан кейін қалған арнайы
рецепттерді қабылдау-өткізу актісі
_____________ қаласы                      20 ___ ж. "___" _________
Біз төменде қол қойған: материалдық жауапты адамның, қайтыс
болған науқас туысының және мүдделі емес үшінші адамның Т.А.Ә.
___________________________________________________________________
(кемінде үш адам)
қайтыс болған науқас ________________________________________ туысы
қайтыс болған науқастың Т.А.Ә
___________________________________________________________________
қайтыс болған науқас туысының Т.А.Ә.
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
код _______ N ____________арнайы рецептуралық бланкті (терді)
бергені туралы осы актіні жасадық, онда____________________________
__________________________________________________ жазылып берілген
(дәрілік заттың атауы)
Қайтыс болған науқастың мекен-жайы:
Мыналардың: комиссия мүшелерінің, өткізуші және қабылдаушының
қолдары
Қабылдады:
Өткізді:
Күні:
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
17 қосымша
Қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген
пайдаланылмаған арнайы рецепттерді есепке алу
журналы
Р/к
N
Түс-
кен
күні
Нау-
қастың
Т.А.Ә
мен
мекен-
жайы
Рецепт-
ті
жазып
берген
емхана
Блан-
ктың
коды,
N,
өткі-
зілген
рецепт-
тің
жазы-
лып
беріл-
ген
күні
Өткізу-
шінің
Т.А.Ә
мен
қолы
Қабыл-
дап
алушы-
ның
Т.А.Ә
мен
қолы
Жою
тәсілі
мен
жойыл-
ған
күні
туралы
белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
18 қосымша
Науқас қайтыс болғаннан кейін қалған құрамында
есірткілік дәрілер, психотроптық заттар мен прекусорлар
бар дәрілік заттарды қабылдау-өткізу
АКТІСІ
200 ___ ж. "___" __________
____________________________________________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
____________________________________________________________________науқастың Т.А.Ә.
Біз төменде қол қойғандар: қайтыс болған науқас туысы
____________________________________________________________________қайтыс болған науқас туысының Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
________________________________________________________________________________________________________________________________________
бергені туралы (дәрілік заттың атауы, саны)
осы актіні жасадық
Қайтыс болған науқастың мекен-жайы:
Мыналардың: өткізушінің және қабылдаушының қолдары
Қабылдады:
Өткізді:
Күні:
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
19 қосымша
Қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген Тізімнің
ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілерді, психотроптық заттарды
есепке алу журналы
Р/к
N
Түс-
кен
күні
Нау-
қас-
тың
Т.А.Ә
мен
ме-
кен-
жайы
Өткі-
зіл-
ген
есірт-
кілік
дәрі-
лер,
психо-
троп-
тық
зат-
тар
мен
пре-
кур-
сор-
лар
атауы
Өлшем бір-
лігі
Саны
Өткі-
зуші-
нің
Тегі
мен
қолы
Қабыл-
дап
алушы-
ның
Тегі
мен
қолы
Саны
мен жою
тәсілі
туралы
белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
20 қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарында пайдаланылған
және ішінара пайдаланылған ампулаларды жою
АКТІСІ
_________________ жыл        _________________
Мына құрамдағы комиссия (3 адамнан кем емес)

658
2.
Акмолинская область
652
3.
Актюбинская область
645
4.
город Алматы
646
5.
Алматинская область
660
6.
Атырауская область
648
7.
Восточно-Казахстанская область
647
8.
Жамбылская область
649
9.
Западно-Казахстанская область
657
10.
Карагандинская область
650
11.
Кызылординская область
651
12.
Костанайская область
653
13.
Мангистауская область
663
14.
Павлодарская область
654
15.
Северо-Казахстанская
область
655
16.
Южно-Казахстанская
область
659
Приложение 3
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал регистрации выписанных рецептов
на получение лекарственных средств
бесплатно (или на льготных условиях)
Дата
выписы-
вания
Код, N рецепта
Ф.И.О., N
амбулатор-
ной
карты
больного
Вид
заболевания
(шифр)
Адрес
больного
продолжение таблицы
Наименование
лекарст-
венного
средства,
дозировка,
фасовка
Коли-
чество
упаковок
Ф.И.О
и
подпись
врача,
выписавшего
рецепт
Подпись
больного,
получив-
шего
рецепт
Отметка
возврата
рецепта
Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью организации здравоохранения и подписью руководителя.
Приложение 4
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Предельно допустимые нормы выписывания и отпуска
лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и
прекурсоры на один рецепт
Наименование
Единица измерения
Количество
Бупренорфин 0,2 мг,
подъязычные таблетки
таблетки
20
Бупренорфин 0,6 мг в 1 мл
ампулы
10
Бупренорфин 0,3 мг в 1 мл
ампулы
20
Кодеин
грамм
0,2
Таблетки от кашля,
содержащие кодеин
(кодтермопс, кодтерпин)
таблетки
20
Морфин
грамм
0,3
Омнопон
грамм
0,1
Тримеперидин
грамм
0,25
Просидол
грамм
0,25
Этилморфин (дионин)
грамм
0,2
Эфедрина гидрохлорид,
псевдоэфедрин
грамм
0,6
Этаминал натрия
грамм
1,0
Психотропные вещества
Таблицы III Списка (кроме
снотворных препаратов
производных барбитуровой
кислоты)
таблетка
ампулы
не более 50
не более 20
Снотворные препараты -
производные барбитуровой
кислоты
таблетка
не более 12
Приложение 5
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
СИГНАТУРА
Название аптечной организации __________________
КОД ______ N рецепта _________, дата выписывания ________
Ф.И.О. и возраст больного _______________________________
Rp: ____________________________
________________________________
________________________________
________________________________
Способ применения
Ф.И.О. врача ___________________
Приготовил _____________________
Проверил   _____________________
Отпустил   _____________________
Дата ___________________________
Приложение 6
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Требование
на наркотические средства, психотропные вещества
и прекурсоры от «____»_________200__г.
_____________________________________
Название организации здравоохранения
Штамп
Государственная лицензия на виды деятельности, связанных
с оборотом наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров N _______
от ____________________
От кого _________________ (Ф.И.О., должность получателя)
Для каких целей (обоснование)___________________________
N
п/п
Название
наркотического
средства,
психотропного
вещества,
прекурсора
Ед.
изм.
К-во
затребованного прописью
К-во отпущенного прописью
1
2
3
4
5
Ф.И.О. руководителя_______________подпись_____________
Приложение 7
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров на аптечных складах
Название организации ________________________________
Наименование лекарственного средства ________________
Единица измерения ______________
Месяц
Остаток на начало месяца
Приход
Всего за месяц по приходу с остатком
От кого получено
N доку-
мента и
дата
Кол-во
1
2
3
4
5
6
Январь
Февраль
и т.д.
продолжение таблицы
Месяц
Расход
Всего
расход
за
месяц
Оста-
ток
Подпись
материально-
ответственного лица
Кому
отпу-
щено
N доку-
мента и
дата
Кол-
во
1
7
8
9
10
11
12
Январь
Февраль
и т.д.
Приложение 8
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
в отделениях и кабинетах
Название организации здравоохранения _____________
Отделение (кабинет)_______________________________
Наименование средства, дозировка, фасовка_________
Единица измерения_________________________________
Приход
Дата
получения
Откуда
получено, N и дата документа
Кол-во
Фамилия, И.О.,
подпись
получившего
1
2
3
4
продолжение таблицы
Расход
Остаток
Фамилия, И.О.,
подпись
отпустившего
Ф.И.О.
получившего
Дата
выдачи
Кол-во
5
6
7
8
Приложение 9
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета  наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров, подлежащих предметно-количественному
учету в аптеке
____________________________________________
Наименование юридического лица
____________________________________________
Наименование препарата, дозировка
Месяц
Остаток
на 1-е
число
Приход
Всего приход с остатком за
месяц
Виды расхода
N до-
кум.
и
дата
Кол-
во
N до-
кум.
и
дата
Кол-
во
1
2
3
4
5
6
7
8
Январь
по амбула-
торной
рецептуре
стационарам
Февраль
продолжение таблицы
Расходы
1
2
3
4
5
6
7
8
и тд
31
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Расход за месяц
по каждому виду
Всего
за месяц
по всем
видам
расхода
Остаток
на
конец
месяца
Фактиче-
ский
остаток
19
20
21
22
Приложение 10
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества и
прекурсоры, поступающих
в испытательную лабораторию (центр) для анализа
_____________________________________________________
Название испытательной лаборатории (центра)
Наименование средства __________
Единица измерения ______________
Приход
Выдано
N
п/п,
т.е.
N
ана-
лиза
Дата
пос-
туп-
ления
От
кого
полу-
чено N
доку-
мента
N
се-
рии
К-во
Полу-
чено,
ед.
изм.
Вид
испы-
тания
Дата
коли-
чество
Подпись получив-
шего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Расход
Израс-
ходо-
ван-
ное
коли-
чество
на
анализ
Метод
испы-
таний,
коли-
чество
испы-
таний
Дата
запол-
нения
и
рас-
писка
анали-
тика
Резуль-
тат
анализа
Ос-
таток
от
ана-
лиза
Роспись
приняв-
шего
остатки
Отметка
о
передаче
в
аптечную орган.
или
уничто-
жении,
кол-во,
акта
Подпись зав.
лабора-
торией
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 11
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета наркотических средств, психотропных, ядовитых
веществ и прекурсоров в научных организациях и
организациях образования в области
здравоохранения
_________________________________
Наименование организации
Наименование  ____________________
Единица измерения ________________
Дата
получения
Приход
Поставщик
и N документа
Коли-
чество
Фамилия, И.О.,
подпись
матер.ответст.
лица
1
2
3
4
продолжение таблицы
Дата полу-чения
Расход
Дата
вы-
дачи
Фами-
лия,
И.О.
полу-
чив-
шего
На
какие
цели
Коли-
чество
Подпись
получив-
шего
Фамилия, И.О.
выдав-
шего,
Подпись
Оста-
ток
1
6
7
8
9
10
11
Приложение 12
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и прекурсоры на
постах медицинских сестер
____________________________________
Название организации здравоохранения
Наименование средства, дозировка, фасовка____________________
Единица измерения____________________________________________
ПРИХОД
РАСХОД
Дата
полу-
чения
Откуда
получен
N и дата
доку-
мента
Кол-
во
Ф.И.О.,
подпись
получив-
шего
Дата выдачи
N
истории болезни и
Ф.И.О.
боль-
ного
Коли-
чество
Ф.И.О.
подпись
выдавшего
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 13
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Наименование организации здравоохранения
__________________________________________________________________
Книга
учета специальных рецептурных бланков
Остаток
на начало
месяца
(общее кол-во
бланков)
Приход
Дата,
документа
Бланк
с N _ _
по N _ _
Код _ _
Кол-во
1
2
3
4
продолжение таблицы
Остаток
на
начало
месяца
(общее
кол-во
бланков)
Расход
Остаток
на конец
месяца
(общее
кол-во
бланков)
Кому
Ф.И.О.
врача,
дата
выдачи
Бланк
с N _ _
по N_ _
Кол-
во
Подпись
получив-
шего
Ф.И.О.
мат.
ответст-
го лица
1
5
6
7
8
9
10
Приложение 14
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Наименование организации здравоохранения
________________________________
Акт
сверки специальных рецептурных бланков
за_____________ месяц 200___г.
N
п/п
Специа-
льные
рецептур-
ные
бланки
с N __
по N __
Остаток на начало месяца
При-
ход
Рас-
ход
Остаток книжный
Остаток факти-
ческий
Раз-
ница
+/-
±
1
2
3
4
5
6
7
8
Заключение
_____________________________________________________________
Лицо ответственное__________________________  должность, подпись
Проверил___________________________________ должность, подпись
Приложение 15
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Штамп организации здравоохранения
Требование
на специальные рецептурные бланки
__ от "____"_______ 20___ г.
Кому ___________________________________________________________
От______________________________________________________________
(название организации здравоохранения)
Лицензия на деятельность в сфере оборота наркотических веществ,
психотропных веществ и прекурсоров N ______от ____________ 20___ г
N
п/п
Наименование
Ед. изм.
Кол-во прописью
1
2
3
4
Руководитель медицинской организации  __________________ подпись
Ф.И.О.
Ответственное лицо   __________________ подпись
Ф.И.О.
МП
Приложение 16
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
АКТ
приема-передачи специальных рецептов,
оставшихся после смерти больного
г.___________________                    «"___"»________200   г.
Мы нижеподписавшиеся: Ф.И. О. материально ответственного
лица, родственника умершего больного и третьего не
заинтересованного
лица_____________________________________________________
(не менее трех человек)
составили настоящий акт в том, что родственником умершего
__________________        _______________________________________
Ф.И.О умершего больного        Ф.И.О. родственника умершего
больного
был (и) передан (ы) в ________________________________________
(наименование организации)
специальный (ые) рецептурный бланк (и) код ____N_______________,
в котором выписано (ы) ____________________________________________
(наименование лекарственного средства):
Адрес умершего больного:
Подписи: членов комиссии, сдавшего и принявшего
Принял:
Сдал:
Дата
Приложение 17
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Журнал
учета неиспользованных специальных рецептов,
сданных родственниками умерших больных
N
п/п
Дата поступ-
ления
Ф.И.О.и
адрес
боль-
ного
Поли-
клиника,
выписав-
шая
рецепт
Код, N
бланка,
дата
выписки
сданного
рецепта
Ф.И.О.
и подпись
сдавшего
Ф.И.О.
и
подпись
приняв-
шего
Отметка
о
способе
и
дате
уничто-
жения
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 18
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
АКТ
приема-передачи  лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры,
оставшихся после смерти больного
от «___»_____________200   г.
___________________________________________________
Название организации здравоохранения
____________________________
Ф.И.О. больного
Мы, нижеподписавшиеся:  составили  настоящий акт о том,
что родственником умершего __________________________________
Ф.И.О. родственника  умершего больного
были  переданы  в ________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(наименование лекарственного средства, количество)
Адрес умершего больного:
Подписи: сдавшего и принявшего
Принял:
Сдал:
Дата:
Приложение 19
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Ж урнал учета неиспользованных наркотических
средств, психотропных веществ Таблицы II Списка,
сданных родственниками умерших больных
N
п/п
Дата
поступления
Ф.И.О,
адрес
больного
Наименование
сданных
наркотических
средств,
психотропных
веществ
Единица измерения
2
3
4
5
продолжение таблицы
N
п/п
Количество
Фамилия и
подпись
сдавшего
Фамилия
и подпись
принявшего
Отметка
о количестве
и
способе
уничтожения
6
7
8
9
Приложение 20
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
АКТ
уничтожения использованных и частично
использованных ампул в организациях здравоохранения
г. _____________                    от _____________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)

1) Денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің Т.А.Ә., қызметі;
2) Ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә., қызметі;
3) Санитарлық эпидемиологиялық қызмет органы өкілінің Т.А.Ә.,
қызметі
_________ден ________ дейінгі кезең ішінде __________ данада (жазбаша) есірткілік дәрілер қолданылған саны (жазбаша) ________ науқастардан (науқастардың Т.А.Ә мен ауру тарихының N) алынған құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың пайдаланылған және/немесе ішінара пайдаланылған ампулаларын жоюды жүргізді.
Ампулалар жаншу жолымен жойылды.
Төраға _______________  (қолы)
Комиссия мүшелері: _________(қолдары)
_________(қолдары)
_________(қолдары)
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
21 қосымша
Қайтыс болған науқастардың туыстары
өткізген есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекусорларды жою
АКТІСІ
_________________қала      _________________ нен
Мына құрамдағы комиссия (3 адамнан кем емес)
Денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің Т.А.Ә., қызметі;
Ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә., қызметі;
Санитарлық эпидемиологиялық қызмет органы өкілінің Т.А.Ә., қызметі
үйінде қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды, сондай-ақ 200__ж "___"___________дан 200__ж "___"___________ дейін кезеңде сынықтарды және ақауларды атаулары бойынша:
ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда (атауын, мөлшерін, кімнен алынғанын, Т.А.Ә., науқастың ауру тарихының N көрсету керек)
____________________________________________________________________ ____________________________________________________ жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар: ампулалар - жаншу арқылы; ұнтақтар мен таблеткалар өртеу жолымен (керектісін сызу қажет) жойылды.
Төраға___________  (қолы)
Комиссия мүшелері ___________ (қолдары)
___________ (қолдары)
___________ (қолдары)
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткілік
дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды медициналық
мақсаттарда қолдану Ережесіне
22 қосымша
Бекітемін
______________________
ұйым басшысының Т.А.Ә
200 ___ ж. "___" ________
____________________
Ұйымының атауы
Есірткілік дәрілерді, психотроптық заттар
мен прекурсорларды салыстыру
АКТІСІ
200 ___ ж. _______________айы үшін
р/к N
Атауы
Өлшем  бірлігі
Айдың басындағы қалдық
Кіріс
1
2
3
4
5
Шығын
Кітап қалдығы
Нақты қалдық
Нақты және
кітаптағы
қалдық
арасындағы
айырмашылық
6
7
8
9
Қорытынды _____________________________________________
Жауапты адам _________________________ қызметі, қолы
Тексерген _____________________________ қызметі, қолы

1) Ф.И.О., должность представителей организации здравоохранения;
2) Ф.И.О., должность представителя органов внутренних дел;
3) Ф.И.О., должность представителя органа санитарно-эпидемиологической службы
произвела уничтожение использованных и/или частично
использованных ампул из-под лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка
за период с__________по______ в количестве (прописью) __________
штук от ___________ (количество) больных, которым были применены
наркотические средства (Ф.И.О. больных и N истории болезни).
Ампулы уничтожены путем раздавливания.
Председатель (подпись)
Члены комиссии: (подпись)
(подпись)
(подпись)
Приложение 21
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
АКТ
уничтожения наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, сданных родственниками
умерших больных
г._____________                         от __________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)
Ф.И.О., должность представителей медицинской организации;
Ф.И.О., должность представителя органов внутренних дел;
Ф.И.О., должность представителя органа санитарно-
эпидемиологической службы
произвела уничтожение лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка,
сданных родственниками больных, умерших на дому, а также боя и
брака за период с «___» _______200__г. по «___»______200__г.
по наименованиям:
в ампулах, в порошках, в таблетках (указать наименование,
количество, от кого принято, Ф.И.О., N истории болезни больного)
______________________________________________________________
_____________________________________________
Лекарства уничтожены: ампулы - раздавливанием; порошки и таблетки - сжиганием (нужное подчеркнуть).
Председатель _______________ (подпись)
Члены комиссии: _____________(подпись)
_____________(подпись)
_____________(подпись)
Приложение 22
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Утверждаю
_______________________________
Ф.И.О. руководителя организации
"___" _________ 200___г.
_________________________
Наименование организации
АКТ
сверки наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров
за ___________месяц 200__ года
N
п/п
Наименование
Единица
измерения
Остаток
на начало
месяца
Приход
1
2
3
4
5
Расход
Остаток
книжный
Остаток
фактический
Разница
между
фактическим
и книжным
остатком
6
7
8
9
Заключение___________________________________________________
Лицо ответственное _______________________ должность, подпись
Проверил ________________________________ должность, подпись