Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 28 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3997. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 13 желтоқсандағы N 637 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 13 желтоқсандағы   N 637   (бұйрық 2007 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады) бұйрығымен.
______________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің  (Салық кодексі) 69-бабына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Салық есептілігін жасау ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Заң басқармасы (Мамырбеков Е.З.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. "Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 625  бұйрығы  (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде 2004 жылғы 20 желтоқсанда N 3287 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық 2006 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің
Төрағасы
МАЗМҰНЫ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларация жасау ережесі
(100-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және резидент заңды тұлғалардың, сондай-ақ Салық Кодексінің  115 120  және  121-баптарына  сәйкес әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар мен коммерциялық емес ұйымдардан, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мен екінші деңгейдегі банкілер, мемлекеттік мекемелер және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың, жер қойнауын пайдаланушылардың корпорациялық табыс салығын есептеу мен кірістерді мәлімдеуге арналған табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил составления налоговой отчетности
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года N 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2005 года N 3997. Утратило силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2006 года N 637
Сноска. Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года N 554 утратило силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2006 года N 637 (вводится в действие с 1 января 2007 года и подлежит официальному опубликованию).
В соответствии со  статьей 69  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления налоговой отчетности.
2. Юридическому управлению Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Мамырбеков Е.З.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу  приказ  Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 8 декабря 2004 года N 625 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20 декабря 2004 года за N 3287).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2006 года.
Председатель
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления корпоративного подоходного налога юридическими лицами-резидентами, а также юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и государственных учреждений, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также страховых (перестраховочных) организаций, некоммерческих организаций и организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере в соответствии со статьями  115 120  и   121 Налогового кодекса, недропользователей.

2. Декларация Декларацияның өзінен (100-нысан) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашуға оған қосымшалардан (100.01-тен 100.42 нысандар бойынша) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде ия болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші Декларацияны қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында ия болмаса электрондық почта бойынша алады.
11. Декларация Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (100.00 нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.42) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2)по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2.   Составление Декларации (Форма 100.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негіз-
гі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аң-
шылық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы №1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета №1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
Наимено-
вание показа- телей
Код стро- ки
Всего за отчет- ный год
в том числе:
основ- ной вид дея- тель- ности
вторичные (другие) виды деятельности
торгов- ля
охота
реклама
рыбо- ловство
рыбо- водство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер  69   және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
Сондай-ақ, Салық кодексінің  114-бабында  көзделген жағдайда "Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларацияны ұсынған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
9) резидент емеспен беру кезінде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді.
10) мына шарттарға сәйкес келетін салық төлеушілер белгілейді:
1 - Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағына;
2 - Салық кодексінің  140-1-бабының  1-тармағына;
3 - Салық кодексінің  140-4-бабының  1-тармағына;
4 - Салық кодексінің  139-бабының  3-тармағына;
11) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент белгілейді.
13. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне Салық  кодексінің  80,  184-баптарына  сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы № 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и  71   Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4  статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Также, в случае, предусмотренном  статьей 114  Налогового кодекса, отмечается ячейка "Долгосрочные контракты";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) отмечается налогоплательщиками, соответствующими условиям:
1 - пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса;
2 - пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса;
3 - пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса;
4 - пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса;
11) отмечается резидентом, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
13. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со  статьями 80 184  Налогового кодекса.

14. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 100.00.001 жолына 100.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.00.002 жолына 100.02.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.003 жолына Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату теңгермесін бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 100.00.004 жолына 100.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.005 жолына 100.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.006 жолында Салық кодексінің  86-бабына  сәйкес берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 100.00.008 жолына 100.22.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 100.00.009 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 11) тармақшаға сәйкес жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабындағы  2-тармақтың 12) тармақшасына сәйкес, егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
11) 100.00.011 жолына 100.20.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 100.00.012 жолына 100.06.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ мүлік құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алынған негізгі қаражат құны 100.00.022Е және 100.00.022F жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
13) 100.00.013 жолына 100.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 100.00.014 жолына 100.30.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 100.00.015 жолына 100.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

14. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 100.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 100.01.004;
2) в строку 100.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 100.02.012;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строку 100.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 100.03.003;
5) в строку 100.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 100.04.001;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
8) в строку 100.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 100.22.004;
9) строка 100.00.009 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности в соответствии с подпунктом 11) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
11) в строку 100.00.011 переносится сумма, отраженная в строке 100.20.003;
12) в строку 100.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 100.06.004.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 100.00.022Е и 100.00.022F;
13) в строку 100.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 100.07.003;
14) в строку 100.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 100.30.001;
15) в строку 100.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 100.08.005;

16) 100.00.016 жолына 100.09.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 100.00.017 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 100.00.018 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 19) тармақшаға сәйкес роялти түріндегі салық төлеуші алған кіріс көрсетіледі;
19) 100.00.019 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;
20) 100.00.020 жолына 100.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 100.00.021 жолында 100.00.001 - 100.00.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
15. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 100.00.022 жолында Салық кодексінің  91-бабына  сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 100.00.022А - 100.00.022К жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 100.00.023 жолында 100.00.021 және 100.00.022 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.00.024 жолына 100.12.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.00.025 жолына 100.13.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.026 жолына 100.14.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.00.027 жолына 100.15.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.028 жолына 100.19.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.029 жолына 100.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 100.00.030 жолына 100.18.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 100.00.031 жолына 100.09.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 100.00.032 жолында Салық кодексінің  103-бабына  сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.033 жолына 100.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 100.00.034 жолында 100.00.034А - 100.00.034F жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.034А жолына 100.22.003Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.00.034В жолына 100.23.001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 100.00.034С жолына 100.23.003К жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 100.00.034D жолына 100.22.003J жолында көрсетілген сома көшіріледі;

16) в строку 100.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 100.09.002А;
17) в строке 100.00.017 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.018 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.019 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы в соответствии с подпунктом 20) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
20) в строку 100.00.020 переносится сумма, отраженная в строке 100.05.001;
21) в строке 100.00.021 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 100.00.001 по 100.00.020.
15. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 100.00.022 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со  статьей 91  Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 100.00.022А по 100.00.022К;
2) в строке 100.00.023 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 100.00.021 и 100.00.022.
16. В разделе "Вычеты":
1) в строку 100.00.024 переносится сумма, отраженная в строке 100.12.012;
2) в строку 100.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 100.13.011;
3) в строку 100.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 100.14.003;
4) в строку 100.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 100.15.001В;
5) в строку 100.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 100.19.003;
6) в строку 100.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 100.16.001;
7) в строку 100.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 100.18.006;
8) в строку 100.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 100.09.002В;
9) в строке 100.00.032 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии со  статьей 103  Налогового кодекса;
10) в строку 100.00.033 переносится сумма, отраженная в строке 100.21.001;
11) в строке 100.00.034 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 100.00.034А по 100.00.034F;
12) в строку 100.00.034А переносится сумма, отраженная в строке 100.22.003Е;
13) в строку 100.00.034В переносится сумма, отраженная в строке 100.23.001В;
14) в строку 100.00.034С переносится сумма, отраженная в строке 100.22.003К;
15) в строку 100.00.034D переносится сумма, отраженная в строках 100.22.003J;

16) 100.00.034Е жолына 100.24.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 100.00.034F жолына 100.22.003F, 100.22.003Н және 100.22.005D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 100.00.035 жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын сома көрсетіледі. Осы жолға 100.00.035В немесе 100.00.035С жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер көрсетілген жолдарды салық төлеуші толтырмаған жағдай болса, онда 100.00.035А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
19) 100.00.035А жолында 100.00.024 - 100.00.034 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын шегірімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 100.00.035В жолы Салық Кодексінің  120-бабына  ережелеріне сәйкес келетін коммерциялық емес ұйымдар мен 130-нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны және 100.00 нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны бірге тапсыратындар толтырады. Бұл жолға 130.00.016 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 100.00.035С жолын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент толтырады. Осы жолдың сомасы 100.00.035А және 100.17.002 жолдарындағы сомалар айырмасы ретінде айқындалады.
17. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 100.00.036 жолында 100.00.023 және 100.00.035 жолдарының айырмасы ретінде салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
2) 100.00.037 жолына 100.31.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.038 жолында 100.00.038А және 100.00038В жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.038А жолына 100.26.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.038В жолына 100.32.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.039 жолында 100.00.036, 100.00.037 және 100.00.038 (100.00.036 + 100.00.037 - 100.00.038) жолдарының сомалары айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.040 жолында, 100.00.039 жолында залал алынған кезде, Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарды шегерімге жатқызу нәтижесінде салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 100.00.034В жолы бойынша сома 100.00.036 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 100.00.040 жолында 100.00.036 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 100.00.034В жолы бойынша сома 100.00.036 жолы бойынша сомадан аз болса, 100.00.040 жолына 100.00.034С жолының сомасы көшіріледі;
8) 100.00.041 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (100.00.039 - 100.00.040 + 100.02.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;

16) в строку 100.00.034E переносится сумма, отраженная в строках 100.24.001B;
17) в строку 100.00.034F переносится суммы, отраженные в строках 100.22.003F, 100.22.003H и 100.22.005D;
18) в строке 100.00.035 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035В или 100.00.035С. В случае если данные строки не заполняются налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035А;
19) в строке 100.00.035А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 100.00.024 по 100.00.034;
20) строка 100.00.035В заполняется некоммерческими организациями, соответствующими положениям статьи 120 Налогового кодекса и представляющими одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.00.016;
21) строка 100.00.035С заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 100.00.035А и 100.17.002.
17. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.036 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 100.00.023 и 100.00.035;
2) в строку 100.00.037 переносится сумма, отраженная в строке 100.31.001;
3) в строке 100.00.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 100.00.038А и 100.00.038В;
4) в строку 100.00.038А переносится сумма, отраженная в строке 100.26.005;
5) в строку 100.00.038В переносится сумма, отраженная в строке 100.32.001;
6) в строке 100.00.039 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 100.00.036, 100.00.037 и 100.00.038 (100.00.036 + 100.00.037 - 100.00.038);
7) в строке 100.00.040 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2  статьи 110  Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1  статьи 124  Налогового кодекса, при получении убытка в строке 100.00.039. При этом, если сумма по строке 100.00.034В больше или равна сумме строки 100.00.036, то в строке 100.00.040 отражается сумма, указанная в строке 100.00.036. Если сумма по строке 100.00.034В меньше суммы по строке 100.00.036, в строку 100.00.040 переносится сумма строки 100.00.034В;
8) в строке 100.00.041 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности (100.00.039 - 100.00.040 + 100.02.002);

9) 100.00.042 жолында 100.00.039 х 3 % + (100.00.042Е - 100.00.042Н) - 100.00.042І) сомаларының шамасында Салық кодексінің  122-бабына  сәйкес (100.00.042А - 100.00.042D сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.042А жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
11) 100.00.042В жолына 100.33.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 100.00.042С жолына 100.34.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.00.042D жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
14) 100.00.042Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің  122-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.042F жолында Салық кодексінің  122-бабының  3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.045G жолында "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  2-бабындағы  1-тармаққа сәйкес, жеке тұлғаларға үш жылдан аса мерзімге берілген ипотекалық зайымдар бойынша сыйақылар жөніндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.042Н жолында Салық кодексінің  122-бабының  4-тармағының шарттарына сәйкес ауыл шаруашылығына несие беруден түскен кіріс сомасы және инвестициялық кіріс сомасы көрсетіледі;
18) 100.00.042І жолында Салық кодексінің  122-бабының  5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 100.00.042А - 100.00.042D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш процентінен кемінің сомасын құраса (100.00.039), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен үш проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
19) 100.00.043 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.27.001 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;

9) в строке 100.00.042 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 100.00.042А по 100.00.042D) в пределах суммы 100.00.039 х 3 % + (сумма c 100.00.042Е по 100.00.042Н) - 100.00.042I);
10) в строке 100.00.042A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строку 100.00.042B переносится сумма, отраженная в строке 100.33.001;
12) в строку 100.00.042С переносится сумма, отраженная в строке 100.34.001;
13) в строке 100.00.042D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1  статьи 122  Налогового кодекса;
14) строка 100.00.042E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.042F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.042G указывается сумма дохода по вознаграждению по ипотечным займам, выданным физическим лицам на срок более трех лет в соответствии с пунктом 1 статьи 2  Закона  Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
17) в строке 100.00.042H указывается сумма дохода от кредитования сельского хозяйства и сумма инвестиционного дохода при соответствии условиям пункта 4 статьи 122 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.042I указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2  статьи 110  Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 100.00.042A по 100.00.042D, составляет сумму, меньшую чем три процента от налогооблагаемого дохода (100.00.039), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов налогооблагаемого дохода;
19) в строке 100.00.043 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 100.27.001;

20) 100.00.044 жолында 100.00.039, 100.00.042 және 100.00.043 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 100.00.043 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 100.29.001 жолына көшіріледі.
18. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.00.045 жолында 100.29.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 100.00.046 жолында 100.29.006 жолында айқындалған таза кіріске салық сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.047 жолында 100.29.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген есептің сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.048 жолында 100.29.007 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.049 жолында 100.29.008 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген шегерімдер сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.050 жолында 100.29.009 жолында айқындалған төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.051 жолында 100.29.010 жолында айқындалған шегеруге (қайтаруға) жататын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
100.00.049 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жағдайы туралы салыстыра тексеру актісінің негізінде көрсетіледі.
19. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
100.00.052 жолына 100.36.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
сатудан кірістер - 100.01 нысанын жасау
20. Бұл нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
21. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыйлығының лауреаты болып табылатын салық төлеуші белгілейді;
4) оларды өндіру процесі сапа менеждменті және қоршаған ортаны басқару жүйесінің 9000 және 14000 сериялы ИСО халықаралық стандарттарының талаптарына сәйкес сертификатталған, Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өз өндірісінің тауарларын өткізетін, "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыйлығының лауреаты - заңды тұлғалар белгілейді;

20) в строке 100.00.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 100.00.039, 100.00.042 и 100.00.043. Если сумма, указанная в строке 100.00.043 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 100.29.001.
18. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.045 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 100.29.002;
2) в строке 100.00.046 указывается сумма налога на чистый доход, определенная в строке 100.29.006;
3) в строке 100.00.047 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.29.003;
4) в строке 100.00.048 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.29.007;
5) в строке 100.00.049 указывается сумма уплаченных авансовых платежей за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.29.008;
6) в строке 100.00.050 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная в строке 100.29.009;
7) в строке 100.00.051 указывается сумма излишне уплаченного налога, подлежащего зачету (возврату), определенная в строке 100.29.010.
При заполнении строки 100.00.049 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
19. В разделе "Другая информация":
в строку 100.00.052 переносится сумма, отраженная в строке 100.36.003.
3. Составление формы 100.01 - Доход от реализации товаров (работ, услуг)
20. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со  статьей 81  Налогового кодекса.
21. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) отмечается налогоплательщиком, являющимся лауреатом премии Правительства Республики Казахстан "За достижение в области качества";
4) отмечается юридическими лицами-лауреатами премии Правительства Республики Казахстан "За достижение в области качества", реализующих товары собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 140-7  Налогового кодекса, процесс производства которых сертифицирован в соответствии с международными стандартами ИСО серии 9000 и 14000 системы менеджмента качества и управления окружающей средой;

5) сапа менеждменті және қоршаған ортаны басқару жүйесінің 9000 және 14000 сериялы ИСО халықаралық стандарттарының талаптарына сәйкестік сертификаттарының берілген күні мен нөмірі көрсетіледі. Егер 4-жол белгіленген жағдайда толтырылады.
22. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
1) 100.01.001 жолы Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өз өндірісінің тауарларын қоспағанда, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 100.01.002 жолы Салық кодексінің  140-9-бабы  2-тармағының үшінші бөлігі шарттарына сәйкес келетін өз өндірісінің сертификатталған тауарларын қоспағанда, Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өз өндірісінің тауарларын сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.01.003 жолы Салық кодексінің  140-9-бабы  2-тармағының үшінші бөлігі шарттарына сәйкес келетін өз өндірісінің сертификатталған тауарларын сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
4) 100.01.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші сатқан тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құнын көрсетуге арналған. 100.01.001С + 100.01.002С + 100.01.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
23. 100.01.004 жолының шамасы 100.00.001 жолына көшіріледі.
24. 100.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр парақ бойынша тиісті топты (класс) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес, егер шарт жағдайларымен сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомадан теңгеде жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны түзетуге жатады;

5) указывается номер и дата выдачи сертификатов соответствия международным стандартам ИСО серии 9000 и 14000 системы менеджмента качества и управления окружающей средой. Заполняется в случае, если отмечена строка 4.
22. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) строка 100.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг), за исключением товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 140-7  Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, соответствующих условиям части третьей пункта 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.01.003 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации сертифицированных товаров собственного производства, соответствующих условиям части третьей пункта 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.01.004 предназначена для отражения общей стоимости реализованных товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 100.01.001С + 100.01.002С + 100.01.003С.
23. Величина строки 100.01.004 переносится в строку 100.00.001.
24. Дополнительная форма к строке 100.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2  статьи 81  Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;

5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
100.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.01.001А жолына, D бағаны - 100.01.001В жолына, Е бағаны 100.01.001С жолына көшіріледі.
25. 100.01.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өз өндірісінің сатылған тауарларының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген тізбедегі реттік нөмірге сәйкес келетін өз өндірісі тауарының коды көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінің ішінде өз өндірісінің сатылған тауарларының құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексі  81-бабының  2-тармақшасына сәйкес жүргізілген түзетудің сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында жүргізілген түзетуден кейін өз өндірісінің сатылған тауарларының құны көрсетіледі. D және Е бағандарының сомалары ретінде айқындалады.
100.01.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.01.002А жолына, Е бағаны - 100.01.002В жолына, F бағаны 100.01.002С жолына көшіріледі.
26. 100.01.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өз өндірісінің сертификатталған сатылған тауарларының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген тізбедегі реттік нөмірге сәйкес келетін өз өндірісінің сертификатталған тауарының коды көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінің ішінде өз өндірісінің сертификатталған, сатылған тауарларының құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексі  81-бабының  2-тармақшасына сәйкес жүргізілген түзетудің сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында жүргізілген түзетуден кейін өз өндірісінің сертификатталған, сатылған тауарларының құны көрсетіледі. F және Е бағандарының сомалары ретінде айқындалады.
100.01.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.01.003А жолына, Е бағаны - 100.01.003В жолына, F бағаны 100.01.003С жолына көшіріледі.
4. Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары
мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ
амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде
құн өсуінен кіріс - 100.02 нысанын жасау

5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.01.001 переносится в строку 100.01.001А, графы D - в строку 100.01.001В, графы E - в строку 100.01.001С.
25. Дополнительная форма к строке 100.01.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование реализованных товаров собственного производства;
3) в графе С указывается код товара собственного производства, соответствующий порядковому номеру в перечне, утвержденном Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 140-7  Налогового кодекса;
4) в графе D указывается стоимость реализованных товаров собственного производства в течение отчетного налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается стоимость реализованных товаров собственного производства после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф D и E.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.01.002 переносится в строку 100.01.002А, графы E - в строку 100.01.002В, графы F - в строку 100.01.002С.
26. Дополнительная форма к строке 100.01.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование реализованных сертифицированных товаров собственного производства;
3) в графе С указывается код сертифицированного товара собственного производства, соответствующий порядковому номеру в перечне, утвержденном Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 140-7  Налогового кодекса;
4) в графе D указывается стоимость реализованных сертифицированных товаров собственного производства в течение отчетного налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается стоимость реализованных товаров собственного производства после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф D и E.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.01.003 переносится в строку 100.01.003А, графы E - в строку 100.01.003В, графы F - в строку 100.01.003С.
4. Составление формы 100.02 - Доход от прироста стоимости при
реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных,
газовых скважин и передаточных устройств), а также активов,
не подлежащих амортизации

27. Бұл нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
28. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
29. "Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату" бөлімінде:
1) 100.02.001 жолында үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
30. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
100.02.004 жолы үй-жайлар, ғимараттар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
31. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 100.02.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.02.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.02.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

27. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со  статьей 82  Налогового кодекса.
28. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
29. В разделе "Реализация зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
1) строка 100.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
30. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 100.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
31. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 100.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

4) 100.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 100.02.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 100.02.010 жолы Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 100.02.011 жолы 100.02.010 жолының сомасына азайтылған 100.02.006, 100.02.008, 100.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
32. "Барлығы" бөлімінде:
100.02.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 100.02.001, 100.02.004, 100.02.005, 100.02.007, 100.02.008 және 100.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
33. 100.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 100.00.041 жолының сомасын айқындау кезінде есептелмейді.
100.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
100.02.005 және 100.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 100.00.022С жолына көшіріледі.
100.02.008 жолындағы кірісті алу кезінде осы сома 100.00.022D жолына көшіріледі.

4) строка 100.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 100.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 100.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 100.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 100.02.006, 100.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 100.02.010.
32. В разделе "Итого":
в строке 100.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 100.02.001, 100.02.004, 100.02.005, 100.02.007, 100.02.008 и 100.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
33. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 100.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 100.00.041.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 100.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 100.02.005 и 100.02.007 данные суммы переносятся в строку 100.00.022С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 100.02.008 данная сумма переносится в строку 100.00.022D.

Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 100.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 100.00.002 жолына көшіріледі.
34. 100.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сату кезінде кіріс алған "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Мемлекеттік жіктеуішін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитет Төрағасының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 150 бұйрығымен бекітілген "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне (бұдан әрі - "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуіші) сәйкес сатылған үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында бұрынғы тиісті салық кезеңінің 100.22.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  113-бабы  2-1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) құнының өсімінен түскен кіріс азайтылатын жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы сома D және С бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын (D - С) көрсетілген активтер құнының өсуінен түскен кіріс сомасынан аспауы тиіс, қосымша нысанның N бағанының тиісті жолынан 100.22.001 жолына көшіріледі;
6) F бағанында D бағаны және С мен Е бағандарының сома айырмасы ретінде айқындалатын (D - С - Е) оларды сатудан кіріс көрсетіледі.

Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 100.02.012, переносится в строку 100.00.002.
34. Дополнительная форма к строке 100.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", утвержденным приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 150 "Об утверждении Государственного классификатора "Классификатор основных фондов" (далее - Государственный классификатор Республики Казахстан "Классификатор основных фондов"), при реализации которых получен доход;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3  статьи 82  Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 100.22.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается сумма расходов на ремонт, на которую уменьшается доход от прироста стоимости зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму дохода от прироста стоимости указанных активов, которая определяется как разница сумм граф D и С (D - C), и переносится из соответствующей строки графы N дополнительной формы к строке 100.22.001;
6) в графе F указывается доход от их реализации, определяемый как разница сумм графы D и граф С и Е (D - C - E).

100.02.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.02.001 жолына көшіріледі.
35. 100.02.002, 100.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес сату кезінде кіріс алған сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 100.22.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан келген залал көрсетіледі.
100.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.002 жолына, 100.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.003 жолына көшіріледі.
36. 100.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;
Салық кодексінің  82-бабы  1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";
өзге де жағдайларда - көрсетілген баптың 2-тармағына сәйкес объектілердің теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.

Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.02.001 переносится в строку 100.02.001.
35. Дополнительные формы к строкам 100.02.002, 100.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", при реализации которых получен убыток;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 100.22.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительной формы к строке 100.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается убыток от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.002 - переносится в строку 100.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 100.02.003 - в строку 100.02.003.
36. Дополнительная форма к строке 100.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1  статьи 82  Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и ценных бумаг;
3) в графе С указывается :
по доле участия - стоимость приобретения;
по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса - "0";
в иных случаях -   балансовая стоимость объектов согласно пункту 2 указанной статьи;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.

100.02.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.004 жолына көшіріледі.
37. 100.02.005, 100.02.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.005 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.005 жолына, 100.02.006 жолына - 100.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
38. 100.02.007, 100.02.008, 100.02.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналым мерзімі (күні) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі;
6) F бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және F бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген купон сомасы 100.08.002 жолына қосымша нысан G бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды сату күні көрсетіледі;
11) К бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
К = (Н/D) х (J - G), онда
(J - G) - күндегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;
12) L бағанында L = (I -(F + К)) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағазды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.007 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 100.02.007 жолына, 100.02.008 жолына қосымша нысан L бағаны 100.02.008 жолына, 100.02.009 жолына қосымша нысан L бағаны 100.02.009 жолына көшіріледі.

Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.004 переносится в строку 100.02.004.
37. Дополнительные формы к строкам 100.02.005, 100.02.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.005 переносится в строку 100.02.005, графы Е дополнительной формы к строке 100.02.006 - в строку 100.02.006.
38. Дополнительные формы к строкам 100.02.007, 100.02.008, 100.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 100.08.002;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 100.02.007 переносится в строку 100.02.007, графы L дополнительной формы к строке 100.02.008 - в строку 100.02.008, графы L дополнительной формы к строке 100.02.009 - в строку 100.02.009.

39. 100.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 100.02.006, 100.02.008, 100.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі;
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағымен белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі.
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
100.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 100.02.010 жолына көшіріледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер -
100.03 нысанын жасау
40. Бұл нысан Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
41. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
42. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
1) 100.03.01 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
43. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
100.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
44. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
100.03.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 100.03.001 және 100.03.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
45. 100.03.003 жолының шамасы 100.00.004 жолына көшіріледі.
46. 100.03.01 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) - кредитордың (тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші) толық атауы көрсетіледі;

39. Дополнительная форма к строке 100.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 100.02.006, 100.02.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 100.02.010 переносится в строку 100.02.010.
5. Составление формы 100.03 - Доходы по сомнительным обязательствам
40. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со  статьей 84  Налогового кодекса.
41. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
42. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 100.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
43. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 100.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 100.03.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 100.03.001С и 100.03.002А.
45. Величина строки 100.03.003 переносится в строку 100.00.004.
46. Дополнительная форма к строке 100.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора (поставщика товаров (работ, услуг);

3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 259-бабына сәйкес кредитордың резиденттілік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредитор - жеткізуші құжатының (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді деп танылған міндеттемелер бойынша тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету күні көрсетіледі;
6) F бағанында қосылған құн салығының сомасын ескеріп кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында кредиторлық берешектің туындау сәтіне қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген ставканы ескере отырып есептелген қосылған құн салығының сомасының алуы үшін кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес есепті салық кезеңі үшін жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын және күмәнді болып табылатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.03.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.03.001А жолына, Н бағаны - 100.03.001В жолына, І бағаны - 100.03.001С жолына көшіріледі.
47. 100.03.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  149-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлердің кірісі көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірісінің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірістерінен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында қызметкерлерге кірісті есептеу күні көрсетіледі;
6) F бағанында қызметкерге төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында міндетті зейнетақы қорларына аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында қызметкерге кірісті төлеу күні көрсетіледі;
9) І бағанында міндетті зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және қызметкерлердің кірістері бойынша кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.03.002 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 100.03.002А жолына, К бағаны - 100.03.002В жолына көшіріледі.
6. Мүлікті жалға беруден кірістер
- 100.04 нысанын жасау
48. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабындағы  2-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.

3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
5) в графе E указывается дата приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг по обязательствам, признанным сомнительными;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
7) в графе G указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
8) в графе H указывается сумма кредиторской задолженности за минусом суммы налога на добавленную стоимость, исчисленного исходя из ставки, указанной в графе G;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, являющейся сомнительной и подлежащей включению в совокупный годовой доход за отчетный налоговый период в соответствии со  статьей 84  Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.03.001 переносится в строку 100.03.001А, графы Н - в строку 100.03.001В, графы I - в строку 100.03.001С.
47. Дополнительная форма к строке 100.03.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются доходы работников, определенные в соответствии с пунктом 2 статьи 149 Налогового кодекса;
3)в графе С указывается сумма начисленного дохода работникам, отраженного в графе В;
4) в графе D указывается сумма обязательных пенсионных взносов от начисленных доходов работников, отраженная в графе С;
5) в графе Е указывается дата начисления дохода работникам;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода работникам;
7) в графе G указывается сумма обязательных пенсионных взносов, перечисленных в накопительные пенсионные фонды;
8) в графе Н указывается дата выплаты дохода работников;
9) в графе I указывается дата уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды;
10) в графе J указывается сумма кредиторской задолженности, по доходам работников и признанная налогоплательщиком сомнительной;
11) в графе К указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам и признанной налогоплательщиком сомнительной.
Итоговая величина графы J дополнительной формы к строке 100.03.002 переносится в строку 100.03.002А, графы K - в строку 100.03.002В.
6. Составление формы 100.04 - Доходы от сдачи в аренду имущества
48. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2   статьи 80  Налогового кодекса.

49. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
50. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
100.04.01 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
51. 100.04.001 жолының шамасы 100.00.005 жолына көшіріледі.
52. 100.04.01 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 259-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
100.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.04.001 жолына көшіріледі.
7. Өзге кірістер - 100.05 нысанын жасау
53. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабына  сәйкес салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне қосылатын, бірақ Декларацияның 100.00.001-100.00.019 аралығындағы жолдарда көрсетілмеген кірістерінің сомасын айқындауға арналған.
54. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
55. "Өзге кірістер" бөлімінде:
100.05.001 жолы салық төлеушілер алатын (алған) және Декларацияның 100.00.001 - 100.00.019 аралығында көрсетілмеген жалпы өзге кіріс сомаларын айқындауға арналған, және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
56. 100.05.001С жолының шамасы 100.00.020 жолына көшіріледі.
57. 100.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті кіріс түрінің коды көрсетіледі:
01 - тауарларды сатудан түскен кіріс немесе үй-жайларды, ғимараттарды, сондай-ақ амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен түскен кіріс болып табылмайтын, және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған кіріс сомасына қосылған активтерді шығару кезіндегі кіріс;
02 - орналастыру кезінде эмитент алған өздерінің акцияларының құнын атаулы құнынан өсіру;
03 - мүлікті пайдалану құқығын беруден алуға жататын (алған) салық төлеушілердің кіріс сомаларын қосатын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған мүлікті пайдалану құқығын беруден кіріс;
04 - сақтандыру жағдайлары болған кезде алынған сақтандыру төлемдері;
05 - металл есебі бойынша алуға жататын (алынған) кірістер;
99 - өзге кірістер.

49. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
50. В разделе "Аренда имущества":
строка 100.04.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
51. Величина строки 100.04.001 переносится в строку 100.00.005.
52. Дополнительная форма к строке 100.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.04.001 переносится в строку 100.04.001.
7. Составление формы 100.05 - Другие доходы
53.Данная форма предназначена для определения доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно  статье 80  Налогового кодекса, но не отраженных в строках с 100.00.001 по 100.00.019 Декларации.
54. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
55. В разделе "Другие доходы":
строка 100.05.001 предназначена для определения общей суммы других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 100.00.001 по 100.00.019 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
56. Величина строки 100.05.001 переносится в строку 100.00.020.
57. Дополнительная форма к строке 100.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида дохода:
01 - доход при выбытии активов, который включает сумму дохода, не являющегося доходом от реализации товаров или доходом от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, и признаваемый в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
02 - превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при размещении;
03 - доход от передачи прав пользования имуществом, который включает сумму дохода налогоплательщика, подлежащего получению (полученного) им от передачи права пользования имуществом, и признаваемого в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
04 - страховые выплаты, полученные при наступлении страхового случая. По данному коду не учитываются страховые выплаты, отраженные по графе Н дополнительных форм к строкам 100.22.001 и 100.22.002;
05 - доходы, подлежащие получению (полученные) по металлическим счетам;
99 - прочие доходы.

3) С бағанында кіріс сомалары көрсетіледі.
С бағанының жиынтық шамасы 100.05.001 жолына көшіріледі.
8. Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
- 100.06 нысанын жасау
58. Бұл нысан Салық кодексі  90-бабының  2-тармағында көрсетілген мүлікті қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алынған ізгілік көмек түріндегі және бағыты бойынша пайдаланылған мүліктің құны, мемлекеттік кәсіпорынның мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағының 5, 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметтің шешімі негізінде алынған негізгі құралдары 100.00.022Е және 100.00.022F жолдары бойынша жиынтық жылдық кірістен шығарылуға жатады.
59. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
60. "Мүлік" бөлімінде:
1) 100.06.01 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағының 5, 6) тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерді, сондай-ақ Салық кодексі  90-бабының  2-тармағында көрсетілген мүліктерді қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 100.06.002 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 100.06.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 100.06.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған. 100.06.001-ден 100.06.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
61. 100.06.004 жолының шамасы 100.00.012 жолына көшіріледі.
100.06.002 жолының шамасы 100.00.022Е жолына көшіріледі.
100.06.003 жолының шамасы 100.00.22F жолына көшіріледі.

3) в графе C указывается сумма доходов.
Итоговая величина графы С переносится в строку 100.05.001.
8. Составление формы 100.06 - Безвозмездно полученное имущество
(работы, услуги)
58. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, указанного в пункте 2  статьи 90  Налогового кодекса.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, и основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 100.00.022Е и 100.00.022F.
59. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
60. В разделе "Имущество":
1) строка 100.06.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного согласно подпунктам 5) и 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, а также имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.06.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.06.003 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.06.004 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.06.001 по 100.06.003;
61. Величина строки 100.06.004 переносится в строку 100.00.012.
Величина строки 100.06.002 переносится в строку 100.00.022Е.
Величина строки 100.06.003 переносится в строку 100.00.022F.

62. 100.00.001, 100.00.002, 100.00.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ереженің 259-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
100.06.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.06.001 жолына, 100.06.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.06.002 жолына, 100.06.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.06.003 жолына көшіріледі.
9. Дивидендтер - 100.07 нысанын жасау
63. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивидендтер болып табылады.
64. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
65. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 100.07.01 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.07.02 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2050 - "Дивидендтер" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және Е бағандарында бар болған жағдайда 100.36.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 100.36.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі;
3) 100.07.03 жолы 100.07.001 және 100.07.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
66. 100.07.003 жолының шамасы 100.00.013 жолына көшіріледі.
67. 100.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтер алынған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

62. Дополнительные формы к строкам 100.06.001, 100.06.002, 100.06.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.06.001 переносится в строку 100.06.001, графы Е дополнительной формы к строке 100.06.002 - в строку 100.06.002, графы Е дополнительной формы к строке 100.06.003 - в строку 100.06.003.
9. Составление формы 100.07 - Дивиденды
63. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
64. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
65. В разделе "Дивиденды":
1) строка 100.07.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.07.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 100.36.001 и графы Н дополнительной формы к строке 100.36.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
3) строка 100.07.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 100.07.001 и 100.07.002.
66. Величина строки 100.07.003 переносится в строку 100.00.013.
67. Дополнительная форма к строке 100.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;

4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен корпорациялық табыс салығын ұстап қалу туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған кезде, ұстап қалынған салық сомасынан басқа, дивидендтердің алынған сомасы көрсетіледі.
100.07.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.07.001 жолына көшіріледі.
10. Сыйақы - 100.08 нысанын жасау
68. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 2-тармақшаға сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
69. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
70. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.08.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
71. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.08.002 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
72. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар" бөлімінде:
100.08.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
73. "Резидент еместерден сыйақылар" бөлімінде:
100.08.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2060, 2070 - "Сыйақылар" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және Е бағандарында бар болған жағдайда 100.36.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 100.36.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
74. "Барлығы" бөлімінде:
100.08.005 жолы 100.08.001А, 100.08.002С және 100.08.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.07.001 переносится в строку 100.07.001.
10. Составление формы 100.08 - Вознаграждения
68. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
69. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
70. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 100.08.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
71. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 100.08.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
72. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 100.08.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
73. В разделе "Вознаграждения из иностранных источников":
строка 100.08.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 100.36.001 и графы Н дополнительной формы к строке 100.36.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
74. В разделе "Итого":
строка 100.08.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 100.08.001А, 100.08.002С, 100.08.003С и 100.08.004.

75. 100.08.005 жолының шамасы 100.00.015 жолына көшіріледі.
100.08.001В, 100.08.002D және 100.08.003D жолдарының шамасы 100.29.003В жолына көшіріледі.
76. 100.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алуға жататын (алынған) сыйақы түрінің тиісті коды көрсетіледі:
1 - ауыл шаруашылығына несие беру бойынша сыйақыны қоспағанда, несиелер (зайымдар) бойынша сыйақы;
2 - ауыл шаруашылығына несие беру бойынша сыйақы;
3 - қаржы лизингі бойынша сыйақы;
4 - салымдар (депозиттер) бойынша сыйақы;
5 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сыйақы;
3) С бағанында сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі;
6) F бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
100.08.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.08.001А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 100.08.001В жолына көшіріледі.
2 "Ауыл шаруашылығына несие беру бойынша сыйақы" коды бойынша сыйақы түріне сәйкес келетін 100.08.001 жолына қосымша нысанның F бағаны мәнінің сомасы 100.08.001С жолына көшіріледі.
77. 100.08.002, 100.08.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлға - эмитентке беріледі;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;

75. Величина строки 100.08.005 переносится в строку 100.00.015.
Величина строк 100.08.001В, 100.08.002D и 100.08.003D переносится в строку 100.29.003В.
76. Дополнительная форма к строке 100.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида подлежащего получению (полученного) вознаграждения:
1 - вознаграждение по кредитам (займам), за исключением вознаграждения по кредитованию сельского хозяйства;
2 - вознаграждение по кредитованию сельского хозяйства;
3 - вознаграждение по финансовому лизингу;
4 - вознаграждение по вкладам (депозитам);
5 - вознаграждение по договорам накопительного страхования;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.08.001 переносится в строку 100.08.001А, графы G - в строку 100.08.001В.
Сумма значений графы F дополнительной формы к строке 100.08.001, соответствующих виду вознаграждения по коду 2 "Вознаграждение по кредитованию сельского хозяйства" переносится в строку 100.08.001С.
77. Дополнительные формы к строкам 100.08.002, 100.08.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;

7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитенттен төлем көзінде ұстап қалынған корпорациялық табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.08.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.08.002А жолына, G бағаны - 100.08.002В жолына, Н бағаны - 100.08.002С жолына, І бағаны - 100.08.002D, 100.08.003 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.08.003А жолына, G бағаны - 100.08.003В жолына, Н бағаны - 100.08.003С жолына, І бағаны - 100.08.003D жолына көшіріледі.
11. Бағамдық айырма - 100.09 нысанын жасау
78. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріс енгізілуге жататын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасының артуын, немесе Салық кодексінің  102-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылатын және жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты теріс бағамдық айырма сомасын айқындауға арналған.
79. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
80. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
100.09.001 жолы салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
81. "Бағамдық айырма есебі" бөлімінде:
1) 100.09.001А жолы 100.09.001А және 100.09.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 100.09.001В жолы 100.09.001В және 100.09.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған.
82. 100.09.002А жолының шамасы 100.00.016 жолына көшіріледі.
100.09.002В жолының шамасы 100.00.031 жолына көшіріледі.
83. 100.09.001 жолына қосымша нысан:

7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1  статьи 131  Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.08.002 переносится в строку 100.08.002А, графы G - в строку 100.08.002В, графы H - в строку 100.08.002С, графы I - в строку 100.08.002D, графы F дополнительной формы к строке 100.08.003 переносится в строку 100.08.003А, графы G - в строку 100.08.003В, графы H - в строку 100.08.003С, графы I - в строку 100.08.003D.
11. Составление формы 100.09 - Курсовая разница
78. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со  статьей 102  Налогового кодекса.
79. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
80. В разделе "Курсовая разница":
строка 100.09.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
81. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 100.09.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 100.09.001А и 100.09.001В;
2) строка 100.09.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 100.09.001В и 100.09.001А.
82. Величина строки 100.09.002А переносится в строку 100.00.016.
Величина строки 100.09.002В переносится в строку 100.00.031.
83. Дополнительная форма к строке 100.09.001:

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
3) С бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша туындаған оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша туындаған теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
100.09.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.09.001А жолына, D бағаны - 100.09.001В жолына көшіріледі.
12. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар
- 100.10 нысанын жасау
84. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады.
85. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
86. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.10.001 жолында тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісінде тікелей айналысатын қызметкерлердің, әкімшілік персоналы мен сатумен айналысатын қызметкерлерге есептелген еңбекақысының жалпы сомасы көрсетіледі. 100.10.001А - 100.10.001С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 100.10.002 жолында 100.10.001 жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің  149 154-баптарына  сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі. 100.10.002А-дан 100.10.002С-ға дейінгі жолдардың сомасын қосумен айқындалады;
3) 100.10.003 жолында 100.10.001 және 100.10.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 100.10.003А-дан 100.10.003С-ға дейінгі жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 100.10.004 жолында 100.10.001 - 100.10.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.10.005 жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.09.001 переносится в строку 100.09.001А, графы D - в строку 100.09.001В.
12. Составление формы 100.10 - Расходы по оплате труда
84. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1  статьи 92  Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
85. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
85. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.10.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 100.10.001А по 100.10.001С;
2) в строке 100.10.002 указываются доходы, определяемые в соответствии со статьями 149, 154 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 100.10.001. Определяется сложением сумм строк с 100.10.002А по 100.10.002С;
3) в строке 100.10.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 100.10.001 и 100.10.002. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 100.10.003А по 100.10.003С;
4) в строке 100.10.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 100.10.001 по 100.10.003;
5) в строке 100.10.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;

6) 100.10.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі.
87. 100.10.006 жолының шамасы 100.12.004 жолына көшіріледі.
13. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстары
- 100.11 нысанын жасау
88. Осы нысан Салық кодексінің  195 - 197-баптарына  сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарлаған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі - халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент еместер толтырады.
89. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) Салық кодексінің  196  немесе  197-баптарына  сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызу әдісі;
4) Салық кодексінің  196-бабына  сәйкес барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсіл;
5) осы Ереженің 259-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шартты жасасқан елдің коды көрсетіледі;
6) резиденттік елдегі резидент емес салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
7) ССКТК - резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді);
8) ТМСКТК - тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің бара-бар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.
90. ССКТК Салық кодексінің  196-бабының  ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шегеруге жататын резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына ара-қатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңіне Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.

6) в строке 100.10.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 100.10.004 и 100.10.005.
87. Величина строки 100.10.006 переносится в строку 100.12.004.
13. Составление формы 100.11 - Управленческие и общеадминистративные
расходы
88. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии со статьями  195  - 197 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).
89. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии со статьями  196  или  197  Налогового кодекса;
4) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения в соответствии со  статьей 196  Налогового кодекса;
5) код страны согласно пункту 259 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
6) налоговый период налогоплательщика - нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
7) ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);
8) ПКНППУ - поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае не применения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.
90. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.

Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық кезеңге 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі дейін 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар - 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.
91. ТМСКТК Салық кодексінің  196-бабының  ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек - 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек-желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар-тамыз, тиісінше, ТМСКТК1-4/12; ТМСКТК2-8/12 енеді.
92. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.11.001 жолы резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 100.11.002 жолы бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 100.11.003 жолы резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.

Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года-декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.
91. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года-август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
92. В разделе "Расходы":
1) строка 100.11.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.11.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 100.11.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.

Бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда 100.11.003А жолының шамасы 100.11.001А және 100.11.002А жолдарының қосындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданғанда 100.11.003В жолында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен және Салық кодексінің  197-бабына  сәйкес құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. Шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте резидент еместің есеп саясаты қоса тіркеледі.
93. 100.11.001 және 100.11.002А жолдары қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
94. 100.11.003 жолының шамасы 100.12.006 жолына көшіріледі.
95. 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалады;
3) С бағанында ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэффициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуға тиіс) жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэффициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының алғашқы (ағымдағы) құнының сомалары көрсетіледі;
5) Е бағанында ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэффициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбек ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын әдіс бойынша есептелген айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі. Есептік көрсеткіш өзімен барабар бөлістіру әдісін қолдану кезінде қолданылатын есепті көрсеткішті есептеу әдісіне байланысты, 00005 С жолында немесе 00005С, 00005D және 00005Е жолдары сомаларының 3-ке қатынасы ретінде (00005С+00005D+00005Е)/3) айқындалатын резидент еместің салыстырылатын көрсеткіштеріне тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған салыстырылатын көрсеткіштердің қатынасын білдіреді.
Тиісті есептік көрсеткіш мөлшері Салық кодексінің  196-бабының  ережелеріне сәйкес есептеледі. Есептік көрсеткіштің шамасын айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;
7) G бағанында ССКТК түзету коэффициентін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі.
3 мысал.
1 мысалдың деректері қолданылады.

При применении метода пропорционального распределения величина строки 100.11.003А определяется как произведение показателей строк 100.11.001А и 100.11.002А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 100.11.003В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально согласно статье 197 Налогового кодекса. Сумма расходов, указанная в строке 100.11.003В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.
93. Строки 100.11.001 и 100.11.002А заполняются на основании данных дополнительной формы.
94. Величина строки 100.11.003 переносится в строку 100.12.006.
95. Дополнительная форма к строкам 100.11.001, 100.11.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком - нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочных коэффициентов ПКНПН или ПКНППУ;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН или ПКНППУ;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН или ПКНППУ;
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента,   определяемый в строке 00005С или как отношение суммы строк 00005С, 00005D, 00005Е к 3 ((00005С+00005D+00005Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
Размер соответствующего расчетного показателя исчисляется в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. При определении величины расчетного показателя указываются тысячные доли;
7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН.
Пример 3.
Используются данные примера 1.

ССКТК 12/15 құрайды.
Резидент еместің салық кезеңіндегі ССКТК қолданылмаған жиынтық кірісі 20 млн теңге құрайды.
Есепті салық кезеңі үшін резидент еместің ССКТК қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
20 млн. х 12/15 = 16 млн. теңге құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00002С жолында көрсетіледі.
Резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары 1 млн теңге құрады.
Резидент еместің ССКТК қолданылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы:
1 млн х 12/15 = 0,8 млн теңге құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00002G жолында көрсетіледі.
ССКТК түзету коэффициентін есепке алумен 00002С және 00002G тиісті жолдарын есептеу кезінде есеп қоса беріледі.
Салық төлеушінің ТМСКТК қолданусыз тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алған жылдық жиынтық кірісі 0,4 млн. теңгені құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00003С жолында көрсетіледі.
Көрсетілген жағдайда есептік көрсеткіш:
0,4 млн. / 16 млн = 0,025 құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00005С және 00005G жолдарында көрсетіледі.
ССКТК қолданып резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының шамасы 0,8 млн теңгені құрағанын ескерсек, онда Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды мына сомада шегеруге рұқсат етіледі:
0,8 млн. х 0,025 = 0,02 млн. теңге.
Көрсетілген көрсеткіштер 100.11 қосымшасында көрсетіледі.
4 мысал.
2 мысалдың деректері қолданылады.
ТМСКТК1-4/12; ТМСКТК2-8/12.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК қолданылмаған жиынтық жылдық кірісі 2000 жылы 0,5 млн теңге; 2001 жылы - 0,55 млн теңге құрады.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК1 және ТМСКТК2 қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
0,5 млн х 4,12 + 0,55 млн х 8/12 15 = 166667 + 366667 = 533334 теңге құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысан 00004С жолының тиісті көрсеткішін есептеу кезінде есеп қоса беріледі.
ССКТК қолданусыз резидент еместің есепті салық кезеңіндегі жиынтық жылдық кірісі 50 млн. теңгені құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00001С жолында көрсетіледі.
Осы жағдайда есептік көрсеткіш:
533334/50 млн = 0,011 құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00005С және 00005F жолдарында көрсетіледі.
ССКТК қолданусыз резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 2 млн. теңге құрайды.
Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды:

ПКНПН составляет 12/15.
Совокупный доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составил 20 млн. тенге.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период с применением ПКНПН составляет:
20 млн. х 12/15=16 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00002С дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента составили 1 млн. тенге.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила:
1 млн.х 12/15=0,8 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00002G дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
При исчислении соответствующих показателей строк 00002С и 00002G с учетом поправочного коэффициента ПКНПН прилагается расчет.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ составил 0,4 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00003С дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.001.
В данном случае расчетный показатель составляет:
0,4 млн./16 млн. = 0,025.
Данный показатель отражается в строках 00005С и 00005F дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
Учитывая, что сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила 0,8 млн. тенге, то в Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
0,8 млн. х 0,025= 0,02 млн. тенге.
Данные показатели отражаются в приложении 100.11.
Пример 4.
Используются данные примера 2.
ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ за 2000 год составил 0,5 млн. тенге; за 2001 год - 0,55 млн. тенге.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение с применением ПКНППУ1 и ПКНППУ2 составляет:
0,5 млн. х 4/12 + 0,55 млн. х 8/12 = 166667 + 366667 = 533334 тенге.
Данный показатель отражается в строке 00004С дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
При исчислении соответствующего показателя строки 00004С дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002 прилагается расчет.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составляет 50 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00001С дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
В данном случае расчетный показатель составляет:
533334/50 млн. = 0,011.
Данный показатель отражается в строках 00005С и 00005F дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента без применения ПКНПН составляет 2 млн. тенге.
В Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:

2 млн. х 0,011 = 0,022 млн. теңге сомада шегеруге рұқсат етіледі.
Көрсетілген көрсеткіштер 100.11 қосымшасында көрсетіледі.
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындарды есепке алумен салық төлеуші шығындарының жалпы сомасы көрсетіледі.
100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00001G немесе 00002G жолында айқындалған резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы, ССКТК түзету коэффициентінің қолданылуына немесе қолданылмауына байланысты, 100.11.001А жолына көшіріледі.
100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00005F жолында айқындалған есептік көрсеткіштің шамасы, 100.11.002А жолына көшіріледі.
14. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шығыстар - 100.12 нысанын жасау
96. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі - ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
ТМҚ есебі Салық кодексінің  65-бабының  3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
97. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
98. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.12.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 100.12.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 100.12.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында тауарлы-материалдық қорлардың қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAC-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.12.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;

2 млн. х 0,011 = 0,022 млн. тенге.
Данные показатели отражаются в приложении 100.11.
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, определенная в строке 00001G или 00002G дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002, в зависимости от применения или неприменения поправочного коэффициента ПКНПН, переносится в строку 100.11.001А.
Величина расчетного показателя, определенная в строке 00005F дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002, переносится в строку 100.11.002А.
14. Составление формы 100.12 - Расходы по реализованным товарам
(работам, услугам)
96. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1  статьи 92  Налогового кодекса, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с пунктом 2  статьи 91  Налогового кодекса.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
Учет ТМЗ производится согласно пункту 3  статьи 65  Налогового кодекса.
97. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
98. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.12.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 100.12.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 100.12.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках товарно-материальных запасов на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 100.12.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;

3) 100.12.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 100.12.003А, 100.12.003В, 100.12.003С, 100.12.003D, 100.12.003E, 100.12.003F, 100.12.003H, 100.12.003І, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003O, 100.12.003P жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 100.12.004 жолына 100.10.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 100.12.005 жолында 100.12.005А, 100.12.005F және 100.12.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын 100.12.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;
6) 100.12.005А жолында 100.12.005В-дан 100.12.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.005В жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.005С жолында Салық кодексінің 93-бабының 1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.005D және 100.12.005E жолдарда Салық кодексінің 93-бабының 1-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;
7) 100.12.005F жолында Салық кодексі  93-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
8) 100.12.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
100.12.003 - 100.12.005 жолдарында келтірілетін деректер 100.00.025 - 100.00.034 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
9) 100.12.006 жолында Салық кодексінің  195 - 197-баптарына  сәйкес шегерімдерге жатқызылатын резидент емес салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 100.11.003 жолынан көшіріледі;

3) в строке 100.12.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 100.12.003А, 100.12.003B, 100.12.003C, 100.12.003D, 100.12.003E, 100.12.003F, 100.12.003H, 100.12.003I, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003O, 100.12.003P, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) в строку 100.12.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 100.10.006;
5) в строке 100.12.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 100.12.003, определяемая как сумма строк 100.12.005А, 100.12.005F и 100.12.005G;
6) в строке 100.12.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 100.12.005В по 100.12.005Е. В строке 100.12.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строке 100.12.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строках 100.12.005D и 100.12.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса;
7) в строке 100.12.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;
8) в строке 100.12.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 100.12.003 по 100.12.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 100.00.025 по 100.00.034;
9) в строке 100.12.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии со статьями 195-197 Налогового кодекса, и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 100.11.003.

10) 100.12.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (100.12.001 - 100.12.002) + 100.12.003 - 100.12.006 жолдарының сомасы көрсетіледі;
11) 100.12.008 жолында Салық кодексінің  92-бабына  сәйкес шегеруге жатқызылған, негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың детальдарын (бөліктерін) ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан шығыстарды қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
12) 100.12.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
13) 100.12.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
14) 100.12.011 жолында кейінгі салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
15) 100.12.012 жолында 100.12.007 жолының сомасынан 100.12.008, 100.12.009 және 100.12.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 100.12.013А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
17) 100.12.013В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
18) 100.12.014 жолында 100.12.013C жолының сомасынан 100.12.013D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
19) 100.12.015 жолы анықтамалы түрде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
99. 100.12.012 жолының шамасы 100.00.024 жолына көшіріледі.
100.12.014 жолының шамасы Салық кодексі  91-бабының  2-тармағына сәйкес 100.00.022Н жолына көшіріледі.
100. 100.12.003А, 100.12.003В, 100.12.003С, 100.12.003D, 100.12.003Е, 100.12.003F, 100.12.003І, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003O, 100.12.003P жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 259-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал С бағанының деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;

10) в строке 100.12.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (100.12.001 - 100.12.002) + сумма строк с 100.12.003 по 100.12.006;
11) в строке 100.12.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ, включая расходы на ремонт, относимые на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанные с заменой деталей (частей) основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
12) в строке 100.12.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
13) в строке 100.12.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
14) в строке 100.12.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
15) в строке 100.12.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 100.12.008, 100.12.009 и 100.12.010 из суммы строки 100.12.007;
16) в строке 100.12.013А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
17) в строке 100.12.013В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
18) в строке 100.12.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 100.12.013D из суммы строки 100.12.013С;
19) строка 100.12.015 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
99. Величина строки 100.12.012 переносится в строку 100.00.024.
Величина строки 100.12.014 переносится в строку 100.00.022Н в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.
100. Дополнительные формы к строкам 100.12.003А, 100.12.003B, 100.12.003C, 100.12.003D, 100.12.003E, 100.12.003F, 100.12.003I, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003О, 100.12.003Р:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;

3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.12.003A жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.12.003А жолына көшіріледі, 100.12.003В жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003В жолына көшіріледі, 100.12.003С жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003С жолына көшіріледі, 100.12.003D жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003D жолына көшіріледі, 100.12.003E жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003E жолына көшіріледі, 100.12.003F жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003F жолына көшіріледі, 100.12.003І жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003І жолына көшіріледі, 100.12.003K жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003K жолына көшіріледі, 100.12.003L жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003L жолына көшіріледі, 100.12.003M жолына қосымша нысан С бағанының - шамасы 100.12.003M жолына көшіріледі, 100.12.003N жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003N жолына көшіріледі, 100.12.003O жолына қосымша нысан С бағанының - 100.12.003О жолына көшіріледі, 100.12.003Р жолына қосымша нысан С бағанының - шамасы 100.12.003Р жолына көшіріледі, 100.12.003Q жолына қосымша нысан C бағанының -100.12.003Q жолына көшіріледі.
101. 100.12.003Н жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген, осы Ереженің 259-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі  99-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сақтандыру сыйлықақылары төленетін сақтандырушы-салық төлеуші жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 261-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
6) F бағанында бухгалтерлік есепте (тауарлы ілеспе жүққұжатында) айқындалған сақтандырылатын мүліктің теңгермелік құны (құны) көрсетіледі. Бұл ретте, кәсіпкерлік тәуекелді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың сыныптары бойынша F және G бағандары толтырылмайды;
7) G бағанында сақтандыру шартында айқындалған мүліктің құны көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
100.12.003Н жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.12.003Н жолына көшіріледі.

3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.12.003А переносится в строку 100.12.003А, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003B переносится в строку 100.12.003B, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003C переносится в строку 100.12.003C, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003D переносится в строку 100.12.003D, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003E переносится в строку 100.12.003E, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003F переносится в строку 100.12.003F, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003I переносится в строку 100.12.003I, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003K переносится в строку 100.12.003K, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003L переносится в строку 100.12.003L, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003M переносится в строку 100.12.003M, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003N переносится в строку 100.12.003N, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003О переносится в строку 100.12.003О, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003Р переносится в строку 100.12.003Р, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003Q переносится в строку 100.12.003Q.
101. Дополнительная форма к строке 100.12.003Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается код класса ненакопительного страхования согласно пункту 261 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе F указывается балансовая стоимость (стоимость) страхуемого имущества, определенная в бухгалтерском учете (товаросопроводительных документах). При этом, по классам страхования предпринимательского риска и гражданско-правовой ответственности графы F и G не заполняются;
8) в графе G указывается стоимость имущества, определенная в договоре страхования;
9) в графе Н указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.12.003Н переносится в строку 100.12.003Н.

102. 100.12.005G жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған қатысты алдыңғы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген, осы Ереженің 259-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық (кеңес алу) қызмет көрсетулері бойынша - "L"; жарнамаға шығыстар - "M"; маркетинг бойынша шығыстар - "N") жататын шығыс сәйкес келетін 100.12.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында алдыңғы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары жатады;
6) F бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомалары (D+E-F) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының D бағанына көшіріледі;
100.12.005G жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.12.005G жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 100.12.011 жолына көшіріледі.
15. Сыйақы бойынша шығыстар - 100.13 нысанын жасау
103. Бұл нысан Салық кодексінің  94-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
104. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
105. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 100.13.001 жолы салық төлеуші резидентке төлейтін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 100.13.002 жолы салық төлеуші резидент емеске төлейтін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
106. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.13.003 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
107. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
100.13.004 жолы меншiкті капиталдың орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының соңындағы орташа арифметикалығына тең меншiктi капитал сомаларын көрсетуге арналған;
100.13.005 жолы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының ішінде олар бойынша сыйақы төленетiн мiндеттемелердiң ең жоғары сомасының орташа арифметикалығына тең мiндеттемелердiң орташа жылдық сомасы көрсетуге арналған;
100.13.006 жолы қаржы ұйымдары үшiн 7-ге, өзге заңды тұлғалар үшiн 4-ке тең шектi коэффициент көрсетуге арналған.

102. Дополнительная форма к строке 100.12.005G:
1) графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается буквенный индекс подстроки строки 100.12.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским (консультационным) услугам - "L"; расходы на рекламу - "М"; расходы по маркетингу - "N" и т.д.);
4) в графе D указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
6) в графе F указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (D + E - F). Данная сумма переносится в графу D дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.12.005G переносится в строку 100.12.005G, графы G - в строку 100.12.011.
15. Составление формы 100.13 - Расходы по вознаграждению
103. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса.
104. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
105. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 100.13.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.13.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
106. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 100.13.003 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
107. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 100.13.004 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 100.13.005 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 100.13.006 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7, для иных юридических лиц - 4.

108. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 100.13.007 жолында 100.13.001В және 100.13.003D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 100.13.008 жолында 100.13.002В және 100.13.003G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.13.009 жолында 100.13.007 және 100.13.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 100.13.010 жолында 100.13.007 + 100.13.004/100.13.005 x 100.13.006 x 100.13.008 формуласы бойынша айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі;
5) 100.13.011 жолында 100.13.009 және 100.13.010 жолдары бойынша ең төменгі сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
109. 100.13.011 жолының шамасы 100.00.025 жолына көшіріледі.
110. 100.13.001, 100.13.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 259-тармағына сәйкес кредитор - ұйым салық төлеушісінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) F бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.
100.13.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.11.001А жолына, F бағаны - 100.13.001В жолына, 100.13.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 100.13.002А жолына, F бағаны - 100.13.002В жолына көшіріледі.
111. 100.13.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;

108. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 100.13.007 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 100.13.001В и 100.13.003D;
2) в строке 100.13.008 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 100.13.002В и 100.13.003G;
3) в строке 100.13.009 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 100.13.007 и 100.13.008;
4) в строке 100.13.010 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 100.13.007 + 100.13.004/100.13.005 х 100.13.006 х 100.13.008;
5) в строке 100.13.011 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 100.13.009 и 100.13.010.
109. Величина строки 100.13.011 переносится в строку 100.00.025.
110. Дополнительные формы к строкам 100.13.001, 100.13.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.13.001 переносится в строку 100.13.001А, графы F - в строку 100.13.001В, графы Е дополнительной формы к строке 100.13.002 переносится в строку 100.13.002А, графы F - в строку 100.13.002В.
111. Дополнительная форма к строке 100.13.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;

3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шет ел валютасында шығарғанда берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (F+Е) ретінде айқындалатын резидентке төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
8) Н бағанында резидент емеске сыйақыны төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмасы) (F+Е) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
100.13.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.13.003А жолына, Е бағаны - 100.13.003В жолына, F бағаны - 100.13.003С жолына, G бағаны - 100.13.003D жолына, Н бағаны - 100.13.003Е жолына, І бағаны - 100.13.003F жолына, J бағаны - 100.13.003G жолына көшіріледі.
16. Төленген күмәнді міндеттемелер
- 100.14 нысанын жасау

3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I + H). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.13.003 переносится в строку 100.13.003А, графы Е - в строку 100.13.003В, графы F - в строку 100.13.003С, графы G - в строку 100.13.003D, графы H - в строку 100.13.003E, графы I - в строку 100.13.003F, графы J - в строку 100.13.003G.
16. Составление формы 100.14 - Выплаченные сомнительные обязательства

112. Бұл нысан Салық кодексінің  95-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді және есептен шығарылған міндеттемелер Салық кодексінің  38-бабында  белгіленген талап ету мерзімі ішінде, оларды жылдық жиынтық кіріске қосқан сәттен бастап шегеруге жатады.
113. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
114. "Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
100.14.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
115. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
100.14.002 жолы Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес бұрын алдын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
116. "Міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
100.14.002 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын алдын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 100.14.001С және 100.14.002С жолдарының сомасы айқындалады.
117. 100.14.003 жолының шамасы 100.14.026 жолына көшіріледі.
118. 100.14.001 және 100.14.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 259-бабына сәйкес кредитордың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
6) F бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
8) Н бағанында төленген күмәнді міндеттемелер сомасы көрсетіледі;

112. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со  статьей 95  Налогового кодекса.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, установленного  статьей 38  Налогового кодекса, с момента их включения в совокупный годовой доход.
113. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
114. В разделе "Сомнительные обязательства":
строка 100.14.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
115. В разделе "Списанные обязательства":
строка 100.14.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со  статьей 83  Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
116. В разделе "Всего обязательств":
строка 100.14.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 100.14.001С и 100.14.002С.
117. Величина строки 100.14.003 переносится в строку 100.00.026.
118. Дополнительные формы к строкам 100.14.001 и 100.14.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе Е указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается дата (месяц, год) погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
8) в графе Н указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;

9) І бағанында бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі F және Н бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.14.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.14.001А жолына, Н бағаны - 100.14.001В жолына, І бағаны - 100.14.001С жолына көшіріледі.
100.14.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.14.002А жолына, Н бағаны - 100.14.002В жолына, І бағаны - 100.14.002С жолына көшіріледі.
17. Күмәнді талаптар - 100.15 нысанын жасау
119. Бұл нысан Салық кодексінің  96-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптар сомасын айқындауға арналған.
120. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
121. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
100.15.01 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
122. 100.15.001В жолының шамасы 100.00.027 жолына көшіріледі.
123. 100.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы шығыстарды оларға шегерімге жатқызу туралы өз тіркеу орны бойынша салық органына жіберілген салық төлеуші хабарламасының күні мен нөмірі көрсетіледі. Хабарламада сатып алушының атауы, сатып алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі, шот-фактураның күні мен нөмірі, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны, шегерімге жатқызылған сома көрсетіледі. Хабарламаға ұйымның басшысы, бас бухгалтері қол қоюы және куәландырылуы тиіс;
6) F бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
8) Н бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;

9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, ранее признанной сомнительным либо списанным обязательством и отнесенной на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф F и H.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.14.001 переносится в строку 100.14.001А, графы H - в строку 100.14.001В, графы I - в строку 100.14.001С.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.14.002 переносится в строку 100.14.002А, графы H - в строку 100.14.002В, графы I - в строку 100.14.002С.
17. Составление формы 100.15 - Сомнительные требования
119.   Данная форма предназначена для определения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со  статьей 96  Налогового кодекса
120. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
121. В разделе "Сомнительные требования":
строка 100.15.001 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
122. Величина строки 100.15.001В переносится в строку 100.00.027.
123. Дополнительная форма к строке 100.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается дата и номер документа (счета-фактуры), по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
5) в графе E указываются дата и номер уведомления налогоплательщика, направленного налоговому органу по месту своей регистрации, об отнесении им на вычеты данных расходов. В уведомлении должны быть указаны наименование покупателя, регистрационный номер налогоплательщика покупателя, дата и номер счета-фактуры, стоимость товаров (работ, услуг), сумма, отнесенная на вычеты. Уведомление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером организации и заверена печатью;
6) в графе F указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
7) в графе G указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
8) в графе H указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);

9) І бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
10) J бағанында бұрын енгізілген сомалар шегінде шегеруге жататын күмәнді талап болып табылатын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.15.001А жолына, J бағаны - 100.15.001В жолына көшіріледі.
18. Ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық
жұмыстарға шығыстар - 100.16 нысанын жасау

9) в графе I указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе H, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
10) в графе J указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.15.001 переносится в строку 100.15.001А, графы J - в строку 100.15.001В.
18. Составление формы 100.16 - Расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы

124. Бұл нысан Салық кодексінің  98-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс және кіріс алумен байланысты жүргізілген ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
125. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
126. "Шығыстар" бөлімінде:
100.16.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

124.   Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных на научно-исследовательские и научно-технические работы, связанные с получением дохода, и подлежащие отнесению на вычеты в соответствии со  статьей 98  Налогового кодекса.
125. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
126. В разделе "Расходы":
строка 100.16.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

127. 100.16.001 жолының шамасы 100.00.029 жолына көшіріледі.
128. 100.16.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартқа сәйкес ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарды жүзеге асыратын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 259-тармағына сәйкес тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;

127. Величина строки 100.16.001 переносится в строку 100.00.029.
128. Дополнительная форма к строке 100.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществляющих научно-исследовательские и научно-технические работы согласно договору;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил;

5) Е бағанында ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстар актісінің нөмірі мен күні;
7) G бағанында жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында кірістерді алумен байланысты және шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарына жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
100.16.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.16.001 жолына көшіріледі.
19. Резиденттің басқару және жалпы әкімшілік
шығыстары - 100.17 нысанын жасау
129. Бұл нысан Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен, осы Ереженің 88-тармағында көрсетілген халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес халықаралық шарттар жасасқан шетелдік мемлекеттерде орналасқан резидентке және тұрақты мекемеге шегерімге жатқызатын, басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
Резидент емес салық төлеуші шетелдік тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын Салық кодексінің  195 - 197-баптарында  белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіпте айқындайды. Бұл ретте, резидент емес салық төлеуші көрсетілген әдістердің бірін таңдауға құқылы:
1) барабар бөлу әдісі;
2) шегерімге тура (тікелей) жатқызу әдісі.
Таңдалған әдіс салық төлеушінің барлық шетелдік тұрақты мекемелері бойынша жыл сайын қолданады және салық органының келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.
130. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) осы Ереженің 129-тармағына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
4) барабар бөлу әдісі қолданылған кезде есептік көрсеткішті есептеу әдісі.
131. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.17.001 жолы резиденттің Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.17.002 жолы резиденттің шетелдік мемлекеттердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

5) в графе Е указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских и научно-технических работ;
6) в графе F указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических работ;
7) в графе G указывается номер и дата проектно-сметной документации;
8) в графе Н указывается сумма произведенных расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.16.001 переносится в строку 100.16.001.
19. Составление формы 100.17 -
Управленческие и общеадминистративные
расходы резидента
129.   Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты резиденту и постоянному учреждению, расположенному в иностранных государствах, с которыми заключены международные договоры, указанные в пункте 88 настоящих Правил, в соответствии с положениями таких международных договоров.
Налогоплательщик-резидент определяет суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты иностранному постоянному учреждению в порядке, аналогичном порядку, установленному статьями  195 -197 Налогового кодекса. При этом налогоплательщик-резидент праве выбрать один из указанных методов:
1) метод пропорционального распределения;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения на вычеты.
Выбранный метод применяется налогоплательщиком по всем иностранным постоянным учреждениям ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
130. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии с пунктом 129 настоящих Правил;
4) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
131. В разделе "Расходы":
1) строка 100.17.001 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.17.002 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов постоянных учреждений в иностранных государствах, и заполняется на основании дополнительной формы.

132. 100.17.002 жолының шамасы 100.00.038С жолына көшіріледі.
133. 100.17.001 және 100.17.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетелдік тұрақты мекеменің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 259-тармағына сәйкес шетелдік тұрақты мекеме орналасқан елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің жылдық жиынтық кірісінің ұлттық валютадағы сомалары көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіндегі шетелдік тұрақты мекеменің жылдық жиынтық кірісінің үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттің және шетелдік тұрақты мекемелердің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құны құнының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының үлесі көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің шетелдік тұрақты мекеменің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының үлесі көрсетіледі;
10) J бағанында әрбір шетелдік мекеме бойынша Е бағаны бойынша немесе Е, G, І бағандары сомаларының 3-ке қатынасы бағандары сомаларының 3-ке қатынасы (Е бағаны + G бағаны + І бағаны)/3) ретінде айқындалған есептелген есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
11) К бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі.
Тиісті шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы J және 00001К жолының туындысы ретінде айқындалады;
00001К бағанында резиденттің жылдық жиынтық жылдық кіріс алу мақсатында есепті салық кезеңінің ішінде шеккен және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес резиденттің тұрақты мекемелеріне барабар бөлуге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің К бағанында көрсетілген шығындарын есепке алумен шығындарының жалпы сомалары көрсетіледі.

132. Величина строки 100.17.002 используется при исчислении строки 100.00.038С.
133. Дополнительная форма к строкам 100.17.001, 100.17.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование иностранного постоянного учреждения;
3) в графе С указывается код страны расположения иностранного постоянного учреждения согласно пункту 259 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы совокупного годового дохода налогоплательщика резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
5) в графе Е указываются доли совокупного годового дохода иностранного постоянного учреждения в совокупном годовом доходе налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
6) в графе F указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
7) в графе G указываются доли первоначальной (текущей) стоимости основных средств иностранного постоянного учреждения в общей сумме первоначальной (текущей) стоимости основных средств налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
8) в графе H указываются суммы расходов по оплате труда налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
9) в графе I указываются доли расходов по оплате труда работников иностранного постоянного учреждения в общей сумме расходов по оплате труда работников налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
10) в графе J указываются размеры расчетного показателя, определенные по графе Е или как отношение суммы граф E, G, I к 3 ((графа Е + графа G + графа I)/3), в зависимости от применяемого способа, по каждому иностранному постоянному учреждению;
11) в графе К указываются суммы управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов соответствующего иностранного постоянного учреждения определяется как произведение графы J и строки 00001К;
В графе 00001К указывается общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в течение отчетного налогового периода в целях получения совокупного годового дохода и подлежащих пропорциональному распределению в целях отнесения их на вычеты иностранным постоянным учреждением резидента в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
12) в графе L указываются общие суммы затрат налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений с учетом затрат, отраженных в графе К.

100.17.001, 100.17.002 нысанына қосымша нысанның 00001К жолында көрсетілген резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 100.17.001А жолына көшіріледі.
100.17.001, 100.17.002 қосымша нысанының 00002К жолында көрсетілген резиденттің шетелдік көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының, шетелдік мекемелердің осындай шығыстарының сомасы ретінде айқындалатын жалпы сомасы 100.17.002А жолына көшіріледі.
20. Әлеуметтік төлемдерге шығыстар
- 100.18 нысанын жасау
134. Бұл нысан Салық кодексінің  100-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
135. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
136. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.18.001А жолында қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 100.18.001В жолында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеудің мөлшері көрсетіледі;
3) 100.18.001С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.18.001А және 00.18.001В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
4) 100.18.002А жолында жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 100.18.002В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеудің мөлшері көрсетіледі;
6) 100.18.002С жолында жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.18.002А және 00.18.002В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
7) 100.18.003А жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.18.003В жолында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеудің мөлшері көрсетіледі;
9) 100.18.003С жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.18.003А және 00.18.003В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;

Сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, указанная в строке 00001К дополнительной формы к строкам 100.17.001, 100.17.002, переносится в строку 100.17.001А.
Общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов иностранных постоянных учреждений, определяемая как сумма таких расходов, относимых на вычеты иностранным постоянным учреждениям, указанная в строке 00002К дополнительной формы 100.17.001, 100.17.002, переносится в строку 100.17.002А
20. Составление формы 100.18 - Расходы на социальные выплаты
134. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со  статьей 100  Налогового кодекса.
135. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
135. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.18.001А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 100.18.001В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 100.18.001С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.001А и 100.18.001В;
4) в строке 100.18.002А отражается сумма фактических расходов по оплате отпусков по беременности и родам;
5) в строке 100.18.002В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату отпусков по беременности и родам;
6) в строке 100.18.002С отражается сумма расходов по оплате отпусков по беременности и родам, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.002А и 100.18.002В;
7) в строке 100.18.003А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) в строке 100.18.003В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 100.18.003С отражается сумма расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.003А и 100.18.003В;

10) 100.18.004А жолында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 100.18.004В жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңдарында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша белгіленген мөлшер көрсетіледі;
12) 100.18.004С жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомалары көрсетіледі. 100.18.004А және 100.18.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
13) 100.18.005А жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 100.18.006 жолында шегерімге жатқызылуға жататын әлеуметтiк төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 00.18.001С, 00.18.002С, 00.18.003С, 00.18.004С, 00.18.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
137. 100.18.006 жолының шамасы 100.00.032 жолына көшіріледі.
21. Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге,
қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстары
- 100.19 нысанын жасау
138. Бұл нысан Салық кодексінің  100-бабының  3 және 4-тармақтарына сәйкес шегеруге жататын жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстарының сомаларын айқындауға арналған.
139. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) келісім-шартты жасау күні және нөмірі.
140. "Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстары" бөлімінде:
1) 100.19.001 жолы жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және 100.19.001А және 100.19.001В жолдарын қоса отырып айқындалады;
2) 100.19.001А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.19.001В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 100.19.002 жолы жұмыскер емес жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 100.19.002А және 100.19.002В жолдарын қоса отырып айқындалады;
5) 100.19.002А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жеке тұлғаларды оқытуға шыққан шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

10) в строке 100.18.004А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
11) в строке 100.18.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 100.18.004С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.004А и 100.18.004В;
13) в строке 100.18.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 100.18.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 100.18.001С, 100.18.002С, 100.18.003С, 100.18.004С, 100.18.005.
137. Величина строки 100.18.006 переносится в строку 100.00.030.
21. Составление формы 100.19 - Расходы на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц
138. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 3 и 4  статьи 100  Налогового кодекса.
139. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
140. В разделе "Расходы на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц":
1) строка 100.19.001 предназначена для отражения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и определяется сложением сумм строк 100.19.001А и 100.19.001В;
2) строка 100.19.001А предназначена для отражения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.19.001В предназначена для отражения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.19.002 предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц, не являющихся работниками, и определяется сложением сумм строк 100.19.002А и 100.19.002В;
5) строка 100.19.002А предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;

6) 100.19.002В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 100.19.003 жолы жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және 100.19.003А және 100.19.003В жолдарының қосындысымен айқындалады;
8) 100.19.003А жолында Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомалары көрсетіледі және 100.19.001А және 100.19.002А жолдарының қосындысымен айқындалады;
9) 100.19.003В жолында Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомалары көрсетіледі және 100.19.001В және 100.19.002В жолдарының қосындысымен айқындалады;
Егер 100.19.012 жолы бойынша теріс бағам алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ Салық кодексінің  87-1-бабына  сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
141. 100.19.003 жолының шамасы 100.00.028 жолына көшіріледі.
142. 100.19.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру, қайта даярлауды, жеке тұлғаларды оқытуды жүргізетін ұйымдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытушы ұйымның резиденттік елінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында оқытушы тұлғаның жұмыскер салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;
6) F бағанында жұмыскерді оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында шығыстың тиісті коды көрсетіледі:
1 - оқыту;
2 - біліктілігін арттыру;
3 - қайта даярлау;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;

6) строка 100.19.002В предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 100.19.003 предназначена для отражения итоговой суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц и определяется сложением сумм строк 100.19.003А и 100.19.003В;
8) в строке 100.19.003А указывается сумма расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц на территории Республики Казахстан и определяется сложением сумм строк 100.19.001А и 100.19.002А;
9) в строке 100.19.003В указывается сумма расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц за пределами Республики Казахстан и определяется сложением сумм строк 100.19.001В и 100.19.002В.
141. Величина строки 100.19.003 переносится в строку 100.00.028.
142. Дополнительная форма к строке 100.19.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил организации, производящей обучение, повышение квалификации, переподготовку работников, обучение физических лиц, не являющихся работниками;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника - обучаемого лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу-работнику с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение, повышение квалификации, переподготовку работника;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом-работником на обучение, повышение квалификации, переподготовку;
8) в графе Н указывается соответствующий код вида расхода:
1 - обучение;
2 - повышение квалификации;
3 - переподготовка;
9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;

10) J бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
100.19.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 100.19.001А жолына, J - 100.19.001В жолына көшіріледі.
143. 100.19.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес жұмыскер емес жеке тұлғаны оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында жеке тұлғаны оқытатын салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;
6) F бағанында жеке тұлғаны оқытуға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында оқытуға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
10) J бағанында оқыту кезеңі көрсетіледі;
11) К бағанында жеке тұлғаның шартқа сәйкес салық төлеушіде жұмыспен өтеу міндетін орындау мерзімі көрсетіледі.
100.19.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 100.19.002А жолына; I - 100.19.002В жолына көшіріледі.
22. Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша
алынған өтемақылар - 100.20 нысанын жасау
144. Бұл нысан Салық кодексінің  89-бабына  сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістерді анықтауға арналған.
145. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
146. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 100.20.001 жолы қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;

10) в графе J указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.19.001 переносится в строку 100.19.001А; графы J - в строку 100.19.001В
143. Дополнительная форма к строке 100.19.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил организации, производящей обучение физического лица, не являющегося работником;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение физического лица;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом на обучение;
8) в графе Н указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается период обучения;
11) в графе К указывается период исполнения физическим лицом обязательства отработать у налогоплательщика согласно договору.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.19.002 переносится в строку 100.19.002А; графы I - в строку 100.19.002В
22. Составление формы 100.20 -
Полученные компенсации по ранее произведенным вычетам
144.   Данная форма предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со  статьей 89  Налогового кодекса.
145. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
146. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 100.20.001 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 100.20.002 жолы Салық кодексінің  89-бабына  сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді анықтауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.20.003 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және 100.20.001 мен 100.20.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
147. 100.20.003 жолының шамасы 100.00.011 жолына көшіріледі.
148. 100.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін сақтандырушы - салық төлеуші төлеген (төлеуге тиіс) сақтандыру сыйақыларының атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйақылары төлеген (төлеуге тиіс) сақтандырушы - салық төлеушінің сақтандыру шарттарын жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 261-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Е бағанында көрсетілген, сақтандыру шарты қолданысының біту күні немесе тоқтатылуы (сақтандыру сыйақылары сомаларын жылдық жиынтық кіріске енгізу күні) көрсетіледі;
8) Н бағанында есеп салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
100.20.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.20.001 жолына көшіріледі.
149. 100.20.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде түріндегі кірісті төлеген заңды тұлғаның (жеке тұлғаның аты-жөні) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұлғаның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында өтемақы түрінің коды көрсетіледі:
"1" - бұрын шегерімге жатқызылған күмәнді деп танылған талаптардың сомаларын дебиторлар төлеген кезде;
"2" - шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан сомаларды төлеген кезде;
"3" - бұрын шегерімге жатқызылған шығыстарды (залалдарды) өтеу кезінде;
5) Е бағанында жылдық жиынтық табысты қосатын алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.

2) строка 100.20.002 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1  статьи 89  Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.20.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 100.20.001 и 100.20.002.
147. Величина строки 100.20.003 переносится в строку 100.00.011.
148. Дополнительная форма к строке 100.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 259 настоящих Правил страховой организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, возвращенных (подлежащих возврату) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период;
5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 261 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, возвращаемые налогоплательщиком- страхователем;
7) в графе G указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе Е (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.20.001 переносится в строку 100.20.001.
149. Дополнительная форма к строке 100.20.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), выплатившего доход в виде компенсации по ранее произведенным вычетам;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 259 настоящих Правил лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код вида компенсаций:
"1" - при выплате дебиторами суммы требований, признанных сомнительными, ранее отнесенных на вычеты;
"2" - при выплате сумм из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов);
"3" - при возмещении других расходов (убытков), которые ранее были отнесены на вычеты;
5) в графе Е указывается сумма полученных компенсаций, включаемая в совокупный годовой доход.

100.20.002 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 100.20.002 жолына көшіріледі.
23. Бюджетке енгізуге жатпайтын айыппұлдар,
өсімдер, тұрақсыздық айыптары - 100.21 нысанын жасау
150. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабы  5-тармағына сәйкес бюджетке енгізуге тиістілерден басқа, шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға арналған.
151. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
152. "Айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары" бөлімінде:
100.21.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
153. 100.21.001 жолының шамасы 100.00.035 жолына көшіріледі.
154. 100.21.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарын жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген ұйым осы Ереженің 259-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
100.21.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.21.001 жолына көшіріледі.
24. Кесімді активтер бойынша амортизациялық
аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да
шегерімдер - 100.22 нысанын жасау
155. Бұл нысан Салық кодексінің  4-бөлімі  3-параграфына сәйкес салық салу мақсатында кесімді активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ Салық кодексінің  87-бабына  сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан кесімді активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
156. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.20.002 переносится в строку 100.20.002.
23. Составление формы 100.21 -
Штрафы, пени, неустойки, не подлежащие внесению в бюджет
150.   Данная форма предназначена для определения суммы присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, которая подлежит отнесению на вычеты, за исключением подлежащих внесению в бюджет в соответствии с пунктом 5  статьи 92  Налогового кодекса.
151. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
152. В разделе "Штрафы, пени, неустойки":
строка 100.21.001 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
153. Величина строки 100.21.001 переносится в строку 100.00.033.
154. Дополнительная форма к строке 100.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика-/код страны резидентства согласно пункту 259 настоящих Правил организации, указанной в графе B;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе E указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.21.001 переносится в строку 100.21.001.
24. Составление формы 100.22 -
Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и
другие вычеты по фиксированным активам
155. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с параграфом 3  раздела 4  Налогового кодекса, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии со  статьей 87  Налогового кодекса.
156. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;

2) Декларация берілетін салық кезеңі.
157. "Үй-жайлар, құрылыстар" бөлімінде:
100.22.001 жолы үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
158. "Негізгі қаражаттың қалған шағын тобы" бөлімінде:
100.22.002 жолы негізгі қаражаттың қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
159. "Негізгі қаражат бойынша барлығы" бөлімінде:
100.22.003 жолы тіркелген активтер бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
160. "Басқалары" бөлімінде:
1) 100.22.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 100.22.001 жолына қосымша нысан I бағанының, 100.02.001 жолына қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда, және 100.22.002 жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 100.22.005 жолы Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
161. 100.22.003Е жолының шамасы 100.00.034А жолына көшіріледі.
100.22.003J жолының шамасы 100.00.034D жолына көшіріледі.
100.22.003К жолының шамасы 100.00.034С жолына көшіріледі.
100.22.003F, 100.22.003Н және 100.22.005D жолдарының шамасы 100.00.034F жолына көшіріледі.
100.22.004 жолының шамасы 100.00.008 жолына көшіріледі.
162. 100.22.001, 100.22.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес тіркелген активтердің I тобы бойынша негізгі құралдар коды немесе Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес салық төлеуші амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін тіркелген активтердің II, III және IV топтары бойынша тобының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  107-бабы  мен 110-бабының 1-тармағына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;

2) налоговый период, за который представляется Декларация.
157. В разделе "Здания, сооружения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
строка 100.22.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
158. В разделе "Оставшиеся группы фиксированных активов":
строка 100.22.002 предназначена для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
159. В разделе "Всего по фиксированным активам":
строка 100.22.003 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих строк 100.22.001, 100.22.002.
160. В разделе "Прочие":
1) строка 100.22.004 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы I дополнительной формы к строке 100.22.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 100.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 100.22.002;
2) строка 100.22.005 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
161. Величина строки 100.22.003Е переносится в строку 100.00.034А.
Величина строки 100.22.003J переносится в строку 100.00.034D.
Величина строки 100.22.003K переносится в строку 100.00.034C.
Величина строк 100.22.003F, 100.22.003H и 100.22.005D переносятся в строку 100.00.034F.
Величина строки 100.22.004 переносится в строку 100.00.008.
162. Дополнительные формы к строкам 100.22.001, 100.22.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов" или наименование группы по II, III и IV группам фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений согласно  статье 107  и пункту 1  статьи 110  Налогового кодекса;

4) D бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша процентпен, бірақ D бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір салық шағын тобы (тобы) бойынша өткен салық кезеңі үшін 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 жолдарына қосымша нысандардың Р бағанының тиісті жолдарында және алдыңғы салық кезеңі үшін 100.22.005Н жолында қалыптасатын есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
7) G бағанында шағын топтар (топтар) бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің жарғылық капиталына салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі активтердің және материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 100.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
8) Н бағанында жарғылық капиталға салым ретінде тіркелген активтерді сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сақтандырылған тіркелген активтер бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің  109-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған тіркелген активтерді өзге шығару кезіндегі сома көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (F+G+Н) айқындалады;
10) J бағанында Салық кодексінің  107-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес (I х Е) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің  113-бабы  1-тармағында көрсетілген, Салық кодексінің  92-бабына  сәйкес шегеруге жататын негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың детальдарын (бөліктерін) ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;

4) в графе D предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе D;
6) в графе F по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало отчетного налогового периода, которая формируется из соответствующих строк графы P дополнительных форм к строкам 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 и строки 100.22.005Н за предыдущий налоговый период;
7) в графе G в разрезе подгрупп (групп) отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств и нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии со  статьей 106  Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2  статьи 110  Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 100.23.001 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации фиксированных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, сумма страховых выплат по застрахованным фиксированным активам при их списании, утрате, порче, уничтожении, потере, а также суммы, определенные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109 Налогового кодекса при прочем выбытии фиксированных активов;
9) в графе I определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2  статьи 108  Налогового кодекса (F+G-H);
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3  статьи 107  Налогового кодекса (I х E);
11) в графе K указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1  статьи 113  Налогового кодекса, относимых на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанных с заменой деталей (частей) основных средств, производимых в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;

12) L бағанында К бағанында көрсетілген жөндеуге шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің  113-бабына  1-тармағында көрсетілген негізгі құралдарды жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің  113-бабы  2-тармағында белгіленген нормалар шегінде шегеруге жатқызылуы тиіс нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің  113-бабының  1, 2 және 5 тармақтарына нақты шығыстарға барабар тиісті шағын топтың теңгерме құны өсетін М бағанында көрсетілген сомадан асатын, салық төлеуші негізгі құралдарға жөндеу жүргізген нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 100 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында егер Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес осы шағын топтың (топтың) барлық кесімді активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, I бағанында көрсетілген оң сомасына тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзетулер (I - J + N - O - Р) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі. Шағын топтың (I тобы бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы бағанда нөл көрсетіледі. Топтың (II, III және IV топтары бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы баған бойынша шама I бағаны бойынша теріс мәні есепке алынбай айқындалады.
Жиынтық шама:
100.22.001 жолға қосымша нысанның F бағаны 100.22.001А жолына, G бағаны - 100.22.002В жолына, H бағаны - 100.22.001С жолына, I бағаны - 100.22.001D жолына, J бағаны - 100.22.001Е жолына, К бағаны - 100.22.001F жолына, L бағаны - 100.00.001G жолына, М бағаны - 100.22.001Н жолына, N бағаны - 100.22.001I жолына, О бағаны -100.22.001J жолына, Р бағаны - 100.22.001К жолына, Q бағаны -100.22.001L жолына көшіріледі;
100.22.002 жолға қосымша нысанның F бағаны 100.22.002А жолына, H бағаны - 100.22.002С жолына, I бағаны - 100.22.002D жолына, J бағаны - 100.22.002Е жолына, К бағаны - 100.22.002F жолына, L бағаны - 100.00.002G жолына, М бағаны - 100.22.002Н жолына, N бағаны - 100.22.002І жолына, О бағаны -100.22.002J жолына, Р бағаны - 100.22.002К жолына, Q бағаны -100.22.002L жолына көшіріледі.

12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, за исключением расходов на ремонт, отраженных в графе К;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, подлежащих отнесению на вычеты в пределах норм, установленных пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе М, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктами 2-1 и 5 статьи 113 Налогового кодекса;
15) в графе О отражается стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2  статьи 111  Налогового кодекса;
16) в графе Р отражается стоимостный баланс подгруппы (группы) на конец отчетного налогового периода, равный положительной сумме, отраженной в графе I, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы (группы) выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (I - J + N - O - P). В случае выбытия всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) в данной графе отражается ноль. В случае выбытия всех фиксированных активов группы (по II, III и IV группам) величина по данной графе определяется без учета отрицательного значения по графе I.
Итоговая величина:
графы F дополнительной формы к строке 100.22.001 переносится в строку 100.22.001А, графы G - в строку 100.22.001В, графы H - в строку 100.22.001С, графы I - в строку 100.22.001D, графы J - в строку 100.22.001E, графы K - в строку 100.22.001F, графы L - в строку 100.22.001G, графы M - в строку 100.22.001H, графы N - в строку 100.22.001I, графы O - в строку 100.22.001J, графы P - в строку 100.22.001K, графы Q - в строку 100.22.001L;
графы F дополнительной формы к строке 100.22.002 переносится в строку 100.22.002А, графы G - в строку 100.22.002В, графы H - в строку 100.22.002С, графы I - в строку 100.22.002D, графы J - в строку 100.22.002E, графы K - в строку 100.22.002F, графы L - в строку 100.22.002G, графы M - в строку 100.22.002H, графы N - в строку 100.22.002I, графы O - в строку 100.22.002J, графы P - в строку 100.22.002K, графы Q - в строку 100.22.002L.

163. 100.22.001 жолға қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда 100.22.001 жолға қосымша нысанның І бағаны мен 100.22.002 жолға қосымша нысанның І бағаны бойынша теріс сомалар 100.22.004 жолына көшіріледі.
164. 100.22.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабындағы  1-тармаққа сәйкес, D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінің ішінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында жалға берушімен өтеуге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жататын, жалға берушімен өтелетін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.22.005 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 100.22.005А жолына, Н бағанының жиынтық шамасы 100.22.005В жолына, I бағанының жиынтық шамасы 100.22.005C жолына, J бағанының жиынтық шамасы 100.22.005D жолына көшіріледі.
25. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген
активтер бойынша амортизациялық аударымдар
- 100.23 нысанын жасау
165. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

163. Отрицательные суммы по графе I дополнительной формы к строке 100.22.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 100.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 100.22.002 переносятся в строку 100.22.004.
164. Дополнительная форма к строке 100.22.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код арендованных основных средств в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
6)в графе F указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
7) в графе G указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
8) в графе Н указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
10) в графе J указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем и подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму невозмещаемых расходов на ремонт, которая определяется как разница сумм граф H и I (H - I);
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 100.22.005 переносится в строку 100.22.005А, графы H - в строку 100.22.005В, графы I - в строку 100.22.005С, графы J - в строку 100.22.005D.
25. Составление формы 100.23 -
Амортизационные отчисления по фиксированным активам,
впервые введенным в эксплуатацию
165.   Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2  статьи 110  Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.

166. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
167. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
100.23.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
168. 100.23.001В жолының шамасы 100.00.034С жолға көшіріледі.
169. 100.23.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтердің "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
6) F бағанында F бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес (F х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) І бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (Н х G) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
10) J бағанында ағымдағы салық кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (Н - І) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 100.22.001, 100.22.002 жолдарға қосымша нысанның G бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;

166. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
167. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 100.23.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
168. Величина строки 100.23.001В переносится в строку 100.00.034В.
169. Дополнительная форма к строке 100.23.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1  статьи 110  Налогового кодекса. При этом, по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G. H, K не заполняются;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе F;
7) в графе G указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (F х 2);
8) в графе H указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
9) в графе I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (H x G);
10) в графе J определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в текущем налоговом периоде и используемых для получения совокупного годового дохода (H - I). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы G дополнительной формы к строкам 100.22.001, 100.22.002 следующего налогового периода;

11) К бағанында пайдаланудың үш жыл кезеңі өткенге дейін сатқан жағдайда тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
100.23.001 жолға қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 100.23.001A жолына, I бағаны - 100.23.001В жолына, J бағаны - 100.23.001С жолына көшіріледі.
26. Инвестициялық салықтық преференциялар
бойынша шегерімдер - 100.24 нысанын жасау
170. Бұл нысан Салық кодексінің  139-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құнын айқындауға арналған.
171. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) оған сәйкес инвестициялық салықтық преференциялары берілетін инвестиция бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар саны.
172. "Инвестициялық салықтық преференциялар бойынша шегерімдер" бөлімінде:
100.24.001 жолы инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы жасасқан келісім-шарттар санымен саны айқындалатын қосымша нысандардың негізінде толтырылады.
173. 100.24.001В жолының шамасы 100.00.034Е жолға көшіріледі.
174. 100.24.001 жолына қосымша нысандар:
1) "N" тор көзінде келісім-шарттың рет нөмірі көрсетіледі;
2) "Жалпы ақпарат" бөлімінде Қазақстан Республикасының инвестиция туралы заңнамасына сәйкес жасасқан келісім-шарттың жасасу нөмірі мен күні; преференция берілген кезең көрсетіледі;
3) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
4) В бағанында тіркелген активтің "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі;
5) С бағанында тіркелген активті енгізу күні көрсетіледі;
6) D бағанында инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және объектілерді қайта құруға шығыстар көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы жолға өткен салық кезеңі үшін 100.24.001 жолға қосымша нысанының G бағанының тиісті жолдарындағы тіркелген активтердің қалдық құны және объектілерді қайта құруға шығыстар және келісім-шарттың шарты бойынша есепті салық кезеңінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және инвестициялық жоба шеңберінде объектілерді қайта құруға шығыстар көшіріледі;

11) в графе K указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.23.001 переносится в строку 100.23.001А, графы I - в строку 100.23.001В, графы J - в строку 100.23.001С.
26. Составление формы 100.24 -
Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям
170.   Данная форма предназначена для определения стоимости фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4  статьи 139  Налогового кодекса.
171. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) количество контрактов, заключенных с уполномоченным органом по инвестициям, в соответствии с которыми предоставляются инвестиционные налоговые преференции.
172. В разделе "Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям":
строка 100.24.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, вновь введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительных форм, количество которых определяется количеством заключенных контрактов.
173. Величина строки 100.24.001В переносится в строку 100.00.034Е.
174. Дополнительные формы к строке 100.24.001:
1) в разделе "Общая информация" указывается номер и дата заключения контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях; период, на который предоставлены преференции;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в графе B указывается код фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
4) в графе C указывается дата ввода фиксированных активов;
5) в графе D указывается стоимость вводимых в эксплуатацию фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта. В последующие налоговые периоды в данную строку переносится остаточная стоимость фиксированных активов и расходы на реконструкцию из соответствующих строк графы G дополнительной формы к строке 100.24.001 за предыдущий налоговый период и стоимость вновь вводимых фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта в отчетном налоговом периоде по условиям контракта;
6) в графе Е указывается текущий период предоставления инвестиционных налоговых преференций (далее - преференции) по счету (в первый налоговый период - первый год действия преференций, последующие налоговые периоды - годы действия преференций, на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях). Срок действия преференций определяется в зависимости от объемов инвестиций в фиксированные активы в соответствии с пунктом 9 статьи 139 Налогового кодекса;

7) Е бағанында есеп бойынша инвестициялық салықтық преференциялар (бұдан әрі - преференциялар) берудің ағымдағы кезеңі көрсетіледі (бірінші салық кезеңі - преференцияларды қолданудың бірінші жылы, келесі салық кезеңдері - Инвестиция туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың негізінде преференцияларды қолдану жылы). Преференцияларды қолдану мерзімі Салық кодексінің  139-бабының  9-тармағына сәйкес тіркелген активтердегі инвестициялардың көлеміне байланысты айқындалады;
8) F бағанында Салық кодексінің  139-бабының  9-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) G бағанында келесі салық кезеңінің 100.24.001 жолына қосымша нысанының D бағанының тиісті жолдарына көшірілетін тіркелген активтердің құны мен қайта құруға шығыстар көрсетіледі (D - F).
10) Н бағанында Салық кодексінің  110-бабы  1-тармағына сәйкес тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі.
100.24.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.24.001А жолына, F - 100.24.001В жолына, G - 100.24.001С жолына көшіріледі.
27. Резидент еместер болып табылатын, заңды және
жеке тұлғаларға төлейтін Қазақстан Республикасындағы
көздерден табыстары - 100.25 нысанын жасау
175. Осы нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмаған қызметіне Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кіріс және салық Салық кодексінің  179 187 187-1 198 - 201-1-баптарына  сәйкес төлем көзінен табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
176. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
177. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.25.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген табысының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
2) 100.25.002 жолы Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 100.25.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 100.25.004 жолы өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) салық агентi шегерімге жатқызған бюджетке есептеуге тиісті табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;

7) в графе F отражается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса;
8) в графе G указывается остаточная стоимость фиксированных активов и расходов на реконструкцию, которая подлежит переносу в соответствующие строки графы D дополнительной формы к строке 100.24.001 следующего налогового периода (D - F);
9) в графе Н указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.24.001 переносится в строку 100.24.001А, графы F - в строку 100.24.001В, графы G - в строку 100.24.001С.
27. Cоставление формы 100.25 -
Доходы из источников в Республике Казахстан,
выплачиваемые юридическим и физическим лицам,
являющимся нерезидентами
175.   Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями  179 187 187-1 198 -201-1 Налогового кодекса.
176. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
177. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 100.25.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.25.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 100.25.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 100.25.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;

5) 100.25.005 жолы Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және 147, 187-1-баптарына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент емес төлеген жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 100.25.006 жолы Салық кодексінің  181-бабы  2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 100.25.007 жолы салық кезеңі үшін Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығы сомаларын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
178. 100.25.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, осы Ереженің 257-тармағы 1) тармақшасына сәйкес кірістерінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында резидент еместерге төленбеген кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған салық кезеңі үшін есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында кірістерден есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған төленген кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және 147, 187-1-баптарына сәйкес бюджетке есептеуге жататын салық кезеңі үшін резидент еместердің төленген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  181-бабы  2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің төленбеген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес салық кезеңі үшін шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.25 қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.25.001 жолға, D бағанының - 100.25.002 жолына, Е бағаны - 100.25.003 жолына, F бағаны - 100.25.004 жолына, G бағаны - 100.25.005 жолына, Н бағаны - 100.25.006 жолына, I бағаны - 100.25.007 жолына көшіріледі.

5) строка 100.25.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи  181  и статьями  147 187-1  Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 100.25.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
7) строка 100.25.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
178. Дополнительная форма к приложению 100.25:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 257 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком - нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан за налоговый период;
5) в графе E указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;
6) в графе F указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;
7) в графе G указывается сумма подоходного налога с выплаченных доходов нерезидентов за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181   и статьями 147, 187-1 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе за налоговый период в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к приложению 100.25 переносится в строку 100.25.001, графы D - в строку 100.25.002, графы Е - в строку 100.25.003, графы F - в строку 100.25.004, графы G - в строку 100.25.005, графы Н - в строку 100.25.006, графы I - в строку 100.25.007.

28. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан
босатылуға жататын салық салынатын кірісті есептеу
- 100.26 нысанын жасау
179. Осы нысан Салық кодексінің  199-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуға жол бермеу және кірістер мен мүліктерге (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарт ережелері (бұдан әрі - халықаралық шарт) бойынша салық салудан босатылатын салық салынатын кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
100.26 нысанын Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес толтырады. Бұл нысанға салық төлеуші-резидент еместің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі.
180. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Ереженің 259-бабына сәйкес елдің коды;
4) шығыстарды есептеудің қолданылатын әдісі (тиісті торкөзде әдістердің бірі көрсетіледі).
181. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.26.001 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған жиынтық жылдық табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 100.26.023 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.26.002 жолы Салық кодексінің  199-бабының  1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай кірістерге бөлек есеп жүргізу негізінде есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған Қазақстан Республикасы тараптардың бірі болып табылатын халықаралық жүк тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) 100.26.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 100.00.035А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.26.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған. Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. Шығыстарды есептеудің жанама әдісін қолданған жағдайда осы 100.26.004 жолы 100.26.003 жолының үлес салмағы және деректерінің қосындысы ретінде есептеледі. Үлес салмағы 100.26.002 жолы деректерінің 100.26.001 жолы деректеріне қатынасы ретінде айқындалады. Бұл ретте, салық төлеуші халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарын есептеудің көрсетілген әдістерінің бірін дербес таңдауға құқылы;

28. Составление формы 100.26 - Исчисление налогооблагаемого дохода,
подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с
международным договором об избежании двойного налогообложения
179.   Данная форма предназначена для определения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов и имущества (капитал), заключенному Республикой Казахстан (далее - международный договор), в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса.
Форма 100.26 заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора. К данной форме прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика-нерезидента.
180. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) код страны согласно пункту 259   настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) применяемый метод исчисления расходов (в соответствующей ячейке указывается один из методов).
181. В разделе "Расчет":
1) строка 100.26.001 предназначена для отражения общей суммы совокупного годового дохода, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.023;
2) строка 100.26.002 предназначена для отражения суммы дохода от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан ,  полученного из источников в Республике Казахстан, исчисленного на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
3) строка 100.26.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035А;
4) строка 100.26.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках. В случае применения налогоплательщиком прямого метода исчисления расходов в данной строке указывается сумма документально подтвержденных расходов, исчисленных на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. В случае применения косвенного метода исчисления расходов, данные строки 100.26.004 исчисляются как произведение удельного веса и данных строки 100.26.003. Удельный вес определяется как отношение данных строки 100.26.002 к данным строки 100.26.001. При этом налогоплательщик вправе самостоятельно выбрать один из указанных методов исчисления расходов, понесенных в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;

5) 100.26.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс (залал) сомасын көрсетуге арналған. 100.26.005 жолының деректері 100.26.002 және 100.00.004 жолдары деректерінің айырмашылығы ретінде есептеледі.
182. 100.26.005 жолының шамасы 100.00.038А жолына көшіріледі.
29. Залалдарды көшіру - 100.27 нысанын жасау
183. Бұл нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
184. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
185. "Залалдар" бөлімінде:
100.27.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
186. 100.27.001 жолының шамасы 100.00.043 жолына көшіріледі.
187. 100.27.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 100.00.042 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (100.00.042 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 100.00.039 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 100.00.041 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының (С және D бағандарының оң мәнінде болған жағдайда осы бағанды есептеу кезінде аталған сома ескерілмейді) және 100.02.002 жолында көрсетілген (100.00.039 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғылары) сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
100.27.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 100.27.001 жолына көшіріледі.

5) строка 100.26.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 100.26.005 исчисляются как разница между данными строк 100.26.002 и 100.26.004.
182. Величина строки 100.26.005 переносится в строку 100.00.038А.
29. Составление формы 100.27 - Перенос убытков
183.   Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса.
184. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
185. В разделе "Убытки":
строка 100.27.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
186. Величина строки 100.27.001 переносится в строку 100.00.043.
187. Дополнительная форма к строке 100.27.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 100.00.039 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 100.00.042) переносится в данную графу. В случае, если в строке 100.00.039 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 100.00.041;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), указанный в строке 100.02.002 (при положительном значении строки 100.00.039). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 100.27.001 переносится в строку 100.27.001.

30. Шетелдік салық есебі - 100.28 нысанын жасау
188. Бұл нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
189. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
190. "Дивидендтер" бөлімінде:
100.28.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған дивидендтерден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
191. "Сыйлықақылар" бөлімінде:
100.28.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған сыйлықақылардан салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
192. "Роялти" бөлімінде:
100.28.003 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған роялтиден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
193. "Халықаралық тасымалдарда көлік қызметін көрсетуден түскен кіріс" бөлігінде:
100.28.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
194. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлігінде:
100.28.005 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.

30. Составление формы 100.28 - Зачет иностранного налога
188.   Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов с доходов (далее - подоходные налоги), полученных налогоплательщиком-резидентом из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.
189. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
190. В разделе "Дивиденды":
строка 100.28.001 предназначена для определения общей суммы налога с дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
191. В разделе "Вознаграждения":
строка 100.28.002 предназначена для определения общей суммы налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
192. В разделе "Роялти":
строка 100.28.003 предназначена для определения общей суммы налога с роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
193. В разделе "Доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках":
строка 100.28.004 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
194. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 100.28.005 предназначена для определения общей суммы налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

195. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
100.28.006 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
196. "Барлығы" бөлігінде:
100.28.007 жолы 100.28.001С, 100.28.002С, 100.28.003С, 100.28.004С, 100.28.005С, 100.28.006С жолдарында айқындалған, Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
100.28.007 жолының шамасы 100.29.003А көшіріледі.
197. 100.28.007 жолының шамасы 100.29.005А жолына көшіріледі. 100.28.001А жолының шамасы 100.07.002 жолына көшіріледі. 100.28.002А жолының шамасы 100.08.003 жолына көшіріледі.
198. 100.28.001, 100.28.002, 100.28.003, 100.28.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 259-тармағына орай кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
100.28.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.28.001А жолына, Е бағаны - 100.28.001В жолына, G бағаны - 100.28.001С жолына көшіріледі, 100.28.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 100.28.002А жолына, Е бағаны - 100.28.002В жолына, G бағаны - 100.28.002С жолына көшіріледі, 100.28.003 жолға қосымша нысанның С бағаны 100.28.003А жолына, Е бағаны - 100.28.003В жолына, G бағаны - 100.28.003С жолына көшіріледі, 100.28.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 100.28.004А жолына, Е бағаны - 100.28.004В жолына, G бағаны - 100.28.004С жолына көшіріледі.

195. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 100.28.006 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
196. В разделе "Всего":
строка 100.28.007 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 100.28.001С, 100.28.002С, 100.28.003С, 100.28.004С, 100.28.005С, 100.28.006С.
197. Величина строки 100.28.007 переносится в строку 100.29.003А.
198. Дополнительные формы к строкам 100.28.001, 100.28.002, 100.28.003, 100.28.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 259 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.28.001 переносится в строку 100.28.001A, графы E - в строку 100.28.001B, графы G - в строку 100.28.001C, графы C дополнительной формы к строке 100.28.002 переносится в строку 100.28.002A, графы E - в строку 100.28.002B, графы G - в строку 100.28.002C, графы C дополнительной формы к строке 100.28.003 переносится в строку 100.28.003A, графы E - в строку 100.28.003B, графы G - в строку 100.28.003C, графы C дополнительной формы к строке 100.28.004 переносится в строку 100.28.004A, графы E - в строку 100.28.004B, графы G - в строку 100.28.004C.

199. 100.28.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 257-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 259-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
100.28.005 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.28.005А жолына, F бағаны - 100.28.005В жолына, Н бағаны - 100.28.005С жолына көшіріледі.
200. 100.28.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 259-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі-елі көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;

199. Дополнительная форма к строке 100.28.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 257 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 259 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.28.005 переносится в строку 100.28.005A, графы F - в строку 100.28.005B, графы H - в строку 100.28.005C.
200. Дополнительная форма к строку 100.28.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 259 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;

4) D бағанында тиісті төлем көзі-елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
100.28.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.28.006А жолына, Е бағаны - 100.28.006В жолына, G бағаны - 100.28.006С жолына көшіріледі.
31. Салық міндеттемесін есептеу
- 100.29 нысанын жасау
201. Бұл нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
202. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
203. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 100.29.001 жолында 100.00.044 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 100.29.002 жолында Салық кодексінің  135-бабының  1-тармағында белгіленген ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 100.29.002С жолында 100.35.010 жолында көрсетілген сома көрсетіледі;
3) 100.29.003 жолында 100.29.003А және 100.29.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 100.29.003А жолында Қазақстан Республикасы шегінен тыс төленген, осы декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алуға қабылданған салық сомалары көрсетіледі; Осы жолға 100.28.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.28.006 переносится в строку 100.28.006A, графы E - в строку 100.28.006B, графы G - в строку 100.28.006C.
31. Составление формы 100.29 - Исчисление налогового обязательства
201.   Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога, налога на чистый доход нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по юридическому лицу.
202. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
203. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 100.29.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 100.00.044;
2) в строке 100.29.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 135 Налогового кодекса. В строке 100.29.002С указывается сумма, определенная в строке 100.35.010;
3) в строке 100.29.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 100.29.003А и 100.29.003В;
4) в строке 100.29.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.28.007;

5) 100.29.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйлықақылар мен ұтыстардың сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.08.001В, 100.08.002D және 100.08.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.29.004 жолында 100.29.004А немесе 100.29.004В немесе 100.29.004С немесе 100.29.004D жолдарының деректері арқылы айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 100.29.004А жолында Салық кодексінің  125-бабына  сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген және 100.29.002 және 100.29.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте егер 100.29.003 жолының сомасы 100.29.002 жолының сомасынан асатын болса, 100.29.002 жолының сомасы шегінде есепке алу жүргізіледі және 100.29.004А жолында нөл көрсетіледі;
8) 100.29.004В жолында Салық кодексінің  119-1-бабының  4-тармағына немесе Салық кодексінің  139-бабының  2-тармағына, немесе Салық кодексінің 140-2-бабының 2-тармағына, Салық кодексінің 140-5-бабының 2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 100%-ке азайтылған 100.29.004А жолының сомасы ретінде айқындалады;
9) 100.29.004С жолында Салық кодексі 140-9-бабының 1 (және 2-тармағына), 4-тармақтарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 100.29.004А және 100.37.017 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 100.29.005 жолы Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтерін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлғалармен толтырылады. Осы жолда 100.29.001 және 100.29.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза табыс сомасы көрсетіледі;
11) 100.29.006 жолы Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтерін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлғалармен толтырылады. Осы жолға Салық кодексінің  185  немесе  201-баптарына  сәйкес есептелген Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы түсетін резидент емес-заңды тұлғалардың таза табысына салық сомасы көрсетіледі;
12) 100.29.006А жолында Салық кодексінің  185-бабының  1-тармағына белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
13) 100.29.006В жолында Салық кодексінің  201-бабына  сәйкес халықаралық шарттарда белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;

5) в строке 100.29.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 100.08.001В, 100.08.002D и 100.08.003D;
6) в строке 100.29.004 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая исходя из данных строки 100.29.004А или 100.29.004В или 100.29.004С или 100.29.004D;
7) в строке 100.29.004А указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса и определяется как разница строк 100.29.002 и 100.29.003. При этом, если сумма строки 100.29.003 превышает сумму строки 100.29.002, зачет производится в пределах суммы строки 100.29.002 и в строке 100.29.004А указывается ноль;
8) в строке 100.29.004В указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса или пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, или пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса, или пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса и определяется как сумма строки 100.29.004А, уменьшенная на 100 %;
9) в строке 100.29.004С указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 1 (и пунктом 2) статьи 140-9 Налогового кодекса и определяется как разница строк 100.29.004А и 100.37.017
10) строка 100.29.005 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма чистого дохода, определенная как разница строк 100.29.001 и 100.29.004;
11) строка 100.29.006 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, исчисленного согласно статье 185 или 201 Налогового кодекса. Определяется исходя из данных строки 100.29.006А или 100.29.006В;
12) в строке 100.29.006А указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса;
13) в строке 100.29.006В указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной международным договором, в соответствии со статьей 201 Налогового кодекса. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении уплаты налога на чистый доход, то указывается ставка такого налога в соответствии с международным договором, а также прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика;

14) 100.29.006С жолында Қазақстан Республикасымен қолданылатын халықаралық шарт жасалған осы Ереженің 259-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
15) 100.29.007 жолында 100.29.004 және 100.29.004 сомаларының қосылуымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
16) 100.29.008 жолында 100.29.008А және 100.29.008В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
17) 100.29.008А жолында есепті салық кезеңінде өткен салық кезеңінен және корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде басқа салық түрлерінен ауыстырылған артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
18) 100.29.008В жолында есепті салық кезеңінде салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
19) 100.29.009 жолында төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) 100.29.010 жолында егер 100.29.008 жолда көрсетілген төленген аванстық төлемдердің шамасы 100.29.007 жолында есептелген корпорациялық табыс салығынан көп болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
204. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
1) 100.20.011 жолында статистика органдарының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі;
2) 100.20.012 жолында статистика органдарының деректері бойынша КОЖЖ (кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктегіші) коды көрсетіледі;
3) 100.29.013 жолында заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі;
4) 100.29.014 жолында заңды тұлғаның меншік түрі көрсетіледі: жеке меншік немесе мемлекеттік.
205. 100.29.002 жолының шамасы 100.00.045 жолына көшіріледі.
100.29.003 жолының шамасы 100.00.047 жолына көшіріледі.
100.29.006 жолының шамасы 100.046 жолына көшіріледі.
100.29.007 жолының шамасы 100.00.048 жолына көшіріледі.
100.29.008 жолының шамасы 100.00.049 жолына көшіріледі.
100.29.009 жолының шамасы 100.00.050 жолына көшіріледі.
100.29.010 жолының шамасы 100.00.051 жолына көшіріледі.
32. Таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр
құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып
резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге
бағытталған кіріс - 100.30 нысанын жасау

14) в строке 100.29.006С указывается код страны согласно пункту 259 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
15) в строке 100.29.007 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая сложением сумм 100.29.004 и 100.29.006;
16) в строке 100.29.008 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строк 100.29.008А и 100.29.008В;
17) в строке 100.29.008А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
18) в строке 100.29.008В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;
19) в строке 100.29.009 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 100.29.007, и суммой произведенных авансовых платежей, отраженных в строке 100.29.008;
20) в строке 100.29.010 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных авансовых платежей, указанных в строке и 100.29.008 больше суммы корпоративного подоходного налога, исчисленного в строке 100.29.007. Определяется как разница сумм строк 100.29.008 и 100.29.007.
204. В разделе " Другая информация":
1) в строке 100.29.011 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики;
2) в строке 100.29.012 указывается код ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций) по данным органа статистики;
3) в строке 100.29.013 указывается организационно-правовая форма юридического лица;
4) в строке 100.29.014 указывается вид собственности юридического лица: частный либо государственный.
205. Величина строки 100.29.002 переносится в строку 100.00.045.
Величина строки 100.29.003 переносится в строку 100.00.047.
Величина строки 100.29.006 переносится в строку 100.00.046.
Величина строки 100.29.007 переносится в строку 100.00.048.
Величина строки 100.29.008 переносится в строку 100.00.049.
Величина строки 100.29.009 переносится в строку 100.00.050.
Величина строки 100.29.010 переносится в строку 100.00.051.
32. Составление формы 100.30 - Доход, полученный при распределении
чистого дохода и направленный на увеличение уставного капитала
юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого
учредителя, участника

206. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомаларын айқындауға арналған.
207. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
208. "Кіріс" бөлімінде:
100.30.001 жолы салық кезеңі ішінде таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кірісті көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
209. 100.30.001 жолының шамасы 100.00.014 және 100.00.022К жолдарына көшіріледі.
210. 100.30.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында В бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын резидент-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның СТН көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі проценттік қатынаста көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңінің басына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі, теңгеде көрсетіледі;
6) F бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның таза кірісті бөлу кезінде алынған және салық төлеушімен әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып аталған заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі. Е және F бағандарының қосылуымен айқындалады.
110.30.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.30.001 жолына көшіріледі.
33. Салық салуда жеңілдігі бар елде
алынған кіріс - 100.31 нысанын жасау
211. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің  130-бабының  2-тармағымен қарастырылған.

206. Данная форма предназначена для определения суммы дохода, полученного при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника в соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
207. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
208. В разделе "Доход":
строка 100.30.001 предназначена для отражения дохода, полученного в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
209. Величина строки 100.30.001 переносится в строки 100.00.014 и 100.00.022К.
210. Дополнительная форма к строке 100.30.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
3) в графе С указывается РНН юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, в процентном соотношении;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на начало налогового периода, в тенге;
6) в графе F указывается сумма дохода, полученного при распределении чистого дохода юридического лица, указанного в графе В и направленного налогоплательщиком на увеличение уставного капитала данного юридического лица с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
7) в графе G указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на конец налогового периода. Определяется сложением сумм граф Е и F.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.30.001 переносится в строку 100.30.001
33. Составление формы 100.31 - Доход, полученный в стране с
льготным налогообложением
211. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика -резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.

212. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
213. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
100.31.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын пайдаларының жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
214. 100.31.001 жолының шамасы 100.00.037 жолына көшіріледі.
215. 100.31.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-тен көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 258-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100% ((GхЕ)/100%) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
100.31.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 110.31.001 жолына көшіріледі.
34. Өзге халықаралық шарттарға сәйкес салық
салудан босатуға жататын салық салынатын кіріс
- 100.32 нысанын жасау
216. Қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық төлеушінің салық салынатын кіріс (залал) сомаларын айқындауға арналған.

212. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
213. В разделе "Расчетные показатели":
строка 100.31.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
214. Величина строки 100.31.001 переносится в строку 100.00.037.
215. Дополнительная форма к строке 100.31.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 259 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 258 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100 % ((GхE)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического   лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.31.001 переносится в строку 100.31.001.
34. Составление формы 100.32 - Налогооблагаемый доход, подлежащий
освобождению от налогообложения в соответствии с иными
международными договорами
216.   Данная форма предназначена для определения сумм налогооблагаемого дохода налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения.

217. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
218. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
100.32.001 жолы қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) жалпы сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
219. 100.32.001 жолының шамасы 100.00.038В жолына көшіріледі.
220. 100.32.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі. Бұл ретте салық төлеуші аталған бағанда жүзеге асырылатын қызмет түрі бойынша жол бойы Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын кірістер алынған тиісті топты (сынып) көрсетеді;
3) С бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатуға жататын кіріс алынған салық төлеушімен жұмыстар орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасалған келісім-шарттың (шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Е немесе F бағанында түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатуға жататын, Салық кодексінің  67-бабына  сәйкес бухгалтерлік есепте салық салынатын кірісті бөлек есебін жүргізу негізінде есептелген салық төлеушінің салық салынатын кірісінің (залал) сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген осы Ережелердің 260-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген халықаралық шарт түрінің атауы көрсетіледі. Осы баған егер салық төлеуші осы Ережелердің 260-тармағына сәйкес "Өзге халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" 22-халықаралық шарт түрінің коды Е бағанын көрсеткен жағдайда ғана толтыруға жатады;

217. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
218. В разделе "Расчетные показатели":
строка 100.32.001 предназначена для отражения общей суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения, и заполняется на основании дополнительной формы.
219. Величина строки 100.32.001 переносится в строку 100.00.038В.
220. Дополнительная форма к строке 100.32.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид деятельности, осуществляемой налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик в данной графе по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс), по которой получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно положениям международного договора, указанного в графе Е или F;
3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе E или F, исчисленного на основании ведения раздельного учета налогооблагаемого дохода в бухгалтерском учете, в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается код вида международного договора согласно пункту 260 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе E код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 260 настоящих Правил;

7) G бағанында осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Осы баған егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттардың ережелерін қабылдаған жағдайда толтыруға жатады;
8) Н бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заң актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
100.32.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.32.001 жолына көшіріледі.
35. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз
негізде берілген мүлік - 100.33 нысанын жасау

7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 259 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора.
8) в графе Н указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графе Е или F.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.32.001 переносится в строку 100.32.001.
35. Составление формы 100.33 - Безвозмездно переданное имущество
некоммерческим организациям

221. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомаларын айқындауға арналған.
222. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
223. "Мүлік" бөлімінде:
100.33.001 жолы есепті салық төлеушілермен салық кезеңі ішінде коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

221. Данная форма предназначена для определения суммы безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям.
222. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
223. В разделе "Имущество":
строка 100.33.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно переданного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода некоммерческим организациям и заполняется на основании данных дополнительной формы.

5) Е бағанында коммерциялық емес ұйымның мүлікті беруді растайтын құжатының нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында берілген мүлік құны көрсетіледі.
110.33.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.33.001 жолына көшіріледі.
36. Демеушілік жәрдем - 110.31 нысанын жасау
226. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес салық төлеушімен көрсетілген демеушілік жәрдем сомасын айқындауға арналған.

5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества некоммерческой организации;
6) в графе F указывается стоимость переданного имущества.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.33.001 переносится в строку 100.33.001.
36. Составление формы 100.34 - Спонсорская помощь
226.   Данная форма предназначена для определения суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.

227. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
228. "Демеушілік жәрдем" бөлімінде:
110.30.001 жолы салық кезеңі ішінде салық төлеушімен көрсетілген демеушілік жәрдем сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
229. 100.34.001 жолының шамасы 110.00.042С жолына көшіріледі.

227. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
228. В разделе "Спонсорская помощь":
строка 100.34.001 предназначена для отражения суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
229. Величина строки 100.34.001 переносится в строку 100.00.042С

5) Е бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүлікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
100.34.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.34.001 жолына көшіріледі.
37. Стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық
міндеттемесін есептеу - 100.35 нысанын жасау
231. Бұл нысан инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен келісім-шартқа сәйкес стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық төлеуші корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған (қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындыларына қарамастан).
232. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
233. "Корпорациялық табыс салығы сомасын есептеу" бөлімінде:
1) 100.35.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасаған бұрынғы үш жылдан ең жоғары болып табылатын салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.35.002 жолында салынатын кіріс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасаған бұрынғы үш жылдан ең жоғарысы болып табылатын салық салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.35.003 жолында есепті салық кезеңіне қатысы бойынша 100.35.002 жолында көрсетілген жыл инфляциясының орташа жылдық индексi көрсетіледі;
4) 100.35.004 жолында инфляция индексi ескеріле отырып, 100.35.001 жолында көрсетілген салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі және 100.35.001 және 100.35.003 жолдарының сомасынан шығарылу ретінде айқындалады;
5) 100.35.005 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны көрсетіледі;
6) 100.35.006 жолында инфляция индексi мен жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны ескеріле отырып, салық салынатын кірістің ең жоғары сомасы көрсетіледі, және 100.35.004 х 100.35.005/12 формуласы бойынша айқындалады;
7) 100.35.007 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарт бойынша қызметтен алынған есепті салық кезеңі үшін салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші басқа қызметтерді жүзеге асыру жағдайында бөлу есебін жүргізуге міндетті;
8) 100.35.008 жолында 100.35.007 және 100.35.004 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, (салық салынатын кіріс - 100.35.001 жолында көрсетуге тиісті салық салынатын кірістің болмаған жағдайында) келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын кірістің жеңілдетілген өсімінің сомасы көрсетіледі;

5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.34.001 переносится в строку 100.34.001.
37. Составление формы 100.35 - Исчисление налогового обязательства при
получении стандартных налоговых льгот
231.   Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям (вне зависимости от результатов финансово-хозяйственной деятельности).
232. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
233. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.35.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, являющегося максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 100.35.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 100.35.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.35.002, по отношению к отчетному налоговому периоду;
4) в строке 100.35.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 100.35.001 с учетом индекса инфляции и определяется как произведение суммы строк 100.35.001 и 100.35.003;
5) в строке 100.35.005 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.35.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в отчетном налоговом периоде, и определяется по формуле 100.35.004 х 100.35.005 /12;
7) в строке 100.35.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик обязан вести раздельный учет;
8) в строке 100.35.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.35.001, - налогооблагаемого дохода), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница сумм строк 100.35.007 и 100.35.004;

9) 100.35.009 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.35.010 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
234. 100.35.010 жолының шамасы 100.29.002С жолына көшіріледі.
38. Шетел көздерінен табыстар -
100.36 нысанын жасау
235. Осы нысан салық төлеуші-резидентпен міндетті тәртіпте толтырылуға жатады және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және Салық  кодексінің  79- 80-баптарына  сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 100.00.001-100.00.022 жолдарында көрсетуге жатады.
236. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
237. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.36.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 100.36.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.36.003 жолы 100.36.001 және 100.36.002 (100.36.001 + 100.36.002) жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
238. 100.36.003 жолының шамасы 110.00.055 жолына көшіріледі.
239. 110.36.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 257-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 258-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  80-бабымен  қарастырылған салық төлеуші-резиденттің тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетінде көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;

9) в строке 100.35.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.35.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
234. Величина строки 100.35.010 переносится в строку 100.29.002С.
38. Составление формы 100.36 - Доходы из иностранных источников
235. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 79 и 80 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 100.00.001-100.00.022 Декларации.
236. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
237. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 100.36.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.36.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.36.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строки 100.36.001 и 100.36.002.
238. Величина строки 100.36.003 переносится в строку 100.00.052.
239. Дополнительная форма к строке 100.36.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 259 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 257 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 258 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, предусмотренных статьей 80 Налогового кодекса, в иностранной валюте;

6) F бағанында Е бағанында көрсетілген Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
100.36.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.36.001 жолында көшіріледі.
240. 100.36.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 259-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеменің орналасу елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осындай тұрақты мекеме орналасқан шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ережелердің 257-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шетел мемлекетінде салық төлеуші-резидентпен тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 258-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  80-бабымен  қарастырылған шетел мемлекетіндегі көздерден шетел мемлекетінде тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған салық төлеушілер-резиденттің есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
100.36.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 100.36.002 жолына көшіріледі.
39. Өз өндірісінің тауарларын өткізетін
салық төлеушілермен төлеуге жататын корпорациялық
табыс салығы азайту сомаларының есебі
- 100.37 нысанын жасау
241. Осы нысан Салық кодексінің  140-9-бабына  (Салық кодексінің  22-3-бөлімі ) сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығын азайтуға жатқызылған корпорациялық табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
242. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
243. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.37.001 жолында тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден алынатын кіріс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.37.002 жолында Салық кодексі  140-7-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін табыстардың сомасы көрсетіледі. 100.38.002 және 100.38.002 жолдарының сомаларының қосындысымен айқындалады.

6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.36.001 переносится в строку 100.36.001.
240. Дополнительная форма к строке 100.36.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 259 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 257 настоящих Правил, полученного   налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;
6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 258 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика - резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, предусмотренных статьей 80 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма доходов, указанных в графе G, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.36.002. переносится в строку 100.36.002.
39. Составление формы 100.37 - Расчет суммы уменьшения
корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате
налогоплательщиками, реализующих товары собственного производства
241.   Данная форма предназначена для определения суммы корпоративного подоходного налога, относимого на уменьшение исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 140-9 Налогового кодекса (главой 22-3 Налогового кодекса).
242. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
243. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 100.37.001 указывается сумма дохода от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.001;
2) в строке 100.37.002 указывается сумма дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса. Определяется сложением сумм строк 100.38.002А и 100.38.002В;

3) 100.37.002А жолында Салық кодексі  140-7-бабының  2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын қоспағанда, Салық кодексі  140-7-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін табыстардың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.01.002С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.37.002В жолында Салық кодексі  140-7-бабының  2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын өткізуден түсетін табыс көрсетіледі. Осы жолға 100.01.003С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.37.003 жолында 100.38.002 жолының сомасы мен 100.38.001 жолының сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Салық кодексі  140-7-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін табыстардың үлес салмағы тауарларды өткізуден түсетін табыстарының жалпы сомасында көрсетіледі;
6) 100.37.004 жолында материалдық, әлеуметтік игіліктер және материалдық пайдаларды қоспағанда, жұмысшыға салық кезеңі ішінде есептелген кірістер көрсетіледі. Осы жолға 100.10.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 100.37.005 жолында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын объектілер бойынша есептелген амортизациялық аударымдарды қоспағанда, бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамаға сәйкес салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (100.40.034II - 100.40.034IIА + 100.40.035II - 100.40.036IIА + 100.40.037IIА);
8) 100.37.006 жанама және көздерден ұстау төлемдерінен басқа салық кезеңі үшін салық декларациялары бойынша есептелген сома көрсетіледі. 100.38.006А - 100.38.006Е жолдарының сомаларының қосындысымен айқындалады;
9) 100.37.006В жолында салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.29.004А жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
10) 100.37.006В жолында есептік салық кезеңінің төрт тоқсан үшін 600.00.001D, 600.00.002D және 600.00.006D (600.00.001D + 600.00.002D - 600.00.006D) жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
11) 100.37.006С жолында салық кезеңі үшін есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 700.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 100.37.006D жолында салық кезеңі үшін есептелген көлік құралдарына салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 700.00.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

3) в строке 100.37.002А указывается сумма дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-7 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.01.002С;
4) в строке 100.37.002В указывается сумма дохода от реализации сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-7 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.01.003С;
5) в строке 100.37.003 указывается удельный вес дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, в общей сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг), определяемый как отношение суммы строки 100.38.002 и суммы строки 100.38.001;
6) в строке 100.37.004 указываются начисленные в течение налогового периода доходы работникам, за исключением материальных, социальных благ и материальной выгоды. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.10.001;
7) в строке 100.37.005 указывается сумма амортизационных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за налоговый период, за исключением амортизационных отчислений, начисленных по объектам не используемым в целях получения совокупного годового дохода (100.40.034II-100.40.34IIА +100.40.035II);
8) в строке 100.37.006 указывается сумма начисленных по декларациям налогов за налоговый период, кроме косвенных и удерживаемых у источника выплаты. Определяется сложением сумм строк с 100.38.006А по 100.38.006Е;
9) в строке 100.37.006А указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.29.004А;
10) в строке 100.37.006В указывается сумма исчисленного социального налога за налоговый период, определяемая как разница сумм строк 600.00.001D, 600.00.002D и 600.00.006D (600.00.001D+600.00.002D- 600.00.006D) за четыре квартала отчетного налогового периода;
11) в строке 100.37.006С указывается сумма исчисленного земельного налога за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 700.00.001;
12) в строке 100.37.006D указывается сумма исчисленного налога на транспортные средства за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 700.00.005;

13) 100.37.006Е жолында салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 700.00.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 100.37.007 жолында төтенше жағдайлардан түскен табысты (залал) есептемегенде, бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамаға сәйкес айқындалған таза табыс сомасы көрсетіледі;
15) 100.37.008 жолында Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған қосылған құн мөлшері көрсетіледі. 100.37.004-100.37.007 жолдарының сомаларының қосындысымен айқындалады;
16) 100.37.009 жолында 100.37.008 жолы мен 100.37.001 жолының қатынасымен айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түсетін кірістің жалпы сомасында қосылған құн үлесі;
17) 100.37.010 жолында Салық кодексінің  140-7-бабы  1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын салық жүктемесінің коэффициенті көрсетіледі. 100.37.006 жолы мен 100.37.001 жолының қатынасымен айқындалады.
244. "Корпорациялық табыс салығын азайтуға жатқызылатын сомалардың есебі" бөлімінде:
1) 100.37.011 жолында салық кезеңі үшін түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.00.023 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.37.012 жолында жылдық жиынтық табыста Салық кодексінің  140-9-бабының  2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын қоспағанда, Салық кодексі  140-7-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін кірістің үлес салмағы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.37.002А жолы мен 100.37.011 жолының қатынасы ретінде айқындалады;
3) 100.37.013 жолында жылдық жиынтық табыста Салық кодексінің  140-9-бабының  2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын өткізуден түсетін кірістің үлес салмағы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.37.002В жолы мен 100.37.011 жолының қатынасы ретінде айқындалады;
4) 100.37.014 жолында Салық кодексінің  125-бабына  сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығы сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.29.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.37.015 жолында Салық кодексінің  140-9-бабының  2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын қоспағанда, Салық кодексі  140-7-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларына жататын корпорациялық табыс салығы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.37.014 және 100.37.012 жолдарының сомалары туындысымен айқындалады;

13) в строке 100.37.006Е указывается сумма исчисленного налога на имущество за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 700.00.009;
14) в строке 100.37.007 указывается сумма чистого дохода (убытка), определенного в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, без учета дохода (убытка) от чрезвычайных ситуаций, за налоговый период;
15) в строке 100.37.008 указывается размер добавленной стоимости, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса. Определяется сложением сумм строк с 100.37.004 по 100.37.007;
16) в строке 100.37.009 указывается доля добавленной стоимости в общей сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг), определяемая отношением суммы строки 100.37.008 и суммы строки 100.37.001;
17) в строке 100.37.010 указывается коэффициент налоговой нагрузки, определяемый в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса. Определяется отношением суммы строки 100.37.006 и суммы строки 100.37.001.
244. В разделе "Расчет суммы, относимой на уменьшение корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.37.011 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.023;
2) в строке 100.37.012 указывается удельный вес дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, в совокупном годовом доходе. Величина данной строки определяется как отношение суммы строки 100.37.002А и суммы строки 100.37.011;
3) в строке 100.37.013 указывается удельный вес доходов от реализации сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, в совокупном годовом доходе. Величина данной строки определяется как отношение суммы строки 100.37.002В и суммы строки 100.37.011;
4) в строке 100.37.014 указывается сумма исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса корпоративного подоходного налога. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.29.002;
5) в строке 100.37.015 указывается сумма корпоративного подоходного налога, относящаяся к товарам собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса. Величина данной строки определяется произведением сумм строк 100.37.014 и 100.37.012;

6) 100.37.016 жолында Салық кодексінің  140-9-бабының  2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларына жататын корпорациялық табыс салығы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.37.014 және 100.37.013 жолдарының сомалары туындысымен айқындалады;
7) 100.37.017 жолында Салық кодексінің  140-7-бабында  қарастырылған шарттардың салық төлеушімен сәйкес келуде Салық кодексінің  125-бабына  сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығын азайтуға жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 30%-ке 100.37.015 жолының сомасы мен 50%-ке 100.37.016 жолының сомасының туындыларының қосындысымен айқындалады ((100.37.015 х 30%) + (100.37.016 х 50%)).
100.37.017 жолының шамасы 100.29.004С жолына көшіріледі.
40. Бухгалтерлік теңгерме
- 110.33-нысанын жасау
245. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
41. Кiрiстер және шығыстар туралы есеп
- 100.39 нысанын жасау
246. Бұл нысан бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есептi салық кезеңiне әзiрленген бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеушімен толтырылады.
247. "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық төлеушi мынадай деректердi көрсетедi:
1) салық төлеушiнiң тiркелген нөмiрi;
2) Декларация берiлетiн салық кезеңi.
248. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
100.39.01-100.39.16 жолдары бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша толтырылады. Бұл орайда, 100.39.01-100.39.03 жолдары қосымша нысанның негiзiнде толтырылады.
249. 100.39.001, 100.39.002, 100.39.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттiк нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында салық төлеушiлер жүзеге асыратын қызмет түрлерi көрсетiледi;
3) С бағанында бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша В бағанда көрсетiлген қызмет түрлерi бөлiгiнде тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
4) D бағанында бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша В бағанда көрсетiлген қызмет түрлерi бөлiгiнде өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны көрсетiледi;
5) E бағанында С және D бағандарының айырмашылығы ретiнде айқындалатын жалпы кіріс көрсетіледі.
100.39.001, 100.39.002, 100.39.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.39.001 жолына, D бағаны - 100.39.002 жолына, E бағаны - 100.39.003 жолына көшiрiледi.

6) в строке 100.37.016 указывается сумма корпоративного подоходного налога, относящаяся к сертифицированным товарам собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса. Величина данной строки определяется произведением сумм строк 100.37.014 и 100.37.013;
7) в строке 100.37.017 указывается сумма корпоративного подоходного налога, относимая на уменьшение исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса корпоративного подоходного налога при соответствии налогоплательщиком условий, предусмотренных статьи 140-7 Налогового кодекса. Величина данной строки определяется сложением произведений суммы строки 100.37.015 на 30 % и суммы строки 100.37.016 на 50 % ((100.37.015 х 30 %) + (100.37.016 х 50 %)).
Величина строки 100.37.017 переносится в строку 100.29.004С.
40. Составление формы 100.38 - Бухгалтерский баланс
245.   Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
41. Составление формы 100.39 - Отчет о доходах и расходах
246. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
247. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
248. В разделе "Показатели":
строки с 100.39.01 по 100.39.16 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 100.39.01-100.39.03 заполняются на основании дополнительной формы.
249. Дополнительная форма к строкам 100.39.001, 100.39.002, 100.39.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строкам 100.39.001, 100.39.002, 100.39.003 переносится в строку 100.39.001, графы D - в строку 100.39.002, графы E - в строку 100.39.003.

42. Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларациямен кiрiстер және шығыстар туралы есептi
салыстыру - 100.32 нысанын жасау
250. Бұл нысан олардың арасындағы кiрiстер және шығыстар туралы есеп және салық салынатын кiрiс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация бойынша айқындалған таза кiрiстi салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшiн бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi заңдарына, салық заңнамаларының ережелерi бойынша айқындалған кiрiс пен шегерiмдерге сәйкес есептi салық кезеңiне жасалған кiрiстер және шығыстар туралы есепте салық төлеушi айқындаған кiрiстердi (залалдарды) салыстыру жүргiзiледi.
251. I бағанын толтыру кезiнде Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген деректер пайдаланылады.
252. II бағанын толтыру кезiнде бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi жөнiндегi заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлiк есеп деректерi пайдаланылады.
253. III бағанында 100.40.001, 100.40.002, 100.40.003 жолдардан басқа, I және II бағандардың айырмашылығы көрсетiледi.
254. "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық төлеушi мынадай деректердi көрсетедi:
1) салық төлеушiнiң тiркелген нөмiрi;
2) Декларация берiлетiн салық кезеңi.
255. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
1) 100.40.001 жолында қаржы есептемесi бойынша таза кiрiс (залал) көрсетiледi;
2) 100.40.002 жолында 100.00.045 және 100.00.046 жолдарында көрсетiлген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетiледi;
3) 100.40.003 жолында 100.00.044 жолында көрсетiлген салық салынатын кiрiс көрсетiледi;
4) 100.40.004 жолында:
I бағанына 100.00.001 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
5) 100.32.005 жолында:
I бағанында 100.40.005A-100.40.005E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын активтердi сату кезiнде құнның өсуiнен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
II бағанда 100.40.005A-100.40.005E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша 100.40.004 жолында көрсетiлген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтердi сатудан түскен кiрiстiң (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
6) 100.40.005A жолында:
I бағанына 100.02.001, 100.02.002 және 100.02.003 жолдарының сомалары көшiрiледi;
II бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
7) 100.40.005В:
I бағанына 100.02.004 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан басқа, негiзгi құралдардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;

42. Составление формы 100.40 - Сверка отчета о доходах и расходах с
Декларацией по корпоративному подоходному налогу
250.   Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.
251. При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
252. При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
253. В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 100.40.001, 100.40.002, 100.40.003.
254. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
255. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.40.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 100.40.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, отраженная в строках 100.00.045 и 100.00.046;
3) в строке 100.40.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 100.00.044;
4) в строке 100.40.004:
в графу I данной строки переносится сумма, отраженная в строке 100.00.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 100.40.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 100.40.005А по 100.40.005Е;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 100.40.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 100.40.005А по 100.40.005Е;
6) в строке 100.40.005А:
в графу I переносится сумма строк 100.02.001, 100.02.002 и 100.02.003;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);
7) в строке 100.40.005В:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.02.004;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации основных средств, кроме зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);

8) 100.40.005C жолында:
II бағанында материалдық емес активтердi өткiзуден түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
9) 100.40.005D жолында:
I бағанда 100.02.005-100.002.009 жолдардың сомасы ретiнде айқындалатын шама көрсетiледi;
II бағанда бағалы қағаздарды сатудан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
10) 100.40.005E жолында:
II бағанда басқа да активтердi сатудан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
11) 100.40.006 жолында:
I бағанына 100.00.003 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында есептен шығару мiндеттемесiнен түскен кiрiс көрсетiледi;
12) 100.40.007 жолында:
I бағанына 100.00.004 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
13) 100.40.008 жолында:
I бағанына 100.00.005 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда мүлiктi жалға бергеннен түскен кiрiс көрсетiледi;
14) 100.40.009 жолында:
І бағанына 100.00.006 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІI бағанында борыштың талаптан қайтудан түскен кiрiсi көрсетiледi;
15) 100.40.010 жолында:
I бағанына 100.00.007 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында кәсiпкерлiк қызметтi шектеу немесе тоқтатуға келiсуден алынған кiрiс сомасы көрсетiледі;
16) 100.40.011 жолында:
І бағанына 100.00.009 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында жалпы үлестiк меншiктен түскен кiрiстi бөлу кезiнде алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
17) 100.40.012 жолында:
І бағанына 100.00.010 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда айыппұлдар, өсiмақылар және басқа да санкция түрлерi бойынша кiрiс көрсетiледi;
18) 100.40.013 жолында:
I бағанына 100.00.011 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда бұрын жүргiзiлген шығыс бойынша алынған өтемақылар көрсетiледi;
19) 100.40.014 жолында:
I бағанына 100.00.012 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер, соның iшiнде тауарлық-материалдық құндылықтардың артығынан тегiн алынған мүлiк, сондай-ақ оларды тарату кезiндегi негiзгi құралдардан бөлшектеу, талқылау кезiнде алынған тауарлық-материалдық қорлар түрiндегi кiрiс көрсетiледi;
20) 100.40.015 жолында:
I бағанына 100.00.013 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына дивиденд түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
21) 100.40.016 жолында:
I бағанына 100.00.015 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына сыйақы түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
22) 100.40.017 жолында:
I бағанына 100.00.016 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына оң бағамдық айырмашылығының теріс бағамдық айырмашылығынан асқан сомасы көрсетiледi;
23) 100.40.017 жолында:
I бағанына 100.00.017 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына ұтыс түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;

8) в строке 100.40.005С:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации нематериальных активов;
9) в строке 100.40.005D:
в графе I указывается величина, определяемая как сумма строк с 100.02.005 по 100.02.009;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг;
10) в строке 100.40.005E:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации других активов;
11) в строке 100.40.006:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.003;
в графе II указывается доход от списания обязательств;
12) в строке 100.40.007:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.004;
13) в строке 100.40.008:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.005;
в графе II указывается доход от сдачи в аренду имущества;
14) в строке 100.40.009:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.006;
в графе II указывается доход от уступки требования долга;
15) в строке 100.40.010:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.007;
в графе II указывается сумма доходов, полученных за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность.
16) в строке 100.40.011:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.009;
в графе II указывается сумма доходов, полученных при распределении дохода от общей долевой собственности;
17) в строке 100.40.012:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.010;
в графе II указывается доходы по штрафам, пени и другим видам санкций;
18) в строке 100.40.013:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.011;
в графе II отражаются полученные компенсации по ранее произведенным расходам;
19) в строке 100.40.014:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.012;
в графе II указываются доходы в виде безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг, включая излишки товарно-материальных ценностей, а также товарно-материальных запасов, полученных при демонтаже, разборке основных средств, при их ликвидации;
20) в строке 100.40.015:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.013;
в графе II указывается сумма дохода в виде дивидендов;
21) в строке 100.40.016:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.015;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
22) в строке 100.40.017:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.016;
в графе II указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
23) в строке 100.40.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.017;
в графе II указывается сумма дохода в виде выигрышей;

24) 100.40.019 жолында:
I бағанына 100.00.018 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында роялти түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
25) 120.40.020 жолында:
I бағанына 100.00.019 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтiк саладағы объектiлердi пайдалану кезiндегi шығыстардан кiрiстiң артығынан алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
26) 100.40.021 жолында:
I бағанына 100.00.008, 100.00.014 және 100.00.020 жолдарының сомасы ретiнде айқындалған мөлшер көшiрiледi;
ІІ бағанында 100.40.004-100.40.020 жолдарында көрсетiлмеген бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша басқа да кiрiстер көрсетiледi;
27) 100.40.022 жолында:
I бағанында 100.00.024 жолдан көшiрiлетiн жылдық жиынтық кiрiстiң түзетiлген сомасы көрсетiледi;
28) 100.40.023 жолында:
I бағанында кiрiстiң жалпы сомасы (100.40.004-100.40.021 жолдардың сомасы алынған 100.40.022 жолы) көрсетiледi;
II бағанында кiрiстiң жалпы сомасы (100.32.004-100.32.021 жолдардың сомасы) көрсетiледi;
29) 100.40.024 жолында:
I бағанына 100.00.024 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны ретiнде айқындалған, кезеңнiң шығысы және басқа да жолдарда көрсетiлген шығыстарды есептемегенде, негізгi емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетiледi;
30) 100.40.024A жолында:
I бағанына 100.12.005A жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында iссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетiледi;
31) 100.40.024АI жолында:
I бағанына 100.12.005В жолынан сома көшiрiледi;
ІІ бағанында бронь үшiн шығысты төлеудi қоса алғанда, iссапар орны мен керi жолға жүргiзiлген шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
32) 100.40.024АІІ жолында:
I бағанына 100.12.005С жолынан сома көшiрiледi;
II бағанында бронь үшiн шығысты төлеудi қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
33) 100.40.024АIII жолында:
I бағанына 100.12.005D жолынан сома көшiрiледi;
II бағанда Қазақстан Республикасы шегiндегi iссапар бойынша тәулiктiк мөлшерi көрсетiледi;
34) 100.40.024AIV жолында:
I бағанына 100.12.005Е жолынан сома көшiрiледi;
ІІ бағанында Қазақстан Республикасы шегiндегi iссапар бойынша тәулiктiк мөлшерi көрсетiледi;
35) 100.40.024B жолында:
I бағанына 100.12.005F жолынан сома көшiрiледi;
II бағанында өкiлеттiк шығыстар сомасы көрсетiледi;
36) 100.40.025 жолында:
І бағанына 100.00.025 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында сыйақы бойынша шығыстар сомасы көрсетiледi;
37) 100.40.026 жолында:
I бағанына 100.00.026 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;

24) в строке 100.40.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.018;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
25) в строке 100.40.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.019;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами
при эксплуатации объектов социальной сферы;
26) в строке 100.40.021:
в графу I переносится величина, определенная как сумма строк 100.00.008, 100.00.014
и 100.00.020;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 100.40.004 по 100.40.020;
27) в строке 100.40.022:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 100.00.022;
28) в строке 100.40.023:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 100.40.004 по 100.40.021 минус строка 100.40.022);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 100.40.004 по 100.40.021);
29) в строке 100.40.024:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.024;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по неосновной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
30) в строке 100.40.024А:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
31) в строке 100.40.024 АI:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005В;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
32) в строке 100.40.024 AII:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005С;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь;
33) в строке 100.40.024 AIII:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005D;
в графе II указывается размер суточных по командировкам в пределах Республики Казахстан;
34) в строке 100.40.024 AIV:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005Е;
в графе II указывается размер суточных по командировкам за пределами Республики Казахстан;
35) в строке 100.40.024В:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005F;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
36) в строке 100.40.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.025;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;
37) в строке 100.40.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.026;

38) 100.40.027 жолында:
I бағанына 100.00.027 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында күмәндi борыш бойынша резерв көрсетiледi;
39) 100.40.028 жолында:
I бағанына 100.00.028 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шыққан шығыстар көрсетіледі;
40) 100.40.029 жолында:
І бағанына 100.00.029 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда ғылыми-зерттеуге, жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетiледi;
41) 100.40.030 жолында:
I бағанына 100.00.030 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтік төлемдерге шыққан шығыстар сомасы көрсетiледi;
42) 100.40.031 жолында:
І бағанына 100.00.031 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында теріс бағамдық айырмасының оң бағамдық айырмадан асу сомасы көрсетіледі;
43) 100.40.032 жолында:
I бағанына 100.00.032 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтік төлемдерге шыққан шығыстар сомасы көрсетiледi;
II бағанда өнiмдердi (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiстi айқындағанға дейiн пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
44) 100.40.033 жолында:
I бағанына 100.00.033 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында айыппұл, өсiмақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетiлген немесе танылған сома көрсетiледi;
45) 100.40.034 жолында:
I бағанына 100.00.034А жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
46) 100.40.034А жолында:
ІІ бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
47) 100.40.035 жолында:
I бағанына 100.00.034В жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
48) 100.40.036 жолында:
I бағанына 100.00.034С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
49) 100.40.037 жолында:
I бағанына 100.00.034D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
50) 100.40.038 жолында:
I бағанына 100.00.034Е жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
51) 100.40.039 жолында:
I бағанына 100.00.034F жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
52) 100.40.040 жолында:
II бағанында негiзгi құралдардың жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетiледi;

38) в строке 100.40.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.027;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
39) в строке 100.40.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.028;
в графе II отражаются суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц;
40) в строке 100.40.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.029;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы;
41) в строке 100.40.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.030;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
42) в строке 100.40.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.031;
в графе II превышения отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
43) в строке 100.40.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.032;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
44) в строке 100.40.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.033;
в графе II отражается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек;
45) в строке 100.40.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам;
46) в строке 100.40.034А:
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам, не используемым в целях получения совокупного годового дохода;
47) в строке 100.40.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам, используемым в целях получения совокупного годового дохода, впервые введенным в эксплуатацию в текущем налоговом периоде на территории Республики Казахстан;
48) в строке 100.40.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034С;
49) в строке 100.40.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034D;
50) в строке 100.40.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034E;
51) в строке 100.40.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034F;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;
52) в строке 100.40.040:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;

53) 100.40.041 жолында:
II бағанында материалдық емес активтердiң жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
54) 100.40.042 жолында:
II бағанында материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлiнген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндiрiстiк емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетiледi;
55) 100.40.043 жолында:
II бағанында айыпкер белгiленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебiнен қажеттi соманы өтеу мүмкiн болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетiледi;
56) 100.40.044 жолында:
II бағанда өндiрiстiк қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектiлердi ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетiледi;
57) 100.40.045 жолында:
II бағанында жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегi сома көрсетiледi;
58) 100.40.046 жолында:
II бағанында негiзгi құралдарды алда тұрған жөндеуге кететiн шығыстарға резервтегi сома көрсетiледi;
59) 100.40.047 жолында:
II бағанында бухгалтерлiк есепте көрсетілген, 100.40.024-100.40.046 жолдарында көрсетiлмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетiледi;
60) 100.40.048 жолында:
I бағанында 100.00.042 жолынан көшiрiлетiн салық салынатын кiрiстің түзету сомасы көрсетiледi;
61) 100.40.049 жолында:
I бағанында 100.40.024-100.40.048 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
II бағанында 100.40.024-100.40.048 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
62) 100.40.050 жолында:
III бағанында III бағандағы 100.40.023 және 100.40.049 жолдарының әртүрлiлiгi ретiнде анықталатын шығыс пен кiрiс арасындағы айырмашылық көрсетiледi;
63) 100.40.051 жолында:
III бағанында 100.40.050 жолдың сомасына түзетiлген 100.40.001 және 100.40.002 сомасы ретiнде айқындалған салық салынатын кiрiс көшiрiледi. Осы сома 100.00.039 және 100.00.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріске сәйкес келуi қажет.
43. Ақша қозғалысы туралы есеп -
100.41 және 100.42 нысандарын жасау
256. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
44. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер
мен сақтандыру сыныптары түрлерінің кодтары
257. Декларацияны толтырғанда табыс түрлерін мынадай кодтауды пайдалану керек:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден түскен табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;

53) в строке 100.40.041:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
54) в строке 100.40.042:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;
55) в строке 100.40.043:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
56) в строке 100.40.044:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации;
57) в строке 100.40.045:
в графе II отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
58) в строке 100.40.046:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
59) в строке 100.40.047:
в графе II отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 100.40.024 по 100.40.046;
60) в строке 100.40.048:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 100.00.042;
61) в строке 100.40.049:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 100.40.024 по 100.40.048;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 100.40.024 по 100.40.048;
62) в строке 100.40.050:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 100.40.023 и 100.40.049 графы III;
63) в строке 100.40.051:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 100.40.001 и 100.40.002, скорректированный на сумму строки 100.40.050. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 100.00.039 и 100.00.042.
43. Составление форм 100.41 и 100.42 - Отчет о движении денег
256. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
44. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
и классов страхования
257.   При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;

1022 - резидент еместермен шығарылған акцияларды сату кезінде құнның өсімінен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаны мұндай акциялар немесе активтері құнның 50 проценттен астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құраса;
1023 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлесін немесе мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1024 - резидент емес заңды тұлғадағы қатысу үлесін сату кезінде құнның өсімінен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай қатысу үлесі немесе активтері құнының 50 проценттен астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құраса;
1030 - резиденттерге борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
1031 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыруына байланысты резидент еместерге борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
1040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттарды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1041 - резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша мiндеттемелерiн резиденттер мен резидент еместердің орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1050 - заңды тұлға - резиденттен дивидендтер нысанында түсетін табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - резидент - эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - резидент - эмитенттерден, егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
1080 - резиденттерден алынған роялти нысанындағы табыстар;
1081 - тұрақты мекемесi арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты резидент еместерден алынатын роялти нысанындағы табыстар;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақылары нысанындағы табыстар;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақылары нысанындағы табыстар;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн көрсетуден түскен табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша қызметтен түскен табыстар;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша қызметтен түскен табыстар;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) осындай тұлғаларға жүктелген басқару мiндеттерiн нақты орындау орнына қарамастан резидент заңды тұлғаның жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
1160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер үшiн жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстардың өтем нысанындағы табыстары немесе Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың өзге де материалдық пайдалары, оның iшiнде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға жұмсалған шығыстар, отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, өнер қызметкерлерiне, театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетiн табыстар;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, оның iшiнде осындай мүлiктен түсетiн табыстар;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (сақтандыру және (немесе) тәуекелдердi қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, маркетингтiк, заңдық, (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда), агенттiк, ақпараттық қызмет көрсетуден алынатын табыстар;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге немесе резидент еместерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (сақтандыру және (немесе) тәуекелдердi қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, маркетингтiк, заңдық, (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда), агенттiк, ақпараттық қызмет көрсетуден алынатын табыстар;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыстар;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыстар;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан түсетiн табыстар;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыстар;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының iшкi топтың құн балансынан асып түсуiнен алынатын табыстар;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын табыстар;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетiн табысты бөлу кезiнде алынатын табыстар;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - бағамдық оң айырма;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардың шығыстардан артуы;
1330 - степендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алған табыстары;

1022 - доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1023 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1024 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;

1350 - Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - оларға Қазақстан Республикасында салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекіткен халықаралық шарттарда көзделген, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да табыстар;
2) Қазақстан Республикасы шегінен тыс көздерден табыстер:
2010 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
2011 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден түскен табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
2021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;
2022 - заңды тұлға - резиденттің қатысу үлесiн немесе Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттарды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - заңды тұлға - резиденттен дивидендтер нысанында түсетін табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн көрсетуден түскен табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша қызметтен түскен табыстар;
2131 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша қызметтен түскен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) осындай тұлғаларға жүктелген басқару мiндеттерiн нақты орындау орнына қарамастан резидент заңды тұлғаның жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
2150 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, өнер қызметкерлерiне, театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға Қазақстан Республикасы шегінен тыс қызметтен төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, оның iшiнде осындай мүлiктен түсетiн (алынған) табыстар;
2220 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынатын табыстар.

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан;
2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

258. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды мәлімдеу ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері"  10-қосымшаға  сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет.
259. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын және елдердің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің"  6-қосымшасына  сәйкес елдерді сандық кодтауды пайдалану қажет.
260. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай  шарты ;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi  келісім ;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша  келісім ;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты  келісім ;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі  шарт ;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы  келісім ;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Үкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы  келiсiм ;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы  конвенция ;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).

258. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным  приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
259. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным  приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
260. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).

261. Декларацияны толтыру кезінде сақтандыру сыныптарының мынадай кодталуын пайдалану керек:
1) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
2) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
3) 04 - су көлігін сақтандыру;
4) 05 - жүктерді сақтандыру;
5) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
6) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
7) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
8) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
13) 14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 100.00, 100.01, 100.02, 100.03, 100.04, 100.05, 100.06, 100.07, 100.08, 100.09, 100.10, 100.11, 100.12, 100.13, 100.14, 100.15, 100.16, 100.17, 100.18, 100.19, 100.20, 100.21, 100.22, 100.23, 100.24, 100.25, 100.26, 100.27, 100.28, 100.29, 100.30, 100.31, 100.32, 100.33, 100.34, 100.35, 100.36, 100.37, 100.38, 100.38/1, 100.39, 100.39/1, 100.40, 100.41, 100.42, графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық
төлемдер сомасының есебін жасау ережелері
(101.01-101.04 нысандар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын төлеушілермен аванстық төлемдердің сомаларын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.

261. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку классов страхования:
1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
___________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 100.00, 100.01, 100.02, 100.03, 100.04, 100.05, 100.06, 100.07, 100.08, 100.09, 100.10, 100.11, 100.12, 100.13, 100.14, 100.15, 100.16, 100.17, 100.18, 100.19, 100.20, 100.21, 100.22, 100.23, 100.24, 100.25, 100.26, 100.27, 100.28, 100.29, 100.30, 100.31, 100.32, 100.33, 100.34, 100.35, 100.36, 100.37, 100.38, 100.39, 100.40, 100.41, 100.42 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
__________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм авансовых платежей
по корпоративному подоходному налогу
(Формы 101.01 - 101.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей плательщиками корпоративного подоходного налога.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.

3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
6. Есепке Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (101.01-нысан)
7. Осы есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес Декларацияны тапсыруға дейін төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің
І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
6. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 101.01)
7. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате до сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) Есеп түрі. Бұл торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді;
6) хабарлама нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
9А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
9В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
9. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.01.001 жолында бұрынғы салық кезеңі үшін салық төлеушімен есептелген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.002 жолында бұрынғы салық кезеңінде салық төлеуші аванстық төлемдерді мәлімдеген айларының жалпы саны көрсетіледі;
3) 101.00.003 жолында 101.01.002 жолында көрсетілген, бұрынғы салық кезеңінің айлар санына 101.01.001 жолында көрсетілген, бұрынғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомасының қатынасы ретінде есептелген, бұрынғы салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 101.00.004 жолында Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 50 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  139-бабы  3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 процентке азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді.

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
9А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
9В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
9. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.01.001 указывается сумма начисленных налогоплательщиком авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается общее количество месяцев предыдущего налогового периода, по которым заявлены авансовые платежи налогоплательщиком;
3) в строке 101.01.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за предыдущий налоговый период, исчисленный как отношение суммы авансовых платежей за предыдущий налоговый период, отраженной в строке 101.01.001, к количеству месяцев предыдущего налогового периода, указанному в строке 101.01.002;
4) в строке 101.01.004 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи Декларации. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса.
Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом.

101.01.004А, 101.01.004В, 101.01.004С жолдары Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы ай-айға бөліп көрсетіледі.
101.01.004D, 101.01.004Е, 101.01.004F жолдары Салық кодексімен белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушінің беру мерзімін ұзарту кезінде толтырылады. Бұл орайда Декларацияны тапсыру мерзімі толық(-тай) ай(-лар)-ға емес басқа мерзімге ұзартылса, толық емес ай үшін төленуге жататын аванстық төлемдер сомалары 101.01.003 жолда көрсетілген сомалар және осы айдағы күндер саны негізінде бара-бар әдіс бойынша есептеледі.
3. Есепті жасау (101.02 нысан)
10. Осы есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес корпорациялық табыс салығын төлеушілермен Декларация тапсырылғаннан кейін төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің  (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

В строках 101.01.004А, 101.01.004В, 101.01.004С указывается сумма авансовых платежей за период до сдачи Декларации с разбивкой по месяцам.
Строки 101.01.004D, 101.01.004Е, 101.01.004F заполняются при продлении срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом. При этом, в случае продления срока сдачи Декларации на срок иной, чем целый (-ые) месяц (-ы), сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за неполный месяц, рассчитывается по пропорциональному методу на основании суммы, указанной в строке 101.01.003, и количества дней в этом месяце.
3. Составление Расчета (Форма 101.02)
10. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации плательщиками корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) Есеп түрі. Бұл торкөз Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді;
6) хабарлама нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
9А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
9В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.001 жолында Салық кодексінің  129-бабы  мен Салық кодексінің  131-бабы  2-тармағына сәйкес есепке жатқызылған салық сомасына Салық кодексінің  125-бабына  сәйкес азайтылған бұрынғы салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі, және мынадай тәртіпте айқындалады:
100.00 нысанының Декларациясын табыс етуші салық төлеушілер үшін бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 100.00.048 және 100.00.050 (100.00.048-100.00.050) жолдарының сомасының айырмасы ретінде;
110.00 нысанының Декларациясын табыс етуші салық төлеушілер үшін бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 110.00.048 жолының сомасының мәні ретінде;
120.00 нысанының Декларациясын табыс етуші салық төлеушілер үшін бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 120.00.010 мен 120.00.013 жолдарының сомасының айырмасы ретінде;
2) 101.02.002 жолында есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалған сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің
139-бабы  3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 процентке азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
9А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
9В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
12. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.02.001 указывается сумма корпоративного подоходного налога исчисленного за предыдущий налоговый период в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса, уменьшенная на сумму налога, принятого в зачет в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса и пунктом 2 статьи 131 Налогового кодекса, и определяется в следующем порядке:
для налогоплательщиков, представляющих Декларацию формы 100.00 как разность сумм строк 100.00.048 и 100.00.050 (100.00.048-100.00.050) Декларации за предыдущий налоговый период;
для налогоплательщиков, представляющих Декларацию формы 110.00 как значение суммы по строке 110.00.048 Декларации за предыдущий налоговый период;
для налогоплательщиков, представляющих Декларацию формы 120.00 как разность сумм строк 120.00.010 и 120.00.013 Декларации за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.02.002 указывается предполагаемая сумма налога за отчетный налоговый период. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму налога за отчетный налоговый период уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса.
Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом;

3) 101.02.003 жолында 101.02.002 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 101.02.004 жолында 101.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейін салық кезеңі үшін төленетін аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) 101.00.005 жолында 101.02.003 және 101.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін салық кезеңі үшін төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 101.02.006 жолында Декларацияны тапсырудан кейін есепті салық кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
7) 101.02.007 жолында 101.02.006 жолында көрсетілген есепті салық кезеңінің айларына 101.02.005 жолында көрсетілген және төлеуге жататын аванстық төлемдердің сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін төлеуге жататын орташа айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 101.02.008 жолында Декларация тапсырғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір не Салық кодексінде белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушімен тапсыру мерзімін өзгерту жағдайында мамыр немесе маусым немесе шілде) және аванстық төлемдердің сомасын енгізудің есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
13. Салық кодексінің  71-бабына  сәйкес қосымша декларацияны салық төлеушінің беруі кезінде, сондай-ақ тексеріс нәтижелері бойынша корпорациялық табыс салығының сомасының өзгеруі кезінде салық төлеушіге төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасын түзетумен қосымша есепті беру қажет.
4. Есепті жасау (101.03 нысан)
14. Осы нысан Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық салынатын кірісі жоқ немесе залал алған салық төлеушілердің Декларацияны тапсыруынан кейін төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

3) в строке 101.02.003 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 101.02.002;
4) в строке 101.02.004 указывается сумма авансовых платежей, начисленных за налоговый период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 101.01.004;
5) в строке 101.02.005 указывается сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за налоговый период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 101.02.003 и 101.02.004;
6) в строке 101.02.006 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
7) в строке 101.02.007 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащего уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих к уплате и отраженных в строке 101.02.005, к количеству месяцев отчетного налогового периода, указанных в строке 101.02.006;
8) в строке 101.02.008 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
13. При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71 Налогового кодекса, а также при изменении суммы корпоративного подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.
4. Составление Расчета (Форма 101.03)
14. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации налогоплательщиками, получившими убытки или не имеющие налогооблагаемого дохода по итогам предыдущего налогового периода, в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительным документом;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).

5) Есеп түрі. Бұл торкөз Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді;
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
9А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
9В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
16. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.03.001 жолында есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген есепті салық кезеңіне болжалған аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  139-бабы  3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 процентке азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;
2) 101.03.002 жолында 101.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төленетін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі;

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
9А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
9В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
16. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.03.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей на отчетный налоговый период. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму авансовых платежей на отчетный налоговый период уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса.
Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом;
2) в строке 101.03.002 указывается сумма авансовых платежей, уплачиваемых за период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 101.01.004;

3) 101.03.003 жолында 101.03.001 және 101.03.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырудан кейін кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 101.03.004 жолында Декларацияны тапсырудан кейін есепті салық кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
5) 101.03.005 жолында 101.03.004 жолында көрсетілген айлар санына 101.03.003 жолында көрсетілген және төлеуге жататын аванстық төлемдердің сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін төлеуге жататын орташа айлық аванстық төлем сомасы көрсетіледі;
6) 101.03.006 жолында Декларация тапсырылғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір не Салық кодексінде белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушімен тапсыру мерзімін өзгерту жағдайында мамыр немесе маусым немесе шілде) және аванстық төлемдердің сомасын енгізудің есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
17. Салық кодексінің  71-бабына  сәйкес қосымша декларацияны салық төлеушінің беруі кезінде, сондай-ақ тексеріс нәтижелері бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы өзгеруі кезінде салық төлеушіге төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасын түзетумен қосымша есеп беру қажет.
5. Есепті жасау (101.04-нысан)
18. Осы нысан Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес қайта құрылған салық төлеушілер төлеуі тиіс корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып
табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің
І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

3) в строке 101.03.003 указывается сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 101.03.001 и 101.03.002;
4) в строке 101.03.004 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
5) в строке 101.03.005 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащая уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих уплате и отраженных в строке 101.03.003, к количеству месяцев, указанных в строке 101.03.004;
6) в строке 101.03.006 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
17. При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71 Налогового кодекса, а также при изменении суммы корпоративного подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.
5. Составление Расчета (Форма 101.04)
18. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате вновь созданными налогоплательщиками в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительным документом;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) Есеп түрі. Бұл торкөз Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді;
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
9А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
9В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
20. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.04.001 жолында қайта құрылған салық төлеушінің құру күнінен бастап есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген есепті салық кезеңіне болжалған аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  139-бабы  3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 процентке азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;
2) 101.04.002 жолында құру күнінен бастап есепті салық кезеңіндегі айлар саны көрсетіледі;

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, когда Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При внесении изменений и дополнений в ранее представленный Расчет отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
9А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
9В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
20. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.04.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей за отчетный налоговый период со дня создания вновь созданного налогоплательщика. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму авансовых платежей уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса.
Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом;
2) в строке 101.04.002 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде со дня создания;

3) 101.04.003 жолында 101.04.002 жолында көрсетілген айлар санына 101.04.001 жолында көрсетілген болжалатын аванстық төлемдердің сомасы ретінде есептелген есепті салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 101.04.004 жолында аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы мен аванстық төлемдер сомасын енгізудің есепті салық кезеңіндегі соңғы айы көрсетіледі.
______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.01, 101.02, 101.03, 101.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті
Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Резиденттер кірістерінің төлем көзінен ұсталған
корпорациялық табыс салығы сомасының есебін жасау ережелері
(101.05 нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және резидент кірістерінің төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасын, кірістерді төлеген салық агентінің есептеуіне арналған резиденттер кірістерінің төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомасының Есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін көздейді.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
6. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

3) в строке 101.04.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за отчетный налоговый период, исчисленный как отношение суммы предполагаемых авансовых платежей, отраженных в строке 101.04.001, к количеству месяцев указанных в строке 101.04.002;
4) в строке 101.04.004 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.01 - 101.04 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм корпоративного
подоходного налога, удержанного у источника
выплаты доходов резидентов
(Форма 101.05)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты доходов резидентов (далее - Расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом, доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты доходов резидентов.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
6. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Есепке Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (101.05 нысан)
9. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін есепті тоқсан;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
8. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 101.05)
9. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный квартал, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) Есеп түрі. Бұл торкөз Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
9А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
9В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
10. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С жолдарында төлем көзінен ұсталған, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін салық агенті төлеген кірістің сомасы көрсетіледі. 101.05.001D жолында 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын және төлем көзінен ұсталған есепті кезеңі үшін төлеген кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С жолдарында төлем көзінен ұсталған және есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін бюджетке төленуге тиіс корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 101.05.002D жолында 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 101.05.003А, 101.05.003В және 101.05.003С жолдарында 1, 2 және 3 салық кезеңдері үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
101.05.004А, 101.05.004В және 101.05.004С жолдарында 101.05.002 жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке төленуге тиіс корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
8А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
8В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
10. В разделе "Расчет":
1) в строках 101.05.001А, 101.05.001В, 101.05.001С указываются суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. В строке 101.05.001D указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемая за отчетный период, и определяемая как сумма строк 101.05.001А, 101.05.001В и 101.05.001С;
2) в строках 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода. В строке 101.05.002D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С;
3) в строках 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и перечисленного в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. В строке 101.05.003D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника и фактически уплаченного за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С;

4) 101.05.003, 101.05.003D жолында 101.05.004А, 101.05.004В және 101.05.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған және есепті кезең үшін бюджетке аударылуға жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
101.05.005А, 101.05.005В және 101.05.005С жолдарында 101.05.003 тиісті жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 101.05.002, 101.05.005D жолында 101.05.005А, 101.05.005В және 101.05.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
11. 101.05.001, 101.05.002, 101.05.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 12 тармағына сәйкес төленген кіріс кодының түрі көрсетіледі;
3) С бағанында кіріс алған ұйым атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген салық төлеуші - салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін кіріс сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында төлем көзіне салық салынатын төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Кодекстің  135-бабының  2-тармағымен белгіленген корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетілген;
8) Н бағанында (FхG)/100 ретінде айқындалатын, төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы;
9) І бағанында төлем көзінен ұсталған және бюджетке аударылған корпорациялық табыс салығы көрсетіледі.
101.05.001, 101.05.002, 101.05.003 жолдарына   қосымша нысанның Е бағанының жиынтық сомасы 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С тиісті жолдарына, Н бағанының - 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С тиісті жолдарына, І бағанының - 101.05.003А, 101.05.003В және 101.05.003С тиісті жолдарына көшіріледі.
3. Кіріс түрлерінің коды
12. Есепті толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - эмитент-резиденттерден, егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1190 - резиденттер төлейтін ұтыстар.
_______________________________________________

4) в строках 101.05.004А, 101.05.004В и 101.05.004С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, подлежащего уплате в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 101.05.002 и 101.05.003. В строке 101.05.004D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.004А, 101.05.004В и 101.05.004С;
5) в строках 101.05.005А, 101.05.005В и 101.05.005С указываются суммы корпоративного подоходного налога, излишне уплаченного в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 101.05.003 и 101.05.002. В строке 101.05.005D указывается сумма корпоративного подоходного налога, излишне уплаченного в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 101.05.005А, 101.05.005В и 101.05.005С.
11. Дополнительные формы к строкам 101.05.001, 101.05.002, 101.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида выплаченного дохода согласно пункту 12 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование организации, получившей доход;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе С;
5) в графе Е указывается сумма выплачиваемого дохода;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода, облагаемого у источника выплаты;
7) в графе G указаны ставки корпоративного подоходного налога, установленные пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса;
8) в графе Н сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, определяемая как (FxG)/100;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и перечисленного в бюджет.
Итоговые суммы графы Е дополнительной формы к строкам 101.05.001, 101.05.002 и 101.05.003 переносятся в соответствующие строки 101.05.001А, 101.05.001В и 101.05.001С, графы Н - в соответствующие строки 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С, графы I - в соответствующие строки 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С.
3. Коды видов доходов
12. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов доходов:
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами.
___________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 101.05 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Резидент еместердiң төлем көзiнен
ұсталған корпорациялық табыс салығы
сомасының есебiн жасау ережелерi
(101.06 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық Кодексi) сәйкес әзiрленген және 101.06 нысаны бойынша (бұдан әрi - 101.06 нысаны бойынша есеп) және төмендегi қосымша нысандарды қамтитын (бұдан әрi - нысандар) Резидент еместердiң төлем көзiнен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомасының есебiн жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Есептi жасау кезiнде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есептi толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге және тазалауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер жоқ болған кезде тиiстi торкөздер толтырылмайды.
5. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлiмiнде Есептiң "Салық агентi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде көрсетiлген тиiстi көрсеткiштер көрсетiледi.
6. Есепке 1-5 қосымша нысандар салық кезеңiнiң әр бiр айы бойынша жеке толтырылады. Бұл кезде қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық кезеңiнiң қай айы үшiн осы нысан толтырылатыны көрсетiледi.
7. Тиiстi қосымша нысанның деректерi болған кезде аталған қосымша нысан мiндеттi тәртiпте толтыруға жатады. Тиiстi қосымша нысанның деректерi жоқ болған кезде көрсетiлген қосымша нысан берілмейдi.
8. Есептi беру кезiнде:
1) қағаз тасығышта келу тәртiбiмен екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысы хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабы, 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші 101.06 нысан бойынша есеп қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында электрондық почта бойынша алады.

Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.05 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм корпоративного
подоходного налога с нерезидентов,
удерживаемого у источника выплаты
(Форма - 101.06)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм корпоративного подоходного налога с нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты, по форме 101.06 (далее - Расчет), предназначенного для исчисления и уплаты налоговым агентом, выплачивающим доходы, сумм корпоративного подоходного налога с доходов нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
6. Дополнительные формы 1-5 к Расчету заполняются отдельно по каждому месяцу налогового периода. При этом в разделе "Общая информация" дополнительной формы указывается, за какой месяц налогового периода заполняется данная форма.
7. При наличии данных соответствующей дополнительной формы, указанная дополнительная форма подлежит полному заполнению в обязательном порядке.
В случае же отсутствия данных соответствующей дополнительной формы, указанная дополнительная форма не представляется.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налоговый агент получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.

9. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Резидент еместердiң төлем көзiнен ұсталған
корпорациялық табыс салығы сомаларының есебi
- 101.06 нысанын жасау
10. "Салық агентi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық агентi мынадай деректердi көрсетедi:
1) 1-жолда салық төлеушi-салық агентiнiң тiркеу нөмiрi;
2) 2-жолда 101.06 нысаны бойынша есеп берiлетiн салық кезеңi;
3) 3-жолда құрылтай құжаттарына сәйкес салық агентiнiң толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтiң жалпы жiктеуiшi бойынша қызметтiң негiзгi түрiнiң коды және олардың үлес салмағы көрсетiледi. ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгiге дейiн) ұйым қызметiнiң түрлерi бойынша олардың үлес салмағының кему тәртiбiмен көрсетiлуi тиiс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрiнiң үлес салмағын (бiр ондық белгiмен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы мiндеттi емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшiн салық төлеушi N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттiк статистикалық есептiлiгiнiң (бұдан әрi - МСЕ) 1-бөлiмiнiң ("Өнiм") 100-жолында көрсететiн деректердi пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректерiне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерiнiң қатынасы ретiнде айқындалады.
Мысалы, қызметiнiң негiзгi түрi ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептiң 1-бөлiмiнiң 100-жолында мынадай деректердi көрсеттi:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 101.06 -
Расчет сумм корпоративного подоходного налога
с нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты
10. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика - налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование или Ф.И.О. налогового агента;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налоговым агентом в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы № 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) Есеп түрi. Көрсетiлген торкөздер Салық  кодексiнiң  69 және   71-баптарына сәйкес белгiленедi. Есеп түрiне қарай тиiстi торкөз белгiленедi:
"Бастапқы" торкөзi егер Есеп салық агентiн мемлекеттiк тiркеуден кейiн алғашқы рет берiлсе белгiленедi;
Келесi Есептердi беру кезiнде "Кезектi" торкөзi белгiленедi.
Берiлген Есепке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген жағдайда "Қосымша" торкөзi белгiленедi.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық агентi оның негiзiнде бұрын берiлген Есепке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу талап етiлетiн Салық кодексiнiң  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгiленедi. Бұл жағдайда салық агентi "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздердi бiр уақытта белгiлейдi.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзi белгiленедi.
6) хабарламаның нөмiрi мен күнi хабарлама бойынша қосымша Есеп берiлген жағдайда толтырылады;
7) Осы Ережелердiң 18-тармағына сәйкес валюта коды;
8) Қазақстан Республикасының аумағында қызметтi жүзеге асыратын және салық агентiнен салық кезеңiнiң әр айы үшiн төлем көзiнен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес - заңды тұлғалардың санын көрсетедi.
11. "Есептiк көрсеткiштер" бөлiмiнде:
1) 101.06.001 жолы салық кезеңiнiң әр айының басына және тұтас салық кезеңi үшiн резидент емеске төленген табыстардың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиiстi деректерiн жиынтықтау жолымен толтырылады;
2) 101.06.002 жолы салық кезеңiнiң әр есептi айы және тұтас есептi салық кезеңi үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде резидент еместерге төленбеген, бiрақ алдыңғы салық кезеңнiң қорытындысы бойынша декларацияда салық агентi шегерiмдерге жатқызған табыстардың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиiстi деректерiн жиынтықтау жолымен толтырылады;
3) 101.06.003 жолы салық кезеңiнiң әр айы және тұтас салық кезеңi үшiн Салық кодексi  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуы тиiс табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиiстi деректерiн жиынтықтау жолымен толтырылады;
4) 101.06.004 жолы Салық кодексi 181-бабының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуы тиiс резидент еместерге алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде төленбеген, бiрақ есептi кезеңнiң әр есептi айы үшiн және тұтас есептi салық кезеңi үшiн салық агентi өткен салық кезеңiнiң қорытындысы бойынша декларацияда шегерiмдерге жатқызған табыстардың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиiстi деректерiн жиынтықтау жолымен толтырылады;

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налоговым агентом получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты согласно пункту 18 настоящих Правил;
8) количество юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан и получающих доходы из источников в Республике Казахстан от налогового агента, подлежащие налогообложению у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода.
11. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 101.06.001 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, выплаченных нерезидентам за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
2) строка 101.06.002 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, за каждый месяц отчетного налогового периода и за отчетный налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
3) строка 101.06.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
4) строка 101.06.004 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога с доходов, невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода за каждый месяц отчетного налогового периода и за отчетный налоговый период в целом, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;

5) 101.06.005 жолы салық кезеңiнiң әр айы үшiн және тұтас салық кезеңi үшiн Салық кодексiнiң  181  және (немесе)  198-баптарына  сәйкес бюджетке немесе шартты банк салымына аударылуға жататын табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және 101.06.003 және 101.06.004 жолдарының деректерiн жиынтықтау жолымен толтырылады;
6) 101.06.006 жолы салық кезеңiнiң әр айы үшiн және тұтас салық кезеңi үшiн Салық кодексiнiң  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиiстi деректерiн жиынтықтау жолымен толтырылады.
12. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында дивидендтi алушы резидент еместiң толық атауы көрсетiледi;
3) С бағанында осы Ережелердiң 17-тармағына сәйкес В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң коды көрсетiледi;
4) D бағанында В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiндегi салықтық тiркелуiнiң нөмiрi көрсетiледi;
5) Е бағанында резидент емес - салық төлеушiнiң салық агентiнiң жарғылық капиталындағы акция/қатысу үлесiн алу күнi көрсетiледi;
6) F бағанында салық агентiнiң жарғылық капиталында акция/қатысу үлесiнiң жалпы құны көрсетiледi;
7) G бағанында В бағанында көрсетiлген резидент еместiң салық агентiнiң жарғылық капиталындағы акциялары/үлесi процентпен көрсетiледi;
8) Н бағанында тиiстi кезеңнiң басына төленбеген дивидендтер сомасы көрсетiледi;
9) I бағанында есептелген дивидендтер сомасы көрсетiледi;
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген дивидендтердiң сомасы көрсетiледi;
10) J бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексiнiң 180-бабымен белгiленген, дивидендтерге табыс салығының ставкасы көрсетiледi;
11) K бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң коды көрсетiледi, осыған сәйкес I бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;
12) L бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетiледi, осыған сәйкес I бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi K бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;

5) строка 101.06.005 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет или на условный банковский вклад в соответствии со статьями 181 и (или) 198-200 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования данных строк 101.06.003 и 101.06.004;
6) строка 101.06.006 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм.
12. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя дивидендов;
3) в графе С указывается код страны   резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 17 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается дата приобретения налогоплательщиком-нерезидентом акций/доли участия в уставном капитале налогового агента;
6) в графе F указывается общая стоимость акций/доли участия в уставном капитале налогового агента;
7) в графе G указывается акции/доля нерезидента, указанного в графе В, в уставном капитале налогового агента, в процентах;
8) в графе H указывается сумма невыплаченных дивидендов на начало соответствующего периода;
9) в графе I указывается сумма начисленных дивидендов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных дивидендов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
10) в графе J указывается ставка подоходного налога на дивиденды, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
11) в графе К указывается код вида международного договора согласно пункту 20 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
12) в графе L указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе К код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 20 настоящих Правил;

13) N бағанында осы Ереженiң 17-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдiң коды көрсетiледi.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi мемлекетаралық немесе үкiметаралық шарттың ережелерiн қолданған жағдайда толтырылады;
14) N бағанында I және J бағандары көрсеткiштерiнiң туындысы ретiнде есептелген, есептелген дивидендтерден табыс салығының сомасы көрсетiледi;
15) О бағанында табысты есептеу және төлеу күндерiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе терiс бағамдық айырманың сомасы көрсетiледi;
16) Р бағанында төленген дивидендтердiң сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген дивидендтердiң сомасы көрсетiледi;
17) Q бағанында Салық кодексi  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуi тиiстi резидент еместерге есептелген және төленген дивидендтерден табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастудың рыноктық бағамен қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi.
13. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында сыйақыны алушы резидент еместiң толық атауы көрсетiледi;
3) С бағанында осы Ережелердiң 17-тармағына сәйкес В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң коды көрсетiледi;
4) D бағанында В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiндегi салықтық тiркелуiнiң нөмiрi көрсетiледi;
5) Е бағанында резидент емес - салық төлеушiге төленетiн сыйақының түрi көрсетiледi;
6) F бағанында борыштық бағалы қағаздардың, мүлiк немесе кредиттiң саны көрсетiледi;
7) G бағанында борыштық бағалы қағаздардың, мүлiк және (немесе) кредиттiң (займ) жалпы номинальдық құны көрсетiледi;
8) Н бағанында борыштық бағалы қағаздарды сатып алу күнi немесе мүлiк немесе кредиттi (займды) алу күнi көрсетiледi;
9) I бағанында салық кезеңiнiң басына төленбеген сыйақылардың сомасы көрсетiледi;
10) J бағанында есептелген сыйақылардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген сыйақылардың сомасы көрсетiледi;
11) K бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексiнiң  180-бабымен  белгiленген, сыйақыларға табыс салығының ставкасы көрсетiледi;

13) в графе М указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 17 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
14) в графе N указывается сумма подоходного налога с начисленных дивидендов, исчисленного как произведение показателей граф I и J;
15) в графе О указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты дохода;
16) в графе P указывается сумма выплаченных дивидендов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных дивидендов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных дивидендов нерезидентам, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода.
13. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя вознаграждения;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 17 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается вид вознаграждения, выплачиваемого налогоплательщику-нерезиденту;
6) в графе F указывается количество долговых ценных бумаг, имущества или кредита (займа);
7) в графе G указывается общая номинальная стоимость долговых ценных бумаг, общая сумма кредита (займа) и (или) имущества;
8) в графе H указывается дата приобретения долговых ценных бумаг или дата получения кредита (займа) или имущества;
9) в графе I указывается сумма невыплаченных вознаграждений на начало соответствующего периода;
10) в графе J указывается сумма начисленных вознаграждений.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
11) в графе К указывается ставка подоходного налога на вознаграждения, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;

12) L бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң коды көрсетiледi, осыған сәйкес J бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;
13) M бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетiледi, осыған сәйкес J бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi L бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
14) N бағанында осы Ереженiң 17-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдiң коды көрсетiледi.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi мемлекетаралық немесе үкiметаралық шарттың ережелерiн қолданған жағдайда толтырылады;
15) О бағанында J және K көрсеткіштерінің туындысы ретiнде есептелген, есептелген сыйақылардан табыс салығының сомасы көрсетiледi;
16) Р бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерiмге жатқызу күндерiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе терiс бағамдық айырманың сомасы көрсетiледi;
17) Q бағанында резидент еместерге төленген сыйақылардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, резидент еместерге төленген сыйақылардың сомасы көрсетiледi;
18) R бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде резидент еместерге төленбеген, бiрақ салық агентi алдыңғы салық кезеңi үшiн қорытынды бойынша декларацияда шегерiмдерге жатқызған сыйақылардың сомалары көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген салық агентi шегерiмге жатқызған резидент еместердiң төленбеген сыйақыларының сомасы көрсетiледi;
19) S бағанында Салық кодексi  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуге жататын резидент еместерге есептелген және төленген сыйақылардан табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi;

12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 20 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
13) в графе M указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 20 настоящих Правил;
14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 17 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
15) в графе O указывается сумма подоходного налога с начисленных вознаграждений, исчисленного как произведение показателей граф J и К;
16) в графе Р указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
17) в графе Q   указываются суммы выплаченных вознаграждений нерезидентам.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных нерезидентам вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
18) в графе R указываются суммы вознаграждений, невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных вознаграждений нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного вознаграждения нерезидентам, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;

20) Т бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде төленбеген, алайда салық агентi шегерiмге жатқызған резидент еместердiң сыйақыларынан Салық кодексi  181-бабының  2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi.
14. Есепке 3-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында сыйақыны алушы резидент еместiң толық атауы көрсетiледi;
3) С бағанында осы Ережелердiң 17-тармағына сәйкес В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң коды көрсетiледi;
4) D бағанында В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiндегi салықтық тiркелуiнiң нөмiрi көрсетiледi;
5) Е бағанында халықаралық шарттың немесе Салық кодексінің
10-бабының  ережесiне сәйкес роялтидiң түрi көрсетiледi;
6) F бағанында осы Ережелердiң 17-тармағына сәйкес оған қатысты роялти туындайтын құқық немесе мүлiктi тiркеу елiнiң коды көрсетiледi;
7) G бағанында оған қатысты роялти туындайтын құқық немесе мүлiктiң тiркеу нөмiрi көрсетiледi;
8) Н бағанында оған сәйкес роялти туындайтын салық агентi-пайдаланушы және резидент емес арасында жасалған шарттың нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
9) I бағанында салық агентi-пайдаланушының құқықтар мен мүлiктердi пайдалану мерзiмi көрсетiледi;
10) J бағанында салық кезеңiнiң басына төленбеген роялтидiң сомасы көрсетiледi;
11) K бағанында есептелген роялтидiң сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген роялти сомасы көрсетiледi;
12) L бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексiнiң  180-бабымен  белгiленген табыстарға салық ставкасы көрсетiледi;
13) М бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң коды көрсетiледi, осыған сәйкес K бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;
14) N бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетiледi, осыған сәйкес K бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;

20) в графе T указывается сумма подоходного налога с вознаграждений нерезидентов, невыплаченных в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты.
14. Дополнительная форма 3 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя роялти;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 17 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается вид роялти в соответствии с положениями международного договора или статьи 10 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код страны регистрации права или имущества согласно пункту 17 настоящих Правил, в отношении которого возникают роялти;
7) в графе G указывается регистрационный номер права или имущества, в отношении которого возникают роялти;
8) в графе H указываются номер и дата договора, заключенного между нерезидентом и налоговым агентом-пользователем, в соответствии с которым возникают роялти;
9) в графе I указывается срок использования налоговым агентом-пользователем права или имущества, в отношении которого возникает роялти;
10) в графе J указывается сумма невыплаченных роялти на начало соответствующего периода;
11) в графе K указывается сумма начисленных роялти.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных роялти, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
12) в графе L указывается ставка налога на доходы, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается код вида международного договора согласно пункту 20 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе К, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
14) в графе N указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе К, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.

Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi М бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
15) О бағанында осы Ереженiң 17-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдiң коды көрсетiледi.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi мемлекетаралық немесе үкiметаралық шарттың ережелерiн қолданған жағдайда толтырылады;
16) Р бағанында K және L бағандары көрсеткiштерiнiң туындысы ретiнде есептелген, есептелген роялтиден табыс салығының сомасы көрсетiледi;
17) Q бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерiмге жатқызу күндерiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе терiс бағамдық айырманың сомасы көрсетiледi;
18) R бағанында резидент еместерге төленген табыстардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген роялтидiң резидент еместерге төленген сомасы көрсетiледi;
19) S бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде резидент еместерге төленбеген, бiрақ салық агентi алдыңғы салық кезеңi үшiн қорытынды бойынша декларацияда шегерiмге жатқызған роялтидiң сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, салық агентi шегерiмге жатқызған резидент еместерге төленбеген роялтидiң сомасы көрсетiледi;
20) Т бағанында Салық кодексi  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге есептелген және төленген роялтиден табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
21) U бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде төленбеген, бiрақ алдыңғы күнтiзбелiк жыл үшiн қорытынды бойынша салық агентi шегерiмге жатқызған, Салық кодексi 181-бабының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместердiң роялтиiнен табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi.

Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе M код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 20 настоящих Правил;
15) в графе O указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 17 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
16) в графе P указывается сумма подоходного налога с роялти, исчисленных как произведение показателей граф K и L;
17) в графе Q указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
18) в графе R указываются суммы выплаченных доходов нерезидентам.
При совершении операций (выплате дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных нерезидентам роялти, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
19) в графе S указываются суммы роялти, невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных нерезидентам роялти, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты;
20) в графе T указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных роялти нерезидентам, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
21) в графе U указывается сумма подоходного налога с роялти нерезидентов, невыплаченных в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий календарный период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты.

15. Есепке 4-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында табысты алушы резидент еместiң толық атауы көрсетiледi;
3) С бағанында осы Ережелердiң 17-тармағына сәйкес В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң коды көрсетiледi;
4) D бағанында В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiндегi салықтық тiркелуiнiң нөмiрi көрсетiледi;
5) Е бағанында Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындауға келiсiм-шарт (шарт, келiсiм) бойынша резидент емеспен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыс түрiнiң осы Ережелердiң 19-тармағына сәйкес коды көрсетiледi;
6) F бағанында резидент емес пен жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) тапсырыс берушi - салық агентi арасында жасалған келiсiм-шарттың (шарттың, келiсiмнiң) нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
7) G бағанында Салық кодексi  527-бабының  5-тармақшасына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасында резидент еместiң, салық агентiне жұмыстарды орындалуының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) басталу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент емеспен Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуiнiң) нақты аяқталу күнi көрсетiледi. Осы баған резидент емеспен Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауы (қызмет көрсетулер көрсетуi) нақты аяқталғаннан кейiн толтырылады. Егер салық кезеңiнiң iшiнде резидент емеспен жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер көрсету) аяқталмаған жағдайда, аталған баған толтырылмайды;
9) I бағанында F бағанында көрсетiлген келiсiм-шартты (шартты, келiсiм) бойынша жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындаған резидент еместiң қызметкерлерiнiң саны көрсетiледi;
10) J бағанында тиiстi салық кезеңiнiң басына төленбеген табыстардың сомасы көрсетiледi;
11) K бағанында Салық кодексiнiң  178-бабында  қарастырылған Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан (қызмет көрсетулер көрсетуден) резидент еместердiң есептелген табыстарының сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, жұмыстарды орындаудан (қызмет көрсетулер көрсетуден) резидент еместiң есептелген табыстарының сомасы көрсетiледi;
12) L бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң коды көрсетiледi, осыған сәйкес K бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;
13) М бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетiледi, осыған сәйкес K бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;

15. Дополнительная форма 4 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя дохода;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 17 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 19 настоящих Правил, получаемого нерезидентом из источников в Республике Казахстан по контракту (договору, соглашению) на выполнение работ (оказание услуг) в Республике Казахстан;
6) в графе F указываются номер и дата контракта (договора, соглашения), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом заказчиком работ (услуг);
7) в графе G указывается дата начала выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом налоговому агенту, определяемая в соответствии с пунктом 5 статьи 527 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается дата фактического завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом. Данная графа заполняется после фактического завершения выполнения работ (оказания услуг) нерезидентом в Республике Казахстан. В случае, если в течение налогового периода выполнение работ (оказание услуг) не завершено, данная графа не заполняется;
9) в графе I указывается численность сотрудников нерезидента, выполнявших (выполняющих) работы (услуги) по контракту (договору, соглашению), указанному в графе F;
10) в графе J указывается сумма невыплаченных доходов на начало соответствующего периода;
11) в графе K указывается сумма начисленных доходов нерезидента от выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан, предусмотренных статьей 178 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных доходов нерезидента от выполнения работ (оказания услуг), пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 20 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе К, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
13) в графе M указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе К, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.

Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi L бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
14) N бағанында осы Ереженiң 17-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдiң коды көрсетiледi.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi мемлекетаралық немесе үкiметаралық шарттың ережелерiн қолданған жағдайда толтырылады;
15) О бағанында халықаралық шарттың немесе Салық кодексiнiң ережелерiне сәйкес есептелген, есептелген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетiледi;
16) Р бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерiмге жатқызу күндерiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе терiс бағамдық айырманың сомасы көрсетiледi;
17) Q бағанында резидент еместерге төленген табыстардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген табыстардың сомасы көрсетiледi;
18) R бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде резидент еместерге төленбеген, бiрақ салық агентi алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерiмге жатқызған табыстардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленбеген, бiрақ салық агентi шегерiмге жатқызған табыстардың сомасы көрсетiледi;
19) S бағанында Салық кодексi  181-бабының  1) тармақшасына бюджетке төленуi тиiс резидент еместiң есептелген және төленген табысынан табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
20) Т бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде төленбеген, бiрақ Салық кодексi 181-бабының 2) тармақшасына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелуге жататын алдыңғы салық кезең үшiн декларацияда салық агентi шегерiмге жатқызған резидент еместердiң табыстарынан табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi;

Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 20 настоящих Правил;
14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 17 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
15) в графе O указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов, исчисленного в соответствии с положениями международного договора или Налогового кодекса;
16) в графе Р указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
17) в графе Q указывается сумма выплаченных доходов нерезидентам.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
18) в графе R указывается сумма доходов, невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного дохода нерезидента, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
20) в графе T указывается сумма подоходного налога с доходов нерезидентов, невыплаченных в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в соответствии с пп. 2) ст. 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту РК с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты;

21) U бағанында осы Ережелердiң 18-тармағына сәйкес шартты банк салымында табыс салығын орналастыру валютасының коды көрсетiледi;
22) V бағанында Салық кодексiнiң  198-бабына  сәйкес шартты банк салымдарына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетiледi;
23) W бағанында шартты банк салымына корпорациялық табыс салығын орналастыру күнiне валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта саналған, V бағанында қарастырылған табыс салығының сомасы көрсетiледi;
24) Х бағанында шартты банк салымына резидент еместiң табысынан ұсталған табыс салығының сомасы аударылған банктiң СТН-i көрсетiледi;
25) Y бағанында шартты банк салымы ашылған банктiң банктiк сәйкестендiру коды (БСК) көрсетiледi;
26) Z бағанында шартты банк салымы туралы шарттың тiркеу нөмiрi көрсетiледi;
27) AA бағанында салық төлеушінің салық сомасы орналастырылғын, шартты банк салымының нөмірі көрсетіледі.
16. Есепке 5-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында табысты алушы резидент еместiң толық атауы көрсетiледi;
3) С бағанында осы Ережелердiң 17-тармағына сәйкес В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң коды көрсетiледi;
4) D бағанында В бағанында көрсетiлген салық төлеушiнiң резиденттiк елiндегi салықтық тiркелуiнiң нөмiрi көрсетiледi;
5) Е бағанында Есепке 1-4-қосымша нысандарда аталған табыстарды қоспағанда Салық кодексiнiң  178-бабына  сәйкес резидент емеспен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыс түрiнiң осы Ережелердiң 19-тармағына сәйкес коды көрсетiледi;
6) F бағанында салық кезеңiнiң басына төленбеген табыстардың сомасы көрсетiледi;
7) G бағанында Есепке 1-4-қосымша нысандарда көрсетiлген табыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместердiң есептелген табыстарының сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместердiң есептелген табыстарының сомасы көрсетiледi;
8) Н бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң коды көрсетiледi, осыған сәйкес G бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған;

21) в графе U указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе, согласно пункту 18 настоящих Правил;
22) в графе V указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса, в валюте размещения.
В случае размещения подоходного налога в национальной валюте, данная графа не заполняется;
23) в графе W указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При совершении операций (размещения налога) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валюты на дату размещения налога на условном банковском вкладе;
24) в графе X указывается РНН банка, на условный банковский вклад которого перечислены суммы подоходного налога, удержанного с доходов нерезидентов;
25) в графе Y указывается БИК банка, в котором открыт условный банковский вклад;
26) в графе Z указывается регистрационный номер договора об условном банковском вкладе;
27) в графе AA указывается номер условного банковского вклада налогоплательщика, где размещена сумма налога.
16. Дополнительная форма 5 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя дохода;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 17 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается код вида дохода согласно пункту 19 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в дополнительных формах 1-4 к Расчету;
6) в графе F указывается сумма невыплаченных доходов на начало соответствующего периода;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан, за исключением доходов, отраженных в дополнительных формах 1-4 к Расчету.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
8) в графе H указывается код вида международного договора согласно пункту 20 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;

9) I бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетiледi, осыған сәйкес G бағанында көрсетiлген табысқа қатысты, Салық кодексiнде белгiленген тәртiптен ерекшеленетiн салық салу тәртiбi қарастырылған.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi Н бағанында осы Ережелердiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрiнiң кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
10) J бағанында осы Ереженiң 17-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдiң коды көрсетiледi.
Көрсетiлген баған, егер салық төлеушi мемлекетаралық немесе үкiметаралық шарттың ережелерiн қолданған жағдайда толтырылады;
11) K бағанында халықаралық шарттың немесе Салық кодексiнiң ережелерiне сәйкес есептелген, есептелген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетiледi;
12) L бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерiмге жатқызу күндерiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе терiс бағамдық айырманың сомасы көрсетiледi;
13) М бағанында резидент еместерге төленген табыстардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген резидент еместердiң төленген табыстарының сомасы көрсетiледi;
14) N бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде резидент еместерге төленбеген, бiрақ салық агентi алдыңғы салық кезеңi үшiн қорытынды бойынша декларацияда шегерiмге жатқызған табыстардың сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу немесе шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, бiрақ салық агентi шегерiмге жатқызған төленбеген табыстардың сомасы көрсетiледi;
15) О бағанында Салық кодексi  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын, резидент еместiң есептелген және төленген табысынан табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
16) Q бағанында алдыңғы күнтiзбелiк жылдың iшiнде резидент еместерге төленбеген, бiрақ Салық кодексiнiң 181-бабының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын алдыңғы салық кезеңi үшiн қорытынды бойынша декларацияда салық агентi шегерiмге жатқызған табыс салығының сомасы көрсетiледi.
Операциялар шетелдiк валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерiмге жатқызу күнiне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi.

9) в графе I указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе H код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 20 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 17 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается сумма подоходного налога c начисленных доходов, исчисленного в соответствии с положениями международного договора или Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
13) в графе M указываются суммы выплаченных доходов нерезидентам.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных доходов нерезидентам, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
14) в графе N указывается сумма доходов, невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты;
15) в графе O указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного дохода нерезидента, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
16) в графе Q указывается сумма подоходного налога с доходов, невыплаченных нерезидентом в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты.

17. Ел кодын толтыру кезiнде Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тiркелген "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекiтiлген Тауарларды декларациялау ережесiне "Әлем елдерiнiң жiктемесi"  6-қосымшаға  сәйкес елдердiң сандық кодталуын пайдалану қажет.
18. Валюта кодын толтыру кезiнде Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 9 маусымда
N 2355 болып тiркелген "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекiтiлген Тауарларды декларациялау ережесiне "Валюталардың жiктеушiсi"   10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
19. Есептi толтырған кезде кiрiс түрлерiнiң мынадай кодтарын пайдалану қажет:
Қазақстан Республикасындағы көздерден кiрiстер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлiктi сату кезiнде құнның өсiмiнен табыстар;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезiнде құнның өсiмiнен табыстар;
1022 - резидент еместермен шығарылған акцияларды сату кезiнде құнның өсiмiнен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары немесе активтерi құнының 50 проценттен астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiк құраса;
1023 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлесiн немесе мүлiктi сату кезiнде құнның өсiмiнен табыстар;
1024 - резидент емес заңды тұлғадағы қатысу үлесiн сату кезiнде құнның өсiмiнен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай қатысу үлесi немесе активтерi құнының 50 проценттен астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiк құраса;
1030 - резиденттерге борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1031 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыруына байланысты резидент еместерге борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1041 - резидент еместердiң, мұндай резидент еместердiң Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - резидент - эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1080 - резиденттерден алынған роялти нысанындағы табыстар;
1081 - тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты резидент еместерден алынатын роялти нысанындағы табыстар;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша төленетiн сақтандыру сыйақылары түрiндегi табыстар;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерiнен табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен табыстар;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен табыстар;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық мiндеттерiн атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруға байланысты төленетiн үстеме ақылар;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктерi немесе өзге де материалдық пайдалары үшiн жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы табыстар, соның iшiнде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистеріне, музыканттарға, суретшілерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүлiктен табыстарды, сондай-ақ тегiн алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушiлiк, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден табыстар;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушiлiк, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден табыстар;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан табыстар;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыстар;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесiнен асып кетуiнен алынатын табыстар;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуiнен алынатын табыстар;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетiн табысты бөлу кезiнде алынатын табыстар;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кетуi;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардың шығыстардан асып кетуi;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыстар;

17. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
18. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
19. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов дохода:
Доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1023 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1024 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходы от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;

1350 - Салық кодексiнiң  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердiң резиденттерi болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексiнiң  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердiң резиденттерi болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - оларға Қазақстан Республикасында салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекiткен халықаралық шарттарда көзделген, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да табыстар.
20. Есептi толтыру кезiнде халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар) түрiнiң мынадай кодталуын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай  шарты ;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөнiндегi  келiсiм ;
04 - Азия Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкiметтiк ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша  келiсiм ;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келiсiм;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты  келiсiм ;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келiсiмi;
10 - Халықаралық валюталық қордың келiсiмi;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келiсiмi;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөнiндегi конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетiн құру жөнiндегi  шарт ;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетiнiң Египет университетi туралы келiсiм;
18 - Әуе қатынасы туралы келiсiм;
19 - "Агросервистiк қызметтi қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкiнiң грантын беру туралы  келiсiм ;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Үкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы  келiсiм ;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттерi туралы  конвенция ;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келiсiмдер, конвенциялар).
_______________________________________________

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан.
20. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
__________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 101.06 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Резидент еместерге төленген, шартты банк салымында
орналастырылған резидент еместердің табыс салығы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне
есептелгені туралы есепті жасау ережелері
(101.09 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес  резидент-банктер 101.09-нысан бойынша Резидент еместерге төленген, шартты банк салымында орналастырылған резидент еместердің табыс салығы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне есептелгені туралы есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
6. Қосымша нысандағы көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде, көрсетілген қосымша нысан міндетті түрде толтырылуы тиіс.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) почта бойынша салық төлеуші хабарламалы тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің 69-бабы 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес 101.09-нысан бойынша есепті жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
8. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Резидент еместерге төленген, шартты банк салымында
орналастырылған резидент еместердің табыс салығы Қазақстан
Республикасының мемлекеттік бюджетіне есептелгені туралы
есеп - 101.09-нысан бойынша есепті жасау

Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.06 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Отчета о суммах подоходного налога
с нерезидентов, размещенных на условных банковских
вкладах, выплаченных нерезидентам, а также перечисленных
в государственный бюджет Республики Казахстан
(Форма 101.09)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Отчета о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, перечисленных в бюджет Республики Казахстан, по форме 101.09 (далее - Отчет), представляемого банками-резидентами в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
2. При составлении Отчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Отчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о банке-резиденте" Отчета.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в дополнительной форме, указанная дополнительная форма подлежит заполнению в обязательном порядке.
7. При представлении Отчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается банку с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - банк получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - банк получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Отчета.
8. Отчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 101.09 - Отчет о суммах
подоходного налога с нерезидентов, размещенных
на условных банковских вкладах, выплаченных
нерезидентам, перечисленных в государственный
бюджет Республики Казахстан

9. "Банк-резидент туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) банк-салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Есеп тапсырылатын есепті салық кезеңін;
3) банктің толық атауын;
4) банктік сәйкестендіру нөмірі;
5) Есептің түрі:
Көрсетілген торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп банкті мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді;
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер банк оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда банк "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады.
10. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 101.09.001 жолы ұлттық валютада есепті кезең үшін резидент емес - салық төлеушілердің табыстарынан шартты банк салымдарында орналастырылған табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған;
2) 101.09.02 жолы 101.09.002А және 101.09.002В жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін табыс салығы мен банк сыйақыларының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған;
3) 101.09.002А жолы есепті кезең үшін бюджетке аударылған табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 101.09.002В жолы салық кезеңі үшін бюджетке аударылған банк сыйақыларының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
11. Есепке қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты банк салымы туралы келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында кірісті төлеген салық агентінің толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында салық агентінің СТН-і көрсетіледі;
5) E бағанында резидент еместің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттік еліндегі резидент емес - салық төлеушінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

9. В разделе "Общая информация о банке-резиденте" банк указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика банка;
2) отчетный период, за который представляется Отчет;
3) полное наименование банка;
4) банковский идентификационный номер;
5) вид Отчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Отчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Отчет представляется впервые после государственной регистрации банка.
При представлении последующих Отчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Отчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если банком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Отчет. В этом случае банком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Отчета по уведомлению.
10. В разделе "Показатели":
1) строка 101.09.001 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, размещенных с доходов налогоплательщиков-нерезидентов на условных банковских вкладах за отчетный период, в национальной валюте;
2) строка 101.09.002 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога и банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет за отчетный период, исчисленных как сумма показателей строк 101.09.002А и 101.09.002В;
3) строка 101.09.002А предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, перечисленного в бюджет за отчетный период, в национальной валюте и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 101.09.002В предназначена для отражения итоговых сумм банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет за отчетный период, в национальной валюте и заполняется на основании дополнительной формы.
11. Дополнительная форма к Отчету:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер договора об условном банковском вкладе;
3) в графе C указывается фамилия, имя, отчество или наименование налогового агента, выплачивающего доход;
4) в графе D указывается РНН налогового агента;
5) в графе E указывается полное наименование нерезидента;
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента в стране резидентства;

7) G бағанында шартты банк салымының нөмірі (банк шоты) көрсетіледі;
8) H бағанында резидент еместің табыстарынан ұсталған табыс салығын шартты банк салымына орналастыру күні көрсетіледі;
9) I бағанында осы Ережелердің 12-тармағына сәйкес шартты банк салымына табыс салығын орналастыру валютасының коды көрсетіледі;
10) J бағанында орналастыру валютасында, есепті кезең үшін шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында орналастыру сәтінен бастап өспелі жиынтықпен орналастыру валютасында шартты банк салымында орналастырылған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында орналастыру валютасында, табыс салығын мемлекеттік бюджетке не резидент емеске аударуға дейін шарты банк салымында орналастыру сәтінен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында салықты орналастыру күнінен валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген J бағанында көрсетілген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында табыс салығы сомасын қайтаруға резидент еместің өтініші бойынша салық органы шешімінің нөмірі мен күні көрсетіледі;
15) О бағанында шартты банк салымынан резидент емеске табыс салығы және банк сыйақылары сомасын төлеу күні көрсетіледі;
16) Р бағанында орналастыру валютасында шартты банк салымынан резидент емеске төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында орналастыру валютасында шартты банк салымынан резидент емеске төленген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында банкке шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомаларын бюджетке аудару туралы шығарылған салық органы инкассалық өкiмінiң нөмірі мен күні көрсетіледі;
19) S бағанында банкке банк сыйақыларының сомасын бюджетке аудару туралы шығарылған салық органының инкассалық өкімінің нөмірі күні көрсетіледі;
20) T бағанында табыс салығын бюджетке аудару күні көрсетіледі;
21) U бағанында банк сыйақыларын бюджетке аудару күні көрсетіледі;
22) V бағанында табыс салығын бюджетке аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы көрсетіледі;
23) W бағанында бюджетке табыс салығын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, шартты банк салымынан бюджетке аударылған табыс салығының сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается номер условного банковского вклада (банковского счета);
8) в графе Н указывается дата внесения подоходного налога, удержанного с доходов нерезидента, на условный банковский вклад;
9) в графе I указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе согласно пункту 12 настоящих Правил;
10) в графе J указывается сумма налога, размещенного на условном банковском вкладе за отчетный период, в валюте размещения;
11) в графе К указывается общая сумма налога, размещенного на условном банковском вкладе с момента открытия условного банковского вклада, в валюте размещения.
В данной графе указывается сумма налога с нарастающим итогом с момента открытия условного банковского вклада;
12) в графе L указывается сумма банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога на условном банковском вкладе до его перечисления в государственный бюджет либо нерезиденту, в валюте размещения;
13) в графе М указывается сумма подоходного налога, отраженного в графе J, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют на дату размещения налога на условном банковском вкладе;
14) в графе N указываются номер и дата решения налогового органа по заявлению нерезидента на возврат суммы подоходного налога;
15) в графе O указывается дата выплаты суммы подоходного налога нерезиденту из условного банковского вклада;
16) в графе P указывается сумма подоходного налога, выплаченного нерезиденту из условного банковского вклада, в валюте размещения;
17) в графе Q указывается сумма банковских вознаграждений, выплаченных нерезиденту из условного банковского вклада, в валюте размещения;
18) в графе R указываются номер и дата инкассового распоряжения налогового органа, выставленного банку, о перечислении суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет;
19) в графе S указываются номер и дата инкассового распоряжения налогового органа, выставленного банку, о перечислении суммы банковских вознаграждений в государственный бюджет;
20) в графе T указывается дата перечисления подоходного налога в государственный бюджет;
21) в графе U указывается дата перечисления банковских вознаграждений в государственный бюджет;
22) в графе V указывается рыночный курс обмена валюты на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет;
23) в графе W указывается сумма подоходного налога, перечисленного в государственный бюджет из условного банковского вклада, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет;

24) X бағанында Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес бюджетке табыс салығын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, шартты банк салымынан бюджетке аударылған банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
Есепке қосымша нысанның M бағанының жиынтық шамасы 101.09.001 жолына, W бағанының - 101.09.002А жолына, X бағанының - 101.09.002В жолына көшіріледі.
12. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.09 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Шартты банк салымында резидент еместердің кірісінен
табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген, оны
мемлекет бюджетіне аударғанға дейінгі банк сыйақыларының
сомасы туралы мәліметтерді жасау ережелері
(101.10 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  198-бабына
сәйкес резидент-банктер 101.10-нысан бойынша Шартты банк салымында резидент еместердің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген, оны мемлекет бюджетіне аударғанға дейінгі банк сыйақыларының сомасы туралы мәліметтерді (бұдан әрі - Мәліметтер) жасау тәртібін айқындайды.
2. Мәліметтерді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Мәліметтерді толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Мәліметтерді беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;

24) в графе X указывается сумма банковских вознаграждений, перечисленных в государственный бюджет из условного банковского вклада, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы M дополнительной формы к Отчету переносится в строку 101.09.001, графы W - в строку 101.09.002A, графы X - в строку 101.09.002В.
12. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.09 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Сведений о суммах банковских
вознаграждений, начисленных с момента размещения
подоходного налога с доходов нерезидентов на
условном банковском вкладе до его перечисления
в государственный бюджет
(Форма 101.10)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок составления Сведений о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до его перечисления в государственный бюджет, по форме 101.10 (далее - Сведения), представляемых банками-резидентами в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
2. При составлении Сведений:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Сведений не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При представлении Сведений:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается банку с отметкой налогового органа;

2) қағаз тасығышта почта бойынша тапсырысты хатпен салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Салық кодексінің 69-бабы, 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Мәліметтерді қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
5. Мәліметтер Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Шартты банк салымында резидент еместердің
кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап
есептелген, оны мемлекет бюджетіне аударғанға
дейінгі банк сыйақыларының сомасы туралы мәліметтер
- 101.10-нысанын жасау
6. "Банк-резидент туралы жалпы ақпарат" бөлімінде банк мынадай деректерді көрсетеді:
1) банк-резидент салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) банктің толық атауын;
3) банктік сәйкестендіру нөмірін;
4) Мәліметтің түрі. Осы ұяшықтарға Салық  кодексінің  69 және   71-баптарына сәйкес белгі қойылады. Мәліметтің түріне қарай тиісті торкөзге белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзі егер резидент емес салық төлеуші Мәліметтерді алғашқы рет бергенде белгіленеді.
Келесі Мәліметтерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Мәліметтерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын берілген Мәліметтерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша мәліметтер берілген жағдайда толтырылады;
6) олар бойынша Мәліметтер ұсынылған салық органы сұрау салуының нөмірі мен күнін.
7. "Өзге ақпарат" бөлімінде:
1) 101.10.001 жолында салық агентінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
2) 101.10.002 жолында салық агентінің СТН-і көрсетіледі;
3) 101.10.003 жолында кірісті алушы - резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
4) 101.10.004 жолында резидент ету еліндегі резидент еместің салық тіркеуінің нөмірі көрсетіледі;
5) 101.10.005 жолында Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес жасалған шартты банк салымы туралы шарттың тіркелу нөмірі көрсетіледі;
6) 101.10.006 жолында шартты банк салымының нөмірі (банк шоты) көрсетіледі;
7) 101.10.007 жолында шартты банк салымында (банк шотында) резидент еместердің кірістерінен табыс салығы сомасын орналастыру кезеңі көрсетіледі;

2) по почте на бумажном носителе - заказным письмом с уведомлением, банк получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - банк получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Сведений.
5. Сведения подписываются и заверяются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 101.10 - Сведения о суммах
банковских вознаграждений, начисленных с момента
размещения подоходного налога с доходов нерезидентов
на условном банковском вкладе до его перечисления
в государственный бюджет
6. В разделе "Общая информация о банке-резиденте" банк указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика банка-резидента;
2) полное наименование банка;
3) банковский идентификационный код;
4) вид Сведения. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Сведения отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Сведения представляются налогоплательщиком-нерезидентом впервые.
При представлении последующих Сведений отмечается ячейка "Очередное".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Сведения отмечается ячейка "Дополнительное".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленные Сведения. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
5) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Сведения по уведомлению;
6) номер и дата запроса налогового органа, согласно которому представлены Сведения.
7. В разделе "Прочая информация":
1) в строке 101.10.001 указывается наименование либо фамилия, имя, отчество налогового агента;
2) в строке 101.10.002 указывается РНН налогового агента;
3) в строке 101.10.003 указывается полное наименование нерезидента-получателя дохода;
4) в строке 101.10.004 указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
5) в строке 101.10.005 указывается регистрационный номер договора об условном банковском вкладе, заключенного в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса;
6) в строке 101.10.006 указывается номер условного банковского вклада (банковского счета);
7) в строке 101.10.007 указывается период размещения сумм подоходного налога с доходов нерезидента на условном банковском вкладе (банковском счете);

8) 101.10.008 жолында осы Ережелердің 8-тармағына сәйкес табыс салығын орналастыру валютасының коды көрсетіледі;
9) 101.10.009 жолында орналастыру валютасында және (немесе) ұлттық валютада, шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Табыс салығының сомасы шетелдік валютада орналастырылған жағдайда, аталған жолда мемлекеттік бюджетке табыс салығының сомасын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
10) 101.10.010 жолында шартты банк салымы туралы шартқа сәйкес банк сыйақыларының мөлшері көрсетіледі;
11) 101.10.011 жолында орналастыру валютасында және (немесе) ұлттық валютада, табыс салығын шартты банк салымында орналастыру сәтінен бастап оны бюджетке аударуға дейін есептелген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі. Табыс салығының сомасы шетелдік валютада орналастырылған жағдайда және банк сыйақыларының сомасы аталған табыс салығының сомасынан шыға есептелетін жағдай болса, онда аталған жолда Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес мемлекеттік бюджетке табыс салығының сомасын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
8. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.10 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасымен жасалған қосарланған
салықты болдырмау және табыс салығын төлеуден
жалтарудың алдын-алу жөніндегi халықаралық шарттың
ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент емес болып
табылатын заңды немесе жеке тұлғаның Қазақстан
Республикасындағы көздерден алатын табысынан
салықты қайтаруға өтініш жасау ережелері
(102.01 Нысан)
1. Жалпы ережелер

8) в строке 101.10.008 указывается код валюты размещения подоходного налога согласно пункту 8 настоящих Правил;
9) в строке 101.10.009 указываются суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в валюте размещения и (или) в национальной валюте. В случае размещения суммы подоходного налога в иностранной валюте, в данной строке указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на дату перечисления суммы подоходного налога в государственный бюджет;
10) в строке 101.10.010 указывается размер банковских вознаграждений в соответствии с договором об условном банковском вкладе;
11) в строке 101.10.011 указываются суммы банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога на условном банковском вкладе до его перечисления в бюджет, в валюте размещения и (или) в национальной валюте. В случае размещения суммы подоходного налога в иностранной валюте и в случае начисления суммы банковских вознаграждений исходя из указанной суммы подоходного налога, то в данной строке указывается сумма банковских вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
8. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.10 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления на возврат налога с дохода из источников
в Республике Казахстан, получаемого юридическим или физическим лицом,
являющимся нерезидентом, имеющим право на применение положений
международного договора об избежании двойного налогообложения
и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход
(Форма 102.01)
1. Общие положения

1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық Кодексi) сәйкес әзiрленген және Салық кодексiнiң  198 198-1 203-баптарына  сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын табыс салығын халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент еместiң қайтаруды жүзеге асыруға арналған 102.01-нысан бойынша Қазақстан Республикасымен жасалған қосарланған салықты болдырмау және табыс салығын төлеуден жалтарудың алдын-алу жөнiндегi халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент емес болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын табысынан салықты қайтаруға өтiнiш жасау ережелерi болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын табысынан салықты қайтаруға өтiнiштi (бұдан әрi - Өтiнiш) жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Өтiнiштi жасау кезiнде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, бас баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Өтiнiштi толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге және тазалауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер жоқ болған кезде тиiстi торкөздер толтырылмайды.
5. Өтiнiш салықты Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетiне резидент емес салық төлеушi төлеген жағдайда, екi данада толтырылады және берiледi, бiрiншiсi - салық органына беру үшiн, екiншiсi - табыс салығы шартты банк салымына орналастырылған жағдайда банкке немесе қазынашылыққа беру үшiн.
6. Аталған өтiнiш ағылшын және орыс немесе ұлттық тiлдерде толтырылады, бұл ретте, өтiнiштi орыс немесе ұлттық тiлдерде толтыру мiндеттi болып табылады.
7. Өтiнiштi беру кезiнде:
1) қағаз тасығышта келу тәртiбiмен - үш данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеушi почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексiнiң  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртiбiмен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеушi өтiнiштi қабылдау (жеткiзу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Өтiнiшке Салық кодексiнiң 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. 102.01 нысанын жасау - Қазақстан Республикасымен
жасалған қосарланған салықты болдырмау және табыс
салығын төлеуден жалтарудың алдын-алу жөнiндегi
халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар
резидент емес болып табылатын заңды немесе жеке
тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден
алатын табысынан салықты қайтаруға өтiнiш

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на возврат налога с дохода из источников в Республике Казахстан, получаемого юридическим или физическим лицом, являющимся нерезидентом, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход (далее - международный договор), по форме 102.01 (далее - Заявление), предназначенного для осуществления возврата нерезиденту, имеющему право на применение положений международного договора, подоходного налога с доходов из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьями 198, 198-1, 203 Налогового кодекса.
2. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Заявление заполняется и представляется в двух экземплярах, один - для представления в налоговый орган, второй - для представления в банк, в случае размещения подоходного налога на условном банковском вкладе, или в казначейство, в случае уплаты налога налогоплательщиком-нерезидентом в государственный бюджет Республики Казахстан.
6. Данное заявление заполняется на английском и русском или национальном языках, при этом обязательным является заполнение заявления на русском или национальном языке.
7. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в трех экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Заявления.
8. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 102.01 - Заявление на возврат налога
с дохода из источников в Республике Казахстан, получаемого
юридическим или физическим лицом, являющимся нерезидентом,
имеющим право на применение положений международного договора
об избежании двойного налогообложения и предотвращении
уклонения от уплаты налогов на доход

9. "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде мынадай деректер көрсетiледi:
1) резиденттiк елiндегi резидент еместiң салық тiркеуiнiң нөмiрi;
2) салықты бюджетке не шартты банк салымына төлеу жүргiзiлген салық кезеңi;
3) резидент емес - заңды тұлғаның толық атауы (егер салық төлеушi заңды тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
4) резидент емес - жеке тұлғаның аты-жөнi (егер салық төлеушi жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
5) резиденттiк елiндегi өтiнiш берушiнiң толық мекен-жайы: осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес резиденттiк елiнiң коды, штаттың/облыстың, қаланың, ауданның/округтiң, көшенiң толық атауы, үй нөмiрi, пәтер нөмiрi;
6) Өтiнiш түрi. Көрсетiлген торкөздер Салық  кодексiнiң  69 және  71-баптарына  сәйкес белгiленедi. Өтiнiштiң түрiне қарай тиiстi торкөз белгiленедi.
"Бастапқы" торкөзi егер Өтiнiш резидент емес салық төлеушiмен алғаш рет берiлген жағдайда белгiленедi.
Одан кейiнгi Өтiнiштердi беру кезiнде "Кезектi" торкөзi белгiленедi.
Бұрын берiлген Өтiнiшке өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзу кезiнде, "Қосымша" торкөзi белгiленедi.
"Хабарлама бойынша" торкөзi, егер салық төлеушiмен Салық кодексiнiң  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негiзiнде бұрын берiлген Өтiнiшке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi қажет ететiн жағдайда белгiленедi. Бұл жағдайда салық төлеушi "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерiн бiр уақытта белгiлейдi;
7) хабарламаның нөмiрi мен күнi хабарлама бойынша қосымша Өтiнiш берiлген жағдайда толтырылады;
8) жеке табыс салығын қайтару қайдан жүргiзiледi: мемлекеттiк бюджеттен немесе шартты банк салымынан;
9) салық төлеушiнiң резиденттiлiгi расталған құжат түрi: өтiнiштiң аталған бланкiсi немесе осы өтiнiшке қоса берiлген резиденттiлiктi растайтын жеке шетелдiк құжат.
10. "Төлемдi алушы - резидент еместiң банкi" бөлiмiнде төлеушi мынадай деректер көрсетiледi:
1) банктiк шотына салықты қайтаруды жүргiзу қажет банктiң толық атауы;
2) банктiң толық мекен-жайы: осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес резиденттiлiк елiнiң коды, штаттың/облыстың, қаланың, ауданның/округтiң, көшенiң толық атауы, үй нөмiрi, пәтер нөмiрi;
3) резидент емес салық төлеушiнiң салықты қайтаруды жүргiзу қажет банкi шотының нөмiрi;
4) төлемдi жүзеге асыру үшiн талап етiлетiн қажеттi банктiң өзге де деректемелерi: резиденттiк елiндегi салық органындағы тiркеу нөмiрi, банк БСК-i, СВИФТ коды және т.б.

9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
2) налоговый период, в котором произведена уплата налога в бюджет либо на условный банковский вклад;
3) полное наименование юридического лица нерезидента (заполняется в случае, если налогоплательщиком является юридическое лицо);
4) Ф.И.О. физического лица нерезидента (заполняется в случае, если налогоплательщиком является физическое лицо);
5) полный адрес заявителя в стране резидентства: код страны резидентства согласно пункту 20 настоящих Правил, полное наименование штата /области, города, района/ округа, улицы, номер дома, номер квартиры;
6) вид Заявления. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Заявления отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Заявление представляется налогоплательщиком-нерезидентом впервые.
При представлении последующих Заявлений отмечается ячейка "Очередное".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленное Заявление отмечается ячейка "Дополнительное".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленное Заявление. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
7) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Заявления по уведомлению;
8) откуда производится возврат подоходного налога: из государственного бюджета или условного банковского вклада;
9) вид документа, в котором подтверждено резидентство налогоплательщика: данный бланк заявления или отдельный иностранный документ, подтверждающий резидентство, приложенный к этому заявлению.
10. В разделе "Банк нерезидента-получателя платежа" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) полное наименование банка, на банковский счет которого необходимо произвести возврат налога;
2) полный адрес банка: код страны резидентства банка согласно пункту 20 настоящих Правил, полное наименование штата /области, города, района/ округа, улицы, номер дома;
3) номер банковского счета налогоплательщика-нерезидента, куда необходимо произвести возврат налога;
4) прочие необходимые банковские реквизиты, требуемые для осуществления платежа: номер регистрации в налоговом органе страны резидентства, БИК банка, СВИФТ код и т.д.

11. "Егер ол болса, уәкiлеттi өкiлi" бөлiмiнде мынадай деректер көрсетiледi:
1) резидент еместiң уәкiлеттi өкiлiнiң толық атауы;
2) резиденттiк елiндегi салық органында тiркеу нөмiрi;
3) уәкiлеттi өкiлдiң толық мекен-жайы: резиденттiк елiнiң коды, штат/облыс, қала, аудан/округ, көше, үй нөмiрi, пәтер нөмiрi, телефон нөмiрi.
12. "Кiрiс көзi туралы деректер" бөлiмiнде мынадай деректер көрсетiледi:
1) кiрiстi төлеген салық агентiнiң толық атауы немесе аты-жөнi, есiмi, тегi;
2) салық агентiнiң СТН-i;
3) Қазақстан Республикасындағы резидент еместiң қызмет мерзiмi;
4) 102.01.001 жолы Салық кодексiнiң  198  немесе  198-1-бабына  сәйкес мемлекеттiк бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуы тиiс табыс салығының жалпы сомасын көрсетуге арналған.
13. "Шартты банк салымдары туралы деректер" бөлiмiнде мынадай деректер көрсетiледi:
1) шартты банк салымдарына табыс салығының сомасы орналастырылған резидент - банктiң атауы;
2) банктiң СТН-i;
3) банктiң БСК-ы;
4) табыс салығы орналастырылған шартты банк салымының нөмiрi.
Бұл бөлiм Салық кодексiнiң  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына табыс салығын орналастырғанда толтырылады.
14. "Салық төлеушi резиденттiк мемлекетiндегi құзыреттi немесе уәкiлеттi органы" бөлiмiнде салық төлеушi резиденттiк мемлекетiндегi құзырлы немесе уәкiлеттi орган мынадай мәлiметтердi көрсетедi:
1) салық төлеушi резиденттiк мемлекетiндегi құзырлы немесе уәкiлеттi органның атауы;
2) осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң кодын және табыс туындаған салық кезеңiн көрсетумен, салық төлеушi тиiстi кезеңде тиiстi елдiң резидентi болып табылатындығы туралы растама;
3) осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасасылған елiнiң кодын көрсетумен, салық төлеушiнiң кiрiсiне халықаралық шарттың қолданылатындығы туралы растама;
4) резиденттiк елiнде, өтiнiште көрсетiлген кiрiстерiне салық салынуға жататындығы немесе жоқтығы туралы растама.
Бұл бөлiм шет мемлекетiнiң құзырлы (уәкiлеттi) органының лауазымды тұлғасы толтыру күнi мен орнын көрсетумен қол қойып және мөрiмен куәландырылады.
15. "Кiрiстi алушының сертификаты" бөлiмiнде салық төлеушi мынадай деректердi растайды:
1) резиденттiк елдiң кодын көрсетумен, халықаралық шартпен айқындалған, осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес осындай шарт жасасқан, Өтiнiште көрсетiлген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кiрiстер тұрақты мекемеге немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты базаға қатысы болмаса;

11. В разделе "Уполномоченный представитель, если такой имеется" указываются следующие данные:
1) полное наименование уполномоченного представителя нерезидента;
2) номер налоговой регистрации представителя в стране резидентства;
3) полный адрес уполномоченного представителя: код страны резидентства согласно пункту 20 настоящих Правил, полное наименование штата /области, города, района/ округа, улицы, номер дома, номер квартиры, номер телефона.
12. В разделе "Сведения об источнике дохода" указываются следующие данные:
1) полное наименование или фамилия, имя, отчество налогового агента, выплатившего доход;
2) РНН налогового агента;
3) срок деятельности нерезидента в Республике Казахстан;
4) строка 102.01.001 предназначена для отражения общей суммы подоходного налога, подлежащего возврату из государственного бюджета или условного банковского вклада в соответствии со статьей 198 или 198-1 Налогового кодекса.
13. В разделе "Сведения об условном банковском вкладе" указываются следующие данные:
1) наименование банка-резидента, в котором размещена сумма подоходного налога на условном банковском вкладе;
2) РНН банка;
3) БИК банка;
4) номер условного банковского вклада, где размещен подоходный налог.
Данный раздел заполняется при размещении подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
14. В разделе "Компетентный или уполномоченный орган государства резидентства налогоплательщика" компетентный или уполномоченный орган государства резидентства налогоплательщика указывает следующие данные:
1) наименование компетентного или уполномоченного органа государства резидентства налогоплательщика;
2) подтверждение о том, что налогоплательщик является резидентом соответствующей страны за соответствующий период, с указанием кода страны резидентства налогоплательщика согласно пункту 20 настоящих Правил и налогового периода, в котором возник у налогоплательщика доход;
3) подтверждение о том, что к доходам налогоплательщика применяется международный договор, с указанием кода страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 20 настоящих Правил;
4) подтверждение о том, подлежат или нет доходы, указанные в заявлении, налогообложению в стране резидентства.
Данный раздел должен быть заверен подписью должностного лица компетентного (уполномоченного) органа иностранного государства и его печатью, с указанием даты и места заполнения.
15. В разделе "Сертификат получателя дохода" налогоплательщик подтверждает следующие данные:
1) доход, полученный из источников в Республике Казахстан, указанный в Заявлении, не относится к постоянному учреждению или постоянной базе в Республике Казахстан, определенных международным договором, с указанием кода страны резидентства, заключившей такой международный договор, согласно пункту 20   настоящих Правил;

2) аталған кiрiстi нақты алушы болып табылса;
3) аталған кiрiс резиденттiлiк елiнде осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес резиденттiлiк елiнiң кодын көрсетумен салық салуға жатса;
4) осы Өтiнiште көрсетiлген кiрiсiнiң туындау күнiне салық агентiнiң жырғылық капиталындағы проценттiк қатынастағы қатысу үлесi (акция);
5) Өтiнiште ұсынған ақпарат шынайы және толық;
6) болашақта болуы мүмкiн кез-келген өзгерiстер туралы Қазақстан Республикасының салық органдарын уақтылы хабардар етуге мiндеттенедi.
Бұл бөлiм салық органына Өтiнiштi толтыру орны мен беру күнiн көрсетумен резидент емес заңды тұлғаның қолы мен мөрi қойылып не резидент емес жеке тұлғаның қолы қойылып мiндеттi тәртiпте куәландырылған болуы тиiс.
16. Салық органында Өтiнiштi қабылдауға қатысты бөлiкте, Өтiнiштi қабылдаған, салық органы толтыруы тиiс, осы Өтiнiштi қабылдаған салық органының лауазымды тұлғасы қолы, өтiнiштi қабылдау күнi немесе почта штемпелiнiң күнi (Өтiнiштi почтамен тапсырған жағдайда), құжаттың кiрiс нөмiрiн мен салық органының коды қойылады.
17. "Қазақстан Республикасын салық/құзыреттi органының шешiмi" бөлiмiнде тиiстi салық органы мынадай мәлiметтердi көрсетедi:
1) атауы;
2) халықаралық шарт жасасқан салық төлеушiнiң резиденттiк елiнiң кодын, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтаруға жататын салық сомасын көрсетумен, тиiстi халықаралық шарт ережелерiн қолдануға салық төлеушiнiң расында да құқығы бары туралы растама;
Бұл бөлiм Қазақстан Республикасын салық/құзыреттi органының басшысы толтыру күнi мен орнын көрсетумен қол қойып және мөрiмен куәландырылады.
18. Өтiнiш Қазақстан Республикасын талап мерзiмi iшiнде тиiстi салық органына ұсынылуы тиiс. Осы мерзiм бiткеннен кейiн қарауға берiлген Өтiнiш қабылданбайды.
19. Өтiнiштiң 102.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттiк нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында осы ережелердiң 20-тармағына сәйкес Салық кодексiнiң  178-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес алған кiрiс түрiнiң коды көрсетiледi;
3) С бағанында оған сәйкес кiрiс пайда болған жасалған келiсiм-шарттың (шарттың, келiсiмнiң) нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
4) D бағанында есептi салық кезеңiнде кiрiстi төлеу күнi көрсетiледi;
Егер кiрiс бiрнеше рет (бөлiп-бөлiп) төленген жағдай болса, онда осы жолда соңғы төлем күнiн көрсету қажет;

2) является фактическим получателем упомянутого дохода;
3) указанный доход подлежит налогообложению в стране резидентства с указанием кода страны резидентства согласно пункту 20 настоящих Правил;
4) доля участия (акции) в уставном капитале налогового агента на день возникновения дохода, указанного в настоящем Заявлении, в процентном соотношении;
5) представленная в Заявлении информация является достоверной и полной;
6) обязуется своевременно известить налоговые органы Республики Казахстан о любых изменениях, которые могут произойти в будущем.
Данный раздел в обязательном порядке должен быть заверен подписью и печатью юридического лица-нерезидента либо подписью физического лица-нерезидента с указанием места заполнения и даты подачи Заявления в налоговый орган.
16. В части касательно приема Заявления в налоговом органе, подлежащей заполнению налоговым органом, принявшим Заявление, проставляется подпись должностного лица налогового органа, принявшего данное Заявление, дата приема заявления либо дата почтового штемпеля (в случае сдачи Заявления по почте), входящий номер документа и код налогового органа.
17. В разделе "Решение налогового/компетентного органа Республики Казахстан" соответствующий налоговый орган указывает следующие данные:
1) наименование;
2) подтверждение о том, что налогоплательщик действительно имеет право на применение положений соответствующего международного договора, с указанием кода страны резидентства налогоплательщика, с которой заключен международный договор, а также суммы налога, подлежащего возврату нерезиденту из государственного бюджета или условного банковского вклада.
Данный раздел подписывается руководителем компетентного/налогового органа Республики Казахстан и заверяется его печатью, с указанием даты заполнения заявления.
18. Заявление должно быть подано в соответствующий налоговый орган Республики Казахстан в течение срока исковой давности. Заявления, поданные после истечения этого срока, рассмотрению не принимаются.
19. Дополнительная форма к строке 102.01.001 Заявления:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, согласно пункту 20 настоящих Правил;
3) в графе C указываются номер и дата заключенного контракта (договора, соглашения), в соответствии с которым возник доход;
4) в графе D указывается дата выплаты дохода в отчетном налоговом периоде.
В случае, если доход выплачивался несколько раз (частями), то в данной графе необходимо указать последнюю дату выплаты;

5) Е бағанында салықтың мемлекеттiк бюджетке төленгенiн немесе салықтың шартты банк салымына аударылғанын растайтын төлем құжатының нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
Егер салық бiрнеше төлем құжаттарымен төленген жағдай болатын болса, онда осы жолда соңғы төлем құжатының тиiстi деректерiн көрсету қажет;
6) F бағанында осы Ережелердiң 22-тармағына сәйкес валютаның коды көрсетіледі.
Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес табыс салығы шетелдік валютада шартты банк салымында орналастырылған жағдайда, орналастыру валютасының коды көрсетiледi;
7) G бағанында осы Ережелер 19-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген келiсiм-шарт (шарт) бойынша резидент емеске Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген кiрiстiң сомасы көрсетiледi;
8) Н бағанында осы Ережелер 19-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген келiсiм-шарт (шарт) бойынша резидент емеске Қазақстан Республикасындағы көздерден төленген кiрiстiң сомасы көрсетiледi;
9) I бағанында Салық кодексi  145-бабының  1-тармағында белгiленген салық ставкасын қоспағанда, Салық кодексiне сәйкес табыс салығының ставкасы көрсетiледi.
Салық кодексiнiң 145-бабында белгiленген ставка қолданылған жағдайда, осы баған толтырылмайды;
10) J бағанында есептелген кiрiс сомасынан ұсталған және салық төлеушi төлеген табыс салығының сомасы немесе салық төлеушi салықты бюджетке аванстық төлемдердi енгiзу жолымен төлеген жағдайда, табыс салығы бойынша төленген аванстық төлемдердiң жалпы сомасы көрсетiледi;
11) K бағанында халықаралық шартта көзделген табыс салығының ставкасы көрсетiледi;
12) L бағанында халықаралық шартқа сәйкес төленуi тиiс табыс салығының сомасы көрсетiледi;
13) М бағанында Салық кодексiнiң  198  немесе  198-1-бабына  сәйкес мемлекеттiк бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуы тиiс табыс салығының шетелдiк валютадағы жалпы сомасы көрсетiледi;
Табыс салығы мемлекеттiк бюджетке немесе шартты банк салымына ұлттық валютада төленген жағдайда, осы жол толтырылмайды;
14) N бағанында Салық кодексiнiң 198 немесе 198-1-бабына сәйкес мемлекеттiк бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуы тиiс табыс салығының ұлттық валютадағы жалпы сомасы көрсетiледi;
Егер табыс салығы шартты банк салымына шетелдiк валютада орналастырылған жағдайда, осы бағанда салықты шартты банк салымында орналастыру (аудару) күнiне валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi.

5) в графе Е указываются номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату налога в государственный бюджет или перечисление налога на условный банковский вклад.
В случае, если налог был уплачен несколькими платежными документами, то в данной строке необходимо указать соответствующие данные последнего платежного документа;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 22 настоящих Правил.
В случае размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса, указывается код валюты размещения;
7) в графе G указывается сумма дохода из источников в Республике Казахстан, начисленного нерезиденту по контракту (договору), указанному в подпункте 3) пункта 19 настоящих Правил;
8) в графе H указывается сумма дохода из источников в Республике Казахстан, выплаченного нерезиденту по контракту (договору), указанному в подпункте 3) пункта 19 настоящих Правил;
9) в графе I указывается ставка подоходного налога в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением ставки налога, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса.
В случае применения ставки, установленной статьей 145 Налогового кодекса, данная графа не заполняется;
10) в графе J указывается сумма подоходного налога, удержанного и уплаченного налогоплательщиком с суммы начисленного дохода или, в случае уплаты налогоплательщиком налога в бюджет путем внесения авансовых платежей, общая сумма уплаченных авансовых платежей по подоходному налогу;
11) в графе К указывается ставка подоходного налога, предусмотренная международным договором;
12) в графе L указывается сумма подоходного налога, подлежащего уплате согласно международному договору;
13) в графе M указывается общая сумма подоходного налога в иностранной валюте, подлежащего возврату из государственного бюджета или условного банковского вклада в соответствии со статьей 198 или 198-1 Налогового кодекса.
В случае уплаты подоходного налога в государственный бюджет или на условный банковский вклад в национальной валюте, данная графа не заполняется;
14) в графе N указывается общая сумма подоходного налога в национальной валюте, подлежащего возврату из государственного бюджета или условного банковского вклада в соответствии со статьей 198 или 198-1 Налогового кодекса.
В случае, если подоходный налог размещен на условном банковском вкладе в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога в национальной валюте, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют на день размещения (перечисления) налога на условном банковском вкладе.

1350 - Салық кодексiнiң  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердiң резиденттерi болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексiнiң 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердiң резиденттерi болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - оларға Қазақстан Республикасында салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекiткен халықаралық шарттарда көзделген, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да табыстар.
22. Валюта кодын толтыру кезiнде Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 9 маусымда
N 2355 болып тiркелген "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекiтiлген Тауарларды декларациялау ережесiне "Валюталардың жiктеушiсi"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 102.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Салық резиденттiлiгiн растауды алуға арналған
өтiнiштi жасау ережесi
(102.02 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық Кодексi) сәйкес әзiрленген және Салық кодексiнiң  68-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға қосарланған салықты болдырмау және салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы халықаралық шарттардың (бұдан әрi - халықаралық шарттар) ережелерiн шетелдiк мемлекетте қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының резидентi - салық төлеушiсiнiң резиденттiлiгiн растайтын құжатты алуға арналған 102.02 нысаны бойынша салық резиденттiлiгiн растауды алуға арналған өтiнiштi (бұдан әрi - Өтiнiш) жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Өтiнiштi жасау кезiнде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, бас баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан.
22. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 102.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления на получение
подтверждения налогового резидентства
(Форма 102.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на получение подтверждения налогового резидентства по форме 102.02 (далее - Заявление), предназначенного для получения документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, в целях применения в иностранных государствах положений международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доходы и капитал, заключенных Республикой Казахстан (далее - международные договоры), в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
2. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электрондық тасығышта - Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Өтiнiштi толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге және тазалауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер жоқ болған кезде тиiстi торкөздер толтырылмайды.
5. Тиiстi қосымша нысанда көрсеткiштердiң ашып жазылуын талап ететiн жолдарды толтыру кезiнде, көрсетiлген қосымша нысан мiндеттi тәртiпте толтырылуға жатады.
6. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлiмiнде Өтiнiштiң "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде көрсетiлген тиiстi көрсеткiштер көрсетiледi.
7. Өтiнiштi беру кезiнде:
1) қағаз тасығышта келу тәртiбiмен - үш данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеушi почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексiнiң  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртiбiмен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеушi өтiнiштi қабылдау (жеткiзу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Өтiнiшке Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. 102.02 нысанын жасау - Резиденттiлiктiң
растауын алуға арналған өтiнiш
9. "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде мынадай деректер көрсетiледi:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) заңды тұлға резиденттiлiгiнiң түрi: Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған заңды тұлға немесе шетелдiк мемлекеттiң заңдарына сәйкес құрылған, бiрақ Салық кодексi 176-бабының 5-тармағына сәйкес және халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын тиiмдi басқару Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлға (егер өтiнiш берушi заңды тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
3) заңды тұлғаның толық атауы (егер өтiнiш берушi заңды тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
4) жеке тұлғаның резиденттiлiгiнiң түрi: Қазақстан Республикасының азаматы не Салық кодексiнiң  176-бабына  сәйкес және халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын шетелдiк азамат немесе азаматтығы жоқ тұлға (егер өтiнiш берушi жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
5) жеке тұлғаның аты-жөнi (егер өтiнiш берушi жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
6) Өтiнiш түрi. Көрсетiлген торкөздер Салық  кодексiнiң  69 және  71-баптарына  сәйкес белгiленедi. Өтiнiштiң түрiне қарай тиiстi торкөз белгiленедi.
"Бастапқы" торкөзi егер Өтiнiш салық төлеушiмен алғаш рет берiлгенде белгiленедi.
Одан кейiнгi Өтiнiштердi беру кезiнде "Кезектi" торкөзi белгiленедi.
Бұрын берiлген Өтiнiшке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде "Қосымша" торкөзi белгiленедi.

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанная дополнительная форма подлежит полному заполнению в обязательном порядке.
6. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указывается соответствующий показатель, отраженный в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявления.
7. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Заявления.
8. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 102.02 - Заявление
на получение подтверждения резидентства
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) вид резидентства юридического лица: юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или иностранное юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством иностранного государства, но место эффективного управления которого расположено в Республике Казахстан, являющееся резидентом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 5 статьи 176 Налогового кодекса и согласно международному договору (заполняется в случае, если заявителем является юридическое лицо);
3) полное наименование юридического лица (заполняется в случае, если заявителем является юридическое лицо);
4) вид резидентства физического лица: гражданин Республики Казахстан либо иностранный гражданин или лицо без гражданства, являющееся резидентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 176 Налогового кодекса и согласно международному договору (заполняется в случае, если заявителем является физическое лицо);
5) Ф.И.О. физического лица (заполняется в случае, если заявителем является физическое лицо);
6) вид Заявления. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Заявления отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Заявление представляется налогоплательщиком впервые.
При представлении последующих Заявлений отмечается ячейка "Очередное".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленное Заявление отмечается ячейка "Дополнительное".

"Хабарлама бойынша" торкөзi егер салық агентi оның негiзiнде бұрын берiлген Есепке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу талап етiлетiн Салық кодексiнiң  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгiленедi. Бұл жағдайда салық төлеушi "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздердi бiр уақытта белгiлейдi;
7) Хабарламаның нөмiрi мен күнi хабарлама бойынша қосымша Өтiнiш берiлген жағдайда толтырылады.
10. "Табыс туралы мәлiметтер" бөлiмiнде:
102.02.001 жолында салық төлеушiнiң шетелдiк көздерден ұлттық валютада есептелген немесе есептелуге болжалған табыстарының жалпы сомасы көрсетiледi және 102.02.001 жолына қосымша нысан I бағанының жиынтық деректерi негiзiнде толтырылады.
11. "Салық органының белгiсi" бөлiмiнде:
7-жолда өтiнiшке салық органында берiлген тiркеу нөмiрi көрсетiледi.
Көрсетiлген жолды өтiнiштi қарайтын салық органы толтырады.
12. Өтiнiштiң 102.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттiк нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында резидент - салық төлеушiге табыстар төлейтiн резидент емес болып табылатын заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi көрсетiледi;
3) С бағанында резидент - салық төлеушiмен Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлердегi көздерден табыстар алуы болжанатын және сол үшiн резиденттiлiктi растау қажет етiлетiн салық кезеңi көрсетiледi. Егер резидент - салық төлеушi өтiнiштi соның iшiнде табыс алу жоспарланып отырған ұзақ мерзiмдi келiсiм-шарттың (шарт, келiсiм) бүкiл қолданыс мерзiмi кезеңiне берген жағдайда, мұндай келiсiм-шарттың (шарттың, келiсiмнiң) қолданысының толық салық кезеңi көрсетiледi;
4) D бағанында осы Ереженiң 13-тармағына сәйкес В бағанында көрсетiлген резидент емес болып табылатын заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның резиденттiлiк елiнiң коды көрсетiледi;
5) Е бағанында осы Ереженiң 14-тармағына сәйкес шетелдiк мемлекеттегi көздерден резидент - салық төлеушi алатын табыс түрiнiң коды көрсетiледi;
6) F бағанында соған сәйкес резидент - салық төлеушiде шетелдiк көздерден табыс пайда болатын келiсiм-шарттың (шарттың, келiсiмнiң) нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
7) G бағанында осы Ереженiң 15-тармағына сәйкес шетелдiк көздерден табысты алу валютасының коды көрсетiледi;
8) Н бағанында егер С бағанында 1 жылдан асатынды құрайтын салық кезеңi көрсетiлген жағдай болса, шетелдiк валютада, бiрiншi есептi салық кезеңi үшiн шетелдiк мемлекеттегi көздерден есептелген немесе есептелуге болжалған табыстардың сомасы көрсетiледi;

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленное Заявление. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
7) Номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Заявления по уведомлению.
10. В разделе "Сведения о доходе":
в строке 102.02.001 указывается общая сумма начисленных или предполагаемых к начислению налогоплательщиком доходов из иностранных источников, в национальной валюте и заполняется на основании итоговых данных графы I дополнительной формы к строке 102.02.001.
11. В разделе "Отметка налогового органа":
в строке 8 указывается регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе.
Данная строка заполняется налоговым органом, рассматривающим заявление.
12. Дополнительная форма к строке 102.02.001 Заявления:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица, являющегося нерезидентом, выплачивающего налогоплательщику-резиденту доходы из иностранного источника;
3) в графе С указывается налоговый период, в течение которого предполагается получение налогоплательщиком-резидентом доходов из источников за пределами Республики Казахстан и за который требуется подтвердить резидентство.
В случае, если заявление подается налогоплательщиком-резидентом на получение документа, подтверждающего резидентство, на период всего срока действия долгосрочного контракта (договора, соглашения), в течение которого планируется получение дохода, указывается полный налоговый период действия такого контракта (договора, соглашения);
4) в графе D указывается код страны резидентства юридического лица или физического лица, являющегося нерезидентом, указанного в графе В, согласно пункту 13 настоящих Правил;
5) в графе E указывается код вида дохода, получаемого налогоплательщиком-резидентом из источников в иностранном государстве, согласно пункту 14 настоящих Правил;
6) в графе F указываются номер и дата контракта (договора, соглашения), в соответствии с которым у налогоплательщика-резидента возникает доход из иностранного источника;
7) в графе G указывается код валюты получения дохода из иностранного источника согласно пункту 15 настоящих Правил;
8) в графе H указывается сумма начисленных или предполагаемых к начислению доходов из источников в иностранном государстве за отчетный налоговый период в иностранной валюте, в случае, если в графе С указан налоговый период, составляющий более 1 года;

9) I бағанында Н бағанында көрсетiлген табыстардың, табысты есептеу күнiне немесе көрсетiлген табыс Өтiнiштi беру күнiне есептелмеген жағдайда, Өтiнiштi беру күнiне валюта айырбасының рыноктық бағамын қолданумен ұлттық валютада қайта есептелген сомасы көрсетiледi;
10) J бағанында шетелдiк валютада, С бағанында көрсетiлген салық кезеңi үшiн шетелдiк мемлекеттегi көздерден есептелген немесе есептелуге болжалған жалпы сома көрсетiледi;
11) K бағанында онымен халықаралық шарт жасалған елдiң коды көрсетiледi, өтiнiш берушiге оның ережелерiн қолдану үшiн Қазақстан Республикасының резиденттiлiгiнiң растауы қажет.
13. Ел кодын толтыру кезiнде Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тiркелген "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекiтiлген Тауарларды декларациялау ережесiне "Әлем елдерiнiң жiктемесi"  6-қосымшаға  сәйкес елдердiң сандық кодталуын пайдалану қажет.
14. Өтiнiштi толтырған кезде табыс түрлерiнiң мынадай кодтарын пайдалану қажет:
Қазақстан Республикасының шегiнен тыс көздерден кiрiстер:
2010 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде тауарларды сатудан табыстар;
2011 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс орналасқан мүлiктi сату кезiнде құн өсiмiнен табыстар;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезiнде құн өсiмiнен табыстар;
2022 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлiктi сату кезiнде құн өсiмiнен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегiнен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктiк қызмет көрсетiлерден табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен табыстар;
2131 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық мiндеттерiн атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегiнен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүлiктен табыстарды, сондай-ақ тегiн алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегiнен тыс алынатын өзге де табыстар.

9) в графе I указывается сумма доходов, указанных в графе Н, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты на день начисления дохода или, в случае не начисления указанного дохода на день подачи Заявления;
10) в графе J указывается общая сумма начисленных или предполагаемых к начислению доходов из источников в иностранном государстве за весь налоговый период, отраженный в графе С, в иностранной валюте;
11) в графе К указывается код страны, с которой заключен международный договор, для применения положений которого заявителю требуется подтверждение резидентства Республики Казахстан.
13. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
14. При заполнении Заявления следует использовать следующую кодировку видов дохода:
Доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

15. Валюта кодын толтыру кезiнде Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 9 маусымда
N 2355 болып тiркелген "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекiтiлген Тауарларды декларациялау ережесiне "Валюталардың жiктеушiсi"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 102.02 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларация жасау ережелері
(110.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корпорациялық табыс салығының кірістерін мәлімдеуге және есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (110.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашуға оған қосымшалардан (110.01-110.37 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшірулерге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.

15. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 102.02 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 110.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления корпоративного подоходного налога банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.37) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
Сондай-ақ, Салық кодексінің  114-бабында  көзделген жағдайда "Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларацияны ұсынған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) резидент емеспен беру кезінде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
10) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты мекемесі бар резидентпен белгіленеді.
13. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне Салық  кодексінің  80,  184-баптарына  сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
14. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 110.00.001 жолына 110.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.00.002 жолына 110.01.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.003 жолына Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекітуде кредиторлармен талап етілмеген міндеттеме көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136 Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Также, в случае, предусмотренном статьей 114 Налогового кодекса, отмечается ячейка "долгосрочные контракты";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) отмечается резидентом, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
13. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса.
14. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 110.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 110.01.004;
2) в строку 110.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 110.02.012;
3) в строке 110.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;

4) 110.00.004 жолына 110.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.00.005 жолына 110.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.00.006 жолына 110.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.007 жолында Салық кодексінің  86-бабына  сәйкес берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
9) 110.00.009 жолына 110.22.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 11) тармақшаға сәйкес жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандары қоспағанда басқа сот тағайындаған және (немесе) борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.00.012 жолына 110.20.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.00.013 жолына 110.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.00.014 жолына 110.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.00.015 жолына 110.28.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.00.016 жолына 110.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 110.00.017 жолында 110.09.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 110.00.018 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 19) тармақшаға сәйкес роялти түріндегі салық төлеуші алған кіріс көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында 110.00.001 - 110.00.020 жолдарында көрсетілмеген, Салық кодексінің 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің кірісі көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында 110.00.001 - 110.00.021 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.

4) в строку 110.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 110.03.003;
5) в строку 110.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.001;
6) в строку 110.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 110.05.004;
7) в строке 110.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
8) в строке 110.00.008 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
9) в строку 110.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 110.22.004;
10) в строке 110.00.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
11) в строке 110.00.011 указывается сумма присужденных судом и (или) признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
12) в строку 110.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 110.20.003;
13) в строку 110.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.001;
14) в строку 110.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 110.07.003;
15) в строку 110.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 110.28.001;
16) в строку 110.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 110.08.005;
17) в строку 110.00.017 переносится сумма, отраженная в строке 110.09.002А;
18) в строке 110.00.018 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
19) в строке 110.00.019 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
20) в строке 110.00.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы, не используемых в предпринимательской деятельности, в соответствии с подпунктом 20) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
21) в строке 110.00.021 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 110.00.001 по 110.00.020;
22) в строке 110.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.00.001 по 110.00.021.

15. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 110.00.023 жолында Салық кодексінің  91-бабына  сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 110.00.023А - 110.00.023Е жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 110.00.024 жолында 110.00.022 және 110.00.023 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.00.025 жолына 110.11.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.00.026 жолына 110.12.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.027 жолына 110.13.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 110.00.028 жолына 110.14.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.00.029 жолына 110.15.001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.00.030 жолына 110.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.031 жолына 110.18.001D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 110.00.032 жолына 110.19.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 110.00.033 жолына 110.09.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.034 жолында Салық кодексінің  103-бабына  сәйкес есептелген шектерде мемлекеттік бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.035 жолына 110.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 110.00.036 жолында 110.00.036А - 110.00.036F жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 110.00.036А жолына 110.22.003Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.00.036В жолына 110.23.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.00.036С жолына 110.22.003К жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.00.036D жолына 110.22.003J жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 110.00.036Е жолына 110.24.001В жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 110.00.036F жолына 110.22.003F, 110.22.003Н және 110.22.005D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 110.00.037 жолында шегерімге жатқызылған сома көрсетіледі. Осы жолға 110.00.037В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жол салық төлеушімен толтырылмайтын жағдайда 110.00.037А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.00.037А жолында 110.00.025-110.00.036 жолдарының сомаларын қосу арқылы айқындалатын шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
21) 110.00.037В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерде тұрақты мекемесі бар резиденттермен толтырылады. Осы жол бойынша сома 110.00.037А және 110.17.002 жолдарының айырмасы айқындалады.

15. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 110.00.023А по 110.00.023F;
2) в строке 110.00.024 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница строк 110.00.022 и 110.00.023.
16. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 110.11.011;
2) в строку 110.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.12.011;
3) в строку 110.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 110.13.003;
4) в строку 110.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 110.14.001В;
5) в строку 110.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 110.15.001Е;
6) в строку 110.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 110.16.001;
7) в строку 110.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 110.18.001D;
8) в строку 110.00.032 переносится сумма, отраженная в строке 110.19.006;
9) в строку 110.00.033 переносится сумма, отраженная в строке 110.09.002В;
10) в строке 110.00.034 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных, в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
11) в строку 110.00.035 переносится сумма, отраженная в строке 110.21.001;
12) в строке 110.00.036 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.00.036А по 110.00.036F;
13) в строку 110.00.036A переносится сумма, отраженная в строке 110.22.003E;
14) в строку 110.00.036B переносится сумма, отраженная в строке 110.23.001B;
15) в строку 110.00.036C переносится сумма, отраженная в строке 110.22.003К;
16) в строку 110.00.036D переносятся суммы, отраженные в строке 110.22.003J;
17) в строку 110.00.036E переносятся суммы, отраженные в строке 110.24.001B;
18) в строку 110.00.036F переносятся суммы, отраженные в строках 110.22.003F, 110.22.003Н и 110.22.005D;
19) в строке 110.00.037 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.00.037В. В случае, если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 110.00.037А;
20) в строке 110.00.037А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.00.025 по 110.00.036;
21) строка 110.00.037В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница строк 110.00.037А и 110.17.002.

17. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 110.00.038 жолында 110.00.024 және 110.00.037 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.039 жолында 110.29.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.040 жолында 110.00.038 және 110.00.039 жолдарының қосындысымен айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.041 жолында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес 110.00.038 жолындағы залал алынғанда көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес салық төлеушімен алынған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.00.036В жолы бойынша сома 110.00.038 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.00.041 жолында 110.00.038 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.00.036В жолы бойынша сома 110.00.038 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.00.041 жолына 110.00.036В жолының сомасы көшіріледі;
5) 110.00.042 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (110.00.040 - 110.00.041 + 110.02.002) үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.043 жолында 110.00.040 х 3 % + (110.00.043Е - 110.00.043Н) - 110.00.043I сомаларының шамасында Салық кодексінің  122-бабына  сәйкес (110.00.043А - 110.00.043D сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 110.00.043А жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.043В жолына 110.30.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.043С жолына 110.31.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 110.00.043D жолында Салық кодексінің 122-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмек көрсетіледі;
9) 110.00.043Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.043F жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйлықақы сомасы көрсетіледі;

17. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 110.00.024 и 110.00.037;
2) в строку 110.00.039 переносится сумма, отраженная в строке 110.29.001;
3) в строке 110.00.040 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая сложением строк 110.00.038 и 110.00.039;
4) в строке 110.00.041 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.00.038. При этом, если сумма по строке 110.00.036В больше или равна сумме строки 110.00.038, то в строке 110.00.041 отражается сумма, указанная в строке 110.00.038. Если сумма по строке 110.00.036В меньше суммы по строке 110.00.038, в строку 110.00.041 переносится сумма строки 110.00.036В;
5) в строке 110.00.042 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности (110.00.040 - 110.00.041 + 110.02.002);
6) в строке 110.00.043 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 110.00.043А по 110.00.043D) в пределах суммы 110.00.040 х 3 % + (сумма c 110.00.043E по 110.00.043Н) 110.00.043I;
7) в строке 110.00.043A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
6) в строку 110.00.043B переносится сумма, отраженная в строке 110.30.001;
7) в строку 110.00.043С переносится сумма, отраженная в строке 110.31.001;
8) в строке 110.00.043D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
9) строка 110.00.043E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
10) в строке 110.00.043F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

11) 110.00.043G жолында Салық кодексінің  122-бабы  4-тармағының шарттарына сәйкес кезінде ауыл шаруашылығын несиелеуден кіріс сомасы және инвестициялық кірістің сомасы көрсетіледі;
12) 110.00.043Н жолында "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  2-бабындағы  1-тармаққа сәйкес жеке тұлғаларға үш жылдан жоғары мерзімге берілген қарыздар бойынша сыйақылар жөніндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
13) 110.00.043I жолында Салық кодексінің 122-бабының 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде  110-баптың  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.00.043А - 110.00.043D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен (110.00.040) үш процентінен кемінің сомасын құраса, онда салық салынатын кірістен жүргізілген шығыстардың нақты сомасы алып тастауға жатады. Егер сома соманың салық салынатын кірістен үш процентінен көбінің сомасын құраса, онда салық салық салынатын кірістің үш процент мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
14) 110.00.044 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Осы жолға 110.25.001 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
15) 110.00.045 жолында 110.00.040, 110.00.043 және 110.00.044 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.00.044 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 110.27.001 жолына көшіріледі.
18. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 110.00.046 жолында 110.27.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.047 жолында 110.27.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеушімен жүргізілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.048 жолында 110.27.004 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген шегерімдер сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.049 жолында 110.27.005 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
5) 110.00.050 жолын толтыру кезінде 110.27.006 жолында айқындалған есепке алуға (қайтаруға жататын) тиіс артық төленген салық сомасы көрсетіледі;

11) в строке 110.00.043G указывается сумма дохода от кредитования сельского хозяйства и сумма инвестиционного дохода при соответствии условиям пункта 4 статьи 122 Налогового кодекса;
12) в строке 110.00.043H указывается сумма дохода по вознаграждению по ипотечным займам, выданным физическим лицам на срок более трех лет в соответствии с пунктом 1 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
13) в строке 110.00.043I указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации, в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженных в строках с 110.00.043А по 110.00.043D, составляет сумму, меньшую чем три процента от налогооблагаемого дохода (110.00.040), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов налогооблагаемого дохода;
14) в строке 110.00.044 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 110.25.001;
15) в строке 110.00.045 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.00.040, 110.00.043 и 110.00.044. Если сумма, указанная в строке 110.00.044 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 110.27.001.
18. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.00.046 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 110.27.002;
2) в строке 110.00.047 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.27.003;
3) в строке 110.00.048 указывается сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.27.004;
4) в строке 110.00.049 указывается сумма уплаченных авансовых платежей за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.27.005;
5) в строке 110.00.050 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная в строке 110.27.006;

6) 110.00.051 жолын толтыру кезінде 110.00.007 жолында айқындалған есепке жатқызуға (қайтаруға) жатқызылған артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
110.00.049 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жағдайы туралы салық төлеушінің жеке шотынан көшірме негізінде көрсетіледі.
19. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
110.00.052 жолына 110.32.003 жолында көрсетілген сома көрсетіледі.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
сатудан түсетін кірістер - 110.01 нысанын жасау
20. Осы нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
21. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
22. "Кірістер" бөлімінде:
1) 110.01.001 жолында тауарларды сатудан кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында жұмыстарды орындаудан кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында қызмет көрсетулерден кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.01.003А - 110.01.003Q жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
4) 110.01.003Q - 110.01.003Q жолдарында қызмет көрсетулердің тиісті түрлерін көрсетуден кірістер көрсетіледі;
5) 110.01.004 жолында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.01.001 - 110.01.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
23. 110.01.004 жолының шамасы 110.00.001 жолына көшіріледі.
4. Ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын
және берiлiс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ
амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде
құн өсуінен кіріс - 110.02 нысанын жасау
24. Осы нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
25. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
26. "Ғимараттарды, құрылыстарды сату (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда)" бөлімінде:
1) 110.02.001 жолы ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

6) в строке 110.00.051 указывается сумма излишне уплаченного налога, подлежащего зачету (возврату), определенная в строке 110.27.007.
При заполнении строки 110.00.049 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
19. В разделе "Другая информация":
в строку 110.00.052 переносится сумма, отраженная в строке 110.32.003.
3. Составление формы 110.01 -
Доход от реализации товаров (работ, услуг)
20. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса.
21. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
22. В разделе "Доходы":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма доходов от реализации товаров;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма доходов от выполнения работ;
3) в строке 110.01.003 указывается общая сумма доходов от оказания услуг. Определяется как сумма строк с 110.01.003А по 110.01.003Q;
4) в строках с 110.01.003А по 110.01.003Q указываются доходы от оказания соответствующих видов услуг;
5) в строке 110.01.004 указывается общая сумма дохода от реализации товаров (работ, услуг). Определяется как сумма строк с 110.01.001 по 110.01.003.
23. Величина строки 110.01.004 переносится в строку 110.00.001.
4. Составление формы 110.02 - Доход от прироста
стоимости при реализации зданий, сооружений
(за исключением нефтяных, газовых скважин и
передаточных устройств), а также активов,
не подлежащих амортизации
24. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
26. В разделе "Реализация зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
1) строка 110.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 110.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
27. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
110.02.004 жолы ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
28. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 110.02.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күніне орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.02.006 жолы берешек бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.02.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларын сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 110.02.009 жолы басқада берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 110.02.010 жолы Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күніне орналасқан акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 110.02.011 жолы 110.02.010 жолының сомасына азайтылған 110.02.006, 110.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын (кіріске немесе залалға тәуелді) шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күніне орналасқан акциялар мен агент облигацияларын қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.

2) строка 110.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
27. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 110.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
28. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 110.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 110.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 110.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 110.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 110.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 110.02.006, 110.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 110.02.010.

29. "Жиыны" бөлімінде:
110.02.012 жолында ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ, 110.02.001, 110.02.004, 110.02.005, 110.02.007, 110.02.008 және 110.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизациялауға жататын активтер көрсетіледі.
30. 110.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Көрсетілген сома 110.00.042 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.
110.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
110.02.005 және 110.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағындағы 3) тармақшаға сәйкес 110.00.023С жолына көшіріледі.
110.02.008 жолында кірісті алу кезінде осы сома 110.00.023D жолына көшіріледі.
Ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ 110.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс 110.00.002 жолына көшіріледі.
31. 110.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Мемлекеттік сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 150 бұйрығымен бекітілген "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына (бұдан әрі - "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышы) сәйкес оларды сату кезінде кіріс алынған ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 110.22.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;

29. В разделе "Итого":
в строке 110.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 110.02.001, 110.02.004, 110.02.005, 110.02.007, 110.02.008 и 110.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
30. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 110.00.042.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 110.02.005 и 110.02.007, данные суммы переносятся в строку 110.00.023С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 110.02.008 данная сумма переносится в строку 110.00.023D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 110.02.012, переносится в строку 110.00.002.
31. Дополнительная форма к строке 110.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", утвержденным приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 150 "Об утверждении Государственного классификатора "Классификатор основных фондов" (далее - Государственный классификатор Республики Казахстан "Классификатор основных фондов"), при реализации которых получен доход;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 110.22.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;

4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  113-бабы  2-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) құнының өсуінен кіріс азаятын жөндеуге шығыстардың сомасы көрсетіледі. Аталған сома D және С (D - С) бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын көрсетілген активтердің құнының өсуінен кіріс сомасынан аспауы тиіс және қосымша нысанның N бағанының тиісті жолынан 110.22.001 жолына көшіріледі;
6) F бағанында D бағаны және С және Е бағандары сомаларының айырмасы (D - С - Е) ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
110.02.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.02.001 жолына көшіріледі.
32. 110.02.002, 110.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес оларды сату кезінде залал алынған ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 110.22.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 110.22.001 жолына қосымшаның С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
110.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.002 жолына, 110.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.003 жолына көшіріледі.
33. 110.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үйлер, ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;

4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается сумма расходов на ремонт, на которую уменьшается доход от прироста стоимости зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму дохода от прироста стоимости указанных активов, которая определяется как разница сумм граф D и С (D - C), и переносится из соответствующей строки графы N дополнительной формы к строке 110.22.001;
6) в графе F указывается доход от их реализации, определяемый как разница сумм графы D и граф С и Е (D - C - E).
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.02.001 переносится в строку 110.02.001.
32. Дополнительные формы к строкам 110.02.002, 110.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", при реализации которых получен убыток;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 110.22.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительной формы к строке 110.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается убыток от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.002 переносится в строку 110.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 110.02.003 - в строку 110.02.003.
33. Дополнительная форма к строке 110.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и ценных бумаг;

3) С бағанында:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;
Салық кодексінің  82-бабы  1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";
өзге де жағдайларда - аталған баптың 2-тармақшасына сәйкес объектілердің баланстық құны көрсетіледі;
4) D бағанында объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан түсетін кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.
110.02.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.004 жолына көшіріледі.
34. 110.02.005, 110.02.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.005 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.005 жолына, 110.02.006 жолына - 110.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
35. 110.02.007, 110.02.008, 110.02.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
мемлекеттік бағалы қағаздар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық міндеттемелері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық жинақ облигациялары, басқа мемлекеттік бағалы қағаздар;
қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде орналасқан облигациялар;
өзге де мемлекеттік емес берешек бағалы қағаздар. Бұл ретте, бағалы қағаздардың аталған түрлері бойынша деректер біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың атаулы құны көрсетіледі;
4) D бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздарды қоспағанда берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрініс таппаған купон сомасы 110.08.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;

3) в графе С указывается :
по доле участия - стоимость приобретения;
по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса, - "0";
в иных случаях - балансовая стоимость объектов согласно пункту 2 указанной статьи;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.004 переносится в строку 110.02.004.
34. Дополнительные формы к строкам 110.02.005, 110.02.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.005 переносится в строку 110.02.005, графы Е дополнительной формы к строке 110.02.006 - в строку 110.02.006.
35. Дополнительные формы к строкам 110.02.007, 110.02.008, 110.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг:
государственные ценные бумаги: ноты Национального Банка Республики Казахстан, казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан, национальные сберегательные облигации Министерства финансов Республики Казахстан, другие государственные ценные бумаги;
облигации, находящиеся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
прочие негосударственные долговые ценные бумаги. При этом данные по указанным видам ценных бумаг отражаются едиными суммами;
3) в графе С указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на величину купона, оплаченной покупателем продавцу;
5) в графе E указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф C и D;
6) в графе F указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.08.002;

7) G бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
G = (Е / жүгіну мерзімі (күндер)) х (иелену кезеңі (күндер));
8) Н бағанында D және G бағандарының сомасы (Н=(F - (D+G))) және F бағаны бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын берешек бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.007 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.02.007 жолына, 110.02.008 жолына қосымша нысан Н бағаны 110.02.008 жолына, 110.02.009 жолына қосымша нысан Н бағаны 110.02.009 жолына көшіріледі.
36. 110.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 110.02.006, 110.02.008, 110.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі;
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағымен белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
110.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 110.02.010 жолына көшіріледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер
- 110.03 нысанын жасау
37. Осы нысан Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
38. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
39. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.03.01 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
40. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

7) в графе G указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
G = (E / срок обращения (в днях)) х (период владения (в днях));
8) в графе Н указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф F и суммой граф D и G (H=(F-(D+G))).
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.02.007 переносится в строку 110.02.007, графы Н дополнительной формы к строке 110.02.008 - в строку 110.02.008, графы Н дополнительной формы к строке 110.02.009 - в строку 110.02.009.
36. Дополнительная форма к строке 110.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 110.02.006, 110.02.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.02.010 переносится в строку 110.02.010.
5. Составление формы 110.03 -
Доходы по сомнительным обязательствам
37. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
38. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
39. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 110.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
40. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 110.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

110.05.001 жолы міндеттемелерді орындау кезінде талаптар мөлшерін өзгерту кезіндегі жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
53. "Талап ету құқығына жол беру ақысы, жаңартпа, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде талап етулер мөлшерінің өзгеруі" бөлімінде:
110.05.002 жолы Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген цессия шартын жасау жолымен талап құқығына жол беру ақысы, жаңартпа, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде талап етулер мөлшерінің өзгеруі кезінде жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
54. "Талаптарды қайта жіктеу кезінде провизиялар мөлшерінің өзгеруі" бөлімінде:
110.05.003 жолы талаптарды қайта жіктеу кезінде провизиялар мөлшерінің өзгеруі кезіндегі жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
55. "Барлығы" бөлімінде:
110.05.004 жолы 110.05.001D, 110.05.002D, 110.05.003F жолдар сомасы ретінде айқындалатын құрылған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістің жалпы сомасын көрсетуге арналған.
56. Күмәнді және үмітсіз активтер, шартты міндеттемелер бойынша сомалар тиісті жолдарда көрсетіледі.
Құрылған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістерді айқындау кезінде үмітсіз активтер деп теңгермеде де бар, теңгерме үшін есептелетін де активтер танылады (2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап теңгерме үшін есептен шығарылған).
57. 110.05.004 жолының шамасы 110.00.006 жолына көшіріледі.
58. 110.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңдері үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңдерінің соңына талаптардың жалпы сомасы көшіріледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген орындалған талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында С бағаны бойынша тиісті сомаларға D бағаны бойынша сомалардың қатынасы ретінде айқындалатын орындалған талаптардың бөлшегінің үлес салмағын көрсетеді;
6) F бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанынан бұрынғы салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында F және Е бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлігі жөніндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.001А жолына, D бағаны - 110.05.001В жолына, F бағаны - 110.05.001С жолына, G бағаны - 110.05.001D жолына көшіріледі.

строка 110.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера требований при исполнении обязательства и заполняется на основании данных дополнительной формы.
53. В разделе "Изменение размера требований на основании договора об отступном, новации, переуступки права требования и (или) на иных основаниях":
строка 110.05.002 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера требований на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии и (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. В разделе "Изменение размера провизий при переклассификации требований":
строка 110.05.003 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера провизий при переклассификации требований и заполняется на основании данных дополнительной формы.
55. В разделе "Итого":
строка 110.05.004 предназначена для отражения общей суммы дохода от снижения размеров созданных провизий, определяемой как сумма строк 110.05.001D, 110.05.002D, 110.05.003F.
56. Суммы по сомнительным и безнадежным активам, условным обязательствам указываются   в соответствующих строках.
При определении доходов от снижения размеров созданных провизий, безнадежными активами признаются активы, находящиеся как в балансе, так и учитываемые за балансом (списанные за баланс с 1 января 2002 года).
57. Величина строки 110.05.004 переносится в строку 110.00.006.
58. Дополнительная форма к строке 110.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы исполненных требований, указанных в графе C;
5) в графе E указывается удельный вес исполненной части требований, определяемый как отношение сумм графы D к соответствующим суммам графы C;
6) в графу F переносятся суммы провизий, отнесенных на вычет в предыдущем налоговом периоде, из графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по исполненной части требований, определяемые как произведение сумм граф F и E.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.001 переносится в строку 110.05.001А, графы D - в строку 110.05.001В, графы F - в строку 110.05.001С, графы G - в строку 110.05.001D.

59. 110.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомалары көшіріледі;
4) D бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген цессия шартын жасау жолымен талап құқығына жол беру ақысы, жаңартпа шарты, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде С бағанында көрсетілген тоқтатылған талаптардың жалпы сомаларын көрсетеді;
5) Е бағанында С бағаны бойынша тиісті сомаларға D бағаны бойынша сомалардың қатынасы ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлшегінің үлес салмағын көрсетеді;
6) F бағанына бұрынғы салық кезеңінен 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанынан бұрынғы салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көшіріледі;
7) G бағанында F және Е бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлігі жөніндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.002А жолына, D бағаны - 110.05.002В жолына, F бағаны - 110.05.002С жолына, G бағаны - 110.05.002D жолына көшіріледі.
60. 110.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомалары көшіріледі;
4) D бағанында 110.05.001 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында есептелген талаптардың есепті салық кезеңінің ішінде орындалған жалпы сомалар көрсетіледі;
5) Е бағанында 110.05.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында есептелген талаптардың есепті салық кезеңінің ішінде тоқтатылған жалпы сомалар көрсетіледі;
6) F бағанына талаптарды қайта мамандандыру кезінде С есептелгеннің санынан есепті салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында С бағаны мен D, Е, F бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың кемітілген мөлшер сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, осы қосымшада осы баған бойынша оң айырма табылатын талаптар ғана көрсетілуі тиіс. Теріс айырма қалыптасатын талап 110.15 нысанында көрсетіледі;
8) Н бағанында уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған резервтеу мөлшері көрсетіледі;

59. Дополнительная форма к строке 110.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы прекращенных требований, указанных в графе C, на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) в графе E указывается удельный вес прекращенной части требований, определяемый как отношение сумм графы D к соответствующим суммам графы C;
6) в графу F переносятся суммы провизий, отнесенных на вычет в предыдущем налоговом периоде, из графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по прекращенной части требований, определяемые как произведение сумм граф F и E.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.002 переносится в строку 110.05.002А, графы D - в строку 110.05.002В, графы F - в строку 110.05.002С, графы G - в строку 110.05.002D.
60. Дополнительная форма к строке 110.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы исполненных в течение отчетного налогового периода требований, учтенных в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.05.001;
5) в графе Е указываются общие суммы прекращенных в течение отчетного налогового периода требований, учтенных в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.05.002;
6) в графе F указываются общие суммы требований на конец отчетного налогового периода из числа учтенных в графе C, при переклассификации требований;
7) в графе G указывается сумма уменьшения размера требований, определяемая как разница сумм графы C и граф D, Е, F. При этом в данном приложении должны отражаться только требования, по которым в данной графе выявляется положительная разница;
8) в графе Н указываются размер резервирования, определенный Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом;

9) І бағанында G және Н бағандары бойынша сома ретінде айқындалатын талаптардың қайта мамандандырылған бөлшегі бойынша шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.003 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.003А жолына, D бағаны - 110.05.003В жолына, Е бағаны - 110.05.001С жолына, F бағаны - 110.05.003D жолына, G бағаны - 110.05.003Е жолына, І бағаны - 110.05.003F жолына көшіріледі.
8. Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет
көрсетулер) - 110.06 нысанын жасау
61. Осы нысан Салық кодексінің  90-бабына  сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлікті қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті және мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған субсидияларды айқындауға арналған.
62. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
63. "Мүлік" бөлімінде:
110.06.001 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші тегін алған мүлік сомасы туралы мәлімет көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
64. 110.06.001 жолының шамасы 110.00.013 жолына көшіріледі.
65. 110.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 237-тармағына сәйкес мүлікті (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізуші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
110.06.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.001 жолына көшіріледі.
9. Дивидендтер - 110.07 нысанын жасау
66. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивиденд болып табылады.
67. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

9) в графе I указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по переклассифицированной части требований, определяемые как произведение сумм граф G и H.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.003 переносится в строку 110.05.003А, графы D - в строку 110.05.003В, графы E - в строку 110.05.003С, графы F - в строку 110.05.003D, графы G - в строку 110.05.003E, графы I - в строку 110.05.003F.
8. Составление формы 110.06 -
Безвозмездно полученное имущество (работы, услуги)
61. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, и субсидий, полученных из средств государственного бюджета, в соответствии со статьей 90 Налогового кодекса.
62. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
63. В разделе "Имущество":
строка 110.06.001 предназначена для отражения сведений о сумме безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
64. Величина строки 110.06.001 переносится в строку 110.00.013.
65. Дополнительная форма к строке 110.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика-поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.06.001 переносится в строку 110.06.001.
9. Составление формы 110.07 - Дивиденды
66. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за его пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
67. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
68. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 110.07.01 жолы Қазақстан Республикасының шегінде алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.07.02 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға С және F бағандарында 2050 коды бойынша - "Дивидендтер" тиісті кіріс түрі бар болған кезде 110.32.001 жолға қосымша нысанның F бағанының және 110.32.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі;
3) 110.07.03 жолы 110.07.001 және 110.07.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
69. 110.07.003 жолының шамасы 110.00.014 жолына көшіріледі.
70. 110.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен корпорациялық табыс салығын ұстап қалу туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған кезде, ұстап қалынған салық сомасын қоспағанда, дивидендтердің алынған сомасы көрсетіледі.
110.07.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.07.001 жолына көшіріледі.
10. Сыйақы - 110.08 нысанын жасау
70. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тыс жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 2-тармақшаға сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
72. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
73. "Кредиттер, активтер бойынша сыйлықақылар" бөлімінде:
110.08.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа  10-баптың  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес кредиттер мен активтердің басқа да түрлері бойынша сыйлықақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
68. В разделе "Дивиденды":
1) строка 110.07.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.07.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 110.32.001 и графы Н дополнительной формы к строке 110.32.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
3) строка 110.07.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 110.07.001 и 110.07.002.
69. Величина строки 110.07.003 переносится в строку 110.00.014.
70. Дополнительная форма к строке 110.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.07.001 переносится в строку 110.07.001.
10. Составление формы 110.08 - Вознаграждения
71. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
72. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
73. В разделе "Вознаграждения по кредитам, активам":
строка 110.08.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по кредитам и другим видам активов, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

74. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйлықақылар" бөлімінде:
110.08.002 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйлықақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
75. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша сыйлықақылар" бөлімінде:
110.08.003 жолы Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша алынуға (алынған) жататын сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
76. "Резидент еместерден сыйлықақылар" бөлімінде:
110.08.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға осы нысанның С және Е бағандарында 2060, 2070 коды бойынша - "Сыйлықақы" кіріс түрі бар болған кезде 110.32.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 110.32.002 жолға қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі. 110.26.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
77. "Барлығы" бөлімінде:
110.08.005 жолы 110.08.001, 110.08.002С және 110.08.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
78. 110.08.00С жолының шамасы 110.00.023D жолына көшіріледі.
110.08.005 жолының шамасы 110.00.016 жолына көшіріледі.
79. 110.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйлықақы түрі көрсетіледі;
110.08.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.08.001 жолына көшіріледі.
00006 жолы бойынша 110.08.001 жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 110.08.001А жолына көшіріледі.
80. 110.08.002, 110.08.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Бағалы қағаз туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы" және Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі:
Мемлекеттік бағалы қағаздар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық міндеттемелері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық жинақ облигациялары, басқа Мемлекеттік бағалы қағаздар;
өзге де Мемлекеттік емес берешек бағалы қағаздар. Бұл ретте, бағалы қағаздардың аталған түрлері бойынша деректер біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;

74. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.08.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
75. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 110.08.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
76. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":
строка 110.08.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 110.32.001 и графы Н дополнительной формы к строке 110.32.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
77. В разделе "Итого":
строка 110.08.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 110.08.001, 110.08.002С, 110.08.003С и 110.08.004.
78. Величина строки 110.08.003С переносится в строку 110.00.023D.
Величина строки 110.08.005 переносится в строку 110.00.016.
79. Дополнительная форма к строке 110.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается начисленная сумма вознаграждения.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.08.001 переносится в строку 110.08.001.
Величина графы С дополнительной формы к строке 110.08.001 по строке 00006 переносится в строку 110.08.001А
80. Дополнительные формы к строкам 110.08.002, 110.08.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса и законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг:
государственные ценные бумаги: ноты Национального Банка Республики Казахстан, казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан, национальные сберегательные облигации Министерства финансов Республики Казахстан, другие государственные ценные бумаги;
облигации;
прочие негосударственные долговые ценные бумаги. При этом данные по указанным видам ценных бумаг отражаются едиными суммами;
3) в графе С указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;

4) D бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз купонның есептелген сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. D және С бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
110.08.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.08.002А жолына, D бағаны - 110.08.002В жолына, Е бағаны - 110.08.002С, 110.08.003 жолына қосымша нысанның С бағаны 110.08.003А, D бағаны - 110.08.003В жолына, Е бағаны - 110.08.003С жолына көшіріледі.
11. Бағамдық айырма - 110.09 нысанын жасау
81. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріс енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асу сомасын, немесе Салық кодексінің  102-бабына  сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асу сомасын айқындауға арналған.
82. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
83. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
110.09.001 жолы есепті салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырма сомаларының жалпы сомалары туралы мәліметті көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
84. "Бағамдық айырманың есебі" бөлімінде:
1) 110.09.002А жолы 110.09.001А және 110.09.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 110.09.002В жолы 110.09.001В және 110.09.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған.
85. 110.09.002А жолының шамасы 110.00.016 жолына көшіріледі.
110.09.002В жолының шамасы 110.00.033 жолына көшіріледі.
86. 110.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық кредиттер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
жеткізушілермен және орындаушылармен есеп айырысулар бойынша;
өзге операциялар бойынша;
3) С бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша туындаған оң бағамдық айырма сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша туындаған теріс бағамдық айырма сомасы көрсетіледі;

4) в графе D указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
5) в графе E указывается общая сумма вознаграждения. Определяется как сумма граф D и С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.08.002 переносится в строку 110.08.002А, графы D - в строку 110.08.002В, графы Е - в строку 110.08.002С, графы С дополнительной формы к строке 110.08.003 переносится в строку 110.08.003А, графы D - в строку 110.08.003В, графы Е - в строку 110.08.003С.
11. Составление формы 110.09 -
Курсовая разница
81. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
82. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
83. В разделе "Курсовая разница":
строка 110.09.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
84. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 110.09.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 110.09.001А и 110.09.001В;
2) строка 110.09.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 110.09.001В и 110.09.001А.
85. Величина строки 110.09.002А переносится в строку 110.00.017.
Величина строки 110.09.002В переносится в строку 110.00.033.
86. Дополнительная форма к строке 110.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.

110.09.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.09.001А жолына, D бағаны - 110.09.001В жолына көшіріледі.
12. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар
- 110.10 нысанын жасау
87. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады.
88. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
89. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.10.001 жолында сатумен айналысатын әкімшілік персоналы мен қызметкерлерге тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісінде тікелей айналысатын қызметкерлердің есептелген еңбекақысының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.10.001А - 110.10.001D жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 110.10.002 жолында 110.10.001 жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің 149, 154-баптарына сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі;
3) 110.10.003 жолында 110.10.001 және 110.10.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 110.10.003А - 110.10.003D жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 110.10.004 жолында 110.10.001 - 110.10.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.10.005 жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
6) 110.10.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.10.004 - 110.10.005 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады.
90. 110.10.006 жолының шамасы 110.11.004 жолына көшіріледі.
13. Қаржы қызмет көрсетулерін (тауарларды, жұмыстарды)
сату бойынша шығыстар - 110.11 нысанын жасау
91. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.

Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.09.001 переносится в строку 110.09.001А, графы D - в строку 110.09.001В.
12. Составление формы 110.10 -
Расходы по оплате труда
87. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
88. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
89. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.10.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 110.10.001А по 110.10.001D;
2) в строке 110.10.002 указываются доходы, определяемые в соответствии со статьями 149, 154 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.10.001;
3) в строке 110.10.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.10.001 и 110.10.002. Например: выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 110.10.003A по 110.10.003D;
4) в строке 110.10.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 110.10.001 по 110.10.003;
5) в строке 110.10.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
6) в строке 110.10.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 110.10.004 и 110.10.005.
90. Величина строки 110.10.006 переносится в строку 110.11.004.
13. Составление формы 110.11 -
Расходы по реализации финансовых услуг
(товаров, работ)
91. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оказанным финансовым услугам, реализованным товарам, выполненным работам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса, и суммой дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.

ТМҚ есепке алу Салық кодексінің  65-бабының  3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
92. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
93. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.11.001 жолында есепті салық кезеңінің басына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.11.062 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеуші есепті салық кезеңінің басында болмауы мүмкін;
2) 110.11.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 110.11.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.11.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын. Қосалқы бөлшектер және (немесе) тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысандар негізінде толтырылатын 110.11.003А, 110.11.003В, 110.11.003С, 110.11.003D, 110.11.003Е, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003Н, 110.11.003J, 110.11.003К, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003Q, 110.11.003S және 110.11.003V жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 110.11.004 жолына 110.10.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 110.11.005 жолында 110.11.005А, 110.11.005F және 110.11.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.11.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;
6) 110.11.005А жолында 110.11.005В-110.11.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. І жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005С жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005D және 110.11.005Е жолдарда Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;

Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65 Налогового кодекса.
92. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
93. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.11.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.11.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 110.11.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 110.11.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 110.11.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.11.003А, 110.11.003B, 110.11.003C, 110.11.003D, 110.11.003E, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003H, 110.11.003J, 110.11.003K, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003Q, 110.11.003S и 110.11.003V, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) в строку 110.11.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 110.10.006;
5) в строке 110.11.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации финансовых услуг (товаров, работ), не учтенных в строке 110.11.003, определяемая как сумма строк 110.11.005А, 110.11.005F и 110.11.005G;
6) в строке 110.11.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 110.11.005B по 110.11.003E. В строке 110.11.005B отражается общая сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строке 110.11.005C отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строках 110.11.005D и 110.11.005E отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса;

7) 110.11.005F жолында Салық кодексінің 93-бабындағы 2-тармаққа сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстарының нақты сомасы көрсетіледі;
8) 110.11.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстары сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.11.003 - 110.11.005 жолдарында келтірілетін деректер 110.11.026 - 110.11.036 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
9) 110.11.006 жолында 110.11.003 - 110.11.005С сомасы + (110.11.001 - 110.11.002) сатылған қаржылық қызмет көрсетулер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстарға енгізілген ТМҚ жиынтық сомасы мен басқа да шығыстар көрсетіледі;
10) 110.11.007 жолында техникалық құжаттамаға сәйкес негізгі құралдардың нормативтік қызмет көрсету мерзімін ұлғайтпайтын және өндірістік қуатын жоғарылатпайтын негізгі құралдардың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында жүргізілетін негізгі құралдардың бөлшектерін (бөліктерін) ауыстырумен байланысты Салық кодексінің  92-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылатын жөндеуге шығыстарды қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
11) 110.11.008 жолында бітпеген құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
12) 110.11.009 жолында жылдық жиынтық кіріс алу мақсатына емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
13) 110.11.010 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстары көрсетіледі;
14) 110.11.011 жолында 110.11.006 жолының сомасынан 110.11.007, 110.11.008, 110.11.009 және 110.11.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған қаржы қызмет көрсетулері, тауарлары, жұмыстары бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 110.11.012А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
16) 110.11.012В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
17) 110.11.013 жолында 110.11.012С жолының сомасынан 110.11.012D жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (шығыс) сомасы көрсетіледі;
18) 110.11.014 жолы анықтамалық түрінде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
94. 110.11.011 жолының шамасы 110.00.025 жолына көшіріледі.

7) в строке 110.11.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;
8) в строке 110.11.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 110.11.003 по 110.11.005, не должны повторять данные, отраженные в строках  с 110.00.026 по 110.00.036;
9) в строке 110.11.006 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным финансовым услугам (товарам, работам) (110.11.001 - 110.11.002) + сумма с 110.11.003 по 110.11.005;
10) в строке 110.11.007 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ, включая расходы на ремонт, относимые на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанные с заменой деталей (частей) основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
11) в строке 110.11.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
12) в строке 110.11.009 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
13) в строке 110.11.010 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
14) в строке 110.11.011 указывается общая сумма расходов по реализованным финансовым услугам, товарам, работам определяемая вычитанием сумм строк 110.11.007, 110.11.008 и 110.11.009 из суммы строки 110.11.006;
15) в строке 110.11.012A указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
16) в строке 110.11.012B указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
17) в строке 110.11.013 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.11.012D из суммы строки 110.11.012С;
18) строка 110.11.014 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
94. Величина строки 110.11.011 переносится в строку 110.00.025.

110.11.013 жолының шамасы Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес 110.00.023Е жолына көшіріледі.
95. 110.11.003А, 110.11.003В, 110.11.003С, 110.11.003D, 110.11.003Е, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003Н, 110.11.003J, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003Q, 110.11.003V жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың тіркеу нөмірі;
2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 237-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал С бағанының деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;
3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.11.003А жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.11.003А жолына көшіріледі, 110.11.003В жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003В жолына көшіріледі, 110.11.003С жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003С жолына көшіріледі, 110.11.003D жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003D жолына көшіріледі, 110.11.003Е жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003Е жолына көшіріледі, 110.11.003F жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003F жолына көшіріледі, 110.11.003G жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003G жолына көшіріледі, 110.11.003H жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003H жолына көшіріледі, 110.11.003J жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003J жолына көшіріледі, 110.11.003L жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003L жолына көшіріледі, 110.11.003M жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003M жолына көшіріледі, 110.11.003N жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003N жолына көшіріледі, 110.11.003O жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003O жолына көшіріледі, 110.11.003P жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003P жолына көшіріледі, 110.11.003Q жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003Q жолына көшіріледі, 110.11.003V жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003V жолына көшіріледі.
96. 110.11.003К жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 237-тармағына сәйкес сақтандырушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  99-бабы  1-тармағына сәйкес шегерімге жататын сақтандыру сыйақылары төленетін сақтандырушы - салық төлеушінің сақтандыру шарттарын жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;

Величина строки 110.11.013 переносится в строку 110.00.023Е в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.
95. Дополнительные формы к строкам 110.11.003А, 110.11.003B, 110.11.003C, 110.11.003D, 110.11.003E, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003H, 110.11.003J, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003Q, 110.11.003V:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.11.003А переносится в строку 110.11.003А, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003B переносится в строку 110.11.003B, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003C переносится в строку 110.11.003C, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003D переносится в строку 110.11.003D, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003E переносится в строку 110.11.003E, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003F переносится в строку 110.11.003F, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003G переносится в строку 110.11.003G, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003H переносится в строку 110.11.003H, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003J переносится в строку 110.11.003J, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003L переносится в строку 110.11.003L, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003M переносится в строку 110.11.003M, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003N переносится в строку 110.11.003N, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003O переносится в строку 110.11.003O, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003P переносится в строку 110.11.003P, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003Q переносится в строку 110.11.003Q, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003V переносится в строку 110.11.003V.
96. Дополнительная форма к строке 110.11.003К:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-страховщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;

5) Е бағанында осы Ереженің 238-тармағына сәйкес сақтандырушы-салық төлеушілер төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын жинақтаушы емес сақтандыру класының коды көрсетіледі;
1) F бағанында бухгалтерлік есепте (тауармен бірге жүретін құжаттар) айқындалған сақтандырылатын мүліктің теңгермелік құны (құны). Бұл ретте F және G бағандарының кәсіпкерлік тәуекел мен азаматтық-құқықтық жауапкершілік кластары бойынша толтырылмайды;
2) G бағанында сақтандыру шартында айқындалған мүлік құны көрсетіледі;
3) Н бағанында есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
110.11.003К жолына қосымша нысанның Н бағанының қорытынды шамасы 110.11.003К жолына көшіріледі.
97. 110.11.003К жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 237-тармағына сәйкес қызметкерлерді оқытуды, біліктілігін арттыруды, қайта даярлауды, жеке тұлғаларды оқытуды жүргізетін салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында салық төлеуші қызметкердің - оқып жатқан тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақшаны алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем оқытушы ұйымға тікелей жүргізіледі;
2 - төлем көрсетілген соманы кейіннен оқытушы ұйымға беру шартымен жеке тұлға-қызметкерге жүргізіледі;
6) F бағанында оқытушы ұйыммен қызметкерді оқытуға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жеке тұлға-қызметкермен оқытуға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында шығыс түрінің тиісті коды көрсетіледі:
оқыту;
біліктілікті арттыру;
қайта даярлау;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резиденті - оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі.
98. 110.11.003Т жолына қосымша нысан І және J бағандарының жиынтық шамаларының сомасы 110.11.003Т жолына көшіріледі.
99. 110.11.003U жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 237-тармағына сәйкес қызметкер болып табылмайтын жеке тұлғаны оқытуды жүргізетін салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;

5) в графе E указывается код класса ненакопительного страхования согласно пункту 237 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;
6) в графе F указывается балансовая стоимость (стоимость) страхуемого имущества, определенная в бухгалтерском учете (товаросопроводительных документах). При этом, по классам страхования предпринимательского риска и гражданско-правовой ответственности графы F и G не заполняются;
7) в графе G указывается стоимость имущества, определенная в договоре страхования;
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.11.003К переносится в строку 110.11.003К.
97. Дополнительная форма к строке 110.11.003Т:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил организации, производящей обучение, повышение квалификации, переподготовку работников, обучение физических лиц;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника обучаемого лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу-работнику с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение, повышение квалификации, переподготовку работника;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом-работником на обучение, повышение квалификации, переподготовку;
8) в графе Н указывается соответствующий код вида расхода:
обучение;
повышение квалификации;
переподготовка;
9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан.
98. Сумма итоговых величин граф I и J дополнительной формы к строке 110.11.003Т переносится в строку 110.11.003Т.
99. Дополнительная форма к строке 110.11.003U:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил организации, производящей обучение физического лица, не являющегося работником;

3) С бағанында оқытушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында оқытылып жатқан тұлға салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақшаны алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем оқытушы ұйымға тікелей жүргізіледі;
2 - төлем көрсетілген соманы кейіннен оқытушы ұйымға беру шартымен жеке тұлға-қызметкерге жүргізіледі;
6) F бағанында оқытушы ұйыммен жеке тұлғаны оқытуға шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жеке тұлға-қызметкермен оқытуға шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының резиденті - оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
10) J бағанында оқыту кезеңі көрсетіледі;
11) К бағанында жеке тұлғаның шартқа сәйкес салық төлеушіде міндеттемесін жұмыс істеп өтеу мерзімі көрсетіледі.
110.11.003U жолына қосымша нысан Н және І бағандары жиынтық шамаларының сомасы 110.11.003U жолына көшіріледі.
100. 110.11.005G жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 237-тармағына сәйкес оларға қатысты алдағы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген салық төлеушінің, тұлғалардың тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық қызмет көрсетулер бойынша шығыстар - "J"; жарнамаға шығыстар - "О" және т.б.) жататын шығыстарға сәйкес келетін 110.11.003 жолының астындағы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына алдағы кезең шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында алдағы есепті кезеңге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылған алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі (D+E-F). Аталған сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының D бағанына көшіріледі.
110.11.005G жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.11.005G жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 110.11.010 жолына көшіріледі.
14. Сыйақы бойынша шығыстар - 110.12 нысанын жасау
101. Осы нысан Салық кодексінің  94-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.

3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение физического лица;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом-работником на обучение;
8) в графе Н указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается период обучения;
11) в графе К указывается период исполнения физическим лицом обязательства отработать у налогоплательщика согласно договору.
Сумма итоговых величин граф Н и I дополнительной формы к строке 110.11.001U переносится в строку 110.11.003U.
100. Дополнительная форма к строке 110.11.005G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается буквенный индекс подстроки строки 110.11.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским услугам "J"; расходы на рекламу "О" и т.д.);
4) в графе D указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
6) в графе F указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (D + E - F). Данная сумма переносится в графу D дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.11.005G переносится в строку 110.11.005G, графы G - в строку 110.11.010.
14. Составление формы 110.12 -
Расходы по вознаграждению
101. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса.

102. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
103. "Кредиттер (заемдар), депозиттер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 110.12.001 жолы салық төлеушінің резидентке төлейтін депозиттері, кредиттері (заемдары) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 110.12.001 жолы салық төлеушінің резидент емеске төлейтін депозиттері, кредиттері (заемдары) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
104. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.12.003 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
105. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.12.004 жолы есепті салық кезеңінің әр айының соңына өзіндік капиталдың орташа арифметикалық сомасына тең болатын өзіндік капиталдың орташа жылдық сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.12.005 жолы есепті салық кезеңінің әр айының ішінде сыйақы төленетін міндеттемелердің ең жоғарғы орташа арифметикалық сомасына тең болатын міндеттемелердің орташа жылдық сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.12.006 жолы қаржы органдары үшін 7-ге тең болатын шекті коэффициентті көрсетуге арналған.
106. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 110.12.007 жолында 110.12.001В және 110.12.003D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.008 жолында 110.12.001В және 110.12.003G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.008 жолында 110.12.007 және 110.12.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.010 жолында 110.12.007 + 110.12.004/110.12.005 х 110.12.006 х 110.12.008 формуласы бойынша айқындалатын шегерімге жатқызылатын сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.010 жолында 110.12.009 және 110.12.010 жолдары бойынша сомалардың ең азы ретінде айқындалатын сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
107. 110.12.011 жолының шамасы 110.00.026 жолына көшіріледі.
108. 110.12.001, 110.12.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор/депозитор ұйымның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, В бағанында жеке тұлғаларға берілген/жеке тұлғалардан алынған кредиттер (заемдар)/депозиттер бойынша, сондай-ақ заңды тұлғалардың депозиттері бойынша кредит (заем)/депозит түрі көрсетіледі, D бағандары толтырылмайды, ал Е және F бағандарының деректері біртұтас сомалармен көрсетіледі;

102. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
103. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам), депозитам":
1) строка 110.12.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), депозитам, выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.12.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), депозитам, выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
104. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.12.003 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
105. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.12.004 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумме собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 110.12.005 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 110.12.006 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7.
106. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 110.12.007 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 110.12.001В и 110.12.003D;
2) в строке 110.12.008 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 110.12.002В и 110.12.003G;
3) в строке 110.12.009 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 110.12.007 и 110.12.008;
4) в строке 110.12.010 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 110.12.007 + 110.12.004/110.12.005 х 110.12.006 х 110.12.008;
5) в строке 110.12.011 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 110.12.009 и 110.12.010.
107. Величина строки 110.12.011 переносится в строку 110.00.026.
108. Дополнительные формы к строкам 110.12.001, 110.12.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора/депозитора. При этом по кредитам (займам)/депозитам, выданным физическим лицам/полученным от физических лиц, а также по депозитам юридических лиц в графе В указывается вид кредита (займа)/депозита, графа D не заполняется, а данные граф Е и F отражаются едиными суммами;

3) С бағанында кредитор/депозитор - ұйым салық төлеушісінің (заңды/жеке тұлғалардың саны) тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 237-бабына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредиттік/депозиттік шартты жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем)/депозит сомасы көрсетіледі. Кредитті (заем)/депозитті шетел валютасында алу кезінде кредит (заем)/депозит алу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен кредит (заем)/депозит теңгеге қайта саналады;
6) F бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгерісінен сақтану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады. Сыйақыларды шетел валютасында төлеу кезінде сыйақыларды төлеу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен сыйақылар теңгеге қайта саналады. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ағымында төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есептік салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;
110.12.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.12.001А жолына, F бағаны - 110.12.001В жолына, 110.12.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.12.002А жолына, F бағаны - 110.12.002В жолына көшіріледі.
109. 110.12.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шетел валютасында шығару кезінде берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;
5) Е бағанында резидентке сыйақы төлеу кезінде есепке алынатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырма) (F + Е) ретінде айқындалатын сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгерісінен сақтану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады. Сыйақыларды шетел валютасында төлеу кезінде сыйақыларды төлеу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен сыйақылар теңгеге қайта саналады. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ағымында төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есептік салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;

3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/депозитора (количество юридических/физических лиц)/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного/депозитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа)/депозита. При получении кредита (займа)/депозита в иностранной валюте сумма кредита (займа)/депозита пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.12.001 переносится в строку 110.12.001А, графы F в строку 110.12.001В, графы Е дополнительной формы к строке 110.12.002 переносится в строку 110.12.002А, графы F - в строку 110.12.002В.
109. Дополнительная форма к строке 110.12.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода;

8) Н бағанында резидент емеске сыйақы төлеу кезінде есепке алынатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында купон мен дисконттың (сыйақының) сомасы (айырмасы) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы (I + Н) көрсетіледі. Валюта бағамының өзгерісінен сақтану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады. Сыйақыларды шетел валютасында төлеу кезінде сыйақыларды төлеу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен сыйақылар теңгеге қайта саналады. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ағымында төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есептік салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады.
110.12.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.12.003А жолына, Е бағаны - 110.12.003В жолына, F бағаны - 110.12.003С жолына, G бағаны - 110.12.003D жолына, Н бағаны - 110.12.003Е жолына, I бағаны 110.12.003F жолына, J бағаны - 110.12.005G жолына көшіріледі.
15. Төленген күмәнді міндеттемелер
- 110.13 нысанын жасау
110. Осы нысан Салық кодексінің  95-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелердің сомасын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді және есептен шығарылған міндеттемелер олардың жылдық жиынтық кіріске енгізу кезінен бастап Салық кодексінің  38-бабына  сәйкес белгіленген ескіру мерзімі ішінде шегерімге жатқызуға жатады.
111. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
112. "Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.13.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
113. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
110.13.002 жолы Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес бұрын танылған кірістердің төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан дербес деректерінің негізінде толтырылады.
114. "Міндеттемелердің барлығы" бөлімінде 110.13.003 жолы шегерімге жатқызуға тиісті, бұрын кірістер ретінде танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.13.001С және 110.13.002С жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I + H). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.12.003 переносится в строку 110.12.003А, графы Е - в строку 110.12.003В, графы F - в строку 110.12.003С, графы G - в строку 110.12.003D, графы H - в строку 110.12.003E, графы I - в строку 110.12.003F, графы J - в строку 110.12.003G.
15. Составление формы 110.13 -
Выплаченные сомнительные обязательства
110. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 Налогового кодекса, с момента их включения в совокупный годовой доход.
111. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
112. В разделе "Сомнительные обязательства":
строка 110.13.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
113. В разделе "Списанные обязательства":
строка 110.13.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
114. В разделе "Всего обязательств":
строка 110.13.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 110.13.001С и 110.13.002С.

2) В бағанында салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы шығыстарды оларға шегерімге жатқызу туралы өз тіркеу орны бойынша салық органына жіберілген салық төлеуші хабарламасының күні мен нөмірі көрсетіледі. Хабарламада сатып алушының атауы, сатып алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі, шот-фактураның күні мен нөмірі, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны, шегерімге жатқызылған сома көрсетіледі. Хабарламаға ұйымның басшысы, бас бухгалтері қол қоюы және мөрмен куәландырылуы тиіс;
6) F бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында Мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
8) Н бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
10) J бағанында күмәнді талап болып табылатын және шегерімге жататын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
110.14.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.14.001А жолына, J бағаны - 110.14.001В жолына көшіріледі.
17. Провизиялар (резервтер) құру жөніндегі
шығыстар - 110.15 нысанын жасау
122. Осы нысан Салық кодексінің  97-бабының  2-тармағына сәйкес күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизияларды құру, шартты міндеттемелер жөніндегі шығыстарды айқындауға арналған.
123. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
124. "Шығыстар" бөлімінде:
110.15.001 жолы күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар, шартты міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
Сенімсіз активтермен провизиялар құру жөніндегі шығыстарды айқындау кезінде активтер деп теңгермеде де және теңгерме үшін есептелетін (2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап теңгерме үшін есептен шығарылған) есепті салық кезеңінің соңына активтер танылады.

2) в графе B указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается дата и номер документа (счета-фактуры), по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
5) в графе E указываются дата и номер уведомления налогоплательщика, направленного налоговому органу по месту своей регистрации, об отнесении им на вычеты данных расходов. В уведомлении должны быть указаны наименование покупателя, регистрационный номер налогоплательщика покупателя, дата и номер счета-фактуры, стоимость товаров (работ, услуг), сумма, отнесенная на вычеты. Уведомление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером организации и заверена печатью;
6) в графе F указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
7) в графе G указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
8) в графе H указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
9) в графе I указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе H, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
10) в графе J указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.14.001 переносится в строку 110.14.001А, графы J - в строку 110.14.001В.
17. Составление формы 110.15 -
Расходы по созданию провизий (резервов)
122. Данная форма предназначена для определения расходов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по созданию провизий против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса.
123. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
124. В разделе "Расходы":
строка 110.15.001 предназначена для отражения сумм провизий против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
При определении расходов по созданию провизий безнадежными активами признаются активы, находящиеся на конец отчетного налогового периода как в балансе, так и учитываемые за балансом (списанные за баланс с 1 января 2002 года).

125. 110.15.001Е жолының шамасы 110.00.029 жолына көшіріледі.
126. 110.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің соңына талаптар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында уәкілетті Мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған резервтеу мөлшері көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандары сомасының туындысы ретінде айқындалған провизиялар (резервтер) сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанында айқындалған және бұрынғы салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында түзетуді ескеріп шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі. 110.05.003 жолына қосымша нысан І бағанында, 110.05.001, 110.05.002 жолдарына қосымша нысан F бағаны сомасының және G бағаны сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
8) Н бағанында Е және G бағандары сомасының оң айырмасы ретінде айқындалған және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.15.001А жолына, Е бағаны - 110.15.001В жолына, F бағаны - 110.15.001С жолына, G бағаны - 110.15.001D жолына, Н бағаны - 110.15.001Е жолына көшіріледі.
18. Ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық
жұмыстарға шығыстар - 110.16 нысанын жасау

125. Величина строки 110.15.001Е переносится в строку 110.00.029.
126. Дополнительная форма к строке 110.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графе C указывается сумма требований на конец отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается размер резервирования, определенный Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом;
5) в графе E указывается сумма провизий (резервов), определенная как произведение сумм граф C и D;
6) в графе F указывается сумма провизий, отнесенная на вычет в предыдущем налоговом периоде и определенная в графе Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается сумма провизий, отнесенная на вычет с учетом корректировки. Определяется как разница суммы графы F и сумм граф G дополнительных форм к строкам 110.05.001, 110.05.002, графе I дополнительной формы к строке 110.05.003;
8) в графе Н указывается сумма провизий, относимых на вычет в отчетном налоговом периоде и определенная как положительная разница сумм граф E и G.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 переносится в строку 110.15.001А, графы E в строку 110.15.001В, графы F в строку 110.15.001С, графы G в строку 110.15.001D, графы H в строку 110.15.001E.
18. Составление формы 110.16 -
Расходы на научно-исследовательские
и научно-технические работы

127. Осы нысан Салық кодексінің  98-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс және кіріс алумен байланысты жүргізілген ғылыми-зерттеу ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған.
128. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
129. "Шығыстар" бөлімінде:
110.16.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

127. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных на научно-исследовательские и научно-технические работы, связанные с получением дохода, и подлежащие отнесению на вычеты в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса.
128. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
129. В разделе "Расходы":
строка 110.16.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

130. 110.16.001 жолының шамасы 110.00.030 жолына көшіріледі.
131. 110.16.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартқа сәйкес ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарын жүзеге асыратын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 234-тармағына сәйкес тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елі коды көрсетіледі;

130. Величина строки 110.16.001 переносится в строку 110.00.030.
131. Дополнительная форма к строке 110.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществляющих научно-исследовательские и научно-технические работы согласно договору;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил;

5) Е бағанында ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстар актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында кіріс алуға байланысты және шегерімге жататын ғылыми-техникалық жұмыстарға шығарылған шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.16.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.16.001 жолына көшіріледі.
19. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстар
- 110.17 нысанын жасау
132. Осы нысан осындай халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес резидентке және қосарланған салық салуды болдырмау және кірістерге немесе мүлікке салық салудан жалтарудың алдын-алу туралы халықаралық шарттар жасасқан шетел мемлекеттерінде орналасқан тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылған Қазақстан Республикасындағы оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістерді алу мақсатында Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резиденттері шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарды айқындауға арналған.
Салық төлеуші-резидент Салық кодексінің  195 - 197-баптарымен  белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіпте шетел тұрақты мекемесіне шегерімге жатқызылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындайды. Бұл ретте салық төлеуші-резидент көрсетілген әдістердің бірін таңдауға құқылы:
1) бөлудің бара-бар әдісі;
2) тікелей (тура) шегерімге жатқызу әдісі.
Таңдалған әдісті салық төлеуші барлық шетел тұрақты мекемелері бойынша жыл сайын қолданады және салық органының келісімімен өзгертілген болуы мүмкін.
133. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) осы Ережелердің 132-тармағына сәйкес аталған шығыстарды шегеруге жатқызуда қолданылатын әдіс;
4) бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі.
134. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.17.001 жолы резиденттің Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кіріс алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысан негізінде толтырылады;

5) в графе Е указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских и научно-технических работ;
6) в графе F указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических работ;
7) в графе G указывается номер и дата проектно-сметной документации;
8) в графе Н указывается сумма произведенных расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.16.001 переносится в строку 110.16.001.
19. Составление формы 110.17 -
Управленческие и общеадминистративные
расходы резидента
132. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты резиденту и постоянному учреждению, расположенному в иностранных государствах, с которыми заключены международные договоры об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), в соответствии с положениями таких международных договоров. Налогоплательщик-резидент определяет суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты иностранному постоянному учреждению в порядке, аналогичном порядку, установленному статьями 195-197 Налогового кодекса. При этом налогоплательщик-резидент вправе выбрать один из указанных методов:
1) метод пропорционального распределения;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения на вычеты.
Выбранный метод применяется налогоплательщиком по всем иностранным постоянным учреждениям ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
133. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии с пунктом 132 настоящих Правил;
4) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
134. В разделе "Расходы":
1) строка 110.17.001 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, и заполняется на основании дополнительной формы;

2) 110.17.002 жолы резидент еместің шетел мемлекеттеріндегі көздерден кіріс алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысан негізінде толтырылады.
135. 110.17.002 жолының шамасы 110.00.037В жолына көшіріледі.
136. 110.17.001, 110.17.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тұрақты шетел мекемесінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 237-тармағына сәйкес тұрақты шетел мекемесінің орналасқан жері;
4) D бағанында салық төлеуші-резиденттің және тұрақты шетел мекемесінің жылдық жиынтық кірістерінің сомалары ұлттық валютада көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушінің тұрақты шетел мекемесінің жылдық жиынтық кірісіндегі үлесі, әр тұрақты шетел мекемесі бойынша көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттің және тұрақты шетел мекемесінің негізгі қаражаттарының бастапқы (ағымдағы) құнының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші-резиденттің негізгі қаражатының бастапқы (ағымдағы) құнының жалпы сомасындағы тұрақты шетел мекемесінің негізгі қаражатының бастапқы құнының үлесі, әр тұрақты шетел мекемесі бойынша көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші-резидент және тұрақты шетел мекемесінің еңбек төлемдері бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында төлеуші-резиденттің қызметкерлерінің еңбек төлемдері бойынша шығыстарының жалпы сомасындағы тұрақты шетел мекемесінің қызметкерлерінің еңбек төлемдері бойынша шығыстарының үлесі;
10) J бағанында қолданылатын тәсіліне байланысты Е бағаны бойынша немесе Е, G, I бағандарының сомаларының 3 (Е бағаны + G бағаны +I бағаны) қатынасы ретінде айқындалған пайдаланылған тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері әр тұрақты шетел мекемесі бойынша көрсетіледі;
11) К бағанында салық төлеуші-резиденттің және тұрақты шетел мекемелерінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі.
Тиісті тұрақты шетел мекемесінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары J бағанының және 00001К жолының туындысы ретінде айқындалады;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген шығындарды есепке алумен салық төлеуші-резиденттің және тұрақты шетел мекемелерінің шығындарының жалпы сомалары көрсетіледі.
110.17.001, 110.17.002 жолдарына қосымша нысанның 00001К жолында көрсетілген резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 110.17.001А жолына көшіріледі.
Резиденттің 110.001, 110.17.002 қосымша нысандарының 00002К жолында көрсетілген тұрақты шетел мекемелерінің осындай шығыстарының сомасы ретінде айқындалатын шетел көздерінен кіріс алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасы 110.17.002А жолына көшіріледі.

2) строка 110.17.002 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в иностранных государствах, и заполняется на основании дополнительной формы.
135. Величина строки 110.17.002 используется при исчислении строки 110.00.037В.
136. Дополнительная форма к строкам 110.17.001, 110.17.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование иностранного постоянного учреждения;
3) в графе С указывается код страны расположения иностранного постоянного учреждения согласно пункту 236 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы совокупного годового дохода налогоплательщика-резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
5) в графе Е указывается доля совокупного годового дохода иностранного постоянного учреждения в совокупном годовом доходе налогоплательщика-резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
6) в графе F указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
7) в графе G указывается доля первоначальной (текущей) стоимости основных средств иностранного постоянного учреждения в общей сумме первоначальной (текущей) стоимости основных средств налогоплательщика-резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
8) в графе H указываются суммы расходов по оплате труда налогоплательщика-резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
9) в графе I указывается доля расходов по оплате труда работников иностранного постоянного учреждения в общей сумме расходов по оплате труда работников налогоплательщика-резидента по каждому   иностранному постоянному учреждению;
10) в графе J указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу, определенный по графе Е или как отношение суммы граф E, G, I к 3 ((графа Е + графа G + графа I)/3), в зависимости от применяемого способа, по каждому иностранному постоянному учреждению;
11) в графе К указываются суммы управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента и иностранных постоянных учреждений.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов соответствующего иностранного постоянного учреждения определяется как произведение графы J и строки 00001К;
12) в графе L указываются общие суммы затрат налогоплательщика-резидента и иностранных постоянных учреждений с учетом затрат, отраженных в графе К.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, указанная в строке 00001К дополнительной формы к строкам 110.17.001, 110.17.002, переносится в строку 110.17.001А.
Общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов иностранных постоянных учреждений, определяемая как сумма таких расходов, относимых на вычеты иностранным постоянным учреждениям, указанная в строке 00002К дополнительной формы 110.17.001, 110.17.002, переносится в строку 110.17.002А.

20. Жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін)
кепілдендіру (сақтандыру) жөніндегі жарналар
бойынша шығыстар - 110.18 нысанын жасау
137. Осы нысан Салық кодексінің  99-бабының  2-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған.
138. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
139. "Жарналар бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) 110.18.001А жолында Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған жеке тұлғалардың кепілдендірілетін салымдарының (депозиттерінің) сомасы көрсетіледі;
2) 110.18.001В жолында "Банк және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына  сәйкес айқындалған жарнаның шекті сомасы көрсетіледі;
3) 110.18.001С жолында Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) қорына аударылған жарналар сомасы көрсетіледі;
4) 110.18.001D жолында 110.18.001В және 110.18.001С жолдарының ең аз сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жарна сомасы көрсетіледі.
140. 110.18.001D жолының шамасы 110.00.031 жолына көшіріледі.
21. Әлеуметтік төлемдерге шығыстар
- 110.19 нысанын жасау
141. Осы нысан Салық кодексінің  100-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
142. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
143. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.19.001А жолында қызметкерге уақытша еңбекке қабілетсіздігі үшін төлем бойынша нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 110.19.001В жолында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген қызметкерге уақытша еңбекке қабілетсіздігі төлем мөлшері көрсетіледі;
3) 110.19.001С жолында шегерімге жататын қызметкерге уақытша еңбекке қабілетсіздігі үшін төлемі бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.19.001А және 110.19.001В жолдарында көрсетілген сомалардан ең кішісі ретінде айқындалады;
4) 110.19.002А жолында жүктiлiгi мен тууы жөнiндегi демалыс төлемі бойынша нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 110.19.002В жолында жүктiлiгi мен тууы жөнiндегi демалыс төлеміне Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мөлшер көрсетіледі;

20. Составление формы 110.18 -
Расходы по взносам по гарантированию (страхованию)
вкладов (депозитов) физических лиц
137. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по взносам по гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц, в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса.
138. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
139. В разделе "Расходы по взносам":
1) в строке 110.18.001A указывается сумма гарантируемых вкладов (депозитов) физических лиц, определенная согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
2) в строке 110.18.001B указывается предельная сумма взносов, определенная с учетом ставки взноса, установленной согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
3) в строке 110.18.001C указывается сумма взносов, перечисленных в Фонд гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
4) в строке 110.18.001D указывается сумма взносов, подлежащих вычету, определенная как наименьшая сумма из строк 110.18.001В и 110.18.001C.
140. Величина строки 110.18.001D переносится в строку 110.00.031.
21. Составление формы 110.19 -
Расходы на социальные выплаты
141. Данная форма предназначена для определения расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса.
142. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
143. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.19.001А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 110.19.001В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 110.19.001С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.001А и 110.19.001В;
4) в строке 110.19.002А отражается сумма фактических расходов по оплате отпусков по беременности и родам;
5) в строке 110.19.002В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату отпусков по беременности и родам;

6) 110.19.002С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жүктiлiгi мен тууы жөнiндегi демалыс төлемі бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.19.002А және 110.19.002В жолдарында көрсетілген сомалардан ең кішісі ретінде айқындалады;
7) 110.19.003А жолында олардың өз еңбек (қызмет) мiндеттемелерiн орындаумен байланысты қызметкерге келтiрiлген жарақатты немесе денсаулығына келтiрiлген өзге залалды өтеуге төлемге жiберiлген нақты шығыстар сомасы көрсетiледi;
8) 110.19.003В жолында олардың өз еңбек (қызмет) мiндеттемелерiн орындаумен байланысты қызметкерге келтiрiлген жарақатты немесе денсаулығына келтiрiлген өзге залалды өтеуге төлемге Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мөлшер көрсетiледi;
9) 110.19.003С жолында шегерімге жатқызылуға тиіс олардың өз еңбек (қызмет) мiндеттемелерiн орындаумен байланысты қызметкерге келтiрiлген жарақатты немесе денсаулығына келтiрiлген өзге залалды өтеуге төлем бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.19.003А және 110.19.003В жолдарында көрсетілген сомалардан ең кішісі ретінде айқындалады;
10) 110.19.004А жолында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi кәсiптiк жарналар бойынша нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
11) 110.19.004В жолында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi кәсiптiк жарналардың Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мөлшері көрсетіледі;
12) 110.19.004С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi кәсiптiк жарналар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.19.004А және 110.19.004В жолдарында көрсетілген сомалардан ең кішісі ретінде айқындалады;
13) 110.19.005 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 110.19.006 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.19.001С, 110.19.002С, 110.19.003С, 110.19.004С, 110.19.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
144. 110.19.006 жолының шамасы 110.00.032 жолына көшіріледі.
22. Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша
алынған өтемақылар - 110.20 нысанын жасау
145. Осы нысан Салық кодексінің  89-бабына  сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістерді айқындауға арналған.
146. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.

6) в строке 110.19.002С отражается сумма расходов по оплате отпусков по беременности и родам, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.002А и 110.19.002В;
7) в строке 110.19.003А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) в строке 110.19.003В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 110.19.003С отражается сумма расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.003А и 110.19.003В;
10) в строке 110.19.004А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
11) в строке 110.19.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 110.19.004С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.004А и 110.19.004В;
13) в строке 110.19.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 110.19.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.19.001С, 110.19.002С, 110.19.003С, 110.19.004С, 110.19.005.
144. Величина строки 110.19.006 переносится в строку 110.00.032.
22. Составление формы 110.20 -
Полученные компенсации по ранее
произведенным вычетам
145. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса.
146. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

147. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 110.20.001 жолы қайтарылған (қайтарылуға жататын) сақтандыру сыйақыларының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.20.002 жолы Салық кодексінің  89-бабының  1-тармағына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.20.003 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.20.001 және 110.20.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
148. 110.20.003 жолының шамасы 110.00.012 жолына көшіріледі.
149. 110.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтанушы-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ В бағанында көрсетілген осы Ережелердің 237-тармағына сәйкес сақтандыру ұйымының резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеуші-сақтандырушы есепті салық кезеңі үшін қайтарған (қайтаруға жататын) сақтандыру сыйақыларының атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында ол бойынша салық төлеуші-сақтандырушы сақтандыру сыйақыларын қайтарған (қайтаруы тиіс) сақтандыру шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 238-тармағына сәйкес сақтандыру класының коды көрсетіледі, оған төлеуші-сақтандырушы қайтаратын сақтандыру сыйақылары кіреді;
7) G бағанында Е бағанында аталған сақтандыру шартының қолданылуының басталу немесе аяқталу күні (сақтандыру сыйақылары сомаларын жылдық жиынтық табысқа енгізу күні) көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтаруға жататын) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
110.20.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.20.001 жолына көшіріледі.
150. 110.20.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бұрын жүргізілген шегерім бойынша өтемақы түріндегі кіріс төлеген заңды тұлғаның (жеке тұлғаның аты-жөні) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/В бағанында осы Ережелердің 237-тармағына сәйкес тұлғаның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында өтемақы түрінің коды көрсетіледі:
"1" - дебиторлардың бұрын шегерімге жатқызылған күмәнді деп танылған талаптардың сомаларын төлеуі кезінде;
"2" - мемлекеттік бюджет қаражатынан шығындарды (шығыстарды) жабуға сомаларды төлеу кезінде;
"3" - бұрын шегерімге жатқызылған басқа шығыстарды (залалдарды) өтеу кезінде;

147. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 110.20.001 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.20.002 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1 статьи 89 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.20.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 110.20.001 и 110.20.002.
148. Величина строки 110.20.003 переносится в строку 110.00.012.
149. Дополнительная форма к строке 110.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 236 настоящих Правил страховой организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, возвращенных (подлежащих возврату) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период;
5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 237 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, возвращаемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе Е (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.20.001 переносится в строку 110.20.001.
150. Дополнительная форма к строке 110.20.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), выплатившего доход в виде компенсации по ранее произведенным вычетам;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 236 настоящих Правил лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код вида компенсаций:
"1" - при выплате дебиторами суммы требований, признанных сомнительными, ранее отнесенных на вычеты;
"2" - при выплате сумм из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов);
"3" - при возмещении других расходов (убытков), которые ранее были отнесены на вычеты;

5) Е бағанында жылдық жиынтық кіріске қосылатын алынған өтемақы сомасы көрсетіледі.
110.20.002 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.20.002 жолына көшіріледі.
23. Бюджетке енгізуге жатпайтын айыппұлдар,
өсімдер, тұрақсыздық айыптары - 110.21 нысанын жасау
151. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабындағы  5-тармаққа сәйкес бюджетке енгізуге тиістілерден басқа, шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға арналған.
152. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
153. "Айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары" бөлімінде:
110.21.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
154. 110.21.001 жолының шамасы 110.00.035 жолына көшіріледі.
155. 110.21.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарының жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген ұйым осы Ереженің 237-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
110.21.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.21.001 жолына көшіріледі.
24. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық
аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да
шегерімдер - 110.22 нысанын жасау
156. Осы нысан Салық кодексінің  4-бөлімінің  3-параграфына сәйкес салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ Салық кодексінің  87-бабына  сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
157. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

5) в графе Е указывается сумма полученных компенсаций, включаемая в совокупный годовой доход.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.20.002 переносится в строку 110.20.002.
23. Составление формы 110.21 -
Штрафы, пени, неустойки, не подлежащие
внесению в бюджет
151. Данная форма предназначена для определения суммы присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, которая подлежит отнесению на вычеты, за исключением подлежащих внесению в бюджет в соответствии с пунктом 5 статьи 92 Налогового кодекса.
152. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
153. В разделе "Штрафы, пени, неустойки":
строка 110.21.001 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
154. Величина строки 110.21.001 переносится в строку 110.00.035.
155. Дополнительная форма к строке 110.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 236 настоящих Правил организации, указанной в графе B;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе E указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.21.001 переносится в строку 110.21.001.
24. Составление формы 110.22 -
Амортизационные отчисления, расходы на ремонт
и другие вычеты по фиксированным активам
156. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с параграфом 3 раздела 4 Налогового кодекса, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса.
157. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
158. "Ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда)" бөлімінде:
110.22.001 жолы ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
159. "Негізгі қаражаттың қалған шағын тобы" бөлімінде:
160. 110.22.002 жолы негізгі қорлардың қалған топтары бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
161. "Негізгі құралдар бойынша барлығы" бөлімінде:
110.22.003 жолы тіркелген активтер бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
162. "Басқалар" бөлімінде:
1) 110.22.004 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 110.02.001 жолына қосымша нысанның F бағандарында және 110.22.002 жолына қосымша нысанның І бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда, 110.22.001 жолына қосымша нысан І бағанының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 110.22.005 жолы Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге енгізілуге жататын, жалға алушымен жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге және шартқа сәйкес жалға берушімен өтелмейтін шығыстар сомасын көрсетуге арналған.
163. 110.22.003Е жолының шамасы 110.00.036А жолына көшіріледі.
110.22.003J жолының шамасы 110.00.036D жолына көшіріледі.
110.22.003К жолының шамасы 110.00.036С жолына көшіріледі.
110.22.003F, 110.22.004Н және 110.22.005D жолдарының шамасы 110.00.036F жолына көшіріледі.
110.22.004 жолының шамасы 110.00.009 жолына көшіріледі.
164. 110.22.001, 110.22.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  110-баптың  1-тармағына сәйкес салық төлеуші амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес тіркелген активтердің І тобы бойынша негізгі құралдардың коды немесе тіркелген активтердің ІІ, ІІІ және ІV топтары бойынша атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  107-бабы  мен  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
158. В разделе "Здания, сооружения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
строка 110.22.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
159. В разделе "Оставшиеся группы фиксированных активов":
строка 110.22.002 предназначена для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
160. В разделе "Всего по фиксированным активам":
строка 110.22.003 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих строк 110.22.001, 110.22.002.
161. В разделе "Прочие":
1) строка 110.22.004 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы I дополнительной формы к строке 110.22.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 110.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 110.22.002;
2) строка 110.22.005 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
162. Величина строки 110.22.003Е переносится в строку 110.00.036А.
Величина строки 110.22.003J переносится в строку 110.00.036D.
Величина строки 110.22.003K переносится в строку 110.00.036C.
Величина строк 110.22.003F, 110.22.003H и 110.22.005D переносятся в строку 110.00.036F.
Величина строки 110.22.004 переносится в строку 110.00.009.
163. Дополнительные формы к строкам 110.22.001, 110.22.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов" или наименование группы по II, III и IV группам фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений согласно статье 107 и пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;

4) D бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша процентпен, бірақ D бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір салық шағын тобы (тобы) бойынша өткен салық кезеңі үшін 110.22.001, 110.22.002, 110.22.003 жолдарына қосымша нысанның Р бағандарынан тиісті жолдарынан және 110.22.005Н жолынан қалыптасатын есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
7) G бағанында шағын топтар (топтар) бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 110.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
8) Н бағанында тіркелген активтерді сатудан алынған және (немесе) алынуы тиіс, жарғылық капиталға салым ретінде қаржы лизингіне беру сомасы, оларды есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сақтандырылған тіркелген активтер бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы, сондай-ақ тіркелген активтердің өзге де істен шығуы кезінде Салық кодексінің  109-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған сомалар көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (F+G-Н) айқындалады;
10) J бағанында Салық кодексінің  107-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес (IхE) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында техникалық құжаттамаға сәйкес негізгі құралдардың нормативтік қызмет көрсету мерзімін ұлғайтпайтын және өндірістік қуатын жоғарылатпайтын негізгі құралдардың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында жүргізілетін негізгі құралдардың бөлшектерін (бөліктерін) ауыстырумен байланысты Салық кодексінің  92-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылатын, Салық кодексі 113-бабының 1-тармағында көрсетілген негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;

4) в графе D предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе D;
6) в графе F по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало отчетного налогового периода, которая формируется из соответствующих строк графы P дополнительных форм к строкам 110.22.001, 110.22.002, 110.22.003 и строки 110.22.005Н за предыдущий налоговый период;
7) в графе G в разрезе подгрупп (групп) отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств и нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 110.23.001 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации фиксированных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, сумма страховых выплат по застрахованным фиксированным активам при их списании, утрате, порче, уничтожении, потере, а также суммы, определенные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109 Налогового кодекса при прочем выбытии фиксированных активов;
9) в графе I определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (F+G-H);
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 107 Налогового кодекса (I х E);
11) в графе K указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, относимых на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанных с заменой деталей (частей) основных средств, производимых в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;

12) L бағанында К бағанында көрсетілген жөндеу шығыстарын қоспағанда, Салық кодексі  113-бабының  1-тармағында көрсетілген негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексі 113-бабының 2-тармағында белгіленген нормалардың шегінде шегерімге жатқызылуға жататын нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексі 113-бабының 2-1 және 5-тармақтарына сәйкес нақты шығыстарға тиісті шағын топтың теңгерімдік құны артатын М бағанындағы көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеуші жұмсаған нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың (топтың) барлық тіркелген активтері жойылса, І бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзетулер (I - J + N - O - P) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі. Шағын топтың (І топ бойынша) барлық тіркелген активтері істен шыққан жағдайда аталған бағанда нөл қойылады. Топтың (ІІ, ІІІ және ІV топтары бойынша) тіркелген активтері істен шыққан жағдайда осы баған бойынша шама І баған бойынша теріс мәнді есепке алмай айқындалады.
Жиынтық шама:
110.22.001 жолға қосымша нысанның F бағаны 110.22.001А жолына, G бағаны - 110.22.001В жолына, H бағаны - 110.22.001С жолына, I бағаны - 110.22.001D жолына, J бағаны - 110.22.001E жолына, К бағаны - 110.22.001F жолына, L бағаны - 110.00.001G жолына, М бағаны - 110.22.001H жолына, N бағаны - 110.22.001I жолына, О бағаны -110.22.001J жолына, Р бағаны - 110.22.001K, Q бағаны - 110.22.001L жолына көшіріледі;
110.22.002 жолға қосымша нысанның F бағаны 110.22.002А жолына, G бағаны - 110.22.002В жолына, H бағаны - 110.22.002С жолына, I бағаны - 110.22.002D жолына, J бағаны - 110.22.002E жолына, К бағаны - 110.22.002F жолына, L бағаны - 110.00.002G жолына, М бағаны - 110.22.002H жолына, N бағаны - 110.22.002I жолына, О бағаны -110.22.002J жолына, Р бағаны - 110.22.002K, Q бағаны - 110.22.002L жолына көшіріледі.

12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, за исключением расходов на ремонт, отраженных в графе К;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, подлежащих отнесению на вычеты в пределах норм, установленных пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе М, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктами 2-1 и 5 статьи 113 Налогового кодекса;
15) в графе О отражается стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса;
16) в графе Р отражается стоимостный баланс подгруппы (группы) на конец отчетного налогового периода, равный положительной сумме, отраженной в графе I, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы (группы) выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (I - J + N - O - P). В случае выбытия всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) в данной графе отражается ноль. В случае выбытия всех фиксированных активов группы (по II, III и IV группам) величина по данной графе определяется без учета отрицательного значения по графе I.
Итоговая величина:
графы F дополнительной формы к строке 110.22.001 переносится в строку 110.22.001А, графы G - в строку 110.22.001В, графы H - в строку 110.22.001С, графы I - в строку 110.22.001D, графы J - в строку 110.22.001E, графы K - в строку 110.22.001F, графы L - в строку 110.22.001G, графы M - в строку 110.22.001H, графы N - в строку 110.22.001I, графы O - в строку 110.22.001J, графы P - в строку 110.22.001K, графы Q - в строку 110.22.001L;
графы F дополнительной формы к строке 110.22.002 переносится в строку 110.22.002А, графы G - в строку 110.22.002В, графы H - в строку 110.22.002С, графы I - в строку 110.22.002D, графы J - в строку 110.22.002E, графы K - в строку 110.22.002F, графы L - в строку 110.22.002G, графы M - в строку 110.22.002H, графы N - в строку 110.22.002I, графы O - в строку 110.22.002J, графы P - в строку 110.22.002K, графы Q - в строку 110.22.002L.
164. Отрицательные суммы по графе I дополнительной формы к строке 110.22.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 110.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 110.22.002 переносятся в строку 110.22.004.

165. 110.02.001 жолына қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда, 110.22.001 жолына қосымша нысан І бағаны бойынша және 110.22.002 жолына қосымша нысан І бағанының теріс сомалары 110.22.003J жолына көшіріледі.
166. 110.22.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында негізгі құралы жалға алынған, жалға берушінің (аты-жөні) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылатын, шартқа сәйкес жалға берушімен өтелмейтін олар бойынша жөндеу шығыстары жүргізілгенде жалға алынған "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес негізгі құралдардың коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес D бағанында көрсетілген негізгі құралдар тобының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында оған сәйкес негізгі құралдар жалға алынған жалгерлік шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жалгерлік шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жалгерлік төлем сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінің ішінде жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге жүргізілген нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында жалға берушімен өтелуге жататын жөндеуге шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында жалға берушімен өтелуге жатпайтын және Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс шыққан шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.22.005 жолға қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 110.22.005A жолына, H бағаны - 110.22.005В жолына, I бағаны - 110.00.005С, J бағаны - 110.22.005D жолына көшіріледі.
25. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер
бойынша амортизациялық аударымдар
- 110.23 нысанын жасау
167. Осы нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

165. Дополнительная форма к строке 110.22.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код арендованных основных средств в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
7) в графе G указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
8) в графе Н указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
10) в графе J указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем и подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму невозмещаемых расходов на ремонт, которая определяется как разница сумм граф H и I (H - I).
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.22.005 переносится в строку 110.22.005А, графы H - в строку 110.22.005В, графы I - в строку 110.22.005С, графы J - в строку 110.22.005D.
25. Составление формы 110.23 -
Амортизационные отчисления по фиксированным активам,
впервые введенным в эксплуатацию
166. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
167. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

168. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
169. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
110.23.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
170. 110.23.001В жолының шамасы 110.00.036B жолға көшіріледі.
171. 110.23.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет іске қосылған тіркелген активтердің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті тіркелген активті Қазақстан Республикасы аумағында іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте алғаш рет Қазақстан Республикасы аумағында F, G, H, І, J бағандарының бұрын амортизацияның қос нормасы қолданылған өткен салық кезеңдерінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
6) F бағанында E бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
8) H бағанында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) I бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (H * G) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
10) J бағанында ағымдағы салық кезеңінде алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (H-I) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 110.22.001, 110.22.002 жолдарға қосымша нысанның Н бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;

168. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.23.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
169. Величина строки 110.23.001В переносится в строку 110.00.036В.
170. Дополнительная форма к строке 110.23.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса. При этом, по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым ранее была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, I, J не заполняются;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе Е;
7) в графе G указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (G х 2);
8) в графе H указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
9) в графе I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (H*G);
10) в графе J определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в текущем налоговом периоде и используемых для получения совокупного годового дохода (H-I). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы G дополнительной формы к строкам 110.22.001, 110.22.002 следующего налогового периода;

11) К бағанында тіркелген актив пайдаланудың үш жылдық кезеңі біткенге дейін сатылған жағдайда, тиісті тіркелген активтің істен шыққан күні көрсетіледі.
110.23.001 жолға қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 110.23.001A жолына, І бағаны - 110.23.001В жолына, J бағаны - 110.23.001С жолына көшіріледі.
26. Резидент емес болып табылатын заңды және жеке
тұлғаларға төленетін Қазақстан Республикасындағы
көздерден табыстары - 110.24 нысанын жасау
172. Осы нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмаған қызметіне Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кіріс және Салық кодексінің  179 187 198 - 201-1-баптарына  сәйкес төлем көзінен табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
173. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
174. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.24.001 жолы салық кезеңінің басына резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген кірістер сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.24.002 жолы салық кезеңі үшін резидент еместерге есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кірістер сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.24.003 жолы салық кезеңі үшін резидент еместерге есептелген кірістен ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.24.004 жолы салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістер сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 110.25.005 жолы Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және 147-бабына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент емес төлеген жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 110.25.006 жолы Салық кодексінің  181-бабы  2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

11) в графе K указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.23.001 переносится в строку 110.23.001А, графы I - в строку 110.23.001В, графы J - в строку 110.23.001С.
26. Составление формы 110.24 -
Доходы из источников в Республике Казахстан,
выплачиваемые юридическим и физическим лицам,
являющимся нерезидентами
171. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179, 187, 198 - 201-1 Налогового кодекса.
172. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
173. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.24.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 110.24.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 110.24.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4)   строка 110.24.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 110.24.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 и статьей 147 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 110.24.006   предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;

7) 110.25.007 жолы салық кезеңі үшін Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығы сомаларын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
175. 110.24 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, осы Ереженің 235-бабына сәйкес кірістерінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында резидент еместерге төленбеген кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған резидент еместердің есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында кірістерден есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған төленген кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және 147-бабына сәйкес бюджетке есептеуге жататын салық кезеңі үшін резидент еместердің төленген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 181-бабы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің төленбеген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес салық кезеңі үшін шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
110.24 қосымшаға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.24.001 жолына, D бағаны - 110.24.002 жолына, Е бағаны - 110.24.003 жолына, F бағаны - 110.24.004 жолына, G бағаны - 110.24.005 жолына, Н бағаны - 110.24.006 жолына, I бағаны - 100.25.007 жолына көшіріледі.
27. Залалдарды көшіру - 110.25 нысанын жасау
176. Осы нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
177. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
178. "Залалдар" бөлімінде:
110.25.001 жолы келесі салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
176. 110.25.001 жолының шамасы 110.00.044 жолға көшіріледі.
177. 110.25.001 жолына қосымша нысан:

7)   строка 110.24.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
174. Дополнительная форма к приложению 110.24:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 234 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан за налоговый период;
5) в графе E указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;
6) в графе F указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;
7) в графе G указывается сумма подоходного налога с выплаченных доходов нерезидентов за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 и статьей 147 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса;
9) в графе I   указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе за налоговый период в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к приложению 110.24 переносится в строку 110.24.001, графы D - в строку 110.24.002, графы Е - в строку 110.24.003, графы F - в строку 110.24.004, графы G - в строку 110.24.005, графы Н - в строку 110.24.006, графы I  - в строку 110.24.007.
27. Составление формы 110.25 -
Перенос убытков
175. Данная форма предназначена для расчета переносимых убытков от предпринимательской деятельности, в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса.
176. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
177. В разделе "Убытки":
строка 110.25.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
178. Величина строки 110.25.001 переносится в строку 110.00.044.
179. Дополнительная форма к строке 110.25.001:

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 110.00.040 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (110.00.043 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 110.00.040 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 110.00.042 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 110.02.002 жолында (110.00.040 жолының оң мәнінде) көрсетілген ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
Тиісті салық кезеңі үшін 110.25.001 жолына қосымша нысанның С бағанының шамасы 110.25.001 жолына көшіріледі.
28. Шетелдік салықты есепке жатқызу
- 110.26 нысанын жасау
181. Осы нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел Мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы қажет.
182. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
183. "Дивидендтер" бөлімінде:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 110.00.040 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 110.00.043) переносится в данную графу. В случае, если в строке 110.00.040 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 110.00.042;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), указанный в строке 110.02.002 (при положительном значении строки 110.00.040). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.25.001 переносится в строку 110.25.001.
28. Составление формы 110.26 -
Зачет иностранного налога
180. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов с доходов (далее - подоходный налог), полученных налогоплательщиком-резидентом из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.
181. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
182. В разделе "Дивиденды":

190. 110.26.007 жолының шамасы 110.27.004 жолына көшіріледі.
191. 110.26.001, 110.26.002, 110.26.003, 110.26.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 237-тармағына орай кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
110.26.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.26.001А жолына, Е бағаны - 110.26.001В жолына, G бағаны - 110.26.001С жолына көшіріледі, 110.26.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 110.26.002А жолына, Е бағаны - 110.26.002В жолына, G бағаны  - 110.26.002С жолына көшіріледі, 110.26.003 жолға қосымша нысанның  С бағаны 110.26.003А жолына, Е бағаны - 110.26.003В жолына, G бағаны - 110.26.003С жолына көшіріледі, 110.26.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 110.26.004А жолына, Е бағаны - 110.26.004В жолына, G бағаны - 110.26.004С жолына көшіріледі.
192. 110.26.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 235-тармағына орай тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;

190. Дополнительные формы к строкам 110.26.001, 110.26.002, 110.26.003, 110.26.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 236 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 110.26.001 переносится в строку 110.26.001A, графы E - в строку 110.26.001B, графы G - в строку 110.26.001C, графы C дополнительной формы к строке 110.26.002 переносится в строку 110.26.002A, графы E - в строку 110.26.002B, графы G - в строку 110.26.002C, графы C дополнительной формы к строке 110.26.003 переносится в строку 110.26.003A, графы E - в строку 110.26.003B, графы G - в строку 110.26.003C, графы C дополнительной формы к строке 110.26.004 переносится в строку 110.26.004A, графы E - в строку 110.26.004B, графы G - в строку 110.26.004C.
191. Дополнительная форма к строке 110.26.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается коды видов дохода согласно пункту 234 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;

3) С бағанында осы Ережелердің 237-тармағына орай кірістің төлем көзі - елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шарт заңнамасында белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері С және G бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады.
110.26.005 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.26.005А жолына, F бағаны - 110.26.005В жолына, Н бағаны - 110.26.005С жолына көшіріледі.
193. 110.26.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 237-тармағына орай кірістің төлем көзі - елі коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шарт заңнамасында белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады;

3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 236 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.26.005 переносится в строку 110.26.005A, графы F - в строку 110.26.005B, графы H - в строку 110.26.005C.
192. Дополнительная форма к строке 110.26.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 236 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;

6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады.
110.26.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.26.006А жолына, Е бағаны - 110.26.006В жолына, G бағаны - 110.26.006С жолына көшіріледі.
29. Салық міндеттемесін есептеу -
110.27 нысанын жасау
194. Осы нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығын есептеуіне және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, сондай-ақ есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды көрсетуге арналған.
195. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
196. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 110.27.001 жолында 110.00.045 жолда айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.27.002 жолында Салық кодексінің  135-бабының  1-тармағында белгіленген ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 110.27.003 жолында 110.27.003А және 110.27.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есепке жатқызу жүргізілген жалпы сома көрсетіледі;
4) 110.27.003А жолында Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес берілген Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 110.26.007 жолында айқындалған сома көшіріледі;
5) 110.27.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (төленген) ұтыс сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі;
6) 110.27.004 жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.27.002 және 110.27.003 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл ретте егер 110.27.003 жолының сомасы 110.27.004 жолының сомасынан асып түссе, есеп 110.27.002 жолының сомасының шегінде жүргізіледі және 110.27.004 жолында нөл көрсетіледі;

6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 110.26.006 переносится в строку 110.26.006A, графы E - в строку 110.26.006B, графы G - в строку 110.26.006C.
29. Составление формы 110.27 -
Исчисление налогового обязательства
193. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода.
194. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
195. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 110.27.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 110.00.045;
2) в строке 110.27.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по ставке, установленной пунктом 1 статьи 135 Налогового кодекса;
3) в строке 110.27.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемых как сумма строк 110.27.003А и 110.27.003В;
4) в строке 110.27.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленная с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.26.007;
5) в строке 110.27.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан;
6) в строке 110.27.004 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период. Определяется как разница сумм строк 110.27.002 и 110.27.003. При этом, если сумма строки 110.27.003 превышает сумму строки 110.27.002, зачет производится в пределах суммы строки 110.27.002 и в строке 110.27.004 указывается ноль;

7) 110.27.005 жолында 110.27.005А және 110.27.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
8) 110.27.005А жолында есепті салық кезеңінің корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде бұрынғы салық кезеңінен және салықтың басқа түрлерінен көшірілген артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
9) 110.27.005В жолында есепті салық кезеңі үшін салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
10) 110.27.006 жолында төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 110.27.004 жолында көрсетілген есептелген корпорациялық табыс салығы сомасы мен 110.27.005 жолында көрсетілген аванстық төлемдер жүргізілген сома арасындағы айырма ретінде айқындалады;
11) 110.27.007 жолында егер, 110.27.005 жолында көрсетілген төленген аванстық төлемдер шамасы 110.27.004 жолында көрсетілген корпорациялық табыс салығының шамасынан астам болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 110.27.005 және 110.27.004 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады.
197. 110.27.002 жолының шамасы 110.00.046 жолына көшіріледі.
110.27.003 жолының шамасы 110.00.045 жолына көшіріледі.
110.27.004 жолының шамасы 110.00.046 жолына көшіріледі.
110.27.005 жолының шамасы 110.00.047 жолына көшіріледі.
110.27.006 жолының шамасы 110.00.048 жолына көшіріледі.
110.27.007 жолының шамасы 110.00.049 жолына көшіріледі.
30. Таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр
құрылтайшының,  қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге
бағытталған кіріс - 110.28 нысанын жасау
198. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомаларын айқындауға арналған.
199. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
200. "Кіріс" бөлімінде:
110.28.001 жолы салық кезеңі ішінде таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кірісті көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

7) в строке 110.27.005 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строки 110.27.005А и 110.27.005В;
8) в строке 110.27.005А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
9) в строке 110.27.005В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;
10) в строке 110.27.006 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 110.27.004, и суммой произведенных авансовых платежей, отраженных в строке 110.27.005;
11) в строке 110.27.007 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных авансовых платежей, указанных в строке 110.27.005 больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 110.27.004. Определяется как разница сумм строк 110.27.005 и 110.27.004.
196. Величина строки 110.27.002 переносится в строку 110.00.046.
Величина строки 110.27.003 переносится в строку 110.00.047.
Величина строки 110.27.004 переносится в строку 110.00.048.
Величина строки 110.27.005 переносится в строку 110.00.049.
Величина строки 110.27.006 переносится в строку 110.00.050.
Величина строки 110.27.007 переносится в строку 110.00.051.
30. Составление формы 110.28 - Доход, полученный при распределении
чистого дохода и направленный на увеличение уставного капитала
юридического лица-резидента с сохранением доли участия
каждого учредителя, участника
197. Данная форма предназначена для определения суммы дохода, полученного при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника в соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
198. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
199. В разделе "Доход":
строка 110.28.001 предназначена для отражения дохода, полученного в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
200. Величина строки 110.28.001 переносится в строки 110.00.015 и 110.00.023F.

201. 110.28.001 жолының шамасы 110.00.015 және 110.00.023F жолдарына көшіріледі.
202. 110.28.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын резидент-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның СТН көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі проценттік қатынаста көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңінің басына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі, теңгеде көрсетіледі;
6) F бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның таза кірісті бөлу кезінде алынған және салық төлеушімен әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып аталған заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі.
110.28.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.28.001 жолына көшіріледі.
31. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған
кіріс - 110.29 нысанын жасау
203. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған.
204. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
205. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
110.29.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын пайдалардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
206. 110.209.001 жолының шамасы 110.00.039 жолына көшіріледі.
207. 110.209.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-тен көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі.
Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабы 2-тармағымен қарастырылған;

201. Дополнительная форма к строке 110.28.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается доля участия налогоплательщика в уставном капитале юридического лица, указанном в графе В, в процентном соотношении;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика в уставном капитале юридического лица, указанном в графе В, на начало налогового периода, в тенге;
6) в графе F указывается сумма дохода, полученного при распределении чистого дохода юридического лица, указанного в графе В и направленного налогоплательщиком на увеличение уставного капитала данного юридического лица с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
7) в графе G указывается доля участия налогоплательщика в уставном капитале юридического лица, указанном в графе В, на конец налогового периода. Определяется сложением сумм граф Е и F.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.28.001 переносится в строку 110.28.001.
31. Составление формы 110.29 -
Доходы, полученные в стране с льготным налогообложением
202. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента, в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса.
203. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
204. В разделе "Расчетные показатели":
строка 110.29.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
205. Величина строки 110.29.001 переносится в строку 110.00.039.
206. Дополнительная форма к строке 110.29.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %.
Определение страны с льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса;

3) С бағанында осы Ережелердің 237-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 236-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100% ((GхЕ)/100%) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
208. 110.209.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 110.209.001 жолына көшіріледі.
32. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде
берілген мүлік - 110.30 нысанын жасау

3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 236 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 235 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица-нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе Н указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных граф G и E к 100 % ((G х E)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
207. Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 110.29.001 переносится в строку 110.29.001.
32. Составление формы 110.30 -
Безвозмездно переданное имущество
некоммерческим организациям
208. Данная форма предназначена для определения суммы безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям.

5) Е бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүлікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
110.31.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.31.001 жолына көшіріледі.
34. Шетел көздерінен кірістер - 110.32 нысанын жасау
219. Осы нысан Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын), Салық  кодексінің  79- 80-баптарына  сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді салық төлеушілердің көрсетуі үшін арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 110.00.001-110.00.021 жолдарында көрсетуге жатады.
220. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
221. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.32.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.32.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.32.003 жолы 110.32.001 және 110.32.002 (110.32.001+110.32.002) жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
222. 110.32.003 жолының шамасы 110.00.052 жолына көшіріледі.
223. 110.32.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 234-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 232-тармағына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 232-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  80-бабымен  қарастырылған салық төлеуші-резиденттің тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетінде көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;

5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.31.001 переносится в строку 110.31.001.
34. Составление формы 110.32 -
Доходы из иностранных источников
218. Данная форма предназначена для отражения налогоплательщиком-резидентом доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 79, 80 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 110.00.001 - 110.00.021 Декларации.
219. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
220. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.32.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.32.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.32.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан (в иностранных государствах), которая определяется как сумма показателей строки 110.32.001 и 110.32.002 (110.32.001 + 110.32.002).
221. Величина строки 110.32.003 переносится в строку 110.00.052.
222. Дополнительная форма к строке 110.32.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 236 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно пункту 234   настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 235 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, предусмотренных статьей 80 Налогового кодекса, в иностранной валюте;

6) F бағанында Е бағанында көрсетілген Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
110.32.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.32.001 жолында көшіріледі.
224. 110.32.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 234-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеменің орналасу елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осындай тұрақты мекеме орналасқан шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ережелердің 235-тармағына сәйкес шетел мемлекетінде салық төлеуші-резидентпен тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 236-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  80-бабымен  қарастырылған шетел мемлекетіндегі көздерден шетел мемлекетінде тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған салық төлеушілер-резиденттің есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістер сомасы көрсетіледі.
110.32.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 110.32.002 жолына көшіріледі.
35. Бухгалтерлік баланс - 110.33-нысанын жасау
225. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
36. Кірістер мен шығыстар туралы есеп
- 110.34-нысанын жасау
226. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
37. ҚЖ/РӨ кестесі - Резервтердегі (провизиялардағы)
өзгерістер кестесі - 110.35 нысанын жасау

6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.32.001 переносится в   строку 110.32.001.
223. Дополнительная форма к строке 110.32.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 236 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 234 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;
6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 235 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, предусмотренных статьей 80 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма доходов, указанная в графе G, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.32.002 переносится в строку 110.32.002.
35. Составление формы 110.33 -
Бухгалтерский баланс
224. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
36. Составление формы 110.34 -
Отчет о доходах и расходах
225. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
37. Составление формы 110.35 -
Таблица ФС/ИР - Таблица изменений
в резервах (провизиях)
226. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
38. Составление формы 110.36 -
Сверка отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности
с Декларацией по корпоративному подоходному налогу

227. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
38. Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен
қаржы-шаруашылық қорытындылары туралы есепті салыстыру
- 110.36 нысанын жасау
228. Осы нысан олардың арасындағы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары туралы есеп және салық салынатын кіріс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация негізінде айқындалған таза кірісті салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі заңнамасына, салық заңнамаларының ережелері бойынша айқындалған кіріс пен шегерімдерге сәйкес есепті салық кезеңіне жасалған қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындылары туралы есепте салық төлеуші айқындаған кірістерді (залалдарды) салыстыру жүргізіледі.
229. І бағанын толтыру кезінде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
230. ІІ бағанын толтыру кезінде бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі жөніндегі заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
231. ІІІ бағанында 110.36.001, 110.36.002, 110.36.003 жолдардан басқа, І және ІІ бағандардың айырмасы көрсетіледі.
232. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
233. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.36.001 жолында қаржы есептемесі бойынша таза кіріс (залал) көрсетіледі;
2) 110.36.002 жолында Декларацияда бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 110.00.046 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.36.003 жолында 110.00.045 жолында көрсетілген Декларация бойынша салық салынатын кіріс көрсетіледі;
4) 110.36.004 жолында:
І бағанына 110.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
5) 110.36.005 жолында:
І бағанда 110.36.005А-110.36.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын активтерді сату кезінде құнның өсуінен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
ІІ бағанда 110.36.005А-110.36.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын бухгалтерлік есеп деректері бойынша 110.36.004 жолда көрсетілген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтерді сатудан түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.36.005А жолда:
І бағанға 110.02.001; 110.02.002 және 110.02.003 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай-газ ұңғымаларын және беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;

227. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о результатах финансово-хозяйственной деятельности и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.
228. При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
229. При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
230. В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 110.36.001, 110.36.002, 110.36.003.
231. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
232. В разделе "Показатели":
1) в строке 110.36.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 110.36.002 указывается корпоративный подоходный налог по Декларации. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.00.046;
3) в строке 110.36.003 указывается налогооблагаемый доход по Декларации, отраженный в строке 110.00.045;
4) в строке 110.36.004:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 110.36.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 110.36.005A по 110.36.005E;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 110.36.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 110.36.005А по 110.36.005E;
6) в строке 110.36.005А:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.02.001, 110.02.002 и 110.02.003;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);

7) 110.36.005В:
І бағанға 110.02.004 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан басқа, негізгі құралдардан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
8) 110.36.005С жолында:
ІІ бағанда материалдық емес активтерді өткізуден түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
9) 110.36.005D жолында:
І бағанда 110.02.005-110.002.009 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шама көрсетіледі;
ІІ бағанда бағалы қағаздарды сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
10) 110.36.005Е жолында:
басқа да активтерді сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
11) 110.36.006 жолында:
І бағанға 110.00.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда есептен шығару міндеттемесінен түскен кіріс көрсетіледі;
12) 110.36.007 жолында:
І бағанға 110.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.36.008 жолында:
І бағанға 110.00.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда мүлікті жалға бергеннен түскен кіріс көрсетіледі;
14) 110.36.009 жолында:
І бағанға 110.00.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жасалған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен алынған сома көрсетіледі;
15) 110.36.010 жолында:
І бағанға 110.00.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда борыштың талаптан қайтудан түскен кірісі көрсетіледі;
16) 110.36.011 жолында:
І бағанға 110.00.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
17) 110.36.012 жолында:
І бағанға 110.00.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жалпы үлестік меншіктен түскен кірісті бөлу кезінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
18) 110.36.013 жолында:
І бағанға 110.00.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда айыппұлдар, өсімақылар және басқа да санкция түрлері бойынша кіріс көрсетіледі;
19) 110.36.014 жолында:
І бағанға 110.00.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда бұрын жүргізілген шығыс бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
20) 110.36.015 жолында:
І бағанға 110.00.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер, соның ішінде тауарлық-материалдық құндылықтардың артығынан тегін алынған мүлік, сондай-ақ оларды тарату кезіндегі негізгі құралдардан бөлшектеу, талқылау кезінде алынған тауарлық-материалдық қорлар түріндегі кіріс көрсетіледі;
21) 110.36.016 жолында:
І бағанға 110.00.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда дивиденд түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
22) 110.36.017 жолында:

7) в строке 110.36.005В:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.02.004;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации основных средств, кроме зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);
8) в строке 110.36.005С:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации нематериальных активов;
9) в строке 110.36.005D:
в графе I указывается величина, определяемая как сумма строк 110.02.005 по 110.02.009;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг;
10) в строке 110.36.005E:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации других активов;
11) в строке 110.36.006:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.003;
в графе II указывается доход от списания обязательств;
12) в строке 110.36.007:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.004;
13) в строке 110.36.008:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.005;
в графе II указывается доход от сдачи в аренду имущества;
14) в строке 110.36.009:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.006;
в графе II указывается сумма доходов от снижения размеров созданных провизий;
15) в строке 110.36.010:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.007;
в графе II указывается сумма доходов от уступки требования долга;
16) в строке 110.36.011:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.008;
в графе II указывается сумма доходов, полученных за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
17) в строке 110.36.012:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.010;
в графе II указывается сумма доходов, полученных при распределении дохода от общей долевой собственности;
18) в строке 110.36.013:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.011;
в графе II указывается доходы по штрафам, пени и другим видам санкций;
19) в строке 110.36.014:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.012;
в графе II отражаются полученные компенсации по ранее произведенным расходам;
20) в строке 110.36.015:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.013;
в графе II указываются доходы в виде безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг, включая излишки товарно-материальных ценностей, а также товарно-материальных запасов, полученных при демонтаже, разборке основных средств при их ликвидации;
21) в строке 110.36.016:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.014;
в графе II указывается сумма дохода в виде дивидендов;
22) в строке 110.36.017:

І бағанға 110.00.016 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сыйақы түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
23) 110.36.018 жолында:
І бағанға 110.00.017 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан асқан сомасы көрсетіледі;
24) 110.36.019 жолында:
І бағанға 110.00.018 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ұтыс түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
25) 110.36.020 жолында:
І бағанға 110.00.019 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда роялти түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
26) 110.36.021 жолында:
І бағанға 110.00.020 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда әлеуметтік саладағы объектілерді пайдалану кезіндегі шығыстардан кірістің артығынан алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
27) 110.36.022 жолында:
І бағанға 110.00.009, 110.00.015 және 110.00.021 жолдарының сомасы ретінде айқындалған мөлшер көшіріледі;
ІІ бағанда 110.36.004-110.36.021 жолдарында көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да кірістер көрсетіледі;
28) 110.36.023 жолында:
І бағанда 110.00.023 жолдан көшірілетін жылдық жиынтық кірістің түзетілген сомасы көрсетіледі;
29) 110.36.024 жолында:
І бағанда кірістің жалпы сомасы (110.36.004-110.36.022 жолдардың сомасы алынған 110.36.023 жолы) көрсетіледі;
ІІ бағанда кірістің жалпы сомасы (110.36.004-110.36.022 жолдардың сомасы) көрсетіледі;
30) 110.36.025 жолында:
І бағанға 110.00.024 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны ретінде айқындалған, кезеңнің шығысы және басқа да жолдарда көрсетілген шығыстарды есептемегенде, негізгі емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетіледі;
31) 110.36.025А жолында:
І бағанға 110.00.005А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда 110.12.005АІ-110.11.005АIV жолдарындағы сома ретінде айқындалатын іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
32) 110.36.025 АІ жолында:
І бағанға 110.11.005 АІ жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда бронь үшін шығысты төлеуді қоса алғанда, іссапар орны мен кері жолға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
33) 110.36.025 АІІ жолында:
І бағанға 110.11.005 АІІ жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда бронь үшін шығысты төлеуді қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
34) 110.36.025 АІІІ жолында:
І бағанға 110.11.005 АІІІ жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда Қазақстан Республикасы шегіндегі іссапар бойынша тәуліктік мөлшері көрсетіледі;
35) 110.36.025 АІV жолында:
І бағанға 110.11.005 АІV жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда Қазақстан Республикасы шегіндегі іссапар бойынша тәуліктік мөлшері көрсетіледі;

в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.016;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
23) в строке 110.36.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.017;
в графе II указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
24) в строке 110.36.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.018;
в графе II указывается сумма в виде выигрышей;
25) в строке 110.36.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.019;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
26) в строке 110.36.021:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.020;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы;
27) в строке 110.36.022:
в графу I переносится величина, определенная как сумма строк 110.00.009, 110.00.015 и 110.00.021;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 110.36.004 по 110.36.021;
28) в строке 110.36.023:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 110.00.023;
29) в строке 110.36.024:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 110.36.004 по 110.36.022 минус строка 110.36.023);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 110.36.004 по 110.36.022);
30) в строке 110.36.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.025;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных финансовых услуг (товаров, работ), расходов периода и расходов по неосновной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
31) в строке 110.36.025А:
в графу I переносится сумма из строки 110.11.005А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
32) в строке 110.36.025АI:
в графу I переносится сумма из строки 110.11.005В;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
33) в строке 110.36.025AII:
в графу I переносится сумма из строки 110.11.005С;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь;
34) в строке 110.36.025AIII:
в графу I переносится сумма из строки 110.11.005D;
в графе II указывается размер суточных по командировкам в пределах Республики Казахстан;
35) в строке 110.36.025AIV:
в графу I переносится сумма из строки 110.11.005Е;
в графе II указывается размер суточных по командировкам за пределами Республики Казахстан;

36) 110.36.025В жолында:
І бағанға 110.11.005В жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда өкілеттік шығыстар сомасы көрсетіледі;
37) 110.36.026 жолында:
І бағанға 110.00.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сыйлықақы бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
38) 110.36.027 жолында:
І бағанға 110.00.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
39) 110.36.028 жолында:
І бағанға 110.00.028 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда күмәнді борыш бойынша резерв көрсетіледі;
40) 110.36.029 жолында:
І бағанға 110.00.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда резервтік қорларға аударымдар сомасы көрсетіледі;
41) 110.36.030 жолында:
І бағанға 110.00.030 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
42). 110.36.031 жолында:
І бағанға 110.00.031 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) жөніндегі жарналар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
43) 110.36.032 жолында:
І бағанға 110.00.032 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда әлеуметтік төлемдерге шығыстар сомасы көрсетіледі;
44) 110.36.033 жолында:
І бағанға 110.00.033 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан асу сомасы көрсетіледі;
45) 110.36.034 жолында:
І бағанға 110.00.034 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда өнімдерді (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кірісті айқындағанға дейін пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа елдерде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
46) 110.36.035 жолында:
І бағанға 110.00.035 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда айыппұл, өсімақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетілген немесе танылған сома көрсетіледі;
47) 110.36.036 жолында:
І бағанға 110.00.036А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
48) 110.36.037 жолында:
І бағанға 110.00.036В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда алғаш рет пайдалануға берілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
49) 110.36.038 жолында:
І бағанға 110.00.036С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
50) 110.36.039 жолында:
І бағанға 110.00.036D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
51) 110.36.040 жолында:
І бағанға 110.00.036Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;

36) в строке 110.36.025В:
в графу I переносится сумма из строки 110.11.005F;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
37) в строке 110.36.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.026;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;
38) в строке 110.36.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.027;
39) в строке 110.36.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.028;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
40) в строке 110.36.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.029;
в графе II отражаются сумма отчислений в резервные фонды;
41) в строке 110.36.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.030;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы;
42) в строке 110.36.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.031;
в графе II указывается сумма расходов по взносам по гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц;
43) в строке 110.36.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.032;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
44) в строке 110.36.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.033;
в графе II отражается сумма превышения отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
45) в строке 110.36.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.034;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
46) в строке 110.36.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.035;
в графе II отражается сумма присужденных и (или) признанных штрафов, пени, неустоек;
47) в строке 110.36.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам;
48) в строке 110.36.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по впервые введенным основным средствам и нематериальным активам;
49) в строке 110.36.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036С;
50) в строке 110.36.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036D;
51) в строке 110.36.040:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036E;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;

52) 110.36.042 жолында:
ІІ бағанда негізгі құралдардың жойылуы және істен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
53) 110.36.042 жолында:
ІІ бағанда материалдық емес активтердің жойылуы және істен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
54) 110.36.043 жолында:
ІІ бағанда тауарлық-материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлінген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндірістік емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетіледі;
55) 110.36.044 жолында:
ІІ бағанда айыпкер белгіленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебінен қажетті соманы өтеу мүмкін болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетіледі;
56) 110.36.045 жолында:
ІІ бағанда бухгалтерлік есеп деректері бойынша өндірістік қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектілерді ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетіледі;
57) 110.36.046 жолында:
ІІ бағанда жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегі сома көрсетіледі;
58) 110.36.047 жолында:
ІІ бағанда негізгі құралдарды жөндеуге алда тұрған шығыстарға резервтегі сома көрсетіледі;
59) 110.36.048 жолында:
ІІ бағанда 110.36.025-110.36.047 жолдарында көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
60) 110.36.049 жолында:
І бағанда 110.00.043 жолдан көшірілетін салық салынатын кірістің түзету сомасы көрсетіледі;
61) 110.36.050 жолында:
І бағанда 110.36.025-110.36.049 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетіледі;
ІІ бағанда 110.36.025-110.36.049 жолдарының қосумен айқындалатын сома көрсетіледі;
62) 110.36.051 жолында:
ІІІ бағанда ІІІ бағанның 110.36.024 және 110.36.051 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын кірістер мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
63) 110.36.052 жолында:
ІІІ бағанда 110.36.052 жолдың сомасына түзетілген 110.36.001 және 110.36.050 жолдарының сомасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріс көшіріледі. Осы сома 110.00.040 және 110.00.043 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріске сәйкес келуі қажет.
39. Ақша қозғалысы туралы есеп беру
- 110.37-нысанын жасау
234. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
40. Кірістер, валюталар, елдер мен сақтандыру
сыныптары түрлерінің кодтары
235. Декларацияны толтыру кезінде кірістер түрлеріне келесі кодтау қолданылсын:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кірістер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстар орындаудан, қызмет көрсетулерден алынған кірістер;
1020 - Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;
1022 - заңды тұлға - резиденттің қатысу үлесiн немесе Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1023 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлесін немесе мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;

52) в строке 110.36.041:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;
53) в строке 110.36.042:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
54) в строке 110.36.043:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;
55) в строке 110.36.044:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
56) в строке 110.36.045:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации по данным бухгалтерского учета;
57) в строке 110.36.046:
в графе II отражается сумма резерва по отпускам работников;
58) в строке 110.36.047:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
59) в строке 110.36.048:
в графе II отражается сумма других расходов, не отраженных в строках с 110.36.025 по 110.36.047;
60) в строке 110.36.049:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 110.00.043;
61) в строке 110.36.050:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.36.025 по 110.36.049;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.36.025 по 110.36.049;
62) в строке 110.36.051:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 110.36.024 и 110.36.050 графы III;
63) в строке 110.36.052:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 110.36.001 и 110.36.002, скорректированный на сумму строки 110.36.050. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 110.00.040 и 110.00.043.
39. Составление формы 110.37 -
Отчет о движении денег
233. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
40. Коды видов доходов, валют,
стран и классов страхования
234. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1023 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;

236. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды мәлімдеу ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері"  10-қосымшаға  сәйкес сандық кодтау пайдалану қажет.
237. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктемесі"  6-қосымшаға  сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
238. Декларацияны толтыру кезінде сақтандыру топтарының мынадай кодталуын пайдалану керек:
1) 01 - автомобиль көлігін сақтандыру;
2) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
3) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
4) 04 - су көлігін сақтандыру;
5) 05 - жүктерді сақтандыру;
6) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
7) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
8) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
13) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
14) 14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 110.00, 110.01, 110.02, 110.03, 110.04, 110.05, 110.06, 110.07, 110.08, 110.09, 110.10, 110.11, 110.12, 110.13, 110.14, 110.15, 110.16, 110.17, 110.18, 110.19, 110.20, 110.21, 110.22, 110.23, 110.24, 110.25, 110.26, 110.27, 110.28, 110.29, 110.30, 110.31, 110.32, 110.33, 110.34, 110.35, 110.36, 110.37 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация
жасау ережелері

236. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
237. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку классов страхования:
1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
____________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 110.00, 110.01, 110.02, 110.03, 110.04, 110.05, 110.06, 110.07, 110.08, 110.09, 110.10, 110.11, 110.12, 110.13, 110.14, 110.15, 110.16, 110.17, 110.18, 110.19, 110.20, 110.21, 110.22, 110.23, 110.24, 110.25, 110.26, 110.27, 110.28, 110.29, 110.30, 110.31, 110.32, 110.33, 110.34, 110.35, 110.36, 110.37 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу

(120.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ өзге де қызметтерден кірістерді мәлімдеуіне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының корпорациялық табыс салығын есептеуіне арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (120.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (120.01 - 120.10 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде көрсетілген қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
11. Декларацияға  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларация жасау (120.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

(Форма 120.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов в виде страховых премий, а также доходов от иной деятельности, и исчисления корпоративного подоходного налога страховыми (перестраховочными) организациями.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 120.00) и приложений к ней (формы с 120.01 по 120.10) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 120.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсетілетін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағанының деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсет-
кіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аң-
шылық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;
6) Хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларацияны берген жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
13. "Сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс" бөлімінде:
1) 120.00.001 жолында 120.01.008 жолында айқындалған жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.002 жолында 120.01.016 жолында айқындалған жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.003 жолында 120.01.023 жолында айқындалатын аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушылардан салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и  71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4  статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
13. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий":
1) в строке 120.00.001 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), определенная в строке 120.01.008;
2) в строке 120.00.002 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), определенная в строке 120.01.016;
3) в строке 120.00.003 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, определенная в строке 120.01.023;

4) 120.00.004 жолында 120.00.004А, 120.00.004В және 120.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 120.00.004А жолында Салық кодексінің  117-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары сомасынан 4% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.001 жолының сомасы және 4%-тік ставка туындысы ретінде айқындалады;
6) 120.00.004В жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 2% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.002 жолы сомасы және 2%-тік ставка туындысы ретінде айқындалады;
7) 120.00.004С жолында Салық кодексінің  117-бабы  1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 1% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.003 жолының сомасының және 2%-тік ставка туындысы ретінде айқындалады;
8) 120.00.005 жолында салық төлеушімен есепті салық кезеңі үшін төленетін салық есебіне енгізілген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.005А және 120.00.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
9) 120.00.005А жолында бұрынғы салық кезеңдерінен және басқа да салық түрлерінен есепті салық кезеңі үшін төленетін салықтарды төлеу есебіне көшірілген артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
10) 120.00.005В жолында есепті салық кезеңі үшін енгізілген салық сомаларының жиынтық шамасы көрсетіледі.
14. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.00.006 жолында 120.02.010 жолында айқындалған салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.007 жолында Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген және (немесе) орналасқан резидент емес заңды тұлғаның пайдасының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.06.001 жолында айқындалған сома көшіріледі;
3) 120.00.008 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге де қызметтен алынған залалдың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.03.001 жолында айқындалған залалдың сомасы көшіріледі;

4) в строке 120.00.004 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам в виде страховых премий, определяемая как сумма строк 120.00.004А, 120.00.004В и 120.00.004С;
5) в строке 120.00.004А указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 1) пункта 1  статьи 117  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.001 и ставки 4%;
6) в строке 120.00.004В указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования, согласно подпункту 2) пункта 1  статьи 117  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.002 и ставки 2%;
7) в строке 120.00.004С указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам аннуитетного страхования согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.003 и ставки 1%;
8) в строке 120.00.005 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, внесенного налогоплательщиком в счет уплаты налога за отчетный налоговый период. Определяется как сумма строк 120.00.005А и 120.00.005В;
9) в строке 120.00.005А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и других видов налогов в счет уплаты налога за отчетный налоговый период;
10) в строке 120.00.005В указывается суммарная величина внесенных сумм налога за отчетный налоговый период.
14. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) в строке 120.00.006 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определенная в строке 120.02.010;
2) в строке 120.00.007 указывается сумма прибыли юридических лиц-нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в странах с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента согласно статье 130 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, определенная в строке 120.06.001;
3) в строке 120.00.008 указывается сумма убытка, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со  статьей 124  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 120.03.001;

4) 120.00.009 жолында Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыстарды және 120.00.006, 120.00.007 және 120.00.008 (120.00.006 + 120.00.007 - 120.00.008) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 120.00.010 жолында Салық кодексінің  135-бабының  1-тармағына сәйкес салық салынатын кірістен басқада кірістер бойынша салық салынатын кіріс сомасынан 30% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.009 жолының сомасы және 30%-тік ставка туындысы ретінде айқындалады;
6) 120.00.011 жолында 120.00.011А және 120.00.011В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
7) 120.00.011А жолында есепті салық кезеңінің корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде бұрынғы салық кезеңінен және басқа да салық түрлерінен көшірілген артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
8) 120.00.011В жолында есепті салық кезеңі үшін салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі.
15. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 120.00.012 жолында 120.00.004 және 120.00.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.013 жолында осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған, Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.04.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 120.00.014 жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.012 және 120.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 120.00.015 жолында 120.00.005 және 120.00.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдер және корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 120.00.016 жолында төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.014 жолында көрсетілген есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы мен 120.00.015 жолында көрсетілген жүргізілген аванстық төлемдер сомасы және төленген салық сомалары арасындағы айырма ретінде айқындалады;
6) 120.00.017 жолында егер 120.00.015 жолында көрсетілген жүргізілген аванстық төлемдер және төленген салық сомаларының шамасы 120.00.014 жолында көрсетілген есептелген корпорациялық табыс салығы сомасынан жоғары болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 120.00.015 және 120.00.014 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.

4) в строке 120.00.009 указывается налогооблагаемый доход с учетом доходов, полученных в стране с льготным налогообложением в соответствии со  статьей 130  Налогового кодекса, и перенесенных убытков, определяемый как разница сумм строк 120.00.006, 120.00.007 и 120.00.008 (120.00.006 + 120.00.007 - 120.00.008);
5) в строке 120.00.010 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по прочим доходам по ставке 30 % от суммы налогооблагаемого дохода согласно пункту 1  статьи 135  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.009 и ставки 30 %;
6) в строке 120.00.011 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строк 120.00.011А и 120.00.011В;
7) в строке 120.00.011А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
8) в строке 120.00.011В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период.
15. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 120.00.012 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.004 и 120.00.010;
2) в сроке 120.00.013 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со  статьей 129  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 120.04.006;
3) в сроке 120.00.014 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период. Определяется как разница суммы строк 120.00.012 и 120.00.013;
4) в строке 120.00.015 указывается общая сумма уплаченных авансовых платежей и корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.005 и 120.00.011;
5) в строке 120.00.016 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 120.00.014, и суммой произведенных авансовых платежей и уплаченных сумм налога, отраженных в строке 120.00.015;
6) в строке 120.00.017 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина произведенных авансовых платежей и уплаченных сумм налога, указанных в строке 120.00.015, больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 120.00.014. Определяется как разница сумм строк 120.00.015 и 120.00.014.

120.00.015 жолын толтыру кезіндегі сома салық органымен және салық төлеушімен куәландырылған, салық міндеттемелерінің орындалуы бойынша бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы салық төлеушінің дербес шотынан көшірме негізінде көрсетіледі.
16. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
120.00.018 жолында Салық  кодексінің  80 және  115-баптарына  сәйкес салық салынуға жататын салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған (алынуға жататын) табыстарының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3. Сақтандыру қызметінен кірістер
- 120.01 нысанын жасау
17. Осы нысан Салық кодексінің  115-бабының  1-тармағына сәйкес салық төлеушімен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған), сондай-ақ салық салынуға жатпайтын кірістер, сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
19. "Сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.001 жолында 120.01.009, 120.01.017 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Заң)  6-бабының  3 және 2-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.002 жолында 120.01.010 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның  6-бабындағы  2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.003 жолында 120.01.011, 120.01.018 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабындағы 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резиденттермен салық кезеңінің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 120.01.004 жолында 120.01.012, 120.01.019 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабындағы 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резидент еместерге салық кезеңінің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

При заполнении строки 120.00.015 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
16. В разделе "Другая информация":
в строке 120.00.018 указывается сумма доходов налогоплательщика, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в соответствии со  статьями 80  и 115 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 120.05.003.
3. Составление формы 120.01 - Доходы от страховой деятельности
17. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам страхования (перестрахования), а также доходов, не подлежащих налогообложению, согласно пункту 1  статьи 115  Налогового кодекса.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
19. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования)":
1) в строке 120.01.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования по классам, указанным в пунктах 2 и 3  статьи 6  Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), за исключением указанных в строках 120.01.009, 120.01.017, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3  статьи 6  Закона, за исключением указанных в строке 120.01.010, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.003 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 120.01.011, 120.01.018, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 120.01.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3  статьи 6  Закона, за исключением указанных в строках 120.01.012, 120.01.019, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

5) 120.01.005 жолында 120.01.013, 120.01.020 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарындағы көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдары қайтарған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 120.00.006 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.001, 120.01.002 және 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005 ((120.01.001 + 120.01.002) - (120.01.003 + 120.01.004 + 120.01.005)) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 120.01.007 жолында жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.008 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салынуға жататын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.006 және 120.01.007 (120.01.006 - 120.01.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
20. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.009 жолында Заңның  6-бабы  2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.010 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.011 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 120.01.012 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 120.01.013 жолында Заңның  6-бабы  2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

5) в строке 120.01.005 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией страхователю при расторжении договоров ненакопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пунктах 2 и 3  статьи 6  Закона, за исключением указанных в строках 120.01.013, 120.01.020, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) в строке 120.01.006 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница сумм строк 120.01.001, 120.01.002 и 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005 ((120.01.001 + 120.01.002) - (120.01.003 + 120.01.004+120.01.005));
7) в строке 120.01.007 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантрования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования;
8) в строке 120.01.008 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница строк 120.01.006 и 120.01.007 (120.01.006 - 120.01.007).
20. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.009 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2  статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.010 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.011 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2  статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 120.01.012 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) в строке 120.01.013 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования) по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

6) 120.01.014 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.009, 120.01.010 және 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013 ((120.01.009 + 120.01.010) - (120.01.011 + 120.01.012 + 120.01.013)) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 120.01.015 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.016 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салынуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.014 және 120.01.015 (120.01.014 - 120.01.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
21. "Аннуитеттік сақтандыруды шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.017 жолында Заңның  6-бабы  2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.018 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.019 жолында Заңның  6-бабы  2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 120.01.020 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымымен қайтарылған сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 120.01.021 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.017 жолының және 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020 ((120.01.017- (120.01.018 + 120.01.019 + 120.01.020)) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;

6) в строке 120.01.014 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница сумм строк 120.01.009, 120.01.010 и 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013 ((120.01.009 + 120.01.010) - (120.01.011 + 120.01.012 + 120.01.013));
7) в строке 120.01.015 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2  статьи 6  Закона;
8) в строке 120.01.016 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 120.01.014 и 120.0.015 (120.01.014 - 120.01.015).
21. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.017 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2  статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.018 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.019 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2  статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 120.01.020 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) в строке 120.01.021 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования. Определяется как разница строки 120.01.017 и сумм строк 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020 ((120.01.017 - (120.01.018 + 120.01.019 + 120.01.020));

6) 120.01.022 жолында аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.023 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық салынуға жататын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.021 және 120.01.023 (120.01.021 - 120.01.022) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
22. "Салық салынуға жатпайтын кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.024 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сақтандырушы (қайта сақтандырушы) ұйым тараптардың бірі болып табылатын және сақтандыру шарты бойынша ол қабылдаған сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға беретін қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақы түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.025 жолында инвестициялық кірістердің (дивиденд түріндегі кірістер, сыйақы), сондай-ақ Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сақтандыру ұйымының активтерін депозитке, құнды қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына орналастырудан алынуға жататын (алынған) оң бағамдық айырма түріндегі кірістердің сомалары көрсетіледі;
3) 120.01.026 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарымен байланысты дебиторлық және кредиторлық берешектер бойынша туындайтын оң бағамдық айырма түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.027 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес қайта сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру жағдайларын реттеу бойынша сақтандыру төлемдері мен шығыстарындағы қайта сақтандырушының үлесі түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.028 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша үшінші жақтардан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 289 және 840-баптарына орай суброгация (кері талап) ретінде талаптар бойынша алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.029 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 1-қаңтарға дейін қолданылған салық заңдылығына сәйкес шегерімге жатқызылған сақтандыру резервтеріне аударым сомаларын қоспағандағы есепті салық кезеңі ішінде сақтандыру резервтері мөлшерінің азаю сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.030 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушымен берілген займдар бойынша Заңның  12-бабының  1-тармағына сәйкес алынуға жататын (алынған) кірістер сомасы көрсетіледі;

6) в строке 120.01.022 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования по классу аннуитетного страхования;
7) в строке 120.01.023 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 120.01.021 и 120.0.022 (120.01.021-120.01.022).
22. В разделе "Расчет по доходам, не подлежащим налогообложению":
1) в строке 120.01.024 указывается сумма доходов в виде комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) от перестраховщиков по договорам перестрахования, по которым страховая (перестраховочная) организация является одной из сторон и передает в перестрахование страховые риски, принятые ею по договору страхования, согласно подпункту 1) пункта 1  статьи 115  Налогового кодекса;
2) в строке 120.01.025 указывается сумма инвестиционных доходов (доходов в виде дивидендов, вознаграждения), а также доходов в виде положительной курсовой разницы, подлежащих получению (полученных) от размещения активов страховой (перестраховочной) организации в депозиты, ценные бумаги и другие финансовые инструменты, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
3) в строке 120.01.026 указывается сумма доходов в виде положительной курсовой разницы, возникающей по дебиторской и кредиторской задолженностям, связанных с договорами страхования (перестрахования), согласно подпункту 3) пункта 1  статьи 115  Налогового кодекса;
4) в строке 120.01.027 указывается сумма доходов в виде доли перестраховщика в страховых выплатах и расходах по урегулированию страхового случая в соответствии с договором перестрахования, согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
5) в строке 120.01.028 указывается сумма доходов, полученных в соответствии со статьями 289 и 840 Гражданского кодекса Республики Казахстан по требованиям в порядке суброгации (регресса) от третьих лиц по договорам страхования (перестрахования), согласно подпункту 5) пункта 1  статьи 115  Налогового кодекса;
6) в строке 120.01.029 указывается сумма уменьшения размера страховых резервов в течение отчетного налогового периода, за исключением сумм отчислений в страховые резервы, отнесенных на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года, согласно подпункту 6) пункта 1  статьи 115  Налогового кодекса;
7) в строке 120.01.030 указывается сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в соответствии с пунктом 1  статьи 12  Закона, по займам, предоставленным страхователям по договорам накопительного страхования, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;

8) 120.01.031 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 2002 жылдың 1-қаңтарына дейін қолданылған салық заңдылығына сәйкес олар бойынша шығыстар шегерімге жатқызылған күмәнді міндеттемелерді қоспағандағы сақтандыру қызметінің күмәнді міндеттемелері бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;
9) 120.01.032 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандырушысымен жасалған міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйақыларының төлеміне сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен жүзеге асырылатын өтемақылық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
10) 120.01.033 жолында 120.01.024-120.01.032 жолдарының жиынтығы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 115-бабының екінші бөлімінің 1-тармағына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
23. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
120.01.034 жолында салық төлеуші жұмыс істейтін және уәкілетті органның лицензиясы бар сақтандыру саласы көрсетіледі.
24. 120.01.008 жолының шамасы 120.00.001 жолына көшіріледі.
120.01.016 жолының шамасы 120.00.002 жолына көшіріледі.
25. 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005, 120.01.009, 120.01.010, 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013, 120.01.017, 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020, 120.01.020 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушының (қайта сақтандырушының, қайта сақтанушының) заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауы көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша В бағанында "Жеке тұлғалар", С бағанында - олардың саны көрсетіледі, D бағаны толтырылмайды, ал Е бағанның деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 66-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының нөмірі және жасалған күні көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
120.01.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының қорытынды шамасы 120.01.001 жолына, 120.01.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.002 жолына, 120.01.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.003 жолына, 120.01.004 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.004 жолына, 120.01.005 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.005 жолына, 120.01.006 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.006 жолына, 120.01.007 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.007 жолына, 120.01.008 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.008 жолына, 120.01.011 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.011 жолына, 120.01.012 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.012 жолына, 120.01.013 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.013 жолына, 120.01.014 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.014 жолына, 120.01.015 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.015 жолына, 120.01.016 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.016 жолына, 120.01.017 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.017 жолына, 120.01.018 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.018 жолына, 120.01.019 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.019 жолына, 120.01.020 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.020 жолына көшіріледі.

8) в строке 120.01.031 указывается сумма доходов по сомнительным обязательствам от страховой деятельности, за исключением сомнительных обязательств, расходы по которым были отнесены на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года, согласно подпункту 8) пункта 1  статьи 115  Налогового кодекса;
9) в строке 120.01.032 указывается сумма компенсационных выплат, осуществляемых Фондом гарантирования страховых выплат страховой организации, являющейся участником системы гарантирования страховых выплат, в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации, согласно подпункту 9) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
10) в строке 120.01.033 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению согласно части второй пункта 1  статьи 115  Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 120.01.024 по 120.01.032.
23. В разделе "Другая информация":
в строке 120.01.034 указывается отрасль страхования, по которой работает налогоплательщик и имеет лицензию уполномоченного органа.
24. Величина строки 120.01.008 переносится в строку 120.00.001.
Величина строки 120.01.016 переносится в строку 120.00.002.
Величина строки 120.01.023 переносится в строку 120.00.003.
25. Дополнительные формы к строкам 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005, 120.01.009, 120.01.010, 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013, 120.01.017, 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование страхователя (перестрахователя, перестраховщика) юридического лица либо индивидуального предпринимателя. При этом по договорам страхования физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается "Физические лица", графе С - их количество, графа D не заполняется, а данные графы Е отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 66 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора страхования (перестрахования);
5) в графе Е указывается сумма страховых премий.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 120.01.001 переносится в строку 120.01.001, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.002 - в строку 120.01.002, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.003 - в строку 120.01.003, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.004 - в строку 120.01.004, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.005 - в строку 120.01.005, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.009 - в строку 120.01.009, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.010 - в строку 120.01.010, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.011 - в строку 120.01.011, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.012 - в строку 120.01.012, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.013 - в строку 120.01.013, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.017 - в строку 120.01.017, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.018 - в строку 120.01.018, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.019 - в строку 120.01.019, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.020 - в строку 120.01.020.

4. Өзге де қызметтерден кірістер -
120.02 нысанын жасау
26. Осы нысан Салық кодексінің  115-бабының  2-тармағына сәйкес Заңның  11-бабының  2-тармағына сәйкес түрлері айқындалған салық кезеңі ішінде алынуға жататын (алынған), және салық салынатын кірісті (залалды), өзге де қызметтен кірістерді салық төлеушімен айқындауға арналған.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
28. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.02.001 жолында Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес айқындалатын Заңның  11-бабы  2-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан салық төлеушімен алынуға жататын (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.02.002 жолында Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес айқындалатын Заңның 11-бабының 2-тармағының 1), 3)-5) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезіндегі, сондай-ақ қаржылық құралдарды сату кезіндегі құнның өсуінен жалпы кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 120.02.003 жолында Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын Заңның  11-бабы  2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша Қазақстан Республикасында сонымен бірге оның аумағынан тыс жерлерде мүлікті жалға беруден түскен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.02.004 жолында Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес айқындалатын Заңның 11-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша жалпы үлестік меншіктен түскен кірістерді бөлістіру кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 120.02.005 жолында Салық кодексінің  80-бабына  сәйкес айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, бірақ 120.00.001-120.00.004 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістері көрсетіледі;
6) 120.02.006 жолында 120.00.001-120.00.005 жолдарының сомаларын қосумен айқындалатын басқа да кірістердің (жылдық жиынтық табыстың) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 120.02.007 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, есепті салық кезеңі үшін нақты шегерілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 120.02.008 жолында Салық кодексі  115-бабының  2-тармағына сәйкес 120.02.006 жолының сомасы және 120.01.006, 120.01.014, 120.01.022, 120.01.034, 120.02.006 жолдарының сомалары қатынасы ретінде айқындалатын жалпы кірістер сомасындағы өзге де қызметтен кірістер сомасының үлес салмағы көрсетіледі;

4. Составление формы 120.02 - Доходы от иной деятельности
26. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов от иной деятельности, виды которых определены пунктом 2  статьи 11  Закона, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода, и налогооблагаемого дохода (убытка), согласно пункту 2  статьи 115  Налогового кодекса.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
28. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) В строке 120.02.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 3)-8) пункта 2 статьи 11 Закона, определяемая в соответствии со  статьей 81  Налогового кодекса;
2) в строке 120.02.002 указывается общая сумма доходов от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 1), 3)-5) пункта 2  статьи 11  Закона, а также при реализации финансовых инструментов, определяемая в соответствии со  статьей 82  Налогового кодекса;
3) в строке 120.02.003 указывается общая сумма доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 5) пункта 2 статьи 11 Закона, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
4) в строке 120.02.004 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 9) пункта 2  статьи 11  Закона, определяемая в соответствии с подпунктом 11) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
5) в строке 120.02.005 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 120.00.001 по 120.00.004;
6) в строке 120.02.006 указывается общая сумма прочих доходов (совокупного годового дохода), определяемая сложением сумм строк с 120.00.001 по 120.00.005;
7) в строке 120.02.007 указывается общая сумма фактически понесенных расходов за отчетный налоговый период, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодеком, по данным бухгалтерского учета;
8) в строке 120.02.008 указывается удельный вес доходов от иной деятельности в общей сумме доходов, определяемый в соответствии с пунктом 2  статьи 115  Налогового кодекса как отношение суммы строки 120.02.006 и суммы строк 120.01.006, 120.01.014, 120.01.021, 120.01.033, 120.02.006;

9) 120.02.009 жолында 120.02.007 және 120.02.008 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 115-бабының 2-тармағының екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызуға жататын шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.02.010 жолында 120.02.006 және 120.02.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өзге де қызметтен алынған салық салынатын табыстың (залалдың) сомасы көрсетіледі.
29. 120.02.010 жолының шамасы 120.00.006 жолына көшіріледі.
5. Залалдарды көшіру - 120.03 нысанын жасау
30. Бұл нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес өзге де қызметтен алынған көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
31. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
32. "Залалдар" бөлімінде:
120.03.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
33. 120.03.001 жолының шамасы 120.00.008 жолына көшіріледі.
34. 120.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған және 120.00.006 жолында көрсетілген кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі.
D және С бағандарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңінің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексі 124-бабының 1-тармағына сәйкес залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
120.03.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 120.03.001 жолына көшіріледі.
6. Шетелдік салық есебі - 120.04 нысанын жасау
35. Бұл нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.

9) в строке 120.02.009 указывается сумма расходов, подлежащая вычету согласно части второй пункта 2  статьи 115  Налогового кодекса, определяемая как произведение сумм строк 120.02.007 и 120.02.008;
10) в строке 120.02.010 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, определяемая как разница строк 120.02.006 и 120.02.009.
29. Величина строки 120.02.010 переносится в строку 120.00.006.
5. Составление формы 120.03 - Перенос убытков
30. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от иной деятельности в соответствии со  статьей 124  Налогового кодекса.
31. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
32. В разделе "Убытки":
строка 120.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
33. Величина строки 120.03.001 переносится в строку 120.00.008.
34. Дополнительная форма к строке 120.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде и указанный в строке 120.00.006;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1  статьи 124  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 1  статьи 124  Налогового кодекса.
Величина графы С дополнительной формы за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 120.03.001 переносится в строку 120.03.001.
6. Составление формы 120.04 - Зачет иностранного налога
35. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со  статьей 129  Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.

3) С бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
120.04.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.04.001А жолына, Е бағаны - 120.04.001В жолына, G бағаны - 120.04.001С жолына көшіріледі, 120.04.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 120.04.002А жолына, Е бағаны - 120.04.002В жолына, G бағаны - 120.04.002С жолына көшіріледі, 120.04.003 жолға қосымша нысанның С бағаны 120.04.003А жолына, Е бағаны - 120.04.003В жолына, G бағаны - 120.04.003С жолына көшіріледі.
45. 120.04.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес сомасы кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын, тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 66-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;

3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями  статьи 129  Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями  статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 120.04.001 переносится в строку 120.04.001A, графы E - в строку 120.04.001B, графы G - в строку 120.04.001C, графы C дополнительной формы к строке 120.04.002 переносится в строку 120.04.002A, графы E - в строку 120.04.002B, графы G - в строку 120.04.002C, графы C дополнительной формы к строке 120.04.003 переносится в строку 120.04.003A, графы E - в строку 120.04.003B, графы G - в строку 120.04.003C.
45. Дополнительная форма к строке 120.04.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 65 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 66 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;

5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында кірістерді төлеудің әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте F бағанының деректері D және Е бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте H бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің көбейтіндісі ретінде айқындалады.
120.04.004 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 120.04.004А жолына, F бағаны - 120.04.004В жолына, Н бағаны - 120.04.004С жолына көшіріледі.
46. 120.04.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 66-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.

5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 120.04.004 переносится в строку 120.04.004A, графы F - в строку 120.04.004B, графы H - в строку 120.04.004C.
46. Дополнительная форма к строке 120.04.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 66 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.

120.04.005 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.04.005А жолына, Е бағаны - 120.04.005В жолына, G бағаны - 120.04.005С жолына көшіріледі.
7. Шетелдік көздерден алынған кірістер
- 120.05 нысанын жасау
47. Бұл нысан Салық  кодексінің  80 және  115-баптарына  сәйкес белгіленген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте, мұндай кірістер Декларацияның 120.01 және 120.02 нысандарында көрсетілуге жатады.
48. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
49. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 120.05.001 жолы Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі, тұрақты мекемемен байланысты емес шетелдік мемлекеттердегі көздерден алған, кірістерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.05.002 жолы Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі тұрақты мекеме арқылы шетелдік мемлекетте кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан шетелдік көздерден алған кірістерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.05.003 жолы резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі (шетелдік мемлекеттердегі) көздерден алған кірістерінің жиынтық сомасын көрсетуге арналған, ол 120.05.001 және 120.05.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (120.05.001+120.05.002).
50. 120.05.003 жолының шамасы Декларацияның 120.00.018 жолына көшіріледі.
51. 120.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 66-тармағына сәйкес кіріс төлейтін резидент-салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес резидент-салық төлеуші, тұрақты мекемемен байланысты емес, шетелдік көздерден алатын кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 67-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық  кодексінің  80 және  115-баптарында  көзделген тұрақты мекемемен байланысты емес салық төлеушінің шетелдік мемлекеттердегі көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;

Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 120.04.005 переносится в строку 120.04.005A, графы E - в строку 120.04.005B, графы G - в строку 120.04.005C.
7. Составление формы 120.05 - Доходы из иностранных источников
47. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 80 и 115 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в формах 120.01 и 120.02 Декларации.
48. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
49. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 120.05.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 120.05.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 120.05.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан (в иностранных государствах), которая определяется как сумма показателей строки 120.05.001 и 120.05.002 (120.05.001+120.05.002).
50. Величина строки 120.05.003 переносится в строку 120.00.018 Декларации.
51. Дополнительная форма к строке 120.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 66 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно пункту 65 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 67 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, предусмотренных статьями 80 и 115 Налогового кодекса, в иностранной валюте;

6) F бағанында Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес Е бағанында көрсетілген кірістердің ұлттық валютада қайта есептелген сомасы көрсетіледі.
120.05.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 120.05.001 жолына көшіріледі.
52. 120.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетелдік мемлекетте орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 66-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеме орналасқан елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мұндай тұрақты мекеме орналасқан шетелдік мемлекеттегі тұрақты мекемені салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес тұрақты мекеме арқылы шетелдік мемлекетте кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан резидент-салық төлеушінің алған кірісінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ереженің 67-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық  кодексінің  80 және  115-баптарында  көзделген тұрақты мекеме арқылы шетелдік мемлекетте кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан резидент-салық төлеушінің шетелдік мемлекеттердегі көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес F бағанында көрсетілген кірістердің ұлттық валютада қайта есептелген сомасы көрсетіледі.
120.05.002 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 120.05.002 жолына көшіріледі.
8. Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекетте
алынған кірістер - 120.06 нысанын жасау
53. Бұл нысан резидент-салық төлеуші Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес резидент-салық төлеушінің салық салынатын кірісіне кіргізілетін, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес - заңды тұлға пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған. Салық салуда жеңілдігі бар мемлекет түсінігі Салық кодексі 130-бабының 2-тармағында қарастырылған.
54. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
55. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
120.06.001 жолы Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын және Қазақстан Республикасы резидент - салық төлеушісінің салық салынатын кірісіне енгізілетін пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанная в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 120.05.001. переносится в строку 120.05.001.
52. Дополнительная форма к строке 120.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 66 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 65 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;
6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 67 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, предусмотренных статьями 80 и 115 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма доходов, указанных в графе G, пересчитанная в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 120.05.002 переносится в строку 120.05.002.
8. Составление формы 120.06 - Доходы, полученные в
стране с льготным налогообложением
53. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
54. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
55. В разделе "Расчетные показатели":
строка 120.06.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

56. 120.06.001 жолының шамасы 120.06.007 жолына көшіріледі.
57. 120.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында резидент - салық төлеушінің жарғылық капиталындағы үлесі 10% құрайтын, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес - заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 66-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген резидент емес - салық төлеушінің резиденттік етуші елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резиденттік етуші еліндегі, В бағанында көрсетілген резидент емес - салық төлеушінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында процентте, В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент - салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ереженің 67-тармағына сәйкес ол бойынша резидент емес пайдасының сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында шет ел валютасында, В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен айқындалған, резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы осы декларацияға қоса берілген осындай резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен расталады;
8) H бағанында шет ел валютасында, 100% (FхН 100%)-ке F және Н бағандарының деректерінің қатынасын шығару ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы резидент - салық төлеушісінің салық салынатын кірісіне енгізілетін пайданың сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлға салық кезеңінің соңғы күніне валютада айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген H бағанында көрсетілген пайданың сомасы көрсетіледі.
120.06.001 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 120.06.001 жолына көшіріледі.
9. Резидент еместер болып табылатын, заңды және жеке
тұлғаларға төленетін Қазақстан Республикасындағы
көздерден табыстар - 120.07 нысанын жасау
58. Бұл нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекемемен байланысты емес Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кірістердің және Салық кодексінің  179 187 187-1 198 - 201-1-баптарына  сәйкес есептелген мынадай кірістерден төлем көзінен табыс салығының сомаларын айқындауға арналған.
59. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.

56. Величина строки 120.06.001 переносится в строку 120.00.007.
57. Дополнительная форма к строке 120.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10%;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 66 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты, по которой определена сумма прибыли нерезидента, согласно пункту 67 настоящих Правил;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе Н указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100% ((GхE)/100%), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 120.06.001 переносится в строку 120.06.001.
9. Составление формы 120.07 - Доходы из источников в
Республике Казахстан, выплачиваемые юридическим и физическим
лицам, являющимся нерезидентами
58. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179, 187, 187-1, 198-201-1 Налогового кодекса.
59. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

60. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 120.07.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген кірістердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
2) 120.07.002 жолы салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместерге есептелген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 120.07.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 120.07.004 жолы салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
5) 120.07.005 жолы Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және  147 187-1-баптарына  сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген кірістерден табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 120.07.006 жолы Салық кодексінің 181-бабы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 120.07.007 жолы салық кезеңі үшін Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
61. 120.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес, Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент емес-салық төлеуші Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, кірістің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында резидент еместерге төленбеген кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есептелген кірістерден табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңі үшін төленген кірістердің және (немесе) төленбеген кірістердің, бірақ салық агенті алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған сомалары көрсетіледі;

60. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 120.07.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 120.07.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 120.07.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 120.07.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 120.07.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1)  статьи 181  и статьями 147, 187-1 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 120.07.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2)  статьи 181  Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
7) строка 120.07.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со  статьей 198  Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
61. Дополнительная форма к приложению 120.07:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 65 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со  статьей 178  Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан за налоговый период;
5) в графе E указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;
6) в графе F указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;

7) G бағанында Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және  147 187-1-баптарына  сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық кезеңі үшін резидент еместердің төленген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 181-бабы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің төленбеген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес салық кезеңі үшін шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
120.07 қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.07.001 жолына, D бағанының - 120.07.002 жолына, Е бағаны - 120.07.003 жолына, F бағаны - 120.07.004 жолына, G бағаны - 120.07.005 жолына, Н бағаны - 120.07.006 жолына, I бағаны - 120.07.007 жолына көшіріледі.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының/сақтандыру
брокерінің бухгалтерлік теңгермесі
- 120.08 нысанын жасау
62. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
11. Кірістер және шығыстар туралы есеп
беру - 120.09 нысанын жасау
63. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
12. Ақша қозғалысы туралы есеп беру
(жанама әдіс) - 120.10 нысанын жасау
64. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
13. Кірістер, елдер және валюта түрлерінің коды
65. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуы пайдаланылсын:
Қазақстан Республикасындағы көздерден түсетін кірістер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан кірістер;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден кірістер;
1020 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1022 - резидент еместермен шығарылған акцияларды сату кезінде құнның өсімінен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары немесе активтері құнының 50 проценттен астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құраса;
1023 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;

7) в графе G указывается сумма подоходного налога с выплаченных доходов нерезидентов за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1)  статьи 181  и статьями 147, 187-1 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе за налоговый период в соответствии со  статьей 198  Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к приложению 120.07 переносится в строку 120.07.001, графы D - в строку 120.07.002, графы Е - в строку 120.07.003, графы F - в строку 120.07.004, графы G - в строку 120.07.005, графы Н - в строку 120.07.006, графы I - в строку 120.07.007.
10. Составление формы 120.08 - Бухгалтерский баланс
страховой (перестраховочной) организации/страхового брокера
62. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
11. Составление формы 120.09 - Отчет о доходах и расходах
63. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
12. Составление формы 120.10 - Отчет о
движении денег (косвенный метод)
64. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
13. Коды видов доходов, стран и валют
65. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации акций выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1023 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;

1024 - резидент емес заңды тұлғадағы қатысу үлесін сату кезінде құнның өсімінен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай қатысу үлесі немесе активтері құнының 50 проценттен астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құраса;
1030 - резиденттерге қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1031 - резидент еместердің Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметіне байланысты қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1040 - резиденттердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1041 - Қазақстан Республикасында осындай резидент еместердің қызметтері барысында туындаған резидент еместердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1050 - резидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы кірістер;
1060 - резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1070 - эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы кірістер;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы эмитент-резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1080 - резиденттерден алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1081 - резидент еместен Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметіне байланысты алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерінен түсетін кірістер;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен кірістер;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындау орны маңызды емес;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруына байланысты төленетін үстемелер;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктері немесе өзге де материалдық пайдалары үшін жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы кірістер, соның ішінде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан кірістер;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша кірістер;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан кірістер;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған кірістер;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесінен асып кетуінен алынатын кірістер;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуінен алынатын кірістер;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетін табысты бөлу кезiнде алынатын кірістер;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған кірістердің шығыстардан асып кетуі;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кірістер;

1024 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;

1350 - Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған кірістер;
1351 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған кірістер;
1360 - оларға Қазақстан Республикасында салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекіткен халықаралық шарттарда көзделген, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да кірістер.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден кірістер:
2010 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатудан кірістер;
2011 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден кірістер;
2020 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2022 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн кірістер;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы кірістер;
2060 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
2070 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы кірістер;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы кірістер;
2090 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден кірістер;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын кірістер;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден кірістер;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен кірістер;
2131 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы кірістер;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
2210 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де кірістер.

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогооблажением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогооблажением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан;
доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

66. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде 2003 жылғы 09 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі"  6-қосымшаға  сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
67. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 09 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 120.00, 120.01, 120.02, 120.03, 120.04, 120.05, 120.06, 120.07, 120.08, 120.09, 120.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша есеп жасау ережелері
(121.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ сақтандыру сыйлықақыларын орналастырудан кірістерді мәлімдеуіне және ай қорытындысы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

66. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с  приложением 6  к Правилам декларирования товаров "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
67. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с  приложением 10  "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 120.00, 120.01, 120.02, 120.03, 120.04, 120.05, 120.06, 120.07, 120.08, 120.09, 120.10 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 121.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для декларирования доходов в виде страховых премий и исчисления корпоративного подоходного налога по ним страховыми (перестраховочными) организациями по итогам месяца.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен соңғы есепті тоқсан үшін де толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
Егер ұйыммен бұрын 1-ӨН және 2-ШК нысандарының есептілігі берілмеген болса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыру қажет;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) Хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
9. "Сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.001 жолында 121.00.009, 121.00.017 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң)  6-бабы  2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.002 жолында 121.00.010 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности.
В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и  71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты.
9. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования)":
1) в строке 121.00.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), за исключением указанных в строках 121.00.009, 121.00.017;
2) в строке 121.00.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 121.00.010;

3) 121.00.003 жолында 121.00.011, 121.00.018 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.004 жолында 121.00.012, 121.00.019 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.005 жолында 121.00.013, 121.00.020 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның  6-бабының  2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.006 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.001, 121.00.002 және 121.00.003, 121.00.004, 121.00.005 ((121.00.001 + 121.00.002) - (121.00.003 + 121.00.004 + 121.00.005)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 121.00.007 жолында жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.008 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салық салуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 121.00.006 және 121.00.007 (121.00.006 - 121.00.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
10. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.009 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.010 жолында Заңның  6-бабының  2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.011 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;

3) в строке 121.00.003 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 121.00.011, 121.00.018;
4) в строке 121.00.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 121.00.012, 121.00.019;
5) в строке 121.00.005 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией страхователю при расторжении договоров ненакопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 121.00.013, 121.00.020;
6) в строке 121.00.006 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница сумм строк 121.00.001, 121.00.002 и 121.00.003, 121.00.004, 121.00.005 ((121.00.001 + 121.00.002) - (121.00.003 + 121.00.004 + 121.00.005));
7) в строке 121.00.007 указывается сумма обязательных взносов уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования;
8) в строке 121.00.008 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница строк 121.00.006 и 121.00.007 (121.00.006 - 121.00.007).
10. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.009 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
2) в строке 121.00.010 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
3) в строке 121.00.011 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;

4) 121.00.012 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.013 жолында Заңның  6-бабының  2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.014 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.009, 121.00.010 және 121.00.011, 121.00.012, 121.00.013 ((121.00.009 + 121.00.010) -(121.00.011 + 121.00.012 + 121.00.013)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 121.00.015 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына аударылған міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.016 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 121.00.014 және 120.0.015 (121.00.014 - 121.00.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
11. "Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.017 жолында Заңның  6-бабының  2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.018 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.019 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.020 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.021 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.017 жолының және 121.00.018, 121.00.019, 121.00.020 (121.00.017 - (121.00.018 + 121.00.019 + 121.00.020)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;

4) в строке 121.00.012 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
5) в строке 121.00.013 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования) по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
6) в строке 121.00.014 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница сумм строк 121.00.009, 121.00.010 и 121.00.011, 121.00.012, 121.00.013 ((121.00.009 + 121.00.010) - (121.00.011 + 121.00.012+121.00.013));
7) в строке 121.00.015 указывается сумма перечисленных обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
8) в строке 121.00.016 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 121.00.014 и 120.0.015 (121.00.014 - 121.00.015).
11. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.017 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона;
2) в строке 121.00.018 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона;
3) в строке 121.00.019 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона;
4) в строке 121.00.020 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона;
5) в строке 121.00.021 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования. Определяется как разница строки 121.00.017 и сумм строк 121.00.018, 121.00.019, 121.00.020 (121.00.017 - (121.00.018 + 121.00.019 + 121.00.020));

6) 121.00.022 жолында аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына аударылған міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.023 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 121.00.021 және 121.00.022 (121.00.021 - 121.00.022) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
12. "Салық сомасының есебі" бөлімінде:
8) 121.00.024 жолында 121.00.024А, 121.00.024В және 121.00.024С жолдарының сомалары ретінде айқындалатын сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 121.00.024А жолында Салық кодексінің  117-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 4%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.008 жолының сомасы және 4%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
10) 121.00.024В жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 2 %-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.016 жолының сомасы және 2 %-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
11) 121.00.024С жолында Салық кодексінің  117-бабы  1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 1%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.023 жолының сомасы және 1 %-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
12) 121.00.025 жолында салық төлеуші есепті кезең үшін салықты төлеу есебіне енгізген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 121.00.026 жолында төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.024 жолында көрсетілген корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы мен 121.00.025 жолында көрсетілген салық сомаларының төленген сомалары арасындағы айырма ретінде айқындалады;
15) 121.00.027 жолында артық төленген салық сомасы көрсетіледі, ол егер 121.00.025 жолында көрсетілген төленген салық сомаларының шамасы 121.00.024 жолында көрсетілген есептелген корпорациялық табыс салығының сомасынан көп болған жағдайда айқындалады. 121.00.025 және 121.00.024 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
_______________________________________________

6) в строке 121.00.022 указывается сумма перечисленных обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования по классу аннуитетного страхования;
7) в строке 121.00.023 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 121.00.021 и 120.0.022 (121.00.021-121.00.022);
12. В разделе "Расчет суммы налога":
8) в строке 121.00.024 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам в виде страховых премий, определяемая как сумма строк 121.00.024А, 121.00.024В и 121.00.024С;
9) в строке 121.00.024А указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 1) пункта 1  статьи 117  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.008 и ставки 4 %;
10) в строке 121.00.024В указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования, согласно подпункту 2) пункта 1  статьи 117  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.016 и ставки 2 %;
11) в строке 121.00.024С указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам аннуитетного страхования согласно подпункту 3) пункта 1  статьи 117  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.023 и ставки 1%;
12) в строке 121.00.025 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, внесенного налогоплательщиком в счет уплаты налога за отчетный период;
13) в строке 121.00.026 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 121.00.024, и суммой уплаченных сумм налога, отраженных в строке 121.00.025;
14) в строке 121.00.027 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных сумм налога, указанных в строке 121.00.025, больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 121.00.024. Определяется как разница сумм строк 121.00.025 и 121.00.024.
_______________________________

РҚАО-ның ескертуі: 121.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларацияны жасау ережесі (130.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоғамдық мүддеде қызметін жүзеге асыратын және мынадай шарттарға сәйкес келетін пәтер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер мен тұтынушы кооперативтерді қоспағанда, депозиттер бойынша сыйақылар, грант, кіру және мүшелік жарналары, кондоминиум қатысушыларының жарналары, қайырымдылық көмегі, өтеусіз берілген мүлік, коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз негізде аударымдар мен қайырымдылықтар түріндегі кірістерді мәлімдеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды:
осындай ретінде кірісті алу мақсаты жоқ;
қатысушылар арасында алынған таза кірісті немесе мүлікті бөлмейді.
2. Декларация Декларацияның өзінен (130.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (130.01 - 130.27 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.

Примечание РЦПИ: Графическая форма 121.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 130.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов в виде вознаграждения по депозитам, гранта, вступительных и членских взносов, взносов участников кондоминиума, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе некоммерческими организациями, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), которые осуществляют деятельность в общественных интересах и соответствуют следующим условиям:
1) не имеют цели извлечения дохода в качестве такового;
2) не распределяют полученный чистый доход или имущество между участниками.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 130.00) и приложений к ней (формы с 130.01 по 130.27) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) Корпорациялық табыс салығы декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен кірістер болуы кезінде "100-нысан бойынша декларация" торкөзі белгіленеді. Бұл ретте, Салық кодексінің  120-бабының  4-тармағына сәйкес Салық кодексінің  67-бабына  сәйкес бөлек есептілік жүргізіледі;
10) пәтер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер және тұтынушы кооперативтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес коммерциялық болып табылмайтын ұйым растауға аталған шарттарға жауап береді және тиісті торкөздер белгіленеді.
13. "Кірістер" бөлімінде:

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4  статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при наличии доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00), отмечается ячейка "Декларация по форме 100". При этом, согласно пункту 4  статьи 120  Налогового кодекса, ведется раздельный учет в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
10) в подтверждение, что организация является некоммерческой в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), и отвечает указанным условиям, отмечаются соответствующие ячейки.
13. В разделе "Доходы":

1) 130.00.001 жолына 130.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.002 жолына 130.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.003 жолына 130.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 130.00.004 жолына 130.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 130.00.005 жолына 130.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 130.00.006 жолына 130.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 130.00.007 жолына 130.07.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 130.00.008 жолына 130.08.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 130.00.009 жолына 130.09.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 130.00.010 жолына 130.10.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 130.00.011 жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 130.00.001 - 130.00.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 130.00.012 жолына Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен алынған кірістер бар болған жағдайда 100.00.021 жолында көрсетілген басқа да кірістердің сомасы көшіріледі;
13) 130.00.013 жолында кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 130.00.011 және 130.00.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
14) 130.00.014 жолында 130.00.012 жолы сомасы мен 130.00.013 жолы сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Салық кодексі  120-бабының  4-тармағына сәйкес жалпы белгіленген тәртіпте салық салынуға жататын кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;
15) 130.00.015 жолына Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен алынған кірістер бар болған жағдайда 100.00.035А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 130.00.016 жолында Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен алынған кірістер бар болған жағдайда шегерімге жатқызылуға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.00.014 және 130.00.015 жолдары сомаларының туындысы ретінде айқындалады.
14. 130.00.016 жолының шамасы 100.00.035В жолына көшіріледі.
15. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 130.00.017 жолына 130.11.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.018 жолына 130.12.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.019 жолына 130.13.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 130.00.020 жолына 130.14.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 130.00.021 жолына 130.15.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 130.00.022 жолына 130.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 130.00.023 жолына 130.17.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 130.00.024 жолына 130.18.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

1) в строку 130.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 130.01.001;
2) в строку 130.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 130.02.001;
3) в строку 130.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 130.03.001;
4) в строку 130.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 130.04.001;
5) в строку 130.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 130.05.001;
6) в строку 130.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 130.06.001;
7) в строку 130.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 130.07.001;
8) в строку 130.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 130.08.001;
9) в строку 130.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 130.09.001;
10) в строку 130.00.010 переносится сумма, отраженная в строке 130.10.001;
11) в строке 130.00.011 указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 130.00.001 по 130.00.010;
12) в строке 130.00.012 переносится сумма других доходов, отраженная в строке 100.00.023, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
13) в строке 130.00.013 указывается итоговая сумма доходов. Определяется как сумма строк 130.00.011 и 130.00.012;
14) в строке 130.00.014 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 4  статьи 120  Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 130.00.012 и суммы строки 130.00.013;
15) в строку 130.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 100.00.038А, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
16) в строке 130.00.016 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00). Определяется как произведение суммы строк 130.00.014 и 130.00.015.
14. Величина строки 130.00.016 переносится в строку 100.00.038В.
15. В разделе "Расходы":
1) в строку 130.00.017 переносится сумма, отраженная в строке 130.11.004;
2) в строку 130.00.018 переносится сумма, отраженная в строке 130.12.001;
3) в строку 130.00.019 переносится сумма, отраженная в строке 130.13.001;
4) в строку 130.00.020 переносится сумма, отраженная в строке 130.14.001;
5) в строку 130.00.021 переносится сумма, отраженная в строке 130.15.001;
6) в строку 130.00.022 переносится сумма, отраженная в строке 130.16.001;
7) в строку 130.00.023 переносится сумма, отраженная в строке 130.17.001;
8) в строку 130.00.024 переносится сумма, отраженная в строке 130.18.001;

9) 130.00.025 жолына 130.19.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 130.00.026 жолына 130.20.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 130.00.027 жолына 130.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 130.00.028 жолына 130.22.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 130.00.029 жолында 130.00.017 - 130.00.028 жолдарының сомасы ретінде айқындалған шығыстардың сомасы көрсетіледі.
3. Депозиттер бойынша сыйақылар - 130.01 нысанын жасау
16. Осы нысан депозиттер бойынша сыйақылар түріндегі алынған кірістер сомасын айқындауға арналған.
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
18. "Депозиттер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
130.01.001 жолында сыйақылар түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
19. 130.01.001 жолының шамасы 130.00.001 жолына көшіріледі.
20. 130.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы төлеген заңды (жеке) тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында депозиттер бойынша алынған сыйақының сомасы көрсетіледі.

9) в строку 130.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 130.19.001;
10) в строку 130.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 130.20.001;
11) в строку 130.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 130.21.001;
12) в строку 130.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 130.22.001;
13) в строке 130.00.029 указывается сумма расходов, определенная как сумма строк с 130.00.017 по 130.00.028.
3. Составление формы 130.01 - Вознаграждения по депозитам
16. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде вознаграждений по депозитам.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
18. В разделе "Вознаграждения по депозитам":
в строке 130.01.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
19. Величина строки 130.01.001 переносится в строку 130.00.001.
20. Дополнительная форма к строке 130.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, выплатившего вознаграждение;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налоголательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма полученного вознаграждения по депозитам.

130.01.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.01.001 жолына көшіріледі.
4. Гранттар - 130.02 нысанын жасау
21. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес грант түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
22. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.01.001 переносится в строку 130.01.001.
4. Составление формы 130.02 - Гранты
21. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде гранта в соответствии с подпунктом 4) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
22. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

23. "Гранттар" бөлімінде:
130.02.001 жолында грант түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
24. 130.02.001 жолының шамасы 130.00.002 жолына көшіріледі.
25. 130.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында грант берушінің тиісті коды көрсетіледі:
Р/с
Грант берушінің атауы
Грант берушінің коды
1.
Мемлекеттер

23. В разделе "Гранты":
в строке 130.02.001 указывается сумма полученных доходов в виде гранта и заполняется на основании данных дополнительной формы.
24. Величина строки 130.02.001 переносится в строку 130.00.002.
25. Дополнительная форма к строке 130.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается соответствующий код грантодателя:
N
п/п
Наименование грантодателя
Код грантодателя
1.
Государства

000-1
2.
Мемлекеттердің үкіметтері
000-2
3.
Халықаралық ұйымдар*
4.
Мемлекеттік ұйымдар*
5.
Шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар*
6.
Шетелдіктер
000-3
7.
Азаматтығы жоқ тұлғалар
000-4
* "Гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдардың, шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдардың және қорлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 28 желтоқсан N 1753  қаулысымен  бекітілген Гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдардың, шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдардың және қорлардың тізбесінде көрсетілген ұйымдардан гранттар алынған кезде, көрсетілген Тізбеде көрсетілген ондай ұйымның реттік нөміріне сәйкес келетін грант берушінің коды көрсетіледі;

000-1
2.
Правительства государств
000-2
3.
Международные организации *
4.
Государственные организации*
5.
Зарубежные неправительственные общественные организации и фонды*
6.
Иностранные граждане
000-3
7.
Лица без гражданства
000-4
* При получении грантов от организаций, указанных в Перечне международных и государственных организаций, зарубежных неправительственных общественных организаций и фондов, предоставляющих гранты, утвержденном  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2001 года N 1753 "Об утверждении Перечня международных и государственных организаций, зарубежных неправительственных общественных организаций и фондов, предоставляющих гранты", указывается код грантодателя, соответствующий порядковому номеру такой организации в указанном Перечне;

3) С бағанында грант төлеген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
5) E бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес грант түріндегі алынған мүліктің коды көрсетіледі;
6) F бағанында грант түріндегі алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
7) G бағанында мүліктің грант ретінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) H бағанында грант ретінде алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.02.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.02.001 жолына көшіріледі.
5. Өтеусіз алынған мүлік - 130.03 нысанын жасау
26. Осы нысан ақша және қайырымдылықтарды қоспағанда, өтеусіз алынған мүлік түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
28. "Өтеусіз алынған мүлік" бөлімінде:
130.03.001 жолында өтеусіз алынған мүлік түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
29. 130.03.001 жолының шамасы 130.00.003 жолына көшіріледі.
30. 130.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мүлікті өтеусіз берген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес өтеусіз алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің өтеусіз алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында өтеусіз алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.03.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.03.001 жолына көшіріледі.
6. Кіру жарналары - 130.04 нысанын жасау
31. Осы нысан кіру жарналары түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
32. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.

3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, выплативших грант;
4) в графе D указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
5) в графе E указывается код имущества, полученного в виде гранта, согласно пункту 141 настоящих Правил;
6) в графе F указывается наименование имущества, полученного в виде гранта;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в качестве гранта;
8) в графе H указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в качестве гранта.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 130.02.001 переносится в строку 130.02.001.
5. Составление формы 130.03 - Безвозмездно полученное имущество
26. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде безвозмездно полученного имущества, за исключением денег и пожертвований.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
28. В разделе "Безвозмездно полученное имущество":
в строке 130.03.001 указывается сумма полученных доходов в виде безвозмездно полученного имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
29. Величина строки 130.03.001 переносится в строку 130.00.003.
30. Дополнительная форма к строке 130.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, безвозмездно передавших имущество;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование безвозмездно полученного имущества;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение имущества;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.03.001 переносится в строку 130.03.001.
6. Составление формы 130.04 - Вступительные взносы
31. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде вступительных взносов.
32. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

33. "Кіру жарналары" бөлімінде:
130.04.001 жолында кіру жарналары түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
34. 130.04.001 жолының шамасы 130.00.004 жолына көшіріледі.
35. 130.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіру жарналарын енгізген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес кіру жарналары ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кіру жарналары ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің кіру жарналары түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кіру жарналары түрінде алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.04.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.04.001 жолына көшіріледі.
7. Мүшелік жарналар - 130.05 нысанын жасау
36. Осы нысан мүшелік жарналар түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
37. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
38. "Мүшелік жарналар" бөлімінде:
130.05.001 жолында мүшелік жарналар түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
39. 130.05.001 жолының шамасы 130.00.005 жолына көшіріледі.
40. 130.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мүшелік жарналарды енгізген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес мүшелік жарналар ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында мүшелік жарналар ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің мүшелік жарналар түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында мүшелік жарналар түріндегі алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.05.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.05.001 жолына көшіріледі.

33. В разделе "Вступительные взносы":
в строке 130.04.001 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
34. Величина строки 130.04.001 переносится в строку 130.00.004.
35. Дополнительная форма к строке 130.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, внесших вступительные взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде вступительных взносов, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде вступительных взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде вступительных взносов;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде вступительных взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.04.001 переносится в строку 130.04.001.
7. Составление формы 130.05 - Членские взносы
36. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде членских взносов.
37. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
38. В разделе "Членские взносы":
в строке 130.05.001 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
39. Величина строки 130.05.001 переносится в строку 130.00.005.
40. Дополнительная форма к строке 130.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, внесших членские взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде членских взносов, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде членских взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде членских взносов;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде членских взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.05.001 переносится в строку 130.05.001.

8. Кондоминиум қатысушыларының
жарналары - 130.06 нысанын жасау
41. Осы нысан кондоминиум қатысушыларының жарналары түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
42. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
43. "Кондоминиум қатысушыларының жарналары" бөлімінде:
130.06.001 жолында кондоминиум қатысушыларының жарналары түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
44. 130.06.001 жолының шамасы 130.00.006 жолына көшіріледі.
45. 130.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кондоминиум қатысушыларының жарналарын төлеген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі. Кондоминиум қатысушыларының жарналарын төлейтін жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты В бағанында олардың саны көрсетіледі, ал G бағанының деректері жалпы сомада көрсетіледі, бұл ретте С және F бағандары толтырылмайды;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес кондоминиум қатысушыларының жарналары ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кондоминиум қатысушыларының жарналары ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің кондоминиум қатысушыларының жарналары түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кондоминиум қатысушыларының жарналары ретінде алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.06.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.06.001 жолына көшіріледі.
9. Қайырымдылық көмек - 130.07 нысанын жасау
46. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қайырымдылық көмек түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
47. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
48. "Қайырымдылық көмек" бөлімінде:
130.07.001 жолында қайырымдылық көмек түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
49. 130.07.001 жолының шамасы 130.00.007 жолына көшіріледі.
50. 130.07.001 жолына қосымша нысан:

8. Составление формы 130.06 - Взносы участников кондоминиума
41. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде взносов участников кондоминиума.
42. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
43. В разделе "Взносы участников кондоминиума":
в строке 130.06.001 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. Величина строки 130.06.001 переносится в строку 130.00.006.
45. Дополнительная форма к строке 130.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, выплативших взносы участников кондоминиума. В отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, выплачивающих взносы участников кондоминиума, в графе В указывается их количество, а данные графы G отражаются общей суммой, при этом графы С и F не заполняются;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде взносов участников кондоминиума, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде взносов участников кондоминиума;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде взносов участников кондоминиума;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде взносов участников кондоминиума.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.06.001 переносится в строку 130.06.001.
9. Составление формы 130.07 - Благотворительная помощь
46. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде благотворительной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
47. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
48. В разделе "Благотворительная помощь":
в строке 130.07.001 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи и заполняется на основании данных дополнительной формы.
49. Величина строки 130.07.001 переносится в строку 130.00.007.
50. Дополнительная форма к строке 130.07.001:

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қайырымдылық көмек көрсеткен заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес қайырымдылық көмек ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылық көмек ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің қайырымдылық көмек түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында қайырымдылық көмек түріндегі алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.07.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.07.001 жолына көшіріледі.
10. Демеушілік көмек - 130.08 нысанын жасау
51. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес айқындалған демеушілік көмек түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
52. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
53. "Демеушілік көмек" бөлімінде:
130.08.001 жолында демеушілік көмек түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
54. 130.08.001 жолының шамасы 130.00.008 жолына көшіріледі.
55. 130.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында демеушілік көмек көрсеткен заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес демеушілік көмек ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында демеушілік көмек түрінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің демеушілік көмек түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында демеушілік көмек жарналары түріндегі алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.08.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.08.001 жолына көшіріледі.
11. Өтеусіз негіздегі аударымдар - 130.09 нысанын жасау
56. Осы нысан өтеусіз негіздегі ақша аударымдары түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, оказавших благотворительную помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде благотворительной помощи, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде благотворительной помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде благотворительной помощи;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде благотворительной помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.07.001 переносится в строку 130.07.001.
10. Составление формы 130.08 - Спонсорская помощь
51. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде спонсорской помощи, определенной в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
52. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
53. В разделе "Спонсорская помощь":
в строке 130.08.001 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. Величина строки 130.08.001 переносится в строку 130.00.008.
55. Дополнительная форма к строке 130.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, оказавших спонсорскую помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде спонсорской помощи, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде спонсорской помощи;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.08.001 переносится в строку 130.08.001.
11. Составление формы 130.09 -
Отчисления на безвозмездной основе
56. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде отчислений денег на безвозмездной основе.

57. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
58. "Өтеусіз негіздегі аударымдар" бөлімінде:
130.09.001 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар түрінде алынған ақша сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
59. 130.09.001 жолының шамасы 130.00.009 жолына көшіріледі.
60. 130.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өтеусіз негізде аударымдар жүргізген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мүліктің өтеусіз негізде аударымдар түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз негізде алынған аударымдардың сомасы көрсетіледі.
130.09.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.09.001 жолына көшіріледі.
12. Қайырымдылықтар - 130.10 нысанын жасау
61. Осы нысан азаматтық заңдарға сәйкес қайырымдылықтар түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
62. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
63. "Қайырымдылықтар" бөлімінде:
130.10.001 жолында қайрымдылықтар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
64. 130.10.001 жолының шамасы 130.00.010 жолына көшіріледі.
65. 130.10.001 жолына көшіріледі:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қайырымдылықтарды жүзеге асырған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес қайырымдылықтар түрінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылықтар түрінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің қайырымдылықтар түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында қайырымдылықтар түрінде алынған мүліктің құны көрсетіледі.
130.10.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.10.001 жолына көшіріледі.

57. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
58. В разделе "Отчисления на безвозмездной основе":
в строке 130.09.001 указывается сумма денег, полученная в виде отчислений на безвозмездной основе, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
59. Величина строки 130.09.001 переносится в строку 130.00.009.
60. Дополнительная форма к строке 130.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, произведших отчисления на безвозмездной основе;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 156 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде отчислений на безвозмездной основе;
5) в графе Е указывается сумма отчислений, полученная на безвозмездной основе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.09.001 переносится в строку 130.09.001.
12. Составление формы 130.10 - Пожертвования
61. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде пожертвований в соответствии с гражданским законодательством.
62. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
63. В разделе "Пожертвования":
в строке 130.10.001 указывается сумма полученных доходов в виде пожертвований и заполняется на основании данных дополнительной формы.
64. Величина строки 130.10.001 переносится в строку 130.00.010.
65. Дополнительная форма к строке 130.10.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществивших пожертвования;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде пожертвования, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде пожертвования;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде пожертвования;
7) в графе G указывается стоимость имущества, полученного в виде пожертвований.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.10.001 переносится в строку 130.10.001.

13. Коммерциялық емес ұйымды ұстау -
130.11 нысанын жасау
66. Осы нысан коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
67. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
68. "Коммерциялық емес ұйымды ұстау" бөлімінде:
1) 130.11.001 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетілетін 130.11.001N жолын қоспағанда, қосымша нысандардың негізінде толтырылатын 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J, 130.11.001K, 130.11.001L, 130.11.001M, 130.11.001N, 130.11.001O, 130.11.001P, 130.11.001Q, 130.11.001R жолдарын қосумен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 130.11.002 жолында қосымша нысандардың негізінде толтырылатын 130.11.002А және 130.11.002В жолдарын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбек ақы төлеуге және әлеуметтік төлемдерге шығыстар көрсетіледі;
3) 130.11.003 жолында 130.11.001 жолында есепке алынбаған және 130.11.003А, 130.11.003F, 130.11.003G жолдарын қосумен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға басқа да барлық шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.11.003А жолында 130.11.003В-130.11.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 130.11.003В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 130.11.003С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 130.11.003D және 130.11.003Е жолдарында Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін тәуліктіктің тиісті сомалар көрсетіледі;
5) 130.11.003F жолында өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 130.11.003G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 130.11.004 жолында 130.11.001, 130.11.002 және 130.11.003 жолдарын қосумен айқындалатын коммерциялық ұйымды ұстауға шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 130.11.005А жолында есепті салық кезеңі үшін іссапарлардың саны көрсетіледі;
9) 130.11.005В жолында есепті салық кезеңі үшін іссапарлар күндерінің саны көрсетіледі.

13. Составление формы 130.11 -
Содержание некоммерческой организации
66. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на содержание некоммерческой организации.
67. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
68. В разделе "Содержание некоммерческой организации":
1) в строке 130.11.001 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемые сложением строк 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J, 130.11.001K, 130.11.001L, 130.11.001M, 130.11.001N, 130.11.001O, 130.11.001P, 130.11.001Q, 130.11.001R, которые заполняются на основании дополнительных форм, за исключением строки 130.11.001N, в которой указывается сумма отчислений в Государственный фонд социального страхования;
2) в строке 130.11.002 указываются расходы на оплату труда работников и на социальные выплаты, определяемые сложением строк 130.11.002А и 130.11.002В, которые заполняются на основании данных дополнительных форм;
3) в строке 130.11.003 указывается сумма всех других расходов на содержание некоммерческой организации, не учтенных в строке 130.11.001, и определяемая сложением строк 130.11.003А, 130.11.003F, 130.11.003G;
4) в строке 130.11.003А указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 130.11.003В по 130.11.003Е. В строке 130.11.003В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 130.11.003С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь. В строках 130.11.003D и 130.11.003Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
5) в строке 130.11.003F указывается сумма представительских расходов и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) в строке 130.11.003G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) в строке 130.11.004 указывается общая сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая сложением строк 130.11.001, 130.11.002 и 130.11.003;
8) в строке 130.11.005А указывается общее количество командировок за отчетный налоговый период;
9) в строке 130.11.005В указывается общее количество дней командировок за отчетный налоговый период.

130.11.004 жолының шамасы 130.00.017 жолына көшіріледі.
69. 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J және 130.11.001K жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.11.001А жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.11.001А жолына, 130.11.001В жолына қосымша нысан Е бағанының - 130.11.001В жолына, 130.11.001С жолына қосымша нысан Е бағанының - 130.11.001С жолына, 130.11.001D жолына қосымша нысан Е бағанының - 130.11.001D жолына, 130.11.001E жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001E жолына, 130.11.001F жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001F жолына, 130.11.001G жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001G жолына, 130.11.001H жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001H жолына, 130.11.001I жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001I жолына, 130.11.001J жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001J жолына, 130.11.001K жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001K жолына көшіріледі.
70. 130.11.001L, 130.11.001О, 130.11.001Р, 130.11.001Q, 130.11.001R жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 142-бабына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі. Бұл ретте 130.11.001О жолына қосымша нысанда көрсетілген баған бойынша оларға қатысты айыппұл санкциялары есептелген шығыстар түрінің коды көрсетіледі.
Мысалы, ұйым жалгерлік төлемдерді уақтылы төлемегені үшін тұрақсыздық айыптарын төлейді, сәйкесінше "Айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары" 130.11.001О жолына қосымша нысан толтырылуға жатады, мұндағы D бағанында жалгерлік төлем - 008 шығыстарына сәйкес келетін шығыстар түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстарды растайтын құжаттың нөмері мен күні көрсетіледі;

Величина строки 130.11.004 переносится в строку 130.00.017.
69. Дополнительные формы к строкам 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J и 130.11.001K:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, получивших доход;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего расходы;
5) в графе Е указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001А переносится в строку 130.11.001А, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001В - в строку 130.11.001В, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001С - в строку 130.11.001С, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001D - в строку 130.11.001D, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001E - в строку 130.11.001E, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001F - в строку 130.11.001F, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001G - в строку 130.11.001G, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001H - в строку 130.11.001H, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001I - в строку 130.11.001I, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001J - в строку 130.11.001J, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001K - в строку 130.11.001K.
70. Дополнительные формы к строкам 130.11.001L, 130.11.001О, 130.11.001Р, 130.11.001Q, 130.11.001R:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, получивших доход;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 142 настоящих Правил. При этом в дополнительной форме к строке 130.11.001 О по данной графе указывается код вида расходов, в отношении которых начислены штрафные санкции.
Например, организация выплачивает неустойку за несвоевременную оплату арендных платежей, соответственно, подлежит заполнению дополнительная форма к строке 130.11.001О "Штрафы, пени, неустойки", где в графе D указывается код вида расходов, соответствующий расходам на арендную плату - 008;
5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего расходы;

6) F бағанында шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.11.001L жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 130.11.001L жолына, 130.11.001O жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001O жолына, 130.11.001P жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001P жолына, 130.11.001Q жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001Q жолына, 130.11.001R жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001R жолына көшіріледі.
71. 130.11.001М жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мемлекеттік бюджетке енгізуге жататын (енгізілген) салық (жеке табыс салығын қоспағанда) және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрі, айыппұлдар мен өсімдер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары бойынша айыппұлдар мен өсімдер көрсетіледі;
3) С бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Аталған баған В бағанында міндетті зейнетақы жарналары бойынша өсімдер көрсетілген жағдайда толтырылмайды;
4) D бағанында осы Ережелердің 142-тармағына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында мемлекеттік бюджетке енгізуге жататын (енгізілген) есептелген салық (жеке табыс салығын қоспағанда) және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, есептелген айыппұлдар мен өсімдердің, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептелген айыппұлдар мен өсімдердің есептелген сомасы көрсетіледі.
130.11.001М жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.11.001М жолына көшіріледі.
72. 130.11.002А және 130.11.002В жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алған жеке тұлға-қызметкердің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің - кіріс алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кірістің төленген сомасы көрсетіледі.
130.11.002А жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.11.002А жолына, 130.11.002В жолына қосымша нысан D бағанының 130.11.002В жолына көшіріледі.
73. 130.11.003F жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алушы - заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 142-тармағына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында өкілеттік шығыстарының сомасы көрсетіледі.
130.11.003F жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.11.003F жолына көшіріледі.

6) в графе F указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 130.11.001L переносится в строку 130.11.001L, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001O - в строку 130.11.001O, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001P - в строку 130.11.001P, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001Q - в строку 130.11.001Q, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001R - в строку 130.11.001R.
71. Дополнительная форма к строке 130.11.001М:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются вид налогов (за исключением индивидуального подоходного налога) и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени, подлежащие внесению (внесенные) в государственный бюджет, а также штрафы и пени по обязательным пенсионным взносам;
3) в графе С указывается код бюджетной классификации. Данная графа не заполняется в случае отражения в графе В пени по обязательным пенсионным взносам;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 142 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма исчисленных налогов (за исключением индивидуального подоходного налога) и других обязательных платежей в бюджет, начисленных штрафов и пени, подлежащих внесению (внесенных) в государственный бюджет, а также начисленных штрафов и пени по обязательным пенсионным взносам.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001М переносится в строку 130.11.001М.
72. Дополнительные формы к строкам 130.11.002А и 130.11.002В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество физического лица-работника, получившего доход;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика - получателя дохода;
4) в графе D указывается сумма выплаченного дохода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.11.002А переносится в строку 130.11.002А, графы D дополнительной формы к строке 130.11.002В переносится в строку 130.11.002В.
73. Дополнительная форма к строке 130.11.003F:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица - получателя дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 142 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма представительских расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.11.003F, переносится в строку 130.11.003F.

74. 130.11.003G қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оларға қатысты алдағы есепті кезеңдерге жататын шығыстар жүргізілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 142-тармағына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңінің басына алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында алдағы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезең шығыстарының сомасы көрсетіледі;

74. Дополнительная форма к строке 130.11.003G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, в отношении которых произведены расходы, относящиеся к будущим отчетным периодам;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 142 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
6) в графе F указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;

8) Н бағанында салық кезеңінің соңына алдағы кезең шығыстарының сомасы көрсетіледі (E + F - G).
130.11.003G жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.11.003G жолына көшіріледі.
14. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
- 130.12 нысанын жасау
75. Осы нысан коммерциялық емес ұйымның қызметімен байланысты әртүрлі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомаларын айқындауға арналған.

8) в графе Н указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (E + F - G).
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.11.003G переносится в строку 130.11.003G.
14. Составление формы 130.12 -
Организация и проведение мероприятий
75. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по организации и проведению различных мероприятий, связанных с деятельностью некоммерческой организации.

76. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
77. "Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу" бөлімінде:
130.12.001 жолында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 130.12.001А-130.12.001К жолдарында іс-шаралардың түрі бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және іс-шара кодына сәйкес қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

76. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
77. В разделе "Организация и проведение мероприятий":
в строке 130.12.001 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий и заполняется на основании данных дополнительной формы. В строках с 130.12.001А по 130.12.001К указываются суммы расходов по видам мероприятий и заполняются на основании данных дополнительной формы в соответствии с кодом вида мероприятия.

3) С бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша тауарлар өткізетін, қызмет көрсетулер көрсететін, жұмыстарды орындаған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
5) E бағанында осы Ережелердің 142-тармағына сәйкес іс-шараларды ұйымдастыру және өткізумен байланысты шығыс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу мақсатында жүргізілген шығыстар түрінің атауы көрсетіледі;
7) G бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстар жүзеге асырылғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) H бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.12.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 130.12.001 жолына көшіріледі.
15. Ақпараттық материалдарды әзірлеу және
орналастыру - 130.13 нысанын жасау
80. Осы нысан коммерциялық емес ұйым және оны ұстау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізумен байланысты ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыруға байланысты шығыстарды қоспағанда, ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыруға, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында, шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
81. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
82. "Ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру" бөлімінде:
130.13.001 жолында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
83. 130.13.001 жолының шамасы 130.00.019 жолына көшіріледі.
84. 130.13.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша тауарларды өткізетін, қызмет көрсетулер көрсететін, жұмыстар орындаған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 142-тармағына сәйкес ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастырумен байланысты шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру мақсатында жүргізілген шығыстар түрінің атауы көрсетіледі;

3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, реализующих товары, предоставляющих услуги, выполнивших работы по организации и проведению мероприятий;
4) в графе D указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
5) в графе E указывается код вида расхода, связанного с организацией и проведением мероприятий, согласно пункту 142 настоящих Правил;
6) в графе F указывается наименование вида расходов, произведенных в целях организации и проведения мероприятий;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего осуществление расходов по организации и проведению мероприятий;
8) в графе H указывается сумма произведенных расходов по организации и проведению мероприятий.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 130.12.001 переносится в строку 130.12.001.
15. Составление формы 130.13 -
Подготовка и размещение информационных материалов
80. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на подготовку и размещение информационных материалов, в том числе в средствах массовой информации, за исключением расходов на подготовку и размещение информационных материалов, связанных с организацией и проведением мероприятий некоммерческой организации и ее содержанием.
81. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
82. В разделе "Подготовка и размещение информационных материалов":
в строке 130.13.001 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
83. Величина строки 130.13.001 переносится в строку 130.00.019.
84. Дополнительная форма к строке 130.13.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, реализующих товары, предоставляющих услуги, выполнивших работы по подготовке и размещению информационных материалов;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода, связанного с подготовкой и размещению информационных материалов, согласно пункту 142 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование вида расходов, произведенных в целях подготовки и размещения информационных материалов;

6) F бағанында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың жүзеге асырылғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында ақпараттық материалдарды бұқаралық ақпарат құралдарына әзірлеу және орналастыру бойынша жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.13.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.13.001 жолына көшіріледі.
16. Сыйақылар - 130.14 нысанын жасау
85. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармақтың 2) тармақшасына сәйкес сыйақылар түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
86. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
87. "Сыйақылар" бөлімінде:
130.14.001 жолында шарттың талаптарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші төлейтін (төлеуі тиіс) сыйақылардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
88. 130.14.001 жолының шамасы 130.00.020 жолына көшіріледі.
89. 130.14.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы алатын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы бойынша шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін сыйақының сомасы көрсетіледі.
130.14.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.14.001 жолына көшіріледі.
17. Қайырымдылық көмек - 130.15 нысанын жасау
90. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
91. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
92. "Қайырымдылық көмек" бөлімінде:
130.15.001 жолында қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
93. 130.15.001 жолының шамасы 130.00.021 жолына көшіріледі.
94. 130.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қайырымдылық көмек көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;

6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего осуществление расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов по подготовке и размещению информационных материалов в средствах массовой информации.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.13.001 переносится в строку 130.13.001.
16. Составление формы 130.14 -
Вознаграждения
85. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде вознаграждения в соответствии с подпунктом 2) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
86. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
87. В разделе "Вознаграждения":
в строке 130.14.001 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
88. Величина строки 130.14.001 переносится в строку 130.00.020.
89. Дополнительная форма к строке 130.14.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, получающих вознаграждение;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего расходы по вознаграждению;
5) в графе Е указывается сумма выплачиваемого вознаграждения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.14.001 переносится в строку 130.14.001.
17. Составление формы 130.15 -
Благотворительная помощь
90. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде благотворительной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
91. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
92. В разделе "Благотворительная помощь":
в строке 130.15.001 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи.
93. Величина строки 130.15.001 переносится в строку 130.00.021.
94. Дополнительная форма к строке 130.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым оказана благотворительная помощь;

3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес қайырымдылық көмек ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылық көмек ретінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында қайырымдылық көмек көрсетілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында көрсетілген қайырымдылық көмектің сомасы көрсетіледі.
130.15.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.15.001 жолына көшіріледі.
18. Демеушілік көмек - 130.16 нысанын жасау
95. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес айқындалған демеушілік көмек түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
96. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
97. "Демеушілік көмек" бөлімінде:
130.16.001 жолында демеушілік көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
98. 130.16.001 жолының шамасы 130.00.022 жолына көшіріледі.
99. 130.16.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында демеушілік көмек көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес демеушілік көмек ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында демеушілік көмек түрінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің демеушілік көмек түрінде берілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында көрсетілген демеушілік көмек сомасы көрсетіледі.
130.16.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.16.001 жолына көшіріледі.
19. Кіру жарналары - 130.17 нысанын жасау
100. Осы нысан кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
101. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
102. "Кіру жарналары" бөлімінде:
130.17.001 жолында кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.

3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве благотворительной помощи, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве благотворительной помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего оказание благотворительной помощи;
7) в графе G указывается сумма оказанной благотворительной помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.15.001 переносится в строку 130.15.001.
18. Составление формы 130.16 -
Спонсорская помощь
95. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде спонсорской помощи, определенной в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
96. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
97. В разделе "Спонсорская помощь":
в строке 130.16.001 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи.
98. Величина строки 130.16.001 переносится в строку 130.00.022.
99. Дополнительная форма к строке 130.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым оказана благотворительная помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве спонсорской помощи, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве спонсорской помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего оказание спонсорской помощи;
7) в графе G указывается сумма оказанной спонсорской помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.16.001 переносится в строку 130.16.001.
19. Составление формы 130.17 -
Вступительные взносы
100. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде вступительных взносов.
101. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
102. В разделе "Вступительные взносы":
в строке 130.17.001 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов.

103. 130.17.001 жолының шамасы 130.00.023 жолына көшіріледі.
104. 130.17.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіру жарналары төленетін заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес кіру жарналары ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кіру жарналары ретінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында кіру жарналарының енгізілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кіру жарналарының сомасы көрсетіледі.
130.17.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.17.001 жолына көшіріледі.
20. Мүшелік жарналар - 130.18 нысанын жасау
105. Осы нысан мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
106. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
107. "Мүшелік жарналар" бөлімінде:
130.18.001 жолында мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
108. 130.18.001 жолының шамасы 130.00.024 жолына көшіріледі.
109. 130.18.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған қатысты мүшелік жарналар енгізілген заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес мүшелік жарналар ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында мүшелік жарна ретінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүшелік жарналардың төленгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында мүшелік жарналардың сомасы көрсетіледі.
130.18.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.18.001 жолына көшіріледі.
21. Өтеусіз берілген мүлік - 130.19 нысанын жасау
110. Осы нысан ақша және қайырымдылықтарды қоспағанда, заңды және жеке тұлғаларға өтеусіз берілген мүлік бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
111. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

103. Величина строки 130.17.001 переносится в строку 130.00.023.
104. Дополнительная форма к строке 130.17.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, которому выплачиваются вступительные взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве вступительных взносов, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве вступительных взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего внесение вступительных взносов;
7) в графе G указывается сумма вступительных взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.17.001 переносится в строку 130.17.001.
20. Составление формы 130.18 -
Членские взносы
105. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде членских взносов.
106. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
107. В разделе "Членские взносы":
в строке 130.18.001 указывается сумма расходов в виде членских взносов.
108. Величина строки 130.18.001 переносится в строку 130.00.024.
109. Дополнительная форма к строке 130.18.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, в отношении которого вносятся членские взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве членских взносов, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве членских взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего оплату членских взносов;
7) в графе G указывается сумма членских взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.18.001 переносится в строку 130.18.001.
21. Составление формы 130.19 -
Безвозмездно переданное имущество
110. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам, за исключением денег и пожертвований.
111. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;

2) Декларация берілетін салық кезеңі.
112. "Өтеусіз берілген мүлік" бөлімінде:
130.19.001 жолында заңды және жеке тұлғаларға өтеусіз берілген мүлік бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
113. 130.19.001 жолының шамасы 130.00.025 жолына көшіріледі.
114. 130.19.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мүлік өтеусіз берілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес өтеусіз берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің өтеусіз берілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі.
130.19.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.19.001 жолына көшіріледі.
22. Өтеусіз негіздегі аударымдар -
130.20 нысанын жасау
115. Осы нысан өтеусіз негізде жүргізілген ақша аударымдары бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
116. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
117. "Өтеусіз негіздегі аударымдар" бөлімінде:
130.20.001 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
118. 130.20.001 жолының шамасы 130.00.026 жолына көшіріледі.
119. 130.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында олардың есебіне өтеусіз негізде аударымдар жүргізілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жүргізілген аударымдарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз негізде жүргізілген аударымдардың сомасы көрсетіледі.
130.20.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.20.001 жолына көшіріледі.
23. Қайырымдылықтар - 130.21 нысанын жасау

2) налоговый период, за который представляется Декларация.
112. В разделе "Безвозмездно переданное имущество":
в строке 130.19.001 указывается сумма расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
113. Величина строки 130.19.001 переносится в строку 130.00.025.
114. Дополнительная форма к строке 130.19.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым безвозмездно передано имущество;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного безвозмездно, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного безвозмездно;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездную передачу имущества;
7) в графе G указывается стоимость имущества, переданного безвозмездно.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.19.001 переносится в строку 130.19.001.
22. Составление формы 130.20 -
Отчисления на безвозмездной основе
115. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по денежным отчислениям, произведенным на безвозмездной основе.
116. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
117. В разделе "Отчисления на безвозмездной основе":
в строке 130.20.001 указывается сумма расходов по отчислениям на безвозмездной основе и заполняется на основании данных дополнительной формы.
118. Величина строки 130.20.001 переносится в строку 130.00.026.
119. Дополнительная форма к строке 130.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия имя отчество физического лица, в счет которых произведены отчисления на безвозмездной основе;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего произведенные отчисления;
5) в графе Е указывается сумма отчислений, произведенных на безвозмездной основе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.20.001 переносится в строку 130.20.001.
23. Составление формы 130.21 -
Пожертвования

120. Осы нысан Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес заңды және жеке тұлғаларға көрсетілген қайырымдылықтардың сомасын айқындауға арналған.
121. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
122. "Қайырымдылықтар" бөлімінде:
130.21.001 жолында заңды және жеке тұлғаларға қайырымдылықтар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
123. 130.21.001 жолының шамасы 130.00.027 жолына көшіріледі.
124. 130.21.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оларға қайырымдылықтар жүргізілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-бабына сәйкес қайырымдылықтар түрінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылықтар түрінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің қайырымдылық түрінде берілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында қайырымдылық түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
130.21.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.21.001 жолына көшіріледі.
24. Басқа да шығыстар - 130.22 нысанын жасау
125. Осы нысан 130.00.017-130.00.027 жолдарында көрсетілмеген коммерциялық емес ұйымның басқа да шығыстарының сомасын айқындауға арналған.
126. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
127. "Басқа да шығыстар" бөлімінде:
130.22.001 жолында 130.00.017-130.00.028 жолдарында көрсетілмеген коммерциялық емес ұйымның басқа да шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
128. 130.22.001 жолының шамасы 130.00.028 жолына көшіріледі.
129. 130.22.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарларды өткізетін, қызмет көрсетулер көрсететін, жұмыстарды орындаған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;

120. Данная форма предназначена для определения суммы пожертвований, оказанных юридическим и физическим лицам в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
121. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
122. В разделе "Пожертвования":
в строке 130.21.001 указывается сумма расходов в виде пожертвований юридическим и физическим лицам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
123. Величина строки 130.21.001 переносится в строку 130.00.027.
124. Дополнительная форма к строке 130.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым произведены пожертвования;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в виде пожертвований, согласно пункту 141 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в виде пожертвований;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде пожертвований;
7) в графе G указывается стоимость имущества, переданного в виде пожертвований.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.21.001 переносится в строку 130.21.001.
24. Составление формы 130.22 -
Другие расходы
125. Данная форма предназначена для определения суммы других расходов некоммерческой организации, не указанных в строках с 130.00.017 по 130.00.027.
126. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
127. В разделе "Другие расходы":
в строке 130.22.001 указывается сумма других расходов некоммерческой организации, не указанных в строках с 130.00.017 по 130.00.028, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
128. Величина строки 130.22.001 переносится в строку 130.00.028.
129. Дополнительная форма к строке 130.22.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, реализующих товары, предоставляющих услуги, выполнивших работы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;

4) D бағанында осы Ережелердің 142-тармағына сәйкес коммерциялық емес ұйым жүргізген шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында жүргізілген шығыстардың атауы көрсетіледі;
6) F бағанында жүргізілген шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.22.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.22.001 жолына көшіріледі.
25. Бухгалтерлік теңгерме - 130.23 нысанын жасау
130. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды. 130.23.010 жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
131. 130.23.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оларға қатысты салық кезеңінің басына және/немесе соңына дебиторлық берешек бар болған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңнің соңына дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
130.23.010 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.23.010 "есепті кезеңнің басына" жолына, E бағанының -130.23.010 "есепті кезеңінің соңына" жолына көшіріледі.
26. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру
- 130.24 нысанын жасау
132. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
27. Ақша қозғалысы туралы есеп беру -
130.25 және 130.26 нысандарын жасау
133. Осы нысандарды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
28. Активтердің қозғалысы туралы есеп беру
- 130.27 нысанын жасау
134. Осы нысан салық кезеңі ішінде коммерциялық емес ұйым активтерінің қозғалысын көрсетуге арналған.
135. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.

4) в графе D указывается код вида расхода, произведенного некоммерческой организацией, согласно пункту 142 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование вида произведенных расходов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего произведенные расходы;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.22.001 переносится в строку 130.22.001.
25. Составление формы 130.23 -
Бухгалтерский баланс
130. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Строка 130.23.012 заполняется на основании данных дополнительной формы.
131. Дополнительная форма к строке 130.23.012:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, в отношении которых имелась дебиторская задолженность на начало и/или на конец налогового периода;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 140 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма дебиторской задолженности на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма дебиторской задолженности на конец налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.23.012, переносится в строку 130.23.012 "на начало налогового периода", графы E - в строку 130.23.012 "на конец налогового периода".
26. Составление формы 130.24 -
Отчет о доходах и расходах
132. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
27. Составление форм 130.25 и 130.26 -
Отчет о движении денег
133. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
28. Составление формы 130.27 -
Отчет о движении активов
134. Данная форма предназначена для отражения движения активов некоммерческой организации в течение налогового периода.
135. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

136. "Негізгі құрал-жабдықтар" бөлімінде:
1) 130.27.001А жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс объектілерін қоспағанда, негізгі құрал-жабдықтардың теңгермелік құны көрсетіледі;
2) 130.27.001В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс объектілерінің теңгермелік құны көрсетіледі;
3) 130.27.001С жолында салық кезеңінің ішінде келіп түскен негізгі құрал-жабдықтардың құны көрсетіледі;
4) 130.27.001D жолында салық кезеңінің ішінде істен шыққан негізгі құрал-жабдықтардың құны көрсетіледі;
5) 130.27.001Е жолында негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.27.001F жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған құрылыс объектілерін қоспағанда, негізгі құрал-жабдықтардың теңгермелік құны көрсетіледі;
7) 130.27.001G жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған құрылыс объектілерінің теңгермелік құны көрсетіледі.
137. "Материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 130.27.002А жолында салық кезеңінің басына материалдық емес активтердің теңгермелік құны көрсетіледі;
2) 130.27.002В жолында салық кезеңінің ішінде келіп түскен материалдық емес активтердің құны көрсетіледі;
3) 130.27.002С жолында салық кезеңінің ішінде істен шыққан материалдық емес активтердің құны көрсетіледі;

136. В разделе "Основные средства":
1) в строке 130.27.001А указывается балансовая стоимость основных средств, за исключением объектов незавершенного строительства, на начало налогового периода;
2) в строке 130.27.001В указывается балансовая стоимость объектов незавершенного строительства на начало налогового периода;
3) в строке 130.27.001С указывается стоимость поступивших в течение налогового периода основных средств;
4) в строке 130.27.001D указывается стоимость выбывших в течение налогового периода основных средств;
5) в строке 130.27.001Е указывается сумма амортизационных отчислений по основным средствам;
6) в строке 130.27.001F указывается балансовая стоимость основных средств, за исключением объектов незавершенного строительства, на конец налогового периода;
7) в строке 130.27.001G указывается балансовая стоимость объектов незавершенного строительства на конец налогового периода.
137. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 130.27.002А указывается балансовая стоимость нематериальных активов на начало налогового периода;
2) в строке 130.27.002В поступивших в течение налогового периода нематериальных активов;
3) в строке 130.27.002С указывается стоимость выбывших в течение налогового периода нематериальных активов;

4) 130.27.002D жолында материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) 130.27.002Е жолында салық кезеңінің соңына материалдық емес активтердің теңгермелік құны көрсетіледі.
138. "Тауарлы-материалдық қорлар" бөлімінде:
1) 130.27.003А жолында салық кезеңінің басына тауарлы-материалдық қорлардың теңгермелік құны көрсетіледі;
2) 130.27.003В жолында салық кезеңінің ішінде келіп түскен тауарлы-материалдық қорлардың құны көрсетіледі;

4) в строке 130.27.002D указывается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам;
5) в строке 130.27.002Е указывается балансовая стоимость нематериальных активов на конец налогового периода.
138. В разделе "Товарно-материальные запасы":
1) в строке 130.27.003А указывается балансовая стоимость товарно-материальных запасов на начало налогового периода;
2) в строке 130.27.003В указывается стоимость поступивших в течение налогового периода товарно-материальных запасов;

3) 130.27.003С жолында салық кезеңінің ішінде істен шыққан тауарлы-материалдық қорлардың құны көрсетіледі;
4) 130.27.003D жолында салық кезеңінің соңына тауарлы-материалдық қорлардың теңгермелік құны көрсетіледі.
139. "Ақша" бөлімінде:
1) 130.27.004А жолында салық кезеңінің басына ақшаның сомасы көрсетіледі;
2) 130.27.004В жолында салық кезеңінің соңына ақшаның сомасы көрсетіледі.
29. Елдер кодтары
140. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 09.06.2003 жылғы N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі"  6-қосымшаға  сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.

3) в строке 130.27.003С указывается стоимость выбывших в течение налогового периода товарно-материальных запасов;
4) в строке 130.27.003D указывается балансовая стоимость товарно-материальных запасов на конец налогового периода.
139. В разделе "Деньги":
1) строка 130.27.004А указывается сумма денег на начало налогового периода;
2) в строке 130.27.004В указывается сумма денег на конец налогового периода.
29. Коды стран
140. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с  приложением 6  "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 "О декларировании товаров и транспортных средств", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года за N 2355.

054
55.
Мемлекеттік бюджетке енгізуге жататындарды (енгізілгендерді) қоспағандағы, айыппұлдар мен өсімпұлдар
055
56.
Өзіндік құрылысқа шығыстар
056
57.
Өзге де шығыстар
057
_____________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 130.00, 130.01, 130.02, 130.03, 130.04, 130.05, 130.06, 130.07, 130.08, 130.09, 130.10, 130.11, 130.12, 130.13, 130.14, 130.15, 130.16, 130.17, 130.18, 130.19, 130.20, 130.21, 130.22, 130.23, 130.24, 130.25, 130.26, 130.27 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларация жасау ережелері

054
55.
Штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению (внесенных) в государственный бюджет
055
56.
Расходы на собственное строительство
056
57.
Прочие расходы
057
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 130.00, 130.01, 130.02, 130.03, 130.04, 130.05, 130.06, 130.07, 130.08, 130.09, 130.10, 130.11, 130.12, 130.13, 130.14, 130.15, 130.16, 130.17, 130.18, 130.19, 130.20, 130.21, 130.22, 130.23, 130.24, 130.25, 130.26, 130.27 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу

(140.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын және мынадай шарттарға сәйкес келетін ұйымдардың кірістерін мәлімдеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін көздейді:
1) салық кезеңі үшін мүгедектердің саны қызметкерлердің жалпы санынан кемінде 51 проценті болатын;
2) салық кезеңінде мүгедектердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар еңбекке ақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың кемінде 51 процентін (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдарда - кемінде 35 процент) құрайтын ұйымдар жатады.
Жоғарыда аталған шарттарға сәйкес келетініне қарамастан акцизделетін тауарларды өндіру мен сату бойынша қызметтен және қызметтің акциздік түрлерінен кірістер алатын ұйымдар салық салудың осы тәртібін қолданбайды және 100.00 нысаны бойынша корпорациялық табыс салығы бойынша декларация тапсырады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (140.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (140.01 - 140.11 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияларды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

(Форма 140.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере и соответствующим следующим условиям:
1) численность инвалидов за налоговый период составляет не менее 51 процента от общего числа работников;
2) расходы по оплате труда инвалидов за налоговый период составляют не менее 51 процента (в специализированных организациях, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения - не менее 35 процентов) от общих расходов по оплате труда.
Организации, получающие доходы от деятельности по производству и реализации подакцизных товаров и от подакцизных видов деятельности, несмотря на соответствие вышеуказанным условиям, не применяют данный порядок налогообложения и представляют Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 140.00) и приложений к ней (формы с 140.01 по 140.11) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) "А" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлер мен мүгедек қызметкерлердің саны көрсетіледі;
"В" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлер мен мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
акцизделетін тауарлар мен қызметтің акцизделетін түрлерін өндіру және сату бойынша қызметін жүзеге асыратын ұйымды растау "С" торкөзінде белгіленеді;
Декларацияда көрсетілген өз қызметін жүзеге асыруға кірістерді жіберетін ұйымды растау "D" торкөзінде белгіленеді;
егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болған жағдайда "Е" торкөзі белгіленеді.

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4  статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) в ячейке "А" указывается численность работников и работников-инвалидов за отчетный налоговый период;
в ячейке "В" указываются расходы по оплате труда работников и работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период;
в подтверждение, что организация не осуществляет деятельность по производству и реализации подакцизных товаров и подакцизных видов деятельности, отмечается ячейка "С";
в подтверждение, что организация направляет указанные в Декларации доходы на осуществление своей деятельности, отмечается ячейка "D";
в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, отмечается ячейка "Е".

13. "Кірістер" бөлімінде:
1) 140.00.001 жолына 140.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 140.00.002 жолына 140.02.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 140.00.003 жолына Салық кодексінің  83-бабымен  айқындалған және міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жол бойынша тарату декларациясын жасау кезінде заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс көрсетіледі;
4) 140.00.004 жолына 140.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 140.00.005 жолында егер сома Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 12) тармақшаға сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
6) 140.00.006 жолына 140.04.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 140.00.007 жолына 140.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 140.00.008 жолына 140.06.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 140.00.009 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.010 жолында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес айқындалған грант түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
11) 140.00.011 жолында Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
12) 140.00.012 жолында өтеусіз берілген мүлік түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
13) 140.00.013 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
14) 140.00.014 жолында 140.00.001 - 140.00.013 жолдарында ескерілмеген басқа да кірістер көрсетіледі;
15) 140.00.015 жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001 - 140.00.014 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
сатудан түскен кіріс - 140.01 нысанын жасау
14. Осы нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
16. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
140.02.001 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады.

13. В разделе "Доходы":
1) в строку 140.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 140.01.001С;
2) в строку 140.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 140.02.005;
3) в строке 140.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств и определенных  статьей 83  Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строку 140.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 140.03.001;
5) в строке 140.00.005 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 12) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
6) в строку 140.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 140.04.003;
7) в строку 140.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 140.05.004;
8) в строку 140.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 140.06.002А;
9) в строке 140.00.009 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 18) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.010 указывается доход, полученный в виде гранта, определенного согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
11) в строке 140.00.011 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
12) в строке 140.00.012 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
13) в строке 140.00.013 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
14) в строке 140.00.014 указываются другие доходы, не учтенные в строках с 140.00.001 по 140.00.013;
15) в строке 140.00.015 указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.014.
3. Составление формы 140.01 - Доход от
реализации товаров (работ, услуг)
14. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со  статьей 81  Налогового кодекса.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
16. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
строка 140.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.

17. 140.01.001С жолының шамасы 140.00.001 жолына көшіріледі.
18. 140.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес жүзеге асыратын қызмет түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрлері бойынша әрбір жолда тиісті топты (классты) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағындағы 4)тармақшаға сәйкес егер сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төлем шарты жағдайларымен шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомада жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны түзетуге жатады;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандары сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
140.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.01.001А жолына, D бағаны - 140.01.001В жолына, Е бағаны - 140.01.001С жолына көшіріледі.
4. Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді
және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен
алынатын кіріс - 140.02 нысанын жасау
19. Осы нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімімен алынатын кірісті айқындауға арналған.
20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
21. "Негізгі құралдарды сату" бөлімінде:
140.02.001 жолы негізгі құралдарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
22. "Материалдық емес активтерді сату" бөлімінде:
140.02.002 жолы материалдық емес активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.

17. Величина строки 140.01.001С переносится в строку 140.00.001.
18. Дополнительная форма к строке 140.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2  статьи 81  Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81 Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 140.01.001 переносится в строку 140.01.001А, графы D - в строку 140.01.001В, графы E - в строку 140.01.001С.
4. Составление формы 140.02 - Доход от прироста
стоимости при реализации основных средств,
нематериальных активов и ценных бумаг
19. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со  статьей 82  Налогового кодекса.
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
21. В разделе "Реализация основных средств":
строка 140.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
22. В разделе "Реализация нематериальных активов":
строка 140.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации нематериальных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.

23. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 140.02.003 жолы борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан түскен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 140.02.004 жолы борыштық бағалы қағаздарды сатудан түскен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
24. "Барлығы" бөлімінде:
140.02.005 жолында 140.02.001 - 140.02.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (кірісті алу кезінде) негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен алынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 140.02.005 жолының шамасы 140.00.002 жолына көшіріледі.
26. 140.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында негізгі құралдардың теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.001 жолына көшіріледі.
27. 140.02.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған материалдық емес активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында материалдық емес теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында материалдық емес активтердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.002 жолына көшіріледі.
28. 140.02.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.

23. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 140.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 140.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы.
24. В разделе "Итого":
в строке 140.02.005 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, определяемая как сумма строк с 140.02.001 по 140.02.004 (при получении дохода).
25. Величина строки 140.02.005 переносится в строку 140.00.002.
26. Дополнительная форма к строке 140.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных основных средств;
3) в графе С указывается балансовая стоимость основных средств;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.001 переносится в строку 140.02.001.
27. Дополнительная форма к строке 140.02.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных нематериальных активов;
3) в графе С указывается балансовая стоимость нематериальных активов;
4) в графе D указывается стоимость реализации нематериальных активов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.002 переносится в строку 140.02.002.
28. Дополнительная форма к строке 140.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.

140.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.003 жолына көшіріледі.
29. 140.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылатын борыштық бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында борыштық бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
4) D бағанында борыштық бағалы қағаздардың айналыс мерзімі (күн) көрсетіледі;
5) Е бағанында борыштық бағалы қағаздардың атаулы құны көрсетіледі;
6) F бағанында купон сомасын енгізетін, құн бойынша сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін, құн бойынша сатып алынған борыштық бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген, купон сомасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында борыштық бағалы қағаздардың сатып алынған күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және F бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын дисконттың немесе сыйақының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін оларды сату кезіндегі сатып алушыдан алынған купон ескерілмей борыштық бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілмеген купон сомасы 140.05.002 жолына қосымша нысандағы G бағанындағы тиісті жолдарда көрсетіледі;
10) J бағанында борыштық бағалы қағаздардың сатылған күні көрсетіледі;
11) К бағанында былай есептелетін борыштық бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі:
К=(Н/D) х (J- G), мұнда
(J-G) - борыштық бағалы қағазды иелену кезеңіндегі күн саны;
12) L бағанында L=(І-F+-К)) формуласы бойынша айқындалатын борыштық бағалы қағаздарды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар L бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.004 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 140.02.004 жолына көшіріледі.
5. Мүлікті жалға беруден алынған кірістер
- 140.03 нысанын жасау
30. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 5) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақтарда да мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.
31. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
32. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
140.03.001 нысаны мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.

Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.003 переносится в строку 140.02.003.
29. Дополнительная форма к строке 140.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 140.05.002;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
При определении итоговой суммы графы L убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 140.02.004 переносится в строку 140.02.004.
5. Составление формы 140.03 -
Доходы от сдачи в аренду имущества
30. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2   статьи 80  Налогового кодекса.
31. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
32. В разделе "Аренда имущества":
строка 140.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.

33. 140.03.001 жолының шамасы 140.00.004 жолына көшіріледі.
34. 140.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүліктің түрі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеуші жалға алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі / осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды;
4) D бағанында жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуы тиіс (алған) жал төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары аумақта мүлік үшін жал төлемін алса (алуға жататын), онда Е бағанында салық сомасын қоса алғанда, есептелген жал төлемінің сомасы көрсетіледі.
140.03.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.03.001 жолына көшіріледі.
6. Дивидендтер - 140.04 нысанын жасау
35. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 15) тармақшаға сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақта да алған дивидендтер түріндегі кірісін айқындауға арналған.
Дивидендтер оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 6) тармақшаға сәйкес айқындалатын кіріс болып табылады.
36. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
37. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 140.04.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінде алынған дивидендтер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 140.04.002 жолы Қазақстан Республикасынан тысқары аумақта алынған дивидендтер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 140.04.003 жолы 140.04.001 және 140.04.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
38. 140.04.003 жолының шамасы 140.00.006 жолына көшіріледі.
39. 140.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында одан дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтер төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтердің төлем көзінен корпорациялық табыс салығының ұсталғаны растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтер төлеген заңды тұлға береді;

33. Величина строки 140.03.001 переносится в строку 140.00.004.
34. Дополнительная форма к строке 140.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 67 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.03.001 переносится в строку 140.03.001.
6. Составление формы 140.04 - Дивиденды
35. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
36. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
37. В разделе "Дивиденды":
1) строка 140.04.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 140.04.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 140.04.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 140.04.001 и 140.04.002.
38. Величина строки 140.04.003 переносится в строку 140.00.006.
39. Дополнительная форма к строке 140.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;

5) Е бағанында растаушы құжаттар болған жағдайда, ұсталған салық сомасын қоспағанда, алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі.
140.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.04.001 жолына көшіріледі.
40. 140.04.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында одан дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлем көзінен табыс салығының (кіріс салығы) ұсталғаны туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында ұсталған салықты қоса алғанда, дивидендтердің төленген сомасы көрсетіледі.
140.04.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.04.002 жолына көшіріледі.
7. Сыйақылар - 140.05 нысанын жасау
41. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақта да алынуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірісін айқындауға арналған. Сыйақы Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес айқындалатын кірістер болып табылады.
42. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
43. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
140.05.001 жолы борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ резидент еместерден сыйақы сомасы бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақыларды қоспағанда активтер бойынша сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
44. "Борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
140.05.002 жолы борыштық бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
45. "Резидент еместерден сыйақы" бөлімінде:
140.05.003 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
46. "Барлығы" бөлімінде:
140.05.004 жолы 140.05.001А, 140.05.002С және 140.05.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.04.001 переносится в строку 140.04.001.
40. Дополнительная форма к строке 140.04.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается код страны резидентства согласно пункту 67 настоящих Правил юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании подоходного налога (налога на доходы) у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается выплаченная сумма дивидендов, включая сумму удержанного налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.04.002 переносится в строку 140.04.002.
7. Составление формы 140.05 - Вознаграждения
41. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса.
42. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
43. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 140.05.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 140.05.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
45. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":
строка 140.05.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
46. В разделе "Итого":
строка 140.05.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 140.05.001А, 140.05.002С и 140.05.003.

47. 140.05.004 жолының шамасы 140.00.007 жолына көшіріледі.
48. 140.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен корпорациялық табыс салығын ұстау туралы растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлғаға беріледі;
6) F бағанында төлем көзінен ұсталатын, корпорациялық табыс салығының сомасын ескеріп, есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салық ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақыны төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
140.05.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 140.05.001А жолына, G бағаны - 140.05.001В жолына көшіріледі.
49. 140.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 8) тармақшасына сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақыны төлем көзінен корпорациялық табыс салығының ұсталғаны туралы растау құжатын берудің нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген заңды тұлға-эмитент береді;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында дисконт немесе сыйақы есебінсіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында төлем көзінен эмитент ұстаған корпорациялық табыс салығының сомасын ескеріп сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықтың ұсталғанын растайтын құжаттар болса, Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағындағы 6) тармақшаға сәйкес салық төлеушіге төленуі тиіс (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстаған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
140.05.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 140.05.002А жолына, G бағаны - 140.05.002В жолына, Н бағаны - 140.05.002С жолына, І бағаны - 140.05.002D жолына көшіріледі.

47. Величина строки 140.05.004 переносится в строку 140.00.007.
48. Дополнительная форма к строке 140.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.001 переносится в строку 140.05.001А, графы G - в строку 140.05.001В.
49. Дополнительная форма к строке 140.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1  статьи 131  Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.002 переносится в строку 140.05.002А, графы G - в строку 140.05.002В, графы H - в строку 140.05.002С, графы I - в строку 140.05.002D.

50. 140.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары алынуға жататын (алынған) төленетін сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған резидент емес - заңды тұлғаның толық атауы, резидент емес жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген тұлғаның осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақыны төлем көзінен корпорациялық табыс салығының (кіріс салығы) ұсталғаны туралы растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген заңды тұлға береді;
6) F бағанында сыйақы төлем көзінде ұсталған табыс салығының сомасын қоса алғанда (кіріс салығы), резидент еместің есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі.
140.05.003 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 140.05.003 жолына көшіріледі.
8. Бағамдық айырма - 140.06 нысанын жасау
51. Осы нысан Салық кодексі  80-бабының  2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуі тиіс оң бағамдық сомасын айқындауға арналған.
52. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
53. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
140.06.001 жолы есепті салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырмалардың жалпы сомалары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
54. "Бағамдық айырманы есептеу" бөлімінде:
1) 140.06.002А жолы 140.06.001А және 140.06.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
2) 140.06.002В жолы 140.06.001А және 140.06.001В жолдарының теріс айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған.
55. 140.06.002А жолының шамасы 140.00.008 жолына көшіріледі.
56. 140.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетелдік валютадағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
С бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған, оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
D бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған, теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі.

50. Дополнительная форма к строке 140.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается вид выплачиваемого вознаграждения, подлежащего получению (полученного) за пределами Республики Казахстан;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица-нерезидента, фамилия, имя, отчество физического лица-нерезидента, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается код страны резидентства согласно пункту 67 настоящих Правил лица, указанного в графе С;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании подоходного налога (налога на доходы) у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается нерезидентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная нерезидентом сумма вознаграждения, включая сумму подоходного налога (налога на доходы), удержанного у источника выплаты.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.003 переносится в строку 140.05.003.
8. Составление формы 140.06 - Курсовая разница
51. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса.
52. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
53. В разделе "Курсовая разница":
строка 140.06.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 140.06.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 140.06.001А и 140.06.001В;
2) строка 140.06.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 140.06.001В и 140.06.001А.
55. Величина строки 140.06.002А переносится в строку 140.00.008.
56. Дополнительная форма к строке 140.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.

140.06.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.06.001А жолына, D бағаны - 140.06.001В жолына көшіріледі.
9. Бухгалтерлік теңгерме - 140.07 нысанын жасау
57. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
10. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру
- 140.08 нысанын жасау
58. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
59. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
60. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
140.08.001 - 140.08.011 жолдары бухгалтерлік есеп деректері бойынша толтырылады. Бұл ретте, 140.08.001 - 140.08.003 жолдары қосымша нысан негізінде толтырылады.
61. 140.08.001, 140.08.002, 140.08.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
3) С бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кіріс көрсетіледі;
4) D бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын жиынтық кіріс көрсетіледі.
140.08.001, 140.08.002, 140.08.003 жолдарына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.08.001 жолына, D бағаны - 140.08.002 жолына, Е бағаны - 140.08.003 жолына көшіріледі.
11. Ақша қозғалысы туралы есеп беру
- 140.09 және 140.10 нысандарын жасау
62. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
12. Резидент емес болып табылатын заңды және жеке
тұлғаларға төленетін Қазақстан Республикасындағы
көздерден алынатын табыстар - 140.11 нысанын жасау
63. Осы нысан Қазақстан Республикасында тұрақты мекемемен байланысты емес заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кірістерінің және Салық кодексінің  179 187 198 - 201-1-баптарына  сәйкес есептелген төлем көзінен алынатын осындай кірістерден табыс салығының сомаларын айқындауға арналған.

Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 140.06.001 переносится в строку 140.06.001А, графы D - в строку 140.06.001В.
9. Составление формы 140.07 - Бухгалтерский баланс
57. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
10. Составление формы 140.08 - Отчет о доходах и расходах
58. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
59. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
60. В разделе "Показатели":
строки с 140.08.001 по 140.08.011 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 140.08.001-140.08.003 заполняются на основании дополнительной формы.
61. Дополнительная форма к строкам 140.08.001, 140.08.002, 140.08.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрез видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая сумма графы C дополнительной формы к строкам 140.08.001, 140.08.002, 140.08.003 переносится в строку 140.08.001, графы D - в строку 140.08.002, графы E - в строку 140.08.003.
11. Составление форм 140.09 и 140.10 - Отчет о движении денег
62. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
12. Составление формы 140.11 - Доходы из источников в
Республике Казахстан, выплачиваемые юридическим и
физическим лицам, являющимся нерезидентами
63. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со  статьями 179 , 187, 198-201-1 Налогового кодекса.

64. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация табыс етілетін салық кезеңі.
65. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 140.11.001 жолы резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға салық кезеңінің басында төленбеген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 140.11.002 жолы резидент еместерге салық кезеңі үшін есептелген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 140.11.003 жолы резидент еместерге салық кезеңі үшін есептелген кіріске салынатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері толтырылады;
4) 140.11.004 жолы резидент еместерге салық кезеңі үшін төленген және (немесе) төленбеген, бірақ алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық агенті декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
5) 140.11.005 жолы Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын резидент еместерге төленген кірістерге салынатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 140.11.006 жолы резидент еместерге төленбеген, бірақ алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық агенті декларацияда шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 181-бабы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын кірістерге салынатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
7) 140.11.007 жолы Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес салық кезеңі үшін шартты банктік салымға аударылған табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады.
66. 140.11 қосымшасына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 68-тармағына сәйкес резидент еместің Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында резидент еместердің төленбеген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңі үшін есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есептелген кірістерге салынатын табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңі үшін төленген кірістердің және (немесе) төленбеген кірістердің, бірақ алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық агенті декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомалары көрсетіледі;

64. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
65. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 140.11.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 140.11.002 предназначена для отражения сумм доходов, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 140.11.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 140.11.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 140.11.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1)  статьи 181  Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 140.11.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
7) строка 140.11.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со  статьей 198  Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
66. Дополнительная форма к приложению 140.11:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 68 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со  статьей 178  Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов за налоговый период;
5) в графе E указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;
6) в графе F указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;

1350 - Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған кірістер;
1351 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған кірістер;
1360 - оларға Қазақстан Республикасында салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекіткен халықаралық шарттарда көзделген, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да кірістер.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 140.00, 140.01, 140.02, 140.03, 140.04, 140.05, 140.06, 140.07, 140.08, 140.09, 140.10, 140.11 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация
жасау ережелері (150.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қызметтің айрықша түрі мыналар болып табылатын әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды:
1) косметологиялық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызмет көрсету;
2) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі, орта, қосымша жалпы білім беру;
білім беру; бастауыш, орта, жоғары және жоғары орта оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру; қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын қайта даярлау және біліктілігін арттыру саласында қызмет көрсету;
3) ғылым, спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (шоу-бизнесті қоспағанда) саласында қызмет, тарихи және мәдени мұраны, мұрағаттық құндылықтарды сақтау бойынша, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді қорғау және оларды әлеуметтік қамсыздандыру саласында қызмет көрсету;

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогооблажением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогооблажением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 140.00, 140.01, 140.02, 140.03, 140.04, 140.05, 140.06, 140.07, 140.08, 140.09, 140.10, 140.11 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 150.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация) организациями, не менее девяноста процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, полученные в виде гранта, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе, а также доходы, подлежащие получению (полученные) от следующих видов деятельности:
1) оказание медицинских услуг, за исключением косметологических;
2) оказание услуг в сфере дошкольного воспитания и обучения; начального, основного, среднего, дополнительного общего образования; начального, среднего, высшего и послевузовского профессионального образования; переподготовки и повышения квалификации, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности;
3) деятельность в сфере науки, спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (за исключением шоу-бизнеса), оказания услуг по сохранению исторического и культурного наследия, архивных ценностей, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107 жолдарының деректерін негізінде жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарға сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;
6) валюта коды;
7) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
8) ұйым мынаны растауда:
әлеуметтік салада қызметін жүзеге асырады, тиісті торкөз белгіленеді және Салық кодексінің  121-бабының  1-тармағының ережелеріне сәйкес ұйымның қызмет түрін көрсетеді;
қызметтің аталған түрін жүзеге асыруға кірістерді бағыттайды, тиісті торкөз белгіленеді.
13. "Негізгі қызметтен кірістер" бөлімінде:
1) 150.00.001 жолында Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес айқындалатын, қызметтің аталған түрінен кірістерді салық төлеуші алуға жататын (алынған) жалпы сома көрсетіледі;
2) 150.00.002 жолында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес айқындалған грант түрінде алынған кіріс көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формыNN 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и  71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4  статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) в подтверждение, что организация:
осуществляет деятельность в социальной сфере, отмечается соответствующая ячейка и указывается вид деятельности организации, соответствующий положениям пункта 1  статьи 121  Налогового кодекса;
направляет доходы на осуществление указанного вида деятельности, отмечается соответствующая ячейка.
13. В разделе "Доходы от основной деятельности":
1) в строке 150.00.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от указанного вида деятельности, определяемая в соответствии со  статьей 81  Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.002 указывается доход, полученный в виде гранта, определенного согласно подпункту 4) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса;

3) 150.00.003 жолында Салық кодексінің 10-бабындағы 1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында өтеусіз алынған мүлік түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.005 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында негізгі қызметтен алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.001 - 150.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
14. "Негізгі емес қызметтен кірістер" бөлімінде:
1) 150.00.007 жолында Салық кодексінің 81-бабына сәйкес айқындалатын негізгі емес қызмет түрлері бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан салық төлеушімен алынуға жататын (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.008 жолында Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес айқындалатын негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезіндегі құнның өсуінен жалпы кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 150.00.009 жолында Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес айқындалатын міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату Декларациясын жасау кезінде осы жол бойынша, сонымен бірге заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық қарызды есептен шығарудан алынған кірістер көрсетіледі;
4) 150.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жалдық шартқа орай жалға берушімен алынуға жататын (алынған) жалдық төлем сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.010 жолында бюджеттен қайтарылғаннан басқа сот үкімі шығарылған немесе айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерімен борышқор деп мойындалған сома көрсетіледі, егер бұл сома Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылмаған болса;
6) 150.00.012 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес төлем көзінде ұсталған корпоративтік табыс салығын есепке ала алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес төлем көзінде ұсталған корпоративтік табыс салығын есепке ала есептелген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.014 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
9) 150.00.015 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

3) в строке 150.00.003 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1  статьи 10  Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.004 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
5) в строке 150.00.005 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
6) в строке 150.00.006 указывается общая сумма доходов, полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 150.00.001 по 150.00.005.
14. В разделе "Доходы от неосновной деятельности":
1) в строке 150.00.007 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновной деятельности, определяемая в соответствии со  статьей 81  Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.008 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, определяемая в соответствии со  статьей 82  Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.009 указывается сумма доходов, полученная в результате списания обязательств согласно  статье 83  Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строке 150.00.010 указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период в соответствии с подпунктом 5) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.012 указывается полученная сумма дивидендов с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.013 указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.014 указывается сумма положительной курсовой разницы, подлежащая включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.015 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2  статьи 80  Налогового кодекса;

10) 150.00.016 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін негізгі емес қызметтен салық төлеушінің басқа да кірістері көрсетіледі;
11) 150.00.017 жолында 150.00.001-150.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын негізгі емес қызметтен алынған жалпы кірістер сомасы көрсетіледі.
15. "Кірістердің барлығы" бөлімінде:
1) 150.00.018 жолында салық төлеушімен алынған және 150.00.006-150.00.017 жолдарын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.010 жолында 150.00.006 және 150.00.018 жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын жалпы кірістер сомасындағы негізгі емес қызметтен кірістер сомасының үлес салмағы көрсетіледі.
3. Бухгалтерлік теңгерме - 150.01 нысанын жасау
16. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
4. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру
- 150.02 нысанын жасау
17. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
19. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
150.02.001 - 150.02.011 жолдары бухгалтерлік есеп деректері бойынша толтырылады. Бұл ретте, 150.02.001 - 150.02.003 жолдары қосымша нысан негізінде толтырылады.
20. 150.02.001, 150.02.002, 150.02.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
3) С бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кіріс көрсетіледі;
4) D бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын жиынтық кіріс көрсетіледі.
150.02.001, 150.02.002, 150.02.003 жолдарына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 150.02.001 жолына, D бағаны - 150.02.002 жолына, Е бағаны - 150.02.003 жолына көшіріледі.
5. Ақша қозғалысы туралы есеп беру -
150.03 және 150.04 нысандарын жасау
21. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
_______________________________________________

10) в строке 150.00.016 указываются другие доходы налогоплательщика от неосновной деятельности, включаемые в совокупный годовой доход согласно  статье 80  Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 150.00.007 по 150.00.015;
11) в строке 150.00.017 указывается общая сумма дохода, полученная от неосновной деятельности, определяемая как сумма строк с 150.00.007 по 150.00.016.
15. В разделе "Всего доходов":
1) в строке 150.00.018 указывается общая сумма совокупного годового дохода, полученная налогоплательщиком и определяемая сложением сумм строк 150.00.006 и 150.00.017;
2) в строке 150.00.019 указывается удельный вес доходов от основной деятельности в общей сумме доходов и определяется как отношение суммы строки 150.00.006 и 150.00.018.
3. Составление формы 150.01 - Бухгалтерский баланс
16. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
4. Составление формы 150.02 - Отчет о доходах и расходах
17. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
19. В разделе "Показатели":
строки с 150.02.001 по 150.02.011 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 150.02.00 150.02.003 заполняются на основании дополнительной формы.
20. Дополнительная форма к строкам 150.02.001, 150.02.002, 150.02.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая сумма графы C дополнительной формы к строкам 150.02.001, 150.02.002, 150.02.003 переносится в строку 150.02.001, графы D - в строку 150.02.002, графы E - в строку 150.02.003.
5. Составление форм 150.03 и 150.04 - Отчет о движении денег
21. Данные формы составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
_________________________

11. Декларация Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (160.00 нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің  (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
(Форма 160.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында  "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
Сондай-ақ, Салық кодексінің  114-бабында  көзделген жағдайда "Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларацияны ұсынған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) резидент емеспен беру кезінде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
10) Декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
10А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінен шығатын қызмет бойынша;
10В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
11) жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
12) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент белгілейді.
13. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне салық төлеуші қолданатын салық заңнамасына және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
14. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 160.00.001 жолына 160.01.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 160.00.002 жолына 160.02.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 160.00.003 жолына кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату теңгермесін бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 160.00.004 жолына 160.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.00.005 жолына 160.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.00.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 160.00.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 160.00.008 жолына 160.22.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136 Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Также, в случае, предусмотренном статьей 114 Налогового кодекса, отмечается ячейка "Долгосрочные контракты";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
10А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
10В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
11) указывается номер и дата заключения контракта на недропользование;
12) отмечается резидентом, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан;
13. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии с налоговым законодательством, применяемым налогоплательщиком, и положениями Контрактов на недропользование.
14. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 160.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 160.01.003;
2) в строку 160.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 160.02.012;
3) в строке 160.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строку 160.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 160.03.003;
5) в строку 160.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 160.04.001;
6) в строке 160.00.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;
7) в строке 160.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
8) в строку 160.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 160.22.006;

9) 160.00.009 жолына 160.05.001D немесе 160.05.002С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 160.00.010 жолында жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 160.00.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 160.00.012 жолына 160.20.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 160.00.013 жолына 160.06.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 160.00.024Е және 160.00.024F жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
14) 160.00.014 жолына 160.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 160.00.015 жолына 160.30.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 160.00.016 жолына 160.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 160.00.017 жолына 160.09.001А немесе 160.09.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 160.00.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 160.00.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 160.00.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;
21) 160.00.021 жолына 160.19.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі, егер аталған жол бойынша теріс мән болған жағдайда;
22) 160.00.022 жолына 160.37.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
23) 160.00.023 жолында 160.00.001 - 160.00.022 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
15. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 160.00.024 жолында салық төлеуші қолданатын салық режиміне сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 160.00.024А - 160.00.024І жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 160.00.025 жолында 160.00.023 және 160.00.024 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.

9) в строку 160.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 160.05.001D или 160.05.002С;
10) в строке 160.00.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 160.00.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не были отнесена на вычеты;
12) в строку 160.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 160.20.003;
13) в строку 160.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 160.06.004.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 160.00.024Е и 160.00.024F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;
14) в строку 160.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 160.07.003;
15) в строку 160.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 160.30.001;
16) в строку 160.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 160.08.005;
17) в строку 160.00.017 переносится сумма, отраженная в строке 160.09.001А или 160.09.002А;
18) в строке 160.00.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;
19) в строке 160.00.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 160.00.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
21) в строку 160.00.021 переносится сумма, отраженная в строке 160.19.012, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строку 160.00.022 переносится сумма, отраженная в строке 160.37.001;
23) в строке 160.00.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 160.00.001 по 160.00.022.
15. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 160.00.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с налоговым режимом применяемым налогоплательщиком, которая определяется сложением сумм строк с 160.00.024А по 160.00.024I;
2) в строке 160.00.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 160.00.023 и 160.00.024.

16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 160.00.026 жолына 160.12.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 160.00.027 жолына 160.13.008, 160.13.019 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 160.00.028 жолына 160.14.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 160.00.029 жолына 160.15.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.00.030 жолына 160.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.00.031 жолына 160.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 160.00.032 жолына 160.18.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 160.00.033 жолына 160.19.014С, 160.19.018 және 160.19.019 жолдарын қосумен айқындалатын сома көшіріледі;
9) 160.00.034 жолына 160.09.001В немесе 160.20.002В жолдарында көрсетілген сома көшіріледі. Салық режимі салық салу мақсатында бағамдық айырманы ескеруді көздемейтін салық төлеушілер, аталған жолды толтырмайды;
10) 160.00.035 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 160.00.036 жолына 160.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 160.00.037 жолында 160.00.037А - 160.00.037І жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 160.00.037А жолына 160.22.004F және 160.22.008С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 160.00.037В жолына 160.22.005F жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 160.00.037С жолына 160.23.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 160.00.037D жолына 160.22.004J және 160.22.005H жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 160.00.037Е жолына 160.22.004I және 160.22.005G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 160.00.037F жолына 160.24.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 160.00.037G жолына 160.22.004G, 160.22.004L және 160.22.007I жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 160.00.037Н жолына 160.22.008D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 160.00.037І жолына 160.22.009С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 160.00.038 жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын сома көрсетіледі. Осы жолға 160.00.038В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер көрсетілген жолды салық төлеуші толтырмаған жағдай болса, онда 160.00.038А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
23) 160.00.038А жолында 160.00.026 - 160.00.037 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын шегірімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 160.00.038В жолын Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелері бар салық төлеушілер толтырады. Аталған жол бойынша сома 160.00.038А және 160.17.002 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.

16. В разделе "Вычеты":
1) в строку 160.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 160.12.012;
2) в строку 160.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 160.13.008 или 160.13.019;
3) в строку 160.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 160.14.003;
4) в строку 160.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 160.15.001В;
5) в строку 160.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 160.05.003;
6) в строку 160.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 160.16.001;
7) в строку 160.00.032 переносится сумма, отраженная в строке 160.18.006;
8) в строку 160.00.033 переносится сумма, определяемая сложением строк 160.19.014С, 160.19.018 и 160.19.019;
9) в строку 160.00.034 переносится сумма, отраженная в строках 160.09.001В или 160.09.002В. Налогоплательщики, налоговый режим которых не предусматривает учет курсовой разницы в целях налогообложения, данную строку не заполняют;
10) в строке 160.00.035 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
11) в строку 160.00.036 переносится сумма, отраженная в строке 160.21.001;
12) в строке 160.00.037 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 160.00.037А по 160.00.037I;
13) в строку 160.00.037А переносится сумма, отраженная в строках 160.22.004F и 160.22.008С;
14) в строку 160.00.037В переносится сумма, отраженная в строке 160.22.005F;
15) в строку 160.00.037С переносится сумма, отраженная в строке 160.23.001В;
16) в строку 160.00.037D переносится сумма, отраженная в строках 160.22.004J и 160.22.005H;
17) в строку 160.00.037E переносится сумма, отраженная в строках 160.22.004I и 160.22.005G;
18) в строку 160.00.037F переносится сумма, отраженная в строке 160.24.001B;
19) в строку 160.00.037G переносятся суммы, отраженные в строках 160.22.004G, 160.22.007I и 160.22.004L;
20) в строку 160.00.037Н переносится сумма, отраженная в строке 160.22.008D;
21) в строку 160.00.037I переносится сумма, отраженная в строке 160.22.009C;
22) в строке 160.00.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 160.00.038В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 160.00.038А;
23) в строке 160.00.038А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 160.00.026 по 160.00.037;
23) строка 160.00.038В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 160.00.038А и 160.17.002.

17. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 160.00.039 жолында 160.00.025 және 160.00.038 жолдарының айырмасы ретінде салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
2) 160.00.040 жолына 160.31.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 160.00.041 жолында 160.00.041А және 160.00.041В жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
3) 160.00.040 жолында 160.00.038 және 160.00.039 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
4) 160.00.041А жолына 160.26.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.00.042В жолына 160.32.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.00.042 жолында 160.00.039, 160.00.040 және 160.00.041 (160.00.039 + 160.00.040 - 160.00.041) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 160.00.043 жолында, 160.00.042 жолында залал алынған кезде, Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 160.00.037С жолы бойынша сома 160.00.039 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 160.00.043 жолында 160.00.039 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 160.00.037С жолы бойынша сома 160.00.039 жолы бойынша сомадан аз болса, 160.00.043 жолына 160.00.037С жолының сомасы көшіріледі;
8) 160.00.044 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (160.00.042 - 160.00.043 + 160.02.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 160.00.045 жолында Салық кодексінің  122-бабына сәйкес  160.00.042 х 2% (3%) + (160.00.045Е - 160.00.045Н) - 160.00.0453І) сомаларының шегінде салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың кірістердің) жалпы сомасы (160.00.045А - 160.00.045D сома) көрсетіледі;
10) 160.00.045А жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
11) 160.00.045В жолына 160.33.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 160.00.045С жолына 160.34.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 160.00.045D жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;

17. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 160.00.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 160.00.025 и 160.00.038;
2) в строку 160.00.040 переносится сумма, отраженная в строке 160.31.001;
3) в строке 160.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 160.00.041А и 160.00.041В;
4) в строку 160.00.041А переносится сумма, отраженная в строке 160.26.005;
5) в строку 160.00.042В переносится сумма, отраженная в строке 160.32.001;
6) в строке 160.00.042 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 160.00.039, 160.00.040 и 160.00.041 (160.00.039 + 160.00.040 - 160.00.041);
7) в строке 160.00.043 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 160.00.042. При этом, если сумма по строке 160.00.037С больше или равна сумме строки 160.00.039, то в строке 160.00.043 отражается сумма, указанная в строке 160.00.039. Если сумма по строке 160.00.037С меньше суммы по строке 160.00.039, в строку 160.00.043 переносится сумма строки 160.00.037С;
8) в строке 160.00.044 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (160.00.042 - 160.00.043 + 160.02.002);
9) в строке 160.00.045 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 160.00.045А по 160.00.045D) в пределах суммы 160.00.042 х 2 % (3%) + (сумма c 160.00.045Е по 160.00.045F) - 160.00.045G);
10) в строке 160.00.045A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строку 160.00.045B переносится сумма, отраженная в строке 160.33.001;
12) в строку 160.00.045С переносится сумма, отраженная в строке 160.34.001;
13) в строке 160.00.045D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;

14) 160.00.045Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) 160.00.045F жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
16) 160.00.045G жолында Салық кодексінің 122-бабының 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолда пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін технологиялық жабдықтарды сату кезінде аталған жабдықтардың шегерімге жатқызылған сомасы көрсетіледі.
Егер 160.00.045А - 160.00.045D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш (екі) процентінен кемінің сомасын құраса (160.00.042), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық  салынатын кірістен үш (екі) проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш (екі) проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
17) 160.00.046 жолында бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 160.27.001 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
18) 160.00.047 жолында 160.00.042, 160.00.045 және 160.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 160.00.046 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 160.29.001 жолына көшіріледі.
18. 160.00.048 жолында 160.29.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
1) 160.00.049 жолында 160.29.006 жолында айқындалған таза кіріске салық сомасы көрсетіледі;
2) 160.00.050 жолында 160.29.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген есептің сомасы көрсетіледі;
3) 160.00.051 жолында 160.29.007 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
4) 160.00.052 жолында 160.29.008 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген шегерімдер сомасы көрсетіледі;
5) 160.00.053 жолында 160.29.009 жолында айқындалған төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
6) 160.00.054 жолында 160.29.010 жолында айқындалған шегеруге (қайтаруға) жататын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.

14) строка 160.00.045E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
15) в строке 160.00.045F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
16) в строке 160.00.045G сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса. В данной строке также отражается стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты при реализации указанного оборудования до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 160.00.045A по 160.00.045D, составляет сумму, меньшую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода (160.00.042), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех (двух) процентов налогооблагаемого дохода;
17) в строке 160.00.046 указывается сумма убытка, перенесенная с предыдущих налоговых периодов. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 160.27.001;
18) в строке 160.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 160.00.042, 160.00.045 и 160.00.046. Если сумма, указанная в строке 160.00.046 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 160.29.001.
18. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 160.00.048 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 160.29.002;
2) в строке 160.00.049 указывается сумма налога на чистый доход, определенная в строке 160.29.006;
3) в строке 160.00.050 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 160.29.003;
4) в строке 160.00.051 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 160.29.007;
5) в строке 160.00.052 указывается сумма уплаченных авансовых платежей за отчетный налоговый период, определенная в строке 160.29.008;
6) в строке 160.00.053 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная в строке 160.29.009;
7) в строке 160.00.054 указывается сумма излишне уплаченного налога, подлежащего зачету (возврату), определенная в строке 160.29.010.

160.00.052 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жағдайы туралы салық төлеушінің дербес шотынан көшірме жазба негізінде көрсетіледі.
19. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
160.00.055 жолына 160.36.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан
кірістер - 160.01 нысанын жасау
20. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
21. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін.
22. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
1) 160.01.001 жолы пайдалы қазбаларды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.01.002 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.01.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші сатқан пайдалы қазбалардың және тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құнын көрсетуге арналған. 160.01.001С және 160.01.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
23. 160.01.003 жолының шамасы 160.00.001 жолына көшіріледі.
24. 160.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлы өнімінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңнің ішінде өткізілген пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес пайдалы қазбаларды өткізуден алынған кірісті түзету сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
160.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 160.01.001А жолына, D бағаны - 160.01.001В жолына, Е бағаны 160.01.001С жолына көшіріледі.
25. 160.01.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;

При заполнении строки 160.00.052 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
19. В разделе "Другая информация":
в строку 160.00.055 переносится сумма, отраженная в строке 160.36.003.
3. Составление формы 160.01 -
Доход от реализации товаров (работ, услуг)
20. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с применяемым налоговым режимом и   положениями Контракта на недропользование.
21. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
22. В разделе "Реализация полезных ископаемых, товаров (работ, услуг)":
1) строка 160.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.01.003 предназначена для отражения общей стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 160.01.001С и 160.01.002С.
23. Величина строки 160.01.003 переносится в строку 160.00.001.
24. Дополнительная форма к строке 160.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование первого товарного продукта реализованных полезных ископаемых;
3) в графе С указывается стоимость реализованных полезных ископаемых в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки дохода от реализации полезных ископаемых в соответствии с применяемым налоговым режимом и   положениями Контракта на недропользование;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных полезных ископаемых после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.01.001 переносится в строку 160.01.001А, графы D в строку 160.01.001В, графы E в строку 160.01.001С.
25. Дополнительная форма к строке 160.01.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр жол бойынша тиісті топты (класты) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден алынған кірісті түзету сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында жүргізілген түзетуден кейін өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады.
160.01.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.01.002А жолына, D бағаны - 160.01.002В жолына, Е бағаны 160.01.002С жолына көшіріледі.
4. Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде
құн өсуінен кіріс - 160.02 нысанын жасау
26. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін.
28. "Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату" бөлімінде:
1) 160.02.001 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 160.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 160.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
29. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
160.02.004 жолы үй-жайлар, ғимараттарды, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, представленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф С и D.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.01.002 переносится в строку 160.01.002А, графы D в строку 160.01.002В, графы Е в строку 160.01.002С.
4. Составление формы 160.02 -
Доход от прироста стоимости при реализации зданий,
сооружений, строений, а также активов,
не подлежащих амортизации
26. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии с применяемым налоговым режимом и   положениями Контракта на недропользование.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
28. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 160.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений и строений и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
29. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 160.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

30. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 160.02.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 160.02.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 160.02.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 160.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 160.02.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 160.02.010 жолы Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес немесе қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 160.02.011 жолы 160.02.010 жолының сомасына азайтылған 160.02.006, 160.02.008, 160.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі (кіріс немесе залалға қарай) ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
31. "Барлығы" бөлімінде:
160.02.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 160.02.001, 160.02.004, 160.02.005, 160.02.007, 160.02.008 және 160.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
32. 160.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 160.00.044 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.

30. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 160.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 160.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 160.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 160.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 160.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 160.02.006, 160.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 160.02.010.
31. В разделе "Итого":
в строке 160.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 160.02.001, 160.02.004, 160.02.005, 160.02.007, 160.02.008 и 160.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
32. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 160.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов в соответствии с применяемым налоговым режимом и   положениями Контракта на недропользование. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 160.00.044.

160.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
160.02.005 және 160.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 160.00.024С жолына көшіріледі.
160.02.008 жолындағы кірісті алу кезінде осы сома 160.00.024D жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 160.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 160.00.002 жолына көшіріледі.
33. 160.02.001, 160.02.002, 160.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың атауы көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде С бағанында бұрынғы салық кезеңінің 160.22.001 және 160.22.002 жолдарына қосымша нысанның Р бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 160.02.001 және 160.02.002 жолдарына қосымша нысандардың С бағанында оны кәсіпкерлік қызметте пайдалануға қарамастан объектінің бастапқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
160.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.02.001 жолына, 160.02.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 160.02.002 жолына, 160.02.003 жолына қосымша нысан Е бағаны 160.02.003 жолына көшіріледі.
34. 160.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда, қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;
Салық кодексінің 82-бабы 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";

В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 160.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 160.02.005 и 160.02.007 данные суммы переносятся в строку 160.00.024С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 160.02.008 данная сумма переносится в строку 160.00.024D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 160.02.012, переносится в строку 160.00.002.
33. Дополнительные формы к строкам 160.02.001, 160.02.002, 160.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных зданий, сооружений, строений;
3) при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений и строений,   определенная в соответствующих строках графы Р дополнительной формы к строкам 160.22.001 и 160.22.002 предыдущего налогового периода. При реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительных форм к строкам 160.02.001 и 160.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.02.001 переносится в строку 160.02.001, графы Е дополнительной формы к строке 160.02.002  в строку 160.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 160.02.003  в строку 160.02.003.
34. Дополнительная форма к строке 160.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, в соответствии с применяемым налоговым режимом и   положениями Контракта на недропользование, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг;
3) в графе С указывается:
по доле участия  стоимость приобретения;
по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса - "0";

12) L бағанында L = (I - (F + К)) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағазды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
160.02.007 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 160.02.007 жолына, 160.02.008 жолына қосымша нысан L бағаны 160.02.008 жолына, 160.02.009 жолына қосымша нысан L бағаны 160.02.009 жолына көшіріледі.
37. 160.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 160.02.006, 160.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі.
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексі  124-бабының  2-тармағына сәйкес белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі.
6) F бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексі 124-бабының 2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
160.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 160.02.010 жолына көшіріледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер -
160.03 нысанын жасау
38. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
39. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
40. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
160.03.001 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
41. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
160.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 160.02.007 переносится в строку 160.02.007, графы L дополнительной формы к строке 160.02.008 в строку 160.02.008, графы L дополнительной формы к строке 160.02.009  в строку 160.02.009.
37. Дополнительная форма к строке 160.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 160.02.006, 160.02.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование или пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование или пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 160.02.010 переносится в строку 160.02.010.
5. Составление формы 160.03 -
Доходы по сомнительным обязательствам
38. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
39. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
40. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 160.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
41. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 160.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

11) К бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
160.03.002 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 160.03.002А жолына, К бағаны - 160.03.002В жолына көшіріледі.
6. Мүлікті жалға беруден кірістер -
160.04 нысанын жасау
46. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.
47. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін.
48. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
160.04.01 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
49. 160.04.001 жолының шамасы 160.00.005 жолына көшіріледі.
50. 160.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 286-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
160.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.001 жолына көшіріледі.
7. Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына
аударымдар - 160.05 нысанын жасау
51. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан кірістерді, сондай-ақ қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасын айқындауға арналған.
52. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

11) в графе К указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам и признанной налогоплательщиком сомнительной.
Итоговая величина графы J дополнительной формы к строке 160.03.002 переносится в строку 160.03.002А, графы K в строку 160.03.002В.
6. Составление формы 160.04 -
Доходы от сдачи в аренду имущества
46. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
47. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
48. В разделе "Аренда имущества":
строка 160.04.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
49. Величина строки 160.04.001 переносится в строку 160.00.005.
50. Дополнительная форма к строке 160.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.04.001 переносится в строку 160.04.001.
7. Составление формы 160.05 -
Отчисления в фонд ликвидаций последствий
разработки месторождений
51. Данная форма предназначена для определения доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, а также суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимой на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
52. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;

2) Декларация берілетін салық кезеңі.
53. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударым" бөлімінде:
160.05.001 жолы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бағдарламасының (бұдан әрі - бағдарлама) іс-әрекет етудің барлық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
54. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар" бөлімінде:
160.05.002 жолы есепті кезең үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
55. "Шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар" бөлімінде:
160.05.003 жолы шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
56. 160.05.001D немесе 160.05.002С жолдарының шамасы 160.00.009 жолына көшіріледі.
160.05.003 жолының шамасы 160.00.030 жолына көшіріледі.
57. 160.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шартты жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында бағдарламаның қызмет ету мерзіміне белгіленген кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында бағдарламаның қызмет ету кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) F бағанына бағдарламаның кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында бағдарламаның кезеңі үшін (Е - F) кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың жалпы сомасынан бағдарламаның кезеңі үшін шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың асуы нәтижесінде құралған оң айырма түрінде алынған кіріс көрсетіледі.
160.05.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.05.001А жолына, Е бағаны - 160.05.001В жолына, F бағаны - 160.05.001С жолына, G бағаны - 160.05.001D жолына көшіріледі.
58. 160.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;

2) налоговый период, за который представляется Декларация.
53. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 160.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений за весь период действия программы ликвидации последствий разработки месторождений, утвержденной уполномоченным государственным органом (далее программа), и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. В разделе "Расходы по ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 160.05.002 предназначена для отражения расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы.
55. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимые на вычеты":
строка 160.05.003 предназначена для отражения отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
56. Величина строки 160.05.001D или 160.05.002C переносится в строку 160.00.009.
Величина строки 160.05.003 переносится в строку 160.00.030.
57. Дополнительная форма к строке 160.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, установленная на период действия программы;
5) в графе E указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты за период действия программы;
6) в графе F указывается общая сумма фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы;
7) в графе G указывается доход, полученный в виде положительной разницы, образовавшейся в результате превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенной на вычеты за период программы над общей суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы (E - F).
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.05.001 переносится в строку 160.05.001А, графы E в строку 160.05.001В, графы F в строку 160.05.001С, графы G в строку 160.05.001D.
58. Дополнительная форма к строке 160.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін бағдарлама шегіндегі кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) F бағанына есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
Егер жер қойнауын пайдаланушы бағдарламада көзделген кезеңде кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша жұмыстарды жүргізбесе, онда осы бағанда көрсетілген сома 160.00.009 жолына көшіріледі.
160.05.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.05.002А жолына, Е бағаны - 160.05.002В жолына, F бағаны - 160.05.002С жолына көшіріледі.
59. 160.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылуы тиіс жер қойнауын пайдалануға келісім-шартқа сәйкес кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
160.05.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.05.003 жолына көшіріледі.
8. Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
- 160.06 нысанын жасау
60. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес мүлікті қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алынған ізгілік көмек түріндегі және бағыты бойынша пайдалынған мүліктің құны, мемлекеттік кәсіпорынның мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде алынған негізгі құралдары 160.00.024Е және 160.00.024F жолдары бойынша жиынтық жылдық кірістен шығарылуға жатады.
61. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:

2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в рамках программы за отчетный налоговый период;
5) в графе E указываются фактические суммы расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период;
6) в графе F указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Если недропользователем работы по ликвидации последствий разработки месторождений не производились в период, предусмотренный программой, то сумма указанная в данной графе переносится в строку 160.00.009.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.05.002 переносится в строку 160.05.002А, графы E в строку 160.05.002В, графы F в строку 160.05.002С.
59. Дополнительная форма к строке 160.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений в соответствии с контрактом на недропользование, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.05.003 переносится в строку 160.05.003.
8. Составление формы 160.06 -
Безвозмездно полученное имущество
(работы, услуги)
60. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, и основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 160.00.024Е и 160.00.024F.
61. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
62. "Мүлік" бөлімінде:
1) 160.06.001 жолы қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе 5) және 6) тармақшаларға сәйкес алынған мүліктерді қоспағанда, есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 160.06.002 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 160.06.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 160.06.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған. 160.06.001-ден 160.06.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
63. 160.06.004 жолының шамасы 160.00.013 жолына көшіріледі.
160.06.002 жолының шамасы 160.00.024Е жолына көшіріледі.
160.06.003 жолының шамасы 160.00.24F жолына көшіріледі.
64. 160.06.001, 160.06.002, 160.06.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ереженің 286-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
160.06.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.06.001 жолына, 160.06.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.06.002 жолына, 160.06.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.06.003 жолына көшіріледі.
9. Дивидендтер - 160.07 нысанын жасау
65. Бұл нысан Салық кодексінің қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
62. В разделе "Имущество":
1) строка 160.06.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование или   подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, а также имущества указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.06.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.06.003 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 160.06.004 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк с 160.06.001 по 160.06.003.
63. Величина строки 160.06.004 переносится в строку 160.00.013.
Величина строки 160.06.002 переносится в строку 160.00.024Е.
Величина строки 160.06.003 переносится в строку 160.00.024F.
64. Дополнительные формы к строкам 160.06.001, 160.06.002, 160.06.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.06.001 переносится в строку 160.06.001, графы Е дополнительной формы к строке 160.06.002 в строку 160.06.002, графы Е дополнительной формы к строке 160.06.003 в строку 160.06.003.
9. Составление формы 160.07 -
Дивиденды
65. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.

2) В бағанында берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлға - эмитентке беріледі;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитенттен төлем көзінде ұстап қалынған корпорациялық табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
160.08.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 160.08.002А жолына, G бағаны - 160.08.002В жолына, Н бағаны - 160.08.002С жолына, І бағаны - 160.08.002D, 160.08.003 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 160.08.003А жолына, G бағаны - 160.08.003В жолына, Н бағаны - 160.08.003С жолына, І бағаны - 160.08.003D жолына көшіріледі.
11. Бағамдық айырма - 160.09 нысанын жасау
80. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын оң бағамдық айырманың сомасын не жылдық кірісті алуға байланысты және шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырманың сомасын айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуінің немесе Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуінің сомасын айқындауға арналған.
81. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін.

2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.08.002 переносится в строку 160.08.002А, графы G в строку 160.08.002В, графы H в строку 160.08.002С, графы I в строку 160.08.002D, графы F дополнительной формы к строке 160.08.003 переносится в строку 160.08.003А, графы G в строку 160.08.003В, графы H в строку 160.08.003С, графы I в строку 160.08.003D.
11. Составление формы 160.09 -
Курсовая разница
80. Данная форма предназначена для определения суммы положительной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход либо отрицательной курсовой разницы, связанной с получением совокупного годового дохода и подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование, также   для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
81. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.

82. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
160.09.001А жолы жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
2) 160.09.001В жолы шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырманың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
160.09.001А жолының шамасы жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.034 жолына көшіріледі.
160.09.001В жолының шамасы жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.017 жолына көшіріледі.
83. "2004 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша бағамдық айырманың есебі" бөлімінде:
1) 160.09.002А жолы 160.09.001А және 160.09.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
2) 160.09.002В жолы 160.09.001В және 160.09.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған.
84. 160.09.002А жолының шамасы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.017 жолына көшіріледі.
160.09.002В жолының шамасы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.034 жолына көшіріледі.
85. 160.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінің ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
160.09.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 160.09.001А жолына, D бағаны - 160.09.001В жолына көшіріледі.
12. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар
- 160.10 нысанын жасау

82. В разделе "Курсовая разница":
1) строка 160.09.001А предназначена для отражения сведений об общей сумме положительной курсовой разнице, подлежащей включению в совокупный годовой доход и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.09.001В предназначена для отражения суммы отрицательной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 160.09.001А переносится в строку 160.00.017, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
Величина строки 160.09.001В переносится в строку 160.00.034 в пределах сумм, исчисленных в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
83. В разделе "Расчет курсовой разницы по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) строка 160.09.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 160.09.001А и 160.09.001В;
2) строка 160.09.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 160.09.001В и 160.09.001А.
84. Величина строки 160.09.002А переносится в строку 160.00.017, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование.
Величина строки 160.09.002В переносится в строку 160.00.034, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование.
85. Дополнительная форма к строке 160.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.09.001 переносится в строку 160.09.001А, графы D в строку 160.09.001В.
12. Составление формы 160.10 -
Расходы по оплате труда

86. Осы нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады.
87. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
88. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 160.10.001 жолында тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісінде тікелей айналысатын қызметкерлердің, әкімшілік персоналы мен сатумен айналысатын қызметкерлерге есептелген еңбекақысының жалпы сомасы көрсетіледі. 160.10.001А - 160.10.001С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 160.10.002 жолында 160.10.001 жолында көрсетілген еңбекақыны қоспағанда, қызметкерлердің кірістері көрсетіледі. 160.10.002А-дан 160.10.002С-ға дейінгі жолдардың сомасын қосумен айқындалады;
3) 160.10.003 жолында 160.10.001 және 160.10.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 160.10.003А-дан 160.10.003С-ға дейінгі жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 160.10.004 жолында 160.10.001 - 160.10.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 160.10.005 жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
6) 160.10.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі. 160.10.004 және 160.10.005 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
89. 160.10.006 жолының шамасы 160.12.004 жолына көшіріледі.
13. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстары
- 160.11 нысанын жасау
90. Осы нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі - халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

86. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
87. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
88. В разделе "Расходы":
1) в строке 160.10.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 160.10.001А по 160.10.001С;
2) в строке 160.10.002 указываются доходы работников, за исключением заработной платы, отраженной в строке 160.10.001. Определяется сложением сумм строк с 160.10.002А по 160.10.002С;
3) в строке 160.10.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 160.10.001 и 160.10.002. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 160.10.003А по 160.10.003С;
4) в строке 160.10.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 160.10.001 по 160.10.003;
5) в строке 160.10.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
6) в строке 160.10.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 160.10.004 и 160.10.005.
89. Величина строки 160.10.006 переносится в строку 160.12.004.
13. Составление формы 160.11 -
Управленческие и общеадминистративные расходы
90. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

160.11.001, 160.11.002 жолдарына қосымша нысанның 00005F жолында айқындалған есептік көрсеткіштің шамасы, 160.11.002А жолына көшіріледі.
14. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша
шығыстар - 160.12 нысанын жасау
98. Бұл нысан шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі - ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
99. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін.
100. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 160.12.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 160.12.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 160.12.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында тауарлы-материалдық қорлардың қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 160.12.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.12.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 160.12.003А, 160.12.003В, 160.12.003С, 160.12.003D, 160.12.003E, 160.12.003F, 160.12.003H, 160.12.003І, 160.12.003K, 160.12.003L, 160.12.003M, 160.12.003N, 160.12.003O, 160.12.003S, 160.12.003Q жолдарының, сондай-ақ қосымша нысандардың негізінде толтырылатын 160.12.003Q, 160.12.003R жолдарының сомасымен айқындалатын 160.12.00Р жолының сомаларын  қосумен айқындалады;

Величина расчетного показателя, определенная в строке 00005F дополнительной формы к строкам 160.11.001, 160.11.002, переносится в строку 160.11.002А.
14. Составление формы 160.12 -
Расходы по реализованным товарам
(работам, услугам)
98. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
99. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
100. В разделе "Расходы":
1) в строке 160.12.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 160.12.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 160.12.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках товарно-материальных запасов на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 160.12.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 160.12.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 160.12.003А, 160.12.003B, 160.12.003C, 160.12.003D, 160.12.003E, 160.12.003F, 160.12.003H, 160.12.003I, 160.12.003K, 160.12.003L, 160.12.003M, 160.12.003N, 160.12.003O,   160.12.003S которые заполняются на основании дополнительных форм, а также строки  160.12.003Р, определяемой суммой строк 160.12.003Q, 160.12.003R, заполняемых на основании дополнительных форм;

4) 160.12.004 жолына 160.10.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 160.12.005 жолында 160.12.005А, 160.12.005F және 160.12.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын 160.12.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;
6) 160.12.005А жолында 160.12.005В-дан 160.12.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 160.12.005В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 160.12.005С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 160.12.005D және 160.12.005E жолдарда Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;
7) 160.12.005F жолында жүргізілген өкілдік шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
8) 160.12.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
160.12.003 - 160.12.005 жолдарында келтірілген деректер 160.00.027 - 160.00.037 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
9) 160.12.006 жолында Салық кодексінің  195 - 197-баптарына  сәйкес шегерімдерге жатқызылатын резидент емес салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 160.11.003 жолынан көшіріледі;
10) 160.12.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (160.12.001 - 160.12.002) + 160.12.003 - 160.12.006 аралығындағы жолдардың сомасы көрсетіледі;
11) 160.12.008 жолында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
12) 160.12.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
13) 160.12.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
14) 160.12.011 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
15) 160.12.012 жолында 160.12.007 жолының сомасынан 160.12.008, 160.12.009 және 160.12.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строку 160.12.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 160.10.006;
5) в строке 160.12.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 160.12.003, определяемая как сумма строк 160.12.005А, 160.12.005F и 160.12.005G;
6) в строке 160.12.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 160.12.005В по 160.12.005Е. В строке 160.12.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 160.12.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь. В строках 160.12.005D и 160.12.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
7) в строке 160.12.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов;
8) в строке 160.12.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 160.12.003 по 160.12.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 160.00.027 по 160.00.037;
9) в строке 160.12.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии со статьями 195-197 Налогового кодекса, и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма  переносится из строки 160.11.003.
10) в строке 160.12.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (160.12.001 - 160.12.002) + сумма строк с 160.12.003 по 160.12.006;
11) в строке 160.12.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113 Налогового кодекса;
12) в строке 160.12.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
13) в строке 160.12.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
14) в строке 160.12.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода;
15) в строке 160.12.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 160.12.008, 160.12.009 и 160.12.010 из суммы строки 160.12.007;

16) 160.12.013А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
17) 160.12.013В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
18) 160.12.014 жолында 160.12.013C жолының сомасынан 160.12.013D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
19) 160.12.015 жолы анықтамалы түрде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
101. 160.12.012 жолының шамасы 160.00.026 жолына көшіріледі.
160.12.014 жолының шамасы 160.00.024Н жолына көшіріледі.
102. 160.12.003А, 160.12.003В, 160.12.003С, 160.12.003D, 160.12.003Е, 160.12.003F, 160.12.003І, 160.12.003K, 160.12.003L, 160.12.003M, 160.12.003N, 160.12.003O, 160.12.003S жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 286-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал С бағанының деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;
3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
160.12.003A жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 160.12.003А жолына көшіріледі, 160.12.003В жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003В жолына көшіріледі, 160.12.003С жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003С жолына көшіріледі, 160.12.003D жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003D жолына көшіріледі, 160.12.003E жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003E жолына көшіріледі, 160.12.003F жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003F жолына көшіріледі, 160.12.003І жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003І жолына көшіріледі, 160.12.003K жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003K жолына көшіріледі, 160.12.003L жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003L жолына көшіріледі, 160.12.003M жолына қосымша нысан С бағанының - шамасы 160.12.003M жолына көшіріледі, 160.12.003N жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003N жолына көшіріледі, 160.12.003O жолына қосымша нысан С бағанының - 160.12.003О жолына көшіріледі, 160.12.003S жолына қосымша нысан С бағанының - шамасы 160.12.003S жолына көшіріледі.

16) в строке 160.12.013А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
17) в строке 160.12.013В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
18) в строке 160.12.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 160.12.013D из суммы строки 160.12.013С;
19) строка 160.12.015 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
101. Величина строки 160.12.012 переносится в строку 160.00.026.
Величина строки 160.12.014 переносится в строку 160.00.024G.
102. Дополнительные формы к строкам 160.12.003А, 160.12.003B, 160.12.003C, 160.12.003D, 160.12.003E, 160.12.003F, 160.12.003I, 160.12.003K, 160.12.003L, 160.12.003M, 160.12.003N, 160.12.003О,160.12.003S:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.12.003А переносится в строку 160.12.003А, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003B переносится в строку 160.12.003B, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003C переносится в строку 160.12.003C, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003D переносится в строку 160.12.003D, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003E переносится в строку 160.12.003E, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003F переносится в строку 160.12.003F, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003I переносится в строку 160.12.003I, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003K переносится в строку 160.12.003K, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003L переносится в строку 160.12.003L, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003M переносится в строку 160.12.003M, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003N переносится в строку 160.12.003N, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003О переносится в строку 160.12.003О, графы С дополнительной формы к строке 160.12.003S переносится в строку 160.12.003S.

103. 160.12.003Н жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген, осы Ереженің 286-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі  99-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сақтандыру сыйақылары төленетін сақтандырушы-салық төлеуші жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 288-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
6) F бағанында бухгалтерлік есепте (тауарлы ілеспе жүкқұжатында) айқындалған сақтандырылатын мүліктің теңгермелік құны (құны) көрсетіледі. Бұл ретте, кәсіпкерлік тәуекелді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың сыныптары бойынша F және G бағандары толтырылмайды;
7) G бағанында сақтандыру шартында айқындалған мүліктің құны көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
160.12.003Н жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 160.12.003Н жолына көшіріледі.
104. 160.12.005GQ жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 268-тармағына сәйкес қызметкерлерді оқытуды, біліктілігін арттыруды, қайта даярлауды, жеке тұлғаларды оқытуды жүзеге асыратын ұйымның салық төлеуші тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытатын ұйымның резиденттік еліндегі салық тіркеу коды көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында қызметкердің - оқитын тұлғаның салық төлеуші тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытатын ұйыммен жүргізіледі;
2 - төлем кейін оқытушы ұйымға көрсетілген соманы беру шартымен қызметкер - жеке тұлғаға жүргізіледі;
6) F бағанында қызметкерді оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында шығыстың тиісті коды көрсетіледі:
1 - оқыту;
2 - біліктілігін арттыру;
3 - қайта даярлау;

103. Дополнительная форма к строке 160.12.003Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается код класса ненакопительного страхования согласно пункту 288 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком- страхователем;
2) в графе F указывается балансовая стоимость (стоимость) страхуемого имущества, определенная в бухгалтерском учете (товаросопроводительных документах). При этом по классам страхования предпринимательского риска и гражданско-правовой ответственности графы F и G не заполняются;
3) в графе G указывается стоимость имущества, определенная в договоре страхования;
4) в графе Н указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 160.12.003Н переносится в строку 160.12.003Н.
104. Дополнительные формы к строке 160.12.003Q:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 268 настоящих Правил организации, производящей обучение, повышение квалификации, переподготовку работников, обучение физических лиц;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника обучаемого лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу-работнику с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение, повышение квалификации, переподготовку работника;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом-работником на обучение, повышение квалификации, переподготовку;
8) в графе Н указывается соответствующий код вида расхода:
1 - обучение;
2 - повышение квалификации;
3 - переподготовка;

9) I бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне - оқытушы ұйымға төленуі тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
160.12.003Q жолына қосымша нысанның I, J бағандарының жиынтық шамасы 160.12.003Q жолына көшіріледі.
160.12.003Q жолына қосымша нысанды 2006 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданылатын заңнамаға сәйкес қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады.
105. 160.21.003R жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 268-тармағына сәйкес қызметкер емес жеке тұлғаны оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында жеке тұлғаны оқытатын салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;
6) F бағанында жеке тұлғаны оқытуға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында оқытуға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
10) J бағанында оқыту кезеңі көрсетіледі;
11) К бағанында жеке тұлғаның шартқа сәйкес салық төлеушіде жұмыспен өтеу міндетін орындау мерзімі көрсетіледі.
160.12.003R жолына қосымша нысанның Н, I бағандарының жиынтық шамасы 160.12.003R жолына көшіріледі.
160.12.005G жолына қосымша нысанды 2006 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданылатын заңнамаға сәйкес қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады.
106. 160.12.005G жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған қатысты алдыңғы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген, осы Ереженің 286-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;

9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации - резиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации - нерезиденту Республики Казахстан.
Итоговая величина граф I, J дополнительной формы к строке 160.12.003Q переносится в строку 160.12.003Q.
Дополнительную форму к строке 160.12.003Q заполняют налогоплательщики, осуществляющие деятельность в соответствии с законодательством, действующим с 1 января 2006 года.
105. Дополнительная форма к строке 160.12.003R:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 268 настоящих Правил организации, производящей обучение физического лица, не являющегося работником;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение физического лица;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом на обучение;
8) в графе Н указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации - резиденту Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации - нерезиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается период обучения;
11) в графе К указывается период исполнения физическим лицом обязательства отработать у налогоплательщика согласно договору.
Итоговая величина граф Н, I дополнительной формы к строке 160.12.003R переносится в строку 160.12.003R.
Дополнительную форму к строке 160.12.003R заполняют налогоплательщики, осуществляющие деятельность в соответствии с законодательством, действующим с 1 января 2006 года.
106. Дополнительная форма к строке 160.12.005G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;

3) С бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық (кеңес беру) қызмет көрсетулері бойынша - "L"; жарнамаға шығыстар - "M";  маркетинг бойынша шығыстар - "N") жататын шығыстар сәйкес келетін 160.12.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында алдыңғы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары жатады;
6) F бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомалары (D + E - F) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының D бағанына көшіріледі;
160.12.005G жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 160.12.005G жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 160.12.011 жолына көшіріледі.
15. Сыйақы бойынша шығыстар - 160.13 нысанын жасау
107. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
108. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
109. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес есептелетін сыйақылар" бөлімі 2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақы сомаларын айқындауға арналған.
110. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар, теңгеде" бөлімінде:
160.13.001 жолы салық төлеуші кредиттердің (заемдар) алған кезде шегерімге жататын сыйақылардың теңгеде жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
111. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар, теңгеде" бөлімінде:
160.13.002 жолы салық төлеуші кредиттердің (заемдар) алған кезде шегерімге жататын сыйақылардың шетелдік валютада жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
112. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 160.13.003А жолында шегерімге жататын, (160.13.001Е + 160.13.002Е) + (160.13.001С + 160.13.002С) х 15%/30% формуласы бойынша айқындалатын сыйақылардың ең жоғарғы сомасы көрсетіледі.
Келісім-шарттарында салық режимінің нормаларында шегерімге жататын сыйақылар сомасының шегін қосымша шектеу көзделмеген салық төлеушілер осы жолды толтырмайды;

3) в графе С указывается буквенный индекс подстроки строки 160.12.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским (консультационным) услугам - "L"; расходы на рекламу - "М"; расходы по маркетингу - "N" и т.д.);
4) в графе D указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
6) в графе F указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (D + E - F). Данная сумма переносится в графу D дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.12.005G переносится в строку 160.12.005G, графы G в строку 160.12.0011.
15. Составление формы 160.13 -
Расходы по вознаграждению
107. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
108. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
109. Раздел "Вознаграждения, исчисляемые в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2004 года" предназначен для определения суммы вознаграждения, исчисляемого в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2004 года.
110. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам) в тенге":
строка 160.13.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком кредита (займа) в тенге и заполняется на основании данных дополнительной формы.
111. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам) в иностранной валюте":
строка 160.13.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком кредита (займа) в иностранной валюте и заполняется на основании данных дополнительной формы.
112. В разделе "Всего вознаграждений по кредитам (займам)":
1) в строке 160.13.003А указывается максимальная сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле (160.13.001Е+160.13.002Е)+(160.13.001С+160.13.002С)х15%/30%.
Налогоплательщики, в Контрактах которых нормами налогового режима не предусмотрено дополнительное ограничение предельной суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, данную строку не заполняют;

2) 160.13.003В жолында шегерімге жататын кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
113. "Теңгемен берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
160.13.004 жолы теңгедегі ақша шығарудағы берешек бағалы қағаздарды салық төлеушінің орналастыруы кезінде шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
114. "Шетел валютасындағы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
160.13.005 жолы шетел валютасында ақша шығарудағы берешек бағалы қағаздарды салық төлеушінің орналастыруы кезінде шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақының жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
115. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
160.13.006 жолында 160.13.004Е және 160.13.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
116. "Мүлік бойынша сыйақы" бөлімінде:
160.13.007 жолы салық төлеушінің сенімгерлік басқаруға мүлікті алуы кезінде шегерімге жататын сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
117. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
160.13.008 жолында 160.13.003В, 160.13.006, 160.13.007D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
118. 160.13.008 жолының шамасы 160.00.027 жолына көшіріледі.
119. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданысқа енгізілген салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақылар" бөлімі 2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылған салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақы сомаларын айқындауға арналған.
120. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 160.13.009 жолы кредиттерді (заемдарды) салық төлеуші резидентке төлейтін сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 160.13.010 жолы кредиттерді (заемдарды) салық төлеуші резидент емеске төлейтін сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
121. "Берешек бағалы қағаздар" бөлімінде:
160.13.011 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады.
122. "Есептік көрсеткіштер бөлімінде":
1) 160.13.012 жолы есепті салық кезеңінің әр айының соңына өз капиталының орташа арифметикалық сомаларына тең өз капиталының орташа жылдық сомаларын көрсетуге арналған;

2) в строке 160.13.003В указывается сумма вознаграждений по кредитам (займам), подлежащая отнесению на вычеты.
113. В разделе "Вознаграждения про долговым ценным бумагам в тенге":
строка 160.13.004 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при размещении налогоплательщиком долговых ценных бумаг, эмитированных в тенге, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
114. В разделе "Вознаграждения про долговым ценным бумагам в иностранной валюте":
строка 160.13.005 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при размещении налогоплательщиком долговых ценных бумаг, эмитированных в иностранной валюте, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
115. В разделе "Всего вознаграждений по долговым ценным бумагам":
в строке 160.13.006 указывается сумма вознаграждений по долговым ценным бумагам, определяемая как сумма строк 160.13.004Е и 160.13.005Е.
116. В разделе "Вознаграждения по имуществу":
строка 160.13.007 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком имущества в доверительное управление и заполняется на основании данных дополнительной формы.
117. В разделе "Всего вознаграждений":
в строке 160.13.008 указывается общая сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк 160.13.003В, 160.13.006, 160.13.007D.
118. Величина строки 160.13.008 переносится в строку 160.00.027.
119. Раздел "Вознаграждения, исчисляемые в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим после 1 января 2004 года" предназначен для определения суммы вознаграждения, исчисляемого в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим после 1 января 2004 года.
120. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 160.13.009 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.13.010 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
121. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 160.13.011 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
122. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 160.13.012 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;

2) 160.13.013 жолы есепті салық кезеңінің әр айының ішінде сыйақы төленетін міндеттемелердің орташа арифметикалық жоғарғы сомаларына тең міндеттемелерінің орташа жылдық сомаларын көрсетуге арналған;
3) 160.13.014 жолы қаржы ұйымдары үшін 7 тең, өзге заңды тұлғалар үшін - 4 тең шекті коэффициентті көрсетуге арналған.
123. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 160.13.015 жолында 160.13.009В және 160.13.011D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 160.13.016 жолында 160.13.010В және 160.13.011G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 160.13.017 жолында 160.13.015 және 160.13.016 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 160.13.018 жолында 160.13.015 + 160.13.012/160.13.014 х 160.13.016 формуласы бойынша айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі;
5) 160.13.019 жолында 160.13.017 және 160.13.018 жолдары бойынша сомалардан ең азы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
124. 160.13.017 жолының шамасы 160.00.027 жолына көшіріледі.
125. 160.13.001, 160.13.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында кредитті алу күні көрсетіледі: күн, ай, жыл;
6) F бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші кредитті (заемды) пайдаланған есепті салық кезеңі күндерінің саны көрсетіледі;
8) Н бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін резидент салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін резидент салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында кредиттердi алу кезiнде теңгедегi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы, шетел валютасындағы кредиттердi алу кезiнде - заемды беру сәтiне Лондон банкаралық рыногының ставкасы көрсетiледi;
11) К бағанында J бағанында көрсетiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасының, немесе Лондон банкаралық рыногының 2 еселiк ставкасының мөлшерiнде көрсетiледi;

2) строка 160.13.013 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 160.13.014 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7, для иных юридических лиц - 4.
123. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 160.13.015 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 160.13.009В и 160.13.011D;
2) в строке 160.13.016 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 160.13.010В и 160.13.011G;
3) в строке 160.13.017 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 160.13.015 и 160.13.016;
4) в строке 160.13.018 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 160.13.015 + 160.13.012/160.13.013 х 160.13.014 х 160.13.016;
5) в строке 160.13.019 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 160.13.017 и 160.13.018.
124. Величина строки 160.13.019 переносится в строку 160.00.027.
125. Дополнительные формы к строкам 160.13.001, 160.13.002:
1) в графе А указывается порядочный номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-кредитора;
4) в графе D указывается номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается дата получения кредита: день, месяц, год;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа);
7) в графе G указывается количество дней отчетного налогового периода, в течение которого налогоплательщиком используется кредит (займа);
8) в графе Н указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком резиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора с применением установленной в нем ставке;
9) в графе I указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком нерезиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
10) в графе J при получении кредитов в тенге указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, при получении кредитов в иностранной валюте ставка Лондонского межбанковского рынка на момент выдачи займа;
11) в графе К указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, либо 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе J;

12) L бағанында К бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалатын сыйақы сомасының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында H және L бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, резидентке төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi;
14) N бағанында I және L бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, резидент емеске төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi.
160.13.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.13.001А жолына, Н - 160.13.001В жолына, I -  160.13.001С жолына, L - 160.13.001D жолына, М - 160.13.001Е жолына, N - 160.13.001F жолына көшіріледі, 160.13.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.13.002А жолына, Н - 160.13.002В жолына, I - 160.13.002С жолына, L - 160.13.002D жолына, М - 160.13.002Е жолына, N - 160.13.002F жолына көшіріледі.
126. 160.13.004, 160.13.005 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі:
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі;
5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (F+Е) ретінде айқындалатын сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында теңгедегi берешек бағалы қағаздарды орналастыру кезiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы, шетел валютасындағы орналастыру кезiнде - берешек бағалы қағаздарды ресiмдеу сәтiне Лондон банкаралық рыногының ставкасы көрсетiледi;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасының және Н бағанында көрсетiлген Лондон банкаралық рыногының 2 еселiк ставкасының мөлшерiнде көрсетiледi;
10) J бағанында I бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалған сыйақы сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында E және J бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi.
160.13.004 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.13.004А жолына, F бағаны - 160.13.004В жолына, G бағаны - 160.13.004С жолына, J бағаны - 160.13.004D жолына, K бағаны - 160.13.004Е жолына көшіріледі, 160.13.005 жолына қосымша нысанның E бағанының жиынтық шамасы - 160.13.005А жолына, F бағаны - 160.13.005В жолына, G бағаны - 160.13.005С жолына, J бағаны - 160.13.005D жолына; К бағаны - 160.13.005Е жолына көшіріледі.

12) в графе L указывается ставка сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе К;
13) в графе М указывается сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту и подлежащая вычету, определяемая как наименьшая из соответствующих сумм, указанных в графах Н и L;
14) в графе N указывается сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту и подлежащая вычету, которая определяется как наименьшая из соответствующих сумм, указанных в графах I и L.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.13.001 переносится в строку 160.13.001А, графы Н - в строку 160.13.001В, графы I - в строку 160.13.001С, графы L - в строку 160.13.001D, графы М - в строку 160.13.001Е, графы N - в строку 160.13.001F, графы F дополнительной формы к строке 160.13.002 переносится в строку 160.13.002А, графы Н  - в строку 160.13.002В, графы I - в строку 160.13.002С, графы L - в строку 160.13.002D, графы М - в строку 160.13.002Е, графы N - в строку 160.13.002F.
126. Дополнительные формы к строкам 160.13.004, 160.13.005:
1) в графе А указывается порядочный номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе С номер и дата регистрации эмиссии ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + Е);
8) в графе Н при размещении долговых ценных бумаг в тенге указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, при размещении в иностранной валюте ставка Лондонского межбанковского рынка на момент оформления долговых ценных бумаг;
9) в графе I указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, либо 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе Н;
10) в графе J сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе I;
11) в графе К указывается сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как наименьшая из сумм граф Е и J.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.13.004 переносится в строку 160.13.004А, графы F - в строку 160.13.004В, графы G - в строку 160.13.004С, графы J - в строку 160.13.004D, графы К - в строку 160.13.004Е, графы Е дополнительной формы к строке 160.13.005 переносится в строку 160.13.005А, графы F - в строку 160.13.005В, графы G - в строку 160.13.005С, графы J - в строку 160.13.005D, графы К - в строку 160.13.005Е.

127. 160.13.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында мүлікті сенімгерлік басқаруға берген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүлікті ресімдеу күні көрсетіледі;
7) G бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүліктің құны көрсетіледі;
8) Н бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) мүлікті сенімгерлік басқаруға ресімдеу сәтіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы;
10) J бағанында I бағанында көрсетiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасы көрсетiледi;
11) К бағанында J (G * J) бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалатын сыйақы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында H және К бағандарының сомасынан ең азы ретiнде айқындалатын, резидентке төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi;
160.13.007 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 160.13.007А жолына, Н бағаны - 160.13.007В жолына, К бағаны - 160.13.007С жолына, L бағаны - 160.13.007D жолына көшіріледі.
128. 160.13.009, 160.13.010 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 286-тармағына сәйкес кредитор - ұйым салық төлеушісінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) F бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.

127. Дополнительная форма к строке 160.13.007:
1) в графе А указывается порядочный номер строки;
2) в графе В указываются наименование имущества, полученное в доверительное управление;
3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, представивших имущество в доверительное управление;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
5) в графе Е указывается номер и дата заключения договора;
6) в графе F указывается дата оформления имущества, полученного в доверительное управление;
7) в графе G указывается стоимость имущества, полученного в доверительное управление;
8) графе Н указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период, согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
9) в графе I указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан на момент оформления имущества в доверительное управление;
10) в графе J указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, указанной в графе I;
11) в графе К указывается сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе J (G* J);
12) в графе L указывается сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определенная как наименьшая из сумм граф Н и К.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 160.13.007 переносится в строку 160.13.007А, графы Н - в строку 160.13.007В, графы К - в строку 160.13.007С, графы L - в строку 160.13.007D.
128. Дополнительные формы к строкам 160.13.009, 160.13.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.

160.13.011 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.13.011А жолына, Е бағаны - 160.13.011В жолына, F бағаны - 160.13.011С жолына, G бағаны - 160.13.011D жолына, Н бағаны - 160.13.011Е жолына, І бағаны - 160.13.011F жолына, J бағаны - 160.13.011G жолына көшіріледі.
16. Төленген күмәнді міндеттемелер
- 160.14 нысанын жасау
130. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға Келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді және есептен шығарылған міндеттемелер талап ету мерзімі ішінде, оларды жылдық жиынтық кіріске қосқан сәттен бастап шегеруге жатады.
131. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
132. "Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
160.14.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
133. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
160.14.002 жолы бұрын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
134. "Міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
160.14.002 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын алдын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 160.14.001С және 160.14.002С жолдарының сомасы айқындалады.
135. 160.14.003 жолының шамасы 160.14.028 жолына көшіріледі.
136. 160.14.001 және 160.14.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 286-бабына сәйкес кредитордың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
6) F бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.13.011 переносится в строку 160.13.011А, графы Е - в строку 160.13.011В, графы F - в строку 160.13.011С, графы G - в строку 160.13.011D, графы H - в строку 160.13.011E, графы I - в строку 160.13.011F, графы J - в строку 160.13.011G.
16. Составление формы 160.14 -
Выплаченные сомнительные обязательства
130. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, с момента их включения в совокупный годовой доход.
131. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
132. В разделе "Сомнительные обязательства":
строка 160.14.001 предназначена для определения суммы выплаченных  сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
133. В разделе "Списанные обязательства":
строка 160.14.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом и заполняется на основании данных дополнительной формы.
134. В разделе "Всего обязательств":
строка 160.14.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 160.14.001С и 160.14.002С.
135. Величина строки 160.14.003 переносится в строку 160.00.028.
136. Дополнительные формы к строкам 160.14.001 и 160.14.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)- кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе Е указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;

5) Е бағанында ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстар актісінің нөмірі мен күні;
7) G бағанында жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында кірістерді алумен байланысты және шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарына жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
160.16.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 160.16.001 жолына көшіріледі.
19. Резиденттің басқару және жалпы әкімшілік
шығыстары - 160.17 нысанын жасау
147. Бұл нысан Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен, осы Ереженің 107-тармағында көрсетілген халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес халықаралық шарттар жасасылған шетелдік мемлекеттерде орналасқан резидентке және тұрақты мекемеге шегерімдерге жатқызатын, басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
Резидент емес салық төлеуші шетелдік тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын Салық кодексінің  195 - 197-баптарында  белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіпте, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілеріне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес айқындайды. Бұл ретте, резидент емес салық төлеуші көрсетілген әдістердің бірін таңдауға құқылы:
1) барабар бөлу әдісі;
2) шегерімге тура (тікелей) жатқызу әдісі.
Таңдалған әдіс салық төлеушінің барлық шетелдік тұрақты мекемелері бойынша жыл сайын қолданады және салық органының келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.
148. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) осы Ереженің 147-тармағына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
4) барабар бөлу әдісі қолданылған кезде есептік көрсеткішті есептеу әдісі.
149. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 160.17.001 жолы резиденттің Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

5) в графе Е указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских и научно-технических работ;
6) в графе F указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических работ;
7) в графе G указывается номер и дата проектно-сметной документации;
8) в графе Н указывается сумма произведенных расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 160.16.001 переносится в строку 160.16.001.
19. Составление формы 160.17 -
Управленческие и общеадминистративные
расходы резидента
147. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты резиденту и постоянному учреждению, расположенному в иностранных государствах, с которыми заключены международные договоры, указанные в пункте 107 настоящих Правил, в соответствии с положениями таких международных договоров.
Налогоплательщик-резидент определяет суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты иностранному постоянному учреждению в порядке, аналогичном порядку, установленному статьями 195-197 Налогового кодекса, также в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование. При этом налогоплательщик-резидент праве выбрать один из указанных методов:
1) метод пропорционального распределения;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения на вычеты.
Выбранный метод применяется налогоплательщиком по всем иностранным постоянным учреждениям ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
148. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии с пунктом 147 настоящих Правил;
4) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
149. В разделе "Расходы":
1) строка 160.17.001 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, и заполняется на основании дополнительной формы;

9) 160.18.003С жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.18.003А және 00.18.003В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
10) 160.18.004А жолында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 160.18.004В жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңдарында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша белгіленген мөлшер көрсетіледі;
12) 160.18.004С жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомалары көрсетіледі. 160.18.004А және 160.18.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
13) 160.18.005А жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 160.18.006 жолында шегерімге жатқызылуға жататын әлеуметтiк төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 00.18.001С, 00.18.002С, 00.18.003С, 00.18.004С, 00.18.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
155. 160.18.006 жолының шамасы 160.00.032 жолына көшіріледі.
21. Геологиялық зерттеуге, барлау мен табиғи ресурстарды
өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын
пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 160.19 нысанын жасау
156. Бұл нысан Салық кодексінің  101-бабына  сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын немесе Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын шығыстарын айқындауға арналған.
157. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) келісім-шартты жасау күні және нөмірі.
158. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" бөлімінде:
1) 160.19.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

9) в строке 160.18.003С отражается сумма расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 160.18.003А и 160.18.003В;
10) в строке 160.18.004А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
11) в строке 160.18.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 160.18.004С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 160.18.004А и 160.18.004В;
13) в строке 160.18.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 160.18.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 160.18.001С, 160.18.002С, 160.18.003С, 160.18.004С, 160.18.005.
155. Величина строки 160.18.006 переносится в строку 160.00.032.
21. Составление формы 160.19 -
Расходы на геологическое изучение, разведку
и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
156. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса, либо в соответствии положениями Контрактов на недропользование.
157. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) номер и дата заключения контракта;
4) дата утверждения запасов уполномоченным органом в сфере геологического изучения, охраны и использования недр.
158. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 160.19.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 160.19.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 160.19.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 160.19.004А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 160.19.004В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 160.19.004С жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 160.19.005 жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
8) 160.19.006 жолында 160.19.001 - 160.19.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
9) 160.19.007 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісім-шарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
10) 160.19.007А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен табыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
11) 160.19.008, 160.19.006 жолында көрсетілген шығыстар сомасына азайтылмайтын 160.19.007 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 160.19.009 және 160.19.010 жолдарының сомалары ретінде айқындалады. 160.19.008 жолын толтыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы-салық төлеуші 160.19.009 және 160.19.010 жолдарында көрсетілген кірістерді жалпы белгіленген тәртіпте көрсетуге жататын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттан тыс жүзеге асырылатын қызмет бойынша корпорациялық табыс салығы бойынша бөлек декларация табыс етеді;
12) 160.19.009 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
13) 160.19.010 жолында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 160.19.010А - 160.19.010F жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
14) 160.19.011 жолында 160.19.006 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 160.19.007 және 160.19.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;

2) строка 160.19.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.19.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 160.19.004А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 160.19.004В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 160.19.004С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 160.19.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;
8) в строке 160.19.006 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 160.19.001 по 160.19.005;
9) в строке 160.19.007 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
10) в строке 160.19.007А указывается сумма доходов от передачи права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
11) в строке 160.19.008 указывается сумма доходов из строки 160.19.007, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 160.19.006. Определяется как сумма строк 160.19.009 и 160.19.010;
12) в строке 160.19.009 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
13) в строке 160.19.010 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 160.19.010А по 160.19.010F;
14) в строке 160.19.011 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 160.19.006. Определяется как разница строк 160.19.007 и 160.19.008;

15) 160.19.012 жолында 160.19.006 және 160.19.011 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 160.19.012 жолы бойынша теріс бағам алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
159. "Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 160.19.013 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 160.19.013А және 160.013В жолдарының қосылуымен айқындалады;
2) 160.19.013А жолы негізгі құралдар сатып алуға шыққын шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.19.013В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
160. "Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 160.19.014А жолында Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісім-шарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 160.19.012 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне - бұрынғы салық кезеңі үшін 160.19.012, 160.19.013, 160.19.015 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;
2) 160.19.014ВІ жолында 25 проценттер мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
3) 160.19.014ВІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25%) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 160.19.014С жолында тиісінше 160.19.014А және 160.19.014ВІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 160.19.015D жолында 160.19.014А және 160.19.014С жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
161. "Қазақстандық кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар" бөлімінде:
1) 160.19.016 жолында есепті салық кезеңі үшін келісім-шарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;

15) в строке 160.19.012 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 160.19.006 и 160.19.011.
В случае если по строке 160.19.012 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
159. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 160.19.013 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 160.19.013А и 160.19.003В;
2) строка 160.19.013А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.19.013В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
160. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 160.19.014А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 160.19.012, в последующие налоговые периоды сумма строк 160.19.012, 160.19.013 и 160.19.015 за предыдущий налоговый период;
2) в строках 160.19.014ВI указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
3) в строках 160.19.014ВII указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строках 160.19.014С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 160.19.014А и 160.19.014ВII;
5) в строках 160.19.015 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 160.19.014А и 160.19.014С.
161. В разделе "Расходы на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы":
1) в строке 160.19.016 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;

2) 160.19.017 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 160.19.018 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 160.19.016 және 160.19.017 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
4) 160.19.019 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы  көрсетіледі.
162. 160.19.012 жолының шамасы 160.19.012 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 160.00.021 жолына көшіріледі.
160.19.014С, 160.19.018 бен 160.19.019 жолдарының шамасы 160.00.033 жолына көшіріледі;
163. 160.19.001, 160.19.002, 160.19.003, 160.19.003А, 160.19.013В, 160.19.017 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 286-тармағына сәйкес кіріс алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал Е бағанының деректері бірыңғай сомада көрсетіледі;
3) 160.19.001, 160.19.002, 160.19.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
N
р/с
Геологиялық зерттеуге, барлауға және
табиғи ресурстарды өндіруге дайындық
жұмыстарына шығыстар
Шығыс
коды
1
Әуеден суретке түсіруді, геофизикалық,
геохимиялық, палеонтологиялық,
геологиялық, топографиялық және
сейсмикалық түсірулерді, зерттеулерді,
іздестіруді, топырақты сұрыптауды,
қоршаған ортаға ықпал етуді зерттеу
бойынша жұмыстарды, коллекторларды және
ұқсас жұмыстарды зерттеуді, және олардың
тиісті түсіндірмелерін қоспағанда зерттеу
және іздестіру
01
2
Бұрғылау, тереңдету, бұқтыру, жанама
оқпандарды бұрғылау, байлау, осындай
ұңғымалар пайдалану ұңғымалары ретінде
аяқталмаған шартта, барлау ұңғылары мен
бағалау ұңғыларын аяқтау және күрделі
жөндеу (жағдайларға байланысты)
02
3
Осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде аяқталмаған шартта барлау және
(немесе) бағалау ұңғылар үшін пайдалануға
сатып алынған тауарлық-материалдық қорлар
және негізгі құралдар
03
4
Осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде бітпеген аяқталмаған шартта
барлау және бағалау барысында бұрғылау
кезінде пайдаланылатын еңбек және қызмет
көрсетулер төлемі
04
5
Жоғарыда сипатталған жұмыстар үшін
пайдаланылатын объектілер
05
6
Барлау және бағалау кезеңінде шеккен
қызмет көрсетулерге шығыстар мен жалпы
әкімшілік шығыстар
06
7
Өзге де шығыстар
07
8
Жер қойнауын пайдалануға арналған
келісім-шарттардың шарттарына сәйкес
геологиялық зерттеуге, барлауға және
табиғат ресурстарын өндіруге дайындық
жұмыстарына өзге де шығыстар
08
160.19.013А жолына қосымша нысанның С бағанында негізгі құралдардың бастапқы құнына қосылатын шығыс түрлері көрсетіледі
N
р/с
Негізгі құралдардың бастапқы құнына
қосылатын шығыстардың атауы
Шығыс
коды
1
Негізгі құралдарды сатып алуға шығыстар
01
2
Өтелмейтін салық және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер бойынша
шығыстар
02
3
Жеткізу бойынша шығыстар
03
4
Монтаждау, қондыру және пайдалануға
жіберу бойынша шығыстар
04
5
Негізгі құралдарды мақсатта пайдалану
үшін жұмыс қалпына келтірумен тікелей
байланысты басқа да шығыстар
05
6
Материалдарға және шикізаттар шығыстары
06
7
Еңбекақы шығыстары
07
8
Үстеме шығыстары
08
9
Сыйлықақы төлемдері шығыстары
09
10
Сақтандыру бойынша шығыстар
10
11
Бөтен ұйымдарға жұмыстарды (қызмет
көрсетіледі) төлеу бойынша шығыстар
11
12
Негізгі құралдардың бастапқы құнына
қосатын басқа шығыстар
12
160.19.0013В жолына қосымша нысанның С бағанында материалдық емес активтердің атауы көрсетіледі.
160.19.0017 жолына қосымша нысанның С бағанында қазақстандық кадрларды оқыту шығыстары бойынша - "01" коды, әлеуметтік саланы   дамыту шығыстары бойынша - "02" коды, инфрақұрылымды дамытуға шығыстар бойынша - "03" коды, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шарттарына сәйкес өзге де шығыстар - "04" коды көрсетіледі;

2) строка 160.19.017 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 160.19.018 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 160.19.016 и 160.19.017;
4) в строке 160.19.019 указывается сумма прочих расходов, включая расходы на развитие инфраструктуры.
162. Величина строки 160.19.012 переносится в строку 160.00.021 в случае отражения по строке 160.19.012 отрицательного значения.
Величина строк 160.19.014С, 160.19.018 и 160.19.019 переносится в строку 160.00.033.
163. Дополнительные формы к строкам 160.19.001, 160.19.002, 160.19.003, 160.19.013А, 160.19.013В, 160.19.017:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 286 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы Е отражаются единой суммой;
3) в графе С дополнительных форм к строкам 160.19.001, 160.19.002, 160.19.003 указывается код вида расходов:
N  п/п
Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы
к добыче природных ресурсов
Код    расходов
1
Исследования и изыскания, включая аэросъемку, геофизические, геохимические, палеонтологические, геологические, топографические и сейсмические съемки, исследования, изыскания, пробы грунтов, работы по изучению воздействия на окружающую среду, изучение коллекторов и другие аналогичные работы, и их соответствующую интерпретацию
01
2
Бурение, углубление, заглушивание, бурение боковых стволов, опробование, заканчивание и капитальный ремонт (в зависимости от обстоятельств) разведочных скважин и оценочных скважин, при условии, что такие скважины не были закончены в качестве эксплуатационных скважин
02
3
Товарно-материальные запасы и основные средства, закупленные для использования для разведочных и (или) оценочных скважин, при условии, что такие скважины не были закончены в качестве эксплуатационных скважин
03
4
Оплата труда и услуг, используемых при бурении в ходе разведки и оценки, при условии, что такие скважины не были закончены в качестве эксплуатационных скважин
04
5
Объекты, используемые для работ описанных выше
05
6
Расходы на услуги и общеадминистративные расходы, понесенные в период разведки и оценки
06
7
Расходы по процентам
07
8
Прочие расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, в соответствии с условиями контрактов на недропользование
08
В графе С дополнительной формы к строке 160.19.013А указывается код вида расходов, включаемых в первоначальную стоимость основных средств
№N п/п
Наименование расходов, включаемых в первоначальную стоимость основных средств
Код      расходов
1
Расходы на приобретение основных средств
01
2
Расходы по уплате невозмещаемых налогов и других обязательных платежей в бюджет
02
3
Расходы по доставке
03
4
Расходы по монтажу, установке и пуску в эксплуатацию
04
5
Другие расходы, непосредственно связанные с приведением основных средств в рабочее состояние для его использования по назначению
05
6
Расходы на материалы и сырье
06
7
Расходы на заработную плату
07
8
Накладные расходы
08
9
Расходы по уплате вознаграждения
09
10
Расходы по страхованию
10
11
Расходы по оплате работ (услуг) сторонним организациям
11
12
Прочие расходы, включаемые в первоначальную стоимость основных средств
12
В графе С дополнительной формы к строке 160.19.013В указывается наименование нематериальных активов.
В графе С дополнительной формы к строке 160.19.017 указывается по расходам на обучение казахстанских кадров код "01", по расходам на развитие социальной сферы - код "02", по расходам на развитие инфраструктуры - код "03", прочие расходы, в соответствии с условиями контрактов на недропользование - код "04";

4) D бағанында Е бағанында көрсетілген шығыстардың мәлімденген сомасын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, шарттар) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі.
160.19.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.19.001 жолына көшіріледі, 160.19.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.19.002 жолына көшіріледі, 160.19.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.19.003 жолына көшіріледі, 160.19.013А жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.19.013А жолына көшіріледі, 160.19.013В жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.19.013В жолына көшіріледі, 160.19.017 жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.19.017 жолына көшіріледі.
164. 160.19.007А жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 286-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын өткізу құны.
165. 160.19.009 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті пайдалы қазбаларға Евразиялық экономикалық бірлестіктің ішкі экономикалық қызметінің Тауарлық номенклатурасының коды көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті пайдалы қазбаларды өткізуден кірістер сомасы көрсетіледі.
160.19.009 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.19.009 жолына көшіріледі.
22. Бұрын жүргізілген  шегерімдер бойынша алынған
өтемақылар - 160.20 нысанын жасау
166. Бұл нысан қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған   кірістерді анықтауға арналған.
167. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
168. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 160.20.001 жолы қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.20.002 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді анықтауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;

4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, договора), подтверждающего заявленную сумму расходов, указанных в графе Е;
5) в графе Е указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.19.001 переносится в строку 160.19.001, графы Е дополнительной формы к строке 160.19.002 переносится в строку 160.19.002, графы Е дополнительной формы к строке 160.19.003 переносится в строку 160.19.003, графы Е дополнительной формы к строке 160.19.013А переносится в строку 160.19.013А, графы Е дополнительной формы к строке 160.19.013В переносится в строку 160.19.013В, графы Е дополнительной формы к строке 160.19.017 переносится в строку 160.19.017.
164. Дополнительная форма к строке 160.19.007А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), приобретающего право недропользования;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 286 настоящих Правил лица, приобретающего право недропользования;
4) в графе D указывается стоимость реализации права недропользования.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.19.007А переносится в строку 160.19.007А.
165. Дополнительная форма к строке 160.19.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического сообщества, соответствующий полезному ископаемому;
3) в графе С указывается сумма доходов от реализации соответствующих полезных ископаемых.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.19.009 переносится в строку 160.19.009.
22. Составление формы 160.20 -
Полученные компенсации по ранее
произведенным вычетам
166. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
167. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
168. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 160.20.001 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.20.002 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам и заполняется на основании данных дополнительной формы;

173. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
174. "Айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары" бөлімінде:
160.21.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
175. 160.21.001 жолының шамасы 160.00.035 жолына көшіріледі.
176. 160.21.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарын жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген ұйым осы Ереженің 228-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
160.21.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.21.001 жолына көшіріледі.
24. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар,
жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер -
160.22 нысанын жасау
177. Бұл нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
178. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
179. "Үйлер, құрылыстар" бөлімінде:
160.22.001 жолы үйлер, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
180. "Ғимараттар" бөлімінде:
160.22.002 жолы ғимараттар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
181. "Негізгі қаражаттың қалған шағын тобы" бөлімінде:
160.22.003 жолы негізгі қаражаттың қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

173. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
174. В разделе "Штрафы, пени, неустойки":
строка 160.21.001 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
175. Величина строки 160.21.001 переносится в строку 160.00.036.
176. Дополнительная форма к строке 160.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 286 настоящих Правил организации, указанной в графе B;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе E указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.21.001 переносится в строку 160.21.001.
24. Составление формы 160.22 -
Амортизационные отчисления, расходы на ремонт
и другие вычеты по фиксированным активам
177. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
178. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
179. В разделе "Здания, строения":
строка 160.22.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
180. В разделе "Сооружения":
строка 160.22.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
181. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 160.22.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.

182. "Негізгі қаражат бойынша барлығы" бөлімінде:
160.22.004 жолы негізгі қаражат бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
183. "Үйлер, құрылыстар", "Ғимараттар", "Негізгі қаражаттың қалған шағын тобы", "Негізгі қаражат бойынша барлығы" бөлімдерінде 160.22.008 жолда сатып алған технологиялық жабдықтардың құны есептелмейді.
184. "Материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 160.22.005А жолында өткен салық кезеңі үшін 160.22.005Н жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
2) 160.22.005В жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес шағын топтың материалдық емес активтерінің қайта бағалау сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 160.22.005С жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ материалдық емес активтердің жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Бұл бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 160.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
4) 160.22.005D жолында жарғылық капиталға салым ретінде материалдық емес активтерді сатудан алынған және/немесе алынуға жататын, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ материалдық емес активтердің есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
5) 160.22.005Е жолында есепті салық кезеңінің соңындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі (160.22.005А + 160.22.005В + 160.22.005С - 160.22.005D);
6) 160.22.005F жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (160.22.005Е х  160.22.005К);
7) 160.22.005G жолында Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;

182. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 160.22.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003.
183. В разделах "Здания, строения", "Сооружения", "Оставшиеся подгруппы основных средств" и "Всего по основным средствам" не учитывается стоимость приобретенного технологического оборудования, которая указывается в строке 160.22.008.
184. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 160.22.005А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 160.22.005Н за предыдущий налоговый период;
2) в строке 160.22.005В отражается сумма переоценки нематериальных средств подгруппы, в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) в строке 160.22.005С отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса определенная в графе К дополнительной формы к строке 160.23.001 за предыдущий налоговый период;
4) в строке 160.22.005D указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
5) в строке 160.22.005E определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода, (160.22.005А + 160.22.005В + 160.22.005C-160.22.005D);
6) в строке 160.22.005F указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период (160.22.005E х 160.22.005K);
7) в строке 160.22.005G отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование;

8) 160.22.005Н жолында Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 160.22.005Е жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
9) 160.22.005І жолында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзету есебімен (160.22.005E - 160.22.005F - 160.22.005G - 160.22.005Н) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны ретінде айқындалатын шағын топтың құндық теңгермесі көрсетіледі;
10) 160.22.005J жолында амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
11) 160.22.005К жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 160.22.005J жолында көрсетілген шектен жоғары емес процентпен көрсетіледі.
185. "Басқалары" бөлімінде:
1) 160.22.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 160.22.003 жолына қосымша нысан J бағанының және 160.22.005D жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 160.22.007 жолы Салық кодексінің  113-бабының  4 және 5-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.22.008 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес белгіленген амортизация нормасының шегінде өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны сомасын көрсетуге арналған;
4) 160.22.009 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер  туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес белгіленген пайдалану мерзімімен өз құрылысы бойынша шығыстарды көрсетуге арналған.
186. 160.22.004F және 160.22.008C жолдарының шамасы 160.00.037А жолына көшіріледі.
160.22.005F жолының шамасы 160.00.037В жолына көшіріледі.
160.22.004J және 160.22.005H жолдарының шамасы 160.00.037E жолына көшіріледі.
160.22.004I және 160.22.005G жолдарының шамасы 160.00.037Е жолына көшіріледі.

8) в строке 160.22.005H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 160.22.005E, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование;
9) в строке 160.22.005I отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса, (160.22.005E - 160.22.005F - 160.22.005G - 160.22.005H);
10) в строке 160.22.005J указывается предельная норма амортизации в процентах;
11) в строке 160.22.005K указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 160.22.005J.
185. В разделе "Прочие":
1) строка 160.22.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы K дополнительной формы к строке 160.22.003 и строки 160.22.005E;
2) строка 160.22.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 113 Налогового кодекса,   и заполняется на основании данных дополнительной формы.
3) строка 160.22.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование;
4) строка 160.22.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству со сроком эксплуатации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование;
186. Величина строк 160.22.004F и 160.22.008С переносится в строку 160.00.037А.
Величина строки 160.22.005F переносится в строку 160.00.037В.
Величина строк 160.22.004J и 160.22.005H переносится в строку 160.00.037D.
Величина строк 160.22.004I и 160.22.005G переносится в строку 160.00.037E.

160.22.004G, 160.22.004L және 160.22.007I жолдарының шамасы 160.00.037G жолына көшіріледі.
160.22.006 жолының шамасы 160.00.008 жолына көшіріледі.
160.22.008D жолының шамасы 160.00.037Н жолына көшіріледі.
160.22.009С жолының шамасы 160.00.037I жолына көшіріледі.
187. 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында амортизациялық аударымдарды есептеу үшін негізгі құралдар тобының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында амортизациялық аударымдар есептелетін негізгі құралдардың тиісті тобының амортизациялық шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
6) F бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша процентпен, бірақ Е бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір салық шағын тобы бойынша өткен салық кезеңі үшін 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003 жолдарына қосымша нысанның R бағанының тиісті жолдарынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес есептелген әрбір салық шағын тобы бойынша қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында шағын топтар бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 160.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың қалдық құны көрсетіледі;
10) J бағанында жарғылық капиталға салым ретінде негізгі құралдарды сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ негізгі құралдардың есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
11) K бағанында есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (G+Н+І-J) айқындалады;
12) L бағанында есептелген есепті салық кезеңдегі (КхF) амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;

Величина строк 160.22.004G, 160.22.004L и 160.22.007I переносится в строку 160.00.037G.
Величина строки 160.22.006 переносится в строку 160.00.008.
Величина строки 160.22.008D переносится в строку 160.00.037Н.
Величина строки 160.22.009С переносится в строку 160.00.037I.
187. Дополнительные формы к строкам 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование основных средств, по которым производится исчисление амортизационных отчислений;
3) в графе С указывается номер группы основных средств для исчисления амортизационных отчислений;
4) в графе D указывается номер амортизационной подгруппы соответствующей группы основных средств, по которым исчисляются амортизационные отчисления;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации в процентах;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе E;
7) в графе G по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса подгруппы на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы R дополнительной формы к строкам 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма переоценки по каждой налоговой подгруппе, исчисленная в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование;
9) в графе I в разрезе подгрупп отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 160.23.001 за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации основных средств, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным основным средствам - при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
11) в графе K определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода (G+H+I-J);
12) в графе L указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период (KхF);

13) М бағанында шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдардың әрбір шағын тобы бойынша жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалпы шыққан шығыстар сомасына тепе-тең негізгі құралдардың тиісті тобының, шағын тобының теңгерімдік құны артатын, М бағанында көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында егер осы шағын топтың барлық тіркелген активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, К бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзетулер (L+N-O-P) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
18) L бағанында 2006 жылдың 1-қаңтарынан қолданысқа енетін Салық заңына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдарды ағымдағы жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Жиынтық шама:
160.22.001 жолға қосымша нысанның G бағаны 160.22.001А жолына, H бағаны - 160.22.001В жолына, I бағаны - 160.22.001С жолына, J бағаны - 160.22.001D жолына, К бағаны - 160.22.001Е жолына, L бағаны - 160.00.001F жолына, М бағаны - 160.22.001G жолына, N бағаны - 160.22.001Н жолына, О бағаны -160.22.001І жолына, Р бағаны - 160.22.001J жолына, Q бағаны - 160.22.001K жолына, R бағаны - 160.22.001L жолына көшіріледі;
160.22.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 160.22.003А жолына, H бағаны - 160.22.002В жолына, I бағаны - 160.22.002С жолына, J бағаны - 160.22.002D жолына, К бағаны - 160.22.002Е жолына, L бағаны - 160.00.002F жолына, М бағаны - 160.22.002G жолына, N бағаны - 160.22.002Н жолына, О бағаны -160.22.002І жолына, Р бағаны - 160.22.002J жолына, Q бағаны - 160.22.002K жолына, R бағаны - 160.22.002L жолына көшіріледі;
160.22.003 жолға қосымша нысанның G бағаны 160.22.003А жолына, H бағаны - 160.22.003В жолына, I бағаны - 160.22.003С жолына, J бағаны - 160.22.003D жолына, К бағаны - 160.22.003Е жолына, L бағаны - 160.00.003F жолына, М бағаны - 160.22.003G жолына, N бағаны - 160.22.003Н жолына, О бағаны -160.22.003І жолына, Р бағаны - 160.22.003J жолына, Q бағаны - 160.22.002K жолына, R бағаны - 160.22.002L жолына көшіріледі.

13) в графе M указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе M, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам, а также сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивающая соответствующий стоимостный баланс подгруппы;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей;
16) в графе P отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в графе K, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (K-L+N-O-P);
18) в графе R указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на текущий ремонт основных средств, относимых на вычеты в соответствии с Налоговым законодательством, действующим с 1 января 2006 года.
Итоговая величина:
графы G дополнительной формы к строке 160.22.001 переносится в строку 160.22.001А, графы H - в строку 160.22.001В, графы I - в строку 160.22.001С, графы J - в строку 160.22.001D, графы K - в строку 160.22.001E, графы L - в строку 160.22.001F, графы M - в строку 160.22.001G, графы N - в строку 160.22.001H, графы O - в строку 160.22.001I, графы P - в строку 160.22.001J, графы Q - в строку 160.22.001К, графы R - в строку 160.22.001L;
графы G дополнительной формы к строке 160.22.002 переносится в строку 160.22.002А, графы H - в строку 160.22.002В, графы I  - в строку 160.22.002С, графы J - в строку 160.22.002D, графы K - в строку 160.22.002E, графы L - в строку 160.22.002F, графы M - в строку 160.22.002G, графы N - в строку 160.22.002H, графы O - в строку 160.22.002I, графы P - в строку 160.22.002J, графы Q - в строку 160.22.002К, графы R - в строку 160.22.002L;
графы G дополнительной формы к строке 160.22.003 переносится в строку 160.22.003А, графы H - в строку 160.22.003В, графы I - в строку 160.22.003С, графы J - в строку 160.22.003D, графы K - в строку 160.22.003E, графы L - в строку 160.22.003F, графы M - в строку 160.22.003G, графы N - в строку 160.22.003H, графы O в - строку 160.22.003I, графы P - в строку 160.22.003J, графы Q - в строку 160.22.003К, графы R - в строку 160.22.003L.

188. 160.22.003 жолға қосымша нысанның К бағаны мен 160.22.005Е жолы 160.22.006 жолына көшіріледі.
189. 160.22.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында D бағанында көрсетілген негізгі құралдардың ішкі топ нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында өткен салық кезеңі үшін әр салықтық ішкі топтар бойынша 160.22.007 жолына қосымша нысанның Q бағанының тиісті жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басында қалыптасқан бөлек ішкі тобының құндық балансының шамасы көрсетіледі;
10) J бағанында амортизацияның шектелген нормалары процентте көрсетіледі;
11) К бағанында әр ішкі топ бойынша салық төлеуші J бағанда көрсетілген шектерден жоғары емес процентте қолданатын амортизация нормалары көрсетіледі;
12) L бағанында есептелген амортизациялық аударымдар түрінде шегерімге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі (I х К);
13) М бағанында есепті салық кезеңінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарға жөндеуге шыққан нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалға берушімен өтелетін жөндеуге шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында шегерімге жататын жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында салық төлеуші жүргізген тиісті бөлек ішкі топтың құндық балансы өсетін О бағанында көрсетілген соманы өсіретін жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстар сомасы көрсетіледі (М-N-О);
17) Q бағанында есепті салық кезеңінің соңына қалыптасқан бөлек ішкі топтың құндық балансының шамасы көрсетіледі (I - L + P);
18) R бағанында шегерімге жатқызылатын жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі (L+O).

188. Отрицательные суммы графы K дополнительной формы к строке 160.22.003 и строки 160.22.005E переносятся в строку 160.22.006.
189. Дополнительная форма к строке 160.22.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается наименование арендованных основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D;
6) в графе F указывается номер подгруппы основных средств, указанных в графе D;
7) в графе G указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
8) в графе Н указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
9) в графе I по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса отдельной подгруппы, на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы Q дополнительной формы к строке 160.22.007 за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указываются предельные нормы амортизации в процентах;
11) в графе К указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе J;
12) в графе L указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая отнесению на вычеты, в виде амортизационных отчислений (I х К);
13) в графе М указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
14) в графе N указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
15) в графе О указывается сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
16) в графе Р указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт арендованных основных средств, превышающая сумму, указанную в графе О, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей отдельной подгруппы (M-N-O);
17) в графе Q указывается величина стоимостного баланса отдельной подгруппы на конец отчетного налогового периода (I-L+P);
18) в графе R указывается общая сумма расходов на ремонт арендованных основных средств, относимая на вычеты (L+O).

160.22.007 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 160.22.007А жолына, I бағанының жиынтық шамасы 160.22.007В жолына, L бағанының жиынтық шамасы 160.22.007C жолына, М бағанының жиынтық шамасы 160.22.007D жолына, N бағанының жиынтық шамасы 160.22.007E жолына, O бағанының жиынтық шамасы 160.22.007F жолына, Р бағанының жиынтық шамасы 160.22.007G жолына, Q бағанының жиынтық шамасы 160.22.007H жолына, R бағанының жиынтық шамасы 160.22.007I жолына көшіріледі.
190. 160.22.008 жолына қосымша нысан:
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
"Өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі қорлардың жіктеуішіне сәйкес  өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың коды көрсетіледі;
3) С бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтарды пайдалануға енгізу күні көрсетіледі;
4) D бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін 160.22.008 жолына қосымша нысанның I бағанынан көшірілетін салық кезеңінің басына өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың құны көрсетіледі;
5) Е бағанында келіп түскен өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың құны көрсетіледі;
6) F салық салу мақсатында амортизация нормасы көрсетіледі. Бұл баған технологиялық жабдықтардың амортизациясы жағдайында толтырылады, бұл ретте Н бағаны толтырылмайды;
7) G бағанында салық салу мақсатында амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл баған технологиялық жабдықтардың амортизациясы жағдайында толтырылады, бұл ретте Н бағаны толтырылмайды;
8) Н бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың шегерімге жататын құны көрсетіледі. Бұл баған F және D бағандары толтырылған жағдайда толтырылмайды;
9) I бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың салық кезеңінің соңына D немесе Е мен G бағандарының немесе D немесе Е мен Н бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын құны көрсетіледі;
10) J бағанында технологиялық жабдықтарды есептен шығару күні көрсетіледі.
160.22.008 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 160.22.008А жолына көшіріледі, Е бағаны - 160.22.008В жолына, G бағаны - 160.22.008С жолына, Н бағаны - 160.22.008D жолына, I бағаны - 160.22.008Е жолына көшіріледі.
191. 160.22.009 жолына қосымша нысан:
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

Итоговая величина графы H дополнительной формы к строке 160.22.007 переносится в строку 160.22.007А, графы I - в строку 160.22.007В, графы L - в строку 160.22.007С, графы M - в строку 160.22.007D, графы N - в строку 160.22.007E, графы O - в строку 160.22.007F графы P - в строку 160.22.007G, графы Q - в строку 160.22.007H, графы R - в строку 160.22.007I.
190. Дополнительная форма к строке 160.22.008:
В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
В разделе "Стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код технологического оборудования, используемого в производственных целях, в соответствии с классификатором основных фондов;
3) в графе С указывается дата ввода в эксплуатация технологического оборудования, используемого в производственных целях;
4) в графе D указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на начало налогового периода, которая переносится из графы I дополнительной формы к строке 160.22.008 за предыдущий налоговый период;
5) в графе E указывается стоимость поступившего технологического оборудования, используемого в производственных целях;
6) в графе F указывается норма амортизации в целях налогообложения. Данная графа заполняется в случае амортизации технологического оборудования, при этом графа H не заполняется;
7) в графе G указывается сумма амортизационных отчислений в целях налогообложения. Данная графа заполняется в случае амортизации технологического оборудования, при этом графа H не заполняется;
8) в графе H указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, подлежащая вычету. Данная графа не заполняется в случае заполнения граф F и G;
9) в графе I указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на конец налогового периода, которая определяется как разница граф D либо E и G или граф D либо E и H;
10) в графе J указывается дата выбытия технологического оборудования.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.22.008 переносится в строку 160.22.008А, графы Е - в строку 160.22.008В, графы G - в строку 160.22.008С, графы Н - в строку 160.22.008D, графы I - в строку 160.22.008Е.
191. Дополнительная форма к строке 160.22.009:
В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация табыс ететін салық кезеңі.
"Өндірістік мақсат үшін өз құрылысы бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі қорлардың жіктеуішіне сәйкес өз құрылысы объектісінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс құны көрсетіледі;
4) D бағанында орындалған жұмыстардың құны және салық кезеңі үшін шығындар көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын құрылыс бойынша шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңінің соңына С, D және Е бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын аяқталмаған құрылыс құны көрсетіледі;
7) G бағанында өз құрылысы объектісін пайдалануға енгізу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында өз құрылысы объектісін есептен шығару күні көрсетіледі;
160.22.009 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.22.009А жолына көшіріледі, D бағаны - 160.22.009В жолына, Е бағаны - 160.22.009С жолына, F бағаны - 160.22.009D жолына көшіріледі.
25. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген
активтер бойынша амортизациялық аударымдар
- 160.23 нысанын жасау
192. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.
193. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
194. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
160.23.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
195. 160.23.001В жолының шамасы 160.00.037С жолға көшіріледі.

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
В разделе "Расходы по собственному строительству для производственных целей":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код объекта собственного строительства в соответствии с классификатором основных фондов;
3) в графе С указывается стоимость незавершенного строительства на начало налогового периода;
4) в графе D указывается стоимость выполненных работ и затрат за налоговый период;
5) в графе E указываются расходы по строительству, подлежащие вычету. Величина данной графы не должна превышать сумму графы D;
6) в графе F указывается стоимость незавершенного строительства на конец налогового периода, которая определяется как разница сумм граф C, D и E;
7) в графе G указывается дата ввода в эксплуатацию объекта собственного строительства;
8) в графе H указывается дата выбытия объекта собственного строительства.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.22.009 переносится в строку 160.22.009А, графы D - в строку 160.22.009В, графы Е - в строку 160.22.009С, графы F - в строку 160.22.009D.
25. Составление формы 160.23 -
Амортизационные отчисления по фиксированным
активам, впервые введенным в эксплуатацию
192. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
193. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
194. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 160.23.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
195. Величина строки 160.23.001В переносится в строку 160.00.037С.

196. 160.23.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында тіркелген активтің шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
7) G бағанында бағанында F бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
10) J бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (І х Н) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (І-J) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003 жолдарға қосымша нысанның Н бағанының және 160.22.005 жолға қосымша нысанның F бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;
12) L бағанында тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
160.23.001 жолға қосымша нысанның І бағанының жиынтық шамасы 160.23.001A жолына, J бағаны - 160.23.001В жолына, К бағаны - 160.23.001С жолына көшіріледі.
26. Инвестициялық салықтық преференциялар бойынша
шегерімдер - 160.24 нысанын жасау
197. Бұл нысан Салық кодексінің  139-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құнын айқындауға арналған.

196. Дополнительная форма к строке 160.23.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива;
5) в графе E указывается номер подгруппы фиксированного актива;
6) в графе F указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов. При этом по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, K не заполняются;
7) в графе G указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе F;
8) в графе H указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (G х 2);
9) в графе I указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (I x H);
11) в графе K определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых для получения совокупного годового дохода (I - J). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы Н дополнительной формы к строкам 160.22.001, 160.22.002, 160.22.003 и графы F дополнительной формы к строке 160.22.005 следующего налогового периода;
12) в графе L указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 160.23.001 переносится в строку 160.23.001А, графы J - в строку 160.23.001В, графы K - в строку 160.23.001С.
26. Составление формы 160.24 -
Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям
197. Данная форма предназначена для определения стоимости фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса.

198. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) өтелімділік мерзімі;
4) Инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың жасалған нөмірі мен күні;
5) преференциялар берілген кезең.
199. "Инвестициялық салықтық преференциялар бойынша шегерімдер" бөлімінде:
160.24.001 жолы инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
200. 160.24.001В жолының шамасы 160.00.037F жолға көшіріледі.
201. 160.24.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тіркелген активтерді іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және объектілерді қайта құруға шығыстар көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы жолға өткен салық кезеңі үшін 160.24.001 жолға қосымша нысанының G бағанының тиісті жолдарындағы тіркелген активтердің қалдық құны және объектілерді қайта құруға шығыстар және келісім-шарттың шарты бойынша есепті салық кезеңінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және инвестициялық жоба шеңберінде объектілерді қайта құруға шығыстар көшіріледі;
5) Е бағанында есеп бойынша инвестициялық салықтық преференциялар берудің ағымдағы кезеңі көрсетіледі (бірінші салық кезеңі - преференцияларды қолданудың бірінші жылы, келесі салық кезеңдері - Инвестиция туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың негізінде преференцияларды қолдану жылы). Преференцияларды қолдану мерзімі Салық кодексінің  139-бабының  9-тармағына сәйкес тіркелген активтердегі инвестициялардың көлеміне байланысты айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 139-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
7) G бағанында келесі салық кезеңінің 160.24.001 жолына қосымша нысанының D бағанының тиісті жолдарына көшірілетін тіркелген активтердің құны мен қайта құруға шығыстар көрсетіледі (D - F);
8) Н бағанында Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;

198. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) срок окупаемости;
4) номер и дата заключения контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
5) период, на который предоставлены преференции.
199. В разделе "Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям":
строка 160.24.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, вновь введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
200. Величина строки 160.24.001В переносится в строку 160.00.037F.
201. Дополнительная форма к строке 160.24.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода фиксированных активов;
4) в графе D указывается стоимость вводимых в эксплуатацию фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта. В последующие налоговые периоды в данную строку переносится остаточная стоимость фиксированных активов и расходы на реконструкцию из соответствующих строк графы G дополнительной формы к строке 160.24.001 за предыдущий налоговый период и стоимость вновь вводимых фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта в отчетном налоговом периоде по условиям контракта;
5) в графе Е указывается текущий период предоставления инвестиционных налоговых преференций (далее - преференции) по счету (в первый налоговый период первый год действия преференций, последующие налоговые периоды годы действия преференций, на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях). Срок действия преференций определяется в зависимости от объемов инвестиций в фиксированные активы в соответствии с пунктом 9 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в графе F отражается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается остаточная стоимость фиксированных активов и расходов на реконструкцию, которая подлежит переносу в соответствующие строки графы D дополнительной формы к строке 160.24.001 следующего налогового периода (D - F);
8) в графе Н указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;

9) I бағанында Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтердің шағын тобының нөмірі көрсетіледі.
160.24.001 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 160.24.001A жолына, F бағаны - 160.24.001В жолына, G бағаны - 160.24.001С жолына көшіріледі.
27. Резидент еместер болып табылатын, заңды және жеке тұлғаларға төлейтін Қазақстан Республикасындағы
көздерден табыстары - 160.25 нысанын жасау
202. Осы нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмаған қызметіне Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кіріс және Салық кодексінің  179 187 187-1 198 - 201-1-баптарына  сәйкес төлем көзінен табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
203. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
204. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 160.25.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген табысының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
2) 160.25.002 жолы Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 160.25.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 160.25.004 жолы өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) салық агентi шегерімге жатқызған бюджетке есептеуге тиісті табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
5) 160.25.005 жолы Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына және  147 187-1-баптарына  сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент емес төлеген жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 160.25.006 жолы Салық кодексінің  181-бабы  2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

9) в графе I указывается номер подгруппы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.24.001 переносится в строку 160.24.001А, графы F - в строку 160.24.001В, графы G - в строку 160.24.001С.
27. Составление формы 160.25 -
Доходы из источников в Республике Казахстан,
выплачиваемые юридическим и физическим лицам,
являющимся нерезидентами
202. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179, 187, 187-1, 198-201-1 Налогового кодекса.
203. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
204. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 160.25.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 160.25.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 160.25.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 160.25.004   предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 160.25.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 и статьями 147, 187-1 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 160.25.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;

209. 160.26.005 жолының шамасы 160.00.041А жолына көшіріледі.
29. Залалдарды көшіру - 160.27 нысанын жасау
210. Бұл нысан Салық кодексінің қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
211. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
212. "Залалдар" бөлімінде:
160.27.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
213. 160.27.001 жолының шамасы 160.00.44 жолына көшіріледі.
214. 160.27.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 160.00.042 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (160.00.045 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 160.00.042 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 160.00.044 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 160.02.002 жолында көрсетілген (160.00.042 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, құрылыстар және ғимараттарды сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында залалдарды көшіруге арналған мерзімнің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
160.27.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 160.27.001 жолына көшіріледі.
30. Шетелдік салық есебі - 160.28 нысанын жасау
215. Бұл нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.

209. Величина строки 160.26.005 переносится в строку 160.00.041А.
29. Составление формы 160.27 -
Перенос убытков
210. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
211. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
212. В разделе "Убытки":
строка 160.27.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
213. Величина строки 160.27.001 переносится в строку 160.00.046.
214. Дополнительная форма к строке 160.27.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 160.00.042 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 160.00.045) переносится в данную графу. В случае если в строке 160.00.042 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 160.00.044;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, строений и сооружений, указанный в строке 160.02.002 (при положительном значении строки 160.00.042). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 160.27.001 переносится в строку 160.27.001.
30. Составление формы 160.28 -
Зачет иностранного налога
215. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов с доходов (далее - подоходные налоги), полученных налогоплательщиком-резидентом из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.

224. 160.28.007 жолының шамасы 160.29.005А жолына көшіріледі.
160.28.001А жолының шамасы 160.07.002 жолына көшіріледі.
160.28.002А жолының шамасы 160.08.003 жолына көшіріледі.
225. 160.28.001, 160.28.002, 160.28.003, 160.28.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 286-тармағына орай кіріс төлемі көзі-елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі-еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
160.28.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.28.001А жолына, Е бағаны - 160.28.001В жолына, G бағаны - 160.28.001С жолына көшіріледі, 160.28.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 160.28.002А жолына, Е бағаны - 160.28.002В жолына, G бағаны  - 160.28.002С жолына көшіріледі, 160.28.003 жолға қосымша нысанның  С бағаны 160.28.003А жолына, Е бағаны - 160.28.003В жолына, G бағаны - 160.28.003С жолына көшіріледі, 160.28.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 160.28.004А жолына, Е бағаны - 160.28.004В жолына, G бағаны - 160.28.004С жолына көшіріледі.
226. 160.28.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 284-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі-елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;

224. Величина строки 160.28.007 переносится в строку 160.29.003А.
225. Дополнительные формы к строкам 160.28.001, 160.28.002, 160.28.003, 160.28.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 286 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 160.28.001 переносится в строку 160.28.001A, графы E - в строку 160.28.001B, графы G - в строку 160.28.001C, графы C дополнительной формы к строке 160.28.002 переносится в строку 160.28.002A, графы E - в строку 160.28.002B, графы G - в строку 160.28.002C, графы C дополнительной формы к строке 160.28.003 переносится в строку 160.28.003A, графы E - в строку 160.28.003B, графы G - в строку 160.28.003C, графы C дополнительной формы к строке 160.28.004 переносится в строку 160.28.004A, графы E - в строку 160.28.004B, графы G - в строку 160.28.004C.
226. Дополнительная форма к строке 160.28.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 284 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;

6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
160.28.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.28.006А жолына, Е бағаны - 160.28.006В жолына, G бағаны - 160.28.006С жолына көшіріледі.
31. Салық міндеттемесін есептеу -
160.29 нысанын жасау
228. Бұл нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы  тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
229. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
230. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 160.29.001 жолында 160.00.047 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 160.29.002 жолында ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 160.29.002С жолында 160.35.010 жолында көрсетілген сома көрсетіледі;
3) 160.29.003 жолында 160.29.003А және 160.29.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 160.29.003А жолында Қазақстан Республикасы шегінен тыс төленген, осы декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алуға қабылданған салық сомалары көрсетіледі. Осы жолға 160.28.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.29.005В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйлықақылар мен ұтыстардың сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 160.08.001В, 160.08.002D және 160.08.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;

6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 160.28.006 переносится в строку 160.28.006A, графы E - в строку 160.28.006B, графы G - в строку 160.28.006C.
31. Составление формы 160.29 -
Исчисление налогового обязательства
228. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога, налога на чистый доход нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по юридическому лицу.
229. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
230. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 160.29.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 160.00.047;
2) в строке 160.29.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. В строке 160.29.002С указывается сумма, определенная в строке 160.35.010;
3) в строке 160.29.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 160.29.003А и 160.29.003В;
4) в строке 160.29.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 160.28.007;
5) в строке 160.29.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 160.09.001В, 160.09.002D и 160.09.003D;

6) 160.29.004 жолында  Салық кодексінің  125-бабына , салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілеріне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес есепті салық кезеңі үшін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 160.29.002 мен 160.29.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 160.29.005 жолын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Бұл жолда 160.29.006 мен 160.29.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 160.29.005 жолын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Осы жолда қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне немесе Салық кодексінің  185  немесе  201-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтен резидент емес заңды тұлғаның таза кірісіне салық сомасы көрсетіледі. 160.29.006А немесе 160.29.006В жолдарының деректері негізінде айқындалады;
9) 160.29.004А жолында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне немесе Салық кодексінің 185-бабына сәйкес белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
10) 160.29.006В жолында Салық кодексінің  201-бабына  сәйкес халықаралық шарттарда белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
11) 160.29.006С жолында Қазақстан Республикасымен қолданылатын халықаралық шарт жасалған осы Ереженің 286-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
12) 160.29.007 жолында 160.28.004 және 160.28.006 сомаларының қосылуымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
13) 160.29.008 жолында 160.29.008А және 160.29.008В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
14) 160.29.008А жолында есепті салық кезеңінде өткен салық кезеңінен және корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде басқа салық түрлерінен ауыстырылған артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
15) 160.29.008В жолында есепті салық кезеңінде салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;

6) в строке 160.29.004 указывается сумма корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового Кодекса, либо законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование, и определяется как разница строк 160.29.002 и 160.29.003;
7) строка 160.29.005 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма чистого дохода, определенная как разница строк 160.29.001 и 160.29.004;
8) строка 160.29.006 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, исчисленного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование либо статьей 185 или 201 Налогового кодекса. Определяется исходя из данных строки 160.29.006А или 160.29.006В;
9) в строке 160.29.006А указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование или пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса;
10) в строке 160.29.006В указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной международным договором, в соответствии со статьей 201 Налогового кодекса. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении уплаты налога на чистый доход, то указывается ставка такого налога в соответствии с международным договором, а также прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика;
11) в строке 160.29.006С указывается код страны согласно пункту 286 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
12) в строке 160.29.007 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая сложением сумм 160.28.004 и 160.28.006;
13) в строке 160.29.008 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строк 160.29.008А и 160.29.008В;
14) в строке 160.29.008А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
15) в строке 160.29.008В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;

9) 160.35.009 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 160.35.010 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
260. 160.35.010 жолының шамасы 160.29.002С жолына көшіріледі.
38. Шетел көздерінен табыстар - 160.36 нысанын жасау
261. Осы нысан салық төлеуші-резидентпен міндетті тәртіпте толтырылуға жатады және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 160.00.001-160.00.022 жолдарында көрсетуге жатады.
262. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
263. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 160.36.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.36.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.36.003 жолы 160.36.001 және 160.36.002 (160.36.001 + 160.36.002) жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
264. 160.36.003 жолының шамасы 160.00.055 жолына көшіріледі.
265. 160.36.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 286-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 266-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 267-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  80-бабымен  қарастырылған салық төлеуші-резиденттің тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетінде көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;

9) в строке 160.35.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 160.35.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
260. Величина строки 160.35.010 переносится в строку 160.29.002С.
38. Составление формы 160.36 -
Доходы из иностранных источников
261. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 160.00.001 - 160.00.022 Декларации.
262. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
263. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 160.36.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.36.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.36.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строки 160.36.001 и 160.36.002.
264. Величина строки 160.36.003 переносится в строку 160.00.055.
265. Дополнительная форма к строке 160.36.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 286 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 284 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 285 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;

6) F бағанында Е бағанында көрсетілген Салық кодексінің  65-бабына  сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
160.36.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.36.001 жолында көшіріледі.
266. 160.36.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 286-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеменің орналасу елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осындай тұрақты мекеме орналасқан шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ережелердің 284-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шетел мемлекетінде салық төлеуші-резидентпен тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 285-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында шетел мемлекетіндегі көздерден шетел мемлекетінде тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған салық төлеушілер-резиденттің есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген Салық кодексінің 65-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
160.36.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 160.36.002 жолына көшіріледі.
39. Басқа да кірістер - 160.37 нысанын жасау
267. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабына , сондай-ақ салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілері мен Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске қосатын, бірақ 160.00.001 - 160.00.019 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған.
268. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
269. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
160.37.001 жолы салық төлеуші алуға тиіс (алған) Декларацияның 160.37.001 - 160.37.019 жолдарында көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
270. 160.37.001 жолының шамасы 160.00.022 жолына көшіріледі.
271. 160.37.001 жолына қосымша нысан:

6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.36.001 переносятся в строку 160.36.001.
266. Дополнительная форма к строке 160.36.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 286 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 284 настоящих Правил, полученного   налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;
6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 285 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма доходов, указанных в графе G, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 160.36.002 переносится в строку 160.36.002.
39. Составление формы 160.37 -
Другие доходы
267. Данная форма предназначена для определения доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженные в строках с 160.00.001 по 160.00.019, также в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями Контрактов на недропользование.
268. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
269. В разделе "Другие доходы":
строка 160.37.001 предназначена для определения общей суммы других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 160.37.001 по 160.37.019 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
270. Величина строки 160.37.001 переносится в строку 160.00.022.
271. Дополнительная форма к строке 160.37.001:

3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымшалар берілмейді.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайында, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
8. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, көрсетілген қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
9. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта арқылы салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабының 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
12. Декларацияға Салық кодекстің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан аз болса - онда "Ай" тор көзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" тор көзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл болса, онда "Ай" тор көзі толтырылмайды, ал "Жыл" тор көзінде Декларация берілетін салық жылы көрсетіледі.
Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі;

3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе  заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе  заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения.
8. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
9. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений и дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте на бумажном носителе заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма - 200.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год, полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами;

3) салық төлеушінің аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика;
4) код ОКЭД.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее ГСО) формы №1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета №1-ПФ (квартальная) указало следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату жағдайында (қайта құру) "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) Хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Декларация тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) Декларация резидент емеспен тапсырылған кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
8) Резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер көрсету) кезеңі:
8А - Салық кодексі  527-бабының  5-тармағына сәйкес айқындалатын резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) басталу күні;
8В - Қазақстан Республикасында резидент емес жасасқан бір немесе бірнеше келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша жұмыстар (қызмет көрсетулер) жүргізілетін жұмыстарды орындаудың (қызмет көрсетулер көрсетудің) нақты аяқталу күні. Көрсетілген жол Қазақстан Республикасында резидент емес жұмыстарды орындауды (қызмет көрсетулер көрсетуді) нақты (түпкілікті) аяқтаған соң толтырылады. Егер, есепті салық кезеңінің ішінде жұмыстар (қызмет көрсетулер) аяқталмаған жағдайда, көрсетілген жол толтырылмайды;

Юридические лица субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Декларации отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) при сдаче декларации нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
8) - период выполнения работ (оказания услуг) нерезидентом в Республике Казахстан:
8А - дата начала выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 5 статьи 527 Налогового кодекса;
8В  дата фактического завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным этим нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) проводятся работы (услуги) в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы (услуги) не завершены, данная строка не заполняется;

9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөзі белгіленеді.
14. "Кірістердің түрлері" бөлімінде:
1) 200.00.001 жолына 200.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.00.002 жолында 200.00.002А, 200.00.002В және 200.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.002А жолына 200.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.00.002В жолына 200.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.00.002С жолына 200.02.018В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
15. "Салық салынбайтын кірістер" бөлімінде:
1) 200.00.003 жолында 200.00.003А және 200.00.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.00.003А жолында 200.02.022В және 200.02.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жатпайтын кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.003В жолында халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жатпайтын кірістердің сомасы көрсетіледі. 200.00.003В жолына 200.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.00.004 жолына 200.02.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
16. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.005 жолында 200.00.002, 200.00.003 және 200.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық салуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 200.00.006 жолына 200.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 200.00.007 жолында Салық кодекстің  164-бабына  сәйкес есептелген төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 200.00.008 жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыста төленген және Салық кодексінің  173-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеген кезде есепке жатқызылатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 200.07.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.00.009 жолында төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық сомасы 200.00.007 және 200.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 200.00.010 жолында Салық кодексінің  39-бабына  сәйкес жеке табыс салығын төлеу есебіне есепке жатқызулар жүргізілген сомаларды қоса, төлем көзіне салық салынбайтын кірістер бойынша төленген салық сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төлеу Салық кодексінің  164 ,   165-баптарына сәйкес жүргізіледі;

9) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 200.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 200.01.001В;
2) в строке 200.00.002 указывается общая сумма доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк 200.00.002А, 200.00.002В и 200.00.002С;
3) в строку 200.00.002А переносится сумма, отраженная в строке 200.02.001;
4) в строке 200.00.002В переносится сумма, отраженная в строке 200.05.001;
5) в строку 200.00.002С переносится сумма, отраженная в строке 200.02.018В.
15. В разделе "Необлагаемые доходы":
1) в строке 200.00.003 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению, определяемая как сумма строк 200.00.003А и 200.00.003В;
2) в строке 200.00.003А указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 200.02.022В и 200.02.012;
3) в строке 200.00.003В указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В строку 200.00.003В переносится сумма, отраженная в строке 200.06.001;
4) в строку 200.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 200.02.026.
16. В разделе "Исчисление налога":
1) в строке 200.00.005 указывается сумма доходов, подлежащих налогообложению по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемая как  разница строк 200.00.002, 200.00.003 и 200.00.004;
2) в строку 200.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 200.01.001С;
3) в строке 200.00.007 указывается сумма индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, исчисленного в соответствии со статьей 164 Налогового кодекса;
4) в строке 200.00.008 указывается сумма подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и зачитываемого при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 200.07.007;
5) в строке 200.00.009 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за налоговый период по доходам, не облагаемым у источника выплаты. Сумма налога определяется как разница строк 200.00.007 и 200.00.008;
6) в строке 200.00.010 указывается сумма налога, уплаченного по доходам, не облагаемым у источника выплаты, включая суммы произведенных зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 39 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога производится в соответствии со статьями 164, 165 Налогового кодекса;

7) 200.00.011 жолында 200.00.009 және 200.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төленуге тиісті салық сомасы көрсетіледі;
8) егер 200.00.010 жолында көрсетілген сома 200.00.009 жолында көрсетілген сомадан артық болған жағдайда, онда 200.00.012 жолында 200.00.010 және 200.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
17. "Адвокаттың / жеке нотариустың кірістерінен салық есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.013 жолына 200.03.001 немесе 200.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.00.014 жолында 200.00.013 және 200.00.003А жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салуға жататын адвокаттың немесе жеке нотариустың кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.015 жолында Салық кодексінің  145-бабының  3-тармағында белгіленген жеке табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
4) 200.00.016 жолында 200.00.014 немесе 200.00.015 жолдары ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін төлеуге тиісті жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 200.00.017 жолында Салық кодексінің  39-бабына  сәйкес жеке табыс салығын төлеу есебінен төленген салық және жүргізілген есептер сомасы көрсетіледі. Салықты төлеу Салық кодексінің  168-бабына  сәйкес жүргізіледі;
6) 200.00.018 жолында 200.00.016 немесе 200.00.017 жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын төлеуге тиісті салық сомасы көрсетіледі;
7) егер 200.00.017 жолында көрсетілген сома 200.00.016 жолында көрсетілген сомадан артық болған жағдайда, онда 200.00.019 жолында 200.00.017 немесе 200.00.016 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
3. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер"
қосымшасын жасау (200.01-нысаны)
18. Осы нысанды кіріс мөлшерлері осы тармақшада көрсетілген шектен асатын Салық кодексі  144-бабының  12) тармақшасында көрсетілген жеке тұлғалар толтырады.
19. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 200.01.001В жолында 200.01.002В - 200.01.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.01.001В жолында көрсетілген сома 200.00.001 жолына көшіріледі;
2) 200.01.001С жолында 200.01.002С - 200.01.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын кірістерден ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.01.001С жолында көрсетілген сома 200.00.006 жолына көшіріледі;
3) 200.01.002А - 200.01.005А жолдарында Салық кодексінің  149-бабында  көрсетілген кірістерден басқа, Салық кодексінің  146-бабына  сәйкес төлем көзінен салық салынатын кірістердің есепті кезеңі үшін есептелген түрлері көрсетіледі. Есептелген кірістердің түрлері салық агенттері берген құжаттар негізінде көрсетіледі;

7) в строке 200.00.011 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определяемая как разница строк 200.00.009 и 200.00.010;
8) в случае, если сумма, указанная в строке 200.00.010 больше суммы, отраженной в строке 200.00.009, то в строке 200.00.012 указывается сумма излишне уплаченного налога, определяемая как разница строк 200.00.010 и 200.00.009.
17. В разделе "Исчисление налога с доходов адвоката/частного нотариуса":
1) в строку 200.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 200.03.001 или 200.04.001;
2) в строке 200.00.014 указывается сумма доходов адвоката или частного нотариуса, подлежащая налогообложению, определяемая как разница строк 200.00.013 и 200.00.003А;
3) в строке 200.00.015 указывается ставка индивидуального подоходного налога, установленная пунктом 3 статьи 145 Налогового кодекса;
4) в строке 200.00.016 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за отчетный налоговый период, определяемая как произведение строк 200.00.014 и 200.00.015;
5) в строке 200.00.017 указывается сумма уплаченного налога и произведенных зачетов, в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 39 Налогового кодекса. Уплата налога производится в соответствии со статьей 168 Налогового кодекса;
6) в строке 200.00.018 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная как разница строк 200.00.0016 и 200.00.017;
7) в случае, если сумма, указанная в строке 200.00.017 больше суммы, отраженной в строке 200.00.016, то в строке 200.00.019 указывается сумма излишне уплаченного налога, определяемая как разница строк 200.00.017 и 200.00.016.
3. Составление приложения
"Доходы, облагаемые у источника выплаты"
(Форма - 200.01)
18. Данная форма заполняется физическими лицами, указанными в подпункте 12) статьи 144 Налогового кодекса, размеры доходов которых превысили установленные в данном подпункте пределы.
19. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 200.01.001В указывается общая сумма начисленных доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.01.002В по 200.01.005В. Сумма, отраженная в строке 200.01.001В переносится в строку 200.00.001;
2) в строке 200.01.001С указывается общая сумма удержанного налога, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.01.002С по 200.01.005С. Сумма, отраженная в строке 200.01.001С переносится в строку 200.00.006;
3) в строках с 200.01.002А по 200.01.005А указываются виды начисленных за налоговый период доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 146 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в статье 149 Налогового кодекса. Виды начисленных доходов указываются на основании документов, выданных налоговыми агентами;

4) 200.01.002В - 200.01.005В және 200.01.002С - 200.01.005С жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде төлем көзінен салық салынатын есептелген кірістер мен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
4. "Мүліктік және өзге де кірістер" қосымшасын жасау
(200.02-нысан)
20. Осы нысан Қазақстан Республикасындағы көздердің шегінен тыста алынған кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің  166  және   170-баптарында айқындалған жеке тұлғалардың мүліктік және өзге де кірістерін мәлімдеуге, сондай-ақ төлем көзінен салық салынатын кірістерге салық салу кезінде бұрын ескерілгендерді қоспағанда, Салық кодексінің  144  және  152-баптарына  сәйкес айқындалған салық салынуға жатпайтын және салық шегерімдерін мәлімдеуге арналған.
21. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
1) 200.02.001 жолында 200.02.002D, 200.02.012, 200.02.013 және 200.02.014С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүліктік кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.001 жолында көрсетілген сома 200.00.002А жолына көшіріледі.
22. "Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған бағалы қағаздардан басқа, мүлікті өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 200.02.002D жолында 200.02.003D және 200.02.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүлікті өткізу кезіндегі құн өсуі түрінде алынған кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.02.003А - 200.02.006А жолдарында бағалы қағаздардан басқа, Кодекстің 166-бабының 1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес құн өсуінен өткізу кезінде алынған кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) 200.02.003В - 200.02.006В жолдарында өткізілетін мүліктің құны көрсетіледі. Сатып алу құны болмаған кезде, өткізілетін мүліктің бағалау құны көрсетіледі;
4) 200.02.003С - 200.02.006С жолдарында мүліктің өткізу құны көрсетіледі;
5) 200.02.003D - 200.02.006D жолдарында Кодекстің  166-бабының  2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған, мүлікті өткізу кезінде алынған құнның өсуінен кіріс айқындалады.
23. "Бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 200.02.007 жолына салық кезеңі үшін 200.02.007 жолына қосымша нысанның 001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.02.008 жолына салық кезеңі үшін 200.02.008 жолына қосымша нысанның 001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;

4) в строках с 200.01.002В по 200.01.005В и с 200.01.002С по 200.01.005С указываются суммы начисленных доходов, облагаемых у источника выплаты и удержанного индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
4. Составление приложения
"Имущественный и прочие доходы"
(Форма - 200.02)
20. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 166 и 170 Налогового кодекса, за исключением доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, а также для декларирования физическими лицами доходов, не подлежащих налогообложению и налоговых вычетов, определяемых в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса, за исключением ранее учтенных при налогообложении доходов, облагаемых у источника выплаты.
21. В разделе "Имущественный доход":
в строке 200.02.001 указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 200.02.002D, 200.02.012, 200.02.013 и 200.02.014С. Сумма, отраженная в строке 200.02.001 переносится в строку 200.00.002А.
22. В разделе "Прирост стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг, не используемого в предпринимательской деятельности":
1) в строке 200.02.002D указывается общая сумма дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, определяемая как сумма строк с 200.02.003D по 200.02.006D;
2) в строках с 200.02.003А по 200.02.006А указывается наименование имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, при реализации которого получен прирост стоимости, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса, за исключением ценных бумаг;
3) в строках с 200.02.003В по 200.02.006В указывается стоимость приобретения реализуемого имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается оценочная стоимость реализуемого имущества;
4) в строках с 200.02.003С по 200.02.006С указывается стоимость реализации имущества;
5) в строках с 200.02.003D по 200.02.006D определяется доход от прироста стоимости, полученный при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 166 Налогового кодекса.
23. В разделе "Прирост стоимости при реализации ценных бумаг":
1) в строку 200.02.007 переносится сумма, отраженная в строке 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.007 за налоговый период;
2) в строку 200.02.008 переносится сумма, отраженная в строке 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.008 за налоговый период;

3) 200.02.009 жолына салық кезеңі үшін 200.02.009 жолына қосымша нысанның 001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.02.010 жолына салық кезеңі үшін 200.02.010 жолына қосымша нысанның 001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.02.011 жолына салық кезеңі үшін 200.02.011 жолына қосымша нысанның 001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 200.02.012 жолында қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигацияларды және 200.02.007, 200.02.009 және 200.02.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі;
7) 200.02.013 жолында 200.02.008 және 200.02.011 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын басқа да бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
24. 200.02.007, 200.02.008 жолдарына қосымша нысандар берешек бағалы қағаздардан басқа, бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуін айқындауға арналған.
25. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
26. "Қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын акцияларды өткізу" және "Басқа да бағалы қағаздарды өткізу" бөлімдерінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
200.02.007 жолына қосымша нысанның 00001Е жолы 200.02.007 жолына, 200.02.008 жолына қосымша нысан 00001Е жолы - 200.02.008 жолына көшіріледі.
27. 200.02.009, 200.02.010, 200.02.011 жолдарына қосымша нысандар қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздар мен басқа да берешек бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуін айқындауға арналған.
28. Қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын облигацияларды өткізу", "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізу" және "Басқа да берешек бағалы қағаздарды өткізу" бөлімдерінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналыс мерзімі (күнмен) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың атауы құны көрсетіледі;
6) F бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа, берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон сомасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;

3) в строку 200.02.009 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.009 за налоговый период;
4) в строку 200.02.010 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.010 за налоговый период;
5) в строку 200.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.011 за налоговый период;
6) в строке 200.02.012 указывается доход от реализации акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи и государственных ценных бумаг, определяемый как сумма строк 200.02.007, 200.02.009 и 200.02.010;
7) в строке 200.02.013 указывается доход от реализации других ценных бумаг, определяемый как сумма строк 200.02.008 и 200.02.011.
24. Дополнительные формы к строкам 200.02.007, 200.02.008 предназначены для определения прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг.
25. Указывается номер текущей страницы.
26. В разделах "Реализация акций находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи" и "Реализация других ценных бумаг":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход от реализации ценных бумаг, определяемый как разница граф D и C.
Строка 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.007 переносится в строку 200.02.007, строка 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.008  в строку 200.02.008.
27. Дополнительные формы к строкам 200.02.009, 200.02.010, 200.02.011 предназначены для  определения прироста стоимости при реализации облигаций,  находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и других долговых ценных бумаг.
28. В разделах "Реализация облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи", "Реализация государственных ценных бумаг" и "Реализация других долговых ценных бумаг":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;

7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алған күн көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және F бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын, дисконт не сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлемі күніне дейін оларды өткізу кезінде сатып алушыдан алынған купонның есебінсіз бағалы берешек қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілмеген купон сомасы 200.02-нысанының "Өзге де кірістер" бөлімінің тиісті жолдарында көрсетіледі;
10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды өткізу күні көрсетіледі;
11) К бағанында мынадай ретінде есептелетін берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконттың немесе сыйақының амортизация сомасы көрсетіледі:
К = (Н/D) х (J-G), онда
(J-G) - күндердегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;
12) L бағанында L=(І-(F+К))хС) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
200.02.009 жолында қосымша нысанның 00001L жолы 200.02.009 жолына, 200.02.010 жолына қосымша нысанның 00001L жолы 200.02.010 жолына, 200.02.011 жолына қосымша нысанның 00001L жолы 200.02.011 жолына көшіріледі.
29. "Мүлікті жалға беруден кіріс" бөлімінде:
1) 200.02.014С жолында 200.02.015С - 200.02.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.02.015А - 200.02.017А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік көрсетіледі;
3) 200.02.015В - 200.02.017В жолдарында есепті салық кезеңінде мүлікті жалға беру кезеңі көрсетіледі;
4) 200.02.015С - 200.02.017С жолдарында мүлікті жалға беруден алынған кіріс көрсетіледі.
30. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 200.02.018В жолында 200.02.019В - 200.02.021В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынған өзге де кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.018В жолында көрсетілген сома 200.00.002В жолына көшіріледі;
2) 200.02.019А - 200.02.021А жолдарында салық төлеуші алған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 200.02.019В - 200.02.021В жолдарында алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.
31. "Салық салуға жатпайтын кірістер" бөлімінде "А" және "В" қор биржаларының ресми тізіміндегі акциялар мен облигацияларды, сондай-ақ мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістерден басқа салық салуға жатпайтын кірістер көрсетіледі:
1) 200.02.022В жолында 200.02.023В - 200.02.025В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.022В жолында көрсетілген сома 200.00.003 жолына көшіріледі;

7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках раздела "Прочие доходы" Формы 200.02;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (JG), где
(JG)  период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I(F+К))хC).
Строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.009 переносится в строку 200.02.009, строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.010 в строку 200.02.010, строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.011 в строку 200.02.011.
29. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) в строке 200.02.014С указывается общая сумма дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемая как сумма строк с 200.02.015С по 200.02.017С;
2) в строках с 200.02.015А по 200.02.017А указывается имущество, сданное в аренду, с указанием его местонахождения;
3) в строках с 200.02.015В по 200.02.017В указывается период сдачи в аренду имущества в отчетном налоговом периоде;
4) в строках с 200.02.015С по 200.02.017С указывается доход, полученный от сдачи в аренду имущества.
30. В разделе "Прочие доходы":
1) в строке 200.02.018В указывается общая сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 200.02.019В по 200.02.021В. Сумма, отраженная в строке 200.02.018В переносится в строку 200.00.002В;
2) в строках с 200.02.019А по 200.02.021А указываются виды прочих доходов, полученных налогоплательщиком;
3) в строках с 200.02.019В по 200.02.021В указываются суммы полученных прочих доходов.
31. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению" указываются доходы, не подлежащие налогообложению, за исключением доходов от реализации акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, а также государственных ценных бумаг:
1) в строке 200.02.022В указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению, определяемая как сумма строк с 200.02.023В по 200.02.025В. Сумма, отраженная в строке 200.02.022В переносится в строку 200.00.003;

2) 200.02.023А - 200.02.025А жолдарында Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық салуға жатпайтын және төлем көзіне салық салынбайтын кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 200.02.023В - 200.02.025В жолдарында салық салуға жатпайтын кірістер сомасы көрсетіледі.
32. "Салық шегерімдері" бөлімінде:
1) 200.02.026 жолында 200.02.027 - 200.02.032 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің  164-бабына  сәйкес төлем көзіне салық салынбайтын кірістерден шегерімге жататын жалпы сома көрсетіледі. 200.02.026 жолында көрсетілген сома 200.00.004 жолына көшіріледі;
2) 200.02.027 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
3) 200.02.028 жолында айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі салық шегерімінің сомасы көрсетіледі;
4) 200.02.029 жолында асырауындағы отбасы мүшелеріне салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі;
5) 200.02.030 жолында белгіленген шектерде шегерімдерге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
6) 200.02.031 жолында шегерімге жатқызылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үйді жөндеуге, құрылысы немесе сатып алуға Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінде алған тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жіберілген сомалар көрсетіледі;
7) 200.02.032 жолында шегерімдерге жатқызылатын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
5. "Адвокаттың кірісі" қосымшасын жасау
(200.03-нысан)
33. Осы нысан Салық кодексінің  167-бабына  сәйкес айқындалатын кірістерді адвокаттардың мәлімдеуіне арналған. Кірістер көрсетілген қызметтер бойынша айқындалады.
34. "Кірістің барлығы" бөлімінде:
1) 200.03.001 жолында есепті салық кезеңінде адвокаттың, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.03.001 жолы 200.03.002 - 200.03.005 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады.
35. "Көрсетілген қызметтер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістердің сомасын көрсете отырып, адвокат көрсеткен қызмет көрсетулердің түрі көрсетіледі;
2) 200.03.005 жолында 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша адвокаттардың кірістері көрсетіледі. 200.03.005 тиісті жолына есепті салық кезеңі үшін 200.03.005 жолына қосымша нысан 01 жолында көрсетілген сомалар көшіріледі.

2) в строках с 200.02.023А по 200.02.025А указываются виды доходов, не облагаемых у источника выплаты и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса;
3) в строках с 200.02.023В по 200.02.025В указываются суммы доходов, не подлежащих налогообложению.
32. В разделе "Налоговые вычеты":
1) в строке 200.02.026 указывается общая сумма, подлежащая вычету с доходов, не облагаемых в соответствии со статьей 164 у источника выплаты Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 200.02.027 по 200.02.032. Сумма, отраженная в строке 200.02.026 переносится в строку 200.00.004;
2) в строке 200.02.027 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 200.02.028 указывается сумма налогового вычета в размере месячного расчетного показателя;
4) в строке 200.02.029 указывается сумма налоговых вычетов на членов семьи, состоящих на иждивении;
5) в строке 200.02.030 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, относимых в установленных пределах на вычеты;
6) в строке 200.02.031 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на ремонт, строительство или приобретение жилища на территории Республики Казахстан, относимых на вычеты;
7) в строке 200.02.032 указывается сумма страховых премии, относимых на вычеты.
5. Составление приложения "Доход адвоката"
(Форма - 200.03)
33. Данная форма предназначена для декларирования адвокатами доходов, определяемых в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан. Доходы определяются по видам оказанных услуг.
34. В разделе "Всего дохода":
в строке 200.03.001 указывается общая сумма доходов, полученных адвокатом за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода. Строка 200.03.001 определяется как сумма соответствующих строк с 200.03.002 по 200.03.005.
35. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строках с 200.03.002 по 200.03.004 указываются виды услуг, оказанных адвокатом, с отражением сумм полученных доходов, за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода;
2) в строке 200.03.005 указываются доходы адвокатов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.03.002 по 200.03.004. В соответствующие строки 200.03.005 переносятся суммы, отраженные в строке 01 дополнительной формы к строке 200.03.005 за отчетный налоговый период.

36. 200.03.005 жолына қосымша нысан 200.03 нысанының 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша адвокаттардың кірістерін көрсетуге арналған.
37. Ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
38. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кірістер" бөлімінде:
1) 01 жолында есепті салық кезеңінің 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында көрсетілмеген, оның ішінде тиісті жолдардың сомасы ретінде айқындалатын әрбір ай үшін қызмет көрсетулердің басқа түрлерінен адвокат алған кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 01 жолында көрсетілген сома 200.03 нысанының 200.03.005 тиісті жолдарына көшіріледі;
2) одан кейінгі жолдарда жолдың кезекті рет нөмірі қойылады және алынған кірістердің тиісті сомасы көрсетіледі.
6. "Жеке нотариустың кірісі" қосымшасын жасау
(200.04-нысан)
39. Осы нысан Салық кодексінің  167-бабына  сәйкес айқындалатын кірістерді жеке нотариустардың мәлімдеуіне арналған. Кірістер көрсетілген қызмет көрсетулердің түрлері бойынша айқындалады.
40. "Кірістің барлығы" бөлімінде:
1) 200.04.001 жолында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айлары үшін жеке нотариус алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.04.001 жолы 200.04.002 - 200.04.005 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады.
41. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде, есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістердің сомасын көрсете отырып, жеке нотариустар көрсеткен қызмет көрсетулердің түрлері көрсетіледі;
2) 200.04.005 жолында 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша жеке нотариустардың кірістері көрсетіледі. 200.04.005 тиісті жолына есепті салық кезеңі үшін 200.05.005 жолына қосымша нысан 01 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
42. 200.04.005 жолына қосымша 200.04 нысанының 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша жеке нотариустардың кірістерін көрсетуге арналған.
43. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
44. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 01-жолында есепті салық кезеңі үшін, соның ішінде тиісті жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, әрбір ай үшін 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлерінен жеке нотариустар алған кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 01 жолында көрсетілген сома 200.04 нысанының 200.04.005 тиісті жолына көшіріледі;

36. Дополнительная форма к строке 200.03.005 предназначена для отражения доходов адвокатов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.03.002 по 200.03.004 Формы 200.03.
37. Указывается номер текущей страницы.
38. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строке 01 указываются итоговые суммы доходов, полученных адвокатом от других видов услуг, не отраженных в строках с 200.03.002 по 200.03.004 за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц, определяемые как сумма соответствующих строк. Суммы, отраженные в строке 01, переносятся в соответствующие строки 200.03.005 формы 200.03;
2) в последующих строках проставляется очередной порядковый номер строки и указываются соответствующие суммы полученных доходов.
6. Составление приложения "Доход частного нотариуса"
(Форма - 200.04)
39. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами доходов, определяемых в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан. Доходы определяются по видам оказанных услуг.
40. В разделе "Всего дохода":
в строке 200.04.001 указывается общая сумма доходов, полученных частными нотариусами за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода. Строка 200.04.001 определяется как сумма соответствующих строк с 200.04.002 по 200.04.005.
41. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строках с 200.04.002 по 200.04.004 указываются виды услуг, оказанных частными нотариусами, с отражением сумм полученных доходов за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода;
2) в строке 200.04.005 указываются доходы частных нотариусов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004. В соответствующие строки 200.04.005 переносятся суммы, отраженные в строке 01 дополнительной формы к строке 200.04.005 за отчетный налоговый период.
42. Дополнительная форма к строке 200.04.005 предназначена для отражения доходов частных нотариусов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004 формы 200.04.
43. Указывается номер текущей страницы.
44. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строке 01 указываются итоговые суммы доходов, полученных частным нотариусом от других видов услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004 за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц, определяемые как сумма соответствующих строк. Суммы, отраженные в строке 01, переносятся в соответствующие строки 200.04.005 Формы 200.04;

2) одан кейінгі жолдарға жолдың кезекті рет нөмірі қойылады және алынған кірістердің тиісті сомасы көрсетіледі.
7. "Шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған
кірістер" қосымшасын жасау (200.05-нысан)
45. Бұл нысан Салық кодексінің  164  және  170-бабына  сәйкес салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған кірістерін мәлімдеуіне арналған.
46. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
200.05.001 жолында салық төлеушімен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған және Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, және салық кезеңі үшін 200.05.001 жолына қосымша нысанның 00001Е бағанының жиынтық шамасын өзіне енгізеді.
47. 200.05.001 жолының шамасы 200.00.002В жолына көшіріледі.
48. 200.05.001 жолына қосымша нысан салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған.
49. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
50. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 75-тармағына сәйкес кірісті төлейтін резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетелдік көздерден резидент салық төлеуші алатын осы Ережелер 73-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 74-тармағына сәйкес кірісті алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шетелдік валютада, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған және Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын резидент салық төлеушінің есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің  65-тармағына  сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген Е бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі.
8. "Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан
босатуға жататын кірістер" қосымшасын жасау
(200.06-нысан)
51. Бұл нысан салық төлеушілердің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған және Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттері жасасқан халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын кірістерді мәлімдеуге арналған. Қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттар және басқа халықаралық шарттар осындай шарттар болып табылады.
52. "Халықаралық шарттарға сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер" бөлімінде:

2) в последующих строках проставляется очередной порядковый номер строки и указываются соответствующие суммы полученных доходов.
7. Составление приложения
"Доходы, полученные из источников
в иностранных государствах"
(Форма 200.05)
45. Данная форма предназначена для декларирования налогоплательщиком-резидентом доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 164 и 170 Налогового кодекса.
46. В разделе "Расчетные показатели":
в строке 200.05.001 указывается общая сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан, и включает в себя итоговую величину графы 00001F дополнительной формы к строке 200.05.001 за налоговый период.
47. Величина строки 200.05.001 переносится в строку 200.00.002В.
48. Дополнительная форма к строке 200.05.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком- резидентом из источников за пределами Республики Казахстан:
49. Указывается номер текущей страницы.
50. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 75 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода, согласно подпункту 2) пункта 73 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком- резидентом из иностранных источников;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 74 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента, полученных из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте;
6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
8. Составление приложения
"Доходы, подлежащие освобождению
от налогообложения в соответствии
с международными договорами"
(Форма 200.06)
51. Данная форма предназначена для декларирования налогоплательщиком доходов, полученных из источников в Республике Казахстан и подлежащих освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, заключенными Республикой Казахстан с иностранными государствами. Такими договорами являются международные договоры об избежании двойного налогообложения и иные международные договоры.
52. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с международными договорами":

200.06.001 жолында салық төлеушімен алынған және халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.06.001 жолына салық кезеңі үшін 200.06.001 жолына қосымша нысанның 00001Е бағанының жиынтық сомасы көшіріледі.
53. 200.06.001 жолының шамасы 200.00.003В жолына көшіріледі.
54. 200.06.001 жолына қосымша нысан әр кіріс түрлері бойынша бөлек халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кірістерді көрсетуге арналған.
55. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
56. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелер 73-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын кіріс алынған салық төлеуші жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасасқан келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушінің Е немесе F бағанында түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салынудан босатылуға жататын салық салынатын кірісі көрсетіледі.
Декларацияны толтыру кезінде резидент емес-жеке тұлға бұл бағанда Салық кодексінің  187 - 191-баптарына  сәйкес салық салынуға жататын кірістің сомасын көрсетеді;
5) Е бағанында осы Ережелердің 76-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, оған сәйкес салық төлеушінің D бағанында көрсетілген салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі белгіленген;
6) F бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, оған сәйкес салық төлеушінің D бағанында көрсетілген салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі белгіленген. Көрсетілген баған егер салық төлеуші Е бағанында осы Ережелердің 76-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
7) G бағанында осы Ережелердің 75-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасасылған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
8) Н бағанында Е және F бағандарында көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заңнамалық актінің нөмірі мен күні көрсетіледі.

в строке 200.06.001 указывается общая сумма доходов, полученных налогоплательщиком и подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В строку 200.06.001 переносится итоговая сумма графы 00001D дополнительной формы к строке 200.06.001 за налоговый период.
53. Величина строки 200.06.001 переносится в строку 200.00.003В.
54. Дополнительная форма к строке 200.06.001 предназначена для отражения доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами.
55. Указывается номер текущей страницы.
56. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода, согласно подпункту 1) пункта 73 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается налогооблагаемый доход налогоплательщика, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе Е или F.
При заполнении Декларации физическим лицом-нерезидентом в данной графе указывается сумма дохода, подлежащего налогообложению в соответствии со статьями 187-191 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается код вида международного договора, согласно пункту 76 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщиком указан в графе Е код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 76 настоящих Правил;
7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 75 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора.
8) в графе H указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графах Е и F.

9. "Шетел салығын есепке жатқызу" қосымшасын жасау
(200.07-нысан)
57. Бұл нысан жеке табыс салығы мен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден салық төлеуші-резидентпен алынған кірістерге салынған және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген және Салық кодексінің  173-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын салықтардың сомаларын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде салық төлеуші-резидентпен төленген табыс салығын есепке жатқызу салықтардың ұсталғанын және (немесе) төленгенін растайтын құжат бар болған кезде жүргізіледі.
Шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістердің және осы кірістерден ұсталған және (немесе) төленген салықтардың сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органымен куәландырылған анықтамасы осындай құжат болуы мүмкін.
58. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 200.07.001А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған дивидендтер түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.07.001В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген дивидендтер түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.001В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.001С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс дивидендтер түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.001С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
59. "Сыйақы" бөлімінде:
1) 200.07.002А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.002А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.002В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген сыйақылардан алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.002В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.002С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс сыйақылардан алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.001С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
60. "Роялти" бөлімінде:
1) 200.07.003А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған роялти түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.003А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

9. Составление приложения "Зачет иностранного налога"
(Форма - 200.07)
57. Данная форма предназначена для определения суммы индивидуального подоходного налога и налогов на доходы (далее  подоходные налоги), полученных налогоплательщиком - резидентом из источников за пределами Республики Казахстан и уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком-резидентом за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов.
Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных с этих доходов налогов.
58. В разделе "Дивиденды":
1) в строке 200.07.001А указывается общая сумма доходов в виде дивидендов, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.001А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.001В указывается общая сумма налога с доходов в виде дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.001В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.001С указывается общая сумма налога с доходов в виде дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.001С заполняется на основании данных дополнительной формы.
59. В разделе "Вознаграждения":
1) в строке 200.07.002А указывается общая сумма вознаграждений, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.002А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.002В указывается общая сумма налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.002В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.002С указывается общая сумма налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.002С заполняется на основании данных дополнительной формы.
60. В разделе "Роялти":
1) в строке 200.07.003А указывается общая сумма доходов в виде роялти, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.003А заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 200.07.003В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген роялти түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.00АВ жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.003С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс роялти түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.003С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
61. "Халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістер" бөлімінде:
1) 200.07.004А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістер сомасы көрсетіледі. 200.07.004А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.004В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.004В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.004С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.004С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
62. "Тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 200.07.005А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін басқа да кірістердің жалпы сомасы. 200.07.005А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.005В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін басқа да кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.005В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.005С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін өзге де кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.005С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
63. "Тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен түсетін салық салынатын кіріс (пайда)" бөлімінде:

2) в строке 200.07.003В указывается общая сумма налога с доходов в виде роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.003В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.003С указывается общая сумма налога с доходов в виде роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.003С заполняется на основании данных дополнительной формы.
61. В разделе "Доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках":
1) в строке 200.07.004А указывается общая сумма доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.004А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.004В указывается общая сумма налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.004В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.004С указывается общая сумма налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.004С заполняется на основании данных дополнительной формы.
62. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
1) в строке 200.07.005А указывается общая сумма прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.005А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.005В указывается общая сумма налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.005В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.005С указывается общая сумма налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.005С заполняется на основании данных дополнительной формы.
63. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение":

1) 200.07.006А жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен түсетін салық салынатын кірістің (пайданың) жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.006А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.006В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен түсетін салық салынатын кірістен (пайдадан) алынған Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.006А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.006С жолында, Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен алынған салық салынатын кірістен (пайдадан) алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.006А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
Жеке тұлғалармен көрсетілген тәуелді жеке қызметтер (жалдамалы жұмыс) осындай жеке тұлғаның тұрақты мекеме құруына әкелмейді.
64. "Барлығы" бөлімінде:
200.07.007 жолында 200.07.001С-200.07.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі.
65. 200.07.007 жолының шамасы 200.00.008 жолына көшіріледі.
66. 200.07.001, 200.07.002, 200.07.003, 200.07.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 71-тармағына сәйкес кірістің төлем көзінің-елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әр төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеушіге есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көзден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елдің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әр кірістердің төлем көзінде-елде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;

1) в строке 200.07.006А указывается общая сумма налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников за пределами Республики Казахстан, от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение. Строка 200.07.006А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.006В указывается общая сумма налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников за пределами Республики Казахстан, от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.006В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.006С указывается общая сумма налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников за пределами Республики Казахстан, от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.006С заполняется на основании данных дополнительной формы.
Зависимые личные услуги (работа по найму), оказываемые физическим лицом, не приводят к образованию постоянного учреждения такого физического лица.
64. В разделе "Всего":
в строке 200.07.007 указывается итоговая сумма налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк с 200.07.001С по 200.07.006С.
65. Величина строки 200.07.007 переносится в строку 200.00.008.
66. Дополнительные формы к строкам 200.07.001, 200.07.002, 200.07.003, 200.07.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 75 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны- источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;

6) F бағанында Салық кодексінің  173-бабының  ережелеріне сәйкес төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  173-бабының  ережелеріне сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте G бағанының деректері С және F бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады.
200.07.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.001А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.001В жолына, G бағаныныкі - 200.07.001С жолына көшіріледі, 200.07.002 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.002А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.002В жолына, G бағаныныкі - 200.07.002С жолына көшіріледі, 200.07.003 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.003А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.003В жолына, G бағаныныкі - 200.07.003С жолына көшіріледі, 200.07.004 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.004А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.004В жолына, G бағаныныкі - 200.07.004С жолына көшіріледі.
67. 200.07.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 70-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтерден алынған, сомасы кіріс төлем көздері-елдері бойынша ашылатын кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 71-тармағының сәйкес кіріс төлем көзі-елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әр төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көзден кіріс алған жағдайда, онда кіріс түрінің әрқайсысы бойынша осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі-елдің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әр кірістердің төлем көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы. Бұл ретте F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  173-бабының  ережелеріне сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.001 переносится в строку 200.07.001A, графы E в строку 200.07.001B, графы G в строку 200.07.001C,
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.002 переносится в строку 200.07.002A, графы E в строку 200.07.002B, графы G в строку 200.07.002C,
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.003 переносится в строку 200.07.003A, графы E - в строку 200.07.003B, графы G в - строку 200.07.003C,
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.004 переносится в строку 200.07.004A, графы E - в строку 200.07.004B, графы G в - строку 200.07.004C.
67. Дополнительная форма к строке 200.07.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 73 настоящих Правил, полученного от деятельности, не связанной с постоянным учреждением, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 75 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству по каждому виду дохода;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса;

8) Н бағанында Салық кодексінің  173-бабының  ережелеріне сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының сомалары көрсетіледі. Бұл ретте Н бағанының деректері D және G бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
200.07.005 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 200.07.005А жолына, F бағаныныкі - 200.07.005В жолына, Н бағаныныкі - 200.07.005С жолына көшіріледі.
68. 200.07.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 71-тармағына сәйкес кіріс төлем көздері-елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әр төлем көзінің-елі бойынша олардың салық заңнамаларына сәйкес есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушімен есептелген салық салынатын кірістердің сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кірістер алған жағдайда, онда осы шетел мемлекет бойынша есептелген салық салынатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елдің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әр кірістердің төлем көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 173-бабына сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген және Салық кодексінің  173-бабына  сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте G бағанының деректері С және F бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
200.07.006 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.006А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.006В жолына, G бағаныныкі - 200.07.006С жолына көшіріледі.
10. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде
орналасқан шетелдік банктердің шоттарындағы ақша"
қосымшасын жасау (200.08-нысан)
69. Бұл нысанды Салық кодексінің  171-бабы  1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлердегi шетел банктерiндегi шоттарда ақшасы бар жеке тұлғалар толтырады.

8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 200.07.005 переносится в строку 200.07.005A, графы F - в строку 200.07.005B, графы H - в строку 200.07.005C.
68. Дополнительная форма к строке 200.07.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 75 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране- источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны- источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.006 переносится в строку 200.07.006A, графы E - в строку 200.07.006B, графы G - в строку 200.07.006C.
10. Составление приложения
"Деньги на счетах в иностранных банках,
находящихся за пределами Республики Казахстан"
(Форма - 200.08)
69. Данная форма заполняется физическими лицами, имеющими деньги в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 171 Налогового кодекса.

РҚАО-ның ескертуі: 200.00, 200.01, 200.02, 200.03, 200.04, 200.05, 200.06, 200.07, 200.08 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері
(201.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген Салық кодексінің  145-бабының  1 және 1-1-тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша жеке тұлғалар есептеген және төлеген төлем көзінен салық салынатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді (бұдан әрі - төлем көзінен салық салынатын кірістер), Салық кодексінің  24-тарауына  сәйкес бюджетке есептелген және аударылған жеке табыс салығын; жұмыс берушінің қызметкерлердің кірістерін төлеуге шығыстарды, ол бойынша Салық кодексінің  50-тарауында  көзделген тәртіппен әлеуметтік салық есептелетін ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төлемдерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын шаруа (фермер қожалықтары) мен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалардан басқа, салық агенттерінің Жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау ережелерін айқындайды.
2. Есеп Есептің (201.00-нысан) өзінен және қосымша нысаннан тұрады.
3. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды. Қосымша нысандарда көрсетілуі тиіс көрсеткіштер жоқ жағдайда, қосымша нысан берілмейді.
6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" қосымша нысан бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген сәйкес деректер көрсетіледі.

Примечание РЦПИ: Графические формы 200.00, 200.01, 200.02, 200.03, 200.04, 200.05, 200.06, 200.07, 200.08 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета
по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 201.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговыми агентами, за исключением крестьянских (фермерских) хозяйств и юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, применяющих специальные налоговые режимы, Расчета по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения начисленных и выплаченных физическим лицам доходов, облагаемых у источника выплаты индивидуальным подоходным налогом по ставкам, установленным пунктами 1 и 1-1 статьи 145 Налогового кодекса (далее - доходы, облагаемые у источника выплаты), индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса; расходов работодателя на выплату доходов работников, выплат физическим лицам по договорам возмездного оказания услуг, на которые начисляется социальный налог в порядке, предусмотренном главой 50 Налогового кодекса, а также обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные фонды, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и социальных отчислений в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.00) и дополнительной формы.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.

7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабының 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
9. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (201.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі. Есеп берілетін салық кезеңі болып есепті тоқсан табылады. Есепті кезең араб сандарымен көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық агентінің аты-жөні немесе толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке, либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 201.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество или полное наименование налогового агента в соответствии с учредительными документами;
4) кодОКЭД.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности предприятия в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
рек-лама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Есеп салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі есепті беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату жағдайында (қайта құру) "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) Қазақстан Республикасы Құзыретті органымен келісім-шартты - жасасу күні;
8) келісім-шарттың Қазақстан Республикасының Құзыретті органы берген тіркеу нөмірі;
7 және 8-торкөздерді заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын салық агенттері толтырады. Бөлек есептеу қажеттілігі қарастырылған жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта өзгеше қарастырылмаса, келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жеке тұлғалардың кірістері бойынша бөлек Есеп жасайды. Бұл ретте, жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша бөлек Есеп беріледі;
9) салық агенті қызметін жүзеге асыратын салық режимі. Көрсетілген торкөздерде осы Ереженің 16-тармағына сәйкес салық агенті қолдана отырып, өзінің қызметін жүзеге асыратын салық режимінің коды көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы ө2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы ө СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы ө СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
8) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом Республики Казахстан;
Ячейки 7, 8 заполняются налоговыми агентами, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке.
Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельный Расчет по доходам физических лиц по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельный Расчет.
9) налоговый режим, в котором налоговый агент осуществляет свою деятельность. В данных ячейках указывается код вида налогового режима, с применением которого налоговый агент осуществляет свою деятельность, согласно пункту 16 настоящих Правил.

11. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.00.001А, 201.00.001В және 201.00.001С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларына салық агенті есептеген көрсетілген кірістерге жеке табыс салығын салуға болатын не болмайтынына қарамастан жеке тұлғаларға, оның ішінде ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жұмыс берушілерге, жалдау, мердігерлікке төленген кірістер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары және жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.00.001D жолында 201.00.001А, 201.00.001В және 201.00.001С жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген кірістер көрсетіледі.
201.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 201.00.003D және бұрынғы кезеңнің Есебінің 201.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген кірістер көрсетіледі;
2) 201.00.002А, 201.00.002В және 201.00.002С жолдарында 201.00.001 сәйкес жолдарында көрсетілген есептелген кірістер мен Салық кодексінің 144 және 152-баптарында белгіленген салық салынбайтын кірістердің арасындағы айырма ретінде болатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін төлем көзінен салық салынатын кірістер көрсетіледі.
201.00.002D жолында 201.00.002А, 201.00.002В және 201.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке табыс салығы салынатын кірістер көрсетіледі.
201.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 201.00.002D және бұрынғы кезең Есебінің 201.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап төлем көзінен салық салынатын кірістер көрсетіледі;
3) 201.00.003А, 201.00.003В және 201.00.003С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
201.00.003D жолында 201.00.003А, 201.00.003В және 201.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
201.00.003Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.003D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі;
4) 201.00.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ салық агенті бекіткен Есеп беру мерзіміне дейін төленбеген кірістер сомасы көрсетіледі.
201.00.004 жолында міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алусыз сомалар көрсетіледі;
5) 201.00.005А және 201.00.005В және 201.00.005С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларында жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі.

11. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.00.001А, 201.00.001В и 201.00.001С указываются доходы, начисленные налоговым агентом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, физическим лицам, в том числе работникам, по договорам на возмездное оказание услуг, аренды, подряда независимо от того, подлежат обложению индивидуальным подоходным налогом указанные доходы или нет, а также суммы обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога.
В строке 201.00.001D указываются начисленные доходы за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.001 А, 201.00.001В и 201.00.001С.
В строке 201.00.001Е указываются начисленные доходы с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.001D Расчета отчетного периода и 201.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.002А, 201.00.002В и 201.00.002С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, которые представляют собой разницу между начисленными доходами, отраженными в соответствующих строках 201.00.001 и необлагаемыми доходами, установленными статьями 144 и 152 Налогового кодекса.
В строке 201.00.002D указывается доходы, облагаемые у источника выплаты, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.002А, 201.00.002В и 201.00.002С.
В строке 201.00.002Е указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.002D Расчета отчетного периода и 201.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 201.00.003А, 201.00.003В и 201.00.0ОЗС указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.003D указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.003А, 201.00.003В и 201.00.003С.
В строке 201.00.003Е указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.003D Расчета отчетного периода и 201.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строке 201.00.004 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода.
В строке 201.00.004 отражаются суммы без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) в строках 201.00.005А, 201.00.005В и 201.00.005С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.

201.00.005D жолында 201.00.005А, 201.00.005В және 201.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңінде жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі.
201.00.005Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.005D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі;
6) 201.00.006А, 201.00.006В және 201.00.006С жолдарында жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген, және есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.00.006D жолында 201.00.006А, 201.00.006В және 201.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген, және есепті кезеңде бюджетке аударылуға жататын, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.00.006Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.006D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап бюджетке аударылуға жататын, кірістерден есептелген, жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
12. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 201.00.007А, 201.00.007В және 201.00.007С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі.
201.00.007D жолында 201.00.007А, 201.00.007В және 201.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі.
201.00.007Е жолында Есепті салық кезеңінің есебі 201.00.007D және Бұрынғы салық кезеңі үшін есептің 201.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі;
2) 201.00.008А, 201.00.008В және 201.00.008С жолдарында қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айларында жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
201.00.008D жолында 201.00.008А, 201.00.008В және 201.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және есепті салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.

В строке 201.00.005D указываются доходы, выплаченные физическим лицам в отчетном периоде, определяемые как сумма строк 201.00.005А, 201.00.005В и 201.00.005С.
В строке 201.00.005Е указываются доходы, выплаченные физическим лицам с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.005D Расчета отчетного периода и 201.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период;
6) в строках 201.00.006А, 201.00.006В и 201.00.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.00.006D указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в отчетном периоде, определяемая как сумма строк 201.00.006А, 201.00.006В и 201.00.006С.
В строке 201.00.006Е указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет, с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.006D Расчета отчетного периода и 201.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 201.00.007А, 201.00.007В и 201.00.007С указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.007D указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.007А, 201.00.007В и 201.00.007С.
В строке 201.00.007Е указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.007D Расчета отчетного периода и 201.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.008А, 201.00.008В и 201.00.008С указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
В строке 201.00.008D указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.008А, 201.00.008В и 201.00.008С.

201.00.008Е жолында Есепті салық кезеңінің есебі 201.00.008D және Бұрынғы салық кезеңі үшін есептің 201.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және жыл басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
13. "Әлеуметтік аударымдар" бөлімінде:
1) 201.00.009А, 201.00.009В, 201.00.009С жолдарында жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларында әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлеріне ақшалай жалақы кіріс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына енгізумен қызметкерге кіріс түрінде төленетін шығыстары көрсетіледі;
201.00.009D жолында 201.00.009А, 201.00.009В және 201.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлеріне ақшалай жалақы кіріс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына енгізумен қызметкерге кіріс түрінде төленетін шығыстары көрсетіледі;
201.00.009Е жолында 201.00.009D есепті кезең Есебінің және бұрынғы есепті кезең Есебінің 201.00.009Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басына бастап жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
2) 201.00.010А, 201.00.010В, 201.00.010С жолдарында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларында әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі;
201.00.010D жолында 201.00.010А, 201.00.010В және 201.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
201.00.010Е жолында 201.00.010D есепті кезең Есебінің және бұрынғы есепті кезең Есебінің 201.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
14. 201.00 нысанына қосымша нысан әрбір жеке тұлға бойынша мыналарды: есептелген және салық салынбайтын кірістер, міндетті және ерікті зейнетақы жарналары, Салық кодексінің 152-бабына сәйкес шегерімге жатқызу, жеке табыс салығы, әлеуметтік аударымдарды және төленген кірістерді көрсетуге арналған.

В строке 201.00.008Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.008D Расчета отчетного периода и 201.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Социальные отчисления":
1) в строках 201.00.009А, 201.00.009В, 201.00.009С указываются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 201.00.009D указываются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.009А, 201.00.009В и 201.00.009С.
В строке 201.00.009Е указываются расходы работодателя с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.009D Расчета отчетного периода и 201.00.009Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.010А, 201.00.010В, 201.00.010С указываются суммы социальных отчислений в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода, определяемые в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 201.00.010D указывается сумма социальных отчислений, определяемая как сумма строк 201.00.010А, 201.00.010В и 201.00.010С.
В строке 201.00.010Е указывается сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.010D Расчета отчетного периода и 201.00.010Е Расчета за предыдущий отчетный период.
14. Дополнительная форма к Форме 201.00 предназначена для отражения по каждому физическому лицу: начисленных и не облагаемых доходов, обязательных и добровольных пенсионных взносов, страховых премий, относимых на вычеты, в соответствии со статьей 152 Налогового кодекса, индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и выплаченных доходов.

Қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін мамандандырылған ұйымдар аталған жұмыскерлердің табыстары бойынша бөлек қосымша нысан толтырады.
15. Ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі:
1) "00001 Барлығы" жолы тек бірінші бетте толтырылады.
00001F, 00001G, 00001Н, 00001І, 00001J, 00001К, 00001L, 00001М, 00001N, 00001O, 00001P, 00001Q, 00001R, 00001S жолдарында есептелген кірістердің; салық салуға жатпайтын кірістердің; салық шегерімдерінің; жеке табыс салығы және төленген кірістердің; одан кейінгі жолдарға сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын кірістердің және әлеуметтік салықтың, жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстарының, әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомалары көрсетіледі;
2) А бағанында кезекті рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында кірістер есептелген және төленген жеке тұлғалардың аты-жөні көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында тор ұяшық "х" белгісімен, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасы азаматы болып табылмаса және Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты болмаған жағдайда белгіленеді. Басқа жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
6) Е ұяшығы
егер жеке тұлға олардың қызметімен байланысты кіріс алған жеке кәсіпкер, адвокат немесе жеке нотариус болып табылатын болса "1" деген белгі белгіленеді;
егер жеке тұлға Салық кодексінің  144-бабы  12) тармақшасына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "2" деген белгі белгіленеді.
Қалған жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
7) F бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезең үшін есептелген кірістер көрсетіледі;
8) G бағанында Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген шегерімдер көрсетіледі;
9) Н бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына белгіленген сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
10) І бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес белгіленген мөлшерде шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;

Специализированные организации, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно - двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующие условиям пункта 2 статьи 121 Налогового кодекса, составляют отдельную дополнительную форму к Расчету по доходам вышеуказанных работников.
15. Указывается текущий номер страницы:
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице.
В строках 00001F, 00001G, 00001Н, 000011, 00001J, 00001К, 00001L, 00001М, 00001N, 00001О, 00001Р, 00001Q, 00001R, 00001S указываются итоговые суммы начисленных доходов; доходов, не подлежащих налогообложению; налоговых вычетов; индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов; доходов, не облагаемых социальным налогом и социального налога, расходов работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, суммы социальных отчислений, определяемые как сумма соответствующих последующих строк;
2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо является индивидуальным предпринимателем, адвокатом или частным нотариусом, которыми получен доход, связанный с их деятельностью;
отмечается знаком "2" в - случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса.
В остальных случаях ячейка не заполняется;
7) в графе F указываются доходы, начисленные за отчетный период физическим лицам, указанным в графе В;
8) в графе G указываются налоговые вычеты, установленные подпунктами 1), 2) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
9) в графе Н указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, указанных в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимых на вычеты в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
10) в графе I указываются суммы добровольных пенсионных взносов, осуществляемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимых на вычеты в установленном размере, согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;

11) J бағанда Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрғын үй құрылыс банктерінде Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үйді жөндеу, салу немесе сатып алу үшін алған тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалары көрсетіледі;
12) К бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
13) L бағанында Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес жеке тұлғалардың В бағанында көрсетілген салық салынуға жатпайтын кірістері көрсетіледі;
14) М бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есепті салық кезеңінде есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) N бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті салық кезеңінде төленген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
16) О бағанында міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда Салық кодексінің  316-бабының  1-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын кірістер көрсетіледі;
17) Р бағанында F бағаны алу және I бағаны алу және O бағаны алу ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын кірістердің барлығы көрсетіледі;
18) Q бағанында есепті кезең үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
19) R бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес айқындалатын жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстары көрсетіледі;
20) S бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
3. Салық агентінің қызметті жүзеге асыруында
қолданылатын салық режимінің коды
16. Салық режимінің коды:
01 - жалпы белгіленген тәртіп (заңды тұлға, жалпы белгіленген тәртіп бойынша іс атқаратын жеке кәсіпкер);
02 - адвокат;
03 - жеке нотариус;
04 - Оңайлатылған декларация негізіндегі арнаулы салық режимі;
05 - кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлері үшін арнаулы салық режимі;
06 - бір жолғы талон негізіндегі арнаулы салық режимі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Резидент еместердің төлем көзінен ұсталатын жеке
табыс салығы сомасының есебін жасау ережелері

11) в графе J указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на ремонт, строительство или приобретение жилища на территории Республики Казахстан и относимые на вычеты, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
12) в графе К указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
13) в графе L указываются не подлежащие в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса налогообложению доходы физических лиц, указанных в графе В;
14) в графе М указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
15) в графе N указываются выплаченные в отчетном периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В;
16) в графе О указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 1 статьи 316 Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов;
17) в графе Р указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом, определяемых как графа F минус графа Н и минус графа О;
18) в графе Q указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
19) в графе R указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании;
20) в графе S указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании.
3. Код налогового режима, с применением которого
осуществляет деятельность налоговый агент
16. Код налогового режима:
01 общеустановленный порядок (юридические лица, индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в общеустановленном порядке);
2 - адвокат;
3 - частный нотариус;
4 - специальный налоговый режим на основе Упрощенной декларации;
5 - специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности;
06 - специальный налоговый режим на основе разового талона.      _________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления
Расчета сумм индивидуального подоходного налога
с нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты

(201.01 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығы сомасы кірістерін төлейтін салық агенті 201.01 нысаны бойынша (бұдан әрі - 201.01 нысаны бойынша есеп) Резидент еместердің төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы сомасының есебін жасау тәртібін айқындайды:
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. 201.01 нысан бойынша есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
6. 201.01 нысан бойынша есепке 1-6 қосымша нысандар салық кезеңінің әр бір айы бойынша жеке толтырылады. Бұл кезде қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық кезеңінің қай айы үшін осы нысан толтырылатыны көрсетіледі.
7. Тиісті қосымша нысанның деректері болған кезде аталған қосымша нысан міндетті тәртіпте толтыруға жатады. Тиісті қосымша нысанның деректері жоқ болған кезде көрсетілген қосымша нысан берілмейді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен хабарламамен почта бойынша - салық агенті почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабы, 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық агенті 201.01 нысан бойынша есеп қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
9. 201.01 нысан бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. 201.01 нысан бойынша есепті жасау -
Резидент еместердің төлем көзінен ұсталатын
жеке табыс салығы сомасының есебі
10. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) төлеушінің-салық агентінің тіркеу нөмірін;
2) Есеп берілетін салық кезеңін;

(Форма - 201.01)
1.Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"»(Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм индивидуального подоходного налога с нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты, по форме 201.01 (далее Расчет), предназначенного для исчисления налоговым агентом, выплачивающим доходы, сумм индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
6. Дополнительные формы 1-6 к Расчету заполняются отдельно по каждому месяцу налогового периода. При этом в разделе «Общая информация дополнительной формы указывается, за какой месяц налогового периода заполняется данная форма.
7. При наличии данных соответствующей дополнительной формы, указанная дополнительная форма подлежит заполнению в обязательном порядке. В случае же отсутствия данных соответствующей дополнительной формы, указанная дополнительная форма не представляется.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса налоговый агент получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 201.01.
Расчет сумм индивидуального подоходного налога
с нерезидентов, удерживаемого
у источника выплаты
10. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика - налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;

3) салық агентінің толық атауын немесе аты-жөнін;
4) ЭҚЖЖ кодын.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызметтің негізгі түрінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

3) полное наименование или Ф.И.О. налогового агента;
4) код ОКЭД.
Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках «удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налоговым агентом   в строке 100 раздела I («Продукция") государственной статистической отчетности (далее ГСО) формы N№1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета №1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрін. Көрсетілген торкөздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық агентін мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді;
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық агенті оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады;
7) осы Ережелердің 19-тармағына сәйкес валюта кодын;
8) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар, келісімдер) бойынша салық агентінен салық кезеңінің әр айы үшін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес - жеке тұлғалардың санын;
9) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және азаматтық-құқықтық сипаттағы басқа да шарттар бойынша салық агентінен салық кезеңінің әр айы үшін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес - жеке тұлғалардың санын.
11. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 201.01.001 жолы салық кезеңінің әр айының басына резидент емес - жеке тұлғалар төлемеген табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;

Юридические лица субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N№2-МП вышеуказанным способом, заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налоговым агентом получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты согласно пункту 19 настоящих Правил;
8) численность физических лиц  нерезидентов, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы от налогового агента по индивидуальным трудовым договорам (контрактам, соглашениям) из источников в Республике Казахстан, подлежащие налогообложению у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода;
9) численность физических лиц  нерезидентов, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы от налогового агента по иным договорам гражданско-правового характера из источников в Республике Казахстан, подлежащие налогообложению у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода.
11. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 201.01.001 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, невыплаченных физическим лицам-нерезидентам на начало каждого месяца налогового периода, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;

2) 201.01.002 жолы салық кезеңінің әр айы және тұтас салық кезеңі үшін резидент емес есептеген табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;
3) 201.01.003 жолы салық кезеңінің әр айы және тұтас салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыстан табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;
4) 201.01.004 жолы салық кезеңінің әр айы және тұтас салық кезеңі үшін резидент емеске төленген және (немесе) төленбеген кірістер сомаларын, бірақ салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған төленбеген сомалардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;
5) 201.01.005 жолы салық кезеңінің әр айы және тұтас салық кезеңі үшін Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;
6) 201.01.006 жолы резидент еместердің төленбеген кірістерінен, бірақ Салық кодексінің 181-бабы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық кезеңінің әр айы және толықтай салық кезеңі үшін салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады.
12. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендті алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес - салық төлеуші салық агентінің жарғылық капиталында акция/қатысу үлесін алу күні көрсетіледі;
6) F бағанында салық агентінің жарғылық капиталында акция/қатысу үлесінің жалпы құны көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент еместің салық агентінің жарғылық капиталындағы акциялары/үлесі процентпен көрсетіледі;
8) H бағанында салық кезеңінің басына төленбеген дивидендтер сомасы көрсетіледі;

2) строка 201.01.002 предназначена для отражения итоговых сумм  доходов, начисленных нерезидентам за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
3) строка 201.01.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
4) строка 201.01.004 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, выплаченных нерезидентам за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и (или) невыплаченных сумм доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
5) строка 201.01.005 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
6) строка 201.01.006 предназначена для отражения итоговых сумм  подоходного налога с доходов нерезидентов, невыплаченных в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, за каждый месяц отчетного налогового периода и за отчетный налоговый период в целом, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм.
12. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента- получателя дивидендов;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 18 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается дата приобретения налогоплательщиком-нерезидентом акций/доли участия в уставном капитале налогового агента;
6) в графе F указывается общая стоимость акций/доли участия в уставном капитале налогового агента;
7) в графе G указывается акции/доля нерезидента, указанного в графе В, в уставном капитале налогового агента в процентах;
8) в графе H указывается сумма невыплаченных дивидендов на начало соответствующего периода;

9) I бағанында есептелген дивидендтер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің  180-бабында  белгіленген, дивидендтерге табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
11) К бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес І бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
12) L бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес І бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші К бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
13) М бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
14) N бағанында I және J бағандары көрсеткіштерінің туындысы ретінде есептелген, есептелген дивидендтерден табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында табысты есептеу және төлеу күндеріне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында төленген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген дивидендтердің сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің  181-бабына  сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
13. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақыны алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;

9) в графе I указывается сумма начисленных дивидендов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных дивидендов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
10) в графе J указывается ставка подоходного налога на дивиденды, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
11) в графе К указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
12) в графе L указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе К код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 21 настоящих Правил;
13) в графе М указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 18 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
14) в графе N указывается сумма подоходного налога с начисленных дивидендов, исчисленного как произведение показателей граф I и J;
15) в графе О указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты дохода;
16) в графе P   указывается сумма выплаченных дивидендов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных дивидендов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода.
13. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) графе А указывается порядковый номер строки;
2) графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента- получателя вознаграждения;

3) С бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес - салық төлеушіге төленетін сыйақының түрі көрсетіледі;
6) F бағанында борыштық бағалы қағаздардың, мүлік немесе кредиттің (займ) саны көрсетіледі;
7) G бағанында борыштық бағалы қағаздардың, мүлік және (немесе) кредиттің (займ) жалпы номинальдық құны көрсетіледі;
8) H бағанында борыштық бағалы қағаздарды сатып алу күні немесе мүлік немесе кредитті (займды) алу күні көрсетіледі;
9) I бағанында салық кезеңінің басына төленбеген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында есептелген сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің  180-бабында  белгіленген сыйақыларға табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
13) М бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші L бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
14) N бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
15) О бағанында J және К бағандары көрсеткіштерінің туындысы ретінде есептелген, есептелген сыйақылардан табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерімге жатқызу күндеріне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында төленген сыйақылар және (немесе) төленбеген сыйақылардың, бірақ салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген сыйақылардың, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі;

3) графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 18 настоящих Правил;
4) графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) графе Е указывается вид вознаграждения, выплачиваемого налогоплательщику-нерезиденту;
6) графе F указывается количество долговых ценных бумаг, имущества или кредита (займа);
7) графе G указывается общая номинальная стоимость долговых ценных бумаг, общая сумма кредита (займа) и (или) имущества;
8) графе H указывается дата приобретения долговых ценных бумаг или дата получения кредита (займа) или имущества;
9) графе I указывается сумма невыплаченных вознаграждений на начало соответствующего периода;
10) графе J указывается сумма начисленных вознаграждений.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
11) в графе К указывается ставка подоходного налога на вознаграждения, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
13) в графе M указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 21 настоящих Правил;
14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 18 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
15) в графе O указывается сумма подоходного налога с начисленных вознаграждений, исчисленного как произведение показателей граф J и К;
16) в графе Р указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
17) в графе Q указываются суммы выплаченных вознаграждений и (или) невыплаченных вознаграждений, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты или отнесения на вычеты дохода;

18) R бағанында Салық кодексі  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында төленбеген, алайда салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің сыйақыларынан Салық кодексі  181-бабының  2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
14. Есепке 3-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақыны алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарттың ережелеріне немесе Салық кодексінің  10-бабының  сәйкес роялтидің түрі көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес оған қатысты роялти туындайтын құқық немесе мүлікті тіркеу елінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында оған қатысты роялти туындайтын құқық немесе мүліктің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) H бағанында оған қатысты роялти туындайтын салық агенті-пайдаланушы және резидент емес арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) I бағанында салық агенті-пайдаланушының құқықтар мен мүліктерді пайдалану мерзімі көрсетіледі;
10) J бағанында салық кезеңінің басына төленбеген роялтидің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында есептелген роялтидің сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген роялти сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің  180-бабында  белгіленген табыстарға салық ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес К бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;

18) в графе R указывается сумма подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с положениями подпункта 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога с вознаграждений нерезидентов, невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты.
14. Дополнительная форма 3 к Расчету:
1) графе А указывается порядковый номер строки;
2) графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента- получателя роялти;
3) графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 18 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается вид роялти в соответствии с положениями международного договора или статьи 10 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код страны регистрации права или имущества согласно пункту 18 настоящих Правил, в отношении которого возникают роялти;
7) в графе G указывается регистрационный номер права или имущества, в отношении которого возникают роялти;
8) в графе H указываются номер и дата договора, заключенного между нерезидентом и налоговым агентом-пользователем, в соответствии с которым возникают роялти;
9) в графе I указывается срок использования налоговым агентом-пользователем права или имущества, в отношении которого возникают роялти;
10) в графе J сумма невыплаченных роялти на начало соответствующего периода;
11) в графе K указывается сумма начисленных роялти.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных роялти, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
12) в графе L указывается ставка подоходного налога, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
13) в графе М указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе К, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;

14) N бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес К бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші M бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
15) O бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
16) P бағанында К және L бағандары көрсеткіштерінің туындысы ретінде есептелген есептелген роялтиден табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерімге жатқызу күндеріне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған төленген роялтилер және (немесе) төленбеген роялтилер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған роялтидің сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексі  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) Т бағанында салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің төленбеген роялтиінен Салық кодексі 181-бабының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
15. Есепке 4-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыс алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында Осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;

14) в графе N указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе К, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе М код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 21 настоящих Правил;
15) в графе O указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 18 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
16) в графе P указывается сумма подоходного налога с роялти, исчисленного как произведение показателей граф K и L;
17) в графе Q указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
18) в графе R указываются суммы выплаченных и (или) невыплаченных роялти, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты роялти, пересчитанная в национальную   валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты или отнесения на вычеты дохода;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
20) в графе T указывается сумма подоходного налога с роялти нерезидентов, невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты.
15. Дополнительная форма 4 к Расчету:
1) графе А указывается порядковый номер строки;
2) графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента- получателя дохода;
3) графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 18 настоящих Правил;

4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Осы Ережелердің 20-тармағына сәйкес резидент еместің еңбек шарты (келісім-шарт, келісім) бойынша Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарының түрі көрсетіледі;
6) F бағанында тиісті салық кезеңінің басына резидент емеске төленбеген табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында халықаралық шартқа немесе Салық кодексінің  187-бабына  сәйкес есептелген, есептелген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
10) J бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші I бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
11) K бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
12) L бағанында табысты есептеу және төлеу күндеріне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, табыс салығының сомасы көрсетіледі.

4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 20 настоящих Правил, получаемого нерезидентом из источников в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту, соглашению);
6) в графе F указывается сумма невыплаченных доходов нерезиденту на начало соответствующего периода;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
8) в графе Н указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов, исчисленного согласно международному договору или статье 187 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
10) в графе J указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе I код вида международного договора 22   "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 21 настоящих Правил;
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 18 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты дохода;
13) в графе М указывается сумма выплаченных доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
14) в графе N указывается сумма подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода.

16. Есепке 5-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыс алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға келісім-шарт (шарт, келісім) бойынша резидент емеспен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыс түрінің осы Ережелердің 20-тармағына сәйкес коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент емес пен жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) тапсырыс беруші - салық агенті арасында жасалған келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексі  527-бабының  5-тармақшасына сәйкес айқындалатын резидент еместің, салық агентіне жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) басталу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент емеспен қызмет көрсетулер көрсетуінің нақты аяқталу күні көрсетіледі. Осы баған резидент емеспен Қазақстан Республикасында қызмет көрсетулер көрсетуі нақты аяқталғаннан кейін толтырылады. Егер салық кезеңінің ішінде резидент емеспен қызмет көрсетулер көрсету аяқталмаған жағдайда, аталған баған толтырылмайды;
9) І бағанында тиісті салық кезеңінің басына төленбеген табыстардың сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шартқа немесе Салық кодексінің  187-бабына  сәйкес есептелген, есептелген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
13) М бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші L бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;

16. Дополнительная форма 5 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента- получателя дохода;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 18 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается код вида дохода согласно пункту 20 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан по контракту (договору, соглашению) на оказание услуг в Республике Казахстан;
6) в графе F указываются номер и дата контракта (договора, соглашения), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом  заказчиком услуг;
7) в графе G указывается дата начала оказания услуг нерезидентом налоговому агенту, определяемая в соответствии с пунктом 5 статьи 527 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается дата фактического завершения оказания услуг нерезидентом. Данная графа заполняется после окончательного завершения оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан. В случае, если в течение налогового периода оказание услуг не завершено, данная графа не заполняется;
9) в графе I указывается сумма невыплаченных доходов на начало соответствующего периода;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
11) в графе К указывается сумма подоходного налога c начисленных доходов, исчисленного согласно международному договору или статье 187 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
13) в графе M указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 21 настоящих Правил;

14) N бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
15) О бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерімге жатқызу күндеріне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
16) O бағанында төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған табыстардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған табыстардың сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексі  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында резидент еместердің төленбеген табыстарынан, бірақ Салық кодексі  181-бабының  2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық агенті шегерімге жатқызған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
17. Есепке 6-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табысты алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында Осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Есепке 1-5-қосымша нысандарда аталған табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент емеспен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстың осы Ережелердің 20-тармағына сәйкес түрі көрсетіледі;
6) F бағанында тиісті салық кезеңінің басына резидент емеске төленбеген табыстардың сомасы көрсетіледі;

14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 18 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
15) в графе О указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
16) в графе P указываются суммы выплаченных доходов и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты или отнесения на вычеты дохода;
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
18) в графе R указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода на вычеты.
17. Дополнительная форма 6 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-
получателя доходов;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 18 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается код вида дохода согласно пункту 20 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, за исключением доходов, указываемых в дополнительных формах 1-5 к Расчету;
6) в графе F указывается сумма невыплаченных доходов на начало соответствующего периода;

7) G бағанында есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда операцияларды жасау (табысты есептеу) күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында халықаралық шарт немесе Салық кодексінің  187-бабында  белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
9) I бағанында осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
10) J бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші I бағанында осы Ережелердің 21-бабына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
11) K бағанында осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында G және Н бағандары көрсеткіштерінің арасындағы айырма ретінде есептелген, есептелген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында табысты есептеу және төлеу немесе шегерімге жатқызу күндеріне валюта айырбастаудың рыноктық бағамдары арасында пайда болған оң немесе теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында бюджетке төленген және (немесе) төленбеген, алайда алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда салық агенті шегерімге жатқызған бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған табыстардың сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексі  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма начисленных доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день совершения операций (начисления дохода);
8) в графе Н указывается ставка подоходного налога, установленная международным договором или Налоговым кодексом;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
10) в графе J указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе I код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)", согласно пункту 21 настоящих Правил;
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 18 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) графе L указывается сумма подоходного налога c начисленных доходов, исчисленного как произведение показателей граф G и Н;
13) в графе М указывается сумма положительной или отрицательной курсовой разницы, возникшей между рыночными курсами обмена валют на даты начисления и выплаты или отнесения на вычеты дохода;
14) графе N указываются суммы выплаченных доходов и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма выплаченных и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты или отнесения на вычеты дохода;
15) графе O указывается сумма подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;

РҚАО-ның ескертуі: 201.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері
(201.02-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке тұлғаларға есептелген және төленген, жеке табыс салығының, Салық кодексінің  24 тарауына  сәйкес бюджетке есептелген және аударылған, Салық кодексінің  145-бабының  2-тармағымен белгіленген ставкалар бойынша төлем көзіне салық салынатын дивидендтерді, сыйақыларды, ұтыстарды (бұдан әрі - дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар) көрсетуге арналған, салық агенттерінің Жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
7. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (201.02-нысан)
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі. Есеп берілетін салық кезеңі болып есепті тоқсан табылады. Есепті кезең араб сандарымен көрсетіледі;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета по индивидуальному
подоходному налогу (Форма 201.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговыми агентами Расчета по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения дивидендов, вознаграждений, выигрышей, облагаемых у источника выплаты по ставкам, установленным пунктом 2 статьи 145 Налогового кодекса (далее - дивиденды, вознаграждения, выигрыши), начисленных и выплаченных физическим лицам, индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3)в электронном виде в явочном порядке, либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового Кодекса.
2. Составление Расчета
(Форма 201.02)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;

3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық агентінің аты-жөні немесе толық атауы;
4. ЭҚЖЖ коды.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

3) фамилия, имя, отчество или полное наименование налогового агента в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках «удельный вес, %»необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I («Продукция») государственной статистической отчетности (далее  ГСО) формы N№1-ПФ (квартальная). Доля ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Бұл торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Есеп салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату жағдайында (қайта құру) "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның номері мен күні. Хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс ету кезінде торкөз толтырылады.
9. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.02.001А, 201.02.001В және 201.02.001С жолдарында жеке табыс салығын қоса алғанда, есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін салық агенті есептеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.001D жолында көрсетілген 201.02.001А, 201.02.001В және 201.02.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар сомасы көрсетіледі.
201.02.001Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.001D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар сомасы көрсетіледі;
2) 201.02.002А, 201.02.002В және 201.02.002С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін жеке табыс салығы салынатын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.002D жолында 201.02.002А, 201.02.002В және 201.02.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін, жеке табыс салығы салынатын жыл басынан есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.

Юридические лица субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N№2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет, В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
9. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.02.001А, 201.02.001В и 201.02.001С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, начисленные налоговым агентом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, включая индивидуальный подоходный налог.
В строке 201.02.001D указываются начисленные дивиденды, вознаграждения, выигрыши за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.02.001А, 201.02.001В и 201.02.001С.
В строке 201.02.001Е указываются начисленные дивиденды, вознаграждения, выигрыши с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.001D Расчета отчетного периода и 201.02.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.02.002А, 201.02.002В и 201.02.002С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.02.002D указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.02.002А, 201.02.002В и 201.02.002С.

201.02.002Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.002D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жеке табыс салығы салынатын жыл басынан есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі;
3) 201.02.003А, 201.02.003В және 201.02.003С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.003D жолында 201.02.003А, 201.02.003В және 201.02.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін, есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.003Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.003D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
4) 201.02.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезең соңына салық агентімен төлемеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі;
5) 201.02.005А, 201.02.005В және 201.02.005С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айларда жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.005D жолында 201.02.005А, 201.02.005В және 201.02.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.005Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.005D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі;
6) 201.02.006А, 201.02.006В және 201.02.006С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айларда жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.006D жолында 201.02.006А, 201.02.006В және 201.02.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.02.006Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.006D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.02 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері

В строке 201.02.002Е указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.002D Расчета отчетного периода и 201.02.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 201.02.003А, 201.02.003В и 201.02.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.02.003D указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.02.003А, 201.02.003В и 201.02.003С.
В строке 201.02.003Е указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с начала года, определяемая как сумма строк 201.03.003D Расчета отчетного периода и 201.03.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строке 201.02.004 указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода;
5) в строках 201.02.005А, 201.02.005В и 201.02.005С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.02.005D указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам в отчетном периоде, определяемые как сумма строк 201.02.005А, 201.02.005В и 201.02.005С.
В строке 201.02.005Е указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.005D Расчета отчетного периода и 201.02.005Е Расчета за предыдущий отчетный период;
6) в строках 201.02.006А, 201.02.006В и 201.02.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.02.006D указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в отчетном периоде, определяемая как сумма строк 201.02.006А, 201.02.006В и 201.02.006С.
В строке 201.02.006Е указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет, с начала года, определяемая как сумма строк 201.02.006D Расчета отчетного периода и 201.02.006Е Расчета за предыдущий отчетный период.      ___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.02 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета по индивидуальному
подоходному налогу

(201.03-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен шаруа (фермер) қожалықтары - салық агенттерінің Салық кодексінің  145-бабының  1-тармағымен белгіленген ставкалар бойынша төлем көзіне салық салынатын, кірістерді (бұдан әрі - төлем көзіне салық салынатын кірістер) жеке тұлғаларға есептелген және төленген, Салық кодексінің  24-тарауына  сәйкес бюджетке есептелген және аударылған жеке табыс салығының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әлеуметтік аударымдарды көрсетуге арналған жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін көздейді.
2. Есеп Есептің өзінен (201.03-нысан) және қосымша нысаннан тұрады.
3. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды. Қосымша нысандарда көрсетілуі тиіс көрсеткіштер жоқ жағдайда, қосымша нысан берілмейді.
6. Қосымша нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген сәйкес деректер көрсетіледі.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

(Форма 201.03)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговыми агентами - крестьянскими (фермерскими) хозяйствами и юридическими лицами производителями сельскохозяйственной продукции, применяющими специальные налоговые режимы, Расчета по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения начисленных и выплаченных физическим лицам доходов, облагаемых у источника выплаты по ставкам, установленным пунктами 1 и 1-1 статьи 145 Налогового кодекса (далее - доходы, облагаемые у источника выплаты), индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса, а также обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные взносы, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.03) и дополнительной формы.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке, либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.

9. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (201.03-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі. Есеп беру үшін есепті кезең болып жыл табылады. Есепті кезең араб сандарымен көрсетіледі. Бұл ретте, салық агенті 1 қаңтардан 1 қазанға дейінгі кезең үшін есеп бере отырып, "Ай" торкөзінде "9" санын көрсетеді, 1 қазаннан 31 желтоқсан аралық кезеңі үшін есеп бере отырып "3" санын көрсетеді;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық агентінің аты-жөні немесе толық атауы.
4. ЭҚЖЖ коды.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) I-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің I бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 201.03)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетным периодом для представления Расчета является год. Отчетный период указывается арабскими цифрами. При этом, представляя расчет за период с 1 января до 1 октября, налоговый агент в ячейке "Месяц" указывает цифру "9", представляя расчет за период с 1 октября по 31 декабря, указывает цифру "3";
3) фамилия, имя, отчество или полное наименование налогового агента в соответствии с учредительными документами;
4) кодОКЭД.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 1 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Есеп салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі есепті беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату жағдайында (қайта құру) "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады.
11. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.03.001А, 201.03.001В және 201.03.001С жолдарында міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы, ерікті кәсіби зейнетақы, жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын қоса, сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін салық агентімен есептелген кірістер көрсетіледі;
2) 201.03.002А, 201.03.002В және 201.03.002С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін төлем көзінде салық салынатын кірістер көрсетіледі;
3) 201.03.003А, 201.03.003В және 201.03.003С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 201.03.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезеңнің соңына салық агентімен төленбеген кірістер көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы ө СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
11. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.03.001А, 201.03.001В и 201.03.001С указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно, включая обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные, добровольные профессиональные пенсионные взносы, страховые премии и индивидуальный подоходный налог;
2) в строках 201.03.002А, 201.03.002В и 201.03.002С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
3) в строках 201.03.003А, 201.03.003В и 201.03.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
4) в строке 201.03.004 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода;

5) 201.03.005А, 201.03.005В және 201.03.005С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде, есепті кезеңінде жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі;
6) 201.03.006А, 201.03.006В және 201.03.006С жолдарында табыстардан есептелген, заңды тұлғаларға төленген, және сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде, есепті кезеңінде бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
12. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 201.03.007А, 201.03.007В және 201.03.007С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін жинақтау зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі;
2) 201.03.008А, 201.03.008В және 201.03.008С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде, есепті кезеңінде Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес, қызметкерлердің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорына аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
13. "Әлеуметтік аударымдар" бөлімінде:
1) 201.03.009А, 201.03.009В, 201.03.009С жолдарында 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезеңі үшін жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлеріне ақшалай жалақы кіріс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына енгізумен қызметкерге кіріс түрінде төленетін шығыстары көрсетіледі;
2) 201.03.009А, 201.03.009В, 201.03.009С жолдарында 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезеңі үшін Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
14. 201.03 нысанына қосымша нысан әрбір жеке тұлға бойынша көрсетуге арналған: есептелген және салық салынбайтын кірістер, салық шегерімдері, жеке табыс салығы және төленген кірістер.

5) в строках 201.03.005А, 201.03.005В и 201.03.005С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
6) в строках 201.03.006А, 201.03.006В и 201.03.006С указываются суммы  индивидуального  подоходного налога,  исчисленного  от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 201.03.007А, 201.03.007В и 201.03.007С указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
2) в строках 201.03.008А, 201.03.008В и 201.03.008С указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
13. В разделе "Социальные отчисления":
1) в строках 201.03.009А, 201.03.009В, 201.03.009С указываются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
2) в строках 201.03.010А, 201.03.010В, 201.03.010С указываются суммы социальных отчислений, определяемые в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, исчисленные в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
14. Дополнительная форма к Форме 201.03 предназначена для отражения по каждому физическому лицу: начисленных и не облагаемых доходов, обязательных и добровольных пенсионных взносов, страховых премий, относимых на вычеты, в соответствии со статьей 152 Налогового кодекса, индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и выплаченных доходов.

15. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі:
1) "00001 Барлығы" жолы тек бірінші бетте толтырылады. 00001Е, 00001F, 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001K, 00001L, 00001М, 00001N, 00001О және 00001Р жолдарында есептелген кірістердің; салық салуға жатпайтын кірістердің; салық шегерімдерінің; жеке табыс салығы және төленген кірістердің; жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстарының, әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомалары көрсетіледі;
2) А бағанында кезекті рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында есептелген, кірістер төленген жеке тұлғалардың аты-жөні көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында тор ұяшық "х" белгісімен, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасы азаматы болып табылмаса және Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты болмаған жағдайда белгіленеді. Басқа жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
6) Е бағанында ұяшық егер жеке тұлға олардың қызметімен байланысты кіріс алған жеке кәсіпкер, адвокат немесе жеке нотариус болып табылатын болса "1" деген белгі белгіленеді;
егер жеке тұлға Салық кодексінің  144-бабының  12) тармақшасына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "2" деген белгі белгіленеді.
Қалған жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
7) F бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға салық кезеңі үшін есептелген кірістер көрсетіледі;
8) G бағанында Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген салық шегерімдері көрсетіледі;
9) Н бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
10) I бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын және Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
11) J бағанда Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрғын үй құрылыс банктерінде Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үйді жөндеу, салу немесе сатып алу үшін алған тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалары көрсетіледі;
12) K бағанында Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын жеке тұлға өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақыларының сомалары көрсетіледі;

15. Указывается текущий номер страницы:
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице. В строках 00001F, 00001G, 00001Н, 000011, 00001J, 00001К, 00001L, 00001М, 0000IN указываются итоговые суммы начисленных доходов; доходов, не подлежащих налогообложению; налоговых вычетов; индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов;
2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо является индивидуальным предпринимателем, адвокатом или частным нотариусом, которыми получен доход, связанный с их деятельностью;
отмечается знаком "2" в - случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса.
В остальных случаях ячейка не заполняется;
7) в графе F указываются доходы, начисленные за отчетный период физическим лицам, указанным в графе В;
8) в  графе  G указываются  налоговые  вычеты,  предусмотренные подпунктами 1), 2) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
9) в графе Н указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, указанных в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
10) в графе I указываются суммы добровольных пенсионных взносов, осуществляемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в установленном размере, согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
11) в графе J указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на ремонт, строительство или приобретение жилища на территории Республики Казахстан и относимые на вычеты, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
12) в графе К указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;

13) L бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістері көрсетіледі;
14) М бағанында салық кезеңі үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) N бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезеңде төленген кірістер көрсетіледі;
16) О бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес айқындалатын жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстары көрсетіледі;
17) Р бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.03 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың
кірістерінен жеке табыс салығы бойынша аванстық
төлемдер сомаларының есебін жасау ережелері
(201.05-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  153-1  немесе  187-1-бабына  сәйкес жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған 201.05-нысан бойынша Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Тиісті қосымша нысанда деректерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтырған кезде аталған қосымша нысан міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
6. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.

13) в графе L указываются не подлежащие в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса налогообложению доходы физических лиц, указанных в графе В;
14) в графе М указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
15) в графе N указываются выплаченные в отчетном периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В;
16) в графе О указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании;
17) в графе Р указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании.      ___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.03 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления
Расчета сумм авансовых платежей по
индивидуальному подоходному налогу с доходов
иностранных граждан и лиц без гражданства
(Форма 201.05)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по форме 201.05 (далее  Расчет), предназначенного для исчисления авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу в соответствии со статьей 153-1 или 187-1 Налогового кодекса.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанная дополнительная форма подлежит заполнению в обязательном порядке.
6. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.

7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті (қабылдау) жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың
төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша
аванстық төлемдер сомаларының есебі
- 201.05 нысан бойынша есепті жасау
9. Есеп Салық кодексінің  153-1  немесе  187-1-бабына  сәйкес бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
10. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің - салық агентінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық агентінің атауы немесе аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызметтің негізгі түрінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
бар-
лығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте на бумажном носителе заказным письмом с уведомлением  налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса налоговый агент получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
8. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 201.05 -
Расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному
подоходному налогу с доходов иностранных граждан
и лиц без гражданства
9. Расчет предназначен для исчисления сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате в бюджет в соответствии со статьей 153-1 или 187-1 Налогового кодекса.
10. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика - налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) наименование или фамилия, имя, отчество налогового агента;
4) код ОКЭД.
Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налоговым агентом   в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее  ГСО) формы N№1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Көрсетілген торкөздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық агентін мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді;
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық агенті оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады;
7) осы Ережелердің 16-тармағына сәйкес валюта коды;
8) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар, келісімдер) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны;
9) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар, келісімдер) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны.
11. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 201.05.001 жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент және резидент еместермен алуға болжалған салық салынатын кірістердің жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және 201.05.001А және 201.05.001В жолдарының деректерін қосу жолымен толтырылады;

Юридические лица  субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП вышеуказанным способом, заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налоговым агентом получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты согласно пункту 16 настоящих Правил;
8) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам, соглашениям) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода;
9) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся резидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам, соглашениям) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода.
11. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 201.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм налогооблагаемых доходов, предполагаемых к получению резидентами и нерезидентами из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется путем суммирования данных строк 201.05.001А и 201.05.001В;

201.05.001А жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместермен алуға болжалған кірістің болжалған сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан К бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
201.05.001В жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидентпен алуға болжалған кірістің болжалған сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 2-қосымша нысан М бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
2) 201.05.002 жолы есепті салық кезеңі үшін резидент және резидент еместердің кірістеріне салынатын жеке табыс салығының болжалған сомасын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан L бағанының және Есепке 2-қосымша нысан N бағанының жиынтық жолдарын қосу жолымен толтырылады;
3) 201.05.003 жолында салық кезеңінің әрбір айы үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің ай сайынғы сомасын көрсетуге арналған және салық кезеңінің әрбір айының қимасында қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады.
12. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірісті алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 14-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 15-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын жеке тұлға - резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында резидент еместің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
8) H бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген кірістің нақты сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін резиденттің Қазақстан Республикасына келу және кету күндері көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің  178  және  187-1-баптарына  сәйкес есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емеспен алуға болжалды кірістің сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің  187-1-бабына  сәйкес Салық кодексі  145-бабының  1-тармағында белгіленген салық ставкасына К бағаны көрсеткішінің қатынасы ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының болжалды сомасы көрсетіледі;

строка 201.05.001А предназначена для отражения сумм дохода, предполагаемых к получению нерезидентами из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы К дополнительной формы 1 к Расчету;
строка 201.05.001В предназначена для отражения сумм налогооблагаемого дохода, предполагаемых к получению резидентами из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы М дополнительной формы 2 к Расчету;
2) строка 201.05.002 предназначена для отражения предполагаемой суммы индивидуального подоходного налога с доходов резидентов и нерезидентов за отчетный налоговый период и заполняется путем суммирования итоговых строк графы L дополнительной формы 1 к Расчету и графы N дополнительной формы 2 к Расчету;
3) строка 201.05.003 предназначена для отражения ежемесячной суммы авансовых платежей, подлежащих уплате за каждый месяц налогового периода, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм в разрезе каждого месяца налогового периода.
12. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается фамилия, имя, отчество нерезидентаполучателя доходов;
3) в графе C указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 14 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается код вида дохода согласно пункту 15 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом-нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
7) в графе G указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
8) в графе H указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
9) в графе I указывается фактическая сумма дохода, начисленная нерезиденту за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указываются даты прибытия и выбытия нерезидента из Республики Казахстан за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается сумма дохода, предполагаемого к получению нерезидентом из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период в соответствии со статьями 178 и 187-1 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается предполагаемая сумма индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленная как произведение показателя графы К и ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса в соответствии со статьей 187-1 Налогового кодекса;

13) М бағанында L бағаны көрсеткіштерінің Н бағаны көрсеткіштеріне қатынасы ретінде есептелген аванстық төлемдердің әрбір ай сайынғы сомасы көрсетіледі.
13. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірісті алушы резиденттің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің СТН-і көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 15-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын жеке тұлға - резидент пен салық агентінің арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
7) G бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
8) H бағанында өткен салық кезеңі үшін резидентке Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген кірістердің нақты сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін резиденттің Қазақстан Республикасына келу және кету күндері көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің  153-1-бабына  сәйкес есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидентпен алуға болжалды кірістің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында осы тармақтың 12) тармақшасында көзделген шегерімдерді қоспағанда Салық кодексінің  144  және  152-баптарына  сәйкес салық салынбайтын кірістер мен шегерімдер сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелетін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (осы нысан аталған аударымдар жүзеге асырылған кезде толтырылады);
13) М бағанында J, К және L бағандары көрсеткіштерінің арасындағы айырма ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексі  153-1-бабына  сәйкес Салық кодексі 145-бабының 1-тармағында белгіленген салық ставкасы мен М бағаны көрсеткіштерінің туындысы ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының болжалды сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында N бағаны көрсеткіштерінің G бағанының көрсеткіштеріне қатынасы ретінде есептелген жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің ай сайынғы сомасы көрсетіледі.
14. Елдің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі"  6-қосымшаға  сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.

13) в графе М указывается ежемесячная сумма авансовых платежей, исчисленная как отношение показателей графы L к показателям графы Н.
13. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается фамилия, имя, отчество резидента получателя доходов;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 15 настоящих Правил, полученного резидентом из источников в Республике Казахстан;
5) в графе Е указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом-резидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
6) в графе F указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
8) в графе Н указывается фактическая сумма дохода, начисленная резиденту из источников в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
9) в графе I указываются даты прибытия и выбытия резидента из Республики Казахстан за отчетный налоговый период;
10) в графе J указывается сумма дохода, предполагаемая к получению резидентом из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, в соответствии со статьей 153-1 Налогового кодекса;
11) в графе К указывается сумма необлагаемых налогом доходов и вычетов в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса, за исключением вычетов, предусмотренных в подпункте 12) настоящего пункта;
12) в графе L указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с доходов физического лица, указанного в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан (данная графа заполняется при осуществлении указанных отчислений);
13) в графе М указывается сумма налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период, исчисленная как разница между показателями граф J, К и L;
14) в графе N указывается предполагаемая сумма индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленная как произведение показателя графы М и ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса, в соответствии со статьей 153-1 Налогового кодекса;
15) в графе О указывается ежемесячная сумма авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, исчисленная как отношение показателей графы N к показателям графы G.
14. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 и зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.

1350 - Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық   салуда жеңілдігі бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес айқындалатын салық   салуда жеңілдігі бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - оларға Қазақстан Республикасында салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекіткен халықаралық шарттарда  көзделген, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да табыстар.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден табыстар:
2010 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатудан табыстар;
2011 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2022 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен табыстар;
2131 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүліктен табыстарды, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де табыстар.

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан.
Доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица - нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

16. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.05 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың
кірістерінен жеке табыс салығы сомаларының
есебін жасау ережелері
(201.06-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  153-1  немесе   187-1-бабына  сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша кірістерді төлейтін салық агентімен шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы сомаларын есептеуге арналған 201.06-нысан бойынша Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
6. Тиісті қосымша нысанның деректері бар болған кезде аталған қосымша нысан міндетті тәртіпте толтыруға жатады. Тиісті қосымша нысанның деректері жоқ болған кезде көрсетілген қосымша нысан берілмейді.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

16. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.05 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм индивидуального
подоходного налога с доходов иностранных граждан
и лиц без гражданства
(Форма 201.06)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по форме 201.06 (далее - Расчет), предназначенного для исчисления налоговым агентом, выплачивающим доходы, сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по итогам налогового периода в соответствии со статьей 153-1 или 187-1 Налогового кодекса.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе  заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
6. При наличии данных соответствующей дополнительной формы, указанная дополнительная форма подлежит заполнению в обязательном порядке. В случае же отсутствия данных соответствующей дополнительной формы, указанная дополнительная форма не представляется.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе  составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі. Көрсетілген торкөздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық агентін мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді;
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық агенті оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады;
7) осы Ережелердің 15-тармағына сәйкес валюта коды;
8) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар, келісімдер) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны;
9) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар, келісімдер) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны.
10. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 201.06.001 жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент және резидент еместерге есептелген салық салынатын кірістердің нақты жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және 201.06.001А және 201.06.001В жолдарының тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;

Юридические лица субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N№2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налоговым агентом получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты согласно пункту 15 настоящих Правил;
8) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам, соглашениям) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода;
9) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся резидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам, соглашениям) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода.
10. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 201.06.001 предназначена для отражения фактических итоговых сумм налогооблагаемых доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных резидентам и нерезидентам за отчетный налоговый период, и заполняется путем суммирования соответствующих данных строк 201.06.001А и 201.06.001В;

201.06.001А жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген резидент еместер кірістерінің нақты жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан J бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
201.06.001В жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген резиденттердің салық салынатын кірістерінің нақты жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 2-қосымша нысан L бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
2) 201.06.002 жолы есепті салық кезеңі үшін резидент және резидент еместердің есептелген кірістеріне салынатын жеке табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан К бағанының және Есепке 2-қосымша нысан М бағанының жиынтық жолдарын қосу жолымен толтырылады;
3) 201.06.003 жолы есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің төленген сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан L бағанының және Есепке 2-қосымша нысан N бағанының жиынтық жолдарын қосу жолымен толтырылады;
4) 201.06.004 жолы 201.06.002 және 201.06.003 жолдарының көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде есептелген бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған;
5) 201.06.005 жолы 201.06.002 және 201.06.003 жолдарының көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде есептелген артық төленген жеке табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған.
11. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірісті алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 13-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 14-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын жеке тұлға - резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында резидент еместің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
8) H бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
9) I бағанында резидент емес Қазақстан Республикасына келген және кеткен күндері көрсетіледі;

строка 201.06.001А предназначена для отражения фактических итоговых сумм доходов нерезидентов из источников в Республике Казахстан, начисленных за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы J дополнительной формы 1 к Расчету;
строка 201.06.001В предназначена для отражения фактических итоговых сумм налогооблагаемых доходов резидентов из источников в Республике Казахстан, начисленных за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы L дополнительной формы 2 к Расчету;
2) строка 201.06.002 предназначена для отражения итоговых сумм индивидуального подоходного налога с начисленных доходов нерезидентов и резидентов за отчетный налоговый период и заполняется путем суммирования итоговых строк графы K дополнительной формы 1 к Расчету и графы M дополнительной формы 2 к Расчету;
3) строка 201.06.003 предназначена для отражения уплаченных сумм авансовых платежей за отчетный налоговый период и заполняется путем суммирования итоговых строк графы L дополнительной формы 1 к Расчету и графы N дополнительной формы 2 к Расчету;
4) строка 201.06.004 предназначена для отражения итоговых сумм индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного как разница между показателями строк 201.06.002 и 201.06.003;
5) строка 201.06.005 предназначена для отражения итоговых сумм излишне уплаченного индивидуального подоходного налога, исчисленного как разница между показателями строк 201.06.003 и 201.06.002.
11. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента  получателя доходов;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно пункту 13 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 14 настоящих Правил, получаемого нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом - нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
7) в графе G указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
8) в графе H указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
9) в графе I указываются даты прибытия и выбытия нерезидента из Республики Казахстан;

10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің  187-1-бабына  сәйкес Салық кодексі  145-бабының  1-тармағында көзделген салық ставкасына J бағаны көрсеткішінің қатынасы ретінде есептелген, резидент еместің есептелген кірістеріне салынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің төленген сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында К және L бағандары көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде есептелген бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында L және К бағандары көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде есептелген артық төленген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
12. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірісті алушы резиденттің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің СТН-і көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 14-тармағына сәйкес резиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, кіріс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын жеке тұлға - резидент пен салық агентінің арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
7) G бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
8) Н бағанында резиденттің Қазақстан Республикасына келу және кету күндері көрсетіледі;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін резидентке есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің  144  және  152-баптарына  резиденттің сәйкес салық салынбайтын кірістері мен шегерімдері сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес резиденттердің кірістерінен есептелетін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (осы нысан аталған аударымдар жүзеге асырылған кезде толтырылады);
12) L бағанында І, J және К бағандары көрсеткіштерінің арасындағы айырма ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін резиденттің салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің  153-1-бабына  сәйкес Салық кодексі  145-бабының  1-тармағында көзделген салық ставкасы мен L бағаны көрсеткіштерінің туындысы ретінде есептелген резиденттің есептелген салық салынатын кірісіне салынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма начисленных нерезиденту доходов за отчетный налоговый период;
11) в графе К указывается сумма индивидуального подоходного налога с начисленных доходов нерезидента, исчисленного как произведение показателей графы J и ставки налога, предусмотренной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса, в соответствии со статьей 187-1 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма уплаченных авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу за отчетный налоговый период;
13) в графе M указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного как разница между показателями граф K и L;
14) в графе N указывается сумма излишне уплаченного индивидуального подоходного налога, исчисленного как разница между показателями граф L и К.
12. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество резидента  получателя доходов;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 14 настоящих Правил, получаемого резидентом из источников в Республике Казахстан;
5) в графе Е указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом - резидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
6) в графе F указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
8) в графе Н указываются даты прибытия и выбытия резидента из Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма начисленных резиденту доходов за отчетный налоговый период;
10) в графе J указывается сумма необлагаемых налогом доходов резидента и вычетов в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса;
11) в графе K указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов резидента, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан (данная графа заполняется при осуществлении указанных отчислений);
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода резидента за отчетный налоговый период, исчисленная как разница между показателями граф I, J и K;
13) в графе M указывается сумма индивидуального подоходного налога с начисленного налогооблагаемого дохода резидента, исчисленного как произведение показателей графы L и ставки налога, предусмотренной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса, в соответствии со статьей 153-1 Налогового кодекса;

15. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.06 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлғадан
жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер
сомаларының есебін жасау ережелері
(201.07 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  164  немесе  191-бабына  сәйкес жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеуге арналған 201.07-нысаны бойынша шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлғадан жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысан міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
6. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

15. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.06 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления Расчета
сумм авансовых платежей по индивидуальному
подоходному налогу с иностранного гражданина
или лица без гражданства
(Форма 201.07)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с иностранного гражданина или лица без гражданства   по форме 201.07 (далее - Расчет), предназначенного для исчисления авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу в соответствии со  статьей 164  или   191  Налогового кодекса.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе  заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе  заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанная дополнительная форма подлежит заполнению в обязательном порядке.
6. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе  составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте на бумажном носителе заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) Салық кодексінің  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші 201.07 нысан бойынша өтінішті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Есепке Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлғадан
жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер
сомаларының есебі - 201.07 нысанын жасау
9. Есеп Салық кодексінің  164  немесе  191-бабына  сәйкес төленуге жататын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеуге арналған.
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) өтініш берілетін салық кезеңін;
3) салық төлеушінің аты-жөнін;
4) Есеп түрін. Көрсетілген торкөздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп қызметті жүзеге асыру сәтінен бастап салық төлеушімен алғаш рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің салық мәртебесі (резидент, резидент емес);
7) осы Ережелердің 17-тармағына сәйкес валюта коды.
11. "Жұмыс беруші туралы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мыналарды көрсетеді:
1) жұмыс беруші болып табылатын резидент емес - заңды тұлғаның атауын (жеке тұлғаның аты-жөнін);
2) резиденттік еліндегі жұмыс берушінің салық тіркелу нөмірін;
3) жұмыс берушінің толық мекен-жайын (осы Ережелердің 15-тармағына сәйкес жұмыс берушінің резиденттілігі елінің кодын, қаланың/штаттың, округтің, облыстың, ауданның, көшенің толық атауы, үйдің нөмірі, пәтердің нөмірі).
Аталған бөлімді, салық төлеуші Салық кодексі  178-бабының  14) тармақшасында айқындалған шетелдік жұмыс берушімен немесе жеке тұлғамен жасалған жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар, келісімдер) бойынша Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан табыстар алған жағдайда міндетті түрде толтырады.

3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
8. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление формы 201.07 -
Расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному
подоходному налогу с иностранного гражданина
или лица без гражданства
9. Расчет предназначен для исчисления сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате в бюджет в соответствии со  статьей 164  или   191 Налогового кодекса.
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество;
4) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и  71  Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется налогоплательщиком впервые с момента начала осуществления деятельности.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
5) номер и дата уведомления заполняется в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
6) налоговый статус налогоплательщика (резидент, нерезидент);
7) код валюты согласно пункту 17 настоящих Правил.
11. В разделе "Информация о работодателе" налогоплательщик указывает:
1) наименование юридического лица нерезидента (фамилия, имя, отчество физического лица), являющегося работодателем;
2) номер налоговой регистрации работодателя в стране резидентства;
3) полный адрес работодателя (код страны резидентства работодателя согласно пункту 15 настоящих Правил, полное наименование города/ штата, округа, области, района, улицы, номер дома, номер квартиры).
Данный раздел заполняется налогоплательщиком в обязательном порядке в случае получения таким налогоплательщиком доходов от выполнения работ в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам, соглашениям), заключенным с иностранным работодателем или физическим лицом, определенных подпунктом 14) статьи 178 Налогового кодекса.

12. "Есеп" бөлімінде:
1) 201.07.001 жолында есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден салық төлеушімен алуға болжалды кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі және қосымша G бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
2) 201.07.002 жолында Салық кодексі  145-бабының  1-тармағында белгіленген ставканы қолданумен Салық кодексінің  191  немесе  164-бабына  сәйкес есептелген жеке табыс салығының болжалды сомасы көрсетіледі;
3) 201.07.003 жолында салық кезеңінде Қазақстан Республикасындағы шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның болу айларының саны көрсетіледі;
4) 201.07.004 жолында 201.07.003 жолының көрсеткішіне 201.07.002 жолы көрсеткішінің қатынасы ретінде есептелген есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке төленуге жататын аванстық төлемдердің орташа айлық сомасы көрсетіледі;
5) 201.07.005 жолында шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағына салық кезеңінде келу кезеңі көрсетіледі.
13. Есептің 201.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 16-тармағына сәйкес шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлғамен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында D бағанында көрсетілген мәлімделген кірісті растайтын шарт (келісім-шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден алынуға болжалды кіріс сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында осы тармақтың 6) тармақшасында көзделген шегерімдерді қоспағанда, Салық кодексінің  144  және  152-баптарына  сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлғаның шегерімдері мен салық салынбайтын кірістері, сондай-ақ жеке кәсіпкерге қатысты Салық кодексінде белгіленген шегерімдер көрсетіледі;
6) F бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (осы баған аталған аударымдар жүзеге асырылған кезде толтырылады);
7) G бағанында D, E және F бағандары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде есептелген салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі.
14. 201.07.001 жолына қосымша нысанға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
15. Резидент емес - жұмыс берушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 09 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі"  6-қосымшаға  сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.

12. В разделе "Расчет":
1) в строке 201.07.001 указывается итоговая сумма доходов, предполагаемых к получению налогоплательщиком из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы G дополнительной формы;
2) в строке 201.07.002 указывается предполагаемая сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со  статьей 164  или  191  Налогового кодекса с применением ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса;
3) в строке 201.07.003 указывается общее количество месяцев пребывания иностранного гражданина или лица без гражданства в Республике Казахстан в налоговом периоде;
4) в строке 201.07.004 указывается среднемесячная сумма авансовых платежей, подлежащих уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, исчисленная как отношение показателя строки 201.07.002 к показателю строки 201.07.003;
5) в строке 201.07.005 указывается период пребывания иностранного гражданина или лица без гражданства на территории Республики Казахстан в налоговом периоде.
13. Дополнительная форма к строке 201.07.001 Расчета:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается код вида дохода согласно пункту 16 настоящих Правил, полученного иностранным гражданином или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан;
3) в графе C указываются номер и дата договора (контракта, соглашения), подтверждающего заявленную сумму дохода, указанного в строке D;
4) в графе D указывается сумма дохода, предполагаемого к получению из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
5) в графе Е указываются вычеты и необлагаемые налогом доходы физического лица резидента Республики Казахстан в соответствии со статьями  144  и  152  Налогового кодекса, а также вычеты, установленные Налоговым кодексом в отношении индивидуального предпринимателя, за исключением вычетов, предусмотренных подпунктом 6) настоящего пункта;
6) в графе F указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с дохода в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан (данная графа заполняется при осуществлении указанных отчислений);
7) в графе G указывается сумма налогооблагаемого   дохода, исчисленного как разница между показателями граф D, E и F.
14. Дополнительная форма к строке 201.07.001 Расчета подписывается должностным лицом, ее заполнившим.
15. При заполнении кода страны резидентства работодателя необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров "Классификатор стран мира", утвержденным  приказом  Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 и зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.

17. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"  10-қосымшаға  сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.07 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша декларация жасау ережеcі
(210.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  6-бөліміне  сәйкес төлем көзіне салық салынбайтын, кірістер, кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеуді мәлімдеуге, сондай-ақ меншік құқығындағы және салық салу объектісі болып табылатын мүлік туралы мәліметтерді беруге арналған Жеке табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны мынадай жеке тұлғалар береді:
1) Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары;
2) судьялар;
3) Қазақстан Республикасы сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнамалық актісінде айқындалған тұлғалар.
2. Декларация Декларацияның өзінен (210.00-нысан) және жеке табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (210.01 - 210.03 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабының  1-тармағына сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазартуға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.

17. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным  приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.07 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 210.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, в соответствии с разделом 6 Налогового кодекса, а также для представления сведений об имуществе, находящемся на праве собственности и являющегося объектом налогообложения. Декларация представляется следующими физическими лицами:
1) депутатами Парламента Республики Казахстан;
2) судьями;
3) лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о борьбе с коррупцией.
2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 210.00) и приложений к ней (Формы 210.01 - 210.03) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по индивидуальному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.

7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер санының асуы жағдайында, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
8. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
10. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (210.00 нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі. Декларацияны беру үшін салық кезеңі есепті тоқсан болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі.
Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі;
3) салық төлеушінің аты-жөні;
4) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату жағдайында (қайта құру) "Тарату" торкөзі белгіленеді.
Қалған жағдайларда - "кезекті" торкөзі белгіленеді;

7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения.
8. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
10. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма - 210.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год,
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация. Налоговый период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика;
4) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями  69  и  71  Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная".
В остальных случаях - отмечается ячейка "очередная";

5) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті тор көзі белгіленеді.
12. "Кірістердің түрлері" бөлімінде:
1) 210.00.001 жолына 200.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 210.00.002 жолында 210.00.002А, 210.00.002В және 210.00.002С жолдарының сома ретінде айқындалатын, төлем көзіне салық салынбайтын кірістердің сомасы көрсетіледі. Егер осы Ереженің 1-тармағындағы 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген салық төлеушілер арнайы салық режимдері үшін белгіленген, Жеке табыс салығы бойынша (200.00-нысан немесе 220.00-нысан) және (немесе) салық есеп беруі берілген жағдайда, онда осы жол бойынша жоғарыда аталған салық есеп беруінде көрсетілген кірістер сомасына ұлғайтылған 200.00.002 және 200.00.013 (200.00-нысан) немесе 220.00.005 (220.00 нысан) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сома көрсетіледі;
3) 210.00.002А жолына 210.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 210.00.002В жолына 210.02.010В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 210.00.003 жолына 210.01.001D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 210.00.004 жолына Салық кодексінің  164-бабына  сәйкес айқындалатын, төлем көзіне салық салынатын кірістер бойынша салық сомасы көрсетіледі;
7) 210.00.005 жолына есепті салық кезеңі үшін төленген төлем көзіне салық салынатын кірістер бойынша салық сомасы көрсетіледі;
8) 210.00.006 жолында 210.00.004 және 210.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі.
3. Төлем көзіне салық салынатын кірістер;
меншік құқығындағы мүлік - 210.01 нысанын жасау
13. Осы нысан Салық кодексінің  146 - 162-баптарына  сәйкес төлем көзіне салық салынатын кірістерді, сондай-ақ меншік құқығындағы жеке тұлғаға тиісті және салық салу объектісі болып табылатын мүлікті мәлімдеуге арналған.
14. "Төлем көзіне салық салынатын кірістер" бөлімінде:
1) 210.01.001В жолында 210.01.002В - 210.01.006В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 210.01.001В жолында көрсетілген сома 210.00.001 жолына көшіріледі;
2) 210.01.001С жолында 210.01.002С - 210.01.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын кірістерден ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 210.01.001D жолында 210.01.002D - 210.01.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 210.01.001D жолында көрсетілген сома 210.00.003 жолына көшіріледі;

5) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
6) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
12. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 210.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 210.01.001В;
2) в строке 210.00.002 указывается сумма доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк 210.00.002А и 210.00.002В. В случае, если налогоплательщиками, указанными в подпункте 3) пункта 1 настоящих Правил, представляется Декларация по индивидуальному подоходному налогу (Форма 200.00 или Форма 220.00) и (или) налоговая отчетность, установленная для специальных налоговых режимов, то по данной строке указывается сумма, определенная как сумма строк 200.00.002 и 200.00.014 (Форма 200.00) или сумма, определенная в строке 220.00.005 (Форма 220.00), увеличенная на сумму доходов, отраженную в вышеуказанной налоговой отчетности;
3) в строку 210.00.002А переносится сумма, отраженная в строке 210.02.001;
4) в строку 210.00.002В переносится сумма, отраженная в строке 210.02.010В;
5) в строку 210.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 210.01.001D;
6) в строке 210.00.004 указывается сумма налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемая в соответствии со статьей  164  Налогового кодекса;
7) в строке 210.00.005 указывается сумма налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, уплаченного за отчетный налоговый период;
8) в строке 210.00.006 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определяемая как разница строк 210.00.004 и 210.00.005.
3. Составление приложения
"Доходы, облагаемые у источника выплаты,
имущество, находящееся на праве собственности"
(Форма - 210.01)
13. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьями  146  - 162 Налогового кодекса, а также имущества, принадлежащего физическому лицу на праве собственности и являющегося объектом налогообложения.
14. В разделе "Доходы, облагаемые у источника выплаты":
1) в строке 210.01.001В указывается общая сумма начисленного дохода, облагаемого у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002В по 210.01.006В. Сумма, отраженная в строке 210.01.001В, переносится в строку 210.00.001;
2) в строке 210.01.001С указывается общая сумма удержанных обязательных пенсионных взносов, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002С по 210.01.006С;
3) в строке 210.01.001D указывается общая сумма налога, удержанного у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002D по 210.01.006D. Сумма, отраженная в строке 210.01.001D, переносится в строку 210.00.003;

4) 210.01.002А - 210.01.006А жолдарында төлемнің әр көзі бойынша Салық кодексінің  146-бабына  сәйкес төлем көзіне салық салынатын алынған кірістердің түрлері көрсетіледі;
5) 210.01.002В - 210.01.006В, 210.01.002С - 210.01.006С, 210.01.002D - 210.01.006D жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде есептелген кірістер, ұсталған міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
15. "Меншік құқығындағы мүлік" бөлімі:
1) 210.01.007 жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген, көшірме негізіндегі есепті салық кезеңінен кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша зейнетақы жинақтау сомасы көрсетіледі;
2) 210.01.008 жолында жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсете отырып, зейнетақы жинақтаудан басқа, салық салу объектілері болып табылатын, меншік құқығына тиесілі мүлік, сондай-ақ көлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі көрсетіледі.
4. Мүліктік кірістер - 210.02-нысанын жасау
16. Осы нысан Салық кодексінің  170-бабына  сәйкес айқындалған, алынған мүлік және өзге де кірістерді көрсетуге арналған.
17. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
1) 210.02.001 жолында 210.02.002D және 210.02.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлік кірісінің жалпы сомасы көрсетіледі. 210.02.001 жолында көрсетілген сома 210.00.002А жолына көшіріледі.
18. "Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлікті сату кезіндегі құн өсімін айқындау" бөлімінде:
1) 210.02.002D жолында 210.02.003D және 210.02.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлікті сату кезіндегі құн өсімінің түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.003А - 210.02.006А жолдарында құн өсімі алынған сату кезіндегі кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлік атауы көрсетіледі;
3) 210.02.003В - 210.02.006В жолдарында сатылатын мүліктің бағалау (сатып алу құны) құны көрсетіледі;
4) 210.02.003С - 210.02.006С жолдарында мүлікті сату құны көрсетіледі;
5) 210.02.003D - 210.02.006D жолдарында Салық кодексінің  166-бабының  2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын, мүлікті сату кезінде алынған құн өсімінен кіріс көрсетіледі.
19. "Мүлікті жалға беруден кіріс" бөлімінде:
1) 210.02.007С жолына 210.02.008С және 210.02.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;

4) в строках с 210.01.002А по 210.01.006А указываются виды полученных доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 146 Налогового кодекса, по каждому источнику выплаты;
5) в строках с 210.01.002В по 210.01.006В, с 210.01.002С по 210.01.006С, с 210.01.002D по 210.01.006D указываются суммы начисленных доходов, удержанных обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
15. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.01.007 указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
2) в строке 210.01.008 указывается имущество, принадлежащее на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, с отражением местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства.
4. Составление приложения "Имущественный доход"
(Форма - 210.02)
16. Данное приложение предназначено для отражения полученных имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями  166  и  170  Налогового кодекса.
17. В разделе "Имущественный доход":
в строке 210.02.001 указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 210.02.002D и 210.02.007С. Сумма, отраженная в строке 210.02.001, переносится в строку 210.00.002А.
18. В разделе "Определение прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности":
1) в строке 210.02.002D указывается сумма дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, определяемая как сумма строк с 210.02.003D по 210.02.006D;
2) в строках с 210.02.003А по 210.02.006А указывается наименование имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, при реализации которого получен прирост стоимости;
3) в строках с 210.02.003В по 210.02.006В указывается оценочная стоимость (стоимость приобретения) реализуемого имущества;
4) в строках с 210.02.003С по 210.02.006С указывается стоимость реализации имущества;
5) в строках с 210.02.003D по 210.02.006D указывается доход, полученный от прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 166 Налогового кодекса.
19. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) в строке 210.02.007С указывается сумма дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемая как сумма строк 210.02.008С и 210.02.009С;

2) 210.02.008А және 210.02.009А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік атауы көрсетіледі;
3) 210.02.008В және 210.02.009В жолдарында мүлікті жалға беру кезеңі көрсетіледі;
4) 210.02.008С және 210.02.009С жолдарында мүлікті жалға беруден алынған кіріс көрсетіледі.
20. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 210.02.010В жолында 210.02.011В - 210.02.013В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.011А - 210.02.013А жолдарында Салық кодексінің  170-бабына  сәйкес алынған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 210.02.011В - 210.02.013В жолдарында алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.
5. Меншік құқығындағы мүлік - 210.03-нысанын жасау
21. Осы нысан сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы Қазақстан Республикасы Заңнамалық акті 9-бабының 1 тармағына сәйкес мерзімді әскери қызметін өтейтін әскери қызметкерден басқа (бұдан әрі - үміткер) болып табылатын тұлғалардың меншік құқығындағы мүлкін мәлімдеуге арналған.
22. "Қаржы қаражаттары" бөлімінде:
1) 210.03.001А жолында Декларацияны беру сәтінде бар ұлттық және шетел валютасындағы қолма-қол ақша көрсетіледі;
2) 210.03.001В жолында қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
3) 210.03.002А жолында банк мекемелерінің, үміткерлердің салымдары бар Қазақстан Республикасынан тысқары банк мекемелеріндегі атауы көрсетіледі;
4) 210.03.002В жолында валюта коды көрсетіледі;
5) 210.03.002С жолында салымдар сомасы көрсетіледі;
6) 210.03.003А жолында бағалы қағаздардың, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары түрлері көрсетіледі;
7) 210.03.003В жолында бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
8) 210.03.003С жолында бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
9) 210.03.004А жолында үміткерлер жеке өзі немесе басқа тұлғалармен бірге иелік етуге құқылы өзге де қаржы қаражаттары көрсетіледі;
10) 210.03.004В жолында қаржы қаражаттары көрсетіледі.
23. "Меншік құқығындағы мүлік" бөлімінде:
1) 210.03.005 жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме негізіндегі Декларация беру күніне зейнетақы жинақтарының сомасы көрсетіледі;
2) 210.03.006А - 210.03.011А жолдарында зейнетақы жинақтаушыларынан басқа, салық салу объектісі болып табылатын, меншік құқығындағы орналасқан, оның ішінде жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік, сондай-ақ көлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірін суреттейді;

2) в строках 210.02.008А и 210.02.009А указывается наименование имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) в строках 210.02.008В и 210.02.009В указывается период сдачи в аренду имущества;
4) в строках 210.02.008С и 210.02.009С указывается доход, полученный от сдачи в аренду имущества.
20. В разделе "Прочие доходы":
1) в строке 210.02.010В указывается сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 210.02.011В по 210.02.013В;
2) в строках с 210.02.011А по 210.02.013А указываются виды полученных прочих доходов в соответствии со статьей 170 Налогового кодекса;
3) в строках с 210.02.011В по 210.02.013В указываются суммы полученных прочих доходов.
5. Составление приложения
"Имущество, находящееся на праве собственности"
(Форма - 210.03)
21. Данная форма предназначена для декларирования имущества, находящегося на праве собственности лицами, указанными в пункте 1 статьи 9 законодательного акта Республики Казахстан о борьбе с коррупцией, и супругом (супругой) вышеназванных лиц, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу (далее - кандидаты).
22. В разделе "Финансовые средства":
1) в строке 210.03.001А указываются коды валют наличных денег, имеющихся на момент представления Декларации;
2) в строке 210.03.001В указываются суммы наличных денег;
3) в строке 210.03.002А указываются наименование банковских учреждений, в том числе банковских учреждений находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады кандидатов;
4) в строке 210.03.002В указывается код валюты;
5) в строке 210.03.002С указываются суммы вкладов;
6) в строке 210.03.003А указываются виды ценных бумаг, в том числе за пределами Республики Казахстан;
7) в строке 210.03.003В указывается количество ценных бумаг;
8) в строке 210.03.003С указывается стоимость ценных бумаг;
9) в строке 210.03.004А указываются иные финансовые средства, которыми кандидаты вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
10) в строке 210.03.004В указываются суммы финансовых средств.
23. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.03.005 указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца представления Декларации на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
2) в строках с 210.03.006А по 210.03.011А описывается имущество, находящееся на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, в том числе находящееся за пределами Республики Казахстан, с указанием местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства;

3) 210.03.006В - 210.03.011В жолдарында суреттелетін мүліктің бағалау құны көрсетіледі.
24. "Жарғылық капиталда қатысу үлесі" бөлімінде үміткер тиісті торкөзі заңды тұлғалардың акционері немесе құрылтайшысы (қатысушы) ретінде өзі тура немесе тікелей қатысу туралы көрсетеді:
1) 210.03.012С жолында барлық заңды тұлғалар бойынша жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі;
2) А бағанында үміткердің қатысу үлесі бар жарғылық капиталдағы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген салық төлеушілердің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі.
25. "Басқа да мәліметтер" бөлімінде:
1) 210.03.013В жолында сенімгерлік басқаруға берілген мүліктің жалпы құны көрсетіледі;
2) В бағанында сенімгерлік басқаруға берілген мүлік суреттеледі, сондай-ақ егер үміткер немесе оның жұбайы (жары) осы трастардың бенефициары болып табылатын тиісті банк шоттарындағы нөмірлерін көрсете отырып, олар тіркелген трастар туралы және мемлекеттер туралы мәлімет көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген мүлік құны көрсетіледі;
4) 210.03.014А жолында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде үміткерге немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) А бағанында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде үміткерге немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру мен уақытша сақтау бойынша үміткердің шарт қатынастары, келісім-шарт пен міндеттемелер (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
6) В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлға - салық төлеушілердің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
7) С бағанында жоғарыда аталған материалдық және қаржы қаражаттарының тиісті сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 210.00 210.01, 210.02, 210.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша декларацияны жасау ережелері
(220.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асырушы жеке тұлғалар - жеке кәсіпкерлердің, сондай-ақ Салық кодексінің  6-бөліміне  сәйкес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғалардың жеке табыс салығын есептеу мен кірістерді мәлімдеуге арналған Жеке табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

3) в строках с 210.03.006В по 210.03.011В указывается оценочная стоимость описываемого имущества.
24. В разделе "Доля участия в уставном капитале" кандидат в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) в строке 210.03.012С указывается размер доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия кандидата;
3) в графе В указываются регистрационные номера налогоплательщиков, указанных в графе А;
4) в графе С указывается размер доли участия в юридическом лице, указанном в графе А.
25. В разделе "Другие сведения":
1) в строке 210.03.013В указывается общая стоимость имущества, переданного в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если кандидат или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
3) в графе В отражается стоимость имущества, указанного в графе А;
4) в строке 210.03.014С указывается общая сумма материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
5) в графе А указывается юридическое лицо, с которым кандидат имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
6) в графе В отражаются регистрационные номера налогоплательщиков - юридических лиц, указанных в графе А;
7) в графе С отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
____________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 210.00, 210.01, 210.02, 210.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по индивидуальному
подоходному налогу
(Форма 220.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления индивидуального подоходного налога физическими лицами - индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, а также физическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с разделом 6 Налогового кодекса.

2. Декларация Декларацияның өзінен (220-нысан) және жеке табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу жөніндегі оған қосымшалардан (220.01-ден 220.36-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші Декларацияны қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында не электрондық почта бойынша алады.
11. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (220.00 нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе салық төлеушінің атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.36) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по индивидуальному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии состатьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 220.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках «удельный вес, %» необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация бергенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алып, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
Жеке кәсіпкердің қызметі тоқталған жағдайда "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
Сондай-ақ, Салық кодексінің  114-бабында  көзделген жағдайда "Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес берген кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
9) жұмыстарды орындау кезеңі:
9А - Салық кодексі  527-бабының  5-тармақшасына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасында резидент еместің жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) басталу күні көрсетіледі;
9В - резидент еместің Қазақстан Республикасында оларға сәйкес жұмыстар жүргізілетін осы резидентпен жасасылған бір немесе бірнеше келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) нақты аяқталу күні көрсетіледі. Осы баған резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауы (қызмет көрсетулер көрсетуі) нақты аяқталғаннан кейін толтырылады. Егер салық кезеңінің ішінде резидент емеспен жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер көрсету) аяқталмаған жағдайда, аталған баған толтырылмайды;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае прекращения деятельности индивидуальным предпринимателем   отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136 Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Также, в случае, предусмотренном статьей 114 Налогового кодекса, отмечается ячейка "Долгосрочные контракты";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) период выполнения работ:
9А - дата начала выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 5 статьи 527 Налогового кодекса;
9В - дата фактического завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным этим нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) проводятся работы (услуги) в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы (услуги) не завершены, данная строка не заполняется;

10) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалар торкөзі белгіленеді;
11) жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
11А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
12В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
13) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Декларация толтырылғанда жер қойнауын пайдаланушы жасаған келісім-шарттың нөмірі мен күні белгіленеді.
13. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне Салық  кодексінің  80,  184-баптарына  сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
14. "Салық салынатын кірістер есебі" бөлімінде:
1) 220.00.001 жолына 220.01.020 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.00.002 жолына 220.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.00.003 жолына 220.03.018 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.00.004 жолы 220.00.001, 220.00.002 және 220.00.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
15. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 220.00.005 жолына 220.04.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.00.006 жолына 220.30.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.00.007 жолына 220.30.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.00.008 жолына 220.30.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.00.009 жолына 220.30.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.00.010 жолына 220.30.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.00.011 жолына 220.30.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
220.00.011 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы салық төлеушінің дербес шотынан үзінді көшірім негізінде көрсетіледі.
16. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
220.00.012 жолына 220.36.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3. "Жылдық жиынтық кіріс" қосымшасын жасау
(220.01 нысан)
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
18. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу" бөлімінде:
1) 220.01.001 жолына 220.05.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.01.002 жолына 220.06.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.01.003 жолына Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекітуде кредиторлармен талап етілмеген міндеттеме көрсетіледі;

10) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
11) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
11А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
11В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
12) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
13. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со статьями 80, 184 Налогового кодекса.
14. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строку 220.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 22.01.022;
2) в строку 220.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.02.001;
3) в строку 220.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.03.018;
4) строка 220.00.004 определяется как разница строк 220.00.001, 220.00.002 и 220.00.003;
15. В разделе "Исчисление налога":
1) в строку 220.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.04.009;
2) в строку 220.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.30.002;
3) в строку 220.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 220.30.003;
4) в строку 220.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.30.004;
5) в строку 220.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 220.30.005;
6) в строку 220.00.010 переносится сумма, отраженная в строке 220.30.006;
7) в строку 220.00.011 переносится сумма, отраженная в строке 220.30.007.
При заполнении строки 220.00.011 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
16. В разделе "Другая информация":
в строку 220.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 220.36.003.
3. Составление приложения "Совокупный годовой доход"
(Форма - 220.01)
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
18. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) в строку 220.01.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.05.001С;
2) в строку 220.01.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.06.012;
3) в строке 220.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса;

4) 220.01.004 жолына 220.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.01.005 жолына 220.08.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.01.006 жолында Салық кодексінің  86-бабына  сәйкес берешекті талап етуді беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 220.01.007 жолында Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті шектеу немесе тоқтатуға келіскені үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 220.01.008 жолына 220.24.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 80-бабы, 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ортақ үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.010 жолында егер бұл сомалар бұрын Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардан басқа сот тағайындаған немесе борышкер мойындаған айыппұлдар, өсімпұлдар мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
11) 220.01.011 жолына 220.22.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 220.01.012 жолына 220.10.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны 220.02.006 жолы бойынша жылдық жиынтық кірістен алынып тасталады;
13) 220.01.013 жолына 220.11.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 220.01.014 жолына 220.31.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 220.01.015 жолына 220.12.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 220.01.016 жолына 220.13.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 220.01.017 жолына Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 220.01.018 жолында Салық кодексінің 80-бабы, 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес салық төлеуші роялти түрінде алған кіріс көрсетіледі;
19) 220.01.019 жолына 220.09.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 220.01.020 жолында 220.01.001-220.01.019 жолдары сомаларын қосу жолымен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
4. "Салық салынуға жатпайтын кірістер"
қосымшасын жасау (220.02 нысан)
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

4) в строку 220.01.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.07.003;
5) в строку 220.01.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.001;
6) в строке 220.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
7) в строке 220.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
8) в строку 220.01.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.24.004;
9) строка 220.01.009 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи, 80 Налогового кодекса;
10) в строке 220.01.010 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не были отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
11) в строке 220.01.011 переносится сумма отраженнаяв строке 220.22.003;
12) в строку 220.01.012 переносится сумма, отраженная в строке 220.22.003;
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строке 220.02.006;
13) в строку 220.01.013 переносится сумма, отраженная в строке 220.10.003.
14) в строку 220.01.014 переносится сумма, отраженная в строке 220.31.001;
15) в строку 220.01.015 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.005;
16) в строку 220.01.016 переносится сумма, отраженная в строке 220.13.002А;
17) в строке 220.01.017 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
18) в строке 220.01.018 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
19) в строку 220.01.019 переносится сумма, отраженная в строке 220.09.001;
20) в строке 220.01.020 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 220.01.001 по 220.01.019.
4. Составление приложения
"Доходы, не подлежащие налогообложению"
(Форма - 220.02)
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
20. "Салық салынуға жатпайтын кірістер" бөлімінде:
1) 220.02.001 жолында Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы, сондай-ақ 220.02.002 - 220.02.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын Салық кодексінің  91-бабы , 1-тармағының 1), 3)-5), 10) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзету көрсетіледі;
2) 220.02.002 жолына 220.06.005 және 220.06.007 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.02.003 жолына 220.06.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.02.004 жолында бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзіне салық салынған Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасынан алынған дивидендтер көрсетіледі;
5) 220.02.005 жолына 220.12.004 жолын алумен 220.12.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.02.006 жолына 220.10.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.02.007 жолында 220.31.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 220.02.008-ден 220.02.020-ға дейінгі жолдарда 220.02.002-ден 220.02.006-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген және Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық салуға жатпайтын, осы Ережелердің 211-тармақтарына сәйкес кіріс түрлерінің кодтары көрсетіледі.
5. "Шегерімдер" қосымшасын жасау (220.03 нысан)
21. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
22. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.03.001 жолына 220.15.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.03.002 жолына 220.16.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.03.003 жолына 220.17.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.03.004 жолына 220.18.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.03.005 жолына 220.19.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.03.006 жолына 220.20.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.03.007 жолына 220.21.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 220.03.008 жолына 220.13.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 220.03.009 жолында Салық кодексінің  103-бабына  сәйкес есептелген шекте бюджетке төленген салық сомалары көрсетіледі;
10) 220.03.010 жолында 220.23.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 220.03.011 жолында 220.03.011А - 220.03.011Е жолдарының сомасын қосумен айқындалатын амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
20. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению":
1) в строке 220.02.001 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса, а также корректировки совокупного годового дохода в соответствии с подпунктами 1), 3) - 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 220.02.002 по 220.02.020;
2) в строку 220.02.002 переносится сумма, отраженная в строках 220.06.005 и 220.06.007;
3) в строку 220.02.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.06.008;
4) в строке 220.02.004 указываются дивиденды, полученные от юридического лица - резидента Республики Казахстан, ранее обложенные у источника выплаты в Республике Казахстан;
5) в строку 220.02.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.005 за минусом строки 220.12.004;
6) в строку 220.02.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.10.002;
7) в строке 220.02.007 переносится сумма, отраженная в строке 220.31.001;
8) в строках с 220.02.008 по 220.02.020 указываются коды видов доходов согласно пункту 229 настоящих Правил, не отраженных в строках с 220.02.002 по 220.02.007 и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса.
5. Составление приложения "Вычеты"
(Форма - 220.03)
21. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
22. В разделе "Вычеты":
1) в строку 220.03.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.15.011;
2) в строку 220.03.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.007;
3) в строку 220.03.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.17.003;
4) в строку 220.03.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.18.001В;
5) строка 220.03.005 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.19.001;
6) в строку 220.03.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.20.006;
7) в строку 220.03.007 переносится сумма, отраженная в строке 220.21.003;
8) строка 220.03.008 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, определяемая сложением строк 220.22.014С и 220.22.018;
9) в строке 220.03.009 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
10) в строку 220.03.010 переносится сумма, отраженная в строке 220.23.001;
11) в строке 220.03.012 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 220.03.012А по 220.03.012Е;

12) 220.03.011А жолына 220.24.003Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 220.03.011В жолына 220.25.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 220.03.011С жолына 220.24.003К жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 220.03.011D жолына 220.24.003J жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 220.03.011E жолына 220.24.004F және 220.24.007I жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 220.03.012 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
18) 220.03.013 жолында жолда Салық кодексінің  152-бабы , 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде салық шегерімінің сомасы көрсетіледі;
19) 220.03.014 жолында Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес асырауындағы отбасы мүшелеріне салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі;
20) 220.03.015 жолында Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес белгіленген шектерде шегерімге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) 220.03.016 жолында Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес белгіленген шектерде шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
22) 220.03.017 жолында шегерімге жатқызылатын және Салық кодексінің  152-бабы , 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасы аумағында тұрғын үй жөндеуге, құрылысына немесе сатып алуға тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінен Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлға алған тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыларды өтеуге жіберілген сомалар көрсетіледі;
23) 220.03.018 жолында 220.03.001-ден 220.03.017-ге дейінгі жолдардың сомаларын қосу арқылы айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
6. "Салық салынатын кіріс есебі" қосымшасын жасау
(220.04 нысан)
23. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
24. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 220.04.001 жолына 220.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.04.002 жолына 220.32.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.04.003 жолына 220.04.003А және 220.04.003В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
4) 220.04.003А жолына 220.27.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

12) в строку 220.03.011А переносится сумма, отраженная в строке 220.24.003Е;
13) в строку 220.03.011В переносится сумма, отраженная в строке 220.25.001В;
14) в строку 220.03.011С переносится сумма, отраженная в строке 220.24.003В;
15) в строку 220.03.011D переносится сумма, отраженная в строках 220.24.003J;
16) в строку 220.03.011E переносится сумма, отраженная в строках 220.24.004F и 220.24.007I;
17) в строке 220.03.012 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
18) в строке 220.03.013 указывается сумма налогового вычета в размере месячного расчетного показателя в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
19) в строке 220.03.014 указывается сумма налоговых вычетов на членов семьи, состоящих на иждивении, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
20) в строке 220.03.015 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, относимых в установленных пределах на вычеты в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
21) в строке 220.03.016 указывается сумма страховых премий, относимых на вычеты в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
22) в строке 220.03.017 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на ремонт, строительство или приобретение жилища на территории Республики Казахстан, относимых на вычеты и относимых на вычеты в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
23) в строке 220.03.018 указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 220.03.001 по 220.03.017.
6. Составление приложения
"Расчет налогооблагаемого дохода"
(Форма - 220.04)
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
24. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строку 220.04.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.00.004;
2) в строку 220.04.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.32.001;
3) в строке 220.04.003 указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 220.04.003А и 220.03.003В;
4) в строку 220.04.003А переносится сумма, отраженная в строке 220.27.005;

5) 220.04.003В жолына 220.33.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.04.004 жолында 220.04.001, 220.04.002, 220.04.003 жолдарының сомалары арасындағы айырма ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 220.04.005 жолында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағы үштен бір бөлігіне сәйкес 220.04.004 жолындағы залалды алу кезінде көшірілуге жатпайтын Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес салық төлеуші шеккен залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте егер 220.03.011В жолы бойынша сома 220.04.001 жолының сомасынан көп немесе тең болса, онда 220.04.005 жолында 220.04.001 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 220.03.011В жолы бойынша сома 220.04.001 жолының сомасынан аз болса, онда 220.04.005 жолына 220.03.011В жолының сомасы көшіріледі;
8) 220.04.006 жолында көшірілуге жатпайтын, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған, көшірілуге жатпайтын залал сомасынан азайтылған және кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын ғимараттарды, үй-жайларды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) өткізу кезінде алынған залал сомасына қосылған залал сомасы көрсетіледі;
9) 220.04.007 жолында Салық кодексінің  122-бабына  сәйкес 220.04.004 х 3% + (220.04.007D - 220.04.007Е жолдарының сомасы)-220.04.007F) сомасы шегінде салық салынатын кірістен (-ке) (-) алынып тасталатын (қосылатын) (220.04.007А-220.04.007С жолдарының сомасы) жалпы шығыс (кіріс) сомасы көрсетіледі;
10) 220.04.007А жолына 220.34.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 220.04.007В жолында 220.35.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 220.04.007С жолында Салық кодексінің  122-бабы  2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғаларға көрсетілген атаулы әлеуметтік көмек сомасы көрсетіледі;
13) 220.04.007D жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
14) 220.04.007Е жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
15) 220.04.007F жолында Салық кодексінің 122-бабының 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.

5) в строку 220.04.003В переносится сумма, отраженная в строке 220.33.01;
6) в строке 220.04.004 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница между суммой строк 220.04.001, 220.04.002 и строкой 220.04.003;
7) в строке 220.04.005 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 220.04.004. При этом, если сумма по строке 220.03.011B больше или равна сумме строки 220.04.001, то в строке 220.04.005 отражается сумма, указанная в строке 220.04.001. Если сумма по строке 220.03.011B меньше суммы по строке 220.04.001, то в строку 220.04.005 переносится сумма строки 220.03.011B;
8) в строке 220.04.006 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (220.04.004 - 220.04.005 + 220.06.002);
9) в строке 220.04.007 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма строк с 220.04.007А по 220.04.007С) в пределах суммы 220.04.004 х 3 % + (сумма cтрок 220.04.007D и 220.04.007E) - 220.04.007F);
10) в строке 220.04.007A переносится сумма, отраженная в строке 220.34.001;
11) в строку 220.04.007В переносится сумма, отраженная в строке 220.35.001;
12) в строке 220.04.007С указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
13) строка 220.04.007D заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
14) в строке 220.04.007E указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
15) в строке 220.04.007F указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.

Егер 220.04.007А - 220.04.007С жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш процентінен кемінің сомасын құраса (220.04.004), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен үш проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
16) 220.04.008 жолында Салық кодексінің  123-бабы  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес өткен салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.28.001 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
17) 220.04.009 жолында 220.04.004, 220.04.006 және 220.04.008 жолдардың арасындағы айырма ретінде айқындалған түзетулер ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.04.009 жолында көрсетілген сома 220.04.004 және 220.04.006 жолдарының арасындағы айырмадан көп болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 220.30.001 жолына көшіріледі.
7. "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден
түскен кірістер" қосымшасын жасау (220.05 нысан)
25. Осы нысан Салық кодексінің  81-бабының  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірісті айқындауға арналған.
26. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
27. "Тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткізу" бөлімінде:
1) 220.05.001 жолы кіріс сомасы енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
220.05.001С жолы 220.01.001 жолына көшіріледі.
28. 220.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр жол бойынша тиісті топты (класс) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 81-бабы, 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, егер шарт талаптарына сәйкес сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомада теңгемен жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны түзетуге жатады;

Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 220.04.007A по 220.04.007C, составляет сумму, меньшую чем три процента от налогооблагаемого дохода (220.04.004), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три два процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов налогооблагаемого дохода;
16) в строке 220.04.008 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 220.28.001;
17) в строке 220.04.009 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница между строками 220.04.004, 220.04.006 и 220.04.008. Если сумма, указанная в строке 220.04.008, больше разницы между строками 220.04.004 и 220.04.006, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 220.30.001.
7. Составление приложения
"Доход от реализации товаров (работ, услуг)"
(Форма - 220.05)
25. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса.
26. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
27. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) строка 220.05.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.05.001С переносится в строку 220.01.001.
28. Дополнительная форма к строке 220.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81 Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;

5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы (айырмасы) ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
220.05.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 220.05.001А жолына, D бағаны - 220.05.001В жолына, Е бағаны 220.05.001С жолына көшіріледі.
8. "Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары
мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ
амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн
өсуінен кіріс" қосымшасын жасау (220.06 нысан)
29. Осы нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
30. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
31. "Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату" бөлімінде:
1) 220.06.001 жолы үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 220.06.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 220.06.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
32. "Амортизациялауға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
220.06.004 жолы үй-жайлар, ғимараттар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
33. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 220.06.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма (разница) граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.05.001 переносится в строку 220.05.001А, графы D - в строку 220.05.001В, графы E - в строку 220.05.001С.
8. Составление приложения "Доход от прироста
стоимости при реализации зданий, сооружений,
(за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации" (Форма - 220.06)
29. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса.
30. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
31. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 220.06.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений и строений и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.06.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.06.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
32. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 220.06.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
33. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 220.06.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 220.06.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 220.06.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 220.06.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 220.06.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 220.06.010 жолы Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 220.06.011 жолы 220.06.010 жолының сомасына азайтылған 220.06.006, 220.06.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
34. "Барлығы" бөлімінде:
220.06.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 220.06.001, 220.06.004, 220.06.005, 220.06.007, 220.06.008 және 220.06.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизациялауға жататын активтер көрсетіледі.
35. Салық төлеуші 220.06.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залал алған кезде осы залал Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 220.04.006 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.
220.06.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.

2) строка 220.06.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.06.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 220.06.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 220.06.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 220.06.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 220.06.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 220.06.006, 220.06.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 220.06.010.
34. В разделе "Итого":
в строке 220.06.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 220.06.001, 220.06.004, 220.06.005, 220.06.007, 220.06.008 и 220.06.011 (при получении дохода по данным строкам).
35. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 220.06.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 220.04.006.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 220.06.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.

220.06.005 және 220.06.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 220.02.002 жолына көшіріледі.
220.06.008 жолында кірісті алу кезінде осы сома 220.02.003 жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 220.06.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 220.01.002 жолына көшіріледі.
36. 220.06.001 жолына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сату кезінде кіріс алған "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Мемлекеттік жіктеуішін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 150 бұйрығымен бекітілген "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне (бұдан әрі - "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуіші) сәйкес сатылған үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 220.24.001 және 220.24.002 жолдарына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  113-бабы  2-1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) құндарының өсуінен кіріс кемітілетін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы сома D және (D - С) бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын және 220.24.001 жолына қосымша нысанның N бағанының тиісті жолынан көшірілетін көрсетілген активтердің құн өсімінен кірістердің сомасынан аспауы тиіс;

При получении дохода в строках 220.06.005 и 220.06.007 данные суммы переносятся в строку 220.02.002 согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 220.06.008 данная сумма переносится в строку 220.02.003.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 220.06.012, переносится в строку 220.01.002.
36. Дополнительная форма к строке 220.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", утвержденным Приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 24.05.2005 года N 150 "Об утверждении Государственного классификатора "Классификатор основных фондов" (далее - Государственный клиссификатор Республики Казахстан "Классификатор основных фондов"), при реализации которых получен доход;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 220.24.001.соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается сумма расходов на ремонт, на которую уменьшается доход от прироста стоимости зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 113 Налогового кодекса.
Данная сумма не должна превышать сумму дохода от прироста стоимости указанных активов, которая определяется как разница сумм граф D и С (D - С), и переносится из соответствующей строки графы N дополнительной формы к строке 220.24.001;

6) F жолында D бағаны мен С және Е бағандары бойынша сома айырмасы (D - С - Е) ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
220.06.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.06.001 жолына көшіріледі.
37. 220.06.002, 220.06.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сату кезінде кіріс алған "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 220.24.001 жолына қосымша нысаны F бағанының тиісті жолдарында айқындалатын Салық кодексінің  82-бабы  3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Бұл ретте, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 220.06.002 жолына қосымша нысанның С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
220.06.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.06.002 жолына, 220.06.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.06.003 жолына көшіріледі.
220.06.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;
Салық кодексінің 82-бабы 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";
өзге жағдайларда - көрсетілген баптың 2-тармағына сәйкес объектілердің теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында объектілердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын кіріс (залал) көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде осы объектілерді сатудан келген залалдар салық салу мақсатында есептелмейді.

6) в графе F указывается доход от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и граф С и Е (D - С - Е).
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.06.001 переносится в строку 220.06.001.
37.Дополнительные формы к строкам 220.06.002, 220.06.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", при реализации которых получен убыток;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 220.24.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительной формы к строке 220.06.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается убыток от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.06.2 - в строку 220.06.002, графы Е дополнительной формы к строке 220.06.3 - в строку 220.06.003.
Дополнительная форма к строке 220.06.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и ценных бумаг;
3) в графе С указывается:
по доле участия - стоимость приобретения;
по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса - "0";
в иных случаях -балансовая стоимость объектов согласно пункту 2 указанной статьи;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.

40. 220.06.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 220.06.006, 220.06.009 жолдарының сомасы көшіріледі;
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағымен белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
220.06.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 220.06.010 жолына көшіріледі.
9. "Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер"
қосымшасын жасау (220.07 нысан)
41. Бұл нысан Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
42. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
43. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
220.07.001 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
44. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
220.07.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
45. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
220.07.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 220.07.001С және 220.07.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
46. 220.07.003 жолының шамасы 220.01.004 жолына көшіріледі.
47. 220.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) (тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші) толық атауы көрсетіледі;

40. Дополнительная форма к строке 220.06.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе С указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 220.06.006, 220.06.009.
5) в графе Е указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса.
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 220.06.010 переносится в строку 220.06.010.
9. Составление приложения
"Доходы по сомнительным обязательствам"
(Форма - 220.07)
41. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
42.В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
43. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 220.07.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 220.07.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
45. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 220.07.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 220.07.001С и 220.07.002А.
46. Величина строки 220.07.003 переносится в строку 220.01.004.
47. Дополнительная форма к строке 220.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора (поставщика товаров (работ, услуг);

3) С бағанында кіріс сомалары көрсетіледі.
С бағанының жиынтық шамасы 220.09.001 жолына көшіріледі.
12. "Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет
көрсетулер)" қосымшасын жасау (220.10 нысан)
59. Осы нысан Салық кодексінің  90-бабына  сәйкес салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ізгілік көмек түрінде алынған және Салық кодексінің  91-бабы , 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны 220.02.006 жолы бойынша жылдық жиынтық кірістен алынып тасталады.
60. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
61. "Мүлік" бөлімінде:
1) 220.10.001 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабы , 1-тармағының 5) тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерден басқа, сондай-ақ жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлік және мемлекет бюджет қаражаттарынан алынған субсидиялардан басқа, тегін алынған мүліктің (жұмыс, қызмет) құнын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 220.10.002 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабы, 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 220.10.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған. 220.10.001 және 220.10.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.10.003 жолының шамасы 220.01.013 жолына көшіріледі.
220.10.002 жолының шамасы 220.02.006 жолына көшіріледі.
62. 220.10.001, 220.10.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ережелердің 213-тармағына сәйкес мүлік (орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер) беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
220.10.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.10.001 жолына, 220.10.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.10.002 жолына көшіріледі.

3) в графе С указывается сумма доходов.
Итоговая величина графы С переносится в строку 220.09.001.
12. Составление приложения
"Безвозмездно полученное имущество (работы, услуги)"
(Форма - 220.10)
59. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, в соответствии со статьей 90 Налогового кодекса.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 220.02.006.
60. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
61. В разделе "Имущество":
1) строка 220.10.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.10.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.10.003 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 220.10.001 и 220.10.002;
Величина строки 220.10.003 переносится в строку 220.01.013.
Величина строки 220.10.002 переносится в строку 220.02.006.
62. Дополнительные формы к строкам 220.10.001, 220.10.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика-поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 213 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.10.001 переносится в строку 220.10.001, графы Е дополнительной формы к строке 220.10.002 - в строку 220.10.002.

13. "Дивидендтер" қосымшасын жасау
(220.11 нысан)
63. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабы , 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивидендтер болып табылады.
64. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
65. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 220.11.001 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 220.11.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға аталған нысандардың С және Е бағандарында "Дивидендтер" - 2050 кодына кіріс түрі бар болғанда, сәйкесінше 220.36.002 жолына қосымша нысанның F және 220.36.001 жолына қосымша нысанның Н бағандарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.11.003 жолы 220.11.001 және 220.11.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
66. 220.11.003 жолының шамасы 220.01.014 жолына көшіріледі.
14. "Сыйақы" қосымшасын жасау (220.12 нысан)
67. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы , 2-тармағының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің  10-бабы , 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
68. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
69. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
220.12.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
70. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
220.12.002 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

13. Составление приложения -"Дивиденды" (Форма - 220.11)
63. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
64. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
65. В разделе "Дивиденды":
1) строка 220.11.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.11.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся величины графы F дополнительной формы к строке 220.36.001 и графы Н дополнительной формы к строке 220.36.002 при наличии в графе С и графы Е данных форм, соответственно, вида дохода к коду 2050 - "Дивиденды";
3) строка 220.11.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 220.11.001 и 220.11.002.
66. Величина строки 220.11.003 переносится в строку 220.01.014.
14. Составление приложения "Вознаграждения"
(Форма - 220.12)
67. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
68. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
69. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 220.12.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
70. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 220.12.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

71. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар" бөлімінде:
220.12.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
72. "Шетелдік көздерден алынған сыйақылар" бөлімінде:
220.12.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға С және Е бағандарында "Сыйақы" - 2060, 2070 кодтары бойынша кіріс түрі бар болғанда, сәйкесінше 220.36.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 220.36.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
73. "Барлығы" бөлімінде:
220.12.005 жолы 220.12.001А, 220.12.002С, 220.12.003С және 220.12.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
220.12.005 жолының шамасы 220.01.015 жолына көшіріледі.
220.12.005 жолының шамасы 220.12.004 жолын алумен 220.02.005 жолына көшіріледі.
74. 220.12.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алынуға тиіс (алынған) сыйақы түрлерінің тиісті коды көрсетіледі:
1 - несиелер бойынша сыйақы (қарыздар);
2 - қаржы лизингі бойынша сыйақы;
3 - салымдар бойынша сыйақы;
4 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сыйақы;
3) С бағанында сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақыны төлеген заңды тұлға береді;
6) F бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
220.12.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.12.001А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 220.12.001В жолына көшіріледі.
75. 220.12.002, 220.12.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;

71. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 220.12.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
72. В разделе "Вознаграждения из иностранных источников":
строка 220.12.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся величины графы F дополнительной формы к строке 220.36.001 и графы Н дополнительной формы к строке 220.36.002 при наличии в графах С и Е данных форм, соответственно, видов дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
73. В разделе "Итого":
строка 220.12.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 220.12.001А, 220.12.002С, 220.12.003С и 220.12.004.
Величина строки 220.12.005 переносится в строку 220.01.015.
Величина строки 220.12.005 за минусом строки 220.12.004 переносится в строку 220.02.005.
74. Дополнительная форма к строке 220.12.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается соответствующий код вида подлежащего получению (полученного) вознаграждения:
1 - вознаграждение по кредитам (займам);
2 - вознаграждение по финансовому лизингу;
3 - вознаграждение по вкладам (депозитам);
4 - вознаграждение по договорам накопительного страхования;
3) в графе С указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе Е указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.12.001 переносится в строку 220.12.001 А, графы G - в строку 220.12.001В.
75. Дополнительные формы к строкам 220.12.002, 220.12.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;

3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген эмитент заңды тұлға береді;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитент төлем көзінде ұстап қалған Жеке табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған Жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
220.12.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.12.002А жолына, G бағаны - 220.12.002В жолына, Н бағаны - 220.12.002С жолына, І бағаны - 220.12.002D жолына, 220.12.004 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.12.003А жолына, G бағаны - 220.12.003В жолына, Н бағаны - 220.12.003С жолына, І бағаны - 220.12.003D жолына көшіріледі.
15. "Бағамдық айырма" қосымшасын жасау
(220.13 нысан)
76. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуге жататын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан артуын, немесе Салық кодексінің  102-бабына  сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан артуын айқындауға арналған.
77. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
78. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
220.13.001 жолы салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
79. "Бағамдық айырманы есептеу" бөлімінде:

3) в графе С указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе Е указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе Н указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы индивидуального подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.12.002 переносится в строку 220.12.002А, графы G - в строку 220.12.002В, графы Н - в строку 220.12.002С, графы I - в строку 220.12.002D, графы F дополнительной формы к строке 220.12.003 переносится в строку 220.12.003А, графы G - в строку 220.12.003В, графы Н - в строку 220.12.003С, графы I - в строку 220.12.003D.
15. Составление приложения -
"Курсовая разница"
(Форма - 220.13)
76. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
77. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
78. В разделе "Курсовая разница":
строка 220.13.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
79. В разделе "Расчет курсовой разницы":

1) 220.13.002А жолы 220.13.001А және 220.13.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 220.12.002В жолы 220.13.001В және 220.13.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
220.13.002А жолының шамасы 220.01.016 жолына көшіріледі.
220.13.002В жолының шамасы 220.03.008 жолына көшіріледі.
80. 220.13.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
3) С бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
220.13.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 220.13.001А жолына, D бағаны - 220.13.001В жолына көшіріледі.
16. "Еңбекақы төлеу бойынша шығыстар"
қосымшасын жасау (220.14 нысан)
81. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады.
82. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
83. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 220.14.001 жолында тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісіне тікелей қатысатын қызметкерлерге, әкімшілік персонал мен сатумен айналысатын қызметкерлерге есептелген еңбекақының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.14.001А - 220.14.001С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 220.14.002 жолында 220.14.001 жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің 149, 154-баптарына сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі. 220.14.002А-дан 220.14.002С-ға дейінгі жолдардың сомасын қосумен айқындалады;

1) строка 220.13.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 220.13.001А и 220.13.001В;
2) строка 220.13.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 220.13.001В и 220.13.001А.
Величина строки 220.13.002А переносится в строку 220.01.016.
Величина строки 220.13.002В переносится в строку 220.03.008.
80. Дополнительная форма к строке 220.13.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.13.001 переносится в строку 220.13.001А, графы D - в строку 220.13.001В.
16. Составление приложения
"Расходы по оплате труда"
(Форма - 220.14)
81. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
82. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
83. В разделе "Расходы":
1) в строке 220.14.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 220.14.001А по 220.14.001 С;
2) в строке 220.14.002 указываются доходы, определяемые в соответствии со статьями 149, 154 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 220.14.001. Определяется сложением сумм строк с 220.14.002А по 220.14.002С;

3) 220.14.003 жолында 220.14.001 және 220.14.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жеке кәсіпкер қызметін тоқтатуына, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 220.14.003А-дан 220.14.003С-ға дейінгі жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 220.14.004 жолында 220.14.001 - 220.14.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 220.14.005 жолында негізгі құралдарды жөндеумен айналысып жатқан қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
6) 220.14.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі.
84. 220.14.006 жолының шамасы 220.15.004 жолына көшіріледі.
17. "Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шығыстар" қосымшасын жасау (220.15 нысан)
85. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтен бойынша шығыстар сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі - ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
ТМҚ есебі Салық кодексінің  65-бабының  3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
86. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
87. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 220.15.001 жолында есепті салық кезеңінің басында ТМҚ құны болып бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 220.15.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 220.15.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына кірістер мен шығыстарды есепке алу кітабының деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте осы жолда жылдың соңына тауарлық-материалдық қорының қалдықтарына кіретін және есептік салық кезеңінде өткізуден түскен кірісі салық салу мақсатында деп танылған жолда (мысалы, тауарды FAS-порт шартында өткізу) болатын тауарлардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.15.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;

3) в строке 220.14.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 220.14.001 и 220.14.002. Например, выплаты работникам в связи с прекращением деятельности индивидуальным предпринимателем, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 220.14.003А по 220.14.003С;
4) в строке 220.14.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 220.14.001 по 220.14.003;
5) в строке 220.14.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
6) в строке 220.14.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 220.14.004 и 220.14.005.
84. Величина строки 220.14.006 переносится в строку 220.15.004.
17. Составление приложения
"Расходы по реализованным товарам (работам, услугам)"
(Форма - 220.15)
85. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65 Налогового кодекса.
86. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
87. В разделе "Расходы":
1) в строке 220.15.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 220.15.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, книги учета доходов и расходов на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 220.15.002 заполняется согласно данным книги учета доходов и расходов на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках товарно-материальных запасов на конец года и находящегося в пути (например реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 220.15.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;

3) 220.15.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 220.15.003А, 220.15.003В, 220.15.003С, 220.15.003D, 220.15.003E, 220.15.003F, 220.15.003H, 220.15.003J, 220.15.003K, 220.15.003L, 220.15.003M, 220.15.003N, 220.15.003O, 220.15.003P, жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 220.15.004 жолына 220.14.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу бойынша шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 220.15.005 жолында 220.15.005А, 220.15.005F және 220.15.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын 220.15.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомасы көрсетіледі;
6) 220.15.005А жолында 220.15.005В-дан 220.15.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.005В жолында Салық кодексінің 93-бабының 1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.005С жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.005D және 220.15.005E жолдарда Салық кодексінің 93-бабының 1-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;
7) 220.15.005F жолында Салық кодексінің 93-бабындағы 2-тармаққа сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстарының нақты сомасы көрсетіледі;
8) 220.15.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі.
220.15.003 - 220.15.005 жолдарында келтірілетін деректер 220.03.002 - 220.03.011 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
9) 220.15.006 жолында ТМҚ және сатылған тауарларға (жұмыстар, қызметтер) шығысқа қосылған басқа да шығыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі, (220.15.001 - 220.15.002) + 220.15.003 - 220.15.006 жолдарының сомасы;
10) 220.15.007 жолында Салық кодексінің  92-бабына  сәйкес шегеруге жатқызылған, негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың детальдарын (бөліктерін) ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан шығыстарды қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын жүргізуге пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;

3) в строке 220.15.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 220.15.003А, 220.15.003В, 220.15.003С, 220.15.003D, 220.15.003Е, 220.15.003F, 220.15.003Н, 220.15.0031, 220.15.003К, 220.15.003L, 220.15.003М, 220.15.003N, 220.15.0030, 220.15.003Р, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) в строку 220.15.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 220.14.006;
5) в строке 220.15.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 220.15.003, определяемая как сумма строк 220.15.005А, 220.15.005F и 220.15.005G;
6) в строке 220.15.005А указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 220.15.005В по 220.15.005Е. В строке 220.15.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строке 220.15.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строках 220.15.005D и 220.15.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса;
7) в строке 220.15.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;
8) в строке 220.15.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 220.15.003 по 220.15.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 220.03.002 по 220.03.011;
9) в строке 220.15.006 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (220.15.001 - 220.15.002) + сумма строк с 220.15.003 по 220.15.005;
10) в строке 220.15.007 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ, включая расходы на ремонт, относимые на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанные с заменой деталей (частей) основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;

11) 220.15.008 жолында аяқталмаған құрылысқа бағытталған ТМҚ, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
12) 220.15.009 жолында жылдық жиынтық кіріс алу мақсатында пайдаланылмаған ТМҚ, жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
13) 220.15.010 жолында кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуы тиіс соңғы салық кезеңіне алдағы кезең шығыстарының сомалары көрсетіледі;
14) 220.15.011 жолында 220.15.007, 220.15.008, 220.15.009 және 220.15.010 жолдарының сомаларын 220.15.006 жолының сомасынан шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шығыстардың жалпы сома көрсетіледі;
15) 220.15.012 жолы анықтамалы түрде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
88. 220.15.011 жолының шамасы 220.03.001 жолына көшіріледі.
89. 220.15.003А, 220.15.003В, 220.15.003С, 220.15.003D, 220.15.003Е, 220.15.003F, 220.15.003I, 220.15.003K, 220.15.003L, 220.15.003M, 220.15.003N, 220.15.003O, 220.15.003P жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірістерді алушы салық төлеушінің осы Ереженің 213-бабына сәйкес тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны көрсетіледі, ал С бағанының деректері бірыңғай сомада көрсетіледі.
3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
220.15.003A жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.15.003А жолына, 220.15.003В жолына қосымша нысанның С бағаны 220.15.003В жолына, 220.15.003С жолына қосымша нысанның С бағанының 220.15.003С жолына, 220.15.003D жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003D жолына, 220.15.003E жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003E жолына, 220.15.003F жолына қосымша нысанның С бағанының 220.15.003F жолына, 220.15.003I жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003I жолына, 220.15.003K жолына қосымша нысанның С 220.15.003K жолына, 220.15.003L жолына қосымша нысанның С бағаны 220.15.003L жолына, 220.15.003M жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003M жолына, 220.15.003N жолына қосымша нысан 220.15.003N жолына, 220.15.003O жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003О жолына, 220.15.003P жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003P жолына, 220.15.003 жолына қосымша нысан 220.15.003P жолына, 220.15.003Q жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003Q жолына көшіріледі.

11) в строке 220.15.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ, услуг, направленных в незавершенное строительство;
12) в строке 220.15.009 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
13) в строке 220.15.010 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
14) в строке 220.15.011 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 220.15.007, 220.15.008, 220.15.009 и 220.15.010 из суммы строки 220.15.006;
15) строка 220.15.012 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
88. Величина строки 220.15.011 переносится в строку 220.03.001.
89. Дополнительные формы к строкам 220.15.003А, 220.15.003В, 220.15.003С, 220.15.003D, 220.15.003Е, 220.15.003F, 220.15.0031, 220.15.003К, 220.15.003L, 220.15.003М, 220.15.003N, 220.15.0030, 220.15.003Р:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 213 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.15.003А переносится в строку 220.15.003А, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003В переносится в строку 220.15.003В, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003С переносится в строку 220.15.003С, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003D переносится в строку 220.15.003D, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003Е переносится в строку 220.15.003Е, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003F переносится в строку 220.15.003F, графы С дополнительной формы к строке 220.15.0031 переносится в строку 220.15.0031, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003К переносится в строку 220.15.003К, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003L переносится в строку 220.15.003L, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003М переносится в строку 220.15.003М, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003N переносится в строку 220.15.003N, графы С дополнительной формы к строке 220.15.0030 переносится в строку 220.15.0030, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003Р переносится в строку 220.15.003Р, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003Q переносится в строку 220.15.003Q.

90. 220.115.003Н жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 213-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында ол бойынша сақтандырушы-салық төлеуші Салық кодексінің  99-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақыларын төлейтін шарттың жасалған нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ережелердің 215-тармағына сәйкес сақтандырушы-салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары кіретін жинақтаушы емес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
6) F бағанында бухгалтерлік есепте (тауардың ілеспе құжаттарында) айқындалған сақтандырылатын мүліктің баланстық құны (құны) көрсетіледі. Бұл ретте F және G бағандарының кәсіпкерлік тәуекелді және азаматтық-құқықтық жауаптылықты сақтандыру сыныптары бойынша толтырылмайды;
7) G бағанында сақтандыру шартында айқындалған мүлік құны көрсетіледі;
8) Н бағанында есептік салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленетін) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
220.15.003Н жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 220.15.005G жолына көшіріледі.
91. 220.15.003Н жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 213-тармағына сәйкес оған қатысты алдағы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген тұлғаның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық (кеңес алу) қызмет көрсетулері бойынша - "L"; жарнамаға шығыстар - "M"; маркетинг бойынша шығыстар - "N") жататын шығыстар сәйкес келетін 220.15.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында алдыңғы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары жатады;
6) F бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомалары (D+E-F) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының D бағанына көшіріледі.
220.15.005G жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.15.005G жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 220.15.001 жолына көшіріледі.
18. "Сыйақы бойынша шығыстар" қосымшасын жасау

90. Дополнительная форма к строке 220.15.003Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 213 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается код класса ненакопительного страхования согласно пункту 215 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком- страхователем;
6) в графе F указывается балансовая стоимость (стоимость) страхуемого имущества, определенная в бухгалтерском учете (товаросопроводительных документах). При этом, по классам страхования предпринимательского риска и гражданско-правовой ответственности графы F и G не заполняются;
7) в графе G указывается стоимость имущества, определенная в договоре страхования;
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 220.15.003Н переносится в строку 220.15.003Н.
91. Дополнительная форма к строке 220.15.005G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 213 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается буквенный индекс подстроки строки 220.15.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским (консультационным) услугам- "L"; расходы на рекламу - "М"; расходы по маркетингу - "N" и т.д.);
4) в графе D указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
6) в графе F указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (D + Е - F). Данная сумма переносится в графу D дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.15.005G переносится в строку 220.15.005G, графы G - в строку 220.15.0011.
18. Составление приложения
"Расходы по вознаграждению"

(220.16 нысан)
92. Бұл нысан Салық кодексінің  94-бабына  сәйкес шегерімге жатқызуға жататын сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
93. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
94. "Кредиттер (займдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 220.16.001 жолы салық төлеуші резидентке төлейтін кредиттер (займдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 220.16.001 жолы салық төлеуші резидент емеске төлейтін кредиттер (займдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
95. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 220.16.003 жолына 220.16.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.16.004 жолына 220.16.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.16.005 жолына 220.16.003 және 220.16.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 220.16.006 жолына 220.16.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.16.007 жолында 220.16.005 және 220.16.006 жолдары бойынша ең төменгі сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
96. 220.16.007 жолының шамасы 220.03.002 жолына көшіріледі.
97. 220.16.001, 220.16.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 213-тармағына сәйкес кредитор - ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (займ) сомасы көрсетіледі. Кредитті (займды) шет ел валютасында алғанда кредитті (займды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) F бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық осы бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.

Форма - 220.16)
92. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса.
93. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
94. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 220.16.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.16.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
95. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строку 220.16.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.001В;
2) в строку 220.16.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.002В
3) в строке 220.16.005 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 220.16.003 и 220.16.004;
4) в строку 220.16.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.003;
5) в строке 220.16.007 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 220.16.005 и 220.16.006.
96. Величина строки 220.16.007 переносится в строку 220.03.002.
97. Дополнительные формы к строкам 220.16.001, 220.16.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/код страны резидентства согласно пункту 213 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.

7) G бағанында Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
8) Н бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
10) J бағанында бұрын кіріске енгізілген сомалар шегінде шегеруге жатқызылуы тиіс күмәнді талап болып табылатын және шегерімге жататын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
220.18.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 220.18.001А жолына, J бағаны - 220.18.001В жолына көшіріледі.

7) в графе G указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
8) в графе Н указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
9) в графе I указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе Н, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
10) в графе J указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 220.18.001 переносится в строку 220.18.001 А, графы J - в строку 220.18.001В.

21. "Ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық
жұмыстарға шығыстар" қосымшасын жасау (220.19 нысан)
110. Бұл нысан Салық кодексінің  98-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс және кіріс алумен байланысты жүргізілген ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған.
111. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетеді:

21. Составление приложения
"Расходы на научно-исследовательские,
научно - технические работы"
(Форма - 220.19)
110. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных на научно-исследовательские, научно- технические работы, связанные с получением дохода, и подлежащие отнесению на вычеты в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса.
111. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
112. "Шығыстар" бөлімінде:
220.19.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
113. 220.19.001 жолының шамасы 220.03.005 жолына көшіріледі.
114. 220.19.001 жолына қосымша нысан:

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
112. В разделе "Расходы":
строка 220.19.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские, научно - технические работы, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
113. Величина строки 220.19.001 переносится в строку   220.03.005.
114. Дополнительная форма к строке 220.19.001:

10) 220.20.004А жолында жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 220.20.004В жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы туралы заңымен белгіленген жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналарының мөлшері көрсетіледі;
12) 220.20.004С жолында жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіптiк зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 220.20.004А және 220.20.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
13) 220.20.005 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
14) 220.20.006 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтiк төлемдерге арналған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.20.001С, 220.20.002С, 220.20.003С, 220.20.004С, 220.20.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
118. 220.20.006 жолының шамасы 220.03.006 жолына көшіріледі.
23. "Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге,
қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға
шығыстары" қосымшасын жасау (220.21 нысан)
119. Бұл нысан Салық кодексінің  100-бабының  3 және 4-тармақтарына сәйкес шегеруге жататын жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстарының сомаларын айқындауға арналған.
120. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
121. "Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстары" бөлімінде:
1) 220.21.001 жолы жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және 220.21.001А және 220.21.001В жолдарын қоса отырып айқындалады;
2) 220.21.001А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 220.21.001В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 220.21.002 жолы жұмыскер емес жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 220.21.002А және 220.21.002В жолдарын қоса отырып айқындалады;

10) в строке 220.20.004А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
11) в строке 220.20.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 220.20.004С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 220.20.004А и 220.20.004В;
13) в строке 220.20.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 220.20.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 220.20.001С, 220.20.002С, 220.20.003С, 220.20.004С, 220.20.005С.
118. Величина строки 220.20.006 переносится в строку 220.03.006.
23. Составление приложения "Расходы на обучение,
повышение квалификации или переподготовку работников
и обучение физических лиц"
(Форма - 220.21)
119. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 100 Налогового кодекса.
120. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
121. В разделе "Расходы на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц":
1) строка 220.21.001 предназначена для отражения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и определяется сложением сумм строк 220.21.001А и 220.21.001В;
2) строка 220.21.001А предназначена для отражения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.21.001В предназначена для отражения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 220.21.002 предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц, не являющихся работниками, и определяется сложением сумм строк 220.21.002А и 220.21.002В;

25. "Бюджетке енгізуге жатпайтын айыппұлдар, өсімдер,
тұрақсыздық айыптары" қосымшасын жасау (220.23 нысан)
131. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабы  5-тармағына сәйкес бюджетке енгізуге тиістілерден басқа, шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға арналған.
132. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
133. "Айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары" бөлімінде:
220.23.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
134. 220.23.001 жолының шамасы 220.03.010 жолына көшіріледі.
135. 220.23.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарын жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 213-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші - ұйымның тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) және (немесе) сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
220.23.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.23.001 жолына көшіріледі.
26. "Кесімді активтер бойынша амортизациялық
аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер"
- қосымшасын жасау (220.24 нысан)
136. Бұл нысан Салық кодексінің  4-бөлімі  3-параграфына сәйкес салық салу мақсатында кесімді активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ Салық кодексінің  87-бабына  сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан кесімді активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
137. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
138. "Үйлер, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)" бөлімінде:

25. Составление приложения
"Штрафы, пени, неустойки,
не подлежащие внесению в бюджет"
(Форма - 220.23)
131. Данная форма предназначена для определения суммы присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, которая подлежит отнесению на вычеты, за исключением подлежащих внесению в бюджет в соответствии с пунктом 5 статьи 92 Налогового кодекса.
132. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
133. В разделе "Штрафы, пени, неустойки":
строка 220.23.001 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
134. Величина строки 220.23.001 переносится в строку 220.03.010.
135. Дополнительная форма к строке 220.23.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплателыцика-/код страны резидентства согласно пункту 213 настоящих Правил, указанной в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) и (или) решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе Е указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.23.001 переносится в строку 220.23.001.
26. Составление приложения
"Амортизационные отчисления, расходы на ремонт
и другие вычеты по фиксированным активам"
(Форма - 220.24)
136. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с параграфом 3 раздела 4 Налогового кодекса, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса.
137. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
138. В разделе "Здания, сооружения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":

220.24.001 жолы үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
139. "Негізгі құралдардың қалған шағын тобы" бөлімінде:
220.24.002 жолы тіркелген активтердің қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
140. "Негізгі қаражат бойынша барлығы" бөлімінде:
220.24.003 жолы тіркелген активтер бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 220.24.001 және 220.24.002 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
141. "Басқалары" бөлімінде:
1) 220.24.004 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 220.24.001 жолына қосымша нысан I бағанының, 220.24.001 жолына қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда, және 220.24.002 жолына қосымша нысанның I бағанының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 220.24.005 жолы Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
142. 220.24.003Е жолының шамасы 220.03.011А жолына көшіріледі.
220.24.003К жолының шамасы 220.24.011С жолына көшіріледі.
220.24.003J жолының шамасы 220.24.0011D жолына көшіріледі.
220.24.003F және 220.24.007I жолдарының шамасы 220.03.011E жолына көшіріледі.
220.24.004 жолының шамасы 220.01.008 жолына көшіріледі.
143. 220.24.001, 220.24.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес тіркелген активтердің I тобы бойынша негізгі құралдар коды немесе Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес салық төлеуші амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін тіркелген активтердің II, III және IV топтары бойынша тобының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  107-бабы  мен  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ (топ) бойынша процентпен, бірақ D бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;

строка 220.24.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
139. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 220.24.002 предназначена для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
140. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 220.24.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих строк 220.24.001, 220.24.002.
141. В разделе "Прочие":
1) строка 220.24.004 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы I дополнительной формы к строке 220.24.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 220.24.001, и графы I дополнительной формы к строке 220.24.002;
2) строка 220.24.005 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
142. Величина строки 220.24.003Е переносится в строку 220.03.011 А. Величина строк 220.24.003К переносится в строку 220.03.011С. Величина строк 220.24.003J переносится в строку 220.03.01D. Величина строк 220.24.004F и 220.24.0071 переносятся в строку 220.03.01 IE
Величина строки 220.24.004 переносится в строку 220.01.008.
143. Дополнительные формы к строкам 220.24.001, 220.24.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов" или наименование группы по II, III и IV группам фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком согласно пункту 1 статьи ПО Налогового кодекс;
3) в графе С указывается номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений согласно статье 107 и пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
4) в графе D указываются предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи ПО Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе D;

6) F бағанында әрбір салық шағын тобы (тобы) бойынша өткен салық кезеңі үшін 220.24.001, 220.24.002, 220.24.003, 220.24.005Н жолдарына қосымша нысандардың Р бағанының тиісті жолдарында қалыптасатын есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
7) G бағанында шағын топтар (топтар) бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің жарғылық капиталына салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі активтердің және материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 220.25.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
8) Н бағанында жарғылық капиталға салым ретінде тіркелген активтерді сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сақтандырылған тіркелген активтер бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің  109-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған тіркелген активтерді өзге шығару кезіндегі сома көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (F+G-Н) айқындалады;
10) J бағанында Салық кодексінің  107-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес (I х Е) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің  113-бабы  1-тармағында көрсетілген, Салық кодексінің  92-бабына  сәйкес шегеруге жататын негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың детальдарын (бөліктерін) ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген жөндеуге шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің  113-бабына  1-тармағында көрсетілген негізгі құралдарды жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;

6) в графе F указываются по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы Р дополнительной формы к строкам 220.24.001, 220.24.002, 220.24.003 и 220.24.005Н за предыдущий налоговый период;
7) в графе G в разрезе подгрупп (групп) отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставной капитал основных средств и нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 220.25.001 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации фиксированных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, сумма страховых выплат по застрахованным фиксированным активам при их списании, утрате, порче, уничтожении, потере, а также суммы, определенные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109 Налогового кодекса при прочем выбытии фиксированных активов;
9) в графе I определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (F+ G-H);
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 107 Налогового кодекса (I x E);
11) в графе К указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, относимых на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанных с заменой деталей (частей) основных средств, производимых в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, за исключением расходов на ремонт, отраженных в графе К;

13) М бағанында Салық кодексінің 113-бабы 2-тармағында белгіленген нормалар шегінде шегеруге жатқызылуы тиіс нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 113-бабының 1, 2 және 5 тармақтарына нақты шығыстарға барабар тиісті шағын топтың теңгерме құны өсетін М бағанында көрсетілген сомадан асатын, салық төлеуші негізгі құралдарға жөндеу жүргізген нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында егер Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес осы шағын топтың (топтың) барлық кесімді активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, I бағанында көрсетілген оң сомасына тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзетулер (I - J + N - O - Р) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі. Шағын топтың (I тобы бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы бағанда нөл көрсетіледі. Топтың (II, III және IV топтары бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы баған бойынша шама I бағаны бойынша теріс мәні есепке алынбай айқындалады.
Жиынтық шама:
220.24.001 жолға қосымша нысанның F бағаны 220.24.001А жолына, G бағаны - 220.24.001В жолына, H бағаны - 220.24.001С жолына, I бағаны - 220.24.001D жолына, J бағаны - 220.24.001Е жолына, К бағаны - 220.24.001F жолына, L бағаны - 220.24.001G жолына, М бағаны - 220.24.001Н жолына, N бағаны - 220.24.001I жолына, О бағаны -220.24.001J жолына, Р бағаны - 220.24.001К жолына, Q бағаны -220.24.001L жолына көшіріледі;
220.24.002 жолға қосымша нысанның F бағаны 220.24.002А жолына, 220.24.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 220.24.002В жолына, H бағаны - 220.24.002С жолына, I бағаны - 220.24.002D жолына, J бағаны - 220.24.002Е жолына, К бағаны - 220.24.002F жолына, L бағаны - 220.24.002G жолына, М бағаны - 220.24.002Н жолына, N бағаны - 220.24.002І жолына, О бағаны - 220.24.002J жолына, Р бағаны - 220.24.002К жолына, Q бағаны -220.24.002L жолына көшіріледі;
220.24.001 жолға қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда 220.06.001 жолға қосымша нысанның І бағаны мен 220.24.002 жолға қосымша нысанның І бағаны бойынша теріс сомалар 220.24.004 жолына көшіріледі.

13) в графе М указывается сумма фактических расходов, подлежащих отнесению на вычеты в пределах норм, установленных пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе М, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктами 2-1 и 5 статьи 113 Налогового кодекса;
15) в графе О отражается стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса;
16) в графе Р отражается стоимостный баланс подгруппы (группы) на конец отчетного налогового периода, равный положительной сумме, отраженной в графе I, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы (группы) выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (I-J + N-O-P).B случае выбытия всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) в данной графе отражается ноль. В случае выбытия всех фиксированных активов группы (по II, III и IV группам) величина по данной графе определяется без учета отрицательного значения по графе I.
Итоговая величина:
графы F дополнительной формы к строке 220.24.001 переносится в строку 220.24.001А, графы G - в строку 220.24.001В, графы Н - в строку 220.24.001С, графы I - в строку 220.24.001D, графы J - в строку 220.24.001Е, графы К - в строку 220.24.001F, графы L - в строку 220.24.001G, графы М - в строку 220.24.001Н, графы N - в строку 220.24.0011, графы О- в строку 220.24.001 J, графы Р - в строку 220.24.001 К, графы Q - в строку 220.24.001L; графы F дополнительной формы к строке 220.24.002 переносится в строку 220.24.002А, графы G - в строку 220.24.002В, графы Н - в строку 220.24.002С, графы I - в строку 220.24.002D, графы J - в строку 220.24.002Е, графы К - в строку 220.24.002F, графы L - в строку 220.24.002G, графы М - в строку 220.24.002Н, графы N - в строку 220.24.0021, графы О- в строку 220.24.002J, графы Р - в строку 220.24.002К, графы Q - в строку 220.24.002L.;
Отрицательные суммы графы I дополнительной формы к строке 220.24.001, за исключением сумм, отраженных в графе Б дополнительной формы к строке 220.06.001, и графы I дополнительной формы к строке 220.24.002 переносятся в строку 220.24.004.

144. 220.24.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабындағы  1-тармаққа сәйкес, D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінің ішінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында жалға берушімен өтеуге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жататын және жалға берушімен өтелмейтін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы сома Н және I (Н - I) бағандарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын өтелмейтін жөндеуге шығыстар сомасынан аспауы керек.
220.25.005 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 220.24.005А жолына, Н бағанының жиынтық шамасы 220.24.005В жолына, I бағанының жиынтық шамасы 220.24.005C жолына, J бағанының жиынтық шамасы 220.24.005D жолына көшіріледі.
27. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер
бойынша амортизациялық аударымдар" - қосымшасын жасау
(220.25 нысан)
145. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

144. Дополнительная форма к строке 220.24.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код арендованных основных средств в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи ПО Налогового кодекса;
6) в графе F указывается номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
7) в графе G указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
8) в графе Н общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
10)в графе J указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем и подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму невозмещаемых расходов на ремонт, которая определяется как разница сумм граф Н и I (H -1);
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 220.24.005 переносится в строку 220.24.005А, графы Н - в строку 220.24.005В, графы I - в строку 220.24.005С, графы J - в строку 220.24.005D.
27. Составление приложения -
"Амортизационные отчисления по фиксированным активам,
впервые введенным в эксплуатацию"
(Форма - 220.25)
145. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи НО Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.

146. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
147. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
220.25.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
148. 220.25.001В жолының шамасы 220.03.011В жолға көшіріледі.
149. 220.25.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтердің "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
6) F бағанында Е бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) І бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (Н х G) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
10) J бағанында ағымдағы салық кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (Н - І) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 220.24.001, 220.24.002 жолдарға қосымша нысанның G бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;

146. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
147. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 220.25.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
148. Величина строки 220.25.001В переносится в строку 220.03.011В.
149. Дополнительная форма к строке 220.25.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе С указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи ПО Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1 статьи НО Налогового кодекса. При этом, по фиксированных активам, впервые введенным на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G, Н, К не заполняются;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе Е;
7) в графе G указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи ПО Налогового кодекса (G х 2);
8) в графе Н указывается стоимость поступивших фиксированных
активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
9) в графе I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (Н х G);
10) в графе J определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых для получения совокупного годового дохода (Н - I). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы G дополнительной формы к строкам 220.24.001, 220.24.002 следующего налогового периода;

11) К бағанында пайдаланудың үш жыл кезеңі өткенге дейін сатқан жағдайда тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
220.25.001 жолға қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 220.25.001A жолына, І бағаны - 220.25.001В жолына, J бағаны - 220.25.001С жолына көшіріледі.
28. "Резидент еместер болып табылатын, заңды және
жеке тұлғаларға төлейтін Қазақстан Республикасындағы
көздерден табыстары" - қосымшасын жасау
(220.26 нысан)
150. Осы нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмаған қызметіне Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кіріс және Салық кодексінің  179 187 187-1 198 - 201-1-баптарына  сәйкес төлем көзінен табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
151. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
152. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.26.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген табысының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
2) 220.26.002 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 220.26.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 220.26.004 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске төлеуге тиісті, кіріс сомаларының және осындай кірістерден жеке табыс салығы сомаларының есептелген табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
5) 220.26.005 жолы өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) салық агентi шегерімге жатқызған бюджетке есептеуге тиісті табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 220.26.006 жолы Салық кодексінің  181-бабының  2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын, өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емес төлеген және (немесе) салық агентi шегерімге жатқызған бюджетке есептеуге тиісті жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;

11) в графе К указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 220.25.001 переносится в строку 220.25.001А, графы I - в строку 220.25.001В, графы J - в строку 220.25.001С.
28. Составление приложения -
"Доходы из источников в Республике Казахстан,
выплачиваемые юридическим и физическим лицам,
являющимся нерезидентами"
(Форма - 220.26)
150. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179, 187, 187-1, 198-201-1 Налогового кодекса.
151. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
152. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 220.26.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 220.26.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 220.26.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 220.26.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 220.26.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 и статья 147, 187-1 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 220.26.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных на вычеты налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам года предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

7) 220.26.007 жолы Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына орналастырылған жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
153. 220.26 қосымшаға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, осы Ереже 211-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кіріс коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында төленбеген кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңі үшін есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында кірістерден есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында D және Е бағандары көрсеткіштері арасындағы айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін төленуге тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген кірістердің және (немесе) салық агенті шегерімге жатқызған табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  181-бабының  1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын, салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген кірістерден резидент еместердің кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында  198-бабына  сәйкес салық кезеңі үшін шартты банк салымына орналастырылған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
220.26 қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.26.001 жолға, D бағанының - 220.26.002 жолына, Е бағаны - 220.26.003 жолына, F бағаны - 220.26.004 жолына, G бағаны - 220.26.005 жолына, Н бағаны - 220.26.006 жолына, I бағаны - 220.26.007 жолына көшіріледі.
29. "Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан
босатылуға жататын салық салынатын кірісті есептеу"
- қосымшасын жасау (220.27 нысан)
154. Осы нысан Салық кодексінің  199-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуға жол бермеу және кірістер мен мүліктерге (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарт ережелері (бұдан әрі - халықаралық шарт) бойынша салық салудан босатылатын салық салынатын кіріс сомасын айқындауға арналған.
220.27 нысанын Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес толтырады. Бұл нысанға салық төлеуші-резидент еместің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі.

7) строка 220.26.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
153. Дополнительная форма к приложению 220.26:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 211 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан за налоговый период;
5) в графе Е указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;
6) в графе F указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;
7) в графе G указывается сумма подоходного налога с доходов нерезидентов, выплаченных доходов нерезидентов за налоговый период в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 и статьями 147, 187-1 Налогового кодекса, подлежащего перечислению в бюджет;
8) в графе Н указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе за налоговый период в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к приложение 220.26 переносится в строку 220.26.001, графы D - в строку 220.26.002, графы Е - в строку 220.26.003, графы F - в строку 220.26.004, графы G - в строку 220.26.005, графы Н - в строку 220.26.006, графы I - в строку 220.26.007.
29. Составление приложения
""Исчисление налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором"
(Форма - 220.27)
154. Данная форма предназначена для определения суммы налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов и имущества (капитал), заключенному Республикой Казахстан (далее - международный договор), в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса.
Форма 220.27 заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора. К данной форме прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика -нерезидента.

155. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) қолданылатын халықаралық шарттың толық атауы;
4) шығыстарды есептеудің қолданылатын әдісі (тиісті торкөзде әдістердің бірі көрсетіледі).
156. "Есеп" бөлімінде:
1) 220.27.001 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған жиынтық жылдық табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 220.01.001 және 220.01.001 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалған сома көшіріледі;
2) 220.27.002 жолы Салық кодексінің  199-бабының  1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай кірістерге бөлек есеп жүргізу негізінде есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған халықаралық жүк тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) 220.27.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 220.03.019 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.27.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 220.27.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолдар Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. 220.27.005 жолының деректері 220.27.002 және 220.27.004 жолдары арасындағы айырмасы ретінде есептеледі.
157. 220.27.005 жолының шамасы 220.04.003А жолына көшіріледі.
30. "Залалдарды көшіру" - нысанын жасау
(220.28 нысан)
158. Бұл нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
159. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
160. "Залалдар" бөлімінде:
220.28.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
161. 220.28.001 жолының шамасы 220.04.008 жолына көшіріледі.
162. 220.28.001 жолына қосымша нысан:

155. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование применяемого международного договора;
4) применяемый метод исчисления расходов (в соответствующей ячейке указывается один из методов).
156. В разделе "Расчет":
1) строка 220.27.001 предназначена для отражения общей суммы совокупного годового дохода, полученного налогоплательщиком- нерезидентом из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, определенная как разница показателей строк 220.01.002 и 220.02.001(220.01.002-220.02.001);
2) строка 220.27.002 предназначена для отражения суммы дохода от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан полученного из источников в Республике Казахстан, исчисленного на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
3) строка 220.27.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.03.019;
4) строка 220.27.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
5) строка 220.27.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 220.27.005 исчисляются как разница между данными строк 220.27.002 и 220.27.004.
157. Величина строки 220.27.005 переносится в строку 220.04.003 А.
30. Составление приложения -
"Перенос убытков"
(Форма 220.28)
158. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса.
159. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
160. В разделе "Убытки":
строка 220.28.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
161. Величина строки 220.28.001 переносится в строку 220.04.008.
162. Дополнительная форма к строке 220.28.001:

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 220.04.004 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (220.04.007 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 220.04.004 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 220.04.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 220.06.002 жолында көрсетілген (220.04.004 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
220.28.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 220.28.001 жолына көшіріледі.
31. "Шетелдік салық есебі" - нысанын жасау
(220.29 нысан)
163. Бұл нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған кіріс және төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
164. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе С указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 220.04.004 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 220.04.007) переносится в данную графу.
В случае, если в строке 220.04.004 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 220.04.006.
5) в графе Е указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), указанный в строке 220.06.002 (при положительном значении строки 220.04.004). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса.
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 220.28.001 переносится в строку 220.28.001.
31. Составление приложения
"Зачет иностранного налога"
(Форма - 220.29)
163. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов.
164. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;

165. "Дивидендтер" бөлімінде:
220.29.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған дивидендтерден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
166. "Сыйақылар" бөлімінде:
220.29.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған сыйақылардан салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
167. "Роялти" бөлімінде:
220.29.003 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған роялтиден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
168. "Халықаралық тасымалдарда көлік қызметін көрсетуден түскен кіріс" бөлігінде:
220.29.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
169. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлігінде:
220.29.005 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
170. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
220.29.006 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
171. "Барлығы" бөлігінде:
220.29.007 жолы 220.29.001С, 220.29.002С, 220.29.003С, 220.29.004С, 220.29.005С, 220.29.006С жолдарында айқындалған, Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

165. В разделе "Дивиденды":
строка 220.29.001 предназначена для определения общей суммы налога с дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
166. В разделе "Вознаграждения":
строка 220.21.002 предназначена для определения общей суммы налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
167. В разделе "Роялти":
строка 220.29.003 предназначена для определения общей суммы налога с роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
168. В разделе "Доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках":
строка 220.29.004 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
169. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 220.29.005 предназначена для определения общей суммы налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
170. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 220.29.006 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
171. В разделе "Всего":
строка 220.29.007 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 220.29.001 С, 220.29.002С, 220.29.003С, 220.29.004С, 220.29.005С, 220.29.006С.

172. 220.29.007 жолының шамасы 220.30.003А жолына көшіріледі.
173. 220.29.001, 220.29.002, 220.29.003, 220.29.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 213-тармағына орай кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - ел бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
220.29.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.29.001А жолына, Е бағаны - 220.29.001В жолына, G бағаны - 220.29.001С жолына көшіріледі, 220.29.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 220.29.002А жолына, Е бағаны - 220.29.002В жолына, G бағаны - 220.29.002С жолына көшіріледі, 220.29.003 жолға қосымша нысанның С бағаны 220.29.003А жолына, Е бағаны - 220.29.003В жолына, G бағаны - 220.29.003С жолына көшіріледі, 220.29.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 220.29.004А жолына, Е бағаны - 220.29.004В жолына, G бағаны - 220.29.004С жолына көшіріледі.
174. 220.29.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереже 188-тармағының 2-тармақшасына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;

172. Величина строки 220.29.007 переносится в строку 220.30.003А
173. Дополнительные формы к строкам 220.29.001, 220.29.002, 220.29.003, 220.29.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 213 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждому государству-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.29.001 переносится в строку 220.29.001А, графы Е - в строку 220.29.001В, графы G - в строку 220.29.001С, графы С дополнительной формы к строке 220.29.002 переносится в строку 220.29.002А, графы Е - в строку 220.29.002В, графы G - в строку 220.29.002С, графы С дополнительной формы к строке 220.29.003 переносится в строку 220.29.003А, графы Е - в строку 220.29.003В, графы G - в строку 220.29.003С, графы С дополнительной формы к строке 220.29.004 переносится в строку 220.29.004А, графы Е - в строку 220.29.004В, графы G - в строку 220.29.004С.
174. Дополнительная форма к строке 220.29.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 211 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по государствам - источникам выплаты дохода;

3) С бағанында осы Ереженің 190-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел елінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел елі бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
220.29.005 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.29.005А жолына, F бағаны - 220.29.005В жолына, Н бағаны - 220.29.005С жолына көшіріледі.
175. 220.29.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 231-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел елінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел елі бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;

3) в графе С указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 213 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждому государству-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе Е указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства- источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и Е;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе Н указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы Н определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.29.005 переносится в строку 220.29.005А, графы F - в строку 220.29.005В, графы Н - в строку 220.29.005С.
175. Дополнительная форма к строку 220.29.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 213 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждому государству- источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;

6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
220.29.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.29.006А жолына, Е бағаны - 220.29.006В жолына, G бағаны - 220.29.006С жолына көшіріледі.
32. "Салық міндеттемесін есептеу" - қосымшасын жасау
(220.30 нысан)
176. Бұл нысан салық төлеушінің Жеке табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
177. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
178. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 220.30.001 жолында 220.04.009 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 220.30.002 жолында Салық кодексінің  145-бабының  1-тармағында белгіленген ставка бойынша Жеке табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 220.30.003 жолында 220.30.003А және 220.30.003В жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын, салық кезеңі ішінде жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 220.30.003А жолында Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.29.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі. 220.30.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйақылар мен ұтыстардан соммаларын ұсталған салықтың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.12.001В, 220.12.002D және 220.12.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.30.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйақылар мен ұтыстардан ұсталған салық сомасы көрсетіледі;
6) 220.30.004 жолында 220.30.004 жолдарының деректері негізінде айқындалған есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі;

6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.29.006 переносится в строку 220.29.006А, графы Е - в строку 220.29.006В, графы G - в строку 220.29.006С.
32. Составление приложения
"Исчисление налогового обязательства"
(Форма - 220.30)
176. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы индивидуального подоходного налога и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по индивидуальному предпринимателю.
177. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
178. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 220.30.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 220.04.009;
2) в строке 220.30.002 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога по ставкам, установленным пунктами 1 статьи 145 Налогового кодекса;
3) в строке 220.30.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 220.30.003А и 220.30.003В;
4) в строке 220.30.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.29.007;
5) в строке 220.30.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 220.12.001В, 220.12.002D и 220.12.003D;
6) в строке 220.30.004 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая исходя из данных строки 220.30.004;

7) 220.30.005 жолында 220.30.005А және 220.30.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
8) 220.30.005А жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығын төлеу кезінде өткен салық кезеңінен көшірілген және салықтың басқа түрлерінен артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
9) 220.30.005В жолында есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші есепті салық кезеңінде төленген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
10) 220.31.006 жолында төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.30.004 жолында көрсетілген жеке табыс салығының сомасы және 220.30.005 жолында көрсетілген корпорациялық табыс салығы есептелген есепке алулар мен жүргізілген аванстық төлемдер сомасы арасында есептелген айырмасы ретінде айқындалады;
11) 220.30.007 жолында, егер төленген аванстық төлемдер шамасы және 220.30.005 жолында көрсетілген, 220.30.004 жолында есептелген жеке табыс салығының сомасынан артық жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 220.30.005 және 220.30.004 жолдарының сомасы айырмасы ретінде айқындалады.
179. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
220.30.008 жолында статистика органдарының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі.
33. "Таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр
құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып
резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге
бағытталған кіріс" - қосымшасын жасау (220.31 нысан)
180. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомаларын айқындауға арналған.
181. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
182. "Кіріс" бөлімінде:
220.31.001 жолы салық кезеңі ішінде таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кірісті көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
183. 220.31.001 жолының шамасы 220.01.014 және 220.02.007 жолдарына көшіріледі.
184. 220.31.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;

7) в строке 220.30.005 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строк 220.30.005А и 220.30.005В;
8) в строке 220.30.005А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате индивидуального подоходного налога отчетного налогового периода;
9) в строке 220.30.005В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;
10) в строке 220.30.006 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 220.30.004, и суммой произведенных авансовых платежей, отраженных в строке 220.30.005;
11) в строке 220.30.007 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных авансовых платежей, указанных в строке и 220.30.005 больше суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного в строке 220.30.004. Определяется как разница сумм строк 220.30.005 и 220.30.004.
179. В разделе " Другая информация":
в строке 220.30.008 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики.
33. Составление приложения
"Доход, полученный при распределении чистого
дохода и направленный на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника"
(Форма - 220.31)
180. Данная форма предназначена для определения суммы дохода, полученного при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника в соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
181. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
182. В разделе "Доход":
строка 220.31.001 предназначена для отражения дохода, полученного в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
183. Величина строки 220.31.001 переносится в строки 220.01.014 и 220.02.007.
184. Дополнительная форма к строке 220.31.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын резидент-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның СТН көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің заңды тұлғада қатысу үлесі көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық кезеңінің басына салық төлеушінің заңды тұлғада қатысу үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның таза кірісін тарату кезінде алынған және салық төлеушімен әрбір құрылтайшының, қатысушының қатысу үлестерін сақтай отырып, осы заңды тұлғаны өсіруге жіберілген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғада салық төлеушінің салық кезеңінің соңына қатысу үлесі көрсетіледі. Е және F бағандарының қосылуымен айқындалады.
220.31.001 жолға қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 220.31.001 жолына көшіріледі.
34. "Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс"
қосымшасын жасау (220.32 нысан)
185. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің  130-бабына  сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағымен қарастырылған.
186. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
187. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
220.32.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын пайдаларының жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
188. 220.32.001 жолының шамасы 220.04.002 жолына көшіріледі.
189. 220.32.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-тен көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 213-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;

2) в графе В указывается наименование юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
3) в графе С указывается РНН юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, в процентном соотношении;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на начало налогового периода, в тенге;
6) в графе F указывается сумма дохода, полученного при распределении чистого дохода юридического лица, указанного в графе В и направленного налогоплательщиком на увеличение уставного капитала данного юридического лица с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
7) в графе G указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на конец налогового периода. Определяется сложением сумм граф Е и F.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.31.001 переносится в строку 220.31.001
34. Составление приложения
"Доход, полученный в стране с льготным
налогообложением"
(Форма - 220.32)
185. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц- нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
186. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
187. В разделе "Расчетные показатели":
строка 220.32.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
188. Величина строки 220.32.001 переносится в строку 220.04.002.
189. Дополнительная форма к строке 220.32.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица- нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10%;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 213 настоящих Правил;

3) С бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатуға жататын кіріс алынған салық төлеушімен жұмыстар орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасалған келісім-шарттың (шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Е немесе F бағанында түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатуға жататын, Салық кодексінің  67-бабына  сәйкес бухгалтерлік есепте салық салынатын кірісті бөлек есебін жүргізу негізінде есептелген салық төлеушінің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген осы Ережелердің 214-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген осы Ережелердің 269-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің атауы көрсетіледі. Осы баған егер салық төлеуші осы Ережелердің 214-тармағына сәйкес "Өзге халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" 22-халықаралық шарт түрінің коды Е бағанын көрсеткен жағдайда ғана толтыруға жатады;
7) G бағанында осы Ережелердің 214-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Осы баған егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттардың ережелерін қабылдаған жағдайда толтыруға жатады;
8) Н бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заң актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
220.33.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.33.001 жолына көшіріледі.
36. "Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде

3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается сумма налогооблагаемого дохода налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе Е или F, исчисленного на основании ведения раздельного учета налогооблагаемого дохода в бухгалтерском учете, в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается код вида международного договора согласно пункту 214 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе Е код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 214 настоящих Правил;
7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 213 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
8) в графе Н указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графе Е или F.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.33.001 переносится в строку 220.33.001.
36. Составление приложения
"Безвозмездно переданное имущество
некоммерческим организациям"

5) Е бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүлікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
220.35.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 220.35.001 жолына көшіріледі.
38. "Шетел көздерінен табыстар" қосымшасын жасау
(220.36 нысан)
205. Осы нысан салық төлеуші-резидентпен міндетті тәртіпте толтырылуға жатады және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және Салық  кодексінің  79- 80-баптарына  сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 220.00.001-220.00.019 жолдарында көрсетуге жатады.
206. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
207. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.36.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған (алынуға жататын) кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 220.36.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған (алынуға жататын) кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 220.36.003 жолы 220.36.001 және 220.36.002 (220.36.001+220.36.002) жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алынған (алынуға жататын) кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
208. 220.36.003 жолының шамасы 220.00.012 жолына көшіріледі.
209. 220.36.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 213-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 211-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 212-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;

5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.35.001 переносится в строку 220.35.001.
38. Составление приложения
"Доходы из иностранных источников"
(Форма - 220.36)
205. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком- резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 79 и 80 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 220.01.001-220.01.019 Декларации.
206. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
207. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 220.36.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных (подлежащих получению) налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.36.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных (подлежащих получению) налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.36.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных (подлежащих получению) налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строки 220.36.001 и 220.36.002.
208. Величина строки 220.36.003 переносится в строку 220.00.012.
209. Дополнительная форма к строке 220.36.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 213 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 211 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 212 настоящих Правил;

215. Декларацияны толтыру кезінде сақтандыру сыныптарының мынадай кодталуын пайдалану керек:
1) 01 - автомобиль көлігін сақтандыру;
2) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
3) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
4) 04 - су көлігін сақтандыру;
5) 05 - жүктерді сақтандыру;
6) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
7) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
8) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
13) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
14) 14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
216. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төленетiн атаулы әлеуметтiк көмек, жәрдемақылар мен өтемдер;
3002 - балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3003 - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерге еңбек мiндеттерiн орындау кезiнде мертiгуiне немесе денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты келтiрiлген зиянның орнын толтыру (жоғалтқан жалақысы бөлiгiндегi орнын толтырудан басқа);
3004 - қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын және борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақыларды реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3005 - пайлар және акционерлік инвестициялық қорлардың акциялары бойынша дивидендтер, сондай-ақ пайлық инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша кірістер;
3006 - әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының, қаржы полициясының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3007 - лотерея бойынша 5 айлық есептiк көрсеткiш шегiндегi ұтыстар;
3008 - тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заң актiсiнде белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнде мемлекеттiк бюджет және гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3009 - гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3010 - тұрақты жұмысы жолда өтетiн немесе жүрiп-тұру сипатында болатын не қызмет көрсететiн учаскелер шегiнде қызмет бабындағы сапарлармен байланысты жағдайларда Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде төленетiн төлемдер;
3011 - экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3012 - 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және оларға теңестiрiлетiн адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, сондай-ақ бала кезiнен мүгедек адамның ата-аналарының бiреуiнiң салық жылы iшiндегi айлық есептiк көрсеткiштiң 480 еселенген шегiндегi табыстары; III топтағы мүгедектердің бiр жыл iшiндегi - айлық есептiк көрсеткiштің 240 еселенген шегiндегi табысы;
3013 - мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);

215. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку классов страхования:
1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
216. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3002 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3003 - возмещение ущерба, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка);
3004 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, имеющих лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и вознаграждение по долговым ценным бумагам;
3005 - дивиденды по паям паевых и акциям акционерных инвестиционных фондов, а также доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;
3006 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно- исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3007 - выигрыши по лотерее в пределах 5 месячных расчетных показателей;
3008 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств государственного бюджета и грантов, в размере минимальной заработной платы, установленной законодательным актом Республики Казахстан на соответствующий год;
3009 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3010 - выплаты в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3011 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3012 - доходы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, инвалидов I и II групп, а также одного из родителей инвалида с детства; в пределах 240-кратного месячного расчетного показателя в год - доходы инвалидов III группы;
3013 - единовременные выплаты, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);

3014 - салық жылы iшiнде медициналық қызмет көрсетулердiң (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақысын төлеу үшiн, бала туған кезде, жерлеу үшiн берiлетiн, құжатпен расталған, айлық есептiк көрсеткiштің 70 еселенген шегiндегi төлемдер;
3015 - қызметтiк iссапарлар кезiнде осы Кодекстiң 93-бабында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемдер;
3016 - қызметкер ұйымымен бiрге басқа жерге жұмысқа ауысқан не көшкен кездегi жол жүруi, мүлкiн көшiруi, үй-жай жалдауы бойынша құжатпен расталған шығындардың өтемдерi;
3017 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3018 - шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiнде жүрген шетелдiк жеке тұлғалардың сол елде салық салынуға тиiс ресми табыстары;
3019 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызметте жүрген жеке тұлғалардың мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3020 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан берiлетiн зейнетақы төлемдерi;
3021 - нақты жеке тұлғаның кірісі болып табылмайтын, жылдық жиынтық табысты алумен байланысты емес және шегерiмiне жатқызылмайтын жұмыс берушiнің шығыстары;
3022 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде дала жағдайында геологиялық-барлау, топографиялық-геодезиялық және iздестiру жұмыстарымен шұғылданатын қызметкерлердiң далалық жабдықталым ақшасы;
3023 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде республикалық бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақылары);
3024 - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс берушiнiң қызметкерлердi өздерiнің өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқытуға және бiлiктiлiгiн арттыруға бағытталған шығыстары;
3025 - Салық кодексінің  100-бабы  4-тармағына сәйкес жүргізілген оқуға шығыстар;
3025 - жұмыс берушінің вахталық әдiспен жұмыс iстейтiн адамдарға өндiрiс объектiсiнде болу кезеңiнде жұмыстарды орындауы мен ауысымаралық демалысы үшiн жағдай жасай отырып, олардың тұрмыс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн тұрғын үй жалдауына және осы Кодекстiң  93-бабына  сәйкес белгiленген тәулiкақы шегiнде тамақтануға арналған шығыстары; қызметкерлердi жұмыс орнына дейiн және керi қарай жеткiзуге байланысты шығыстар;
3026 - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдер;
3027 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде, жүктi болғанда және босанғанда берiлетiн әлеуметтiк жәрдемақылар, сондай-ақ ұл бала немесе қыз бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) берiлетiн әлеуметтiк жәрдемақылар;
3028 - бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мемлекеттiк стипендияларға арналған мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3029 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген нормалар бойынша берiлген арнаулы киiмнiң, арнаулы аяқкиiмнiң, басқа да жеке қорғану және алғашқы медициналық көмек құралдарының, сабынның, зарарсыздандыру құралдарының, сүт немесе құндылығы соған тең басқа да емдеу-профилактикаға арналған азық-түлiк өнiмдерiнiң құны;
3030 - өздерінің қызметін жүзеге асыру мақсатында жеке кәсіпкер, жеке нотариус, адвокат алған мүлікті қоспағанда, жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға немесе мұраға алған мүліктің құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте;
3031 - iзгiлiк, қайырымдылық көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3032 - он алты жасқа толмаған балалар үшін балалар лагеріне жолдамалардың құны;
3033 - еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн орындау кезiнде қызметкердiң өмiрiне және денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнің жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерi;

3014 - выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение, подтвержденные документально, в пределах 70-кратного месячного расчетного показателя в течение налогового года;
3015 - компенсации при служебных командировках в размерах, установленных статьей 93 настоящего Кодекса;
3016 - компенсации расходов, подтвержденных документально, по проезду, провозу имущества, найму помещения при переводе либо переезде работника на работу в другую местность вместе с организацией;
3017 - официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3018 - официальные доходы иностранных физических лиц, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит обложению;
3019 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета;
3020 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3021- расходы работодателя, не связанные с получением совокупного годового дохода и не относимые на вычеты, не являющиеся доходами конкретных физических лиц;
3022 - полевые довольствия работников, занятых на геологоразведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах в полевых условиях, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3023 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств республиканского бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3024 - расходы работодателя, направленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение и повышение квалификации работников по специальности, связанной с их производственной деятельностью;
3025 - расходы на обучение, произведенные в соответствии с пунктом 4 статьи 100 Налогового кодекса;
3025 - расходы работодателя по найму жилья и на питание в пределах суточных, установленных в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса, для обеспечения жизнедеятельности лиц, работающих вахтовым методом, в период нахождения на объекте производства с предоставлением условий для выполнения работ и междусменного отдыха; расходы, связанные с доставкой работников до места работы и обратно;
3026 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования
3027 - социальные пособия по беременности и родам, а также социальные пособия женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3028 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3029 - стоимость выданной специальной одежды, специальной обуви, других средств индивидуальной защиты и первой медицинской помощи, мыла, обеззараживающих средств, молока или других равноценных пищевых продуктов для лечебно-профилактического питания по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан;
3030 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица, за исключением имущества, полученного индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом в целях осуществления их деятельности, а также пенсионных выплат, осуществляемых накопительными пенсионными фондами из пенсионных накоплений, наследуемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3031 - стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной, благотворительной и спонсорской помощи;
3032 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3033 - страховые выплаты по договорам обязательного страхования ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;

3034 - осы Кодекстiң  161-бабында  көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде болған сақтандыру оқиғасына байланысты сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерiнiң сомалары;
3035 - өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жұмыс берушi төлейтiн сақтандыру сыйлықақыларының сомалары;
3036 - салықты төлем көзінен ұсталғанын растайтын құжаттардың болған кезде төлем көзінен бұрын салық салынған дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар;
3037 - материалдық зиянның орнын толтырудың сот шешiмi бойынша тағайындалған сомалары;
3038 - жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жасасқан сақтандыру сыйлықақыларын (аннуитет) төлеу үшiн өмiрдi сақтандыру жөнiнде сақтандыру ұйымдарына жiберген зейнетақы жинағының сомалары;
3039 - жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандырылғанның қаза тапқан жағдайында жүзеге асырылатын сақтандыру төлем;
3040 - Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мөлшерде жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 220.00, 220.01, 220.02, 220.03, 220.04, 220.05, 220.06, 220.07, 220.08, 220.09, 220.10, 220.11, 220.12, 220.13, 220.14, 220.15, 220.16, 220.17, 220.18, 220.19, 220.20, 220.21, 220.22, 220.23, 220.24, 220.25, 220.26, 220.27, 220.28, 220.29, 220.30, 220.31, 220.32, 220.33, 220.34, 220.35, 220.36 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер
сомаларының есебін жасау Ережелері
(221.01 - 221.04 нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы бойынша 200.00 нысан мен 220.00-нысанның Декларациясын табыс ететін жеке тұлғалардың жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.

3034 - суммы страховых выплат, связанных со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 161 настоящего Кодекса;
3035 - суммы страховых премий, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3036 - суммы дивидендов, вознаграждений, выигрышей, ранее обложенные у источника выплаты, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты.
3037 - суммы возмещения материального ущерба, присуждаемые по решению суда;
3038 - суммы пенсионных накоплений вкладчиков накопительных пенсионных фондов, направленные в страховые организации по страхованию жизни, для оплаты страховых премий по заключенному договору накопительного страхования (аннуитета), а также выкупные суммы по договорам пенсионного аннуитета, направленные в страховые организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3039 - страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3040 - добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан.
____________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 220.00, 220.01, 220.02, 220.03, 220.04, 220.05, 220.06, 220.07, 220.08, 220.09, 220.10, 220.11, 220.12, 220.13, 220.14, 220.15, 220.16, 220.17, 220.18, 220.19, 220.20, 220.21, 220.22, 220.23, 220.24, 220.25, 220.26, 220.27, 220.28, 220.29, 220.30, 220.31, 220.32, 220.33, 220.34, 220.35, 220.36 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм авансовых платежей
по индивидуальному подоходному налогу
(Формы 221.01 - 221.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу физическими лицами, представляющими Декларации по индивидуальному подоходному налогу формы 200.00 и 220.00.

2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық агенті почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық агенті Есепті (қабылдау) жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
6. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (221.01-нысан)
7. Осы Есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес Декларацияны тапсыруға дейін төленуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі) коды көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) жер қойнауын пайдаланушылармен белгіленеді. Есеп жасалған қызметке белгі көрсетіледі:
8А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығып кететін қызмет бойынша;
8В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберіндегі қызмет бойынша;

2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
6. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 221.01)
7. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате до сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности.
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
8А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
8В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;

9) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылармен келісім-шарт жасау күні мен нөмірі көрсетіледі.
9. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.01.001 жолында өткен салық кезеңі үшін салық төлеуші есептеген аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) 221.01.002 жолында өткен салық кезеңінде салық төлеуші аванстық төлемдерді төлеген айлардың жалпы саны көрсетіледі;
3) 221.01.003 жолында 221.01.001 жолында көрсетілген өткен салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының 221.01.002 жолында көрсетілген өткен салық кезеңі айларының санына қатынасы ретінде есептелген өткен салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 221.01.004 жолында Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
221.01.004А, 221.01.004В, 221.01.004С жолдарында айлар бойынша бөле отырып Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі.
221.01.004D, 221.01.004Е, 221.01.004F жолдары Cалық кодексінде белгіленген тәртіппен салық төлеуші Декларацияны табыс ету мерзімін ұзартқан кезде толтырылады. Бұл ретте Декларация тапсыру мерзімі тұтас айға (айларға) ұзартылмаған жағдайда, толық емес айға төленуге жататын аванстық төлемдер сомалары 221.01.003 жолында көрсетілген сомалардың және осы айдағы күндер санының негізінде пропорционалды әдіспен есептеледі.
3. Есепті жасау (221.02-нысаны)
10. Осы Есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі) коды көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
Одан кейінгі есепті беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;

9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
9. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.01.001 указывается сумма начисленных налогоплательщиком авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 221.01.002 указывается общее количество месяцев уплаты налогоплательщиком авансовых платежей в предыдущем налоговом периоде;
3) в строке 221.01.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за предыдущий налоговый период, исчисленный как отношение суммы авансовых платежей за предыдущий налоговый период, отраженной в строке 221.01.001, к количеству месяцев предыдущего налогового периода, указанному в строке 221.01.002;
4) в строке 221.01.004 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи Декларации.
В строках 221.01.004А, 221.01.004В, 221.01.004С указывается сумма авансовых платежей за период до сдачи Декларации с разбивкой по месяцам.
Строки 221.01.004D, 221.01.004Е, 221.01.004F заполняются при продлении срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом. При этом, в случае продления срока сдачи Декларации на срок иной, чем целый (-ые) месяц (-ы), сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за неполный месяц, рассчитывается по пропорциональному методу на основании суммы, указанной в строке 221.01.003, и количества дней в этом месяце.
3. Составление Расчета (Форма 221.02)
10. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности.
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) жер қойнауын пайдаланушылармен белгіленеді. Есеп жасалған қызметке белгі көрсетіледі:
8А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығып кететін қызмет бойынша;
8В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберіндегі қызмет бойынша;
9) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылармен келісім-шарт жасау күні мен нөмірі көрсетіледі.
12. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.02.001 жолында өткен салық кезеңі үшін Декларацияның 220.00.011 жолында немесе 200.00.007 жолында айқындалған өткен салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 221.02.002 жолында есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалды сомасы көрсетіледі;
3) 221.02.003 жолында 221.02.002 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін төленуге тиісті аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 221.02.004 жолында 221.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін есептелген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) 221.02.005 жолында 221.02.003 және 221.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 221.02.006 жолында Декларацияны тапсырғаннан кейінгі есепті салық кезеңі айларының саны көрсетіледі;
7) 221.02.007 жолында төленуге тиісті және 221.02.005 жолында көрсетілген аванстық төлемдер сомаларының 221.02.006 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі айларының санына қатынасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті орташа айлық аванстық төлемнің сомасы көрсетіледі;
8) 221.02.008 жолында Декларацияны тапсырғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір, немесе салық төлеуші Салық кодексінде белгіленген тәртіппен Декларацияны төлеу мерзімін ұзартса, мамыр не маусым немесе шілде) және аванстық төлемдерді енгізген есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
Салық төлеуші Салық кодексінің  71-бабына  сәйкес қосымша Декларация тапсырылған ретте, сондай-ақ тексеру қорытындылары бойынша жеке табыс салығының сомасы өзгертілген кезде салық төлеуші төленуге тиісті аванстық төлемдер сомаларын түзете отырып қосымша есеп табыс ету қажет.
4. Есепті жасау (221.03-нысан)
13. Осы Есеп залал шеккен немесе Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес өткен салық кезеңі үшін салық салынатын кірісі болмаған салық төлеушілердің Декларацияны тапсырғаннан кейін төлеуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.

6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
8А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
8В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
12. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.02.001 указывается сумма индивидуального подоходного налога исчисленного за предыдущий налоговый период, определенная в строке 220.00.008 Декларации за предыдущий налоговый период;
2) в строке 221.02.002 указывается предполагаемая сумма налога за отчетный налоговый период;
3) в строке 221.02.003 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 221.02.002;
4) в строке 221.02.004 указывается сумма авансовых платежей, начисленных за налоговый период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 221.01.004;
5) в строке 221.02.005 указывается сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за налоговый период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 221.02.003 и 221.02.004;
6) в строке 221.02.006 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
7) в строке 221.02.007 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащего уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих к уплате и отраженных в строке 221.02.005, к количеству месяцев отчетного налогового периода, указанных в строке 221.02.006.
8) в строке 221.02.008 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления  налогоплательщиком Декларации  в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71 Налогового кодекса, а также при изменении суммы индивидуального подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.
4. Составление Расчета (Форма 221.03)
13. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации налогоплательщиками, получившими убытки или не имеющие налогооблагаемого дохода по итогам предыдущего налогового периода, в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.

РҚАО-ның ескертуі: 221.01, 221.02, 221.03, 221.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады .
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Қосылған құн салығы бойынша
декларацияны жасау ережелерi
(300.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) сәйкес әзiрленген және Салық кодексiнiң  8-бөлiмiне  сәйкес қосылған құн салығын есептеу және уақтылы төлеуге арналған Қосылған құн салығы бойынша декларацияны (бұдан әрi - Декларация) жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзiнен (300.00-нысан) және қосылған құн салығы бойынша салық салуға байланысты объектiлер мен салық салу объектiлерi туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (300.01 - 300.11-нысандар) және қосымшалардың ажырамас бөлiгi болып табылатын қосымша нысандардан тұрады.
3. Декларация жасау кезiнде:
1) қағаз түрiнде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексi  69-бабының  1-тармағына сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге және тазалауға жол берiлмейдi.
5. Көрсеткiштер болмаған кезде тиiстi тор көз толтырылмайды.
6. Тиiстi қосымшаларда және (немесе) қосымша нысандарда ақпаратты ашуды талап ететiн жолдарды толтырғанда көрсетiлген қосымшалар және (немесе) қосымша нысандар мiндеттi түрде толтыруға жатады.
7. Қосымшаларда көрсетiлуге тиiстi деректер болмаған жағдайда, көрсетiлген қосымша берiлмейдi.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлiмiн және Декларацияға қосымшадағы "Қосылған құнға салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiн толтырғанда СТН және салық кезеңi көрсетiледi.
9. Соманың терiс мәнi тиiстi жолдың (бағанның) бiрiншi сол жақтағы тор көзiнде " - " белгiсiмен белгiленедi.
10. Декларацияны беру кезiнде:
1) Декларация қағаз түрiнде келу тәртiбiнде екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады;
2) салық төлеушi хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрiнде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексiнiң  69-бабындағы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртiбiмен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеушi Декларацияны қабылдау (жеткiзу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

Примечание РЦПИ: Графические формы 221.01, 221.02, 221.03, 221.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по налогу на добавленную стоимость
(Форма 300.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты налога на добавленную стоимость в бюджет согласно разделу 8 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы 300.01-300.11) по раскрытию информации об объектах обложения и объектах, связанных с обложением, по налогу на добавленную стоимость, и дополнительных форм, являющихся неотъемлемой частью приложений.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия информации в соответствующих приложениях и (или) дополнительных формах, указанные приложения и (или) дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
8. При заполнении раздела "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" приложений к Декларации и раздела "Общая информация" дополнительных форм указываются РНН и налоговый период.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.

2. Декларация жасау (300.00-нысан)
11. "Қосылған құн салығын төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде Қосылған құн салығын төлеушi мынадай деректердi көрсетедi:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) Декларация берiлетiн есептi салық кезеңi. Салық кезеңi Салық кодексiнiң  246-бабына  сәйкес айқындалады. Егер салық кезеңi тоқсан болса, онда айды көрсету үшiн торкөздер толтырылмайды. Салық кезеңi араб сандарымен көрсетiледi.
Егер ай нөмiрiнде екi белгiден кемi бар болса, онда ол оң торкөзде көрсетiледi;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушiнiң толық атауы немесе жеке кәсiпкердiң аты-жөнi;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктемесi бойынша қызмет түрiнiң коды мен олардың үлес салмағы көрсетiледi.
ЭҚЖЖ тор көздерiнде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгiге дейiн) ұйым қызметiнiң түрлерi бойынша олардың үлес салмағының кему тәртiбiмен көрсетiлуi тиiс. "Үлес салмағы, %" тор көздерiнде осы қызмет түрiнiң үлес салмағын (бiр ондық белгiмен) көрсету қажет (осы тор көздердiң сомасы 100 %-ке тең болуы мiндеттi емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшiн салық төлеушi N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттiк статистикалық есептiлiгiнiң (бұдан әрi - МСЕ) І-бөлiмiнiң ("Өнiм") 100-жолында көрсететiн деректердi пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректерiне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерiнiң қатынасы ретiнде айқындалады.
Мысалы, қызметiнiң негiзгi түрi ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (тоқсандық) есептiң І-бөлiмiнiң 100-жолында мынадай деректердi көрсеттi:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

2. Составление Декларации (форма 300.00)
11. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" плательщик налога на добавленную стоимость указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговый период определяется в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса. Если налоговым периодом является квартал, то ячейка для отражения месяца не заполняется. Налоговый период указывается арабскими цифрами.
Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

Егер ұйым бұрын N 1-ӨН немесе N 2-ШК нысандарының есептiлiгiн бермеген болса, онда тек негiзгi қызметтiң ЭҚЖЖ кодын толтыру қажет;
5) валюта коды;
6) Декларацияның түрi. Осы торкөздер Салық  кодексiнiң  69 және   71-баптарына  сәйкес белгiленедi. Декларацияның түрiне байланысты тиiстi торкөзде белгi қойылады.
"Бастапқы" торкөзiнде белгi, егер қосылған құн салығын төлеушiлер ретiнде оны тiркегеннен кейiн алғаш рет Декларацияны беретiн салық төлеушi жүргiзген жағдайда белгiленедi.
Одан кейiнгi декларацияларды беру кезiнде, "Кезектi" тор көзiне белгi қойылады.
Бұрын берiлген декларацияларға арифметикалық, техникалық және басқа да қателердiң нәтижесiнде пайда болған өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзу кезiнде "Қосымша" торкөзiне белгi жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзi, егер салық төлеушi Салық кодексiнiң  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алса, соның негiзiнде бұрын көрсетiлген Декларацияға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi қажет ететiн жағдайда белгiленедi. Бұл жағдайда салық төлеушi "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерiн бiр уақытта белгiлейдi.
Тарату қайта ұйымдастыру немесе қосылған құн салығы бойынша есептен шығару жағдайында "Тарату" торкөзiнде белгi жасалады;
7) хабарламаның нөмiрi мен күнi көрсетiледi, Декларация түрi бағанында хабарлама бойынша қосымша Декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады;
8) жер қойнауын пайдаланушылармен белгіленедi. Декларация жасалған қызмет белгiсi көрсетiледi:
8А - жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарты шегiнен шығатын қызмет бойынша;
8В - жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарты шегiнде жүзеге асырылып жатқан қызмет бойынша;
9) жер қойнауын пайдалану шарты шегiнде жүзеге асырылып жатқан қызмет бойынша Декларация жасау кезiнде жер қойнауын пайдаланушылармен жасалған шарт нөмiрi және жасалған күнi көрсетiледi;
10) қосылған құн салығын төлеудi есепке жатқызу әдiсi Салық кодексiнiң  239-бабына  сәйкес таңдалады. Таңдап алынған әдiске сүйене отырып, сәйкес тор көзге белгi қойылады.
Кепiлге қойылған мүлiктi (тауарларды) алумен және өткiзумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер, микрокредиттiк ұйымдар және банктiк ұйымдар, сондай-ақ мүлiктi қаржы лизингiне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушiлер, басқа да алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданған кезде, есепке жатқызудың бара-бар әдiсiне белгi қойылады;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) код валюты;
6) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после его регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении в ранее представленные Декларации изменений и дополнений, возникших в результате арифметических, технических и других ошибок, отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если плательщиком НДС получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации, реорганизации или снятии с учета по налогу на добавленную стоимость отмечается ячейка "Ликвидационная";
7) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
8) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которому составлена Декларация:
8А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
8В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость выбирается в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса. Исходя из выбранного метода, проставляется отметка в соответствующей ячейке.
Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), а также лизингодателями, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам) отмечается пропорциональный метод отнесения в зачет;

11) қосылған құн салығы бойынша есепке қойылғандығы туралы куәлiктiң сериясы және нөмiрi;
12) берiлген қосымшалар. Қосылған құн салығын төлеушi берiлген қосымшалардың сәйкес ұяларын белгiлейдi.
12. "ҚҚС есептеу" бөлiмiнде:
1) 300.00.001 жолы 300.00.001А және 300.00.001В жолдарынан тұрады. 300.00.001А жолына 300.01.009 жолының шамасы көшiрiледi. 300.00.001В жолында 300.00.001А жолының шамасын 15 процентке көбейту жолымен айқындалатын шама көрсетiледi.
Қызметтерiн жер қойнауын пайдалануға берiлген келiсiм-шартпен белгiленген салық режимiне сәйкес жүзеге асыратын, қосылған құн салығына өзге салық ставкасы қолданылатын, жер қойнауын пайдаланушылар 300.00.001В жолында 300.00.001А жолының шамасын келiсiм-шартқа сәйкес қолданылатын салық ставкасына көбейту жолымен айқындалатын шаманы көрсетедi;
2) 300.00.002 жолына 300.02.007 жолының шамасы көшiрiледi;
3) 300.00.003 жолы 300.00.003А және 300.00.003B жолдарынан тұрады. 300.00.003А жолына 300.03.006А жолының шамасы көшiрiледі, 300.00.003В жолына 300.03.006B жолының шамасы көшiрiледi;
4) 300.00.004 жолында қосымша құн салығын төлеушiнiң салық кезеңi кезiнде жүзеге асыру орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын жұмыстар мен қызметтердi жүзеге асыру жөнiндегi айналымы көрсетiледi;
Жұмыстар мен қызметтердi жүзеге асыру орны Салық кодексiнiң  215-бабына  сәйкес айқындалады. 300.00.004 жолында атқарылған жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң құны көрсетiледi;
5) 300.00.005 жолына 300.04.003 жолының шамасы көшiрiледi;
6) 300.00.006 жолында өзiне салық салынатын айналым көлемiне енгізілген түзетулер сомасын да Қосатын салық кезеңi кезiнде жүзеге асырылған тауарларды (жұмыстар, қызметтер) сату жөнiндегi айналымның жалпы сомасы көрсетiледi. Осы жолдың шамасы 300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А + 300.00.004 + 300.00.005 формуласы бойынша айқындалады;
7) 300.00.007 жолында (300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А)/300.00.006 х 100% формуласымен айқындалатын сату бойынша жалпы айналымдағы салық салынатын айналымның үлесi көрсетiледi;
8) 300.00.008 жолында салық салынатын жалпы айналымдағы нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналым үлесi көрсетiледi. Осы ставканың шамасы 300.00.002/(300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А) х 100% формуласымен айқындалады;
9) 300.00.009 жолында Салық кодексiнiң  250-бабына  сәйкес есепке алу әдiсiмен қосылған құн салығын төлеумен салық кезеңi iшiнде жүзеге асырылған тауар импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi. Сонымен қатар, аталған жолда жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттың шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдiсiмен қосылған құн салығын төлеумен салық кезеңнiң iшiнде жүзеге асырылған тауарлар импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi. 300.00.009 жолына 300.09.001B жолының шамасы көшiрiледi;

11) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
12) представленные приложения. Плательщик налога на добавленную стоимость отмечает соответствующие ячейки представленных приложений.
12. В разделе "Начисление НДС":
1) строка 300.00.001 состоит из строк 300.00.001А и 300.00.001В. В строку 300.00.001А переносится величина строки 300.01.009. В строке 300.00.001В указывается величина, определяемая путем умножения величины строки 300.00.001А на 15 процентов.
Недропользователи, осуществляющие деятельность в соответствии с налоговым режимом, установленным в Контракте на недропользование, в соответствии с которым применяется иная ставка налога на добавленную стоимость, в строке 300.00.001В указывают величину, определяемую путем умножения величины строки 300.00.001А на ставку налога, применяемую в соответствии с Контрактом;
2) в строку 300.00.002 переносится величина строки 300.02.007;
3) строка 300.00.003 состоит из строк 300.00.003А и 300.00.003В. В строку 300.00.003А переносится величина строки 300.03.006А, в строку 300.00.003В переносится величина строки 300.03.006В;
4) в строке 300.00.004 указываются обороты по реализации товаров (работ и услуг), осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых не является Республика Казахстан.
Место реализации работ и услуг определяется в соответствии со статьей 215 Налогового кодекса;
5) в строку 300.00.005 переносится величина строки 300.04.003;
6) в строке 300.00.006 указывается общая сумма оборота по реализации товаров (работ, услуг), осуществленного в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировок размера облагаемого оборота. Величина данной строки определяется по формуле: 300.00.001А + 300.00.002 + ( - )300.00.003А + 300.00.004 + 300.00.005;
7) в строке 300.00.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая по формуле:(300.00.001А + 300.00.002 + ( - ) 300.00.003А)/300.00.006 х 100 %;
8) в строке 300.00.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте. Величина данной строки определяется по формуле: 300.00.002/(300.00.001А + 300.00.002 + ( - ) 300.00.003А) х 100 %;
9) в строке 300.00.009 указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса. Кроме того, в данной строке указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование. В строку 300.00.009 переносится величина строки 300.09.001В;

10) 300.00.010 жолында 300.00.001B + (-) 300.00.003B + 300.00.009 формуласы бойынша айқындалатын есептi салық кезеңiнде қосылған құн салығына есептелген салықтың толық шамасы көрсетiледi.
13. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы"" бөлiмiнде:
1) 300.00.011 жолы 300.00.011А және 300.00.011В жолдарынан тұрады.
Есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданғанда 300.00.011А жолына 300.05.010А жолында көрсетiлген сома, 300.00.011B жолына - 300.05.010С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi.
Есепке бөлек жатқызу әдiсiн қолданғанда 300.00.011А жолына 300.06.031А жолында көрсетiлген сома, 300.00.011B жолына - 300.06.031С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
2) 300.00.012 жолында:
Салық кодексiнiң  234-бабына  немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлардан;
Салық кодексiнiң  250-бабында  қарастырылған қосылған құн салығына салықты есепке алу әдiсiмен төлеп импортталатын тауарлардан;
Салық кодексiнiң  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзiмi өзгертiлген тауарлардан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар жөнiндегi мәлiметтер көрсетiледi.
Есепке бара-бар жатқызу әдiсiн қолданғанда осы жол жүк кедендiк декларацияларында көрсетiлген мәлiметтер негiзiнде толтырылады. Бұл ретте 300.00.012А жолында Салық кодексiнiң  220-бабына  сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт көлемi, 300.00.012В жолында жүк кедендiк декларацияларына сәйкес төленген қосылған құн салығының көлемi көрсетiледi.
Есепке жатқызудың бөлек әдiсiн қолданған кезде, 300.00.012А жолына 300.06.035А жолында көрсетiлген сома, 300.00.012В жолына 300.06.035С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
3) 300.00.013 жолында Салық кодексiнiң  234-бабына  немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлардың құны көрсетiледi. Жол жүк кедендiк декларацияларында көрсетiлген мәлiметтер негiзiнде толтырылады;
4) 300.00.014 жолы жүк кедендiк декларациялары негiзiнде толтырылады. Осы жолға салық органдары Салық кодексiнiң  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзiмiн өзгерту туралы шешiм қабылдаған импортталатын тауарлардың құны енгiзiледi;
5) 300.00.015 жолы 300.00.015А және 300.00.015В жолдарынан тұрады.
Есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданғанда 300.00.015А жолына 300.09.001А жолының шамасы, 300.00.015В жолына - 300.09.001В жолының шамасы көшiрiледi.

10) в строке 300.00.010 указывается полная величина начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая по формуле: 300.00.001В + ( - ) 300.00.003В + 300.00.009.
13. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) строка 300.00.011 состоит из строк 300.00.011А и 300.00.011В.
При использовании пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.011А переносится сумма, указанная в строке 300.05.010А, в строку 300.00.011В сумма, указанная в строке 300.05.010С.
При использовании раздельного метода отнесения в зачет в строку 300.00.011А переносится сумма, указанная в строке 300.06.031А, в строку 300.00.011В сумма, указанная в строке 300.06.031С;
2) в строке 300.00.012 указываются сведения по товарам, приобретенным по импорту, кроме:
импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса или международными договорами;
товаров, импортируемых с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета, предусмотренного статьей 250 Налогового кодекса;
товаров, по которым в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса были изменены сроки уплаты налога.
При применении пропорционального метода отнесения в зачет данная строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях. При этом в строке 300.00.012А указывается размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, в строке 300.00.012В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении, согласно грузовой таможенной декларации.
При применении раздельного метода отнесения в зачет в строку 300.00.012А переносится сумма, указанная в строке 300.06.035А, в строку 300.00.012В  сумма, указанная в строке 300.06.035С;
3) в строке 300.00.013 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса или международными договорами. Строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях;
4) строка 300.00.014 заполняется на основании грузовой таможенной декларации. В данную строку вносится стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса;
5) строка 300.00.015 состоит из строк 300.00.015А и 300.00.015В.
При применении пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.015А переносится величина строки 300.09.001А, в строку 300.00.015В величина строки 300.09.001В.

Есепке бөлек жатқызу әдiсiн қолданғанда 300.00.015А жолына   300.06.039А жолының шамасы, 300.00.015В жолына - 300.06.039С жолының шамасы көшiрiледi;
6) 300.00.016 жолының шамасы 300.00.011А, 300.00.012А, 300.00.013, 300.00.014 және 300.00.015А жолдарының сомасы ретiнде айқындалады;
7) 300.00.017 жолына 300.08.009 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
8) 300.00.018 жолында Салық кодексiнiң  249-бабына  сәйкес салық кезеңi iшiнде салық төлеу мерзiмi өзгертiлген импортталатын тауарларға қосылған құн салығының бюджетке нақты төленген сомасы көрсетiледi.
Есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданғанда 300.00.018 жолына 300.07.003Е жолының шамасы көшiрiледi.
Есепке бөлек жатқызу әдiсiн қолданғанда 300.00.018 жолына 300.06.043В жолының шамасы көшiрiледi;
9) 300.00.019 жолында салық кезеңiне жатқызылатын, 300.00.011В + 300.00.012В + 300.00.015В + (-) 300.00.017 + 300.00.018 формуласы бойынша айқындалатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетiледi;
10) 300.00.020 жолы қосылған құн салығын есепке бөлек жатқызу әдiсiн қолданғанда толтырылады. Осы жолда 300.00.019 жолында көрсетiлген сома көрсетiледi;
11) 300.00.021 жолы қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданғанда толтырылады.
Осы жолдың шамасы 300.00.019 жолының шамасын 300.00.007 жолында көрсетiлген шамаға көбейту жолымен айқындалады.
Кепiлге қойылған мүлiктi (тауарларды) алумен және өткiзумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер, микрокредиттiк ұйымдар және банктiк ұйымдар, сондай-ақ мүлiктi қаржы лизингiне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушiлер, басқа да алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданған кезде, аталған жолдың шамасы туынды шама (300.00.019*300.00.007) мен 300.06.031, 300.06.035, 300.06.039, 300.06.043 жолдарының шамаларын жиынтықтаумен айқындалады.
14. "Салық кезеңi үшiн ҚҚС бойынша есептер" бөлiмiнде:
1) 300.00.022 жолында "Қосылған құн салығын төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде көрсетiлген есептi салық кезеңiнде төлеуге жататын салық сомасы көрсетiледi. Осы сома айқындалады:

При применении раздельного метода отнесения в строку 300.00.015А переносится величина строки 300.06.039А, в строку 300.00.015В величина строки 300.06.039С;
6) величина строки 300.00.016 определяется как сумма строк 300.00.011А, 300.00.012А, 300.00.013, 300.00.014 и 300.00.015А;
7) в строку 300.00.017 переносится сумма, указанная в строке 300.08.010;
8) в строке 300.00.018 указывается фактически уплаченная в отчетном налоговом периоде в бюджет сумма налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым были изменены сроки уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса.
При применении пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.018 переносится величина строки 300.07.003Е.
При применении раздельного метода в строку 300.00.018 переносится величина строки 300.06.043В;
9) в строке 300.00.019 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, определяемая по формуле: 300.00.011В + 300.00.012В + 300.00.015В + ( - ) 300.00.017 + 300.00.018;
10) строка 300.00.020 заполняется при использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. В данной строке отражается сумма налога, указанная в строке 300.00.019;
11) строка 300.00.021 заполняется при использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Величина данной строки определяется путем умножения величины строки 300.00.019 на величину, указанную в строке 300.00.007.
Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), а также лизингодателями, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам) величина данной строки определяется суммированием производной величины (300.00.019*300.00.007) и величин строк 300.06.031, 300.06.035, 300.06.039, 300.06.043.
14. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
1) в строке 300.00.022 указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, указанный в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость". Данная сумма определяется:

есепке жатқызудың бөлек әдiсi кезiнде - 300.00.010 және 300.00.020 жолдарының айырмашылығы ретiнде;
есепке жатқызудың бара-бар әдiсi кезiнде - 300.00.010 және 300.00.021 жолдарының айырмашылығы ретiнде;
Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық болса 300.00.022 жолы толтырылмайды;
2) 300.00.023 жолы есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық болған жағдайда толтырылады. Осы жолдың шамасы айқындалады:
300.00.020 және 300.00.010 жолдарының айырмасы ретiнде-есепке жатқызудың бөлек әдiсi кезiнде;
300.00.021 және 300.00.010 жолдарының айырмасы ретiнде-есепке жатқызудың бара-бар әдiсi кезiнде;
3) 300.00.024 жолына 300.10.003 жолының шамасы көшiрiледi;
4) 300.00.025 жолында 300.00.022 жолы мен 300.00.024 жолының айырмашылығы ретiнде айқындалатын, өткен салық кезеңдерiнен көшiрiлетiн, есептердi ескере отырып бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
5) 300.00.026 жолы барлық түзетулердi енгiзген соң есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық қалған жағдайда толтырылады. Осы жол толтырылғанда 300.00.025 жолы толтырылмайды.
300.00.026 жолының шамасы 300.00.023 және 300.00.024 жолдарының сомасы ретiнде, немесе 300.00.024 жолы мен 300.00.022 жолдарының айырмашылығы ретiнде айқындалады.
6) 300.00.027 жолына 300.02.0]4 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi. Егер 300.02.014 жолының шамасы 300.00.026 жолында көрсетiлген шамадан артық болса 300.00.027 жолына 300.00.026 жолының шамасы көшiрiледi.
Декларация жасау кезiнде қосылған құн салығына салық төлеушi Салық кодексiнiң  251-бабының  2-тармағында қарастырылған шарттарды орындаса, осы жолға 300.00.026 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi.
15. Декларацияға Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. Тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) сату
бойынша қосылған құн салығы салынатын
айналым - 300.01 нысанын жасау
16. 300.01 нысанында есептi салық кезеңi iшiнде жүзеге асырылған және нөлдiк ставкамен салық салынатын айналымнан басқа, қосылған құн салығы салынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату бойынша айналым туралы барлық мәлiметтер көрсетiледi. Осы нысанда көрсетiлетiн салық салынатын айналым мөлшерi Салық кодексiнiң  217-бабына  сәйкес айқындалады.
Осы нысанға 300.00 нысанның "Қосылған құн салығын төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде көрсетiлген жасалған күнi есептi салық кезеңiне келетiн тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату бойынша айналымдар енгiзiледi.
Айналымның жасалған күнi Салық кодексiнiң  216-бабына  сәйкес айқындалады.

при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.020;
при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.021.
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строка 300.00.022 не заполняется;
2) строка 300.00.023 заполняется в случае, если относимая в зачет сумма налога на добавленную стоимость превышает начисленную сумму налога. Величина данной строки определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.020 и 300.00.010;
при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.021 и 300.00.010;
3) в строку 300.00.024 переносится величина строки 300.10.003;
4) в строке 300.00.025 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов, определяемая как разница строк 300.00.022 и 300.00.024;
5) строка 300.00.026 заполняется в случае, если после внесения всех корректировок остается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. При заполнении данной строки строка 300.00.025 не заполняется.
Величина строки 300.00.026 определяется как сумма строк 300.00.023 и 300.00.024, либо как разница строк 300.00.024 и 300.00.022.
При составлении Декларации за следующий налоговый период величина данной строки переносится в строку 300.10.001 формы 300.10;
6) в строку 300.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 300.02.014. Если величина строки 300.02.014 превышает величину, указанную в строке 300.00.026, в строку 300.00.027 переносится величина строки 300.00.026.
Если при составлении Декларации у плательщика налога на добавленную стоимость выполняются условия, предусмотренные в пункте 2 статьи 251 Налогового кодекса, то в данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.00.026.
15. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление формы 300.01 -
Оборот по реализации товаров (работ, услуг),
облагаемый налогом на добавленную стоимость
16. В форме 300.01 указываются все сведения об оборотах по реализации товаров (работ, услуг), облагаемых налогом на добавленную стоимость и осуществленных в течение отчетного налогового периода, кроме оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Размер облагаемого оборота, отражаемый в данной форме, определяется в соответствии со статьей 217 Налогового кодекса.
В данную форму включаются обороты по реализации товаров (работ, услуг), дата совершения которых приходится на налоговый период, указанный в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00.
Дата совершения оборота определяется в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса.

17. "Салық салынатын айналым мөлшерi" бөлiмiнде:
1) 300.01.001 жолында тауарларды сату (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша Қазақстан Республикасының шегiнде жүзеге асырғанда, оны жасағанда тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) меншiк құқығын сатып алушыға өткiзу болғанда жалпы айналым мөлшерi көрсетiледi.
Осы бағанда тауарды өтеусiз беру бойынша айналым есепке алынбайды.
300.01.001 жолының мөлшерi 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D, 300.01.001Е және 300.01.00F жолдарының сомасы ретiнде айқындалады, оларда:
300.01.001А жолында - тауарды, жұмыстарды орындауды, қызмет көрсетулер көрсетудi сату бойынша айналым;
300.01.001В жолында - айырбас шарттары бойынша жасалған, тауарды тиеп жөнелту, жұмыстарды орындау, қызмет көрсетулердi көрсету;
300.001.001С жолында - кепiлдiкке қойылған мүлiктi (тауарды) беру бойынша айналым;
300.001.001D жолында - қосылған құн салығымен сатып алынған тауарларды сату құны мен баланстық құны арасындағы, Салық кодексiнiң   236-бабына  сәйкес есепке жатқызылмайтын болып табылатын, оң айырмашылық;
300.001.01Е жолында - жұмыс берушi қызметкерге жалақы есебiнен тауарды беру, жұмыстар орындау, қызмет көрсетулер жүргiзу бойынша айналым;
300.001.001F жолында 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.00D және 300.01.001Е жолдарында көрсетiлмеген жағдайларда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзу жөнiндегi айналымдар көрсетiледi;
2) 300.01.002 жолы қаржы лизингiне мүлiктi беру жөнiндегi айналымдарды көрсетуге арналған. Аталған жолда Салық кодексi  228-бабына  сәйкес қосылған құн салығын төлеуден босатылмаған мүлiктi қаржы лизингiне беру бойынша айналым көрсетiледi;
3) 300.01.003 жолы комиссияның шарттары бойынша жасалған тауарларды сату бойынша айналымды көрсетуге арналған;
4) 300.01.004 жолы бұрын экспорттау режимiнде әкелiнген қайта импорттау режимiндегi тауарды қайтару бойынша айналымды көрсетуге арналған;
5) 300.01.005 жолы Салық кодексiнiң  208-бабының  6-тармағына сәйкес қосылған құн салығын жеке төлеушiлер болып танылған құрылымдық бөлiмшелер арасындағы тиеп жөнелтiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) айналымын көрсетуге арналған;
6) 300.01.006 жолы салық салынатын айналым мақсатында бұрын сатып алынған, бiрақ кәсiпкерлiк қызметке жатпайтын iс-шараларды өткiзу үшiн пайдаланылған, сондай-ақ қосылған құн салығын төлеушiнiң немесе оның жалдамалы қызметкерлерiнiң жеке тұтынуы үшiн пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату бойынша айналымды көрсетуге арналған;
7) 300.01.007 жолы тауарды тегiн беру бойынша айналымды көрсетуге арналған;

17. В разделе "Размер облагаемого оборота":
1) строка 300.01.001 предназначена для отражения общей величины оборота по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемого в пределах территории Республики Казахстан.
В данной строке не учитывается безвозмездная передача товара.
Величина строки 300.01.001 определяется как сумма строк 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D, 300.01.001E и 300.01.001F, в которых указывается:
в строке 300.01.001А - оборот по продаже товара, выполнению работ, оказанию услуг;
в строке 300.01.001В - отгрузка товара, выполнение работ, оказание услуг, совершенные по договорам мены;
в строке 300.01.001С - оборот по передаче залогового имущества (товара);
в строке 300.01.001D - положительная разница между стоимостью реализации и балансовой стоимостью товаров, приобретенных с налогом на добавленную стоимость, не подлежащим отнесению в зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
в строке 300.01.001Е - оборот по передаче товара, выполнению работ, оказанию услуг работодателем наемному работнику в счет заработной платы;
в строке 300.01.001F - обороты по реализации товаров (работ, услуг) в случаях, не указанных в строках 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D и 300.01.001E;
2) строка 300.01.002 предназначена для отражения оборота по передаче имущества в финансовый лизинг. В данной строке отражается оборот по передаче имущества в финансовый лизинг, который не освобожден от уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 2 статьи 228 Налогового кодекса;
3) строка 300.01.003 предназначена для отражения оборота по реализации товаров, совершаемого по договорам комиссии;
4) строка 300.01.004 предназначена для отражения оборота по возврату товара в режиме реимпорта, вывезенного ранее в режиме экспорта;
5) строка 300.01.005 предназначена для отражения оборота по отгрузке товара, выполнению работ и оказанию услуг между структурными подразделениями, которые в соответствии с пунктом 6 статьи 208 Налогового кодекса признаны самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость;
6) строка 300.01.006 предназначена для отражения оборота по реализации товаров (работ, услуг), ранее приобретенных для целей облагаемого оборота, но использованных для проведения мероприятий, не относящихся к предпринимательской деятельности, а также личного потребления плательщика налога на добавленную стоимость или его наемных работников;
7) строка 300.01.007 предназначена для отражения оборота по безвозмездной передаче товара;

8) 300.01.008 жолы қосылған құн салығын төлеушiнiң қосылған құн салығы бойынша есептен шығару кезiнде туындайтын айналымды көрсетуге арналған. Бұл жолда Салық кодексiнiң  235-бабына  сәйкес бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының, қосылған құн салығы бойынша оны есептен шығару туралы өтiнiш беру күнiндегi жағдай негiзiнде қосылған құн салығын төлеушiдегi қалдықтағы негiзгi қаражаттарды қоса сол тауарлар бойынша ғана айналым көрсетiледi;
9) 300.01.009 жолы 300.01.001-ден 300.01.008-ге дейiнгi жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын салық кезеңi үшiн салық салынатын айналымның жалпы мөлшерiнiң шегiн көрсетуге арналған.
300.01.009 жолдарының шамасы 300.00.001А жолына көшiрiледi.
4. Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын
сату бойынша айналым - 300.02-нысанын жасау
18. 300.02 нысаны нөлдiк ставка бойынша қосылған құн салығымен салық салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдардың мақсаттарына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомалары туралы мәлiметтердi көрсетуге арналған.
19. "Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын сатулар бойынша айналым" бөлiмiнде Салық кодексiнiң 36-тарауына, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiн (Салық кодексi) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес қолданылатын "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексiнiң  60-1 және 61-1-баптарына сәйкес нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетiледi.
Осы тараудың жолдарында:
1) 300.02.001 жолында - тауарларды экспортқа өткiзу бойынша айналым;
2) 300.02.002 - халықаралық тасымалдау бойынша айналым;
3) 300.02.003 жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында жобалық-сметалық құжаттамаларға сәйкес инфрақұрылым объектiлерiн, әкiмшiлiк және тұрғын үй кешендерiн салу және пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарлар мен жабдықтарды сату бойынша айналым;
4) 300.02.004 жолында - "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтiң түрлерiн арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағының аумағына өткiзу бойынша айналым;

8) строка 300.01.008 предназначена для отражения облагаемого оборота, возникающего при снятии с учета по налогу на добавленную стоимость плательщика налога на добавленную стоимость. В этой строке указывается оборот только по товарам, включая основные средства, числящимся в остатках у плательщика налога на добавленную стоимость по состоянию на дату подачи заявления о снятии его с учета по налогу на добавленную стоимость, по которым ранее налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;
9) строка 300.01.009 предназначена для отражения величины общего размера облагаемого оборота за налоговый период, определяемой как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.008.
Величина строки 300.01.009 переносится в строку 300.00.001А.
4. Составление формы 300.02 -
Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке
18. Форма 300.02 предназначена для отражения сведений об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
19. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главой 36 Налогового кодекса, а также в соответствии со статьей 60-1 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующей в соответствии с Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
В строках данного раздела указывается:
1) в строке 300.02.001 - оборот по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.02.002 - оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.02.003 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров и оборудования, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией;
4) в строке 300.02.004 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" товаров, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Парк информационных технологий";

5) 300.02.005 жолында - "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтiң түрлерiн арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағының аумағына өткiзу бойынша айналым;
6) 300.02.006 жолында - заңдарда белгiленген ретте салық режимiнiң тұрақтылығына кепiлдiк беретiн жер қойнауын пайдалануға Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарт немесе келiсiм-шарттарға сәйкес нөлдiк ставка бойынша салық салынатын сату бойынша басқа да айналым;
7) 300.02.007 жолында нөльдiк ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын сату бойынша қорытынды айналым көрсетiледi. Осы жолдың шамасы 300.02.001-300.02.006 жолдарының сомасы ретiнде айқындалады. 300.02.007 жолының шамасы 300.00.002 жолына көшiрiледi.
20. 300.02.001, 300.02.003, 300.02.004 және 300.02.005 жолдары қосымша нысандардың негiзiнде толтырылады.
21. "Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған, тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде нөлдiк ставка бойынша салық салынатын мақсатында пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
Осы тарауды Салық кодексiнiң  251-бабының  2-тармағында көзделген шарттар орындалған қосылған құн салығын төлеушiлер толтырмайды.
Осы тараудың жолдарында:
1) 300.02.008 жолында - тауарларды экспортқа өткiзу бойынша айналымдардың мақсаты үшiн пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
2) 300.02.009 жолында - халықаралық тасымалдаулар бойынша қызметтердi сату бойынша айналымдар мақсаты үшiн пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.02.010 жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында тауарлар мен жабдықтарды сату бойынша айналымдар мақсаты үшiн пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
4) 300.02.011 жолында - "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтiң түрлерiн арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;

5) в строке 300.02.005 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Онтустик" товаров, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Онтустик";
6) в строке 300.02.006 - прочие обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с международными договорами или контрактами на недропользование, заключенными с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке, предоставляющими гарантии стабильности налогового режима;
7) в строке 300.02.007 - итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. Величина данной строки определяется как сумма строк с 300.02.001 по 300.02.006.
Величина строки 300.02.007 переносится в строку 300.00.002.
20. Строки 300.02.001, 300.02.003, 300.02.004 и 300.02.005 заполняются на основании дополнительных форм.
21. В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке" указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам услугам), использованным для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке.
Данный раздел не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 251 Налогового кодекса.
В строках данного раздела указываются:
1) в строке 300.02.008 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.02.009 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.02.010 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров и оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
4) в строке 300.02.011 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, полностью потребляемым в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Парк информационных технологий";

5) 300.02.012 жолында - "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтiң түрлерiн арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
6) 300.02.013 жолында нөлдiк ставка бойынша салық салынатын басқа да өткiзу бойынша айналымдар бойынша пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
7) 300.02.014 жолында - нөлдiк ставка бойынша салық салынатын, айналымдардың мақсаттары үшiн пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. Аталған жолдың шамасы 300.02.008-300.02.013 жолдардың сомасы ретiнде айқындалады.
300.02.014 жолының шамасы, егер осы жолдың шамасы 300.00.026 жолының шамасынан аспаса, 300.00.027 жолына көшiрiледi.
22. 300.02.008, 300.02.010, 300.02.011 және 300.02.012 жолдары қосымша нысандарының негiзiнде толтырылады.
23. 300.02.001 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Тауарлар экспорты" тарауында мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - экспортқа сатылатын тауардың атауы;
3) С бағанында - тауар экспорттың кедендiк режимiне орналастырылған жүк кеден декларациясының тiркеу нөмiрi;
4) D бағанында - тауардың нысаналы елiнiң сандық және әрiптiк коды (альфа 3). Нысаналы елдiң коды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 тiркелген, "Тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекiтiлген, Тауарларды декларациялау ережелерiне "Әлем елдерiнiң жiктеуiшi"  6-қосымшаға  сәйкес көрсетiледi;
5) Е бағанында - экспортталатын тауарды өткiзу бойынша айналым.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.02.001 жолына көшiрiледi.
24. 300.02.003 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Астана - жаңа қала" АЭА аумағында тауарларды сату" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың атауы;
3) С бағанында - тиелген тауар, жабдық еркiн кеден аймағының кеден режимiне орналастырылған жүк кеден декларациясының тiркеу нөмiрi;

5) в строке 300.02.012 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенную в зачет по товарам, полностью потребляемым в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Онтустик";
6) в строке 300.02.013 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным по прочим оборотам по реализации, облагаемым по нулевой ставке;
7) в строке 300.02.014 - итоговая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Величина данной строки определяется как сумма строк с 300.02.008 по 300.02.0013.
Величина строки 300.00.014 переносится в строку 300.00.027, если величина данной строки не превышает величины строки 300.00.026.
22. Строки 300.02.008, 300.02.0010, 300.02.011 и 300.02.012 заполняются на основании дополнительных форм.
23. Дополнительная форма к строке 300.02.001.
В разделе "Экспорт товаров" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование реализуемого на экспорт товара;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой товар помещен под таможенный режим экспорта;
4) в графе D - цифровой и буквенный код (альфа 3) страны назначения товара. Код страны назначения указывается в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам о декларировании товаров, утвержденным  приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N№219 "О декларировании товаров и транспортных средств", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года за N 2355;
5) в графе Е - оборот по реализации товаров на экспорт.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.02.001.
24. Дополнительная форма к строке 300.02.003.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана новый - город";
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар, оборудование помещены под таможенный режим свободной таможенной зоны;

4) D бағанында - тауарлар мен жабдықтарды алушының аты-жөнi немесе атауы;
5) E бағанында - D бағанында көрсетiлген тауарлар алушы салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
6) F бағанында - В бағанында көрсетiлген тауар алушыға қойылған шот-фактураның нөмiрi және жасалған күнi;
7) G бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында және жобалық-сметалық құжаттамаларға сәйкес инфрақұрылым объектiлерiн, әкiмшiлiк және тұрғын үй кешендерiн салу және пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату бойынша айналым көрсетiледi.
G бағанының қорытынды шамасы 300.02.003 жолына көшiрiледi.
25. 300.02.004 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Ақпараттық технологиялар паркi" АЭА аумағына тауарларды өткiзу" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткiзiлетiн, және жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында - оған сәйкес тиеп-жөнелтiлген тауар еркiн кеден аймағының кеден режимiне орналастырылған жүк кеден декларациясының анықтамалық нөмiрi;
4) D бағанында - тауарларды алушының аты-жөнi немесе атауы;
5) E бағанында - D бағанында көрсетiлген тауарларды алушы салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
6) F бағанында - В бағанында көрсетiлген тауар алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмiрi және жасалған күнi;
7) G бағанында - "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткiзiлетiн, және жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды өткiзу бойынша айналым көрсетiледi.
Қорытынды шама 300.02.004 жолына көшiрiледi.
26. 300.02.005 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Оңтүстiк" АЭА аумағына тауарларды өткiзу" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткiзiлетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында - оған сәйкес тиеп-жөнелтiлген тауар еркiн кеден аймағының кеден режимiне орналастырылған жүк кеден декларациясының анықтамалық нөмiрi;

4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров и оборудования;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров, оборудования, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, оборудования, указанных в графе В;
7) в графе G - оборот по реализации товаров, оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией.
Итоговая величина графы G переносится в строку 300.02.003.
25. Дополнительная форма к строке 300.02.004.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Парк информационных технологий" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар помещен под таможенный режим свободной таможенной зоны;
4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанных в графе В;
7) в графе G - оборот по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.004.
26. Дополнительная форма к строке 300.02.005.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Онтустик" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Онтустик", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар помещен под таможенный режим свободной таможенной зоны;

4) D бағанында - тауарларды алушының аты-жөнi немесе атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетiлген тауарларды алушы салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
6) F бағанында - В бағанында көрсетiлген тауар алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмiрi және жасалған күнi;
7) G бағанында - "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткiзiлетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердiң құрылысы мен пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды өткiзу бойынша айналым көрсетiледi.
Қорытынды шама 300.02.005 жолына көшiрiледi.
27. 300.02.008 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Тауарларды экспортқа өткiзу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - экспорталатын тауарлардың құнына енгiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген экспортталатын тауарлардың құнына енгiзiлген қосылған құн салығынсыз тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетiлген, тауарларды экспортқа өткiзу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған және экспортталатын тауарлардың құнына енгiзiлген тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.008 жолына көшiрiледi.
26. 300.02.008 жолына қосымша нысан.
"Астана - жаңа қала" АЭА аймағында тауарларды, жабдықтарды өткiзу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) мен жабдықтардың атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың құнына қосылған сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетiлген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында тауарларды, жабдықтарды өткiзу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.010 жолына көшiрiледi.
29. 300.02.011 жолына қосымша нысан:
"Ақпараттық технологиялар паркi" АЭА аумағында тауарларды өткiзу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:

4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанных в графе В;
7) в графе G - оборот по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Онтустик", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.005.
27.Дополнительная форма к строке 300.02.008.
В разделе "Сумма НДС, по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость экспортируемых товаров;
3) в графе С - стоимость товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость, включенных в стоимость экспортируемых товаров, указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт и включенным в стоимость экспортируемых товаров.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.008.
28. Дополнительная форма к строке 300.02.010.
В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров и оборудования на территорию СЭЗ "Астана - новый город" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров, оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.010.
29. Дополнительная форма к строке 300.02.011.
В разделе "Сумма НДС по товарам, использованным для целей оборота по реализации на территорию СЭЗ "Парк информационных технологий", указываются следующие сведения:

1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағының аумағында өткiзiлетiн тауарлардың құнына енгiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағының аумағында сатылатын тауарлардың құнына енгiзiлген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетiлген "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағында тауарларды өткiзу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.011 жолына көшiрiледi.
30. 300.02.012 жолына қосымша нысан:
"Оңтүстiк" АЭА аумағында нөлдiк ставка бойынша салық салынатын тауарларды өткiзу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағының аумағында өткiзiлетiн тауарлардың құнына енгiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағының аумағында сатылатын тауарлардың құнына енгiзiлген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетiлген "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағында тауарларды өткiзу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.012 жолына көшiрiледi.
5. Салық салынатын айналым мөлшерiн
түзету - 300.03-нысанын жасау
31. 300.03-нысаны есептi салық кезеңiнде жүргiзiлген салық салынатын айналым мөлшерiнiң және қосылған құн салығының түзетулерiн көрсетуге арналған. Салық салынатын айналым мөлшерiн түзету Салық кодексiнiң  218  және  219-баптарында  қарастырылған жағдайларда және тәртiпте жүргiзiледi.
Қосымша нысандарда көрсетiлетiн салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы қосымша шот-фактурада, немесе салық салынатын айналым мөлшерiне түзету жүргізiлетiн жағдайлардың келгенiн растайтын өзге құжатта көрсетiлген сомаға сәйкес келуi тиiс. Егер салық салынатын айналым мөлшерiн түзету жүргізiлетiн жағдайлардың келгенiн растайтын өзге құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетiлмесе, онда осы сома салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен айқындалады.
Осы нысанның жолдары терiс немесе оң мәнге ие болуы мүмкiн.

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий";
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий".
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.011.
30. Дополнительная форма к строке 300.02.012.
В разделе "Сумма НДС по товарам, использованным для целей оборота по реализации, облагаемому по нулевой ставке на территорию СЭЗ "Онтустик" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Онтустик";
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Онтустик", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Онтустик".
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.012.
5. Составление формы 300.03 -
Корректировка размера облагаемого оборота
31. Форма 300.03 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота и суммы налога на добавленную стоимость, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого оборота и суммы налога на добавленную стоимость производится в случаях и в порядке, предусмотренных в статьях 218 и 219 Налогового кодекса.
Сумма корректировки размера облагаемого оборота, указываемая в дополнительных формах, должна соответствовать сумме, указанной в дополнительном счете-фактуре, либо в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота. В случае, если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
Строки данной формы могут иметь отрицательное и (или) положительное значение.

32. "Салық салынатын айналым мөлшерiн түзету" бөлiмiнде:
1) 300.03.001 жолында - тауарды жартылай немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы;
2) 300.03.002 жолында - салық салынатын айналым мөлшерiн тиiстi түзетуге әкеп соққан мәмiле шарты өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы;
3) 300.03.003 жолында - сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруiне байланысты жүргiзiлген салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы;
4) 300.03.004 жолында - күмәндi талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы;
5) 300.03.005 жолында - бұрын салық салынатын айналым мөлшерiне кему жағына түзету жүргiзiлген күмәндi талаптарға байланысты күмәндi талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы;
6) 300.03.006 жолында - салық салынатын айналым мөлшерiн түзетудiң жиынтық шамасы және осындай түзетуге келетiн қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
300.03.006А жолының шамасы 300.00.003А жолына, 300.03.006В жолының шамасы - 300.00.003В жолына көшiрiледi.
33. 300.03.001 жолына қосымша нысан тауарды жартылай немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасын көрсетуге арналған.
"Тауарды қайтару" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - қайтарылатын тауар атауы;
3) С бағанында - тауарды қайтаруды жүзеге асырушы, оны алған салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
4) D бағанында - өзiне қайтарылған тауардың қосылған құн салығынсыз құнын қосатын салық салынатын айналымның мөлшерiн түзету сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерiнiң сомасына келетiн қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.03.001А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.001В жолына көшiрiледi.
34. 300.03.002 жолына қосымша нысан нәтижесiнде бұрын жасалған мәмiле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша (мысалы, тауар сатып алу-сату шарты бойынша тиелген, бiрақ нәтижесiнде оны өтеусiз беру, жалға беру және т.б. туралы шешiм қабылданған) салық салынатын айналымдар туралы мәлiметтердi көрсетуге арналған.
"Мәмiле шарттарының өзгеруi" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - соның негiзiнде мәмiле шарттары өзгертiлген құжат атауы;

32. В разделе "Корректировка размера облагаемого оборота" указывается:
1) в строке 300.03.001 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, связанной с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.03.002 - сумма корректировки размера облагаемого оборота по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия сделки, повлекшие соответствующую корректировку размера облагаемого оборота;
3) в строке 300.03.003 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, произведенной в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги);
4) в строке 300.03.004 - сумма корректировки размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям;
5) в строке 300.03.005 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, связанная с получением оплаты по сомнительным требованиям, по которым ранее была произведена корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям в сторону уменьшения;
6) в строке 300.03.006 - итоговая величина корректировки размера облагаемого оборота и сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на такую корректировку.
Величина строки 300.03.006А переносится в строку 300.00.003А, строки 300.03.006В в строку 300.00.003В.
33. Дополнительная форма к строке 300.03.001 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, связанной с частичным или полным возвратом товара.
В разделе "Возврат товара" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе B - наименование возвращаемого товара;
3) в графе C - регистрационный номер налогоплательщика- получателя товара, осуществившего его возврат;
4) в графе D - сумма корректировки размера облагаемого оборота, включающая в себя стоимость возвращаемого товара без налога на добавленную стоимость;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки оборота.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.03.001А, графы E в строку 300.03.001В.
34. Дополнительная форма к строке 300.03.002 предназначена для отражения сведений об облагаемых оборотах по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия заключенной ранее сделки, в результате чего изменяется размер облагаемого оборота (например, товар отгружен по договору купли-продажи, но впоследствии принято решение о его безвозмездной передаче, передаче в аренду и т.п.).
В разделе "Изменение условий сделки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг);

3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген құжаттың нөмiрi және жасалған күнi;
4) D бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерiн түзету сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерiнiң сомасына келетiн қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.03.002А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.002В жолына көшiрiледi.
35. 300.03.003 жолына қосымша нысан сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулер) бағаның, өтемақының өзгеруiне байланысты салық салынатын айналым мөлшерiн түзетудi көрсетуге арналған.
Егер қосылған құн салығын төлеушi сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) үшiн оларды төлеу кезiнде құнындағы айырмашылықты теңгемен алса, салық салынатын айналым теңгемен алынған ақшаның сомасы мен салық төлеушi тауарды тиеген, жұмысты орындаған, қызмет көрсеткен сәттегi теңгемен есептелген сату құны арасындағы сату құны валюта курсына орай түзетiледi.
"Сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның өтемақының өзгеруi" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - тауар (жұмыстар, қызметтер) алған салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
3) С бағанында - соның негiзiнде салық салынатын айналымның мөлшерiне түзету жүргiзiлген құжат атауы;
4) D бағанында - С бағанында көрсетiлген құжаттың нөмiрi және жасалған күнi;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерiн түзету сомасы;
6) F бағанында - салық салынатын айналым мөлшерiнiң сомасына келетiн қосылған құн салығының сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.003А жолына, F бағанының қорытынды шамасы 300.03.003В жолына көшiрiледi.
36. 300.03.004 жолына қосымша нысан күмәндi талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерiнiң түзетулерi бойынша мәлiметтердi көрсетуге арналған. Күмәндi талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерiнiң түзетулерi Салық кодексiнiң  96-бабында  көрсетiлген талаптарды орындаған жағдайда жүргiзiледi.
"Күмәндi талаптар" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алушы берешегi бар салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген берешегi бар адамның аты-жөнi, немесе атауы;
4) D бағанында - соның негiзiнде салық салынатын айналымның мөлшерiне түзету жүргiзiлетiн сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралардың нөмiрi және жасалған күнi;
5) Е бағанында - қосылған құн салығын төлеушiнiң күмәндi талап бойынша салық салынатын айналымның мөлшерiн азайту туралы тiркелген салық органына жiберген жазбаша хабарламасының нөмiрi және күнi;

3) в графе С - наименование документа, в соответствии с которым изменяются условия сделки;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе В;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки размера облагаемого оборота.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.03.002А, графы F в строку 300.03.002В.
35. Дополнительная форма к строке 300.03.003 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, связанной с изменением цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги).
В случае, если плательщиком налога на добавленную стоимость получена разница в стоимости реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате в тенге, размер облагаемого оборота корректируется на сумму разницы между суммой полученных денег в тенге и стоимостью реализации, исчисленной в тенге, исходя из курса валюты, примененного налогоплательщиком на момент отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг.
В разделе "Изменение цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги)" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг);
3) в графе C - наименование документа, на основании которого производится корректировка размера облагаемого оборота;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе С;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.03.003А, графы F - в строку 300.03.003В.
36. Дополнительная форма к строке 300.03.004 предназначена для отражения сведений по корректировке размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям. Корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям производится при соблюдении условий, указанных в статье 96 Налогового кодекса.
В разделе "Сомнительные требования" указываются:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг), за которым числится задолженность;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование должника, указанного в графе В;
4) в графе D - номер и дата составления счета-фактуры по реализованным товарам (работам, услугам), по которым производится корректировка размера облагаемого оборота;
5) в графе Е - номер и дата письменного уведомления, направленного плательщиком налога на добавленную стоимость налоговому органу по месту регистрации, об уменьшении размера облагаемого оборота по сомнительному требованию;

6) F бағанында - борышкердi банкрот деп тану туралы шығарылған сот шешiмiнiң нөмiрi және күнi;
7) G бағанында - борышкердi заңды тұлғалардың Мемлекеттiк тiзiлiмiнен шығару туралы әдiлет органдарының шығарған шешiмiнiң нөмiрi және күнi:
F және G бағандары егер салық салынатын айналым мөлшерiн түзету Салық кодексiнiң  3-бабының  96-тармағында және  219-бабы  1-тармағының 2)-тармақшасында қарастырылған жағдайларда жүргiзiлсе толтырылады;
8) Н бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату жөнiндегi айналым ескерiлген күмәндi талап деп танылған салық кезеңi;
9) I бағанында - олар бойынша берешек күмәндi талап деп танылған сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызметтер) құнын өзiне қосатын салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасы;
10) J бағанында - Н бағанында көрсетiлген салық кезеңiнде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
11) K бағанында - салық салынатын айналым мөлшерiн түзетуге келетiн қосылған құн салығының сомасы.
I бағанының қорытынды шамасы 300.03.004А жолына, К бағанының қорытынды шамасы 300.03.004В жолына көшiрiледi.
37. 300.03.005 жолына қосымша нысан күмәндi талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерiне бұрын азаю тарабына қарай түзетулер жүргiзiлген осындай талаптар бойынша төлем алумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерiн түзету жөнiндегi мәлiметтердi көрсетуге арналған.
"Күмәндi талаптар бойынша төлем алу" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - күмәндi талаптар бойынша берешектi өтеудi жүзеге асырған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алушы салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
3) С бағанында - В бағанында көрсетiлген алушының аты-жөнi, немесе атауы;
4) D бағанында - күмәндi талаптар бойынша алынған төлемнiң жалпы сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерiн түзету сомасы;
6) F бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) тиеу жүзеге асырылған салық кезеңiнде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
7) G бағанында - салық салынатын айналым мөлшерiн түзету сомасына келетiн қосылған құн салығының ставкасы.
Егер төлем толық көлемде алынса, онда түзету мөлшерi мен қосылған құн салығының сомасы күмәндi талаптар бойынша бұрынғы салық кезеңiнде жүргiзiлген түзету мөлшерi мен қосылған құн салығының сомасына сәйкес келуi тиiс. Төлемдi жартылай алған жағдайда салық салынатын айналым мөлшерiн түзету:
егер 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн сатылған, 20% ставка бойынша салық салынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәндi талап туындаса 1,2 коэффициентiне бөлiнген төлемнен алынған сома;

6) в графе F - номер и дата решения суда о признании должника банкротом;
7) в графе G - номер и дата решения органов юстиции об исключении должника из Государственного регистра юридических лиц.
Графы F и G заполняются, если корректировка размера облагаемого оборота производится в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 96 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 219 Налогового кодекса;
8) в графе H - налоговый период, в котором учтен оборот по реализации товаров (работ, услуг), признанный сомнительным требованием;
9) в графе I - сумма корректировки размера облагаемого оборота, включающая в себя стоимость реализованных товаров (работ, услуг), задолженность по которым признана сомнительным требованием;
10) в графе J - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, указанном в графе H;
11) в графе K - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на стоимость корректировки размера облагаемого оборота.
Итоговая величина графы I переносится в строку 300.03.004А, графы K - в строку 300.03.004В.
37. Дополнительная форма к строке 300.03.005 предназначена для отражения сведений по корректировкам размера облагаемого оборота, связанным с получением оплаты по сомнительным требованиям, по которым ранее была произведена корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям в сторону уменьшения.
В разделе "Получение оплаты по сомнительным требованиям" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг), осуществившего погашение задолженности по сомнительному требованию;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование получателя, указанного в графе В;
4) в графе D - общая сумма полученной оплаты по сомнительному требованию;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором была осуществлена отгрузка товаров (работ, услуг);
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки размера облагаемого оборота.
Если оплата получена в полном объеме, то размер корректировки и сумма налога на добавленную стоимость должны соответствовать размеру корректировки и сумме налога на добавленную стоимость, произведенным по сомнительному требованию в предыдущих налоговых периодах. В случае частичного получения оплаты размер корректировки облагаемого оборота определяется как:
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,2 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным до 1 июля 2001 года, облагаемым по ставке 20%;

егер 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн сатылған, 10% ставка бойынша салық салынатын тауарлар {жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәндi талап туындаса 1,1 коэффициентiне бөлiнген төлемнен алынған сома;
егер күмәндi талап 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн кейiн сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,16 коэффициентiне бөлiнген алынған төлем сомасы ретiнде айқындалады.
егер күмәндi талап 2003 жылдың 1 қаңтарынан кейiн сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,15 коэффициентiне бөлiнген алынған төлем сомасы ретiнде айқындалады.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.005А жолына, G бағанының қорытынды шамасы 300.03.005В жолына көшiрiледi.
6. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды
(жұмыстарды, қызметтердi) өткiзу бойынша айналым -
300.04-нысанын жасау
38. 300.04 нысанында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату жөнiндегi айналымдар көрсетiледi.
39. "ҚҚС-нан босатылған айналым" бөлiмiнде:
1) 300.04.001 жолында Салық кодексiнiң  225-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату жөнiндегi айналым көрсетiледi.
300.04.001 жолының шамасы 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.00G, 300.04.001Н, 300.04.001I, 300.04.001J, 300.04.001K, 300.04.001L, 300.04.001M, 300.03.001N, 300.04.001O және 300.04.001P жолдарының сомасы ретiнде айқындалады, оларда:
300.04.001А жолында - тiзбесi Салық кодексiнiң  227-бабының  2-тармағында көрсетiлген қаржы қызметтерiн сату жөнiндегi айналым көрсетiледi.
Осы жолда ескерiлетiн сату жөнiндегi айналымның мөлшерi бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыру кезiнде Салық кодексiнiң  240-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалады;
300.04.001В жолында - Салық кодексiнiң  230-бабына  сәйкес айқындалатын геологиялық-барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарын жүзеге асыру жөнiндегi айналым;
300.04.001С жолында - жарғылық капиталға жарна ретiнде берiлген мүлiк (тауар) құны;
300.04.001D жолында - жарғылық капиталға жарна ретiнде алынған мүлiктi қайтару жөнiндегi айналым;
300.04.001Е жолында - есептi салық кезеңiнде қосылған құн салығын төлеушiлер алған (алуға жататын) қаржы лизингiнiң шартына сәйкес сондағы оның бөлiгiндегi қаржы лизингiне берiлген мүлiк бойынша тиiстi сыйақы сомасы;
300.04.001F жолында - Салық кодексi  228-бабының  2-тармағында белгiленген шарттарды сақтаған кезде қосылған құн салығынан босатылатын мүлiктi қаржы лизингiне беру бойынша айналым;

сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,1 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров, совершенным до 1 июля 2001 года, облагаемым по ставке 10%;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,16 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным с 1 июля 2001 года по 31 декабря 2003 года;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,15 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным после 1 января 2004 года.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.03.005А, графы G - в строку 300.03.005В.
6. Составление формы 300.04 -
Оборот по реализации товаров (работ, услуг),
освобожденный от налога на добавленную стоимость
38. В форме 300.04 указываются обороты по реализации товаров (работ, услуг), освобожденные от налога на добавленную стоимость.
39. В разделе "Оборот по реализации, освобожденный от НДС":
1) строка 300.04.001 предназначена для отражения оборота по реализации товаров (работ, услуг), освобожденного от налога на добавленную стоимость.
Величина строки 300.04.001 определяется как сумма строк 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001H, 300.04.001I, 300.04.001J, 300.04.001K 300.04.001L, 300.04.001M, 300.04.001N, 300.04.001О и 300.04.001Р, в которых указываются:
в строке 300.04.001А - оборот по реализации финансовых услуг, в соответствии с перечнем, указанным в пункте 2 статьи 227 Налогового кодекса.
При осуществлении операций с ценными бумагами размер оборота по реализации, учитываемый в данной строке, определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 240 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001В - оборот по реализации геологоразведочных и геолого-поисковых работ, определяемых в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001С - стоимость имущества (товара), переданного в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 300.04.001D - оборот по возврату имущества, полученного в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 300.04.001Е - сумма вознаграждения, причитающегося по имуществу, переданному в финансовый лизинг, в той его части, которая в соответствии с договором финансового лизинга получена (подлежит получению) плательщиком налога на добавленную стоимость в отчетном налоговом периоде;
в строку 300.04.001F - оборот по передаче имущества в финансовый лизинг, освобождаемый от налога на добавленную стоимость при соблюдении условий, установленных пунктом 2 статьи 228 Налогового кодекса;

300.04.001G жолында - Салық кодексiнiң  229-бабына  сәйкес коммерциялық емес ұйымдар көрсететiн қызметтердi сату жөнiндегi айналым;
300.04.001Н жолында - Салық кодексiнiң  232-бабына  сәйкес қосымша құн салығынан босатылған және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбеге енгiзiлген медициналық және ветеринариялық қызмет саласындағы тауарлар мен қызмет көрсетулердi жүзеге асыру жөнiндегi айналым;
300.04.001I жолында - Салық кодексiнiң  231-бабына  сәйкес мәдениет, ғылым және бiлiм саласындағы қызмет көрсету мен жұмысты iске асыру жөнiндегi айналым;
300.04.001J жолында - Салық кодексiнiң  233-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған бiр салық төлеушi кәсiпорынның немесе дербес қызмет ететiн кәсiпорынның екiншi қосылған құн салығынан босатылған төлеушiге сатуы жөнiндегi айналым;
300.04.001K жолында - "Астана - жаңа қала", "Ақпараттық технологиялар паркi", "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймақтарының аумағында өткiзу бойынша айналым, оның iшiнде:
"Астана - жаңа қала" АЭА аумағында жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым объектiлерiн, әкiмшiлiк және тұрғын үй кешендерiн салу және пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi);
"Ақпараттық технологиялар паркi" және "Оңтүстiк" АЭА аумақтарында Салық кодексiнiң  140-1-бабы  1-тармағының екiншi бөлiгiнде көрсетiлген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi), сондай-ақ көрсетiлген АЭА-тарды құру мақсатына сәйкес келетiн, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызмет түрлерiн АЭА аумақтарында жүзеге асыру үшiн арналған құрылыс объектiлерiн және (немесе) әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлерi бойынша құрылыс-монтаж жұмыстары;
300.04.001K - "Ақпараттық технологиялар паркi" АЭА аумағына және "Оңтүстiк" АЭА аумағына аталған АЭА-тарды құру мақсатына сәйкес келетiн қызмет түрлерiн АЭА аумақтарында жүзеге асыру процесi барысында тұтынылатын тауарларды өткiзу бойынша айналымдар;
300.04.001М бағанында - Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес белгiленген "Еркiн қойма" кеден режимi қолданылатын аумағында шығарылған және Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлiгiне өткiзiлетiн қазақстандық тауарларды өткiзу бойынша айналымдар;

в строке 300.04.001G - оборот по реализации услуг, оказываемых некоммерческими организациями, в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001H - оборот по реализации товаров и услуг в сфере медицинской и ветеринарной деятельности, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 232 Налогового кодекса и включенных в перечень, утвержденный  Правительством Республики Казахстан;
в строке 300.04.001I - оборот по реализации работ и услуг в сфере культуры, науки и образования в соответствии со статьей 231 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001J - оборот по реализации предприятия или самостоятельно функционирующей части предприятия одним плательщиком налога на добавленную стоимость другому плательщику налога на добавленную стоимость, освобожденный в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001K - оборот по реализации на территории специальных экономических зон "Астана - новый город", "Парк информационных технологий", "Онтустик", в том числе:
на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров (работ, услуг), полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией данных объектов;
на территориях специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" и специальной экономической зоны "Онтустик" товаров (работ, услуг), указанных в части второй пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, а также объектов строительства и (или) строительно-монтажных работ по объектам административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территориях специальных экономических зон видов деятельности, соответствующей целям создания данных специальных экономических зон;
в строке 300.04.001L - обороты по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" и на территорию специальной экономической зоны "Онтустик", потребляемых в процессе осуществления на территории специальных экономических зон видов деятельности, соответствующих целям создания данных специальных экономических зон;
в строке 300.04.001M - обороты по реализации казахстанских товаров, определенных в соответствии  с таможенным законодательством Республики Казахстан, произведенных на территории, на которой действует таможенный режим "Свободный склад", и реализуемых на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;

300.04.001N бағанында - Салық кодексi  225-бабының  19) тармақшасына сәйкес қызметiн оның шарттарына сәйкес импортталатын тауарлар қосылған құн салығынан босатылатын жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттың шеңберiнде Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын салық төлеушiлер өткiзетiн тауарларды өткiзу бойынша айналымдар;
300.04.0010 бағанында - Салық кодексiнiң  230-1-бабына  сәйкес салық салудан босатылатын инфрақұрылымдық жобаларды iске асырумен байланысты жұмыстарды және қызмет көрсетулердi өткiзу бойынша айналымдар;
300.04.001N жолында - қосылған құн салығынан босатылатын және 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001G 300.04.001Н, 300.04.001I, 300.04.00J, 300.04.001K, 300.04.001L, 300.04.001М, 300.04.001N және 300.04.001O жолдарында көрсетiлмеген тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзу бойынша айналымдар көрсетiледi;
2) 300.04.002 жолында - осындай босату қарастырылатын халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату жөнiндегi айналым көрсетiледi;
3) 300.04.003 жолында - 300.04.001 мен 300.04.002 жолдарының сомасы көрсетiледi.
300.04.003 жолының шамасы 300.00.005 жолына көшiрiледi.
7. Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар
(жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылатын
қосылған құн салығының сомасы - 300.05-нысанын жасау
40. 300.05 нысанын Салық кодексiнiң  240-бабында  көзделген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдiсiн пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушiлер толтырады. Осы нысанды кепiлдiк мүлiктердi (тауарларды) алумен және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алудың бөлек әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асырушы ұйымдар басқа алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдiсiн қолданған кезде толтырмайды.
Қосылған құн салығын есепке жатқызу Салық кодексiнiң  235-бабымен  белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. Салық кодексiнiң   236-бабында қарастырылған жағдайларда қосылған құн салығы есепке жатқызылмайды.
300.05 нысанында қосылған құн салығын төлеушiлер салық кезеңiнiң iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында жүргiзген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер), сондай-ақ Ресей Федерациясында сатып алынған газ конденсатын қоса, табиғи газ бен мұнайды сатып алу бойынша мәлiметтер көрсетiледi.

в строке 300.04.001N - обороты по реализации товаров, реализуемых налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары, согласно подпункту 19) статьи 225 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001О - обороты по реализации работ и услуг, связанных с реализацией инфраструктурных проектов, освобождаемых в соответствии со статьей 230-1 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001Р - оборот по реализации товаров (работ, услуг), освобожденный от налога на добавленную стоимость и не указанный в строках 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001 G, 300.04.001H, 300.04.001I, 300.04.001J, 300.04.001К, 300.04.001 L, 300.04.001М, 300.04.001N и 300.04.001О;
2) в строке 300.04.002 оборот по реализации товаров (работ, услуг), освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
3) в строке 300.04.003 сумма величин, указанных в строках 300.04.001 и 300.04.002.
Величина строки 300.04.003 переносится в строку 300.00.005.
7. Составление формы 300.05 -
Сумма налога на добавленную стоимость, относимого
в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным
на территории Республики Казахстан
40. Форма 300.05 заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, использующими пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам), предусмотренный статьей 240 Налогового кодекса.
Зачет налога на добавленную стоимость производится в порядке, установленном статьей 235 Налогового кодекса. Налог на добавленную стоимость не относится в зачет в случаях, предусмотренных в статье 236 Налогового кодекса.
В форме 300.05 указываются сведения по всем приобретениям товаров (работ, услуг), произведенным плательщиком налога на добавленную стоимость в течение отчетного налогового периода на территории Республики Казахстан.

41. "Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС салығының сомасы" бөлiмiнде:
1) А бағанында - сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) қосылған құн салығы енгiзiлмеген құны;
2) В бағанында - шот-фактураны жазып беру күнiне қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) төлеушiлерге төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы, ал резидент еместен жұмыстарды, қызметтердi сатып алу жағдайында - Салық кодексiнiң  221-бабына  сәйкес осындай резидент емес үшiн бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
3) С бағанында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
42. "Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС салығының сомасы" бөлiмiнiң жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 300.05.001 жолында:
негiзгi қаражаттардан;
Салық кодексiнiң  236-бабына  сәйкес ҚҚС бойынша есепке рұқсат етiлмеген тауарлардан басқа ҚҚС-пен сатып алынған тауарлар бойынша мәлiметтер көрсетiледi;
2) 300.05.002 жолы:
ғимараттар;
Салық кодексiнiң 236-бабына сәйкес ҚҚС бойынша есепке рұқсат етiлмеген тауарлардан басқа ҚҚС-пен сатып алынған негiзгi қаражаттар бойынша мәлiметтер көрсетiледi;
3) 300.05.003 жолы тұрғын үй қорынан басқа (қонақ үй ретiнде пайдаланылатындардан басқа) қосылған құн салығымен сатып алынған ғимараттар бойынша мәлiметтер көрсетуге арналған;
4) 300.05.004 жолы:
ғимараттардың құрылысымен және жөндеумен байланысты құрылыс, жөндеу жұмыстары мен қызмет көрсетулерiнен;
қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылмайтын резидент еместерден сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден басқа қосылған құн салығымен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша мәлiметтер көрсетуге арналған;
5) 300.05.005 жолы:
қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылмайтын резидент еместерден сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден;
жалға беру шартына сәйкес жалға берушi осы қызметтер құнын қайтаратын және жөндеудi жүзеге асырған жалға алушының салық салынатын айналымына қосылатын жағдайлардан басқа жалға алып отырған ғимараттарын жөндеу жөнiндегi қызметтерiнен;
қосылған құн салығымен сатып алынған ғимараттардың құрылысы және жөндеуiмен байланысты құрылыс, жөндеу, монтаж жұмыстары мен қызметтерi бойынша мәлiметтер көрсетуге арналған;
6) 300.05.007 жолы негiзгi қаражаттарды қоса, қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәлiметтер көрсетуге арналған;

41. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" указывается:
1) в графе А - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
2) в графе В - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров (работ, услуг), являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость на дату выписки счета-фактуры, а в случае приобретения работ, услуг у нерезидента - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за такого нерезидента в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса;
3) в графе С - сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
42.Строки раздела "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 300.05.001 указываются сведения по товарам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан, кроме:
основных средств;
товаров, по которым не разрешен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
2) строка 300.05.002 предназначена для отражения сведений по основным средствам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан, кроме основных средств, по которым не разрешен зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
3) строка 300.05.003 предназначена для отражения сведений по зданиям (частям зданий), приобретенным с налогом на добавленную стоимость;
4) строка 300.05.004 предназначена для отражения сведений по работам и услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме:
строительных, ремонтных, монтажных работ и услуг, связанных со строительством и ремонтом зданий;
работ и услуг, приобретенных у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
5) строка 300.05.005 предназначена для отражения сведений по строительным, ремонтным, монтажным работам и услугам, связанным со строительством и ремонтом зданий, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме работ и услуг:
приобретенных у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
услуг по ремонту арендуемых зданий жилищного фонда, за исключением случаев, когда стоимость данных услуг возмещается арендодателем в соответствии с договором аренды и включается в облагаемый оборот арендатора, осуществившего ремонт;
6)строка 300.05.006 предназначена для отражения сведений по товарам, включая основные средства, (работам, услугам), приобретенным без налога на добавленную стоимость;

7) 300.05.007 жолы Салық кодексiнiң  225-бабына  немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден басқа қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
300.05.007А жолына 300.00.001 жолының шамасы, 300.05.007В жолына 300.11.002 жолының шамасы, 300.05.007С жолына 300.11.007 жолының шамасы көшiрiледi;
9) 300.05.008 жолы Салық кодексiнiң  236-бабына  сәйкес есепке рұқсат етiлмеген қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәлiметтер көрсетуге арналған;
10) 300.05.010 жолы 300.05.001-ден 300.05.009-ға дейiнгi жолдарында көрсетiлген шамаларды жинақтау жолымен әрбiр бағана бойынша жиынтық сомаларды көрсетуге арналған.
300.05.010А жолының шамасы 300.00.011А жолына көшiрiледi.
300.05.010С жолының шамасы 300.00.011В жолына көшiрiледi.
8. Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы
- 300.06-нысанын жасау
43. 300.06 нысанын Салық кодексiнiң  241-бабында  қарастырылған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдiсiн пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушiлер толтырады.
Банктер, микрокредиттi ұйымдар мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы ұйымдар кепiлдiк мүлiктердi (тауарларды) алумен және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алудың бөлек әдiсiн қолдануды пайдалану кезiнде осы нысанды осы Ережелердiң 52-тармағында қарастырылған талаптарды ескере отырып толтырады.
Лизинг берушiлер осы нысанды қаржы лизингiне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек әдiс қолдану кезiнде осы Ережелердiң 52-тармағында қарастырылған талаптарды ескере отырып толтырады.
44. 300.06-нысаны жетi бөлiмнен, әр бөлiм - А, В және С бағандарынан тұрады:
1) А бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) құны қосылған құн салығының сомасынсыз көрсетiледi;
2) В бағанында шот-фактураны жазып беру күнiне қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткiзушiлер төленуге тиiс қосылған құн салығының сомасы, ал тауарлар (жұмыстар, қызметтер) резидент еместен сатып алынған жағдайда - Салық кодексiнiң  221-бабына  сәйкес резидент үшiн бюджетке төленуi тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;

7)строка 300.05.007  предназначена для отражения сведений по работам и услугам, приобретенным у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, кроме работ и услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса или международными договорами.
В строку 300.05.007А переносится величина строки 300.11.001, в строку 300.05.007В - величина строки 300.11.002, в строку 300.05.007С - величина строки 300.11.007;
8)строка 300.05.008 предназначена для отражения сведений по товарам (работам, услугам), приобретенным с налогом на добавленную стоимость, по которым не разрешен зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
9) строка 300.05.009 предназначена для отражения сведений по остаткам товаров (включая основные средства) на дату постановки на учет по НДС в соответствии  со статьей 235 Налогового кодекса;
10) строка 300.05.010 предназначена для отражения итоговых сумм по каждой графе, определяемых путем суммирования величин, указанных в строках с 300.05.001 по 300.05.009.
Величина строки 300.05.010А переносится в строку 300.00.011А.
Величина строки 300.05.010С переносится в строку 300.00.011В.
8. Составление формы 300.06 -
Сумма налога на добавленную стоимость, относимого
в зачет по приобретенным товарам (работам, услугам)
43. Форма 300.06 заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, использующими раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам), предусмотренный статьей 241 Налогового кодекса.
Банки, микрокредитные организации и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, при применении раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), заполняют данную форму с учетом требований, предусмотренных в пункте 48 настоящих Правил.
Лизингодатели при применении раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, заполняют данную форму с учетом требований, предусмотренных в пункте 48 настоящих Правил.
44. Форма 300.06 состоит из семи разделов, каждый раздел  из граф А, В и С:
1) в графе А указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
2) в графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров (работ, услуг), являющихся плательщиком налога на добавленную стоимость на дату выписки счета-фактуры, а в случае приобретения работ, услуг у нерезидента - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за нерезидента в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса;

3) С бағанында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
"ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмiнде Қазақстан Республикасында сатып алынған және айналымдар мақсатында ғана пайдалануға арналған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
Осы жолдарды толтыру 300.05 нысанының жолдарын толтыруға қарастырылған тәртiппен жүргiзiледi.
45. "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмiнде Қазақстан Республикасында сатып алынған және босатылған айналымдар мақсатында ғана пайдалануға арналған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
Осы бағанның жолдарын толтыру 300.05 нысанының жолдарын толтыру үшiн қарастырылған тәртiппен жүргiзiледi.
46. "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмi Қазақстан Республикасында сатып алынған және пайдалану мақсатын айқындау қиын жағдайда (босатылған немесе салық салынатын айналымдар) толтырылады.
Бөлiмнiң С бағанының шамасы осы бөлiмнiң В бағанының тиiстi жолдарында көрсетiлген шамалардың және 300.00.007 жолында көрсетiлген шаманың туындысы ретiнде айқындалады.
47. "ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлiмiнде:
1) 300.06.031А жолында - 300.06.010А, 300.06.020А және 300.06.030А жолдарының сомасы;
2) 300.06.031В жолында - 300.06.010В, 300.06.020В және 300.06.030В жолдарының сомасы;
3) 300.06.031С жолында - 300.06.010С және 300.06.030С жолдарының сомасы көрсетiледi.
300.06.031А жолының шамасы 300.00.011А жолына, 300.06.031С жолының шамасы 300.00.011В жолына көшiрiледi.
48. "Импорт бойынша сатып алынған тауарлар" бөлiмi импорт бойынша сатып алынған тауарлар бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын есептеуге арналған.
300.06.032 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмiнiң жолдарын толтыру үшiн қарастырылған тәртiппен толтырылады.
300.06.033 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмiнiң жолдарын толтыру үшiн қарастырылған тәртiппен толтырылады.
300.06.034 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмiнiң жолдарын толтыру үшiн қарастырылған тәртiппен толтырылады.

3) в графе С указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан и предназначенным для использования только в целях облагаемых оборотов.
Заполнение строк данного раздела производится в порядке, предусмотренном для заполнения строк формы 300.05.
45.В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан и предназначенным для использования только в целях освобожденных оборотов.
Заполнение строк данного раздела производится в порядке, предусмотренном для заполнения строк формы 300.05.
46.Раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" заполняется при сложности определения цели использования (облагаемого или освобожденного оборота) приобретенных товаров (работ, услуг).
Величина строк в графе С данного раздела определяется как произведение величин, указанных в графе В по соответствующей строке данного раздела, и величины, указанной в строке 300.00.007
47. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" указываются:
1) в строке 300.06.031А - сумма строк 300.06.010А, 300.06.020А и 300.06.030А;
2) в строке 300.06.031В - сумма строк 300.06.010В, 300.06.020В и 300.06.030В;
3) в строке 300.06.031С - сумма строк 300.06.010С и 300.06.030С.
Величина строки 300.06.031А переносится в строку 300.00.011А, строки 300.06.031С - в строку 300.00.011В.
48. Раздел "Товары, приобретенные по импорту" предназначен для расчета суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, по товарам, приобретенным по импорту.
Строка 300.06.032 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" данной формы.
Строка 300.06.033 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" данной формы.
Строка 300.06.034 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" данной формы.

300.06.035 жолында А, В және С бағандарының тиiсiнше 300.06.032, 300.06.033 және 300.06.034 жолдарының сомалары ретiнде айқындалатын шама көрсетiледi.
300.06.035А жолының шамасы 300.00.012А жолына, 300.06.035С жолының шамасы 300.00.012В жолына көшiрiледi.
49. "Есеп әдiсiмен төленетiн ҚҚС бойынша тауарлар импорты" бөлiмi Салық кодексiнiң  250-бабында  қарастырылған импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын есеп әдiсiмен төлеу тәртiбiн көрсетуге арналған.
Осы бөлiмдi толтыру "Импорт бойынша сатып алынған тауарлар" бөлiмiн толтыру үшiн белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
300.06.039 жолында А, В және С бағандарының тиiсiнше 300.06.036, 300.06.037 және 300.06.038 жолдарының сомалары ретiнде айқындалатын шама көрсетiледi.
300.06.039А жолының шамасы 300.00.015А жолына, 300.06.039С жолының шамасы 300.00.015В жолына көшiрiледi.
50. "Төлеу мерзiмi өзгертiлген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебi" бөлiмi Салық кодексiнiң  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзiмi өзгертiлген, импортталатын тауарлар бойынша бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасын көрсетуге арналған. Осы бөлiм екi бағаннан тұрады:
1) А бағанында төлеу мерзiмi өзгертiлген қосылған құн салығы бойынша берешектi өтеу есебiнен есептi салық кезеңiнде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
2) В бағанында есепке жатқызуға жататын қосымша құн салығының нақты сомасы көрсетiледi.
51. "Төлеу мерзiмi өзгертiлген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебi" бөлiмiнiң жолдарында:
1) 300.06.040 жолында - салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы;
2) 300.06.041 жолында - босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.06.042 жолында - салық салынатын айналым мақсатында да, босатылған айналым мақсатында да пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
300.06.042А жолының шамасы 300.07.003Е, 300.06.040А және 300.06.041 жолдарының айырмашылығы ретiнде айқындалады.
300.06.042В жолының шамасы 300.06.042А және 300.00.007 жолдарында көрсетiлген шамалардың туындысы ретiнде айқындалады.
4) 300.06.043 жолында:
300.06.043А жолында - 300.06.040А, 300.06.041 және 300.06.042А жолдарының сомасы;
300.06.043В жолында - 300.06.040В және 300.06.042В жолдарының сомасы көрсетiледi.
300.06.043В жолының шамасы 300.00.018 жолына көшiрiледi.
52. Кепiлге қойылған мүлiктi (тауарларды) алумен және өткiзумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер, микрокредиттiк ұйымдар және банктiк ұйымдар, сондай-ақ мүлiктi қаржы лизингiне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушiлер, басқа да алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдiсiн қолданған кезде 300.06 нысанын мынадай тәртiппен толтырады:

В строке 300.06.035 указывается величина, определяемая как сумма строк 300.06.032, 300.06.033 и 300.06.034 граф А, В и С соответственно.
Величина строки 300.06.035А переносится в строку 300.00.012А, строки 300.06.035С - в строку 300.00.012В.
49. Раздел "Импорт товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета" предназначен для отражения порядка уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по импортируемым товарам, предусмотренного статьей 250 Налогового кодекса.
Заполнение данного раздела производится в порядке, установленном для заполнения раздела "Товары, приобретенные по импорту".
В строке 300.06.039 указывается величина, определяемая как сумма строк 300.06.036, 300.06.037 и 300.06.038 граф А, В и С, соответственно.
Величина строки 300.06.039А переносится в строку 300.00.015А, строки 300.06.039С - в строку 300.00.015В.
50. Раздел "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" предназначен для отражения суммы налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет по импортируемым товарам, по которым был изменен срок уплаты налога в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса. Данный раздел состоит из двух граф:
1) в графе А указываются суммы налога на добавленную стоимость, фактически уплаченные в отчетном налоговом периоде в счет погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость, по которому был изменен срок уплаты;
2) в графе В указывается сумма фактически уплаченного налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет.
51.В строках раздела "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" указывается:
1) в строке 300.06.040 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в целях облагаемого оборота;
2) в строке 300.06.041 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в целях освобожденного оборота;
3) в строке 300.06.042 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых как в целях облагаемого оборота, так и в целях освобожденного оборота.
Величина строки 300.06.042A определяется как разница строк 300.07.003E, 300.06.040А и 300.06.041.
Величина строки 300.06.042В определяется как произведение величин, указанных в строках 300.06.042А и 300.00.007;
4) в строке 300.06.043 указывается:
в строке 300.06.043А  сумма строк 300.06.040А, 300.06.041 и 300.06.042А;
в строке 300.06.043В  сумма строк 300.06.040В и 300.06.042В.
Величина строки 300.06.043В  переносится в строку 300.00.018.
52.Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), а также лизингодателями, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам) форма 300.06 заполняется в следующем порядке:

1) "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмiнiң тиiстi жолдарында тек алынған кепiлдiк мүлiктер (тауарлар) бойынша мәлiметтер көрсетiледi;
2) "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмi толтырылмайды;
3) "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлiмi толтырылмайды;
4) "ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлiмiнiң 300.06.031 жолына 300.06.010 жолының мәнi көшiрiледi;
5) "Импорт бойынша сатып алынған тауарлар", "ҚҚС есепке жатқызу әдiсiмен төленетiн тауарлар импорты", "Төлеу мерзiмi өзгертiлген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебi" бөлiмдерiнде осы бөлiмдердiң жиынтық жолдарына (300.06.035, 300.06.039 және 300.06.043) көшiрiлетiн 300.06.034, 300.06.038 және 300.06.042 жолдары ғана толтырылады.
9. Қосылған құн салығын төлеу мерзiмi өзгертiлген
тауарлардың импорты - 300.07-нысанын жасау
53. 300.07 нысаны тауарлардың импорты жүзеге асырылған салық кезеңi үшiн Декларация жасау кезiнде, және сол сияқты қосылған құн салығы бойынша берешектi толық өтелгенге дейiнгi кейiнгi салық кезеңдерi үшiн Декларация жасау кезiнде толтырылады.
54. "Тауарлар импорты бойынша төлеу мерзiмдерi өзгертiлген ҚҚС сомасын өтеу" бөлiмi А, В, С, D, Е, F және (G бағандарынан тұрады:
1) А бағанында жүк кеден декларациясында көрсетiлген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
2) В бағанында есептi салық кезеңiнде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерiнде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
4) D бағанында үш ай кезеңi iшiнде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
5) Е бағанында есептi салық кезеңiнде бюджетке нақты төленген салық сомасы көрсетiледi;
6) F бағанында өткен салық кезеңдерiнде бюджетке нақты төленген салық сомасы көрсетiледi;
7) G бағанында бюджетке төлейтiн берешегi бар, сатылған тауарлар бойынша үш ай кезең iшiнде бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген және нақты төленбеген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.

1) в соответствующих строках раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" указываются сведения только по полученному залоговому имуществу (товарам) и сведения по имуществу, передаваемому в финансовый лизинг;
2) раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" не заполняется;
3) раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" не заполняется;
4) в строку 300.06.031 раздела "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" переносится значение строки 300.06.010;
5) в разделах "Товары, приобретенные по импорту", "Импорт товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета" и "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты"  заполняются только строки 300.06.034, 300.06.038 и 300.06.042, которые переносятся в итоговые строки (300.06.035, 300.06.039 и 300.06.043) данных разделов.
9. Составление формы 300.07 -
Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты
налога на добавленную стоимость
53. Форма 300.07 заполняется как при составлении Декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров, по которому изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость, так и при составлении Декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.
54. Раздел "Погашение суммы НДС по импорту товаров с измененными сроками уплаты" состоит из граф А, В, С, D, E, F и G:
1) в графе А указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в грузовой таможенной декларации;
2) в графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в отчетном налоговом периоде;
3) в графе С указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в предыдущие налоговые периоды;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода;
5) в графе Е указывается сумма налога, фактически уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде;
6) в графе F указывается сумма налога, фактически уплаченного в бюджет в предыдущие налоговые периоды;
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, по которому имеется задолженность по уплате в бюджет, непогашенная взаимозачетом в течение трехмесячного периода и фактически не уплаченная в бюджет.

55. "Тауарлар импорты бойынша төлеу мерзiмi өзгертiлген ҚҚС сомасын өтеу" бөлiмiнiң жолдарында:
1) 300.07.001 жолында - өндiрiстiк ұқсату үшiн арналған тауарлардың импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
Өндiрiстiк ұқсату ұғымы Салық кодексiнiң  249-бабының  2-тармағымен айқындалады;
2) 300.07.002 жолында - судың, газдың және электр энергиясының импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
300.07.001 және 300.07.002 жолдары қосымша нысандар негiзiнде толтырылады;
3) 300.07.003 жолында - тиiсiнше А, В, С, D, Е және F бағандарының 300.07.001 және 300.07.002 жолдарының сомалары көрсетiледi.
300.07.003Е жолының шамасы:
барабар әдiсiн қолданғанда - 300.00.018 жолына;
бөлек әдiстi қолданғанда - тиiстi мөлшерде 300.06.040А, 300.06.041 және 300.06.042А жолдарына көшiрiледi.
56. 300.07.001 жолына қосымша нысан.
"Өндiрiстiк ұқсату үшiн арналған тауарлар импорты" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - жүк кеден декларациясының анықтама нөмiрi;
3) С бағанында - жүк кеден декларациясына сәйкес қосылған құн салығының сомасы;
4) D бағанында - салықты өтеу үшiн белгiленген мерзiм (өзгертiлген);
5) Е бағанында - Салық кодексiнiң  249-бабының  6-тармағына сәйкес төлеу мерзiмi өзгертiлген салық сомасы бойынша берешектердi өтеу есебiне есеп беру салық кезеңiнде ескерiлетiн қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. Салықтың осы сомасы есептi салық кезеңi үшiн жасалған 300.00 нысанының 300.00.010 және 300.00.009 жолдарының айырмашылығы ретiнде айқындалады;
6) F бағанында - Салық кодексiнiң 249-бабының 6-тармағына сәйкес өткен салық кезеңдерiнде өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. Осы сома өткен салық кезеңi үшiн 300.07.001 жолына құрылған қосымша нысанның Е және F бағандарында жүк кеден декларациясының анықтама нөмiрiне сәйкес жолдарында көрсетiлген мөлшерлердiң сомасы ретiнде айқындалады;
7) G бағандарында - сатылған тауарлар бойынша үш ай кезең iшiнде бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы;
8) Н бағанында - бюджет жiктемесiнiң тиiстi коды көрсетiледi;
9) I бағанында - есептi салық кезеңiнде импортталатын тауарлар бойынша бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы;
10) J бағанында - импортталатын тауарлар бойынша өткен салық кезеңдерiнде төленген қосылған құн салығының сомасы. Осы сома өткен салық кезеңi үшiн 300.07.001 жолына құрылған қосымша нысанның I және J бағандарында жүк кеден декларациясының анықтама нөмiрiне сәйкес жолдарында көрсетiлген шамалардың сомасы ретiнде айқындалады;

55. В строках раздела "Погашение суммы НДС по импорту товаров с измененными сроками уплаты" указываются сведения:
1) в строке 300.07.001 - по импорту товаров, предназначенных для промышленной переработки.
Понятие промышленной переработки определяется пунктом 2 статьи 249 Налогового кодекса;
2) в строке 300.07.002 - по импорту воды, газа и электроэнергии.
Строки 300.07.001 и 300.07.002 заполняются на основании дополнительной формы;
3) в строке 300.07.003 - сумма строк 300.07.001 и 300.07.002 граф А, В, С, D, E, F и G соответственно.
Величина строки 300.07.003E переносится:
при использовании пропорционального метода в строку 300.00.018;
при использовании раздельного метода в соответствующем размере в строки 300.06.040А, 300.06.041 и 300.06.042А.
56. Дополнительная форма к строке 300.07.001.
В разделе "Импорт товаров для промышленной переработки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - справочный номер грузовой таможенной декларации;
3) в графе С - сумма налога на добавленную стоимость согласно грузовой таможенной декларации;
4) в графе D - срок (измененный), установленный для погашения налога;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с пунктом 6 статьи 249 Налогового кодекса в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Данная сумма налога определяется как разница строк 300.00.010 и 300.00.009 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с пунктом 6 статьи 249 Налогового кодекса в предыдущие налоговые периоды. Данная сумма определяется как сумма величин, указанных в графах Е и F по строке, соответствующей справочному номеру грузовой таможенной декларации, дополнительной формы, составленной к строке 300.07.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода;
8) в графе H указывается соответствующий код бюджетной классификации;
9) в графе I указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. Данная сумма определяется как сумма величин, указанных в графах I и J по строке, соответствующей справочному номеру грузовой таможенной декларации, дополнительной формы, составленной к строке 300.07.001 за предыдущий налоговый период;

11) K бағанында - бюджетке төленуге жататын салық бойынша берешек сомасы көрсетiледi. Осы сома С бағанында көрсетiлген көлемнен Е, F, I және J және H бағандарында көрсетiлген көлем сомаларын алу жолымен айқындалады.
С бағанының жиынтық шамасы 300.07.001А жолына, E бағанының жиынтық шамасы - 300.07.001В жолына, F бағанының жиынтық шамасы 300.07.001С жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 300.07.001D  жолына, Н бағанының жиынтық шамасы 300.07.001Е жолына және I бағанының жиынтық шамасы 300.07.001F жолына көшiрiледi.
57. 300.07.002 жолына қосымша нысан.
"Су, газ және электр энергиясы импорты" бөлiмi 300.07.001 жолына қосымша нысанның "Өндiрiстiк ұқсату үшiн арналған тауарлар импорты" бөлiмi үшiн белгiленген тәртiппен толтырылады.
С бағанының жиынтық шамасы 300.07.002А жолына, Е бағанының жиынтық шамасы - 300.07.002В жолына, F бағанының жиынтық шамасы 300.07.002С жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 300.07.002D  жолына, I бағанының жиынтық шамасы 300.07.002E жолына және J бағанының жиынтық шамасы 300.07.002F, K бағанының жиынтық шамасы G жолына көшiрiледi.
10. Есепке жатқызылатын қосылған құн
салығының сомасын түзету - 300.08-нысанын жасау
58. 300.08 нысаны Салық кодексiнiң  237  және  238-баптарына  сәйкес жүргiзiлген, есепке жатқызылған, қосылған құн салығының сомасын түзету жөнiндегi мәлiметтердi көрсетуге арналған.
Салық кодексiнiң  237-бабының  1-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлген, есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзеткенде тиiстi жолдары мен қосымшалары (300.05 және 300.06-нысандар) толтырылып, қосымша Декларация (300.00 нысан) жасалады.
Осы нысанның жолдары терiс немесе оң мәндерге ие болуы мүмкiн.
59. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету" бөлiмi:
1) 300.08.001 жолында тауарлар бойынша олар бүлiнген немесе жоғалған жағдайда қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы көрсетiледi.
Тауардың (мүлiктiң) бүлiнуi және жоғалуы ұғымы Салық кодексiнiң  237-бабының  2-тармағында айқындалған. Осы жолдың шамасы тек терiс мәнге ие болады;
2) 300.08.002 жолында қосылған құн салығы алдыңғы салық кезеңдерiнде есепке жатқызуға жатқызылған және есептi кезеңде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетiледi.
Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуды түзету мынадай түрде жүргiзiледi:
- салық салынбайтын айналым мақсатында пайдаланылатын негiзгi құралдар бойынша түзетуге жататын қосылған құн салығының сомасы теңгермелiк құн бойынша айқындалады, бұл дегенiмiз негiзгi құралды сатып алу сәтiне қолданыста болған қосылған құн салығының ставкасын қолдану жолымен қайта бағалауды есепке алмай, амортизациялық аударымдарды шегерумен;
- бiр бөлiгi салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлы материалдық қорлар бойынша бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығын түзету салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған салық сомасының бөлiгiнде жүргiзiледi;
- жұмыстарды, қызмет көрсетулердi салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланған кезде түзету бұрын салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша жүргiзiледi;

11) в графе K - сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется путем вычитания из величины, указанной в графе С, суммы величин, указанных в графах E, F, I и J.
Итоговая величина графы С переносится в строку 300.07.001А, графы Е - в строку 300.07.001В, графы F - в строку 300.07.001С, графы G - в строку 300.07.001D, графы I - в строку 300.07.001E и графы J - в строку 300.07.001F, графы K - в строку 300.07.001G.
57.Дополнительная форма к строке 300.07.002.
Раздел "Импорт воды, газа, электроэнергии" заполняется в порядке, установленном для заполнения раздела "Импорт товаров для промышленной переработки" дополнительной формы к строке 300.07.001.
Итоговая величина графы С переносится в строку 300.07.002А, графы Е - в строку 300.07.002В, графы F - в строку 300.07.002С, графы G - в строку 300.07.002D, графы I - в строку 300.07.002E и графы J - в строку 300.07.002F, графы K - в строку 300.07.002G.
10. Составление формы 300.08 -
Корректировка суммы налога на добавленную
стоимость, относимого в зачет
58. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 237 и 238 Налогового кодекса.
При корректировке сумм налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае, указанном в подпункте 4) пункта 1 статьи 237 Налогового кодекса, составляется дополнительная Декларация (форма 300.00) с заполнением соответствующих строк и приложений (формы 300.05 и 300.06).
Строки данной формы могут иметь отрицательное или положительное значение.
59. Раздел "Корректировка суммы НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.08.001 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты.
Понятие порчи и утраты товара (имущества) определено в пункте 2 статьи 237 Налогового кодекса. Величина данной строки имеет только отрицательное значение;
2) в строке 300.08.002 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота.
Корректировка зачета по товарам (работам, услугам) производится следующим образом:
сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая корректировке по основным средствам, используемым не в целях облагаемого оборота, определяется по балансовой стоимости, т.е. за минусом амортизационных отчислений, без учета переоценки путем применения ставки налога на добавленную стоимость, действовавшей на момент приобретения основного средства;
по товароматериальным запасам, частично использованным не в целях облагаемого оборота, корректировка налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, производится в части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, использованным не в целях облагаемого оборота;
при использовании работ, услуг не в целях облагаемого оборота корректировка производится по работам, услугам, не использованным ранее в целях облагаемого оборота;

3) 300.08.003 жолында сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруiне байланысты жүргiзiлген қосылған құн салығы бойынша есептi түзету жөнiндегi мәлiметтер көрсетiледi. Жол қосымша нысан негiзiнде толтырылады;
4) 300.08.004 жолында жеткiзушiге жартылай немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы көрсетiледi. Жол қосымша нысан негiзiнде толтырылады;
5) 300.08.005 жолында мәмiле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы көрсетiледi. Жол қосымша нысан негiзiнде толтырылады;
6) 300.08.006 жолында нормадан тыс шеккен шығыстар бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы көрсетiледi. Осы жолды Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес Табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын қосылған құн салығын төлеушiлер толтырады;
7) 300.08.007 жолында күмәндi мiндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы көрсетiледi. Жол қосымша нысан негiзiнде толтырылады;
8) 300.08.008 жолында күмәндi мiндеттемелердi тану кезiнде бұрын қосылған құн салығы бойынша есептi түзету жүргiзiлген, күмәндi мiндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы көрсетiледi. Жол қосымша нысан негiзiнде толтырылады;
9) 300.08.009 жолында босатылған айналым мақсатында сатып алынған, тауарларды салық салынатын айналым мақсатында қолданумен байланысты жүзеге асырылатын қосылған құн салығы бойынша есептi түзетудiң сомасы көрсетiледi. Бұл жол егер көрсетiлген тауарларды сатып алу мезетiнде қосылған құн салығын төлеушiмен есепке жатқызудың бөлек әдiсi қолданылған жағдайда толтырылады;
10) 300.08.010 жолында 300.08.001 - 300.08.009 жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын қосылған құн салығы бойынша есептi түзетудiң қорытынды шамасы көрсетiледi.
300.08.010 жолының шамасы 300.00.017 жолына көшiрiледi.
60. 300.08.003, 300.08.004, 300.08.005 300.08.007, 300.00.008 жолдары қосымша нысандардың негiзiнде толтырылады.
61. 300.08.003 жолына қосымша нысан сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағаның, өтемақының өзгеруiне байланысты қосылған құн салығы бойынша есептi түзетудi көрсетуге арналған.
"Сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруi" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:

3) в строке 300.08.003 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги). Строка заполняется на основании дополнительной формы;
4) в строке 300.08.004 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
5) в строке 300.08.005 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия сделки. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
6) в строке 300.08.006 указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
7) в строке 300.08.007 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
8) в строке 300.08.008 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, связанной с осуществлением оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
9) в строке 300.08.009 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, осуществляемая в связи с использованием товаров в целях облагаемого оборота, приобретенных в целях освобожденного оборота. Данная строка заполняется в том случае, если в момент приобретения указанных товаров плательщиком налога на добавленную стоимость использовался раздельный метод отнесения в зачет;
10) в строке 300.08.010 указывается итоговая величина корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.08.001 по 300.08.009.
Величина строки 300.08.010 переносится в строку 300.00.017.
60. Строки 300.08.003, 300.08.004, 300.08.005, 300.08.007, 300.08.008 заполняются на основании дополнительных форм.
61. Дополнительная форма к строке 300.08.003 предназначена для отражения корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, связанной с изменением цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги).
В разделе "Изменение цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги)" указываются следующие сведения:

1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткiзушi салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
3) С бағанында - соның негiзiнде салық салынатын айналымның мөлшерiне түзету жүргiзiлген құжат атауы (қосымша шот-фактура немесе басқа растайтын құжат);
4) D бағанында - С бағанында көрсетiлген құжаттың нөмiрi және жасалған күнi;
5) E бағанында - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағаларын түзету сомасы;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы.
F бағанының қорытынды шамасы 300.08.003 жолына көшiрiледi.
62. 300.08.004 жолына қосымша нысан жеткiзушiге жартылай немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзетудi көрсетуге арналған.
"Тауарды қайтару" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - қайтарылатын тауардың атауы;
3) С бағанында - тауар жеткiзушi салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
4) D бағанында - қайтарылатын тауардың қосылған құн салығынсыз құны;
5) Е бағанында - қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.08.004 жолына көшiрiледi.
63. Е бағанының қорытынды шамасы 300.08.004 жолына көшiрiледi. 300.08.005 жолына қосымша нысан нәтижесiнде бұрын жасалған мәмiле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша (мысалы, тауар сатып алу-сату шарты бойынша тиелген, бiрақ нәтижесiнде оны өтеусiз беру, жалға беру және т.б. туралы шешiм қабылданған) қосылған құн салығы бойынша есептi түзетудi көрсетуге арналған.
"Мәмiле шарттарының өзгеруi" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - соған сәйкес тауар Қазақстан Республикасының аумағында еркiн айналысқа жiберу жүргiзiлген жүк кеден декларациясының тiркеу нөмiрi;
3) С бағанында соның негiзiнде мәмiле шарттары өзгертiлген құжат атауы;
4) D бағанында көрсетiлген құжаттың нөмiрi және жасалған күнi;
5) Е бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) қосылған құн салығынсыз құнының түзету сомасы;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы.
F бағанының қорытынды шамасы 300.08.005 жолына көшiрiледi.
64. 300.08.007 жолына қосымша нысан күмәндi талаптар бойынша қосылған құн салығы бойынша есептi түзетудi көрсетуге арналған.
"Күмәндi мiндеттемелер" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзушi мiндеттемесi берешегi бар салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С - наименование документа, на основании которого производится корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость (дополнительный счет-фактура или другой подтверждающий документ);
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе С;
5) в графе Е - сумма корректировки стоимости товаров (работ, услуг);
6) в графе F - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.08.003.
62.Дополнительная форма к строке 300.08.004 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику.
В разделе "Возврат товара" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе B - наименование возвращаемого товара;
3) в графе C - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товара;
4) в графе D - стоимость возвращаемого товара без налога на добавленную стоимость;
5) в графе Е - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.08.004.
63.Дополнительная форма к строке 300.08.005 предназначена для отражения сведений о зачете налога на добавленную стоимость по товарам, по которым изменены условия заключенной ранее сделки, в результате чего изменяется сумма налога, относимого в зачет (например, товар приобретен по договору купли-продажи, но впоследствии принято решение о его безвозмездной передаче, передаче в аренду и т.п.).
В разделе "Изменение условий сделки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С - наименование документа, в соответствии с которым изменяются условия сделки;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе В;
5) в графе E - сумма корректировки стоимости товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.08.005.
64.Дополнительная форма к строке 300.08.007 предназначена для отражения корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам.
В разделе "Сомнительные обязательства" указываются:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг), перед которым числится обязательство;

3) С бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзушiнiң аты-жөнi, немесе атауы;
4) D бағанында - солар бойынша тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алынған шот-фактураның нөмiрi және жасалған күнi;
5) Е бағанында - күмәндi мiндеттеме болып табылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) қосылған құн салығынсыз құнының түзету сомасы;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есеп жүргiзiлген салық кезеңiнде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
7) G бағанында - шот-фактурада көрсетiлген қосылған құн салығы сомасы;
8) Н бағанында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу жүргiзiлген салық кезеңi;
9) I бағанында жалпы айналымда салық салынатын айналымның үлес салмағы;
10) J бағанында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудiң сомасы.
J бағанының қорытынды шамасы 300.08.007 жолына көшiрiледi.
65. 300.08.008 жолына қосымша нысан күмәндi мiндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке бұрын азаю тарабына қарай түзетулер жүргiзiлген осындай мiндеттемелер бойынша төлем жүргiзумен байланысты қосылған құн салығына түзетудi көрсетуге арналған.
"Күмәндi мiндеттемелер бойынша төлем" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - соның алдындағы мiндеттемелерi өтелген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) жеткiзушi салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
3) С бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзушiнiң аты-жөнi, немесе атауы;
4) D бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепке түзету жүргiзiлген салық кезеңi;
5) Е бағанында - олар бойынша берешектер күмәндi мiндеттеме болып танылған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактураның нөмiрi және жасалған күнi;
6) F бағанында - осы мiндеттеме бойынша жүргiзiлген төлемнiң жалпы сомасы;
7) G бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) қосылған құн салығын енгiзбей төленген құны;
8) Н бағанында - қосылған құн салығын есептеу жүргiзiлген салық кезеңiнде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
9) I бағанында - қосылған құн салығы бойынша есептi түзету сомасы
I бағанының қорытынды шамасы 300.08.008 жолына көшiрiледi.
11. Есепке жатқызу әдiсiмен төленетiн қосылған құн салығы
бойынша тауарлар импорты - 300.09-нысанын жасау
66. 300.09 нысаны салық кезеңiнiң iшiнде Салық кодексiнiң  250-бабында  көзделген кедендiк ресiмдеу кезiнде қосылған құн салығы есеп әдiсi бойынша жүзеге асырылған тауарлар импорты туралы ақпарат беруге арналған.
Сонымен қатар, осы қосымшада жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттың шарттарына сәйкес қосылған құн салығы кедендiк ресiмдеу кезiнде есепке жатқызу әдiсiмен төленетiн салық кезеңнiң iшiнде жүзеге асырылған тауарлар импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi.

3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
4) в графе D - номер и дата составления счета-фактуры, по которому были приобретены товары (работы, услуги);
5) в графе E - стоимость товаров (работ, услуг), являющаяся сомнительным обязательством, без включения в нее налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором произведен зачет по налогу на добавленную стоимость;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре;
8) в графе H - налоговый период, в котором произведен зачет по налогу на добавленную стоимость;
9) в графе I - удельный вес облагаемого оборота в общем обороте;
10) в графе J - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы J переносится в строку 300.08.007.
65.Дополнительная форма к строке 300.08.008 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость, связанной с оплатой сомнительного обязательства, по которому ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость в сторону уменьшения.
В разделе "Оплата сомнительного обязательства" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг), перед которым погашено обязательство;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
4) в графе D - налоговый период, в котором ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость;
5) в графе Е - номер и дата составления счета-фактуры по приобретенным товарам (работам, услугам), задолженность по которым была признана сомнительным обязательством;
6) в графе F - общая сумма произведенной оплаты по данному обязательству;
7) в графе G - стоимость оплаченных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
8) в графе H - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором был осуществлен зачет по налогу на добавленную стоимость;
9) в графе I - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы I переносится в строку 300.08.008.
11. Составление формы 300.09 -
Налог на добавленную стоимость по импорту
товаров, уплачиваемый методом зачета
66. Форма 300.09 предназначена для отражения сведений по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, по которому налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным статьей 250 Налогового кодекса.
Кроме того, в данном приложении указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, в котором налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование.

67. "Есеп әдiсiмен төленетiн тауар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлiмiнiң 300.09.001 жолы қосымша нысан негiзiнде толтырылады.
300.09.001А жолының шамасы 300.00.015А жолына көшiрiледi.
300.09.001В жолының шамасы:
барабар әдiсiн қолдануда - 300.00.009 және 300.00.015В жолдарына;
бөлек әдiстi қолданғанда - 300.00.009 жолына және 300.06.036B, 300.06.037В және 300.06.038В жолдарына тиiстi мөлшерде көшiрiледi.
68. 300.09.001 жолына қосымша нысан.
"Есеп әдiсiмен төленетiн тауар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - импортталатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында - соған сәйкес тауар Қазақстан Республикасының аумағында еркiн айналысқа жiберу жүргiзiлген жүк кеден декларациясының тiркеу нөмiрi;
4) D бағанында - Салық кодексiнiң  220-бабына  сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт мөлшерi;
5) E бағанында - Салық кодексiнiң  250-бабына  сәйкес немесе жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттың шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдiсiмен төленетiн тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы. Осы сома жүк кеден декларациясында көрсетiлген салық сомасына сәйкес келуi тиiс.
D бағанының қорытынды шамасы 300.09.001А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.09.001В жолына көшiрiледi.
12. Өткен салық кезеңдерiнен көшiрiлген қосылған құн
салығы бойынша есепке жатқызулар - 300.010-нысанын жасау
69. 300.10 нысаны өткен салық кезеңдерiнен көшiрiлетiн қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызулар сомасын көрсетуге арналған. "Салық кезеңi үшiн қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебiнен көшiрiлетiн ҚҚС бойынша есепке жатқызулар" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) 300.10.001 жолында - өткен салық кезеңi үшiн жасалған Декларацияның 300.00.026 жолының шамасы;
2) 300.10.002 жолында - Салық кодексiнiң  252-бабына  сәйкес есептi салық кезеңi iшiнде салық төлеушiге қайтарылған қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.10.003 жолында - есептi салық кезеңiнде қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебiне есептелетiн төленген салық сомасынан асатын есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы.
300.10.003 жолының шамасы 300.10.001 және 300.10.002 жолдарының айырмашылығы ретiнде айқындалады және 300.00.024 жолына көшiрiледi.
13. Резидент емес үшін төлеуге тиiстi
қосылған құн салығы - 300.11-нысанын жасау
70. 300.11 нысаны Кодексiнiң  221-бабына  сәйкес резидент емес үшiн төлеуге тиiстi және төленген қосылған құн салығы сомасы туралы мәлiметтердi көрсетуге арналған.

67. Строка 300.09.001 раздела "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" заполняется на основании дополнительной формы.
Величина строки 300.09.001А переносится в строку 300.00.015А.
Величина строки 300.09.001В переносится:
при использовании пропорционального метода - в строки 300.00.009 и 300.00.015В;
при использовании раздельного метода - в строку 300.00.009 и в соответствующем размере - в строки 300.06.036В, 300.06.037В и 300.06.038В.
68.Дополнительная форма к строке 300.09.001.
В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование импортируемых товаров;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой осуществлен выпуск товаров в свободное обращение на территорию Республики Казахстан;
4) в графе D - размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса или в соответствии с условиями контракта на недропользование. Данная сумма должна соответствовать сумме налога, отраженной в грузовой таможенной декларации.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.09.001А, графы Е - в строку 300.09.001В.
12. Составление формы 300.10 -
Зачеты по налогу на добавленную стоимость,
переносимые из предыдущих налоговых периодов
69. Форма 300.10 предназначена для отражения сумм зачетов по налогу на добавленную стоимость, переносимых из предыдущих налоговых периодов. В разделе "Зачеты по НДС, переносимые в счет платежей по НДС за налоговый период" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.10.001 - величина строки 300.00.026 Декларации, составленной за предыдущий налоговый период;
2) в строке 300.10.002 - суммы налога на добавленную стоимость, которые в течение отчетного налогового периода были возвращены налогоплательщику в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса;
3) строка 300.10.003 - общая сумма превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, зачитываемого в счет платежей по налогу на добавленную стоимость в отчетном налоговом периоде.
Величина строки 300.10.003 определяется как разница строк 300.10.001 и 300.10.002 и переносится в строку 300.00.024.
13. Составление формы 300.11 -
Налог на добавленную стоимость, подлежащий
уплате за нерезидента
70. Форма 300.11 предназначена для отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.

71. "Есептi салық кезеңiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша төлеуге жататын ҚҚС" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер енгiзiледi:
1) 300.11.001 жолында - ағымдағы салық кезеңiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым. Салық салынатын айналым мөлшерi Салық кодексiнiң  220-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалады.
300.11.001 жолының шамасы:
бара-бар әдiстi қолданғанда - 300.05.007А жолына бөлек әдiстi қолданғанда - тиiстi мөлшерде 300.06.007А және (немесе) 300.06.017А және (немесе) 300.06.027А жолдарына көшiрiледi;
2) 300.11.002 жолында - 300.11.001 жолда көрсетiлген айналым бойынша резидент емес үшiн төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы.
300.11.002 жолының шамасы:
барабар әдiсiн қолданғанда - 300.05.007В жолына бөлек әдiстi қолданғанда - тиiстi мөлшерде 300.06.007В, 300.06.017В және 300.06.027В жолдарына көшiрiледi;
3) 300.11.003 жолында - 300.11.001 жолында көрсетiлген айналым бойынша есептi салық кезеңi iшiнде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы. Осы жолға Салық кодексiнiң  252-бабына  сәйкес жүргiзiлген есепке жатқызу жолымен төленген салықтың сомасы да енгiзiледi. Сонымен қатар, аталған жолға Салық кодексiнiң  39-бабына  сәйкес резидент емес үшiн төленуi тиiс қосылған құн салығы бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы енгiзiледi;
300.11.001-300.11.003 жолдары қосымша нысанның негiзiнде толтырылады.
72. "Өткен салық кезеңдерiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша төлеуге тиiстi ҚҚС" бөлiмiнде есептi салық кезеңiнде резидент емеске қосылған құн салығын төлеу бөлшектеп немесе толық жүргiзiлген өткен салық кезеңдерiне резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) 300.11.004 жолында - өткен салық кезеңдерiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым. Осы жол егер бюджетке төлеуге есептелген қосылған құн салығы белгiленген мерзiмде төленбеген (немесе бөлшектеп төленген) жағдайда толтырылады;
2) 300.11.005 жолында - 300.11.004 жолында көрсетiлген айналым бойынша резидент емес үшiн төлеуге тиiстi қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.11.006 жолында - 300.11.004 жолында көрсетiлген айналым бойынша есептi салық кезеңiнiң iшiнде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы. Осы жолға Салық кодексiнiң  252-бабына  сәйкес жүргiзiлген есепке жатқызу жолымен төленген салықтың сомасы да енгiзiледi. Сонымен қатар, аталған жолға Салық кодексiнiң  39-бабына  сәйкес резидент емес үшiн төленуi тиiс қосылған құн салығы бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы енгiзiледi;

71. В разделе "НДС, подлежащий уплате по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в отчетном налоговом периоде" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.11.001 - облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 221 Налогового кодекса.
Величина строки 300.11.001 переносится в строку:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.007А;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.007А и (или) 300.06.017А и (или) 300.06.027А;
2) в строке 300.11.002  сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента по обороту, указанному в строке 300.11.001.
Величина строки 300.11.002 переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.007В;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.007В и (или) 300.06.017В и (или) 300.06.027В;
2) в строке 300.11.003 сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение отчетного налогового периода по обороту, указанному в строке 300.11.001. Также в данную строку включается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного путем зачета, произведенного в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса. Кроме того, в данную строку включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статьей 39 Налогового кодекса.
Строки с 300.11.001 по 300.11.003 заполняются на основании дополнительной формы.
72. В разделе "НДС, подлежащий уплате по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:
1) в строке 300.11.004 - облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, причитающийся к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
2) в строке 300.11.005 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента по обороту, указанному в строке 300.11.004;
3) в строке 300.11.006 - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение отчетного налогового периода по обороту, указанному в строке 300.11.004. Также в данную строку включается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного путем зачета, произведенного в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса. Кроме того, в данную строку включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статьей 39 Налогового кодекса;

4) 300.11.007 жолында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша есептi салық кезеңiнде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы.
300.11.007 жолының шамасы 300.11.003 және 300.11.006 жолдарының шамасын жиынтықтау жолымен айқындалады және:
бара-бар әдiстi қолдану кезiнде 300.05.007С жолына;
бөлек әдiсi кезiнде - тиiстi мөлшерде 300.06.007С және (немесе) 300.06.027С жолдарында көшiрiледi.
300.11.004 - 300.11.006 жолдары қосымша нысанның негiзiнде толтырылады.
73. 300.11.001, 300.11.002 және 300.11.003 жолдарына қосымша нысан.
"Есептi салық кезеңiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
2) В бағанында - өткiзу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын жұмысты орындаған және қызмет көрсеткен резидент еместiң аты-жөнi немесе атауы;
3) С бағанында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң атауы;
4) D бағанында - резидент еместен жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алған күн;
5) Е бағанында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым;
6) F бағанында - қосылған құн салығын төлеушi болып табылмайтын резидент емес үшiн төлеуге тиiстi қосылған құн салығының сомасы;
7) G бағанында - қосылған құн салығын төлеушi болып табылмайтын резидент емес үшiн бюджетке нақты төленген не бюджеттен қайтаруға жататын артық төленген салық сомасы немесе нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымда қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы есептелген қосылған құн салығының сомасы;
8) Н бағанында - резидент емес үшiн салықтың төленгенiн растайтын төлем құжатының атауы;
9) I бағанында - резидент емес үшiн салықтың төленгенiн растайтын төлем құжатының нөмiрi мен күнi.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.11.001 жолына, F бағаны -  300.11.002 жолына және G бағаны - 300.11.003 жолына көшiрiледi.
74. 300.11.004, 300.11.005 және 300.11.006 жолдарына қосымша нысан.
"Өткен салық кезеңдерiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А, В, С, D, E және F бағандары 300.11.001, 300.00.002 және 300.00.003 жолдарына қосымша нысанның тиiстi бағандарын толтыру үшiн көзделген тәртiпте толтырылады;
2) G бағанында - өткен салық кезеңдерiнде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы;
3) Н бағанында - өткен салық кезеңдерiнде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер үшiн есептi салық кезеңiнде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы;

4) в строке 300.11.007 - общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде по работам и услугам, приобретенным у нерезидента.
Величина строки 300.11.007 определяется путем суммирования величин строк 300.11.003 и 300.11.006 и переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.007С;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.007С и (или) 300.06.027С. Строки с 300.11.004 по 300.11.006 заполняются на основании дополнительной формы.
73. Дополнительная форма к строкам 300.11.001, 300.11.002 и 300.11.003.
В разделе "Работы и услуги, приобретенные у нерезидента в отчетном налоговом периоде" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - фамилия, имя, отчество или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С - наименование работ и услуг, приобретенных у нерезидента;
4) в графе D - дата приобретения работ и услуг у нерезидента;
5) в графе Е - облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет за нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость, либо зачитываемого суммой излишне уплаченных налогов, подлежащих возврату из бюджета, или суммой налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
8) в графе H - наименование платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента;
9) в графе I - номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.11.001, графы F - в строку 300.11.002 и графы G - в строку 300.11.003.
74. Дополнительная форма к строке 300.11.004, 300.11.005 и 300.11.006.
В разделе "Работы и услуги, приобретенные у нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются следующие сведения:
1) графы А, В, С, D, E и F заполняются в порядке, предусмотренном для заполнения соответствующих граф дополнительной формы к строкам 300.11.001, 300.11.002 и 300.11.003;
2) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет в предыдущие налоговые периоды;
3) в графе H - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде за работы и услуги, приобретенные у нерезидента в предыдущие налоговые периоды;

4) I бағанында - есептi салық кезеңiнде резидент емес үшiн салықтың төленгенiн растайтын төлем құжатының немесе уәкiлеттi мемлекеттiк органмен белгiленген нысан бойынша салық органы берген құжаттың атауы, нөмiрi және күнi.
Есептi салық кезеңiнде резидент емес үшiн салықтың төленгенiн растайтын құжат нысаны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетi Төрағасының 2003 жылғы 23 желтоқсандағы Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2004 жылдың 15 қаңтарында  N 2672  болып тiркелген бұйрығымен бекiтiлген "Жеке шот жүргiзу ережелерiнiң" 17-бөлiмiнде келтiрiлген.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.00.004 жолына, F бағаны - 300.11.005 жолына және Н бағаны - 300.11.006 жолына көшiрiледi.
75. Қосымша Декларацияны беру кезiнде "СТН" және аталған өзгеріс пен толықтыру жататын "Салық кезеңi" жолдарының деректемелерi көрсетiледi.
76. Бұрын берiлген Декларацияға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi Декларациядағы түзетiлетiн жолдың түрiне байланысты - әрiптiк, сандық немесе жиынтық.
Егер әрiптiк және (немесе) сандық жол түзетiлетiн жағдайда, қосымша Декларацияда дұрыс деректер көрсетiледi.
Егер жиынтық жол түзетiлетiн жағдайда, қосымша Декларацияда тек бұрын берiлген Декларациямен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетiледi.
77. Декларацияға Қосымшаға және (немесе) қосымша нысандарға өзгерiстер мен толықтыру енгiзу кезiнде СТН және салық кезеңi, сондай-ақ тек өзгерiс пен толықтыру енгiзiлетiн жолдар мен беттердiң нөмiрлерi көрсетiледi. Бұл ретте осы өзгерiс пен толықтыру жататын "СТН" және "Салық кезеңi" жолдарының деректемелерi көрсетiлетiн Декларация берiледi.
78. Декларацияға Қосымшаның және (немесе) қосымша нысандардың әрiптiк және (немесе) сандық жолдарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу кезiнде дұрыс деректер көрсетiледi.
79. Декларацияға Қосымшаның және (немесе) қосымша нысандардың жиынтық жолдарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу кезiнде әрiптiк және (немесе) сандық жолдардың тиiстi деректемелерi және бұрын берiлген деректермен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетiледi.
80. Егер бұрын қосымша Декларациялар берiлген Декларацияға қосымша Декларация берiлетiн болса, онда осы қосымша Декларация бұрын берiлген қосымша Декларацияларды ескере отырып берiлуi тиiс.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 300.00, 300.01, 300.02, 300.03, 300.04, 300.05, 300.06, 300.07, 300.08, 300.09, 300.10, 300.11 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтiнiштi

4) в графе I - наименование, номер и дата платежного документа или документа, выданного налоговым органом по форме, установленной уполномоченным государственным органом, подтверждающего уплату налога за нерезидента в отчетном налоговом периоде.
Форма документа, подтверждающая уплату налога за нерезидента в отчетном налоговом периоде, приведена в главе 17 Правил ведения лицевых счетов, утвержденных  приказом  Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2003 года N 530, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 января 2004 года за N 2672.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.11.004, графы F - в строку 300.11.005 и графы H - в строку 300.11.006.
75. При представлении дополнительной Декларации указываются реквизиты полей "РНН" и "Налоговый период", к которому относятся данные изменения и дополнения.
76. Порядок внесения изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию зависит от вида корректируемого поля в Декларации - буквенного, цифрового или суммарного.
В случае если корректируется буквенное и (или) цифровое поле, в дополнительной Декларации указываются правильные данные.
В случае если корректируется суммарное поле, в дополнительной Декларации указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленной Декларацией.
77. При внесении изменений и дополнений в Приложения к Декларации и (или) дополнительные формы указываются РНН и налоговый период, а также только те номера строк и текущих страниц, в которые вносится изменение и дополнение. При этом также представляется Декларация, в которой указываются реквизиты полей "РНН" и "Налоговый период", к которому относятся данные изменения и дополнения.
78. При внесении изменений и дополнений в буквенные и (или) цифровые поля Приложений к Декларации и (или) дополнительных форм указываются правильные данные.
79. При внесении изменений и дополнений в суммарные поля Приложений к Декларации и (или) дополнительных форм указываются соответствующие реквизиты буквенных и (или) цифровых полей и сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленными данными.
80. Если к Декларации, к которой ранее уже были представлены дополнительные Декларации, представляется дополнительная Декларация, то данная дополнительная Декларация должна представляться с учетом ранее представленных дополнительных Деклараций.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 300.00, 300.01, 300.02, 300.03, 300.04, 300.05, 300.06, 300.07, 300.08, 300.09, 300.10, 300.11 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления о возврате
налога на добавленную стоимость из бюджета
по оборотам, облагаемым по нулевой ставке

жасау ережелерi (302.00 нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексi) сәйкес әзiрленген және қосылған құн салығын дұрыс есептеу мен уақтылы қайтаруға арналған Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар негiзiндегi қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтiнiштi (302.00 нысан) (бұдан әрi - Өтiнiш) жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Өтiнiш қағаз тасығышта жасалады және қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Өтiнiштi толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге, тазалауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер болмаған кезде Өтiнiштiң тиiстi торкөздерi толтырылмайды.
5. Өтiнiшке Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
6. Өтiнiштi қағаз тасығышта келу тәртiбiнде екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық органына қайтарылады.
2. Өтiнiштi жасау
7. "Қосылған құн салығын төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық төлеушi мынадай деректер көрсетедi:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушiнiң аты-жөнi немесе толық атауын;
3) өзiне қою сериясын, нөмiрiн және күнiн кiргiзетiн, қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiктiң деректерiн;
4) қайтару себебiн - тиiстi торкөзде белгi жүргiзiледi;
5) салық кезеңдерi, оларға байланысты қосылған құн салығы қайтаруға жататын нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар жасалған салық кезеңiн;
6) өзiне бенефициар банктiң атауын, бенефициар банктiң тiркеу нөмiрiн, банктiк сәйкестендiру кодын (БСК) және жеке сәйкестендiру кодын (ЖСК) кiргiзетiн банктiк деректемелердi;
7) өтiнiштiң түрiн - негiзгi; қосымша - тиiстi тор көзге белгi қойылады.
Егер бұрын негiзгi Өтiнiш бойынша қайтаруға мәлiмделген қосылған құн салығының сомасы салық тексеруiнiң актiсiнде қайтаруға толық емес мөлшерде расталған жағдайда, нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының қалған сомасын растау үшiн қосымша өтiнiш толтырылады.
8. "Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы туралы мәлiметтер" бөлiмiнде:
1) 302.00.001 жолында оларға байланысты өтiнiш берiлiп отырған, нөлдiк ставка бойынша iшiнде салық салынатын айналымдар жасалған соңғы салық кезеңi үшiн нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын төлеушiде қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуi көрсетiледi;
Егер өтiнiштi беру күнiне ҚҚС төлеушiде беру күнiнiң алдындағы салық кезеңi үшiн 330.00 нысанның 300.00.026 жолында көрсетiлген есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асып кетуi жоқ болған жағдайда, өтiнiш толтырылмайды.

(форма 302.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке (форма 302.00) (далее - Заявление), предназначенного для правильного исчисления и своевременного возврата налога на добавленную стоимость.
2. Заявление составляется на бумажном носителе и заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. Заявление представляется в явочном порядке на бумажном носителе и составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику налога на добавленную стоимость с отметкой налогового органа.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) фамилия, имя, отчество или полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительными документами;
3) данные свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату  постановки;
4) причина возврата - производится отметка в соответствующей ячейке;
5) налоговые периоды, в течение которых совершены обороты, облагаемые по нулевой ставке, в связи с которыми налог на добавленную стоимость подлежит возврату;
6) банковские реквизиты, включающие в себя наименование банка-бенефициара, регистрационный номер банка-бенефициара, банковский идентификационный код (БИК) и индивидуальный идентификационный код (ИИК);
7) вид заявления - основное; дополнительное - производится отметка в соответствующей ячейке.
Дополнительное заявление составляется для подтверждения оставшейся суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере;
8. В разделе "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату":
1) в строке 302.00.001 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся у плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, за последний налоговый период, в течение которого совершены обороты, облагаемые по нулевой ставке, в связи с которыми подано заявление.
В случае если на дату подачи заявления у плательщика налога на добавленную стоимость отсутствует превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, отраженного в строке 300.00.026 формы 300.00 за налоговый период, предшествующий дате подачи Заявления, заявление не составляется.

Қосымша Өтiнiш жасалған кезде 302.00.001 жолы толтырылмайды;
2) 302.00.002 жолында өтiнiштi беру күнiне қосылған құн салығын төлеушiде қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асып кетуi көрсетiледi. Осы жолда өтiнiштi беру күнiнiң алдындағы салық кезеңi үшiн 300.00 нысанының 300.00.026 жолында көрсетiлген сома көрсетiледi. Қосымша Өтiнiштi жасау кезiнде 302.00.002 жолы толтырылмайды;
3) 302.00.003 жолында қайтаруға мәлiмделген салықтың сомасы көрсетiледi. Қосымша Өтiнiш жасалған кезде аталған жолда егер бұрын негiзгi Өтiнiш бойынша қайтаруға мәлiмделген қосылған құн салығының сомасы салық тексеруiнiң актiсiнде қайтаруға толық емес мөлшерде расталған жағдайда, нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының қалған сомасы көрсетiледi. Бұл ретте аталған жолдың мәнi негiзгi өтiнiштiң осы жолында көрсетiлген мәннен аспауы тиiс.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 302.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Салық кезеңi (есептiк тоқсан) барысында
сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
бойынша шот-фактуралар тiзiлiмiн жасау ережелерi
(307.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексi) сәйкес әзiрленген, Қазақстан Республикасы аумағында салық кезеңi (есептi тоқсан) барысында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шот-фактуралар тiзiлiмiн (бұдан әрi - Тiзiлiм) жасау тәртiбiн айқындайды, және оны толтыру тәртiбiн айқындайды.
2. Тiзiлiм Тiзiлiмнiң өзiнен (307.00-нысан) және Тiзiлiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын, Қазақстан Республикасы аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шот-фактуралар туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (307.01-нысан) тұрады.
3. Тiзiлiмдi жасау кезiнде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес толтырылады.

При составлении дополнительного Заявления строка 302.00.001 не заполняется;
2) в строке 302.00.002 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся у плательщика налога на добавленную стоимость на дату подачи заявления. В данной строке указывается сумма, отраженная в строке 300.00.026 формы 300.00 за налоговый период, предшествующий дате подачи заявления. При составлении дополнительного Заявления строка 302.00.002 не заполняется;
3) в строке 302.00.003 указывается сумма налога, предъявленного к возврату. При составлении дополнительного Заявления в данной строке указывается оставшаяся сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, в случае, если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере. При этом значение данной строки не должно превышать значение, указанное в этой строке основного Заявления.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 302.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления реестра счетов-фактур по товарам
(работам, услугам), приобретенным в течение
налогового периода (отчетного квартала)
(форма 307.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), определяют порядок составления реестра счетов-фактур по товарам (работам, услугам), приобретенным в течение налогового периода (отчетного квартала) на территории Республики Казахстан, и определяют порядок его заполнения (далее - Реестр).
2. Реестр состоит из самого Реестра (форма 307.00) и приложения к нему (форма 307.01) по раскрытию информации о счетах-фактурах по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан, являющегося неотъемлемой частью Реестра.
3. При составлении Реестра:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.

4. Тiзiлiмдi беру кезiнде:
1) қағаз тасығышта келу тәртiбiмен екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеушi почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексiнiң  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - келу тәртiбiмен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеушi Тiзiлiмдi жеткiзу (қабылдау) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
5. Тiзiлiмдi және Тiзiлiмге қосымшаны толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге және тазалауға жол берiлмейдi.
6. Соманың терiс мәнi тиiсті жолдың (бағанның) бiрiншi сол торкөзiнде "-" белгiсiмен белгiленедi.
7. Көрсеткiштер жоқ болған кезде Тiзiлiмнiң және Тiзiлiмге қосымшаның тиiстi торкөздерi толтырылмайды.
8. Тiзiлiмдi және Тiзiлiмге қосымшаны оны толтырған лауазымды тұлғамен қол қойылады және мөрмен куәландырылады.
9. Тiзiлiмге қосымшаға алдын-ала төлем (аванс) алуға жазылып берiлген шот-фактуралар енгiзiлмейдi. Осы шот-фактуралар Тiзiлiмге қосымшаға нақты тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) алынған салық кезеңiнде (есептi тоқсанда) енгiзiледi.
Егер бұрын алынған шот-фактураларға қосымша шот-фактуралар жазылған жағдайда, олар да Тiзiлiмге қосымшаға енгiзiледi.
2. Тiзiлiм (Тiзiлiмнiң 307.00-нысанын) жасау
10. "Қосылған құн салығын төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық төлеушi келесi деректердi көрсетедi:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) Салық кодексiнiң  247-бабының  3-тармағына сәйкес айқындалатын Тiзiлiм жасалатын салық кезеңi. Тiзiлiм ай немесе тоқсан үшiн жасалады. Егер салық кезеңi тоқсан болса, онда айды көрсету үшiн тор көздер толтырылмайды. Салық кезеңi араб сандарымен көрсетiледi. Екi белгiден кем ай нөмiрiн көрсеткенде, сол торкөз толтырылмайды;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке кәсiпкердiң аты-жөнi;
4) Тiзiлiм түрi - негiзгi, қосымша және (немесе) хабарлама бойынша тиiстi торкөзге белгi жасалады;
5) хабарламаның нөмiрi мен күнi хабарлама бойынша қосымша тiзiлiмдi тапсырған жағдайда толтырылады;
6) қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiгiнiң сериясы, нөмiрi және қосылған құн салығы бойынша есепке қою күнi;
7) жер қойнауын пайдаланушылар ҚҚС бойынша Декларацияға Тiзiлiм беру жағдайында белгiленедi;
7А - келiсiм-шарттан тыс жүзеге асырылған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тiзiлiм жасау жағдайында белгiленедi;
7В - жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарты шегiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тiзiлiм жасау жағдайында белгiленiледi;

4. При представлении Реестра:
1) в явочном порядке на бумажном носителе, составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о доставке (приеме) Реестра.
5. При заполнении Реестра и приложения к Реестру не допускаются исправления, подчистки и помарки.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Реестра и приложение к Реестру не заполняются.
8. Реестр и приложение к Реестру подписывается должностным лицом, заполнившим Реестр, и заверяется печатью.
9. В приложение к Реестру не включаются счета-фактуры, выписанные на получение предварительной оплаты (аванса). Данные счета-фактуры включаются в приложение к Реестру в том налоговом периоде (отчетном квартале), в котором фактически были получены товары (работы, услуги).
В случае, если к ранее полученным счетам-фактурам были выписаны дополнительные счета-фактуры, они также включаются в приложение к Реестру.
2. Составление Реестра (форма Реестра 307.00)
10. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который составляется Реестр, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 247 Кодекса. Реестр составляется за месяц или квартал. Если периодом является квартал, то ячейки для отражения месяца не заполняются. Налоговый период указывается арабскими цифрами. При указании номера месяца, имеющего менее двух символов, левая ячейка не заполняется;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
4) вид Реестра основной, дополнительный и (или) по уведомлению производится отметка в соответствующей ячейке;
5) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного реестра по уведомлению;
6) серия, номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость и дата постановки на учет по налогу на добавленную стоимость;
7) отмечается в случае представления Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость недропользователями:
7А - отмечается в случае составления Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной недропользователем по деятельности осуществленной вне контракта;
7В - отмечается в случае составления Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;

8) аталған жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарты шегiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тiзiлiм жасау кезiнде жер қойнауын пайдаланушылармен жасалған келiсiм-шарттың нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
9) ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi-заңды тұлғалар үшiн арнаулы салық режимiн қолданатын ҚҚС төлеуіш арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша аталған ҚҚС төлеушiлер берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тiзiлiм жасау жағдайында белгiленедi.
"Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде мыналар көрсетiледi:
1) 307.00.001 жолы бойынша сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығының сомасы. Аталған жол 307.01 қосымшасы әрбiр бетiнiң I бағаны жиынтық шамаларын жиынтықтау жолымен айқындалады;
2) 307.02.002 жолы бойынша есептi салық кезеңiнде есепке жатқызуға жататын қосылған құн салығының сомасы. Аталған жол 307.01 қосымшасы әрбiр бетiнiң J бағаны жиынтық шамаларын жиынтықтау жолымен айқындалады.
3. 307.01-нысанын жасау - Салық кезеңi iшiнде (есептi
тоқсанда) сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шот-фактуралар тiзiлiмiне қосымша
11. 307.01-нысан Қазақстан Республикасының аумағында жүргiзген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралар туралы мәлiметтердi көрсетуге арналған.
12. "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде мыналар көрсетiледi:
А бағанында - жолдың реттiк нөмiрi;
В бағанында - шот-фактурада көрсетiлген салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
С бағанында - шот-фактурада көрсетiлген жеткiзушiнi қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiгiнiң сериясы, нөмiрi және беру күні;
D бағанында - белгi қойылады, егер берiлген жол бойынша қосымша шот-фактурадан мәлiметтер көрсетiлсе;
E бағанында - шот-фактура (немесе Салық кодексiнiң  243-бабына  сәйкес салық салынатын айналымды түзеткенде жеткiзушi жасайтын қосымша шот-фактураның) нөмiрi;
F бағанында - шот-фактура көшiрмесiнiң (немесе Салық кодексiнiң  243-бабына  сәйкес салық салынатын айналымды түзеткенде жеткiзушi жасайтын қосымша шот-фактураның) күнi;
G бағанында - шот-фактурада көрсетiлген қосылған құн салығы есептелмеген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) жалпы құны;
H бағанында - қосылған құн салығы есептелмеген, қосылған құн салығы есептелетiн сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) жалпы құны;
I бағанында - шот-фактурада көрсетiлген қосылған құн салығы сомасы көрсетiледi. I-бағанының жиынтық шамасы 300.07 нысанның 307.00.001 жолының мәнiн айқындау кезiнде ескерiледi;

8) указывается номер и дата заключения контракта недропользователем при составлении Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках данного контракта на недропользование;
9) отмечается в случае составления Реестра плательщиком налога на добавленную стоимость, применяющим специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной указанным плательщиком налога на добавленную стоимость по деятельности, осуществляемой в рамках специального налогового режима.
В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" указывается:
1) по строке 307.00.001 сумма налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам). Данная строка определяется путем суммирования итоговых величин графы I приложения 307.01 каждой страницы;
2) по строке 307.00.002 сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая отнесению в зачет в отчетном налоговом периоде. Данная строка определяется путем суммирования итоговых величин графы J приложения 307.01 каждой страницы.
3. Составление формы 307.01 -
Приложения к реестру счетов-фактур по товарам
(работам, услугам), приобретенным в течение
налогового периода (отчетного квартала)
11. Форма 307.01 предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан.
12. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" указываются:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика, указанный в счете-фактуре;
в графе С - серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость поставщика, указанного в счете-фактуре;
в графе D - делается отметка, если по данной строке указываются сведения из дополнительного счета-фактуры;
в графе E - номер счета-фактуры (или дополнительного счета-фактуры, который составляется поставщиком при корректировке облагаемого оборота в соответствии со статьей 243 Налогового кодекса);
в графе F - дата выписки счета-фактуры (или дополнительного счета-фактуры, который составляется поставщиком при корректировке облагаемого оборота в соответствии со статьей 243 Налогового кодекса);
в графе G - общая стоимость товаров (работ, услуг), указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость;
в графе H - общая стоимость товаров (работ, услуг), облагаемых налогом на добавленную стоимость, без учета налога на добавленную стоимость;
в графе I - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы I учитывается при определении значения строки 307.00.001 формы 307.00;

J бағанында - есептi салық кезеңiнде есепке жатқызуға жатқызылуы тиiс қосылған құн салығының сомасы. J бағанының жиынтық шамасы 307.00 нысаны 307.00.002 жолының мәнiн айқындау кезiнде ескерiледi.
13. Тiзiлiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу ҚҚС төлеушiмен осы өзгерiс пен толықтыру жататын салық кезеңi үшiн қосымша Тiзiлiм жасау жолымен жүргiзiледi.
14. Қосымша Тiзiлiмдi беру кезiнде аталған өзгерiс пен толықтыру жататын "СТН" және "Салық кезеңi" жолдарының деректемелерi көрсетiледi.
15. Бұрын берiлген Тiзiлiмге өзгерiс пен толықтыру енгiзу тәртiбi Тiзiлiмдегi түзетiлген жолының түрiне байланысты - әрiптiк, сандық немесе жиынтық.
Егер әрiптiк немесе сандық жолы түзетiлген жағдайда, қосымша Тiзiлiмде дұрыс деректер көрсетiледi.
Егер жиынтық жолы түзетiлген жағдайда, Тiзiлiмде тек бұрын берiлген Тiзiлiммен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы ғана көрсетiледi.
16. Тiзiлiмге Қосымшаға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу кезiнде СТН және салық кезеңi, сондай-ақ жолдар мен беттердiң тек өзгерiс пен толықтыру енгiзiлетiн нөмiрлерi ғана көрсетiледi.
Тiзiлiмге қосымшаға өзгерiстер мен толықтыру енгiзу жiберiлген қателердiң сипатына байланысты мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1) Тiзiлiмнiң "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде В, С, D, E немесе F бағандарында қате табылған жағдайда қосымша Тiзiлiмде осы деректемелердi дұрыс көрсету қажет. Сонымен қатар бағандардың бiрiнде қате жiберiлсе, қосымша Тiзiлiмде барлық көрсетiлген деректемелер көрсетiлетiнiн ескеру қажет.
Бұл ретте Тiзiлiмге Қосымшаның В парағы толтырылмайды;
2) Тiзiлiмнiң "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде G, H, I немесе J бағандарында қате табылған жағдайда, қосымша Тiзiлiмде бұрын берiлген Тiзiлiммен салыстыру арқылы анықталған айырманың сомасын көрсету қажет.
Бұл ретте В, С, D, Е және F бағандарының деректемелерiн және G, Н, I және J бағандарының анықталған айырмасының сомасын көрсету қажет. G, Н, I және J бағандарының мәндерiн азайтуға бағытталған өзгерiстердi енгiзу кезiнде анықталған айырманың сомасы минус белгiсiмен көрсетiледi;
3) Тiзiлiмнiң "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiндегi шот-фактураларды жою қажет болған жағдайда В, С, D, Е және F бағандарының деректемелерiн көрсету қажет, ал G, Н, I және J бағандарында қарсы белгiлермен өзгерiс енгiзiлетiн Тiзiлiмнiң тиiстi бағандарында көрсетiлген сомалар көрсетiлуi тиiс;

в графе J - сумма налога на добавленную стоимость, подлежещая отнесению в зачет в отчетном налоговом периоде. Итоговая величина графы J учитывается при определении значения строки 307.00.002 формы 307.00.
13. Внесение изменений и дополнений в Реестр производится плательщиком налога на добавленную стоимость путем составления дополнительного Реестра за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
14. При представлении дополнительного Реестра указываются реквизиты полей "РНН" и "Налоговый период", к которому относятся данные изменения и дополнения.
15. Порядок внесения изменения и дополнения в ранее представленный Реестр зависит от вида корректируемого поля в Реестре - буквенного, цифрового или суммарного.
В случае если корректируется буквенное или цифровое поле, в дополнительном Реестре указываются правильные данные.
В случае если корректируется суммарное поле, в дополнительном Реестре указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленным Реестром.
16. При внесении изменений и дополнений в Приложение к Реестру указываются регистрационный номер налогоплательщика и налоговый период, а также только те номера строк и текущих страниц, в которые вносится изменение и дополнение.
Внесение изменений и дополнений в приложение к Реестру в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибки в графах В, С, D, E или F раздела "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" Реестра необходимо в дополнительном Реестре правильно указать данные реквизиты. Вместе с тем следует иметь в виду, что когда допущена ошибка в одной из граф, в дополнительном Реестре отражаются все указанные реквизиты.
При этом лист В Приложения к Реестру не заполняется;
2) в случае обнаружения ошибки в графах G, H, I или J раздела "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" Реестра необходимо в дополнительном Реестре указать сумму выявленной разницы по сравнению с ранее представленным Реестром.
При этом необходимо указать реквизиты граф В, С, D, E и F и сумму выявленной разницы в графах G, H, I и J. При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф G, H, I и J, сумма выявленной разницы указывается со знаком минус;
3) в случае необходимости удаления счетов-фактур в разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" Реестра необходимо указать реквизиты граф В, С, D, E и F, а в графах G, H, I и J отразить суммы, отраженные в соответствующих графах Реестра, в который вносятся изменения, с противоположными знаками;

4) "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлiмiнде көрсетiлген салық кезеңi үшiн Тiзiлiмге қосымша шот-фактура енгiзу жағдайында толықтыру енгiзiлетiн кезең үшiн Тiзiлiмде соңғы жолдан кейiн келесi жолдың нөмiрiн көрсету қажет.
18. Егер бұрын қосымша Тiзiлiмдер табыс етiлген Тiзiлiмге қосымша Тiзiлiм табыс етiледi, не аталған қосымша Тiзiлiм бұрын берiлген қосымша Тiзiлiмдердi ескере отырып, табыс етiледi.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 307.00, 307.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Қосылған құн салығы бойынша декларацияны жасау
ережелері
(310.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнайы салық режимін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілердің қосылған құн салығын дұрыс есептеуі мен уақтылы төлеуіне арналған Қосылған құн салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабының  1-тармағына сәйкес толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларациялардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

4) в случае дополнительного внесения счетов-фактур в Реестр за указанный налоговый период в разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в Реестре за период, в который вносятся дополнения.
17. Если к Реестру, к которому ранее уже были представлены дополнительные Реестры, представляется дополнительный Реестр, то данный дополнительный Реестр должен представляться с учетом ранее представленных дополнительных Реестров.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 307.00, 307.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации
по налогу на добавленную стоимость
(форма 310.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты налога на добавленную стоимость плательщиками налога на добавленную стоимость, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке).

7. 310.00 нысаны бойынша декларация есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірілмей тоқсан сайын беріледі.
8. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі мен тәртібі Салық кодексінің 389-бабында айқындалған.
9. 310.00 нысаны бойынша Декларацияның бір қосымшасы бар.
2. Декларация - 310.00-нысанын жасау
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті тоқсан. Есепті тоқсан араб цифрларымен көрсетіледі;
3) аты-жөні немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

7. Декларация по форме 310.00 представляется ежеквартально не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
8. Сроки и порядок уплаты налога на добавленную стоимость определены в статье 389 Налогового кодекса.
9. Декларация по форме 310.00 имеет одно приложение.
2. Составление Декларации (форма 310.00)
10. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный квартал, за который представляется Декларация. Отчетный квартал указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1 - ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

5) Декларация түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және   71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөзде белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзінде белгі, егер  қосылған құн салығын төлеушілер ретінде оны тіркегеннен кейін алғаш рет Декларацияны беретін салық төлеуші жүргізген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарламаны алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Қосылған құн салығы бойынша тарату, қайта құру немесе есептен шығару жағдайында соңғы Декларацияда "Тарату" торкөзінде белгі жасалады;
6) хабарлама нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша декларация беру жағдайында толтырылады;
7) валюта коды;
8) қосымша құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің (бұдан әрі - Куәлік) сериясы мен нөмірі;
9) ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар үшін арнайы салық режимін қолдану құқығына патенттің (бұдан әрі - Патент) нөмірі мен сериясы.
11. "Патент бойынша ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде Патент құнының есебіне сәйкес қосылған құн салығын есептеу туралы ақпарат көрсетіледі. Патент құнына енгізілген қосылған құн салығын есептеу Салық кодексінің 338-бабында айқындалған.
Осы бөлімді толтыру кезінде 931.00 нысаны пайдаланылады.
1) 310.00.001А жолында 931.00.003 жолының, 310.00.001В жолында - 931.00.008 жолының шамасы көрсетіледі;
2) 310.00.002 жолында 931.00.004 және 931.00.005 жолдарының сомасы көрсетіледі;
3) 310.00.003А жолында 931.00.011 жолының, 310.00.003В жолында - 931.00.017 жолының шамасы көрсетіледі;
4) 310.00.004 жолында 931.00.012 және 931.00.013 жолдарының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.005 жолында 931.00.018 жолының шамасы көрсетіледі.
12. "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде есепті тоқсан үшін жүзеге асырылған сату бойынша нақты айналымдар (кірістер) және олар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі:
1) 310.00.006А жолында 15 процент ставкасы бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті тоқсан үшін сату бойынша нақты айналым (кіріс) көрсетіледі.

5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации производится отметка в соответствующей ячейке.
Отметка в ячейке "Первоначальная" производится в том случае, если налогоплательщиком Декларация представляется впервые после его регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
При представлении последующих Деклараций производится отметка в ячейке "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации делается отметка в ячейке "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиков получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации, реорганизации или снятия с учета по налогу на добавленную стоимость в последней Декларации делается отметка в ячейке "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (далее - Свидетельство);
9) серия и номер патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц производителей сельскохозяйственной продукции (далее - Патент).
11. В разделе "Исчисление НДС по патенту" отражается информация об исчислении налога на добавленную стоимость в соответствии с Расчетом стоимости Патента. Порядок исчисления налога на добавленную стоимость, включенного в стоимость Патента, определен в статье 388 Налогового кодекса.
При заполнении данного раздела используется форма 931.00:
1) в строке 310.00.001А указывается величина строки 931.00.003, в строке 310.00.001В - строки 931.00.008;
2) в строке 310.00.002 указывается сумма строк 931.00.004 и 931.00.005;
3) в строке 310.00.003А указывается величина строки 931.00.011, в строке 310.00.003В - строки 931.00.017;
4) в строке 310.00.004 указывается сумма строк 931.00.012 и 931.00.013;
5) в строке 310.00.005 указывается величина строки 931.00.018.
12. В разделе "Исчисление НДС за отчетный квартал" указываются фактические обороты (доходы) по реализации, осуществленные за отчетный квартал и суммы начисленного по ним налога на добавленную стоимость:
1) в строке 310.00.006А отражается фактический оборот (доход) по реализации за отчетный квартал, облагаемый налогом на добавленную стоимость по ставке 15 процентов.

310.00.006В жолында 310.00.006А көрсетілген салық салынатын айналым мөлшерінен қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 310.00.007 жолында қосылған құн салығын есептеу жүргізілмейтін есепті тоқсан ішінде жүзеге асырылған нақты айналымдар (кірістер) көрсетіледі;
Бұл жолға қосылған құн салығының ставкасы қолданылатын айналымдар, сондай-ақ Салық кодексінің  225-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдар енгізіледі;
3) 310.00.008В жолында Декларацияға Қосымша N 1 көрсетілген, өзіне 310.01.001Е жолының қорытынды шамасын енгізетін Салық кодексінің 250-бабына сәйкес тауарларды импорттау кезінде есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
4) 310.00.009А жолында Салық кодексінің  250-бабына  сәйкес есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеумен есепті тоқсан үшін жүзеге асырылатын импортталатын тауарларды қоспағанда, қосылған құн салығының есебінсіз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны, 310.00.009В жолында аталған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) импорты кезінде және жеткізушілерге төленген (төлеуге жататын) қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.010 жолында қосылған құн салығын енгізбейтін бағалар бойынша есепті тоқсанның ішінде сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. Бұл ретте, осы жолдың шамасы Салық кодексінің  225-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнын, сондай-ақ Салық кодексінің  36-тарауына  сәйкес нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын шығыстарды енгізеді;
6) 310.00.011 жолында Салық кодексінің  250-бабына  сәйкес есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеумен есепті тоқсан үшін жүзеге асырылатын импортталатын тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 310.00.012 жолында (310.00.006В + 310.00.008В) - (310.00.009В + 310.00.011В) формуласы бойынша айқындалатын, есепті тоқсан үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
13. "Жыл басынан бастап ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде жыл басынан бастап жүзеге асырылған сату бойынша нақты айналымдар (кірістер) көрсетіледі. Осы бөлімнің жолын толтыру "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің жолын толтыру үшін белгіленген тәртіпте жүргізіледі. Бұл ретте, осы бөлімнің әрбір жолының шамасы ұлғаймалы жиынтықпен есептеледі және есепті тоқсан үшін осы нысанның "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің тиісті жолында және бұрынғы есепті тоқсан үшін 310.00 нысанының "Жыл басынан бастап ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің тиісті жолында көрсетілген шама сомасы ретінде айқындалады.

В строке 310.00.006В указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость от размера облагаемого оборота, указанного в строке 310.00.006А;
2) в строке 310.00.007 указываются фактические обороты (доходы), осуществленные в течение отчетного квартала, по которым не производится начисление налога на добавленную стоимость.
В данную строку включаются обороты, в отношении которых применяется нулевая ставка налога на добавленную стоимость, а также обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса;
3) в строке 310.00.008В указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная при импорте товаров согласно статье 250 Налогового кодекса, которая включает в себя итоговую величину строки 310.01.001Е, указанную в Приложении N 1 к Декларации;
4) в строке 310.00.009А указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без учета налога на добавленную стоимость, в строке 310.00.009В - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного (подлежащего уплате) поставщикам и (или) при импорте указанных товаров (работ, услуг), за исключением импорта товаров, осуществляемого за отчетный квартал, с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса;
5) в строке 310.00.010 указывается стоимость товаров (работ, услуг), приобретенных в течение отчетного квартала по ценам, не включающим налог на добавленную стоимость. При этом величина данной строки включает в себя стоимость товаров (работ, услуг), освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса, а также стоимость затрат, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке в соответствии с главой 36 Налогового кодекса;
6) в строке 310.00.011 указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение отчетного квартала с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса;
7) в строке 310.00.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленного за отчетный квартал, определяемая по формуле (310.00.006В + 310.00.008) - (310.00.009В + 310.00.011В).
14. В разделе "Исчисление НДС с начала года" указываются фактические обороты (доходы) по реализации, осуществленные с начала года. Заполнение строк данного раздела производится в порядке, установленном для заполнения строк раздела "Исчисление НДС за отчетный квартал". При этом величина каждой строки данного раздела исчисляется нарастающим итогом и определяется как сумма величин, указанных в соответствующей строке раздела "Исчисление НДС с начала года" формы 310.00 за предыдущий отчетный квартал, и в соответствующей строке раздела "Исчисление НДС за отчетный квартал" данной формы за отчетный квартал.

310.00.019 жолында (310.00.013В + 310.00.015) - (310.00.016В + 310.00.018) формуласы бойынша айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
14. "Бюджетпен есеп айырысулар" бөлімінде Салық кодексінің  388-бабында  көзделген салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескеріп бюджетпен нақты есеп айырысулар туралы ақпарат көрсетіледі:
1) 310.00.020 жолында Патент бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 931.00.016 жолының шамасы көшіріледі;
2) 310.00.021 жолында 0,2 коэффициентіне 310.00.012 жолының шамасын көбейту жолымен айқындалатын, 80% жеңілдікті ескеріп есепті тоқсан үшін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 310.00.022 жолында 0,2 коэффициентіне 310.00.019 жолының шамасын көбейту жолымен айқындалатын, 80% жеңілдікті ескеріп жыл басынан бастап қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
4) 310.00.023 жолында есепті тоқсан үшін нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.24 жолында жыл басынан бастап бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
15. "Шот-фактуралар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 310.00.025 жолының А және В бағандарында - есептік тоқсанда және сәйкесінше жыл басынан тіркелген бланктер саны;
2) 310.00.026 жолының А және В бағандарында - есептік тоқсанда және сәйкесінше жыл басынан қолданылған бланктер саны көрсетіледі.
3. Қосылған құн салығы есептеу әдісімен төленетін
тауарлар импорты - 310.01-нысанын жасау
16. 310.01 нысаны Салық кодексінің  250-бабында  қарастырылған  салық кезеңі барысында кедендік ресімдеу кезінде тауарлар импорты бойынша есептеу әдісімен төленетін қосылған құн салығы мәліметтерін көрсетуге арналған.
17. "Есептеу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша есептелген ҚҚС" бөлімінде келесі мәліметтер:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - импортталатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында осыған сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында тауарларды еркін айналымға шығару жүзеге асырылған - кедендік жүк декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - Салық кодексінің  220-бабына  сәйкес айқындалатын, салық салынатын импорт мөлшері;
5) Е бағанында - Салық кодексінің  250-бабына  сәйкес есептеу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Осы сома кедендік жүк декларациясында көрсетілген салық сомасына сәйкес болуы қажет.

В строке 310,00.019 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная с начала года, определяемая по формуле (310.00.013В + 310.00.015) - (310.00.016В + 310.00.018В).
15. В разделе "Расчеты с бюджетом" указывается информация о фактических расчетах с бюджетом с учетом льготы по уплате налогов, предусмотренной в статье 388 Налогового кодекса:
1) в строке 310.00.020 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленного по патенту. В данную строку переносится величина строки 931.00.016;
2) в строке 310.00.021 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость за отчетный квартал с учетом 80 % льготы, которая определяется путем умножения величины строки 310.00.012 на коэффициент 0,2;
3) в строке 310.00.022 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость с начала года с учетом 80 % льготы, которая определяется путем умножения величины строки 310.00.019 на коэффициент 0,2;
4) в строке 310.00.023 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет за отчетный квартал;
5) в строке 310.00.024 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет с начала года.
16. В разделе "Сведения о счетах-фактурах" указывается:
1) в строке 310.00.025 в графах А и В - число зарегистрированных бланков в отчетном квартале и с начала года соответственно;
2) в строке 310.00.026 в графах А и В - число использованных бланков в отчетном квартале и с начала года соответственно.
3. Составление формы 310.01 - Импорт товаров,
по которым налог на добавленную стоимость
уплачивается методом зачета
17. Форма 310.01 предназначена для отражения сведений по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, по которому налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным статьей 250 Налогового кодекса.
18. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование импортируемых товаров;
3) в графе С - регистрационный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой осуществлен выпуск товаров в свободное обращение на территорию Республики Казахстан;
4) в графе D - размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
5) в графе Е - сумма НДС, уплаченного методом зачета согласно статье 250 Налогового кодекса. Данная сумма должна соответствовать сумме налога, отраженной в грузовой таможенной декларации.

310.01.001Е жолының қорытынды шамасы Декларацияның 310.00.008 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 310.00, 310.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Грант қаражаты есебiнен сатып алынатын тауарлар
(жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн
салығын бюджеттен қайтару туралы өтiнiштi жасау ережелерi
(322.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексi) сәйкес әзiрленген және Грант қаражаты есебiнен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтiнiштi (бұдан әрi - Өтiнiш) жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Өтiнiштi жасау кезiнде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Өтiнiштi толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге, тазалауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер болмаған кезде Өтiнiштiң тиiстi торкөздерi толтырылмайды.
5. Өтiнiшке Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
6. Өтiнiштi қағаз тасығышта келу тәртiбiнде екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық органына қайтарылады.
2. Өтiнiш - 322.00-нысанын жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлiмiнде келесi деректер көрсетiледi:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) Өтiнiштiң жасалған күнi;
3) грант алушының немесе орындаушының аты-жөнi немесе атауы;
4) ол бойынша грант берiлген халықаралық шарт деректемелерi (атауы, нөмiрi мен күнi);
5) бөлiнген грант мақсаттары;
6) қосымша нысан парақтарының саны;
7) Өтiнiш түрi - негiзгi, қосымша - тиiстi тор көзде белгi жасалады.
Қосымша өтiнiш егер негiзгi Өтiнiш бойынша қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының бұрынғы сомасы салық тексеру актiсiмен қайтаруға толық емес көлемде расталған жағдайда, грант қаражаты есебiнен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығының қалған сомасын растау үшiн толтырылады.

Итоговая величина строки 310.01.001Е переносится в строку 310.00.008 Декларации.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 310.00, 310.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления о возврате налога
на добавленную стоимость из бюджета, уплаченного
по товарам (работам, услугам),
приобретаемым за счет средств гранта
(форма 322.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта (далее - Заявление).
2. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Заявление подписывается грантополучателем или исполнителем и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. Заявление представляется в явочном порядке на бумажном носителе и составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа.
2.Составление Заявления (форма 322.00)
7. В разделе "Общая информация" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) дата составления Заявления;
3) фамилия, имя, отчество или наименование грантополучателя или исполнителя;
4) реквизиты международного договора, в соответствии с которым предоставлен грант (наименование, номер и дата);
5) цели, на которые выделен грант;
6) количество листов дополнительной формы;
7) вид заявления - основное; дополнительное - производится отметка в соответствующей ячейке.
Дополнительное заявление составляется для подтверждения оставшейся суммы налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере.

8. "Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы туралы мәлiметтер" бөлiмiнде 322.00.001 жолында өзiне Өтiнiштiң 322.00.001 жолына қосымшаның Н бағанының қорытынды шамасын енгiзетiн қайтаруға жататын қосылған құн салығы сомасы көрсетiледi.
Қосымша Өтiнiш толтырылған жағдайда 322.00.001 жолында негiзгi Өтiнiш бойынша қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының бұрынғы сомасы салық тексеру актiсiмен қайтаруға толық емес көлемде расталған жағдайда, грант қаражаты есебiнен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығының қалған сомасы көрсетiледi.
9. Өтiнiштiң екiншi жақ бетiнде қосылған құн салығын қайтаруды жүзеге асыру үшiн грант қаражаты есебiнен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) жеткiзушiлердiң қосылған құн салығын төлегенiн растайтын қоса берiлген құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
10. Өтiнiштiң 322.00.001 жолына Қосымша нысан.
"Жалпы ақпарат" бөлiмiнде Өтiнiштiң "Жалпы ақпарат" бөлiмiне сәйкес көрсетiлген тиiстi мәлiметтер көрсетiледi:
А бағанында - жолдың рет нөмiрi;
В бағанында - салық төлеушi-жеткiзушiнiң тiркеу нөмiрi;
С бағанында - шот-фактурада көрсетiлген жеткiзушiнiң қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiгiнiң сериясы мен нөмiрi;
D бағанында - шот-фактураны жасау күнi мен нөмiрi;
Е бағанында - төлемдi растайтын құжат нөмiрi (төлем құжаттары);
F бағанында - Е бағанында көрсетiлген құжатты жасау күнi;
G бағанында - қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) құны;
Н бағанында - қайтаруға көрсетiлген қосылған құн салығының жиынтық сомасы. Н-бағанының жиынтық шамасы Өтiнiштiң 322.00.001 жолына көшiрiледi.
Қосымша Өтiнiш толтырылған кезiнде 322.00.001 жолына қосымша нысан толтырылмайды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 322.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Салық тексеруi актiсiмен расталған қосылған
құн салығын қайтару туралы өтiнiштi
жасау Ережелерi (332.00-нысан)

8. В строке 322.00.001 раздела "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату" указывается сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, которая включает в себя итоговую величину графы Н дополнительной формы к строке 322.00.001 Заявления.
В случае составления дополнительного Заявления в строке 322.00.001 указывается оставшаяся сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере. При этом значение данной строки не должно превышать значение, указанное в этой строке основного Заявления.
9. На обратной стороне Заявления указывается перечень прилагаемых документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость поставщикам товаров (работ, услуг) из средств гранта, для осуществления возврата налога на добавленную стоимость.
10. Дополнительная форма к строке 322.00.001 Заявления.
В разделе "Общая информация" указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
В разделе "Сумма НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретенным за счет средств гранта" указывается:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика;
в графе С - серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость поставщика, указанного в счете-фактуре;
в графе D - номер и дата составления счета-фактуры;
в графе Е - номер документа, подтверждающего оплату (платежные документы);
в графе F - дата составления документа, указанного в графе Е;
в графе G - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;
в графе Н - итоговая сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату. Итоговая величина графы Н переносится в строку 322.00.001 Заявления.
При составлении дополнительного Заявления дополнительная форма к строке 322.00.001 не заполняется.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 322.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления заявления о возврате налога
на добавленную стоимость, подтвержденного актом
налоговой проверки (форма 332.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (бұдан әрi - Салық кодексi) сәйкес әзiрленген және Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша, грант қаражаттары есебiнен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген, салық тексеруi актiсiмен расталған қосылған құн салығын бюджеттен қайтару және жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарт шарттарына сәйкес қайтару көзделген, салық кезеңi үшiн үстеме есептелген соманың үстiнде есепке жатқызуға жататын салықтан артық төлеу туралы өтiнiштi (бұдан әрi - Өтiнiш) жасау тәртiбiн айқындайды.
2. Өтiнiш қағаз тасығышта жасалады және қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Өтiнiштi толтыру кезiнде түзетуге, өшiруге, тазалауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер болмаған кезде Өтiнiштiң тиiстi торкөздерi толтырылмайды.
5. Өтiнiшке Салық кодексiнiң  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
6. Өтiнiштi қағаз тасығышта келу тәртiбiнде берiледi және екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады.
2. Салық тексеруi актiсiмен расталған
қосылған құн салығын қайтару туралы
Өтiнiштi жасау (332.00-нысан)
7. "Жалпы ақпарат" бөлiмiнде мынадай деректер көрсетiледi:
1) салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушiнiң немесе грант алушының аты-жөнi немесе толық атауы;
3) өзiне қосылған құн салығы бойынша есепке қою сериясын, нөмiрiн және күнiн қамтитын, қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiктiң деректемелерi. Егер 332.00-нысан бойынша Өтiнiш тапсыратын грант алушы қосылған құн салығын төлеушi болып табылмаған жағдайда, бұл жол толтырылмайды;
4) қосылған құн салығын қайтару себебi - тиiстi торкөзде белгi жүргiзiледi;
5) өзiне салық органының кiрiс нөмiрi мен қабылдау күнiн қамтитын, салық органы бұрын қабылдаған Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы 302.00-нысан бойынша өтiнiштiң немесе Грант қаражаты есебiнен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы 332.00-нысан бойынша өтiнiштiң деректерi;
6) 332.01 нысан қосымшаларының саны;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета, подтвержденного актом налоговой проверки по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, а также превышения налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, за налоговый период, возврат которого предусмотрен в соответствии с условиями контракта на недропользование (далее - Заявление).
2. Заявление составляется на бумажном носителе и заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. Заявление представляется в явочном порядке на бумажном носителе и составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа.
2. Составление Заявления о возврате налога
на добавленную стоимость, подтвержденного
актом налоговой проверки (форма 332.00)
7. В разделе "Общая информация" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) фамилия, имя, отчество или полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость или грантополучателя в соответствии с учредительными документами;
3) реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки на учет по налогу на добавленную стоимость. Данная строка не заполняется в случае, если грантополучатель, представивший Заявление по форме 332.00, не является плательщиком налога на добавленную стоимость;
4) причина возврата налога на добавленную стоимость - производится отметка в соответствующей ячейке;
5) данные Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, по форме 302.00 или Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, по форме 322.00, ранее принятого налоговым органом, включающие в себя входящий номер и дату принятия налоговым органом;
6) количество приложений формы 332.01;

7) 332.02 нысан қосымшаларының саны.
8) Өтiнiш түрi - негiзгi, қосымша - тиiстi тор көзде белгi жасалады.
Қосымша өтiнiш 302.00, 322.00 және 392.00 нысандары бойынша қосымша Өтiнiш бойынша салық тексеруi актiсiмен қайтаруға расталған қосылған құн салығы сомаларын қайтару үшiн толтырылады.
8. "Қайтару нысаны" бөлiмiнде қандай нысанда және қандай мөлшерде қосылған құн салығының сомасын қайтару жүргiзiлуi керектiгi көрсетiледi:
1) 332.00.001 жолында салықтың осы және басқа да түрлерi бойынша бар салық берешегiн өтеу есебiне есепке жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. Бұл жолға 332.01 және 332.02 нысандары Өтiнiшiнiң Е-бағанының жиынтық шамасы көшiрiледi;
2) 332.00.002 жолында тауарлар импорты кезiнде төленуге жататын қосылған құн салығын төлеу есебiне есепке жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
3) 332.00.003 жолында Салық кодексiнiң  221-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының резидентi емес үшiн қосылған құн салығын төлеу есебiне есепке жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
4) 332.00.004 жолында бюджеттен қайтарылуға тиiстi қосылған құн салығының жиынтық сомасы көрсетiледi, оның шамасы 332.00.01-ден 332.00.04-ке дейiнгi жолдардың сомасы ретiнде айқындалады. Бұл жолдың шамасы салық тексеру актiсiмен расталған қосылған құн салығының сомасынан артпауы тиiс.
3. Қосылған құн салығы және салықтардың басқа түрлерi
бойынша берешек - 332.01-нысанын жасау
9. 332.01-нысан қосылған құн салығы және салықтардың басқа түрлерi бойынша салық берешегi бар салық төлеушiнiң өтеу есебiне есепке жатқызуға тиiс қосылған құн салығы сомасын көрсетуге арналған.
Бұл ретте есепке жатқызу бастапқыда салық төлеушiнiң орналасқан жерi бойынша салық берешегiнiң есебiне жүргiзiледi.
Салық төлеушiнiң оның тiркеу есебiнiң орны бойынша басқа салық органдарында салық берешегi бар болған жағдайда, басқа салық органдарында салық берешегi бар салық төлеушiнiң өтеу есебiне есепке жатқызуға тиiс қосылған құн салығы сомасын көрсетуге арналған 332.01-нысаны бойынша арнаулы қосымша толтырылады. Осы қосымшаны толтыру кезiнде есепке жатқызу жүргiзiлетiн тиiстi салық органының коды көрсетiледi.
10. "Салық төлеушi туралы мәлiметтер" бөлiмiнде:
1) салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi;
2) есепке жатқызу жүргiзiлетiн салық органының коды көрсетiледi.
11. "Қосылған құн салығы және салықтардың басқа түрлерi бойынша берешек" бөлiмi өзiне "Бюджет жiктеуiшiнiң коды" А бағанын, "Өсiмпұлдар бойынша есепке алу сомасы" В бағанын, "Айыппұлдар бойынша есепке алу сомасы" С бағанын, "Салықтың осы түрi бойынша есепке жатқызу сомасы" D бағанын және "Есепке жатқызудың жалпы сомасы" Е бағанын қамтиды.
А бағанында ол бойынша берешек бар салықтың (айыппұлдың) түрiне сәйкес келетiн кiрiстердiң бюджет жiктемесiнiң коды көрсетiледi.
В бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша А бағанында көрсетiлген кiрiстердiң бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi кодына сәйкес келетiн салықтың түрi бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
С бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша А бағанында көрсетiлген кiрiстердiң бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi кодына сәйкес келетiн салықтың түрi бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
D бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша А бағанында көрсетiлген кiрiстердiң бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi коды бойынша салықтың түрi бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
Е бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша тиiстi жолда көрсетiлген салықтың тиiстi түрi бойынша салық берешегiн өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетiледi.

7) количество приложений формы 332.02;
8) вид Заявления - основное, дополнительное - производится отметка в соответствующей ячейке.
Дополнительное заявление составляется для возврата суммы налога на добавленную стоимость, подтвержденного к возврату актом налоговой проверки по дополнительному Заявлению по формам 302.00, 322.00 и 392.00.
8. В разделе "Форма возврата" указывается в какой форме и в каком размере должен быть произведен возврат суммы налога на добавленную стоимость:
1) в строке 332.00.001 указывается сумма налога на добавленную стоимость, которая подлежит зачету в счет погашения имеющейся задолженности по данному и другим видам налогов. В данную строку переносится итоговая величина граф E приложений к Заявлению форм 332.01 и 332.02;
2) в строке 332.00.002 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет уплаты налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате при импорте товаров;
3) в строке 332.00.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет уплаты налога на добавленную стоимость за нерезидента Республики Казахстан согласно статье 221 Налогового кодекса;
4) в строке 332.00.004 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета, величина, которой определяется как сумма строк с 332.00.01 по 332.00.03. Величина данной строки не должна превышать сумму налога на добавленную стоимость, подтвержденную актом налоговой проверки.
3. Составление формы 332.01 -
Задолженность по налогу на добавленную
стоимость и другим видам налогов
9. Форма 332.01 предназначена для отражения сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения имеющейся у налогоплательщика налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов.
При этом первоначально зачет производится в счет налоговой задолженности по месту нахождения налогоплательщика.
В случае наличия налоговой задолженности у налогоплательщика по месту его регистрационного учета в других налоговых органах заполняется отдельное приложение по форме 332.01 для отражения сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения имеющейся у налогоплательщика налоговой задолженности в других налоговых органах. При заполнении данного приложения указывается код соответствующего налогового органа, куда производится зачет.
10. В разделе "Сведения о налогоплательщике" указывается:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) код налогового органа, куда производится зачет.
11. Раздел "Задолженность по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов" включает в себя графу А "Код бюджетной классификации", графу В "Сумма зачета по пени", графу C "Сумма зачета по штрафам" графу D "Сумма зачета по данному виду налога" и графу E "Общая сумма зачета".
В графе А указывается код бюджетной классификации доходов, соответствующий виду налога (штрафа), по которому имеется задолженность.
В графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения пени по виду налога, соответствующего коду бюджетной классификации доходов, указанному в графе A, по состоянию на дату составления Заявления.
В графе C указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения штрафов по соответствующему коду бюджетной классификации доходов, указанному в графе A, по состоянию на дату составления Заявления.
В графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения недоимки по виду налога, соответствующего кода бюджетной классификации доходов, указанному в графе A, по состоянию на дату составления Заявления.
В графе E указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения налоговой задолженности по соответствующему виду налога, указанного в соответствующей строке, по состоянию на дату составления Заявления.

Е бағанының жиынтық шамасы Өтiнiштiң 332.00.001 жолына көшiрiледi.
4. Салықтардың түрлерi бойынша құрылымдық
бөлiмшелердiң берешегi - 332.02 нысанын жасау
12. 332.02 нысаны мұндай салықтарды дербес төлеушi болып табылмайтын құрылымдық бөлiмшелер үшiн салықтардың түрлерi бойынша салық төлеушiде бар салық берешегiн өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiс қосылған құн салығының сомасын көрсетуге арналған.
13. 332.02 нысаны салықтардың түрлерi бойынша құрылымдық бөлiмшелердiң салық берешегiн өтеу есебiне бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығын есепке жатқызу жүргiзiлетiн әрбiр құрылымдық бөлiмше үшiн жасалады.
14. "Салық төлеушi туралы мәлiметтер" бөлiмiнде:
1) салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi;
2) салық төлеушiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң тiркелу нөмiрi;
3) есепке жатқызу жүргiзiлетiн салық органының коды көрсетiледi.
15. "Қосылған құн салығы және салықтардың басқа түрлерi бойынша берешек" бөлiмi өзiне "Бюджет жiктемесiнiң коды" А бағанын, "Өсiмпұлдар бойынша есепке жатқызу сомасы" В бағанын, "Айыппұлдар бойынша есепке жатқызу сомасы" С бағанын, "Салықтың осы түрi бойынша есепке жатқызу сомасы" D бағанын және "Есепке жатқызудың жалпы сомасы" Е бағанын қамтиды.
А бағанында ол бойынша берешек бар салықтың (айыппұлдың) түрiне сәйкес келетiн кiрiстердiң бюджет жiктемесiнiң коды көрсетiледi.
В бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша А бағанында көрсетiлген бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi кодына сәйкес келетiн салықтың түрi бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
С бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша А бағанында көрсетiлген бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi кодына сәйкес келетiн айыппұлдарды өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
D бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша А бағанында көрсетiлген кiрiстердiң бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi коды бойынша салықтың түрi бойынша бересiнi өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
Е бағанында Өтiнiштi жасау күнiндегi жағдай бойынша тиiстi жолда көрсетiлген салықтың тиiстi түрi бойынша салық берешегiн өтеу есебiне есепке жатқызылуға тиiстi қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетiледi.
Е бағанының жиынтық шамасы Өтiнiштiң 332.00.001 жолына көшiрiледi.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 332.00, 332.01, 332.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға
жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының
асып кетуін қайтару туралы өтінішті жасау ережесі

Итоговая величина графы E переносится в строку 332.00.001 Заявления.
4. Составление формы 332.02 -
Задолженность структурных подразделений
по видам налогов
12. Форма 332.02 предназначена для отражения сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения имеющейся у налогоплательщика налоговой задолженности по видам налогов за структурные подразделения, не являющиеся самостоятельными плательщиками таких налогов.
13. Форма 332.02 составляется на каждое структурное подразделение, которому будет производиться зачет суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета, в счет погашения налоговой задолженности структурных подразделений по видам налогов.
14. В разделе "Сведения о налогоплательщике" указывается:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) регистрационный номер структурного подразделения налогоплательщика;
3) код налогового органа, куда производится зачет.
15. Раздел "Задолженность по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов" включает в себя графу А "Код бюджетной классификации", графу В "Сумма зачета по пени", графу C "Сумма зачета по штрафам", графу D "Сумма зачета по данному виду налога" и графу E "Общая сумма зачета".
В графе А указывается код бюджетной классификации доходов, соответствующий виду налога (штрафа), по которому имеется задолженность.
В графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения пени по виду налога, соответствующего коду бюджетной классификации доходов, указанному в графе A, по состоянию на дату составления Заявления.
В графе C указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения штрафов по соответствующему коду бюджетной классификации доходов, указанному в графе A, по состоянию на дату составления Заявления.
В графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения недоимки по виду налога, соответствующего кода бюджетной классификации доходов, указанному в графе A, по состоянию на дату составления Заявления.
В графе E указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в счет погашения налоговой задолженности по соответствующему виду налога, указанного в соответствующей строке, по состоянию на дату составления Заявления.
Итоговая величина графы E переносится в строку 332.00.001 Заявления.
_______________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 332.00, 332.01 и 332.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления о возврате превышения
суммы налога на добавленную стоимость, относимого
в зачет, над суммой начисленного налога
(составляется налогоплательщиками в соответствии
с нормами стабильности налоговых режимов
по контрактам на недропользование, заключенным
до введения Налогового кодекса)

(392.00-нысан) (Салық кодексін енгізуге дейін
жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар
бойынша салық режимінің тұрақтылығы нормаларына
сәйкес салық төлеушілер жасайды)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже олар үшін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша салық режимінің тұрақтылығы нормаларына сәйкес есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуін қайтару көзделген салық төлеушілердің Есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуін қайтару туралы өтінішті жасау тәртібін айқындайды.
2. Өтініш қағаз тасығышта жасалады және қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Өтініштің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
5. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
6. Өтініш қағаз тасығышта келу тәртібінде тапсырылады және екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен қосылған құн салығын төлеушіге қайтарылады.
2. Декларацияны жасау
7. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің толық атауы;
3) өзіне қою сериясын, нөмірін және күнін кіргізетін қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректері;
4) жер қойнауын пайдалануға келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні;
5) нәтижелері бойынша қосылған құн салығы қайтарылуға жататын салық кезеңдері;
6) өзіне бенефициар банктің атауын, бенефициар банктің тіркеу нөмірін, банктік сәйкестендiру кодын (БСК) және жеке сәйкестендіру кодын (ЖСК) кіргізетін банктік деректемелер;
7) өтініштің түрін - негізгі; қосымша - тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер бұрын негізгі Өтініш бойынша қайтаруға мәлімделген қосылған құн салығының сомасы салық тексеруінің актісінде қайтаруға толық емес мөлшерде расталған жағдайда, есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы асып кетуінің қалған сомасын растау үшін қосымша өтініш жасалады.
8. "Қайтарылуға жататын ҚҚС сомалары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 392.00.001 жолында Өтінішті беру күніне қосылған құн салығын төлеушіде қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі.

(форма 392.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок составления Заявления о возврате превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога (форма 392.00) (далее - Заявление), налогоплательщиками, для которых в соответствии с нормами стабильности налоговых режимов по контрактам на недропользование предусмотрен возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
2. Заявление составляется на бумажном носителе и заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. Заявление представляется в явочном порядке на бумажном носителе и составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику налога на добавленную стоимость с отметкой налогового органа.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительными документами;
3) данные свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки;
4) номер и дата заключения контракта на недропользование;
5) налоговые периоды, по результатам которых налог на добавленную стоимость подлежит возврату;
6) банковские реквизиты, включающие в себя наименование банка-бенефициара, регистрационный номер банка-бенефициара, банковский идентификационный код (БИК) и индивидуальный идентификационный код (ИИК);
7) вид Заявления - основное, дополнительное - производится отметка в соответствующей ячейке.
Дополнительное заявление составляется для подтверждения оставшейся суммы превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере.
8. В разделе "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату":
1) в строке 392.00.001 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся у плательщика налога на добавленную стоимость на дату подачи Заявления;

2) 392.00.002 жолында қайтаруға ұсынылған салықтың сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы Өтінішті беру күнінің алдындағы салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанның 300.00.026 жолында көрсетілген шамадан аспауы тиіс.
Қосымша өтінішті жасау кезінде осы жолда, егер бұрын негізгі өтініш бойынша қайтаруға мәлімделген қосылған құн салығының сомасы салық тексеруінің актісімен қайтаруға толық емес расталған жағдайда, есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығы асып кетуінің қалған сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы жолдың мәні негізгі Өтініштің осы жолында көрсетілген мәннен аспауы тиіс.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 392.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Акциз бойынша декларация жасау
ережелері
(400.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және акцизделетін тауарлар бойынша акциз есептеу мен уақтылы төлеуге арналған Акциз бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және акцизбен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашатын оған қосымшалардан (400.01-400.09 нысандар), сондай-ақ қосымшаның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша нысандардан тұрады.
3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Қосымшаның және қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімін толтыру кезінде тек қана СТН және салық кезеңі көрсетіледі.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

2) в строке 392.00.002 указывается сумма налога, предъявленного к возврату. Величина данной строки не должна превышать величину, указанную в строке 300.00.026 формы 300.00, составленной за налоговый период, предшествующий дате подачи Заявления.
При составлении дополнительного Заявления в данной строке указывается оставшаяся сумма превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, в случае, если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере. При этом значение данной строки не должно превышать значение, указанное в этой строке основного Заявления.
_______________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 392.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по акцизу (форма 400.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты акциза по подакцизным товарам.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 400.00) и приложений к ней (формы с 400.01 по 400.09) по раскрытию информации об объектах налогообложения акцизом, а также дополнительных форм, являющихся неотъемлемой частью приложений.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении раздела "Общая информация о налогоплательщике" приложений и дополнительных форм указываются только РНН и налоговый период.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламалы тапсырысты хатпен салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
10. 400.03 нысанын толтыру кезінде - темекі өнімінің бір талына есепті ескере отырып акциз ставкасы көрсетіледі. Бұл үшін темекі өнімдерінің және құрамында темекі бар өзгелей өнімдерге белгіленген бірлік өлшеміне акциз ставкасын 1000-ға бөлу қажет.
11. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің  261-бабында  айқындалған.
2. Акциз бойынша декларация - 400.00-нысанын жасау
12. 400.00-нысан Салық кодексінің  9-бөліміне  сәйкес бюджетке төлеуге тиісті акциз сомасын көрсетуге арналған.
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі.
Егер ай нөмірінде екі белгіден аз болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің толық атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші соңғы есепті тоқсан үшін N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
10. При заполнении формы 400.03 - ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак, ставку акциза необходимо разделить на 1000.
11. Порядок определения налоговой базы для исчисления суммы акциза определен в  статье 261  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 400.00)
12. Форма 400.00 предназначена для отражения сумм акциза, подлежащего уплате в бюджет согласно  разделу 9  Налогового кодекса.
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами.
Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

Егер ұйым бұрын 1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаған жағдайда, тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) Декларацияның түрі. Бұл торкөздерге Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгі қойылады. Декларацияның түріне қатысты тиісті торкөзге белгі қойылады.
Егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет декларация берген жағдайда, "Бастапқы" тор көзге белгі жасалады.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады;
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) ұсынылған қосымшалар. Ұсынылған қосымшалардың тор көздері белгіленеді;
9) ұсынылған 400.02 қосымшаларының саны. 400.02 қосымшаларының жалпы саны көрсетіледі;
10) 400.04 қосымшаларының саны. 400.04 қосымшаларының жалпы ұсынылған саны көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушы - салық төлеушілер белгілейді;
11)  құрылымдық бөлімшелер үшін ұсынылған есеп айырысулар. Құрылымдық бөлімшелер үшін толтырылған есеп айырысулар нысанына қарай тиісті тор көздер белгіленеді.
14. "Төлеуге акциздер есептелді" бөлімінде:
1) 400.00.001 жолына 400.01.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002 жолына 400.02 барлық нысандары бойынша 400.02.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 400.00.003 жолына 400.03.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004 жолына 400.03.022 және 400.03.033 жолдарында көрсетілген шамалардың сомасы көшіріледі;
5) 400.00.005 жолына 400.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолына 400.05.003С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолына 400.05.006С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008 жолына 400.00.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 400.00.009 жолында 400.00.001-400.00.008 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) количество представленных приложений 400.02. Указывается общее количество приложений 400.02;
10) количество приложений 400.04. Указывается общее количество представленных приложений 400.04. Отмечается налогоплательщиками - недропользователями;
11) представленные расчеты за структурные подразделения. В зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения, отмечается соответствующая ячейка.
14. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строку 400.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 400.01.012;
2) в строку 400.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 400.02.012 по всем страницам формы 400.02;
3) в строку 400.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 400.03.011;
4) в строку 400.00.004 переносится сумма, отраженных в строках 400.03.022 и 400.03.033;
5) в строку 400.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 400.04.012;
6) в строку 400.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003С;
7) в строку 400.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006С;
8) в строке 400.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 400.09.010;
9) в строкеу 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая сложением величин, указанных в строках с 400.00.001 по 400.00.008;

10) 400.00.010 жолына 400.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 400.00.011 жолында 400.00.009 және 400.00.010 жолдарында көрсетілген шамалардың айырмашылығы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 400.00.012 жолына 400.07.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 400.00.013 жолында төленген акциз сомасы көрсетіледі;
14) 400.00.013А, 400.00.013В және 400.00.013С жолдарында  есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейін келесі айдың 3 күніне сәйкес төленген акциз сомасы көрсетіледі.
15. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
400.00.014 жолына 400.08.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
16. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. Спирт бойынша салық салынатын операциялар
- 400.01 нысанын жасау
17. 400.01 нысаны спирттің (бұдан әрі - спирт) барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған және оны мынадай салық төлеушілер толтырады:
спирт өндірушілер;
тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген спирттің конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратын;
емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратын, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен сатып алынған спирт және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтын.
18. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында салық базасының мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
19. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.01.001 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін өткізген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 400.01.002 жолында жеке өндiрiстiң спиртiн өткiзу бойынша акциздi есептеу туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Осы жолда алкоголь өнімін өндірушілердің спирт өткізгені туралы мәлімет, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін спирт өткізгені туралы мәлімет көрсетілмейді;
3) 400.01.003 жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 400.01.004 жолында алыс-беріс шикізаты негізінде ұқсатуға берілген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;

10) в строку 400.00.010 переносится сумма, отраженная в строке 400.06.001;
11) в строке 400.00.011 указывается всего сумма исчисленного акциза, определяемая как разность величин, указанных в строках 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строку 400.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 400.07.002;
13) в строке 400.00.013 указывается сумма уплаченного акциза;
14) в строках 400.00.013А, 400.00.013В и 400.00.013С указываются суммы акциза, уплаченного на 13 и 23 число отчетного налогового периода, и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
15. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
в строку 400.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 400.08.004.
16. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление формы 400.01 - Облагаемые операции по спирту
17. Форма 400.01 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по всем видам этилового спирта (далее - спирт) и заполняется следующими налогоплательщиками:
производителями спирта;
осуществляющими реализацию конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству, и безвозмездно переданного в собственность государству спирта;
осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.
18. Раздел "Облагаемые операции по спирту" состоит из трех граф:
1) в графе А указывается размер налоговой базы;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса.
19. В разделе "Облагаемые операции по спирту":
1) в строке 400.01.001 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, реализованному для производства алкогольной продукции;
2) в строке 400.01.002 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, реализованному не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;
3) в строке 400.01.003 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, использованному для собственных производственных нужд;
4) в строке 400.01.004 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, переданному на переработку на давальческой основе;

5) 400.01.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 400.01.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жіберілген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 400.01.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген спирттің конкурстық массасын өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.009 жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленгенге қатысты өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.010 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
11) 400.01.011 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алу кезінде, спиртке жеткізуші төлеген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.011 жол 400.01.010 жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Жол жеткізуге акциз есебімен спирт құнының төлемін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;
12) 400.01.012 жолында 400.01.011 жолының шамасына кемітілген 400.01.001С-400.01.010С жолдарында көрсетілген шамаларды қоса отырып, айқындалатын спирт бойынша салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
400.01.012А, 400.01.012В және 400.01.012С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
4. 400.02 нысанын жасау - алкоголь өнімдері бойынша
салық салынатын операциялар
20. 400.02 нысан өз өндірісінің алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған. Сондай-ақ осы нысанда тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген алкоголь өнімдерінің конкурстық массасын өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.

5) в строке 400.01.005 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.01.006 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, использованному при натуральной оплате;
7) в строке 400.01.007 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.01.008 отражаются сведения об исчислении акциза по реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства спирта;
9) в строке 400.01.009 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
10) в строке 400.01.010 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованного не по назначению;
11) в строке 400.01.011 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.011 заполняется в случае заполнения строки 400.01.010. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату поставщику спирта с учетом акциза;
12) в строке 400.01.012 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по спирту, которая определяется как разница между суммой величин, указанных в строках с 400.01.001С по 400.01.010С, и величиной, указанной в строке 400.01.011;
в строках 400.01.012А, 400.01.012В и 400.01.012С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Величина строки 400.01.012 переносится в строку 400.00.001 Декларации.
4. Составление формы 400.02 - Облагаемые операции
по алкогольной продукции
20. Форма 400.02 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по алкогольной продукции собственного производства. Также в данной форме отражаются сведения по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства алкогольной продукции.
На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.

21. "Алкоголь өнімдері бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.02.001А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001В жолында бюджеттік жіктемеге сәйкес код көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында жеке өндірістің сатылған алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндіріс алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген алкоголь өнімдерінің өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
10) 400.02.009 жолында бүліну немесе акциздік марканың жоғалуы кезінде салық салынатын базасына қосатын жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі. 400.02.009 жолы әрқайсысы төрт бағаннан тұратын үш жолдан 400.02.009(I), 400.02.009(II) және 400.02.009(III) тұрады:
А бағанында акциздік марка (мөлшері бойынша) түрі;
В бағанында бүлінген және жоғалған акциздік марка саны көрсетіледі;
С бағанында маркада көрсетілген ыдыстың жоғарғы көлемі көрсетіледі.
"0,26 л және одан көп" сыйымдылығы көрсетілген акциздік маркалар жоғалған кезде, С бағанында акциздік маркасы бүлінген, жоғалған ізашар салық кезеңіне салық кезеңі ішінде алкоголь өнімдерін құю жүргізілген ыдыстың ең үлкен көлемі көрсетіледі;
D бағанында В және С бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, салық базасы мөлшері көрсетіледі;
400.02.009 жолының шамасы D бағаны бойынша 400.02.009(I), 400.02.009(II) және 400.02.009(III) жолдарында көрсетілген сомалардың қосылуымен айқындалады;
11) 400.02.010 жолында 400.02.002-400.02.009 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 400.02.011 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
13) 400.02.012 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;

21. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции":
1) в строке 400.02.001А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, переданной в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, использованной при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, отгруженной своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, использованной для собственных производственных нужд;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок. Строка 400.02.009 имеет три строки 400.02.009(I), 400.02.009(II) и 400.02.009(III), каждая из которых состоит из четырех граф:
в графе А указывается вид акцизной марки (по емкости);
в графе В указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
в графе С указывается максимальный объем тары, указанный на марке.
При утере акцизных марок с указанием емкости "0,26 л и более" в графе С указывается максимальный объем тары, в которую производился розлив алкогольной продукции в течение налогового периода, предшествующего налоговому периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
в графе D указывается размер налоговой базы, который исчисляется как произведение граф В и С.
Величина строки 400.02.009 определяется сложением сумм, указанных в строках 400.02.009(I), 400.02.009(II) и 400.02.009(III) по графе D;
11) в строке 400.02.010 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая сложением величин, указанных в строках с 400.02.002 по 400.02.009;
12) в строке 400.02.011 указывается установленная ставка акциза;
13) в строке 400.02.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;

400.02.012А, 400.02.012В және 400.02.012С жолдарында келесі есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
22. Осы Ереженің 21-тармағының 3) - 10) тармақшаларында көрсетілген жолдар салық базасында көрсетуге арналған. Салық базасы литрмен көрсетіледі.
400.02.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.002 жолына көшіріледі.
5. Темекі өнімдеріне және басқа да құрамында
темекі бар өнімдерге салық салынатын операциялар
- 400.03 нысанын жасау
23. 400.03 нысан құрамында темекі бар басқа да өнімдерді қоса алғанда, өз өндірісінің темекі өнімдері бойынша, темекі бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекі өнімдерінің және темекінің өткізілген конкурстық массасы бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. "Фильтрлі темекі өнімдері бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.001 жолында сатылған жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
2) 400.03.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
3) 400.03.003 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.03.005 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.03.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген өткізілген фильтрлі темекі өнімдерінің сатылған конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.007 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
8) 400.03.008 жолында акциздік маркалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға кіргізілетін фильтрлі темекі өнімдерінің көлемі көрсетіледі:
400.03.008А жолында бүлінген және жоғалтылған акциздік маркалардың саны көрсетіледі;
400.03.008В жолында акциздік маркалардың бүлінуі, жоғалуы болған кезеңнің алдындағы салық кезеңінің ішінде өнімді қораптау жүргізілген қораптағы темекі санының барынша көп саны көрсетіледі.

в строках 400.02.012А, 400.02.012В и 400.02.012С указываются исчисленные суммы акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
22. Строки, указанные в подпунктах 3)-10) пункта 21 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы. Налоговая база указывается в литрах.
Величина строки 400.02.012 переносится в строку 400.00.002 Декларации.
5. Составление формы 400.03 - Облагаемые операции
по табачным изделиям и прочим изделиям, содержащим табак
23. Форма 400.03 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая прочие изделия, содержащие табак, а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий.
24. В разделе "Облагаемые операции по табачным изделиям с фильтром":
1) в строке 400.03.001 указывается количество реализованных табачных изделий с фильтром собственного производства;
2) в строке 400.03.002 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.003 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.004 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.005 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, использованных для собственных производственных нужд;
6) в строке 400.03.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий с фильтром;
7) в строке 400.03.007 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
8) в строке 400.03.008 указывается объем табачных изделий с фильтром, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок:
в строке 400.03.008А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
в строке 400.03.008В указывается наибольшее количество сигарет в пачке, в которую производилась упаковка продукции в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок.

400.03.008 жолының шамасы 400.03.008А және 400.03.008В жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде есептеледі.
9) 400.03.009 жолында фильтрлі темекі өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.03.001-400.03.008 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;
10) 400.03.010 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.03.011 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.03.011А, 400.03.011В және 400.03.011С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
25. "Фильтрсіз темекі өнімдері және құрамында темекі бар басқа да өнімдер бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі осы Ереженің 26-тармағында көрсетілген темекіні қоспағанда, фильтрсіз темекі өнімдері және құрамында темекі бар өзге де өнімдер (бұдан әрі - темекі өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекі өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
400.03.012-400.03.022 жолдарын толтыру 400.03.001-400.03.011 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
26. "Темекі бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.023 жолында темекі өнімдері өндірісінде шикізат ретінде пайдаланылатын темекіні қоспағанда, кез келген қораптағы шегетін, шайнайтын, иіскейтін темекінің және өзге де темекінің (бұдан әрі - темекі) сатылған саны көрсетіледі;
2) 400.03.024 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндіріс темекісінің саны көрсетіледі;
3) 400.03.025 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған жеке өндіріс темекісінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.026 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндіріс темекісінің саны көрсетіледі;
5) 400.03.027 жолында салық төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған жеке өндіріс темекісінің саны көрсетіледі;
6) 400.03.028 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекінің сатылған конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.029 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген жеке өндіріс темекісінің саны көрсетіледі;

Величина строки 400.03.008 исчисляется как произведение величин, указанных в строках 400.03.008А и 400.03.008В;
9) в строке 400.03.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям с фильтром. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.03.001 по 400.03.008;
10) в строке 400.03.010 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 400.03.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.03.011А, 400.03.011В и 400.03.011С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
25. Раздел "Облагаемые операции по табачным изделиям без фильтра и прочим изделиям, содержащим табак" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях по табачным изделиям без фильтра и прочим изделиям, содержащим табак, за исключением табака, указанного в пункте 26 настоящих Правил (далее - табачные изделия), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий.
Заполнение строк с 400.03.012 по 400.03.022 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 400.03.001 по 400.03.011.
26. В разделе "Облагаемые операции по табаку":
1) в строке 400.03.023 указывается количество реализованного табака курительного, жевательного, нюхательного и прочего табака в любой упаковке за исключением табака, используемого в качестве сырья для производства табачных изделий (далее - табак);
2) в строке 400.03.024 указывается количество табака собственного производства, переданного в качестве взноса в уставной капитал;
3) в строке 400.03.025 указывается количество табака собственного производства, использованного при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.026 указывается количество табака собственного производства, отгруженного своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.027 указывается количество табака собственного производства, использованного для собственных производственных нужд налогоплательщика;
6) в строке 400.03.028 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства табака;
7) в строке 400.03.029 указывается количество табака собственного производства, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;

8) 400.03.030 жолында акциздік маркалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға кіргізілетін темекінің саны көрсетіледі:
400.03.008А жолында бүлінген және жоғалтылған акциздік маркалардың саны көрсетіледі;
9) 400.03.009 жолында темекі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.03.023-400.03.030 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;
10) 400.03.032 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.03.033 жолында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.03.033А, 400.03.033В және 400.03.033С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
27. 400.03.011 жолының шамасы Декларацияның 400.03.003 жолына көшіріледі. 400.03.022 жолы және 400.03.033 жолы шамаларының сомасы Декларацияның 400.00.004 жолына көшіріледі.
6. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын
операциялар - 400.04-нысанын жасау
28. 400.04 нысан шикі мұнай (бұдан әрі - мұнай), газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
29. Қосымшаның ағымдағы бетінің нөмірі, сондай-ақ "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 3 және 4-жолдарын жер қойнауын пайдаланушы-салық төлеушілер толтырады.
3-жолда қосымша жасалатын қызмет белгісі көрсетіледі:
3А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінен шығатын қызмет бойынша.
Егер салық төлеуші - жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт бойынша да, келісім-шарт шегінен тыс та қызметті жүзеге асырса осы қызмет түрлері бойынша қосымша жеке жасалады.
Егер аталған салық төлеушілер бір уақытта бірнеше келісім-шарт бойынша қызметті жүзеге асыратын болса, әрбір келісім-шарт бойынша қосымшалар жеке жасалады;
3В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
4-жолда егер қосымша келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жасалатын болса, келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
30. "Мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 400.04.001 жолында экспортқа өткізілген мұнайдан басқа, жеке өндірістің сатылған мұнайының, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;

8) в строке 400.03.030 указывается количество табака собственного производства, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
в строке 400.03.030А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
9) в строке 400.03.031 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табаку. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.03.023 по 400.03.030;
10) в строке 400.03.032 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 400.03.033 указывается сумма акциза исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.03.033 А, 400.03.033 В и 400.03.033 С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
27. Величина строки 400.03.011 переносится в строку 400.00.003 Декларации. Сумма величин строки 400.03.022 и строки 400.03.033 переносится в строку 400.00.004 Декларации.
6. Составление формы 400.04 - Облагаемые операции
по сырой нефти, газовому конденсату
28. Форма 400.04 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату собственного производства, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
29. Номер текущей страницы приложения, а также строки 3 и 4 раздела "Общая информация о налогоплательщике" заполняются налогоплательщиками-недропользователями.
В строке 3 указывается вид деятельности, по которому составляется приложение:
3А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропльзование.
Если налогоплательщиками-недропользователями осуществляется деятельность, как по контракту, так и за рамками контракта, то по данным видам деятельности приложение составляется отдельно.
Если указанными налогоплательщиками одновременно осуществляется деятельность по нескольким контрактам, то по каждому контракту составляется отдельное приложение;
3В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
В строке 4 указываются номер и дата заключения контракта, если приложение составляется по деятельности осуществляемой в рамках контракта.
30. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти собственного производства, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализованных на экспорт;

2) 400.04.002 жолында Ресей Федерациясына экспорт бойынша өткізілген жеке өндірістің мұнайының, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.003 жолында алыс-беріс негізінде ұқсатуға жіберілген жеке өндірістің мұнайының, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.04.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.010 жолында мұнай бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жолдың шамасы 400.04.001-400.04.009 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалады;
11) 400.04.011 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
12) 400.04.012 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.04.012А, 400.04.012В және 400.04.012С жолдарына есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
400.04.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.005 жолына көшіріледі.
7. Бензин (авиациялықтан басқа) және дизель
отыны бойынша салық салынатын операциялар
- 400.05-нысанын жасау
31. 400.05 нысан бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отыны (мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
32. "Бензин (авиациялықтан басқа)" бөлімінде:

2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти собственного производства, газового конденсата, реализованных по экспорту в Российскую Федерацию;
3) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти собственного производства, газового конденсата, переданных на переработку на давальческой основе;
4) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти собственного производства, использованной для собственных производственных нужд;
5) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти собственного производства, переданной в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти собственного производства, использованной при натуральной оплате;
7) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти собственного производства, отгруженной своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;
9) в строке 400.04.009 указывается объем сырой нефти собственного производства, газового конденсата, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
10) в строке 400.04.010 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.04.001 по 400.04.009;
11) в строке 400.04.011 указывается установленная ставка акциза;
12) в строке 400.04.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.04.012А, 400.04.012В и 400.04.012С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Величина строки 400.04.012 переносится в строку 400.00.005 Декларации.
7. Составление формы 400.05 - Облагаемые операции
по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу
31. Форма 400.05 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее - нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
32. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":

1) А бағанында тиісті жолда көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннамен көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
33. "Бензин (авиациялықтан басқа)" бөлімінде:
1) 400.05.001 жолы көтерме сауда саласында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) (бұдан әрі - бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.001 жолының шамасы 400.05.001(І), 400.05.001(ІІ), 400.05.001(ІІІ), 400.05.001(ІҮ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.001(І) жолында өз өндірісінің бензинін көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импорт бойынша бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІІІ) жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне өз өндірісінің мұнайын тиеп-жөнелту бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 400.05.002 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.002 жолының шамасы 400.05.002(І), 400.05.002(ІІ), 400.05.002(ІІІ), 400.05.002(ІҮ), 400.05.002(Ү), 400.05.002(ҮІ), 400.05.002(ҮІІ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.002(І) жолында жеке өндірістің бензинін бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе немесе импортталған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІІІ) жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің бензині бойынша мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІҮ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(Ү) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ҮІ) жолында меншік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің бензині бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ҮІІ) жолында өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған алдағы өткізулер үшін ерте сатып алынған бензин бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции, указанной в соответствующей строке. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 269 Налогового кодекса.
33. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в строке 400.05.001 отражаются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин), реализованному оптом.
Величина строки 400.05.001 определяется путем суммирования строк 400.05.001(I), 400.05.001(II), 400.05.001(III), 400.05.001(IV):
в строке 400.05.001(I) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина собственного производства;
в строке 400.05.001(II) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.001(III) указываются сведения об исчислении акциза по отгрузке бензина собственного производства своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
в строке 400.05.001(IV) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
2) в строке 400.05.002 отражаются сведения об исчислении акциза по бензину, реализованному в розницу.
Величина строки 400.05.002 определяется путем суммирования строк с 400.05.002(I) по 400.05.002(VII):
в строке 400.05.002(I) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина собственного производства;
в строке 400.05.002(II) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.002(III) указываются сведения по бензину собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 400.05.002(IV) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
в строке 400.05.002(V) указываются сведения об исчислении акциза по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
в строке 400.05.002(VI) указываются сведения об исчислении акциза по бензину собственного производства, использованному на собственные производственные нужды;
в строке 400.05.002(VII) указываются сведения об исчислении акциза по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;

3) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
400.05.003 жолының шамасы 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады.
34. "Дизель отыны" бөлімінде:
1) 400.05.004 жолы көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша акциз есептелгені туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
400.05.004 жолының шамасы 400.05.004(I), 400.05.004(II), 400.05.004(III), 400.05.004(IҮ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.004(I) жолында өз өндірісінің дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
400.05.004(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.004(ІІІ) жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне өз өндірісінің дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.004(ІҮ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 400.05.005 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.005 жолының шамасы 400.05.005(І), 400.05.005(ІІ), 400.05.005(ІІІ), 400.05.005(ІҮ), 400.05.005(Ү), 400.05.005(ҮІ), 400.05.005(ҮІІ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.005(І) жолында жеке өндірістің дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.04.005(ІІІ) жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ІҮ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(Ү) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ҮІ) жолында меншік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ҮІІ) жолында өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін ерте сатып алынған дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

3) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 400.05.003 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.05.001 и 400.05.002.
34. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 отражаются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному оптом.
Величина строки 400.05.004 определяется путем суммирования строк 400.05.004(I), 400.05.004(II), 400.05.004(III), 400.05.004(IV):
в строке 400.05.004(I) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива собственного производства;
в строке 400.05.004(II) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.004(III) указываются сведения об исчислении акциза по отгрузке дизельного топлива собственного производства своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
в строке 400.05.004(IV) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
2) строка 400.05.005 предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу.
Величина строки 400.05.005 определяется путем суммирования строк 400.05.005(I), 400.05.005(II), 400.05.005(III), 400.05.005(IV), 400.05.005(V), 400.05.005(VI), 400.05.005(VII):
в строке 400.05.005(I) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива собственного производства;
в строке 400.05.005(II) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.005(III) указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 400.05.005(IV) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
в строке 400.05.005(V) указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
в строке 400.05.005(VI) указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу собственного производства, использованному на собственные производственные нужды;
в строке 400.05.005(VII) указываются сведения об исчислении акциза по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;

3) 400.05.005 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
35. "Белгіленген төлемдер мерзімдеріне сәйкес акцизді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
36. 400.05.003С және 400.00.006С жолдарының шамасы Декларацияның 400.00.006 және 400.00.007 жолдарына көшіріледі.
8. Салықтан шегерім - 400.06 нысанын жасау
37. "Салықтан шегерім" нысаны есепті салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген, Салық кодексінің  270-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылған акциз сомасының есебіне арналған.
38. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
400.06.001 жолдары төрт бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында шегерімге жатқызылған акциз сомасы көрсетіледі.
D бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жиынтықталады.
D бағанының жиынтық шамасы Декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
9. Бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері
бойынша акцизді есептеу - 400.07 нысанын жасау
39. 400.07 нысаны бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері бойынша акцизді есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
40. "Бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері бойынша акцизді есептеу" бөлімінде:
1) 400.07.001 жолында есепті салық кезеңінде бас ұйыммен жасалған салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
2) 400.07.002 жолында есепті салық кезеңінде құрылымдық бөлімшелермен жасалған салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.07.002 жолының шамасы Декларацияның 400.00.012 жолына көшіріледі.

3) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 400.05.006 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.05.004 и 400.05.005.
35. В разделе "Исчислено акциза в соответствии с установленными сроками уплаты":
строка 400.05.007 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
36. Величины строк 400.05.003C и 400.05.006C переносятся в строки 400.00.006 и 400.00.007 Декларации.
8. Составление формы 400.06 - Вычет из налога
37. Форма "Вычет из налога" предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в отчетном налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса.
38. В разделе "Сумма вычета":
строка 400.06.001 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизного товара;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
В итоговой строке графы D суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы D переносится в строку 400.00.009 Декларации.
9. Составление формы 400.07 - Исчисление акциза по
головной организации и за структурные подразделения
39. Форма 400.07 предназначена для отражения информации об исчислении акциза по головной организации и за структурные подразделения.
40. В разделе "Исчислено акциза по головной организации и за структурные подразделения":
1) в строке 400.07.001 указывается сумма акциза, исчисленного по облагаемым операциям, совершенным головной организацией в течение отчетного налогового периода;
2) в строке 400.07.002 указывается сумма акциза, исчисленного по облагаемым операциям, совершенным структурными подразделениями в течение отчетного налогового периода.
Величина строки 400.07.002 переносится в строку 400.00.011 Декларации.

41. 400.07.001 және 400.07.002 жолдары қосымша нысандар негізінде толтырылады.
42. 400.07.001 жолына қосымша нысанда:
"Бас ұйым бойынша есептелген, акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
С, D және Е бағандарының шамасы жиынтықталады және қорытынды сома 400.07.001 жолына көшіріледі.
43. 400.07.002 жолына қосымша нысанда:
"Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген, акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында құрылымдық бөлімшенің СТН көрсетіледі;
3) С бағанында құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
4) D бағанында құрылымдық бөлімшенің тіркелу орыны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме кодына сәйкес көрсетілген құрылымдық бөлімше үшін төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
F бағанының қорытынды шамалары 400.07.002 жолына көшіріледі.
10. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін
тауарлар - 400.08 нысанын жасау
44. 400.08 нысаны Салық кодексінің  259-бабының  2-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
45. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 400.08.001 жолында экспортталатын акцизделетін тауарлардың (Ресей Федерациясына мұнай, газ конденсатының экспортынан басқа) құны туралы мәлімет көрсетіледі. Осы жолдың шамасы акцизделетін тауарлар бөлігінде экспорт бойынша мәлімет көрсетілетін 400.08.001А-400.08.001Р жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады;
2) 400.08.002 жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
3) 400.08.003 жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;

41. Строки 400.07.001 и 400.07.002 заполняются на основе дополнительных форм.
42. В дополнительной форме к строке 400.07.001:
в разделе "Сумма акциза, исчисленного по головной организации":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Итоговые величины граф С, D и Е суммируются и полученная сумма переносится в строку 400.07.001.
43. В дополнительной форме к строке 400.07.002:
в разделе "Исчисление акциза за структурные подразделения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается РНН структурного подразделения;
3) в графе С указывается наименование структурного подразделения;
4) в графе D указывается код налогового органа по месту регистрации структурного подразделения;
5) в графе Е указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
6) в графе F указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате за указанное структурное подразделение на соответствующий код бюджетной классификации.
Итоговая величина графы F переносится в строку 400.07.002.
10. Составление формы 400.08 - Подакцизные товары,
не подлежащие обложению акцизом
44. Форма 400.08 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 2 статьи 259 Налогового кодекса.
45. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.08.001 указываются сведения о стоимости экспортируемых подакцизных товаров (кроме экспорта сырой нефти, газового конденсата в Российскую Федерацию). Величина данной строки определяется путем суммирования строк 400.08.001А - 400.08.001R, в которых указываются сведения по экспорту в разрезе подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
3) в строке 400.08.003 указывается стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;

4) 400.08.004 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.08.001-400.08.003 жолдарында көрсетілген соманы қосу жолымен айқындалады.
400.08.004 жолының шамасы Декларацияның 400.00.014 жолына көшіріледі.
11. Жеңiл автомобильдер (мүгедектерге арнайы арналған,
қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа) бойынша
салық салынатын операциялар - 400.09 нысанын жасау
46. 400.09 нысаны жеңiл автомобильдер (мүгедектерге арнайы арналған, қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа) (бұдан әрі - жеңіл автомобильдер) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің конкурстық массасын сату бойынша есепті салық кезеңінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
47. "Жеңіл автомобильдер бойынша салық салынатын операциялар":
1) 400.09.001 жолында жеке өндіріс жеңіл автомобильдерінің сатылған саны көрсетіледі;
2) 400.09.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
3) 400.09.003 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.09.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндіріс жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.09.005 жолында салық төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған жеке өндіріс жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.09.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің сатылған конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.09.007 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген жеке өндіріс жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
8) 400.09.008 жолында жеңіл автомобильмен есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.09.001-400.09.007 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;
9) 400.09.009 жолында двигатель көлемінің 1 текше см үшін акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
10) 400.09.010 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.09.010А, 400.09.010В және 400.09.010С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.

4) в строке 400.08.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Величина данной строки определяется сложением сумм, указанных в строках 400.08.001 - 400.08.003.
Величина строки 400.08.004 переносится в строку 400.00.013 Декларации.
11. Составление формы 400.09 - Облагаемые
операции по легковым автомобилям (кроме автомобилей
с ручным управлением, специально предназначенных
для инвалидов)
46. Форма 400.09 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по легковым автомобилям (кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов) (далее - легковые автомобили), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства легковых автомобилей.
47. В разделе "Облагаемые операции по легковым автомобилям":
12) в строке 400.09.001 указывается количество реализованных легковых автомобилей собственного производства;
13) в строке 400.09.002 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.09.003 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, использованных при натуральной оплате;
15) в строке 400.09.004 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, отгруженных своим структурным подразделениям;
16) в строке 400.09.005 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, использованных для собственных производственных нужд налогоплательщика;
17) в строке 400.09.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по  праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства легковых автомобилей;
18) в строке 400.09.007 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
19) в строке 400.09.008 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода легковым автомобилям. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.09.001 по 400.09.007;
20) в строке 400.09.009 указывается установленная ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
21) в строке 400.09.010 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.09.010А, 400.09.010В и 400.09.0 ЮС отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.

400.09.010 жолының шамасы Декларацияның 400.00.008 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 400.00, 400.01, 400.02, 400.03, 400.04, 400.05, 400.06, 400.07, 400.08, 400.09 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Акциз бойынша декларацияны жасау ережелері
(410.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) әзірленді және лоторея ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті жүзеге асырудан дұрыс акциз есептеу мен уақтылы төлеуге арналған Акциз бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және мәлімделген түсім сомасы туралы ақпаратты ашатын оған қосымшадан (410.01-нысан) тұрады.
3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
7. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
8. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің  261-бабында  айқындалған.
2. Акциз бойынша декларация жасау - 410.00 нысаны
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

Величина строки 400.09.010 переносятся в строку 400.00.008 Декларации.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 400.00, 400.01, 400.02, 400.03, 400.04, 400.05, 400.06, 400.07, 400.08, 400.09, 400.10 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Декларации по акцизу (форма 410.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для правильного исчисления и своевременной уплаты акциза от осуществления деятельности по организации и проведению лотереи.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 410.00), приложения к ней (форма 410.01) по раскрытию информации о сумме заявленной выручки.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
8. Порядок определения налоговой базы для исчисления суммы акциза определен в  статье 261  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 410.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші соңғы есепті тоқсан үшін N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) декларацияның түрі. Декларацияның түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер лоторея ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет декларация берген жағдайда, "Бастапқы" тор көзге белгі жасалады.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 3) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" екі тор көз бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады;
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар;
9) лоторея билеттерін сатуға шығаруды тіркеу күні.
10. "Акцизді есептеу" бөлімінде:
1) 410.00.001 жолына 410.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 410.00.002 жолында жүлделік қордың сомасы көрсетіледі;
3) 410.00.003 жолында оған акциздің сомасын қоспастан, Салық кодексінің  261-бабының  3-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
4) 410.00.004 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) 410.00.005 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциздің сомасы көрсетіледі.
11. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. Мәлімделген түсім - 410.01 нысанын жасау
12. 410.01 нысаны есепті салық кезеңі ішінде сатуға шығарылған лоторея билеттерін тіркеу кезінде мәлімделген түсімнің сомасын көрсетуге арналған.
13. "Мәлімделген түсім" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотореялардың түрі және атауы көрсетіледі;
3) С бағанында жіберілген лоторея билеттерінің саны көрсетіледі;
4) D бағанында бір билеттің өткізу құны көрсетіледі;
5) Е бағанында мәлімделген түсімнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жинақталады.

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности по организации и проведению лотереи.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно две ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения;
9) дата регистрации выпуска в продажу лотерейных билетов.
10. В разделе "Исчисление акциза":
1) в строку 410.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 410.01.001;
2) в строке 410.00.002 указывается сумма призового фонда;
3) в строке 410.00.003 указывается налоговая база, которая определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 261 Налогового кодекса, без включения в нее суммы акциза;
4) в строке 410.00.004 указывается установленная ставка акциза;
5) в строке 410.00.005 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со  статьей 269  Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление формы 410.01 - Заявленная выручка
12. Форма 410.01 предназначена для отражения суммы выручки, заявленной при регистрации выпуска в продажу лотерейных билетов в течение отчетного налогового периода.
13. Раздел "Заявленная выручка" состоит из пяти граф:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается вид и наименование лотереи;
3) в графе C указывается количество выпущенных лотерейных билетов;
4) в графе D указывается стоимость реализации одного билета;
5) в графе E указывается общая сумма заявленной выручки.
В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.

Е бағанының жиынтық шамасы 410.00.001 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 410.00, 410.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге
тиісті акциз сомасы бойынша
есепті жасау ережелері (421.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акцизді есептеуге арналған Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз сомасы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің (421.00-нысан) өзінен және акциз салу объектілері туралы ақпаратты ашатын оған қосымшалардан (421.01-421.04-нысандар) тұрады.
3. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
10. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің  261-бабында  айқындалған.
2. Есепті жасау (421.00-нысаны)

Итоговая величина графы Е переносится в строку 410.00.001 Декларации.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 410.00, 410.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета акциза
за структурное подразделение (форма 421.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета акциза за структурное подразделение (далее - Расчет), предназначенного для исчисления акциза, подлежащего уплате за структурное подразделение.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы 421.01 - 421.04) по раскрытию информации об объектах налогообложения акцизом.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
10. Порядок определения налоговой базы для исчисления суммы акциза определен в  статье 261  Налогового кодекса.
2. Составление Расчета акциза за структурное подразделение
(форма 421.00)

11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
4) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы, жеке кәсіпкердің бөлімшесі;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін, жеке кәсіпкердің бөлімшесін тіркеу есебі орыны бойынша салық органы коды;
6) Есептің түрі. Есептің түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет Есеп берген жағдайда, "Бастапқы" тор көзге белгі жасалады.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" екі тор көз бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Есепте салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады;
7) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
8) валюта коды;
9) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті тор көздеріне белгі қойылады.
12. "Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз" бөлімі өз өндірісінің спирті мен алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жасаған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
1) 421.00.001 жолына 421.00.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.00.002 жолына 421.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 421.00.003 жолына 421.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 421.00.004 жолына 421.00.001-421.00.003 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын, құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
5) 421.00.005 жолына 421.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 421.00.006 жолына 421.00.004 және 421.00.005 жолдарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын, есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
13. Құрылымдық бөлімше үшін акциз есебіне Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. Спирт - 421.01 нысанын жасау

11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) РНН структурного подразделения юридического лица;
4) наименование структурного подразделения юридического лица;
5) код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица;
6) вид Расчета. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается в том случае, если Расчет представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно две ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последнем Расчете, представляемом в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационный";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению;
8) код валюты;
9) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
12. Раздел "Исчислено акциза за структурное подразделение" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по спирту и алкогольной продукции собственного производства:
1) в строку 421.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 421.01.002;
2) в строку 421.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 421.02.001;
3) в строку 421.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 421.03.001;
4) в строке 421.00.004 указывается общая сумма акциза исчисленного за структурное подразделение, определяемая сложением величин, указанных в строках с 421.00.001 по 421.00.003;
5) в строку 421.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 421.04.001;
6) в строке 421.00.006 указывается сумма исчисленного акциза, определяемая как разность величин, указанных в строках 421.00.004 и 421.00.005.
13. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление формы 421.01 - Спирт

14. 421.01-нысан өз өндірісі спирті бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
15. "Акциз сомасы" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі;
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
16. "Акциз сомасы" бөлімі келесі ақпаратты көрсетуге арналған:
1) 421.01.001 жолында өз өндірісі спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі:
421.01.001I және 421.01.001II жолдарында сәйкесінше өндіріс үшін және алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген өз өндірісі спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 421.01.002 жолында 421.01.001IС және 421.01.001II жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын өз өндірісі спирті бойынша есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;
421.01.002А, 421.01.002В және 421.01.002С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
4. Алкоголь өнімі - 421.02-нысанын жасау
16. 421.02-нысан алкоголь өнімдерінің жеке өндірісі бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
17. "Акциз сомасы" бөлімі тоғыз бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алкоголь өнімінің түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында салық базасы көрсетіледі;
4) D бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
18. Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жинақталады.

14. Форма 421.01 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту собственного производства.
15. Раздел "Сумма акциза" состоит из трех граф:
1) в графе А указывается налоговая база;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со  статьей 269  Налогового кодекса.
16. Строки раздела "Сумма акциза" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 421.01.001 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства:
в строках 421.01.001I и 421.01.001II указываются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженного, соответственно, для производства и не для производства алкогольной продукции;
2) в строке 421.01.002 указывается сумма всего исчисленного акциза по спирту, собственного производства, определяемая сложением величин, указанных в строках 421.01.001IС и 421.01.001IIС:
в строках 421.01.002А, 421.01.002В и 421.01.002С указываются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Составление формы 421.02 - Алкогольная продукция
17. Форма 421.02 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции собственного производства.
18. Раздел "Сумма акциза" состоит из девяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции без отражения в разрезе ассортимента. При этом на каждый вид алкогольной продукции, в соответствии указанным кодом бюджетной классификации, заполняется одна строка;
3) в графе С указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции;
4) в графе D указывается установленная ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со  статьей 269  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
7) в графе G указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
19. В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.

Е бағанының жиынтық шамасы Есептің 421.00.002 жолына көшіріледі.
5. Конкурстық масса, тәркіленген және (немесе) иесі жоқ,
мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет
меншігіне өтеусіз берілген спирт және алкоголь өнімінің -
421.03-нысан жасау
19. 421.02-нысан тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген спирт және алкоголь өнімінің конкурстық массасы туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
20. "Акциз сомасы" бөлімі тоғыз бағаннан тұрады:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық базасы көрсетіледі;
4) D бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жинақталады.
21. Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жиынтықталады.
Е бағанының жиынтық шамасы 421.00.003 жолына көшіріледі.
6. Салықтан шегерім - 421.04-нысанын жасау
22. 421.04-нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланған және Салық кодексінің  270-бабына  сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасының есебіне арналған.
23. "Шегерім сомасы" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алкоголь өнімінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында шегерімге жататын акциздің сомасы көрсетіледі.
D бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жинақталады.
24. D бағанының жиынтық шамасы Есептің 421.00.005 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 421.00, 421.01, 421.02, 421.03, 421.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз
сомасы бойынша есепті жасау
ережелері (431-нысан)

Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.002 Расчета.
5. Составление формы 421.03 - Конкурсная масса,
конфискованные и (или) бесхозяйные, перешедшие по праву
наследования к государству и безвозмездно переданные в
собственность государства спирт и алкогольная продукция
20. Форма 421.03 предназначена для отражения информации о конкурсной массе, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государству спирта и алкогольной продукции.
21. Раздел "Сумма акциза" состоит из девяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизного товара;
3) в графе С указывается налоговая база;
4) в графе D указывается установленная ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со  статьей 269  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код бюджетной классификации;
7) в графе G указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
22. В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.003. Расчета.
6. Составление формы 421.04 - Вычет из налога
23. Форма 421.04 предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде и подлежащего вычету в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса.
24. Раздел "Сумма вычета" состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование алкогольной продукции;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
В итоговой строке графы D суммируются величины последующих строк данной графы.
25. Итоговая величина графы D переносится в строку 421.00.005. Расчета.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 421.00, 421.01, 421.02, 421.03, 421.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета акциза
за структурное подразделение (форма 431.00)

"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" екі тор көз бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Есепте салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады;
7) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
8) валюта коды.
9. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин бойынша (авиациялықтан басқа) операциялар" бөлімі бензин бойынша (авиациялықтан басқа) салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
10. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімінде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциз сомасы көрсетіледі.
11. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімінің жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 431.00.01 жолы құрылымдық бөлімше жүзеге асыратын көтерме сауда саласында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
431.00.001 жолының шамасы 431.00.001 (І), 431.00.001 (ІІ) және 431.00.001 (ІІІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен айқындалады:
431.00.001 (І) жолында құрылымдық бөлімшелер жүргізген бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.001 (ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.001 (ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
2) 431.00.002 жол бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша акциз есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
431.00.002 жолының шамасы 431.00.002 (І), 431.00.002 (ІІ), 431.00.002 (ІІІ), 431.00.002 (ІҮ), 431.00.002 (Ү), 431.00.002 (ҮІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады:
431.00.002 (І) жолында құрылымдық бөлімшелер жүргізген бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ІҮ) жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (Ү) жолында өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған жеке өндірістің бензині бойынша акциз есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ҮІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком должны быть отмечены ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению;
8) код валюты.
9. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин).
10. В разделе "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии с пунктом 1  статьи 269  Налогового кодекса.
11. Строки раздела "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 431.00.01 отражаются сведения акциза по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, осуществляемой структурным подразделением.
Величина строки 431.00.001 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.001(I), 431.00.001(II) и 431.00.001(III):
в строке 431.00.001(I) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.001(II) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.001(III) указываются сведения акциза по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
2) в строке 431.00.002 отражаются сведения акциза по бензину, реализованному в сфере розничной реализации.
Величина строки 431.00.002 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.002(I), 431.00.002(II), 431.00.002(III), 431.00.002(IV) 431.00.002(V), 431.00.002(VI):
в строке 431.00.002(I) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.002(II) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.002(III) указываются сведения акциза по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
в строке 431.00.002(IV) указываются сведения акциза по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
в строке 431.00.002(V) указываются сведения акциза по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
в строке 431.00.002(VI) указываются сведения акциза по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;

3) 431.00.003 жолы 431.00.001, 431.00.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
12. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімі дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелермен жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
13. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімінде:
1) 431.00.004 жолы құрылымдық бөлімшемен жүзеге асырылған көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша акциз есептелгені туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
431.00.004 жолының шамасы 431.00.004(I), 431.00.004(II) және 431.00.004(III) жолдарында көрсетілген шамаларды қосу жолымен айқындалады:
431.00.004(I) жолында құрылымдық бөлімшемен өндірілген дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.004(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.004(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 431.00.005 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
431.00.005 жолының шамасы 431.00.005(І), 431.00.005(ІІ), 431.00.005(ІІІ), 431.00.005(ІҮ), 431.00.005(Ү), 431.00.005(ҮІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады:
431.00.005(І) жолында құрылымдық бөлімшемен өндірілген дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІҮ) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(Ү) жолында өзіндік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ҮІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған және өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

3) строка 431.00.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.001, 431.00.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 431.00.003 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.001 и 431.00.002.
12. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу.
13. В разделе "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением":
1) в строке 431.00.004 отражаются сведения акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, осуществляемой структурным подразделением.
Величина строки 431.00.004 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.004(I), 431.00.004(II) и 431.00.004(III):
в строке 431.00.004(I) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.004(II) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.004(III) указываются сведения акциза по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
2) в строке 431.00.005 отражаются сведения акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной реализации.
Величина строки 431.00.005 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.005(I), 431.00.005(II), 431.00.005(III), 431.00.005(IV) 431.00.005(V), 431.00.005(VI):
в строке 431.00.005(I) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.005(II) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.005(III) указываются сведения акциза по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
в строке 431.00.005(IV) указываются сведения акциза по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
в строке 431.00.005(V) указываются сведения акциза по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
в строке 431.00.005(VI) указываются сведения акциза по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;

3) 431.00.006 жолы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
431.00.006 жолының шамасы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады.
14. "Белгіленген төлемдер мерзімдеріне сәйкес акцизді есептеу" бөлімінде:
431.00.007 төрт бағаннан тұрады:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі. Бюджеттік жіктеменің бір кодына бір жол сәйкес келеді;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
15. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 431.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Роялти бойынша декларация жасау ережесі
(500.00-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылар роялтиді есептеуге арналған Роялти бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;

3) строка 431.00.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.004, 431.00.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 431.00.006 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.004 и 431.00.005.
14. В разделе "Исчисление акциза в соответствии с установленными сроками уплаты":
Строка 431.00.007 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
15. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 431.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по роялти
(Форма 500.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по роялти (далее - Декларация), предназначенной для исчисления роялти недропользователями.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
5. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламамен қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады;
6. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (500.00-нысан)
7. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың реттік нөміріне немесе тоқсанның реттік нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кемі бар болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдаланушы "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
Салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" торкөзі белгіленеді;
Салық органына берілетін соңғы Декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) жасалынған келісім-шарт шарттарына сәйкес валюта коды.
8. "Төлеуге роялти есептелді" бөлімінде:
1) А-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанына 500.01 қосымшасында көрсетілген Құзыретті органмен берілген келісім-шарттың тиісті тіркеу нөмірі көшіріледі;
3) С-бағанына келісім-шарт бойынша 500.01.001 жолында көрсетілген роялти сомасы көшіріледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша роялти
есептеу - 500.01-нысанын жасау

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
6. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
(Форма 500.00)
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца или порядковому номеру квартала. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;
5) указывается код валюты согласно условиям заключенного контракта;
6) в зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
7) указывается номер и дата уведомления.
8. В разделе "Начислено роялти к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 500.01;
3) в графу С переносится сумма роялти, отраженная в строке 500.01.003 по контракту.
3. Составление формы 500.01 - Начисление роялти
по контракту на недропользование
(Приложение N 1 к Декларации)

9. Берілген нысан жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша есепті салық кезеңіне роялти есептеу бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректер көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі;
Салық кезеңі айдың немесе тоқсанның тиісті реттік нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен толтырылады. Егер ай нөмірінде екіден кем белгі болса, ол оң торкөзде көрсетіледі;
3) келісім-шарттың атауы;
4) кен орнының атауы;
5) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасасу күні;
6) келісім-шарттың Құзыретті органмен берілген тіркеу нөмірі.
11. "Төлеуге роялти есептелді" бөлімінде:
500.01.001 жолына 500.01.001 жолына қосымша нысан М бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
500.01.002 жолына 500.01.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
500.01.001 жолында 500.01.001 және 500.01.002 жолдарының сомасы көрсетіледі.
12. 500.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А-бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанында осы Ережелердің 14-тармағына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С-бағанында өндірілген пайдалы қазбалардың немесе бірінші тауарлы өнімнің көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб.м., унцияда, граммда және т.б.) көрсетіледі;
4) D-бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық салу объектісі көрсетіледі; өндірілген пайдалы қазбалар көлемі; өндірілген пайдалы қазбалардан алынған бірінші тауарлық өнімнің көлемі; өткізілген пайдалы қазбалар көлемі;
5) E-бағанында салық кезеңі үшін бірінші тауарлық өнімін өткізу көлемі; осындай өткізу орын алған соңғы салық кезеңі үшін бірінші тауарлық өнімін өткізу көлемі көрсетіледі;
6) F-бағанында салық кезеңі үшін пайдалы қазбаларды сатудан түскен кіріс көрсетіледі.
Өндірілген пайдалы қазбаларды өткізуді жүзеге асырмайтын жер қойнауын пайдаланушылар үшін аталған баған толтырылмайды;
7) G-бағанында Е және F бағандарында көрсетілген сомалар, және D бағанының сомасы айырмасы ретінде айқындалған роялтиді есептеу үшін өндірілген пайдалы қазбалардың құны; салық кезеңі үшін өткізілген пайдалы қазбалар көлемі үшін есептелген жанама салық сомасы көрсетіледі;
8) Н-бағанында алтынды, күмісті және платинаны қоспағанда, пайдалы қазбаларды сату (түсіру) орнына дейін тасымалдауға шыққан шығыстар көрсетіледі;
9) I-бағанында (F - G - Н)/Е формуласы бойынша есептелген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы; Салық кодексінің  299-бабы  1-тармағына сәйкес есептелген бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы; Салық кодексінің 299-бабы 3-тармағына сәйкес есептелген бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы; жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген пайдалы қазба бірлігінің өткізу бағасы көрсетіледі.
Алтын, күміс және платина бойынша салық кезеңі үшін Халықаралық (Лондон) биржада пайда болған орташа баға негізінде есептелетін орташа баға көрсетіледі.
Өндірілген пайдалы қазбаларды өткізуді жүзеге асырмайтын жер қойнауын пайдаланушылар үшін толтырылмайды;

9. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению роялти за отчетный налоговый период недропользователями.
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация;
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца или квартала. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) наименование контракта;
4) наименование месторождения;
5) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
6) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом.
11. В разделе "Начислено роялти к уплате":
в строку 500.01.001 переносится итоговая величина графы М дополнительной формы к строке 500.01.001;
в строку 500.01.002 переносится итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 500.01.002;
в строке 500.01.003 указывается сумма строк 500.01.001 и 500.01.002.
12. Дополнительная форма к строке 500.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого согласно пункту 14 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема добытых полезных ископаемых или первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
4) в графе D указывается объект налогообложения за отчетный налоговый период в соответствии с условиями контрактов на недропользование: объем добытых полезных ископаемых; объем первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых; объем реализованных полезных ископаемых;
5) в графе Е указывается объем реализации первого товарного продукта за налоговый период; объем реализации первого товарного продукта за последний налоговый период, в котором имела место такая реализация;
6) в графе F указывается доход от реализации полезных ископаемых за налоговый период.
По недропользователям, не осуществляющим реализацию добытых полезных ископаемых, данная графа не заполняется;
7) в графе G указывается сумма исчисленных косвенных налогов за объем реализованных полезных ископаемых за налоговый период;
8) в графе Н указываются расходы на транспортировку до пункта продажи (отгрузки) полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины;
9) в графе I указывается средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, полезного ископаемого исчисленные по формуле (F - G - Н)/Е: средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, исчисленная согласно пункту 1 статьи 299 Налогового кодекса; средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, исчисленная согласно пункту 3 статьи 299 Налогового кодекса; цена реализации единицы полезного ископаемого, исчисленная в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
По золоту, серебру и платине указывается средняя цена, исчисляемая исходя из средних цен, сложившихся за налоговый период на Международной (Лондонской) бирже.
По недропользователям, не осуществляющим реализацию добытых полезных ископаемых, данная графа не заполняется;

10) J бағанында D және I бағандарында көрсетілген сомалар туындысы ретінде айқындалатын роялти есептеу үшін салық базасы; бірінші тауарлық өнім болмаған кезде өндірілген мұнайдың, жер асты суының және алтын, күміс, платина және жалпы таратылған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбалардың құны салық кезеңіне мұнай өндіруге, жер асты суларын және көрсетілген жер асты қазбаларын өндіруге нақты пайда болған шығыстар негізінде айқындалады;
11) К бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен белгіленген роялти ставкасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен роялти ставкасы қарастырылмаған жағдайда осы бағанда Салық кодексінің  281 297 300-баптарына  сәйкес роялти ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес роялти сомаларына түзету көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен роялти сомаларына түзету қарастырылмаған жағдайда осы бағанда роялти сомаларына түзету Салық кодексінің  299-бабы  4-тармағына сәйкес көрсетіледі;
13) М бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес түзетулер ескеріле отырып, J және К бағандарында, және L бағанында көрсетілген сомалар туындысының сомасы немесе айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін роялти сомасы көрсетіледі.
500.01.001 жолына қосымша нысан М бағанының жиынтық шамасы 500.01 нысанның 500.01.001 жолына көшіріледі.
13. 500.01.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауында барлау мен өндіруге байланысты емес жер асты құрылыстарының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген жер асты құрылыстары алып жатқан көлем көрсетіледі (текше метрде);
4) D бағанында салық заңнамасына сәйкес белгіленген роялти ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарында көрсетілген сомалардың туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 500.01.002 жолына көшіріледі.
14. Пайдалы қазбалардың кодтары қоса берілген пайдалы қазбалар тізбесіне сәйкес көрсетіледі:
0001     Сутегі
0002     Гелий
0003     Литий
0004     Берилий
0005     Бор
0006     Көміртегі
0007     Азот
0008     Оттегі
0009     Фтор
0010     Неон
0011     Натрий
0012     Магний
0013     Алюминий
0014     Кремний
0015     Фосфор
0016     Күкірт
0017     Хлор
0018     Аргон
0019     Калий
0020     Кальций
0021     Скандий
0022     Титан
0023     Ванадий
0024     Хром
0025     Марганец
0026     Темір
0027     Кобальт
0028     Никель
0029     Мыс
0030     Мырыш
0031     Галлий
0032     Германий
0033     Күшән
0034     Селен
0035     Бром
0036     Криптон
0037     Рубидий
0038     Стронций
0039     Иттрий
0040     Цирконий
0041     Ниобий
0042     Молибден
0043     Технеций
0044     Рутений
0045     Родий
0046     Палладий
0047     Күміс
0048     Кадмий
0049     Индий
0050     Қалайы
0051     Сүрме
0052     Теллур
0053     Йод
0054     Ксенон
0055     Цезий
0056     Барий
0057     Лантан
0058     Гафний
0059     Тантал
0060     Вольфрам
0061     Рений
0062     Осмий
0063     Иридий
0064     Платина
0065     Алтын
0066     Сынап
0067     Таллий
0068     Қорғасын
0069     Висмут
0070     Полоний
0071     Астат
0072     Радон
0073     Франций
0074     Радий
0075     Актиний
0076     Резерфодий
0077     Дубний
0078     Сиборгий
0079     Борий
0080     Хассий
0081     Майтнерий
0082     Металлургия үшін кенге жатпайтын шикізат
0083     Қалыптық құмдар
0084     Алаптық шпат
0085     Пегматит
0086     Басқа да алюминий тотығы жыныстары
0087     Әктас
0088     Доломит
0089     Әктасты-доломит жыныстары
0090     Тамақ өнеркәсібі үшін әктас
0091     Басқа да кенге жатпайтын шикізат
0092     Отқа төзімді саздар
0093     Каолин
0094     Вермикулит
0095     Ас тұзы
0096     Жергілікті құрылыс материалдары
0097     Вулкандық кеуек жыныстары
0098     Вулкандық суқұрамдас әйнек
0099     Әйнек тәріздес жыныстар
0100     Перлит
0101     Обсидиан
0102     Малта тас
0103     Қиыршық тас
0104     Гипс
0105     Қиыршық тас-құм аралас
0106     Гипсті тас
0107     Ангидрит
0108     Гажа
0109     Саз
0110     Саз жыныстар (балқуы ауыр және оңай балқитын саздар,
суглинкалар, аргиллиттер, алевролиттер, сазды
тақтатастар)
0111     Әкбор
0112     Мергель
0113     Мергельді-әкбор жыныстары
0114     Кремний жыныстары (трепел, опоктар, диатомит)
0115     Кварцты-алап шпат жыныстары
0116     Гранит
0117     Диабаз
0118     Мәрмар
0119     Базальт
0120     Басқа тұнбалы, атылған, метаморфикалық жыныстары
0121     Тоқпақ тас
0122     Құм (кварцтық, құрылыс, алап шпаттық)
0123     Құмдық
0124     Табиғи пигменттер
0125     Ұлу тас
0126     Жер асты сулары
0127     Мұнай
0128     Газ
0129     Мұнайгаз конденсаты
0130     Басқалар
_______________________________________________

10) в графе J указывается налоговая база для расчета роялти, определяемая как: произведение сумм, указанных в графах D и I; при полном отсутствии реализации первого товарного продукта стоимость добытых нефти, подземных вод и полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из фактически сложившихся затрат на добычу нефти, подземных вод и на добычу указанных подземных ископаемых за налоговый период;
11) в графе К указывается ставка роялти, установленная контрактом на недропользование. В случае если ставка роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то в данной графе указывается ставка роялти в соответствии со статьями 281, 297, 300 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается корректировка суммы роялти в соответствии с условиями контрактов на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то в данной графе корректировка суммы роялти указывается в соответствии с пунктом 4 статьи 299 Налогового кодекса;
13) в графе М указывается сумма роялти за отчетный налоговый период с учетом корректировки, в соответствии с условиями контрактов на недропользование, определяемая как сумма или разница произведения сумм, указанных в графах J и K, и графы L.
Итоговая величина графы M, дополнительной формы к строке 500.01.001 переносится в строку 500.01.001 формы 500.01.
13. Дополнительная форма к строке 500.01.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей, в недрах;
3) в графе С указывается объем, занимаемый подземными сооружениями, указанными в графе В (в куб. м.);
4) в графе D указывается ставка роялти, определенная в соответствии с налоговым законодательством;
5) в графе Е указывается сумма роялти за отчетный налоговый период, определяемая как произведение сумм, указанных в графах С и D.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 500.01.002 переносится в строку 500.01.002.
14. Коды полезных ископаемых указываются в соответствии с прилагаемым перечнем полезных ископаемых:
0001  Водород
0002  Гелий
0003  Литий
0004  Берилий
0005  Бор
0006  Углерод
0007  Азот
0008  Кислород
0009  Фтор
0010  Неон
0011  Натрий
0012  Магний
0013  Алюминий
0014  Кремний
0015  Фосфор
0016  Сера
0017  Хлор
0018  Аргон
0019  Калий
0020  Кальций
0021  Скандий
0022  Титан
0023  Ванадий
0024  Хром
0025  Марганец
0026  Железо
0027  Кобальт
0028  Никель
0029  Медь
0030  Цинк
0031  Галлий
0032  Германий
0033  Мышъяк
0034  Селен
0035  Бром
0036  Криптон
0037  Рубидий
0038  Стронций
0039  Иттрий
0040  Цирконий
0041  Ниобий
0042  Молибден
0043  Технеций
0044  Рутений
0045  Родий
0046  Палладий
0047  Серебро
0048  Кадмий
0049  Индий
0050  Олово
0051  Сурьма
0052  Теллур
0053  Йод
0054  Ксенон
0055  Цезий
0056  Барий
0057  Лантан
0058  Гафний
0059  Тантал
0060  Вольфрам
0061  Рений
0062  Осмий
0063  Иридий
0064  Платина
0065  Золото
0066  Ртуть
0067  Таллий
0068  Свинец
0069  Висмут
0070  Полоний
0071  Астат
0072  Радон
0073  Франций
0074  Радий
0075  Актиний
0076  Резерфодий
0077  Дубний
0078  Сиборгий
0079  Борий
0080  Хассий
0081  Майтнерий
0082  Нерудное сырье для металлургии
0083  Формовочные пески
0084  Полевой шпат
0085  Пегматит
0086  Другие глиноземосодержащие породы
0087  Известняк
0088  Доломит
0089  Известняково-доломитовые породы
0090  Известняки для пищевой промышленности
0091  Прочее нерудное сырье
0092  Огнеупорные глины
0093  Каолин
0094  Вермикулит
0095  Соль поваренная
0096  Местные строительные материалы
0097  Вулканические пористые породы
0098  Вулканические водосодержащие стекла
0099  Стекловидные породы
0100  Перлит
0101  Обсидиан
0102  Галька
0103  Гравий
0104  Гипс
0105  Гравийно-песчаная смесь
0106  Гипсовый камень
0107  Ангидрит
0108  Гажа
0109  Глина
0110  Глинистые породы (тугоплавкие и легкоплавкие глины,
суглинки, аргиллиты, алевролиты, глинистые сланцы)
0111  Мел
0112  Мергель
0113  Мергельно-меловые породы
0114  Кремнистые породы (трепел, опоки, диатомит)
0115  Кварцево-полевошпатные породы
0116  Гранит
0117  Диабаз
0118  Мрамор
0119  Базальт
0120  Другие осадочные, изверженные, метаморфические
породы
0121  Камень бутовый
0122  Песок (кварцевый, строительный, полевошпатный)
0123  Песчаник
0124  Природные пигменты
0125  Ракушечник
0126  Подземные воды
0127  Нефть
0128  Газ
0129  Нефтегазовый конденсат
0130  Другие
_________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 500.00, 500.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Қол қойылатын бонус бойынша декларацияны жасау
ережелері (510.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қол қойылатын бонусты есептеуге арналған Қол қойылатын бонус бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті ұяшығы толтырылмайды.
4. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Салық кодексінің 69-бабы, 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
5. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (510.00-нысан)
6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер айдың нөмірі екі белгіден кем болса, онда ол оң жақ ұяшықта көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті ұяшық көрсетіледі.
"Бастапқы" ұяшығы, егер Декларацияны салық төлеуші қызметін жүзеге асыруды бастағаннан кейін бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде "Қосымша" ұяшығына белгі қойылады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" ұяшығы белгіленеді;

Примечание РЦПИ: Графические формы 500.00, 500.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по подписному бонусу
(Форма 510.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по подписному бонусу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления подписного бонуса.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
5. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
(Форма 510.00)
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;
5) код валюты согласно условиям заключенного контракта;

РҚАО-ның ескертуі: 510.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Коммерциялық табу бонусы
бойынша декларацияны жасау
ережесі (520.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Жер қойнауын пайдаланушылардың коммерциялық табу бонусы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің 69-бабының 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
5. Декларация Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (520.00 нысан)
6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың рет нөмірі немесе тоқсанның рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң тор көзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызметтің негізгі түрінің коды көрсетіледі;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 510.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по бонусу
коммерческого обнаружения
(Форма 520.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по бонусу коммерческого обнаружения недропользователей (далее - Декларация), предназначенной для исчисления бонуса коммерческого обнаружения.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
5. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление декларации
(Форма 520.00)
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца или порядковому номеру квартала. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;

5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті тор көз көрсетіледі.
"Бастапқы" тор көз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде "Тарату" тор көзі белгіленеді;
6) жасалынған келісім-шарттарына сәйкес валюта коды.
7. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы есептелді" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанының жолдарына декларацияға N 1 қосымшада көрсетілген келісім-шарттың Құзыретті органмен берілген тиісті тіркеу нөмірі көшіріледі;
3) С-бағанының жолдарына 520.01-нысан бойынша қосымшаның 520.01.001. жолының жиынтық сомасы бойынша айқындалатын коммерциялық табу бонусының сомасы көшіріледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша
коммерциялық табу бонусын есептеу -
520.01-нысанын жасау
(Декларацияға N 1 қосымша)
8. Осы нысан әр жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша салық кезеңі үшін коммерциялық табу бонусы бойынша ақпараттарды көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың рет нөмірі немесе тоқсанның рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң тор көзде көрсетіледі;
3) келісім-шарттың атауы;
4) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасау күні;
5) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі;
6) Декларация берудің белгіленген мерзімі.
Салық кезеңі айдың рет нөмірі немесе тоқсанның рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң тор көзде көрсетіледі.
10. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы есептелді" бөлімінде:

5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления;
7) код валюты согласно условиям заключенного контракта;
7. В разделе "Начислен бонус коммерческого обнаружения к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 520.01.;
3) в графу С переносится сумма бонуса коммерческого обнаружения, отраженная в строке 520.01.001. по контракту.
3. Составление формы 520.01 -
Начисление бонуса коммерческого обнаружения
по контракту на недропользование
(Приложение N 1 к Декларации)
8. Данная форма предназначена для отражения информации по бонусу коммерческого обнаружения, за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) наименование контракта;
4) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
5) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом;
6) установленный срок представления Декларации.
Срок представления указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца и года. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке.
10. В разделе "Начислен  бонус коммерческого обнаружения":
1) в строку 520.01.001 переносится итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 520.01.001.
11. Дополнительная форма к строке 520.01.001.

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережеге сәйкес 12-тармаққа сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанында алынатын пайдалы қазбалардың қорларын өлшеу көлемінің бірлігі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.) көрсетіледі;
4) D бағанында кен орындарындағы алынатын пайдалы қазбалардың қорларын уәкілеттті мемлекеттік орган бекіткен көлем (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.) көрсетіледі;
5) Е бағанында төлемді жүзеге асыру күніне қалыптасқан осы пайдалы қазбаның биржалық бағасы көрсетіледі;
6) F бағанында D және Е бағандарында көрсетілген мөлшерлерді жинақтау ретінде айқындалатын төлемді есептеу базасы көрсетіледі;
7) G бағанында коммерциялық табу бонусының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында F және G бағандарында көрсетілген мөлшерлерді жинақтау ретінде айқындалатын коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі.
Егер келісім-шартпен коммерциялық табу бонусының кесімді сомасы белгіленсе, онда D, Е және G бағандары толтырылмайды, ал бюджетке төлеуге жататын бонус сомасы Н бағанына көшіріледі.
Н бағанының 520.01.001 жолының жиынтық шамасы 520.00-нысан С-бағанының жолдарына көшіріледі.
11. Декларацияға Кодекстің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
12. Пайдалы қазбалар кодтары қоса берілген пайдалы қазбалар тізбесіне сәйкес көрсетіледі:
0001     Сутегі
0002     Гелий
0003     Литий
0004     Берилий
0005     Бор
0006     Көміртегі
0007     Азот
0008     Оттегі
0009     Фтор
0010     Неон
0011     Натрий
0012     Магний
0013     Алюминий
0014     Кремний
0015     Фосфор
0016     Күкірт
0017     Хлор
0018     Аргон
0019     Калий
0020     Кальций
0021     Скандий
0022     Титан
0023     Ванадий
0024     Хром
0025     Марганец
0026     Темір
0027     Кобальт
0028     Никель
0029     Мыс
0030     Мырыш
0031     Галлий
0032     Германий
0033     Күшән
0034     Селен
0035     Бром
0036     Криптон
0037     Рубидий
0038     Стронций
0039     Иттрий
0040     Цирконий
0041     Ниобий
0042     Молибден
0043     Технеций
0044     Рутений
0045     Родий
0046     Палладий
0047     Күміс
0048     Кадмий
0049     Индий
0050     Қалайы
0051     Сүрме
0052     Теллур
0053     Йод
0054     Ксенон
0055     Цезий
0056     Барий
0057     Лантан
0058     Гафний
0059     Тантал
0060     Вольфрам
0061     Рений
0062     Осмий
0063     Иридий
0064     Платина
0065     Алтын
0066     Сынап
0067     Таллий
0068     Қорғасын
0069     Висмут
0070     Полоний
0071     Астат
0072     Радон
0073     Франций
0074     Радий
0075     Актиний
0076     Резерфодий
0077     Дубний
0078     Сиборгий
0079     Борий
0080     Хассий
0081     Майтнерий
0082     Металлургия үшін кенге жатпайтын шикізат
0083     Қалыптық құмдар
0084     Алаптық шпат
0085     Пегматит
0086     Басқа да алюминий тотығы жыныстары
0087     Әктас
0088     Доломит
0089     Әктасты-доломит жыныстары
0090     Тамақ өнеркәсібі үшін әктас
0091     Басқа да кенге жатпайтын шикізат
0092     Отқа төзімді саздар
0093     Каолин
0094     Вермикулит
0095     Ас тұзы
0096     Жергілікті құрылыс материалдары
0097     Вулкандық кеуек жыныстары
0098     Вулкандық суқұрамдас әйнек
0099     Әйнек тәріздес жыныстар
0100     Перлит
0101     Обсидиан
0102     Малта тас
0103     Қиыршық тас
0104     Гипс
0105     Қиыршық тас-құм аралас
0106     Гипсті тас
0107     Ангидрит
0108     Гажа
0109     Саз
0110     Саз жыныстар (балқуы ауыр және оңай балқитын саздар,
суглинкалар, аргиллиттер, алевролиттер, сазды
тақтатастар)
0111     Әкбор
0112     Мергель
0113     Мергельді-әкбор жыныстары
0114     Кремний жыныстары (трепел, опоктар, диатомит)
0115     Кварцты-алап шпат жыныстары
0116     Гранит
0117     Диабаз
0118     Мәрмар
0119     Базальт
0120     Басқа тұнбалы, атылған, метаморфикалық жыныстары
0121     Тоқпақ тас
0122     Құм (кварцтық, құрылыс, алап шпаттық)
0123     Құмдық
0124     Табиғи пигменттер
0125     Ұлу тас
0126     Жер асты сулары
0127     Мұнай
0128     Газ
0129     Мұнайгаз конденсаты
0130     Басқалар
_______________________________________________

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого, согласно пункту 13 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема извлекаемых запасов полезных ископаемых (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
4) в графе D указывается объем утвержденных, уполномоченным государственным органом, извлекаемых запасов полезных ископаемых на месторождениях (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в графе Е указывается биржевая цена данного полезного ископаемого, сложившаяся на дату осуществления платежа;
6) в графе F указывается база исчисления платежа, определяемая как произведение величин, указанных в графах D и E;
7) в графе G указывается ставка бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма бонуса коммерческого обнаружения, определяемая как произведение величин, указанных в графах F и G.
Если контрактом установлена фиксированная сумма бонуса коммерческого обнаружения, то графы D, E и G не заполняются, а сумма бонуса, подлежащая уплате в бюджет, переносится в графу H.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 520.01.001 переносится в строку 520.01.001.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
13. Коды полезных ископаемых указываются в соответствии с прилагаемым перечнем полезных ископаемых:
0001  Водород
0002  Гелий
0003  Литий
0004  Берилий
0005  Бор
0006  Углерод
0007  Азот
0008  Кислород
0009  Фтор
0010  Неон
0011  Натрий
0012  Магний
0013  Алюминий
0014  Кремний
0015  Фосфор
0016  Сера
0017  Хлор
0018  Аргон
0019  Калий
0020  Кальций
0021  Скандий
0022  Титан
0023  Ванадий
0024  Хром
0025  Марганец
0026  Железо
0027  Кобальт
0028  Никель
0029  Медь
0030  Цинк
0031  Галлий
0032  Германий
0033  Мышъяк
0034  Селен
0035  Бром
0036  Криптон
0037  Рубидий
0038  Стронций
0039  Иттрий
0040  Цирконий
0041  Ниобий
0042  Молибден
0043  Технеций
0044  Рутений
0045  Родий
0046  Палладий
0047  Серебро
0048  Кадмий
0049  Индий
0050  Олово
0051  Сурьма
0052  Теллур
0053  Йод
0054  Ксенон
0055  Цезий
0056  Барий
0057  Лантан
0058  Гафний
0059  Тантал
0060  Вольфрам
0061  Рений
0062  Осмий
0063  Иридий
0064  Платина
0065  Золото
0066  Ртуть
0067  Таллий
0068  Свинец
0069  Висмут
0070  Полоний
0071  Астат
0072  Радон
0073  Франций
0074  Радий
0075  Актиний
0076  Резерфодий
0077  Дубний
0078  Сиборгий
0079  Борий
0080  Хассий
0081  Майтнерий
0082  Нерудное сырье для металлургии
0083  Формовочные пески
0084  Полевой шпат
0085  Пегматит
0086  Другие глиноземосодержащие породы
0087  Известняк
0088  Доломит
0089  Известняково-доломитовые породы
0090  Известняки для пищевой промышленности
0091  Прочее нерудное сырье
0092  Огнеупорные глины
0093  Каолин
0094  Вермикулит
0095  Соль поваренная
0096  Местные строительные материалы
0097  Вулканические пористые породы
0098  Вулканические водосодержащие стекла
0099  Стекловидные породы
0100  Перлит
0101  Обсидиан
0102  Галька
0103  Гравий
0104  Гипс
0105  Гравийно-песчаная смесь
0106  Гипсовый камень
0107  Ангидрит
0108  Гажа
0109  Глина
0110  Глинистые породы (тугоплавкие и легкоплавкие
глины, суглинки, аргиллиты, алевролиты,
глинистые сланцы)
0111  Мел
0112  Мергель
0113  Мергельно-меловые породы
0114  Кремнистые породы (трепел, опоки, диатомит)
0115  Кварцево-полевошпатные породы
0116  Гранит
0117  Диабаз
0118  Мрамор
0119  Базальт
0120  Другие осадочные, изверженные, метаморфические породы
0121  Камень бутовый
0122  Песок (кварцевый, строительный, полевошпатный)
0123  Песчаник
0124  Природные пигменты
0125  Ракушечник
0126  Подземные воды
0127  Нефть
0128  Газ
0129  Нефтегазовый конденсат
0130  Другие
_________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 520.00, 520.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі
жөніндегі декларацияны жасау
ережелері (530.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушының өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (530.00-нысан) және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (530.01-530.03-нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламамен қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық пошта бойынша салық төлеуші Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында не электрондық пошта бойынша алады.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде қосымшаларды (530.01-ден 530.03 бойынша нысандар) толтырғанда 530.00 нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (530.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

Примечание РЦПИ: Графические формы 520.00, 520.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по доле
Республики Казахстан по разделу продукции
(форма 530.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по доле Республики Казахстан по разделу продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями доли Республики Казахстан по разделу продукции.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 530.00) и приложений к ней (формы с 530.01 по 530.03) по раскрытию информации об объектах налогообложения по доле Республики Казахстан по разделу продукции.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
9. При заполнении приложений (формы с 530.01 по 530.03) в разделе "Общая информация" указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 530.00.
2. Составление Декларации (форма 530.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін;
Салық кезеңі айдың рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірі екі белгіден болса, ол оң торкөзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнін;
4) Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрінің тиісті коды көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз көрсетіледі.
"Бастапқы" торкөз, егер Декларацияны жер қойнауын пайдаланушы қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдаланушы "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздерін бір уақытта белгілейді.
Жер қойнауын пайдаланушыны тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" тор көзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен кодын;
7) валютаның кодын;
8) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың атауын;
9) осы Ереженің 22-тармағына сәйкес пайдалы қазбаның кодын;
10) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасау күнін;
11) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірін;
12) берілген қосымшаларды. Берілген қосымшалардың тиісті тор көздері белгіленеді;
13) келісім-шартқа сәйкес қазылып алынатын пайдалы қазбалардың өлшем бірлігін (тонна, текше метр, унция және тағы басқалары).
11. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы көлемі табылатын жағдайда толтырады;
2) 530.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып сатылған өнімнің жалпы көлемі табылатын жағдайда толтырады;

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД основного вида деятельности.
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется недропользователем впервые.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если недропользователем получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае недропользователем отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации недропользователя в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления;
7) код валюты;
8) наименование контракта на недропользование;
9) код полезного ископаемого, согласно пункту 22 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
11) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом Республики Казахстан;
12) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
13) единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
11. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.001 указывается общий объем продукции, добытой за отчетный налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
2) в строке 530.00.002 указывается общий объем продукции, реализованный за отчетный налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;

3) 530.00.003 жолында өндірілген өнімнің құны көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы құны табылатын жағдайда толтырады;
4) 530.00.004 жолында жанама салықтар есебінсіз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Осы жолға 530.01 қосымшасы Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі. Осы жолды жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес сатылған өнімнің жалпы көлемін пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
5) 530.00.005 жолында өнімді сатумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Осы жолға 530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі;
6) 530.00.006 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
7) 530.00.007 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім жалпы құны көрсетіледі;
8) 530.00.008 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай есепті салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.005 жолының шамасы көшіріледі;
9) 530.00.009 жолында 530.00.007 мен 530.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын пайдалық өнімінің сомасы көрсетіледі;
10) 530.00.010 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы көшіріледі;
11) 530.00.011 жолында 530.00.009 және 530.00.010 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
12. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.012 жолында жанама салықтарсыз есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 қосымшасы Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
2) 530.00.013 жолында есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;

3) в строке 530.00.003 указывается общая стоимость добытой продукции.
Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
4) в строке 530.00.004 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
5) в строке 530.00.005 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
6) в строке 530.00.006 указывается фактически уплаченная сумма роялти за отчетный налоговый период, в соответствии с условиями контракта на недропользование;
7) в строке 530.00.007 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта;
8) в строке 530.00.008 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за отчетный налоговый период в размере, не превышающей максимально допустимого условиями контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.005;
9) в строке 530.00.009 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.007 и 530.00.008;
10) в строке 530.00.010 указывается применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование;
11) в строке 530.00.011 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 530.00.009 и 530.00.010.12. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.0012 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
2) в строке 530.00.013 указывается фактически уплаченная сумма роялти за отчетный налоговый период;

3) 530.00.014 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес 530.00.012 және 530.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
4) 530.00.015 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай есепті салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
5) 530.00.016 жолында 530.00.014 және 530.00.015 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 530.00.017 жолында (нарықтық баға)/(сатудың орташа өлшенген нақты бағасы) формуласы бойынша айқындалатын сатудың нарықтық бағасын ескерумен түзетудің коэффициенті көрсетіледі. Орташа өлшенген баға 530.01 қосымшасы Е бағанының жолы/530.01 қосымшасы С бағанының жолы формуласы бойынша айқындалады;
7) 530.00.018 жолына 530.00.016 және 530.00.017 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын түзетуді ескерумен Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 530.00.019 жолында Салық кодексінің  312-1-бабының  ережелеріне сәйкес айқындалатын пайдалы түсімді өнімдегі жер қойнауын пайдаланушының үлесі көрсетіледі;
9) 530.00.020 жолында 530.00.018 және 530.00.019 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
13. "2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.021 жолында есепті салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.022 жолында жанама салықтарсыз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 нысанының Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
3) 530.00.023 жолында өнімді өткізумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Аталған жолға 530.02 нысаны С бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
4) 530.00.024 жолында есепті салық кезеңі үшін өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 530.00.025 жолында бөлу нүктесіндегі өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіледі, өзімен 530.00.022 және 530.00.023 жолдарының айырмасын 530.00.024 жолына бөлуді білдіреді;
6) 530.00.026 жолында 530.00.021 және 530.00.025 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өндірілген өнімнің құны көрсетіледі;

3) в строке 530.00.014 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта, определяемая как разница строк 530.00.012 и 530.00.013;
4) в строке 530.00.015 указывается сумма затрат, фактически возмещенная за счет компенсационной продукции в отчетном налоговом периоде в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
5) в строке 530.00.016 указывается сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.014 и 530.00.015;
6) в строке 530.00.017 указывается коэффициент корректировки с учетом рыночной цены реализации, определяемая по формуле (рыночная цена)/(средневзвешенную фактическую цену реализации). Средневзвешенная цена определяется по формуле строка графы Е приложения 530.01/на строку графы С приложения 530.01;
7) в строку 530.00.018 сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем с учетом корректировки, определяемая как произведение строк 530.00.016 и 530.00.017;
8) в строке 530.00.019 указывается доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;
9) в строке 530.00.020 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение строк 530.00.018 и 530.00.019.
13. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 530.00.021 указывается общий объем добытой продукции за отчетный налоговый период;
2) в строке 530.00.022 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
3) в строке 530.00.023 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
4) в строке 530.00.024 указывается общий объем продукции, реализованной за отчетный налоговый период;
5) в строке 530.00.025 указывается средняя цена реализации продукции в точке раздела, представляющая собой разницу строк 530.00.022 и 530.00.023, деленную на строку 530.00.024;
6) в строке 530.00.026 указывается стоимость добытой продукции, определяемая как произведение строк 530.00.021 и 530.00.025;

7) 530.00.027 жолында өтемақылық өнімнің үлесі көрсетіледі;
8) 530.00.028 жолында өтемақылық өнімнің көлемі көрсетіледі;
9) 530.00.029 жолында өтелетін шығындар көрсетіледі, есепті салық кезеңінде өтемақылық өнім есебінен нақты өтелген. Аталған жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
10) 530.00.030 жолында Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлінуге жататын өнімнің көлемі көрсетіледі (530.00.021 - 530.00.028);
11) 530.00.031 жолында Салық кодексінің  312-1-бабына  сәйкес айқындалатын R - факторы (кірістілік көрсеткіші) көрсетіледі;
12) 530.00.032 жолында Салық кодексінің 312-1-бабына сәйкес айқындалатын РІН (рентабельділіктің ішкі нормасы) көрсетіледі;
13) 530.00.033 жолында Салық кодексінің 312-1-бабына сәйкес айқындалатын P-факторы (баға коэффициенті) көрсетіледі;
14) 530.00.034 жолында жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
15) 530.00.035 жолында Салық кодексінің  312-1-бабына  сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
16) 530.00.036 жолында 530.00.029 және 530.00.035 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
17) 530.00.037 жолында 530.00.025 және 530.00.036 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, құндық түріндегі өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі.
14. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. Өнімді сатудан кірістер - 530.01 нысанын жасау
15. Осы нысан есепті салық кезеңі үшін өнімді сатудан кірістерді айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер Қазақстан Республикасы үлесінің есебі үшін есептің кассалық әдісі қолданылатыны көзделсе, онда есепте төлем жер қойнауын пайдаланушының немесе уәкілетті органның шотына түскен өткізу бойынша айналымдар ғана көрсетіледі.
16. "Өткізу көлемі" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында сатылған өнім көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі.
530.01 қосымшасының Е жолында өткізуден кіріс Е бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі.
530.01 қосымшасы Е бағанының шамасы 530.00 нысанының 530.00.004 немесе 530.00.012 немесе 530.00 нысанының 530.00.022 жолына көшіріледі.

7) в строке 530.00.027 указывается доля компенсационной продукции;
8) в строке 530.00.028 указывается объем компенсационной продукции;
9) в строке 530.00.029 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в отчетном налоговом периоде. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
10) в строке 530.00.030 указывается объем добытой продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем (530.00.021 - 530.00.028);
11) в строке 530.00.031 указывается R - фактор (показатель доходности), который определяется в соответствии со статьей 312 - 1 Налогового кодекса;
12) в строке 530.00.032 указывается ВНР (внутренняя норма рентабельности), которая определяется в соответствии со статьей 312 - 1 Налогового кодекса;
13) в строке 530.00.033 указывается Р - фактор (ценовой коэффициент), который определяется в соответствии со статьей 312 - 1 Налогового кодекса;
14) в строке 530.00.034 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции;
15) в строке 530.00.035 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии со статьей 312 - 1 Налогового кодекса;
16) в строке 530.00.036 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как разница строк 530.00.029 и 530.00.035;
17) в строке 530.00.037 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции в стоимостном выражении, определяемая как произведение строк 530.00.025 и 530.00.036.
14. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление формы 530.01 -
Доходы от реализации продукции
15. Данная форма предназначена для отражения информации по определению доходов от реализации продукции за отчетный налоговый период.
Если контрактом предусмотрено, что для расчета доли Республики Казахстан применяется кассовый метод учета, то в расчете отражаются только обороты по реализации, оплата по которым поступила на соответствующие счета недропользователя или уполномоченного органа.
16. Раздел "Объем реализации" состоит из пяти граф;
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства;
3) в строках графы С указывается объем реализованной продукции;
4) в строках графы D указывается цена реализации данной продукции;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации продукции.
В строке графы Е приложения 530.01 указывается итоговая величина графы Е дохода от реализации.
Величина строки графы Е приложения 530.01 переносится в строку 530.00.004 или 530.00.012, или 530.00.022 формы 530.00.

4. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын
айқындау кезіндегі шегерімге жатқызуға жататын
шығындар - 530.02 нысанын жасау
17. Осы нысан егер келісім-шарт шарты бойынша осы шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда есепті салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған. Бұл ретте, осы нысанды 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін және 2005 жылғы 1 қаңтардан кейін келісім-шарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
18. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлшегінде есепті салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
530.02 қосымшасының С бағанында шегерімге жатқызылуы тиіс шығындар С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі.
530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы 530.00 нысанының 530.00.005 немесе 530.00.023 жолына көшіріледі.
5. Өтемдік өнім есебінен өтелетін
шығындар - 530.03 нысанын жасау
19. Осы нысан өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
20. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.001 жолына 530.03.006 жолынан есепті салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығыс сомасы көшіріледі. Егер Декларация қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілсе, онда аталған жол толтырылмайды;
2) 530.03.002 жолында келісім-шарттардың талаптарына Салық кодексінің  313 313-4-баптарына  сәйкес өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығындар сомасы көрсетіледі;
3) 530.03.003 жолында 530.03.001 және 530.03.002 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалатын өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.004 жолында келісім-шарт шартына сәйкес есепті салық кезеңінің басына өтелмеген шығындардың қалдығына есептелген сома көрсетіледі;
5) 530.03.005 жолында келісім-шарт шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
6) 530.03.006 жолында есепті салық кезеңінің соңына, өтелмеген шығыстар қалдығына есептелген соманы ескеріп өтемдік өнім есебінен өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі, ол кейінгі салық кезеңдеріне көшіріледі және 530.03.003 және 530.03.004 жолдарын қосып 530.03.005 жолын шегерумен айқындалады.

4. Составление формы 530.02 - Затраты, подлежащие вычету при
определении стоимости продукции, подлежащей распределению на
компенсационную и прибыльную
17. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за отчетный налоговый период, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие контракты до 1 января 2004 года и после 1 января 2005 года.
18. Раздел "Затраты, подлежащие вычету" состоит из трех граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за отчетный налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции.
В строке графы С приложения 530.02 указывается итоговая величина графы С затрат, подлежащих вычету.
Величина строки графы С приложения 530.02 переносится в строку 530.00.005 или 530.00.023 формы 530.00.
5. Составление формы 530.03 - Затраты, возмещаемые за счет
компенсационной продукции
19. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.
20. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строку 530.03.001 переносится сумма затрат, подлежащая возмещению за счет компенсационной продукции, на начало отчетного налогового периода, из строки 530.03.006. Если Декларация представляется впервые, то указанная строка не заполняется;
2) в строке 530.03.002 отражается сумма фактических затрат, произведенных за отчетный налоговый период, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции в соответствии с условиями контракта и ст. 313, 313-4 Налогового кодекса.
3) в строке 530.03.003 указывается общая сумма затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции, определяемая сложением сумм, указанных в строках 530.03.001 и 530.03.002;
4) в строке 530.03.004 указывается сумма, начисленная на остаток невозмещенных затрат на начало отчетного налогового периода согласно условиям контракта;
5) в строке 530.03.005 отражается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции в размере, не превышающем максимально допустимого, за отчетный налоговый период в соответствии с условиями контракта;
6) в строке 530.03.006 указывается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции с учетом суммы, начисленной на остаток невозмещенных затрат, на конец отчетного налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется сложением строк 530.03.003, 530.03.004 за вычетом строки 530.03.005.

РҚАО-ның ескертуі: 530.00, 530.01, 530.02, 530.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Үстеме пайда салығы бойынша декларация жасау ережелері
(540.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызметтің нәтижесі бойынша үстеме пайда салығын жер қойнауын пайдаланушыларға есептеуіне арналған Үстеме пайда салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
5. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің 69-бабының 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
6. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (540.00-нысан)
7. Осы нысан Салық кодексінің  48-тарауына  сәйкес салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңін;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнін;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ коды (бес белгі) олардың үлес салмағының кему тәртібімен қызметтің негізгі үш түрлері бойынша көрсетіледі. Үлес салмағы он үлеске дейін дөңгелектеумен процентте көрсетіледі (қызметтің аталған түрлерінің үлес салмағының жалпы сомасы 100% тең болуы міндетті емес екенін ескеру қажет);

Примечание РЦПИ: Графические формы 530.00, 530.01, 530.02, 530.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления
Декларации по налогу на сверхприбыль
(форма 540.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на сверхприбыль (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями налога на сверхприбыль по результатам деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта на недропользование.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе, Декларация составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
6. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 540.00)
7. Данная форма предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период в соответствии с главой 48 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" недропользователь указывает следующие данные;
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД основного вида деятельности;

5) Декларацияның түрін. Декларацияның түріне байланысты тиісті тор көз көрсетіледі.
"Бастапқы" тор көз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдаланушы "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздерін бір уақытта белгілейді.
Жер қойнауын пайдаланушыны тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" тор көзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күнін;
7) валюта кодын;
8) келісім-шарттың атауын;
9) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасау күнін;
10) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірін.
9. "2004 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарттың шегінен шығатын қызметті жүзеге асырмаған жағдайда осы сома Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 160.00.023 жолына тең болуы керек;
2) 540.00.002 жолында келісім-шарт бойынша қызмет шегіндегі есепті салық кезеңі үшін күрделі шығындар бойынша жүргізілген деректер көрсетіледі;
3) 540.00.003 жолында келісім-шарт шегінде жүргізілген күрделі шығындар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.004 жолында несие қаражаттары бойынша салық кезеңі үшін есептелген проценттер сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт шегінен шығатын қызметті жүзеге асырған жағдайда, осы жол Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация 160.00.027 жолына тең болуы керек;
5) 540.00.005 жолында келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша берілген жеңілдіктер мен болған залалдарды ескеріп салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында 540.00.005 және 540.00.006 жолдарының арасынан алынған айырым ретінде айқындалатын таза кірістің сомасы көрсетіледі;

5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется недропользователем впервые.
При представлении последующих Декларации, отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если недропользователем получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае недропользователем отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации недропользователя в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления;
7) код валюты;
8) наименование контракта;
9) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
10) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом Республики Казахстан.
9. В разделе "Начислен налог на сверхприбыль по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование. В случае если недропользователь не осуществляет деятельность, выходящую за рамки контракта, данная сумма должна быть равна строке 160.00.023 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
2) в строке 540.00.002 указываются данные по произведенным за отчетный налоговый период капитальным затратам в рамках деятельности по контракту;
3) в строке 540.00.003 указывается сумма амортизационных отчислений по капитальным затратам, произведенным в рамках контракта;
4) в строке 540.00.004 указывается сумма начисленных за налоговый период процентов по заемным средствам. В случае если недропользователь не осуществляет деятельность, выходящую за рамки контракта, данная сумма должна быть равна строке 160.00.027 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
5) в строке 540.00.005 указывается сумма налогооблагаемого дохода с учетом перенесенных убытков и предоставленных льгот по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;
6) в строке 540.00.006 указывается сумма корпоративного подоходного налога по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;
7) в строке 540.00.007 указывается сумма чистого дохода, который определяется как разность строк 540.00.005 и 540.00.006;

8) 540.00.008 жолында 540.00.007, 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының сомасы алу 540.00.002 жолы ретінде айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағысының сомасы көрсетіледі;
9) 540.00.009 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына немесе Салық кодексінің  307-бабына  сәйкес есептелген пайданың ішкі нормасының (ПІН) коэффициенті көрсетіледі;
10) 540.00.010 жолында Қазақстан Республикасының уәкілетті органы белгілеген тиісті салық кезеңіне инфляцияның индексі көрсетіледі;
11) 540.00.011 жолында инфляцияның жылдық индексіне түзетілген, 540.00.008 және 540.00.010 жолдарының туындысы ретінде есептелген ақша ағысы көрсетіледі;
12) 540.00.012 жолында инфляцияның индексіне түзетуді ескере отырып пайданың ішкі нормасының коэффициенті көрсетіледі;
13) 540.00.013 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына Салық кодексінің  308-бабына  сәйкес айқындалған үстеме пайда салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
17) 540.00.014 жолында 540.00.007 және 540.00.013 жолдарының туындысы ретінде есептелген тиісті салық кезеңі үшін төлеуге есептелген үстеме пайда салығының тиісті сомасы көрсетіледі.
10. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.015 жолында корпорациялық табыс салығын және таза кіріске салықты төлегеннен кейінгі жер қойнауын пайдаланушының таза кірісінің сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.016 жолында Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 160.00.038А жолында көрініс тапқан шегерімдердің 20 проценттік сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.017 жолында 540.00.015 және 540.00.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бір бөлігі көрсетіледі;
4) 540.00.018 жолында таза кірістің бөлігін түзету сомасы көрсетіледі: қазақстандық кадрларды оқытуға жұмсалған нақты шығындар және/немесе тіркелген активтердің өсімінен, алайда салық салынатын соманың 10 процентінен артық емес көрсетіледі;
5) 540.00.019 жолында 540.00.017 және 540.00.018 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза кірістің салық салынатын сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.020 жолында жиналған кірістердің жиналған шығыстарға қатынасының мәні көрсетіледі;
7) 540.00.021 жолында үстеме пайда салығының ставкасы көрсетіледі;
8) 540.00.022 жолында 540.00.019 және 540.00.021 жолдарының туындысы ретінде есептелген үстеме пайда салығы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 540.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Өндіру бонусы бойынша Декларацияны

8) в строке 540.00.08 указывается сумма годового денежного потока недропользователя, который определяется как сумма строк 540.00.007, 540.00.003 и 540.00.004 минус строка 540.00.002;
9) в строке 540.00.009 указывается коэффициент внутренней нормы прибыли (ВНП), рассчитанный в соответствии с условиями контракта на недропользование или в соответствии со статьей 307 Налогового кодекса;
10) в строке 540.00.010 указывается индекс инфляции на соответствующий налоговый период, установленный уполномоченным органом Республики Казахстан;
11) в строке 540.00.011 указывается денежный поток, откорректированный на годовой индекс инфляции, исчисленный как произведение строк 540.00.008 и 540.00.010;
12) в строке 540.00.012 указывается коэффициент внутренней нормы прибыли с учетом корректировки на индекс инфляции;
13) в строке 540.00.013 указывается соответствующая ставка налога на сверхприбыль, определенная в соответствии с условиями контракта на недропользование или в соответствии со статьей 308 Налогового кодекса;
14) в строке 540.00.014 указывается сумма налога на сверхприбыль, начисленного к уплате за соответствующий налоговый период, исчисленного как произведение строки 540.00.007 и строки 540.00.013.
10. В разделе "Начислен налог на сверхприбыль по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 540.00.015 указывается сумма чистого дохода недропользователя, после уплаты корпоративного подоходного налога и налога на чистый доход;
2) в строке 540.00.016 указывается 20-ти процентная сумма вычетов, отраженная в строке 160.00.038А Декларации по корпоративному подоходному налогу;
3) в строке 540.00.017 указывается часть чистого дохода недропользователя, которая определяется как разность строк 540.00.015 и 540.00.016;
4) в строке 540.00.018 указывается корректировка части чистого дохода:
фактически понесенные затраты на обучение казахстанских кадров и/или прироста фиксированных активов, но не более 10-ти процентов от облагаемой суммы;
5) в строке 540.00.019 указывается налогооблагаемая сумма чистого дохода, которая определяется как разность строк 540.00.017 и 540.00.018;
6) в строке 540.00.020 указывается значение отношения накопленных доходов к накопленным расходам;
7) в строке 540.00.021 указывается ставка налога на сверхприбыль, определенная в соответствии со статьей 308 Налогового кодекса;
8) в строке 540.00.022 указывается начисленный налог на сверхприбыль, исчисленный как произведение строк 540.00.019 и 540.00.021.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 540.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления Декларации

"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" ұяшығы белгіленеді;
6) жасалынған келісім-шарт шарттарына сәйкес валюта коды.
7. "Төленуге жататын өндіру бонусы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына 550.01 қосымшада көрсетілген Құзыретті орган берген келісім-шарттың тиісті тіркелу нөмірі ауыстырылады;
3) С бағанына 550.01.004 жолында көрсетілген өндіру бонусының сомасы ауыстырылады.
3. 550.01 нысанын жасау - жер қойнауын пайдалану
келісім-шарты бойынша өндіру бонусын есептеу
8. Осы нысан әрбір жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша есепті салық кезеңі үшін өндіру бонусын есептеу жөніндегі ақпаратты көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі;
3) келісім-шарттың атауы;
4) келісім-шарттың Қазақстан Республикасының Құзыретті органы берген тіркелу нөмірі;
5) өлшем бірлігі (тонна, шаршы.м., унция, грамм және т.б.).
10. "Төленуге жататын бонус" бөлімінде:
1) 550.01.001 жолында келісім-шарт бойынша пайдалы қазбаны өндірудің қол жеткізілген жинақталған көлемі көрсетіледі;
2) 550.01.002 жолында өндірілген пайдалы қазбалардың нақты құны көрсетіледі;
3) 550.01.003 жолында жер қойнауын пайдалау келісім-шартмен белгіленген өндіру бонусының ставкасы көрсетіледі;
4) 550.01.004 жолында Құзыретті органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес бюджетке төленуге жататын өндіру бонусының сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 550.00, 550.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігі нысандарын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдер жөніндегі
Декларацияны жасау ережелері (560.00-нысан)
(Салық кодексін енгізуге дейін жасалған жер қойнауын пайдалану
келісім-шарттары бойынша салық режимінің тұрақтылығы
нормаларына сәйкес салық төлеуші жасайды)

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления;
7) код валюты согласно условиям заключенного контракта.
7. В разделе "Бонус добычи к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 550.01;
3) в графу С переносится сумма бонуса добычи, отраженная в строке 550.01.004.
3. Составление формы 550.01
Начисление бонуса добычи по контракту на недропользование
8. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению бонуса добычи за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация;
3) наименование контракта;
4) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
5) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом;
6) единица измерения (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.).
10. В разделе "Бонус добычи к уплате":
1) в строке 550.01.001 указывается достигнутый накопленный объем добычи полезного ископаемого по контракту;
2) в строке 550.01.002 указывается фактическая стоимость добытых полезных ископаемых;
3) в строке 550.01.003 указывается ставка бонуса добычи, установленная контрактом на недропользование;
4) в строке 550.00.004 указывается сумма бонуса добычи, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с контрактом, заключенным с Компетентным органом.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 550.00, 550.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила составления Декларации
по платежам по возмещению исторических затрат (Форма 560.00)
(составляется налогоплательщиками в соответствии с нормами
стабильности налоговых режимов по контрактам на недропользование,
заключенным до введения Налогового кодекса)

(600.00-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің  (Салық кодексі) 11-тарауына сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін, қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс iстейтiн мемлекеттік мекемелер мен мамандандырылған ұйымдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің  177-бабына  сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент еместер әлеуметтік салықты есептеу және уақтылы төлеуге арналған Әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (600.00-нысан) және әлеуметтік салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (600.01 және 600.02 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінде" Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінде" көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша-салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде-салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
9. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері Салық кодексінің  315-бабының  2-тармағына сәйкес әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алады. Құрылымдық бөлімшелері әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алатын заңды тұлға осындай шешімді қабылдау туралы бас ұйымның және құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша салық органдарын хабардар етеді (немесе өз құрылымдық бөлімшелеріне тапсырма береді). Көрсетілген құрылымдық бөлімшелер Декларацияны дербес тапсырады. Заңды тұлға Декларацияны тапсыру кезінде мұндай құрылымдық бөлімшелер туралы деректерді қамтымайды.

(Форма 600.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан, за исключением государственных учреждений и специализированных организаций, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно - двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующих условиям пункта 2 статьи 121 Налогового кодекса, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 177 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 600.00) и приложений к ней (формы 600.01 и 600.02) по раскрытию информации об объекте обложения социальным налогом.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
8. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
9. По решению юридического лица его структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 315 Налогового кодекса могут рассматриваться в качестве плательщиков социального налога. Юридическое лицо, структурные подразделения которого рассматриваются в качестве самостоятельных плательщиков социального налога, уведомляет (или дает поручение своим структурным подразделениям) налоговые органы по месту нахождения головной организации и структурного подразделения о принятии такого решения. Указанные структурные подразделения самостоятельно представляют Декларацию. Юридическое лицо при составлении Декларации не включает данные о таких структурных подразделениях.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді. 600.01-қосымша жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге беріледі;
8) 600.02-қосымшалардың саны.
Заңмен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалынған келісім-шарттардың санына сәйкес келетін 600.02 қосымшалар саны көрсетіледі;
9) құрылымдық бөлімшелер бар ма. Құрылымдық бөлімшелердің бар, жоқтығына қарай тиісті ұяшық белгіленеді;
10) қызметкерлердің саны.
Әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық персоналдың шетелдік мамандарын (бұдан әрі - шетелдік мамандар-қызметкерлер) қоса отырып, қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі.
11. "Салық кодексі  317-бабының  1-тармағында белгіленген ставкаларды қолданумен есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений. Приложение 600.01 заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) количество приложений 600.02.
Указывается количество приложений 600.02, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
9) имеются ли структурные подразделения. В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
10) численность работников.
Указывается общая численность работников, с выделением иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала (далее работников - иностранных специалистов).
11. В разделе "Социальный налог, исчисленный с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса":

600.00.001А, 600.00.001В және 600.00.001С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 1-тармағында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.00.001D жолында 600.00.001А, 600.00.001В және 600.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.001Е жолында Есепті салық кезеңі декларациясының 600.00.001D және өткен кезең үшін декларацияның 600.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
12. "Салық кодексі  317-бабының  2-тармағында белгіленген ставкаларды қолданумен есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.002А, 600.00.002В және 600.00.002С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 1-тармағында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.00.002D жолында 600.00.002А, 600.00.002В және 600.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.002Е жолында Есепті салық кезеңі декларациясының 600.00.002D және өткен кезең үшін декларацияның 600.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
13. "Келісім-шарттарға сәйкес есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.003А, 600.00.003В және 600.00.003С жолдарында 602.02 барлық нысандары бойынша 600.02.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларына есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.00.003D жолында 600.00.003А, 600.00.003В және 600.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.003Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.008D және Бұрынғы кезең үшін декларацияның 600.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, әлеуметтік салықтың жыл басынан бергі сомасы көрсетіледі.
14. "Әлеуметтік салықты төлеуге есептелген әлеуметтік жәрдемақылар":
1) 600.00.004А, 600.00.004В және 600.00.004С жолдарында 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жұмыс берушінің уақытша жұмысқа қабілетсіздігі, жүктілік және босану, бала тууы, жерлеу кезіндегі есептеген жәрдемақылары, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) төленген сомалар көрсетілген қорға аударымдардан артық болуы нәтижесінде қалыптасқан теріс сальдо қалдықтары көрсетіледі.

в строках 600.00.001А, 600.00.001В и 600.00.001С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса, и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 600.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.001А, 600.00.001В и 600.00.001С.
В строке 600.00.001Е указывается сумма  социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.001D Декларации отчетного периода и 600.00.001Е Декларации за предыдущий  отчетный период.
12. В разделе "Социальный налог, исчисленный с применением ставок, установленных пунктом 2 статьи 317 Налогового кодекса":
в строках 600.00.002А, 600.00.002В и 600.00.002С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным пунктом 2 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 600.00.002D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.002А, 600.00.002В и 600.00.002С.
В строке 600.00.002Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.002D Декларации отчетного периода и 600.00.002Е Декларации за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Социальный налог, исчисленный в соответствии с контрактами":
в строках 600.00.003А, 600.00.003В и 600.00.003С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как сумма строк 600.02.012 по всем формам 600.02.
В строке 600.00.003D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.003А, 600.00.003В и 600.00.003С.
В строке 600.00.003Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.003D Декларации отчетного периода и 600.00.003Е Декларации за предыдущий отчетный период.
14. В разделе "Социальные пособия, зачтенные в счет уплаты социального налога":
1) в строках  600.00.004А, 600.00.004В и 600.00.004С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.

600.00.004А, 600.00.004В және 600.00.004С жолдарына Есепті кезең декларациясының 600.00.007С және бұрынғы кезең үшін декларацияның 600.00.007А және 600.00.007В жолдарында сәйкесінше көрсетілген сома көшіріледі;
2) 600.00.005А, 600.00.005В және 600.00.005С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелетін әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
3) 600.00.006А, 600.00.006В және 600.00.006С жолдарында 600.00.004 және 600.00.005 жолдарының сомасына сәйкес келетін шаманың ең азы ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
600.00.006D жолында 600.00.006А, 600.00.006В және 600.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
600.00.006Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.006D және Өткен кезең үшін декларацияның 600.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
4) 600.00.007А, 600.00.007В және 600.00.007С жолдарында 600.00.004 және 600.00.006 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін, МӘСҚ-ға есептелген аударымдар сомасынан, есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасынан асуы көрсетіледі.
15. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
600.00.008А, 600.00.008В және 600.00.008С жолдарында 600.00.006 жолында көрсетілген сомаға азайтылған 600.00.001, 600.00.002, 600.00.003 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.00.008D жолында 600.00.008А, 600.00.008В және 600.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.00.008Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.008D және Өткен кезең үшін декларацияның 600.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық
салынбайтын төлемдер тізбесі - 600.01 нысанын жасау
16. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.

В строки 600.00.004А, 600.00.004В и 600.00.004С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 600.00.007С Декларации за предыдущий отчетный период, 600.00.007А и 600.00.007В Декларации отчетного периода;
2) в строках 600.00.005А, 600.00.005В и 600.00.005С указываются суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках  600.00.006А, 600.00.006В и 600.00.006С указываются суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 600.00.004 и 600.00.005.
В строке 600.00.006D указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.006А, 600.00.006В и 600.00.006С.
В строке 600.00.006Е указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.006D Декларации отчетного периода и 600.00.006Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках 600.00.007А, 600.00.007В и 600.00.007С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 600.00.004 и 600.00.006.
15. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 600.00.008А, 600.00.008В и 600.00.008С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как сумма соответствующих строк 600.00.001, 600.00.002,  600.00.003, уменьшенная на сумму, отраженную в строке 600.00.006.
В строке 600.00.008D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.008А, 600.00.008В и 600.00.008С.
В строке 600.00.008Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.008D Декларации отчетного периода и 600.00.008Е Декларации за предыдущий отчетный период.
3. Составление формы 600.01 -
Перечень выплат физическим лицам, облагаемых и
не облагаемых социальным налогом
16. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.

17. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 600.01.001 - 600.01.016 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
2) 600.01.017 - 600.01.042 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
3) 600.01.017 - 600.01.018 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
4) 600.01.019, 600.01.025, 600.01.027, 600.01.028 және 600.01.040 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарында белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
5) 600.01.021 жолында Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтаған, штат саны қысқарған немесе жұмысшылар әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шартын бұзу кезінде төленетін өтемақылар сомасы көрсетіледі;
6) 600.01.022 жолында Салық кодексі  144-бабының  16) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылар мөлшері көрсетіледі;
7) 600.01.023 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 70-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін;
бала туған кезде;
жерлеуге;
8) 600.01.024 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
9) 600.01.026, 600.01.031, 600.01.032, 600.01.033, 600.01.034 және 600.01.035 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
10) 600.01.029 жолында Салық кодексі  144-бабының  26) тармақшасына сәйкес төленетін төлемдер мөлшері көрсетіледі;
11) 600.01.038 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады;
12) 600.01.043 жолында 600.01.001 - 600.01.016 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;

17. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 600.01.001 по 600.01.016 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;
2) в строках с 600.01.017 по 600.01.042 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строках 600.01.017 и 600.01.018 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
4) в строках 600.01.019, 600.01.025, 600.01.027, 600.01.028 и 600.01.040 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
5)   в строке 600.01.021 указываются суммы компенсаций, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работников на военную службу, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
6) в строке 600.01.022  указывается размер компенсаций при служебных командировках в соответствии с подпунктом 16) статьи 144 Налогового кодекса;
7) в строке 600.01.023 указывается предел, определенный в размере 70 - кратного месячного расчетного показателя, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг,
при рождении ребенка,
на погребение;
8) в строке 600.01.024 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
9) в строках 600.01.026, 600.01.031, 600.01.032, 600.01.033, 600.01.034 и 600.01.035 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 600.01.029 указывается размер выплат в соответствии с подпунктом 26) статьи 144 Налогового кодекса;
11) в строке 600.01.038 указываются   выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 600.01.043 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 600.01.001 по 600.01.016;

13) 600.01.044 жолында 600.01.017 - 600.01.042 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
4. Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық
төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі
- 600.02 нысанын жасау
18. Осы нысан заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар (бұдан әрі - келісім-шарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер әлеуметтік салықты есептеулері үшін арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 3-тармақта шетелдік мамандар-қызметкерлерді және шетелдік жұмысшылар-қызметкерлерді бөлек көрсете отырып қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
2) 4-тармақта келісім-шарттың реквизиттері көрсетіледі: келісім шарттың нөмірі мен жасалған күні;
3) 5-тармақта тиісті қаржы жылына Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі.
20. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
Бұл бөлім шетелдік мамандар-қызметкерлерді және шетелдік жұмысшылар - қызметкерлерді қоспағанда қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған:
1) 600.02.001А, 600.02.001В және 600.02.001С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларына сәйкес қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.001D жолында 600.02.001А, 600.02.001В және 600.02.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.001Е жолында есепті кезеңнің 600.02.002D қосымшасы жолдарының және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02.001Е қосымша жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қызметкерлердің жыл басынан бергі табысы көрсетіледі;
2) 600.02.002А, 600.02.002В және 600.02.002С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін тиісінше әлеуметтік салық ұсталмайтын қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.002D жолында 600.02.002А, 600.02.002В және 600.02.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық салынбайтын қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.002Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.002D жолдарының және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қызметкерлердің жыл басынан бергі әлеуметтік салық салынбайтын табысы көрсетіледі;
3) 600.02.003А, 600.02.003В және 600.02.003С жолдарында 600.02.001 және 600.02.002 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін салық салынатын кірістері көрсетіледі.
600.02.003D жолында 600.02.003А, 600.02.003В және 600.02.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін салық салынатын кіріс көрсетіледі.
600.00.003Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.003D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі салық салынатын кіріс көрсетіледі;

13) в строке 600.01.044 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 600.01.017 по 600.01.042.
4. Составление формы 600.02 -
Исчисление социального налога налогоплательщиками,
работающими по контракту
18. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в пункте 3 указывается общая численность работников, с выделением работников - иностранных специалистов и работников - иностранных рабочих;
2) в пункте 4 указываются реквизиты контракта: номер контракта и дата заключения контракта;
3) в пункте 5 указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан.
20. В разделе "Социальный налог за работников":
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников - иностранных специалистов и  иностранных рабочих.
1) в строках 600.02.001А, 600.02.001В и 600.02.001С указываются доходы работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.02.001D указывается доход работников за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.001А, 600.02.001В и 600.02.001С.
В строке 600.02.001Е указывается доход работников с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.001D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.001Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
2) в строках 600.02.002А, 600.02.002В и 600.02.002С указываются доходы работников, не облагаемые социальным налогом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.02.002D указывается доход работников, не облагаемый социальным налогом за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.002А, 600.02.002В и 600.02.002С.
В строке 600.02.002Е указывается доход работников, не облагаемый социальным налогом с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.002D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.002Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
3) в строках 600.02.003А, 600.02.003В и 600.02.003С указываются облагаемые доходы за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 600.02.001 и 600.02.002.
В строке 600.02.003D указывается облагаемый доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.003А, 600.02.003В и 600.02.003С.
В строке 600.02.003Е указывается облагаемый доход с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.003D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.003Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;

4) 600.02.004А, 600.02.004В және 600.02.004С жолдарында келісім-шартқа сәйкес белгіленген қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
5) 600.02.005А, 600.02.005В және 600.02.005С жолдарында 600.02.003 және 600.02.002 жолдарының сомасын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.005D жолында 600.02.005А, 600.02.005В және 600.02.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.005Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.005D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
21. "Шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарында 600.02.006 жолында көрсетілген әлеуметтік салық ставкасын және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінің" 5-тармағында айқындалған айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.02.007D жолында 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
600.02.007Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.007D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
2) 600.02.008А, 600.02008В және 600.02.008C жолдарында өзімен 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарында көрсетілген салықтың сомалары және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының айырмашылығын білдіретін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.02.008D жолында 600.02.008А, 600.02.008В және 600.02.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
600.02.008E жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.008D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
22. "Шетелдік жұмысшылар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтар" бөлімінде:
1) 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарында 600.02.009 жолында көрсетілген әлеуметтік салық ставкасын және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінің" 5-тармағында айқындалған айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.

4) в строках 600.02.004А, 600.02.004В и 600.02.004С указывается ставка социального налога за работников, установленная в соответствии с контрактом;
5) в строках 600.02.005А, 600.02.005В и 600.02.005С указываются суммы социального налога за работников, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 600.02.003 и 600.02.004.
В строке 600.02.005D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.005А, 600.02.005В и 600.02.005С.
В строке 600.02.005Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.005D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.005Е формы 600.02 за предыдущий  отчетный период.
21. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных специалистов":
1) в строках 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С указываются суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения ставки социального налога, отраженной в строке 600.02.006, и месячного расчетного показателя, определенного в пункте 5 раздела "Общая информация о налогоплательщике".
В строке 600.02.007D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С.
В строке 600.02.007Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.007D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.007Е формы 600.02 за предыдущий  отчетный период;
2) в строках 600.02.008А, 600.02.008В и 600.02.008С указываются суммы исчисленного социального налога, которые представляют собой  разницу сумм налогов, отраженных в строках 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С, и сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, определенных в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 600.02.008D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.008А, 600.02.008В и 600.02.008С.
В строке 600.02.008Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.008D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.008Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
22. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных рабочих":
1) в строках 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С указываются суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения ставки социального налога, отраженной в строке 600.02.009, и месячного расчетного показателя, определенного в пункте 5 раздела "Общая информация о налогоплательщике".

600.02.010D жолында 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.010Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.010D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанның 600.02.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 600.02.011А, 600.02.011В және 600.02.011C жолдарында өзімен 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарында көрсетілген салықтың сомалары және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының айырмашылығын білдіретін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.02.011D жолында 600.02.011А, 600.02.011В және 600.02.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
600.02.011E жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.011D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
23. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
600.02.012А, 600.02.012В және 600.02.012С жолдарында 600.02.005, 600.02.008 және 600.02.011 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомалары көрсетіледі.
600.02.012D жолында 600.02.012А, 600.02.012В және 600.02.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.02.012Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.012D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 600.00, 600.01, 600.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Құрылымдық бөлімше бойынша төленуге тиіс әлеуметтік
салық сомасының есебін жасау ережелері (601.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі)  11-бөліміне  сәйкес әзірленген және құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалардың өзінің құрылымдық бөлімшелері үшін әлеуметтік салық сомасын есептеуге арналған Құрылымдық бөлімше бойынша төленуге тиіс әлеуметтік салық сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.

В строке 600.02.010D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С.
В строке 600.02.010Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.010D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.010Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
2) в строках 600.02.011А, 600.02.011В и 600.02.011С указываются суммы исчисленного социального налога, которые представляют собой  разницу сумм налогов, отраженных в строках 600.02.010А, 600.02.010В и  600.02.010С, и сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, определенных в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 600.02.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.011А, 600.02.011В и 600.02.011С.
В строке 600.02.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.011D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.011Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
23. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 600.02.012А, 600.02.012В и 600.02.012С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как суммы соответствующих строк 600.02.005, 600.02.008 и 600.02.011.
В строке 600.02.012D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.012А, 600.02.012В и 600.02.012С.
В строке 600.02.012Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.012D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.012Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 600.00, 600.01, 600.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета суммы социального налога,
подлежащей уплате по структурному подразделению (Форма 601.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета суммы социального налога, подлежащей уплате по структурному подразделению (далее - Расчета), предназначенного для исчисления юридическими лицами суммы социального налога за свои структурные подразделения.

2. Есеп Есептің өзінен (601.00), қосымша нысаннан және әлеуметтік салық салу объектісі туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (601.01) тұрады.
3. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген салық төлеуші-заңды тұлғаның тиісті деректері көрсетіледі.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабындағы 8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Құрылымдық бөлім бойынша төленуге тиіс әлеуметтік
салық сомасының есебін жасау (601.00-нысан)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеуші-заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін есепті кезең. Есепті беру үшін есепті кезең болып есепті тоқсан табылады. Есепті кезең араб цифрларымен көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеуші-заңды тұлғаның толық атауы;
4) салық төлеуші-заңды тұлғаның орналасқан жері;
5) филиалдар/өкілдіктер бойынша берілген қосымшалардың саны;
6) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер Есеп салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі есепті беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.

2. Расчет состоит из самого Расчета (601.00), дополнительной формы и приложения к нему (601.01) по раскрытию информации об объекте обложения социальным налогом.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике", дополнительной формы и приложения указываются соответствующие данные налогоплательщика -  юридического лица, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
8. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
Составление Расчета суммы социального налога,
подлежащей уплате по структурному подразделению (Форма 601.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) полное наименование налогоплательщика - юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) местонахождение налогоплательщика - юридического лица;
5) количество приложений, представленных за филиал/ представительство;
6) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительный".
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады.
10. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 601.00.001 жолында заңды тұлға бойынша есептелген салықтың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 600.00.008 жолында немесе 610.00.011 немесе 640.00.016 жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
2) 601.00.002 жолында Салық кодексі  317-бабының  1, 2 және 4 тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі;
3) 601.00.003 жолында 601.01 барлық нысандарының 601.01.001 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын филиалдар/өкілдіктер бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі.
11. 601.00.003 жолына қосымша нысан әрбір филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
12. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі:
1) 00001С жолында барлық филиалдар/өкілдіктер бойынша әлеуметтік салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында филиалдың/өкілдіктің СТН-і көрсетіледі;
4) С бағанында филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
5) D бағанында филиал/өкілдік үшін салық төлеген орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
3. Филиал/өкілдік бойынша төленуге тиіс әлеуметтік
салық сомасының есебі - 601.01-нысанын жасау
13. Осы нысан салық төлеушінің филиал/өкілдік бойынша төленуге тиіс әлеуметтік салық сомасын есептеуіне арналған. Нысан әрбір филиал/өкілдік бойынша жеке жасалады.
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-тармақта филиал/өкілдік СТН-і көрсетіледі;
2) 3-тармақта филиал/өкілдік атауы көрсетіледі;
3) 5-тармақта филиал/өкілдікті тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
15. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
10. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 601.00.001 указывается сумма исчисленного налога по юридическому лицу. В данную строку переносится сумма исчисленного налога, отраженная в строке 600.00.008 или 610.00.011 или 640.00.016;
2) в строке 601.00.002 указывается сумма исчисленного налога за головную организацию по ставкам, установленным пунктами 1, 2 и 4 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенного на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
3) в строке 601.00.003 указывается сумма исчисленного налога по филиалам/ представительствам, определяемая как сумма строк 601.01.001 по всем формам 601.01.
11. Дополнительная форма к строке 601.00.003 предназначена для отражения сумм исчисленного социального налога по каждому филиалу/представительству.
12. Указывается номер текущей страницы:
1) в строке 00001С указывается итоговая сумма социального налога по всем филиалам/представительствам;
2) в графе А проставляется  порядковый номер;
3) в графе В указывается РНН филиала/представительства;
4) в графе С указывается сумма социального налога по  филиалу/представительству;
5) в графе D указывается код налогового органа по месту уплаты налога за филиал/представительство.
3. Составление формы 601.01 -
Расчет суммы социального налога, подлежащей уплате
по филиалу/представительству
13. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы социального налога, подлежащей уплате по филиалу/представительству. Форма составляется по каждому филиалу / представительству отдельно.
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в пункте 1 указывается РНН филиала/представительства;
2) в пункте 3 указывается наименование филиала/представительства;
3) в пункте 6 указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
15. В разделе "Расчетные показатели":

601.01.001А, 601.01.001В және 601.01.001С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 1, 2 және 4 тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
601.01.001D жолында 601.01.001А, 601.01.001В және 601.01.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
601.01.001Е жолында есепті кезеңнің 601.01 нысаны 601.01.001D және бұрынғы есепті кезең үшін 601.01 нысаны 601.01.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 601.00, 601.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша декларация жасау ережелері
(610.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  11-бөліміне  сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік салықты есептеуге және уақтылы төлеуге арналған әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (бұдан әрі - 610.00-нысан) және әлеуметтік салықты салу объектісі туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (610.01 нысаннан) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

в строках 601.01.001А, 601.01.001В и 601.01.001С указываются суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным пунктами 1, 2 и 4 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 601.01.001D указывается сумма социального налога по филиалу/ представительству за отчетный период, определяемая как сумма строк 601.01.001А, 601.01.001В и 601.01.001С.
В строке 601.01.001Е указывается сумма социального налога по филиалу/ представительству с начала года, определяемая как сумма строк 601.01.001D формы 601.01 отчетного периода и 601.01.001Е формы 601.01 за предыдущий  отчетный период.
____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 601.00, 601.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Декларации по социальному налогу
(Форма 610.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11 Кодекса Республики Казахстан "О налогах  и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога государственными учреждениями.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма - 610.00) и приложения к ней (формы 610.01) по раскрытию информации об объекте налогообложения социальным налогом.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде-салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
9. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері Салық кодексінің  315-бабының  2-тармағына сәйкес әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алады. Құрылымдық бөлімшелері әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алатын мемлекеттік мекеме осындай шешімді қабылдау туралы бас ұйымның және құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша салық органдарын хабардар етеді (немесе өз құрылымдық бөлімшелеріне тапсырма береді). Көрсетілген құрылымдық бөлімшелер Декларацияны дербес тапсырады. Мемлекеттік мекеме Декларацияны тапсыру кезінде мұндай құрылымдық бөлімшелер туралы деректерді қамтымайды.
2. Декларация жасау (610.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі. Декларацияны беру үшін салық кезеңі болып есепті тоқсан табылады. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі;
3) құрылтайшы құжаттарға сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды.
Негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ коды көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
8. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
9. По решению юридического лица его структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 315 Налогового кодекса могут рассматриваться в качестве плательщиков социального налога. Государственное учреждение, структурные подразделения которого рассматриваются в качестве самостоятельных плательщиков социального налога, уведомляет (или дает поручение своим структурным подразделениям) налоговые органы по месту нахождения головной организации и структурного подразделения о принятии такого решения. Указанные структурные подразделения самостоятельно представляют Декларацию. Государственное учреждение при составлении Декларации не включает данные о таких структурных подразделениях.
2. Составление Декларации (Форма 610.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Декларация. Отчетным периодом для представления Декларации является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД.
Указывается код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые, в случае создания налогоплательщика после начала отчетного периода.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "по уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "по уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "ликвидационная";

6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) Табыс етілген қосымша. Қосымша жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі;
8) құрылымдық бөлімшелері бар ма. Құрылымдық бөлімшелердің бар болуына байланысты тиісті торкөз белгіленеді;
9) қызметкерлер саны.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жұмысқа қабылданған тұлғалар саны көрсетіледі.
11. "Әлеуметтік салықты есептеу" бөлімінде:
1) 610.00.001А, 610.00.001В және 610.00.001С жолдарында Салық кодексі  317-бабының  1-тармағында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
610.00.001D жолында 610.00.001А, 610.00.001В және 610.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
610.00.001Е жолында есепті кезеңнің Декларациясы 610.00.001D және бұрынғы кезең үшін Декларацияның 610.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 610.00.002А, 610.00.002В және 610.00.002С жолдарында жұмыс берушімен мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) төленген уақытша еңбекке қабілетсіздік, жүкті және босану, баланың туылуы кезінде, жерлеу бойынша жәрдемақылар сомаларының есептелген сомалардан есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларының басына сәйкес көрсетілген қорға есептелген аударылған сомадан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайда болған теріс сальдо қалдықтары көрсетіледі.
610.00.002А, 610.00.002В және 610.00.002С жолдарына бұрынғы есепті кезең үшін Декларацияның 610.00.005С, есепті кезең Декларациясының 610.00.005А және 610.00.005В тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
3) 610.00.003А, 610.00.003В және 610.00.003С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларына Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке жатқызылған, есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ аударуға есептелген сомалардан асып кету сомалары көрсетіледі;
4) 610.00.004А, 610.00.004В және 610.00.004С жолдарында 610.00.002 және 610.00.003 жолдарының сомаларына сәйкес ішіндегі ең кіші шама ретінде айқындалатын сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке жатқызылған есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ есептеліп аударылған сомадан асып кету сомалары көрсетіледі;

6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) представленное приложение. Приложение заполняется по итогам года  и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) имеются ли структурные подразделения. В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
9) численность работников.
Указывается численность лиц, принятых на работу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в строках 610.00.001А,  610.00.001В и 610.00.001С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным  пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 610.00.001D указывается сумма социального  налога за отчетный  период, определяемая как сумма строк 610.00.001А,  610.00.001В и 610.00.001С.
В строке 610.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.001D Декларации отчетного периода и 610.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период.
2) в строках 610.00.002А,  610.00.002В и 610.00.002С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 610.00.002А, 610.00.002В и 610.00.002С переносятся суммы отраженные соответственно в строках 610.00.005С Декларации за предыдущий отчетный период, 610.00.005А и 610.00.005В Декларации отчетного периода;
3) в строках 610.00.003А, 610.00.003В и 610.00.003С указывается превышение сумм  начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, засчитываемое в счет уплаты социального налога, определяемое в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
4) в строках 610.00.004А, 610.00.004В и 610.00.004С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, зачтенное в счет уплаты социального налога, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 610.00.002 и 610.00.003;

5) 610.00.005А, 610.00.005В және 610.00.005С жолдарында 610.00.002 және 610.00.004 жолдарына тиісті сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ есептеліп аударылған сомадан асып кету сомалары көрсетіледі;
6) 610.00.006А, 610.00.006В және 610.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі;
7) 610.00.007А, 610.00.007В және 610.00.007С жолдарында Салық кодексінің  320-бабының  2-тармағына сәйкес көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.007А, 610.00.007В және 610.00.007С жолдарына сәйкесінше бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 610.00.007С және есепті кезең Декларациясының 610.00.010А және 610.00.010В жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) 610.00.008А, 610.00.008В және 610.00.008С жолдарында 610.00.006 және 610.00.007 жолдарына сәйкес келетін сомалар ретінде айқындалатын есепті кезеңде есептелген және бұрынғы кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларынан көшірілген әлеуметтік жәрдемақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 610.00.009А, 610.00.009В және 610.00.009С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін 610.00.001 және 610.00.004 жолдарына тиісті сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын есептелген әлеуметтік салық шегінде әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.009D жолында 610.00.009А, 610.00.009В және 610.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.009Е жолында есепті салық кезеңінің Декларациясы 610.00.009D және бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 610.00.009Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап, әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі;
10) 610.00.010А, 610.00.010В және 610.00.010С жолдарында 610.00.008 және 610.00.009 жолдарына сәйкес келетін сомалардың айырма ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айларына көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сомасы көрсетіледі;
11) 610.00.011А, 610.00.011В және 610.00.011С жолдарында 610.00.001, 610.00.004 және 610.00.009 жолдарына сәйкес сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
610.00.011D жолында 610.00.011А, 610.00.011В және 610.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.

5) в строках 610.00.005А, 610.00.005В и 610.00.005С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 610.00.002 и 610.00.004;
6) в строках 610.00.006А, 610.00.006В и 610.00.006С указываются суммы социальных пособий, начисленных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
7) в строках 610.00.007А, 610.00.007В и 610.00.007С указываются суммы переносимых социальных пособий в соответствии с пунктом 2 статьи 320 Налогового кодекса.
В строки 610.00.007А, 610.00.007В и 610.00.007С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 610.00.010С Декларации за предыдущий отчетный период, 610.00.010А и 610.00.010В Декларации отчетного периода;
8) в строках 610.00.008А, 610.00.008В и 610.00.008С указываются общие суммы социальных пособий, начисленных в отчетном периоде и перенесенных из предыдущего отчетного месяца, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как суммы соответствующих строк 610.00.006 и 610.00.007;
9) в строках 610.00.009А, 610.00.009В и 610.00.009С указываются суммы социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога, в пределах исчисленного социального налога, определяемых как разница соответствующих сумм строк 610.00.001 и 610.00.004, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 610.00.009D указывается сумма социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.009А, 610.00.009В и 610.00.009С.
В строке 610.00.009Е указывается сумма социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.009D Декларации отчетного периода и 610.00.009Е Декларации за предыдущий отчетный период;
10) в строках 610.00.010А, 610.00.010В и 610.00.010С указываются суммы социальных пособий, переносимых на следующий отчетный месяц за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих строк 610.00.008 и 610.00.009;
11) в строках 610.00.011А, 610.00.011В и 610.00.011С указываются суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 610.00.001, 610.00.004 и 610.00.009.
В строке 610.00.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.011А, 610.00.011В и 610.00.011С.

610.00.011Е жолында есепті кезеңнің Декларациясы 610.00.011D және бұрынғы кезең үшін Декларацияның 610.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесі - 610.01 нысанын жасау
12. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.
13. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 610.01.001 - 610.01.010 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
2) 610.01.011 - 610.01.031 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
3) 610.01.011 жолында Салық кодексі  144-бабының  6) тармақшасында көзделген төлемдер көрсетіледі;
4) 610.01.012, 610.01.019, 610.01.026 және 610.01.027 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
5) 610.01.013 және 610.01.014 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
6) 610.01.015, 610.01.021, 610.01.023, 610.01.024 және 610.01.030 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
7) 610.01.016 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
8) 610.01.017 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 70-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін;
бала туған кезде;
жерлеуге;
9) 610.01.018 жолында мемлекеттік кәсіпорындар үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар сомасы көрсетіледі;
10) 610.01.022 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органды тарату немесе қайта ұйымдастыру, штатты (санын) қысқарту кезінде төленетін шығу жәрдемақысының сомалары көрсетіледі;
11) 610.01.028 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады;

В строке 610.00.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.011D Декларации отчетного периода и 610.00.011Е Декларации за предыдущий отчетный период.
3. Составление формы 610.01 -
Перечень выплат физическим лицам, облагаемых и
не облагаемых социальным налогом
12. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал.
13. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 610.01.001 по 610.01.010 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;
2) в строках с 610.01.011 по 610.01.031 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строке 610.01.011 указываются выплаты, предусмотренные в подпункте 6) статьи 144 Налогового кодекса;
4) в строках 610.01.012, 610.01.019, 610.01.026 и 610.01.027 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) в строках 610.01.013 и 610.01.014 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
6) в строках 610.01.015, 610.01.021, 610.01.023, 610.01.024 и 610.01.030указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
7) в строке 610.01.016 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
8) в строке 610.01.017 указывается предел, определенный в размере 70 - кратного месячного расчетного показателя, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг,
при рождении ребенка,
на погребение;
9) в строке 610.01.018 указывается сумма компенсации при служебных командировках в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных учреждений;
10) в строке 610.01.022 указываются суммы выходного пособия, выплачиваемые при ликвидации или реорганизации государственного органа, сокращения штата (численности) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) в строке 610.01.028 указываются   выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;

2) Декларация берілетін есепті кезең. Декларацияны беру үшін есепті кезең есепті тоқсан болып табылады. Есепті кезең араб сандарымен көрсетіледі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
4) ЭҚЖЖ коды.
Жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметінің ЭҚЖЖ кодын ғана көрсетеді, жеке нотариустар негізгі қызметінің ЭҚЖЖ коды - 74112, адвокаттар - 74111 деп көрсетеді;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) қызметкерлердің саны.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмысқа қабылданған тұлғалар саны көрсетіледі;
8) айлық есептік көрсеткіш.
Қазақстан Республикасының заңнама актісімен жыл сайын бекітілетін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
9) салық төлеушінің мәртебесі.
Жеке кәсіпкер болып табылатын жеке тұлғалар - "Жеке кәсіпкер" ұяшығын белгілейді.
Жеке нотариус болып табылатын жеке тұлғалар - "Жеке нотариус" ұяшығын белгілейді.
Адвокат болып табылатын жеке тұлғалар - "Адвокат" ұяшығын белгілейді.
8. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 620.00.001А, 620.00.001В және 620.00.001С жолдарында Салық кодексінің  317-бабының  3-тармағына сәйкес айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін салық төлеуші өзі үшін төлейтін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.001D жолында 620.00.001А, 620.00.001В және 620.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
620.00.001Е жолында Есепті салық кезеңінің декларациясы 620.00.001D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;

2) отчетный период, за который представляется Декларация. Отчетным периодом для представления Декларации является отчетный квартал.  Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД.
Индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности, частные нотариусы указывают код ОКЭД основной деятельности -74112, адвокаты - 74111;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае прекращения деятельности или реорганизации налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) численность работников.
Указывается численность лиц, принятых на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) месячный расчетный показатель.
Указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан;
9) статус налогоплательщика.
Физические лица, являющиеся индивидуальными предпринимателями - отмечают ячейку "Индивидуальный предприниматель";
физические лица, являющиеся частными нотариусами - отмечают ячейку "Частный нотариус";
физические лица, являющиеся адвокатами - отмечают ячейку "Адвокат".
8. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строках 620.00.001А, 620.00.001В и 620.00.001С указываются суммы исчисленного социального налога, уплачиваемые налогоплательщиком за себя за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые в соответствии с пунктом 3 статьи 317 Налогового кодекса.
В строке 620.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.001А, 620.00.001В и 620.00.001С.
В строке 620.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.001D Декларации отчетного  периода и 620.00.001Е Декларации за предыдущий  отчетный  период;

2) 620.00.002А, 620.00.002В және 620.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес өзінің пайдасына төленетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
620.00.002D жолында 620.00.002А, 620.00.002В және 620.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
620.00.002Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.002D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
3) 620.00.003А, 620.00.003В және 620.00.003С жолдарында 620.00.001 және 620.00.002 жолдарының тиісті сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.003D жолында 620.00.003А, 620.00.003В және 620.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
620.00.003Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.003D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
4) 620.00.004А, 620.00.004В және 620.00.004С жолдарында сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Салық кодексінің  317-бабы  3-тармақшасына сәйкес әрбір қызметкер үшін салық төлеуші төлейтін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.004D жолында 620.00.004А, 620.00.004В және 620.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
620.00.004Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.004D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.004Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
5) 620.00.005А, 620.00.005В және 620.00.005С жолдарында сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әрбір қызметкер үшін төленетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
620.00.005D жолында 620.00.005А, 620.00.005В және 620.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
620.00.005Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.005D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;

2) в строках 620.00.002А, 620.00.002В и 620.00.002С указываются суммы социальных отчислений в Фонд государственного социального страхования, уплачиваемые в свою пользу в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.002D указывается сумма социальных отчислений за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.002А, 620.00.002В и 620.00.002С.
В строке 620.00.002Е указывается сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.002D Декларации отчетного  периода и 620.00.002Е Декларации за предыдущий отчетный период;
3) в строках 620.00.003А, 620.00.003В и 620.00.003С указываются  суммы социального налога, подлежащие уплате за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих сумм строк 620.00.001 и 620.00.002.
В строке 620.00.003D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.003А, 620.00.003В и 620.00.003С.
В строке 620.00.003Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.003D Декларации отчетного  периода и 620.00.003Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках 620.00.004А, 620.00.004В и 620.00.004С указываются суммы исчисленного социального налога, уплачиваемые налогоплательщиком за каждого работника в соответствии с пунктом 3 статьи 317 Налогового кодекса за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.004D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.004А, 620.00.004В и 620.00.004С.
В строке 620.00.004Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.004D Декларации отчетного периода и 620.00.004Е Декларации за предыдущий отчетный период;
5) в строках 620.00.005А, 620.00.005В и 620.00.005С указываются суммы социальных отчислений в Фонд государственного социального страхования, уплачиваемые за каждого работника в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.005D указывается сумма социальных отчислений за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.005А, 620.00.005В и 620.00.005С.
В строке 620.00.005Е указывается сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.005D Декларации отчетного  периода и 620.00.005Е Декларации за предыдущий  отчетный период;

6) 620.00.006А, 620.00.006В және 620.00.006С жолдарында 620.00.004 және 620.00.005 жолдарының тиісті сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше, есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айлары үшін төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.006D жолында 620.00.006А, 620.00.006В және 620.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
620.00.006Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.006D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 620.00.007А, 620.00.007В және 620.00.007С жолдарында 620.00.003 және 620.00.006 жолдарының тиісті сомалары ретінде айқындалатын, сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
620.00.007D жолында 620.00.007А, 620.00.007В және 620.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
620.00.007Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.007D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 620.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша декларацияны жасау ережелері
(640.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да
міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)  11-тарауына  сәйкес әзірленген және қозғалыс тірек
аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін, Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін мамандандырылған ұйымдардың әлеуметтік салықты есептеуі мен уақтылы төлеуіне арналған Әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (640.00-нысан) және әлеуметтік салық салынатын объект туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (640.01) тұрады.
3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

6) в строках 620.00.006А, 620.00.006В и 620.00.006С указываются суммы социального налога, подлежащие уплате за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих сумм строк 620.00.004 и 620.00.005.
В строке 620.00.006D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.006А, 620.00.006В и 620.00.006С.
В строке 620.00.006Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.006D Декларации отчетного  периода и 620.00.006Е Декларации за предыдущий отчетный период;
7) в строках 620.00.007А, 620.00.007В и 620.00.007С указываются общие суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как суммы соответствующих строк 620.00.003 и 620.00.006.
В строке 620.00.007D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.007А, 620.00.007В и 620.00.007С.
В строке 620.00.007Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.007D Декларации отчетного  периода и 620.00.007Е Декларации за предыдущий отчетный период.
___________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 620.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Декларации по социальному налогу
(Форма 640.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно - двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующим условиям пункта 2 статьи 121 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 640.00) и приложения к ней (форма 640.01) по раскрытию информации об объекте обложения социальным налогом.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН  (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімінің 100-жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіш-
тердің
атауы
Жол коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қыз-
меттің
негізгі
түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшы-
лық
жар-
нама
балық
аулау
балық
өсіру

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы №1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация,  основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета №1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наименование показателей
Код
стр
оки
Всего за отчетный год
в том числе:
основной вид деятельности
вторичные (другие) виды деятельности
торговля
охота
реклама
рыболовство
рыбоводство

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) табыс етілген қосымшалар. Жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге беріледі;
8) құрылымдық бөлімшелер бар ма.
Құрылымдық бөлімшелердің бар, жоқтығына қарай тиісті ұяшық белгіленеді.
11. "Саны және мүгедек-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) 640.00.001А, 640.00.001В және 640.00.001С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
2) 640.00.002А, 640.00.002В және 640.00.002С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің саны көрсетіледі;
3) 640.00.003А, 640.00.003В және 640.00.003С жолдарында 640.00.002 және 640.00.001 тиісті жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің санының үлес салмағы көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,  индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) представленное приложение. Заполняется по итогам года  и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) имеются ли структурные подразделения.
В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка.
11. В разделе "Численность и расходы по оплате труда работников - инвалидов":
1) в строках 640.00.001А, 640.00.001В и 640.00.001С указывается общая численность работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
2) в строках 640.00.002А, 640.00.002В и 640.00.002С указывается численность работников-инвалидов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 640.00.003А, 640.00.003В и 640.00.003С указывается удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемый как отношение соответствующих строк 640.00.002 и 640.00.001;

4) 640.00.004А, 640.00.004В және 640.00.004С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 640.00.005А, 640.00.005В және 640.00.005С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 640.00.006А, 640.00.006В және 640.00.006С жолдарында 600.00.005 және 600.00.004 тиісті жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің жалпы шығыстарындағы мүгедек-қызметкерлер еңбекақыларының үлес салмағы көрсетіледі.
12. "Әлеуметтік салықты есептеу" бөлімінде:
1) 640.00.007А, 640.00.007В және 640.00.007С жолдарында жеке тұлға-қызметкерлерге, сондай-ақ есепті кезеңнің сәйкесінше 1, 2 және 3-айлары ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.007D жолында 640.00.007А, 640.00.007В және 640.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.007Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.007D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.007Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
2) 640.00.008А, 640.00.008В және 640.00.008С жолдарында есепті кезеңнің сәйкесінше 1, 2 және 3-айлары үшін жеке тұлғаларға төленетін, әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.008D жолында 640.00.008А, 640.00.008В және 640.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке тұлғаларға төленетін, әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.008Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.008D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.008Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
Есепті кезеңнің 4-тоқсаны үшін Декларацияның 640.00.008Е жолы 640.01.042 жолына сәйкес келуі тиіс;
3) 640.00.009А, 640.00.009В және 640.00.009С жолдарында 640.00.007 және 640.00.008 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін салық салынатын төлемдер сомасы көрсетіледі.
640.00.009D жолында 640.00.009А, 640.00.009В және 640.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін салық салынатын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.009Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.009D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.009Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салық салынатын төлемдер сомасы көрсетіледі.

4) в строках 640.00.004А, 640.00.004В и 640.00.004С указываются суммы общих расходов по оплате труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
5) в строках 640.00.005А, 640.00.005В и 640.00.005С указываются суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
6) в строках 640.00.006А, 640.00.006В и 640.00.006С указывается удельный вес расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемый как отношение соответствующих строк 640.00.005 и 640.00.004.
12. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в строках 640.00.007А, 640.00.007В и 640.00.007С указываются суммы выплат физическим лицам - работникам, а также физическим лицам по договорам возмездного оказания услуг за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 640.00.007D указывается сумма выплат физическим лицам за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.007А, 640.00.007В и 640.00.007С.
В строке 640.00.007Е указывается сумма  выплат физическим лицам с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.007D Декларации отчетного периода и 640.00.007Е Декларации за предыдущий отчетный период;
2) в строках 640.00.008А, 640.00.008В и 640.00.008С указываются суммы выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 640.00.008D указывается сумма выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом, за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.008А, 640.00.008В и 640.00.008С.
В строке 640.00.008Е указывается сумма выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом, с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.008D Декларации отчетного периода и 640.00.008Е Декларации за предыдущий отчетный период.
Строка 640.00.008Е Декларации за 4 квартал отчетного периода должна соответствовать строке 640.01.042;
3) в строках 640.00.009А, 640.00.009В и 640.00.009С указываются суммы облагаемых выплат за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 640.00.007 и 640.00.008.
В строке 640.00.009D указывается сумма облагаемых выплат за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.009А, 640.00.009В и 640.00.009С.
В строке 640.00.009Е указывается сумма облагаемых выплат с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.009D Декларации отчетного периода и 640.00.009Е Декларации за предыдущий отчетный период.

Есепті кезеңнің 4-тоқсаны үшін Декларацияның 640.00.009Е жолы 640.01.041 жолына сәйкес келуі тиіс;
4) 640.00.010А, 640.00.010В және 640.00.010С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 4-тармағында белгіленген әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
5) 640.00.011А, 640.00.011В және 640.00.011С жолдарында 640.00.009 және 640.00.010 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2, 3-айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың мөлшеріне кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
640.00.011D жолында 640.00.011А, 640.00.011В және 640.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
640.00.011Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.011D және өткен кезең Декларациясының 640.00.011Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
13. "Әлеуметтік салықты төлеу есебіне жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылар" бөлімінде:
1) 640.00.012А, 640.00.012В және 640.00.012С жолдарында жұмыс беруші есептеген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) уақытша еңбекке қабілетсіздік, жүктілік және босану, бала дүниеге келген кезде, сондай-ақ жерлеуге төленетін жәрдемақылардың аталған қорға есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айларының басына есептелген сомадан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылдың 31 желтоқсанына қалыптасқан теріс сальдоның қалдықтары көрсетіледі.
640.00.012А, 640.00.012В және 640.00.012С жолдарына есепті кезең Декларациясының 640.00.015А және 640.00.015В жолдарында және өткен кезең Декларациясының 640.00.015С жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
2) 640.00.013А, 640.00.013В және 640.00.013С жолдарында Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналатын әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
3) 640.00.014А, 640.00.014В және 640.00.014С жолдарында 640.00.012 және 640.00.013 жолдарының тиісті сомаларының ең аз мөлшері ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
640.00.014D жолында 640.00.014А, 640.00.014В және 640.00.014С жолдарының сомалары ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.

Строка 640.00.009Е Декларации за 4 квартал отчетного периода должна соответствовать строке 640.01.041;
4) в строках 640.00.010А, 640.00.010В и 640.00.010С указывается ставка социального налога, установленная в пункте 4 статьи 317 Налогового кодекса;
5) в строках 640.00.011А, 640.00.011В и 640.00.011С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 640.00.009 и 640.00.010 и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан обобязательном социальном страховании.
В строке 640.00.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.011А, 640.00.011В и 640.00.011С.
В строке 640.00.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.011D Декларации отчетного периода и 640.00.011Е Декларации за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Социальные пособия, зачтенные в счет уплаты социального налога":
1) в строках 640.00.012А, 640.00.012В и 640.00.012С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 640.00.012А, 640.00.012В и 640.00.012С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 640.00.015С Декларации за предыдущий отчетный период, 640.00.015А и 640.00.015В Декларации отчетного периода;
2) в строках 640.00.013А, 640.00.013В и 640.00.013С указываются суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках  640.00.014А, 640.00.014В и 640.00.014С указываются суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 640.00.012 и 640.00.013.
В строке  640.00.014D указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.014А, 640.00.014В и 640.00.014С.

640.00.014Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.014D және өткен есепті кезең Декларациясының 640.00.014Е жолының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
4) 640.00.015А, 640.00.015В және 640.00.015С жолдарында 640.00.012 және 640.00.014 тиісті жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасының МӘСҚ аударымдардың есептелген сомасынан асуы көрсетіледі.
14. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
640.00.016А, 640.00.016В және 640.00.016С жолдарында 640.00.011 және 640.00.014 тиісті жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
640.00.016D жолында 640.00.016А, 640.00.016В және 640.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
640.00.016Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.014D және өткен есепті кезең Декларациясының 640.00.014Е жолының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық
салынбайтын төлемдер тізбесі - 640.01 нысанын жасау
15. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.
16. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 640.01.001 - 640.01.016 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
2) 640.01.017 - 640.01.041 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
3) 640.01.017 - 640.01.018 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
4) 640.01.019, 640.01.024, 640.01.026, 640.01.027 және 640.01.039 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарында белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
5) 640.01.020 жолында Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтаған, штат саны қысқарған немесе жұмысшылар әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шартын бұзу кезінде төленетін өтемақылар сомасы көрсетіледі;

В строке 640.00.014Е указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.014D Декларации отчетного периода и 640.00.014Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках  640.00.015А, 640.00.015В и 640.00.015С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 640.00.012 и 640.00.014.
14. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках  640.00.016А, 640.00.016В и 640.00.016С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как  разница соответствующих сумм строк 640.00.011 и 640.00.014.
В строке 640.00.016D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.016А, 640.00.016В и 640.00.016С.
В строке 640.00.016Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.016D Декларации отчетного периода и 640.00.016Е Декларации за предыдущий отчетный период.
3. Составление формы 640.01 -
Перечень выплат физическим лицам, облагаемых и
не облагаемых социальным налогом
15. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.
16. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 640.01.001 по 640.01.016 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;
2) в строках с 640.01.017 по 610.01.041 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строках 640.01.017 и 640.01.018 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
4) в строках 640.01.019, 640.01.024, 640.01.026, 640.01.027 и 640.01.039 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
5)в строке 640.01.020 указываются суммы компенсаций, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работников на военную службу, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

6) 640.01.021 жолында Салық кодексі  144-бабының  16) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар мөлшері көрсетіледі;
7) 640.01.022 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 70-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін,
бала туған кезде,
жерлеуге;
8) 640.01.023 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
9) 640.01.025, 640.01.030, 640.01.031, 640.01.032, 640.01.033 және 640.01.034 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
10) 640.01.028 жолдарында Салық кодексі 144-бабының 26) тармақшасына сәйкес төленетін төлемдер мөлшері көрсетіледі;
11) 640.01.037 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады;
12) 640.01.042 жолында 640.01.001 - 640.01.016 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 640.01.043 жолында 640.01.017 - 640.01.041 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 640.00, 640.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары
есебін жасау ережелері (641.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.
Есеп әрбір келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.

6) в строке 640.01.021 указывается размер компенсаций при служебных командировках в соответствии с подпунктом 16) статьи 144 Налогового кодекса;
7) в строке 640.01.022 указывается предел, определенный в размере 70 - кратного месячного расчетного показателя, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг,
при рождении ребенка,
на погребение;
8) в строке 640.01.023 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
9) в строках 640.01.025, 640.01.030, 640.01.031, 640.01.032, 640.01.033 и 640.01.034 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 640.01.028 указывается размер выплат в соответствии с подпунктом 26) статьи 144 Налогового кодекса;
11) в строке 640.01.037 указываютсявыплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 640.01.042 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемых как сумма соответствующих строк с 640.01.001 по 640.01.016;
13) в строке 640.01.043 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 640.01.017 по 640.01.041.
_______________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 640.00, 640.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог
(Форма 641.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) және (немесе) келісім-шарттың мерзімінің бітуі жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) келісім-шарт реквизиттері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі.
8. "Төлемдерді есептеу базасы" бөлімінде:
1) 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі.
641.00.001D жолында 641.00.001А, 641.00.001В және 641.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,  индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) реквизиты контракта.
Указывается номер контракта, по которому составляется Расчет и дата заключения этого контракта.
8. В разделе "База исчисления платежей":
1) в строках 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001А, 641.00.001В и 641.00.001С.
В строке 641.00.001Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.001D Расчета отчетного периода и  641.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период.

Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8-маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
2) 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002D жолында 641.00.002А, 641.00.002В және 641.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8-маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады.
9. "Аударымдар сомасының есебі" бөлімінде:
1) 641.00.003А, 641.00.003В, 641.00.003С жолдарында 641.00.001 немесе 641.00.002 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С жолдарында 641.00.001 және 641.00.003 немесе 641.00.002 және 641.00.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке аударылуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004D жолында 641.00.004А, 641.00.004В және 641.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.004D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.004Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 641.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық
сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру,
зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық
қорларына аударымдар есебін жасау ережесі
(651.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген ретте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық қорларына аударымдар есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.
Есеп әрбір келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.

Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
2) в строках 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.002А, 641.00.002В и 641.00.002С.
В строке 641.00.002Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.002D Расчета отчетного периода и 641.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года.
9. В разделе "Расчет суммы отчислений":
1) в строках 641.00.003А, 641.00.003В и 641.00.003С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.001 или 641.00.002;
2) в строках 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет, определяемые как произведение строк 641.00.001 и 641.00.003 или 641.00.002 и 641.00.003.
В строке 641.00.004D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.004А, 641.00.004В и 641.00.004С.
В строке 641.00.004Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.004D Расчета отчетного периода и 641.00.004Е Расчета за предыдущий отчетный период.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 641.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости,
обязательного медицинского страхования, государственного
социального страхования, государственный центр по выплате пенсий
(Форма 651.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) және (немесе) келісім-шарттың мерзімінің бітуі жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) келісім-шарт деректемелері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі.
8. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001D жолында 651.00.001А, 651.00.001В және 651.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,  индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) реквизиты контракта.
Указывается номер контракта, по которому составляется Расчет и дата заключения этого контракта.
8. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.001D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.001А, 651.00.001В и 651.00.001С.
В строке 651.00.001Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.001D Расчета отчетного периода и 651.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.002D жолында 651.00.002А, 651.00.002В және 651.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С жолдарында 651.00.001 және 651.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003D жолында 651.00.003А, 651.00.003В және 651.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.003D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.004А, 651.00.004В, 651.00.004С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С жолдарында 651.00.003 және 651.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.005D жолында 651.00.005А, 651.00.005В және 651.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.005Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.005D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
9. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006D жолында 651.00.006А, 651.00.006В және 651.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.006D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.002D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.002А, 651.00.002В и 651.00.002С.
В строке 651.00.002Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.002D Расчета отчетного периода и 651.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.001 и 651.00.002.
В строке 651.00.003D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.003А, 651.00.003В и 651.00.003С.
В строке 651.00.003Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.003D Расчета отчетного периода и 651.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.004А, 651.00.004В и 651.00.004С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.003 и 651.00.004.
В строке 651.00.005D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.005А, 651.00.005В и 651.00.005С.
В строке 651.00.005Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.005D Расчета отчетного периода и 651.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период.
9. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.006D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.006А, 651.00.006В и 651.00.006С.
В строке 651.00.006Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.006D Расчета отчетного периода и 651.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.007D жолында 651.00.007А, 651.00.007В және 651.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.007D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22-қаңтардағы N 1845  қаулысымен  бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы Нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;
3) 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С жолдарында 651.00.006 және 651.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008D жолында 651.00.008А, 651.00.008В және 651.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.008D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.009А, 651.00.009В, 651.00.009С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С жолдарында 651.00.008 және 651.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі.
651.00.010D жолында 651.00.010А, 651.00.010В және 651.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.010Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.010D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
10. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011D жолында 651.00.011А, 651.00.011В және 651.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.007D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.007А, 651.00.007В и 651.00.007С.
В строке 651.00.007Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.007D Расчета отчетного периода и 651.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года N 1845;
3) в строках 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.006 и 651.00.007.
В строке 651.00.008D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.008А, 651.00.008В и 651.00.008С.
В строке 651.00.008Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.008D Расчета отчетного периода и 651.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.009А, 651.00.009В и 651.00.009С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.008 и 651.00.009.
В строке 651.00.010D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.010А, 651.00.010В и 651.00.010С.
В строке 651.00.010Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.010D Расчета отчетного периода и 651.00.010Е Расчета за предыдущий отчетный период.
10. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.011D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 651.00.011А, 651.00.011В и 651.00.011С.

651.00.011Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.011D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012D жолында 651.00.012А, 651.00.012В және 651.00.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.012D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтiн және мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшiн орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы N 419  қаулысында  келтірілген;
3) 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С жолдарында 651.00.011 және 651.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013D жолында 651.00.013А, 651.00.013В және 651.00.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.013D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.013Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.014А, 651.00.014В, 651.00.014С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С жолдарында 651.00.013 және 651.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.015D жолында 651.00.015А, 651.00.015В және 651.00.015С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.015Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.015D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.015Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.011Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.011D Расчета отчетного периода и 651.00.011Е Расчета за предыдущий период;
2) в строках 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.012D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.012А, 651.00.012В и 651.00.012С.
В строке 651.00.012Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.012D Расчета отчетного периода и 651.00.012Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года N 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.011 и 651.00.012.
В строке 651.00.013D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.013А, 651.00.013В и 651.00.013С.
В строке 651.00.013Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.013D Расчета отчетного периода и 651.00.013Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.014А, 651.00.014В и 651.00.014С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.013 и 651.00.014.
В строке 651.00.015D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.015А, 651.00.015В и 651.00.015С.
В строке 651.00.015Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.015D Расчета отчетного периода и 651.00.015Е Расчета за предыдущий отчетный период.

11. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016D жолында 651.00.016А, 651.00.016В және 651.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.016D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.016Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017D жолында 651.00.017А, 651.00.017В және 651.00.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.017D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.017Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120  қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiнің 11-тармағында келтірілген;
3) 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С жолдарында 651.00.016 және 651.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018D жолында 651.00.018А, 651.00.018В және 651.00.018С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.018D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.018Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.019А, 651.00.019В, 651.00.019С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;

11. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.016D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.016А, 651.00.016В и 651.00.016С.
В строке 651.00.016Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.016D Расчета отчетного периода и 651.00.016Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.017D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.017А, 651.00.017В и 651.00.017С.
В строке 651.00.017Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.017D Расчета отчетного периода и 651.00.017Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года N 1120;
3) в строках 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.016 и 651.00.017.
В строке 651.00.018D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.018А, 651.00.018В и 651.00.018С.
В строке 651.00.018Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.018D Расчета отчетного периода и 651.00.018Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.019А, 651.00.019В и 651.00.019С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;

5) 651.00.020А, 651.00.020В, 651.00.020С жолдарында 651.00.020 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі.
651.00.020D жолында 651.00.020А, 651.00.020В және 651.00.020С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
651.00.020Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.020D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.020Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
12. "Аударымдар сомасы - барлығы" бөлімінде:
651.00.021А, 651.00.021В, 651.00.021С жолдарында 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомалары ретінде айқындалған жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.021D жолында 651.00.021А, 651.00.021В және 651.00.021С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.021Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.021D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.021Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 651.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жер салығы, көлік құралдары салығы және мүлік
салығы бойынша Декларацияны жасау ережелері
(700.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексінің  (Салық кодексі) 12,  13,   14-бөлімдеріне  сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің жер салығын, көлік құралдары салығын және мүлік салығын есептеу мен уақтылы төлеуіне арналған Жер салығы, көлік құралдары салығы және мүлік салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және жер салығы, көлік құралдары салығы және мүлік салығы ережелерімен байланысты бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (700.01-700.03 нысандары) тұрады.

5) в строках 651.00.020А, 651.00.020В, 651.00.020С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.018 и 651.00.019.
В строке 651.00.020D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.020А, 651.00.020В и 651.00.020С.
В строке 651.00.020Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.020D Расчета отчетного периода и 651.00.020Е Расчета за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Сумма отчислений - всего":
в строках 651.00.021А, 651.00.021В, 651.00.021С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды, определяемые как сумма соответствующих строк 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 и 651.00.020.
В строке 651.00.021D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.021А, 651.00.021В и 651.00.021С.
В строке 651.00.021Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.021D Расчета отчетного периода и 651.00.021Е Расчета за предыдущий отчетный период.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 651.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Декларации по земельному налогу,
налогу на транспортные средства и налогу на имущество
(Форма 700.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделами  12,   13,   14   Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по земельному налогу, налогу на транспортные средства и налогу на имущество (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты налогоплательщиками земельного налога, налога на транспортные средства и налога на имущество.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма - 700.00) и приложений к ней (формы 700.01-700.03) по раскрытию информации об объектах обложения и объектах, связанных с обложением земельным налогом, налогом на транспортные средства и налогом на имущество.

3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен салық төлеуші почта арқылы почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабының 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
10. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
11. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған объектілер бойынша) Декларация және оған тиісті қосымшаларды лизинг алушы толтырады.
2. Декларацияны жасау (700.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі. Декларация беру үшін салық кезеңі есептік жыл болып табылады. Салық кезеңі араб цифрларымен көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе салық төлеушінің аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.

3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При составлении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
10. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
11. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Декларация и соответствующие к ней приложения заполняются лизингополучателем.
2. Составление Декларации (Форма - 700.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговым периодом для представления Декларации является отчетный год. Налоговый период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество или полное наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы №1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.

100
250000,0
150000,0
50000,0
35000,0
5000,0
2000,0
1000,0
Онда ЭҚЖЖ бойынша мәліметтер кестесі мынадай түрде болады:
ЭҚЖЖ
Үлес салмағы, %
45211
60,0
5010
20,0
01500
14,0
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;

100
250000,0
150000,0
50000,0
35000,0
5000,0
2000,0
1000,0
Тогда таблица сведений по ОКЭД будет выглядеть следующим образом:
ОКЭД
Доля,%
45211
60,0
5010
20,0
01500
14,0
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1) / 250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1) * 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы и адвокаты в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;

5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарламаны алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгілейді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші өз қызметін жүзеге асыратын салық режимі. Аталған торкөздерде осы Ережелердің 24-тармағына сәйкес салық төлеуші қолдана отырып өз қызметін жүзеге асыратын салық режимі түрінің коды көрсетіледі;
8) келісім-шарттың Қазақстан Республикасының Құзыретті органы берген тіркеу нөмірі;
9) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасасу күні.
8 және 9-торкөздерді қызметін заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Бөлек есеп жүргізу қажеттілігі көзделген жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта өзгеше көзделмесе келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша бөлек Декларация жасайды. Бұл ретте, жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша жеке Декларация тапсырылады;
10) валюта коды;
11) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті тор көздері белгіленеді;
12) қосымшалардың саны.
700.01 және 700.02 нысандар бойынша берілген қосымшалар беттерінің саны көрсетіледі.
13. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында 700.01 барлық нысандары бойынша 700.01.017 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.002 жолында 700.01 барлық нысандары бойынша 700.01.018 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.001 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.002 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.003 жолында 700.00.001 және 700.00.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.002 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.001 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.004 жолында 700.00.002 және 700.00.001 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі.

5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) налоговый режим, в котором налогоплательщик осуществляет свою деятельность. В данных ячейках указывается код вида налогового режима, с применением которого налогоплательщик осуществляет свою деятельность, согласно пункту 24 настоящих Правил;
8) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом Республики Казахстан;
9) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан.
Ячейки 8 и 9 заполняются налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке. Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельную Декларацию по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельная Декларация;
10) код валюты;
11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
12) количество представленных приложений.
Указывается количество страниц представленных приложений по формам 700.01 и 700.02.
13. В разделе "Земельный налог":
в строке 700.00.001 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.01.017 по всем формам 700.01;
в строке 700.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.01.018 по всем формам 700.01;
в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.001, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.002, в строке 700.00.003 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.001 и 700.00.002;
в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.002, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.001, в строке 700.00.004 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.002 и 700.00.001.

14. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 жолында 700.02 барлық нысандары бойынша 700.02.013 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.006 жолында салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.00.006 жолында 701.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) егер 700.00.005 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007 жолында 700.00.005 және 700.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, азайтылатын салық сомасы көрсетіледі.
15. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.009 жолына 700.03.018 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 700.00.010 жолында салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.00.010 жолына 701.00.007 жолында көрсетілген сома плюс (минус) 701.01.019 жолында (салық кезеңі үшін барлық табыс етілген 701.01-нысандары бойынша) көрсетілген сома көшіріледі;
3) 700.00.011 жолында 700.00.009 және 700.00.010 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
4) егер, 700.00.010 жолында көрсетілген есептелген салық 700.00.009 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдерден аз жағдайында, 700.00.012 жолында 700.00.010 және 700.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтылатын салық сомасы көрсетіледі.
3. Жер салығы - 700.01-нысанын жасау
16. Осы қосымша Салық кодексінің  12-бөліміне  сәйкес заңды тұлғалардың жер салығын есептеуіне арналған. Салық төлеуші 700.01 нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығында болған әрбір жер теліміне жасайды. Егер базар (мал сату бойынша базарлардан басқа) орналасқан жер телімдері үшін қосымшалар жасалатын жағдай болса, онда екі қосымша жасалады: сауда қатарлары орналасқан жер телімі бөлігі үшін, және жер телімінің қалған бөлігі үшін.
17. "Жер салығын есептеу" бөлімінде:

14. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.005 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.013 по всем формам 700.02;
2) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период. В строку 700.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 701.01.001;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005.
15. В разделе "Налог на имущество":
1) в строку 700.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 700.03.018;
2) в строке 700.00.010 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк (701.02.005 + (701.03.007 - 701.03.015 по всем представленным формам 701.03 за налоговый период));
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.009, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.010, в строке 700.00.011 указывается сумма налогак начислению, определяемая как разница строк 700.00.009 и 700.00.010;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.010 больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.009, в строке 700.00.012 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.010 и 700.00.009.
3. Составление приложения "Земельный налог"
(Форма - 700.01)
16. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 12 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется за каждый земельный участок, находившийся на правах собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода. В случае если приложение составляется за земельные участки, занятые рынками (кроме рынков по продаже скота), то составляется два приложения: за часть земельного участка, занятого торговыми рядами, и за остальную часть земельного участка.
17. В разделе "Исчисление земельного налога":

1) 700.01.001 жолында Салық кодексінің  326  және  327-баптарына  сәйкес жер телімімен салық салу объектісі болып табылатын жер телімінің атауы, орналасқан жері (жер теліміне жалпы үлестік меншік кезінде - жер үлесі) көрсетіледі;
2) 700.01.002 жолында құқық растаушы құжаттардың негізінде кадастрлық нөмір көрсетіледі;
3) 700.01.003 жолында растаушы құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасының ережелеріне сәйкес (теліміне құқық беру туралы жергілікті атқарушы органның құқықтық актілері, сату-сатып алу шарттары (айырбас, сыйға тарту немесе жер телімін иеліктен шығару туралы өзге де мәміле) және жер теліміне жеке меншік құқығын, жер пайдалану құқығын және өзге де заттай құқықтарды тану туралы сот органдарының шешімдерінің негізінде жер теліміне құқық туындау күні көрсетіледі;
4) 700.01.004 жолында растаушы құжаттар негізінде Қазақстан Республикасының жер заңдары ережелеріне сәйкес жер теліміне құқықты тоқтату күні көрсетіледі;
5) Салық кодексінің  325-бабының  2-тармағына сәйкес салық төлеуші жер салығын төлеген жағдайда, 700.01.003 және 700.01.004 жолдары толтырылмайды;
6) 700.01.005 жолында салық кезеңінде жер телімін иелену немесе пайдалану айларының саны көрсетіледі;
7) 700.01.006 жолында Қазақстан Республикасының жер заңдарына сәйкес жер санаты көрсетіледі. Бұл ретте, мынадай шартты белгілер пайдаланылады:
АМЖ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - кәдімгі және оңтүстік, қара-каштан мен каштан қаратопырақтармен бірге далалық және жазықтық құрғақ далалық аймақ жерлері, сондай-ақ тау алды қара (сұрғылт-қоңыр), каштан (қоңыр) және қаражерлердің сұрғылт жерлерімен тау алды аумақтары;
АМЖ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - ашық-каштан, қоңыр, сұрғылт-қоңыр, ашық сұрғылт жерлер және кәдімгідей мен жартылай шөлді, шөлді және тау алды шөлді аумақтарның жерлері, сондай-ақ тау-жазықтық, тау-жайылым-далалық және таулық альпілік және субальпілік топырақтармен бірге таулы аумақтар;
ЕМПЖ-ҮҚ - үй қорындағы елді мекен пункттерінің жерлері, оның ішінде оның жанындағы құрылыстармен және ғимараттармен;
ЕМПЖ - үй қорындағы жерлерден басқа елді мекен пункттерінің жерлері, оның ішінде оның жанындағы құрылыстармен және ғимараттармен;
ЕМПЖ-ҮЖЖУ - елді мекен пункттерінің жерлері - үй жанындағы жер учаскелері;
ӨЖ - елді мекендерден тыс орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ӨЖ-ЕМ - елді мекендер аумағында орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ЕҚТАЖ-АУМ-1 және ЕҚТАЖ-АУМ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ЕҚТАЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ОҚЖ-АУМ-1 және ОҚЖ-АУМ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын орман қорының жерлері;
ОҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын орман қорының жерлері;
СҚЖ-АУМ-1 немесе СҚЖ-АУМ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын су қорының жерлері;
СҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын су қорының жерлері;

1) в строке 700.01.001 указывается местонахождение земельного участка (при общей долевой собственности на земельный участок - земельная доля), являющегося объектом обложения земельным налогом в соответствии со статьями 326 и 327 Налогового кодекса;
2) в строке 700.01.002 указывается кадастровый номер на основании правоудостоверяющих документов;
3) в строке 700.01.003 указывается дата возникновения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании правоустанавливающих документов (правовые акты исполнительных органов о предоставлении права на земельный участок, договоры купли-продажи (мены, дарения или иной сделки об отчуждении земельного участка) и решения судебных органов о признании права частной собственности на земельный участок, права землепользования и иных вещных прав на землю;
4) в строке 700.01.004 указывается дата прекращения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании подтверждающих документов;
5) в случае уплаты налогоплательщиком земельного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 325 Налогового кодекса, строки 700.01.003 и 700.01.004 не заполняются;
6) в строке 700.01.005 указывается количество месяцев владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
7) в строке 700.01.006 указывается категория земель в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан. При этом используются следующие условные обозначения:
ЗСХ-1 - земли сельскохозяйственного назначения - земли степной и сухостепной зон равнинных территорий с черноземами обыкновенными и южными, темно-каштановыми и каштановыми почвами, а также предгорных территорий с сероземами темными (серо-коричневыми), каштановыми (коричневыми) и черноземами предгорными;
ЗСХ-2 - земли сельскохозяйственного назначения - земли полупустынной, пустынной и предгорно-пустынной территорий со светло-каштановыми, бурыми, серо-бурыми, сероземами светлыми и обыкновенными, а также горных территорий с горно-степными, горно-лугово-степными и горными альпийскими и субальпийскими почвами;
ЗНП-ЖФ - земли населенных пунктов, занятые жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП - земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП-ПУ - земли населенных пунктов - придомовые земельные участки;
ЗП - земли промышленности, расположенные вне населенных пунктов;
ЗП-НП - земли промышленности, расположенные в черте населенных пунктов;
ЗООПТ-СХ-1 или ЗООПТ-СХ-2 - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗООПТ - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗЛФ-СХ-1 или ЗЛФ-СХ-2 - земли лесного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗЛФ - земли лесного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗВФ-СХ-1 или ЗВФ-СХ-2 - земли водного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗВФ - земли водного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;

8) 700.01.007 жолында құқық растаушы құжаттардың (жер теліміне жеке меншік құқығына акт, тұрақты жер пайдалану құқығына акт және уақытша (ақылы, тегін) жер пайдалану құқығына акт) негізінде жер телімі топырағының бонитет баллы көрсетіледі;
9) 700.01.008 жолында жер теліміне құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі. Салық кодексінің  325-бабының  2-тармағымен айқындалған салық төлеушілер нақты иелену мен пайдаланудағы жер телімінің жалпы көлемін көрсетеді. Жер теліміне құқық куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда аумақты айқындау жер телімін өлшеуді жүргізген жеке және заңды тұлғалардың (тиісті лицензиялары бар) қорытындыларының негізінде жүзеге асырылады;
10) 700.01.009 жолында "Салық кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Заңына сәйкес қолданыстағы Салық кодексінің  326-бабының  2-тармағына сәйкес, сондай-ақ, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  123-бабындағы  2-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес жер салығы салынбайтын жер телімінің көлемі көрсетіледі;
11) 700.01.010 жолында 700.01.008 және 700.01.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, жер салығымен салық салынатын жер телімінің көлемі көрсетіледі;
12) 700.01.011 жолында Салық кодексінің  54-тарауына  сәйкес жер салығының базалық ставкасы көрсетіледі;
13) 700.01.012 жолында Салық кодексінің  338-бабының  1-тармағына сәйкес есепті салық кезеңіне жергілікті өкілетті органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын төмендету немесе көтеру ставкасы көрсетіледі;
14) 700.01.013 жолында Салық кодексінің  337-бабына  сәйкес есепті салық кезеңіне жергілікті өкілетті органның шешімімен белгіленген автотұрақтарға, автомай құю станциялары мен рыноктарға арналған жер теліміне жер салығының ставкасын көтеру мөлшері көрсетіледі;
15) 700.01.014 жолында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің  338-бабының  2 және 2-2 тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
16) 700.01.015 жолында арнаулы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған, Салық кодексінің  355-бабында  белгіленген коэффициент көрсетіледі;
17) 700.01.016 жолында 700.01.012, 700.01.013, 700.01.014 және 700.01.015 жолдарында көзделген базалық салық ставкасын түзетумен ескеріп жер салығының ставкасы көрсетіледі;

8) в строке 700.01.007 указывается балл бонитета почвы земельного участка на основании правоудостоверяющих документов (акт на право частной собственности на земельный участок, акт на право постоянного землепользования и акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования);
9) в строке 700.01.008 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с правоудостоверяющими документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 325 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании. В случае отсутствия правоудостоверяющих документов на земельный участок определение площади осуществляется на основании заключений юридических и физических лиц (имеющих соответствующие лицензии), производившие обмер земельного участка;
10) в строке 700.01.009 указывается площадь земельного участка, не облагаемая земельным налогом в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 123 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующего в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", или пунктом 2 статьи 326 Налогового кодекса;
11) в строке 700.01.010 указывается площадь земельного участка, подлежащего обложению земельным налогом, определяемая как разница строк 700.01.008 и 700.01.009;
12) в строке 700.01.011 указывается базовая ставка земельного налога в соответствии с главой 54 Налогового кодекса;
13) в строке 700.01.012 указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 338 Налогового кодекса;
14) в строке 700.01.013 указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, рынки за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 337 Налогового кодекса;
15) в строке 700.01.014 указывается коэффициент, установленный пунктами 2 или 2-2 статьи 338 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
16) в строке 700.01.015 указывается коэффициент, установленный статьей 355 Налогового кодекса, для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
17) в строке 700.01.016 указывается ставка земельного налога с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в строках 700.01.012, 700.01.013, 700.01.014 и 700.01.015;

18) 700.01.017 (700.01.010 х 700.01.016) / 12 х 700.01.005 формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
19) 700.01.018 жолында көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.01.018 жолы салық төлеуші жер салығы бойынша жыл басына ұсынған Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің F бағанының мәні алу (қосу) көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.00) мәні ретінде айқындалады;
20) 700.01.017 жолында көрсетілген жер салығы сомасының 700.01.018 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда, 700.01.019 жолында есептеуге салық сомасы (+), кері жағдайда жолда азайтылатын салық сомасы (-) көрсетіледі;
21) 700.01.020 жолында уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жер салығының бюджеттік жіктемесінің тиісті коды көрсетіледі.
4. Көлік құралдары салығы - 700.02-нысанын жасау
18. Осы нысан Салық кодексінің  13-бөліміне  сәйкес заңды тұлғалардың көлік құралдары салығын есептеуге арналған. 700.02 нысанын салық төлеуші әрбір көлік құралына жасайды. Ұқсас көлік құралдары болған жағдайда, (бір үлгі, бірдей двигатель көлемі, отырғызу орындарының саны, двигатель қуаты, пайдалану мерзімі) есептен шыққан және (немесе) сатып алынған көлік құралдарынан басқа, 700.02.012 жолындағы олардың жалпы санын көрсете отырып бір нысан жасалады.
19. Қазақстан Республикасы салық режимінің тұрақтылығына кепілдік беретін заңдарда белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер, салықты есептеу мен төлеуді, аталған келісім-шарттың талаптарына сәйкес жүргізеді және осы қосымшаның тиісті жолдарында келісім-шарттың талаптарында белгіленген көрсеткіштерді (айлық есептік көрсеткіш, ең кіші айлық еңбек ақы, ставкалар, түзету коэффициенті) көрсетеді.
20. "Көлік құралдарына салықты есептеу" бөлімінде:
1) 700.02.001 жолында көлік құралының маркасы мен үлгісін көрсете отырып, Салық кодексінің  346-бабына  сәйкес салық салу объектісі болып табылатын көлік құралы көрсетіледі;

18) в строке 700.01.017 указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: ((700.01.010 х 700.01.016) / 12 х 700.01.005);
19) в строке 700.01.018 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период по указанному земельному участку. Строка 700.01.018 определяется как значение графы F Расчета текущих платежей по земельному налогу (701.00), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение графы F по всем формам Расчета текущих платежей по земельному налогу, представленного при изменении налоговых обязательств (701.00) по указанному земельному участку в течение налогового периода;
20) в случае превышения суммы земельного налога, указанной в строке 700.01.017, над суммой исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженной в строке 700.01.018, в строке 700.01.019 указывается сумма налога к начислению (+), в обратном случае отражению в строке подлежит сумма налога к уменьшению (-);
21) в строке 700.01.020 указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом.
4. Составление приложения "Налог на транспортные средства"
(Форма - 700.02)
18. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется налогоплательщиком на каждое транспортное средство, имеющееся на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления в течение налогового периода. При наличии идентичных транспортных средств (одной модели, с одинаковым объемом двигателя, грузоподъемностью, количеством посадочных мест, мощностью двигателя, сроком эксплуатации) составляется одна форма с указанием их общего количества в строке 700.02.012.
19. Налогоплательщики, работающие по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке, согласно которым Республикой Казахстан гарантируется стабильность налогового режима, исчисление и уплату налога производят в соответствии с условиями названного контракта и в соответствующих строках данного приложения отражают показатели (месячный расчетный показатель, минимальная месячная заработная плата, ставки, поправочный коэффициент), определенные условиями контракта.
20. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) в строке 700.02.001 указывается транспортное средство, являющееся объектом обложения в соответствии со статьей 346 Налогового кодекса, с указанием марки и модели транспортного средства;

2) 700.02.002 жолында көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;
3) 700.02.003 жолында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы, соның ішінде Қазақстан Республикасында бұрын есепте тұрмаған көлік құралын нақты иелену кезеңі (айлар саны) көрсетіледі;
4) 700.02.004 жолында өлшеудің тиісті бірліктері:
жеңіл автомобиль двигателінің көлемі - шаршы сантиметрлерде;
жүк және арнайы автомобильдерінің жүк көтерімділігі - тоннада;
автобустардың отырғызу орындарының саны;
катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар двигательдерінің қуаты - ат күшінде;
шағын көлемді кемелер мен ұшу аппараттары двигателінің қуаты - киловаттарда көрсетіледі;
5) 700.02.005 жолында Салық кодексінің 347-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген көлік құралына салық ставкасы көрсетіледі;
6) 700.02.006 жолында салықты төлеу күніне сәйкес қаржы жылы үшін республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі;
7) 700.02.007 жолында Салық кодексінің  347-бабының  2-тармағына сәйкес 1500-ден астам - 2000 шаршы см-гі, 2000-нан астам - 2500 шаршы см-гі, 2500-ден астам - 3000 шаршы см-гі, 3000-нан астам 4000 шаршы см-гі жеңіл автомобиль двигателі көлемінің асуы көрсетіледі;
8) 700.02.008 жолында 700.02.005 жолында жеңіл автомобиль бойынша 700.02.005 х 700.02.006 + 700.02.007 х 7 теңге, қалған көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 700.02.005 х 700.02.006 ретінде айқындалған салық сомасы көрсетіледі;
9) 700.02.009 жолында Салық кодексінің 347-бабының 3, 4, 5 және 7-тармақтарында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
10) 700.02.010 жолында 700.02.008 және 700.02.009 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын түзету коэффициентін ескеріп есепті салық кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
11) 700.02.011 жолында 700.02.010/12 х 700.02.003 ретінде айқындалатын иеленудің нақты кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену кезеңі 12 ай құраған жағдайда, онда 700.02.011 жолына 700.02.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 700.02.012 жолында осы нысан жасалатын көлік құралдарының саны көрсетіледі;
13) 700.02.013 жолында 700.02.011 және 700.02.012 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын көлік құралдарының санын ескеріп салық сомасы көрсетіледі.
5. Мүлік салығы - 700.03-нысанын жасау
21. Осы нысан Салық кодексінің  14-бөліміне  сәйкес заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің мүлік салығын есептеуге арналған.

2) в строке 700.02.002 указывается год выпуска транспортного средства;
3) в строке 700.02.003 указывается фактический период (количество месяцев) владения транспортным средством на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, в том числе по транспортным средствам, не состоявшим ранее на учете в Республике Казахстан;
4) в строке 700.02.004 указываются соответствующие единицы измерения:
объем двигателя легкового автомобиля - в кубических сантиметрах;
грузоподъемность грузовых и специальных автомобилей - в тоннах;
количество посадочных мест автобусов;
мощность двигателя катеров, судов, буксиров, барж, яхт - в лошадиных силах;
мощность двигателя маломерных судов и летательных аппаратов - в киловаттах;
5) в строке 700.02.005 указывается ставка налога на транспортные средства в соответствии с пунктом 1 статьи 347 Налогового кодекса;
6) в строке 700.02.006 указывается размер месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на день уплаты налога;
7) в строке 700.02.007 указывается превышение объема двигателя легковых автомобилей свыше 1500 по 2000 куб.см., свыше 2000 по 2500 куб.см., свыше 2500 по 3000 куб.см., свыше 3000 по 4000 куб.см. в соответствии с пунктом 2 статьи 347 Налогового кодекса;
8) в строке 700.02.008 указывается сумма налога, определяемого по легковым автомобилям по формуле: (700.02.005 х 700.02.006 + 700.02.007 х 7 тенге), для остальных транспортных средств и летательных аппаратов по формуле: (700.02.005 х 700.02.006);
9) в строке 700.02.009 указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пунктах 3, 4, 5 и 7 статьи 347 Налогового кодекса;
10) в строке 700.02.010 указывается сумма налога за налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая путем умножения строк 700.02.008 и 700.02.009;
11) в строке 700.02.011 указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая как (700.02.010/12 х 700.02.003). В случае если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строку 700.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 700.02.010;
12) в строке 700.02.012 указывается количество идентичных транспортных средств, по которым составляется данная форма;
13) в строке 700.02.013 указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая путем умножения строк 700.02.011 и 700.02.012.
5. Составление приложения "Налог на имущество"
(Форма - 700.03)
21. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на имущество в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса.

22. "Салық салу объектілерінің қалдық құнын есептеу" бөлімінде:
1) 700.03.001 - 700.03.013 жолдарының А бағанында салық салу объектісі болып табылмайтын есепті салық кезеңінің басына, есепті салық кезеңінің әр айының бірінші күніне және есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректері бойынша негізгі қаражаттардың қалдық құны көрсетіледі;
2) 700.03.001 - 700.03.013 жолдарының В бағаны есепті салық кезеңінің басына, есепті салық кезеңінің әр айының бірінші күніне және есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректері бойынша материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
3) 700.03.014А жолында 700.03.001А - 700.03.013А жолдарының сомасы ретінде айқындалатын негізгі қаражаттардың қалдық құны көрсетіледі;
4) 700.03.014В жолында 700.03.001В - 700.03.013В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
5) 700.03.015А жолында Салық кодексінің  138 - 140-6-баптарымен  белгіленген тәртіпте салық салынатын негізгі қаражаттардың қалдық құны көрсетіледі;
6) 700.03.015В жолында "Салық кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Заңына  сәйкес қолданылатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  132-бабындағы  2-бөлікке сәйкес оның қызмет ету кезеңіне "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында салынған үй-жайлар мен құрылыстардың қалдық құны көрсетіледі.
23. "Мүлік салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.03.016 жолында Салық кодексінің  354-бабының  2-тармағына сәйкес негізгі қаражаттар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық қалдық құны көрсетіледі;
2) 700.03.017 жолында Салық кодексінің  355-бабымен  белгіленген мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 700.03.018 жолында 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына 700.03.016 жолында көрсетілген негізгі қаражаттар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық қалдық құнын көбейту жолымен айқындалатын салық сомасы көрсетіледі. 700.03.018 жолының сомасы 700.00.009 жолына көшіріледі.
6. Салық төлеуші қолдана отырып қызметін
жүзеге асыратын салық режимінің коды
24. Салық режимінің коды:
01 - жалпы белгіленген тәртіппен қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
02 - заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
03 - жеке кәсіпкерлер.
_______________________________________________

22. В разделе "Исчисление остаточной стоимости основных средств и нематериальных активов":
1) в графе А строк с 700.03.001 по 700.03.013 указывается остаточная стоимость основных средств по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода, первое число каждого месяца налогового периода и на конец налогового периода, за исключением основных средств, не являющихся объектом налогообложения;
2) в графе В строк с 700.03.001 по 700.03.013 указывается остаточная стоимость нематериальных активов по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода, первое число каждого месяца налогового периода и на конец налогового периода;
3) в строке 700.03.014А указывается остаточная стоимость основных средств, определяемая как сумма строк с 700.03.001А по 700.03.013А;
4) в строке 700.03.014В указывается остаточная стоимость нематериальных активов, определяемая как сумма строк с 700.03.001В по 700.03.013В;
5) в строке 700.03.015А указывается остаточная стоимость основных средств, порядок налогообложения которых установлен статьями 138 - 140-6 Налогового кодекса;
6) в строке 700.03.015В указывается остаточная стоимость зданий и сооружений, построенных на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" в период ее функционирования, в соответствии с частью 2 статьи 132 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующей в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
23. В разделе "Исчисление налога на имущество":
1) в строке 700.03.016 указывается среднегодовая остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов в соответствии с пунктом 2 статьи 354 Налогового кодекса;
2) в строке 700.03.017 указывается ставка налога на имущество, установленная статьей 355 Налогового кодекса;
3) в строке 700.03.018 указывается сумма налога, определяемого путем умножения среднегодовой остаточной стоимости основных средств и нематериальных активов, отраженной в строке 700.03.016 на ставку налога, указанную в строке 700.03.017. Сумма строки 700.03.018 переносится в строку 700.00.009.
6. Код налогового режима, с применением которого
осуществляет деятельность налогоплательщик
24. Код налогового режима:
01 - юридические лица, осуществляющие деятельность в общеустановленном порядке;
02 - юридические лица осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
03 - индивидуальные предприниматели.
________________________

РҚАО-ның ескертуі: 700.00, 700.01, 700.02, 700.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер
Есебін жасау ережелері
(701.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі)  12 бөліміне  сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің салық кезеңінің басында өздерінде бар салық салу объектілері бойынша жер салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу және уақтылы төлеуге арналған жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың бірінші сол жақ ұяшығында "-" таңбасымен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
7. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
8. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған объектілер бойынша) Есепті лизинг алушы толтырады.
2. Есепті жасау (701.00-нысан)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің толық атауы және (немесе) аты-жөні;

Примечание РЦПИ: Графические формы 700.00, 700.01, 700.02, 700.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета текущих платежей
по земельному налогу
(Форма 701.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 12 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления налогоплательщиками Расчета текущих платежей по земельному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления и своевременной уплаты земельного налога, по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки.
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
8. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Расчет заполняется лизингополучателем.
2. Составление Расчета (Форма 701.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество и (или) полное наименование налогоплательщика;

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді. Салық төлеушінің салық міндеттемесі өзгерген кезде "Кезекті" және "Салық міндеттемелері өзгерген кезде" деген ұяшықтар бір уақытта белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді. Салық төлеушінің салық міндеттемесі өзгерген кезде "Қосымша" және "Салық міндеттемелері өзгерген кезде" деген ұяшықтар бір уақытта белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзін, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарламаны алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгілейді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді. Салық міндеттемелері өзгерген кезде салық төлеуші бұрын табыс еткен Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хабарлама алса, "Қосымша", "Хабарлама бойынша", "Салық міндеттемелері өзгерген кезде" ұяшықтары бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
10. "Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен жер салығының бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
2) жер учаскесінің бюджеттік жіктеме кодына сәйкес келетін бір санаттағы бірнеше жер учаскелері болған кезде А, В, С, D, Е, F бағандарында көрсетілген жер учаскелері бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы и адвокаты в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной". В случае представления очередного Расчета при изменении налоговых обязательств налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "Очередной" и "При изменении налоговых обязательств".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительный". В случае представления дополнительного Расчета при изменении налоговых обязательств налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "Дополнительный" и "При изменении налоговых обязательств".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный". В случае, когда налогоплательщиком получено уведомление, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет при изменении налоговых обязательств, налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "Дополнительный", "По уведомлению" и "При изменении налоговых обязательств";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
10. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу":
1) в графе А указаны коды бюджетной классификации земельного налога, утвержденные уполномоченным государственным органом;
2) при наличии нескольких земельных участков одной категории в строках А, В, С, D, E, F, соответствующих коду бюджетной классификации земельного участка, указывается общая сумма текущих платежей по указанным земельным участкам;

3) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде В бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 ақпанынан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде В бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 ақпанынан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде D бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 тамыздан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 тамыздан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде Е бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 қарашадан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 қарашадан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде F бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде F бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________

3) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе В напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе В напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 февраля налогового периода;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе С напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе С напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 мая налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 августа налогового периода;
6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 ноября налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе F указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) за предстоящий налоговый период.
______________________

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады.
8. "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.01.001 жолында Салық кодексінің  348-1-бабында  белгіленген мерзімде төленуге тиісті салық төлеуші есептеген көлік құралдары салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 701.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен бекітілген
Мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің
Есебін жасау ережелері
(701.02-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)  14 бөліміне  сәйкес әзірленген және салық төлеушілермен салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша мүлік салығын уақтылы төлеуге және есептеуге арналған Мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін көздейді.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы и адвокаты в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные  Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
8. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":
в строке 701.01.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 348-1 Налогового кодекса.
______________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 701.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Расчета текущих платежей
по налогу на имущество
(Форма 701.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 14 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления налогоплательщиками Расчета текущих платежей по налогу на имущество (далее - Расчет), предназначенного для исчисления и своевременной уплаты налога на имущество, по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады.
9. "Мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.02.001 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын салық кезеңінің басына негізгі құралдардың қалдық құны, көрсетіледі;
2) 701.02.002 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын есепті кезеңде сатып алынған материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
3) 701.02.003 жолында 701.02.001 және 701.02.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің басына негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
4) 701.02.004 жолында Салық кодексінің  355-бабына  сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
5) 701.02.005 жолында салық кезеңі үшін төленуге тиісті және 701.02.003 және 701.02.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 701.02.006 жолында Салық кодексінің  356-бабымен  белгіленген алдағы мерзімдер бойынша төленуге жататын ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы №2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы № СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы № СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы и адвокаты в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные  Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
9. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на имущество":
1) в строке 701.02.001 указывается остаточная стоимость основных средств на начало налогового периода, определяемая по данным бухгалтерского учета;
2) в строке 701.02.002 указывается остаточная стоимость нематериальных активов на начало налогового периода, определяемая по данным бухгалтерского учета;
3) в строке 701.02.003 указывается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов на начало налогового периода, определяемая как сумма строк 701.02.001 и 701.02.002;
4) в строке 701.02.004 указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
5) в строке 701.02.005 указывается сумма текущих платежей по налогу на имущество, подлежащих уплате за налоговый период, и определяемая как произведение строк 701.02.003 и 701.02.004;
6) в строке 701.02.006 указываются суммы текущих платежей, подлежащие уплате по предстоящим установленным статьей 356 Налогового кодекса срокам.
______________________

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады.
9. "Сатып алынған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.03.001 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін сатып алынған негізгі құралдардың бастапқы (қалдық) құны, оның ішінде тегін алынған, жарғылық капиталға салым ретінде келіп түскен, сондай-ақ аяқталған құрылыс объектілерінің және негізгі құралдардың құнын ұлғайтуға бағытталған келесі күрделі салымдардың құны көрсетіледі;
2) 701.03.002 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын есепті кезеңде сатып алынған материалдық емес активтердің бастапқы (қалдық) құны көрсетіледі;
3) 701.03.003 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша олардың құнын ұлғайтуға бағытталған негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
4) 701.03.004 жолында салық кезеңінде сатып алынған негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің бастапқы (қалдық) құны және (немесе) 701.03.001-ден 701.03.003-ке дейінгі жолдар сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңінде өндірілгендердің қайта бағалау сомасы көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы и адвокаты в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные  Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
9. В разделе "Исчисление текущих платежей по приобретенным (переоцененным) основным средствам и нематериальным активам":
1) в строке 701.03.001 указывается первоначальная (остаточная) стоимость приобретенных основных средств за налоговый период, в том числе полученных безвозмездно, поступивших в качестве вклада в уставный капитал, а также стоимость законченного объекта строительства и последующих капитальных вложений, направленных на увеличение стоимости основных средств, определяемая по данным бухгалтерского учета;
2) в строке 701.03.002 указывается первоначальная (остаточная) стоимость нематериальных активов, приобретенных в налоговом периоде, определяемая по данным бухгалтерского учета;
3) в строке 701.03.003 указывается сумма переоценки основных средств и нематериальных активов, направленная на увеличение их стоимости по данным бухгалтерского учета;
4) в строке 701.03.004 указывается первоначальная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов, приобретенных в налоговом периоде, и (или) сумма переоценки, произведенной в налоговом периоде, определяемые как сумма строк с 701.03.001 по 701.03.003;

5) 701.03.005 жолында Салық кодексінің  345-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалатын сатып алынған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
6) 701.03.006 жолында Салық кодексінің  355-бабына  сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
7) 701.03.007 жолында 701.03.005 және 701.03.006 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 701.03.008 жолында Салық кодексінің  356-бабында  белгіленген алда тұрғандар бойынша төленуге тиісті ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
10. "Шығып қалған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.03.009 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын салық кезеңінде шығып қалған, соның ішінде сатылған, жарғылық капиталға салым ретінде және (немесе) тегін берілген негізгі құралдардың қалдық құны көрсетіледі;
2) 701.03.010 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын есепті кезеңде шығып қалған материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
3) 701.03.011 жолында олардың құнын азайтуға бағытталған негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
4) 701.03.012 жолында салық кезеңінде сатып алынған негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің бастапқы (қалдық) құны және (немесе) 701.03.009-дан 701.03.011-ге дейінгі жолдар сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңінде өндірілгендердің қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
5) 701.03.013 жолында Салық кодексінің  354-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалатын шығып қалған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
6) 701.03.014 жолында Салық кодексінің  355-бабына  сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
7) 701.03.015 жолында 701.03.013 және 701.03.014 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін азайтуға жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 701.03.016 жолында Салық кодексінің  356-бабында  белгіленген алда тұрғандар бойынша азайтуға жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 701.03 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Аукциондардан алым бойынша декларацияны жасау ережесі

5) в строке 701.03.005 указывается среднегодовая стоимость приобретенных (переоцененных) основных средств и нематериальных активов, определяемая в соответствии с пунктом 2  статьи 354  Налогового кодекса;
6) в строке 701.03.006 указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
7) в строках 701.03.007 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за налоговый период, определяемая как произведение строк 701.03.005 и 701.03.006;
8) в строке 701.03.008 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате по предстоящим установленным  статьей 356  Налогового кодекса срокам.
10. В разделе "Исчисление текущих платежей по выбывшим (переоцененным) основным средствам и нематериальным активам":
1) в строке 701.03.009 указывается остаточная стоимость выбывших в налоговом периоде основных средств, в том числе реализованных, переданных в качестве вклада в уставный капитал и (или) безвозмездно, определяемая по данным бухгалтерского учета;
2) в строке 701.03.010 указывается остаточная стоимость выбывших в налоговом периоде нематериальных активов, определяемая по данным бухгалтерского учета;
3) в строке 701.03.011 указывается сумма переоценки основных средств и нематериальных активов, направленная на уменьшение их стоимости;
4) в строке 701.03.012 указывается остаточная стоимость выбывших в налоговом периоде основных средств и нематериальных активов, и (или) сумма переоценки основных средств и нематериальных активов, произведенной в налоговом периоде, определяемые как сумма строк с 701.03.009 по 701.03.011;
5) в строке 701.03.013 указывается среднегодовая стоимость выбывших (переоцененных) основных средств и нематериальных активов, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 354 Налогового кодекса;
6) в строке 701.03.014 указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
7) в строке 701.03.015 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уменьшению за налоговый период, определяемая как произведение строк 701.03.013 и 701.03.014;
8) в строке 701.03.016 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уменьшению по предстоящим установленным  статьей 356  Налогового кодекса срокам.
______________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 701.03 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
810.00
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по сбору с аукционов

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса беріп отырған 810.00 нысан бойынша аукциондардан алым бойынша декларацияны (бұдан әрі - нысандар) жасаудың тәртібін қарастырады:
1) 810.00 нысан бойынша Аукциондардан алым бойынша декларация (бұдан әрі - 810.00 нысан бойынша Декларация);
2) 810.01 нысан бойынша Аукциондардан алым бойынша декларацияға қосымша (бұдан әрі - 810.01 нысан бойынша қосымша).
2. 810.00 нысан бойынша Декларация аукциондардан алынатын алымның жалпы сомасын мәлімдеуге арналған.
810.01 нысан бойынша қосымша әр аукцион бойынша аукционнан алым сомасын анықтау үшін арналған.
3. Мүлікті бірнеше аукциондарда сатқан болса (мүлік құқығын), әр аукцион бойынша 810.01 нысан бойынша тиісті қосымша жеке бет толтырылады. Бұл ретте 810.01 нысан бойынша тиісті қосымша жеке бет саны өткізілген аукцион санымен сәйкес болуы тиіс.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде нысандар толтырылмайды.
7. Нысанды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 810.00 нысан бойынша Декларацияны толтыру
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по сбору с аукционов по форме 810.00, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по сбору с аукционов по форме 810.00 (далее - Декларация по форме 810.00);
2) приложения к Декларации по сбору с аукционов по форме 810.01 (далее - приложение по форме 810.01).
2. Декларация по форме 810.00 предназначена для декларирования общей суммы сбора с аукционов.
Приложение по форме 810.01 предназначено для определения сумм сбора с аукционов по каждому аукциону.
3. В случае реализации имущества (имущественных прав) на нескольких аукционах, по каждому аукциону заполняется отдельный лист приложения по форме 810.01. При этом общее количество листов приложения по форме 810.01 должно соответствовать количеству проведенных аукционов.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте  уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 810.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес. В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімі 100-жолында мынадай деректер көрсетті:
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСМ) формы N№1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

Егер ұйым ПФ-1 немесе ШК-2 нысандарының есептілігін табыс етпесе, негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын ғана көрсету қажет;
5) 5-жолда 810.00 нысан бойынша декларацияның тиісті түріне байланысты белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 810.00 нысаны бойынша декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 810.00 нысаны бойынша декларацияны жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда аукциондардан алымды есептеу жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 810.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
9. "Аукциондардан алым" бөлімінде:
1) 810.00.001 жолда өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан (мүлік құқығын) мүліктің 810.01 нысан бойынша 810.01.005 жолынан көшірілетін мүліктің құны көрсетіледі. Егер салық төлеуші 810.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше беттерін толтырған жағдайда, бұл жолда өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан (мүлік құқығын) мүліктің 810.01 нысан бойынша 810.01.005 жолының көрсеткіштеріне қосып анықтайды;
2) 810.00.002 жолда 810.01 нысан бойынша 810.00.006 жолынан көшірілетін бюджетке төлеуге тиісті орындау шараның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 810.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше беттерін толтырған жағдайда, бұл жолда бюджетке төлеуге тиісті орындау шараның жалпы сомасы 810.01 нысан бойынша 810.00.006 жолының көрсеткіштеріне қосып анықтайды;
3) 810.00.003 жолда аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген 810.00.001 және 810.00.002 жолдарының айырмашылығы ретінде көрсетіледі;
4) 810.00.004 жолда аукциондардан алым ставкасы процентпен көрсетіледі;
5) 810.00.005 жолда (810.00.003 х 810.00.004) формуласы бойынша аукциондарда сатқан мүліктің және алым ставкасынан анықтап, бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.
10. 810.00 нысан бойынша декларацияға қол қойылып және Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес мөрмен куәландырылады.
3. 810.01 нысан бойынша қосымшаны жасау

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 810.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация по форме 810.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по форме 810.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление сбора с аукционов;
10) в строке 10 указывается количество листов приложения по форме 810.01.
9. В разделе "Сбор с аукционов":
1) в строке 810.00.001 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по итогам проведенного аукциона, которая переносится из строки 810.01.005 приложения по форме 810.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 810.01, по данной строке указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), которая определяется суммированием показателей строк 810.01.005 всех листов приложения по форме 810.01;
2) в строке 810.00.002 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится из строки 810.01.006 приложения по форме 810.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 810.01, по данной строке указывается общая сумма исполнительской санкции, которая определяется суммированием показателей строк 810.01.006 всех листов приложения по форме 810.01;
3) в строке 810.00.003 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции, определяемая как разница между строками 810.00.001 и 810.00.002;
4) в строке 810.00.004 указывается ставка сбора с аукционов в процентах;
5) в строке 810.00.005 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет, которая определяется исходя из ставки сбора и стоимости реализованного имущества (имущественных прав) по формуле (810.00.003 х 810.00.004).
10. Декларация по форме 810.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 810.01

11. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 810.01 нысан бойынша ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
12. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
13. "Аукциондардан алым сомасы" бөлімінде:
1) 810.01.001 жолда аукциондарда мүлікті сатқан (мүліктік құқықтарды) күні көрсетіледі;
2) 810.01.002 жолда аукцион өткізушінің аты-жөні немесе толық атауы көрсетіледі;
3) 810.01.003 жолда салық төлеуші-аукцион өткізушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) 810.01.004 жолда аукцион өткізу орны көрсетіледі:
810.01.004А жолда облыс атауы көрсетіледі;
810.01.004В жолда қала немесе аудан атауы көрсетіледі;
810.01.004С жолда кент, ауыл атауы көрсетіледі;
810.01.004D жолда көшенің (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т. б.) атауы көрсетіледі;
810.01.004Е жолда үйдің нөмірі көрсетіледі;
5) 810.01.005 жолда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны көрсетіледі;
6) 810.01.006 жолда бюджетке енгізілуге тиісті атқарушылық санкцияның сомасы көрсетіледі;
7) 810.01.007 жолда аукциондарда сатқан мүліктің құны атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген 810.01.005 және 810.01.006 жолдарының айырмашылығы ретінде аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны көрсетіледі;
8) 810.01.008 жолда аукциондардан алынатын алым ставкасы процентпен көрсетіледі;
9) 810.01.009 жолда (810.01.007 х 810.01.008) формуласы бойынша мүліктің (мүліктік құқықтардың) алым ставкасы мен құнына байланысты анықталатын бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.
14. 810.01 нысан бойынша декларацияға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 810.00, 810.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем
бойынша Декларация жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:
1) 850.00 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша декларация (бұдан әрі - 850.00 нысаны бойынша декларация);

11. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 810.01.
12. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
13. В разделе "Сумма сбора с аукционов":
1) в строке 810.01.001 указывается дата реализации имущества (имущественных прав) на аукционе;
2) в строке 810.01.002 указывается фамилия, имя, отчество или полное наименование устроителя аукциона;
3) в строке 810.01.003 указывается регистрационный номер налогоплательщика - устроителя аукциона;
4) в строке 810.01.004 указывается место проведения аукциона:
в строке 810.01.004А указывается наименование области;
в строке 810.01.004В указывается наименование города или района;
в строке 810.01.004С указывается наименование поселка, села;
в строке 810.01.004D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т. д.);
в строке 810.01.004Е указывается номер дома;
5) в строке 810.01.005 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав);
6) в строке 810.01.006 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащая внесению в бюджет;
7) в строке 810.01.007 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции, определяемая как разница между строками 810.01.005 и 810.01.006;
8) в строке 810.01.008 указывается ставка сбора с аукционов в процентах;
9) в строке 810.01.009 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет, которая определяется исходя из ставки сбора и стоимости реализованного имущества (имущественных прав)  по формуле (810.01.007 х 810.01.008).
14. Приложение по форме 810.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 810.00, 810.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по плате
за пользование земельными участками
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за пользование земельными участками, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за пользование земельными участками по форме 850.00 (далее - Декларация по форме 850.00);

2) 850.00 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша декларацияға қосымша (бұдан әрі - 850.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 850.00 нысаны бойынша декларация жер телімін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасынан мәлімдеуге арналған.
850.01 нысаны бойынша қосымша әрбір жер тілімі бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Салықты төлеуші уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығында бірнеше жер телімдері бар болған жағдайда, әр жер телімі бойынша 850.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
Бұл ретте, уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығындағы жер телімдерінің саны 850.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының санына сәйкес келуі керек.
Уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы және базар аумағына бөлініп берілген жер учаскелері бойынша 851.01 нысан бойынша қосымша сауда орындары орналасқан бөлігінде және базардың қызмет көрсету аймақтары алып жатқан бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 850.00 нысаны бойынша декларация аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 850.00 нысаны бойынша декларация жасау
9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1)1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).

2) приложения к Декларации по плате за пользование земельными участками по форме 850.01 (далее - приложение по форме 850.01).
2. Декларация по форме 850.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за пользование земельными участками.
Приложение по форме 850.01 предназначено для определения сумм платы за пользование земельным участком по каждому земельному участку.
3. В случае наличия у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 850.01.
При этом общее количество листов приложения по форме 850.01 должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.
По земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования и отведенному под территорию рынка, представляется приложение по форме 850.01 отдельно по части, на которой размещены торговые места, и по части, занятой зонами обслуживания рынков.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 850.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением  налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 850.00
9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя и отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного вес. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

ЭҚҚЖ үлес салмағын есептеу үшін N 1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім")  100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі 100-жолында мынадай деректер көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее ГСО) формы N№1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) 5-жолда 850.00 нысаны бойынша декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 850.00 нысаны бойынша декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 850.00 нысаны бойынша декларацияны жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 850.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 850.00.001 жолында 850.01 нысаны бойынша қосымшаның 850.00.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 850.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 850.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 850.01.012 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 850.00.002 жолында 851.00 нысаны бойынша есеп 851.00.001 жолынан көшірілетін 851.00 нысаны бойынша (бұдан әрі - 851.00 нысаны бойынша есеп) жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебі бойынша есептелген төлем сомасы көрсетіледі;
3) 850.00.003 жолы 851.00 нысаны бойынша есеп бойынша есептелген шамадан 850.00 нысаны бойынша декларация бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 850.00.003 жолында 850.00.001 және 850.00.002 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қосымша төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 850.00.004 жолы 850.00 нысаны бойынша декларация бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем шамасынан 851.00 нысаны бойынша есеп бойынша есептелген жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 850.00.004 жолында 850.00.002 және 850.00.001 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын кемуіне жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 850.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация по форме 850.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по форме 850.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за пользование земельными участками;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 850.01.
10. В разделе   "Плата за пользование земельными участками":
1) в строке 850.00.001 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 850.01.012 приложения по форме 850.01.  В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 850.01, в данной строке указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, которая определяется суммированием показателей строк 850.01.012 всех листов приложения по форме 850.01;
2) в строке 850.00.002 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная налогоплательщиком по Расчету сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по форме 851.00 (далее  Расчет по форме 851.00), которая переносится из строки 851.00.001 Расчета по форме 851.00;
3) строка 850.00.003 заполняется в случае превышения суммы платы за пользование земельными участками по Декларации по форме 850.00 над величиной, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 851.00. При этом в строке 850.00.003 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая доплате, которая определяется как разница показателей строк 850.00.001 и 850.00.002;
4) строка 850.00.004 заполняется в случае превышения суммы платы за пользование земельными участками, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 851.00 над величиной платы за пользование земельными участками по Декларации по форме 850.00. При этом в строке 850.00.004 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая к уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 850.00.002 и 850.00.001.

11. 850.00 нысаны бойынша декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 850.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 850.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
13.   "Жалпы ақпарат"   бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
14. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеуге арналған мәліметтер"   бөлімінде:
1) 850.01.001 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау күні
көрсетіледі;
2) 850.01.002 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау нөмірі көрсетіледі;
3) 850.01.003 "бастап" жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
4) 850.01.003 "бойынша" жолында уақытша жер пайдалану туралы шарттың қолданыс мерзімінің аяқталуының немесе оны салық кезеңі басталған соң жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық уәкілетті органмен бұзудың нақты күні көрсетіледі;
5) 850.01.004 жолында жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі:
850.01.004А жолында жер телімін нақты пайдалану және жер телімін пайдаланғаны үшін төлемді төлеу жүргізілетін салық органының коды көрсетіледі;
850.01.004В жолында облыс атауы көрсетіледі;
850.01.004С жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
850.01.004D жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
850.01.004Е жолында көше (даңғыл, тұйық көше және т.б.) атауы көрсетіледі;
6) 850.01.005 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің тиісті санатына белгі қойылады;
7) 850.01.006 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
8) 850.01.007 жолында бонитет баллы көрсетіледі;
9) 850.01.008 жолында жер телімін тиісті мақсатты пайдаланудың белгісі жүргізіледі;
10) 850.01.009 жолында есепті салық кезеңінде жер телімінің жалға алу айларының сандары көрсетіледі.
15. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 850.01.010 жолында жер телімін жалға алу шартына сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі. Бұл кезде А немесе В торкөздерінде тиісті өлшем бірлікке белгі қойылады;
2) 850.01.011 жолында жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының мөлшері көрсетіледі;
3) 850.01.012 жолында   (850.00.010 х 850.01.011)/12 х 850.01.009 формуласы бойынша есепті салық кезеңінде жер телімдерін пайдалану үшін төлем ставкасы, жер телімінің көлемі мен пайдалану кезеңі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

11. Декларация по форме 850.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 850.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 850.01.
13. В разделе   "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
14. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":
1) в строке 850.01.001 указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) в строке 850.01.002 указывается номер договора аренды земельного участка;
3) в строке 850.01.003 "с" указывается дата заключения договора аренды;
4) в строке 850.01.003 "по" указывается фактическая дата окончания срока действия договора о временном землепользовании или его расторжения с территориальным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами после начала налогового периода;
5) в строке 850.01.004 указывается местонахождение земельного участка:
в строке 850.01.004А указывается код налогового органа, в котором производится фактическое пользование земельным участком и уплата платы за пользование земельными участками;
в строке 850.01.004В указывается наименование области;
в строке 850.01.004С указывается наименование города, района;
в строке 850.01.004D указывается наименование поселка или села;
в строке 850.01.004Е указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т. д.);
6) в строке 850.01.005 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
7) в строке 850.01.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
8) в строке 850.01.007 указывается балл бонитета;
9) в строке 850.01.008 производится отметка соответствующего целевого использования земельного участка;
10) в строке 850.01.009 указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде.
15. В разделе "Плата за пользование земельным участком":
1) в строке 850.01.010 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка. При этом в ячейках А или В производится отметка соответствующей единицы измерения;
2) в строке 850.01.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками;
3) в строке 850.01.012 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (850.01.010 х 850.01.011)/12 х 850.01.009.

16. 850.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 850.00, 850.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 851.00 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебі (бұдан әрі - 851.00 нысаны бойынша есеп);
2) 851.01 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебіне қосымша (бұдан әрі - 850.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 851.00 нысаны бойынша есеп жер телімін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдердің жалпы сомасының есебіне арналған.
851.01 нысаны бойынша қосымша әрбір жер тілімі бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасын айқындауға арналған.
3. Салық төлеуші уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығында бірнеше жер телімдері бар болған жағдайда, әр жер телімі бойынша 851.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығындағы жер телімдерінің саны 851.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының санына сәйкес келуі керек.
Уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы және базар аумағына бөлініп берілген жер учаскелері бойынша 851.01 нысан бойынша қосымша сауда орындары орналасқан бөлігінде және базардың қызмет көрсету аймақтары алып жатқан бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 851.01 нысан бойынша есеп аталған қосымшаларсыз беріледі.

16. Приложение по форме 850.01 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 850.00, 850.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы
за пользование земельными участками
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по форме 851.00 (далее Расчет по форме 851.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по форме 851.01 (далее - приложение по форме 851.01).
2. Расчет по форме 851.00 предназначен для расчета общей суммы текущих платежей платы за пользование земельными участками.
Приложение по форме 851.01 предназначено для определения сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждому земельному участку.
3. В случае наличия у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 851.01. При этом общее количество листов приложения по форме 851.01 должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.
По земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования и отведенному под территорию рынка, представляется приложение по форме 851.01 отдельно по части, на которой размещены торговые места, и части, занятой зонами обслуживания рынков.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Расчет по форме 851.00   представляется без указанных приложений.

7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің 69-бабы, 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 851.00 нысан бойынша есеп жасау
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚҚЖ үлес салмағын есептеу үшін N 1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім")  100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі  100-жолында мынадай деректер көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением -  налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
2. Составление Расчета по форме 851.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2)   в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя и отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее  ГСО) формы N№1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) 5-жолда 851.00 нысаны бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 851.00 нысаны бойынша есеп жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 851.00 нысаны бойынша есепті жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 851.01-нысаны бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
9. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 851.00.001 жолында 851.01 нысаны бойынша қосымшаның 851.01.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 851.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 851.01 формуласы бойынша қосымшаның барлық парақтарының 851.01.012 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 - 851.00.006 жолдарында Салық кодексінің  448-бабына  сәйкес белгіленген мерзімде төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, әрбір жол бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы төлемнің жалпы сомасын салық кезеңінің соңына дейін қалған төлеу мерзімдері санына бөлумен анықталады;
3) 851.00.007 жолында Салық кодексінің 7-тармағына сәйкес белгіленген мерзімде төленуге жататын, ол бойынша өзгерістер болған (851.01.012), Салық кодексі  450-бабының  5-тармағына сәйкес салық төлеуші тек қана нақты жер телімі бойынша есептеген жер телімдерін пайдалану үшін төлемнің сомасы көрсетіледі.
10. 851.00 нысаны бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 851.01 нысан бойынша қосымша жасау
11. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 851.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
12.   "Жалпы ақпарат"   бөлімінде:
1) 2-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 851.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет по форме 851.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по форме 851.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за пользование земельными участками;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 851.01.
9. В разделе "Плата за пользование земельными участками":
1) в строке 851.00.001 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 851.01.012 приложения по форме 851.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 851.01, по данной строке указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, которая определяется суммированием показателей строк 851.01.012 всех листов приложения по форме 851.01;
2) в строках с 851.00.002 по 851.00.006 указывается сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в установленные в соответствии со статьей 448 Налогового кодекса сроки. При этом сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;
3) в строке 851.00.007 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная налогоплательщиком согласно пункту 5 статьи 450 Налогового кодекса только по конкретному участку, по которому произошли изменения (851.01.012), подлежащая уплате в установленный в соответствии с пунктом 7 статьи 448 Налогового кодекса срок.
10. Расчет по форме 851.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 851.01
11. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 851.01.
12. В разделе   "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.

2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын
пайдаланғаны үшін Декларация жасау
ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:
1) 860.00 нысан бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация (бұдан әрі - 860.00 нысаны бойынша Декларация);
2) 860.01 нысан бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 860.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 860.00 нысаны бойынша Декларация жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасынан мәлімдеуге арналған.
860.01 нысаны бойынша қосымша арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Арнайы су пайдаланудың бірнеше түрлерін жүзеге асыру кезінде арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша 860.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, 860.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының саны арнайы су пайдалану түрлерінің санына сәйкес келуі керек.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті тор көздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 860.00 нысан бойынша Декларация аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы , 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 860.00 нысан бойынша Декларация жасау

от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по плате за пользование
водными ресурсами поверхностных источников
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 860.00 (далее - Декларация по форме 860.00);
2) приложения к Декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 860.01 (далее - приложение по форме 860.01).
2. Декларация по форме 860.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
Приложение по форме 860.01 предназначено для определения суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования.
3. При осуществлении нескольких видов специального водопользования, по каждому виду специального водопользования заполняется отдельный лист приложения по форме 860.01. При этом общее количество листов приложения по форме 860.01 должно соответствовать количеству видов специального водопользования.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 860.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 860.00

9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін N 1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлесі 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып
табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі
100-жолында мынадай деректер көрсетті:
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) 5-жолда 860.00 нысаны бойынша декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 860.00 нысаны бойынша декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 860.00 нысаны бойынша декларацияны жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 860.01-нысаны бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді есептеу" бөлімінде:
1) 860.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.001А жолында 860.01 нысаны бойынша 860.01.007 қосымшаның жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 860.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жолда 860.01 нысаны бойынша 860.01.007 қосымшаның барлық парақтары жолдар көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.001В жолында есепті салық кезеңі үшін берілген 861.00 нысаны бойынша барлық Есептердің 861.00.002D жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 861.00 нысаны бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының Есептері (бұдан әрі - 861.00 нысаны бойынша Есеп) бойынша есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 860.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.002А жолында 860.01 нысаны бойынша қосымшаның 860.01.008 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушінің 860.01 нысаны бойынша бірнеше парақтары толтырылса, осы жолда 860.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 860.01.008 көрсеткіштерінің жолдарын жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 860.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация по форме 860.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по форме 860.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 860.01.
10. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.00.001 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.001А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 860.01.007 приложения по форме 860.01. В случае если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 860.01, в данной строке указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая определяется суммированием показателей строк 860.01.007 всех листов приложения по форме 860.01;
в строке 860.00.001В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 861.00 (далее  Расчет по форме 861.00), представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002D всех Расчетов по форме 861.00, представленных за отчетный налоговый период;
2) в строке 860.00.002 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.002А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 860.01.008 приложения по форме 860.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 860.01, в данной строке указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая определяется суммированием показателей строк 860.01.008 всех листов приложения по форме 860.01;

860.00.002В жолында есепті салық кезеңі үшін берілген 861.00 нысаны бойынша барлық есептердің 861.00.003D жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 861.00 нысаны бойынша Есептер бойынша есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 860.00.003 жолында есепті салық кезеңі үшін тиісті рұқсат құжатынсыз су объектілерін пайдаланған кезде арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің сомасы көрсетіледі:
860.00.003А жолында 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша салық төлеуші есептеген, есепті салық кезеңі үшін тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің сомасы көрсетіледі;
860.00.003В жолында есепті салық кезеңнің ішінде берілген 860.00 нысаны бойынша Есептер бойынша салық төлеуші есептеген, есепті салық кезеңі үшін тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің сомасы көрсетіледі;
4) 860.00.004 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.004А жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимит шектеріндегі (860.00.001А), белгіленген лимитінен жоғары (860.01.002А) және тиісті рұқсат құжатынсыз (860.00.003А) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді жинақтаумен айқындалатын 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша салық төлеушімен есептелген есепті салық кезеңі үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.004В жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимит шектеріндегі (860.01.001В), белгіленген лимитінен жоғары (860.01.002В) және тиісті рұқсат құжатынсыз (860.00.00ВА) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 861.00 нысаны бойынша есептер бойынша салық төлеушімен есептелген есепті салық кезеңі үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
11. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша есептер" бөлімінде:
860.00.005 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе кемуге жататын белгіленген лимит шектеріндегі жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:

в строке 860.00.002В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 861.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.003D всех Расчетов по форме 861.00, представленных за отчетный налоговый период;
3) в строке 860.00.003 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования при пользовании водными объектами без соответствующего разрешительного документа за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.003А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без соответствующего разрешительного документа за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Декларации по форме 860.00;
в строке 860.00.003В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без соответствующего разрешительного документа за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 861.00, представленным в течение отчетного налогового периода.
4) в строке 860.00.004 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.004А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Декларации по форме 860.00, которая определяется суммированием платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.00.001А), сверх установленного лимита специального водопользования (860.00.002А) и без соответствующего разрешительного документа (860.00.003А);
в строке 860.00.004В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 861.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.00.001В), сверх установленного лимита специального водопользования  (860.00.002В) и без соответствующего разрешительного документа (860.00.003В).
11. В разделе "Расчеты по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.00.005 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:

860.00.005А жолы 860.00.001В жолының көрсеткіштерінен 860.00.001А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.01.005А жолында 860.00.001А және 860.00.001В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.005В жолы 860.00.001А жолының көрсеткіштерінен 860.00.001В жолының көрсеткіштері асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.005В жолында 860.00.001В және 860.00.001А жолдарының айырма ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 860.00.006 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.006А жолында 860.00.002В жолының көрсеткіштерінен 860.00.002А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.006А жолында 860.00.002А және 860.00.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.006В жолы 860.00.002А жолының көрсеткіштерінен 860.00.002В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.006В жолында 860.00.002В және 860.00.002А жолдарының көрсеткіштер айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын белгіленген лимитінен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 860.00.007 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.007А жолында 860.00.003В жолының көрсеткіштерінен 860.00.003А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.007А жолында 860.00.003А және 860.00.003В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.007В жолы 860.00.003А жолының көрсеткіштерінен 860.00.003В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.007В жолында 860.00.003В және 860.00.003А жолдарының көрсеткіштер айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;

строка 860.00.005А заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.001А над показателями строки 860.00.001В. При этом в строке 860.01.005А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.001А и 860.00.001В;
строка 860.00.005В заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.001В над показателями строки 860.00.001А. При этом в строке 860.00.005В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.001В и 860.00.001А;
2) в строке 860.00.006 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:
строка 860.00.006А заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.002А над показателями строки 860.00.002В. При этом в строке 860.00.006А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного  лимита, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.002А и 860.00.002В;
строка 860.00.006В заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.002В над показателями строки 860.00.002А. При этом в строке 860.00.006В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного  лимита, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.002В и 860.00.002А;
3) в строке 860.00.007 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без соответствующего разрешительного документа, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:
строка 860.00.007А заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.003А над показателями строки 860.00.003В. При этом в строке 860.00.007А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без соответствующего разрешительного документа, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.003А и 860.00.003В;
строка 860.00.007В заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.003В над показателями строки 860.00.003А. При этом в строке 860.00.007В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без соответствующего разрешительного документа, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.003В и 860.00.003А;

4) 860.00.008 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе кемітуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.008А жолында 860.00.005А, 860.00.006А және 860.00.007А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.008АI және 860.00.008АII жолдары мына жағдайда толтырылады, егер салық төлеуші шаруа (фермер) қожалықтары және ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін-заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданса. Бұл кезде 860.00.008АI жолында 20-қазанға, -860.00.008АII жолында 20-наурызға дейін бюджетке енгізілуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.008В жолында 860.00.005В, 860.00.006В және 860.00.007В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.008ВI және 860.00.008ВII жолдары мына жағдайда толтырылады, егер салық төлеуші шаруа (фермер) қожалықтары және ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін-заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданса. Бұл кезде 860.00.008ВI жолында 20-қазанға, -860.00.008ВII жолында 20-наурызға дейін бюджетке енгізілуге жататын төлем сомасы көрсетіледі.
12. 860.00 нысан бойынша Салық  кодексінің  69 және  458-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 860.01 нысанына қосымша жасау
13. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда арнайы су пайдаланудың түрі көрсетіледі;
4) 4-жолда су пайдалану үшін төлем кестесіндегі арнайы су пайдаланудың өзен бассейніне сәйкес жол нөмірі көрсетіледі;
5) 5-жолда нақты арнайы су пайдалану және жоғарғы қабатты көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем төлеу жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
6) 6-жолда жүргізілген арнайы су пайдаланудың тиісті өлшем бірліктеріне белгі жүргізіледі.
15. "Су пайдалану көлемі" бөлімі 6-жолда көрсетілген өлшем бірліктерінде толтырылады:
1) 860.01.001 жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті көрсетіледі;
2) 860.01.002 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;

4) в строке 860.00.008 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.008А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 860.00.005А, 860.00.006А и 860.00.007А;
строки 860.00.008АI и 860.00.008АII заполняются в случае, если налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц  производителей сельхозпродукции. При этом в строке 860.00.008АI указывается сумма платы, подлежащая внесению в бюджет до 20 октября, - в строке 860.00.008АII 20 марта;
в строке 860.00.008В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 860.00.005В, 860.00.006В и 860.00.007В;
строки 860.00.008ВI и 860.00.008ВII заполняются в случае, если налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц  производителей сельхозпродукции. При этом в строке 860.00.008ВI указывается сумма платы, подлежащая внесению в бюджет до 20 октября, - в строке 860.00.008ВII 20 марта.
12. Декларация по форме 860.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69 и 458 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 860.01
13. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 860.01.
14. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид специального водопользования;
4) в строке 4 указывается номер строки, соответствующий бассейну реки специального водопользования, из таблицы ставок платы за водопользование;
5) в строке 5 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое специальное водопользование и уплата платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
6) в строке 6 производится отметка соответствующих единиц измерения производимого специального водопользования.
15. Раздел "Объемы водопользования"   заполняется в единицах измерения, указанных в строке 6:
1) в строке 860.01.001 указывается установленный лимит специального водопользования;
2) в строке 860.01.002 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период;

3) 860.01.003 жолында белгіленген лимит шегіндегі есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
4) 860.01.004 жолында белгіленген лимиттен жоғары есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
5) 860.01.005 жолында рұқсат құжатынсыз салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі.
16. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы"   бөлімінде:
1) 860.01.006 жолында белгіленген лимиті шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы   көрсетіледі;
2) 860.01.007 жолында Салық кодексі  454-бабының  2-тармағына сәйкес белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
3) 860.01.008 жолында Салық кодексі 454-бабының 3-тармағына сәйкес рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
17. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 860.01.009 жолында (860.01.003 х 860.01.006) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы мен белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 860.01.010 жолында (860.01.004 х 860.01.007) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы мен белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 860.01.011 жолында (860.01.005 х 860.01.008) формуласы бойынша рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы мен рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдаланудың нақты көлемі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 860.01.012 жолында белгіленген жылдық лимиттен жоғары (860.01.010), белгіленген жылдық лимит шегіндегі (860.01.009), рұқсат құжатынсыз (860.01.011) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.

3) в строке 860.01.003 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита;
4) в строке 860.01.004 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период сверх установленного лимита;
5) в строке 860.01.005 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период без разрешительного документа.
16. В разделе "Ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.01.006 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита;
2) в строке 860.01.007 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита в соответствии с пунктом 2 статьи 454 Налогового кодекса;
3) в строке 860.01.008 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа в соответствии с пунктом 3 статьи 454 Налогового кодекса.
17. В разделе "Сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.01.009 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании фактического объема специального водопользования в пределах установленного лимита и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по формуле (860.01.003 х 860.01.006);
2) в строке 860.01.010 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании фактического объема специального водопользования сверх установленного лимита и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по формуле (860.01.004 х 860.01.007);
3) в строке 860.01.011 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании фактического объема специального водопользования без разрешительного документа и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа по формуле (860.01.005 х 860.01.008);
4) в строке 860.01.012 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита (860.01.009), сверх установленного лимита (860.01.0010) и без разрешительного документа (860.01.011).

18. 860.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 860.00, 860.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын
пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер
сомасының есебін жасау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса беріліп отырған нысандарды қоса (бұдан әрі - нысандар), жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін 861.00 нысаны бойынша ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебі (бұдан әрі - 861.00 нысаны бойынша есеп);
2) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін 861.00 нысаны бойынша ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебіне қосымша (бұдан әрі - 861.00 нысаны бойынша есепке қосымша).
2. 861.00 нысаны бойынша есеп жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебіне арналған.
861.01 нысаны бойынша қосымша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін арнайы су пайдаланудың әр түрі бойынша ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебін айқындауға арналған.
3. Арнайы су пайдаланудың бірнеше түрлерін жүзеге асыру кезінде арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша 861.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте 860.01 қосымшасы парақтарының жалпы саны арнайы су пайдалану түрлерінің санына сәйкес келуі керек.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті тор көздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 860.00 нысан бойынша есеп аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысанды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;

18. Приложение по форме 860.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 860.00, 860.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за пользование водными ресурсами
поверхностных источников
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 861.00 (далее - Расчет по форме 861.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 861.01 (далее - приложение по форме 861.01).
2. Расчет по форме 861.00 предназначен для расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
Приложение по форме 861.01 предназначено для определения текущих сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования.
3. При осуществлении нескольких видов специального водопользования, по каждому виду заполняется отдельный лист приложения по форме 861.01. При этом общее количество листов приложения по форме 861.01 должно соответствовать количеству видов специального водопользования.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Расчет по форме 861.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағындағы 3)-тармақшаға сәйкес нысанды қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 861.00 нысаны бойынша есеп жасау
9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолды жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін N 1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі  100 жолында мынадай деректер көрсетті:
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
2. Составление Расчета по форме 861.00
9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4   указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) 5-жолда 861.00-нысаны бойынша Есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 861.00 нысаны бойынша есеп жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 861.00 нысаны бойынша есепті жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есебі жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 861.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлемді есептеу"   бөлімінде:
1) 861.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың, оның ішінде 861.00.002, 861.00.003 және 861.00.004 жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын тиісті рұқсат құжатынсыз су объектілерін пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.001А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002А, 861.00.003А және 861.00.004А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002В, 861.00.003В және 861.00.004В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002С, 861.00.003С және 861.00.004С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001D жолында есепті тоқсан үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.001А, 861.00.001В және 861.00.001С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001Е жолында есепті салық кезеңінің 861.00.001D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.001Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі. Бірінші тоқсан үшін 861.00 нысан бойынша Есеп жасалған жағдайда 861.00.001Е жолында 861.00.001D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 861.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет по форме 861.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по форме 861.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 861.01.
10. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.00.001 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный налоговый период, в том числе и за пользование водными объектами без соответствующего разрешительного документа, которая определяется сложением показателей строк 861.00.002, 861.00.003 и 861.00.004:
в строке 861.00.001А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002А, 861.00.003А и 861.00.004А;
в строке 861.00.001В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002В, 861.00.003В и 861.00.004В;
в строке 861.00.001С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей 861.00.002С, 861.00.003С и 861.00.004С;
в строке 861.00.001D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.001А, 861.00.001В и 861.00.001С;
в строке 861.00.001Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, определяемая суммированием показателей строк 861.00.001D отчетного налогового периода и 861.00.001Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета по форме 861.00 за первый квартал в строке 861.00.001Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.001D;

2) 861.00.002 жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012 жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі:
861.00.002А жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012А жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012А жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012В жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012В жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012С жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012С жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002D жолында 861.01.002А, 861.01.002В және 861.01.002С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін бюджетке төленуге тиіс арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002Е жолында есепті салық кезеңінің 861.00.001D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.001Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті тоқсан үшін белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Бірінші тоқсан үшін 861.00 нысан бойынша Есеп жасалған жағдайда 861.00.002Е жолында 861.00.002D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі;

2) в строке 861.00.002 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.012 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.002А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.012А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.012В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.012С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002А, 861.00.002В и 861.00.002С;
в строке 861.00.002Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за отчетный квартал, определяемая суммированием показателей строк 861.00.002D отчетного налогового периода и 861.00.002Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета по форме 861.00 за первый квартал в строке 861.00.002Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.002D;

3) 861.00.003 жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013 жолынан көшірілетін, Есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013 жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі:
861.00.003А жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013А жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013А жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013В жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013В жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013С жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013С жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003D жолында 861.01.003А, 861.01.003В және 861.01.003С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003Е жолында салық кезеңінің 861.00.003D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.001Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті тоқсан үшін  белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. 861.00 нысан бойынша бірінші тоқсан үшін Есеп жасалған жағдайда 861.00.003Е жолында 861.00.003D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі;

3) в строке 861.00.003 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.013 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.003А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.013А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.013В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.013С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.003А, 861.00.003В и 861.00.003С;
в строке 861.00.003Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный квартал, определяемая суммированием показателей строк 861.00.003D отчетного налогового периода и 861.00.003Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета по форме 861.00 за первый квартал в строке 861.00.003Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.003D;

4) 861.00.004 жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004А жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014А жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004В жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014В жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің екінші айы үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004С жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014С жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004D жолында 861.00.004А, 861.00.004В және 861.00.004С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;

4) в строке 861.00.004 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.014 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.004А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.014А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.004В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.014В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.004С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.014С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.004D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.004А, 861.00.004В и 861.00.004С;

861.00.004Е жолында есепті салық кезеңінің 861.00.004D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.004Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті тоқсан үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. 861.00 нысан бойынша бірінші тоқсан үшін Есеп жасалған жағдайда 861.00.004Е жолында 861.00.004D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі.
11. 861.00.004А нысаны бойынша есепке Салық  кодексінің  69 және  458-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 861.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 861.01 нысан қосымшасы бойынша ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда арнайы су пайдаланудың түрі көрсетіледі;
4) 4-жолда су пайдалану үшін төлем ставкасының кестесінен арнайы су пайдалану өзенінің бассейніне сәйкес келетін баған нөмірі көрсетіледі;
5) 5-жолда нақты арнайы су пайдалану және жоғарғы қабатты көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем төлеу жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
6) 6-жолда жүргізілген арнайы су пайдаланудың тиісті өлшем бірліктеріне белгі жүргізіледі.
14. "Су пайдалану көлемі" бөлімінде 6-жолда көрсетілген өлшем бірліктерімен толтырылады.
Егер су пайдалану лимиті тоқсан немесе айларға бөлінбей бір жылға белгіленген жағдайда, мынадай тәртіппен толтырылады:
1) 861.01.001 жолында кезең басында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимитінің қалдығы көрсетіледі;
861.01.001А жолы өткен салық кезеңінің соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001 жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.006D жолының өткен салық кезеңіндегі көрсеткіші көшіріледі. 861.01 нысаны бойынша қосымша бірінші тоқсан үшін жасалған жағдайда 861.01.001А жолында белгіленген лимит көрсетіледі;
861.01.001В жолы өткен салық кезеңінің бірінші айының соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001В жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.006А жолының есепті салық кезеңінің бірінші айындағы көрсеткіші көшіріледі;
861.01.001С жолы өткен салық кезеңінің екінші айының соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001С жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.006В жолының есепті салық кезеңінің екінші айындағы көрсеткіші көшіріледі;

в строке 861.00.004Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за отчетный квартал, определяемая суммированием показателей строк 861.00.004D отчетного налогового периода и 861.00.004Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета по форме 861.00 за первый квартал в строке 861.00.004Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.004D.
11. Расчет по форме 861.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69 и 458 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 861.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 861.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид специального водопользования;
4) в строке 4 указывается номер строки, соответствующий бассейну реки специального водопользования из таблицы ставок платы за водопользование;
5) в строке 5 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое специальное водопользование и уплата платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
6) в строке 6 производится отметка соответствующих единиц измерения производимого специального водопользования.
14. Раздел "Объем водопользования" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 6.
В случае если лимит водопользования установлен на год без разбивки по кварталам или месяцам, то заполняется в следующем порядке:
1) в строке 861.01.001 указывается остаток установленного лимита на начало периода:
строка 861.01.001А заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего налогового периода. При этом в строку 861.01 001 переносятся показатели строки 861.01.006D из приложения по форме 861.01 за предыдущий налоговый период. В случае составления приложения по форме 861.01 за первый квартал в строке 861.01.001А указывается установленный лимит;
строка 861.01.001В заполняется при наличии остатка лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода. При этом в строку 861.01.001В переносятся показатели строки 861.01.006А из приложения по форме 861.01 за первый месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.001С заполняется при наличии остатка лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода. При этом в строку 861.01.001С переносятся показатели строки 861.01.006В из приложения по форме 861.01 за второй месяц отчетного налогового периода;

861.01.001D жолына осы 861.01 нысан бойынша осы қосымшадағы 861.01.001А жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 861.01.002 жолында кезең басында белгіленген лимиттен артығы көрсетіледі:
861.01.002А жолы өткен кезеңдерде (тоқсандар, жылдар) арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен артық болған жағдайда толтырылады. 861.01 нысаны бойынша қосымшаны бірінші тоқсанның бірінші айы үшін толтырғанда 861.01.002А жолында нөлдер көрсетіледі. 861.01 нысаны бойынша қосымшаны екінші-төртінші тоқсандар үшін толтырғанда 861.01.002А жолы өткен салық кезеңінің соңында лимиттен артық болған жағдайда толтырылады, бұл жағдайда  861.01.002А жолына 861.01.007D жолының өткен есептік салық кезеңінің көрсеткіштері көшіріледі;
861.01.002В жолы есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.002В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.007А жолынан көшірілетін екінші айдың басындағы лимиттің асуы көрсетіледі;
861.01.002С жолы есептік салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.002С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.007В жолынан көшірілетін үшінші айдың басындағы лимиттің асуы көрсетіледі;
861.01.001D жолына осы 861.01 нысан бойынша осы қосымшадағы 861.01.001А жолының көрсеткіштері көшіріледі;
3) 861.01.003 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі:
861.01.003А жолында жоғары есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003В жолында жоғары есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003С жолында жоғары есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003D жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 860.01.003А, 860.01.003В және 860.01.003С жолдары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
4) 861.01.004 жолы есепті салық кезеңінің басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004 жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі:
861.01.004А жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004А жолында есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
861.01.004В жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004В жолында есептік салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
861.01.004С жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толытырылады. Бұл ретте 861.01.004СА жолында есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;

в строку 861.01.001D переносятся показатели строки 861.01.001А настоящего приложения по форме 861.01;
2) в строке 861.01.002 указывается превышение лимита на начало периода:
строка 861.01.002А заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за предыдущие периоды (кварталы, месяцы) над установленным лимитом. При заполнении приложения по форме 861.01 за первый месяц первого квартала в строке 861.01.002А указываются нули. В случае составления приложения по форме 861.01 за второй - четвертый квартал, строка 861.01.002А заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего отчетного налогового периода, при этом в строку 861.01.002А переносятся показатели строки 861.01.007D за предыдущий отчетный налоговый период;
строка 861.01.002В заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода над установленным лимитом. При этом в строке 861.01.002В указывается превышение лимита на начало второго месяца, который переносится из строки 861.01.007А приложения по форме 861.01;
строка 861.01.002С заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода над установленным  лимитом. При этом в строке 861.01.002С указывается превышение лимита на начало третьего месяца, который переносится из строки 861.01.007В приложения по форме 861.01;
в строку 861.01.002D переносятся показатели строки 861.01.002А настоящего приложения по форме 861.01;
3) в строке 861.01.003 указывается общий фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период:
в строке 861.01.003А указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003В указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003С указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003D указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, который определяется суммированием показателей строк 861.01.003А, 861.01.003В и 861.01.003С приложения по форме 861.01;
4) строка 861.01.004 заполняется при наличии остатка лимита на начало отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.004 указывается объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита:
строка 861.01.004А заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004А указывается объем специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;
строка 861.01.004В заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004В указывается объем специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;
строка 861.01.004С заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004С указывается объем специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;

861.01.004D жолы есептік салық кезеңінің басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004D жолында 861.01.004А, 861.01.004В және 861.01.004С жолдары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
5) 861.01.005 жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005 жолында тиісті кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі (861.01.003) мен арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті (861.01.004) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың бір айда (тоқсанда) белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі:
861.01.005А жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005А жолында 861.01.003А және 861.01.004А жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005В жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005В жолында 861.01.003В және 861.01.004В жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің екінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005С жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005С жолында 861.01.003С және 861.01.004С жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің екінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005D жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005D жолында 861.01.003D және 861.01.004D жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңі үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;

строка 861.01.004D заполняется при наличии остатка лимита на начало отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.004D указывается объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита, который определяется суммированием показателей строк 861.01.004А, 861.01.004В и 861.01.004С;
5) строка 861.01.005 заполняется в случае превышения величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005 указывается объем сверх установленного лимита специального водопользования за месяц (квартал), который определяется как разница между фактическим объемом специального водопользования за соответствующий период (861.01.003) и объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (861.01.004):
строка 861.01.005А заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005А указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003А и 861.01.004А;
строка 861.01.005В заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005В указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003В и 861.01.004В;
строка 861.01.005С заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005С указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003С и 861.01.004С;
строка 861.01.005D заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005D указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, который определяется как разница показателей строк 861.01.003D и 861.01.004D;

6) 861.01.006 жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады:
861.01.006А жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
861.01.006В жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
861.01.006С жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
861.01.006D жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006D жолында 861.01.006А, 861.01.006В және 861.01.006С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
7) 861.01.007 жолы арнайы су пайдалану лимитінің кезең басындағы қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007 жолында кезең басындағы лимит қалдығы (861.01.001) мен тиісті кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі (861.01.003) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын лимит қалдығы көрсетіледі:
861.01.007А жолы есептік салық кезеңінің бірінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007А жолында 861.01.001А жолы мен 861.01.003А жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын бірінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.007В жолы есептік салық кезеңінің екінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007В жолында 861.01.001В жолы мен 861.01.003В жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын екінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.007С жолы есептік салық кезеңінің үшінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007С жолында 861.01.001С жолы мен 861.01.003С жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын үшінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.007D жолы есептік салық кезеңінің басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы есептік салық кезеңіндегі арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007D жолында 861.01.001D жолы мен 861.01.003D жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын есептік салық кезеңінің соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;

6) строка 861.01.006 заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа:
строка 861.01.006А заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006А указывается объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за первый месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.006В заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006В указывается объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за второй месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.006С заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006С указывается объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за третий месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.006D заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006D указывается общий объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за отчетный налоговый период, который определяется суммированием показателей строк 861.01.006А, 861.01.006В и 861.01.006С;
7) строка 861.01.007 заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода над общим фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.007 указывается остаток лимита на конец периода, который определяется как разница между остатком лимита на начало периода (861.01.001) и общим фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период (861.01.003):
строка 861.01.007А заполняется в случае превышения остатка лимита на начало первого месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007А указывается остаток лимита на конец первого месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001А и 861.01.003А;
строка 861.01.007В заполняется в случае превышения остатка лимита на начало второго месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007В указывается остаток лимита на конец второго месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001В и 861.01.003В;
строка 861.01.007С заполняется в случае превышения остатка лимита на начало третьего месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007С указывается остаток лимита на конец третьего месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001С и 861.01.003С;
строка 861.01.007D заполняется в случае превышения остатка лимита на начало отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.007D указывается остаток лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.001D и 861.01.003D;

8) 861.01.008 жолы кезең басында лимиттен асқан және есептік салық кезеңінде белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемі болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008 жолында кезең басында лимиттен артық (861.01.002) және белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемдері сомасы (861.01.005) ретінде айқындалатын есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асуы көрсетіледі:
861.01.008А жолы есептік салық кезеңінің бірінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008А  жолында 861.01.002А жолы мен 861.01.005А жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің бірінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.008В жолы есептік салық кезеңінің екінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008В  жолында 861.01.002В жолы мен 861.01.005В жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің екінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.008С жолы есептік салық кезеңінің үшінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008С  жолында 861.01.002С жолы мен 861.01.005С жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің үшінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.008D жолы есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008D жолында 861.01.002D жолы мен 861.01.005D жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асуы көрсетіледі.
15. Егер лимит тоқсан бойынша белгіленген жағдайда, 861.01 нысан бойынша Есеп қосымшасының 861.01.001А жолында тоқсан басына белгіленген лимит көрсетіледі. Бұл жағдайда жолдарда:
861.01.001А жолына алдыңғы тоқсан үшін 861.01.007D жолының көрсеткіші көшірілмейді;
861.01.002А жолына алдыңғы тоқсан үшін 861.01.007D жолының көрсеткіші көшірілмейді.
Егер лимит ай бойынша белгіленген жағдайда, онда 861.01.001А, В, С жолдарында ағымдағы айға белгіленген лимит көрсетіледі.
Бұл кезде:
861.01.001А, В және С жолдарына алдыңғы ай үшін 861.01.007 жолының көрсеткіштері көшірілмейді;
861.01.002 "Кезең басына лимиттің асып кетуі" жолы толтырылмайды.
Осыған байланысты жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге 861.01.001D, 861.01.002D , 861.01.007D және 861.01.008D жолдарының көрсеткіштері әсер етпегендіктен, аталған жолдар толтырылмайды.
16. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы" бөлімінде:

8) строка 861.01.008 заполняется в случае превышения лимита на начало периода и наличия объемов специального водопользования сверх установленного лимита за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.008 указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как сумма превышения лимита на начало периода (861.01.002) и объемов специального водопользования сверх установленного лимита (861.01.005):
строка 861.01.008А заполняется в случае превышения лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008А указывается превышение лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002А и 861.01.005А;
строка 861.01.008В заполняется в случае превышения лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008В указывается превышение лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002В и 861.01.005В;
строка 861.01.008С заполняется в случае превышения лимита на конец третьего месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008С указывается превышение лимита на конец третьего месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002С и 861.01.005С;
строка 861.01.008D заполняется в случае превышения лимита на конец отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008D указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002D и 861.01.005D.
15. В случае если лимит устанавливается поквартально, то в строке 861.01.001А приложения к Расчету по форме 861.01 указывается установленный лимит на начало квартала. При этом в строки:
861.01.001А не переносятся показатели строки 861.01.007D за предыдущий квартал;
861.01.002А не переносятся показатели строки 861.01.008D за предыдущий квартал.
В случае если лимит установлен помесячно, то в строках 861.01.001А, В и С указывается лимит, установленный на текущий месяц.
При этом:
в строки 861.01.001А, В и С не переносятся показатели строки 861.01.007 за предыдущий месяц;
строка 861.01.002 "Превышение лимита на начало периода" не заполняется.
В связи с тем, что показатели строк 861.01.001D, 861.01.002D, 861.01.007D и 861.01.008D не влияют на исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, указанные строки не заполняются.
16. В разделе "Ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":

1) 861.01.009 жолында белгіленген жыл лимиті шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы   көрсетіледі;
2) 861.01.010 жолында Салық кодексінің  454-бабының  2-тармағына сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген жылдық лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
3) 861.01.011 жолында Салық кодексінің 454-бабының 3-тармағына сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
17. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 861.01.012 жолында (861.01.004 х 861.01.009) формуласы бойынша арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.012А жолында (861.01.004А х 861.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.012В жолында (861.01.004В х 861.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің екінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.012С жолында (861.01.004С х 861.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.012D жолында белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын және 860.01.012А, 860.01.012В және 861.01.012С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын төлем сомасы көрсетіледі;
2) 861.01.013 жолында (861.01.005 х 861.01.010) формуласы бойынша арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.013А жолында (861.01.005А х 861.01.010) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің бірінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.013В жолында (861.01.005В х 861.01.010) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің екінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.013С жолында (861.01.005С х 861.01.010) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің үшінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.013D жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін және 860.01.013А, 860.01.013В және 861.01.013С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жалпы төлем сомасы көрсетіледі;

1) в строке 861.01.009 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита;
2) в строке 861.01.010 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита в соответствии с пунктом 2 статьи 454 Налогового кодекса;
3) в строке 861.01.011 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа в соответствии с пунктом 3 статьи 454 Налогового кодекса.
17. В разделе "Сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.01.012 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая на основании объема специального водопользования и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по формуле (861.01.004 х 861.01.009):
в строке 861.01.012А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за первый месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004А х 861.01.009);
в строке 861.01.012В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за второй месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004В х 861.01.009);
в строке 861.01.012С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита, подлежащая уплате в бюджет за третий месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004С х 861.01.009);
в строке 861.01.012D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая суммированием показателей строк 861.01.012А, 861.01.012В и 861.01.012С;
2) в строке 861.01.013 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая на основании объема специального водопользования и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по формуле (861.01.005 х 861.01.010):
в строке 861.01.013А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005А х 861.01.010);
в строке 861.01.013В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005В х 861.01.010);
в строке 861.01.013С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005С х 861.01.010);
в строке 861.01.013D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.013А, 861.01.013В и 861.01.013С;

3) 861.01.014 жолында рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі мен жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем ставкасы негізінде (861.01.006 х 860.01.011) формуласы бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.014А жолында (861.01.006А х 861.01.011) формуласы бойынша анықталатын есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.014В жолында (861.01.006В х 861.01.011) формуласы бойынша анықталатын есептік салық кезеңінің екінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.014С жолында (861.01.006С х 861.01.011) формуласы бойынша анықталатын есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.014D жолында 860.01.014А, 860.01.014В және 861.01.014С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңі үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 861.01.015 жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шеңберінде (861.01.012), артық (861.01.013) және рұқсат құжатынсыз (861.01.014) пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
861.01.015А жолында 861.01.012А, 861.01.013А және 861.01.014А жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.015В жолында 861.01.012В, 861.01.013В және 861.01.014В жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің екінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.015С жолында 861.01.012С, 861.01.013С және 861.01.014С жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.015D жолында 860.01.015А, 860.01.015В және 861.01.015С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жалпы төлем сомасы көрсетіледі.

3) в строке 861.01.014 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании объема специального водопользования без разрешительного документа и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа по формуле (861.01.006 х 860.01.011):
в строке 861.01.014А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.006А х 861.01.011);
в строке 861.01.014В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.006В х 861.01.011);
в строке 861.01.014С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.006С х 861.01.011);
в строке 861.01.014D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.014А, 861.01.014В и 861.01.014С;
4) в строке 861.01.015 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (861.01.012), сверх установленного лимита (861.01.013) и без разрешительного документа (861.01.014):
в строке 861.01.015А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012А, 861.01.013А и 861.01.014А;
в строке 861.01.015В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012В, 861.01.013В и 861.01.014В;
в строке 861.01.015С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012С, 861.01.013С и 861.01.014С;
в строке 861.01.015D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.015А, 861.01.015В и 861.01.015С.

18. 861.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 861.00, 861.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем бойынша
Декларация жасаудың ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысан) енгізетін қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:
1) 870.00 нысаны бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша Декларация (бұдан әрі - 870.00 нысаны бойынша Декларация);
2) 870.01 нысан бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 870.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 870.00 нысаны бойынша Декларация қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемнің үшін төлемнің жалпы сомасын мәлімдеуге арналған.
870.01 нысан бойынша қосымша рұқсаттық құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Егер салық төлеуші арнайы табиғат пайдаланудың бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда рұқсаттық құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша 870.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 870.00 нысан бойынша Декларация аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

18. Приложение по форме 861.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 861.00, 861.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по плате
за загрязнение окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за загрязнение окружающей среды, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за загрязнение окружающей среды по форме 870.00 (далее - Декларация по форме 870.00);
2) приложения к Декларации по плате за загрязнение окружающей среды по форме 870.01 (далее - приложение по форме 870.01).
2. Декларация по форме 870.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за загрязнение окружающей среды.
Приложение по форме 870.01 предназначено для определения суммы платы за загрязнение окружающей среды по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе.
3. В случае если налогоплательщик осуществляет несколько видов специального природопользования, по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе, заполняется отдельный лист приложения по форме 870.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 870.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте  уведомление о принятии (доставке) Декларации.

5) 5-жолда 870.00 нысаны бойынша Декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 870.00 нысаны бойынша декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 870.00 нысаны бойынша декларацияны жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолды есепті жыл үшін толық алдын ала төлеумен қоршаған ортаны ластағаны үшін лимитті сатып алу кезінде және рұқсаттық құжатты ресімдеу кезінде төлемдерінің көлемі аз (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) ұйымдар белгілейді:
9А - рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі;
9В - рұқсаттық құжатты ресімдеу күні көрсетіледі.
Бұл ретте, 870.00 нысаны бойынша декларацияны толтыру кезінде, аталған төлеушілер есепті кезең (тоқсан) үшін тиісті төлем сомасын көрсетумен қоршаған ортаны ластаудың нақты көлемін көрсетеді;
10) 10-жолда қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
11) 11-жолда 870.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Қоршаған ортаның ластағаны үшін төлемді есептеу" бөлімінде:
1) 870.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша, белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.001А жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.007 жолынан көшірілетін тұтастай алғанда есепті салық кезеңі үшін есептелген белгіленген лимит шектерінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 870.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтары толтырылатын жағдайда, бұл жолда 870.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 870.00.007 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.001В жолында 871.01 нысаны бойынша есеп айырысулар 871.00.002 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 870.01 нысаны бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер есептері бойынша есептелген (бұдан әрі - 871.00 нысаны бойынша Есеп) арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 870.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация по форме 870.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по форме 870.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) строка 9 отмечается организациями с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) при выкупе лимита на загрязнение окружающей среды с полной предварительной оплатой за отчетный год при оформлении разрешительного документа:
9А - указывается номер разрешительного документа;
9В - указывается дата оформления разрешительного документа;
10) в строке 10 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за загрязнение окружающей среды;
11) в строке 11 указывается количество приложений по форме 870.01.
10. В разделе "Исчисление платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.00.001 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.001А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, исчисленная налогоплательщиком в целом за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 870.01.007 приложения по форме 870.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 870.01, по данной строке указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 870.01.007 всех листов приложения по форме 870.01;
в строке 870.00.001В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды по форме 871.00 (далее - Расчет по форме 871.00), представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 871.00.002 Расчетов по форме 871.00;

2) 870.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.002А жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.008 жолынан көшірілетін тұтастай алғанда есепті салық кезеңі үшін есептелген белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 870.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтыратын жағдайда, бұл жолда 870.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 870.00.008 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.002В жолында 871.00 нысаны бойынша есептер 871.00.003 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 871.00 нысаны бойынша Есептер бойынша есептелген арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 870.00.003 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша қоршаған ортаны ластау үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
870.00.003А жолында 870.00.001А және 870.00.002А жолдарының көрсеткіштері сомасы ретінде айқындалатын 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша есептелген есепті салық кезеңі үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.003В жолында 870.00.001В және 870.00.002В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 871.00 нысаны бойынша есептер бойынша есептелген тұтастай алғанда есепті салық кезеңі үшін қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдердің ағымдағы жалпы сомасы көрсетіледі.
11. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем бойынша есептеу бөлімінде:
1) 870.00.004 жолында есепті салық кезеңі үшін 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын  белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаны ластау үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.004А жолы 870.00.001В жолы көрсеткіштерінен 870.00.001А жолы көрсеткіштерінің асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 870.00.004А жолында 870.00.001А және 870.00.001В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қосымша төленуге жататын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаны ластау үшін төлем сомасы көрсетіледі;
870.00.004В жолы 870.00.001А жолының көрсеткіштерінен 870.00.001В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 870.00.004В жолында 870.00.001В және 870.00.001А жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, азаюға жататын белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;

2) в строке 870.00.002 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по всем видам специального природопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.002А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, исчисленная налогоплательщиком в целом за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 870.01.008 приложения по форме 870.01. В случае, если налогоплательщик заполняет несколько листов приложения по форме 870.01, в данной строке указывается общая сумма платы по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 870.01.008 всех листов приложения по форме 870.01;
в строке 870.00.002В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по всем видам специального природопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 871.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 871.00.003 Расчетов по форме 871.00;
3) в строке 870.00.003 указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды по всем видам специального природопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.003А указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Декларации по форме 870.00, которая определяется как сумма показателей строк 870.00.001А и 870.00.002А;
в строке 870.00.003В указывается общая сумма текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды в целом за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 871.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 870.00.001В и 870.00.002В.
11. В разделе "Расчеты по плате за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.00.004 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 870.00 за отчетный налоговый период:
строка 870.00.004А заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.001А над показателями строки 870.00.001В. При этом в строке 870.00.004А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного  лимита, подлежащая к доплате, которая определяется как разница показателей строк 870.00.001А и 870.00.001В;
строка 870.00.004В заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.001В над показателями строки 870.00.001А. При этом в строке 870.00.004В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая к уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 870.00.001В и 870.00.001А;

2) 870.00.005 жолында есепті салық кезеңі үшін 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.005А жолы 870.00.002В жолының көрсеткіштерінен 870.00.002А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 870.00.005А жолында 870.00.002А және 870.00.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде қоса есептеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
870.00.005В жолы 870.00.002А жолының көрсеткіштерінен 870.00.002В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 870.00.005В жолында 870.00.002В және 870.00.002А жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын азаюға жататын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 870.00.006 жолында есепті салық кезеңі үшін 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
870.00.006А жолында 870.00.004А және 870.00.005А жолдарының көрсеткіштерін жинақтап айқындалатын, қосымша төленуге жататын қоршаған ортаны ластау үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.006АI және 870.00.006II жолдары мына жағдайда толтырылады, егер салық төлеуші шаруа (фермер) қожалықтары және ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін-заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданса. Бұл кезде 870.00.006АI жолында 20-қазанға, -870.00.006АII жолында 20-наурызға дейін бюджетке енгізілуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
870.00.006В жолында 870.00.004В және 870.00.005В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, азаюға жататын қоршаған ортаны ластау үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.006ВI және 870.00.006ВII жолдары егер салық төлеуші шаруа (фермер) қожалықтары үшін және ауыл шаруашылық өнімдерін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнайы салық режимін қолданған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 870.00.006ВI жолында 20 қазанға дейін, ал 870.00.006ВII жолында - 20 наурызға дейін есептелген сомалар бойынша бюджеттен өтелуі тиіс қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем сомасы.
12. 870.00 нысаны бойынша Декларацияға Салық  кодексінің  69 және  465-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 870.01 нысаны бойынша қосымша жасау
13. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 870.01 нысан бойынша ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

2) в строке 870.00.005 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 870.00 за отчетный налоговый период:
строка 870.00.005А заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.002А над показателями строки 870.00.002В. При этом в строке 870.00.005А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, подлежащая к доплате, которая определяется как разница показателей строк 870.00.002А и 870.00.002В;
строка 870.00.005В заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.002В над показателями строки 870.00.002А. При этом в строке 870.00.005В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая к  уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 870.00.002В и 870.00.002А;
3) в строке 870.00.006 указывается общая сумма платы, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 870.00 за отчетный налоговый период:
в строке  870.00.006А указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая к доплате, которая определяется суммированием показателей строк 870.00.004А и 870.00.005А;
строки 870.00.006АI и 870.00.006АII заполняются в случае, если налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельхозпродукции. При этом в строке 870.00.006АI указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая внесению в бюджет до 20 октября, в строке 870.00.006АII - 20 марта;
в строке 870.00.006В указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая к уменьшению, которая определяется суммированием показателей строк 870.00.004В и 870.00.005В;
строки 870.00.006ВI и 870.00.006ВII заполняются в случае, если налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельхозпродукции. При этом в строке 870.00.006ВI указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая возмещению из бюджета по суммам, исчисленным до 20 октября, в строке 870.00.006ВII - до 20 марта.
12. Декларация по форме 870.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69 и 465 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 870.01
13. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 870.01.
14. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;

2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамаға сәйкес арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру түрі көрсетіледі;
4) 4-жолда қоршаған ортаны нақты ластау және қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем төлеу нақты жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
5) 5-жолда ластаушы заттарды төгу (шығару) мен қалдықтарды орналастыру көлемінің тиісті өлшем бірліктеріне белгі жасалады.
15. "Ластау көлемі" бөлімі 45-жолда көрсетілген өлшем бірлігімен толтырылады:
1) 870.01.001 жолында арнайы табиғат пайдаланудың белгіленген лимиті көрсетіледі;
2) 870.01.002 жолында есепті салық кезеңіндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 870.01.003 жолында белгіленген лимит шегіндегі есепті салық кезеңі үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асырған жағдайда, 870.01.002 жолына 870.01.003 жолының деректері ауыстырылады. Бұл ретте 870.01.004 жолы толтырылмайды;
4) 870.01.004 жолы белгіленген лимит шегіндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемінен ластаушы заттарды шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемінің жалпы шегінен асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 870.01.004 жолында 870.01.002 және 870.01.003 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, белгіленген лимиттен жоғары есепті салық кезеңі үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі.
16. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы" бөлімінде:
1) 870.01.005 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 870.01.006 жолында Салық кодексінің  462-бабына  сәйкес белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
17. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы"   бөлімінде:
1) 870.01.007 жолында (870.01.003 х 870.01.005) формуласы бойынша белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы мен ластанудың нақты көлемінен ескеріліп айқындалатын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 870.01.008 жолында (870.01.004 х 870.01.006) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары ластану үшін төлем ставкасы мен ластанудың нақты көлемдерінен ескеріп айқындалатын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;

2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид осуществляемого специального природопользования согласно законодательству в области охраны окружающей среды;
4) в строке 4 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое загрязнение окружающей среды и уплата платы за загрязнение окружающей среды;
5) в строке 5 делается отметка соответствующих единиц измерения объема выбросов (сбросов) загрязняющих веществ и размещения отходов.
15. Раздел "Объемы загрязнения" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 5:
1) в строке 870.01.001 указывается установленный лимит специального природопользования;
2) в строке 870.01.002 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период;
3) в строке 870.01.003 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита.
В случае осуществления специального природопользования по которому лимит не устанавливается, в строку 870.01.002 не переносятся данные строки 870.01.003. При этом строка 870.01.004 не заполняется;
4) строка 870.01.004 заполняется в случае превышения общей величины фактического объема выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов над фактическим объемом выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов в пределах установленного лимита. При этом в строке 870.01.004 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период сверх установленного лимита, который определяется как разница показателей строк 870.01.002 и 870.01.003.
16. В разделе "Ставки платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.01.005 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита;
2) в строке 870.01.006 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в соответствии со статьей 462 Налогового кодекса.
17. В разделе "Сумма платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.01.007 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, определяемая исходя из фактических объемов загрязнения и ставок платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по формуле (870.01.003 х 870.01.005);
2) в строке 870.01.008 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, определяемая исходя из фактических объемов загрязнения и ставок платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по формуле (870.01.004 х 870.01.006);

3) 870.01.009 жолында белгіленген лимиттен жоғары (870.01.008) және белгіленген лимит шегіндегі (870.01.007) қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасын қосумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі.
18. 870.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 870.00, 870.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомалары есебін жасау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды қамтитын (бұдан әрі - нысандар) қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 871.00 нысан бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебі (бұдан әрі - 871.00 нысаны бойынша есеп);
2) 871.01 нысан бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебіне қосымша (бұдан әрі - 871.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 871.00 нысаны бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасын айқындауға арналған.
871.01 нысан бойынша қосымша рұқсаттық құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Егер салық төлеуші арнайы табиғат пайдаланудың бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда рұқсаттық құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша 870.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 871.01 нысан бойынша есеп аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:

3) в строке 870.01.009 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая сложением сумм платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита (870.01.007) и сверх установленного лимита (870.01.008).
18. Приложение по форме 870.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 870.00, 870.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за загрязнение окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды по форме 871.00 (далее - Расчет по форме 871.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды по форме 871.01 (далее - приложение по форме 871.01).
2. Расчет по форме 871.00 предназначен для определения общей суммы текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды.
Приложение по форме 871.01 предназначено для определения суммы платы за загрязнение окружающей среды по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе.
3. В случае, если налогоплательщик осуществляет несколько видов специального природопользования, по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе, заполняется отдельный лист приложения по форме 871.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Расчет по форме 871.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:

5) 5-жолда 871.00 нысаны бойынша Есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 871.00 нысаны бойынша есеп жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 871.00 нысаны бойынша есепті жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолды есепті жыл үшін толық алдын ала төлеумен қоршаған ортаны ластағаны үшін лимитті сатып алу кезінде және рұқсаттық құжатты ресімдеу кезінде төлемдерінің көлемі аз (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) ұйымдар белгілейді:
9А - рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі;
9В - рұқсаттық құжатты ресімдеу күні көрсетіледі.
Бұл ретте, 871.00 нысаны бойынша есепті толтыру кезінде, аталған төлеушілер есепті кезең (тоқсан) үшін тиісті төлем сомасын көрсетумен қоршаған ортаны ластаудың нақты көлемін көрсетеді;
10) 10-жолда қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
11) 11-жолда 870.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем" бөлімінде:
1) 871.00.001 жолында белгіленген лимит (871.00.002) және белгіленген лимиттен жоғары (871.00.003) шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасының жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 871.00.002 жолында 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.011 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңіндегі белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 871.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырылатын жағдайда, бұл жолда 871.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарын 871.01.011 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 871.00.003 жолында 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңіндегі белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 871.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 871.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 871.01.012 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 871.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет по форме 871.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по форме 871.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) строка 9 отмечается организациями с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) при выкупе лимита на загрязнение окружающей среды с полной предварительной оплатой за отчетный год при оформлении разрешительного документа:
9А - указывается номер разрешительного документа;
9В - указывается дата оформления разрешительного документа.
При этом, при заполнении Расчета по форме 871.00 указанными плательщиками отражается фактический объем загрязнения окружающей среды с указанием соответствующей суммы платы за отчетный период (квартал);
10) в строке 10 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за загрязнение окружающей среды;
11) в строке 11 указывается количество приложений по форме 871.01.
10. В разделе "Плата за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 871.00.001 указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк сумм платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита (871.00.002) и сверх установленного лимита (871.00.003);
2) в строке 871.00.002 указывается сумма платы за загрязнение в пределах установленного лимита в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 871.01.011 приложения по форме 871.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 871.01, в данной строке указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 871.01.011 всех листов приложения по форме 871.01;
3) в строке 871.00.003 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 871.01.012 приложения по форме 871.01. В случае, если налогоплательщик заполняет несколько листов приложения по форме 871.01, в данной строке указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 871.01.012 всех листов приложения по форме 871.01.

11. 871.00 нысаны бойынша Есепке Салық  кодексінің  69 және   465-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 871.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 871.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңдарға сәйкес арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру түрі көрсетіледі;
4) 4-жолда қоршаған ортаны нақты ластау және қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем төлеу нақты жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
5) 5-жолда ластаушы заттарды төгу (шығару) мен қалдықтарды орналастыру көлемінің тиісті өлшем бірліктеріне белгі жасалады.
14. "Ластау көлемі" бөлімі 5-жолда көрсетілген өлшем бірлігімен толтырылады:
1) 871.01.001 жолында кезең басына лимиттің қалдығы көрсетіледі. 871.01 нысаны қосымшасының 871.01.001 жолында есепті салық жылының бірінші тоқсаны үшін 871.00 нысаны бойынша Есепті жасау жағдайында белгіленген лимит шегі көрсетіледі.
Есепті салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсаны үшін 871.00 нысаны бойынша есепті жасау жағдайында, 871.01.001 нысаны бойынша қосымшаның 871.01 жолы бұрынғы тоқсан соңына лимит қалдығының барлығы кезінде толтырылады. Бұл ретте, 871.01.001 жолына бұрынғы тоқсан үшін 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.007 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 871.01.002 жолында кезең басына лимиттің асуы көрсетіледі. 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.002 жолында есепті салық жылының бірінші тоқсаны үшін 871.00 нысаны бойынша Есепті жасау жағдайында нөлдер көрсетіледі.
Есепті салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсандары үшін 871.00 нысаны бойынша есеп жасау жағдайында, 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.002 жолы бұрынғы тоқсан соңына лимиттің асуы барлығы кезінде толытырылады. Бұл ретте, 871.01.002 жолына бұрынғы тоқсан үшін 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.008 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
3) 871.01.003 жолын 871.00 форманың 9-жолында көрсетілген төлеушілер толтырады;
4) 871.01.004 жолында есепті тоқсан үшін ластаушы заттарды нақты шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 871.01.005 жолы тоқсанның басына лимиттің қалдығы болғанда толтырылады. Бұл ретте, 871.01.005 жолында белгіленген лимит шегіндегі есепті тоқсан үшін ластаушы заттар шығарудың (төгу) нақты көлемі мен қалдықтарды орналастыру көрсетіледі.

11. Расчет по форме 871.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69 и 465 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 871.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 871.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид осуществляемого специального природопользования согласно законодательству в области охраны окружающей среды;
4) в строке 4 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое загрязнение окружающей среды и уплата платы за загрязнение окружающей среды;
5) в строке 5 делается отметка соответствующих единиц измерения объема выбросов (сбросов) загрязняющих веществ и размещения отходов.
14. Раздел "Объемы загрязнения" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 5:
1) в строке 871.01.001 указывается остаток лимита на начало периода. В случае составления Расчета по форме 871.00 за первый квартал отчетного налогового года в строке 871.01.001 приложения по форме 871.01 указывается величина установленного лимита.
В случае составления Расчета по форме 871.00 за второй - четвертый кварталы отчетного налогового периода, строка 871.01.001 приложения по форме 871.01 заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего квартала. При этом в строку 871.01.001 переносятся показатели строки 871.01.007 из приложения по форме 871.01 за предыдущий квартал;
2) в строке 871.01.002 указывается превышение лимита на начало периода. В случае составления Расчета по форме 871.00 за первый квартал отчетного налогового года в строке 871.01.002 приложения по форме 871.01 указываются нули.
В случае составления Расчета по форме 871.00 за второй - четвертый кварталы отчетного налогового периода, строка 871.01.002 приложения по форме 871.01 заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего квартала. При этом в строку 871.01.002 переносятся показатели строки 871.01.008 из приложения по форме 871.01 за предыдущий квартал;
3) строка 871.01.003 заполняется плательщиками, указанными строке 9 формы 871.00;
4) в строке 871.01.004 указывается общий объем фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный квартал;
5) строка 871.01.005 заполняется при наличии остатка лимита на начало квартала. При этом в строке 871.01.005 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещение отходов за отчетный квартал в пределах установленного лимита.

Лимит белгіленбейтін арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру жағдайында, 871.01.005 жолына 871.01.004 жолының деректері көшіріледі. Бұл ретте 871.01.006 жолы толтырылмайды;
6) 871.01.006 жолы белгіленген лимит шектеріндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы нақты асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.006 жолында 871.01.004 және 871.01.005 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын белгіленген лимиттен жоғары нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыру көрсетіледі;
7) 871.01.007 жолы тоқсан үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемінен кезең басындағы лимиттің қалдығы асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.007 жолында 871.01.001 және 871.01.004 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын кезең соңына лимит қалдығы көрсетіледі;
8) 871.01.008 жолы есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі бар және кезең басына лимиттің асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.008 жолында кезең басына лимиттің асу сомасы (871.01.002) мен ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі ретінде айқындалатын есепті салық кезеңінің соңына лимиттің асу (871.01.006) көрсетіледі.
15. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы"   бөлімінде:
1) 871.01.009 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 871.01.010 жолында Салық кодексінің  462-бабына  сәйкес белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
16. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 871.01.011 жолында (871.01.005 х 871.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыруды ескеріп айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 871.01.012 жолында (871.01.006 х 871.01.010) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары төлем ставкасы мен белгіленген лимиттен жоғары нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыруды ескеріп айқындалатын есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;

В случае осуществления специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, в строку 871.01.005 переносятся данные строки 871.01.004. При этом строка 871.01.006 не заполняется;
6) строка 871.01.006 заполняется в случае превышения общего фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов над фактическим выбросом (сбросом) загрязняющих веществ и размещения отходов пределах установленного лимита. При этом в строке 871.01.006 указывается фактический выброс (сброс) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита, который определяется как разница показателей строк 871.01.004 и 871.01.005;
7) строка 871.01.007 заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода над общим объемом фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за квартал. При этом в строке 871.01.007 указывается остаток лимита на конец периода, который определяется как разница показателей строк 871.01.001 и 871.01.004;
8) строка 871.01.008 заполняется в случае превышения лимита на начало периода и (или) наличия объема фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита за отчетный налоговый период. При этом в строке 871.01.008 указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как сумма превышения лимита на начало периода (871.01.002) и фактического объема выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита (871.01.006).
15. В разделе "Ставки платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 871.01.009 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита;
2) в строке 871.01.010 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в соответствии со статьей 462 Налогового кодекса.
16. В разделе "Сумма платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 871.01.011 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется исходя из фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов в пределах установленного лимита и ставок платы в пределах установленного лимита по формуле (871.01.005 х 871.01.009);
2) в строке 871.01.012 указывается сумма платы за загрязнение окружающей  среды сверх установленного лимита в отчетном налоговом периоде, определяемая исходя из фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита и ставок платы сверх установленного лимита по формуле (871.01.006 х 871.01.010);

3) 871.01.013 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы (871.01.011) мен белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасын (871.01.012) қосумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. 871.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 871.00, 871.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем
бойынша декларация жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысан) енгізетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:
1) 880.00 нысаны бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация (бұдан әрі - 880.00 нысан бойынша Декларация);
2) 880.01 нысаны бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем бойынша декларацияға қосымша (бұдан әрі - 880.01 нысан бойынша қосымша).
2. 880.00 нысаны бойынша декларация радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасын мәлімдеуге арналған.
880.01 нысаны бойынша қосымша әрбір радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Әртүрлі ставкалар бойынша есептелетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем салық төлеушіде радиобайланыстың әртүрлі түрлеріне радиожиілік спектрін пайдалануға бірнеше рұқсаттық құжат  болған жағдайда 880.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, 880.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының саны радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжаттардың санына сәйкес келуі керек.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.

3) в строке 871.01.013 указывается общая сумма платы, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется сложением суммы платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита (871.01.011) и суммы платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита (871.01.012).
17. Приложение по форме 871.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 871.00, 871.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по плате за
использование радиочастотного спектра
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за использование радиочастотного спектра, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за использование радиочастотного спектра по форме 880.00 (далее - Декларация по форме 880.00);
2) приложения к Декларации по плате за использование радиочастотного спектра по форме 880.01 (далее - приложение по форме 880.01).
2. Декларация по форме 880.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за использование радиочастотного спектра.
Приложение по форме 880.01 предназначено для определения сумм платы за использование радиочастотного спектра по каждому разрешительному документу на использование радиочастотного спектра.
3. При наличии у налогоплательщика нескольких разрешительных документов на использование радиочастотного спектра на различные виды радиосвязи, по которым плата за использование радиочастотного спектра исчисляется по разным ставкам, заполняется отдельный лист приложения по форме 880.01. При этом общее количество листов приложения по форме 880.01 должно соответствовать количеству  разрешительных документов на использование радиочастотного спектра.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.

5) 5-жолда 880.00 нысан бойынша декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 880.00 нысаны бойынша декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 880.00 нысаны бойынша декларацияны жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу жүргізілген тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 880.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 880.00.001 жолда 880.01 нысан бойынша қосымша 880.01.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 880.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 880.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 880.00.002 жолында 881.00 нысан бойынша есептің 881.00.001 жолынан көшірілетін 881.00 нысаны бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының есебі бойынша (бұдан әрі - 881.00 нысаны бойынша есеп) бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 880.00.003 жолы 881.00 нысаны бойынша есеп бойынша салық төлеушімен есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасының шегінен 880.00 нысан бойынша Декларация бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 880.00.003 жолында 880.00.01 және 880.00.02 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қоса есептеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін қосымша төленуге тиіс сомасы көрсетіледі;
4) 880.00.004 жолы 880.00 нысаны бойынша декларация бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем шегінен 881.00 нысаны бойынша есеп бойынша салық төлеушімен есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасынан асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 880.00.004 жолында 880.00.002 және 880.00.001 жолдарының көрсеткіштері ретінде айқындалатын азаюға жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 880.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация по форме 880.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по форме 880.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за использование радиочастотного спектра;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 880.01.
10. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 880.00.001 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 880.01.012 приложения по форме 880.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 880.01, по данной строке указывается общая сумма платы за использование радиочастотного спектра, которая определяется суммированием показателей строк 880.01.012 всех листов приложения по форме 880.01;
2) в строке 880.00.002 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая внесению в бюджет по Расчету сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по форме 881.00 (далее - Расчет по форме 881.00), которая переносится из строки 881.00.001 Расчета по форме 881.00;
3) строка 880.00.003 заполняется в случае превышения суммы платы за использование радиочастотного спектра по Декларации по форме 880.00 над величиной суммы платы за использование радиочастотного спектра, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 881.00. При этом в строке 880.00.003 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая доплате, которая определяется как разница показателей строк 880.00.001 и 880.00.002;
4) строка 880.00.004 заполняется в случае превышения суммы платы за использование радиочастотного спектра, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 881.00, над величиной платы за использование радиочастотного спектра по Декларации по форме 880.00. При этом в строке 880.00.004 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 880.00.002 и 880.00.001.

11. 880.00 нысаны бойынша декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 880.01 нысаны бойынша қосымшаны жасау
12. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 880.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
14. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер бөлімінде:
1) 880.01.001 жолында радиобайланыстың түріне және пайдалану аумағына тиісті радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден жолдардың нөмірі көрсетіледі;
2) 880.01.002 жолында радиожиілік спектрін пайдалану орны көрсетіледі:
880.01.002А жолында облыстың атауы көрсетіледі;
880.01.002В жолында қала не ауданның атауы көрсетіледі;
880.01.002С жолында кент немесе ауылдың атауы көрсетіледі;
3) 880.01.003 жолында хабар құралының күші көрсетіледі;
4) 880.01.004 жолында:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 880.01.004А жолында станциялардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арнаның санына байланысты белгіленген жағдайда, 880.01.004В жолында арналардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда 880.01.004С жолында радиожиіліктің саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын өтулердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда 880.01.004С жолында өтулердің саны көрсетіледі;
5) егер жолақтың еніне байланысты белгіленетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жағдайында 880.01.005 және 880.01.006 жолдары толтырылады. 880.01.005 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені көрсетіледі: 880.01.005А жолы егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады; 880.01.005В жолы егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені МГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;

11. Декларация по форме 880.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 880.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 880.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
14. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 880.01.001 указывается номер строк из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, соответствующих виду и территории использования радиосвязи;
2) в строке 880.01.002 указывается место использования радиочастотного спектра:
в строке 880.01.002А указывается наименование области;
в строке 880.01.002В указывается наименование города или района;
в строке 880.01.002С указывается наименование поселка или села;
3) в строке 880.01.003 указывается мощность передающего средства;
4) в строке 880.01.004:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то в строке 880.01.004А указывается количество станций;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то в строке 880.01.004В указывается количество каналов;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то в строке 880.01.004С указывается количество радиочастот;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов, то в строке 880.01.004D указывается количество пролетов;
5) строки 880.01.005 и 880.01.006 заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы. В строке 880.01.005 указывается ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра:
строка 880.01.005А заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в кГц;
строка 880.01.005В заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в МГц;

6) 880.01.006 жолында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжатқа сәйкес бөлінген радиожиілік спектрі жолағының ені көрсетіледі:
880.01.006А жолы егер жолақ ені, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
880.01.006В жолы егер жолақ ені, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
7) 880.01.007 жолында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжатқа сәйкес есепті салық кезеңіндегі радиожиілік спектрін пайдаланудың айлар саны көрсетіледі;
8) 880.01.008 жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі:
880.01.008А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
880.01.008В жолында хабарламаны нөмірі көрсетіледі;
880.01.008С жолында рұқсаттық құжат берілген күн көрсетіледі;
880.01.008D рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі.
15. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 880.01.009 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 880.01.010 жолында есепті салық кезеңі үшін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 880.01.011 жолында (880.01.009 х 880.01.010) формуласы бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
4) 880.01.012 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.004А х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.004В х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;

6) в строке 880.01.006 указывается  выделенная согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра ширина полосы радиочастотного спектра:
строка 880.01.006А заполняется в случае, если ширина полосы по  разрешительному документу на использование радиочастотного спектра указана в кГц;
строка 880.01.006В заполняется в случае, если ширина полосы по  разрешительному документу на использование радиочастотного спектра указана в МГц;
7) в строке 880.01.007 указывается количество месяцев  использования  радиочастотного спектра в отчетном налоговом периоде согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра;
8) в строке 880.01.008 указываются сведения уполномоченного органа в области связи об извещении на уплату платы за использование радиочастотного спектра и разрешительном документе на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан:
в строке 880.01.008А указывается дата выдачи извещения;
в строке 880.01.008В указывается номер извещения;
в строке 880.01.008С указывается дата выдачи разрешительного документа;
в строке 880.01.008D указывается номер разрешительного документа.
15. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 880.01.009 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 880.01.010 указывается размер месячного расчетного показателя за отчетный налоговый период;
3) в строке 880.01.011 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра, рассчитанная по формуле (880.01.009 х 880.01.010);
4) в строке 880.01.012 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004А х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004В х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004С х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004D х 880.01.011)/12 х 880.01.007;

егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы өтулерге байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.006/880.01.005 х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі.
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.004D х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.006/880.01.005 х
880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы станциялардың, арналардың, радиожиіліктердің, өтулердің және жолақ еніне байланысты бір уақытта белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы тиісті толтырылған жолдардан шыға оларды (880.01.011 х 880.01.007)/12 жолдарына көбейту жолымен есептеледі.
16. 880.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 880.00, 880.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомаларының есебін жасау
ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 881.00 нысан бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларының есебі (бұдан әрі - 881.00 нысан бойынша есеп);
2) 881.01 нысан бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебіне қосымша (бұдан әрі - 881.01 нысан бойынша қосымша).
2. 881.00 нысаны бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларын айқындауға арналған.
881.01 нысаны бойынша қосымша әрбір радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.

в случае, если  ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.006/880.01.005 х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества станций, каналов, радиочастот, пролетов и ширины полосы одновременно, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается исходя из соответствующих заполненных строк путем их умножения на строки (880.01.011 х 880.01.007)/12.
16. Приложение по форме 880.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 880.00, 880.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы
за использование радиочастотного спектра
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по форме 881.00 (далее - Расчет по форме 881.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по форме 881.01 (далее - приложение по форме 881.01).
2. Расчет по форме 881.00 предназначен для определения общей суммы текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра.
Приложение по форме 881.01 предназначено для определения сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по каждому разрешительному документу на использование радиочастотного спектра.

2000,0
1000,0
Онда ЭҚЖЖ бойынша мәліметтер кестесі мынадай түрде болады:
ЭҚЖЖ
Үлес салмағы, %
45211
60,0
5010
20,0
01500
14,0
мұндағы, мысалы, құрылыстың үлесі 150 000,0 (І-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (І-кестенің 3-бағаны) * 100% ретінде есептелген. ЭҚЖЖ қалған кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N 2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;

2 000,0
1 000,0
Тогда таблица сведений по ОКЭД будет выглядеть следующим образом:
ОКЭД
Удельный вес, %
45211
60,0
5010
20,0
01500
14,0
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1)*100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N№2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав), и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;

5) 5-жолда 881.00 нысан бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 881.00 нысаны бойынша есеп жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 881.00 нысаны бойынша есепті жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 881.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 881.00.001 жолында 881.01 нысаны бойынша қосымша 881.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 881.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, онда бұл жол бойынша 881.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.012 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындалатын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 881.00.002 жолында 20 наурыздан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 881.00.003 жолында 20 маусымнан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 881.00.004 жолында 20 қыркүйектен кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
5) 881.00.005 жолында 20 желтоқсаннан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
11. 881.00 нысаны бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 881.01 нысаны бойынша қосымшаны жасау
12. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
14. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер бөлімінде:
1) 881.01.001 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден радиобайланыстың түріне және пайдалану аумағына сәйкес келетін жолдардың нөмірі көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 881.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет по форме 881.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по форме 881.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за использование радиочастотного спектра;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 881.01.
10. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.00.001 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 881.01.012 приложения по форме 881.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 881.01, то по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, которая определяется суммированием показателей строк 881.01.012 всех листов приложения по форме 881.01;
2) в строке 881.00.002 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 марта;
3) в строке 881.00.003 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 июня;
4) в строке 881.00.004 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 сентября;
5) в строке 881.00.005 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 декабря.
11. Расчет по форме 881.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 881.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 881.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
14. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.01.001 указывается номер строки, соответствующийх виду и территории использования радиосвязи из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;

2) 881.01.002 жолында радиожиілік спектрін пайдалану орны көрсетіледі:
881.01.002 А жолында облыстың атауы көрсетіледі;
881.01.002В жолында қала не ауданның атауы көрсетіледі;
881.01.002С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
3) 881.01.003 жолында хабар құралының күші көрсетіледі;
4) 881.01.004 жолында:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004А жолында станциялардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004В жолында арналардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004С жолында радиожиілік саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын өтулердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004D жолында өтулердің саны көрсетіледі;
5) егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 және 881.01.006 жолдары толтырылады. 881.01.005 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені көрсетіледі:
881.01.005А жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
881.01.005В жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені МГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
6) 881.01.006 жолында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжатқа сәйкес бөлінген радиожиілік спектрі жолағының ені көрсетіледі:
881.01.006А жолы егер жолақ ені, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
881.01.006В жолы егер жолақ ені, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;

2) в строке 881.01.002 указывается место использования радиочастотного спектра:
в строке 881.01.002А указывается наименование области;
в строке 881.01.002В указывается наименование города или района;
в строке 881.01.002С указывается наименование поселка, села;
3) в строке 881.01.003 указывается мощность передающего средства;
4) в строке 881.01.004:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то в строке 881.01.004А указывается количество станций;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то в строке 881.01.004В указывается количество каналов;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то в строке 881.01.004С указывается количество радиочастот;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов, то в строке 881.01.004D указывается количество пролетов;
5) строки 881.01.005 и 881.01.006 заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы. В строке 881.01.005 указывается ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра:
строка 881.01.005А заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в кГц;
строка 881.01.005В заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в МГц;
6) в строке 881.01.006 указывается фактически используемая выделенная согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра ширина полосы радиочастотного спектра:
строка 881.01.006А заполняется в случае, если ширина полосы в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, по разрешительному документу на использование радиочастотного спектра указана в кГц;
строка 881.01.006В заполняется в случае, если ширина полосы в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, по разрешительному документу на использование радиочастотного спектра указана в МГц;

7) 881.01.007 жолында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжатқа сәйкес есепті салық кезеңінде радиожиілік спектрін пайдаланудың айлар саны көрсетіледі;
8) 881.01.008 жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі:
881.01.008А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
881.01.008В жолында хабарлама нөмірі көрсетіледі;
881.01.008С жолында рұқсаттық құжаттың берілген күні көрсетіледі;
881.01.008D жолында рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі.
15. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 881.01.009 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 881.01.010 жолында есепті салық кезеңі үшін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 881.01.011 жолында (881.01.009 х 881.01.010) формуласы бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
4) 881.01.012 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004А х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004В х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004С х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004D х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.006/881.01.005 х 881.01.011)/12 х 881.01.007) формуласы бойынша есептеледі;

7) в строке 881.01.007 указывается количество месяцев фактического использования  радиочастотного спектра в отчетном налоговом периоде согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра;
8) в строке 881.01.008 указываются сведения уполномоченного органа в области связи об извещении на уплату платы за использование радиочастотного спектра и разрешительном документе на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан, выписываемом уполномоченным органом в области связи:
в строке 881.01.008А указывается дата выдачи извещения;
в строке 881.01.008В указывается номер извещения;
в строке 881.01.008С указывается дата выдачи разрешительного документа;
в строке 881.01.008D указывается номер разрешительного документа.
15. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.01.009 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 881.01.010 указывается размер месячного расчетного показателя за отчетный налоговый период;
3) в строке 881.01.011 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра, рассчитанная по формуле (881.01.009 х 881.01.010);
4) в строке 881.01.012 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004А х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004В х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004С х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004D х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.006/881.01.005 х 881.01.011)/12 х 881.01.007);

егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы станциялардың, арналардың, радиожиіліктердің, өтулердің және жолақ еніне байланысты бір уақытта белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы тиісті толтырылған жолдардан шыға оларды (881.01.011 х 881.01.007)/12 жолдарына көбейту жолымен есептеледі.
16. 881.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 881.00, 881.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон
байланысын ұсынғаны үшін төлем жөніндегі
декларацияны толтыру ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандардан (бұдан әрі - нысандар) тұратын Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем жөніндегі декларацияны толтыру тәртібін көздейді:
1) 890.00 нысаны бойынша Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем жөніндегі декларация (бұдан әрі - 890.00 нысаны бойынша декларация);
2) 890.01 нысаны бойынша Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем жөніндегі декларацияға қосымша (бұдан әрі - 890.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 890.00 нысаны бойынша декларация қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жалпы сомаларын мәлімдеуге арналған.
890.01 нысаны бойынша қосымша қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің сомаларын айқындауға арналған.
3. Нысанды толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта хабарламамен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

в случае если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества станций, каналов, радиочастот, пролетов и ширины полосы одновременно, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается исходя из соответствующих заполненных строк путем их умножения на строки (881.01.011 х 881.01.007)/12.
16. Приложение по форме 881.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 881.00, 881.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по плате за предоставление
междугородной и (или) международной связи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за предоставление междугородной и (или) международной связи, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за предоставление междугородной и (или) международной связи по форме 890.00 (далее - Декларация по форме 890.00);
2) приложения к Декларации по плате за предоставление междугородной и (или) международной связи по форме 890.01 (далее - приложение по форме 890.01).
2. Декларация по форме 890.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за предоставление междугородной и (или) международной связи.
Приложение по форме 890.01 предназначено для определения сумм платы за предоставление междугородной и (или) международной связи.
3. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

5) 5-жолда 890.00 нысаны бойынша декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 890.00 нысаны бойынша декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 890.00 нысаны бойынша декларацияны жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемді есептеу жүргізілген тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 890.01 нысаны бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
8. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 890.00.001 жолында 890.01 нысаны бойынша қосымша 890.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 890.00.002 жолында 891.00 нысаны бойынша Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының есебі бойынша (бұдан әрі - 891.00 нысаны бойынша Есеп) бюджетке төленуге жататын қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі, ол 891.00 нысаны бойынша Есептің 891.00.001 жолынан көшіріледі;
3) 890.00.003 жолы 891.00 нысаны бойынша Есеп бойынша салық төлеушімен есептелген қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасының шегінен 890.00 нысаны бойынша декларация бойынша қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 890.00.003 жолында 890.00.01 және 890.00.02 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қоса есептеуге жататын қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін қосымша төленуге тиіс сомасы көрсетіледі;
4) 890.00.004 жолы 890.00 нысаны бойынша декларация бойынша қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем шегінен 891.00 нысаны бойынша Есеп бойынша салық төлеушімен есептелген қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасынан асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 890.00.004 жолында 890.00.002 және 890.00.001 жолдарының көрсеткіштері ретінде айқындалатын азаюға жататын қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 890.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация по форме 890.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по форме 890.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за предоставление междугородной и (или) международной связи;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 890.01.
8. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной связи":
1) в строке 890.00.001 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 890.01.012 приложения по форме 890.01.;
2) в строке 890.00.002 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, подлежащая внесению в бюджет по Расчету сумм текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной связи по форме 891.00 (далее - Расчет по форме 891.00), которая переносится из строки 891.00.001 Расчета по форме 891.00;
3) строка 890.00.003 заполняется в случае превышения суммы платы за предоставление междугородной и (или) международной связи по Декларации по форме 890.00 над величиной суммы платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 891.00. При этом в строке 890.00.003 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, подлежащая доплате, которая определяется как разница показателей строк 890.00.001 и 890.00.002;
4) строка 890.00.004 заполняется в случае превышения суммы платы предоставление междугородной и (или) международной связи, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 891.00, над величиной платы за предоставление междугородной и (или) международной связи по Декларации по форме 890.00. При этом в строке 890.00.004 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, подлежащая уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 890.00.002 и 890.00.001.

9. 890.00 нысаны бойынша декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 890.01 нысаны бойынша қосымша толтыру
10. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 890.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
11. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
12. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер" бөлімінде:
1) 890.01.001 жолында байланыстың түрі көрсетіледі;
2) 890.01.002 жолында абоненттердің саны көрсетіледі:
890.01.002А жолында есепті салық кезеңі үшін рұқсат беру құжаттарында байланыс операторы мәлімдеген абоненттердің  (N есеп) саны көрсетіледі;
890.01.002В жолында өткен салық кезеңі үшін абоненттер  (N қор)  санының өзгеруі көрсетіледі;
890.01.002С жолында (890.01.002А/890.01.002Вх100) формуласы бойынша айқындалатын, өткен кезеңмен (/\N,%) салыстырғанда есепті салық кезеңі үшін абоненттер санының өзгеруі көрсетіледі;
3) 890.01.003 жолында өткен кезең ( Q ) үшін телекоммуникацияаралық қызмет көрсеткені үшін қызметтен алынған табыс деңгейінен есептелген, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының кірісі көрсетіледі;
4) 890.01.004 жолында (890.01.003/890.01.002А) формуласы бойынша айқындалатын, 1 абонентке ( q ) арналған қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының кірісі көрсетіледі;
5) 890.01.005 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторы (L) 1 абонентінің табыстық коэффициенті көрсетіледі;
6) 890.01.006 жолында байланыс саласындағы уәкілетті орган жазып беретін қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемді төлеуге хабарлама туралы мәліметтер көрсетіледі:
890.01.006А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
890.01.006В жолында хабарламаның нөмірі көрсетіледі.
13. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 890.01.007 жолында осы ставканы белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіште  бір абонент үшін төлемнің жылдық ставкасы  (а)  көрсетіледі;
2) 890.01.008 жолында айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 890.01.009 жолында өткен кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде абоненттер санының өзгеру серпінін ескеретін, есепті кезеңде бір абонент үшін төлем сомасының есебіне арналған түзету коэффициенті ( k 1 , k 2 ) көрсетіледі:
k 1  түзету коэффициенті өткенмен салыстырғанда есепті кезеңде оператордың абоненті санының өзгеруінің оң серпінін ескереді;
k 2  түзету коэффициенті өткен кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде оператордың абоненті санының өзгеруінің теріс серпінін ескереді;

9. Декларация по форме 890.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 890.01
10. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 890.01.
11. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
12. В разделе "Сведения для исчисления платы за предоставление междугородной и (или) международной связи":
1) в строке 890.01.001 указывается вид связи;
2) в строке 890.01.002 указывается количество абонентов:
в строке 890.01.002А указывается количество абонентов (N отч), заявленном оператором связи в разрешительном документе за отчетный налоговый период;
в строке 890.01.002В указывается количество абонентов за предыдущий налоговый период (N баз);
в строке 890.01.002С указывается изменение количества абонентов за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом ( /\ N, %), которое определяется по формуле (890.01.002А/890.01.002Вх100);
3) в строке 890.01.003 указывается доход оператора междугородной и (или) международной телефонной связи, рассчитанный от уровня дохода, полученного от деятельности за предоставление услуг телекоммуникаций за предыдущий период (Q);
4) в строке 890.01.004 указывается доход оператора междугородной и (или) международной телефонной связи на 1 абонента (q), который определяется по формуле (890.01.003/890.01.002А);
5) в строке 890.01.005 указывается коэффициент доходности на 1 абонента оператора междугородной и (или) международной телефонной связи (1);
6) в строке 890.01.006 указываются сведения об извещении на уплату платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, выписываемом уполномоченным органом в области связи:
в строке 890.01.006А указывается дата выдачи извещения;
в строке 890.01.006В указывается номер извещения.
13. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной связи":
1) в строке 890.01.007 указывается годовая ставка платы (а) за одного абонента в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему данную ставку;
2) в строке 890.01.008 указывается размер месячного расчетного показателя;
3) в строке 890.01.009 указывается поправочный коэффициент (k 1  k 2 ) для расчета суммы платы за одного абонента в отчетном периоде, учитывающий динамику изменения количества абонентов в отчетном периоде по сравнению с предыдущим периодом:
поправочный коэффициент k учитывает положительную динамику изменения количества абонентов оператора в отчетном периоде по сравнению с предыдущим;
поправочный коэффициент k учитывает отрицательную динамику изменения количества абонентов оператора в отчетном периоде по сравнению с предыдущим;

4) 890.01.010 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі:
егер қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының абоненттер саны артқан жағдайда, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы есепті кезеңде: (890.01.007х 890.01.008х (890.01. 002В+890.01.009х(890.01.002А-890.01.002В))х890.01.005) формуласы бойынша есептеледі;
егер қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының абоненттер саны кеміген жағдайда, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы есепті кезеңде: (890.01.007х890.01 008х(890.01. 002А+890.01.009х (890.01.002В-890.01.002А))х890.01.005) формуласы бойынша есептеледі;
5) 890.01.011 жолында есепті салық кезеңінде нақты қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынудың айлар саны көрсетіледі;
6) 890.01.012 жолында төлеуге қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер есепті салық кезеңінде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсыну кезеңі бір жылдан кем болған жағдайда, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы (890.01.010/12х890.01.011) формуласы бойынша есептеледі.
14. 890.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 890.00, 890.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларының
есебін жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 891.00 нысан бойынша Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларының есебі (бұдан әрі - 891.00 нысан бойынша есеп);
2) 891.01 нысан бойынша Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебіне қосымша (бұдан әрі - 891.01 нысан бойынша қосымша).

4) в строке 890.01.010 указывается годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи:
в случае увеличения количества абонентов у оператора междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном периоде годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи рассчитывается по формуле: (890.01.007х890.01.008х(890.01.002В+890.01.009х(890.01.002А-890.01.002В))х890.01.005);
в случае уменьшения количества абонентов у оператора междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном периоде годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи рассчитывается по формуле: (890.01.007х890.01.008х(890.01.002А+890.01.009х(890.01.002В-890.01.002А))х890.01.005);
5) в строке 890.01.011 указывается количество месяцев фактического предоставления междугородной и (или) международной связи в отчетном налоговом периоде;
6) в строке 890.01.012 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи к уплате. В случае, если период предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном налоговом периоде составляет менее одного года, то сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи рассчитывается по формуле (890.01.010/12х890.01.011).
14. Приложение по форме 890.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 890.00, 890.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за предоставление междугородной и (или)
международной телефонной связи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по форме 891.00 (далее - Расчет по форме 891.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по форме 891.01 (далее - приложение по форме 891.01).

5) 5-жолда 891.00 нысаны бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолды жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. 891.00 нысаны бойынша есеп жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
7А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
7В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) 8-жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 891.00 нысаны бойынша есепті жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жасасқан келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) 9-жолда қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
10) 10-жолда 891.01 нысаны бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
8. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 891.00.001 жолында 891.01 нысаны бойынша қосымшаның 891.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 891.00.002 жолында 20 наурыздан кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 891.00.003 жолында 20 маусымнан кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 891.00.004 жолында 20 қыркүйектен кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
5) 891.00.005 жолында 20 желтоқсаннан кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
9. 891.00 нысаны бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 891.01 нысаны бойынша қосымша жасау
10. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
11. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
12. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер" бөлімінде:
1) 891.01.001 жолында байланыстың түрі көрсетіледі;
2) 891.01.002 жолында абоненттер саны көрсетіледі:
891.01.002А жолында есепті салық кезеңі үшін рұқсат беру құжатында байланыс операторы мәлімдеген абоненттер саны  (N есеп) көрсетіледі;
891.01.002В жолында өткен салық кезеңі үшін абоненттер саны
(N қор)  көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 891.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) строка 7 отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет по форме 891.00:
7А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
7В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) в строке 8 указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по форме 891.00 по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) в строке 9 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи;
10) в строке 10 указывается количество приложений по форме 891.01.
8. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи":
1) в строке 891.00.001 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 891.01.012 приложения по форме 891.01.;
2) в строке 891.00.002 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 марта;
3) в строке 891.00.003 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 июня;
4) в строке 891.00.004 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 сентября;
5) в строке 891.00.005 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 декабря.
9. Расчет по форме 891.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 891.01
10. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 891.01.
11. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
12. В разделе "Сведения для исчисления платы за предоставление междугородной и (или) международной связи":
1) в строке 891.01.001 указывается вид связи;
2) в строке 891.01.002 указывается количество абонентов:
в строке 891.01.002А указывается количество абонентов (N отч), заявленном оператором связи в разрешительном документе за отчетный налоговый период;
в строке 891.01.002В указывается количество абонентов за предыдущий налоговый период (N баз);

891.01.002С жолында (891.01.002А/891.01.002Вх100) формуласы бойынша айқындалатын өткен кезеңмен салыстырғанда есепті кезең үшін абоненттер санының өзгеруі  (/\N ,%) көрсетіледі;
3) 891.01.003 жолында өткен кезең үшін телекоммуникация қызмет көрсетулерін көрсеткені үшін қызметінен алынған табыс деңгейінен есептелген қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының кірісі ( Q ) көрсетіледі;
4) 891.01.004 жолында (891.01.003/891.01.002А) формуласы бойынша айқындалатын 1 абонентке қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының кірісі ( q ) көрсетіледі;
5) 891.01.005 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының 1 абонентінің табыстық коэффициенті ( L ) көрсетіледі;
6) 891.01.006 жолында байланыс саласындағы уәкілетті орган жазып берген қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем төлеуге хабарлама жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
891.01.006А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
891.01.006В жолында хабарламаның нөмірі көрсетіледі;
13. "Қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсынғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 891.01.007 жолында осы ставканы белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіште бір абонент үшін төлемнің бірыңғай жылдық ставкасы  (а)  көрсетіледі;
2) 891.01.008 жолында айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 891.01.009 жолында өткен кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде абоненттер санының өзгеру серпінін ескеретін, есепті кезеңде бір абонент үшін төлем сомасының есебіне арналған түзету коэффициенті ( k 1 , k 2 ) көрсетіледі:
k 1  түзету коэффициенті өткенмен салыстырғанда есепті кезеңде оператордың абоненттері санының өзгеруінің оң серпінін ескереді;
k 2  түзету коэффициенті өткенмен салыстырғанда есепті кезеңде оператордың абоненттері санының өзгеруінің теріс серпінін ескереді;
4) 891.01.010 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсынғаны үшін төлемнің жылдық сомасы көрсетіледі:
есепті кезеңде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынатын операторда абоненттер саны өскен жағдайда қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық сомасы мынадай формула бойынша есептеледі: (891.01.007х891.01.008х(891.01.002В+891.01.009х(891.01.002А-891.01.002В))х891.01.005);
есепті кезеңде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынатын операторда абоненттер саны азайған жағдайда қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық сомасы мынадай формула бойынша есептеледі: (891.01.007х891.01.008х(891.01.002А+891.01.009х(891.01.002В-891.01.002А))х891.01.005);

в строке 891.01.002С указывается изменение количества абонентов за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом ( /\ N, %), которое определяется по формуле (891.01.002А/891.01.002Вх100);
3) в строке 891.01.003 указывается доход оператора междугородной и (или) международной телефонной связи, рассчитанный от уровня дохода, полученного от деятельности за предоставление услуг телекоммуникаций за предыдущий период (Q);
4) в строке 891.01.004 указывается доход оператора междугородной и (или) международной телефонной связи на 1 абонента (q), который определяется по формуле (891.01.003/891.01.002А);
5) в строке 891.01.005 указывается коэффициент доходности на 1 абонента оператора междугородной и (или) международной телефонной связи (1);
6) в строке 891.01.006 указываются сведения об извещении на уплату платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, выписываемом уполномоченным органом в области связи:
в строке 891.01.006А указывается дата выдачи извещения;
в строке 891.01.006В указывается номер извещения.
13. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной связи":
1) в строке 891.01.007 указывается годовая ставка платы (а) за одного абонента в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему данную ставку;
2) в строке 891.01.008 указывается размер месячного расчетного показателя;
2) в строке 891.01.009 указывается поправочный коэффициент (k 1  k 2 ) для расчета суммы платы за одного абонента в отчетном периоде, учитывающий динамику изменения количества абонентов в отчетном периоде по сравнению с предыдущим периодом:
поправочный коэффициент k учитывает положительную динамику изменения количества абонентов оператора в отчетном периоде по сравнению с предыдущим;
поправочный коэффициент k учитывает отрицательную динамику изменения количества абонентов оператора в отчетном периоде по сравнению с предыдущим;
3) в строке 891.01.010 указывается годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи:
в случае увеличения количества абонентов у оператора междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном периоде годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи рассчитывается по формуле: (891.01.007х891.01.008х(891.01.002В+891.01.009х(891.01.002А-891.01.002В))х891.01.005);
в случае уменьшения количества абонентов у оператора междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном периоде годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи рассчитывается по формуле: (891.01.007х891.01.008х(891.01.002А+891.01.009х(891.01.002В-891.01.002А))х891.01.005);

5) 891.01.011 жолында есепті салық кезеңінде нақты қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсыну айларының саны көрсетіледі;
6) 891.01.012 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төленуге төлем сомасы көрсетіледі. Егер есепті салық кезеңінде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсыну кезеңі бір жылдан кем болатын жағдай болса, онда қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсынғаны үшін төлем сомасы (891.01.010/12х891.01.011) формуласы бойынша есептеледі.
14. 891.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 891.00, 891.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған
декларацияны жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және шағын бизнес субъектілері үшін қоса берілген 910.00 нысан бойынша оңайлатылған декларация (бұдан әрі - Оңайлатылған декларация) жасау тәртібін көздейді.
2. Оңайлатылған декларация оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимі бойынша бюджетпен есеп айырысуға арналған.
3. Оңайлатылған декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - Оңайлатылған декларация қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Оңайлатылған декларация Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Оңайлатылған декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Оңайлатылған декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Оңайлатылған декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Оңайлатылған декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Оңайлатылған декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

5) в строке 891.01.011 указывается количество месяцев фактического предоставления междугородной и (или) международной связи в отчетном налоговом периоде;
6) в строке 891.01.012 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи к уплате. В случае, если период предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном налоговом периоде составляет менее одного года, то сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи рассчитывается по формуле (891.01.010/12х891.01.011).
14. Приложение по форме 891.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 891.00, 891.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Упрощенной декларации для
субъектов малого бизнеса
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления прилагаемой Упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса по форме 910.00 (далее - Упрощенная декларация).
2. Упрощенная декларация предназначена для расчетов с бюджетом по специальному налоговому режиму для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации.
3. При составлении Упрощенной декларации:
1) на бумажном носителе - Упрощенная декларация заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - Упрощенная декларация заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Упрощенной декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Упрощенной декларации не заполняются.
6. При представлении Упрощенной декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Упрощенная декларация составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Упрощенной декларации.

2. Оңайлатылған декларацияны жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағының есебі үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімі 100 жолында (ЭҚЖЖ коды 45211), мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

2. Составление Упрощенной декларации
7. В разделе   "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) 5-жолда Оңайлатылған декларацияның тиісті түріне белгі соғылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда салықтарды есептеу жүргізілетін валютаның тиісті коды көрсетіледі.
8. "Салық сомасын есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің  370-бабының  4 және 7 тармақтарына сәйкес нақты кіріс көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі. Жеке кәсіпкерлер осы жолды толтырған кезде жалдамалы қызметкерлердің санына жеке кәсіпкердің өзі де енеді.
910.00.002А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
910.00.002В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
910.00.002С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
3) 910.00.003 жолында ((910.00.002А+910.00.002В+910.00.002С)/3) формуласы бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі. Бұл орайда, егер қызметкерлердің орташа тізімдік саны 0,5 және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектенеді, ал 0,5-тен төмен сандар дөңгелектенбейді;
4) 910.00.004 жолында Салық кодексінің  376-бабының  2-тармағымен белгіленген шектен асатын орташа тізбелі саны көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында Салық кодексінің  377-бабымен  белгіленген, ставкалар бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 376-бабының 2-тармағымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістен салықтардың сомасы көрсетіледі;
7) 910.00.007 жолында есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолы егер бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы Салық кодексінің 377-бабының 4-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлерде айлық еңбекақының 2 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес, заңды тұлғаларда 2,5 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес болған жағдайда толтырылады.
Осы шартты сақтау кезінде жолда ((910.00.005 - 910.00.006) х (910.00.003 - 910.00.004) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын Салық кодексінің  377-бабының  4-тармағына сәйкес қызметкерлердің орташа тізбелі санына байланысты салық сомасының кемуі көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында 910.00.005 және 910.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетуден кейінгі салықтардың сомалары көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Упрощенной декларации;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление налогов.
8. В разделе   "Сведения для  исчисления суммы налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается фактический доход в соответствии с пунктами 4 и 7 статьи 370 Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается количество наемных работников. При заполнении данной строки индивидуальными предпринимателями в количество наемных работников включается сам индивидуальный предприниматель.
в строке 910.00.002А указывается количество наемных работников за первый месяц отчетного налогового периода;
в строке 910.00.002В указывается количество наемных работников за второй месяц отчетного налогового периода;
в строке 910.00.002С указывается количество наемных работников за третий месяц отчетного налогового периода;
3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за отчетный налоговый период, определяемая по формуле ((910.00.002А + 910.00.002В + 910.00.002С)/3). При этом, если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 910.00.004 указывается среднесписочная численность, превышающая предел, установленный пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налогов, исчисленных по ставкам, установленным статьей 377 Налогового кодекса;
6) в строке 910.00.006 указывается сумма налогов с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленную пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за отчетный налоговый период;
8) строка 910.00.008 заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата на одного наемного работника у индивидуальных предпринимателей составляет не менее 2-кратного, юридических лиц не менее 2,5-кратного   минимального размера месячной заработной платы, согласно пункту 4 статьи 377 Налогового Кодекса.
При соблюдении данного условия в строке указывается уменьшение суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников согласно пункту 4 статьи 377 Налогового кодекса, определяемое по формуле ((910.00.005 - 910.00.006) х (910.00.003 - 910.00.004) х 0,015);
9) в строке 910.00.009 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется как разница строк 910.00.005 и 910.00.008;

10) 910.00.010 жолында (910.00.009 х 0,5) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төлеуге жататын жеке (корпорациялық) табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
11) 910.00.011 жолында (910.00.009 х 0,5) - 910.00.012 - 910.00.013) формуласы бойынша айқындалатын, бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
12) 910.00.012 жолында 201.04 нысанның 201.04.004D жолынан көшірілген жеке кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
13) 910.00.013 201.00 нысанның 2001.00.010 жолынан көшірілген қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
9. Мысалы:
1) 910.00.001 жолы бойынша жеке кәсіпкердің есепті кіріс кезеңі үшін кірісі 12 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002А жолы бойынша есепті салық кезеңінің бірінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 30 адам құрады;
3) 910.00.002В жолы бойынша есепті салық кезеңінің екінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
4) 910.00.002С жолы бойынша есепті салық кезеңінің бірінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 26 адам құрады;
5) 910.00.003 жолы бойынша жеке кәсіпкердің өзін қоса, қызметкерлердің орташа тізбелі саны ((30 + 25 + 26): 3 ай) 27 адам құрады;
6) 910.00.004 жолы бойынша шекті санынан асатын орташа тізбелі саны 2 адам құрады (27 - 25), онда Салық кодексінің  376-бабының  2-тармағымен белгіленген 27 адам - нақты орташа тізбелі саны, 25 адам - шекті саны;
7) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің  377-бабының
2-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 510 000 теңге ((12 000 000 теңге - 6 000 000 теңге) х 5% + 210 000 теңге) құрайды;
8) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 376-бабының
2-тармағына сәйкес белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістен салық сомасы 100 000 теңге (510 000 теңге - (10 000 000 теңге - 6 000 000 теңге) х 5% + 210 000 теңге) құрайды;
9) 910.00.007 жолы бойынша есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы мынадай жолмен айқындалатын 21 539 теңге құрады:
мысалы, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 626 000 теңге (75 000 теңге + 400 000 + 81 000 + 70 000), оның ішінде бес адамның еңбекақысы 15000 теңге құрады (75 000 теңге (5 х 15 000 теңге)), жиырма адам 20 000 теңге (400 000 теңге (20 х 20 000 теңге)), үш адам 27 000 теңге (81 000 теңге (3 х 27 000 теңге)), екі адам 35 000 теңге (70 000 теңге (2 х 35 000 теңге)).
Мәселен, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы 22 867 теңге құрады (626 000 : 30 адам), онда 30 адам - есепті салық кезеңінің бірінші айындағы жалдамалы қызметкерлердің саны.
Осындай жолмен есепті салық кезеңінің екінші және үшінші айлары үшін бір жалдамалы қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы айқындалады.
Мысал үшін, бір жалдамалы қызметкерге есепті салық кезеңінің екінші айында еңбекақы сомасы - 19 350 теңге, үшіншіде - 22 400 теңге құрады.
Онда, есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 21 539 теңге ((22 867 теңге + 19 350 теңге + 22 400 теңге) : 3 ай) құрады.
Біздің мысалда 2005 жылға заңнама актісімен белгіленген еңбекақының екі еселік орташа ең аз айлық мөлшері 18 400 теңге
(9 200 теңге х 2) құрады. Есепті салық кезеңінің жиынтығы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының екі еселік мөлшерінен асқандықтан, Салық кодексінің  377-бабының  4-тармағымен көзделген орташа тізімдік саннан ескеріп қызметкерлердің шекті санын түзету жүргізіледі;

10) в строке 910.00.010 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (910.00.009 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
11) в строке 910.00.011 указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле ((910.00.009 х 0,5) - (910.00.012 - 910.00.013). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
12) в строке 910.00.012 указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя, перенесенная из строки 201.04.004 D формы 201.04;
13) в строке 910.00.013 указывается сумма социальных отчислений за работников, перенесенная из строки 201.00.010D формы 201.00.
9. Например:
1) по строке 910.00.001 доход за отчетный налоговый период индивидуального предпринимателя составил 12000000 тенге;
2) по строке 910.00.002А количество наемных работников в первом месяце отчетного налогового периода составило 30 человек;
3) по строке 910.00.002В количество наемных работников во втором месяце отчетного налогового периода составило 25 человек;
4) по строке 910.00.002С количество наемных работников в третьем месяце отчетного налогового периода составило 26 человек;
5) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников составила 27 человек, включая самого индивидуального предпринимателя ((30+25+26):3 месяца);
6) по строке 910.00.004 среднесписочная численность, превышающая предельную численность, составила 2 человека (27 - 25), где 27 человек - фактическая среднесписочная численность, 25 человек предельная численность, установленная пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса;
7) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 377 Налогового кодекса составит 510 000 тенге ((12000 000 тенге - 6000 000 тенге) х 5 % + 210 000 тенге);
8) по строке 910.00.006 сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленного пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса, составит 100 000 тенге (510 000 тенге - (10000 000 тенге - 6000 000) х 5 % + 210 000 тенге);
9) по строке 910.00.007 среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за отчетный налоговый период составила 21539 тенге, которая определена следующим образом:
например, всего сумма начисленной заработной платы наемных работников за первый месяц отчетного налогового периода составила 626000 тенге (75 000 тенге + 400 000 + 81000 + 70 000), в том числе заработная плата пяти человек составила по 15000 тенге (75000 тенге (5 х 15 000 тенге)), двадцати человек по 20000 тенге (400000 тенге (20 х 20 000 тенге)), трех человек по 27000 тенге (81000 тенге (3 х 27000 тенге)), двух человек по 35000 тенге (70000 тенге (2 х 35000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за первый месяц отчетного налогового периода составила 22 867 тенге (626000 : 30 человек), где 30 человек - количество наемных работников в первом месяце отчетного налогового периода.
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного наемного работника за второй и третий месяцы отчетного налогового периода.
Допустим, во втором месяце отчетного налогового периода сумма заработной платы на одного наемного работника составила - 19350 тенге, в третьем - 22400 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного наемного работника за отчетный налоговый период составила 21 539 тенге ((22867 тенге + 19350 тенге + 22400 тенге):3 месяца).
В нашем примере двукратный минимальный размер месячной заработной платы установленный законодательным актом на 2005 год составил 18400 тенге (9200 тенге х 2). Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам отчетного налогового периода превысила двукратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка за предельное количество работников, исходя из среднесписочной численности, предусмотренная пунктом 4 статьи 377 Налогового кодекса;

10) 910.00.008 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты азайтылған салық сомасы 153 750 теңге құрады ((510 000 теңге - 100 000 теңге) х (27 адам - 2 адам) х 0,015), мұндағы 0,015 - қызметкерлердің орташа тізбелі санын ескере отырып әрбір қызметкер үшін салық сомасын түзету коэффициенті;
11) 910.00.009 жолы бойынша бюджетке төлеуге жататын салық сомасы 356 250 теңге құрайды (510 000 теңге - 153 750 теңге);
12) 910.00.010 жолы бойынша жеке (корпорациялық) табыс салығы 178 125 теңгені құрайды (356 250 теңге х 0,5);
13) 910.00.011 жолы бойынша бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы 153 099 теңгені құрайды ((356 250 теңге х 0,5) - 414 теңге - 24 612 теңге);
14) 910.00.012 жолы бойынша жеке кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдарының сомасы 414 теңгені құрады;
15) 910.00.013 жолы бойынша жалдамалы қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдарының сомасы 24 612 теңгені құрады.
10. Оңайлатылған декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 910.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Жеке кәсіпкерлер үшін патент алуға өтініш жасау
ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген 912.00 нысан бойынша Жеке кәсіпкерлер үшін патент алуға өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін көздейді.
2. Өтініш жеке кәсіпкерлер үшін патент негізінде арнаулы салық режимі бойынша бюджетпен есеп айырысуға арналған.
3. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - Өтініш қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Өтініш Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Оңайлатылған декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Өтініш екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

10) по строке 910.00.008 уменьшенная сумма налога в зависимости от среднесписочной численности работников составит 153 750 тенге ((510000 тенге - 100000 тенге) х (27 чел.-2 чел.) х 0,015), где 0,015 - коэффициент корректировки суммы налога за каждого работника исходя из среднесписочной численности работников;
11) по строке 910.00.009 сумма налогов после корректировки составит 356250 тенге (510000 тенге - 153750 тенге);
12) по строке 910.00.010 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога составит 178125 тенге (356250 тенге х 0,5);
13) по строке 910.00.011 исчисленная сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, составит 153099 ((356250 тенге х 0,5) - 414 тенге - 24612 тенге);
14) по строке 910.00.012 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 414 тенге;
15) по строке 910.00.013 сумма социальных отчислений за наемных работников составила 24612 тенге.
10. Упрощенная декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 910.00 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления на получение патента
для индивидуальных предпринимателей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления прилагаемого Заявления на получение патента для индивидуальных предпринимателей по форме 912.00 (далее - Заявление).
2. Заявление предназначено для расчетов с бюджетом по специальному налоговому режиму на основе патента для индивидуальных предпринимателей.
3. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - Заявление заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - Заявление заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Заявление составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Өтінішті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. Өтінішті жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
3) 3-жолда негізгі қызметтің ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
4) 4-жолда валютаның тиісті коды көрсетіледі.
5) 5-жолда жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
5А жолда жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
5В жолда жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі.
8. "Патент алу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 912.00.001 жолда жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі.
Жеке кәсіпкер автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда жолда тасымалдаудың түрі көрсетіледі: тұрақты және тұрақты емес тасымалдау;
2) 912.00.002 жолда алынатын патент бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі;
912.00.002А жолда облыстың атауы көрсетіледі;
912.00.002В жолда қала немесе ауданның атауы көрсетіледі;
912.00.002С жолда поселкенің немесе ауылдың атауы көрсетіледі;
912.00.002D жолда көше (даңғыл, гүлзар, бұрылыс және т.б.) атауы көрсетіледі;
912.00.002Е жолда үйдің нөмірі көрсетіледі;
912.00.002F жолда пәтер нөмірі көрсетіледі;
912.00.002G жолы әмбебап дүкендерде, супермаркеттерде, автомобильмен жолаушылар мен жүктерді тұрақты тасымалдау бойынша және т.б кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру кезінде толтырылады;
Бұл ретте, жолда әмбебап дүкеннің, супермаркеттің және т.б және де бөлімнің нөмірі мен атауы, бағыттың нөмірі мен бағдары көрсетіледі;
3) 912.00.003 жолда патент бойынша алынатын қызметтің жүзеге асыру мерзімі көрсетіледі.
9. "Патент құнын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 912.00.004 жолында болжанатын кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 912.00.005 жолында Салық кодексінің  375-бабына  сәйкес (912.00.004 х 3%) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте  уведомление о принятии (доставке) Заявления.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
3) в строке 3 указывается код ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности) основной деятельности;
4) в строке 4 указывается соответствующий код валюты;
5) в строке 5 указываются сведения о государственной регистрации индивидуального предпринимателя:
в строке 5А указывается серия и номер свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
в строке 5В указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
8. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 912.00.001 указывается вид осуществляемой деятельности.
В случае осуществления индивидуальным предпринимателем деятельности по автомобильным перевозкам пассажиров и багажа в строке указывается вид перевозок: регулярные или нерегулярные перевозки;
2) в строке 912.00.002 указывается место осуществления предпринимательской деятельности по получаемому патенту:
в строке 912.00.002А указывается наименование области;
в строке 912.00.002В указывается наименование города или района;
в строке 912.00.002С указывается наименование поселка или села;
в строке 912.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 912.00.002Е указывается номер дома;
в строке 912.00.002F указывается номер квартиры;
строка 912.00.002G заполняется при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и т.д., а также регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
При этом в строке указывается наименование универмага, супермаркета и т.д., и номер или наименование отдела, номер или сообщение маршрута;
3) в строке 912.00.003 указывается срок осуществления деятельности по получаемому патенту.
9. В разделе "Сведения для исчисления стоимости патента":
1) в строке 912.00.004 указывается сумма предполагаемого дохода;
2) в строке 912.00.005 указывается сумма исчисленных налогов, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (912.00.004 х 3 %) в соответствии со статьей 375 Налогового кодекса;

3) 912.00.006 жолында (912.00.005 х 0,5) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенуге жатады: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
4) 912.00.007 жолында (912.00.005 х 0,5) - 912.00.008 формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
5) 912.00.008 жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасымен белгіленген тәртіпте айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
10. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәліметтер бөлімінде:
1) 912.00.009 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын, жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген кіріс көрсетіледі;
2) 912.00.010 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын, жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
11. "Лицензия туралы мәліметтер" бөлімі лицензиялауға жататын қызметті жүзеге асырған кезде толтырылады:
912.00.011 жолында лицензия туралы мәліметтер көрсетіледі:
912.00.011А жолында оның жүзеге асырылуына лицензия берілген қызмет түрі көрсетіледі;
912.00.011В жолында лицензияның тиісті түрінің белгісі жүргізіледі;
912.00.011С жолында лицензия нөмірі көрсетіледі;
912.00.011D жолында лицензияны беру күні көрсетіледі;
912.00.011Е жолында "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі  Заңның  4-бабына сәйкес лицензия белгілері (субъектілер бойынша, қызмет етудің аумақтық саласы бойынша) көрсетіледі.
12. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
Жеке кәсіпкерлермен көзделген тор көздерде:
1) Салық кодексінің  374-бабы  4-тармағына сәйкес салықтарды есепке алу үшін жеке кәсіпкердің қызметін жүзеге асыру орны бойынша салық органының коды;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудiң) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың  ережесінің  2-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке кәсіпкердің тұратын жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
_______________________________________________

3) в строке 912.00.006 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (912.00.005 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
4) в строке 912.00.007 указывается исчисленная сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (912.00.005 х 0,5) - 912.00.008);
5) в строке 912.00.008 указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
10. В разделе "Сведения для исчисления обязательных пенсионных взносов":
1) в строке 912.00.009 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан;
2) в строке 912.00.010 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
11. Раздел "Сведения о лицензии"   заполняется при осуществлении деятельности, подлежащей лицензированию:
в строке 912.00.011 указываются сведения о лицензии:
в строке 912.00.011А указывается вид деятельности, на осуществление которой выдана лицензия;
в строке 912.00.011В производится отметка соответствующего вида лицензии;
в строке 912.00.011С указывается номер лицензии;
в строке 912.00.011D указывается дата выдачи лицензии;
в строке 912.00.011E указываются признаки лицензии (по субъектам, по территориальной сфере действия) в соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании".
12. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
Индивидуальным предпринимателем в предусмотренных ячейках указываются:
1) код налогового органа по месту осуществления деятельности индивидуального предпринимателя для учета налогов в соответствии с пунктом 4 статьи 374 Налогового кодекса;
2) код налогового органа по месту жительства индивидуального предпринимателя для учета обязательных пенсионных взносов согласно пункту 2 Правил исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года N 245.
______________________

РҚАО-ның ескертуі: 912.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Бірыңғай жер және әлеуметтік салықтар
бойынша декларация жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысандар) енгізетін бірыңғай жер және әлеуметтік салықтар бойынша декларацияны жасау тәртібін қарастырады:
1) 920.00 нысаны бойынша бірыңғай жер және әлеуметтік салықтар бойынша декларация (бұдан әрі - 920.00 нысаны бойынша декларация);
2) Бірыңғай жер және әлеуметтік салықтар бойынша декларацияға 920.01 нысаны бойынша қосымша (бұдан әрі - 920.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 920.00 нысаны бойынша декларация шаруа (фермер) қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолдану кезінде бірыңғай жер және әлеуметтік салықтардың сомаларын мәлімдеуге арналған.
920.01 нысаны бойынша қосымша бірыңғай жер және әлеуметтік салықтарды, сондай-ақ жеке кәсіпкер үшін және шаруа (фермер) қожалығының мүшелері үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды және жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге арналған. Бірыңғай жер салығын есептеу:
тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану, жеке меншік құқығындағы барлық жер телімдері бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша жүргізіледі.
3. Салық төлеушіде әрбір жер телімі бойынша әртүрлі көрсеткіштері (иемдену кезеңдері; жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар және т.б) бар жер телімдері болған жағдайында, әр жер теліміне 920.01 нысаны бойынша қосымшаға жеке парақ толтырылады.
4. Нысандарды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысанды толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

Примечание РЦПИ: Графические формы 912.00 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Декларации по единому
земельному и социальному налогам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах  в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по единому земельному и социальному налогам, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по единому земельному и социальному налогам по форме 920.00 (далее - Декларация по форме 920.00);
2) приложения к Декларации по единому земельному и социальному налогам по форме 920.01 (далее - приложение по форме 920.01).
2. Декларация по форме 920.00 предназначена для декларирования суммы единого земельного и социального налогов при применении специального налогового режима для крестьянских (фермерских) хозяйств.
Приложение по форме 920.01 предназначено для исчисления единого земельного  и социального налогов, а также социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд за индивидуального предпринимателя и членов крестьянского (фермерского) хозяйства. Исчисление единого земельного налога производится по всем земельным участкам:
имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования;
имеющимся на праве вторичного землепользования.
3. В случае наличия у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; документы, удостоверяющие право землепользования и т.д.), по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 920.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со  статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 920.00 нысаны бойынша декларацияны жасау
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда негізгі қызметтің ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
5) 5-жолда бірыңғай жер салығын есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
6) 6-жолда 920.00 нысан бойынша декларацияның тиісті түріне белгі жүргізіледі;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) айлық есептік көрсеткіш.
Жыл сайын Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде белгіленетін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
9) 9-жолда 920.01 нысаны бойынша қосымшалар парақтарының саны көрсетіледі.
9. "Бірыңғай жер және әлеуметтік салықтар" бөлімінде:
1) 920.00.001 жолында 920.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 920.01.004 жолдарының көрсеткіштерімен қосумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.002 жолында 921.00 нысаны бойынша бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем есебінің 921.00.004 жолынан көшірілетін бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемнің сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  382-бабының  2-тармағына сәйкес Ағымдағы төлемнің есебін тапсырмаған салық төлеушілер, алдыңғы салық кезеңі үшін Бірыңғай жер салығы бойынша декларацияда есептелген бірыңғай жер салығының жалпы сомасының 1/2 бөлігін көрсетеді;
3) 920.00.003 жолы бірыңғай жер салығы бойынша есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша төленуге жататын бірыңғай жер салығы сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, жолда (920.00.001 - 920.00.002) формуласы бойынша айқындалатын 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша қосымша есептеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолы салық кезеңі үшін 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша төленуге жататын салық сомасынан есептелген ағымдағы төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 920.00.004 жолында (920.00.002 - 920.00.001) формуласы бойынша айқындалатын, 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша азаюға жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 920.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указывается код ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности) основной деятельности;
5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление единого земельного налога;
6) в строке 6 производится отметка соответствующего вида  Декларации по форме 920.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) месячный расчетный показатель.
Указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан;
9) в строке 9 указывается количество листов приложения по форме 920.01.
9. В разделе "Единый земельный и социальный налоги":
1) в строке 920.00.001 указывается сумма единого земельного налога, подлежащая уплате за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 920.01.004 всех листов приложения по форме 920.01;
2) в строке 920.00.002 указывается  сумма текущего платежа по единому земельному налогу, которая переносится из строки 921.00.004 Расчета текущего платежа по единому земельному налогу по форме 921.00. Налогоплательщики, не представившие в соответствии с пунктом 2 статьи 382 Налогового кодекса Расчет текущего платежа, указывают  1 / 2  часть общей суммы единого земельного налога, исчисленного в Декларации по единому земельному налогу за предыдущий налоговый период;
3) строка 920.00.003  заполняется в случае превышения суммы единого земельного налога, подлежащего к уплате по Декларации по форме 920.00, над начисленной суммой текущего платежа по единому земельному налогу. При этом в строке указывается сумма единого земельного налога, подлежащего доначислению по Декларации по форме 920.00, определяемая по формуле (920.00.001 - 920.00.002);
4) строка 920.00.004  заполняется в случае превышения начисленной суммы текущего платежа над суммой налога, подлежащего уплате по Декларации по форме 920.00 за налоговый период. При этом в строке 920.00.004 указывается сумма единого земельного налога, подлежащего уменьшению по Декларации по форме 920.00, определяемая по формуле (920.00.002 - 920.00.001);

5) 920.00.005 жолында 920.01 нысаны бойынша қосымшаның 920.01.008 С жолынан көшірілетін төленетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
10. 920.00 нысаны бойынша декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
Салық төлеушімен көзделген тор көздерде:
1) Салық кодексінің  382-бабы  1-тармағына сәйкес салықтарды есепке алу үшін салық төлеушінің жер телімі орналасқан жері бойынша салық органының коды;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудiң) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың  ережесінің  2-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін салық төлеушінің тұратын (орналасқан) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
3. 920.01 нысаны бойынша қосымшаны жасау
11. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жер телімінің тиісті түріне белгі қойылады.
12. "Бірыңғай жер салығын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 4-жолда жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 5-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
3) 6-жолда жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті орган берген деректер бойынша 1 гектар жердің орташа бағалауы көрсетіледі;
4) 7 және 8-жолдар шаруа (фермер) қожалықтарында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша толтырылады.
Шаруа (фермер) қожалығында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша қайталама жер пайдалану туралы шарт туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. "Бірыңғай жер салығы"   бөлімінде:
1) 920.01.001 жолында жер телімінің бағалау құнын айқындау актісінің дерегіне сәйкес жер телімінің бағалау құны көрсетіледі. Жер телімінің бағалау құнын айқындау актісі болмаған жағдайда, 920.01.001 жолында Салық кодексінің  382-бабына  сәйкес аудан бойынша орташа 1 гектар жердің бағалау құнынан ескеріп айқындалған, жер телімінің бағалау құны көрсетіледі;
2) 920.01.002 жолында Салық кодексінің  380-бабына  сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында жекеменшік, тұрақты және (немесе) уақытша бастапқы жер пайдалану құқығында және қайталама жер пайдалану құқығында жер телімдері бойынша салық кезеңінің ішінде жер телімін пайдаланудың (иеленудің) айлар саны көрсетіледі;

5) в строке 920.00.005 указывается сумма социального налога к уплате , которая переносится из строки 920.01.008 С приложения по форме 920.01.
10. Декларация по форме 920.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
Налогоплательщиком в предусмотренных ячейках указываются:
1) код налогового органа по месту нахождения земельного участка налогоплательщика для учета налогов в соответствии с пунктом 4 статьи 374 Налогового кодекса;
2) код налогового органа по месту жительства (нахождения) налогоплательщика для учета обязательных пенсионных взносов согласно пункту 2 Правил исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года N 245.
3. Составление приложения по форме 920.01
11. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3)  в строке 3 производится отметка соответствующего вида земельного участка.
12. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога":
1) в строке 4 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
2) в строке 5 указывается площадь земельного участка;
3) в строке 6 указывается средняя оценка 1 гектара земли по данным, представленным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами;
4) строки 7 и 8 заполняются по земельным участкам, находящимся у крестьянского (фермерского) хозяйства на праве вторичного землепользования.
По земельным участкам, находящимся у крестьянского (фермерского) хозяйства на праве вторичного землепользования, указываются сведения о договоре о вторичном землепользовании.
13. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 920.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка. В случае отсутствия акта определения оценочной стоимости земельного участка, в строке 920.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии со статьей 382 Налогового кодекса;
2) в строке 920.01.002 указывается ставка единого земельного налога в соответствии со статьей 380 Налогового кодекса;
3) в строке 920.01.003 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода по земельным участкам на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, и на праве вторичного землепользования;

4) 920.01.004 жолында бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі. Аталған сома (920.00.001 х 920.01.002/12 х 920.01.003) формуласы бойынша жер телімінің бағалау құнына бірыңғай жер салығының ставкасын қолдану жолымен жер телімін иелену (жалдау) кезеңін ескеріп айқындалады.
14. "Әлеуметтік салық"»бөлімінде:
Бөлім 920.01 нысаны бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана толтырылады:
1) А бағанында есепті кезеңнің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін айқындалатын көрсеткіштер көрсетіледі;
2) В бағанында есепті кезеңнің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін айқындалатын көрсеткіштер көрсетіледі;
3) С бағанында есепті кезең үшін айқындалатын көрсеткіштер көрсетіледі;
4) 920.01.005А, 920.01.005В, 920.01.005С жолдарында жұмыс істелген уақытқа қарамастан тиісті кезең үшін, шаруа (фермер) қожалық жұмыскерлерінің, сондай-ақ шаруашылық басшысын және мүшелерінің саны көрсетіледі;
5) 920.01.006А, 920.01.006В, 920.01.006С жолдарында тиісті кезең үшін қоса, шаруа (фермер) қожалығының жұмыскерлері, сондай-ақ шаруашылық басшысы және мүшелері істеген айлар санының жалпы саны (адам-ай) көрсетіледі;
6) 920.01.007А, 920.01.007В, 920.01.007С жолдарында тиісті салық кезеңі үшін Салық кодексінің 383-бабында белгіленген, шаруашылық басшысын және мүшелерін қоса алғанда, шаруа (фермер) қожалығының бір жұмыскері үшін ай сайынға әлеуметтік салықтың мөлшері көрсетіледі;
7) 920.01.008А, 920.01.008В, 920.01.008С жолдарында (920.01.006 х 920.01.007) - 920.01.0 формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салықтан асып кеткен кезде, әлеуметтік салық сомасы нөлге тең.
15. "Әлеуметтік аударымдар" бөлімі Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған:
1) 920.01.009А, 920.01.009В, 920.01.009С жолдарында басшысын қоса алғанда, шаруа (фермер) қожалығы мүшелерінің саны көрсетіледі;
2) 920.01.010А, 920.01.010В, 920.01.010С жолдарында шаруа (фермер) қожалығы мүшелері мен басшысының жұмыс айларының саны көрсетіледі;
3) 920.01.011А, 920.01.011В, 920.01.011С жолдарында шаруа (фермер) қожалығы мүшелері мен басшысының (тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген ең төмен мөлшері х әлеуметтік аударымдар ставкасы) формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар есептелінетін кірістерінің сомасы көрсетіледі;

4) в строке 920.01.004 указывается сумма единого земельного налога. Указываемая сумма определяется исходя из периода владения (аренды) земельным участком путем применения ставки единого земельного налога к оценочной стоимости земельного участка по формуле (920.01.001 х 920.01.002/12 х 920.01.003).
14. В разделе "Социальный налог":
Раздел заполняется только в первом листе приложения по форме 920.01.
1) в графе А указываются показатели, определяемые за период с 1 января до 1 октября отчетного периода;
2)  в графе В указываются показатели, определяемые за период с 1 октября по 31 декабря отчетного периода;
3) в графе С указываются показатели, определяемые за отчетный период;
4) в строках 920.01.005А, 920.01.005В, 920.01.005С указывается численность работников крестьянского (фермерского) хозяйства. В численность работников также включается глава и члены хозяйства за соответствующий период независимо от проработанного времени;
5) в строках 920.01.006А, 920.01.006В, 920.01.006С указывается общее количество месяцев, отработанных работниками крестьянского (фермерского) хозяйства, а также главой и членами хозяйства (человеко-месяцев) за соответствующий период;
6) в строках 920.01.007А, 920.01.007В, 920.01.007С указывается сумма социального налога за одного работника крестьянского (фермерского) хозяйства, а также главу и членов хозяйства, установленный статьей 383 Налогового кодекса за соответствующий период;
7) в строках 920.01.008А, 920.01.008В, 920.01.008С указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле ((920.01.006 х 920.01.007) - 920.01.012 - 920.01.013). При превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю.
15. Раздел "Социальные отчисления" предназначен для исчисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования:
1) в строках 920.01.009А, 920.01.009В, 920.01.009С указывается численность членов крестьянского (фермерского) хозяйства, включая главу;
2) в строках  920.01.010А, 920.01.010В, 920.01.010С указывается количество месяцев работы главы и членов крестьянского (фермерского) хозяйства;
3) в строках 920.01.011А, 920.01.011В, 920.01.011С указывается сумма доходов главы и членов крестьянского (фермерского) хозяйства, с которой исчисляются социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле (размер минимальной заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий год х строку 920.01.009 х 920.01.010);

4) 920.01.012А, 920.01.012В, 920.01.012С жолдарында шаруа (фермер) қожалығының мүшелері мен басшысының Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңдарымен белгіленген тәртіпте айқындалатын, және (920.01.011 х әлеуметтік аударымдар ставкасы) формуласы бойынша айқындалатын әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 920.01.013А, 920.01.013В, 920.01.013С жолдарында тиісінше 201.03 формасының 201.03.010А, 201.03.010В, 201.03.010С жолдарынан көшірілетін шаруа (фермер) қожалығының қызметкерлері үшін есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
16. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімі жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын шаруа (фермер) қожалығының мүшелері мен басшысының пайдасына есептеуге арналған:
1) 920.01.014А, 920.01.014В, 920.01.014С жолдарында шаруа (фермер) қожалығының мүшелері мен басшысының міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 920.01.015А, 920.01.015В, 920.01.015С жолдарында шаруа (фермер) қожалығының мүшелері мен басшысы үшін зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңнамаға сәйкес есептелген, жинақтаушы зейнетақы қорларына төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
17. 920.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 920.00, 920.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы
төлем есебін жасаудың ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 921.00 нысан бойынша бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем Есебі (бұдан әрі - 921.00 нысан бойынша есеп);
2) 921.01 нысан бойынша бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем Есебіне қосымша (бұдан әрі - 921.01 нысан бойынша қосымша).
2. 921.00 нысан бойынша Есеп шаруа (фермер) қожалықтары үшін арнайы салық режимін қолдану кезінде бірыңғай жер салығының сомасын есептеуге арналған.
921.01 нысаны бойынша есепке қосымша:
тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану, жеке меншік құқығындағы қожалықта барлық жер телімдері бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығын есептеуге арналған.

4) в строках 920.01.012А, 920.01.012В, 920.01.012С указывается сумма социальных отчислений за главу и членов крестьянского (фермерского) хозяйства, определяемая в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, и определяемая по формуле (920.01.011 х ставку социальных отчислений);
5) в строках 920.01.013А, 920.01.013В, 920.01.013С указывается сумма исчисленных социальных отчислений за работников крестьянского (фермерского) хозяйства, которая переносится из строк 201.03.010А, 201.03.010В и 201.03.010С формы 201.03 соответственно.
16. Раздел "Обязательные пенсионные взносы" предназначен для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в пользу главы и членов крестьянского (фермерского) хозяйства:
1) в строках 920.01.014А, 920.01.014В, 920.01.014С указывается общая сумма заявленных доходов главы и членов крестьянского (фермерского) хозяйства для исчисления обязательных пенсионных взносов;
2) в строках 920.01.015А, 920.01.015В, 920.01.015С указываются исчисленные в соответствии с законодательством о пенсионном обеспечении суммы обязательных пенсионных взносов за главу и членов крестьянского (фермерского) хозяйства, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды.
17. Приложение по форме 920.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 920.00, 920.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета текущего платежа
по единому земельному налогу
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета текущего платежа по единому земельному налогу, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета текущего платежа по единому земельному налогу по форме 921.00 (далее - Расчет по форме 921.00);
2) приложения к Расчету текущего платежа по единому земельному налогу (далее - приложение по форме 921.01).
2. Расчет по форме 921.00 предназначен для исчисления суммы единого земельного налога при применении специального налогового режима для крестьянских (фермерских) хозяйств.
Приложение по форме 921.01 предназначено для исчисления суммы текущего платежа по единому земельному налогу по всем земельным участкам:
имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования;
имеющимся на праве вторичного землепользования.

3. Салық төлеушіде әрбір жер телімі бойынша әртүрлі көрсеткіштері (иемдену кезеңдері; жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар және т.б) бар жер телімдерінің болған жағдайында, әр жер теліміне 921.01 нысаны бойынша қосымшаға жеке парақ толтырылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хат арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 921.00 нысан бойынша есеп жасау
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда негізгі қызметтің ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
5) 5-жолда 921.00 нысан бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда салықты есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) 8-жолда 921.01 нысаны бойынша қосымшалар парақтарының саны көрсетіледі.
9. "Бірыңғай жер салығы"   бөлімінде:
1) 921.00.001 жолында (921.00.002 + 921.00.003) формуласы бойынша айқындалатын есеп бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 921.00.002 жолында жеке меншік, тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол 921.01 нысаны бойынша қосымшаның 3А жолына тиісті белгімен 921.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 921.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;

3. В случае наличия у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; документы, удостоверяющие право землепользования и т.д.), по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 921.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте  уведомление о принятии (доставке) Расчета.
2. Составление Расчета по форме 921.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указывается код ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности) основной деятельности;
5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление налога;
6) в строке 6 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 921.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) в строке 8 указывается количество листов приложения по форме 921.01.
9. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 921.00.001 указывается общая сумма единого земельного налога по расчету, определяемая по формуле (921.00.002 + 921.00.003);
2) в строке 921.00.002 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам, имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 921.01.004 всех листов приложения по форме 921.01 с соответствующей отметкой в строке 3А приложения по форме 921.01;

14. 921.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 921.00, 921.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554
бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар
үшін патент құны есебін жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды бірге алғанда (бұдан әрі - нысандар) ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 931.00 нысан бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіретін - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебі (бұдан әрі - 931.00 нысан бойынша Есеп);
2) 931.01 нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімінің өндірісі бойынша түсім сомасын айқындау бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 1-қосымша (бұдан әрі - 931.01 нысаны бойынша қосымша);
3) 931.02 нысан бойынша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндіру бойынша түсім сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 2-қосымша (бұдан әрі - 931.02 нысаны бойынша қосымша);
4) 931.03 нысан бойынша өз өнімін өңдеу бойынша түсім сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 3-қосымша (бұдан әрі - 931.03 нысаны бойынша қосымша);
5) 931.04 нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша шығын сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 4-қосымша (бұдан әрі - 931.04 нысаны бойынша қосымша);
6) 931.05 нысан бойынша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) шығын сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнын Есебіне 5-қосымша (бұдан әрі - 931.05 нысаны бойынша қосымша);
7) 931.06 нысан бойынша өз өнімін өзі өңдеуі бойынша шығын сомасын анықтауға ауылшаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 6-қосымша (бұдан әрі - 931.06 нысаны бойынша қосымша);

14. Приложение по форме 921.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 921.00, 921.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Расчета стоимости патента
для юридических лиц - производителей
сельскохозяйственной продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета стоимости патента для юридических лиц производителей сельскохозяйственной продукции, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчет стоимости патента для юридических лиц производителей сельскохозяйственной продукции по форме 931.00 (далее - Расчет по форме 931.00);
2) приложение 1 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы дохода по производству продукции растениеводства по форме 931.01 (далее - приложение по форме 931.01);
3) приложение 2 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы дохода по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по форме 931.02 (далее - приложение по форме 931.02);
4) приложение 3 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы дохода по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства по форме 931.03 (далее - приложение по форме 931.03);
5) приложение 4 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы затрат по производству продукции растениеводства по форме 931.04 (далее - приложение по форме 931.04);
6) приложение 5 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы затрат по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по форме 931.05 (далее - приложение по форме 931.05);
7) приложение 6 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы затрат по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства по форме 931.06 (далее - приложение по форме 931.06);

8) 931.07 нысан бойынша жер салығын Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 7-қосымша (бұдан әрі - 931.07 нысаны бойынша қосымша);
9) 931.08 нысаны бойынша мүлік салығын Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 8-қосымша (бұдан әрі - 931.08 нысаны бойынша қосымша);
10) 931.09 нысаны бойынша көлік құралдарына салынатын салықты Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 9-қосымша (бұдан әрі - 931.09 нысаны бойынша қосымша);
11) 931.10 нысаны бойынша әлеуметтік салықты Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 10-қосымша (бұдан әрі - 931.10 нысаны бойынша қосымша);
12) 931.11 нысаны бойынша салық заңымен төлем мерзімі белгіленген, патент құны есебінде есептелген салықтарды үлестіру бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 11-қосымша (бұдан әрі - 931.11 нысаны бойынша қосымша);
13) 931.12 нысаны бойынша патент құны есебінде өзгеріске сәйкес, салықтарды үлестіру бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 12-қосымша (бұдан әрі - 931.12 нысаны бойынша қосымша);
14) 931.13 нысаны бойынша жер телімдерін пайдалану үшін төлемді есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 13-қосымша (бұдан әрі - 931.13 нысаны бойынша қосымша);
15) 931.14 нысаны бойынша күмәнді міндеттемелер бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 14-қосымша (бұдан әрі - 931.14 нысаны бойынша қосымша).
16) 931.15 нысаны бойынша күмәнді талаптар бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 15-қосымша (бұдан әрі - 931.15 нысаны бойынша қосымша).
2. 931.00 нысан бойынша есеп ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар арнаулы салық режимінде бюджетпен есептесуді жүзеге асыруға арналған.
931.01 нысаны бойынша қосымша өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша түсім сомасын анықтау үшін арналған және егер салық төлеуші өсімдік шаруашылығы өнімін өндіретін жағдайда жасалады.
931.02 нысаны бойынша қосымша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндіру бойынша түсім сомасын анықтау үшін арналған және салық төлеуші мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндірумен шұғылданса жасалады.

8) приложение 7 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению земельного налога по форме 931.07 (далее - приложение по форме 931.07);
9) приложение 8 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению налога на имущество по форме 931.08 (далее - приложение по форме 931.08);
10) приложение 9 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению налога на транспортные средства по форме 931.09 (далее - приложение по форме 931.09);
11) приложение 10 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению социального налога по форме 931.10 (далее - приложение по форме 931.10);
12) приложение 11 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по распределению налогов, включенных в стоимость патента, по срокам уплаты по форме 931.11 (далее - приложение по форме 931.11);
13) приложение 12 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по распределению налогов согласно измененному Расчету стоимости патента по форме 931.12 (далее - приложение по форме 931.12);
14) приложение 13 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению платы за пользование земельными участками по форме 931.13 (далее - приложение по форме 931.13).
15) приложение 14 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по сомнительным обязательствам по форме 931.14 (далее - приложение по форме 931.14).
16) приложение 15 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по сомнительным требованиям по форме 931.15 (далее - приложение по форме 931.15).
2. Расчет по форме 931.00 предназначен для осуществления расчетов с бюджетом юридическими лицами производителями сельскохозяйственной продукции в специальном налоговом режиме.
Приложение по форме 931.01 предназначено для определения суммы дохода по производству продукции растениеводства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции растениеводства.
Приложение по форме 931.02 предназначено для определения суммы дохода по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства).

931.03 нысаны бойынша қосымша өз өнімін өңдеуі бойынша түсім сомасын анықтау үшін арналған және салық төлеуші өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімін ұқсатумен айналысса жасалады.
931.04 нысаны бойынша қосымша өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша шығын сомасын анықтауға арналған және ол салық төлеуші өсімдік шаруашылығы өнімін өндірумен айналысса жасалады.
931.05 нысаны бойынша қосымша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) шығын сомасын анықтауға арналған және ол салық төлеуші мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндірумен айналысса жасалады.
931.06 нысаны бойынша қосымша өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімдерін ұқсату бойынша шығын сомасын анықтауға арналған және салық төлеуші өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімдерін ұқсатумен айналысса жасалады.
931.07 нысаны бойынша қосымша жер салығын есептеуге арналған және ол салық төлеушіде салық салу объектісі бар болған жағдайда жасалады.
Салық төлеушіде жер телімдерінің бірнеше санаттары бар болған жағдайда, жер телімінің әр санаты бойынша 931.07 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады.
931.08 нысаны бойынша қосымша мүлік салығын есептеуге арналған және ол салық төлеушіде салық салу объектісі бар болған жағдайда жасалады.
931.09 нысаны бойынша қосымша көлік құралдарына салықты есептеуге арналған және салық төлеушіде салық салу объектісі бар болған жағдайда толтырылады. Біркелкі көлік құралдары болған кезде (моделдері, қозғалтқыш көлемі, жүк көтергіштігі, отырғызу орындарының саны, қозғалтқыш қуаты, пайдалану уақыты бірдей) олардың жалпы саны көрсетіле отырып бір ғана нысан толтырылады.
931.10 нысан бойынша қосымша әлеуметтік салықты есептеуге арналған.
931.11 нысан бойынша қосымша төлем мерзімі белгіленген, патент құны есебінде енгізілген салықтар сомасын үлестіруге арналған.
931.12 нысаны бойынша қосымша патент құнының берілген өзгерген есебіне сәйкес төлеудің соңғы мерзімі бойынша төленетін салық сомасын айқындауға арналған.
931.13 нысан бойынша қосымша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған және салық төлеушіде салық салу объектісі болса жасалады.
Салық төлеушіде уақытша ақылы пайдалану құқығындағы бірнеше жер телімдері болған кезде әрбір жер телімі бойынша 931.13 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады. Бұл орайда 931.13 нысан бойынша қосымшаның парақтарының жалпы саны уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы жер телімдерінің санына сәйкес келуі тиіс.

Приложение по форме 931.03 предназначено для определения суммы дохода по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается переработкой сельскохозяйственной  продукции собственного производства.
Приложение по форме 931.04 предназначено для определения суммы затрат по производству продукции растениеводства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции растениеводства.
Приложение по форме 931.05 предназначено для определения суммы затрат по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства).
Приложение по форме 931.06 предназначено для определения суммы затрат по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается переработкой сельскохозяйственной  продукции собственного производства.
Приложение по форме 931.07 предназначено для исчисления земельного налога и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения.
В случае наличия у налогоплательщиков нескольких категорий земельных участков, по каждой категории земельного участка составляется отдельный лист приложения по форме 931.07.
Приложение по форме 931.08 предназначено для исчисления налога на имущество и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения.
Приложение по форме 931.09 предназначено для исчисления налога на транспортные средства и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения. При наличии идентичных транспортных средств (одной модели, с одинаковым объемом двигателя, грузоподъемностью, количеством посадочных мест, мощностью двигателя, сроком эксплуатации) составляется одна форма с указанием их общего количества.
Приложение по форме 931.10 предназначено для исчисления социального налога.
Приложение по форме 931.11 предназначено для распределения сумм налогов, включенных в стоимость патента, по установленным срокам уплаты.
Приложение по форме 931.12 предназначено для определения сумм налогов, подлежащих уплате по последнему сроку уплаты, согласно представленному измененному Расчету стоимости патента.
Приложение по форме 931.13 предназначено для исчисления платы за пользование земельными участками и составляется при наличии у  налогоплательщика объектов налогообложения.
В случае наличия у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку составляется отдельный лист приложения по форме 931.13. При этом общее количество листов приложения по форме 931.13 должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.

931.14 нысан Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер сомаларын айқындауға арналған.
931.15 нысан Салық кодексінің  96-бабына  сәйкес күмәнді талаптар бойынша кірістердің сомаларын айқындауға арналған.
3. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысандарды толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен хабарлама арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 931.00 нысаны бойынша есеп жасау
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағының есебі үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі  100 жолында (ЭҚЖЖ коды 45211), мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

Приложение 931.14 предназначено для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
Приложение по форме 931.15 предназначено для определения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса.
3. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и  помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте  уведомление о принятии (доставке) расчета.
2. Составление Расчета по форме 931.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

5) 5-жолда көрсеткіштерді есептеу жүргізілетін валютаның тиісті коды көрсетіледі;
6) 6А және 6В жолдарында 931.00 нысан бойынша есептің тиісті тұрпаты мен түріне белгі жасалады;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) 8-жолда 931.00 нысан бойынша есепке ұсынылған тиісті қосымшаларға белгі жасалады.
9. "Патент құнының есебі" бөлімінде:
1) 931.00.001 жолда 931.00.002, 931.00.005 және 931.00.006 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын табыс (ҚҚС-сыз жылдық жиынтық табыс) көрсетіледі;
2) 931.00.002 жолда 931.00.003 және 931.00.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын қосылған құн салығы салынатын (бұдан әрі - ҚҚС) тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
3) 931.00.003 жолда 15 проценттік ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі. Сату бойынша айналымдар (931.01 нысаны бойынша 00001О жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымша 00001М жолы + 931.03 нысаны бойынша 00001К жолы) формуласы бойынша айқындалады;
4) 931.00.004 жолда нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі. Сату бойынша айналымдар мынадай формула бойынша (931.01 нысаны бойынша қосымшаның 00001Р жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымшаның 00001N жолы + 931.03 нысаны бойынша қосымшаның 00001L жолы) айқындалады;
5) 931.00.005 жолда ҚҚС салынбаған және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетілмейді. Сату бойынша айналымдар мынадай формула бойынша (931.01 нысаны бойынша қосымшаның 00001Q жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымшаның 00001O жолы + 931.03 нысаны бойынша қосымшаның 00001M жолы) айқындалады;
6) 931.00.006 жолында 931.14 нысан бойынша қосымшасының 00001I жолынан көшірілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) және жұмысшылардың табыстары бойынша күмәнді міндеттемелер бойынша кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 931.00.007 жолында 931.14 нысаны бойынша қосымшасының 0001F қорытынды жолынан көшірілетін күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
8) 931.00.008 жолында (931.00.003 жолы х 0,15) - 931.00.015 жолы) формуласы бойынша айқындалатын өткізу бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) 931.00.009 жолында Салық кодексінің 4-тарауына сәйкес салық салынатын кірістерді айқындау кезінде шегерімге жататын, 931.00.011, 931.00.013 және 931.00.014 жолдарының көрсеткіштерінің сомалары түрінде айқындалатын шығыстар сомасы (салықты есепке алмағанда) көрсетіледі;
10) 931.00.010 жолында ҚҚС салынатын және 931.00.011 және 931.00.012 жолдарының көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша шығыстары (айналымдар) көрсетіледі;

5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление;
6) в строке 6А и 6В производится отметка соответствующего типа и вида Расчета по форме 931.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) в строке 8 производится отметка соответствующих представленных приложений к Расчету по форме 931.00.
9. В разделе "Расчет стоимости патента":
1) в строке 931.00.001 указывается доход (совокупный годовой доход без НДС), который определяется суммированием показателей строк 931.00.002, 931.00.005 и 931.00.006;
2) в строке 931.00.002 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые налогом на добавленную стоимость (далее  НДС), которые определяются суммированием показателей строк 931.00.003 и 931.00.004;
3) в строке 931.00.003 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001O приложения по форме 931.01 + строка 00001M приложения по форме 931.02 + строка 00001K приложения по форме 931.03);
4) в строке 931.00.004 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001P приложения по форме 931.01 + строка 00001N приложения по форме 931.02 + строка 00001L приложения по форме 931.03);
5) в строке 931.00.005 указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001Q приложения по форме 931.01 + строка 00001O приложения по форме 931.02 + строка 00001M приложения по форме 931.03);
6) в строке 931.00.006 указывается общая сумма доходов по сомнительным обязательствам по товарам (работам, услугам) и доходам работников, которая переносится из строки 00001I приложения по форме 931.14;
7) в строке 931.00.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам, которая переносится из итоговой строки 00001F приложения по форме 931.14;
8) в строке 931.00.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость по реализации, определяемая по формуле (строка 931.00.003 х 0,15) - строка 931.00.015);
9) в строке  931.00.009 указывается сумма затрат (без учета налогов), относимых на вычеты при определении налогооблагаемого дохода в соответствии с разделом 4 Налогового кодекса, определяемая в виде суммы показателей строк 931.00.011, 931.00.013 и 931.00.014;
10) в строке 931.00.010 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам, работам и услугам, облагаемые НДС и определяемые в виде суммы показателей строк  931.00.011 и 931.00.012;

11) 931.00.011 жолында 15% ставка бойынша ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша шығыстар (айналымдар). Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001О жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001О жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001О жолы) формуласы бойынша айқындалады;
12) 931.00.012 жолында бойынша ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша шығыстар (айналымдар) көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001Р жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001Р жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001Р жолы) формуласы бойынша айқындалады;
13) 931.00.013 жолында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС босатылған шығыстар көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001Q жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001Q жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001Q жолы) формуласы бойынша айқындалады;
14) 931.00.014 жолында 931.14 нысаны бойынша қосымшасының 0001К қорытынды жолынан көшірілген күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
15) 931.00.015 жолында 931.14 нысаны бойынша қосымшасының
0001F қорытынды жолынан көшірілген күмәнді талаптар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 931.00.016 жолында шығыстарға қосылмаған айналымдар бойынша сатып алу бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі (Салық кодексінің 38-бөліміне сәйкес есепке жатқызуға қабылданған ҚҚС сомасы);
17) 931.00.017 жолында сатып алу бойынша ҚҚС сомалары көрсетіледі (Салық кодексінің  38-бөліміне  сәйкес есепке жатқызуға қабылданған ҚҚС сомасы).
Көрсетілетін сома ((931.00.011 х 0,15 + 931.00.016 - 931.00.007) х 931.00.031) формуласы бойынша айқындалады;
18) 931.00.018 жолы 931.00.008 жолының мәні 931.00.017 жолының мәнінен асып кету жағдайында толтырылады. Бұл ретте 931.00.018 жолында 931.00.006 және 931.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлемге ҚҚС сомасы көрсетіледі;
19) 931.00.019 жолы 931.00.017 жолының мәні 931.00.08 жолының мәнінен асып кету жағдайында толтырылады. Бұл ретте 931.00.019 жолында есепке жатқызылған ҚҚС сомасының (сатып алу бойынша) 931.00.013 және 931.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын ҚҚС-тың есептелген сомасынан (айналымдар бойынша, өткізу бойынша) асып кету сомасы туралы анықтамалық ақпарат (бюджетпен есеп айырысу сальдосын айқындау кезінде ескерілмейді) көрсетіледі;
20) 931.00.020 жолында (931.10.018 х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін ҚҚС сомасы көрсетіледі;
21) 931.00.021 жолында (931.07 нысанының 00001 қорытынды жолының көрсеткіші х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін жер салығының сомасы көрсетіледі;

11) в строке 931.00.011 указываются затраты (обороты)  по приобретенным товарам (работам, услугам), облагаемые НДС по ставке 15 процентов. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001O приложения по форме 931.04 + строка 00001O приложения по форме 931.05 + строка 00001O приложения по форме 931.06);
12) в строке 931.00.012 указываются затраты (обороты)  по приобретенным товарам (работам, услугам), облагаемые НДС по нулевой ставке. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001P приложения по форме 931.04 + строка 00001P приложения по форме 931.05 + строка 00001P приложения по форме 931.06);
13) в строке 931.00.013 указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС. Затраты (обороты)  определяются по формуле (строка 00001Q приложения по форме 931.04 + строка 00001Q приложения по форме 931.05 + строка 00001Q приложения по форме 931.06);
14) в строке 931.00.014 указывается сумма сомнительных требований, которая переносится из итоговой строки 00001D приложения по форме 931.15;
15) в строке 931.00.015 указывается сумма НДС по сомнительным требованиям, которая переносится из итоговой строки 00001F приложения по форме 931.15;
16) в строке 931.00.016 указывается сумма НДС по приобретению по оборотам, не включенным в затраты (сумма НДС, принимаемого в зачет в соответствии с главой 38 Налогового кодекса);
17) в строке 931.00.017 указываются суммы НДС по приобретению (суммы НДС, принимаемого в зачет в соответствии с главой 38 Налогового кодекса). Указываемая сумма определяется по формуле ((931.00.011 х 0,15 + 931.00.016 931.00.007) х 931.00.031);
18) строка 931.00.018 заполняется в случае превышения значения строки 931.00.008 над значением строки 931.00.017. При этом в строке 931.00.018 указывается сумма НДС к уплате, определяемая в виде разницы строк 931.00.008 и 931.00.017;
19) строка 931.00.019 заполняется в случае превышения значения строки 931.00.017 над значением строки 931.00.008. При этом в строке 931.00.019 указывается справочная информация (не учитывается при определении сальдо расчетов с бюджетом) о сумме превышения суммы НДС, относимой в зачет (по приобретению), над исчисленной суммой НДС (по оборотам по реализации), определяемой в виде разницы строк 931.00.017 и 931.00.008;
20) в строке 931.00.020 указывается сумма НДС к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (931.00.018 х 0,2);
21) в строке 931.00.021 указывается сумма земельного налога к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (показатель итоговой строки 00001 формы 931.07 x 0,2);

22) 931.00.022 жолында (931.08 нысанының 00001 қорытынды жолының көрсеткіші х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
23) 931.00.023 жолында (көлік құралдары салығының жалпы сомасы (931.09.012 жолы көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын 931.09 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтары) х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
24) 931.00.024 жолында (931.10.008С х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
25) 931.00.025 жолында (жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдердің жалпы сомасы (931.13 нысаны бойынша 931.13.012 жолдарының барлық парақтары сомасының көрсеткіші ретінде айқындалатын) х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
26) 931.00.026 жолында (931.00.001 - 931.00.009 - 931.00.021 - 931.00.022 - 931.00.023 - 931.00.024 - 931.00.025) формуласы бойынша жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. Салық салынатын кірісті айқындау кезінде бұрынғы жылдың залалдары ескерілмейді;
27) 931.00.027 жолында 931.00.023 жолы кірістерден шегерімдерге жатқызылатын шығыстардың асуы кезінде толтырылады. Бұл ретте 931.00.027 жолында ((931.00.009 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025) - 931.00.001) формуласы бойынша жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын салық есебі бойынша залал сомасы туралы анықтамалық ақпарат (келесі салық кезеңінде 931.00 нысаны бойынша есепті толтыру кезінде ескерілмейді) көрсетіледі;
28) 931.00.028 жолда 931.00.026 жолының көрсеткішіне салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
29) 931.00.029 жолда (931.00.026 х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдік ескеріле отырып төленетін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
30) 931.00.030 жолында (931.00.020 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025 + 931.00.029) жолдарының көрсеткіштерін қосындылау жолымен айқындалатын 931.00 нысаны бойынша есеп бойынша бюджетке төлеуге жататын салықтар сомасы көрсетіледі;
31) 931.00.031 жолында (931.00.002/931.00.001 х 100) формуласы бойынша айқындалатын айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналымның үлес салмағы көрсетіледі.
10. 931.00 нысаны бойынша есеп Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.

22) в строке 931.00.022 указывается сумма налога на имущество к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (показатель итоговой строки 00001 формы 931.08 x 0,2);
23) в строке 931.00.023 указывается сумма налога на транспортные средства к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (общая сумма налога на транспортные средства (определяемая как сумма показателей строк 931.09.012 всех листов приложения по форме 931.09) x 0,2);
24) в строке 931.00.024 указывается сумма социального налога к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (931.10.008С x 0,2);
25) в строке 931.00.025 указывается сумма платы за пользование земельными участками, определяемая по формуле (общая сумма платы за пользование земельными участками (определяемая как сумма показателей строк 931.13.012 всех листов приложения по форме 931.13) x 0,2);
26) в строке 931.00.026 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определяемая в  виде разницы строк по формуле (931.00.001 - 931.00.009 - 931.00.021 - 931.00.022 - 931.00.023 - 931.00.024 - 931.00.025). При определении налогооблагаемого дохода убытки прошлых лет не учитываются;
27) строка 931.00.027 заполняется при превышении затрат, относимых на вычеты, над доходами. При этом в строке 931.00.027 указывается справочная информация о сумме убытка по налоговому учету (не учитывается при заполнении Расчета по форме 931.00 в следующем налоговом периоде), определяемая в виде разницы строк по формуле ((931.00.009 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025) - 931.00.001);
28) в строке 931.00.028 указывается сумма корпоративного подоходного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к показателю строки 931.00.026;
29) в строке 931.00.029 указывается сумма корпоративного подоходного налога к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (931.00.028 x 0,2);
30) в строке 931.00.030 указывается сумма налогов, подлежащих к уплате в бюджет по Расчету по форме 931.00, определяемая путем суммирования показателей строк (931.00.020 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025 + 931.00.029);
31) в строке 931.00.031 указывается удельный вес облагаемого оборота в общей сумме оборота, определяемый по формуле (931.00.002/931.00.001 х 100).
10. Расчет по форме 931.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.

3. 931.01 нысаны бойынша қосымша жасау
1. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
12. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында қоса беріліп отырған тізімге сәйкес шығарылатын дақылдың коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) С бағанының жолдарында әрбір дақыл бойынша егіс көлемі көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында кәсіпорынның әрбір дақыл бойынша орташа шығымдылығы (бастапқы есепті берген кезде - кәсіпорынның соңғы 5 жыл үшін есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С бағанының жолдары мен D бағанының жолдарының көрсеткіштері ретінде айқындалатын оны тоннаға аудара отырып өнімнің жалпы жиыны көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әрбір түрі бойынша рефакция көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өз мұқтажына пайдаланылатын өнімнің әрбір түрі бойынша көлемі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өз ұқсатуына бағытталған өз өндірісі өнімінің көлемі көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында (Е бағанының жолдары - F бағанының жолдары - G бағанының жолдары - Н бағанының жолдары) формуласы бойынша айқындалатын сатуға жататын ағымдағы жыл өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында ағымдағы кезең басына сатылмаған өз өндірісі өнімінің артық қалғандары көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына артық қалғандар көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында (І бағанының жолы + J бағанының жолы - К бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын сататын өнім көлемі көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында өнімнің әрбір түрін сатудың орташа бағасы (бастапқы есепті тапсырған кезде - кәсіпорынның бұрынғы жыл үшін есеп беру деректері бойынша) көрсетіледі;
14) N бағанында (L бағанының жолы х М бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын өнімді сатудан кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте N бағанының жолдар көрсеткіштері О, Р және Q бағандарының тиісті жолдарына сәйкес келетін көрсеткіштер сомасына сәйкес келуі тиіс;

3. Составление приложения по форме 931.01
11. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
12. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой культуры согласно прилагаемого перечня:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается посевная площадь по каждой культуре;
4) в строках графы D указывается средняя урожайность каждой культуры (при представлении первоначального расчета по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается валовой сбор продукции, определяемый в виде произведения показателей строк графы C и строк графы D, с переводом его в тонны;
6) в строках графы F указывается рефакция по каждому виду выращиваемых  культур;
7) в строках графы G указывается объем каждого вида продукции, используемой на собственные нужды;
8) в строках графы H указывается объем продукции собственного производства, направленной на собственную переработку;
9) в строках графы I указывается объем продукции текущего года, подлежащей реализации, определяемый по формуле (строка графы E - строка графы F - строка графы G - строка графы H);
10) в строках графы J указываются остатки нереализованной продукции собственного производства на начало текущего периода;
11) в строках графы K указываются остатки на конец текущего периода;
12) в строках графы L указывается объем продукции к реализации, определяемый по формуле (строка графы I + строка графы J - строка графы K);
13) в строках графы M указывается средняя цена реализации каждого вида продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
14) в строках графы N указывается сумма дохода от  реализации продукции, определяемая по формуле (строка графы L х строка графы M). При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;

15) О бағанының жолдарында 15 процент ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
16) Р бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
13. 931.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 931.02 нысан бойынша қосымша жасау
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
15. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында қоса беріліп отырған тізімге сәйкес шығарылатын өнімнің коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) С бағанының жолдарында ауыл шаруашылығы малдарының (ара балұясының, құстардың сандары) басы көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өнімнің әрбір түрінің орташа шығуы (бастапқы есепті тапсырған кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылы үшін есеп беру деректері бойынша) көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С бағаны мен D бағанының жолдар көрсеткіштерінің туындысын тоннаға (мың данаға) аудара отырып айқындалатын өнімнің жалпы шығуының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің басына өткізілмеген өнімнің қалдықтары көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өз қажеттіліктеріне пайдаланылатын мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің әрбір түрінің көлемі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өзі қайта өңдеуге жіберілетін мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің көлемі көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында (Е бағанының жолы + F бағанының жолы - G бағанының жолы - Н бағанының жолы - I бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын өткізуге жататын өнімнің көлемі  көрсетіледі;

15) в строках графы O указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указывается обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
13. Приложение по форме 931.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 931.02
14. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
15. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой продукции согласно прилагаемого перечня:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается поголовье сельскохозяйственных животных (количество пчелосемей, птиц);
4) в строках графы D указывается средний выход продукции каждого вида (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма валового выхода продукции, определяемая произведением показателей строк графы C и графы D с переводом в тонны (тыс. штук);
6) в строках графы F указываются остатки нереализованной продукции на начало текущего периода;
7) в строках графы G указывается объем каждого вида продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства),  используемой на собственные нужды;
8) в строках графы Н указывается объем продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства), который направляется на собственную переработку;
9) в строках графы I указывается остатки нереализованной продукции на конец текущего периода;
10) в строках графы J указывается объем продукции, подлежащий реализации, определяемый по формуле (строка графы  Е + строка графы F - строка графы G - строка графы H - строка графы I);

11) К бағанының жолдарында кәсіпорынның есеп беру деректері бойынша (бастапқы есепті берген кезде - кәсіпорынның бұрынғы жыл үшін есептілік деректері бойынша) мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің әрбір түрі бойынша 1 тоннасы (1000 данасы) үшін сатудың орташа бағасы көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында (J бағанының жолдары х K бағанының жолдары) формуласы бойынша J және K бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді өткізуден кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте L бағаны жолдарының көрсеткіштері М, N және О бағандарының тиісті жолдарының көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс;
13) М бағанының жолдарында 15 процент ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
15) О бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. 931.02 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 931.03 нысан бойынша қосымша жасау
17. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
18. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса беріліп отырған тізімге сәйкес өндірілетін өнімдердің коды көрсетіледі;
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің басына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өз өндірісінен шығарылатын жалпы өнім көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында одан әрі өз өңдеуіне жіберілетін өнімнің көлемі (мысалы, өндірілген ұнның бір бөлігі макарон өнімдерін өндіруге жіберіледі. Бұл жағдайда ұнның осы көлемі макарон өндірісі үшін шикізат болып табылады);

11) в строках графы K указывается средняя цена реализации за 1 тонну (1000 штук) по каждому виду продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по данным отчетности предприятия (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
12) в строках графы L указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая в виде произведения соответствующих строк граф J и K по формуле (строка графы J х строка графы K). При этом показатели строк графы L должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф M, N и O;
13) в строках графы M указывается обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
14) в строках графы N указывается предполагаемые обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
15) в строках графы O указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
16. Приложение по форме 931.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 931.03
17. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
18. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой продукции согласно прилагаемого перечня:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы С указывается остатки нереализованной продукции на начало текущего периода.
4) в строках графы D указывается валовый выход продукции собственного производства;
5) в строках графы E указывается объем продукции,  направляемой на дальнейшую собственную переработку (к примеру, часть произведенной муки пойдет на производство макаронных изделий. При этом данный объем муки будет являться сырьем для производства макарон);

6) F бағанының жолдарында өзінің шаруашылық қажеттілігіне жұмсау көзделетін өнім көлемі көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында (С бағанының жолдары + D бағанының жолдары - Е бағанының жолдары - F бағанының жолдары - G бағанының жолдары) формуласы бойынша айқындалатын өткізуге жатқызылған өнім көлемі көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында кәсіпорын есептілігінің деректері бойынша (бастапқы есепті табыс еткен кезде - кәсіпорынның өткен жыл үшін есептілік деректері бойынша) өнімнің әр түрі бойынша орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында (Н бағанының жолы х I бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын Н және I бағандарының тиісті көрсеткіштерінің туындысы ретінде айқындалатын өнімді өткізуден кіріс сомасы көрсетіледі;
11) K бағанының жолдарында 15 процент ставкасы бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында нөлдік ставкасы бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
19. 931.03 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 931.04-нысан бойынша қосымшалар жасау
20. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
21. "Өткізілетін тауардың 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса берілген тізімге сәйкес өндірілетін дақылдың коды көрсетіледі;
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігіне пайдаланылатын тұқымдар сатып алу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған тұқым салмақтық көрсеткіште ескеріледі);

6) в строках графы F указывается объем продукции, используемой на собственные нужды хозяйства;
7) в строках графы G указывается остатки нереализованной продукции на конец текущего периода;
8) в строках графы Н указывается объем продукции, подлежащей реализации, определяемый по формуле (строка графы С + строка графы D - строка графы E - строка графы F - строка графы G);
9) в строках графы I указывается средняя цена реализации по каждому виду продукции по данным отчетности предприятия (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
10) в строках графы J указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая в виде произведения соответствующих показателей строк граф H и I по формуле (строка графы H х строка графы I). При этом показатели строк графы должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф K, L и M;
11) в строках графы K указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
12) в строках графы L указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
13) в строках графы M указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
19. Приложение по форме 931.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 931.04
20. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
21. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой культуры согласно прилагаемого перечня:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение семян, используемых на 1 единицу реализуемой продукции по каждому виду выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета учитывается расход семян в весовом выражении по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

4) D бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне жанар-жағармай материалдарын (бұдан әрі - ЖЖМ) сатып алуға жұмсалатын шығын сомасы көрсетіледі (бастапқы есеп беру кезінде соңғы 5 жыл үшін кәсіпорын есептілігінің деректері бойынша жұмсалған ЖЖМ көлемі ескеріледі);
5) Е бағанының жолдарында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын тұқымдар сатып алу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын минералды тыңайтқыш бойынша шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған минералды тыңайтқыштардың салмақ көлемі ескеріледі);
7) G бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын электр қуаты бойынша шығындар сомасы көрсетіледі. Бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша аталған соманы айқындау үшін жұмсалған электр қуатының көлемі қолданылады;
8) H бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне еңбекақыға жұмсалатын шығынының (шығысының) сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша)  көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне салық төлеушіге басқа ұйымдар көрсететін көлік қызметтері бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) K бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне кәсіпорынның басқа да шығындарының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне С, D, E, F, G, H, І, J және K бағандарының тиісті жолдарын жинақтаумен айқындалатын барлық шығындарының жиынтық сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша)  көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;

4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение горюче-смазочных материалов (далее - ГСМ) в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета учитывается расход ГСМ по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на минеральные удобрения в расчете на 1 единицу реализуемой продукции  каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета учитывается объем, вес расхода минеральных удобрений по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на 1 единицу реализуемой продукции  каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета для определения данной суммы  применяется объем израсходованной электроэнергии по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) на заработную плату в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается итоговая сумма всех затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции  по каждому виду выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет), определяемая суммированием показателей соответствующих строк граф C, D, E, F, G, H, I, J и K. При этом затраты, включенные в статью затрат производство продукции, не могут быть включены в статью затрат на ее дальнейшую переработку;

13) M бағанының жолдарында сатылатын өнімнің көлемі көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L бағанының жолдарын М бағанының жолдарында көбейту формуласы бойынша айқындайтын, өсімдік шаруашылығының барлық өнімдеріне жұмсалатын шығынның сомасы көрсетіледі;
15) O бағанының жолдарында 15 проценттік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетуді) сатып алу бойынша айналым көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша шығындар (айналымдар) көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі.
22. 931.04-нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
7. 931.05-нысан бойынша қосымшалар жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
24. "Өткізілетін өнімнің 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында  реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса берілген өндірілетін өнімдердің коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі үшін жем-шөпке жұмсалатын шығындар сомасы  көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жем-шөп шығындары салмақтық көрсеткіште ескеріледі);
4) D бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде ЖЖМ-ге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есеп беру кезінде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған ЖЖМ көлемі ескеріледі);
5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде негізгі құралдарды жөндеуге кететін шығынының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі.;

13) в строках графы M указывается объем реализуемой продукции;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой продукции растениеводства, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M;
15) в строках графы O указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указывается затраты (обороты), облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
22. Приложение по форме 931.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
7. Составление приложения по форме 931.05
23. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
24. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции:
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой продукции согласно прилагаемого перечня:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение кормов, расходуемых на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета учитывается расход кормов в весовом выражении по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение ГСМ в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета учитывается израсходованный объем ГСМ по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на 1 единицу реализуемой продукции в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

6) F бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде мал дәрігерлік препараттар сатып алуға кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде электр қуатына кететін шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған электр қуатының көлемі ескеріледі);
8) Н бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде жұмыс берушінің еңбекақы шығындарының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде салық төлеушінің сырт ұйымдардан көлік қызмет көрсету бойынша шығынының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде басқа да шығындардың сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында С, D, E, F, G, H, І, J, K бағандарының жолдарын жинақтаумен айқындалатын өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында өнімнің әр түрінің саны көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L бағанының жолдарын  М бағанының жолдарында көбейту формуласы бойынша айқындалатын, барлық өткізілетін өнімдерді өндіруге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 15 проценттік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсету) сатып алу бойынша айналым көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында  нөлдік ставка бойынша салық салынатын тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі.
25. 931.05-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
8. 931.06-нысаны бойынша қосымшалар жасау

6) в строках графы F указывается сумма затрат на ветеринарные препараты в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета учитывается объем израсходованной электроэнергии по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) работодателя на заработную плату в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается общая сумма затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, определяемая суммированием показателей соответствующих строк граф C, D, E, F, G, H, I, J, K. При этом затраты, включенные в статью затрат производство продукции, не могут быть включены в статью затрат на ее дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается количество каждого вида единицы продукции;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой единицы продукции, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются обороты по приобретению товаров (работ, услуг), облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются обороты по приобретению товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются обороты по приобретению товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
25. Приложение по форме 931.05 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
8. Составление приложения по форме 931.06

26. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
27. "Өткізілетін өнімнің 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында  реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса берілген тізімге сәйкес өндірілетін өнімдердің коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде шикізаттар мен материалдар алуға жұмсалатын шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде ЖЖМ-ге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған ЖЖМ көлемі ескеріледі);
5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде негізгі құралдарды жөндеуге кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде үй-жайларды, жабдықтарды және т.б. жалға алуға кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде электр қуатына кететін шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған электр қуатының көлемі ескеріледі);
8) Н бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;

26. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
27. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код реализуемой продукции согласно прилагаемого перечня:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение сырья и материалов в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение ГСМ в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета учитывается израсходованный объем ГСМ по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на единицу реализуемой продукции переработки в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на аренду помещения, оборудования и т.д. в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета учитывается объем израсходованной электроэнергии по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

9) І бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде жұмыс берушінің еңбекақы шығынының (шығысының) сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде салық төлеушіге басқа ұйымдар көрсететін көлік қызметтері бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде басқа да шығындардың сомасы бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі.
12) L бағанының жолдарында С, D, E, F, G, H, І, J және K бағандарының жолдарын жинақтаумен айқындалатын, өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімдердің жалпы көлемі көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L және М бағандарының тиісті жолдарын көбейту бойынша айқындалатын, барлық өткізілетін  өнімді өндіруге жұмсалатын шығынның сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 15 проценттік ставка бойынша ҚҚС салынатын шығындар (айналым) көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында  нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын шығындар (айналым) көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған шығындар (айналым) көрсетіледі.
28. 931.06-нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
9. 931.07 нысан бойынша қосымшалар жасау
29. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда 931.07 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі;
4) 4-жолда жер заңдарына сәйкес жер телімінің тиісті санатына белгі соғылады;
5) 5-жолда жер телімі ауданының тиісті өлшемі көрсетіледі.
30. "Жер салығы бойынша ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағаны 4F жолы толтырылған жағдайда ғана толтырылады.
В бағанының жолдарында қоса берілген тізімге сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің коды көрсетіледі:
001 - егістік;
002 - тыңайған жер;
003 - көпжылдық екпелер;
004 - шабындықтар;
005 - жайылым;

9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) работодателя на заработную плату работников в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается предполагаемая сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается общая сумма затрат в расчете на единицу реализуемой продукции переработки, определяемая суммированием соответствующих показателей строк граф C, D, E, F, G, H, I, J и  K. При этом затраты, включенные в статью затрат на производство указанной продукции, не могут быть включены в затраты на еҰ дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается общий объем реализуемой продукции переработки;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой продукции переработки, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
28. Приложение по форме 931.06 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
9. Составление приложения по форме 931.07
29. В разделе   "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
3) в строке 3 указывается общее количество листов приложения по форме 931.07;
4) в строке 4 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
5) в строке 5 указывается соответствующая мера площади земельного участка.
30. В разделе "Информация по земельному налогу":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) графа В заполняется только в случае заполнения строки 4F.
в строках графы В указывается код земель сельскохозяйственного назначения, согласно прилагаемого перечня:
001 - пашня;
002 - залежь;
003 - многолетние насаждения;
004 - сенокосы;
005 - пастбища;

3) C бағанының жолдарында жер телімдерінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында жер телімдерінің ауданы (га., қажет жағдайда шаршы метр) көрсетіледі;
5) E бағанының жолдарында тиісті бонитет балы көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында Салық кодексінің 329-бабына сәйкес жер салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанының 00001 жолында 931.07 нысаны бойынша қосымша парақтарының 00002 жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын есептелген жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы сома 931.07 нысаны бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана көрсетіледі;
8) G бағанының 00002 жолында 931.07 нысаны бойынша қосымша парақтарының 00002 жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын есептелген жер салығының жалпы жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы сома 931.07 нысаны бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана көрсетіледі;
9) G бағанының 00002 жолында жер телімдерінің тиісті санаттары бойынша есептелген жер салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. Жер телімінің бір санаты бойынша бірнеше парақ толтырылған жағдайда, жер салығының сомасы 931.07 нысаны бойынша қосымшада жер телімінің тиісті санаты бойынша парақтардың бірінде ғана көрсетіледі.
31. 931.07-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
10. 931.08-нысан бойынша қосымшалар толтыру
32. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
33. "Мүлік салығы бойынша ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында негізгі құралдар мен материалдық емес активтер тізімі көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің жыл басындағы қалдық құны көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында Салық кодексінің  355-бабына  сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының тиісті жолдарының көрсеткіштерін көбейтумен анықтайтын мүлік салығын есептеу сомасы көрсетіледі;
6) Е бағанының 0001 жолдарында есептелген мүлік салығының жалпы жиынтық сомасы көрсетіледі.
34. 931.08-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
11. 931.09-нысан бойынша қосымшалар жасау
35. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда көрсеткіш есебі жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
4) 4-жолда 931.09-нысан бойынша қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі;
5) 5-жолда көлік құралының тиісті түріне белгі қойылады.

3) в строках графы С указывается кадастровый номер земельных участков;
4) в строках графы D указывается площадь земельных участков (в гектарах и (или), при необходимости, в квадратных метрах);
5) в строках графы E указывается соответствующий балл бонитета;
6) в строках графы F указывается ставка земельного налога  в соответствии со статьей 329 Налогового кодекса;
7) в строках графы G указывается исчисленная сумма земельного налога, определяемая в виде произведения соответствующих показателей строк граф D и F;
8) в строке 00001 графы G указывается общая итоговая сумма исчисленного земельного налога, определяемая как сумма показателей строк 00002 листов приложения по форме 931.07. При этом данная сумма указывается только в первом листе приложения по форме 931.07;
9) в строке 00002 графы G указывается итоговая сумма исчисленного земельного налога по соответствующим категориям земельных участков. В случае заполнения нескольких листов по одной категории земельного участка, сумма земельного налога указывается только в одном из листов по соответствующей категории земельного участка приложения по форме 931.07.
31. Приложение по форме 931.07 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
10. Составление приложения по форме 931.08
32. В разделе   "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
33. В разделе "Информация по налогу на имущество":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается перечень основных средств и нематериальных активов;
3) в строках графы C указывается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов на начало года;
4) в строках графы D указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
5) в строках графы E указывается исчисленная сумма налога на имущество, определяемая произведением соответствующих показателей строк граф C и D;
6) в строке 00001 графы E указывается общая итоговая сумма начисленного налога на имущество.
34. Приложение по форме 931.08 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
11. Составление приложения по форме 931.09
35. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление показателей;
4) в строке 4 указывается общее количество листов приложения по форме 931.09;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида транспортного средства.

36. "Көлік құралдарына салынатын салықты есептеу бойынша мәліметтер" бөлімінде:
1) 931.09.001 жолда көлік құралының түрі, моделі және маркасы көрсетіледі;
2) 931.09.002 жолда көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;
3) 931.09.003 жолда маркасы (моделі, түрі) көрсетілетін және шыққан жылы көрсетілетін көлік құралдарының саны көрсетіледі;
4) 931.09.004. жолдарында көлік құралдарына салық салу объектілері көрсетіледі;
931.09.004А жолында автомобильдің жүк көтергіштігі (жүк автомобильдері бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004В жолында автомобиль қозғалтқышының көлемі (жеңіл автомобильдер бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004С жолында отырғызу орындарының саны (автобустар бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004D жолында қозғалтқыштың ат күшімен өлшенетін қуаты (катерлер, кемелер, жетектер, баржалар мен яхталар бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004Е жолында қозғалтқыштың киловаттпен өлшенетін қуаты (ұшу аппараттары 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
5) 931.09.005 жолда Салық кодексінің  347-бабының  2-тармағына сәйкес жеңіл автомобильдерде қозғалтқыштың артық көлемі көрсетіледі.
37. "Көлік құралдарына салынатын салық" бөлімінде:
1) 931.09.006 жолда салық кезеңінің ішінде көлік құралдарына меншік құқығын жүзеге асырудың нақты кезеңі (айлар саны) көрсетіледі;
2) 931.09.007 жолда Салық кодексінің  347-бабының  1-тармағына сәйкес көлік салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 931.09.008 жолда жеңіл автомобильдер бойынша 931.09.007 + 931.09.005 х 7 ретінде, басқа көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 931.09.007 жолында көрсетілген сома ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 931.09.009 жолда Салық кодексінің 347-бабының 3, 4, 5, 7 тармақтарында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
5) 931.09.010 жолда 931.09.008 және 931.09.009 жолдарының көрсеткіштерін көбейту бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін салық сомасы, түзету коэффициентін ескере отырып, көрсетіледі;
6) 931.09.011 жолда (931.09.010/12 х 931.09.006) формуласы бойынша айқындалатын нақты иелену кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену уақыты 12 айды құраса, 931.09.010 жолында көрсетілген сома 931.09.011 жолына көшіріледі;
7) 931.09.012 жолында 931.09. және 931.09.011 жолдарының көрсеткіштерінің туындысы бойынша айқындалатын көлік құралдарының санын ескере отырып, көрсетіледі.

36. В разделе "Сведения для исчисления налога на транспортные средства":
1) в строке 931.09.001 указывается вид, модель и марка транспортного средства;
2) в строке 931.09.002 указывается год выпуска транспортного средства;
3) в строке 931.09.003 указывается количество транспортных средств указываемой марки (модели, вида) и указываемого года выпуска транспортного средства;
4) в строках 931.09.004 указываются объекты обложения налогом на транспортные средства:
в строке 931.09.004A указывается грузоподъемность автомобиля (при заполнении приложения по форме 931.09 по грузовым автомобилям);
в строке 931.09.004B указывается объем двигателя автомобиля (при заполнении приложения по форме 931.09  по легковым автомобилям);
в строке 931.09.004C указывается количество посадочных мест (при заполнении приложения по форме 931.09  по автобусам);
в строке 931.09.004D указывается мощность двигателя в лошадиных силах (при заполнении приложения по форме 931.09  по катерам, судам, буксирам, баржам и яхтам);
в строке 931.09.004E указывается мощность двигателя, в киловаттах (при заполнении приложения по форме 931.09  по летательным аппаратам);
5) в строке 931.09.005 указывается превышение объема двигателя у легковых автомобилей в соответствии с пунктом 2 статьи 347 Налогового кодекса.
37. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 931.09.006 указывается фактический период (количество месяцев) реализации прав собственности на транспортное средство в течение налогового периода;
2) в строке 931.09.007 указывается ставка налога на транспортные средства, в соответствии с пунктом 1 статьи 347 Налогового кодекса;
3) в строке 931.09.008 указывается сумма налога, определяемая по легковым автомобилям как 931.09.007 + 931.09.005 х 7 тенге, для остальных транспортных средств и летательных аппаратов как сумма, отраженная в строке 931.09.007;
4) в строке 931.09.009 указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пунктах 3, 4, 5, 7 статьи 347 Налогового кодекса;
5) в строке 931.09.010 указывается сумма налога за отчетный налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая произведением показателей строк 931.09.008 и 931.09.009;
6) в строке 931.09.011 указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая по формуле (931.09.010/12 х 931.09.006). В случае если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строку 931.09.011 переносится сумма, отраженная в строке 931.09.010;
7) в строке 931.09.012 указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая произведением показателей строк 931.09.003 и 931.09.011.

38. 931.09-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
12. 931.10-нысан бойынша қосымшалар толтыру
39. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
40. "Әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандар бойынша мәліметтер толтырылады;
931.10.001А жолында өткен жылғы 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.002А жолында 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынбайтын кірісі көрсетіледі;
931.10.003А жолында 931.10.001А және 931.10.002А жолдарының айырмасы түрінде айқындалатын 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.004А жолында Салық кодексінің  317-бабына  сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005А жолында ағымдағы жылға мәлімделген жұмысшылардың саны көрсетіледі;
931.10.006А жолында 931.10.004А және 931.10.005А жолдарының туындысы бойынша айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы  көрсетіледі;
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде әлеуметтік салықтың нақты есептелген сомасы көрсетілген 931.10.006А жолы ғана көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандардан басқа барлық жұмыс істеушілер бойынша көрсеткіштер толтырылады;
931.10.001В жолында өткен жыл үшін 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.002В жолында 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынбайтын кірісі көрсетіледі;
931.10.003В жолында 931.10.001В және 931.10.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынатын кірісі көрсетіледі;
931.10.004В жолында Салық кодексінің 317-бабына сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005В жолында ағымдағы жылға мәлімделген жұмысшылардың саны көрсетіледі;
931.10.006В жолында Салық кодексінің  317-бабына  сәйкес әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
931.10.007В жолында 931.10.004В және 931.10.005В жолдарының туындысымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде әлеуметтік салықтың нақты есептелген сомасы көрсетілген 931.10.006В жолы ғана көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандарды қоса, барлық жұмыс істеушілер бойынша көрсеткіштер толтырылады;
931.10.001С жолында 931.10.001А және 931.10.001В жолдарының көрсеткіштері түрінде айқындалатын өткен жыл үшін 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.003С жолында 931.10.001А мен 931.10.001В жолдарының көрсеткіштері түрінде айқындалатын 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынатын кірісі көрсетіледі;

38. Приложение по форме 931.09 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
12. Составление приложения по форме 931.10
39.  В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
40. В разделе   "Социальный налог":
1) в строках графы А заполняются показатели по работающим иностранным специалистам административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001A указывается средняя заработная плата 1 работника за прошлый год;
в строке 931.10.002A указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом;
в строке 931.10.003A указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде разницы показателей строк 931.10.001А и 931.10.002А;
в строке 931.10.004A указывается сумма социального налога на 1 работника, исчисленная в соответствии со статьей 317 Налогового кодекса;
в строке 931.10.005A указывается заявленная численность работников на текущий год;
в строке 931.10.006A указывается сумма социального налога, определяемая произведением строк 931.10.004А и 931.10.005А.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006А с указанием фактически исчисленной суммы социального налога;
2) в строках графы В заполняются показатели по всему работающему персоналу, за исключением работающих иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001B средняя заработная плата 1 работника за прошлый год;
в строке 931.10.002B  указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом;
в строке 931.10.003B; указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде разницы показателей строк 931.10.001В и 931.10.002В;
в строке 931.10.004B указывается сумма социального налога на 1 работника, исчисленная в соответствии со статьей 317 Налогового кодекса;
в строке 931.10.005B указывается заявленная численность работников на текущий год;
в строке 931.10.006B указывается исчисленная сумма социального налога, определяемая произведением строк 931.10.004В и 931.10.005В.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006В с указанием фактически исчисленной суммы социального налога;
3) в строках графы С заполняются показатели по всему работающему персоналу, включая работающих иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001С указывается средняя заработная плата 1 работника за прошлый год, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.001А и 931.10.001В;
в строке 931.10.002С указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.002А и 931.10.002В;
в строке 931.10.003С указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде суммы показателей строк 931.10.003А и 931.10.003В;

931.10.004С жолында 931.10.004А және 931.10.004В жолдарының көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын Салық кодексінің  317-бабына  сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005С жолында 931.10.005А және 931.10.005В жолдары көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын, ағымдағы жылға жұмысшылардың мәлімделген саны көрсетіледі;
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде 931.10.006С жолы ғана толтырылады.
931.10.007 жолында 201.00 нысан бойынша 201.00.010D жолынан көшірілген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
931.10.008С жолында 931.10.006С - 931.10.007С формуласы бойынша айқындалатын төленетін әлеуметтік салық көрсетіледі.
41. 931.10-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
13. 931.11-нысан бойынша қосымшалар толтыру
42. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
43. "Мерзім бойынша патент құнын үлестіру" бөлімінде:
1) 931.11.001 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын ҚҚС сомалары көрсетіледі;
931.11.001А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.020 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.11.001В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.020 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.11.001С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.001А - 931.11.001В нысаны бойынша Есептің 931.00.020 жолы) формуласымен айқындалатын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
2) 931.11.002 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес төлем мерзімдері бойынша бөле отырып, соның ішінде 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөле отырып төленуге жататын жер салығының сомалары көрсетіледі.
931.11.002А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.021 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.002В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.021 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.002С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.002А - 931.11.002В нысаны бойынша Есептің 931.00.021 жолы) формуласымен айқындалатын жер салығының сомасы көрсетіледі;

в строке 931.10.004С указывается сумма социального налога на 1 работника исчисленная в соответствии со статьей 317 Налогового кодекса определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.004А и 931.10.004В;
в строке 931.10.005С указывается заявленная численность работников на текущий год определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.005А и 931.10.005В;
в строке 931.10.006С указывается исчисленная сумма социального налога, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.006А и 931.10.006В.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006С.
в строке 931.10.007С указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, переносимая из строки 201.00.010D по форме 201.00;
в строке 931.10.008С указывается социальный налог к уплате, определяемый по формуле 931.10.006С - 931.10.007С.
41. Приложение по форме 931.10 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
13. Составление приложения по форме 931.11
42. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
43. В разделе "Распределение стоимости патента по срокам":
1) в строке 931.11.001 указываются суммы НДС, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.001А указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.020 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.001В указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.020 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.001С указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.020 Расчета по форме 931.00 - 931.11.001А - 931.11.001В);
2) в строке 931.11.002 указываются суммы земельного налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты  в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по соответствующим кодам бюджетной классификации с учетом 80 процентной льготы.
В строке 931.11.002А указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.021 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.002В указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.021 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.002С указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.021 Расчета по форме 931.00 - 931.11.002А - 931.11.002В);

Бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөлуге (931.07 нысаны бойынша қосымшаның 00002 жиынтық жолының көрсеткіші (жер телімінің әр санаты бойынша) х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын  жер салығының сомасы жатады.
"БЖК 104303" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4D жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104304" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4А жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104305" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4В жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104306" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4Е жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104307" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4F жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104308" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4С жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
3) 931.11.003 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын мүлік салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.003А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.022 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.003В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.022 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.003С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.022 жолы - 931.11.003А - 931.11.003В) формуласымен айқындалатын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
4) 931.11.004 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес сомалары бюджетке төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын көлік құралдары салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.004А жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.023 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.004В жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.023 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.004С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.023 жолы - 931.11.004А - 931.11.004В) формуласымен айқындалатын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
5) 931.11.005 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес бюджетке сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын әлеуметтік салық сомалары көрсетіледі;

Разбивке по соответствующим кодам бюджетной классификации подлежат суммы земельного налога, определяемые по формуле (показатель итоговой строки 00002 приложения по форме 931.07 (по каждой категории земельных участков) х 0,2).
Строка "КБК 104303" заполняется в случае наличия отметки в строке 4D приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104304" заполняется в случае наличия отметки в строке 4A приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104305" заполняется в случае наличия отметки в строке 4В приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104306" заполняется в случае наличия отметки в строке 4E приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104307" заполняется в случае наличия отметки в строке 4F приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104308" заполняется в случае наличия отметки в строке 4C приложения по форме 931.07;
3) в строке 931.11.003 указываются суммы налога на имущество, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты  в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.003А указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.022 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.003В указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.022 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.003С указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.022 Расчета по форме 931.00 - 931.11.003А - 931.11.003В);
4) в строке 931.11.004 указываются суммы налога на транспортные средства, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты  в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.004А указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.023 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.004В указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.023  Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.004С указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.023  Расчета по форме 931.00 - 931.11.004А - 931.11.004В);
5) в строке 931.11.005 указываются суммы  социального налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты  в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:

931.11.005А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.024 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.11.005В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.024 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.11.005С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.024 жолы - 931.11.005А - 931.11.005В) формуласымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
6) 931.11.006 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп бюджетке төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.006А жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.029 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.006В жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.029 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.006С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.029 жолы - 931.11.006А - 931.11.006В) формуласымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 931.11.007 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп бюджетке төленуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007А жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.025 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007В жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.025 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.025 жолы - 931.11.007А - 931.11.007В) формуласымен айқындалатын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер көрсетіледі.
44. 931.11-нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
14. 931.12-нысан бойынша қосымшалар жасау
45. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.

в строке 931.11.005А указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.024  Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.005В указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.024  Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.005С указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.024  Расчета по форме 931.00 - 931.11.005А - 931.11.005В);
6) в строке 931.11.006 указываются суммы  корпоративного подоходного налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты  в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.006А указывается сумма  корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.029  Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.006В указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.029  Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.006С указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.029 Расчета по форме 931.00 - 931.11.006А - 931.11.006В);
7) в строке 931.11.007 указываются суммы платы за пользование земельными участками, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса;
в строке 931.11.007А указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок до 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.025 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.007В указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.025 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.007С указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.025 Расчета по форме 931.00 - 931.11.007А - 931.11.007В).
44. Приложение по форме 931.11 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
14. Составление приложения по форме 931.12
45. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.

46. "Мерзім бойынша патент құнын үлестіру" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген есепке сәйкес бюджетке төлеуге жататын салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.020 жолынан көшірілетін ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.021 жолынан көшірілетін жер салығының сомасы көрсетіледі, соның ішінде 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөле отырып төленуге жататын жер салығының сомалары көрсетіледі;
931.12.003А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.022 жолынан көшірілетін мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.023 жолынан көшірілетін көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.024 жолынан көшірілетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген есептің 931.00.029 жолынан көшірілетін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген есептің 931.00.025 жолынан көшірілетін жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында 931.00 нысаны бойынша Есепке сәйкес алғашқы екі мерзім бойынша нақты есептелген салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.003В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, келесі салық кезеңінің 20 наурызына дейінгі мерзімде төлеуге жататын салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001С жолында 931.12.001А және 931.12.001В бағаналарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;

46. В разделе "Распределение стоимости патента по срокам":
1) в строках графы А указываются суммы налогов, подлежащие уплате в бюджет согласно измененному расчету по форме 931.00:
в строке 931.12.001A указывается сумма НДС, переносимая из строки 931.00.020 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.002A указывается сумма земельного налога, переносимая из строки 931.00.021 измененного Расчета по форме 931.00, в том числе с разбивкой по соответствующим кодам бюджетной классификации с учетом 80 процентной льготы;
в строке 931.12.003A указывается сумма налога на имущество, переносимая из строки 931.00.022 измененного Расчета по  форме 931.00;
в строке 931.12.004A указывается сумма налога на транспортные средства, переносимая из строки 931.00.023 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.005A указывается сумма социального налога, переносимая из строки 931.00.024 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.006A указывается сумма корпоративного подоходного налога, переносимая из строки 931.00.029 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.007А указываются сумма платы за пользование земельными участками, переносимая из строки 931.00.025 измененного Расчета по форме 931.00;
2) в строках графы В указываются суммы налогов, фактически начисленных по первым двум срокам  согласно Расчету по форме 931.00:
в строке 931.12.001B указывается сумма НДС, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.002B указывается сумма земельного налога, фактически начисленная по срокам уплаты  20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.003B указывается сумма налога на имущество, фактически начисленного по срокам уплаты  20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.004B указывается сумма налога на транспортные средства, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.005B указывается сумма социального налога, фактически начисленная по срокам уплаты  20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.006B указывается сумма корпоративного подоходного налога, фактически начисленная по срокам уплаты  20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.007В указывается сумма  платы за пользование земельными участками, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
3) в строках графы С указываются суммы налогов, подлежащие уплате по сроку 20 марта следующего налогового периода, определяемые в виде разницы показателей соответствующих строк граф А и В:
в строке 931.12.001C указывается сумма НДС, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемые в виде разницы показателей строк 931.12.001A и 931.12.001B;

931.12.002С жолында 931.12.002А  және 931.12.002В бағаналарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
С бағанының 931.12.003 жолында 931.12.003А және 931.12.003В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004С жолында 931.12.004А және 931.12.004В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005С жолында 931.12.005А және 931.12.005В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006С жолында 931.12.006А және 931.12.006В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007С жолында 931.12.007А және 931.12.007В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
47. 931.12 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
15. 931.13 нысан бойынша қосымша жасау
48. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда 931.13 нысан бойынша қосымшалар парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
49. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 931.13.001 жолда жер телімін жалдау шартын жасасу күні көрсетіледі;
2) 931.13.002 жолда жер телімін жалдау шартының нөмірі көрсетіледі;
3) 931.13.003 жолда жер телімін жалдау шартының мерзімі көрсетіледі;
4) 931.13.004 жолда жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі;
931.13.004А жолда облыстың атауы көрсетіледі;
931.13.004В жолда қала, аудан атауы көрсетіледі;
931.13.004С жолда кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
931.13.004D жолда көше (даңғыл, бульвар, тұйық көше) атауы көрсетіледі;
5) 931.13.005 жолда жер заңдарына сәйкес жер телімінің тиісті санатына белгі жасалады;
6) 931.13.006 жолда жер заңдарына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
7) 931.13.007 жолда бонитет балы көрсетіледі;
8) 931.13.008 жолда есепті салық кезеңінде жер телімін жалға беру айларының саны көрсетіледі;
9) 931.13.009 жолда тиісті өлшеу бірлігіне белгі соғылады;

в строке 931.12.002C указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.002A  и 931.12.002B;
в строке 931.12.003 графы C указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.003A и 931.12.003B;
в строке 931.12.004C указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.004A и 931.12.004B;
в строке 931.12.005C указывается сумма социального налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.005A и 931.12.005B;
в строке 931.12.006C указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.006A и 931.12.006B;
в строке 931.12.007С указывается сумма  платы за   пользование земельными участками, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.007А и 931.12.007В .
47. Приложение по форме 931.12 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
15. Составление приложения по форме 931.13
48. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается общее количество листов приложения по форме 931.13.
49. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":
1) в строке 931.13.001 указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) в строке 931.13.002 указывается номер договора аренды земельного участка;
3) в строке 931.13.003 указывается срок договора аренды земельного участка;
4) в строке 931.13.004 указывается местонахождение земельного  участка:
в строке 931.13.004А указывается наименование области;
в строке 931.13.004В указывается наименование города, района;
в строке 931.13.004С указывается наименование поселка или села;
в строке 931.13.004D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
5) в строке 931.13.005 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
6) в строке 931.13.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
7) в строке 931.13.007 указывается балл бонитета;
8) в строке 931.13.008 указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде;
9) в строке 931.13.009 производится отметка соответствующей единицы измерения;

10) 931.13.010 жолда гектардағы (шаршы метр) жер телімінің аумағы көрсетіледі;
11) 931.013.011 жолда жер телімінің аумағы үшін 1 гектарға (шаршы метрге) жер телімін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының мөлшері көрсетіледі;
12) 931.13.012 жолда (931.13.010 х 931.13.01)/12 х 931.31.008 формуласы бойынша есепті салық кезеңінде жер телімін пайдалану үшін төлем ставкасы негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі.
50. 931.13 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
16. 931.14 нысан бойынша қосымша жасау
51. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
52. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша және жұмысшылардың табыстары бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші-кредитордың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша жеткізуші-кредитор құжатының (шот-фактуралардың, орындалған жұмыс актісінің және басқалардың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында ҚҚС-сыз кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында кредиторлық берешек туындаған кезде қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Е бағанында көрсетілген ставканы негізге ала отырып, есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған жұмысшылардың табыстары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы;
9) I бағанының жолында (00001D жолы + 00001G жолы + 00001Н жолы) формуласы бойынша айқындалатын күмәнді міндеттемелердің жалпы сомасы көрсетіледі.
53. 931.14 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
17. 931.15 нысаны бойынша қосымша жасау
54. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
55. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

10) в строке 931.13.010 указывается площадь земельного участка в гектарах (кв.м);
11) в строке 931.13.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками за 1 гектар (кв.м) площади земельного участка;
12) в строке 931.13.012 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (931.13.010 x 931.13.011)/12 x 931.31.008.
50. Приложение по форме 931.13 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
16. Составление приложения по форме 931.14
51. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
52. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам) и доходам работников":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика-кредитора;
3) в строках графы С указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
4) в строках графы D указывается сумма кредиторской задолженности без НДС;
5) в строках графы Е указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
6) в строках графы F указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная исходя из ставки, указанной в графе Е;
7) в строке графы G указываются сумма кредиторской задолженности по доходам работников, признанная налогоплательщиком сомнительной;
8) в строке графы Н указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам, признанной налогоплательщиком сомнительной;
9) в строке графы I указывается общая сумма сомнительных обязательств, определяемая по формуле (строка 00001 D + строка 00001 G + строка 00001Н);
53. Приложение по форме 931.14 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
17. Составление приложения по форме 931.15
54. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
55.В разделе "Сомнительные требования":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика, которому реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;

3) С бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында ҚҚС-сыз тауарларды өткізу (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында дебиторлық берешек туындалған кезде қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Е бағанында көрсетілген ставка негізінде есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
56. 931.15 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 931.00, 931.01, 931.02, 931.03, 931.04, 931.05, 931.06, 931.07, 931.08, 931.09, 931.10, 931.11, 931.12, 931.13, 931.14, 931.15 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті
Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар
үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына
патент алуға өтініш жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және 932.00 нысаны бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент алуға өтініш (бұдан әрі - Өтініш) жасау   тәртібін қарастырады.
2. Өтініш ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент алуға арналған.
3. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Өтініш Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Өтініш екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен хабарлама арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

3) в строках графы С указывается номер и дата документа (счета-фактуры), по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
4) в строках графы D указывается сумма дебиторской задолженности по реализации товаров (работ, услуг) без НДС;
5) в строках графы E указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения дебиторской задолженности;
6) в строках графы F указывается сумма налога на добавленную стоимость исчисленная исходя из ставки, указанной в графе Е.
56. Приложение по форме 931.15 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 931.00, 931.01, 931.02, 931.03, 931.04, 931.05, 931.06, 931.07, 931.08, 931.09, 931.10, 931.11, 931.12, 931.13, 931.14, 931.15 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления на получение патента
на право применения специального налогового
режима для юридических лиц - производителей
сельскохозяйственной продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на получение патента на право применение специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по форме 932.00 (далее - Заявление).
2. Заявление предназначено для получения патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
3. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - Заявление заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - Заявление заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Заявление составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

5) 5-жолда Өтініштің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда есептеу жүргізілетін валютаның тиісті коды көрсетіледі.
8. "Патент алу үшін мәліметтер"   бөлімінде:
1) 932.00.001 жолда қызметтің түрінің тиісті белгісі қойылады;
2) 932.00.002 жолда мәлімделетін қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
3) 932.00.003 жолда тиесілі жер телімінің аумағы көрсетіледі:
932.00.003А жолда егіс алаңы көрсетіледі;
932.00.003В жолда шабындық көрсетіледі;
932.00.003С жолда жайылым көрсетіледі;
932.00.003D жолда басқа да жерлер көрсетіледі;
4) 932.00.004 жолда ағымдағы салық кезеңінде болжанған түсімнің сомасы көрсетіледі;
5) 932.00.005 жолда ағымдағы салық кезеңінде болжанған шығын сомасы көрсетіледі;
6) 932.00.006 жолда ағымдағы салық кезеңінде шот-фактура бланкілерінің саны көрсетіледі;
7) 932.00.007 жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілері туралы мәлімет көрсетіледі:
932.00.007А жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілерінің саны көрсетіледі;
932.00.007В жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілері бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
9. "Салық төлеуші туралы қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) 932.00.008 жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
932.00.008А жолда куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
932.00.009В жолда есепке қою күні көрсетіледі;
2) 932.00.009 жолда салық кезеңнің басына өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімінің өткізілмей қалғандары және оны қайта өңдеу өнімдерінің артық қалғандары туралы белгі қойылады.
10. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 932.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті
Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Тіркелген жиынтық салық пен акциз бойынша
бірыңғай оңайлатылған декларацияны жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген жиынтық салық пен акциз бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларацияны, қоса беріп отырған нысандарды (бұдан әрі - нысандар) жасаудың тәртібін қарастырады:

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Заявления;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление.
8. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 932.00.001 производится отметка соответствующего вида деятельности;
2) в строке 932.00.002 указывается общая заявляемая численность работников;
3) в строке 932.00.003 указываются площади земельных участков, имеющихся в наличии:
в строке 932.00.003А указываются посевные площади;
в строке 932.00.003В указывается площадь сенокосных угодий;
в строке 932.00.003С указывается площадь пастбищ;
в строке 932.00.003D указывается площадь прочих земель;
4) в строке 932.00.004 указывается сумма предполагаемого дохода на текущий налоговый период;
5) в строке 932.00.005 указывается сумма предполагаемых затрат на текущий налоговый период;
6) в строке 932.00.006 указывается количество бланков счетов-фактур на текущий налоговый период;
7) в строке 932.00.007 указываются сведения о неиспользованных бланках счетов-фактур:
в строке 932.00.007А указывается количество неиспользованных бланков счетов-фактур;
в строке 932.00.007В указывается сумма НДС по неиспользованным счетам-фактурам.
9. В разделе "Дополнительная информация о налогоплательщике":
1) в строке 932.00.008 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика  налога на добавленную стоимость:
в строке 932.00.008А указывается серия и номер свидетельства;
в строке 932.00.008В указывается дата постановки на учет;
2) в строке 932.00.009 производится отметка о  наличии остатков нереализованной сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов еҰ переработки на начало налогового периода.
10. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 932.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Единой упрощенной декларации
по фиксированному суммарному налогу и акцизу
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Единой упрощенной декларации по фиксированному суммарному налогу и акцизу, включающей прилагаемые формы (далее - формы):

1) 940.00 нысан бойынша тіркелген жиынтық салық пен акциз бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларация (бұдан әрі - 940.00 нысан бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларация);
2) 940.01 нысан бойынша тіркелген жиынтық салық пен акциз сомасын есептеу бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларацияға қосымша (бұдан әрі - 940.01 нысан бойынша қосымша).
2. 940.00 нысан бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларация арнайы салық режимі бойынша жеке кәсіпкерліктің жеке түрлері үшін бюджетпен есептесуге арналған.
940.01 нысанға қосымша салық төлеушілердің тіркелген жиынтық салық және акциз сомасын есептеуге арналған.
3. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сия қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысанды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде нысан толтырылмайды.
6. Нысанды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 940.00 нысан бойынша бірыңғай оңайлатылған
декларация жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирманың атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағының есебі үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып
табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі
100 жолында (ЭҚЖЖ коды 45211), мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

1) Единой упрощенной декларации по фиксированному суммарному налогу и акцизу по форме 940.00 (далее - Единая упрощенная декларация по форме 940.00);
2) приложения к Единой упрощенной декларации по исчислению суммы фиксированного суммарного налога и акциза по форме 940.01 (далее - приложение по форме 940.01).
2. Единая упрощенная декларация по форме 940.00 предназначена для  расчетов с бюджетом при применении специального налогового режима для отдельных видов предпринимательской деятельности.
Приложение по форме 940.01 предназначено для исчисления налогоплательщиками суммы фиксированного суммарного налога и акциза.
3. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового Кодекса.
4. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Единой упрощенной
декларации по форме 940.00
7. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) строка 3 указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

Егер ұйым ШК-1 немесе ШК-2 нысандары бойынша бұрын есептілік табыс етпесе, негізгі қызметінің ЭҚЖЖ ғана көрсету қажет;
5) 5-жолда тіркелген жиынтық салық пен акцизді есептеу жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
6) 6-жолда 940.00 нысан бойынша бірыңғай оңайлатылған декларацияның тиісті түрінің белгісі қойылады;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) 8-жолда 940.01 нысан бойынша қосымшалар парақтарының саны көрсетіледі.
8. "Тіркелген жиынтық салық пен акциз" бөлімінде:
1) 940.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс, 940.01 нысан бойынша қосымшаның 940.01.012 жолынан көшірілетін акциз сомасы көрсетіледі;
2) 940.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс, 940.01 нысан бойынша қосымшаның 940.01.001 жолының көрсеткіштерін жиынтықтау арқылы айқындалатын тіркелген жиынтық салық сомасы көрсетіледі;
3) 940.00.003 жолында салық кезеңі үшін тіркелген жиынтық салық есептелген мөлшерінен төленуге тиіс 70% құрайтын және (940.00.002 х 0,7) формуласы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 940.00.004 жолында салық кезеңі үшін тіркелген жиынтық салық есептелген мөлшерінен төленуге тиіс 30% құрайтын және (940.00.002 х 0,3) формуласы бойынша корпоративті (жеке) салық сомасы көрсетіледі.
9. 940.00 нысан бойынша бірыңғай оңайлатылған декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 940.01 нысан бойынша қосымшаны жасау
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
11. "Тіркелген жиынтық салық" бөлімінде:
1) 3-жолда салық кезеңінде салық салу объектісінің бар екендігі туралы белгі соғылады.
940.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады:
3А жолына тиісті белгімен толық салық кезеңіне тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
3В жолына тиісті белгімен салық кезеңінің 15-ші күнінен кейін енгізілген тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
3С жолына тиісті белгімен салық кезеңінің 15-ші күніне дейін шығарылған тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
15-ші күннен кейін енгізілген және салық кезеңінің 15-ші күніне дейін шығарылған объектілер бойынша 940.01 нысан бойынша қосымшаларды жасау кезінде осы салық салу объектісіне сәйкес келетін тіркелген жиынтық салық ставкасының мөлшерінен 50 процент мөлшерінде айқындалатын тіркелген жиынтық салық сомасы көрсетіледі;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление фиксированного суммарного налога и акциза;
6) в строке 6 производится отметка соответствующего вида Единой упрощенной декларации по форме 940.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) в строке 8  указывается количество листов приложений по форме 940.01.
8. В разделе "Фиксированный суммарный налог и акциз":
1) в строке 940.00.001 указывается сумма акциза, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 940.01.012 приложения по форме 940.01;
2) в строке 940.00.002 указывается сумма фиксированного суммарного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк 940.01.001 формы 940.01;
3) в строке 940.00.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате в отчетном налоговом периоде, составляющая 70 % от исчисленной величины фиксированного суммарного налога и определяемая по формуле (940.00.002 х 0,7);
4) в строке 940.00.004 указывается общая сумма корпоративного (индивидуального) подоходного налога, подлежащая уплате в  бюджет, составляющая 30 % от исчисленной величины фиксированного суммарного налога и определяемая по формуле (940.00.002 х 0,3).
9. Единая упрощенная декларация по форме 940.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 940.01
10. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
11. В разделе "Фиксированный суммарный налог":
1) в строке 3 производится отметка о наличии объектов обложения в налоговом периоде.
Отдельный лист приложения по форме 940.01 составляется:
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, имевшимся в наличии полный налоговый период, с соответствующей отметкой в строке 3А;
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, введенными после 15 числа налогового периода, с соответствующей отметкой в строке 3В;
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, выбывшими до 15 числа налогового периода, с соответствующей отметкой в строке 3С.
При составлении приложения по форме 940.01 по объектам, введенным после 15 числа и выбывшим до 15 числа налогового периода, указывается ставка фиксированного суммарного налога, определяемая в размере 50 процентов от размера ставки фиксированного суммарного налога, соответствующей данному объекту обложения;

2) 940.01.001С жолында 940.01.002С-тан 940.01.011С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс тіркелген жиынтық салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 940.01.002 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшалай ұтысты ойын автоматтары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.002А жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшалай ұтысты ойын автоматтар саны көрсетіледі;
940.01.002В жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтарына қолданатын, тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;
940.01.002С жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.002А х 940.01.002В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың сомасы көрсетіледі;
4) 940.01.003 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын тотализаторлар кассалары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.003А жолда тотализаторлар кассаларының - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.003В жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын тотализаторлар кассаларына қолданатын, тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;
940.01.003С жолда тотализаторлар кассалары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.003А х 940.01.003В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
5) 940.01.004 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын букмекер конторларының кассалары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.004А жолда букмекер конторларының кассалары - салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.004В жолда букмекер конторлары кассаларына қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.004С жолда букмекер конторлары кассалары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.004А х 940.01.004В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
6) 940.01.005 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшасыз ұтыс ойын автоматтары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.005А жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшасыз ұтыс ойын автоматтар саны көрсетіледі;
940.01.005В жолда ақшасыз ұтыс ойын автоматтарына қолданатын, тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;

2) в строке 940.01.001С указывается общая сумма фиксированного суммарного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк с 940.01.002С по 940.01.011С;
3) в строке 940.01.002 указываются данные по игровым автоматам с денежным выигрышем, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.002А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых автоматов с денежным выигрышем;
в строке 940.01.002В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым автоматам с денежным выигрышем;
в строке 940.01.002С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых автоматов с денежным выигрышем по формуле (940.01.002А х 940.01.002В);
4) в строке 940.01.003 указываются данные по кассам тотализаторов, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.003А указывается количество объектов обложения - касс тотализаторов;
в строке 940.01.003В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к кассам тотализаторов;
в строке 940.01.003С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству касс тотализаторов по формуле (940.01.003А х 940.01.003В);
5) в строке 940.01.004 указываются данные по кассам букмекерских контор, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.004А указывается количество объектов обложения - касс букмекерских контор;
в строке 940.01.004В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к кассам букмекерских контор;
в строке 940.01.004С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству касс букмекерских контор по формуле (940.01.004А х 940.01.004В);
6) в строке 940.01.005 указываются данные по игровым автоматам без денежного выигрыша, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.005А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых автоматов без денежного выигрыша;
в строке 940.01.005В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым автоматам без денежного выигрыша;

940.01.005С жолда ақшасыз ұтыс ойын автоматтары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.005А х 940.01.005В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
7) 940.01.006 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ойын жолдарының мәліметтері көрсетіледі:
940.01.006А жолда тіркелген жиынтық салық объектілері - ойын жолдарының саны көрсетіледі;
940.01.006В жолда ойын жолдарына қолданатын, тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.006С жолда ойын жолдарына қолданатын, тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын ойын жолдарының санына (940.01.006А х 940.01.006В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
8) 940.01.007 жолда тіркелген жиынтық салық сомасын объектілері болып табылатын карт (картинг бойынша) ойыны бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.007А жолда карт ойындары - тіркелген жиынтық салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.007В жолда карт ойынына қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.007С жолда карт ойынына қолданатын, тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын карта ойыны санына (940.01.007А х 940.01.007В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
9) 940.01.008 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын бильярд үстелі бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.008А жолда бильярд үстелі - тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.008В жолында бильярд үстелінің санына қатысты тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.008С жолда бильярд үстелінің санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілердің ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.008А х 940.01.008В) формуласы бойынша айқындалатын бильярд үстелінің санына қатысты тіркелген тиісті жиынтық салық сомасы көрсетіледі;
10) 940.01.009 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын лото ойынын ұйымдастырушылар бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.009А жолда лото ойынын ұйымдастырушы - толық салық кезеңінде тіркелген жиынтық салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.009В жолында лото ойынын ұйымдастырушыға қолданатын - салық салынатын объектілердің санына толық салық кезеңінде тіркелген тиісті ставкасы көрсетіледі;

в строке 940.01.005С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых автоматов без денежного выигрыша по формуле (940.01.005А х 940.01.005В);
7) в строке 940.01.006 указываются данные по игровым дорожкам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.006А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых дорожек;
в строке 940.01.006В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым дорожкам;
в строке 940.01.006С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых дорожек по формуле (940.01.006А х 940.01.006В);
8) в строке 940.01.007 указываются данные по картам (по картингу), являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.007А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - картов;
в строке 940.01.007В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к картам;
в строке 940.01.007С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству картов по формуле (940.01.007А х 940.01.007В);
9) в строке 940.01.008 указываются данные по бильярдным столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.008А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - бильярдных столов;
в строке 940.01.008В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к бильярдным столам;
в строке 940.01.008С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству бильярдных столов, по формуле (940.01.008А х 940.01.008В);
10) в строке 940.01.009 указываются данные по организаторам лото, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.009А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - организаторов лото;
в строке 940.01.009В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к организаторам лото;

940.01.009С жолда лото ойынын ұйымдастырушыға қолданатын орын санына тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.009А х 940.01.009В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
11) 940.01.010 жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдері бойынша (тіркелген жиынтық салығын салынатын объектілері болып табылатын ойын үстелдері бойынша) мәліметтер көрсетіледі:
940.01.010А жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдері - салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.010В жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдеріне қатысты қолданатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.010С жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдері санына тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.010А х 940.01.010В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың сомасы көрсетіледі;
12) 940.01.011 жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі саны бойынша (тіркелген жиынтық салығы салынатын объектілері болып табылатын ойын үстелдері бойынша) мәліметтер көрсетіледі:
940.01.011А жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі санына - салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.011В жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.011С жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.011А х 940.01.011В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салығының сомасы көрсетіледі.
12. "Акциз" бөлімінде:
Бөлім 940.01 нысан бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана толтырылады:

в строке 940.01.009С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству организаторов лото по формуле (940.01.009А х 940.01.009В);
11) в строке 940.01.010 указываются данные по игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона, (по игровым столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом):
в строке 940.01.010А указывается количество объектов обложения - игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
в строке 940.01.010В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
в строке 940.01.010С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона, по формуле (940.01.010А х 940.01.010В);
12) в строке 940.01.011 указываются данные по игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель, (по игровым столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом):
в строке 940.01.011А указывается количество объектов обложения - игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
в строке 940.01.011В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
в строке 940.01.011С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель, по формуле (940.01.011А х 940.01.011В).
12. В разделе "Акциз":
Раздел заполняется только в первом листе приложения по форме 940.01:

1) 940.01.012С жолында 940.01.013С-дан 940.01.016С-ге дейінгі жолдар көрсеткіштерін жиынтықтау жолымен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 940.01.013 жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтары бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.013А жолында ақшалай ұтысты ойын автоматтары - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.013В жолында ақшалай ұтысты ойын автоматтарына қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.013С жолында (940.01.013А х 940.01.013В) формуласы бойынша ақшалай ұтысты ойын автоматтарының санына тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
3) 940.01.014 жолында тотализатор кассалары жөніндегі деректер көрсетіледі:
940.01.014А жолында тотализатор кассалары - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.014В жолында тотализатор кассаларына қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.014С жолында (940.01.014А х 940.01.014В) формуласы бойынша тотализатор кассаларына тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
4) 940.01.015 жолында букмекерлік конторалар кассалары бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.015А жолында букмекерлік конторалар кассалары - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.015В жолында букмекерлік конторалар кассаларына қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.015С жолында (940.01.015А х 940.01.015В) формуласы бойынша букмекерлік конторалар кассаларына тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
5) 940.01.016 жолында ойын үстелдері бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.016А жолында ойын үстелдері - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.016В жолында ойын үстелдеріне қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.016С жолында (940.01.016А х 940.01.016В) формуласы бойынша ойын үстелдеріне тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
13. 940.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 940.00, 940.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті
Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және
салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге
(қайта тіркеуге) өтініш жасау ережелері

1) в строке 940.01.012С указывается общая сумма акциза, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк с 940.01.013С по 940.01.016С;
2) в строке 940.01.013 указываются данные по игровым автоматам с денежным выигрышем:
в строке 940.01.013А указывается количество объектов обложения - игровых автоматов с денежным выигрышем;
в строке 940.01.013В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к игровым автоматам с денежным выигрышем;
в строке 940.01.013С указывается сумма акциза, определяемая путем применения соответствующей ставки  акциза к количеству игровых автоматов с денежным выигрышем по формуле (940.01.013А х 940.01.013В);
3) в строке 940.01.014 указываются данные по кассам тотализаторов:
в строке 940.01.014А указывается количество объектов обложения - касс тотализаторов;
в строке 940.01.014В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к кассам тотализаторов;
в строке 940.01.014С указывается сумма акциза, определяемая путем применения соответствующей ставки акциза к количеству касс тотализаторов по формуле (940.01.014А х 940.01.014В);
4) в строке 940.01.015 указываются данные по кассам букмекерских контор:
в строке 940.01.015А указывается количество объектов обложения - касс букмекерских контор;
в строке 940.01.015В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к кассам букмекерских контор;
в строке 940.01.015С указывается сумма акциза, определяемая путем применения соответствующей ставки акциза к количеству касс букмекерских контор по формуле (940.01.015А х 940.01.015В);
5) в строке 940.01.016 указываются данные по игровым столам:
в строке 940.01.016А указывается количество объектов обложения - игровых столов;
в строке 940.01.016В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к игровым столам;
в строке 940.01.016С указывается сумма акциза, которая определяется путем применения соответствующей ставки акциза к количеству игровых столов, по формуле (940.01.016А х 940.01.016В).
13. Приложение по форме 940.01 подписывается должностным лицом его заполнившим.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 940.00, 940.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 554
Правила
составления Заявления на регистрацию
(перерегистрацию) объектов налогообложения
и объектов, связанных с налогообложением
фиксированным суммарным налогом

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса беріліп отырған нысандарды қоса (бұдан әрі - нысандар) тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш жасаудың тәртібін көздейді:
1) 942.00-нысан бойынша тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш (бұдан әрі - 942.00-нысан бойынша өтініш);
2) 942.01-нысан бойынша тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтінішке қосымша (бұдан әрі - 942.01-нысан бойынша қосымша);
3) 942.01-нысан бойынша қосымшалардың 942.01.011, 942.01.012 жолдарына қосымша нысан;
4) 942.01-нысан бойынша қосымшалардың 942.01.013, 942.01.014 жолдарына қосымша нысан.
2. 942.00-нысан бойынша өтініш кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлері үшін арнайы салық режимін қолдану кезінде тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу үшін (қайта тіркеу) арналған.
942.01-нысан бойынша қосымша нысан нақты ойын орындары (тұрақты нүктелері) бойынша тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерін тіркеу үшін (қайта тіркеу) арналған.
942.01-нысан бойынша қосымша 942.01.011-ден 942.01.014-ке дейінгі жолдарға қосымша нысандар жер учаскелері және жылжымайтын мүліктер туралы мәліметтерді көрсетуге және ол мәліметтерді көрсетілген жолдарда толық көлемде көрсету мүмкін емес жағдайларда толтырылады. Бұл жағдайда 942.01-нысан бойынша қосымша 942.01.011-ден 942.01.014-ке дейінгі жолдарға қосымша парақтардың қажет саны толтырылады.
3. Егер салық төлеушіде бірнеше ойын мекемелері (тұрақты нүкте) бар болса, онда әр ойын мекемесі (тұрақты нүкте) бойынша 942.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
4. Тіркелген жиынтық салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімінде - толық;
басқа бөлімдерде - тек бұрын ұсынылған мәліметтер бойынша өзгерістер болған жолдар ғана толтырылады. "Салық салынатын объектілер туралы мәліметтер" бөлімінің "Салық салынатын объектілердің жалпы саны" бағанының тиісті жолдарындағы салық салынатын объектілер істен шыққан кезде "0" мәні көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом по форме 942.00 (далее - Заявление по форме 942.00);
2) приложения к Заявлению на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом по форме 942.01 (далее - приложение по форме 942.01);3) дополнительной формы к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01;
4) дополнительной формы к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01.
2. Заявление по форме 942.00 предназначено для регистрации (перерегистрации) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом при применении специального налогового режима для отдельных видов предпринимательской деятельности.
Приложение по форме 942.01 предназначено для регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом по конкретным игорным заведениям (стационарным точкам).
Дополнительные формы к строкам с 942.01.011 по 942.01.014 приложения по форме 942.01 предназначены для отражения сведений о земельных участках и недвижимом имуществе и заполняются в случае, если сведения не могут быть отражены в указанных строках в полном объеме. При этом заполняется необходимое количество листов дополнительных форм к строкам с 942.01.011 по 942.01.014 приложения по форме 942.01.
3. В случае, если налогоплательщик имеет несколько игорных заведений (стационарных точек), то по каждому игорному заведению (стационарной точке) заполняется отдельный лист приложения по форме 942.01.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом в формах заполняются:
раздел "Общая информация" - полностью;
в остальных разделах - только те строки, по которым произошли изменения ранее представленных сведений. При выбытии объектов налогообложения, в соответствующих строках графы "Общее количество объектов обложения" раздела "Сведения об объектах налогообложения" указывается значение "0".

5. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
7. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде нысандар толтырылмайды.
8. Деректер жоқ жағдайда 942.01 нысан бойынша тиісті жолдарының қосымша нысандарында көрсетілуге жататын мәліметтер жоқ болған жағдайда нысандар ұсынылмайды.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен немесе электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағындағы 3) тармақшасына сәйкес нысанды қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 942.00 нысан бойынша өтініш жасау
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда салық салу объектілерін енгізу (шығару) күні көрсетіледі;
3) 3-жолда заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100%-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағының есебі үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің  (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі 100 жолында (ЭҚЖЖ коды 45211), мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің
атауы
Жол
коды
Есепті
кезең
үшін
барлығы
оның ішінде:
Қызметтің
негізгі
түрі
қосалқы
(басқа да)
қызмет
түрлері
сауда

5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительных формах к соответствующим строкам по форме 942.01, формы не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового комитета;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте  уведомление о принятии (доставке) Заявления.
2. Составление Заявления по форме 942.00
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается дата ввода (выбытия) объектов обложения;
3) в строке 3 указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N№1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N№1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
На-
имено-
вание пока-
зате-
лей
Код
ст-ро-ки
Всего за отче-тный год
в том числе:
основ-ной вид деяте-льнос-ти
вторичные (другие) виды деятельности
торгов-ля
охота
рекла-ма
рыбо-
ловст-во
рыбо-
водст-во

Егер ұйым ШК-1 немесе ШК-2 нысандары бойынша бұрын есептілік табыс етпесе, негізгі қызметінің ЭҚЖЖ ғана көрсету қажет;
5) 5-жолда лицензияланатын қызмет түрінің атауы көрсетіледі;
6) 6-жолда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы туралы мәлімет көрсетіледі:
6А-жолда лицензия нөмірі көрсетіледі;
6В-жолда лицензияның берілген күні көрсетіледі;
6С-жолда лицензияның қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
7) 7-жолда лицензиардың атауы көрсетіледі;
8) 8-жолда 942.00-нысаны бойынша өтініш толтырудың тиісті себептері (тіркеу, қайта тіркеу) көрсетіледі;
9) 9-жолда тиісті ұсынылған нысан белгісі қойылады.
11.   "Салық салу объектілері туралы мәліметтер" бөлімі:
1) 942.00.001-жолда ойын орыны өз өкілдері арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын столдарының жалпы саны көрсетіледі;
2) 942.00.002-жолда ойын орыны өз өкілдері арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын құмар ойындарын өткізуге арналған ойын столдарының жалпы саны көрсетіледі;
3) 942.00.003-жолда ақшалай ұтыстары бар ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
4) 942.00.004-жолда тотализатор кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
5) 942.00.005-жолда букмекерлік кеңселер кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
6) 942.00.006-жолда ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
7) 942.00.007-жолда ойын жолдарының жалпы саны көрсетіледі;
8) 942.00.008-жолда карттардың (картинг үшін) жалпы саны көрсетіледі;
9) 942.00.009-жолда құмар бильярд столдарының жалпы саны көрсетіледі;
10) 942.00.010-жолда лото ұйымдастырушылардың жалпы саны көрсетіледі.
12. 942.00 нысандағы өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 942.01-нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы көрсетіледі;
3) 3-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) орналасқан жері көрсетіледі:
3А-жолда ойын облыс атауы көрсетіледі;
3В-жолда қала немесе ауданның атауы көрсетіледі;
3С-жолда елді мекен атауы көрсетіледі;
3D-жолда көше атауы көрсетіледі;
3Е-жолда үй нөмірі көрсетіледі;
4) 4-жолда 942.01-нысан бойынша қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі.

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 5 указывается наименование лицензируемого вида деятельности;
6) в строке 6 указываются данные о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности, связанной с обслуживанием граждан и юридических лиц:
в строке 6А указывается номер лицензии;
в строке 6В указывается дата выдачи лицензии;
в строке 6С указывается срок действия лицензии;
7) в строке 7 указывается наименование лицензиара;
8) в строке 8 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 942.00 (регистрация, перерегистрация);
9) в строке 9 производится отметка соответствующих представленных форм.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 942.00.001 указывается общее количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
2) в строке 942.00.002 указывается общее количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
3) в строке 942.00.003 указывается общее количество игровых автоматов с денежными выигрышами;
4) в строке 942.00.004 указывается общее количество касс тотализаторов;
5) в строке 942.00.005 указывается общее количество касс букмекерских контор;
6) в строке 942.00.006 указывается общее количество игровых автоматов без денежного выигрыша;
7) в строке 942.00.007 указывается общее количество игровых дорожек;
8) в строке 942.00.008 указывается общее количество картов (для картинга);
9) в строке 942.00.009 указывается общее количество бильярдных столов;
10) в строке 942.00.010 указывается общее количество организаторов лото.
12. Заявление по форме 942.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 942.01
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается наименование игорного заведения (стационарной точки);
3) в строке 3 указывается местонахождение игорного заведения (стационарной точки):
в строке 3А указывается наименование области;
в строке 3В указывается наименование города или района;
в строке 3С указывается наименование населенного пункта;
в строке 3D указывается название улицы;
в строке 3Е указывается номер дома;
4) в строке 4 указывается общее количество листов приложения по форме 942.01.

14. "Салық салу объектілері жөніндегі мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.01.001-жолда ойын мекемесі өзінің өкілдері арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
2) 942.01.002-жолда ойын мекемесі өзінің өкілдері арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
3) 942.01.003-жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
4) 942.01.004-жолда тотализатор кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
5) 942.01.005-жолда букмекер кеңселері кассаларының саны көрсетіледі;
6) 942.01.006-жолда ақшалай ұтыссыз ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
7) 942.01.007-жолда ойын жолдарының жалпы саны көрсетіледі;
8) 942.01.008-жолда картаның жалпы саны көрсетіледі;
9) 942.01.009-жолда бильярд үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
10) 942.01.010-жолда лото ұйымдастырушылардың жалпы саны көрсетіледі.
15. "Жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер"   бөлімінде (жеке меншік құқығына (жерді тұрақты пайдалану құқығында) акті мәліметтеріне сәйкес жер телімі жеке меншік құқығында немесе жерді тұрақты пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады):
1) 942.01.011-жолда жер теліміне меншік құқығы (жерді тұрақты пайдалану құқығы) актісі (бұдан әрі - акт) туралы мәліметтер көрсетіледі:
942.01.011А-жолда актінің берілген күні көрсетіледі;
942.01.011В-жолда акт нөмірі көрсетіледі;
942.01.011С-жолда ойын мекемесі (тұрақты нүкте) алатын жер телімінің көлемі (бұдан әрі - жер телімі) көрсетіледі;
942.01.011D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 942.01.012-жолда жер телімін уақытша пайдалану туралы шарт деректеріне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
942.01.012А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (ақылы, өтеусіз) белгі қойылады;
942.01.012В-жолда келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
942.01.012С-жолда келісім-шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.01.012D-жолда келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі;
942.01.012Е-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
942.01.012F-жолда жал телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
942.01.012G-жолда салық төлеуші-жалға берушінің тіркелу нөмірі көрсетіледі;
942.01.012Н-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
16. "Жылжымайтын мүлік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде:

14. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 942.01.001 указывается количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
2) в строке 942.01.002 указывается количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
3) в строке 942.01.003 указывается количество игровых автоматов с денежными выигрышами;
4) в строке 942.01.004 указывается количество касс тотализаторов;
5) в строке 942.01.005 указывается количество касс букмекерских контор;
6) в строке 942.01.006 указывается количество игровых автоматов без денежного выигрыша;
7) в строке 942.01.007 указывается количество игровых дорожек;
8) в строке 942.01.008 указывается количество картов;
9) в строке 942.01.009 указывается количество бильярдных столов;
10) в строке 942.01.010 указывается количество организаторов лото.
15. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право землепользования" (заполняется в случае, если земельный участок находится на праве частной собственности или на праве постоянного землепользования, согласно данным акта на право частной собственности (на право постоянного землепользования):
1) в строке 942.01.011 указываются сведения об акте на право собственности (на право постоянного землепользования) на земельный участок (далее - акт):
в строке 942.01.011А указывается дата выдачи акта;
в строке 942.01.011В указывается номер акта;
в строке 942.01.011С указывается площадь земельного участка, занятого игорным заведением (стационарной точкой), (далее - земельный участок);
в строке 942.01.011D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) в строке 942.01.012 указываются сведения согласно данным договора о временном пользовании земельным участком (далее - договор):
в строке 942.01.012А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 942.01.012В указывается дата заключения договора;
в строке 942.01.012С указываются срок действия договора;
в строке 942.01.012D указывается номер договора;
в строке 942.01.012E указывается площадь земельного участка;
в строке 942.01.012F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 942.01.012G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.01.012H указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
16. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право на недвижимое имущество":

1) 942.01.013-жолда жылжымайтын мүлік (ойын орнына пайдаланылатын ғимарат, құрылыс немесе жай (тұрақты нүкте) (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік) құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жөніндегі мәліметтер көрсетіледі:
942.01.013А-жолда жылжымайтын мүлік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі;
942.01.013В-жолда куәлік нөмірі көрсетіледі;
942.01.013С-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
2) 942.01.014-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шарты (бұдан әрі - келісім-шарт) жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
942.01.014А-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шартының күні көрсетіледі;
942.01.014В-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шартының нөмірі көрсетіледі;
942.01.014С-жолда жалға беру келісім-шартының мерзімі көрсетіледі;
942.01.014D-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
942.01.014Е-жолда жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.01.014F-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
17. 942.01-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған адам қол қояды.
4. 942.01 нысанына қосымшаның 942.01.011,
942.01.012-жолдарына қосымша нысан жасау
18. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 942.01-нысаны бойынша 942.01.011, 942.01.012-жолдарына қосымша беттерінің жалпы саны көрсетіледі;
3) 3-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы көрсетіледі.
19. "Жер телімдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.02.001-жолы кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлері үшін арнайы салық режимін пайдаланатын салық төлеуші ойын орындары (тұрақты нүктелері) алып жатқан жер телімін тұрақты пайдалану құқығына ие болған, немесе көрсетілген телімдердің меншік иесі болып табылған (жерді тұрақты пайдалану құқығында) жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда осы жолда жер теліміне меншік құқығы актісінің (бұдан әрі - акт) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
942.02.001А-жолында актінің берілген күні көрсетіледі;
942.02.001В-жолында акт нөмірі көрсетіледі;
942.02.001С-жолында ойын мекемесі (тұрақты нүкте) алып жатқан жер телімінің көлемі (бұдан әрі - жер телімі) көрсетіледі;
942.02.001D-жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 942.02.002-жолы ойын мекемелері (тұрақты нүктелер) алып жатқан жер телімі жерді уақытша пайдаланған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 942.02.002-жолда жер телімін уақытша пайдалану туралы келісім-шарт (бұдан әрі - келісім-шарт) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
942.02.002А-жолында жерді уақытша пайдаланудың тиісті түрінің (өтеусіз, өтемді) белгісі қойылады;
942.02.002В-жолында шарттың жасалған күні көрсетіледі;
942.02.002С-жолында шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.02.002D-жолында шарттың нөмірі көрсетіледі;
942.02.002Е-жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
942.02.002F-жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
942.02.002G-жолында жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.02.002Н-жолында жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.

1) в строке 942.01.013 указываются сведения о свидетельстве государственной регистрации прав на недвижимое имущество (здание, сооружение или помещение, используемое под игорное заведение (стационарную точку), (далее - недвижимое имущество):
в строке 942.01.013А указывается дата выдачи свидетельства государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство);
в строке 942.01.013В указывается номер свидетельства;
в строке 942.01.013С указывается площадь недвижимого имущества;
2) в строке 942.01.014 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее  договор аренды):
в строке 942.01.014А указывается дата заключения договора аренды;
в строке 942.01.014В указывается номер договора аренды;
в строке 942.01.014С указывается срок договора аренды;
в строке 942.01.014D указывается площадь недвижимого имущества;
в строке 942.01.014E указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.01.014F указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
17. Приложение по форме 942.01 подписывается должностным лицом его заполнившим.
4. Составление дополнительной формы
к строкам 942.01.011, 942.01.012
приложения по форме 942.01
18. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов дополнительной формы к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01;
3) в строке 3 указывается наименование игорного заведения (стационарной точки).
19. В разделе  "Сведения о земельных участках":
1) строка 942.02.001 заполняется в случае, если налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности, имеет на праве постоянного землепользования земельные  участки, занятые игорным заведением (стационарной точкой), либо является собственником указанных участков. При этом в данной строке указываются сведения согласно данным акта на право собственности (на право постоянного землепользования) на земельный участок (далее - акт):
в строке 942.02.001А указывается дата выдачи акта;
в строке 942.02.001В указывается номер акта;
в строке 942.02.001С указывается площадь земельного участка, занятого игорным заведением (стационарной точкой);
в строке 942.02.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 942.02.002 заполняется в случае, если земельный участок, занятый игорным заведением (стационарной точкой), находится во временном землепользовании. При этом в строке 942.02.002 указываются сведения согласно данным договора о временном землепользовании (далее - договор):
в строке 942.02.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 942.02.002В указывается дата заключения договора;
в строке 942.02.002С указываются срок действия договора;
в строке 942.02.002D указывается номер договора;
в строке 942.02.002E указывается площадь земельного участка;
в строке 942.02.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 942.02.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.02.002H указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.

20. 942.01-нысан бойынша қосымшаның 942.01.011, 942.01.012 жолдарына оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 942.01 нысанына қосымшаның 942.01.013, 942.01.014
жолдарына қосымша нысан жасау
21. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 942.01 нысан бойынша қосымшаның 942.01.013, 942.01.014 жолдарына қосымша беттерінің жалпы саны көрсетіледі;
3) 3-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы көрсетіледі.
22. "Жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.03.001 жолы кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлері үшін арнайы салық режимін пайдаланатын салық төлеуші жылжымайтын мүліктің меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда, 942.03.001 жолында жылжымайтын мүлікке меншік құқығы куәлігін (бұдан әрі - куәлік) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
942.03.001А жолында жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу куәлігінің (бұдан әрі - куәлік) берілген күні көрсетіледі;
942.03.001В жолында куәлік нөмірі көрсетіледі;
942.03.001С жолында жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
2) 942.03.002 жолы жылжымайтын мүлік уақытша пайдаланыста болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда, осы жолда жылжымайтын мүлікті жалдау туралы шарт (бұдан әрі - жалдау шарты) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
942.03.002А жолында жалға алу шартының жасалған күні көрсетіледі;
942.03.002В жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
942.03.002С жолында жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.03.002D жолында жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
942.03.002Е жолында жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.03.002F жолында жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
23. 942.01-нысан бойынша қосымшаның 942.01.013, 942.01.014 жолдарының қосымша нысандарына оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
______________________________
РҚАО-ның ескертуі: 942.00, 942.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсан
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және
бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау ережесі

20. Дополнительная форма к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01 подписывается должностным лицом ее заполнившим.
5. Составление дополнительной формы
к строкам 942.01.013, 942.01.014
приложения по форме 942.01
21. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов дополнительной формы к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01;
3) в строке 3 указывается наименование игорного заведения (стационарной точки).
22. В разделе  "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 942.03.001 заполняется в случае, если налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности, является собственником недвижимого имущества. При этом в строке 942.03.001 указываются сведения согласно данным свидетельства о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство):
в строке 942.03.001A указывается дата выдачи свидетельства государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство);
в строке 942.03.001В указывается номер свидетельства;
в строке 942.03.001С указывается площадь недвижимого имущества;
2) строка 942.03.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество находится во временном пользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно данным договора аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 942.03.002А указывается дата заключения договора аренды;
в строке 942.03.002В указывается номер договора аренды;
в строке 942.03.002С указываются срок действия договора аренды;
в строке 942.03.002D указывается площадь недвижимого имущества;
в строке 942.03.002E указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.03.002F фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
23. Дополнительная форма к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01 подписывается должностным лицом ее заполнившим.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 942.00, 942.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Заявления о регистрации и перерегистрации
объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по оптовой и розничной
торговле бензином (кроме авиационного),
дизельным топливом

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексіне) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды қоса (бұдан әрі - нысаны) бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішті жасау тәртібін көздейді:
1) 012.00 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтініш (бұдан әрі - 012.00 нысан бойынша Өтініш);
2) 012.01 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 012.01 нысан бойынша қосымша);
3) 012.02 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 012.02 нысан бойынша қосымша);
4) 012.03 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 012.03 нысан бойынша қосымша);
5) 012.04 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 4-қосымша (бұдан әрі - 012.04 нысан бойынша қосымша);
6) 012.05 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 5-қосымша (бұдан әрі - 012.05 нысан бойынша қосымша).
2. 012.00 нысан бойынша Өтініш Салық кодексінің 531-бабына сәйкес бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілермен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді салық органында тіркеуге арналған.
012.01 нысан бойынша қосымша меншік құқығындағы ыдыстар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
012.02 нысан бойынша қосымша келісім-шарт бойынша жалға алынған ыдыстардың қолданылуы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.00 (далее - Заявление по форме 012.00);
2) приложения 1 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.01 (далее - приложение по форме 012.01);
3) приложения 2 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.02 (далее - приложение по форме 012.02);
4) приложения 3 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.03 (далее - приложение по форме 012.03);
5) приложения 4 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.04 (далее - приложение по форме 012.04);
6) приложения 5 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.05 (далее - приложение по форме 012.05).
2. Заявление по форме 012.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и розничную реализацию бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, в соответствии со  статьей 531  Налогового кодекса.
Приложение по форме 012.01 предназначено для отражения сведений о емкостях, находящихся на праве собственности.
Приложение по форме 012.02 предназначено для отражения сведений о емкостях, используемых по договору аренды.

012.03 нысан бойынша қосымша жер телімі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
012.04 нысан бойынша қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
012.05 нысан бойынша қосымша фискалдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
3. 012.00 нысан бойынша Өтініш бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты, жылжымалы және өзге де нүктелеріне жеке толтырылады.
012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 нысандар бойынша қосымшаларды толтыру кезінде олардың әрбір парағының жоғарғы оң бұрышында ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
4. Бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын табыс етілген мәліметтерде болған өзгерістер бойынша жолдар толтырылады.
5. Нысандарды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Өтінішке қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымшалар берілмейді.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабы , 8-тармағының 3-тармақшасына сәйкес нысандарды қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 012.00 нысан бойынша өтініш жасау
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2А жолында жеке кәсіпкердің аты-жөні және бар болса оның фирмалық атауы көрсетіледі;
3) 2В жолында заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
4) 3-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет (ЭҚЖЖ) түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

Приложение по форме 012.03 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 012.04 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 012.05 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 012.00 заполняется отдельно на каждую стационарную, передвижную и иную точки налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и розничную торговлю бензином (кроме авиационного), дизельным топливом.
При заполнении приложений по форме 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях к Заявлению, указанные приложения не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) форм.
2. Составление Заявления по форме 012.00
10. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2А указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование, в случае его наличия;
3) в строке 2В указывается полное наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица;
4) в строке 3 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) 4-жолда заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі жөніндегі мәліметтер көрсетіледі:
4А жолда заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлік нөмірі көрсетіледі (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі);
4В жолда жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің сериясы көрсетіледі;
4С жолда жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
4D жолда мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру күні, сәйкесінше заңды тұлға ретінде (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің көрсетіледі;
6) 5-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С жолында қосылған құн салығы бойынша салық төлеуші ретінде есепке қою күні туралы көрсетіледі;
7) 6-жолда 012.00 нысан бойынша Өтінішті толтыру себебі (тіркеу немесе қайта тіркеу) көрсетіледі;
8) 7-жолда берілген қосымшалардың тиісті белгісі көрсетіледі;
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.00.001 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын сатудың (көтерме, бөлшек) түріне тиісті белгі қойылады;
2) 012.00.002 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын сату (көтерме, бөлшек) орны көрсетіледі:
012.00.002А жолында облыс атауы көрсетіледі;
012.00.002В жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
012.00.002С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
012.00.002D жолында көше (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т.б) атауы көрсетіледі;
012.00.002E жолында ғимарат нөмірі көрсетіледі;
012.00.002F жолында салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілердің тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
3) 012.00.003 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын (меншік құқығында немесе жалға алу шартымен) көтерме және бөлшек сауда үшін ыдыстың тиісті түріне белгі қойылады;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя:
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства);
в строке 4В указывается серия свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4С указывается номер свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4D указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации соответственно юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя;
6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога  на добавленную стоимость;
7) в строке 6 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 012.00 (регистрация или перерегистрация);
8) в строке 7 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 012.00.001 производится соответствующая отметка типа реализации бензина (кроме авиационного), дизельного топлива (оптовая, розничная);
2) в строке 012.00.002 указывается место реализации бензина (кроме авиационного), дизельного топлива:
в строке 012.00.002А указывается наименование области;
в строке 012.00.002В указывается наименование города (района);
в строке 012.00.002С указывается наименование поселка (села);
в строке 012.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 012.00.002Е указывается номер здания;
в строке 012.00.002F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
3) в строке 012.00.003 производится соответствующая отметка принадлежности емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом (на праве собственности или по договору аренды);

4) 012.00.004 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын көтерме және бөлшек сауда үшін ыдыстың (тұрақты, жылжымалы, өзге) тиісті түріне белгі қойылады;
5) 012.00.005 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда үшін меншік құқығындағы ыдыстың техникалық сипаттамасы көрсетіледі;
012.00.005А жолында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.005А жолы толтырылмайды;
012.00.005В жолында ыдыстың саны көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.005В жолына 012.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.00.001С жолының қорытынды деректері көшіріледі;
012.00.005С жолында 012.00.005А жолын 012.00.005В жолына көбейту жолымен анықталатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі;.
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.005С жолына 012.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.01.001D жолының қорытынды деректері көшіріледі;
6) 012.00.006 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын көтерме және бөлшек сауда үшін жалға алу шарты бойынша қолданылатын ыдыстың техникалық сипаттамасы көрсетіледі:
012.00.006А жолында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.006А жолы толтырылмайды;
012.00.006В жолында ыдыстар саны көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.006В жолына 012.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.02.001С жолының қорытынды деректері көшіріледі;
012.00.006С жолында 012.00.006А жолын 012.00.006В жолына көбейту жолымен анықталатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.006С жолына 012.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.02.001D жолының қорытынды деректері көшіріледі;
7) 012.00.007 жолында бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны көтерме және бөлшек саудасы үшін жылжымалы түрдегі ыдыстың мәліметтері көрсетіледі:
012.00.007А жолында автомашинаның мемлекеттік нөмірі көрсетіледі;
012.00.007В жолында автомашинаның маркасы көрсетіледі;
8) 012.00.008 жолында бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны сатылу түріне тиісті белгі қойылады;
9) 012.00.009 жолында автожанармай құю станциясы (тұрақты, контейнерлік, жылжымалы) туралы тиісті белгі қойылады;
10) 012.00.010 жолында отын тарататын колонкалардың саны көрсетіледі;
11) 012.00.011 жолында май құю пистолеттерінің саны көрсетіледі;

4) в строке 012.00.004 производится отметка соответствующего типа емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом  (стационарный, передвижной, иной);
5) в строке 012.00.005 указывается техническая характеристика емкостей, находящихся на праве собственности для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.005А указывается объем (вместимость) емкости;
в случае наличия емкостей с различными объемами строка 012.00.005А не заполняется;
в строке 012.00.005В указывается количество емкостей;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.005В переносятся итоговые данные из строки 012.01.001С всех листов приложения по форме 012.01;
в строке 012.00.005С указывается общий объем емкостей, который определяется путем умножения строки 012.00.005А на строку 012.00.005В;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.005С переносятся итоговые данные из строки 012.01.001D всех листов приложения по форме 012.01;
6) в строке 012.00.006 указывается техническая характеристика емкостей, используемых по договору аренды для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.006А указывается объем (вместимость) емкости;
в случае наличия емкостей с различными объемами строка 012.00.006А не заполняется;
в строке 012.00.006В указывается количество емкостей;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.006В переносятся итоговые данные из строки 012.02.001С всех листов приложения по форме 012.02;
в строке 012.00.006С указывается общий объем емкостей, который определяется путем умножения строки 012.00.006А на строку 012.00.006В;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.006С  переносятся итоговые данные из строки 012.02.001D всех листов приложения по форме 012.02;
7) в строке 012.00.007 указываются сведения о передвижном типе емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.007А указывается государственный номер автомашины;
в строке 012.00.007В указывается марка автомашины;
8) в строке 012.00.008 производится соответствующая отметка вида реализации (бензин (кроме авиационного), дизельное топливо);
9) в строке 012.00.009 производится соответствующая отметка типа автозаправочной станции (стационарная, контейнерная, передвижная);
10) в строке 012.00.010 указывается количество топливораздаточных колонок;
11) в строке 012.00.011 указывается количество заправочных пистолетов;

12) 012.00.012 жолы егер қызметін бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жер телімі меншігі болып, немесе телім тұрақты жер пайдалану құқығында болғанда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жер теліміне меншік құқығы актіне сәйкес (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер теліміне акт) туралы мәліметтер көрсетіледі:
012.00.012А жолында жер теліміне акт нөмірі көрсетіледі;
012.00.012В жолында жер теліміне актіні берген күн көрсетіледі;
012.00.012С жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.00.012D жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер теліміне актілердің саны бірден астам болған жағдайда, онда 012.03 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша Өтініштің 012.00.012А, 012.00.012В, 012.00.012D жолдары толтырылмайды. 012.00.012С жолында 012.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 012.03.001С жолының сомасы ретінде анықталатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
13) 012.00.013 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.00.013 жолында уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.00.013А жолында уақытша жер пайдалану түрінің (тегін, өтеусіз) тиісті белгісі жүргізіледі;
012.00.013В жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт нөмірі көрсетіледі;
012.00.013С жолында жерді уақытша пайдалану туралы шартты жасау күні көрсетіледі;
012.00.013D жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.00.013Е жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.00.013F жолының жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
012.00.013G жолында жер телімін жалға алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.00.013Н жолында жер телімін жалға беруші жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.03 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініштің 012.00.013А, 012.00.013В, 012.00.013С, 012.00.013D, 012.00.013Е, 012.00.013F, 012.00.013G және 012.00.013H жолдары толтырылмайды. 012.00.013Е жолында 012.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 012.03.002Е жолдарының сомасы ретінде анықталатын, жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;

12) строка 012.00.012 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются собственниками земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 012.00.012А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 012.00.012В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 012.00.012С указывается площадь земельного участка;
в строке 012.00.012D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на  земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 012.03. При этом строки 012.00.012А, 012.00.012В и 012.00.012D Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.012С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 012.03.001С всех листов приложения по форме 012.03;
13) строка 012.00.013 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, находится во временном землепользовании. При этом в строке 012.00.013 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 012.00.013А производится соответствующая отметка вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 012.00.013В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013E указывается площадь земельного участка;
в строке 012.00.013F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 012.00.013G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.00.013H указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя;
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 012.03. При этом строки 012.00.013А, 012.00.013В, 012.00.013С, 012.00.013D, 012.00.013F, 012.00.013G и 012.00.013H Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.013E указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 012.03.002Е всех листов приложения по форме 012.03;

14) 012.00.014 жолында жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік куәлігі) мәлімет көрсетіледі:
012.00.014А жолында жылжымайтын мүлікке куәлік нөмірі көрсетіледі;
012.00.014В жолында жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
012.00.014С жолында үй жайдың көлемі көрсетіледі.
Егер куәлік саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.04 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініштің 012.00.014А, 012.00.014В жолдары толтырылмайды. 012.00.014С жолында 012.04 нысаны бойынша барлық парақтардың қосымшалары 012.04.001С жолының сомасы ретінде анықталатын, үй жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
15) 012.00.015 жолы егер бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен сауда бойынша қызметінде пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.00.015 жолында жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты туралы мәлімет көрсетіледі (бұдан әрі - жалға алу шарты):
012.00.015А жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
012.00.015В жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
012.00.015С жолында жалға алу шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
012.00.015D жолында үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
012.00.015Е жолында салық төлеуші-жалға берушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.00.015F жолында жеке тұлғаның аты-жөні немесе жалға беруші заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.04 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініштің 012.00.015А, 012.00.015В, 012.00.015С, 012.00.015D, 012.00.015Е және 012.00.015F жолдары толтырылмайды. 012.00.015D жолында 012.04 нысаны бойынша барлық парақтардың қосымшалары 012.04.002D жолының сомасы ретінде анықталатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
16) 012.00.016 жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәлімет көрсетіледі;
012.00.013А жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.05 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініштің 012.00.016В, 012.00.016С және 012.00.016D жолдары толтырылмайды. 012.00.016А жолында көрсетілген фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны 012.05 - нысаны бойынша соңғы парақ А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс;
012.00.016В жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
012.00.016С жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
012.00.016D жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;

14) в строке 012.00.014 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 012.00.014А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.00.014В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.00.014С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств более одного, то заполняется приложение по форме 012.04. При этом строки 012.00.014А, 012.00.014В Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.014С указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 012.04.001С всех листов приложения по форме 012.04;
15) строка 012.00.015 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, является арендованным. При этом в строке 012.00.015 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 012.00.015А указывается номер договора аренды;
в строке 012.00.015В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 012.00.015С указывается срок действия договора аренды;
в строке 012.00.015D указывается площадь помещения;
в строке 012.00.015E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.00.015F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды  более одного, то заполняется приложение по форме 012.04. При этом строки 012.00.015А, 012.00.015В, 012.00.015С, 012.00.015E и 012.00.015F Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.015D указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 012.04.002D всех листов приложения по форе 012.04;
16) в строке 012.00.016 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 012.00.016А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 012.05. При этом строки 012.00.016В, 012.00.016С и 012.00.016D Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.016А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 012.05;
в строке 012.00.016В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 012.00.016С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 012.00.016D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

12. 012.00 нысаны бойынша өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. 012.01 нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 012.01 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Меншік құқығындағы ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
3) С бағанында ыдыстың саны көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанының тиісті жолына В бағанының тиісті жолдарын көбейту жолымен айқындалатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі.
15. 012.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 012.02 нысаны бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 012.00 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Жалға алу шарты бойынша қолданылатын ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
В бағанында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
С бағанында ыдыстардың жалпы саны көрсетіледі;
D бағанында В бағанының тиісті жолдарын С бағанының тиісті жолдарына көбейту жолымен анықталатын, ыдыстардың жалпы көлемі көрсетіледі.
18. 012.02 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 012.03 нысан бойынша қосымша жасау
19. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 012.03 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
20. "Жер телімдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.02.001 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жер телімінің иесі болып табылған немесе телімдер тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығы актісіне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
012.03.001А жолында жер теліміне акт нөмірі көрсетіледі;
012.03.001В жолында жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
012.03.001С жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.03.001D жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 012.03.002 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалану құқығында орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.03.002 жолында уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.03.002А жолында уақытша жер пайдаланудың (ақылы, өтеусіз) тиісті түріне белгі жүргізіледі;
012.03.002В жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт нөмірі көрсетіледі;
012.03.002С жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт жасасу күні көрсетіледі;
012.03.002D жерді уақытша пайдалану туралы шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.03.002Е жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.03.002F жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
012.03.002G жолында жер телімін жалға берушінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.03.002H жолында жер телімін жалға беруші - жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.

12. Заявление по форме 012.00 подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 012.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.01.
14. В разделе "Сведения о емкостях, находящихся на праве собственности":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается объем (вместимость) емкости;
3) в графе С указывается количество емкостей;
4) в графе D указывается общий объем емкостей, определяемый путем умножения соответствующей строки графы В на соответствующую строку графы С.
15. Приложение по форме 012.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 012.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.02.
17. В разделе "Сведения о емкостях, используемых по договору аренды":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается объем (вместимость) емкости;
3) в графе С указывается количество емкостей;
4) в графе D указывается общий объем емкостей, определяемый путем умножения соответствующей строки графы В на соответствующую строку графы С.
18. Приложение по форме 012.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 012.03
19. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.03.
20. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 012.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются владельцами земельных участков, либо участки находятся  на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 012.03.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 012.03.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 012.03.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 012.03.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 012.03.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, находится во временном землепользовании. При этом в строке 012.03.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 012.03.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 012.03.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 012.03.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 012.03.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.03.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.

21. 012.03 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 012.04 нысан бойынша қосымша жасау
22. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 012.04 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
23. "Жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.03.001 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жылжымайтын мүлік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.04.001 жолында жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.04.001А жолында жылжымайтын мүлік куәлігінің нөмірі көрсетіледі;
012.04.001В жолында жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
012.04.001С жолында үй-жай көлемі көрсетіледі;
2) 012.04.002 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікті уақытша пайдалану құқығында орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
012.04.002А жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
012.04.002В жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
012.04.002С жолында жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.04.002D жолында үй-жай көлемі көрсетіледі;
012.04.002Е жолында жалға беруші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.04.002F жолында жалға беруші - жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.
24. 012.04 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
7. 012.05 нысан бойынша қосымша жасау
25. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 012.05 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
26. "Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында фискальды жадылы бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
27. 012.05 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________

21. Приложение по форме 012.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 012.04
22. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.04.
23. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 012.04.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 012.04.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 012.04.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.04.001В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.04.001С указывается площадь помещения;
2) строка 012.04.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 012.04.002А указывается номер договора аренды;
в строке 012.04.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 012.04.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 012.04.002D указывается площадь помещения;
в строке 012.04.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.04.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
24. Приложение по форме 012.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
7. Составление приложения по форме 012.05
25. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.05.
26. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
27. Приложение по форме 012.05 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
____________________

РҚАО-ның ескертуі: 012.00, 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсан
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті
жасау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысандар) енгізетін Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау тәртібін көздейді:
1) 022.00 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтініш (бұдан әрі - 022.00 нысан бойынша өтініш);
2) 022.01 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке
1-қосымша (бұдан әрі - 022.01 нысан бойынша қосымша);
3) 022.02 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке
2-қосымша (бұдан әрі - 022.02 нысан бойынша қосымша);
4) 022.03 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке
3-қосымша (бұдан әрі - 022.03 нысан бойынша қосымша);
5) 022.04 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке
4-қосымша (бұдан әрі - 022.04 нысан бойынша қосымша);
6) 022.05 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке
5-қосымша (бұдан әрі - 022.05 нысан бойынша қосымша).
2. 022.00 нысан бойынша өтініш Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді салық органдарында тіркеуге арналған.

Примечание РЦПИ: Графические формы 012.00, 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Заявления о регистрации и
перерегистрации объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по производству и (или)
оптовой реализации алкогольной продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и предусматривают порядок составления Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.00 (далее - Заявление по форме 022.00);
2) приложения 1 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.01 (далее - приложение по форме 022.01);
3) приложения 2 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.02 (далее - приложение по форме 022.02);
4) приложения 3 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.03 (далее - приложение по форме 022.03);
5) приложения 4 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.04 (далее - приложение по форме 022.04);
6) приложения 5 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.05 (далее - приложение по форме 022.05).
2. Заявление по форме 022.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих производство и (или) оптовую реализацию алкогольной продукции, в соответствии со  статьей 531  Налогового кодекса.

022.01 нысан бойынша қосымша кәсіпкерлік қызметімен айналысу құқығына лицензиялар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.02 нысан бойынша қосымша шығарылатын өнім түрлері туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.03 нысан бойынша қосымша жер телімдері туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.04 нысан бойынша қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.05 нысан бойынша қосымша фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
3. 022.00 нысан бойынша өтініш Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты нүктелеріне толтырылады.
022.01, 022.02, 022.04, 022.05 нысандары бойынша қосымшаларды толтырғанда олардың әрбір бетінің жоғары бұрышында ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
4. Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімі толық көлемде:
қалған бөлімдер - олар бойынша бұрын берілген мәліметтерде тек қана өзгерістер болған жолдарды көрсетумен толтырылады.
5. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысанды толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде ия болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші нысанды қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында ия болмаса электрондық почта бойынша алады.
2. 022.00 нысан бойынша өтінішті жасау
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2А-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және ол бар болса фирмалық атауы көрсетіледі;

Приложение по форме 022.01 предназначено для отражения сведений о лицензиях на право занятия предпринимательской деятельностью.
Приложение по форме 022.02 предназначено для отражения сведений о видах производимой продукции.
Приложение по форме 022.03 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 022.04 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 022.05 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 022.00 заполняется отдельно на каждую стационарную точку налогоплательщиков, осуществляющих производство и (или) оптовую реализацию алкогольной продукции.
При заполнении приложений по форме 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) форм.
2. Составление Заявления по форме 022.00
10. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2А указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование, в случае его наличия;

Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) 4-жолда заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы (филиалдың есептік тіркеу) мәлімет көрсетіледі:
4А-жолда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу куәлігінің (филиалдың есептік тіркеу) нөмірі көрсетіледі;
4В-жолда жеке кәсіпкердің куәлік сериясы көрсетіледі;
4С-жолда жеке кәсіпкердің куәлік нөмірі көрсетіледі;
4D-жолда заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы (филиалдың есептік тіркеу) куәлікті беру күні көрсетіледі;
6) 5-жолда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою күні көрсетіледі;
7) 6-жолда кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия (бұдан әрі - лицензия) туралы мәлімет көрсетіледі:
6А-жолда лицензиялардың жалпы санының барлығы көрсетіледі;
6В-жолда лицензияланатын қызмет түрі көрсетіледі;
6С-жолда лицензия нөмірі көрсетіледі;
6D-жолда лицензия нөмірі көрсетіледі;
6Е-жолда лицензиар атауы көрсетіледі;
Егер салық төлеушіде лицензиялар саны біреуден астам болса, онда олар туралы мәлімет 022.01 нысан бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 6В, 6С, 6D, 6Е-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 6А-жолында 022.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының рет нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
8) 7-жолда 022.00 нысан бойынша өтінішті толтыру себебінің тиісті белгісі жүргізіледі (тіркеу немесе қайта тіркеу);
9) 8-жолда тиісті берілген қосымшалардың белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 022.00.001-жолда қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі;
022.00.001А-жолда облыстың атауы көрсетіледі;
022.00.001В-жолда қаланың (ауданның) атауы көрсетіледі;
022.00.001С-жолда кенттің (ауылдың) атауы көрсетіледі;
022.00.001D-жолда көшенің (даңғылдың, гүлзардың, бұрылыстың және т.б) атауы көрсетіледі;
022.00.001Е-жолда үйдің (ғимараттың) нөмірі көрсетіледі;
022.00.001F-жолда салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілердің орнын анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала) или индивидуального предпринимателя:
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала);
в строке 4В указывается серия свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4С указывается номер свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4D указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации соответственно юридического лица (учетной регистрации филиала) или индивидуального предпринимателя;
6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
7) в строке 6 указываются сведения о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности (далее - лицензия):
в строке 6А указывается общее количество лицензий;
в строке 6В указывается вид лицензируемой деятельности;
в строке 6С указывается номер лицензии;
в строке 6D указывается дата выдачи лицензии;
в строке 6Е указывается наименование лицензиара.
В случае, если у налогоплательщика количество лицензий более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 022.01. При этом строки 6В, 6C, 6D, 6E Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 6А Заявления по форме 022.00 указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 022.01;
8) в строке 7 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 022.00 (регистрация или перерегистрация);
9) в строке 8 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 022.00.001 указываются сведения о регистрационной карточке присвоения ПИН-кода организациям, осуществляющим производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение и реализацию этилового спирта, хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции (далее - регистрационная карточка):
в строке 022.00.001А указывается ПИН-код;
в строке 022.00.001В указывается дата выдачи регистрационной карточки;

2) 022.00.002-жолда алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімін көтерме сату - тиісті қызмет түрінің белгісі жүргізіледі;
3) 02.00.003-жолда шығарылатын алкоголь өнімі түрінің атауы көрсетіледі.
Егер шығарылатын алкоголь өнімі түрлерінің саны біреуден астам болса, онда 022.02 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысаны бойынша өтініштің 022.00.003-жолы толтырылмайды.
4) 022.00.004-жолда алкоголь өнімі үшін қойма жайлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
022.00.004А-жолда қоймалардың саны көрсетіледі;
022.00.004В-жолда қоймалардың алатын жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 022.00.005 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
022.00.005А-жолда жер телімі актісінің нөмірі көрсетіледі:
022.00.005В-жолда жер телімі актісін беру күні көрсетіледі;
022.00.005С-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.00.005D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер теліміне актілер саны біреуден астам болса, онда 022.00 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.005А, 02.00.005В және 022.00.005D-жолдары толтырылмайды. 022.00.005С-жолда 022.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
6) 022.00.006-жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте бұл жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
022.00.006А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түрі (өтеусіз, тегін) көрсетіледі;
022.00.006В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
022.00.006С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
022.00.006D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.00.006Е-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.00.006F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
022.00.006G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.00.006Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 022.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.006А, 02.00.006В, 022.00.006С, 022.00.006D, 02.00.006F, 022.00.006G және 022.00.006Н-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.006Е-жолда 022.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;

2) в строке 022.00.002 указывается место осуществления деятельности:
в строке 022.00.002А указывается наименование области;
в строке 022.00.002В указывается наименование города (района);
в строке 022.00.002С указывается наименование поселка (села);
в строке 022.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 022.00.002Е указывается номер дома (здания);
в строке 022.00.002F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
3) в строке 022.00.003 производится отметка соответствующего вида деятельности (производство алкогольной продукции, оптовая реализация алкогольной продукции);
4) в строке 022.00.004 указывается наименование вида производимой алкогольной продукции.
В случае, если количество видов производимой алкогольной продукции более одного, то заполняется приложение по форме 022.02. При этом строка 022.00.004 Заявления по форме 022.00 не заполняется;
5) в строке 022.00.005 указываются сведения о складских помещениях для алкогольной продукции:
в строке 022.00.005А указывается количество складов;
в строке 022.00.005В указывается общая занимаемая площадь складов;
6) строка 022.00.006 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 022.00.006А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 022.00.006В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 022.00.006С указывается площадь земельного участка;
в строке 022.00.006D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 022.03. При этом строки 022.00.006А, 022.00.006В и 022.00.006D Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.006С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 022.03.001С всех листов приложения по форме 022.03;

7) 022.00.007-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.00.007А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
022.00.007В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
022.00.007С-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болса, онда 022.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.007А және 02.00.007В-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.007С-жолда 022.04 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.04.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
8) егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болса, онда 022.00.008-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
022.00.008А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
022.00.008В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
022.00.008С-жолда жалға алу шартының қолдану мерзімі көрсетіледі;
022.00.008D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
022.00.008Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.00.008F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болса, онда 022.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.008А, 02.00.008В, 022.00.008С, 02.00.008Е және 022.00.008F-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.008D-жолда 022.04 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.04.002D-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
9) 022.00.009-жолда салықтарды есептеу мен төлеу тәртібі туралы тиісті белгі жүргізіледі (оңайлатылған декларация бойынша, жалпы белгіленген тәртіпте, патент бойынша);
10) 022.00.010-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі;
022.00.010А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болса, онда 022.05 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысаны бойынша өтініштің 022.00.010В, 02.00.010С және 022.00.010D-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.010А-жолда 022.05 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.
12. 022.00 нысан бойынша өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 022.01 нысаны бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2-жолда 022.01 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Лицензиялар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лицензияланатын қызмет түрі және лицензиар атауы көрсетіледі;

7) строка 022.00.007 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 022.00.007А указывается соответствующий вид временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 022.00.007В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.007С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.007D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.007Е указывается площадь земельного участка;
в строке 022.00.007F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 022.00.007G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.00.007Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 022.03. При этом строки 022.00.007А, 022.00.007В, 022.00.007С, 022.00.007D, 022.00.007F, 022.00.007G и 022.00.007H Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.007Е Заявления по форме 022.00 указывается общая площадь всех участков, определяемая как сумма строк 022.03.002Е всех листов приложения по форме 022.03;
8) в строке 022.00.008 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 022.00.008А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.00.008В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.00.008С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 022.04. При этом строки 022.00.008А и 022.00.008В Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.008С Заявления по форме 022.00 указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 022.04.001С всех листов приложения по форме 022.04;
9) в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, является арендованным, то в строке 022.00.009 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 022.00.009А указывается номер договора аренды;
в строке 022.00.009В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 022.00.009С указывается срок действия договора аренды;
в строке 022.00.009D указывается площадь помещения;
в строке 022.00.009E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.00.009F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, данные о них заполняются в приложении по форме 022.04. При этом: строки 022.00.009А, 022.00.009В, 022.00.009С, 022.00.009Е и 022.00.009F Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.009D Заявления по форме 022.00 указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 022.04.002D всех листов приложения по форме 022.04.
10) в строке 022.00.010 производится соответствующая отметка о порядке исчисления и уплаты налогов (по упрощенной декларации, в общеустановленном порядке, по патенту);
11) в строке 022.00.011 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 022.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 022.05. При этом строки 012.00.011В, 012.00.011С и 012.00.011D Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 012.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 022.05;
в строке 022.00.011В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 022.00.011С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 022.00.011D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
12. Заявление по форме 022.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 022.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.01.
14. В разделе "Сведения о лицензиях":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В вид лицензируемой деятельности и наименование лицензиара;

3) С бағанында лицензияның нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында лицензияны беру күні көрсетіледі.
15. 022.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 022.02 нысаны бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Өндірілген өнім түрлері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өндірілетін (сатылатын) алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі.
18. 022.02 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 022.03 нысаны бойынша қосымшаны жасау
19. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.003 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
20. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.03.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер телімі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.03.001А-жолда жер теліміне актінің нөмірі көрсетіледі;
022.03.001В-жолда жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
022.03.001С-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.03.001D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 022.03.002 жолы егер өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 02.03.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.03.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
022.03.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
022.03.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
022.03.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.03.002Е-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.03.002F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
022.03.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.03.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.

3) в графе С указывается номер лицензии;
4) в графе D указывается дата выдачи лицензии.
15. Приложение по форме 022.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 022.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.02.
17. В разделе "Сведения о видах производимой (реализуемой) продукции":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается вид производимой (реализуемой) алкогольной продукции.
18. Приложение по форме 022.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 022.03
19. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.03.
20. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 022.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 022.03.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 022.03.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 022.03.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 022.03.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 022.03.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в строке 022.03.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 022.03.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 022.03.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 022.03.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 022.03.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.03.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.

21. 022.03 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 022.04 нысаны бойынша қосымшаны жасау
22. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.04 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
23. "Жылжымайтын мүлік туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.04.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 022.04.001-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.04.001А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
022.04.001В-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің күні көрсетіледі;
022.04.001С-жолда үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
2) 022.04.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.04.002А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
022.04.002В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
022.04.002С-жолда жалға алу шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.04.002D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
022.04.002E-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.04.002F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
24. 022.04 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
7. 022.05 нысаны бойынша қосымшаны жасау
25. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.05 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
26. "Фискальдық жады бар бақылау-кассалық машиналары туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
27. 022.05 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________

21. Приложение по форме 022.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 022.04
22. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.04.
23. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 022.04.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 022.04.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 022.04.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.04.001В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.04.001С указывается площадь помещения;
2) строка 022.04.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 022.04.002А номер договора аренды;
в строке 022.04.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 022.04.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 022.04.002D указывается площадь помещения;
в строке 022.04.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.04.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
24. Приложение по форме 022.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
7. Составление приложения по форме 022.05
25. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.05.
26. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
27. Приложение по форме 022.05 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
_____________________

РҚАО-ның ескертуі: 022.00, 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 желтоқсан
N 554 бұйрығымен
бекітілген
Шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта
тіркеу туралы өтінішті жасау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау тәртібін (бұдан әрі - нысандар) көздейді:
1) 032.00 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтініш (бұдан әрі - 032.00 нысан бойынша Өтініш);
2) 032.01 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 032.01 нысан бойынша өтінішке 1-қосымша);
3) 032.02 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 032.02 нысан бойынша өтінішке 2-қосымша);
4) 032.03 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 032.03 нысан бойынша өтінішке 3-қосымша).
2. 032.00 нысаны Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес шыны ыдысты қабылдауды жүзеге асыратын салық төлеушілерге салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін салық органында тіркеуге арналған.
032.01 нысан бойынша 1-қосымша жер учаскісі туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
032.02 нысан бойынша 2-қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
032.03 нысан бойынша 3-қосымша жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
3. 032.00 нысаны шыны ыдысты қабылдауды жүзеге асыратын жеке стационарлық, жылжымалы және өзге де нүктелерге жеке толтырылады.
032.01, 032.02, 032.04, 032.05 нысандары бойынша қосымшаларды толтырғанда олардың әрбір бетінің жоғары бұрышында ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.

Примечание РЦПИ: Графические формы 022.00, 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2004 года N 554
Правила
составления Заявления о регистрации и перерегистрации
объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.00 (далее - Заявление по форме 032.00);
2) приложения 1 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.01 (далее - приложение по форме 032.01);
3) приложения 2 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.02 (далее - приложение по форме 032.02);
4) приложения 3 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.03 (далее - приложение по форме 032.03).
2. Заявление по форме 032.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением налогоплательщиков, осуществляющих прием стеклопосуды в соответствии со  статьей 531  Налогового кодекса.
Приложение по форме 032.01 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 032.02 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 032.03 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 032.00 заполняется отдельно на каждую стационарную, передвижную и иную точки налогоплательщиков, осуществляющих прием стеклопосуды.
При заполнении приложений по форме 032.01, 032.02, 032.03 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.

2000,0
1000,0
Онда ЭҚЖЖ бойынша мәліметтер кестесі мынадай түрде болады:
ЭҚЖЖ
Үлес салмағы, %
45211
60,0
5010
20,0
01500
14,0
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) *100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N 2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді және соңғы есепті тоқсан үшін 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.

2 000,0
1 000,0
Тогда таблица сведений по ОКЭД будет выглядеть следующим образом:
ОКЭД
Удельный вес, %
45211
60,0
5010
20,0
01500
14,0
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1)*100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.

Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) 4-жолда заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеу) мәлімет көрсетіледі:
4А-жолда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу куәлігінің (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеу) нөмірі көрсетіледі;
4В-жолда жеке кәсіпкердің куәлік сериясы көрсетіледі;
4С-жолда жеке кәсіпкердің куәлік нөмірі көрсетіледі;
4D-жолда заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеу) куәлікті беру күні көрсетіледі;
6) 5-жолда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою күні көрсетіледі;
7) 6-жолда 032.00 нысан бойынша өтінішті толтыру себебінің тиісті белгісі қойылады (бұдан әрі - тіркеу, қайта тіркеу);
8) 7-жолда тиісті берілген қосымшалардың белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.00.001-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің орналасқан жері көрсетіледі:
032.00.001А-жолда облыстың атауы көрсетіледі;
032.00.001В-жолда қаланың (ауданның) атауы көрсетіледі;
032.00.001С-жолда кенттің (ауылдың) атауы көрсетіледі;
032.00.001D-жолда көшенің (даңғылдың, гүлзардың, бұрылыстың және т.б) атауы көрсетіледі;
032.00.001Е-жолда үйдің (ғимараттың) нөмірі көрсетіледі;
032.00. 001F-жолда пәтердің нөмірі көрсетіледі;
032.00.001G-жолда салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілердің орнын анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
2) 032.00.002-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің тиісті түріне (стационарлық, жылжымалы, өзге) белгі қойылады;
3) 032.00.003-жолда шыны ыдыс үшін қойма жайлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
032.00.003А-жолда шыны ыдыс үшін қоймалардың жалпы саны көрсетіледі;
032.00.003В-жолда шыны ыдыс үшін қоймалардың жалпы көлемі көрсетіледі;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя:
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства);
в строке 4В указывается серия свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4С указывается номер свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4D указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации соответственно юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя;
6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
7) в строке 6 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 032.00 (регистрация или перерегистрация);
8) в строке 7 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 032.00.001 указывается местонахождение пункта приема стеклопосуды:
в строке 032.00.001А указывается наименование области;
в строке 032.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 032.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 032.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 032.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 032.00.001F указывается номер квартиры;
в строке 032.00.001G указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
2) в строке 032.00.002 производится отметка соответствующего вида пункта приема стеклопосуды (стационарный, передвижной, иной):
3) в строке 032.00.003 указываются сведения о складских помещениях для стеклопосуды:
в строке 032.00.003А указывается общее количество складов для стеклопосуды;
в строке 032.00.003В указывается общая площадь, занимаемая складами для стеклопосуды;

4) 032.00.004-жолда шыны ыдысты қабылдаудың жылжымалы пункті туралы мәліметтер көрсетіледі:
032.00.004А-жолда автомашинаның мемлекеттік нөмірі көрсетіледі;
032.00.004В-жолда автомашинаның маркасы көрсетіледі.
5) 032.00.005-жолда шыны ыдысқа арналған ыдыс саны көрсетіледі;
6) 032.00.006-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің жұмыс режимі туралы (8 сағат, 12 сағат, 24 сағат немесе өзге) тиісті белгі қойылады;
7) 032.00.007-жолда шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асырушы салық төлеуші жер учаскесінің иесі, немесе учаскі тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
032.00.007А-жолда жер телімі актісінің нөмірі көрсетіледі;
032.00.007В-жолда жер телімі актісін беру күні көрсетіледі;
032.00.007С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.00.007D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер теліміне актілер саны біреуден астам болса, онда 032.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысан бойынша өтініштің 032.00.007А, 032.00.007В және 032.00.007D-жолдары толтырылмайды. 032.00.007С-жолда 032.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 032.01.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
8) 032.00.08 жолы егер шыны ыдысты қабылдау жөніндегі қызмет жерді уақытша пайдалану телімінде орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 032.00.008-жолда жерді уақытша пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
032.00.008А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (өтемсіз, өтемді) белгі қойылады;
032.00.008В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
032.00.008С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
032.00.008D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
032.00.008Е-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.00.008F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
032.00.008G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.00.008Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 032.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысан бойынша өтініштің 032.00.008А, 02.00.008В, 032.00.008С, 032.00.006D, 02.00.008F, 032.00.008G және 032.00.00Н-жолдары толтырылмайды. 032.00.008Е-жолда 032.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 032.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;

4) в строке 032.00.004 указываются сведения о передвижном пункте приема стеклопосуды:
в строке 032.00.004А указывается государственный номер автомашины;
в строке 032.00.004В указывается марка автомашины;
5) в строке 032.00.005 указывается количество тары под стеклопосуду;
6) в строке 032.00.006 производится соответствующая отметка о режиме работы пункта приема стеклопосуды (8 часов, 12 часов, 24 часа или иное);
7) строка 032.00.007 заполняется в случае, если налогоплательщик, осуществляющий деятельность по приему стеклопосуды, является собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 032.00.007А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 032.00.007В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 032.00.007С указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.007D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 032.01. При этом строки 032.00.007А, 032.00.007В и 032.00.007D Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.007С Заявления по форме 032.00 указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 032.01.001С всех листов приложения по форме 032.01;
8) строка 032.00.008 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по приему стеклопосуды находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.00.008 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 032.00.008А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 032.00.008В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008Е указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.008F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 032.00.008G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.00.008Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование  юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 032.01. При этом строки 032.00.008А, 032.00.008В, 032.00.008С, 032.00.008D, 032.00.008F, 032.00.008G и 032.00.008H Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.008Е указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 032.01.002Е всех листов приложения по форме 032.01;

9) 032.00.009-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі;
032.00.009А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
032.00.009В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
032.00.009С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жайының көлемі көрсетіледі;
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болған жағдайда, онда 032.02 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 032.00 нысаны бойынша өтініштің 032.0.009А, 032.00.009В жолдары толтырылмайды. 032.00.009С-жолда 032.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 032.02.01С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
10) 032.00.010 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымалы мүлік жалға алынған болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.00.10-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
032.00.010А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
032.00.010В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
032.00.010С-жолда жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
032.00.010D-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жайының көлемі көрсетіледі;
032.00.010Е-жолда жалға беруші - салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.00.010F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікке жалға алу шарттарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 032.02 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 032.00 нысаны бойынша 032.00.010А, 032.00.010В, 032.00.010С, 032.00.010Е және 032.00.010F жолдары толтырылмайды. 032.00.010D-жолда 032.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 032.02.002D жолының сомасы ретінде айқындалатын, үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
11) 032.00.011-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі:
032.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
032.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда олар туралы мәліметтер 032.03 нысаны бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысаны бойынша өтініштің 032.00.011В, 032.00.011С және 032.00.011D жолдары толтырылмайды. 032.00.011А-жолда 032.03 нысаны бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.
032.00.011В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
032.00.011С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі.
032.00.011D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.

9) в строке 032.00.009 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 032.00.009А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.00.009В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.00.009С указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 032.02. При этом строки 032.00.009А, 032.00.009В Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.009С указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 032.02.001С всех листов приложения по форме 032.02;
10) строка 032.00.010 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по приему стеклопосуды является арендованным. При этом в строке 032.00.010 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 032.00.010А указывается номер договора аренды;
в строке 032.00.010В указывается дата заключения договора аренды;
в сроке 032.00.010С указывается срок действия договора аренды;
в строке 032.00.010D указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.010Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.00.010F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица)  -  арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, то заполняется приложение по форме 032.02. При этом строки 032.00.010А, 032.00.010В, 032.00.010С, 032.00.010Е и 032.00.010F Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.010D указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 032.02.002D всех листов приложения по форме 032.02;
11) в строке 032.00.011 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 032.00.011A указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 032.03. При этом строки 032.00.011В, 032.00.011С и 032.00.011D Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 032.03;
в строке 032.00.011В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 032.00.011C указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 032.00.011D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

12. 032.00 нысаны бойынша өтініш Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 032.01 нысаны бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 032.01 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.01.001 жолы шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) тұрақты жер пайдалану құқығында орналасқан жер телімі немесе жер телімінің меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жер телімі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.01.001А-жолда жер теліміне актінің нөмірі көрсетіледі;
032.01.001В-жолда жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
032.01.001С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.01.001D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 032.01.002 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.01.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.01.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
032.01.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
032.01.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
032.01.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
032.01.002Е-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.01.002F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
032.01.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.03.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
15. 032.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 032.02 нысаны бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 032.02 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Жылжымайтын мүлік туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.02.001 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жылжымалы меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 032.02.001-жолда жылжымалы мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет көрсетіледі:
032.02.001А-жолда жылжымалы мүлікке куәлік нөмірі көрсетіледі;
032.02.001В-жолда жылжымалы мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
032.02.001С-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің алып жатқан үй-жайының көлемі көрсетіледі;

12. Заявление по форме 032.00 подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 032.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 032.01.
14. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 032.01.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по приему стеклопосуды являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 032.01.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 032.01.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 032.01.001С указывается  площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.01.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 032.01.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по приему стеклопосуды, находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.01.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 032.01.002А производится отметка соответствующего вида землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 032.01.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002Е указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.01.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 032.01.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.01.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица)  -  арендодателя.
15. Приложение по форме 032.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 032.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 032.02.
17. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 032.02.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по приему стеклопосуды, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 032.02.001 указываются сведения о государственной регистрации прав на недвижимое имущество:
в строке 032.02.001A указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.02.001B указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.02.001C указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды;

1) темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы 052.00 нысан бойынша Өтініш (бұдан әрі - 052.00 нысан бойынша Өтініш);
2) 052.01 нысан бойынша темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 052.01 нысан бойынша Өтінішке 1-қосымша);
3) темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы 052.02 нысан бойынша Өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 052.02 нысан 2-қосымша);
4) темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы 052.03 нысан бойынша Өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 052.03 нысан бойынша 3-қосымша);
5) 052.04 нысан бойынша темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы Өтінішке 4-қосымша (бұдан әрі - 052.04 нысан бойынша 4-қосымша).
2. 052.00 нысан бойынша Өтініш Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импортты жүзеге асыратын салық төлеушілер салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерді салық органында тіркеу (қайта тіркеу) үшін арналған.
052.01 нысан бойынша қосымша темекі өнімдерін өндіруге лицензия туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
052.02 нысан бойынша қосымша жер учаскілері туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
052.03 нысан бойынша қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
052.04 нысан бойынша қосымша фискалдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
3. 052.00 нысан бойынша Өтініш темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импортты жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты, жылжымалы және өзге де нүктелеріне жеке толтырылады.
052.01, 052.02, 052.03, 052.04 нысандар бойынша қосымшаларды толтыру кезінде олардың әрбір парағының жоғарғы оң бұрышында ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
4. Темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын табыс етілген мәліметтерде болған өзгерістер бойынша жолдар толтырылады.

1) Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.00 (далее - Заявление по форме 052.00);
2) приложения 1 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.01 (далее - приложение по форме 052.01);
3) приложения 2 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.02 (далее - приложение по форме 052.02);
4) приложения 3 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.03 (далее - приложение по форме 052.03);
5) приложения 4 к Заявлению о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.04 (далее - приложение по форме 052.04).
2. Заявление по форме 052.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих производство, оптовую реализацию и импорт табачных изделий, в соответствии со  статьей 531  Налогового кодекса.
Приложение по форме 052.01 предназначено для отражения сведений о лицензиях на производство табачных изделий.
Приложение по форме 052.02 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 052.03 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 052.04 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 052.00 заполняется отдельно на каждую стационарную точку налогоплательщиков, осуществляющих производство, оптовую реализацию и импорт табачных изделий.
При заполнении приложений по форме 052.01, 052.02, 052.03, 052.04 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.

Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) 4-жолда заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі жөніндегі мәліметтер көрсетіледі:
4А жолда заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлік нөмірі көрсетіледі (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі);
4В жолда жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің сериясы көрсетіледі;
4С жолда жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
4D жолда мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру күні, сәйкесінше заңды тұлға ретінде (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің көрсетіледі;
6) 5-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С жолында қосылған құн салығы бойынша салық төлеуші ретінде есепке қою күні туралы көрсетіледі;
7) 6-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензия туралы мәліметтер көрсетіледі:
6А-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
6В-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензияның нөмірі көрсетіледі;
6С-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензияны беру күні көрсетіледі.
Егер темекі өнімдерін өндіруге лицензиялардың саны біреуден артық болған жағдайда, ол жөніндегі мәліметтерді 052.01 нысан бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте 052.02 нысаны бойынша қосымшаның 6В, 6С және 6D жолдары толтырылмайды. 052.02 нысаны бойынша қосымшаның 6А жолында 052.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының рет нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
8) 7-жолда берілген қосымшалардың тиісті белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 052.00.001 жолында жүзеге асырылатын қызмет орны көрсетіледі:
052.00.001А жолында облыс атауы көрсетіледі;
052.00.001В жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
052.00.001С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
052.00.001D жолында көше (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т.б) атауы көрсетіледі;
052.00.001E жолында ғимарат нөмірі көрсетіледі;
052.00.001F жолында салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілердің тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала) или индивидуального предпринимателя:
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала);
в строке 4В указывается серия свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4С указывается номер свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4D указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации соответственно юридического лица (учетной регистрации филиала) или индивидуального предпринимателя;
6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
7) в строке 6 указываются сведения о лицензии на производство табачных изделий:
в строке 6А указывается общее количество лицензий на производство табачных изделий;
в строке 6В указывается номер лицензии на производство табачных изделий;
в строке 6C указывается дата выдачи лицензии на производство табачных изделий;
в строке 6D указывается наименование лицензиара по производству табачных изделий.
В случае, если у налогоплательщика количество лицензий на производство табачных изделий более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 052.01. При этом строки 6В, 6C, 6D Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 6А Заявления по форме 052.00 указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 052.01;
8) в строке 7 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 052.00 (регистрация или перерегистрация);
9) в строке 8 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 052.00.001 указывается место осуществления деятельности:
в строке 052.00.001А указывается наименование области;
в строке 052.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 052.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 052.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 052.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 052.00.001F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;

2) 052.00.002 жолында қызмет түрі көрсетіледі:
052.00.002А жолында өндірілетін темекі өнімдерінің (фильтрлі, фильтрсiз, темекi, басқа да құрамында темекi бар өнiмдер) түрі көрсетіледі;
052.00.002В жолында сатылатын темекі өнімдерінің (фильтрлі, фильтрсiз, темекi, басқа да құрамында темекi бар өнiмдер) көтерме сату түрі көрсетіледі;
052.00.002С жолында импортталатын темекі өнімдерінің (фильтрлі, фильтрсiз, темекi, басқа да құрамында темекi бар өнiмдер) көтерме сату түрі көрсетіледі;
3) 052.00.005-жолда темекі өнімі үшін қойма жайлары туралы мәлімет көрсетіледі:
052.00.005А-жолда қоймалардың саны көрсетіледі;
052.00.005В-жолда қоймалардың алатын жалпы көлемі көрсетіледі;
4) 052.00.004 жолы егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
052.00.004А-жолда жер учаскі актісінің нөмірі көрсетіледі:
052.00.004В-жолда жер учаскі актісін беру күні көрсетіледі;
052.00.004С-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.00.004D-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер учаскіне актілер саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.004А, 02.00.004В және 052.00.004D-жолдары толтырылмайды. 052.00.004С-жолда 052.02 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер учаскінің жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 052.00.005-жолы егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер учаскі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте бұл жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
052.00.005А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түрі (өтеусіз, тегін) көрсетіледі;
052.00.005В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
052.00.005С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
052.00.005D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.00.005Е-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.00.005F-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
052.00.005G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.00.005Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) - жалға берушінің атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 052.02 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.005А, 02.00.005В, 052.00.005С, 052.00.005D, 02.00.005F, 052.00.005G және 052.00.005Н-жолдары толтырылмайды. 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.005Е-жолда 052.02 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;

2) в строке 052.00.002 указывается вид деятельности:
в строке 052.00.002А указывается вид производимых табачных изделий (с фильтром, без фильтра, прочие изделия, содержащие табак);
в строке 052.00.002В указывается вид оптом реализуемых табачных изделий (с фильтром, без фильтра, прочие изделия, содержащие табак);
в строке 052.00.002С указывается вид импортируемых табачных изделий (с фильтром, без фильтра, прочие изделия, содержащие табак);
3) в строке 052.00.003 указываются сведения о складских помещениях для табачных изделий:
в строке 052.00.003А указывается количество складов;
в строке 052.00.003В указывается общая занимаемая площадь складов;
4) строка 052.00.004 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, являются собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 052.00.004А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 052.00.004В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 052.00.004С указывается площадь земельного участка;
в строке 052.00.004D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 052.02. При этом строки 052.00.004А, 052.00.004В и 052.00.004D Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.004С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 052.02.001С всех листов приложения по форме 052.02;
5) строка 052.00.005 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 052.00.005А указывается соответствующий вид временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 052.00.005В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005Е указывается площадь земельного участка;
в строке 052.00.005F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 052.00.005G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.00.005Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 052.02. При этом строки 052.00.005А, 052.00.005В, 052.00.005С, 052.00.005D, 052.00.005F, 052.00.005G и 052.00.005H Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.005Е Заявления по форме 052.00 указывается общая площадь всех участков, определяемая как сумма строк 052.02.002Е всех листов приложения по форме 052.02;

6) 052.00.006-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.00.006А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
052.00.006В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
052.00.006С-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.006А және 02.00.006В-жолдары толтырылмайды. 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.006С-жолда 052.00 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
7) егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болса, онда 052.00.07-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
052.00.07А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
052.00.07В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
052.00.07С-жолда жалға алу шартының қолдану мерзімі көрсетіледі;
052.00.07D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
052.00.07Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.00.07F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.007А, 02.00.007В, 052.00.007С, 02.00.007Е және 052.00.007F-жолдары толтырылмайды. 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.007D-жолда 052.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.002D-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
8) 052.00.009-жолда салықтарды есептеу мен төлеу тәртібі туралы тиісті белгі жүргізіледі (оңайлатылған декларация бойынша, жалпы белгіленген тәртіпте, патент бойынша);
9) 052.00.010-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі;
052.00.010А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
052.00.010В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
052.00.010С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;
052.00.010D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болса, онда 052.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.010В, 02.00.010С, 052.00.010D-жолдары толтырылмайды. 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.010А-жолда 052.04 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.

6) в строке 052.00.006 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 052.00.006А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 052.00.006В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 052.00.006С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 052.03. При этом строки 052.00.006А и 052.00.006В Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.006С Заявления по форме 052.00 указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 052.03.001С всех листов приложения по форме 052.03;
7) в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, является арендованным, то в строке 052.00.007 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 052.00.007А указывается номер договора аренды;
в строке 052.00.007В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 052.00.007С указывается срок действия договора аренды;
в строке 052.00.007D указывается площадь помещения;
в строке 052.00.007E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.00.007F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, данные о них заполняются в приложении по форме 052.03. При этом: строки 052.00.007А, 052.00.007В, 052.00.007С, 052.00.007Е и 052.00.007F Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.007D Заявления по форме 052.00 указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 052.03.002D всех листов приложения по форме 052.03;
8) в строке 052.00.008 производится соответствующая отметка о порядке исчисления и уплаты налогов (по упрощенной декларации, в общеустановленном порядке, по патенту);
9) в строке 052.00.009 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 052.00.009А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 052.04. При этом строки 052.00.009В, 052.00.009С и 052.00.009D Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.009А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 052.04;
в строке 052.00.009В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 052.00.009С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 052.00.009D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

12. 052.00 нысан бойынша өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 052.01 нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
14. "Лицензиялар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лицензияланатын қызмет түрі және лицензиар атауы көрсетіледі;
3) С бағанында лицензияның нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында лицензияны беру күні көрсетіледі;
15. 052.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 052.02 нысан бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 052.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 052.02.001 жолы егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер учаскінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер учаскі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.02.001А-жолда жер учаскіне актінің нөмірі көрсетіледі;
052.02.001В-жолда жер учаскіне актіні беру күні көрсетіледі;
052.02.001С-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.02.001D-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 052.02.002 жолы егер өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер учаскі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 052.02.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.02.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
052.02.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
052.02.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
052.02.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.02.002Е-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.02.002F-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
052.02.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.02.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.

12. Заявление по форме 052.00 подписывается и заверяется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 052.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 052.01.
14. В разделе "Сведения о лицензиях на производство табачных изделий":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В наименование лицензиара;
3) в графе С указывается номер лицензии;
4) в графе D указывается дата выдачи лицензии.
15. Приложение по форме 052.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 052.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 052.02.
17. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 052.02.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 052.02.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 052.02.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 052.02.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 052.02.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 052.02.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в строке 052.02.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 052.02.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 052.02.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 052.02.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 052.02.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.02.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.